Aterosklerotické plaky uložené na cievach srdca narušujú prácu nielen samotného srdca, ale aj celého obehového systému. Zúžia lúmen krvných ciev, čo vedie k prekážke voľného pohybu krvi. Pomáha obnoviť normálnu krvnú cirkuláciu stentingu srdcových ciev je moderná lekárska technológia, ktorá vám umožňuje rozšíriť lumen bez operácie, čo je ťažké vo všetkých ohľadoch.

Čo je vaskulárne stentovanie?

Stentovanie je rozšírenie postihnutých ciev srdca na normálny priemer, ktoré sa vykonáva pomocou stentu - tenkej bunkovej trubice, ktorá sa nafúkne špeciálnym balónom vo vnútri chorého ciev.

Balónik tlačí aterosklerotickú platňu, akoby ju "utesnil" proti stene cievy a tým uvoľnil lúmen. Krv začína cirkulovať normálne a pacient sa trvale zbaví úderov a nebezpečenstva vzniku infarktu.

Indikácie pre stentovanie

V skutočnosti existuje len jedna indikácia: diagnostikovaná na základe pacientových sťažností a vyšetrených údajov, zúženie stien koronárnych ciev srdca v dôsledku aterosklerózy.

Kontraindikácie stentovania srdcových ciev

Jednou z najvýznamnejších výhod stentovania ciev srdca je absencia bezpodmienečných (absolútnych) kontraindikácií pre jeho realizáciu. Výnimkou je možno iba zlyhanie pacienta.

Vyzerá to ako stent

Avšak relatívne kontraindikácie stále existujú, ale odborníci vždy berú do úvahy závažnosť súvisiacich patologických stavov a prijímajú všetky opatrenia na minimalizáciu ich vplyvu na výsledok operácie stentovania.

Relatívne kontraindikácie pre stentovanie plavidiel zahŕňajú:

 • Rôzne typy zlyhania orgánov (obličkové, respiračné)
 • Choroby ovplyvňujúce zrážanie krvi (koagulopatia rôzneho pôvodu)
 • Alergia na prípravky z jódu

V každom z týchto prípadov sa uskutočňuje prípravná terapia, ktorej účelom je znížiť riziko komplikácií z chorých orgánov a systémov.

Výhody stentovania nad inými typmi operácií

Hlavné metódy expanzie ciev ovplyvnených aterosklerózou sú posunovanie a stentovanie.

Posunovanie je operácia zahŕňajúca hrudný rez, po ktorom nasleduje šitie a dlhá rehabilitácia.

Stentovanie srdcových ciev nemá tieto nedostatky, pretože takáto operácia:

 • Nízka traumatické
 • Nevyžaduje anestéziu (prebieha pri lokálnej anestézii)
 • Nezahŕňa dlhodobé pooperačné zotavenie pacienta.

Avšak so všetkými zjavnými výhodami spôsobu stentovania, odborníci v niektorých prípadoch stále robia voľbu nie v jeho prospech, ktorý by sa venoval by-passovej chirurgii. Tu je všetko individuálne a závisí od stavu pacienta, závažnosti a oblasti cievnej lézie s aterosklerotickými plakmi.

Skúmanie a diagnostika

Predoperačné vyšetrenie a diagnostika zahŕňa zhromažďovanie údajov z klinických testov a diagnostiku hardvéru. Pacienti absolvujú kompletný krvný obraz a biochemický test, rovnako ako prejsť:

 • RTG hrudníka
 • elektrokardiogram
 • Koronárna angiografia

Tento postup by sa mal prerokovať osobitne. Koronárna angiografia pre stenózu (zúženie) srdcových ciev je najinformatívnejšou metódou diagnostiky ochorenia koronárnych artérií, ktorá umožňuje presne určiť nielen polohu zúženia cievy, ale aj povahu a stupeň zúženosti.

Za prítomnosti chronických ochorení iných orgánov sa vymenuje dodatočné vyšetrenie.

Príprava na operáciu

Operácia stentovania sa vykonáva na prázdny žalúdok, takže požívanie potravy sa zastaví niekoľko hodín predtým. Tri dni pred operáciou sa pacientom ponúka klopidogrel, liek, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Trval to celú dobu.

Ak sa miesto vpichu stentu vyberie na nohe (čo sa najčastejšie robí), oblasť svalov sa pred operáciou oholí, pretože všetky manipulácie sa vykonajú na mieste femorálnej artérie.

Ako sa vykonáva stentovanie

Po injekcii anestetika sa urobí prepichnutie na nohe alebo rameni, cez ktoré sa zavedie zavádzacie zariadenie - plastová trubica. Slúži na predstavenie všetkých ostatných potrebných nástrojov.

Katéter, dlhá trubica, sa zavádza cez zavádzač do poškodenej nádoby. Do koronárnej artérie sa vloží katéter a potom sa cez ne zavedie stent s deflovaným balónom.

Pod tlakom kontrastnej látky vstreknutej do balónika sa balónik nafúkne a rozširuje lúmen cievy. Stent zostáva navždy v cieve.

Trvanie operácie závisí od závažnosti a stupňa vaskulárnej lézie a môže trvať niekoľko hodín.

Operácia sa vykonáva s povinnou rádiologickou kontrolou, ktorá umožňuje presné určenie polohy stentu pomocou balónika.

Aké sú stenty

Bežný stent je tenká kovová rúrka vložená do dutiny cievy a náchylná na "rast" do tkaniva po určitej dobe. Vďaka tejto funkcii odborníci vytvorili stenty s vylučovaním liekov. Zabraňuje vniknutiu trubice, výrazne zvyšuje životnosť stentu a zlepšuje dĺžku života pacienta.

Nedávno sa však objavili rozpúšťacie stenty, ktoré postupne zmiznú v priebehu dvoch rokov. Sú navrhnuté tak, aby zabránili narušeniu prirodzených oscilácií krvných ciev počas kontrakcie srdcového svalu, ako aj eliminovali rušenie počas ďalšej operácie bypassu.

komplikácie

Napriek svojej minimálnej invazívnosti môže byť stentovanie sprevádzané komplikáciami rôznej závažnosti. Sú s najväčšou pravdepodobnosťou u diabetických pacientov, ako aj u tých, ktorí majú ochorenie obličiek a koagulopatiu, poruchu krvácania. Takíto pacienti sú bezprostredne po operácii umiestnení do IT komôr a sú zvlášť kontrolovaní odborníkmi, pokiaľ existuje hrozba.

Najčastejšie komplikácie stentovania srdcových ciev:

 • Krvácanie kvôli poškodeniu stien krvných ciev
 • Hematómy v mieste zavedenia katétra
 • Uzavretie ovládanej nádoby

Najzávažnejšie nebezpečenstvo pre život pacienta je však trombóza stentu. Táto komplikácia sa môže objaviť v ktoromkoľvek z pooperačných štádií a je charakterizovaná náhlou bolesťou. Ak neprijmete opatrenia včas, je možný infarkt myokardu.

Život po stentovaní

Žiadna z existujúcich metód expanzie ciev poškodených aterosklerózou v medicíne nemožno považovať za ideálny spôsob, ako sa navždy zbaviť koronárnej choroby srdca. Problémom je, že aterosklerotické pláty môžu zablokovať lúmen v iných cievach, pretože ateroskleróza často pokračuje v pokročení.

V pooperačnom období sa pacientom, ktorí podstúpili cievne stentovanie, poskytne niekoľko dní odpočinok na lôžku s obmedzením pohyblivosti končatín, kde bola operácia vykonaná. Zvyčajne toto obdobie trvá dva až tri dni, po uplynutí ktorého sa pacient odoberie z oddelenia.

Ďalšia pohoda pacientov závisí vo veľkej miere od prísneho dodržiavania lekárskych predpisov týkajúcich sa výživy, cvičenia a užívania potrebných liekov.

Prípravy sa odporúčajú individuálne v závislosti od sprievodných ochorení, ale existuje jeden prostriedok, ktorý je predpísaný pre všetkých. Toto je klopidogrel. Zriedi krv a vytvára prekážku tvorby krvných zrazenín vo vnútri stentu.

Prijatie klopidogrelu je povinné a trvanie jeho vymenovania je od šiestich mesiacov do dvoch rokov.

Na spomalenie progresie vaskulárnej aterosklerózy sa majú pacienti úplne vzdať zlých návykov a dodržiavať špeciálnu diétu až do konca života pod pravidelnou kontrolou hladiny cholesterolu - látky, z ktorej sa tvoria aterosklerotické plaky.

Odporúča sa úplne odmietnuť alebo znížiť na minimum spotrebu mastných, vyprážaných, údených a koreninových jedál, alkoholu, mastných omáčok, vdolkov, rýchleho občerstvenia.

Stenting je minimálne invazívna a jemná operácia, ktorá vám umožňuje rýchlo a trvalo obnoviť krvný obeh v cievnych srdciach, ale jeho účinnosť do značnej miery závisí od budúceho správania pacienta: zmiernenie, presnosť a prísne dodržiavanie lekárskych odporúčaní zaručia vysokú kvalitu života v budúcnosti.

Odporúčame, aby ste si prečítali materiál o príčinách aterosklerózy.

Srdcové stentovanie: popis operácie, jej výhody, rehabilitácia

Z tohto článku sa dozviete, aký druh chirurgie je - stenting srdcových ciev, prečo sa považuje za jednu z najlepších metód liečby rôznych foriem koronárnych ochorení, najmä jej implementácie.

Stenting ischemickú - je minimálne invazívne (jemný) Endovaskulárny (intravaskulárnej) prevádzka na tepien zásobujúcich srdce, ktorá je pre zvýšenie svojej zúženej a okludovány časti montážou do priesvitu cievneho stentu.

Takéto chirurgické zákroky sú vykonávané endovaskulárnymi chirurgmi, srdcovými chirurgmi a cévnymi chirurgmi v špecializovaných centrách endovaskulárnej kardiálnej chirurgie.

Opis operácie

Ateroskleróza koronárnych tepien, ktoré sa prejavuje vo vytvorení lumenu cievy cholesterolu plakety - typický kauzálny mechanizmus ischemickej choroby srdca Tieto doštičky vyzerajú ako výstupky a hrbole, v ktorom je zápal, zjazvenie, zničenie vnútornej vrstvy z nádoby a krvných zrazenín. Takéto patologické zmeny znižujú vaskulárny lumen, čiastočne alebo úplne upchávajú artériu, čím znižujú tok krvi do myokardu. Hrozí mu ischémia (hladomor v kyslíku) alebo srdcový záchvat (nekróza).

Význam stenting ciev srdca je obnoviť priesvit vencovitých tepien v teréne zúženie by aterosklerotických plátov sa špeciálnymi plnidlami - koronárnych stentov. Tak je možné spoľahlivo a úplne obnoviť normálny krvný obeh v srdci.

Stentovanie nezmierňuje aterosklerózu, ale len na určitý čas (niekoľko rokov) eliminuje jeho prejavy, symptómy a negatívne dôsledky koronárnej choroby.

Vlastnosti techniky koronárneho stentovania:

 1. Táto endovaskulárna chirurgia - všetky manipulácie sa vykonávajú výhradne v lúmenoch krvných ciev, bez incízie kože a ich integrity v postihnutých oblastiach.
 2. Lumen okludovanej tepny sa obnoví nie odstránením aterosklerotického plaku, ale použitím stentu - tenkej kovovej cievnej protézy vo forme sieťoviny.
 3. Úloha stentu, vloženého do zúženej oblasti tepny, je stlačiť aterosklerotické pláty do steny cievy a oddeliť ich. Táto akcia vám umožňuje rozšíriť lúmen a samotný stent je taký silný, že pôsobí ako kostra, ktorá ho drží pevne.
 4. Počas jednej operácie sa môže podľa potreby nainštalovať toľko stentov v závislosti od počtu zúžených oblastí (od jedného do troch alebo štyroch).
 5. Vykonávanie stentovania vyžaduje zavedenie rádioaktívnych látok (prípravkov) do pacienta, ktoré sú naplnené koronárnymi cievami. Vysoko presné röntgenové zariadenie sa používa na záznam svojich snímok, ako aj na sledovanie kontrastu.

Viac informácií o stentoch

Stent, inštalovaný v lúmeni zúženej koronárnej artérie, by mal byť spoľahlivý vnútorný rám, ktorý neumožní, aby sa plavidlo zúžilo. Ale takéto požiadavky pre neho nie sú jediné.

Akýkoľvek implantát zavedený do tela je cudzorodým tkanivom. Preto je ťažké vyhnúť sa reakcii odmietnutia. Moderné koronárne stenty sú však dobre premyslené a navrhnuté tak, aby prakticky nespôsobovali žiadne ďalšie zmeny.

Hlavné charakteristiky novej generácie stentov sú:

 • Vyrobené z kovovej zliatiny kobaltu a chrómu. Prvý poskytuje dobrú náchylnosť tkanív, druhú silu.
 • Zdá sa, že sa podobá trubici dlhej 1 cm, priemeru 2,5 až 5 mm, ktorej steny majú vzhľad mriežky.
 • Sieťová štruktúra vám umožňuje zmeniť priemer stentu z minima, ktorý je potrebný na miesto zablokovania, na maximum, ktoré je potrebné na rozšírenie zúženej oblasti.
 • Pokryté špeciálnymi látkami, ktoré blokujú zrážanie krvi. Postupne sa uvoľňujú, zabraňujú reakcii koagulačného systému a tvorbe krvných zrazenín na samotnom stentu.
Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Staršie vzorky stentov majú významné nevýhody, z ktorých hlavným je nedostatok antikoagulačného povlaku. Toto je jeden z hlavných dôvodov neúspešného stentovania kvôli upchávaniu.

Skutočné výhody metódy

Stentovanie srdcových tepien nie je jediným spôsobom obnovenia koronárneho prietoku krvi. Ak by to tak bolo, problém koronárnej choroby by už bol vyriešený. Existujú však výhody, ktoré umožňujú, aby stentovanie bolo považované za skutočne účinnú a bezpečnú liečbu.

Konkurenčné techniky s ním - chirurgia bypassu koronárnej artérie a farmakoterapia. Každá z týchto metód má určité výhody a nevýhody. Žiadna z nich by sa nemala používať podľa princípu šablóny, ale individuálne v porovnaní s priebehom ochorenia u konkrétneho pacienta.

Princíp koronárneho bypassu

V tabuľke sú uvedené porovnávacie charakteristiky chirurgických techník s cieľom zdôrazniť skutočné výhody koronárneho stentovania.

Kardiovaskulárne stentovanie - popis, príprava na chirurgickú operáciu, rehabilitáciu

Ľudské telo funguje vďaka plynulému fungovaniu srdca. Nastal čas a toto telo už nemôže plne vykonávať svoje funkcie. V takejto situácii je potrebné hľadať pomoc od špecialistov na určenie príčin patológií a predpisovania liečby.

Čo je stenting srdcových ciev? Kto potrebuje operáciu? Aké sú štádiá a možné komplikácie? Všetky tieto otázky sa na odpoveď naučíte čítaním nášho článku.

Srdcové stentovanie - charakteristika

Ateroskleróza, zúženie koronárnych artérií, je najčastejšou chorobou v modernom svete. Aterosklerotické pláty upchávajú krvné cievy a neumožňujú dostatočné množstvo krvi do srdca. Dôsledkom takejto blokády je hladovanie kyslíka myokardu (ischémia) a vznik srdcového infarktu.

Kardiovaskulárne stentovanie je chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva na rozšírenie lúmenu cievy a zabezpečenie normálneho prietoku krvi. Postup sa začal používať už dávno, ale už sa osvedčil a je dnes jednou z najbežnejších kardiologických operácií.

Najčastejšou príčinou bolesti za sternom, najmä počas cvičenia, je prítomnosť zúženia (stenóz) v srdcových tepnách (koronárnych artériách). Čím je konstrikcia väčšia, tým častejšie môže dôjsť k bolesti. V konečnom dôsledku sa tepna môže úplne uzavrieť (oklúziou), čo vedie k vzniku infarktu myokardu.

Aby sa diagnostikovala koronárna choroba srdca, mala by sa vykonať séria vyšetrení, z ktorých najpresnejší je koronárna angiografia. V závislosti od závažnosti cievnych zmien srdca sa navrhne optimálna metóda liečby.

Najmodernejšou a účinnou liečbou stenóznych lézií koronárnych artérií a akútneho infarktu myokardu je predovšetkým balónová angioplastika a stentovanie artérií krku. Postup balónikovej angioplastiky sa môže uskutočňovať súčasne s koronárnou angiografiou a po nejakom, nie príliš dlhom čase.

V niektorých prípadoch sa podľa koronárnej angiografie (prítomnosť viacerých stenóz koronárnych artérií) a keď nie je možné vykonať angioplastiku, sa odporúča operácia bypassu koronárnej artérie.

Predbežná príprava na operáciu

Pred chirurgickým zákrokom sa pacient vyšetruje štandardne v súlade s normami predoperačnej prípravy. Ak sa zistí prítomnosť akéhokoľvek sprievodného ochorenia, lekár môže nariadiť ďalšie vyšetrenie.

V stanovenom čase pred plánovanou operáciou by osoba mala ísť bez jedla, a preto je zrušený príjem predpísaných liekov, ktoré opravia cukrovku.

Zvyšné lieky - podľa uváženia lekára. Okrem stentu je pred stentovaním predpísaný stent (klopidogrel), ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

Hoci jeho vymenovanie je preukázané 72 hodín pred operáciou, nie je vylúčená možnosť jeho významnej dávky tesne pred stentovaním. Táto možnosť je nežiaduca, pretože jej účinky môžu byť niektoré žalúdočné komplikácie.

Stentovanie sa môže uskutočniť v núdzi alebo plánovaným spôsobom. Pri núdzovej operácii najskôr vykonajte koronárnu angiografiu (CAG), ktorej výsledky okamžite rozhodnú o zavedení stentu do ciev.

Predoperačná príprava sa v tomto prípade zníži na zavedenie protidoštičkových látok a antikoagulancií do tela pacienta - lieky, ktoré zabraňujú zvýšeniu zrážanlivosti krvi (aby sa zabránilo vzniku krvných zrazenín). Spravidla sa používa heparín alebo klopidogrel (warfarín, xarelto atď.).

Svetlo večerné jedlo je povolené večer pred operáciou. Je pravdepodobné, že bude potrebné zrušiť niektoré kardiologické lieky, ale len podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Raňajky pred operáciou nie sú povolené.

Aké testy je potrebné vykonať pred stentovaním?

Predtým, ako pacient dostane odporúčanie na stentovanie, musí podstúpiť sériu diagnostických štúdií. Tieto štúdie poskytnú lekárovi predstavu o všeobecnom zdravotnom stave a pomôžu identifikovať skryté patológie srdca a krvných ciev, ktoré z nejakého dôvodu neboli okamžite zistené.

Povinné štúdie zahŕňajú:

 • všeobecné a biochemické krvné testy vrátane testovania na hepatitídu, HIV a syfilis;
 • koagulogram (analýza prináša predstavu o procesoch koagulácie a pomáha identifikovať ich porušovanie);
 • EKG;
 • Ultrazvukové vyšetrenie horných alebo dolných končatín pomocou Dopplera (podľa toho, ktorý prístup je zvolený);
 • rozbor moču.

Na základe výsledkov sa vyvodzujú závery o všeobecnom zdravotnom stave pacienta a predpokladajú sa možné komplikácie chirurgického zákroku.

Indikácie pre stentovanie

Hlavnou indikáciou stentovania je koronárna choroba srdca. Tento postup sa však nevykonáva pre všetkých pacientov s touto diagnózou. Manipulácia sa vykonáva v nasledujúcich prípadoch:

 • lieková terapia účinne neodstráni symptómy koronárnej choroby srdca;
 • koronárna angiografia potvrdila schopnosť inštalovať stent a účinnosť manipulácie (zúženie je obmedzené v oblasti, ľavá koronárna artéria nie je ovplyvnená, distálna tepna je najjemnejšia).
 • Pacient s angínou pektoris je potrebný na udržanie fyzickej aktivity;
 • bola diagnostikovaná ťažká angína pectoris, sprevádzaná silnou bolesťou za hrudnou kosťou, stav pacienta bol považovaný za predinfarkt;
 • skoršie obdobie infarktu myokardu (čím skôr, tým lepšie), ak má nemocnica vybavenie na zákrok;
 • rehabilitačné obdobie po infarkte myokardu, bez ohľadu na stupeň rehabilitácie (skôr pacientovi je inštalovaný stent, ktorý obnovuje kyslík myokardu, tým lepšie);
 • restenóza na pozadí už vykonanej angioplastiky srdcových ciev.

kontraindikácie

Napriek vysokej bezpečnosti intravaskulárnej chirurgie existuje niekoľko dôležitých kontraindikácií tejto metódy obnovenia prietoku krvi. Kardiológovia spravidla vylučujú stentovanie pre takéto faktory:

 • nemožnosť zavedenia stentu v dôsledku rozsiahlej lézie krvných ciev, keď po určení diagnózy nebolo stanovené presné umiestnenie blokády;
 • hemofília a nízka zrážanlivosť krvi; priemer postihnutej tepny je menší ako 2 mm;
 • alergia pacienta na kontrastné činidlo, najmä na prípravu jódu;
 • respiračné zlyhanie; patológia obličiek a pečene; akútne infekčné choroby;
 • vážny stav pacienta (nízky krvný tlak, zhoršené vedomie, šok atď.);
 • rakoviny v pokročilom štádiu.

Aké sú stenty

Stent je kostra, ktorá neumožňuje zúženie cievy. Dnes sa v medicíne môžu použiť implantáty vyrobené z rôznych materiálov na stentovanie srdcových ciev.

Najbežnejšie používané stenty sú z nehrdzavejúcej ocele alebo špeciálne lekárske zliatiny. Nevýhodou takýchto štruktúr je to, že sa často zužujú rovnakým mechanizmom ako nádoby a lekár musí nainštalovať ďalší rám nad existujúcim, čo negatívne ovplyvňuje elasticitu samotnej nádoby.

Nedávno boli použité liečebné stenty. Vďaka špeciálnemu spracovaniu sa tieto štruktúry ucpávajú oveľa pomalšie, riziko ich opätovného zúženia klesá z 30% na 5%.

Najnovšie používané biologicky rozpustné stenty sa používajú dnes. Vyrábajú sa na báze kyseliny mliečnej, zmiešanej s liekmi. Tento dizajn sa úplne rozpustí po 1,5-2 rokoch a minimalizuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Stenty sa tiež môžu líšiť v spôsobe výroby:

 • vo forme valcovej rúrky (rúrkovej);
 • krúžok pozostávajúci z jednotlivých spojov;
 • drôt vyrobený z drôtu;
 • oko, vyrobené na základe tkaných pletiv.

Etapy operácie

Po presnej diagnóze ošetrujúceho lekára je pacient pripravený na endovaskulárnu chirurgiu. Pred stentovaním srdcových ciev sa povoľuje iba večera s jedlom, nemôžete jesť ráno.

Pred plánovanou operáciou sa pacientom často podávajú injekčné lieky, ktoré zastavujú vysokú zrážanlivosť krvi. Zvyčajne, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín, ako sú napríklad warfarín, heparín atď. Po zavedení riedidiel krvi sa srdcová chirurgia správa podľa nasledujúcich krokov:

 1. Lokálna anestézia v oblasti katétra.
 2. Inštalácia zavádzacieho zariadenia je rúrka, pri ktorej sa po anestézii urobí punkcia v femorálnej alebo inginálnej tepne.
 3. Zavedenie jódového kontrastného činidla do ciev tak, aby mohol riadiť proces pomocou röntgenového zariadenia.
 4. Úvod do postihnutej stentovej nádoby s balónikom na miesto blokády pod kontrolou počítačového skenovania.
 5. Nafúknutie balónika, v ktorom sa stent otvára a tlačí aterosklerotické plaky do cievnej steny.
 6. Opakované nafúknutie balónika na normálne upevnenie stentu.
 7. Extrakcia mikrochirurgického zariadenia z plavidla.
 8. Šitie sa prekrýva.

Zvyčajne nie sú žiadne komplikácie po tejto operácii, ale niekedy môže dôjsť k menšiemu poškodeniu srdcových ciev a krvácaniu. V zriedkavých prípadoch dochádza k poškodeniu krvného obehu obličiek a mozgovej činnosti. Okrem toho, možná trombóza - zablokovanie stentu krvnými zrazeninami.

Väčšina kvalifikovaných kardiologických chirurgov vykonáva úspešné endovaskulárne operácie, po ktorých je pacient v nemocnici iba 3 až 5 dní, po ktorom je osoba prepustená. Avšak s cieľom konsolidovať výsledky a zachovať cievnu priepustnosť po mnoho rokov, mali by ste dodržiavať niektoré odporúčania:

 • Minimálne cvičenie.

Po 1 až 2 týždňoch po operácii je fyzická aktivita pre pacienta kontraindikovaná. Človek sa môže vrátiť do svojho bežného života po uplynutí 1,5 mesiaca. Zároveň by však mala byť vylúčená ťažká fyzická práca.

S cieľom rýchlo obnoviť telo lekári predpisujú procedúry cvičebnej terapie. Lekári neodporúčajú riadiť auto za prvé 2 až 3 mesiace.

Pri takýchto léziách kardiovaskulárneho systému je kategoricky nemožné konzumovať potraviny s vysokým obsahom tuku a uhľohydrátov. Slané a korenené jedlá by sa mali zlikvidovať.

V strave by mali byť iba strava mäsa, ovocie, zelenina, ryby a rastlinné tuky. Je potrebné sledovať množstvo cukru a cholesterolu v krvi.

 • Lieky.

  Táto patológia ukazuje konštantnú medikáciu. Lekári predpisujú betablokátory s častým srdcením a záchvatmi bolesti (Egilok, Anaprilin atď.). Na zníženie rizika aterosklerózy je predpísaný atorvastatín alebo atoris.

  Okrem toho je potrebné užívať antikoagulanciá: Clopidogrel, Fluvastatin, Warfarin, Plavix, Magnicor a iné. Statíny sa užívajú na normalizáciu hladín cholesterolu.

 • Survey. Niekoľko týždňov po stentovaní je potrebné urobiť EKG, podrobiť sa výskumu parametrov lipidov a krvnej zrážanlivosti. O rok neskôr sa vyžaduje koronárna angiografia.

  Možné komplikácie

  Bežné komplikácie zahŕňajú:

  • poruchy obličiek;
  • alergická na rádiopatie;
  • trombóza v oblasti stentu;
  • infarkt myokardu;
  • poškodenie stien koronárnych artérií;
  • mŕtvice;
  • porucha srdcového rytmu.

  Skupina miestnych komplikácií:

  • hematóm v mieste punkcie;
  • pulzujúci hematóm;
  • krvácanie.

  Pravdepodobnosť komplikácií sa zvyšuje:

  • pokročilý vek;
  • alergické reakcie na lieky;
  • obezita;
  • alkoholizmus;
  • fajčenie;
  • nedávny infarkt myokardu alebo pneumónia;
  • diabetes.

  Porovnanie stentingu a bypassu

  Stentovanie sa týka endovaskulárnej chirurgickej techniky, t.j. sa vykonáva perkutánne bez otvorenia hrudníka a bez potreby veľkých rezov. Posunovanie je oveľa traumatickejšie, brušnej chirurgie.

  Súčasne sa posun vzťahuje na radikálnejšie spôsoby prekonania stenózy na pozadí viacerých prekážok alebo dokonca pri úplnom prekrytí cievneho lumenu. V takýchto prípadoch často nie je možná stentácia po infarkte alebo neprináša požadovaný výsledok.

  Posun sa vykonáva v celkovej anestézii a pri operácii na stentovanie postačuje lokálna anestézia. Stentovanie sa zvyčajne používa na liečbu pacientov v mladom veku. Zatiaľ čo starší ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť predpísaného chirurgického bypassu.

  V pooperačnom období sú pacienti podstupujúci stenting nútení užívať lieky. Predovšetkým ide o zabránenie vzniku krvných zrazenín. Okrem krvných zrazenín je pravdepodobná restenóza. Posun nie je tiež ideálny: sú možné degeneratívne procesy, rozvoj aterosklerózy.

  Obdobie zotavenia je nerovnomerné. Po stentovaní pacient obvykle opustí nemocnicu počas jedného dňa. Po posunovaní je čas na zotavenie dlhší: pacient sa vyčerpá najskôr v priebehu 5 až 10 dní a rehabilitačné opatrenia vyžadujú viac času.

  Voľba špecifickej liečby sa uskutočňuje individuálne a závisí od charakteristík ochorenia a od stavu pacienta. Hlavné metódy expanzie ciev ovplyvnených aterosklerózou sú posunovanie a stentovanie.

  Posunovanie je operácia zahŕňajúca hrudný rez, po ktorom nasleduje šitie a dlhá rehabilitácia. Stentovanie srdcových ciev nemá tieto nedostatky, pretože takáto operácia:

  • Menej traumatizujúce.
  • Nevyžaduje anestéziu (prebieha pri lokálnej anestézii).
  • Nezahŕňa dlhodobé pooperačné zotavenie pacienta.

  Avšak so všetkými zjavnými výhodami spôsobu stentovania, odborníci v niektorých prípadoch stále robia voľbu nie v jeho prospech, ktorý by sa venoval by-passovej chirurgii. Tu je všetko individuálne a závisí od stavu pacienta, závažnosti a oblasti cievnej lézie s aterosklerotickými plakmi.

  Pooperačné obdobie a rehabilitácia

  Po chirurgickom zákroku, ako je stentovanie, musí byť pacient dlhšie držaný v posteli. Dotknutý lekár kontroluje výskyt možných komplikácií a pri vypúšťaní odporúča stravovanie, lieky, obmedzenia atď.

  V prvom týždni po operácii by ste mali obmedziť fyzickú námahu a nezahŕňať závažia, nemali by ste sa kúpať (iba sprchou). V tejto dobe je nežiaduce dostať sa za volantom auta a ak je práca pacienta spojená s prepravou tovaru alebo cestujúcich, nemali by ste jazdiť aspoň 6 týždňov.

  Život po stentovaní znamená dodržanie niektorých odporúčaní. Po vložení stentu začne pacientova rehabilitácia srdca. Jeho základom je strava, cvičebná terapia a pozitívny postoj.

  1. Fyzikálna terapia sa musí praktizovať takmer denne počas najmenej 30 minút.

  Pacient by sa mal zbaviť nadváhy, priniesť tvar svalov, normalizovať tlak. Druhá zmienka významne znižuje pravdepodobnosť infarktu myokardu a krvácania.

  Zníženie fyzickej námahy by nemalo byť na konci rehabilitácie.

 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať jedlo - musíte dodržiavať určitú diétu, čo nielen pomôže normalizovať hmotnosť, ale aj ovplyvniť rizikové faktory CHD a aterosklerózu.

  Diéta po stentovaní ciev srdca alebo iných ciev by mala smerovať k zníženiu ukazovateľov "zlého" cholesterolu - LDL (lipoproteíny s nízkou hustotou).

  Výživa po infarkte a stentovaní by mala podliehať nasledujúcim pravidlám:

  • Minimalizovať tuky - je potrebné vylúčiť produkty obsahujúce živočíšne tuky: tučné mäso a ryby, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, kaviár, škeble. Okrem toho by ste mali opustiť silnú kávu, čaj, kakao, čokoládu a korenie.
  • Mal by sa zvýšiť počet výrobkov s vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín.
  • Zahrňte do menu viac zeleniny, ovocia, bobúľ a obilnín - obsahujú komplexné sacharidy a vlákninu.
  • Na varenie namiesto krému používajte iba rastlinný olej.
  • Obmedzte príjem soli - maximálne 5 g denne.
  • Rozdelte jedlá na 5-6 recepcií, ktoré sa uskutočnia najneskôr tri hodiny pred spaním.
  • Denný kalorický obsah všetkých spotrebovaných výrobkov by nemal presiahnuť 2300 kcal.
 • Liečba po stentovaní je veľmi dôležitá, takže po operácii po dobu šiestich mesiacov až jedného roka pacient bude musieť užívať lieky denne.

  Angína a iné prejavy ischémie a aterosklerózy už nie sú prítomné, ale príčinou aterosklerózy zostáva aj rizikové faktory.

  Aj keď sa pacient cíti dobre, po vložení stentu by mal:

  • Užívajte liek predpísaný lekárom, aby ste predišli riziku vzniku krvných zrazenín. Toto je zvyčajne Plavix a Aspirín. To účinne zabraňuje krvným zrazeninám a upchatiu krvných ciev a v dôsledku toho znižuje riziko srdcového infarktu a zvyšuje dlhovekosť.
  • Postupujte podľa anti-cholesterolu a užívajte lieky na zníženie cholesterolu. V opačnom prípade bude pokračovať vývoj aterosklerózy, čo znamená, že sa objavia nové plaky, ktoré zúžia cievy.
  • Pri zvýšenom tlaku užívajte lieky na jeho normalizáciu - ACE inhibítory a beta-blokátory. Pomôže to znížiť riziko infarktu myokardu a mŕtvice.
  • Ak má pacient diabetes, dodržujte prísnu diétu a užívajte lieky na normalizáciu hladín cukru v krvi.
 • Mnohí pacienti majú obavy o otázku: môžu po stentovaní dostať zdravotné postihnutie? Operácia zlepšuje ľudský stav a vráti ho normálnej pracovnej kapacite.

  Preto samotné stentovanie nie je znakom zdravotného postihnutia. Ak sú však sprievodné podmienky, pacient môže byť odkázaný na ITU.

  Ako rýchlo upchatý a koľko potrebujete zmeniť stenty

  Rýchlosť zablokovania stentu do značnej miery závisí od celkového zdravotného stavu pacienta, dodržiavania odporúčaní, ktoré dostal od lekára po prepustení z nemocnice. V priemere s priaznivým priebehom sa stent upcháva za 4-5 rokov a zároveň si vyžaduje výmenu. Avšak v niektorých prípadoch je proces ucpávania stentu rýchlejší, čo sa obyčajne vysvetľuje prítomnosťou komorbidít.

  Vo väčšine prípadov sa stentovanie srdcových ciev vykonáva pomocou transfemorálneho prístupu. To znamená, že pacient nepotrebuje celkovú anestéziu, hrudník sa neotvorí a stent vstúpi do tela cez bežnú femorálnu artériu.

  V niektorých prípadoch sa stentovanie pomocou transfemorálneho prístupu ukáže ako nemožné podľa výsledkov koronaryografie. Najčastejšie sa vyskytuje, ak je pacientovi diagnostikovaný Lericheov syndróm (obštrukcia brušnej časti aorty a jej hlavných vetví).

  V tomto prípade je možné použiť transradiálny prístup, ktorý umožňuje vloženie stentu cez radiálnu artériu umiestnenú na predlaktí.

  Srdcové stentovanie je operácia, ktorá chráni pred zúžením cievy, ale významne znižuje intenzitu patologického procesu. Pacientom podstupujúcim chirurgický zákrok sa odporúča každých šesť mesiacov vykonať sériu vyšetrení, ktoré zabezpečia, že dizajn je stále schopný vykonávať svoju funkciu.

  • Ultrazvuk srdca a krvných ciev;
  • koagulácia;
  • koronárnej angiografia.

  Údaje získané ako výsledok koronárnej angiografie sa považujú za rozhodujúce. Táto štúdia umožňuje použitie kombinácie rádiografie a konstrastrovaniya určiť, ako silne upchatý stent a zhoršený prietok krvi na jeho mieste.

  Koronárna angiografia tiež umožňuje zistiť, či došlo k porušeniu prietoku krvi v iných častiach koronárnych ciev.

  S akými chorobami sa zariadenie rýchlo zhoršuje

  Rýchle poškodenie stentov sa vyskytuje pod vplyvom troch hlavných faktorov:

  • Porušenie cievnej steny je väčšinou nešpecifické pre akékoľvek ochorenia a vyvíja sa, ak endotelové cievy plavidla pokrývajú príliš intenzívne stent, čo vedie k zúženiu lumen cievy.
  • Porucha zrážania krvi sa môže vyskytnúť vplyvom vonkajších faktorov (prehriatie, dehydratácia) alebo na pozadí chronických ochorení (ateroskleróza, fermentopatia, parazitárne invázie, chronické ochorenia pečene).
  • Spomalenie prietoku krvi je sprevádzané predovšetkým záchvatom angíny pektoris a je spôsobené spazmom malých ciev, ktoré zabezpečujú prietok krvi do srdcového svalu.

  Diabetes mellitus považujú lekári za ochorenie, ktoré môže viesť k zrýchlenému zhoršeniu stentu, ale prítomnosť cukrovky nie je kontraindikáciou pre intervenciu.

  Ak je choroba v kompenzačnom štádiu (pacient kontroluje hladinu glukózy, odporúča terapiu, nasleduje diéta), potom diabetická vaskulárna lézia má minimálny vplyv na umiestnenie stentu.

  Pacientom s nekompenzovaným diabetom je vo väčšine prípadov zakázané stentovanie, pretože riziko komplikácií je vysoké.

  Liečba po cievnej chirurgii

  Po zákroku sú lieky, ktoré znižujú riziko trombózy stentu, povinné. Najslávnejšou drogou tejto skupiny je Plavix. Trvanie lieku sa rieši samostatne a závisí od inštalovaného stentu:

  • Po utrpení akútneho koronárneho syndrómu po dobu najmenej 1 roka.
  • Pri inštalácii liekovo-elučného stentu najmenej 1 rok.
  • Pri inštalácii stentu bez liečivého povlaku aspoň 1 mesiac.

  Treba mať na pamäti, že takmer všetky lieky, ktoré pacient urobil pred zásahom, sú tiež povinné používať, je možné opraviť ich dávkovanie. Osobitná pozornosť by sa mala venovať hladinám cholesterolu a príjmu statínov. Zacielte hladinu LDL 1,8 mmol a nižšiu.

  Hlavné chyby a nesprávne predstavy týkajúce sa stentovania srdcových ciev:

  • Po operácii nepotrebujete piť liek, pretože príde liek.

  Mimoriadne nebezpečná ilúzia. Po stentovaní koronárnych artérií sa význam farmakoterapie mnohonásobne zvyšuje.

  Neexistuje žiadna liečba, kvalita života sa výrazne zlepšila a riziko kardiovaskulárnych katastrof a kardiovaskulárnej smrti sa môže znížiť, ak sa operácia vykoná podľa indikácií.

 • Po chirurgickom zákroku sa znížia náklady na liečbu drogami.

  To nie je. Stentovanie je indikátorom použitia plavixu, náklady na tento liek sú dnes značne vysoké, takže nedôjde k zníženiu nákladov na liečbu. Samozrejme, zlepší sa schopnosť pacienta pracovať.

 • Po operácii nebudú existovať žiadne obmedzenia.

  Nie je to tak, mali by sme starostlivo monitorovať hladinu krvného tlaku a liečiť hypertenziu (ak bola pred alebo po prvýkrát) rovnako ako starostlivo monitorovať hladinu cukru a glykovaného hemoglobínu u pacientov s cukrovkou, je stále nemožné fajčiť a je potrebné monitorovať pre váhu.

 • Plavix je veľmi drahý, je možné ho nahradiť Ziltom.

  Formálne je Zilt generikou lieku Plavix, ale mali by ste vedieť, že neexistuje žiadny výskum, ktorý by sa ukázal byť rovnaký ako Plavix, a preto je výmena možná iba na vlastnú nebezpečenstvo a riziko. Nemôžeme dať takéto odporúčanie.

 • jedlo

  Druhou mimoriadne dôležitou súčasťou terapie je diéta. "Jedlo je liek." Tieto slová sú pripisované Hippokrate a dokonca aj teraz môžeme potvrdiť ich pravosť.

  Špeciálna výživa po stentovaní nie je len prevenciou srdcových problémov, ktoré môžu alebo nemusia vzniknúť v budúcnosti. Je to liek.

  Bohužiaľ, nie všetci pacienti dodržiavajú odporúčané pravidlá výživy. A je možné bezpochyby tvrdiť, že to zohráva veľkú úlohu vo vysokej frekvencii recidívy angíny pectoris a opakovaného stentovania.

  Liečba diétou po koronárnom stentovaní by mala byť založená na nasledujúcich zásadách.

  • Obmedzenie výživy živočíšneho tuku.

  Znamená to zníženie spotreby takýchto výrobkov, ako sú tučné mäso (jahňacie, bravčové), sardinky, komodity, margarín.

  Nejezte veľké množstvo masla, syra, kyslej smotany, smotany. Je tiež potrebné obmedziť spotrebu vajec na 3-4 kusy za týždeň. Všetky mastné potraviny sú budúce plaky cholesterolu, ktoré obnovia symptómy IHD po stentovaní.

 • Obmedzenie rafinovaných uhľohydrátov, sladkostí.

  Z výrobkov, ktoré sú často na stole, musíte prečiarknuť sladkosti (je lepšie ich nahradiť sušeným ovocím), nadbytočný cukor, pečivo, sýtené nápoje atď. V tele sa uhľohydráty premieňajú na tuky, čo je dôvod, prečo by mali byť cukríky opustené na maximum.

  Spôsobuje retenciu tekutín a vysoký krvný tlak. Mnohí pacienti s ICHS, ktorí podstúpili stenting, majú hypertenziu. Mali by venovať osobitnú pozornosť tomuto odporúčaniu. Množstvo soli by sa malo znížiť na 3-4 g denne (polovica čajovej lyžičky).

  Buďte opatrní: veľa hotových jedál (konzervované potraviny, chlieb atď.) Obsahuje soľ v kompozícii, takže jeho spotreba by mala byť viac alebo menej obmedzená v závislosti od toho, aké potraviny sú prítomné vo vašej strave.

 • Obmedzenie kávy a iných nápojov a potravín obsahujúcich kofeín (silný čaj, čokoláda, kakao).

  Kofeín spôsobuje vazospazmus a zvýšenú srdcovú funkciu, čo vytvára zvýšené zaťaženie kardiovaskulárneho systému a poškodzuje pacientov s ischemickou chorobou a predchádzajúcim stentovaním.

  Malo by sa však chápať, že strava nevyžaduje úplné odmietnutie kávy, s kontrolovaným krvným tlakom a chýbajúcimi výraznými príznakmi, môže sa spotrebovať v malých množstvách. Je lepšie si vybrať prírodnú Arabiku - v nej je menej kofeínu než v Robusta a viac ako v instantnej káve.

 • Pridajte do strave rastlinné oleje, čerstvá zelenina a ovocie, ryby (používajte aspoň 2 krát týždenne).

  To všetko zabraňuje rozvoju aterosklerózy. Vláknina výživu pre rastliny sa váži a odstránenie cholesterolu z čreva, omega-polynenasýtené mastné kyseliny a rybie oleje zníženie obsahu škodlivých krvných lipidov (lipoproteínov s nízkou hustotou, triglyceridy) a zvýšeným obsahom minerálov (high density lipoprotein).

 • telocvik

  Fyzická aktivita je jedným z najdôležitejších podmienok životného štýlu po stentovaní. Pravidelné cvičenie spomaľuje vývoj aterosklerózy, trénuje srdcový sval, pomáha stabilizovať krvný tlak a má všeobecný liečebný účinok na telo.

  Je dôležité, aby šport pomohol telu spaľovať tuk a udržiavať tak normálnu hmotnosť a hladinu cholesterolu v krvi. Neexistujú žiadne sady cvičení, ktoré by vyhovovali každému pacientovi po stentovaní.

  Režim a intenzita tréningu sú postavené individuálne, v závislosti od stavu osoby, zoznamu jeho chorôb a tolerancie zaťaženia. Toto všetko stanovuje kardiológ.

  Pacient, ktorý prešiel touto operáciou, by mal byť pripravený na to, že odteraz bude športovať aspoň 4-5 krát týždenne. Zo špecifických typov záťaží sa odporúčajú špeciálne cvičenia, cvičenie, pešia turistika, cyklistika, plávanie, jogging.

  Športy, ktoré sprevádzajú "výbušné" bremená, vyžadujú značnú fyzickú námahu a potenciálne hrozí, že zrania (zdvíhanie, box) sa neodporúčajú.

  Keď hovoríme o fyzickej námahe, je dôležité spomenúť sexuálnu aktivitu po prenesenom stentingu. Je možné viesť sexuálny život v bežnom režime, je dovolené ho kedykoľvek obnoviť, akonáhle to pacient potrebuje.

  Na odporúčanie lekára sa môže pred pohlavným stykom podať nitroglycerín, ako aj pred iným typom záťaže. Nie je to však vždy potrebné.

  Predpokladaná dĺžka života po stentovaní

  Kardiológ je lekár, ktorý často vedie a pozoruje svojich pacientov už celé roky. Koronárne ochorenie srdca je chronický jav, takže v tomto nie je nič prekvapujúce. Niekedy sa s týmito príbehmi musíme zaoberať: človek rozvinie hypertenziu, angínu pektoris, potom trpí infarktom, podstupuje stenting.

  Avšak aj po tomto "dobrodružstve" nekončí: čas od času je pacient prijatý s hypertenznej kríze, po nejakej dobe, keď obnovil angínu, bolo vykonané znovu stenting alebo koronárnej bypass...

  Opakované infarkty, srdcové zlyhanie nie sú nezvyčajné ani po opakovaných operáciách. V dôsledku toho sa človek cíti oveľa horšie, ako mohol, a jeho dĺžka života sa zmenšila.

  Prečo sa to deje? Dôvodom nie je len podvod a nebezpečenstvo ochorenia, hoci, samozrejme, obe sú úplne spojené s koronárnou chorobou srdca. Najčastejšie nepriaznivý výsledok ochorenia je podmienený tým, že osoba nerobí dostatočné úsilie na zlepšenie svojho stavu a predlžuje život.

  Ak ste podstúpili operáciu stentu a nedodržiavate všetky odporúčania týkajúce sa životného štýlu, je na čase premýšľať o zmene postojov k liečbe. Všetky vyššie uvedené tipy sú jasné, jednoduché a uskutočniteľné, stačí ich nasledovať, neustále av dobrej viere.

  Aby výsledky stentovania boli čo najlepšie a aby sa zachovali čo najdlhšie, odporúča sa tiež absolvovať kardiálnu rehabilitáciu v sanatóriu. Po stentovaní dochádza k zmenám hemodynamiky v srdci av celom tele, takže telo potrebuje čas prispôsobiť sa.

  Okrem toho, keď sa stentuje do koronárnej cievy, je skutočne inštalované cudzie teleso. To spôsobuje reakciu na strane imunitného systému a zrážanie krvi, vytvára zvýšenú pripravenosť v tele na urýchlenie vývoja koronárnej aterosklerózy, výskytu krvných zrazenín v krvných cievach atď.

  Doba hospitalizácie nestačí na úplné zotavenie tela, preto sa kardiorehabilitácia odporúča pacientom po stentovaní. Komplex wellness procedúr bude konsolidovať výsledky liečby a zlepšiť stav človeka.

  Prognóza na regeneráciu po stentovaní srdcových ciev

  Zlepšenie moderných metód chirurgického zákroku, ako napríklad operácia stentovania srdcových ciev s pre- a pooperačnou lekárskou podporou, umožňuje dosiahnuť vynikajúce klinické výsledky v oblasti srdcových ochorení v blízkej a dlhodobej dobe. Jedinou významnou podmienkou účinného stentovania je včasná liečba pacienta pre lekársku starostlivosť.

  Indikácie pre chirurgickú liečbu

  Obnovenie prietoku krvi v cievach srdca zvyšuje trvanie a kvalitu života pacientov. Ak uprednostňujete jeden alebo iný spôsob liečby, posúďte závažnosť klinických prejavov, stupeň zníženia toku krvi v srdci, anatomický priebeh postihnutých ciev. Súčasne sa porovnávajú možné riziká pri zohľadnení účinku prebiehajúcej konzervatívnej liečby.

  Indikácie pre stentovanie srdcových ciev:

  • neúčinnosť farmakoterapie;
  • prítomnosť progresívnej angíny;
  • v počiatočných štádiách infarktu myokardu sa uskutočňuje urgentná chirurgická intervencia;
  • zvýšenie javy ischémie v období po infarkte na pozadí liečby;
  • infarkt myokardu;
  • stav preinfarkovania;
  • významná stenóza, viac ako 70% ľavej koronárnej artérie;
  • stenóza 2 alebo viacerých ciev srdca;
  • nebezpečenstvo vzniku život ohrozujúcich komplikácií spôsobených ischémiou srdca.

  Stentovanie koronárnych artérií sa uskutočňuje s cieľom rozšíriť lumen v cievke a obnoviť tok krvi cez neho.

  Kontraindikácie na operáciu

  Kontraindikácie na stentovanie môžu byť spôsobené srdcovým ochorením alebo závažnou sprievodnou patológiou:

  • agonizujúci stav pacienta;
  • neznášanlivosť kontrastných látok obsahujúcich jód použitých počas chirurgického zákroku;
  • lúmen cievy vyžadujúci stent menší ako 3 mm;
  • difúznu stenózu myokardiálnych ciev, keď stent už nie je účinný;
  • oneskorená koagulácia krvi;
  • dekompenzované respiračné, renálne a hepatálne zlyhanie.

  Varianty stentov na operáciu

  Stent je zariadenie, ktoré rozširuje dutinu cievy a zostáva v ňom navždy. Má sieťovú štruktúru. Stenty sa líšia v zložení, priemere a konfigurácii oka.

  Stentovanie koronárnych ciev sa uskutočňuje s použitím bežných stentov a liekovým lahmi. Konvenčný z nehrdzavejúcej ocele, zliatiny kobaltu a chrómu. Funkciou je udržiavať nádobu v roztiahnutom stave.

  Restenózy vyvíjajú menej často u stentov s vylučovaním liečiva, nie sú zrazené. Je však nemožné považovať všetky stenty vylučujúce liečivo za všeliek. V analýze, do akej vzdialenosti sa letalita líši od infarktu myokardu počas stentovania s liekovým náterom alebo bez neho, sa nezistil významný rozdiel.

  Nasledujúce typy liekov sa používajú na krytie stentov:

  Ktorý stent pacienta potrebuje, rozhodne lekár v závislosti od situácie. Ak bola skôr stentovanie a došlo k opakovanému výskytu stenózy, potom by bolo potrebné opätovné zasadenie - stenting ICD.

  Diagnostické metódy potrebné na rozhodnutie o operácii

  Ak sa koronárne stentovanie srdcových ciev vykoná plánovaným spôsobom, potom je vymenovaný súbor vyšetrení, ktorý zahŕňa:

  • všeobecné krvné a močové testy;
  • biochemický krvný test;
  • koagulogram - demonštruje stav systému zrážania krvi;
  • EKG v pokoji a so stresovými testami;
  • jednonosové emisné CT;
  • funkčné testy;
  • perfúzna scintigrafia;
  • echokardiografia a stresová echokardiografia;
  • PET;
  • Stres MRI;
  • Koronarografia, ktorá mnohými spôsobmi prekračuje vyššie uvedené metódy, ale je invazívna.

  Srdcové stentovanie sa uskutočňuje po koronárnej angiografii koronárnych artérií, v ktorej sa hodnotí povaha lézie, priemer stenóznej cievy a jej anatomický priebeh.

  Hlavné etapy operácie

  Intervencia sa uskutočňuje za podmienok röntgenovej operačnej miestnosti s lokálnou anestézou. Zároveň sa do femorálnej artérie vloží katéter a vykoná sa koronárna angiografia.

  Na konci katétra je balón so stentom. V mieste stenózy sa balónik nafúkne, drví aterosklerotický plát, priemer nádoby sa okamžite zvyšuje. Stent je kostra pre cievnu stenu. Po obnovení prietoku krvi sa balónik odfúkne a stent zostáva v nádobe.

  Po stentovaní srdcových ciev je pacient hospitalizovaný 3 dni, užívajúci antikoagulanty a trombolytiká. Prvý deň sa poskytuje odpočinok v lôžku, pretože existuje riziko tvorby hematómov v mieste vpichu femorálnej artérie. Ak sa vyskytnú komplikácie, môže sa čas hospitalizácie zvýšiť.

  Možné komplikácie po operácii:

  • koronárny kŕč;
  • srdcový záchvat;
  • trombóza stentu;
  • tromboembolické;
  • hematóm veľkých rozmerov na stehne.

  Obdobie zotavenia

  Od druhého dňa po stentingu sú predpísané respiračné gymnastika a fyzioterapeutické cvičenia. Najskôr sa drží v posteli.

  Týždeň po operácii sa fyzikálna liečba vykonáva pod dohľadom lekára, vedúceho cvičebnej terapie.

  Doba trvania rekonvalescencie závisí od závažnosti aterosklerotického vaskulárneho poškodenia srdca, počtu nasýtených ciev a prítomnosti infarktu myokardu v minulosti. Rehabilitácia po infarkte myokardu a stentovaní trvá dlhšie a je ťažšia.

  Dĺžka trvania ústavnej liečby a odpočinku na lôžku dlhšie, trvanie cvičebnej terapie pod lekárskym dohľadom trvá približne 2,5-3 mesiacov.

  Revaskularizácia myokardu je jednou z najbezpečnejších srdcových operácií. Zachránila životy a prinútila tisíce pacientov späť do práce. Jeho úspech však závisí od splnenia určitého stavu - kompetentná a dôsledná rehabilitácia po stentovaní je povinná:

  • prvý mesiac odporučil obmedzenie fyzickej aktivity, tvrdá práca;
  • ľahké fyzické cvičenia sú potrebné ráno na pulz nie viac ako 100 úderov za minútu;
  • krvný tlak by nemal byť vyšší ako 130/80 mm Hg. článok;
  • Je potrebné vylúčiť prechladnutie, prehrievanie, slnečné žiarenie, vaňu, saunu, bazén.

  Je lepšie žiť ticho, chodiť pešo a dýchať čerstvý vzduch.

  Rehabilitácia po chirurgickom zákroku, okrem fyzickej námahy pri dávkovaní, dodržiavania správnej výživy, liečby somatických ochorení zahŕňa liečbu drogami. Školstvo na trvalý zdravý životný štýl by sa malo začať v prvých dňoch po operácii, kedy je motivácia na oživenie stále veľmi silná.

  Liečba liečiv

  Výber terapie, jej trvanie a čas nástupu závisí od konkrétnej klinickej situácie. Antitrombotické a antitrombotické lieky predpisuje lekár.

  Účelom ich vymenovania - prevencia trombózy v cievach. Berte do úvahy riziko krvácania, ischémiu. Život po stentovaní zahŕňa užívanie určitých liekov, ktoré závisia od povahy chirurgického zákroku.

  Používajú sa nasledujúce lieky:

  Dávka a kombinácia liekov po stentovaní určuje ošetrujúci lekár.

  Prevencia cievnych chorôb

  Po obnovení toku krvi v jednej alebo viacerých cievach sa problém celého organizmu nevyrieši. Plaky na stenách krvných ciev sa naďalej vytvárajú. Ďalší vývoj závisí od pacienta. Lekár odporúča zdravý životný štýl, normálnu výživu, liečbu endokrinnej patológie a metabolických ochorení. Koľko pacientov žije závisí od toho, ako vykonávajú lekárske stretnutia.

  Život po infarkte a stentovaní zahŕňa sekundárnu profylaxiu, ktorá zahŕňa nasledujúce postupy:

  • dodanie laboratórnych testov, klinické vyšetrenie raz za 6 mesiacov;
  • individuálny plán fyzickej aktivity, ktorý je napísaný lekárskou cvičebnou terapiou;
  • diéta a kontrola hmotnosti;
  • udržiavanie krvného tlaku;
  • liečba cukrovky, kontrola krvných lipidov;
  • skríningové psychologické poruchy;
  • očkovanie proti chrípke.

  Preskúmanie stentovania ciev srdca naznačuje rýchlejšie zotavenie ako po chirurgickom zákroku bypassu koronárnej artérie.

  Ak nie je možné vykonať stenting (nepriaznivá anatómia, nedostatok technických možností), je potrebné vykonať operáciu bypassu koronárnej artérie.

  Diéta po stentovaní je zameraná na zníženie hmotnosti o 10% oproti východiskovej hodnote.

  • vylúčiť mastné, vyprážané a slané;
  • používajte omega-3 mastné kyseliny, rybí olej;
  • znížiť množstvo ľahko stráviteľných sacharidov, celozrnný chlieb je povolený;
  • diverzifikovať stravu rastlinných, bielkovinových potravín.

  Prognóza oživenia predpokladanej dĺžky života

  Analýza očakávanej dĺžky života odhalila, že 5 rokov po stentovaní bola miera prežitia 89,3%, zatiaľ čo mortalita po prvom infarkte myokardu liečeného bez chirurgického zákroku bola 10% ročne.

  Nestabilná angína bez 30% stentu vedie k infarktu myokardu počas prvých 3 mesiacov od okamihu objavenia sa. Po stentovaní sa infarkt nevyvíja.

  Operácia vykonaná včas, ktorá viedla k obnoveniu adekvátneho prietoku krvi v srdci, zlepšuje kvalitu a zvyšuje dlhovekosť. Chirurgická liečba bez rozumného dôvodu však pre pacientov spôsobuje zbytočné riziko. Často je stenting rozumný u pacientov s akútnym koronárnym syndrómom na pozadí komplikovaného priebehu infarktu.

  Chirurgická liečba pacientov s asymptomatickým priebehom ochorenia je prípustná len pri nízkych výkonnostných testoch záťaže. V súčasnosti sa táto metóda liečby považuje za neprimeranú.

  Stentovanie srdcových ciev zlepšuje prognózu budúceho života pacientov desiatokkrát.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Tabuľka noriem zrážania krvi a trvanie krvácania

  Zrážanlivosť krvi sa vyskytuje v dôsledku proteínu nazývaného fibrín. Vytvára krvné zrazeniny a zahusťuje krv. Tento proces je dôležitý pre plné fungovanie celého organizmu.

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

  Zvierky sú zvýšené: príčiny, diagnóza a liečba

  Ako viete, leukocyty (bunky zodpovedné za ochrannú funkciu tela) majú odrody. Najpočetnejšou skupinou leukocytov sú neutrofily, ktoré sú ďalej rozdelené na druhy.

  Počet trombocytov Phonio

  Kompletný krvný obraz poskytuje cenné diagnostické informácie. Často v laboratóriách používajú automatické hematologické pulty, ktoré umožňujú odhadnúť počet leukocytov, erytrocytov, krvných doštičiek a niektorých ďalších krvných zložiek.

  Biochemická analýza krvi pre kreatinín a močovinu

  Stupeň močoviny a kreatinínu umožňuje posúdiť fungovanie ľudského tela, jeho bielkovinový metabolizmus. Ak sa ukazovatele analýzy zmenia, znamená to porušenie a prítomnosť možnej patológie.

  Pľúcna stenóza u novorodenca

  V lekárskej praxi je stenóza pľúcnej artérie u novorodencov celkom bežná. U 11% detí, ktoré sa narodili s defektmi, sa táto choroba zaznamenáva. V tomto kontexte vzniká prekážka, ktorá bráni cirkulácii krvi cez kanálik pľúcneho kmeňa.