Úmrtnosť na srdcové ochorenia je stále veľmi vysoká napriek vážnemu pokroku v medicíne. Neaktívny životný štýl, stres a zlé návyky opotrebovávajú srdcový sval.

Medzi srdcovými ochoreniami, ktoré sú známe dlho, je angína pektoris alebo, ako sa to v minulosti nazývalo, angína pektoris, je stále bežná. Mnoho ľudí je v bezpečí s náhlymi bolesťami na hrudníku - myslím, vezmite si pilulku a prejdite. A márne!

Angina pectoris veľmi často vedie k infarktu myokardu a smrti u chorého človeka. Táto choroba preto podlieha povinnému monitorovaniu kardiológa a terapie. Ako liečiť angínu pectoris, aké lieky a lieky sa odporúča užívať s touto formou ochorenia koronárnych artérií a či tablety môžu poskytnúť pacientom so srdcom úspešnú liečbu, povieme ďalej.

Skupiny liekov na záchvaty

V tomto článku nebudeme brať do úvahy takéto preventívne opatrenia pre srdcové ochorenia, ako je diéta, odvykanie od fajčenia a alkoholu a aktívny životný štýl.

Obráťme sa na tie lieky, ktorých dávky odporúčajú lekári na liečbu angíny pectoris, prevenciu záchvatov a komplikácií v ICHS.

Lieky musia byť predpísané ošetrujúcim lekárom v závislosti od závažnosti ochorenia. Pri liečbe angíny pectoris sa používajú tri skupiny liekov:

Lieky s antiangiologickým účinkom, ktoré sú zamerané na boj proti ischémii myokardu. Účinnosť tejto skupiny finančných prostriedkov je zameraná na zníženie potreby kyslíka v srdcovom svale, ako aj na zvýšenie hladiny kyslíka v krvi.

Táto veľká skupina drog je rozdelená do niekoľkých podskupín:

Dusičnany - drogy určené špeciálne na zmiernenie a prevenciu úderov. Účinok dusičnanov je zameraný na rozšírenie steny ciev a zvýšenie prístupu kyslíka do srdca.

S konštantným príjmom dusičnanov sa telo zvykne na svoje pôsobenie, takže v priebehu dňa sa urobí prestávka na odstránenie dusičnanov. Lieky sa užívajú buď priamo počas útoku, alebo pred cvičením s preventívnym účelom.

Beta blokátory. Terapeutický účinok tejto podskupiny je spôsobený poklesom tlaku a pulzu u pacienta, a preto sa srdcová potreba kyslíka znižuje.

Beta-blokátory nie sú návykové a hromadia sa v tele, čo umožňuje dlhodobú redukciu dávky. Beta-blokátory sa neuplatňujú dlhý čas kvôli mnohým vedľajším účinkom. Po normalizácii stavu pacienta sa dávka zníži na minimum.

Antagonisty vápnika. Lieky tejto série, ktoré zabraňujú prenikaniu vápnika do svalu, pomáhajú znížiť kontraktilitu myokardu.

Účinok antagonistov vápnika je zameraný na zníženie tlaku, úpravu srdcovej frekvencie, odstránenie spazmu koronárnych artérií.

Tým sa zlepšuje prietok krvi, preto sa potreba myokardu v kyslíku stáva menej a prírastok živín k svalu sa zvyšuje.

Anti-aterosklerotické lieky. Ako viete, zvýšený cholesterol je príčinou progresie aterosklerózy, ktorá nakoniec vedie k angínu pectoris.

Lieky, ktoré ovplyvňujú znižovanie hladiny cholesterolu v tele, sa nazývajú statíny. Tieto lieky poslednej generácie sa stali prielomom pri liečbe ischémie vo všeobecnosti a najmä aterosklerózy.

Výber liekov

Na začiatok je potrebné, aby každý liek z každej skupiny predpisoval len kardiológ a až po vyšetrení. Zvyčajne sa v kardiológoch používajú nasledujúce lieky:

Antianginózna

nitroglycerín

Najznámejší liek na zastavenie príznakov angíny.

Dostupné vo forme sublingválnych tabliet, sprejov, náplastí, kvapiek, kapsúl s predĺženým účinkom, masti, filmy.

Existuje veľa názvov s touto účinnou látkou v lekárňach. Medzi ne patria: Deponit, Gilustenon, nitroglycerín, Nitradisk, Nitrangin atď.

Spôsoby použitia:

 • Tableta sa umiestni do ústnej dutiny pod jazyk. Akcia trvá asi dve až tri minúty a trvá pol hodiny.
 • Sprej sa tiež aplikuje na sliznicu ústnej dutiny a začne okamžite odstrániť útok, doslova za minútu. Spreje majú krátky účinok ako tablety.
 • Bukálne formy nitroglycerínu (dosky, filmy) sú pripojené na sliznicu tváre alebo ďasien. Má dlhší účinok - 3-4 hodiny.
 • Kapsuly sa užívajú pred útokom, majú predĺžené pôsobenie. Kapsuly sa užívajú 1-2 krát denne na prázdny žalúdok.
 • Masť sa aplikuje na dávkovací papier o množstvo predpísané ošetrujúcim lekárom. Papier s masťou tesne pritlačenou k telu v jej bezsrstovej časti.

Len lekár môže vypočítať dávku ľubovoľnej formy nitroglycerínu!

Izosorbid dinitrát

Tableta s liekom, kapsula a aerosólová forma uvoľňovania. V lekárňach predávaných pod názvami: Isoket, Izolong, Cardiket, Nitrosobid. Užíva sa ústami po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.

Zvyčajne sa 20 mg predpisuje 2-3 krát denne, jednu hodinu pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle. So slabo terapeutickým účinkom sa dávka postupne zvyšuje na 120 mg denne.

Aby sa zabránilo tolerancii organizmu k liekom, mesiac a pol po pravidelnom príjme je potrebné prestať na jeden deň a nahradiť jeden liek za iný s podobným účinkom na telo.

Ceny liekov závisia aj od krajiny pôvodu. Napríklad nitrozorbid v lekárňach je možné zakúpiť za 25 rubľov a sprej Isoket bude stáť asi 400 rubľov.

Isosorbid mononitrát

Obchodné názvy lieku: Isomonit, Mononit, Pentacard, Plodin, Monochinkve atď. Lieky sú dostupné v tabletách a dlhodobo pôsobiacich kapsulách s pridaním názvu "retard" k názvu. Tablety sa užívajú 2-krát denne, retardujú sa kapsuly raz denne. Postupne zvyšujte dávku.

V priemere sú náklady na tablety 300 až 400 rubľov za 30 kusov.

Antagonisti vápnika

Zo skupiny antagonistov vápnika sú v praxi široko používané Nifedipine, Verapamil a Diltiazem.

Lieky sa užívajú 1-2 krát denne.

Nifedipín sa môže používať v kombinácii s beta-blokátormi a lieky obsahujúce verapamil a diltiazém ako súčasť lieku sa nesmú užívať spoločne s beta-blokátormi.

Beta blokátory

Je ťažké izolovať konkrétne účinné liečivo zo skupiny beta-blokátorov. Účinnými látkami beta-blokátorov sú spravidla atenolol, metoprolol, timolol, bisoprolol atď. Zo všetkých tabliet sa ukázali dobre, Concor, Anaprilin, Coriol a Nebilet. Beta-blokátory sa užívajú s jedlom s cieľom znížiť ich vedľajšie účinky.

Názov beta-blokátora a jeho dávkovanie vyberá iba ošetrujúci lekár!

Počas užívania týchto liekov nezabudnite sledovať srdcovú frekvenciu. Pulz pri podávaní tablety by mal byť 50-60 úderov za minútu.

Ceny domáceho anaprilínu nie sú také vysoké ako pre dovážaný Concor alebo Nebilet. Pre porovnanie: 50 tabliet Anapryline stálo 27 rubľov a pre 28 piluliek nemeckej drogy Nebilet 980 rubľov bude musieť zaplatiť.

Antiagregáty proti krvným zrazeninám

Najznámejšou liekovou formou pilulky je aspirín. Aspirín sa užíva večer po jedle v dávke 75 až 150 mg jedenkrát.

Na liečbu kardiovaskulárnych ochorení je aspirín k dispozícii v špeciálnych formách - to je Aspirínové kardio, trombocas, CardiASK a Cardiomagnyl.

Odlišujú sa od bežného aspirínu jemnejším účinkom na žalúdok. Cena akéhokoľvek aspirínu nie je veľmi vysoká - v priemere 250 rubľov na 100 kusov.

U pacientov s intoleranciou na aspirín alebo so závažnou angínou sa predpísal klopidogrel. Jeho pôsobenie je mnohokrát silnejšie ako pôsobenie aspirínu. Ale náklady sú oveľa vyššie. Pre 28 ruských vyrobených tabliet budete musieť zaplatiť viac ako 400 rubľov.

statíny

Russkí kardiológovia predpisujú statinové lieky na báze účinných zložiek: rosuvastatín, simvastatín, fluvastatín a atorvastatín. Statíny sú užívané prevažne pred spaním.

Náklady na tablety sú pomerne vysoké. Napríklad anglický liek Crestor bude stáť v lekárni 2,500 rubľov za 28 kusov a americký Zokor bude stáť 750 rubľov. pre 28 ks.

Čo sa nedá urobiť pre úspešnú liečbu srdca

Veľmi často pacienti, ktorí navštevujú kardiológ a zhruba odhadujú, koľko ich lieky na srdcovú angíne budú stáť, budú vlniť svoje ruky na svoje zdravie a nebudú sa ponáhľať, aby si zobrali liek, a mysleli si, že v prípade náhleho napadnutia bolesti budú stáť nitroglycerín.

V žiadnom prípade to nie je možné! Je jednoduchšie požiadať svojho lekára, aby nahradil drahý liek lacnejším liekom s podobným účinkom.

Druhou častou chybou pri liečbe angíny je ľubovoľné zníženie alebo zvýšenie dávkovania. Pamätajte - len lekár rozhodujúci o tom, kedy zmeniť dávkovanie.

A v žiadnom prípade nemôže vyliečiť chorobu, ako je angina pectoris, len s ľudskými prostriedkami. To je mimoriadne nebezpečné pre život a zdravie pacienta!

Viac informácií o chorobe a jej liečbe z videa:

Angina - čo to je? Príčiny, symptómy a liečba

Angina pectoris je bežná choroba srdca, ktorá pri pokroku vedie k chronickému zlyhaniu srdca a infarktu myokardu. Angina pectoris sa často považuje za príznak poškodenia koronárnych artérií - náhla bolesť za hrudnou kosťou, ku ktorej dochádza na pozadí fyzickej námahy alebo stresovej situácie.

Pravdepodobne mnohí počuli výraz "stuhnutie angíny". Avšak, nie každý vie, že príčiny takéhoto nepohodlia v hrudníku sú zakorenené na ochorenia srdca. Akékoľvek nepohodlie spojené s bolesťou v oblasti hrudníka je prvým znakom ochorenia, akým je angína. Všetko kvôli - nedostatku krvného zásobenia srdcového svalu, a preto je bolestivý útok.

V tomto článku sa budeme zaoberať angínou pectoris, príznakmi toho, čo robiť a čo robiť. Okrem toho budeme hovoriť o liečbe a účinných spôsoboch prevencie choroby.

dôvody

Prečo sa objaví angína a čo je to? Angina pectoris je forma koronárnej choroby srdca charakterizovaná ostrými bolesťami v oblasti sterna. Súvisí to s tým, že v určitej časti srdca je normálne prekrvenie krvi. Po prvýkrát tento stav srdcového svalu opísal V. Geberden v roku 1768.

Všetky príčiny ochorení myokardu sú spojené s poklesom priemeru koronárnych ciev, medzi ktoré patria:

 1. Ateroskleróza koronárnych ciev je najčastejšou príčinou myokardiálnej ischémie, pri ktorej sa cholesterol ukladá na stenách tepny, čo vedie k zúženiu ich lúmenu. V budúcnosti môže byť ateroskleróza komplikovaná infarktom myokardu (smrť časti srdcového svalu vďaka úplnému uzavretiu tepny trombom).
 2. Tachykardia je nárast srdcovej frekvencie, čo spôsobuje zvýšenie potreby svalov kyslíka a živín a koronárne cievy nie vždy zvládajú dostatočné zásobovanie.
 3. Hypertenzia - zvýšenie systémového arteriálneho tlaku v nádobách nad normou spôsobuje kŕč (zúženie) koronárnych ciev.
 4. Infekčná patológia koronárnych artérií - endartritída, pri ktorej sa lúmen ciev zužuje v dôsledku ich zápalu.

Medzi predisponujúce príčiny angíny pektoris sa hovorí senilný vek, ktorý je spojený s vaskulárnym opotrebením, metabolickými poruchami, citlivosťou tkanív na degeneratívne zmeny. U mladých ľudí sa stenokardia vyvíja v prítomnosti rôznych ochorení, a to priamo kardiovaskulárneho systému a endokrinného, ​​nervového a metabolizmu.

Rizikové faktory sú nadváha, fajčenie, nezdravá strava, vrodené srdcové nedostatky a krvné cievy, hypertenzia, cukrovka.

klasifikácia

V závislosti od reakcie srdca na provokujúce faktory existuje niekoľko typov angíny pectoris:

 1. Stabilná angína napätia - príznaky prejavu sa prejavujú ako naliehavé, nudné bolesti alebo pocit ťažkosti v hrudi. Typické ožarovanie ľavého ramena alebo ľavej ruky. Spôsobené bolesťou, fyzickou námahou, stresom. Bolesť zmizne spontánne po ukončení fyzickej námahy alebo po užití nitroglycerínu.
 2. Nestabilná angína (progresívna angína pectoris). Človek môže prudko cítiť, že sa zhoršil. A to všetko sa deje bez zjavného dôvodu. Lekári spájajú vývoj tohto typu angíny s existenciou trhliny v srdcovej cievke umiestnenej v blízkosti aterosklerotického plátu. To vedie k tvorbe krvných zrazenín v koronárnych cievach, ktoré narúšajú normálny prietok krvi.
 3. Spontánna (variantná) angína pectoris je zriedkavá, je spôsobená spazom koronárnych artérií, čo spôsobuje, že myokard dostáva menej krvi a kyslíka. To sa prejavuje silnou bolesťou za hrudnou kosťou, srdcový rytmus je narušený. Spazmus nevedie k infarktu, rýchlo prechádza, čo spôsobuje dlhotrvajúcu hladinu myokardu v kyslíku.

Príznaky angíny pectoris

Keď nastane angína, bolesť je hlavným príznakom, ako u väčšiny srdcových ochorení. Najčastejšie sa to prejavuje pri ťažkej fyzickej námahe, ale môže sa rozvíjať aj na pozadí emočného vzrušenia, ktoré sa niekedy vyskytuje menej často.

Bolesť je lokalizovaná za hrudnou kosťou, je útlaková, takže angina pectoris má druhé meno - "angina pectoris". Ľudia opisujú pocity rôznymi spôsobmi: niekto sa cíti, akoby v tehdej tehlovej kosti, ktorá zasahuje do dýchania, niekto sa sťažuje na tlak v srdci, niekto má tendenciu cítiť pálenie.

Bolestné útoky, ktoré trvajú v priemere nie viac ako 5 minút. Ak trvanie záchvatu prekročí 20 minút, môže to znamenať prechod z angína na akútny infarkt myokardu, pokiaľ ide o frekvenciu záchvatov, všetko je individuálne - intervaly medzi nimi niekedy trvajú dlhé mesiace a niekedy sa útoky opakujú 60 alebo dokonca 100 krát denne.,

Trvalým spoločníkom na záchvaty angíny je tiež zmysel pre blížiacu sa katastrofu, paniku a strach zo smrti. Okrem vyššie uvedených symptómov môže byť angína pektoris indikovaná známkami ako dýchavičnosť a únava aj pri miernom namáhaní.

Príznaky angíny pektoris sú podobné ako príznaky infarktu myokardu. Môže byť ťažké rozlíšiť jednu chorobu od druhej. Útok na angínu sa uskutoční v priebehu niekoľkých minút, ak pacient sedí na odpočinok alebo užíva nitroglycerín. A z infarktu takéto jednoduché prostriedky nepomáhajú. Ak bolesti na hrudníku a iné príznaky nezmiznú dlhšie ako zvyčajne, ihneď zavolajte sanitku.

Čo robiť v prípade útoku stenokardie - núdzovej starostlivosti

Ak sa objavia príznaky angíny, čo treba urobiť, čo by sa nemalo robiť? Predtým, než príde sanitka s takýmto útokom angíny, je potrebná nasledovná domáca liečba:

 1. V žiadnom prípade sa nemôže vzdať emócií a paniky, pretože to môže výrazne zhoršiť kŕč. Preto je potrebné uzdravovať chorého človeka všetkými prostriedkami a nie prejaviť svoj vlastný strach.
 2. Pacient položte so svojimi nohami dole, nedovoľte mu vstať. Ak sa v miestnosti objaví záchvat angíny, musíte zabezpečiť dobrý prívod čerstvého vzduchu do miestnosti - otvorte okná alebo dvere.
 3. Ak chcete podať nitroglycerínovú tabletu pod jazykom v indikovanej dávke, ktorú kardiológ predtým predpísal, ak je nitroglycerín vo forme aerosólu, neindujte jednu dávku. Koncentrácia nitroglycerínu v krvi dosahuje maximálne po 4-5 minútach a začína sa znižovať po 15 minútach.
 4. Prečo práve pod jazykom? Absorbujúc v ústnej dutine, nitroglycerín nevstupuje do celkového obehu, ale priamo do koronárnych ciev. Rozširujú sa, prietok krvi do srdcového svalu sa niekoľkokrát zvyšuje, príznaky angíny pectoris sa zastavia.
 5. Ak sa záchvat nesnížil v priebehu 10-15 minút, aj po opakovanom podaní nitroglycerínu by sa mali používať analgetiká, pretože predĺžený záchvat môže byť prvým prejavom akútneho infarktu myokardu. Zvyčajne sa záchvat angíny zastaví v 5, maximálne 10 minút.
 6. Viac ako trikrát nemôžete použiť nitroglycerín, pretože môže dôjsť k prudkému poklesu krvného tlaku, čo by malo vážne dôsledky.
 7. Ak sa po prvýkrát v živote objaví záchvat angíny, a na pozadí všetkých vyššie uvedených krokov, musí prejsť sanitka viac ako desať minút.

Všeobecne platí, že prvá pomoc v prípade útoku na anginu pectoris sa zníži na užívanie liekov, ktoré rozširujú koronárne cievy. Patria sem chemické deriváty nitrátov, to znamená nitroglycerín. Efekt sa dostane do niekoľkých minút.

Liečba angíny pectoris

Všetky metódy liečby angíny pektoris zamerané na dosiahnutie týchto cieľov:

 1. Prevencia infarktu myokardu a náhla srdcová smrť;
 2. Zabránenie progresii ochorenia;
 3. Zníženie počtu, trvania a intenzity útokov.

Najdôležitejšou úlohou pri dosahovaní prvého cieľa je zmena životného štýlu pacienta. Zlepšenie prognózy ochorenia možno dosiahnuť nasledujúcimi činnosťami:

 1. Odvykanie od fajčenia.
 2. Stredná fyzická aktivita.
 3. Diéta a strata hmotnosti: obmedzenie spotreby soli a nasýtených tukov, pravidelná konzumácia ovocia, zeleniny a rýb.

Plánovaná farmakoterapia na liečbu angíny zahŕňa antianginózne (antiischemické) lieky, ktoré znižujú potrebu kyslíka v srdcovom svale: dlhodobo pôsobiace nitráty (erinitída, sustak, nitrosorbid, nitrón atď.), B-adrenergné blokátory (anaprilina, trazikor atď. ), blokátory kalciového kanála (verapamil, nifedipín), preduktálne atď.

Pri liečbe angíny pectoris sa odporúča používať antisklerotické lieky (skupina statínov - lovastatín, zocor), antioxidanty (tokoferol, aevit), antiagregačné lieky (aspirín). V pokročilých štádiách nestabilnej angíny pectoris, keď bolesť nezmizne po dlhú dobu, sa používajú chirurgické metódy liečby angíny pectoris:

 1. Operácia bypassu koronárnych artérií: keď sa z vlastnej žily vytvorí ďalšia srdcová cievna látka priamo z aorty. Neprítomnosť kyslíkového hladovania úplne zmierňuje príznaky angíny.
 2. Stenovaskulárne cievy srdca s angínou umožňujú vytvoriť určitý priemer tepien, ktorý nie je zúžený. Podstata operácie: vložená do srdca tepien trubice, ktorá nie je stlačená.

Angína a výsledok

Angina pectoris je chronická. Útoky môžu byť zriedkavé. Maximálna doba trvania záchvatu angíny - 20 minút, môže mať za následok infarkt myokardu. U pacientov trpiacich predĺženou angínou sa rozvíja kardiálna skleróza, narušuje sa srdcový rytmus a objavujú sa príznaky srdcového zlyhania.

prevencia

Účinná prevencia angíny pektoris vyžaduje odstránenie rizikových faktorov:

 1. Sledujte svoju váhu a snažte sa vyhnúť obezite.
 2. Zabudnite na fajčenie a iné zlé návyky navždy.
 3. Včas liečiť súčasné ochorenia, ktoré môžu byť predpokladom pre vznik angíny pectoris.
 4. S genetickou predispozíciou na srdcové ochorenie trvať viac času na posilnenie srdcového svalu a zvýšenie elasticity krvných ciev, navštíviť miestnosť pre fyzickú terapiu a striktne dodržiavať všetky rady ošetrujúceho lekára.
 5. Vedú aktívny životný štýl, pretože hypodynamia je jedným z rizikových faktorov pri rozvoji angíny pectoris a iných ochorení srdca a krvných ciev.

Ako je sekundárna profylaxia sa už potvrdenou diagnózou anginy pectoris nutné, aby sa zabránilo rušeniu a fyzickú námahu profylakticky, aby sa nitroglycerín zaťaženie, prevenciu aterosklerózy, terapeutické komorbidity.

Angina pectoris: napätie a pokoj, stabilné a nestabilné - príznaky, liečba

Jedným z najčastejších klinických prejavov ochorenia koronárnych artérií (koronárna choroba srdca) je angína. Tiež sa nazýva "angina pectoris", aj keď sa táto definícia ochorenia nedávno veľmi zriedka používala.

príznaky

Názov je spojený s príznakmi ochorenia, ktoré sa prejavujú pocitom tlaku alebo kontrakcie (úzke stenózy z gréčtiny), pocit pálenia v oblasti srdca (kardia), za hrudnou kosťou a premenou na bolesť.

Vo väčšine prípadov sa náhle objaví bolesť. U niektorých ľudí sú príznaky angíny pectoris vyslovované v stresových situáciách, v iných - počas preťaženia pri vykonávaní ťažkej fyzickej práce alebo športových cvičení. Pri tretích útokoch sa zobudí uprostred noci. Najčastejšie je to kvôli zašpineniu v miestnosti alebo príliš nízkej teplote okolia, vysokému krvnému tlaku. V niektorých prípadoch dochádza k útoku s prejedaním (najmä v noci).

oblasti typických bolestivých irides pri angíne pectoris

Trvanie bolesti - nie viac ako 15 minút. Ale oni môžu dať na predlaktie, pod lopatou, krkom a dokonca aj čeľuste. Často sa záchvat angíny pektoris prejavuje nepríjemnými pocitmi v epigastrickej oblasti, napríklad ťažkosťami v žalúdku, žalúdočnými kŕčmi, nevoľnosťou a pálenie záhy. Vo väčšine prípadov zmiznú bolestivé pocity hneď, ako sa z človeka odstráni emočný vzrušenie, ak sa zastaví pri chôdzi, prestane pracovať. Ale niekedy na zastavenie útoku je potrebné užívať drogy zo skupiny dusičnanov s krátkym účinkom (nitroglycerínová tableta pod jazykom).

Existuje veľa prípadov, keď sa symptómy útoku na angínu prejavujú len v podobe nepríjemných pocitov v žalúdku alebo bolesti hlavy. V tomto prípade diagnóza choroby spôsobuje určité ťažkosti. Je tiež potrebné rozlíšiť bolestivé záchvaty angíny zo symptómov infarktu myokardu. Sú krátkodobé a sú ľahko odstránené pri použití nitroglycerínu alebo nidefilíny. Kým bolesť v infarkte myokardu s týmto liekom neprestáva. Okrem toho s angínou nie je v pľúcach žiadne preťaženie a dýchavičnosť, telesná teplota zostáva normálna, pacient nemá počas vzrušenia žiadnu vzrušenie.

Často je táto choroba sprevádzaná srdcovou arytmiou. Externé príznaky angíny pektoris a srdcových arytmií sa prejavujú nasledovne:

 • Bledosť kože tváre (v atypických prípadoch je sčervenanie);
 • Studený pot na čele;
 • Na tvári je vyjadrenie utrpenia;
 • Ruky sú chladné, so stratou pocitov v prstoch;
 • Dýchanie je povrchné, zriedkavé;
 • Pulz na začiatku útoku - častý, až do konca jeho frekvencie klesá.

Etiológia (príčiny)

Najbežnejšou príčinou tejto choroby je ateroskleróza koronárnych ciev a hypertenzia. Predpokladá sa, že výskyt angíny pektoris je spôsobený poklesom prívodu kyslíka do koronárnych ciev a srdcového svalu, ku ktorému dochádza vtedy, keď krvný tok do srdca nezodpovedá jeho potrebám. To spôsobuje ischémiu myokardu, ktorá naopak prispieva k narušeniu oxidačných procesov, ktoré sa vyskytujú v ňom, a vzniku prebytku metabolických produktov. Často srdcové svaly vyžadujú zvýšené množstvo kyslíka u pacientov s ťažkou hypertrofiou ľavej komory. Dôvodom sú ochorenia, ako je dilatačná alebo hypertrofická kardiomyopatia, regurgitácia aorty, aortálna stenóza.

Veľmi zriedkavo (ale takéto prípady boli zaznamenané), srdcová angina sa vyskytuje na pozadí infekčných a alergických ochorení.

Priebeh ochorenia a prognóza

Táto choroba sa vyznačuje chronickým priebehom. Útoky sa môžu opakovať pri ťažkej práci. Často sa vyskytujú vtedy, keď sa človek práve začína pohybovať (chodiť), najmä v chladnom a vlhkom počasí, v letných dňoch. Emocionálne, mentálne nevyvážené osoby vystavené častým stresom sú vystavené mŕtviciam. Vyskytli sa prípady, kedy bol prvý záchvat angíny pectoris smrteľný. Vo všeobecnosti, s správne zvoleným spôsobom liečby, podľa odporúčaní lekárov, prognóza je priaznivá.

liečba

Na odstránenie angíny pectoris sa používajú:

 1. Konzervatívne liečebné metódy, vrátane liekov (liečivých) a iných liekov;
 2. Ordinácie.

Liečba liekov na liečbu angíny pečene je vykonávaná kardiológa. Zahŕňa to:

Nežiaduce lieky zahŕňajú:

 • Používanie diét zameraných na zníženie hladín cholesterolu v krvi;
 • Prispôsobenie telesnej hmotnosti podľa jej indexu rastu;
 • Vývoj jednotlivých záťaží;
 • Liečba alternatívnou medicínou;
 • Odstránenie zlých návykov: fajčenie, užívanie alkoholu atď.

Atherotomia, rotoblácia, koronárna angioplastika, najmä stenting, ako aj ťažké chirurgické zákroky - chirurgia bypassu koronárnej artérie sú zahrnuté v chirurgickej liečbe. Spôsob liečby sa vyberá v závislosti od typu angíny a závažnosti ochorenia.

Klasifikácia angíny pectoris

Nasledujúca klasifikácia choroby sa prijíma:

 • Z dôvodu:
  1. Angína pektoris sa zdôrazňuje v dôsledku fyzickej námahy;
  2. Angína odpočinok, záchvaty ktorých prekonávajú pacienta počas nočného spánku a počas dňa, keď ležia, bez zjavných predpokladov.
 • Vzhľadom na povahu perkolácie: Prinzmetálna angina je zvýraznená ako samostatný typ.
  1. Stabilný. Útoky choroby sa objavujú s určitou, predvídateľnou frekvenciou (napríklad za jeden alebo dva dni, niekoľkokrát za mesiac atď.). Je rozdelená na funkčné triedy (FC) z I na IV.
  2. Nestabilná. Prvýkrát vzniká (letecké sily), progresívna (PS), pooperačná (skorá predinfarkcia), spontánna (variantná, vazospastická).

Každý druh a poddruh má svoje vlastné charakteristické črty a znaky priebehu ochorenia. Zvážte každého z nich.

Stabilná angína

Akadémia lekárskych vied uskutočnila výskum o tom, aké typy fyzickej práce môžu vykonávať ľudia s ochoreniami kardiovaskulárneho systému, bez toho, aby prekonali nepohodlie a záchvaty vo forme ťažkosti a bolesti na hrudníku. Zároveň bola stabilná námaha na angínu pectoris rozdelená na funkčné triedy, z ktorých štyri boli rozlíšené.

I funkčná trieda

Nazýva sa to latentná (utajená) angína. Je charakterizovaná tým, že pacient môže vykonávať takmer všetky druhy práce. Ľahko prekonáva veľké vzdialenosti pešo, ľahko sa šplhá po schodoch. Ale iba vtedy, keď sa to všetko uskutoční mierne a na určitý čas. S akceleráciou pohybu alebo zvýšením trvania a tempa práce sa objaví záchvat angíny. Najčastejšie sa takéto útoky vyskytujú pri extrémnych zaťaženiach zdravého človeka, napríklad pri pokračovaní športových aktivít, po dlhej prestávke, nadmernej fyzickej námahe atď.

II funkčnej triedy

Ľudia, ktorí sú vystavení angíne pektoris tejto funkčnej triedy, často zaznamenávajú záchvaty v určitých hodinách, napríklad ráno po prebudení a náhle sa dostanú z postele. V niektorých sa prejavujú po prekonaní schodov určitej podlahy, v iných - pri pohybe za zlého počasia. Zníženie počtu útokov prispieva k riadnej organizácii práce a rozdeľovaniu fyzickej aktivity. Vykonávať ich v optimálnom čase.

III funkčnej triedy

Angina pectoris tohto typu je charakteristická pre ľudí so silným psycho-emocionálnym vzrušením, u ktorých sa objavujú záchvaty pri pohybe normálnym tempom. A prekonanie schodov do vašej podlahy sa pre nich zmení na skutočný test. Títo ľudia sú často vystavení pokojovej angíne. Sú najčastejšími pacientmi v nemocniciach s diagnostikovaným ochorením koronárnych artérií.

IV funkčnej triedy

U pacientov s angínou pektoris tejto funkčnej triedy akýkoľvek fyzický námah, dokonca bezvýznamný, spôsobuje útok. Niektorí sa nemôžu ani pohybovať po byte bez bolesti v hrudníku. Medzi nimi je najväčšie percento pacientov, ktorých bolesť nastáva v pokoji.

Nestabilná angína

Angína pektoris, počet útokov, ktoré sa potom môžu zvýšiť, potom klesať; ich intenzita a dĺžka sa zároveň mení, nazýva sa nestabilným alebo progresívnym. Nestabilná angína pectoris (NS) sa vyznačuje nasledujúcimi znakmi:

 • Povaha a závažnosť výskytu:
  1. Trieda I. Počiatočná fáza chronickej angíny. Prvé príznaky nástupu ochorenia boli zaznamenané krátko pred odchodom na lekára. V tomto prípade je exacerbácia CHD kratšia ako dva mesiace.
  2. Trieda II. Subakútny kurz. Bolestivé syndrómy boli pozorované počas celého mesiaca, ktorý predchádzal dátumu návštevy lekára. Ale za posledné dva dni neprítomnosť.
  3. Trieda III. Akútne. Útoky z angíny boli v posledných dvoch dňoch zaznamenané v pokoji.
 • Podmienky výskytu:
  1. Skupina A. Nestabilná, sekundárna angína. Príčiny jeho vývoja sú faktory vyvolávajúce ICHS (hypotenzia, tachyarytmia, nekontrolovaná hypertenzia, infekčné choroby sprevádzané horúčkou, anémia atď.),
  2. Skupina B. Nestabilná primárna angína. Vyvíja sa pri absencii faktorov, ktoré zvyšujú priebeh ochorenia koronárnych artérií.
  3. Skupina C. Skorá postinfrakčná stenokardia. Vyskytuje sa v nadchádzajúcich týždňoch po akútnom infarkte myokardu.
 • Na pozadí prebiehajúcej terapeutickej liečby:
  1. Vyvíja sa s minimálnymi lekárskymi postupmi (alebo ich nevykonávať).
  2. S prebiehajúcim kurzom s drogami.
  3. Vývoj pokračuje intenzívnou liečbou.

Zostávajúca angína pectoris

Pacienti s diagnózou angíny sú stabilnou IV funkčnou triedou, takmer vždy sa sťažujú na bolesť v noci, rovnako ako skoro ráno, keď sú len v hore a v posteli. Prieskum srdcových a hemodynamických procesov u týchto pacientov prostredníctvom nepretržitého denného monitorovania dokazuje, že predchodcom každého útoku je zvýšenie krvného tlaku (diastolický a systolický) a zvýšenie srdcovej frekvencie. U niektorých jedincov bol tlak vysoký av pľúcnej tepne.

Liečba angíny pectoris je ťažší priebeh námahenej angíny pectoris. Najčastejšie nástup útoku predchádza psycho-emocionálny stres, ktorý spôsobuje zvýšenie krvného tlaku.

Je oveľa ťažšie ich zatknúť, pretože odstránenie príčiny ich výskytu predstavuje určité ťažkosti. Koniec koncov, akékoľvek ospravedlnenie môže slúžiť ako psycho-emocionálne zaťaženie - rozhovor s lekárom, rodinný konflikt, problémy v práci atď.

Keď sa prvýkrát objaví útok tohto typu stenokardie, mnohí ľudia majú pocit paniky. Obávajú sa pohybu. Po prekonaní bolesti sa u človeka prejaví pocit nadmernej únavy. Na čele sa objavujú kvapky studeného potu. Frekvencia výskytu útokov - všetky odlišné. V niektorých sa môžu prejaviť iba v kritických situáciách. Ďalšie útoky sa navštevujú viac ako 50 krát denne.

Jedným z typov kľudovej anginy je vazospastická angína. Hlavným dôvodom nástupu záchvatov je náhle kŕče koronárnych ciev. Niekedy sa to deje aj bez prítomnosti aterosklerotických plakov.

U mnohých starších ľudí je spontánna angína typická, ktorá sa vyskytuje skoro ráno, v kľude alebo keď sa mení ich telesná pozícia. Neexistujú žiadne viditeľné predpoklady pre záchvaty. Vo väčšine prípadov je ich výskyt spojený s nočnými morami, podvedomým strachom zo smrti. Takýto útok môže trvať trochu dlhšie ako iné typy. Často nie je zastavený nitroglycerínom. Všetko toto je angína, príznaky ktorých sú veľmi podobné symptómom infarktu myokardu. Ak urobíte kardiogram, uvidíte, že myokard sa nachádza v štádiu dystrofie, ale nie sú žiadne zrejmé príznaky srdcového záchvatu a aktivita enzýmov, ktoré na ne ukazujú.

Tlačová mechúrová angína

Printsmetálna angína je špeciálny, atypický a veľmi zriedkavý typ koronárnej choroby srdca. Dostala toto meno na počesť amerického kardiológa, ktorý ho prvýkrát objavil. Zvláštnosťou tohto typu choroby je cyklická povaha nástupu útokov, ktoré po sebe idú po určitom časovom intervale. Zvyčajne tvoria sériu útokov (od dvoch do piatich), ktoré sa objavujú vždy súčasne - skoro ráno. Ich trvanie môže byť od 15 do 45 minút. Tento typ angíny je často sprevádzaný ťažkou arytmiou.

Predpokladá sa, že tento typ stenokardie je choroba mladých ľudí (až 40 rokov). Zriedkavo spôsobuje srdcový záchvat, ale môže prispieť k rozvoju porúch srdcového rytmu, ktoré sú nebezpečné pre život človeka, ako je ventrikulárna tachykardia.

Povaha bolesti pri angíne

Väčšina ľudí s angínou trpí bolesťou na hrudníku. Niektorí ho charakterizujú ako lisovanie alebo rezanie, v iných sa cítia ako krk alebo horenie srdca. Ale mnohí pacienti, ktorí nemôžu presne vyjadriť povahu bolesti, pretože vyzařuje do rôznych častí tela. Skutočnosť, že táto stenokardia je často preukázaná charakteristickým gestom - zovretou päsťou (jednou alebo oboma rukami) pripevnenou k hrudníku.

Bolesti pri stenocardii zvyčajne nasledujú za sebou, postupne sa zosilňujú a narastajú. Dosiahli určitú intenzitu, takmer okamžite zmizli. Pre angínu pectoris sa vyznačuje výskyt bolesti v čase záťaže. Bolesť na hrudníku v hrudi, ktorá sa objavuje na konci pracovného dňa po dokončení fyzickej práce, nemá nič spoločné s ischemickou chorobou srdca. Nemali by ste sa obávať, či bolesť trvá len niekoľko sekúnd, a zmizne s hlbokým nadýchaním alebo zmenou pozície.

Video: Prednáška o angíne a ischemickej chorobe srdca u SPbU

Rizikové skupiny

Existujú vlastnosti, ktoré môžu vyvolať vznik rôznych typov angíny pectoris. Nazývajú sa rizikové skupiny. Rozlišujú sa tieto rizikové skupiny:

 • Nemodifikované - faktory, ktoré osoba nemôže ovplyvniť (eliminovať). Patria medzi ne:
  1. Dedičnosť (genetická predispozícia). Ak niekto z mužskej rodiny uhynul vo veku 55 rokov zo srdcového ochorenia, potom je syn vystavený riziku vzniku angíny. Na ženskej línii sa riziko ochorenia vyskytne, ak úmrtie klesne zo srdcového ochorenia na 65 rokov.
  2. Race. Je potrebné poznamenať, že angína je pozorovaná častejšie u Európanov, najmä v severných krajinách, ako u tých v južných krajinách. A najnižšie percento choroby - medzi zástupcami rasy Negroid.
  3. Pohlavie a vek. Vo veku 55 rokov sa angina stáva častejšie u mužov ako u žien. Je to spôsobené vysokou produkciou estrogénu (ženských hormónov) počas tohto obdobia. Ide o spoľahlivú ochranu srdca pred rôznymi chorobami. Avšak počas menopauzy sa obraz mení a riziko angíny medzi zástupcami oboch pohlaví sa stáva rovnakým.
 • Modifikovaná - riziková skupina, v ktorej môže osoba ovplyvniť príčiny choroby. Zahŕňa tieto faktory:
  1. Nadváha (obezita). Pri strate hmotnosti sa hladina cholesterolu v krvi znižuje, klesá krvný tlak, čo znateľne znižuje riziko angíny pectoris.
  2. Diabetes mellitus. Udržaním hladín cukru v krvi blízkych normálnym hodnotám je možné kontrolovať frekvenciu útokov IHD.
  3. Emocionálny stres. Môžete sa pokúsiť vyhnúť mnohým stresovým situáciám, a tým znížiť počet záchvatov angíny.
  4. Zvýšený krvný tlak (hypertenzia).
  5. Nízka fyzická aktivita (hypodynamia).
  6. Zlé návyky, najmä fajčenie.

Núdzová starostlivosť o angínu

Ľudia s diagnostikovanou progresívnou angínou (a inými typmi) sú ohrození pravdepodobnosťou náhlej smrti a výskytu infarktu myokardu. Preto je dôležité vedieť, ako rýchlo zvládnuť hlavné príznaky ochorenia sami a ak je potrebná intervencia lekárov.

Vo väčšine prípadov sa táto choroba prejavuje výskytom ostrých bolestí v oblasti hrudníka. K tomu dochádza v dôsledku skutočnosti, že myokard trpí nedostatkom kyslíka kvôli nízkej krvi počas cvičenia. Prvá pomoc počas útoku by mala byť zameraná na obnovenie prietoku krvi.

Preto by mal mať každý pacient s angínou pectoris rýchlo pôsobiace liečivo na cievnu dilatáciu, napríklad nitroglycerín. V takom prípade lekári odporúčajú, aby sa užívali krátko pred údajným začiatkom útoku. Platí to najmä vtedy, ak sa predpokladá emočný výbuch alebo sa má robiť ťažká práca.

Ak spozorujete, že osoba, ktorá kráča na ulici a náhle zomrela, sa veľmi bledá a nedobrovoľne dotýka hrudníka dlaňou alebo zovretou päsťou, znamená to, že má záchvat koronárnych ochorení srdca a na angínu je potrebná núdzová starostlivosť.

Aby ste to mohli urobiť, musíte urobiť nasledovné:

 1. Pokiaľ je to možné, posaďte sa na osobu (ak nie je v blízkosti stolička, potom priamo na zemi).
 2. Otvorte jeho hruď a odtrhnite tlačidlo.
 3. Pozrite sa na úspornú pilulku nitroglycerínu (Valocordin alebo Validol) a položte ju pod jeho jazyk.
 4. Sledujte čas, ak sa v priebehu jednej alebo dvoch minút nebude cítiť lepšie, potom musíte zavolať sanitku. V takomto prípade pred príchodom lekárov je vhodné, aby sa držal blízko k nemu a snažil sa ho zapojiť do rozhovoru o abstraktných témach.
 5. Po príchode lekárov sa pokúste jasne vysvetliť lekárom obraz toho, čo sa deje od začiatku útoku.

Dnes sú rýchlo pôsobiace dusičnany dostupné v rôznych formách, ktoré pôsobia okamžite a oveľa efektívnejšie ako tablety. Sú to aerosoly nazývané Nitro mak, Isotket, Nitrospray.

Spôsob ich použitia je nasledovný:

 • Pretrepte plechovku,
 • Prístroj postriekajte tak, aby smeroval k ústam pacienta,
 • Nútiť ho, aby zadržal dych, injekciu jednej dávky aerosólu a snažil sa dostať pod jazyk.

V niektorých prípadoch možno budete musieť znovu podať liek.

Podobná pomoc by mala byť poskytnutá pacientovi aj doma. Zmierňuje akútny záchvat a môže sa ukázať ako spasiteľný bez toho, aby sa mohol vyvinúť infarkt myokardu.

diagnostika

Po vykonaní prvej nevyhnutnej starostlivosti sa pacient musí nevyhnutne objaviť lekárovi, ktorý objasní diagnózu a zvolí optimálnu liečbu. Pre toto diagnostické vyšetrenie sa vykoná nasledovné:

 1. Z pacientovej slová sa zostavuje anamnéza. Na základe sťažností pacienta lekár určí predbežné príčiny ochorenia. Po kontrole krvného tlaku a pulzu meraním srdcovej frekvencie je pacient poslaný na laboratórnu diagnózu.
 2. Laboratórium analyzuje krvné testy. Je dôležité analyzovať prítomnosť cholesterolových plakov, ktoré sú predpokladom výskytu aterosklerózy.
 3. Inštrumentálna diagnostika sa vykonáva:
  • Holter monitoring, počas ktorého pacient počas dňa prenáša prenosný záznamník, ktorý zaznamená EKG a prenáša všetky prijaté informácie do počítača. Z tohto dôvodu sú zistené všetky porušenia v práci srdca.
  • Testy zaťaženia na štúdium reakcie srdca na rôzne druhy stresu. Triedy stabilnej angíny sú určené týmito skupinami. Testovanie sa vykonáva na bežiacom páse (bežecký pás) alebo na bicyklovom ergometri.
  • Na objasnenie diagnózy bolesti, ktoré nie sú základnými faktormi angíny a ktoré sú spojené s inými ochoreniami, sa vypočítava multispirálna tomografia.
  • Voľbou optimálnej liečby (medzi konzervatívnou a operatívnou) môže lekár odkázať pacienta na koronárnu angiografiu.
  • Ak je to potrebné, na určenie závažnosti poškodenia srdcových ciev sa vykoná echokardiografia (endovaskulárna echokardiografia).

Video: Diagnóza neužívateľnej angíny

Prípravky na liečbu stenocardie

Lieky sú potrebné na zníženie frekvencie záchvatov, zníženie ich trvania a zabránenie vzniku infarktu myokardu. Odporúča sa každému, kto trpí akýmkoľvek typom angíny pectoris. Výnimkou je prítomnosť kontraindikácií pri užívaní lieku. Kardiológ vyberá liek pre každého konkrétneho pacienta.

 • Klopidogrel a aspirín (kyselina acetylsalicylová) patria medzi lieky, ktoré znižujú krvné zrazeniny. ** Mimochodom, pri dlhodobom, konštantnom užívaní aspirínu sa riziko srdcového infarktu zníži o 30%.
 • Prípravky Bisaprolol, Atenolol, Metaprolol pomáhajú znižovať hladovanie srdcového svalu v kyslíku. K tomu dochádza v dôsledku blokovania stresových hormónov, ktoré postihujú myokard a vyrovnávajú nerovnováhu medzi potrebou a poskytovaním svalov srdca kyslíkom.
 • Významné zníženie úmrtí pri kardiovaskulárnych ochoreniach prispieva k užívaniu statínov - Atorvastina, Simvastina atď.
 • Tablety s anginou sa môžu liečiť pomocou lisinoprilu, enalaprilu, perindoprilu a ďalších, ktoré patria do skupiny inhibítorov ACE. Tieto lieky znižujú riziko srdcového zlyhania.
 • Skupina liečiv vápenatých antagonistov zahŕňa Diltiazem a Verapamil. Musia sa však aplikovať opatrne. Sú kontraindikované pri syndróme slabého sínusového uzla.
 • Úľavu kŕčov koronárnych ciev vykonávajú lieky, ktoré sú v skupine dusičnanov. Ide o izosorbitolmononitrát a dinitrát, ako aj nitroglycerín.

Video: Expertné stanovisko o liečbe angíny pectoris s prípadovou štúdiou

Alternatívna medicína na liečbu angíny pectoris

Dnes sa mnohí snažia liečiť rôzne choroby s použitím alternatívnej medicíny. Niektorí sú na nich závislí, niekedy dosahujú fanatizmus. Musíme však vzdať hold skutočnosti, že mnohé tradičné lieky pomáhajú vyrovnať sa s mŕtvicami bez vedľajších účinkov, ktoré sú vlastné niektorým liekom. Ak sa liečba ľudovými liekmi uskutočňuje v kombinácii s farmakoterapiou, potom sa počet vyskytujúcich sa záchvatov môže výrazne znížiť. Mnohé liečivé rastliny majú utišujúci a vazodilatačný účinok. A môžete ich použiť namiesto bežného čaju.

Jedným z najúčinnejších prostriedkov na posilnenie srdcového svalu a zníženie rizika srdcových ochorení a krvných ciev je zmes, ktorá pozostáva z citrónov (6 ks), cesnaku (hlavu) a medu (1 kg). Citróny a cesnak sú rozdrvené a kúpené v mede. Zmes sa infúzí dva týždne na tmavom mieste. Vezmite si čajovú lyžičku ráno (na prázdny žalúdok) a večer (pred spaním).

Viac informácií o tejto a ďalších metódach čistenia a posilnenia krvných ciev nájdete tu.

Nemenej zdravý účinok dáva dychové cvičenia podľa Buteyka. Učí, ako správne dýchať. Mnohí pacienti, ktorí zvládli techniku ​​dýchacích cvičení, sa zbavili prekrvenia krvného tlaku a naučili sa vyliečiť záchvaty z angíny, znovu získať príležitosť žiť normálne, športovať a fyzicky pracovať.

Prevencia angíny pectoris

Každý vie, že najlepšou liečbou tejto choroby je jej prevencia. Aby ste boli vždy v dobrej kondícii a nechytili srdce s najmenším nárastom zaťaženia, je potrebné:

 1. Sledujte svoju váhu, snažte sa vyhnúť obezite;
 2. Zabudnite na fajčenie a iné zlé návyky navždy;
 3. Včas liečiť súčasné ochorenia, ktoré môžu byť predpokladom vzniku angíny pectoris;
 4. S genetickou predispozíciou na srdcové ochorenie trvať viac času na posilnenie srdcového svalu a zvýšenie elasticity krvných ciev, návštevu miestnosti fyzickej terapie a prísne dodržiavania všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára;
 5. Vedú aktívny životný štýl, pretože hypodynamia je jedným z rizikových faktorov pri rozvoji angíny pectoris a iných ochorení srdca a krvných ciev.

Dnes majú takmer všetky kliníky fyzioterapeutické miestnosti, ktorých účelom je prevencia rôznych chorôb a rehabilitácia po komplexnej liečbe. Sú vybavené špeciálnymi simulátormi a zariadeniami, ktoré riadia prácu srdca a iných systémov. Lekár, ktorý sa podieľa na vedení tried v tejto kancelárii, vyberie súbor cvičení a zaťaženie, ktoré je vhodné pre konkrétneho pacienta, berúc do úvahy závažnosť ochorenia a ďalšie znaky. Návšteva môže významne zlepšiť ich zdravie.

Angina pectoris srdcové ochorenie, liečba, symptómy, príčiny, príznaky

Angína je založená na akútnej ischémii myokardu spôsobenej funkčným kŕčom (alebo nedostatočným rozšírením) koronárnych artérií.

V budúcnosti priebehu ochorenia vyvíja veľmi často a ich anatomické straty koronaroskleroza (atheromatosis vencovitých tepien), ktorý bol dobre známe prvý autor opisuje ochorenia ako "kalcifikácie koronárnych tepien." Tak, nedostatočná podstate odôvodnené časť expozície angina z aterosklerotické lézie srdca, a na začiatku štádiu ochorenia správne pripisovaná neurogénna funkčných cievnych ochorení. GF Lang opisuje anginy pectoris v "Choroby nevrogumoralnogo regulácii krvného obehu stroj", a aterosklerózy koronárnych tepien, v sekcii "choroby ciev"; Avšak úzke spojenie funkčných porúch koronárnej cirkulácie s organickými léziami srdcových tepien umožňuje viac opisovať obe formy v rámci jedinej choroby.

Toto ochorenie, niekedy nazývané "angina pectoris", prvýkrát opísal anglický doktor V. Geberden v roku 1768. Podľa niektorých údajov sa angína vyvíja u mužov 3-4 krát častejšie ako u žien.

Angina pectoris sa vyvíja v dôsledku akútnej nedostatočnosti zásobovania koronárnou krvou, to znamená rozdielu medzi prietokom krvi do srdca a jeho potrebou. Ako výsledok obehové poruchy srdcového svalu môže vyvinúť ischémia myokardu - vykrvácaním časť srdcovej svalového tkaniva, ktorá zase vyvoláva metabolické abnormality v myokardu a prispieva k nadmerné hromadenie metabolických produktov v nich.

Najčastejšie príčiny angíny sú nasledujúce faktory:

 • ateroskleróza koronárnych artérií;
 • porušenie krvného tlaku;
 • infekčné a infekčné alergické lézie (oveľa menej).

Bolesť na hrudníku pri angíne je charakterizovaná skutočnosťou, že čas jej výskytu a remisia je jasne vyjadrený. Navyše bolesť nastáva spravidla za určitých okolností, okolností - pri chôdzi, najmä pri zrýchľujúcom sa pohybe, pri stúpaní do kopca, pri ostrých vetroch, ako aj pri inej významnej fyzickej námahe a / alebo výraznom emočnom strese. S pokračovaním alebo nárastom fyzickej námahy sa napätie zvyšuje a bolesť, a s uvoľnením, bolesť ustúpi a zmizne v priebehu niekoľkých minút. Trvanie útoku je zvyčajne 1-15 minút. Angína bolesť rýchlo ustúpiť a zastaviť po užití nitroglycerínu. Napriek tomu sa môžu objaviť záchvaty, ktoré trvajú od 30 minút do 1 hodiny. Takéto záchvaty v niektorých prípadoch vedú k infarktu myokardu. Ak teda trvá angina pectoris trvajúca 20-30 minút alebo ak dôjde k zvýšeniu alebo zvýšeniu záchvatov angíny pectoris, v blízkej budúcnosti by sa malo vykonať elektrokardiografické vyšetrenie (do 24 hodín). V budúcnosti musí byť pacient pod stálym lekárskym dohľadom, to znamená, že pacient musí byť hospitalizovaný.

Útoky na angínu pectoris sa nemusia objaviť dlho a môžu sa vyskytnúť pomerne často. Pacienti s dlhou anamnézou ochorenia majú riziko vzniku kardiálnej sklerózy, výskytu srdcových arytmií a výskytu príznakov srdcového zlyhania.

Existuje množstvo odporúčaní, ktorých dodržiavanie môže pomôcť vydržať alebo vyhnúť sa náhlemu angínu.

 1. Počas útoku by ste mali pokojne a najlepšie sedieť a dať jednu tabletu s nitroglycerínom na cukorovú kocku alebo na platnú tabletu pod jazyk. Pri neprítomnosti účinku sa musí liečivo opäť užívať po 2 až 3 minútach. Ako sedatívum je lepšie užívať 30-40 kvapiek Corvalolu (Valocordin).
 2. Ako prevencia mŕtvice je potrebné vyhnúť sa silnému fyzickému a emocionálnemu stresu.
 3. Nemenej dôležitá je liečba súvisiacich ochorení, prevencia aterosklerózy atď.
 4. Vezmite nitroglycerín za prítomnosti príznakov stresu, ktoré môžu vyvolať záchvat angíny. Okrem nitroglycerínu, zmierňujúceho akútne prejavy mŕtvice, ale s krátkym trvaním účinku, je potrebné užívať lieky s dlhodobým účinkom (nitromazín, nitrozorbid, trinitrolong atď.). Tieto lieky sa užívajú počas lekárskych kurzov a pri stabilizácii stavu pacienta, to znamená dlhej absencii záchvatov, napríklad pred námahou, cestovaním atď.

Príznaky a príznaky angíny pectoris

Je potrebné poznamenať, že výrazné črty angina - paroxyzmálna charakter bolesti, jasný vzťah medzi výskytom bolesti na hrudníku a fyzikálne (a emocionálne) zaťaženie, ako aj rýchle zmiernenie bolesti nitroglycerínom - dostatočné základy pre diagnostiku a vymedzenie tohto ochorenia z iných bolestí pocity v oblasti srdca a hrudníka súvisiace s inými príčinami.

Je dôležité mať na pamäti, že nie každá bolesť na hrudníku je znakom angíny pectoris.

Bolesť v srdci, spojená s inými príčinami, ale nie s angínou, sa často spája pod všeobecným pojmom "kardialgia". Podobné prejavy sa vyskytujú aj pri iných ochoreniach, ako je kardiovaskulárny systém (napríklad srdcové chyby, aortitída atď.).

Bolesť v srdci s angínou môže trvať mnoho hodín a dokonca aj niekoľko dní. Niekedy sa pacienti cítia blesk, prenikajúca bolesť, ktorá je lokalizovaná v hornej časti srdca. Použitie nitroglycerínu v takýchto prípadoch nefunguje. Oslobodenie od stavu pacienta sa spravidla vyskytuje pod vplyvom sedatív (sedatív) a liekov proti bolesti. Treba poznamenať, že keď sú pocity neuralgie pozdĺž interkostálnych nervov bolestivé body.

Nasledujúce príznaky, ktoré nie sú nevyhnutne sprevádzané stenokardiou, môžu tiež doplniť obraz ochorení:

 • lokalizácia bolesti v retrosternálnej oblasti, ktorá je celkom typická; bolesť môže byť podaná na krk, spodnú čeľusť, zuby, na rameno (zvyčajne vľavo), ramenný pás a lopatka (zvyčajne doľava);
 • útlak, zúženie, menej často pálenie charakteru bolesti;
 • súčasne s nástupom ochorenia dochádza k zvýšeniu krvného tlaku, pocitu nezrovnalostí v oblasti srdca.

Tieto príznaky charakterizujú takzvanú námahovú angínu, ktorá je výsledkom cvičenia. Treba poznamenať, že pacienti sa často nezameriavajú na množstvo typických príznakov angíny, pretože sa domnievajú, že tieto prejavy sa netýkajú srdca a neoznamujú ich ošetrujúcemu lekárovi, čo môže spôsobiť, že je ťažké urobiť diagnózu.

Na rozdiel od námahej anginóznej záťaže nie sú záchvaty angíny pektorisu spojené s fyzickou námahou a často sa vyskytujú v noci. Zvyšok prejavov týchto dvoch typov ochorení je však veľmi podobný. Útoky na kľudovú angínu sú často sprevádzané pocitom nedostatku vzduchu a udusenia.

Po prvýkrát sa angina pectoris môže vyvinúť v jednom z troch smerov: ísť do stabilnej námahej anginky, vyvinúť sa do infarktu myokardu alebo zmiznúť.

Väčšina pacientov s anginou pectoris je stabilná forma choroby, to je výrazom frekvencia a závažnosť útokov zostáva približne rovnaká pre dlhšiu dobu, dochádza k útokom za podobných podmienok a odznie v pokoji, tak aj pri užívaní nitroglycerín.

V závislosti od intenzity prejavov ochorenia sa rozlišujú štyri funkčné skupiny stabilnej angíny.

 • I funkčná trieda - pacienti so zriedkavými anginóznymi záchvatmi, ktoré sa vyskytujú iba pod vplyvom nadmernej fyzickej námahy.
 • Funkčná trieda II - pacienti, u ktorých sa pri normálnej fyzickej námahe vyskytujú záchvaty angíny.
 • Funkčná trieda III - záchvaty sa vyskytujú pri malom zaťažení domácnosti.
 • IV funkčná trieda - záchvaty u pacientov sa vyskytujú s minimálnym námahom a dokonca aj v neprítomnosti.

Angina pectoris sa môže považovať za stabilnú, ak sa príznaky ochorenia objavia niekoľko týždňov bez výrazného zhoršenia. Zvyčajne sú záchvaty stabilnej angíny spojené so zvýšenou potrebou kyslíka myokardu.

Niekedy sa na pozadí stabilnej angíny môže vyskytnúť asymptomatická ("tichá", bezbolestná) ischémia, ktorá nie je sprevádzaná bolesťou a akýmkoľvek nepohodliem. Takúto patológiu je možné identifikovať len vykonaním špeciálnej štúdie - elektrokardiogramu a niektorých ďalších metód.

Angina v jasnejšej forme je častejšia u mužov po 40 rokoch veku, keď sa zvyčajne vyskytuje koronárna skleróza.

Záchvaty jednoduchý angina (angina pectoris), nekomplikované akútne nekróza srdcového svalu sa zvyčajne vyskytujú pri chôdzi alebo inej fyzickej námahe, tzv ambulantnej angíny alebo intenzity angíny, a inokedy, vyznačujúci sa tým, vysokými nárokmi na koronárneho riečiska, ako napríklad s rozrušením.

Klasický popis "angíny pectoris" (z ango - squeeze) bol daný v 18. storočí.

Akonáhle sa pacient zastaví, bolesť sa zastaví. Okrem týchto znakov sa pacient cíti úplne zdravý. Bolesť je niekedy lokalizovaná v hornej časti, niekedy v strede alebo v oblasti hrudnej kosti a často vľavo od hrudnej kosti. Pulz na radiálnej artérii sa počas záchvatu nemení, ochorenie nemá nič spoločné s dýchavičnosťou. "

Všetky tieto príznaky sú mimoriadne cenné pre charakteristiky jednoduchej (ambulantnej) angíny pectoris. Útok bolesti nastáva v dôsledku fyzickej námahy, psychickej agitácie, v chlade, po večeri, reliéf poskytuje úplný oddych, užívanie nitroglycerínu atď.

U ťažko chorých pacientov s pokročilou aterosklerotickou kardiosklerózou sa môže jednoduchá angína stať aj v kľudovom stave, keď pacienti ležia v bedrovej anginite.

Závažné bolestivé záchvaty sa môžu striedať s pocitom necitlivosti alebo brnenia v prstoch ľavej ruky s nešpecifikovanými bolesťami v ľavom ramene a krku atď., Kde sú oblasti s kožou so zvýšenou citlivosťou v oblasti VIII krčka maternice a piatich horných hrudných segmentov ( zóny hyperestézy).

V srdci angíny je nezhoda medzi prívodom krvi do srdcového svalu a potrebou krvi, ktorá sa zvyšuje počas fyzickej práce, trávenia. zvýšená odolnosť voči činnosti ľavej komory z kŕčov periférnych ciev atď. Koronárne cievy, ktoré nie sú odolné kvôli skleróze, a čo je najdôležitejšie, so zhoršenou neurovegetatívnou reguláciou, nerozšíria sa správne so zvýšenou potrebou kyslíka; myokard nie je dostatočne zásobovaný krvou; ako výsledok ischemickej alebo anoxickej bolesti orgánu, ktorý nie je citlivý na mechanické trauma, ale reaguje so špecifickým pocitom bolesti na primeranú stimuláciu vo forme zhoršeného metabolizmu svalového tkaniva. Indikatívna často držaná analógia angíny s prerušovaným klaudikáciou; v poslednej, kvôli ostrej vazospazmom postihnutých anatomických cievach dolných končatín, sa náhle príde chôdzi bolestivé kŕče v dolných končatinách alebo prvý necitlivosť, drevnatenie nohu a chodidlo, ktoré vyžadujú vysoko kompletnú "odpočívadle, po ktorom sa krvný obeh je opäť dostatočná a bolesť okamžite odznie. Je charakteristické, že postupne pri chôdzi sa môže vyskytnúť určitá adaptácia a po sérii nútených zastavení v dôsledku bolesti sa pacient už môže pohybovať oveľa voľnejšie; Zdá sa, že dystonický faktor sa znižuje kvôli vazodilatačným látkam vytvoreným v pracovných svaloch a čo je najdôležitejšie kvôli vytvoreniu nervovej regulácie. Hrudná ropucha sa nazývala "prerušovaná klaudikácia srdca" (claudicatio intermittens cordis). Primárny význam pri vzniku angíny pektoris by mal byť spojený s porušením koronárneho obehu v dôsledku zmien v kortikálnej aktivite a reflexných vplyvoch z rôznych vnútorných orgánov. Zmenené v ich aktivitách sú často aj sklerotické koronárne cievy tiež centrum podráždenia, zdroj patologickej signalizácie zaslaný do mozgovej kôry. V čase záchvate pozorované príznaky podráždenia vegetatívnych subtalamická centier predtým považované za charakteristické predovšetkým pre funkčné anginy pectoris ( "nervového žaby"), ako napríklad: "emitujúca kvapalný spastickú inkontinencie, nutkanie na dne, zvýšenie tlaku krvi" a "ostrý hyperalgesii krytom pre-srdcovej oblasti. "

Reziduálne stopové reakcie v mozgovej kôre a koronárnych cievach srdca prispievajú k opakovaniu mozgových príhod.

Diagnóza a diferenciálna diagnostika angíny pectoris

Diagnóza angíny na základe koronarosklerózy by sa mala robiť vo všetkých prípadoch, keď pacient môže mať aterosklerózu, najmä koronarosklerózu a existuje aspoň vymazaný obraz typického syndrómu bolesti, a to aj bez akútnej silnej bolesti s typickým ožiarením. Najsilnejšia pre diagnózu stenocardie nie je silou bolesti a nie klasickým strachom zo smrti (angor), ale prejavom pocitov, aj keď nie sú charakteristické pre chôdzu, fyzickú prácu a úplne vymiznú alebo po užití nitroglycerínu. Sila bolesti, ako už bolo povedané, je menej dôležitá; môže sa pohybovať od pocitu veľkej gravitácie v oblasti srdca, stláčania s klíšťadlami až po obskurné stlačenie, necitlivosť za hrudnou kosťou alebo vľavo v smere krku alebo ramena. Záchvat je často obmedzený na necitlivosť, nepríjemný pocit tuhosti v ľavej ruke v oblasti mediánu nervového vetvenia.

V poslednej dobe sa snaží, aby objektívny základ pre diagnózu stenokardicheskie útokov, výdavky u pacientov dávkovaný fyzickou záťažou a na otmechaya- odstránené v tomto časovom elektrokardiograme posunutie intervale S-T chýba, ak pracovná záťaž srdce zdravé (žiadna metóda však nesporné hodnoty).

Po diagnostikovaní stenokardickej povahy bolesti by sa malo ďalej zistiť, či pacient má v skutočnosti koronárnu sklerózu alebo syndróm bolesti podobného pôvodu, nie je spojený s koronárnou sklerózou.

 1. Reflex angina vagové pôvod v porážke brušných orgánov, a to najmä s bráničné prietrže v hiatus oesophageus, kedy gryzheobrazno vydutie do hrude srdcového časti žalúdka dráždi vagus prechádza v blízkosti spustenie reflexu. Vysoko lokalizované peptické vredy žalúdka alebo rakovina kardie môžu byť tiež sprevádzané reflexnou angínou pectoris, ktorá je eliminovaná po odstránení alebo mobilizácii srdcovej časti žalúdka. Zápal žlčníka, pečeňovej koliky môže byť sprevádzaný aj angínou a operácia cholecystektómie môže viesť k ukončeniu týchto odrazených bolestí už roky. Zrejme, akýkoľvek iný dutý orgán brušnej dutiny, najmä žalúdka a čriev, sa môže stať zdrojom vagového reflexu koronárneho obehu srdca, ak je nadmerne roztiahnutý. Tak Botkin opisuje prípad náhlej smrti, zjavne takého pôvodu, spôsobenej nadmerným preťahovaním žalúdka s palacinkami. Je pravda, že zvyčajne u takýchto pacientov, ako je napríklad cholelitiáza u obéznych starších ľudí, je pravdepodobnejšie podozrenie na prítomnosť koronárnej sklerózy s vedúcim významom zhoršenej neurovaskulárnej regulácie.
 2. Angina pectoris hemodynamicky-ischemickej kvôli nedostatočnej dodávky kyslíka srdce s nemodifikovanými koronárnych ciev vzhľadom k malému objemu systolický, nedostatočný tlak v úvodnej časti aorty, kyslíka v krvi chudoby v ostrom anémie u otravy svietiace plyn a tak ďalej. D. Takže aj u mladých pacientov s ostrým reumatickým stenózou úst aorty sú možné ťažké angíny pečene kvôli nedostatočnému krvnému tlaku v Valsalvovej dutine a tým aj nedostatočnému krvnému zavlažovaniu Zmena vencovitých tepien, tým viac dramaticky prehnane aortálnej srdcovou vadou vyžaduje viac kyslíka. Aj nedostatočnosť aortálnej chlopne vedie k angíne pektoris, aj keď menej často, v dôsledku príliš rýchlych výkyvov tlaku v arteriálnom systéme, ktoré neposkytujú stály prísun krvi do srdcového svalu. Nadmerná tachykardia, napríklad paroxyzmálna tachykardia, tachykardia počas krízy hrobu môže tiež narušiť prívod krvi do myokardu a spôsobiť ischemické bolesti. Pri ťažkej anémií, ako je napríklad malígna anémia s veľmi nízkym počtom hemoglobínu (približne 20% alebo menej), bolestivé záchvaty môžu byť rovnako spojené s nedostatočným prívodom kyslíka myokardu a so zlepšením zloženia krvi sa útoky zastavujú. Akútna krvná strata môže tiež spôsobiť bolesť podobnú angíne. Zrážanie s nedostatočným prívodom krvi do srdca, napríklad u osoby, ktorá sa zotavuje zo závažnej infekcie počas prvých krokov v oddelení alebo u pacienta s hypoglykemickým šokom, môže byť tiež sprevádzaná ischemickou bolesťou srdca. Samozrejme, aj tu je potrebné častejšie myslieť na sklerózu koronárnych artérií. Takže u pacientov s malígnou anémiou, najmä u starších mužov so zjavnou príznakmi anemickej angíny, ako aj u pacientov s diabetes mellitus za prítomnosti zdanlivo iba hypoglykemickej angíny, je často ťažká koronárna skleróza. Pri reumatizme a ochorení chlopní môže byť prítomná aj reumatická koronaritída a tak ďalej.

Bolesti angíny pektoris sa môžu vyskytnúť aj v dôsledku rýchleho rozvoja hypertenzie pri akútnej nefritíde, keď sa srdcový sval nemôže vyrovnať s náhlou prekážkou, často s rovnakým zníženým prietokom krvi koronárnymi tepnami, ako aj s predávkovaním adrenalínom, keď sa podáva intravenózne.

Nadmerná fyzická námaha so zdravým srdcom je menej pravdepodobné, že spôsobí angínu, pretože zvyšujúci sa dýchavičnosť spôsobuje, že prestanete pracovať skôr, ako nedostatok krvi postihuje myokard; významné rozšírenie srdca v týchto podmienkach môže spôsobiť bolesť srdca, zjavne v dôsledku pretiahnutia perikardu.

Vychádzajúc z chronickej nefritídy a ešte viac s hypertenznou chorobou, angína pectoris je neurogénna, ale zvyčajne sa kombinuje s koronárnou sklerózou. Takzvaná tabaková angina pectoris má tiež funkčnú povahu, často sa však spája s koronarosklerózou alebo vedie ku koronaroskleróze. Angina pectoris sa musí ďalej odlíšiť od bolesti iného pôvodu v oblasti srdca, v hrudníku, ktorá nezávisí od ischémie myokardu.

Aortalgiya na syfilitické aortitis vyznačujúca neostrosti konštantný bolesť hlavne cez hrudnú rukoväte nevzťahujú k chôdzi, nedôjde k úľave od nitroglycerínu sám vysvetľuje zapojenie do zápalového procesu nervových prvkov vonkajšieho plášťa aorty a okolité tkanivá. Táto povaha bolesti v hornej časti hrudníka sa prejavuje konkrétnym dôkazom klinicky s významnými aneuryzmami oka s periortitídou. V praxi je ťažké odlíšiť aortalgiu od bolesti na angíne spôsobenej syfilitovou aortou so špecifickou léziou otvorov koronárnych ciev alebo komplikáciou konvenčnej koronárnej sklerózy.

Bolesť pri akútnej perikarditíde je spojená s nadmerným preťahovaním perikardu, keď je jeho podporná funkcia prekročená. Pri akumulácii tekutiny v perikarde pod vysokým tlakom sú koronárne tepny s obehovými poruchami v nich zrejme stlačené.

Patogenéza bolesti srdca pri akútnej myokarditíde je nejasná. Pravdepodobne vznikajú v dôsledku kardiopulmonálneho procesu alebo tvorby narušených produktov metabolizmu v prudkom postihnutom myokardu, podobne ako u tých, ktoré sa vyskytujú v ischemickom svalovom tkanive srdca.

Bolesť v srdci môže byť prejavom ochorení susedných orgánov. Takéto sú bolesti na hrudníku s paramediálnou pleurézou, niekedy sa vyskytujú s dysfágiou, rôznymi veľkosťami žiakov atď.; bolesť v ramene, narušenie respiračného účinku, s bránicou; bolesť v ľavom bradavky s medzirebrové neuralgia, zápal väzivového tkaniva, myozitídy, dnavej ložísk, prasknutých rebier, osteomyelitída, okostice, s bolestivými kŕčmi bránice u tzv neuropatia, frenokardiya, alebo vysoká postavenie bránice, a to najmä u žien v menopauze.

V tejto skupine ochorení sa lokalizácia bolesti v bradavke a bolesti kože v tej istej oblasti často nachádzajú v popredí, hoci takáto bolesť sa môže vyskytnúť pri typickej angíne pektoris s rôznou závažnosťou.

Hrudná ropucha sa často zmieša s kardiálnou astmou, aj keď v klasickom prejave týchto syndrómov nie je nič spoločného, ​​sú však spojené hlavne s bežnou patogenézou a v niektorých prípadoch sa môžu kombinovať alebo striedať u toho istého pacienta.

Súčasný stav a prognóza angíny pectoris

Angína, napriek vážnym subjektívnym pocitom a strachu z bezprostrednej smrti, ktorú pacient trpí, zvyčajne končí bezpečne. Keď sa však objavili, útoky sa zvyčajne opakujú a postupne sa zvyšujú. napríklad 1-2 krát ročne, potom mesačne a nakoniec takmer denne. Mierne záchvaty, ktoré umožňujú voľný pohyb pacienta v značnej vzdialenosti, sa môžu vyskytnúť už desiatky rokov. Len príležitostne bolestné záchvaty prestanú roky a po mnoho rokov, čo sa zvyčajne deje, ak sa pacientovi podarí znížiť nadváhu a postupne trénovať vo fyzickej aktivite, prestať fajčiť atď.

Avšak okamžitý záchvat angíny môže byť smrteľný, sprevádzaný infarktom. Pokojová angína, t.j. nesúvisiaca s fyzickou námahou, je prognosticky ťažšia ako námahená angina, pretože táto indikuje väčšiu konzerváciu koronárnej cirkulácie.

Progresívna angína pectoris

Progresívna angína je charakterizovaná skutočnosťou, že frekvencia a intenzita záchvatov sa postupne (niekedy pomerne rýchlo) zvyšuje, záchvaty sa vyskytujú za podmienok, ktoré neboli predtým pozorované, to znamená, že choroba z funkčných tried I-II sa stala III-IV. Táto forma ochorenia sa najčastejšie vyvíja v dôsledku tvorby trhliny alebo prasknutia aterosklerotického plaku a následnej tvorby krvnej zrazeniny.

Niekedy sa vyskytuje spontánna (variantná, vasospastická) angína, alebo Prinzmetalova angína, ktorá sa vyznačuje spontánnou povahou týchto záchvatov, to znamená, že útoky sa často vyskytujú v kľude a nie pod vplyvom nákladu.

Pacienti trpiaci touto formou angíny zvyčajne nemajú výrazné aterosklerotické lézie a dochádza k zhoršeniu prívodu krvi do srdcového svalu v dôsledku spazmu koronárnych artérií. Pri spontánnej angíne je príčinou ischémie - vykrvácanie časti tkaniva srdcového svalu - nie je nárast žiadosti o kyslík v myokarde, ktorý sa prejavuje v dôsledku akýchkoľvek okolností (stresu), ale významným znížením jej dodávania.

Variácia angíny je takzvaný "X" syndróm (mikrovaskulárna angína). Pri tejto chorobe majú pacienti typické symptómy angíny, avšak nie je výrazné zúženie koronárnych artérií, ktoré sa odhalili v dôsledku koronárnej artérie.

Prevencia a liečba srdcovej angíny

Pacient s angínou pektoris má predovšetkým znížiť fyzickú aktivitu, vyhnúť sa pohybom po obede, keď každé ďalšie napätie spôsobí obzvlášť ľahký bolestivý záchvat, nemal by v noci dôkladne jesť, keď sa koronárny krvný prietok môže zhoršiť kvôli zmene centrálnej regulácie a prevahe vagusu. Pacient by sa mal vyhýbať nepokojom a iným stavom, ktoré predtým spôsobili angínu.

Lekár by sa mal oboznámiť s každodennou rutinou pacienta, s jeho pracovnou záťažou, poradiť sa s možnými prestávkami v práci, menej spěchu, väčším pokojom v práci a v živote. Zmena režimu môže zabrániť záchvatom: napríklad zavedenie hodiny odpočinku po večeri s citlivosťou na studenú otepľovanie lôžka pred spaním, poskytnutie ďalšej hodiny nočného odpočinku, profylaktické podanie nitroglycerínu pred odchodom z domu atď.

V prípade žiaruvzdorného ropucha by sa malo usilovať o zníženie citlivosti podráždených receptorových aparátov, napríklad na liečbu ochorení žlčníka v prípade vzniku angíny pectoris reflexe žlčníka.

Fajčenie je prísne zakázané kvôli často hypersenzitivite pacientov na najmenšie dávky nikotínu.

Zároveň je dôležité povzbudiť pacienta, aby zdôraznil, že v srdcovom svalstve nedochádza k žiadnej zmene, pretože sa to väčšinou vyskytuje v prvých obdobiach ochorenia, pri reverzibilite funkčných porúch činnosti ciev. S mimoriadne sedavým životným štýlom, najmä u mladších plných pacientov, bezpodmienečne užitočná, ako už bolo spomenuté, spôsob pohybu s miernejšou stravou.

Teplo v akejkoľvek forme: horúce kúpele na nohy, manuálne, dokonca aj ponorenie jednej ľavej ruky do hrnčeka horúcej vody, použitie ohrievača na ruku, do oblasti srdca, môže zabrániť nástupu útoku alebo zmierniť bolesť.

Z klasických liečiv je nitroglycerín, ktorý pre rýchle pravidiel sa musí brať v 1% roztoku alkoholu (recept № 41) 1-2 kvapky na jazyku, lepšie sahara- kus s ústnou sliznicou v alkoholickom roztoku nitroglycerínu sa vstrebáva rýchlejšie, než v žalúdku, Dôležitou podmienkou je liečba na začiatku útoku. Nitroglycerín je všeobecne dobre tolerovaný, len niektorí pacienti majú bolesti hlavy a pocit ťažkosti v hlave, prečo sa zdráhajú uchýliť sa k tomuto účinnému lieku. Nežiaduce účinky ešte častejšie spôsobujú amylnitrit, pričom 2-5 kvapiek z nich pri vdýchnutí tiež rýchlo pôsobí. Pacient musí neustále nosiť nitroglycerín vo forme kvapiek alebo tabliet, ktorý tiež má psychoterapeutický účinok. Treba poznamenať, že tablety majú menej rýchly účinok.

Ak v čase útoku nie je prítomný žiadny nitroglycerín, je potrebné použiť teplá voda, vložiť horčicovú omietku do tela, do srdca. Vo všetkých prípadoch je veľmi dôležité uklidniť pacienta a dať mu niekoľko kvapiek validol (recept číslo 229), ktorý pomáha mnohým pacientom s angínou, tinktúrou valeriánov atď.

Na predĺžený účinok na cievy je predpísaný dusitan sodný (recept číslo 43), eufilín (recept číslo 44), papaverín v kombinácii (na upokojujúci účinok) s luminálnou látkou, ktorý tiež pôsobí ako vazodilatátor (recept číslo 49).

Známy môžu ťažiť z fyzikálnej terapie látok pôsobiacich na reaktivite periférnych vaskulárnych a reflex na koronárnej cirkulácii, napríklad darsonvalization všeobecné alebo srdca, diatermia a ionogalvanizatsiya krčnej sympatických ganglií, ožiarenie ortuťové kremenné lampy v erythema dávkach (opatrne!), Celkovo chlorovodíková voda -vliečkové vane (v mäkších prípadoch). Fyzioterapia a hydroterapia, ktoré sú závažnejšie choré, pretože porušenie úplného odpočinku je kontraindikované

Pri zvlášť pretrvávajúcich bolestiach alebo pri porážke extrakardiálnych autonómnych nervov sa paravertebrálne injekcie roztoku novokaínu alebo alkoholu prejavujú v sympatickom kmeň alebo v uzlinách, ktoré vedú bolesť zo srdca. snažili sme sa nanáša a chirurgických zákrokov, najmä na srdce šijacieho vaskulárne tkanivo štep rich-prsné svaly alebo žľazy počítanie dosiahnuť pučania nových krvných ciev srdca a jeho zásobenie krvou v dôsledku týchto tkanivách (neovaskularizácii srdca).

Tiež dlhodobo pôsobiace nitráty, pre liečbu anginy pectoris jednotlivo aplikovaných vybranú kombináciu antihypertenzív (beta-blokátory, ACE inhibítory, blokátory kalciových kanálov, diuretiká), inhibítory agregácie trombocytov (prípravky kyseliny acetylsalicylovej), statíny.

V niektorých prípadoch je potrebná operácia - bypass koronárnej artérie alebo balónová angioplastika a koronárna stentácia.

Operácia bypassu koronárnej artérie je zavedenie bypassového prepínača medzi aortou a koronárnou artériou, cez ktorú krv obije oblasť postihnutú aterosklerózou. Súčasne autografty - vlastné žily a tepny pacienta, ktorých posunom z retrosternálnej tepny, tj mamárno-koronárnym by-passom, sa považuje za skrat. Žilky pre nohy sa dajú použiť aj na by-passovú chirurgiu.

Ďalej sa uskutočňuje stentovanie, to znamená implantácia špeciálneho dizajnu - stent, pretože bez toho je operácia na rozšírenie tepny neúčinná. V niektorých prípadoch je stent predbežne potiahnutý špeciálnym liekom - cytostatikom.

Potreba chirurgického zákroku určuje lekár samostatne po vykonaní špeciálnej štúdie - koronárnej angiografie (koronárna angiografia). Ide však o pomerne zložitú metódu vyšetrovania, ktorá sa používa v osobitných prípadoch. A hlavnou metódou vyšetrenia na podozrenie na angínu je elektrokardiogram, ktorý môže byť pre presnejšiu diagnózu urobený v pokoji a po cvičení.

Elektrokardiografické vyšetrenie sa používa na určenie elektrických impulzov srdca, ktoré poukazujú na prítomnosť alebo absenciu ischémie (nedostatok prívodu krvi do akejkoľvek časti tkaniva srdcového svalu), ako aj rysy srdcového rytmu vrátane porúch, ako aj niektoré ďalšie charakteristiky.

Myšlienka stupňa dodávania krvi do určitých oblastí tkaniva srdcového svalu nám umožňuje získať rozdiely v koncentrácii látky alebo jej absencii v určitej časti srdca.

Ďalším spôsobom na detekciu cievnych zmien, ktorý sa často označuje ako "zlatý štandard" na diagnostiku angíny, je angiogram (koronarografia).

Aby sa predišlo účinku stenocordie, je veľmi dôležité predchádzať ochoreniu.

Primárne opatrenia na prevenciu angíny pectoris zahŕňajú:

 • mierna fyzická aktivita;
 • vyvážená strava;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • prestať fajčiť a piť alkohol.

Ak chcete vyvolať útok nestabilnej angíny, môže to byť horizontálna poloha tela pacienta.

Ak pacient nebol vyšetrený kardiológa za prítomnosti vyššie uvedených symptómov, nie je stanovená presná povaha ochorenia koronárnych artérií - je povinné konzultovať s lekárom, aby sa dospelo k záveru o možnosti a bezpečnosti vykonávania zubných ambulancií na ambulantnej báze, možnej lekárskej príprave.

Údaje z lekárskej dokumentácie potvrdzujúce, že angína má stabilný priebeh, t.j. dochádza v dôsledku stresu. Stav pacienta je dlhší ako týždeň alebo dlhšie, s minimálnou podporou lieku (bez kontinuálneho príjmu dlhodobo pôsobiacich a krátko pôsobiacich nitrátov). To všetko svedčí o kompenzovanej forme patológie. Pri absencii príznakov strachu a strachu z zubného zákroku je zubná liečba možná bez predbežného stanoviska špecializovaného lekára.

Nestabilný stav pacienta, príznaky stenokardie v priebehu týždňa, významná podpora liekov (nepretržité užívanie dusičnanov dlhodobého účinku, časté používanie krátkodobo pôsobiacich nitrátov) - ambulantná zubná liečba by mala byť odložená až po konzultácii s lekárom pacienta a stabilizácii jeho stavu.

Pre pacientov, ktorí používajú dusičnany neustále na prevenciu mŕtvice, je potrebné dbať na to, aby bola liek prijatá pacientom včas a vrchol jeho farmakologického účinku klesá v čase starostlivosti o zuby. V prípade potreby dajte pacientovi zvyčajnú dávku dusičnanov.

Afobazol 10 mg 60 minút pred zásahom zubov sa odporúča u pacientov s rôznymi typmi reakcií (šthenický a astenický).

Neuroleptikum Karbidín v dávke 0,025 g 60 minút pred liečbou je podľa výskumu pomerne účinný pri sedácii u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením.

Ak počas posledných 6 mesiacov pacient mal infarkt myokardu, kvôli nebezpečenstvu relapsu môže byť ambulantná zubná starostlivosť vykonaná iba v minimálnom rozsahu az naliehavých dôvodov.

Masáž pre angínu pectoris

Indikácie: angína, doba rehabilitácie po infarkte myokardu.

Pacient ležal na žalúdku. Masáž svalov na chrbte a krku zahŕňa hladenie, trenie, miesenie, vibrácie. Najskôr masážne oblasti susediace s cervikálnou a hrudnou chrbticou. Použite techniky rovinného hladenia, trenie s hrotmi prstov v kruhovom smere, lisovanie, posúvanie, ľahké nepretržité vibrácie. Potom vykonajte hladenie a trenie medzičasového miesta. Potom sa vykonáva hladenie, trenie a hnetenie ľavého ramena a ľavej lopatky.

Pacient sa valí na chrbát; pod dolným chrbtom, pod kolenami a pod krkom obklopovať valčeky. Masáž hrudníka sa vykonáva hýbaním a trením v oblasti srdca, hrudnej kosti a ľavého pobrežného oblúka. Následne aplikujte na hrudník príjem svetlých kontinuálnych vibrácií. Prenos do brušnej masáže: vykonajte hladenie, trenie, miesenie brušných svalov. Potom vykonajte všeobecnú masáž horných a dolných končatín. Trvanie masáže je 15-20 minút.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Roztrhané plavidlo na tvári: čo robiť?

Zdravá červenka na tvárach v mladom veku často naznačuje, že kapilára je blízko povrchu kože. Bohužiaľ, táto poloha nádoby ich ohrozuje častou škodou - čo vedie k vzniku červených škvŕn, "hviezd", retikulov.

Bylinné lieky, liečba predsieňovej fibrilácie a trombózy

Obr. Liečivé kožušiny O fytoterapie liečby fibrilácia predsiení so zvýšenou aktivitou systému krvnej zrážanlivosti, ktorý je zodpovedný lekár phytotherapeutist Inna Agafonov - kolega phytotherapeutists Moskva.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

Prehľad všetkých možností vývoja kruhu Willis, čo to znamená v praxi

Z tohto článku sa dozviete, aké sú možnosti vývoja kruhu Willis, aké to je, aké sú tepny zahrnuté do jeho zloženia. Aké choroby môžu byť spôsobené vrodenou alebo získanou patológiou kruhu Willisa?

Statíny z cholesterolu - najúčinnejšie a najbezpečnejšie lieky v každej generácii

Hlavnou príčinou infarktu, mŕtvice a iných lézií krvných ciev je ateroskleróza. Hlavnú úlohu pri vývoji patológie hrá cholesterol (lipofilný alkohol), ktorého molekuly sa ukladajú na stenách tepien a kapilár vo forme hustých plátov.

Ako sa vysporiadať so slabými a prasknutými kapilárami na nos

Rozšírené cievy na tvári (tzv. Kuperoz) nevyzerajú extrémne esteticky príjemné. Ženy sú obzvlášť vystrašené červenými kapilárami na nosi, pretože to ostatným naznačuje myšlienku chronického alkoholizmu.