Tromboflebitída dolných končatín je zápal žily s tvorbou krvnej zrazeniny, ktorá spomaľuje prietok krvi. Choroba má veľmi vážne dôsledky, niekedy vedie k smrti.

Tromboflebitída sa ticho a nepozorovane prelína, zväčšuje ako malý problém s nohami (mierna bolesť, mierne opuch, sčervenanie). V mnohých prípadoch nástup choroby zostáva bez náležitej pozornosti, je to frivolný postoj k vlastnému zdraviu, ktorý vedie k smutným výsledkom.

V tomto materiáli sa dozvieme o tromboflebitíde dolných končatín (pozri foto), jej prvých symptómoch a súčasných liečebných režimoch.

dôvody

Prečo sa vyskytuje tromboflebitída dolných končatín a čo je to? Jednou z najčastejších príčin tromboflebitídy sú účinky kŕčových žíl (to je ďalší jasný dôkaz potreby včasnej liečby kŕčových žíl).

Okrem kŕčových žíl môže mnoho ochorení vyvolávať trombózu - to je bežná chrípka, tuberkulóza, erysipela, tonzilitída, zápal pľúc, zubný kaz, šarlach, choroby, ktoré spôsobujú zníženie imunity a zápalové procesy akejkoľvek lokalizácie. Tiež hrozí predĺženie lôžka v posteli a srdcová patológia.

Pravdepodobnosť tromboflebitídy sa zvyšuje po operácii, traume, tehotenstve, pôrode. Rád by som venoval osobitnú pozornosť poškodeniu krvných ciev spôsobenú nastavením kvapiek - to je významný rizikový faktor.

Rizikové faktory

Existujú tri hlavné faktory, ktoré spúšťajú tvorbu krvnej zrazeniny v cievach:

 • zvýšené zrážanie krvi;
 • pomalý prietok krvi;
 • priebeh zápalových procesov v cievnej stene.

Prítomnosť aspoň jedného z týchto faktorov vážne zvyšuje riziko tromboflebitídy.

Symptómy tromboflebitídy

Choroba začína náhle, na pozadí blahobytu. Zvýšenie príznakov tromboflebitídy dolných končatín sa rýchlo vyskytuje:

 1. Konštantná bolesť nudného charakteru s námahou na nohe.
 2. Otokové končatiny.
 3. Zožltnutie kože pri tvorbe krvnej zrazeniny.
 4. Zvýšenie telesnej teploty na 37,5 - 38 stupňov.
 5. Oblasti tvorby krvných zrazenín sa stávajú vizuálne viditeľné - koža sa zmení na farbu (buď sa zmení na červenú, alebo sa mení na hnedú v závislosti od umiestnenia cievy pod kožou alebo hlboko v nohe).
 6. Bolí to stať a chodiť.

Stav pacienta je najprv uspokojivý. Keď sa však zápal rozšíri, príznaky tromboflebitídy sa zvyšujú: proces sa presúva do podkožného tkaniva, koža sa zožltne, zahustí a je nasávaná zapálenými cievami. Jej teplota stúpa.

Ďalšie zvýšenie zápalového procesu vedie k vzniku bolesti hlavy, zimnica, potenie a zvýšeniu telesnej teploty nad + 39 ° C. Oblasť zapálenej žily sa stáva horúcou, prudko bolestivá, lymfatické uzliny v svaloch rastú tak veľké, že spôsobujú bolesť pri chôdzi. Ak sa v tomto štádiu ochorenia nevracia k lekárovi, je možné ďalšie zhoršenie stavu pacienta vrátane smrti.

Tromboflebitída dolných končatín: foto

Ako vyzerá tromboflebitída dolných končatín, ponúkame prehliadanie detailných fotografií klinických prejavov.

Ako sa diagnostikuje?

Diagnóza tromboflebitídy dolných končatín sa vykonáva pomocou inštrumentálnej minimálne invazívnej alebo neinvazívnej metódy, medzi ktorou je vedúca pozícia v ultrasonografickom štúdiu a konkrétne - duplexná angioskoping dolných končatín s farebným mapovaním prietoku krvi.

Použitie tejto metódy vám umožňuje vidieť jasný obraz o stave venózneho lumenu, pozri krvnú zrazeninu v žilách dolných končatín (ak existuje), jeho poloha a môžete jasne vidieť smer prietoku krvi a jej rýchlosť.

Liečba tromboflebitídy dolných končatín

Keď sa zistí príznaky tromboflebitídy dolných končatín, je dôležité zabrániť šíreniu ochorenia na hlboko usadené žily, aby sa vylúčila tromboembolizácia LA, znížili sa zápalové prejavy a zabránilo sa relapsu.

S existujúcou patológiou rozšírených žíl bez ovplyvnenia hlbokého sedenia môže byť liečba dokonca aj ambulantne. Ak však existuje hrozba tvorby pľúcnej embólie a prejavu zápalového procesu, liečba sa musí vykonať v nemocnici pod dohľadom špecialistov.

Hlavná liečba je zameraná na elimináciu lokálnych a zápalových trombotických procesov. V prvých dňoch, keď sa uskutočňuje liečba tromboflebitídy dolných končatín a zápal je najvýraznejší, je žiaduce vytvoriť obväz pomocou elastických obväzov. Keď sa prejavia prejavy, môžete prejsť na lekárske úplety - pančuchy, pančuchy alebo ponožky 2. triedy kompresie.

Liečebný režim zahŕňa aj užívanie určitých liekov:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky - vo forme diklofenaku, ketoprofénu atď.
 2. Venonizujúce látky - Troxerutin, Detraralix atď.
 3. Lieky na zníženie trombózy - Aspirín, Plavix, Trentala atď.
 4. Účelom systémovej enzýmovej terapie je Wobenzym alebo Flogenzyme.
 5. Spazmolitída vo forme no-shpy, Papaverina atď.
 6. Tenzidy - Tavegila, Suprastin a ďalšie.
 7. Hirudoterapia, ktorá znižuje viskozitu a zrážanie krvi.
 8. Antikoagulanciá, ktoré blokujú trombózu.
 9. Antibiotiká s purulentnými procesmi.

Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú potrebujete vedieť o liečbe tromboflebitídy, nie je snažiť sa o zotavenie alebo akosi zlepšiť svoj stav doma. Iba špecialista je schopný vykonať plnohodnotnú diagnózu a na základe toho vybrať lieky, postupy alebo označiť operáciu.

gymnastika

Terapeutické cvičenia vykonávané doma z jednoduchých cvičení pomôžu znížiť riziko ďalšieho vývoja ochorenia:

 1. Jednoduché cvičenie "bicykel". Ležiace na chrbte otočte nohami na 5-6 minút.
 2. Stojaci na podlahe vykonáva bočné swing nohy 6-10 krát s každou nohou.
 3. Keď ležíte na chrbte, zdvihnite nohy vertikálne na 1 minútu, aby ste držali pozíciu, jemne nižšiu.
 4. Ak chcete vykonať zdvíhanie nohy v ohnutých a narovnaných polohách 5-6 krát.
 5. Striedajte výbežky nohy dopredu a bočne 5 krát.

Ľudové opravné prostriedky

Prevencia tromboflebitídy a prevencia komplikácií je možné riešiť na základe odporúčania tradičnej medicíny.

 • Dobré výsledky pri liečbe tromboflebitídy poskytujú tinktúru Adamovho koreňa alebo tamusu obyčajného. Adamov koreň - 10 g Kipyatok - 50 g. Trvať na pol hodinu, napätie, vezmite 1 polievkovú lyžičku trikrát denne počas 15 minút. pred jedlom. Najlepšie výsledky dosiahnete tým, že použijete Adamov koreň v kombinácii s japonským Sophora a gaštanom.
 • Tinktura včiel Podmor. Život včiel je krátky. A na jar starí ľudia, ktorí pracovali v lete zomrieť. Mladé včely ich vložili do letu. Toto sa nazýva vznešené. Musia byť zozbierané a naliate vodkou (hrst podmorky na 0,5 l vodky) Trvajte na dva týždne, napätie. Používajte ako kompresiu, ktorá je na vrchu na vrchu 1,5-2 hodín.
 • Ľudová náprava na tromboflebitídu: 1 pohár cibuľovej šťavy, 1 pohár medu a zmes sa udržiava 3 dni pri izbovej teplote a potom sa vloží do chladničky po dobu 10 dní. Píšte tento nástroj na 1 polievkovú lyžičku. lyžička 3 krát denne 30 minút pred jedlom. Tento recept skutočne pomohol, po 2 mesiacoch sa pacient mohol nielen pohybovať slobodne, ale aj bežať. Odvtedy sa jej trombóza už neobťažuje, hoci je už 61 rokov. Kompozícia stále trvá na prevenciu - 1 krát za 3 roky.
 • Infúzia citróna a cesnaku môže rozpustiť krvné zrazeniny v žilách, rovnako ako čisté krvné cievy z cholesterolu, táto infúzia liečí kĺby a črevá, zvyšuje imunity. Ak chcete pripraviť, musíte si vziať 4 veľké hlavy cesnaku, 4 veľké citróny a 3 litre vody. Mlynčete cesnak a citróny pomocou mlynčeka na mäso, zložte výslednú kávu do trojlitrovej nádoby a nalejte studenú vodu na vrchol. Trvať na tmavom mieste po dobu 5 dní, trúsiť denne. Kmeň by mal dostať asi 2,5 litra infúzie. Vezmite si ráno prázdny žalúdok. 30 minút pred podaním infúzie piť 1 šálku horúcej vody. Potom po pol hodine pite 50 - 100 g infúzie. Je to veľmi užitočný nástroj, môže sa opiť celý rok bez odpočinku s veľkým prínosom pre telo.
 • Na liečenie tromboflebitídy sa ako liečivá používajú éterické oleje zo sliviek sv. Jána, santalového dreva, rozmarínu a horskej arniky. Ich použitie je vhodné v počiatočných štádiách ochorenia. Na zvýšenie účinku akéhokoľvek oleja zmiešaného s 0,5 lyžičky. jablkový mušt ocot. Zmes je rozomletá masážnymi pohybmi v oblasti žilových tesnení.
 • Medový kompres. Na tento účel sa med vo svojej čistej forme aplikuje na plátenú bielizeň a aplikuje sa na oblasť s postihnutou žilou. Pre kompresiu, med môže byť zmiešaný s rozdrveným kalanchoe list, alebo aplikovaný na kapusta list. Tieto dve rastliny len zvyšujú silu medu.

Samošetrenie akútnej venóznej trombózy dolných končatín s ľudskými prostriedkami je neprijateľné bez toho, aby sa stalo lekárovi, môže takáto liečba viesť k invalidite pacienta a dokonca k smrti.

prevencia

Ak už pacient trpí tromboflebitídou, potom je lekárom úlohou zabrániť jeho relapsu. Okrem elastickej kompresie a fleboprotektorov sa odporúča zahrnúť fyzioterapeutické opatrenia do komplexu liečby - alternatívne magnetické polia, sínusové modulované prúdy.

Základným princípom prevencie tromboflebitídy je včasné a adekvátne liečenie chronických žilových ochorení. Ide predovšetkým o chirurgickú liečbu skorých (nekomplikovaných) štádií kŕčových žíl.

tromboflebitída

Tromboflebitída - zápalový proces na vnútornej žilovej stene s tvorbou krvnej zrazeniny. Je charakterizovaná zhutnením a začervenaním pozdĺž rozšírenej žily, silnou bolesťou, opuchom, zvýšenou lokálnou a celkovou telesnou teplotou. S rozšírením tromboflebitídy na hlboké žily vzniká taká strašná komplikácia ako je pľúcna embólia. Typické klinické symptómy, ultrazvukové angioskopenie, ultrazvuk USDG a reovasografia pomáhajú diagnostikovať tromboflebitídu. Konzervatívna liečba tromboflebitídy je zameraná na zabránenie jej šírenia a resorpcii výslednej krvnej zrazeniny. Moderná chirurgická liečba vám umožňuje odstrániť postihnuté žily spolu s trombotickými hmotami.

tromboflebitída

Tromboflebitída - zápalový proces na vnútornej žilovej stene s tvorbou krvnej zrazeniny. Je charakterizovaná zhutnením a začervenaním pozdĺž rozšírenej žily, silnou bolesťou, opuchom, zvýšenou lokálnou a celkovou telesnou teplotou. Vo väčšine prípadov je potrebná chirurgická liečba kvôli vysokej pravdepodobnosti vzniku strašných následkov: septické komplikácie, oddelenie krvných zrazenín vedúce k hlbokej žilovej trombóze alebo tromboembolizmu vetvov pľúcnej artérie.

Tromboflebitída môže byť akútna alebo chronická. Ak počas obdobia prejavu akútnej tromboflebitídy pacient nedostal primeranú liečbu, je pravdepodobné, že ochorenie bude mať chronickú rekurentnú povahu. Často sa akútna tromboflebitída stáva chronickou, dokonca aj včasnou primeranou liečbou. Vzhľadom na povahu patologického procesu emitujú nepohnuteľnú a purulentnú tromboflebitídu.

Príčiny tromboflebitídy

Za určitých podmienok sa môže vyvinúť tromboflebitída v žilách ľubovoľného miesta, avšak najčastejšie sa patologický proces vyskytuje v cievach dolných končatín. Tromboflebitída spravidla ovplyvňuje kŕčové povrchové žily. V približne 10% prípadov, spolu s povrchnými, sú do procesu zapojené aj hlboké žily.

Pri vývoji tromboflebitídy rôznej lokalizácie je dôležitý rad faktorov: zmeny v zložení krvi a zvýšenie ich zrážania, spomaľovanie toku krvi, poškodenie žilovej steny akéhokoľvek pôvodu (trauma, choroba, endokrinné a neurotrofické poruchy).

Existuje riziko tromboflebitídy v nasledujúcich ochoreniach a ochoreniach:

 • kŕčové žily;
 • miestne purulentné procesy;
 • posttrombotická choroba;
 • chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • niektoré ochorenia krvi;
 • stavy po operácii a medabortov;
 • popôrodné obdobie;
 • trauma;
 • onkologické ochorenia;
 • dlhá žilová katetrizácia;
 • bežné infekčné choroby.

Symptómy tromboflebitídy

Akútna tromboflebitída povrchových žíl je najčastejšie lokalizovaná v kŕčových žilách hornej tretiny nohy a dolnej tretine stehien. V približne 95% prípadov je ovplyvnený kmeň veľkej saphenóznej žily a jej prítokov. Pacient sa sťažuje ostrú bolesť pozdĺž postihnutej žily a zhoršuje chôdzou. Teplotu možno zvýšiť na 37,5-38 ° С. Vyskytuje sa hyperémia vo forme pások. Pri palpácii trombózy je určená lokálnym zvýšením teploty, kompaktnou bolestivou šnúrou.

Akútna tromboflebitída povrchových žíl sa môže rozvinúť v dvoch smeroch. S priaznivým priebehom javu tromboflebitídy postupne zmizne (obnovenie sa uskutočňuje v období od 10 dní do 3 mesiacov alebo dlhšie). U väčšiny pacientov sa následne obnoví lumen žíl, u niektorých pacientov je výsledkom úplné zničenie poškodenej cievy.

Možný nepriaznivý vývoj ochorenia. V tomto prípade proces zachytáva hlboké žily alebo sa šíri proximálne (vzostupná tromboflebitída). Riziko hlbokej žilovej trombózy sa zvyšuje s kŕčovými žilami, sprevádzané chlopňovou nedostatočnosťou perforovaných žíl (cievy spájajúce hlboké a povrchové žily).

Keď sa proces rozšíri do hlbokých žíl, vyvine sa tromboflebitída hlbokých žíl (flebotrombóza), klinické príznaky ktorých závisia od lokalizácie trombu. V niektorých prípadoch je flebotrombóza asymptomatická. Treba mať na pamäti, že hlboká žilová tromboflebitída je vážne ochorenie, ktoré predstavuje nebezpečenstvo pre život pacienta. Najstrašnejšou komplikáciou flebotrombózy je pľúcna embólia. Výsledkom ochorenia môže byť chronická venózna insuficiencia.

Akútna povrchná a hlboká tromboflebitída dolných končatín sa spravidla vyskytuje u pacientov s kŕčovými žilami. Kŕčové žily obvykle postihujú obe končatiny. Vo všetkých variantoch vývoja tromboflebitídy je možná tvorba krvných zrazenín v hlbokých a povrchných žilách druhého dolného konca. Preto pri výbere stratégie liečby je potrebné mať k dispozícii kompletné údaje o stave venózneho systému oboch dolných končatín. Chronická tromboflebitída je výsledkom akútneho procesu (prechod akútnej do chronickej formy je pozorovaný u 60% pacientov) a je náchylný k dlhodobému relapsu.

Diagnóza tromboflebitídy

Klinické prejavy tromboflebitídy sú determinované lokalizáciou trombu, prevalenciou patologického procesu, trvaním ochorenia a závažnosťou zápalu okolitých mäkkých tkanív. Pri určovaní rozsahu krvnej zrazeniny počas externého vyšetrenia by jej koncový bod mal byť hranicou bolesti žíl, a nie koniec tesného vlákna pozdĺž postihnutej cievy.

Held prístrojová vyšetrenia (rheovasography, angioscanning ultrazvuk, Dopplerov ultrazvuk žíl dolných končatín), prostredníctvom ktorých je znaková sada, lokalizácia a rozsah trombu určujú stav žilovej steny a stupeň zachovania thrombosed žilových lumen.

Liečba tromboflebitídy

Konzervatívna liečba tromboflebitídy vykonáva flébológ, keď sa proces vyskytuje v predtým zdravých žilách, s obmedzeným poškodením povrchových ciev nohy a dolnej končatiny. Lokálne aplikované UHF a obväzy s heparínovou masťou. Pacientom sú predpísané protizápalové lieky a látky, ktoré pomáhajú znižovať preťaženie žíl (troxerutín, dihydroergokristín, hydroxyetyl ​​rópodid). Pri ťažkých lokálnych zápaloch sa odporúča antibiotická liečba. Zobrazenie elastického obväzu postihnutej končatiny.

Nadmerná vzostupná tromboflebitída, ktorá postihuje veľké a malé saphenózne žily, je indikáciou pre hospitalizáciu v dôsledku hrozby ďalšieho šírenia a zapojenia sa do procesu hlbokých žíl. Pacient je prenesený na odpočinok v lôžku (4-5 dní), končatiny dávajú vyvýšenú polohu. V počiatočných štádiách sa lieky s fibrinolytickým účinkom (chymotrypsín, trypsín, urokináza, streptokináza, fibrinolyzín) používajú na rozpustenie trombu. Predpísajú protizápalové lieky, antikoagulanciá, flebotoniká, topické gély a masti obsahujúce heparín.

Ak existujú kontraindikácie antikoagulancií (vredy, čerstvé rany, hemoragická diatéza, ochorenia pečene a obličiek, otvorené formy tuberkulózy), odporúča sa hirudoterapia (liečba pijavicami). Na zlepšenie kolaterálnej cirkulácie a zníženie bolestivého syndrómu sa používa novokainická lumbálna blokáda podľa Višnevského. Závažná hypertermia a podozrenie na hnisavú tromboflebitídu sú indikáciou na liečbu antibiotikami.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pacienti s tromboflebitídou povrchových žíl sa nemajú dlho držať v posteli. Svalové kontrakcie prispievajú k zvýšenému prietoku krvi v hlbokých žilách, čím sa znižuje pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín. V čase fyzickej aktivity sa pacientovi odporúča použiť elastický obväz na fixáciu krvnej zrazeniny v povrchovej žilke.

Moderná flebológia úspešne aplikuje nové metódy chirurgického zákroku s nízkym účinkom. V dôsledku toho v poslednej dobe väčšina lekárov uprednostnila operačné techniky na liečbu akútnej povrchovej tromboflebitídy stehna a dolnej končatiny. Včasná chirurgická intervencia eliminuje ďalšie rozšírenie procesu cez komunikujúce žily na systém hlbokých žíl, skracuje čas liečby a zabraňuje tomu, aby sa ochorenie stalo chronickým.

Núdzová chirurgická liečba je indikovaná pre akútnu stúpajúcu tromboflebitídu v oblasti nohy a pre primárnu lokalizáciu krvnej zrazeniny v oblasti povrchových žíl stehennej kosti, pretože v týchto prípadoch sa zvyšuje riziko vzniku hlbokej žilovej tromboflebitídy. Pri septickej tromboflebitíde prebieha operácia Troyanova-Trendelenburg.

V dlhodobom horizonte sa u pacientov podstupujúcich akútnu tromboflebitídu odporúča kúpeľná liečba pri použití sirovodíka a radónových kúpeľov. Liečba exacerbácie chronickej povrchovej tromboflebitídy sa vykonáva podobne ako liečba akútneho procesu. Pacienti s chronickou tromboflebitídou by sa mali odkázať na liečbu v sanatoriu len v prípade, že neexistujú trofické poruchy a príznaky exacerbácie.

Profylaxia tromboflebitídy

Je potrebné včas liečiť chronické ochorenia žíl. Pacienti trpiaci tromboflebitídou v minulosti by mali neustále používať prostriedky pružnej kompresie, obmedzovať množstvo živočíšnych tukov v strave, jesť potraviny s vysokým obsahom rutínu a kyseliny askorbovej (bobule, ovocie, zelenina). Na prevenciu recidívy je predpísaná liečba 2-3-krát ročne, čo zahŕňa liečbu fleboprotektorov a fyzioterapeutických procedúr (liečba prúdmi a striedavé magnetické polia).

Efektívne metódy liečby tromboflebitídy dolných končatín doma

Tromboflebitída je vaskulárne ochorenie, ktoré vedie k venóznemu zápalu. Pri tejto chorobe dochádza k silnému zrážaniu krvi, krvný obeh je narušený a dochádza k opuchu končatín. Zápal krvných ciev vzniká v dôsledku krvnej zrazeniny, ktorá blokuje cievy.

Je možné vyliečiť túto chorobu doma s ľudovými prostriedkami? Je to nebezpečné? Čo môžu lekári používať?

Pomôže to?

Liečba tromboflebitídy dolných končatín s ľudskými liekmi doma je dosť účinná. Ale je potrebné začať liečbu bylinami a odvarmi len v počiatočných štádiách, s príznakmi, ktoré sa prejavujú ako bolesti pod kolená a teľatá, ako aj s výskytom edému v dolných končatinách.

Tradičná medicína pomáha zastaviť progresiu ochorenia. Ale ak začnete bylinnú liečbu, keď choroba vstúpila do plnej fázy, potom nebude možné ju úplne vyliečiť, aj keď sa dá uvoľniť.

Možné riziká

Tromboflebitída je v akútnej fáze nebezpečná. Komplikáciou tejto choroby je krvná zrazenina, ktorá je voľne pripevnená k stene cievy. Časť krvnej zrazeniny môže kedykoľvek vypadnúť s prietokom krvi preniknúť do srdca a spôsobiť upchatie pľúcnej tepny. V závislosti od priemeru trombu a hladiny zablokovanej cievy môže choroba viesť k pľúcnemu infarktu, šoku, smrti alebo asymptomatickému.

Akútna tromboflebitída sa vyvíja za niekoľko hodín. Jeho príznaky sa týkajú väčšiny ciev. Pacient môže mať horúčku, kŕče a opuch dolných končatín.

Pri akútnom priebehu ochorenia je prísne zakázané vykonávať akékoľvek mechanické manipulácie v oblasti postihnutej oblasti. Nerobte masť ani krémy do bolesti. Pacient je potrebné položiť a zavolať lekárovi.

Ľudské lieky na akútny priebeh tromboflebitídy je lepšie odložiť a pokračovať v ňom hneď, ako sa z hlavnej liečby prejaví pozitívny účinok. Lepšie v tomto prípade z ľudských prostriedkov nebude, potom riziko odlúčenia krvnej zrazeniny sa výrazne zvýši.

Bezpečné recepty

Jeden sa môže zbaviť tromboflebitídy dolnej končatiny alebo aspoň zmierniť chronický priebeh ochorenia pomocou takých populárnych metód liečby, ako sú rôzne kompresie, bylinné infúzie, strava a aktívny životný štýl.

diéta

Pri tromboflebitíde je nevyhnutné zriedenie krvi. K tomu prispievajú tieto produkty:

 • Ľanové a olivové oleje;
 • Cesnak a cibuľa;
 • Slnečnicové semená;
 • Jablkový jadrový ocot;
 • Zelenina - najmä repa a paradajky;
 • Melón, melón;
 • Obilniny - kaša a ovsené vločky
 • Ovocie - sladká čerešňa, brusnica, citrón;

pijavice

Akútny stupeň tejto choroby možno liečiť pijavicami. Sú prekrývajú nad poškodenou časťou nádoby. Ak ich umiestnite do žily, pijavice môžu spôsobiť krvácanie.

Najlepším spôsobom je umiestnenie pijavice na oboch stranách chorého plavidla vo vzdialenosti dvoch centimetrov. Mali by byť umiestnené v rozloženom poradí, ktoré je od seba vzdialené 6 centimetrov.

V závislosti od zložitosti tejto choroby môže byť potrebná až pätnásť pijaviek na sedenie.

Nemali by sa nachádzať pod kolenom a starostlivosť sa musí venovať pijaviciam v oblasti slabín. V prípade hnisavého priebehu choroby sú pijavice zakázané.

rubdown

Dobré osvedčené tlmenie s tromboflebitídou. V postihnutých oblastiach nohy môžete trieť tinktúru Kalanchoe. Pripravuje sa takto:

 • Vodka - 200 ml;
 • Kalanchoe - 2 lyžice. lyžice listov. Rastlina musí byť staršia ako 5 rokov.

Infúzny roztok počas 5 dní. Postup stierania sa vykonáva na tri mesiace.

Pomáha urýchliť proces regenerácie mastí so slaninou, ktorý by mal byť aplikovaný na postihnuté miesta a nezmizol do 24 hodín. Na prípravu masti budú potrebné:

 • masť;
 • Niektorý med;
 • Mydlo na prádlo v tekutej forme;
 • Ichthyolová masť;
 • Cibuľová šťava a šarlátová.

Všetky prísady sa pridávajú do roztavenej bravčovej múčky a zmiešajú sa. Zmes sa pred použitím musí ochladiť.

Povrchové žily, ktoré sa objavujú na koži, môžu byť vyliečené ich rozotrením s tinktúrou z akáciového liehu.

Dobrá pomoc a bodyaga. Kompresie z neho sa aplikujú na postihnuté oblasti a je potrebné ich uchovávať jednu hodinu. Pre kompresiu trvá 2 polievkové lyžice. lyžice bodyagi, ktoré sú riedené pohárom vriacej vody. Zmes sa má infúzi najmenej dve hodiny.

Osvedčená masť s múmiou. Táto látka sa zriedi vazelínou v pomere 1 až 5. Zloženie sa aplikuje na postihnuté miesta dvakrát denne. Mumiyo sa užíva aj vo forme tinktúry s 20 kvapkami pred jedlom: rozpustite 8 g produktu v 0,5 l vody.

Jablkový jablkový oct sa často používa proti kŕčové žily. Dozviete sa všetko o jeho použití v tejto situácii.

Ako vyrobiť včelí vosk krém na kŕčové žily? Pokyny v tejto publikácii.

Zárodky a infúzie

Infúzia medu a cesnaku. Na jeho prípravu budete potrebovať olúpaný a nasekaný cesnak v množstve 250 g a 300 g medu. Cesnak zmiešaný s kvapalným medom sa má podávať jeden týždeň pri izbovej teplote.

Vezmite zmes, ktorú potrebujete, aby ste jedli šesť týždňov v množstve jednej lyžice. Tieto zložky obsahujú tie stopové prvky, ktoré majú protizápalový účinok na cievy a žily a posilňujú steny ciev.

Odvar z chmeľových šištičiek. Pri príprave vývaru sa odoberie 2 polievkové lyžice. lyžičky kužeľov, ktoré sú naplnené 2 šálky horúcej vody a 15 minút zohrievané vo vodnom kúpeli.

Odvar sa užíva na prázdny žalúdok na pol pohára po dobu 20 dní, trikrát denne. Látky obsiahnuté v kužeľoch majú protizápalový a analgetický účinok na steny krvných ciev.

Odvar z dubovej kôry.

Ak chcete pripraviť, vezmite lyžicu suchej kôry, ktorá sa naleje do pohára s vodou a varíme na nízkej teplote 30 minút.

Bujón je naplnený do pohotovosti na hodinu, potom musí byť vyčerpaný.

Prijaté na lyžicu na prázdny žalúdok až 4 krát denne po dobu 14 dní.

Odvar listov a kvetov ďateliny a ďateliny. Príprava požadovaných 2 čajových lyžičiek byliniek, naplnených 300 ml vriacej vody. Zmes sa musí variť pol hodiny. Vezmite vývar trikrát denne po jedle po dobu jedného mesiaca na 100 g.

Byliny majú protizápalový a analgetický účinok na žily, zlepšujú zásobovanie tkanivami krvou.

V tejto videokonferencii sú prezentované aj ďalšie recepty:

Zlučiteľnosť s tradičnou liečbou

Ľudové lieky na tromboflebitídu dolných končatín sú dobre kombinované s použitím tradičnej medicíny. Čo je najdôležitejšie, všetky postupy by sa mali vykonávať pod dohľadom ošetrujúceho lekára, najmä ak je ochorenie akútne.

Liečba sa môže uskutočňovať ako v ambulantnom prostredí, tak prostredníctvom chirurgického zákroku - to všetko závisí od závažnosti ochorenia.

Liečba choroby konzervatívnym spôsobom spočíva v predpisovaní nasledujúcich liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky;
 • anestetiká;
 • Phlebotonics (skupina liekov, ktoré zvyšujú tok venózneho krvného obehu z dolných končatín);
 • Rozpúšťadlá (lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a znižujú riziko infarktu myokardu).

Prečítajte si viac o konzervatívnej liečbe tromboflebitídy v nohách v samostatnom článku.

predpovede

S prihliadnutím na všetky odporúčania lekára je prognóza na liečbu tromboflebitídy priaznivá. Pri prvých príznakoch a prejavoch ochorenia by ste mali okamžite konzultovať s lekárom, nerobiť nezávislé rozhodnutia v prípade akútneho vývoja ochorenia a podstúpiť liečbu pomocou liekov, ktoré zvyšujú žilný krvný tok.

Ochorenie je vždy jednoduchšie zabrániť, než vyliečiť. Prevencia tromboflebitídy je celkom jednoduchá - je to správna výživa a aktívny životný štýl. Riziká by mali nosiť kompresné spodné prádlo, vyhýbať sa v saune a netrápiť veľa času na slnku.

Tromboflebitída dolných končatín

Tromboflebitídou dolných končatín je ochorenie žíl dolných končatín zápalovej povahy sprevádzané tvorbou krvných zrazenín v ich lúmeni. Vo všeobecnej štruktúre výskytu tromboflebitídy zodpovedá podiel tejto lokalizácie patológie približne 80-90%, t. J. Veľkú väčšinu prípadov.

Príčiny a rizikové faktory

Patogenéza tromboflebitídy dolných končatín je dosť komplikovaná. Súčasne sa na ňom zúčastňuje niekoľko faktorov:

 • zvýšená viskozita a koagulácia krvi;
 • spomalenie venózneho krvného toku;
 • poškodenie chlopňového aparátu alebo steny žíl;
 • prístupovej infekcie.

Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín je najnebezpečnejšia. Je to spôsobené zvláštnosťami tvorby krvných zrazenín. Prudké spomalenie prietoku krvi v systéme postihnutej žily v kombinácii so zvýšeným zrážaním krvi spôsobuje tvorbu červeného trombu tvoreného červenými krvinkami, malým počtom krvných doštičiek a fibrínových vlákien. Trombus je pripojený na žilovú stenu jednou stranou, zatiaľ čo jej druhý koniec voľne pláva v lúmeni cievy. S progresiou patologického procesu môže trombus dosiahnuť značnú dĺžku (20 - 25 cm). Vo väčšine prípadov je jeho hlava upevnená v blízkosti žilovej chlopne a chvost prakticky vyplní celú vetvu žily. Takýto trombus sa nazýva plávajúci, t.j. plávajúci.

V prvých dňoch od začiatku tvorby krvnej zrazeniny má jeho hlava slabú fixáciu na stenu žily, takže existuje vysoké riziko jej oddelenia, čo môže viesť k rozvoju pľúcnej embólie alebo jej veľkých vetví.

Po 5-6 dňoch od začiatku tvorby trombu začína zápalový proces v postihnutej žile, čo podporuje lepšiu adhéziu krvnej zrazeniny na venóznu stenu a znižuje riziko tromboembolických komplikácií (spôsobených oddelením trombu).

Predisponujúce faktory vývoja tromboflebitídy dolných končatín sú:

 • kŕčové žily dolných končatín;
 • žilové stazy, v dôsledku predĺženého opotrebenia lôžka, panvových nádorov, tehotenstva, nadváhy;
 • lokálna alebo systémová bakteriálna infekcia;
 • popôrodné obdobie;
 • užívanie perorálnych kontraceptív (v tomto prípade najmä zvýšenie rizika u žien, ktoré fajčia);
 • zhubné nádory (pankreatické, žalúdočné, rakovina pľúc);
 • diseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie (DIC);
 • posttrombotická choroba;
 • trauma;
 • chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • stav po potrate alebo inej chirurgickej intervencii;
 • dlhá žilová katetrizácia;
 • systémové choroby.

Formy choroby

Tromboflebitída dolných končatín je v závislosti od aktivity zápalového procesu rozdelená na akútne, subakutné a chronické. Chronická forma ochorenia sa vyskytuje s prechodne sa meniacimi štádiami remisie a exacerbácie, preto sa zvyčajne nazýva chronická rekurentná tromboflebitída dolných končatín.

V závislosti od lokalizácie patologického procesu je izolovaná tromboflebitída povrchových a hlbokých žíl dolných končatín.

Známky tromboflebitídy dolných končatín

Klinický obraz tromboflebitídy dolných končatín je do značnej miery určený formou ochorenia.

Akútna tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín nastane náhle. Teplota pacienta sa prudko zvýši na 38-39 ° C, čo je sprevádzané silnými zimcami (triaška). Pri palpácii sa postihnutá žila cíti ako bolestivá šnúra. Koža nad ním je často hyperemická. Podkožné tkanivo môže byť zhutnené kvôli tvorbe infiltrácie. Inguinálne lymfatické uzliny na postihnutej strane sú zväčšené.

Symptómy tromboflebitídy dolných končatín v subakútnej forme sú menej výrazné. Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje pri normálnej telesnej teplote (u niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť malé horúčky až do 38 ° C v prvých dňoch). Všeobecný stav trpí málo. Pri chôdzi sa vyskytujú mierne vyjadrené bolestivé pocity, ale nie sú lokálne príznaky aktívneho zápalového procesu.

Recidivujúce chronická forma povrchovej tromboflebitídy dolných končatín je charakterizovaný zhoršenie už existujúcej zápalového procesu alebo zaťahovanie v ňom nových oblastiach venóznej, t. E. má podobné príznaky akútnej alebo subakútnej. V remisi symptómy chýbajú.

Pri chronickej rekurentnej trombóze dolných končatín je potrebné vykonať štvrťročné preventívne ošetrenie ochorenia s cieľom zabrániť výskytu exacerbácií.

Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín u polovice pacientov je asymptomatická. Ochorenie sa diagnostikuje spravidla retrospektívne po vzniku tromboembolických komplikácií, najčastejšie pľúcnej embólie.

Zvyšných 50% pacientov má príznaky ochorenia:

 • pocit ťažkosti v nohách;
 • pretrvávajúci opuch dolnej končatiny alebo celej postihnutej dolnej končatiny;
 • vyklenutie bolesti v svalovom tele;
 • zvýšenie telesnej teploty na 39-40 ° C (v akútnej forme tromboflebitídy dolných končatín);
 • Prattov príznak (lesklá koža nad léziou, na ktorej je zreteľne viditeľný vzor subkutánnej žilovej siete);
 • symptóm Payra (bolesť sa šíri po vnútornom povrchu stehna, spodnej nohy a chodidla);
 • Homans symptóm (dorzálna flexia nohy je sprevádzaná bolesťou v svale gastrocnemius);
 • Leuvenbergov príznak (kompresia spodnej časti nohy s manžetou z tonometra pri vytváraní tlaku 80-100 mm Hg spôsobuje bolesť, i keď normálne by sa mala objaviť pri tlaku nad 150-180 mm Hg);
 • postihnutá končatina je na dotyk chladnejšia než zdravá.
Pozri tiež:

diagnostika

Diagnóza trombophlebitis povrchové žily dolných končatín nie je zložitá a uskutočňuje sa na základe charakteristického klinického obrazu ochorenia, fyzikálneho vyšetrenia a laboratórne vyšetrenia pacienta (krv výrazný nárast indexu protrombínového, leukocytóza posunu leukocytov doľava, čím sa zvyšuje ESR).

Tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín je diferencovaná s lymfangitídou a erysipelami.

Najpresnejšou diagnostickou metódou pre hlbokú žilovú tromboflebitídu dolných končatín je vzdialene vzostupná flebografia. Rentgenkontrastní materiál vstrekovanie olovo do jedného z saphenous žilách nôh pod úrovňou škrtidlo, stláčanie členok, ktorý vám umožní presmerovať do hlbokého žilového systému, nasledovanou röntgeny.

Aj pri diagnostike tejto formy ochorenia sa používajú nasledujúce metódy inštrumentálnej diagnostiky:

 • Dopplerov ultrazvuk;
 • impedančná plethysmografia;
 • jód-značené fibrinogénové skeny 125.
V celkovej štruktúre výskytu tromboflebitídy predstavuje podiel dolných končatín asi 80-90%, t. J. Veľkú väčšinu prípadov.

Tromboflebitída hlboká žilová treba rozlišovať s radom ďalších ochorení a predovšetkým, celulitídu (zápal podkožného tuku), prasknutie synoviálnych cýst (Baker cysty), lymfatického edému (lymfedém), stlačenie žil zväčšených externe lymfatických uzlín alebo prasknutie nádoru alebo svalové napätie.

Liečba tromboflebitídy dolných končatín

Liečba tromboflebitídy dolných končatín môže byť chirurgická alebo konzervatívna.

Konzervatívna terapia začína tak, že pacientovi poskytuje odpočinok na posteľ počas 7 až 10 dní. Ovplyvnená končatina je previazaná elastickými obväzami, čo znižuje riziko tvorby krvných zrazenín a vývin tromboembolických komplikácií a dáva jej zvýšenú pozíciu. Dlhodobé uchovávanie zadržiavacieho zariadenia je neprimerané. Len čo zápal začne ustupovať, pacientov motorický režim by sa mal postupne rozširovať. Fyzická aktivita a kontrakcia svalov zlepšuje tok krvi cez hlboké žily, čím sa znižuje riziko vzniku nových krvných zrazenín.

Lokálne používané kompresie s masťou Višnevskim, pololalkoholovými alebo olejovými kompresmi, rovnako ako masťami a gélmi s heparínom.

Na protizápalové účely sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Pri vysokej telesnej teplote alebo pri vzniku hnisavého tromboflebitídy dolných končatín sa používajú širokospektrálne antibiotiká.

Fibrinolytické liečivá sa môžu používať iba v najskorších štádiách ochorenia, ktoré zvyčajne nie sú diagnostikované. Ďalšie pokusy o trombolýzu môžu viesť k fragmentácii krvnej zrazeniny a vzniku pľúcnej embólie. Preto je kontraindikácia udržiavania trombolytickej liečby u pacientov bez zavedených filtrov cava.

V schéme konzervatívnej liečby tromboflebitídy dolných končatín značnú úlohu antikoagulačných liekov, ktoré znižujú čas zrážania krvi, a tým znižujú riziko vzniku krvných zrazenín. Ak má pacient kontraindikácie antikoagulačný (otvorené formy tuberkulózy, žalúdočný vred a dvanástnikové vredy, čerstvé rany, hemoragická diatéza), v tomto prípade je potrebné držať hirudotherapy (liečbu pijavíc).

Na zlepšenie stavu venóznej steny u pacientov s tromboflebitídou dolných končatín sa používajú venotonické látky.

Pri tvorbe plávajúce trombu, sprevádzaný vysokým rizikom tromboembolických komplikácií, znázornené chirurgického zákroku, ktorého cieľom je stanoviť cava filter do dolnej dutej žily v úrovni pod renálnej žily.

Keď hnisavá tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín vykonáva operáciu Troyanova - Trendelenburg.

Po zmiernení akútnych zápalových javov pacientov s tromboflebitídou dolných končatín sa dostávajú do liečby sanatória (fyzioterapia aparatúry, kúpele radónu alebo sirovodíka).

Diéta pre tromboflebitídu dolných končatín

Správne organizované jedlo vytvára nevyhnutné predpoklady na zlepšenie stavu pacientov, znižuje čas na rehabilitáciu, znižuje riziko relapsov. Diéta pre tromboflebitídu dolných končatín by mala poskytnúť:

 • posilnenie žilovej steny;
 • zlepšenie reologických vlastností krvi;
 • normalizácia telesnej hmotnosti pacienta.

Pacienti musia pozorne sledovať vodný režim. Počas dňa by ste mali vypiť najmenej dva litre tekutiny. Je obzvlášť dôležité kontrolovať množstvo tekutiny spotrebovanej v horúcom počasí, pretože nadmerné potenie môže spôsobiť zhrubnutie krvi.

V strave pacientov s tromboflebitídou dolných končatín by mali byť v dostatočnom množstve zahrnuté čerstvá zelenina a ovocie, ktoré dodávajú telu vitamíny a stopové prvky, ktoré sú potrebné na zlepšenie tónu žilovej steny.

Strava pre tromboflebitídu s dolnými končatinami zahŕňa tieto potraviny:

 • rastlinné oleje lisované za studena (výhodne sa ľanový olej používa denne na šalátové dresingy);
 • melóny a tekvice (melón, melón, tekvica);
 • zázvor, škorica;
 • cibuľa, cesnak, listová zelenina;
 • kakao, čokoláda;
 • všetky druhy ovocia, bobule;
 • mastných odrôd morských rýb.

Zvlášť vhodné pre tromboflebitídu dolných končatín čerešňa a malina. Obsahujú prirodzenú protizápalovú látku - kyselinu salicylovú, ktorá nielen znižuje aktivitu zápalového procesu, ale má aj určitý antikoagulačný účinok.

Možné dôsledky a komplikácie

Komplikácie tromboflebitídy dolných končatín môžu byť:

 • pľúcna embólia;
 • streptokoková lymfangitída;
 • biela bolestivá flegmia (spojená s kŕčom tepny, ktorá vedie vedľa trombóznej žily);
 • modrá bolestivá flegmia (vyvíja sa v postihnutej končatine s takmer úplným blokovaním venózneho odtoku krvi);
 • hnisavá fúzia krvnej zrazeniny, ktorá môže viesť k vzniku abscesu, celulitídy av závažných prípadoch spôsobiť sepsu.

výhľad

Prognóza tromboflebitídy dolných končatín je vážna. Ak chýba primeraná liečba v 20% prípadov, ochorenie sa končí vývojom pľúcnej embólie, čo spôsobuje fatálny výsledok u 15-20% pacientov. Zároveň môže včasné vymenovanie antikoagulačnej liečby znížiť úmrtnosť o viac ako 10 krát.

Čerešina a malina sú užitočné pri tromboflebitíde dolných končatín. Obsahujú prirodzenú protizápalovú látku - kyselinu salicylovú, ktorá znižuje aktivitu zápalového procesu a má niektoré antikoagulačné účinky.

prevencia

Prevencia tromboflebitídy dolných končatín by mala zahŕňať tieto činnosti:

 • včasná detekcia a aktívna liečba ochorení dolných končatín;
 • rehabilitácia ohniskov chronickej infekcie u pacienta;
 • včasná aktivácia pacientov v pooperačnom období;
 • aktívny životný štýl;
 • správna výživa;
 • dodržiavanie vodného režimu;
 • povinné nosenie kompresného úpletu pre kŕčové žily dolných končatín.

Pri chronickej rekurentnej trombóze dolných končatín je potrebné vykonať štvrťročné preventívne ošetrenie ochorenia s cieľom zabrániť výskytu exacerbácií. Mala by zahŕňať vymenovanie fleboprotektorov a fyzioterapeutických postupov (laser, magnetická terapia).

Tromboflebitída hlbokých a povrchných žíl: akútna a chronická. Diagnóza, liečba, prevencia

Medzi cievnymi ochoreniami existuje ten, ktorý považujú lekári za najzákladnejší, s ťažko predvídateľnými dôsledkami. Ide o tromboflebitídu dolných končatín. Toto je názov zápalového procesu žilových stien, ktorý vedie k tvorbe trombu vo venóznom lumen. Choroba, ktorá sa vyvíja v cievach nohy, je najbežnejšou formou. Ale niekedy (aj keď oveľa menej často) sa vyskytujú iné formy - tromboflebitída horných končatín, ako aj krčné a hrudné oblasti.

Každý človek má sieť žíl umiestnených na povrchu (pod kožou) a skrytých v hlbších vrstvách. V závislosti od toho existujú dva typy ochorení:

 1. Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín (lekárske označenie je flebotrombóza);
 2. Tromboflebitída subkutánnych, povrchových žíl.

Niekedy sa zapália steny žilových ciev a nevytvára sa krvná zrazenina. V tomto prípade sa choroba nazýva flebitída.

Príčiny choroby

Príčiny tromboflebitídy - veľa. Ale nasledujúce sú považované za základné:

 • Genetická (dedičná) predispozícia na koagulopatiu (tvorba trombu) a stav trombofílie.
 • Často je príčinou zápalu poškodenie žilovej steny.
 • Bežnou príčinou je ochorenie kŕčových žíl, ktoré spôsobuje zníženie rýchlosti toku krvi cez žily, čo vedie k stagnácii krvi v cievach.

Okrem toho sa po infekcii z vonkajšej strany môže vyskytnúť tromboflebitída. Príklad takéhoto prípadu je popísaný vo videu nižšie:

Závažnosť ochorenia

Charakteristickým rysom ochorenia je, že príznaky tromboflebitídy sa najčastejšie prejavujú, keď sa ochorenie už rozšírilo do veľkých oblastí. V počiatočnom štádiu väčšina pacientov ani neočakáva, že ich telo je v nebezpečenstve, čo spočíva v tom, že trombus je príliš vysoký. To značne zvyšuje pravdepodobnosť jej oddelenia, po ktorom sa vysiela na "voľné plávanie" cez cievny systém. Nie je možné predvídať jeho pohyb. Najnebezpečnejším je vstup oddeleného trombu do krvných ciev v pľúcach, čo vedie k embolizácii (prekrývaniu) tepny dýchacieho systému. Môže to spôsobiť okamžitú (náhlu) smrť.

Rozšírenie trombu ovplyvňuje (a neskôr môže viesť k zablokovaniu) hlavné žily. Aká je príčina chronickej venóznej nedostatočnosti? V tomto prípade je liečba tromboflebitídy značne komplikovaná.

Symptómy tromboflebitídy

Začiatok zápalu v žilových cievach je naznačený nasledujúcimi znakmi, ktoré väčšina ľudí nevenuje vždy pozornosť:

 1. Mierny opuch nohy;
 2. Bolesť v tele,
 3. Pocit horúčavy a ťažkosti v nohách.
 4. Sčervenanie kože.

Pacienti vo väčšine prípadov vyhľadávajú lekársku pomoc pri progresii ochorenia. To zvyšuje opuch nôh, v oblasti tvorby krvnej zrazeniny kože sa stáva modrastý odtieň. Pri zanedbaní sa končatina môže stať čierna. Krvná zrazenina je zvyčajne lokalizovaná v žilách stehna, dolnej končatiny alebo členku.

Tromboflebitída povrchových žíl (vľavo) a hlboké žily (vpravo)

Rizikové skupiny

Existujú určité kategórie ľudí, ktorých sa lekári odvolávajú na takzvanú rizikovú skupinu. Majú najvyššiu pravdepodobnosť tromboflebitídy. Patria medzi ne:

 • Ľudia, ktorí trávia veľa času v posedení (stacionárne), cestujú lietadlom alebo riadia auto.
 • Ten, ktorý podstúpil operáciu a je nútený dlhodobo sledovať pevnú posteľ.
 • Utrpenie z kŕčových žíl.
 • Pacienti s antifosfolipidovým syndrómom, hyperhomocystoinémia (zrýchlené zrážanie krvi).
 • Tehotné ženy. Riziko tromboflebitídy sa zvyšuje počas pôrodu.
 • Tromboflebitída je častým spoločníkom obéznych obéznych ľudí.
 • Ľudia v starobe, ktorí vedú sedavý životný štýl.

Video: povrchová a hlboká tromboflebitída

Existuje niekoľko poddruhov tromboflebitídy:

Akútna tromboflebitída

Príznaky tromboflebitídy sa najzreteľnejšie prejavujú v akútnom priebehu ochorenia, ktorý začína výskytom silnej bolesti pozdĺž smeru prietoku krvi do postihnutej žily. Súčasne je viditeľná zmena farby kože. Stane cyanotickou s rozšírenou mriežkou krvných ciev na povrchu. Na pozadí zvýšenej telesnej teploty zostáva chorá noha chladná. Bolesť, akoby ju praskla. Pacient sa inštinktívne snaží udržať ju vo zvýšenej kondícii a snaží sa znížiť bolesť.

Pri prvých príznakoch akútnej tromboflebitídy musíte ihneď zavolať lekára a dať pacienta do postele. V takomto prípade je pred príchodom lekárov prísne zakázané vykonávať akékoľvek ošetrenie (trenie v mastiach, masážne procedúry, použitie obkladov atď.). To môže vyvolať oddelenie časti krvnej zrazeniny a jej vstup do pľúc alebo iných vnútorných orgánov.

Oddelenie krvnej zrazeniny počas exacerbácie tromboflebitídy

Okrem toho sa akútna forma tromboflebitídy veľmi rýchlo mení na komplikácie - gangrénovú alebo ischemickú tromboflebitídu, biele alebo modré flegmy. Sú sprevádzané zvýšenou bolesťou a zvyšujú, doslova každú minútu, opuch. Koža najprv bledá a potom získa fialový odtieň. Preto je poskytnutá rýchlejšia lekárska pomoc, tým je pravdepodobnejšie, že sa vyhnete vážnym následkom.

liečba

Liečba akútnej formy ochorenia sa vyberá na základe stavu ciev, povahy priebehu ochorenia, polohy trombu. Zvyčajne sa na tento účel používa konzervatívna liečba, ktorá zahŕňa lokálne a všeobecné liečenie. Pacienti s diagnózou akútnej tromboflebitídy predlaktia a dolnej končatiny sa môžu liečiť ambulantne. Pre všetky ostatné typy sú pacienti poslaní do nemocnice. Sú priradené k posteli, noha pacienta je vo zvýšenej polohe.

Miestna terapia zahŕňa nasledujúce postupy:

 1. Uloženie jednej z masti: Višnevský, butadín alebo heparín.
 2. Semi-alkoholické kompresie alebo ošetrenie za studena, s povinným elastickým obväzom.
 3. Na orálne podanie sa odporúčajú lieky na zlepšenie mikrocirkulácie, ako je flexitálna, teónická, trentálna, atď.
 4. Indometacin, zvončeky, aspirín atď. Sú predpísané ako inhibítory.
 5. Na korekciu narušenia prietoku krvi v žilách sa môže použiť escuzane, troxevasin, venarouton, detralex.
 6. Prípravky na anestéziu, redukciu zápalového procesu a zníženie teploty - analgén, reopirín, butadión atď.
 7. Pre desenzibilizáciu - Suprastin, Dimedrol atď.

Po odstránení akútneho zápalového procesu sa odporúča fyzioterapeutická liečba Soluxovou lampou, diametrálnymi prúdmi, UHF, aby sa zvýšila účinnosť resorpcie trombu. Iontoforéza s heparínom, proteolytickými enzýmami (chymotrypsínom, trypsínom atď.), Ako aj jodidom draselným poskytuje dobré výsledky. Elastická kompresia by mala pokračovať ďalšie dva mesiace po dokončení hlavného liečebného cyklu pri užívaní farmaceutických prípravkov.

Chirurgické zákroky sa vykonávajú v núdzových prípadoch s nasledujúcimi indikáciami:

 • Vzostupná tromboflebitída veľkej alebo malej subkutánnej povrchovej žily v akútnej forme s polohou v hornej alebo strednej časti stehna.
 • Hrozba pľúcnej embólie.
 • Tavenie krvnej zrazeniny hnisavý výlučok.

Pri liečbe stúpajúcej tromboflebitídy sa používa aj laserová obliterácia, ktorej podstatou je zahriatie steny žily hneď nad trombom. To vám umožní odstrániť abnormálne venózne uzliny z veľkých ciev, zastaviť rast krvnej zrazeniny so zápalovým procesom. Odstránenie pravdepodobnosti vyvinutia krvnej zrazeniny vo vnútri ciev uľahčuje alternatívna metóda vedenia laserového lúča, ktorá je namierená proti pohybu krvného toku. V súčasnosti je jedinečná.

Pri tromboflebitíde je vzostupná efektívna metóda, ktorá neumožňuje vyvinúť trombus a preniknúť do hlboko umiestnených ciev, operáciu spojenú s ligáciou miesta, kde sa povrchová žila hlbí. Nazýva sa to krížová sektómia. Manipulácia sa vykonáva s využitím lokálnej anestézie na ambulantnej báze.

Post-injekčná tromboflebitída

Počas sklerotizácie krvných ciev ovplyvnených kŕčovými žilami niekedy dochádza k porušeniu techniky kompresnej skleroterapie. Súčasne znížená kompresia žily v mieste injekcie (injekcie) sklerotizanta často vedie k zápalu. V lúme žíl sa začne tvoriť trombus s hrozbou prechodu na následnú pľúcnu embóliu. Táto komplikácia sa nazýva postinjekčná tromboflebitída. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa posilniť kompresiu pomocou penovej gumy a latexových vankúšov, ako aj lepiacich bandáží na špeciálne účely.

Post-injekčná forma na príklade ramena, vďaka zavedeniu katétra

Najmä nedostatočná kompresia vedie k nástupu intravenóznych hematómov, ktoré vyzerajú ako žilové časti s krvnými zrazeninami. Vo svojom lúmeni je viditeľný hromadný, deštný typ, ktorého súčasťou sú sklerotizujúce a krvné zrazeniny. Ide o intravenózne hematómy, ktoré vedú k akútnej tromboflebitíde.

Liečba tromboflebitídy po injekcii je aplikácia obväzov s lekárskou masťou, použitie elastickej kompresie a vhodných liekov (ako v akútnej forme). Niekedy sa v žilách urobí špeciálna incision-punkcia na odstránenie krvnej sklerotizujúcej hmoty.

Chronická tromboflebitída

Chronická tromboflebitída, na rozdiel od akútnej formy, nemá žiadne výrazné znaky a symptómy. V tejto forme ochorenia sú bolesti periodické, väčšinou narušené po zaťažení nohy (dlhá chôdza atď.). V pokoji, prakticky chýba. Otok je tiež nevýznamný. Preto osoba nie je v zhone vyhľadať lekársku pomoc.

Pri liečbe chronickej formy sa používa masť na tromboflebitídu, odporúča sa konštantná elastická kompresia pomocou špeciálnych obväzov alebo pančúch, fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapeutické postupy a liečba v balneologických strediskách a bahenných kúpeľoch.

Tromboflebitída povrchových žíl postihnutých kŕčovými žilami

Jednou z najčastejších akútnych foriem ochorenia je kŕčový typ tromboflebitídy, ktorý je sprevádzaný intenzívnou bolesťou, sčervenaním v smere žily a dosiahnutím oblasti svalov. V tejto forme ochorenia obklopuje žila s krvnými zrazeninami výrazný edém a sám sa stáva napätý. Keď sa trombus vyvíja, edém sa premiestňuje do hlbších žíl, čo je veľmi nebezpečný príznak. Hlavným príznakom tejto formy tromboflebitídy je silná bolesť pri chôdzi, rovnako ako akýkoľvek dotyk kŕčovej žily. Choroba je sprevádzaná horúčkou a slabosťou, ktorá pripomína príznaky bežnej chladu.

Kŕčové žily a tromboflebitída sú vzájomne súvisiace ochorenia. Časté kŕčové žily spôsobujú tvorbu krvných zrazenín v povrchových a hlbších žilách, pretože sa vyznačujú pomalým prietokom krvi v hlavných uzloch. V tomto prípade je tromboflebitída najzávažnejšou komplikáciou kŕčových žíl. Je to oveľa bežnejší v pľúcnej artériovej tromboembolizme a stáva sa príčinou posttrombotického syndrómu.

Pri liečbe tromboflebitídy spôsobenej kŕčovými žilami sa používa protizápalová terapia na zmiernenie bolesti a zníženie zápalového procesu. Zahŕňa hormonálne masti, kompresie na 50% alkoholu, ako aj sviečky s diklofenakom alebo butydiónom.

Prekážkou prechodu tromboflebitídy do žíl, ktorá sa nachádza v hlbších vrstvách, je pružná kompresia so špeciálnym pleteným spodným prádlom (pančuchy, pančuchové hadice) alebo obväzy. Na zníženie opuchu a zápalu sú predpísané lieky na zlepšenie krvného obehu - anistax, detralex atď.

Tromboflebitída počas tehotenstva

Tehotenstvo je obdobie, v ktorom je žena najčastejšie vystavená takým ochoreniam, ako sú kŕčové žily dolných končatín a tromboflebitída. Je to spôsobené zvýšeným intrauterinným tlakom a fyziologickými zmenami v zložení krvi. Tromboflebitída je najnebezpečnejšia v prvých dňoch po pôrode. Pretože väčšina komplikácií vo forme tromboembolizmu nastáva práve po pôrode. Pôrod je obrovské preťaženie v práci cievneho systému.

 • Najprv sa tlak v brušnej dutine zvýši dvakrát až trikrát.
 • Po druhé, dieťa, ktoré prechádza cez pôrodný kanál, niekoľko okamihov so svojou hlavou upína žily panvy.
 • Zároveň sa tón stien žíl umiestnených na nohách prudko znižuje a dochádza k ich rozšíreniu.

To všetko vedie k narušeniu prirodzeného prietoku krvi v dolných končatinách a tvorbe krvných zrazenín.

Prvé príznaky kŕčových žíl sa zvyčajne zaznamenávajú v druhom trimestri tehotenstva, keď očakávaná matka začne výrazne stúpať. Spočiatku to je vzhľad pavúkov žily na koži dolnej končatiny, stehien alebo členkov, potom sa žily zväčšujú a dochádza k bolesti. Nohy vo večerných hodinách začínajú viac a viac sa zväčšovať, niekedy sú kŕče.

Akonáhle sa objavia tieto príznaky, mali by ste okamžite konzultovať s flebologom. Vedie duplexné farebné skenovanie s cieľom preskúmať stav obehového systému a poskytnúť odporúčania, ako zabrániť vzniku vážnejšej formy ochorenia a vyhnúť sa zložitým liečebným postupom.

Počas tohto obdobia je veľmi dôležitá prevencia tromboflebitídy, ktorá zahŕňa:

 1. Od momentu prvých príznakov až po narodenie je potrebné nosiť elastické kompresné odevy (pančuchy, pančuchy). Flebológ by mal vyzdvihnúť. Keďže nesprávny tlak (kompresia) môže nepriaznivo ovplyvniť stav pacienta, spôsobiť nepohodlie pri nosení atď.
 2. Je užitočné robiť terapeutické cvičenia pre tehotné ženy vrátane cvičení na zlepšenie prietoku krvi v žilách dolných končatín. Motorická aktivita nielen chráni pred stagnáciou krvi v nohách, ale prispieva aj k dodatočnému zásobovaniu plodu kyslíkom.
 3. Každý deň, v každom počasí, pred spaním si potrebujete ísť na krátku prechádzku (30 minút).
 4. Je potrebné zabezpečiť, aby potraviny obsahovali viac produktov rastlinného pôvodu. Musia byť surové. Obzvlášť užitočné sú vodové melóny, melóny, ananásy. Prispievajú k zriedeniu krvi a sú biostimulantmi aktívnej hemodilúcie.
 5. Obmedziť príjem tekutín, ako v období nosenia dieťaťa, je oneskorenie v tele. A toto je riziko trvalého, ťažko odstrániteľného edému.

Tromboflebitída povrchových žíl počas tehotenstva je často sprevádzaná silnou bolesťou. Treba si uvedomiť, že počas tohto obdobia sa liek neodporúča. Venocentéza môže rýchlo uvoľniť pacienta z nepohodlia a zabrániť tomu, aby sa zrazenina infiltrovala žilami nachádzajúcimi sa v hlbších vrstvách. Ide o prepichnutie postihnutého uzla s cieľom odstrániť krvnú zrazeninu. Táto metóda je bezpečná pre plod, pretože manipulácia sa uskutočňuje pri lokálnej tumenzentnej anestézii (anestetický liek sa vstrekuje pod kožu a vytvára ochranný vankúš okolo operovanej cievy).

Detralex s tromboflebitídou: pomôže to?

V niektorých prípadoch môže flebológ rozhodnúť o vymenovaní lieku Detralex na liečbu kŕčových žíl. Existuje však obmedzenie: môže ho použiť budúce matky len v druhej polovici tehotenstva. Je účinným liekom na liečbu kŕčových žíl v ľubovoľnom štádiu a iných ochorení obehového systému, ktoré sa považujú za celkom bezpečné. Vo svojom zložení - zložky rastlinného pôvodu. Nemení zloženie krvi, ale len zvyšuje tón stien krvných ciev. Nemá žiadne vedľajšie účinky, ale existuje možnosť alergickej reakcie.

Ale pri liečbe tromboflebitídy prináša pozitívne výsledky v kombinácii s antiagregačnými činidlami a trombolytikami. Ako nezávislý terapeutický prostriedok na trombózu sa zriedkavo používa hlavne na úľavu na chronické žilové insuficiencie. Často sa však predpisuje po chirurgickej liečbe tromboflebitídy ako podpornej dlhodobej liečby.

Tradičná medicína na liečbu trombózy

Liečba tromboflebitídy s ľudskými liekmi pomôže zmierniť priebeh ochorenia, znížiť bolesť a opuch nôh a zmierniť ďalšie príznaky. Nie sú to metódy testované jednou generáciou. Niektoré z nich sú omnoho účinnejšie ako drogy syntetického pôvodu. Najúčinnejším z tohto ochorenia sú včeliny: med, propolis a submorský včel. Ponúkame niekoľko receptov z týchto produktov.

Včelárske výrobky

 • Tinktura včiel Podmor. Život včiel je krátky. A na jar starí ľudia, ktorí pracovali v lete zomrieť. Mladé včely ich vložili do letu. Toto sa nazýva vznešené. Musia byť zozbierané a naliate vodkou (hrst podmorky na 0,5 l vodky) Trvajte na dva týždne, napätie. Používajte ako kompresiu, ktorá je na vrchu na vrchu 1,5-2 hodín.
 • Medový kompres. Na tento účel sa med vo svojej čistej forme aplikuje na plátenú bielizeň a aplikuje sa na oblasť s postihnutou žilou. Pre kompresiu, med môže byť zmiešaný s rozdrveným kalanchoe list, alebo aplikovaný na kapusta list. Tieto dve rastliny len zvyšujú silu medu.

Telo včiel obsahuje látky, ktoré sú súčasťou rôznych liekov. Jedná sa o jed, nektár a peľ rastlín, propolisové a voskové mikročastice. Je to v podstate hotový liek, iba v mikroskopických dávkach.

 • Z propolisu môžete pripraviť liečivú masť na tromboflebitídu. Ak to chcete urobiť, rozmiešajte ho a pomiešajte s vyhrievaným maslom v pomere 3:10 a trochu ho zohrejte (nie viac ako 15 minút). Aplikujte ako kompresiu alebo jednoducho dotierajte ju do postihnutých oblastí.

Jablkový ocet

 • Jedným z najúčinnejších prostriedkov pre túto ťažkú ​​žilovú chorobu je domáci jablkový jačmeň. Používa sa vo forme odierania, predtým zriedenej vodou (lyžica octu v pohári vody).

Husený tuk

 • Väčšina mestských ľudí nevie, že v obci boli liečené husi tukmi mnohé choroby nohy a rúk (popáleniny, omrzliny), ako aj vredy rôzneho pôvodu a tromboflebitídy. Dnes sa považuje za jeden z najefektívnejších prostriedkov, ktorý sa používa v čistej forme, ako aj pri príprave masťov s prídavkom rôznych bylín, ako je nechtík alebo ľubovník bodkovaný. Úplné zotavenie sa dá dosiahnuť použitím 30% masti s prídavkom koreňových kôrovcov (chowberry) rozdrvených do kašľa. Na to, sto gramov husacieho tuku pridajte 30 gramov koreňových kôrovcov. Ohrievajte 15 minút, vyfiltrujte. Masť je pripravená na použitie.

Bylinné infúzie na orálne podanie

Niektoré externé prostriedky niekedy nestačia na to, aby sa zbavili tejto choroby. Tradičná medicína tiež odporúča, aby sa vo vnútri odobrali liečivé byliny, ktoré zlepšujú krvný obeh a zvyšujú elasticitu stien žilových ciev.

 1. Najefektívnejšia je infúzia žihľavy. Má nielen priaznivý účinok na obehový systém, ale aj vylieči a posilňujú celé telo. Je obzvlášť užitočné na jar, keď nie je dostatok vitamínov.
  ** Z mladšej žihľavy môžete variť kvas, ktorý má liečivé vlastnosti a silné náboje. Pri príprave na vyberanie čerstvej žihľavy. Opláchnite dobre, môžete sa topiť vriacou vodou. Vložte ho do trojlitrovej nádoby, pridajte tri polievkové lyžice cukru a nalejte vriacú vodu. Tie krk s gázou a dať na teplé miesto na tri až štyri dni kvasiť. Po kvas ferment, napíšte a môžete začať liečbu jesením pol šálky trikrát denne 20 minút pred jedlom.
 2. Je tiež užitočné vziať kačice escuzane - konské gaštany infúzie alkoholu.
 3. Pomáha pri liečbe tromboflebitídového čaju zo sušených hláv ďateliny (1 lyžica na pohár).

Všetky navrhnuté spôsoby liečby ľudových liekov pred použitím musia byť nevyhnutne koordinované so svojím lekárom. Je lepšie ich používať v komplexe s liečivou terapiou.

Gymnastika s tromboflebitídou

Zdravotné svietidlá už mnoho rokov argumentujú o potrebe fyzického cvičenia pri chorobách žíl dolnej končatiny. Niektorí tvrdia, že potrebujete úplný mier, iní sú horlivými zástancami fyzickej aktivity. Obaja majú pravdu.

V období exacerbácie, keď je riziko odlúčenia krvnej zrazeniny a výskyt závažných komplikácií dostatočne vysoké, je potrebné dodržiavať odpočinok v posteli bez toho, aby boli bolesti vystavené stresu. Počas tohto obdobia sú termálne kúpele a všetky typy masáže prísne zakázané.

Ale po dokončení liečby, počas obdobia rehabilitácie a tiež ako prevencia chorôb, sú veľmi užitočné cvičenia, ktoré pomáhajú zvýšiť elasticitu žilových stien a zlepšiť krvný obeh. Jedinou podmienkou nie je to preháňať. Komplex terapeutickej gymnastiky zahŕňa nasledujúce cvičenia:

V ležiacej polohe:

 • Cvičenie "ryby". Po uvoľnení tela ho vibrujte a napodobňuje pohyb rýb vo vode. Pokračujte jednu až dve minúty.
 • Nohy sa pomaly zdvíhajú a spúšťajú do východiskovej polohy. Opakujte maximálne 8-10 krát.
 • "Nožnice". Zdvihnúť nohy smerom nahor, aby ste sa odtrhli a potom sa pohybovali. Počet opakovaní - 10 krát.

V pozícii "stáť" alebo "sedieť":

 • Kruhový pohyb s nohami na pravej alebo ľavej strane (päť až desaťkrát).

V stojacej polohe:

 • 1. Zdvíhanie na ponožkách a mäkké spúšťanie na päty (až 15-krát).
 • 2. Ohnite pravú nohu a zdvihnite ju. Potom sa narovnať a spustiť na podlahu. Vykonajte tento pohyb ľavou nohou. Toto cvičenie môžete vykonať striedavo, vždy zakaždým meniť nohu. Druhá možnosť zahŕňa najprv vykonanie jednej nohy (12 krát), potom rovnakej - druhej nohy.

Všetky tieto cvičenia účinne masírujú žily a zabraňujú stagnácii krvi v žilách. Pri sledovaní všetkých misií lekára a pri vykonávaní preventívnych opatrení sa môžete zbaviť nepríjemných symptómov, ktoré sprevádzajú chorobu, a vyhýbať sa komplikáciám, ktoré si vyžadujú dlhodobú liečbu.

Video: sada cvičení pre nohy s kŕčovými žilami a neakútna tromboflebitída

Ako jesť s tromboflebitídou?

Jednou z príčin opísaných ochorení je obezita. Každý, kto je náchylný k akejkoľvek chorobe venózneho systému, sa preto musí obmedziť na používanie určitých produktov.

Napríklad, diéta na tromboflebitídu (počas trvania liečby) odporúča vyradiť vyprážané, pikantné, príliš slané a korenené jedlá. Odporúča sa zdržať sa mastných odrôd rýb a mäsa, zahrnúť do stravy diétne odrody: kuracie prsia, králik, morčacie. Na stole by mala byť vždy čerstvá zelenina a ovocie, okrem banánov, hrachu a fazule.

V zime si vezmite multivitamín. Urobte to pravidlo jesť cesnakové klinček denne, určite jesť cibuľu.

Všeobecné odporúčania

Ľudia, ktorým hrozí riziko tromboflebitídy, musia byť veľmi opatrní na stav svojich rúk a nôh. Dodržujte odporúčania, ktoré poskytol phlebolog. Mal by viesť aktívny životný štýl. Pokúste sa chodiť viac, učiť sa špeciálne cvičenia, ktoré bránia rozvoju choroby. Pekné plávanie, jazda na bicykli. Doma si môžete udržať tón krvných ciev s vitamínovými čajmi, častejšie pijete brusnicový ovocný nápoj, tinktúru Hypericum.

Zároveň sa vyhýbajte statickému namáhaniu, ku ktorému dochádza, keď je človek dlhší čas sediaci alebo stojí na nohách (napríklad pri práci na stroji). Kontraindikované tromboflebitídou parný kúpeľ, dehydratácia. Topánky by mali byť čo najpohodlnejšie, s optimálnou výškou päty a ortopedickými vložkami. Odporúča sa odpočívať v ľahu, mierne zdvihnúť nohy a položiť malý vankúš pod nimi. Nosné kompresné spodné prádlo by malo tiež ležať na zdvihnutých nohách.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cholesterolové plaky v mozgových cievach: nebezpečenstvo, čistenie, prevencia vzdelávania

Cholesterolové plaky v cievach mozgu, ktoré vyvolávajú vývoj aterosklerózy, bežný fenomén u ľudí rôznych vekových kategórií.

Prečo dochádza k dyspnoe pri chôdzi - spôsobuje liečbu

Dýchavičnosť je nezvyčajný pocit dýchania alebo potreba intenzívnejšieho dýchania. Dýchavičnosť môže byť definovaná ako dýchacie ťažkosti, dýchavičnosť, nepríjemný alebo nepríjemný pocit vlastného dýchania alebo vedomie ťažkosti s dýchaním.

Príčiny a účinky mŕtvice miechy

Miechová mŕtvica, tiež nazývaná miecha alebo miecha, sa vyskytuje, keď je krvný obeh narušený v mieche. Jeho podiel medzi rôznymi údermi je 1-1,5%. Úmrtnosť v tejto chorobe je relatívne nízka, ale takmer vždy vedie k invalidite.

dilatácia

Bez toho, aby zradila hodnotu svojej hypertenzie alebo nekontrolovateľne konzumovala alkohol, málo ľudí premýšľa nad následkami, ktoré ho čakajú. A stálo by to za to. Veď celé bremeno padá na naše srdce a ohrozuje ho dilatáciou.

Prečo sú pásové neutrofily zvýšené u dieťaťa?

obsah

Prečo sú u detí v celkovom vyšetrení krvi zvýšené neutrofily, znepokojuje každého rodiča, ktorý sa stretol s touto anomálnou hodnotou. V skutočnosti sú títo zástupcovia leukocytového spojenia s granulami dôležitými faktormi bunkovej imunity.

Sínusová arytmia srdca: čo to je, príznaky, liečba, možné komplikácie

Z tohto článku sa dozviete, ako a prečo vzniká sínusová arytmia a aké symptómy sú pre ňu charakteristické. Ako sa lieči patológia a čo treba urobiť, aby sa zabránilo vzniku arytmií.