Z tohto článku sa dozviete, ako sú lieky na posilnenie krvných ciev, v ktorých môžu pomôcť choroby a patológie.

Prípravky, ktoré posilňujú krvné cievy, patria do skupiny liekov určených na liečbu kardiovaskulárneho systému. V medzinárodnej klasifikácii liekov podľa skupín ľudských orgánov a systémov sú pre tieto lieky najvhodnejšou skupinou ATX C05 - vazoprotektory, ktorá zahŕňa:

 1. antihemorrhoidné lieky na vonkajšie a rektálne použitie;
 2. protikaricídne lieky;
 3. lieky, ktoré stabilizujú činnosť kapilárnych ciev.

V krajinách východnej Európy, vo Francúzsku, v Kanade, v španielsky hovoriacich krajinách av krajinách bývalého ZSSR sa vazoprotektory nazývajú angioprotektormi. Angioprotektory pomáhajú zvyšovať prietok ciev, znižujú tvorbu rôznych usadenín v cievach a zvyšujú ich pružnosť, zlepšujú metabolizmus buniek.

Vasokonstriktívne látky sú predpisované lekárom tejto špecializácie, ktorého kompetencia je v základnej chorobe, ktorá viedla k narušeniu krvného zásobovania. Môže to byť terapeut, kardiológ, cévní chirurg a ďalší odborníci.

Indikácie na použitie

 • s hrozbou krvných zrazenín;
 • s aterosklerózou;
 • na prevenciu komplikácií po mŕtvici;
 • s venóznou nedostatočnosťou a kŕčovými žilami;
 • ako profylaktickú liečbu počas tehotenstva a vysokú fyzickú námahu, aby sa zabránilo možnému rozvoju vaskulárnych lézií;
 • pri liečbe diabetu na prevenciu a liečbu diabetickej angiopatie - lézie kapilárneho systému na zníženie ich krehkosti.

Tieto nástroje sú pomerne účinné a majú trvalý účinok. Účinok lieku, v závislosti od hlavnej látky a dávkovania, začína od 2 minút pre injekcie, 15-20 minút pre tablety až 40-60 minút pre gély a masti. Látka pôsobí na celý obehový systém, preto lieky na posilnenie kapilár, krvných ciev a na zlepšenie krvného obehu sú v podstate rovnaké prostriedky.

Činidlá podporujúce cievy vykonávajú pomocnú funkciu pri vaskulárnych ochoreniach. Vykázané pozitívne účinky majú cvičenie, plávanie, diéty.

Vitamíny zlepšujú cievny tonus

Hlavným účelom vitamínov je posilnenie tela a zvýšenie imunity. Taktiež príjem potrebných vitamínov posilňuje steny všetkých ciev: žily, tepny a kapiláry. V mnohých prípadoch majú vitamíny posilňujúci účinok pri užívaní určitých liekov zameraných na obnovenie práce krvných ciev.

Vitamíny užitočné pre plavidlá:

 1. kyselina nikotínová
 2. E,
 3. C,
 4. K.

1. Kyselina nikotínová

Kyselina nikotínová je jedným z ôsmich vitamínov skupiny B a je účinným prostriedkom na zlepšenie celkového krvného obehu.

Nedostatok kyseliny nikotínovej je veľmi zriedkavý. Väčšina ľudí dostáva tento vitamín potravou do svojej každodennej stravy obilnín, chleba, rýb, repy a arašidov.

Taktiež kyselina nikotínová pomáha znižovať hladinu "zlého cholesterolu", čo znižuje riziko tuhosti steny ciev a aterosklerózy.

Kyselina nikotínová sa používa na prevenciu aterosklerózy a iných patologických stavov. Celková denná dávka a priebeh liečby sú predpísané ošetrujúcim lekárom, pretože príliš veľa vitamínu v tele vedie k vedľajším účinkom.

2. Vitamín E

Vitamín E prispieva k rozširovaniu krvných ciev, čo zvyšuje celkový objem krvi čerpaného cez konkrétnu oblasť obehového systému. Vzhľadom na to, že existuje celkový účinok na celý obehový systém, dochádza k rozšíreniu ciev v žilách a v tepnách a kapilárach. Znížená odolnosť voči prietoku krvi uľahčuje prácu srdca, čo vedie k všeobecnej stabilizácii kardiovaskulárnej aktivity.

Samostatným plusom vitamínu E je jeho schopnosť zabrániť zhlukovaniu krvných doštičiek (to znamená, že znižuje zrážanlivosť krvi). Tento vitamín má tiež výrazný antioxidačný účinok, ktorý telo používa na tvorbu červených krviniek.

Osoba dostane požadovanú dávku účinnej látky na doplnenie dennej normy dennými potravinami: obilniny, margarín, ovocné šťavy. Doplnenie vitamínu E je prísne regulované a predpísané lekárom.

3. Vitamín C

Vitamín C je základnou zložkou na ochranu krvných ciev. Jeho príjem znižuje riziko aterosklerózy a akumulácie plakov v krvných cievach (to je jeden z hlavných dôvodov zníženia toku krvi v cievach až do úplného zablokovania).

Dobrým zdrojom vitamínu C je zelenina: ružičkový kel, brokolica, listová zelenina, paradajky. Tento vitamín je obzvlášť bohatý na ovocie a bobule: melón, pomaranče, jahody, kivi, melón, grapefruity a mango.

4. Vitamín K

Vitamín K je zodpovedný za látky, ktoré zabezpečujú normálne zrážanie krvi. Jeho nedostatok môže spôsobiť nadmerné krvácanie otvorenou ranou alebo krvácaním ciev. Príznakom nedostatku vitamínu K môže byť krvácanie ďasien alebo nazálne krvácanie.

Príjem vitamínu K môže znížiť vedľajšie účinky pri krvácaní pečene s dlhodobým užívaním antibiotík.

Vysoký obsah tohto vitamínu v zelenom čaji, repy, listová zelenina, kapusta, špenát a špargľa. V prípade nedostatku vitamínu K v strave alebo zvýšenej potrebe tela na to - predpísať ďalší príjem vitamínu K

Masti, gély a čapíky

Masti, gély a čapíky pomáhajú zmierniť celkové napučiavanie a obnoviť zásobovanie krvi v povrchových vrstvách pokožky a slizníc. Prostriedky na miestnu expozíciu prenikajú do problémovej oblasti absorpciou cez pokožku alebo sliznice.

Prípravky, ktoré majú ochranný a obnovujúci účinok na povrchové a hlboké nádoby:

 • Venorutil,
 • venoruton,
 • Masť heparínu,
 • Hepatrombin G,
 • Dolobene,
 • Lioton,
 • Essaven.

Všetky masti a gély používané pri liečbe hemoroidov patria k angioprotektormi.

Malé dávky účinnej látky obsiahnuté v časti aplikovanej masti alebo gélu pôsobia lokálne bez ovplyvnenia celkového obehového systému tela. Úroveň koncentrácie zložiek v krvi pacienta sa nezaznamenáva.

Prítomnosť vonkajšej antikoagulačnej (antikoagulačnej) látky v kompozícii lokálne zmierňuje krv, čo prispieva k zvýšeniu prietoku postihnutej alebo opuchnutej oblasti krvných ciev. Tým sa zvyšuje sýtosť stien krvných ciev a priľahlých tkanív s veľkým množstvom rozpusteného kyslíka a v konečnom dôsledku sa skracuje doba regenerácie.

tablety

Cievne cielené lieky vo forme tabliet pôsobia hlavne na žily a venuly (malé žily). Účinná zložka rastlinného alebo syntetického pôvodu znižuje úroveň maximálnej distenibility žíl.

V praxi sú najčastejšie používané tablety obsahujúce rutín alebo diosmín. Tablety obsahujúce vápenatý dobesilát (Doxy-Hem, Doksilek, Vacitron) sa môžu používať ako špecializované aktívne zložky. Ale drogy v tejto skupine nie sú široko používané.

Rutinné opravné prostriedky

Zvyčajne ide o zložité prípravky obsahujúce rutín a vitamíny, ktoré v komplexe ovplyvňujú stav ciev.

Lieky tejto skupiny:

 • askorutin,
 • Askorutin D,
 • Askorutin-UBF,
 • venoruton,
 • Venorutinol.

Prostriedky s Diosminom

Diosmin zvyšuje tón žíl, znižuje krehkosť kapilárnych ciev a pozitívne ovplyvňuje lymfatický systém tela. Zlepšuje vazokonstrikčný účinok adrenalínu a serotonínu.

Stupeň účinku lieku na cievy a kapiláry závisí od dávky.

Tablety lieku Dosmin:

injekcie

Hlavným účelom prípravkov na posilnenie cievy vo forme injekcií je zriedenie krvi, aby sa zlepšil tok krvi a zabránilo sa stagnácii. Účinnou zložkou takýchto injekcií je heparín a jeho deriváty.

Medzi liečivami v tejto skupine sa často používajú: heparín, fraxiparín, nadroparín vápnik.

Lieky obsahujúce heparín majú relaxačný účinok na vaskulárnu stenu, zvyšujú prívod kyslíka do mozgu a myokardu (srdcový sval). Ale majú vedľajšie účinky vo forme možnosti nekontrolovaného krvácania.

Zavedenie liekov, ktoré obsahujú činidlá na zmierňovanie krvi, je možné len pod dohľadom lekára a pri neustálom monitorovaní času zrážania krvi, čo zabráni vaskulárnemu krvácaniu a vzniku komplikácií.

Prípravky na posilnenie kostí a kĺbov

Prečo bolesť kĺbov

Bolesť sa tak nemôže objaviť. Zvyčajne sú to dôvody, ktoré je potrebné diagnostikovať a začať liečiť. Najčastejšie je bolesť príznakom deštrukcie tkaniva chrupavky, namiesto toho začne rastúce spojivové tkanivo, ktoré má úplne odlišné funkcie.

Druhou, nie menej častou príčinou je rast kostí, ktorý obmedzuje pohyblivosť končatín, ako aj skrátenie svalov a väziva, ku ktorému dochádza so starnutím tela.

A nakoniec, bežnou príčinou bolesti je zápal, ktorý môže byť spôsobený mikróbmi, ktoré vstúpili do kĺbu s prietokom lymfy alebo krvi. Preto, aby sa zabránilo všetkým týmto problémom, je potrebné starostlivo starať sa o kostný systém a zabrániť všetkým týmto chorobám, ktoré často vedú k invalidite.

Príčiny ochorenia kĺbov

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú kĺby zničené. Medzi takéto príčiny patrí nezdravá strava, častý pobyt vo vlhkom a studenom prostredí, zlá ekológia a zlé návyky.

Veľmi často sú ochorenia kĺbov infekčné a vyskytujú sa aj v dôsledku zhoršenia krvného obehu v končatinách. Tiež kĺby môžu trpieť v dôsledku zranení a častých stresov.

Ochorenia, znaky a príznaky kĺbov

Príčiny takýchto problémov sú veľa. To znamená, že príznaky budú iné. Najdôležitejšie sú:

 • bolesť v léziách
 • horúčka (často s artritídou)
 • charakteristická "kríza" počas pohybu
 • opuch poškodených častí
 • tuhosť v pohybe

Video. Choroby kĺbov a ich liečba

Bursitída môže byť spôsobená infekciami postihujúcimi kĺb v dôsledku odrenín, modrín a iných zranení. Toto ochorenie je charakterizované zápalom kĺbov a akumuláciou tekutiny v nich. Najčastejšie náchylné na burzitídu ramená, lakte a kolenné kĺby.

Symptómy tejto choroby môžu byť bolesť, horúčka, opuch v postihnutej oblasti, celková nevoľnosť, nevoľnosť atď.

Liečte burzitídu s odpočinkom, lieky proti bolesti, višnevskú masť a t / n

Nasledujúce metódy sa používajú na liečbu kĺbov v špecializovaných inštitúciách:

 • Blokovanie bolesti
 • Intra-artikulárne protizápalové lieky
 • Intra-artikulárna injekcia látok chrániacich kĺb pred deštrukciou
 • Spoločné ošetrenie pomocou špeciálnych simulátorov
 • Elektrostimulácia postihnutej oblasti
 • Pulsná magnetická terapia postihnutej oblasti
 • Špeciálna gymnastika s revitalizáciou chorých kĺbov
 • Na liečbu kĺbov v lekárskych inštitúciách používajúcich antibiotiká, ktoré zmierňujú bolesť v postihnutej oblasti. Napríklad "Indometacin"
 • Potom sa chondroprotektory používajú na zlepšenie štruktúry tkanív chrupavky. To znamená prípravky na báze glukozamínu a chondroitínu. Napríklad "Artroglikan"
 • Používa sa na liečbu ochorení kĺbov a nástrojov na báze liečivých rastlín. Medzi tieto nástroje patrí "Dimexid". To sa varí, ubrouska sa ponorí do kvapaliny a umiestni sa na boľavý kĺb.

Vápnik je základom kostného tkaniva. Bez bežnej úrovne tejto makrocelky v tele nemožno mať zdravé kĺby. V kostiach, ako aj v iných tkanivách tela, dochádza k nepretržitému procesu obnovy. Nové bunky nahrádzajú staré.

Používa vápnik, ktorý vstupuje do tela s jedlom. Mimochodom, pre asimiláciu tohto makroprvku potrebujete vitamín D, a preto si vyberáte potraviny alebo umelé prísady pre vašu stravu, musíte zvýšiť množstvo tohto vitamínu.

Existuje veľa športových doplnkov, ktoré pomáhajú zväzkom a chrupavkám. Najlepšie z nich sú doplnky na báze glukózamínu. Táto látka v tele je zodpovedná za produkciu núdzového proteínu, ktorý je "patched" poškodenou tkanivou chrupavky.

Vezmite si kurzy glukózamínu počas 6-8 týždňov 2-3 krát ročne. Denná dávka je 1500 - 2000 mg.

Ďalší proteín pre chrupavku nazývaný chondroitín. Nie je tak populárne u výrobcov športovej výživy ako glukozamín. Ale na jeho základe môžete nájsť doplnky na obnovu kĺbov.

Chondroitínová molekula má dôležitú úlohu. Nosí vodu do kĺbov.

Ak kĺby nemajú dostatok vody, rýchlo sa opotrebujú. Prípravky s chondroitínom (vyrobené z ošípaných, žraloka a chrupavky veľrýb) Beriem v období ťažkej fyzickej námahy denne 800-1200 mg ráno a popoludní počas jedla.

 • "Chondrolon" - liek na báze chondroitínu sa používa na intramuskulárne podanie. Tiež existuje vo forme kapsúl na orálne podávanie a masť. Denná dávka 1000 mg
 • "DONA" je liek na báze glukózamínu. K dispozícii je prášok na orálne podanie a roztok na intramuskulárne injekcie. Vezmite 1 vrecko denne alebo 3 ml trikrát týždenne po dobu 4 až 6 týždňov
 • "Doppelgerts active" - ​​diétny doplnok obsahujúci 700 mg glukózamínu a 100 mg chondroitínu v jednej kapsule
 • "Glukosamín Forte" - výživový doplnok obsahujúci glukózamín, chondroitín, chrupavku extactu, koreň trávy "Devil's claw" a ďalšie zložky
 • "Injoy Enti" - výživový doplnok, ktorý obsahuje okrem výťažku z bambusu a iných zložiek okrem glukozamínu a chondroitínu
 • "Collagen Ultra" - výživový doplnok, ktorý obsahuje kolagén
 • "Kaltsemin", "ArthriVit", "Arthro Complex" - vitamínové komplexy na posilnenie kĺbov a väzov

Pravidelné cvičenia pomáhajú predĺžiť mladistvosť kĺbov. Existuje množstvo cvičení na posilnenie pohybujúcich sa častí svalovo-kostrového systému.

Tradičná medicína môže ponúknuť mnoho nástrojov na liečbu kĺbov.

 • Najjednoduchšie z nich sú horúce soľné kúpele. Ak chcete urobiť toto, vytočte kúpeľ teplou vodou, rozpustite v ňom jednu a pol šálky anglickej soli (magnézia) a ponorte do nej 20-30 minút
 • Niektoré typy ochorení kĺbov nemajú radi teplo. Na zmiernenie takejto bolesti môžete použiť ľad. Ale spravidla sa týmto spôsobom dočasne uvoľňuje bolesť. Keď sa tkanivá "zahrejú", znova sa pocítia bolesť
 • Ďalším účinným ľudovým liekom na liečbu kĺbov je masť založená na žĺtku. Pre túto zmes 1 lyžička. terpentín, 1 polievková lyžica. l. prírodného jablčného octu a jedného žĺtka. Po tom, čo sa hmota stáva homogénnou, musí sa vtrieť do kĺbu.

Pri artróze musíte jesť jedlá, ktoré obsahujú veľké množstvo kolagénu. Tento vláknitý proteín je základom tkaniva chrupavky.

Želé je šampiónom obsahu tejto látky. Preto, ak artróza a na prevenciu chorôb kĺbov musia zahrnúť do vašej stravy tento legendárny pokrm.

Pri chorých kĺboch ​​môžete použiť nástroje na báze medu. K tomu použite medovú masáž chorých miest. Pre väčší efekt ich môžete predhriať pomocou vykurovacej podložky. Po 10 ošetreniach by bolesť mala odísť.

Tinktura s medom je ďalším populárnym liekom používaným na liečenie opísaných problémov. Na jeho prípravu je potrebné zmiešať polovicu pohára reďkovky, pohár medu, pol pohára vodky a lyžicu stolovej soli.

Táto tinktúra sa má užívať denne pred spaním s objemom 50 ml a vrieť do bolesti.

Želatína je dobrou alternatívou k prasacej chrupke, ktorá sa nedávno široko používala na opravu tkanív chrupavky. Ale na rozdiel od želatíny, nadmerné používanie takejto chrupavky poškodí telo.

Zistilo sa, že tento produkt môže zvýšiť hladinu cholesterolu v krvi. Želatína nemá žiadny vedľajší účinok.

Tablety a kapsuly

Mnoho ľudí trpí beriberi, najmä v zime, keď potraviny bohaté na vitamíny na posilnenie kostí sú prakticky odstránené z potravy.

Výsledok - zápalové procesy, časté zranenia a vyvrtnutia, svaly a kosti. Preto lekári odporúčajú lieky obsahujúce látky pre kĺby.

Zoznam predpísaných vitamínových prípravkov:

Na posilnenie kĺbov pomôže obyčajná múmia. Ukázalo sa, že je účinný nielen pri doplňovaní potrebných zložiek, ale aj pri liečení zlomenín a modrín.

Ako súčasť múmie obsahuje množstvo užitočných biologicky aktívnych látok. Je možné aplikovať prídavnú látku tak vnútri, ako aj lokálne.

Z neho pripravujú rôzne masti a krémy. Vyššia účinnosť múmia bola pre vnútorné použitie.

Vykonajte potrebné nápravné opatrenia ráno. K tomu je liek zakúpený v lekárni vo forme tabliet.

Pred použitím musí byť kapsula rozpustená v lyžičke vody alebo je potrebné ju piť mliekom. Pri vonkajšom použití stačí rozpustiť 5 g zložky v kvapaline a zrieť všetky 10 g medu.

Výsledná zmes sa aplikuje na postihnutú oblasť. Trvanie liečby je 5 dní.

Antibiotiká sa používajú na liečbu zápalu v kĺboch. Napríklad "minocyklín".

Tento liek účinkuje rýchlo a efektívne na ohnisko ochorenia, pomáha zmierniť nadýchanosť a pocit tuhosti. Okrem toho účinné látky, ktoré sú súčasťou minocyklínu, spomaľujú zničenie chrupky.

Tento liek je indikovaný na zápalovú alebo infekčnú artritídu.

Moderná medicína ponúka rad liekov, ktoré podporujú zdravie kĺbov. Existujú v rôznych formách - tablety, kapsuly, výstrely...

Intravenózne kortikosteroidy - to je skupina hormonálnych liekov. Sú účinné pri edému, majú analgetický a protizápalový účinok.

Najčastejšie používané lieky v tejto skupine sú nasledovné:

 1. Kenalog - injekčná suspenzia, odporúčaná na liečbu reumatoidnej artritídy a iných ochorení spojivového tkaniva. Cena drogy je asi 600 rubľov.
 2. Diprospan je injekčný roztok používaný na artritídy rôznej povahy, osteochondrózu, reumatizmus a iné ochorenia. Cena lieku je približne 900 rubľov.
 3. Flosterón - injekčná suspenzia používaná pri rôznych reumatoidných ochoreniach. Cena je okolo 1500 rubľov.
 4. Kyselina hyalurónová
  Je to nehormonálny prostriedok, ktorý predlžuje mladosť kĺbov kompenzáciou mazania. Je to však pomerne nákladné zaobchádzanie, zároveň však aj najefektívnejšie. Cena ampulky drogy je asi 4000 rubľov.

Orálne prípravky sú vhodnejšie na použitie a ich účinnosť nie je nižšia ako lieky v injekčnej forme. Najbežnejšie lieky sú nasledovné.

 1. Glukózamín sulfát - kapsuly zamerané na zníženie zápalu a bolesti pri liečbe zápalových procesov v kĺboch, šľachách, kĺbových kapsulách, ako aj na zlepšenie degeneratívnych procesov ovplyvňujúcich medziobratlový disk. Glukózamín sulfát sa tiež podieľa na tvorbe nechtov, šliach, kože, očí, kostí, väziva a srdcových chlopní. Cena lieku je približne 320 rubľov / 60 ks.
 2. Výťažok z kurkuma - curcuminoidy - látky zodpovedné za žltú farbu kurkumu sú antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred negatívnymi účinkami voľných radikálov. Cena výťažku z kurkuma sa pohybuje medzi 3000 rubmi / 520 tabliet.
 3. L-Prolín - aminokyselina, ktorá je absolútne nevyhnutná pre tvorbu kolagénu, urýchľuje regeneráciu poškodených chrupaviek a väzov. Náklady na aminokyselinu sú asi 1500 rublov / 120 kapsúl.
 4. Niacín - vitamín B3 - hrá zásadnú úlohu v energetickom metabolizme buniek a v opravách DNA. Náklady na niacín predstavujú približne 1000 rubľov na 100 kapsúl.
 5. Extrakt z hroznových semien - vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam chráni telo pred poškodením. Cena je okolo 1500 rubľov / 30 ks.
 6. Mangán je minerál, ktorý zohráva dôležitú úlohu v tele v mnohých fyziologických procesoch. Podporuje normálny vývoj chrupavky a kostí a urýchľuje proces hojenia. Mangán sa pridáva do liekov, ktoré regulujú bolesť kĺbov, napríklad kapsuly Calcemin Advance, ktorých cena sa pohybuje medzi 1000 rubľami / 120 ks.
Liek na posilnenie kostí alebo vitamínov?

1. Kombinované lieky s kolagénom. Teraz existuje veľa liekov, ktoré sú zamerané na posilnenie kostry, používanej ako v rehabilitačnom období, tak aj na prevenciu zlomenín. Jedným z nich je "Collagen Ultra". Tento liek na posilnenie kostí má nasledujúce vlastnosti:

 • Kolagén Ultra obsahuje hydrolyzát kolagénu a glukózamín. Tieto látky sú zvyčajne súčasťou kostí, kĺbov, väzov, krvných ciev. Kolagén sa z potravinárskych výrobkov zle absorbuje, v "Collagen Ultra" je obsiahnutý v ľahko stráviteľnej forme hydrolyzátu. Glukozamín a kolagén znižujú zápalové reakcie, zabraňujú procesu zriedenia kostnej hmoty, stimulujú regeneračné procesy.
 • "Collagen Ultra" obsahuje komplex vitamínov - C, A, D, biotín, beta-karotén, vápnik, tiež potrebný pre silnú kostru. Použitie lieku "Collagen Ultra" u pacientov s zlomeninami umožnilo urýchliť procesy tvorby kostí, stimulovať celé rehabilitačné obdobie, znížiť riziko vzniku nových zlomenín. Tento liek sa používa na posilnenie kostí v každom veku.
 • Výťažky liečivých rastlín aktivujú metabolické procesy, stimulujú krvný obeh v poškodenej oblasti.
 • "Collagen Ultra" je k dispozícii vo forme doplnkov stravy, ktoré je možné užívať perorálne, krém a gél. Krém a gél majú tiež anestetický účinok, musia byť aplikované lokálne na mieste okolo zlomeniny. KDE KÚPIŤ COLLAGEN ULTRA >>

2. Ako liek na posilnenie kostí sú minerálne organické a vitamínové komplexy obsahujúce minerály a vitamíny často používané na posilnenie kostí. Patria sem napríklad Gemmos, Vitalii, Ammos a ďalšie.

Liečba chorôb kĺbov ľudových liečiv

Byliny a určité vitamíny môžu pomôcť zvýšiť hustotu kostí a posilniť kĺby.

Výživa, ktorá posilňuje kosti a kĺby

Kĺbová a kostná bolesť dáva človeku veľa nepríjemností. Je to spôsobené nedostatkom vápnika v tele a nedostatkom základných živín. S problémom sa môžete vyrovnať s použitím liekov a vykonávaním fyzioterapeutických postupov. Komplexnú liečbu môžete doplniť o správnu výživu.Ak chcete obnoviť kĺby a kosti, musíte sa uchýliť k pomoci mukopolysacharidov. Tieto zložky sú základom medzibunkového zloženia spojivového tkaniva. Nachádzajú sa v kostiach, chrupavkách a väzy. Ich hlavnou funkciou je tvorba synoviálnej tekutiny. Nosiť kyselinu hyalurónovú na mukopolysacharidy. Prispieva k udržaniu voľnej tekutiny a vytvára pružné spojivové tkanivo. Dôležitou zložkou je chondroitín sulfát. Väčšina biologických prísad zahŕňa tieto látky. Môžete ich prijímať nielen užívaním liekov, ale aj správnou výživou.V procese varenia musíte dodržiavať jedno pravidlo: neodstraňujte kosti, šľachy a chrupavky z mäsa a rybacích výrobkov. Tieto časti sú bohaté na mukopolysacharidy. V dostatočnom množstve sú prítomné v želé a ovocnej želé, ktoré sú založené na želatíne.Potrebujete doplniť stravu o potraviny s vysokým obsahom vápnika a fosforu. Nedostatok týchto zložiek možno kompenzovať použitím slávok, kreviet, sleďov a makrely. Surová zelenina je bohatá na vitamíny. Bez ich dostatočného obsahu v tele je syntéza chrupavého tkaniva nemožná. Pri príprave šalátov je potrebné ich naplniť rastlinnými olejmi, aby sa zabránilo hromadeniu solí v kĺboch, je potrebné použiť čistej a minerálnej vody. V prospech svojho vlastného zdravia bude musieť opustiť mäso, údené mäso a sušené ryby. Je dôležité pripraviť všetky výrobky pre pár a nepodrobiť ich praženiu.V súhrne, stojí za zmienku, komponenty, bez ktorých je nemožné normálne fungovanie tela:

 • mukopolysacharidy;
 • kyselina hyalurónová;
 • chondroitín sulfát;
 • vápnik;
 • fosfor.

Dodržiavanie základných pravidiel pri zostavovaní každodennej stravy - kľúč k zdravému životu. Správna výživa posilní nielen telo, ale aj zabráni prírastku hmotnosti.

Športová medicína je zameraná na liečbu a prevenciu ochorení kĺbov. Športovci prežívajú ťažké bremená a prvé, ktoré "požiadať o pomoc", sú kĺby.

Starí grécki mudrci si všimli: "My sme to, čo jeme." Toto vyhlásenie nezaniklo v XXI storočí.

Ako posilniť steny ciev

Kardiovaskulárne choroby spôsobujú 30% úmrtí na svete. Takmer každá osoba po 40 rokoch veku čelí chorobám srdca a krvných ciev a potrebe posilniť obehový systém.

Čo jesť a čo treba urobiť na posilnenie krvných ciev, je potrebné poznať každého, kto fajčí, pije alkohol, nemá dostatok spánku, je nervózny doma a v práci, aje mastné potraviny.

Funkcie a štruktúra krvných ciev

Krvné cievy sú komplexný systém, ktorého funkcie ešte neboli úplne preskúmané. Vnútro artérie a žily sú lemované endoteliálnou vrstvou, ktorá je najväčším orgánom tela.

Hmotnosť cievneho endotelu je 2 kg a plocha je asi 7 m2. Jedným z hlavných škodlivých faktorov, ktoré znižujú funkčnosť vaskulárneho endotelu, sú aterosklerotické zmeny.

Vaskulárna patológia spôsobuje:

 • znížená elasticita steny;
 • zvyšovanie ich krehkosti;
 • zvýšená priepustnosť voči toxínom a infekcii.

Znížená elasticita a zúženie lúmenu spôsobené aterosklerotickými depozitmi vedú k zvýšeniu krvného tlaku, čo zasa ničí kapilárnu sieť v cieľových orgánoch, ktoré zahŕňajú obličky, srdce, mozog, sietnicu.

Na ochranu týchto orgánov pred deštrukciou a stratou funkčnosti je potrebné znížiť krvný tlak, posilniť steny krvných ciev.

Známky vaskulárnej slabosti

Známky, že cievne steny sú menej pružné, sú príznaky:

 • závrat, tmavosť v očích pri zmene držania tela, najmä s prudkým vzostupom z horizontálnej polohy;
 • studené ruky a nohy kedykoľvek počas roka;
 • krvácanie z nosa;
 • hučanie v ušiach;
 • rozšírené krvné cievy na koži;
 • modriny na koži, ktoré sa vyskytujú aj po obvyklom dotyku;
 • časté pulzujúce bolesti hlavy;
 • kŕčové žily v nohách.

Ako posilniť cievne steny

Na posilnenie arteriálnych a venóznych ciev veľkých priemerov a najmenších ľudských kapilár je potrebný stavebný materiál.

Najdôležitejšie živiny pre krvné cievy sú:

 • aminokyseliny - budovať stenu, zvyšovať lokálnu imunitu;
 • polynenasýtené mastné kyseliny - rastlinné tuky na vytváranie bunkových membrán;
 • vitamíny ako nevyhnutné faktory pre aktiváciu chemických reakcií;
 • minerály, bez ktorých nie je možný priebeh kovovo závislých transformácií v tele - Fe, V, Mg, Mn, Cu, Ni, Se, Zn, Mo.

Jedlo by malo byť varené alebo dusené. Vypustené jedlo, ako aj potraviny obsahujúce živočíšny tuk sú vylúčené. Mala by byť obmedzená v strave vaječných žĺt. Pri varení sa odporúča používať len rastlinný olej, margarín, vylúčte nátierky.

V strave by malo byť vyvážené množstvo zeleniny, ovocia, zásobovanie tela vláknom, vitamíny. Pri príprave stravy je potrebné mať na pamäti, že prebytok môže byť tiež škodlivý, rovnako ako nedostatok. Takže prebytok vlákien brzdí vstrebávanie železa, zinku, vápnika, horčíka.

Užitočné potraviny, ako je grapefruit, zelený čaj, posilňujú krvné cievy, ktoré pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu. Uistite sa, že vstup do stravy cesnaku. Obsahuje selén, ktorý zabraňuje homocysteinémiu, ktorá spôsobuje poškodenie endotelu, posilňuje steny ciev.

Posilnenie krvných ciev je užitočné:

 • jesť cibuľu, uhorky, baklažán:
 • Vitamín PP, ktorý sa nachádza v chokeberry, čierne ríbezle, jahoda, divoká ruža, citrusy;
 • kyselina askorbová obsiahnutá v cibuľke, kapusty, ríbezle, šalát;
 • Vitamín E, potrebné na posilnenie steny krvných ciev a ktorý je bohatý na rastlinný olej, rakytník, strukoviny.

Má anti-sklerotický účinok na krvné cievy, použitie zeleného čaju. Tento nápoj obsahuje zlúčeniny, ktoré zničia tukové usadeniny na stenách krvných ciev, ako aj vitamín PP, ktorý posilňuje steny, čím sa stávajú elastickými. Na posilnenie steny periférnych ciev a žíl pomáhajú produkty ako fazuľa, sójové bôby, šošovica.

lekárstvo

Na posilnenie krvných ciev celého tela používajte lieky:

 • statíny;
 • kyseliny listovej a zinku, aby sa zabránilo vzniku homocysteinémie;
 • vitamíny B, A, E, C, K, PP;
 • Omega-3 mastné polynenasýtené kyseliny.

Na posilnenie a zvýšenie elasticity stien krvných ciev a kapilár krvného obehu často predpisujú lieky Piracetam, Askarutin, Cerebrolysin, liek Cavinton.

Koronárne plavidlá

Pre zdravie srdca a prevenciu koronárneho ochorenia použite liek Ginkgo Biloba. Prostriedky, ktoré posilňujú steny ciev srdca, zahŕňajú multivitamínové prípravky, napríklad Vitrum Cardio, Vitrum Centuri.

Vnútorné cievy sa musia živiť minerálmi. Zvlášť dôležité je, aby vitamíny na posilnenie žíl, tepien a všetkých koronárnych ciev a kapilár srdcového svalu obsahovali zinok, mangán, meď, selén, vápnik, horčík a draslík.

Vitamíny skupiny B, užitočné rastlinné zložky a minerály potrebné pre srdce obsahujú vitamínové komplexy Antiox, vitamíny pre srdce (Evalar).

Starostlivosť o nohy

Na zlepšenie tónu hypodermických ciev a kapilár nohy sa používajú prípravky na posilnenie cievnej steny obsahujúcej gaštany z konského koní - masti a gély Venotone, Venozol, Venitol, Venotol.

Na posilnenie steny ciev dolných končatín sa používajú lieky v tabletách Detralex, Phlebodia 600, masť Lioton, Troxevasin. Zlepšujú elasticitu stien, majú posilňujúci účinok na cievy nohy, komplexné prípravky obsahujúce vitamín B5. Nedostatok tohto vitamínu vedie k kŕčom v svaloch dolných končatín.

Lieky na cievy mozgu a očí

Na posilnenie krvných ciev v mozgu používanie rastlinného pôvodu, ako je Tanakan, Vinpocetín a lieky:

 • prípravky obsahujúce kyselinu nikotínovú Nicospan, Atsipimoks;
 • Stimulácia metabolizmu mozgu - nootropné lieky Glycín, Fenotropil;
 • Antikoagulanciá, ktoré znižujú viskozitu krvi - aspirín, trombóza;
 • karotén, vitamíny skupiny B, najmä B1, B2, B6, B12, B9.

Zabraňuje krehkosti a deštrukcii kapilár očného lieku Antiox - výživový doplnok obsahujúci beta-karotén. Vitamínové prípravky pre mozog a oči zahŕňajú Cardio Forte, Riboxin, Duovit.

Emokipín je liek na posilnenie ciev. Tieto očné kvapky sa instilujú niekoľkokrát denne po dobu jedného mesiaca. Ich účinok je zameraný na zníženie priepustnosti kapilár sietnice, čím zvyšuje odolnosť buniek voči hladovaniu kyslíkom.

Najlepšie vitamíny na posilnenie očných ciev zahŕňajú:

 • Komplex luteínu;
 • Doppelgerts Active;
 • optika;
 • Vitrum Vision;
 • Blueberry Forte;
 • Aevitem.

Ľudové opravné prostriedky

Vasokonštrikčné ľudové prostriedky zahŕňajú odvarovanie, infúzie, mletie s použitím takých liečivých rastlín, ako je gaštan z konského koní, chokeberry, čierna čierna, breza (listy, puky), sladká ďatelina.

Srdcové cievy

Na čistenie a posilňovanie ciev srdca môžete použiť nielen pilulky, ale aj ľudové prostriedky. Efektívnym spôsobom pre cievny systém srdca je zmes rozdrvených 4 citrónov a 4 hláv cesnaku. Táto zmes sa umiestni do nádoby s objemom 3 litre, naplní sa vodou a trvá 5 dní.

Po tom, ako sa trvá na tom, že kaša je filtrovaná a uložená v chladničke. Užívajte denne 100 ml počas 2 mesiacov, 3 krát denne. Kurzy sa konajú 2 krát za rok, najlepšie na jar a na jeseň.

Cievny systém mozgu

 • Citrónová šťava sa tiež odporúča na posilnenie ciev mozgu. Čerstvo vylisovaná citrónová šťava sa odporúča riediť vodou 1: 3 a piť 2 šálky denne.
 • Je užitočné posilniť cievny systém mozgu, aby sa denne používali aspoň 3 šálky zeleného čaju.

Čistiaci prostriedok na oči

Pri príprave posilňujúcej kolekcie pre sietnicové cievy je potrebné:

 • 1 časť - kôprom (semená);
 • 2 diely - harmanček, nechtík, celandín, listy, prítoky, vták zhora, sušené lienky;
 • 5 ks - ovsené semená.

3 polievkové lyžice zmesi nalejte vriacou vodou (2 šálky), trvajú 2 hodiny. Potrebujete piť počas dňa, kurz - 45 dní.

Nádoby na nohy

Uznané ľudové lieky na nohy, posilňujúce žily dolných končatín, sú považované za kontrastné kúpele, ktoré striedajú pôsobenie studenej a teplej vody. Prostriedok na spevnenie nôh je pripravený pomocou Kalanchoe a alkoholu:

 • Kalanchoe je rozdrvená a umiestnená do jarnej nádoby;
 • naliať lekársky lieh;
 • trvá 10 dní v tme;
 • žily žily denne niekoľkokrát denne po dobu 5-6 mesiacov.

Výrobky starostlivosti o pleť

Na zlepšenie stavu kapilár na pokožke tváre, použite masky, použitie šťavy rastlín, bohaté na látky, ktoré posilňujú steny ciev, ktoré zahŕňajú kyselinu askorbovú, karotén, vitamín R.,

Dobrý stav kožných ciev závisí od obsahu vitamínu K. Nedostatok tohto vitamínu sa prejavuje opuchom, výskytom pigmentových škvŕn. Masky s použitím petržlenu, listy púpava, jesť špenát, žerucha, bazalka, a koriandro pomôže vyplniť nedostatok.

Fyzická aktivita

Na posilnenie kardiovaskulárneho systému, zníženie krvného tlaku sa odporúča denné cvičenie po dobu 30-40 minút. Ak nie je možné venovať triedy 30 minút denne, dokonca 10 minút pomôže zlepšiť vaše zdravie.

Je dôležité, aby sa neopúšťala fyzická aktivita a nielen vedieť, aké produkty a prípravky posilňujú krvné cievy, ale aj to, aké fyzické cvičenia je potrebné vykonať, čo môže pomôcť posilniť cievne steny tepien a žíl.

Pri hypertenzii sa vyriešia mierne silové záťaže, ak nie je zvolená maximálna možná hmotnosť ako pracovná hmotnosť, ale hmotnosť, s ktorou môžete vykonávať 15-20 opakovaní. Ale aeróbne cvičenia, v ktorých sú zapojené veľké svaly, sú mimoriadne účinné. Medzi takéto bremená patrí jazda na bicykli, veslovanie.

5 najlepších prípravkov na posilnenie krvných ciev

Cievky ľudského tela sú rozdelené na tepny, žily a štruktúry mikrovaskulatúry. Vykonávajú dôležitú funkciu, ktorá zabezpečuje tok krvi, zásobovanie živinami tkanivami, ako aj vylučovanie metabolických produktov. Rôzne moderné prípravy na posilnenie plavidiel umožňujú predchádzať rôznym chorobám, ako aj zlepšiť všeobecný stav človeka.

Prečo sa síla znižuje

Ľudský cievny systém je uzavretý. Výmena živín a metabolických produktov sa vyskytuje v malých štruktúrach mikrovaskulatúry. Tepny zabezpečujú tok krvi zo srdca a vrátenia žíl z periférnych tkanív. Pevnosť a elasticita steny štruktúr cievneho lôžka sa môže znížiť v dôsledku implementácie značného množstva rôznych dôvodov:

 • Vplyv nepriaznivých environmentálnych faktorov (degradácia prostredia, zvýšené ožarovanie pozadia).
 • Intoxikácia ľudského tela rôznymi chemickými zlúčeninami, ktoré majú negatívny vplyv na cievnu stenu.
 • Vrodené oslabenie spojivového tkaniva stien krvných ciev v dôsledku zmien vo funkčnom stave určitých génov. To vedie k tomu, že nádoby sú slabé od detstva.
 • Ateroskleróza je výmenná patológia, ktorá ovplyvňuje kardiovaskulárny systém a je charakterizovaná depozíciou cholesterolu v stenách tepien s poklesom ich sily.
 • Zápal tepien rôzneho pôvodu (endarteritída).
 • Zápalové procesy sa vyskytujú vo žilách, často s bakteriálnym pôvodom a vedú k intravaskulárnej tvorbe krvných zrazenín (rozvoj trombózy).
 • Degeneratívna-dystrofická lézia venóznej steny so zoslabením a tvorbou výčnelkov s kŕčovými žilami.
 • Nedostatočný príjem zlúčenín potrebných na normálny funkčný stav steny cievy (vitamíny, proteíny) v ľudskom tele.
 • Zmeny v metabolizme - dlhodobé zvýšenie hladín glukózy v krvi pri diabete mellitus spôsobuje poškodenie ciev orgánov, ktoré zahŕňajú sietnicu, prsty, srdce, mozog, obličky.

Dôležitým provokatívnym faktorom, ktorý znižuje silu ciev, bez ohľadu na ich typ a veľkosť, je vek. U mužov a žien po 50 rokoch sú veľmi časté rôzne cievne ochorenia.

Kapilárne prípravky

Kapiláry sú najmenšie nádoby. Majú priemer, ktorý sa rovná veľkosti červených krviniek. Steny ľudských kapilár sú veľmi tenké, čo zabezpečuje prechod živín, metabolických produktov (metabolizmus), ako aj kyslík a oxid uhličitý. Je možné zlepšiť stav štruktúr mikrovaskulatúry pomocou niektorých liečiv a vitamínov:

 • Kyselina askorbová alebo vitamín C sú prirodzené zložky, ktoré sa musia konzumovať s jedlom (zelená, ryža, cibuľa, divoká ruža, citrusové plody).
 • Rutín alebo vitamín P - označuje "cievne" účinné látky, znižuje krehkosť kapilár, je obsiahnutá v chobotniciach, jahodách.
 • Vitamín E rozpustný v tukoch umožňuje zvýšiť pevnosť stien malých nádob a zlepšiť ich funkčný stav.
 • Lieky, ktoré stabilizujú stav kapilárnych stien pomocou organických zlúčenín prírodného pôvodu - flavonoidy (Detralex).

Na liečbu patológie malých ciev sa vitamíny používajú vo forme liekov, ktoré zahŕňajú Ascorutin (kombinácia kyseliny askorbovej a rutínu), multivitamínové prípravky Multitabs, Heksavit. Pomáhajú zlepšiť mikrocirkuláciu v tkanivách, čo je viditeľné na tvári (koža sa stáva zdravou).

Tip! Vitamín E sa lepšie vstrebáva, keď sa konzumuje tučným jedlom.

Prípravky pre tepny

Zníženie sily arteriálnych ciev je spojené s vývojom závažných komplikácií vo forme trombózy, hemorágií v tkanive vrátane životne dôležitých orgánov. Infarkt myokardu, mozgová mŕtvica, gangréna tkanív končatín, smrť časti čreva sú výsledkom problému s artériami. Aby ste sa vyhli takým komplikáciám, môžete použiť množstvo liekov:

 • Statíny - skupina liekov, ktoré znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi, ako aj prispievajú k jeho čiastočnému vylúhovaniu zo stien tepien s poklesom aterosklerotického plaku. Lieky sú predpisované iba lekárom, určuje dávku a trvanie podávania. Patria medzi ne aj tablety s atorvastatínom.
 • Multivitamíny - kyselina askorbová, rutín, vitamín E posilňujú aj stenu tepny zlepšením metabolizmu v spojivovom tkanive.
 • Metabolické lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy v arteriálnych cievach a tkanivách - najpoužívanejší prostriedok na obnovenie funkčného stavu tkanív a prietoku krvi v mozgu (Piracetam, cerebrolyzín). V prípadoch komplikovanej aterosklerózy je predpísaný metabolický liek na parenterálne podanie (zákroky) Corvitin.
 • Antihypertenzívne lieky - lieky, ktoré vám nepriamo umožňujú posilnenie artérií znížením tlaku krvi vyvíjanej na ich stenách (Lisinopril, Bisoprolol, Amlodipín).
 • Antitrombotické lieky - lieky, ktoré sa užívajú vo forme tabliet, znižujú funkčnú aktivitu krvných doštičiek (krvných doštičiek) a zabraňujú intravaskulámemu vzniku krvných zrazenín v tepnách (kyselina acetylsalicylová).

Takmer všetky lieky predpisuje len lekár. Samoobjavenie môže viesť k komplikáciám a negatívnym dôsledkom pre zdravie.

Prípravky na žily

Patológia žilových ciev je rozšírená. Zo všetkých chorôb je najčastejšie ochorenie kiahní, pri ktorom sú postihnuté najmä cievy nôh a tromboflebitída charakterizovaná zápalom s intravaskulárnou tvorbou krvných zrazenín. Lieky na posilnenie ciev predstavujú dosť rozsiahly zoznam:

 • Multivitamíny s kyselinou askorbovou a rutín v tabletovej dávkovacej forme, ktoré pomáhajú zmierňovať prejavy poškodenia krvného obehu v malých žilách (výskyt pavúkov na žilách).
 • Kombinované lieky, ktoré zmierňujú krv a posilňujú steny tepien - lieky sú k dispozícii v dávkových formách tabliet na systémové použitie (Clopidogrel) a na vonkajšie použitie na mieste (heparínová masť).
 • Venoprotektory sú lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy v tkanivách stien žilových ciev, čím zvyšujú svoju odolnosť voči nepriaznivým účinkom, ako aj pevnosť stien (Venotone, Venoplast, Venorutol).

Väčšina liekov môže významne zlepšiť stav venózneho lôžka v rôznych patologických stavoch. Ale aby sa ochorenie vyliečilo, je potrebné vykonať komplexnú terapiu zameranú na odstránenie účinkov tejto príčiny.

Zo všetkých skupín liekov na prevenciu oslabenia stien krvných ciev sa často používajú venoprotektory, vitamínové prípravky, statíny a metabolické lieky. Z nich je možné rozlíšiť 5 najlepších liečiv, medzi ktoré patrí askorutín, vitamín E, venoplast, piracetam, atorvastatín.

Všeobecné odporúčania

Na zvýšenie dopadu daných liekov a na zachovanie terapeutických účinkov je dôležité dodržiavať niekoľko jednoduchých všeobecných odporúčaní:

 • Adekvátny spánok, ktorý by mal trvať najmenej 8 hodín (optimálny čas spánku je od 22.00 do 6.00 hod.).
 • Prevaha rastlinných potravín v strave, obmedzenie príjmu živočíšnych tukov, korenín, nálevy, korenené jedlá.
 • Obmedzenie konzumácie alkoholu, pretože je to vaskulárny toxín a vedie k zhoršeniu stavu celého organizmu. To platí aj pre nikotín, preto je pre fajčiarov lepšie, aby sa vzdali návyku, ktorý vedie k závislosti od nikotínu.
 • Dostatočná fyzická aktivita - ranné cvičenie významne znižuje riziko vzniku rôznych vaskulárnych patológií.
 • Racionalizácia pracovného a odpočinku - bez ohľadu na typ práce, každú hodinu sa odporúča urobiť krátku prestávku na 5-10 minút.
 • Obmedzenie vplyvu negatívnych emócií a faktorov stresu.

Implementácia všeobecných odporúčaní umožňuje udržiavať všetky nádoby zdravé a predchádzať mnohým chorobám.

Je to dôležité! Pravidelný príjem alkoholu v tele zlepšuje stav krvných ciev. Na to existujú enzymatické systémy v tele, ktoré produkujú endogénny alkohol.

Ľudové opravné prostriedky

Značný počet rôznych liečivých rastlín má pozitívny vplyv na stav ciev. Patrí sem japonská tráva, červená ďatelina, čučoriedka. Používanie ľudových prostriedkov je možné len po konzultácii s lekárom.

Včasné a správne používanie liekov na posilnenie krvných ciev pomôže vyhnúť sa závažným komplikáciám, nepriaznivým účinkom na zdravie a spomaliť proces starnutia v tele.

Prípravky na liečbu väziva a kĺbov

Vysoké fyzické zaťaženie väzov a kĺbov vedie k vzniku chronickej bolesti a rozvoju dystrofických procesov v väzy a kĺboch. Okrem toho takmer každý športovec čelí rôznym zraneniam, takže je veľmi dôležité venovať zvýšenú pozornosť ich prevencii. Toto je uľahčené dôkladným zahriatím a použitím špeciálnych športových doplnkov, ktoré urýchľujú regeneráciu spojivového tkaniva a prispievajú k jeho posilneniu. Akýkoľvek šport je charakterizovaný určitým rozsahom zranení. Ak pôjdete do posilňovne, potom zvýšené zaťaženie padne na kĺby a väzy a mali by ste sa o ne postarať predovšetkým.

Spojivové tkanivo

Spojivové tkanivo zahŕňa: šľachy, väzy, chrupavku, kosti, svalovú fasciu, aponeurózy (vláknité membrány, ktoré spájajú svaly spolu alebo s kosťami) a membrány takmer všetkých orgánov. Hlavnou funkciou spojivového tkaniva je vytvoriť mechanickú pevnosť tela a tvarovať ho. Spojivové tkanivo pozostáva predovšetkým z kolagénu, čo je odolné proteínové vlákno, ktoré zabraňuje roztrhnutiu tkaniva a elastínu, čo zabezpečuje pružnosť a roztiahnuteľnosť tkanív. V každom type spojivového tkaniva existujú špeciálne bunky - fibroblasty v väzy a šľachy, chondroblasty - v chrupavke, osteoblastoch - v kostiach. Tieto bunky produkujú elastín a kolagén, ako aj prispievajú k obnoveniu a obnoveniu spojivového tkaniva.

aktuálnosť

Na dosiahnutie vysokých výsledkov v kulturistike musia športovci cvičiť s veľkými záťažami v tréningu, pretože rast svalov vyžaduje vytvorenie maximálneho zaťaženia každého zväzku svalov. Pri neustálom raste pracovných váh sa zvyšuje riziko poranenia, preto je potrebné ďalej posilňovať väzbové zariadenie a tkanivo chrupavky kĺbov.

Systematické trauma chrupavky vedie k rozvoju osteoartritídy - choroby, ktorá je sprevádzaná silnými bolesťami v kĺboch, porušovaním fyzickej aktivity a je takmer nezvratná, to znamená, že často vedie k postihnutiu. Asi 20 miliónov Američanov trpí touto chorobou a ako ukazujú štatistiky, riziko tejto patológie je oveľa vyššie pri cvičení silových športov.

 • Bodybuilding alebo Powerlifting
 • Pociťujte bolesť, krčie alebo stuhnutie kĺbov a väzov
 • poranený
 • Chcú posilniť väzy a kĺby

Pamätajte, že choroby väzov a kĺbov sa veľmi ťažko liečia, takže je oveľa účinnejšie vykonávať prevenciu! Je to prevencia a len sekundárne sú naše odporúčania venované liečbe. Prevenčné kurzy sú osobitne dôležité pre ľudí starších ako 30 rokov, keď sa pojivové tkanivo stáva zraniteľnejším.

Zloženie prísad

V súčasnosti nájdete desiatky a dokonca stovky doplnkov, ktoré sú určené na liečbu a posilnenie kĺbov a väzov, ale väčšina týchto produktov nie je vôbec účinná. Súčasne ďalšia časť nespĺňa moderné normy kvality alebo má veľmi vysoké náklady a môže byť nahradená ekonomickejšími produktmi. V tejto časti sa pokladajú len tie prostriedky, ktoré prispievajú k obnoveniu chrupavky a spojivového tkaniva, a nie len dočasne eliminujú príznaky.

Analýzu začneme so zoznamom účinných látok s objektívnym zhodnotením účinnosti na základe moderného výskumu:

Vysoká účinnosť

 • Glukozamín sulfát - posilňovanie kĺbov a spojov
 • Chondroitín sulfát - posilňuje kĺby a väzivá
 • Kolagén - posilňuje kĺby, väzy, kosti, zlepšuje vlastnosti pokožky

Vápnik a vitamín D - nevyhnutné na posilnenie kostí, musia byť súčasne užívané. Treba poznamenať, že nedostatok vitamínu D je celkom bežný - to je charakteristické najmä pre severné podnebie. Samostatné štúdie ukazujú, že nedostatok vitamínu D vedie k rôznym poruchám, vrátane zápalu väziva a kĺbov. Prijatie vhodných doplnkov môže tieto negatívne postupy znížiť.

Priemerná účinnosť

 • Metylsulfonylmetán - eliminuje bolesť a potláča zápal, ale neprispieva k obnoveniu spojivového tkaniva
 • Žraločí chrupavka - obsahuje glukózamín, kolagén a vápnik, ale účinnosť liečby je vyššia, ak sa tieto zložky používajú v čistenej forme.
 • S-adenosylmethionín - liek bol schválený počas klinických skúšok na liečbu kĺbových ochorení v európskych krajinách. Problém spočíva v tom, že na dosiahnutie účinku je potrebná veľmi veľká dávka až do 1500 mg denne vzhľadom na vysoké náklady na S-adenosylmethionín, jeho priebeh bude veľmi nákladný. Doplnok má aj mierny antidepresívny účinok.
 • Omega-3 mastné kyseliny spôsobujú mierny, ale významný príspevok k hojeniu kĺbov a väzov. Poznamenalo sa, že omega-3 pomáha pri zmierňovaní bolesti pri ochoreniach kĺbov, zlepšuje mobilitu. Najlepším zdrojom omega-3 sú mastné ryby.
 • Bromelain - zmes proteolytických enzýmov rastlinného pôvodu. Dobrý prostriedok na odstránenie bolesti a zápalu pri nedávnom zranení alebo v aktívnej fáze zápalu.
 • Kurkumín je rastlinný extrakt, ktorý má protizápalový účinok. Účinok kurkumínu, ako ukázali štúdie, je dosť slabý.
 • Kyselina hyalurónová je nesulfátovaný glykozaminoglykán, ktorý je súčasťou spojivového, epiteliálneho a nervového tkaniva. Je to jedna z hlavných zložiek extracelulárnej matrice, je obsiahnutá v mnohých biologických tekutinách (slinách, synoviálnej tekutine atď.). Podieľa sa významne na proliferácii a migrácii buniek, môže sa podieľať na vývoji malígnych nádorov. Vyrába sa z nejakých baktérií (napríklad Streptococcus). Telo človeka s hmotnosťou 70 kg v priemere obsahuje asi 15 gramov kyseliny hyalurónovej, z ktorých tretina je každý deň premenená (rozložená alebo syntetizovaná).

Vitamíny a minerály - obnovenie väzov a kĺbov vyžaduje veľké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sa podieľajú na syntéze nových buniek. V prvom rade ide o vitamíny: B6, E, C, minerály: niacín, zinok, selén, horčík. Mnoho vitamínov a minerálov je okrem toho výbornými antioxidantmi, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred oxidačným poškodením počas zápalu.

 • Vitamín C je potrebný pre syntézu kolagénu. Okrem toho je vynikajúcim antioxidantom. Tento vitamín pomáha zmierniť bolesť a zápal. Okrem toho vitamín C zlepšuje regeneráciu.
 • Vitamín E je tiež silný antioxidant, znižuje bolesti a chráni kĺby pred poškodením. Vitamín C aj E zohrávajú dôležitú úlohu v liečbe ochorení kĺbov, čo sa vysvetľuje poklesom oxidačných procesov. Klinické štúdie ukazujú, že doplnky vitamínov E a C znižujú zápaly a bolesť v oblasti väzy a kĺbov po cvičení.
 • B vitamíny majú aj protizápalové účinky. Takže pomáhajú pri reumatoidnej a osteoartritíde. Pantotenát alebo vitamín B5 má priaznivý účinok na hojenie rán, zlepšuje syntézu kolagénu. Niektoré štúdie však ukazujú, že nízka hladina kyseliny pantoténovej (vitamín B5) v tele je v spätnej väzbe so zvýšenou bolesťou kĺbov a stuhnutím väzov. Vitamíny B6, B12 a kyselina listová majú protizápalové účinky.
 • Minerály sú potrebné na zabezpečenie normálneho fungovania buniek, slúžia na zvýšenie produkcie enzýmov, syntézu buniek väzov. Bór a mangán zvyšujú reprodukciu kolagénu, syntézu glykozaminoglykánov, zlepšujú metabolizmus. Je známe, že niektoré lieky nepriaznivo ovplyvňujú absorpciu určitých minerálov. Prijatie vhodných doplnkov by malo zabezpečiť ich adekvátne zásobovanie v tele. Klinické štúdie naznačujú, že nedostatok zinku má negatívny vplyv na syntézu spojivového tkaniva. Zinok predovšetkým aktivuje produkciu enzýmov, ktoré sú zodpovedné za rast buniek a ich integritu. Pri nedostatku tohto minerálu v tele sa pozoruje zlé tkanivové hojenie. Meď aktivuje produkciu lyzyloxidázy, ktorá je dôležitá pri konverzii kolagénu a elastínu. Meď má tiež protizápalové vlastnosti a môže zmierniť bolesť kĺbov a väziva.

Nízka účinnosť

Vyššie uvedené boli a stručne opísané takmer všetky moderné doplnky na väzy, kĺby a kosti, ktoré preukázali účinnosť pri profylaktickom podávaní. Nebudeme vytvárať nekonečný zoznam prísad a komponentov, ktoré sú zbytočné alebo zbytočne drahé. Treba však poznamenať, že väčšina rastlinných extraktov, prísad živočíšneho pôvodu (morské kôrovce, žraloky, hmyz atď.) Nie je účinná. Uprednostňujte osvedčené firmy a značky. Najvhodnejším zdrojom kolagénu je jedlá želatína.

Odstránenie príznakov bolesti

Čoraz častejšie, na terapeutické účely, športovci užívajú aspirín, paracetamol, ketán (ketorol), diklofenak a ďalšie protizápalové lieky na zmiernenie bolesti a zápalu kĺbov a väzy - tieto prostriedky však môžu len dočasne eliminovať príznaky ochorenia bez toho, aby ovplyvnili jeho liečbu. Uvedené nesteroidné protizápalové lieky majú množstvo závažných vedľajších účinkov - poškodenie gastrointestinálnej sliznice, toxicitu na pečeň a obličky, zmeny v zložení krvi atď., A preto by sa mali používať iba v akútnej fáze patologického procesu. Trvanie príjmu nesmie presiahnuť 1-2 týždne. Je lepšie uprednostniť protizápalové lieky, ktoré selektívne blokujú COX-2 - Nimesulid, Celecoxib. Majú menej vedľajších účinkov.

Najlepšie doplnky pre kĺby a väzy

Na dosiahnutie maximálneho terapeutického a profylaktického účinku by mal obsahovať:

 • Glukózamínsulfát a chondroitínsulfát sa najlepšie zakúpia ako súčasť jedného doplnku.
 • Kolagén - vo forme želatíny 10 g denne
 • Vápnik v biologicky dostupnej forme a vitamín D - na posilnenie kostí
 • Methylsulfonylmetán - na odstránenie bolesti

Najlepšie komplexné doplnky

Existujú dva hlavné produkty:

 • SAN Bone Boost
 • Univerzálna výživa Animal Flex

Aj prísady majú dobrú rovnováhu medzi cenou a kvalitou, ale menej úplné zloženie:

 • Spoločné opravy od spoločnosti Dymatize
 • Spoločná podpora z výkonu
 • Glukozamín + CSA Super Strength 120 tabuľka od Optimum Nutrition
 • Glukozamín chondroitín & MSM (ULN) všetko, čo potrebujete, za peknú cenu

Terapeutický a profylaktický priebeh

Pre maximálny účinok kombinujte jeden z komplexných doplnkov vitamín-minerálny komplex, omega-3 a kolagén. Ako zdroj kolagénu používajte potravinovú želatínu.

Priebeh doplnkov väzov a kĺbov trvá v priemere 1-2 mesiace. Optimálna frekvencia kurzov - 2-3 krát za rok. Dávky a presnejšie informácie o prijatí sa nachádzajú v jednotlivých článkoch, ako aj na balení produktov.

Všeobecné tipy

Všeobecné tipy na udržanie zdravých väzov a kĺbov:

 • Postupujte podľa techniky cvičenia, aby ste sa vyhli zraneniu.
 • Ak máte problémy s väziami a kĺbmi, použite bezpečnejšie cvičenia.
 • Vykonajte profylaktický priebeh komplexných doplnkov, kolagénu a komplexu vitamínov a minerálov
 • Nepracujte s príliš veľkými závažiami.
 • Nenúťajte kĺby a väzy pri zranení až do úplného zotavenia.
 • Liečba chorôb väziva a kĺbov sa musí dohodnúť s lekárom

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kompletná revízia bypassu koronárnych artérií: ako to ide, výsledky liečby

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Revízia mitrálnej nedostatočnosti, 1, 2 a zvyšné stupne ochorenia

Z tohto článku sa dozviete: čo je nedostatočnosť mitrálnej chlopne, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje. Rozsah ochorenia a jeho črty. Ako sa zbaviť nedostatku mitrálnej chlopne.

Prehľad 13 populárnych liekov pre srdce: ich klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: ktorý zoznam liekov na srdce sa často používa na liečbu srdcových ochorení, z akých dôvodov sa majú používať, aké vedľajšie účinky ich užívanie môže viesť.

Aká je miera ESR v krvi mužov?

Normou ESR u mužov je ukazovateľ odrážajúci optimálnu mieru sedimentácie erytrocytov v krvi. Zmeny, ktoré ukazujú zvýšenie alebo zníženie hladiny aktivity krvných buniek, poukazujú na vývoj patológie v tele.

LiveInternetLiveInternet

-Tagy-Vyhľadávanie podľa denníka-správy-referencie-hudba-Odoberať e-mailom-štatistika. Aké potraviny ovplyvňujú zrážanlivosť krvi?Dr. Sergej Agapkin, moderátor programu "Na najdôležitejšom", odpovedal na otázku:

Ako čistiť nádoby a príčiny ich zablokovania

Zanesenie krvných ciev rôznych druhov trosky nie je pre človeka dobré. V tomto stave je telo náchylnejšie na cievne a srdcové ochorenia. Tiež mozog často trpí.