Zlyhanie pravej komory ako samostatná patológia bola identifikovaná pomerne nedávno. Predtým srdcové zlyhanie malo za následok poruchy spojené s dysfunkciou ľavej komory. Nedávny výskum vedcov však umožnil vidieť výrazný rozdiel medzi prácou a ľavou časťou hlavného orgánu. Pravé srdcové zlyhanie srdca sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia prietoku krvi v malom kruhu v dôsledku dysfunkcie myokardu. Patológia sa často nazýva "pľúcne srdce".

Príčiny ochorenia

Porucha pravostrannej komory môže nastať akútne alebo chronicky, kým sa vyskytuje ako nezávislé ochorenie alebo je výsledkom ďalšieho porušenia, ku ktorému dochádza v tele. Príčiny zlyhania pravej komory sú odlišné. Patológia môže byť výsledkom:

 • rozsiahla pľúcna tromboembolizácia;
 • pneumotorax napnutia ventilu;
 • akútny záchvat zlyhania dýchania;
 • rozsiahla akútna pneumónia;
 • s infarktom myokardu;
 • patológie, ako je napríklad myokarditída.

Toto ochorenie sa môže vyvinúť na pozadí patologických stavov dýchacích orgánov (emfyzém, astma, bronchitída v dôsledku sarkoidózy), skolióza, poliomyelitída, autoimunitné ochorenia. Ochorenie môže byť dôsledkom pľúcnej hypertenzie, tromboembólie, vaskulitídy a nádorov.

V prípade vývoja nedostatočnosti pravostrannej komory môžu byť príčiny ochorenia spojené s vrodenými srdcovými poruchami, ťažkou obezitou, v ktorej sa znižuje amplitúda membránového pohybu. Zlyhanie ľavej komory môže spôsobiť patologickú formu pravej komory.

Manifestácie a symptómy choroby

Zriedkavé srdcové zlyhanie je charakterizované určitými symptómami, ktoré sú výraznejšie v akútnom období ochorenia. Hlavné príznaky ochorenia sa môžu vyskytnúť vo forme:

 • búšenie srdca;
 • hypotenzia;
 • dýchavičnosť a ťažkosti s dýchaním;
 • opuch dýchacích orgánov;
 • pulzácie a opuch jugulárnych žíl;
 • akrocyanóza.

V prípade krvnej štasie sa pridávajú ďalšie znaky, ktoré sa prejavujú vo forme zväčšenej pečene, nepohodlie v správnom hypochondriu, opuch nôh a prednej časti peritonea. Tekutina sa môže hromadiť v hrudnej dutine a peritoneu a krvný obeh v obličkách môže byť narušený.

Zlyhanie pravého ventrikula sa môže prejaviť ako chronická hypertenzia, gastritída, duševné poruchy. Ak chcete zistiť presnú príčinu srdcového zlyhania môže len lekár po dôkladnom vyšetrení tela.

Zlyhanie pravej komory sa môže vyskytnúť v chronickej forme a hlavným príznakom patológie je často edém, ktorý môže byť na začiatku malý a vyskytuje sa vo forme zvýšenia telesnej hmotnosti a zníženia sekrécie moču. Puffiness je výraznejšia v oblasti chodidiel a nôh, a so zvýšením patológie, sa rozšírili do bokov, spodnej časti chrbta, brušnej steny.

Osoba s touto chorobou rýchlo unaví, fyzická a duševná výkonnosť klesá. Pacient môže byť podráždený, trpí nespavosťou, má depresiu (s nízkym výkonom srdca, poklesom krvného zásobenia mozgu a narušením činnosti centrálneho nervového systému). Kongestívna gastritída a funkčné poruchy pečene, ktoré sú dôsledkom tejto choroby, poskytnú charakteristické symptómy vo forme nevoľnosti, zvracania, nadúvania, zápchy.

Príznakmi ochorenia sú žltosť kože, edém obličiek a opuch žíl v krku. U ľudí môže dôjsť k ostrému prírastku hmotnosti aj k silnej strate, ktorá je dôsledkom progresívneho zlyhania srdca. Koža nohy je ovplyvnená trofickými vredmi.

Diagnostika a liečba patológie

Srdce je jedným z hlavných orgánov v ľudskom tele, motorom, bez ktorého človek nemôže žiť. Choroby kardiovaskulárneho systému často vedú k smrti, takže je veľmi dôležité, aby sa choroba včas rozpoznala a začala liečba pomocou liekov.

Liečba komplexu zlyhania pravého ventrikulárneho cieľa, zameraného na odstránenie hlavnej príčiny, sa používa na symptomatickej liečbe, ktorá pomôže odstrániť bolestivé príznaky.

Identifikácia pravostranného srdcového zlyhania je pomerne zložitá z dôvodu, že sa zriedkavo prejavuje ako nezávislá choroba. Je veľmi dôležité pre osoby, ktoré majú pravidelne alebo neustále príznaky spojené so zhoršenou srdcovou aktivitou, konzultovať s lekárom a podstúpiť sériu štúdií.

Elektrokardiogram je individuálny postup, pomocou ktorého možno určiť nedostatočnosť ľavej alebo pravej komory. Na objasnenie a potvrdenie diagnózy predpísané ultrazvuk, MRI, röntgenové lúče. Okrem toho pacient bude musieť darovať krv na analýzu na komplexnú štúdiu.

Ak je pozorovaný akútny nedostatok, je naliehavé objasniť a odstrániť jeho príčina:

eufillin

 • rozpustite alebo okamžite odstráňte trombus z pľúcnej tepny;
 • znížiť pľúcnu hypertenziu pomocou eufilínu a ganglioblokátorov;
 • liečiť šok pomocou sympatomimetiká a roztokov na intravenózne podanie;
 • obnoviť tok krvi cez tepny, ak je príčinou zlyhania srdcový záchvat;
 • antibakteriálne lieky sú predpísané pre pneumóniu;
 • užívanie glukokortikosteroidov je indikované na astmatický záchvat.

Ak sa zistí chronické zlyhanie pravej komory, liečba bude zameraná na zníženie stagnácie krvi diuretikami. Pri vrodených srdcových chybách je často indikovaná chirurgická intervencia vrátane transplantácie orgánov. Lieky na lieky sú predpísané na zmiernenie príznakov ochorenia.

Prognóza prežitia u pacientov so srdcovou nedostatočnosťou srdca závisí od príčiny, ktorá vyvolala vývoj patológie. V najvážnejších prípadoch (s pľúcnou embóliou) je toto obdobie od 3 do 5 rokov.

Prevencia ochorení

Zdržať zdravie srdca je dôležité pre každého človeka, pretože na ňom závisí nielen kvalita života, ale aj jeho trvanie. Neexistuje samostatná profylaxia nedostatočnosti pravej komory. Všetky pravidlá sú rovnaké ako pri prevencii srdcových ochorení vo všeobecnosti.

Najmä odporúčame osobe viesť zdravý životný štýl. Toto a zastavenie fajčenia, alkoholu, mastných potravín. Nezabudnite chodiť na čerstvý vzduch, vykonajte jednoduché fyzické cvičenia. Časté stresy a depresie veľmi zhoršujú prácu srdca, takže by ste sa mali maximálne vyhnúť takýmto podmienkam a pokojne liečiť všetky životné problémy.

Pri srdcových ochoreniach, akékoľvek emocionálne výbuchy sú veľmi škodlivé a nebezpečné. To sa týka nielen negatívnych, ale aj pozitívnych emócií, ktoré vznikajú pri sledovaní obľúbeného futbalového zápasu. Život by mal byť hladký, meraný bez výbuchov emocionálnych a fyzických. Okrem toho nemôžete byť nervózny, je zakázané chodiť, behať, robiť ťažkú ​​fyzickú prácu. Nie je možné dlhšiu dobu naložiť ľavú časť tela, ľavú končatinu a silne (rezať, rozsekávať, zdvihnúť ťažké predmety).

Je potrebné správne a čiastočne jesť. To je dôležité. Je často potrebné, ale súčasne by mali byť časti malé. Absolútne všetky produkty môžu byť v strave - zelenina, ovocie, mäso, ryby, zelenina, všetky druhy obilnín, fermentované mliečne potraviny. Najdôležitejšou vecou je varenie správne, parenie, varenie alebo v rúre. Príjem soli by sa mal kontrolovať, čo by malo byť veľmi malé v strave. Soľ uchováva tekutinu v tkanivách, čo môže zhoršiť stav pacienta a viesť k vzniku opuchy.

Ochorenie srdca je nebezpečné, ale pri správnej rutine - pokojnej a odmeranej, človek môže viesť pomerne vysoko kvalitný spôsob bytia a žiť dlho.

Je dôležité vykonať vyšetrenie orgánu v nemocnici každých šesť mesiacov pomocou ultrazvuku a EKG. V prípade zhoršenia by ste mali okamžite kontaktovať špecialistov.

Zlyhanie pravou komorou: príčiny, príznaky, formy, diagnostika, liečba

Srdcové zlyhanie pravého srdca je stav, pri ktorom sa funkcia pravej komory znižuje izolovane, čo je dôsledkom poškodenia srdcového svalu pravého srdca a / alebo v dôsledku ťažkej bronchopulmonárnej patológie (takzvané "pľúcne srdce").

typický vývoj myokardiálnej insuficiencie pravej komory z pľúcnych dôvodov

Mechanizmus vývoja dysfunkcie pravej komory

Zvyčajne je koordinovaná práca srdcových komôr zabezpečená ich alternatívnou kontrakciou, zatiaľ čo krv zo všetkých vnútorných orgánov sa presúva do pravého srdca a potom do pľúc a prijímajúcim kyslík z alveolov sa posiela doľava.

S rozvojom patogenetických procesov v pľúcnych tepnách, v samotnom pľúcnom tkanive alebo v myokarde pravého srdca, krv nemôže byť úplne vylúčená do pľúcnej tepny, a preto je stenou pravého predsiene natiahnutá a komora pretečená krvou. Patogenéza v tomto prípade je dôsledkom skutočnosti, že krvný tlak najprv stúpa v malých pľúcnych cievach, potom v veľkej a potom v pľúcnej tepne, ktorá prechádza z pravého predsiene. Inými slovami, srdce sa snaží presunúť krv do pľúcnej tepny s vysokým intravaskulárnym tlakom a zlyhá. Preto žilová krv stagnuje vo vnútorných orgánoch (mozog, pečeň, obličky, podkožný tuk).

Patogenéza dysfunkcie pravej komory môže byť znázornená ako diagram:

Varianty zlyhania pravej komory

V závislosti od príčin tohto stavu sa rozlišuje akútne a chronické zlyhanie pravej komory.

 1. Akútny stav sa zvyčajne vyvíja v priebehu niekoľkých hodín, menej často dní, a je charakterizovaný vážnym stavom pacienta, ktorý si vyžaduje naliehavé opatrenia.
 2. Chronizácia procesu v tomto type poruchy sa vyskytuje v prípadoch, keď má pacient dlhé, chronické ochorenie pľúc a priedušiek, ako aj príznaky ochorenia srdca v anamnéze.

Ak zlyhanie akútnej pravostrannej komory dramaticky vedie k poškodeniu hemodynamiky a destabilizuje stav pacienta, chronický proces postupne podkopáva sily tela, čo vedie k vzniku hypertrofie pravého srdca, potom pravého predsiene a potom k stagnácii krvi v ľavom srdci. Závažné chronické srdcové zlyhanie sa vyvíja s poškodením všetkých srdcových komôr. V tomto prípade môže byť zriedkavo udržiavaný normálny zdravotný stav a stav pacienta aj pomocou konštantnej medikácie, preto je absolútne nemožné oddialiť liečbu poruchy pravej komory, a to aj v počiatočných štádiách. V opačnom prípade závažné srdcové zlyhanie spolu so závažným základným ochorením nevyhnutne vedie k smrti pacienta, ale otázka času, počas ktorého sa to stane, je individuálne pre každého pacienta.

vývoj hypertrofie pravej komory v dôsledku chronickej pľúcnej hypertenzie

Príčiny akútneho zlyhania pravej komory

Akútne pľúcne srdce nikdy nevzniká samo osebe, samo osebe, táto podmienka je vždy komplikáciou ktorejkoľvek z nižšie uvedených ochorení.

1. Akútne stavy alebo exacerbácie chronických ochorení bronchiálneho stromu a pľúcneho tkaniva, pri ktorých už existujúca hypoxia (hladovanie kyslíkom) spôsobená respiračným zlyhaním zhoršuje stav pravej komory:

 • Zvýšenie závažnosti s predĺženým záchvatom bronchiálnej astmy, astmatickým stavom - spôsobuje prudké preťaženie pravej komory objemom a tlakom, preťahujúcimi jej steny, ktoré spolu s hypoxiou spôsobujú ťažké hemodynamické poruchy.
 • Závažná progresia chronickej obštrukčnej choroby pľúc (COPD) vedie k akútnemu záchvatu bronchiálnej obštrukcie.
 • Závažná pneumónia, ktorá spôsobuje ťažké respiračné zlyhanie.
 • Stlačenie pľúc v pleurálnej dutine vzduchom alebo kvapalinou (pneumo alebo hydrothorax, v danom poradí). Výsledkom je zvýšenie ukazovateľov krvného tlaku v pľúcnych tepnách zdravých pľúc a zvýšenie zaťaženia pravých častí srdca s poklesom jeho kontrakčnej schopnosti.

2. Akútne kardiovaskulárne ochorenia:

 • Prudké upchanie lúmenu pľúcnej artérie trombotickými hmotami (tromboembolizmus), najmä jej masívnou léziou s ostrým náhlym vývojom pľúcnej hypertenzie.
 • Akútna myokarditída (zápal) s primárnou léziou srdcového svalu pravej komory.
 • Transmurálne poškodenie myokardu pri akútnom infarkte, lokalizované hlavne v pravej komore.

Manifestácie akútnej formy

Výskyt príznakov akútneho stavu u pacienta sa meria o niekoľko minút, hodín alebo dní od začiatku základnej choroby. Okrem symptómov bronchopulmonárneho systému (udušenie na pozadí kašľa s ťažkým spútom, suché píšťalky pri dýchaní atď.) Má pacient ostrý a rýchly nárast dýchavičnosti so zvýšenou frekvenciou respiračných pohybov až na 30-40 za minútu alebo viac, suchý hackujúci kašeľ s hemoptysis. Pri venóznej kongescii v systéme pečeňovej žily sa bolestivý syndróm pozoruje v pravej subkostálnej oblasti av brušnej dutine v dôsledku zvýšenej krvnej plnenia v pečeňových cievach. Koža pacienta skôr rýchlo nadobudne modrastú farbu, najmä v oblasti pier a nosa, na špičkách prstov a uší. Krvný tlak môže výrazne klesnúť, až k zrúteniu a šoku.

V prípade srdcových ochorení sa pri projekcii srdca vpravo alebo vľavo zaznamená bolesť, zvýšená telesná teplota v prípade myokarditídy a ďalších špecifických príznakov.

S pľúcnym tromboembolizmom a rýchlym dýchaním je zaznamenaná intenzívna bolesť na hrudníku as masívnou léziou je modrá koža tváre, krku a hrudníka jasne pozdĺž tradičnej línie, ktorá je medzi bradavkami.

diagnostika

Napriek tomu, že hlavné klinické príznaky umožňujú lekárovi takmer okamžite podozrievať diagnózu, vo väčšine prípadov je potrebné ďalšie vyšetrenie pacienta. Diagnóza v tomto prípade by sa mala vykonať súbežne s registráciou pacienta v nemocnici z dôvodu potreby núdzovej terapie.

Z diagnostických metód, ktoré umožňujú rýchlo potvrdiť diagnózu na úrovni ambulancie a pohotovostného oddelenia nemocnice, sa vykonávajú:

 • Elektrokardiogram - určiť príznaky preťaženia pravej komory (negatívne T vlny v pravom prekordiálna vedenia a / alebo spodnej steny ľavej komory), známky na úplnú alebo čiastočnú blokádou pravého ramienka a kritériá tromboembolizmu - «SIQIII syndróm" (hlboký zub S v Vediem a hlbokú Q vlnu v III. Vedení). Okrem toho takmer vždy na kardiograme odráža preťaženie pravého predsiene - P pulmonale (pulmonale) - vysoká, špicatá P vlna vo všetkých vedeniach.
 • Rádiografia hrudných orgánov ľahko odhaľuje zápalové procesy, hydrotorax a pneumotorax a pri súčasnom vývoji akútnej nedostatočnosti v pravom a ľavej časti, pľúcny edém.
 • Ultrazvuk vnútorných orgánov je informatívny, keď krv stagnuje v pečeni, keď bolestivý syndróm pod rebrami vpravo môže zostať jediným znakom hroziaceho akútneho zlyhania pravej komory.

Potom, čo bol pacient prijatý do oddelenia kardiológia alebo pneumológiu (v závislosti na základnom ochorením) a jeho stav sa stabilizoval, vykonáva echocardioscopy, denné monitorovanie krvného tlaku a EKG, krvného testu pre troponíny, kreatínkinázy a jeho frakcie (CK, CK-MB, keď podozrenie na akútny infarkt myokardu), krvný test na D-diméry (pre podozrenie na tromboembolizmus) a štúdiu funkcie vonkajšieho dýchania (AF) pri bronchiálnej astme alebo chronickej obštrukčnej bronchitíde.

V každom prípade je dodatočné vyšetrenie na určenie príčiny určené individuálne, ale na potvrdenie akútneho zlyhania pravej komory ako syndrómovej diagnózy je vo väčšine prípadov dostačujúce klinické vyšetrenie a prvé dve diagnostické metódy.

Núdzová starostlivosť pri akútnej poruche pravej komory

Terapia tejto choroby bude úspešná iba vtedy, ak sa okrem symptomatickej liečby uskutoční liečba základnej choroby.

Pred príchodom pohotovostného tímu musí pacient sedieť v miestnosti s otvoreným oknom. Ak je pacient v bezvedomí, môžete mu dať pozíciu na chrbte s hlavovou koncovkou vysokou alebo položiť niekoľko vankúšov pod hlavu. Ak je pacient vedomý a môže reagovať s tým, čo bol predtým chorý - potrebuje užívať tie lieky, ktoré dostáva stále. Napríklad by ste mali používať inhalátory počas záchvatu bronchiálnej astmy (salbutamol, berodual atď.).

Po brigády čoskoro začne (prívod kyslíka cez masku) oxygenoterapia, astma - prednizolón a aminofylín podávať intravenózne v myokardu - intravenóznej narkotických analgetík, nitroglycerín sublingválna, kedy tromboembólie - heparín a fibrínolytiká (streptokináza, atď.).

Liečba pokračuje v jednotke intenzívnej starostlivosti, kardiológii alebo pulmonológii. Preto v prípade pneumónie je indikované podávanie antibiotík a v prípade pneumoortotoraxu sa často vykonáva pleurálna punkcia - prepichnutie kože a medzičasových svalov, aby sa odvzdušnil vzduch alebo tekutina. Po stabilizácii stavu pacienta sa v budúcnosti uskutoční výber optimálnej liečby, aby sa zabránilo vzniku ťažkých štádií chronickej insuficiencie a zabránilo vzniku pľúcneho srdca.

Etiologické faktory chronickej formy zlyhania pravej komory

Patogenéza chronického zlyhania pravej komory sa mierne líši od patogenézy v prípade akútneho stavu. Preto dlhodobá chronická obštrukčná choroba pľúc a bronchiálna astma, častá bronchitída, recidivujúca pneumónia, cystická fibróza s pľúcnou léziou, bronchiektázou a pľúcna sarkoidóza môžu viesť k dlhodobej tvorbe pľúcneho srdca. Zo strany srdca sú kauzálnymi chorobami dlhotrvajúce poruchy aortálnych a trikuspidálnych chlopní, ktoré nie sú podrobené chirurgickej korekcii, post-infarktová kardioskleróza lokalizovaná v pravej komore a kardioskleróza po myokarditíde.

Ale najčastejšou príčinou chronických pľúcnych ochorení srdca, je prítomnosť systolickej alebo diastolickej dysfunkcie ľavej komory, v dôsledku progresie chronickej srdcovej komory zvyšuje zlyhanie preťaženie ľavej na oboch kruhoch cirkulácie krvi (tj krv stagnuje v pľúcach a iných vnútorných orgánov). Klinicky sa vyhodnocuje, pretože pacient má ťažkosti s dýchavičnosťou a edémom v tele.

Preto je klinika chronického procesu charakterizovaná edémom na nohách, chodidlách a ako postupuje, na koži rúk, stehien, vonkajších pohlavných orgánov, tváre a podkožného tuku brucha.

Okrem nahromadenia kvapaliny v pokožke sa zistí zvýšenie brušnej dutiny - kvôli prívodu krvi do pečene a kvapalnému výpotku v brušnej dutine (ascitu). Na ťažkých štádiách ochorenia dochádza k nevratnému poškodeniu pečene - cirhózy, so všetkými následnými príznakmi - a síce, žltačka, chudnutie, nárastu brucha, krvácanie z kože a slizníc, s rozšírenými žilkami okolo pupka ( "Head of Medusa"), atd...

Vzhľadom na vysoký tlak v prítokoch hornej dutej vény má pacient pulzujúce jugulárne žily na krku, ako aj pokles pamäti, inteligencie a kognitívneho poškodenia v dôsledku slabého žilového odtoku z mozgu a jeho hladovania kyslíkom.

Ďalej opísané spôsoby diagnostiky, sekundárne lézie obličiek a pečene ultrasonografia ukazuje vnútorné orgány s cieľom zistiť zmeny v ich parenchýmu, ako aj vyhodnotenie ich funkčné aktivity pomocou biochemickú analýzu krvi (výskum močoviny, kreatinínu, pečeňových testov a bilirubín).

Liečba zlyhania pravej komory

Tak ako pri akútnom stave, ktorý vznikol, liečba základnej choroby má zásadný význam pri liečbe chronickej insuficiencie. Pacienti s bronchopulmonárnou patológiou potrebujú upraviť terapiu takým spôsobom, aby dosiahli čo najmenej exacerbácií mesačne alebo ročne a zlepšili funkciu pľúc, aby dostali dostatok kyslíka do vnútorných orgánov a hlavne do mozgu.

Pacientom so srdcovou poruchou je žiaduce vykonať operáciu na ich nápravu, zachytenie tejto jemnej línie, keď je operácia už znázornená, ale ešte nie je kontraindikovaná. Takýto optimálny čas určuje iba srdcový chirurg pri sledovaní pacienta v priebehu času.

Okrem etiologickej liečby u pacientov so zavedenou diagnózou chronického srdcového zlyhania srdcovej komory sa preukázalo celoživotné podávanie určitých liekov. Celoživotné, pretože bez ich použitia rýchlo prichádza k dekompenzácii, z ktorej môže byť pacient stiahnutý iba v nemocnici, ale stále dôjde k zhoršeniu funkcie srdca. Z týchto liekov sú optimálne diuretické liečivá (furosemid, veroshpiron, diuver atď.), Antagonisty kalciových kanálov (verapamil, dialtiazem, amlodipín) a nitráty (nitrosorbid, monochinkwe). Tieto lieky nielen znižujú prietok krvi do pravého predsiene, ale tiež rozširujú periférne cievy vrátane ciev v pľúcach, čím znižujú pľúcnu hypertenziu.

výhľad

Otázka, koľko ľudí žije so zavedenou diagnózou nedostatočnosti pravostrannej komory, môže byť zodpovedaná - šťastne a šťastne, ale len v prípade, že sa v prípade akútneho stavu poskytne včasná núdzová starostlivosť a starostlivo splní všetky odporúčania lekára pri užívaní liekov v prípade chronického procesu.

Samozrejme, prognóza je z veľkej časti určená povahou základnej choroby, jej závažnosťou a trvaním. Napríklad pri masívnom pľúcnom tromboembolizme zostáva prognóza pochybná, ale s úspešnou liečbou je ďalšia prognóza života a zdravia priaznivá.

Zlyhanie srdca pravou komorou

Symptomatológia pravostranného srdcového zlyhania je jasne vyjadrená, nemožno ju ignorovať. Schopnosť rozpoznať príznaky ochorenia, ktoré sa vyskytujú v rôznych štádiách, zabraňuje vzniku nebezpečných komplikácií vedúcich k nezvratným procesom a smrti.

Symptómy rôznych fáz

Pravé zlyhanie srdca je chronická patológia. Vyskytuje sa pri dysfunkcii srdcových svalov v pravej časti myokardu. Ak sa objavia príznaky, pacient potrebuje núdzovú lekársku starostlivosť. Okamžite sa obráťte na terapeuta tých, ktorí poznajú príznaky nebezpečného ochorenia.

Klasifikácia patológie závisí od miesta jej lokalizácie. Existujú dva typy zlyhania srdca:

 • pravej komory (pľúcne srdce);
 • ľavej komory.

Existujú 2 formy patológie:

 • chronická;
 • akútne zlyhanie pravej komory.

Nedostatok na pravej strane je sekundárnou chorobou. Predchádza to srdcové zlyhanie ľavej komory. U väčšiny pacientov sa pravostranná a ľavostranná nedostatočnosť vyskytujú spoločne. Nie je však vylúčené prípady, keď sa srdcové zlyhanie vpravo vyskytne izolovane.

V počiatočných štádiách sú symptómy ochorenia spôsobené stagnáciou v pľúcnom obehu. Porucha pravej komory je sprevádzaná:

 • tachykardia (spontánne zvýšenie srdcovej frekvencie);
 • arteriálna hypotenzia (trvalé zníženie tlaku);
 • dýchavičnosť, nedostatok vzduchu;
 • bolesti v srdci;
 • opuch končatín;
 • nízka teplota kože (studené ruky a nohy);
 • cyanóza (koža v nasolabiálnom trojuholníku, ruky a nohy sa stávajú modrastým odtieňom);
 • znížený turgor pokožky;
 • opuch a pulzácia jugulárnych žíl (v náchylnej polohe);
 • vysoká vaskulárna permeabilita;
 • pľúcny edém;
 • syndróm vracania na zvracanie;
 • mdloby;
 • slabosť, únava.

Tieto symptómy sú nezmenené vo všetkých štádiách vývoja patológie. Keď srdcové zlyhanie pravého srdca prechádza do zložitých foriem, zhoršuje sa. Spájajú príznaky stagnujúcej krvi v systémovej cirkulácii.

Pacienti trpia:

 • Pocity závažnosti a bolesti v správnom hypochondriu, ktoré vznikajú v dôsledku opuchu pečene.
 • Hypertenzia.
 • Edém.
 • Oligúria - zhoršený prietok krvi v obličkách.
 • Znížená produkcia moču spôsobená retenciou tekutín.
 • Srdcová astma vyvolaná prebytkom krvi v žilách a kapilárach pľúc.
 • Rozšírenie a opuch krčných žíl v polohe na chrbte a v sede.
 • Duševné poruchy spôsobené zhoršením odtoku žilovej krvi z mozgu a hladom v kyslíku.
 • Gastritída a ďalšie choroby tráviaceho systému.
 • Strata chuti do jedla a váha.
 • Ascites (nadmerná akumulácia tekutiny v bruchu).
 • Hydrothorax (tekutý výpotok v hrudníku).

Lokalizácia opuchu

Puffiness je prvým príznakom pravostranného srdcového zlyhania. Edémy sa tvoria v orgánoch, ktoré sú vzdialené od srdca:

 1. Po prvé, opuchy ovplyvňujú dolné končatiny. Po prvé, oblasť členku napučia. Potom sa nohy a boky podieľajú na patologickom procese.
 2. V závažných formách ochorenia opuch, lezenie do tela sa šíri pozdĺž brušnej steny.
 3. U mužov je zaznamenaný opuch šľacha.
 4. Ruky, oblasť hrudníka a krku sú do procesu.
 5. Vyvinutý abdominálny opuch (ascita), hrudná dutina (hydrotorax).
 6. Pľúcny edém sa vyskytuje.

Keď sa tlak v ľavej predsieni a pľúcnych kapilárach zvýši na kritické hodnoty, kvapalina začne unikať cez cievne steny. Plní pľúcne vezikuly a lúmeny.

Pri pľúcnom edéme sa dýchavičnosť vyvíja do zadusenia. Pacient sa stáva nervózny, nútene sedí a prináša úľavu. Koža sa stáva bledá, sliznica sa stáva cyanotickým (fialovým) odtieňom.

Jugulárne žily zväčšujú. Zvýši sa tachykardia alebo arytmia. Zosilnený kašeľ sprevádza oddelenie penivého spúta od krvných inklúzií. Pri počúvaní sa zistia rôzne vlhké vlny. Doktor rozlišuje pľúcny edém od bronchiálnej astmy. Pri jeho vývoji je potrebná naliehavá diagnóza a okamžité liečenie.

Na začiatku vývoja patológie nohy a ostatné časti tela nabodávajú ku koncu dňa. Neskôr sa opuch stáva stabilným javom. To sa šíri po celom tele, čo spôsobuje anasarci.

Tekutina sa hromadí v srdcovom vrecku a v brušnej dutine, čo vedie k vzniku "žabieho brucha". Súčasne v žalúdku sa zachytí až 1,5-2 litrov edémovej tekutiny.

Hydrothorax je život ohrozujúca komplikácia. Keď je produkcia 1 liter tekutiny v pleurii pľúc stlačená, dýchanie je ťažké, dochádza k hypoxii a udušeniu. Bez núdzovej lekárskej starostlivosti nemá pacient šancu na prežitie.

Podľa závažnosti symptómov bola choroba rozdelená do troch etáp. Každý z nich má svoje vlastné príznaky.

Srdcové zlyhanie pravého srdca

Pravé srdcové zlyhanie srdca (PZHSN) - srdcové ochorenie, pri ktorom dochádza k porušeniu pravostrannej komory (RV). Dnes je diagnostikovaná nedostatočnosť ľavej komory, aj keď sa predpokladá, že izolovaná PZhSN má nepriaznivejšiu prognózu.

S priebehom pravostranného srdcového zlyhania srdca sa delí na akútnu a chronickú a v každom prípade sú charakteristické klinické, diagnostické a liečivé vlastnosti.

PZHSN je tiež známy ako "pľúcne srdce", pretože pravá komora pumpuje krv cez malý okruh krvného obehu cez pľúca. Čím viac je narušená aktivita pankreasu, tým výraznejšia je klinická choroba a tým vyššie riziko pľúcneho edému, čo môže neskôr skončiť smrťou pacienta. Preto je mimoriadne dôležité začať liečbu ochorenia včas a starostlivo vykonať prevenciu druhého záchvatu pankreatickej insuficiencie.

Video pravostranné srdcové zlyhanie - vysvetlené počas 2 minút (porucha pravého ventrikulu)

dôvody

Existujú dve široké skupiny faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju srdcového zlyhania pravého srdca.

 • Primárne zlyhanie pravej komory pri absencii pľúcnej hypertenzie.
  • Infarkt myokardu
 • Sekundárna porucha pankreasu vzhľadom na rastúci tlak alebo objem čerpanej krvi.
  • Pľúcna embólia
  • Ochorenie mitrálnej chlopne s pľúcnou hypertenziou
  • Vrodené srdcové chyby
  • Obštrukčná spánková apnoe
  • Rozsiahla resekcia pľúc
  • Porušenie ľavej komory
  • Porucha predsieňového septa
  • Porucha medzikomorovej septa

Nedávno bola zistená vysoká miera úmrtnosti u pacientov s izolovaným infarktom myokardu pankreasu, ktorá nútila preceňovať dôležitosť rizika ochorenia.

Rôzne vrodené srdcové chyby sa často spájajú so zlyhaním pankreasu, zvyčajne kvôli zvýšenému stresu, preťaženiu objemu alebo obom. Septálne defekty sú zvyčajne spojené s PZHSN; Zvyčajne vzhľadom na skutočnosť, že krv je vypúšťaná z ľavej strany srdca doprava. Fallotov tetrad je ďalší vrodený defekt, pri ktorom hypertrofia pankreasu a nakoniec zlyhanie pankreasu je spôsobené obštrukciou pľúcnej artérie, ktorá dostáva krv z pankreasu. U dospelého pacienta s rekonštruovaným Fallo tetra sa môže z dôvodu pľúcnej regurgitácie vyskytnúť zlyhanie prostaty, najmä ak sa trikuspidálna chlopňa použila na obnovenie štruktúry postihnutej cievy.

Rizikové faktory

Rizikové faktory srdcového zlyhania pravého srdca môžu zahŕňať:

 • Vek: U mužov vo veku 50 až 70 rokov sa často vyskytuje pravostranné srdcové zlyhanie, najmä ak už predtým prekonali srdcový infarkt.
 • Chronické ochorenia: pľúcne patológie, ako je COPD alebo pľúcna fibróza, diabetes, HIV, hypertyroidizmus, hypotyreóza alebo akumulácia železa / proteínov môžu viesť k pravostrannému zlyhaniu srdca.
 • Nepravidelný srdcový rytmus (arytmia): abnormálne srdcové rytmy, najmä ak sú veľmi časté a rýchle, môžu oslabiť srdcový sval.
 • Pľúcne patologické príznaky: krvné zrazeniny alebo vysoký krvný tlak v pľúcach môže zvýšiť riziko pravostranného srdcového zlyhania.
 • Perikardiálny zápal: choroba spôsobuje pokles veľkosti perikardiálneho vaku, ktorý stláča a zužuje srdcový sval.
 • Rasová predispozícia: africko-americkí muži sú vystavení vyššiemu riziku ako iní pri rozvoji pravostranného srdcového zlyhania.
 • Niektoré chemoterapeutické a diabetické lieky: zistilo sa, že určité lieky zvyšujú riziko PZHSN.
 • Valvulárna choroba srdca: poškodenie alebo porucha v jednom zo štyroch ventilov srdca môže zabrániť účinnej hemodynamike.
 • Vírusová infekcia: niektoré vírusové ochorenia môžu poškodiť srdcový sval, vrátane pravej komory.

patogenézy

Hlavné etapy formovania PZHSN:

 • Rozšírenie pankreasovej komory vedie k zvýšeniu trikuspidálneho krúžku, ktorý spôsobuje regurgitáciu cez trikuspidálny ventil, čo ďalej zhoršuje dilatáciu komory.
 • V priebehu času dochádza k hypertrofii pankreasu ako prirodzenej reakcii na zvýšený stres.
 • Pri zvyšovaní pankreasu sa narušuje tvar srsti v dutine komory.
 • Interventrikulárne prepážky vyúsťuje do dutiny LV. To je spôsobené skutočnosťou, že perikardu obmedzuje priestor, ktorý je k dispozícii na expanziu srdca, a preto by malo byť zvýšenie veľkosti pankreasu sprevádzané poklesom objemu LV.
 • Septálny posun zhoršuje plnenie LV a zhoršuje tak jeho funkciu. Tento jav sa nazýva komorová závislosť.
 • Keď sa vyvíja dysfunkcia LV, systémový krvný tlak a krvný prísun koronárnych artérií klesá, čo ďalej zhoršuje funkciu pankreasu.

Pri nepriaznivom vývoji PHS sa stanovuje vysoký venózny tlak v kombinácii so znížením systémového arteriálneho tlaku, ktorý zhoršuje perfúziu hlavných orgánov. Takéto porušenia môžu viesť k trvalému zlyhaniu obehu, čo nakoniec spôsobí zlyhanie všetkých orgánov a smrť.

klinika

Na začiatku vývoja srdcového zlyhania pravého srdca sú príznaky mierne. Keď je pripojená dysfunkcia LV, klinický obraz sa stáva výraznejším.

Znaky a príznaky zlyhania srdca prostaty zahŕňajú nasledovné:

 • Výskyt dýchavičnosti, najprv s fyzickou námahou a potom v kľude
 • Ortopénia (polosežná pozícia)
 • Bolesť na hrudníku
 • Nízky krvný tlak
 • Srdcové palpitácie
 • tachykardia
 • Únava a slabosť
 • Nedostatok močenia alebo moču v malých množstvách
 • Anorexia, strata hmotnosti, nevoľnosť
 • Exophthalmos a / alebo viditeľná pulzácia očí
 • Chrastítka v hrudníku, často veľmi vzdialene počuteľné
 • Centrálna alebo periférna cyanóza, bledosť

V závažných prípadoch dochádza k ascitu, zvýšeniu veľkosti pečene alebo dokonca anasarca.

Porucha srdcového videa - príznaky a liečba

diagnostika

Na recepcii kardiológa sa nevyhnutne vykonáva fyzikálne vyšetrenie pacienta, počas ktorého možno určiť:

 • periférny edém;
 • pulzácia krčných žíl;
 • hepatomegália;
 • systolický šelest trikuspidálnej regurgitácie;
 • zvýraznený druhý tón.

Po analýze celkového stavu pacienta sú potrebné inštrumentálne metódy výskumu. Vzhľadom na nezvyčajnú anatómiu pankreasu je hodnotenie jeho funkcie problémom. Technický pokrok, najmä v oblasti echokardiografie a MRI srdca, pomáha určiť funkciu a objem pravej komory, ako aj meranie tlaku v pľúcnej tepne.

Metódy nástrojového výskumu v PZHSN:

 • echokardiografia
 • elektrokardiogram
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie
 • RTG hrudníka
 • Invazívne diagnostické metódy
 • Maximálne testovanie zaťaženia
 • Pulzná oxymetria (stanovenie množstva kyslíka v arteriálnej krvi)

elektrokardiogram

EKG sa vo väčšine prípadov posudzuje ako normálne. Pri určovaní odchýlky osi doprava je podozrenie na pľúcnu embóliu.

RTG hrudníka

Táto výskumná metóda má obmedzené možnosti a neposkytuje špecifickú identifikáciu pravostranného srdcového zlyhania. Avšak rozšírenie základne LA a žily blížiace sa k srdcu, ako aj oligemia srdcových komôr (značka Westermark) - to všetko naznačuje pľúcnu embóliu a PZHSN.

Invazívne monitorovanie

Najbežnejšia katetrizácia pľúcnej tepny, ktorá umožňuje merať tlak v pankrease, LA, na určenie LA-oklúzie a množstva srdcového výstupu. Keď sa získa každý z týchto indikátorov, je možné rozlišovať medzi primárnym PHS a sekundárnym, v kombinácii so zvýšeným zaťažením srdca. Zvláštny význam má transpulmonárny gradient - stredný arteriálny tlak v lietadle. Aj počas štúdie sa vypočíta pľúcna vaskulárna rezistencia vypočítaná delením transpulmonárneho gradientu srdcovým výdajom. Dôležité obmedzenia, ktoré sa berú do úvahy pri použití katétra LA, sú nespolehlivé meranie termodilúcie srdcového výstupu s ťažkou tricupídnou regurgitáciou a riziko inflácie flotačného balónika u pacientov s ťažkou pľúcnou hypertenziou.

echokardiografia

V súčasnosti je pre hodnotenie PHC uprednostňovaná transesofageálna echokardiografia (TE echoCG). V skúsených rukách vám táto metóda umožňuje okamžite identifikovať pokročilé, hypertrofické alebo zle podráždené pankreasu a súvisiace poruchy, ako je trikuspidálna regurgitácia a posun interventrikulárnej septa.

Nasledujúce testy môžu byť užitočné pri počiatočnom posúdení podozrenia na srdcové zlyhanie pravého srdca:

 • Kompletný krvný obraz (PAK)
 • Stanovenie železa
 • Analýza moču
 • Úroveň elektrolytu
 • Štúdie funkcie obličiek a pečene
 • Hladina glukózy v krvi v pôste
 • Lipidový profil
 • Úroveň hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH)
 • B-typu a pro-B typu natriuretického peptidu

liečba

Pri určovaní srdcového zlyhania pravého srdca sa používajú rôzne stratégie liečby. Predovšetkým zapojiť hlavné, a potom - ďalšie.

Primárna liečba PZHSN zahŕňa:

 • Prevencia opakovaného záchvatu.
 • Normalizácia objemu krvi.
 • Zníženie zaťaženia srdca.
 • Prevencia hyperkapnie a hypoxie.

Korekcia objemu krvi

Zvýšený objem krvi sa normalizuje znížením množstva tekutiny a konzumovanej soli. Ak to nestačí, použijú sa diuretiká a substitučná liečba obličkami.

Mechanické vetranie

Pomáha znižovať tlak v kapilárnej sieti v pľúcach, čo pomáha zlepšiť celkový stav pacienta.

Inotropy a vazopresory

 • Beta-agonisti, kalcium-senzitizátory a inhibítory fosfodiesterázy sú najčastejšie používané. Svojou pomocou sa znižuje zaťaženie srdca, zvyšuje sa kontraktilita a spotreba kyslíka myokardu.
 • Levosimendan je indikovaný v prípadoch, keď je potrebné znížiť tlak v lietadle a zlepšiť funkciu pankreasu.
 • Norepinefrín, fenylefrín a vazopresín zlepšujú kontraktilitu komôr a majú tak pozitívny vplyv na perfúziu koronárnych artérií, ale ak sa nepoužívajú správne, zvyšujú spotrebu kyslíka myokardu.
 • Milrinon a amrinón zvyšujú srdcovú kontraktilitu prostredníctvom ne-beta-adrenergického mechanizmu.

Zníženie zaťaženia

 • Sildenafil - perorálna medikácia, fosfodiesterázový enzým.
 • Milrinone (inhibítor PDE-III): znižuje tlak v lietadle, možno vstúpiť cez rozprašovač.
 • Systémové vazodilatátory - hydralazín a iné, ktoré pomáhajú normalizovať koronárnu perfúziu.
 • Rekombinantný BNP (mozgový natriuretický peptid) - neseritíd, ktorý znižuje predbežné a následné zaťaženie srdca, čím zlepšuje činnosť myokardu bez inotropného účinku.

Chirurgická liečba na podporu pankreasu

Ak lieky nie sú účinné pri liečbe pravého srdcového zlyhania alebo ak sú príznaky veľmi závažné, môže byť potrebné implantovať zariadenie na stimuláciu komôr alebo na transplantáciu srdca.

 • Operácia pri implantácii komorového pomocného zariadenia (VAD): špeciálne zariadenie po implantácii pomáha slabšiemu srdcovému svalu kontrahovať efektívnejšie.
 • Transplantácia srdca: operácia sa vykonáva, keď zlyhali všetky ostatné metódy liečby PZhSN. Poškodené srdce je chirurgicky odstránené a nahradené zdravým orgánom od zosnulého darcu.

výhľad

Všeobecne platí, že napriek výraznému zlepšeniu liečebnej a prístrojovej terapie je mortalita medzi pacientmi so srdcovým zlyhaním po hospitalizácii 10,4% za prvých 30 dní, 22% za 1 rok a 42,3% za 5 rokov.

Zlyhanie srdca spojené s akútnym infarktom myokardu má mortalitu v ustálenom stave 20-40%; táto rovnaká hodnota dosahuje 80% u pacientov, ktorí trpia hypotenziou (napríklad pri kardiogénnom šoku).

Srdcové zlyhanie spojené so systolickou dysfunkciou je charakterizované úmrtnosťou až do 50% po 5 rokoch.

Nasledujúce rizikové faktory navyše ovplyvňujú prognostický záver hospitalizovaných pacientov:

 • vek (starší a starší);
 • prítomnosť komorbidít;
 • trvanie dňa nemocnice.

Pri absencii včasnej a primeranej liečby je riziko úmrtia na pľúcny edém alebo zastavenie činnosti srdca veľmi vysoké.

prevencia

Nie je možné upraviť všetky rizikové faktory, a preto je dôležité podniknúť kroky, ktoré by pomohli znížiť pravdepodobnosť vzniku PZHSN.

 • V prítomnosti cukrovky je potrebné dodržiavať, čo musíte jesť, koľko potravín pravidelne a akú hladinu glukózy v krvi.
 • Mierne cvičenie pomáha zlepšovať krvný obeh a znižuje stres srdcového svalu.
 • Výživa musí byť vyvážená: Je dôležité obmedziť množstvo cukru, živočíšneho tuku, cholesterolu a soli. Musíte jesť viac ovocia, zeleniny, celozrnných a nízkotučných mliečnych výrobkov.
 • Ak sa objavia nové príznaky alebo sa pozorujú vedľajšie účinky liekov, mali by ste sa poradiť s lekárom.
 • Je dôležité udržiavať zdravú váhu: Strata extra libier a udržanie hmotnosti v normálnom rozsahu znižuje záťaž srdca.
 • Pri určovaní spánkovej apnoe používajte zariadenie CPAP / BIPAP každú noc.
 • Zníženie stresu môže pomôcť predísť rýchlym alebo nepravidelným srdcovým problémom.
 • Stojí za to pamätať predpísané lieky, ktoré by sa mali užívať v súlade s predpismi:

Okrem toho je dôležité znížiť príjem alkoholu, v niektorých prípadoch môže byť potrebné úplne zastaviť pitie. Tiež by ste mali prestať fajčiť, pretože fajčenie je pre kardiovaskulárny systém mimoriadne negatívne.

Porucha srdcového videa. Čo zhoršuje srdce

Liečba srdcového zlyhania pravého srdca

Akútna nedostatočnosť pravitej komory: príčiny, príznaky, diagnostika, liečba

Izolované akútne zlyhanie pravej komory je oveľa menej časté ako akútne srdcové zlyhanie ľavej komory. To je spôsobené tým, že pravá komora je odolnejšia voči ischemickému poškodeniu vďaka priaznivejšiemu pomeru medzi jeho potrebou kyslíka a podmienkami jeho dodania. Preto sa najčastejšie zlyhanie pravej komory vyskytne po nejakom čase po vzniku závažného zlyhania ľavej komory.

V prípade akútneho zlyhania pravého srdca pozorovaný náhly nárast centrálny venózny tlak (opuch krčných žíl, zvýšené zvlnenie vnútorné krčné žily), chorobnosti a zväčšenie pečene, dýchavičnosť bez ortopnoe (pacienti zvyčajne preferujú ležať), tachypnoe, hypotenzia, alebo môže byť s klinickým obrazom šoku.

Čo spôsobuje akútne zlyhanie pravej komory?

Akútna porucha pravej komory sa najčastejšie pozoruje v nasledujúcich prípadoch:

Klinický obraz pravej srdcové zlyhanie môže vyvinúť do komory myokardu pravého komorového septa ruptúra, pľúcna embólia, vrodené a získané srdcové chyby.

Vývoj pravé srdcové zlyhanie s príznakmi preťaženia môžu byť spôsobené poruchami pľúcnej tepny a pravých srdcových komôr (zhoršenia chronického ochorenia pľúc s pľúcnou hypertenziou, masívne pneumónia, pľúcna embólia, dysfunkcia trikuspidálnej chlopne v dôsledku poranenia alebo infekcie).

Možno, že jej vývoj v akútne alebo subakútne ochorenie osrdcovníka, priebeh ťažkým zlyhaním ľavého srdca sa zapojením správnych oddeleniach, rovnako ako dlhodobé dekompenzácia vrodenou srdcovou vadou.

Medzi hlavné nekardiologické príčiny patrí nefritída, nefrotický syndróm, ochorenie pečene v konečnom štádiu a nádory vylučujúce vazoaktívne peptidy.

Všeobecne platí, že vývoj pravé srdcové zlyhanie dôsledkom zvýšenia pľúcneho arteriálneho tlaku a pravej komory zahŕňajúce nekrózu myokardu a poškodenia myokardu PERI-zóna.

Symptómy akútneho zlyhania pravej komory

Hlavné príznaky akútneho zlyhania pravej komory sú výrazné preťaženie žíl s veľkým kruhom (ak nie je hypovolemia) a chýbajúca kongescia v pľúcach.

Klinicky sa zlyhanie pravou komorou prejavuje zväčšením pečene, opuchom krčných žíl a výskytom periférneho a brušného edému. Zvyšuje sa tachykardia, znižuje sa krvný tlak, cyanóza, dýchavičnosť. Ostrý nárast centrálneho venózneho tlaku sa prejavuje výrazne.

Na elektrokardiograme sa akútna pravostranná nedostatočnosť môže prejaviť ako správna gramatika, akútny vývoj zablokovania pravého ramena Guissovho zväzku. "Gotická" P v II, III, aVF Hypertenzia akútnej pravej komory, pravej komory, poruchy pravej komory

Chronická liečba srdcového zlyhania pravostranného srdca

Zlyhanie srdca pravou komorou

Symptomatológia pravostranného srdcového zlyhania je jasne vyjadrená, nemožno ju ignorovať. Schopnosť rozpoznať príznaky ochorenia, ktoré sa vyskytujú v rôznych štádiách, zabraňuje vzniku nebezpečných komplikácií vedúcich k nezvratným procesom a smrti.

Symptómy rôznych fáz

Pravé zlyhanie srdca je chronická patológia. Vyskytuje sa pri dysfunkcii srdcových svalov v pravej časti myokardu. Ak sa objavia príznaky, pacient potrebuje núdzovú lekársku starostlivosť. Okamžite sa obráťte na terapeuta tých, ktorí poznajú príznaky nebezpečného ochorenia.

Klasifikácia patológie závisí od miesta jej lokalizácie. Existujú dva typy zlyhania srdca:

 • pravej komory (pľúcne srdce);
 • ľavej komory.

Existujú 2 formy patológie:

 • chronická;
 • akútne zlyhanie pravej komory.

Nedostatok na pravej strane je sekundárnou chorobou. Predchádza to srdcové zlyhanie ľavej komory. U väčšiny pacientov sa pravostranná a ľavostranná nedostatočnosť vyskytujú spoločne. Nie je však vylúčené prípady, keď sa srdcové zlyhanie vpravo vyskytne izolovane.

V počiatočných štádiách sú symptómy ochorenia spôsobené stagnáciou v pľúcnom obehu. Porucha pravej komory je sprevádzaná:

 • tachykardia (spontánne zvýšenie srdcovej frekvencie);
 • arteriálna hypotenzia (trvalé zníženie tlaku);
 • dýchavičnosť, nedostatok vzduchu;
 • bolesti v srdci;
 • opuch končatín;
 • nízka teplota kože (studené ruky a nohy);
 • cyanóza (koža v nasolabiálnom trojuholníku, ruky a nohy sa stávajú modrastým odtieňom);
 • znížený turgor pokožky;
 • opuch a pulzácia jugulárnych žíl (v náchylnej polohe);
 • vysoká vaskulárna permeabilita;
 • pľúcny edém;
 • syndróm vracania na zvracanie;
 • mdloby;
 • slabosť, únava.

Tieto symptómy sú nezmenené vo všetkých štádiách vývoja patológie. Keď srdcové zlyhanie pravého srdca prechádza do zložitých foriem, zhoršuje sa. Spájajú príznaky stagnujúcej krvi v systémovej cirkulácii.

Pacienti trpia:

 • Pocity závažnosti a bolesti v správnom hypochondriu, ktoré vznikajú v dôsledku opuchu pečene.
 • Hypertenzia.
 • Edém.
 • Oligúria - zhoršený prietok krvi v obličkách.
 • Znížená produkcia moču spôsobená retenciou tekutín.
 • Srdcová astma vyvolaná prebytkom krvi v žilách a kapilárach pľúc.
 • Rozšírenie a opuch krčných žíl v polohe na chrbte a v sede.
 • Duševné poruchy spôsobené zhoršením odtoku žilovej krvi z mozgu a hladom v kyslíku.
 • Gastritída a ďalšie choroby tráviaceho systému.
 • Strata chuti do jedla a váha.
 • Ascites (nadmerná akumulácia tekutiny v bruchu).
 • Hydrothorax (tekutý výpotok v hrudníku).

Lokalizácia opuchu

Puffiness je prvým príznakom pravostranného srdcového zlyhania. Edémy sa tvoria v orgánoch, ktoré sú vzdialené od srdca:

 1. Po prvé, opuchy ovplyvňujú dolné končatiny. Po prvé, oblasť členku napučia. Potom sa nohy a boky podieľajú na patologickom procese.
 2. V závažných formách ochorenia opuch, lezenie do tela sa šíri pozdĺž brušnej steny.
 3. U mužov je zaznamenaný opuch šľacha.
 4. Ruky, oblasť hrudníka a krku sú do procesu.
 5. Vyvinutý abdominálny opuch (ascita), hrudná dutina (hydrotorax).
 6. Pľúcny edém sa vyskytuje.

Keď sa tlak v ľavej predsieni a pľúcnych kapilárach zvýši na kritické hodnoty, kvapalina začne unikať cez cievne steny. Plní pľúcne vezikuly a lúmeny.

Pri pľúcnom edéme sa dýchavičnosť vyvíja do zadusenia. Pacient sa stáva nervózny, nútene sedí a prináša úľavu. Koža sa stáva bledá, sliznica sa stáva cyanotickým (fialovým) odtieňom.

Jugulárne žily zväčšujú. Zvýši sa tachykardia alebo arytmia. Zosilnený kašeľ sprevádza oddelenie penivého spúta od krvných inklúzií. Pri počúvaní sa zistia rôzne vlhké vlny. Doktor rozlišuje pľúcny edém od bronchiálnej astmy. Pri jeho vývoji je potrebná naliehavá diagnóza a okamžité liečenie.

Na začiatku vývoja patológie nohy a ostatné časti tela nabodávajú ku koncu dňa. Neskôr sa opuch stáva stabilným javom. To sa šíri po celom tele, čo spôsobuje anasarci.

Tekutina sa hromadí v srdcovom vrecku a v brušnej dutine, čo vedie k vzniku "žabieho brucha". Súčasne v žalúdku sa zachytí až 1,5-2 litrov edémovej tekutiny.

Hydrothorax je život ohrozujúca komplikácia. Keď je produkcia 1 liter tekutiny v pleurii pľúc stlačená, dýchanie je ťažké, dochádza k hypoxii a udušeniu. Bez núdzovej lekárskej starostlivosti nemá pacient šancu na prežitie.

Podľa závažnosti symptómov bola choroba rozdelená do troch etáp. Každý z nich má svoje vlastné príznaky.

Porucha pravej komory

Srdcové zlyhanie - porušenie svalov srdca. Najčastejšie diagnostikované zlyhanie ľavej komory. Ak sa však porušenia týkajú pľúcneho obehu, potom sa v tomto prípade vyskytne zlyhanie pravej komory. Takýto syndróm je veľmi nebezpečný. Pacient potrebuje núdzovú terapeutickú starostlivosť.

Príčiny zlyhania pravej komory

Mechanizmus vývoja nedostatočnosti pravej komory je spojený s takými zmenami:

 • pľúcna hypertenzia, ktorá dáva vysokú záťaž na pravej komore. Je slabšia, pretože v tomto prípade nedôjde k zlyhaniu ľavej komory.
 • charakterizované znížením prietoku krvi do ľavej komory, čo vedie k zvýšenému tlaku vpravo;
 • bronchospazmus vedie k tomu, že prietok krvi nájde nové spôsoby (z pravej strany doľava) a vytvára záťaž na pravej komore.

Príčiny chronického srdcového zlyhania.

To znamená, že patogenéza syndrómu zahŕňa zvýšenie zaťaženia komory a zníženie lumen ciev. Faktory, ktorými sa syndróm vyskytuje, sa môžu líšiť v závislosti od toho, či ide o akútnu alebo chronickú fázu.

Chronická fáza

 • Rôzne závažné porušenia dýchacieho systému.
 • Patológia chrbtice alebo svalového systému, ktoré vedú k obmedzeniu pohybu hrudníka.
 • Hemodynamické poruchy v malom kruhu, ktoré môžu byť spôsobené vnútornou alebo vonkajšou kompresiou.
 • Prítomnosť vrodenej choroby srdca alebo konštruktívnej perikarditídy.
 • Obezita, ktorá obmedzuje pohyb membrány.

Akútna fáza

 • Zlomenie mohutného trombu v pľúcnej tepne.
 • Ventilový pneumotorax.
 • Silná, dlho nezastavená, záchvat bronchiálnej astmy.
 • Akútna rozsiahla pneumónia.
 • Myokarditída.
 • Infarkt myokardu tkaniva v pravej komore alebo ponechaný nárazom vpravo.
 • Poškodenie medzikomorovej septa.

príznaky

Manifestácia srdcového zlyhania pravého srdca začína skutočnosťou, že existujú známky stagnácie pľúcneho obehu a sú nezmenené.

 • tachykardia;
 • zníženie tlaku;
 • dýchavičnosť, nedostatok dychu;
 • bolesť na hrudníku vnímaná ako tlak;
 • zníženie teploty kože;
 • bledosť končatín a nasolabiálny trojuholník;
 • jugulárne žily sa stávajú viditeľnými, pozoruje sa ich pulzácia;
 • možné mdloby;
 • môže dôjsť k pľúcnemu edému.

Mechanizmus vývoja poruchy zahŕňa zvýšenie symptómov. Klinika stagnácie krvi vo veľkom kruhu, ktorá je obvykle sprevádzaná zlyhaním ľavej komory, je spojená:

 • v pravom hypochondriu sú bolesti v dôsledku zväčšenej pečene;
 • nohy sa zväčšujú a vo vážnejších prípadoch aj brušná stena;
 • ascites a hydrothorax;
 • zhoršená hemodynamika v obličkách, ktorá môže spôsobiť vážne komplikácie;
 • znižuje množstvo produkovaného moču.

Pacient s týmito príznakmi si vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť.

Možné typy

Existuje niekoľko klasifikácií srdcového zlyhania. Charakter prietoku rozlišuje akútny a chronický syndróm.

 • Akútne zlyhanie pravej komory má výrazné znaky. Mechanizmus jeho vývoja je rýchly a tok kliniky je zvyčajne veľmi ťažký. Spracovanie tejto formy nie je vždy možné. Často končí smrťou. Akútna forma sa môže prejaviť ako pľúcny edém. Zlyhanie ľavej komory je však oveľa bežnejšie.
 • Chronické zlyhanie pravého komoru má miernejší a trvalý mechanizmus vývoja.

Existujú štyri typy závažnosti:

 1. I - neexistujú žiadne vonkajšie príznaky zlyhania;
 2. II - mierna dýchavičnosť, slabý stupeň;
 3. III - počet sipotov rastie výraznejšie;
 4. IV - veľmi nízký tlak, kardiogénny šok.

Existuje ďalšia klasifikácia, ktorá rozdeľuje mechanizmus vývoja syndrómu do troch etáp:

 • HI je skrytá fáza. Cvičenie spôsobuje dýchavičnosť a palpitácie. Všeobecná pracovná kapacita klesá. Hemodynamické parametre v pokoji nie sú narušené.
 • HII - porušenie hemodynamiky je pozorované už pri menších zaťaženiach a niekedy v pokoji. Rozdeľuje sa na dve obdobia:
 • HIIA - s miernou fyzickou námahou, dýchavičnosťou. Existujú prejavy stagnácie v pľúcnom obehu: suchý kašeľ, prítomnosť vlhkých jamiek a krepit, vzniká hemoptýza. Pocit srdca a prerušenie srdcovej funkcie sú pocitované. Vo večerných hodinách sa objavujú poruchy veľkého kruhu krvného obehu: mierny edém a zväčšenie pečene. Postihnutie prudko klesá.
 • HIIB - dýchavičnosť nastáva už v pokoji. Všetky príznaky sa dramaticky zvyšujú. Dlhodobá bolesť, výrazná cyanóza tkanív sa objavuje, srdcový sval funguje prerušovane. Edémy sú konštantné, pečeň je zväčšená. Takíto pacienti sú úplne zdravotne postihnutí.
 • HIII - posledná etapa, ktorá nie je prístupná k liečbe. Tento syndróm spôsobuje nezvratné zmeny vo vnútorných orgánoch. Metabolizmus je narušený, čo vedie k úplnému vyčerpaniu pacienta.

diagnostika

Dôležité diagnostické kritériá na určenie správneho srdcového zlyhania sú:

 • zmeny počas objektívnej kontroly;
 • rozšírenie hraníc srdca;
 • systolický šelest, ktorý je posilnený inšpiráciou;
 • tachykardia;
 • slabý impulz;
 • zmeny v elektrokardiograme;
 • charakteristický výpadok na röntgen.

Ak je pacientovi predpísaná závažná liečba, môže byť potrebná ďalšia diagnostika:

 • vzorka 6 minút chôdze;
 • echokardiografia;
 • meranie tlaku v pľúcnej tepne;
 • Doppler;
 • CT a MRI;
 • monitorovanie práce pravej komory.

Diferenciálna diagnostika by sa mala vykonať aj pri ťažkých pľúcnych ochoreniach, ktoré môžu mať podobný vývojový mechanizmus.

liečba

Pacientom by sa mala poskytnúť núdzová lekárska starostlivosť, ak je prítomné zlyhanie pravého alebo ľavej komory. Terapeutické opatrenia sú zamerané na odstránenie príznakov a liečbu základnej choroby. Ak je syndróm v akútnom štádiu, je potrebné ihneď odstrániť príčinu. Prvá pomoc by mala byť poskytnutá čo najskôr:

 • eliminovať krvnú zrazeninu z pľúcnej tepny;
 • znížiť pľúcny tlak ganglioblokatorami a aminofylínom;
 • odstrániť stav šoku intravenóznou infúziou roztokov;
 • predpísať antibiotiká pre pneumóniu;
 • obnoviť tok krvi počas infarktu;
 • zastaviť záchvat bronchiálnej astmy s kortikosteroidmi;
 • vytečte pleurálnu dutinu pneumotoraxom.

Ak sa syndróm získal chronickým priebehom, liečba môže byť nasledovná:

 • núdzová liečba diuretických drog - zníži sa to preťaženie;
 • antihypertenzívna liečba pľúcnej artérie:
 • antagonisty vápnikového kanála;
 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín;
 • nitráty;
 • adrenergných blokátorov.
 • srdcové glykozidy - pomoc pri fibrilácii predsiení;
 • chirurgia na odstránenie vady, možná transplantácia srdca. V takomto prípade môže pomôcť len klinika kardiochirurgie.

Projekcie priebehu ochorenia

Syndróm zlyhania pravostavej komory sa často končí nepriaznivo. Ak sa núdzová prvá pomoc neposkytne včas, pacient môže zomrieť. Ale prerušený záchvat ešte má negatívny vplyv na telo a spôsobuje komplikácie. Je to spôsobené nedostatočným dodaním krvi do iných orgánov a systémov, ku ktorým vedie patogenéza ochorenia. V nich sa vyskytujú nezvratné zmeny.

Ak sa začne pohotovostná lekárska starostlivosť pre pacienta so syndrómom nedostatočnej cirkulačnej nedostatočnosti, môže sa jeho život výrazne predĺžiť a jeho kvalita sa môže zlepšiť. A hoci prognóza tejto choroby je často nepriaznivá, moderná medicína poskytuje šancu cítiť sa lepšie.

Symptómy srdcového zlyhania pravého srdca

Srdcové zlyhanie pravého srdca a problémy s jeho liečbou sa nedávno stali predmetom pozornosti modernej kardiológie. Predtým bola považovaná za jednu z komplikácií srdcových ochorení. Avšak v lekárskej štatistike predstavuje približne 10 percent kardiovaskulárnych ochorení. Z tohto dôvodu mnohí kardiológovia vylučujú tento typ srdcového zlyhania do samostatnej choroby. Hlavnou rizikovou skupinou sú muži starší ako 40 rokov a tí, ktorí trpia vrodenými malformáciami myokardu.

Čo je to?

Ochorenie je vyjadrené v neschopnosti svalov pravej komory kontrahovať s dostatočnou silou. Výsledkom je, že žilová krv nie je úplne uvoľnená do pľúcnej tepny a každá nová dávka zvyšuje tlak na komorovú stenu a spôsobuje jej zvýšenie. V krvnom obehu krvi dochádza k stagnácii, prúd krvi do pľúc sa znižuje a prístup kyslíka k telu je obmedzený.

Formy choroby

Vo forme vrodených anomálií je táto choroba veľmi zriedkavá. Najčastejšie je druhoradou povahou a je výsledkom pľúcnej hypertenzie rôzneho pôvodu a chronickej nedostatočnosti ľavej komory.

Pravostranné srdcové zlyhanie vo forme úniku je:

 • akútne - niekoľko dní (a v niektorých prípadoch dokonca aj niekoľko hodín) dochádza k katastroficky rýchlemu nárastu tlaku v dutine pľúcnej tepny, čo zahŕňa rozšírenie pravej komory, zastavenie srdcového svalu kvôli nedostatočnému prívodu krvi a smrti;
 • chronické - zvýšenie pravostnej komory sa vyskytuje v dôsledku svalovej hmoty v dôsledku postupného zvyšovania životnosti pľúcnej hypertenzie a tiež končí ukončením kontrakcií srdcového svalu v dôsledku nedostatočného prívodu krvi.

dôvody

Akútna forma ochorenia je najčastejšie dôsledkom prudkého nárastu tlaku v ústach pľúcnej tepny nad 25 mm Hg. Art. v dôsledku:

 • záchvat bronchiálnej astmy v ťažkej forme - v dôsledku zníženia hladkých svalov jej steny, lumen priedušiek sa zužuje a dochádza k hladovaniu kyslíkom, čo spôsobuje zvýšenie krvného tlaku v pľúcnej tepne;
 • prienik vzduchu do pleurálnej dutiny hrudníka (pneumotorax) spôsobený mechanickým poškodením jeho steny alebo deštrukciou pľúcneho tkaniva a spôsobením stlačenia pľúc a ukončením kyslíka v tele;
 • Pleuréza v exsudatívnej forme - zápalová tekutina, nahromadená v pleurálnej dutine, stláča pľúca;
 • zablokovanie (tromboembolizmus) jednej z vetiev pľúcnej artérie oddeleným trombom;
 • otravy kardiotropnými drogami;
 • chronické zlyhanie pravostranného ventrikulárneho systému je spojené so širokou škálou ochorení. Vyskytuje sa, keď
 • ochorenia pľúc neinfekčného pôvodu - chronická pneumónia, pneumokonióza, sarkoidóza, fibrotizujúca alveolitída, pľúcne nádory;
 • infekcie, ako je tuberkulóza;
 • bronchiálne ochorenia - bronchiektázia, bronchiálna astma, pľúcny emfyzém, chronická bronchitída;
 • deformácie hrudníka a chrbtice spôsobené zraneniami, zlým držaním tela, metabolickými ochoreniami, ako je rachita v detstve;
 • choroby, ktoré spôsobujú poškodenie respiračných reflexov a poškodenie dýchacieho centra;
 • silná miera obezity, pri ktorej membrána začína vyvíjať tlak na srdce a zabraňuje jej normálnej prevádzke;
 • patologické stavy krvných ciev;
 • vrodené malformácie - nedostatok trikuspidálnej a mitrálnej chlopne;
 • perikardiálne a myokardiálne ochorenia - ischemická choroba srdca, rôzne kardiomyopatie.

Zlyhanie pravou komorou je príčinou závažných komplikácií - infarktu srdca, kŕčových žíl, cirhózy pečene, chronických žalúdočných a dvanástnikových vredov, ako aj hemoroidov.

Chronická forma ochorenia má dva stupne - kompenzované a dekompenzované. V kompenzovanej fáze pravá komora stále zvládne narastajúce zaťaženie. V tomto stave pacient môže žiť dlhý čas. Ak dôvody, ktoré spôsobujú neustály nárast stresu, nie sú vylúčené v čase, potom čoskoro končí dekompenzovaná fáza, ktorá končí smrťou v dôsledku zastavenia srdca.

Príznaky a diagnóza

Symptómy sa môžu zhodovať s príznakmi mnohých iných ochorení, takže konečnú diagnózu môže urobiť iba kardiológ založený na výsledkoch MRI, ultrazvuku a EKG biochemických testov. Charakteristické príznaky pri akútnom pravostrannom zlyhaní srdca sú

 • dýchavičnosť a dych;
 • kašeľ s hemoptýzou;
 • ostrými bolesťami na hrudníku;
 • prudký pokles krvného tlaku;
 • opuch krčných žíl;
 • cyanóza kože;
 • V chronickej forme sa objavujú charakteristické príznaky:
 • záchvaty tachykardie a arytmií;
 • únava;
 • edém hrudnej (hydrotoraxovej) a brušnej dutiny (ascites), ako aj dolnej časti tela;
 • bolesť v pečeni;
 • závažné vyčerpanie;

Biochemická analýza krvi ukazuje zvýšenie počtu erytrocytov a leukocytov, zvýšený hemoglobín a nízku hodnotu ESR, čo poukazuje na možnú prítomnosť pľúcnej hypertenzie.

POZOR! Presná diagnóza je možná na základe výsledkov výskumu pomocou metód inštrumentálnej diagnostiky - echokardiografie (EchoCG) - typov ultrazvuku, elektrokardiografie (EKG), röntgenového vyšetrenia.

Najpresnejšie údaje poskytujú echokardiografiu. S jeho pomocou môžete získať kompletný obraz o zmenách srdca, určiť zhrubnutie steny pravého srdca, nedostatočný prietok krvi do pľúcnej tepny a rýchlosť prietoku krvi. Často to stačí na konečnú diagnózu.

Röntgenové lúče vám umožnia zistiť zvýšenie pľúcnej artérie, patologické zmeny v stenách komôr srdca a pľúc.

Elektrokardiogram je dobrým prostriedkom diagnostiky chronickej formy, ktorá sa vyskytuje v latentnej forme. Umožňuje vám posúdiť výkonnosť srdcového svalu a identifikovať porušenia predtým, ako sa neprejdú do otvorenej formy.

liečba

Liečba srdcového zlyhania pravého srdca sa zameriava na znižovanie a elimináciu žilovej krvácania. Na tento účel sa konalo:

 • odstránenie nadbytočnej tekutiny z krvi - sa vykonáva výberom jednotlivých dávok silných diuretík - diuretík;
 • posilnenie kontrakcie pravého predsieňa počas systoly - individuálnym výberom dávky liečiva zo skupiny srdcových glykozidov;
 • čím sa znižuje pravdepodobnosť kŕčov krvných ciev, čím sa zabraňuje činnosti srdca pomocou ACE inhibítorov.

POZOR! Tieto opatrenia prinesú výsledky so zložitým lekárskym ošetrením vrátane zvýšenia koncentrácie kyslíka v krvi, eliminácie pľúcnej hypertenzie a vaskulárnej rezistencie, zriedenia krvi.

Radikálna liečba je operácia. Používa sa iba v prípadoch, keď sa iné metódy vyčerpali alebo preukázali svoju neefektívnosť. Pri srdcovej chirurgii sa používajú tieto metódy:

 • predsieňová septostómia - mediastinálna perforácia v predsieni, aby sa vytvoril kanál na odstránenie nadmerného objemu krvi z pravej komory doľava. Znižuje pravdepodobnosť mdloby a dokonca zvyšuje vytrvalosť tela, ale súčasne existuje riziko arteriálnej hypoxémie a možnej smrti pacienta.
 • vylučovanie pravostrannej komory - sa používa v štádiu dekompenzácie vrodeného zlyhania pravej komory.
 • obnovenie pravej komory počas implantácie pľúcnej chlopne je sľubná operácia, ktorá zatiaľ nemá dostatočnú základňu pozorovaní na preukázanie jej účinnosti.

POZOR! Opísané chirurgické operácie majú obmedzenia a sú extrémnym opatrením. Rozhodnutie o ich držaní je výhradným právom lekára.

Najlepšou ochranou je prevencia.

Predchádzanie vzniku srdcového zlyhania pravého srdca pre ľudí v ohrození pozostáva z typických odporúčaní pre jadrá:

 • odstrániť fyzickú námahu;
 • odstrániť v strave - alkohol, potraviny s vysokým obsahom kalórií, tučné jedlá (maslo, maslo, bravčové mäso), obmedziť príjem soli na 5 gramov denne, používať viac vitamínov;
 • vyhnúť sa stresovým situáciám.

Ak často trpíte dýchavičnosťou, sprevádzanou tachykardiou a bolesťami v hrudi - neodkladajte návštevu kardiológa. Pred prijatím dieťaťa do hokejového klubu, boxu, boja proti ruke alebo boju - vykonajte úplné lekárske vyšetrenie - v čase nepozorovane vrodené srdcové chyby môžu zničiť jeho život a dokonca spôsobiť predčasnú smrť.

Malo by sa jasne chápať, že pravostranné srdcové zlyhanie môže byť v dlhodobom nečinnom stave a nevykazuje sa. Ak ste ohrození opísanou chorobou alebo ste už chorí, najlepšou liečebnou stratégiou bude predchádzať riziku ďalšieho vývoja ochorenia. Je na vás, aby ste urobili všetko preto, aby nedošlo k vzniku choroby do dekompenzovanej fázy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo robiť, ak plavidlo v hlave praskne: ako sa správať v núdzovej situácii

Zklamávajúca diagnóza, keď nádoba praskla v mojej hlave, naznačuje vznik hemoragickej cievnej mozgovej príhody. Táto podmienka je dosť kritická a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudský život.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Karotidová artéria: kde to je, funkcie, choroby

Čo je dôležité pre telo, karotidovú tepnu, kde je, čo sa stane, keď na ňu kliknete, ľudia často zistia, kedy je osoba v kritickej situácii. Lekári, ktorí si vedia lepšie rozumieť, môžu určiť pulz v krku, keď to nie je možné urobiť na ramene.

limfostazom

Lymfóza je patológia lymfatického systému, sprevádzaná porušovaním lymfatického obehu a oneskorením lymfatickej tekutiny v tkanivách. Pri lymfostáze dochádza k zhutneniu tkaniva, pretrvávajúcemu opuchu a výraznému zahusteniu končatiny (lymfedému), vredov na koži.

Dieťa má zvýšené monocyty v krvi.

Monocyty sa nazývajú jedným z typov krvných buniek, ktoré patria k leukocytom. Ich prítomnosť v krvi dieťaťa je dôležitá na ochranu tela dieťaťa pred nádorovými bunkami, mikróbmi a parazitmi, ako aj na odstránenie mŕtveho tkaniva.