Nie vždy pacient dokáže samostatne interpretovať lekárske výrazy, ktoré sa nachádzajú v protokole elektrokardiogramu. Samozrejme, iba lekár dokáže rozlúštiť samotný kardiogram a prijatý záver, ale čo robiť pred vymenovaním lekára? Ak chcete začať, rozhodnite sa o terminológii a pokúste sa pochopiť, či máte normálnu kardiogram alebo nie.

Čo znamená normosystólia?

Pod normistickom štádiu rozumiete sínusový srdcový rytmus sprevádzaný normálnou srdcovou frekvenciou od 55-60 do 80-90 za minútu. Táto srdcová frekvencia umožňuje srdcovým svalom pracovať bez zvýšeného zaťaženia myokardu a súčasne poskytuje potrebný srdcový výkon, ktorý poskytuje krv vnútorným orgánom.

Inými slovami, bežný pojem "sínusový rytmus, normysystol" v protokole EKG naznačuje, že srdce funguje správne a výsledok vyšetrenia je dobrý.

EKG normysytolie

Bradysthist a tachysystoly zase hovoria o spomalení a zrýchlení srdcového rytmu, resp. Prečítajte si o týchto odchýlkach na EKG v oddelených materiáloch - bradisystolie, tachysystole.

Normálny srdcový rytmus

práca srdca je normálna - so sínusovým rytmom

Koncepcia normosistolii obvykle tiež označuje skutočnosť, že elektrické signály, ktoré prispievajú k sériovej elektrickej vybudenie všetkých častí srdca, sú generované v sínusovom uzle, ktorý je normálne kardiostimulátor 1. rádu. Vo všetkých ostatných prípadoch hovorte o migrácii kardiostimulátora alebo non-sinusový rytmus. Tieto procesy sú zjednotené konceptom srdcových arytmií.

Preto zvyčajne na záver EKG okrem charakteristík srdcovej frekvencie (HR) na prvom mieste je zmienka o tom, či má pacient sínusový rytmus alebo nie. V prípade, že pacient vidí v správe, pojem "normosistoliya", potom s najväčšou pravdepodobnosťou to znamená, že má nielen právo, normálne frekvencie srdcového tepu, ale aj dutín - to znamená, že na základe sínusového uzla, ako by tomu bolo normálne. (Napriek tomu sa zistí "normysystol" s rovnomerným srdcovým rytmom, ale nie sínusovým rytmom - to je na konci článku).

Bežné abnormality (chradavka a tachyzizol)

Niekedy sa na záver EKG môže objaviť kombinácia normosystolu a nepravidelného sínusového rytmu - "normosystolia, nepravidelný rytmus". Tieto môžu nastať napríklad pri respiračných a sinusových arytmiách. V tomto prípade rytmus pochádza zo sínusového uzla (ako by mal byť normálny), ale v dôsledku fáz inhalácie a výdychu dochádza k menším funkčným výkyvom srdcovej frekvencie (normálne sa pri inhalácii mierne zrýchľuje srdcová frekvencia a spomaľuje jej vydychovanie). Preto, ak pacient vidí záver o normosystolii s nepravidelným, ale sínusovým rytmom, nemá dôvod na paniku.

V prípade, že pacient zaznamená zvýšenie alebo zníženie srdcovej frekvencie, lekár to opisuje ako tachykardiu alebo bradykardiu. Ale niekedy môže písať o tachisystérii alebo bradystolii, čo doslova znamená časté alebo zriedkavé srdcové tepny. V tomto kontexte (pod podmienkou sínusového rytmu) sú termíny "kardia" a "systólie" synonymom.

Opäť platí, že tachysystoly a bradysyolia sa môžu vyskytnúť tak v absolútne zdravých osobách, ako aj pri rôznych ochoreniach srdca alebo iných orgánov. Všetko závisí od iných nuancií získaných pomocou EKG. Ak má však osoba sínusový rytmus s mierne pomalšou srdcovou frekvenciou (najmenej 50 za minútu) alebo rýchlosťou (90-100) - najmä z vzrušenia, potom môžeme hovoriť o normálnych ukazovateľoch.

Normosystoliya s fibriláciou predsiení

Zo všetkých arytmií iba tento typ arytmie ako blikanie (fibrilácia) alebo flutteru rozdelený na normo- a Tachy bradisistolichesky prevedení. V tomto prípade diagnóza "predsieňová fibrilácia, normosystol" hovorí o patológii vo forme arytmie, ale s normálnou celkovou srdcovou frekvenciou.

normosystolická forma fibrilácie predsiení - napriek "vlnám" predsieňového flutteru / fibrilácie dochádza ku kontrakcii srdcových komôr s normálnou frekvenciou

Tak to príde ako trvalé forme fibrilácia predsiení, keď človek po dlhú dobu (mesiace alebo roky) žijúci s nesprávnym alebo nesinusovym rytmu a paroxyzmálna (nával - attack), ak nesínusoidnej rytmus sa vyskytuje náhle, a to by mohlo spontánne obnoviť alebo s pomocou liekov. Diagnostické kritéria sú podobné tým, ktoré sa používajú pri bežných, chrabrých a tachysystoloch so sínusovým rytmom - od 60 do 80, menej ako 60 a viac ako 80 úderov za minútu.

Pri trvalej formy fibrilácia predsiení zvyčajne normosistoliya ľahko tolerované, pokiaľ ide o vnemy výpadky srdca, ako bradysystole plná zníženou srdcovou výstup a následné mdloby, a srdcovej frekvencie na Zrýchlené sťahy niekedy dosahuje 200 tepov za minútu, môže spôsobiť ťažké obehové poruchy.

Je potrebné liečiť normosystolický variant fibrilácie predsiení?

Liečba paroxyzmálnej fibrilácie predsiení s normálnou stolicou je bezpodmienečne nevyhnutná, pretože paroxysmus, dokonca aj pri normálnej srdcovej frekvencii, si vyžaduje núdzové obnovenie lekárskeho rytmu. Zvyčajne sú intravenózne liečivá, ako je cordarón, prokainamid, polarizačná zmes.

Pacient s normosystolom v konštantnej forme fibrilácie predsiení by mal užívať také lieky ako digoxín, aspirín na prevenciu trombózy a niekedy aj warfarín s rovnakým účelom. Tým ritmourezhayuschey terapia normosistolii je potrebné zaobchádzať veľmi opatrne, ako je metoprolol, bisoprolol, verapamil a podobné lieky môžu vyvolať významné spomalenie srdcovej frekvencie a spôsobiť bradykardiu s stratu vedomia.

Na záver treba opäť povedať, že normosystolia so správnym sínusovým rytmom je znakom normálneho fungovania zdravého srdca, preto tento termín len naznačuje, že všetko je v poriadku na konkrétnom EKG.

Tachysystolický variant fibrilácie predsiení: príčiny a liečba

Tachyskytová forma atriálnej fibrilácie (AF), tiež nazývaná predsieňová fibrilácia, je porucha srdcového rytmu charakterizovaná zvýšením srdcovej frekvencie nad 110 úderov za minútu. AF sa vyskytuje, keď sa jednotlivé svalové vlákna srdcovej komory začnú náhodne a aktívne znižovať. Táto nekontrolovaná a neúčinná práca narušuje prietok krvi srdcom. Najčastejšími príznakmi sú nepravidelný pulz, letargia, únava, závrat, bolesť na hrudníku, strata vedomia. Niektorí ľudia však nemusia mať sťažnosti (asymptomatickú formu ochorenia), zatiaľ čo ochorenie pretrváva.

Čo je tachysystolický variant fibrilácie a ako je to nebezpečné?

Pri fibrilácii (blikanie) nie je celá krv vytlačená z predsiene do komory počas systoly. Pri takejto prekážke fyziologického prietoku krvi sa vytvárajú podmienky na tvorbu krvnej zrazeniny. Ak sa krvná zrazenina nerozpustí použitím trombolytického systému krvi, môže vstúpiť do jednej z tepien dodávajúcich mozog a blokovať jej lúmen. Preto sa vyvíja ťažká akútna cerebrovaskulárna príhoda - ischemická cievna mozgová príhoda. Fibrilácia predsiení tiež spôsobuje nasledujúce nebezpečné ochorenia:

 • Chronické zlyhanie srdca (CHF)
 • Dilatovaná kardiomyopatia
 • Kardiogénny šok

Liečba pacienta s tachysystolickou formou atriálnej fibrilácie

Komplex naliehavých opatrení na paroxyzmálnosť AF (vo veľkých a malých vlnách) je zameraný na ochranu proti tromboembolickým udalostiam a rýchlemu zlepšeniu srdca. V závislosti od závažnosti príznakov sa vyberá taktika núdzového zotavenia sínusového rytmu (u ťažkých pacientov so zhoršenou hemodynamikou) alebo intenzívnej starostlivosti s kontrolou srdcovej frekvencie (u väčšiny pacientov).

Existujú také formy AF (fibrilácia predsiení):

 • Paroxysmálny rytmus sa vráti do normálu do 7 dní;
 • Trvalá - epizóda trvá dlhšie ako 7 dní, obnovenie sínusového rytmu vyžaduje lekárske zákroky;
 • Dlhotrvajúci - choroba trvá dlhšie ako 1 rok;
 • Constant - normálny rytmus na obnovenie alebo nemožné alebo nevhodné.

Liečba sa vyberá v závislosti od typu ochorenia. Existuje normosystolická forma (typ) predsieňovej fibrilácie, ale nevyžaduje liečbu. Ak je AF paroxysmálny, záchvat by sa mal zastaviť čo najskôr; ak je pretrvávajúci, predpísaný súvislý priebeh liekov, najmä v prípade aberantných komplexov.

Stratégia obnovenia normálneho rytmu zahŕňa kardioverziu (lekársku alebo elektrickú) s následnou prevenciou recidívy. Taktika kontroly srdcovej frekvencie - normalizácia srdcového výkonu v dôsledku zníženia srdcovej frekvencie pri zachovaní stabilnej krvnej koagulácie. Cieľom liečby AF je:

 • tromboembolická profylaxia;
 • rytmus a regulácia srdcovej frekvencie;
 • prevencia HF;
 • zlepšenie prognózy, kvality a dlhovekosti pacienta.

Riadenie srdcovej frekvencie sa vykonáva takýmito liekmi:

 • Beta blokátory;
 • Antagonisty kalcia;
 • Srdcové glykozidy.

Kombinácia a dávkovanie liekov vyberá ošetrujúci lekár jednotlivo. Počas titrácie dávky by mal pacient pravidelne sledovať srdcovú frekvenciu, aby sa zabránilo nadmernému poklesu srdcovej frekvencie. Ak sa počas cvičenia vyskytne tachyarytmia, lekár predpíše vzorky s cyklom ergometria na úpravu liečby.

Riadenie sínusového rytmu

 • Antiarytmiká (amiodarón);
 • Beta blokátory.

Amiodarón je liek voľby pre pacientov, u ktorých je tachyarytmia kombinovaná so zlyhaním srdca. Avšak u pacientov s hypotyreoidizmom môže tento liek zhoršiť príznaky ochorenia štítnej žľazy, preto je potrebné pred predpísaním liečby poradiť s endokrinológiou.

V oboch prípadoch je potrebné používať aspirín alebo nepriame antikoagulanciá (warfarín) na prevenciu trombózy. Toto by sa malo vykonať pod kontrolou ukazovateľov koagulogramu.

Ak sa recidívy predsieňového flutteru vyskytujú opakovane a srdcová frekvencia nie je kontrolovaná antiarytmickými liekmi alebo ak existujú kontraindikácie pre ich použitie, stojí za to zvážiť iné liečebné metódy ako:

 • Rádiofrekvenčný katéter alebo chirurgická ablácia ľavej predsiene;
 • Ablácia rádiofrekvenčného katétra a modifikácia atrioventrikulárneho uzla s inštaláciou kardiostimulátora.

Ďalšie pozorovanie a periodické skríningy pacienta

Problém včasnej diagnózy spočíva v tom, že AF často nemá žiadne prejavy a je asymptomatické. Približne jedna tretina všetkých pacientov nevie o svojej chorobe. Čím skôr je arytmia zistená, tým rýchlejšia liečba začne, čo ochráni človeka nielen pred okamžitými komplikáciami poruchy rytmu, ale tiež pred vznikom fibrilácie predsiení, ktorá je rezistentná voči súčasným liekom.

Pacienti s AF sú podrobení ambulantnému vyšetreniu a liečbe. Ak existuje potreba obnoviť sínusový rytmus počas pretrvávania arytmie a zlyhania liečby, ako aj pri porušení hemodynamiky, terapia elektropulzou sa uvádza na kardiologickom oddelení alebo pod intenzívnou starostlivosťou.

Ľudia žijúci s AF sa odporúčajú:

 1. Mesačné vyšetrenie ošetrujúcim lekárom.
 2. Registrácia elektrokardiogramu.
 3. Hodnotenie všeobecných klinických testov, markerov pečene a obličiek, ako aj INR.

zistenie

Fibrilácia predsiení je jednou z najčastejších arytmií, čo vedie aj k počtu hospitalizácií. Toto ochorenie nemôže mať príznaky alebo pacientovi obťažovať, ale môže mať vážne dôsledky, ako je ischemická mozgová mŕtvica, akútne a chronické zlyhanie srdca a dokonca aj kardiogénny šok.

Pravidelné kontroly s EKG záznamom prispievajú k včasnej detekcii abnormálneho srdcového rytmu a vymedzeniu včasnej liečby.

Časté a zriedkavé formy fibrilácie predsiení

Atriálna fibrilácia (AI) je najčastejšou poruchou srdcového rytmu, ktorá sa vyznačuje zrýchlenou a nepravidelnou kontrakciou horných komôr srdca (atria). Ich frekvencia kontrakcií spravidla presahuje 200-krát za minútu, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu života, spôsobuje chronickú únavu, zvyšuje sa o 5-násobok rizika vzniku mozgovej príhody.

Bežné formy atriálnej fibrilácie majú svoje vlastné charakteristiky priebehu, čo určuje taktiku pacienta.

Prečítajte si v tomto článku.

Čo je fibrilácia predsiení

MA (alebo iný názov fibrilácie predsiení) je jednou z najbežnejších srdcových arytmií, ktorej prevalencia je 2% u celkovej populácie. V nasledujúcich 50 rokoch sa očakáva dvojnásobný nárast výskytu. U pacientov s touto patológiou dochádza k päťnásobnému zvýšeniu výskytu mozgovej cievnej mozgovej príhody.

Tu je, ako pacienti popisujú túto chorobu:

 • "Moje srdce začína preskočiť beaty (stop), a cítim, že bublina nad hrudnou kosťou. Spravidla sa to stane, keď vystúpim po schodoch. "
 • "Keď dôjde k útoku, začnem sa cítiť zle, závraty a hrozná slabosť. Cítim, že moje srdce sa rýchlo zmierňuje. V tomto momente sa začínam tlčiť. "
 • "Počas rutinnej kontroly som bol diagnostikovaný s paroxyzmálnou formou atriálnej fibrilácie. Hoci som si o niečom nesťažoval. "

Srdce pozostáva zo štyroch komôr: dve predsiene a dve komory. S cieľom synchronizovať svoju prácu preniká srdcový sval špeciálny vodivý systém, ktorý napomáha postupnému šíreniu elektrického signálu z jednej kamery do druhej. Impulz v predsieni najprv spôsobí ich kontrakciu a potom komory.

Malá časť pravého predsiene (sínusového uzla) generuje elektrické signály, ktorých frekvencia je počas normálnej činnosti srdca v rozmedzí od 60 do 80 impulzov za minútu. Pri atriálnej fibrilácii môže kolísať v rozmedzí od 300 do 600, čo vedie k chaotickému kontrakcii predsiení, ako aj výskytu "neorganizovaných" impulzov do komôr. To všetko vedie k vzniku pocitu srdca, neúčinnej práce srdca.

V závislosti od toho, ako komory kontrahujú, vydávajú:

 • normosystolická forma atriálnej fibrilácie (60 - 90);
 • tachysystolické (viac ako 90);
 • bradysystolické formy fibrilácie predsiení (frekvencia menej ako 60 za minútu).

Táto jednotka predsieňovej fibrilácie (AF) je nevyhnutná pre lekárov, aby si vybrali správnu stratégiu liečby. Napríklad brady a normosystolické MA nevyžadujú použitie betablokátorov, ktoré sú nevyhnutné pre tachysystolickú formu atriálnej fibrilácie.

Rizikové faktory

Príčiny tejto choroby zostávajú nevysvetlené. Tento typ arytmie je najčastejšie u starších pacientov a je tiež celkom bežný ako komorbidná patológia niektorých chronických ochorení. Napríklad fibrilácia predsiení často sprevádza:

 • hypertenzia,
 • ateroskleróza,
 • rôzne kardiomyopatie (dystrofické zmeny srdcového svalu),
 • hypertyroidizmus (hyperaktivita štítnej žľazy),
 • zápal pľúc,
 • astma
 • chronickej obštrukčnej choroby pľúc,
 • diabetes mellitus
 • perikarditída (zápal perikardu).

Trigery tejto arytmie môžu byť:

 • chronický alkoholizmus,
 • obezita
 • fajčenie,
 • Coffeemania,
 • drogovej závislosti (najmä používanie amfetamínov a kokaínu).

Niekedy lekári môžu zdôrazniť pri písaní diagnózy na navrhovaný mechanizmus vývoja fibrilácie predsiení. Napríklad, existuje "stray MA", ktorého meno je "spojené" s vagusovým nervom. To znamená, že táto arytmia sa vyskytuje u pacientov s tráviacimi problémami. Charakteristickým znakom tejto fibrilácie predsiení - záchvaty sa objavujú počas jedla alebo bezprostredne po cvičení.

Ďalšou možnosťou pre lekárov formulovať diagnózu, čo naznačuje faktor, ktorý vyvoláva ataku predsieňovej fibrilácie, je "adrenergický MA". Z názvu sa dá pochopiť, že v tomto prípade adrenalín stimuluje výskyt arytmií - akýkoľvek emočný stres, fyzický nadmerný tlak môže spôsobiť útok.

Nakoniec existuje "pooperačný MA". Každá srdcová chirurgia môže vyvolať arytmiu, ktorá zvyčajne zmizne sama o sebe. Napriek tomu existujú prípady, kedy paroxyzmy (záchvaty) arytmií pravidelne v priebehu svojho života obťažujú osobu.

Informácie o tom, aké príznaky sprevádza fibrilácia predsiení a rizikové faktory tejto patológie, nájdete v tomto videu:

Klinické typy fibrilácie predsiení

Existujú tri hlavné formy MA, ktoré sa navzájom líšia:

 • doba trvania;
 • klinické prejavy;
 • závažnosti celkového stavu pacienta;
 • spôsob, ako zmierniť útok.

Paroxysmatická fibrilácia predsiení - epizódy paroxyzmov trvajú od niekoľkých sekúnd do jedného týždňa a samy osebe zmiznú.

Perzistentná forma atriálnej fibrilácie - útok trvá dlhšie ako 7 dní, je zastavený iba pomocou kardioverzie (chemickej alebo elektrickej).

Dlhodobá perzistujúca (tiež nazývaná chronická alebo pretrvávajúca fibrilácia predsiení) - srdcové arytmie trvajú dlhšie ako jeden rok a bolo prijaté rozhodnutie o obnovení sínusového rytmu. Zahŕňa to aj možnosť, keď kardioverzia je dlhodobo neúčinná.

Lekári môžu používať iné výrazy popisujúce fibriláciu predsiení. Ale tieto nie sú "typy", ale ďalšie charakteristiky stavu pacienta počas útokov. Napríklad z doktorov možno počuť, že pacient má "skrytú" formu AI. Niekedy sa nazýva "asymptomatický", pacient nemá žiadne prejavy patológie. Spravidla sa taká arytmia zistí pri kontakte s inou chorobou alebo počas bežného vyšetrenia.

Dôsledky fibrilácie predsiení

Ako bolo uvedené vyššie, je možný asymptomatický priebeh ochorenia alebo jeho menšie prejavy, ktoré neovplyvňujú každodenný život. Hlavné nebezpečenstvo predsieňovej fibrilácie je však komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť bez riadneho liečenia patológie.

Krvné zrazeniny a mŕtvica

Jednou z najčastejších komplikácií je tvorba krvných zrazenín. Čiastočná práca srdcového svalu vytvára turbulencie v komorách srdca, dochádza k turbulentnému pohybu krvi. To vedie k tvorbe zrazenín, ktoré môžu vstúpiť do pľúc z komôr, ktoré obvykle končí infarktom tohto orgánu. Ďalšou možnosťou je, keď krvná zrazenina vstúpi do systémovej cirkulácie. V tomto prípade sú najčastejšie blokované tepny mozgu, vyvíja sa takzvaná ischemická mozgová príhoda.

U ľudí s MA je mozgová príhoda dvakrát častejšia. Štatistiky ukazujú, že každý rok má 5% pacientov s pretrvávajúcou fibriláciou predsiení mozgovú príhodu. Ak má pacient komorbidnú patológiu, ako je hypertenzia alebo diabetes mellitus, riziko mŕtvice je maximálne.

Srdcové zlyhanie

Chaotické predsieňové kontrakcie vedú k zlyhaniu srdca. Neúčinná práca srdca neumožňuje vyrovnať sa s objemom krvi, ktoré sú potrebné pre normálne fungovanie orgánov. Spočiatku sa chronické srdcové zlyhanie prejavuje ako slabosť, dýchavičnosť, neskorší edém sa objaví na nohách.

Alzheimerova choroba

Štúdie ukazujú, že pacienti s atriálnou fibriláciou majú vyššie riziko vzniku určitých typov demencie vrátane vaskulárnych (Alzheimerových).

Základné princípy liečby

Liečba fibrilácie predsiení je nevyhnutná, dokonca aj vtedy, keď osoba nemá žiadne príznaky. Zabraňuje to vážnym komplikáciám, ktoré ohrozujú život pacienta. Preto lekári odporúčajú kontinuálnu liečbu tejto choroby, bez ohľadu na to, či existujú príznaky alebo nie.

Pri liečbe fibrilácie predsiení sú vyriešené nasledovné problémy:

 • príznaky a zlepší sa kvalita života pacienta;
 • je zabránené tvorbe krvných zrazenín, čo znižuje pravdepodobnosť mŕtvice, infarktu myokardu;
 • srdcová frekvencia je normalizovaná, to znamená, že sa zachováva synchrónna činnosť komôr a atria, čo umožňuje srdcu účinne vykonávať svoju hlavnú funkciu - pumpovať krv.

V závislosti od formy predsieňovej fibrilácie môže lekár ponúknuť pacientovi nasledujúce možnosti liečby:

 • kardioverzia liekov (normalizácia srdcového rytmu pomocou liekov);
 • "Terapia zmierňovania krvi" (použitie antikoagulancií, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín);
 • elektrická kardioverzia (na srdce sa aplikuje elektrický výboj, ktorý spôsobí jeho zastavenie, po ktorom nastane šanca na normalizáciu srdcového rytmu. Postup je bolestivý, a preto sa spravidla vykonáva pod celkovou anestézou);
 • inštaláciu kardiostimulátora alebo implantovateľného defibrilátora.
Elektrická kardioverzia

Rozdelenie fibrilácie predsiení v klinických formách má veľký praktický význam a pomáha lekárovi určiť stratégiu liečby. To zasa znižuje riziko výskytu strašných komplikácií tejto choroby. Napríklad v paroxysmálnej forme doktor môže navrhnúť liek alebo, ak to nepomôže, elektrickú kardioverziu.

V prípade pretrvávajúcej formy je zvyčajne potrebné počas kardioverzie užívať antikoagulanciá a v chronickej forme sa používanie týchto liekov odporúča priebežne. Okrem toho v prípade chronickej tachysystolickej formy atriálnej fibrilácie pacienti dostávajú stále lieky zo skupiny beta-blokátorov.

Aby ste predišli vážnym problémom súvisiacim s fibriláciou predsiení, je potrebné neustále udržiavať kontakt so svojím lekárom, aby ste včas prešli odporúčané testy, aj keď chýbajú príznaky ochorenia.

Užitočné video

Pozrite si video o tom, aké nové metódy, ktoré nie sú určené na liečbu drog, sa používajú na liečbu fibrilácie predsiení:

Pre extrasystoly, predsieňovú fibriláciu a tachykardiu sa používajú lieky, nové aj moderné, ako aj tie staršej generácie. Aktuálna klasifikácia antiarytmických liekov umožňuje rýchlo vybrať zo skupín na základe indikácií a kontraindikácií

Hlavné formy fibrilácie predsiení sú: paroxysmálna, perzistujúca, tachysystolická. Ich klasifikácia a indikácie EKG pomáhajú iniciovať správnu liečbu. Prevencia je rovnako dôležitá.

V prípade problémov so srdcovým rytmom je liečba predsieňovej fibrilácie jednoducho potrebná, lieky sa vyberajú v závislosti od formy (paroxyzmálna, trvalá), ako aj individuálnych charakteristík. Aký druh liečebnej liečby navrhne lekár?

Diagnóza predsieňovej fibrilácie, ktorej ľudová liečba sa stane asistentom tradičnej medicíny, nebude fungovať samostatne. Byliny, ovocie a výrobky na báze zeleniny a dokonca aj hlohu pomôžu pacientovi.

Predsieňový flutter sám osebe nepredstavuje hrozbu iba pri konštantnej liečbe a kontrole stavu. Fibrilácia a flutter sú sprevádzané vysokým kontrakciou srdca. Je dôležité poznať formy (trvalé alebo paroxyzmálne) a príznaky patológie.

Pre tých, ktorí majú podozrenie na problémy s rytmom srdca, je užitočné poznať príčiny a symptómy predsieňovej fibrilácie. Prečo sa vyskytuje a rozvíja u mužov a žien? Aký je rozdiel medzi paroxyzmálnou a idiopatickou fibriláciou predsiení?

Predsieňová a komorová patológia sa diagnostikuje pomocou EKG, ktorého opis je pochopiteľný len pre lekára. Ako sa prejavuje paroxyzmálna predsieňová fibrilácia na EKG? Aké znaky v diagnostike naznačujú prítomnosť patológie? Ako určiť príznaky arytmie?

Zmeny v rytme srdca môžu prejsť bez povšimnutia, ale dôsledky sú smutné. Čo je nebezpečná fibrilácia predsiení? Aké komplikácie sa môžu vyskytnúť?

Arytmia a srdcový záchvat sú často neoddeliteľne sprevádzané navzájom. Príčiny tachykardie, fibrilácie predsiení, bradykardia sú zakorenené v porušení kontraktility myokardu. Pri posilňovaní arytmického stentovania a tiež pri zastavení ventrikulárnych arytmií sa uskutočňuje.

Tachydystolická forma atriálnej fibrilácie

Fenomén fibrilácie predsiení je lepšie známy širokému okruhu ľudí bez lekárskej výchovy ako predsieňová fibrilácia. Táto forma patológie sa týka supraventrikulárnych arytmií. Impulzy na kontrakciu srdca prichádzajú v tomto prípade nie zo sinoatriálneho uzla. Sú generované prvkami vodivého systému umiestneného nad komorami. Odtiaľ a ďalšie meno - supraventrikulárna arytmia. Excilačná vlna môže vyrastať z atrioventrikulárneho centra alebo z atypických elektricky aktívnych oblastí predsiení. V druhom prípade ide len o fibriláciu (zášklby myofibrilov - kontraktilných myokardových vlákien). Viac informácií k tejto téme nájdete v navrhovanom článku.

Predsieni fibrilácie predsiení

Atriálna fibrilácia predsiení je charakterizovaná ako porucha kontraktilnej aktivity srdcového svalu. Súčasne sú jednotlivé oblasti predsiene náhodne rozrušené, čo zabraňuje úplnému normálnemu kontrakcii fotoaparátu. Počet blikanie dosahuje 300-600 za minútu. Antivoventrikulárny uzol vedie len zlomok tohto veľkého množstva elektrických impulzov, a preto komory začnú pracovať asynchrónne, s rôznou frekvenciou a postupnosťou.

Fibrilácia predsiení nemôže byť plne naplnená krvou a komory nespĺňajú normálne svoju funkciu. Pevnosť a objem srdcového výkonu sa znižuje, telo stráca požadované množstvo živín a kyslíka.

Fibrilácia predsiení má niekoľko odrôd. Môžu byť klasifikované podľa týchto kritérií:

 • ventrikulárna frekvencia;
 • charakteristiky vĺn na kardiograme;
 • trvanie abnormálneho rytmu.


Frekvenčný signál fibrilácie predsiení je rozdelený na:

Počet komorových kontrakcií zodpovedá normálnym dávkam (60-90 za minútu).

Práca komôr je pomalá, redukuje sa menej často ako 60-krát za minútu. V tomto prípade impulzná vlna prechádza normálne.

Ventrikuly sa znižujú častejšie ako normálne (viac ako 100 otrasov za minútu). Zároveň však môže dôjsť k pravidelnému nedostatku pulzov. K tomu dochádza, pretože srdcové komory nefungujú úplne. Slabé rezy nespôsobujú pulznú vlnu. Niekedy sa srdcový výskyt vyskytuje nepravidelne, pretože komory nie sú dostatočne naplnené krvou.

Najpriaznivejšie je prognóza normosystolických a bradystolických foriem fibrilácie predsiení.

Vlnovité poddruhy fibrilácie:

Na kardiograme sú veľké a zriedkavé (od 300 do 500 za minútu) zuby kontrakcií.

EKG ukazuje malé a časté zuby predsieňovej excitácie (až 800 za minútu).

Trvanie fibrilácie predsiení môže byť odlišné. Toto slúži ako dôvod na zvýraznenie ďalšieho kritéria klasifikácie:

 • Primárna fibrilácia predsiení.

Jedná sa o jediné narušenie rytmu, ktoré sa zaznamená po prvýkrát. Môže to byť odlišné z hľadiska zemepisnej dĺžky, symptómov a povahy komplikácií.

 • Paroxysmatická fibrilácia predsiení.

Je to spôsobené paroxysmom - náhlym útokom, ktorý je časovo obmedzený. Porušenia sa dramaticky rozvíjajú a prechádzajú samy. Ich trvanie sa pohybuje od niekoľkých hodín do jedného týždňa.

 • Trvalé blikanie

V čase, kedy to trvá dlhšie ako 7 dní. Môže trvať až jeden rok alebo dlhšie. Bez akejkoľvek lekárskej intervencie sa arytmia nezastaví. Takáto variácia umožňuje možnosť obnovy a podpory pacientov s normálnym rytmom (pochádzajúcim zo sínusového uzla).

 • Trvalá forma fibrilácie predsiení.

Trvá dlhú dobu, podobne ako predchádzajúca forma patológie. Existuje však výrazný rozdiel medzi nimi: obnovenie sínusového rytmu sa považuje za neadekvátne. Cieľom liečby v tomto prípade je udržať existujúci rytmus s kontrolou frekvencie kontrakcií.

dôvody

Fibrilácia predsiení môže nastať z rôznych dôvodov. Patria medzi ne kardiologické patologické príznaky a extrakardiálne faktory.

 • defekty srdcových chlopní (vrodený alebo získaný typ);
 • ischémia srdca;
 • hypertenzia;
 • následky srdcovej chirurgie;
 • zlyhanie srdca;
 • myokarditída;
 • srdcové nádory;
 • kardiomyopatia;
 • infarkt myokardu;
 • kardio.

Najčastejšie fibrilácia predsiení vyvoláva pooperačný stav. Prečo? Rovnováha elektrolytov (draslíka, vápnika, sodíka, horčíka) v svalových tkanivách srdca je narušená, v oblasti stehov sa vyvíja zápalový proces, hemodynamika sa preorientuje vnútri komôr (kvôli eliminácii chýb ventilov). Arytmia spôsobená týmito príčinami po rehabilitačnej liečbe by mala byť úplne zrušená.

Na druhom mieste, pokiaľ ide o frekvenciu rozdelenia srdcových faktorov vo vývoji fibrilácie predsiení, sú defekty ventilov. Ide zvyčajne o patológiu mitrálnej chlopne (oddeľuje dutinu ľavej predsiene od komory ľavej komory). Prípady súčasného poškodenia dvoch alebo troch ventilov (aorty, trikuspidálne, mitrálne) nie sú zriedkavé.

Pacient môže mať kombinované srdcové patológie, čo zvyšuje riziko vzniku predsieňového ciliárneho rytmu. Napríklad ischémia srdca a koronárnych porúch, angína a arteriálna hypertenzia.

Faktory nesúvisiace s ochorením srdca:

 • hypertyreóza;
 • hypertyreóza;
 • obezita;
 • diabetes mellitus;
 • vedľajšie účinky adrenomimetiká, srdcové glykozidy;
 • otravy alkoholom;
 • zneužívanie tabakových výrobkov;
 • hypokaliémia;
 • poruchy nervového systému (často spojené s vaskulárnou dystóniou);
 • ochorenie obličiek;
 • prítomnosť chronických obštrukčných procesov v pľúcach;
 • dedičný faktor;
 • génové mutácie;
 • elektrický šok;

Pravidelná konzumácia alkoholických nápojov v dennej dávke vyššej ako 35-40 g zvyšuje riziko fibrilácie predsiení takmer o 35%.

Vegetatívna dystónia je jedným z najbežnejších predpokladov pre vznik paroxyzmov ciliárneho rytmu.

Príčiny extrakardického pôvodu sú zvyčajne (izolovaná fibrilácia) vo väčšine prípadov prispievajú k rozvoju patológie v mladom veku. Choroby srdca vyvolávajú predsieňovú fibriláciu u starších ľudí.

Občas sa fibrilácia predsiení objavuje z nevysvetlených dôvodov. Ide o poruchy idiopatického rytmu.

prejavy

Ťažké symptómy v patológii, ako je predsieňová fibrilácia, môžu úplne chýbať. Potom sa ukáže, že sa ukáže iba pri vykonávaní elektrokardiogramu alebo ultrasonografie srdca. V iných prípadoch sa objavujú akútne príznaky, ktorých charakteristické črty závisia od príčiny arytmie, jej rozmanitosti, funkčných schopností chlopňovej štruktúry a stavu svalovej vrstvy srdca. Psycho-emocionálne pozadie pacienta hrá významnú úlohu.

Najčastejšie sa prvý prejav predsieňovej fibrilácie vyskytuje vo forme náhleho paroxyzmu. V budúcnosti sa záchvaty môžu zvýšiť a viesť k pretrvávajúcej alebo trvalej fibrilácii. Niekedy sa ľudia stretávajú len so zriedkavými krátkymi záchvaty po celý život, ktoré sa nestanú chronickými.

Nástup útoku, mnohí pacienti popisujú pocit ostrého nárazu do hrudníka zvnútra, ako keby srdce zastavilo alebo sa obrátilo. Nasleduje séria charakteristických znakov:

 • nedostatok vzduchu;
 • trasenie tela a končatín;
 • pot sa uvoľní;
 • človek sa môže triasť;
 • možné zníženie krvného tlaku (niekedy končí s arytmogénnym šokom a stratou vedomia);
 • prvky vyblednú, sú modravé alebo červené;
 • chaotický impulz, je zaznamenaná zmena jeho rýchlosti;
 • slabosť a závrat;
 • strach zo smrti;
 • časté močenie;
 • porušenie gastrointestinálneho traktu;
 • dýchavičnosť;
 • bolesti na hrudníku.

Pri stále sa vyskytujúcej forme arytmií sa môže do konca dňa objaviť edém.

V niektorých prípadoch sú príznaky neuralgickej povahy: paréza, paralýza, strata citlivosti, kóma. K tomu dochádza, keď fibrilácia predsiení spôsobuje tvorbu krvných zrazenín. Krvné zrazeniny upchávajú veľké tepny, ktoré prenášajú potravu a kyslík do mozgu, čo spôsobuje kardioembolickú mŕtvicu.

Tachydystolická forma atriálnej fibrilácie

Tachysystolická fibrilácia predsiení je rytmová porucha sprevádzaná zvýšenou nekoordinovanou srdcovou komorou. Zdrojom abnormálnych excitácií je predsiene. Sú to takzvané ektopické ohniská elektrických impulzov. Sú zastúpené skupinami nadmerných aktívnych myofibrilov, ktoré trpia (blikaním) rýchlosťou až 700 kusov za minútu. Ventricles pri práci s frekvenciou 100 alebo viac otrasov za minútu.

Charakteristickým znakom predsieňového tachysystolu je pulzný deficit v prípade palpitácie.

Ďalšie príznaky sú podobné typickým prejavom fibrilácie predsiení:

 • dýchavičnosť;
 • hrudný nepríjemný pocit;
 • slabosť a závrat;
 • záchvat paniky;
 • veľký pot;
 • pulzujúce krčné žily;
 • tras.

Tachysystolická forma atriálnej fibrilácie sa považuje za najnebezpečnejšiu, je ťažšie tolerovaná na základe subjektívnych pocitov pacientov. Táto patológia často vedie k zlyhaniu srdca, pretože dochádza k poklesu systolického a minimálneho objemu krvi a krvný obeh v periférnych cievach zlyhá.

Nielen blikanie, ale aj predsieňový flutter vedie k búšenie srdca. Tieto dva stavy by sa mali rozlišovať. Pri trepaní zvyčajne zostáva správny harmonický predsieňový rytmus, prenáša sa aj do komôr. Zníženia sa vyskytujú pomalšie: pri 350-700 blikaniach za minútu a pri fluttere 200-400.

Zásady liečby fibrilácie predsiení

Hlavné ciele terapeutických opatrení: odstrániť nepríjemné príznaky a zabrániť vzniku negatívnych následkov. Preto sa celý terapeutický proces vykonáva v dvoch smeroch:

 1. Návrat rytmu do normálu (s prívodom impulzov zo sínusového uzla).
 2. Udržiavanie optimálnej frekvencie kontrakcií myokardu pri zachovaní chronickej arytmie v ustálenom stave.

Účinnosť práce v týchto oblastiach sa dosahuje pomocou nasledujúcich metód liečby:

 • používanie liekov, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi (antikoagulanciá);
 • elektrický šok (elektrokardioverzia);
 • antiarytmická liečba;
 • používanie liekov na zníženie frekvencie rytmu.

Ďalšie mimoriadne opatrenia na pomoc pacientovi sú rádiofrekvenčná ablácia katétru, zavedenie kardiostimulátora.

Antikoagulanciá: vlastnosti použitia

Tento druh terapie sa vykonáva na prevenciu tromboembolizmu, dôsledkom ktorého sa často stáva embolická mŕtvica. Ak to chcete urobiť, použite nasledujúce nástroje:

 1. Antikoagulanciá ("warfarín", "Pradaky").

Lieky je možné používať dlhšie. Je potrebné sledovať proces liečby koagulogramom. Warfarín je vhodný na liečbu starších pacientov. Po 60 rokoch diagnostikovaný diabetes mellitus, ischémia srdca, 75 rokov a viac - s tyreotoxikózou, kongestívnym srdcovým zlyhaním, hypertenzívnym ochorením. Liek je tiež dôležitý pre ľudí s reumatickými malformáciami myokardu, ktorí podstúpili operáciu vo ventilovom zariadení. Uistite sa, že používate tento nástroj, keď ste mali v minulosti ochorenia prípady trombózy alebo embolií.

 1. Lieky s heparínom s nízkou molekulovou hmotnosťou.

Sú predpísané v závažných prípadoch vyžadujúcich mimoriadne opatrenia pred uskutočnením kardioverzie.

 1. Antiagregant (kyselina acetylsalicylová, "Aspirín", "Dipyridamol").

Používa sa na liečbu pacientov rôznych vekových kategórií. Okrem toho sa považuje za vhodné použiť "aspirín" u pacientov, ktorí nie sú vystavení vplyvu rizikových faktorov.

Antikoagulačná liečba môže prispieť k vzniku krvácania, najmä pri dlhodobom používaní. Preto sa má predpisovať s opatrnosťou vo vzťahu k pacientom, ktorí znížili zrážanlivosť krvi.

Elektrokardioversiya

Tento termín sa vzťahuje na proces stabilizácie rytmu kontrakcií pomocou výbojov elektrického prúdu. Ide o účinnú metódu liečby, ktorá sa často používa ako núdzové opatrenie v život ohrozujúcej situácii.

Procedúra sa vykonáva vo všeobecnej anestézii a je sprevádzaná zobrazením EKG. Špeciálne zariadenie (kardioverter-defibrilátor) poskytuje elektrický signál srdcu synchrónne s výskytom R-vln, aby nevyvolával vývoj komorovej fibrilácie.

Ak je záchvat krátkodobou arytmiou, ale je sprevádzaný významnými problémami s krvným obehom, je potrebná naliehavá kardioverzia. Keď sa zavedie heparín alebo iné látky s nízkou molekulovou hmotnosťou.

Liečba elektropulzou sa používa, keď liečba tabletami neprinesie požadovaný účinok. Je možné ovplyvniť srdce aj mimo hrudi a vedením elektródy priamo k orgánu cez katéter.

Forma lekárskej kardioverzie

Zahŕňa vymenovanie liekov na obnovenie sínusového rytmu.

Liečivo je lacné, ale má veľa negatívnych vedľajších účinkov (zníženie tlaku, vertigo, bolesti hlavy, môže spôsobiť halucinácie). Používa sa na žilové injekcie.

Zavedená intravenózne poskytuje silný účinok. Môže však vážne ovplyvniť rytmus komorových kontrakcií. Preto je pacient po neustálom ambulantnom pozorovaní po použití takého lieku celý deň.

Injekčné prostriedky. Navrhuje sa pri liečbe pacientov, ktorí boli diagnostikovaní s organickými poruchami myokardu (tvorba jaziev po infarkte).

Stáva sa vo forme tabliet alebo liekoviek na intravenózne podanie. Liečivo sa nepoužíva na závažné patologické procesy v pľúcach, ischemické choroby, zlé kontraktilita ľavej komory. Pomáha málo, keď je zistená pretrvávajúca forma fibrilácie predsiení.

Druhá kardioverzia sa používa v situácii primárnej fibrilácie predsiení, ako aj pri paroxyzmálnej arytmii. Súčasne má pacient výrazné patologické prejavy, zvýšenú srdcovú frekvenciu, poruchy krvného toku. Ak sa liečba začne v prvých hodinách útoku, účinok bude pozitívny.

Najčastejšie používané "Amiodarone". Účinnejšie potláča príznaky fibrilácie predsiení a spôsobuje menej nežiaducich reakcií. Srdcové zlyhanie pri pravidelnom užívaní liečiva neprebieha, riziko smrti pri náhlej zástavbe srdca sa zníži o viac ako 50%.

Vo všeobecnosti môžu byť antiarytmiky predpísané na dlhý priebeh liečby, aby sa zabránilo opakovaniu poruchy rytmu.

Znížená srdcová frekvencia

Pri rozhodovaní o zachovaní arytmie, ktorá sa objavila, sa tieto lieky používajú na normalizáciu frekvencie kontrakcií:

 • inhibítory kalciového kanála - Verapamil, Diltiazem;
 • blokátory beta-adrenoceptorov - metoprolol, karvedilol;
 • ak účinok čerpania predchádzajúcich finančných prostriedkov nestačí, použite "Amiodaron".

Tieto skupiny liekov sa používajú na dosiahnutie optimálnych hodnôt pulzu (80-110 úderov za minútu). Takáto terapia pomáha výrazne zmierniť pohodu pacienta, čo najviac eliminovať nepríjemné symptómy a zabrániť vzniku život ohrozujúcich podmienok. Zvolená stratégia však nie je schopná zastaviť ďalšiu progresiu srdcových arytmií.

Metóda ablácie rádiofrekvenčnej katétra (RFA)

Používa sa ako najextrémnejšia možnosť, ak nie sú k dispozícii správne výsledky z inej liečby. RFA je operácia s minimálnym chirurgickým zásahom. Minimálne invazívny endovaskulárny postup pozostáva z vloženia katétra cez žilu, ktorá dodáva elektródu do srdcového tkaniva. Toto miniatúrne zariadenie ničí aberantnú generáciu impulzov pomocou elektrických výbojov.

Takáto operácia vyžaduje súčasnú implantáciu kardiostimulátora do hrudníka. Je to nevyhnutné, pretože keď sú odstránené niektoré elektricky aktívne oblasti (atrioventrikulárny uzol, jeho zväzok), kontraktilné signály nedosahujú komory.

Ak má osoba zriedkavé, ale závažné záchvaty fibrilácie predsiení, kardioverter defibrilátory sa implantujú do predsieňovej dutiny. Tieto zariadenia nemôžu zastaviť vývoj paroxysmu, ale v prípade potreby pomôcť rýchlo eliminovať jeho príznaky.

Fibrilácia predsiení je nebezpečným stavom s progresívnym zhoršením pohody. Tento druh porúch rytmu môže viesť k náhlej srdcovej smrti. Osobitnou hrozbou je tachysystolická forma atriálnej fibrilácie. Preto je dôležité brať vážne navrhovaný komplex zdravotníckych opatrení, aby boli v súlade so všetkými odporúčaniami lekára. Preventívne opatrenia zahŕňajú podávanie predpísaných liekov. Liečebný režim pre každého pacienta je vybraný individuálne. Lieky a iné liečebné postupy sú potrebné, aby sa zabránilo novým útokom a spomalil proces stať sa chronickou formou patológie, ktorá zvyšuje riziko vzniku vážnych následkov.

Normosystolická forma fibrilácie predsiení

Nenašiel sa

Požadovaná adresa URL / bolezni-organov-krovoobrashcheniya / 7-% D0% B0% D1% 80% D0% B8% D1% 82% D0% BC% D0% B8% D0% B8-% D1% 81% D1% 80% D0% B4% D1% 86% D0% B0.html? Showall = start = 4 sa nenašlo na tomto serveri.

Hubové arytmie

Fetálna arytmia (úplná arytmia, absolútna arytmia) je koncept, ktorý kombinuje dva typy porúch srdcového rytmu - fibriláciu predsiení a flutter predsiení, ale v klinickej praxi sa termín často používa ako synonymum fibrilácie predsiení. Najčastejšie sa pozoruje fibrilácia predsiení pri ischemickej chorobe srdca (kardiálna skleróza, infarkt myokardu), reumatická porucha mitrálneho srdca, tyreotoxikóza; jeho vývoj je možný aj pri alkoholovom poškodení srdca, pri kardiomyopatii (hypertrofické, dilatované), vrodených srdcových defektoch (predovšetkým pri defekte predsieňového septa atď.) Približne každý piaty pacient s fibriláciou predsiení počas vyšetrenia nedokáže zistiť srdcové ochorenie. Paroxysm arytmie môže byť vyvolaný fyzickým stresom, emočným stresom, konzumáciou alkoholu, fajčením, používaním určitých liekov (napríklad teofylínovými liekmi), elektrickým poškodením a inými faktormi.

Fibrilácia predsiení je chaotická kontrakcia jednotlivých skupín predsieňových svalových vlákien s frekvenciou až 500-1000 za 1 minútu, čo vedie k dezorganizácii rytmickej aktivity predsiení a komôr. Atria vo všeobecnosti nie sú kontraindikované, nepravidelné elektrické impulzy vstupujú do komôr, z ktorých väčšina je blokovaná na úrovni atrioventrikulárneho (atrioventrikulárneho) uzla. Vzhľadom na to, že vodivá kapacita atrioventrikulárneho uzla je premenlivá, komory sa arytmicky znižujú, ich miera kontrakcie môže dosiahnuť 200 v 1 minúte (tachysystolická arytmia). Ak je atrioventrikulárne vedenie narušené, komorová frekvencia môže byť normálna (normysystolická forma atriálnej fibrilácie) alebo nízka (menej ako 60 v 1 minúte - bradystolická arytmia); s vývojom kompletného atrioventrikulárneho bloku sa rytmus stáva zriedkavým, správnym.

Rozlišovať medzi novo diagnostikovanou a rekurentnou fibriláciou predsiení, pretrvávajúcou (trvajúcou dlhšie ako 7 dní) a paroxysmálnou (ak trvá menej ako 48 hodín, hovorí o krátkodobom útoku, ak trvá viac ako 48 hodín - perzistentný záchvat fibrilácie predsiení). Často opakované paroxyzmy fibrilácie predsiení zvyčajne predchádza vzniku perzistujúcej formy atriálnej fibrilácie.

Fibrilácia predsiení sa nemusí subjektívne prejavovať alebo sa cíti chorá ako srdcový tep, prerušenie práce srdca. Po vyšetrení lekár odhalí ostrú nepravidelnosť v intervaloch medzi jednotlivými kontrakciami srdca, premenlivou intenzitou tónov a srdcovými šelestmi. Pri paroxyzme predsieňovej fibrilácie sa obvykle zistí tachykardia so srdcovou frekvenciou nad 160 v 1 min. Súčasne je pulzová rýchlosť zvyčajne podstatne nižšia ako počet srdcových tlk, t.j. pulzný deficit je určený. Diagnóza je objasnená elektrokardiografickým vyšetrením.

Fibrilácia predsiení ovplyvňuje hemodynamiku a vedie k rozvoju zlyhania srdca; paroxysmy arytmií často sprevádzané výrazným poklesom krvného tlaku, môžu vyvolať záchvaty angíny pectoris, mdloby. Perzistentná a paroxysmatická fibrilácia predsiení predisponujú k tromboembolickým komplikáciám; najmä v čase obnovenia sínusového rytmu sa často pozoruje tromboembolizmus. Pri častých paroxyzmoch fibrilácie predsiení, ktoré nemožno zaregistrovať na elektrokardiograme, sa vykonáva denné sledovanie EKG. Na objasnenie príčin porúch rytmu sa okrem zaznamenávania EKG zvyčajne stanovuje hladina elektrolytov v krvi, vykoná sa echokardiografia, skúma sa štruktúra a funkcia štítnej žľazy a v niektorých prípadoch sa vykonajú testy cvičenia.

Trvalá normosystolická forma fibrilácie predsiení bez príznakov srdcového zlyhávania zvyčajne nepotrebuje antiarytmickú liečbu. Keď sa na normalizáciu srdcovej frekvencie používa tachysystolická forma permanentnej fibrilácie predsiení, digoxín, beta-adrenoblokátory (napr. Propranolol), niekedy aj amiodarón (cordarón).

Na prevenciu tromboembólie s pretrvávajúcou fibriláciou predsiení používajte aspirín alebo nepriame antikoagulanciá (fenilín, warfarín). Paroxysmy fibrilácie predsiení sa často spontánne zastavujú a pacienti nevyhľadávajú lekársku pomoc. Pri paroxyzme predsieňovej fibrilácie trvajúcej viac ako 2 dni alebo pri nemožnosti stanovenia trvania fibrilácie predsiení s významným zvýšením veľkosti ľavej predsiene podľa echokardiografie u starších pacientov nie je cieľom terapie obnovenie sínusového rytmu, ale zachovanie normálnej srdcovej frekvencie. Obnova sínusového rytmu v týchto prípadoch nie je len neproporcionálna, ale niekedy je plná rozvoja strašných komplikácií, najmä tromboembolických. Srdcové glykozidy sa používajú na zníženie srdcovej frekvencie; ak je to potrebné, pridajú do terapie malé dávky betablokátorov (napríklad propranolol alebo anaprilín). Pri paroxyzmii predsieňovej fibrilácie trvajúcej menej ako 2 dni s vysokou frekvenciou komorových kontrakcií a rozvojom komplikácií (pokles krvného tlaku, pľúcny edém, angína pectoris, synkopa atď.) Je indikovaná elektroimpulzná terapia.

Pri nekomplikovanom paroxyzme predsieňovej fibrilácie sa intravenózne podávanie prokaínamidu alebo verapamilu (izoptín) alebo požití chinidínu zvyčajne používa na obnovenie rytmu. V prípade dlhších paroxyzmov sa z dôvodu rizika tromboembólie obnovuje rytmus (liečba alebo plánovaná kardioverzia) plánovaným spôsobom po predbežnej príprave antikoagulanciami. Prevencia paroxyzmov fibrilácie predsiení po obnovení sínusového rytmu sa vykonáva u pacientov, ktorí majú paroxysmy často alebo sú sprevádzané subjektívnymi pocitmi, vývoj komplikácií. S profylaktickými účinkami sa často používajú beta-adrenergné blokátory, amiodarón (kordarón), sotalol, propafenón (rhythmonorm) a menej často iné antiarytmické lieky. Pri častých, zle tolerovaných paroxyzmoch fibrilácie predsiení, ktorým nie je zabránené liečbou liekom, môže byť účinná chirurgická intervencia - čiastočná alebo úplná disekcia kardiálnych ciest s následnou (ak je to nevyhnutná) trvalá srdcová stimulácia.

Pod ped. B. bopodylina

Fibrilácia predsiení

Fibrilácia predsiení (atriálna fibrilácia) sa vzťahuje na poruchu srdcového rytmu, pri ktorej dochádza k častému (400-700 za minútu) náhodnému chaotickému excitovaniu a kontrakcii jednotlivých skupín predsieňových svalových vlákien s abnormálnym komorovým rytmom. Hlavným mechanizmom fibrilácie predsiení je návrat a cirkulácia kruhovej excitačnej vlny.

Fibrilácia predsiení je na druhom mieste (po úderoch) na prevalenciu a frekvenciu výskytu a patrí medzi prvé medzi arytmiami vyžadujúcimi hospitalizáciu.

Formy fibrilácie predsiení:

 • bradysystolický (počet komorových kontrakcií menej ako 60 za minútu);
 • normosystolický (60-100);
 • tachysystolický (100-200).

Príčiny fibrilácie predsiení:

 • mimoriadne príčiny:
  • hypertyreóza;
  • obezita;
  • diabetes mellitus;
  • pľúcna embólia;
  • intoxikácia alkoholom;
  • zápal pľúc;
  • poruchy elektrolytu;
  • "Vagal" možnosti, ktoré sa vyskytujú v noci v dôsledku reflexného účinku na srdce vagus nervu;
  • hyperadrenergické možnosti, ktoré sa vyskytujú počas dňa so stresom a fyzickou námahou.
 • Klinické príznaky fibrilácie predsiení:

  • búšenie srdca;
  • závraty;
  • slabosť;
  • dýchavičnosť;
  • pulzná arytmia, pulzné vlny rôznych náplní.

  Auskultácia odhaľuje nepravidelnú arytmickú aktivitu srdca s neustále sa meniacou hlasitosťou prvého tónu.

  EKG príznaky fibrilácie predsiení:

  • absencia P vlny vo všetkých vedeniach;
  • nepravidelné malé vlny f rôznych tvarov a amplitúd pozorované počas celého srdcového cyklu:
   • veľká zvlnená forma - amplitúda f-vln presahuje 0,5 mm, frekvencia nie je vyššia ako 350-400 za minútu (tyreotoxikóza, mitrálna stenóza);
   • malá vlnitá forma - amplitúda f-vln je menšia ako 0,5 mm, frekvencia je 600-700 za minútu (IHD, akútny MI, aterosklerotická skleróza u starších pacientov).
  • nepravidelnosť komorových QRS komplexov - abnormálny ventrikulárny rytmus (rôzne R-R intervaly);
  • prítomnosť komplexov QRS, ktoré vo väčšine prípadov majú normálny nezmenený vzhľad.

  Liečba fibrilácie predsiení

  • liečba drogami.
   • na zníženie srdcovej frekvencie:
    • digoxín / kvapkanie (0,25 - 0,5 mg);
    • verapamil i.v. (5 mg);
    • cordarón (150 až 300 mg);
    • anaprilín / in (5 mg);
   • na obnovenie sínusového rytmu:
    • liečivá triedy Ia. novokainamid v / v kvapkaní (1,0 po dobu 20-30 min); disopyramid v / v struino (50-150 mg);
    • Lieky triedy Ic. propafenón v prúde (35 až 70 mg);
    • lieky triedy III. amiodarón i.v. prúd (300 až 450 mg); Sotalol IV (0,2 až 1,5 mg / kg).
  • elektrická defibrilácia srdca sa vykonáva s neúčinnosťou liečby drogami.

  Na profylaktické účely sa môže kordarón podávať v dávkach:

  • počas týždňa - 0,2 g 3 krát denne;
  • potom ďalší týždeň - 0,2 g, 2 krát denne;
  • v budúcnosti - 0,2 g raz denne 5 dní v týždni.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Cievny vaskulárny plex v novorodencoch

  Cysta choroidného plexu u novorodenca je najčastejšie diagnostikovaná počas prvého roka života. Možnosť jeho detekcie je tiež udržiavaná počas tehotenstva. Na tento účel sa ultrazvuk uskutočňuje v období od 24 do 30 týždňov.

  hypoxia

  Popis:Hypoxia je stav, ktorý sa vyskytuje vtedy, keď dôjde k nedostatočnému zásobovaniu kyslíka tkanivami tela alebo k porušeniu jeho absorpcie tkanivami. Hypoxia sa vyskytuje veľmi často a je základom rôznych patologických stavov.

  Mons v krvnom vyšetrení zvýšil príčiny

  Index aktivity erytrocytov alebo MCHC v krvných testoch sa zvýšilDnes môže krvný test identifikovať rôzne patologické procesy a zápalové reakcie. Včasné vyšetrenie organizmu pomáha znižovať výskyt vážnych zdravotných problémov.

  Hydrocefalus mozgu u dospelých: príčiny, príznaky, liečba

  Hydrocefalus u dospelých ("kvapkanie mozgu") je patologický stav charakterizovaný nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny (CSF) v mozgovomiechových tekutinách v mozgu.

  Príčiny, symptómy a liečba pľúcnej hypertenzie

  Z tohto článku sa dozviete: čo je pľúcna hypertenzia. Príčiny ochorenia, typy zvýšeného tlaku v pľúcach a spôsob, akým sa prejavuje patológia. Vlastnosti diagnostiky, liečby a prognózy.

  Charakteristika tromboembólie: 8 typov, príznaky a liečba patológie

  V tomto článku: charakterizácia tromboembolizmu, aké sú príznaky tohto závažného stavu, jeho typy a metódy liečby.Tromboembolizmus nie je samostatné ochorenie, ale môže sa rozvinúť s mnohými ochoreniami, sprevádzanými tvorbou krvných zrazenín v cievach alebo kĺzaním krvných zrazenín, lymfy alebo vzduchu.