Rôzne vedľajšie účinky chorôb, ktoré nie sú liečené, sa nazývajú účinky alebo komplikácie. Komplikácie sú často závažnejšie a závažnejšie než choroby, ktoré ich spôsobili. Dôsledky nie sú vždy závažné, ale dopĺňajú klinický obraz a pridávajú ich nevýhody všeobecnému stavu pacienta. Lymfangitída je jedným z tých následkov, ktoré nie sú fatálne alebo závažné formy ochorenia, ale majú svoje vlastné príznaky a dôsledky.

Všetko o lymfangitíde hovoria o vospalenia.ru.

Čo to je - lymfangitída?

Čo je lymfangitída? Ide o sekundárne ochorenie lymfatických ciev, kapilár a kmeňov, ktoré sa vyvíjajú na pozadí purulentno-zápalových procesov v tele. Časté provokatéry sú infekcie, ktoré prenikajú do tela. Akékoľvek lymfatické cievy sú ovplyvnené bez ohľadu na ich veľkosť a polohu. Kapiláry na ramenách a nohách sú často ovplyvnené, pretože na nich môžu ľahko preniknúť všetky baktérie a vírusy v dôsledku výskytu rán, modrín, odrenín, výstrižkov atď.

Infekcia najskôr ovplyvňuje prekrývajúce sa oblasti, potom prenikne do kapilár, po ktorých infikuje uzliny a cievy.

 1. Podľa formulárov:
  • akútne;
  • Chronický - pretrvávajúci edém je zaznamenaný, príznaky sa nezobrazia.
 2. Vzhľadom na povahu zápalu:
  • Jednoduché (serózne);
  • Hnisavý.
 3. V hĺbke:
  • povrchné;
  • Hlboké.
 4. Podľa zapálených plavidiel:
  • Kapilárne (retikulárne, retikulárne) - postihuje niekoľko malých povrchových kapilár;
  • Trunkulárne (stonky) - postihuje jednu alebo viac veľkých ciev.
 5. Podľa patogénu:
  • bakteriálne;
  • Vírusové.
 6. Nevenózne - poškodenie lymfatických ciev pozdĺž penisu. Vyskytuje sa u infekcií, zápalu, častého sexu a masturbácie.
 7. Venereálna choroba - penetrácia pohlavnej infekcie do reprodukčného systému.
 8. Perilimfangit - zápal okolo lymfatického kmeňa.
 9. Rakovina - vznikla na pozadí onkologických ochorení.
ísť hore

dôvody

Príčiny lymfangitídy lymfatických kapilár a krvných ciev sú sekundárne infekcie s odreninami, vredmi, flegmónmi, karbunkami, abscesmi. S hlbokými ranami a odreninami prenikajú E. coli, Staphylococcus aureus, Proteus, Streptococcus a ďalšie aeróbne mikroorganizmy, čo spôsobuje zápalový proces, ktorý zase vedie k porušeniu lymfatických kapilár a ciev.

Alergické a toxické účinky sú menej časté. V závislosti od polohy mechanických a infekčných lézií sa lymfangitída vyvíja v určitých lymfatických oblastiach.

Príznaky a príznaky

Symptómy a príznaky lymfangitídy lymfatických kapilár a krvných ciev sa objavujú na pozadí už známych zápalových procesov v tele:

 1. triaška;
 2. Zvýšená teplota;
 3. Opuch postihnutých oblastí;
 4. slabosť;
 5. Bolesť v hlave;
 6. potenie;
 7. Obmedzený pohyb postihnutých končatín;
 8. So zápalom tkanív obklopujúcich lymfatickú cievu vzniká absces, celulitída, ktorá vyvoláva sepsu.

V kapilárnej forme sa na povrchu postihnutej oblasti objaví sieťovina. Tkanivo sa rozplýva. Hranice sú jasne vymedzené. V okolí krbu je začervenanie.

Keď kmeň tvorí na koži viditeľné dlhé červené pruhy, ktoré spájajú postihnuté miesto a lymfatické uzliny. Koža sa napučia, zhrubne a stane sa bolestivou. Možno rozvoj lymfadenitídy so zodpovedajúcimi príznakmi: zvýšenie lymfatických uzlín, bolesť v postihnutých oblastiach, začervenanie, opuch, lokálna teplota atď.

Pri hlbokej lymfangitíde nie je pozorované sčervenanie kože. Pri stlačení na postihnutú oblasť je však bolesť. Nastáva edém a vyvíja sa elefantiáza (lymfedém).

Pri perilymfangitíde sa tkanivo transformuje a vzniká absces a subfasciálny flegón. Ich otvorenie je plné sepsy.

Lymfangitída u dospelých

Aj keď sa lymfangitída vyskytuje u dospelých len vtedy, keď je poškodený povrch kože, čo sa môže vyskytnúť u mužov i žien, niekedy sa ochorenie stáva čisto mužským ochorením. Nevenózna lymfangitída - zápal lymfatických kapilár v penise v dôsledku častého a dlhodobého pohlavia a masturbácie. Na povrchu sa vytvárajú odreniny a odieranie, ktorými infekcia preniká do koronárneho sulcusu. Najskôr postihnutá oblasť je opuchnutá a po niekoľkých dňoch prechádza bez akejkoľvek liečby. Avšak v zriedkavých prípadoch sa ukáže, že pohlavne prenosná infekcia prenikla do pohlavného orgánu, ktorý vyvoláva zodpovedajúcu pohlavnú chorobu. Preto by ste mali menej masturbovať, urobiť sexuálne činy o niečo menej zdĺhavé a časté, a taktiež kontaktovať venereologa na prvých príznakoch lymfangitídy v oblasti slabín.

Lymfangitída u detí

Lymfangitída u detí sa často vyvíja. Deti sú vo svojom pohybe aktívnejšie a menej opatrné. Je veľmi ľahké sa zraniť, ublížiť alebo mať vážnu ranu. Trvale žijúca na koži, baktérie ľahko preniknú dovnútra, spôsobujú zápalový proces a následne hnisanie, ktoré spoločne vyvolávajú zápal lymfatických kapilár a ciev. Je veľmi dôležité zvládnuť rany v čase. V prípade hnisavosti vykonať liečbu v nemocnici, aby sa zabránilo vzniku lymfangitídy.

Diagnóza zápalu lymfatických kapilár a ciev

Diagnóza zápalu lymfatických kapilár a ciev je niekedy ťažká, najmä s hlbokou a chronickou formou kurzu. Flebológ zhromažďuje sťažnosti a vedie všeobecnú skúšku, ku ktorej sú spojené štúdie:

 • Duplexné skenovanie;
 • Počítačová tomografia;
 • ultrazvuk;
 • Bakteriologické plodiny;
 • Analýza krvi a moču;
 • Dopplerov ultrazvuk;
 • Počítačové termoskovanie;
 • Ultrazvuková angiografia;
 • Bakteriologická analýza sekrécií rán.
ísť hore

liečba

Liečba lymfangitídy začína elimináciou príčiny, ktorá spôsobila zápal v lymfatických kapilárach a cievach. V primárnej forme, keď sa objavia rany a výrezy tkanív paží alebo nôh, je poskytnutá prvá pomoc:

 • Rana sa lieči. Toto by sa malo robiť len v nemocnici a nie doma, pretože nesprávne otvorenie hnisavého zamerania môže viesť k šíreniu infekcie. Na odstránenie primárnej lézie sa ošetruje infikovaná rana, otvorí sa absces, vyčerpá sa celulitída a rehabilitácia sa vykonáva;
 • Končatina je pevná, takže je nehybná;
 • Masáž, otepľovanie a trenie sú kontraindikované.
ísť hore

Ako liečiť lymfangitídu?

  1. Protizápalové lieky;
  2. antibiotiká;
  3. Antialergické lieky;
  4. Antihistaminické prípravky.
 1. UV a laserové ožarovanie krvi;
 2. UFO;
 3. Obväzy s masťami;
 4. Polovice alkoholové kompresie;
 5. Infúzna terapia;
 6. Úprava bahna.

Nevenózna lymfangitída niekedy nevyžaduje žiadnu liečbu. Prebieha sama o sebe po niekoľkých dňoch, najmä po odstránení zdroja infekcie. Venózna lymfangitída je liečená hlavnou protiinfekčnou liečbou.

Hlboká lymfangitída je liečená iba v nemocnici s pomocou chirurgických zákrokov.

Strava tu nezáleží. Odporúča sa používať viac vitamínov na podporu infekcie imunitného systému. Je lepšie nevykonávať domácu liečbu, pretože nesprávna liečba rany, ako aj úplná absencia liečby alebo účinok na ranu s ľudskými prostriedkami, môže ochorenie len chronickú.

Predpoveď života

Liečba zápalu lymfatických kapilár a krvných ciev poskytuje priaznivú prognózu života. Koľko ľudí žije s lymfangitídou? Ľudia nezomrú, ale komplikácie sú možné, ak zanedbávate svoje vlastné zdravie:

 • Premnoženie lymfatických ciev;
 • Elefantiáza (lymfedém);
 • Poruchy obehu.
 1. Liečba infekčných chorôb ako základu pre prevenciu;
 2. Liečba rán;
 3. Pri prvých príznakoch vyhľadajte lekársku pomoc.

Lymfangitída (zápal lymfatických ciev): príčiny, príznaky, ako sa liečiť

Lymfangitída je ochorenie lymfatického systému spôsobené zápalom krvných ciev rôznych veľkostí a komplikuje priebeh mnohých patológií. Lymfangitída je obvykle sprevádzaná regionálnou lymfadenitídou.

Najčastejšie sú postihnuté cievy horných a dolných končatín v dôsledku ich traumatizácie a prítomnosti veľkého množstva mikróbov na koži. Bakteriálne toxíny a bunkové úlomky sú absorbované do krvi a vstupujú do lymfatických ciev, čo vedie k ich zápalu.

Klinickými príznakmi choroby sú hyperémia kože, bolestivosť a opuch pozdĺž zápalových ciev, regionálna lymfadenitída, horúčka, triaška a slabosť. S cieľom vyliečiť lymfangitídu experti vykonávajú sanáciu ohniskov infekcie prítomných v tele pacienta, antibiotickej terapie a otvorených abscesov a flegmónu. Aby ste sa zbavili lymfangitídy, je potrebné vyliečiť základnú chorobu.

Stupeň závažnosti klinických symptómov určených ráže zapálených plavidiel: s porážkou veľké, hlboko ležiace nádoby lymphangitis rozvíja stonku a zápal malých kapilár - pletive. V prvom prípade, po varu, alebo hnisavé rany objaví prekrvenie bez jasných hraníc, a v druhom - úzkymi červenými pruhmi, ktoré idú od zdroja infekcie do regionálnych lymfatických uzlín a že hmatateľného bolestivého tesnenie v podobe šnúry.

etiológie

Schéma ľudského lymfatického systému

Lymfatický systém je komplexná vaskulárna štruktúra, ktorá chráni ľudské telo pred patogénnymi biologickými činiteľmi. V odpovedi na zavedenie vírusov a baktérií do lymfy sa vytvárajú špeciálne imunitné bunky, ktoré vytvárajú bariéru pre infekciu a čistenie krvi. U zdravých ľudí má lymfa baktericídny účinok a ničí patogénne mikróby. Pri absencii imunitnej ochrany a závažnej infekcie dochádza k strate jej bariérovej funkcie, vzniku ciev a uzlín a vzniku lymfangitídy a lymfadenitídy.

Mikróby hnisavých zameraním preniknúť do intersticiálneho priestoru, a potom sa do lymfatického systému, vplyv na endotel malých krvných ciev, čo vedie k zápalu a tvorbe lymphangitis mesh. Potom sa patologický proces premiestňuje do väčších cievnych kmeňov a dochádza k lymfangitíde kmeňov. Endotelium napučia, zvyšuje sa priepustnosť cievnej steny, vyvíja sa exsudácia, proliferuje fibrínová zrazenina a intravaskulárne krvné zrazeniny. Sú zložené z endotelových buniek, lymfocytov a baktérií. Preťaženie lymfatických uzlín vedie k rozvoju lymfangitídy a nekrotického tavenia krvných zrazenín. Keď sa okolité tkanivá podieľajú na patologickom procese, vzniká perilymfangitída s poškodením svalového a kĺbového aparátu.

Non-pohlavné patogény limfangita sú zástupcovia coccal mikroflóra - stafylokoky a streptokoky, rovnako ako palice - Escherichia, Pseudomonas, Haemophilus, Proteus. Aeróbna flóra je často reprezentovaná asociáciou mikroorganizmov. Zápal sa šíri zo zdroja infekcie cez lymfatické cievy do lymfatických uzlín.

Ak je zápal okolo rany mierny, prechádza sám po niekoľkých dňoch bez špeciálnej liečby. Pri nedostatku imunity napada infekcie hlbších vrstiev a spôsobuje ich hnev.

Špecifický zápal ciev sa vyvíja u jedincov s tuberkulóznymi, syfilitívnymi a herpetickými infekciami.

Príčinou lymfangitídy dolných končatín sú odreniny, mikrotrauma, poškriabanie, zločinec.

symptomatológie

Akútna lymfangitída je charakterizovaná ťažkou intoxikáciou a lokálnymi prejavmi.

Bežné príznaky patológie:

 • horúčka,
 • chladenie,
 • Zhoršenie všeobecného blaha,
 • Nadmerné potenie
 • slabosť,
 • Preložený jazyk
 • Leukocytóza v krvi.

Lokálne príznaky ochorenia:

 1. Hyperémia a edém okolo lézie bez jasných hraníc,
 2. Koža v postihnutej oblasti je horúca na dotyk,
 3. Cievne retikulum v infikovanej oblasti,
 4. "Mramorový" erytém,
 5. Lineárne sčervenanie nerovnomerného tvaru,
 6. Zápal okolitých tkanív,
 7. Suchá a drsná pokožka,
 8. Zdurené, stužené lymfatické uzliny
 9. Bolesť oblúka v postihnutej oblasti,
 10. Bolestivé palpácie pozdĺž ciev
 11. Bolestivosť a pulzujúca bolesť v končatinách
 12. Obmedzenie pohybu v končatinách v dôsledku bolesti.

Chronická lymphangitis je pokračovaním akútnej formy choroby, a je charakterizovaný výraznou proliferácia, proliferácia spojivového tkaniva vlákien, vaskulárne spazmy, spomaľuje prietok lymfy a jeho stagnácie končatiny edém, elefantiáza a rozvoj orgánové dysfunkcie.

Hnisavá forma ochorenia je najťažšia. Blesk vyvíja lymfangitídu po zraneniach alebo septických operáciách. Nasledujúce stavy zhoršujú priebeh patológie: diabetes mellitus, alkoholizmus, chronické hladovanie, kachexia.

Karcinómová alebo rakovinová lymfangitída je typ chronickej lymfangitídy, ktorá sa vyvinie u ľudí s rakovinou pľúc alebo prsníka.

Regionálna lymfadenitída je lokálna komplikácia lymfangitídy. Mikróby z lézie cez cievy napadajú lymfatické uzliny. Zápal lymfatických uzlín sa prejavuje ich nárastom a bolestivosťou na pozadí intoxikačného syndrómu. Hnisavý zápalový proces sa šíri na jednu alebo niekoľko lymfatických uzlín ležiacich v blízkosti.

Najväčšie lymfatické uzliny postihnuté regionálnou lymfadenitídou

U mužov sú lymfatické cievy penisu často zapálené. Nevenózna lymfangitída sa vyvíja v dôsledku pravidelného vyhastenia alebo po traumatickom poškodení člena. Na pokožke sa objavujú odreniny a trhliny, ktoré sú vstupnou bránou infekcie. To zapaľuje lymfatické cievy umiestnené pozdĺž kmeňa penisu. Toto miesto je opuchnuté, zahustené a bolestivé. Penis lymfitis trvá niekoľko dní alebo hodín a prechádza na vlastnú päsť.

Limfangita komplikácie zahŕňajú: lymfedému - patológia charakterizované mäkkých tkanív, opuchy a narušenú limfootoka, predčasné lymfadenitída perilimfangit, pachydermia, tromboflebitída, elefantiáza, viac abscesy, subkutánny absces, sepsa.

Epizootická lymfangitída sa rozlišuje do špeciálnej skupiny. Ide o infekčné ochorenie koní charakterizované granulomatóznym zápalom lymfatických ciev. Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom mikrotrauma kože pri spoločnej udržiavaní chorých a zdravých zvierat.

diagnostika

Lymfang sa podieľa na diagnostike a liečení lymfangitídy. Študuje kliniku ochorenia a históriu života pacienta, skúma ho a nasmeruje na ďalšie štúdie - inštrumentálne a laboratórne. Rozlišuje odhalenú patológiu s erysipelami a flebitídou.

Hlavné diagnostické metódy výskumu:

 • Kompletný krvný obraz
 • Duplexné skenovanie,
 • Počítačová termografia,
 • Bakteriologické vyšetrenie obsahu rany,
 • Rádiografia s pľúcnou lymfangitídou.

liečba

Liečba lymfangitídy začína elimináciou zdroja infekcie, ktorá sa stala priamou príčinou patológie. Za týmto účelom vykonajte počiatočnú chirurgickú liečbu rán, otvorených a odvodňovacích abscesov, hnisavých pruhov, flegónov, zločinu. Končatina pacienta je upevnená vo zdvihnutej polohe pre dobrý odtok lymfy. Na zníženie nadýchnutia sa na boľavý bod aplikuje ľad. Pacientovi sa odporúča odpočinok motora.

 1. Lieková terapia je použitie antibiotík zo skupiny cefalosporínov "Cefotaxim", "Cefazolin"; makrolidy "azitromycín", "erytromycín"; aminoglykozidy "Gentamicin", "Netilmicín". Antibakteriálna liečba sa vykonáva s ohľadom na povahu mikrobiálnej flóry a jej citlivosť na liečivo. Pacienti predpísali antihistaminikum "Tavegil", "Suprastin" a NSAID "Ibuprofen", "Nimesil". Tieto lieky eliminujú hlavné príznaky zápalu - bolesť, opuch, sčervenanie. Detoxikačná liečba, laserové a ultrafialové ožarovanie krvi pomôžu urýchliť proces hojenia a zmierniť stav pacienta.
 2. Liečba chronickej lymfangitídy zahŕňa fyzioterapiu, liečbu bahna a rádioterapiu. Pacientom sú predpísané obväzy s masťami, polokolálovými obkladmi a UFO.
 3. Rádioterapia sa používa na dlhotrvajúcu patológiu. Expozícia röntgenového žiarenia má škodlivý účinok na bunky a spôsobuje ich mutačné zmeny. Životné procesy v postihnutých bunkách sa postupne spomaľujú a stávajú sa životaschopnými.
 4. Ľudová liečba lymfangitídy je použitie infúzií alebo odvaru liečivých bylín - harmanček, nechtík, ľubovník bodkovaný. Listy mäty sa používajú na nastavenie kompresií.

Ak sa uskutočnia potrebné kroky včas, prognóza ochorenia sa stane priaznivou, choroba sa ľahko liečí a nespôsobuje jej následky.

Preventívne opatrenia pre lymfangitídu majú chrániť pokožku pred poškodením a rešpektovať osobnú hygienu. Ak nastane poranenie kože, je potrebné ošetriť ranu antiseptikom. Je zakázané otvárať pustuly samy, v prípade ich vzdelania konzultovať lekára.

lymphangitis

Lymfangitída je akútny alebo chronický zápal lymfatických kmeňov a kapilár, ktorý sa vyskytuje po druhýkrát na pozadí purulentno-zápalových procesov. Lymfangitída sprevádza hyperémia a bolestivý opuch pozdĺž zapálených lymfatických ciev, edém, regionálna lymfadenitída, vysoká telesná teplota (39-40 ° C), triaška, slabosť. Diagnóza lymfangitídy je založená na ultrazvukovom angioskanningu, počítačovej termoskripcii, izolácii patogénu z primárneho hnisavého zaostrenia. Liečba lymfangitídy zahŕňa rehabilitáciu primárneho zamerania, antibiotickú terapiu, imobilizáciu končatiny, disekciu formovaných abscesov a flegmónu.

lymphangitis

Pri lymfangitíde (lymfangitíde, lymfangitíde) môžu byť ovplyvnené lymfatické cievy rôznych veľkostí a hĺbky lokalizácie. Lymfológia a flebológia sú s väčšou pravdepodobnosťou konfrontované s limbangitídou končatín, ktorá je spôsobená ich častou mikrotraumou, množstvom mikrobiálnych patogénov a povahou cirkulácie lymfy. Lymfangitída sa obvykle vyskytuje s príznakmi sekundárnej lymfadenitídy. Vývoj lymfangitídy indikuje progresiu primárnej patológie a zhoršuje jej priebeh.

Príčiny lymfangitídy

Lymfangitída sa opäť vyvíja na pozadí existujúceho povrchného alebo hlbokého zápalového zápalového zamerania - infikovaného oteru alebo rany, varu, abscesu, karbunky, flegmónu. Staphylococcus aureus, beta-hemolytický streptokok, zriedka - E. coli a proteus, ako aj iná aeróbna flóra vo forme monokultúry alebo v asociáciách sú hlavnými patogénmi lymfangitídy. Špecifická lymfangitída je častejšie spojená s prítomnosťou tuberkulózy u pacienta.

Pravdepodobnosť vzniku lymfangitídy závisí od umiestnenia, veľkosti primárneho infekčného zamerania, virulencie mikroflóry, charakteristických vlastností lymfatického obehu v tejto anatomickej zóne.

Mikrobiálne činidlá a ich toxíny sa dostanú od zdroja zápalu do intersticiálneho priestoru, potom do lymfatických kapilár, pohybujúc sa pozdĺž nich smerom k prúdu lymfy do väčších ciev a lymfatických uzlín. Reaktívny zápal cievnej steny sa prejavuje v napučiavaní endotelu, zvýšením jeho permeability, vývojom vylučovania, stratou fibrínových zrazenín, intravaskulárnou trombózou. Tieto zmeny vedú k poruchám lokálneho lymfatického obehu - lymfóze. Pri ďalšom progresii zápalu sa môže vyvinúť hnisavá lymfangitída a hnisavá fúzia krvných zrazenín.

Ak sa zápal šíri do okolitých tkanív, môže sa vyvinúť perilymfangitída, v ktorej môžu byť postihnuté krvné cievy, kĺby, svaly atď. Vzostup, zápal sa môže rozšíriť do hrudného lymfatického potrubia. V klinickej praxi sa častejšie diagnostikuje lymfangitída dolných končatín, ku ktorej dochádza v dôsledku odierania, mikrotraumov, poškriabania, trofických vredov a zločincov.

V andrologológii sa niekedy vyskytuje stav, ktorý sa považuje za nevravnú lymangitídu penisu: môže to byť spôsobené traumou tkanív penisu počas častého masturbácie a dlhotrvajúceho pohlavného styku. Špecifická venoreálna lymfangitída sa môže vyvinúť pri primárnej syfilii, genitálny herpes, uretritída spôsobená infekciou pohlavných orgánov.

Klasifikácia lymfangitídy

Vzhľadom na povahu a závažnosť zápalu môže byť lymfangitída serózna (jednoduchá) a hnisavá; na klinickom priebehu - akútne alebo chronické; hĺbka postihnutých plavidiel - povrchná alebo hlboká.

V závislosti od kalibru zapálených lymfatických ciev je lymfangitída rozdelená na kapilárnu (retikulárnu alebo retikulárnu) a stonku (trunkuriálnu). Pri retikulárnej lymfangitíde sa mnohé zápalové lymfatické kapiláry podieľajú na zápale; s kmeňom sa zapáli jedna alebo viac veľkých ciev.

Symptómy lymfangitídy

Keď je lymfangitída vždy vo veľkej miere vyslovovaná všeobecná intoxikácia, sprevádzajúca závažný hnisavý zápalový proces. Vyskytuje sa vysoká teplota (až 39-40 ° C), zimnica, potenie, slabosť, bolesť hlavy. Retikulárna lymfangitída sa začína objavovaním závažnej povrchovej hyperémie okolo zamerania infekcie (rany, abscesy atď.) So zosilneným retikulárnym (mramorovým) vzorom na pozadí intenzívneho erytému. Podľa klinického obrazu sa retikulárna lymfangitída podobá erysipelám, avšak hyperemia má vágne hranice, ktoré nie sú typické pre erysipelas.

Lokálnym prejavom stopkovej lymfangitídy je prítomnosť úzkych červených pásov na koži pozdĺž zapálených lymfatických ciev, ktoré sa tiahnu k regionálnym lymfatickým uzlom. Opuch, zhutnenie a bolestivosť prameňov, opuch a napätie okolitých tkanív, regionálna lymfadenitída sa rýchlo rozvíjajú. Palpácia pozdĺž ciev odhaľuje bolestivé tulene podľa typu šnúry alebo ruženca.

Pri hlbokej lymfangitíde nie je pozorovaná lokálna hyperemia, ale edém a bolesť v končatinách sa rýchlo zvyšuje. s hlbokým hlbokým prehĺbením dochádza k ostrému bolesti, vyvíja sa skoro lymfedém. V prípade perilymfangitídy môžu byť oblasti zapáleného okolitého tkaniva transformované na absces alebo subfasciálny flegón, ktorého oneskorené otvorenie je plné vývoja sepsy.

Príznaky chronickej lymfangitídy sú vymazané a sú zvyčajne charakterizované pretrvávajúcim edémom v dôsledku zablokovania hlbokých lymfatických kmeňov a lymfóza. Pri non-venóznej lymfangitíde sa objaví bezbolestná kompaktná šnúra pozdĺž kmeňa alebo koronárneho svalca penisu, ktorý môže pretrvávať niekoľko hodín alebo dní, po ktorom spontánne zmizne.

Diagnóza lymfangitídy

Retikulárna lymfangitída môže byť ľahko diagnostikovaná lymfologom už počas vizuálneho vyšetrenia, ale mala by byť diferencovaná od erysipela a povrchovej flebitídy. Identifikácia primárneho zápalového zamerania pomáha pri stanovení diagnózy.

Rozpoznanie hlbokej lymfangitídy môže byť ťažké. V tomto prípade klinické a anamnestické údaje sa zohľadňujú výsledky inštrumentálnych a laboratórnych štúdií. Pri lymfangitíde v periférnej krvi sa pozoruje výrazná leukocytóza. Pri USDG a duplexnom skenovaní sú zmeny v lymfatických cievach vizualizované podľa typu heterogenity štruktúry, zúženia lumenu, prítomnosti hyperechoického okraja okolo cievy, reaktívnych zmien v príslušných lymfatických uzlinách.

Hodnotenie závažnosti, prevalencie a hĺbky lymfangitídy sa vykonáva pomocou počítačovej termografie. Komplex výskumu umožňuje rozlíšiť hlbokú lymfangitídu od flegmónu mäkkých tkanív, hlbokej žilovej tromboflebitídy, osteomyelitídy. Určenie príčinného činidla lymfangitídy sa uskutočňuje bakteriologickým očkovaním výtoku hnisavých rán. Pri komplikovanej lymfangitíde sa vykoná krvný test na sterilitu.

Liečba lymfangitídy

Najprv v prípade akútnej lymfangitídy je nevyhnutné odstrániť primárne zameranie, ktoré podporuje zápal v lymfatických cievach. Liečba infikovaných rán, otvorenie abscesov, flegmón, zločin, ich odvodnenie a sanácia sa vykonáva. Ovplyvnená končatina je upevnená v zdvihnutej polohe; pacientovi sa odporúča odpočinok motora. Pri masáži lymfangitídy a pri nezávislom zahrievaní miesta zápalu sú rubové masti neprijateľné. Liečba liekov zahŕňa antibiotiká (polosyntetické penicilíny, cefalosporíny druhej generácie, aminoglykozidy, linkosamidy), protizápalové a antihistaminiká, infúzna terapia, laser (VLOK) alebo ultrafialové ožarovanie krvi (UFOC).

V prípade chronickej pomalého lymfangitídy sú predpísané lokálne masťové obväzy, pololiečkové obklady alebo s dimetylsulfoxidom, bahnitá terapia a UV žiarenie; s pretrvávajúcim zápalom je indikovaná rádioterapia. Liečba nevenóznej lymfangitídy penisu sa nevyžaduje. Pri lymfangitíde spôsobenej STD sa liečia hlavné infekcie.

Predpovedanie a prevencia lymfangitídy

Prevencia lymfangitídy spočíva v včasnej primárnej chirurgickej liečbe rán, hygieny pustulárnych ochorení, disekcie vytvorených hnisavých ložísk a adekvátnej antibiotickej liečby.

Dlhodobý chronický priebeh lymfangitídy môže viesť k obliterácii lymfatických ciev, k porušeniu obehu lymfy, k rozvoju lymfostázy a k elefantiáze. V prípade včasnej liečby je lymfangitída prístupná k trvalému vyliečeniu.

Manifestácia a liečba lymfangitídy

Druhý deň ste náhodou zranili vašu ruku alebo nohu a ste pripravení zabudnúť na to, čo sa stalo, pretože rana si pripomínala zápal okolo obvodu a so zvláštnymi bolestivými pruhmi, ktoré sa tiahnu po koži.

Počas diagnostiky sa diagnostikuje lekár - lymfangitída. Čo je to táto choroba a vyžaduje si zvláštnu liečbu?

Príčina alebo účinok?

Lymfangitída, podobne ako iné ochorenia spojené s infekčnými léziami lymfatického systému, sa sotva dá pripísať nezávislým diagnózam.

Faktom je, že samotný lymfatický systém je pomocnou vaskulárnou štruktúrou, ktorej hlavným účelom je chrániť telo počas záchvatov všetkých druhov infekcií.

Táto ochrana zahŕňa tok lymfy do žilového lôžka, čistenie krvi, tvorbu lymfatických prvkov zapojených do imunitných reakcií, ako aj vytváranie bariér pre infekciu.

Za normálnych okolností sa lymfatické cievy samostatne vyrovnávajú s patogénmi. Avšak závažná infekcia a znížená imunita niekedy vedú k tomu, že lymfatický systém stráca svoju bariérovú funkciu. Výsledkom je, že jeho cievy, tkanivá a uzly sa podrobujú zápalu: to je spôsob, akým sa vyvíja lymfangitída, ovplyvňuje krvný obeh, ako aj akútnu a chronickú lymfadenitídu postihujúcu regionálne lymfatické uzliny.

Preto sa vyššie uvedené patologické stavy vždy vyvíjajú na pozadí akýchkoľvek iných zápalových procesov a majú druhotnú povahu: úplné vyliečenie základnej choroby automaticky vedie k normálnemu stavu lymfatického systému.

Prečo sa lymfangitída vyvíja

Lymfangitída je infekcia stien hlbokých a povrchných lymfatických ciev, najčastejšie spôsobená zásahom Staphylococcus aureus - strašnej baktérie, ktorá neustále mutuje a spôsobuje veľa závažných ochorení kože, pľúc, srdca a kĺbov.

Kolónie Staphylococcus aureus žijú na koži bez toho, aby spôsobili ujmu človeku, avšak ak dôjde k narušeniu integrity jeho krytu, rezy alebo odreniny preniknú krvou a prenášajú sa prúdom do všetkých orgánov a systémov.

Malý zápal okolo rany v dôsledku začlenenia imunitných mechanizmov prechádza po niekoľkých dňoch, niekedy aj bez špeciálneho ošetrenia.

Avšak v niektorých prípadoch je činnosť infekcie nedostatočne potlačená telom kvôli ohromujúcej schopnosti stafylokokov prispôsobiť sa najnepriaznivejším podmienkam a dočasnému oslabeniu imunitného systému.

Vstupnými bránami pre infekciu sú rany, trápenie, nahromadené nechty, vrie - všeobecne, akékoľvek ohniská, v ktorých sa vyvíja hnisavosť.

Čo je lymfangitída

Závažnosť príznakov lymfangitídy závisí od kalibru ciev postihnutých infekciou: ak sú malé, vzniká retikulárna alebo povrchná forma ochorenia.

Ak sú rozsiahle lymfatické cievy hlboko v tkanivách zapojené do zápalového procesu, je možné hovoriť o stonke alebo hlbokej lymfangitíde.

Existuje aj iná forma cievnej lézie - perilymfangitída. Rozvíja sa okolo lymfatického kmeňa a má tiež svoje vlastné symptómy.

Ako sa prejavuje?

Retikulárna (povrchná) forma pripomína obvyklý zápal: okolo rany sa zaznamenajú sčervenanie a opuch kože bez jasných hraníc, avšak cievna sieť v infikovanej oblasti naznačuje myšlienku začiatku lekárskej lymfangitídy.

Hlboká lymfangitída je charakterizovaná červenými, bolestivými prúžkami, ktoré vychádzajú z infikovanej rany do blízkych lymfatických uzlín. Okrem týchto príznakov sa pacienti sťažujú na bolesť pri lisovaní pozdĺž ciev a špecialista upozorňuje na pečate.

Hlbšie lymfatické cievy sú ovplyvnené, tým menej pravdepodobne je výskyt červených pruhov: klinickým obrazom je bolesť a opuch končatín.

Ak sa lymfangitída vyvíja v nohách, potom je možný eleganizmus - elefantiáza.

Perilimfangit sa líši v pomerne nepatrných symptómoch: sú obmedzené len na subkutánne konsolidácie pozdĺž ciev.

Rýchlo sa rozvíjajúci zápalový proces v lymfangitíde môže byť sprevádzaný výrazným zvýšením teploty (niekedy dokonca až o 39 stupňov), hojným potentiovaním a slabosťou.

Ak zápal postihuje lymfatické uzliny

Pretože zápalový proces je vždy lokalizovaný v blízkosti lymfatických uzlín, existuje možnosť ich infekcie. V takýchto prípadoch sú príznaky lymfadenitídy - zápal v krku a na iných miestach - v podpazuší, v slabín.

Ide o regionálnu lymfadenitídu - miestnu komplikáciu.

Jeho symptómy sú charakterizované nárastom a citlivosťou lymfatických uzlín, veľmi vysokou horúčkou, slabosťou a potenciou.

Napríklad zápal uzlín v svaloch sa pozoruje pri záchvatoch genitálnych infekcií (syfilis, chlamydia, trichomoniáza, kapavka a iné), ako aj pri tuberkulóze a tularemii.

Varenie na nohe môže tiež spôsobiť infekciu inguinálnych lymfatických uzlín a vývoj inguinálnej lymfadenitídy - veľmi bolestivé a ťažko sledovateľné komplikácie.

Čisto mužský problém

Napriek tomu, že zápaly malých a veľkých lymfatických ciev sa najčastejšie prejavujú na končatinách, niekedy muži s veľmi aktívnym sexuálnym životom čelia tomuto problému.

Vyvíjajú non-venóznu lymfangitídu - dôsledok stagnácie lymfy v penise, ktorá sa vyskytuje pri častom masturbácii alebo predĺženom sexuálnom styku.

Na pokožke a slizniciach penisu sa vytvárajú chrasty a odreniny, ktorými infekcia ľahko preniká do lymfatických ciev, ktoré sa nachádzajú v blízkosti koronárneho sulku alebo pozdĺž celej dĺžky orgánu.

Zapálená oblasť má vzhľad bolestivého opuchu, ktorý rýchlo zmizne a nevyžaduje špeciálnu liečbu.

Avšak údajná non-venereálna lymfangitída môže skončiť ako celkom pohlavne prenosná choroba: klinický obraz niektorých pohlavných chorôb má určitú podobnosť s priebehom zápalu lymfatických ciev bez veneriky.

Z tohto dôvodu sa pacienti zvyčajne odvolávajú na konzultáciu s odborníkom na pohlavný styk, aby vylúčili:

 • Primárna syfilis;
 • Genitálny herpes;
 • Chlamýdie a gonokoková uretritída.

Existuje aj ďalšia patológia, ktorá sa musí počas vyšetrenia vylúčiť aj z: Mondorovej choroby (tromboflebitída povrchových žíl penisu).

Vyšetrenie je absolútne nevyhnutné, pretože všetky vyššie uvedené ochorenia vyžadujú liečbu - konzervatívnu alebo chirurgickú.

Ako sa zotaviť?

Už bolo spomenuté, že lymfangitída nie je nezávislé ochorenie, ale komplikácia zápalových purulentných procesov na koži alebo slizniciach.

Preto nie je ten, kto má byť liečený, ale furuncle, obrusovanie, rez, zločinec - zápal vonkajších tkanív prstov a prstov, najčastejšie sa vyskytujúcich v blízkosti nechtov. Sú zdrojom a príčinou všetkých problémov.

Liečbu lymfangitídy má vykonávať len odborník, ideálne v nemocničnom oddelení. Faktom je, že hnisavosť na koži je najčastejšie vak s hnisavým obsahom, ktorý je pre antibiotiká nedostupný.

Preto sú otvorené na odstránenie hnisu a zaobchádza sa s miestom otvorenia. Iba profesionálny chirurg môže to urobiť profesionálne - a preto by ste mali vždy chodiť do nemocnice s takýmito problémami.

Čo je absolútne nemožné, ak máte absces v mieste zápalu:

 • Použiť masť;
 • Ohrievať boľavé domáce metódy.

Liečba zvyčajne zahŕňa antibiotickú terapiu a protizápalové lieky vybrané v súlade s identifikovaným patogénom, ako aj fyzioterapeutické postupy - napríklad zahrievanie hardvéru UHF, laserové procedúry.

Antibiotiká používané na liečbu lymfangitídy zvyčajne patria do triedy penicilínov, cefalosporínov prvej generácie. Taktiež je možné predpísať aminoglykozidové alebo linkozamidové prípravky, avšak výber je vykonaný iba špecialistom: nezávislé ošetrenie antibiotikami je neprijateľné.

Chronické zápalové procesy v lymfatických cievach sa liečia fyzioterapiou s použitím ultrafialového ožarovania, blázinovej terapie, aplikáciou masti a pololichtových obväzov na postihnuté miesto.

Čo sa môže stať bez liečby

Ak sa spoliehate len na domáce metódy, alebo ak vôbec nevenujete pozornosť problému, neliečená alebo nesprávne liečená lymfangitída sa rýchlo stáva chronickou, čo vedie k pretrvávajúcemu narušeniu lymfatického obehu, zúženiu lymfatických ciev, včasnému rozvoju závažných ochorení lymfatického systému - lymfóza a slonístia.

Lymfangitída: formy ochorenia, príčiny a symptómy, komplikácie, liečba

Termín lymfangitída (lymfangitída, lymfangitída) sa týka zápalu pokrývajúceho lymfatické cievy.

Choroba sa môže vyskytnúť akútne a chronicky, postihujúc tak malé aj veľké cievy. Lymfangitída je sekundárne ochorenie, to znamená, že sa vyskytuje, ak v organizme existuje hnisavý zápalový proces.

Čo je lymfangitída?

Lymfatický systém v ľudskom tele vykonáva špecifickú funkciu - chráni orgány a tkanivá pred patogénnymi mikroorganizmami.

Keď sú zavedené, lymfa začne produkovať imunitné bunky, ktoré čistia krv a neutralizujú mikróby. Preto väčšina nebezpečných mikroorganizmov zomrie.

Ale v prípade výraznej infekcie a na pozadí zníženej imunity sa lymfatický systém stáva citlivejším voči mikróbom, pretože jeho bariérová funkcia klesá.

Z už prítomného purulentného zamerania vstupujú do intersticiálneho priestoru baktérie a iné patogény, potom sa prenášajú do lymfatického systému a vaskulárneho endotelu. To všetko končí vývojom zápalu - lymfangitídy.

Foto lymfangitída ruky

Ak nie je vylúčená lymfangitída, vznik sekundárnej lymfadenitídy. Zápal lymfatických ciev nepriaznivo ovplyvňuje priebeh základnej choroby, čím je ťažší a predĺži čas na zotavenie.

tvar

V medicíne sa používa niekoľko klasifikácií lymfangitídy. Vzhľadom na povahu zápalu môže byť lymfangitída:

Podľa závažnosti lymfangitídy je rozdelená na:

V závislosti od hĺbky zápalovej reakcie môže byť lymfangitída:

V závislosti od veľkosti zápalových ciev je lymfangitída definovaná ako:

 • Mesh (retikulárne). V tejto forme ochorenia sa mnohé zápalové procesy nachádzajú v malých nádobách. Ich zápal sa prejavuje sčervenaním a spôsobuje tak vzhľad sieťového vzoru na koži.
 • Ston (Trunk). Zápalová reakcia sa rozširuje na jednu alebo niekoľko veľkých kmeňových ciev vo veľkosti.

Lymfangitída sa delí podľa typu:

 • Nevenózna lymfangitída sa vyskytuje v dôsledku stagnácie lymfy v tkanivách penisu.
 • Špecifická lymfangitída je spojená s tuberkulózou, syfilisom alebo urogenitálnymi infekciami.
 • Rakovinová lymfangitída sa vyskytuje ako komplikácia malígnych lézií pľúc.
 • Karcinómová lymfangitída sa vyskytuje u rakoviny prsníka u žien a rakoviny pľúc u ľudí oboch pohlaví.

dôvody

Lymfangitída sa rozvíja ako sekundárne ochorenie, hlavnými príčinami ochorenia sú Staphylococcus aureus, E. coli, Streptococcus, Proteus, menej často iní pôvodcovia infekčných ochorení.

Zápal sa môže vyvinúť na pozadí:

 • Infikované rany.
 • Absces.
 • Varenie alebo mrkva.
 • Celulitída.
 • Zločinec.

Pravdepodobnosť zápalu vedúceho do lymfatických ciev závisí od viacerých faktorov. Medzi ne patria lokalizácia primárneho zamerania infekcie, aktivita patogénnej mikroflóry, charakteristika lymfatického obehu v tejto oblasti.

Z primárneho zamerania sa patogénne baktérie prvýkrát dostanú do malých lymfatických ciev, kapilár a potom sa prúdom lymfy premiestňujú z nich do veľkých kalibrových nádob.

Zápal steny krvných ciev vedie k opuchu endotelu, výskytu veľkého množstva exsudátu, k zvýšeniu priepustnosti stien, pravdepodobne ku vzniku krvných zrazenín.

V tomto štádiu je zápal serózny, ďalšia progresia zápalovej odpovede prispieva k vzniku hnisavého lymfangitídy. Je tiež možné hnisavé splynutie už vytvorených krvných zrazenín.

príznaky

Vývoj lymfangitídy má svoje vlastné charakteristiky v akútnych a chronických obdobiach ochorenia.

Akútne sa rozvíja patológia je charakteristická:

 • Zvýšená telesná teplota, často stúpa nad 39 stupňov.
 • Ťažké zimnica a nadmerné potenie.
 • Bolesti hlavy.
 • Nepríjemnosť, letargia.
 • Nevoľnosť.

Je ťažšie nosiť hnisavú formu zápalu. Pri tomto type choroby sa vyskytuje horúčkovitý syndróm, teplota môže skákať až 40 stupňov, pacient má pocit, že je veľmi slabý. Symptomatológia ochorenia je z veľkej časti určená kalibrom ciev, ich polohou a inými faktormi.

V prípade retikulárnej lymfangitídy je možné venovať pozornosť sčervenaniu kože, ktorá sa odklonila od primárneho infikovaného zamerania. Na tomto pozadí sčervenania je jasne rozlíšené oko zapálených malých plavidiel. Zóna erytému nemá jasné hranice. Neexistuje žiadna silná bolesť, pacient sa často sťažuje na pocit pálenia na povrchu kože.

Trunková lymfangitída sa prejavuje tvorbou červených pásov pochádzajúcich z miesta primárneho zápalu a dosiahnutím regionálnych lymfatických uzlín.

Tieto pramene sú opuchnuté, bolestivé pri palpácii a tkanivá, ktoré sú v ich blízkosti, sú napäté a horúce na dotyk. Ak sú ovplyvnené hlboké cievy, nemusí sa prejaviť viditeľné prejavy, s výnimkou opuchu končatiny. Pri palpácii tejto zóny sa bolesť prudko zvyšuje.

Perilimfangit je nebezpečný pri vzniku rozsiahleho abscesu na mieste zápalových ciev a tkanív. Stav pacienta sa zhoršuje a existuje nebezpečenstvo sepsy.

Nevenózna lymfangitída sa prejavuje výskytom hrudiek v penise. Spravidla takýto zápal trvá len niekoľko hodín, menej často dní a prechádza sám bez lekárskej pomoci.

Chronická forma ochorenia nevykazuje výrazné klinické príznaky. Stagnácia lymfy sa postupne zvýši a to povedie k nárastu opuchu končatiny. Zmeny v koži sú zaznamenané, stane sa suchá a drsná v postihnutej oblasti.

V pokročilých prípadoch sa vytvárajú trofické vredy, ktoré sa ťažko liečia. Akútna aj chronická lymfangitída je závažnejšia u pacientov s diabetes mellitus, s kachexií, výraznými metabolickými poruchami, s alkoholizmom a pôstom.

Rakovinová lymfangitída

Rakovinová lymfangitída sa vyskytuje v dôsledku metastáz rakovinových buniek z malígnych ložísk v pľúcnom tkanive.

Manifestácia tejto choroby je dýchavičnosť, vznik príznakov pľúcneho srdca.

Pri rakovinovej lymfangitíde je respiračná insuficiencia výrazná a krvný obraz sa rýchlo mení, testy preukazujú anémiu.

Riadiace rontografy určujú porážku koreňových zón, dolných a stredných pľúcnych polí.

Pri lymfangitíde nie sú vrcholy pľúc nikdy ovplyvnené a to je dôležitá charakteristika chorôb z iných pľúcnych patológií.

komplikácie

Lymfangitída pri absencii včasnej liečby je komplikovaná:

 • Lymfadenitída. Tento termín sa vzťahuje na zápal lymfatických uzlín - axilárny, krčný, inguinálny, atď. Táto choroba sa prejavuje ako chorobnosť, slabosť, horúčka.
 • Tvorba abscesov, flegmónov,
 • Infekcia krvi - sepsa.

Chronická forma ochorenia je komplikovaná vymazaním krvných ciev, narušením lymfatického obehu. Možno rozvoj lymfóza a elefantiázy, to znamená trvalé a výrazné zvýšenie veľkosti postihnutej končatiny.

diagnostika

Vytvorenie retikulárnej lymfangitídy nespôsobuje žiadne osobitné ťažkosti. Lekár vykonáva vizuálnu kontrolu a určuje lokalizáciu primárneho zamerania infekcie. Treba však mať na pamäti, že ochorenia, ako je erysipéza alebo flebitída, majú podobné príznaky.

Je ťažšie zistiť stopovú lymfangitídu. Ak máte podozrenie na túto predpísanú formu zápalu:

 • Obojstranné skenovanie. Počas lymfangitídy určuje heterogenitu v štruktúre ciev, prítomnosť svetelného okraja okolo nich, zúženie lúmenu. Najbližšie lymfatické uzliny sa tiež vyšetrujú na zistenie patologických zmien v nich.
 • Vypočítaná termografia umožňuje určiť prevalenciu zápalu a jeho stupeň.
 • Krvný test ukazuje zvýšenie počtu leukocytov, čo je nárast ESR. Pri zložitom priebehu choroby je potrebný krvný test na sterilitu.

Rakovinová lymfangitída pľúc je stanovená röntgenovým žiarením. Nevenózna lymfangitída musí byť diferencovaná od urogenitálnych infekcií.

liečba

Lymfangitída nebude prechádzať a dokonca sa môže zintenzívniť, kým sa primárne zameranie neodstráni.

Ak je to potrebné, pitva, odstránenie hnisu a drenáž abscesov, panaritída, flegmón.

Aseptické obväzy a antibiotiká sú predpísané v kurze. Prípravy sa vyberajú na základe údajov o bakteriologických očkovaniach.

Ak lymfangitída ovplyvňuje končatiny, potom sa odporúča ich fixovať tak, aby boli vo zvýšenej polohe, čo zvyšuje tok lymfy.

Je prísne zakázané vykonávať masáže, trenie masti je možné len na lekársky predpis.

Bolesť a zápal čiastočne ustupujú s použitím liekov z skupín NSAIDs - Nimesulid, Ibuprofen, Naiz. Puffiness sa eliminuje antihistaminikami. V prípade ťažkej intoxikácie je indikovaná kvapková infúzia detoxikačných látok.

V chronickej forme lymfangitídy predpísané:

 • Ultrafialové ošetrenie a laserové ožarovanie krvi.
 • Obväzy s absorbovateľnými masťami a bahnitými výplňami.
 • Dosiahnuté ožarovacie zóny zápalu.

Rakovinová lymfangitída je liečená chemoterapiou a vystavením žiareniu. V prípade nevenóznej formy ochorenia sa zvyčajne nevyžaduje liečba - zhutnenie sa rieši samo.

Prognóza a prevencia

Včasné predpisovanie liečby v akútnej forme ochorenia rýchlo vedie k úplnému zotaveniu. Chronická forma ochorenia je liečená oveľa dlhšie a často vedie k komplikáciám.

lymphangitis

Lymfangitída je chronická alebo akútna zápalová lézia lymfatických ciev. Lymfangitída patrí do sekundárnej patológie, pretože hlavnou príčinou je lokálna infekcia. Poškodenie zápalu ciev lymfatického systému nezávisí od ich veľkosti a hĺbky poškodenia. Rovnako sa podieľajú na zápalovom procese tepny a žily. Miesto lokalizácie je tiež odlišné, ale predovšetkým sa rozvíja lymfangitída dolných a horných končatín. Je to spôsobené vysokým stupňom traumy a prítomnosťou patogénnej mikroflóry v tejto oblasti. Lymfangitída často vedie k lymfadenitíde - rozsiahlemu opuchu lymfatických uzlín.

Spôsobiť lymfitídu

Lymfangitída sa vyskytuje ako dôsledok povrchného alebo hlboko purulentného zápalového procesu. Mechanizmus zápalu môže vyvolať malú ranu alebo abráziu infikovanú mikroorganizmom. Závažnejšie príčiny sú prítomnosť karbunky, varu, celulitídy alebo abscesu. Medzi hlavné patogény by mali patriť streptokoky, stafylokoky, črevá alebo Pseudomonas aeruginosa. Špecifická forma ochorenia sa prejavuje na pozadí pľúcnej tuberkulózy.

Závislosť veľkosti a polohy zdroja zápalu je priamo úmerná závažnosti lymfangitídy. Okrem toho je to ovplyvnené aktivitou baktérií a charakteristikami ľudského lymfatického systému. Po prvé, patogénny mikroorganizmus a produkty jeho vitálnej aktivity z primárneho zamerania vstupujú do intersticiálneho priestoru a potom s prúdom lymfy do kapilár, lymfatických uzlín a ciev väčšej ráže.

Prítomnosť zápalu steny lymfatických ciev sa určuje charakteristickým opuchom, tvorbou krvných zrazenín a zvýšením priepustnosti buniek. Výsledkom je narušenie miestnej lymfy. V prípade neskoršej konzultácie so špecialistom je možný vývoj purulentnej lymfangitídy alebo nekrotického tavenia krvných zrazenín. Rozširovanie patologického procesu na intersticiálny priestor ciev vedie k perilymfangitíde, ktorej charakteristickým znakom je poškodenie svalového a kĺbového aparátu. Vlastnosti následkov tejto formy ochorenia zahŕňajú pravdepodobnosť vzniku zápalu v hrudnom lymfatickom kanáli.

Dolné končatiny s lymfangitídou sú postihnuté v dôsledku traumy, zranenia nehtového lôžka alebo trofických vredov. U mužov môžu byť lymfatické cievy penisu zapálené. Tento typ ochorenia sa nazýva nevenózna lymfangitída. Môže to byť spôsobené patogénmi, ako je primárna syfilis, uretritída a genitálny herpes.

Symptómy lymfangitídy

Lymfangitída je klasifikovaná podľa klinického obrazu do akútnej a chronickej lymfangitídy. Podľa stupňa prejavu zápalového procesu je lymfangitída serózna a nekrotická. Umiestnenie centra zápalu vám umožňuje vybrať typy hlbokej a povrchovej lymfangitídy a v závislosti od veľkosti postihnutej cievy. Ochorenie môže byť kmeňové (trunkulárne) alebo retikulárne (retikulárne). Čistená lymfangitída ovplyvňuje kapiláry umiestnené na povrchu ľudského tela a lymfatické cievy, ktoré tvoria iba stonky.

Lymfangitída je charakterizovaná ťažkou intoxikáciou. Pacient zaznamenáva vysokú horúčku, potenie, bolesť hlavy, horúčku, slabosť, únavu.

Retikulárna lymfangitída sa prejavuje sčervenaním kože v blízkosti miesta infekčného zápalu. Hyperémia má formu sieťového vzoru, ktorý tvoria postihnuté lymfatické kapiláry. Klinika retikulárnej lymfangitídy je podobná klinike erysipela, ale hranice hyperémie sú rozmazané v prvom prípade.

Mandibulárna lymfangitída sa prejavuje ako úzke červené pruhy na povrchu kože. Miesto zápalu je poznačené opuchom, ktorý je pri palpácii napätý a bolestivý. Keď sa cíti nádor, postihnutá cieva má vzhľad šnúry. Môže sa vyskytnúť regionálna lymfadenitída. Ak je umiestnenie zapálenej nádoby hlboké, potom nie je sčervenanie. Hlavným klinickým príznakom bude opuchnutá dolná alebo horná končatina a ostrá bolesť pri pohybe v mieste zranenia. V tomto prípade existuje možnosť vzniku príznakov lymfodému, patologického stavu charakterizovaného progresívnym edémom v oblasti mäkkých tkanív s ďalším porušovaním lymfatického toku.

Ak je jedna z akútnych foriem lymfangitídy komplikovaná perilymbangitídou, potom to môže byť príčinou abscesu alebo subfasickej celulitídy. Neskorá terapia vedie tieto patologické stavy k sepse. Chronická forma ochorenia má menej výrazné symptómy. Pacient má obavy z pretrvávajúceho opuchu končatiny spôsobeného zablokovaním lymfatických ciev, čo vedie k oneskoreniu lymfatickej tekutiny.

Nevenózna lymfangitída sa prejavuje prítomnosťou bezbolestných zhutnených kordov, ktoré sa nachádzajú pozdĺž kmeňa penisu. Tento zápal pretrváva približne dva dni a môže nezávisle a úplne zmiznúť.

Ďalším typom zápalu lymfatických ciev je rakovina a karcinomatózna lymfangitída. Oba sa môžu vyskytnúť u jedincov s rakovinou pľúc a u žien s rakovinou prsníka. Karcinomatózna lymfangitída na rádiografii má formu difúzneho tmavnutia. Táto forma lymfangitídy je vždy sprevádzaná nárastom lymfatických uzlín a veľmi často dochádza k metastázam do susedných orgánov. Rakovinová lymfadenitída v rentgenovom pľúcach vyzerá ako lineárny tieň, ktorý sa dostáva do koreňov pľúc. Zápal lymfatických uzlín, na rozdiel od karcinomatóznej lymfangitídy, môže chýbať.

Lymfangitída penisu

Podľa štatistík sú prípady detekcie nevenóznej lymfangitídy zriedkavé. Toto je logické vysvetlenie. Faktom je, že príznaky tejto choroby trvajú len niekoľko dní (a niekedy aj hodiny) a často môžu jednoducho prejsť bez povšimnutia. Masturbácia, ktorá narúša lymfatickú cirkuláciu v penise, zranenia orgánu a časté a dlhotrvajúce sexuálne činy, vedie k neženóznej lymfangitíde.

Klinicky sa patológia u mužov prejavuje vytvorením tesnenia v oblasti lymfatickej cievy penisu, bez bolesti pri palpácii. Zápal sa nachádza pozdĺž koronárneho sulcus orgánu a má vzhľad "opuchnuté žily". V čase, keď zápalový proces trvá len niekoľko dní (niekedy niekoľko hodín) a zmizne sám, bez akýchkoľvek stôp.

Diferenciálna diagnostika non-venereálnej lymfangitídy sa vykonáva s primárnym syfilisom, s Mondorovou chorobou, s genitálnym herpesom a akútnou uretritídou. Klinika primárneho syfilisu sa vyznačuje tvrdým chancreom pohlavných orgánov a inguinálnou lymfadenitídou. Ale tieto príznaky môžu byť nedostatočné v syfilis, takže pri diagnostike non-venereal lymfangitída je potrebná sérologická štúdia. Genitálny herpes zodpovedá vzhľadu pľuzgierov a erozívnych prvkov, ktoré sa zhromažďujú v skupinách. Preto vykonajte ďalšie klinické štúdie, konkrétne polymerázovú reťazovú reakciu a enzýmovú imunoanalýzu. Pri akútnej uretritíde spôsobenej gonokokmi alebo chlamydiami sa zaznamenáva časté močenie, prítomnosť zväčšenej, bolestivých lymfatických uzlín a hyperémia tesnenia. Na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy je potrebné vykonať bakteriálnu kultúru, mikroskopiu škvrny a polymerázovú reťazovú reakciu. Symptomatológia tej istej Mondorovej choroby je doplnená vývojom povrchovej tromboflebitídy mužského orgánu.

Nevenózna lymfangitída spravidla nevyžaduje liečbu, pretože klinické príznaky neobťažujú pacienta a čoskoro ustupujú. Ale choroba je hranica medzi normou a patologickým procesom. Občas je potrebná operácia, ktorá je spôsobená pravdepodobnosťou Mondorovej choroby. Keď sa zistí ne-venózna lymfangitída, ako účinok genitálnych infekcií sa liečia základná choroba.

Liečba lymfangitídy

Liečba lymfangitídy bude úspešná, ak sa prvotné zameranie infekčnej choroby spočiatku saní. To je primárne nevyhnutné na to, aby sa vylúčila udržiavanie trvalého zdroja zápalu v cievach lymfatického systému.

Prvým štádiom chorobnej liečby je primárna chirurgická liečba rôznych kožných lézií. Je tiež nevyhnutné chirurgicky otvoriť erysipelas, abscesy a iné hnisavé útvary. V prípade lymfangitídy horných alebo dolných končatín je postihnuté rameno alebo noha zradené vo vyvýšenej polohe. Tento postup poskytuje dobrý tok lymfatickej tekutiny. Okrem toho musí byť pacient v stave odpočinku motorov.

Pri liečbe lymfangitídy používajte antibakteriálne lieky skupiny penicilínov, lieky súvisiace s cefalosporínmi prvej a druhej generácie, na aminoglykozidy a linkosamidy. Napríklad liek Amoxicillin sa používa v dávke 500 miligramov každých osem hodín. Použitie nesteroidných protizápalových liekov, ako je ibuprofén, indometacin, nimesulid a mnohé ďalšie. Iba by sa malo pamätať na to, že táto skupina liekov môže spôsobiť vnútorné krvácanie, takže pacienti s erozívnymi ochoreniami gastrointestinálneho traktu by mali byť opatrní pri ich užívaní. Možnosť predpisovania antihistaminík nie je vylúčená. Najčastejšie a najčastejšie predpisované lieky sú Suprastin, Loratadine, Cetrin a Claritin. Tieto lieky sa tiež používajú na zmiernenie zápalového procesu v patologickom zameraní.

Počas akútnej periódy sú masáž, kompresné vyhrievanie a používanie rôznych masti kontraindikované. Dobrý výsledok pri liečení lymfangitídy je spôsobený infúziou, intravenóznym laserom a ultrafialovým ožiarením krvi. Podstatou intravenózneho laserového ožarovania je fotobiologický účinok na štruktúrne prvky obehového systému, čo vedie k náprave patologického stavu. Pre ultrafialové ožarovanie charakteristická aktivácia antioxidantov, ktoré tvoria krv. Táto terapia zvyšuje kvantitatívny ukazovateľ hemoglobínu, má antivírusový a baktericídny účinok.

Chronický typ patológie je liečený aplikáciou otepľovacích polotovarov alebo obkladov obsahujúcich dimetylsulfoxid, ultrafialové žiarenie ako prvok fyzioterapie, bahenné kúpele, obväzy na báze liečivých masti.

Ak má priebeh lymfangitídy dlhú povahu, je nevyhnutné uchýliť sa k rádioterapii za použitia röntgenových lúčov na terapeutické účely. Generovanie röntgenových lúčov sa uskutočňuje v rôntgenovej rúrke obsahujúcej röntgenovú látku. Princíp vplyvu spočíva v deštruktívnom vplyve ionizujúceho žiarenia na bunky, čo spôsobuje ich mutačné zmeny. Tieto transformácie robia bunku životaschopnou. Okrem toho intenzita procesov vitálnej aktivity buniek je priamo úmerná deštruktívnemu účinku röntgenových lúčov.

Liečba lymfadenitídou sa môže uskutočňovať s použitím tradičných receptov liekov. Infúzia má dobrý účinok, ktorý má bodavú žihľavku, chmeľové šišky, oregano a račnu. Pripravený vývar sa používa v troch dávkach počas celého dňa. Pre kompresiu, miestne používa mäta pieporná listy.

Ak sa liečba lymfangitídy začne včas, potom môžeme bezpečne hovoriť o priaznivej prognóze. Chronická forma ochorenia je plná vývoja mnohých komplikácií. Sú spojené s poruchami odtoku lymfatických tekutín spôsobených trombózou alebo zúžením lumen cievy. S preventívnym účelom uplatňujú sanáciu hnisavých zápalov, pyodermálnu terapiu a ďalšie terapeutické opatrenia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Vegetatívna kríza (záchvaty paniky) - prvé príznaky a liečba pacienta v tomto stave

Vegetatívna kríza - nepochopená, nepríjemná pre človeka, úzkosť so strachom a rôzne somatické prejavy.Použitie pojmov "vegetatívna vaskulárna kríza", "kardioneuroza", "vegetatívna dystónia s krízovým kurzom" špecialistami odráža názor na porušenie vegetatívnych odchýlok s dôrazom na zapojenie cievneho a srdcového systému.

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Čo rozširuje krvné cievy v mozgu? Vasodilatančné lieky a ľudové prostriedky

Čo rozširuje krvné cievy v mozgu? Takéto informácie budú užitočné pre mladých i starých ľudí. Ako je zrejmé z lekárskej štatistiky, u mnohých ľudí sa vyskytuje potreba používať špeciálne lieky.

Ako vykonať auskultáciu srdca, pre ktoré je potrebné

Z tohto článku sa dozviete o takej starodávnej metóde štúdia zdravotného stavu, ako je auskultácia srdca. História metódy, základné princípy auskultácie a chorôb, ktoré možno identifikovať alebo prinajmenšom predpokladať pomocou tejto techniky.

Konsolidácia aorty srdca - čo to je

Aorta je najväčšia krvná cieva v ľudskom tele. Niekedy sa táto nádoba môže podrobiť deformácii a vývoju patológie - zhutneniu aorty srdca. Zďaleka od toho, kto vie, čo to je, preto keď robia diagnózu, sú to hádky.

Stenóza renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie je zúženie priemeru jednej alebo obidvoch renálnych artérií alebo ich vetiev, sprevádzané poklesom perfúzie obličiek. Stenóza renálnej artérie sa prejavuje vývojom renovaskulárnej arteriálnej hypertenzie (do 200 / 140-170 mm Hg) a ischemickej nefropatie.