Čo je mozgová aneuryzma? Táto definícia predpokladá takú zmenu v stene cievy, ktorá z určitých dôvodov stráca svoje elastické vlastnosti a nedokáže vydržať tlak, ktorý na ňu pôsobí krvný prietok.

Brain pri pretrhnutí aneuryzmy

Preto sa na tomto mieste vytvorí výčnelok, ktorý môže mať rôzne veľkosti a tvary. Ďalšou zvláštnosťou výčnelku je prítomnosť najslabšej a najtenšej časti vrcholu aneuryzmy. Na tomto mieste dochádza k prasknutiu.

1 Ako dôjde k prasknutiu aneuryzmy?

Akékoľvek emocionálne alebo fyzické napätie, ako aj pridanie infekcie, môžu spôsobiť prasknutie aneuryzmy mozgových ciev. V tomto prípade krv z cievy prechádza do anatomického priestoru alebo jednoducho do mozgového tkaniva a začne ho tlačiť. Na týchto miestach klesá prietok krvi a môže sa vyskytnúť reakcia cievnej konstrikcie.

Tkanivá nedostávajú dostatok kyslíka a živín, čo vedie k dysfunkcii rôznych častí mozgového tkaniva. Navyše krv, ktorá sa vyliala z cievy, môže v tejto oblasti podstúpiť zápal a viesť k smrti mozgového tkaniva, a tým spôsobiť niekoľko následkov.

2 Aké sú príznaky prasknutia aneuryzmy?

Ostrý bolesť hlavy

Rupcovanie aneuryzmy mozgu sa môže objaviť náhle v plnom zdravotnom stave.

 1. Jeho prvým príznakom je ostrý bolesť hlavy. Môže to pripomínať ranu alebo "transfúziu horúcej tekutiny v hlave". Bolesť je taká intenzívna, že sa nazýva aj "najhoršia" bolesť vo vašom živote. Zvyčajne pokrýva celú hlavu a môže byť menej lokálne.
 2. Symptómy ako zvracanie, nevoľnosť, závrat sa veľmi rýchlo spoja.
 3. Samotný bolestivý útok je často sprevádzaný stratou vedomia. Môže to trvať od 20-30 minút do týždňa, niekedy toto obdobie presahuje 7 dní.
 4. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť kŕče.
 5. Medzi ďalšie príznaky patrí zvýšená citlivosť a neznášanlivosť na jasný svetelný zvuk. Zvyčajne sa spájajú s napätím v svaloch hlavy, keď sa pokusia outsiderovi ohýbať odolnosť voči krku.
 6. V závažnejších prípadoch sa rozvíja duševná porucha. Obdobie vzrušenia sa nahradí inhibíciou a zmätenosťou. Orientácia v čase, priestor je narušený, hovorový kontakt s ostatnými stratil.
 7. Ak krvácanie nastane v zóne termoregulácie, teplota tela stúpa na 39 ° C. Zvyšuje sa často krvný tlak.
 8. Priraďte aj skupinu ohniskových príznakov, ktoré závisia od miesta krvácania. Patria medzi ne slabosť a vynechanie horného očného viečka, znížená schopnosť pohybovať očné gule. Zhoršená citlivosť a svalová sila v končatinách klesá. Pripojte poruchy reči.

3 Aká nebezpečná je ruptúra ​​aneuryzmy?

Krvácanie mozgu

Dôsledky ruptúry aneuryzmy mozgových ciev sú veľmi rozdielne. Smutné je, že 30% všetkých prípadov je smrteľných.

V opačnom prípade existuje vysoké riziko opätovného krvácania, ktoré sa obvykle vyskytuje v priebehu 3-4 týždňov po prvom prípade. Hoci toto obdobie môže byť mesiace a roky.

Každá nová pravidelná medzera prebieha v náročnejšej forme. Zriedkavo sa pozoroval takýto jav, že osoba utrpela viac ako 5 krvácaní.

4 Diagnostika porúch

Najrýchlejšou a najdostupnejšou metódou na diagnostikovanie prasknutého aneuryzmu mozgových ciev je poranenie chrbtice. Bude však informatívny, ak do krvného mozgu vnikne krv.

Ďalším vedúcim spôsobom detekcie prasknutia je štúdium vaskulárneho systému mozgu s použitím kontrastných látok. V týchto prípadoch je možné použiť počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie. Podľa výskumu je možné určiť miesto, tvar, veľkosť vzdelania.

5 Výsledky, dôsledky medzery

Diagnóza spontánneho roztrhnutia aneuryzmy

Pri všetkých formách krvácania dochádza k porušeniu odtoku lymfatickej tekutiny z mozgu. To vedie k akumulácii tekutiny v lebečnej dutine, ktorej tlak môže vyvolať hrozivý stav - posunutie lalokov a ich obmedzenie.

Skupina následkov zahŕňa aj dlhodobú pretrvávajúcu vazokonstrikciu, ktorá zhoršuje výživu mozgu a vedie k vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody. Opakované krvácanie sa často stáva, čo je oveľa nebezpečnejšie a ťažšie ako prvé.

Celkový obraz komplikácií pozostáva zo skupín symptómov.

 • Patria medzi ne poruchy pohyblivosti - slabá koordinácia, nestabilná chôdza, znížená sila alebo paralýza jednej alebo viacerých končatín.
 • Poruchy prehĺtania, ktoré sa prejavujú rozdrobením tekutých potravín.
 • Porušenie funkcie reči. Schopnosť sa stráca nielen preto, aby hovorila správne a koherentne, ale vníma aj reč.
 • Porušenie vnímania sa prejavuje stratou schopnosti pochopiť svet okolo nás.
 • Strata logického myslenia, pamäť sa zhoršuje.
 • Zmeny v správaní sa môžu prejaviť hnev, strach, nestabilné správanie.
 • Zhoršené vylučovacie systémy zahŕňajú ťažkosti s močením a vyprázdňovaním, ktoré sú často charakterizované inkontinenciou.
 • Niektorí ľudia po cerebrálnom krvácaní trpia konvulzívnymi záchvatmi. Aj v tejto skupine sú neustále bolesti hlavy, ktoré sú často bolestivé, nepríjemné, vyčerpávajúce.

6 Liečba ruptúry aneuryzmy

Liečba ruptúry mozgovej aneuryzmy môže byť konzervatívna a chirurgická.

Konzervatívca zahŕňa adherenciu a lieky. Spočiatku je dôležité dodržiavať prísny odpočinok v posteli, úplný odpočinok. Je nevyhnutné, aby ste sa riadili odporúčaniami lekára a aby ste nepovolili sebadôveru.

Akékoľvek neopatrné alebo mierne preťaženie môže viesť k opätovnému krvácaniu a smrti organizmu. Použité lieky, ktoré znižujú krvný tlak, zvyšujú schopnosť zrážania krvi. Určené pomocou rozšírenia krvných ciev, čím sa znižuje nahromadenie tekutiny v mozgovom tkanive. Použitie liekov môže výrazne zlepšiť stav, ale neznižuje riziko opätovného krvácania.

Chirurgická liečba prasknutia aneuryzmy

Preto je hlavnou metódou chirurgická liečba. Použiť rôzne metódy a techniky operácií. Ale celá ich podstata spočíva v dvoch princípoch.

V prvom prípade sa odstráni iba rozšírená časť. Zvyšok cievnej steny je šitý a prietok krvi na tomto mieste je obnovený.

Ďalšou možnosťou je odstránenie aneuryzmy spolu s plavidlom. V tomto prípade krv podáva oblasť mozgového tkaniva, pretože hlavná cesta je vypnutá a už nemôže fungovať.

7 Rehabilitácia po pretrhnutí aneuryzmy

Triedy fyzickej terapie

Po pretrhnutí mozgovej aneuryzmy je rehabilitácia dôležitou súčasťou liečby pacienta. Čím skôr začne, tým vyšší je výsledok a tým sú nižšie nepriaznivé dôsledky.

Patria sem triedy fyzickej terapie, masáže, použitie fyzioterapeutických postupov. Pozornosť sa venuje aj funkcii reči, vyvíjajú sa jemné pohyby v rukách. Nemenej dôležitá je podpora a porozumenie blízkym a drahým ľuďom, ktorí môžu pomôcť veriť vo vašej sile a zhromažďovať sa s nimi.

Všetky správne a dobre napísané odporúčania pre fyzioterapiu vám môžu poskytnúť špecialista - lekár-fyzioterapeut. V niektorých prípadoch môžu byť sprievodné ochorenia kontraindikáciou pre vymenovanie určitých postupov. Preto by ste sa nemali snažiť samostatne priradiť masáže a otepľovanie. Záujem o ich zdravie a úplné zotavenie je dôvodom na dôkladné ďalšie vyšetrenie a liečbu. Ťa žehnaj!

Cerebrálna vaskulárna aneuryzma

Ivan Drozdov 03/02/2017 0 Komentáre

Aneuryzma mozgu je patologická forma, ktorá je lokalizovaná na stenách intrakraniálnych ciev, má tendenciu rásť a vyplňovať dutinu krvou. Steny postihnutej cievy vyúsťujú, v dôsledku čoho začína pôsobiť na nervy a mozgové tkanivá umiestnené v okolí, ktoré sú zodpovedné za životnú činnosť a funkciu tela. Po dosiahnutí veľkého rozmeru sa aneuryzma môže pretrhnúť a viesť k najťažším následkom - mŕtvica s následnými následkami, kóma alebo smrť.

Príčiny aneuryzmy mozgu

Tvorba intrakraniálneho aneuryzmu je takmer vždy spojená s patologickými poruchami vaskulárnych tkanív. Získané alebo vrodené ochorenia prispievajú k zničeniu stien krvných ciev, znižujú ich tón a delamináciu. Oslabené cievy nevydržia prirodzený tlak prietoku krvi, čo vedie k vzniku aneuryzmy na najtenšom mieste v podobe vyčnievania steny s následnou akumuláciou krvi v dutine.

Hlavné dôvody, ktoré vyvolávajú deštrukciu cievnych stien a výskyt intrakraniálnej aneuryzmy, zahŕňajú:

 • Genetické abnormality, ktoré sa prejavujú nielen ako vrodené, ale aj získané choroby.
 • Hypertenzia. Steny krvných ciev strácajú svoju elasticitu a na nich pôsobia mikrotrhly kvôli nadmernému tlaku krvi. Pri dlhších patologických účinkoch môže dôjsť k vyčnievaniu steny riedenej cievy ak vzniku aneuryzmy.
 • Ateroskleróza. Vzhľad aterosklerotických plátov a deštrukcia cievnych stien je často spojený s arteriálnou hypertenziou, čím sa zvyšuje riziko vzniku aneuryzmy.
 • Intrakraniálne poškodenie. Pri uzavretom CCT môže dôjsť k poškodeniu mozgových artérií na dura mater, čo má za následok vznik aneuryziem na ich stenách.
 • Infekcie mozgu V takýchto prípadoch sú aneuryzmy komplikáciou základného ochorenia, napríklad akútna meningitída, bakteriálna endokarditída alebo plesňové ochorenia.
 • Nádorová embólia. Aneuryzma sa objaví na pozadí čiastočného prekrývania lôžka plavidla s kusom nádoru, ktorý sa oddelil od tela vzdelávania.
 • Expozícia žiarením.

Ak je niektorá z opísaných ochorení alebo stavov náchylná, musí byť osoba pravidelne vyšetrovaná špecialistami a ak je to potrebné, podstúpiť liečbu. Pravidelná analýza stavu ciev mozgu umožní čas na zaznamenanie vývoja patológie a prijatie vhodných opatrení.

Aneuryzma mozgu: príznaky

Na začiatku ochorenia sú príznaky aneuryzmy mozgu mierne. Príznaky, ktoré sú často podobné prejavom neurologických ochorení, málo venuje pozornosť, zatiaľ čo choroba sa naďalej vyvíja. Ak v počiatočnom štádiu nebola detegovaná patológia mozgových ciev a v dôsledku tejto aneuryzmy sa zvýšila na veľkú veľkosť, potom pacient začína vykazovať výraznejšie príznaky tejto choroby:

 • Bolesti hlavy. Mierna pulzácia, ktorá sa častejšie pozoruje na jednej strane a v oblasti obežných dráh, nastáva, keď aneuryzma ciev prechádza povrchovými tkanivami meningov. Ak je patológia lokalizovaná vo vnútorných tkanivách meduly, potom bolesť hlavy nemôže byť narušená kvôli absencii receptorov bolesti v týchto štruktúrach.
 • Bolestivosť tváre. Symptóm sa vyskytuje počas vývinu aneuryzmy v stenách karotickej artérie a tlaku na procesy tvárového nervu.
 • Vizuálne poruchy. Aneuryzma, nachádzajúca sa v blízkosti optických nervov, ich môže stláčať a spôsobiť zhoršenie zraku. Ak sa ochorenie vyvinie v tesnej blízkosti optického nervového zväzku, pacient môže čiastočne stratiť zrak alebo slepnúť.
 • Kŕče. Svalové kontrakcie sa vyskytujú nedobrovoľne, keď sú stláčané veľkými aneuryzmami tkanív veľkých hemisfér, ktoré sú zodpovedné za motorické funkcie. Kŕče spôsobené aneuryzmou nie sú podobné epileptickým záchvatom, avšak ich príslušnosť k tejto chorobe možno diagnostikovať len počas podrobného vyšetrenia.
 • Neurologické poruchy spôsobené stlačením kraniálnych nervov. V dôsledku toho môže pacient znížiť chuť a sluch, zhoršiť prejavy tváre a ptoza horného očného viečka.
 • Prechodné záchvaty ischemického typu. V závislosti od cievy alebo tepny, ktorá je ovplyvnená aneuryzmou, sa u pacienta rozvinie akútne prípady porúch mozgového krvného obehu, ktoré trvajú až jeden deň. Tento proces sprevádza závrat (až do straty vedomia), strata orientácie, znížená pamäť a citlivosť, paralýza končatín a určitých častí tela.

V stave blízkymu roztrhnutiu aneuryzmy sa charakter pacientov zmenil. Zvyšuje sa intenzita opísaných neurologických príznakov, v dôsledku čoho pacient pocíti značné zhoršenie zdravia. V tomto štádiu je prístup k lekárom už naliehavým opatrením, inak roztrhnutie aneuryzmy ohrozuje nezvratné dôsledky a smrť.

Druhy aneuryzmy

Podľa vonkajších znakov a vývojovej štruktúry existujú 3 typy intrakraniálnych aneuryziem:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 1. Bagular - guľatý vak s krvou vo vnútri je pripevnený k stene cievy so základňou alebo nohou. Vzhľad tohto typu aneuryzmy sa podobá na bobule visiace z vetvy, preto sa nazýva "bobule".
 2. Strana - má vzhľad nádoru umiestneného priamo na stenu cievy;
 3. V tvare vretena - umiestnený na mieste patologickej expanzie krvných ciev na vnútornej strane.

Na mieste lokalizácie aneuryzmy sú:

 1. Arteriálna - vyskytujú sa v miestach rozvetvených arteriálnych ciev v dôsledku ich patologickej expanzie.
 2. Arteriovenózne - postihujú steny žilových ciev.

Podľa povahy pôvodu mozgu je aneuryzma rozdelená na:

 1. Exfoliácia - aneuryzmy sa nachádzajú priamo v stene cievy v dôsledku ich oddelenia a infiltrácie krvi cez trhliny.
 2. Pravda - vznikajú vo vnútri nádoby v dôsledku vyčnievania steny.
 3. Falošné - sú tvorené z vonkajšej strany cievy vo forme dutého novotvaru, zatiaľ čo krv prechádza cez mikrotrhliny alebo otvory v stene.

Aneuryzmy mozgu sú klasifikované inými príznakmi. Teda počet aneuryziem je viacnásobný alebo jediný, podľa charakteru vzhľadu - vrodený alebo získaný, vo veľkosti - malý, stredný a veľký. Ak aneuryzma vznikla na pozadí purulentnej infekcie, potom sa nazýva mykotikum.

Porušenie aneuryzmy mozgu a jej dôsledky

Pri nadmerne tenkých cievach a pod vplyvom provokačných faktorov u pacienta môže dôjsť k roztrhnutiu aneuryzmy pri preliačení krvi do blízkych tkanív. V závislosti od miesta aneuryzmy môže krvácanie ovplyvniť mozgové tkanivo, jeho obálkové priestory a komory.

Krvácanie spôsobené prasknutím aneuryzmy nesie vysoké riziko blokovania kanálov vedúcich kvapalinu a stagnáciu kvapaliny kvapaliny. Mozog sa nafúkne a krv, ktorá sa šíri cez mozgové tkanivá v procese dezintegrácie, vyvoláva vývoj zápalového procesu a nekrózy. Výsledkom je, že postupne umierajúce časti mozgu prestávajú prenášať signály do životne dôležitých systémov a orgánov a ich činnosť prestáva.

Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Intenzívne bolesti hlavy. Vyliata krv v mozgovom tkanive dráždi nervy, ktoré sa tam nachádzajú, čo vyvoláva neznesiteľnú bolesť hlavy.
 • Nevoľnosť a náhle zvracanie.
 • Strata vedomia Vyskytuje sa na pozadí prudkého nárastu ICP, vyvolaného vyliatím krvi, tvorbou hematómu a opuchom mozgu.
 • Neurologické príznaky naznačujúce podráždenie mozgu. Medzi takéto príznaky patrí výskyt fotofóbie, svalové napätie v oblasti krku, chrbta a nohy. V druhom prípade sa pacient nemôže dotknúť jeho hrudi bradom a sedieť.

Keď sa aneuryzma pretrhne, riziko smrti je extrémne vysoké.

Aj keď človek môže byť zachránený a poskytnutý so stabilným stavom, existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií po subarachnoidálnom krvácaní:

 • opätovné pretrhnutie aneuryzmy;
 • akumulácie tekutín v štruktúrach mozgu (cidrocephaly) spôsobené prekrývaním vodivých kanálov;
 • cerebrálna ischémia s nízkou pravdepodobnosťou úmrtia.

Komplikácie, ktoré sa vyskytujú po pretrhnutí aneuryzmy závisia aj od stupňa poškodenia mozgu. Takže pacient sa môže prejaviť:

 • poruchy reči - po krvácaní v ľavej pologuli, reč sa stane nerozvinutou, problémy s písaním a čítaním;
 • poruchy motorického systému, ochrnutie končatín - s léziami miechy;
 • pokles príjemného reflexu - príjem potravy je výrazne obmedzený, potraviny namiesto pažeráka sa dostanú do respiračného traktu, čo vyvoláva vývoj zápalových procesov v pľúcach;
 • psychoemotionálna nestabilita, prejavujúca sa formou útokov agresie, hnevu alebo naopak infantilizmu, apatia, ochromujúceho strachu;
 • zníženie vnímania - v človeku je priestorové vnímanie objektov, ktoré ho obklopujú, narušené (napríklad je ťažké, aby sa dostal do dverí alebo nalial čaj do pohára);
 • kognitívne postihnutie - prejavuje sa v podobe zhoršenia pamäti, úbytku mentality a logického myslenia;
 • psychologické poruchy - osoba, ktorá predtým mala roztrhnutú aneuryzmu, je často narušená depresívnymi náladami a na tomto pozadí sa vyvinie nespavosť, strata chuti do jedla, apatia voči súčasným udalostiam;
 • bolesti hlavy - opakujúce sa záchvaty v podobe silných pulzácií alebo lumbagov, ktoré sa ťažko odstraňujú pomocou liekov proti bolesti, zhoršujú zdravie a znižujú výkonnosť;
 • epileptické záchvaty sa vyskytujú u každého 5. pacienta, ktorý trpel ruptúrou aneuryzmy.

Často sa nedajú obnoviť stratené funkcie mozgu, avšak kompetentná rehabilitácia a pravidelné monitorovanie odborníkmi nám umožňuje zlepšiť činnosť mozgu a dosiahnuť úplnú samoobsluhu.

Liečba mozgovej aneuryzmy

Na liečbu aneuryzmy sa používajú dve hlavné metódy: chirurgické a konzervatívne. Ak je aneuryzma mozgu má malú veľkosť a nemá tendenciu rásť, potom ju odborníci pozorujú pravidelnou diagnostikou a predpisujú podporné lieky. S intenzívnym rastom a hrozbou prerušenia vzdelávania sa pacientovi odporúča podstúpiť operáciu.

Pri konzervatívnej liečbe je pacientovi predpísaná medikácia s činnosťou zameranou na zníženie dopadu aneuryzmy na blízke tkanivá a odstránenie patologických symptómov:

 1. Vazodilatačné lieky (Nimodipine) - predpísané na prevenciu cievnych kŕčov, ich rozšírenie a zlepšenie prietoku krvi cez mozgové tepny.
 2. Antihypertenzívne lieky (Captopril, Labetalol) - preukázané vysokým krvným tlakom na zmiernenie tonusu ciev. Keď aneuryzma užíva drogy pomáha zmierniť napätie múru vzdelávania a tým znížiť riziko jeho prasknutia.
 3. Antikonvulzíva (fenozepam) - relaxačný účinok na nervové bunky, čo vedie k zníženej rýchlosti prenosu impulzov do problematickej oblasti.
 4. Painkillers prescription drugs (Morphine) - predpísané pre neznesiteľné bolesti hlavy v intenzívnej starostlivosti a pod kontrolou vitálnych telových systémov. Lieky v tejto skupine prispievajú k závislosti, takže sa používajú vo výnimočných prípadoch.
 5. Antiemetické pilulky (Metoklopramid) - ukazujú, keď sa stav zhorší zápalmi zvracania.

Treba mať na pamäti, že konzervatívny spôsob, ako vyliečiť mozgových vydutín nie je možné, môže lieky lieky iba znížiť riziko prasknutia.

Ak sa formácia rýchlo rastie a vyvíja tlak na priľahlé tkanivá, musíte počúvať názory odborníkov a pri absencii kontraindikácií súhlasíte s operáciou.

Odstránenie aneuryzmy mozgu, operácia

Chirurgický zásah nesie riziko vzniku následných komplikácií, ale je niekoľkonásobne nižší v porovnaní s hrozbami, ktoré vznikajú pri pretrhnutí aneuryzmy mozgu.

V závislosti od dôkazov, všeobecného stavu, polohy a stupňa ohrozenia života je pacientovi predpísaný jeden z nasledujúcich chirurgických zákrokov:

 1. Otvorená operácia (kranitómia). Metóda zahŕňa otvorenie lebky v mieste lokalizácie aneuryzmy a použitie jedného z typov liečby:
  • Orezanie - na hrdlo aneuryzmy je umiestnená kovová svorka bez upnutia materskej nádoby a odstránenia nahromadenej krvi z dutiny. V priebehu času sa dutina aneuryzmy nahradí spojivovým tkanivom, čo bráni následnému vniknutiu krvi do nej.
  • Posunovanie - poškodená nádoba je zablokovaná a tok krvi je presmerovaný na umelú nádobu umiestnenú vedľa neho (skrat).
  • Posilnenie steny - poškodená nádoba v mieste vývinu aneuryzmy je zabalená do špeciálneho chirurgického materiálu, v dôsledku čoho sa na problémovej oblasti vytvorí druh kapsuly.
 2. Endovaskulárna embolizácia. Postup je vykonávaný minimálne invazívnym spôsobom bez nutnosti otvoriť lebku. Pomocou angiografie sa cez krvnú cievu vedie pružný katéter k aneuryzme. Potom sa do dutiny formácie vloží kovová špirála, ktorá blokuje dutinu cievy a tým zabraňuje prieniku krvi dovnútra. Výhodou metódy je absencia potreby otvoreného zásahu, súčasne nevýhody zahŕňajú neschopnosť odstrániť krv nahromadenú v dutine aneuryzmy a vývoj cievnych kŕčov ako reakciu na cudzorodú tkanivu.

Cez progresívnou povaha druhú metódou, v priebehu doby, špirála môže byť deformované a otvoriť lumen, čo vedie k toku krvi do výdute sa znižuje a začína rásť. V takýchto prípadoch sa pacientovi odporúča opakovať operáciu.

Rehabilitácia po operácii mozgu aneuryzma

Obdobie zotavenia po chirurgickom zákroku závisí od viacerých faktorov - vek pacienta, typ aneuryzmy a štruktúry mozgu, ktoré ovplyvnil, odbornosť chirurgov, ktorí vykonávajú operáciu, a stupeň komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas jej operácie.

Až do stavu, ktorý sa stabilizuje v pooperačnom období, pacient je v nemocnici a pod dohľadom neurochirurgov, podstupuje farmakoterapiu. V závislosti od zdravotného stavu a ukazovateľov v nemocnici môže zostať od 3 do 30 dní. Po tomto období začne rehabilitačné obdobie.

Pre efektívne rehabilitácie pacienta môže trvať až 2 roky, počas ktorých je odporúčaná liečba v špecializovaných kúpeľoch pod lekárskym dohľadom, rehabilitačné špecialistov a psychológov. Počas tohto obdobia sú podporné liečebné a rehabilitačné opatrenia predpísané kurzami s prestávkou medzi nimi v priebehu niekoľkých týždňov. V závislosti na stupni poškodenia štruktúry mozgu sa človek podstúpi operáciu sa zaoberajú úzkych odborníkov, ktorí mu pomáhajú obnoviť stratenú funkciu reči, písanie, čítanie, prechádzky.

Účinné rehabilitačné opatrenia predpísané po odstránení intrakraniálnej aneuryzmy zahŕňajú fyzioterapeutické postupy, ktoré možno rozdeliť do dvoch skupín:

 1. hmatové účinky na svalové tkanivo a krvné cievy, ktoré boli poškodené počas operácie alebo krvácania;
 2. použitie inštrumentálnych techník na stimuláciu tkanív postihnutých chirurgickým zákrokom.

Prvá skupina zahŕňa:

 • terapeutická masáž problémových oblastí - ramenný pás, oblasť krku, hlava, končatiny;
 • akupunktúra;
 • fyzická liečba vrátane práce so simulátormi, ak po poruche dochádza k poškodeniu funkcií motora.

Zo všetkých inštrumentálnych techník po odstránení aneuryzmy mozgu sa používajú nasledujúce:

 • elektroforéza s použitím liečivých roztokov;
 • svalová stimulácia;
 • UHF podľa údajov;
 • kyslíka, brómu alebo sirovodíka.

Na individuálnom základe môže rehabilitológ upraviť zoznam zdravotných postupov v závislosti od toho, ako súčasný priebeh terapie ovplyvňuje telo.

Dôsledky mozgovej aneuryzmy a prognózy

Pacient diagnostikovaný s aneuryzmou mozgu musí pochopiť, že oneskorenie liečby môže ohroziť prasknutie, subarachnoidálne krvácanie a vážne následky: od straty niektorých životných funkcií až po smrť.

Keď sa pred roztrhnutím zistí aneuryzma, pacient má šancu, ak nie úplné zotavenie, a potom má významné predĺženie života. Prognóza prežitia po chirurgickom zákroku je v priemere 10 rokov a rýchlosť sa môže meniť v závislosti od veku pacienta, telesnej rezistencie, štruktúry a umiestnenia vzdialenej aneuryzmy.

Roztrhnutá aneuryzma mozgu výrazne zhoršuje prognózu prežitia a je vyjadrená v nasledujúcich priemerných výsledkoch:

 • smrť v 10% prípadov pred príchodom lekárov, 5% - po operácii, v 50% - do 30 dní po prestávke;
 • tvorba intrakraniálneho hematómu u 22% prežívajúcich pacientov, ktorí mali subarachnoidálne krvácanie;
 • odtok krvi v komorách mozgu u 14% pacientov, čo v polovici prípadov vedie k smrti.

Riziko úmrtia sa zvyšuje niekoľkokrát, ak je veľký aneuryzmus v akútnom štádiu alebo opakované krvácanie.

Zo všetkých prežívajúcich pacientov po pretrhnutí aneuryzmy je len 30% schopných udržať sa na seba, zatiaľ čo môžu mať poruchy mozgovej funkcie v závislosti od miesta krvácania:

 • porušovanie vnímania;
 • zníženie kognitívnych funkcií (pamäť, myslenie, schopnosť duševného vývoja);
 • zmeny v kvalite správania a psycho-emocionálne pozadie;
 • porušenie reči, sluchové a vizuálne funkcie;
 • epileptické záchvaty, krátka paralýza.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Prognóza pretrhnutého aneuryzmu mozgu závisí od viacerých faktorov: vek pacienta, umiestnenie aneuryzmy, stupeň výpotku a okamžitá pomoc lekárov.

Porušenie aneuryzmy mozgu a jej dôsledky

Roztrhnutie aneuryzmy mozgu je porušením integrity steny cievy v dôsledku straty pružnosti a neschopnosti odolávať tlaku prietoku krvi. Samotná aneuryzma je výčnelkom cievnej steny v dôsledku jej prebierky alebo rozťahovania. Porušenie aneuryzmy sa vyskytuje na najtenšom mieste, na vrchole.

Ruptúra ​​a jej príznaky

Roztrhnutie sa môže vyskytnúť v dôsledku fyzického i emočného stresu. Tiež porušenie integrity aneuryzmy mozgu môže byť vyvolané pridruženou infekciou.

Po prerušení sa krv z ciev vyplní anatomickým priestorom alebo sa vlieva do mozgového tkaniva, pričom naň pôsobí určitý tlak. V postihnutej oblasti je krvný obeh narušený kvôli stláčaniu, čo môže viesť k vzájomnému zúženiu cievnej steny.

V dôsledku nedostatku normálneho krvného zásobenia nie je dostatok živín, ako aj kyslíka do mozgového tkaniva. Výsledkom týchto zmien je čiastočné prerušenie oblastí mozgu. Je možné, že vyliata krv môže spôsobiť zápal a smrť časti mozgového tkaniva, čo vedie k závažnejším následkom.

Prítomnosť aneuryzmy bez riadneho vyšetrenia osoby nemôže uhádnuť. Dá sa predpokladať, že prasknutie aneuryzmy mozgových ciev sa vyskytlo nasledovnými príznakmi:

 1. Ostrú bolesť hlavy, ktorá sa obyčajne šíri po celej hlave, ale môže byť lokalizovaná na jednom mieste. Niektorí pacienti majú symptómy ako návaly horúčavy namiesto bolesti hlavy.
 2. Výskyt príznakov intoxikácie.
 3. Útok bolesti hlavy často sprevádza strata vedomia až pol hodiny. Kŕče nie sú vylúčené.
 4. Svaly na krku sú v napätom stave. Zobrazí sa citlivosť na hlasné zvuky a jasné svetlo.
 5. Problémy s normálnym fungovaním rečového prístroja.
 6. Duševná porucha. Pocit vzrušenia po nejakom čase je nahradený inhibíciou. Vedomie pacienta môže byť zmätené, dochádza k narušeniu orientácie v čase a priestore.
 7. V závislosti od miesta krvácania sa pozorujú rôzne symptómy. Napríklad krvácanie v oblasti mozgu, ktoré je zodpovedné za termoreguláciu, zvyšuje telesnú teplotu obete.
 8. Zvýšenie krvného tlaku.

Diagnóza patológie

Ak má pacient podozrenie na pretrhnutie aneuryzmy mozgu, odporúča sa okamžite ho poslať do nemocnice alebo zavolať na ambulanciu. Faktom je, že táto patológia v asi 30% prípadov je smrteľná.

Jednou z najjednoduchších metód na diagnostikovanie ruptúry aneuryzmy je špicová punkcia. Jedinou nevýhodou tejto metódy identifikácie problémov je skutočnosť, že výsledok bude spoľahlivý a informatívny iba vtedy, ak sa do mozgovomiechovej tekutiny prenikla vyliata krv.

Presné umiestnenie pretrhnutia, jeho tvar a objemy poškodenia je možné určiť pomocou počítačového alebo magnetického rezonančného zobrazovania. Počas štúdie sa používa kontrastné činidlo.

Podľa lekárskych pozorovaní môže opätovné otvorenie krvácania začať približne mesiac po prvom prípade. Preto by ste mali dodržiavať všetky odporúčania lekára, aby ste zabránili tomuto vývoju. Malo by byť zrejmé, že ľudské telo je ťažké zvládnuť jediné krvácanie. Niekoľko pacientov prežíva päťkrát po pretrhnutí aneuryzmy.

Porušenie aneuryzmy: prognóza

Jednou zo závažných komplikácií prasknutia aneuryzmy mozgu je hrozba opätovného krvácania. Faktom je, že následky po sekundárnom krvácaní sú omnoho vážnejšie a vážnejšie tolerované pacientom.

Keď dôjde k prasknutiu, bez ohľadu na formu krvácania, dochádza k porušeniu odtoku lymfatickej tekutiny z mozgu. Postupne sa začína hromadiť v lebečnej dutine a vytvárať tlak na mozog. V rámci tejto akcie začnú porušovať a presúvať.

Vzhľadom na dlhé zúženie cievy má mozog dlhú dobu nedostatku živín, čo môže spôsobiť vznik ischemickej cievnej mozgovej príhody. Zmeny, ktoré sa vyskytli, sa môžu prejaviť nasledovne:

 • čiastočná alebo úplná paralýza tela;
 • zhoršená koordinácia a znížená svalová sila;
 • proces prehĺtania sa stáva ťažkým;
 • schopnosť sa stráca nielen preto, aby hovorila normálne, ale aj vnímať slová iných ľudí podľa ucha;
 • zníženie kvality pamäte;
 • problémy v exkrečnom systéme (inkontinencia).

V budúcnosti bude mať pacient, ktorý utrpel roztrhnutú aneuryzmu, časté bolesti hlavy.

Zvláštnym nebezpečenstvom je početné mozgové aneuryzmy. Môžu byť roztrhané jeden po druhom alebo na niekoľkých miestach naraz. Pravdepodobne s viacnásobným krvácaním je pravdepodobnosť poškodenia mozgového tkaniva omnoho vyššia.

Metódy liečby patológie

Po pretrhnutí cievneho výboja musí byť pacient dodržaný prísny odpočinok v posteli, bez ohľadu na to, aký spôsob liečby sa odporúča. Je tiež dôležité zachovať stabilný emočný stav pacienta. Ťažké šoky (nielen záporné, ale aj pozitívne emócie) môžu spôsobiť preťaženie a objavenie opakovaného krvácania.

Existujú 2 spôsoby liečby: konzervatívne a chirurgické.

Princíp konzervatívnej terapie je použitie liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi a krvný tlak. Okrem toho pacientovi musia byť predpísané lieky, ktoré sú schopné dilatovať krvné cievy a prispievať k rýchlemu odlivu nahromadenej lymfatickej tekutiny z mozgového tkaniva.

Konzervatívne metódy liečby, aj keď sa dodržiavajú všetky odporúčania ošetrujúceho lekára, úplne nezaručujú, že krvácanie sa neobnoví.

Chirurgickou metódou liečby je odstránenie postihnutej oblasti počas operácie. V závislosti od situácie sa lekár rozhodne, či úplne odstráni nádobu alebo len výčnelok.

V prípade odstránenia rozšírenej časti cievy sa stenuje stena, po ktorej sa obnoví prietok krvi. Keď sa úplné odstránenie aneuryzma spolu s nádobou, na ktorej je umiestnená, prívod krvi do mozgu sa nezhorší. Cievny tok krvi nájde riešenie.

Rehabilitácia po liečbe bude závisieť od toho, ako silne trhlina aneuryzmy ovplyvnila telo. Všetky fyzioterapeutické postupy sú predpisované lekárom individuálne. Okrem toho možno budete musieť vyvinúť jemné motorické zručnosti.

V budúcnosti sa na to, aby sa zabránilo opätovnému výskytu choroby, sa pacientovi odporúča podstúpiť pravidelné lekárske vyšetrenie a ak sa zistí aneuryzma, aby sa zabránilo jeho pretrhnutiu, je potrebné podstúpiť príslušnú liečbu v čase. Okrem toho je pacientovi absolútne kontraindikovaná akákoľvek nadmerná práca.

Malo by byť zrejmé, že aj malé poškodenie hlavy u osoby s aneuryzmou mozgovej cievy môže spôsobiť jej prasknutie. Preto najlepším spôsobom, ako zabrániť možným komplikáciám, ktoré môže táto patológia viesť, je jej včasná detekcia a liečba.

Diagnóza a liečba aneuryzmy mozgu

Roztrhnutie aneuryzmy mozgových ciev je bežnou príčinou mŕtvice u mladých 20-30 rokov mladých ľudí. Benígny nádor je v priebehu rokov asymptomatický. Ak sa nájde, potom náhodou, pri skúmaní iných orgánov.

Odkiaľ pochádza aneuryzma? Ako rozpoznať túto chorobu? Aké sú liečby? Aké sú dôsledky medzery, rehabilitácia po operácii.

Čo je aneuryzma

Tento benígny nádor je výčnelkom rozšírenej artérie. Aneuryzma rýchlo rastie, naplnená krvou s každým kontrakciou srdca. Priemyselný lumen sa súčasne zvýši o 2 krát.

Je to dôležité! Keď sa časom stena aneuryzmy zriedi na kritickú úroveň, táto časovaná bomba exploduje a krváca mozog.

Výčnelok sa vyvíja v dôsledku vrodenej alebo získanej patológie štruktúry cievnej steny. Obzvlášť zraniteľným bodom v prečnievaní nádoby je dóza pozostávajúca iba z jednej vrstvy. Preto je náchylný k prasknutiu. Aneuryzmy sa rozvíjajú na miestach rozvetvenia stredných a veľkých mozgových tepien.

Vrodené cievne ochorenie - rizikové faktory:

 • koarktácia aorty - zúženie:
 • nedostatok kolagénu vedie k polycystickému ochoreniu obličiek, čo prispieva k zvýšeniu tlaku v cievach;
 • dedičná choroba Ehlers Danlos, oslabenie stien krvných ciev;
 • arteriovenózna malformácia - náhodné previazanie tepien a žíl, čo vedie k porušeniu cerebrálneho obehu;
 • vaskulárne anomálie u príbuzných.

Príčinou týchto genetických ochorení je vrodený nedostatok kolagénu typu III, ktorý vedie k zmenám v stenách tepien a žíl. Nádoby strácajú elasticitu, preto sa oslabuje adaptačná schopnosť redukovať alebo rozširovať. V dôsledku toho je mozgový prietok krvi narušený. Okrem toho, konvexná oblasť tlaku na okolité mozgové tkanivo, narušenie funkcie.

Získaná aneuryzma sa môže vyvinúť v dôsledku poranenia hlavy. Prispieva k patológii rádioaktívneho žiarenia, užívania kokaínu. Ochorenie sa môže vyvinúť na pozadí výraznej aterosklerózy krvných ciev.

Ako rozpoznať aneuryzmu

Je to dôležité! Vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická. Skoré prejavy s aneuryzmom nie väčším ako 11 mm sú pomerne vzácne. Preto osoba jednoducho nemá podozrenie, že ju má. Je to v tejto šikovnej patológii.

Postupne sa zväčšuje výčnelok, tlačí na susedné štruktúry mozgu a prezentuje sa rôznymi znakmi v závislosti od miesta. Napríklad, ak je aneuryzma umiestnená pod prienikom optických nervov, prejavuje sa zdvojnásobením alebo predným pohľadom.

Symptómy ochorenia sa postupne rozširujú:

 • periodická bolesť s rôznou intenzitou sa opakuje v tej istej oblasti hlavy, v závislosti od polohy. Pri rozširovaní bazilárnej tepny sa pulzácia objaví vľavo alebo vpravo a späť - v zadnej časti hlavy alebo chrámu. Ľudia tiež cítia aneuryzma ciev v oblasti čela alebo orbity;
 • závraty;
 • hnisavý tinitus;
 • znížené videnie alebo dvojité videnie;
 • paréza tvárového nervu;
 • rozšírenie žiaka na jednej strane;
 • ptóza - vynechanie storočia;
 • svetloplachosť;
 • sluchová porucha;
 • necitlivosť tváre.

Situácia sa dramaticky mení, akonáhle sa aneuryzma pretrhne. Príznaky sa veľmi nelíšia od príznakov mŕtvice. Náhle sa vyskytne ostrý bolesť hlavy v dôsledku zvýšeného intrakraniálneho tlaku, nevoľnosti, zvracania. Človek stráca vedomie, končatiny sa rukajú jednou rukou. Porušenie aneuryzmy sa často spúšťa arteriálnou hypertenziou. Nepriaznivým príznakom je dlhotrvajúca strata vedomia, kŕče, kóma.

Účinky aneuryzmy

Keď sa vzdelanie zvyšuje, prestávky. Krv sa častejšie vlieva do subarachnoidálneho priestoru, ale môže sa preniknúť do komôr. Zároveň je mozgové tkanivo edematoidné, čo vedie k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku. Dôsledky prasknutia aneuryzmy:

 • kŕče mozgových ciev;
 • hemoragická mŕtvica;
 • kómu;
 • hydrocefalus - kvapkanie mozgu.

Vypuknutá krv v mozgu sa rozpadá a spôsobí zničenie blízkych oblastí. Samozrejme, funkcie zodpovedajúcich zón sú stratené - sluch, pohľad alebo pohyb končatín.

Klinické prejavy prasknutého aneuryzmu:

 • porucha pamäti;
 • strata orientácie;
 • parézu alebo paralýzu;
 • znížené videnie;
 • nezrozumiteľná výslovnosť slov.

Komplikácia sa vyskytuje aj v dôsledku spazmu mozgových ciev. Krvný obeh sa spomaľuje, vyvíja sa ischémia mozgu.

výhľad

Žiadny lekár nemôže vopred predvídať, ako sa bude správať aneuryzma. Závisí to nielen na samotnej chorobe, ale aj na životnom štýle jej majiteľa.

Predpoveď pretrhnutia aneuryzmy:

 • úmrtnosť je 50% prípadov - osoba zomrie bez toho, aby znovu nadobudla vedomie.
 • 25% pacientov má šancu prežiť s postihnutím;
 • a len štvrtina ľudí je schopná pracovať.

Život pacientov, ktorí podstupujú prasknutie aneuryzmy, závisí od intenzity rehabilitačného obdobia. Čím skôr sa začnú opatrenia na obnovu, tým väčšia je pravdepodobnosť zotavenia.

Diagnóza aneuryzmy

Keď sa objavia pretrvávajúce bolesti hlavy, musíte kontaktovať neurológa. Počas konzultácie môže navrhnúť aneuryzmu. Osoba s podozrením na mozgovú aneuryzmu je diagnostikovaná modernými inštrumentálnymi metódami:

 • Počítačová tomografia (CT) určuje umiestnenie a objem poškodeného tkaniva.
 • CT angiografia. Röntgenová technika používajúca kontrastný prostriedok vám umožňuje vidieť kompletný vaskulárny vzor hlavy. Táto štúdia určuje veľkosť, tvar a umiestnenie zviazaných tepien a žíl.
 • Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) dokáže rozoznať mäkké tkanivá. Trojrozmerná štúdia mozgu odhaľuje umiestnenie, tvar lézie. Kontrastná magnetická rezonancia mozgových ciev odhaľuje povahu aneuryzmy.
 • Pri krvácaní v subarachnoidnej membráne alebo v komorách mozgu sa vykonáva spinálna kohúta. Krv je zistená v nápoji.

V kontrastnej angiografii sa do femorálnej žily zavádza katéter malou punkciou. Všetky činnosti lekára sú sledované na obrazovke monitora. Keď látka obsahujúca jód vstupuje do krvných ciev mozgu, zoberte röntgenové lúče. Program vytvára trojrozmerný obraz ľudských orgánov. Pacientovi je poskytnuté písomné vyhlásenie a CD.

Táto metóda odhaľuje nielen lokalizáciu, ale aj povahu škody. Angiografia umožňuje lekárovi presne určiť spôsob liečby.

Neoperačná liečba

Liečebné metódy sú rozdelené na konzervatívne a chirurgické. Operácia však nie je vždy zobrazená. Najčastejšie pacienti pozorujú neurológovia. Používa lieky na zlepšenie krvného obehu a zabraňuje roztrhnutiu aneuryzmy:

 • blokátory kalciových kanálov Nifedipín, amlodipín, Kordafen stabilizujú krvný tlak;
 • lieky proti bolesti a emetika sú potrebné na zlepšenie celkového stavu;
 • antikonvulzívne lieky;
 • antihypertenzívne lieky znižujú riziko ruptúry aneuryzmy.

Liečba sa vykonáva v neurochirurgickom oddelení. Stav pacienta s rizikom liečby sa zváži. Výber metódy závisí od typu výčnelku, miesta a veľkosti.

Chirurgická liečba

Aby sa zabránilo roztrhnutiu cievy, na odstránenie aneuryzmy sa používajú dve chirurgické metódy.

Jedným z nich je orezávanie - otvorená operácia mozgu sa vykonáva trepanning lebky. Aneuryzma je vylúčená z cerebrálneho krvného obehu tým, že ukladá mikročipy na krku v mieste výtoku z hlavnej tepny. Lekár odstraňuje aneuryzma a snaží sa nepoškodiť nádobu, na ktorej sedí.

Ďalšou metódou je minimálna invazívna endovaskulárna intervencia pomocou novej technológie. Aneuryzma je zablokovaná zavedením špeciálnej mikroskopickej skrutkovice. Lekári injikujú katéter do žily cez malý rez v stehne. Na to vstúpte do vodiča, ktorý sa dostane do mozgových ciev. Mikrospirála sa zavádza cez ňu. Naplnenie priestoru rozšírenej oblasti vypne nádobu z krvného riečišťa.

Operácia bola umožnená pomocou špičkovej diagnostiky krvných ciev pomocou kontrastnej angiografie. Najlepšia možnosť je vybraná na základe veľkosti, umiestnenia aneuryzmy, stavu pacienta. Ak bola choroba diagnostikovaná a prebiehala včas, nie sú zaznamenané žiadne následky. Pacient sa považuje za úplne zotavený.

Obdobie zotavenia

Po operácii je potrebná doba rehabilitácie. Program zahŕňa komplex liečebných opatrení - masáže, telesnej výchovy, fyzioterapie. V pooperačnom období je potrebné dlhodobé obnovenie funkcií s využitím rečovej gymnastiky a elektrickej stimulácie.

prevencia

Môžete predísť nebezpečnej chorobe. Ľudia, ktorí mali v anamnéze prasknutú aneuryzmu mozgových ciev, museli podstúpiť CT angiografiu ciev. Riziková skupina zahŕňa príbuzných ľudí, ktorí zomreli z neznámého dôvodu. S najväčšou pravdepodobnosťou mali akútnu vaskulárnu katastrofu.

Súčasnou prevenciou je systematické ovládanie krvného tlaku a zdravého životného štýlu. Fajčenie cigariet, pitie alkoholu zhoršuje priebeh ochorenia.

Je možné sa chrániť pred roztrhnutím aneuryzmy mozgových ciev, ak sa vyšetruje včas. V prípade dedičnej predispozície alebo silných bolesti hlavy je potrebné podrobiť kontrastometrickej tomografii mozgových ciev. Štúdia umožní lekárovi vybrať spôsob pozorovania alebo liečby.

Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu

Aneuryzma je formácia na stenách krvných ciev mozgu, naplnená krvou, náchylná k rastu. V tomto prípade sa cievy vydutia, tlačí na mozgové tkanivo a okolité nervy a spôsobia narušenie fungovania celého ľudského tela. Postupne zriedenie cievnych stien, ktoré ďalej vedie k pretrhnutiu aneuryzmy mozgu.

Aneuryzma narúša celé telo, spočiatku je neviditeľné, ale v priebehu času spôsobuje čoraz viac škôd.

Príčiny roztrhnutia aneuryzmy

Riziko roztrhnutia vzdelania sa zvyšuje s nasledujúcimi faktormi:

 • náhly skok v krvnom tlaku;
 • emočné preťaženie spôsobené neustálym stresom;
 • intenzívne denné cvičenie;
 • úder hlavy (s akoukoľvek silou);
 • fajčenie a závislosť od alkoholu;
 • infekčných ochorení alebo zápalových procesov v tele spolu s horúčkou.

Symptómy patológie

Známky výbuchu aneuryzmy:

Nie je potrebné odpísať bolesť hlavy kvôli tlaku alebo inému.

 • ostrú boľavú bolesť hlavy, ktorá sa náhle objaví, rýchlo uvoľňuje cestu k narušeniu a zmäteniu vedomia, je možný ďalší vývoj kómy;
 • rýchle dýchanie - viac ako 20 cyklov vdychovania / vydychovania na minútu;
 • zvýšenie srdcovej frekvencie (viac ako 100 úderov za minútu) s ďalším vývojom bradykardie (menej ako 60 srdcových tepien za minútu);
 • objavenie sa generalizovaných záchvatov (časté, vzrušujúce veľa svalových skupín) sa pozoruje u 20% pacientov;
 • hypertermia, fotofóbia, zlé zvracanie.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Terapeut sa zaoberá liečbou aneuryzmatických ochorení, ale je povinné konzultovať neurologa, neurochirurga, kardiológa. Ak došlo k prerušeniu vzdelávania, okamžite by sa mala zavolať ambulancia.

Diagnóza aneuryzmy mozgu

Je možné odhaliť prerušenie tvorby a dôsledky pre mozgové tkanivo pomocou MRI, CT, angiografie. Prieskum odhaľuje umiestnenie patologického procesu, poskytuje informácie o prítomnosti krvných zrazenín, iných aneuryziem a ich rozmeroch, rýchlosti prietoku krvi v cievach, sily kompresie mozgového tkaniva.

Angiografia pomôže identifikovať polohu aneuryzmy

Liečba ruptúry aneuryzmy

Všetci pacienti, ktorí majú podozrenie na prasknutie krvných ciev mozgu, sú naliehavo hospitalizovaní, ale pred príchodom lekárov by mala byť pacientovi poskytnutá prvá pomoc.

Prvá pomoc

 1. Položte ho v horizontálnej polohe, položte pod hlavu vysoký vankúš alebo zložené oblečenie, čo zvýši prirodzený odtok krvi a zníži riziko edému mozgu.
 2. Otvorte okná na naplnenie miestnosti čerstvým vzduchom, odstráňte od krku odevné predmety (kravatu, šál, krk atď.), Čím sa zlepšuje cerebrálna cirkulácia a odďaľuje sa smrť nervových buniek.
 3. Skontrolujte dýchacie cesty, ak pacient omrvinil, odstráňte odnímateľné zubné protézy z úst a otočte hlavu na jednu stranu tak, aby sa pacient nedotýkal zvracaním.
 4. Naneste do hlavy studené (zmrazené potraviny, ľadové obaly), čo eliminuje riziko edému mozgu, znižuje krvácanie, spomaľuje tok krvi a urýchľuje zrážanie krvi.
 5. Nepretržité monitorovanie dýchania, krvného tlaku a srdcovej frekvencie je žiaduce.

Pri položení na odtok krvi umiestnite pod hlavu veľký vankúš.

operácie

Chirurgia je často jediným spôsobom, ako bojovať proti tejto chorobe.

Trepanácia lebky s aneuryzmom orezania

Komplikovaný intrakraniálny zásah, ktorého účelom je vypnúť nebezpečnú časť krvného riečišťa pri zachovaní cievnej priechodnosti. Súčasne dochádza k odstráneniu krvi uvoľnenej do lebky pri prerušení vzdelávania.

Operácia sa uskutočňuje pomocou mikrochirurgických techník (chirurgický mikroskop, špeciálne navrhnuté mikroobvody) a simultánne orezávanie krku aneuryzmy.

Uzavretá endovaskulárna chirurgia

V tomto prípade sa lebka neotvorí, intervencia sa vykonáva pri prepichnutí femorálnej artérie. Pomocou valcov, mikrospirálov a iných látok (privedených do problematickej oblasti) sa uzatvorí lumen (vytvorený ako výsledok aneuryzmy) cievy a vylúčenie tejto cievy z obehového systému. Táto metóda je minimálne invazívna, charakterizovaná menej komplikáciami počas a po operácii.

lekárstvo

Pri malých chybách alebo pri nemožnosti operácie, pri nevybuchnutej aneuryzme a zabránení ich pretrhnutia, sú pacientovi predpísané nasledujúce lieky:

 • vazodilatanciá (Nimodipin) - na zabránenie kŕčov mozgu a krvných ciev, rozšírenie týchto ciev, na zlepšenie toku krvi v mozgových tepnách;
 • diuretiká (manitol s následným prechodom na furosemid) - rýchlo odstráňte prebytočnú tekutinu, čo znižuje tlak na mozog;
 • antihypertenzíva (Labetalol, Captopril) - znížiť krvný tlak, zmierniť napätie v stenách krvných ciev a samotnú formáciu;
 • lieky proti bolestiam (Nurofen, Flamaks-Forte, Morphine - pre neznesiteľné bolesti) - zmierňujú bolesť v hlave, v celom tele;
 • antikonvulzíva (fenozepam, fosfenotitín) - uvoľniť nervové bunky, znížiť rýchlosť prenosu impulzov do nebezpečnej oblasti;
 • antiemetikum (prochlorperazín, metoklopramid) - znižuje činnosť centra zvracania v mozgu.

Vasodilátor pre aneuryzmu

Liečba drog nie je všeliekom, len zmierňuje stav pacienta, odďaľuje výskyt nebezpečnej situácie, neposkytuje žiadnu záruku, že krvácanie sa nestane.

Rehabilitácia po operácii

Trvanie doby zotavenia závisí od veku pacienta, miesta lokalizácie aneuryzmy, komplikácií, ktoré sa mohli vyskytnúť počas operácie. Zvyčajne v nemocnici zostáva osoba po mesiaci po rehabilitácii, ktorá trvá až 2 roky a zahŕňa udržiavaciu terapiu, liečbu v špeciálnych sanatóriách, triedy s psychológiou a inými úzkymi špecialistami, ktorí znovu naučia pacienta chodiť, písať a hovoriť.

účinky

Aj keď bol pacient schopný zachrániť a stabilizovať jeho stav, potom po subarachnoidálnom krvácaní existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku nasledujúcich komplikácií:

Paralýza končatín - jeden z následkov po operácii

 • hemoragická mŕtvica nasledovaná vazospazmom, čo vedie k ischemickej mozgovej príhode;
 • ťažkosti s reprodukciou reči;
 • paroxyzmálne bolesti hlavy (rovnako ako v rôznych častiach tela) s rôznou intenzitou a trvaním, ktoré nie je možné liečiť analgetikami;
 • kognitívna porucha - rozmazaná jasnosť myslenia, neschopnosť adekvátne vnímať informácie, strata pamäti;
 • psychologické problémy - podráždenosť, depresia, nespavosť, úzkosť;
 • slabosť a slabá koordinácia pohybov, paralýza končatín;
 • strata zrakovej ostrosti, slepota (jednostranná a obojstranná), dvojité videnie (ak došlo k prasknutiu vnútornej krčnej tepny);
 • porušenie funkcie prehĺtania - v dôsledku toho sa potravina nesmie dostať do pažeráka, ale do priedušnice, do priedušiek, spôsobujúceho poruchu dýchacieho a zažívacieho systému, dehydratáciu tela;
 • ťažkosti s pohybom čriev, močenie;
 • kóma.

Každých 3 pacienti sa stali zdravotne postihnutými, opakované krvácanie sa vyskytlo u 20%, u 70% pacientov došlo k úmrtiu.

prevencia

Ak existuje genetická predispozícia k riedeniu cievnej steny, je možné predchádzať riziku vaskulárnej deštrukcie pozorovaním diéty s nízkym cholesterolom a uplatňovaním zdravého životného štýlu. Ak vyšetrenie odhalí malé formácie, neurológ predpíše pacientom vitamíny a nootropické lieky, ktoré eliminujú vaskulárnu krehkosť a terapiu zriedenia krvi.

Jedzte diétu bez nadmerného množstva cholesterolu.

Chirurgia aneuryzmy je často jediným spôsobom, ako zabrániť krvácaniu v mozgu, zachrániť nielen život, ale aj ľudské zdravie, preto keď sa objavujú pravidelné bolesti hlavy, odporúča sa, aby sa vyšetrenie neodkladalo.

Hodnotiť tento článok
(2 hodnotenie, priemerná hodnota 5,00 z 5)

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Najlepšie vazodilatátory pre mozog

Na zabezpečenie plného fungovania komplexného centrálneho nervového systému človeka, ktorý závisí od krvného obehu, veľkého množstva prepojených neurónov a nervových procesov, mozgu pokrytého cievami a všetkými orgánmi CNS s kyslíkom a glukózou, sa musíte postarať o svoje zdravie.

Terapeutická gymnastika - potrebná sada cvičení po mŕtvici

Mŕtvica sa vyskytuje v rozpore s krvným obehom mozgu, čo vedie k smrti niektorých nervových buniek.Výsledkom je, že ľudské telo stráca jednu alebo viac funkcií, za ktoré boli zodpovedné mŕtve bunky: paralýza, strata sluchu, zrak, poruchy reči.

Určenie ESR metódou Panchenkov

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je jedným z ukazovateľov celkového a podrobného krvného obrazu. Na meranie tohto indikátora použite niekoľko spôsobov. Analýza ESR podľa Panchenkova je jedným z nich.

Krv z očí (Hemolacria)

Hemolacria je zriedkavé ochorenie sprevádzané krvavými slzami. Prvé informácie o ňom sa začali objavovať v 16. storočí. V tých dňoch spôsobila krv z očí najťažšie emócie u ľudí.Hemolakri ako prejav hormonálnych porúchV gynekológii existuje taká vec ako endometrióza.

Hypertrofia ľavej komory: ako predchádzať chorobe

Lekári kardiológovia nepochopiteľnú slovnú zásobu. A ak na recepcii lekár hlási, že sú príznaky hypertrofie ľavej komory, ste zmätení a panika: čo to znamená, je to skutočne srdcový záchvat?

Hematokrit sa zvyšuje alebo znižuje: čo to znamená a prečo sa to deje

Dôležitý po určení koncentrácie hemoglobínu v krvi je test hematokritu - spôsob získavania informácií o pomere červených krviniek k množstvu krvnej plazmy.