Pľúcna hypertenzia (LH) je ochorenie, ktoré zvyšuje tlak v pľúcnej tepne. Normálne by mal byť systolický tlak v pľúcnom obehu 18-25 mm Hg, diastolický - 6-10 mm Hg a priemerný špecifický tlak - v rozmedzí 12-16 mm Hg. Diagnóza "pľúcnej hypertenzie" sa vykoná, ak priemerný špecifický tlak presahuje 30 mm Hg. počas fyzickej námahy a 25 mm Hg v kľude.

Toto ochorenie výrazne zhoršuje stav pacienta a má nepriaznivú prognózu. V niektorých prípadoch sa vyvíja pomaly, takže pacienti nemusia po dlhú dobu mať podozrenie, že majú pľúcnu hypertenziu a začať liečbu neskoro. Ale nezabudnite, že v každom prípade všetko nie je stratené: ak ste boli diagnostikovaní s touto chorobou, môžete zlepšiť svoj stav vďaka špeciálnym ľudovým prostriedkom. Znižujú tlak v pľúcnej tepne a zmierňujú nepríjemné symptómy.

Fáza pľúcnej hypertenzie

Takže vieme, čo je LH, teraz je čas hovoriť o jeho fázach. Na základe tlaku meraného v pľúcnej tepne je choroba rozdelená do troch skupín:

 • pľúcna pľúcna hypertenzia - zodpovedá priemernému špecifickému tlaku 25-36 mm Hg;
 • mierna pľúcna hypertenzia - tlak je 35-45 mm Hg;
 • závažná pľúcna hypertenzia - tlak je väčší ako 45 mmHg.

Prirodzene, čím je závažnosť ochorenia vyššia, tým horšia je jej prognóza.

Príčiny a typy PH

Príčinou LH je trvalé zvýšenie tlaku v pľúcnych cievach. To môže byť spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 • ochorenie chlopní (mitrálna regurgitácia) alebo Eisenmengerov syndróm pri vrodených anomáliách;
 • pľúcne ochorenia, ako je pneumokonióza, chronická obštrukčná choroba pľúc (COPD), syndróm spánkovej apnoe;
 • ochorenia spojivového tkaniva, ako je reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus atď.;
 • komplikácie po pľúcnom tromboembolizme;
 • iné ochorenia postihujúce pľúcne cievy (infekcia HIV, portálna hypertenzia, toxická otravu liekom).


Pľúcna hypertenzia z hľadiska príčin vzniku je rozdelená do 4 skupín:

 • pľúcna arteriálna hypertenzia - hlavne spôsobená chorobami spojivového tkaniva, HIV infekciou, portálnou hypertenziou, srdcovými poruchami;
 • žilová pľúcna hypertenzia - sa vyvíja v dôsledku chorôb ľavého ventilu alebo ľavej komory srdca;
 • pľúcna hypertenzia spojená s respiračnými ochoreniami alebo hypoxiou - prevažne dôjde v dôsledku intersticiálnej choroby pľúc, CHOCHP, respiračných porúch počas spánku, chronickej horskej choroby;
 • pľúcna hypertenzia spojená s chronickým tromboembolizmom - spôsobená blokádou pľúcnych artérií.

Primárna pľúcna hypertenzia

Primárna forma sa niekedy nazýva termín "idiopatická pľúcna hypertenzia". Vyskytuje sa zriedkavo (asi 2 prípady na milión ľudí), jeho etiológia nie je známa. Toto ochorenie je častejšie diagnostikované u žien stredného veku. Rizikové faktory, okrem vyššie uvedených, sú rodinná anamnéza hypertenzie, infekčných ochorení a portálnej hypertenzie.

Primárna pľúcna hypertenzia nastáva pri spazme krvných ciev v pľúcnom obehu. V tomto prípade dochádza k nadmernému zrážaniu krvi. Predpoveď je veľmi nepriaznivá. Ak máte diagnostikovanú primárnu pľúcnu hypertenziu, nezúfajte. Lepšie sa spojte a začnite liečbu ľudovými prostriedkami - to pomôže predĺžiť život po mnoho rokov.

Sekundárna pľúcna hypertenzia

Vyvíja sa na pozadí iných ochorení - bronchiálna astma, srdcové chyby, pľúcna fibróza, hypertenzia, systémový lupus erythematosus atď. Aby sa LH zbavil, musíte najprv vyliečiť primárnu chorobu, ak je to možné.

príznaky

Prvé príznaky pľúcnej hypertenzie sú pocit súvislej únavy a ťažkosti s dýchaním, najmä po cvičení. Pre pacientov je ťažké chodiť, vyliezť po schodoch, ohýbať sa a robiť bežné domáce práce. V neskorších štádiách ochorenia sa objavujú nasledovné príznaky:

 • suchý kašeľ;
 • chrapot;
 • bolesť na hrudníku;
 • vykašliavanie krvi;
 • modrastý tieň pier;
 • mdloby;
 • studené končatiny.

Pľúcna hypertenzia u novorodencov sa prejavuje kontrakciou ohybných miest na hrudi, dýchavičnosťou a výraznou cyanózou kože. V tomto prípade ošetrenie kyslíkom nedáva žiadne výsledky.

Predpoveď a dôsledky

Akýkoľvek typ LH vedie k rovnakému výsledku: zvýšenému pľúcnemu cievnemu odporu. Takéto podmienky prinútia prácu srdca pracovať silnejšie, čo vedie k srdcovej hypertrofii a dilatácii v pravej komore. V dôsledku toho sa vyvinie kongestívne zlyhanie srdca a nedostatočná mitrálna chlopňa. Nadmerné preťaženie pravej komory v dôsledku ochorenia pľúc sa nazýva "pľúcne srdce". Tieto zmeny vedú k zníženiu srdcového výdaja, a ak choroba nie je liečená, vedie to aj k smrti.
Prognóza závisí od zanedbania LH. Ak sa postaráte o seba, budete dodržiavať niektoré odporúčania a vykonať liečbu, môžete zastaviť vývoj ochorenia.

liečba

Takže už viete, čo je pľúcna hypertenzia a aké sú jej príznaky. Teraz je čas zvážiť liečbu.
Ak máte idiopatickú (primárnu) LH, vykoná sa paliatívna liečba, ktorá vám umožní predĺžiť život pacienta a zlepšiť jeho kvalitu. Pri sekundárnej pľúcnej hypertenzii sa odstránili choroby, ktoré viedli k tomuto problému.

Nižšie uvádzame tipy pre životný štýl pacientov a súčasné ľudové lieky, ktoré znižujú tlak v pľúcnej tepne.

Strava a životný štýl

Pacienti by sa mali vyhýbať situáciám, v ktorých sa príznaky ochorenia zhoršujú. Zrieknite sa fyzickej námahy, nezvyšujte sa na veľkých výškach, nepokračujte v lietadlách. Ak sa vaše zdravie zhorší, môže sa použiť dýchanie kyslíkom.

Je veľmi dôležité, aby ste sa vyhli stresu, pretože to zvyšuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Ak chcete bojovať proti stresu, používať meditáciu, prechádzky na čerstvom vzduchu, stretnutie s priateľmi, koníčky a iné vhodné spôsoby.

Pokiaľ ide o stravu, hlavným pravidlom je znížiť príjem soli. Nahraďte ho iným korením. Pacienti by tiež nemali piť viac ako 1,5 litra vody za deň, aby nezvyšovali tlak. Samozrejme, alkohol a cigarety s touto chorobou sú úplne zakázané.

Cesnak

Mierny podtyp pľúcnej hypertenzie možno úplne vyliečiť cesnakom. Faktom je, že tento produkt rozširuje nádobu pľúcneho obehu, odstraňuje preťaženie žíl, čím znižuje tlak. To je tiež veľmi dobré pre srdce, av skutočnosti sú to srdcové problémy, ktoré často vedú k LH.

Najjednoduchší recept je jesť 2 stroužky cesnaku každé ráno na prázdny žalúdok s pohárom vody. Ak sa bojíte zlého dychu, zazhayutsya cesnakového listu máty.

Dobrá pomáha čerešňovému čaju. Nebojte sa takého exotického názvu - takýto nápoj je veľmi chutný a zdravý. Pomôže obnoviť nielen obehový a dýchací systém, ale aj celé telo. Zložky na porciu:

 • 1 strúčika cesnaku;
 • 1 pohár vody;
 • malý mletý zázvor (asi 7-8 gramov);
 • 1 lyžica citrónovej šťavy;
 • 1 lyžička medu.

Dajte vodu do ohňa. Keď sa začne variť, pridajte pred-drvený klinček cesnaku, zázvoru a lyžičku medu. Dobre premiešajte a nechajte asi 20 minút piť. Potom výslednú infúziu pretlačte. Nakoniec pridajte niektorú citrónovú šťavu. Odporúčame Vám tento čaj vypiť dvakrát denne na prázdny žalúdok.

ďatelina

Clover je veľmi užitočný pre kardiovaskulárny systém a pomôže s vašou chorobou. Môže byť použitý rôznymi spôsobmi.

Pokiaľ je to možné, položte ďatelinu do hrnca doma a jedzte mladé výhonky tejto rastliny. Vyplní to polievková lyžica trávy.

Môžete tiež vyrobiť čaj z sušených kvetov ďateliny. V pohári vody budete potrebovať čajovú lyžičku rozdrvených rastlín. Do ďateliny nalejte vriacu vodu, ponechajte 15 minút a potom pite. Za deň si vezmite 2-3 poháre tejto drogy.

náprstník

Foxglove vám ušetrí bolesti v hrudi a silnú dýchavičnosť, ale mali by ste ho opatrne vypiť, zvýšiť dávkovanie a sledovať stav tela.

Pripravte alkoholovú tinktúru v pomere 1 diel suchého foxglove na 10 dielov alkoholu so silou 70 stupňov. Stlačte zmes 2 týždne, potom namnožte. Začnite dávkou 3 kvapky dvakrát denne. Tinktúra by mala byť rozpustená v malom množstve vody a piť na prázdny žalúdok. Po približne týždni sa dávka môže zvýšiť na 5 kvapiek, potom po týždni na 7 kvapiek. Potom prejdite na 10 kvapiek tinktúry dvakrát denne. Liečba trvá od 2 do 4 mesiacov.

hloh

Hloh rozširuje krvné cievy a pomáha znižovať systolický a diastolický tlak v pľúcnej tepne. Môže byť použitý niekoľkými spôsobmi.

Prvou metódou je čaj. Ak chcete vyrobiť nápoj, nalejte do hrnčeky lyžicu sušených kvetov a listov hlohu a naliať pohár vriacej vody. Podržte sklo v zakrytom stave počas 15 minút a potom napnite nápoj. Je potrebné ju piť na 1 pohár ráno a večer.

Druhá cesta - liečenie vína. Budete potrebovať 50 g zrelého plodu z hlohu a 500 ml prírodného červeného sladkého vína. Rozdrviť bobule v maltovej zmesi, zahriať víno na teplotu približne 80 ° C. Nalejte teplé víno do pohára alebo fľaše, pridajte hlohu, zatvorte viečko a nechajte ho 2 týždne, potom napnite. Piť každú noc pred spaním 25 ml tohto vína.

Tretí spôsob - alkoholová tinktúra. Kombinujte kvety hlohu s alkoholom v pomere 1: 10 a nechajte v sklenenej nádobe po dobu 10 dní, potom napnite. Piť približne polovicu čajovej lyžičky tejto tinktúry ráno a večer na prázdny žalúdok.

Biela imela

Bolo by oveľa jednoduchšie pre pacienta, ak začne užívať biele imelo. Večer si nalejte čajovú lyžičku bylín s pohárom studenej vody, nechajte zmes cez noc infúziu. Ráno ho zahrejte a pijte. Takže musíte robiť každý deň.

Môžete tiež vyrobiť víno z imela. Budete potrebovať 50 gramov rastlín a 500 ml bieleho suchého vína. Pripojte tieto zložky a nechajte ich 1 týždeň, potom napnite. Vezmite 25 ml dvakrát denne pred jedlom.

Rowan ovocie

Plody horského popola majú priaznivý účinok na kardiovaskulárny systém. Preto, zvyčajný čaj, vymeňte čaj z tejto rastliny. Polievková lyžica ovocnej kaše v kruhu pridajte malé množstvo cukru a 200 ml vriacej vody. Miešajte a pijte. Odporúča sa, aby ste si dali 3 porcie tohto čaju.

Zbierka čarodejníka

Existuje dobrá zbierka rastlín, ktorú odporúčajú skúsení liečitelia. Kombinujte v rovnakých častiach trávu adonis, koreň valeriánov, listy mäty, trávu svätojánskej a kôprovej semená. V noci v thermos varenie lyžice tejto zmesi s litrom vriacej vody a odísť až do rána. To bude vaša porcia pre celý deň, musíte si piť infúziu medzi jedlami. Liečebný kurz trvá 2 mesiace, potom musíte urobiť prestávku najmenej 2 týždne.

Liečba šťavy a hladkej vody

Šťava je prirodzený ošetrujúci lekár, ktorý pomôže vyrovnať sa s mnohými problémami, vrátane LH. Dáme niektoré z najefektívnejších receptov.

Šťava pre srdce

V prípade pľúcnej hypertenzie je potrebné udržiavať srdce. Ak chcete urobiť toto, variť túto zmes:

 • 2 poháre červeného hrozna;
 • 1 grapefruit;
 • 1 čajová lyžička nakrájaných lípových kvetov;
 • ¼ lyžičky klinčekov, práškové.

Všetky tieto zložky skombinujte a miešajte v mixéri. Nápoje na prípravu nápojov by mali byť ihneď po príprave, odporúča sa, aby ste sklenenú denne. Po týždni zaznamenáte pozitívny vývoj.

Šťava na normalizáciu tlaku

Pripojte tieto komponenty:

 • 1 grapefruitová šťava;
 • šťava z 2 pomarančov;
 • 6 vetvičiek čerstvej petržlenovej vňati;
 • 2 lyžice kvetov hlohu;
 • 3 lúpané a nakrájané kiwi.

Všetko zmiešajte v mixéri a pite ihneď po varení. Užívajte tento liek ráno a večer tak, aby krv a pľúcny tlak boli vždy normálne.

Šťava z dýchavičnosti

Ak máte dyspnoe, strávte jeden mesiac liečebným postupom s takouto šťavou:

 • 5-6 listov čerstvej púpava;
 • 1 lyžica červených kvetov ďateliny;
 • 1 červené jablko;
 • 1 šálka nakrájaných ružičkových klíčkov;
 • 1 veľká mrkva;
 • 0,5 šálky nasekanej petržlenovej vňate.

Z jabĺk, mrkvy a ružičkového kelu vytlačte šťavu, zmiešajte šťavu, pridajte petržlen, červenú ďatelinu a jemne nakrájané listy púpava. Vezmite šťavu na prázdny žalúdok a 1 pohár dvakrát denne.

Šťava na zlepšenie celkovej pohody

 • polovica melóna;
 • 1 pohár čerstvých jahôd;
 • kus koreňa zázvoru 2,5 cm dlhý;
 • 1 oranžová;
 • 1 grapefruit;
 • ¼ pohárov prírodného jogurtu (bez prísad);
 • polovica hrsti pšenice.

Stlačte šťavu z pomaranča, melónu, jahôd a grapefruitu. Zázvor Grate. Spojte šťavy, pridajte zázvor, jogurt a pšeničné klíčky. Piť na svoje zdravie!

Napíšte komentáre o vašich skúsenostiach s liečbou chorôb, pomôžte ostatným čitateľom stránky!
Zdieľajte veci v sociálnych sieťach a pomôžte priateľom a rodine!

Pľúcna hypertenzia 1, 2 stupne - liečba, symptómy a prognóza

Problémy so srdcom sa vyskytujú z rôznych dôvodov. Zvyšovanie tlaku v pľúcnej tepne je jedným z nich. Toto porušenie 1, 2 stupňa vývoja má takmer žiadne príznaky a príznaky, ale vyžaduje povinnú liečbu - iba v tomto prípade bude pozitívna prognóza života pre človeka.

Čo je to?

Na rozdiel od názvu, choroba "pľúcna hypertenzia" spočíva v problémoch, ktoré nie sú s pľúcami, ale so srdcom, keď sa zvyšuje arteriálny tlak pľúcnej tepny a cievy prichádzajúce z nej. Najčastejšie je patológia vyvolaná inými problémami so srdcom, v zriedkavých prípadoch sa považuje za primárnu patológiu.

Pre túto časť obehového systému je normálny tlak až 25/8 milimetrov ortuti (systolický / diastolický). Hypertenzia je povedané, keď hodnoty stúpajú nad 30/15.

Pri analýze zdravotnej štatistiky môžeme povedať, že pľúcna hypertenzia sa zriedkavo stáva, ale aj jej 1 stupeň je veľmi nebezpečný, čo musí byť liečené, inak je životná prognóza nepriaznivá a prudký skok v tlaku môže mať za následok smrť pacienta.


Foto 1. Pľúcna artéria pri normálnej a hypertenzii

Príčiny tohto ochorenia spočívajú v znížení vnútorného priemeru krvných ciev v pľúcach, pretože endotel, ktorý je vnútornou vaskulárnou vrstvou, v nich narastá. V dôsledku zhoršeného prietoku krvi dochádza k zhoršovaniu dodávok odľahlých častí kmeňa a končatín krvou, čo má určité príznaky a príznaky, o ktorých budeme diskutovať nižšie.

Srdcový sval, ktorý dostáva príslušné signály, kompenzuje tieto nedostatky, začne pracovať a intenzívnejšie kontrahovať. Pri existencii takéhoto patologického problému dochádza k zahusteniu svalovej vrstvy v pravej komore, čo vedie k nerovnováhe v práci celého srdca. Podobný fenomén dokonca získal aj samostatný názov - pľúcne srdce.

Pľúcna hypertenzia sa môže zistiť s použitím elektrokardiogramu, avšak v počiatočnom štádiu zmeny budú nepodstatné a možno sa vynechať, takže pre presnú diagnózu a včasnú liečbu musia ľudia vo veku vedieť, čo je pľúcna hypertenzia, jej príznaky a príznaky. Iba v tomto prípade môže byť choroba okamžite identifikovaná a liečená, pričom sa zachová dobrá prognóza života.

Kód ICD-10

Pľúcna hypertenzia podľa medzinárodnej klasifikácie ochorení ICD-10 patrí do triedy I27.

dôvody

Presná príčina choroby doteraz nebola nájdená. Abnormálny rast endotelu je často spojený s vnútornou nerovnováhou tela v dôsledku nesprávnej výživy a príjmu prvkov, ako je draslík a sodík. Tieto chemikálie sú zodpovedné za zúženie a rozšírenie krvných ciev, pričom ich nedostatok môže mať vaskulárny kŕč.

Ďalšou častou príčinou pľúcnej hypertenzie je dedičný faktor. Prítomnosť patológie u ktoréhokoľvek z krvných príbuzných by mala byť dôvodom na úzke vyšetrenie a v prípade potreby aj liečbu v počiatočnom štádiu, keď sa príznaky ešte nevyjadrujú.

Často sa vyskytujú abnormality pri iných ochoreniach srdca - vrodenej srdcovej chorobe, obštrukčnej pľúcnej chorobe a iným. V takýchto prípadoch je pľúcna hypertenzia diagnostikovaná ako komplikácia a je nevyhnutné konať predovšetkým na jej hlavnú príčinu.

Overenou príčinou je konzumácia špecifických aminokyselín, ktoré ovplyvňujú rast endotelu. Pred niekoľkými desaťročiami sa zistilo, že spotreba repkového oleja, v ktorom sú prítomné tieto aminokyseliny, viedla k zvýšeniu prípadov ochorenia. Ako výsledok boli vykonané štúdie, ktoré potvrdili, že v repke je vysoká koncentrácia tryptofánu, čo spôsobuje miernu pľúcnu hypertenziu a zvyšuje riziko vážnych následkov.

V niektorých prípadoch sú príčinou používania hormonálnej antikoncepcie, liekov na prudký pokles telesnej hmotnosti a iné prostriedky vedúce k porušeniu vnútornej funkčnosti ľudského tela.

Príznaky závisia od stupňa

Učenie o pľúcnej hypertenzii v počiatočnom štádiu je veľkým úspechom, pretože vo väčšine situácií nie sú zjavné príznaky. Avšak, ak sa pozriete bližšie a počúvate sami seba, môžete nájsť nejaké príznaky miernej hypertenzie.

Hlavnými príznakmi sú obmedzené fyzické možnosti, keď človek neustále cíti všeobecnú slabosť, pre ktorú neexistujú zjavné dôvody. Často sa počas vyšetrenia nachádza ochorenie rôznych etáp. Zvážme, aké sú stupne pľúcnej hypertenzie, aké symptómy sa líšia, čo ohrozujú a aké liečenie potrebujú.

 1. Prvý stupeň (I) je vyjadrený rýchlym pulzom, prítomnosť fyzickej námahy je vnímaná relatívne ľahko, žiadne iné príznaky sa nepozorujú, čo komplikuje diagnózu.
 2. V druhom stupni (II) sa pacient už jasne cíti slabý, trpí nedostatkom dychu, závratmi a bolesťou na hrudníku.
 3. U pacienta s tretím stupňom (III) sa pohodlný stav prejavuje len počas nečinnosti, akákoľvek fyzická námaha spôsobuje exacerbáciu príznakov dýchavice, únavy atď.
 4. Štvrtý stupeň (IV) sa považuje za najťažší. Pľúcna hypertenzia v tejto fáze je sprevádzaná chronickou únavou, ktorá sa pozoruje aj po nočnom prebudení, všetky príznaky sú prítomné aj v kľude, môže dôjsť k vyčerpaniu krvi, dochádza k tvorbe mdloby a hrdla na krku sa zväčšujú. Pri akejkoľvek záťaži sa všetky príznaky dramaticky zhoršili, sprevádzané cyanózou kože a možným pľúcnym edémom. Osoba sa v skutočnosti stáva zdravotne postihnutou osobou, ktorej sa s ťažkosťami dokonca dáva základná starostlivosť o seba.

Pľúcna hypertenzia s jedným stupňom sa líši len rýchlym srdcovým srdcom, skúsený lekár ho dokáže detegovať na EKG a poslať ďalšie vyšetrenie pľúcnych ciev. Pľúcna hypertenzia stupňa 2 sa vyznačuje výraznejšími symptómami, ktoré nemožno ignorovať a je dôležité neodložiť návštevu kardiologa alebo terapeuta.

Je veľmi dôležité odhaliť porušenia v najskoršom možnom štádiu. Je ťažké to urobiť, ale v konečnom dôsledku závisí prognóza života a ako dlho bude pacient žiť.

diagnostika

Proces diagnostiky nie je menej dôležitý, pretože je veľmi ľahké vynechať ochorenie "za oči" v počiatočnom štádiu vývoja. Najprv je na EKG viditeľná pľúcna hypertenzia. Tento postup je východiskom pre detekciu a liečbu tejto choroby.

Kardiogram zaznamená abnormálne fungovanie srdcového myokardu, čo je prvá reakcia srdca na problémy s pľúcnou povahou. Ak zvážime diagnostiku vo všeobecnosti, pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • EKG, pri ktorom dochádza k preťaženiu v pravej komore;
 • Röntgenové zobrazenie pľúcnych polí na periférii, existencia posunutia hranice srdca z normálu správnym smerom;
 • Vykonávanie testov dýchania, keď sa skontroluje, čo predstavuje vydychovaný oxid uhličitý;
 • Echokardiografický postup. Tento ultrazvuk srdca a krvných ciev umožňuje meranie tlaku v pľúcnej tepne.
 • Scintigrafia, ktorá umožňuje podrobné preskúmanie potrebných nádob pomocou rádioaktívnych izotopov;
 • Ak je to potrebné, objasnenie röntgenových lúčov predpísalo presnejšie CT alebo MRI;
 • Uskutočniteľnosť budúcej liečby sa hodnotí pomocou katetrizácie. Táto metóda dostáva informácie o krvnom tlaku v požadovaných dutinách.

Liečba pľúcnej hypertenzie

Detekcia patológie je náročná úloha, ale nie je jednoduchšie liečiť hypertenziu. Účinnosť liečby je vo veľkej miere určovaná vývojom, v počiatočných štádiách sú metódy konzervatívnej liečby s drogami, s vážnym vývojom, keď prognóza je slabá, existuje ohrozenie života a je nemožné zotaviť sa s liekmi, predpisujú chirurgickú operáciu.

Kardiológ sa zaoberá liečbou. Ak sa najprv objavia a potvrdia príznaky, je potrebné znížiť pravdepodobnosť vážnych následkov sprevádzajúcich pľúcnu hypertenziu. Pre to potrebujete:

 1. V prítomnosti tehotenstva odmietnuť ďalšie tehotenstvo, pretože srdce matky počas takého obdobia je vystavené silnému preťaženiu, čo ohrozuje smrť matky i dieťaťa.
 2. Ak chcete jesť obmedzené, nepreniesť, dodržiavať diétu s poklesom tuku a slaného príjmu. Je tiež potrebné piť nie veľa - až jeden a pol litra tekutiny denne.
 3. Nebuďte horlivý s fyzickou námahou, vyložením už preťaženého kardiovaskulárneho systému.
 4. Dodávať potrebné očkovacie látky, ktoré ochraňujú pred chorobami, ktoré spôsobujú nepriamu exacerbáciu choroby.
Psychologicky pacient potrebuje aj ďalšiu pomoc, pretože liečba a následný život sa často musia úplne zmeniť, aby sa zabránilo rizikovým situáciám. Ak je toto ochorenie sekundárnou komplikáciou inej patológie, potom terapia predovšetkým vyžaduje hlavnú chorobu.

Veľmi konzervatívna liečba pľúcnej hypertenzie niekedy trvá niekoľko rokov, kedy je potrebné pravidelne užívať komplex predpísaných liekov, ktoré potláčajú progresiu endotelovej proliferácie. Počas tohto obdobia by mal pacient užívať:

 • Antagonisti, ktorí potláčajú proces patologického bunkového delenia.
 • Lieky, ktoré neumožňujú tvorbu krvnej zrazeniny v cievach a znižujú kŕče.
 • Používajte kyslíkovú terapiu, ktorej cieľom je nasýtenie krvi kyslíkom. Pri strednej pľúcnej hypertenzii sa postup nevyžaduje av prípade závažného stupňa je vždy nevyhnutný.
 • Prostriedky na potlačenie krvi a urýchlenie jej prietoku.
 • Lieky s diuretickým účinkom.
 • Glykozoidy sú určené na normalizáciu rytmu srdca.
 • V prípade potreby sa užívajú lieky na rozšírenie arteriálneho lúmenu, čo znižuje ukazovatele krvného tlaku.
 • Liečba oxidom dusnatým sa vykonáva s nízkou účinnosťou iných metód. Výsledkom je zníženie indexu tlaku v celom cievnom systéme.

chirurgia

Chirurgia sa používa v prípadoch, keď pľúcna hypertenzia spôsobuje napríklad cyanotické ochorenie srdca, ktoré nie je možné liečiť inými prostriedkami.

Ako chirurgická terapia sa vykonáva balónová predsieňová septostómia, keď sa rozdeľuje medzi predsieni a rozširuje sa o špeciálny balón. Kvôli tomu dochádza k prívodu okysličenej krvi do pravého predsiene, čo znižuje príznaky a závažnosť pľúcnej hypertenzie.

V najtvrdšom priebehu môže byť potrebné transplantovať pľúca alebo srdce. Takáto operácia je veľmi zložitá, má veľa obmedzení a veľké ťažkosti pri vyhľadávaní darcovských orgánov, najmä v Rusku, však dokáže moderná medicína uskutočňovať takéto manipulácie.

prevencia

Profylaktické opatrenia na prevenciu pľúcnej hypertenzie sú veľmi dôležité. To platí najmä pre ľudí v rizikových skupinách - za prítomnosti srdcového ochorenia, ak sú príbuzní s rovnakou chorobou, po 40-50 rokoch. Prevencia spočíva v udržaní zdravého životného štýlu, predovšetkým je dôležité:

 1. Zastavte fajčenie, pretože tabakový dym je absorbovaný do pľúc a vstupuje do krvného obehu.
 2. Keď škodlivé povolanie, napríklad horníci, stavitelia, musia neustále dýchať špinavý vzduch nasýtený mikročasticami. Preto je potrebné dodržiavať všetky predpisy o ochrane práce pre tento typ činnosti.
 3. Posilniť imunitný systém.
 4. Zabráňte psychickému a fyzickému preťaženiu, ktoré ovplyvňuje zdravie kardiovaskulárneho systému.

Koľko ľudí žije s takouto chorobou nemožno povedať s istotou. Pri miernom stupni a dodržiavaní všetkých odporúčaní kardiológa má pľúcna hypertenzia pozitívnu prognózu.

Autor: editor webu, dátum 28. marca 2018

Príčiny, symptómy a liečba pľúcnej hypertenzie

Z tohto článku sa dozviete: čo je pľúcna hypertenzia. Príčiny ochorenia, typy zvýšeného tlaku v pľúcach a spôsob, akým sa prejavuje patológia. Vlastnosti diagnostiky, liečby a prognózy.

Pľúcna hypertenzia je patologický stav, v ktorom dochádza k postupnému zvyšovaniu tlaku v cievnom systéme pľúc, čo vedie k zvýšeniu nedostatočnosti pravostrannej komory a nakoniec k ukončeniu predčasnej smrti človeka.

Viac ako 30 - zaťaženie

Ak dôjde k ochoreniu v obehovej sústave pľúc, dôjde k nasledujúcim patologickým zmenám:

 1. Vasokonstrikcia alebo kŕče (vazokonstrikcia).
 2. Znižuje schopnosť cievnej steny sa rozťahovať (elasticita).
 3. Tvorba malých krvných zrazenín.
 4. Proliferácia buniek hladkého svalstva.
 5. Uzavretie lúmenu krvných ciev v dôsledku krvných zrazenín a zhrubnutých stien (obliterácia).
 6. Zničenie cievnych štruktúr a ich náhrada spojivovým tkanivom (redukcia).

Na to, aby krv prešla zmenenými cievami, dochádza k zvýšeniu tlaku v stonke pľúcnej artérie. To vedie k zvýšeniu tlaku v dutine pravej komory a vedie k porušeniu jej funkcie.

Takéto zmeny krvného riečišťa sa prejavujú so zvyšujúcim sa respiračným zlyhaním v počiatočných štádiách a závažným zlyhaním srdca v konečnom štádiu ochorenia. Od samého začiatku nemožnosť dýchania zvyčajne prináša významné obmedzenia na bežný život pacientov a núti ich, aby sa obmedzili na stres. Pokles odolnosti voči fyzickej práci sa zhoršuje v dôsledku progresie choroby.

Pľúcna hypertenzia je považovaná za veľmi vážnu chorobu - bez liečby pacienti žijú menej ako 2 roky a väčšinu času potrebujú pomoc pri starostlivosti o seba (varenie, upratovanie miestnosti, nákup potravín atď.). Počas liečby sa prognóza trochu zlepšuje, ale nemožno úplne zotaviť z tejto choroby.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Problém diagnostikovania, liečby a pozorovania ľudí s pľúcnou hypertenziou praktizujú lekári mnohých špecialít, v závislosti od príčiny vývoja ochorenia môžu byť: terapeuti, pulmonológovia, kardiológovia, špecialisti na infekčné ochorenia a genetika. Ak je potrebná chirurgická korekcia, pripojí sa vaskulárny a hrudný chirurg.

Klasifikácia patológie

Pľúcna hypertenzia je primárna, nezávislá choroba iba v 6 prípadoch na 1 milión obyvateľov, táto forma je neprimeraná a dedičná forma ochorenia. V iných prípadoch sú zmeny vo vaskulárnom lôžku pľúc spojené s akoukoľvek primárnou patológiou orgánu alebo orgánového systému.

Na tomto základe bola vytvorená klinická klasifikácia zvýšenia tlaku v pľúcnej tepne:

5 rokov v priemere - žiť s pľúcnou hypertenziou

Pri pľúcnej hypertenzii sa tlak v pľúcnej tepne zvyšuje. Patológia sa môže vyvinúť pod vplyvom mnohých nepriaznivých faktorov. Podľa povahy a času expozície môže byť syndróm vrodený alebo získaný.

Výsledkom dlhej existencie hemodynamických porúch je srdcové zlyhanie pravého srdca. Prvé príznaky pľúcnej hypertenzie sú spôsobené dysfunkciou pravej komory. Preto nie sú špecifické a je možné určiť hlavnú príčinu zmien len pomocou inštrumentálnych metód výskumu.

Príčiny stavu

Rôzne choroby a patologické stavy môžu viesť k zvýšeniu rezistencie v rámci pľúcneho obehu u dospelých. Niekedy je vývoj syndrómu spôsobený nie jedným, ale niekoľkými faktormi. Cievne anomálie, systémové pľúcne skraty, choroby zahŕňajúce poškodenie pľúcneho tkaniva a kardiovaskulárnu patológiu môžu byť bezprostrednými príčinami zvýšenej rezistencie. Malformácie a genetické abnormality môžu viesť k problému.

Pľúcna hypertenzia je hemodynamický a patofyziologický stav a nie samostatná nosologická jednotka. Výnimkou by mala byť pľúcna arteriálna hypertenzia. Tento variant patológie predstavuje prvú skupinu klasifikácie a môže byť stanovený ako klinická diagnóza.

 • arteriálnej,
 • venózny,
 • tromboembolické,
 • hypoxia,
 • zmiešané.

Deti majú akékoľvek známe varianty syndrómu, ale medzi príčiny najbežnejších sú srdcové defekty a idiopatická hypertenzia. Vlastné kritérium hypertenzných cievnych lézií pľúc dieťaťa je zvýšenie vaskulárnej rezistencie. Ak to nie je pozorované počas vyšetrenia dieťaťa a tlak v pľúcnej tepne je veľký, je potrebné vyriešiť problém chirurgického zákroku.

U novorodencov niekedy zlyhá adaptácia krvného obehu. Po pôrode začnú pľúca vykonávať svoju respiračnú funkciu a zabezpečia výmenu plynu. Za prítomnosti nezrovnalostí môže tlak v pľúcnom obehu dramaticky vzrastať a vytvárať obrovské napätie na srdci. Môže to mať za následok vznik pretrvávajúcej cirkulácie plodu alebo pretrvávajúcej pľúcnej hypertenzie (PLH), čo si vyžaduje naliehavú starostlivosť.

klasifikácia

Pokusy o klasifikáciu syndrómu sa začali v roku 1973, kedy boli identifikované primárne a sekundárne formy pľúcnej hypertenzie. Odvtedy sa v súvislosti s aktualizáciou informácií o mechanizmoch ochorenia klasifikácia niekoľkokrát revidovala. Posledná možnosť navrhla Európska kardiologická spoločnosť v roku 2015. Zohľadňuje etiologické, klinické, anatomické a fyziologické znaky choroby. Tento prístup vám umožňuje presne určiť typ hypertenzie a nájsť vhodnú liečbu.

Existuje 5 skupín syndrómu, z ktorých každá zahŕňa varianty pľúcnej hypertenzie, ktoré sa líšia od etiológie.

 1. Pľúcna arteriálna hypertenzia, vrátane idiopatických, zdedených, spôsobených liekmi alebo toxínmi, spojená s HIV infekciou, schistozómia, portálna hypertenzia.
 2. Pľúcna veno-okluzívna choroba. Tento variant patológie, podobne ako predchádzajúci, je rozdelený do idiopatických, dedičných foriem, môže byť vyvolaný medikáciou alebo spojený s ochoreniami.
 3. Pľúcna hypertenzia u novorodencov s pretrvávajúcim priebehom.
 4. Druhá skupina zahŕňa varianty syndrómu, ktoré sú dôsledkom patológie ľavého srdca. Dysfunkcia ľavej komory, poškodenie ventilov, kongenitálna kardiomyopatia, zúženie pľúcnych žíl môže viesť k zvýšeniu tlaku v cievnom lôžku malého kruhu.
 5. Tretia skupina je spojená s pľúcnou patológiou alebo predĺženou hypoxiou.
 • intersticiálne ochorenia a niektoré ďalšie pľúcne ochorenia;
 • spánková apnoe;
 • hypoxia nadmorskej výšky;
 • alveolárna hypoventilácia;
 • pľúcne anomálie.

Štvrtá skupina zahŕňa rôzne možnosti chronickej obštrukcie pľúcnej artérie, predovšetkým tromboembolickej hypertenzie. Obštrukcia môže súvisieť s vrodenou stenózou spôsobenou angiosarkómom a inými vaskulárnymi neoplazmi, artritídou, parazitom.

Posledná piata skupina zahŕňa tie varianty syndrómu, pre ktoré nie sú úplne pochopené mechanizmy vývoja, alebo niekoľko z nich naraz.

 • krvné poruchy vrátane hemolytickej anémie, stav po splenektómii;
 • systémové patologické stavy (sarkoidóza, pľúcna histiocytóza);
 • choroby vedúce k významným metabolickým zmenám (Gaucher, poruchy hormónov štítnej žľazy, glykogenóza);
 • iné ochorenia, najmä nádorová mikroangiopatia s tvorbou krvných zrazenín, fibrotizujúca mediastinitída.

Okrem tejto klasifikácie existujú ďalšie možnosti systémovej hypertenzie. Rozdelenie do funkčných skupín sa vykonáva podľa závažnosti klinických príznakov. Existujú iba 4 takéto triedy, z ktorých prvý je charakterizovaný úplnou absenciou obmedzení fyzickej aktivity: bežné záťaže nie sú sprevádzané žiadnymi príznakmi.

Ak je diagnostikovaná druhá alebo tretia funkčná trieda, znamená to, že chýba prejavy ochorenia v pokoji, ale zvyčajné zaťaženie a dokonca fyzická aktivita nízkej intenzity vedie k zhoršeniu stavu. Štvrtá trieda funkčnej klasifikácie je najťažšia: charakterizuje ju príznaky pľúcnej hypertenzie v pokoji a minimálne zaťaženie výrazne zhoršuje stav pacienta.

Klinický obraz

Počiatočná fáza rozvoja patologického syndrómu môže zostať bez povšimnutia. Pri pľúcnej hypertenzii sa symptómy spočiatku spájajú s vývojom dysfunkcie pravej komory. Zvyčajne sa prejavujú počas fyzickej aktivity. Výskyt sťažností v pokoji je charakteristický pre závažné prípady a pre progresívne srdcové zlyhanie. Symptómy syndrómu sú nešpecifické. Podobné prejavy sú možné pri iných ochoreniach súvisiacich s poruchou pravej komory.

 • dýchavičnosť
 • prerušované udusenie,
 • únava,
 • slabosť
 • bolesť v srdci,
 • krátkodobá strata vedomia,
 • búšenie srdca,
 • suchý kašeľ
 • nevoľnosť.

S progresiou srdcového zlyhania sa zistí edém dolných končatín a žalúdok sa zvyšuje. Pozorovaná cyanóza kože na periférii zvyšuje pečeň.

Klinický obraz v značnej miere závisí od príčiny, ktorá viedla k vzniku syndrómu, prítomnosti súvisiacich stavov alebo komplikácií hypertenzie a sprievodnej patológie. Najmä nesprávne prerozdelenie toku krvi v malom kruhu je príčinou dilatácie pľúcnej tepny alebo hypertrofie bronchiálnych ciev. Výsledkom bude vznik hemoptýzy, chrapot a dýchanie, anginózne záchvaty so silnou bolesťou za hrudnou kosťou. V závažných prípadoch existuje riziko prasknutia alebo oddelenia steny veľkých nádob.

Pľúcna hypertenzia u detí má svoje vlastné charakteristiky. Počiatočné znamenie - výskyt dýchavičnosti počas fyzickej aktivity dieťaťa. Závažnosť symptómu závisí od veľkosti tlaku v pľúcnej tepne (DLA). Okrem toho sa môže dieťa cítiť dusením. Časté prejavy syndrómu v detstve sú synkopa - mdloby, ktoré sa niekedy objavujú v počiatočnom štádiu ochorenia. Po progresii ochorenia sa môže objaviť bolesť a iné príznaky.

 • zvlnenie nad 2. interkostálnym priestorom vľavo;
 • Zosilnenie 2 tónov nad pľúcnym kmeňom;
 • tretí tón, počutý napravo od hrudnej kosti;
 • pansystolický a diastolický šum.

Dýchavičnosť v pľúcach s hypertenziou sa zvyčajne nezistí. Podľa charakteristických symptómov ochorenia je v niektorých prípadoch možné identifikovať príčinu vyvinutého syndrómu zvýšenej vaskulárnej rezistencie v pľúcach.

diagnostika

Bolesť, dýchavičnosť, slabosť možno pozorovať pri mnohých ochoreniach. Keďže klinický syndróm je nešpecifický, ďalšie výskumné metódy na diagnostikovanie pľúcnej hypertenzie majú veľký význam. Najdôležitejším ukazovateľom je hodnota DLA. Na určenie indexu použite údaje o echokardiografii, ktorou je ultrazvukové vyšetrenie. Okrem ultrazvuku srdca je možné určiť index priamym meraním tlaku v pravej komore katetrizáciou. Táto metóda je vďaka svojej vysokej presnosti považovaná za zlatý štandard pre diagnostiku pľúcneho hypertenzného syndrómu.

 • elektrokardiogram,
 • echokardiografia,
 • pravostranná katetrizácia,
 • X-lúče,
 • štúdium krvných plynov,
 • hodnotenie vonkajšieho dýchania,
 • pľúcna scintigrafia
 • počítačom alebo magnetickou rezonanciou.

Na základe iba echokardiografických údajov môžeme predpokladať prítomnosť hypertenzie a zhruba vypočítať jej závažnosť. Pomocou diagnostického vyhľadávania získate veľa užitočných informácií o stave srdca a jeho funkčnosti.

liečba

Ako liečiť pľúcnu hypertenziu, vzhľadom na rôzne faktory vedúce k rozvoju patológie? Roky výskumu preukazujú potrebu integrovaného prístupu. Pri pľúcnej hypertenzii je liečba predpísaná na základe dôvodov vedúcich k rozvoju syndrómu. Navyše patogenetické a symptomatické metódy vplyvu sa aktívne používajú na zlepšenie hemodynamiky a funkčného stavu myokardu.

Liečba ľudovými prostriedkami, ako aj použitie nekonvenčných metód je prípustná len ako doplnok k hlavnej terapii. Ak sú drogy, ako sú prostaglandíny, inhibítory PDE5 (Viagra), antagonisty endotelínových receptorov a iné, sú neúčinné, uchýlia sa do operácie. Osobitná pozornosť sa venuje odstraňovaniu rizík: organizuje sa prevencia respiračných infekcií, kontrola výživy, opatrenia na zabránenie tehotenstva a zabezpečenie psychologického komfortu.

 • Diuretiká. Lieky sú potrebné na odstránenie nahromadenej kvapaliny a zníženie zaťaženia srdca.
 • Trombolytiká. Používa sa na rozpustenie vzniknutých krvných zrazenín a na zabránenie tvorby re-trombov.
 • Blokátory kalciových kanálov. Znížte tlak v krvi, zlepšite stav myokardu.
 • Srdcové glykozidy. Znížte prejavy zlyhania srdca, majú antiarytmický účinok.
 • Vazodilatanciá. V dôsledku uvoľnenia svalov cievnej steny prispieva k zníženiu tlaku v pľúcnom cievnom lôžku.
 • Prostaglandíny. Odstránia vaskulárny spazmus, znižujú rast endotelu. To isté platí pre látky zo skupiny antagonistov endotelínových receptorov.
 • Kyslíková terapia môže znížiť účinky hypoxie.

Inhalácia oxidu dusnatého pomáha znižovať vaskulárnu rezistenciu, normalizuje tok krvi.
Sildenafil v pľúcnej hypertenzii dilatuje pľúcne cievy, znižuje odolnosť v malom kruhu krvného obehu. Liečivo, ktoré vyrába spoločnosť Pfizer, je známe ako Viagra. Tento inhibítor enzýmu PDE5 bol pôvodne vyvinutý ako liek, ktorý zlepšuje koronárny prietok krvi počas ischémie myokardu. V súčasnosti sa Viagra používa na erektilnú dysfunkciu a pľúcnu hypertenziu.

Použitie akéhokoľvek lieku alebo techniky by malo predchádzať lekárska konzultácia. Samošetrenie je neprijateľné, všetky typy liečby sú predpísané skúseným odborníkom. Pred užívaním nových liekov by ste mali skúmať pokyny na použitie.

Diéta je jedným zo základných prvkov liečby. Diéta by mala byť úplná, obmedzenie potravinových látok sa vzťahuje hlavne na živočíšne tuky. V prítomnosti príznakov nedostatočnosti pravostrannej komory znížte množstvo soli a tekutiny.

Ako chirurgické liečebné metódy používali balónikovú predsieňovú septostómiu. Vďaka intervencii dochádza k intracardiickému vylučovaniu krvi zľava doprava. Zo zdravotných dôvodov, keď lieky nepomáhajú, sa môže vykonať transplantácia pľúc. Okrem zložitosti intervencie a nedostatku darcovských orgánov môže byť prítomnosť kontraindikácií prekážkou operácie.

video

Video - pľúcna hypertenzia

výhľad

U pacientov s pľúcnou hypertenziou prognóza prežitia určuje niekoľko faktorov. Závery pomáhajú pri hodnotení stavu pacienta a prítomnosti príznakov (dýchavičnosť, bolesť, synkopa a ďalšie). Lekár stanovuje funkčnú triedu, hemodynamické a laboratórne parametre sa skúmajú nielen počas počiatočného vyšetrenia, ale aj pri každej nasledujúcej návšteve. Je dôležité posúdiť odpoveď tela na liečbu, mieru progresie ochorenia.

Prognóza je často nepriaznivá, aj keď závisí od typu hypertenzie. Je ťažké liečiť idiopatickú formu: priemerná dĺžka života takýchto pacientov od času diagnózy je 2,5 roka. Prognóza autoimunitnej povahy lézie, ktorá viedla k zvýšeniu tlaku v pľúcach, sa zhoršila.

Hemodynamické parametre, predovšetkým DLA, významne ovplyvňujú prežitie. Ak parameter prekročí 30 mmHg. Art. a nemení v reakcii na predpísanú terapiu, priemerná dĺžka života je 5 rokov. Informácie o nepriaznivej prognóze naznačujú výskyt synkopy. Rozvoj nevedomých stavov u pacientov ich automaticky prenáša do štvrtej funkčnej triedy. Bolesť srdca často indikuje adhéziu angínového syndrómu a nepriaznivo ovplyvňuje očakávanú dĺžku života.

Prognóza sa tiež stáva nepriaznivým v dôsledku progresie pravého srdcového zlyhania. Prítomnosť známok stagnácie je charakteristická vysokým rizikom úmrtnosti v najbližších niekoľkých rokoch.

Dobrým prognostickým znakom je pozitívna odpoveď na liečbu antagonistom vápnika.

Ak počas liečby sa prejavy ochorenia úplne alebo čiastočne odstránia, zlepšia sa hemodynamické a funkčné parametre, existuje šanca na prekonanie päťročného prahu prežitia. Podľa niektorých údajov pre týchto pacientov je to 95%.

Pľúcna hypertenzia

Pľúcna hypertenzia je hrozivý patologický stav spôsobený pretrvávajúcim zvýšením krvného tlaku v krvnom riečisku pľúcnej artérie. Zvýšenie pľúcnej hypertenzie je postupné, progresívne a nakoniec spôsobuje rozvoj srdcového zlyhania pravého srdca, čo vedie k smrti pacienta. Pľúcna hypertenzia je najčastejšia u mladých žien vo veku 30 až 40 rokov, ktoré trpia touto chorobou 4 krát častejšie ako u mužov. Malosymptomatický priebeh kompenzovanej pľúcnej hypertenzie vedie k tomu, že je často diagnostikovaná iba v ťažkých štádiách, keď pacienti trpia poruchami srdcového rytmu, hypertenznými krízami, hemoptýzou, pľúcnymi edémami. Pri liečbe pľúcnej hypertenzie sa používajú vazodilatanciá, dezagreganty, antikoagulanciá, inhalácie kyslíka, diuretiká.

Pľúcna hypertenzia

Pľúcna hypertenzia je hrozivý patologický stav spôsobený pretrvávajúcim zvýšením krvného tlaku v krvnom riečisku pľúcnej artérie. Zvýšenie pľúcnej hypertenzie je postupné, progresívne a nakoniec spôsobuje rozvoj srdcového zlyhania pravého srdca, čo vedie k smrti pacienta. Kritériá pre diagnózu pľúcnej hypertenzie sú ukazovatele priemerného tlaku v pľúcnej tepne nad 25 mm Hg. Art. v pokoji (v množstve 9-16 mm ortuti) a viac ako 50 mm ortuti. Art. pod zaťažením. Pľúcna hypertenzia je najčastejšia u mladých žien vo veku 30 až 40 rokov, ktoré trpia touto chorobou 4 krát častejšie ako u mužov. Existuje primárna pľúcna hypertenzia (ako nezávislé ochorenie) a sekundárna (ako komplikovaná verzia priebehu chorôb respiračných a cirkulačných orgánov).

Príčiny a mechanizmus vývoja pľúcnej hypertenzie

Nie sú identifikované významné príčiny pľúcnej hypertenzie. Primárna pľúcna hypertenzia je zriedkavé ochorenie s neznámou etiológiou. Predpokladá sa, že v vzhľad relevantné faktory, ako je autoimunitné ochorenie (systémový lupus erythematosus, sklerodermia, reumatoidná artritída), rodinná anamnéza, užívajúcich antikoncepčné.

Pri vývoji sekundárnej pľúcnej hypertenzie môže hrať určitú úlohu mnohé choroby a poruchy srdca, krvných ciev a pľúc. Najčastejšie sa sekundárnej pľúcnej hypertenzie je dôsledkom srdcového zlyhania, mitrálnej chlopne defektu septa predsiení, chronickej obštrukčnej pľúcnej choroby, trombóza, pľúcna žily a konárov pľúcnej tepny, hyperventiláciou pľúc, ochorenia koronárnych tepien, myokarditídy, cirhózy pečene a ďalšie. Predpokladá sa, že riziko vzniku pľúcnej hypertenzie je vyššia u pacientov infikovaných vírusom HIV, drogovo závislých, ľudí užívajúcich látky potláčajúce chuť do jedla. Rôzne, každý z týchto stavov môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku v pľúcnej tepne.

Develop pľúcnej hypertenzie predchádza postupným zúžením malých a stredných vetví pľúcnice cievneho systému (kapiláry, arteriol) v dôsledku zhrubnutie vnútornej cievovky - endotel. V prípade vážneho poškodenia pľúcnej artérie je možné zápalové zničenie svalovej vrstvy cievnej steny. Poškodenie stien krvných ciev vedie k vzniku chronickej trombózy a cievnej obliterácie.

Tieto zmeny v pľúcnom cievnom lôžku spôsobujú postupné zvýšenie intravaskulárneho tlaku, t.j. pľúcnej hypertenzie. Stále zvýšený krvný tlak v lôžku pľúcnej tepny zvyšuje zaťaženie v pravej komore a spôsobuje hypertrofiu jej steny. Pokrok pľúcnej hypertenzie vedie k zníženiu kontrakčnej schopnosti pravej komory a jej dekompenzácii - pravostrannej srdcovej nedostatočnosti (pľúcneho srdca).

Klasifikácia pľúcnej hypertenzie

Na stanovenie závažnosti pľúcnej hypertenzie existujú 4 triedy pacientov s kardiopulmonárnou insuficienciou.

 • Trieda I - pacienti s pľúcnou hypertenziou bez narušenia telesnej aktivity. Normálne zaťaženie nespôsobuje závraty, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, slabosť.
 • II. Trieda - pacienti s pľúcnou hypertenziou, čo spôsobuje menšie poškodenie telesnej aktivity. Stav pokoja nespôsobuje nepríjemné pocity, ale bežná telesná aktivita je sprevádzaná závratmi, dýchavičnosťou, bolesťou na hrudi, slabosťou.
 • Trieda III - pacienti s pľúcnou hypertenziou, čo spôsobuje značné zníženie telesnej aktivity. Nevýznamnú telesnú aktivitu sprevádzajú závraty, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, slabosť.
 • Trieda IV - pacienti s pľúcnou hypertenziou sprevádzanou ťažkým závratom, dýchavičnosťou, bolesťou na hrudníku, slabosťou s minimálnou námahou a dokonca aj v pokoji.

Symptómy a komplikácie pľúcnej hypertenzie

V štádiu kompenzácie môže byť pľúcna hypertenzia asymptomatická, preto je ochorenie často diagnostikované v ťažkých formách. Počiatočné prejavy pľúcnej hypertenzie sa zaznamenali s nárastom tlaku v pľúcnej tepne dvakrát alebo viackrát v porovnaní s fyziologickou normou.

S rozvojom pľúcnej hypertenzie, nevysvetliteľnou dýchavičnosťou, úbytkom hmotnosti, únavou počas fyzickej aktivity, palpitáciami, kašľom, chrapotom hlasu. Relatívne skoro na klinike pľúcnej hypertenzie sa môžu vyskytnúť závraty a mdloby v dôsledku poruchy srdcového rytmu alebo vývoja akútnej hypoxie mozgu. Neskoršie prejavy pľúcnej hypertenzie sú hemoptéza, bolesť na hrudníku, opuch nôh a chodidiel, bolesť v pečeni.

Nízka špecifickosť symptómov pľúcnej hypertenzie neumožňuje stanoviť diagnózu založenú na subjektívnych ťažkostiach.

Najčastejšou komplikáciou pľúcnej hypertenzie je pravostranné srdcové zlyhanie sprevádzané poruchou rytmu - fibrilácia predsiení. V závažných štádiách pľúcnej hypertenzie sa vyvinie trombóza pľúcneho arteriolu.

Keď pľúcnej hypertenzie v pľúcnom cievnom riečisku môže dôjsť k hypertenznej kríze, záchvaty zjavné pľúcny edém: prudký nárast udusenia (v priebehu noci), silný kašeľ s vykašliavaním, hemoptýzou, ťažká generál cyanóza, rozrušený, opuch a pulzný krčnej žily. Kríza končí vypustením veľkého množstva svetlo sfarbeného moču s nízkou hustotou, nedobrovoľnej defekácie.

Pri komplikáciách pľúcnej hypertenzie je možné úmrtie v dôsledku akútnej alebo chronickej kardiopulmonálnej nedostatočnosti, ako aj pľúcnej embólie.

Diagnóza pľúcnej hypertenzie

Pacienti, ktorí nevedia o svojej chorobe, sa zvyčajne obrátia na lekára so sťažnosťami na dýchavičnosť. Pri vyšetrení pacienta ukázalo cyanózu, a s predĺženou dobou pľúcnej hypertenzie - deformácii distálnych článkov prstov vo forme "paličky" a klince - "hodín kúsky skla" v podobe Pri auskultácii srdca sa určí prízvuk tónu II a jeho rozdelenie do pľúcnej artérie, pričom s perkusiou sa určuje rozšírenie hraníc pľúcnej artérie.

Diagnóza pľúcnej hypertenzie si vyžaduje spoločnú účasť kardiológa a pulmonológa. Na rozpoznanie pľúcnej hypertenzie je potrebné vykonať celý diagnostický komplex vrátane:

 • EKG - na detekciu hypertrofie pravého srdca.
 • Echokardiografia - na kontrolu ciev a dutín srdca určíte rýchlosť prietoku krvi v pľúcnej tepne.
 • Počítačová tomografia - obrazy hrudných orgánov vrstvy po vrstve vykazujú zväčšené pľúcne tepny, ako aj súbežnú srdcovú a pľúcnu chorobu pľúcnej hypertenzie.
 • RTG pľúc - určuje vydutý hlavné pľúcnu tepnu, rozšírenie svojich hlavných vetiev a zúženie menších plavidiel, umožňuje nepriamo potvrdiť prítomnosť pľúcnej hypertenzie pri identifikácii ďalších ochorení pľúc a srdca.
 • Katetrizácia pľúcnej tepny a pravého srdca - sa vykonáva na stanovenie krvného tlaku v pľúcnej tepne. Je to najspoľahlivejšia metóda diagnostiky pľúcnej hypertenzie. Prostredníctvom punkcie v jugulárnej žile sa sonda prenesie do pravých častí srdca a krvný tlak v pravej komore a pľúcnych tepnách sa určuje s použitím snímača tlaku na sonde. Srdcová katetrizačná metóda je minimálne invazívna technika s prakticky žiadnym rizikom komplikácií.
 • Angiopulmonografia je rádioaktívne vyšetrenie pľúcnych ciev na určenie vaskulárneho vzoru v systéme pľúcnej tepny a cievneho prietoku krvi. Vykonáva sa v podmienkach špeciálne vybaveného röntgenového žiarenia s dodržiavaním preventívnych opatrení, pretože zavedenie kontrastnej látky môže vyvolať pľúcnu hypertenznú krízu.

Liečba pľúcnej hypertenzie

Hlavnými cieľmi pri liečbe pľúcnej hypertenzie sú: odstránenie príčin, zníženie krvného tlaku v pľúcnej tepne a prevencia tvorby trombu v pľúcnych cievach. Komplex liečby pacientov s pľúcnou hypertenziou zahŕňa:

 1. Prijatie vazodilatačných látok uvoľňujúcich vrstvu hladkých svalov ciev (prazosín, hydralazín, nifedipín). Vasodilatátory sú účinné v počiatočných štádiách vývoja pľúcnej hypertenzie pred objavením sa výrazných zmien arteriol, ich oklúzií a obliteracií. Z tohto hľadiska je dôležitá včasná diagnostika ochorenia a stanovenie etiológie pľúcnej hypertenzie.
 2. Prijatie protidoštičkových látok a nepriamych antikoagulancií, ktoré znižujú viskozitu krvi (kyselina acetylsalicylová, dipyridamol atď.). Pri vyjadrení zahusťovania krvného obehu na krvácanie. Hladina hemoglobínu do 170 g / l sa považuje za optimálnu pre pacientov s pľúcnou hypertenziou.
 3. Inhalácia kyslíka ako symptomatická terapia pre silné dýchacie ťažkosti a hypoxiu.
 4. Užívanie diuretík na pľúcnu hypertenziu komplikovanú zlyhaním pravej komory.
 5. Transplantácia srdca a pľúc v extrémne závažných prípadoch pľúcnej hypertenzie. Skúsenosti s takýmito operáciami sú stále malé, ale poukazujú na účinnosť tejto techniky.

Prognóza a prevencia pľúcnej hypertenzie

Ďalšia prognóza pre už vyvinutú pľúcnu hypertenziu závisí od jej základnej príčiny a od hladiny krvného tlaku v pľúcnej tepne. Pri dobrej reakcii na terapiu je prognóza výhodnejšia. Čím vyššia a stabilnejšia je úroveň tlaku v systéme pľúcnej tepny, tým horšia je prognóza. So zreteľnými javmi dekompenzácie a tlaku v pľúcnej tepne viac ako 50 mm Hg. značná časť pacientov zomrie v priebehu nasledujúcich 5 rokov. Prognosticky mimoriadne nepriaznivá primárna pľúcna hypertenzia.

Preventívne opatrenia sú zamerané na včasnú detekciu a aktívnu liečbu patológií vedúcich k pľúcnej hypertenzii.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zlomeniny na tele bez dôvodu

Kríže z modrín alebo "zarobené" na jeseň prekvapujú nikto. Stane sa vám to, že je tu modrina - tu je, fialová a bolestivá - a nie je tam žiadna spomienka na to, odkiaľ pochádza, nie?

Čo môže spôsobiť arytmiu?

Arytmia - zlyhanie frekvencie a usporiadanie kontrakcií myokardu. Nezávislá choroba nie je. Príčiny srdcových arytmií môžu byť spúšťané environmentálnymi faktormi alebo sú spojené s ochoreniami, zhoršenými srdcovou aktivitou.

Fytálna choroidná plexusová cysta: diagnostika a účinky

Po podaní ultrazvuku sa tehotné ženy niekedy veľmi bojí, keď dostanú stanovisko lekára, v ktorom sa uvádza, že v plodoch sa nachádza cysta choroidálneho plexu mozgu.

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

Raynaudova choroba: príčiny, symptómy a liečba, prognóza

Raynaudova choroba - ochorenie, pri ktorom je narušená arteriálna prívod krvi do rúk alebo chodidiel. Ochorenie je paroxysmálne a zvyčajne postihuje horné končatiny symetricky.

Počet trombocytov Phonio

Kompletný krvný obraz poskytuje cenné diagnostické informácie. Často v laboratóriách používajú automatické hematologické pulty, ktoré umožňujú odhadnúť počet leukocytov, erytrocytov, krvných doštičiek a niektorých ďalších krvných zložiek.