V liečbe liekmi sa používajú antikoagulanciá ako prostriedok prevencie zrážania krvi. V prípadoch ochorení, ktoré sú priamo alebo nepriamo spojené s trombózou, môžu byť považované za životne dôležité. Zoznam antikoagulancií zahŕňa lieky na priamu a nepriamu činnosť.

Predpísané pri liečbe:

 • Akútna žilová a arteriálna trombóza.
 • Patológie spojené s uvoľňovaním veľkého množstva tromboplastických látok z tkanív.
 • Po predchádzajúcich operáciách na zabránenie tvorby krvných zrazenín.
 • Ako preventívne opatrenie v prípade srdcových ochorení.

Aké lieky patria do antikoagulancií? Tieto lieky majú schopnosť riediť krv, sú tiež nazývané antikoagulanciá. Rozdelené na dve skupiny: priama a nepriama akcia.

Zoznam priamo pôsobiacich antikoagulancií

Táto skupina zahŕňa antitrombolické lieky, ktoré znižujú faktor zrážanlivosti (trombín) v krvi.

1. Heparíny na lokálne použitie (externe).

Tieto lieky súvisia s antikoagulanciami predpísanými pre vnútorný zápal žíl s tvorbou krvnej zrazeniny v dutine.

Zastavte zápalový proces. Tvorba agregátu tromocytov a aktivita trombínu sú znížené. Zbavte pýchu. Aktivujte dýchanie tkaniva. Prispieť k rozpusteniu krvných zrazenín postupne obnoviť lumen žily. Oslabené bolestivé pocity.

Zoznam obsahuje priame antikoagulancie ruskej výroby:

1. Heparínová masť 25 g - 50 rubľov.
2. gél Heparin-Akrikhin 1000 30 g - 224 rubľov.
3. Trombless gél 30 g - 249 rubľov.
4. Venolife 40 gramov - 330 str.
5. Laventum 50 g - 290 rubľov.

Na subkutánne a intravenózne podanie

Liečivá antikoagulanty pr sú uvedené v liečbe hlbokej žilovej trombózy, pľúcnej trombolie, angíny pectoris. Sú to blokátory trombínu. Zasahovať do tvorby bezglobulárneho proteínového fibrínu a lepenie krvných doštičiek.

Ako terapeutická liečba lekár predpisuje:

1. Clexane (Francúzsko). Hlavná aktívna zložka enoxaparínu sodného zabraňuje upchávaniu krvných ciev a tvorbe krvných zrazenín.

 • Striekačky 0,2 ml 10 ks. - 1700 rubľov.

2. Fraxiparín (Francúzsko). Účinná látka nadroparín vápenatý má vysokú aktivitu X-faktoru. Používa sa na riedenie krvi, ak existuje riziko vzniku krvných zrazenín.

 • Injekčné striekačky 2850 ME 0,3 ml 10 ks. - 2150 rub.

3. Fragmin (Spojené štáty). Je predpísaný pacientom na hemodialýze alebo hemofiltrácii. Účinné krvné antikoagulačné liečivo. Účinná látka roztoku alteparín sodného má antikoagulačný účinok. Znižuje rýchlosť chemických reakcií koagulačného faktora a trombínu.

 • Roztok 2500 anti-Xa ME / 0,2 ml 10 ks. - 2100 rubľov.

Nepriame antikoagulanciá

Účinné látky liečiv patriace do tejto skupiny porušujú syntézu protrombínu v pečeni a spomaľujú proces zrážania krvi. Protrombín je prekurzorom enzýmu trombín. Vzťahuje sa na komplexné plazmatické bielkoviny. Podieľa sa na koagulácii krvi za účasti vitamínu K.

Zoznam tabliet liekov antikoagulantov

1. Vapfapín (Rusko). Najobľúbenejšia droga zo zoznamu nepriamych antikoagulancií na liečbu trombózy žílového systému. Znižuje pravdepodobnosť tromboembolických komplikácií.

S diétou, neustálym sledovaním krvi v INR a dávkovaním vedie terapia k pozitívnym výsledkom. Cenovo dostupná cena je ďalší významný medikament plus.

 • Tab. 2,5 mg 50 ks. - 86 rubľov.

2. Fenilín (Rusko). Ďalšie nepriame antikoagulačné liečivo účinné vo forme tabliet. Aktívna zložka Phenindion má antikoagulačné vlastnosti.

Určené pri blokovaní steny žíl, krvných ciev dolných končatín a mozgu. Používa sa ako preventívne opatrenie po chirurgických zákrokoch.

 • Kartu balenia. 20 mg 30 ks. - 120 str.

3. Sinakar (Rusko). Nástroj je zahrnutý v zozname kumarínových prípravkov antikoagulancií. Zabraňuje syntéze vitamínu K v aktívnej forme, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu koagulačného procesu (tvorba krvných zrazenín). Potlačuje syntézu koagulačných faktorov krvi.

 • Kartu balenia. 2 mg 50 ks. - 470 rubľov.

Nové generácie antikoagulancií

Funkciou liekov je schopnosť neuskutočniť nepretržité sledovanie indexu zrážanlivosti krvi (INR). Pri posudzovaní tejto vlastnosti sú nové lieky lepšie ako warfarín pre jednoduché použitie. Vysoká cena liekov však obmedzuje ich dostupnosť, čo je významná nevýhoda.

Zoznam antikoagulancií novej generácie obsahuje:

1. Xarelto (Nemecko). Účinnou zložkou lieku je rivaroxaban. Klinické štúdie preukázali vysokú účinnosť tohto nástroja. Jednoduché použitie. Neviaže pacientov na nepretržité testovanie.

 • Náklady na kartu 15 mg 28 ks. - 2700 rub.

2. Eliquis (USA). Hlavná aktívna zložka apixabanu obnovuje priechodnosť žíl. Používa sa na zabránenie kardioembolickej mŕtvice. Nevyžaduje systematické riadenie hemostázy.

 • Cena tabliet 5 mg 60 kusov - 2400 strán.

3. Pradaksa (Rakúsko). Hlavnou zložkou lieku je dabigatran-etexilát. Je predpísaný pre venóznu a systémovú tromboembolizmus vrátane poškodenia pľúcnej tepny po závažných poraneniach a zložitých operáciách.

Dobre tolerované. Počas liečby liekmi praktizujúci zaznamenali nízke riziko krvácania.

 • Kapsuly 110 mg 30 ks. - 1750 rubľov.

Antikoagulanciá: prehľad liekov, použitie, indikácie, alternatívy

Antikoagulanciá - skupina liekov, ktoré potláčajú aktivitu krvného koagulačného systému a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v dôsledku zníženej tvorby fibrínu. Ovplyvňujú biosyntézu určitých látok v tele, ktoré menia viskozitu krvi a inhibujú proces zrážania.

Antikoagulanciá sa používajú na terapeutické a profylaktické účely. Vyrábajú sa v rôznych dávkových formách: vo forme tabliet, injekčných roztokov alebo masti. Iba špecialista si môže vybrať správny liek a jeho dávkovanie. Nedostatočná liečba môže poškodiť telo a spôsobiť vážne následky.

Vysoká úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia je spôsobená tvorbou trombózy: vaskulárna trombóza bola zistená u takmer každého druhého zosnulého srdcovej patológie pri pitve. Pľúcna embólia a žilová trombóza sú najčastejšie príčinou smrti a postihnutia. V tejto súvislosti kardiológovia odporúčajú začať užívať antikoagulanciá ihneď po diagnostikovaní ochorení srdca a krvných ciev. Ich skoré použitie zabraňuje tvorbe krvnej zrazeniny, jej zvýšeniu a upchatiu krvných ciev.

Od dávnych čias používa tradičná medicína hirudín - najznámejší prírodný antikoagulant. Táto látka je súčasťou pijavice a má priamy antikoagulačný účinok, ktorý trvá dve hodiny. V súčasnosti sú pacientom predpísané syntetické drogy, nie prírodné. Je známe viac ako sto názvov antikoagulačných liekov, ktoré vám umožnia vybrať si najvhodnejšiu liečbu, berúc do úvahy individuálne vlastnosti organizmu a možnosť ich kombinovaného použitia s inými liekmi.

Väčšina antikoagulancií nemá účinok na samotnú krvnú zrazeninu, ale na aktivitu systému zrážania krvi. Výsledkom mnohých transformácií sú plazmatické koagulačné faktory a tvorba trombínu, enzým nevyhnutný na tvorbu fibrínových vlákien, ktoré tvoria trombotickú zrazeninu, potlačené. Proces trombózy sa spomaľuje.

Mechanizmus účinku

Antikoagulanciá na mechanizmus účinku sú rozdelené na lieky na priamu a nepriamu činnosť:

 • "Priame" antikoagulanciá majú priamy účinok na trombín a znižujú jeho aktivitu. Tieto lieky sú inhibítory trombínu, de-aktivátory protrombínu a inhibujú proces trombózy. Aby sa zabránilo vnútornému krvácaniu, je potrebné sledovať parametre koagulácie krvi. Antikoagulanciá priameho účinku rýchlo prenikajú do tela, dobre sa vstrebávajú v gastrointestinálnom trakte, dostávajú do pečene hematogénne, vyvíjajú svoj liečebný účinok a vylučujú sa močom.
 • "Nepriame" antikoagulanciá ovplyvňujú biosyntézu bočných enzýmov systému zrážania krvi. Úplne zničia trombín a nielen inhibujú jeho aktivitu. Okrem antikoagulačného účinku liečivá v tejto skupine zlepšujú prívod krvi do myokardu, uvoľňujú hladké svaly, odstraňujú uráty z tela a majú účinok znižujúci hladinu cholesterolu. Priraďte "nepriame" antikoagulanciá nielen na liečbu trombózy, ale aj na ich prevenciu. Použiť ich výhradne vo vnútri. Tablety sa používajú dlhodobo ambulantne. Náhle vysadenie lieku môže viesť k zvýšeniu hladín protrombínu a trombózy.

Oddelene vydávajú lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi, ako aj antikoagulanciá, ale aj iné mechanizmy. Patria medzi ne "kyselina acetylsalicylová", "aspirín".

Priame pôsobenie antikoagulancií

heparín

Najpopulárnejším zástupcom tejto skupiny je heparín a jeho deriváty. Heparín inhibuje priľnutie doštičiek a urýchľuje tok krvi v srdci a obličkách. Súčasne interaguje s makrofágmi a plazmatickými proteínmi, čo nevylučuje možnosť tvorby trombu. Liečivo znižuje krvný tlak, má účinok znižujúci hladinu cholesterolu, zvyšuje vaskulárnu permeabilitu, inhibuje proliferáciu buniek hladkého svalstva, podporuje rozvoj osteoporózy, potláča imunitu a zvyšuje diurézu. Heparín bol najprv izolovaný z pečene, čo určilo jeho názov.

Heparín sa podáva intravenózne v núdzových prípadoch a subkutánne na profylaktické účely. Na topické použitie sa používajú masti a gély, ktoré obsahujú heparín v ich zložení a majú antitrombotický a protizápalový účinok. Prípravky heparínu sa nanášajú na tenkú vrstvu na kožu a jemne sa trenia. Zvyčajne na liečbu tromboflebitídy a trombózy používajte gély "Lioton" a "Gepatrombin", ako aj "Heparin masť".

Negatívny vplyv heparínu na proces trombózy a zvýšenú vaskulárnu permeabilitu sú príčinou vysokého rizika krvácania počas liečby heparínom.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou majú vysokú biologickú dostupnosť a antitrombotickú aktivitu, predĺžený účinok, nízke riziko hemoroidálnych komplikácií. Biologické vlastnosti týchto liekov sú stabilnejšie. Vzhľadom na rýchlu absorpciu a dlhú dobu eliminácie zostáva koncentrácia liekov v krvi stabilná. Lieky v tejto skupine inhibujú faktory koagulácie krvi, inhibujú syntézu trombínu, majú slabý účinok na vaskulárnu permeabilitu, zlepšujú reologické vlastnosti krvi a zásobovanie orgánmi a tkanivami krvou a stabilizujú ich funkcie.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky, čím vytláčajú heparín z terapeutickej praxe. Podkožne sa vstrekujú do bočného povrchu brušnej steny.

 1. "Fragmin" je číry alebo žltastý roztok, ktorý má mierny vplyv na adhéziu krvných doštičiek a primárnu hemostázu. Je zakázané vstupovať intramuskulárne. "Fragmin" vo vysokých dávkach je predpísaný pacientom bezprostredne po chirurgickom zákroku, a to najmä tým, ktorí majú vysoké riziko krvácania a rozvoj dysfunkcie trombocytov.
 2. Klirin je "priamy" antikoagulant, ktorý ovplyvňuje väčšinu fáz krvnej zrážanlivosti. Liečivo neutralizuje enzýmy koagulačného systému a používa sa na liečbu a prevenciu tromboembolizmu.
 3. "Clexane" je liek s antitrombotickým a protizápalovým farmakologickým účinkom. Pred jeho vymenovaním je potrebné zrušiť všetky lieky, ktoré ovplyvňujú hemostázu.
 4. "Fraksiparín" - riešenie s antitrombotickým a antikoagulačným účinkom. Subkutánne hematómy alebo husté uzliny často vymiznú v mieste vpichu, ktoré zmiznú po niekoľkých dňoch. Spočiatku liečba veľkými dávkami môže vyvolať krvácanie a trombocytopéniu, ktorá zmizne v priebehu ďalšej liečby.
 5. "Wessel Due F" je prírodný produkt získaný z črevnej sliznice zvierat. Liek inhibuje aktivitu krvných koagulačných faktorov, stimuluje biosyntézu prostaglandínov, znižuje hladinu fibrinogénu v krvi. Wessel Due F sterilizuje už vytvorený trombus a používa sa na prevenciu tvorby trombu v tepnách a žilách.

Pri používaní liekov zo skupiny heparínov s nízkou molekulovou hmotnosťou sa vyžaduje prísne dodržiavanie odporúčaní a pokynov na ich použitie.

Inhibítory trombínu

Hlavným predstaviteľom tejto skupiny je "Hirudin". V srdci lieku je proteín, ktorý bol najprv nájdený v slinách lekárskych pijavíc. Ide o antikoagulanciá, ktoré pôsobia priamo v krvi a sú priamymi inhibítormi trombínu.

"Hirugen" a "Hirulog" sú syntetické analógy "Girudin", čo znižuje úmrtnosť u osôb s ochorením srdca. Sú to nové lieky v tejto skupine, ktoré majú rad výhod oproti derivátom heparínu. Vzhľadom na ich dlhotrvajúci účinok farmaceutický priemysel v súčasnosti vyvíja orálne formy inhibítorov trombínu. Praktické uplatnenie Girugen a Girulog je obmedzené ich vysokými nákladmi.

"Lepirudín" je rekombinantný liek, ktorý nevratne viaže trombín a používa sa na prevenciu trombózy a tromboembolizmu. Je priamym inhibítorom trombínu, blokuje jeho trombogénnu aktivitu a pôsobí na trombín v zrazenine. Znižuje úmrtnosť na akútny infarkt myokardu a potrebu srdcovej chirurgie u pacientov s ťažkou angínou.

Nepriame antikoagulanciá

Lieky, antikoagulanciami nepriamej akcie:

 • "Fenilín" je antikoagulant, ktorý sa rýchlo a úplne absorbuje, ľahko preniká do histohematomatickej bariéry a hromadí sa v tkanivách tela. Tento liek je podľa pacientov považovaný za jeden z najúčinnejších. Zlepšuje stav krvi a normalizuje parametre zrážanlivosti krvi. Po liečbe sa všeobecný stav pacientov rýchlo zlepšuje: kŕče a necitlivosť nôh zmiznú. V súčasnosti sa Fenilín nepoužíva kvôli vysokému riziku nežiaducich účinkov.
 • "Neodikumarín" - prostriedok na inhibíciu procesu tvorby krvných zrazenín. Terapeutický účinok neodikumarínu sa nezobrazuje okamžite, ale po akumulácii lieku v tele. Inhibuje aktivitu krvného koagulačného systému, má účinok znižujúci hladiny lipidov a zvyšuje vaskulárnu permeabilitu. Pacientom sa odporúča prísne dodržiavať čas prijatia a dávku lieku.
 • Najčastejšou drogou v tejto skupine je warfarín. Ide o antikoagulačné činidlo, ktoré blokuje syntézu faktorov zrážanlivosti krvi v pečeni, čo znižuje ich koncentráciu v plazme a spomaľuje proces trombózy. "Warfarín" sa vyznačuje skorým účinkom a rýchlym zastavením nežiaducich účinkov pri nižších dávkach alebo pri odvykaní lieku.

Video: Nové antikoagulanciá a warfarín

Používanie antikoagulancií

Príjem antikoagulancií je indikovaný na ochorenia srdca a krvných ciev:

Nekontrolovaný príjem antikoagulancií môže viesť k vzniku hemoragických komplikácií. So zvýšeným rizikom krvácania sa má namiesto antikoagulancií použiť bezpečnejšie antiagregačné lieky.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Antikoagulanciá sú kontraindikované u osôb trpiacich nasledujúcimi ochoreniami:

 • Peptický vred a 12 dvanástnikový vred,
 • Krvácanie z hemoroidov,
 • Chronická hepatitída a fibróza pečene,
 • Zlyhanie pečene a obličiek
 • urolitiáza,
 • Trombocytopenická purpura,
 • Nedostatok vitamínu C a K,
 • Endokarditída a perikarditída,
 • Cavernózna pľúcna tuberkulóza,
 • Hemoragická pankreatitída,
 • Zhubné nádory,
 • Infarkt myokardu s hypertenziou,
 • Intrarerebrálna aneuryzma,
 • leukémie,
 • alkoholizmus,
 • Crohnova choroba,
 • Hemoragická retinopatia.

Antikoagulanciá sú zakázané užívať počas tehotenstva, laktácie, menštruácie, v počiatočnom období po pôrode, ako aj starších a starších ľudí.

Vedľajšie účinky antikoagulancií zahŕňajú: príznaky dyspepsie a intoxikácie, alergie, nekróza, vyrážka, svrbenie kože, dysfunkcia obličiek, osteoporóza, alopécia.

Komplikácie antikoagulačnej liečby - hemoragické reakcie vo forme krvácania z vnútorných orgánov: úst, nazofaryngu, žalúdka, čriev, ako aj krvácanie do svalov a kĺbov, výskyt krvi v moči. Aby sa zabránilo vzniku nebezpečných účinkov na zdravie, mali by sa monitorovať základné ukazovatele krvi a sledovať celkový stav pacienta.

antiagregačné lieky

Antitrombotické činidlá sú farmakologické činidlá, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi potlačovaním lepenia krvných doštičiek. Ich hlavným cieľom je zvýšiť účinnosť antikoagulancií a spolu s nimi zabraňovať vzniku krvných zrazenín. Medzi protidoštičkové agens tiež pôsobí artritické, vazodilatačné a antispazmotické účinky. Významným predstaviteľom tejto skupiny je kyselina acetylsalicylová alebo aspirín.

Zoznam najobľúbenejších protidoštičkových látok:

 • Aspirín je v súčasnosti najefektívnejším antiagregačným činidlom, vyrábaným vo forme tabliet a určeným na perorálne podávanie. Inhibuje agregáciu trombocytov, spôsobuje vazodilatáciu a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
 • "Tiklopidin" - protidoštičkové činidlo, ktoré inhibuje adhéziu krvných doštičiek, zlepšuje mikrocirkuláciu a predlžuje čas krvácania. Liek je predpísaný na prevenciu trombózy a na liečbu koronárnych artérií, srdcového infarktu a cerebrovaskulárnych ochorení.
 • "Tirofiban" - liek, ktorý zabraňuje agregácii krvných doštičiek, čo vedie k trombóze. Liečivo sa zvyčajne používa v spojení s "heparínom".
 • "Dipyridamol" rozširuje koronárne cievy, urýchľuje koronárny prietok krvi, zlepšuje prívod kyslíka do myokardu, reologické vlastnosti krvi a cerebrálnej cirkulácie, znižuje krvný tlak.

Antikoagulanciá: zoznam liekov

Rôzne cievne ochorenia spôsobujú tvorbu krvných zrazenín. To vedie k veľmi nebezpečným následkom, pretože sa môže vyskytnúť napríklad infarkt alebo mŕtvica. Na potlačenie krvi môže lekár predpísať lieky na zníženie zrážanlivosti krvi. Oni sa nazývajú antikoagulanciá a používajú sa na prevenciu tvorby krvných zrazenín v tele. Pomáhajú blokovať tvorbu fibrínu. Najčastejšie sa používajú v situáciách, keď telo zvýšilo zrážanie krvi.

Môže sa vyskytnúť v dôsledku problémov, ako sú:

 • Kŕčové žily alebo flebitída;
 • Tromby dolnej dutej žily;
 • Krvné zrazeniny hemoroidnej žily;
 • mŕtvice;
 • Infarkt myokardu;
 • Poranenie artérie v prítomnosti aterosklerózy;
 • tromboembolické;
 • Šok, poranenie alebo sepsa môžu tiež viesť k tvorbe krvných zrazenín.

Zlepšenie zrážania krvi a používanie antikoagulancií. Ak bol aspirín použitý predtým, lekári už šli z takejto techniky, pretože tam sú oveľa účinnejšie drogy.

Čo sú antikoagulanciá, farma. účinok

Antikoagulanciá sú riedidlá krvi, ale tiež znižujú riziko iných trombóz, ktoré sa môžu objaviť neskôr. Existujú antikoagulanciá priamej a nepriamej akcie.

Priame a nepriame antikoagulanciá

Existujú priame a nepriame antikoagulancie. Prvá rýchlo zjemňuje krv a vylučuje sa z tela počas niekoľkých hodín. Tieto sa postupne nahromadia a poskytujú terapeutický účinok v predĺženej forme.

Keďže tieto lieky znižujú zrážanlivosť krvi, je nemožné znížiť alebo zvýšiť dávku nezávisle, rovnako ako skrátiť čas prijímania. Lieky sa aplikujú podľa režimu predpísaného lekárom.

Priame pôsobenie antikoagulancií

Priame pôsobenie antikoagulancií znižuje syntézu trombínu. Okrem toho inhibujú tvorbu fibrínu. Antikoagulanciá sú zamerané na činnosť pečene a inhibujú tvorbu zrážania krvi.

Priame antikoagulancie sú dobre známe všetkým. Jedná sa o lokalizované heparíny na subkutánne alebo intravenózne podávanie. V ďalšom článku nájdete ešte viac informácií o masáciách heparínu.

Napríklad miestna akcia:

Tieto lieky sa používajú na trombózu dolných končatín na liečbu a prevenciu ochorenia.

Majú vyšší stupeň penetrácie, ale majú menší účinok ako intravenózne látky.

Heparíny na podávanie:

Zvyčajne sú na riešenie určitých problémov vybrané antikoagulanciá. Napríklad Clivarin a Troparin sa používajú na prevenciu embolizácie a trombózy. Clexane a Fragmin - pre angínu, srdcový infarkt, venóznu trombózu a ďalšie problémy.

Fragmin sa používa na hemodialýzu. Antikoagulancia sa používa na riziko vzniku krvných zrazenín v akýchkoľvek cievach, či už v tepnách alebo v žilách. Aktivita lieku pretrváva celý deň.

Nepriame antikoagulanciá

Nepriame antikoagulanciá sú pomenované tak, že ovplyvňujú tvorbu protrombínu v pečeni a nemajú priamy vplyv na zrážanie samotné. Tento proces je dlhý, ale dôsledkom toho je predĺžený.

Sú rozdelené do troch skupín:

 • Monokumariny. Patria medzi ne: Warfarín, Sinkumar, Mrakumar;
 • Dikumaríny sú dikumarín a tromexan;
 • Indandiony sú fenilín, omefín, dipaxín.

Najčastejšie lekári predpisujú warfarín. Tieto lieky sú predpísané v dvoch prípadoch: atriálna fibrilácia a umelé srdcové chlopne.

Pacienti sa často pýtajú, aký je rozdiel medzi liekom Aspirín Cardio a warfarínom, a je možné nahradiť jeden liek druhým liekom?

Odborníci tvrdia, že Aspirin Cardio je predpísané, ak riziko mŕtvice nie je vysoké.

Warfarín je oveľa účinnejší ako aspirín, okrem toho, že je lepšie ho užívať niekoľko mesiacov a dokonca aj počas celého života.

Aspirín koroduje žalúdočnú sliznicu a je toxickejší pre pečeň.

Nepriame antikoagulanciá znižujú tvorbu látok, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť, ale tiež znižujú tvorbu protrombínu v pečeni a sú antagonistami vitamínu K.

Nepriame antikoagulanciá zahŕňajú antagonisty vitamínu K:

Vitamín K sa podieľa na procese zrážania krvi a pri pôsobení warfarínu sa jeho funkcie zhoršujú. Pomáha predchádzať oddeleniu krvných zrazenín a zablokovaniu krvných ciev. Tento liek sa často predpisuje po infarkte myokardu.

Existujú priame a selektívne inhibítory trombínu:

direct:

selektívne:

Všetky priame a nepriame antikoagulanciá sú predpisované iba lekárom, inak existuje vysoké riziko krvácania. Nepriame antikoagulanciá sa postupne nahromadia v tele.

Použite ich len ústne. Je nemožné ihneď ukončiť liečbu, je potrebné postupne znižovať dávku lieku. Náhle vysadenie lieku môže spôsobiť trombózu. V prípade predávkovania tejto skupiny môže začať krvácanie.

Používanie antikoagulancií

Klinické použitie antikoagulancií sa odporúča pre nasledujúce ochorenia:

 • Infarkt pľúc a infarktu myokardu;
 • Embolická a trombotická mozgová príhoda (okrem hemoragickej);
 • Flebotrombóza a tromboflebitída;
 • Embólia ciev rôznych vnútorných orgánov.

Ako prevenciu môžete použiť, keď:

 • Ateroskleróza koronárnych artérií, cerebrálnych ciev a periférnych artérií;
 • Srdcové defekty reumatické mitrálne;
 • flebotrombóza;
 • Pooperačné obdobie na zabránenie vzniku krvných zrazenín.

Prírodné antikoagulanciá

Vďaka procesu zrážania krvi sa samotné telo staralo o to, aby krvná zrazenina neprekročila postihnutú cievu. Jeden mililiter krvi môže prispieť k zrážaniu celého fibrinogénu v tele.

Vďaka svojmu pohybu krv udržiava kvapalný stav, ako aj kvôli prírodným koagulantom. Prírodné koagulanty sa produkujú v tkanivách a potom sa dostávajú do krvného obehu, kde zabraňujú aktivácii zrážania krvi.

Tieto antikoagulanciá zahŕňajú:

 • heparín;
 • Antitrombín III;
 • Alfa-2 makroglobulín.

Antikoagulanciá - zoznam

Antikoagulanciá priameho účinku sa rýchlo vstrebávajú a ich trvanie účinku nie je dlhšie ako deň pred opätovným zavedením alebo aplikáciou.

Nepriame antikoagulanciá sa hromadia v krvi a vytvárajú kumulatívny účinok.

Nemôžu byť okamžite zrušené, pretože to môže prispieť k trombóze. Keď sa z nich odoberiete postupne znižujte dávkovanie.

Antikoagulanciám smerujú miestne opatrenia:

 • Masť s heparínom;
 • Liotónový gél;
 • Gepatrombin;
 • Trombless

Antikoagulanciá na intravenózne alebo intradermálne podávanie:

Nepriame antikoagulanciá:

 • hirugen;
 • hirulogu;
 • argatrobanu;
 • Záložka Warfarin Nycomed;
 • Fenilín v tabuľke.

kontraindikácie

Existuje pomerne málo kontraindikácií k používaniu antikoagulancií, takže sa uistite, že ste sa poradili s lekárom o vhodnosti čerpania finančných prostriedkov.

Nemožno použiť s:

 • IBC;
 • Ochorenie peptického vredu;
 • Parenchýmové ochorenia pečene a obličiek;
 • Septická endokarditída;
 • Zvýšená vaskulárna permeabilita;
 • So zvýšeným tlakom pri infarkte myokardu;
 • Onkologické choroby;
 • leukémie;
 • Akútna kardiálna aneuryzma;
 • Alergické ochorenia;
 • Hemoragická diatéza;
 • myómy;
 • Tehotenstvo.

S opatrnosťou počas menštruácie u žien. Neodporúčame dojčiace matky.

Vedľajšie účinky

V prípade predávkovania liekov s nepriamym účinkom môže začať krvácanie.

Pri súbežnom podávaní warfarínu s aspirínom alebo inými protizápalovými liekmi z nesteroidných dávok (Simvastin, Heparin atď.) Sa zvyšuje antikoagulačný účinok.

A vitamín K, preháňadlá alebo paracetamol oslabia účinok warfarínu.

Vedľajšie účinky pri užívaní:

 • alergie;
 • Horúčka, bolesť hlavy;
 • slabosť;
 • Nekróza kože;
 • Zhoršená funkcia obličiek;
 • Nevoľnosť, hnačka, vracanie;
 • Svrbenie, bolesť brucha;
 • Plešatosť.

Čo sú antikoagulanciá, ktoré patria medzi lieky priamej a nepriamej akcie

Aby sa zabránilo výskytu krvných zrazenín ako nebezpečných krvných zrazenín, je v klasifikácii liekov nazývaných antikoagulanciá farmakologická skupina - zoznam liekov je uvedený v akomkoľvek zozname lekárov. Takéto lieky poskytujú kontrolu viskozity krvi, zabraňujú mnohým patologickým procesom a úspešne liečia určité ochorenia hematopoetického systému. Aby bolo zotavenie konečné, prvým krokom je identifikácia a odstránenie krvných koagulačných faktorov.

Čo sú antikoagulanciá?

Jedná sa o predstaviteľov samostatnej farmakologickej skupiny, vyrábanej vo forme tabliet a injekcií, ktoré sú určené na zníženie indexu viskozity krvi, prevenciu trombózy, prevenciu cievnej mozgovej príhody pri komplexnej terapii infarktu myokardu. Takéto lieky nielen produktívne znižujú zrážanie systémového prietoku krvi, ale tiež zachovávajú elasticitu cievnych stien. So zvýšenou aktivitou krvných doštičiek, antikoagulanciá blokujú tvorbu fibrínu, ktorý je vhodný na úspešné liečenie trombózy.

Indikácie na použitie

Antikoagulanciá sa používajú nielen na úspešnú prevenciu tromboembolizmu, takáto schéma je vhodná na zvýšenie aktivity trombínu a na potenciálnu hrozbu tvorby krvných zrazenín v cievnych stenách, ktoré sú nebezpečné pre systémový prietok krvi. Koncentrácia krvných doštičiek sa postupne znižuje, krv získava prijateľnú rýchlosť toku, ochorenie sa ustupuje. Zoznam schválených liekov je rozsiahly a sú predpísané odborníkmi, ak:

 • ateroskleróza;
 • ochorenie pečene;
 • venózna trombóza;
 • vaskulárne ochorenia;
 • trombóza dolnej dutej žily;
 • tromboembolické;
 • krvné zrazeniny hemoroidných žíl;
 • zápal žíl;
 • zranenia rôznej etiológie;
 • kŕčové žily.

klasifikácia

Zjavné výhody prírodných antikoagulancií, ktoré sú syntetizované v tele a prevažujú v dostatočnej koncentrácii na kontrolu viskozity krvi. Prírodné inhibítory koagulácie však môžu podliehať mnohým patologickým procesom, preto je nevyhnutné zaviesť syntetické antikoagulanciá do komplexného liečebného režimu. Pred stanovením zoznamu liekov musí pacient kontaktovať ošetrujúceho lekára, aby sa vylúčili potenciálne zdravotné komplikácie.

Priame pôsobenie antikoagulancií

Zoznam takýchto liekov je určený na potlačenie aktivity trombínu, zníženie syntézy fibrínu a normálnu funkciu pečene. Ide o lokalizované, subkutánne alebo intravenózne heparíny, ktoré sú potrebné na liečbu kŕčových žíl dolných končatín. Účinné zložky sú produktívne absorbované do systémového obehu, pôsobia počas dňa, účinnejšie pri podávaní subkutánne ako pri orálnom podaní. Medzi heparínmi s nízkou molekulovou hmotnosťou lekári rozlišujú nasledujúci zoznam liekov určených na podávanie heparínov topicky, intravenózne alebo orálne:

 • Fraxiparin;
 • Liotónový gél;
 • Clexane;
 • Masť s heparínom;
 • Fragmin;
 • Gepatrombin;
 • Hydrocitrát sodný (intravenózne podávaný heparín);
 • Klivarin.

Nepriame antikoagulanciá

Jedná sa o lieky s dlhodobým účinkom, ktoré pôsobia priamo na zrážanie krvi. Anticoagulanty nepriamej akcie prispievajú k tvorbe protrombínu v pečeni, obsahujú cenné vitamíny v chemickom zložení. Napríklad warfarín je predpísaný na predsieňovú fibriláciu a umelé srdcové chlopne, zatiaľ čo odporúčané dávky aspirínu sú v praxi menej produktívne. Zoznam liekov je nasledujúca klasifikácia kumarínových radov:

 • monokumaríny: warfarín, sinakár, mrakumar;
 • indandóny: fenilín, omefin, dipaxín;
 • Dikoumariny: Dikumarín, Tromeksan.

Pre rýchle normalizáciu zrážanie krvi a prevencii trombózy po infarkte myokardu alebo mŕtvici, lekári odporúčam perorálne antikoagulanciá s obsahom v chemickom zložení vitamínu K. Priradenie tento typ liekov a ďalších patologických stavov kardiovaskulárneho systému, náchylný k chronicity, recidívy. Pri absencii rozsiahleho ochorenia obličiek by sa mal vyzdvihnúť nasledujúci zoznam perorálnych antikoagulancií:

PLA antikoagulanciá

Ide o novú generáciu orálnych a parenterálnych antikoagulancií vyvinutých modernými vedcami. Medzi výhody takejto funkcie patrí rýchly účinok, úplná bezpečnosť rizika krvácania, reverzibilná inhibícia trombínu. Existujú však aj nevýhody takýchto perorálnych antikoagulancií a tu je ich zoznam: krvácanie do tráviaceho traktu, prítomnosť vedľajších účinkov a kontraindikácií. Okrem toho, aby sa zabezpečil dlhodobý terapeutický účinok, je potrebné, aby inhibítory trombínu boli užívané dlhší čas bez toho, aby sa rušili odporúčané denné dávky.

Lieky sú univerzálne, ale účinok v postihnutom tele je selektívnejší, je dočasný, vyžaduje dlhodobé užívanie. Na normalizáciu zrážania krvi bez závažných komplikácií sa odporúča použiť jeden z uvedených zoznamov perorálnych antikoagulancií novej generácie:

Cena antikoagulancií

Ak je potrebné znížiť zrážanlivosť krvi v čo najkratšom čase, lekári prísne zo zdravotných dôvodov odporúčajú užívať antikoagulanciá - rozsiahly zoznam liekov. Konečná voľba závisí od farmakologických vlastností lieku alebo nákladov v lekárňach. Ceny sa líšia a venujú väčšiu pozornosť terapeutickému účinku. Nižšie sa môžete dozvedieť viac o cenách v Moskve, ale nezabudnite na hlavné kritériá takéhoto nákupu. takže:

Názov antikoagulancia je zo zoznamu liekov

Antikoagulanciá - prečo ich užívať? Zoznam liekov

Antikoagulanciá sú skupina liekov, ktoré inhibujú zrážanie krvi a zabraňujú krvným zrazeninám znížením množstva fibrínu. Ovplyvňujú biosyntézu určitých látok, ktoré menia proces zrážania kože a viskozitu krvi. V medicíne sa používajú antikoagulanciá na liečbu alebo prevenciu rôznych chorôb. Lieky sú dostupné v rôznych dávkových formách: tablety, masti a injekčné roztoky.

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré znižujú aktivitu krvného koagulačného systému a zabraňujú nadmerným krvným zrazeninám.

Ako fungujú antikoagulanciá?

Odborníci identifikujú dve skupiny antikoagulancií:

 1. Lieky na priamu činnosť. Ovplyvňuje trombín a znižuje jeho aktivitu. Takéto lieky sa nazývajú inhibítory trombínu, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, rýchlo vstúpia do tela, ľahko sa vstrebávajú do gastrointestinálneho traktu, dostávajú do pečene a sú vylučované cez močovú rúru. Aby sa zabránilo vnútornému krvácaniu, mali by sa ukazovatele zrážanlivosti krvi udržiavať pod kontrolou.
 2. Prípravy nepriamej akcie. Ovplyvňujú syntézu enzýmov zrážajúcich krv v pečeni. Majú nepriaznivý účinok na trombín a nielen inhibujú ich aktivitu. Tieto lieky normalizujú prívod krvi do srdca, vylučujú kyselinu močovú z tela a majú účinok znižujúci hladinu cholesterolu. Môžu byť použité nielen na liečbu trombózy, ale aj ako preventívne opatrenie. Takéto antikoagulanciá sú určené na vnútorné použitie vo forme tabliet. Mali by byť dlhodobo používané ambulantne. Zrušenie by malo dôjsť postupne.

Priame pôsobenie antikoagulancií

Tieto lieky zahŕňajú:

heparín

Heparín má antikoagulačný účinok, inhibuje aktivitu hyaluronidázy, mierne aktivuje fibrinolytické vlastnosti krvi a zlepšuje prívod krvi do srdca. Liečivo znižuje krvný tlak, inhibuje imunitný systém, zvyšuje cievnu priepustnosť a vyvoláva osteoporózu. Najprv sa získal heparín z pečene.

Heparín sodný - antikoagulant priameho účinku, patrí do skupiny stredných molekulárnych heparínov

Liečivo sa podáva intravenózne v núdzových situáciách a subkutánne na profylaxiu. Na lokálnu terapiu sa používajú gély a masti na báze heparínu s antitrombotickými a protizápalovými účinkami. Takéto lieky by sa mali aplikovať v tenkej vrstve na pokožku a mali by sa tlmiť ľahkými pohybmi. V prípadoch trombózy a tromboflebitídy sa zvyčajne predpísajú masti Gepatrombin, Lioton a Heparin.

Venujte pozornosť! Lieky na báze heparínu môžu spôsobiť krvácanie, takže liečba sa vykonáva iba pod dohľadom lekára.

Často sa predpisuje heparín v kombinácii s enzýmovými prípravkami, ktoré majú fibrinolytický účinok. Medzi ne patrí Streptodekaz a fibrinolizín.

Podľa pokynov na použitie má heparín nasledujúce kontraindikácie:

 • patológie, ktoré spomaľujú zrážanie krvi;
 • krvácanie akejkoľvek lokalizácie;
 • ťažké funkčné poruchy obličiek a pečene;
 • akútna a chronická leukémia;
 • anémia;
 • žilová gangréna;
 • akútna aneuryzma.

Cena heparínu sa pohybuje medzi 440-510 rubľov. Produkujte drogu v Rusku.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou sú široko používané na liečbu akútneho koronárneho syndrómu, trombózy v oblasti žily, pľúcnej embólie. Majú nasledujúce výhody:

 • vysoká biologická dostupnosť;
 • dlhotrvajúci účinok;
 • nízke riziko vzniku hemoroidných komplikácií;
 • účinnosť pri subkutánnom podávaní liečiva;
 • dlhý polčas rozpadu;
 • zníženie pravdepodobnosti rozvoja osteoporózy a trombocytopénie;
 • vzácne vedľajšie účinky.

Fragmin

Pri vysokom riziku krvácania a dysfunkcie trombocytov je predpísaný Fragmin. Účinnou zložkou je dalteparín sodný. Tento antikoagulant s nízkou molekulovou hmotnosťou sa uvoľňuje vo forme injekčného roztoku.

Fragmin - priamy antikoagulant, má priamy účinok na systém koagulácie a proti zrážaniu krvi

Fragmin je v takýchto prípadoch kontraindikovaný:

 • imunitná trombocytopénia;
 • oneskorená koagulácia krvi;
 • infekčná endokarditída;
 • poranenia alebo chirurgického zákroku na orgánoch centrálneho nervového systému;
 • individuálnu intoleranciu účinnej látky.

Cena Fragmin - 2050-2480 rubľov. Krajina pôvodu je Belgicko.

Klivarin

Antikoagulačné činidlo, ktoré zahŕňa sodnú soľ reviparínu. Uvoľnite Clivarin vo forme injekčného roztoku. Je určený na primárnu prevenciu venóznej trombózy v dolných končatinách a po chirurgickom zákroku na riziko tromboembólie.

Venujte pozornosť! Clivarin je kontraindikovaný u tehotných žien v prvom trimestri, pretože liek zvyšuje riziko potratu.

Cena Klivarin - 240-260 rubľov. Urobte liek v Nemecku.

Clexane

Je to liek, ktorý má protizápalový a antitrombotický účinok. Pred použitím lieku Clexane doktor zruší všetky lieky, ktoré ovplyvňujú hemostázu. Účinnou zložkou lieku Clexane je enoxaparín sodný. Predpísať liek na hlbokú žilovú trombózu, infarkt myokardu v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou a na prevenciu venóznej trombózy po operácii.

Venujte pozornosť! Clexane je kontraindikovaný na liečbu pacientov mladších ako 18 rokov.

Cena Clexan sa pohybuje od 850-4200 rubľov. Výrobná krajina - Francúzsko.

Inhibítory trombínu

Najčastejším zástupcom tejto skupiny je droga Hirudin. Obsahuje bielkovinu, ktorá bola najskôr izolovaná zo sliny lekárskych pijavíc. Tento antikoagulant má účinok priamo v krvi a zlepšuje jeho vzorec. Hirudin má tiež antiischemické, analgetické a drenážne účinky, zmierňuje opuchy a obnovuje mikrocirkuláciu krvi.

Hirudin - látka obsiahnutá v žľazách hlavnej časti lekárskych pijavíc, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi

Hirudin má nasledujúce údaje:

 • akútna koronárna nedostatočnosť;
 • infarkt myokardu;
 • hlboká žilová trombóza.

Aj Hirudin sa osvedčil v kozmetike. Často sa používa počas peelingu, zlepšuje stav pokožky vo forme krémov a pleťových vody.

Cena Girudin - 150-540 rubľov. Krajina pôvodu - Rusko.

Girudin a Girulog sú syntetické analógy Girudinu. Znižujú riziko úmrtia u pacientov so srdcovým ochorením. Sú to nové antikoagulanciá, ktoré majú viac výhod ako deriváty heparínu. Majú dlhodobý účinok, takže experti v súčasnosti vyvíjajú perorálne antikoagulanciá.

Nepriame antikoagulanciá

Medzi nepriame lieky patrí warfarín, fenilín a neodikumarín.

warfarín

Štruktúra warfarínu obsahuje prvky, ktoré neumožňujú zrážanie krvi. Tento antikoagulant inhibuje účinok vitamínu K, ktorý sa podieľa na procese zrážania krvi, čím sa znižuje riziko tvorby krvných zrazenín.

Warfarín je predpísaný pre trombózu žíl, akútny infarkt myokardu a pľúcny tromboembolizmus. Uvoľnite ho vo forme piluliek.

Warfarín je nepriamy antikoagulant, ktorý znižuje pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín. Používa sa na liečbu a prevenciu trombózy v akomkoľvek mieste

Liek je kontraindikovaný pri akútnom krvácaní, hypertenzii a zhoršenom fungovaní obličiek a pečene. Takisto ju nemôžu používať tehotné ženy.

Terapeutický účinok warfarínu sa vyskytuje 10-12 hodín po podaní. Vedľajšie účinky sú zriedkavé, medzi nimi hematómy, anémia, krvácanie a lokálna trombóza. Môže sa vyskytnúť aj bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie, hnačka.

Warfarin cena - 150-195 rubľov. V Japonsku vyrábajú lieky.

fenilin

Liečivo je založené na fenindione. Terapeutický účinok sa dosiahne 8 až 10 hodín po užití fenilínu. Uvoľnite liečivo vo forme tabliet a prášku.

Fenilín je predpísaný pre trombózu, tromboflebitídu, embolické lézie vnútorných orgánov. Okrem toho sa môže použiť v kombinácii s heparínom.

Venujte pozornosť! Fenylín môže zvýšiť účinok butamidu a glukokortikoidov.

Cena fenilínu - 150-220 rubľov. Krajina pôvodu je Ukrajina.

neodikumarin

Etyl-biskumát je aktívna zložka v neodikumaríne. Uvoľnite liečivo vo forme tabliet. Je určený na liečbu a prevenciu trombózy. Je možné kombinovať tento liek s heparínom.

Neodikumarín sa vzťahuje na antikoagulanty nepriameho účinku, ktoré sú účinné len vtedy, keď sa vstrekujú do tela a neovplyvňujú zrážanlivosť po zmiešaní s krvou mimo tela

Neodikumarín sa líši od ostatných antikoagulancií nepriameho účinku tým, že je účinný len vtedy, keď je vstreknutý do tela a žiadnym spôsobom neovplyvňuje zrážanie krvi. Terapeutický účinok lieku nastáva 2-3 hodiny po podaní.

Cena Neodikumarina - 250-330 rubľov. Produkujte drogu v Rusku.

Používanie antikoagulancií

Antikoagulanciá sú určené na liečbu nasledujúcich ochorení:

 • reumatické ochorenie srdca;
 • akútna trombóza;
 • embolická a trombotická mŕtvica;
 • kŕčové žily;
 • poškodenie myokardu;
 • ateroskleróza;
 • fibrilácia predsiení;
 • aneuryzma aorty;
 • pľúcna embólia.

Venujte pozornosť! Ak užívate antikoagulanciá bez dohľadu lekára, môže to spôsobiť výskyt hemoragických komplikácií.

kontraindikácie

Antikoagulanciá sa neodporúčajú u ľudí, ktorí boli diagnostikovaní s nasledujúcimi patologickými stavmi:

 • žalúdočný vred;
 • hemoroidy sprevádzané krvácaním;
 • chronická hepatitída;
 • fibróza pečene;
 • nedostatok vitamínov C a K;
 • urolitiáza;
 • Verlgovova choroba;
 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • infekčná endokarditída;
 • zhubné nádory;
 • leukémie;
 • intrakraniálna aneuryzma;
 • alkoholizmus;
 • granulomatózna enteritída;
 • retinopatia.
Antikoagulanciá nemajú užívať starší ľudia, počas tehotenstva, laktácie a menštruácie.

Je prísne zakázané užívať antikoagulanty tehotným a dojčiacim ženám počas menštruácie, ako aj starším ľuďom.

Vedľajšie účinky

Antikoagulanciá môžu spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • dyspeptické poruchy;
 • intoxikácia tela;
 • alergické reakcie;
 • dysfunkcia pečene;
 • nekróza;
 • vypadávanie vlasov.

antiagregačné lieky

Antitrombotické činidlá sú skupina liekov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi znížením schopnosti krvných doštičiek a erytrocytov. Sú navrhnuté na zvýšenie terapeutického účinku antikoagulancií a kĺbovej liečby trombózy. Protidoštičkové látky majú tiež anti-dnavú, antispazmodickú a vazodilatačnú aktivitu.

Najznámejšími antiagregačnými činidlami sú aspirín, ticlopidín a dipyridamol. Sú určené na liečbu a prevenciu trombózy, srdcového infarktu a cerebrovaskulárneho ochorenia.

Antikoagulanciá - čo to je, čo to je a ako ich správne používať?

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré znižujú viskozitu krvi a tvorbu krvných zrazenín v krvných cievach. Tieto lieky sú neoddeliteľnou súčasťou liečby kŕčových žíl, rôznych trombóz, flebotrombózy a komorbidít.

Zrazeniny v cievach sú tvorené lepením bielych krviniek - krvných doštičiek a voľne cirkulujúcich bielkovín, ktoré sa nazývajú koagulačné faktory. Niektoré lieky majú priamy vplyv na činnosť krvných buniek a niektorých enzýmov, iné ovplyvňujú pečeň a inhibujú syntézu látok, ktoré regulujú krvné zrazeniny. Zvážte, aké sú antikoagulanciá, ich liekové formy, analyzujte výhody a vlastnosti ich použitia.

Keď sú lieky predpísané

Pred začatím liečby je veľmi ťažké vybrať si - trh ponúka množstvo liekov, od injekcií na intravenóznu infúziu až po perorálne antikoagulanciá. Napriek rôznorodosti foriem - údaje o použití týchto prostriedkov sú rovnaké. Patria medzi ne:

 • Prítomnosť aterosklerotických plátov;
 • Tromboflebitídové žily;
 • Akútna a chronická trombóza;
 • Krvácanie z akejkoľvek etiológie;
 • Rôzne lézie membrán srdca;
 • Chyby mitrálnej chlopne;
 • Poranenie aorty;
 • Nedostatok žilových chlopní a krvácania;
 • Tromboembolizmus alebo cievna blokáda;
 • DIC syndróm;
 • Poruchy srdcového rytmu;
 • Endarteritida a tromboangiitída obliterans.

Tieto ochorenia priamo alebo nepriamo ovplyvňujú krv, tvoria komplikácie vo forme zvýšeného zrážania krvi a krvných zrazenín - tento stav vyžaduje vhodnú liečbu. Antikoagulanciá sú predpísané nielen na liečbu, ale aj na prevenciu ochorení krvi, ako aj kardiovaskulárneho systému.

Napriek vysokej účinnosti majú drogy určité kontraindikácie:

 • Ulcerózne lézie horného zažívacieho systému;
 • Vnútorné krvácanie;
 • Ochorenia pankreasu, pečene, obličiek a srdca;
 • Nedostatok vitamínov;
 • Zápalové ochorenia pľúc a srdca;
 • Útoky srdca a mŕtvice;
 • Trombocytopenická purpura;
 • Cerebrálna vaskulárna aneuryzma;
 • Hemoragická retinopatia;
 • Crohnova choroba;
 • Rôzne formy leukémie;
 • Vek nad 65 rokov;
 • Doba pôrodu a laktácie.

Tehotenstvo je absolútnou kontraindikáciou predpisovania týchto liekov, pretože akýkoľvek antikoagulant patrí k prostriedkom, ktoré menia kvalitatívne vlastnosti krvi, čo môže ovplyvniť vývoj plodu.

Zoznam hlavných vedľajších účinkov užívania antikoagulancií:

 • Alergická reakcia;
 • Kožné lézie;
 • Poruchy trávenia;
 • Postupná deštrukcia kostného tkaniva;
 • Strata vlasov

Vo väčšine klinických prípadov vzniknú komplikácie s predávkovaním - keď denná dávka lieku prekročí maximálnu prípustnú dávku, čo vedie k najrôznejším poruchám.

Klasifikácia a mechanizmus účinku

Krv je telové médium, ktoré je tkanivom. Jednou z jeho buniek sú ochranné telieska - doštičky, ktorých funkciou je zabrániť vzniku krvácania. Normálne je ich životná aktivita regulovaná špeciálnymi enzýmami, ktoré sú v tele prirodzene syntetizované.

Keď dôjde k poškodeniu, krvné doštičky dostanú signál, uzavrú sa do patologickej oblasti a upchávajú ranu. Ak nie je porušená integrita tkanív, biele telá voľne cirkulujú cez krvný obeh, nie sú navzájom spojené a nie tvoria zrazeninu. Pri niektorých chorobách sa vyžaduje prijímanie antikoagulancií, keď sa zráža krv - koncentrácia účinných látok klesá, krvné doštičky sa začnú držať spolu, zomierajú a vytvárajú krvné zrazeniny.

Klasifikácia antikoagulancií je založená na ich mechanizme účinku. Podľa tohto kritéria sa rozlišujú dve skupiny drog:

 • Priame antikoagulanciá - majú priamy účinok na proces tvorby trombov - inhibujú tvorbu trombínu, spomaľujú aktivitu fibrinogénu a zabraňujú regenerácii fibrínu. Celkovo tento mechanizmus účinku antikoagulancií znižuje schopnosť krvných doštičiek vytvárať zrazeniny;
 • Nepriame antikoagulanciá - môžu znižovať tvorbu krvných koagulačných faktorov v pečeni. V dôsledku toho sa krvné doštičky stávajú menej aktívnymi, pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín sa zníži.

Napriek rôznym mechanizmom sa antikoagulanciá priameho a nepriameho účinku rovnako používajú na liečbu ochorení krvi a ciev.

Patogenéza chorôb, znaky klinických prejavov a závažnosť symptómov zohrávajú kľúčovú úlohu pri výbere lieku, ktorý bude predpísaný ošetrujúcim lekárom.

Priame pôsobenie antikoagulancií

Priame antikoagulanciá majú priamy účinok na krvné doštičky a ich enzýmy, čo znižuje percento zrážok a zrazenín. Na tento účel sa používajú prípravky založené na heparíne, selektívne inhibítory faktora XA (cholínesteráza) a prípravky hirudínu. Nebudeme robiť zoznam antikoagulačných liekov, ale analyzovať hlavných predstaviteľov.

heparín

Pôsobí priamo na trombín, znižuje jeho aktivitu a tiež zabraňuje prechodu fibrinogénu na fibrín. Pri použití veľkých dávok podporuje rozšírenie krvných ciev, znižuje ich priepustnosť, zlepšuje prietok krvi cez bypassové cievy a znižuje priľnavosť krvných doštičiek. Najoptimálnejším je použitie intravenóznych injekcií, ako aj subkutánne alebo intramuskulárne.

Vzhľadom na veľký počet vedľajších účinkov sa injekcie podávajú v nemocnici pod dohľadom lekára. Masti a gély na vonkajšie použitie sú široko používané. Cena liečiva je 250-400 rubľov.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou

Jedná sa o poslednú generáciu antikoagulancií, ktoré inhibujú cholínesterázu (CA) a angiotenzín-III, poskytujú vysoký terapeutický účinok. Dôležitým pozitívnym bodom je selektivita účinku - lieky inhibujú aktivitu krvných doštičiek, ale majú malý vplyv na zrážanie krvi. Preto majú lieky minimálne vedľajšie účinky, nespôsobujú krvácanie a sú široko používané v klinickej praxi.

Hlavnými predstaviteľmi tejto skupiny drog:

 • Dalteparin (Fragmin) - dostupný vo forme injekčných roztokov, ktoré sa podávajú intravenózne alebo subkutánne. Intramuskulárne zábery sú prísne zakázané. Má malý vplyv na zrážanie krvi, ale znižuje sedimentáciu krvných doštičiek. Pri významných dávkach sa znižuje zápal a imunitná aktivita. Priemerná cena je 2500-3000 rubľov;
 • Enoxaparín (Flenox, Novoparin, Clexane) - injekcie tohto lieku sa podávajú subkutánne, po ktorých sa takmer úplne vstrebáva do krvi. Akcia začína takmer okamžite a trvá niekoľko hodín. Cena lieku je od 800 do 1200 ruble;
 • Nadroparín (Fraxiparín) je široko používaný pri ateroskleróze, pretože liek nie je zameraný len na zníženie tvorby trombu, ale tiež na boj proti zápalu a znižovaniu krvných lipidov. Najčastejšie sa liek podáva subkutánne, ale intravenózne tekutiny sú povolené pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Môžete si kúpiť riešenie za 2-2,5 tisíc rubľov;
 • Bemiparín (Cybor) je klasický antikoagulant, dobre znižuje priľnavosť bielych krviniek a tvorbu sedimentov. Dostupné v injekčnom roztoku, najúčinnejšia injekcia - subkutánne.

Lekári dôrazne neodporúčajú používať niekoľko typov antikoagulancií v rovnakom čase - účinok liekov z toho sa nezvyšuje a riziko komplikácií sa zvyšuje. Odporúča sa začať liečbu injekciami a hladko sa prepínať na tabletu.

heparinoidy

Tieto lieky selektívne inhibujú CA bez ovplyvnenia angiotenzínu III. Lieky majú fibrinolytický účinok, znižujú tvorbu zrazenín v krvi a znižujú koncentráciu tuku.

Klasickí predstavitelia tejto skupiny:

 • Pentosan Polysulfate - predávané v tabletách a ampulách za cenu 2-2,5 tisíc rubľov. Najvyššia účinnosť sa pozoruje pri použití injekcií;
 • Wessel Due F (Sulodexin) je dostupný vo forme roztoku na injekciu, rovnako ako kapsuly na vnútorné použitie. Počiatočný priebeh zahŕňa prípravu injekcií počas 15-20 dní, potom prejdite do kapsúl, ktoré sa užívajú 1-2 mesiace. Priemerná cena je 2000 rubľov.

Antikoagulancia na báze hirudínu

Účinok účinnej látky je zameraný na zníženie tvorby krvných zrazenín. Na liečbu chorôb sa používajú dve skupiny liekov:

 • Xarelto (Rivaroxaban) - predávaný v tabletách v hodnote 1500 rubľov za balenie. Liek selektívne inhibuje cholínesterázu;
 • Arixtra (Fondaparinux) - injekcie sa podávajú intravenózne alebo subkutánne, intramuskulárne je kontraindikované. Droga je drahá, priemerná cena je 7000 rubľov.

Nepriame antikoagulanciá

Nepriame antikoagulanciá pôsobia na pečeň, po ktorých sa aktivujú komplexné mechanizmy, ktoré ovplyvňujú aktivitu krvných koagulačných enzýmov. Najpopulárnejšie sú: Fenilín a kumarínové antikoagulanciá.

 • Cincumar (Atcenocumarol) je dobrá droga, ale účinok piluliek začína 1-2 dni po jej užívaní. Ak chcete vybrať dávku, odporúča sa kontaktovať svojho lekára. Priemerné náklady - 600-800 rubľov.;
 • Trombarín (Pelentan, Dikumarín, Neodikumarín) - predávaný v tabletách, účinok začína o 2-3 hodiny. Dávka a priebeh liečby sa vyberajú po absolvovaní lekárskych vyšetrení. Cena 700-1000 rubľov;
 • Warfarín sa dobre vstrebáva v črevách, má rýchly účinok na pečeň a zlepšuje krvný obraz. Tablety sú lacné - môžete si ich kúpiť za 80 až 100 rubľov;
 • Fenylín (fenizón) - forma uvoľňovania je podobná predchádzajúcim prípravkom, účinok začína 7-12 hodín po podaní. Dávka je predpísaná a upravená ošetrujúcim lekárom v závislosti od laboratórnych parametrov. Priemerná cena lieku je 100-150 rubľov.

Terapeutický účinok nepriamych antikoagulancií, na rozdiel od liekov s priamym vplyvom, sa pozoruje po niekoľkých hodinách - preto je potrebné, aby sa akumulovali v pečeňových bunkách. Nemožno povedať, že by to boli najlepšie antikoagulanciá v tabletkách - ale liečba sa môže vykonať doma.

Väčšina liekov je zakázaná užívať s alkoholom - alkohol zvyšuje terapeutický účinok, čo spôsobuje riziko krvácania a iných nežiaducich reakcií.

Antikoagulanciá novej generácie

Nedávno sa vedci snažili vyvinúť nové lieky, ktoré majú lepšiu účinnosť a ktorých účinok bude priamo zameraný na blokovanie potrebných enzýmov, ktoré spôsobujú túto chorobu. Dôležitým cieľom je vytvorenie liekov s minimálnymi vedľajšími účinkami, ktoré je možné liečiť nezávisle dospelí i deti.

V poslednej dobe získali nové orálne antikoagulanciá, tabletové formy, širokú popularitu. Tieto lieky zahŕňajú:

Lieky sú priame antikoagulanciá - ovplyvňujú krvné doštičky a ich enzýmy. Prípravy nepriamej akcie sa v súčasnosti nevyvíjajú.

Pomoc pri predávkovaní

Najčastejšou komplikáciou je otravy, ktoré môžu byť spôsobené porušením dávky lieku alebo v dôsledku jeho použitia s alkoholickými nápojmi.

V tejto situácii je naliehavo potrebné prijať tieto opatrenia:

 • Zavolajte sanitku;
 • Dajte pacientovi ležaciu pozíciu;
 • Ak je predávkovanie spôsobené užívaním piluliek - okamžite opláchnite žalúdok, pite veľa vody a spôsobte umelé vracanie.

Lekár vyšetrí pacienta, ak je to potrebné, položí kvapkadlo soľankou alebo vitamínom K, čo spôsobí opačný účinok. Ak je stav pacienta ťažký, bude potrebná hospitalizácia a transfúzia plazmy.

Antikoagulanciá sú výborné lieky používané na liečbu väčšiny ochorení krvi a kardiovaskulárneho systému. Lieky môžu pôsobiť priamo inhibovaním aktivity doštičiek alebo nepriamo cez pečeň. Je potrebné dávať si pozor pri ich užívaní - dodržiavať dávkovanie, nekombinovať liečbu s alkoholom a nevykonávať počas tehotenstva alebo počas dojčenia. Ak sa vyskytnú známky otravy, poraďte sa s lekárom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Sada cvičení a dychové cvičenia pre zlyhanie srdca

obsah

Podmienka nazývaná zlyhanie srdca je veľmi nebezpečná komplikácia mnohých chorôb, ako sú: srdcové chyby, infekcie srdca, ischémia srdca, dedičné zmeny, zlé návyky (alkohol, fajčenie tabaku), cukrovka a ďalšie.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Lieky používané na krátkodobé dýchanie

Takýto fenomén ako dýchavičnosť je často alarmujúcim príznakom ochorení ľudského kardiovaskulárneho systému. Pri dyspnoe je pocit nedostatku vzduchu, dýchanie sa stáva ťažšie ako v normálnom stave.

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Embolizácia maternice: o bezpečnosti postupu a pravdepodobných komplikáciách

Embolizácia maternicových artérií je špičková technológia liečby neoplastických a iných ochorení ženského reprodukčného systému.