V súčasnosti vedie medicínska štatistika k neuspokojivému počtu - takmer 60% úmrtí sa vyskytuje v ochoreniach kardiovaskulárneho systému. Dôvodom je najmä oneskorená liečba pacientov lekármi. Ignorovanie príznakov srdcovej dysfunkcie vedie k exacerbácii chronických ochorení, infarktu alebo mŕtvice.

Ale spolu s tým, moderná kardiológia ponúka rôzne metódy na štúdium srdca a krvných ciev. Diagnostika je veľmi rôznorodá, čo umožňuje vyšetrenie na akýkoľvek priebeh ochorení a individuálne nuansy osoby.

Mnoho našich čitateľov na liečbu srdcových ochorení aktívne aplikuje známu metódu založenú na prírodných zložkách, ktorú objavila Elena Malysheva. Odporúčame vám, aby ste si prečítali.

Tento článok poskytuje najpoužívanejšie metódy na štúdium kardiovaskulárneho systému, jeho vlastnosti, komu a kedy je predpísané, ako aj spôsob, akým sa vykonáva. Navyše bude zahrnutá otázka vyšetrenia orgánu cez pažerák. Ako čítate, čitateľ môže mať ďalšie otázky.

Kompetentní špecialisti portálu sú pripravení poskytnúť podrobnú odpoveď na tému, ktorá Vás zaujíma na bezplatnom online základe.

S nami nenájdete ťažkú ​​terminológiu - hovoríme o komplikovanom!

Skúmanie srdca a ciev

Porušovanie kardiovaskulárneho systému je na prvom mieste v incidente. Je to spôsobené tým, že liečba je pomalá a niekedy môže trvať celý život. To je dôvod, prečo odborníci v oblasti kardiológie dôrazne odporúčajú podstúpiť výskum srdca pre zdravého človeka aspoň raz ročne. Pacienti s diagnostikovanou chorobou majú byť vyšetrení podľa plánu vypracovaného ošetrujúcim lekárom.

Choroba zistená skoro je vysoká pravdepodobnosť rýchleho hojenia. Včasná diagnóza zachránila mnoho životov.

Mnoho našich čitateľov na liečbu srdcových ochorení aktívne aplikuje známu metódu založenú na prírodných zložkách, ktorú objavila Elena Malysheva. Odporúčame vám, aby ste si prečítali.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené skupiny ľudí, ktoré sú najčastejšie predpísané na vyšetrenie srdca.

Štúdia kardiovaskulárneho systému je rozdelená do dvoch kategórií - objektívnych a inštrumentálnych. Zvážte obidve kategórie.

Pri počiatočnom vyšetrení pacienta sa používajú objektívne diagnostické metódy. Ľudská história umožňuje lekárovi predbežnú diagnózu a problém určiť. Tieto metódy zahŕňajú:

 1. Pohmat. Postup je nasledovný: lekár položí svoju ruku na hruď pacienta tak, aby sa kefka dotkla rebier a oblasť srdca sa cítila prstami. Tento prístup vám umožní počúvať silu, výšku a polohu tlačí v srdci. Preto sa určuje množstvo ochorení. Napríklad stenóza chlopní a aorty, tachykardia, srdcová dysfunkcia a iné.
 2. Bicie nástroje. Určuje približnú veľkosť a polohu orgánu, ako aj cievneho "kríža".
 3. Auskultácia orgánu. Vykonáva sa pomocou stetoskopu. Umožňuje určiť vlastnosti srdcového tónu, šumu a možných porušení. Výskum srdca sa uskutočňuje v absolútnom tichu.
 4. Meranie tlaku v tepnách. Použite tonometre akéhokoľvek druhu. Týmto spôsobom môžete zistiť vývoj hypertenzie a hypotenzie.

Tieto metódy používa lekár počas interného vyšetrenia pacienta. Za prítomnosti odchýlok je potrebné podrobiť sa ďalšiemu výskumu kardiovaskulárneho systému.

Inštrumentálna diagnostika štúdia srdca

Nasledujúca tabuľka poskytuje informácie o normálnej činnosti srdca a ciev.

Okrem toho existujú objektívne metódy a inštrumentálna diagnostika, ktorá s vysokou presnosťou určuje chorobu. Samozrejme, najčastejšie je elektrofyziologické vyšetrenie srdca (EKG), ale existujú aj iné spôsoby vyšetrenia orgánu a cievneho systému:

 1. EKG je spôsob upevnenia elektrických impulzov, ktoré povrch tela vyžaruje. Tieto impulzy sú identické s cyklickou aktivitou orgánu. Skúška umožňuje zistiť infarkt myokardu, ischémiu, arytmiu, dysfunkciu vedenia. Dnes existuje inovatívny prístup k tejto metóde - prieskum sa uskutočňuje na diaľku pomocou počítača alebo mobilného zariadenia a informácie sa zhromažďujú počas denných cvičení pacienta.

Nasledujúci obrázok ukazuje, ako sa postup vykonáva.

Po starostlivom skúmaní metód Eleny Malyshevy v liečbe tachykardie, arytmií, srdcového zlyhania, stenacordie a celkového uzdravenia tela sme sa rozhodli ponúknuť to vašu pozornosť.

 1. Ultrazvuková diagnostika. Identifikuje patologické procesy oddelení tela. Úlohou ultrazvuku je študovať systém. Posledná aktualizácia zariadenia umožňuje sledovať činnosť ciev, krvných zrazenín, aby sa zistila prítomnosť plakov.
 2. Echokardiografia. Sleduje činnosť ventilového zariadenia, veľkosť steny srdca, ako aj posúdi tok krvi. EchoCG je pokročilá metóda diagnostiky krvných zrazenín, malformácií, onkológie, ventrikulárnej aneuryzmy a aorty. Toto vyšetrenie sa odporúča pacientom po infarkte.
 3. Scintigrafia myokardu. Vykonáva sa pomocou špeciálnej farmaceutickej prípravy. Vstupuje do krvi a fixuje tok krvi, takže je možné posúdiť stav cievneho systému.
 4. MR. Tomografia zisťuje šum, lokalizáciu ischémie a vaskulárnu dysfunkciu.

Spôsoby štúdia srdcovej práce sa môžu vykonávať ako samostatný postup alebo v kombinácii. Profylaktické metódy založené na výskume sú zárukou vysokých výsledkov. Samozrejme, nie je to celý rozsah inštrumentálnych metód. Existuje aj diagnostika Halter a cez pažerák, o ktorom sa bude diskutovať v nasledujúcich častiach.

Treba poznamenať, a taká diagnostika ako funkčné testy kardiovaskulárneho systému. Tieto vzorky sa používajú na výskum fyzickej kultúry. Výsledkom sú získané indikátory okrem fyzickej kondície subjektov.

Holterova štúdia

Technológia Holter je pomenovaná podľa amerického vedca Normana Holtera. Diagnóza spočíva v tom, že 24 hodín monitoruje prácu srdca. Vyšetrenie je nevyhnutné pri analýze údajov o činnosti srdca a krvných ciev.

Monitorovanie srdcovej činnosti liekom Holter sa vykonáva pomocou mobilného zariadenia, ktoré pacient nosí počas dňa na páse alebo sa nosí cez rameno.

Hmotnosť zariadenia je 0,45 kg, takže človek necíti nepohodlie spôsobené jeho nosením. Z tohto zariadenia sú drôty, ktoré končí elektródami. Tieto sú pripojené k telu a prenášajú informácie na disk v zariadení.

Existujú dve Holterova diagnostika - čiastočná a plná.

 • Komplexné vyšetrenie môže trvať až tri dni a dnes sa používa veľmi často. Vzhľadom na skutočnosť, že registrácia údajov prebieha celý deň, výsledok prieskumu je veľmi informatívny. Doktor dokáže analyzovať činnosť organizmu a identifikovať príčinu porúch. Klasické EKG je schopné nastaviť nie viac ako 50 srdcových jázd a metóda Holter je schopná zaznamenať zo 100 000 úderov.
 • Testovanie fragmentov pre Holter sa používa, ak má pacient poruchu srdca, ktorá sa prejavuje v zriedkavých prípadoch. Časový rozsah monitorovania môže byť dlhší, pretože je potrebné pochopiť príčinu periodických zlyhaní. Údaje sa môžu zaznamenávať nepretržite alebo len v čase nepohodlia a bolesti.

Osobitnou hodnotou je Holterova diagnóza v rozpore s rytmom kontrakcie srdca. V skutočnosti je pri používaní tradičného EKG pomerne ťažké identifikovať príznaky. Metóda pre Holter je umožnená sledovať začiatok arytmií, a preto pochopiť príčinu. Toto monitorovanie je užitočné pre náhlu stratu vedomia, časté závraty a nepochopiteľnú bolesť na hrudníku. Tieto príznaky naznačujú ochorenia orgánu a takáto diagnóza dokáže potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenie.

Holter monitoring je najčastejšie predpísaný pre nasledujúcu kategóriu jedincov:

 • utrpel srdcový záchvat;
 • s diagnózou angíny alebo podozrenie na ňu;
 • ak je myokard zväčšený;
 • s predĺženým QT (autorov komentár - porušenie komôr s vysokou pravdepodobnosťou smrti).

Vďaka rozvoju vedcov, diagnostikovať takú chorobu, ako je ischémia v počiatočnom štádiu, sa stala dostupná pre každého pacienta. V prípade, že osoba cíti ťažkosti, mali by ste kontaktovať lekársku inštitúciu. A potom je vysoká pravdepodobnosť zotavenia sa z choroby a naďalej sa tešiť z života o mnoho ďalších rokov.

Diagnóza zo srdca k srdcu

Prieskum pažeráka sa používa hlavne pri vyšetrení pacientov na ischémiu. Hlavným aspektom je posúdenie stavu rezervy v Quranar. Výrazná výhoda diagnózy je neinvazívna. Napríklad elektrofyziologická štúdia srdcovej činnosti sínusového uzla sa uskutočňuje s použitím hmatového kontaktu s povrchom tela.

Do istej miery je transézofageálny výskum najbezpečnejší, pretože Nevyžaduje fyzickú námahu, ktorú nemožno povedať pri vzorkách s fyzickým zaťažením.

Najčastejšie monitorovanie cez pažerák je predpísané tým ľuďom, ktorí nemôžu byť fyzicky preťažení. Medzi týchto pacientov patria:

 • porušenie muskuloskeletálneho systému;
 • pri chorobách dýchacej sústavy;
 • s postihnutými žilami a tepnami;
 • vysoká hypertenzia;
 • nedostatok fyzických výcvik.

Táto metóda je prísne kontraindikovaná pri ochoreniach pažeráka.

Na diagnostikovanie pažeráka v každom zdravotnom stredisku je pridelená samostatná miestnosť, v ktorej je kardio vybavenie, zariadenie na resuscitáciu a registráciu. Pacient má horizontálnu pozíciu a bez použitia anestetík cez nosohltanu do pažeráka sa vkladá z 25 cm na 45 cm, na konci ktorého je elektróda. Kontrola pohybu sa vykonáva na elektrogramu, ktorý pochádza z pažeráka.

Na posúdenie arytmií sa používa najmä viacpólová elektróda, ktorá umožňuje stimuláciu a fixáciu údajov. Vďaka použitiu inovatívneho vybavenia, v niektorých prípadoch táto metóda skúma Jeho zväzky. Na diagnostiku cez pažerák sa používajú kardiostimulátory, ktoré vytvárajú impulzy do 20 mm s možnosťou nastavenia až do 50 V.

Nasledujúci obrázok znázorňuje diagram diagnózy srdca cez pažerák.

Zhrnutie článku by malo poznamenať širokú škálu diagnostických metód srdca a cievneho systému. Takže liek umožňuje každej osobe pozorovať stav hlavného orgánu ľudského tela, reagovať včas na zmeny svojej práce a podľa toho udržiavať zdravie. Nezabudnite na príznaky ochorení, prihláste sa na konzultáciu s kardiológom a vaše srdce vám poskytne dlhé a zdravé roky života vďačnosti!

 • Často máte v oblasti srdca nepríjemné pocity (bodavá alebo bolestivá kompresia, pocit pálenia)?
 • Zrazu sa môžete cítiť slabý a unavený.
 • Neustále skákanie.
 • O dýchavičnosti po najmenšom fyzickom namáhaní a ničom čo povedať...
 • A už dlhú dobu užívate veľa liekov, diéty a sledovanie hmotnosti.

Súdiac však tým, že ste si prečítali tieto riadky - víťazstvo nie je na vašej strane. Preto odporúčame, aby ste sa oboznámili s novou technikou Olgy Markovičovej, ktorá našla účinný liek na liečbu srdcových ochorení, aterosklerózy, hypertenzie a cievneho čistenia. Čítajte viac >>>

Metódy výskumu ochorení srdca a krvných ciev

Dnes najčastejším, ktorí berú život častejšie ako akákoľvek iná choroba, sú choroby spojené s narušením kardiovaskulárneho systému.

Našťastie moderná kardiológia má veľké diagnostické schopnosti, čo umožňuje včasné zistenie jednej alebo druhej odchýlky v kardiovaskulárnom systéme. Metódy sú veľmi rôznorodé, ale používajú sa len po palpácii vyšetrením kardiológa, ktorý najprv rozoberá pacienta, zameriava sa na sťažnosti, počúva zvuky a tóny srdcového svalu, meria pulz a krvný tlak.

obsah

1. Elektrokadiografia (EKG).

1.1 Mapovanie EKG.

1.2 Holter monitoring.

1.3 ergometria bicykla a skúška trenažéra.

2. Ultrazvukové vyšetrenie srdca a krvných ciev.

3. Dopplerovská štúdia srdca a krvných ciev.

4. Duplexné vyšetrenie krvných ciev a srdca.

5. Triplex vyšetrenie krvných ciev.

6. RTG vyšetrenie srdca a krvných ciev.

7. Radioizotopové metódy na štúdium srdca.

8. Phonokardiografia (PCG).

9. Elektrofyziologické vyšetrenie srdca a krvných ciev (EFI).

1. Elektrofyziologické (EKG) elektrofyziologické mapovanie srdca

Pre konečné stanovenie diagnózy a jej potvrdenie po predbežnom vyšetrení lekárom sa na pacienta aplikujú rôzne inštrumentálne metódy výskumu, z ktorých hlavným je EKG.

Táto povinná metóda diagnostiky trvá krátky čas a umožňuje vám:

 • určiť polohu srdca vzhľadom na hrudník, jeho veľkosť, rytmus práce;
 • zistiť možné jazvy a oblasti s nedostatočnou krvou;
 • na určenie prítomnosti príznakov infarktu myokardu a štádiu vývoja ochorenia.

Vďaka tejto výskumnej metóde sú včas detegované infarkt, ischemické ochorenia, angina pectoris, myokarditída, endokarditída a perikarditída, avšak EKG neposkytuje úplný obraz o iných kardiovaskulárnych ochoreniach, preto sa v prípade potreby používajú ďalšie diagnostické metódy, napríklad, elektrofyziologické mapovanie srdca (mapovanie EKG).

1.1 Mapovanie EKG

Táto štúdia je založená na použití značného počtu drôtov (elektród), čo je dlhé a nepraktické. Použitie tejto metódy však určuje:

 • prítomnosť abnormálnych procesov v kardiovaskulárnom systéme s asymptomatickým alebo v počiatočnom štádiu vývoja;
 • predtým utrpel ochorenie a stupeň jeho exacerbácie.

1.2 Holter monitoring

Holter monitoring je dlhodobou metódou výskumu - práca srdca sa zaznamenáva celý deň. Táto metóda pomáha pri diagnostike skrytých porúch srdca, ktoré môžu byť nepodarené pri vykonávaní normálneho EKG.

1.3 ergometria bicykla a skúška trenažéra

Tieto výskumné metódy sú založené na stanovení práce srdcového svalu počas vykonávania dávkovaných fyzických záťaží. V procese testovania je pacient pod dohľadom lekára, ktorý s EKG monitoruje tlak, prácu a srdcový stav pacienta.

Pri jazde na bicykli pomocou výcvikového bicykla a pri bežiacom bežiacom bežeckom bežeckom trenažéri sa nastaví určitý uhol na zvýšenie zaťaženia.

Cieľom takýchto diagnostických metód je identifikovať skryté kardiovaskulárne ochorenia a stanoviť hranice fyzickej aktivity, počas ktorej je činnosť srdca ohrozená.

2. Ultrazvuk a echokardiografia srdca a krvných ciev

Echokardiografické vyšetrenie srdca (EchoCG) je vyšetrovacia metóda, v ktorej sa srdce vyšetruje ultrazvukom. Moderný ultrazvuk srdca a krvných ciev pomáha kombinovať:

 • dôkladné preskúmanie samotných nádob, ich priebeh, odstup, hrúbka a hustota stien;
 • študovať prietok krvi, odolnosť stien cév, spektrálne charakteristiky prietoku krvi ktorejkoľvek časti cievy;
 • určiť smer a stupeň priechodnosti prietoku krvi.

EchoCG vám umožňuje preskúmať srdce v pohybe, zhodnotiť jeho prácu ako celok a jednotlivé oddiely. Často sa táto metóda výskumu používa po infarkte na určenie miery poškodenia myokardu z dôvodu jaziev.

3. Dopplerovská štúdia srdca a krvných ciev

Dopplerovská štúdia srdca a krvných ciev sa uskutočňuje pomocou echoCG pomocou ultrazvuku, rozdiel je v tom, že pri takomto ultrazvukovom vyšetrení sa frekvencia vln navyše vyskytuje odrážajúc sa od červených krviniek, čo nám umožňuje presne určiť:

 • rýchlosť a priebeh pohybu červených krviniek;
 • charakteristiky práce, stavu a typu plavidiel.

Dopplerovou štúdiou plavidiel je možné posúdiť riziko prasknutia krvných ciev alebo trombózy. Dopplerovská sonografia bola úspešne použitá pri diagnostike kŕčových žíl a rôznych porúch spôsobených obštrukciou alebo zúžením tepien. Moderné systémy umožňujú reprodukovať aj viacfarebný kartogram krvného toku v testovacej nádobe s použitím farebného Dopplerovho mapovania (DCT), kde farba odráža intenzitu a smer prietoku krvi.

4. Duplexné vyšetrenie ciev a srdca

Duplexné vyšetrenie ciev a srdca je metóda, ktorá kombinuje dva ultrazvukové režimy - režim B a režim Doppler.

In-režim zahŕňa použitie senzora s rôznymi kryštálmi, ktoré vyžarujú ultrazvukové vlny s určitou frekvenciou. Takéto vlny, ktoré prenikajú cez tkanivá v rôznych uhloch a s rôznym časovým oneskorením, okamžite naskenujú orgán a po návrate naň reprodukujú dvojrozmernú rekonštrukciu srdca a ciev.

Dopplerov režim v štúdiu pohyblivých prvkov v cievach spolu s režimom B poskytuje príležitosť získať údaje o:

 • anatomická štruktúra ciev a možné morfologické zmeny
 • účinky ochorenia na krvný obeh.

Pomocou duplexného skenovania sa úspešne detegujú aterosklerotické plaky, oklúzie, stenózy, vaskulárne malformácie a iné patológie.

5. Triplexové vaskulárne vyšetrenie

Triplexové vaskulárne vyšetrenie je diagnostická metóda založená na aplikácii Dopplerovho efektu a mapovaní študovaných orgánov v extrémne tesnej konfigurácii na ich anatomickú štruktúru.

Takáto štúdia srdcových ciev umožňuje podrobné vyšetrenie prietoku krvi prechádzajúceho cez jednotlivé časti cievneho systému. Táto diagnostická metóda je doplnená o DDC, čo znižuje efektívnosť ako duplexná štúdia, na ktorej je táto štúdia založená.

Preto v dôsledku triplexnej diagnostickej metódy sa súčasne dôkladne skúma:

 • vaskulárna anatómia;
 • prietok krvi;
 • režim plavidla v farebnom režime.

Vďaka prijatým presným informáciám lekár určí najefektívnejšiu liečbu.

6. RTG vyšetrenie srdca a krvných ciev

Röntgenové vyšetrenie srdca a krvných ciev je diagnostickou metódou na zistenie polohy srdca. Zmena polohy srdca môže naznačovať prítomnosť pleurisy, nádorov mediastína a rôznych adhezií, čo spôsobuje, že tento spôsob výskumu je veľmi populárny v lekárskej praxi.

6.1 Angiokardiografia

Táto metóda röntgenovej štúdie zahŕňa použitie špeciálnej látky, ktorá kontrastuje s hlavnými nádobami.

Angiokardiografia umožňuje diagnostikovať stav veľkých ciev, a preto je takmer nevyhnutná na stanovenie prítomnosti vrodených srdcových chýb. Okrem toho je táto metóda základným vyšetrením pred vykonaním chirurgických zákrokov na srdci.

6.2 Vasografie

Röntgenové vyšetrenie ciev sa nazýva Vasogória.

Tento postup sa uskutočňuje spoločne so zavedením špeciálnej látky, ktorej rýchlo sa rozširuje prietok krvi, vďaka čomu sú krvné cievy zafarbené a viditeľné na röntgenovom prístroji.

Vasografia má mnoho odrôd, z ktorých každá má svoje vlastné špecifiká. Hlavné typy takýchto rádiologických štúdií zahŕňajú:

 • artenografia - vyšetrenie arteriálnych skupín;
 • vyšetrenie flebografia - žily;
 • koronárna angiografia - vyšetrenie srdcových ciev.

Táto metóda štúdia srdca a krvných ciev ako koronografia vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože táto technika je jedným z najúčinnejších pri vytváraní kardiovaskulárnych patológií.

6.3 Koronografia

Táto metóda dodatočnej diagnostiky sa používa nielen na potvrdenie diagnózy, ale aj na určenie polohy patológií. Výsledok štúdie koronárnych ciev je zobrazený na angiografe, zariadenie, ktoré poskytuje kompletný obraz srdcových ochorení. Vďaka jasne definovanej koronografii:

 • miesta, kde sa nádoby zužujú a krvný prísun do srdca je obmedzený;
 • množstvo vazokonstrikcie.

Táto štúdia pomáha kardiológovi určiť spôsob liečby, pretože dnes je najpresnejšou metódou na diagnostikovanie stavu koronárnych artérií.

7. Radioizotopové metódy na štúdium srdca

Pri týchto diagnostických metódach sa používa rádioaktívny izotop, ktorý sa zavádza do tela a hromadí sa v srdci, čo odráža jeho stav v danom čase. Látka sa hromadí v rôznych množstvách v závislosti od integrity alebo poškodenia oblastí myokardu, takže táto metóda je veľmi účinná pri vytváraní:

 • stupeň dodávania krvi myokardu;
 • hodnoty hypoxie - hladina kysnutia;
 • defekty myokardu;
 • platnosť srdcových komôr;
 • mieru mobility stien krvných ciev.

8. Phonokardiografia (PCG)

PCG pomáha registrovať zvuky srdca, ktoré nie je možné zachytiť pomocou stetoskopu. Táto metóda je veľmi efektívna v situáciách, keď vzniká otázka správnosti srdcovej práce.

9. Elektrofyziologické vyšetrenie srdca a ciev (EFI)

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca a krvných ciev je založené na stanovení potenciálov vznikajúcich na vnútornej strane srdca. Na vykonanie tejto diagnózy sa na opravu patologických nálezov používajú špeciálne trubice katétru a prístroj. EFI pomáha presne určiť zdroj a príčinu arytmií, ako aj určiť miesto jeho lokalizácie.

EFI je veľmi účinná pri diagnostike a liečbe srdcových ochorení, pretože pomáha kontrolovať a regulovať účinnosť predpísanej terapie.

Iba kardiológovia majú rozsiahle praktické skúsenosti na presné diagnostikovanie ochorení srdca a krvných ciev na základe údajov zo súboru diagnostických metód. Všetky spôsoby srdcových a cievnych štúdií, ktoré budú účinné pre detekciu kardiovaskulárnych chorôb, takže iba lekár, čítanie sťažnosti pacienta a predbežné posudzovanie, aplikácia môže určiť, ktorý spôsob je najúčinnejší v konkrétnom prípade. Avšak počas rokov praxe boli odborníci presvedčení, že najefektívnejšie sú röntgenové metódy vyšetrenia, najmä koronografia a komplexné diagnostické metódy, ako sú duplexné a triplexné štúdie.

Aké sú metódy štúdia srdca a ciev?

Žiaľ, moderni ľudia najčastejšie zomrú na choroby spojené s nesprávnym fungovaním kardiovaskulárneho systému. Kardiológovia zachraňujú mnoho životov vďaka širokému diagnostickému potenciálu modernej medicíny. Prvým krokom je palpácia ošetrujúceho lekára, po ktorom nasleduje podrobný prieskum a zváženie všetkých existujúcich sťažností a tiež sa vyžaduje počúvanie a vyhodnocovanie tónov a zvukov srdcového svalu. Okrem toho je potrebné stanoviť ukazovatele krvného tlaku, preskúmať vzorky žilovej krvi a nastaviť frekvenciu pulzu. V tomto článku budeme hovoriť o osvedčených metódach štúdia srdca a krvných ciev, ktoré sa najčastejšie používajú v moderných obecných a súkromných klinikách.

elektrokardiogram

S pomocou EKG v krátkom zasadnutí lekárov nedá určiť rytmus, veľkosť a umiestnenie srdce lokalizovať, aké funkcie a fázy infarktu myokardu, detekciu zle prekrvené a majú jaziev zóny. Prostredníctvom tohto spôsobu myokardu diagnostikovať patologické procesy v predsieňou a komôr, angínu, perikarditída, koronárne choroby, endokarditída, myokarditída.

EKG mapovanie

Táto technika vám umožňuje vidieť účinky minulých ochorení, ako aj nájsť včasné abnormálne procesy asymptomatických ochorení.

Monitorovanie spoločnosti Hotlerov

Každodenné sledovanie srdcovej aktivity prispieva k nájdeniu skrytých a nedostupných s inými metódami porúch EKG.

Testovanie pohybu

Podstatou tejto techniky je sledovanie reakcie srdcového svalu na rôzne typy fyzickej aktivity. EKG diagnostika sa vykonáva pomocou trenažéra a cvičebného bicykla. Takýto prístup pomáha nielen odhaliť skryté patológie, ale aj stanoviť hranicu zaťaženia, ktoré keď sa dosiahne, vytvára nebezpečenstvo pre srdce.

Echokardiografia a ultrazvuk

Pomocou ECHO-KG sa kontroluje lúmen a steny ciev, určí sa rýchlosť a ďalšie charakteristiky prietoku krvi. Táto metóda je účinná pre pacientov po infarkte, pomáha primerane hodnotiť jazvy na myokarde.

Dopplerov štúdie

Diagnostická metóda je podobná ako echokardiogram, keďže tieto metódy štúdia srdca a ciev zahŕňajú použitie ultrazvuku. Dopplerov sa líši v tom, že zahŕňa zmenu frekvencie vln odrážaných od červených krviniek. Z tohto dôvodu lekári dostanú kompletný obraz o stave a fungovaní ciev, charakteristike pohybu červených telies. Vďaka Dopplerovej metóde sa odhaduje riziko trombózy a ruptúry ciev. Táto technológia pomáha diagnostikovať varikóznu chorobu v čase, ako aj nájsť ďalšie poruchy vyvolané zúženými alebo blokovanými artériami.

Srdcová tomografia

Moderné kardiologické pole je nemysliteľné bez vysoko presných metód diagnostiky patologických zmien srdca a krvných ciev. Magnetická rezonancia a počítačový tomograf sa na tom aktívne podieľajú. Toto vyšetrenie ukazuje anatomickú štruktúru srdca a koronárneho systému, prináša predstavu o činnosti ventilov, pomáha analyzovať srdcové komory a nájde štrukturálnu metamorfózu myokardu.

tomografia - moderný spôsob štúdia srdca a ciev

Ultrazvuk srdca a krvných ciev

Duplexná štúdia

Keď zariadenie pracuje, na obrazovke sa reprodukuje dvojrozmerný obraz srdca a všetkých ciev. Technika kombinuje režim Dopplera a režim B. Zariadenie ukazuje anatómiu ciev, odráža účinok ochorenia na krvný obeh, pomáha nájsť aterosklerotické plaky, identifikuje malformácie, určuje stonózu, oklúziu.

Triplexová štúdia

Technika je iný farebný obraz. Vďaka podrobnej analýze toku krvi v izolovaných oblastiach cievneho systému spolu s farebným mapovaním je možné určiť vaskulárnu permeabilitu a predpísať čo najefektívnejšiu liečbu.

Röntgenové vyšetrenie srdca

Táto diagnostická metóda je zameraná na štúdium polohy srdca, čo znamená, že môže preukázať adhéziu, odhaliť pleurziu a nájsť nádory.

angiokardiografii

Rentgenová diagnostika sa uskutočňuje v hlavných cievach za účasti špeciálnej látky podanej pacientovi. Technika sa vyznačuje schopnosťou posúdiť štruktúru veľkých ciev, nájsť vrodené malformácie, vykonávať prieskum pred operáciami.

angiografia

Postup, ktorý zahŕňa röntgenové vyšetrenie ciev, sa uskutočňuje zavedením špeciálnej látky do krvného riečiska. Na zariadení sú jasne viditeľné maľované cievy. Ak chcete preskúmať skupinu tepien, sa vykonáva artenografiya, analyzovať stav žíl venografie je priradená k zobrazenie ciev srdca, koronárna angiografia sa vykonáva, je účinný postup, ktorý vám umožní nájsť miesto a povahu vazokonstrikcia.

Štúdia rádioizotopov

Základom je rádioaktívny izotop, zavedený do tela a koncentrovaný v srdci, v dôsledku čoho dochádza k rozdielnej distribúcii látky podľa poškodených a zdravých častí myokardu. Vďaka tejto diagnostické odborník výroku o mobilite stenách nádoby a kvality perfúzie myokardu, oznamuje vady myokardu na určenie stupňa hypoxie alebo anoxie tkanív, na posúdenie stavu srdcovými komorami.

Fkg srdce

Fungocardiografická metóda zaznamenáva zvuky, ktoré phonendoskop nesleduje. Skúška pomáha získať predstavu o správnej alebo nesprávnej práci srdca.

EPI srdca a krvných ciev

Pri vykonávaní elektrofyziologickej štúdie sa zaznamenali impulzy z vnútra srdca. Počas postupu sa na opravu patológie používajú katétre a špeciálne zariadenia. Prostredníctvom EFI špecialista jasne zistí oblasť, príčiny a zdroj arytmie. Táto technika pomáha správne diagnostikovať a účinne liečiť ochorenia srdca, ako aj sledovať účinnosť praktickej terapie.

Ak je človek ohrozený ochorením srdca a krvných ciev, má podozrenie, že vyvinie patológiu, potom nemôžete použiť ľudové prostriedky a dúfam, že ochorenie zmizne samo. Musíte sa zaregistrovať v kardiológovi a opísať všetky vaše ochorenia.

Metódy vyšetrenia srdca a krvných ciev

Počas posledných desaťročí sa výskyt ochorení srdca a krvných ciev výrazne zvýšil. Odborníci to zväčša spájajú s vedeckým a technologickým pokrokom, ktorý okrem pozitívnych aspektov má negatívne dôsledky - zníženie fyzickej aktivity, škodlivé účinky výrobných faktorov a zvýšenie stresu na nervový systém.

V tomto ohľade sa štúdium srdca stalo nevyhnutnosťou pre mnohých ľudí. Kardiológia má dnes významné diagnostické schopnosti. Rôzne počítačové, röntgenové a iné metódy výskumu kardiovaskulárneho systému, ktoré sú vysoko informatívne, sú široko používané. Tiež naďalej používať tradičné metódy výskumu srdca, ktoré sa ukázali ako účinné už desiatky rokov.

Svetová kardiologická rehabilitácia v sanatoriu Barvikha. Najlepší špecialisti, individuálny prístup, vynikajúci servis! Zavolajte na telefón 8 925 642-52-86.

Auskultácia srdca

Na recepcii u kardiológa sa uskutoční auskultácia - počúvanie zvukov srdca pomocou phonendoskopu. Špecialista počúva tóny, ktoré sprevádzajú činnosť srdca, a určuje znaky, ktoré majú diagnostickú hodnotu. Predovšetkým sa odhaduje rytmus, frekvencia srdcových tepien, pomer ich objemu a prítomnosť hluku. Srdcové tóny sú klasifikované nasledovne:

permanentné (prvé a druhé), ktoré sa objavujú na začiatku systoly a diastoly komôr; nestály (tretí a štvrtý); ďalšie.

Zvyčajne by sa mali monitorovať iba dva neustále tóny, v iných prípadoch lekár môže dospieť k záveru, že došlo k porušeniu. Okrem auskultácie, perkusie (perkusie okrajov srdca), vyšetrenie oblasti srdca, ako aj meranie krvného tlaku sa zvyčajne vykonávajú počas recepcie.

Laboratórne testy

Cenné informácie o stave kardiovaskulárneho systému pacienta poskytujú laboratórne krvné testy. Stupeň poškodenia srdcového svalu môže byť posúdený aktivitou určitých enzýmov v testovanom materiáli. Podľa výsledkov analýzy experti dospeli k záveru, že existuje koronárna choroba srdca, diabetes mellitus, sprievodné patologické stavy štítnej žľazy a iné orgány.

elektrokardiogram

Elektrokardiografia (EKG) je hlavnou kardiologickou metódou výskumu založenou na zaznamenávaní elektrickej aktivity srdca a umožňuje detekciu oblastí s poruchou krvného obehu a zmien cicavcov, príznakov infarktu myokardu, arytmií, ischemickej choroby srdca, malformácií, perikarditídy a iných porúch.

Pretože nie všetky choroby môžu byť presne diagnostikované EKG, používajú sa ďalšie varianty tejto štúdie:

EKG mapovanie je dlhodobá štúdia zahŕňajúca použitie veľkého množstva elektród. Vďaka nej môžu odborníci odhaliť známky ochorení srdca a krvných ciev, a to aj v najťažších prípadoch; Holter monitoring - registrácia aktivity srdca počas dňa, čo umožňuje odhaliť skryté poruchy; bicyklová ergometria, testovanie bežeckého pásu - zaznamenáva činnosť srdca počas fyzickej aktivity (cvičenie na stacionárnom kole alebo bežiacom cykle). Metóda umožňuje nielen odhaliť latentné bolestivé stavy, ale aj zistiť toleranciu cvičení, ktorá je užitočná pri diagnostike a plánovaní liečby.

EKG je absolútne bezpečná výskumná technika, ktorá prakticky nemá žiadne kontraindikácie.

echokardiografia

Pri použití ultrazvukového vybavenia lekár vyšetruje cievy a hodnotí ich základné vlastnosti, skúma vlastnosti krvného obehu. Metóda umožňuje vizualizovať prácu srdca v reálnom čase, posúdiť stav srdcových chlopní, kontraktilnú aktivitu myokardu, hrúbku steny orgánu, objem jeho dutín a stav všetkých mäkkých tkanív. Počas postupu sa skúma celé srdce aj jeho jednotlivé časti. Po srdcovom infarkte je potrebné podobné vyšetrenie na zistenie zmien v srdcových svaloch.

Stres ECHO

Stress Echo KG umožňuje diagnostikovať ischemickú chorobu srdca, hodnotiť účinnosť terapie v prípade obštrukcie koronárnych ciev a iných patologických stavov. Pri vykonávaní postupu pacient najprv vykoná obvyklý ultrazvuk a potom použije špeciálne senzory, pomocou ktorých môžete zaznamenať zmenu stavu srdca počas cvičenia na bicyklovom ergometri alebo bežiacom behu.

Doppler. Duplexné a triplexové štúdie

Základom tejto diagnostickej techniky je aj použitie ultrazvukových vĺn, ktoré sa odrazia na rôznych frekvenciách od pohybujúcich sa objektov, čiže červených krviniek. Metóda umožňuje vyhodnotiť rýchlosť a smer pohybu červených krviniek, ako aj zvláštnosti práce krvných ciev s identifikáciou rizík ich prasknutia alebo tvorby krvných zrazenín.

Možnosti modernej kardiológie umožňujú vykonávanie farebného Dopplerovho mapovania, ktoré zobrazuje farebný kartogram kontrolovaného plavidla. Zmenou farby je možné posúdiť smer a intenzitu prietoku krvi v každej jednotlivej oblasti.

V priebehu kardiologického vyšetrenia sa môže použiť aj duplexné vyšetrenie srdca a ciev, ktoré kombinujú Dopplerov a bežný ultrazvukový režim. Metóda umožňuje s vysokou presnosťou diagnostikovať aterosklerózu, vaskulárnu stenózu, ako aj rôzne poranenia.

V triplexovej štúdii plavidiel sa tiež používa dopplerovský efekt, ale je odlišný od predchádzajúcej metódy, líši sa tým, že obrazy sú získané vo farbe. V farebnom režime môžu špecialisti vyhodnotiť vaskulárnu permeabilitu, ich anatómiu a vlastnosti krvného toku. Výsledky výskumu umožňujú vyvinúť najefektívnejšiu terapeutickú taktiku pre každého konkrétneho pacienta.

Röntgenové metódy

Niektoré porušenia kardiovaskulárneho systému je možné identifikovať pomocou špeciálnych radiačných (rádiologických) diagnostických metód. Stav plavidiel je možné posúdiť pomocou moderných röntgenových techník:

Angiokardiografia - diagnostika veľkých ciev s použitím špeciálneho kontrastného činidla. Metóda je takmer nepostrádateľná pri detekcii vrodených srdcových chýb; Angiografia - röntgenové vyšetrenie krvných ciev, ktoré sa vykonáva pomocou látky, ktorá kontrastuje s cievami. Druhy tejto štúdie zahŕňajú koronárnu angiografiu, arteriografiu a flebografiu.

Podstatou týchto techník je zavedenie kontrastného činidla do nádoby, ktorej hlavnou zložkou je jód a jednorazové röntgenové vyšetrenie. Takéto radiačné metódy majú niektoré kontraindikácie, ale sú veľmi informatívne a dokážu zistiť závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Výskum rádioizotopov

Rádioaktívny izotop počas takýchto štúdií sa zavádza do pacienta. Akumuluje v srdci, odráža jeho súčasný stav. Vzhľadom na to, že so zdravým srdcom a rôznymi patológiami dochádza k akumulácii iného množstva izotopov v tele, podľa výsledkov štúdie odborník môže posúdiť prívod krvi do srdcového svalu, prítomnosť poškodenia v ňom, úroveň hypoxie a stav srdcových komôr.

Diagnóza srdca sa najčastejšie vykonáva scintigrafiou, ktorá zaznamenáva žiarenie izotopového lieku podávaného pacientovi so špeciálnou gama kamerou. Štúdia je bezpečná a prakticky nemá žiadne kontraindikácie, je povolená niekoľkokrát ročne a je kombinovaná s röntgenovými diagnostickými metódami.

MRI, CT

V modernej kardiológii sa vykonáva vysoko presná diagnostika patologických stavov srdca a krvných ciev pomocou počítačového a magnetického rezonančného zobrazovania. V mnohých klinických prípadoch v kardiológii sa používa metóda zobrazovania srdca a krvných ciev pomocou magnetickej rezonancie, ktorá umožňuje presne posúdiť vlastnosti anatomickej štruktúry vyšetrovaného orgánu a koronárneho systému, prácu ventilového aparátu, vlastnosti srdcových komôr a taktiež zistiť štrukturálne zmeny v myokarde.

Elektrofyziologická štúdia

Elektrofyziologická štúdia (EFI) srdca umožňuje vyhodnotiť elektrofyziologické charakteristiky jeho vodivého systému. Táto technika zahŕňa použitie špeciálnych elektród, ktoré sú vložené do srdcovej dutiny pod kontrolou fluoroskopie. Táto štúdia je obzvlášť cenná pri diagnostike arytmií so zriedkavými záchvatmi, ktoré je veľmi ťažké opraviť pomocou iných metód. EFI je široko používaný v kardiológii nielen na diagnostiku, ale aj na monitorovanie účinnosti liečby.

Všetky opísané metódy na štúdium srdca a krvných ciev sú veľmi účinné pri diagnostike rôznych ochorení, ale len skúsený kardiológ bude schopný vypracovať kompetentný vyšetrovací program s prihliadnutím na patologické symptómy pacienta a možné kontraindikácie určitých postupov. Štúdie funkcií srdca by sa mali vykonávať nielen pri priamej diagnostike patologických stavov, ale aj pri sledovaní stavu pacienta, ktorý podstúpil liečbu.

Existuje množstvo ochorení, ktoré priamo nesúvisia s aktivitou kardiovaskulárneho systému, ale môžu spôsobiť vážne komplikácie z jeho strany. Najmä hovoríme o spánkovej apnoe - stav charakterizovaný nedobrovoľným zastavením dýchania vo sne. Hlavným príznakom ochorenia je chrápanie. Vzhľadom na to, že počet zastavených dychov za noc môže dosiahnuť niekoľko stoviek, ignorovanie choroby je plné rozvoja chronického srdcového zlyhania, infarktu myokardu, mŕtvice a ďalších komplikácií. Môžete tiež dostať test a získať kvalifikovanú pomoc v klinickom sanatóriu "Barvikha" v Centre spánku.

Svetová kardiologická rehabilitácia v sanatoriu Barvikha. Najlepší špecialisti, individuálny prístup, vynikajúci servis! Zavolajte na telefón 8 925 642-52-86.

Dnes najčastejším, ktorí berú život častejšie ako akákoľvek iná choroba, sú choroby spojené s narušením kardiovaskulárneho systému.

Našťastie moderná kardiológia má veľké diagnostické schopnosti, čo umožňuje včasné zistenie jednej alebo druhej odchýlky v kardiovaskulárnom systéme. Metódy sú veľmi rôznorodé, ale používajú sa len po palpácii vyšetrením kardiológa, ktorý najprv rozoberá pacienta, zameriava sa na sťažnosti, počúva zvuky a tóny srdcového svalu, meria pulz a krvný tlak.

obsah

1. Elektrokadiografia (EKG).

1.1 Mapovanie EKG.

1.2 Holter monitoring.

1.3 ergometria bicykla a skúška trenažéra.

2. Ultrazvukové vyšetrenie srdca a krvných ciev.

3. Dopplerovská štúdia srdca a krvných ciev.

4. Duplexné vyšetrenie krvných ciev a srdca.

5. Triplex vyšetrenie krvných ciev.

6. RTG vyšetrenie srdca a krvných ciev.

7. Radioizotopové metódy na štúdium srdca.

8. Phonokardiografia (PCG).

9. Elektrofyziologické vyšetrenie srdca a krvných ciev (EFI).

1. Elektrofyziologické (EKG) elektrofyziologické mapovanie srdca

Pre konečné stanovenie diagnózy a jej potvrdenie po predbežnom vyšetrení lekárom sa na pacienta aplikujú rôzne inštrumentálne metódy výskumu, z ktorých hlavným je EKG.

Táto povinná metóda diagnostiky trvá krátky čas a umožňuje vám:

určiť polohu srdca vzhľadom na hrudník, jeho veľkosť, rytmus práce; zistiť možné jazvy a oblasti s nedostatočnou krvou; na určenie prítomnosti príznakov infarktu myokardu a štádiu vývoja ochorenia.

Vďaka tejto výskumnej metóde sú včas detegované infarkt, ischemické ochorenia, angina pectoris, myokarditída, endokarditída a perikarditída, avšak EKG neposkytuje úplný obraz o iných kardiovaskulárnych ochoreniach, preto sa v prípade potreby používajú ďalšie diagnostické metódy, napríklad, elektrofyziologické mapovanie srdca (mapovanie EKG).

1.1 Mapovanie EKG

Táto štúdia je založená na použití značného počtu drôtov (elektród), čo je dlhé a nepraktické. Použitie tejto metódy však určuje:

prítomnosť abnormálnych procesov v kardiovaskulárnom systéme s asymptomatickým alebo v počiatočnom štádiu vývoja; predtým utrpel ochorenie a stupeň jeho exacerbácie.

1.2 Holter monitoring

Holter monitoring je dlhodobou metódou výskumu - práca srdca sa zaznamenáva celý deň. Táto metóda pomáha pri diagnostike skrytých porúch srdca, ktoré môžu byť nepodarené pri vykonávaní normálneho EKG.

1.3 ergometria bicykla a skúška trenažéra

Tieto výskumné metódy sú založené na stanovení práce srdcového svalu počas vykonávania dávkovaných fyzických záťaží. V procese testovania je pacient pod dohľadom lekára, ktorý s EKG monitoruje tlak, prácu a srdcový stav pacienta.

Pri jazde na bicykli pomocou výcvikového bicykla a pri bežiacom bežiacom bežeckom bežeckom trenažéri sa nastaví určitý uhol na zvýšenie zaťaženia.

Cieľom takýchto diagnostických metód je identifikovať skryté kardiovaskulárne ochorenia a stanoviť hranice fyzickej aktivity, počas ktorej je činnosť srdca ohrozená.

2. Ultrazvuk a echokardiografia srdca a krvných ciev

Echokardiografické vyšetrenie srdca (EchoCG) je vyšetrovacia metóda, v ktorej sa srdce vyšetruje ultrazvukom. Moderný ultrazvuk srdca a krvných ciev pomáha kombinovať:

dôkladné preskúmanie samotných nádob, ich priebeh, odstup, hrúbka a hustota stien; študovať prietok krvi, odolnosť stien cév, spektrálne charakteristiky prietoku krvi ktorejkoľvek časti cievy; určiť smer a stupeň priechodnosti prietoku krvi.

EchoCG vám umožňuje preskúmať srdce v pohybe, zhodnotiť jeho prácu ako celok a jednotlivé oddiely. Často sa táto metóda výskumu používa po infarkte na určenie miery poškodenia myokardu z dôvodu jaziev.

3. Dopplerovská štúdia srdca a krvných ciev

Dopplerovská štúdia srdca a krvných ciev sa uskutočňuje pomocou echoCG pomocou ultrazvuku, rozdiel je v tom, že pri takomto ultrazvukovom vyšetrení sa frekvencia vln navyše vyskytuje odrážajúc sa od červených krviniek, čo nám umožňuje presne určiť:

rýchlosť a priebeh pohybu červených krviniek; charakteristiky práce, stavu a typu plavidiel.

Dopplerovou štúdiou plavidiel je možné posúdiť riziko prasknutia krvných ciev alebo trombózy. Dopplerovská sonografia bola úspešne použitá pri diagnostike kŕčových žíl a rôznych porúch spôsobených obštrukciou alebo zúžením tepien. Moderné systémy umožňujú reprodukovať aj viacfarebný kartogram krvného toku v testovacej nádobe s použitím farebného Dopplerovho mapovania (DCT), kde farba odráža intenzitu a smer prietoku krvi.

4. Duplexné vyšetrenie ciev a srdca

Duplexné vyšetrenie ciev a srdca je metóda, ktorá kombinuje dva ultrazvukové režimy - režim B a režim Doppler.

In-režim zahŕňa použitie senzora s rôznymi kryštálmi, ktoré vyžarujú ultrazvukové vlny s určitou frekvenciou. Takéto vlny, ktoré prenikajú cez tkanivá v rôznych uhloch a s rôznym časovým oneskorením, okamžite naskenujú orgán a po návrate naň reprodukujú dvojrozmernú rekonštrukciu srdca a ciev.

Dopplerov režim v štúdiu pohyblivých prvkov v cievach spolu s režimom B poskytuje príležitosť získať údaje o:

anatomická štruktúra ciev a možné morfologické zmeny v účinku ochorenia na krvný obeh.

Pomocou duplexného skenovania sa úspešne detegujú aterosklerotické plaky, oklúzie, stenózy, vaskulárne malformácie a iné patológie.

5. Triplexové vaskulárne vyšetrenie

Triplexové vaskulárne vyšetrenie je diagnostická metóda založená na aplikácii Dopplerovho efektu a mapovaní študovaných orgánov v extrémne tesnej konfigurácii na ich anatomickú štruktúru.

Takáto štúdia srdcových ciev umožňuje podrobné vyšetrenie prietoku krvi prechádzajúceho cez jednotlivé časti cievneho systému. Táto diagnostická metóda je doplnená o DDC, čo znižuje efektívnosť ako duplexná štúdia, na ktorej je táto štúdia založená.

Preto v dôsledku triplexnej diagnostickej metódy sa súčasne dôkladne skúma:

vaskulárna anatómia; prietok krvi; režim plavidla v farebnom režime.

Vďaka prijatým presným informáciám lekár určí najefektívnejšiu liečbu.

6. RTG vyšetrenie srdca a krvných ciev

Röntgenové vyšetrenie srdca a krvných ciev je diagnostickou metódou na zistenie polohy srdca. Zmena polohy srdca môže naznačovať prítomnosť pleurisy, nádorov mediastína a rôznych adhezií, čo spôsobuje, že tento spôsob výskumu je veľmi populárny v lekárskej praxi.

6.1 Angiokardiografia

Táto metóda röntgenovej štúdie zahŕňa použitie špeciálnej látky, ktorá kontrastuje s hlavnými nádobami.

Angiokardiografia umožňuje diagnostikovať stav veľkých ciev, a preto je takmer nevyhnutná na stanovenie prítomnosti vrodených srdcových chýb. Okrem toho je táto metóda základným vyšetrením pred vykonaním chirurgických zákrokov na srdci.

6.2 Vasografie

Röntgenové vyšetrenie ciev sa nazýva Vasogória.

Tento postup sa uskutočňuje spoločne so zavedením špeciálnej látky, ktorej rýchlo sa rozširuje prietok krvi, vďaka čomu sú krvné cievy zafarbené a viditeľné na röntgenovom prístroji.

Vasografia má mnoho odrôd, z ktorých každá má svoje vlastné špecifiká. Hlavné typy takýchto rádiologických štúdií zahŕňajú:

artenografia - vyšetrenie arteriálnych skupín; vyšetrenie flebografia - žily; koronárna angiografia - vyšetrenie srdcových ciev.

Táto metóda štúdia srdca a krvných ciev ako koronografia vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože táto technika je jedným z najúčinnejších pri vytváraní kardiovaskulárnych patológií.

6.3 Koronografia

Táto metóda dodatočnej diagnostiky sa používa nielen na potvrdenie diagnózy, ale aj na určenie polohy patológií. Výsledok štúdie koronárnych ciev je zobrazený na angiografe, zariadenie, ktoré poskytuje kompletný obraz srdcových ochorení. Vďaka jasne definovanej koronografii:

miesta, kde sa nádoby zužujú a krvný prísun do srdca je obmedzený; množstvo vazokonstrikcie.

Táto štúdia pomáha kardiológovi určiť spôsob liečby, pretože dnes je najpresnejšou metódou na diagnostikovanie stavu koronárnych artérií.

7. Radioizotopové metódy na štúdium srdca

Pri týchto diagnostických metódach sa používa rádioaktívny izotop, ktorý sa zavádza do tela a hromadí sa v srdci, čo odráža jeho stav v danom čase. Látka sa hromadí v rôznych množstvách v závislosti od integrity alebo poškodenia oblastí myokardu, takže táto metóda je veľmi účinná pri vytváraní:

stupeň dodávania krvi myokardu; hodnoty hypoxie - hladina kysnutia; defekty myokardu; platnosť srdcových komôr; mieru mobility stien krvných ciev.

8. Phonokardiografia (PCG)

PCG pomáha registrovať zvuky srdca, ktoré nie je možné zachytiť pomocou stetoskopu. Táto metóda je veľmi efektívna v situáciách, keď vzniká otázka správnosti srdcovej práce.

9. Elektrofyziologické vyšetrenie srdca a ciev (EFI)

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca a krvných ciev je založené na stanovení potenciálov vznikajúcich na vnútornej strane srdca. Na vykonanie tejto diagnózy sa na opravu patologických nálezov používajú špeciálne trubice katétru a prístroj. EFI pomáha presne určiť zdroj a príčinu arytmií, ako aj určiť miesto jeho lokalizácie.

EFI je veľmi účinná pri diagnostike a liečbe srdcových ochorení, pretože pomáha kontrolovať a regulovať účinnosť predpísanej terapie.

Iba kardiológovia majú rozsiahle praktické skúsenosti na presné diagnostikovanie ochorení srdca a krvných ciev na základe údajov zo súboru diagnostických metód. Všetky spôsoby srdcových a cievnych štúdií, ktoré budú účinné pre detekciu kardiovaskulárnych chorôb, takže iba lekár, čítanie sťažnosti pacienta a predbežné posudzovanie, aplikácia môže určiť, ktorý spôsob je najúčinnejší v konkrétnom prípade. Avšak počas rokov praxe boli odborníci presvedčení, že najefektívnejšie sú röntgenové metódy vyšetrenia, najmä koronografia a komplexné diagnostické metódy, ako sú duplexné a triplexné štúdie.

V súčasnosti vedie medicínska štatistika k neuspokojivému počtu - takmer 60% úmrtí sa vyskytuje v ochoreniach kardiovaskulárneho systému. Dôvodom je najmä oneskorená liečba pacientov lekármi. Ignorovanie príznakov srdcovej dysfunkcie vedie k exacerbácii chronických ochorení, infarktu alebo mŕtvice.

Ale spolu s tým, moderná kardiológia ponúka rôzne metódy na štúdium srdca a krvných ciev. Diagnostika je veľmi rôznorodá, čo umožňuje vyšetrenie na akýkoľvek priebeh ochorení a individuálne nuansy osoby.

Tento článok poskytuje najpoužívanejšie metódy na štúdium kardiovaskulárneho systému, jeho vlastnosti, komu a kedy je predpísané, ako aj spôsob, akým sa vykonáva. Navyše bude zahrnutá otázka vyšetrenia orgánu cez pažerák. Ako čítate, čitateľ môže mať ďalšie otázky.

Kompetentní špecialisti portálu sú pripravení poskytnúť podrobnú odpoveď na tému, ktorá Vás zaujíma na bezplatnom online základe.

S nami nenájdete ťažkú ​​terminológiu - hovoríme o komplikovanom!

Skúmanie srdca a ciev

Porušovanie kardiovaskulárneho systému je na prvom mieste v incidente. Je to spôsobené tým, že liečba je pomalá a niekedy môže trvať celý život. To je dôvod, prečo odborníci v oblasti kardiológie dôrazne odporúčajú podstúpiť výskum srdca pre zdravého človeka aspoň raz ročne. Pacienti s diagnostikovanou chorobou majú byť vyšetrení podľa plánu vypracovaného ošetrujúcim lekárom.

Choroba zistená skoro je vysoká pravdepodobnosť rýchleho hojenia. Včasná diagnóza zachránila mnoho životov.

Mnoho našich čitateľov na liečbu srdcových ochorení aktívne aplikuje známu metódu založenú na prírodných zložkách, ktorú objavila Elena Malysheva. Odporúčame vám, aby ste si prečítali.

Prečítajte si o novej metóde Malysheva...

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené skupiny ľudí, ktoré sú najčastejšie predpísané na vyšetrenie srdca.

Štúdia kardiovaskulárneho systému je rozdelená do dvoch kategórií - objektívnych a inštrumentálnych. Zvážte obidve kategórie.

Pri počiatočnom vyšetrení pacienta sa používajú objektívne diagnostické metódy. Ľudská história umožňuje lekárovi predbežnú diagnózu a problém určiť. Tieto metódy zahŕňajú:

Pohmat. Postup je nasledovný: lekár položí svoju ruku na hruď pacienta tak, aby sa kefka dotkla rebier a oblasť srdca sa cítila prstami. Tento prístup vám umožní počúvať silu, výšku a polohu tlačí v srdci. Preto sa určuje množstvo ochorení. Napríklad stenóza chlopní a aorty, tachykardia, srdcová dysfunkcia a iné. Bicie nástroje. Určuje približnú veľkosť a polohu orgánu, ako aj cievneho "kríža". Auskultácia orgánu. Vykonáva sa pomocou stetoskopu. Umožňuje určiť vlastnosti srdcového tónu, šumu a možných porušení. Výskum srdca sa uskutočňuje v absolútnom tichu. Meranie tlaku v tepnách. Použite tonometre akéhokoľvek druhu. Týmto spôsobom môžete zistiť vývoj hypertenzie a hypotenzie.

Tieto metódy používa lekár počas interného vyšetrenia pacienta. Za prítomnosti odchýlok je potrebné podrobiť sa ďalšiemu výskumu kardiovaskulárneho systému.

Inštrumentálna diagnostika štúdia srdca

Nasledujúca tabuľka poskytuje informácie o normálnej činnosti srdca a ciev.

Okrem toho existujú objektívne metódy a inštrumentálna diagnostika, ktorá s vysokou presnosťou určuje chorobu. Samozrejme, najčastejšie je elektrofyziologické vyšetrenie srdca (EKG), ale existujú aj iné spôsoby vyšetrenia orgánu a cievneho systému:

EKG je spôsob upevnenia elektrických impulzov, ktoré povrch tela vyžaruje. Tieto impulzy sú identické s cyklickou aktivitou orgánu. Skúška umožňuje zistiť infarkt myokardu, ischémiu, arytmiu, dysfunkciu vedenia. Dnes existuje inovatívny prístup k tejto metóde - prieskum sa uskutočňuje na diaľku pomocou počítača alebo mobilného zariadenia a informácie sa zhromažďujú počas denných cvičení pacienta.

Nasledujúci obrázok ukazuje, ako sa postup vykonáva.

Po starostlivom skúmaní metód Eleny Malyshevy v liečbe tachykardie, arytmií, srdcového zlyhania, stenacordie a celkového uzdravenia tela - rozhodli sme sa ju ponúknuť...

Ultrazvuková diagnostika. Identifikuje patologické procesy oddelení tela. Úlohou ultrazvuku je študovať systém. Posledná aktualizácia zariadenia umožňuje sledovať činnosť ciev, krvných zrazenín, aby sa zistila prítomnosť plakov. Echokardiografia. Sleduje činnosť ventilového zariadenia, veľkosť steny srdca, ako aj posúdi tok krvi. EchoCG je pokročilá metóda diagnostiky krvných zrazenín, malformácií, onkológie, ventrikulárnej aneuryzmy a aorty. Toto vyšetrenie sa odporúča pacientom po infarkte. Scintigrafia myokardu. Vykonáva sa pomocou špeciálnej farmaceutickej prípravy. Vstupuje do krvi a fixuje tok krvi, takže je možné posúdiť stav cievneho systému. MR. Tomografia zisťuje šum, lokalizáciu ischémie a vaskulárnu dysfunkciu.

Spôsoby štúdia srdcovej práce sa môžu vykonávať ako samostatný postup alebo v kombinácii. Profylaktické metódy založené na výskume sú zárukou vysokých výsledkov. Samozrejme, nie je to celý rozsah inštrumentálnych metód. Existuje aj diagnostika Halter a cez pažerák, o ktorom sa bude diskutovať v nasledujúcich častiach.

Treba poznamenať, a taká diagnostika ako funkčné testy kardiovaskulárneho systému. Tieto vzorky sa používajú na výskum fyzickej kultúry. Výsledkom sú získané indikátory okrem fyzickej kondície subjektov.

Holterova štúdia

Technológia Holter je pomenovaná podľa amerického vedca Normana Holtera. Diagnóza spočíva v tom, že 24 hodín monitoruje prácu srdca. Vyšetrenie je nevyhnutné pri analýze údajov o činnosti srdca a krvných ciev.

Monitorovanie srdcovej činnosti liekom Holter sa vykonáva pomocou mobilného zariadenia, ktoré pacient nosí počas dňa na páse alebo sa nosí cez rameno.

Hmotnosť zariadenia je 0,45 kg, takže človek necíti nepohodlie spôsobené jeho nosením. Z tohto zariadenia sú drôty, ktoré končí elektródami. Tieto sú pripojené k telu a prenášajú informácie na disk v zariadení.

Existujú dve Holterova diagnostika - čiastočná a plná.

Komplexné vyšetrenie môže trvať až tri dni a dnes sa používa veľmi často. Vzhľadom na skutočnosť, že registrácia údajov prebieha celý deň, výsledok prieskumu je veľmi informatívny. Doktor dokáže analyzovať činnosť organizmu a identifikovať príčinu porúch. Klasické EKG je schopné nastaviť nie viac ako 50 srdcových jázd a metóda Holter je schopná zaznamenať zo 100 000 úderov. Testovanie fragmentov pre Holter sa používa, ak má pacient poruchu srdca, ktorá sa prejavuje v zriedkavých prípadoch. Časový rozsah monitorovania môže byť dlhší, pretože je potrebné pochopiť príčinu periodických zlyhaní. Údaje sa môžu zaznamenávať nepretržite alebo len v čase nepohodlia a bolesti.

Osobitnou hodnotou je Holterova diagnóza v rozpore s rytmom kontrakcie srdca. V skutočnosti je pri používaní tradičného EKG pomerne ťažké identifikovať príznaky. Metóda pre Holter je umožnená sledovať začiatok arytmií, a preto pochopiť príčinu. Toto monitorovanie je užitočné pre náhlu stratu vedomia, časté závraty a nepochopiteľnú bolesť na hrudníku. Tieto príznaky naznačujú ochorenia orgánu a takáto diagnóza dokáže potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenie.

Holter monitoring je najčastejšie predpísaný pre nasledujúcu kategóriu jedincov:

utrpel srdcový záchvat; s diagnózou angíny alebo podozrenie na ňu; ak je myokard zväčšený; s predĺženým QT (autorov komentár - porušenie komôr s vysokou pravdepodobnosťou smrti).

Vďaka rozvoju vedcov, diagnostikovať takú chorobu, ako je ischémia v počiatočnom štádiu, sa stala dostupná pre každého pacienta. V prípade, že osoba cíti ťažkosti, mali by ste kontaktovať lekársku inštitúciu. A potom je vysoká pravdepodobnosť zotavenia sa z choroby a naďalej sa tešiť z života o mnoho ďalších rokov.

Diagnóza zo srdca k srdcu

Prieskum pažeráka sa používa hlavne pri vyšetrení pacientov na ischémiu. Hlavným aspektom je posúdenie stavu rezervy v Quranar. Výrazná výhoda diagnózy je neinvazívna. Napríklad elektrofyziologická štúdia srdcovej činnosti sínusového uzla sa uskutočňuje s použitím hmatového kontaktu s povrchom tela.

Do istej miery je transézofageálny výskum najbezpečnejší, pretože Nevyžaduje fyzickú námahu, ktorú nemožno povedať pri vzorkách s fyzickým zaťažením.

Najčastejšie monitorovanie cez pažerák je predpísané tým ľuďom, ktorí nemôžu byť fyzicky preťažení. Medzi týchto pacientov patria:

porušenie muskuloskeletálneho systému; pri chorobách dýchacej sústavy; s postihnutými žilami a tepnami; vysoká hypertenzia; nedostatok fyzických výcvik.

Táto metóda je prísne kontraindikovaná pri ochoreniach pažeráka.

Na diagnostikovanie pažeráka v každom zdravotnom stredisku je pridelená samostatná miestnosť, v ktorej je kardio vybavenie, zariadenie na resuscitáciu a registráciu. Pacient má horizontálnu pozíciu a bez použitia anestetík cez nosohltanu do pažeráka sa vkladá z 25 cm na 45 cm, na konci ktorého je elektróda. Kontrola pohybu sa vykonáva na elektrogramu, ktorý pochádza z pažeráka.

Na posúdenie arytmií sa používa najmä viacpólová elektróda, ktorá umožňuje stimuláciu a fixáciu údajov. Vďaka použitiu inovatívneho vybavenia, v niektorých prípadoch táto metóda skúma Jeho zväzky. Na diagnostiku cez pažerák sa používajú kardiostimulátory, ktoré vytvárajú impulzy do 20 mm s možnosťou nastavenia až do 50 V.

Nasledujúci obrázok znázorňuje diagram diagnózy srdca cez pažerák.

Zhrnutie článku by malo poznamenať širokú škálu diagnostických metód srdca a cievneho systému. Takže liek umožňuje každej osobe pozorovať stav hlavného orgánu ľudského tela, reagovať včas na zmeny svojej práce a podľa toho udržiavať zdravie. Nezabudnite na príznaky ochorení, prihláste sa na konzultáciu s kardiológom a vaše srdce vám poskytne dlhé a zdravé roky života vďačnosti!

A trochu o tajomstvách...

Často máte v oblasti srdca nepríjemné pocity (bodavá alebo bolestivá kompresia, pocit pálenia)? Zrazu môžete cítiť slabosť a únavu... Neustále skákať tlak... O dýchavičnosť po najmenšom fyzickom namáhaní a čo povedať... A vy ste užívali veľa liekov dlhú dobu, diéty a pozorovali váhu...

Súdiac však tým, že ste si prečítali tieto riadky - víťazstvo nie je na vašej strane. Preto odporúčame, aby ste sa oboznámili s novou technikou Olgy Markovičovej, ktorá našla účinný liek na liečbu srdcových ochorení, aterosklerózy, hypertenzie a cievneho čistenia. Čítajte viac >>>

Choroby kardiovaskulárneho systému sú najbežnejšie na svete. Nebezpečenstvo takýchto zubov spočíva v ťažkých komplikáciách, ktoré vyvolávajú, preto je dôležitá pre ich liečbu včasná a informatívna diagnostika.

Elektrokardiografia: je to lacná a cenovo dostupná metóda na hodnotenie stavu a fungovania srdca. Vďaka elektrokardiogramu je možné zaznamenať elektrickú aktivitu myokardu. Je možné získať potrebné údaje z povrchu tela subjektu predpripojením 10 elektród alebo špeciálnych prísaviek a manžiet. Pri vykonávaní diagnózy by osoba mala byť v polohe na chrbte.

Elektrokardiografia je informatívna diagnostická metóda na určenie správnosti rytmu srdcových kontrakcií, takže sa používa na vyšetrenie pacientov trpiacich arytmiou. Aj vďaka tejto štúdii je možné určiť vývoj koronárnej choroby srdca. Samotný diagnostický postup trvá dlhšie ako 10 minút. Indikácie pre elektrokardiografiu:

hypertenzia; zvýšený cholesterol; minulé infekčné choroby; tehotenstva; zvýšené príznaky ochorenia srdca; reumatická choroba srdca; príprava na operáciu; odborné posúdenie vodičov vozidiel.

Existujú ďalšie elektrokardiografické metódy na vyšetrenie srdca: toto je Holterova elektrokardiografia (denné sledovanie elektrickej aktivity srdca) a cvičenie elektrokardiografia. Tieto metódy sa používajú na vykonanie podrobnej diagnostiky. Pri fyzickej záťažovej elektrokardiografii sa stav pacienta monitoruje pri cvičení na stacionárnom bicykli alebo na bežiacom páse.

Ultrazvuková diagnostika srdca: jedna z metód štúdia srdca, ktorá umožňuje vidieť nielen štruktúru orgánu, ale aj tok krvi v ňom, ako aj stav myokardového a ventilového aparátu. Spoľahlivosť výsledkov získaných ultrazvukovou diagnostikou dosahuje 90%. Ultrazvukové vyšetrenie srdca umožňuje určiť:

pôvodu hluku; typ zlyhania srdca; prítomnosť srdcových chýb; príčiny porušenia elektrickej aktivity myokardu; prítomnosť nádorov v orgáne; výsledky operácie na orgáne; arteriálna hypertenzia.

Pri indikáciách sa ultrazvuková diagnostika srdca uskutočňuje nielen u dospelých, ale aj detí. Výhoda tohto postupu je nielen informatívna, ale aj bezbolestná. Predmet sa musí zrolovať, ležať na gauči v blízkosti diagnostického prístroja. Na niektorých miestach hrudníka pacienta lekár nainštaluje snímače a začne štúdiu. Postup trvá maximálne 20 minút.

Rádiografia srdca: jednoduchá diagnostická metóda na posúdenie polohy srdca a jeho fyzických parametrov. Obraz sa odfotografuje v bočnej a priamej projekcii. Na zobrazenie zadného okraja srdca môže byť potrebné zaviesť kontrastný prostriedok. Štúdia sa uskutočňuje s podozrivými poruchami orgánov a s cieľom sledovať malý okruh krvného obehu.

Radioizotopová diagnostika: umožňuje zavedenie izotopu, ktorý sa hromadí v srdci a umožňuje zobraziť stav orgánu. V normálne fungujúcich a postihnutých oblastiach srdcového svalu sa izotopy nerovnomerne nahromadia, čo umožňuje posúdiť stav myokardu. Používa sa tiež na posúdenie stavu komôr.

Transesofageálny kardiostimulátor: používa sa na diagnostiku arytmií a srdcového zlyhania spôsobených srdcovou ischémiou. Tenká mäkká trubica sa vloží cez ústa pacienta, ktorá je umiestnená v pažeráku na úrovni predsiene. Na potlačenie zvracania sa používa lokálna anestézia koreňa jazyka. Prostredníctvom trubičky lekár dodáva elektrické výboje, ktoré normalizujú srdcovú frekvenciu. Ak je to potrebné, do pacienta sa vstrekuje atropín-sulfát, aby sa zlepšilo vedenie srdca. Skúška sa ukončí, ak záťaž prestane zodpovedať fyzickým schopnostiam orgánu.

Katetrizácia: používa sa ako predoperačná diagnostická metóda. Katéter sa vloží do veľkej nádoby ramena alebo stehna a prechádza do srdca. Zahŕňa použitie röntgenového zariadenia. Táto diagnostická metóda umožňuje zistiť chyby srdca a chlopne.

Phonokardiografia: metóda je založená na grafickom zaznamenaní hluku vychádzajúceho z fungujúceho srdca. Nahrávanie sa vykonáva pomocou mikrofónu, zvukového zosilňovača, frekvenčného filtra a rekordéra. Postupuje sa pri arytmiách a srdcových chybách.

Počítačová tomografia srdca: postup má svoje vlastné charakteristiky. Keďže srdce je neustále v pohybe, kamera, ktorá zachytáva obraz štruktúr orgánu, musí byť synchronizovaná so srdcovým rytmom. Takže impulz by nemal prekročiť 65 úderov za minútu, pretože iba v tomto prípade môžete získať spoľahlivý výsledok. Ak má pacient rýchly pulz, užite liekom obsahujúci beta-blokátor, napríklad metoprolol. Počítačová tomografia môže byť vykonaná s alebo bez zavedenia kontrastného činidla. Ak sa vyžaduje podávanie tejto látky, pacient by mal prejsť testom alergie.

Ak chcete uskutočniť výskum, človek musí ležať na špeciálnom stole. Katéter je pripojený k žile, ktorou je dodávaný rádiokontrast (ak je to potrebné). Pacient v tomto čase je pripojený k tomografu. Počas postupu by ste mali počúvať príkazy lekára (zadržte dych atď.). Skenovanie štruktúr srdca sa vykonáva podľa vyvinutého protokolu. Vďaka tejto štúdii je možné určiť poruchy srdca a chlopní, prítomnosť plakov cholesterolu v koronárnych cievach, ako aj vývoj ischémie.

Magnetická rezonancia: metóda výskumu orgánov založená na účinkoch magnetického poľa a rádiových vĺn. Vďaka moderným tomografom môžete získať vrstvený obraz srdca. Metóda eliminuje účinky röntgenových lúčov. U pacientov so srdcovým zlyhaním, ischémiou, chlopňovými poruchami a perikarditídou je indikovaný. Tento postup nie je vhodný pre ľudí s kardiostimulátormi, cievnymi stentmi, umelými kĺbmi a inými kovovými predmetmi v tele.

Ultrazvuková dopplerografia ciev: tento postup nespôsobuje pacientovi nepohodlie. Platí pre plavidlá rôznych miest. Najčastejšie sa používa pre cievy mozgu, krku a dolných končatín, pretože sú náchylné na trombózu a aterosklerózu. Indikácie pre štúdiu sú:

ateroskleróza; metabolizmus lipidov; hypertenzia; vaskulitída; cievna infekcia; príznaky venóznej trombózy dolných končatín; závraty, mdloby, utrpenie zranenia hlavy.

Dopplerovská sonografia umožňuje identifikovať skoré lézie ciev a ciev, ich tón a rýchlosť krvného prietoku cez ne. Pomocou tohto postupu je možné detegovať prítomnosť aterosklerotických plakov a krvných zrazenín.

Vypočítaná angiografia: používa sa na diagnostiku ciev mozgu a krku, ako aj koronárnych artérií, ktoré zabezpečujú dodávanie krvi do myokardu. Postup je vykonávaný zavedením rádioaktívneho materiálu cez katéter do žily pacienta. Predmet leží na stôl angiografu a zostáva stacionárny a röntgenové lúče prechádzajú cez telo, ktoré sú zachytené skenerom; Ďalej sa zobrazuje obraz ciev na monitore angiografu. Postup trvá až 30 minút. Vedenie angiografie umožňuje určiť zmenu polohy ciev, rovnako ako ich tvar a šírku lumenu. Indikácie pre tento diagnostický postup:

zaznamenali mozgovú príhodu; závrat, tinitus, silné bolesti hlavy; hydrocefalus; ateroskleróza; poškodenie mozgu; vaskulárna dystónia; Parkinsonova choroba.

Postup sa neuskutočňuje u pacientov, ktorých telesná hmotnosť presahuje 150 kilogramov, u detí do 5 rokov, u tehotných a dojčiacich žien, ako aj u pacientov s rakovinou. Absolútnou kontraindikáciou počítačovej angiografie je alergia na jód, ktorý je súčasťou kontrastnej látky.

Magnetická rezonančná angiografia ciev mozgu a krku: umožňuje vizualizovať nielen cievy, ale aj mäkké tkanivá, ktoré ich obklopujú. Umožňuje vám vytvoriť trojrozmerný obraz vaskulárnej siete. Na diagnostiku krčných ciev je potrebné podať kontrastné činidlo. Postup sa vykonáva podľa nasledujúcich údajov:

prítomnosť aneuryzmy alebo stratifikácie; srdcové chyby; vaskulárna stenóza alebo vaskulitída; ateroskleróza.

Magnetické rezonančné zobrazenie ciev mozgu a krku nie je vhodné pre ľudí s ochoreniami endokrinného systému as renálnou insuficienciou. Diagnóza je kontraindikovaná u pacientov, ktorí majú vo svojom tele kovové implantáty.

Phlebography: Röntgenové vyšetrenie žíl pomocou kontrastného činidla. Vykonáva sa v rôznych projektoch. Flebografia sa používa na kŕčové žily.

Réovasografia: počítačová metóda výskumu, ktorá umožňuje posúdiť stav ciev končatín a prietok krvi v nich. Indikácie pre postup sú kŕčové žily, tromboflebitída, diabetes mellitus, ateroskleróza a Raynaudov syndróm.

Réografia: grafická registrácia toku krvi v orgánoch a ich tkanivách, zobrazená ako krivka. Spravované s podozrivými ochoreniami krvných ciev mozgu, srdca, pľúc a pečene.

Laserová dopplerovská prietoková metóda: laserové snímanie kapilár, ktoré umožňuje vyhodnotiť mikrocirkuláciu krvi v orgánoch. Po zaznamenaní údajov špeciálny počítačový program analyzuje získané informácie a tvorí protokol štúdie.

Výsledky akéhokoľvek diagnostického postupu musia byť dešifrované lekárom, ktorý určí taktiku liečby pacienta. Liečba srdcových ochorení je zodpovednosťou kardiológa a kardiologa. Pri vaskulárnych ochoreniach je nevyhnutná pomoc flebologa, neuropatologa, angiolo ga a kardiológa.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Couperóza na tvári: ako posilniť steny ciev

Rudy tváre z akéhokoľvek dôvodu - to je signál, že cievy sú slabé. Koža s dilatovanými kapilárami je veľmi citlivá na nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré ju ľahko dráždia.

Prípravky na liečbu kyslíkového hladovania mozgu

Nedávajte Lie # 8212; Nepýtaj saCievne prípravky pre ľudský mozogPri liečení mozgových ciev používali tablety, injekcie a tradičné lieky. Prípravky ginkgo biloba ovplyvňujú mikrocirkuláciu vytvorených prvkov v cievach mozgu.

Spôsobuje hrubú liečbu krvi

Obehový systém tela vykonáva transportnú funkciu, dodáva kyslík a živiny do buniek a tkanív. Všetky patologické procesy, ktoré ju ovplyvňujú, vedú k narušeniu vnútorných orgánov.

Betablokátory pre hypertenziu

Jedna z najpopulárnejších a vysoko účinných farmakologických skupín pri liečbe esenciálnej a symptomatickej hypertenzie sa tradične považuje za beta-blokátory.Tieto lieky nielen pomáhajú účinne znižovať hladinu krvného tlaku, keď dosahujú zvýšené hladiny, ale tiež pomáhajú znížiť srdcovú frekvenciu v dostatočnom rozsahu.

Aký je priemerný objem červených krviniek a miera tohto indikátora

Nie vždy ukazovatele obsahu červených krviniek a hemoglobínu môžu poskytnúť odpovede na položené otázky. V takýchto prípadoch pomôže pri stanovení diagnózy definícia MCV, RDW a niektorých ďalších indikátorov, o ktorých budeme hovoriť.