Vedci tvrdia, že dávky a poškodenie cholesterolu v krvi sú dlhý čas. Lekári začali chápať túto problematiku v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, keď japonský vedec zistil náhodne statínový enzým. Odpoveď na túto otázku je dvojaká, existuje mnoho výhod a nevýhod, pretože cholesterol nie je vždy škodlivý - je stavebným materiálom pre tkanivá tepien poškodených kyselinami. Čo sú statíny?

Čo sú statíny

Statíny sa používajú v medicíne na zníženie hladiny cholesterolu. Ovplyvňujú ľudské telo na bunkovej úrovni. Pečeň vo fáze syntézy vylučuje kyselinu mevalónovú - ide o prvú fázu tvorby cholesterolu. Statín, ktorý pôsobí na kyselinu, potláča uvoľňovanie prebytku v krvnej plazme. Prístup do krvných ciev a artérií, tento enzým interaguje s bunkami spojivového tkaniva (endotel). Pomáha vytvárať zdravú ochrannú vrstvu na vnútornom povrchu krvných ciev, chráni pred tvorbou krvných zrazenín a zápalových procesov.

Statín je liek, ktorý lekár môže predpisovať na liečbu aj prevenciu srdcových a cievnych ochorení (ateroskleróza, mŕtvica, srdcový záchvat). Je dôležitá úloha statínu na zníženie hladiny cholesterolu? Odpoveď je zrejmá: áno, je to dokázané. Ale zároveň cholesterol poškodzuje ďalšie životne dôležité systémy, najmä staršie osoby. Je potrebné urobiť rozhodnutie spolu s lekárom a na základe určitého počtu testov a testov na tele.

Ako znížiť hladinu cholesterolu v krvi doma so statínmi

Veľa bolo napísané o statíne na zníženie hladiny cholesterolu v domácnosti. Môže byť znížená o lieky, výrobky, doplnky stravy, ľudové prostriedky. Zároveň je potrebné vedieť, že zásobovanie jedlom je iba 20%, zvyšok je produkovaný pečeňou. Čo je lepšie - prírodné lieky alebo drogy - určuje správanie tela a lekár, ktorý vás pozerá.

Lieky na zníženie hladiny cholesterolu

Existujú prírodné a syntetické statíny: tieto lieky môžu znižovať hladinu cholesterolu. Zoznam liekov proti cholesterolu môže pokračovať. Zvážte najmenej vedľajších účinkov:

 1. Prírodné statíny sú vyrobené z húb. Patria medzi ne: Simvastin, Simvastatín, Pravastin a Lovastatin.
 2. Syntetické vlákna získavajú ako výsledok syntézy chemických prvkov. Sú to Atorvastatín, Atoris, Fluvastatín, Roxera a Rosuvastatin / Crest.

Prírodné statíny

Úpravou stravy (najmä tukov) môže telo dostávať statíny. Tuky, ktoré konzumujeme, majú inú interakciu s pečeňou, môžu sa premeniť na iný typ cholesterolu. Pojmy "zlé" a "dobré" dôkladne vstúpili do každodenného života lekárov:

 • Prvá je s nízkou hustotou lipoproteínov. Prispieva k zablokovaniu žíl.
 • Druhý je s vysokou hustotou, jeho úlohou je vyčistiť tepny. Čím vyššia je úroveň druhého, tým lepšia a naopak.

Zdravé tuky sú diétne. Nachádzajú sa v potravinách rastlinného pôvodu: mandle, orechy, zelený čaj, citrusové plody. Pomôže rýchlo znížiť hladinu cholesterolu, mrkvy, cesnaku. Spotreba, morská ryba, morská kapusta, červené víno (suché), čerstvé šťavy pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu bez drog. Je tiež dôležité znížiť počet vajec v menu, cukru a tučného hovädzieho mäsa. Lekár môže predpisovať stravu, ktorá prispieva k normalizácii metabolizmu lipidov.

Diéta je jediný spôsob, ako znížiť hladinu cholesterolu doma. Niektoré pravidlá pomôžu rýchlo nahradiť statíny na zníženie hladiny cholesterolu:

 • sledovanie hmotnosti;
 • aktívny životný štýl;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • konzumácia výživových doplnkov.

Posledné dávkovanie je potrebné vykonať veľmi starostlivo na odporúčanie lekára. Ak sa rozhodnete znížiť hladinu cholesterolu ľudovými prostriedkami, potom musíte venovať pozornosť individuálnej neznášanlivosti zložiek, eliminovať alergény. Neodporúča sa okamžite kúpiť veľké balenia kapsúl, pretože alergie sa môžu vyskytnúť na niektorom z potravinových doplnkov a nie vždy v prvých dňoch podania.

Ako dlho trvajú statíny?

Liečba statínmi môže byť celoživotná, ak sú správne vybraté všetky statíny a racionálne sa používa diéty, potraviny a ľudové lieky. Zníženie obsahu "zlých" tukov v krvi je možné vykonať s prerušeniami (1-2 mesiace) alebo kombináciou liečebných metód. Dĺžka trvania liečby určuje lekár na základe etiológie a priebehu ochorenia (nie viac ako 2 - 3 mesiace). Je potrebné kontrolovať úroveň pravidelne, niekoľkokrát za rok (2-5 krát).

Cena poslednej generácie statínov

Zvážte cenový segment pre drogy z cholesterolu novej generácie. Patria medzi ne pitavastatín, rosuvastatín a ich náprotivky od iných výrobcov. Ak sa pozrieme na porovnanie medzi lekárňou a on-line lekárňou, nárast cien niekedy dosahuje 30%:

Statíny na zníženie hladiny cholesterolu. Zoznam statínov na zníženie hladiny cholesterolu

Hypercholesterolémia obťažuje veľa ľudí. Je známe, že táto patológia je kľúčovým faktorom vo vývoji infarktu myokardu, aterosklerózy, periférnej artritídy a angíny pectoris. V 60% prípadov tieto patológie skončia smrťou. V modernej medicíne sa často používajú vysoko účinné statíny na zníženie hladiny cholesterolu. Prehľady lekárov potvrdzujú pozitívnu dynamiku zmien, ktoré sa pozorujú pri laboratórnych krvných testoch.

Informácie o "škodlivom" a "užitočnom" cholesterole

Cholesterol sa vzťahuje na jednoduché tuky (steroly), syntetizuje sa na 2/3 v pečeni, zvyšok je tretím požitím potravy. Uvedená látka spolu s fosfolipidmi vytvára bunkové membrány, je súčasťou steroidných hormónov (estrogén, testosterón, progesterón), žlčových kyselín a vitamínu D3. Cholesterol sa tiež podieľa na metabolizme vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K, F). Steroly slúžia ako energetický materiál pre kostrové svaly, sú nevyhnutné pre väzbu a transport proteínov.

Zvýšená koncentrácia cholesterolu v krvi vyvoláva tvorbu mastných (aterosklerotických) plakov, ktoré sa ukladajú na stenách krvných ciev. V priebehu času dochádza k zahusteniu tukových plátov, zúžením lumenu tepien, upchávaním krvných ciev. V dôsledku trombózy, mozgových príhod a infarktu sa vyvíjajú. Na zníženie hladiny patologického cholesterolu v krvi sa používajú rôzne prostriedky: tablety, kvapky, masti na vonkajšie použitie atď. Dnes je obrovský počet liekov, ktoré znižujú koncentráciu celkového cholesterolu v krvi.

Prečo to stúpa?

Živočíšne produkty obsahujú významné množstvo cholesterolu, najmä veľa vedľajších produktov, mäso, smotana, maslo, morské plody, vaječný žĺtok. Napriek tomu, cholesterol, ktorý vstupuje do tela s jedlom, prakticky nemá vplyv na jeho obsah v krvi. Koncentrácia tohto prvku v tele je možné regulovať použitím produktov bohatých na polynenasýtené mastné kyseliny. Patria sem: rybí olej, bravčová masť, olej z tresčej pečene, rastlinný olej (repkový, olivový, arašidový, sójový, konopný, atď.). Nasledujúca tabuľka ukazuje potraviny s vysokým obsahom cholesterolu.

Aké sú najbezpečnejšie a najúčinnejšie statíny cholesterolu?

Zvýšené hladiny cholesterolu v krvi vedú k rozvoju aterosklerózy. Táto patológia zahŕňa použitie liekov. Liečba začína použitím statínov. Pomáhajú redukovať umelo cholesterol. Aké sú statíny cholesterolu, ktoré drogy sú najefektívnejšie a najbezpečnejšie - zvážte podrobnejšie.

Statíny - čo to je

Statiny sú skupina liekov, ktoré sú určené na zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Ale drogy nekonajú priamo na neho. Ovplyvňujú činnosť pečene a inhibujú uvoľňovanie enzýmu, ktorý sa podieľa na produkcii cholesterolu.

V ľudskom tele sú jeho zložky - lipoproteíny. Majú vysokú a nízku hustotu. Ak nie sú narušené metabolické procesy, potom lipoproteíny nepredstavujú zdravotné riziko. Nadmerná produkcia cholesterolu však prispieva k tvorbe plakov, čo vedie k rozvoju vážnych ochorení.

Statíny sú zamerané na zníženie počtu nosičov cholesterolu do tkanív. Zároveň sa zvyšuje počet receptorov lipoproteínov s nízkou hustotou na hepatocytoch. Menovite prenášajú cholesterol v opačnom smere - od krvného obehu po pečeň. Vďaka týmto liekom je normálna produkcia cholesterolu. Ich použitie prispieva k tomu, aby sa jeho obsah vrátil do normálu.

Je to dôležité! Aký cholesterol si statíny užívate? Sú potrebné pre osoby s indikátorom nad 5 mmol / l. Po ťažkosti s infarktom myokardu sa pri ťažkých kardiovaskulárnych ochoreniach znížia cieľové hodnoty cholesterolu.

Prehľad liekov

Zvážte statíny, ktorých účinnosť a bezpečnosť je potvrdená klinickými štúdiami.

atorvastatín

Jedná sa o najefektívnejšie pilulky, ktoré pomáhajú normalizovať hladinu cholesterolu a predchádzať problémom s kardiovaskulárnym systémom. Podľa štatistík používanie Atorvastatínu znižuje riziko mozgovej príhody o 50%. Cena tohto lieku dosahuje priemerne 220 alebo 450 rubľov.

Vasilip

Tento nástroj je predpísaný pre rôzne formy hypercholesterolémie, najmä v kombinácii s vaskulárnou aterosklerózou a diabetes mellitus. Vasilip sa používa na prevenciu infarktu a mozgovej príhody. Priemerné náklady na tieto tablety je 150 UAH, alebo 320 rubľov. Jedná sa o lacné, ale účinné pilulky, ktoré pomáhajú normalizovať cholesterol v krvi.

Atoris

Toto je kompletný analóg Atorvastatínu. Zabraňuje tvorbe cholesterolu z lipidov. Atoris tiež pomáha výrazne zvýšiť rýchlosť "dobrého" cholesterolu. Môžete si kúpiť tablety za asi 230 UAH., Alebo 500 rubľov.

Roxer

Tento liek znižuje hladinu cholesterolu. Je účinným liekom s malými vedľajšími účinkami. Roxera je tiež predpísaná na prevenciu kardiovaskulárnych patológií u starších pacientov. Približná cena tohto nástroja - 90 UAH., Alebo 250 rubľov.

Rozart

Liek sa používa na normalizáciu hladín cholesterolu. Je kontraindikovaný pri porušení pečene, aktívnej hepatitíde, ťažkej renálnej insuficiencii. Vzhľadom na vedľajšie účinky by sa mal Rosart dodržiavať prísne podľa pokynov. Môžete si kúpiť tento statín v lekárni pri približnej cene 170 UAH, alebo 400 rubľov.

Merten

Jeden z lacných a účinných liekov. Obsahuje rosuvastatín, má dlhotrvajúci účinok. Pre maximálnu účinnosť sa má Merten užívať v kombinovanej terapii. Približná cena lieku je 150 UAH alebo 300 rubľov.

Rozukard

Pomáha zbaviť sa cholesterolu. Používa sa tiež na prevenciu ochorení srdca a krvných ciev, aterosklerózy. Má množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov, takže sa môže používať len na predpis, prísne dodržiavať dávkovanie. Môžete si kúpiť Rosukard za približne 180 UAH, alebo 420 rubľov.

simvastatín

Liek je určený pre osoby s hypercholesterolémiou. Používa sa ako súčasť komplexnej liečby. Simvastatín je užitočný ako profylaktikum so sprievodným diabetes mellitus, aterosklerózou. Priemerná cena tohto nástroja - 90 UAH., Alebo 200 rubľov.

rosuvastatín

Je to jedna z najúčinnejších liekov znižujúcich cholesterol. Rosuvastatín má dlhotrvajúci účinok. Môžete si kúpiť tablety v priemere za 220 UAH, alebo 500 rubľov.

Je dôležité si pamätať! Najbezpečnejší statín pomôže pri výbere ošetrujúceho lekára pri zohľadnení individuálnych charakteristík pacienta a súvisiacich ochorení!

Obsahuje klasifikáciu statínov

Statíny možno klasifikovať niekoľkými spôsobmi:

 1. Po generáciách: prvá, druhá, tretia a posledná generácia.
 2. Podľa pôvodu: syntetický, polosyntetický a prírodný.
 3. Podľa koncentrácie účinných látok: vysoká dávka, stredná dávka a nízka dávka.

Posledná uvedená klasifikácia je najvýhodnejšia, pretože statíny sú predpísané v rôznych dávkach.

Prírodné statíny pre cholesterol

Na zníženie hladiny cholesterolu v krvi je predpísaná špeciálna strava. Je to nevyhnutné, pretože niektoré potraviny obsahujú prírodné statíny.

Zníženie cholesterolu bez liečby je možné pri použití:

 1. Výrobky obsahujúce kyselinu askorbovú. Patria sem citrusové plody, čierne ríbezle, rakytník, divoká ruža, sladké papriky.
 2. Produkty s kyselinou nikotínovou. Jedná sa o všetky druhy orechov, chudého mäsa, červenej ryby.
 3. Omega-3 mastné kyseliny - červené ryby, akýkoľvek rastlinný olej.
 4. Polikonazola. Obsahuje sa v cukrovej trstine, ktorú je možné zakúpiť v lekárni.
 5. Pektín. Jeho maximálna koncentrácia je zaznamenaná u jabĺk, mrkvy, kapusty, fazule, obilniny, otruby.
 6. Resveratrol - hrozno.
 7. Kurkuma.

Pomáha tiež znížiť hladinu cholesterolu cesnaku.

Musím piť statíny pri dodržiavaní anti-cholesterolu? Správna výživa je súčasťou terapie. Preto je bežné, že pacient normalizuje stav, mení stravu a užíva lieky v tejto skupine.

Výhody a poškodenie statínov

Lieky v tejto skupine majú niekoľko výhod. Patria medzi ne:

 1. Znižovanie rizika smrti pri vývoji kardiovaskulárnych ochorení.
 2. Pravdepodobnosť srdcového záchvatu sa zníži o 30%.
 3. Pri pravidelnom používaní statínov sa cholesterol znižuje o 40-55%.
 4. Najnovšia generácia statínov neobsahuje toxické látky. Vedľajšie účinky sa pozorujú v zriedkavých prípadoch.
 5. Statíny majú veľa analógov. Každá osoba si môže vybrať ten správny liek za cenu.

Poškodenie statínov je spôsobené tým, že môžu spôsobiť také reakcie organizmu:

 • neprimerané zmeny nálady, agresie, apatie, panika;
 • celková slabosť tela;
 • poškodenie nervov s nezápalovou povahou;
 • dysfunkcia tráviaceho systému;
 • bolesť kĺbov a svalov;
 • pokles koncentrácie krvných doštičiek.

Statíny môžu tiež viesť k narušeniu metabolických procesov, preto musia byť prísne dodržiavané podľa pokynov.

kontraindikácie

Po prvé, táto skupina liekov je kontraindikovaná pre ženy počas tehotenstva. V takých prípadoch je tiež zakázané ich používať:

 • alergické prejavy, individuálna intolerancia k zložkám drog;
 • závažné ochorenie obličiek;
 • porucha endokrinného systému;
 • patológia muskuloskeletálneho systému;
 • chronické ochorenie pečene.

Ak používate statíny dlhší čas vo veľkom dávkovaní, môžu spôsobiť tieto vedľajšie účinky:

 • bolestivé pocity v zažívacom trakte;
 • zápcha;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • znížený počet krvných doštičiek;
 • opuch horných a dolných končatín;
 • nadváha, obezita;
 • svalové kŕče;
 • bolesť chrbta;
 • ochorenia kĺbov.

Mali by ste tiež zvážiť kompatibilitu liekov na komplexnú liečbu. Používanie liekov, ktoré nie sú kompatibilné so statínmi, môže mať vážne následky.

V súhrne je potrebné poznamenať, že statíny sú celkom bezpečné a účinné lieky za predpokladu, že sú správne použité. Pri hodnotení jednotlivých charakteristík tela, sprievodných ochorení pacienta, ošetrujúci lekár zvolí najefektívnejšie prostriedky.

Statíny: ako konať, indikácie a kontraindikácie, kontrola liekov, čo nahradiť

Cholesterol alebo cholesterol je látka, ktorá v ľudskom tele vykonáva dôležité funkcie. Patria medzi ne:

 • Účasť ako stavebný materiál v živote prakticky všetkých buniek tela, pretože molekuly cholesterolu sú zahrnuté v bunkovej membráne a poskytujú jej silu, flexibilitu a "plynulosť"
 • Účasť na procese trávenia a tvorbe žlčových kyselín potrebných na rozklad a absorpciu tukov v gastrointestinálnom trakte,
 • Účasť na tvorbe hormónov v tele - steroidné hormóny nadobličiek a pohlavných hormónov.

Obsah cholesterolu v tele sa skladá z dvoch zložiek - jej syntézy (tvorby) v bunkách pečene (80%) a externe dodávaných s jedlom (20%). Vaječný žĺtok, mliečne výrobky, mäso, pečeň a obličky hydiny a zvierat sú bohaté na cholesterol.

Prebytok cholesterolu v krvi vedie k tomu, že jeho nadbytočné molekuly sa môžu ukladať na stenách krvných ciev (najmä tepien). Vytvárajú sa aterosklerotické pláty, ktoré bránia prúdeniu krvi cez tepny a niekedy spolu s krvnými zrazeninami, ktoré sú k nim pripojené, úplne blokujú lumen cievy, čo prispieva k rozvoju infarktu a mŕtvice.

Rýchlosť celkového cholesterolu v krvi dospelých pacientov by nemala byť vyššia ako 5,0 mmol / l, u pacientov s koronárnym srdcovým ochorením nie viac ako 4,5 mmol / l a u pacientov s infarktom myokardu nie viac ako 4,0 mmol / l.

Čo sú statíny a ako fungujú?

V prípadoch, keď má pacient zvýšené riziko infarktu myokardu v dôsledku aterosklerózy a porúch metabolizmu cholesterolu, prejavuje dlhodobé užívanie liekov znižujúcich hladinu lipidov.

Statíny sú lieky na zníženie lipidov (znižujúce hladinu lipidov), ktorých mechanizmom účinku je inhibícia enzýmu, ktorý podporuje tvorbu cholesterolu. Práca na princípe "žiadny enzým - žiadny cholesterol". Navyše v dôsledku sprostredkovaných mechanizmov prispieva k zlepšeniu poškodenej vnútornej vrstvy krvných ciev v štádiu, keď je ešte stále nemožné diagnostikovať aterosklerózu, ale ukladanie cholesterolu na stenách už začína - v počiatočnom štádiu aterosklerózy. Majú tiež priaznivý vplyv na reologické vlastnosti krvi, čím sa znižuje viskozita, čo je dôležitý faktor zabraňujúci tvorbe krvných zrazenín a ich pripojenie k plakom.

Najefektívnejšie v súčasnosti uznávané statíny sú najnovšia generácia, obsahujúca ako účinnú látku atorvastatín, cerivastatín, rosuvastatín a pitavastatín. Lieky poslednej generácie nielen znižujú hladinu "zlého" cholesterolu, ale zvyšujú aj "dobrú" krvnú hladinu. Dnes sú to najlepšie statíny a účinok ich užívania sa rozvíja už počas prvého mesiaca nepretržitého podávania. Statíny sú predpisované raz denne v noci, je možné ich kombinovať v jednej tablete s inými kardiologickými liekmi.

Samostatné užívanie statínov bez konzultácie s lekárom je neprijateľné, pretože je potrebné určiť hladinu cholesterolu v krvi pred užívaním lieku. Okrem toho, ak je hladina cholesterolu menšia ako 6,5 mmol / l, do šiestich mesiacov by ste sa mali pokúsiť znížiť hladinu cholesterolu diétou, zdravým životným štýlom a iba vtedy, ak tieto opatrenia zlyhajú, lekár rozhodne, či sa má statín predpisovať.

Z pokynov na použitie statínov možno zdôrazniť hlavné body:

Indikácie pre predpisovanie statínov

Hlavnou indikáciou je hypercholesterolémia (vysoký cholesterol) s neúčinnosťou metód, ktoré nie sú liekom, a familiárna (dedičná) hypercholesterolémia s neúčinnosťou stravy.

aktívnu progresiu aterosklerózy a vysoké riziko cievneho blokovania - hlavná indikácia na použitie statínov

Vymenovanie statínov je povinné pre osoby s hypercholesterolémiou spojené s nasledujúcimi ochoreniami, pretože ich použitie v kombinácii s inými liekmi predpísanými lekárom spoľahlivo znižuje riziko náhlej srdcovej smrti:

 • Osoby staršie ako 40 rokov s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení,
 • Koronárna choroba srdca, angína,
 • Infarkt myokardu,
 • Koronárny bypass alebo vloženie stentu do ischémie myokardu,
 • cievna mozgová príhoda,
 • obezita,
 • Diabetes mellitus
 • Prípady náhlej smrti srdca u blízkych príbuzných mladších ako 50 rokov.

kontraindikácie

Kontraindikácie zahŕňajú abnormálnu funkciu pečene (hepatitídu, cirhózu) v aktívnom štádiu, alergické reakcie počas predchádzajúcej aplikácie liekov. Statíny by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy alebo ženy v reprodukčnom veku, ktoré nepoužívajú spoľahlivé metódy antikoncepcie. Statíny neovplyvňujú iné typy metabolizmu (bielkoviny, sacharidy, purínový metabolizmus), takže sa môžu používať u pacientov s diabetes mellitus, dnou a inými sprievodnými chorobami.

Vedľajšie účinky

Menej ako 1% pacientov užívajúcich statíny dlhší čas a neustále sa rozvíjajú nevoľnosť, poruchy spánku, svalová slabosť, strata sluchu, strata chuti, rýchly srdcový tep, prudký pokles a zvýšenie krvného tlaku, zníženie hladín krvných doštičiek, nazálne krvácanie, pálenie záhy, bolesť brucha, nevoľnosť, nestabilná stolica, časté močenie, znížená potencia, bolesť svalov a kĺbov, rabdomyolýza (zničenie svalového tkaniva), zvýšené potenie, alergické reakcie.

Viac ako 1% pacientov má závraty, nauzeu, bolesť v srdci, suchý kašeľ, kongesciu nosa, periférny edém, zvýšenú citlivosť kože na slnečné svetlo, kožné reakcie, ako je svrbenie, začervenanie, ekzém.

Môžu sa statiny kombinovať s inými liekmi?

Podľa odporúčaní WHO a American Heart Association sú statíny povinným liekom pri liečbe koronárnych ochorení srdca s vysokým rizikom vzniku komplikácií a infarktu myokardu. Predpísané lieky na zníženie hladiny cholesterolu nie sú dostatočné, preto základné liečivá sú zahrnuté do liečebných štandardov - betablokátory (bisoprolol, atenolol, metoprolol atď.), Antiagregačné lieky (aspirín, aspirín Cardio, aspikor, trombos Ass atď. enalapril, perindopril, quadripril atď.) a statíny. Vykonalo sa veľa štúdií, ktoré dokazujú, že používanie týchto liekov v komplexe je bezpečné. Okrem toho, keď sa kombinuje napríklad pravastatín a aspirín v jednej tablete, riziko infarktu myokardu (7,6%) je významne znížené v porovnaní s užívaním liekov samostatne (takmer 9% a 11% pri užívaní pravastatínu a aspirínu).

Preto ak boli staršie statíny predpísané na noc, to znamená, že oddelene od užívania iných liekov, svetová lekárska komunita v súčasnosti dospieva k záveru, že užívanie kombinovaných liekov v jednej tablete je výhodnejšie. Z týchto kombinácií sa testujú lieky nazývané polypill, ale ich hmotnosť je stále obmedzená. Už úspešne používané lieky s kombináciou atorvastatínu a amlodipínu - caduet, duplexer.

Pri vysokej hladine cholesterolu (viac ako 7,4 mmol / l) je možné spoločné užívanie statínov s liekmi na jeho zníženie z inej skupiny - fibrátov. Takéto vymenovanie by mal vykonávať iba lekár, ktorý starostlivo posúdi riziká vedľajších účinkov.

Nemôžete kombinovať užívanie statínov s grapefruitovou šťavou, pretože obsahuje látky, ktoré spomaľujú metabolizmus statínov v tele a zvyšujú ich koncentráciu v krvi, ktorá je plná vývoja nepriaznivých toxických reakcií.

Taktiež by ste nemali užívať tieto lieky alkoholom, antibiotikami, najmä klaritromycínom a erytromycínom, pretože to môže mať toxický účinok na pečeň. Antibiotiká iných skupín v kombinácii s liekmi na zníženie hladiny cholesterolu sú bezpečné. Na hodnotenie funkcie pečene je potrebné vykonať biochemický krvný test každé tri mesiace a určiť hladinu pečeňových enzýmov (AlAT, AST).

Harm and Benefit Klady a zápory

Každý pacient, ktorý užíva lieky predpísané lekárom, si myslí o správnosti predpisov. Užívanie statínov nie je výnimkou, hlavne preto, lebo často môžete počuť o nebezpečenstvách týchto liekov. Tento názor možno rozptýliť, pretože v posledných rokoch boli vyvinuté novšie lieky, ktoré sú výhodnejšie ako škodlivé.

Výhody užívania statínov

 1. Zníženie úmrtnosti na srdcové príčiny o 40% počas prvých piatich rokov;
 2. Zníženie rizika mŕtvice a srdcového infarktu o 30%;
 3. Účinnosť - znižuje hladinu cholesterolu s konštantným použitím 45 - 55% pôvodnej vysokej hladiny. Na posúdenie účinnosti pacienta by sa mal každý mesiac vykonať krvný test na cholesterol;
 4. Bezpečnostné užívanie statínov poslednej generácie v terapeutických dávkach nemá významný toxický účinok na telo pacienta a riziko vedľajších účinkov je extrémne nízke. Viaceré štúdie, ktoré vykonávajú dlhodobé sledovanie pacientov, ktorí dlhodobo užívajú statíny, preukázali, že ich užívanie môže vyvolať vývoj cukrovky 2. typu, rakoviny pečene, katarakty a duševného postihnutia. Bolo však vyvrátené a bolo preukázané, že takéto choroby vznikajú v dôsledku iných faktorov. Okrem toho pozorovania vykonané v Dánsku pre pacientov s existujúcim diabetes mellitus typu 2 od roku 1996 ukázali, že riziko vzniku komplikácií diabetu, ako je diabetická polyneuropatia, retinopatia sa zníži o 34% a 40%;
 5. Veľké množstvo analógov s jednou aktívnou zložkou v rôznych cenových kategóriách, ktoré pomáhajú pri výbere lieku pri zohľadnení finančných možností pacienta.

Nevýhody užívania statínov

 • Vysoké náklady na niektoré originálne lieky (Crestor, Rosucard, Lescolian Forte). Našťastie sa táto nevýhoda ľahko odstráni nahradením lieku tou istou aktívnou zložkou lacnejším náprotivkom.

Takéto výhody a neporovnateľné výhody by samozrejme mali brať do úvahy aj pacienti, ktorí majú náznaky na vstup, ak pochybujú o tom, či je statín bezpečný a starostlivo zvažuje klady a zápory.

Prehľad liekov

Zoznam najčastejšie predpísaných liekov pre pacientov je uvedený v tabuľke:

Napriek takýmto veľkým rozdielom v nákladoch na statíny, lacnejšie analógy nie sú v žiadnom prípade nižšie ako drahé lieky. Preto, ak pacient nemôže dostať pôvodnú drogu, je celkom možné nahradiť ho lekárskym predpisom podobným a dostupnejším.

Video: statíny v programe "Zdravie"

Je možné znížiť hladinu cholesterolu bez piluliek?

Pri liečbe aterosklerózy ako prejavu nadmerného "zlého" cholesterolu v tele, by prvé z lekárskych predpisov mali byť odporúčaniami pre korekciu životného štýlu, pretože ak hladina cholesterolu nie je príliš vysoká (5,0 - 6,5 mmol / l) a riziko srdcových komplikácií je pomerne nízke, môžete skúsiť normalizovať prostredníctvom takýchto aktivít:

 • Správna výživa, organizácia spôsobu stravovania s výnimkou tučných, vyprážaných potravín. Uprednostňuje sa jedlá v pare, varené, dusené. Spotreba vajec (žĺtkov), mäsových odrôd mastných kyselín, vedľajších produktov (pečeň a obličky), mliečnych výrobkov je obmedzená. Je dôležité nevylučovať tieto výrobky, ale len mierne používať v súlade so zásadami správnej výživy, pretože telo potrebuje cholesterol ako stavebný materiál mozgu, pečene, krviniek a iných orgánov a tkanív. Preto nestojí za to, aby ste jedli s obsahom vôbec.
 • Adekvátny stav fyzikálnej aktivity kardiovaskulárneho systému (chôdza, gymnastika, outdoorová aktivita atď.).
 • Odmietanie zlých návykov, ako dokázali vedci, že zneužívanie alkoholu a fajčenie zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi.

Niektoré potraviny obsahujú takzvané prírodné statíny. Medzi takýmito výrobkami sú najviac študované cesnak a kurkuma. Prípravky z rybieho tuku obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú normalizovať metabolizmus cholesterolu v tele. Môžete si vziať rybí olej nakúpený v lekárni a môžete variť rybie pokrmy (pstruh, losos, losos atď.) Niekoľkokrát do týždňa. Vítaná je spotreba v dostatočnom množstve rastlinných vlákien, ktoré sa vyskytujú v jablkách, mrkve, obilninách (ovsených vločkách, jačmeni) a strukovinách.

Pri absencii účinku metód, ktoré nie sú liekom, lekár predpíše jeden z liekov na zníženie hladiny lipidov.

Na záver by som rád poznamenal, že napriek obavám pacientov a myšlienke nebezpečenstva statínov je ich účel plne odôvodnený v prípade pokročilej aterosklerózy s ochorením koronárnych artérií, pretože tieto lieky skutočne predlžujú život. Ak máte zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi bez prvých príznakov vaskulárnych lézií, mali by ste jesť správne, aktívne sa pohybovať, viesť zdravý životný štýl a potom nebudete musieť v budúcnosti premýšľať nad tým, či potrebujete statíny.

Zoznam statínov poslednej generácie, názvy liekov a ich porovnanie

V závislosti od prítomnosti iných rizikových faktorov, aterosklerózy a jej klinických prejavov (v minulosti alebo súčasnosti) boli všetci dospelí rozdelení do 3 rizikových skupín, z ktorých každá má svoju vlastnú prijateľnú hladinu cholesterolu.

Úloha cholesterolu v ľudskej smrti je jednoduchá: napĺňa cievy s tukami a vytvára aterosklerotické pláty na stenách. Začiatok tragédie sa vyskytuje vtedy, keď sú do nej pripojené krvné doštičky, ktoré prekrývajú plavidlo.

Krvný tlak sa zastaví, ak sa plaketa nachádza v cievnej ceste, objaví sa infarkt myokardu, ak je mozgová mozgová príhoda a gangréna končatiny v končatinách.

Po mnoho rokov v arzenáli lekárov bola jedinou metódou boja proti zvýšenému cholesterolu kontrola jeho hladiny s následným predpisovaním statínov, triedy liekov na znižovanie cholesterolu a liečbu aterosklerózy. Nový výskum v medicíne nútil špecialistov, aby sa na tento problém inak pozreli.

Statíny - čo to je?

Tieto lieky sú na prvom mieste v počte pacientov, ktorí ich užívajú. Mechanizmus účinku liekov znižujúcich hladinu lipidov je založený na inhibícii enzýmov s komplexným názvom "HMG-CoA reduktáza", čo vyvoláva produkciu nového cholesterolu v pečeni.

Statíny obnovujú poškodené krvné cievy, keď ešte nebola identifikovaná ateroskleróza, ale v stenách sa už nahromadzuje "zlý" cholesterol. Zlepšujú lieky a reologické možnosti krvi: znižujú viskozitu, zabraňujú vzniku krvných zrazenín.

Z hľadiska účinnosti vedú liečivá zo zvýšenej cholesterolu novej generácie na báze atorvastatínu, cerivastatínu, rozvastatínu a pitavastatínu.

Statíny nielen znižujú koncentráciu škodlivého cholesterolu, ale tiež zvyšujú množstvo prínosu. Výsledok užívania drog v tejto skupine je možné vidieť mesiac po pravidelnom používaní. Statíny sú predpisované 1 krát denne, v noci je možná kombinácia kardiologických prostriedkov a jednej pilulky.

Samotná liečba statínmi je neprijateľná, lebo odporúčania lekára sú založené na výsledkoch biochemických krvných testov, najmä na dôkazoch LDL. Ak tento parameter nepresahuje 6,5 mmol / l, zníži sa úpravou stravy a životného štýlu. Ak tieto opatrenia nestačia, šesť mesiacov neskôr lekár predpisuje statíny.

Pre neznámeho spotrebiteľa nie je ľahké pochopiť: rosuvastatín a atorvastatín - aký je rozdiel medzi týmito a inými podobnými liekmi, inhibítormi enzýmu, ktorý syntetizuje cholesterol? Rosuvastatín je liek novej generácie, ktorý sa priaznivo porovná s jeho predchodcami.

Pri dávkach zodpovedajúcich atorvastatínu má výraznejší účinok. Dôležitým argumentom bude nižšia toxicita.

Viac informácií o tom, ako robiť statíny správne vo videu, sa dozviete.

Životné výkonové lieky

Ak sa liečba bez liekov ukázala ako neúčinná, tradičnou hlavnou indikáciou pre predpisovanie inhibítorov bola hypercholesterolémia (vrátane vysokého obsahu cholesterolu genetického charakteru).

Dnes sú statíny predpísané aj pri normálnych hladinách cholesterolu:

 1. Pacienti s CHD;
 2. Po infarkte myokardu;
 3. Po chirurgickom zákroku na koronárnych artériách (stenting, bypass);
 4. Ak pacient utrpel mŕtvicu;
 5. S cukrovkou s vysokým LDL.

Účinok statínov je oveľa širší ako jednoduchá normalizácia hladín cholesterolu v celosvetovom meradle - sú to drogy predlžujúce životnosť. Rozhodujúcim faktorom pri určovaní statínov je aktívne progresívna ateroskleróza. Všetky tieto patológie, rovnako ako dedičná predispozícia, poskytujú zvýšené riziko poškodenia ciev.

Táto trieda liekov je kontraindikovaná pri hepatitíde, cirhóze a iných patologických ochoreniach pečene. Nedoporučujeme statíny počas tehotenstva a počas dojčenia. Neužívajte ich ani ženy v plodnom veku, ak nie sú chránené spoľahlivými antikoncepčnými prostriedkami. Nepoužívajte statíny, ak sú identifikované alergické reakcie.

Statíny nemajú nepriaznivý vplyv na iné procesy - metabolizmus bielkovín, sacharidov, purínov, diabetikov, pacientov s dnou a iných ochorení ich môže bezpečne použiť.

Vedľajšie účinky

Takéto lieky vo výrobe podliehajú najprísnejšej kontrole na vedľajšie účinky. Napríklad rosuvastatín bol skúmaný už dva roky, atorvasatin, lovastatín a simvastatín - po dobu 3-5 rokov. Okrem presvedčivých štatistík o prevencii infarktu existujú aj ďalšie výhody.

Riziko nežiaducich účinkov pri predĺženej liečbe statínmi nepresahuje 1%. Medzi tieto účinky:

 • Porucha spánku;
 • Porucha sluchu;
 • Slabosť a bolesť svalov a kĺbov;
 • Poruchy svalov;
 • Zmena vnímania chuti;
 • tachykardia;
 • Diferenciálny krvný tlak;
 • Znížená koncentrácia doštičiek;
 • krvácanie z nosa;
 • Poruchy hnačky;
 • Poruchy črevného pohybu a močenia;
 • Znížená sexuálna aktivita
 • Nadmerné potenie;
 • Alergie.

Viac ako 1% pacientov môže mať závraty, bolesť na hrudníku, kašeľ, opuch, vysokú citlivosť na aktívne slnečné žiarenie, podráždenie kože (od začervenania až po ekzém).

Prečítajte si viac o tom, či je vždy potrebné statíny, - na tomto videu

Zlučiteľnosť s inými liekmi

WHO a American Heart Association odporúčajú statíny ako podstatnú súčasť liečby koronárnych artérií, ak je riziko komplikácií dostatočne vysoké. Určenie tejto kategórie pacientov znamená len zníženie hladiny cholesterolu nestačí.

Štandardná terapia zahŕňa:

 • B-blokátory (ako je bisoprolol, atenolol, metoprolol);
 • Protidoštičkové látky (vo forme aspirínu, aspikory, trombotického zadeka);
 • Inhibítory ACE (perindopril, quadripril, enalapril);
 • Statíny.

Početné štúdie potvrdzujú bezpečnosť používania týchto liekov v komplexe.

V niektorých prípadoch kombinácia rôznych liekov v jednej tablete (napríklad pravastatín + aspirín) znižuje riziko srdcového infarktu (iba 7,6%) v porovnaní s užívaním týchto liekov oddelene (9% pre pravastatín a 11% pre aspirín).

Tradične boli statiny predpísané na prijatie v noci, oddelene od iných druhov liekov. Farmaceti dnes ponúkajú kombináciu viacerých liekov v jednej tablete, ktorú lekári považujú za vhodnejšiu. Medzi týmito liekmi - duplex, caduet, ktorý kombinuje atorvastatín a amlodipín v jednej tablete.

Predstavuje sa nový spôsob komplexnej expozície - Polypill.

Ak hladiny cholesterolu prekročia 7,4 mmol / l, statíny sa kombinujú s fibrátmi (alternatívnou skupinou liekov znižujúcich hladinu cholesterolu). Ktoré statiny sú v konkrétnom prípade najefektívnejšie a najbezpečnejšie, rozhodne lekár a analyzuje všetky možné riziká.

Je neprijateľné užívať statíny a tablety premyť grapefruitovou šťavou, pretože obsahuje zložky, ktoré inhibujú vstrebávanie statínov. Zvyšovaním ich obsahu v krvi je nebezpečná akumulácia toxínov.

Nekompatibilná liečba s liekmi tejto skupiny s alkoholickými nápojmi a niektorými antibiotikami: ako je klaritromycín a erytromycín, ktoré vytvárajú dodatočný stres na pečeň.

Ďalšie antibiotiká sú celkom kompatibilné s liekmi, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Stav pečene sa má monitorovať každé tri mesiace, pričom v krvných testoch sa určí miera pečeňových enzýmov.

Výhody a poškodenie statínov

Štúdium receptov, každý rozumný pacient si myslí o účinnosti liekov: koľko prínosov statínov prekročí možnú škodu, o ktorej sa toľko hovorilo? Rozptýlenie pochybností pomôže informáciám o nových liekoch s minimálnymi nežiaducimi dôsledkami.

Tieto výhody sú pre ich účinnosť:

 • Zníženie percenta úmrtí na srdcové ochorenia o 40% v priebehu 5 rokov.
 • Zníženie pravdepodobnosti výskytu infarktu a mŕtvice o 30%.
 • Zníženie cholesterolu o 45-55% (s pravidelným a dlhodobým užívaním). Ak chcete analyzovať dynamiku, je potrebné každý mesiac skontrolovať hladinu cholesterolu v krvi.
 • Použitie terapeutickej dávky statínov poslednej generácie nedáva toxické účinky. Dlho sa predpokladalo, že statíny môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny pečene, cukrovky typu 2, katarakty, demencie. Moderné štúdie vyvrátili túto mylnú predstavu a dokázali, že podobné dôsledky vznikajú z iných dôvodov. Od roku 1996 sa v Dánsku monitorovali diabetici. Pravdepodobnosť komplikácií diabetu, ako je retinopatia, polyneuropatia sa znížila o 40 a 34%.
 • Veľký výber podobných liekov rôznych nákladov s bežnou aktívnou zložkou. Na tematických fórach sa ľudia často pýtajú: simvastatín alebo atorvastatín - čo je lepšie? Prvá možnosť - zástupca prírodných statínov, druhý - moderný syntetický. So všetkými rozdielmi v štruktúre a metabolických dráhach majú lieky podobný farmakologický účinok. Značne sa líšia ceny: simvostatín je oveľa lacnejší ako atorvastatín.

Medzi nedostatky možno spomenúť vysoké náklady na Crestor, Rosocard, Lescola Forte a iné pôvodné statíny poslednej generácie. Pre každý názov uvedených liekov si vždy môžete vybrať generiku s dostupnou cenou.

Pôvodný pohľad francúzskeho profesora Debra na problém výhod a nevýhod liečby statínmi nájdete na videu

Statin Review

V tabuľke je uvedený zoznam statínov - liekov, ktorých názvy sa najčastejšie nachádzajú v lekárskych predpisoch.

Prehľad liekov na zníženie hladiny cholesterolu v krvi: statíny a iné lieky

Zvýšená koncentrácia cholesterolu zvyšuje riziko srdcových a cievnych ochorení. Cholesterolové pilulky pomáhajú účinne znižovať nebezpečnú hladinu látky, predchádzať výskytu komplikácií a zlepšovať kvalitu života pacientov, ktorí mali srdcový infarkt, mozgovú príhodu, ochorenie koronárnych artérií.

Statíny pre cholesterol: ak sú predpisované, vedľajšie účinky

Inhibítory HMG-CoA reduktázy, inými slovami, sú statíny hlavnou skupinou liekov predpísaných pre vysoký cholesterol, ktoré nemajú analógy. Ak množstvo škodlivého LDL je výrazne vyššie ako normálne a úprava výživy nepomôže k náprave, je pacientovi predpísaná dlhodobá liečba statínmi.

Princípom ich pôsobenia je potlačenie pôsobenia enzýmu zodpovedného za produkciu cholesterolu v pečeni a spomalenie progresie aterosklerózy. Pravidelný príjem piluliek pomáha predĺžiť život, ľudí trpiacich chronickou aterosklerózou, zlým obehom alebo ktorí trpia chronickými kardiovaskulárnymi patológiami.

Kedy a kto potrebuje statíny

Statiny pre cholesterol sú predpísané pre ľudí s vysokým rizikom vzniku srdcového infarktu a mŕtvice, keď je vysoký cholesterol stabilný, neklesá a je 300-330 mg / dl alebo 8-11 mmol / l, a tiež v prípadoch, keď je splnená aspoň jedna podmienka:

 • srdcový záchvat, mŕtvica alebo ischemický záchvat;
 • chirurgia bypassu koronárnej artérie;
 • aterosklerotické lézie koronárnych artérií;
 • zvýšené hladiny c-reaktívneho proteínu a depozície vápnika v tepnách.

Liečba cholesterolovými tabletami nie je predpísaná prakticky zdravým ľuďom s miernym zvýšením hladín LDL, pretože negatívny účinok na telo bude silnejší ako prínosy. Taktiež sa neodporúča začať liečbu statínmi v nasledujúcich prípadoch:

 • nevýznamné a nestabilné zvýšenie cholesterolu;
 • nedostatok aterosklerózy;
 • nedošlo k infarktu alebo mŕtvici;
 • žiadne vápnikové usadeniny v tepnách alebo je nevýznamné;
 • C-reaktívny proteín je menší ako 1 mg / dl.

Treba mať na pamäti, že liečba statínmi môže trvať celý život. Po zrušení sa hladina cholesterolu vráti na predchádzajúcu úroveň.

Používanie statínov sa má vykonávať len na odporúčanie lekára vzhľadom na množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov. Pri predpisovaní tabliet sa berú do úvahy tieto faktory:

 • vek a pohlavie pacienta;
 • prenesených alebo existujúcich ochorení kardiovaskulárnych a hematopoetických systémov vrátane diabetes mellitus.

Starší pacienti majú užívať statíny s mimoriadnou opatrnosťou, ak používajú iné lieky na liečbu hypertenzie, dny alebo diabetu. Pre túto skupinu pacientov sa kontrolné krvné testy a pečeňové testy vykonávajú dvakrát častejšie.

Vedľajšie účinky statínov

Statiny, ktorých recenzie sú vo väčšine prípadov pozitívne, majú zložitý účinok. Okrem prevencie aterosklerózy sú predpísané po infarkte a mŕtviciach.

Dlhodobé užívanie statínov pomáha:

 • spomaľuje progresiu aterosklerózy;
 • znížiť pravdepodobnosť srdcového infarktu, mŕtvice a koronárnej choroby srdca (CHD);
 • normalizovať hladinu LDL a zvýšiť HDL;
 • obnoviť vlastnosti krvných ciev a zmierniť zápal v nich;
 • zlepšiť kvalitu života pacienta po infarktoch a mŕtviciach.

Je však dôležité si uvedomiť, že táto skupina liekov pôsobí na biochemickej úrovni, čo bráni práci najdôležitejšieho enzýmu zodpovedného za syntézu cholesterolu. Hlavným rizikom statínov je možná deštrukcia pečeňových buniek.

Sledovanie negatívnych účinkov liekov nie je ťažké. Všetci pacienti, ktorí užívajú statíny, sú pod stálym lekárskym dohľadom a pravidelne (raz za 1 až 2 mesiace) vykonajú pečeňové testy a bilirubínovú analýzu. Pri zlom výkonnosti sa liečba zruší a statíny sa nahradia tabletami s jemnejším účinkom.

Lieky znižujúce hladinu cholesterolu majú viacero kontraindikácií a vedľajších účinkov. Okrem negatívneho vplyvu na pečeň môžu spôsobiť poruchy v práci iných systémov a orgánov:

 • Zariadenie svalovo-väzivové. Pacienti trpia ťažkými a dlhotrvajúcimi bolesťami svalov a kĺbov. Nepohodlie spôsobené zápalom a atrofiou svalového tkaniva. Snáď rozvoj myopatie a rabdomyolýzy (závažná komplikácia myopatie, smrť bohatej svalovej oblasti je zriedkavá: 1 prípad na 40 000).
 • Gastrointestinálny trakt. Pilulky na zníženie hladiny cholesterolu majú negatívny vplyv na tráviaci proces. Toto však nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta. Dyspeptické príznaky signalizujú individuálnu intoleranciu k zložkám produktu. V tomto prípade sa zruší alebo zníži dávkovanie.
 • Nervový systém Zhoršená pamäť a myslenie, strata spomienok za posledné časové obdobie. Amnézia môže trvať niekoľko minút alebo hodín. Nežiaduce reakcie sú veľmi podobné Alzheimerov syndrómu. Môže sa vyskytnúť aj paralýza tvárového nervu, porucha svalov a zmena chuti.

Treba mať na pamäti, že nie všetky negatívne reakcie sa môžu vyskytnúť u konkrétneho pacienta. Ako ukazuje prax, frekvencia nežiaducich účinkov liečby nepresahuje 3% (75 z 2500 jedincov).

Diabetes a statíny

Statiny majú ďalšiu významnú nevýhodu - zvyšujú hladinu cukru v krvi o 1-2 mmol / l. To zvyšuje riziko diabetu typu 2 o 10%. A u tých pacientov, ktorí už majú diabetes, užívanie statínov zhoršuje kontrolu a zvyšuje riziko rýchleho progresu.

Treba však pochopiť, že prínosy užívania statínov môžu byť oveľa väčšie ako nepriaznivé účinky, ktoré majú na telo. Drogy účinne znižujú riziko infarktu a mŕtvice, predlžujú očakávanú dĺžku života, čo je oveľa dôležitejšie ako mierne zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Pri cukrovke je veľmi dôležité, aby liečba bola komplexná. Užívanie piluliek sa má kombinovať s nízkouhlíkovou diétou, zvýšenou fyzickou aktivitou a dávkou inzulínu.

Klasifikácia statínov

Skupina statínov obsahuje veľké množstvo liekov. V medicíne sú rozdelené na dva parametre: podľa generácií (obdobie uvoľnenia na farmaceutický trh) a pôvodu.

 • I generácia: simvastatín, pravastatín, lovastatín. Hladiny lipoproteínu s vysokou hustotou sa zvyšujú vo veľmi malých množstvách. Priaznivý vplyv na stav krvných ciev, zlepšenie zloženia krvi, majú antioxidačné vlastnosti. Majú najslabší účinok všetkých liekov. Tablety sa predpisujú pacientom s primárnou hypercholesterolémiou, ktorí sú vystavení vysokému riziku vzniku koronárnej aterosklerózy.
 • Generácia II: fluvastatín. Účinne znižuje produkciu cholesterolu v bunkách, ktoré sa podieľajú na jeho syntéze, zvyšuje zachytenie a produkciu LDL. Zo všetkých liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, má najjemnejší účinok na telo. Predpísaná pre poruchy lipidového metabolizmu na prevenciu komplikácií: koronárna ateroskleróza, ochorenie koronárnych artérií, srdcový infarkt a mŕtvica po chirurgických zákrokoch.
 • Generácia III: Atorvastatín. Efektívne pilulky, ktoré sú predpísané pacientom s komplexnými formami hypercholesterolémie so zmiešaným typom ochorenia, dedičnou predispozíciou. Zobrazuje sa osobám trpiacim kardiovaskulárnymi ochoreniami so zvýšeným rizikom vzniku ochorenia koronárnych artérií.
 • IV generácia: Rosuvastatín, pitavastatín. Najlepšie moderné lieky s najefektívnejším účinkom a minimálnymi vedľajšími účinkami. Znížte LDL a zvyšujte HDL, vyčistite krvné cievy, zabráňte poklesu na cievnych stenách cholesterolu. Používa sa na liečbu a prevenciu aterosklerózy a jej následkov. Na rozdiel od predchádzajúcich generácií liekov rosuvastatín nielen bojuje proti škodlivým lipoproteínom, ale tiež znižuje zápal krvných ciev, čo podľa vedcov je tiež príčinou aterosklerózy. Pitavastatín je ideálny liek pre diabetikov. Toto je jediný prostriedok zo skupiny statínov, ktorý neovplyvňuje metabolizmus glukózy, a preto nezvyšuje jeho hladinu.

Ak existujú chronické ochorenia pečene, odporúča sa používať iba moderné lieky v minimálnych dávkach. Najnovšia generácia statínov chráni bunky pečene a spôsobuje menšie poškodenie tela. Ale sú prísne zakázané kombinovať s alkoholom a akýmkoľvek druhom antibiotík.

Podľa pôvodu sú všetky statíny rozdelené na:

 • Prírodné: lovastatín. Lieky, ktorých hlavnou aktívnou zložkou je kultúra izolovaná z penicilínových húb.
 • Semisyntéza: simvastatín, pravastatín. Sú to čiastočne modifikované deriváty kyseliny mevalónovej.
 • Syntetické: fluvastatín, rosuvastatín, atorvastatín, pitavastatín. Tablety na zníženie hladiny cholesterolu s kvalitatívne novými vlastnosťami.

Nemusíte si myslieť, že prírodné cholesterolové pilulky sú z dôvodu ich zloženia bezpečnejšie. Toto stanovisko je nesprávne. Majú tiež viaceré vedľajšie účinky, rovnako ako ich syntetické náprotivky. Okrem toho odborníci hovoria, že absolútne bezpečné, nie je príčinou negatívnych reakcií, lieky neexistujú.

Statinové generácie, priemerná cena v lekárňach

Aké lieky patria k statínom a ako sú účinné na zníženie hladiny cholesterolu, nájdete v tabuľke.

Cholesterolové pilulky

Všeobecné informácie

Cholesterol je mastný alkohol, organická zlúčenina obsiahnutá v bunkových membránach živých organizmov.

Často sa používajú dva pojmy - cholesterol a cholesterol. Aký je rozdiel medzi nimi? V skutočnosti je to názov tej istej látky, iba v lekárskej literatúre sa používa termín "cholesterol", pretože koncovým "-ol" je jeho vzťah k alkoholom. Táto látka je zodpovedná za prenášanie sily bunkových membrán.

Ale ak je hladina cholesterolu v tele zvýšená, tvoria sa cholesterolové plaky v stenách krvných ciev, čo vytvára pri tvorbe krvných zrazenín priaznivé prostredie. Plaky zúžia lúmen nádoby.

Preto po analýze obsahu cholesterolu sa lekár v prípade potreby rozhodne, čo robiť s vysokým cholesterolom. Ak dekódujúca analýza pre cholesterol naznačuje jeho vysoké hodnoty, často špecialista predpisuje drahé lieky - statíny, ktoré sú určené na prevenciu ochorení kardiovaskulárneho systému. Dôležité je, aby lekár vysvetlil, že po vymenovaní pacient musí tieto pilulky neustále piť, ako to navrhuje návod na použitie.

Ale anti-cholesterol drogy majú určité vedľajšie účinky, o ktorých lekári by mali upozorniť pacientov, vysvetľovať, ako piť pilulky.

Preto každá osoba, ktorá má vysoké hladiny cholesterolu, musí rozhodnúť, či má užívať takéto lieky.

V súčasnosti sa ponúkajú dve hlavné skupiny cholesterolu: statíny a fibráty. Okrem toho odborníci odporúčajú pacientom používať kyselinu lipoovú a omega 3. Nasledujúce sú lieky, ktoré sa používajú na zníženie cholesterolu. Avšak ich použitie sa odporúča len po vyšetrení a predpisovaní lekárom.

Statíny na zníženie hladiny cholesterolu

Predtým, než začnete užívať takéto lieky, potrebujete vedieť, aké sú statíny - čo to je, výhody a poškodenie takýchto liekov atď. Statiny sú chemikálie, ktoré v tele redukujú tvorbu enzýmov potrebných pre proces syntézy cholesterolu.

V pokynoch pre takéto lieky si môžete prečítať nasledovné:

 • Znížte koncentráciu cholesterolu v plazme v dôsledku inhibície HMG-CoA reduktázy, ako aj zníženie syntézy cholesterolu v pečeni.
 • Znížte koncentráciu cholesterolu u ľudí, ktorí trpia homozygotnou familiárnou hypercholesterolémiou, ktorá nie je vhodná na liečbu lipidom znižujúcich liekov.
 • Ich mechanizmus účinku umožňuje znížiť celkovú hladinu cholesterolu o 30-45%, "škodlivú" - o 40-60%.
 • Pri užívaní statínov je hladina HDL-cholesterolu a apolipoproteínu Apovyshaetsya.
 • Lieky znižujú pravdepodobnosť ischemických komplikácií o 15%, najmä podľa zistení kardiológov, riziko angíny a infarktu myokardu klesá o 25%.
 • Nepozorované mutagénne a karcinogénne účinky.

Vedľajšie účinky

Po ukončení užívania môže dôjsť k mnohým negatívnym účinkom:

 • Časté vedľajšie účinky: asténia, nespavosť, bolesť hlavy, zápcha, nevoľnosť, bolesť brucha, hnačka, myalgia, flatulencia.
 • Tráviaci systém: hnačka, vracanie, hepatitída, pankreatitída, cholestatická žltačka, anorexia.
 • Nervový systém: závrat, amnézia, hypestézia, malátnosť, parestézia, periférna neuropatia.
 • Alergické prejavy: vyrážka a svrbenie kože, žihľavka, anafylaxia, exudatívny erytém, Lyellov syndróm.
 • Muskuloskeletálny systém: bolesť chrbta, myozitída, kŕče, artritída, myopatia.
 • Hematopoéza: trombocytopénia.
 • Metabolické procesy: hypoglykémia, diabetes mellitus, prírastok na váhe, obezita, impotencia, periférny edém.
 • Najzávažnejšou komplikáciou liečby statínom je rabdomyolýza, ale to sa vyskytuje v zriedkavých prípadoch.

Kto má užívať statíny?

Informovanie o tom, čo sú statíny, reklamy a pokyny pre drogy ukazujú, že statíny sú účinné lieky na znižovanie hladiny cholesterolu, čo výrazne zvyšuje celkovú kvalitu života a tiež znižuje pravdepodobnosť výskytu mŕtvice a infarktu myokardu. Použitie týchto tabletiek každý deň je teda bezpečnou metódou na zníženie hladín cholesterolu.

Ale v súčasnosti neexistujú presné informácie o tom, či je liečba pacientov s takýmito liekmi naozaj taká bezpečná a účinná. Niektorí vedci tvrdia, že potenciálne poškodenie a vedľajšie účinky prevyšujú použitie statínov ako profylaktického činidla používaného na prevenciu ochorení kardiovaskulárneho systému. Odborníci stále argumentujú, či majú užívať statíny a vážia výhody a nevýhody. Fórum lekárov takmer vždy obsahuje diskusiu na tému "Statiny - pro a proti".

Napriek tomu však existujú určité skupiny pacientov, od ktorých sa vyžaduje, aby používali statíny.

Treba použiť najnovšiu generáciu statínov:

 • na účely sekundárnej profylaxie po mŕtvici alebo infarkte;
 • s rekonštrukčnou operáciou na veľkých cievach a srdci;
 • v prípade infarktu myokardu alebo akútneho koronárneho syndrómu;
 • s ischemickou chorobou so zvýšenou pravdepodobnosťou mozgovej príhody alebo infarktu.

To znamená, že cholesterol drogy sú ukázané koronárnym pacientom s cieľom zvýšiť trvanie ich života. V tomto prípade, lekár musí na zníženie vedľajších účinkov vybrať vhodný liek, vykonávať sledovanie biochemických parametrov. Ak dôjde k trojnásobnému zvýšeniu transamináz, statíny sa zrušia.

Je pochybné, či používanie liekov v tejto skupine pre takýchto pacientov:

Ak sú statíny predpísané pacientom s diabetes mellitus, môžu potrebovať ďalšie pilulky na zníženie hladiny cukru v krvi, pretože u takýchto pacientov statíny zvyšujú obsah cukru. Lieky na zníženie hladiny cukru v krvi majú predpísať a upraviť dávku len lekárovi.

V súčasnosti v Rusku štandardy na liečbu väčšiny srdcových patológií zahŕňajú použitie statínov. Ale napriek tomu, že lekársky účel znižuje úmrtnosť, nie je to predpoklad pre predpisovanie liekov všetkým ľuďom s ischemickou chorobou srdca alebo arteriálnou hypertenziou. Nesmie ich používať všetci ľudia, ktorí už dosiahli 45 rokov, alebo všetci, ktorí majú vysokú hladinu cholesterolu.

Je dôležité zvážiť kompatibilitu týchto liekov s inými liekmi.

V prípade potreby lekár predpisuje iné lieky na liečbu kardiovaskulárnych ochorení spolu s anti-cholesterolovými liekmi: Diroton, Concor, Propanorm, atď.

Diroton (účinná látka - lisinopril) sa používa na liečbu arteriálnej hypertenzie.

Concor (aktívna zložka - bisoprolol hemifumarát) sa používa na liečbu arteriálnej hypertenzie, zlyhania srdca, angíny pectoris.

Zoznam statínových liekov

Aké lieky sú statíny a aký je ich účinok na zníženie hladiny cholesterolu, nájdete nižšie v tabuľke.

Klasifikácia statínov

V medicíne sa zohľadňujú určité parametre klasifikácie.

Ako si vybrať statíny?

Napriek všetkým hodnoteniam o statínoch na zníženie hladiny cholesterolu, o tom, či sa má užívať takéto lieky, musí sa pacient rozhodnúť, ale toto by sa malo robiť len na základe odporúčania špecialistu. Čo je dôležité, v prvom rade nie je hodnotenie, ale vymenovanie lekára.

Ak sa človek napriek tomu rozhodol užívať statíny, faktorom voľby by nemal byť cena lieku, ale predovšetkým prítomnosť chronických ochorení.

Samotná liečba, ak je hladina cholesterolu zvýšená, nemôže byť vykonaná s akýmikoľvek liekmi. Liečba so zvýšenou poruchou cholesterolu a metabolizmu lipidov je predpísaná kardiológa alebo terapeutom. V takomto prípade špecialista nevyhnutne posúdi tieto riziká:

 • age;
 • podlaha;
 • hmotnosti;
 • prítomnosť zlých návykov;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému, iné ochorenia (cukrovka atď.).

Je dôležité, aby statíny užívali dávku predpísanú lekárom a je dôležité vykonať biochemický krvný test tak často, ako to predpisuje špecialista.

V prípade, že boli predpísané príliš drahé tabletky, môžete požiadať lekára, aby ich nahradil liekmi, ktoré sú lacnejšie. Odporúča sa však používať pôvodné lieky, pretože generiká domácej produkcie sú nižšie ako pôvodné lieky a generiká, ktoré ponúka výrobca importu.

Tí, ktorí majú záujem pred prijatím správy o skutočných výhodách a poškodení statínov z cholesterolu, by mali brať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov na minimalizáciu poškodenia týchto liekov.

Ak je liek predpísaný pre starších pacientov, je potrebné vziať do úvahy, že riziko myopatie sa zdvojnásobí, ak sa užívajú spolu s liekmi na hypertenziu, dnu a diabetes.

Pri chronických ochoreniach pečene sa odporúča užívať rozuvastatín v nízkych dávkach, môžete tiež použiť pravastatín (Pravaksol). Tieto lieky poskytujú ochranu pečene, ale pri ich použití je absolútne nemožné piť alkohol, rovnako ako antibiotická liečba.

Pri konštantnom prejave bolesti svalov alebo riziku poškodenia je tiež žiadúce aplikovať pravastatín, pretože nie je taký toxický pre svaly.

Ľudia s chronickými ochoreniami obličiek nemajú užívať Fluvastin Lescol, ani sa má opiť Atorvastatín vápenatý (Lipitor), pretože tieto lieky sú toxické pre obličky.

Ak sa pacient snaží znížiť hladinu cholesterolu s nízkou hustotou, odporúča sa používať rôzne typy statínov.

V súčasnosti neexistujú presné dôkazy o tom, že je vhodné užívať kombináciu "statínov a kyseliny nikotínovej". Keď užívate kyselinu nikotínovú u ľudí s cukrovkou, môže sa znížiť hladina cukru v krvi, môžu sa vyskytnúť prípady dna, krvácanie z gastrointestinálneho traktu a zvyšuje sa pravdepodobnosť rabdomyolýzy a myopatie.

Štúdie účinkov statínov na telo

Predtým kardiológovia predpisovali statíny ľuďom, ktorí trpeli ischemickou chorobou, arteriálnou hypertenziou a nízkym kardiovaskulárnym rizikom.

V súčasnosti sa pre niektorých odborníkov zmenil postoj k tomuto druhu liekov. Hoci Rusko zatiaľ nevykonalo plnohodnotnú nezávislú štúdiu o účinkoch statínov na telo.

Medzičasom kanadskí vedci tvrdia, že po použití statínov sa riziko katarakty u pacientov zvýšilo o 57% a za predpokladu, že pacientka trpí cukrovkou, o 82%. Takéto alarmujúce údaje boli potvrdené štatistickou analýzou.

Odborníci vykonali analýzu výsledkov štrnástich klinických štúdií, ktoré boli vykonané na štúdium účinku statínov na telo. Ich záver bol nasledovný: pri užívaní tohto typu lieku sa pravdepodobnosť mŕtvice a srdcových infekcií znižuje, ale vzhľadom na závažné vedľajšie účinky, nie sú predpísané ľuďom, ktorí predtým nemali mŕtvicu ani srdcové choroby. Podľa výskumníkov, ľudia, ktorí pravidelne užívajú tieto lieky, majú tieto vedľajšie účinky:

Vo všeobecnosti však existujú rôzne názory na to, či sú tieto lieky škodlivé alebo relatívne bezpečné.

 • Vedci z Nemecka ukázali, že s nízkym cholesterolom sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny, ochorení pečene a mnohých vážnych ochorení, ako aj skorá úmrtnosť a samovražda, čo potvrdzuje, že nízke hladiny cholesterolu sú nebezpečné ako vysoké.
 • Výskumníci zo Spojených štátov tvrdia, že srdcové záchvaty a mŕtvice sa nevyvíjajú z dôvodu vysokého cholesterolu, ale kvôli nízkym obsahom horčíka v tele.
 • Statíny môžu potlačiť dôležitú funkciu cholesterolu a obnoviť poruchy v telesných tkanivách. Aby telo rástlo svalovú hmotu a všeobecne za normálnu činnosť, potrebujeme tukové bunky s nízkou hustotou, to znamená "zlý" cholesterol. Ak to chýba, môže sa vyskytnúť myalgia a svalová dystrofia.
 • Pri užívaní takýchto liekov je potlačená produkcia cholesterolu a výroba mevalonátu, ktorý nie je len zdrojom cholesterolu, ale aj množstvom iných látok. Vykonávajú dôležité funkcie v tele, takže ich nedostatok môže vyvolať vývoj chorôb.
 • Táto skupina liekov zvyšuje pravdepodobnosť vzniku cukrovky a táto choroba vedie k zvýšeniu hladín cholesterolu. Rôzne zdroje hovoria, že ak užívate statíny dlhú dobu, riziko cukrovky je medzi 10 a 70%. Pod vplyvom týchto liekov v bunke sa znižuje koncentrácia proteínu GLUT4, ktorý je zodpovedný za hladinu glukózy v krvi. Britskí vedci ukázali, že užívanie takýchto liekov o 70% zvyšuje riziko vzniku cukrovky u žien po menštruačnom období.
 • Negatívne vedľajšie účinky sa vyvíjajú pomaly, respektíve, pacient si to nemusí okamžite všimnúť, čo je pri dlhodobom používaní nebezpečné.
 • Pri použití statínov pôsobí na pečeň. Pre tých, ktorí trpia obezitou alebo viesť sedavý životný štýl, po určitú dobu zaznamenávajú zlepšenie stavu ich ciev. Ale v priebehu času sú narušené komplexné procesy v tele, ktoré môžu viesť k zhoršeniu duševných procesov, najmä u starších ľudí.

Ak osoba mladšia ako 50 rokov má zvýšenú hladinu cholesterolu, znamená to, že sa v organizme vyskytujú vážne poruchy, ktoré je potrebné liečiť. V niektorých krajinách sa na národnej úrovni realizujú programy, ktoré podporujú zníženie hladín cholesterolu podporou aktívneho životného štýlu, zmenou stravovacích princípov, vylúčením závislosti od nikotínu a užívaním statínov.

V dôsledku toho v mnohých krajinách táto metóda "pracovala": miera úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia výrazne klesla. Napriek tomu sa predpokladá, že prestať fajčiť, fyzická aktivita a meniť menu je najlepší spôsob, ako predĺžiť život, ako používať lieky, ktoré majú kontraindikácie, vedľajšie účinky.

Statíny pre starších pacientov

Medzi argumentmi v prospech skutočnosti, že starší ľudia majú statíny užívať až po starostlivom zvážení poškodenia a prínosov, môžeme pripomenúť štúdiu, v ktorej sa zúčastnilo viac ako 3 tisíc ľudí vo veku 60 rokov a viac, ktorí užívali statíny. Približne 30% zaznamenalo prejav bolesti svalov, ako aj pokles intenzity, vysokú únavu, slabosť.

Bolesť svalov je najťažšia u tých, ktorí práve začali užívať takéto lieky. Výsledkom je, že takýto stav znižuje intenzitu fyzickej aktivity - pre ľudí je ťažké trénovať a chodiť, čo v konečnom dôsledku vedie k zvýšenému riziku vzniku mŕtvice a infarktu. Navyše človek, ktorý má malý pohyb, začína postupne zvyšovať telesnú hmotnosť, čo je tiež riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Fibrates: Čo je to?

Fibráty sa tiež používajú na zníženie hladiny cholesterolu. Tieto lieky sú odvodené z kyseliny fibrónovej. Viazajú sa na žlčovú kyselinu, čím znižujú aktívnu produkciu cholesterolu v pečeni.

Fenofibráty znižujú hladiny lipidov, čo vedie k zníženiu hladiny cholesterolu. Podľa klinických štúdií používanie fenofibrátov znižuje cholesterol o 25%, triglyceridy o 40-50% a tiež zvyšuje hladinu takzvaného "dobrého" cholesterolu o 10-30%.

Pokyny na používanie fenofibrátov a tsiprofibratov naznačujú, že s vysokým obsahom cholesterolu tieto lieky znižujú množstvo extravaskulárnych usadenín a tiež znižujú hladiny cholesterolu a triglyceridov u pacientov s hypercholesterolémiou.

 • Taykolor;
 • Lipantil;
 • Exlip 200;
 • Tsiprofibrat Lipanor;
 • Gemfibrozil.

Pred nákupom a užívaním takýchto liekov je však potrebné mať na pamäti, že ich užívanie vedie k prejavom určitých vedľajších účinkov. Zvyčajne sa najčastejšie prejavujú rôzne poruchy trávenia: plynatosť, dyspepsia, hnačka a vracanie.

Po užívaní fenofibrátov existujú takéto vedľajšie účinky:

 • Tráviaci systém: pankreatitída, hepatitída, vracanie, bolesť brucha, nevoľnosť, hnačka, plynatosť, výskyt žlčových kameňov.
 • Muskuloskeletálny systém: slabosť svalov, rabdomyolýza, difúzna myalgia, myozitída, kŕče.
 • Nervový systém: bolesť hlavy, sexuálna dysfunkcia.
 • Srdce a cievy: pľúcna embólia, venózna tromboembólia.
 • Alergické prejavy: pruritus a vyrážka, fotosenzitivita, žihľavka.

Kombinácia statínov s fibrátmi sa uskutočňuje s cieľom znížiť dávkovanie a následne negatívne prejavy statínov.

Lieky na zníženie absorpcie cholesterolu v črevách

Liek Ezetimibe (Ezetrol) je nové činidlo znižujúce lipidy, ktoré znižuje absorpciu cholesterolu v čreve. Okrem toho Ezetimibe (Ezetrol) nevyvoláva vznik hnačky. Za deň musíte užívať 10 mg liekov. Je však dôležité zvážiť, že telo produkuje až 80% cholesterolu a iba asi 20% sa dostane do tela s jedlom.

Všetky ostatné lieky

Lekár môže odporučiť, aby užívali biologicky aktívne prísady (BAA).

Avšak také prírodné lieky ako Omega 3, Tykveol, ľanový olej, kyselina lipoová mierne znižujú hladinu cholesterolu.

Treba mať na pamäti, že výživové doplnky nie sú drogy, takže tieto lieky sú z hľadiska prevencie kardiovaskulárnych ochorení podradené statínovým liekom.

Zoznam doplnkov stravy, ktoré sa na tento účel používajú a obsahujú prírodné zložky:

Omega 3

Tablety obsahujúce rybí olej (Omega 3, Okeanol, Omakor) sa odporúčajú pre ľudí, ktorí chcú znížiť hladinu cholesterolu. Rybí olej chráni telo pred vznikom ochorení krvných ciev a srdca, ako aj depresie a artritídy. Ale mali by ste veľmi opatrne piť rybí olej, pretože keď užívate, zvyšuje riziko chronickej pankreatitídy.

tykveol

Tekvicový olej je indikovaný na príjem tých, ktorí trpia cholecystitídou, cerebrálnou artériosklerózou a hepatitídou. Nástroj poskytuje choleretický, protizápalový, antioxidačný, hepatoprotektívny účinok.

Kyselina lipoová

Tento nástroj je endogénny antioxidant, používa sa na prevenciu a liečbu koronárnej aterosklerózy. Pozitívny účinok lieku na metabolizmus uhľohydrátov je. Keď sa dosiahne zlepšenie trofických neurónov, zvýšia sa hladiny glykogénu v pečeni.

vitamíny

Vitamíny prispievajú k normalizácii cholesterolu, zvyšujú hladinu hemoglobínu atď. Telo potrebuje vitamín B12 a B6, kyselinu listovú, kyselinu nikotínovú. Je veľmi dôležité, aby to boli prírodné vitamíny, to znamená, že je dôležité jesť tie potraviny, ktoré obsahujú tieto vitamíny.

Sitoprom

BAA - extrakt z jedľovej nohy, obsahuje beta-sitosterol, polyprenoly. Mal by sa užívať s hypertenziou, aterosklerózou, vysokými hladinami triglyceridov a cholesterolu.

Policosanol

BAA - extrakt rastlinného vosku. Pomáha znižovať cholesterol s nízkou hustotou, pomáha predchádzať ateroskleróze.

Iné prostriedky

Sekvestranty žlčových kyselín (Colesevelam a ďalšie) sú lieky používané pri komplexnej liečbe ako pomocná zložka na znižovanie hladiny cholesterolu. Inhibujú syntézu v plazme.

Tsiprofibrat Lipanor - potláča syntézu cholesterolu v pečeni, znižuje jeho hladinu v krvi a znižuje hladinu aterogénnych lipoproteínov.

zistenie

Preto je v súčasnosti zoznam liekov pre cholesterol veľmi široký. Ale ak pacient praktizuje zníženie hladiny cholesterolu v krvi, mal by si uvedomiť, že lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, spôsobujú množstvo vedľajších účinkov. Samozrejme, predpisovanie liekov na vysoký cholesterol, lekár to vezme do úvahy a tiež informuje pacienta o kontraindikáciách liekov znižujúcich hladinu cholesterolu.

Musia sa však užívať lieky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi, ktoré kombinujú liečbu s diétou, ako aj aktívny životný štýl. Odporúča sa užívať lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi, poslednú generáciu, pretože ich výrobca zlepšuje liečivá.

Najlepším liekom na vysoký cholesterol je správna výživa.

Až do doby, kedy niektoré indikátory znížia hladiny cholesterolu v krvi. Pilulky na zníženie hladiny cholesterolu by sa mali používať iba v prípadoch, kde existuje vysoké riziko kardiovaskulárnych ochorení. Existujú skupiny pacientov, ktorí potrebujú užívať pilulky na cholesterol v krvi. V iných prípadoch, skôr ako začnete užívať pilulky na zníženie hladiny cholesterolu, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, ktorý zváži výhody a poškodenie takejto liečby.

Ak chcete žiť celý život, okrem užívania práškov musíte jesť správne a športovať. Ak sú hladiny cholesterolu veľmi vysoké, je lepšie okamžite zmeniť svoj životný štýl, čo prispieva k jeho normalizácii bez ďalšieho ošetrenia. Môžete tiež precvičiť používanie ľudových prostriedkov, ktoré obsahujú med a ďalšie zložky, ktoré sú pre zdravie najpriaznivejšie, čo vám umožní "očistiť" telo. Ako a koľkokrát denne spotrebovať takéto prostriedky, povedal expert.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Skleróza ciev dolných končatín: ako liečiť chorobu?

Skleróza je jednou z najzábavnejších a najnebezpečnejších chorôb. Vzhľadom na sklerózu ciev dolných končatín sa medzi staršími osobami vyskytuje veľký počet úmrtí.

Čo je kruh Willis

Cévny systém mozgu má zložitú štruktúru. Jednou z jeho najdôležitejších zložiek je kruh Willis. Je to komplex tepien, ktorý sa nachádza v základni mozgu.Vďaka nemu existuje správne rozdelenie prietoku krvi v prípade poruchy karotickej artérie.

Portálny hypertenzný syndróm: príznaky, ako sa liečiť

Portálna hypertenzia je komplex príznakov, ktoré sa často prejavujú ako komplikácia cirhózy. Cirhóza je charakterizovaná tvorbou uzlov z jazvového tkaniva.

Demyelinizujúce ochorenie mozgu

Zničenie myelínového plášťa nervových buniek (neurónov) CNS alebo periférneho nervového systému sa nazýva demyelinizácia. Demyelinizačné ochorenia sa vyskytujú ako prejavy genetických porúch alebo autoimunitných ochorení.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Miera neutrofilov u detí

Kontrola krvného zloženia je dôležitá v každom veku. Rodičia by mali byť obzvlášť pozorní. Koniec koncov, takmer žiadny z nich by si neželal, aby ich dieťa nebola chorá a bola šťastná.