Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je prehnutie mitrálnej chlopne smerom k ľavej predsieň počas kontrakcie ľavej komory. Toto ochorenie srdca vedie k tomu, že počas znižovania ľavej komory krvi je hodený do ľavej predsiene. PMK je bežnejšia u žien a vyvíja sa vo veku 14 až 30 rokov. Vo väčšine prípadov je takáto abnormalita srdca asymptomatická a nie je ľahké ju diagnostikovať, avšak v niektorých prípadoch je objem odliatej krvi príliš veľký a vyžaduje liečbu, niekedy aj chirurgickú korekciu.

O tejto patológii budeme hovoriť v tomto článku: na základe toho, čo je PMH diagnostikované, je potrebné liečiť ju a tiež to, čo je prognóza pre ľudí trpiacich chorobou.

dôvody

Dôvody rozvoja prolapsu mitrálnej chlopne nie sú úplne pochopené, ale moderná medicína si uvedomuje, že tvorba ventilových úsekov je spôsobená patologickými stavmi spojivového tkaniva (s nedokonalou osteogenézou, elastickým pseudoxantómom, Marfanom, Ehlers-Danlosovým syndrómom atď.).

Toto srdcové ochorenie môže byť:

 • primárne (vrodené): vyvíja sa v dôsledku myxomatóznej degenerácie (vrodená patológia spojivového tkaniva) alebo toxických účinkov na srdce plodu počas tehotenstva;
 • sekundárny (získaný): vyvíja sa na pozadí súvisiacich chorôb (reumatizmus, ischemická choroba srdca, endokarditída, poranenia hrudníka atď.).

Príznaky kongenitálneho MVP

Pri vrodených MVP sú príznaky spôsobené zhoršenou hemodynamikou extrémne zriedkavé. Toto srdcové ochorenie sa častejšie vyskytuje u tenkých ľudí s vysokým vzrastom, dlhými končatinami, zvýšenej elasticite kože a hyper kĺbov. Súčasná patológia vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne je často vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá spôsobuje množstvo symptómov, ktoré sa často mylne "pripísali" chorobám srdca.

Takíto pacienti sa často sťažujú na bolesť v oblasti hrudníka a srdca, ktorá je vo väčšine prípadov vyvolaná poruchami fungovania nervového systému a nie je spojená s hemodynamickými poruchami. Vyskytuje sa na pozadí stresovej situácie alebo emocionálneho nadmerného tlaku, bolesti alebo bolesti v prírode a nie je sprevádzané dýchavičnosťou, predbleskom, závratmi a zvýšenou intenzitou bolesti počas fyzickej námahy. Trvanie bolesti sa môže pohybovať od niekoľkých sekúnd do niekoľkých dní. Tento príznak vyžaduje návštevu lekára iba vtedy, keď sú k nemu pripevnené viaceré príznaky: dýchavičnosť, závrat, zvýšené bolestivé pocity počas cvičenia a predmätený stav.

So zvýšenou nervovou dráždivosťou môžu pacienti s PMK cítiť tlkot srdca a "prerušenia práce srdca". Spravidla nie sú spôsobené poruchami fungovania srdca, trvajú krátky čas, nie sú sprevádzané náhle slabými a rýchlo zmiznú samy.

Aj u pacientov s MVP môžu existovať ďalšie príznaky vegetatívne-vaskulárnej dystónie:

 • bolesť brucha;
 • bolesti hlavy;
 • "Neopodstatnená" subfebrilná podmienka (zvýšenie telesnej teploty v rozmedzí 37-37,9 ° C);
 • pocit hrudky v krku a pocity nedostatku vzduchu;
 • časté močenie;
 • zvýšená únava;
 • nízka odolnosť voči fyzickej námahe;
 • citlivosť na zmeny počasia.

V zriedkavých prípadoch má pacient s vrodeným MVP mdloby. Spravidla sú spôsobené ťažkými stresovými situáciami alebo sa objavujú v upchatom a zle vetranom priestore. Aby sme ich odstránili, stačí eliminovať ich príčinu: poskytnúť čerstvý vzduch, normalizovať teplotné podmienky, upokojiť pacienta atď.

U pacientov s vrodeným ochorením mitrálnej chlopne na pozadí vegetatívno-vaskulárnej dystónie sa pri absencii korekcie patologického psychoemotionálneho stavu môžu pozorovať záchvaty paniky, depresia, prevaha hypochondrie a asténia. Niekedy tieto poruchy spôsobujú vznik hysterii alebo psychopatie.

Pacienti s vrodeným MVP majú často aj iné ochorenia spojené s patológiou spojivového tkaniva (strabizmus, krátkozrakosť, poruchy tela, plochá noha atď.).

Závažnosť príznakov MVP závisí vo veľkej miere od stupňa prehĺbenia chlopňových chlopní v ľavej predsieni:

 • Stupeň I - až 5 mm;
 • Stupeň II - o 6 - 9 mm;
 • Trieda III - do 10 mm.

Vo väčšine prípadov, ak I-II stupeň, táto anomália štruktúry mitrálnej chlopne nevedie k významnému porušovaniu hemodynamiky a nespôsobuje vážne príznaky.

Symptómy získanej PMK

Závažnosť klinických prejavov získaných MVP závisí vo veľkej miere od provokačnej príčiny:

 1. Pri PMK, ktorá bola spôsobená infekčnými ochoreniami (angína, reumatizmus, šarlach), pacient vykazuje známky zápalu endokardu: zníženú toleranciu voči fyzickému, mentálnemu a emočnému stresu, slabosť, dýchavičnosť, palpitácie, "prerušenie srdca" atď.
 2. Pri PMK, ktorá bola vyvolaná infarktom myokardu, sa u pacienta na pozadí príznakov infarktu objavila silná kardiálna gagová reakcia, pocity "prerušenia srdca", dýchavičnosť, kašeľ (ružová penu je možná) a tachykardia.
 3. Keď je MVP spôsobená poranením hrudníka, dochádza k pretrhnutiu akordov, ktoré regulujú normálnu funkciu ventilových letákov. Pacientom sa objaví tachykardia, dýchavičnosť a kašeľ s uvoľnením ružovej peny.

diagnostika

PMK sa vo väčšine prípadov deteguje náhodou: pri počúvaní srdcových zvukov, EKG (môže nepriamo indikovať prítomnosť tejto choroby srdca), Echo-KG a Doppler-Echo-KG. Hlavné diagnostické metódy pre PMV sú:

 • Echo-KG a Doppler-Echo-KG: umožňujú nastaviť stupeň prolapsu a objem regurgitácie krvi v ľavej predsieni;
 • Holterové EKG a EKG: umožňujú zistiť prítomnosť arytmií, extrasystolov, syndrómu chorého sínusu atď.

liečba

Vo väčšine prípadov nie je MVP sprevádzané výraznými poruchami srdcovej činnosti a nevyžaduje špeciálnu liečbu. Takíto pacienti by mali byť monitorovaní kardiológa a mali by sa riadiť jeho odporúčaním udržiavať zdravý životný štýl. Pacienti sa odporúčajú:

 • raz za 1-2 roky vykonať Echo-KG na určenie dynamiky PMK;
 • starostlivo monitorovať ústnu hygienu a návštevu zubára každé šesť mesiacov;
 • prestať fajčiť;
 • obmedziť spotrebu potravín obsahujúcich kofeín a alkoholických nápojov;
 • dajte si adekvátne cvičenie.

Potreba menovania liekov pre PMK sa určuje individuálne. Po vyhodnotení výsledkov diagnostických štúdií môže lekár predpísať:

 • liečivá na báze horčíka: Magvit, Magnelis, Magnerot, Kormagensin atď.;
 • vitamíny: tiamín, nikotínamid, riboflavín atď.;
 • blokátory: propranolol, atenolol, metoprolol, celiprolol;
 • kardioprotektory: karnitín, panangín, koenzým Q-10.

V niektorých prípadoch môžu pacienti s PMH potrebovať konzultovať s psychoterapeutom, aby vytvorili primeraný postoj k liečbe a stavu. Pacient môže byť odporúčaný:

 • trankvilizátory: Amitriptylín, Azafen, Seduxen, Uksepam, Grandaxin;
 • neuroleptiká: sonapaky, triftazín.

Pri rozvoji ťažkej mitrálnej nedostatočnosti môže byť pacientovi odporúčaná operácia na výmenu ventilu.

predpovede

Vo väčšine prípadov je PMH bez problémov a neovplyvňuje fyzickú a sociálnu aktivitu. Tehotenstvo a pôrod nie sú kontraindikované a pokračujú bez komplikácií.

Komplikácie tohto srdcového ochorenia sa vyskytujú u pacientov s ťažkou regurgitáciou, predĺženými a zahustenými chlopňami alebo zväčšenou ľavou komorou a átriom. Medzi hlavné komplikácie PMH patria:

Prolaps mitrálnej chlopne a mitrálna regurgitácia. Lekárska animácia (eng.).

Prolaps mitrálnej chlopne: príznaky a liečba


Ochorenie ako je prolaps mitrálnej chlopne, ktorého liečba môže byť buď konzervatívna alebo chirurgická, alebo nie je predpísaná vôbec (v závislosti od formy úniku) je najbežnejšou abnormalitou srdcových chlopní. Často nie je nebezpečný a je náhodne odhalený počas prechodu echokardiografie srdca (ultra-zvukové vyšetrenie). Táto diagnostická metóda je najúčinnejšia, pretože umožňuje určiť stupeň ochorenia a objem návratu krvi (regurgitácia).

Aby ste pochopili obraz, je dôležité vedieť, čo je srdcová chlopňa. Práca srdca pôsobí v tele na funkciu čerpadla, čím zabezpečuje prechod krvi cez ne. To je spôsobené udržaním potrebného tlaku v komorách srdca. K dispozícii sú celkom štyri komory - 2 predsiene a 2 komory. Ventily sú špeciálne ventily umiestnené medzi komorami. Regulujú tlak a nastavujú tok krvi správnym smerom. K dispozícii sú štyri takéto ventily.

Prolaps mitrálnej chlopne je abnormálne vydutie ventilových letákov počas ich uzavretia počas kontrakcie srdca. V dôsledku toho sa krídlo pevne uzavrie a časť krvi sa vráti späť - z komory do átria alebo z tepien do komôr.

príčiny

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyskytnúť z dvoch hlavných dôvodov, v závislosti od toho, či môže byť primárny alebo sekundárny. V prvom prípade ide o nekódujúcu vrodenú patológiu, v druhej sa vyvinula na pozadí iných ochorení alebo spôsobila poranenie hrudníka. Výskyt prolapsu je spravidla dôsledkom vrodeného štrukturálneho poškodenia a oslabenia spojivového tkaniva srdcových chlopní. Ide o geneticky určenú anomáliu, ktorá sa zrodí pri narodení. Slabé spojivové tkanivo ventilov ventilov je napnuté a akordy, ktoré ich drží, sú predĺžené. Z tohto dôvodu pod tlakom krvi v okamihu zatvárania ventilu jeho chlopne vyčnievajú a voľne sa zatvárajú.

Prolaps mozgovej chlopne vrodenej genetiky je väčšinou asymptomatický a špeciálna liečba sa nevyžaduje. V tomto prípade táto anomália nie je ochorením, ale znakom organizmu.

U detí sa prolaps mitrálnej chlopne najčastejšie vyskytuje na pozadí reumatizmu srdca (reumatická karditída) v dôsledku zápalu spojivového tkaniva chlopní a chordov. Krátko pred detekciou prelapsu sa dieťa zvyčajne rozvinie bolesť v krku alebo šarlach a po 2 týždňoch nastane záchvat reumatizmu so všetkými sprievodnými symptómami vo forme zápalu veľkého kĺbu, bolesti a stuhnutia.

Získaný prolaps mitrálnej chlopne, vyvolaný ischemickou chorobou srdca alebo infarktom myokardu, sa pozoruje u starších pacientov v dôsledku prerušenia srdcových svalov a následného prívodu krvi alebo kvôli prasknutiu akordov zodpovedných za funkciu ventilu. V tomto prípade je pri vyšetrení zistená patológia na určenie príčiny intenzívnej bolesti srdca, slabosti a nedostatku dychu.

Ak nie je liečený prolaps mitrálnej chlopne spôsobený traumou hrudníka s prasknutím akordov, dôsledky môžu byť ťažké.

príznaky

Prolaps mitrálnej chlopne je vo svojich prejavoch veľmi rozmanitý. Väčšina pacientov si nič nestrápi a vyšetrenie nesmie odhaliť žiadne abnormality. Ale spolu s touto často patológiou sprevádzané určitými príznakmi. Najprv - psycho-vegetatívny charakter (narušenie autonómneho nervového systému). Zároveň sa pozorovalo:

 • slabosť,
 • zvýšená psychomotorická podráždenosť,
 • neprimerané úzkosti a obavy.

Môže sa vyskytnúť periodická bolesť v srdci (po emocionálnom strese alebo nadmernom namáhaní a niekedy v pokoji). Bolesť môže byť bolesť alebo brnenie a trvá niekoľko sekúnd až niekoľko dní. Počas fyzickej námahy sa bolesť nezvyšuje a nemá dýchavičnosť, mdloby alebo závraty. Ak je bolesť v hrudníku sprevádzaná týmito príznakmi, môže to znamenať poruchu srdca v dôsledku vážnych ochorení.

Existujú útoky palpitácie (tachykardia), pacient si sťažuje pocit "zlyhania" srdca alebo jeho "vyblednutia". Takéto pocity sú spôsobené zvýšenou excitabilitou nervového systému a nie sú spojené s prácou srdca. Útoky rýchleho srdcového tepu, sprevádzané prolapsom mitrálnej chlopne, náhle prídu a ísť, nie je sprevádzaný závratmi a mdlobami.

Strata vedomia počas prelapsu je zriedkavá a je spojená s emóciami alebo zotrvávanie v upchatom pokoji. V takomto prípade sa človek prebudí, keď mu dáva čerstvý vzduch, alebo mu plácne tvár.

Ďalšie príznaky zahŕňajú príznaky ako:

 1. horúčka nízkeho stupňa (keď telesná teplota zostáva dlhú dobu zvýšená);
 2. bolesti hlavy
 3. úzkosť,
 4. nespavosť,
 5. bolesť brucha atď.

Zaujímavé je, že ľudia s diagnózou prolapsu mitrálnej chlopne sú často často podobné konštitúcii. Poznamenali:

 • vysoký,
 • dlhé končatiny
 • tváre predĺženého tvaru
 • zvýšená pohyblivosť v kĺboch ​​atď.

Porucha spojivového tkaniva, ktorá je chorobou, sa pozoruje vo svaloch, šliach a koži, čo môže často viesť k komplikáciám, ako je znížená ostrosť zraku alebo strabizmus.

Konzervatívna liečba

Spravidla sa pri vrodenom prolase nevyžaduje špeciálne ošetrenie. Liečte chorobu, ak existuje:

 1. srdcové palpitácie
 2. porucha srdcového rytmu (arytmia),
 3. časté autonómne poruchy (bolesť na hrudníku, strata vedomia, závrat, atď.),
 4. závažná nedostatočnosť mitrálnej chlopne.

Lekár zvolí spôsob liečby individuálne, v závislosti od symptómov, miery zanedbávania ochorenia a pri zohľadnení zvláštností pacienta.

Prolaps mitrálnej chlopne zahŕňa užívanie takých skupín liekov, ako sú: beta-blokátory, dezagregantné a antikoagulačné lieky.

Beta-blokátory znižujú srdcový tep a znižujú ich silu, čo zabraňuje výskytu poruchy srdcového rytmu. Tiež znižujú krvný tlak a uvoľňujú krvné cievy, čím znižujú svoju odolnosť voči prietoku krvi.

Rozlišujúce lieky na báze aspirínu sú predpísané tak na prevenciu, ako aj na mozgovú príhodu ako prevenciu trombózy.

Antikoagulačné lieky sú predpísané v závislosti od dôkazov. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a tiež zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Najčastejšie používanou liečbou v tejto skupine je warfarín. Antikoagulačná liečba sa používa na predsieňovú fibriláciu, srdcové zlyhanie, ako aj po mŕtvici. Ich príjem by mal byť vykonávaný striktne v súlade s predpismi ošetrujúceho lekára, v prípade ich porušenia to môže mať za následok nebezpečné komplikácie.

Ak je prolaps mitrálnej chlopne vrodený, môžu byť predpisované také lieky skupiny adrenoblokátorov (Propranolol, Atenolol atď.). Sú indikované na použitie pri záchvatoch tachykardie a na prevenciu arytmií. Lieky obsahujúce horčík sú široko používané, napríklad Magnerot. Zlepšujú zdravie chorých a zápasia s príznakmi vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Liečba určite zahŕňa aj užívanie vitamínov, ako sú: riboflavín (vitamín B2), nikotínamid (vitamín PP) a tiamín (vitamín B1).

Vrodený prolaps mitrálnej chlopne vyžaduje starostlivú ústnu hygienu. Odporúča sa vám čistiť zuby dvakrát denne, používať zubnú niť a ísť dvakrát ročne do zubnej ordinácie. Tým sa zníži riziko vzniku takéhoto závažného komplikácie prolapsu ako infekčnej endokarditídy. Mali by ste tiež obmedziť používanie a ešte lepšie - úplne opustiť alkohol, kávu, cigarety, pretože obsahujú látky, ktoré prispievajú k prerušeniu srdca.

Drvivá väčšina ľudí s prolapsom môže vykonávať fyzické každodenné zaťaženie domácností, ale mali by byť mierne. Fyzikálne cvičenia v patológii bez komplikácií sú vítané. Pokiaľ ide o profesionálne športy, táto otázka sa rieši individuálne.

Cieľom liečby je zabrániť progresii patológie.

V mnohých ohľadoch to uľahčujú prechádzky s niekoľkými kilometrami, pomalý beh so zastávkami. Takéto cvičenia, spojené s dodržiavaním spôsobu práce a odpočinku, bez emocionálneho preťaženia a preťaženia z duševnej práce, posilňujú srdce.

Avšak pacienti s ťažkým ochorením potrebujú dlhodobú liečbu s periodickým monitorovaním srdcového výkonu, pretože v tomto prípade sa patológia stane nebezpečnou, s nepredvídateľnými dôsledkami. Kedykoľvek budete musieť využiť operáciu.

Chirurgická liečba

Ťažká prolaps mitrálnej chlopne znamená iba operatívnu liečbu jedným z dvoch hlavných spôsobov - plastov mitrálnej chlopne alebo protetiky mitrálnej chlopne. Prvá a druhá metóda sú veľmi závažným zásahom, ktorý si vyžaduje dlhé pooperačné obdobie rehabilitácie pacienta.

Účelom plastiky mitrálnej chlopne je zachovať prirodzený ventil. Táto operácia je najvýhodnejšia.

Komponenty mitrálnej chlopne sú dve tenké chlopne spojené so srdcovými svalmi takzvaným vláknitým krúžkom. Počas operácie je ventil korigovaný, aby sa zabránilo spätnému prietoku krvi do ľavej predsiene. Toto sa vykonáva opätovným pripojením chlopne chlopne alebo odstránením prebytočného tkaniva chlopne, aby sa zabezpečilo tesné uzavretie. Niekedy je operácia posilnením kruhovej štruktúry okolo nej alebo jej nahradením. Táto metóda sa nazýva anuloplastika.

Umelé protetiky mitrálnej chlopne srdca sa robia len vtedy, ak nie je možné udržať si vlastný ventil.


Protézy sú dva typy: mechanické a biologické.

Prevádzka mechanických ventilov je dlhodobo koncipovaná. Zároveň musí pacient užívať antikoagulačné lieky po zvyšok svojho života, z ktorých jeden je warfarín, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín na protézu, ktorých oddelenie môže viesť k mŕtvici.

Biologické protézy sú tkanivá živočíšneho pôvodu. Napríklad, môže to byť ventil srdca ošípanej. Po určitom čase sa implantát vyčerpá a existuje potreba re-protetiky. Ale biologická protéza má aj výhodu - na implantáciu nie je nutné dlhodobo používať antikoagulačné lieky.

Prolaps mitrálnej chlopne: príznaky a liečba

Prolaps mitrálnej chlopne - hlavné príznaky:

 • bolesť hlavy
 • Bolesť brucha
 • zvýšená teplota
 • Dýchavičnosť
 • Bolesť na hrudníku
 • mdloby
 • Bolesť srdca
 • Bolesť na hrudníku
 • Zvýšená únava
 • Porucha srdcového rytmu
 • Rýchly impulz
 • Pocit neúplného dychu

Prolaps mitrálnej chlopne (výčnelok alebo neúplný uzáver) je patologický stav, v ktorom dochádza k dysfunkcii medzi komorou a predsieňou chlopne. Prolaps mitrálnej chlopne, ktorého symptómy môžu chýbať v akejkoľvek variante približne v 20-40% prípadov s prevažne náhodnou detekciou tejto patológie, je charakterizovaný veľmi priaznivými prognózami pre väčšinu, čo však nevylučuje možnosť vzniku niektorých veľmi závažných komplikácií u niektorých pacientov.,

Všeobecný opis

Ako už bolo uvedené, často sa prolaps mitrálnej chlopne stáva náhodnou patológiou a vo väčšine prípadov neohrozuje životy pacientov. Má však niektoré charakteristické črty a budeme sa snažiť ich prezentovať v tomto článku.

Takže najprv sa zamerať na to, čo je srdcová chlopňa. Ako pravdepodobne viete, najvhodnejšou analógiou funkcií, ktoré vykonáva srdce, je čerpadlo - je to podobnosť, ktorá sa zaznamenáva v práci srdca, a práve to srdce zabezpečuje, aby krv cirkulovala správne v tele. Možnosti na to sú určené udržovaním príslušného tlaku v srdcových komorách. V ňom sú štyri také komory, to sú dve predsiene a dve komory. Ako ventily, ktoré nás zaujímajú, existujú špeciálne typy ventilov, ktoré sú sústredené medzi komorami. Na úkor týchto tlmičov je upravený špecifikovaný tlak a je poskytnutá podpora na pohyb prietoku krvi v požadovanom smere.

Celkovo existujú štyri takéto ventily a každý z nich má svoje vlastné charakteristiky a princíp činnosti:

 • Mitrálna ventil, ktorý sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavým predsieňom, má dve dvere (predné a zadné). Prolaps predného mitrálneho chlopňa (tj jeho výčnelok) je diagnostikovaný oveľa častejšie ako prolaps zadného hrotu. Každá z ventilových listov je na nich pripevnená tenká vlákna - to sú akordy, ich upevnenie je zase na papilárne a papilárne svaly. Zabezpečenie normálnej funkčnosti mitrálnej chlopne je považované za prácu spojenú s týmito ventilmi, vláknami a svalmi. Kontrakcia srdca vedie k výraznému zvýšeniu tlaku v ňom, čo na druhej strane zaisťuje otvorenie ventilov zadržaných papilárnymi svalmi a akordmi.
 • Trikuspidálny ventil (trikuspidálny) Tento ventil sa nachádza medzi pravou komorou a pravou predsieňou, má tri letáky.
 • Ventil pľúcnej tepny Tento ventil sa koncentruje medzi pravej komory a pľúcnou artériou a jej funkcie sa znižujú najmä kvôli zabráneniu návratu krvi do pravej komory.
 • Aortálny ventil. Tento ventil sa nachádza medzi aortou a ľavou komorou a zabraňuje návratu krvi do ľavej komory.

Normálna činnosť srdcových chlopní je nasledujúca. V ľavej komore sú dva otvory. Jeden z nich patrí do ľavej predsiene (kde, ako sme už uviedli, je umiestnená mitrálna chlopňa) a druhá na aortu (tu, ako sme tiež uviedli, je umiestnená aortálna chlopňa). Preto sa krv pohybuje nasledovne: najprv - od predsiene cez otvárací mitrálny ventil do komory, po - z komory cez otvárací aortálny ventil smerom k aortke. Následné uzatvorenie mitrálnej chlopne v tomto procese zabraňuje návratu krvi, zatiaľ čo znižuje ľavú komoru opäť v predsieni, čím sa pohyb pohybuje iba smerom k aortke. Pri zatváraní aortálnej chlopne, vytvorenej v čase uvolnenia komory, je poskytnutá zodpovedajúca prekážka, ktorá zabraňuje návratu krvi do srdca.

Podobný princíp je relevantný pri fungovaní pľúcneho ventilu a trikuspidálneho ventilu. Na základe úvah o tomto obrázku je možné chápať, že normálne fungovanie ventilov poskytuje vhodný plán pre pohyb krvi cez srdcové oddelenia a tiež určuje možnosť jeho normálneho obehu v celom tele.

Pokiaľ ide o patológiu, ktorá nás zaujíma, v skutočnosti prepadá, ako to už bolo zdôraznené, je to výčnelok. Vytvára sa v čase jeho zatvárania, čo vedie k tomu, že sa ventily nezatvárajú tak tesne, ako je potrebné, čo znamená, že určité množstvo krvi sa môže vrátiť opačným smerom, to znamená do komôr z veľkých vyšetrených ciev alebo predsiení z komory.

V dôsledku toho prelaps mitrálnej chlopne v dobe, v ktorej kontrakcia ľavej komory vedie k tomu, že prietok krvi sa vyskytuje nielen na aortu, ale aj na ľavej predsieni, kde sa vráti, má krvný návrat svoju definíciu - regurgitáciu. V závislosti od objemu krvi vrátenej do predsiene je určený zodpovedajúci stupeň takejto návratnosti, to znamená stupeň regurgitácie. Zvyčajne je patológia, ktorá nás zaujíma, skutočný prepad mitrálnej chlopne, sprevádzaná nevýznamným stupňom tejto návratnosti, ktorá zase prakticky vylučuje možnosť vážnych srdcových nezrovnalostí a je určená štátom v normálnom rozsahu. Zatiaľ nie je vylúčená možnosť, pri ktorej je spätný tok krvi dostatočne veľký v objeme, čo určuje potrebu jeho korekcie, čo môže zahŕňať aj možný chirurgický zásah na tento účel.

Vzhľadom na frekvenciu vývinu takých patológií, ako je prolaps mitrálnej chlopne (MVP), sú tu nasledujúce údaje. Takže zvýšenie frekvencie je zaznamenané s vekom. Hlavná detekcia MVP sa vyskytuje vo veku pacientov od 7 do 15 rokov. Prolaps mitrálnej chlopne u detí vo veku do 10 rokov sa pozoruje s takmer rovnakou frekvenciou z hľadiska pohlavia, zatiaľ čo u detí po desiatich rokoch je PMK častejšie diagnostikovaná u dievčat - v tomto prípade je pomer 2: 1.

Prolaps mitrálnej chlopne u novorodencov je extrémne zriedkavý. Vysoké hodnoty frekvencie výskytu MVP so špecifickou patológiou srdcového typu u detí s dedičným ochorením súvisiacim s pojivovým tkanivom, ktoré je pre ne relevantné - v tomto prípade sa vyskytuje u približne 10-23% pacientov.

Pokiaľ ide o dospelú populáciu, frekvencia výskytu MVP je definovaná v priemere 5 až 10%. Najmä ženy trpia touto patológiou (až 75%), vrchol výskytu je 35 až 40 rokov.

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže prejaviť v primárnej forme alebo v sekundárnej forme. Primárny prolaps mitrálnej chlopne je hlavným variantom manifestácie patológie, budeme ju považovať za hlavnú časť nášho článku. Pokiaľ ide o druhú formu a táto sekundárna prolaps mitrálnej chlopne, pričom v tomto prípade považované za patológie došlo pri vzťah k iným pacienta choroby, ktorá sa stala tak základom pre jeho výskytu. Preto sekundárne výhrez vyvíja na pozadí kardiomyopatiu, ischemická choroba srdca, dysfunkcia papilárneho svalu, infarkt myokardu, alebo kalcifikácie mitrálnej krúžku, ako aj v systémový lupus erythematosus a tvorí kongestívneho srdcového zlyhania.

Primárna forma prolapsu nie je len nepovažovaná za hrubú patológiu relevantnú pre srdce, ale často sa vôbec nepovažuje za patológiu. Že menej, zmeny mikosmatoznye vyvolal prolaps mitrálnej chlopne, sprevádzané v niektorých prípadoch veľmi ťažké formy srdcových ochorení, nemôže odísť bez náležitú pozornosť PMK ako súčasť lekárskych aspektov a aspektov prognózy.

Prolaps mitrálnej chlopne: príčiny

Predovšetkým PMK je vrodená a nie je nebezpečná (primárna), ktorú sme už zistili, ako aj výsledok relevantnosti iných patológií u pacienta. V podstate príčina MVP súvisí so skutočnosťou, že narušenie štruktúry, v ktorej je táto patológia relevantná, je vrodená a tiež so skutočnosťou, že spojivové tkanivo, ktoré tvorí základ srdcových chlopní, je oslabené.

Prvé porušenie je prevažne dedičné v povahe výskytu, ktoré existovalo u dieťaťa už v čase jeho narodenia. Pokiaľ ide o slabosť spojivového tkaniva, má prevažne podobnú (vrodenú) povahu výskytu. Špecifickou vlastnosťou PMK v tomto prípade je to, že kvôli slabosti spojivového tkaniva sa chlopne ventilov ľahšie natiahnú a akordy musia byť predĺžené. V dôsledku takého zobrazenia procesov uzavretia ventilu, keď je krv dodávaná s príslušným tlakom, je sprevádzaná vyčnievaním ventilov a ich netesným zatváraním.

V prevažnej väčšine prípadov vrodených MVP je jeho priebeh celkom priaznivý, nie je sprevádzaný zvláštnymi príznakmi a nevyžaduje si vážnu liečbu. Preto je v tomto uskutočnení prolaps vhodnejšie definovaný ako syndróm alebo vlastnosť charakteristická pre telo a nie patológiu alebo chorobu.

Čo sa týka sekundárneho prolapsu, rozvíja sa zriedkavo a ako "pomoc" pri jeho vývoji, tieto alebo iné choroby slúžia, umožňuje to definovať ako získaný prolaps. Choroby, ktoré sú v tomto prípade dôležité, porušujú štruktúru akordov, chvostov alebo papilárnych svalov, budeme na nich prebývať trochu rozšírenejšou verziou:

 • IHD, infarkt myokardu. Vývoj CHKO v infarkt myokardu alebo ischemická choroba sa vyskytuje u starších ľudí, príčinou toho je aktuálna poruchy krvi, najmä pokiaľ ide o papilárne svaly, alebo či je to spôsobené chordae prasknutie, vďaka ktorému je práca poskytované nastavenie ventilu. Identifikácia hernie v tomto prípade je spravidla na základe vzhľadu pacientov vyjadril bolesť v srdciach mieste, ktorý je tiež v kombinácii so slabosťou a s výskytom dýchavičnosť.
 • Reumatizmus. Vzhľad výhrez na základe reumatické choroby srdca (reumatické ochorenia srdca) je dôležitý pre deti, a to najmä jeho vývoji v dôsledku zápalových procesov ovplyvňujúcich spojivového tkaniva, handričku, to v poradí, je základom akordu a chlopne. Výhodne sa pred detekciou v detskej PMK sa zdá, šarlach, alebo bolesť v krku, potom (asi dva týždne) útok prejavuje Rheumatism (v ktorom sú patologické stavy v podobe stuhnutosť kĺbov, bolesť v nich, zápal, a tak ďalej.).
 • Poranenie hrudníka. PMK na pozadí podobného efektu vysvetľuje skutočnosť, že je sprevádzané rozbitím akordov. To zase určuje nepriaznivý priebeh patológie, o ktorej uvažujeme, čo je obzvlášť dôležité, keď sa liečba ignoruje ako nevyhnutnosť.

Primárny prolaps mitrálnej chlopne: príznaky

Tento variant prolapsu u pacientov nastáva od narodenia. Jeho zvláštnosť spočíva v tom, že sa často môže kombinovať s takou poruchou, ktorú mnohí čitatelia známe ako vegetatívno-vaskulárna dystónia (alebo abstrakt VVD). Všetky príznaky kolapsu mitrálnej chlopne, ktoré môže pacient objaviť, sú vysvetlené presne svojimi prejavmi, avšak sú predovšetkým označované ako prolaps.

Po prvé, pacienti trpia bolesťou srdca a hrudníka. Bolesť v hrudníku s MVP je funkčná, čo znamená, že to nie je znakom žiadnych abnormalít v srdci, a preto je spôsobené porušením centrálneho nervového systému. Často sa bolesť v srdci vyskytuje na pozadí emocionálneho nadmerného tlaku alebo podstupuje stres, v niektorých prípadoch sa bolesť môže prejaviť v pokoji.

Zjavenie bolesti je bolesť alebo brnenie, trvanie prejavu je niekoľko sekúnd / minút až niekoľko dní. Pri pokuse určiť faktory, ktoré vyvolali bolesť je dôležité mať na pamäti, že bolesť prolaps mitrálnej chlopne v odbore nie sú sprevádzané závraty, dýchavičnosť a zvýšenie bolesti na pozadí fyzickej aktivity. Taktiež v tomto prípade nedochádza k stavu bez vnímania. V opačnom prípade, keď sa význam týchto príznakov, nespĺňajú PLA, treba bezodkladne riešiť s doktorom - len on je spoľahlivo schopný určiť povahu patologického určenia, že je "falošný poplach" alebo odkazuje na závažné porušenie v srdci a vo výskyte závažných chorôb, s touto bolesťou priamo súvisiacou.

Nasledujúce symptómy súvisiace s IRR a, samozrejme, pre prolaps mitrálnej chlopne, je "vyblednutie" srdce, v "prerušenie" v jeho práci a búšenie srdca. Tieto pocity sú podobné vyššie uvedeným symptómom, nie sú prejavmi žiadnej patológie v srdcovej činnosti, ale indikujú len zvýšenú aktivitu centrálneho nervového systému. Poznamenajme, že v tomto prípade sú rôzne možnosti povolené arytmia srdca, rovnako ako vodivosť, najmä to môže byť atriálnej a ventrikulárne extrasystoly, fibrilácia predsiení, supraventrikulárna tachykardia a ventrikulárna tachykardia paroxyzmálna, atrioventrikulárny blok a blokujú intraatrial UNP.

Napriek tomu, ako v predchádzajúcom prípade, tieto štáty majú aj svoje odchýlky. Najmä, sa vzťahujú na to, čo palpitácie s výhrez mitrálnej a uvedený displej, vyznačujúci sa stabilnú prevádzku srdce, nie sú prejavy ohrozujúce stavu v prípade, že sa objavia náhlym spôsobom a zmizne rovnako dobre, bez toho, aby v kombinácii s stavy závratu alebo strata vedomia.

Treba poznamenať, že synkopa je extrémne zriedkavý príznak prelapsu mitrálnej chlopne. Jeho hlavným dôvodom je v tomto prípade podmienky, v ktorých je človek alebo emócie, ktoré zažíva. Takáto mdlá príroda prechádza dostatočne rýchlo, stačí zmeniť podmienky, ktoré ich vyvolávajú (prinášať človeku do jeho zmyslov, poskytnúť mu prístup na čerstvý vzduch atď.).

Pre VVD sa tiež vyznačuje ďalšie príznaky, a toto zvýšenie teploty (až subfebrile, teda v 37-37,5 °), bolesti brucha, bolesti hlavy, dýchavičnosť, pocit nespokojnosti inhaláciou, únava a celková slabosť, aj pacienti netolerujú cvičenie. Podobne drvivá väčšina pacientov s prúdu pre ich diagnostiku v VSD, zatiaľ čo PMC tiež prítomné meteopatiya respektíve vymedzenie nich je faktor, sa často stáva počasie (alebo skôr - zmeny v ňom).

Ako zvláštne prejavy v obraze prolaps mitrálnej chlopne považované psychopatologických zmien, v ktorých kombinácia osobných poznámok a foriem afektívne poruchy. Najčastejšie afektívne poruchy sa prejavujú v podobe depresií, čo je výrazné prevahy hypochondria (rušivé formu úzkosti o svoje zdravie, proti ktorému sa môže vyvinúť vážneho stresu nemožnosť pacienta normálne fungovanie) a asténia (únava, strata alebo oslabenie schopnosti o potrebe mentálny a fyzický stres). Pokiaľ ide o poruchy osobnosti, ktoré môžu byť v prejavujúce hysteroid alebo citlivé funkcie, čo v niektorých prípadoch vedie k rozvoju psychopatie (povaha patológie prejavuje v podobe nedostatočného rozvoja vôľových a citových čŕt, proti ktorému komplikuje proces adaptácie človeka na podmienkach okolo neho ) alebo zvýraznenie osobnosti (príliš výrazná forma prejavu určitých osobnostných znakov osoby).

Okrem týchto funkcií môžu pacienti tiež prejaviť niektoré zmeny spojené s kožou, funkcie vnútorných orgánov a pohybového aparátu.

Pacienti s MVP majú často aj niekoľko podobností z hľadiska konštitúcie. Takže charakteristické znaky v tomto prípade sú tenké a dlhé končatiny, predĺžená tvár, vysoká postava, výrazná zvýšená forma aktivity kĺbov atď.

Vzhľadom na zvláštnosť, že spojivové tkanivo je v šľachách, svaloch a pokožke, vada, ktorá je v ňom relevantná, môže spôsobiť zníženie ostrosti videnia pacienta, viesť k rozvoju strabizmu a takisto spôsobiť iný typ zmien, ktoré budú tiež spojené s patológiou, ktorú zvažujeme.

Sekundárny prolaps mitrálnej chlopne: príznaky

Sekundárny prolaps, ako sme už predtým diskutovali, sa získa, dochádza na pozadí prenosu určitých ochorení pacientom, ako aj v dôsledku poškodenia hrudníka.

Ak je PMK zistená po tom, čo pacient má sparovú horúčku, bolesť hrdla alebo akútny záchvat reumatickej horúčky (so sprievodným opuchom, bolesťou a začervenaním veľkých kĺbov), zvažuje sa pravdepodobnosť vzniku reumatických komplikácií, čo určuje reumatické ochorenie srdca. To je sprevádzané príznakmi vo forme zvýšenej únavy, závratov, zvýšenej srdcovej frekvencie, dýchavičnosti (objavuje sa po štandardnom type fyzickej námahy). V tomto prípade sú pacienti liečení v nemocnici. Vzhľadom na to, že zápal srdcových chlopní sa vyskytuje na pozadí účinkov streptokokov, liečba je založená na podávaní penicilínových antibiotík a iných skupín. Okrem toho sa stanoví vhodný liečebný režim.

S rozvojom ťažkej formy nedostatočnosti ventilov, pri ktorej liečba nepomôže, je vykonaná operácia na výmenu ventilu (protetiky).

V prítomnosti MVP na pozadí ochorenia koronárnych artérií, čo je obzvlášť dôležité pre starších pacientov, sa zváži porušenie vo forme nízkej hladiny dodávania krvi do papilárnych svalov, ku ktorému dochádza vtedy, keď je choroba, ktorá je hlavným prípadom, postihnutá. Symptomatológia v tejto situácii spočíva vo výskyte výrazných záchvatov bolesti, ktoré sú sústredené v srdcovej oblasti (môžu sa odstrániť pri užívaní nitroglycerínu), objavuje sa aj dýchavičnosť (predchádzaná malými záťažami) a skôr uvedené formy porúch srdca ("blednutie", "prerušenia" "atď.).

Ak predchádza výskyt prolapsu u pacienta trpiaceho traumou v oblasti hrudníka, potom to, ako sme už predtým identifikovali, môže byť výsledkom prasknutia papilárnych svalov alebo akordov. Aj tu sú príznaky v podobe "prerušení" v práci srdca rôznych typov, dýchavičnosť a slabosť sú aktuálne. Nie je vylúčená možnosť kašľa, v ktorej je pacientovi spozorované, že má penivý hlien ružovej farby, čo nevyhnutne vyžaduje okamžité poskytnutie lekárskej starostlivosti pacientovi, inak výsledok tohto stavu môže byť smrteľný.

Prolaps mitrálnej chlopne: komplikácie

Spočiatku sme zistili, že celkový prolaps mitrálnej chlopne je charakterizovaný jeho priaznivým priebehom, v ktorom sú závažné komplikácie extrémne zriedkavé. Nemožno ich však vylúčiť a medzi nimi sa spomínajú nasledujúce patologické varianty: mitrálna nedostatočnosť (akútna alebo chronická forma), tromboembolizmus, bakteriálna endokarditída, arytmia (život ohrozujúca), náhla smrť.

Mitrálna nedostatočnosť sa vyvíja na pozadí oddelenia od ventilových letákov vlákien šľachy, čo potom určuje syndróm takzvaného "visiaceho" ventilu. U detí sa táto patológia vyvíja veľmi zriedkavo, hlavne v dôsledku výskytu traumy hrudníka v kombinácii s degeneráciou akordov. Klinické prejavy sú v tomto prípade znížené na náhly vývoj pľúcneho edému. Pacienti vyvíjajú orthopnea (ktorá určuje dýchavičnosť vo svojej variante, pri ktorej je pacient povinný sedieť v dôsledku zosilnenia v horizontálnej polohe), v pľúcach sa objaví kongestívny typ sipotov, dýchanie prebubláva. Čo sa týka chronického variantu prejavu tejto patológie, pôsobí ako jav, ktorý závisí od veku a vyvíja sa po tom, čo pacienti prekonali vekovú známku 40 rokov. Mitrálna nedostatočnosť u dospelých sa rozvíja v 60% prípadov v dôsledku prelapsu, hlavne v zadnej časti hrudníka. Charakter prejavov je veľmi výrazný, existujú sťažnosti na výskyt dyspnoe počas cvičenia, fyzická výkonnosť vo všeobecnosti by sa mala znížiť, slabosť a oneskorenie vo fyzickom vývoji sú tiež relevantné. Použitie ultrazvuku umožňuje spoľahlivo určiť stupeň tohto nedostatku a ako spôsob jeho eliminácie sa zameriavajú predovšetkým na chirurgickú intervenciu na srdci (náhrada mitrálnej chlopne).

Pokiaľ ide o arytmie z hľadiska komplikácií MVP, v tomto prípade môžu mať veľmi výrazný prejav, súbežné príznaky sú prerušenia činnosti srdca, slabosť, závrat a niekedy aj krátkodobá synkopa.

Veľmi závažnou formou komplikácie PMH je infekčná endokarditída, frekvencia vývinu u pacientov sa zvyšuje s vekom. Prítomnosť bakteriémie spôsobuje, že pôvodca sa usadil na postihnutých ventiloch, v dôsledku čoho sa klasický variant zápalového procesu následne vyvíja, keď sa v ňom vytvárajú bakteriálne vegetácie. Na pozadí infekčnej endokarditídy sa vyvíja ťažká forma mitrálnej nedostatočnosti, okrem toho sa zvyšuje riziko tromboembolizmu do mozgových ciev a v procese sa často podieľa myokard, čo je tiež spojené s vývojom dysfunkcie ľavej komory u pacientov. Medzi hlavné príznaky spojené s infekčnou endokarditídou sa vyskytuje výrazný prejav slabosti, horúčky, palpitácie, žltosť kože, pokles tlaku. Často sa táto komplikácia PMH vyvíja na pozadí predchádzajúcich zubných manipulácií (plnenie, protetika, extrakcia zubov atď.) Alebo iného typu chirurgického zákroku. Liečba je povinná v nemocnici.

Čo sa týka náhlej smrti, frekvencia jej výskytu s MVP je určená vplyvom mnohých faktorov, medzi ktoré patrí súbežná mitrálna nedostatočnosť, ventrikulárna arytmia, elektrická nestabilita, relevantná pre myokard, atď. Vo všeobecnosti náhla smrť určuje nízke riziko, ak pacienti nemajú žiadnu patológiu vo forme mitrálnej regurgitácie (v tomto prípade je pomer určený ukazovateľmi v rámci preskúmania výsledkov za rok 2 až 10 000), zatiaľ čo jeho relevantnosť zvyšuje toto riziko o 50%. -100 krát

diagnostikovanie

Detekcia MVP sa často vyskytuje náhodou av každom veku, ktorý, ako už bolo uvedené, je sprevádzané ultrazvukom srdca. Táto metóda je najúčinnejšia pri diagnostike prolapsu mitrálnej chlopne, pretože jej použitie určuje schopnosť izolovať určitý stupeň prolazy v kombinácii s regurgitačným objemom spojeným s patológiou.

 • Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň určuje význam pre pacienta variantu jeho prejavu v takom variante, pri ktorom je vypuknutie ventilov menšieho charakteru (až do 5 milimetrov).
 • Prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne určuje význam vypuknutia ventilov v rozmedzí najviac 9 milimetrov.
 • Prolaps 3-stupňovej mitrálnej chlopne znamená vyklenutie ventilov 10 alebo viac milimetrov.

Treba poznamenať, že v tejto verzii rozdelenia patológie na stupne sa nezohľadňuje stupeň regurgitácie, vďaka čomu tieto stupne nie sú základom pre následné stanovenie prognózy pre pacienta a následne na účely liečby. Stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne je teda stanovený na základe regurgitácie, ktorá sa počas ultrazvukového vyšetrenia zobrazuje v najväčšej miere.

Ako dodatočné diagnostické opatrenie na určenie charakteristík srdca je možné predpísať EKG postup, ako aj holter EKG. Kvôli EKG je možné študovať zmeny týkajúce sa práce srdca na základe vplyvu prolapsu mitrálnej chlopne, zatiaľ čo holter-EKG umožňuje registráciu údajov relevantných pre prácu srdca v priebehu 24 hodín. Výhodne vrodená forma prolapsu nenarušuje fungovanie srdca, resp. Potreba ďalších diagnostických opatrení nie je zvlášť nevyhnutná z dôvodu praktickej absencie akýchkoľvek odchýlok v nich.

liečba

Často nie je liečba prolapsu mitrálnej chlopne potrebná pre pacientov. Jeho význam sa posudzuje v situáciách, v ktorých je srdcový rytmus výrazne narušený, ako aj bolesť v srdci. Naliehavosť vyjadrených foriem neurotických porúch v kombinácii s PMK môže vyžadovať použitie trankvilizérov, metódy svalovej relaxácie a auto-tréningu sa osobitne uvažujú.

Dôraz sa kladie na potrebu zmien životného štýlu (úprava pracovného času / odpočinku, odstránenie preťaženia a preťaženia (emocionálne, fyzické), ako aj intoxikácia v rámci výrobných a životných podmienok). Odporúčame balneologické a klimatické kúpele, masáže, akupunktúra a vodné procedúry. Astenické poruchy určujú potrebu multivitamínov. Hyperventilačný syndróm možno odstrániť pomocou špeciálnych dychových cvičení. Systematická návšteva lekára je tiež potrebná kvôli možnému pokroku PMH s vekom a rozvoju vážnych komplikácií v pozadí.

Ako súčasť definície opatrení farmakoterapie sa zameriavajú na liečbu autonómnej neuropatie, psychoterapie, prevenciu vývoja myokardiálnej neurodystrofie u pacienta a na prevenciu antibakteriálnej škály na prevenciu vzniku komplikácií, ako je infekčná endokarditída. Zvýšenie zmien činnosti srdca, ako aj výrazná deformácia chlopní určujú potrebu chirurgického zákroku.

Ak sa objavia príznaky, ktoré môžu naznačovať prelaps mitrálnej chlopne, mali by ste sa poradiť s kardiológa, môžete tiež potrebovať poradenstvo a liečbu od reumatológov.

Ak si myslíte, že máte prolaps mitrálnej chlopne a symptómy charakteristické pre túto chorobu, doktori vám môžu pomôcť: kardiológ, reumatológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne je patológia, pri ktorej je funkcia ventilu umiestnená medzi ľavou komorou srdca a ľavej predsiene narušená. Ak počas sťahovania ľavej komory dôjde k prolapsu, jeden alebo oba ventilové listy vyčnievajú a dochádza k spätnému prietoku krvi (závažnosť patológie závisí od veľkosti tohto spätného toku).

obsah

Všeobecné informácie

Mitrálna chlopňa je dve dosky spojivového tkaniva umiestnené medzi predsieňou a komorou ľavej strany srdca. Tento ventil:

 • interferuje so spätným prietokom krvi (regurgitácia), ku ktorému dochádza počas komorovej kontrakcie do ľavej predsiene;
 • rôzny oválny tvar, veľkosť v priemere sa pohybuje od 17 do 33 mm a pozdĺžna je 23 - 37 mm;
 • má predný a zadný hrot, zatiaľ čo predná časť je lepšie rozvinutá (s kontrakciou oblúkových komôr smerom k ľavému venóznemu krúžku a spolu s zadným hrotom uzatvára tento krúžok a keď je uvoľnená, komora uzavrie otvor aorty v blízkosti interventrikulárnej septa).

Zadný hrot mitrálnej chlopne je širší ako predný. Zmeny v počte a šírke častí zadného hrotu sú bežné - môžu sa rozdeliť na bočné, stredné a stredné záhyby (najdlhšia je stredná časť).

Existujú rozdiely v mieste a počte akordov.

Pri kontrakcii átria je ventil otvorený a krv prúdi do komory v tomto bode. Keď je komôrka naplnená krvou, ventil sa zatvorí, komorová kontraktúra a krv presunie do aorty.

Pri zmenách srdcového svalu alebo pri niektorých patologických stavoch spojivového tkaniva dochádza k narušeniu štruktúry mitrálnej chlopne, v dôsledku čoho sa pri zmenšovaní komory klapky ventilov ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo umožňuje, aby časť krvi pretekala späť do komory.

Patológia bola prvýkrát popísaná v roku 1887 od Cuffera a Borbillona ako auskultatívny fenomén (zistený pri počúvaní srdca), ktorý sa prejavuje vo forme stredne systolických kliknutí (kliknutí), ktoré nie sú spojené s vylúčením krvi.

V roku 1892 Griffith odhalil spojenie medzi apikálnym neskorým systolickým šelestom a mitrálnou regurgitáciou.

V roku 1961 J. Reid publikoval článok, v ktorom presvedčivo ukázal spojenie stredných systolických kliknutí s napätím uvoľnených akordov.

Pri angiografickom vyšetrení pacientov s indikovanými zvukovými symptómami (vykonané v rokoch 1963 až 1968) bolo možné identifikovať príčinu neskorého šumu a systolického kliknutia iba počas angiografického vyšetrenia (J. Barlow a kolegovia). Skúšajúci zistili, že s týmto príznakom sa počas systoly ľavej komory objavuje zvláštne prehnutie mitrálnych chlopní do dutiny ľavej predsiene. Identifikovaná kombinácia deformácie mitrálnych chlopní v tvare balónika so systolickým šelestom a kliknutiami, ktorá je sprevádzaná charakteristickými elektrokardiografickými prejavmi, identifikovali autori ako auskultato-elektrokardiografický syndróm. V priebehu ďalšieho výskumu bol tento syndróm nazývaný syndróm kliknutia, syndróm slamavých chlopní, syndróm kliknutia a šumu, Barlowov syndróm, Angleov syndróm a ďalšie.

Najbežnejší termín "prolaps mitrálnej chlopne" prvýkrát použil J Criley.

Aj keď sa predpokladá, že prolaps mitrálnej chlopne sa vyskytuje najčastejšie u mladých dospelých, dáta štúdie Framingham (najdlhšia epidemiologické štúdie v anamnéze, ktorý trval 65 rokov) ukazujú, že významný rozdiel vo výskyte tohto ochorenia u ľudí rôznych vekových skupín a pohlavia bez, Podľa tejto štúdie sa táto patológia vyskytuje u 2,4% ľudí.

Frekvencia detegovaného prelapsu u detí je 2-16% (v závislosti od spôsobu jeho detekcie). Zriedkavo sa pozoruje u novorodencov, najčastejšie sa vyskytuje v období 7-15 rokov. Až desať rokov je patológia rovnako často pozorovaná u detí oboch pohlaví, ale po 10 rokoch je častejšie pozorovaná u dievčat (2: 1).

V prítomnosti srdcovej patológie u detí sa v 10-23% prípadov deteguje prolaps (vysoké hodnoty sa pozorujú pri dedičných ochoreniach spojivového tkaniva).

Bolo zistené, že pre malý návrat krvi (regurgitáciou), to je najčastejšou srdcové chlopne abnormality neprejavuje, má dobrú prognózu, a nie je nutná liečba. S podstatnú veľkosť krvný backflow výhrez môže byť nebezpečné a vyžaduje chirurgický zákrok, pretože niektorí pacienti vyvinú komplikácie (srdcové zlyhanie, akordy medzera, endokarditída, trombózy s myxomatous mitrálnej letáky zmeniť).

tvar

Prolaps mitrálnej chlopne môže byť:

 1. Primárne. Je spojená so slabosťou spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje pri vrodených ochoreniach spojivového tkaniva a často sa prenáša geneticky. V tejto forme patológie sú listy mitrálnej chlopne natiahnuté a dvere zadržujúce akordy sú predĺžené. V dôsledku týchto nepravidelností, keď sa ventil zatvorí, chlopne vyčnievajú a nemôžu sa tesne uzavrieť. Vrodená prolaps vo väčšine prípadov fungovanie srdca nie je ovplyvnená, ale často v kombinácii s vegetatívny dystónia - príčiny symptómov, že pacienti sú pripočítané k ochoreniu srdca (rekurentná retrosternálna funkčné bolesti, porúch srdcového rytmu).
 2. Sekundárne (získané). Vyvíja sa s rôznymi chorobami srdca, ktoré spôsobujú porušenie štruktúry ventilových letákov alebo akordov. V mnohých prípadoch prolapsu vyvolal reumatického ochorenia srdca (zápalové ochorenie spojivového tkaniva infekčné a alergické povahy), nediferencovaný spojivového tkaniva dysplázia, ochorenia, Ehlers-Danlosův a Marfanov (genetické ochorenie), a ďalšie. Ak je sekundárna forma prolaps mitrálnej chlopne pozorovalo predĺženie bolesť nitroglycerín prerušenia práce srdca, dýchavičnosť po cvičení a iné príznaky. Pri porušení týchto akordov vzniknutých srdcových hrudníka zranenia vyžadujúce okamžitú lekársku pomoc (prerušenie sprevádzané kašľom, počas ktorého oddeľuje penivý ružový hlien).

Primárny prolaps, v závislosti od prítomnosti / absencie šumu počas auskultácie, je rozdelený na:

 • Forma "mute", v ktorej symptómy chýbajú alebo sú nedostatočné, je typický pre prolapse a "kliknutia" nie sú počuteľné. Zistená len pomocou echokardiografie.
 • Auskultúrna forma, ktorá sa po vypočutí prejavuje charakteristickými auskultúrnymi a fonokardiografickými "kliknutiami" a hlukom.

V závislosti od závažnosti vychýlenia ventilov sa uvolňuje prolaps mitrálnej chlopne:

 • I stupeň - ohyb krídla 3-6 mm;
 • Stupeň II - je pozorovaná deformácia až do 9 mm;
 • Stupeň III - záhyby ohybu viac ako 9 mm.

Prítomnosť regurgitácie a jej závažnosť sa zohľadňuje osobitne:

 • I stupeň - regurgitácia je mierne vyjadrená;
 • Stupeň II - mierne závažná regurgitácia;
 • Stupeň III - závažná regurgitácia;
 • Stupeň IV - regurgitácia vyjadrená v ťažkej forme.

Príčiny vývoja

Dôvodom prečnievania (prelapsu) mitrálnych chlopní je myxomatózna degenerácia ventilových štruktúr a intrakardiálnych nervových vlákien.

Presná príčina myxomatóznych zmien v chlopni je zvyčajne nerozpoznaná, ale keďže táto patológia je často spojená s dedičnou dysplaziou spojivového tkaniva (pozorovaná v Marfanových, Ehlers-Danlosových syndrómoch, malformáciách hrudníka atď.), Predpokladá sa jej genetická príčina.

Myxomatózne zmeny sa prejavujú difúziou lézie vláknitej vrstvy, deštrukciou a fragmentáciou kolagénu a elastických vlákien, ktoré sú zvýšené akumuláciou glykozaminoglykánov (polysacharidov) v extracelulárnej matrici. Okrem toho sa vo ventiloch ventilu s prolapsom zisťuje kolagén typu III v prebytku. Za prítomnosti týchto faktorov sa znižuje hustota spojivového tkaniva a ventily pri stláčaní vydutia komôr.

S vekom sa zvyšuje myxomatózna degenerácia, takže sa zvyšuje riziko perforácie mitrálnej chlopne a prasknutia akordov u ľudí nad 40 rokov.

Prolaps letákov mitrálnej chlopne môže nastať s funkčnými javmi:

 • regionálne porušenie kontraktility a uvoľnenie myokardu ľavej komory (nižšia bazálna hypokinéza, čo je nútené zníženie rozsahu pohybu);
 • abnormálna kontrakcia (neprimeraná kontrakcia dlhej osi ľavej komory);
 • predčasná relaxácia prednej steny ľavej komory atď.

Funkčné poruchy sú dôsledkom zápalových a degeneratívnych zmien (vývoj s myokarditídou, asynchrónia, excitácia a vedenie impulzov, poruchy srdcového rytmu atď.), Poruchy autonómnej inervácie subvalvulárnych štruktúr a psycho-emocionálne abnormality.

U dospievajúcich môže byť dysfunkcia ľavej komory spôsobená zhoršeným prietokom krvi, ktorý je spôsobený fibromuskulárnou dyspláziou malých koronárnych artérií a topografickými anomáliami ľavej obvodovej artérie.

Prolaps môže nastať na pozadí elektrolytových porúch, ktoré sú sprevádzané intersticiálnym nedostatkom horčíka (ovplyvňuje produkciu defektných kolagénových fibroblastov vo ventilových letákoch a vyznačuje sa závažnými klinickými prejavmi).

Vo väčšine prípadov sa uvažuje o príčine prepadu ventilov:

 • vrodená nedostatočnosť spojivového tkaniva štruktúr mitrálnych chlopní;
 • menšie anatomické anomálie ventilového zariadenia;
 • zhoršená neurovegetatívna regulácia funkcie mitrálnych chlopní.

Primárny prolapse je nezávislý dedičný syndróm, ktorý sa vyvinul v dôsledku vrodených porúch fibrillogenézy (proces výroby kolagénových vlákien). Patrí do skupiny izolovaných anomálií, ktoré sa vyvíjajú na pozadí vrodených porúch spojivového tkaniva.

Sekundárny prolaps mitrálnej chlopne je zriedkavý, vyskytuje sa, keď:

 • Reumatická lézia mitrálnej chlopne, ktorá sa vyvíja v dôsledku bakteriálnych infekcií (pre osýpky, šarlach, angína rôznych typov atď.).
 • Abnormality Ebsteinu, čo je zriedkavá kongenitálna porucha srdca (1% všetkých prípadov).
 • Porušenie prívodu krvi do papilárnych svalov (vyskytuje sa v šoku, ateroskleróza koronárnych artérií, závažná anémia, abnormality ľavej koronárnej artérie, koronárne).
 • Elastický pseudoksantóm, čo je zriedkavé systémové ochorenie spojené s poškodením elastického tkaniva.
 • Marfanov syndróm - autozomálne dominantné ochorenie patriace do skupiny dedičných patológií spojivového tkaniva. Spôsobená mutáciou génu, ktorý kóduje syntézu glykoproteínu fibrillínu-1. Rozlišuje sa v rôznych stupňoch príznakov.
 • Ehlers-Danlowov syndróm je dedičné systémové ochorenie spojivového tkaniva, ktoré je spojené s defektom syntézy kolagénu typu III. V závislosti od špecifickej mutácie sa závažnosť syndrómu mení od miernej až po život ohrozujúcu.
 • Účinky toxínov na plod v poslednom trimestri vývoja plodu.
 • Ochorenie koronárnych artérií, ktoré je charakterizované absolútnym alebo relatívnym zhoršením prívodu krvi myokardu, ktorý je výsledkom ochorenia koronárnych artérií.
 • Hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia je autozomálne dominantné ochorenie charakterizované zhrubnutím steny ľavej a niekedy pravej komory. Najčastejšie dochádza k asymetrickej hypertrofii sprevádzanej léziami interventrikulárnej septa. Charakteristickým znakom ochorenia je chaotické (nesprávne) umiestnenie svalových vlákien myokardu. V polovici prípadov je zistená zmena systolického tlaku vo výtokovom trakte ľavej komory (v niektorých prípadoch pravej komory).
 • Porucha predsieňového septa. Je to druhá najbežnejšia vrodená srdcová choroba. Prejavuje sa prítomnosťou dierok v septe, ktorý oddeľuje pravé a ľavé predsiene, čo vedie k vypusteniu krvi zľava doprava (anomálny jav, pri ktorom je normálny obeh narušený).
 • Vegetatívna dystónia (somatoformná autonómna dysfunkcia alebo neurocirkulárna dystónia). Tento komplex príznakov je dôsledkom vegetatívnej dysfunkcie kardiovaskulárneho systému, vyskytuje sa v ochoreniach endokrinného systému alebo centrálneho nervového systému, porušuje krvný obeh, poškodzuje srdce, stres a duševné poruchy. Prvé prejavy sa zvyčajne pozorujú v dospievaní v dôsledku hormonálnych zmien v tele. Môžu byť prítomné neustále alebo sa vyskytujú iba v stresových situáciách.
 • Poranenia hrudníka atď.

patogenézy

Záhyby mitrálnej chlopne sú trojvrstvové spojivové tkanivové formácie, ktoré sú pripojené k fibromuskulárnemu krúžku a pozostávajú z:

 • vláknitá vrstva (pozostáva z hustého kolagénu a nepretržite sa rozprestiera do tendinózneho akordu);
 • hubovitá vrstva (pozostáva z malého množstva kolagénových vlákien a veľkého množstva proteoglykánov, elastínu a buniek spojivového tkaniva (tvoria predné okraje ventilu));
 • fibroelastická vrstva.

Normálne sú ventily mitrálnej chlopne tenké, kompatibilné štruktúry, ktoré sa voľne pohybujú pod vplyvom krvi prúdiacej cez otvor mitrálnej chlopne počas diastoly alebo pod vplyvom kontrakcie prstenca mitrálnej chlopne a papilárnych svalov počas systoly.

Počas diastoly sa ľavý atrioventrikulárny ventil otvorí a kužeľ aorty sa prekrýva (injekcia krvi do aorty sa zabráni) a počas systoly sa mitrálna chlopňa skladá pozdĺž zosilnenej časti atrioventrikulárnych chlopní.

Existujú jednotlivé znaky štruktúry mitrálnej chlopne, ktoré sú spojené s rôznymi štruktúrami celého srdca a sú variantmi normy (pre úzke a dlhé srdcia, jednoduchá konštrukcia mitrálnej chlopne je typická a krátka a široká, komplikovaná).

Pri jednoduchej konštrukcii je vláknitý krúžok tenký, s malým obvodom (6-9 cm), obsahuje 2-3 malé ventily a 2-3 papilárne svaly, z ktorých až 10 chlopní šľachy prechádza do ventilov. Akordy takmer nie sú vidlice a sú pripojené hlavne k okrajom ventilov.

Komplexná konštrukcia sa vyznačuje veľkým obvodom vláknitého prstenca (asi 15 cm), 4-5 ventilov a zo 4 až 6 papilárnych svalov s viacerými hlavami. Akordové šnúry (od 20 do 30) sa rozvetvujú do množstva závitov, ktoré sú pripevnené k okraju a telesu ventilov, ako aj k vláknitému krúžku.

Morfologické zmeny v prolase mitrálnej chlopne sa prejavujú proliferáciou slizničnej vrstvy ventilového listu. Vlákna slizničnej vrstvy prenikajú do vláknitej vrstvy a porušujú jej celistvosť (čím ovplyvňujú segmenty ventilov umiestnených medzi akordmi). V dôsledku toho sa ventily prepadajú a pri systéme ľavej komory sa dome-kupola ohýba smerom k ľavej predsieni.

Oveľa menej často dochádza k predĺženiu akordov alebo k slabému chordálnemu zariadeniu.

V sekundárnom prolase je najtypickejšie lokálne fibroelastické zahustenie spodného povrchu oblúkového ventilu a histologická ochrana jeho vnútorných vrstiev.

Prolaps prednej mitrálnej chlopne v primárnej aj sekundárnej forme patológie je menej častý než poškodenie zadného hrdla.

Morfologické zmeny v primárnom prolase sú procesom myxomatóznej degenerácie mitrálnych hrudiek. Myxomatózna degenerácia nemá žiadne príznaky zápalu a je geneticky určeným procesom deštrukcie a straty normálnej architektoniky fibrilárneho kolagénu a elastických štruktúr spojivového tkaniva, ktorý je sprevádzaný akumuláciou kyslých mukopolysacharidov. Základom rozvoja tejto degenerácie je dedičná biochemická chyba pri syntéze kolagénu typu III, čo vedie k zníženiu molekulárnej organizácie kolagénových vlákien.

Vláknitá vrstva je ovplyvnená hlavne - jej zriedenie a diskontinuita, súčasné zahustenie voľnej hubovitej vrstvy a pokles mechanickej pevnosti ventilov.

V niektorých prípadoch je myxomatózna degenerácia sprevádzaná rozťahovaním a pretrhnutím akordov šľachy, rozšírením mitrálneho krúžku a koreňa aorty, poškodením aortálnych a trikuspidálnych chlopní.

Kontraktilná funkcia ľavej komory v dôsledku nedostatočnej mitrálnej nedostatočnosti sa nemení, ale v dôsledku vegetatívnych porúch sa môže objaviť hyperkinetický srdcový syndróm (zvýšené srdcové zvuky, systolické vylúčenie, rozdielna pulzácia karotických artérií, mierna systolická hypertenzia).

V prítomnosti mitrálnej nedostatočnosti je kontraktilita myokardu znížená.

Primárny prolaps mitrálnej chlopne v 70% je sprevádzaný hraničnou pľúcnou hypertenziou, o ktorej sa predpokladá prítomnosť bolesti v správnom hypochondriu počas dlhšieho behu a športu. Vzniká v dôsledku:

 • vysoká vaskulárna reaktivita malého kruhu;
 • hyperkinetický srdcový syndróm (spôsobuje relatívnu hypervolémiu malého kruhu a poškodenie venózneho odtoku z pľúcnych ciev).

Existuje tiež tendencia k fyziologickej hypotenzii.

Prognóza priebehu hraničnej pľúcnej hypertenzie je priaznivá, ale za prítomnosti mitrálnej nedostatočnosti sa hraničná pľúcna hypertenzia môže zmeniť na vysokú pľúcnu hypertenziu.

príznaky

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sa líšia od minimálnych (v 20-40% prípadov úplne chýba) až po významné. Závažnosť symptómov závisí od stupňa spojivového tkaniva v srdcovej dysplázii, prítomnosti autonómnych a neuropsychiatrických abnormalít.

Markery dysplázie spojivového tkaniva zahŕňajú:

 • krátkozrakosť;
 • ploché nožičky;
 • astenický typ tela;
 • vysoký rast;
 • znížená výživa;
 • slabý vývoj svalov;
 • zvýšená flexibilita malých kĺbov;
 • porušenie držania tela.

Klinicky sa môže manifestovať prolaps mitrálnej chlopne u detí:

 • Identifikovali v ranom veku príznaky dysplastického vývoja štruktúr spojivového tkaniva väzivového a muskuloskeletálneho systému (zahŕňajú dyspláziu bedier, pupočnú a inguinálnu herniu).
 • Predispozícia na nachladnutie (časté bolesť hrdla, chronická tonzilitída).

Pri absencii akýchkoľvek subjektívnych symptómov u 20-60% pacientov v 82 až 100% prípadov sa zistili nešpecifické príznaky neurocirkulačnej dystónie.

Hlavné klinické prejavy prolapsu mitrálnej chlopne sú:

 • Kardiálny syndróm sprevádzaný vegetatívnymi prejavmi (obdobia bolesti v oblasti srdca, ktoré sa nespájajú so zmenami v činnosti srdca, ktoré sa vyskytujú počas emočného stresu, fyzickej námahy, hypotermie a charakteru sa podobajú na angínu).
 • Palpitácie a prerušenia srdca (pozorované v 16 až 79% prípadov). Subjektívne pocit tachykardie (rýchly tep srdca), "prerušenie", "vyblednutie". Extrasystoly a tachykardia sú labilné a sú spôsobené úzkosťou, fyzickou námahou, čajom a kávou. Najčastejšie sa zistí sínusová tachykardia, paroxyzmálna a neparoxysmálna supraventrikulárna tachykardia, supraventrikulárne a ventrikulárne extrasystoly, zriedkavo sa zistí sínusová bradykardia, parasystol, fibrilácia predsiení a flutter predsiení, syndróm WPW. Ventrikulárne arytmie vo väčšine prípadov nepredstavujú hrozbu pre život.
 • Hyperventilačný syndróm (porušenie systému regulácie dýchania).
 • Vegetatívne krízy (záchvaty paniky), ktoré sú paroxysmálnymi stavmi neepileptického charakteru a vyznačujú sa polymorfnými vegetatívnymi poruchami. Vyskytujú sa spontánne alebo situačne, nie sú spojené s hrozbou pre život alebo silnou fyzickou námahou.
 • Synkopálne stavy (náhla krátkodobá strata vedomia sprevádzaná stratou svalového tonusu).
 • Poruchy termoregulácie.

U 32-98% pacientov nie je bolesť na ľavej strane hrudníka (kardialgia) spojená s poškodením srdcových tepien. Vyskytuje sa spontánne, môže byť spojená s preťažením a stresom, je zastavená užívaním valocordu, Corvalolom, validolom alebo prechádza sama. Pravdepodobne vyvolané dysfunkciou autonómneho nervového systému.

Klinické príznaky prolapsu mitrálnej chlopne (nevoľnosť, pocit kómy v krku, zvýšené potenie, synkopálne stavy a krízy) sú bežnejšie u žien.

U 51-76% pacientov sa zistili periodicky sa opakujúce bolesti hlavy podobajúce sa bolestiam hlavy s napätím. Obidve polovice hlavy sú ovplyvnené, bolesť je vyvolaná zmenami počasia a psychogénnych faktorov. Pri 11 - 51% sa pozoruje migréna.

Vo väčšine prípadov neexistuje žiadna korelácia medzi pozorovaným dyspnoe, únavou a slabosťou a závažnosťou hemodynamických porúch a toleranciou cvičenia. Tieto príznaky nie sú spojené s deformáciami skeletu (psychoneurotického pôvodu).

Dýchavičnosť môže byť iatrogénna alebo môže byť spojená s hyperventilačným syndrómom (nedochádza k žiadnym zmenám v pľúcach).

Pri 20-28% sa pozoruje predĺženie QT intervalu. Zvyčajne je to asymptomatické, ale ak je prelaps mitrálnej chlopne u detí sprevádzaný syndrómom predĺženého QT intervalu a mdloba, je potrebné určiť pravdepodobnosť vzniku život ohrozujúcich arytmií.

Auskulatívne príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sú:

 • izolované kliky (kliknutia), ktoré nie sú spojené s vylúčením krvi ľavou komorou a sú zistené počas obdobia mesosystolov alebo neskorej systoly;
 • kombinácia kliknutí s neskorým systolickým šumom;
 • izolované neskoré systolické šelesty;
 • holosystolický hluk.

Pôvod izolovaných systolických kliknutí je spojený s pretiahnutím akordov s maximálnou deformáciou mitrálnych chlopní do dutiny ľavej predsiene a náhlym výbežkom atrioventrikulárnych hrudiek.

 • byť jednotné a viacnásobné;
 • počúvať neustále alebo prechodne;
 • zmeňte jeho intenzitu pri zmene pozície tela (zvýšenie vertikálnej polohy a oslabenie alebo zmiznutie v náchylnej polohe).

Kliknutia sa zvyčajne počujú na vrchole srdca alebo v bode V, vo väčšine prípadov nie sú držané za hranicami srdca, nepresahujú objem druhého srdcového tónu.

U pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne sa zvyšuje vylučovanie katecholamínov (adrenalínové a noradrenalínové frakcie) a počas dňa sa pozoruje nárast podobný vrcholu a v noci sa tvorba katecholamínov znižuje.

Často existujú depresívne stavy, senestopatia, hypochondriálne zážitky, komplex asténnych symptómov (neznášanlivosť jasného svetla, hlasné zvuky, zvýšená rozptýlenosť).

Prolaps mitrálnej chlopne u tehotných žien

Prolaps mitrálnej chlopne je bežná patológia srdca, ktorá sa zistí počas povinného vyšetrenia tehotných žien.

Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň počas tehotenstva je priaznivý a môže sa znížiť, pretože v tomto období rastie srdcový výkon a znižuje sa periférna vaskulárna rezistencia. V tomto prípade tehotné ženy častejšie zisťujú srdcové arytmie (paroxyzmálna tachykardia, ventrikulárne extrasystoly). Pri stupni 1 prelapsu dochádza k prirodzenému pôrodu.

S prolapsom mitrálnej chlopne s regurgitáciou a prelapsom stupňa 2 má byť očakávaná matka pozorovaná kardiológa počas celého tehotenstva.

Liečba liekov sa vykonáva iba vo výnimočných prípadoch (mierne alebo ťažké s vysokou pravdepodobnosťou arytmií a hemodynamických porúch).

U gravidít sa odporúča žena s prolapsom mitrálnej chlopne:

 • vyhýbať sa dlhotrvajúcemu vystaveniu teplu alebo chladu, nie je dlhý čas v uvoľnenej miestnosti;
 • nevedie sedavý životný štýl (predĺžená sedenie vedie k stagnácii krvi v panve);
 • odpočívajte v polohe naklonenia.

diagnostika

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne zahŕňa:

 • Štúdium histórie ochorenia a rodinnej anamnézy.
 • Auskultácia (počúvanie) srdca, ktorá vám umožňuje identifikovať systolické kliknutie (click) a neskoré systolické šelesty. Ak máte podozrenie na prítomnosť systolických kliknutí, počúvanie sa vykoná v stojacom postavení po malej fyzickej námahe (squatting). U dospelých pacientov je možné vykonať test s inhaláciou amylnitritu.
 • Echokardiografia je hlavnou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje zistiť prepad ventilov (používa sa iba parastenná pozdĺžna poloha, z ktorej začína echokardiografia), stupeň regurgitácie a prítomnosť myxomatóznych zmien vo ventilových letákoch. V 10% prípadov je možné detegovať prolaps mitrálnej chlopne u pacientov, ktorí nemajú subjektívnu sťažnosť a auskultatívne príznaky prolapsu. Špecifickým echokardiografickým znakom je prehnutie listu v strede, konci alebo cez systol do dutiny ľavej predsiene. Hĺbka klesania nie je v súčasnosti špecificky zohľadnená (neexistuje žiadna priama závislosť od prítomnosti alebo závažnosti stupňa regurgitácie a charakteru poruchy srdcového rytmu). V našej krajine sa mnohí lekári naďalej zameriavajú na klasifikáciu v roku 1980, ktorá rozdeľuje prolaps mitrálnej chlopne na stupne v závislosti od hĺbky prelapsu.
 • Elektrokardiografia, ktorá umožňuje identifikovať zmeny v konečnej časti komorového komplexu, srdcové arytmie a vedenie.
 • Röntgenový lúč, ktorý umožňuje určiť prítomnosť mitrálnej regurgitácie (pri jej absencii nie je žiadna expanzia tieňa srdca a jeho jednotlivých komôr).
 • Phonokardiografia, ktorá dokladá zvukové javy mozgovej prolapsy počas auskultácie (grafická metóda nahrávania nenahrádza zmyslové vnímanie zvukových vibrácií s uchom, takže uprednostňuje sa auskultácia). V niektorých prípadoch sa na analýzu štruktúry fázových indikátorov systoly používa fonokardiografia.

Keďže izolované systolické kliknutia nie sú špecifickým auskultatívnym znakom prolapsu mitrálnej chlopne (pozorované pri interatriálnych alebo interventrikulárnych septačných aneuryzmech, prolapsu trikuspidálnej chlopne a pleuroperikardiálnych adhéziách), je potrebná diferenciálna diagnostika.

Neskoré systolické kliky sú lepšie počuť v ležiacej polohe na ľavej strane, zväčšenej počas manévru Valsalvy. Povaha systolického šumu pri hlbokom dýchaní sa môže meniť, najzreteľnejšie odhaliť po cvičení vo vzpriamenej polohe.

Izolovaný neskorý systolický šelest sa pozoruje približne v 15% prípadov, počuje sa na vrchole srdca a je vykonávaný v oblasti axilárnej oblasti. Pokračuje až do druhého tónu, vyznačuje sa hrubým, "škrabaným" charakterom, ležiacim na ľavej strane. Nie je patognomickým znakom prolapsu mitrálnej chlopne (možno ju počuť s obštrukčnými léziami ľavej komory).

Golosistolický šum, ktorý sa objavuje v niektorých prípadoch počas primárneho prolapsu, je dôkazom mitrálnej regurgitácie (vykonávaná v axilárnej oblasti, zaberá celý systol a zostáva takmer nezmenená, keď sa mení pozícia tela, zvyšuje sa manévrom Valsalvy).

Nepovinné prejavy sú "škrabaním" kvôli vibráciám akordovej či zväzkovej časti (najčastejšie počuť s kombináciou systolických kliknutí s hlukom ako s izolovanými kliknutiami).

V detstve a dospievaní môžeme počuť predlaps mitrálnej chlopne ako tretí tón vo fáze rýchleho naplnenia ľavej komory, ale tento tón nemá diagnostickú hodnotu (u chudých detí to môže byť počuť v neprítomnosti patológie).

liečba

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne závisí od závažnosti patológie.

Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň v neprítomnosti subjektívnych ťažkostí nepotrebuje liečbu. Neexistujú žiadne obmedzenia v triedach telesnej výchovy, ale neodporúča sa profesionálne hrať šport. Pretože prelaps mitrálnej chlopne 1 stupňa s regurgitáciou nespôsobuje patologické zmeny v krvnom obehu, v prítomnosti tohto stupňa patológie sú len posilňovanie vzpierania a cvičenia na silových simulátoroch kontraindikované.

Prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne môže byť sprevádzaný klinickými prejavmi, preto je možné použiť symptomatickú lekársku liečbu. Tiež je povolené telesné vzdelávanie a šport, ale kardiológ vyberá optimálnu záťaž pre pacienta počas konzultácie.

Prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne s regurgitáciou 2 stupňov si vyžaduje pravidelné sledovanie a za prítomnosti príznakov poruchy obehu, arytmií a prípady synkopálnych stavov - v individuálne zvolenom liečení.

Mitrálna chlopňa stupňa 3 sa prejavuje závažnými zmenami v štruktúre srdca (rozšírenie ľavej predsieňovej dutiny, zahustenie komorových stien, výskyt abnormálnych zmien v obehovej sústave), čo vedie k nedostatočnosti mitrálnej chlopne a poruchám srdcového rytmu. Tento stupeň patológie vyžaduje chirurgickú intervenciu - uzatvorenie ventilových letákov alebo protetiky. Šport je kontraindikovaný - namiesto telesnej výchovy sa pacientom odporúča používať špeciálne gymnastické cvičenia vybrané lekárom fyzioterapie.

Na symptomatickú liečbu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne sú predpísané nasledujúce lieky:

 • vitamíny skupiny B, PP;
 • v prípade tachykardie, beta-adrenergných blokátorov (atenolol, propranolol atď.), ktoré eliminujú rýchle srdcové zlyhanie a pozitívne ovplyvňujú syntézu kolagénu;
 • v prípade klinických prejavov vaskulárnej dystónie, adaptagénov (prípravky Eleutherococcus, ženšen atď.) a prípravkov obsahujúcich horčík (Magne-B6 atď.).

Počas liečby sa používajú aj metódy psychoterapie, ktoré znižujú emocionálne napätie a eliminujú prejavy symptómov patológie. Odporúča sa užívať sedatívne infúzie (infúzia matky, koreňa valeriánov, hlohu).

Pri vegetatívno-dystonických poruchách sa používajú postupy akupunktúry a vody.

Všetci pacienti s prítomnosťou prolapsu mitrálnej chlopne sa odporúčajú:

 • prestať s alkoholom a tabakom;
 • pravidelne, najmenej polhodinu denne, vykonávať fyzickú aktivitu, obmedzujúc nadmerné cvičenie;
 • pozorujte vzory spánku.

Prolaps mitrálnej chlopne, ktorý sa identifikuje u dieťaťa, môže s vekom samotným zmiznúť.

Prolaps mitrálnej chlopne a šport sú kompatibilné, ak pacient chýba:

 • epizódy bezvedomia;
 • náhle a trvalé srdcové arytmie (určené denným monitorovaním EKG);
 • mitrálna regurgitácia (určená výsledkami ultrazvuku srdca s Dopplerom);
 • znížená kontraktilita srdca (určená ultrazvukom srdca);
 • predtým prenesený tromboembolizmus;
 • rodinná anamnéza náhlej smrti medzi príbuznými s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne.

Vhodnosť na vojenskú službu za prítomnosti prolapsu nezávisí od stupňa ohybu ventilov, ale od funkčnosti ventilového zariadenia, to znamená od množstva krvi, ktoré ventil prechádza späť do ľavej predsiene. Mladí ľudia sú odvezený do armády s prolapsom mitrálnej chlopne 1-2 stupne bez návratu krvi alebo s regurgitáciou 1. stupňa. Armádna služba je kontraindikovaná v prípade prelapsu 2 stupňov s regurgitáciou vyššou ako 2. stupeň alebo za prítomnosti poruchy vodivosti a arytmie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Indikátor ESR v onkológii - norma a odchýlky

ESR je zahrnutá do zoznamu povinných vyšetrení vykonaných v počiatočnej fáze diagnostiky chorôb. Rýchlosť sedimentácie červených krviniek je u mužov a žien rozdielna.

Cholesterol lpvp a lpnp norma

Ukazovatele normálnej hladiny cholesterolu u žien a dôvody ich odchýlokRýchlosť cholesterolu v krvi u žien sa pravidelne mení. Jeho výkon sa môže líšiť v závislosti od veku, zmien hormonálnych hladín alebo životného štýlu.

Normálna hodnota ESR pre ženy

Keď osoba prichádza na kliniku a sťažuje sa na akúkoľvek chorobu, najprv sa jej ponúka, aby vykonal všeobecný krvný test. Zahŕňa kontrolu takých dôležitých ukazovateľov krvi pacienta ako hemoglobínu, počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR).

Čo mám robiť, ak sú na nohách žily?

Rôzne ochorenia cievneho systému sú v súčasnosti najčastejšie patologické.Ak sa na nohe dostala žila, nie je to iba kozmetická chyba, ale aj znak, že telo má vážne porušenie žilovej cirkulácie v krvných cievach dolných končatín.

Trombóza mezenterických ciev: príznaky, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: príčiny a symptómy mezenterickej trombózy, ako je to nebezpečné. Metódy prevencie a liečby.Trombóza mezenterických ciev je blokádou ciev mezenteriou (mesenteriou) trombom.

Aké vitamíny športovci potrebujú pre srdce?

Životný štýl osoby priamo ovplyvňuje jeho zdravie. Vitamíny sú potrebné na udržanie fyziologických procesov v tele a zabezpečenie normálneho metabolizmu. Všetci ich potrebujú, ale športovci ich potrebujú vo vyšších koncentráciách.