Pri návrate k lekárovi sa často sťažujú na únavu, poruchy pamäti, bolesti hlavy, zlú náladu, nespavosť. Lekári počujú denne o týchto príznakoch. Koniec koncov, čas od času narúšajú všetkých ľudí. Niekedy sa tieto symptómy prejavujú samy a rýchlo, avšak v niektorých prípadoch sa zaznamená ich trvanie a progresia. Pozor! Koniec koncov, môžeme hovoriť o porušovaní krvného obehu v mozgovom tkanive. Toto ochorenie sa nazýva mozgová ischémia. To je jedna z vážnych a nebezpečných ochorení.

Čo je choroba?

Ischémia mozgu - chronické ťažké ochorenie. Nazýva sa to porušenie dodávky tela kyslíkom. Všetky tieto ľudské systémy trpia. Ale mozog reaguje ako prvý.

Mechanizmus ochorenia je veľmi jednoduchý. Krvné cievy sú náchylné na akumuláciu nahromadenia cholesterolu. Vedeckí odborníci na výživu obhajujú obmedzené používanie produktov, ktoré ju obsahujú. Samozrejme, normálny tok krvi cez "upchaté" cievy je absolútne nemožný. Chronická ateroskleróza sa vyskytuje. Je charakterizovaná zablokovaním krvných ciev.

Hlavná funkcia plavidiel - doprava - je stratená. Cez krvné cievy upchaté cholesterolovými plakmi krv nemôže dostatočne obohatiť telo kyslíkom. Takéto hladovanie je najťažším stresom pre všetky ľudské tkanivá. Treba poznamenať, že mozog je najväčším spotrebiteľom kyslíka. Preto je tento pôst pre neho katastrofálny. Súčasne dôsledky vyvolané cerebrálnou vaskulárnou ischémiou môžu byť fatálne. Koniec koncov, tieto bunky nie sú obnovené.

príčiny

Celá paleta vonkajších a vnútorných faktorov môže vyvolať vývoj takéhoto závažného ochorenia, ako je ischémia mozgu. Liečba, ktorá sa nezačala včas, končí veľmi zle. Preto je dôležité diagnostikovať túto chorobu v raných štádiách. A, samozrejme, neváhajte s liečbou.

Medzi hlavné príčiny ischémie u dospelých patria:

 • Ateroskleróza. Zhmotnenie telesného tuku výrazne zužuje lumen, čím zabraňuje prietoku krvi.
 • Vznik krvných zrazenín. Nemenej vzácnou príčinou ochorenia. Úplné zablokovanie mozgovej tepny krvnou zrazeninou úplne blokuje potrebnú prepravu.
 • Srdcové zlyhanie. Jedným z hlavných provokačných faktorov. Akútne zlyhanie, srdcová arytmia vedie k výskytu ischémie.
 • Hypertenzia.

To však nie sú všetky dôvody, prečo sa môže vyvinúť vážna choroba.

Ďalšie zdroje lekárov choroby zahŕňajú takéto faktory:

 • kardiovaskulárne problémy;
 • poruchy krvi;
 • vaskulitída;
 • poruchy chrbtice;
 • tachykardia;
 • otrava plynom (oxid uhoľnatý);
 • chudokrvnosť.

Rizikovou skupinou pre výskyt tohto ochorenia je to, že lekári zapisujú starších ľudí, pacientov s diagnostikovaným diabetom. Je potrebné poznamenať, že aj lekári podvýživy a fajčiari sa tiež považujú za rizikovú skupinu.

Formy choroby

V medicíne existujú dve kategórie ochorení:

 • Akútna cerebrálna ischémia. Jej výskyt je spojený s ostrým hladom kyslíka. Vyžaduje si okamžitú liečbu. Inak dochádza k ischemickým záchvatom. Záchvaty sú možné, charakterizované stratou citlivosti určitých oblastí, ochrnutím určitých častí tela, dočasnou slepotou.
 • Chronická mozgová ischémia. Táto forma ochorenia sa postupne rozvíja. Spravidla je impulzom k jeho priebehu akútna fáza, ktorá nebola venovaná náležitá pozornosť v čase. Neupravená, postupne postupuje a vedie k skôr nežiaducim následkom. Mŕtvica môže byť vrcholom ochorenia. Niekedy - infarkt myokardu.

Charakteristické príznaky

Najdôležitejším príznakom ochorenia je rýchla únava počas aktívnej činnosti mozgu. Následne sa pridáva zábudlivosť a vážna porucha pamäti.

Hlavné príznaky cerebrálnej ischémie:

 • slabosť;
 • závraty;
 • únava;
 • nevoľnosť;
 • mdloby;
 • bolesti hlavy, ktoré sa často stávajú migrénou;
 • porucha spánku;
 • podráždenosť;
 • tlakové kvapky;
 • podráždenosť;
 • poškodenie reči.

Je dôležité pochopiť, že choroba má niekoľko stupňov vývoja. Vyššie uvedené znaky sú hlavné, ktoré sa vyskytujú u osoby, u ktorej je diagnostikovaná cerebrálna ischémia. Príznaky, liečba je priamo závislá od rozsahu ochorenia. A každé nové štádium pridáva k hlavným prejavom ďalších príznakov charakteristických pre túto chorobu.

Rozsah ochorenia

Existujú tri etapy. Každá z nich je charakterizovaná, ako už bolo spomenuté, ďalšími príznakmi. Preto sa potrebná liečba tiež líši. Je mimoriadne dôležité, aby sa choroba nespustila. Pri prvých príznakoch by sa mali konzultovať s lekárom, aby sa nestretla chvíľa vývoja vážneho ochorenia.

 1. Ischémia mozgu 1 stupeň. Vo všeobecnosti je zdravotný stav pacienta dosť normálny. Niekedy sa vyskytuje mierna indispozícia, zimnica, závrat. Po fyzickej práci bolesť rúk. V niektorých prípadoch sa zaznamená zmena chôdze. Osoba, akoby "podsharkivaet", robí menšie kroky. Okolie môže zaznamenať zmenu temperamentu a charakteru pacienta. Je pravidlom, že mozgová ischémia 1 stupňa spôsobuje pacientovi nevysvetliteľný pocit úzkosti, konštantnú podráždenosť a niekedy aj depresiu. Ak pozorne pozorujete osobu, môžete identifikovať absenciu. Pre pacienta je veľmi ťažké sústrediť pozornosť, koncentrovať. Pomalé myslenie je tiež charakteristické.
 2. Ischémia mozgu 2 stupne. Táto fáza sa vyznačuje nárastom symptómov. Človek cíti progresiu bolesti hlavy, nevoľnosti. Poruchy správania sú vyjadrené jasnejšie a sú už celkom viditeľné. Je tu strata každodenných a profesionálnych zručností. Schopnosť plánovať činnosti je čoraz zložitejšia. V tomto prípade klesá kritické správanie sebaúcty.
 3. Ischémia mozgu je 3 stupne. Absolútna nečinnosť v súvislosti s liečbou sa dostáva do tejto fázy. Odhalená akútna lézia takmer všetkých neurologických funkcií. Pacient má Parkinsonov syndróm, poruchy motorických funkcií všetkých končatín, pozorovaná močová inkontinencia. Znížená schopnosť ovládať nohy a strata rovnováhy vedie k ťažkostiam pri chôdzi. V niektorých prípadoch je pohyb úplne nemožný. Taký pacient stráca orientáciu vo vesmíre. Niekedy nemôže dostatočne pochopiť, či stojí, ležia alebo sedia. Reč je značne narušená, pamäť je stratená, myslenie chýba. Duševné poruchy dosahujú svoj vrchol, niekedy sa dá pozorovať úplné rozpadnutie osobnosti.

Diagnóza ochorenia

Bohužiaľ je veľmi ťažké identifikovať ochorenie v počiatočnej fáze. Ischémia mozgových ciev nesmie spôsobiť žiadne sťažnosti u pacienta. Malo by byť zrejmé, že krvné cievy nemajú nervové zakončenia, takže vývoj vnútri ich ochorenia prebieha úplne bez povšimnutia. Nepríjemné pocity sú len vtedy, keď už prídu nepríjemné dôsledky.

Na diagnostiku ošetrujúci lekár starostlivo skúma symptómy na základe sťažností pacienta. Starostlivosť o chorobu starostlivo kontroluje, aby sa zistilo, či je osoba ohrozená. Okrem toho sa diagnostikuje chronická cerebrálna ischémia s použitím rôznych vyšetrovacích metód:

 • kardiografie;
 • laboratórne testy (stanovené hladinou cholesterolu a cukru v krvi pacienta);
 • fyzické vyšetrenie (pulzácia ciev sa meria);
 • ultrazvuková tomografia;
 • electroencephalography;
 • Dopplerovská tomografia.

Druhý spôsob skúmania je celkom jedinečná a dôležitá štúdia. Dopplerov je meranie rýchlosti pohybu krvi. Preto je možné lokalizovať plaky cholesterolu v spomaľovacích oblastiach.

Príčiny ochorenia u novorodencov

Jednou zo závažných detských patológií je ischémia. Až do dnešného dňa medicína nenašla účinné lieky na odstránenie tejto choroby. Príčiny ochorenia u detí a dospelých sa značne líšia.

Ischémia mozgu u novorodencov je dôsledkom hypoxie, ku ktorej dochádza v intrauterinnom stave alebo počas pôrodu. Často sa choroba vyvíja u dojčiat, ktorých matky sú staršie ako 35 rokov.

Hlavné faktory, ktoré vyvolávajú ochorenie:

 • viacnásobné tehotenstvo;
 • neskorá toxikóza, ktorá sa vyskytuje v ťažkej forme a je sprevádzaná nárastom tlaku a prítomnosťou bielkovín v moči;
 • exfoliácia placenty;
 • choroby a zlé návyky matky;
 • skorý alebo neskorý pôrod;
 • poruchy uteroplacentárneho obehu, ktoré vyvolávajú nekrózu mozgu dieťaťa;
 • srdcové chyby u dieťaťa.

V medicíne sú tri stupne závažnosti:

 • Jednoduchá fáza ischémie. Dieťaťu možno pozorovať výraznú depresiu. Alebo naopak, silné vzrušenie, ktoré trvá až päť až sedem dní.
 • Stredná ischémia. Táto forma je obvykle sprevádzaná kŕčmi u novorodencov. Takéto symptómy možno pozorovať u dieťaťa počas dostatočne dlhého obdobia.
 • Závažná ischémia. Tieto deti sa okamžite umiestnia do jednotky na resuscitáciu.

Bez ohľadu na to, aké hrozné môže byť diagnóza mozgovej ischémie, liečba vykonávaná modernou medicínou umožňuje dosiahnuť významný úspech. Hlavnými smermi sú obnovenie krvného obehu v mozgu a vytvorenie podmienok pre plné fungovanie neovplyvnených oblastí.

Najdôležitejšie je mať na pamäti, že iba skúsený lekár môže vyhodnotiť všetky príznaky, nájsť správne metódy liečby, aby sa minimalizovali dôsledky. V miernejších prípadoch včasné pôsobenie úplne eliminuje hypoxiu v mozgu novorodenca.

Liečba ochorenia

Bohužiaľ neboli nájdené žiadne dostatočne účinné metódy na boj proti tejto chorobe. Ak je pacientovi diagnostikovaná chronická cerebrálna ischémia, liečbu má vykonať iba príslušný neurológ.

Spravidla boj proti tejto chorobe zahŕňa tieto opatrenia:

 1. Normalizácia krvného tlaku, preventívne metódy predchádzania mŕtvice, ischemické záchvaty. Na tieto účely používajte rôzne riedidlá a vazodilatátory. Tieto lieky zahŕňajú "pentoxifylín", "warfarín" atď.
 2. Obnovenie krvného obehu v cievach, zlepšenie metabolizmu. Omaron je považovaný za dosť efektívny. Zahŕňa piracetam. Konkrétne táto látka má priaznivý účinok na bunky, obnovuje ich a výrazne zlepšuje nasýtenie kyslíkom. Vynikajúco dokázané a liekom "Encephabol", ktorý sa bežne používa pri liečbe detí s podobnými ochoreniami.
 3. Obnova fyziologických a behaviorálnych funkcií. Na tieto účely je určená masáž, magnetické a elektroforéza, cvičebná terapia, regeneračná terapia.

Liečivo, ktoré môže zlepšiť mozgovú aktivitu, Cerebrolysin, sa široko používa. Lieky, ktoré sú určené na udržanie krvného obehu - Bilobil, Nimodipin.

Ak má pacient dostatočne pokročilú ischémiu mozgových ciev, liečba spočíva v chirurgickom zákroku. Hlavným cieľom je okamžité odstránenie sklerotických plakov. Operácia mozgu je najzložitejší typ operácie. Vyžadujú doktora s najvyššou zručnosťou. Navyše sú často plné závažných, niekedy úplne nepredvídateľných, vážnych následkov.

Preto je operácia poslednou možnosťou. Použila sa iba v prípadoch, keď konzervatívna liečba nepriniesla pozitívne výsledky.

Ľudové opravné prostriedky

Je dôležité si uvedomiť, že bez správnych medicínskych metód bráni stabilizácii cerebrálnej ischémie. Ľudové lieky môžu byť použité len ako ďalšie metódy liečby. Považujú sa za účinné:

 • odvar z dubovej kôry;
 • čerstvá mrkvová šťava;
 • odvar z mäty;
 • Adonis;
 • kompresy rôznych bylín.

Preventívne opatrenia

Ako už bolo spomenuté, neexistuje spôsob, ako sa úplne zotaviť z choroby, ktorá sa vyskytuje v ťažkej forme. V tomto ohľade sa prevencia tejto choroby stáva dôležitým faktorom.

Vynikajúca redukuje riziko vzniku takéhoto vážneho ochorenia, ako je ischémia mozgu, aktívny životný štýl. Šport, fyzická aktivita spôsobuje zvýšený krvný obeh, stimuluje metabolizmus. Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, ukladanie cholesterolu a preto chráni pred výskytom plakov.

Efektívne je úplné odmietnutie nikotínu a alkoholu. Tým sa eliminuje jeden z hlavných rizikových faktorov výskytu ochorenia.

Vzhľadom na to, že symptómy v počiatočných štádiách sa nemusia prejaviť alebo sú pomerne slabo vyjadrené, ročné všeobecné lekárske vyšetrenie sa stáva dôležitým aspektom. V prípade potreby budú pridelené ďalšie diagnostické metódy. Ak má pacient zvýšené riziko ischémie, lekár odporučí priebeh liečby. Spravidla zahŕňa príjem antikoagulancií.

Veľmi účinná je hirudoterapia, ktorú ľudia nezabudnuteľne zabudli. Pomocou liečivých pijavíc sa zabráni vzniku ischémie a trombózy.

Veľkú dôležitosť má tzv. Sekundárna prevencia. Zahŕňa včasnú liečbu srdcových chorôb, hypertenzie.

Správna výživa

Najdôležitejšou zbraňou proti tvorbe cholesterolových plátov je zabránenie škodlivému komponentu v tele. V tomto ohľade je veľmi dôležité vytvoriť správnu výživu. Vyvinul veľa diét. Niektoré z nich sú zamerané na zníženie hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Profesionálny odborník na výživu bude môcť pomôcť vyriešiť túto odrodu. Existujú dokonca aj špeciálne diéty proti cholesterolu. Nebudeme analyzovať konkrétne možnosti.

Hlavnou vecou je pochopiť podstatu:

 • Podiel tuku by nemal presiahnuť tretiu časť celej stravy.
 • Sacharidy v tele sa doplňujú iba ovocím a zeleninou. Z pečenia, cukru, cukroviniek treba úplne opustiť.
 • Živočíšne tuky by sa mali udržiavať na minime. Bravčové mäso by malo byť vylúčené z ponuky, uprednostňovať chudé druhy mäsa, napríklad morčacie, kuracie.
 • Mal by sa znížiť množstvo spotrebovanej soli. Je potrebné pridať do potravín dostatočné množstvo, je lepšie odstrániť soľ z tabuľky.
 • Mala by výrazne znížiť množstvo konzumovaných potravín naraz a zároveň zvýšiť počet príjmov. Odborníci na výživu odporúčajú jesť päť alebo šesťkrát denne.
 • Je veľmi dôležité prísne kontrolovať používanie cholesterolu. Preto potrebujete poznať jeho obsah v produktoch. Napríklad v pečeni (100 g) je 438 mg cholesterolu a v kyslej smotane, odstredené mlieko a kefír - iba 2 mg.

záver

Osoba, ktorá trávi veľa času na čerstvom vzduchu, správne jesť, má vynikajúce zdravie. Počas chôdze vdychuje čerstvý vzduch obsahujúci kyslík. Táto súčasť je jednoducho potrebná na správnu prevádzku všetkých vnútorných systémov. Po zavedení diéty "anti-cholesterolu" takýto pacient ochráni svoje nádoby pred kontamináciou. To znamená, že nič nedáva voľný krvný obeh.

V opačnom prípade sa môže vyvinúť mozgová ischémia. Táto choroba patrí do skupiny ochorení, ktorým sa dá ľahšie vyhnúť, než sa pokúsiť liečiť neskôr. Nezanedbávajte jednoduché metódy prevencie, aktívne sa pohybujte. Nezabudnite, že by ste sa mali starať o svoje zdravie, keď ešte neboli stratené.

Odporúčanie na masáž pre mŕtvicu

Ischemická mozgová mŕtvica a jej komplikácie zrazu zrazujú osobu z bežného rytmu života. Ťažké dôsledky, ako strata pamäti, paréza a paralýza, afázia a porušenie prehĺtania, znemožňujú pacientovi, aby sa o seba staral a jedol. Riešenie týchto problémov je mimoriadne ťažké psychologicky a fyzicky.

Obnova a rehabilitácia po mŕtvici trvá viac ako jeden týždeň a skutočné výsledky sa objavia po 2-3 mesiacoch. Komplexná práca s fyzioterapeutom, rečovým terapeutom, inštruktorom cvičebnej terapie pomáha aspoň čiastočne obnoviť stratené funkcie. Nie posledné miesto v tomto zozname je terapeutická masáž. Môžete začať bezprostredne po stabilizácii celkového stavu a pokračovať v období obnovy.

obnovenie domu

Ischemická mozgová príhoda nastáva v dôsledku náhlej trombózy jednej alebo viacerých artérií, ktoré krmiva mozog. Trombóza často vedie k ischémii - kyslíkovému hladovaniu mozgových buniek (neurónov). Ak krvný tok nie je obnovený v priebehu niekoľkých hodín, niektoré z neurónov umierajú nezvratne a niektoré sú v takzvanom "ohromenom" stave.

Cieľom všetkých obnovovacích aktivít je priniesť ohromené neuróny späť do života. To sa dá dosiahnuť pomocou konštantných nervových impulzov z receptorov kože a svalov až po poškodené mozgové bunky. Prakticky ideálny pre tento nástroj je terapeutická masáž.

Milióny nervových zakončení a receptorov vyhovujú svalom a pokožke. Masáž, denné štúdium tých istých častí tela prenáša do mozgu obrovské množstvo nervových impulzov. To nutí neuróny pracovať s dvojitou silou, aby si "zapamätali" funkcie zabudnuté v dôsledku mŕtvice. Paralyzovaná, oslabená ľavá alebo pravá strana tela, vďaka masáži, sa začína postupne zotavovať.

Ďalší rehabilitačný mechanizmus sa nazýva neuroplasticita. Vyskytuje sa, keď zdravé mozgové bunky začnú prevziať úlohy "súdruhov", ktorí zomreli po mŕtvici. Masáž má priaznivý vplyv na tieto procesy.

Terapeutický účinok masáže

Pozitívny príspevok masáže k rehabilitačnému komplexu u pacientov po mŕtvici je nepopierateľný. Najčastejšie sa pacienti sťažujú na nasledovné príznaky:

 • Svalová slabosť vpravo alebo vľavo závisí od toho, ktorá strana je ovplyvnená.
 • Paralýza rúk a nôh z jednej alebo z oboch strán.
 • Znížená pohyblivosť
 • nespavosť
 • Všeobecná slabosť, potenie
 • Chronická pretrvávajúca bolesť
 • Znížená pozornosť a strata pamäti

Nedávne štúdie lekárskych vedcov ukázali, že pacienti po viacerých kúrach terapeutickej masáže sa sťažujú menej o syndróme chronickej bolesti, stávajú sa mobilnejšími, zbavujú depresie.

Tu je to, ako funguje terapeutická masáž:

 1. Schopnosti pacientov po mozgovej mozgovej mozgovej aktivite sa nezávisle významne zlepšujú. Rôzne techniky vývoja svalstva stimulujú miestny krvný obeh, čo prispieva k lepšej svalovej práci a aktívnejším pohybom. Akupunktúra počas masáže ovplyvňuje rôzne nervové plexusy.
 2. Slabosť - dlhodobá komplikácia mŕtvice. Vedie k neustálej potrebe dlhého odpočinku, ospalosti, spomalenia reči a pohybov. Strata záujmu o život, nehovoriac o rehabilitačných triedach. Masáž robí pacientov energičtějšími. K tomu dochádza v dôsledku zníženia svalového napätia, eliminácie toxínov nahromadených v imobilizovaných svaloch.
 3. Častým následkom mozgovej mŕtvice je nespavosť spôsobená stuhnutím, bolesťou a napätím v svaloch. Masáž podporuje fyzickú a psychickú relaxáciu. Je aktivovaný parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za celkovú relaxáciu. Pacienti po obehových ochoreniach mozgu môžu dokonca zaspať, keď špecialista začne masírovať.
 4. Jemná masáž stimuluje krvný obeh vnútorných orgánov a práca s oblasťou krku a goliera výrazne zlepšuje prietok krvi do mozgu. Paralyzovaná ľavá alebo pravá končatina je zvyčajne chladná na dotyk kvôli zlej mikrocirkulácii. Aktivácia toku krvi v malých cievach vedie k rýchlemu zotaveniu motorickej aktivity. Je dôležité, aby najjednoduchšie metódy vývoja zbraní a nôh mohli byť vykonané doma.
 5. Pacienti po mŕtvici sa často zaoberajú bolestivými kŕčmi, stuhnutím kĺbov. Vývin tuhých kĺbov a mäkkých tkanív okolo nich pomáha eliminovať tuhosť, frekvencia výskytu záchvatov sa znižuje.
 6. Emocionálne problémy, ako je depresia a nízka nálada, nie menej ako motorické poruchy, obťažujú pacientov s obehovými poruchami mozgu. Masáž má všeobecný relaxačný účinok, vďaka stimulácii veľkého množstva receptúr pomáha uvoľniť radosť z hormónov: dopamín a serotonín.

Masáž porušuje cerebrálny obeh po ischemickej mozgovej príhode

Pred registráciou na masáž po údere musíte konzultovať so svojím lekárom. Existuje veľa odrôd, ale počas obdobia obnovy po mozgovej príhode je to liečivá jemná masáž, ktorá je zobrazená.

Vlastnosti masáže po obehových ochoreniach mozgu:

 • Pri rozsiahlych léziách, keď je pravá alebo ľavá strana tela úplne ochrnutá, odborníci neodporúčajú okamžite vykonať všeobecnú masáž. Musíte začať samostatným stretnutím s rukami, nohami alebo oblasťou krku.
 • Prvé zasadnutia by mali byť krátke - 5-15 minút, pretože predĺžené masážne pneumatiky pacientovi, ktorý po ochorení oslabuje.
 • V prítomnosti svalového tonusu, tuhosti a stuhnutia kĺbov môžu byť prvé sedenia bolestivé. Táto potreba hovoriť so špecialistom, ktorý s vami pracuje. Nemali by ste mať pocit nepohodlia.
 • Ak sa cítite zle, závraty sa spájajú, bolesti hlavy určite o tom informujú masér. Ak sa vyskytnú takéto príznaky, odporúča sa zastaviť reláciu.

kde liečiť

Terapeutická masáž po poruchách obehu mozgu je najlepšie vykonaná v špecializovaných rehabilitačných zariadeniach alebo na klinike. V domácnosti nie sú žiadne špeciálne masážne stoly, kde je postup oveľa pohodlnejší a správnejší.

U lôžkových paralyzovaných pacientov po vypustení z nemocnice je masáž možná iba doma. Najlepšie je však neustále hľadať pomoc od profesionálov. Samozrejme, príbuzní, pozorujúci prácu masážneho terapeuta zo strany, si môžu zapamätať jednotlivé techniky. Ale až do konca zvládnuť techniky a robiť ich správne je nemožné bez primeraného tréningu. Nesprávna výkonnosť masážnych techník môže poškodiť oslabujúcich pacientov po mozgovej príhode.

Naši čitatelia odporúčajú!

Spočiatku môže byť postup trochu bolestivý a nepríjemný, ale pri 3-4 sedeniach by mal nepríjemný pocit zmiznúť. Ak sa tak nestane, informujte o tom svojho maséra. Možno budete potrebovať viac šetriacich techník.


Masáž v rehabilitačnom centre alebo doma je najdôležitejšou súčasťou regeneračného komplexu po mŕtvici. Lekársky vedci dokázali, že pacienti, ktorí absolvovali terapeutickú masáž počas celého obdobia skorého zotavenia, vykazujú najlepšie výsledky vo fyzickej aktivite av psycho-emocionálnej sfére.

Masáž pre ischemickú mozgovú príhodu

Liečba liekmi je veľmi dôležitá, a tak pre mozgovú príhodu, ako aj pre odstránenie symptómov iných patológií, však v štádiu rehabilitácie (zotavenie po mozgovej príhode) neexistuje spôsob, ako to urobiť bez použitia fyzických procedúr, ako je napríklad terapeutická masáž.

Ak sa na začiatku kurzu vedú iba v podmienkach rehabilitačného centra špeciálne vyškolenými odborníkmi, potom doma môže rodina riadiť masáž.

Takže stojí za to oboznámiť sa s hlavnými prístupmi a metódami masáže.

Masážne ciele

V jeho jadre je mŕtvica nekrózou mozgových buniek, ktorá sa vyvíja v dôsledku porúch obehu v určitej oblasti. V dôsledku toho, keď neuróny umierajú, je pozorovaná metabolická porucha - práve naopak je pravda (inými slovami, vzniká druh bludného kruhu).

Z dôvodu narušenia centrálneho nervového systému vznikajú značné problémy s periférnymi orgánmi a časťami tela - ich citlivosť a funkcia sú narušené a schopnosť vykonávať aktívne pohyby sa stratila. Určitý mechanický účinok, ktorý má masáž pri ischemickej mozgovej príhode, ale tiež prispieva k normalizácii krvného obehu a trofizmu tkanív. Okrem toho, ak masíte po určitú dobu, môžete dosiahnuť väčší účinok - stimulácia periférnych nervov bude mať pozitívny vplyv na mozog, pretože všetky časti nervového systému sú úzko prepojené, a to nielen anatomicky, ale aj funkčné pojmy.

Indikácie pre masáž

Ak vezmeme do úvahy iba držanie masáže kvôli mozgovej príhode (nezáleží na tom - hemoragické alebo ischemické), potom vôbec nejde o kontraindikácie. Táto metóda fyzioterapie je v každom prípade preukázaná v štádiu rehabilitácie, ale v žiadnom prípade v akútnom období.

Význam zahrnutia masáže do plánu rehabilitácie pacienta s mozgovou príhodou nemožno preceňovať v nasledujúcich situáciách:

 1. Končatina, tvár, celé spodné alebo horné telo sú paralyzované alebo citlivosť (motorická aktivita) je jednoducho narušená. V tomto prípade pohyby, ktoré masér terapeut vykoná, nielenže normalizujú metabolizmus na konkrétnom mieste, ale prispievajú aj k rozvoju prežívajúcich neurónov mozgu, aby mohli na sebe prebrať aspoň niektoré funkcie mŕtvych buniek. Preto tento druh prístupu výrazne zlepší fungovanie tých orgánov, ktorých innervácia utrpela v dôsledku kardiovaskulárnej katastrofy.
 2. Existujú problémy v dôsledku toho, že osoba je na jednom mieste dlhú dobu. Neexistuje len atrofia tkanív, ale aj vredy. Aby sa predišlo všetkým týmto komplikáciám, má zmysel nielen poskytovať pacientovi primeranú starostlivosť, ale aj pravidelne vykonávať masážne sedenia - ako už bolo spomenuté, mechanické pôsobenie rúk masérskeho terapeuta výrazne aktivuje lokálny metabolizmus a zabraňuje vzniku nekrotických procesov, ktoré sa vyskytujú v mäkkých tkanivách.,
 3. Existujú príznaky poškodenia periférnych nervov, ktoré sú zodpovedné za reguláciu kontraktilnej aktivity svalov na tvári (v takých prípadoch sa vyskytuje úsmev len z jedného rohu úst, spadnutie očného viečka, zášklby tváre a podobné problémy). Realizácia masáže tváre je kombinovaná s realizáciou injekcií aktoveginu, ktorý oddelil postihnutý nerv pozdĺž vlákien. Komplikovaný zásah, ale jeho účinok.

Pravidlá vedenia

Tak ako každá iná masáž, tento typ rehabilitácie sa uskutočňuje v niekoľkých fázach:

 1. Hladí. Táto masáž poskytuje účinky len na pokožku. Považuje sa za najpriaznivejšie, ale nedá sa podceňovať jeho účinnosť - vzhľadom na skutočnosť, že koža obsahuje veľké množstvo ciev a nervových zakončení, mechanický účinok na túto štruktúru prispieva k zintenzívneniu metabolických procesov. Pohyby sa vykonávajú rukami v súlade so zásadami lymfatického systému. Prúd tejto biologickej tekutiny je od distálnej k proximálnej, a preto pohyby maséra ruky pohybujú v smere od okraja k stredu. Dôležité upozornenie - na to, aby sa hladenie vykonalo správne, je potrebné zabezpečiť, aby pokožka nebola zložená. Existuje niekoľko techník na vykonanie tejto techniky: hladenie chrbta alebo ventrálnej strany dlaní, hrebeňovité, hrebeňovité, s prstami, tenorom a hypotenorom. Zvyčajne sa počas jednej masáže stretávame s kombinovaným použitím viacerých techník.
 2. Trenie. Táto masážna technika vám umožňuje vyčistiť stagnáciu. Ak má človek prejavy syndrómu edémov, je potrebné častejšie trenie. Je to hlbší účinok, pri ktorom masážny terapeut uplatňuje veľkú silu, ktorá pôsobí na pacienta. Inými slovami, vývoj subkutánneho tkaniva sa vykonáva. Ruky by mali byť vykonávané s trochou väčšieho tlaku ako pri hladení - to sa deje tak, že koža sa zhromaždí v záhybe.

Dávajte pozor - teraz existuje vplyv len na kožu a subkutánne mastné tkanivo. Svalová vrstva ešte nie je ovplyvnená.

V závislosti od toho, ako sa vykonáva brúsenie, je bežné rozlišovať niekoľko odrôd tohto postupu: hrebeňovitý, hrebeňový, okraj dlaní alebo jeho základňa.

 • Miesenie. Táto technika vyžaduje od maséra najväčšie úsilie, pretože bude vyžadovať značný tlak. Je potrebné ovplyvniť nielen kožu a subkutánne tukové tkanivo, ale aj svalové tkanivo. Obzvlášť ťažké je vykonať miesenie u pacientov s mozgovou príhodou. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že po kardiovaskulárnej katastrofe, ku ktorej došlo, sa stláčanie svalov vyskytuje veľmi často a je takmer nemožné ich masírovat počas masáže v neustále stlačenom stave. Masáž je v tomto prípade jediným postupom, ktorý umožňuje adekvátne eliminovať prejavy účinkov akútnej cerebrovaskulárnej insuficiencie. Vzhľadom na skutočnosť, že účinok na svaly je vykonávaný, človek by mal vyčistiť končatinu v smere od prstov k telu s čo najväčšou silou. Vezmite prosím na vedomie, že to nezáleží na možnej negatívnej reakcii pacienta - odstránenie stláčania svalov je vždy sprevádzané silnou bolesťou. Existuje mnoho typov miesenia: hrabanie a hrebeň, so základňou dlane alebo jej okrajom, valcovanie, lisovanie a mnoho ďalších. Výber techniky je určený hlavne anatomickými vlastnosťami svalu, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú.
 • Vibrácie. Prijatie masáže, ktorá je práve považovaná za najťažšiu z hľadiska výkonu. Tu masážny terapeut vykonáva malé vibračné pohyby, ktoré pôsobia na vnútorné orgány (štruktúry umiestnené hlbšie ako svaly). Pri mŕtvom sa vibrácie neberú na hlavné miesto, pretože u takýchto pacientov sa spravidla vykonáva masáž končatín.
 • Vyššie uvedené pravidlá sú relevantné takmer vo všetkých prípadoch bez ohľadu na to, či osoba má iba spodnú časť tela, paralýzu horných končatín alebo mimikry jednoducho rozbité, ale masáž sa bude vykonávať so všetkými vyššie uvedenými metódami (strana lézie tiež nie je dôležité). Rozdiel bude iba v pomeroch trvania každého z nich. V niektorých situáciách sa dôraz kladie na miesenie, v iných na brúsenie (v závislosti od lokalizácie ohniskov neurologických symptómov).

  Veľmi často sa odporúča pacientom podstupujúcim akútnu cerebrovaskulárnu insuficienciu vykonať ľahký masážny kurz. Toto sa zvyčajne pozoruje pri mimických léziách, pretože obnovenie kostrového svalstva po bolesti vyžaduje mechanický účinok zvýšenej účinnosti.

  kontraindikácie

  Okamžite je potrebné stanoviť, že v okamihu, keď sa masáž pre pacientov s akútnou cerebrovaskulárnou nedostatočnosťou vykonáva iba počas rehabilitácie. V akútnom období sú všetky fyzioterapeutické postupy prísne kontraindikované. Takmer všetci pacienti s anamnézou nedávnej ischemickej alebo hemoragickej cievnej mozgovej príhody sa prejavujú masážou, ale veľmi zriedkavo, ale existujú situácie, keď sa tento postup neodporúča na liečbu, a to najmä doma. Tieto obmedzenia sú spravidla spojené s súbežnou terapeutickou alebo chirurgickou patológiou:


  1. Aneuryzma hrudnej alebo brušnej aorty. Mechanické účinky na túto patologickú štruktúru môžu viesť k jej pretrhnutiu, čo spôsobí masívne krvácanie a smrť pacienta.
  2. Nestabilné čísla krvného tlaku. V tomto prípade existuje vysoká pravdepodobnosť recidívy kardiovaskulárnej katastrofy, a preto nie sú žiadne fyzické postupy.
  3. Závažný stav pacienta spojený so stratou vedomia. V tomto prípade nie je zmysluplné vykonať masáž, pretože nie je možné sledovať jej účinnosť. Najprv sa musíte postarať o obnovenie fungovania vyššej nervovej aktivity.
  4. Ak je ovplyvnená ľavá strana temporálneho gyru, potom nie je vhodné vykonať mechanický účinok na ľudské telo, pretože pravdepodobnosť recidívy ochorenia a progresie centra nekrózy je vysoká. V tomto prípade existujú anatomické a fyziologické črty, ktoré ešte nie sú úplne vysvetlené.

  Pomocné prostriedky

  Masáž sa môže vykonávať iba pomocou kefiek a môžete použiť iné zariadenia - pomocné prostriedky. Niektorí neuropatológovia odporúčajú, aby pacienti, ktorí mali mozgový infarkt, vykonali vákuovú masáž - motivujú to tým, že na elimináciu predbežnej liečby je nevyhnutný silný dopad na oblasť s poruchou inervácie.

  V prípade, že je strata hmatovej a teplotnej citlivosti diagnostikovaná ako dôsledok hemoragickej alebo ischemickej mozgovej príhody, potom sa v období zotavovania paralelne s masážou odporúča použiť kúrenie ultrazvukovým zariadením.

  Pokiaľ ide o uskutočniteľnosť použitia rôznych olejov a krémov s vonnými látkami, v literatúre nie sú žiadne údaje, ale stojí za to predpokladať, že pri masáži bude mať aromaterapia určitý význam.

  Masáž doma

  Po prepustení pacienta z rehabilitačného centra bude mať doma dlhodobé zotavenie. V skutočnosti to bude trvať až do konca života z jednoduchého dôvodu, že bude takmer nemožné úplne obnoviť funkčnú činnosť mozgu.

  Preto pacient trpiaci akútnym zlyhaním obehu bude musieť podstúpiť masáže dvakrát alebo trikrát ročne. V kombinácii s drogovou terapiou tieto opatrenia prinesú slušný výsledok. Pacienti, ktorí boli takto rehabilitovaní, v podstate získali svoju schopnosť samoopraviť v krátkom čase.

  Avšak nie každá rodina má vecnú príležitosť prijať masážneho terapeuta na každé zasadnutie, takže musíte urobiť všetko sami.

  V zásade nie je pri vykonávaní masáže nič ťažké u post-urážajúceho pacienta, ktorý je v stabilnom stave. Stačí stačiť na niekoľko inštruktážnych videí, poznamenať si vlastné vlastnosti hlavných techník a uviesť ich do praxe. V ideálnom prípade by ste mali pozvať maséra na jeden kurz, aby ste sledovali jeho činy, a až potom to urobte sami.

  Ak je ischémia a ďalej neovplyvňuje mozog, je potrebné urobiť všetko pre urýchlenie krvného obehu. Zvážte, že aj keď robíte lazúcu masáž, vaša pacientova hlava by mala byť trochu zvýšená - čo vám umožní čo najskôr normalizovať krvný obeh orgánov centrálneho nervového systému.

  Masáž rúk

  Jednou z komplikácií mozgovej príhody, ktorá sa prejavuje v reziduálnom období, je porušenie koordinujúcich pohybov a jemných motorických zručností. Aby sa tieto poruchy rýchlo odstránili, mali by sa ruky masírovať v smere od distálnych falangov prstov k ramennému kĺbu.

  Masáž nôh po mŕtvici

  Tu sa hlavne zameriava na miesenie a na fyzioterapiu spojené s použitím ultrafialového žiarenia, pretože je pravdepodobné, že bude potrebné odstrániť vzniknuté zrenie. Technika je rovnaká ako vždy - najprv pracujeme s hornými vrstvami (pokožkou a podkožným tukovým tkanivom) a potom začneme svaly. Pohyb - od dolnej časti hore, po súčasnú lymfatickú časť.

  Dĺžka kurzu

  To je pravda, krok za krokom rehabilitačný kurz po pravostranné (alebo ľavostranné) mŕtvica, znamená výkon klasických i klasických masážnych techník.

  Ak je lézia menšia, potom všetky symptómy budú obmedzené na porušenie výrazov tváre. Masáž uskutočnená počas 7 dní výrazne zníži závažnosť patologických prejavov.

  V prípade, že je potrebné obnoviť motorické zručnosti rúk, mali by ste vykonávať cvičenia, ktoré zahŕňajú vykonávanie presných pohybov (napríklad zdvíhanie zápalky z podlahy alebo závitovanie nití do oka ihly). Preto trvanie takejto fyzioterapie bude asi 14-15 dní a možno viac - v závislosti od závažnosti stavu pacienta a prítomnosti komorbidít.

  Pokiaľ ide o početnosť relácií - stačí opakovať masážne kurzy 3-4 krát za rok.

  Chronická mozgová ischémia - je to liečiteľná?

  Cerebrálna ischémia je stav, ktorý sa vyvíja v reakcii na nedostatok kyslíka v dôsledku cerebrovaskulárnej nedostatočnosti.

  Je rozlíšená akútna a chronická cerebrálna ischémia. Akútna ischémia sa vyskytuje pri rýchlom rozvoji hladovania kyslíkom a prebieha ako prechodný ischemický záchvat alebo ischemická mŕtvica (mozgový infarkt). Chronická ischémia sa formuje postupne v reakcii na dlhodobú nedostatočnosť cerebrálnej cirkulácie.

  V tomto článku sa budeme zaoberať chronickou cerebrálnou ischémiou.

  Chronická cerebrálna ischémia je špeciálnym druhom vaskulárnej cerebrálnej patológie spôsobenej pomalým progresívnym difúznym narušením prívodu krvi do mozgu s postupne sa zvyšujúcimi rôznymi poruchami jej fungovania. Termín "chronická cerebrálna ischémia" sa používa v súlade s Medzinárodnou klasifikáciou chorôb 10. revízie namiesto predtým používaného pojmu "dyscirkulatívna encefalopatia".

  Príčiny chronickej cerebrálnej ischémie

  Príčiny chronickej cerebrálnej ischémie sú úzko spojené s aterosklerotickou stenózou, trombózou a embóliou. Svoju úlohu hrá posttraumatickej oddelenia vertebrálnych tepien, extravazálneho (extravaskulárnu) kompresia v spinálnej patológie alebo krku svalu artérie s pretrvávajúcou alebo recidivujúcou rozpore s ich priechodnosti, krvných reologických zmien. Treba mať na pamäti, že symptómy podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri chronickej ischémii, môžu byť spôsobené nielen vaskulárnymi, ale aj inými faktormi - chronickou infekciou, neurózou, alergickými stavmi, malígnymi nádormi a iné dôvody, ktoré by sa mali použiť na diferenciálnu diagnostiku.,

  Symptómy mozgového krvného prietoku sa pozorujú pri týchto ochoreniach:

  vaskulitída (zápal krvných ciev) alergická a infekčná etiológia,

  anomálie vaskulárneho lôžka mozgu a aneuryzmy,

  srdcové abnormality

  ochorenia obličiek a iné ochorenia.

  Vývoj chronickej ischémie mozgu prispieva k mnohým dôvodom, ktoré sa bežne nazývajú rizikové faktory. Rizikové faktory sú rozdelené na opraviteľné a neopraviteľné. Nespraviteľné faktory zahŕňajú starnutie, pohlavie, dedičnú predispozíciu. Je známe napríklad, že mŕtvica alebo encefalopatia u rodičov zvyšuje pravdepodobnosť vzniku cievnych ochorení u detí. Tieto faktory nemôžu byť ovplyvnené, ale vopred pomáhajú identifikovať osoby s vyšším rizikom vzniku cievnych ochorení a pomáhajú zabrániť vzniku ochorenia. Hlavnými opraviteľnými faktormi vo vývoji chronickej ischémie sú ateroskleróza a hypertenzia. Diabetes mellitus, fajčenie, alkohol, obezita, nedostatok fyzického cvičenia, nedostatočná výživa - príčiny vedúce k progresii aterosklerózy a zhoršenia stavu pacienta. V týchto prípadoch dochádza k narušeniu koagulačného a antikoagulačného systému krvi, čím sa zrýchľuje vývoj aterosklerotických plakov. Z tohto dôvodu je lúmen artérie znížený alebo úplne zablokovaný. Súčasne kritický priebeh hypertenzie je mimoriadne nebezpečný: vedie k zvýšeniu zaťaženia mozgových ciev.

  Symptómy a štádia vývoja chronickej cerebrálnej ischémie

  Chronická ischémia GM je progresívna choroba, ktorá je sprevádzaná narastajúcimi poruchami centrálneho, periférneho a autonómneho nervového systému. Prvé príznaky ochorenia sú často nepovšimnuté, pretože nemajú žiadne akútne prejavy, ale sú vyjadrené v celkovej nevoľnosti, bolestiach hlavy, ospalosti, chýbajúcej mysle, podráždenosti. Zvyčajne sa takýto stav pripisuje zmenám na pracovisku alebo zmenám súvisiacim s vekom, avšak pod touto podmienkou môže byť debut cerebrálnej ischémie. Vyhľadanie lekárskej starostlivosti včas je veľmi dôležité.

  Manifestácie chronickej cerebrálnej ischémie sú rozdelené do troch etáp: počiatočné prejavy, subkompenzácia a dekompenzácia.

  Vo fáze 1 dominujú subjekčné poruchy vo forme bolesti hlavy a pocit ťažkosti v hlave, všeobecná slabosť, zvýšená únava, emočná labilita, závrat, strata pamäti a pozornosti a poruchy spánku. Hoci sú tieto javy sprevádzané miernymi, ale dostatočne pretrvávajúcimi objektívnymi poruchami vo forme anizoreflexie (rozdiel medzi symetrickými reflexmi šliach), diskoordinujúcimi javmi, okulomotorickou nedostatočnosťou, príznakmi perorálneho automatizmu, strata pamäti a asténia. V tomto štádiu sa spravidla nevyskytuje zreteľné neurologické syndrómy (iné ako asténické) a pri primeranej terapii je možné znížiť závažnosť alebo odstrániť jednotlivé príznaky a ochorenie ako celok.

  Pri sťažnostiach pacientov s chemoterapiou v 2. etape sú poruchy pamäti, postihnutie, závrat a nestabilita pri chôdzi častejšie a komplex asténnych symptómov je menej častý. Keď sa to stane sa viac odlišných ohniskových príznaky: ústna reflexy obnovenie samovoľne, a ústredné zlyhanie tváre a hypoglosálního nervu okohybných porúch a koordinatornye, pyramidálne nedostatočnosťou amyostatic syndróm, zvýšená mnestiko a intelektuálne poruchy. V tomto štádiu je možné izolovať niektoré dominantné neurologické syndrómy - diskoordinátor, pyramídový, amyostatický, démonický, atď., Čo môže pomôcť pri určovaní symptomatickej liečby. V tejto fáze je už sociálna a pracovná činnosť pacienta narušená, v niektorých prípadoch aj v každodenných záležitostiach je potrebná pomoc externých. Nie je možné úplne zvrátiť zmeny, ktoré sa vyskytli v nervovom systéme, ale je možné vyrovnať symptómy a spomaliť progresiu ochorenia.

  V tretej etape HIM sa prejavujú výraznejšie neurologické poruchy vo forme nesúrodých, pyramídových, pseudobulbarových, amyostatických a psychoorganických syndrómov. Paroxysmálne stavy sú častejšie pozorované - vypadávanie, mdloby. V štádiu dekompenzácie sú možné poruchy cerebrálneho krvného obehu vo forme "menších mŕtvice" alebo predĺžený reverzibilný ischemický neurologický deficit, pričom trvanie ohniskových porúch je od 24 hodín do 2 týždňov. Zároveň klinika difúznej nedostatočnosti dodávania krvi do mozgu zodpovedá klinike encefalopatie miernej závažnosti. Ďalším prejavom dekompenzácie môže byť postupné "úplné zdvihnutie" a zostatkové účinky po ňom. Táto fáza procesu s difúznou léziou zodpovedá klinickému obrazu ťažkej encefalopatie. Ohniskové symptómy sa často kombinujú s difúznymi prejavmi mozgovej nedostatočnosti. Liečba v tomto štádiu je skôr podporná, pretože väčšina poškodenia mozgu a straty funkcií sú nezvratné.

  Spolu s progresiou neurologických symptómov, keď sa patologický proces rozvíja v neurónoch mozgu, dochádza k zvýšeniu kognitívnych porúch. To sa týka nielen pamäti a inteligencie, ktoré sú v treťom stupni porušené na úroveň demencie, ale aj neuropsychologické syndrómy ako prax (schopnosť vykonávať postupné komplexy vedomých dobrovoľných pohybov a vykonávať účelné činnosti podľa individuálneho praktického plánu) a gnózu (rozpoznanie objektov objekty, osoby) so zachovaním základných foriem citlivosti, zraku, sluchu Počiatočné, v podstate subklinické poruchy týchto funkcií sú pozorované už v 1. fáze, potom sú posilnené sú druhou a najmä treťou etapou ochorenia charakterizované jasným porušovaním vyšších mozgových funkcií, ktoré dramaticky znižujú kvalitu života a sociálnu adaptáciu pacientov.

  Bez ohľadu na štádium, v ktorom sa nachádzajú príznaky chronickej cerebrálnej ischémie, je dôležité čo najskôr navštíviť lekára, pretože v počiatočnom štádiu ochorenia sú zmeny stále reverzibilné a v neskorších štádiách je možné zastaviť progresiu ochorenia a zlepšiť kvalitu života a sociálnu adaptáciu.

  Diagnóza chronickej cerebrálnej ischémie

  Ak máte podozrenie na chronickú cerebrálnu ischémiu a akékoľvek iné poruchy cerebrálneho obehu, obráťte sa na neurológov. Na neurologickej klinike "Aksimed" skúsený odborník počas konzultácie preskúma sťažnosti pacienta, objasní jeho osobnú a rodinnú históriu, vykoná fyzikálne vyšetrenie a neurologické testy.

  Povinné vyšetrenia, ktoré určia lekára, sú nasledovné:

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Prečo je nízka hladina ESR v krvi žien?

  obsah

  Včasný krvný test pomôže zistiť nízku hladinu ESR v krvi žien. Tento indikátor je veľmi dôležitý na určenie tejto alebo patológie. ESR sa líši podľa pohlavia a vekových kritérií, takže nie je možné porovnávať pohlavie mužov a žien.

  Cerebrálny edém pri cievnej mozgovej príhode - príčiny vývoja, príznaky, diagnóza, lekárska a chirurgická liečba

  Najzávažnejšou komplikáciou mŕtvice je nadmerná akumulácia tekutiny v mozgových bunkách. Výsledkom je zvýšenie intrakraniálneho tlaku, pacient má vážne bolesti hlavy.

  Príznaky angíny pektoris srdca, ako je nebezpečné

  Angína je spôsobená ischémiou, keď srdce nie je dostatočne zásobované krvou a kyslíkom. Najčastejšie ide o aterosklerózu. Choroba, pri ktorej sa cholesterol vytvára na stenách krvných ciev.

  Akútny koronárny syndróm s ST eleváciou. Clinic. Diagnóza. Liečba: etiotropná, patogénna.

  Infarkt myokardu - akútne ochorenie spôsobené výskytom ložísk ischemickej nekrózy v srdcovej svalovosti v dôsledku absolútnej nedostatočnosti koronárneho prietoku krvi spôsobeného trombózou koronárnej artérie.

  Je veľké riziko chirurgického zákroku pri hemoragickej mŕtvici?

  Hemoragická mŕtvica je veľmi závažný typ poruchy mozgovej cirkulácie, pri ktorej dochádza k pretrhnutiu cievy a súvisiacemu krvácaniu. Vzdelávanie v súvislosti s týmto hematómom môže viesť k vážnym poruchám funkcie mozgu a príznakom hrubého neurologického deficitu.

  Ako zistiť mezenterickú trombózu v črevách: príčiny, príznaky a dôsledky

  Ľudia v strednom veku a starší ľudia sú niekedy vystavení takémuto vážnemu ochoreniu ako črevná trombóza. Súčasne ich ďalšia podmienka priamo závisí od toho, ako čoskoro idú do nemocnice a získajú správnu diagnózu a liečbu.