Tromboembolizmus pľúcnej artérie (pľúcna embólia) je oklúziou pľúcnej tepny alebo jej vetvami trombotickými hmotami, čo vedie k život ohrozujúcim poruchám pľúcnej a systémovej hemodynamiky. Klasické príznaky pľúcnej embólie sú bolesti za hrudnou kosťou, zadusenie, cyanóza tváre a krku, kolaps, tachykardia. Na potvrdenie diagnózy pľúcnej embólie a diferenciálnej diagnózy s inými podobnými príznakmi sa vykonávajú EKG, pľúcny röntgen, echoCG, scintigrafia pľúc a angiopulmonografia. Liečba pľúcnej embólie zahŕňa trombolytickú a infúznu terapiu, inhaláciu kyslíka; ak je neúčinná, tromboembolikómia z pľúcnej artérie.

Tromboembolizmus pľúcnej artérie

Pľúcna embólia (PE) - náhle blokovanie vetvy alebo kmeňa pľúcnej artérie krvnou zrazeninou (embolus), ktorá sa vytvorí v pravej komore alebo predsiene srdca, v žilovom lôžku veľkého obehu a prinesená krvným obehom. Výsledkom je, že pľúcna embólia zastaví prívod krvi do pľúcneho tkaniva. Vývoj pľúcnej embólie dochádza často rýchlo a môže viesť k smrti pacienta.

Pľúcna embólia zabije 0,1% svetovej populácie. Asi 90% pacientov, ktorí zomreli na pľúcnu embóliu, v tom čase nemalo správnu diagnózu a nevykonala potrebnú liečbu. Medzi príčiny smrti populácie v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení je PEH na treťom mieste po IHD a mŕtvici. Pľúcna embólia môže viesť k smrti v nekardiologickej patológii, ktorá vzniká po operáciách, úrazoch, pôrode. Pri včasnej optimálnej liečbe pľúcnej embólie existuje vysoká miera zníženia úmrtnosti na 2 - 8%.

Príčiny pľúcnej embólie

Najbežnejšie príčiny pľúcnej embólie sú:

 • hlboká žilová trombóza (DVT) nohy (70-90% prípadov), často sprevádzaná tromboflebitídou. Trombóza môže nastať v rovnakom čase hlboké a povrchné žily nohy
 • trombóza dolnej dutej žily a jej prítokov
 • kardiovaskulárne choroby predisponujúce k vzniku krvných zrazenín a pľúcnej embólie (ochorenie koronárnych artérií, aktívny reumatizmus s mitrálnou stenózou a fibriláciou predsiení, hypertenzia, infekčná endokarditída, kardiomyopatia a nereumatická myokarditída)
 • septický generalizovaný proces
 • onkologické ochorenia (najčastejšie pankreas, žalúdok, rakovina pľúc)
 • trombofília (zvýšená intravaskulárna trombóza v rozpore so systémom regulácie hemostázy)
 • antifosfolipidový syndróm - tvorba protilátok proti fosfolipidom krvných doštičiek, endotelových buniek a nervového tkaniva (autoimunitné reakcie); to je dokázané zvýšenou tendenciou k trombóze rôznych lokalizácií.

Rizikové faktory pre venóznu trombózu a pľúcnu embóliu sú:

 • dlhotrvajúci stav nehybnosti (odpočinok v posteli, častá a dlhotrvajúca cesta, cestovanie, paréza končatín), chronické kardiovaskulárne a respiračné zlyhanie sprevádzané pomalším prietokom krvi a venóznou stagnáciou.
 • pričom veľké množstvo diuretík (hromadná strata vody vedie k dehydratácii, zvýšenému hematokritu a viskozite krvi);
 • zhubné nádory - niektoré typy hemoblastózy, polycytémia vera (vysoký obsah červených krviniek a krvných doštičiek v krvi vedie k ich hyperagregácii a tvorbe krvných zrazenín);
 • dlhodobé užívanie určitých liekov (perorálna kontraceptíva, hormonálna substitučná liečba) zvyšuje zrážanlivosť krvi;
 • ochorenie kŕčových žíl (s kŕčovými žilkami dolných končatín, podmienky na stagnáciu venóznej krvi a tvorbu krvných zrazenín);
 • metabolické poruchy, hemostáza (hyperlipoproteinémia, obezita, diabetes, trombofília);
 • chirurgické a intravaskulárne invazívne postupy (napríklad centrálny katéter vo veľkej žilke);
 • arteriálna hypertenzia, kongestívne srdcové zlyhanie, mŕtvica, infarkt myokardu;
 • poranenia miechy, zlomeniny veľkých kostí;
 • chemoterapie;
 • tehotenstvo, pôrod, popôrodné obdobie;
 • fajčenie, vek, atď.

Klasifikácia TELA

V závislosti od lokalizácie tromboembolického procesu sa rozlišujú nasledujúce varianty pľúcnej embólie:

 • masívny (trombus je lokalizovaný v hlavnom trupu alebo v hlavných vetvách pľúcnej tepny)
 • embólia segmentálnych alebo lobárnych konárov pľúcnej artérie
 • embólia malých vetiev pľúcnej artérie (zvyčajne bilaterálne)

V závislosti od objemu odpojeného arteriálneho prietoku krvi počas pľúcnej embólie sa rozlišujú tieto formy:

 • malé (menej ako 25% pľúcnych ciev ovplyvnených) - sprevádzané nedostatkom dychu, pravá komora funguje normálne
 • submaximálna (submaximálna - objem postihnutých pľúcnych ciev od 30 do 50%), u ktorých má pacient dýchavičnosť, normálny krvný tlak, nedostatočnosť pravého komoru nie je veľmi výrazná
 • masívny (objem postihnutého pľúcneho krvného obehu viac ako 50%) - strata vedomia, hypotenzia, tachykardia, kardiogénny šok, pľúcna hypertenzia, akútne zlyhanie pravej komory
 • (objem prietoku krvi v pľúcach je vyšší ako 75%).

Pľúcna embólia môže byť závažná, mierna alebo mierna.

Klinický priebeh pľúcnej embólie môže byť:
 • akútne (fulminantné), keď dôjde k okamžitému a úplnému zablokovaniu hlavného kmeňa trombu alebo oboch hlavných vetiev pľúcnej artérie. Vyvinutie akútneho respiračného zlyhania, zastavenie dýchania, kolaps, ventrikulárna fibrilácia. Smrtelný výsledok sa vyskytne za pár minút, pľúcny infarkt nemá čas na rozvoj.
 • akútna, v ktorej dochádza k rýchlo sa zvyšujúcej obturate hlavných vetiev pľúcnej artérie a časti lobárneho alebo segmentálneho. Náhle sa začína, rýchlo postupuje, prejavujú sa príznaky respiračnej, srdcovej a mozgovej nedostatočnosti. Trvá maximálne 3 až 5 dní, komplikovaný vývojom pľúcneho infarktu.
 • subakútna (dlhotrvajúca) s trombózou veľkých a stredných vetiev pľúcnej artérie a rozvojom viacerých pľúcnych infarktov. Trvá niekoľko týždňov, pomaly postupuje, sprevádzané zvýšeným zlyhaním dýchacích ciest a pravej komory. Opakovaná tromboembolizácia sa môže vyskytnúť pri exacerbácii symptómov, ktoré často vedú k smrti.
 • chronické (recidivujúce), sprevádzané recidivujúcou trombózou lobárnych, segmentálnych vetví pľúcnej artérie. Zjavuje sa opakovaným pľúcnym infarktom alebo opakovaným pleuridom (zvyčajne bilaterálnym), ako aj postupným zvyšovaním hypertenzie pľúcneho obehu a rozvojom poruchy pravej komory. Často sa vyvíja v pooperačnom období na pozadí už existujúcich onkologických ochorení, kardiovaskulárnych ochorení.

Symptómy PE

Symptomatológia pľúcnej embólie závisí od počtu a veľkosti trombóznych pľúcnych artérií, rýchlosti tromboembólie, stupňa zastavenia prívodu krvi do pľúcneho tkaniva a počiatočného stavu pacienta. Pri pľúcnej embolizácii existuje široká škála klinických stavov: od takmer asymptomatického priebehu po náhlu smrť.

Klinické prejavy PE sú nešpecifické, môžu sa pozorovať pri iných pľúcnych a kardiovaskulárnych ochoreniach, ich hlavný rozdiel je ostrý, náhly nástup bez prítomnosti iných viditeľných príčin tohto stavu (kardiovaskulárne zlyhanie, infarkt myokardu, zápal pľúc atď.). Pre TELA v klasickej verzii je charakteristický počet syndrómov:

1. Cordial - vaskulárne:

 • akútna vaskulárna nedostatočnosť. Vyskytuje sa pokles krvného tlaku (kolaps, obehový šok), tachykardia. Srdcová frekvencia môže dosiahnuť viac ako 100 úderov. za minútu.
 • akútna koronárna insuficiencia (u 15-25% pacientov). To sa prejavuje náhlou silnou bolesťou za hrudnou kosťou inej povahy, ktorá trvá niekoľko minút až niekoľko hodín, fibrilácia predsiení, extrasystólia.
 • akútne pľúcne srdce. V dôsledku masívnej alebo submazívnej pľúcnej embólie; prejavuje sa tachykardiou, opuchom (pulzáciou) cervikálnych žíl, pozitívnym venóznym pulzom. Edém v akútnom pľúcnom srdci sa nevyvíja.
 • akútna cerebrovaskulárna nedostatočnosť. Cerebrálne alebo fokálne poruchy, cerebrálna hypoxia sa vyskytujú av ťažkej forme, cerebrálny edém, cerebrálne krvácanie. Vykazuje to závrat, tinitus, hlboké mdloby s kŕčmi, vracaním, bradykardiou alebo kómou. Môžu sa vyskytnúť psychomotorické agitácie, hemiparéza, polyneuritida, meningeálne príznaky.
 • akútne respiračné zlyhanie prejavuje dýchavičnosť (od pocitu nedostatku vzduchu až po veľmi výrazné prejavy). Počet dychov je viac ako 30-40 za minútu, pozoruje sa cyanóza, koža je šedohnedá, bledá.
 • mierny bronchospastický syndróm je sprevádzaný suchým pískaním.
 • pľúcny infarkt, infarktová pneumónia sa rozvíja 1 až 3 dni po pľúcnej embólii. Existujú sťažnosti na dýchavičnosť, kašeľ, bolesť v hrudi zo strany lézie, zhoršená dýchaním; hemoptýza, horúčka. Vyskytujú sa jemné prebublávané vlhké vlnky, hluk pleurálneho trenia. Pacienti s ťažkým srdcovým zlyhaním majú významné pleurálne výpotky.

3. Horúčkový syndróm - subfebril, febrilná telesná teplota. Súvisejú so zápalovými procesmi v pľúcach a pohrudnici. Doba trvania horúčky sa pohybuje od 2 do 12 dní.

4. Abdominálny syndróm je spôsobený akútnym, bolestivým opuchom pečene (v kombinácii s črevnou pareziou, peritoneálnym podráždením, štikaním). Vykazuje akútna bolesť v správnom hypochondriu, pálenie, zvracanie.

5. Imunologický syndróm (pulmonitída, recidivujúca pleuristika, kožná vyrážka podobná urtikárii, eozinofília, výskyt cirkulujúcich imunitných komplexov v krvi) sa vyvíja po 2-3 týždňoch choroby.

Komplikácie pľúcnej embólie

Akútna pľúcna embólia môže spôsobiť zástavu srdca a náhlu smrť. Keď sa spúšťajú kompenzačné mechanizmy, pacient okamžite nezomrie, ale v neprítomnosti liečby sa veľmi rýchlo rozvinie sekundárne hemodynamické poruchy. Kardiovaskulárne ochorenia pacienta významne znižujú kompenzačné schopnosti kardiovaskulárneho systému a zhoršujú prognózu.

Diagnóza pľúcnej embólie

Pri diagnostike pľúcnej embólie je hlavnou úlohou určiť umiestnenie krvných zrazenín v pľúcnych cievach, zhodnotiť stupeň poškodenia a závažnosť hemodynamických porúch, identifikovať zdroj tromboembólie, aby sa zabránilo opakovaniu.

Zložitosť diagnostiky pľúcnej embólie určuje potrebu takýchto pacientov nájsť v špeciálne vybavených cievnych oddeleniach, ktoré majú čo najširšie možnosti pre špeciálny výskum a liečbu. Všetci pacienti s podozrením na pľúcnu embóliu majú nasledujúce testy:

 • starostlivé sledovanie histórie, hodnotenie rizikových faktorov pre DVT / PE a klinické príznaky
 • všeobecné a biochemické vyšetrenie krvi a moču, analýza krvného plynu, koagulogram a plazmatický D-dimér (metóda diagnostiky žilových krvných zrazenín)
 • EKG v dynamike (aby sa vylúčil infarkt myokardu, perikarditída, zlyhanie srdca)
 • Röntgenové vyšetrenie pľúc (na vylúčenie pneumotoraxu, primárnej pneumónie, nádorov, zlomeniny rebier, pleurisy)
 • Echokardiografia (na zistenie zvýšeného tlaku v pľúcnej tepne, preťaženie pravého srdca, krvné zrazeniny v srdcových dutinách)
 • pľúcna scintigrafia (narušená perfúzia krvi cez pľúcne tkanivo indikuje pokles alebo absenciu prietoku krvi v dôsledku pľúcnej embólie)
 • angiopulmonografia (na presné stanovenie polohy a veľkosti krvnej zrazeniny)
 • USDG žily dolných končatín, kontrastná venografia (na identifikáciu zdroja tromboembolizmu)

Liečba pľúcnej embólie

Pacienti s pľúcnou embóliou sú umiestnení na jednotke intenzívnej starostlivosti. V prípade núdze je pacient úplne resuscitovaný. Ďalšia liečba pľúcnej embólie je zameraná na normalizáciu pľúcneho obehu, prevenciu chronickej pľúcnej hypertenzie.

Aby sa zabránilo opätovnému výskytu pľúcnej embólie, je potrebné dodržiavať prísne odpočinok v lôžku. Na udržanie okysličovania sa kyslík kontinuálne inhaluje. Masívna infúzna terapia sa vykonáva na zníženie viskozity krvi a na udržanie krvného tlaku.

V počiatočnom období bolo určené trombolytická liečba s cieľom čo najrýchlejšieho rozpustenia krvnej zrazeniny a obnovenia toku krvi v pľúcnej tepne. V budúcnosti sa na prevenciu opätovného výskytu pľúcnej embólie vykonáva heparínová liečba. V prípadoch infarktu a pneumónie je predpísaná antibiotická liečba.

V prípadoch masívnej pľúcnej embólie a neefektívnosti trombolýzy chirurgickí chirurgovia vykonávajú chirurgickú tromboembolektómiu (odstránenie trombu). Ako alternatíva k embolektómii sa používa fragmentácia tromboembolového katétra. Pri opakovanej pľúcnej embólii sa vytvára špeciálny filter vo vetvách pľúcnej artérie, dolnej vene cava.

Predpoveď a prevencia pľúcnej embólie

Pri skorom poskytovaní plného objemu starostlivosti o pacienta je prognóza na život priaznivá. Pri výrazných kardiovaskulárnych a respiračných ochoreniach na pozadí rozsiahlej pľúcnej embólie je úmrtnosť vyššia ako 30%. Polovica recidív pľúcnej embólie sa vyvinula u pacientov, ktorí nedostali antikoagulanciá. Včasná riadne vykonaná antikoagulačná liečba znižuje riziko pľúcnej embólie o polovicu.

Aby sa zabránilo tromboembolizmu, včasnej diagnostike a liečbe tromboflebitídy, je potrebné určiť nepriame antikoagulanciá pre pacientov v rizikových skupinách.

Tromboembolizmus pľúcnej artérie

Pľúcna embólia je upchatie tepien v pľúcach alebo v ich vetvách. Trombotický proces sa spočiatku rozvíja v žilách panvy (hlavne v oblasti myometria maternice a maternicového parametra v oblasti peritonea) alebo dolných končatín.

Pľúcna embólia je bežnejšia u ľudí s malformáciami srdcových chlopní u pacientov s výrazne zhoršenou funkciou kardiovaskulárneho systému. Pacienti v akútnom pooperačnom období sa pravdepodobne vyvinú ako ochorenie ako komplikácie, najmä po intervenciách na panve (Pfannenstiel laporatóm, hysterektómii, apendektómii atď.) A na orgánoch zažívacieho systému. Veľkým percentom rizika sú pacienti trpiaci fletbothrombózou a tromboflebitídou rôznych typov lokalizácií.

Spôsobuje pľúcnu embóliu

Pľúcna embólia je relatívne bežná patológia kardiovaskulárneho systému. V priemere je zistený jeden prípad na 1000 ľudí za rok. V Spojených štátoch je tromboembolizmus pľúcnej artérie zistený u približne 600 000 ľudí, z ktorých polovica zomiera (za rok).

Tromboembolizmus vetví pľúcnej artérie sa vyskytuje hlavne u starších ľudí. V srdci tromboembólie je proces trombózy. Podporuje sa takzvaná Virchowova triada (tri faktory): zvýšenie zrážanlivosti krvi alebo jej hyperkoagulácia s inhibíciou fibrinolýzy; poškodenie endotelu cievnej steny; poruchy obehu.

Zdrojom krvných zrazenín v tejto chorobe sú v prvom rade žily dolných končatín. Po druhé, pravá predsieň srdca a jeho pravé časti a venózna trombóza horných končatín. Tehotné ženy majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku venóznej trombózy, ako aj ženy, ktoré trvajú pomerne dlho (orálna antikoncepcia). Pacienti s trombofíliou majú tiež riziko vzniku pľúcnej embólie.

Keď je poškodená stena endotelu, je exponovaná subendotelová zóna, čo spôsobuje zvýšenie zrážanlivosti krvi. Príčiny poškodenia cievnych stien sú: ich poškodenie pri operáciách na srdci alebo cievach (inštalácia katétrov, stentov, filtrov, protetických veľkých žíl atď.). Malá úloha pri poškodení endotelu cievnej steny nepatrí medzi bakteriálne a vírusové infekcie (počas zápalového procesu sa leukocyty naviažu na endotel a spôsobia jeho poškodenie).

Cirkulačné poruchy sa vyskytujú, keď: kŕčové žily; zničenie ventilových prístrojov žíl po utrpení flebotrombózy; stláčanie ciev s cystami, fragmenty kostí pri zlomeninách, nádory rôznych etiológií, tehotná maternica; čo je v rozpore s funkciou venózno-svalového čerpadla. Také hemolytická ochorenia, ako je polycythemia (zvýšenie počtu červených krviniek a hemoglobín), digidratatsiya, erythrocytózy, dysproteinémia, zvýšené hladiny fibrinogénu, prispievajú k zvýšeniu viskozity krvi, čo zase spomaľuje krvného riečišťa.

Vysoké riziko vetiev tromboembólie pľúcnej tepny sú ľudia: obézni, ktorý má rakovinu s genetiky na rozvoj kŕčových žíl, u pacientov so sepsou, trpí antifosfolipidové syndróm (postup sa vyznačuje tvorbou protilátok proti krvných doštičiek), čo vedie sedavý spôsob života.

Predisponujúce faktory sú: fajčenie, nadváha, užívanie diuretík, dlhé používanie katétra v žilách.

Symptómy pľúcnej embólie

Tromboembolizácia pľúcnych konárov spôsobuje lokalizáciu krvných zrazenín v lúmene žily, pripojených k jej stene v zóne svojej základne (plávajúce krvné zrazeniny). Keď sa krvná zrazenina odtiahne prietokom krvi, vstupuje do pľúcnej tepny cez pravé srdce a obkladá arteriálny lúmen. Dôsledky budú závisieť od počtu a veľkosti embolov, ako aj od reakcie pľúc a reakcie trombotického systému tela.

Pľúcna embólia je rozdelená do nasledujúcich typov: masívna, v ktorej je ovplyvnená viac ako polovica objemu vaskulárneho lôžka v pľúcnych ramenách (embólia hlavných artérií v pľúcach alebo pľúcnom kmeňu) a je sprevádzaná ťažkou systémovou hypotenziou alebo šokom; submazívna, v ktorej je postihnutá jedna tretina vaskulárneho lôžka (embolizácia viacerých segmentov pľúcnych artérií alebo niekoľkých lobárnych segmentov) spolu so symptómami srdcovej nedostatočnosti srdca; v ktorých je ovplyvnená menej ako jedna tretina objemu vaskulárneho lôžka pľúcnych artérií (embólia distálnych tepien v pľúcach) bez príznakov alebo s minimálnymi symptómami (pľúcny infarkt).

Pri embolii malých rozmerov príznaky zvyčajne chýbajú. Veľké embolizácie tiež zhoršujú prechod krvi cez segmenty alebo dokonca cez celé laloky pľúc, v dôsledku ktorých dochádza k narušeniu výmeny plynov a začína hypoxia. Odpoveďou v pľúcnom obehu je zúženie lumen ciev, čo je dôvod, prečo začne stúpať tlak vo vetvách pľúcnych artérií. Záťaž na pravej srdcovej komore srdca sa zvyšuje kvôli vysokej vaskulárnej rezistencii, ktorá je spôsobená vazokonstrikciou a obštrukciou.

Tromboembolizmus malých ciev pľúcnej artérie nespôsobuje hemodynamické poruchy, iba v 10% prípadov sa pozoruje sekundárna pneumónia a pľúcny infarkt. Môže niesť nešpecifické symptómy vo forme horúčky až po subfebrilné čísla a kašeľ. V niektorých prípadoch môžu príznaky chýbať.

Masívny pľúcny tromboembolizmus je charakterizovaný akútnou poruchou pravého srdcového svalu s vývojom šoku a poklesom krvného tlaku nižším ako 90 mm Hg, ktorý nie je spojený so srdcovou arytmiou, sepsou alebo hypovolémiou. Môže sa vyskytnúť dýchavičnosť, strata vedomia a ťažká tachykardia.

Pri submazívnej pľúcnej tromboembolizácii nie je pozorovaná arteriálna hypotenzia, ale tlak v pľúcnom obehu mierne stúpa. Súčasne dochádza k poškodeniu pravého srdcového srdca poškodením myokardu, čo indikuje hypertenziu v pľúcnej tepne.

Keď nonmassive pľúcnej tromboembólie alebo chýba symptomatológie vymazané po určitej dobe (v priemere 3-5 dní) vyvinul pľúcny myokardu, prejavujúca sa bolesti pri dýchaní v dôsledku dráždivého pohrudnice, zvýšenie telesnej teploty na 39 ° C a vyššie, kašeľ hemoptýza, zatiaľ čo Röntgenové vyšetrenie odhaľuje typické tiene v tvare trojuholníka. Pri počúvaní zvukov srdca sa určuje prízvuk druhého tónu nad pľúcnou tepnou a trikuspidálnym ventilom, ako aj systolické šelesty v týchto oblastiach. Nepriaznivým prognostickým znakom je odhalenie cvalového rytmu a rozdelenie druhého tónu počas počúvania.

Diagnóza pľúcnej embólie

Diagnóza pľúcnej embólie spôsobuje určité ťažkosti v dôsledku nešpecifickosti symptómov a nedokonalosti diagnostických testov.

Štandardné vyšetrenie zahŕňa: laboratórne vyšetrenia, EKG (elektrokardiografia), RTG vyšetrenie hrudníka. Tieto vyšetrovacie metódy môžu byť informatívne ako výnimka pre inú chorobu (pneumotorax, infarkt myokardu, zápal pľúc, pľúcny edém).

Pre špecifické a citlivé diagnostické metódy embólia zahŕňa: meranie D-diméru, počítačová tomografia (CT), na hrudi, echokardiografia, vetranie-perfúznej scintigrafie, angiografia pľúcnych tepien a ciev, rovnako ako diagnostické metódy kŕčové a trombosticheskogo proces hlbokého nohy žily ( Dopplerovská ultrazvuková diagnostika, počítačová venografia).

Dôležité je laboratórne stanovenie počtu d-dimérov (produkty degradácie fibrínu), keď sa zistí zvýšená hladina, očakáva sa nástup trombózy (trombóza). Zvýšenie hladiny d-dimérov sa však dá pozorovať aj pri iných patologických stavoch (purulentno-zápalový proces, tkanivová nekróza atď.), Preto táto vysoko citlivá diagnostická metóda nie je špecifická pri stanovení PE.

Inštrumentálna metóda na diagnostiku tromboembolizmu pľúcnej artérie pomocou EKG často pomáha identifikovať výraznú sínusovú tachykardiu, špicu P-vlny, ktorá je znamením preťaženej práce pravého predsiene. Štvrtina pacientov môže vykazovať známky cor pulmonale, vyznačujúci sa tým osi pre odchýlky vpravo a syndróm Mack Ginna-White (v prvej abdukčný hlbokej S-hrotu, bodec Q-zub, a je negatívny T-zub tretie únos) blokády blokom pravého ramienka.

Vyšetrovanie hrudníka ožiarením X-ray môže odhaliť príznaky zvýšeného tlaku v pľúcnych tepien, tromboembolické nosí znak (vysoké polohe clonového dome v postihnutej oblasti, zvýšenie pravého srdca, pľúcnej expanzie zostupne artérie pravej čiastkové vyčerpávanie cievne vzoru).

Počas echokardiografie sa zistí dilatácia pravej komory, príznaky hypertenzie pľúcnej artérie, v niektorých prípadoch sa v srdci vyskytujú krvné zrazeniny. Tiež táto metóda môže byť užitočná pri identifikácii iných patologických stavov srdca. Napríklad otvorené oválne okno, v ktorom sa môžu vyskytnúť hemodynamické poruchy, ktoré sú príčinou paradoxnej pľúcnej embólie.

Spirálny CT detekuje krvné zrazeniny v pľúcnych vetvách a tepnách. Počas tohto postupu sa do pacienta vstrekuje kontrastné činidlo, po čom sa senzor otáča okolo pacienta. Je dôležité držať dych na niekoľko sekúnd, aby ste objasnili polohu krvnej zrazeniny.

Ultrazvuk periférnych žíl dolných končatín pomáha zistiť krvné zrazeniny, ktoré sú často príčinou tromboembólie. Môže sa použiť kompresná ultrazvuková štúdia, pri ktorej sa získa prierez lumenu žíl a tepien a senzor sa stlačí na kožu v oblasti žíl, v ktorej sa v prítomnosti krvných zrazenín medzery neznižujú. Môžu tiež použiť Dopplerov ultrazvuk, ktorý určuje rýchlosť prietoku krvi pomocou Dopplerovho efektu v cievach. Zníženie rýchlosti je znakom prítomnosti krvnej zrazeniny.

Pľúcna vaskulárna angiografia sa javí ako najpresnejšia metóda diagnostiky pľúcnej embólie, ale táto metóda je invazívna a nemá žiadne výhody oproti počítačovej tomografii. Známky pľúcnej tromboembólie sú považované za obrysy krvnej zrazeniny a ostrú prestávku v ramene pľúcnej artérie.

Liečba pľúcnej embólie

Liečba pacientov s pľúcnym tromboembolizmom sa má vykonávať v intenzívnej starostlivosti.

Po zástave srdca sa resuscituje. V prípade hypoxie sa na kyslíkovú terapiu používajú masky alebo nosné katétre. V určitých prípadoch môže byť potrebná ventilácia pľúc. Na zvýšenie hladiny krvného tlaku v tepnách sa vykonáva intravenózna injekcia epinefrínu, dopamínu, dobutamínu a fyziologického roztoku.

S vysokou pravdepodobnosťou vzniku tohto ochorenia je antikoagulačná liečba predpísaná s predpisujúcimi liekmi na zníženie viskozity krvi a na zníženie tvorby krvných doštičiek.

Nefrakcionovaný heparín intravenózne, sodná soľ Dalteparínu, subkutánne s nízkou molekulovou hmotnosťou alebo fondaparinux.

Dávka heparínu sa vyberá na základe hmotnosti pacienta a určenia APTT (aktivovaný parciálny tromboplastínový čas). Pripravte roztok heparínu sodného 20000 u / kg na 400 ml nat. riešenie. Spočiatku sa vstrekuje 80 jednotiek / kg prúdu, po ktorých sa uskutoční infúzia s 18 dávkami / kg / hodinu. Po 4 až 6 hodinách sa určuje APTT a oprava sa vykoná každé tri hodiny, kým sa nedosiahne požadovaná úroveň APTT.

Vo väčšine prípadov sa injekcie podávajú subkutánne s heparínom s nízkou molekulovou hmotnosťou, pretože sú pohodlnejšie a bezpečnejšie ako intravenózna infúzia.

Enoxaparín (1 mg / kg dvakrát denne), tinzaparín (175 jednotiek / kg 1 denne) sú ukázané z heparínov s nízkou molekulovou hmotnosťou. Na začiatku liečby antikoagulanciami je indikovaný warfarín (5 mg jedenkrát denne). Po ukončení antikoagulačnej liečby pokračujte v užívaní warfamínu tri mesiace.

Pri liečbe pľúcnej embólie zohráva dôležitú úlohu reperfúzna terapia, ktorej hlavným cieľom je odstrániť krvnú zrazeninu a vytvoriť normálny prietok krvi v pľúcnych tepnách. Táto liečba sa vykonáva u pacientov s vysokým rizikom. Streptokináza je predpísaná zaťažovacia dávka 250000 jednotiek po dobu pol hodiny, po 100000 jednotkách za hodinu počas dňa. Akcelerovaný režim sa môže aplikovať v dávke 1,5 milióna jednotiek do dvoch hodín. Urokináza (3 milióny jednotiek na dve hodiny) alebo Alteplase (100 mg počas dvoch hodín alebo 0,5 mg / kg telesnej hmotnosti pacienta počas 15 minút) sú tiež predpísané. Nebezpečný problém s takouto trombolytickou liečbou je krvácanie. Rozsiahle krvácanie sa rozvíja v 15% prípadov, z ktorých 2% končí cievnou mozgovou príhodou.

Trombektómia (chirurgické odstránenie krvných zrazenín) sa považuje za alternatívnu metódu liečenia vysokorizikového pľúcneho embolizmu, ak je antikoagulačná a trombolytická liečba kontraindikovaná. Pomocou tejto metódy sa vykoná inštalácia filtrov cava, ktoré sú určitými filtrami na obrazovke. Tieto filtre zisťujú krvné zrazeniny z cievnej steny a zabraňujú ich vniknutiu do pľúcnej tepny. Tento filter sa vstrekuje cez kožu do vnútornej jugulárnej žily alebo do femorálnej žily a fixuje sa pod úroveň renálnych žíl.

Núdzová starostlivosť o pľúcnu embóliu

Ak máte podozrenie na výskyt príznakov pľúcnej embólie, ktorý môže byť sprevádzaný ťažkou bolesťou na hrudníku, kašli, hemoptýza, strata vedomia, dýchavičnosť, ťažká horúčka, musíte čo najskôr zavolať tímu ambulancie a podrobne vysvetliť symptómy pacienta. Odporúča sa starostlivo umiestniť pacienta na vodorovný povrch pred príchodom ambulančných lekárov.

Pri pľúcnej embolizácii sa núdzová starostlivosť v prednemocničnom štádiu vykonáva s vymedzením striktne horizontálnej polohy pacienta; anestetizujúci fentanyl (0,005%) 2 ml s 2 ml 0,25% Droperidol alebo analgin 3 ml 50% s Promedola 1 ml 2% intravenózne; intravenózna injekcia heparínu v dávke 10 000 jednotiek prúdu; s výraznými príznakmi respiračného zlyhania, terapia respiračného zlyhania; pri porušení srdcového rytmu, ktoré sa určuje pri počúvaní pacienta, sa terapia uskutočňuje s cieľom vytvoriť normálny srdcový rytmus a zabrániť arytmiám; pri klinickej smrti vykonávajú resuscitačné opatrenia.

Pri ťažkej alebo strednej pľúcnej tromboembolizácii vyžaduje infúzna terapia núdzové zavedenie katétra do centrálnej žily.

Pri akútnom srdcovom zlyhaní sa Lasixovi podáva 5-8 ml 1% hmotn./hmotn., S ťažkým dýchavičím Promedolu 2% v dávke 1 ml w / w.

Pri kyslíkovej terapii s použitím euflinu 10 ml 2,5% intravenózne (nepoužíva sa so zvýšeným krvným tlakom!).

Ak klesne krvný tlak, subkutánne sa aplikuje Cordiamín 2 ml.

Ak bolesť v tromboembolizme pobočiek pľúcnych artérií prebieha spolu s kolapsom, potom sa noradrenalín 1 ml 0,2% intravenózne injektuje do 400 ml glukózy rýchlosťou 5 ml / min pri kontrole krvného tlaku. Môžete tiež použiť Mezaton 1 ml IV, prúdové, pomalé alebo kortikosteroidy (Prednison 60 mg alebo 100 mg Hydrokortizón).

Hospitalizácia pacienta je uvedená na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Účinky pľúcnej embólie

Pri pľúcnej embólii prognóza zvyčajne nie je úplne priaznivá.

Dôsledky masívnej pľúcnej tromboembolizmu môžu byť smrteľné. U takýchto pacientov môže dôjsť k náhlej smrti.

V prípade pľúcneho infarktu dochádza k úmrtiu jeho miesta s vývojom zápalu v mŕtvom krbe. Tiež s takouto patológiou sa môže vyvíjať pleuristika (zápal vonkajšej výstelky pľúc). Často sa objavuje zlyhanie dýchania.

Najnepriaznivejšími dôsledkami tromboembolizmu sú jeho relapsy počas prvého roka.

Prognóza pľúcnej embólie závisí predovšetkým od jej preventívnych opatrení. Existujú dva typy profylaxie: primárna (pred nástupom tromboembólie) a sekundárna (prevencia relapsu).

Primárnou prevenciou je zabrániť tvorbe krvných zrazenín v cievach v dolnej vene cava. Takáto prevencia sa odporúča najmä pre ľudí so sedavou prácou a nadváhou. Zahŕňa tesné obväzy nohy s elastickými obväzmi, terapeutickú gymnastiku a rekreačnú gymnastiku, užívanie antikoagulancií, chirurgické metódy odstraňovania žilovej oblasti krvnými zrazeninami, implantáciu filtru cava, prerušovanú pneumokompresiu nôh, odmietanie nikotínu a pitie alkoholu.

Je dôležité, aby ženy odmietali nosiť topánky s pätami nad päť centimetrov kvôli vývoju veľkého zaťaženia žilového aparátu dolných končatín.

Sekundárna prevencia pľúcnej embólie je neustále používanie antikoagulancií s malými prerušeniami a inštaláciou filtrov cava.

Títo pacienti by tiež mali byť v dispenzarizácii s terapeutom, kardiológa a vaskulárnym chirurgom. Je dôležité, aby ste sa vyšetrovali dvakrát ročne.

Prognóza pľúcnej embólie bez preventívnych opatrení, najmä sekundárnej profylaxie, je nepriaznivá. Relapsa je možná v 65% prípadov, z ktorých polovica môže byť smrteľná.

Pľúcna embólia (PE): príčiny, príznaky, terapia

Úľavu a radosť po plánovanej operácii vykonanej najlepšími špecialistami na najvyššej úrovni sa rýchlo zmení na nešťastie. Pacient, ktorý sa zotavoval a urobil najambicióznejšie plány do budúcnosti, náhle zmizol. Príbuzní, zabili žiaľ svojim príbuzným, s použitím neznámeho slova "PEH", jasne vysvetlili, že krvná zrazenina sa prerušila a uzavrela pľúcnu tepnu.

Stav po chirurgickom zákroku nie je jedinou príčinou pľúcnej embólie.

Krvné zrazeniny v krvnom obehu a po dobu, je pripevnený k stene cievy v každom okamihu môže zlomiť a bráni prietoku krvi do pľúcneho kmeňa a konárov pľúcnice, rovnako ako iné žilovej a tepien v tele, vedenie riziká situácie, ktoré sme tromboembolizmus.

Hlavná vec o strašnej komplikácii

Pľúcna embólia alebo pľúcna embólia - náhla komplikácia akútnej venóznej trombózy hlbokých a povrchových žíl, ktoré zbierajú krv z rôznych orgánov ľudského tela. Častejšie patologický proces, ktorý vytvára podmienky pre zvýšenú trombózu, sa týka žilových ciev dolných končatín. Avšak vo väčšine prípadov sa embólia deklaruje pred symptómami trombózy, je to vždy náhle.

Upchatím pľúcnej kmeň (alebo vetvy LA) predurčujú nielen dlhoročnou vyskytujú trvalé procesy, ale aj dočasné ťažkosti obehovej sústavy v rôznych obdobiach života (trauma, chirurgia, tehotenstva a pôrodu...).

Niektorí ľudia vnímajú pľúcnu embóliu ako smrteľnú chorobu. Toto je naozaj život ohrozujúca podmienka, ale nie vždy tok rovnakým spôsobom, má tri možnosti toku:

 • Blesk (superaktívny) tromboembolizmus - neuvádza dôvod, pacient môže ísť do iného sveta za 10 minút;
 • Akútna forma - umožňuje okamžitú trombolytickú liečbu až do jedného dňa;
 • Subakútna (recidivujúca) pľúcna embólia - charakterizovaná slabou závažnosťou klinických prejavov a postupným vývojom procesu (pľúcny infarkt).

Hlavné príznaky pľúcnej embólie (ťažké dýchanie, náhly nástup, modrá koža, bolesť na hrudníku, tachykardia, pokles krvného tlaku) nie sú vždy výrazné. Často pacienti jednoducho oznámiť bolesť v pravom hornom kvadrante, v dôsledku žilného preťaženia a pretiahnutie kapsule pečene, cerebrálnej poruchy spôsobené poklesom krvného tlaku a rozvoju hypoxia, renálny syndróm, kašeľ a hemoptysis, charakteristika pľúcna embólia, môže byť odložené a objaví iba po niekoľkých dňoch (subakútna ). Ale zvýšenie telesnej teploty sa dá pozorovať od prvých hodín ochorenia.

Vzhľadom k nestálosti klinických prejavov, rôzne varianty gravitácie a foriem, a najmä na sklonu choroby na maskovanie inými patológie PE vyžaduje podrobnejšie zváženie (príznaky a syndrómy charakteristické pre neho). Avšak predtým, než vyrazíte na prehliadku tohto nebezpečného ochorenia, každá osoba, ktorá nemá lekárske vzdelanie, ale bol svedkom vývoja pľúcnu embóliu, mali poznať a pamätať si, že úplne prvé a núdzová pomoc pre pacienta je volanie lekárske tímy.

Video: medicínska animácia mechanizmov pľúcnej embólie

Kedy sa máš báť embolie?

Závažná vaskulárna lézia, ktorá často (50%) spôsobuje smrť pacienta - pľúcnu embóliu, predstavuje jednu tretinu všetkých trombóz a embólií. Ženská populácia na planéte je ohrozená dvakrát častejšie (tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie) ako muži, bez významu je hmotnosť a vek človeka, životný štýl, návyky a závislosť od stravy.

Pľúcna tromboembolizácia vždy vyžaduje núdzovú starostlivosť (lekárske!) A naliehavú hospitalizáciu v nemocnici - v prípade pľúcnej embolizácie jednoducho neexistuje žiadna nádej na "náhodu". Zastavte sa u niektorých oblastiach pľúc krv, vytvorí "mŕtve zóny", nezanecháva prekrvenie a preto nie je moc, dýchacieho ústrojenstva, ktoré sa rýchlo začne trpieť - ľahké odznie, priedušky zužujú.

Hlavným embolínnym materiálom a páchateľom pľúcnej embólie je trombotická hmota, ktorá sa oddelila od miesta formácie a začala chodiť do krvného obehu. Príčina pľúcnej embólie a všetkých ostatných tromboembolizmov sa považuje za podmienky, ktoré vytvárajú podmienky na zvýšenie tvorby krvných zrazenín a samotná embólia je ich komplikáciou. V tejto súvislosti, dôvody pre nadmernej tvorbe krvných zrazenín a trombózy je treba hľadať predovšetkým k patológii, ktorá sa vyskytuje pri poškodení cievnych stien, spomaľuje prietok krvi v krvnom riečisku (kongestívne zlyhanie), s poruchami zrážanlivosti krvi (hyperkoagulabilita)

 1. Choroby cievach nôh (artérioskleróza obliterans, thromboangiitis, kŕčové žily) - venóznym, veľmi prispievajú k tvorbe krvných zrazenín je väčšia pravdepodobnosť, (80%) prispieva k rozvoju tromboembolizmu;
 2. hypertenzia;
 3. Diabetes (môžete očakávať čokoľvek od tejto choroby);
 4. Srdcové choroby (defekty, endokarditída, arytmie);
 5. Zvýšená viskozita krvi (polycytémia, myelóm, anemia srpkovitých buniek);
 6. Onkologická patológia;
 7. Stlačenie cievneho zväzku nádorov;
 8. Cavernózne hemangiómy obrovskej veľkosti (stagnácia krvi v nich);
 9. Abnormality v systéme hemostázy (zvýšená koncentrácia fibrinogénu počas tehotenstva a po pôrode, hyperkoagulácia ako ochranná reakcia na zlomeniny, dislokácie, poranenia mäkkých tkanív, popáleniny atď.);
 10. Chirurgia (najmä cievne a gynekologické);
 11. Po odpočinku po operácii alebo v iných podmienkach, ktoré vyžadujú dlhšiu prestávku (nútená horizontálna poloha spomaľuje tok krvi a predurčuje krvné zrazeniny);
 12. Toxické látky vyprodukované v tele (cholesterol - podiel LDL, mikrobiálne toxíny, imunitné komplexy) alebo z vonkajšieho prostredia (vrátane zložiek tabakového dymu);
 13. infekcie;
 14. Ionizujúce žiarenie;

Leví podiel dodávateľov krvných zrazenín do pľúcnej artérie je žilové cievy nôh. Stagnácia v žilách dolných končatín, poruchy štrukturálne rámec cievnych stien krvných zrazenín vyvoláva hromadenie červených krviniek v niektorých miestach (budúce červený trombus) a otočí nôh nádob v továrni, ktorá vyrába zbytočné a veľmi nebezpečné pre telo zrazenín, ktoré predstavujú riziko, separácie a upchatie pľúcnej tepny. Medzitým tieto procesy nie sú vždy spôsobené nejakou vážnou patológiou: životný štýl, profesionálne aktivity, zlé návyky (fajčenie!), Tehotenstvo, používanie perorálnych kontraceptív - tieto faktory zohrávajú významnú úlohu pri rozvoji nebezpečnej patológie.

Čím starší človek je, tým viac má "vyhliadky" na to, aby dostal PEI. Je to spôsobené zvýšenou frekvenciou patologických stavov počas starnutia organizmu (obehový systém trpí primárne) u ľudí, ktorí prekročili 50-60-ročný medzník. Napríklad fraktúra femorálneho krku, ktorá veľmi často nasleduje po staršom veku, pre jednu desatinu obetí končí masívnou tromboembolizmom. U ľudí starších ako 50 rokov sú všetky poranenia, stavy po operácii vždy plné komplikácií vo forme tromboembólie (podľa štatistiky viac ako 20% obetí trpí takým rizikom).

Odkiaľ pochádza krvná zrazenina?

Najčastejšie sa pľúcna embólia považuje za výsledok embólie trombotickými hmotami, ktoré pochádzajú z iných miest. Po prvé, zdroj ťažkého tromboembolizmu LA, ktorý sa vo väčšine prípadov stane príčinou smrti, sa prejavuje vo vývoji trombotického procesu:

 • V cievach dolných končatín a panvových orgánov. Malo by však byť zamieňať tromboembolizmu, vzhľadom k príchodu červeného trombu žíl dolných končatín (pľúcna embólia - komplikácie akútne žilovej trombózy) s uzáverom tepien dolných končatín, ako oklúziu femorálne artérie. Samozrejme femorálna artéria môže byť zdrojom embolizácie, ktorá sa vyskytne pod trombózou a husté útvary, ktoré spôsobujú PEH, vyrastajú z oblasti žily na nohách (kde sú pľúca a kde sú nohy?);
 • V systémoch hornej a dolnej dutej žily.
 • Oveľa menej často je trombotický proces lokalizovaný v pravých častiach srdca alebo v cievach rúk.

Z tohto dôvodu je zrejmé, že prítomnosť "arzenálu" pacienta embologenic žilovej trombózy nohy, tromboflebitída a iných patológií, sprevádzané tvorbou trombotických hmôt, vzniká riziko závažných komplikácií, ako tromboembólie a stáva sa príčinou, keď zrazenina sa oddelí od miesta upevnenia a začnú migrovať, teda, sa stane potenciálnou "nádobkou zátkou" (embolus).

V iných (zriedkavých) prípadoch sa samotná pľúcna tepna môže stať miestom tvorby krvných zrazenín - potom hovorí o vývoji primárnej trombózy. Vzniká priamo vo vetvách pľúcnej tepny, ale nie je obmedzený na malú oblasť, ale má tendenciu zachytávať hlavný kmeň, ktorý tvorí symptómy pľúcneho srdca. Zmeny v cievnych stenách zápalovej, aterosklerotickej, dystrofickej povahy, ktoré sa vyskytujú v tejto zóne, môžu viesť k lokálnej trombóze LA.

Čo ak prechádza sama?

Trombotické hmoty, ktoré blokujú pohyb krvi v pľúcnej cieve, môžu vyvolať aktívnu tvorbu krvných zrazenín okolo embólie. Ako rýchlo bude tento objekt tvarovať a aké bude jeho správanie, závisí od pomeru koagulačných faktorov a fibrinolytického systému, to znamená, že proces môže ísť jedným z dvoch spôsobov:

 1. S prevládajúcou aktivitou koagulačných faktorov embolus bude mať tendenciu "pevne" rásť k endotelu. Medzitým nemožno povedať, že tento proces je vždy nezvratný. V iných prípadoch je možná resorpcia (zníženie objemu krvnej zrazeniny) a obnova prietoku krvi (rekanalizácia). Ak takáto udalosť nastane, možno ju očakávať v priebehu 2-3 týždňov od nástupu ochorenia.
 2. Vysoká aktivita fibrinolýzy naproti tomu prispeje k rýchlemu rozpusteniu krvnej zrazeniny a úplnému uvoľneniu lúmenu cievy pre prechod krvi.

Samozrejme, závažnosť patologického procesu a jeho výsledok bude závisieť od veľkosti embolov a koľko z nich sa dostalo do pľúcnej tepny. Malá embolizujúca častica uviaznutá niekde v malej vetve lietadla nemusí vyvolať žiadne osobitné príznaky alebo významne zmeniť stav pacienta. Ďalšou vecou je veľká hustá forma, ktorá uzavrela veľkú nádobu a vyplatila významnú časť arteriálneho lôžka z krvného obehu, s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí vznik búrlivého klinického obrazu a môže spôsobiť smrť pacienta. Tieto faktory tvorili základ pre klasifikáciu pľúcnej embólie klinickými prejavmi, kde existujú:

 • Neemasívny (alebo malý) tromboembolizmus - nie viac ako 30% objemu arteriálneho lôžka zlyhá, príznaky môžu chýbať, aj keď vypnete 25%, už sú zaznamenané hemodynamické poruchy (stredná hypertenzia v LA);
 • Výraznejšia (submasívna) blokáda s vypnutím z 25 až 50% objemu - potom sú jasne viditeľné symptómy zlyhania pravej komory;
 • Masívna pľúcna embólia - viac ako polovica (50 - 75%) lúmenu sa nezúčastňuje krvného obehu, nasleduje prudké zníženie srdcového výkonu, systémová hypotenzia a vznik šoku.

Od 10 do 70% (podľa rôznych autorov) je pľúcna embólia sprevádzaná pľúcnym infarktom. K tomu dochádza v prípadoch, keď sú ovplyvnené lobárne a segmentové vetvy. Vývoj srdcového záchvatu pravdepodobne trvá približne 3 dni a konečné odstránenie tohto procesu sa uskutoční asi týždeň.

Čo možno očakávať z pľúcneho infarktu, je ťažké povedať vopred:

 1. Pre malé infarkty je možná lýza a reverzný vývoj;
 2. Prístupová infekcia ohrozuje vývoj pneumónie (infarkt myokardu);
 3. Ak je samotná embólia infikovaná, zápal sa môže dostať do blokujúcej zóny a vznikne absces, ktorý skôr alebo neskôr prenikne do pleury;
 4. Rozsiahly pľúcny infarkt je schopný vytvoriť podmienky pre tvorbu dutín;
 5. Vo zriedkavých prípadoch nasleduje infarkt pľúc komplikáciou, ako je pneumotorax.

Niektorí pacienti, ktorí mali pľúcny infarkt, vyvíjajú špecifickú imunologickú reakciu podobnú ako Dresslerov syndróm, ktorý často komplikuje infarkt myokardu. V takýchto prípadoch je častá recidívna pneumónia pre pacientov veľmi strašná, pretože ich nesprávne vníma ako opakovanie pľúcnej embólie.

Skrýva sa pod maskou

Môžu sa pokúsiť zoradiť rôzne príznaky, ale to neznamená, že všetci budú rovnako prítomní u jedného pacienta:

 • Tachykardia (pulzná frekvencia závisí od formy a priebehu ochorenia - od 100 úderov za minútu až po ťažkú ​​tachykardiu);
 • Syndróm bolesti Intenzita bolesti ako jeho rozšírenie a dobu trvania, je veľmi pestrý: od nepohodlia neznesiteľnú bolesť roztrhnutie v hrudníku, čo ukazuje, embólia v kufri, alebo dýky bolesť sa šíri cez hrudník a podobá infarkt myokardu. V iných prípadoch, keď sú uzavreté len malé vetvy pľúcnej artérie, bolesť môže byť maskovaná napríklad poruchou gastrointestinálneho traktu alebo úplne chýba. Trvanie bolesti sa mení od minút po hodiny;
 • Poruchy dýchania (z nedostatku vzduchu až po dýchavičnosť), vlhké jazvy;
 • Kašeľ, hemoptýza (neskoršie príznaky, charakteristické pre štádium pľúcneho infarktu);
 • Teplota tela sa okamžite (v prvých hodinách) zvrhnú po oklúzii a choroba sprevádza chorobu 2 dni až 2 týždne;
 • Cyanóza je príznakom, ktorý často sprevádza masívne a submasívne formy. Farba kože môže byť bledá, má škvrnitú farbu alebo dosiahnuť farbu liatiny (tvár, krk);
 • Znížený krvný tlak sa môže rozpadnúť a čím nižší je krvný tlak, tým väčšia môže byť podozrenie na léziu;
 • Mdloby, možný vývoj záchvatov a kómy;
 • Ostrú náplň krvi a vypuknutie žíl na krku, pozitívny žilový pulz - symptómy charakteristické pre syndróm "akútneho pľúcneho srdca", sú zistené v ťažkej forme pľúcnej embólie.

Symptómy pľúcnej embólie v závislosti od hĺbky hemodynamických porúch a utrpenia krvného obehu môžu mať rôzne stupne závažnosti a vyvinúť sa do syndrómov, ktoré môžu byť prítomné u pacienta samotného alebo v dave.

Najčastejšie pozorovaný syndróm akútneho respiračného zlyhania (ARF) spravidla začína bez varovania utrpením dychu rôznej závažnosti. V závislosti od formy pľúcnej embólie môže mať znížená respiračná aktivita nedostatok dychu, ale nedostatok vzduchu. V prípade embolizácie malých vetví pľúcnej artérie môže epizóda nemodifikovaného dýchania skončiť o niekoľko minút.

Nie je charakteristické pre PE a hlučné dýchanie, často označované ako "tiché dyspnoe". V iných prípadoch sa vyskytuje zriedkavé, prerušované dýchanie, ktoré môže naznačovať začiatok cerebrovaskulárnych porúch.

Kardiovaskulárne syndrómy, ktoré sú charakterizované prítomnosťou príznakov rôznych nedostatkov: koronárne, cerebrovaskulárne, systémové cievne alebo "akútne pľúcne srdce". Táto skupina zahŕňa: syndróm akútnej vaskulárnej insuficiencie (pokles krvného tlaku, kolaps), obehový šok, ktorý sa zvyčajne vyvíja s masívnym variantom pľúcnej embólie a prejavuje sa závažnou arteriálnou hypoxiou.

Abdominálny syndróm je veľmi podobný akútnemu ochoreniu horného gastrointestinálneho traktu:

 1. Prudké zvýšenie pečene;
 2. Intenzívna bolesť "niekde v pečeni" (pod pravým rebrom);
 3. Pichanie, škytavka, vracanie;
 4. Nadúvanie.

Cerebrálny syndróm sa vyskytuje na pozadí akútneho zlyhania obehu v cievach mozgu. Obštrukcia prietoku krvi (a v ťažkej forme - opuch mozgu) určuje vznik ohniskových prechodných alebo mozgových porúch. U starších pacientov môže pľúcna embólia pľúcnej embólie debutovať s mdlobou, namiesto toho, aby zavádzala lekára a spýtala sa ho: aký je primárny syndróm?

Syndróm "akútneho pľúcneho srdca". Tento syndróm v dôsledku jeho rýchleho prejavu sa dá rozpoznať už v prvých minútach ochorenia. Pulz, ktorý je ťažké spočítať, okamžite modré horné telo (tvár, krk, ruky a iná koža, zvyčajne skryté pod oblečením), opuchnuté krčné žily sú znaky, ktoré nenechávajú pochybnosti o zložitosti situácie.

V prvej časti pacientov sa pľúcna embólia úspešne "pokúša" na masku akútnej koronárnej nedostatočnosti, ktorá je neskôr (vo väčšine prípadov) komplikovaná alebo "maskovaná" iným ochorením srdca, ktoré je v dnešnej dobe veľmi bežné a je charakterizované náhlym infarkt.

Keď uvádzame všetky príznaky pľúcnej embólie, možno nevyhnutne dospieť k záveru, že všetky z nich nie sú špecifické, a preto by sa mali vyzdvihnúť hlavné: náhlu, dýchavičnosť, tachykardiu, bolesť na hrudníku.

Koľko z nich meralo...

Klinické prejavy, ktoré sa vyskytujú počas patologického procesu, určujú závažnosť stavu pacienta, ktorý zase tvorí základ klinickej klasifikácie pľúcnej embólie. Preto existujú tri formy závažnosti pacienta s pľúcnym tromboembolizmom:

 1. Ťažká forma je charakterizovaná maximálnou závažnosťou a závažnosťou klinických prejavov. Zvyčajne má ťažká forma veľmi akútny priebeh, preto veľmi rýchlo (v 10 minútach) od straty vedomia a kŕčov môže viesť človeka k stavu klinickej smrti;
 2. Mierna forma sa zhoduje s akútnym priebehom procesu a nie je charakterizovaná takou dráhou, ako je bleskovitá forma, ale súčasne vyžaduje maximálnu koncentráciu pri poskytovaní núdzovej starostlivosti. Skutočnosť, že človek má túto katastrofu môže dotknúť až rad príznakov: kombinácia dušnosti s tachypnoe, rýchly pulz, non-kritické (zatiaľ) k poklesu krvného tlaku, silné bolesti na hrudi a pravom hornom kvadrante, cyanóza (múdrosťou) z pier a nosa krídlami na pozadí všeobecného bledosť osoba.
 3. Mierna forma pľúcneho tromboembolizmu s relapsom nie je charakterizovaná takýmto rýchlym vývojom. Embólia ovplyvňujúca malé vetvy sa zdá byť pomalá, vytvára podobnosti s inými chronickými patologiami, takže opakujúci sa variant sa môže mýliť čokoľvek (exacerbácia bronchopulmonárnych ochorení, chronické srdcové zlyhanie). Nesmieme však zabúdať, že mierna pľúcna embólia môže byť prelomom na ťažkú ​​formu s fulminantným priebehom, takže liečba by mala byť včasná a primeraná.

Graf: podiel tromboembolizmu, nediagnostikované prípady, asymptomatické formy a úmrtia

Často z pacientov, ktorí mali pľúcnu embóliu, môžete počuť, že "našli chronickú tromboembolizmus." S najväčšou pravdepodobnosťou má pacient na mysli miernu formu ochorenia s recidivujúcim priebehom, ktorý sa vyznačuje opakujúcimi sa záchvatmi dyspnoe so závratmi, krátkymi bolesťami na hrudníku a strednou tachykardiou (zvyčajne až 100 úderov za minútu). V zriedkavých prípadoch je možná krátkodobá strata vedomia. Pacienti s touto formou pľúcnej embólie spravidla dostávali odporúčania počas svojho debutu: až do konca života, mali by byť pod dohľadom lekára a mali by trvale dostávať trombolytickú liečbu. Navyše tým, že najviac recidivujúcich foriem a možno očakávať celý rad zlých prípadoch: pľúcne tkanivo je nahradený spojivového (pľúcna fibróza), zvýšený tlak v pľúcnom obvode (pľúcna hypertenzia), vývoj emfyzému a srdcového zlyhania.

Najprv - tiesňové volanie

Hlavnou úlohou príbuzných alebo iných ľudí, ktorí sa náhodou nachádzajú v blízkosti pacienta, je rýchlo a rozumne vysvetliť podstata výzvy, aby chápal dispečer na druhom konci línie: čas netrpí. Pacientka sa musí len položiť, mierne zvýšiť hlavu, ale nesnaží sa zmeniť svoje oblečenie alebo ho priniesť k životu metódami, ktoré sú ďaleko od medicíny.

Čo sa stalo - lekár tímu ambulancie, ktorý prišiel na naliehavú výzvu, sa pokúsi zistiť počiatočnú diagnózu, ktorá zahŕňa:

 • Anamnéza: náhly stav klinických prejavov a prítomnosť rizikových faktorov (vek, chronická kardiovaskulárna a bronchopulmonálna patológia, zhubné nádory, flebotrombóza dolných končatín, zranenia, stav po operácii, dlhodobý pobyt na posteli atď.);
 • Skúška: farba kože (bledá s šedivým nádychom), povaha dýchania (skrátenie dychu), meranie pulzu (urýchlenie) a krvného tlaku (znížená);
 • Auskultácia - akcent a rozdelenie II tónu nad pľúcnou artériou, u niektorých pacientov je zaznamenaný tón III (patologická pravá komora), hluk pleurálneho trenia;
 • EKG - akútne preťaženie pravého srdca, blokáda pravého ramena jeho svalu.

Núdzovú pomoc poskytuje lekársky tím. Samozrejme, je lepšie, ak sa ukáže byť špecializované, inak (blesky a ostrú verziu pľúcnej embólie), lineárna brigáda bude musieť nazývať vybavenej "pomoc". Algoritmus jeho činnosti závisí od formy ochorenia a stavu pacienta, ale rozhodne - nikto okrem kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov by mal (a nemá právo):

 1. Odstráňte bolesť pri užívaní omamných a iných silných liekov (a pri pľúcnej embolizácii je to potrebné);
 2. Zavádzajte antikoagulanty, hormonálne a antiarytmické látky.

Okrem toho, keď pľúcna tromboembólia nevylučuje pravdepodobnosť klinickej smrti, tak resuscitácia by mala byť nielen včasná, ale aj účinná.

Po vykonaní potrebných opatrení (anestézia, odstránenie šoku zo stavu, úľava od záchvatu akútneho respiračného zlyhania) je pacient odvezený do nemocnice. A len na nosidlách, aj keď v jeho stave došlo k významnému pokroku. Informovanie pomocou dostupných komunikačných prostriedkov (rádio, telefón), že u pacientov s podozrením na pľúcnu embóliu je na ceste, lekári "fast" už nebude strácať čas na konštrukciu nej v čakárni - pacient je kladený na nosidlách, prejsť priamo k domu kde ho čakajú lekári, ktorí sú pripravení okamžite začať zachraňovať životy.

Krvný test, röntgenové vyšetrenie a ďalšie...

Podmienky nemocnice samozrejme umožňujú rozsiahlejšie diagnostické opatrenia. Pacient rýchlo vykoná testy (kompletný krvný obraz, koagulogram). Je veľmi dobré, ak má laboratórna služba lekárskej inštitúcie schopnosť určiť úroveň D-diméru - skôr informatívny laboratórny test predpísaný na diagnostiku trombózy a tromboembolizmu.

Inštrumentálna diagnostika pľúcnej embólie zahŕňa:

Röntgenové príznaky pľúcnej embólie (foto: NSC "Kardiologický ústav ND Strážsko")

Elektrokardiogram (zaznamenáva stupeň utrpenia srdca);

 • R-graf hrudníka (podľa stavu koreňov pľúc a intenzity cievneho vzoru, určuje zónu embólie, odhaľuje vývoj pleurisy alebo zápalu pľúc);
 • Radionuklidová štúdia (umožňuje presne zistiť, kde je trombus prilepený, špecifikuje postihnutú oblasť);
 • Angiopulmonografia (umožňuje jasne identifikovať zónu embólie a navyše umožňuje merať tlak v pravom srdci a lokálne vstúpiť do antikoagulancií alebo trombolytik);
 • Počítačová tomografia (detekuje polohu krvnej zrazeniny, oblasti ischémie).
 • Samozrejme, len dobre vybavené špecializované klinické pracoviská si môžu dovoliť vybrať si tie najoptimálnejšie metódy výskumu, ostatné používajú tie, ktoré majú (EKG, R-graf), ale to nedáva dôvod domnievať sa, že pacient zostane bez pomoci. V prípade potreby bude urgentne prevedený do špecializovanej nemocnice.

  Liečba bezodkladne

  Lekár okrem záchrany života osoby postihnutej pľúcnou embóliou má ďalšiu dôležitú úlohu - čo najviac obnoviť cievnu vrstvu. Samozrejme, je veľmi ťažké urobiť "tak ako to bolo", ale lekár nestráca nádej.

  Liečba pľúcnej embólie v nemocnici sa začala okamžite, ale zámerne sa snažila dosiahnuť zlepšenie stavu pacienta čo najskôr, pretože na tom závisia ďalšie vyhliadky.

  Trombolytická liečba má na prvom mieste medzi terapeutickými opatreniami - pacientovi sú predpísané fibrinolytické látky: streptokináza, aktivátor tkanivového plazminogénu, urokináza, streptáza, ako aj priame antikoagulanciá (heparín, fraxiparín) a nepriame pôsobenie (fenilín, warfarín). Okrem hlavnej liečby vedú podpornú a symptomatickú terapiu (srdcové glykozidy, antiarytmiká, antispazmodiká, vitamíny).

  Ak sa varikózne žily dolných končatín stali príčinou embolárnej trombózy, potom je pre prevenciu opakovaných epizód vhodné vykonať perkutánnu implantáciu dáždnikového filtra do dolnej dutej žily.

  Pokiaľ ide o chirurgickú liečbu - trombektómiu, známu ako Trendelenburgova chirurgia a vykonávaná s masívnymi blokádami pľúcneho kmeňa a hlavných vetiev lietadla, je spojená s určitými ťažkosťami. Po prvé, od začiatku ochorenia, kým sa operácia má trvať nejakú dobu, a za druhé, zásah vykonaný s mimotelovom obehu, a za tretie, je zrejmé, že takéto terapia vyžaduje nielen zručnosť lekárov, ale tiež dobre vybavenú kliniku.

  Medzitým, v nádeji na liečbu, pacienti a ich príbuzní by mali vedieť, že 1 a 2 závažnosť dávajú dobré šance na život, ale masívna embólia s ťažkým priebehom sa, bohužiaľ, často stáva príčinou smrti, ak nie je včasná! trombolytickej a chirurgickej liečby.

  Odporúčania pre zvyšok vášho života

  Pacienti, u ktorých sa vyskytla pľúcna embólia, dostávajú odporúčania pri prepustení z nemocnice. Jedná sa o celoživotné trombolytické liečenie, ktoré sa vyberie individuálne. Chirurgická profylaxia zahŕňa umiestnenie klipov, filtrov, aplikáciu stehov v tvare písmena U do dolnej dutej žily, atď.

  Pacienti, ktorí sú už v ohrození (cievne ochorenia končatín, iná vaskulárna patológia, srdcové choroby, poruchy hemostázy), spravidla už vedia o možných komplikáciách základných ochorení, a preto podstupujú potrebné vyšetrenie a preventívnu liečbu.

  inštalácia kava-filtra je jednou z efektívnych metód prevencie PE

  Tehotné ženy zvyčajne počúvajú rady lekára, hoci tí, ktorí sú mimo tohto stavu a užívajú perorálne antikoncepčné prostriedky, neberú vždy do úvahy vedľajšie účinky týchto liekov.

  Samostatná skupina pozostáva z ľudí, ktorí bez toho, aby sa sťažovali na necíteľnosť, ale ktorí majú nadváhu, sú nad 50 rokov, majú dlhý fajčiarsky čas, naďalej žijú svoj normálny spôsob života a myslia si, že nie sú v nebezpečenstve, nechcú počuť nič o PEH, odporúčania nie sú vnímajú, zlé návyky neopustia, nesedzte na strave....

  Nemôžeme poskytnúť žiadnu univerzálnu radu pre všetkých ľudí, ktorí sa obávajú pľúcnej tromboembólie. Má opotrebovanie kompresného pletenia? Môžem užívať antikoagulanty a trombolytiká? Mali by som nainštalovať filtry cava? Všetky tieto problémy je potrebné riešiť, a to z pohľadu hlavnej patológie, ktorá môže spôsobiť zvýšenú trombózu a separáciu zrazenín. Chcel by som, aby si každý čitateľ myslel sám o sebe: "Mám nejaké predpoklady pre túto nebezpečnú komplikáciu?". A šiel k lekárovi...

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Slabý krvný obeh v nohách - čo robiť: zmeniť životný štýl, drogy

  Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v nohách prostredníctvom zmien životného štýlu, používanie liekov a chirurgických zákrokov.

  Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

  Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

  Výhody a nevýhody laserovej liečby kŕčových žíl

  Bohužiaľ, dnes kŕčové žily sú pomerne bežným problémom pre mnoho ľudí, bez ohľadu na pohlavie, rasu. Po mnoho rokov bolo jediným hlavným riešením problému tejto choroby chirurgická operácia.

  Ako sa prejavuje a lieči trombóza dolných končatín

  Trombóza dolných končatín je charakterizovaná léziou žíl, keď sa z ich radu tvorí krvná zrazenina (trombus) z mnohých dôvodov. Patológia môže ovplyvniť povrchové aj hlboké cievy.

  Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

  Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

  Kritériá závažnosti hemoragického šoku

  bibliografický popis:
  Kritériá závažnosti hemoragického šoku.vložiť kód na fóre:
  Klinické príznaky závažnosti hemoragického šoku (G.Ya. Ryabov) Reverzibilný hemoragický šok.