Hemoragická vaskulitída (kapilárna toxóza alebo Schönlein-Henochova choroba) je ochorenie charakterizované poškodením malých krvných ciev (kapilár, artérií, venulov) nachádzajúcich sa v koži, obličkách, v kĺboch ​​v gastrointestinálnom trakte. Choroba sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku dieťaťa, ale podľa štatistík sa až 3 roky vyvíja extrémne zriedka. Najčastejšie toto ochorenie postihuje deti od 4 do 12 rokov. U chlapcov sa hemoragická vaskulitída vyskytuje dvakrát častejšie ako u dievčat. Hovorme v tomto článku o príčinách tohto ochorenia, zvážte príznaky a liečbu tejto choroby.

Príčiny hemoragickej vaskulitídy

Presná príčina ochorenia ešte nebola stanovená. Vývoj choroby pravdepodobne hrá úlohu pri zlyhaní imunitného systému, v dôsledku čoho sa vytvárajú protilátky proti bunkám kapilárnej cievnej steny: rozvíja sa autoimunitný proces. Cievna stena infikovaná protilátkami sa stáva viac drobivou, jej permeabilita sa zvyšuje, dochádza k malému krvácaniu.

Prokurujúce faktory pre spustenie autoimunitného procesu môžu byť:

 • nedávne infekčné ochorenie (angína, šarlach, ARVI);
 • alergická reakcia na potraviny alebo drogy;
 • trauma;
 • prítomnosť chronických zápalov infekcie (sínusitída, karyózne zuby atď.);
 • očkovanie;
 • antibiotiká;
 • podchladenie;
 • helminthické invázie.

Dôležitá je aj dedičná predispozícia k vaskulitíde.

Klinické prejavy ochorenia

Vzhľadom na povahu priebehu ochorenia sa líšia akútne, fulminantné, subakútne a chronické formy hemoragickej vaskulitídy. Stupeň aktivity patologického procesu môže byť minimálny, stredný a vysoký.

Pri akútnom priebehu ochorenia sa začiatok obvykle vyznačuje prejavom niekoľkých príznakov (horúčka, vyrážka, bolesť v kĺboch ​​alebo brušnej dutine, slabá celková pohoda). Telesná teplota v počiatočnom štádiu ochorenia sa môže zvýšiť na vysoké hodnoty a neskôr sa normalizuje.

Vo forme blesku je nástup akútny s rýchlym nárastom klinických prejavov; Na pozadí vysokej horúčky sa na koži a slizniciach objavujú rozsiahle krvácania s miestami nekrózy v strede a možným výskytom gastrointestinálneho krvácania.

Stav dieťaťa je veľmi ťažký, s účasťou obličiek v procese a rozvojom zlyhania obličiek niekoľko dní alebo dokonca hodín. Keď je forma fulminantných obličiek postihnutá v 100% prípadov. Blesková forma vyžaduje okamžitú pomoc v jednotke intenzívnej starostlivosti. Ak oneskorenie liečby môže byť smrteľné.

V prípade subakútneho priebehu sa ochorenie vyvíja postupne, ťažko zrejmé, počas niekoľkých týždňov a vaskulitída sa môže tiež stať chronickou.

V závislosti od prevládajúcej lokalizácie cievnych lézií sa rozlišujú nasledujúce formy ochorenia:

 • kože;
 • kĺbový alebo kožný artikulárny;
 • brušné alebo kožné brušné;
 • renálna alebo kožno-renálna;
 • zmiešané.

Kožná forma

Hlavným prejavom hemoragickej diatézy (alebo vaskulitídy) sú vyrážky. Vyrážka môže byť iná. Pri typickom prejave ochorenia sa na koži najprv objaví malý, hustý, načervenalý uzlík, ktorý pri jej stlačení bledne.

Potom sa farba prvkov vyrážky stáva fialovou (s miernym namodrom odtieňom) a už sa s tlakom nezmení. Veľkosť vyrážky sa mení od malého bodu, ktorý sa nachádza oddelene, až po veľké miesta (alebo malé, ale nachádzajú sa v skupinách, niekedy sa spájajú).

Lokalizácia vyrážky sa často zaznamenáva v dolných a horných končatinách (symetricky v kĺboch), v zadku a bruchu. Zvyčajne je vyrážka lokalizovaná na extenzných plochách končatín, zriedka sa objavuje na dlaniach a nohách. Na tvári a tvári vyrážka môže chýbať (alebo mať vzhľad jednotlivých jednotlivých prvkov). Na sliznici ústnej dutiny sa môžu pozorovať aj charakteristické bodkované (1-3 mm) krvácanie.

O niekoľko dní neskôr vyrážka stmavne a zmizne, po ktorom koža zostane pigmentovaná. V strede veľkých prvkov sa môže objaviť miesto nekrózy (nekróza) s následnou tvorbou kôry. Vyrážky sa objavujú a miznú neúčasne, takže môžete vidieť priľahlé prvky vyrážky, ktoré sa nachádzajú v rôznych fázach vývoja.

Niektoré deti môžu mať svrbenie, opuchy v očných viečkach, perách, perineu, nohách, rukách (v zriedkavých prípadoch sa celá končatina napučia). Čím je dieťa mladšie, tým pravdepodobnejšie je nástup týchto príznakov.

Kĺbová alebo koža-artikulárna forma

Zranenie kĺbov (artritída) sa prejavuje symetrickým výskytom opuchu a bolesti vo veľkých kĺboch ​​končatín (členok, lak, koleno, zápästia). Opuch vedie k narušeniu konfigurácie kĺbov. Kĺby dolných končatín sú postihnuté častejšie ako horné. Tieto príznaky môžu byť sprevádzané horúčkou a zhoršením celkového blaha dieťaťa.

Manifestácia artritídy sa môže vyskytnúť súčasne s vyrážkou alebo o niekoľko dní neskôr. Vyrážka sa objavuje nielen na koži v kĺboch, ale aj vo vnútri kĺbov. To vysvetľuje výskyt bolesti pri pohybe. Deti často vyberajú ochrannú polohu, aby sa zabránilo pohybu v kĺbe. Stupeň poškodenia kĺbov môže byť odlišný: od krátkodobých pocitov bolesti až po výrazné zápalové zmeny.

Zvrat kĺbov je reverzibilný. Po niekoľkých dňoch (zvyčajne 3-4), bolesť a opuch postupne zmiznú a funkcia motora sa obnoví. Nedochádza k deformácii kĺbov.

Brušná alebo koža-abdominálna forma

Choroba môže začať s akútnou ťažkou kŕčovou bolesťou brucha a následnou vyrážkou. Stále častejšie sa objavujú oba vyrážky a bolesti brucha súčasne. Výskyt bolesti je spojený s hemoragickými vyrážkami na stenách tráviacich orgánov.

Závažnosť bolestivého záchvatu môže byť odlišná. V niektorých prípadoch mierne silná bolesť bez poruchy trávenia nevedie k utrpeniu dieťaťa. Bolesť môže byť lokalizovaná v pupku alebo v dolných častiach pravej časti, napodobňujúca akútnu apendicitídu (niekedy to môže viesť k neprimeranému chirurgickému zásahu).

Útoky bolesti sa môžu opakovať niekoľkokrát denne, môžu byť sprevádzané nevoľnosťou, vracaním, hnačkou. Často sa čerstvá alebo zmenená krv zmieša so zvracaním.

Abdominálna forma sa vzťahuje na závažné formy hemoragickej vaskulitídy, ktorej jednou z komplikácií je gastrointestinálne krvácanie.

Závažná perforácia črevnej steny s následným vývojom peritonitídy je tiež závažnou komplikáciou.

S priaznivým výsledkom ochorenia prechádza bolesť brucha v priebehu 3-4 dní.

Obličková forma

Poškodenie obličiek pri hemoragickej vaskulitíde sa prejavuje klinickým obrazom akútnej glomerulonefritídy. Na pozadí príznakov intoxikácie (slabosť, vysoká horúčka, nedostatok chuti do jedla) dochádza k zmenám v moči (bielkoviny a červených krvinkách), edému (ich prevalencia závisí od závažnosti procesu); niekedy stúpa tlak krvi. Strata proteínu môže byť významná, hladina cholesterolu v krvi sa môže zvýšiť, pomer proteínových frakcií v tele je narušený.

Poškodenie obličiek pri hemoragickej vaskulitíde môže byť v niektorých prípadoch asymptomatické. Táto forma sa vyznačuje chronickým priebehom a rizikom vzniku chronického zlyhania obličiek.

Charakteristiky priebehu ochorenia u detí

 1. Hemoragická vaskulitída u detí v 50% prípadov nemá kožné prejavy.
 2. U detí sú prvé príznaky vaskulitídy znaky poškodenia kĺbov a tráviaceho traktu.
 3. Poškodenie funkcie obličiek u detí je menej časté a zmizne bez akýchkoľvek následkov.
 4. Pri včasnej diagnóze a liečbe prognóza hemoragickej vaskulitídy u detí je priaznivá a všetky prejavy ochorenia zmiznú do jedného mesiaca.

Diagnóza ochorenia

Špecifické diagnostické laboratórne parametre pre hemoragickú vaskulitídu č.

Pri klinickom krvnom teste sa môže zvýšiť počet ESR a počtu leukocytov.

Existujú tiež zmeny pomeru proteínových frakcií (zvýšené alfa-2 globulíny a pokles albumínu) a zvýšenie indikátorov charakteristických pre zápal (C-reaktívny proteín, serumukoidy, antistreptolysin O a antihyaluronidáza).

V prípade závažného ochorenia sa objavujú zvýšené parametre koagulácie krvi.

V niektorých prípadoch, na objasnenie diagnózy, sa vykoná angiografia.

liečba

Liečba detí s hemoragickou vaskulitídou sa vykonáva iba v nemocnici.

Dodržiavanie zadržiavacieho zariadenia je povinné. Pri nedodržaní odpočinku v posteli sa počet lézií výrazne zvyšuje.

Liečba liekov závisí od klinickej formy a závažnosti ochorenia. Používajú sa vekové dávky liekov, trvanie liečby jednotlivými liekmi sa vyberá individuálne. Vo všetkých formách sú predpísané protidoštičkové látky (Dipyridamole, Curantil, Persanthin, Agapurin, Trental, Pentoxifylline). Dobrý výsledok sa zaznamenáva pri použití heparínu (fraxiparínu).

Ak sú postihnuté kĺby, predpisujú sa nesteroidné protizápalové lieky (salicyláty, Movalis, Ortopén, Butadione, Rezokhin, Reopirín) a pri ťažkej vaskulitíde, kortikosteroidných preparátoch (prednizolón) a čerstvej zmrazenej plazme sa predpisujú na obličkové procesy. V prípade ťažkej intoxikácie sa uskutočňuje transfúzna terapia: Rheopoliglukin, Reomacrodex, Reogluman sa podáva intravenózne.

Pre deti s alergiami sa musia použiť antihistaminiká (Tavegil, Suprastin, Claritin, Loratadine, Zodak atď.). Enterosorbenty (Polyphepan, Enterosorb, aktívne uhlie) sa tiež používajú až do 10 dní.

Pri abdominálnom syndróme sa intravenózne podáva 0,25 až 0,5% roztok novokaínu (od 3 do 10 ml v závislosti od veku dieťaťa), antispazmodiká (No-shpa, Euphyllinum atď.), Inhibítory proteolytických enzýmov (Trasilol, Contrycal),

Komplexná terapia zahŕňa aj vitamíny C, P, E. V liečebnom procese, pokiaľ je to možné, dezinfikujte ohniská chronickej infekcie; ak je to potrebné, liečia sa šnekové invázie.

Dávajú pozornosť a výživu dieťaťu: zo stravy sú vylúčené všetky možné alergény (citrusové plody, med, červené ovocie a zelenina, ryby, čokoláda, konzervované potraviny, kuracie vajcia, korenie, potravinárske farby).

Trvanie liečby závisí od závažnosti a formy vaskulitídy (od 2 mesiacov s miernou závažnosťou až po 12 mesiacov s recidivujúcim priebehom glomerulonefritídy).

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Keď sa objavia podozrivé príznaky, rodičia sa zvyčajne obrátia na pediatra. Po vyšetrení môže odkázať dieťa reumatológovi, ktorý sa zaoberá hemoragickou vaskulitídou. Okrem toho, v závislosti od postihnutého orgánu, dieťa vyšetruje nefrolog, dermatológ. S rozvojom gastrointestinálneho krvácania je potrebná pomoc chirurga.

Channel One, program "Live Healthy!" S Elenou Malyshevou sa v sekcii "O medicíne" hovorí o hemoragickej vaskulitíde (od 35:55):

Charakteristiky vaskulitídy u detí

Vaskulitída je termín používaný pre skupinu ochorení charakterizovaných zápalom a poškodením krvných ciev alebo ich stien. Vaskulitída môže byť primárnym ochorením alebo sekundárnym stavom spojeným s inými ochoreniami. Je pomerne ťažké diagnostikovať vaskulitídu u detí v dôsledku skutočnosti, že rozsah jej klinických prejavov je celkom široký a nie je obmedzený len na kožné vyrážky. Okrem toho v súčasnosti neexistuje žiadny laboratórny test, ktorý by priamo potvrdil prítomnosť tejto choroby. Diagnóza spočíva v potvrdení špecifických príznakov a vylučovaní príznakov iných cievnych ochorení. Samozrejme, rodičia majú mnoho otázok o tejto nepochopiteľnej chorobe dieťaťa.

Druhy vaskulitídy a ich príčiny

Príčiny vaskulitídy u malých detí nie sú presne známe. Imunologické abnormality (autoimunitné poruchy) sa v súčasnosti považujú za hlavnú príčinu vzniku zápalových zmien v stenách krvných ciev. Najbežnejší klasifikačný systém je založený na veľkosti ciev ovplyvnených zápalom.

Najbežnejšie typy vaskulitídy u detí sú:

 • Schönlein-Henoch (známy ako hemoragický typ);
 • Kawasakiho choroba;
 • urtikária vaskulitída.

Kawasakiho choroba je typ zápalu stredných a malých ciev a artérií srdca u detí. Ale syndróm Henoch-Schönlein je zápal malých ciev, ktorý sa najčastejšie pozoruje u detí vo veku od štyroch do siedmich rokov.

Zápal, ktorý postihuje veľké krvné cievy, sa nazýva Takayasův syndróm, arteritída obrovských buniek. Pri Takayasovom syndróme zápal zvyčajne postihuje aortu a hlavné cievy, ktoré z nej vychádzajú. Arteritida obrovských buniek zvyčajne postihuje vetvy aorty, ktoré dodávajú krvi do hlavy.

Zápaly, ktoré postihujú stredne veľké cievy, sa nazývajú polyarteritis nodosa alebo vaskulitída centrálneho nervového systému. Ochorenie zvyčajne postihuje stredne a malé veľké tepny, ktoré zahŕňajú cievy obličiek a čriev. Variant tohto podtypu ochorenia (mikroskopická polyangiitída) môže tiež ovplyvniť menšie cievy. Niektoré štúdie ukazujú, že existuje vzťah medzi hepatitídou B a zápalom stredných ciev.

Mozgová vaskulitída je veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré sa vyznačuje zápalom mozgových a miechových ciest. Príčiny zriedkavej choroby môžu byť spojené s niektorými vírusovými infekciami, Hodgkinovou chorobou, syfilizáciou a užívaním amfetamínu tehotnou ženou alebo teenagerom.

Ovplyvňuje vaskulitídu a malé cievy. Napríklad, artritída Churg-Strauss je zápal malých ciev, ktoré sa nachádzajú hlavne v pľúcach. Wegenerova granulomatóza je zápal malých arteriol a venulov (systémová vaskulitída). Granulomatóza môže postihnúť mnohé orgány, najmä obličky, pľúca a horné dýchacie cesty (dutiny a sínusy). Niektoré bunky (antineutrofilné cytoplazmatické protilátky) môžu byť spojené s Wegenerovou chorobou a zvyčajne sa nachádzajú v krvi mladých pacientov.

Dermálna alebo leukocytoklastická vaskulitída sa vyskytuje v dôsledku akútnej alergickej reakcie a postihuje povrchové krvné cievy epidermis. Kryoglobulinémia je zápal malých ciev. Kryoglobulíny sú malé proteínové komplexy, ktoré sa môžu usadzovať na stenách krvných ciev pri nízkych teplotách. Zvyčajne sa takáto choroba vyskytuje po kritickej hypotermii dieťaťa.

Niektoré príčiny vaskulitídy malých ciev môžu byť spojené s reumatologickými poruchami (ochorenia spojivového tkaniva), najmä pri systémovom lupus erythematosus, reumatoidnej artritíde, Behcetovej chorobe alebo recidivujúcej polychondritíde. Avšak vaskulitída stredných a veľkých ciev môže byť spôsobená určitými vírusmi.

Najbežnejšie vírusy spojené s vaskulitídou sú:

 • hepatitída B,
 • hepatitída C,
 • vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti
 • cytomegalovírus,
 • Vírus Epstein-Barr,
 • parvovírus B19.

Symptómy a príznaky ochorenia

Hemoragická vaskulitída sa vyskytuje vo všetkých skupinách. To môže mať vplyv na deti od niekoľkých mesiacov staré aj dospievajúcich. Najčastejšia vaskulitída je však u detí mladších ako 5 rokov (v tomto období viac ako 75% prípadov). Choroba nie je príliš častá a diagnostikuje sa len u 20 pacientov zo 100 000.

Najčastejším príznakom je purpura (nie je spojená s trombocytopéniou), ktorá nevyhnutne postihuje dolné končatiny. Diagnóza sa uskutočňuje, keď sa objavuje s purpurou, najmenej jeden zo štyroch symptómov, ktoré nie sú spojené s trombocytopéniou:

 • difúzna kolika;
 • bolesť brucha;
 • akútny nástup ochorenia;
 • rýchla strata hmotnosti.

Aj lekári môžu mať podozrenie, že dieťa vyvíja vaskulitídu, ak sa vyskytnú nasledovné príznaky:

 • neobvyklá denná horúčka (viac ako 37,5 ° C), ktorá trvá viac ako dva týždne;
 • ochorenie, ktoré sa zvyčajne postihuje iba dospelí, sa vyskytuje v detstve (napríklad srdcový záchvat, mozgová príhoda alebo srdcový záchvat);
 • vzhľad malých, červených alebo fialových oblastí na koži;
 • poškodenie ciev veľkých orgánov.

Príznaky vaskulitídy sa líšia v závislosti od všeobecného zdravotného stavu dieťaťa a špecifického typu ochorenia. Znaky, ktoré by mali upozornenia na akéhokoľvek rodiča:

 • ťažká nevysvetliteľná únava dieťa;
 • nočné potenie;
 • sťažnosti na bolesť kĺbov a svalov;
 • nedostatok chuti do jedla alebo rýchly úbytok hmotnosti;
 • bolesť brucha s krvavou hnačkou;
 • tmavý moč;
 • necitlivosť alebo slabosť končatín;
 • vykašliavanie krvi.

Diagnostické funkcie

Včasná diagnostika vaskulitídy je mimoriadne dôležitá, pretože porucha môže rýchlo pokročiť a stáť sa pre dieťa život ohrozujúca. Zároveň je vaskulitída jednou z najvážnejšie diagnostikovaných detských chorôb. Po prvé, mladí pacienti nemôžu jasne vysvetliť, čo ich obťažuje. Po druhé, choroba môže byť sprevádzaná veľmi zákernými symptómami, ktoré napodobňujú príznaky iných porúch, ako sú:

 • infekcie;
 • alergické reakcie na lieky;
 • toxická otravu;
 • autoimunitné ochorenia;
 • iné typy chorôb, ktoré poškodzujú tkanivo.

S cieľom presne stanoviť diagnózu a predpísať správnu liečbu, špecialista starostlivo preskúma zdravotnú anamnézu a vyšetrí dieťa. Ak výsledky počiatočného vyšetrenia ukazujú, že dieťa vyvíja vaskulitídu, vykoná sa niekoľko testov na potvrdenie diagnózy.

Na vylúčenie "imitátorov chorôb" vaskulitídy a sekundárnych ochorení sú vymenovaní:

 • kultúra krvi;
 • echocardiogram;
 • test hepatitídy (typ B a C);
 • HIV test.

Ak boli výsledky vyššie uvedených analýz negatívne, vykonajú sa nasledujúce testy:

 • analýza moču;
 • hrudná rádiografia;
 • štúdie nervového vedenia.

liečba

Vo väčšine prípadov vaskulitída detí nevyžaduje operáciu. Po diagnostikovaní však každý malý pacient potrebuje stálu starostlivosť a dohľad od lekárov. Zvyčajne v priebehu niekoľkých týždňov po potvrdení diagnózy je indikované úplné sledovanie tela dieťaťa. Ďalšia práca lekárov bude založená na výsledkoch tohto monitorovania a liečba bude prispôsobená individuálnym potrebám dieťaťa. Malý pacient sa bude musieť pravidelne stretávať s rôznymi odborníkmi vrátane:

 • reumatológovia, ktorí vyhodnotia kĺby, svaly, kosti a imunitný systém ako celok;
 • nefrologistov, ktorí budú monitorovať funkciu obličiek;
 • neurológovia, ktorí kontrolujú mozog a funkcie nervového systému;
 • kardiológov, ktorí hodnotia zdravie srdca;
 • gastroenterológov, ktorí kontrolujú fungovanie pečene a čriev.

Liečba vaskulitídy u detí závisí od závažnosti ochorenia, stupňa poškodenia hlavných orgánov a typu zápalu.

Vaskulitída u detí - príčiny, symptómy, liečba

Termín "vaskulitída" môže byť použitý na opísanie akejkoľvek poruchy charakterizovanej zápalom krvi alebo lymfatických ciev. Vaskulitída u detí nie je výraznou chorobou, ale skôr symptómom alebo charakteristikou mnohých rôznych ochorení a môže mať vplyv na cievy akéhokoľvek typu alebo veľkosti vrátane veľkých tepien a žíl, ako aj arterioly, venuly a kapiláry. Výraz "detská vaskulitída" sa používa na označenie skupiny ochorení, ktoré postihujú predovšetkým deti a adolescentov. Tieto poruchy sa značne líšia v závažnosti, ako aj v typoch postihnutých krvných ciev a orgánov. Niektoré z týchto ochorení sú mierne a odchádzajú bez liečby, zatiaľ čo iné sú potenciálne život ohrozujúce. Najčastejšou vaskulitídou u detí je Kawasakiho syndróm (Kawasakiho choroba) a hemoragická vaskulitída.

Klasifikácia vaskulitídy

Najrozšírenejšie klasifikačné schémy vaskulitídy rozdeľujú tieto druhy na typy podľa veľkosti zúčastnených krvných ciev:

Vaskulitída veľkých ciev. Táto kategória zahŕňa dve poruchy, z ktorých jedna, takayasuova arteritída, sa vyskytuje u detí a dospievajúcich.

Vaskulitída stredných ciev. Táto kategória zahŕňa polyarteritis nodosa a Kawasakiho chorobu.

Vaskulitída malých ciev. Poruchy v tejto kategórii zahŕňajú hemoragickú vaskulitídu a Wegenerovu granulomatózu.

Nebezpečenstvo vaskulitídy

Vaskulitída môže poškodiť krvné cievy dvomi rôznymi spôsobmi. V niektorých prípadoch je zapálené tkanivo oslabené a natiahnuté, čo vytvára vydutie v stene cievy, známe ako aneuryzma. Aneuryzma sa môže nakoniec pretrhnúť, čo vedie k uvoľneniu krvi do blízkych tkanív. V iných prípadoch zápal spôsobuje zúženie krvných ciev, niekedy až do tej miery, že krv už nemôže pretekať cez plavidlo. V prípade dostatočne veľkých plavidiel, ktoré dodávajú určitý orgán alebo časť tela, tkanivo zomrie.

Symptómy vaskulitídy u detí

Včasné príznaky vaskulitídy často zahŕňajú horúčku, slabosť, stratu chuti do jedla, úbytok hmotnosti, únavu, bolesť svalov a kĺbov, ako aj opuchy. Niektoré detské vaskulitídy postihujú kožu, čo spôsobuje vyrážky, vredy alebo červeno-fialové škvrny, známe ako purpura. Ďalšie vplyv na pľúca, gastrointestinálny trakt, obličky, pečeň, nervový systém, oči alebo mozgu, čo má príznaky, ako je bolesť brucha, hnačka, kašeľ, vysoký krvný tlak, dýchavičnosť, rozmazané videnie, bolesti hlavy, mdloby, necitlivosť v končatinách. Špecifické symptómy najčastejšej pediatrickej vaskulitídy budú podrobnejšie opísané nižšie.

Detská vaskulitída

Niektoré detské vaskulitídy môžu predchádzať infekčné ochorenia, ale väčšina z nich je stále relatívne zriedkavými poruchami.

Hemoragická vaskulitída najčastejšie postihuje deti vo veku od troch do dvanástich rokov. Choroba sa vyskytuje v Severnej Amerike od novembra do januára. podľa niektorých odhadov, každých pätnásť detí zo sto tisíc. Asi polovica detí s týmto stavom mala diagnózu akútnej faryngitídy alebo inej infekcie horných dýchacích ciest dva až tri týždne pred nástupom vaskulitídy.

Kawasakiho choroba postihuje od jedného do troch detí z každých desať tisíc ročne. Toto ochorenie je v Japonsku oveľa bežnejšie, 80% prípadov sa vyskytuje u detí mladších ako päť rokov.

Detská nodulárna polyarteriitída je zriedkavé ochorenie a niekedy je opísaná ako závažnejšia varianta Kawasakiho choroby. Incidencia je nejasný faktor, najmä v dôsledku nezhôd medzi lekármi o klasifikácii detskej vaskulitídy. Nodulárna polyarteriitída je bežnejšia u detí ázijského pôvodu.

Takayasuova arteritída je prvýkrát opísaná japonským oftalmolónom v roku 1908 a je to predovšetkým choroba adolescentov a mladých dospelých žien, hoci sa vyskytuje u detí od šiestich mesiacov. Takayasuova arteritída je pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré postihuje asi troch ľudí na milión. V Indii je arteritida Takayasu bežnejšie spájaná s tuberkulózou.

Wegenerova granulomatóza je tiež zriedkavé ochorenie, ktoré je diagnostikované u jedného až troch ľudí za každých sto tisíc. Je to však jedna z najzávažnejších a najnebezpečnejších vaskulitíd.

Príčiny vaskulitídy u detí

Neexistuje jediný patologický proces, ktorý by bol základom všetkej vaskulitídy u detí. Pre špecifické choroby boli navrhnuté rôzne dôvody.

Hemoragická vaskulitída

Hoci konečná príčina tejto choroby nie je známa, zvyčajne ju predchádza najčastejšie infekcia horných dýchacích ciest u najmenej poloviny detí, ktoré sú diagnostikované. V iných prípadoch, hemoragické vaskulitída, zdá sa, že je spôsobený komplexný imunitnej odpovede na niektorých vakcín (väčšinou vakcíny týfusu, osýpky, žltá horúčka a cholera) alebo liekov (obvykle penicilín, erytromycín, chinidín, chinín). Charakterizovaná prítomnosťou vyšších hladín imunoglobulínu A v krvi a jeho usadeninami na stenách krvných ciev u detí s diagnózou hemoragickej vaskulitídy.

Kawasakiho choroba

Infekčné organizmy sú pravdepodobne príčinou, ale od dnešného dňa neboli identifikované žiadne špecifické vírusy alebo baktérie. Kawasakiho choroba je spojená s rôznymi činidlami, vrátane parvovírusu B19, HIV infekcie, osýpkami, vírusmi chrípky, rotavírusmi, adenovírusmi. Niektorí lekári sa domnievajú, že genetické a imunologické faktory sú tiež spojené s ochorením.

Detská nodulárna polyartritída

Rovnako ako v prípade Kawasakiho choroby sú rôzne infekčné organizmy považované za príčinu tohto ochorenia, vrátane vírusu hepatitídy B, vírusu Epstein-Barra, rôznych retrovírusov, streptokokov. Žiadny z týchto vírusov alebo baktérií však nebol zistený u všetkých pacientov s infaltilnou nodulárnou polyartritídou. Ďalšou teóriou je, že táto choroba je úplne imunitnou komplexnou chorobou, ale jej spúšťače nie sú doteraz identifikované.

Arteritida Takayasu

Príčiny tohto ochorenia nie sú známe, ale môžu zahŕňať genetické faktory, keďže terapeutická situácia Takayasuho bola zaznamenaná u identických dvojčiat.

Wegenerova granulomatóza

Príčina Wegenerovej granulomatózy tiež nie je známa, ale pravdepodobne rovnako ako pri iných vaskulitídach, môže byť spôsobená rôznymi choroboplodnými organizmami (vrátane húb, baktérií a vírusov). Genetické združenie sa nestanovilo.

Charakteristické príznaky vaskulitídy

Skoré príznaky vaskulitídy u detí sú často ťažké odlíšiť od príznakov iných ochorení. Nasledujúce príznaky sú typické pre každú jednotlivú chorobu.

Hemoragická vaskulitída

Hemoragický vaskulitída je akútny stav charakterizovaný zvýšenej teplote (asi 38 ° C), purpura, bolesti kĺbov (zvyčajne v členkov a kolien), bolesť brucha, vnútorné krvácanie pri zápaloch zažívacieho traktu a obličiek. Chlapci s týmto ochorením majú často zápal semenníkov.

Kawasakiho choroba

Kawasakiho choroba má tri fázy: akútna - trvajúce po dobu asi desiatich dní, ktorý sa vyznačuje vysokou teplotou (40 ° C), zápal jazyka a pery popraskanie, zápal spojiviek, problémy s pečene, obličiek a zažívacieho traktu a zápalu srdcového svalu; subakútna fáza trvá približne tri týždne a je charakterizovaná podráždenosťou, strata chuti do jedla, odlupovaním kože hrotov prstov a rozvojom (približne dvadsať percent pacientov) aneuryzmy v koronárnej artérii; tretia fáza sa vyznačuje rozšírením aneuryzmy a možným srdcovým záchvatom. Kawasakiho choroba je hlavnou príčinou získaných srdcových problémov u detí v rozvinutých krajinách.

Detská nodulárna polyartritída

Skoré príznaky tejto choroby nie sú špecifické, spravidla ide o horúčku, stratu chuti do jedla, strata hmotnosti, bolesť brucha. Ochorenie postihuje obličky, srdce a pečeň. V závislosti na postihnutom orgáne, aneuryzma môže rozvinúť v tepnách, ktoré dodávajú krv do obličiek, zlyhanie obličiek, vydutín v koronárnych tepien, srdcového zlyhania, masívne krvácanie v zažívacom trakte, výdute v tepnách, ktoré zásobujú krvou do mozgu, mŕtvicu. Asi polovica detí má bolesť kĺbov alebo kožné vyrážky; chlapci majú často bolesť v semenníkoch.

Arteritida Takayasu

Takayasu arteritída je chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje aortu a jej hlavné vetvy. Medzi prvé príznaky patrí horúčka, strata hmotnosti a celkový pocit únavy. Choroba nemôže byť diagnostikovaná niekoľko mesiacov alebo rokov. Zápal aorty má za následok buď vznik aneuryzmy alebo zúženie alebo úplné zablokovanie krvných ciev. Pacient môže cítiť bolesť bolesti v tých častiach tela, ktoré trpeli nedostatkom krvného zásobovania, napríklad v nohách pri chôdzi alebo kŕčoch v bruchu po jedle. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k infarktu alebo mŕtvici. Takayasuova arteritída sa niekedy nazýva nedostatok pulznej choroby, pretože lekár nezistí pulz na jednej strane tela pacienta. Ďalším diagnostickým kľúčom je významný rozdiel (viac ako 30 mmHg) krvného tlaku na pravej a ľavej strane tela.

Wegenerova granulomatóza

Wegenerova granulomatóza najčastejšie postihuje horné dýchacie cesty, oči, uši, obličky a pokožku. Ochorenie sa vyznačuje tvorbou granulómov, čo sú malé zhluky alebo uzliny zápalových buniek v tkanive pacienta. Pacient môže mať opakujúce sa infekcie ucha, ktoré sú pomaly hoja, zápal tkanív vnútri oka, zápal dutín, krvácanie z nosa, kašeľ s krvou, zúženie priedušnice, tak nos sedla v dôsledku deformácie spôsobené rozpadom chrupavky. Dieťa môže tiež pocítiť bolesť kĺbov, stratu chuti do jedla, kožné lézie a horúčku. Wegenerova vaskulitída môže viesť k infarktu. Ak sa ochorenie nezaobchádza, nakoniec prechádza do zlyhania obličiek a môže viesť k smrti.

Kedy navštíviť lekára

Rodičia by sa mali poradiť s lekárom, ak má dieťa nasledujúce príznaky:

 • malátnosť (celkový pocit fyzického nepohodlia),
 • strata chuti do jedla
 • horúčka,
 • energetické straty
 • výrazný fialový,
 • brnenie alebo iné nezvyčajné pocity, po ktorých nasleduje necitlivosť v určitých častiach tela.

Diagnóza vaskulitídy u detí

Diagnóza vaskulitídy je komplikovaná niekoľkými faktormi. Mnohé z prvých symptómov detskej vaskulitídy nie sú špecifické pre tieto poruchy a môžu mať širokú škálu ďalších možných príčin. V mnohých prípadoch lekár nemusí byť schopný diagnostikovať konkrétne orgány alebo orgánové systémy. To vylučuje iné možné diagnózy, ako sú bakteriálne alebo vírusové infekcie, kolagénové vaskulárne ochorenia, alergické reakcie a zhubné nádory.

Ďalším faktorom, ktorý sťažuje diagnostikovanie, je, že rôzne detské vaskulitídy majú prekrývajúce sa profily symptómov. Hoci zoznamy diagnostických kritérií boli vyvinuté pre rôzne ochorenia v tejto skupine, niektorí pacienti nespĺňajú kritériá pre žiadnu poruchu.

Prvým krokom v diagnostike je štúdium histórie ochorenia. Lekár stanovuje diagnózu založenú na veku, pohlaví, etnicite pacienta a históriu nedávnych očkovaní alebo infekcií horných dýchacích ciest. Je tiež dôležité, či dieťa má horúčku, brušné kŕče, hnačku alebo bolesť svalov alebo kĺbov. Druhým krokom je všeobecné fyzické vyšetrenie. Niektoré z vaskulitídy ovplyvňujú krvný obeh, stav očí alebo kože. Napríklad, arteritida Takayasuho ovplyvňuje pulz a krvný tlak pacienta a tiež spôsobuje malé krvácanie v očnej sietnici, zatiaľ čo Kawasakiho choroba je charakterizovaná konjunktivitídou (zápal očných viečok). Lekár vyšetruje kožu dieťaťa na purpuru, iné kožné vyrážky alebo vredy, sčervenanie alebo opuch, pričom venuje pozornosť umiestneniu týchto porúch. Vo väčšine prípadov sa dieťa posiela špecialistovi na ďalšie hodnotenie. Môže to byť reumatológ, kardiológ, neurológ alebo špecialista na infekčnú chorobu.

Laboratórne testy

Laboratórne testy na vaskulitídu zahŕňajú krvné a močové testy. Krvné testy zahŕňajú úplnú analýzu, sérový biochemický test, ESR, testy na reumatoidný faktor a cirkulujúce imunitné komplexy, ako aj testy na antineutrofilné cytoplazmatické protilátky. Vyhodnotenie funkcie obličiek sa tiež vykonáva. Lekár môže tiež nasmerovať biopsiu pokožky, svalov, pľúc alebo sínusov.

Imagingové štúdie, ktoré sa používajú na diagnostikovanie rôznych pediatrických vaskulitíd, zahŕňajú röntgenové vyšetrenie hrudníka alebo počítačovú tomografiu sínusov pre Wegenerovu granulomatózu; CT aorta, angiografia alebo ultrazvuk pre arteritidu Takayasu; arteriografia alebo echokardiografia, RTG hrudníka pri Kawasakiho chorobe; röntgenové vyšetrenie hrudníka, ultrazvuk brucha alebo vyšetrenie gastrointestinálneho traktu pri hemoragickej vaskulitíde.

Liečba vaskulitídy u detí

Liečba detí s jednou z týchto chorôb je veľmi individualizovaná; vykonáva sa s prihliadnutím na konkrétne postihnuté orgány a celkový stav dieťaťa. Hemoragická vaskulitída sa zvyčajne lieči bez akejkoľvek špecifickej liečby. Všeobecnými cieľmi liečby vaskulitídou je zníženie zápalu postihnutých krvných ciev; udržiavanie dostatočného zásobovania krvi vitálnymi orgánmi a pokožkou; a kontrolu vedľajších účinkov liekov predpísaných na liečbu vaskulitídy.

lieky

Väčšina pacientov s vaskulitídou, ak existuje zápal krvných ciev, užíva kortikosteroidy, ktoré zmierňujú bolesť kĺbov. Inými typmi liekov odporúčanými na vaskulitídu sú imunosupresíva a antikoagulanciá. Imunosupresíva sú predpísané na liečbu zápalu znížením reakcie tela na alergény a iné spúšťače, zatiaľ čo antikoagulanciá zabraňujú krvným zrazeninám a blokujú krvné cievy, ktoré sú zúžené zápalom. Deti so svalovou alebo kĺbovou bolesťou môžu byť predpísané nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Antibiotiká sú indikované u pacientov s Wegenerovou granulomatózou.

chirurgia

Pacienti s arteritidou Takayasu často vyžadujú chirurgickú opravu poškodených tepien. Najbežnejším postupom v tejto oblasti je balóniková angioplastika alebo stentovanie. Stent je malá kovová rúrka alebo drôt, ktorý je vložený do poškodenej cievy. V závažných prípadoch môže byť poškodená oblasť tepny úplne odstránená a nahradená štepom vyrobeným z umelého materiálu.

Potrava pre vaskulitídu u detí

Deti, ktoré vyvinú vysoký krvný tlak s vaskulitídou, sú zvyčajne na strave s nízkym obsahom sodíka.

Autor článku: Valery Viktorov, "Moskovský medicínsky portál" ©

Odmietnutie zodpovednosti: Informácie uvedené v tomto článku o vaskulitíde u detí sú určené len na informovanie čitateľa. Nemôže byť náhradou za poradenstvo profesionálneho lekára.

Sosudinfo.com

Poškodenie stien krvných ciev, ktoré sa prejavuje zvonka vo forme malého sčervenania na tvári až po úplné vredy, môže nakoniec spôsobiť vážne komplikácie orgánov a tkanív dieťaťa. Vaskulitída je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zápalom steny krvných ciev, čo spôsobuje rozpad krvného obehu a obmedzenie ciev. Choroba sa môže vyskytnúť u každej osoby, dospelých a dokonca aj dieťaťa.

Príčiny vaskulitídy u detí

Existujú dve formy prejavu choroby: primárna a sekundárna. Príčiny primárnej vaskulitídy ešte neboli úplne identifikované, je to nezávislé ochorenie a výsledok zhoršenia fungovania imunitného systému. Dedičnosť a vírusy tiež spôsobujú vznik ochorenia. Primárna vaskulitída nie je pre ostatných nebezpečná. Sekundárna vaskulitída u detí sa vyvíja v dôsledku výskytu určitých ochorení, zvyčajne infekčnej povahy: psoriáza, meningitída, šarlach a iné. Táto choroba je nákazlivá. Medzi hlavné príčiny ochorenia u detí patria:

 1. Chronická infekcia u dieťaťa.
 2. Alergické prejavy príjmu liekov.
 3. Hypotermia alebo prehriatie tela u dieťaťa.
 4. Očkovanie novorodencov.
 5. Úpal.
 6. Rôzne zranenia.
 7. Odpoveď tela na očkovanie.
 8. Dedičná predispozícia k vzniku ochorenia.
 9. Onkologické ochorenia.
 10. Stres.

V dôsledku vyššie uvedených dôvodov, samotné alebo v kombinácii, sa cievne tkanivo deformuje, začína autoimunitný proces, počas ktorého telo prijíma natívne bunky ako cudzie a bojuje s nimi a narušuje krvné cievy. Dnes existuje viac ako 150 liekov, ktoré môžu spôsobiť vývoj ochorenia. Patria medzi ne antibiotiká, analgetiká, vitamíny B a iné. Príznaky ochorenia sa môžu objaviť doslova ihneď po užití lieku.

Vaskulitída u detí začína s výskytom malých červených bodiek na tele, ktoré sa postupne zvyšujú vo veľkosti. Ak nezaznamenáte príznaky ochorenia v čase, procesy v tele sa môžu stať nezvratnými. Symptómy vaskulitídy u detí vo väčšine prípadov závisia od príčin ochorenia. Hlavné príznaky ochorenia u detí sa zvyčajne prejavujú vo forme:

 • kožná vyrážka;
 • výskyt sčervenania na koži vo forme škvŕn, uzlíkov, vredov;
 • mdloby;
 • rýchla únava;
 • nevoľnosť;
 • rozmazané videnie;
 • ťažké dýchanie;
 • bolesti v srdci, svaly, v žalúdku;
 • zníženie hmotnosti;
 • zvýšená telesná teplota;
 • opuch;
 • strata citlivosti končatín.

Okrem toho môžu existovať nezvyčajné príznaky prejavu ochorenia, ako je znížená pamäť, nervozita, expektorantový kašeľ s krvou, ktorý je sprevádzaný dýchavičnosťou, čo poukazuje na porušenie fungovania pľúcneho systému.

Odrody vaskulitídy u detí

V závislosti od príčin ochorenia, štádiu ochorenia, existuje veľa druhov vaskulitídy. Niektoré postihujú iba pokožku, bez ovplyvnenia orgánov dieťaťa. A existujú druhy, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné pre zdravie detí.

Na určenie spôsobu liečenia choroby je veľmi dôležité porozumieť forme prejavu ochorenia. Dnes existujú takéto hlavné typy vaskulitídy u detí:

 1. Hemoragická.
 2. Systém.
 3. Mozgová.
 4. Alergický.

Všetky typy ochorenia majú spoločné charakteristiky: rovnaký mechanizmus vývoja, dlhé obdobie toku, procesy exacerbácie sa striedajú so zlepšením a všetky typy ochorení pomáhajú liekom, ktoré potláčajú imunitný systém.

Najčastejším typom vaskulitídy je hemoragická vaskulitída, ktorá je u detí pomerne zriedkavé infekčné alergické vaskulárne ochorenie, počas ktorého sú postihnuté malé kapiláry a tepny. Priemerné štatistiky naznačujú prítomnosť tejto choroby u 23 až 25 ľudí z desiatich tisíc. Hemoragická vaskulitída u detí sa vyskytuje vo veku od 4 do 14 rokov. Väčšina chlapcov trpí touto chorobou. Zvyčajne je najčastejšou chorobou od 7 do 12 rokov. Vo veku troch rokov sa deti skoro nezhoršujú týmto typom ochorenia. Hlavné dôvody tohto typu ochorenia zahŕňajú:

 1. Genetická poloha.
 2. Alergia na konkrétnu drogu.
 3. Reakcia na očkovanie.
 4. Vírusové, bakteriálne, parazitárne infekcie.
 5. Radiačné pozadie.
 6. Ostrá zmena telesnej teploty.
 7. Kusy hmyzu.
 8. Poranenie.

Deti môžu zažiť srdcový šelest. Chlapci sa môžu cítiť boľaví a opuchnutý okolo semenníkov. Choroba začína kožnou vyrážkou na zadku, dolných a horných končatinách. Vo väčšine prípadov sú postihnuté dolné končatiny a kolená a môže sa pozorovať ich deformácia. Spočiatku môže dôjsť k opuchu a bolesti. Okrem toho, jedným z príznakov môže byť bolesť brucha, ktorá je sprevádzaná tekutou stoličkou, paroxysmálnymi kontrakciami, vracaním, nevoľnosťou, horúčkou. Autoimunitný proces sprevádza produkcia protilátok proti vlastnému organizmu. Krvácania spôsobené poškodením cievnych stien. Teplota spočiatku stúpa na počet záznamov a potom sa vráti do normálu. Vo fulminantnej forme sú ochorenia obličiek úplne ovplyvnené. Je veľmi dôležité neváhať s liečbou, pretože výsledok môže byť najviac nepredvídateľný. Ak sa ochorenie vyvíja postupne dlhší čas, hemoragická vaskulitída sa môže stať chronickou. Pri narušení centrálneho nervového systému sa môže vyskytnúť zápal cievnych membrán mozgu.

Hemoragická vaskulitída u detí má rôzne formy, v dôsledku ktorých je poškodený jeden alebo druhý orgán alebo tkanivo:

 • kožná forma, pri ktorej je pokožka vystavená vyrážke bez ovplyvnenia orgánov dieťaťa;
 • kĺbová forma, v ktorej sú ovplyvnené kĺby ramien a nôh;
 • črevná forma je charakterizovaná výskytom vyrážok a vaskulárnych lézií gastrointestinálneho traktu;
 • renálna forma ochorenia, pri ktorom je poškodená oblička dieťaťa.

Závažným príznakom hemoragickej vaskulitídy je poškodenie kĺbu, ktoré sprevádza zápal a bolesť. U detí sa zvyčajne zaznamená periartikulárny edém a môže sa vyskytnúť deformácia. Črevné krvácanie, nekróza, zápal mozgových stien, peritonitída - jeden z mnohých závažných závažných následkov vaskulitídy.

Systémová vaskulitída u detí je typ komplexnej choroby, ktorá vedie k porušeniu celého orgánu alebo tkanív tela dieťaťa. U detí je tento typ ochorenia omnoho menej bežný ako u dospelých, ale objavuje sa v akútnejšej forme. S rýchlou diagnostikou a včasnou liečbou má dieťa šancu na úplné zotavenie. Medzi hlavné príznaky choroby patria: výskyt horúčky, strata hmotnosti, leukocytóza v krvi.

Cerebrálna vaskulitída je veľmi zriedkavé, závažné a nebezpečné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v krvných cievach mozgu a môže viesť k nekróze a krvácaniu tkaniva. Príčiny tohto typu ochorenia v súčasnosti nie sú stanovené. Je mimoriadne ťažké urobiť diagnózu kvôli skutočnosti, že je nevyhnutné vziať časť nádoby na analýzu, čo môže viesť k krvácaniu.

Alergická vaskulitída u detí nevyžaduje špeciálnu liečbu a vo väčšine prípadov ide sama o sebe.

Diagnóza vaskulitídy u detí

Aby sa táto choroba rýchlo a účinne vyliečila, je potrebné urobiť včasnú a správnu diagnózu a predpísať potrebnú liečbu. Mladí pacienti sa zvyčajne dostávajú k lekárovi, keď choroba postupuje, vo väčšine prípadov ide o pokročilú fázu. Problém je spôsobený tým, že príznaky u detí sú veľmi podobné rôznym iným ochoreniam. Vaskulitída je určená klinickými príznakmi, okrem toho, v závislosti od stupňa vývoja ochorenia, veku dieťaťa, poškodenia orgánov alebo tkanív, je potrebné vykonať príslušné testy, vykonať ultrazvuk a röntgenové vyšetrenie krvi, biopsia, tomografia, angiografia (cievne vyšetrenie). V klinickej analýze krvi dieťaťa môže dôjsť k zvýšeniu počtu ESR a počtu leukocytov. V akútnych štádiách ochorenia sa zvyšuje rýchlosť zrážania krvi.

Liečba a prevencia vaskulitídy u detí

Po zistení podozrivých príznakov sa rodičia dieťaťa najskôr obrátia na terapeuta, ktorý po vyšetrení ho spravidla pošle reumatológovi a iným úzkym odborníkom v závislosti od formy a typu ochorenia. Okrem toho môže dieťa vyšetriť nefrolog a dermatológ. Ak nastane krvácanie v gastrointestinálnom trakte, je potrebná pomoc chirurga.

Ochorenie sa môže vyskytnúť v miernej, strednej a akútnej forme, v závislosti od toho, ktorá liečba je predpísaná. Vo väčšine prípadov sa ochorenie u detí liečia výhradne v nemocnici s odpočinkom v posteli, zatiaľ čo stav dieťaťa sa zlepšuje, môžu sa liečiť ambulantne. Zvyčajne dieťa pozoruje viacero špecialistov súčasne (terapeut, reumatológ, otolaryngológ, neuropatológ, chirurg, okulista a iní úzke špecialisti) v závislosti od miesta, kde sa choroba vyskytuje. Ďalej v prípade identifikovaného typu ochorenia sú predpísané protizápalové liečivá, imunosupresíva, lieky na zmiernenie príznakov, ako aj lieky, ktoré vyvolávajú zlepšenie prietoku krvi v cievach. Liečba vaskulitídy závisí od štádia ochorenia. Deti s primárnou alebo sekundárnou formou ochorenia sa najlepšie vyliečia. V neskoršom štádiu vaskulitídy sa objavujú závažnejšie príznaky prejavu: edém, silná bolesť žalúdka, krvácanie, zlyhanie obličiek. Pri všetkých formách choroby sú predpísané protidoštičkové látky: Trental, Curantil, Persanthin a ďalšie. Pri komplikáciách môžu lieky kombinovať odborníci. Pri chorobe chronického typu môže dieťa užívať lieky počas 4 až 5 mesiacov. Pre závažné poruchy gastrointestinálneho traktu spravidla predpisujte Heparín. Dĺžka liečby je približne mesiac. Na liečbu alergického typu vaskulitídy môže lekár predpísať päť až desať dní antihistaminikum: Tavegil, Suprastin, Fenkrol. Tiež odborník môže predpisovať vazodilatanciá a antitrombotiká. Plasmaferéza je indikovaná na normalizáciu kvality krvi. Okrem toho je dôležité vykonať intoxikáciu celého organizmu. Ak je to potrebné, liečba napadnutia červami. Lieky ovplyvňujúce zrážanie krvi sa vyberajú individuálne podľa získaných klinických analýz. Na rozpustenie krvných zrazenín je potrebná kyselina nikotínová. Vo väčšine prípadov je na tieto účely potrebné použitie liekov:

 1. Zabráňte nezvratným procesom v tele dieťaťa.
 2. Znížte riziko vzniku rôznych komplikácií.
 3. Obnovte fungovanie orgánov a tkanív dieťaťa.

Profylaktické očkovania sú kontraindikované u detí so systematickou vaskulitídou. Okrem toho, deti s podobnou diagnózou by mali byť v reumatologickom zariadení a mali by byť neustále sledované. Počas prvého roka raz za mesiac, druhý rok - raz za tri mesiace, neskôr - raz za šesť mesiacov. Hlavné ciele tohto stanoviska sú:

 1. Vypracovanie špeciálneho individuálneho ošetrenia pre dieťa.
 2. Registrácia, ak je to potrebné, zdravotné postihnutie.
 3. Priebežné sledovanie pacienta.
 4. Laboratórny výskum.
 5. Prevencia možných komplikácií.

Vymedzenie špeciálnej stravy, ktorá zahŕňa jablká, varené ryby, chudé mäso, dusenú zeleninu, ovocie, ovsené vločky, ovocné a bobuľovinové kompoty, želé, slabý čaj, tvaroh, jogurt, obilné polievky je veľmi dôležité. Je dôležité vylúčiť potravinové alergény, vstúpiť do stravy frakčné jedlo. Je veľmi nežiaduce, aby deti dali príliš teplé alebo studené jedlá. Potrava by sa mala otrieť, aby sa predišlo zaťaženiu tráviaceho traktu. Je potrebné vylúčiť med, citrusové ovocie, vajcia, čokoládu, orechy, červené ovocie a zeleninu, konzervované potraviny, potravinárske farby z diéty dieťaťa.

Na prevenciu vaskulitídy sa odporúča vytvrdnúť telo, vylúčiť neprimerané lieky, najmä antibiotiká, byť očkované bez zjavného dôvodu a eliminovať negatívny vplyv vonkajších faktorov na telo dieťaťa.

Okrem liekov na liečbu vaskulitídy u detí sa môžete pripojiť aj k tradičnej medicíne. Je veľmi dôležité, aby sa to dohodlo so svojím lekárom. Zvyčajne odporúčané rastliny, ktoré majú protizápalový, antialergický účinok. Zelený čaj je veľmi užitočný. Odporúčané na liečenie bobúľ: čierne ríbezle, divoká ruža. Rastliny, ktoré sa používajú na liečbu ochorenia: žihľava, pohánka, čierne kvetinky, plantain, medúzy.

Dôsledky ochorenia závisia od štádia ochorenia, od liečby, ktorá sa začala včas, od charakteristík tela dieťaťa a od chorôb spojených s ním.

Ak sa diagnostika vykoná správne a začne sa včasná liečba, účinky vaskulitídy majú priaznivý výsledok so všetkými vážnymi príznakmi tejto choroby. Funkcia obličiek má tendenciu sa zotaviť. U detí môže vaskulitída postupovať omnoho rýchlejšie a ľahšie s včasnou zahájenou liečbou. Koža zostáva len stopami choroby, ktorá čoskoro prechádza. Trvanie liečby závisí od štádia ochorenia u dieťaťa a môže trvať 2 mesiace s miernou formou vaskulitídy až do jedného roka v prípade závažnej formy ochorenia, ako je glomerulitída. Preto je mimoriadne dôležité venovať pozornosť rodičom na zdravotný stav dieťaťa a pri prvých podozrivých príznakoch kontaktovať špecialistu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Sekundárna prevencia mŕtvice

Ľudia, ktorí mali ischemickú alebo hemoragickú mozgovú príhodu, dokonca aj v miernom stave, pravdepodobne znova prejavia akútnu poruchu mozgovej cirkulácie. Liečba a sekundárna prevencia sú potrebné na zníženie tohto rizika.

Plavidlá na rukách praskli

Modrina, fenomén známy každému od detstva, je krv, ktorá sa nahromadila pod povrchom kože v dôsledku modrín a poškodenia cievy. Ako však ukazuje prax, integrita krvných ciev môže byť rozbitá nielen kvôli hrbole a modrín.

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Ako krvná zrazenina v krčnej tepne

obsah

Pri progresívnej ateroskleróze sa môže tvoriť krvná zrazenina v krčnej tepne.Je jedným z najdôležitejších ciev v ľudskom tele, je zodpovedný za cirkuláciu krvi zo srdca do mozgu.

Riziko 2. stupňa arteriálnej hypertenzie 3

Hypertenzia je syndróm pretrvávajúceho zvýšenia tlaku v tepnách, keď je systolický tlak vyšší ako 139 mm Hg. Art. A diastolický nad 89 mm Hg. Art.Normálny arteriálny krvný tlak zdravého človeka sa považuje za 120 a 80 mm Hg.