Z tohto článku sa dozviete: čo je mikroinfarkcia a ako sa líši od klasického infarktu. Príčiny, typické príznaky. Liečba a prognóza.

Porážka myokardu (srdcového svalu) počas srdcového infarktu môže byť iná. Mikroinfarkcia je malý objem miesta nekrózy (nekrózy) srdcového svalu, ktoré je dôsledkom nedostatočného zásobovania krvou. Príznaky mikroinfarkcie sa v mnohých ohľadoch podobajú klinike typického (rozsiahleho, bežného) infarktu, avšak je o niečo jednoduchšie av niektorých prípadoch môže byť asymptomatické.

Avšak akýkoľvek infarkt, aj keď je malý, vždy predstavuje vážnu hrozbu pre zdravie a dokonca pre život pacienta. Preto príznaky akútneho nedostatku krvi v myokarde vyžadujú vždy naliehavé vyšetrenie a v prípade potvrdenia diagnózy infarktu je hospitalizácia pre hospitalizáciu a následnú dlhodobú rehabilitáciu povinná.

Je potrebné vyhnúť sa frivolnému prístupu k diagnóze, pretože predpona "micro" znamená len oblasť lézie, ale nie vždy naznačuje rovnaký "mierny" stupeň stavu. Centrum nekrózy môže byť lokalizované v oblasti dôležitých štruktúr srdcového svalu a akýkoľvek infarkt je veľmi nebezpečný a vyžaduje starostlivé vyšetrenie, liečbu kardiológa a pozorovanie.

Všeobecne platí, že priebeh mikroinfarkcie je oveľa jednoduchší a prognóza je pomerne priaznivá - po dokončení liečby a rehabilitácie je možné, aby sa pacient vrátil do práce a aktívneho životného štýlu (s určitými odporúčaniami a malým počtom obmedzení).

Príčiny mikroinfarkcie

Mikroinfarkcia nastáva v dôsledku ischémie alebo nedostatku prietoku krvi (v porovnaní s normou) v oblasti srdcového svalu.

Ischémia sa môže vyvinúť s:

zablokovanie koronárnej cievy (prechádza cez myokard) krvnou zrazeninou alebo aterosklerotickým plakom;

akútny kŕč koronárnych ciev.

Rizikové faktory myokardiálnej ischémie a výskytu infarktu (malé a veľké ohnisko):

Angina pectoris (forma chronickej koronárnej artérie), predtým utrpela infarkt myokardu.

Arteriálna hypertenzia (vysoký krvný tlak).

Ateroskleróza a obezita, ktorých dôsledkom je nerovnováha lipidov - zvýšenie koncentrácie nasýtených mastných kyselín v krvi a nedostatok polynenasýtených (omega-3 a omega-6 mastných kyselín). Pri ateroskleróze a prebytočnej hmotnosti existujú predpoklady na blokovanie lumen koronárnej artérie oddeleným aterosklerotickým plakom alebo tukovým embolom (kus voľne cirkulujúceho tukového tkaniva).

Fajčenie, vrátane pasívnych, často spôsobuje kŕč koronárnych ciev.

Mužský pohlavie (po 50 rokoch sa zvyšuje aj pravdepodobnosť infarktu u žien). U mužov ľubovoľného veku a žien po menopauze vedú hormonálne vlastnosti (nízke hladiny estrogénu) k zvýšenému zrážaniu krvi a riziku trombózy.

Nízka kondícia a neaktívny životný štýl.

Emocionálny stres - môže spôsobiť kŕč koronárnych ciev.

Významná fyzická aktivita - môže vyvolať oddelenie plaku, trombu alebo embolus tuku, zhoršiť kŕč koronárnych ciev.

Niektoré chronické ochorenia, ako je diabetes, u ktorých trpí cievna stena.

Charakteristické príznaky

Hlavné príznaky mikroinfarkcie vo väčšine prípadov sa nelíšia od symptómov veľkého ohniska infarktu. Závažnosť stavu pacienta, okamžité a oddelené následky sú determinované hlavne rozsahom poškodenia srdcového svalu.

Malá ohnisková nekróza myokardu sa môže vyskytnúť v štyroch variantoch:

Bolestná (typická) forma - príznaky pripomínajú útok stenokardie: pálenie bolesti za hrudnou kosťou alebo v ľavej polovici hrudníka, dávajúce (vyžarujúce) ľavú ruku, rameno, pod ľavou lopatkou, na krk. Avšak, na rozdiel od angíny, nitroglycerín nemôže úplne zastaviť bolesť a pocit pálenia v hrudníku. V budúcnosti klesá krvný tlak, existuje slabosť, "studený" pot.

Astmatická forma - sa vyskytuje vo forme útoku bronchiálnej astmy a je sprevádzaná pocitom nedostatku vzduchu, dýchavičnosť, bolesť v srdci je mierna alebo chýba.

Abdominálna forma - s príznakmi "akútneho brucha": bolesť brucha, často netolerovateľná a bolestivá, nauzea, vracanie, kvôli čomu sa pacienti na chirurgickom alebo gastroenterologickom oddelení často mylne hospitalizujú.

Arytmická forma, pri ktorej sa objavujú poruchy rytmu a srdcového vedenia - vo forme predčasných kontrakcií srdca, pocitov nepravidelných srdcových tepien.

Asymptomatická forma mikroinfarkcie

Príznaky mikroinfarkcie môžu byť vyjadrené veľmi slabo (vo forme malej, krátkodobej ťažkosti v hrudníku alebo dýchavičnosti) - toto ochorenie sa nazýva asymptomatické. Takýto priebeh ochorenia je možný u jedincov so zníženým prahom bolesti, ako aj s veľmi malým zameraním poškodenia. Ale napriek tomu, že príznaky mikroinfarkcie v tomto prípade nespôsobujú úzkosť pacienta, táto forma môže byť nebezpečnejšia ako klinicky vyslovená - pretože pacient si neuvedomuje svoje srdcové problémy, a preto nechodí k lekárovi a nie je liečený.

Mikroinfarkcia s asymptomatickým priebehom sa často nachádza náhodou, mesiacmi a rokmi po jej výskyte - s bežnou lekárskou prehliadkou alebo s EKG pri inej príležitosti. Takýto "nález" by mal byť dôvodom na okamžité postúpenie kardiológovi - na úplné vyšetrenie kardiovaskulárneho systému a vývoj rehabilitačného programu pre pacienta, ktorý zabráni opakovaniu ischémie myokardu a ďalším nepríjemným následkom. Nezabudnite, že srdcový záchvat raz drasticky zvyšuje riziko druhého infarktu, ktorý môže byť pre vás smrteľný.

diagnostika

Hlavnou metódou na diagnostiku mikroinfarkcie je elektrokardiografia (EKG).

Navyše sa používa biochemický krvný test (určujú sa v ňom markery poškodenia srdcového svalu - kreatínfosfokinázy, troponínu, laktátdehydrogenázy).

Ultrazvuk srdca (Dopplerovská echokardiografia) vám umožňuje určiť lokalizáciu a veľkosť nekrózy.

Liečba mikroinfarkou

Ak mikroinfarkcia prekonala typické symptómy a bola diagnostikovaná včas (v akútnej alebo akútnej fáze, tj v priebehu 2 hodín až 10 dní od jej výskytu), liečba by sa mala vykonať v nemocnici, najlepšie v kardiologickom oddelení, kde sú splnené všetky podmienky pre dokončenie vyšetrenia a 24-hodinového pozorovania pacienta.

Pri výskyte klasických príznakov srdcového infarktu - v podobe pocitu pálenia za hrudnou kosťou vychádzajúcou z ľavej ruky - musíte ihneď zavolať na ambulanciu, ľahnúť a vziať si pod jazyk jazyk nitroglycerín, môžete tiež piť 1-2 tablety aspirínu. Po potvrdení diagnózy lekár navrhne hospitalizáciu a prijme ďalšie potrebné opatrenia (zavedenie liekov proti bolesti vrátane omamných látok, začiatok terapie trombolýzou, korekcia krvného tlaku, srdcová frekvencia atď.).

Ak sa objavia symptómy mikroinfarktu, mali by sa užívať nitroglycerín a aspirín.

V nemocnici pokračujte v zavádzaní liekov proti bolestiam, nitroglycerínu, heparínu a streptokinázy (na rozpustenie krvných zrazenín a prevenciu krvných zrazenín), používajte iné lieky podľa indikácií.

Ak bol mikroinfarkt asymptomatický a bol objavený náhodou, mali by ste postupovať k rehabilitačným opatreniam.

Rehabilitácia po mikroinfarkcii

Rehabilitácia po infarkte myokardu pomáha predchádzať vzniku nežiaducich účinkov, urýchliť obdobie zotavenia a vrátiť pacientom činnosť a účinnosť.

Drogová liečba a liečba základného ochorenia, proti ktorému vznikla mikroinfarkcia, ako aj preventívna prevencia komplikácií - užívanie aspirínu, dlhodobo pôsobiaceho nitroglycerínu a iných liekov.

Regeneračné procedúry - postupné zvyšovanie fyzickej aktivity prostredníctvom fyzikálnej terapie so špeciálnymi tréningovými cvičeniami, masážou, fyzioterapiou, psychoterapiou.

Správna výživa s obohatením stravy s potravinami bohatými na vitamíny, rastlinné vlákna, polynenasýtené mastné kyseliny (ryby, zelenina a ovocie, rastlinný olej). Súčasne sa odporúča obmedziť spotrebu žiaruvzdorných tukov (maslo, sadlo, živočíšny tuk) a soľ.

Učia pacientovi režim dňa, odpočinok, relaxačné techniky a spôsoby, ako zmierniť stres.

Dôsledky a prognóza

Mikroinfarkcia s včasnou diagnózou a úplnou liečbou má relatívne priaznivú prognózu. Výsledné zaostrenie nekrózy nie je ovplyvnené opačným vývojom - po infarkte zostáva jazva na tkanive myokardu. Vyvážená strava, adekvátna lekárska terapia a merané cvičenie pomáhajú pacientovi rýchlo prejsť obdobím zotavenia a vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu.

Významné obmedzenia po mikroinfarkcii nie sú pacientovi uložené - nadmerné fyzické námahy sú zakázané, nervový stres, rovnako ako lekári dôrazne odporúčajú prestať fajčiť. Bude potrebné mať pravidelné prehliadky s kardiológiou a trvalou alebo kurzovou lekárskou terapiou.

Symptómy a metódy liečby mikroinfarkt

Keď je postihnuté srdce, táto choroba postihuje mužov aj ženy. Je dôležité zachytiť prvé znaky. Ďalším stupňom zhoršenia je rozsiahly infarkt. Mikrokarcinóm je vtedy, keď je myokard postihnutý malými ohniskami. Súčasne je krvný obeh chabý a niektoré časti srdcového svalu sa ukážu ako mŕtve.

Predtým vedci mysleli, že toto je ovplyvnenie srdca len u mužov. U žien, pred začiatkom menopauzy, sa aktívne produkuje estrogén, ktorý má pozitívny účinok na srdce a je prirodzenou prevenciou infarktu. Teraz je však známe, že medzi 200 až 300 ženami v krajine zomrie kvôli rozsiahlemu infarktu, ktorý sa vyvíja na pozadí tohto drobného.

Známky ochorenia

Mikroinfarkt nemá naozaj veľa zrejmých znakov a tí, ktorí majú angínu a často trpia bolesťou srdca, môžu chýbať. Myslí si, že je to ďalší útok chronickej choroby a dokonca ani neprijmú opatrenia v plnom rozsahu, nie každý pije správne pilulky. Ani pacient sám, ani jeho príbuzní nepredpokladajú, že mu došlo k mikroinfarktu.

Pripomeňme si, aké príznaky mikroinfarkcie sa môžu vyskytnúť v tejto patológii, a to jasne naznačuje ochorenie. Ak potrebujete okamžite kontaktovať rodinného lekára alebo ak pocítite tieto príznaky ochorenia:

 1. Boli to bolesti, mali inú intenzitu. Ak máte pocit, že bolesť je ako rana s dýkou, potom to môže byť príznakom masívneho infarktu, ako aj mini-lézie. Bolesť je veľmi silná, horí a stlačí. Z hrudníka ide náhle na lopatky a cítite sa v žalúdku. Potom dáva takú bolesť v krku a dokonca ide na tvár a cíti sa na čeľusti (spodná časť) alebo rameno. Ak máte atypický prípad, možno nebudete cítiť také bolestivé pocity, budú menej intenzívne alebo skôr slabé. V zriedkavých prípadoch sa zistilo, že ochorenie zmizne bez jej charakteristických symptómov. Ste len na EKG a zistíte, že ste preniesli mikroinfarkt. Je to veľmi zlé, keď pacient nie je liečený a nesie ho na nohách.
 2. Ak ste ako jadro zvyčajne vložili nitroglycerín pod váš jazyk a necítili ste silnú úľavu, mali by ste to upozorniť a okamžite by ste sa mali poradiť s lekárom. To je jeden z príznakov, že máte mini-infarkt.
 3. Keď sa cítite slabé a taký nepríjemný studený pot, ktorý sa pretína cez vás, ako keď sa po namočení v daždi trpela, bude to pre vás zlé. Chápete, že v tele existujú vážne problémy a existuje možnosť mikroinfarkcie.
 4. Zmerajte teplotu. Ak prekročí 38 ° C, môže to byť priamy indikátor, že v oblasti myokardu sú mŕtve oblasti alebo nekróza. To znamená, že útok už prešiel, ale dôsledky zostávajú.
 5. Pri náhlom závratí je dýchavičnosť a človek môže dokonca stratiť vedomie.
 6. V oblasti pier alebo nasolabiálneho trojuholníka sa môže objaviť cyanóza.
 7. Zrazu sa bojíte a nechcete zomrieť, objaví sa úzkosť. Je to ako záchvaty paniky, ale je tu ešte niečo, čo treba skontrolovať. Nezdá sa vám, srdce sa naozaj dáva a cítite sa zle. Telo nie je ani tá najstriktívnejšia osoba, ktorá to signalizuje.

Prvé príznaky s príznakmi, podľa ktorých môžete odhadnúť, že srdce je poškodené, môžu byť typické pre malé aj rozsiahle infarkty. Rôzne bude postihnutá oblasť. Pre malé deti sú atypické prejavy ochorenia možné a nebudete vždy chápať, že ste mali miniinfarkt bez liečby. Ale keď je rozsiahle, príznaky sú oveľa jasnejšie a len si ľahnete, čo vám ukáže, koľko je vaše srdce poškodené. Je dôležité určiť ochorenie v čase.

Niektorí ľudia si dokonca myslia, že je to taká silná chrípka a len komplikácia srdca, žiadny problém, môžete piť antibiotiká a bežať ďalej. Muži sú obzvlášť náchylní na frivolné vzťahy. Mikroinfarkcia trvá od 40 do 60 minút. Tí, ktorí majú nízky prah bolesti, nemusia cítiť typické príznaky bolesti. Tí, ktorí majú cukrovku, si okamžite nevšimnú poškodenie srdca. Podľa štatistík 25% ľudí chýbajú príznaky v dôsledku ich pozornosti av akútnej fáze tejto choroby.

príznaky

U žien sú príznaky mikroinfarkcie jemnejšie ako u mužov. Starostlivo počúvajte svoje telo a s alarmujúcimi príznakmi prejdite na rodinného lekára. Odkáže vás kardiológovi na vyšetrenie. Ženy často veria, že to nie je srdce, ale sú unavení v práci alebo z domácej práce, trpia stresom a potrebujú len ležať, spať, ako prejdú veci. A existujú alarmujúce hovory zo svalov srdca, čo je čas venovať pozornosť jej stavu. Zvážte príznaky, ktoré sa často vyskytujú u žien:

 1. Budete cítiť, že prsty a prsty nie sú zvyčajne chladné aj za teplého počasia. To znamená, že prívod periférnej krvi do tela bude narušený a to môže znamenať, že došlo k mikroinfarktu.
 2. Pozrite sa na nohy ráno, ak sú opuchnuté - to je zlé znamenie. Stáva sa, že sa cítite v rukách bolesti, krúti kĺby. Žena je úzkostná, je pokrytá studeným potom. To všetko svedčí o poruchách v práci vášho tela.
 3. U žien je štruktúra organizmu taká, že membrána je vyššia ako u mužov. Preto je srdce so spodným okrajom bližšie k žalúdku. Ak sa často cítite nevoľnosť a určite nie ste tehotná a so žalúdkom, pankreas je normálny, môže to znamenať abnormality v srdci.
 4. Už ste v poslednej dobe sužovali bolesti hlavy a spôsobuje vysoký krvný tlak? Možno je to srdce. Prejdite na recepciu kardiológovi.

Skúsený lekár vie všetky tieto príznaky a že srdce je ovplyvnené a bude schopné prebrať správnu diagnózu včas, predpísať kardiogram, ultrazvuk srdca a patológia bude viditeľná. Budete podstúpiť liečbu a zlepšiť sa, vyhýbajte sa masívnemu infarktu v blízkej budúcnosti.

účinky

Hlavnou vecou je rozpoznať mini-infarkt v čase a podstúpiť terapiu, aby sa zabránilo rozsiahlemu, ktorý často nasleduje po nejakom čase po malom. Nemusíte sa veľmi trápiť mikroinfarktom, ktorý nesiete na behu, ale echokardiogram určite ukáže, čo to bolo. Súčasne zostáva riziko vzniku 2 mikroinfarkcií alebo že srdce je značne ovplyvnené. Naliehavo potrebujete liečiť.

Záchvaty majú následky. V srdci dôjde k zlyhaniu. Arytmia, perikarditída sa zvýši, potom môže dôjsť k masívnemu infarktu a dokonca k náhlemu pretrhnutiu "motora". Preto ak máte podozrenie na problém v srdci, okamžite kontaktujte lekára a podrobte sa vyšetreniu.

Ako veľmi bude mikroinfarkt? To je ovplyvnené rôznymi faktormi:

 • Ktorá zóna je ovplyvnená;
 • Koľko rokov ste;
 • Čo ešte nie je chorá?

Stáva sa, že chýbajúci mikroinfarkt je horší ako rozsiahly. Jeho dôsledky sú:

 • Druhá alebo už rozsiahla porucha orgánu;
 • Objavenie krvnej zrazeniny v cieve;
 • Zlyhanie srdca;
 • Arytmia.

Chcete znížiť riziko mikroinfarkcie? Dodržujte pravidlá:

 1. Pokúste sa presunúť viac. Cvičenie, robte to, čo môžete urobiť aspoň pravidelne chodiť váš pes vonku.
 2. Keď pijete v spoločnosti, nefajčite. Bojujte proti iným zlým návykom.
 3. V prípade potreby prejdite na lekárske vyšetrenie.
 4. Po 40 rokoch skúmajte srdce. Ak máte problémy, začnite užívať lieky predpísané lekárom, ktoré podporia srdcový sval.

Liečebné metódy

V osobe, ktorá je blízko k vám, spozorujete niekoľko typických príznakov? Dajte mu prvú pomoc. Takže varujete rozsiahly infarkt. Okamžite zavolajte sanitku. Bez neho to nedokáže. Naliehavá potreba začať liečbu mikroinfarkou. Prijať opatrenia, ktoré uľahčia stav pacienta:

 • Pohodlne položte alebo sedieť na stoličke pacienta;
 • Nemôže byť fyzicky nadmerný a nervózny;
 • Otvorte okno otvorené, nechajte dýchať čerstvý vzduch;
 • 45 min. Môžete konzumovať až 3 tablety nitroglycerínu. Dajte 10 alebo 15 minút. na 1 kus.

Liečba je predpísaná podobne, ako pri rozsiahlom infarkte. Nezabudnite ísť do nemocnice a nie doma. Veľa zlomenín je liečených v nemocnici, ale naše srdce je jedno a toto je "motor" tela. Preto by mali príbuzní presvedčiť pacienta, aby sa postaral sám o seba kvôli všetkým a absolvoval terapeutickú liečbu v nemocnici. Koniec koncov môže dôjsť k zvýšeniu ohňa v srdci a zachytávaniu nových zón.

Pacientovi je predpísaný odpočinok v posteli. Lekár často predpisuje rozšírenie krvných ciev orgánu koronarolytiky. Injekcia liekov, ktoré prispievajú k rozpusteniu krvných zrazenín, injekcie proti bolestiam alebo podanie liekov. Reologické vlastnosti vašej krvi sa zlepšia. Ak sú z mikroinfarkcie v srdci komplikácie, môžete dostať antiarytmické lieky a dokonca aj operáciu.

rehabilitácia

Ak chcete odstrániť účinky tejto choroby, najskôr prejdite liečebným postupom predpísaným lekárom. Okamžite pod jazykom si vezmite nitroglycerínovú tabletu. Ak ho nemáte, požiadajte svojich susedov alebo nechajte niekoho navštíviť lekáreň. Rehabilitácia je nevyhnutná, aby ste žili ako predtým. Iba lekár správne zoberie do úvahy všetky vaše chronické ochorenia a predpisuje správny priebeh liečby podľa dávok a trvania. Bude brať do úvahy a alergie na ktorúkoľvek látku v liekoch, ak existuje.

Počas rehabilitačného obdobia môžete použiť aj ľudové prostriedky. Lekárne predávajú tinktúry na liečivých rastlinách, napríklad na valeriánskej alebo ľalie z údolia, morušovej alebo belladonovej, hlúpy alebo hloh. Lekár odporučí špeciálnu sadu cvičení. Hlavnou vecou nie je preháňať a robiť to, keď sa pozeráme späť na pohodu.

Cvičenie každý odporučiť svoje vlastné na základe celkového komplexu. Dokonca aj schody na niekoľkých poschodiach v tomto stave je užitočné chodiť. Je potrebné sledovať rytmus tak, aby sa dýchanie nestalo častejšie. A postupom času budete môcť rýchlo stúpať na podlahe 3-4. Lekári odporúčajú mnohým pacientom, aby pedáleli stacionárny bicykel, zaregistrovali sa na plávanie a chodili viac.

Ak chcete spustiť zaťaženie srdca, je veľmi dávkované a šetriace a postupne sa môže zvyšovať. Je potrebné neustále merať tlak a monitorovať pulz tak, aby srdce nelelo z hrudníka. Potom zvýšte tempo. Aby nedošlo k druhému infarktu, musíte odstrániť zlé návyky, neustále merať tlak a znižovať ho pomocou liekov. Je užitočné rozpoznať hladinu cholesterolu v krvi a regulovať ju.

Tlak sa znižuje v dôsledku zberu, ktorý zahŕňa: mätu s chmeľom, martinku s valeriánom. Maliny pomáhajú riediť krv. Nahrádza do istej miery aspirín. Existujú produkty, ktoré používate na rýchle zotavenie po mikroinfarkte. Medzi tieto patria: orechy s olivovým olejom, losos s banánmi, mrkva s cesnakom, repa s celerom, jogurt s paradajkami, tvaroh s kapustou.

Niektorí ľudia si myslia, že hneď po nemocnici je možné ísť do sanatória na rehabilitáciu, bohužiaľ tam je najlepšie odpočinúť a brať plné množstvo procedúry nie s touto chorobou. Úplná cvičebná terapia nebude fungovať. Teraz, keď si všimnete porušenia v práci tela, prevencia je dôležitá. Zbavte sa zlých návykov.

Pracujete psychicky? Vo večerných hodinách si prechádzajte s celou rodinou alebo cvičíte doma, trénujte svoje srdce. Pokúste sa jesť mierne a správne. Všetky tieto opatrenia prinášajú svoje pozitívne výsledky, pretože relatívne zdravý vek a absencia srdcových problémov sú skvelé.

Čo je to mikroinfarkcia, jej príznaky a liečba

Mikroinfarkcia je smrť malej časti tkaniva srdcového svalu. Podľa jeho charakteristík a procesu pôvodu sa nelíši od rozsiahlej porážky myokardu, ale postupuje trochu ľahšie. Ak je lézia veľmi malá, klinické príznaky sa nie vždy objavia. Táto podmienka však predstavuje hrozbu pre ľudské zdravie, preto si vyžaduje včasnú liečbu.

Čo je to porušenie?

Ľudia, ktorí vedia, čo je mikroinfarkt, nerobia tento koncept frivolne. Je dôležité si uvedomiť, že predpona "micro" znamená len rozsah poškodenia tkanív srdcového svalu. Toto porušenie však neznamená vždy zjednodušený stav pacienta, pretože akýkoľvek infarkt je nebezpečný.

Jediná vec, ktorá rozlišuje rozsiahlu bunkovú smrť od mikroinfarkcie, je priaznivejšia prognóza pre život. S včasnou a účinnou liečbou sa táto patológia úplne eliminuje a človek sa môže vrátiť k aktívnemu životnému štýlu, ak dodržiava odporúčania kardiológa.

Venujte pozornosť! Podľa štatistík zomiera každý rok 200-300 ruských žien z rozsiahlej smrti tkaniva, ktorá sa vyvíja na pozadí mikroinfarkcie.

príčiny

Hlavným faktorom, ktorý vyvoláva mikroinfarkciu, je nedostatok prívodu krvi do buniek srdcového svalu. Zatiaľ čo samotný ischemický proces sa môže vyvinúť z rôznych dôvodov, medzi ktoré patria:

 • čiastočné alebo úplné prekrytie artérií s cholesterolovými plakmi alebo trombusom;
 • akútne zúženie koronárnych artérií;
 • pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku;
 • ateroskleróza;
 • angína pectoris;
 • predtým prenášané srdcové záchvaty srdcového svalu;
 • obezita;
 • diabetes mellitus;
 • chronické ochorenia, ktoré porušujú steny ciev;
 • sedavý životný štýl;
 • psycho-emocionálny stres;
 • silná fyzická námaha;
 • nadmernej spotrebe alkoholu alebo cigariet.

Podľa štatistík majú muži po 50 rokoch väčšie riziko srdcového infarktu než ženy tohto veku. Ženy sú tiež ohrozené po menopauze, u ktorých klesajú hladiny estrogénu. To vedie k zvýšenému zrážaniu krvi a zvýšenému riziku vzniku krvných zrazenín.

Prvé znaky

V počiatočných štádiách ochorenia nemôže patológia priniesť žiadne zjavné príznaky, najmä ak je oblasť lézie malá. Osoba prakticky necíti žiadne porušenie a vedie obvyklý spôsob života.

Všetci však potrebujú vedieť o prvých príznakoch mikroinfarkcie, aby okamžite vyhľadali špecializovanú pomoc. Počiatočné príznaky sú nasledovné:

 • pocity bolesti rôznej intenzity (náhle prenikajúce bolesti charakterizujú nielen rozsiahlu, ale aj mikroinfarkúciu). Svojím charakterom môžu byť: pálenie, stláčanie, rezanie, preťahovanie do lopatky, brušnej dutiny, krku alebo dolnej čeľuste;
 • bolesti nie sú uvoľnené nitroglycerínom;
 • pocit slabosti;
 • studený pot;
 • zvýšená telesná teplota;
 • úzkosť a strach zo smrti, ktoré pripomínajú záchvaty paniky.

U oboch žien a mužov sa prvé symptómy mikroinfarktu nemôžu líšiť od rozsiahlych. Určite rozsah lézie je možný len pri vykonávaní diagnostických postupov.

Príznaky sa však nie vždy prejavujú v charakteristickej patologickej forme. V atypickej forme mikroinfarktu možno zaznamenať nasledujúce príznaky (tabuľka 1).

Tabuľka 1 - Symptómy mikroinfarktu

Lekárske udalosti

Každý, kto nemá ani lekárske vzdelanie, sa odporúča študovať príznaky infarktu a poznať kroky, ktoré treba vykonať predtým, než dorazí sanitka, aby sa zachránil život obete.

Prvá pomoc

Ak má obeť príznaky srdcového infarktu, pred príchodom ambulancie je potrebné vykonať nasledovné kroky:

 • umiestnite alebo sedte pacienta s maximálnym komfortom;
 • chrániť pred fyzickým námahom a stresovými situáciami;
 • otvorte okno s čerstvým vzduchom;
 • poskytne nitroglycerín.

Po príchode sanitky musí byť pacient hospitalizovaný v nemocnici, kde mu bude poskytnutá potrebná núdzová pomoc a potom úplná kontrola.

Ambulantná liečba

Je dôležité rýchlo a presne stanoviť diagnózu, aby sa okamžite uplatnil efektívny priebeh liečby alebo vykonala operácia. Odporúča sa liečiť osoby, ktoré trpia mikroinfarkou s typickými príznakmi v lôžkových oddeleniach, kde sa poskytuje nepretržitá starostlivosť o pacientov.

Ambulantná liečba zahŕňa použitie liekov v závislosti od individuálnej situácie pacienta. Lekári môžu predpisovať tieto lieky:

 • lieky proti bolesti (morfín, droperidol);
 • dusičnany (nitroglycerín);
 • antikoagulanciá (heparín, streptokináza);
 • statíny (atorvastatín, simvastatín) na antisklerotickú liečbu;
 • antiarytmické lieky (Amiodoron, Propafenón) na obnovenie srdcového rytmu;
 • antihypertenzíva (Anaprilin) ​​a diuretiká (Veroshpiron, Furasemid).

Následná rehabilitácia

Aby ste sa zbavili účinkov mikroinfarkcie, musíte absolvovať rehabilitačnú liečbu, ktorú individuálne vyvinie ošetrujúci lekár. Pacientom sa odporúča prísne dodržiavať predpísané opatrenia, ktoré pomôžu predchádzať vzniku komplikácií alebo nových ochorení srdca.

Rehabilitačný kurz zahŕňa:

 • pokračovanie protidrogovej liečby zameranej na odstránenie patológie, ktorá viedla k mikroinfarkcii. Používajú sa aj lieky na prevenciu komplikácií (aspirín, nitroglycerín atď.);
 • postupné zvyšovanie aktivity pomocou fyzioterapie, špeciálnej masáže, fyzioterapie;
 • zdravé jedlo, bohaté na vitamíny, rastlinné tuky, vlákninu a užitočné mikroelementy. Odporúča sa minimalizovať alebo úplne obmedziť spotrebu živočíšnych tukov (sadla, mastného mäsa, rastlinného oleja atď.);
 • normalizácia denného režimu, poskytnutie úplného odpočinku tela;
 • vylúčenie psycho-emocionálneho stresu.

výhľad

S včasnou diagnózou a používaním účinnej liečby má mikroinfarkcia priaznivú prognózu. Srdcové tkanivo, ktoré prekonalo umieranie, sa nedá obnoviť. Avšak pri správnej výžive, pri pravidelnom používaní liekov a pri miernych výkonových zaťaženiach sa pacient rýchlo vráti do svojho každodenného životného štýlu.

Mikroinfarkcia je rovnako nebezpečná choroba ako rozsiahla smrť srdcového tkaniva. Jediný rozdiel je, že obeť trpí akútnou fázou o niečo ľahšie. V prípade oneskorenej liečby sa môže rozvinúť do obrovského, čo je priamou hrozbou pre život obete.

Ak čas nepomôže, dôsledky môžu byť kritické, vrátane postihnutia alebo smrti. Preto pri prvých príznakoch mikroinfarkcie musíte kontaktovať kardiológa.

Mikroinfarkcia: symptómy a liečba

Microinfarkcia - hlavné príznaky:

 • slabosť
 • závrat
 • Bolesť na hrudníku
 • Dýchacie ťažkosti
 • Dýchavičnosť
 • Strata vedomia
 • úzkosť
 • Modrý nasolabový trojuholník

Mikroinfarkcia (typ koronárnej choroby srdca) je malá ohnisková lézia myokardu, ktorá sa vyvíja na pozadí nedostatočného krvného obehu a vyznačuje sa nekrózou malých oblastí srdcového svalu. Toto je jedna z najčastejších ochorení kardiovaskulárneho systému, ktorá slúži ako predzvesť vývoja vážnejších srdcových ochorení - srdcového infarktu.

Vedci dlho vedia, že mikroinfarkcia sa vyskytuje iba u mužov, vysvetľujúc, že ​​pred menopauzou produkujú ženy estrogén, ktorý zabraňuje rozvoju akéhokoľvek narušenia srdca a to nie je výnimkou. Moderné štatistiky však ukazujú, že na svete sa vyskytuje 200-300 úmrtí na celom svete, ktoré sa vyvíjajú na pozadí malého alebo veľkého ohniska infarktu myokardu.

Etiológia a patogenéza

Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu spôsobiť mikroinfarkt a môžu byť ako vonkajšie, tak vnútorné, ale hlavnými faktormi vývoja choroby sú:

 • neaktívny životný štýl (vedie k postupnej atrofii srdcového svalu, v dôsledku čoho môže akékoľvek nadmerné zaťaženie predstavovať hrozbu pre ľudské zdravie);
 • nesprávna strava (konzumácia potravín bohatých na lipoproteíny s nízkou hustotou spôsobuje tvorbu aterosklerotických plátov, ktoré narúšajú pohyb krvi cez cievy);
 • fajčenie (najčastejšou príčinou poškodenia malých oblastí myokardu u žien, dokonca aj estrogén nemôže zvládnuť škodlivé účinky nikotínu na ľudské telo);
 • hypertenzia;
 • častý stres a syndróm chronickej únavy.

Mechanizmus vývoja ochorenia je pomerne jednoduchý, pretože je založený na zhoršenom krvnom obehu, mikroinfarkcia začína s rozvojom dlhodobej ischémie spôsobenej čiastočným zúžením lumenu srdcovej tepny. Potom sa v necestovanej nádobe začína proces nekrobiózy (nezvratné zmeny a poruchy fungovania srdcových buniek, ktoré následne vedú k ich smrti), potom nekróza a tieto zmeny sa dokončia vytvorením malej jazvy.

Symptómy ochorenia

Zvláštnosťou tejto choroby je, že vo väčšine prípadov sa človek dozvie o mikroinfarkcii, ktorá sa stala úplne náhodou (napríklad pri každoročnom fyzickom vyšetrení). Hlavné príznaky mikroinfarkcie, ktoré navyše trvajú približne 40-60 minút, sa môžu ľahko zameniť s vývojom chladu - slabosťou v celom tele, krátkodobým zvýšením telesnej teploty (vyskytuje sa ako reakcia na nekrózu mikročastic srdcového svalu), závratmi (príležitostne stratou vedomia), dýchavičnosťou a bolesť na hrudníku, takže začatie liečby počas útoku bude mimoriadne problematické. Okrem hlavných príznakov existujú aj ďalšie príznaky mikroinfarkcie, ktoré pri prvom vyšetrení nepredstavujú žiadnu hrozbu pre ľudský život a zdravie, ale v skutočnosti vyžadujú väčšiu pozornosť:

 • neustále chladné prsty a prsty (indikujú porušenie systému periférneho krvného obehu, ktorý môže neskôr spôsobiť mikroinfarkciu);
 • časté bolesti hlavy, ktoré sú sprevádzané ťažkou hypertenziou (nie je možné s istotou povedať, že bolesť hlavy signalizuje vývoj mikroinfarkcie, ktorej symptómy sú opísané vyššie, ale môže naznačovať počiatočné poruchy kardiovaskulárneho systému, ktoré môžu zabrániť vzniku vážnych ochorení);
 • opuch dolných končatín ráno a zvýšené potenie;
 • náhla bolesť na ľavej strane hrudnej kosti vyzaľujúca rameno alebo rameno;
 • krátkodobý modrý nasolabiálny trojuholník sprevádzaný respiračným zlyhaním (tento príznak naznačuje, že sa mikroinfarkcia vyvíja v danom čase).

Niekedy je mikroinfarkcia takmer asymptomatická. V momente útoku môže osoba cítiť krátkodobú bolesť za hrudnou kosťou, ktorá je neskôr nahradená pocitom úzkosti a miernym nepohodliem. Vzhľadom na nízky prah citlivosti na bolesť sa starší ľudia a diabetici takmer necítia príznaky mikroinfarkcie, ktorých dôsledky môžu byť veľmi odlišné (začínajúc rozvojom arytmií a končiac so srdcovým zlyhaním), diagnostika takýchto pacientov sa robí retrospektívne (na základe komplikácií).

diagnostika

Akékoľvek príznaky mikroinfarkcie by mali viesť človeka k premýšľaniu o návrate do nemocnice, pretože samotná liečba tohto ochorenia nielenže neprinesie žiadne výsledky, ale môže tiež spôsobiť zhoršenie srdcového svalu. Lekári diagnostikujú na základe údajov elektrokardiogramu (EKG), na ktorých Q vlna nerastie (z tohto dôvodu sa mikroinfarkcia niekedy nazýva srdcový záchvat bez Q vlny), krvný test a farebný ultrazvuk srdca (pomáha určiť léziu).

Základné princípy liečby mikroinfarktom

Liečba choroby prebieha v nemocničnom prostredí, pretože bez ohľadu na to, kedy došlo k útoku, existuje vždy riziko vzniku rozsiahlejšieho poškodenia srdcového svalu. Lekári predpisujú pacientov na odpočinok v posteli, predpisujú rozšírenie srdcových ciev, ktoré zlepšujú viskozitu a tekutosť krvi, dodatočne predpísanú invazívnu liečbu (kvapky, ktoré obnovujú rovnováhu elektrolytov). V prípade potreby ošetrujúci lekár s pomocou chirurgického zákroku alebo farmakoterapie (v závislosti od závažnosti následkov) lieči komplikácie.

Malo by sa pamätať na to, že liečba tejto choroby pokračuje doma a bude účinná len vtedy, ak pacient prísne dodržiava odporúčania lekára, správne sa stravuje, má veľa odpočinku a je menej nervózny.

Ak si myslíte, že máte mikroinfarkciu a symptómy charakteristické pre túto chorobu, potom Vám kardiológ môže pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Srdcový kašeľ je špeciálny typ prejavu, ktorý je tvorený porušením synchronicity komorovej kontrakcie srdca. Mnohí zvykli na to, že takýto fenomén, ako je kašeľ, sa môže prejaviť iba pri studenej alebo alergickej reakcii, ale nie pri srdcovom ochorení. Tento fenomén je vyvolaný, pretože pravá komora normálne vypĺňa pľúcne tkanivo krvou a ľavá zaostáva za malou časťou. Z tohto dôvodu je krvný obeh narušený a tlak v pľúcach sa zvyšuje. Tento proces spôsobuje hypoxiu. Pacient má neustále túžbu vyčistiť hrdlo a dýchanie sa stáva ťažším.

Ako taký termín, ako je tachykardia, je obvyklé vnímať rýchly tlkot srdca pre akúkoľvek špecifickosť jeho pôvodu. Priemer pre túto sumu je viac ako 100 úderov za minútu. Tachykardia, ktorej príznaky, hoci spočívajú v rýchlom srdcovej činnosti, sú charakterizované napriek správnosti rytmu srdcového rytmu, pričom trvanie intervalov medzi srdcovými tepmi je tiež konštantné. Rovnaký stav, ktorý sa vyznačuje neočakávaným výskytom tachykardie a jeho náhleho konca, je definovaný ako paroxyzmálna tachykardia.

Základná hypertenzia je patologický proces charakterizovaný chronickým nárastom krvného tlaku. Treba poznamenať, že pri tejto chorobe je možné súčasné zvýšenie systolického aj diastolického indexu.

Zápal pľúc (oficiálne - zápal pľúc) je zápalový proces v jednom alebo oboch respiračných orgánoch, ktorý je zvyčajne infekčný a je spôsobený rôznymi vírusmi, baktériami a plesňami. V dávnych dobách bola táto choroba považovaná za jednu z najnebezpečnejších a hoci moderné prostriedky liečby môžu rýchlo a bez následkov zbaviť infekcie, choroba nezanikla. Podľa oficiálnych údajov každý rok približne milión ľudí trpí v našej krajine zápalom pľúc v akejkoľvek podobe.

Myokarditída je všeobecný názov zápalových procesov v srdcovom svale alebo myokarde. Ochorenie sa môže objaviť na pozadí rôznych infekcií a autoimunitných lézií, expozície toxínom alebo alergénom. Existuje primárny zápal myokardu, ktorý sa vyvíja ako nezávislé ochorenie a sekundárny, keď srdcová patológia je jedným z hlavných prejavov systémového ochorenia. S včasnou diagnózou a komplexnou liečbou myokarditídy a jej príčin je prognóza pre zotavenie najúspešnejšou.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Mikroinfarkcia: ako rozpoznať, spôsobiť, pomôcť, ako sa liečiť

Mikroinfarkcia zmierňuje veľa svojím menom, avšak v tomto prípade je nevyhnutné okamžite narušiť sebavedomých pacientov: stav je nebezpečný, vyžaduje si pozornosť. Vo všeobecnosti sa takáto terminológia nepoužíva v lekárskych kruhoch, je častejšie používaná samotnými pacientmi namiesto epitet, keď opisujú udalosti ovplyvňujúce ich srdcový sval. Lekári v rámci tohto konceptu naznačujú malý ohniskový infarkt myokardu alebo niečo iné menej, ale skutočnosť, že katastrofa sa vyskytla v myokarde, nie je popretá a na tomto základe rozvíjajú taktiku liečby.

Hlavná vec nesmie chýbať

Prvé príznaky tzv. Mikroinfarkcie v iných prípadoch sú skutočne vzácne. Ľudia trpiaci angínou a zvyknutí na častú bolesť srdca nemusia venovať pozornosť a vnímať prejavy malého ohniskového infarktu myokardu ako ďalší útok starých ochorení. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že niekedy takýto stav nemusí poskytovať žiadne príznaky alebo môže byť atypický. V takýchto prípadoch je pre pacienta a jeho príbuzných skutočne ťažké okamžite podozrievať prítomnosť mikroinfarktu.

Medzitým je pravdepodobné, že opäť pripomenieme, čo sa dá očakávať z tejto patológie a ako sa môže prejaviť útok nazývaný mini alebo mikroinfarkt:

 • Bolesti s rôznou intenzitou. Ostrečná "dýka" bolesť je považovaná nielen za znak veľkého ohniska, ale aj za príznak mikroinfarkcie, ale nie vždy prítomná. Typické bolesti sú neznesiteľné, horiace, lisované, môžu sa prehmatávať z hrudníka medzi lopatkami smerom k žalúdku, podávať rameno, krk, dostať sa na tvár a prežiť v dolnej čeľusti. Pri atypickom mini-infarkte myokardu nie je závažnosť bolestivých pocitov taká veľká, alebo môže úplne chýbať. Navyše je to niekedy možné a vo všeobecnosti asymptomatické počas útoku a skúsený srdcový záchvat je zaznamenaný na EKG po nejakom čase, potom je pacient informovaný, že trpel MI na nohách.
 • Nitroglycerínová tableta naliehavá pod jazyk a bez adekvátneho účinku je tiež do istej miery príznakom mikroinfarkcie alebo infarktu vo všeobecnosti.
 • Studený pot, prenikajúci cez telo, slabosť v celom tele, pacient je chorý, chápe, že sa v tele stalo niečo vážne.
 • Zvýšenie teploty (obvykle nie je vyššie ako 38 ° C), čo naznačuje, že v myokarde sa objavili zóny nekrózy (nekróza), naznačujú neskoršie obdobie infarktu myokardu.
 • Osoba je prekonaná strachom zo smrti, úzkosťou, ktorá je veľmi podobná panickému útoku, ale to nie je jej prípad. Tu je porucha spôsobená objektívnymi dôvodmi, pacient si nemyslí, že má srdcový infarkt, je naozaj veľmi chorý a telo dáva signál o problémoch, ktoré sa stali.

Prvé znaky a ich varianty sa v zásade nemôžu líšiť od tých s hlbšími léziami, avšak v iných prípadoch sú atypické prejavy typickejšie pre malofokálny infarkt v porovnaní s infarktom myokardu s veľkým ohniskom.

Príznaky, ktoré vynútili upozornenie

Ako sme už uviedli, spolu s typickým prejavom infarktu myokardu sprevádzaným vyššie uvedenými symptómami, niekedy nastane útok, že nikto neberie infarkt myokardu. To nie je prekvapujúce, pretože slabosť, únava, slabé závraty, mierne rýchle srdcové zlyhanie, pokles tlaku a krátkodobé zvýšenie teploty sú pravdepodobne trochu nepríjemné a nemajú nič spoločné s hroznou diagnózou.

V dôsledku asymptomatického infarktu myokardu sa vyskytujú ešte ďalšie chyby. Táto možnosť je zvyčajne myslená pacientmi, ktorí hovoria o mikroinfarkách, ktoré mali na nohách a náhodne sa o nich dozvedeli, keď dostali transkripciu elektrokardiogramu s účinkami tam zaznamenanými (jazvy v srdcovom svale).

Okrem toho existuje možný atypický variant ochorenia, ktorý často zavádza pacienta, jeho príbuzných a zdravotnícky personál. Príznaky mikroinfarkcie môžu v takýchto prípadoch pripomínať inú, niekedy nesúvisiacu patológiu:

 1. Astmatická forma je charakteristická pre starších pacientov, ktorí už majú IHD (koronárne ochorenie srdca), arteriálnu hypertenziu, príznaky srdcového zlyhania. Vo väčšine prípadov táto možnosť neprináša bolesť, ale je sprevádzaná dýchavičnosťou, príznakmi srdcovej astmy alebo pľúcnym edémom. Samozrejme, v takej situácii, kde hlavným príznakom mikroinfarkcie je zadusenie, je ťažké zvážiť poškodenie srdcového svalu.
 2. Baktericídna alebo gastralgická forma sa spravidla uskutočňuje pri diafragmatickom infarkte. Všetko začína intenzívnou epigastrickou bolesťou sprevádzanou ťažkými dyspeptickými javmi: nevoľnosť, vracanie, flatulencia, ktoré sa mýlia a simulujú kliniku "akútne brucho". Najstrašnejšou vecou je, že v takýchto prípadoch sa pacient intenzívne lieči na choroby tráviaceho systému: umyjú si žalúdok, pripravujú ho na operáciu a niekedy ho produkujú. Samozrejme, chyba pri diagnostikovaní chudobných pacientov môže byť nákladná.
 3. Arytmický variant sa vyznačuje miernou bolesťou, niekedy nie je žiadna bolesť. Objektívne údaje odrážajú známky zjavného narušenia rytmu. Môžete mať podozrenie na akúkoľvek arytmiu, ktorá sa často vyskytuje počas diagnostiky.
 4. Cerebrálna (apoplelektická), cerebrovaskulárna forma so svojimi prejavmi je veľmi podobná symptómom dynamickej (prechodnej) cerebrovaskulárnej príhody alebo prechodného ischemického záchvatu. Prvými známkami problémov sú bolesti hlavy, závrat, motorické a senzorické poruchy, ako aj mnestické poruchy.

Atypické formy infarktu myokardu zahŕňajú varianty ochorenia, ktoré sa vyskytujú pri výskyte bolesti na neobvyklých miestach (chrbát, ramená, pravá polovica tela atď.), Ale môžu tiež byť príznakmi mikroinfarkcie.

Prečo sa mikroinfarkcia vyskytuje?

Príčiny mikroinfarkcie sa úplne zhodujú s príčinami veľkých ohniskových lézií. Lekári vždy volajú hlavného vinníka za aterosklerotickú léziu koronárnych artérií myokardu a následnú trombózu koronárnych artérií, ktoré tejto oblasti poskytujú krv. Trombus vytvorený vo vnútri koronárnej artérie sa považuje za hlavný prekurzor následného infarktu myokardu. Samotný je vytvorený v dôsledku aterosklerotického plaku, ktorý vznikol na zmenenej intime, alebo je výsledkom krvácania do samotného plaku.

Okrem toho medzi príčiny mikroinfarkcie poznámka:

 • Lokálne zmeny v plavidlách;
 • hypercholesterolémia;
 • Diabetes mellitus;
 • Zvýšená adhézia a agregácia krvných buniek doštičiek;
 • hypertenzia;
 • Nadmerné zaťaženie rôznych druhov (fyzické a duševné), ktoré zvyšujú nároky na kyslík zo srdcového svalu;
 • fajčenie;
 • Spazmus nezmenených (zdravých) koronárnych artérií spôsobených strachom, vzrušením alebo z iných dôvodov.

Vzťah medzi týmito príčinami je zrejmý, s výnimkou ostrého spazmu zdravých krvných ciev, všetky ostatné faktory navzájom ovplyvňujú a zhoršujú sa.

Treba poznamenať, že muži sú náchylnejší na mikroinfarkciu a infarkt s hlbokými léziami. Majú podobné situácie častejšie a skôr. Pokiaľ ide o ženy, hormóny ich chránia dlhú dobu, takže "mladý" infarkt nie je typický pre ženu.

Tam, kde bol útok zachytený

Predpovedanie blížiacej sa katastrofy je ťažké a vo väčšine prípadov nemožné. Ak sa to stane doma, potom je dobré, ak sa niekto stane blízko, ktorého najmenšie podozrenie z infarktu môže viesť k rozhodným a správnym krokom:

 1. Pacient položiť, zabezpečiť prístup na čerstvý vzduch;
 2. Žuvajte aspirínovú pilulku a umiestnite 1-2 tablety nitroglycerínu pod jazyk spaseného po meraní krvného tlaku, pretože počiatočná hypotenzia je kontraindikáciou pre nitroglycerín. Pri absencii prístroja na meranie krvného tlaku nie je umiestnená viac ako 1 tableta;
 3. Okamžite zavolajte sanitku a rozumne vysvetlite dispečerovi podstatu hovoru (srdcový záchvat), aby sa pacientovi, ak je to možné, dostavil špecializovaný kardiologický tím.

Každá osoba by mala sama pochopiť, aké dôležité je poznať prvé príznaky infarktu myokardu, aby sa nestal zmätený, ak sa mu niečo stalo alebo v jeho prítomnosti, pretože niekedy život končí len preto, že pomoc nepríde včas.

Dôležité: vývoj ischémie pri mikroinfarkách a srdcový záchvat bez pomoci

Život po mikroinfarkcii

Liečba mikroinfarkcie sa úplne nelíši od infarktu s hlbokými léziami. Je to len otázka, či pacient podstúpil hospitalizáciu alebo trpel chorobou na nohách. Otázky liečebnej taktiky rozhoduje lekár a predpisujú lieky v súlade s pacientovým stavom. Ľudia, ktorí mali mikroinfarkt, by však mali vedieť, že antikoagulanciá a / alebo antiagregačné lieky, ako je cardiomagnyl alebo aspirínové kardio, by mali trvať celý život, aby zabránili vzniku nového infarktu, ktorý nemusí mať predponu "micro".

Okrem toho, berúc do úvahy súvisiace choroby, môžu byť predpísané ďalšie lieky osobe:

 • Statíny, ktoré porušujú lipidové spektrum a bojujú proti ateroskleróze;
 • Antiarytmické lieky;
 • Lieky, ktoré znižujú krvný tlak vrátane diuretík;
 • Iné lieky závisia od následkov a súvisiacich ochorení.

Väčšina pacientov s infarktom myokardu v histórii užíva veľké množstvo rôznych liekov a vie, že núdzové vybavenie by malo byť vždy s nimi v prípade nepredvídaných okolností na ceste, v kaviarni, v divadle.

Dôsledky mikroinfarkcie vo väčšine prípadov závisia od ochorenia človeka. Vzhľadom na to, že tieto lézie sú malé, dokonca aj ako jazva vzniknutá v dôsledku infarktu myokardu, telo môže kompenzovať udalosti po dlhú dobu (niekedy po mnoho rokov) a neznižovať kvalitu života. Najčastejšie dôsledky mikroinfarkcie sú vývoj arytmií a chronického srdcového zlyhania, s ktorými bude pacient musieť bojovať podľa všetkých odporúčaní lekára.

6 typických príznakov mikroinfarkcie

Infarkt sa nazýva ireverzibilnými procesmi v tkanivách, sprevádzaný úplnou smrťou buniek. Miesto, ktoré prešlo nekrózou, prestane fungovať, čo nepriaznivo ovplyvňuje prácu celého tela. Takéto zmeny sa môžu vyskytnúť v akejkoľvek časti tela, vrátane myokardu. Ovplyvňujú pôsobivé oblasti alebo prispievajú k menšiemu poškodeniu svalovej vrstvy. V druhom prípade ide o mikroinfarkt. Toto je neformálny názov patológie, ktorá zodpovedá správnejšiemu označeniu - malý ohniskový infarkt myokardu. Ale nenechajte sa oklamať: takýto "neškodný" vzhľad môže znamenať väčšiu hrozbu pre zdravie a dokonca pre život.

Etiológia a patogenéza

Čo je to akútna mikroinfarkcia, aký je mechanizmus jej výskytu? Choroba sa vyvíja v dôsledku predĺženého ischemického záchvatu. Koronárna artéria je silne zúžená, prístup krvi je zároveň značne obtiažny, prestávka kyslíka v správnom množstve je zastavená. Kardiomyocyty sa začínajú rozkladať, namiesto toho vzniká tkanivo jazvy, ktoré nie je normálnym vodičom elektrických impulzov. Pri mikroinfarke sa spravidla priesvita krvnej cievy úplne neprekrýva, alebo prechod je zablokovaný na krátky čas. Dôsledky tohto javu závisia nielen od oblasti poškodenia myokardu, ale aj od toho, ako dôležitá bola oblasť vystavená nekróze.

Prečo sa mikroinfarkcia vyskytuje? Priame príčiny: zablokovanie lúmenu krvnou zrazeninou alebo plakom, ktoré vznikli ako dôsledok aterosklerózy, ako aj náhle dlhé kŕče koronárnej cievy.

Hlavnými rizikovými faktormi pre vznik hroziaceho stavu sú:

 1. Hypertenzná kríza alebo chronické zvýšenie tlaku. Plavidlá sú poškodené, strácajú elasticitu, nemôžu dostatočne reagovať na zaťaženie.
 2. Časté záchvaty angíny. Ukazujú progresiu ochorenia koronárnych artérií.
 3. Vášeň pre fajčenie. Cigarety spôsobujú vazospazmus a aterosklerózu.
 4. Chudobná výživa: množstvo tučných, sladkých, slaných jedál. Takéto produkty vedú k zničeniu krvných ciev, nahromadeniu cholesterolu v nich, tvorbe aterosklerotických plakov.
 5. Fyzická nečinnosť. Nedostatok fyzickej aktivity oslabuje srdce, nie je schopný vydržať ani malé zaťaženie.
 6. Silné nervové napätie môže viesť k vazospazmu, dokonca aj u zdravého človeka.
 7. Nedostatok normálneho odpočinku a spánku neumožňuje srdci získať svoju silu, rýchlo sa vyčerpá.
 8. Súčasné ochorenia (často u starších pacientov): cukrovka, obezita, kardiovaskulárne ochorenia, ktoré bránia normálnemu fungovaniu myokardu.
 9. Dedičné predispozície.
 10. Vek a pohlavie: muži mladší ako 50 rokov majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú ohrození. Ženy až do tohto bodu chránia hormón estrogén. Vo veku 60 rokov je ich srdce už vo väčšej nebezpečnosti.

Vyšetrovatelia choroby

Približovanie nezvratných nezrovnalostí v srdci nie je vždy možné rozpoznať. Príznaky a prvé príznaky mikroinfarkcie myokardu u žien sú zvlášť atypické. Ale častejšie je osoba schopná podozrievať niečo s pozorným postojom. Keď vieme, že strašné ochorenie sa často zakrýva ako bežné ochorenie, pacient nebude márne riskovať a v každom prípade sa rýchlo poradí s lekárom včas.

Zástupcovia silného pohlavia vo veku 40 až 50 rokov, v ktorých žijú rizikové faktory, musia každoročne navštevovať lekársku inštitúciu na rutinné vyšetrenie. Často je to tak, že je možné zistiť, že osoba prežila mikroinfarkt, preniesla ju "na nohy".

Takže možní predchodcovia začiatku smrti tkanív srdca:

 • nepohodlie v hrudníku, akoby tam bolo niečo navyše;
 • bolesť svalov, kĺby, slabosť v tele, ťažká slabosť;
 • závraty a bolesť hlavy, nevoľnosť, zvýšený tlak;
 • teplota môže mierne stúpať;
 • nohy a ruky, najmä prsty;
 • nepohodlie a tlak na ľavej strane žalúdka;
 • existuje nervové napätie, strach, panika;
 • nohy ráno napučiavajú;
 • pot je silný.

Bez dôležitosti ľahkej indispozície sa človek môže dostať do smrteľného nebezpečenstva.

6 typických príznakov útoku

Keď útok začal priamym vývojom nezvratných javov, existujú už viac charakteristických symptómov. Znaky akútnej mikroinfarkcie u žien a mužov sa nelíšia od typických prejavov bežného infarktu myokardu. Hoci je potrebné poznamenať, malé poškodenie nekrotického tkaniva sa vyskytuje s menej závažnými príznakmi, ľahšie sa toleruje (vo väčšine prípadov) a takmer nikdy nekončí smrťou pacienta. Ale komplikácie po mikroinfarkte (rovnako ako mikroúraz) zostávajú menej závažné.

Pokiaľ ide o príznaky mikroinfarkcie myokardu u mužov, sú jasnejšie a zreteľnejšie ako u žien, čo uľahčuje diagnostiku nebezpečnej choroby.

Ako človek cíti útok?

 1. Bolesť v srdci alebo na ľavej strane hrudníka. Dáva ľavú ruku, obzvlášť bližšie k ramenu, na dolnú časť čeľuste a môže sa rozšíriť na krk alebo časť lopatky, ako aj na chrbát.
 2. Dýchanie sa stáva prerušovaným, dýchavičnosť, dusenie.
 3. Závraty môžu viesť k pádu a mdlobu.
 4. Slabina sa zvyšuje, nohy "oslabujú".
 5. Oblasti kože okolo úst a pod nosom, ako aj pery modré (vonkajšie znaky).
 6. Nitroglycerín nepomôže ani po opakovanom použití po 15 minútach.

Symptómy môžu byť atypické a ťažko diagnostikované:

 • nepravidelný srdcový tep bez bolesti;
 • dusenie ako astma;
 • príznaky otravy (zvracanie, flatulencia, črevná kolika, bolesť žalúdka);
 • Príznaky sa môžu vyskytnúť počas mozgovej príhody (problémy s pamäťou, pozornosť, reč, strata citlivosti);
 • bolesť v pravej strane hrudníka a tela.

Symptómy mikroinfarkcie u žien:

 • potenie;
 • vysoký tlak;
 • bolesť hlavy s nevoľnosťou a vertigo;
 • mraziace nohy a ramená;
 • opuch končatín;
 • spaľuje brucho;
 • ťažko dýchať.

Symptómy a prvé príznaky mikroinfarkcie u mužov:

 • akútna horiaca bolesť v hrudníku, srdce sa zdá byť stlačené alebo zlisované proti nemu;
 • modrá koža, najmä v ústach;
 • žiadny impulz;
 • úzkosť, strach, zmysel záhuby;
 • horúčka, triaška, veľký pot.

diagnostika

Priemerná doba vývoja mikroinfarktu je približne hodinu, je mimoriadne ťažké diagnostikovať proces smrti srdcových buniek v tomto období aj pomocou špeciálneho zariadenia. Najmä ak je tento jav sprevádzaný nezvyčajnými znakmi. Zvyčajne lekár po vyšetrení pacienta uvádza skutočnosť, že sa už vytvorili nekrotické ložiská a určuje závažnosť komplikácií, ktoré sa vyvinuli.

Čo pomáha lekárovi rozpoznať prenesenú mikroinfarkciu?

 1. Ľudské sťažnosti, porovnáva ich s históriou ochorenia.
 2. Laboratórne krvné testy na prítomnosť špecifických markerov potvrdzujúcich porážku tkaniva myokardu. Čím je ich počet nižší, tým menej nekrózy.
 3. Ultrazvuk srdcového svalu umožňuje lekárovi vidieť veľkosť a polohu poškodenej oblasti.
 4. EKG je povinná diagnostická metóda. Príznaky, ako je znížená oblasť ST a výskyt negatívnej vlny T, môžu naznačovať vznik malého srdcového infarktu.
 5. Neexistuje zväčšená Q-vlna, ktorá je charakteristická pre rozsiahle poškodenie myokardu.

Základné princípy liečby mikroinfarktom

Po infarkte, bez ohľadu na oblasť "mŕtvej" zóny, musí pacient pozorovať absolútny mier, fyzický i emocionálny. Odporúča sa tiež dodržiavať predpísanú diétu. Vykonajte vhodnú liekovú terapiu. V prípade potreby av neprítomnosti závažných kontraindikácií sa uskutoční chirurgická liečba. Po prvé, pacient je v nemocnici starostlivo sledovaný a pokračuje v liečbe doma.

Liečba liekov zahŕňa:

 • úľavu od bolesti (omamné látky);
 • korekcia krvného tlaku (hypotenzínové lieky);
 • stabilizácia srdcového rytmu (antiarytmiká);
 • zabránenie vzniku krvných zrazenín (protidoštičkové látky);
 • anti-ateroskleróza (statíny);
 • rozpustenie už vytvorených krvných zrazenín (protidoštičkové lieky);
 • zlepšenie koronárnej cievnej priechodnosti (vazodilatátory).


Chirurgia zahŕňa:

 • umiestnenie stentu do koronárnej cievy;
 • posun srdcových tepien.

Čo je možné urobiť doma? Prvá pomoc pri podozrení na infarkt spočíva v nasledujúcich krokoch:

 • poskytovanie odpočinku;
 • vytváranie podmienok pre tok vzduchu;
 • ambulančný hovor;
 • tableta "nitroglycerín" (nie s hypotenziou) a "aspirín";
 • kontrola krvného tlaku.

Život po mikroinfarkcii

Po prežitie mikroinfarktu by človek mal premýšľať nad svojim životným štýlom.

Iný srdcový záchvat sa môže stať kedykoľvek a nebude nevyhnutne malý ohnisko.

Čo treba urobiť, aby proces obnovy po srdcovej katastrofe bol rýchlejší a ľahší a aby sa predišlo recidíve a komplikáciám?

 • Pokračujte doma, aby ste absolvovali kurz liekov podľa lekárskych predpisov. Možno budete musieť užívať lieky na celý život, ako pri hypertenzii.
 • Nezabudnite zahrnúť do režimu dňa cvičenia, začínajúc pľúcami a postupne sa postupne zmierňovať. Ale nie je možné dovoliť nadmerné preťaženie, všetko by malo byť zábavné a neprinútiť nepríjemné pocity.
 • Sledovanie výživy. Vylúčte produkty vedúce k ukladaniu cholesterolu a oslabeniu krvných ciev (tukové, slané). Obohate stravu draslíkom, horčíkom, zeleninou a ovocím.
 • Veľa odpočinku, naučte sa riadiť svoj duševný stav, nájdite zdroj pozitívnych emócií.
 • Monitorujte krvný tlak.
 • Chronické ochorenia.
 • Posilniť imunitu.
 • Použite populárne metódy posilnenia kardiovaskulárneho systému.
 • Vyhnite sa obezite. Bojujte s nadváhou.
 • Sledujte hladinu cukru v krvi.
 • Nefajčite, nevzdávajte alkohol.

Je mikroinfarkcia prvým krokom k ďalším komplikáciám, napríklad v podobe druhého infarktu (už rozsiahleho) alebo príležitosti zmeniť život k lepšiemu? Aký bude prognóza, závisí vo veľkej miere od osoby. Niektorí úspešne absolvovali rehabilitáciu, prekonali dôsledky katastrofy a vrátili sa do normálneho života s určitými obmedzeniami. Iní nerobia správne závery a čoskoro sa znova ocitnú v nemocnici (v najlepšom prípade).

Ak budujete svoj životný štýl správne od mladého veku, môžete ochorenie predchádzať, aj keď máte dedičné predispozície, ale mnohí z nich nemôžu prežiť po masívnom infarkte.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cholesterolové plaky v mozgových cievach: nebezpečenstvo, čistenie, prevencia vzdelávania

Cholesterolové plaky v cievach mozgu, ktoré vyvolávajú vývoj aterosklerózy, bežný fenomén u ľudí rôznych vekových kategórií.

Čo je cerebrovaskulárne ochorenie?

Cerebrovaskulárne ochorenia (TSVB) - je patologický stav vyznačujúci sa progresívnym poškodením mozgu ciev, čím sa postupne neuróny začnú umierať von, ako je požadované stráca kyslíka a živín.

Mnsns v krvnom teste znižuje príčiny

Nízke červené krvinky a hemoglobínZdieľajte článok v sociálnych sieťach:MCHC je indikátorom priemernej koncentrácie hemoglobínu v erytrocytoch (ukazuje, koľko erytrocytu je nasýtených hemoglobínom).

Sínusový rytmus: čo to je, ako to vyzerá na EKG, možné porušenia

Z tohto článku sa dozviete, aký je sinusový rytmus srdca, čo môže byť jeho odchýlka, naučiť sa určiť príznaky normálneho a patologického sínusového rytmu pomocou EKG.

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) 1 stupeň: čo to je, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň, jej príčiny a príznaky. Liečba a prognóza ochorenia.Prolaps mitrálnej chlopne (skrátená PMK) je najčastejšou kongenitálnou alebo získanou patológiou štruktúry chlopňového aparátu srdca.

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.