Mierne závažný vonkajší hydrocefalus mozgu môže byť prejavom rôznych ochorení alebo nezávislého ochorenia. Malý hydrocefalus mozgu je konzervatívny. V nemocnici Yusupov neurológovia používajú individuálne režimy na liečbu mierne závažného mozgového hydrocefalu u dospelých. Profesori, lekári najvyššej kategórie používajú najefektívnejšie lieky registrované v Ruskej federácii, ktoré nemajú vedľajšie účinky.

Vyšetrenie pacientov so stredne ťažkým vonkajším otvoreným hydrocefalom mozgu sa vykonáva pomocou moderných zariadení popredných svetových výrobcov. Klinika neurológie vytvorila komfortné podmienky pobytu. Zamestnanci sú pozorní na želanie každého pacienta. Rehabilitačné kliniky špecialisti využívajú inovatívne metódy rehabilitačnej liečby.

Príčiny a typy mozgového hydrocefalu u dospelých

Akútna forma stredného hydrocefalu mozgu je sprevádzaná vysokým intrakraniálnym tlakom. Pacienti sa ráno obávajú bolesti hlavy. Jeho intenzita klesá počas dňa. Ráno sa môžu vyskytnúť poruchy tráviacich orgánov, vrátane nevoľnosti a zvracania. Ak zvracanie znižuje intenzitu bolesti hlavy, znamená to problém s mozgom. Pri zvyšovaní intrakraniálneho tlaku sa zvyšuje ospalosť, čo je nepriaznivý prognostický znak.

S kompresiou medulla oblongata dochádza k narušeniu dýchania a srdcovej činnosti. V medulla oblongata, hydrocefalus ovplyvňuje srdce a dýchacie orgány, najčastejšie smrť. Mierny náhradný hydrocefalus mozgu je samostatná forma ochorenia. Je charakterizovaný znížením objemu mozgu. Vypusteným priestorom je cerebrospinálna tekutina. Externý náhradný hydrocefalus sa nevyskytuje niekoľko rokov.

Prvé príznaky chronickej miernej vonkajšej náhrady hydrocefalu sa vyskytujú 2 týždne po ochorení centrálneho nervového systému alebo zranenia mozgu. U pacientov je kvalita spánku narušená, pamäť je narušená, nedá sa rozlíšiť deň od noci. Človek sa stáva neaktívnym, stráca záujem o to, čo sa deje. Ak choroba nie je rozpoznaná včas, alebo ak sú komplikácie narušené, intelektuálna aktivita je narušená, reakcie sa stávajú nedostatočné, chôdza je narušená a môže dôjsť k inkontinencii moču.

Mierne závažný vonkajší hydrocefalus mozgu je výsledkom nasledujúcich ochorení:

 • infekčné ochorenia centrálneho nervového systému;
 • poruchy mozgového obehu;
 • intraventrikulárne, parastylové alebo stonkové mozgové nádory;
 • encefalopatie rôzneho pôvodu;
 • netraumatické, traumatické a intraventrikulárne krvácanie.

Brain hydrocefalus je dedičný alebo získaný. Na mieste akumulácie tekutiny vylučuje vnútorný a vonkajší hydrocefalus. Vnútorný hydrocefalus sa vyskytuje v dôsledku akumulácie mozgovomiechovej tekutiny v komorách mozgu. Externý hydrocefalus sa vyvíja v dôsledku akumulácie cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidných a subdurálnych priestoroch.

S uzavretým hydrocefalom dochádza k narušeniu odtoku tekutiny. Otvorený hydrocefalus nie je charakterizovaný poškodením obehu mozgovomiechovej tekutiny.

Akútny, subakútny a chronický hydrocefalus sa vyznačuje rýchlosťou ochorenia. Pri akútnom hydrocefale z prvých príznakov až po dekompenzáciu trvá tri dni. Pri subakútnom hydrocefaluse sa choroba vyvíja do jedného mesiaca. V priebehu 6 mesiacov dochádza k vzniku chronického hydrocefalu. Mierny náhradný hydrocefalus mozgu sa vyskytuje hlavne u starších ľudí. Choroba sa vyvíja na pozadí aterosklerózy, zneužívania alkoholu, arteriálnej hypertenzie, nestability krčných stavcov. Pasívnou formou ochorenia je mierny vonkajší hydrocefalus. Ide o pomerne nebezpečnú chorobu, pretože vo väčšine prípadov chýbajú symptómy charakteristické pre hydrocefalus.

Známky stredne závažného vonkajšieho cerebrálneho hydrocefalusu

Medzi hlavné príznaky mierneho hydrocefalu patria:

 • bolesť hlavy pripomínajúca migrénu
 • vracanie a nevoľnosť;
 • porušenie vestibulárnych funkcií;
 • neustále ospalosť;
 • mimovoľné močenie;
 • diplopia (dvojité videnie).

So stredne silným vonkajším náhradným hydrocefalom môže intrakraniálny tlak zostať normálny. Neurológovia v nemocnici Yusupov používajú moderné metódy diagnostiky hydrocefalusu:

 • počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie;
 • craniography;
 • cisternography;
 • ultrazvukové vyšetrenie mozgových ciev;
 • angiografia.

Pacientom s hydrocefalom sa odporúča oftalmológ a neurochirurg. Tajomstvo manažmentu pacienta sa diskutuje na stretnutí expertnej rady.

Liečba mierneho hydrocefalusu u dospelých

Výber liečby mierneho vonkajšieho hydrocefalusu závisí od stavu mozgových štruktúr, ich posunutia a hladiny intrakraniálneho tlaku. Lekári Yusupovskogo nemocnice vykonávať konzervatívnu terapiu mierneho otvoreného otvoreného hydrocefalus mozgu. Pacienti znižujú množstvo spotrebovanej tekutiny, predpísanej stravy. Liečba liekov je zameraná na zníženie tlaku, normalizáciu funkcií mozgu a kontrolu dodávok živín do tkanív.

Pacientom sú predpísané diuretiká: diabar, furosemid, manitol. Asparkam sa používa na prevenciu hypokaliémie. Zlepšuje cerebrálnu cirkuláciu glycínu, cinnarizínu, piracetamu, cerebrolyzínu, kavintónu. Ako udržiavacia terapia pacienti užívajú multivitamínové komplexy a posilňujúce činidlá. Neurológovia v nemocnici Yusupov určujú požadovanú dávku každého lieku a monitorujú dynamiku ochorenia.

Ak konzervatívna liečba nie je účinná a príznaky hydrocefalusu narastú, neurochirurgovia v partnerských klinikách vykonávajú operáciu:

 • umiestniť skrat, aby sa vypustil nadbytok mozgovomiechovej tekutiny;
 • endoskopická chirurgia zameraná na vytvorenie ciest odtoku mozgovomiechovej tekutiny;
 • odstránenie nádoru alebo iných foriem, ktoré interferujú s cirkuláciou tekutiny.

Endoskopická chirurgia sa vykonáva s nasledujúcimi indikáciami:

 • vysoká úroveň oklúzie;
 • hydrocefalus po poranení;
 • sekundárna prevádzka po neúspešnej prevádzke šumu;
 • zmiešaný typ hydrocefalu.

Neurochirurgovia vykonávajú nasledujúce endoskopické operácie:

 • plastové inštalatérske práce;
 • endoskopické odstránenie stómie dna tretej komory;
 • ostomy septa;
 • inštalácia systému shunts;
 • endoskopické odstránenie intraventrikulárnych novotvarov mozgu.

V prítomnosti príznakov mierneho hydrocefalusu by sa liečba nemala odložiť. Zavolajte na nemocnicu Yusupov a bude vám rezervovaný neurológ. Po vyšetrení lekári účinne liečia hydrocefalus.

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre

Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr. Dieťa náchylné na deti a dospelých. Hydrocefalus mozgu u dospelých je ťažší ako u dieťaťa, lebo kraničné kosti v oblasti fontanely sa nepohybujú od seba a tekutina začne tlačiť na okolité mozgové tkanivo. Hydrocefalus sa často vyskytuje ako komplikácia iných patologických stavov ovplyvňujúcich nervový a cievny systém, štruktúry mozgu. Podľa ICD 10 hydrocefalus v časti "Iné poruchy nervového systému" je zvýraznený samostatným kódom G91, v ktorom sú typy ochorenia opísané v odsekoch 0-9.

Symptómy hydrocefalusu

Znaky mozgového edému sa značne líšia v závislosti od formy, v ktorej sa ochorenie vyvíja. Akútna forma patológie sa vyznačuje rýchlym zvýšením ICP a výskytom nasledujúcich príznakov:

 • Bolesť hlavy - vyklenutie a stlačenie pocitov, ktoré prechádzajú do orbitálnej oblasti, narúšajú hlavne ráno hneď po prebudení. Po krátkej dobe bdelosti sa ich intenzita znižuje.
 • Nauzea - ​​sa objavuje spolu s bolesťami hlavy hlavne ráno.
 • Zvracanie - nie je spojené s jedlom, po jej útoku na pacienta sa stáva jednoduchšie.
 • Vizuálne poruchy - pocit pálenia v oči, vzhľad zakaleného závoja.
 • Ospalosť je znakom veľkej akumulácie tekutín, rýchlym vývojom intrakraniálnej hypertenzie a pravdepodobnosťou ostrého výskytu mnohých neurologických príznakov.
 • Znaky premiestnenia mozgových štruktúr vzhľadom k osi mozgového kmeňa - poruchy okulomotorických funkcií, neprirodzená poloha hlavy, zhoršenie dýchania, depresia vedomia až po vznik kómy.
 • Epilepsie.

Pri chronickom vývoji hydrocefalusu u dospelých sa príznaky objavujú postupne av menej výraznej forme. Najčastejšie má pacient:

 1. Príznaky demencie - zmätenosť, poruchy spánku, strata pamäti a procesy myslenia, znížená schopnosť samoobsluhy v každodennom živote.
 2. Apraxia chôdza - porušenie chôdze pri chôdzi (trasenie, neistota, neprirodzené veľké kroky), zatiaľ čo v polohe na chrbte, pacient dôverne demonštruje motorické funkcie simulujúce jazdu na bicykli alebo chôdzu.
 3. Porušenie močenia a akt defekácie - prejavujúce sa v pokročilých prípadoch vo forme inkontinencie moču a stolice.
 4. Pretrvávajúca svalová slabosť, letargia.
 5. Nerovnováha - v neskoršom štádiu sa prejavuje v neschopnosti pacienta pohybovať sa alebo sedieť nezávisle.

Je dôležité včas rozlíšiť mozgový hydrocefalus u dospelého podľa opísaných symptómov z iných patológií a poraďte sa s lekárom.

Príčiny hydrocefalusu

Tekutá kvapalina, ktorá sa vytvára cievnymi plexusmi mozgu, vyplachuje jej štruktúru a vstrebáva sa do žilovej tkaniva. Obvykle sa tento proces uskutočňuje kontinuálne a množstvo vyrobenej a nasávanej kvapaliny je rovnaké. Ak je niektorá z opísaných funkcií porušená, v mozgových štruktúrach dochádza k nadmernej akumulácii cerebrospinálnej tekutiny, ktorá je hlavnou príčinou hydrocefalusu.

Hydrocefalus mozgu u dospelých sa môže vyskytnúť na pozadí nasledujúcich patologických stavov:

 • Akútne abnormality v systéme krvného zásobenia mozgu spôsobené trombózou, hemoragickými alebo ischemickými mŕtvicami, prasknutie aneuryzmy, subarachnoidálne alebo intraventrikulárne krvácanie.
 • Vývoj infekcií a zápalových procesov ovplyvňujúcich centrálny nervový systém, štruktúru a výstelku mozgu - meningitídu, ventrikulitídu, encefalitídu, tuberkulózu.
 • Encefalopatia je toxická, posttraumatická, alkoholická a iné, spôsobuje chronickú hypoxiu mozgu a jej následnú atrofiu.
 • Nádory rôznych etiológií, ktoré rastú v bunkách komôr, mozgových kmeňov a tkanív s blízkymi stonkami.
 • Intrakraniálne poranenia, ktoré spôsobujú opuch mozgových štruktúr a prasknutie krvných ciev, ako aj posttraumatické komplikácie.
 • Komplikácie po chirurgickom zákroku vo forme mozgového edému a stlačenia mozgovomiechovej tekutiny a krvných zásobných kanálov.
 • Vzácne genetické anomálie a defekty centrálneho nervového systému - Bickers-Adams, Dandy-Walker syndrómy.

Ak je prítomná aspoň jedna z opísaných ochorení, pacient by mal brať do úvahy riziko vzniku hydrocefalusu ako komplikácie av prípade výskytu charakteristických symptómov okamžite nahlásiť ošetrujúcemu lekárovi.

Druhy hydrocefalov

Dospelý hydrocefalus sa takmer vždy pripisuje získaným ochoreniam. V závislosti od charakteristík, povahy pôvodu a vývoja je rozdelený na tieto typy:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 1. Podľa povahy pôvodu:
 • Otvorená (vonkajšia) - kvôli zlému vstrebávaniu tekutiny do steny žilových ciev, prebytok sa hromadí v subarachnoidnom priestore, zatiaľ čo v častiach komôr mozgu sa nedodržiavajú porušenia. Tento typ poklesu sa vyskytuje zriedkavo, jeho postup vedie k postupnému poklesu objemu mozgu a atrofii mozgového tkaniva.
 • Uzavretá (vnútorná) - kvapalná tekutina sa nahromadzuje v častiach komôr. Príčinou tohto procesu je narušenie jeho odtoku cez kanály na vedenie lúhu spôsobené zápalovým procesom, trombózou a rastom nádoru.
 • Hypersekrétoria - vyskytuje sa pri nadmernom produkovaní mozgovomiechovej tekutiny.
 • Zmiešané - až donedávna bol tento typ hydrocefalusu diagnostikovaný s akumuláciou tekutín súčasne v komorách mozgu a subarachnoidného priestoru. Dnes je primárnou príčinou tohto ochorenia mozgová atrofia a akumulácia tekutín je dôsledkom, takže tento typ patológie sa nevzťahuje na hydrocefalus.
 1. Pokiaľ ide o intrakraniálny tlak:
 • Hypotenzívny tlak je znížený.
 • Hypertenzívne - indikátory tlaku CSF sa zvýšili.
 • Normotenzný - intrakraniálny tlak je normálny.
 1. Podľa tempa vývoja:
 • Akútny - rýchly vývoj patológie, obdobie od prvých symptómov až po hlboké poškodenie mozgových štruktúr je 3-4 dni.
 • Subakútna - ochorenie sa rozvíja v priebehu jedného mesiaca.
 • Chronické - charakterizované miernymi príznakmi, obdobie vývoja je 6 mesiacov alebo viac.

Každá forma hydrocefalusu sa prejavuje vo forme určitých symptómov, ktorých prítomnosť pomáha lekárom v procese ďalšej diagnostiky pri správnej diagnóze.

diagnostika

Nie je možné diagnostikovať mozgový hydrocefalus u dospelých výhradne vizuálnymi príznakmi alebo symptómami, keďže ochorenie sa neobjavuje zvonku a zlé zdravie môže byť spôsobené inými patologickými stavmi.

Pred diagnózou hydrocefalusu lekár predpíše súbor štúdií pozostávajúcich z nasledujúcich metód:

 1. Skúmanie odborníkmi - zahŕňa zhromažďovanie informácií o príznakoch a chorobách, ktoré spôsobujú výskyt odtoku mozgov; vykonanie testov na posúdenie miery poškodenia mozgových štruktúr a zníženie ich funkčnosti.
 2. Počítačová tomografia - študovať veľkosť a tvar komôr, mozgu, subarachnoidného priestoru a kostí lebky, určiť ich veľkosť a tvar, prítomnosť nádorov.
 3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou - identifikácia tekutiny v štruktúrach mozgu, určuje formu a závažnosť hydrocefalusu, čo umožní predbežný záver o príčine vývoja patológie.
 4. Rádiografia alebo angiografia s použitím kontrastnej látky - určenie stavu ciev, stupeň ztenčenia ich stien.
 5. Cystografia sa vykonáva na identifikáciu formy hydrocefalu a na objasnenie smeru pohybu mozgovomiechovej tekutiny.
 6. Echoencefalografia je ultrazvukové vyšetrenie mozgových štruktúr na prítomnosť patologických zmien, ktoré sa v nich vyskytujú.
 7. Lumbálna punkcia - prívod kvapalnej tekutiny sa uskutočňuje na stanovenie intrakraniálneho tlaku, na štúdium jeho zloženia podľa stupňa zahustenia a prítomnosti zápalových procesov.
 8. Oftalmoskopia - sa vykonáva ako sprievodná štúdia na zistenie zrakových porúch a ich príčin.

Ak výsledky skúmaného vyšetrenia potvrdia prítomnosť tekutiny v štruktúrach mozgu, lekár diagnostikuje hydrocefalus a predpisuje liečbu v závislosti od jeho tvaru.

Liečba hydrocefalusom

Pri malom a strednom nahromadení tekutiny v mozgu sa pacientovi odporúčajú lieky.

Ak cerebrospinálna tekutina vytvára príliš vysoký tlak a život pacienta je v nebezpečenstve, musí naliehavo vykonať operáciu.

Keď je hydrocefalus dôležitý na zníženie tlaku cerebrospinálnej tekutiny na mozog. K tomu sa v priebehu liečby predpisuje lekár nasledujúce lieky:

 • Diuretiká (Diakarb, Glimarit) - na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela.
 • Vasoaktívne lieky (Glevenol, síran horečnatý) - zlepšiť krvný obeh a obnoviť cievny tonus.
 • Liečivá proti bolesti (Ketoprofen, Nimesil), tablety proti migréne (Sumatriptan, Immren) - na zmiernenie bolestivých záchvatov a množstvo neurologických príznakov.
 • Glukokortikosteroidy (prednizolón, betametazón) - v ťažkom stave ako imunosupresívum a prostriedky na neutralizáciu toxínov.
 • Barbituráty (fenobarbital) - sedatíva, ktoré inhibujú centrálny nervový systém.

Liečba môže znížiť množstvo tekutiny v štruktúrach mozgu a zmierniť príznaky, ale úplná liečba s jej pomocou je nemožná. V akútnych a pokročilých prípadoch, ak existuje vysoké riziko kómy alebo smrti, pacient prechádza neurochirurgickou intervenciou. V závislosti od indikácií a stavu pacienta s hydrocefalom mozgu u dospelých sa vykonávajú tieto typy operácií:

 1. Posunovanie je odstránenie cerebrospinálnej tekutiny špeciálnym nástrojom zo štruktúr mozgu v dutine tela, ktoré prirodzene absorbujú tekutinu bez obštrukcie. Existujú typy obtokov:
 • ventrikulo-peritoneálny - výtok tekutiny do brušnej dutiny;
 • ventrikulárna atria - na oddelení pravého predsiene;
 • ventriculo-cisternia - v zadnej časti hlavy, časť veľkej nádrže.
 1. Endoskopia - tekutina je vyvedená cez špeciálny katéter zasunutý do otvoru v lebke.
 2. Ventrikulárna drenáž je otvorená chirurgia zahŕňajúca inštaláciu vonkajšieho drenážneho systému. Tento typ zásahu je indikovaný v prípadoch, keď nie je možné vykonať iné typy operácií. Pri jeho vykonávaní existuje vysoké riziko komplikácií.

Dôsledky hydrocefalusu

Prognóza lekárov pri diagnostike dospelého mozgového hydrocefalu závisí od formy a zanedbávania choroby. Detekcia patológie v počiatočnom štádiu zvyšuje pravdepodobnosť udržania zdravia, ako aj vlastnú orientáciu pacienta v každodennom živote a spoločnosti. Aby ste to urobili, pri prvých príznakoch ochorenia sa musíte poradiť s lekárom, pravidelne vyšetrovať a podstupovať odporúčané kurzy liečby a rehabilitácie.

Hydrocefalus v pokročilom štádiu ohrozuje pacienta so závažnými komplikáciami a neuspokojivou prognózou lekárov. Dôvodom sú nezvratné procesy v mozgovom tkanive, ktoré sa vyskytujú pri predĺženom tlaku CSF na jeho štruktúru. Dôsledky spustenia hydrocefalu zahŕňajú:

 • znížený svalový tonus končatín;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • duševné poruchy, prejavujúce sa znížením myslenia, pamäti, koncentrácie;
 • poruchy dýchacích a srdcových systémov;
 • nerovnováha vody a soli;
 • nedostatok koordinácie;
 • výskyt epileptických záchvatov;
 • príznaky demencie.

Za prítomnosti popísaných komplikácií a ich vážnej závažnosti je pacientovi priradené postihnutie, ktorého skupina závisí od toho, ako dobre sa orientuje v spoločnosti a živote.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Ak choroba postupuje rýchlo alebo mozog má takmer úplne stratenú funkčnosť v dôsledku atrofie jej tkanív, potom je vysoká pravdepodobnosť kómy a smrti.

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Dropsy mozgu alebo hydrocefalus - choroba, ktorá postihuje nielen malé deti, ale aj dospelých. Je to veľmi nebezpečné a môže viesť k veľmi vážnym následkom. Bude vám užitočné vedieť, aké špecifické príznaky má hydrocefalus a aké sú metódy liečby ochorenia.

Čo je drobnosť mozgu u dospelých

Hydrocefalus je ochorenie, pri ktorom sa mozgovo-močová tekutina hromadí v hlave. Toto nie je bežná voda, ale alkohol. Ak majú deti opuchy, zvyčajne sú vrodené, v ktorých je zväčšená hlava, ako je vidieť na fotografii, potom sa u dospelých objavuje v dôsledku chorôb v minulosti. Choroba je veľmi ťažké zistiť a niektorí dokonca zomrú. Účinnosť liečby mozgového hydrocefalu u dospelého závisí úplne od rozsahu, v akom bol detekovaný. Každý typ kvapkadla má svoje vlastné charakteristické prejavy.

Symptómy a príznaky hydrocefalusu

Priraďte externý, interný a zmiešaný typ kvapky. V tomto prípade sa tento druh považuje za najnebezpečnejšie. Zmiešaný hydrocefalus zahŕňa zníženie mozgu, pri ktorom dochádza k akumulácii tekutiny v komorovom priestore aj v subarachnoidoch. Ak je mierna, potom pacient nemá takmer žiadne sťažnosti a môže s ňou žiť veľmi dlho. V závažnejších prípadoch je vývoj hydroencefalopatie u dospelých nasledovný:

 1. Bolesti hlavy. Takmer neprejde, ale ráno je silnejší ako v iných obdobiach.
 2. Nevoľnosť. Rovnako ako bolesti hlavy, je obzvlášť akútne v ranných hodinách.
 3. Ospalosť. Tento príznak signalizuje, že hydrocefalus sprevádza ďalšie neurologické poruchy.
 4. Poruchy reči, problémy s pamäťou.

vonkajšie

Toto je neokluzívna substitúcia hydrocefalus. Subarachnoidný priestor sa rozširuje a v ňom sa nahromadí tekutina. Dospelí s touto chorobou majú nasledujúce príznaky:

 • neustály pocit únavy;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • menšie poškodenie zraku;
 • potenie;
 • dvojité videnie;
 • zmeny sexuálneho správania;
 • zhoršená chôdza.

interný

Ak má dospelý trivitrikulárny okluzívny hydrocefalus, v ktorom CSF vyplní priestory komôr, môže trpieť:

 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • závažné bolesti hlavy;
 • problémy s videním, sluchom.

Príčiny hydrocefalusu u dospelých

Obrovské množstvo faktorov môže spôsobiť pokles mozgu. Choroba sa vyskytuje v dôsledku:

 • utrpel mŕtvicu;
 • infekčné choroby mozgu a membrán (meningitída, encefalitída, ventrikulitída, tuberkulóza);
 • nádorov;
 • vaskulárne patológie, vrátane rušenia aneuryzmy;
 • poranenia hlavy a posttraumatické stavy (normotenzný hydrocefalus);
 • poruchy nervového systému;
 • zhoršená produkcia, obeh, absorpcia CSF;
 • nízka mozgová hustota.

liečba

Brain hydrocefalus u dospelých je diagnostikovaný nasledujúcimi metódami:

 1. MR. Pomáha nielen zaistiť správnosť diagnózy, ale aj určiť jej príčiny.
 2. Počítačová tomografia.
 3. Cisternography. Na stanovenie typu hydrocefalusu sa používa diagnóza.
 4. Neuropsychologické vyšetrenie.
 5. Röntgen s kontrastným činidlom.

Ak sa v dôsledku jednej alebo viacerých z týchto štúdií potvrdila prognóza, uplatňujú sa tieto metódy:

 1. Liečba. Možnosť vhodná, ak je hydrocefalus mierny. Dospelým pacientom sú predpísané lieky, ktoré znižujú intrakraniálny tlak (Lasix, Manitol), diuretiká. V priebehu terapie sa aplikuje aj ľahká terapeutická masáž. To všetko pomôže stabilizovať stav dospelého pacienta, ale nie vyliečiť, ale dosiahnuť subkompenzovaný stupeň.
 2. Posun mozgu. Nie je k dispozícii pre chronickú hydroencefaliu, zápal, problémy s videním, ale je účinná v asymetrickej forme. Dospelý pacient sa umiestni do drenážneho systému, cez ktorý preteká mozgomorfná tekutina do iných priestorov tela. Operácia vo väčšine prípadov prináša pozitívny výsledok. Po chvíli sa dospelý vráti do normálneho života. Pravidelne potrebujete sekundárnu inštaláciu skratu.
 3. Endoskopia. Účinná so zmiešaným, substitučným symetrickým hydrocefalom. Endoskopická chirurgia sa vykonáva s mikroobjektívmi. S ich pomocou odstraňujú tekutinu a príčinu, ktorá narušuje jej cirkuláciu, napríklad nádor.
 4. Ľudové opravné prostriedky. Účinné iba na potlačenie symptómov, ktoré prejavujú hydrocefalický syndróm. Odporúča sa používať diuretické bylinné odtučneniny (oregano, borovica, petržlen), jalovcové bobule, liehovinové korenie kalamusu.
 5. Strave. V prípade mozgového hydrocefalusu u dospelých je potrebné dodržiavať pravidlá výživy zamerané na zlepšenie výmeny vody a soli. Je potrebné kategoricky opustiť výrobky, kvôli ktorému teleso akumuluje tekutinu. Jedná sa o čerstvý chlieb, tučné mäso a hydinu, údené mäso, klobásy, sladkosti. Namiesto toho musíte jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia, obilnín. Jedlá sú najlepšie naparované.

Dôsledky tejto choroby

Choroba je liečiteľná s včasnou detekciou a výberom správnej metódy terapie. Avšak u dospelého nie je vždy tak rýchlo. Ak sa hydrocefalus nelieči, stav sa zhorší a symptómy budú pokračovať. V dôsledku toho dospelá osoba čelí úplnej demencii. V závažných prípadoch je hydrocefalus smrteľný.

Video hydrocefalus

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Stredný cerebrálny hydrocefalus

Pojem "hydrocefalus" sa skladá z dvoch slov, doslovne preložených z latinčiny, ako "voda" a "mozog". Pri tejto chorobe sa v mozgu vytvára nadmerné množstvo cerebrospinálnej tekutiny - cerebrospinálnej tekutiny. Táto tekutina slúži ako tlmič nárazov, ktorý chráni mozog pred fyzickými vplyvmi, prenáša živiny a odstraňuje metabolické produkty. Ak sa cerebrospinálna tekutina vytvorí v prebytku, zvyšuje sa intrakraniálny tlak tekutiny na štruktúry mozgu. Negatívne príznaky ochorenia výrazne zhoršujú kvalitu života pacienta. Mierny hydrocefalus je jednou z odrôd tejto patológie.

Obsah článku:

Klasifikácia hydrocefalusu

Choroba má tieto formy:

Mierny vnútorný hydrocefál - akumulácia cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v komorách mozgu;

Stredný vonkajší hydrocefál - CSF sa hromadí v subarachnoidnom priestore;

Stredne zmiešaný hydrocefalus - kombinuje príznaky oboch vyššie uvedených odrôd choroby;

Mierny náhradný hydrocefalus - cerebrospinálna tekutina nahrádza atrofizovanú látku mozgu, je častejšie diagnostikovaná u starších pacientov, môže byť sprevádzaná Alzheimerovou chorobou.

Akákoľvek forma mierneho hydrocefalusu môže byť buď vrodená alebo získaná. Vrodený mierny hydrocefalus je výsledkom poranenia pitia, infekcií, ktoré utrpela dieťa počas vývoja plodu. Získaná forma ochorenia sa javí ako komplikácia somatických ochorení, ako aj následkom traumatického poškodenia mozgu.

Čo vedie k vývoju choroby

Základom mierneho hydrocefalu je zníženie odtoku mozgovomiechovej tekutiny do miechového kanála, kde sa normálne absorbuje do žilovej siete obehového systému.

Faktory vedúce k výskytu choroby:

Cysta alebo nádor, ktorý stláča komoru a stojí v ceste obehu mozgu;

Traumatické poranenia mozgu spôsobené hlavovými modrínami z pádu z výšky, nárazu, dopravnej nehody.

Symptómy a prejavy ochorenia

po dlhú dobu môže byť hlavným a jediným príznakom ochorenia bolesti hlavy, ktoré sa objavujú najčastejšie ráno. tento príznak je spôsobený dlhodobým pobytom v horizontálnej polohe. bolesti hlavy, ako aj zvýšený intrakraniálny tlak, na začiatku vývoja ochorenia nemusia byť. Často je hydrocefalus detegovaný iba pri diagnostikovaní stavu mozgu z úplne iného dôvodu.

skôr alebo neskôr sa nadmerné množstvo cerebrospinálnej tekutiny stále prejavuje známkami poškodenia funkčnosti mozgu, hladom na kyslík.

neošetrený mierny hydrocefalus môže viesť k mŕtvici, poškodeniu intelektu.

príznaky ochorenia vo vývojovej fáze:

Zhoršené videnie a sluch;

Strata pamäti, neschopnosť vykonávať mnoho intelektuálnych operácií;

Porušenie jemných motorických zručností, zmena chôdze;

Porucha koncentrácie;

Strata orientácie v priestore.

V neskorších štádiách vývoja ochorenia, vracania, močovej inkontinencie, opuchu mozgu sa vyvíja. Tieto symptómy sú výsledkom úplného zablokovania odtoku mozgovomiechovej tekutiny, takzvanej okluzívnej krízy.

Diagnóza mierneho hydrocefalu

Najspoľahlivejšie údaje o stave mozgu, o anatómii vnútornej dutiny lebky, o množstve cerebrospinálnej tekutiny a zmenách v štruktúrach mozgu v dôsledku zvýšeného intrakraniálneho tlaku sa získali pomocou MRI (magnetická rezonančná terapia). Alternatívou tejto štúdie je röntgenová snímka lebky v dvoch projekciách.

Ďalšie diagnostické metódy:

Angiografia - röntgen s kontrastným činidlom, ktorý umožňuje vidieť stenózu mozgových ciev, aneuryzma aorty;

Ultrazvuk mozgu;

Štúdium fundusu oka pomocou oftalmoskopie, ktoré umožňuje určiť prítomnosť alebo neprítomnosť edému hlavy z optického nervu;

Analýza cerebrospinálnej tekutiny zhromaždenej lumbálnou punkciou vám umožňuje zistiť patogénne mikroorganizmy v infekčnej povahe choroby.

Taktiku diagnostického vyšetrenia určuje ošetrujúci lekár - neurológ alebo neurochirurg. Možno sa vyžaduje konzultácia s endokrinológom, psychoterapeutom, infektiológom.

Liečba mierneho hydrocefalusu

V počiatočnom štádiu ochorenia je možné kompenzovať príznaky mierneho hydrocefalu pomocou liekov.

Najbežnejšie menované:

Diuretiká na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela - Manitol, Diacarb, Furosemid;

Prípravky na prevenciu nedostatku draslíka a horčíka sa vylučujú vo významných množstvách spolu s kvapalinou - Asparkam, Panangin;

Prípravky na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie - Cavinton, Cinnarizin, Glycine, Piracetam, Cerebrolysin;

Multivitamíny a imunomodulátory na posilnenie obranyschopnosti tela a zrýchlené zotavenie.

Účel liečebného režimu vykonáva ošetrujúci lekár, samo-podávanie liekov môže viesť k závažným komplikáciám.

Chirurgická liečba mierneho hydrocefalusu

Hoci prognóza mierneho hydrocefalusu je pomerne priaznivá, s vývojom príznakov ochorenia môžu byť indikácie pre chirurgický zákrok:

Ťažké bolesti hlavy, neprestaňte užívať analgetiká;

Poruchy koordinácie pohybu;

Strata kontroly nad pohybom čriev a močením.

Taktická intervencia závisí od príčiny mierneho hydrocefalusu, štádia ochorenia. Chirurgické možnosti:

Odstránenie nádoru alebo cysty, ktoré prerušujú cirkuláciu CSF;

Ventrikulocystická endoskopia, ktorá vytvára umelú dráhu na odstránenie mozgovomiechovej tekutiny;

Posun umožňujúci vyskladnenie nadbytočného množstva alkoholu.

Najčastejšie sa vykonáva posunovanie - operácia, ktorá bola spracovaná na najmenší detail pred niekoľkými desaťročiami. V dutine komory je inštalovaný katéter, ktorého ventil sa otvára po dosiahnutí zvýšenej hladiny intrakraniálneho tlaku. Po obnovení normálnych hodnôt sa ventil zatvorí.

Výstup cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v telesnej dutine pacienta, schopný transformovať a odobrať ho z tela:

Brušná dutina (uprednostňovaná);

Ak je hydrocefalus spôsobený infekčnými faktormi, operácia bypassu sa nevykonáva, aby sa nevyvolávali zápalové procesy v tkanivách tela pacienta. Endoskopická intervencia vyžaduje dostupnosť kvalifikovaných odborníkov a moderné vybavenie. V spodnej časti komory, ktorá je naplnená tekutinou, sa vytvárajú umelé otvory pre výstup cerebrospinálnej tekutiny v bazálnych cisternách v zadnej časti mozgu.

V niektorých prípadoch možno významnú úľavu na stav pacienta poskytnúť odstránením mozgových nádorov akejkoľvek etiológie, cysty s hlienovými cystami, jazvy po mŕtvici. Ak útvary neovplyvňujú veľké cievy a nevyskytujú sa cez mozgové tkanivá, stav sa zmierni veľmi rýchlo.

Aby nedošlo k zhoršeniu prvých negatívnych príznakov ochorenia, mali by ste podstúpiť úplné vyšetrenie, ak máte podozrenie na mierny hydrocefalus.

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Mozgový hydrocefalus je vážna patológia charakterizovaná akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny v hlave. Najčastejšie sa rozvíja u malých detí, ale dospelí nie sú výnimkou. Ich kvapkanie sa považuje za získané a žiadne vonkajšie príznaky toho nie sú viditeľné.

Ak čas nezjaví chorobu, potom môže človek dokonca zomrieť. Účinnosť hydrocefalóznej terapie závisí od toho, kedy bola detekovaná. Tekutina sa hromadí v subarachnoidných oddeleniach, ako aj v komorovom systéme.

Čo je to?

Hydrocefalus (kvapkanie) mozgu - choroba, pri ktorej dochádza k zvýšeniu objemu komôr mozgu. Hlavnou príčinou tohto patologického stavu je nadmerná produkcia CSF a jej akumulácia v oblasti dutín mozgu. Dropsy sa vyskytujú prevažne u detí novorodenca, ale môžu byť charakteristické aj pre staršie vekové skupiny.

Faktory choroby

Niektoré z najčastejších príčin mozgového hydrocefalu u dospelých sú:

 1. Prenesená ischemická alebo hemoragická mŕtvica;
 2. Vrodený hydrocefalus
 3. Nádor (nádor);
 4. Infekčné ochorenia (meningitída, encefalitída);
 5. Traumatické poškodenie mozgu;
 6. Vaskulárna patológia;
 7. Alkoholické, toxické a iné encefalopatie;
 8. Intraventrikulárne krvácanie. Navyše nezáleží na tom, či krvácanie bolo spôsobené zranením alebo nie;
 9. Porušenie centrálneho nervového systému.

Najčastejšie sa choroba vyskytuje u dojčiat, ale tiež sa u dospelých vyskytuje. V súčasnosti štúdie ukazujú, že prakticky akékoľvek porušenie centrálneho nervového systému môže spôsobiť hydrocefalus.

Vnútorný alebo uzavretý hydrocefalus

Tento typ hydrocefalusu je podobný predchádzajúcemu typu, avšak v tomto prípade je pozorované veľké množstvo mozgovomiechovej tekutiny len vo vnútri komôr. Príčina neokluzívnej formy je zablokovanie dráh vedúcich lúhu v dôsledku procesu zápalových adhézií a príčinou môže byť intraventrikulárne krvácanie alebo nádor.

V prípade akéhokoľvek poškodenia alebo blokovania interventrikulárneho výskytu sa môže vyskytnúť asymetrický hydrocefalus mozgu. Rastúci nárast komôr spôsobuje smrť mozgového tkaniva, čo vedie k splošteniu záhybov.

Vonkajší alebo otvorený hydrocefalus

Tento typ ochorenia sa prejavuje v dôsledku nadmerného obsahu cerebrospinálnej tekutiny v SAH. Treba však poznamenať, že cerebrospinálna tekutina je priamo v komorách mozgu normálna. Dôvodom na vznik tejto formy je ateroskleróza, hypertenzia a traumatické poškodenie mozgu.

Táto forma je charakterizovaná absenciou rôznych symptómov, menovite príznakov ako je bolesť hlavy alebo zvýšený krvný tlak. Treba tiež poznamenať, že v tomto prípade sa často vyvíja latentný hydrocefalus, v dôsledku čoho sa objem mozgu môže znateľne znížiť a voľný priestor môže byť naplnený mozgovomiešnenou tekutinou.

zmiešaný

Z názvu je zrejmé, že cerebrospinálna tekutina vyplňuje obidve komory mozgu a subarachnoidný priestor. Vyskytuje sa častejšie u starších ľudí v dôsledku nedostatočnej stability krčných stavcov, hypertenzie a aterosklerózy.

Symptómy hydrocefalusu

Pri akútnom rozvoji okluzívneho hydrocefalusu u dospelých sú symptómy spôsobené príznakmi zvýšeného intrakraniálneho tlaku:

 1. Nauzea a vracanie sú tiež pozorované ráno, po zvracaní, bolesti hlavy sú niekedy uvoľnené.
 2. Bolesť hlavy sa vyskytuje predovšetkým ráno pri prebudení, čo sa vysvetľuje ďalším zvýšením intrakraniálneho tlaku počas spánku.
 3. Symptómy axiálnej dislokácie mozgu - rýchla depresia vedomia pacienta až po hlboké kómy, zatiaľ čo pacient zaujme nútenú polohu hlavy, objavujú sa ochorenia okulomotoriky. Ak nastane kompresia medulla oblongata, prejavy hydrocefalu sa prejavujú inhibíciou kardiovaskulárnej aktivity a dýchania, ktoré môžu byť smrteľné.
 4. Ospalosť je jedným z najnebezpečnejších príznakov zvýšeného intrakraniálneho tlaku, ak sa objaví ospalosť, znamená to, že sa blíži rýchle a pomerne prudké zhoršenie neurologických symptómov.
 5. Stagnácia diskov z optického nervu - porušenie axoplazmatického prúdu v optickom nervu a zvýšenie tlaku v subarachnoidnom priestore okolo neho vedie k poškodeniu zraku.

Ak sa tvorí chronický hydrocefalus, symptómy a klinický obraz sa významne líšia od akútneho hydrocefalusu u dospelých: Demencia - najčastejšie sa objavujú prvé symptómy 15-20 dní po poranení, krvácaní, meningitíde alebo inej chorobe:

 1. Zníženie všeobecnej aktivity pacienta sa stáva inertným, ľahostajným, ľahostajným, inertným.
 2. Človek zamieňa deň s nocou, to znamená, že deň je ospalý a nočná nespavosť.
 3. Pamäť je narušená - v prvom rade, toto zníženie v krátkodobej numerickej pamäte, osoba súčasne nesprávne názov mesiac, dátum, zabudne na jeho vek.
 4. V neskorších pokročilých štádiách choroby sa môžu rozvinúť hrubé mentálne-intelektuálne poruchy, keď človek nie je schopný slúžiť sám sebe, otázky, ktoré mu boli položené, nemusí odpovedať alebo odpovedať na jednu slabiku, neprimeraný, dlho myslieť, aby urobil pauzy medzi slovami.

Apraxia chôdze je takýto syndróm, keď človek v náchylnej polohe môže ľahko ukázať, ako chodiť alebo jazdiť na bicykli, a keď vstane, nemôže chodiť normálne, chodí so svojimi nohami široko od seba, sa zmení, šmúhy.

Močová inkontinencia nie je vždy symptómom a je neskorým a nekonzistentným znakom hydrocefalusu u dospelých.

diagnostika

V súčasnosti sa na potvrdenie a identifikáciu príčiny hydrocefalusu používajú tieto metódy inštrumentálneho výskumu:

 1. Vyšetrenie očného fundusu oftalmológa. Ak sú optické nervy opuchnuté, znamená to zvýšenie intrakraniálneho tlaku, čo môže byť znakom hydrocefalusu.
 2. Meranie obvodu hlavy pomocou centimetrovej pásky (ak sa hlava dieťaťa zvýši o viac ako 1,5 cm za mesiac, znamená to hydrocefalus, zvýšenie veľkosti hlavy u dospelého ľubovoľnou hodnotou znamená hydrocefalus).
 3. Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) - je "zlatým štandardom" v diagnostike hydrocefalusu. Metóda umožňuje nielen diagnostikovať hydrocefalus, ale aj identifikovať jeho príčiny a existujúce poškodenie štruktúry mozgového tkaniva. Podľa výsledkov MRI sú kritériami pre hydrocefalus interventrikulárny index viac ako 0,5 a periventrikulárny edém.
 4. Ultrazvuk lebky (neurosonografia - NSG). Metóda sa používa iba u detí prvého roka života, v ktorých je možné vyšetriť mozog otvorenou pružinou. Keďže u detí starších ako jeden rok a dospelých je fontanelle zarastená a kosti lebky sú príliš husté, metóda NSG nie je pre nich vhodná. Táto metóda je veľmi približná a nepresná, takže jej výsledky možno považovať za základ pre MRI a nie za diagnostiku hydrocefalusu.
 5. Echoencefalografia (EEG) a reoencefalografia (REG) sú neinformačné metódy, ktoré sa však používajú na "diagnostiku" hydrocefalu. Výsledky štúdií REG a EEG môžu byť úplne ignorované pri rozhodovaní, či osoba má hydrocefalus, alebo nie.
 6. Počítačová tomografia (CT) je metóda podobná MRI, ale oveľa menej presná, preto sa používa pomerne zriedkavo.

Aby bolo možné presne identifikovať alebo odmietnuť podozrenie na hydrocefalus, je potrebné vyhodnotiť príznaky, vykonať vyšetrenie MRI a preskúmať podklad oka. Ak všetky štúdie poskytnú výsledok "pre" hydrocefalus, potom sa podozrenie na prítomnosť ochorenia považuje za potvrdené. Ak údaje z ktorejkoľvek z týchto troch štúdií neuvádzajú "pre" hydrocefalus, potom osoba nemá túto chorobu a existujúce príznaky boli vyvolané inou patológiou, ktorá sa musí identifikovať.

Liečba hydrocefalusom

Počiatočné štádia hydrocefalusu sa môžu liečiť liekmi. Ak to chcete urobiť, použite nasledovné lieky:

 • na zníženie intrakraniálneho tlaku a na odstránenie nadbytočnej tekutiny (za predpokladu, že je uložený výtok mozgovomiechovej tekutiny) - diakáb (acetazolamid), manitol a manitol v kombinácii s furosemidom alebo lasixom. Korekcia hladiny draslíka v tele je pri tejto liečbe povinná, preto sa používa aspartam (panangín);
 • Cavinton (Vinpocetín), Actovegin (Solcoseryl), Gliatilin, Cholín, Cortexin, Cerebrolysin, Semax, Mecoplant atď. Zlepšujú výživu mozgového tkaniva.

Klinicky vyvinutý hydrocefalus podlieha operatívnej liečbe, liečebné metódy zlepšujú stav na krátky čas.

Chronický hydrocefalus vyžaduje operácie posunu likéru. Tento typ chirurgického zákroku spočíva v odobratí prebytočnej mozgovomiechovej tekutiny v prírodných dutinách ľudského tela s použitím komplexného systému katétrov a ventilov (dutina brucha, panvová dutina, atrium atď.): Ventrikuloperitoneálny, ventrikulatriálny, cystoperitoneálny bypass. V dutinách tela existuje neobmedzená absorpcia prebytku tekutiny. Tieto operácie sú celkom traumatizujúce, ale pri správnom vykonávaní umožňujú pacientom zotavenie, prácu a sociálnu rehabilitáciu.

Akútny hydrocefalus ako život ohrozujúci stav vyžaduje okamžitú neurochirurgickú liečbu. Spočíva v trepaningu lebky a uložení vonkajšieho odtoku, aby sa zabezpečil odtok nadbytočnej tekutiny. Toto sa nazýva vonkajšia komorová drenáž. Okrem toho je možné prostredníctvom drenážneho systému injikovať lieky, ktoré odstraňujú krvné zrazeniny (pretože intraventrikulárne krvácanie je jednou z najčastejších príčin akútneho hydrocefalusu).

K dnešnému dňu sa dostala do popredia menej traumatická neuroendoskopická technika medzi invazívnymi metódami liečby. Vďaka vysokým nákladom na samotnú operáciu je stále častejšie vykonávaná v zahraničí. Táto metóda sa nazýva tak: endoskopická ventrikulocytómia dna tretej komory. Operácia trvá len 20 minút. S touto metódou liečby sa chirurgický nástroj s neuroendoskopom (kamerou) na konci zavedie do komôr mozgu.

Fotoaparát umožňuje zobraziť obraz pomocou projektora a presne riadiť všetky manipulácie. V spodnej časti tretej komory sa vytvorí ďalší otvor, ktorý sa spája s cisternami základne mozgu, čo je dôvod na odstránenie hydrocefalusu. Tým sa obnoví fyziologická cerebrospinálna tekutina medzi komorami a cisternami.

Komplikácie choroby

Pacienti podliehajúci včasnej diagnóze, ktorí podstupujú terapiu, môžu žiť bez zložitých komplikácií až do konca života.

V niektorých prípadoch dochádza k poruchám reči. Pri inštalácii môže dôjsť k problémom s narušením spojky alebo infekcie, čo znamená opätovnú inštaláciu. V obzvlášť ťažkých a zanedbaných prípadoch je invalidita možná u dospelých s hydrocefalom.

výhľad

Prognóza tejto choroby závisí od pôvodnej príčiny a času stráveného na diagnóze a určenia vhodnej liečby. Možno existujú určité obmedzenia ďalšieho života. V niektorých prípadoch je možné prejavenie dysfunkcie rečového prístroja.

Je zrejmé, že liečba hydrocefalusu u dospelých pacientov by mala byť symptomatická, to znamená zabezpečiť účinok na základnú chorobu a jej príznaky. Terapeutické opatrenia, ktoré sú priamo zamerané na klinické prejavy konkrétnej patológie, sú už opísané v častiach našej webovej stránky. Napriek tomu však naozaj chcem varovať pacientov a najmä ich príbuzných o nevhodnosti samošetrenia:

Iba neurológ je schopný zabrániť progresii patologického procesu a zhoršenie závažnosti ochorenia, pretože má potrebné vedomosti a kvalifikáciu.

Pokiaľ ide o deti, vyžaduje si osobitnú pozornosť a zodpovednosť a lekári a samozrejme aj rodičia. Treba mať na pamäti, že včasná diagnóza a včasná liečba môže poskytnúť dieťaťu normálny vývoj a plný život. Nemôžete sa vzdať za žiadnych okolností, musíte použiť všetky metódy navrhnuté v modernej medicíne. A choroba bude porazená!

Vnútorný hydrocefalus mozgu: ako žiť s týmto problémom

V posledných rokoch sa počet ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami nervového systému rýchlo zvyšuje. Medzi nimi sú v prvom rade patologické zmeny mozgu a najmä vnútorné hydrocefalus. V tomto stave nie je len výrazná vonkajšia deformácia kostí lebky, ale aj významné vnútorné zmeny, ktoré sa prejavujú pri narušení normálnej životnej činnosti. Choroba sa môže vyskytnúť u detí i dospelých, čo je extrémne nebezpečné. To je dôvod, prečo je potrebné vedieť pod akými symptómami vyhľadávať lekársku pomoc.

Určenie vnútorného hydrocefalu mozgu

Podobné ochorenie, inak známe ako kvapkanie, je patologický stav, v ktorom sa tekutina nahromadzuje vo vnútri komôr mozgu, čo spôsobuje, že sa naťahujú, zväčšujú a deformujú lebku. Hydrocefalus tohto typu sa vyskytuje u jednej zo stoviek narodených detí. U dospelých sa diagnostikuje kvapkanie niekoľkokrát menej.

Keď sa vnútorný hydrocefalus zvyšuje v objeme komôr mozgu

Ľudský mozog je mäkká forma, ktorá leží v lebke. Má tri mušle: tuhé, arachnoidné a cievne. Je to posledný, ktorý obsahuje plexus artérií a žíl, ktoré v priebehu svojho fungovania vylučujú mozgovomiešnatefnú tekutinu - CSF. Cirkuluje nepretržite medzi bočnou, treťou a štvrtou komorou mozgu, čo sú malé duté štruktúry. Za normálnych podmienok sa kvapalina kontinuálne vstrebáva do krvného obehu a využíva ju v tele. Pri rozpadu mozgu je tento proces narušený, čo prispieva k vývoju hlavných príznakov.

Existuje aj vonkajšia forma hydrocefalusu. Pri tejto chorobe sa nadbytočná tekutina hromadí pod pevnou a arachnoidnou membránou mozgu a nie v komorách.

Aké druhy ochorení existujú?

Klasifikácia ochorenia podľa mechanizmu vývoja:

 • otvorená (neokluzívna, komunikujúca) je sprevádzaná porušením obehu mozgovomiechovej tekutiny a jej vstrebávaním do krvi;
 • uzavretá (okluzívna, nekomunikujúca) sa vyskytuje vtedy, keď dôjde k ťažkému odtoku mozgovomiechového moku z dôvodu mechanickej prekážky (nádor, cysta).

Odrody choroby týkajúce sa charakteru toku:

 • akútne - prudké zvýšenie klinických príznakov o niekoľko dní alebo hodín;
 • subakútna - trvá až týždeň;
 • chronické - existuje viac ako tri mesiace.

Klasifikácia z dôvodov:

 • vrodené (diagnostikované u detí počas obdobia embryonálneho vývoja);
 • získané (vyskytuje sa počas života).

Formy ochorenia v závislosti od povahy postihnutých oblastí:

 • monoventrikulárna (jedna komora je zapojená);
 • periventrikulárne (dve alebo viaceré komory sú rozšírené);
 • (substancia mozgu sa postupne nahrádza alkoholom).

Odrody hydrocefalu deformáciou lebky:

 • symetrické;
 • asymetrická.

Triedenie podľa závažnosti:

 • svetlo (zvýšenie mozgu o 5-10%);
 • mierne (o 11 - 15%);
 • závažné (16% alebo viac).

Prečo sa u dospelých a detí vyvíja vnútorný hydrocefalus?

U detí je hydrocefalus v 90% prípadov vrodený. To môže byť spôsobené vývojovými abnormalitami, ktoré sú vystavené počas rastu dieťaťa v materskom organizme. Existujú nasledujúce skupiny faktorov, ktoré vyvolávajú tvorbu vrodených vnútorných hydrocefalov:

 • zneužívanie alkoholu, nikotínu, liekov;
 • infekcia chrípkou, rubeola, osýpky, ovčie kiahne, príušnice;
 • zapletanie šnúry;
 • genetické patológie a mutácie.

Dôvody vývoja získaného poklesu u dospelých a starších detí:

 • poranenia mozgu (šok, otras mozgu);
 • mŕtvica - krvácanie z mäkkého tkaniva;
 • infekčné ochorenia (meningitída, syfilis, cytomegalovírus);
 • malígnych alebo benígnych lézií.

Video: Doktor hovorí o výskyte a príznakoch ochorenia

Ako sa choroba prejavuje v rôznych vekových skupinách

Všetky formy vnútorného hydrocefalusu majú pomerne typický klinický obraz, ktorý je spojený s akumuláciou nadbytočnej tekutiny v komorách mozgu. Dospelí a staršie deti sa sťažujú na rastúce neznesiteľné bolesti hlavy v oblasti obliekania a utláčania v okcipitálnej a čelnej oblasti, na vrchole ktorých sa vyskytujú nevoľnosť a vracanie. Nepríjemné pocity sa zhoršujú po spánku alebo dlhého pobytu v postoji s hlavou nadol. S nárastom edému dochádza ku kompresii sluchových a optických nervov, čo je sprevádzané zhoršenou citlivosťou očí a citlivosťou na zvuky. Chôdza pacientov sa stáva neistou a neistou, často klesá a dostáva rôzne zranenia.

Pri chronickom a dlhodobom priebehu ochorenia sa vyvíja strata citlivosti horných a dolných končatín. Pacienti nemôžu pohybovať rukami ani nohami, nereagujú na teplo ani bolestivé podnety. Súbežne s tým sa zvyšuje svalový tonus: dlho sú v spastickom stave, čo často vedie k poruchám dýchania. Pacienti postupne strácajú svoje jemné motorické zručnosti, písanie a čítanie. Takéto zmeny ovplyvňujú aj psychiku: pacienti sú podráždení, slzní, často spadajú do melancholického alebo depresívneho stavu. Často dochádza k striedaniu výbuchov hnevu a agresie s záchvatmi apatia a odlúčenia.

U detí sú kosti lebky s nárastom veľkosti mozgu schopné pohybovať sa od seba, čo vedie k ťažkej deformácii. Pod kožou môžete vidieť prekrvenie a opuchnuté žily, ktoré sa pri tlačení ľahko cítia. Deti s takouto diagnózou sú v ich neuropsychologickom vývoji dosť ďaleko od svojich rovesníkov. Oni neskôr začnú sedieť, chodiť, prevrátiť a hovoriť. Pri dlhodobej tlakovej tekutine tvorí mozog určitý stupeň mentálnej retardácie.

Hydrocefalus u dieťaťa sprevádza zvýšenie a deformácia lebky

Metódy detekcie hydrocefalusu u obete

Často údaje o externom vyšetrení nestačia na potvrdenie prítomnosti kvapkania. Musí sa odlišovať od iných ochorení s podobným klinickým obrazom: nádory, kontúny, krvácania a infekčné ochorenia (meningitída, meningoencefalitída).

Lekári sa často musia vysporiadať s tým, že jeden pacient má niekoľko patológií naraz. Podieľal som sa na liečbe dieťaťa, ktoré sa na pozadí už existujúceho hydrocefalusu vyvinulo zápal meningídy - meningitída. Chlapec sa sťažoval na vážne bolesti hlavy, zatiaľ čo mal aj vyrážku po celom povrchu tela, čo tlačilo lekárov, aby najskôr urobili inú diagnózu. Po uskutočnených štúdiách sa zistila prítomnosť vnútorného hydrocefalusu a začala sa špecifická liečba.

Metódy diagnostiky edému u detí a dospelých:

 1. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Pomocou špeciálneho zariadenia sa séria snímok mozgu vytvára v rôznych rovinách a výčnelkoch. Vďaka počítaču sa skombinujú do jedného spoločného trojrozmerného obrazu, kde môžete vidieť všetky existujúce patológie. Hydrocefalus sa vyznačuje zvýšenou veľkosťou komôr a deformáciou mozgu. MRI s hydrocefalom ukazuje expanziu komôr mozgu
 2. Echoencefalografia je ultrazvuková technika. S tým môžu lekári sledovať nárast intrakraniálneho tlaku, ako aj detegovať tok cirkulujúcej tekutiny. Keď klesá mozog, dochádza k posunu jeho štruktúr vzhľadom na stredovú čiaru. Echoencefalografia je bezbolestná metóda, počas ktorej je pacient umiestnený na špeciálnu čiapočku

Ako liečiť vnútorný hydrocefalus

Liečba podobnej choroby je dosť dlhý a náročný proces. S malým poškodením mozgu lekári odporúčajú začať s osobitnou diétou s obmedzením stolovej soli, ako aj s určitými liekmi. V niektorých prípadoch terapeutické cvičenia, manuálna terapia a fyzioterapia pomôžu zlepšiť cirkuláciu tekutiny v komorách. V prípade závažnejšieho a malígneho priebehu ochorenia je potrebné vykonať operatívnu intervenciu.

Pri liečbe rôznych foriem vnútorného hydrocefalu používajte rovnaké metódy a prostriedky. Len trvanie kurzu sa môže mierne líšiť.

Hlavné ciele liečby poklesu mozgu:

 • zníženie množstva cirkulujúcej kvapaliny;
 • zníženie intrakraniálneho tlaku;
 • prevencia vzniku infekčných komplikácií;
 • prevencia deformácie hlavy.

Tabuľka: farmaceutické prípravky používané na liečenie tejto choroby

 • močovina;
 • Lasix;
 • furosemid;
 • Uregei;
 • Oksodolin;
 • indapamid;
 • Arifon;
 • amilorid;
 • aminofylín;
 • aminofylín;
 • Klopamid.
 • CAVINTON;
 • Vinpocetín;
 • Trentalu;
 • pentoxifylín;
 • vitamín E;
 • cinnarizine;
 • Nikotinát xantinolu;
 • Aktovegin.
 • aspirín;
 • Thromboth ACC;
 • Dipirilamol;
 • zvonkohra;
 • ridogrelu;
 • Dazoksiben;
 • persantin;
 • anturan;
 • tiklid;
 • Plavix;
 • ReoPro.
 • heparín;
 • Fraxiparin;
 • lepirudínom;
 • Clexane;
 • Refludan;
 • Sinkumar;
 • neodikumarin;
 • Acenokumarol.
 • morfín;
 • omnopon;
 • ketorol;
 • Tramal;
 • tramadol;
 • ketorolac;
 • diclofenac;
 • pentazocín;
 • Leksir;
 • kodeín;
 • Butorfanol.

Fotogaléria: lieky na liečbu chorôb

Chirurgické problémy liečby

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako bojovať proti poklesu mozgu, je chirurgia. Asi 90% všetkých pacientov potrebuje chirurgickú liečbu tohto problému. Hlavné údaje o operácii sú:

 • neustále zvyšujúci intrakraniálny tlak;
 • pretrvávajúce bolesti hlavy sprevádzané nevoľnosťou a vracaním;
 • progresívne poškodenie sluchu a zraku;
 • deformácia lebky;
 • mentálna retardácia.

Chirurgická liečba sa nevykonáva, ak je pacient v pomerne vážnom stave a nemôže podstúpiť podobný postup bez vážneho poškodenia zdravia. Zároveň lekári stabilizujú svoj zdravotný stav niekoľko týždňov pomocou konzervatívnej terapie.

Podstatou operácie je odstránenie nadbytočnej tekutiny z komôr mozgu v prirodzených medzerách tela. Môže sa však zlúčiť do pravého srdca alebo do brušnej dutiny (najlepšia možnosť na liečbu hydrocefalu u detí). Po anestézii urobí lekár na vybranom mieste špeciálny rez. Kôra a fólia spojivového tkaniva sa postupne rozrezávajú a chirurg následne odstráni zasahujúcu kostnú dosku pomocou vŕtačky. Špeciálna trubica je vložená cez ranu do mozgu, ktorá je vložená do komôrky a pôsobí ako odklonový systém. Druhý koniec lekára je znížený do brušnej dutiny alebo pravého srdca. Takáto operácia je pomerne náročná a trvá najmenej 5-7 hodín. Po šití rany na koži sa pacient prenesie na jednotku intenzívnej starostlivosti a intenzívnu starostlivosť niekoľko dní. Tam jeho stav monitorujú lekárske sestry a lekári.

Fotogaléria: fázy operácie

Nutričné ​​poradenstvo pre pacientov s edémom mozgu

Len málo ľudí vie, že potraviny konzumované človekom zohrávajú dôležitú úlohu v procese hojenia. Niektoré produkty, vzhľadom na ich vysoký obsah soli a chemické prísady s látkami zvyšujúcimi chuť, môžu zachytiť nadbytočnú tekutinu v tele, čo negatívne ovplyvňuje stav mozgu. Preto je potrebné striktne dodržiavať odporúčania lekára. Všetky potraviny by sa mali pripraviť dusením, pečením alebo varením: vyprážané a údené produkty by mali byť vyňaté z potravy.

Čo by sa malo zlikvidovať na prvom mieste:

 • čipy a sušienky;
 • francúzske hranolky;
 • rýchle občerstvenie (hamburgery, klobásy v cestách, nugety, cibuľové krúžky);
 • sýtené nápoje (fanta, pepsi, cola);
 • balené šťavy s pridaným cukrom;
 • morské plody (chobotnice, slávky, krevety);
 • konzervované potraviny;
 • čokoláda, marmeláda, cukrík;
 • káva;
 • glazované a roztavené tvarohové hmoty;
 • domáce uhorky.

Fotogaléria: nezdravé jedlá

Čo treba pridať do stravy:

 • čerstvé bobule, ovocie, zelenina a zelenina;
 • chudé mäso a ryby;
 • chudé polievky;
 • orechy;
 • med;
 • zelený čaj;
 • mlieko a mliečne výrobky (syr, kefír, tvaroh, ryaženka);
 • celozrnný chlieb;
 • ovsené vločky cookies.

Fotogaléria: zdravé jedlo

Pomocné techniky používané vo vnútorných hydrocefaloch

Na zlepšenie dodávania krvi do mäkkých tkanív a na posilnenie svalovej štruktúry tela je potrebné pravidelne cvičiť. Ťažké cvičenie je kontraindikované u pacientov s edémom mozgu, ale ľahká gymnastika podporuje rýchlejšie hojenie. Môžete to urobiť ako v telocvični s trénerom, tak doma.

 1. Položte nohy na šírku ramien a ruky na opasok. Jemne zatlačte bradu dopredu a vráťte ju späť. Musíte opakovať cvičenie aspoň dvadsaťkrát.
 2. Položte si ruku do lakťa za chrbtom a skúste to dostať s druhou rukou. Ak sa vám podarí uzamknúť zámok, držte ho v tomto stave najmenej pätnásť sekúnd. Cvičenie by sa malo opakovať desaťkrát.
 3. Položte nohy širšie než ramená, roztiahnite si ruky pred sebou. Ohnúť postupne a pokúšať sa dotýkať členky svojimi prstami. Odporúčaný počet opakovaní je 15. Pamätajte, že pohyby by mali byť hladké. Ak trpíte bolesťami hlavy, je lepšie opustiť toto cvičenie.

Video: gymnastika pre krk a chrbtové svaly

V posledných rokoch sa rýchlo získala popularita používania ručnej terapie na liečbu detí a dospelých s vnútorným hydrocefalom. Táto metóda umožňuje ovplyvňovať ľudské telo stlačením špeciálnych bodov, plynulým posunom kostí a kĺbov. Tento typ liečby možno porovnať s pomerne ťažkou masážou, ktorá stimuluje cirkuláciu tekutiny v komorách mozgu. Manuálna terapia pomáha posilňovať svaly krku a chrbtice a umožňuje im vyrovnať sa s nárastom objemu a hmotnosti lebky.

Pri takomto ošetrení by sa mal podieľať iba lekár s príslušnou kvalifikáciou.

Tabuľka: použitie fyzioterapie

Ľudové opravné prostriedky ako dodatočné ošetrenie

Ako viete, rastliny a bylinky majú liečivé vlastnosti, ktoré vám umožňujú efektívne riešiť mnohé ochorenia. Keď je mozgová kvapka tiež prípustná na použitie ako pomôcka. Nezabudnite, že v žiadnom prípade by ste nemali opustiť tradičnú liečbu (užívanie liekov alebo chirurgických zákrokov). Ľudové recepty pomáhajú zbaviť sa iba príznakov choroby, ale neovplyvňujú jej príčinu. Preto odmietnutie tradičnej terapie môže viesť k nežiaducim následkom.

Ak vy alebo vaše dieťa máte tendenciu alergickým reakciám, musíte najprv otestovať akékoľvek odvar alebo infúziu. Pijte jednu čajovú lyžičku lieku a počkajte 10-15 minút. Pri kašli, bolesti v krku, dýchavičnosti, opuchu alebo vyrážky sa uistite, že ste užili antihistaminikum (Tavegil, Claritin, Loratadine, Dimedrol), aby ste sa zbavili svojich príznakov.

Aké recepty sa používajú na zníženie príznakov vnútorného hydrocefalusu:

 1. 40 g rozdrveného bahna kalamus, nalejte 500 ml vodky alebo alkoholu. Omotajte nádobu do uteráka a umiestnite na chladné a teplé miesto na týždeň. Po uplynutí tejto doby musíte pred každým jedlom urobiť infúziu troch lyžičiek (ale nie viac ako štyrikrát denne). Táto rastlina pomáha udržiavať hladinu intrakraniálneho tlaku dlhú dobu v normálnom rozsahu. Odporúča sa podstúpiť liečbu najmenej tri mesiace na dosiahnutie požadovaného výsledku.
 2. Varejte dve polievkové lyžice jarnej adonis v pohári vriacej vody a zakryte taniškom. Po ochladení vypite výslednú infúziu pred raňajkami. Adonis má mierny diuretický účinok a pomáha bojovať nielen s opuchom mäkkých tkanív, ale aj nadbytkom tekutiny, ktorý cirkuluje v mozgu. Neodporúča sa používať túto metódu viac ako dva až trikrát týždenne: existuje riziko dehydratácie.
 3. Zmiešajte jednu čajovú lyžičku medveďa s rovnakým množstvom kôprových semien. Vložte ich do panvice s čistou vodou a varte pol hodiny. Po ochladení je potrebné pred každým jedlom vypiť jednu pohár. Bearberry a kôprom pomáhajú odstrániť prebytočnú tekutinu, ako aj pozitívny vplyv na obehový systém, zabraňujúc vzniku krvných zrazenín. Odporúča sa podstúpiť liečbu pozostávajúcu z dvadsiatich procedúr.

Fotogaléria: ľudové prostriedky používané ako dodatočná technika

Vlastnosti liečby vnútorného hydrocefalu u detí

Vývoj takejto choroby u detí je veľmi rýchly. To je dôvod, prečo lekári začnú liečbu chirurgickým zákrokom, čo je technika, ktorá je podobná ako u dospelých. Po znížení intrakraniálneho tlaku a stabilizácii stavu pacienta je prijateľné použitie farmakoterapie. Všetky farmaceutické prípravky používané na ozdravenie detí sa líšia len dávkami.

V mojej praxi som narazil na jedinečný prípad liečby vnútorného hydrocefalu u štyroch rokov. V jednej zo zahraničných nemocníc lekári odmietli vykonať operáciu kvôli závažnosti stavu pacienta, pomocou fyzioterapeutických postupov na obnovenie cerebrálnej cirkulácie a zlepšenie odtoku tekutín. V kombinácii s diuretikami mali požadovaný účinok, čo malo za následok, že stav malého pacienta sa neustále zlepšoval. Po jej stabilizácii bola vykonaná chirurgická intervencia, ktorá dieťaťu umožnila zabudnúť na existenciu podobného problému.

Predpovede na liečbu ochorenia a možné komplikácie

Vnútorný hydrocefalus je pomerne závažné ochorenie, ktoré často prechádza bez stopy pre človeka. Aj pri včasnej liečbe existuje riziko vzniku dlhodobých nepriaznivých ochorení. Je známe, že starší pacienti majú väčšiu pravdepodobnosť, že trpia rôznymi komplikáciami vnútorného hydrocefalusu, zatiaľ čo dieťa do 15 rokov má šancu na úplné vyliečenie. Pacienti s cukrovkou, hypertenziou a rôznymi poruchami obehu sa zotavujú oveľa pomalšie ako všetky ostatné.

Obrovskú úlohu v liečbe zohráva správanie samotného pacienta a jeho postoj k jeho vlastnému zdraviu. Stalo sa mi, že sa zúčastňujem pozorovania človeka, ktorý bol diagnostikovaný s hydrocefalom v úplnom počiatočnom štádiu. Pacient dlho zneužíval alkohol, fajčil cigarety a užíval narkotiká, čo bolo príčinou tejto choroby. Po vyšetrení lekári dôrazne odporúčali, aby sa vzdal zlých návykov v prospech svojho zdravia. Po prepustení z nemocnice muž udržal diétu a nasledoval odporúčania dva týždne, po ktorom sa vrátil do normálneho života. Po mesiaci a pol vstúpil do jednotky intenzívnej starostlivosti a intenzívnej starostlivosti s nezvratnými zmenami v mozgu, ktoré spôsobili smrť.

Aké komplikácie a negatívne účinky sa môžu vyskytnúť u pacientov s vnútorným hydrocefalom:

 • vstup sekundárnej infekcie (zápal meningí, výskyt purulentných ložísk typu abscesov);
 • ťažká deformácia lebky a hlavy;
 • slabé svaly krku;
 • demencia, významné oneskorenie v psycho-emocionálnom vývoji rovesníkov;
 • poruchy močenia;
 • úplná alebo čiastočná strata videnia kvôli tlaku tekutiny z optických nervov;
 • nedostatok sluchu a zápachu;
 • nedostatok koordinácie - pacient sa nemôže pohybovať samostatne, udržiavať rovnováhu, neustále klesá a je zranený;
 • epileptické a konvulzívne záchvaty - náhle kontrakcie rôznych svalových skupín sprevádzané stratou vedomia a pamäti;
 • problémy s čítaním, písaním, vnímaním reči;
 • mdloby;
 • vývoj mŕtvice - krvácanie v podstate mozgu;
 • paralýza alebo pareza - nehybnosť jednej alebo oboch polovíc tela.

Fotogaléria: možné komplikácie hydrocefalusu

Ako zabrániť vzniku ochorenia

V súčasnej dobe v domácej i zahraničnej medicíne aktívne smeruje smer prevencie rôznych ochorení. Dlho sa ukázalo, že s náležitým investovaním do tohto kanála sa počet pacientov s ochoreniami nervového systému zníži niekoľko desiatokkrát. Na účely verejnej prevencie v nemocniciach, nemocniciach, klinikách a ambulanciách sú vytvorené špeciálne priestory pre primárnu diagnostiku, kde doktor dokáže posúdiť stav obete a predpokladať, že má vnútorný hydrocefalus, ako aj rôzne zranenia a malformácie. Predpokladá sa, že táto technika vám umožní identifikovať až 90% všetkých existujúcich patológií nervového systému.

Nie každý človek môže okamžite konzultovať s lekárom. V ťažko dostupných oblastiach Ruska je pomerne ťažké získať včasnú pomoc od neurologa, a preto bol vynájdený nasledujúci konzultačný systém: železnica pridelila špeciálny lekársky vlak, ktorý šiel za šesť mesiacov na vzdialené miesta. Stala som sa na tejto udalosti ako asistentka lekára. Od počiatku rána pacienti navštívili rôzne miestnosti a absolvovali potrebné testy. Približne 10% z nich uviedlo počiatočné známky vnútorného hydrocefalusu mozgu a 4% mali potvrdenú diagnózu. Viac ako polovica všetkých obetí boli deti. Po vyšetrení neurologa a absolvovaní potrebných testov boli týmto pacientom poskytnuté pokyny pre hospitalizáciu v najbližších veľkých nemocniciach, ktoré boli neskôr podrobené operáciám na elimináciu akumulácie tekutín.

Odporúčania na prevenciu vnútorného hydrocefalusu:

 1. Dajte seba a vaše deti všetky očkovania, ktoré potrebujete. Očkovanie je najspoľahlivejší spôsob, ako vytvoriť aktívnu imunitu. Len málo ľudí vie, ale väčšina prípadov vnútorného hydrocefalusu je priamo spojená s vystavením patogénom. Môžete sa chrániť pred vírusmi a baktériami pomocou očkovania. Vakcína obsahuje inaktivované baktérie, ktoré nepoškodzujú ľudské telo, ale keď prichádzajú do priameho kontaktu s chorobou, poskytujú adekvátnu odpoveď tela. Môžete zistiť plán očkovania a pozrieť si svoju kartu od miestneho praktického lekára alebo pediatra. Očkovanie je najlepší spôsob, ako vytvoriť aktívnu imunitu proti mnohým chorobám.
 2. Pri nebezpečných stavebných prácach, pri jazde na motocykloch a pri hraní niektorých športov používajte ochranu. Kvalitná prilba alebo prilba v momente nárazu zaberá na seba veľké zaťaženie, čo môže výrazne znížiť pravdepodobnosť zranenia. Preto je nevyhnutné si vybrať pre seba vysokokvalitnú a modernú ochranu. To možno vykonať v najbližšom špecializovanom športe alebo stavebnom obchode.
 3. Ak sa u Vás vyvinie akékoľvek infekčné ochorenie, snažte sa zostať doma. Kontakt s agresívnym prostredím v kombinácii s nepriaznivými poveternostnými podmienkami (chlad, teplo, vysoká vlhkosť) môže spôsobiť zhoršenie a zovšeobecnenie procesu. V tomto prípade bakteriálne alebo vírusové mikroorganizmy vstupujú do krvi a môžu migrovať do mozgu, čo povedie k rozvoju vnútorného hydrocefalusu. Aby sa zabránilo takejto komplikácii, je potrebné absolvovať celý kurz terapie, odmietnuť navštíviť prácu alebo študovať.
 4. Pravidelne podstupujú všeobecné vyšetrenie, aspoň raz za šesť mesiacov, vyšetrením moču a krvou. Väčšina prípadov vnútorného hydrocefalusu je viditeľná v najskorších štádiách vývoja, keď klinické príznaky sú mierne. Pri včasnej liečbe budú výsledky liečby oveľa efektívnejšie. To je dôvod, prečo musíte neustále monitorovať svoje zdravie, monitorovať krvný tlak a nezabúdať na zjavné príznaky (bolesť hlavy, nevoľnosť), ktoré Vás dlho trpia.

Vnútorný hydrocefalus je pomerne vážne poškodenie nervového systému, ktorého predčasné liečenie môže viesť nielen k strate duševných schopností, ale aj k smrti a postihnutiu pacienta. Preto lekári odporúčajú, aby sa pri prvých podozreniach objavili okamžité rady. Včasná liečba vnútorného hydrocefalusu pomôže vyhnúť sa operácii. A tiež nezabudnite na pravidlá individuálnej prevencie: iba týmto spôsobom môžete zabrániť vzniku rôznych komplikácií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Krvný test na kreatinín a močovinu: normálna interpretácia indikátorov

Analýza močoviny a kreatinínu sa uskutočňuje s cieľom diagnostikovať výmenu dusíkatých zložiek v tele a konkrétnejšie ich dynamiku translokácie a celkový stav metabolizmu.

Čo je kruh Willis

Cévny systém mozgu má zložitú štruktúru. Jednou z jeho najdôležitejších zložiek je kruh Willis. Je to komplex tepien, ktorý sa nachádza v základni mozgu.Vďaka nemu existuje správne rozdelenie prietoku krvi v prípade poruchy karotickej artérie.

Ako odpovedať na výbušnú nádobu v oku

O patologických zmenách, ktoré sa vyskytujú vo vnútri tela, ľudia nevedia o chvíli zhoršenia zdravia.Zmeny, ktoré sa vyskytujú na vonkajších okrajoch oka alebo okolo neho, sa stávajú viditeľnými, akonáhle sa priblížite k zrkadlu.

Aké je riziko hypotenzie a ako zabrániť jej následkom?

Hypotenzia je patologický stav, pri ktorom dochádza k zníženiu krvného tlaku v pomere 100/60 mm Hg. Art. a nižšie. Rôzni ľudia trpia touto podmienkou rôznymi spôsobmi.

Ortostatická hypotenzia: príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je ortostatická hypotenzia alebo hypotenzia, ak sa vyvinie a ako sa prejavuje, aký druh liečby by sa mal vykonať pre túto chorobu.

Na nohách sa objavili kapiláry: čo robiť a ako sa liečiť?

Kapiláry sú najmenšie krvné cievy, ktoré tvoria kardiovaskulárny systém spolu s žilami a tepnami. Prenikajú všetky orgány a tkanivá živého organizmu a vykonávajú výmenu plynov a látok medzi nimi a krvou.