Pľúcna regurgitácia 1 stupeň - čo to je a aké sú príčiny tejto choroby kardiovaskulárneho systému? Toto je názov odchýlky, v ktorej krv prúdi v opačnom smere od jednej časti srdcového systému k druhej. Obe deti aj dospelí trpia touto patológiou.

Treba tiež poznamenať, že táto skutočnosť nevyvstáva sama osebe, a preto sa predmetný pojem nepovažuje za samotný liek.

Regurgitácia je jedným z príznakov iných komplexných ochorení kardiovaskulárneho systému (napríklad príznakom srdcového zlyhania).

Stručný opis

Ako viete, hlavnou činnosťou srdcového svalu je nepretržitá transport krvi cez ľudské telo a jeho nasýtenie kyslíkom.

V srdci krvi sa v určitom poradí pohybuje z jedného oddelenia do druhého, po ktorom pokračuje v pohybe cez žily vo veľkom obehu.

Keď dôjde k regurgitácii, dôjde k opačnému pohybu krvi v rôznych objemoch a závažnosť príznakov závisí od indikátorov.

Regurgitácia je patologický proces, ktorý svedčí o poruche srdcového svalu v dôsledku vážneho ochorenia. Táto podmienka má 5 štádií vývoja. Je potrebné zvážiť každú z nich:

 1. Regurgitácia 1 stupeň. Táto fáza sa nazýva jednoduchá av tomto okamihu je väčší záujem. Popísať patologický proces, ktorý sa vyskytuje v srdci v prvom štádiu, je možný nasledovne: krv vstupujúca do srdcovej komory vyteká z neho do átria prostredníctvom ventilových letákov.
 2. Regurgitácia 2 stupne nemožno ignorovať, musí sa s ňou zaobchádzať. Prúd prietoku krvi z ventilov presahuje 25 mm.
 3. Regurgitácia s 3 stupňami je diagnostikovaná, ak krvný tok presahuje 2 cm. Takýto jav sa nikdy nemôže nechať bez dozoru, pacient je registrovaný.
 4. 4 stupne ochorenia - tok krvi presahuje 2,5 cm.
 5. Stupeň 5 je považovaný za ľudský fyziologický znak. To znamená, že ak sa patológia nerozvíja, nepredstavuje hrozbu pre ľudský život.

Faktory choroby

Lekári identifikujú nasledujúce najčastejšie príčiny vývoja tejto choroby:

 1. Zvýšený tlak na hypertenziu. Je to spôsobené silným zaťažením srdca, ktorého pravá strana sa nakoniec zhoršuje. Vo väčšine prípadov sa príčinou patológie stáva presne sekundárna hypertenzia. Môže to spôsobiť ako komorbidné komplexné ochorenia (napr. HIV) a zlé návyky (užívanie drog).
 2. Infekčná endokarditída je prítomnosť patogénnych patogénov v srdcovom svale a v dôsledku toho poškodenie ventilu.
 3. Dilatácia pľúcnej artérie - silné rozšírenie krvných ciev pri zachovaní funkčnosti ventilu. Tento stav sa považuje za patológiu.
 4. Rôzne pohlavne prenosné choroby, ako napríklad syfilis.
 5. Reumatizmus.
 6. Tvorba malígnych nádorov (rakovina).
 7. Fallotov tetrad - syndróm, pri ktorom osoba súčasne trpí štyrmi srdcovými poruchami. Patria medzi ne: zúženie pľúcnej artérie, poruchy štruktúry septa medzi komorami orgánu, zhoršený prietok krvi a aortálna nedostatočnosť.

Faldo tetrad je zvyčajne diagnostikovaný v ranom detstve kvôli výrazným príznakom u dieťaťa, ktoré je ihneď operované. Uvažovaná choroba je často príčinou zhrubnutia steny pravého srdcového srdca. To môže viesť k rozvoju srdcového zlyhania. V inom prípade už existujúca patológia môže vyvolať výskyt tejto choroby.

V medicíne existuje koncept fyziologickej regurgitácie. Táto podmienka sa nazýva fyziologická, iba ak zmeny spôsobené patológiou sú zanedbateľné. To znamená, že krvný prietok pri ventile spomaľuje, ale súčasne srdcový sval nepodlieha žiadnym negatívnym zmenám a zostáva zdravý. Zvyčajne sa fyziologický jav považuje za regurgitáciu 1 stupňa.

Symptómy ochorenia

Vo väčšine prípadov nemá štádium 1 ochorenie jasne vyjadrené príznaky. Niektorí pacienti môžu mať príznaky srdcového zlyhania.

V prípade, že chorá osoba nemá túto chorobu, takéto príznaky sa môžu vyskytnúť v dôsledku dysfunkcie pravého srdcového srdca. Regurgitácia 1 stupňa ako nezávislá patológia nespôsobuje významné poruchy v ľudskom obehovom systéme.

Ak má človek 2 alebo 3 štádiá ochorenia, potom dostať veľké množstvo krvi do pravého srdcového srdca môže viesť k zlyhaniu orgánov.

Je to spôsobené rozšírením komôr a zhrubnutím steny srdcového svalu.

Napriek utajeniu srdcovej chyby v prvej fáze niektorí pacienti majú nasledovné príznaky:

 • ťažké dýchanie;
 • modrá koža;
 • mierna hypertenzia;
 • opuch;
 • slabosť;
 • závraty.

V prípadoch, keď má choroba pľúcnej arterie vrodenú formu, prejavuje sa choroba v prvých mesiacoch života dieťaťa. Väčšina chorých detí má ťažké symptómy v dôsledku vážneho ochorenia.

Ak novorodenca trpí 4 stupňami regurgitácie, choroba sa nedá opraviť, v tomto prípade môže byť smrteľná.

Z tohto dôvodu sa dospelí aj deti musia každoročne podrobiť príslušným postupom a mali by sa testovať, aby pomohli identifikovať ochorenie v počiatočnom štádiu.

Regurgitácia: diagnostika a liečba

Moderné technológie sú schopné urobiť všetko pre to, aby pľúcna regurgitácia bola diagnostikovaná čo najskôr. To sa dá urobiť pomocou ultrazvuku, ktorý identifikuje všetky zmeny v práci srdca.

Dopplerovská sonografia je určená na určenie charakteru pohybu krvi v srdcových komorách konkrétnej osoby. Po obdržaní výsledkov ošetrujúci lekár ich porovnáva s normami. Echokardiografia je najlepší spôsob identifikácie choroby. Zobrazuje prácu srdcového svalu v reálnom čase.

EKG je ďalším pomocníkom diagnostiky. Je schopný identifikovať niektoré príznaky choroby, ktoré nie sú symptomatické. Ultrazvuk určí túto patológiu u nenarodeného dieťaťa. Vo väčšine prípadov je spôsobená chromozomálnymi abnormalitami.

Liečba môže predpisovať len lekára, ktorý porovnáva symptómy a zdravie pacienta so stupňom patológie. Tiež vymenovanie špecifického zoznamu liekov a postupov by malo brať do úvahy chronické ochorenia, ktoré má človek, a prítomnosť srdcového zlyhania.

Najvyššie výsledky sa dosiahnu operáciou. Pomocou operácie je pacient nahradený chybným ventilom so zdravým ventilom. 1 stupeň ochorenia často nezahŕňa zložité terapeutické režimy a druhá je spôsobená iba užívaním liekov.

S pomocou liekov bude pacient schopný normalizovať prietok krvi, eliminovať arytmiu a zlepšiť krvný obeh v tkanivách. Kardiológ sa zvyčajne zaoberá týmito chorobami. Bude schopný predpísať vhodnú liečbu s prihliadnutím na všetky vlastnosti pacienta.

Samoterapia pri pľúcnej regurgitácii je neprijateľná. Nedostatok kvalifikovanej pomoci alebo nesprávne zvolené lieky iba zhorší pozíciu a pohodu pacienta a môže viesť k komplikáciám. Pred začatím liečby vykoná kardiológ sériu testov, ktoré porovnávajú výsledky a kontraindikácie, ktoré má k dispozícii osoba. Až potom je pacientovi predpísaný zoznam vhodných liekov.

Regurgitácia srdcových chlopní: príznaky, stupne, diagnóza, liečba

Termín "regurgitácia" je v každodennom živote často používaný lekármi rôznych špecializácií - kardiológov, praktických lekárov a funkčných diagnostikov. Mnohí pacienti to počuli viac ako raz, ale nemajú dostatok predstavy o tom, čo to znamená a čo to ohrozuje. Mali by sme sa obávať prítomnosti regurgitácie a ako ju liečiť, aké dôsledky očakávať a ako ju identifikovať? Tieto a mnohé ďalšie otázky sa snažia zistiť.

Regurgitácia nie je nič iného ako kríženie krvi z jednej komory srdca do druhej. Inými slovami, počas kontrakcie srdcového svalu, určitý objem krvi sa z rôznych dôvodov vracia do dutiny srdca, z ktorej prišla. Regurgitácia nie je nezávislá choroba, a preto sa nepovažuje za diagnózu, ale charakterizuje aj iné patologické stavy a zmeny (napríklad srdcové chyby).

Keďže krv sa nepretržite pohybuje z jednej časti srdca do druhej, prichádza z ciev pľúc a ide do systémovej cirkulácie, pojem "regurgitácia" sa vzťahuje na všetky štyri ventily, na ktorých môže dôjsť k reverznému prúdu. V závislosti od objemu krvi, ktorá sa vráti, je obvyklé rozlišovať stupne regurgitácie, ktoré určujú klinické prejavy tohto javu.

Podrobný opis regurgitácie, prideľovania jej stupňov a detekcie u veľkého počtu ľudí sa stalo možným s použitím ultrazvukového vyšetrenia srdca (echokardiografia), aj keď samotný koncept je už dávno známy. Počúvanie srdca poskytuje subjektívnu informáciu, a preto nie je možné posúdiť závažnosť návratu krvi, zatiaľ čo prítomnosť regurgitácie je nepochybná, okrem vážnych prípadov. Použitie ultrazvuku pomocou dopplera umožňuje vidieť v reálnom čase kontrakcie srdca, ako sa pohybujú ventily ventilov a kde sa prietok krvi pohybuje.

Stručne o anatómii...

Aby bolo možné lepšie pochopiť podstatu regurgitácie, je potrebné pripomenúť niektoré aspekty štruktúry srdca, ktoré väčšina z nás bezpečne zabudla, keď raz študovala v škole počas hodín biológie.

Srdce je dutý svalový orgán, ktorý má štyri komory (dve predsiene a dve komory). Medzi komorami srdca a cievnym lôžkom sú ventily, ktoré vykonávajú funkciu "brány", čo umožňuje krvi prejsť len jedným smerom. Tento mechanizmus zabezpečuje dostatočný prietok krvi z jedného kruhu do druhého kvôli rytmickému kontrakcii srdcového svalu, ktorý tlačí krv do srdca a do krvných ciev.

Mitrálny ventil sa nachádza medzi ľavou predsieňou a komorou a pozostáva z dvoch ventilov. Vzhľadom na to, že ľavá polovica srdca je najúčinnejšie zaťažená, pracuje s veľkou záťažou a pod vysokým tlakom, často sa vyskytujú rôzne zlyhania a patologické zmeny a mitrálna chlopňa je často zapojená do tohto procesu.

Tricuspid alebo trikuspidálny ventil leží na ceste z pravého predsiene do pravej komory. Z jeho názvu už jasne vyplýva, že sa z anatomického hľadiska skladá z troch blokovacích chlopní. Najčastejšie je porážka jeho druhoradého charakteru so súčasnou patológiou ľavého srdca.

Ventily pľúcnej tepny a aorty majú vždy tri ventily a sú umiestnené pri spojení týchto ciev s dutinami srdca. Aortálna chlopňa je umiestnená na ceste prietoku krvi z ľavej komory do aorty, pľúcnej tepny z pravej komory do pľúcneho kmeňa.

V normálnom stave chlopňového aparátu a myokardu v momente kontrakcie jednej alebo druhej dutiny sú ventilové listy pevne uzatvorené a zabraňujú spätnému toku krvi. S rôznymi léziami srdca môže byť tento mechanizmus porušený.

Niekedy v literatúre av záveroch lekárov možno nájsť odkaz na takzvanú fyziologickú regurgitáciu, čo znamená miernu zmenu prietoku krvi v ventilových letákoch. V skutočnosti to spôsobuje, že krv sa "krúti" na ventilovom otvore a krídlo a myokard sú celkom zdravé. Táto zmena nemá vplyv na krvný obeh vo všeobecnosti a nespôsobuje klinické prejavy.

Fyziologické je možné považovať za regurgitáciu 0-1 stupňa na trikuspidálnom ventile, na mitrálnych ventiloch, ktorý je často diagnostikovaný u tenkých, vysokých ľudí a podľa niektorých zdrojov je prítomný u 70% zdravých ľudí. Táto vlastnosť toku krvi v srdci v žiadnom prípade neovplyvňuje zdravotný stav a môže byť náhodne zistená počas vyšetrenia na iné ochorenia.

Zvyčajne dochádza k patologickému spätnému toku krvi cez ventily, keď sa ich chlopne v čase kontrakcie myokardu nedotýkajú tesne. Dôvodom môže byť nielen poškodenie ventilov, ale aj papilárne svaly, akordy šliach zapojené do mechanizmu pohybu ventilu, rozťahovanie ventilového krúžku, patológia samotného myokardu.

Mitrálna regurgitácia

Mitrálna regurgitácia sa jasne pozoruje s nedostatočnosťou alebo prolapsom chlopne. V čase kontrakcie svalov ľavej komory sa určitý objem krvi vráti do ľavej predsiene prostredníctvom nedostatočne uzavretej mitrálnej chlopne (MK). Súčasne je ľavej predsiene naplnené krvou prúdiacou z pľúc cez pľúcne žily. Taký prebytok átria s prebytkom krvi vedie k preťaženiu a zvýšeniu tlaku (objemovému preťaženiu). Nadbytočná krv počas kontrakcie prsníkov preniká do ľavej komory, ktorá je nútená tlačiť viac krvi do aorty s väčšou silou, v dôsledku čoho sa zahusťuje a rozširuje (dilatácia).

Po určitý čas môže porušenie intrakardiálnej hemodynamiky pre pacienta zostať nepostrehnuteľné, pretože srdce môže kompenzovať prietok krvi v dôsledku expanzie a hypertrofie jeho dutín.

Pri mitrálnej regurgitácii 1 stupeň, jeho klinické príznaky chýbajú po mnoho rokov a s výrazným množstvom krvi sa vracajú do predsiene, rozširujú sa, pľúcne žily pretekajú nadbytkom krvi a dochádza k príznakom pľúcnej hypertenzie.

Medzi príčiny mitrálnej nedostatočnosti, čo je frekvencia druhej získanej srdcovej choroby po zmenách v aortálnej chlopni, možno zistiť:

 • reumatizmus;
 • výhrez;
 • Ateroskleróza, depozícia vápenatých solí na dvere MK;
 • Niektoré ochorenia spojivového tkaniva, autoimunitné procesy, metabolické poruchy (Marfanov syndróm, reumatoidná artritída, amyloidóza);
 • Ischemická choroba srdca (najmä srdcový záchvat s léziou papilárnych svalov a akordov šliach).

Pri mitrálnom regurgitácii 1 stupeň môže byť jediným znakom prítomnosť hluku v hornej časti srdca, ktorý je detegovaný auskulturáciou, zatiaľ čo pacient si nevyžaduje sťažnosť a nie sú žiadne prejavy porúch obehu. Echokardiografia (ultrazvuk) umožňuje zistiť miernu odchýlku ventilov s minimálnymi poruchami krvného toku.

Regurgitácia mitrálnej chlopne o 2 stupne dopredu sprevádza výraznejší stupeň zlyhania a krvný prietok, ktorý sa vracia späť do predsiene, sa dostáva do stredu. Ak množstvo návratu krvi presahuje štvrtinu celkového množstva krvi, ktoré je v dutine ľavej komory, objavia sa príznaky stagnácie v malom kruhu a charakteristické príznaky.

O stupni stupňa regurgitácie sa hovorí, keď v prípade závažných porúch mitrálnej chlopne krv tečúca späť prichádza na zadnú stenu ľavej predsiene.

Keď sa myokard nerobí nadbytkom objemu obsahu v dutinách, rozvíja sa pľúcna hypertenzia, čo následne vedie k preťaženiu pravého polovice srdca, čo vedie k poruche obehu a vo veľkom kruhu.

So 4 stupňami regurgitácie sú charakteristické príznaky výrazného narušenia prietoku krvi v srdci a zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu sú dýchavičnosť, arytmia, srdcová astma a dokonca pľúcny edém. V pokročilých prípadoch srdcového zlyhania sú príznaky poškodenia pľúcneho prietoku spojené s opuchom, cyanózou kože, slabosťou, únavou, tendenciou k arytmiám (fibrilácia predsiení) a bolesťami srdca. V mnohých ohľadoch prejavy mitrálnej regurgitácie výrazného stupňa sú determinované ochorením, ktoré viedlo k poruche chlopne alebo myokardu.

Samostatne by sa malo hovoriť o prolase mitrálnej chlopne (MVP), pomerne často sprevádzané regurgitáciou rôzneho stupňa. Prolaps v posledných rokoch začal byť v diagnostike, hoci predtým sa takýto koncept stretol pomerne zriedkavo. Tento stav vecí je v mnohých ohľadoch spojený s príchodom zobrazovacích metód - ultrazvukovým vyšetrením srdca, čo nám umožňuje sledovať pohyb ventilov MK so srdcovými kontrakciami. Použitím Doppleru bolo možné stanoviť presný stupeň návratu krvi do ľavej predsiene.

PMK je charakteristická pre ľudí, ktorí sú vysokí, tenkí a často sa nachádzajú u adolescentov náhodou počas vyšetrenia predtým, ako boli zaradení do armády alebo podrobení iným lekárskym vyšetreniam. Najčastejšie tento jav nie je sprevádzaný žiadnymi porušeniami a neovplyvňuje životný štýl a blahobyt, takže by ste sa nemali hneď vystrašiť.

Nie vždy je detekovaný prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou, jeho stupeň vo väčšine prípadov obmedzená prvom alebo dokonca nulová, ale však, táto funkcia môže byť sprevádzaný srdcové arytmie a funkčné poruchou vedenia nervových impulzov v myokardu.

V prípade zistenia nízkej kvality PMC sa možno obmedziť na pozorovanie kardiológa a liečba sa vôbec nevyžaduje.

Regurgitácia aorty

Reverzný prietok krvi na aortálnom ventile nastáva, keď je nedostatočný alebo keď je poškodená počiatočná časť aorty, keď v prítomnosti zápalového procesu expanduje jeho lúmen a priemer ventilového krúžku. Najčastejšie príčiny takýchto zmien sú:

 • Reumatické lézie;
 • Infekčná endokarditída s bolestivým zápalom, perforácia;
 • Vrodené malformácie;
 • Zápalové procesy vzostupnej aorty (syfilis, aortitída pri reumatoidnej artritíde, ankylozujúca spondylitída atď.).

Takéto bežné a známe ochorenia, ako je hypertenzia a ateroskleróza, môžu tiež viesť k zmenám v chlopňových ventiloch, aorte, ľavej srdcovej komore srdca.

Regurgitácia aorty je sprevádzaná vrátením krvi do ľavej komory, ktorá je naplnená nadbytkom objemu, zatiaľ čo množstvo krvi vstupujúcej do aorty a ďalej do systémovej cirkulácie sa môže znížiť. Srdce, ktoré sa snaží kompenzovať nedostatok prietoku krvi a tlačiť prebytočnú krv do aorty, sa zvyšuje v objeme. Po dlhú dobu, najmä pri regurgitácii 1. st., Takýto adaptívny mechanizmus umožňuje udržiavať normálnu hemodynamiku a počas rokov neexistujú žiadne príznaky porúch.

Keď sa zvyšuje hmotnosť ľavej komory, tak aj jeho potreba kyslíka a živín, ktoré koronárne tepny nedokážu poskytnúť. Okrem toho sa množstvo arteriálnej krvi vtlačenej do aorty zmenšuje, a preto v cievach srdca nebude prísť dosť. To všetko vytvára predpoklady pre hypoxiu a ischémiu, čo vedie k kardiálnej skleróze (proliferácii spojivového tkaniva).

S progresiou aortálnej regurgitácie dosiahne záťaž na ľavú polovicu srdca maximálny stupeň, myokardiálna stena nemôže hypertrofovať až do nekonečna a dochádza k jej rozťahovaniu. V budúcnosti sa udalosti vyvíjajú podobne ako pri porážke mitrálnej chlopne (pľúcna hypertenzia, preťaženie v malých a veľkých kruhoch, srdcové zlyhanie).

Pacienti sa môžu sťažovať na palpitácie, dýchavičnosť, slabosť, bledosť. Charakteristickou črtou tejto poruchy je výskyt mŕtvice spojených s nedostatočnou koronárnou cirkuláciou.

Tricuspid regurgitácia

Porážka trikuspidálnej chlopne (TK) v izolovanej forme je pomerne zriedkavá. Zvyčajne je neschopnosť jeho regurgitácia je dôsledkom výrazných zmien ľavej srdcovej nedostatočnosti (relatívna TC), keď je vysoký tlak v pľúcnom obehu bráni adekvátnu minútový objem v pľúcnej tepne, nesúci krv okysličenie pľúc.

Tricuspid regurgitácia vedie k porušeniu úplného vyprázdňovania pravého poldu srdca, adekvátneho venózneho návratu cez duté žily a následne k stagnácii v žilovej časti pľúcneho obehu.

Porucha trikuspidálnej chlopne s regurgitáciou je celkom charakteristická výskytom fibrilácie predsiení, cyanózy kože, syndrómu edémov, opuchu krčných žíl, zväčšenej pečene a iných príznakov chronického zlyhania obehu.

Regurgitácia pľúcnych chlopní

Poranenie ventilov pľúcnej chlopne môže byť vrodené, prejavujúce sa už v detstve alebo získané v dôsledku aterosklerózy, syfilie lézie, zmeny chlopní pri septickej endokarditíde. Často dochádza k poškodeniu ventilu pľúcnej artérie s nedostatočnosťou a regurgitáciou s existujúcou pľúcnou hypertenziou, ochorením pľúc a poškodením iných srdcových chlopní (mitrálna stenóza).

Minimálna regurgitácia ventil pľúcnice nevedie k významným hemodynamické poruchy, zatiaľ čo významná návratu krvi do pravej komory, a potom sa do átria, spôsobujú hypertrofiu a následné dilatácia (rozšírenie) z pravých srdcových dutín. Takéto zmeny sa prejavujú závažným srdcovým zlyhaním vo veľkom kruhu a preťažením žíl.

Pľúcna regurgitácia sa prejavuje všetkými druhmi arytmií, dýchavičnosti, cyanózy, ťažkého edému, akumulácie tekutín v brušnej dutine, zmeny pečene až po cirhózu a iné príznaky. V kongenitálnej chlopňovej patológii sa symptómy obehových ochorení vyskytujú už v ranom detstve a sú často nezvratné a závažné.

Vlastnosti regurgitácie u detí

V detskom veku je veľmi dôležitý správny vývoj a fungovanie srdca a obehového systému, ale bolesti, žiaľ, nie sú nezvyčajné. Najčastejšie deformácie chlopní s nedostatočnosťou a krvným návratom u detí sú spôsobené kongenitálnymi vývojovými anomáliami (Fallotov tetrad, hypoplázia pľúcnych chlopní, defekty priečok medzi predsieňami a komorami atď.).

Ťažká regurgitácia s abnormálnou štruktúrou srdca sa objavuje takmer okamžite po narodení dieťaťa s príznakmi respiračných porúch, cyanózy a zlyhania pravého komôrka. Často dochádza k smrteľným porušeniam, takže každá očakávaná matka potrebuje nielen starostlivosť o svoje zdravie pred zamýšľaným tehotenstvom, ale aj návštevu špecialistu na diagnostiku ultrazvuku včas, aby mohol nosiť plod.

Možnosti modernej diagnostiky

Medicína nezostáva stáť a diagnostika ochorení sa stáva spoľahlivejšou a vysoko kvalitnou. Použitie ultrazvuku umožnilo dosiahnuť významný pokrok v detekcii mnohých chorôb. Pridanie ultrazvukového srdcovej vyšetrovania (echokardiogram) Doppler umožňuje vyhodnotiť charakter toku krvi cievami a dutín srdca, pohyb chlopne v čase infarktu kontrakcií, aby sa stanovil stupeň regurgitácie, atď Snáď Echo -.. je najspoľahlivejšie a informatívne srdcové ochorenia režim spôsobu diagnózy v reálnom čase a sú zároveň cenovo dostupné a cenovo dostupné.

mitrálna regurgitácia na echokardiografii

Okrem ultrazvuku možno na EKG nájsť nepriame príznaky regurgitácie s dôkladnou auskultáciou srdca a hodnotením symptómov.

Je nesmierne dôležité identifikovať porušenie chlopňového aparátu srdca s regurgitáciou nielen u dospelých, ale aj v období prenatálneho vývoja. Prax ultrazvukového vyšetrenia tehotných žien v rôznych fázach môže detekovať prítomnosť vád, nie je pochýb o tom už v počiatočnom hodnotení a diagnostike regurgitácia, ktorý je nepriamym dôkazom pre možných chromozómových abnormalít alebo porúch vznikajúcich ventily. Dynamické sledovanie ohrozených žien umožňuje včas určiť existenciu vážnej patológie u plodu a vyriešiť otázku, či si udržať tehotenstvo.

liečba

Taktika liečby regurgitácie je určená príčinou, ktorá ju spôsobila, stupeň závažnosti, prítomnosť zlyhania srdca a komorbidita.

Je to možné ako chirurgická korekcia porúch štruktúry ventilov (rôzne typy plastov, protetiky) a medicínska konzervatívna terapia zameraná na normalizáciu prietoku krvi v orgánoch, boj s arytmiou a poruchami obehu. Väčšina pacientov s ťažkou regurgitáciou a poškodením oboch kruhov krvného obehu potrebuje neustále monitorovanie kardiológa, vymenovanie diuretík, beta-blokátorov, antihypertenzív a antiarytmík, ktoré odborník vyberie.

Pri mitrálnom prelase malého stupňa tlieskajú regurgitáciu inej lokalizácie, postačuje dynamické pozorovanie lekárom a včasné vyšetrenie v prípade zhoršenia stavu.

Predpoveď chlopňové regurgitácia závisí na mnohých faktoroch:.. Jeho rozsah, príčiny, veku pacienta, prítomnosť ochorenia iných orgánov a pod Keď starajúca vzťah k ich zdraviu a pravidelné návštevy u lekára vedľajšej regurgitácia nie je ohrozená komplikácie, a výraznejšie zmeny ich opravu, vrátane vrátane chirurgických, umožňuje pacientom predĺžiť život.

Symptomatológia a liečba pľúcnej regurgitácie

Pľúcna regurgitácia je patológia srdcového svalu, ku ktorej dochádza v dôsledku zvýšenia tlaku v artériách pľúc. Táto choroba je zriedka diagnostikovaná, v mnohých prípadoch sa vyskytuje u ľudí, ktorí už mali srdcové ochorenie. Keď sa objavia príznaky regurgitácie, je potrebná diagnostika a je často možné určiť prítomnosť komorbidít a provokujúce faktory vo vývoji patológie.

Čo je regurgitácia srdcovej chlopne?

Regurgitácia srdcových chlopní je patologický proces v tele, v ktorom sa pri kontrakcii srdcového svalu prietok krvi čiastočne vráti do úseku, z ktorého sa začal pohybovať. Z tohto dôvodu dochádza k poruche v obehovej sústave spôsobenej poškodením srdcového svalu.

Regurgitácia môže ovplyvniť ktorýkoľvek zo 4 srdcových chlopní:

 • mitrálnej;
 • aorty;
 • pľúcna;
 • trikuspidální.

V závislosti na mieste poškodenia srdcového svalu, ako aj na príčinách patológie môže byť regurgitácia komplikáciou kardiovaskulárneho ochorenia alebo oddelenej patológie, ktorá nepredstavuje hrozbu pre život.

príčiny

POMôŽTE! Najčastejšou príčinou patológie srdcových chlopní je rýchle a výrazné zvýšenie tlaku v ich tepnách.

V závislosti od poškodenia ventilu sú príčiny vývoja každého typu ochorenia. Najčastejším typom tejto patológie je pľúcna regurgitácia, ktorej výskyt je vyvolaný týmito faktormi:

 • primárne a sekundárne štádiá pľúcnej hypertenzie;
 • chronické a ťažké pľúcne ochorenia;
 • prítomnosť koronárnych patológií;
 • pľúcna embólia;
 • Pickwickov syndróm;
 • infekčná endokarditída;
 • reumatické ochorenie srdca;
 • lézie chrupu pľúcnej chlopne;
 • karcinoidný syndróm;
 • použitie injekcií s omamnými látkami.

Regurgitácia sekcie mitrálnej chlopne sa vyskytuje z jedného z týchto dôvodov:

 • porušenie diela a porážanie papilárnych svalov;
 • hypertrofia komory;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • endokarditída;
 • reumatické choroby;
 • lézie intraorálnej chlopne.

Návrat prietoku krvi do diastolického stavu v dôsledku lézie trikuspidálnej srdcovej chlopne sa môže vyskytnúť v dôsledku príčin spôsobujúcich regurgitáciu pľúcnej artérie a mitrálnej chlopne. Do ich zoznamu patrí aj:

 • prolaps trikuspidálnej chlopne;
 • Marfanov syndróm;
 • defekty ventilov chlopní a ostatné privalpannyh oddelenia;
 • ťažké poranenia hrudníka;
 • dlhodobé používanie aktívnych liekov;
 • kardiomyopatia;
 • vrodené srdcové chyby;
 • pľúcna artériová obštrukcia.

Najčastejšie sa trikuspidálna regurgitácia vyvíja ako komplikácia iných typov tejto patológie.

príznaky

Pľúcna (pulmonálna) regurgitácia s 1 stupňom, ktorá je najbežnejšia, je často asymptomatická. Vývoj patológie môže viesť k vzniku symptómov v dôsledku komplikácií a následkov poškodenia krvného obehu, ktoré zahŕňajú:

 • prejavy zlyhania srdca;
 • hemodynamické poruchy vyplývajúce z významného spätného toku krvi a stresu v pravej komore;
 • vývoj dystrofie pravého srdca srdca.

POZOR! Je dôležité vedieť, že regurgitácia na ventile pľúcnej tepny môže dlhodobo vyvíjať a vyvolávať výskyt iných srdcových ochorení, dokonca aj vtedy, ak neexistujú abnormality v patológii patológie.

Poruchy krvného toku v 1. stupni regurgitácie sa uskutočňujú miernym tempom a nepreťažujú srdce, čo eliminuje hemodynamické poruchy. Tento vývoj ochorenia sa najčastejšie uskutočňuje so získanou regurgitáciou.

Vrodená patológia pľúcnej artérie už v detstve je sprevádzaná vonkajšími príznakmi, ktoré sú často prítomné v ochoreniach srdca. Extrémne príznaky regurgitácie srdcovej chlopne sa prejavujú ako:

 • cyanóza - sínusitída a blednutie kože;
 • dýchavičnosť, ťažkosti s dýchaním;
 • záchvatov arytmií;
 • výskyt opuchu;
 • zvýšiť objem pečene.

Takéto príznaky vývoja patologického procesu srdcového svalu sa prejavujú iba svojim rýchlym vývojom. Fyziologická regurgitácia na ventile pľúcnej tepny, ktorá zahŕňa iba prvú fázu ochorenia, nie je škodlivá pre zdravie. Počas tohto obdobia je dôležité podstúpiť diagnózu a pokračovať v liečbe, ktorá zabraňuje vzniku symptómov a komplikácii regurgitácie.

Zápaly mitrálnych a trikuspidálnych chlopní tiež nemajú výraznú symptomatológiu a predĺžená doba nemusí poskytnúť pacientovi žiadne nepríjemnosti a bolestivé pocity. Súčasne nedostatok liečby vyvoláva rozvoj srdcového zlyhania, pri ktorom sa objavujú všetky sprievodné vonkajšie príznaky a poruchy srdcovej činnosti.

Štádium choroby

V závislosti od postihnutej oblasti srdca je regurgitácia srdcových chlopní rozdelená do 4 hlavných typov (podľa názvu a počtu ventilov), z ktorých každá prechádza 4 fázami:

 1. Fáza 1 nemá žiadne príznaky, a preto je možné ju zistiť len počas diagnostiky.
 2. Stupeň 2, v ktorom sa objavujú prvé známky patológie, objem spätného toku krvi je mierny, rýchlosť vývoja ochorenia sa zvyšuje.
 3. V štádiu 3, ktorý sa vyznačuje výrazným nárastom symptómov, sa objem vráteného krvného toku stáva veľkým a vedie k vzniku hypertrofie pravého srdca.
 4. V štádiu 4, ktorý sa premenil na chronickú formu patológie, v ktorej sa príznaky stávajú výrazné a závažné, rozvíjajú choroby srdcového svalu, dôsledky sú nezvratné.

Pľúcna regurgitácia môže byť buď vrodená alebo získaná patológia, a preto trvanie každého štádia sa môže líšiť: čím skôr nastane choroba, tým skôr sa rozvinie. Je obzvlášť dôležité zohľadniť to počas tehotenstva a rodičov novorodencov a detí. Odporúča sa diagnostikovať v prvých mesiacoch po narodení dieťaťa, aby sa zabránilo vzniku patológie.

Regurgitácia u detí

Je možné diagnostikovať pľúcnu regurgitáciu pred narodením dieťaťa a patológia nie je kontraindikáciou pôrodu a vo väčšine prípadov nekomplikuje priebeh tehotenstva.

U novorodenca sa vrodená regurgitácia prejavuje zvonka v prvých dňoch po narodení s nasledujúcimi príznakmi:

 • cyanóza kože;
 • výskyt dýchavičnosti, ťažkosti s dýchaním;
 • vývoj poruchy v pravej komore.

POZOR! Deti trpiace patológiou v akútnych a ťažkých formách niekedy nemôžu vyhnúť smrti. Je dôležité, aby tehotná žena podstúpila diagnózu včas a pri prvej príležitosti začať liečbu, aby sa udržalo zdravie dieťaťa.

Diagnostické opatrenia

Diagnostické opatrenia sa odporúčajú používať pravidelne, aby sa zabránilo vzniku komplikácií a patológií spojených s pľúcnou regurgitáciou. Prvé príznaky patológie vyžadujú okamžité ošetrenie špecialistov a povinné absolvovanie vyšetrení.

Diagnostické opatrenia zahŕňajú:

 • Ultrazvuková vyšetrenie (ultrazvuk) srdca, ktorý umožňuje určiť stav srdcových chlopní, ako aj výkonnosť srdca, jeho veľkosť a štruktúru.
 • Echokardiografia (EchoCG), ktorej výsledky vám umožňujú dozvedieť sa o charaktere prietoku krvi cez cievy a srdcové dutiny, čo pomáha určiť stupeň regurgitácie.
 • Elektrokardiogram (EKG), ktorý umožňuje zistiť prítomnosť regurgitácie pľúcnych artérií a iných vývojových a existujúcich abnormalít srdcových chlopní.
 • Vyšetrovanie a vyšetrovanie lekárom, ktoré pomôžu objasniť fázu patologického procesu, stanovia súvisiace symptómy a možné príčiny ochorenia.
 • Lekárska prehliadka pacientovej histórie, v ktorej informácie o kardiovaskulárnych chorobách z minulosti a operáciách srdcového oddelenia pomôžu určiť príčinu patológie.
 • Dopplerovská sonografia (ako samostatná štúdia alebo ako súčasť ultrazvukového vyšetrenia), výsledkami ktorých sa môžete dozvedieť o možnom porušovaní krvného tlaku.
 • Kardiografia, ktorá umožňuje identifikovať poruchy srdcového rytmu, na kontrolu záchvatov arytmií.
 • Krvný test, ktorého výsledky umožňujú určiť obsah glukózy, cholesterolu a protilátok v krvi na stanovenie prítomnosti infekcií a zápalových procesov myokardu.
 • Radiografia hrudníka, ktorej výsledky môžu byť použité na zistenie pľúcnych ochorení, ich edém a vývoj pravostrannej komory vyvolanej regurgitáciou.
 • Srdcová katetrizácia umožňujúca zistiť prítomnosť koronárnej choroby srdca, ktorá vyvoláva vývoj patológie.

POZOR! Pre tehotné ženy je prípustná iba ultrazvuková diagnostika, stačí potvrdiť vrodené regurgitáciu u dieťaťa.

Liečba a prognóza

Je potrebné začať liečbu regurgitácie pľúcnej tepny až po odstránení jej hlavnej príčiny. Jeho schéma by mala brať do úvahy prítomnosť iných chronických ochorení a patológií kardiovaskulárneho systému u pacienta, najmä zlyhanie srdca a vrodené srdcové chyby. Prvá vec, ktorá je potrebná pre pacientov s akýmkoľvek stupňom ochorenia, je neustále sledovanie kardiológov.

Fyziologické štádia patológie vyžadujú lekársku liečbu, ktorej pôsobenie je zamerané na normalizáciu prietoku krvi a liečenie arytmií a zlyhania obehu. Zoznam potrebných liekov na prevenciu vývoja a liečby závažných a akútnych foriem ochorenia zahŕňa:

 • Diuretiká a diuretiká - na odstránenie nadbytočnej tekutiny a zabránenie vzniku komplikácií znížením zaťaženia tela (Furosemid, Lasix, Trifas).
 • ACE inhibítory - na normalizáciu krvného tlaku (Captopril, Monopril, Lisinopril).
 • Antagonisty angiotenzínu-2 sa používajú iba vtedy, ak existujú kontraindikácie užívania ACE inhibítorov (Candesartan, Irbesartan, Diovan).
 • Nitráty, vazodilatanciá a srdcové glykozidy - na zníženie zaťaženia srdcovej komory srdca (Cardix, Olikard, Nitromint).
 • Antiarytmické lieky - na zníženie alebo zvýšenie srdcovej frekvencie (Lidokaín, Chinidín, Ritmonorm).
 • Metabolické látky - iniciujú reparačné a energeticky-výmenné procesy v myokardiálnych vláknach ("Apilak", "Glycine", "Milife").
 • Beta-blokátory používané pri hypertenzii ("Carvedilol", "Nadolol", "Labetalol").

POMôŽTE! Priebeh a trvanie liekov predpísaných lekárom. Za prítomnosti súbežných infekcií a ochorení terapeutický kurz zahŕňa užívanie liekov na symptomatickú liečbu. Pri chorobe 1. stupňa stačí konzervatívna liečba.

Účinnou a potrebnou metódou terapie v prítomnosti rýchlo sa rozvíjajúcej regurgitácie stupňov 2 až 4 je chirurgická intervencia. Operácie sú rozdelené do dvoch typov:

 • Zotavenie srdcovej chlopne.
 • Výmena plastov a srdcových chlopní, ak nie je možné obnoviť funkčnosť.

V prípade extrémneho štádia regurgitácie artérií pľúc so súbežnými hemodynamickými poruchami sa lekári môžu uchýliť k transplantácii srdca a pľúc.

Vo väčšine prípadov je prognóza života v patológii priaznivá s včasnou diagnózou a liečbou. Odporúča sa tiež viesť zdravý životný štýl.

Vrodené prípady regurgitácie bez operácie často majú nepriaznivú prognózu, čo vedie k smrti.

záver

Pľúcna regurgitácia sa môže vyskytnúť po predchádzajúcej chorobe srdca, ako aj pri vývoji kardiovaskulárnych ochorení. V dôsledku absencie príznakov na začiatku ochorenia je dôležité pravidelne podstupovať diagnózu, v ktorej je možné odhaliť a zabrániť vzniku symptómov a komplikácií.

Včasná diagnostika, ako aj udržiavanie terapeutického režimu vo väčšine prípadov, umožňuje nielen zachrániť život pacienta, ale aj rozšíriť ho.

Čo je pľúcna arteriálna regurgitácia 1 stupeň?

Pľúcna regurgitácia 1 stupeň, čo to je a aké sú jej príčiny? Mnohí pacienti počuli túto frázu od lekárov, ale nie každý pochopí, aké zmeny v kardiovaskulárnom systéme sa diskutuje. Regurgitácia je reverzný tok krvi z jednej časti kardiovaskulárneho systému do druhej. Takáto odchýlka nemožno považovať za nezávislú patológiu, preto tento termín nemôže byť diagnózou. To je jeden z príznakov ochorenia, ako je vrodené srdcové ochorenie.

Krv sa nepretržite pohybuje z jednej časti srdca do druhej. Pochádza z pľúcnych tepien, ide do systémovej cirkulácie. Termín regurgitácia sa môže použiť na všetky ventily, na ktorých môže dôjsť k opačnému pohybu krvi. Rôzne objemy krvi sa vracajú, preto regurgitácia môže mať rôzne stupne. Stupeň patológie je určený závažnosťou symptómov. Aby ste pochopili, čo je regurgitácia, musíte študovať anatómiu.

Srdce je dutý orgán zložený zo svalového tkaniva. Je rozdelená na 4 komory - párové komory a predsiene. Medzi cievnou sieťou a srdcovými komorami sú ventily, ktoré vykonávajú funkciu brány. Musia prúdiť jedným smerom. Takýto systém zabezpečuje správny pohyb krvi z jedného kruhu do druhého, pretože srdcové steny sa rytmicky znižujú. Keď srdcové svaly a ventily fungujú normálne, počas kontrakcie jednej z komôr sa ventily tesne uzavrú. Pri rôznych chorobách sú tieto funkcie porušované. V závislosti od lokalizácie lézie je uvedená presná definícia patológie. Pľúcna regurgitácia nastáva, keď nefunguje funkcia pľúcneho ventilu. Súčasne preteká krv počas diastoly z pľúcnej tepny do pravej komory.

Najčastejšie vývoj tejto patológie prispieva k zvýšenému tlaku v pľúcnych tepnách. Ochorenie je zriedkavé, rozvíja sa s vysokým tlakom v cievach medzi srdcom a pľúcami. Hypertenzia zvyšuje zaťaženie srdca, v priebehu času prestane fungovať jeho pravá polovica. Najčastejšie sa pľúcna regurgitácia vyvíja na pozadí sekundárnej hypertenzie. Ak je primárna choroba považovaná za samostatnú chorobu, sekundárna je následkom patológie kardiovaskulárneho a respiračného systému. Patria medzi ne: trombóza pľúcnej žily, ochorenie pečene, akútne srdcové zlyhanie a pľúcne ochorenie.

Lekári sa domnievajú, že pľúcna hypertenzia sekundárneho typu sa často vyvíja u ľudí infikovaných vírusom HIV a drogovo závislých. Najčastejšie choroby, ktoré vedú k pľúcnej regurgitácii, sú výsledkom nesprávneho životného štýlu. To zahŕňa hypodynamiu, alkoholizmus a fajčenie a stresové situácie. Ak chronické ochorenia nie sú liečené včas, ich ďalší vývoj môže viesť k pľúcnej hypertenzii. Z tohto dôvodu by liečba pľúcnej regurgitácie mala začať zmenami životného štýlu a elimináciou chronických ochorení.

Existujú aj iné dôvody, ktoré vedú k vzniku regurgitácie na ventile pľúcnej tepny: infekčná endokarditída, dilatácia pľúcnej artérie, reumatizmus, syfilis, chirurgická eliminácia Falla tetrad, malígne nádory. Infekčná endokarditída sa nazýva zápal vnútorných povrchov stien srdca, ventilov a okolitých ciev. Dilatácia pľúcnej artérie je patologická expanzia cievy bez poškodenia funkcie ventilu. Fallotov tetrad - syndróm, ktorý zahŕňa 4 defekty: zúženie pľúcnej tepny, abnormálnu štruktúru interventrikulárnej septa, zhoršený prietok krvi a aortálnu nedostatočnosť. Chirurgické odstránenie týchto defektov sa zvyčajne vykonáva v ranom detstve. Ak sa operácia vykonáva v neskoršom veku, riziko komplikácií sa výrazne zvyšuje.

Reumatická horúčka je infekčná lézia spojivového tkaniva hemolytickým streptokokom. Pľúcna regurgitácia spôsobuje zhrubnutie steny pravej komory, čo vedie k zlyhaniu srdca. V zriedkavých prípadoch je porušenie funkcií ventilu pľúcnej artérie vyvolané už existujúcim srdcovým zlyhaním spôsobeným dysfunkciou pravej komory.

V medicíne sa používa aj termín fyziologická regurgitácia. V tomto prípade hovoríme o malej zmene prietoku krvi v blízkosti ventilu. Pri otvorení ventilu sa zastavuje prietok krvi, zatiaľ čo srdcový sval zostáva zdravý. Takýto stav nevedie k poškodeniu krvného obehu, a preto je bez symptómov. Fyziologickú regurgitáciu možno považovať za 0-1 stupňov.

Pľúcna regurgitácia 1 stupeň

Regurgitácia je opačný pohyb krvi z jednej dutiny srdca do druhej cez ventily.

Môže sa objaviť na akomkoľvek ventile (mitrálny, aortálny, trikuspidálny, pľúcny artériový ventil) a je prekurzorom normálneho aj patologického stavu.

Nižšie budeme hovoriť o regurgitácii na ventile pľúcnej artérie 1 stupňa a čo to je.

dôvody

Pri regurgitácii na ventile pľúcnej artérie dochádza k spätnému toku krvi z pľúcnej tepny do pravej komory na diastol. Takúto odchýlku možno pozorovať vďaka mnohým faktorom:

 1. Primárna pľúcna hypertenzia.
 2. Sekundárna pľúcna hypertenzia.
 3. Choroby bronchopulmonálneho systému (chronická obštrukčná choroba pľúc, emfyzém);
 4. Koronárna patológia (vrodené ochorenie srdca, ischemická choroba srdca, kardiomyopatia);
 5. Pľúcna embólia;
 6. Hypoxické stavy (Pickwickov syndróm).
 7. Syfilická lézia chlopní.
 8. Infekčná endokarditída.
 9. Chronická reumatická choroba srdca.
 10. Karkinoidný syndróm.
 11. Injekčné užívanie drog.

príznaky

U väčšiny pacientov nie je regurgitácia na ventile pľúcnej artérie doprevádzaná klinickými prejavmi.

Symptómy sú pozorované v prípade významnej opätovnej injekcie krvi do pravých častí srdca, čo vedie k hypertrofii a dilatácii pravej komory s následnými hemodynamickými poruchami.

Sú vyjadrené znakmi srdcového zlyhania v systémovej cirkulácii, a to:

 1. Zmena farby kože (cyanóza).
 2. Dýchavičnosť v pokoji a počas fyzickej aktivity.
 3. Edém dolných končatín.
 4. Zväčšená pečeň.
 5. Poruchy srdcového rytmu.

Spolu s tým majú pacienti sťažnosti charakterizujúce základnú chorobu, ktorá je sprevádzaná nekonzistentnou funkciou pľúcnej chlopne.

Regurgitácia 1 stupeň je často fyziologický stav a klinické príznaky sa neprejavujú.

Návrat krvi v tomto prípade je zanedbateľný a nie je schopný vytvoriť záťaž na pravej komore a výsledkom sú rozdiely myokardu a srdcovej dutiny netrpia a nie sú žiadne hemodynamické poruchy.

diagnostika

Diagnóza sa vykonáva na základe sťažností, anamnézy, fyzického vyšetrenia, vyšetrenia. Pri absencii známok zlyhania obehu sa pacienti nesťažujú a často ani nepociťujú prítomnosť regurgitácie.

V prípade porúch obehového systému sa vyskytujú palpitácie, prerušenia srdca, dýchavičnosť v priebehu námahy a pri postupoch v pokoji, edém nôh je výraznejší vo večerných hodinách, bolesť brucha v dôsledku zvýšenia pečene.

Z anamnézy sa zistila prítomnosť chronických ochorení, predchádzajúce manipulácie, ktoré by mohli viesť k infekčnej endokarditíde, poškodeniu srdca a použitiu intravenóznych liekov.

Fyzicky je možné identifikovať príznaky poškodenia krvného obehu vo veľkom kruhu - opuch končatín, hepatomegália, zvýšené dýchanie a srdcová frekvencia, pulzová arytmia, cyanóza kože.

Pri náraze sa zaznamenáva nárast hraníc srdca a pri auskutácii s regurgitáciou sa zisťuje hluk pri projekcii pľúcneho ventilu (Graham Still's noise). U pacientov s fyziologickým refluxom sa môže zistiť iba charakteristický šum.

Z inštrumentálnych metód sú elektrokardiografia a Dopplerov ultrazvuk informatívne. Na kardiograme nájdete príznaky preťaženia alebo zvýšenie pravého srdca, poruchy srdcového rytmu.

Počas ultrazvukovej diagnostiky sa odhaduje veľkosť srdca, štrukturálne zmeny a ejekčná frakcia.

Pomocou dopplerografie sa stanovuje prítomnosť regurgitácie a jej stupeň.

Laboratórium odhaľuje abnormality naznačujúce patológie, ktoré sprevádzajú pľúcna regurgitácia: narušenie metabolizmu lipidov, zvýšenie D-diméru, pozitívne reumatické testy, pozitívna Wassermanova reakcia a toxikologické vyšetrenie dokazuje fakt užívania drog.

terapia

Regurgitácia na pľúcnom ventile závisí od príčiny jej výskytu. U zdravých jedincov bez hemodynamických porúch a zmien v srdci nie je potrebná špecifická liečba. Takíto pacienti sú dynamicky pozorovaní u okresného terapeuta.

V prípade existujúcich srdcových abnormalít sa vykonáva konzervatívna a chirurgická liečba. Taktiky sa vyberajú v závislosti od závažnosti ochorenia, prítomnosti indikácií a kontraindikácií konkrétnej metódy. Konzervatívna liečba zahŕňa vymenovanie nasledujúcich skupín finančných prostriedkov:

 1. ACE inhibítory: normalizácia krvného tlaku, majú kardioprotektívny, angioprotektívny účinok.
 2. Antagonisti receptora angiotenzínu-2 sú alternatívnymi prostriedkami na intoleranciu ACE inhibítorov.
 3. Dusičnany znižujú zaťaženie pravého predsiene, podporujú rozšírenie periférnych žíl.
 4. Diuretiká odstraňujú prebytočnú tekutinu z tela, znižujú predpätie a následné zaťaženie. K dnešnému dňu sa vyvinuli niekoľko skupín diuretík, z ktorých každý má individuálne vlastnosti.
 5. Antiarytmické lieky sú predpísané v závislosti od typu poruchy rytmu.
 6. Metabolické lieky iniciujú reparačné a energeticky-výmenné procesy v myokardiálnych vláknach.

Účinná eliminácia regurgitácie na ventile pľúcnej tepny znamená racionálnu korekciu stavu, ktorý spôsobil opačný pohyb krvi.

V prípade infekčnej endokarditídy sú predpísané antibakteriálne látky, v prípade obštrukčnej choroby pľúc, bronchodilatačnej liečby atď.

Chirurgická intervencia sa vykonáva podľa prísnych indikácií a výber konkrétnej metódy je individuálny. Závisí od existujúcich zmien v kardiovaskulárnom systéme, závažnosti stavu pacienta, prítomnosti sprievodnej patológie.

Plastická chirurgia sa môže uskutočniť, keď sa zachová a obnoví vlastný ventil, čo následne normalizuje tok krvi z pravej komory do pľúcnej tepny.

Keď nie je možné vykonať tento druh zásahu, potom sa obráťte na ventilové protetiky.

Na tento účel sa používajú protézy z biologických (živočíšnych tkanív) alebo umelých (špeciálnych lekárskych zliatin).

V závažných prípadoch, keď sú významné hemodynamické poruchy, sa hrubé zmeny v anatómii srdca a krvných ciev uchýlia k transplantácii organokomplexu srdca a pľúc.

Kľúčové príznaky regurgitácie

Regurgitácia trikuspidálneho ventilu (t.j. trikuspidálny ventil) sa vzťahuje na ochorenie srdca a prejavuje sa mnohými symptómami, ktoré môžu byť vyjadrené jednotlivými znakmi alebo pôsobiť ako komplex. Všetko závisí od stupňa problému:

 • Pacient sa rýchlo unaví, má dýchavičnosť a chladu v končatinách.
 • Zvyšuje sa srdcový tep a v ľavej hrudnej kosti sa pozoruje nepríjemná pulzácia (najmä pri inhalácii).
 • Môže sa pozorovať v oblasti pečene, ako aj na krku - v jugulárnej žile.
 • Pacient sa často sťažuje na nepríjemné stavy v pravom hornom hypochondriu, bolestivé kŕče v bruchu a časté nutkanie na močenie.
 • Žltá koža môže byť tiež charakteristickým znakom.

Spolu so subjektívnymi znakmi vývoja regurgitácie existujú aj klinické príznaky, ktoré doktor dokáže identifikovať počas vyšetrenia. Patria medzi ne:

 • pľúcna hypertenzia
 • brušná kvapka,
 • zväčšená pečeň, pravá komora a predsiene, ako aj množstvo ďalších malformácií.

Čiastočne človek nemusí byť vždy vedomý problémov, ktoré vznikli v srdci. V počiatočných štádiách choroba dokonca zmizne bez výrazných znakov. A ak sa niektorý z opísaných symptómov náhle prejaví, mali by ste okamžite konzultovať lekára na vyšetrenie, počas ktorého vykonajú testy a vykonávajú diagnostiku hardvéru.

Regurgitácia sa môže stať získanou chorobou, ale niekedy sú prípady vrodenej prírody. Zmeny v srdci sa vyskytujú dokonca aj počas plodového vývoja plodu.

Táto abnormalita sa vyskytuje u dojčiat ihneď po narodení:

 • Novorodenca možno pozorovať výraznú cyanózu.
 • Existujú poruchy dýchania.
 • Pri vyšetrení sa zistí porucha pravej komory.

Choroba je taká vážna, že môže viesť k smrti dieťaťa. Preto je dôležité vyšetriť plod pred narodením.

Možné príčiny trikuspidálnej patológie

Srdce je zložitá štruktúra. Medzi ostatné zložky je možné rozlíšiť 4 ventily - pľúcne, aortálne, mitrálne a trikuspidálne. Ich úlohy zahŕňajú jednosmerný prietok krvi cez cievy. Keď takýto "systém prechodu" zlyhá a vzniknú patológie.

Trikuspidálna chlopňa stojí medzi komorou a pravou predsieňou. Srdcový rytmus je komplex kontrakcií a relaxácie svalov. Ventil sa uzatvára, keď nastane okamih svalovej kontrakcie, a tým tlačí venóznu krv do pľúcnej tepny. Zároveň je zablokovaná cesta pre návrat krvi do átria. Ale tak funguje zdravé srdce.

V určitom momente sa ventil jednoducho zastaví až do konca a časť krvi sa môže vrátiť späť. Toto je regurgitácia.

Z toho, ako veľký prúd ide na odtok, a stupeň choroby je rozlíšený:

 • Stupeň I - sotva vnímateľné stopy krvi;
 • v stupni II má prúd už šírku až 2 cm;
 • pri III - prietok presahuje 2 cm;
 • Stupeň IV je najťažší, atrium je hojne naplnené vrátenou krvou.

Srdcové zlyhanie sa rozvíja na pozadí mnohých faktorov, ktoré vedú k rozšíreniu pravej komory (z ktorej ventil nie je schopný úplne vypnúť):

 • chronické ochorenia, ktoré vedú k zúženiu dýchacieho traktu, v ktorom sa hromadí hlien;
 • tvorba karcinoidu (nádoru) v tele, ktorý uvoľňuje do krvi ďalšie hormóny;
 • rôzne srdcové zlyhanie;
 • reumatické horúčky;
 • infekčná endokarditída (zvlášť vyvinutá u drogovo závislých).

Hlavná príčina, ktorá ovplyvnila vývoj defektu, bude určená kardiológa po rozsiahlom vyšetrení.

Ako sa zbaviť tejto choroby

Trikuspidálna regurgitácia v počiatočných štádiách pacientov ľahko toleruje, bez ovplyvnenia ich profesionálnych aktivít. Niekedy dokonca s takouto diagnózou berú slúžiť v armáde. Ale je to všetko individuálne.

Pravý odtok sa považuje za neškodnú odchýlku od normy v porovnaní s ľavostrannou regurgitáciou, ktorá niekedy vedie k smrti.

Liečba

Pri liečbe odtoku trikuspidálnej krvi sa berú do úvahy stupne ochorenia a ich symptómy:

 • Regurgitácia trikuspidálnej chlopne 1 stupňa nepotrebuje špeciálny zásah a často sa zhoduje s normou. Takže s týmto formulárom sú často prijímaní do služby. Ak by bol provokatér ďalšou chorobou, potom by bola liečba liekom zameraná na jej liečenie.
 • Regurgitácia trikuspidálnej chlopne 2 stupne vyžaduje zákrok len vtedy, keď dôjde k vážnemu rozvoju srdcových patológií. V tejto situácii je pacientovi predpísané diuretické lieky a prostriedky na uvoľnenie svalov v stenách krvných ciev.
 • V prípade trikuspidálneho odtoku 3. a 4. stupňa je nemožné bez chirurgického zákroku:

a) plastové prostriedky šitie ventilu a zníženie počtu ventilov;

b) antineoplastika je zavedenie oporného krúžku na ventile, čo umožňuje obnovenie pracovných funkcií;

c) protetika - úplná náhrada (používa sa v extrémnych prípadoch).

Ak na 1 a 2 stupňa mladí ľudia odoberú slúžiť v niektorých pobočkách armády, potom vo 2 nasledujúcich fázach berú pacientov iba na evidenciu výdaja.

Ľudová medicína

Žiadna choroba človeka nemôže robiť bez liečby ľudových prostriedkov. V prípade trikuspidálnej regurgitácie môžu byť recepty babiek použité ako doplnok k hlavnej liečbe (ale nie ako alternatíva k nej):

 • Odporúča sa urobiť rozmarínovú tinktúru. 50 g sušených listov vezme 1 liter červeného vína (suché). Tinktúra sa uchováva na tmavom mieste počas 50-60 dní. Vezmite pred jedlom 2 lyžice.
 • Bylinné odvar je veľmi užitočné. Vytvorte zbierku kvetov trní, vresu a hlohu. Do pohára vriacej vody si 1 polievkovú lyžičku. zber a 15 minút v pare vo vodnom kúpeli. Kmeň bujónu, je opitý po celý deň pre 2-3 dávky. Tento nápoj pred zberom by nemal byť každý deň lepší na prípravu čerstvého odvaru.
 • Suchá mäta sa varí ako čaj, trvá asi hodinu a trvá trikrát denne na pol šálky.

Môže byť tiež použitý pri ošetrení citrónového balzamu, oregano, tymian, harmanček, matka, atď. ako samostatne, tak v kombinácii.

Prevencia ďalšieho vývoja ochorenia

Hlavná prevencia vývoja trikuspidálnej regurgitácie je obmedzená na liečbu chorôb, ktoré spôsobili patológiu srdca. Zvlášť sa týka reumatoidných prejavov.

Je nevyhnutné viesť zdravý životný štýl, vynechať zlé návyky (fajčenie, alkoholizmus, drogy). Hlavnú úlohu zohráva správna výživa, ktorá nezaťažuje srdce cholesterolom. Stojí tiež za to premýšľať o terapeutickej gymnastike - fyzická námaha (optimálneho charakteru) prispieva k svalovej elasticite.

Rizikoví ľudia musia nadviazať úzky kontakt s kardiológa, ktorý s ním pravidelne prechádza. Iba pozorný postoj k vášmu zdraviu pomôže udržať "motor" dlhú dobu.

Mladí ľudia, ktorí veria, že s mitrálnou, trikuspidálnou alebo inou regurgitáciou nepomáhajú slúžiť v armáde, nemali by ste hľadať dôvod na poškodenie ich zdravia. Pri miernom ochorení nie je isté, či vám lekárska rada poskytne "biely" lístok. V niektorých druhoch vojakov niekedy trvajú aj s druhým stupňom regurgitácie.

Ak sa rozvíja trikuspidálna regurgitácia, či sa dostanú do armády, odpoveď na otázku bude individuálna. Závisí to od všeobecného stavu pacienta a faktora, ktorý ovplyvňuje prejav akéhokoľvek stupňa.

Čo je regurgitácia?

Tricuspid regurgitácia je srdcová patológia, čo znamená spätný prietok krvi v pravej strane srdca (od komôr do predsiene) počas komorovej systoly. Príčinou tohto stavu je nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne spôsobená rôznymi faktormi.

Tricuspid regurgitácia môže byť:

 • primárne - vyvíja sa v dôsledku primárnej patológie srdca bez sprievodných znakov pľúcnej hypertenzie;
 • sekundárne - sa objaví v dôsledku rozšírenia pravej komory a pľúcnej hypertenzie.

Okrem toho je chlopňová nedostatočnosť rozdelená na vrodené a získané.

Existuje niekoľko stupňov regurgitácie.

 1. Prvý je minimálny. Takmer žiadny spätný tok krvi nie je pozorovaný.
 2. Regurgitácia druhého stupňa. Spätný prúd je pozorovaný vo vzdialenosti asi 20 mm od ventilu.
 3. Tretí stupeň Nedostatok ventilu je dôvodom pre návrat krvi na vzdialenosť 20 milimetrov.
 4. Regurgitácia štvrtého stupňa. Spätný pohyb krvi sa dá odhaliť vo veľkej vzdialenosti.

Príčiny a symptómy

Tricuspid regurgitácia sa vyskytuje v absolútnej väčšine prípadov na pozadí patológie srdca, ktorá je sprevádzaná pľúcnou hypertenziou, rozšírením pravostrannej komory a zlyhaním obehu. Nedostatok ventilu môže byť vrodeným znakom, alebo sa môže objaviť v dôsledku dlhodobého užívania určitých liekov (Ergotamín, Phentermín).

Medzi príčiny primárnej regurgitácie je potrebné zdôrazniť:

 1. Infarkt myokardu v pravej komore.
 2. Reumatická lézia endokardu.
 3. Infekčná endokarditída.
 4. Prolaps trikuspidálny ventil.
 5. Poranenie hrudníka.
 6. Abnormálna funkcia papilárnych svalov spojená s ischémiou.
 7. Marfanov syndróm.

Výskyt sekundárnej trikuspidálnej regurgitácie nastáva z týchto dôvodov:

 • hypertrofia pravého srdca;
 • pľúcna hypertenzia;
 • defekt predsieňového septa;
 • zlyhanie srdca;
 • novotvar (nádor), ktorý bráni prietoku krvi z pravej komory.

Tricuspid regurgitácia prvého stupňa je spravidla benígny stav, ktorý nespôsobuje významné patologické zmeny v tele a nevyžaduje špecializovanú liečbu. Iba u malého počtu pacientov môže dôjsť k pulzácii jugulárnych žíl kvôli zvýšeniu tlaku v nich. Pri závažnej regurgitácii (stupeň 3-4) sa jugulárne žily bobtnajú a palpácia môže cítiť ich trasenie. Porucha ventilu môže spôsobiť poruchu pravej komory, srdcové zlyhanie a fibriláciu predsiení.

Zoznam možných klinických príznakov s nedostatočnosťou trikuspidálnych chlopní je nasledujúci:

 • opuch a triaška krčných žíl;
 • zlyhanie obehu;
 • arytmia (flutter);
 • tóny srdca sú rozdelené;
 • znížený výkon v dôsledku zvýšenej únavy;
 • dýchavičnosť;
 • opuch dolného tela;
 • ikterické zafarbenie kože;
 • časté močenie.

Diagnostika, terapia a prevencia

Predpokladaná diagnóza sa robí na základe histórie a fyzického vyšetrenia pacienta. Presná diagnóza regurgitácie (s definíciou jej stupňa) je možná len pomocou Dopplerovej echokardiografie.

Rádiografia hrudníka a elektrokardiografia sa používajú ako dodatočné výskumné metódy. Na elektrokardiograme je často možné odhaliť známky hypertrofie pravého srdca. Tricuspid regurgitácia prvého stupňa na rentgenografe sa najčastejšie nezistí. Nedostatok ventilu z druhého až štvrtého stupňa však umožňuje vidieť zvýšenie hornej dutej žily a pravého predsiene na rádiografii a niekedy môžete nájsť výpotok v pleurálnej dutine.

Kardiálna katetrizácia na diagnostiku je veľmi zriedkavá. Ak sa táto metóda stále používa, pri komorovej systólii sa zisťuje výrazná predsieňová systolická vlna a vysoký alebo normálny systolický tlak v átriu.

Tricuspidálna regurgitácia prvého stupňa nevyžaduje liečbu, pretože nespôsobuje vážne hemodynamické poruchy a je dobre znášaná pacientmi. Liečba 2-4 stupňov regurgitácie je zameraná na odstránenie príčiny, ktorá spôsobila nedostatočnosť ventilu (etiologická liečba). Okrem toho liečba výsledných komplikácií (zlyhanie srdca, arytmia). Na liečbu sa používa konzervatívna metóda, ktorá zahŕňa použitie liekov: srdcové glykozidy, antiarytmiká.

Pri akútnom priebehu alebo progresii ochorenia, ako aj pri neúčinnosti konzervatívnej terapie je indikovaný chirurgický zákrok. Existuje niekoľko možností: antineoplastika, plastový alebo protetický ventil.

Annuloplastika sa vykonáva v prípadoch, keď príčinou regurgitácie je rozšírenie ventilového krúžku. Pri annuloplastike je priemer trikuspidálnej chlopne znížený alebo ohnutý na protézový krúžok.

Prostriedky alebo plasty sa vykonávajú počas regurgitácie, ktorej príčinou je primárna lézia chlopne (v dôsledku karcinoidového syndrómu alebo Epsteinovej defektov), ​​alebo keď nie je možné vykonať analoplastiku.

Protézy sú umelé a biologické. Najčastejšie sa používa bravčová chlopňa, ktorá minimalizuje pravdepodobnosť tromboembólie v pooperačnom období (čo nie je prípad umelých protéz). Vnútorný ventil môže pracovať správne asi 10 rokov, potom je nahradený novým. Podľa lekárskych štatistík je päťročné prežitie pacienta po výmene chlopne 70%. Vedľajšie účinky operatívneho spôsobu liečby spočívajú v vysokom riziku vzniku atrioventrikulárneho bloku, trombózy alebo kalcifikácie umelých protéz, ako aj degenerácie alebo endokarditídy biologickej protézy.

Faktory, ktoré zhoršujú priebeh trikuspidálnej regurgitácie, zahŕňajú:

 • zmeny organických chlopní;
 • iné srdcové chyby;
 • srdcové zlyhanie.

Smrť pacientov pochádza z progresívnych porúch obehu. Vývoj sekundárnej chlopňovej nedostatočnosti má aj nepriaznivú prognózu, čo je najskôr potrebné chirurgicky liečiť.

Hlavným preventívnym opatrením pre trichuspidálnu nedostatočnosť je prevencia a včasná liečba reumatizmu a iných ochorení, ktoré môžu spôsobiť poškodenie ventilov a v dôsledku toho regurgitáciu. Jedným z hlavných preventívnych opatrení je aj systematické pozorovanie kardiológa. Ľudia, ktorí sú vybavený umelou protézou, musia podieľať sa na prevencii infekčnej endokarditídy a užívať lieky na zrážanie krvi na zníženie rizika trombózy ventilov.

Regurgitácia

Krv sa neustále pohybuje z jedného oddelenia srdca do druhého. Prechádza z pľúcnych tepien do pľúc a potom sa obohacuje kyslíkom, vracia sa do srdca a vstúpi do systémovej cirkulácie. Pojem "regurgitácia" je použiteľný na rôzne typy srdcových chlopní, na ktorých je možný výskyt spätného prietoku krvi. Iný objem krvi sa môže vrátiť - s prihliadnutím na jeho množstvo sa stanoví stupeň regurgitácie.

Ako sa objavuje pľúcna regurgitácia?

Keď myokard a celé ventilové zariadenie fungujú normálne, počas kontrakcie srdcovej komory sa ventilové listy tesne uzavrú. Vzhľadom na rôzne ochorenia srdcových chlopní môžu byť tieto funkcie narušené.

Výskyt pľúcnej regurgitácie je zvyčajne spojený s poruchou funkcie pľúcneho ventilu. V tomto prípade je krv počas relaxácie srdca zaslaná späť do komory z pľúcnej tepny.

Príčiny vývoja

Počas regurgitácie pľúcnej chlopne pľúcnej tepny dochádza k reverznej transfúzii krvi z artérie do komôr a predsieň pravého srdca v stave diastoly. Táto odchýlka sa môže rozvinúť z rôznych dôvodov:

 • Primárna a sekundárna pľúcna hypertenzia;
 • Chronické a akútne ochorenia pľúc a priedušiek vrátane emfyzému, obštrukčných ochorení dýchacieho systému;
 • Patologické zmeny v štruktúre srdca v dôsledku ischémie, vrodených a získaných defektov, kardiomyopatie;
 • Tvorba krvných zrazenín v pľúcnej tepne;
 • Pickwickov syndróm charakterizovaný respiračným zlyhaním;
 • Mitrálna stenóza;
 • Porážka ventilu kohúti syfilis;
 • Endokarditída infekčného pôvodu;
 • Reumatická chronická choroba srdca;
 • Karcinoidný syndróm;
 • Použitie liekov injekčne.

Zjavenie dysfunkcie pľúcneho kmeňa ventilu

Regurgitácia na ventile pľúcnej artérie 1 stupňa často prebieha bez akýchkoľvek príznakov. V niektorých prípadoch sú zaznamenané symptómy funkčného srdcového zlyhania spojené so zhoršenou funkciou pravej komory. Prvý stupeň trikuspidálnej regurgitácie nespôsobuje významné zmeny v ľudskom cievnom systéme. Vstup významných objemov krvi do komôr môže viesť k zvýšeniu hrúbky jej steny a následnému dilatácii. Tieto zmeny vyvolávajú príznaky akútnej nedostatočnosti ventilu pľúcnej tepny a srdca, preťaženie v žilovom systéme.

Hlavné príznaky regurgitácie pľúcnej artérie sú:

 1. Modrá koža;
 2. Časté dyspnoe;
 3. opuch;
 4. Rýchly impulz.

Na pozadí vrodených abnormalít srdca môžu byť príznaky ochorenia zistené počas prvých mesiacov po narodení dieťaťa. Vo väčšine prípadov sa prejavujú v ťažkej forme a nepodliehajú odškodneniu. Choroba je sprevádzaná cyanózou kože, nedostatočnosťou respiračných funkcií, príznakmi zhoršenej funkcie pravej komory. V najťažších prejavoch tejto patológie vedie k zástave srdca. Z tohto dôvodu sú gravidným ženám predpísané ultrazvuková diagnostika, pri ktorej je možné určiť poruchy a patologický vývoj plodu.

Pozor: fyziologická pľúcna regurgitácia (mimo patológií) sa vyskytuje bez zjavných klinických príznakov a nie je škodlivá pre zdravie.

Takéto javy sa vyskytujú aj na iných srdcových chlopniach. Symptómy trikuspidálnej regurgitácie a nedostatočnosti ventilov sa môžu prejaviť iba vtedy, keď sa veľký objem krvi uvrhne do pravej predsiene, čo spôsobí dilatáciu a hypertrofiu pravej komory s ďalšími hemodynamickými poruchami.

Zlyhanie mitrálnej chlopne vedie predovšetkým k preťaženiu ľavej predsiene a následne ku komorám.

Varovanie! Pri regurgitácii s jedným stupňom je vrátený návrat krvi charakterizovaný malým objemom a sám o sebe nemôže preťažiť komoru. Preto počas tohto procesu nie sú narušené rozmery dutín a hrúbka myokardu, nie sú žiadne negatívne hemodynamické zmeny.

Diagnostické metódy

Diagnózu možno urobiť s ohľadom na históriu, sťažnosti, vyšetrenie a vyšetrenie pacienta. Pri absencii klinických prejavov nedostatočného zásobovania krvou pacientom nie sú sťažnosti. Preto mnoho ľudí často ani nevie, že majú pľúcnu regurgitáciu.

V prípade porúch obehového systému môžu byť sťažnosti na rýchly tlkot srdca, dýchavičnosť, náhlu iracionálnu zmenu srdcového rytmu, bolesť na ľavej strane hrudníka, opuch končatín, najmä vo večerných hodinách, bolesť v peritoneu v dôsledku rastu pečene.

Anamnéza umožňuje identifikovať chronické ochorenia, predtým podrobené operáciám, ktoré by mohli spôsobiť endokarditídu, predsieňovú traumu, a zistiť, či pacient nedal narkotické zásahy.

Pomocou inštrumentálnych diagnostických metód môžete získať presné informácie o regurgitácii. Používa sa echokardiografický a elektrokardiografický výskum, ako aj metóda Dopplera. Kardiogram ukazuje príznaky preťaženia alebo zvýšenie veľkosti pravého srdca, poruchy rytmu a funkčnosť ventilu lietadla.

Pomocou ultrazvuku srdca sa hodnotí veľkosť orgánu, zmeny jeho štruktúry a veľkosti, práca ľavej a pravej predsiení a ejekčná frakcia. Dopplerovská sonografia pomáha zistiť, či je pľúcna regurgitácia vôbec a aký je jej stupeň.

Laboratórne testy ukazujú patologické stavy spojené s regurgitáciou pľúcnej tepny a pľúcnou chlopňou: poruchy metabolizmu lipidov, pozitívne testy na reumatizmus, prítomnosť Wassermanovej reakcie.

Voľba liečby

Liečba závisí od toho, prečo sa objavila regurgitácia na pľúcnej tepne a pľúcnom ventile. Ak osoba nemá žiadne hemodynamické poruchy a zmeny v srdcovom systéme, potom nepotrebuje špeciálnu liečbu. Stačí, aby bol takýto pacient videný kardiológom.

Je to dôležité! Ak je srdcová funkcia narušená na pozadí regurgitácie, je potrebné poskytnúť chirurgickú a konzervatívnu liečbu. Výber terapeutickej taktiky závisí od stavu pacienta, prítomnosti kontraindikácií a indikácií pre určité metódy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Normálny tlak osoby podľa veku

Dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia je normálny krvný tlak. Časom sa čísla menia. A skutočnosť, že pre mladých ľudí bola neprijateľná, pre starších ľudí je konečný sen.

Príznaky angína, ako pomôcť a predchádzať recidíve

Z tohto článku sa dozviete, aký je útok na angínu, čo ju spôsobuje, jej charakteristické symptómy a rozdiel od iných patologických stavov. Ako odstrániť útok a zabrániť jeho výskytu v budúcnosti.

Kariózne intimné miesta u žien počas tehotenstva

Všetci dobre vieme, čo je kŕčové žily. Zvyčajne ho spájame s opuchom nôh alebo hemoroidmi. Ale ako sa ukáže, kŕčové žily (kŕčové žily) sa môžu vyskytnúť na iných úžasných a dosť intímnych miestach.

Zvýšené zrážanie krvi: príznaky, príčiny a liečba

Ľudská krv je najdôležitejšou tekutinou v celom tele. Z krvného tlaku závisí od stavu osoby. Štruktúra kvapaliny nie menej ovplyvňuje vnútorné procesy orgánov.

Tromboflebitída dolných končatín

Tromboflebitída dolných končatín je zápal žily s tvorbou krvnej zrazeniny, ktorá spomaľuje prietok krvi. Choroba má veľmi vážne dôsledky, niekedy vedie k smrti.Tromboflebitída sa ticho a nepozorovane prelína, zväčšuje ako malý problém s nohami (mierna bolesť, mierne opuch, sčervenanie).

Typy vazodilatátorov, aplikácia

Vasodilatátory sú rozsiahlou skupinou liekov, ktoré majú vazodilatačný účinok. Takéto lieky sa široko používajú pri liečení ochorení kardiovaskulárneho systému. Preto ľudia, ktorí trpia takými ochoreniami, je potrebné zistiť, čo to je - vazodilatátory, ktoré drogy by mali byť uprednostňované.