Neurocirkulačná dystonia je komplexná porucha kardiovaskulárneho systému spojená s poruchami regulácie endokrinného systému.

Ženy a tínedžeri sú najviac postihnuté.

Zvyčajne táto choroba nespôsobuje žiadne vážne následky, a preto kompetentná a včasná liečba neurocirkulačnej dystónie pomôže vrátiť sa k normálnemu životu čo najskôr.

príčiny

Príčiny neurochirurgickej dystónie (NCD) sú rozdelené na vonkajšie a vnútorné, vonkajšie zahŕňajú:

 • fyzické a psychologické vyčerpanie;
 • hypodynamia alebo hyperaktívny životný štýl;
 • zneužívanie alkoholu, nikotínu, nápojov obsahujúcich kofeín;
 • práca, ktorá si vyžaduje veľa fyzického alebo psychického stresu alebo kontakt so škodlivými chemikáliami;
 • horúce podnebie.

Vnútorné dôvody zahŕňajú nasledujúce:

 • genetická závislosť;
 • hormonálny nárast tela v dôsledku puberty, tehotenstva, laktácie, potratu alebo menopauzy;
 • ohniská infekcie;
 • alergie.

Liečba podľa typu ochorenia

Typ neurocirkulačnej dystónie možno určiť krvným tlakom pacienta. NDC môže byť hypertonický, hypotonický, zmiešaný a srdcový typ.

Z tohto dôvodu treba poznamenať, že neurocirkulačná dystónia zmiešaného typu liečenia ponúka odlišný prístup ako liečba neurocirkulačnej dystónie hypotonického alebo hypertonického typu.

Pri neurocirkulačnej dystónii sa zobrazujú dychové cvičenia.

NDC je tiež rozdelená na niekoľko stupňov od úrovne prejavu príznakov, závisí to od zvolenej možnosti liečby. Ak má pacient mierne NDC, symptómy ochorenia sa zdajú mierne. Pre túto formu ochorenia sú všeobecné odporúčania nasledovné: tonzilektómia, užívanie multivitamínov, psychoterapia (v prítomnosti častých stresových situácií), substitučná liečba.

Pri neurocirkulačnej dystónii so strednou závažnosťou sa vyskytujú niektoré príznaky, medzi ktorými sú poruchy dýchacieho, kardiovaskulárneho a nervového systému, z dôvodu ktorých sa výkon pacienta znižuje, netoleruje telesné a duševné zaťaženie. Odporúčané ľahké sedatíva a trankvilizéry, priebeh liečby psychoterapeutom, dýchacie cvičenia, za prítomnosti antidepresív, ktoré užívajú depresiu.

Aké choroby sa môžu spájať?

NCD sa môže vyskytnúť na pozadí prítomnosti infekčných ložísk v tele ako je tonzilitída, sínusitída, zubný kaz; ochorenia endokrinných žliaz (tyreotoxikóza, diabetes mellitus), chronické ochorenia akýchkoľvek vnútorných orgánov (pankreatitída, gastritída), osteochondróza, bronchitída, enteritida. Táto choroba sa môže vyskytnúť aj v dôsledku silného emočného utrpenia, depresie.

NDC liečba doma

Liečba tejto choroby doma pozostáva z odstránenia príčin a symptómov tejto choroby pomocou liečby bez liekov.

Pacient môže robiť nezávisle všetky postupy na liečbu bez liekov:

 • vytvrdzovanie tela;
 • uskutočniteľná fyzická námaha;
 • odmietanie zlých návykov a kofeínových nápojov;
 • korekcia režimu napájania;
 • dobrý odpočinok.

Aké lieky liečiť?

V niektorých prípadoch môže byť potrebná lekárska liečba na odstránenie NDC. Na to môžu byť predpísané lieky viacerých skupín.

Trankilizéry uvoľňujú pocit napätia a úzkosti. Lekár môže predpisovať nasledujúce lieky: diazepam, fenazepam, oxazepam, medazepam, tofizopam.

Prijatie sedatív by malo trvať 2-3 týždne. V súčasnosti sa široko predpísané lieky ako afobazol (lieky bez predpisu, denné tranquilizér, ktorý nespôsobuje ospalosť u príjemcu) a tenoten.

Prípravky založené na belladone (belloid, bellaspon) normalizujú funkcie autonómneho nervového systému.
Antidepresíva sú primárne indikované na depresiu. Liečba s ich pomocou by mala trvať 1 až 1,5 mesiaca a pri znížení depresie by sa dávky lieku mali znižovať. Špecialista môže predpisovať nasledujúce lieky: amitriptín, imipramín, Teralen, Sonapakov.

Nootropické lieky pomôžu zlepšiť dodávanie krvi do mozgu a energetických procesov, zlepšiť pamäť a intelektuálne procesy, čo je veľmi dôležité pre ľudí postihnutých neurocirkulačnou dystóniou, ktorá sa venuje mentálnej aktivite. Lekár môže predpísať nasledujúce nástroje: piracetam, fenotropil, pikamilón, pantokalcín.

Cerebroangiokorektory pomáhajú obnoviť normálnu cerebrálnu cirkuláciu, hlavne budú užitočné pri závratoch, osteochondróze. Nasledujúce lieky môžu byť predpísané: cavinton, stugeron, instenon forte.

Pri hypertenzívnom type neurochirurgickej dystónie môže byť liečba založená na použití beta-blokátorov (atenolol, trazikor). Tieto lieky pomáhajú eliminovať tachykardiu, kardialgiu a hypertenziu.

Ľudové metódy

Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť NDC pomocou ľudových prostriedkov.

So zvýšeným tlakom odporúča tradičná medicína používať infúzie kôprových semien, brezových púčikov a nechtíkových kvetov.

Alkoholové extrakty z imela a magnólie pomáhajú znížiť tlak. Zvyčajnú kávu a čaj možno nahradiť čajmi na báze bobúľ alebo bylín.

Za normálneho tlaku, alebo ak je náchylný k poklesu, pomôže infúzia imortelle, deväť-na-sila, mrkvová šťava, extrakt zo šípky. Tiež pomôcť alkoholovej tinktúre motherwort, valerián, pivoňiek, hlohu a odtučiek ľubovníka, harmančeka, citrónu, oreganu, koreňa valeriánov, šalvie, mäty atď.

Nezabudnite na metódu známu mnohým deťom - teplé mlieko s prídavkom lyžičky medu na noc. U pacientov s NCD je užitočné používať červené víno (samozrejme), jedlo z potravy by malo zahŕňať reďkovky, slivky, banány a citrón.

Charakteristiky liečby počas tehotenstva

Tehotenstvo ženy s NDC môže ovplyvniť priebeh ochorenia rôznymi spôsobmi.

Ak sa choroba nevyskytla, ale žena má sklon k nej, potom je veľmi dôležité vykonať preventívne opatrenia pred tehotenstvom a počas nej, vrátane:

 • liečba ložísk infekcie;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • zabrániť možnému stresu;
 • uskutočniteľná fyzická námaha;
 • správna výživa, užívanie vitamínov.

Na liečbu NDC v tehotenstve lekár zvolí najbielší spôsob a metódy, ktoré sú neškodné pre samotnú ženu, ako aj pre vyvíjajúci sa plod.

Spôsoby liečenia tohto ochorenia sa diskutujú pri užívaní s lekárom a pre každú ženu sa budú individualizovať. Pre najpriaznivejší výsledok by mali budúce matky dodržiavať preventívne opatrenia a včas konzultovať s lekárom.

Súvisiace videá

Podrobnosti o neurocirkulačnej dystónii v hypertonickom type ao spôsoboch jej liečby vo videu:

Napriek tomu, že neurocirkulačná dystónia sa nezdá byť smrteľným nebezpečenstvom, nemala by sa jej venovať pozornosť, pretože táto choroba môže viesť k zložitejším následkom (srdcové chyby, bronchiálna astma, zhoršený krvný obeh). Vyhýbanie sa NDC je oveľa jednoduchšie ako liečenie, musíte to urobiť, musíte sa snažiť udržať od stresu, čas vyliečiť infekciu a dodržiavať zdravý životný štýl.

Ľudové recepty a lieky na liečbu neurocirkulačnej dystónie

NDC je porucha autonómneho nervového systému, pri ktorej dochádza k poruchám vo fungovaní respiračných a kardiovaskulárnych systémov. Tento syndróm vo svojom pôvode a príznaky majú podobnosti s vegetovaskulárnou dystóniou. Vo väčšine prípadov sa tieto dve choroby považujú za jeden.

Neurocirkulačná dystonia sa nepovažuje za nebezpečnú patológiu, hoci jej symptómy, najmä s častým prejavom, môžu veľmi komplikovať život pacienta. NDC navyše v prípade závažného priebehu môže spôsobiť množstvo komplikácií. Pri takejto diagnóze je narušené fungovanie nervového systému, vzniká problém s cievami, v dôsledku čoho vnútorné orgány zažívajú nedostatok krvného zásobovania. Z tohto dôvodu môže byť ich činnosť narušená, čo vedie k zhoršeniu stavu celého organizmu.

Nedostatok živín patologicky ovplyvňuje imunitný systém, pacienti s IRR sú citliví na infekcie. Okrem toho nedostatok kyslíka a živín ovplyvňuje zdravie pacienta, rýchlo prepracováva a nemôže zvládnuť svoje povinnosti.

Ak nie je patológia liečená, postupuje sa a namiesto individuálnych príznakov vzniknú vážne choroby. Najzraniteľnejšie v tomto prípade sú mozog a srdce. Choroby týchto orgánov môžu spôsobiť smrť pacienta, takže by sa im nemalo umožniť rozvíjať.

Dôležitosť liečby patológie je tiež vysvetlená skutočnosťou, že väčšina pacientov trpiacich týmto syndrómom sú školáci. Hoci prítomnosť NDC u adolescentov sa často nepovažuje za odchýlku - veľmi často ide o reakciu organizmu na zmeny spôsobené pubertou - napriek tomu je nebezpečné ignorovať problémy, ktoré vznikajú v dôsledku tejto patológie. Preto potrebujete vedieť, ako liečiť neurochirurgickú dystóniu, takže kvôli nej nie sú žiadne komplikácie.

Základné princípy liečby

Zaobchádzanie s NDC vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. Dôležitou podmienkou pre správnu voľbu terapie je určiť príčiny tejto odchýlky. Ak nie je faktor provokácie eliminovaný, liečba neprinesie potrebné výsledky. Obtiažnosť spočíva v zistení, prečo vznikla neurocirkulárna dystónia, ešte ťažšia ako diagnostika jej prítomnosti. Správna liečba preto môže vyžadovať spoločnú prácu viacerých odborníkov: kardiológ, neurológ, psychoterapeut atď.

Medzi základné príčiny tohto syndrómu sa zvyčajne uvádzajú:

 • zlé návyky;
 • nadmerné fyzické a intelektuálne zaťaženie;
 • emočný nadmerný tlak;
 • časté konflikty;
 • zamestnanosť v rizikovej výrobe atď.

Ďalej je potrebné venovať pozornosť hlavným príznakom ochorenia, ktoré sa prejavujú u pacienta. Podľa nich existuje niekoľko typov NDC:

 1. NDC na hypertonickom type. Najčastejším príznakom v tomto prípade je vysoký krvný tlak.
 2. NDC na hypotonickom type. Pacienti s týmto typom ochorenia sa vyznačujú prudkým poklesom tlaku.
 3. NDC na srdcový typ. Pre takýto syndróm charakterizovaný malými výkyvmi tlaku. Hlavným problémom je bolesť srdca.
 4. NDC na zmiešanom type. Táto patológia nemá jasné zameranie, takže príznaky môžu zahŕňať abnormality, ktoré sa vzťahujú na všetky ostatné typy neurocirkulačnej dystónie.

Tieto funkcie sa musia zohľadniť pri organizovaní liečby. To znamená, že lekár by mal zistiť, o čo sa najviac obáva, a prijať opatrenia, ktoré neutralizujú nepohodlie.

Rovnako dôležité je pochopiť, v ktorej fáze je patológia:

 1. Počiatočná fáza NDC nevyžaduje vážne lekárske zákroky. Odborníci odporúčajú eliminovať traumatické faktory, meniť životný štýl a diétu a často to stačí.
 2. Pri zanedbávanom syndróme sú potrebné závažnejšie opatrenia - farmakoterapia, fyzioterapia, masáž, liečba v podmienkach sanatória, atď. Princíp činnosti je vybraný individuálne, berúc do úvahy obraz choroby. Okrem toho, v pokročilom štádiu ochorenia sú často komplikácie, ktoré je potrebné riešiť. Preto sú terapeutické opatrenia upravené na túto okolnosť.

Súvisiace choroby tiež ovplyvňujú liečbu neurocirkulačnej dystónie. Ak nejaké existujú, mali by sa určiť, či ovplyvňujú priebeh ochorenia. Podľa zistení je potrebné naplánovať prácu s pacientom.

Účinky liekov

Pri neurocirkulačnej dystónii sa zriedkavo vyžaduje liečba liekom. Lekári dávajú prednosť tomu, aby predpisovali lieky, zvlášť silné, ak sa syndróm ešte nevyvinul a jeho symptómy sa objavujú sporadicky. Na ich odstránenie stačí venovať pozornosť problematickým faktorom života pacienta a neutralizovať ich vplyv. V dôsledku toho sa frekvencia útokov znižuje - to je cieľ liečby.

Prípravky, ktoré opravia zdravie pacienta, sa používajú iba vtedy, keď je spustená fáza NDC. V tomto prípade pacient nie je schopný plne fungovať v dôsledku zníženého výkonu a chronickej únavy.

To je sprevádzané nepríjemnými príznakmi spojenými s činnosťami srdca alebo tlakovými rázmi, čo vytvára významné riziká. Aj v ťažkom štádiu neurochirurgickej dystónie sa zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií. V takejto situácii jednoducho zmena režimu dňa nezlepší situáciu, takže sa musíte uchýliť k užívaniu drog.

Hlavné lieky používané v tomto prípade patria do nasledujúcich skupín:

Sedatíva. Umožňujú vám zbaviť sa nervového napätia a relaxovať. Táto choroba sa často vyskytuje preto, lebo sa telo pacienta nedokáže vyrovnať so stresom, a to buď kvôli prírodnej slabosti, alebo pri príliš náročných životných podmienkach (keď pacient má príliš veľa šokov).

Špecialisti uprednostňujú ľahké bylinné prípravky, pretože sú bezpečné, nemajú závislosť a majú jemné účinky. Patria sem: Sedavit, Persen, Novo-Passit. Tiež populárne sú tinktúry z liečivých rastlín: motherwort, passionflower.

Sedatíva. Ich použitie vyžaduje opatrnosť, pretože môže ovplyvniť nervový systém. Majú tiež sedatívny účinok, ale vyznačujú sa vyššou intenzitou expozície. Aby nevznikla závislosť, ich príjem by nemal byť dlhý a drogy sú podľa ich vplyvu veľmi jemné.

Pomôže to zabrániť ospalosti, rozptýleniu a letargiu. Medzi ne patria: Tenoten, Afobazol, Gidazepam. Ak je stav pacienta príliš závažný, napríklad počas vegetatívnej krízy sa odporúča použiť Bellataminal alebo Belloid.

 • Antidepresíva. Prijímanie takýchto prostriedkov je indikované na depresívne nálady pacienta a nezáleží na tom, či je depresia spojená s ochorením alebo inými okolnosťami. Ale musia byť predpísané lekárom, musí tiež kontrolovať zvláštnosti ich vplyvu na stav pacienta. Najčastejšie sa predpisuje fluoxetín alebo liek Tsipramil.
 • Nootropiká. Tieto lieky sú predpísané pre poruchy mozgovej cirkulácie, problémy s pamäťou a koncentráciou. Medzi ne patrí Encephabol, Piracetam.
 • Cievne. Ich príjem vám umožní zvládnuť bolesti hlavy a časté závraty. Jedná sa o: Instenon, Vinpocetin.
 • Adrenergné blokátory. Odporúča sa pacientom s vysokým krvným tlakom, ktoré spôsobujú vážne problémy so zdravím. Hlavnými produktmi z tejto skupiny sú Inderal a Anaprilin.
 • Tinktúra Eleutherococcus alebo Schizandra, liečivo Gutron. Priraďte ťažkú ​​hypotenziu.
 • Predpísané lieky by mal vykonávať lekár, pretože väčšina z uvedených liekov má veľa vedľajších účinkov. Niektoré z nich môžu byť život ohrozujúce. Preto pred vymenovaním špecialistu na nápravu treba posúdiť stav pacienta a stupeň rizika v dôsledku liečby. Je neprijateľné vziať drogy z týchto skupín bez povolenia.

  Tiež veľmi dôležitý aspekt - kompatibilita liekov medzi sebou. Niekedy existuje potreba vymenovania viacerých prostriedkov, takže je potrebné, aby vplyv jedného z nich neoslaboval účinok druhého. Tento problém môže riešiť iba lekár.

  Ďalšie liečebné postupy

  Okrem užívania liekov sa na odstránenie príznakov NDC používajú ďalšie spôsoby liečby. Medzi ne patria:

  Fyzioterapia. Fyzioterapeutické procedúry určené na boj s neurocirkulačnou dystóniou pomerne veľa. Môžu sa používať oddelene od liečby liekom av kombinácii s ním. Najdôležitejšie sú:

  • elektroforéza (pri zvýšenom tlaku, je vyrobená z eufylínu, za zníženého tlaku - s kofeínom);
  • aerotherapy;
  • galvanizácia (vykonaná v obojok alebo predkardiálnej zóne);
  • vodoliečba;
  • aromatické kúpele;
  • elektroforéza srdca s Pananginom alebo NovoCainom (pre poruchy, ako je arytmia alebo kardiália).
 • Masáž. Pri tejto chorobe môže byť masáž všeobecná alebo segmentová. V druhom type je dôraz kladený na hrudnú chrbticu a oblasť krku.
 • Akupunktúra. V tomto prípade má vplyv na body zodpovedné za určité orgány ľudského tela. To vám umožní obnoviť tón nervového systému, zvýšiť odolnosť proti stresu, zmierniť napätie.

  Tradičná medicína. Liečba ľudových liekov s NDC sa rozhoduje častejšie ako liečba. Mnohí odborníci a pacienti nepovažujú túto patológiu za nebezpečnú a nevidia potrebu liečenia liekom vôbec.

  Ľudské lieky nemajú taký silný účinok na telo, potláčajú patologické príznaky, ako sú lieky, ale súčasne sa vyrovnávajú s nežiaducimi udalosťami.

  Okrem toho môžu mať priaznivý účinok na celé telo ako celok. Zvlášť účinné je ich použitie v počiatočnom štádiu neurochirurgickej dystónie. Pre jej liečbu sú vhodné prostriedky ako:

  • mint;
  • motherwort;
  • harmanček;
  • valeriána;
  • hloh;
  • citrónový balzam, atď. Tieto rastliny môžu byť použité spoločne alebo samostatne. Z nich pripravujú tinktúry, odvarky a čaje. Je dôležité pochopiť, že takáto liečba je účinná pri jej systematickom používaní. Napriek prirodzenosti týchto liekov musíte pred začatím liečby konzultovať s lekárom.

  Liečba v sanatóriu. Môžete úplne zotaviť a zlepšiť svoju pohodu tým, že absolvujete liečbu v podmienkach sanatória. To je užitočné len tým, že pacient odišiel do sanatória, pacient prekračuje hranice svojich obvyklých okolností, odvádza pozornosť od problémov, ktoré môžu len zlepšiť jeho blaho.

  Okrem toho sú podmienky v takýchto inštitúciách vytvorené špeciálne pre ľudí na zlepšenie ich zdravia. Existujú také výhody ako udržanie každodennej rutiny, jedenie zároveň, dostatok času na odpočinok, chôdzu, priaznivé podmienky prostredia, dostupnosť liečebných postupov atď.

 • Veľmi veľa pri liečbe NDC závisí od správania pacienta. S náležitou pozornosťou venovanou jeho pohode a dodržiavaniu odporúčaní lekára sa ochorenie spomalí a nakoniec zmizne. Ignorovanie príznakov patológie a nedostatok systematickej liečby je naopak nebezpečnými dôsledkami.

  Liečba neurocirkulačnej dystónie

  Príčiny neurochirurgickej dystónie

  Neurocirkulačná dystónia (NCD) je chronické ochorenie, ktoré je založené na porušení mechanizmov adaptácie a neuroendokrinnej regulácie s viacerými symptómami, ktoré vznikajú alebo zosilňujú na pozadí účinkov stresových faktorov. Má benígny priebeh a priaznivú prognózu, nevedie k rozvoju kardiomegálie a srdcového zlyhania. Ochorenie je charakterizované početnými zmenami vo všetkých orgánoch a systémoch, autonómnymi poruchami, asténiami, zlou toleranciou voči stresovým situáciám a fyzickou námahou. Má vlnovitý priebeh s obdobiami remisie a relapsu.

  V etiológii NDC sú dôležité faktory, ktoré spôsobujú, a faktory, ktoré vyvolávajú výskyt choroby.

  Faktory prispievajúce k rozvoju ochorenia:

  • dedičné ústavné znaky (ľudia so slabým typom nervového systému);
  • nepriaznivé sociálno-ekonomické podmienky;
  • vrodená menejcennosť určitých štruktúr autonómneho nervového systému.

  Faktory, ktoré vyvolávajú ochorenie:

  • psychogénne,
  • fyzikálno-chemické (žiarenie, vibrácie, intoxikácia atď.),
  • dishormonal,
  • (chronická tonzilitída, infekcie dýchacích ciest atď.).

  V patogenéze NDC sú dôležité zmeny v systéme hypotalamus-hypofýza-nadledvina s tvorbou buď sympatického dominantného alebo hyperreaktivita cholínergického systému vyskytujúce sa u ľudí so slabým typom nervového systému (s nízkou účinnosťou, nedostatočnou iniciatívou a komplexom menejcennosti). Keď napriek normalizácii vonkajších podmienok znižuje schopnosť pacienta obnoviť adekvátne reakcie kardiovaskulárneho systému na normálne zaťaženie, progresívne alebo zvlnené vaskulárne poruchy, ktoré strácajú priame spojenie s príčinou.

  Po určitom čase sa patogenetické mechanizmy stávajú autonómnymi, prispievajú k fixácii dystónie, aj keď je pôvodný faktor pozastavený. Dysregulácia sa prejavuje dysfunkciou sympatiko-adrenálnych a cholinergných systémov a zmenou citlivosti zodpovedajúcich periférnych receptorov. Poruchy hemodynamiky a homeostázy sú vyjadrené porušením systémov histamín-serotonín, kalikreín-kinín, metabolizmus vody a elektrolytov, stav kyslých báz (CBS), metabolizmus uhľohydrátov, dodávka kyslíka a podobne.

  Poruchy neurohormonálneho metabolizmu a regulácie kardiovaskulárneho systému sa prejavujú nedostatočnou odpoveďou na silné stimuly tachykardiou, zmenami vaskulárneho tónu, zvýšením srdcového výdaja (MOS) a regionálnymi vaskulárnymi kŕčmi. Poruchy regulácie v kľude môžu byť bez príznakov, ale pri rozličných zaťaženiach (fyzická, ortostáza, sympatomimetická liečba) sú zistené nedostatky vo fungovaní kardiovaskulárneho systému.

  Pacienti sa sťažujú na bolesť v hornej časti srdca, zriedka v týmusu s konštantným ožiarením v ľavom ramene alebo v ľavej ruke. Typicky sa bolesť nevyskytuje, ale po cvičení. Keď NDC rozlišuje 5 možností bolesti:

  • jednoduchá kardiália (u 95% pacientov) - bolesť bolesti, z väčšej časti trvá niekoľko minút a pripomína pocit pichnutia spolu so všeobecnou slabosťou;
  • angioneurotická kardiálna gáza (u 25% pacientov) - vyvíja sa niekoľkokrát denne, stláča bolesť za hrudnou kosťou, sprevádza úzkosť, pocit nedostatku vzduchu;
  • paroxysmatická dlhotrvajúca bolesť (u 32% pacientov) - má charakter vegetatívnej krízy, intenzívnej bolesti bolesti, ktorá je sprevádzaná strachom zo smrti a autonómnymi reakciami - potenie, palpitácie, zvýšený krvný tlak sú eliminované sedatívami a p-adrenergnými blokátormi;
  • sympatická kardiálna gia (u 19% pacientov) je charakterizovaná syndrómom pretrvávajúcej bolesti, ako je pálenie záhy v oblasti precardiakcie, vylučovaný horčicovými náplasťami, ktoré sú umiestnené na oblasť srdca alebo akupunktúra;
  • pseudostenokardia napätia (v 20% prípadov) - zmenšujúca sa, neintenzívna bolesť srdca, vyplývajúca z chôdze, často sprevádzaná nedostatkom dychu.

  Pocity vypadávania srdca sa zvyčajne vyskytujú pri ventrikulárnych extrasystoloch, ktoré pacienti ťažko znášajú, aj keď nespôsobujú zmeny hemodynamiky. Keď sa v histórii pacientov v 95% prípadov sťažujú na pocit nedostatku vzduchu, keď je potrebné zhlboka sa nadýchnuť. Niekedy majú pacienti skryté dyspnoe - pocit zúženia, hrudka v krku. Tento príznak je spojený s dysreguláciou dýchania. Takíto pacienti netolejú nevetrané priestory. Často sa sťažujú na všeobecnú slabosť, podráždenosť, roztrhnutie, zníženie nálady. Takéto sťažnosti súvisia s krátkodobou nedostatočnosťou cerebrálneho obehu v dôsledku dysregulácie vaskulárneho tónu. Môžu sa vyskytnúť ťažkosti s nevoľnosťou, vracaním, hnačkou alebo zápchou v dôsledku funkčných porúch črevnej motility, avšak chuť k jedlu u takýchto pacientov je uspokojivá, telesná hmotnosť sa nemení. Určitá časť pacientov môže mať dlhodobý vzrast telesnej teploty až na 38-39 ° С s relatívne dobrým zdravotným stavom. Teplota stúpa ráno, klesá večer, nemení sa po použití analgetík a aspirínu. Zároveň je rozdiel teplôt medzi dvoma pazúrovými oblasťami - viac ako 1 ° C. Príčinou tohto javu je porušenie termoregulačných centier hypotalamickej oblasti.

  Zdá sa, že niektorí pacienti podobajú pacientom s tyreotoxikózou (lesklé oči, tremor). Končatiny sú studené, modrasté. Počas kontroly je zaznamenaná zvýšená pulzácia krčnej tepny. Pri 50% bolestivej palpácii interkostálnych svalov v treťom a štvrtom interkostálnom priestore v stredoklavikulárnych a blízkych sternach.

  Neoddeliteľnou súčasťou NDC v prípade ťažkého priebehu sú vegetatívne-vaskulárne krízy. Vznikajú kvôli dysfunkcii štruktúr limbicko-retikulárneho komplexu, zabezpečujú koordináciu fyzickej, emocionálnej a vegetatívnej sféry. Psychické poranenia, preťaženie, poruchy, rytmus života, alergické reakcie vyvolávajú výskyt kríz. Základom ich výskytu je nadmerná koncentrácia adrenalínu, norepinefrínu, acetylcholínu v tele. Úroveň týchto látok sa pred krízou výrazne zvyšuje, ich pomer a koncentrácia určujú klinické charakteristiky a typ vegetatívne-vaskulárnej krízy.

  Veterinárne vestibulárne krízy sa vyskytujú pri súbežnej osteochondróze krčnej chrbtice, alergie. Vykazujú sa ostrými závraty, vracaním. Kolísanie krvného tlaku v smere hypotenzie. Krízy spravidla začínajú v noci a trvajú od 5 do 10 minút (ľahké), až niekoľko hodín (priemerne) a dní (ťažké), prechádzajú samostatne alebo pomocou liekov, končia častým močením a niekedy aj kvapalnými stoličkami. Po kríze majú pacienti všeobecnú slabosť, bolesť v srdci. Kríza sa opakuje 1-3 krát týždenne (závažná forma kurzu) alebo 1-2 krát mesačne (stredná forma závažnosti), 1-2 krát za rok (mierne formy).

  Ako liečiť neurochirurgickú dystóniu?

  Taktika v liečbe neurocirkulačnej dystónie sa určuje ako klinicky vyjadrená orgánová patológia a ako ovplyvňuje priebeh ochorenia.

  Pre všetky formy NDC v miernej forme sa odporúča:

  • rehabilitácia ohniskov chronickej infekcie (tonzilektómia),
  • multivitamíny, extrakt z Eleutherococcus, ženšen, aralia;
  • v prípade nadmerného zaťaženia - auto-tréning, psychoterapia;
  • s hormonálnymi zmenami - náhradnou terapiou (v konzultácii so špecialistami - porodníkmi-gynekológmi, endokrinológmi);
  • racionálneho zamestnávania.

  S miernou závažnosťou navyše predpísanou:

  • ľahké sedatíva (valeriánové koreňové infúzie, bylinky materskej, bromidy); sedatíva;
  • dýchacie cvičenia;
  • liečba psychoterapeutom;
  • pre depresiu - antidepresíva.

  V prípade ťažkého priebehu srdcového typu NDC sa odporúčajú p-adrenoblokátory, sedatíva a v prípade nespavosti, Ivadal, 5-10 mg na noc. Pre hypertenzné krízy, metoprolol sukcinát alebo betaxolol.

  Hypertenzívny typ NDC vyžaduje potlačenie hypersympaticko-tonie - na tento účel sú predpísané pyroxán, redergam, metoprolol-sukcinát, betaxolol, nebivolol, no-spa, lieky s malými periwinklemi. Tá zlepšuje cerebrálnu hemodynamiku, pamäť, spánok, znižuje bolesti hlavy, má sedatívny účinok. Tiež účinná je homeopatická droga Pumpan (10-15 kvapiek 3 krát denne).

  Antihypertenzívna forma je liečená hlavne s použitím venotonických prípravkov, extraktu z ginkga biloba alebo tanakanu.

  Fyzioterapeutická liečba neurocirkulačnej dystónie závisí od klinického priebehu, berúc do úvahy mechanizmy pôsobenia etiologických faktorov. Použiť galvanizáciu a balneoterapiu (perličkové kúpele, sprchy, utieranie) s cieľom zlepšiť funkcie centrálneho a autonómneho nervového systému, humorálne prepojenia regulácie krvného obehu. Priraďte elektrickú energiu do 20-40 minút; za každý kurz - 12-18 procedúr pre hypertonické a srdcové typy NDC (frekvencia impulzov je 10-15 Hz). V prípade hypotenzného typu NDC sa pulzná frekvencia elektroslepov postupne zvyšuje z 10 na 40 Hz v 3-6 postupoch. Odporúča sa masírovať končatiny a trup so suchými kefami pre hypotenzívny typ NDC.

  Pre všetky typy NDC sa zobrazuje masáž oblasti krku a límca. V prípade srdcového typu NDC môže byť v prípade hypertenzného typu NDC, kofeínu a bromidu v prípade hypotenzného typu NDC predpísaná účinná masáž predkrídlovej oblasti 12 až 20 sekúnd elektroforézy bromidu sodného, ​​chloridu vápenatého, síranu horečnatého.

  Ultrafialové ožarovanie celého tela, fyzikálna terapia, magnetická terapia, akupunktúra pre všetky typy NDC sú dávkované.

  Aké ochorenia sa môžu spájať

  V určitej časti pacientov pôsobí NDC ako syndróm, jeho príznaky sa zmenšujú počas remisie, napríklad pri difúznom toxickom brušku, enteritide. Toto je sekundárny NDC.

  Navyše, neurocirkulačná dystónia sa môže objaviť na pozadí chronickej infekčnej choroby - tonzilitída, antritis atď. - alebo v dôsledku významných psycho-emocionálnych nepokojov, depresie.

  Liečba neurocirkulačnej dystónie doma

  Liečba neurocirkulačnej dystónie v domácnosti je zameraná na elimináciu príčin a hlavných syndrómov (etiropnoe a patogenetickú liečbu) s normalizáciou pracovných a životných podmienok, obmedzením používania soli a alkoholu, normalizáciou psychiky (úplný kontakt s lekárom), použitím obnovovacej a symptomatickej terapie a liečby súvisiace somatické ochorenia.

  Prognóza NCD je priaznivá. Ľudia zostávajú zdraví, ale priebeh ochorenia závisí od pracovných podmienok. Práca vyžadujúca fyzický a duševný stres, kontakt s chemikáliami je nežiaduca.

  Aké lieky na liečbu neurochirurgickej dystónie?

  • Rudotel - 5 mg 2-krát denne,
  • mebicar - 300 mg 2-3 krát denne,
  • Grandaxin - 50-100 mg 2-3 krát denne,
  • amitriptylín - 50 - 150 mg denne,
  • betalok ZOK - 50-100 mg jedenkrát denne,
  • bisoprolol - 2,5-5,0 mg denne počas 3-5 týždňov,
  • nebivolol - 2,5-5,0 mg denne,
  • Betaxolol - 10-20 mg denne;
  • Elenium - 5-10 mg 2-3 krát denne,
  • Nozepam - 10-50 mg denne,
  • sibazon - 5-30 mg denne;
  • Ivadal - 5-10 mg v noci,
  • Sonapax - 30-75 mg denne,
  • Frenolón - 15-30 mg denne,
  • Cavinton - 15-30 mg denne,
  • hornaton - 30-60 mg denne,
  • pumpan - 10-15 kvapiek 3 krát denne,
  • Kofeín-benzoát sodný - 0,1 g 2-3 krát denne,
  • teofylín - 0,1 g denne vnútri,
  • piracetam - 850 mg dvakrát denne,
  • Nootropil - 800 mg dvakrát denne.

  Liečba neurocirkulačnej dystónie pomocou ľudových metód

  Liečba neurocirkulačnej dystónie je skôr pomocná. To znamená, že je nepravdepodobné, že by bolo možné zlepšiť zdravie výlučne ľudovými drogami, a súčasne je použitie odvarov liečivých rastlín v kombinácii s inými spôsobmi liečby uvedenými v článku pomerne efektívne.

  Od lekárne sa odporúča zakúpiť liehové tinktúry bylín:

  • valerián - 20 - 30 kvapiek v malom množstve vody, trvať 3-4 krát denne;
  • Corvalol - 15 - 30 kvapiek 2-3 krát denne;
  • motherwort - 30-50 kvapiek sa rozpustí v malom množstve vody, trvá 3-4 krát denne;
  • passionfruit - 30-50 kvapiek rozpustených v malom množstve vody, trvať 3-4 krát denne;
  • pion - 30-40 kvapiek (až do jednej čajovej lyžičky) rozpustených v malom množstve vody, užívaných 3 krát denne, až mesiac;
  • plody hlohu - 20 - 30 kvapiek 3-4 krát denne pred jedlom.

  Berte na vedomie nasledujúce liečebné odvarky:

  • pripojte 1,5 lyžičky. hlohu rastliny a byliny oregano, 2 lyžičky. morušová a treska Hypericum; 2 polievkové lyžice. zbierať varenie ½ l vriacej vody, trvať na termosku alebo v teple po dobu 5-6 hodín; Vezmite ½ šálku 3 krát denne jednu hodinu pred jedlom;
  • pripojte 1 lyžičku. byliny Adonis a koreň valerián, 2 lyžičky. listy melisy; 1 polievková lyžica. suroviny naliať pohár vriacej vody, trvať na teple na 40 minút, ¼ šálky 3 krát denne pred jedlom;
  • kombinujte 1 časť oreganovej trávy, plodu hlohu, kvety heřmánku, šalvie, obličkový čaj, 2 časti listov mäty, trávu s matkou; 2 polievkové lyžice. zbierať varenie ½ l vriacej vody, trvať na termosku alebo v teple po dobu 5-6 hodín; Vezmite ½ šálku 3 krát denne jednu hodinu pred jedlom.

  Liečba neurocirkulačnej dystónie počas tehotenstva

  Tehotenstvo môže zhoršiť a zmierniť priebeh neurochirurgickej dystónie, je to čisto individuálne. V každom prípade sa odporúča plánovanie tehotenstva u ženy s vhodnou diagnózou počas obdobia remisie.

  Ak sa ochorenie nevyvinula, ale existujú sklony alebo rodinná anamnéza, je dôležité, aby v predvečer tehotenstva a počas takéhoto obdobia prijali preventívne opatrenia.

  Prevencia spočíva v liečbe ohniská chronickej infekcie (tonzilitída, zubný kaz), dyshormonálne stavy, zastavenie fajčenia, eliminovanie škodlivých účinkov na pracovisku a minimalizácia stresových faktorov. Všeobecné preventívne opatrenia sú minimalizácia traumatických účinkov a rozsiahla realizácia rekreačných aktivít, telesnej výchovy.

  Na liečbu neurocirkulárnej dystónie u tehotných žien sú vybrané lieky a metódy jemného účinku, ktoré sú čo najviac neškodné pre matku a budúce dieťa. Názvy sú diskutované individuálne.

  Aké lekári sa majú kontaktovať, ak máte neurochirurgickú dystóniu

  Diagnóza je založená na analýze klinického obrazu choroby.

  Nasledujúce príznakové komplexy NCD sú rozlíšené:

  • kardialgichesky;
  • tachykardiálna dialýza (hyperkinetická);
  • dýchacie;
  • slabosť;
  • vegetatívna vaskulárna dystónia (periférne vaskulárne poruchy);
  • vegetatívne-vaskulárne paroxysmy (kríza);
  • psycho-emocionálne;
  • arytmické.

  Prítomnosť štyroch takýchto komplexov ôsmich u pacienta indikuje NDC.

  Pri potvrdení tejto choroby tiež naznačujú údaje z anamnézy (akútny alebo chronický psycho-emocionálny stres, obdobie hormonálnej úpravy tela), dlhé obdobie ochorenia bez prejavov progresie a účinnosti z užívania sedatív, psychotropných liekov alebo p-adrenergných blokátorov.

  Funkcia vnútorných orgánov sa nezmení, neexistujú žiadne príznaky srdcového zlyhania. Veľkosť srdca sa nezmení. U 30% pacientov je počuť systolický šelest, ktorý zmizne vo vzpriamenej polohe. Niekedy je počuť melódiu prolapsu mitrálnej chlopne. Pulz je labilný, má tendenciu zrýchľovať, nestabilný, závisí od polohy tela, fázy dýchania. Pri inhalovaní - spomalenie, pri výdychu - zvyšovanie frekvencie pulzu. Možná paroxysmálna tachykardia, fibrilácia predsiení.

  Pacienti sú charakterizovaní vaskulárnymi reakciami - sčervenaním tváre, najmä počas vzrušenia, vazospastickými reakciami Raynaudovho syndrómu, ale bez známok progresie patológie. Niekedy je znakom zhoršeného cievneho tónu prechodná akrocyanóza, pastóznosť dolných končatín (najmä v lete v dôsledku dlhodobého stoja). Takéto príznaky sa vyskytujú v prípade prevalencie tónu vagového nervu, hypotenzie a venóznej insuficiencie.

  Potvrďte diagnózu NDC na EKG. Pri vykonávaní testov s cvičením, pozitívnymi testami elektrokardiogramu s chloridom draselným a obzidanom, hyperventiláciou a ortostatickými testami. Keď je echokardiografia zvyčajne určovaná hyperkinetickým typom hemodynamiky, nestabilná prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku funkčných zmien v tóne mastoidných svalov

  Ďalšie znaky potvrdzujúce diagnózu NDC sú:

  • neprimeraná reakcia kardiovaskulárneho systému počas jazdy na bicykli (žiadne zvýšenie tlaku v pulzoch, pokles tolerancie na cvičenie, zvýšenie srdcovej frekvencie o viac ako 50%, stabilizácia krvného tlaku a srdcovej frekvencie na normálnej úrovni neskôr ako 3 minúty, je možné zníženie diastolického krvného tlaku o 10 mm Hg. v. a nižšie);
  • hyperdynamický typ krvného obehu;
  • porušenie tvorby hypofýz-nadledvových a pohlavných hormónov;
  • zvýšenie pH krvi (respiračná alkalóza) s dávkovanou fyzickou námahou, poškodenie regionálneho cievneho tonusu;
  • poruchy termoregulácie.

  Známky vylučujúce diagnózu NCD:

  • zvýšenie veľkosti srdca;
  • počúvanie diastolického hluku;
  • elektrokardiografické príznaky fokálnych zmien, permanentný blok srdca organického pôvodu, paroxyzmia ventrikulárnej tachykardie, permanentná fibrilácia predsiení;
  • príznaky chronického srdcového zlyhania (systolická a / alebo diastolická dysfunkcia ľavej komory);
  • identifikované v laboratórnych štúdiách, zápalové alebo autoimunitné zmeny.

  Neurocirkulačná dystónia: aktuálne problémy diagnostiky a liečby

  Neurocirkulačná dystónia (NCD) je ochorenie, ktoré patrí do funkčnej skupiny a prejavuje sa kardiovaskulárnymi, respiračnými a autonómnymi poruchami, asténia, zlá tolerancia voči stresu a fyzická námaha. Choroba je netesná

  Neurocirkulačná dystónia (NCD) je ochorenie, ktoré patrí do funkčnej skupiny a prejavuje sa kardiovaskulárnymi, respiračnými a autonómnymi poruchami, asténia, zlá tolerancia voči stresu a fyzická námaha. Choroba preteká vo vlnách s obdobiami exacerbácií a remisií, má priaznivú prognózu, pretože nevyvoláva kongestívne zlyhanie srdca a život ohrozujúce arytmie.

  Údaje o frekvencii NDC sú protichodné. V lekárskej praxi sa choroba diagnostikuje u tretiny pacientov vyšetrovaných na kardiovaskulárne ťažkosti. Často sú ženy mladšieho veku ochorené.

  Etiológia a patogenéza

  Medzi predispozičnými faktormi sú dôležité dedičné ústavné znaky, osobnostné rysy, periódy hormonálnej úpravy (disovary, poruchy, tehotenstvo, menopauza) a životný štýl. Faktory spôsobujúce chorobu: psychogénne (neuro-emocionálny stres, nepriaznivé sociálno-ekonomické podmienky), fyzikálne a chemické účinky (slnečné žiarenie, horúce podnebie, vibrácie), chronická intoxikácia vrátane alkoholu a tabaku, infekcie horných dýchacích ciest a nosohltanu, hypodynamia, duševná a fyzická únava.

  Interakcia týchto faktorov vedie k porušeniu neurohormonálnej a metabolickej regulácie. Prvotným spojením sa zrejme stáva porážka hypotalamických štruktúr, ktoré vykonávajú integračnú úlohu. Dysregulácia sa prejavuje vo forme dysfunkcie sympatadrenálnych a cholínergických systémov, zmeny v citlivosti periférnych receptorov, keď je pozorovaná hyperaktívna odpoveď na normálnu sekréciu katecholamínov. Zhoršujú sa funkcie systémov histamín-serotonín a kallikreinkinín, metabolizmus vody a elektrolytov. Inhibované procesy mikrocirkulácie, ktoré vedú k hypoxii tkaniva.

  Porucha neurohormonálnej regulácie srdca vedie k nepravidelnej reakcii na podnety, ktorá je vyjadrená nedostatkom tachykardie, kolísaním cievneho tonusu (zvýšenie alebo zníženie krvného tlaku), rastom minimálneho objemu srdca (hyperkinetický typ krvného obehu), kŕčmi periférnych ciev.

  klasifikácia

  Existuje pracovná klasifikácia Makolkin V.I. a Abbakumov S.A.

  - základné (ústavné dedičstvo);
  - psychogénne (neurotické);
  - infekčne toxické;
  - spojené s fyzickým stresom;
  - z dôvodu fyzických a profesionálnych faktorov.

  - kardiálne;
  - tachykardia;
  - hypertenzia;
  - hypotonický;
  - poruchy periférnych ciev;
  - vegetatívne krízy;
  - dýchacie;
  - astenické;
  - myokardiálna dystrofia.

  - jednoduché;
  - priemer;
  - ťažké.

  diagnostika

  Manifestácia ochorenia je polymorfná, závažnosť symptómov je rôzna. V niektorých prípadoch pripomínajú príznaky iných kardiovaskulárnych ochorení, čo sťažuje rozpoznanie NDC.

  Závažnosť kurzu je určená kombináciou rôznych parametrov: závažnosť tachykardie, frekvencia vegetatívne-vaskulárnych kríz, syndróm bolesti, tolerancia fyzickej námahy.

  Fyzikálne vyšetrenie

  Zaznamenáva sa mnoho príznakov kardiovaskulárnych a autonómnych porúch, ale nie sú veľmi špecifické. Niektorí pacienti sa podobajú tým, ktorí trpia hypertyroidizmom (jasné oči, úzkosť, tremor), zatiaľ čo iní pacienti sú naopak nudní, s nudným pohľadom, adynamickým. Nadmerné potenie dlaní, nôh a podpaží je tiež bežné. Hyperémia tváre, kože, hrudníka, ľahko sa rozvíjajúceho dermografizmu alebo dokonca "nervovej" urtikárie sa zisťuje u mnohých pacientov pri prvom vyšetrení, často je to nemotivovaná a veľmi živá "hra žiakov". Pretrvávajúca dermografizácia svedčí o vysokej reaktivite cievneho systému. Končatiny sú chladné, niekedy bledé, modrasté. Časté, plytké dýchanie pacientov väčšinou dýcha ústami (a preto sliznice horných dýchacích ciest často suché). Mnoho pacientov nemôže vynútiť vydychovanie. U niektorých pacientov je zistená zvýšená pulzácia karotických artérií ako prejav hyperkinetického stavu krvného obehu.

  Palpácia v prekordiálnej oblasti, najmä v III - IV interkostálnom priestore na strednej časti a na ľavom parasternom, určuje oblasti bolesti v medzikostálnych svaloch (50% prípadov), zvyčajne v období exacerbácie ochorenia. Pri auskultácii srdca je často na ľavom okraji hrudnej kosti a na základe srdca sa v systole počuje ďalší tón (na začiatku je tón exilu a na konci systolický klik).

  Najčastejším príznakom auskultúry je systolický šelest (približne 70% prípadov). Tento hluk je veľmi typický - slabý alebo mierny, s veľkým priestorovým zvukom od vrcholu srdca k základni (maximálny zvuk v medzikostálnom priestore III - IV na ľavom okraji hrudnej kosti).

  Zvláštnosťou pulzu u jedincov s NDC je jeho labilita: ľahká tachykardia s menšou emóciou a fyzickou námahou. Tachykardia sa často vyskytuje s ortostatickým testom alebo s väčším dýchaním. U mnohých pacientov môže byť rozdiel v pulzoch v klinoch a ortostáze 100-200% pôvodného. Pulzná frekvencia u jedincov s NDC dosahuje 120-130 úderov za minútu. Epizódy supraventrikulárnej tachykardie a paroxyzmov fibrilácie predsiení sú zriedkavé.

  Krvný tlak je labilný, preto je lepšie nespoliehať sa na výsledky jeho jediného merania. Často prvé meranie ukazuje určitý prebytok hornej hranice normy, ale po 2-3 minútach sa tlak vráti do normálneho rozsahu. Môže sa určiť asymetria krvného tlaku na pravú a ľavú končatinu. Pri palpácii brucha v 1/3 prípadov dochádza k miernemu rozsypaniu bolesti v epigastriu alebo okolo pupku.

  liečba

  1. Etiologická liečba

  Je potrebné eliminovať vplyv stresových situácií (normalizovať rodinné vzťahy, eliminovať konfliktné situácie v práci). S infekčne toxickou formou NDCs zohráva dôležitú úlohu rehabilitácia ústnej dutiny, liečba ohniskov chronickej infekcie a včasná tonzilektómia. Keď je NDC z dôvodu fyzických a profesionálnych faktorov, je potrebné vylúčiť pracovné riziká, v niektorých prípadoch racionálne zamestnanie.

  2. Racionálna psychoterapia, autotraining

  Často môže byť oveľa účinnejšia ako liečba drogami. Lekár musí pacientovi vysvetliť podstatu ochorenia, zdôrazniť jeho dobrú kvalitu, priaznivú prognózu a možnosť zotavenia. V niektorých prípadoch sa odporúča, aby psychoterapia bola vykonávaná za prítomnosti príbuzných pacienta s cieľom informovať ich o podstate ochorenia a možnosti jeho liečby. Pacient by mal byť vyučovaný vzormi samohypnosti, čo by umožnilo znížiť nepríjemné subjektívne prejavy ochorenia. Samohypnóza by sa mala kombinovať s auto-tréningom a svalovou relaxáciou.

  3. Normalizácia porúch funkčných vzťahov limbickej zóny mozgu, hypotalamu a vnútorných orgánov

  3.1. použitie sedatív

  Valerijská a matka tráva majú nielen sedatívny účinok, ale aj "stonkový" efekt, to znamená, že normalizujú funkciu mozgového kmeňa a hypotalamu. Valeriánska koreňová alebo materská bylina sa užíva vo forme infúzií (z 10 g na 200 ml vody) v 1/4 šálke 3 krát denne a cez noc počas 3-4 týždňov.

  3.2. Liečba trankvilizérov

  Trankilizéry majú anxiolytické vlastnosti, zmierňujú pocit strachu, úzkosť, emočné napätie. Elenium je predpísaný v množstve 0,005-0,01 g, 2-3 krát denne. Diazepam (Seduxen, Relanium) - predpísaný v dávke 2,5 - 5 mg 2-3 krát denne, s výrazným pocitom strachu, môže byť jedna dávka zvýšená na 10 mg; Liek znižuje frekvenciu syndrómadrenálnych kríz. Phenazepam je veľmi aktívny trankvilizujúci liek, odporúča sa užívať 0,5 mg 2-3 krát denne. Oxazepam (Nozepam, Tazepam) - užívaný 0,01 g 2-3 krát denne. Medazepam (Mezapam, Rudotel) - užívaný 0,01 g 2-3 krát denne. Tofizopam (Grandaksin) - denný trankvilizér, aplikovaný 0,05-0,1 g 2-3 krát denne. Transkilizátory sa užívajú do 2 - 3 týždňov, sú zvlášť indikované pred stresovými situáciami. V posledných rokoch boli použité lieky, ako je Afobazol (denný voľnopredajný liek, ktorý nespôsobuje ospalosť) a Tenoten (homeopatický prípravok obsahujúci mikrodávky protilátky proti proteínu mozgu S-100).

  3.3. Kombinované prípravky "Belloid" a "Bellaspon"

  Znižujú excitabilitu adrenergných a cholinergných štruktúr, majú upokojujúci účinok na hypotalamickú zónu mozgu. Sú druhom "vegetatívnych korektorov", ktoré normalizujú funkciu vegetatívneho nervového systému. Belloid - 1 tableta lieku obsahuje 30 mg butobarbitalu, 0,1 mg alkaloidov, belladónov, 0,3 mg ergotoxínu. Určené 1 tabletu 2-3 krát denne. Bellaspon (Bellatamininal) - 1 tableta obsahuje 20 mg fenobarbitalu, 0,3 mg ergotamínu, 0,1 mg alkaloidov belladonovej. 1-2 tablety sa predpisujú 2-3 krát denne.

  Sú indikované predovšetkým na depresiu. Maskované depresie sú možné, keď samotná depresia je "maskovaná" rôznymi somatoneurologickými poruchami. Táto maskovaná (primárna) depresia by sa mala odlíšiť od sekundárnej depresie v NDC. Používanie antidepresív by malo byť diferencované. V prípade úzkostnej, agitovanej depresie je amitriptylín (Triptizol) ukázaný pri 50-75 mg / deň; s astenickými formami depresie - imipramínom (Imizin, melipramín) v dávke 50-100 mg / deň. Pri výraznej hypochondrii je Teralen predpisovaný v dávke 20-40 mg / deň a Sonapax v dávke 30-50 mg denne. Pri miernej depresii môžete aplikovať Azafen v dávke 0,075-0,125 g denne. Z modernejších liekov je potrebné poznamenať, že citalopram (Tsipramil), fluoxetín (Prozac), paroxetín (Rexetine), pyindol (pyrazidol). Dávky antidepresív by sa mali "titrovať", začínajúc malými (1/2 tabletami na príjem) a postupne sa zvyšujúc na optimum. Liečba trvá približne 4-6 týždňov. Keďže depresia klesá, dávky antidepresív sa znižujú.

  3.5. Nootropické lieky

  Zlepšiť energetické procesy a dodávanie krvi do mozgu, zvýšiť odolnosť voči hypoxii, aktivovať intelektuálne funkcie, zlepšiť pamäť, čo je obzvlášť dôležité pre pacientov s NDC, ktorí sa podieľajú na duševnej aktivite. Zobrazuje sa v prítomnosti príznakov adynamie, asténie, hypochondriakálnych porúch. Môžu sa použiť ako pomocné látky pri liečbe depresívnych stavov rezistentných na antidepresíva. Piracetam (Nootropil) - určený do kapsúl alebo tabliet 0,4 g 3 krát denne počas 4 až 8 týždňov. V prípade potreby môžete dávku zvýšiť na 0,8 g 3 krát denne. Modernejšie a výkonnejšie nástroje sú Fenotropil, Pantokalcin. Picamilon má mierny účinok a je dobre tolerovaný.

  Normalizujú cerebrálnu cirkuláciu, ktorá pozitívne ovplyvňuje funkčný stav limbickej zóny mozgu a hypotalamu. Tieto nástroje sú vhodné najmä pre angiodystonické bolesti hlavy, závrat, osteochondrózu krčka maternice.

  Cavinton (Vinpocetín) - používa sa v tabletách s hmotnosťou 0,005 g a 1-2 tablety trikrát denne po dobu 1-2 mesiacov.

  Stugeron (cinnarizín) je predpísaný v tabletách 0,025 g, 1-2 tablety trikrát denne počas 1-2 mesiacov.

  Instenon Forte - 1 tabletu 2 krát denne po dobu najmenej jedného mesiaca.

  4. Zníženie zvýšenej aktivity sympatomadrenálneho systému

  Normalizácia sympatorenálneho systému je patogénna metóda na liečbu hypertenzného variantu NDC, charakterizovaného vysokou sympatikotóniou. Na tento účel sa používajú betablokátory.

  Najčastejšie používaný propranolol (Anaprilin, Inderal, Obsidan) v dennej dávke 40 až 120 mg. Priebeh liečby beta-blokátormi trvá od 2 týždňov až po 5 až 6 mesiacov, v priemere 1-2 mesiace. Po dosiahnutí terapeutického účinku sa dávka zníži o polovicu alebo trikrát. Počas obdobia zlepšenia môžu byť beta-blokátory zrušené.

  Bylinné lieky

  Prispieva k normalizácii hypotalamo-viscerálneho vzťahu, aktivity kardiovaskulárneho systému, spánku. Odporúčame nasledujúce poplatky.

  Kolekcia číslo 1: heřmánkový liek (kvety) 10 g, Kvitnúce údolie (kvety) 10 g, fenykl (ovocie) 20 g, mäta pieporná 30 g, valeriánska koreňová 40 g Dve čajové lyžičky drveného zberu naliate 1 polievkovú lyžičku, voda, trvať 3 hodiny, variť, vychladnúť, napnúť. Vezmite 40 ml (2,5 lyžice) 5-krát denne.

  Kolekcia číslo 2: motherwort (tráva) 20 g, valerián (koreň) 20 g, calendula (kvety) 20 g, rasca (ovocie) 20 g, kôpor 20 g 1 čajová lyžička kolekcie nalejte 1 šálka vriacej vody, h, kmeň. Vezmite 1 polievkovú lyžicu 4-5 krát denne.

  Kolekcia číslo 3: hlohu (kvetiny) 20 g, ľalie z údolia (kvety) 10 g, chmeľ 10 g, mäta pieporná 15 g fenykl 15 g varerián 20 g 1 lyžica rozdrvený odber naliať 1 pohár studenej varenej vody, trvať na chladnom mieste na 3 hodiny, potom variť, chlad, napätie. Vezmite 1/4 šálky 4 krát denne 20 minút pred jedlom.

  Bylinné lieky sa zlepšujú po 2-3 týždňoch, avšak trvalý účinok sa dosiahne iba v prípade dlhodobého pravidelného užívania bylinných infúzií (počas 6-8 mesiacov). Po uplynutí 1 - 2 mesiacov môžete na pozadí blahobytu urobiť prestávky po dobu 7-10 dní a po prestávke zmeňte poplatky. Na profylaktické účely (aj v uspokojivom stave) sa odporúča účtovať poplatky 2 mesiace 2 krát za rok - na jar a na jeseň.

  Moderný kombinovaný bylinný liek so sedatívnym účinkom je Persen. Skladá sa z koreňa valeriánov, mäty piepornej a citrónovej mäty. Rhizómy s koreňmi valeriánov obsahujú esenciálny olej s monoterpénmi, sexvitiperpény a menej prchavé kyseliny valerovej, kyselina gama-aminomáselná (GABA), glutamín a arginín, ktoré sa používajú na zvýšenie nervovej excitability, majú sedatívny účinok a zlepšujú spánok.

  Listy citrónového balzamu majú upokojujúci a karmínový účinok.

  Účinnými zložkami obsiahnutými v listoch melisy sú éterické oleje, monoterénové aldehydy, ako sú geranium, neroli a cédrové oleje, flavonoidy, glukozidy, monoterpény, taníny (kyselina rosmarinová), triterpénové kyseliny a horké látky. Listy máty majú spazmolytický účinok na hladké svaly tráviaceho traktu, ako aj choleretické a kardiologické účinky. Medzi hlavné účinné zložky obsiahnuté v listoch mäty piepornej patrí esenciálny olej s mentolom, flavonoidy, kyselina fenolová a kyselina triterpenová.

  Persen sa používa ako sedatívum so zvýšenou nervozitou, poruchami spánku, nespavosťou, podráždenosťou; pocit vnútorného napätia. Persen predstavuje dve dávkové formy - tablety Persen a kapsuly Persen forte. Dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov majú predpísané 2-3 tablety alebo 1-2 kapsuly. Liečivo sa užíva 2-3 krát denne.

  Pre nespavosť si vezmite 2-3 tablety alebo 1-2 kapsuly jednu hodinu pred spaním.

  Deti vo veku od 3 do 12 rokov, liek je predpísaný len pod dohľadom lekára a len vo forme tabliet. Dávka závisí od telesnej hmotnosti pacienta, v priemere 1 tableta 1-3 krát denne.

  Rozhodnutie o možnosti použitia lieku počas tehotenstva (najmä v prvom trimestri) a počas laktácie (dojčenie) sa má vykonať až po posúdení očakávaných prínosov pre matku a potenciálneho rizika pre plod a dieťa.

  Trvanie liečby nie je obmedzené. Aj pri dlhodobom užívaní tabliet alebo kapsúl nie je žiadna závislosť.

  Pri zrušení Persenovho abstinenčného syndrómu sa nevyvíja.

  Použitie lieku môže znížiť rýchlosť reakcie, preto jeho odporúčanie pred triedami, ktoré si vyžadujú pozornosť, sa neodporúča.

  Máme skúsenosti s používaním lieku Persen na 3 týždne u 16 pacientov, z ktorých 10 malo NDC kardiálneho typu a 6 malo asténonózny syndróm na pozadí somatických ochorení. Vek pacientov sa pohyboval od 25 do 45 rokov, medzi ktorými boli 3 muži a 13 žien. V kontrolnej skupine (n = 10), porovnateľnej podľa pohlavia a veku s hlavnou skupinou sa použila alkoholická tinktúra valeriánov, 30 kvapiek 3 krát denne.

  V priebehu liečby sa zistilo, že v skupine užívateľa Persen sa miera úzkosti na Taylorovej stupnici výrazne rýchlejšie znížila, vegetatívny index Kerdo sa vrátil do normálu, intenzita cefalgie a kardiálie sa znížila podľa vizuálnej analógovej stupnice (VAS), kvalita života sa zlepšila,

  Fyzioterapia, balneoterapia, masáže, akupunktúra

  Na účely regulácie účinkov na centrálny nervový systém pri znižovaní prejavov kardiálneho syndrómu používajú extrasystoly elektrický boom. Pre upokojujúci účinok je predpísaný s frekvenciou 10-25 Hz, od 20 do 40 minút denne, liečba je 15 sedení. V prípade NDC je predpísaný hypotonický elektrooslep s postupne sa zvyšujúcou frekvenciou (10-40 Hz) pulznej frekvencie (v 3-4 sekciách).

  Pri hypertenznom syndróme sa uskutoční elektroforéza 5-10% roztoku bromidu sodného alebo draselného, ​​5% roztok síranu horečnatého, 1% roztok Euphyllinum, 2% roztok papaverínu, 1% roztok Dibazolu, Anabrilin (40 mg na postup) technikou.

  Pri hypotenzii sa môže použiť kofeínová elektroforéza. Postupy s trvaním 10 až 20 minút sa vykonávajú pri prúde 5-7 mA, každý druhý deň. Priebeh liečby je 15 procedúr. V prípade ťažkej asténie sa používa galvanický golier Shchebak, postup trvá 10-20 minút, každý druhý deň, priebeh liečby pozostáva z 15-20 procedúr. Pri výrazných prejavoch srdcového syndrómu, elektroforézy 5-10% roztoku novokaínu sa odporúča 0,5-1% roztok kyseliny nikotínovej, hlavne metódou všeobecnej expozície alebo srdcovou metódou (elektródy sa umiestňujú na srdce a do oblasti medzi semenami).

  V prípade arytmického syndrómu sa podľa srdcovej metódy predpíše 2% roztok Pananginu alebo Anaprilínu elektroforézou 5% roztoku Novocainu. Pri výrazných klinických prejavoch hypotalamickej dysfunkcie, vegetatívno-vaskulárnych paroxyzmov, môžeme odporučiť intranazálnu elektroforézu Relanium. Priebeh liečby je 10 procedúr.

  Postupy s vodou majú pozitívny vplyv na pacientov s NCD. Použite rôzne sprchy, sprchy, suché a mokré zábaly. Kúpele valeriánov, ihličnanov, kyslíka, dusíka a perličiek (teplota 36-37 ° C) s trvaním 8-15 minút majú výrazný sedatívny účinok. Kúpele sú vymenované každý druhý deň, priebeh liečby je 10-12 kúpeľov.

  S ostrým prevahou vzrušenia, srdcových a arytmických syndrómov sú znázornené hydrodynamické postupy s ľahostajnou teplotou (35-36 ° C) a pri hypotenzii sú zobrazené nižšie teploty (32-33 ° C). Pri hypertenzívnych a srdcových typoch NCD sa odporúčajú radónové, sírovodíkové, jód-brómové kúpele; s hypotenzívnym variantom - uhličitanom, jodidom-brómom. Teplota vody vo všetkých kúpeľoch je 35-36 ° C, doba trvania je 8-15 minút, kúpele sa predpisujú každý druhý deň, priebeh liečby je 10 kúpeľov.

  Pri výraznej prevahe excitačných procesov majú radónové a dusíkové kúpele najlepší účinok, zatiaľ čo asténia - oxid uhličitý. Radónové a brómové kúpele sú tiež vhodné na osteochondrózu. Pri prevládaní mozgových príznakov ako rušivého postupu sa odporúčajú miestne kúpele: noha (čerstvá, horčica), teplota vody vo vani 40-42 ° C, trvanie 10-15 min. S tým istým účelom sú parafínové aplikácie predpísané na nohách (teplota parafínu 50-55 ° C) po dobu 20-30 minút každý druhý deň, kurz - 10 procedúr.

  Prijaté v liečbe pacientov s aerodynamikou NDC. Ionizátory vzduchu sa používajú pre individuálne ("Ovion-S") a kolektívne použitie ("Chizhevsky luster"). V procese ionizácie vzduchu sa vytvárajú ióny vzduchu s prevažnou väčšinou negatívnych iónov. Pacienti sú vo vzdialenosti 70-100 cm od zariadenia, trvá relácia 20-30 minút, počas ktorých pacient vdýchne vzduch, ktorý je nabitý negatívnymi iónmi. Priebeh liečby je 12-14 sedení. Pod vplyvom aeroionoterapie dochádza k poklesu krvného tlaku (o 5-20 mmHg), poklesu srdcovej frekvencie, zvýšenej výmene plynu, nárastu spotreby kyslíka, zmiznutia nespavosti, poklesu bolesti hlavy a slabosti.

  Masáž má pozitívny účinok na pacientov s NDC. Všeobecná tonická masáž je užitočná pre pacientov, v prípade osteochondrózy týchto oddelení sa odporúča starostlivá masáž krčnej a hrudnej chrbtice. Účinným spôsobom liečenia NDC je akupresúra, ktorú môže vykonávať pacient a jeho príbuzní.

  Akupunktúra normalizuje funkčný stav centrálneho a autonómneho nervového systému; eliminuje vegetatívne-vaskulárnu dystóniu; zvyšuje adaptačnú kapacitu organizmu; zlepšuje metabolizmus a funkciu vnútorných orgánov; má analgetický účinok, zmierňuje cefalgiu a kardialgiu; normalizuje krvný tlak. Akupunktúra sa môže uskutočňovať podľa klasickej metódy alebo vo forme elektroakupunktúry. Zvyčajne sa používa brzdiaci variant IΡT s postupným zvyšovaním počtu bodov. Prvý kurz zahŕňa 10 zasadnutí, po dvojtýždňovej prestávke, druhý je pridelený a po 1,5 mesiaci - tretí kurz.

  Pri akupunktúre obnoviť funkcie centrálneho nervového systému, zmierniť emocionálne napätie, získať sedatívny účinok sa používajú zu-sang-li (36E), shen-men (7C), shen-ting (24VG). Na zmiernenie bolesti v srdci sa používajú analgetické účinky Tian-Tu (22VC), San-Yin-Jiao (6RP), Feng-Chi (20VB), Buy-Hui (20VG) s odrazom na svaloch krku a tváre. ), wai-guan (5TR), na znižovanie krvného tlaku - wai-guan bod (5TR), nei-ting (44E), pre normalizáciu srdcového rytmu - san-yin-jiao (6RP). Pod vplyvom RTI sa pozorovalo významné zlepšenie u 65-70% pacientov.

  Liečba adaptogénmi

  Pacienti NDC veľmi citliví na zmeny počasia, bežný spôsob fyzickej aktivity, zle prispôsobený negatívnym psycho-emocionálnym situáciám. Adaptogény sú bylinné liečivá, ktoré majú tonický účinok na centrálny nervový systém a telesné funkcie vo všeobecnosti, zvyšujú odolnosť voči fyzickému a psychickému stresu, odolávajú respiračným vírusovým infekciám a majú priaznivý vplyv na metabolické procesy a imunitný systém.

  Ženšenová tinktúra je predpísaná v 20-25 kvapkách 3 krát denne; výťažok z Eleutherococcus - 20 - 30 kvapiek 3 krát denne; citrónovú tinktu - 25 - 30 kvapiek 3 krát denne; Tinktúra Aralia - 30-40 kvapiek 3 krát denne; Saparal (súčet glykozidov-aralozidov získaných z koreňov aralia) - 0,05 g 3-krát denne.

  Okrem adaptogénov rastlinného pôvodu sa používa aj Pantocrinum (kvapalný alkohol-vodný extrakt z nehrdzavejúcich marálnych parohov, jeleňov alebo jeleňov) - 30 kvapiek sa predpisuje 3 krát denne; CigaPan (výťažok z parohov samčieho soba) - 1 tabletu 2 krát denne.

  Adaptogény môžu zvýšiť krvný tlak a jeho zvýšenie je potrebné znížiť dávku lieku alebo ho zrušiť; môže mať stimulujúci účinok na pacienta, takže posledná dávka lieku by sa mala vykonať niekoľko hodín pred spaním; priebeh liečby adaptogénmi trvá približne 3-4 týždne, počas roka môžete stráviť 4-5 takýchto kurzov; Odporúča sa liečba v očakávaní chrípkovej epidémie počas období nestabilného počasia (najmä na jeseň a na jar) s intenzívnou duševnou a fyzickou prácou.

  Meteorologická korekcia

  Pacienti NDC veľmi meteo citliví, za nepriaznivých poveternostných podmienok sa ich stav výrazne zhorší. Odporúčaný výber a klinické vyšetrenie týchto pacientov; upozornenie na nepriaznivé počasie a preventívne opatrenia; v predvečer a na nasledujúci deň sa odporúča používanie adaptogénov, odporúča sa tiež aplikovať vitamín E 100 mg 1-2 krát denne počas 3-4 týždňov. S cieľom prispôsobiť sa chladu je u pacienta užitočné vytvrdzovanie, ako aj kontrastné sprchy, kúpele na nohy, kúpanie v studenej vode, vzduchové kúpele, ľahké oblečenie počas chladnej sezóny, studené kúpele (18-22 ° C), po ktorých nasleduje intenzívne trenie s uterákom.

  Kúpeľná liečba

  Využíva: oddych, terapeutická výživa, klimatické a krajinné efekty, minerálne vody, kúpanie na more, balneoterapia, fyzioterapia, zdravotná cesta. Pacienti NDC poslali rezortu kedykoľvek počas roka. Preferované strediská s miernym podnebím bez náhlej zmeny atmosférického tlaku. Napríklad sú to letoviská v Lotyšsku (Riga), v Litve (Palanga), v Estónsku (Tartu), v regiónoch Leningrad a Kaliningrad, v Lotyšsku (Bielorusko), na južnom pobreží Krymu (Jalta) v Soči. Efektívna liečba v sanatóriách, ako aj v miestnych predmestských sanatóriách.

  literatúra

  MUDr. V. V. Skvortsov
  A.V. Tumarenko, kandidát na lekárske vedy
  OV V. Orlov
  Volgograd, Volgograd

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo je MCHC v krvnom teste?

  MCHC v krvnom teste vám umožňuje vypočítať priemerné množstvo hemoglobínu v ľudských erytrocytoch. To znamená, že jeho indikátory poskytujú príležitosť zistiť, či je krv dostatočne nasýtená touto zlúčeninou, ktorá je dôležitá pre rast a vývoj všetkých telesných tkanív.

  Je možné vyliečiť angínu pečene s ľudskými prostriedkami?

  Čo je angína?Populárnym názvom pre angínu pectoris je "angina pectoris". Ide o ochorenie, ktoré zahŕňa aterosklerózu a ischemickú chorobu srdca.

  Mŕtvica: príčiny, symptómy a liečba

  Mŕtvica je mierna porucha cirkulácie v mieche. Táto patológia je oveľa menej bežná ako poškodenie krvného obehu v mozgu, ale to nie je menej nebezpečné. Špicová mŕtvica je ischemická a hemoragická.

  Prolaps mitrálnej chlopne a sínusovej tachykardie

  Sínusová tachykardia, prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeňChronické ochorenia: neuvedenéDobrý deň, pred 2 rokmi som bol v mede. Inšpekcia na univerzite terapeut počul hluk v srdci a poslal štít na ultrazvuk EKG a ultrazvuku.

  Žily na nohách vyjdú - čo robiť a aký je dôvod?

  Keď sa objaví prvá bolesť nohy a žily, mali by ste okamžite kontaktovať lekára a podstúpiť komplexné vyšetrenie, pretože to nie je len kozmetická chyba, ale aj nebezpečná patológia.

  Fyzikálna terapia

  Obnovenie pohybov v ruke po zdvihu. Obnovenie pohybov v ramene po mŕtvici sa začína prevenciou svalovej kontraktúry (spasticity) v flexorových svaloch hornej končatiny a využívaním pasívnej gymnastiky pre kĺby, ako aj pri kladení vo fyziologickej polohe.