Srdcové ochorenie je vždy spojené s prítomnosťou nepríjemných symptómov, ale vo väčšine prípadov sa ustúpiť v pokoji alebo spánku. Výnimkou, ktorá sa môže kedykoľvek prejaviť, je pokojová angína, ktorá je najzávažnejším prejavom srdcovej ischémie a považuje sa za predinfarkčný stav. Nedostatok potrebnej liečby ochorenia nakoniec povedie k objaveniu sa nekrózy myokardu po jednom z útokov.

dôvody

Hlavné príčiny pokojovej angíny sú nasledovné:

 1. Ateroskleróza koronárnych ciev a ich vetvy, ktorá spôsobuje kyslíkové hladovanie myokardu. V tomto prípade musí byť veľkosť aterosklerotických plátov významná, pretože pri výskyte záchvatu v stave pokoja musia byť rezervy myokardu úplne vyčerpané.
 2. Spazmus krvných ciev. Spôsobuje to zlyhanie produkcie vazokonstrikčných a expandujúcich látok endotelom. S ostrým skokom vo výrobe vasokonstrikčných faktorov (serotonín, endotelín, tromboxán) a spomalením tvorby vazodilatačných zlúčenín (prostacyklín, NO) dochádza k spazmu v koronárnych artériách a nedostatku kyslíka v myokarde.
 3. Trpíte infarktom. Počas 10 až 14 dní obdobia po infarkte sa často pozoruje vývoj nestabilnej angíny, hlavne pokoja.
 4. Rôzne patológie krvných ciev a srdca vedúce k hypoxii myokardu: kardiomyopatia, vaskulárne a srdcové defekty, zvýšený krvný tlak, poruchy srdcového rytmu vrátane tachykardie.
 5. Podmienky, pri ktorých srdcový sval potrebuje najmä kyslík: infekčné choroby pri vysokých teplotách, cukrovka, tyreotoxikóza. Samotná patológia nemôže spôsobiť angínu, ale môže vyvolať jej výskyt pri ateroskleróze.

Pravdepodobnosť vzniku ochorenia je oveľa vyššia v prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 1. Účinok nachladnutia na tele, v ktorom sa môže vyskytnúť reflex systémového spazmu koronárnych ciev, zvýšenie krvného tlaku a spotreba kyslíka myokardu.
 2. Emocionálne skúsenosti, v ktorých sú aktivované sympatické rozdelenia autonómnej NA a potreba kyslíka sa zvyšuje.
 3. Fajčenie je hlavným rizikovým faktorom vasospastickej angíny.
 4. Bohaté jedlo, ktoré vyvoláva výskyt plynatosti.
 5. Prítomnosť nadmernej hmotnosti, ktorá je charakteristická pre hypercholesterolémiu a tvorbu plakov cholesterolu na stenách krvných ciev.
 6. Dedičné predispozície.

klasifikácia

V lekárstve nasledujúca klasifikácia ochorenia:

Stabilná angína, na druhej strane, má nasledujúce odrody:

 • Latentný - vyskytuje sa vtedy, keď je aktivita motora, dokonca aj u zdravých ľudí bez bolesti, choroba je diagnostikovaná koronárnou angiografiou;
 • Druhá trieda sa vyznačuje nástupom útoku večer alebo ráno s meniacim sa počasím alebo fyzickou námahou. Útok prechádza po normalizácii denného režimu a veľkosti zaťaženia;
 • Tretia trieda - angína sa prejavuje počas stresu, najmä u emočných a stresových ľudí;
 • Štvrtá trieda - angína sa vyskytuje aj pri nízkej záťaži.

Nestabilná angína pectoris. Je charakterizovaný náhlym nástupom útoku s bolesťou v hrudi. Ide o formu preinfarkčného stavu, ktorý si vyžaduje naliehavú hospitalizáciu pacienta.

V pokoji. Nástup náhleho útoku bez fyzickej námahy. Často sa vyskytuje v priebehu 2 týždňov. po infarkte a je stav po infarkte.

Variantná angína. Je charakterizovaný nástupom útoku v noci, ráno a počas fyzického odpočinku. Príčina ochorenia nie je ateroskleróza, ale spazmus koronárnych artérií. Trvanie záchvatu - 2-5 min., Je odstránené užívaním nitroglycerínu.

Choroba sa môže vyskytnúť v chronickej forme s opakovaním útokov s veľkou fyzickou námahou. Často sa na začiatku chôdze objavujú znaky, najmä v vlhkom letnom a jesennom mokrom počasí. Existujú prípady, kedy prvý záchvat angíny pectoris viedol k úmrtiu, ale v podstate správne liečenie pokojovej angíny pektoris s rôznymi príznakmi a podľa odporúčaní lekára vám umožní úspešne bojovať proti tejto chorobe.

príznaky

Väčšina výskytu pokojovej angíny je charakterizovaná náhlym nástupom bolesti. U niektorých pacientov sa to často prejavuje v stave stresu, v iných - počas fyzickej námahy niekto nájde útok v noci a zobudí vás. Trvanie útoku je menej ako 15 minút. Bolesť môže vyzařovať pod lopatou, v rameni, krku a čeľusti. Často sa cítia ťažké v žalúdku, nevoľnosť, pálenie záhy, epigastrická kolika. Niekedy pocity zmiznú, keď sa odstráni emocionálny a fyzický stres, ale častejšie to vyžaduje podanie nitroglycerínu pod jazykom.

Prípady, kedy sa zistí rezícia angíny pectoris, sa prejavuje len epigastrickým nepohodliem alebo bolesťami hlavy, čo spôsobuje, že diagnóza je oveľa zložitejšia. Mali by ste tiež rozlíšiť angínu zo symptómov srdcového infarktu. Sú charakterizované krátkym trvaním, rýchlo vymiznú po použití Nidefiliny a nitroglycerínu, ale nezastavujú pri infarkte. Keď sa angína nezvyšuje v telesnej teplote, nedochádza k dýchavičnosti a pacient v stave úrazu nezaznamenáva vzrušenie.

Patológia často sprevádza srdcová arytmia. Z angíny pektoris a arytmie sú zvonka charakterizované nasledovnými príznakmi:

 1. Bledá pokožka tváre (niekedy začervenanie) a prejav utrpenia.
 2. Studené kvapky potu na čele.
 3. Studené ruky a nedostatočná citlivosť prstov.
 4. Zriedkavé a plytké dýchanie.
 5. Časté palpitácie na začiatku útoku a nižšie na konci.

diagnostika

Pacienti s poruchou angíny musia podstúpiť komplexné vyšetrenie v nemocnici. Niekedy sa bolesť na hrudníku vyskytuje v pľúcnej pleuríze, rakovine žalúdka alebo vredoch. Diagnóza ochorenia nám umožňuje rozlíšiť angínu od iných patológií a zahŕňa použitie nasledujúcich metód:

 1. EKG - určuje nárast alebo depresiu ST segmentu, čo indikuje porušenie srdcovej práce a kritickú stenózu koronárnej artérie.
 2. EchoCG - vyhodnocuje schopnosť srdcového svalu kontrahovať.
 3. Denné sledovanie EKG - umožňuje získať presnejšie údaje, ako oproti jednorazovému prieskumu.
 4. Srdcová pozitrónová emisná tomografia určuje ischemické oblasti a koronárnu perfúziu.
 5. Biochemický krvný test - určuje hladinu glukózy, cholesterolu a koagulogramu.
 6. Rentgenová koronografia ukazuje stav a funkciu koronárnych artérií.
 7. Testy zaťaženia a ergometria bicyklov.

liečba

Pri akútnom anginálnom ataku je človeku poskytnutý mier a ihneď sa podáva nitroglycerín. Nezastaviteľný útok vyžaduje naliehavú výzvu na sanitku. Liečba zostatkovej angíny pectoris je predpísaná na základe symptómov, výsledkov vyšetrenia a identifikácie príčiny napadnutia. Na tento účel sa používajú nasledujúce metódy:

Terapeutický. Na základe zmeny v životnom štýle s odmietnutím zlých návykov, organizácie správnej výživy a kontroly fyzickej aktivity. V prítomnosti nadmernej hmotnosti dbajte na jeho zníženie, zatiaľ čo používanie šokových diét je neprijateľné. Počas liečby sú stravovacie požiadavky nasledovné:

 • Obsah nasýtených tukov - menej ako 30% obsahu kalórií v potravinách;
 • Nasýtené tuky - menej ako 30% množstva všetkých spotrebovaných tukov;
 • Prioritné produkty - ovocie, zelenina, obilniny;
 • Rýchlosť spotreby cholesterolu je nižšia ako 300 mg / deň;
 • Obmedzenie príjmu soli.

Medical. Metóda je založená na použití nitroglycerínu, zastavenie útoku. Jeho normálna dávka je 0,5 mg. Po podaní pod jazyk sa účinok lieku začína v priebehu 5 minút. V prípade potreby sú predpísané nasledujúce ďalšie lieky:

 • Antihypertenzíva - s trvalým vysokým krvným tlakom;
 • B-blokátory, ktoré znižujú potrebu kyslíka myokardu a spomaľujú jeho prácu;
 • ACE inhibítory - so srdcovým zlyhaním;
 • Antikoagulanciá - ak existuje pravdepodobnosť tromboembólie;
 • Analgetiká - s trvaním útoku viac ako 10 minút, keď sa stane známkou začiatku infarktu;
 • Iné lieky - imunokorektívna, diuretická, atď.

Chirurgická. Vykonáva sa tradične - otvorením hrudníka alebo minimálne invazívnou metódou stentovaním. Používa sa v prípade ťažkých lézií srdca v podobe nasledujúcich operácií:

 • Koronárna angioplastika, keď je kovový stent umiestnený do poškodenia cievy, rozširuje zúženie a zlepšuje prietok krvi;
 • Koronárna artériová bypass štepenie - vytvorením riešenia z biomateriálov na dodávanie krvi do srdcového svalu;
 • Transplantácia srdca - v ťažkých podmienkach, keď je vážne poškodená a nemôže ďalej vykonávať svoju funkciu.

Pokojová angína je ťažké ischemické ochorenie, ktoré sa zrejme prejaví bez zjavného dôvodu a je vážnym problémom, pretože môže viesť k infarktu myokardu alebo náhlej smrti. Prítomnosť príznakov choroby - dôvod okamžitého odvolania kardiológovi. Z rýchlosti liečby lekárovi závisí od vyhliadky na priaznivý výsledok liečby a v niektorých prípadoch aj života pacienta. Pacienti so stenocardiou potrebujú radikálne zmeniť spôsob života s odmietnutím škodlivých návykov a úpravou výživy, jednoducho neexistuje žiadny iný spôsob boja proti patológii.

Zostávajúca angína pectoris

Kľudová angína - záchvaty náhlej bolesti na hrudníku, ktoré sa vyskytujú pri absencii zjavných provokačných faktorov. Útok na angínu pectoris sa vyvíja v podmienkach fyzického odpočinku, charakterizovaného trvaním a významnou závažnosťou angínovej bolesti, zadusenia, autonómnych reakcií, strachu zo smrti. Diagnostika pokojovej angíny zahŕňa laboratórne vyšetrenie, EKG, ultrazvuk srdca, koronárnu angiografiu, PET srdca. Pohotovostná liečba pre pokojovú angínu je sublingválny nitroglycerín; V budúcnosti má pacient dostávať nitráty, lieky proti trombocytov, beta-blokátory, statíny, antagonisty vápnika, ACE inhibítory. Podľa indikácií sa uskutočňuje revaskularizácia myokardu (koronárna angioplastika, CABG).

Zostávajúca angína pectoris

Liečba angíny pektoris (dekubitálna, posturálna angína pectoris) je jednou z klinických foriem koronárnej choroby srdca, charakterizovanej závažnými záchvatmi angíny pectoris vznikajúcimi v stave pokoja, a to bez ohľadu na fyzický stres. U pacientov s funkčnou poruchou triedy IV je pokojová angína pektoris v kardiológii považovaná za nestabilnú angínu. Ako samostatné varianty kľudovej angíny sa vyčnieva Prinzmetalova stenokardia spôsobená náhlym neočakávaným kŕčom koronárnych artérií a postinfarkou angíny pectoris, ktorá sa vyvíja v priebehu 10-14 dní po infarkte myokardu.

Po prúde rozlišujem subakútnu angínu odpočinku (ak existujú záchvaty v poslednom mesiaci) a akútna angína v kľude (ak sú útoky za posledných 48 hodín). Liečba angíny pectoris je prognosticky nebezpečnejšia ako námaľovacia angína a častejšie vedie k závažnej komplikácii IHD - infarktu myokardu.

Príčiny pokojovej angíny pectoris

Hlavnou príčinou angíny v kľude je koronárna ateroskleróza. Pri kľudovej angíne sa zvyčajne vyskytuje ťažká (zvyčajne tri vaskulárna) lézia koronárnych artérií. Morfologickým substrátom dynamickej koronárnej obštrukcie je aterosklerotický plak, často komplikovaný trombózou a arteriálnym spazmom. Medzioperačná angína pectoris sa prikladá na námahovú angínu pectoris, ako postupuje lumen koronárnych ciev, čím sa zhoršuje.

Tiež aterosklerotické výskyt poškodení ischémie myokardu môže prispieť k iných ochorení, sprevádzané zvýšením dopytu srdcového svalu kyslíkom:. Hypertenzia, hypertrofickej kardiomyopatie, aortálna stenóza, coronaritis, čiastočné oklúzia tromboembólie koronárnej artérie alebo syphiloma atď Keďže ataky angíny v pokoji vo väčšine prípadov počas spánku sa predpokladá, že patogenéza ochorenia je spôsobená zvýšeným tónom vagusového nervu.

Vývin angíny pectoris je často podporovaný stavmi, ktoré zhoršujú ischémiu myokardu (horúčka, anémia, hypoxia, infekcie, tachyarytmie, diabetes, tyreotoxikóza). V sérii nemodifikovateľných (neodstrániteľných) rizikových faktorov angíny, veku nad 50-55 rokov, menopauzy u žien, kaukazskej rasy, dedičnosti sa uvažuje; modifikovateľné (potenciálne jednorazové) faktory zahŕňajú obezitu, fajčenie, fyzickú nečinnosť, metabolický syndróm, zvýšenú viskozitu krvi atď.

Príznaky kľudovej angíny

Útoky angínej bolesti so zvyšujúcou sa angínou sa vyvíjajú na pozadí úplného fyzického pokoja, keď je človek v horizontálnej polohe v posteli, častejšie počas spánku alebo skorých ranných hodín. Úloha určitého druhu záťaže, ktorá spôsobuje ischémiu myokardu, s angínou v kľudovej situácii, spôsobuje zvýšenie žilového toku v srdci v náchylnej polohe.

Náhly nástup pokojovej anginy pečene tlačí pacienta, aby sa zobudil z náhleho udušenia alebo napätia v hrudníku. Útoky na kľudovú angínu sa vyskytujú vo fáze spánku REM, keď sú sny, tak často pacient hlási, že vo sne musel rýchlo behať alebo zdvíhať závažia. Podľa moderných koncepcií je fázou REM spánku endogénny stres sprevádzaný stimuláciou vegetatívneho nervového systému a uvoľňovaním katecholamínov.

Útok zostatkovej angíny pektoris je sprevádzaný stavom zvýšenej úzkosti, úzkosti a strachu zo smrti. Bolestivý syndróm je veľmi intenzívny; bolesti sú lokalizované za hrudnou kosťou, majú zúženie, represívny charakter, šíri sa do čeľuste, lopatka, ľavá ruka. Bolesť spôsobuje zmrazenie pacienta v jednej polohe, pretože najmenší pohyb spôsobuje neznesiteľné utrpenie. Anginálny záchvat má dlhšie trvanie (5-15 minút) a závažnosť v porovnaní s námaľovou angínou; Často je potrebné užívať 2-3 tablety nitroglycerínu na jeho zastavenie.

Na pozadí anginózneho záchvatu sa vyskytujú výrazné vegetatívne reakcie: tachykardia, zvýšenie krvného tlaku, zvýšené dýchanie, potenie, silná bledosť alebo začervenanie kože, nevoľnosť, závrat. Vo väčšine prípadov sú nočné epizódy kľudovej angíny pektoris počas fyzickej aktivity počas dňa sprevádzané námaľovou angínou. Útok zostatkovej angíny pectoris, predĺžený na 20-30 minút, ako aj zvýšenie alebo zvýšenie anginaálnej bolesti si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a pozorovanie pacienta kardiológa.

Diagnóza pokojovej angíny

Pacient so spánkovou anginou vyžaduje hospitalizáciu s celým rozsahom klinickej, laboratórnej a inštrumentálnej diagnostiky. EKG pre pokojovú angínu zvyčajne odhaľuje zvýšenie alebo depresiu ST segmentu, čo naznačuje prítomnosť kritickej stenózy koronárnej artérie, arytmiu a vedenie srdca; príznaky postinfrakčnej kardiostikrózy (abnormálna Q vlna a negatívna vlna T).

Vykonávanie záťažových testov (ergometria na bicykli, skúška bežeckého pásu) pre pokojovú angínu nie je vždy informatívne - výsledky môžu byť negatívne. Často sú príznaky ischémie zistené iba počas denného EKG monitorovania. EchoCG sa uskutočňuje u všetkých pacientov so zvyškovou anginou, čo umožňuje posúdiť kontraktilitu myokardu a detegovať sprievodnú srdcovú patológiu. Minimálny biochemický krvný test zahŕňa stanovenie hladiny celkového cholesterolu, lipoproteínov s vysokou a nízkou hustotou, AST a ALT, triglyceridov, glukózy; analýza koagulogramu.

Na posúdenie stavu koronárnych artérií a určenie taktiky liečby sa ukázalo, že všetci pacienti so spánkovou angínou vykonávajú rôntgenovú koronárnu angiografiu alebo jej moderné modifikácie (CT koronárna angiografia, multispirálna CT koronárna angiografia). Kardiálny PET (pozitrónová emisná tomografia) sa uskutočňuje s cieľom identifikovať oblasti ischémie a vyhodnotiť koronárnu perfúziu. Z kľudovej angíny pektoris, bolesti pleurisy, interkostálnej neuralgie, divertikuly pažeráka, kývania pažeráka, vredov a rakoviny žalúdka by mali byť rozlíšené.

Liečba pokojovej angíny pectoris

Prístup k liečbe pokojovej anginy pectoris zahŕňa nezdravotné opatrenia na korekciu životného štýlu, farmakoterapiu, operáciu na revaskularizáciu myokardu. Model správania pre pokojovú angínu vyžaduje odmietnutie fajčiť, používať alkohol a energetické nápoje; dodržiavanie diéty s cholesterolom, živočíšnym tukom, kofeínom, soľou; znížiť nadváhu.

Pri akútnom anginálnom ataku je potrebný odpočinok, okamžité podanie nitroglycerínu pod jazyk. Ak predĺžený nepokojný útok vyžaduje volanie do sanitky. Plánovaná liečba pokojovej angíny pectoris sa vykonáva liekom rôznych skupín; zvyčajne priradené protidoštičkové lieky (acetylsalicylová-ta), beta-blokátory (propranolol, atenolol, propranolol), statíny (atorvastatín, simvastatín), ACE inhibítory (enalapril), antagonistu kalciových iónov (nifedipín, verapamil), nitráty (nitroglycerín, izosorbid-mononitrát alebo izosorbid dinitrát).

Keď je angína zostatku, spravidla existujú indikácie pre operáciu srdca. Zvláštnou operáciou je balóniková angioplastika a stentovanie koronárnych artérií. Výsledky koronárnej angioplastiky sú vysoké - u pacientov s anginóznymi záchvatmi sa zlepšuje kontraktilná funkcia myokardu. V niektorých prípadoch výskyt restenózy - zúženie tepny.

Pri ťažkých alebo viacnásobných léziách tepien je znázornený implantát bypassu koronárnej artérie s vytvorením alternatívnych dráh koronárneho prietoku krvi. U 20-25% pacientov s CABG sa angína obnovuje v priebehu 8-10 rokov, čo si vyžaduje opätovnú operáciu bypassu koronárnej artérie.

Prognóza a prevencia poruchy angíny pectoris

Prognóza pokojovej anginy pectoris je závažnejšia než pri angíne pektoris: je to spôsobené výraznejšou a spravidla viacnásobnou léziou koronárnych artérií. Takíto pacienti majú vyššie riziko infarktu myokardu a náhlej srdcovej smrti.

Preventívna práca vyžaduje úplné odstránenie modifikovateľných rizikových faktorov a liečbu súvisiacich ochorení. Všetci pacienti s kľudovou angínou by mali byť neustále monitorovaní kardiológa a v prípade potreby konzultovaní s kardiologickým lekárom.

Príznaky kľudovej angíny pectoris ako vestibul predinfarkčného stavu

IHD (ischemická choroba srdca) je kardiovaskulárna patológia, ktorá podľa štatistických údajov predstavuje asi 35% všetkých úmrtí. Je súčasťou skupiny diagnóz, ktoré patria medzi najčastejšie príčiny smrti. Hlavným dôvodom vzniku patológií kardiovaskulárneho systému je nedostatočný prísun krvi do srdcového svalu. Stenóza, blokáda, zúženie cievneho lumenu vedie k výskytu ochorenia koronárnych artérií.

Moderná medicína rozlišuje niekoľko foriem choroby. Hlavným miestom (98% prípadov) medzi nimi je ateroskleróza koronárnych ciev. Zvyšných 2% sú zlé návyky a nadváha, metabolické poruchy, hypertenzia, hyperlipidémia a diabetes. Angína v akomkoľvek svojom prejave je jednou z klinických foriem CHD. Liečba angíny pectoris alebo napätie - nestabilné formy ochorenia, ktoré majú priradenú samostatnú triedu.

Čo je kľudová angína?

Angina je patológia kardiovaskulárneho systému, ktorá je jednou z klinických foriem ischemickej choroby srdca. Odlišuje sa od iných chorôb pri zdanlivo neopodstatnenom výskyte anginálnej bolesti za hrudnou kosťou. Jeho charakteristickým znakom, ktorý sa stal dôvodom izolácie v samostatnom stave, je paroxysmálna bolesť, ktorá vzniká bez viditeľných dôvodov. Podľa ICD-10 zostatková angína pectoris ako klinická forma ischemickej choroby zodpovedá kódu I20.8 (iné formy angíny pectoris).

Útok sa zvyčajne vyskytuje na pozadí emocionálneho preťaženia, fyzickej námahy alebo stresových situácií. Pacient vie o jeho stave a snaží sa zabrániť vzniku jeho výskytu.

So zvyšujúcou sa anginou pectoris sa bolestivé pocity prejavujú úplnou vonkajšou absenciou príčiny. Ich zvláštnosťou je to, že pacient začne zažívať záchvaty paniky, strach zo smrti, ktorý sa vyvíja v dôsledku náhleho nástupu bolesti za hrudnou kosťou. Muži sú viac náchylní k tejto podmienke. Štatistika zaznamenáva prevažujúci vývoj srdcového ochorenia po 50 rokoch, ale pokojová angína sa môže vyskytnúť u ľudí akejkoľvek vekovej skupiny.

Príčiny pokojovej angíny pectoris

Hlavnou príčinou vzniku pokojovej angíny je koronárna ateroskleróza, ku ktorej dochádza v dôsledku zúženia alebo zablokovania lumen cievy aterosklerotickým plakom. Často ide o ťažkú ​​vaskulárnu léziu, ktorá sa vyskytuje v troch koronárnych artériách. Ide o morfologický substrát, ktorý môže viesť k koronárnej trombóze alebo dynamickej obštrukcii.

Čím je lúmen srdcovej cievy zúžený, tým je pravdepodobnejšia tvorba zostávajúcej angíny, ktorá sa javí už na pozadí námahovej angíny pacienta. Prietok krvi je nútený prekonať vzniknutú prekážku, a preto je srdce pod zvyšujúcim sa tlakom pri čerpaní potrebného množstva krvi. Ale usadeniny cholesterolu sú symptómom patológie, ktorá sa už nachádza v tele. Fenomén, ktorý nie je možný pri normálnom metabolizme a zdravých vnútorných orgánoch.

Preto existujú aj iné príčiny angíny pectoris:

 • cievna choroba (koronaritída, aortálna stenóza);
 • hypertenzia;
 • hypertrofická kardiomyopatia;
 • zvýšený tón vagových nervov;
 • cievna oklúzia s tromboembolickou alebo syfilidovou gumou.

Venujte pozornosť: Tieto príčiny sa vyskytujú pod vplyvom provokujúcich faktorov, ktorými môžu byť diabetes, ochorenie endokrinných žliaz, horúčka alebo infekcia, chronické hladovanie kyslíkom, anémia nedostatku železa a dokonca dedičnosť.

Tlak na pokojovú angínu je takmer vždy zvýšený, anamnéza pacienta indikuje prítomnosť systémových ochorení. Vznik špecifickej choroby naznačuje zlé zdravie pacienta a jeho zhoršenie, čo predstavuje hrozbu pre jeho život. Definícia zdravotnej taktiky závisí od príznakov.

Liečba angíny - symptómy

Medzinárodná klasifikácia nijako nerozlišuje angínu pectoris odpočinku ako samostatný stav, pretože jej symptómy sa vyskytujú bez námahy a sú celkom charakteristické. Stabilná forma má vždy vysvetlenie, provokatér, nestabilný typ je určený iba príznakmi:

 1. Náhly nástup záchvatu, niekedy po prebudení, je často po dlhom čase v horizontálnej polohe.
 2. Pacientka trpí udusením, bolesťou na hrudníku, kompresiou hrudníka, začne sa udusiť. Negatívne vnemy môžu poskytnúť pod lopatou av stave rýchleho spánku vytvoriť ilúziu behu alebo cvičenia.
 3. Akákoľvek fyzická aktivita vedie k zvýšenému symptómu bolesti a núti pacienta k nehybnosti.
 4. Úzkosť, panika sa nasadí, človek zažije strach zo smrti, zdá sa mu, že sa chystá zomrieť.
 5. Existujú vegetatívne príznaky: nevoľnosť, závrat, hyperhidróza, stúpne krvný tlak, koža sa stáva bledá alebo červená, môže sa objaviť tachykardia, slabosť a pocit silnej únavy.

Dôležité: Hlavnými znakmi sú stále bolesť na hrudníku a ťažkosti s dýchaním, pretože vegetačné znaky sú výraznejšie u žien a u mužov to nemusí byť také výrazné.

Takéto pocity by mali byť dôvodom okamžitej liečby lekárovi a začať liečbu.

Liečba pokojovej angíny pectoris

Zistené príznaky kľudovej angíny pectoris: čo treba urobiť? Najprv - užívajte nitroglycerín, ktorý zastaví útok. Potom diagnostikujeme, aby sme zistili patogenézu a potvrdila predbežnú diagnózu.

Na stanovenie stavu srdca by sa malo urobiť EKG. Výsledky tohto ukazovateľa budú závisieť od ďalších diagnostických a terapeutických opatrení. Na diagnostiku môže byť potrebných niekoľko typov elektrokardiogramov, všeobecných vyšetrení moču a krvi, biochemickej analýzy krvi, záťažových testov a koronarografie. V počiatočných štádiách sa tiež vykonáva diferenciálna diagnostika, aby sa vylúčili choroby s podobnými príznakmi.

Je potrebné liečiť angínu, pretože ďalším štádiom môže byť ischemický infarkt myokardu.

Liečba sa môže uskutočniť niekoľkými spôsobmi: terapeutickými, lekárskymi a chirurgickými. Liečivou, ktorá je rozhodujúca pre pokojovú angínu pectoris, je nitroglycerín alebo jeho analógy, avšak v prípade potreby sú tiež predpísané antikoagulanciá, beta-blokátory, antihypertenzíva a ACE inhibítory. Všetko toto môže predpísať ošetrujúci lekár, ak dôjde k neustálemu zvýšenému tlaku, nebezpečenstvu vzniku krvných zrazenín alebo príznakom srdcového zlyhania.

Chirurgický zákrok sa vykonáva v prípade vitálnej potreby a terapeutická liečba zahŕňa odpočinok, špeciálnu diétu, cvičebnú terapiu a ľudové liečebné prostriedky sú často používané.

Prognózy a možné komplikácie

Prognóza závisí od mnohých faktorov, najmä od toho, v akom štádiu je choroba diagnostikovaná, ale od veku a pohlavia a od výskytu chronických procesov alebo somatických ochorení.

Spoľahlivá predpoveď je veľmi ťažká, pretože závisí od individuálneho stavu človeka. V počiatočných štádiách môže byť priaznivé, ale častejšie sa vyskytujú infarkty a úmrtia kvôli zlému stavu plavidiel a skutočnosti, že pomoc začala byť príliš neskoro.

prevencia

Prevencia tohto stavu - zdravý životný štýl, čerstvý vzduch, správna výživa, fyzická aktivita a sledovanie ich zdravia.

Upozornenie: Pravidelné lekárske vyšetrenia zabránia chorobám tela alebo ich identifikujú v počiatočnom štádiu.

záver

Pokojová angína je nebezpečný stav, ktorý sa vyskytuje na pozadí chronických porúch v tele a jej výskytu možno predísť len včasnou liečbou existujúcich patologických stavov.

Príčiny, znaky a znaky liečby pokojovej angíny pectoris

Útoky na bolesť na hrudníku sa často stávajú príznakom angíny. V úvodných fázach sa objavujú problémy po fyzickej námahe - beh, chôdza, zdvíhanie váh, športové hry. Ako postupuje, niektorí ľudia sú diagnostikovaní s kľudovou angínou.

Choroba je oveľa nebezpečnejšia, znamená to ťažké štádium zablokovania tepien. Počas útoku je dôležité poskytnúť pacientovi prvú pomoc včas a potom určiť príčinu problému a nájsť správnu liečbu.

Charakteristiky tejto choroby

Pokojová angína je klinická forma ochorenia koronárnych artérií (koronárna choroba srdca), jeden z prejavov koronárnej patológie. Iné mená - posturálna, dekubitálna angína. Je charakterizovaná záchvatmi bolesti a pocitom stlačenia hrudníka bez ohľadu na fyzickú námahu, v pokoji.

V lekárskej praxi sa stenocardia v pokoji spomína ako nestabilná forma ochorenia, veľmi nebezpečná a končí vážnymi následkami. Anginálne bolesti môžu mať významnú závažnosť a trvanie, sú sprevádzané strachom zo smrti a pripomínajú začiatok infarktu myokardu. Choroba najčastejšie vyskytuje u mužov po 55 rokoch, v mladšom veku je menej častá.

Klasifikácia patológie

Choroba patrí do štvrtej funkčnej triedy. Existuje niekoľko oddelených odrôd. Tu je ich opis:

 1. Angína Prinzmetala. Útoky sa vyskytujú cyklicky, sledujú sa navzájom, časový interval medzi nimi môže byť čokoľvek. Zvyčajne postupujte v sérii od 2 do 5 v rovnakom čase, častejšie ráno. Trvanie útokov - až 30 minút, takmer vždy sprevádzané ťažkou arytmiou. Dôvodom je náhla kŕč koronárnych artérií.
 2. Postinfarková angína. Začína 14 dní alebo menej po infarkte myokardu.

Medzi prípadmi angíny pectoris, spontánnou angínou pectoris, ktorá sa môže vyskytnúť pri zmene pozície tela alebo v noci počas spánku, sa rozlišuje. Podľa druhu kurzu existujú dve formy ochorenia:

 1. Akútne - predchádzajúci útok bol zaznamenaný najneskôr pred 48 hodinami.
 2. Subakútne útoky boli pozorované počas posledného mesiaca.

U mladých pacientov je Prinzmetalova angína zvyčajnejšia a nepredstavuje vysoké riziko infarktu myokardu. Jeho nebezpečenstvo je iné - choroba vyvoláva ťažké typy arytmií.

príčiny

Hlavnou príčinou pokojovej angíny je ateroskleróza koronárnych artérií. Ak sa pri angíne, cholesterolové plaky pokrývajú malú časť artérií, táto forma vždy znamená pokročilejší stav artérií. Veľkosť plakiet je významná, spôsobujú kyslíkové hladovanie myokardu, jeho zásoby sú vyčerpané. Preto sa bolesť môže objaviť pomerne často.

Zvyčajne choroba postihuje veľkú časť koronárnych artérií. Okrem aterosklerotických plakov alebo spolu s nimi môžu byť príčinou útokov:

 • angiospazmy - spojené s poruchou cievneho endotelu;
 • vaskulárna trombóza - v dôsledku zahustenia krvi alebo pohybu krvných zrazenín z iných tepien a žíl (zvyčajne z dolných končatín).

Príležitostne sa ochorenie vyvíja na pozadí iných závažných srdcových ochorení - kardiosklerózy, kardiomyopatie, vrodených a získaných srdcových chýb. U mnohých pacientov sa problém vyskytuje v období po infarkte. Urýchlite prechod angíny pectoris k odpočinku takýchto faktorov:

 • diabetes mellitus;
 • arytmie;
 • anémia;
 • predchádzajúce infekcie - vrátane myokarditídy;
 • hypertyreóza;
 • obezita;
 • fajčenie;
 • nedostatok pohybu;
 • vysoká krvná hustota;
 • stres.

príznaky

Útok na chorobu sa zvyčajne vyskytuje bez akéhokoľvek zjavného dôvodu, ale osoba je už známa svojimi prejavmi. V čase vývoja patológie väčšina pacientov trvá dlhé roky s koronárnou chorobou srdca, ktorá sa prejavuje námaľovou angínou. Ale po infarkte, na pozadí iných srdcových problémov, sa môže po prvýkrát objaviť záchvat silnej bolesti. To zvyčajne vyvoláva paniku, strach zo smrti, človek sa bojí pohybovať.

 • ťažká bledosť;
 • studený pot;
 • slabosť;
 • únava.

Pred záchvatom pacienti takmer vždy zaznamenávajú zvýšenie krvného tlaku, systolického aj diastolického. Srdcová palpitácia sa stáva rýchla - dochádza k tachykardii. Zvyčajne sa prejavujú prejavy, keď človek zaujme horizontálnu pozíciu, po odpočinku alebo ráno, ako prebudenie. Je to dôsledok zvýšenia venózneho krvného prietoku v ležiacej polohe.

Často sa pacient prebúdza z pocitu náhleho stlačenia v hrudníku, v kombinácii s nedostatkom vzduchu (udusenie). Ak sa nástup útoku vyskytne vo sne, človek môže mať nočné mory alebo rýchly beh, zdvíhanie. Dôvodom je zmena tónu vagového nervu a uvoľňovanie špeciálnych látok - katecholamínov. Bolesť je lokalizovaná v hrudníku, v ruke alebo pod lopatkou, dáva do čeľuste. Útok trvá až 5 - 15 minút (s Prinzmetal angínou viac). Pri kopírovaní sa musí podať až 3-4 tablety nitroglycerínu.

diagnostika

Diagnostika sa zvyčajne vykonáva v nemocnici, pretože vyžadujú vážny prístup. EKG odhaľuje prítomnosť ťažkej stenózy koronárnych artérií, rôznych typov arytmií, porúch vedenia (srdcový blok). V post-infarkčnej forme ochorenia sú najčastejšie príznaky kardiálnej sklerózy.

Komplexná diagnostika zahŕňa nasledujúce metódy:

 • biochemická analýza krvi a lipidogram - posúdenie stavu metabolizmu lipidov, zrážanlivosti, glukózy, renálnych a hepatálnych testov;
 • záťažové testy - na stanovenie triedy ochorenia (nie je vždy možné stanoviť zvyšnú angínu, preto sa nepovažujú za rozhodujúce).

Moderná vyšetrovacia metóda - CT srdca alebo CT koronárna angiografia. Často postup nahrádza invazívnu štúdiu (angiografiu), ale nie menej informatívny. Pred chirurgickým zákrokom môže odporučiť zavedenie PET.

Na rozlíšenie bolesti srdca od poškodenia žalúdka, pažeráka, pleury a medzirebrových nervov je možné predpísať iné inštrumentálne techniky.

Liečba angíny pectoris

Algoritmus liečby je vybraný v závislosti od príčiny ochorenia, komorbidity a závažnosti. Pre mnohých pacientov sa odporúča operácia, zatiaľ čo nie je možné ich podávať, užívajú lieky.

Terapeutická metóda

Zmeny životného štýlu pomôžu spomaliť progresiu patológie. Je dôležité úplne vzdať zlých návykov, jesť správne. Živočíšne tuky v strave tvoria nie viac ako 25-30%, cholesterol - až 300 mg.

V ponuke musí byť zelenina, obilniny vo veľkom objeme, výživa obohatená o otruby a vlákninu. Príjem soli je prísne obmedzený. Pre obezitu sa diéta vyberá individuálne. Uistite sa, že máte komplexnú fyzickú terapiu, ktorá pomôže zlepšiť tok krvi do srdca.

lieky

Rutinná liečba sa zvyčajne vykonáva doma, v prípade exacerbácie je potrebné liečiť angínu v nemocnici pod dohľadom lekára. Takéto lieky sú predpísané:

 1. Prostriedky na zníženie krvných zrazenín (aspirín, klopidogrel). Tie krv, znižuje riziko srdcového infarktu.
 2. Beta-blokátory (Betalok, Bisoprolol). Znížte potrebu kyslíka v srdci.
 3. Statíny (Crestor, Simvastatín). Znížte množstvo cholesterolu v krvi.
 4. Antihypertenzíva (Walses, Enalapril). Vráťte sa na normálny tlak.
 5. Dusičnany (nitroglycerín, Trinitrolong). Rozšírte tepny, odstráňte akútny záchvat bolesti.

chirurgia

Indikácie pre operáciu sú u takmer všetkých pacientov s kľudovou angínou. Na rozšírenie artérií sa im do nich zavádzajú stenty alebo nafúknuté balóniky (stentovanie, balónová angioplastika).

Prvá pomoc pre patológiu

Ľudia s angínou pectoris majú veľmi vysoké riziko vzniku srdcového infarktu, preto by príbuzní mali byť pozorní voči útokom. Ak nastane bolesť, užite jednu tabletu s nitroglycerínom každé 3 minúty (maximálne množstvo - 5 kusov), čo pomôže obnoviť tok krvi. Je lepšie začať recepciu už na začiatku útoku. Ak nedôjde k zlepšeniu v priebehu 10 minút, mali by ste zavolať sanitku.

Ďalšie opatrenia prvej pomoci:

 • odviažte tesné oblečenie;
 • otvorte okno pre prúd vzduchu;
 • dajte muža, nedávajte klamať.

Moderné dusičnany v spreji (Nitrospray, Nitromak) pracujú omnoho rýchlejšie ako nitroglycerín. Je lepšie kupovať ich vopred a udržiavať ich v ruke.

komplikácie

Bez liečby a včasného ukončenia operácie choroba postupuje a je komplikovaná infarktom myokardu. Ak s angínou pektoris môže proces trvať desaťročia, zostávajúca angína je oveľa nebezpečnejšia!

Ako komplikácie sa často zisťujú poruchy srdcového rytmu a srdcového rytmu (fibrilácia predsiení, blokáda). U mnohých pacientov dochádza k zlyhaniu srdca. Často ochorenie končí náhlou srdcovou smrťou.

Predpoveď a prevencia chorôb

Prognóza je vždy vážnejšia ako pri angíne pectoris, ktorá je spojená s viacerými léziami koronárnych artérií. Pravdepodobnosť infarktu myokardu a smrti je pomerne vysoká, ale včasná liečba ho znižuje.

Je čas vyliečiť všetky choroby, odstrániť rizikové faktory, ktoré môžu spôsobiť kľudovú angínu. So zaťaženou dedičnosťou stojí za to posilniť nádoby vopred, zvýšiť ich pružnosť pomocou špeciálnych prípravkov.

Liečba angíny pectoris: príznaky a liečba, prognóza a komplikácie

Angina pectoris je nebezpečná choroba, ktorá je formou ochorenia koronárnych artérií a lekári ju často považujú za predinfrakčný stav. Ak sa nepodniknú žiadne kroky, potom jeden z týchto útokov spôsobí nekrózu myokardu.

Liečba angíny pectoris: príčiny a symptómy

Liečba angíny pectoris - záchvaty bolesti na hrudníku, ktoré sa vyskytujú mimo fyzickej námahy

Zostávajúca angína - je charakterizovaná bolesťou anginóznej povahy a vyskytuje sa v pokoji, keď neexistujú žiadne predisponujúce faktory.

Bežné príčiny vývoja pokojovej angíny pectoris:

 • Ateroskleróza.
 • Trpíte infarktom.
 • Srdcové ochorenie.
 • Zvýšený tón vagálneho nervu.
 • Dedičné predispozície.

Faktory prispievajúce k rozvoju stenocardie zahŕňajú: anémiu, diabetes, fajčenie, stres, infekčné choroby, tyreotoxikózu atď.

Zúženie koronárnych artérií sa prejavuje v dôsledku vazospazmu, tvorby aterosklerotického plaku a trombózy. Na tomto pozadí klesá prietok krvi v tepnách, srdce nemá kyslík a vyvíja sa angína.

Počas útoku sa aterosklerotická plaketa pretrhne, čo spôsobuje tvorbu krvných zrazenín.

Následne blokuje tepnu a pacient má pocit bolesti na hrudníku. Trvanie útoku je približne 15 minút. Bolesť môže zanechať rameno alebo krk a byť sprevádzané ťažkosťami v žalúdku, nevoľnosť, pálenie záhy. Okrem toho sú pozorované nasledujúce príznaky:

 1. Malé dýchanie.
 2. Bledosť kože.
 3. Studené končatiny.
 4. Srdcové palpitácie.
 5. Nedostatok citlivosti prstov.
 6. Najčastejšie sa tieto prejavy prejavujú vo fáze spánku REM.

V mnohých prípadoch je angína v kľude, komplikácia pohybu angíny.

diagnostika

Ultrazvuk srdca vyhodnotí funkciu srdcového svalu

Diagnóza sa vykonáva v nemocnici, pretože vyšetrenie pacienta neumožňuje stanoviť presnú diagnózu a identifikovať príčinu pokojovej angíny. Pri kontakte s lekárom sa vykonáva auskultácia a fyzická kontrola. Ak zistíte, že niektoré abnormality pacienta sú odoslané do nemocnice.

Z laboratórnych výskumných metód je predpísaný všeobecný test krvi a moču, ako aj biochemický krvný test.

Prístrojové metódy poskytujú podrobnejší obraz:

 • EKG. Štúdia odhaľuje porušenie srdcovej práce a kritické zúženie tepny počas zvýšenia alebo depresie segmentu ST.
 • Denné monitorovanie EKG. Na stanovenie patológie EKG nedáva vo všetkých prípadoch pozitívny výsledok, a preto sa štúdia uskutočňuje počas celého dňa.
 • Echokardiografia. Poskytuje možnosť zhodnotiť činnosť myokardu. V prípade porušenia jeho funkcií sa diagnostikuje patológia.
 • Koronárna angiografia. Štúdia umožňuje fotografovať koronárne tepny a posúdiť ich priepustnosť, ako aj stupeň porúch krvného toku.
 • PET (pozitrónová emisná tomografia). Detekuje poruchy obehu v niektorých častiach srdca a pomáha zistiť, či sú mŕtve svalové oblasti z bývania, ktoré sú zle redukované. Tento typ tomografie je najviac informatívny.
 • Ak je to potrebné, vykonajte záťažové testy alebo bicykel ergometriu.

Po komplexnom vyšetrení stacionárnych stavov a identifikácii príčin angíny pečene, predpísajte potrebnú liečbu.

Čo je nebezpečná patológia?

Ak neprijmete opatrenia na odstránenie patológie, môže to viesť k vzniku závažných komplikácií. Často dochádza k progresii kardiostikrózy s následným rozvojom infarktu myokardu. Znamená to predĺžený záchvat angíny.

Aj táto forma ischemickej choroby môže vyvolať vývoj arytmií a srdcového zlyhania.

Aby ste sa vyhli takým komplikáciám, je dôležité poradiť sa s kvalifikovaným lekárom včas, aby ste pomohli s prvými príznakmi angíny.

Liečba liečiv

Liečba patológie je zložitá a pozostáva z liekov a stravy.

Ak dôjde k záchvatu, odstráňte ju tabletami Nitroglycerinu. Po podaní lieku dochádza do 5 minút.

Ak symptómy nezmiznú, je nevyhnutné urgentne zavolať tím pre ambulancie. Cieľom liečby je zníženie frekvencie výskytu záchvatov, ako aj prevencia infarktu myokardu.

Lekár vyberá lieky na základe stavu pacienta, anamnézy a súvisiacich ochorení:

 • Pri vysokom krvnom tlaku sa používajú antihypertenzíva.
 • Na zníženie rizika vzniku krvných zrazenín sú predpísané Aspirín, Trombostop, Clopidogrel atď.
 • Na zníženie hladovania srdcového svalu v kyslíku sa používajú metoprolol, bisoprolol, atenolol atď. Adrenergné blokátory majú antianginózne, hypotenzívne účinky a tiež znižujú atrioventrikulárnu vodivosť.
 • Pri príznakoch srdcového zlyhania sa používajú inhibítory ACE: enalapril, lisinopril, perindopril atď.
 • Liečivá s antagonistami vápnika sú tiež predpísané: Verapamil, Diltiazem atď. Pri používaní týchto liekov buďte opatrní, pretože majú určité kontraindikácie.
 • V prípade potreby môže kardiológ predpísať diuretiká, imunokorektívne látky atď.

Ľudové metódy

Liečivú angínu pečujeme so zmesou citrónu, medu a cesnaku!

Na zmiernenie záchvatov akútnej bolesti a zmiernenie stavu pacienta môžete použiť metódy alternatívnej medicíny. Ľudová liečba nie je zameraná na odstránenie príčiny, ale iba na zmiernenie príznakov angíny.

Populárne obľúbené recepty na liečbu angíny pectoris:

 1. Vývar valerián a hloh. Vezmite rovnaké množstvo nasekaných valeriánových koreňov a plodov hlohu. Na 40 g zmesi bude potrebovať 0,5 litra vriacej vody, ktorá sa naleje bylinky. Schopnosť pustiť sa na teplé miesto na jeden deň. Potom namočte a vezmite pohár 3 krát denne.
 2. Liečivá zmes cesnaku a medu. Nakrájajte cesnak a pridajte do neho med. Zložky sa musia užívať v rovnakých množstvách. Kapacita tesne uzavrieť a umiestniť na tmavé chladné miesto na týždeň. Každý deň musíte miešať zmes. Pijte polievkovú lyžičku trikrát denne.
 3. Bylinná zbierka. V rovnakých pomeroch, vezmite bylinku raka, koreň valerián a bylinku Hypericum. Polievková lyžica kolekcie nalejte 260 ml studenej vody. Nechajte 4 hodiny a potom varte 5 minút. Potom nechajte infúziu 2 hodiny. Pred použitím si napíšte 1/3 šálky pred jedlom.
 4. Infúzia koreňov elekampánu. Rozdrvte 30 g suchého koreňa devyasila a nalejte 500 ml vodky. Nechajte infúziu 2 týždne. Po uplynutí určenej doby trvať 30 kvapiek 3 krát denne.
 5. Citrón a cesnak. Bude to trvať 6 citrónov a hlava cesnaku. Všetko sa rozomelie, slabo osladí a premieša. Do zmesi môžete pridať med. Nechajte vylúčiť na tmavom mieste počas 7 dní. Vezmite na lačný žalúdok 1-2 lyžice.
 6. Liečivý elixír na báze vlašských orechov. Stlačte šťavu z dvoch citrónov, pridajte 300 g medu, 150 g šťavy z aloe a 500 g mletých vlašských orechov. Všetky komponenty sú dobre zmiešané. Jedzte 2 čajové lyžičky pred jedlom.
 7. Pri výskyte nepríjemných pocitov za hrudnou kosťou je užitočné natieranie jedlého oleja do tejto oblasti.
 8. Na posilnenie srdcového rytmu môžete pripraviť užitočnú zmes. Urobte rovnaké množstvá sušených sliviek, hrozienok, sušených marhúľ a vlašských orechov. Vo výslednej zmesi s hmotnosťou približne 500 g pridajte 150 g tekutého medu, rovnako ako kašu 1/2 citróna. Použite na prázdny žalúdok v polievkovej lyžici 3 krát denne.

Existuje mnoho receptov na liečbu angíny a posilnenie srdcového svalu. Vyššie uvedené sú najobľúbenejšie recepty. Pred použitím sa odporúča konzultovať s lekárom.

Chirurgická liečba

Výber liečby závisí od závažnosti ochorenia a kontraktilnej funkcie srdcového svalu.

Ak liečba liekom neprinesie pozitívne výsledky a je ťažké liečiť, potom sa vykoná operácia.

Kardiológ-chirurg vyberá jeden z dvoch spôsobov činnosti:

 • Koronárna angioplastika.
 • Aorto-koronárny posun.

Koronárna angioplastika je neinvazívna metóda, ktorou je obnovenie obmedzeného lumenu koronárnej artérie. Vykonáva sa katetrizáciou arteriálneho lôžka. Dlhý tenký katéter sa vloží do tepny ovplyvnenej aterosklerózou. Potom sa injikuje rádioaktívna látka a vykoná sa angiografia.

Potom je vložený špeciálny sprievodca a po balónikovom katétri, na konci ktorého je plechovka. Pri vedení katétra do postihnutej oblasti sa balónik nafúkne. Na mieste vloženia katétra nastavte zaťaženie na zastavenie krvácania.

Chirurgia pre angínu pomáha znižovať záchvaty, zlepšuje kontraktilnú pumpu srdcového svalu.

Pri vykonávaní posunu sa do postihnutej tepny vloží špeciálna kovová rúrka, ktorá zvyšuje jej lúmen. Je to pomerne zložitá operácia, ktorá si vyžaduje disekciu hrudníka. Počas zákroku sa používa cievny skrat, ktorého jeden koniec je šitý na aortu a druhý ku koronárnej artérii. Výsledkom je obnovenie krvného obehu pozdĺž obchádzkovej cesty.

Ak kontrolujete priebeh angíny a vykonávate systematickú liečbu, prognóza je priaznivá, zostáva pracovná schopnosť, ale fyzický a emocionálny stres je obmedzený.

Viac informácií o angíne nájdete vo videu:

Treba mať na pamäti, že progresia pokojovej angíny môže viesť k zlej prognóze.

Na zníženie rizika angíny môžete podliehať nasledujúcim odporúčaniam:

 1. Vynechajte zlé návyky.
 2. Zmena stravy. Mala by obmedziť príjem živočíšnych tukov a soli, ale zvýšiť spotrebu zeleniny a ovocia, ako aj rastlinných tukov.
 3. Okamžite identifikujte a liečte cukrovku. Je dôležité kontrolovať hladiny glukózy v krvi.
 4. Monitorujte krvný tlak.
 5. Odporúča sa športovať a viesť zdravý životný štýl.

Ak bol predtým pozorovaný anginózny záchvat, potom je dôležitá sekundárna prevencia, ktorej cieľom je zabrániť vzniku ďalšieho záchvatu. Je potrebné vyhnúť sa nadmernému fyzickému namáhaniu, emočnému stresu, registrovať sa kardiológa a podrobiť sa vyšetreniu.

Všimol si si chybu? Vyberte ho a stlačte klávesy Ctrl + Enter, aby ste nám to povedali.

Liečba angíny pectoris: príznaky a liečba ochorenia, ktoré sa uvoľňujú

Choroby srdca sú vždy sprevádzané nepríjemnými symptómami, ale zvyčajne poskytujú pacientovi "odpočinok" počas spánku alebo odpočinku. Ale existujú patológie, ktoré sú pripravené naraziť na osobu kedykoľvek. Patria sem angína, ktorých záchvaty sa často vyskytujú v pokoji počas rýchlej fázy spánku. Podrobnejšie vám povieme, čo je angina pectoris, aké sú jej príznaky a liečba.

Charakteristiky tejto choroby

Lieková angína je jednou z klinických foriem koronárnej artérie. V lekárskej praxi sa to označuje ako nestabilné formy angíny, rovnako ako jej priradenie funkčnej triedy IV.

Štatistiky ukazujú, že muži starší ako 50 rokov sú oveľa častejšie než ženy približne 1,5-krát. Tento stav sa môže rozvinúť vo všetkých vekových skupinách.

Klasifikácia a formuláre

Neexistuje jasná klasifikácia patológie, ale v lekárskej praxi existujú dve formy:

 1. Prinzmetálna angína pectoris, ktorá sa vyvíja na pozadí spazmu koronárnych artérií;
 2. po infarkte angíne pectoris, ktorá sa objaví 2 týždne po infarkte;

Existuje rozdelenie spoločného podniku do ďalších akútnych a subakútnych foriem.

 • Prvý prípad je diagnostikovaný, ak pacient za posledných 48 hodín utrpel útoky.
 • V subakútnej forme mal pacient záchvaty za posledný mesiac.

príčiny

Hlavnou príčinou pokojovej angíny je ateroskleróza. Koronárne artérie sú blokované aterosklerotickými plakmi, ktoré ovplyvňujú krvný obeh a dodávanie živín do srdcového svalu. Okrem toho príčinou spoločného podniku môže byť:

Identifikujte aj skupinu faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vývoj pokojovej angíny. Patria medzi ne:

 1. horúčka;
 2. anémia;
 3. závislosť od zlých návykov;
 4. história infekčných chorôb;
 5. diabetes mellitus;
 6. hypertyreóza;
 7. tachyarytmie;

Veľký vplyv na výskyt choroby má dedičné predispozície. Často sa môže pohyb angíny uvoľňovať do podoby kľudovej angíny.

Ďalej sa dozviete o príznakoch a známkach pokojovej angíny.

Podrobnejšie informácie o tom, ako identifikovať angínu pectoris, nájdete v nasledujúcom videu:

príznaky

Angiotická bolesť charakteristická pre všetky formy angíny pectoris sa vyskytuje u pacienta aj počas neprítomnosti fyzickej aktivity. aktivitu. Najčastejšie sa bolesť vyskytuje skoro ráno alebo spánok. V druhom prípade môže pacient snívať, že zdvihne závažie alebo beží: takto spôsobuje bolesť človeku počas REM spánku, pretože stimuluje autonómny nervový systém a spôsobuje uvoľňovanie katecholamínov. Bolesť je charakterizovaná pacientmi ako naliehavými a silnými, rozširujúcimi sa do niektorých častí tela, ako sú čeľusť alebo lopatka.

Angína pektoris je sprevádzaná takými pocitmi a známkami:

 1. úzkosť;
 2. úzkosť;
 3. únava;
 4. nevoľnosť;
 5. nadmerné potenie;
 6. tachykardia;
 7. závraty;
 8. bledosť alebo návaly pokožky;
 9. zvýšený krvný tlak;

diagnostika

Diagnóza pokojovej angíny sa má vykonať v nemocnici, pretože rutinné vyšetrenie neumožní presnú diagnózu. Predtým, ako identifikujete pacienta do nemocnice, lekár musí vykonať fyzické vyšetrenie a auskultáciu a odhaliť zvuky v oblasti počúvania.

Už z definície pacient v nemocnici vykonáva diagnostické štúdie ako:

 • Bežné testy krvi a moču na identifikáciu komorbidít a ochorení.
 • Krvná biochémia na posúdenie hladiny cholesterolu, glukózy, triglyceridov a ďalších zlúčenín, ktoré pomáhajú určiť príčinu angíny pectoris.
 • EKG. Zisťuje vzostup alebo pokles segmentu ST, srdcové arytmie a svalové vedenie.
 • Stresové testy, napríklad veloergometria alebo testovanie bežeckého pásu, ktoré sú zriedka predpísané z dôvodu nízkeho informačného obsahu.
 • Denné sledovanie EKG, ktoré odhaľuje príznaky ischémie.
 • EchoCG na stanovenie komorbidít, kontraktilita myokardu.
 • Koronárna angiografia na posúdenie stavu koronárnych artérií.
 • PET, na identifikáciu lokalizácie ischémie.

V počiatočných štádiách sa vykonáva diferenciálna diagnostika, ktorá je určená na rozlíšenie angíny od pleurisy, vredov a onkológie. Informácie o tom, ako liečiť angínu pectoris v kľudovej ischemickej chorobe srdca, si prečítajte ďalej.

liečba

Liečba zostatkovej angíny pektoris je kombináciou liečebných a liekových metód. Hlavné ošetrenie sa môže uskutočniť mimo nemocnice, za predpokladu, že stav pacienta je neustále monitorovaný.

Terapeutická cesta

Základom liečebnej metódy je zmena vášho životného štýlu. Je dôležité, aby ste ho nasmerovali na zdravý kurz: vzdať sa škodlivých návykov, trénovať sa správnym spôsobom a udržať miernu fyzickú úroveň. Aktivitu.

V čase liečby liekom je lepšie dodržiavať túto diétu:

 • Živočíšne tuky - nie viac ako 30% obsahu kalórií v potravinách.
 • Nasýtené tuky - maximálne 30% z celkového množstva tukov.
 • Cholesterol - menej ako 300 mg / deň.
 • Dávajte pozor na ovocie, obilniny a zeleninu.
 • Obmedzte príjem soli.

Ak je pacient obézny, potrebujete sa zotaviť. Je lepšie nepoužívať šokové diéty: dostatok zdravého jedla a športu.

liečenie

Základom liečebnej terapie je nitroglycerín. Táto droga je schopná zastaviť útok stenokardie. Nitroglycerín je predpísaný v dávke až do 0,5 mg pod jazykom a začína pôsobiť do 5 minút. od prijatia. Analogy nitroglycerínu sa môžu tiež podávať, napríklad:

 • Šusták. Účinok sa prejaví približne za 10 minút. po prijatí.
 • Trinitrolong. Domáce drogy s najlepšou cenou.

Taktiež u pacientov s angínou pectoris sú lieky, ktoré sú predpísané:

 • Antihypertenzíva, ak pacient trpel vysokým krvným tlakom.
 • Beta-blokátory, ktoré znižujú potrebu kyslíka myokardu a spomaľujú srdce.
 • ACE inhibítory, ak má pacient príznaky srdcového zlyhania.
 • Antikoagulanciá, ak je riziko tromboembólie vysoké.

Ďalšie lieky môžu byť tiež predpísané, napríklad diuretiká, imunitná pomoc a ďalšie.

chirurgia

Chirurgická liečba pre pokojovú angínu sa vykonáva iba v prípade vážneho poškodenia srdca. Zvyčajne predpisujte:

 • Koronárna angioplastika, v ktorej sa do postihnutej cievy vloží kovový stent, čím sa zlepšuje prietok krvi.
 • Operácia bypassu koronárnej artérie. Pomocou biologického materiálu si chirurgia vytvoria riešenie pre vstup krvi do srdcového svalu.

Na pozadí pokojovej stenokardie sa môžu vyvinúť vážne stavy, ktoré poškodzujú srdce tak, že niečo nefunguje normálne. V tomto prípade pacient potrebuje transplantáciu srdca.

Prevencia ochorení

Predchádzať angíne je jednoduchšie, ako sa zbaviť. Ak je človek ohrozený, pre jeho zdravie je dôležité opätovne prehodnotiť svoje názory na život so všetkými plánmi a dodržiavať jednoduché preventívne pravidlá:

 • Diverzifikujte sedavý životný štýl. aktivitu.
 • Venujte veľkú pozornosť kardiovaskulárnemu cvičeniu.
 • Monitorujte hladinu cholesterolu.
 • Choďte do jedla čo najbližšie ku zdraviu.
 • Vyhnite sa stresovým situáciám.
 • Odovzdať tabak a znížiť množstvo alkoholu.

Je tiež dôležité, aby ste navštívili rutinné prehliadky kardiológa a užívali len lieky predpísané lekárom.

Ako sa liečiť a ako sa jesť s angínou, povedzte nasledujúce video:

Prvá pomoc na odpočívadlá

Útok na angínu môže pacienta prekvapiť, preto sa on a jeho rodina musia prispôsobiť tomu, že prvá pomoc bude musieť byť kedykoľvek podaná. Na úľavu od útoku musíte:

 • Dajte pacientovi sedavé a pohodlné miesto.
 • Pod jazyk vložte 1 kartu. glycerín alebo cukorová kocka s 1-2 viečkom. 1; r-ra nitroglycerínu.
 • Ak po 5 minútach. droga nemala žiadny účinok, potom by sa mal predchádzajúci odsek zopakovať. V rovnakom čase nemôžete brať viac ako 3 stoly. s intervalmi 5 min.
 • Ak chcete odstrániť bolesť hlavy, dajte pacientovi Validol alebo Citramon.
 • Ak má pacient tachykardiu alebo abnormálny srdcový rytmus, je potrebné mu podať adrenergický blokátor, napríklad Anaprilin alebo Metaprolol.

Ak opakované podávanie nitroglycerínu nezmierňuje bolesť v priebehu 15 minút a pacient sa sťažuje na slabosť a príznaky bolesti, je naliehavé zavolať sanitku, pretože existuje vysoké riziko infarktu myokardu.

komplikácie

Najčastejšie je pokojová angína komplikovaná skutočnosťou, že ide o progresívny stav. V tomto prípade môže pacient bez liečby potrebovať operáciu. JV sa môže rozvíjať aj v:

Často ochorenie končí náhlou srdcovou smrťou v dôsledku hojných lézií koronárnych artérií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Mužské kŕčové žily pre semenníky - koniec života alebo ľahko fixovateľný problém?

Testikulárne kŕčové žily sú patologickým stavom, v ktorom sa vyskytujú kŕčové žily v spermickej šnúre človeka.Liečba môže byť pomerne ľahká, najmä včasné postúpenie špecialistovi.

Syndróm nižšej vene cava počas tehotenstva

Syndróm dolnej dutej žily počas gravidity je komplex hemodynamických porúch spôsobených kompresiou aorto-kaval s nárastom maternice. Vykazuje to závrat, náhla slabosť, tachykardia, ťažkosti s dýchaním, výrazný pokles krvného tlaku, zvýšené poruchy, mdloby, ktoré sa vyskytujú v polohe tehotnej ženy ležiacej na chrbte.

Nedostatok pľúcnych chlopní

Pľúcne nedostatočnosť ventil - Prehra pulmonálna chlopne, ktorý je exprimovaný v neschopnosti chlopní k úplnému uzavretiu, ktorý je sprevádzaný opačným pohybom krvi z pľúcnej tepny v priebehu diastoly pravej komory.

Na EKG sú príznaky hypertrofie ľavej komory: transkript

Hypertrofia nie je choroba, ale syndróm, to znamená, že je to začiatok poruchy srdca. Toto je proces, ktorý vedie k zvýšeniu veľkosti srdca. Prečo?

Kapilárny hemangióm: príčiny, symptómy, liečba

Kapilárny hemangióm u dospelých je novotvar. Má charakteristickú krvavú farbu. Najčastejšie patológia ovplyvňuje kožu, existujú však aj prípady, keď je zameranie lokalizované na vnútorných orgánoch.

Krvácanie mozgu: typy, prejavy, príčiny a dôsledky

Intrarerebrálne krvácanie je život ohrozujúci stav charakterizovaný vyliatím krvi z mozgových ciev do tkaniva alebo komôr. U dospelých starších ako 45-50 rokov je hemoragická mŕtvica (tiež nazývaná krvácanie z mozgu) tvorí 15-20% všetkých prípadov mŕtvice (akútna cerebrovaskulárna príhoda).