Dobrý deň, drahí čitatelia!

V dnešnom článku sa budeme s vami diskutovať o takej chorobe, ako je ischemická choroba srdca (CHD), ako aj jej príznaky, príčiny, klasifikácia, diagnostika, liečba, ľudové lieky a prevencia CHD. Takže...

Čo je koronárna choroba srdca?

Koronárna choroba srdca (CHD) je patologický stav, ktorý je charakterizovaný nedostatočným prívodom krvi a následne kyslíkom do srdcového svalu (myokard).

Synonymá ochorenia koronárnych artérií - koronárna choroba srdca (CHD).

Hlavnou a najčastejšou príčinou ochorenia koronárnych artérií je výskyt a vývoj aterosklerotických plakov v koronárnych artériách, ktoré stláčajú a niekedy prekrývajú krvné cievy a tým narušujú ich normálny prietok krvi.

IHD je zvyčajne sprevádzané angínou pectoris, srdcovými arytmiami, ale niekedy môže viesť k infarktu myokardu, náhlemu zástavu srdca a smrti.

Prevalencia choroby

Koronárna choroba srdca je jednou z najčastejších ochorení kardiovaskulárneho systému, ktorá sa v mnohých krajinách stala pomerne častou príčinou zdravotného postihnutia a úmrtnosti obyvateľstva, ktorého percentuálny podiel je približne 30%.

Lekári poznamenávajú, že úmrtnosť na koronárnu artériovú chorobu u mužov je častejšia ako u mužov, pomery sú 1: 2 a 1: 3. Rozdiel je spôsobený ženskými pohlavnými hormónmi, ktoré do určitej miery zabraňujú rozvoju aterosklerózy u žien, a preto s nástupom menopauzy po menopauze zvyčajne rastie počet prípadov srdcového infarktu u žien.

Najčastejšie sa pozoruje ochorenie koronárnych artérií u obyvateľov rozvinutých krajín (Amerika, Európa), ktoré sú primárne spojené s výživou - používaním nízko toxických a škodlivých potravín a výrobkov obsahujúcich GMO, ako aj stresu. Aby sme pochopili túto štatistiku, trochu neskôr v článku prečítať mechanizmus vývoja CHD.

Ďalším faktorom, ktorý prichádza od prvého, je vek osoby. Prax ukazuje, že čím starší človek, tým vyššie je riziko vzniku koronárnej choroby srdca. To prispieva k dlhodobému hromadeniu "zlého" cholesterolu a iných nízkych užitočných a škodlivých látok.

Vývoj CHD

Aby sme pochopili mechanizmus vývoja ischemickej choroby srdca, urobme malý záchvat.

Takže v ľudskom tele je tu taká látka ako - cholesterol. Má mnoho účelov, ale jedným z hlavných je ochranná funkcia bunkových membrán. Táto látka sa sama osebe nemôže rozšíriť do celého tela a plniť si svoje funkcie, preto prepravnú úlohu zohrávajú transportné bielkoviny (apolipoproteíny), ktoré prenášajú cholesterol cez krv do všetkých orgánov.
Apolipoproteíny môžu byť v závislosti od cieľa / orgánu, kde sa má cholesterol dodávať, rôzneho typu - vysokej hustoty (HDL), nízkej hustoty (LDL), veľmi nízkej hustoty (VLDL) a chylomikrónov.

Lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL) nie sú veľmi dobrá kvalita - pretože sa pohybujú pomocou krvi, zrážajú sa, priliehajú k stenám krvných ciev. Pre lepšiu predstavu o tomto obrázku pozrite nasledujúci obrázok:

Ďalej sa postupne akumulujú na stenách krvných ciev, vytvárajú aterosklerotické pláty a čím je plaketa väčšia, tým menšie je lúmen krvnej cievy a horší krvný obeh nastáva. Navyše, v niektorých situáciách je plaketa, ktorá je zrazeninou cholesterolu, tukov, krvi a ďalších látok, oddelená od steny cievy a začína sa s ňou pohybovať s prietokom krvi. A na mieste, kde je lúmen plavidla menší ako plaketa, plavidlo sa prekrýva a orgán alebo časť tela, ktorá zostáva odrezaná od krvného zásobovania, nedostáva potrebnú výživu a začne zomierať.

Tento najnebezpečnejší proces sa prejavuje v oblasti mozgu, čo spôsobuje mozgovú mŕtvicu.

Teraz sa pozrieme na vývoj CHD samotného.

Srdce, ako všetci vieme, je "motor" človeka, ktorého jednou z hlavných funkcií je pumpovanie krvi po celom tele. Avšak, rovnako ako motor auta, bez dostatočného množstva paliva, srdce prestane normálne fungovať a môže sa zastaviť.

Funkcia paliva v ľudskom tele pôsobí - krv. Krvné zásoby všetkých orgánov a častí tela živého organizmu kyslíkom, živinami a inými látkami potrebnými pre normálne fungovanie a život.

Prívod krvi myokardu (srdcový sval) sa vyskytuje prostredníctvom 2 koronárnych ciev, ktoré sa odchyľujú od aorty. Koronárne cievy, rozdelené na veľké množstvo malých ciev, sa ohýbajú okolo celého srdcového svalu a kŕmia každou z ich častí.

Ak dôjde k poklesu lúmenu alebo zablokovaniu jednej z vetiev koronárnych ciev, táto časť srdcového svalu zostáva bez potravy a kyslíka, začína sa vývoj koronárneho srdcového ochorenia alebo, ako sa to nazýva aj koronárna choroba srdca (CHD). Čím je tepna väčšia, tým horšie sú účinky ochorenia.

Nástup nákazy sa zvyčajne prejavuje vo forme bolesti za hrudnou kosťou počas intenzívnej fyzickej námahy (beh a iné), ale v priebehu času, ak sa nepodniknú žiadne kroky, bolesť a iné príznaky ICHD začínajú strašiť človeka aj počas pokoja. Niektoré príznaky CHD sú tiež - dýchavičnosť, opuch, závrat.

Samozrejme, uvedený model vývoja koronárnej choroby srdca je veľmi povrchný, ale odráža samotnú podstatu patológie.

CHD - ICD

ICD-10: I20-I25;
ICD-9: 410-414.

Symptómy koronárnej choroby srdca

Prvé známky CHD sú:

 • Vysoký krvný tlak;
 • Zvýšené hladiny cukru v krvi;
 • Zvýšený cholesterol;
 • Dyspnoe počas fyzickej námahy.

Hlavné príznaky ochorenia koronárnych artérií v závislosti od formy ochorenia sú:

 • Angina pectoris sa vyznačuje tlakovou bolesťou za hrudnou kosťou (schopnosť dávať ľavú časť krku, ľavú lopatku alebo rameno), dýchavičnosť počas fyzickej námahy (rýchle chôdza, beh, lezenie po schodoch) alebo emocionálny stres (stresy), zvýšený krvný tlak, tachykardia;
 • Arytmická forma - sprevádzaná dýchavičnosťou, srdcovou astmou, pľúcnym edémom;
 • Infarkt myokardu - človek vyvíja záchvat silnej bolesti za hrudnou kosťou, ktorý nezbavuje konvenčné lieky proti bolesti;
 • Asymptomatická forma - osoba nemá žiadne zjavné príznaky naznačujúce vývoj CHD.
 • Všeobecná slabosť, nevoľnosť;
 • Edém, prevažne z dolných končatín;
 • Závraty, zakalenie vedomia;
 • Nevoľnosť, niekedy s záchvatmi zvracania;
 • Veľa potenie;
 • Pocity strachu, úzkosti, paniky;
 • Ak užívate nitroglycerín pri bolestivých záchvatoch, bolesť ustúpi.

Príčiny koronárneho srdcového ochorenia

Hlavnou a najčastejšou príčinou vzniku CHD je ateroskleróza, ktorej mechanizmus sme hovorili na začiatku článku v odseku "Vývoj CHD". Stručne povedané, esencia spočíva v prítomnosti aterosklerotických plakov v koronárnych krvných cievach, ktoré zužujú alebo úplne blokujú prístup krvi do určitej oblasti srdcového svalu (myokardu).

Ďalšie príčiny CHD zahŕňajú:

 • Jedenie nezdravých a škodlivých potravín - rýchle občerstvenie, nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje atď.;
 • Hyperlipidémia (zvýšené hladiny lipidov a lipoproteínov v krvi);
 • Trombóza a tromboembolizmus koronárnych artérií;
 • Kŕče koronárnych artérií;
 • Endoteliálna dysfunkcia (vnútorná stena krvných ciev);
 • Zvýšená aktivita systému zrážania krvi;
 • Poškodenie krvných ciev infekciou - herpes vírus, cytomegalovírus, chlamydia;
 • Hormonálna nerovnováha (s nástupom menopauzy, hypotyreózy a iných stavov);
 • Metabolické poruchy;
 • Dedičný faktor.

Zvýšené riziko vzniku CHCH je u týchto ľudí:

 • Vek - čím je starší človek, tým vyššie riziko vzniku ochorenia koronárnych artérií;
 • Zlé návyky - fajčenie, alkohol, drogy;
 • Chudobné jedlo;
 • Sedavý životný štýl;
 • Vystavenie častému stresu;
 • Pohlavie mužov;
 • Arteriálna hypertenzia (hypertenzia);
 • obezita;
 • Diabetes mellitus;
 • Tachykardia.

Klasifikácia CHD

Klasifikácia CHD sa vyskytuje vo forme:
1. Angina pectoris:
- Angina pectoris:
- - Primárne;
- - Stabilný, s označením funkčnej triedy
- Nestabilná angína pectoris (klasifikácia Braunwalda)
- vasospastická stenokardia;
2. arytmická forma (charakterizovaná srdcovou arytmiou);
3. infarkt myokardu;
4. Postinfrakčná kardioskleróza;
5. zlyhanie srdca;
6. Náhla koronárna smrť (primárna zástava srdca):
- náhla koronárna smrť s úspešnou resuscitáciou;
- náhla koronárna smrť s fatálnym koncom;
7. Asymptomatická forma CHD.

Diagnóza CHD

Diagnóza koronárnej choroby srdca sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód vyšetrenia:

Liečba ischemickej choroby srdca (CHD)

Ako liečiť ischemickú chorobu srdca? Liečba ochorenia koronárnych artérií sa uskutočňuje až po dôkladnej diagnostike ochorenia a určením jej tvaru, pretože Metóda liečby a potrebné prostriedky na to závisia od formy IHD.

Liečba koronárnej choroby srdca zvyčajne zahŕňa nasledujúce terapie:

1. obmedzenie fyzickej aktivity;
2. Liečba liečiv:
2.1. Anti-aterosklerotická liečba;
2.2. Udržiavacia liečba;
3. diéta;
4. Chirurgická liečba.

1. Obmedzte fyzickú aktivitu

Ako už vieme, drahí čitatelia, hlavným bodom IHD nie je dostatok krvi do srdca. Kvôli nedostatočnému množstvu krvi samozrejme srdce nedostáva dostatok kyslíka spolu s rôznymi látkami potrebnými na jeho normálne fungovanie a fungovanie. Zároveň musíte pochopiť, že počas cvičenia na tele, paralelne zvyšuje zaťaženie srdcového svalu, ktoré sa naraz vyžaduje získať dodatočnú časť krvi a kyslíka. Samozrejme, pretože v prípade, že IHD krvi nestačí, potom pri zaťažení sa tento nedostatok stáva ešte kritickejším, čo prispieva k zhoršeniu priebehu ochorenia vo forme zvýšených symptómov až po náhlu zástavu srdca.

Cvičenie je nevyhnutné, ale už vo fáze rehabilitácie po akútnom štádiu ochorenia a len tak, ako to predpísal ošetrujúci lekár.

2. Liečba liekov (lieky na ischemickú chorobu srdca)

Je to dôležité! Pred použitím liekov sa poraďte so svojím lekárom!

2.1. Anti-aterosklerotická liečba

Nedávno sa v liečbe ochorenia koronárnych artérií používa veľa lekárov nasledujúcich 3 skupín liekov - protidoštičkové látky, beta-blokátory a lieky na zníženie cholesterolu (lieky na zníženie cholesterolu)

Protidoštičkové látky. Zabránením agregácie erytrocytov a krvných doštičiek, antiagregačné činidlá minimalizujú svoju adhéziu a depozíciu na vnútorných stenách krvných ciev (endotel), zlepšujú prietok krvi.

Nasledujúce liečivá sa môžu rozlíšiť medzi látkami proti plazme: kyselina acetylsalicylová ("Aspirín", "Atsekardol", "Thrombol"), "Clopidogrel".

beta-blokátory. Beta-blokátory prispievajú k zníženiu srdcovej frekvencie (HR), čím sa znižuje záťaž srdca. Okrem toho s poklesom srdcovej frekvencie klesá aj spotreba kyslíka kvôli nedostatku koronárnej choroby srdca. Lekári poznamenávajú, že pri pravidelnom používaní beta-adrenergných blokátorov sa kvalita a životná dĺžka pacienta zlepšuje, pretože Táto skupina liekov potláča mnohé príznaky CHD. Avšak, mali by ste si uvedomiť, že kontraindikácie pri užívaní beta-blokátorov sú prítomnosť takých komorbidít ako bronchiálna astma, pľúcne patológie a chronická obštrukčná choroba pľúc (COPD).

Medzi beta-adrenergnými blokátormi sa dajú rozlíšiť bisoprolol (Biprol, Kordinorm, Niperten), carvedilol (Dilatrend, Coriol, (Talliton)), metoprolol (Betalok, Vazokardin, Metocard "," Egilok ").

Statíny a fibráty sú hypocholesterolemické (lieky znižujúce cholesterol). Tieto skupiny liekov znižujú množstvo "zlého" cholesterolu v krvi, znižujú počet aterosklerotických plakov na stenách krvných ciev a tiež zabraňujú výskytu nových plakov. Kombinované užívanie statínov a fibrátov je najefektívnejším spôsobom boja proti usadzovaniu cholesterolu.

Fibráty prispievajú k zvýšeniu lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL), ktoré skutočne pôsobia proti lipoproteínom s nízkou hustotou (LDL) a ako vy a ja viem, že ide o LDL, ktoré tvoria aterosklerotické plaky. Okrem toho sa fibráty používajú pri liečení dyslipidémie (IIa, IIb, III, IV, V), znižujú hladinu triglyceridov a čo je najdôležitejšie - minimalizujú percento úmrtí na koronárne ochorenie srdca.

Medzi fibráty sú nasledujúce lieky - "Fenofibrát".

Statíny, na rozdiel od fibrátov, majú priamy účinok na LDL a znižujú jeho množstvo v krvi.

Medzi statíny patria nasledujúce lieky - "Atorvastin", "Lovastatín", "Rosuvastin", "Simvastatín".

Úroveň cholesterolu v krvi pri CHD by mala byť 2,5 mmol / l.

2.2. Podporná liečba

Dusičnany. Používajú sa na zníženie predbežného zaťaženia srdca dilatáciou krvných ciev v žilovom lôžku a ukladaním krvi, čím sa zastaví jeden z hlavných príznakov koronárnej choroby srdca - angína pektoris, prejavujúca sa ako dýchavičnosť, ťažkosť a stlačenie bolesti za hrudnou kosťou. Zvlášť na úľavu pri ťažkých angínach sa úspešne použil intravenózny výtok nitroglycerínu.

Medzi nitráty možno rozlíšiť nasledujúce lieky: "nitroglycerín", "izosorbid mononitrát".

Kontraindikácie pri používaní dusičnanov sú nízky krvný tlak - pod 100/60 mm Hg. Art. Z vedľajších účinkov možno pozorovať bolesť hlavy a znižovanie krvného tlaku.

Anticoagulants. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, spomaľujú vývoj existujúcich krvných zrazenín, zabraňujú tvorbe fibrínových vlákien.

Medzi antikoagulanciá možno rozlišovať nasledujúce lieky: heparín.

Diuretiká (diuretiká). Prispievajte k urýchlenej eliminácii nadbytočnej tekutiny z tela v dôsledku zníženia cirkulujúceho objemu krvi, čím sa znižuje zaťaženie srdcového svalu. Medzi diuretikami možno rozlíšiť 2 skupiny liekov - slučku a tiazid.

Slučkové diuretiká sa používajú v núdzových situáciách, keď je tekutina z tela potrebné odstrániť čo najrýchlejšie. Skupina slučkových diuretík znižuje reabsorpciu Na +, K +, Cl - v silnej časti slučky Henle.

Medzi slučkovými diuretikami možno rozlíšiť nasledujúce lieky - "Furosemid".

Tiazidové diuretiká znižujú reabsorpciu Na +, Cl - v hrubom úseku slučky Henle a počiatočnej časti distálneho tubulu nefronu, ako aj reabsorpciu moču, zachovávajú vápnik (Ca2 +) v tele. Tiazidové diuretiká v prítomnosti hypertenzie minimalizujú vývin komplikácií koronárnych artériových ochorení z kardiovaskulárneho systému.

Medzi tiazidovými diuretikami možno rozlíšiť tieto lieky - "Hypotiazid", "Indapamid".

Antiarytmické lieky. Prispieva k normalizácii srdcovej frekvencie (HR), čím zlepšuje funkciu dýchania, uľahčuje priebeh ochorenia koronárnych artérií.

Medzi antiarytmickými liekmi možno rozlíšiť nasledujúce lieky: "Aymalin", "Amiodarón", "Lidokaín", "Novokainamid".

Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE). Inhibítory ACE blokovaním konverzie angiotenzínu II z angiotenzínu I zabraňujú kŕčom krvných ciev. ACE inhibítory tiež normalizujú krvný tlak, chránia srdce a obličky pred patologickými procesmi.

Medzi ACE inhibítormi možno rozlíšiť nasledujúce lieky: kaptopril, lisinopril, enalapril.

Sedatívne prípravky. Používa sa ako sedatív nervového systému, keď príčinou nárastu srdcovej frekvencie je emočná strach, stres.

Medzi sedatívnymi liekmi je možné rozlišovať: "Valerian", "Persen", "Tenoten".

3. Diéta na koronárnu chorobu srdca

Diéta pre CHD je zameraná na zníženie zaťaženia srdcového svalu (myokardu). Ak to chcete urobiť, v strave obmedziť množstvo vody a soli. Tiež výrobky podporujúce vývoj aterosklerózy, ktoré sa nachádzajú v článku TOP 10 škodlivých potravín, sú vylúčené z dennej stravy.

Z najdôležitejších diét s CHD možno rozlíšiť:

 • Obsah kalórií v potravinách - o 10-15% a pri obezite o 20% menej ako v dennej strave;
 • Množstvo tuku nie je väčšie ako 60-80 g / deň;
 • Množstvo bielkovín nie je väčšie ako 1,5 g na 1 kg ľudskej telesnej hmotnosti / deň;
 • Množstvo sacharidov - nie viac ako 350-400 g / deň;
 • Množstvo soli - nie viac ako 8 g / deň.

Čo nemôže jesť s CHD

 • Mastné, vyprážané, údené, korenené a slané jedlá - klobásy, klobásy, šunka, mastné mliečne výrobky, majonézy, omáčky, kečupy atď.
 • Živočíšne tuky, ktoré sa nachádzajú vo veľkých množstvách v tuku, tučné mäso (bravčové mäso, domáca kačica, hus, kapor a iné), maslo, margarín;
 • Vysokokalorické jedlá, ako aj potraviny bohaté na ľahko stráviteľné uhľohydráty - čokoládu, koláče, pečivo, cukríky, marshmallows, marmelády, džem a džemy.

Čo môžem jesť s CHD

 • Potraviny živočíšneho pôvodu - chudé mäso (nízkotučné kurča, morky, ryby), tvaroh s nízkym obsahom tuku, vaječný bielok;
 • Krupice - pohánka, ovsené vločky;
 • Zelenina a ovocie - väčšinou zelená zelenina a oranžové ovocie;
 • Pekárske výrobky - chlieb z žita alebo otruby;
 • Nápoj - minerálna voda, netučné mlieko alebo kefír, nesladený čaj, breza a javorové šťavy.

Okrem toho by diéta s CHD mala byť tiež zameraná na odstránenie nadmerného množstva extra kilo (obezita), ak sú prítomné.

Na liečbu ischemickej choroby srdca vyvinul M. Pevzner systém zdravotnej výživy - strava číslo 10c (tabuľka č. 10c).

vitamíny

Výživa sa tiež musí sústrediť na doplnkový príjem vitamínov - C (kyselina askorbová), E (tokoferol), B3 (PP - niacín, kyselina nikotínová), B6 ​​(pyridoxín), B11 (L-karnitín) a P (rutín a iné bioflavonoidy ). Tieto vitamíny, najmä C a P, posilňujú steny krvných ciev a zabraňujú usadzovaniu cholesterolu v nich, t.j. tvorba aterosklerotických plakov.

Kyselina askorbová tiež prispieva k rýchlemu rozpadu "zlého" cholesterolu a jeho odstráneniu z tela.

Ale vitamín D (kalciferol) musí byť znížený v spotrebe.

4. Chirurgická liečba ischemickej choroby srdca

Medzi chirurgickými metódami liečby koronárnej choroby srdca možno rozlíšiť:

Koronárne artériové bypassové štepenie (CS), najmä koronárne artériové bypassové štepenie (CABG). Podstata metódy spočíva v spájaní koronárnej cievy pod postihnutým priestorom s vonkajšími krvnými cievami. Ako "skrat" sa zvyčajne používa veľká saphenózna žila.

Balóniková angioplastika. Podstata metódy je založená na zavedení špeciálneho kontajnera (valca) na miesto zúženého lumenu, do ktorého sa následne dodáva vzduch. Vzhľadom na tlak na aterosklerotické pláty, balónik so vzduchom ich vytlačí, po ktorom je znovu odfúknutý a vytiahnutý z nádoby.

Vzhľadom na skutočnosť, že po balónovej angioplastike existuje vysoké riziko opätovného zúženia lumen krvnej cievy, je umiestnený na tomto mieste stent, t.j. vykonať stentovanie plavidla.

Stentu. Podstata metódy je založená na inštalácii špeciálneho stentu v patologicky zúženom arteriálnom lúm - kovovom ráme, ktorý zvyšuje arteriálny lúmen a zabraňuje jeho zúženiu.

Chirurgická liečba vo forme balónovej angioplastiky a stentovania sa vykonáva pod kontrolou angiografie.

Prognóza liečby

Prognóza pre zotavenie závisí vo veľkej miere od včasnej návštevy lekára, od dôkladnej diagnózy a od primeraného priebehu liečby ICHS.

V extrémnom prípade, ak lekári nedajú pozitívnu prognózu oživenia, nezúfajte, vždy môžete požiadať o pomoc Pána, ktorý jasne vie, ako pomôcť tým, ktorí sa k nemu obrátia. Lebo nič nie je napísané: "Lebo každý, kto volá meno Pánovo, bude spasený" (Rímskym 10:13).

Liečba CHD ľudových liekov

Je to dôležité! Pred použitím ľudových liekov pre IHD sa poraďte so svojím lekárom!

Hloh a matka. Nalejte do termosky 1 polievková lyžica. lyžička hlohu a 1 polievková lyžica. lyžička materskej vlny, potom nalejte 250 ml vriacej vody. Nechajte médium stáť pár hodín, potom ho napnite a piť 2 polievkové lyžice. lyžice 3 krát denne, 30 minút pred jedlom. Účinnosť nástroja sa zvyšuje s dodatočným použitím bielkovinového vývaru.

Křen, mrkva a med. Rošte koreň z chrenu, aby to bolo 2 polievkové lyžice. lyžičku a nalejte ju pohárom vriacej vody. Potom zmiešajte chrenovú infúziu s 1 šálkou čerstvo vylisovanej mrkvovej šťavy a 1 šálku medu, premiešajte všetko dôkladne. Potrebujeme 1 polievkovú lyžičku. lyžička, trikrát denne, 60 minút pred jedlom.

Chren. Zmiešajte 1 lyžičku strúhaného chrenu a 1 lyžičku medu, ktorý sa má konzumovať 1 krát denne vodou. Dĺžka liečby je 45 dní.

Zbierka 1. Vytvorte zbierku nasledujúcich zložiek v drvenej forme - 2 polievkové lyžice. lyžice trstiny kvety slnečnice, žltačka a kôprových semien, rovnako ako 1 polievková lyžica. lyžice listov kolien. Všetko dôkladne premiešajte a nalejte 1 polievkovú lyžičku. lyžička zhromaždiť pohár vriacej vody, potom pokryť nádobu, vyložiť na jednu hodinu na trvanie, napnúť a odobrať infúziu 100 g, 6 krát denne, 30 dní, 30 minút pred jedlom.

Zbierka 2. Zbierajte z nasledovných zložiek v drvenej forme - 50 g kvetov hlohu, 30 g horského vtáka a 20 g prasličky trávy. Všetko dôkladne premiešajte, potom 2 lyžice. lyžice zberu, naliať 250 g vriacej vody, zakryť výrobok a vyložiť na infúziu, asi 2 hodiny Potom vyprázdnite výrobok a pite 1 sip počas dňa.

Zbierka 3. Vytvorte zbierku nasledujúcich zložiek v drvenej forme - 2 polievkové lyžice. lyžice hlohových kvetov a listov imela, rovnako ako 1 polievková lyžica. lyžička semien rasca, koreňa valeriánov, lístie balzamových listov a byliniek. Všetko dôkladne premiešajte a nalejte 1 polievkovú lyžičku. lyžičku pohár vriacej vody, potom pokryte nádobu, odložte jednu hodinu, aby ste trvali, napnite a vezmite infúziu 100 g, 2 krát denne, ráno a večer, 30 minút pred jedlom.

Zbierka 4. Zbierajte z týchto zložiek v drvenej forme 100 g kvetov hloh, 100 g harmančeka, 50 g listov brezy, 50 g vreskej trávy, 50 g kvetov kaštanu konského a 50 g odrezkov pšenice trávy. Všetko dôkladne premiešajte a potom 1 čajovú lyžičku kolekcie vylejte 250 g vriacej vody, zakryte výrobok a nechajte 30 minút naplniť. Po vypití výrobku a zahrievaní 100 g dvakrát denne ráno na prázdny žalúdok a pred spaním.

Prevencia ochorenia koronárnych artérií

Prevencia koronárnej choroby srdca zahŕňa nasledujúce odporúčania:

 • Odmietajte zbytočné a škodlivé jedlá, alebo aspoň minimalizujte ich používanie;
 • Vyskúšajte v strave, uprednostňujte používanie výrobkov obohatených vitamínmi a stopovými prvkami - čerstvou zeleninou a ovocím;
 • Prerušiť alkohol, fajčiť;
 • Presuňte sa viac, cvičte počas sedenia;
 • Nenechávajte ochorenia kardiovaskulárneho systému náhodou, že sa nerozvinú do chronickej formy;
 • Sledujte svoju váhu;
 • Vyhnite sa práci so zvýšeným emočným stresom, najmä ak máte veľmi obavy z rôznych ťažkých situácií - v prípade potreby zmeniť pracovné miesta;
 • Pokúste sa mať pokoj s ľuďmi okolo vás, najmä v rodine.

Koronárna srdcová choroba: príznaky, liečba. Prevencia ischemickej choroby srdca

Chronická choroba srdca bola nedávno diagnostikovaná častejšie, a to nielen u starších pacientov. Výskyt týchto patológií je ovplyvnený mnohými faktormi: fajčenie, časté napätie, nedostatok cvičenia a iné. Bohužiaľ, len včas hľadanie pomoci od lekára vám umožní vyhnúť sa vývoju negatívnych dôsledkov.

Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD 10)

Ochorenie srdca je zaradené do deviatej triedy patológií obehového systému. Treba poznamenať, že táto klasifikácia je špeciálne vyvinutý dokument, ktorý sa používa ako vedúci štatistický základ v oblasti zdravotnej starostlivosti. ICD sa pravidelne reviduje pod vedením WHO.

Do deviatej triedy patrí aj patológia: ischémia (IHD), chronická reumatická choroba srdca, cerebrovaskulárna patológia, lézie žíl / lymfatických uzlín a iné.

V 20. storočí sa miera úmrtnosti na choroby zmenila. Ak boli skôr v úlohe príčin smrti rôzne druhy infekcií, teraz boli nahradené kardiovaskulárnymi patológiami, zraneniami a onkologickými ochoreniami. Napríklad chronické reumatické ochorenie srdca prechádza ďalším miestom po arteriálnej hypertenzii, mŕtvici a ochorení koronárnych artérií. V tomto článku však budeme podrobnejšie rozprávať o najnovšej patológii, jej príčinách vývoja, klinických formách a moderných metódach liečby.

Všeobecné informácie

Koronárna srdcová choroba je séria ochorení charakterizovaných nedostatočným dodaním krvi do hlavného svalu tela kyslíkom. Základom vývoja tejto patológie je konštantný proces ukladania aterosklerotických plakov na stenách koronárnych ciev. Dôsledne znižujú lúmen tepien, čím spôsobujú problémy s prietokom krvi do srdca a jeho normálnym fungovaním. Aterosklerotické usadeniny sú tiež nebezpečné, pretože sa časom môžu odbúrať. Ich úlomky spolu s krvou sú rozptýlené po celom tele. Týmto spôsobom sa vytvárajú dobre známe krvné zrazeniny.

V rozvinutých krajinách sa koronárne ochorenie srdca stáva hlavnou príčinou smrti a zdravotného postihnutia obyvateľstva. Podiel tejto patológie predstavuje približne 30% úmrtí. Podľa dostupných informácií je choroba diagnostikovaná u každej tretej ženy a takmer v polovici mužov. Tento rozdiel je veľmi ľahko vysvetlený. Ženské hormóny sú druhom ochrany pred aterosklerotickými vaskulárnymi léziami. Keď sa však mení hormonálne pozadie, ktoré sa najčastejšie pozoruje počas menopauzy, pravdepodobnosť vzniku ochorenia medzi spravodlivým pohlavím sa niekoľkokrát zvyšuje.

klasifikácia

Skupina špecialistov WHO v roku 1979 prezentovala klasifikáciu koronárnych ochorení srdca. Príznaky, liečba a prognóza každého druhu má svoje vlastné charakteristické znaky.

 • Asymptomatická forma. Nedostatok kyslíka v žiadnom prípade neovplyvňuje stav osoby.
 • Angína (stabilná, nestabilná, spontánna). Táto forma sa prejavuje formou bolesti na hrudníku po fyzickej námahe, príjme potravín alebo stresovej situácii.
 • Arytmická forma. Spolu s opakovanými prerušeniami srdcového rytmu sa často stáva chronickým štádiom.
 • Takzvaná koronárna smrť. Kompletná zástava srdca v dôsledku prudkého poklesu hladiny prietoku krvi do orgánu. Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku zablokovania veľkej tepny, ktorá je veľmi často sprevádzaná ochorením srdca.
 • Infarkt myokardu. Je charakterizovaná stratou časti srdcového svalu po predĺženom kyslíkovom hladovaní.

Nasledujúce podtriedy sa rozlišujú v prípade angíny pectoris:

 • FC-1. Bolestivosť bolesti sa objavuje v dôsledku vážnej fyzickej námahy.
 • FC-2. Útoky sa vyskytujú pri chôdzi, po ďalšom jedle.
 • FC-3. Bolesť sa vyskytuje až po frivolných zaťaženiach.
 • FC-4. Vystupoval s najmenšími emocionálnymi šokmi.

dôvody

Aterosklerotická choroba srdca sa považuje za najčastejšie ochorenie, ktoré vedie k konzistentnému poklesu lumenov ciev. S touto patológiou sú cievy zvnútra pokryté vrstvou mastných fragmentov, ktoré následne stuhujú. V dôsledku toho je ťažké dostať krv priamo do srdcového svalu.

Ďalšou príčinou CHD je takzvaná arteriálna hypertenzia. Znížený prietok krvi spočiatku zahŕňa vyvolať bolesť počas fyzickej námahy (nevyhnutné množstvo kyslíka nie je dodávané do myokardu v dôsledku prekážok v krvnom riečisku), a potom nepríjemný pocit sprevádza človeka aj v pokojnom stave.

Ateroskleróza je veľmi často základom pre vývoj ďalších patologických reakcií. Najčastejšie z nich sú: kŕč koronárnych artérií, tvorba krvných zrazenín, problémy s diastolo-systolickou funkciou.

Faktory prispievajúce k vzniku CHD

 • Dedičné predispozície.
 • Vysoký cholesterol.
 • Škodlivé návyky (fajčenie, zneužívanie alkoholu). Podľa dostupných informácií fajčenie cigariet zvyšuje riziko vzniku rôznych foriem koronárnych ochorení srdca 6 krát.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Obezita.
 • Diabetes.
 • Úplný nedostatok športových záťaží, sedavé práce.
 • Starnutie (mnoho ochorení srdca a krvných ciev sa rozvíja po 50 rokoch).
 • Nadmerný príjem tučných jedál.
 • Častý stres. Samozrejme, zvyšujú zaťaženie srdca a zvyšujú krvný tlak, čo zhoršuje dodávanie kyslíka do hlavného orgánu.

Príčiny a rýchlosť tvorby ischémie, jej závažnosť a trvanie, počiatočný stav zdravia - všetky tieto faktory určujú výskyt jednej alebo druhej formy koronárnej choroby srdca.

príznaky

Liečba tejto patológie je predpísaná výlučne po výskyte jej prvých príznakov, ako aj úplné diagnostické vyšetrenie. Aké sú príznaky IHD?

 1. Hlavným príznakom ochorenia je bolesť. Jej charakter sa môže líšiť od šitia po stlačenie. Všimnite si, že v počiatočných štádiách vývoja patológie môžu pacienti cítiť len trochu nepohodlie v oblasti hrudníka a len počas fyzickej námahy prechádzajú po odpočinku.
 2. Bolesť môže byť zaznamenaná výlučne v hrudníku, ale často sa podáva v ľavej ruke, ramene lopatky a oblasti krku.
 3. Súbežne so zvýšením bolesti majú pacienti nedostatok dychu. Spočiatku sa vyskytuje počas ťažkej fyzickej námahy, potom počas bežnej chôdze a po - dokonca aj v pokoji.
 4. Pacienti sa často sťažujú na palpitácie a na pocit vyblednutia v hrudníku. Tieto zmeny sa spravidla zaznamenávajú na EKG.

Všetky uvedené faktory sú jasným znakom toho, že pacient má koronárnu chorobu srdca. Symptómy sa samozrejme môžu v každom prípade líšiť a líšiť ich intenzitou. Aké znaky charakterizujú jednotlivé formy CHD?

Zhoršenie prietoku krvi v koronárnych cievach počas konečného uzatvorenia lúmenu trombom môže viesť k akútnej ischémii, inými slovami infarktu myokardu a jeho čiastočnému uzatvoreniu - k chronickému hladovaniu srdca kyslíkom a to je angína. Akútna aj chronická ischémia sú sprevádzané bolesťou v hrudníku.

S infarktom sa tento druh nepríjemného pocitu objaví náhle. Ide skôr o krátkodobé záchvaty. Postupne sa ich intenzita zvyšuje, doslova za hodinu sa bolesť stáva neznesiteľnou.

Pri angíne sa hlavným príznakom považuje pocit hrudníka, ktorý sa objavuje počas intenzívneho fyzického alebo emočného stresu. Trvanie samotného útoku spravidla nepresahuje 2 - 3 minúty. V počiatočnom štádiu vývoja patológie pacient cíti bolesť v hrudníku, ako sa choroba vyvíja, intenzita sa zvyšuje. Počas ďalšieho útoku je ťažké dýchanie, strach. Pacienti sa prestali pohybovať a doslova zmraziť až do konečného ukončenia útoku.

Okrem bežných foriem stenokardie existujú také rozdiely v priebehu ischemickej choroby srdca, pri ktorej vyššie opísané symptómy sú buď implicitne exprimované alebo úplne chýbajú. Namiesto silnej bolesti môžu pacienti zaznamenať záchvaty dusenia, pálenie záhy, slabosť v ľavej ruke.

Niekedy je bolestivé nepohodlie lokalizované výlučne v pravej polovici hrudníka. V niektorých prípadoch sa ochorenie prejavuje počas čítania alebo počas bežných domácich prác, ale počas cvičenia a emočného stresu sa nezobrazuje. Zvyčajne v tomto prípade hovoríme o Prinzmetalovej angíne. Pre daný typ patológie je podľa odborníkov charakteristická individuálna cyklická povaha nástupu záchvatov, ktoré sa formujú výlučne v určitej dobe dňa, ale najčastejšie v noci.

Nedávno sa takzvaná bezbolestná ischemická choroba srdca stáva čoraz bežnejšou. Jeho liečba je zvyčajne komplikovaná skutočnosťou, že nie je možné vykonať potrebné diagnostické operácie včas. V takejto situácii je terapia predpísaná už v neskorších štádiách.

diagnostika

Neopustite takú patológiu, ako je koronárna choroba srdca. Symptómy opísané v tomto článku by mali byť upozornené a mali by sa stať príležitosťou pre každého konzultovať s odborníkmi.

Na recepcii lekár najprv zbiera úplnú históriu pacienta. Môže sa spýtať niekoľkých vysvetľujúcich otázok (keď sa objavili bolesti, ich povaha a približná lokalizácia, či existujú podobné patológie medzi najbližšími príbuznými atď.). Diagnostické vyšetrenie je povinné, ktoré zahŕňa nasledujúce postupy:

 • Elektrokardiografia (umožňuje zistiť odchýlky od normálneho fungovania myokardu).
 • Multispirálny CT.
 • Denné sledovanie EKG v Holteri (znamená registráciu EKG v priebehu dňa na identifikáciu jednorazových kardiálnych abnormalít).
 • Echokardiografia (umožňuje určiť veľkosť srdcového svalu, stav vnútorných dutín, posúdenie akustického šumu).
 • Stresová echokardiografia (diagnostika pomocou dávkovaného cvičenia).
 • Ergometria bicyklov.

Aby sa konečne určili príčiny srdcových ochorení ischemickej povahy, môže sa navyše požadovať štúdia hladiny cholesterolu, triglyceridov, lipoproteínov, krvného cukru.

Aká by mala byť terapia?

Taktika riešenia rôznych klinických foriem choroby má svoje vlastné charakteristiky. Je však potrebné identifikovať hlavné smery, ktoré sa aktívne používajú v modernej medicíne:

 • Nežiaduce liečenie.
 • Terapia s použitím liekov.
 • Vykonávanie chirurgie bypassu koronárnej artérie.
 • Pomoc endovaskulárnych techník (koronárna angioplastika).

Nežiaduce liečba zahŕňa korekciu životného štýlu a výživy. Pri akýchkoľvek prejavoch CHD sa ukazuje prísne obmedzenie bežného spôsobu činnosti, pretože počas cvičenia sa často pozoruje nárast potreby kyslíka myokardu. Jej nespokojnosť spravidla vyvoláva koronárnu chorobu srdca tejto povahy. Preto je v každej klinickej forme CHD aktivita pacienta obmedzená, ale počas rehabilitačného obdobia sa postupne rozširuje.

Diéta pre chorobu zahŕňa obmedzenie spotreby vody a soli, aby sa znížil tlak na srdcový sval. Ak je príčinou patológie obezita alebo príčina aterosklerotického ochorenia srdca, odporúča sa nízkotučná strava. Je potrebné obmedziť spotrebu nasledujúcich produktov: bravčové mäso, tučné mäso, údené mäso, pečenie, čokoláda, pečenie. Ak chcete zachovať normálnu hmotnosť, je dôležité neustále sledovať rovnováhu spotrebovanej a spotrebovanej energie.

Liečba je založená na užívaní nasledujúcich skupín liekov:

 • Protidoštičkové lieky ("Aspirín", "Trombopol", "Clopidogrel"). Tieto prostriedky sú zodpovedné za znižovanie zrážanlivosti krvi.
 • Antiischemické lieky ("Betolok", "Metocard", "Coronal").
 • ACE inhibítory na zníženie krvného tlaku ("Enalapril", "Captopril").
 • Hypocholesterolemické lieky, ktoré sú zodpovedné za zníženie hladín cholesterolu (Lovastatín, Rosuvastatín).

Niektorým pacientom sú navyše predpísané diuretiká ("furosemid") a antiarytmiká ("amiodarón"). Niekedy ani kompetentná farmakoterapia nepomáha v boji proti takým patologickým ochoreniam, ako je koronárna choroba srdca. Liečba chirurgickým zákrokom je tou správnou cestou v tejto situácii.

Spravidla sa odporúča operácia bypassu koronárnej artérie. Takáto operácia sa používa na zabezpečenie srdca kyslíkom a obnovenie jeho normálneho fungovania. Vlastné krvné cievy pacienta sa používajú ako nová cesta prietoku krvi, ktorá sa presúva priamo do srdca a potom sa šiť. Táto operácia uvoľňuje pacienta z možných záchvatov angíny, znižuje riziko náhlej srdcovej smrti a rozvoja infarktu.

Koronárna angioplastika sa vzťahuje na minimálne invazívne techniky. Počas tejto operácie je v zúženej nádobe inštalovaný špeciálny skeletový stent, ktorý udržuje lumen cievy dostatočný na normálny prietok krvi.

Ďalšie liečebné postupy

 • Hirudotherapy. Táto metóda liečby je založená na použití protidoštičkových vlastností slinných pijavíc. V súčasnosti sa tento prístup v našej krajine používa veľmi zriedkavo a len na žiadosť samotných pacientov. Jediným pozitívnym výsledkom hirudoterapie je prevencia krvných zrazenín.
 • Použitie kmeňových buniek. Predpokladá sa, že po zavedení kmeňových buniek do tela sa rozlišujú na chýbajúce zložky myokardu. Kmeňové bunky sa v tejto schopnosti líšia, ale môžu byť transformované do iných buniek v tele. Napriek pozitívnym výsledkom tejto metódy liečby sa dnes v praxi nepoužíva. V mnohých krajinách je táto technika experimentálna a nie je zahrnutá do prijatých štandardov starostlivosti o pacientov s ochorením koronárnych artérií.

Možné komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou rôznych foriem ischemickej choroby srdca je výskyt útoku akútneho zlyhania, ktorý často vedie k smrti.

V tomto stave dochádza k smrti okamžite alebo do šiestich hodín po okamžitom nástupe bolestivého záchvatu. Podľa odborníkov je 70% úmrtí spôsobených touto komplikáciou za prítomnosti predisponujúcich faktorov (príjem alkoholu, srdcová arytmia, hypertrofia myokardu).

Rizikovou skupinou sú aj pacienti, ktorí s takou diagnózou nedostávajú kompetentnú liečbu.

Medzi iné, menej nebezpečné komplikácie IHD patrí: infarkt myokardu (v 60% prípadov predchádza problém iná patológia nazývaná angína), srdcové zlyhanie.

Ako zabrániť vzniku ochorenia?

Čo by malo byť prevencia? Väčšina ochorení srdca je spôsobená podvýživou. Preto odborníci dôrazne odporúčajú, aby najprv úplne prehodnotili svoju bežnú diétu. Mala by byť čo najviac vyvážená a pozostávať výlučne z "zdravých" výrobkov. Z potravy by sa mali vylúčiť zdroje potravín cholesterolu a nasýtených tukov (masné mäso, klobásy, masť, knedle, majonéza). Čerstvé ovocie, zelenina, byliny, morské plody, orechy, huby, obilniny, strukoviny sú súčasťou správnej výživy. Sú bezpečné pre pacientov s primárnymi príznakmi ochorenia koronárnych artérií.

Ľudské srdce je pomerne zložitý orgán, ktorý si vyžaduje primeranú pozornosť. Ako viete, jeho práca je značne narušená, ak má človek nadváhu. Preto, aby sa zabránilo rozvoju CHD, odporúčame udržiavať telesnú hmotnosť pod neustálou kontrolou. Mali by ste pravidelne zorganizovať dni pôstu a sledovať príjem kalórií.

Lekári bez výnimky informujú o pravidelnej fyzickej aktivite. Nie je potrebné navštevovať telocvičňu denne alebo začať vykonávať seriózne športy. Turistika, jóga, terapeutické cvičenia - takéto jednoduché aktivity môžu výrazne zlepšiť zdravie a predchádzať koronárnym ochoreniam srdca. Prevencia chorôb tiež znamená zníženie stresu a úplné odmietnutie zlých návykov. Ako je známe, práve to prispieva nielen k rozvoju IHD, ale tiež výrazne komplikuje kvalitu života človeka a jeho bezprostredného prostredia. Čo sa týka stresu, je veľmi ťažké sa tomu vyhnúť v každodennom živote. V takejto situácii odborníci odporúčajú zmeniť svoj postoj k všetkému, čo sa deje, a začať robiť dychové cvičenia.

záver

V tomto článku sme čo najpodrobnejšie povedali, čo je koronárna choroba srdca. Príznaky, liečba a príčiny tejto patológie by sa nemali prehliadať, pretože sú všetky navzájom prepojené. Včasný prístup k lekárovi a úplné dodržiavanie všetkých jeho odporúčaní umožňujú kontrolovať koronárnu artériovú chorobu, ako aj zabrániť výskytu rôznych druhov komplikácií. Ťa žehnaj!

Ischemická choroba srdca

Koronárna choroba srdca (CHD) je organické a funkčné poškodenie myokardu spôsobené nedostatkom alebo zastavením prívodu krvi do srdcového svalu (ischémia). IHD sa môže prejaviť ako akútne (infarkt myokardu, zástava srdca) a chronické (angina pectoris, postinfrakčná kardiosekróza, srdcové zlyhanie). Klinické príznaky ochorenia koronárnych artérií sa určujú špecifickou formou ochorenia. IHD je najčastejšou príčinou náhlej smrti na svete, vrátane ľudí v produktívnom veku.

Ischemická choroba srdca

Koronárne ochorenie srdca je vážnym problémom modernej kardiológie a medicíny vo všeobecnosti. V Rusku sa každoročne každoročne zaznamenáva asi 700 tisíc úmrtí spôsobených rôznymi formami IHD, miera úmrtí z IHD je približne 70%. Choroba koronárnej artérie pravdepodobne postihuje mužov v aktívnom veku (55 až 64 rokov), čo vedie k invalidite alebo náhlej smrti.

V srdci vývoja ischemickej choroby srdca je nerovnováha medzi potrebou srdcového svalu v zásobovaní krvou a skutočným prietokom koronárneho krvného obehu. Táto nerovnováha sa môže vyvinúť v dôsledku prudko zvýšenej potreby myokardu v krvi, ale jeho nedostatočnej realizácie alebo zvyčajnej potreby, ale prudkého poklesu koronárnej cirkulácie. Nedostatok prívodu krvi do myokardu je obzvlášť výrazný v prípadoch, keď je znížený koronárny prietok krvi a dramaticky sa zvyšuje potreba srdcového svalu. Nedostatočný prívod krvi do tkanív srdca, ich hladovanie kyslíkom sa prejavuje rôznymi formami koronárnych ochorení srdca. Skupina CHD zahŕňa akútne sa rozvíjajúce a chronicky sa vyskytujúce stavy myokardiálnej ischémie, nasledované jej následnými zmenami: dystrofia, nekróza, skleróza. Tieto kardiologické podmienky sa považujú aj za nezávislé nosologické jednotky.

Príčiny a rizikové faktory koronárnej choroby srdca

Prevažná väčšina (97 až 98%) klinických prípadov ochorenia koronárnej artérie je spôsobená aterosklerózou koronárnych artérií s rôznou závažnosťou: od mierneho zúženia lumenu aterosklerotického plaku k dokončeniu cievnej oklúzie. Pri 75% koronárnej stenóze srdcové svalové bunky reagujú na nedostatok kyslíka a pacienti vyvolajú angínu.

Inými príčinami ochorenia koronárnej artérie sú tromboembolizmus alebo spazmus koronárnych artérií, ktoré sa obvykle vyvíjajú na pozadí existujúcej aterosklerotickej lézie. Kardiospazmus zhoršuje obštrukciu koronárnych ciev a spôsobuje prejavy koronárnej choroby srdca.

Faktory prispievajúce k výskytu CHD zahŕňajú:

Prispieva k rozvoju aterosklerózy a zvyšuje riziko koronárnej choroby srdca o 2-5 krát. Najnebezpečnejšie z hľadiska rizika ischemickej choroby srdca sú hyperlipidémia typu IIa, IIb, III, IV, ako aj zníženie obsahu alfa-lipoproteínov.

Hypertenzia zvyšuje pravdepodobnosť výskytu CHD 2 až 6 krát. U pacientov so systolickým krvným tlakom = 180 mm Hg. Art. a vyššia ischemická choroba srdca sa vyskytuje až 8-krát častejšie ako u hypotenzných ľudí a ľudí s normálnymi hladinami krvného tlaku.

Podľa rôznych údajov fajčenie cigariet zvyšuje výskyt ochorenia koronárnych artérií o 1,5 - 6 krát. Úmrtnosť na koronárnu chorobu srdca u mužov vo veku 35-64 rokov, ktorá fajčí 20-30 cigariet denne, je 2 krát vyššia ako u nefajčiarov rovnakej vekovej kategórie.

Fyzicky neaktívni ľudia sú vystavení riziku vzniku ochorenia koronárnych artérií 3 krát viac ako tí, ktorí vedú aktívny životný štýl. Pri kombinovanej hypodynamii s nadváhou sa toto riziko výrazne zvyšuje.

 • zhoršená tolerancia uhľohydrátov

V prípade diabetes mellitus vrátane latentného diabetu sa riziko výskytu koronárnej choroby srdca zvyšuje o 2-4 krát.

Faktory, ktoré predstavujú hrozbu pre vývoj CHD, by mali zahŕňať aj zaťaženú dedičnosť, pohlavie mužov a starších pacientov. V kombinácii s viacerými predisponujúcimi faktormi sa mierne zvyšuje stupeň rizika vzniku koronárnej choroby srdca.

Príčiny a rýchlosť ischémie, jej trvanie a závažnosť, počiatočný stav kardiovaskulárneho systému jednotlivca určuje výskyt jednej alebo druhej formy koronárnej choroby srdca.

Klasifikácia koronárneho srdcového ochorenia

Ako pracovná klasifikácia na odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) (1979) a ESCC v Akadémii medicínskych vied ZSSR (1984) nasledujúca systematizácia foriem IHD využívajú klinickí kardiológovia:

1. Náhla koronárna smrť (alebo primárna zástava srdca) je náhly, neočakávaný stav, pravdepodobne založený na elektrickej nestabilite myokardu. Náhlou koronárnou smrťou sa rozumie okamžitá alebo smrť, ktorá sa vyskytla najneskôr 6 hodín po infarkte v prítomnosti svedkov. Priraďte náhlu koronárnu smrť s úspešnou resuscitáciou a smrťou.

2. Angina pectoris:

 • angína záťaže (zaťaženie):
 1. stabilné (s definíciou funkčnej triedy I, II, III alebo IV);
 2. nestabilná: najprv objavená, progresívna, skoro pooperačná alebo post-infarkčná angína pectoris;
 • spontánna angína (synchrónna, variantná, vasospastická, Prinzmetálna angína)

3. Bezbolestná forma ischémie myokardu.

4. Infarkt myokardu:

 • veľké ohnisko (transmurálny, Q-infarkt);
 • malý ohniskový (nie Q-infarkt);

6. Porušenie srdcového vedenia a rytmu (forma).

7. Srdcové zlyhanie (forma a fáza).

V kardiológii existuje koncept "akútneho koronárneho syndrómu", ktorý kombinuje rôzne formy koronárnych ochorení srdca: nestabilnú angínu, infarkt myokardu (s Q-vlnou a bez Q-vlny). Niekedy táto skupina zahŕňa náhlu koronárnu smrť spôsobenú koronárnou artériovou chorobou.

Symptómy koronárnej choroby srdca

Klinické prejavy ochorenia koronárnej artérie sú determinované špecifickou formou ochorenia (pozri infarkt myokardu, angína). Všeobecne platí, že ischemická choroba srdca má vlnový priebeh: obdobia stabilného normálneho zdravotného stavu sa striedajú s epizódami akútnej ischémie. Približne 1/3 pacientov, najmä s tichou ischémiou myokardu, necíti prítomnosť IHD vôbec. Progresia koronárnych ochorení srdca sa môže počas desaťročí pomaly rozvíjať; toto môže zmeniť formu ochorenia, a teda symptómy.

Bežné prejavy ochorenia koronárnych artérií zahŕňajú bolesti na hrudníku spojené s fyzickou námahou alebo stresom, bolesťami chrbta, ramenou, dolnou čeľusťou; dýchavičnosť, búšenie srdca alebo pocit prerušenia; slabosť, nevoľnosť, závrat, zakalenie vedomia a mdloby, nadmerné potenie. Často sa diagnostikuje ochorenie koronárnych artérií v štádiu vzniku chronického srdcového zlyhania s výskytom opuchu v dolných končatinách, ťažké dýchanie a nutkanie pacienta na nútenú sedenie.

Tieto symptómy koronárneho srdcového ochorenia sa zvyčajne nevyskytujú súčasne, s určitou formou ochorenia, prevaha istých prejavov ischémie.

Predzvesťou primárnej zástavy srdca u pacientov s ischemickou chorobou srdca môže byť epizodický vznik nepohodlie za hrudnou kosťou, strach zo smrti a psycho-emotívna labilita. Pri náhlej koronárnej smrti pacient stráca vedomie, zastaví dýchanie, na hlavných tepnách (femorálna, karotidová) nie je pulz, srdcové zvuky nie sú počuteľné, žiaci sa rozširujú, koža sa stáva svetlo šedivým odtieňom. Prípady primárnej zástavy srdca predstavujú až 60% úmrtí na koronárnu chorobu srdca, hlavne v predhospitalizačnej fáze.

Komplikácie koronárnej choroby srdca

Hemodynamické poruchy srdcového svalu a jeho ischemické poškodenie spôsobujú mnohé morfofunkčné zmeny, ktoré určujú tvar a prognózu ochorenia koronárnych artérií. Výsledkom myokardiálnej ischémie sú nasledujúce mechanizmy dekompenzácie:

 • nedostatok energetického metabolizmu buniek myokardu - kardiomyocyty;
 • "Ohromený" a "spánok" (alebo hibernácie) myokard - forma zhoršenej kontraktility ľavej komory u pacientov s ochorením koronárnej artérie s prechodnou povahou;
 • rozvoj difúznej aterosklerotickej a fokálnej post-infarktovej kardiostikrózy - zníženie počtu fungujúcich kardiomyocytov a rozvoj spojivového tkaniva na ich mieste;
 • porušenie systolických a diastolických funkcií myokardu;
 • porucha excitability, vedenie, automatizmus a kontraktilita myokardu.

Uvedené morfofunkčné zmeny myokardu pri ischemickej chorobe srdca vedú k rozvoju pretrvávajúceho poklesu koronárnej cirkulácie, t.j. srdcového zlyhania.

Diagnóza ischemickej choroby srdca

Diagnózu ochorenia koronárnych artérií vykonávajú kardiológovia v kardiologickej nemocnici alebo dispenzarizácii pomocou špecifických inštrumentálnych techník. Pri rozhovore s pacientom sú objasnené sťažnosti a príznaky typické pre koronárnu srdcovú chorobu. Pri vyšetrení sa určuje prítomnosť edémov, cyanózy kože, srdcových šelestov a porúch rytmu.

Laboratórne a diagnostické testy zahŕňajú štúdium špecifických enzýmov, ktoré sa zvyšujú s nestabilnou angínou a infarktom (kreatín fosfokinázy (počas prvých 4 až 8 hodín), troponín-I (7-10 dní), troponín-T (10-14 dní), aminotransferáza, laktátdehydrogenáza, myoglobín (prvý deň)). Tieto intracelulárne proteínové enzýmy pri deštrukcii kardiomyocytov sa uvoľňujú do krvi (resorpcia-nekrotický syndróm). Štúdia sa tiež uskutočňuje na úrovni celkového cholesterolu, nízkych (aterogénnych) a vysokých (anti-aterogénnych) hustotných lipoproteínov, triglyceridov, krvného cukru, ALT a AST (nešpecifické markery cytolýzy).

Najdôležitejšou metódou diagnostiky srdcových ochorení, vrátane koronárnej choroby srdca, je EKG - registrácia elektrickej aktivity srdca, ktorá umožňuje zistiť porušenie normálneho režimu funkcie srdca. Echokardiografia - metóda ultrazvuku srdca vám umožňuje vizualizovať veľkosť srdca, stav dutín a ventilov, posúdiť kontraktilitu myokardu, akustický šum. V niektorých prípadoch ochorenie koronárnych artérií so stresovou echokardiografiou - ultrazvuková diagnostika pomocou dávkového cvičenia, zaznamenávajúca ischémiu myokardu.

Pri diagnostike ischemickej choroby srdca sa široko používajú funkčné testy so záťažou. Používajú sa na identifikáciu skorých štádií ochorenia koronárnych artérií, keď je ešte stále nedostupné poruchy. Ako záťažový test sa používajú chôdza, lezenie po schodoch, zaťaženie na simulátoroch (cvičebný bicykel, bežiaci pás) spolu s EKG fixáciou srdcového výkonu. Obmedzené používanie funkčných testov v niektorých prípadoch spôsobené neschopnosťou pacientov vykonať požadované množstvo záťaže.

Denné sledovanie EKG v spoločnosti Holter zahŕňa registráciu EKG počas dňa a odhalenie opakujúcich sa abnormalít srdca. Pre štúdium sa používa prenosné zariadenie (Holter monitor), upevnené na ramene alebo v páse pacienta a odpočty, ako aj denník s vlastným pozorovaním, v ktorom pacient označuje svoje činy a zmeny v zdravotnom stave podľa hodín. Údaje získané počas monitorovacieho procesu sa spracúvajú na počítači. Monitorovanie EKG umožňuje nielen identifikovať prejavy koronárnej choroby srdca, ale aj príčiny a podmienky ich výskytu, čo je obzvlášť dôležité pri diagnostike angíny.

Extrasofageálna elektrokardiografia (CPECG) umožňuje podrobné zhodnotenie elektrickej excitability a vodivosti myokardu. Podstata metódy spočíva v vložení senzora do pažeráka a zaznamenávanie ukazovateľov srdcového výkonu, obchádzanie porúch vyvolaných kožou, podkožným tukom a rebrovou klietkou.

Vedenie koronárnej angiografie v diagnostike koronárnych ochorení srdca umožňuje kontrast myokardiálnych ciev a určenie porušenia ich priechodnosti, stupňa stenózy alebo oklúzie. Koronárna angiografia sa používa na riešenie problému srdcovej vaskulárnej chirurgie. Zavedením kontrastnej látky možné alergické javy vrátane anafylaxie.

Liečba ischemickej choroby srdca

Taktika liečby rôznych klinických foriem CHD má svoje vlastné charakteristiky. Napriek tomu je možné identifikovať hlavné smery používané na liečbu koronárnych ochorení srdca:

 • non-farmakoterapia;
 • liečebná terapia;
 • chirurgická revaskularizácia myokardu (transplantácia bypassu koronárnych artérií);
 • použitie endovaskulárnych techník (koronárna angioplastika).

Non-drug therapy zahŕňa aktivity na korekciu životného štýlu a výživy. Pri rôznych prejavoch ochorenia koronárnych artérií sa zistilo obmedzenie spôsobu činnosti, pretože počas cvičenia sa zvyšuje zásobovanie krvou myokardu a dopyt po kyslíku. Nespokojnosť s touto potrebou srdcového svalu v skutočnosti spôsobuje CHD prejavy. Preto v akejkoľvek forme koronárnej choroby srdca je spôsob činnosti pacienta obmedzený, po ktorom nasleduje jeho postupné rozširovanie počas rehabilitácie.

Strava pre CHD zabezpečuje obmedzenie príjmu vody a soli s jedlom, aby sa znížilo zaťaženie srdcového svalu. Nižšia tuková strava je tiež predpísaná na spomalenie progresie aterosklerózy a boja proti obezite. Nasledujúce skupiny produktov sú obmedzené a podľa možnosti vylúčené: tuky živočíšneho pôvodu (maslo, bravčové mäso, masové mäso), údené a vyprážané potraviny, rýchlo sa vstrebávajúce sacharidy (bohaté pečivo, čokoláda, koláče, sladkosti). Na udržanie normálnej hmotnosti je potrebné udržiavať rovnováhu medzi spotrebovanou a spotrebovanou energiou. Ak je potrebné znížiť hmotnosť, deficit medzi spotrebovanými a spotrebovanými energetickými rezervami by mal byť minimálne 300 kC denne, berúc do úvahy, že osoba trápi približne 2 000 až 2 500 kC za deň normálnou telesnou aktivitou.

Liečba chorôb koronárnych artérií je predpísaná vzorcom "A-B-C": antiagregačnými činidlami, beta-blokátormi a liečivami znižujúcimi hladinu cholesterolu. Pri absencii kontraindikácií je možné predpísať nitráty, diuretiká, antiarytmiká atď. Nedostatok účinku prebiehajúcej farmakoterapie na koronárne ochorenie srdca a hrozbu infarktu myokardu je indikáciou pre poradenstvo srdcového chirurga na vyriešenie problému chirurgickej liečby.

Chirurgická revaskularizácia myokardu (CABG) sa používa na obnovenie prívodu krvi do ischemickej oblasti (revaskularizácia) s rezistenciou na prebiehajúcu farmakologickú liečbu (napríklad so stabilnou angínou III a IV FC). Podstatou CABG je uloženie autovlasnej anastomózy medzi aortou a postihnutou artériou srdca pod oblasť jej zúženia alebo oklúzie. Toto vytvára obtokové cievne lôžko, ktoré dodáva krv do miesta myokardiálnej ischémie. CABG chirurgia môže byť vykonaná pomocou kardiopulmonárneho bypassu alebo na pracovnom srdci. Perkutánna transluminálna koronárna angioplastika (PTCA) je minimálne invazívny chirurgický zákrok pre "expanziu" balónovej stenózy do stenóznej cievy s následnou implantáciou skeletového stentu, ktorý udržiava lumen cievy dostatočný na tok krvi.

Prognóza a prevencia koronárnej choroby srdca

Definícia prognózy pre CHD závisí od vzájomného vzťahu rôznych faktorov. Tak nepriaznivo ovplyvňuje prognózu kombinácie koronárnej choroby srdca a arteriálnej hypertenzie, závažných porúch metabolizmu lipidov a cukrovky. Liečba môže iba spomaliť ustálený vývoj ochorenia koronárnych artérií, ale zastaviť jej vývoj.

Najefektívnejšou prevenciou koronárnej choroby srdca je zníženie nepriaznivých účinkov ohrozenia: odstránenie alkoholu a tabaku, psycho-emocionálne preťaženie, udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti, fyzická aktivita, kontrola krvného tlaku, zdravá výživa.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Protrombinový index: norma a odchýlky

V tele každej osoby sa neustále pohybuje krv. Plavidlá majú celkovú dĺžku tisícov kilometrov a veľkú celkovú plochu vnútornej steny.Muži majú vo svojom tele viac ako päť litrov krvi, zatiaľ čo ženy majú o niečo menej.

Hypertrofia srdca ľavej komory: čo to je, príznaky, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo sa deje v patológii hypertrofie ľavej komory (krátky LVH), prečo sa vyskytuje. Moderné metódy diagnostiky a liečby.

Prečo krváca z očí?

Pravdepodobne sa niekto už musel vysporiadať s takým nepríjemným javom, ako je krv z očí. Obraz je však nepríjemný a to sa stáva v živote. A to sa deje v dôsledku zlyhaní krvného obehu a integrity cievnych stien.

Čo je tymolový test

Na správne posúdenie stavu a fungovania systémov vnútorných orgánov lekári odporúčajú biochemický krvný test. Najčastejšie je potrebné uchýliť sa k jeho pomoci, ak máte podozrenie na patológiu obličiek, pečene alebo v dôsledku porušenia metabolizmu soli.

Sami lekári

Tradičné metódy liečby atď. O zdravom životnom štýleAko zvýšiť pružnosť krvných cievAko zvýšiť pružnosť krvných ciev. Tipy tradičnej medicíny, zmeny životného štýlu.Stav a fungovanie cievneho systému má priamy vplyv na činnosť jednotlivých systémov a orgánov osoby, ako aj na celkový blahobyt ako celok.

Symptómy a liečba oklúzie chodidiel

Akútne poškodenie prietoku krvi súvisiace so zúžením alebo úplným zablokovaním krvných ciev sa nazýva oklúzia. Vyskytuje sa ako príznak špecifickej choroby a spôsobuje patologické zmeny v blízkych tkanivách a orgánoch.