Mesenterická trombóza - zastavenie prietoku krvi v cievach mezenterického čreva. Synonymá: trombóza viscerálnych ciev, mezenterický infarkt, črevná ischémia, syndróm Ortnet II.

dôvody

Arteriálna embólia: fibrilácia predsiení, defekty mitrálnej chlopne alebo stav po infarkte myokardu s aneuryzmou - akútna mezenterická trombóza.

Arterioskleróza, arteriálna trombóza, artritída, disekcia brušnej aortálnej aneuryzmy, aneuryzma viscerálnej artérie, kompresia mimo: nádory, Morbus Ormund (retroperitoneálna fibróza) je chronická črevná cirkulačná porucha.

Funkčne: Syndróm nervovej vaskulárnej kompresie Truncus coeliacus - kompresia cievy membránou v oblasti Hiatus aorricus.

Iatrogénny: pri operácii na brušnej tepne.

Neokluzívna mezenterická ischémia (NOMI): vazokonstrikcia pri hypovolemii, hypotenzia, zlyhanie srdca, stenóza aortálneho ismu, syndróm Steal; lokalizácia: primárne v bazéne A. mesenterica superior

Venózna mezenterická trombóza: primárna (idiopatická, multifaktoriálna) sekundárna v trombóze portálnej žily, portálna hypertenzia, polycytémia, leukémia, po splenektómii, hormonálna antikoncepcia a ako komplikácia arteriálnej mezenterickej trombózy.

patogenézy

anatómia

Tri viscerálne artérie (Truncus coeliacus, A. mesenterica sup., A. mesenterica inf.) Sú spojené medzi mnohými kolaterálmi / anastomózami, preto stenózy alebo blokády sú často náhodným nálezom v angiografii.

Anastomózy: až Rr. Oesophagei, Buhlerove anastomózy (pancreaticoduodenal arkády), Riolan anastomoses (A. mesenterica sup.inf - arkády na Colon transversum), rovnako ako Plexus rectalis superior.

Chronická oklúzia viscerálnych ciev je zvyčajne asymptomatická v dôsledku dobrej kolateralizácie a anastomóz (napríklad Riolanovej arkády).

V prípade akútnej oklúzie vzniká hemoragický infarkt v dôsledku kolateralizácie (krv preniká do kapilár, ale jeho množstvo nestačí na perfúziu, krv zostáva v kapilárach).

klasifikácia

 • Akútny mezenterický infarkt: v 90% prípadov A. mesenterica sup., Dvakrát častejšie príčinou infarktu je embólia ako trombóza - prejavuje sa v klinike "akútneho brucha"
 • Chronická obliterácia: častejšie proximálna oklúzia alebo zmena A. mesenterica sup., Truncus coeliacus alebo stenóza alebo oklúzia hlavného kmeňa A. mesenterica inf.
 • NOMI (neokluzívna mezenterická ischémia) do 50% prípadov
 • mezenterická žilová trombóza (pomerne zriedkavé)

Klinika mezenterickej trombózy

akútna oklúzia: akútna bolesť brucha, hnačka až šok (asi 6 hodín), potom pokojný interval 6-12 hodín s pomerne miernymi lokálnymi príznakmi, menšia bolesť s výrazným zhoršením celkového stavu (stupeň nekrózy črevnej steny, "klamný mier ");

Neskorá fáza (> 12 hodín, lymfogénna peritonitída): plynatosť, paralytická obštrukcia tenkého čreva, akútna brucha (nekróza), intenzívna predná brušná stena, zvracanie, krvná hnačka v dôsledku krvácania do nekrotickej brušnej steny.

Fáza 1: žiadne sťažnosti (náhodné zistenie s angiografiou)

2. fáza: postprandiálna angina pectoris s malým syndrómom jedla (odmietanie jesť kvôli strachu z bolesti)

3. fáza: pretrvávajúca bolesť brucha, plynatosť, chronická malassimilácia (porucha trávenia a absorpcia)

Stupeň 4: intestinálna obštrukcia, lymfogénna peritonitída, črevná gangréna, akútna brucha

U pacientov so srdcovými ochoreniami a bolesťami brucha by sa nikdy nemala zabúdať na možnosť mezenterickej trombózy.

Komplikácie: pridanie venóznej trombózy mezenterických žíl k arteriálnej oklúzii, lymfogénna peritonitída.

diagnostika

Anamnéza a klinické vyšetrenie: podozrenie založené na klinickom obrázku, stenotický šum nad brušnou stenou je možné.

Röntgenové vyšetrenie: prehľad brušnej dutiny: opuchnuté slučky tenkého čreva, v prípade intestinálnej obštrukcie môžu byť hladiny tekutín. Metóda založená na dôkazoch je angiografia, pretože nedostatok času sa neodporúča.

Ultrazvuk: je možné, že embolus je v cieve, zhrubnutie črevnej steny (post-ischemický edém) je neskoré znamenie.

Laboratórne vyšetrenie: leukocytóza (15-20 000 alebo leukopénia pri sepse), acidóza (zvýšenie laktátu v dôsledku nekrózy).

Diagnostická laparoskopia a skúšobná laparotómia pre podozrenie na akútny mezenterický infarkt sú úplne odôvodnené. Včasná diagnóza a intervencia, aby sa nestratila možnosť revaskularizácie.

Dif.diagnostika: akútna brucha, napríklad perforácia vredov, pankreatitída, obštrukcia čriev, aneuryzma brušnej aorty.

Liečba mezenterickej trombózy

konzervatívny:

V prvej fáze s chronickou oklúziou sa terapia nevykonáva.

Pri trombóze mezenterických žíl: fibrinolýza.

Neokluzívna ischémia: papaverín systémovo alebo cez angiografický katéter.

prevádzkový:

Indikácie: pri akútnej indikácii je vždy indikovaná, v chronickom prípade je to v prítomnosti symptómov mezenterickej trombózy.

Pri akútnom mezenterickom infarkte sa včas

Trombóza mezenterických ciev: príznaky, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: príčiny a symptómy mezenterickej trombózy, ako je to nebezpečné. Metódy prevencie a liečby.

Trombóza mezenterických ciev je blokádou ciev mezenteriou (mesenteriou) trombom. Mesentery sú súbor mezenterických kordov, s ktorými sú brušné orgány pripevnené k brušnej stene. Je to veľmi nebezpečný stav.

Tepny a žily prechádzajúce cez mezenériu sú zodpovedné za krvný obeh orgánov brucha, predovšetkým čriev. A ak krvná zrazenina upcháva mesenterickú tepnu alebo žilu, bude to viesť k vážnemu narušeniu čriev a, ak nebude ponechaná liečba, smrť.

Liečte mezenterickú trombózu pomocou chirurgických zákrokov. Liečba sa vykonáva chirurgom.

Choroba je sprevádzaná veľmi vysokou úmrtnosťou kvôli jej prechodnosti a ťažkostiam s diagnózou.

dôvody

Mesenterická trombóza, podobne ako ktorákoľvek iná, je priamo spojená s kardiovaskulárnymi a krvnými ochoreniami. Krvné zrazeniny sa tvoria pri srdcovom zlyhaní, zápalových procesoch v cievach po infarkte myokardu, arytmiách, kardioskleróze, aneuryzme srdcovej septa a krvných ciev, zápalu srdca.

Riziko trombózy sa zvyšuje s:

 • trombofilia (dedičná predispozícia na tvorbu krvných zrazenín);
 • operácie a zranenia;
 • dlhodobé užívanie liekov, ktoré zvyšujú "viskozitu" krvi (protirakovinové lieky, perorálne kontraceptíva);
 • dlhodobá imobilizácia tela (u pacientov na lôžku alebo osôb so zdravotným postihnutím na invalidnom vozíku pri ležaní v pooperačnom období);
 • tehotenstva a obdobia po pôrode;
 • diabetes;
 • obezita;
 • fajčenia.

Bez ohľadu na to, kde sa tvorí krvná zrazenina, môže zablokovať akúkoľvek tepnu alebo žilu, vrátane mezenterickej.

Riziko, že trombus ucpne mesenterickú cievu, sa zvyšuje so závažnými infekčnými ochoreniami čreva a jeho nádorov.

Nádoba je v úseku vo zväčšenej mierke. Tvorba krvných zrazenín pri ateroskleróze

Symptómy a štádia

Choroba prebieha v troch etapách:

 1. Ischémia. Keď sa lumen cievy zúžil o 70% alebo viac z dôvodu krvnej zrazeniny, vzniká nedostatok krvného obehu v čreve.
 2. Črevný infarkt - smrť črevnej oblasti, ktorú postihnutá loď dodala.
 3. Peritonitída je zápal peritonea, čo zvyšuje intoxikáciu tela. Táto fáza môže byť smrteľná.

Symptómy trombózy črevných mezenterických ciev:

Trombóza môže prebiehať veľmi rýchlo, preto keď sa objavia prvé symptómy, zavolajte sanitku, pretože pacient potrebuje núdzovú operáciu. Symptómy charakteristické pre štádium 1 môžu naznačovať apendicitídu, ako aj akútne gynekologické ochorenia. Vyžadujú tiež urgentné chirurgické zákroky.

diagnostika

Je veľmi dôležité rozlíšiť mezenterickú trombózu od iných ochorení čreva (apendicitída, perforovaný dvanástnikový vred), ako aj gynekologické ochorenia (napríklad mimomaternicové tehotenstvo, prasknutie cysty vaječníkov).

Ak sú príznaky opísané v predchádzajúcej časti článku prítomné, ambulancia privedie pacienta na chirurgické oddelenie.

Diagnózu vykoná chirurg. Zahŕňa zber anamnézy a súčasných symptómov, manuálne vyšetrenie pacienta. Ďalej predpísať krvný test, koagulogram (analýza zrážania krvi), analýza moču, ultrazvuk brušnej, núdzová angiografia ciev brušnej dutiny.

Ak nebolo možné stanoviť diagnózu, priťahujú sa k laparoskopii - invazívnej diagnostickej metóde. Abdominálne orgány sa vyšetrujú pomocou endoskopu vloženého cez rez do kože a prednej brušnej steny. Postup sa vykonáva v anestézii.

Angiografia brušných ciev. Šípka označuje miesto trombózy dolnej mezenterickej artérie

Liečba a prognóza

Mesenterická črevná trombóza sa lieči pohotovostnou operáciou.

Vykonáva sa v niekoľkých etapách:

 1. Najprv odstráňte krvnú zrazeninu, ktorá spôsobila porušenie krvného obehu.
 2. Potom rekonštruovať postihnuté plavidlo.
 3. Ak sa operácia uskutočňuje nie na 1, ale na 2 stupňoch ochorenia a zóna črevného infarktu je rozsiahla, potom je odstránená mŕtva časť orgánu. V 3. štádiu, ak ste vyvinuli silný zápalový proces, sa vykonáva brušná laváž.

Výsledok ochorenia závisí od štádia, v ktorom bola identifikovaná a začala sa liečiť, ako aj od správnosti diagnózy.

V štádiu 2 a 3 ochorenia s intestinálnym infarktom, aj pri úspešnom chirurgickom zákroku, zomrie približne 70% pacientov. To môže byť spôsobené intoxikáciou tela zo zápalového procesu, závažnosťou operácie, ako aj základnou chorobou, ktorá spôsobila trombózu. V 1. štádiu ochorenia, ak odstránite krvnú zrazeninu pred nekrózou črevnej časti, prežitie je oveľa vyššie.

Preto neťahajte liečbu lekárovi v prípade bolesti v bruchu.

Chirurgický zákrok na odstránenie nekróznej časti čreva. Anastamoz - špeciálne spojenie "časti reťaze"

prevencia

Je lepšie predchádzať trombóze mezenterických ciev ako liečiť. Pomocou preventívnych opatrení doslova zachránite svoj život.

Ak trpíte kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo ak máte priame príbuzné náchylné na tvorbu krvných zrazenín, venujte osobitnú pozornosť prevencii trombózy.

 • Najskôr odstráňte všetky ostatné rizikové faktory (nadváha, fajčenie, sedavý životný štýl, užívanie perorálnej antikoncepcie). Čas na liečbu chorôb srdca a ciev. V prípade cukrovky dodržiavajte všetky odporúčania lekára týkajúce sa liečby.
 • Ak máte riziko vzniku krvných zrazenín (trpíte kardiovaskulárnymi ochoreniami, cukrovkou, vediete sedavý životný štýl zo zdravotných dôvodov, máte nadváhu kvôli metabolickým poruchám, ktoré sa momentálne nemôžete zbaviť), darujte krv každých šesť mesiacov na koagulograme. To je potrebné na zistenie porúch krvácania. Ak sa zvýši riziko vzniku krvných zrazenín, dostanete riedidlá krvi a zabráňte krvným zrazeninám.
 • Čas na liečbu ochorenia čriev. Ak máte nádor, nedotýkajte sa jeho odstránením. Ak ste v priebehu liekov proti rakovine, pravidelne robte krvný test na zrážanie krvi a užívajte antiagregačné lieky alebo antikoagulanciá predpísané lekárom.
 • Ak ste prekonali operáciu brušných orgánov, postupujte podľa odporúčaní lekára v pooperačnom období. Po vyšetrení krvi, ak existujú náznaky, ošetrujúci lekár vám môže predpísať lieky na prevenciu krvných zrazenín. Začnite sťahovať čo najskôr. Pokračujte, ak to Váš lekár povolí. Aktivita pomôže zabrániť nielen stasu krvi (čo zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín), ale aj tvorbu pooperačných adhézií, čo môže v budúcnosti viesť k komplikáciám.
 • Po akýchkoľvek operáciách na cievach (nielen na cievnej brušnej dutine) a na srdci, užívajte antikoagulanciá alebo antiagregačné lieky predpísané lekárom.

Ľudské lieky na prevenciu tvorby krvných zrazenín

Nepokúšajte sa nahradiť lieky ľudovými prostriedkami, pretože nedostatok lekárskeho ošetrenia predpísaného lekárom môže viesť k tvorbe krvných zrazenín a vážnym následkom. Aj ľudové prostriedky môžu mať kontraindikácie, takže predtým, ako začnete konzultovať s lekárom, kardiológa a gastroenterológom.

Mesenterická trombóza: príčiny, symptómy a liečba

Črevo je orgán trávenia umiestnený v brušnej dutine. Jeho celková dĺžka v stave tonického napätia sa rovná štyrom metrom. Črevné smyčky sú v pevnom stave, čo im neumožňuje krútiť. To je možné vďaka inému orgánu tráviaceho systému, ktorý má názov - mezenterium (mezenterium) alebo mesenterium.

Obsah článku

Tento orgán je dvojitý list peritonea, ktorý obklopuje nielen nervové zakončenia a lymfatické uzliny, ale krvné cievy čreva:

 • horné a dolné mezenterické tepny (zásobovanie krvou);
 • horné a dolné mezenterické žily (odtok krvi).

Existujú rôzne bolestivé stavy, ktoré spôsobujú narušenie prietoku krvi a následne jeho funkcie. Jednou z najnebezpečnejších a dokonca fatálnych patológií je mezenteriálna črevná trombóza. Čo je to choroba, aký je jej klinický obraz, je ťažké diagnostikovať a aké sú metódy liečby, neskôr v našom článku.

Mesenterická trombóza: príčiny

Ako už bolo spomenuté vyššie, trombóza mezenteriálnych ciev je poruchou obehu, ktorá má akútnu povahu. Príčinou jej výskytu je mechanická obštrukcia arteriálnych a žilových črevných lôžok. Pohyb krvi cez cievy čiastočne alebo úplne zabraňuje výslednému trombu (krvnej zrazenine), čo môže spôsobiť nezvratné účinky. V dôsledku nedostatku včasnej diagnózy a terapie sa ochorenie nepochybne rozvinie. Infarkt je takmer nevyhnutelný. To znamená, že časť tráviaceho orgánu bude odstránená, čo predstavuje skutočnú hrozbu pre život.

Mnohí z nich pravdepodobne ani nepočuli o takejto chorobe. Preto je dvojnásobné mať minimálne minimálne informácie o tejto chorobe. Čo môže spôsobiť?

Treba poznamenať, že taká diagnóza ako trombóza mezenterických ciev, spôsobila hlavne starším ľuďom. Pretože priamo súvisí s dlhodobými kardiovaskulárnymi ochoreniami. Najčastejšie, v pokročilých rokoch, ľudia s kardiosklerózou, srdcová aneuryzma a rôzne etiológie endokarditídy rozvinú trombózu črevných mezenterických ciev. Okrem toho infarkt myokardu môže byť tiež dôvodom zablokovania mezenterií v cievach. Koniec koncov, krvné zrazeniny vytvorené v oblastiach poškodenia srdcového svalu, v prípade ich oddelenia sa môžu pohybovať a usadiť sa v nádobách. A potom je zablokovaná tepna alebo žila zbavená potravy, čo určite vedie k závažným následkom.

Môže sa vyvinúť len trombóza mezenterických artérií a žíl u pacientov s fibriláciou predsiení a infarktom myokardu? Bohužiaľ, tieto chorobné stavy nie sú obmedzené na príčiny tvorby krvných zrazenín a embolov v črevných cievach. Každá choroba s rizikom vnútorného krvácania môže neskôr viesť k mezenterickej trombóze, a to:

 • závažné štádia akútnych črevných bakteriálnych infekcií;
 • zápal pankreasu (pankreatitída);
 • syndróm portálovej hypertenzie so zvýšeným indexom stagnácie v portálovej (portálovej) žile;
 • nádory malého alebo hrubého čreva, stláčajúce tepny;
 • zvýšené zrážanie krvi;
 • cirhózu a steatózu pečene.

Okrem vyššie uvedených ochorení môže byť arteriálna a venózna mezenterická trombóza vyvolaná abdominálnou traumou, chirurgickým zákrokom, hormonálnou terapiou, zneužívaním tabaku a dokonca aj nízkym aktívnym životným štýlom.

Mesenterická trombóza: formy, typy a štádia ochorenia

Podľa formy procesu sa izoluje chronická a akútna intestinálna mezenterická trombóza. Môže sa lokalizovať len v žilách, iba v tepnách alebo má zmiešaný typ, v ktorom je krvný prietok najskôr narušený v mezenterických tepnách a potom v cievnych cievach. Zdravotné štatistiky naznačujú, že horné časti plavidiel trpia blokovaním častejšie než dno.

Podľa stupňa porušenia vedľajších krvných tokov a hlavných tepien je zvyčajné rozlišovať 3 hlavné štádiá ochorenia:

Táto fáza sa považuje za chronickú črevnú ischémiu. Tok krvi, v ktorom sa vykonáva neovplyvnené plavidlá.

Čiastočná implementácia prívodu krvi do čreva;

Mimoriadne ťažká etapa, ktorá vo väčšine prípadov charakterizuje nezvratné dôsledky. Prívod krvi do čreva úplne chýba, čo spôsobuje infarkt. Jeho prvá fáza nie je dlhšia ako 120 minút. V tejto chvíli je ešte stále pravdepodobnosť reverzibility procesu. Po 4 hodinách začne druhá fáza, pri ktorej sa rýchlo vyvíja poškodenie gangrénového orgánu. Táto fáza vo väčšine prípadov je smrteľná.

Symptómy mezenterickej intestinálnej trombózy

Klinický obraz, že trombóza mezenterických artérií a žíl závisí od štádia lézie - formy ischémie a úrovne zablokovania krvného toku. V tomto ohľade sú príznaky rôzne a objavujú sa v jednotlivých etapách.

Existujú tri štádiá ochorenia: ischémia, srdcový záchvat a peritonitída. Aké sú príznaky trombózy mezenterických ciev v každom z týchto štádií? Budeme o tom ďalej informovať.

Prvou etapou je ischémia. Jeho charakteristickým rysom je, že je to jediný reverzibilný stav. Počas ischémie nie je v postihnutej časti čreva prietok krvi, steny krvných ciev sa čiastočne zbavia krvi, dochádza k zvýšeniu procesu všeobecnej otravy organizmu tkanivovými rozkladnými produktmi. Kvôli akútnej povahe ochorenia dochádza k nárastu symptómov pomerne rýchlo. Intoxikácia sa na začiatku prejavuje bledosťou kože a bolesťou v brušnej dutine. Navyše môžu mať odlišnú povahu, a to ako kŕčovú, tak aj nehygienickú.

Po bolesti sa vyskytne zvracanie. Emetické hmoty s prídavkom krvi alebo žlče. Okrem toho, pre vracanie v tejto fáze nie je vzácny zápach výkalov. Otvára sa hnačka. Vodná kvapalná stolica je vyvolaná násilnou peristaltikou a je sprevádzaná črevnou kolikou. Bohužiaľ, pacienti niekedy zamieňajú intestinálnu ischémiu s akútnou infekciou. Ktorý ako náhle začal, sa chystá náhle skončiť. Ale to sa nestane a drahocenný čas už stratil.

Druhým štádiom je intestinálny infarkt. Táto chirurgická patológia znamená úplné zastavenie prietoku krvi, čo vedie k črevnej nekróze. Zmeny sú nezvratné a úmrtnosť v tejto fáze je extrémne vysoká - prežilo 10 ľudí zo 100. Vyskytuje sa ťažká forma intoxikácie. Zvracanie sa nekončí. Z dôvodu deštruktívnych zmien je hnačka nahradená zápchou krvou. Bolesti v peritoneu sa zvyšujú a potom začínajú ustupovať. Zdanlivé zlepšenie znamená smrť nervových zakončení. Pulz je ťažký, krvný tlak je nestabilný. Keď je hmatnutie mierne opuchnutého brucha mäkké, iba malá tesnenie sa dá zistiť iba pod pupkom. Takýto stav môže byť sprevádzaný šokom.

Treťou etapou je peritonitída. Tento jav sa podobá perforovanému vredu. Výsledkom nekrózy črevnej steny je jeho perforácia so vstupom obsahu čreva do brušnej dutiny. Zápalový proces v peritoneu je charakterizovaný abdominálnou distenziou a jej napätím. V dôsledku črevnej parezy dochádza k plytvaniu.

Diagnóza mezenterickej trombózy a jej liečby

Trombóza mezenterických ciev má vysokú úmrtnosť, pretože diagnóza je ťažká. Klinický obraz tejto choroby sa nedá rýchlo odlíšiť od príznakov takých ochorení, ako je gastritída, pankreatitída, cholecystitída, obštrukcia čriev atď.

V prípade podozrenia na mezenteriálnu črevnú trombózu je dôležitá história. Veľmi bude závisieť od toho, ako jasne lekár opisuje príznaky a fázy priebehu ochorenia.

Diagnostické metódy na diferenciáciu mezenterickej trombózy a následne na liečbu zahŕňajú:

 • laboratórne krvné testy;
 • inštrumentálne štúdie.

Selektívna angiografia alebo laparoskopia sa používa na poskytnutie núdzovej starostlivosti a výber chirurgických metód v počiatočnom štádiu ochorenia. Röntgenová a ultrazvuková diagnostika sa používa v nasledujúcich ireverzibilných štádiách.

Liečba trombózy mezenterických ciev v počiatočnom štádiu nevylučuje konzervatívne metódy s predpisujúcimi liekmi. V oneskorenej operačnej terapii. Pred nástupom nekrózy je nevyhnutné odstrániť krvnú zrazeninu z cievy alebo postihnutej oblasti čreva. Platné prípady kombinovaných operácií.

Je možné vykonať akékoľvek preventívne opatrenia na minimalizáciu rizika trombózy mezenterických ciev? Prvým a najdôležitejším odporúčaním pri prevencii chorôb žíl je dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu a vyváženej stravy. A samozrejme, včasná starostlivosť o stav kardiovaskulárneho systému má rozhodujúcu úlohu. Je potrebné zabrániť usadzovaniu cholesterolu a krvným zrazeninám.

Črevná vaskulárna mezotrombóza: príčiny, formy, priebeh, diagnostika a terapia

Črevná vaskulárna trombóza nie je ochorením mladých ľudí, postihuje ľudí stredného a vysokého veku. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že aterosklerotické zmeny v cievnych stenách sa rozvíjajú a postupujú v procese života. Črevný infarkt, akútna arteriálna alebo venózna insuficiencia - patologické stavy s rôznou etiológiou a vývojovým mechanizmom, ale vedúce k akútnym poruchám zásobovania krvi do črevného traktu. Dva hlavné typy porúch krvného zásobenia (arteriálna a venózna) môžu tvoriť zmiešanú formu, ktorá sa vyskytuje v obzvlášť pokročilých prípadoch.

Zlyhanie črevnej krvi

Schéma podávania krvi v bruchu

Keď je približne 90 mezenterické trombóza% lézie vystavený hornej mezenterické tepny, ktorá zásobuje veľkú časť čreva (celom tenkom čreve, slepý, vzostupného tračníka, priečny 2/3 hrubého čreva a pečene uhla), a preto sú veľmi závažné porušenie. Podiel lézií dolnej mezenterickej artérie, ktorý poskytuje 1/3 priečneho čreva krvou (vľavo), klesajúca hrubé črevo a sigmoid, predstavuje približne 10%.

Akútna mezenterická arteriálna insuficiencia (OMAN) môže byť organického pôvodu, čo vedie k prekrývaniu veľkých ciev alebo má funkčnú povahu, v ktorej nie sú žiadne zmeny v lúmene.

V prípadoch organických lézií sa lúmen mezenterických ciev prekrýva predovšetkým a príčinou sú zranenia a embólia. Sekundárne prekrývanie sa vyskytuje v dôsledku trombózy, ktorá bola následkom dlhotrvajúcej progresívnej zmeny v cievnej stene alebo mimo nej.

Najzávažnejšie formy obehové poruchy črevného traktu sú embólia a mezenterické cievne zranenia, kvôli nedostatku vyškolených skôr vyvinutého zástavy prietoku krvi a v dôsledku toho nedostatok náhrady za rozbité hlavného toku krvi.

Príčiny primárneho porušenia arteriálneho krvného toku

Príčiny embólie sú priamo spojené s ochorením srdca:

 • Stenóza mitrálnej chlopne;
 • Porucha srdcového rytmu;
 • Aneuryzma srdca;
 • Infarkt myokardu, v ktorom sa výrazne znižuje kontraktilita ľavej komory. Embólia (krvná zrazenina) sa v tomto prípade vytvára v dôsledku zvýšenej zrážanlivosti krvi v dôsledku porušenia rýchlosti toku krvi. Krvná zrazenina v mezenterických tepnách pochádza z aorty, ale niekedy sa môže tvoriť v mezenterickej cieve samotnej, aj keď veľmi zriedkavo.

Zranenia mezenterických artérií môžu viesť k ich úplnému pretrhnutiu (úder do žalúdka), čo vedie k intimnému odlupovaniu, čo môže úplne alebo kriticky blokovať lúmen.

Sekundárne prekrytie mezenterických artérií

Príčiny sekundárnej mezenterickej nedostatočnosti sú nasledujúce patologické stavy:

 1. Stenóza aterosklerotického pôvodu (najčastejšie) v ústach (miesto výtoku) tepien, pretože veľká cieva z aorty sa pohybuje pod ostrým uhlom a vytvára podmienky na výskyt turbulentných krvných prúdov. Pri prudkom znížení prietoku krvi, ku ktorému dochádza vtedy, keď sa artéria zužuje o viac ako 2/3 (považuje sa za kritický ukazovateľ), je možná trombóza mezenterických ciev. Podobné udalosti sa vyskytujú v prípade prasknutia alebo poškodenia aterosklerotického plaku s úplnou prekážkou (uzáverom) lúmenu cievy. To bude nevyhnutne znamenať nekrózu tkanív, ktoré táto nádoba poskytuje krvou, preto ateroskleróza mezenterických artérií predpokladá najväčšie percento prípadov vaskulárnych trombóz čreva;
 2. Nádory, základy membrány membrány a vlákna celiakálneho plexu, ktoré viedli k stlačeniu tepny;
 3. Pokles činnosti srdca s výrazným poklesom krvného tlaku;
 4. Operatívne (na účely rekonštrukcie) intervencie na aortu, ktorej príčinou bol syndróm zablokovania - lúpeže. Keď sa odstráni krvná zrazenina, krv sa začne rýchlo spúšťať do dolných končatín, čiastočne obchádza mezenterické tepny a súčasne nasáva krv do aorty. V súvislosti s rozvojom viac mezenterické trombóza obštrukcii s nekrózou čreva alebo hrubého čreva infarktu, nasledovaný perforáciou, hlavné kmene mezenterické tepny nemusí thrombosed.

Etiologické faktory akútnej mezenterickej trombózy čriev alebo skôr jej artérií môžu byť odlišné, ale mechanizmus vývoja patologických zmien je vždy rovnaký - intestinálna ischémia.

Formy črevnej ischémie

Klinika ischémie čriev sa líši v 3 stupňoch závažnosti, ktoré sú priamo závislé od priemeru lézie hlavných artérií a kolaterálneho krvného prietoku:

 • Dekompenzovaná ischémia je najzávažnejšou formou arteriálnej vaskulárnej lézie, pri ktorej sa môžu rýchlo vyskytnúť nezvratné účinky, ak dôjde k strate času na obnovenie prietoku krvi. Je charakterizovaná absolútnou ischémiou (dekompenzáciou poruchy zásobovania krvou) a prebieha v dvoch fázach. Doba trvania až 2 hodín sa považuje za fázu reverzibilných zmien. Čas trvania fázy 4-6 hodín nie je vždy reverzibilné, cez noc počasie môže byť nevýhodné, pretože po uplynutí tejto doby nevyhnutne je sneť čreva alebo jej časti, a potom sa prietok krvi obnovený nerieši problém;
 • Subkomenzované porušenie krvného zásobenia čreva zabezpečuje zabezpečenie prietoku krvi a v tomto prípade príznaky intestinálnej trombózy (jej cievy) pripomínajú chronickú formu mezenterickej arteriálnej nedostatočnosti;
 • Kompenzovanou formou je chronická črevná ischémia, keď sa kolaterály plne starajú o hlavný prietok krvi.

Klinické prejavy intestinálnej trombózy

Symptómy intestinálnej trombózy závisia od výšky prekrývajúcej sa mezenterickej artérie a formy ischémie:

 1. Zrazu sa objavil úplne intensivnayabol najpodivnejšie na subcompensated formy ischémie, hoci dekompenzácia obehové ochorenia sa vyskytuje tiež, ale čoskoro oslabila vzhľadom k odumieraniu nervových zakončení (v oblasti rakoviny porážky a vo väčšine okružie), ktoré už signalizujú problémy v tele (údajnej zlepšenie) ;
 2. Intoxikácia spôsobená gangrénom je obzvlášť charakteristická pre dekompenzovanú ischémiu a prejavuje sa vláknitým pulzom, nestabilným arteriálnym tlakom, významnou leukocytózou a vracaním;
 3. Javy peritonitída (vyjadrené brušná stena napätie pripomínajúce perforovaný vred) sú najviac charakteristické trombózy tenkého čreva (Superior mezenterické tepny) v prípade gangrény a vredy perforácii, ku ktorým často dochádza v pozadí a dekompenzované subcompensated ischémie;
 4. Zmiznutie intestinálnej motility (s črevnou nekrózou) je neodmysliteľnou súčasťou dekompenzovanej ischémie, zatiaľ čo pri subkompenzovaní má naopak vysokú aktivitu a jasnosť;
 5. Porucha pri prechode (časté uvoľnené stolice) a črevná kolika sprevádzajú kompenzovanú formu s prímesou krvnej subkompenzovanej ischémie. Vzhľadom na zastavenie peristaltiky v prípade dekompenzovanej poruchy krvného zásobenia je potrebná klyzma pre hodnotenie stolice (krv v stolici).

Treba poznamenať, že pred vznikom intestinálnej arteriálnej trombózy je možné stanoviť diagnózu akútnej mezenterickej arteriálnej nedostatočnosti. Nasledujúce príznaky môžu naznačovať "prípravu" trombózy mezenterických ciev:

 • Bolesť brucha, ktorá sa zhoršuje po jedle alebo chôdzi;
 • Nestabilné stolice (zápcha, hnačka, striedanie);
 • Strata hmotnosti (môže nepriamo indikovať začiatok stenózneho procesu v ústach mezenterickej tepny).

Embólia hornej mezenterickej tepny je naopak charakterizovaná absenciou tohto komplexu symptómov.

Diagnóza mesotrombózy

Pri správnom diagnostickom prístupe je nielen definícia poruchy zásobovania krvou, ale aj dôvody, ktoré to spôsobili. Z tohto hľadiska zohráva dôležitú úlohu zber anamnézy, pochybnosti pacienta o priebehu ochorenia. Stanovením času nástupu bolesti, intenzity a charakteru stolice môže významne pomôcť lekárovi pri výbere chirurgického zákroku, pretože v prípade mezotrombózy ešte neexistuje žiadna alternatíva.

Diagnostika OMAN zabezpečuje selektívnu angiografiu, ktorá vám umožní určiť úroveň a povahu presahu tepny, ktorá bude tiež dôležitá pre núdzovú starostlivosť, samozrejme vo forme chirurgickej intervencie.

Laparoskopická metóda zostáva rozhodujúca pre akýkoľvek typ akútnej chirurgickej patológie, kde mezotrombóza nie je výnimkou. Skôr, naopak, s dekompenzovanou poruchou obehu, má lekár iba 2 hodiny, takže je jasné, že nie je potrebné diagnostikovať. Pomocou laparoskopie je možné v krátkom čase objasniť povahu porážky črevného traktu.

Iba radikálnu metódu, ktorú nemožno odložiť.

Konzervatívna liečba intestinálnej trombózy, to znamená mesenterických artérií, ktoré jej poskytujú krv, je neprijateľná, ale môže sa náhle objaviť intersticiálna nedostatočnosť, ktorá sa vždy zhoršuje celkovým spazmom krvných ciev, ktoré sprevádzajú túto chorobu.

Pri aktívnom zavedení antispazmikík je možné nielen zmierniť utrpenie pacienta, ale aj preniesť výraznejší stupeň ischémie na menej závažné. Avšak progresia mezotrombózy vedie k prekrývaniu dôležitých kolaterálov, čo spôsobuje, že stav pacienta je oveľa ťažší, pretože už nekompenzujú prívod krvi. Pokiaľ postupujeme z tejto pozície, porušenie zásobovania krvou v každom prípade môže mať svoje vlastné "prekvapenia", ktoré veľmi významne ovplyvňujú výsledok chirurgickej intervencie.

Núdzová starostlivosť v podobe chirurgického zákroku mezenterickej trombózy je jediný spôsob, ako zachrániť ľudský život, ale všeobecný súbor opatrení zabezpečuje intenzívnu predoperačnú prípravu, ktorá koriguje poruchy centrálnej hemodynamiky.

Chirurgická liečba intestinálnej trombózy pozostáva z požadovaných zložiek:

 1. Vyšetrenie čreva a palpácia mezenterických ciev, začínajúc od úst;
 2. Určenie pulzácie v mezenterických artériách na hraniciach postihnutého čreva, kde je v prípade pochybností považovaná disekcia mezenterii za vhodnú (stanovenie arteriálneho krvácania).

V skutočnosti likvidácia OMAN môže zahŕňať nasledujúce spôsoby vykonania operácie:

 • Úplná obnova toku krvi v neprítomnosti črevnej nekrózy;
 • Zlepšenie zabezpečenia krvi na mieste subkompenzácie v prípade zmien čriev;
 • Rezanie modifikovaného čreva.

S cieľom zlepšiť alebo obnoviť zásobovanie krvou sa používa rekonštrukcia hlavných artérií alebo embolektómia, ktorá sa považuje za pomerne účinnú metódu. V tomto prípade môže chirurg "pochovať" embolus vlastnými prstami.

mezotrombózna emboloektómia

Rekonštrukčná chirurgia vo forme priamej intervencie v oblasti stenózy a trombózy alebo vytváranie skratov medzi mezenterickou artériou a aortou pod úrovňou stenózy a trombózy (menej traumatické) sa vykonáva v prípade upchatia arytmie a vykonáva sa podľa núdzových indikácií. Gangréno-zmenené črevo je odrezané zo zdravého tkaniva a je odstránené, avšak v takom prípade je obnovenie krvného obehu dôležité, lekár, ktorý sa obmedzuje len na resekciu, vždy riskuje, že stratí pacienta (táto situácia spôsobuje až 80% úmrtí).

Okrem toho v pooperačnom období sú okrem súboru všeobecne prijatých opatrení predpísané antikoagulanciá (heparín). Ak však krvný obeh nie je obnovený, je potrebné použiť vysoké dávky heparínu. Toto je plné takých dôsledkov ako zlyhanie anastomických stehov, čo je spôsobené tým, že hladina fibrínu prudko klesá, ktorej úlohou je lepiť peritoneum.

Video: mezenterická ischémia - diagnostika, vysvetlenie a chirurgia

Mesenterická žilová trombóza a zmiešaná forma akútnych porúch cirkulácie

Príčinou akútnej mezenterickej venóznej insuficiencie (OMVN) je najčastejšie trombóza žilových ciev, ktorá zachytáva celý segment mezenteru čreva. Toto je zvyčajne spôsobené nadmerným zvýšením koagulácie krvi a narušením periférnej a centrálnej hemodynamiky.

Klinika žilovej trombózy čriev má tieto znaky:

 1. Ťažká bolesť, lokalizovaná na konkrétnom mieste brucha;
 2. Časté uvoľnené stolice zmiešané s krvným alebo hlienom krvi;
 3. Javy peritonitídy, ktoré sa objavujú s vývojom nekrotických zmien čriev.

Diagnóza je založená na anamnéze, klinickom prejave a laparoskopickom vyšetrení.

Liečba má odstrániť postihnuté črevo v zdravom tkanive.

Prognóza venóznej trombózy je na rozdiel od porušenia arteriálnej krvi priaznivá. Črevné smyčky, aj keď sú stále zásobované arteriálnou krvou, sú úplne zriedkavé.

Zmiešaná forma, pri ktorej sa trombóza krvných ciev uskutočňuje súčasne v jednom úseku čreva a inej žily v druhom, sa považuje za extrémne zriedkavú vo svojej čistej forme, ktorá sa zvyčajne zistí počas operácie.

18.9.1. Embólia a trombóza mezenterických ciev

Akútne poruchy cirkulácie v mezenterických cievach vznikajú v dôsledku embolizácie artérií alebo trombózy mezenterických artérií a žíl. Horná časť (90%) je najčastejšie postihnutá, menej často spodná mezenterická artéria (10%).

Etiológie. Hlavnou príčinou embolizácie je ochorenie srdca, komplikované tvorbou krvných zrazenín (reumatické defekty, poruchy rytmu, infarkt myokardu, kardiálna skleróza, endokarditída). Zdrojom embólie môžu byť aterosklerotické plaky aorty, ako aj trombotické hmoty aneuryzmatického vaku. Zmeny v cievnej stene (ateroskleróza alebo arteritída) predisponujú k výskytu trombózy mezenterických artérií. Vývoj trombózy mezenterických žíl je možný v prítomnosti purulentných procesov v brušnej dutine (pyleflebitída), portálnej hypertenzie, sprevádzaná stagnáciou krvi v portálnej žile, septickým systémom, poraneniami, stláčaním krvných ciev novými rastmi. Ochorenie je rovnako bežné u mužov a žien, rozvíja sa predovšetkým v strednom a veku.

Patologický obraz. Kvôli porušeniu mezenterického krvného obehu dochádza k ischémii črevnej steny, v ktorej sa vyvíjajú ťažké deštruktívne nekrotické zmeny, od ischemického až po hemoragický infarkt. Pri uzatvorení malej arteriálnej vetvy trpí len obmedzená časť čreva a keď sa prehltne hlavný trup, všetky črevné slučky v oblasti narušenej krvi budú mŕtve.

Klinický obraz a diagnóza. Trombóza a embólia mezenterických ciev majú podobné klinické príznaky. Ochorenie sa zvyčajne začína náhle s útokom intenzívnej bolesti brucha, ktorej lokalizácia závisí od úrovne oklúzie cievy. Ak je ovplyvnený hlavný kmeň nadradenej mezenterickej tepny, bolesť je lokalizovaná v epigastrickej alebo pupočnej oblasti alebo sa šíri po celom žalúdku. Keď je embólia ileálnej kolónie zapojená do prívodu krvi do terminálneho ilea a ileocekálneho uhla, bolesť sa často vyskytuje v pravej ileálnej oblasti, čo simuluje obraz akútnej apendicitídy. Trombóza a embólia dolnej mezenterickej artérie je charakterizovaná výskytom bolesti v ľavom dolnom kvadrante. Bolesti sú často konštantné, niekedy kŕče, podobajú sa bolestiam obličiek. Kvôli strachu zo svojho zisku, chorí pacienti

Oni majú ležať stále, na chrbte, s nohami ohnutými na kolenách a bedrových kĺboch.

Nevoľnosť a zvracanie sa pozorujú v prvých hodinách ochorenia u 50% pacientov. Následne sa tieto príznaky stávajú trvalými. Častá tekutá stolica sa objavuje u 20% pacientov, často v stolici je prídavok nezmenenej krvi. Na začiatku ochorenia sa pulz zvyčajne urýchľuje, jazyk je mokrý, brucho je zvyčajne mäkké, nie opuchnuté, mierne bolestivé.

Po progresii ochorenia sa vyvíja obraz paralytickej intestinálnej obštrukcie charakterizovanej abdominálnou distenziou, nedostatkom peristaltiky, oneskorenými stolicami a plynom, častým zvracaním. Jazyk sa stáva suchým, brucho je bolestivé a svalové napätie v brušnej stene je zaznamenané. Keď digitálne vyšetrenie konečníka na rukave niekedy nájde stopy krvi. Výsledkom ochorenia je peritonitída.

Pri akútnych ochoreniach mezenterického krvného obehu je charakteristická výrazná leukocytóza (20-30-10 6 / l), zriedkavo pozorovaná pri iných akútnych chirurgických ochoreniach brušných orgánov.

Röntgenové vyšetrenie brušnej dutiny poskytuje určité informácie iba v poslednom štádiu patologického procesu, keď je prítomná paralytická intestinálna obštrukcia. Keď je hlavný kmeň nadradenej mezenterickej tepny uzavretý, RTG vyšetrenie odhaľuje opuchnuté slučky malých a pravých polovíc hrubého čreva. Súčasne sa v lume tenkého čreva určujú horizontálne hladiny tekutín, ktoré sa na rozdiel od úrovní mechanickej obštrukcie čreva nepohybujú z jedného čreva na druhý.

Je potrebné vykonať pacientov s lateroskopiou, pričom je potrebné venovať pozornosť zmenám v röntgenovej snímke pri otáčaní tela: opuchnuté črevné slučky u pacientov s mechanickou obštrukciou čreva zostávajú fixované pri otáčaní tela z jednej strany na druhú; u pacientov s paralytickou intestinálnou obštrukciou spôsobenou akútnou trombózou alebo mezenterickou cievnou embóliou sa ľahko presúvajú do brušnej oblasti.

Selektívna angiografia má najväčšiu diagnostickú hodnotu. Spoľahlivým znakom trombózy mezenterických artérií je absencia kontrastných angiogramov hlavného arteriálneho kmeňa alebo jeho vetiev, venózna trombóza je charakterizovaná absenciou venóznej fázy a predĺžením arteriálnej fázy. V súvislosti s predĺžením kapilárnej fázy štúdie sa určuje dlhšia a intenzívnejšia kontrastácia črevnej steny.

Diferenciálna diagnostika. Akútna porucha mezenterického krvného obehu by mala byť diferencovaná od akútnych chirurgických ochorení brušných orgánov, najmä z mechanickej obštrukcie čreva, perforovaných žalúdočných a dvanástnikových vredov, akútnej pankreatitídy, akútnej cholecystitídy a akútnej apendicitídy. Pri vykonávaní diferenciálnej diagnostiky môže byť laparoskopia veľmi nápomocná.

Niekedy sa pozoruje klinický obraz podobný akútnej obštrukcii mezenterických ciev pri infarkte myokardu s atypickou lokalizáciou bolesti. V týchto prípadoch získava starostlivo zhromaždená história a údaje o elektrokardiografických štúdiách diagnostickú hodnotu. *? W

Liečbu. Iba chirurgická liečba je účinná, čo umožňuje kúpele

STI život pacienta. V neprítomnosti nekrózy čriev môže byť o sužovaný rekonštrukčnej chirurgii na mezenterických ciev (g zhtomiya embólia, endarterektomie, resekcia mesenterici superior tepny, alebo implantáciou protetické vanie jeho pahýľ v aorte). Keď gangréna čreva ukáže svoju resekciu v zdravom tkanive. V niektorých prípadoch je vhodné kombinovať resekciu s rekonštrukčnou chirurgiou na cievach.

Prognóza. Pooperačná úmrtnosť dosahuje takmer 80%, čo je spôsobené nielen ťažkosťami diagnostiky a závažnosťou operácie, ale aj prítomnosťou základnej choroby, ktorá viedla k akútnemu poškodeniu mezenterického krvného obehu.

18.10. Choroby malých tepien a kapilár

18.10.1. Diabetická angiopatia

Vyvíja sa u pacientov s diabetes mellitus a je charakterizovaný poškodením malých (mikroangiopatií) a veľkých ciev (makroangiopatia). Pri mikroangiopatii dochádza k najvýznamnejším zmenám ciev mikrovaskulatúry - arteriol, kapilár a venulov. Proliferácia endotelu, zahustenie bazálnych membrán, depozícia mukopolysacharidov v stenách sa pozoruje, čo nakoniec vedie k zúženiu a obliterácii lúmenu. Výsledkom týchto zmien je zhoršenie mikrocirkulácie a hypoxia tkaniva. Manifestácie mikroangiopatie sú najčastejšie diabetická retinopatia a nefropatia.

Keď makroangiopatia v stenách hlavných tepien odhalila zmeny charakteristické pre aterosklerózu. Na pozadí diabetes mellitus sú vytvorené priaznivé podmienky na rozvoj aterosklerózy, ktorá postihuje mladšiu skupinu pacientov a rýchlo sa rozvíja. Typický pre diabetes je Menkeberg arterioskleróza - kalcifikácia strednej výstelky tepny.

Pri cukrovke je frekvencia multisegmentálnych lézií v arteriálnom lôžku vysoká. Výraznou črtou je porážka tepien strednej a malej ráže (popliteal, holenná kosť, tepny nohy).

Diabetická angiopatia dolných končatín. Počas angiopatia sú niektoré špecifické vlastnosti: 1) pripojenie včasné príznaky neuropatie so stratou povrchu a hlbokej citlivosti a polyneuritída rôznych závažnosti (z necitlivosť a pálenie jednotlivých častí alebo celého stohu až silnej bolesti); 2) výskyt trofických vredov a dokonca aj gangrény prstov s pulzáciou periférnych tepien zachovaných. Infekcia zastávka mo Jette prejaviť až po menšej trauma, fraktúry, kožné nekrózy a zjavne celulitídy chrbta nohy, chodidlá hlboké abscesy som vesmíru osteomyelitída kostí z nôh alebo distálnej celé nohy sneť; 3) kombinácia angiopatií dolných končatín s retinofyropatiou.

Klinický obraz diabetickej angiopatie pozostáva z kombinácie príznakov polyneuropatie, mikroangiopatie a aterosklerózy materských artérií. Medzi nimi je častejšie postihnutá popliteálna artéria a jej vetvy. Na rozdiel od ateroskleróznych obliteranov je diabetická makroangiopatia dolných končatín charakterizovaná závažnejším a progresívnejším priebehom, ktorý často vedie k rozvoju gangrény

us. Vzhľadom na vysokú náchylnosť pacientov s diabetes k infekčným ochoreniam gangrénu chodidla je často mokrá.

Hlavnými podmienkami úspešnej liečby diabetickej angiopatie sú optimálna kompenzácia diabetes mellitus a normalizácia poškodeného metabolizmu sacharidov, tukov, bielkovín a minerálneho metabolizmu. Tento cieľ sa dosiahne s individuálnym diétne obmedzenia stráviteľných sacharidov a živočíšnych tukov, anabolické hormóny prípra draselný ratovať, hypoglykemická činidlá (s výhodou používa diabeton) a adekvátnej liečby inzulínu a jeho analógov. Jednou z nevyhnutných zložiek komplexnej terapie by mala byť jedna alebo druhá angioprotektúra (dobesilát, parmidin, atď.) -

Prítomnosť ulcerózno-nekrotických zmien nie je kontraindikáciou pre vymenovanie konzervatívnej terapie, ktorá často vedie k mutácii obmedzených nekrotických miest a ich odmietnutiu. V takýchto prípadoch by sa mala uprednostniť intraarteriálna infúzia liekov. Pacientom so závažnou ischémiou dolných končatín sa odporúča vykonať aj gravitačnú plazmaferézu, ktorá pomáha znižovať ischemickú bolesť, rýchlejšie odmietnutie hnisavých nekrotických oblastí a hojenie rán.

18.10.2. Raynaudova choroba

Choroba je angiotrofoneuróza s primárnou léziou malých terminálnych artérií a arteriol. Ochorenie sa spravidla pozoruje u mladých žien, sprevádzané výraznými mikrocirkulačnými poruchami. Sú postihnuté tepny, arterioly a kapiláry rúk, nôh a prstov. Hlavným prejavom ochorenia je periodicky sa vyskytujúci generalizovaný spazmus vyššie uvedených artérií s následnými dystrofickými zmenami v stenách tepien a kapilár a trombóza terminálnych artérií. Pre chorobu sa vyznačuje spazmus krvných ciev prstov a prstov a veľmi zriedkavo špička nosa a uší. Tento proces je lokalizovaný hlavne na horných končatinách; porážka je zvyčajne bilaterálna a symetrická.

Hlavnými príčinami vzniku Raynaudovej choroby je predĺžená horúčka, chronická traumatizácia prstov, poškodenie funkcií niektorých endokrinných orgánov (štítna žľaza, pohlavné žľazy) a ťažké duševné poruchy. Porušenie vaskulárnej inervácie slúži ako spúšťací mechanizmus pri rozvoji ochorenia.

Existujú tri štádiá choroby.

Etapa I - angiospastická. Vyznačuje sa výrazným zvýšením cievneho tonusu. Existujú krátkodobé kŕče cievnych koncov falanga. Prsty (zvyčajne II a III) rúk sú smrteľne bledé, studené na dotyk a necitlivé. Po niekoľkých minútach sa spazmus nahradí rozšírením krvných ciev. V dôsledku aktívnej hyperémie sa koža stáva červenou a prsty sú teplejšie. Pacienti v nich zaznamenajú silné pocity pálenia a ostrú bolesť, v oblasti interfalangeálnych kĺbov sa objavuje edém. Keď sa cievny tonus normalizuje, farba prstov sa stáva normálnou, bolesť zmizne.

Stupeň II - angioparalytický. Útoky blanšírovania ("mŕtvy prst") sa v tomto štádiu zriedka opakujú, ruka a prsty nadobúdajú slabú farbu a pri poklese ruky nadol sa táto farba zvyšuje

a má fialový odtieň. Puffiness a pastoznost prstov sa stávajú trvalými. Doba trvania 1-11 stupňov v priemere 3-5 rokov.

Štádium III - tropoparalytický. Prsty a vredy sa objavujú na prstoch. Vytvárajú sa nekróza, vzrušujúce mäkké tkanivá s jedným až dvoma koncovými falangami, menej často iba prstom. S rozvojom vymedzenia začína odmietanie nekrotických oblastí, po ktorých zostávajú vredy, ktoré pomaly hoja, jazvy, z ktorých sú bledé, bolestivé, sa spájajú do kostí.

Liečbu. Použitie angiotropných liekov a antispazmikík, fyzioterapia, hyperbarická oxygenácia je znázornená. Ak je liečba neúčinná, vykoná sa hrudná alebo bedrová sympatektómia alebo stellektómia (v závislosti od miesta lézie).

18.10.3. Hemoragická vaskulitída (Schönlein - Genochova choroba)

Ochorenie sa prejavuje menším krvácaním v koži, slizniciach a seróznych membránach. V mechanizme hemoragickej vaskulitídy záleží toxické a alergické reakcie na infekčné hyperergic translačný-toxické látky (reumatických ochorení, infekcie horných dýchacích ciest, avitaminóza, otravy jedlom, dikamentoznye IU), čo vedie k zvýšenej priepustnosti kapilárneho endotelu na kvapalné časti krviniek a prvky.

Histologické vyšetrenie odhaľuje eozinofilné a neutrofilné bunkové infiltráty, ktoré pokrývajú choré cievy vo forme spojky a na niektorých miestach - ložiská nekrózy. Kvôli krvácaniu a imbinácii proteínov steny cievy, jej priesvitnosť sa zužuje, miestny prietok krvi sa zhoršuje a dochádza k fokálnej nekróze.

Existujú 4 formy ochorenia: jednoduché, reumatoidné, brušné a fulminantné. Jednoduchá forma pokračuje s petechiálnymi a hemoragickými vyrážkami. Keď je reumatoidná forma označená opuchom kĺbov. Abdominálna forma je charakterizovaná kŕčmi brušnej bolesti, ktorá sa podobá na akútnu črevnú obštrukciu; niekedy dochádza k krvavému vracaniu alebo hnačke. Keď je blesková forma krvácania v prírode konfluentná, často vredy. V tomto ohľade dochádza k krvácaniu v mozgových komorách, akútnych vredoch gastrointestinálneho traktu, ktoré môžu byť komplikované perforáciou. V obličkách sa môžu zistiť zmeny podobné exsudatívnej fáze glomerulonefritídy v pľúcach, ložiskách zápalu pľúc s hemoragickou zložkou.

Liečbu. Základom liečby je protizápalová a desenzibilizujúca liečba, použitie steroidných hormónov. Chirurgický zákrok je indikovaný pre intraabdominálne komplikácie.

Kapitola 19. VENY KONČETIN

Existujú povrchné a hlboké žily končatín.

Povrchové žily dolných končatín predstavujú veľké a malé subkutánne žily. Väčšina podkožný Viedeň (v. Saphena magna) vychádza z vnútorného periférnej žily set nN, je umiestnený vo vybraní medzi prednou hranou stredným členkom a šliach flexorov a stúpa pozdĺž vnútorného povrchu tibie a stehennej kosti do oválneho jamky.

kde na úrovni dolnej časti rohovej chrbtice širokého obvodu stehna prúdi do femorálnej žily. Vonkajšie genitálne žily (vv.pudendae externae), povrchová epigastrická žila (v.epigastrica superficialis), povrchová žila obklopujúca pätnú kosť (v.circurnflexa ileum superficialis) prúdi do najvyššieho segmentu. Distálne 0,5 až 2,5 cm do nich sa vlievajú do dvoch väčších pomocných žíl - w.saphena accessoria medialis a saphena accessoria lateralis. Tieto dva prítoky sú často dobre definované a majú rovnaký priemer ako hlavný kmeň veľkej saphenóznej žily. Malá saphenová žila (v.saphena parva) je pokračovaním bočnej okrajovej žily nohy, začína v depresii medzi bočným členkom a okrajom Achilovej šľachy a stúpa pozdĺž zadnej časti holennej kosti až po popliteálnu fusu, kde sa dostáva do popliteálnej žily. Medzi malými a veľkými saphenóznymi žilami v dolnej časti nohy je veľa anastomóz.

Hlboké žilové siete dolných končatín predstavujú spárované žily sprevádzajúce tepny prstov, chodidiel a holennej kosti. Predné a zadné tibiálne žily vytvárajú nespárovanú popliteálnu žilu, ktorá prechádza do kmeňa femorálnej žily. Jeden z najväčších prítokov druhého z nich je hlboká žila stehna. Na úrovni dolnej hranice inguinálneho väzba, femorálna žila prechádza do vonkajšej iliacovej žily, ktorá sa zlúči s vnútornou iliacou žila, vedie k vzniku spoločnej iliačnej žily. Tieto sa spájajú tak, aby tvorili dolnú vena cava.

Komunikácia medzi povrchným a hlbokým žilovým systémom sa vykonáva komunikačnými (piercingovými alebo perforujúcimi) žilami. Existujú priame a nepriame komunikačné žily. Prvá z nich priamo spája podkožné žily s hlbokými, druhá realizuje toto spojenie cez malé žilové kmeňové svalové žily. Priame komunikačné žily sa nachádzajú prevažne pozdĺž mediálneho povrchu dolnej triky (skupina žíl Coquette), kde nie sú žiadne svaly, a tiež pozdĺž stredného povrchu stehennej kosti (skupina Dodd) a dolnej nohy (skupina Boyd). Typicky priemer perforovaných žíl nepresahuje I - 2 mm. Sú vybavené ventilmi, ktoré zvyčajne riadia prietok krvi z povrchových žíl do hlbokej. V prípade nedostatočnosti ventilov sa pozoruje abnormálny prietok krvi z hlbokých žíl až po povrchové žily.

Povrchové žily hornej končatiny zahŕňajú podkožnú žilovú sieť ruky, strednú saphenovú žilu (v.basilica) a laterálnu saphenóznu žilu ramena (v. Cephalica). V.basilica, ktorá je pokračovaním žíl zadnej časti rúk, stúpa pozdĺž stredného povrchu ramena, ramena a prúdi do ramennej žily (v.brachialis). V. cephalica sa nachádza na bočnom okraji predlaktia, ramena a infúzie do axilárnej žily (v.axillaris).

Hlboké žily predstavujú párové žily, ktoré sprevádzajú tie isté názvy. Radiálne a ulnárne žily prúdia do dvoch brachiálnych žíl, ktoré zase tvoria kosti axilárnej žily. Druhý pokračuje do podkľúčovej žily, ktorá sa zlúči s vnútornou jugulárnou žilou a tvorí brachiocefalickú žilu (v.brachicephalica). Po zlúčení brachiocefalických žíl sa vytvorí kmeň nadradenej vena cava.

Žily dolných končatín majú ventily, ktoré prispievajú k pohybu krvi v centrietálnom smere, zabraňujú jej spätnému toku. Na mieste prítoku veľkej saphenóznej žily do stehennej kosti je prítomný osteálny ventil obmedzujúci spätný tok krvi z femorálnej žily. Existuje značné množstvo podobných ventilov vo veľkých saphenóznych a hlbokých žilách. Rozdiel medzi relatívne vysokým tlakom v periférnych žilách a nízkym tlakom v dolnej vene cava podporuje prietok krvi v centrietálnom smere. Systolodiastolické oscilácie tepien prenášané do priľahlých žíl a "nasávajúce" pôsobenie respiračných pohybov membrány, tlak smerom dole v dolnej vena cava počas inhalácie tiež prispievajú k centrietálnemu pohybu krvi. Dôležitú úlohu zohráva aj tón žilovej steny.

Dôležitú úlohu pri zavádzaní vrátenia venóznej krvi do srdca zohráva svalovo-venózna pumpa dolnej končatiny. Jeho zložky sú žilové dutiny svalov gastrocnemia (svalové žily), v ktorých je uložené značné množstvo žilovej krvi, svaly gastrocnemius, ktoré stláčajú venóznu krv do hlbokých žíl a žilových chlopní, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi. Podstata mechanizmu účinku žilovej pumpy je nasledovná. V čase relaxácie svalov na nohách ("diastol") sa sinusy soleusových svalov naplnia krvou prichádzajúcou z periférie a z povrchového venózneho systému cez perforujúce žily. V každom kroku končia svalové svaly, ktoré vytláčajú svalové žilové dutiny a žily ("systole"), ktoré smerujú prietok krvi do hlbokých hlavných žíl, ktoré majú celý rad ventilov. Pod vplyvom zvyšujúceho sa venózneho tlaku sa ventily otvárajú, smerujúcim prietok krvi do dolnej dutej žily. Nasadzovacie ventily sú blízko, aby sa zabránilo spätnému toku.

Krvný tlak v žilách závisí od výšky hydrostatického náboja (vzdialenosť medzi pravou predíou a chodidla) a od hydraulického tlaku krvi (ekvivalent gravitačného komponentu). Vo vertikálnej polohe tela sa hydrostatický tlak v žilách nohy a chodidiel prudko zvyšuje a zvyšuje nižší hydraulický tlak. Normálne žilové ventily obmedzujú hydrostatický tlak krvného stĺpca a zabraňujú prehnaniu žíl.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prehľad liečiv pre cievniky

Krvné cievy sú nevyhnutnou súčasťou ľudského tela. Poskytujú nepretržitý pohyb krvi zo srdca do všetkých tkanív a vnútorných orgánov. Aby krv ľahko prekonala početné choroidné plexusy, udržiavajú nadmerný tlak.

Normy a príčiny zvýšenej ESR počas menopauzy

Po prvé, musíte pochopiť, čo znamená skratka ESR. Toto je rýchlosť sedimentácie erytrocytov, jeden z indikátorov, ktorý je nevyhnutne braný do úvahy pri vykonávaní celkového krvného testu u žien.

Liečba stenokardie liekom: predpísané lieky a dávky

Úmrtnosť na srdcové ochorenia je stále veľmi vysoká napriek vážnemu pokroku v medicíne. Neaktívny životný štýl, stres a zlé návyky opotrebovávajú srdcový sval.

Čo je nebezpečné a ako sa manifestuje vaskulárna kalcifikácia?

Patológia môže byť dlhodobo asymptomatická. Môže ovplyvniť steny len jedného alebo niekoľkých ciev a môže byť systémový. Prvé príznaky patológie sa často objavujú, keď sa lumen kalcifikovaných ciev zmršťuje dostatočne, aby spôsobil hladenie orgánov, ktoré sa kŕmia, kyslíkom.

Príčiny, symptómy a liečba reumatizmu srdca

Z tohto článku sa dozviete, čo je reumatizmus srdca, prečo sa to vyvíja. Aké komplikácie je plné? Symptómy ochorenia, diagnostické metódy, metódy liečby.Ďalším názvom pre reumatické ochorenie srdca je reumatické ochorenie srdca.

Aké sú hlavné príčiny silnej krvi u žien a mužov a aké liečenie je potrebné?

Príčiny a liečba hrubé krvi je témou, ktorá je pre mnohých pacientov dôležitá. Obehový systém vykonáva najdôležitejšiu životnú funkciu - dodáva živiny a kyslík do všetkých orgánov a tkanív.