Z tohto článku sa dozviete, čo je mitrálna regurgitácia, prečo sa vyskytuje a aké srdcové funkcie porušujú. Budete tiež oboznámený s klinickými prejavmi a metódami liečby tejto choroby.

Pri mitrálnej regurgitácii dochádza k spätnému prietoku krvi cez bicuspid (mitrálny) ventil srdca.

V priemere 5 ľudí z 10 tisíc, táto chlopňová choroba srdca má druhú frekvenciu, druhú len na aortálnu stenózu.

Prietok krvi sa normálne pohybuje vždy v tom istom smere: od predsiene cez otvory ohraničené hustou spojivovou tkanivou, prechádza do komôr a vysúva sa cez hlavné tepny. Ľavá polovica srdca, v ktorej je umiestnená mitrálna chlopňa, dostáva krv obohatená kyslíkom z pľúc a prepravuje ju do aorty, odkiaľ krv vstupuje do tkanív prostredníctvom menších ciev a dodáva im kyslík a živiny. Keď sa komorová strata zmení, hydrostatický tlak zatvára ventilový list. Amplitúda pohybu ventilov je obmedzená vláknami spojovacieho tkaniva - akordy, ktoré spájajú listy ventilov s papilárnymi alebo papilárnymi svalmi. Regurgitácia nastane, keď sa ventily ventilu už nedajú zatvoriť a časť krvi sa vráti späť do átria.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Mitrálna regurgitácia môže byť dlhodobo asymptomatická, predtým, než sa zvýšenie zaťaženia srdca prejaví ako prvé sťažnosti na rýchlu únavu, dýchavičnosť, palpitácie. Postupuje, proces vedie k chronickému zlyhaniu srdca.

Odstránenie chyby môže fungovať len. Srdcový chirurg buď obnoví tvar a funkciu ventilových letákov, alebo ich nahradí protézou.

Zmeny v hemodynamike (pohyb krvi) v patológii

Vzhľadom na to, že časť krvi, ktorá vstúpila do ľavej komory, sa vráti späť do átria, menší objem sa dostáva do ciev, čím sa zníži srdcový výkon. Na udržanie normálneho krvného tlaku sa cievy zužujú, čo zvyšuje odolnosť proti prietoku krvi v periférnych tkanivách. Podľa zákonov hydrodynamiky sa krv, rovnako ako akákoľvek tekutina, pohybuje tam, kde je odpor menší, čo spôsobuje zvýšenie objemu regurgitácie a klesá kardiálna produkcia napriek skutočnosti, že skutočne objem krvi v predsieni a v komore narastá, preťažuje srdcový sval,

Ak je elasticita predsiene nízka, tlak v ňom rastie pomerne rýchlo, čo zvyšuje tlak v pľúcnej žile, potom v tepnách a spôsobuje prejavy zlyhania srdca.

Ak je predsieňové tkanivo tvárné - často sa to stane s kardiosklerózou po infarkte - ľavá predsiene sa začína rozťahovať, kompenzuje nadmerný tlak a objem a komora sa tiež roztiahne. Srdcové komory môžu zdvojnásobiť objem predtým, ako sa objavia prvé príznaky ochorenia.

Príčiny patológie

Funkcia škrtiaceho ventilu je narušená:

 • s priamou léziou ventilov (primárna mitrálna regurgitácia);
 • s porážkou akordov, papilárnych svalov alebo nadmerným rozťahovaním mitrálneho krúžku (sekundárny, relatívny).

Podľa dĺžky trvania ochorenia môže byť:

 1. Akútna. Náhle sa objaví, príčinou je zápal vnútornej výstelky srdca (endokarditída), akútny infarkt myokardu, tupé trauma srdca. Akordy, papilárne svaly alebo letáky sú rozbité. Mortalita dosahuje 90%.
 2. Chronické. Rozvíja sa pomaly pod vplyvom pomalého procesu:
 • vrodené anomálie vývoja alebo geneticky determinované patologické stavy spojivového tkaniva;
 • zápal endokardu neinfekčný (reumatizmus, systémový lupus erythematosus) alebo infekčná (bakteriálna, plesňová endokarditída);
 • štrukturálne zmeny: dysfunkcia papilárnych svalov, slzy alebo pretrhnutia notochordov, dilatácia mitrálneho kruhu, kardiomyopatia vznikajúca z hypertrofie ľavej komory.
Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Príznaky a diagnóza

Mitrálna regurgitácia 1 stupňa sa často v žiadnom prípade nezjavuje a človek zostáva prakticky zdravý. Takže táto patológia sa vyskytuje u 1,8% zdravých detí vo veku 3-18 rokov, čo vôbec neovplyvňuje ich budúci život.

Hlavné príznaky ochorenia:

 • únava;
 • búšenie srdca;
 • dýchavičnosť, najprv s cvičením, potom v pokoji;
 • ak je rušenie impulzu z kardiostimulátora narušené - dochádza k fibrilácii predsiení;
 • prejavy chronického srdcového zlyhania: edém, ťažkosť v správnom hypochondriu a zväčšenie pečene, ascites, hemoptýza.

Počúvaním tónov (zvukov) srdca lekár zistí, že 1 tón (ktorý sa normálne vyskytuje, keď je ventil uzavretý medzi komorou a predsieňou) je oslabený alebo úplne chýba, 2 tóny (zvyčajne kvôli súčasnému uzatvoreniu aorty a pľúcnych kmeňových chlopní) aorty a pľúcne komponenty (to znamená, že tieto ventily sú asynchrónne zatvorené) a medzi nimi sa slyší tzv. systolický šelest. Je to systolický šelest, ktorý vzišiel z opačného toku krvi, čo umožňuje podozrenie na mitrálnu regurgitáciu, ktorá je asymptomatická. V závažných prípadoch sa spája 3 srdcové tóny, ku ktorým dochádza, keď steny komory rýchlo naplnia veľký objem krvi a spôsobia vibrácie.

Konečná diagnóza sa uskutočňuje pomocou Dopplerovej echokardiografie. Určte približný objem regurgitácie, veľkosť srdcových komôr a bezpečnosť ich funkcií, tlak v pľúcnej tepne. Pri echokardiografii môžete vidieť aj prelaps mitrálnej chlopne, ale jej stupeň neovplyvňuje objem regurgitácie, takže nie je dôležité pre ďalšiu predpoveď.

Stupne mitrálnej regurgitácie

Najčastejšie je závažnosť mitrálnej regurgitácie určená oblasťou spätného toku, ktorá je viditeľná počas echokardiografie:

 1. Mitrálna regurgitácia 1 stupeň - plocha spätného toku je menšia ako 4 cm2, alebo vstupuje do ľavej predsiene o viac ako 2 cm.
 2. V 2. stupni je oblasť spätného toku 4-8 cm 2, alebo ide až na polovicu dĺžky átria.
 3. Keď je stupeň - prietoková plocha väčšia ako 8 cm2 alebo ide o ďalšiu polovicu dĺžky, ale nedosahuje stenu predsiene oproti ventilu.
 4. V 4. stupni prietok dosiahne zadnú stenu predsiene, uší v predsieni alebo vstúpi do pľúcnej žily.

Liečba mitrálnej regurgitácie

Mitrálna regurgitácia sa lieči rýchlo: buď vytvorením ventilu z plastu alebo jeho nahradením protézou - metóda je určená srdcovým chirurgom.

Pacient je pripravený na operáciu buď po príznakoch, alebo ak vyšetrenie odhalí, že je funkcia ľavej komory narušená, došlo k fibrilácii predsiení alebo k zvýšeniu tlaku v pľúcnej tepne.

Ak všeobecný stav pacienta neumožňuje operáciu, začnite lekársku liečbu:

 • nitráty - na zlepšenie prietoku krvi v srdcovej svalovine;
 • diuretiká - na odstránenie opuchu;
 • ACE inhibítory - na kompenzáciu srdcového zlyhania a normalizáciu krvného tlaku;
 • srdcové glykozidy - používané pri predsieňovej fibrilácii na vyrovnanie srdcovej frekvencie;
 • antikoagulanciá - prevencia trombózy počas atriálnej fibrilácie.

V ideálnom prípade je cieľom konzervatívnej terapie zlepšiť stav pacienta tak, aby mohol byť operovaný.

Ak sa patológia vyvinula akútne, vykonajte núdzovú operáciu.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Ak sa pri profylaktickom vyšetrení zistí mitrálna regurgitácia, jeho objem je malý a pacient sám sa o nič nestráca - kardiológa ho podrobuje pozorovaniu a opätovne ho skúma raz ročne. Osoba je upozornená, že ak sa zmení jeho zdravotný stav, musíte navštíviť lekára mimo plán.

Asymptomatickí pacienti sú tiež pozorovaní rovnakým spôsobom, čakajú na príznaky alebo na funkčné poruchy uvedené vyššie - indikácie na operáciu.

výhľad

Chronická mitrálna regurgitácia sa vyvíja pomaly a zostáva dlhodobo kompenzovaná. Prognóza sa dramaticky zhoršuje vývojom chronického srdcového zlyhania. Bez chirurgie je šesťročná miera prežitia u mužov 37,4%, u žien 44,9%. Vo všeobecnosti je prognóza priaznivejšia s mitrálnou insuficienciou reumatického pôvodu v porovnaní s ischemickou chorobou.

Ak sa akútne objavila mitrálna nedostatočnosť, prognóza je mimoriadne nepriaznivá.

Čo je mitrálna regurgitácia 1 stupeň?

Mitrálna regurgitácia je deformácia letákov mitrálnej chlopne umiestnených medzi predsieňom a komorou. Je zodpovedný za dodávanie krvi do srdcovej komory počas predsieňového kontrakcie. Keď je mitrálna chlopňa otvorená, je daná tekutina. Keď prechádza, ventily sa začnú zatvárať tak, aby sa krv v rôznych častiach srdca nezmiešala.

Ventil pomáha blokovať krvnú regurgitáciu a začína zabraňovať jeho spätnému toku. Na tento účel je potrebné uzavrieť medzeru medzi komorou a predsieňou, aby sa zatvorili letáky. Mitrálna nedostatočnosť sa objaví, keď ventily nie sú úplne zatvorené, potom bude vo vnútri otvoru medzera a spätný tok krvi bude možný.

Vo väčšine situácií takáto choroba nespôsobuje príznaky u pacientov dlhú dobu, ale v skutočnosti vždy vedie k akútnemu zlyhaniu srdca.

Klasifikácia (formuláre, typy, stupne)

Priebeh ochorenia môže byť akútny a chronický; podľa etiológie - ischemická a neischemická.

Hlavné príčiny akútnej formy ochorenia sú:

 • roztrhnutie šliach alebo papilárneho svalstva;
 • trhanie mitrálnej chlopne;
 • akútna infekčná endokarditída;
 • infarkt myokardu;
 • tupé trauma srdca.

Rôzne príčiny chronickej formy ochorenia zahŕňajú:

 • zápal;
 • degeneratívne procesy;
 • infekcie;
 • štrukturálne procesy;
 • genetické abnormality.

Rôzne organické a funkčné mitrálne nedostatočnosti. Prvý sa môže vyvinúť v procese štrukturálnych zmien samotného ventilu alebo vlákien šľachy, ktoré ho drží. Druhá je považovaná za výsledok rozšírenej dutiny ľavej komory počas jej hemodynamického preťaženia, ktoré je spôsobené ochoreniami srdcového svalu.

Vzhľadom na závažnosť existujú 4 stupne ochorenia: s menšou mitrálnou regurgitáciou, stredne závažnou, závažnou a závažnou.

V klinickom kurze sú 3 stupne:

 1. 1 (kompenzovaná) - zanedbateľná zanedbateľná mitrálna regurgitácia; dosahuje 20-25% systolického krvného objemu. Porucha môže byť kompenzovaná hyperfunkciou ľavých častí srdca. Prietok krvi je malý (približne 25%) a je možné ho pozorovať len pri ventile.
  Stav pacienta je normálny, symptómy a tvrdenia môžu chýbať. Elektrokardiogram nezaznamená žiadne zmeny, v procese diagnostiky sú počas systoly detegované šumy a medzery srdca mierne rozšírené doľava.
 2. 2 (subkompenzované) - regurgitácia dosiahne 25-50% systolického krvného objemu. Krv v pľúcach môže stagnovať a biventrikulárne preťaženie sa pomaly zvyšuje. Počas 2. štádia môže spätný prietok krvi dosiahnuť stredu ušnice, reflux krvi presahuje 25-50%. Atria nie je schopná tlačiť krv bez zvyšovania krvného tlaku. Môže sa vyvinúť hypertenzia pľúc.
  V súčasnosti sa môžete stretnúť s dýchavičnosťou, tachykardiou počas cvičenia a pokoja, kašľom. Na elektrokardiograme sa nezaznamenajú zmeny v atriu, v čase diagnózy sa zistia systolické šelesty a zvýšenie medzných hodnôt srdca.
 3. 3 (dekompenzovaný) - závažný nedostatok. Krv sa vracia do ľavej predsiene v systole a dosahuje 50-90% z celkového objemu. Môže sa vyvinúť celkové srdcové zlyhanie. V období 3 stupňov môže krv dosiahnuť zadnú stenu predsiene a dosahuje až 90% objemu.
  Môže dôjsť k zvýšeniu ľavej predsiene, ktoré nedokáže tlačiť celý objem krvi. Nastáva opuch, zväčšuje sa veľkosť pečene, zvyšuje sa tlak v žilách. Elektrokardiogram indikuje prítomnosť zmien v ľavej komore a mitrálnom zube.

Ponúka 1 stupeň

 • Regurgitácia v letákoch mitrálnej chlopne sa dá pozorovať v dôsledku skutočnosti, že v čase systoly nie sú úplne zatvorené a z ľavej komory do ľavej predsiene sa objavuje regurgitácia.
 • Keď je spätný prietok krvi zanedbateľný, mitrálna nedostatočnosť môže byť kompenzovaná zvýšenou prácou srdca s príchodom adaptačnej dilatácie a zvýšenou funkciou ľavej komory a ľavej predsiene izotonického typu. Takýto mechanizmus je schopný udržať zvýšenie tlaku v malom kruhu krvného obehu po dlhú dobu.
 • Tento stupeň ochorenia sa považuje za normálny. Nachádza sa v mladom ako aj v starobe.
 • Nie je možné stanoviť diagnózu pomocou merania hluku na EKG, preto sa na účely diagnostiky používa snímanie mitrálnej chlopne, určená počúvaním srdcového šelechu, takže sa lekári pokúsia určiť systolické kliknutia.
 • Najpopulárnejší spôsob, ako odhaliť túto fázu, sa považuje za štúdiu EKG, pretože odhaľuje úroveň výslednej regurgitácie a prolambiovania ventilov.
 • Po dokončení všetkých potrebných štúdií a správnej diagnóze by mal byť pacient vyšetrený odborníkom, aby sa úplne vylúčila pravdepodobnosť ochorenia a nežiaduce účinky, potom mitrálna chlopňa. Po stanovení diagnózy sa má pacient vyšetriť 3-5 krát ročne.

príznaky

Mitrálna regurgitácia môže byť vyslovená v čase nedostatočnosti ventilu alebo keď je detegovaný prolaps mitrálnej chlopne. Počas kontrakcií svalov ľavej komory sa môže niektorá krv vrátiť do ľavej predsiene cez neúplne uzavretú mitrálnu chlopňu. Zároveň ľavej predsiene napĺňa krv, ktorá tečie z pľúc.

Nadbytočná krv v čase predsieňového kontrakcie vstupuje do ľavej komory a je nútená dvojnásobnou silou na pumpovanie väčšieho objemu krvi do aorty, v dôsledku čoho môže dôjsť k zvýšeniu objemu krvi a následnému rozšíreniu.

Po určité časové obdobie môže dysfunkcia mitrálnej chlopne pacienta bez povšimnutia, pretože srdce, pokiaľ je to možné, kompenzuje tok krvi rozšírením a zmenou vlastných dutín.

V tomto štádiu ochorenia môžu laboratórne príznaky chýbať roky a počas významného návratu krvi do átria sa môže stať širším, žily pľúc môžu byť naplnené nadbytočnou krvou a objavia sa príznaky hypertenzie pľúc.

Príčiny tohto ochorenia, ktoré sa vyskytujú vo frekvencii 2 získanej srdcovej choroby po zmenách v aortálnej chlopni, zahŕňajú:

 1. reumatizmus;
 2. výhrez;
 3. Ateroskleróza, depozícia vápenatých solí;
 4. Niektoré ochorenia spojivového tkaniva, autoimunitné procesy, poruchy metabolizmu;
 5. Ischémia.

Počas tejto choroby, jediným znakom, často šelestom v blízkosti srdca, ktorý je zistený počúvaním, sa pacientovi nesťažuje a žiadne príznaky zlyhania obehu nie sú pozorované. EKG umožňuje zistiť zanedbateľný rozdiel medzi ventilmi s minimálnymi prerušeniami prietoku krvi.

diagnostika

 1. Skúmanie a konverzácia s pacientom poskytuje príležitosť na identifikáciu príznakov a identifikáciu patológie. Je potrebné sa dozvedieť o predchádzajúcich ochoreniach osoby, o jeho predispozícii. Analýzy pomáhajú zisťovať zápal, cholesterol, cukor, krvný proteín a ďalšie charakteristiky. Keď sú detegované protilátky, je možné vidieť zápal alebo infekciu myokardu.
 2. Počiatočnú diagnózu možno vykonať v klinickom prostredí a potvrdzuje to EKG. Dopplerov EKG sa používa na detekciu toku regurgitácie a na posúdenie stupňa jeho závažnosti. Na identifikáciu príčin tohto ochorenia a na zistenie pľúcnej arteriálnej hypertenzie sa používa dvojrozmerné EKG.
 3. Ak je podozrenie na endokarditídu alebo trombus ventilu pomocou transezofageálnej echokardiografie, mitrálna chlopňa a ľavé predsiene môžu byť vizualizované omnoho podrobnejšie. Predpísaná je v situáciách, keď je potrebný ventilový plast, a nie jeho náhrada, pretože diagnóza umožňuje, aby sa ustálila bez ťažkej formy fibrózy a kalcifikácie.
 4. Najskôr sa uskutoční elektrokardiogram a röntgenové vyšetrenie hrudníka. Vďaka EKG sa zisťuje hypertrofia ľavej predsiene a rozšírenie ľavej komory s ischemickou chorobou srdca alebo jej neprítomnosťou.
 5. Röntgenové vyšetrenie hrudníka demonštruje potenciálny opuch v pľúcach. Zmeny v tieni srdca nie sú zistené, ak neexistujú žiadne chronické patologické procesy. Rôntgenové vyšetrenie hrudníka v chronických formách ukazuje hypertrofiu ľavej predsiene a ľavej komory. Pravdepodobne veľa krvných ciev a opuch pľúc.
 6. Pred chirurgickým zákrokom sa vykonáva katetrizácia srdca na zistenie koronárnej choroby srdca. Vyskytuje sa výrazná predsieňová systolická vlna v procese detekcie tlaku pri oklúzii pľúcnej artérie počas komorovej systoly. Systóza srdca - čo je to?
 7. Niekedy sa na stanovenie diagnózy používajú iné metódy, ale údaje sú považované za hlavné a často sú dostatočné.

PRESKÚMANIE NAŠA ČÍTATEĽA!

Nedávno som čítal článok o čarovnom čaji na liečbu srdcových ochorení. S týmto čajom môžete FOREVER vyliečiť arytmiu, srdcové zlyhanie, aterosklerózu, koronárnu chorobu srdca, infarkt myokardu a mnoho ďalších srdcových ochorení a krvné cievy doma. Nebola som zvyknutá dôverovať žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať si tašku.
Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: neustále bolesti a brnenie v mojom srdci, ktoré ma predtým trápili, ustúpili a po 2 týždňoch úplne zmizli. Skúste to a vy, a ak niekto má záujem, potom odkaz na článok nižšie. Čítajte viac »

dôvody

Toto ochorenie je výsledkom lézií samotného ventilu alebo štruktúr srdca. Stáva sa akútne a chronické a je vyvolávané rôznymi ťažkosťami a ochoreniami.

V dôsledku poruchy rôznych kardiálnych štruktúr ventil plní svoju funkciu menej dobre. Obe ventily a svaly, ktoré zabezpečujú ich prácu, alebo šľachy, ktoré riadia ventily MC, trpia.

Mitrálnu regurgitáciu uľahčujú tieto procesy:

 • narušenie alebo poškodenie papilárnych svalov;
 • endokarditída;
 • poraziť MK;
 • náhla hypertrofia ľavej komory;
 • ischémia;
 • reumatické zápalové procesy.

liečba

Ak sa vyskytne akútna forma ochorenia, vyžaduje sa zavedenie diuretík a vazodilatátorov. Niektoré špeciálne liečby miernych foriem a počiatočných štádií ochorenia nie sú potrebné.

V podkompenzovanom štádiu predpíšte:

 1. inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín,
 2. beta-blokátory,
 3. vazodilatanciá,
 4. srdcové glykozidy
 5. diuretiká.

Keď sa vyvinie fibrilácia predsiení, použijú sa nepriame antikoagulanciá.

Technika regurgitácie je vybraná na základe príčiny, ktorá ju spôsobila, závažnosti, prítomnosti zlyhania srdca a súvisiacich patologických procesov.

Pravdepodobne chirurgická korekcia porúch v štruktúre ventilov, liečebná konzervatívna liečba, ktorej cieľom je normalizovať prietok krvi v orgánoch, pôsobenie proti arytmií a poruchám obehu.

Možné komplikácie, následky, aké nebezpečenstvo?

Nežiaduce účinky ochorenia:

 • arytmia - sa vyskytuje v dôsledku porúch normálneho pohybu elektrických impulzov v srdci;
 • atrioventrikulárna blokáda - zhoršuje sa pokrok elektrického impulzu z predsiene do komôr;
 • sekundárna infekčná endokarditída;
 • zlyhanie srdca (zníženie srdcovej frekvencie s nedostatočným prívodom krvi);
 • hypertenzia pľúc (zvýšený tlak v cievach pľúc v dôsledku stagnácie krvi).

Pacientom, ktorí boli operovaní, hrozí takéto následky:

 • tromboembolizmus artérií vnútorných orgánov. Na mieste operácie sa objaví trombus. Najbezpečnejšími sú ischemická mozgová príhoda (časť mozgu zomiera v dôsledku zastavenia prívodu krvi) a mezenterická trombóza (časť čreva zomiera v dôsledku zastavenia prívodu krvi);
 • infekčná endokarditída (zapálená vnútorná membrána srdca);
 • atrioventrikulárny blok (spomalenie elektrického impulzu z predsiene do komôr sa úplne zastaví);
 • paravalvulárne fistuly (švy švov, ktoré držia umelú srdcovú chlopňu zadržiavajú, keď sa krvný obeh vyskytuje za ním);
 • protézová trombóza (tvoria sa krvné zrazeniny v blízkosti protézy chlopne, ktoré zasahujú do správneho prietoku krvi);
 • zničenie biologickej protézy s podobným chirurgickým zákrokom;
 • kalcifikácia biologickej protézy (vápenaté soli sa ukladajú do umelého srdcového ventilu, ktorý je vyrobený z živočíšneho tkaniva).

Prognóza takejto choroby sa líši od stupňa a formy hlavného ochorenia, ktoré vytvorilo podobnú srdcovú chybu, od prejavu chýb vo ventile a od celkového stavu myokardu.

Keď sa pozoruje mierna fáza ochorenia, bežný stav osoby a pracovná schopnosť bude trvať niekoľko rokov.

Výrazná forma ochorenia, zníženie sily myokardu čoskoro vedie k vzniku srdcového zlyhania (stagnácia krvi sa vyvíja v dôsledku poklesu srdcového výkonu). Viac ako 5 rokov žije 9 z 10 ľudí, viac ako 10 rokov - 4 z 5 pacientov.

Odporúčania pre chorobu, ktoré nemožno urobiť?

 1. Počiatočné preventívne opatrenia v období 1 stupňa malátnosti.
 2. Prevencia ochorení, ktoré sprevádzajú poškodenie chlopňového aparátu, to znamená reumatizmus (systémové zápalové ochorenie so srdcovým poškodením), infekčná endokarditída (ochorenie vnútornej srdcovej membrány) atď.

Ak sa vyskytne choroba, ktorá je sprevádzaná poškodením chlopňového aparátu srdca, môže sa zabrániť výskytu srdcových ochorení skorou účinnou liečbou:

 • Kalenie tela.
 • Terapia na ohniská pretrvávajúcej infekcie:
 • počas chronickej tonzilitídy - operácia na odstránenie mandlí;
 • v období kazu (vzniká pod vplyvom mikročastíc, ktoré zničia zuby) - vyplnené dutiny atď.
 • Sekundárne preventívne opatrenia sú zamerané na zabránenie vzniku poškodenia chlopňového aparátu a zlyhania srdca.
 • Konzervatívna liečba pacientov s touto chorobou.
  Používajte lieky:

 • prostriedky s diuretickou funkciou - prispievajú k odstráneniu nadbytočnej tekutiny;
 • inhibítory - používané na prevenciu zlyhania;
 • dusičnany - prispievajú k rozšíreniu krvných ciev, zlepšujú tok krvi, znižujú tlak v systéme krvných ciev v pľúcach;
 • prostriedky na zvyšovanie draslíka myokardu;
 • glykozidy (prispievajú k zvýšeniu srdcovej frekvencie, redukujú ich, používajú sa počas fibrilácie predsiení a srdcového zlyhania).
 • Je možné zabrániť opakovaniu reumatizmu pomocou:
  • antibiotická liečba;
  • kalenie;
  • odstránenie ložísk pretrvávajúcej infekcie;
  • neustály dohľad zo strany špecialistov.
 • Regurgitácia srdcových chlopní: príznaky, stupne, diagnóza, liečba

  Termín "regurgitácia" je v každodennom živote často používaný lekármi rôznych špecializácií - kardiológov, praktických lekárov a funkčných diagnostikov. Mnohí pacienti to počuli viac ako raz, ale nemajú dostatok predstavy o tom, čo to znamená a čo to ohrozuje. Mali by sme sa obávať prítomnosti regurgitácie a ako ju liečiť, aké dôsledky očakávať a ako ju identifikovať? Tieto a mnohé ďalšie otázky sa snažia zistiť.

  Regurgitácia nie je nič iného ako kríženie krvi z jednej komory srdca do druhej. Inými slovami, počas kontrakcie srdcového svalu, určitý objem krvi sa z rôznych dôvodov vracia do dutiny srdca, z ktorej prišla. Regurgitácia nie je nezávislá choroba, a preto sa nepovažuje za diagnózu, ale charakterizuje aj iné patologické stavy a zmeny (napríklad srdcové chyby).

  Keďže krv sa nepretržite pohybuje z jednej časti srdca do druhej, prichádza z ciev pľúc a ide do systémovej cirkulácie, pojem "regurgitácia" sa vzťahuje na všetky štyri ventily, na ktorých môže dôjsť k reverznému prúdu. V závislosti od objemu krvi, ktorá sa vráti, je obvyklé rozlišovať stupne regurgitácie, ktoré určujú klinické prejavy tohto javu.

  Podrobný opis regurgitácie, prideľovania jej stupňov a detekcie u veľkého počtu ľudí sa stalo možným s použitím ultrazvukového vyšetrenia srdca (echokardiografia), aj keď samotný koncept je už dávno známy. Počúvanie srdca poskytuje subjektívnu informáciu, a preto nie je možné posúdiť závažnosť návratu krvi, zatiaľ čo prítomnosť regurgitácie je nepochybná, okrem vážnych prípadov. Použitie ultrazvuku pomocou dopplera umožňuje vidieť v reálnom čase kontrakcie srdca, ako sa pohybujú ventily ventilov a kde sa prietok krvi pohybuje.

  Stručne o anatómii...

  Aby bolo možné lepšie pochopiť podstatu regurgitácie, je potrebné pripomenúť niektoré aspekty štruktúry srdca, ktoré väčšina z nás bezpečne zabudla, keď raz študovala v škole počas hodín biológie.

  Srdce je dutý svalový orgán, ktorý má štyri komory (dve predsiene a dve komory). Medzi komorami srdca a cievnym lôžkom sú ventily, ktoré vykonávajú funkciu "brány", čo umožňuje krvi prejsť len jedným smerom. Tento mechanizmus zabezpečuje dostatočný prietok krvi z jedného kruhu do druhého kvôli rytmickému kontrakcii srdcového svalu, ktorý tlačí krv do srdca a do krvných ciev.

  Mitrálny ventil sa nachádza medzi ľavou predsieňou a komorou a pozostáva z dvoch ventilov. Vzhľadom na to, že ľavá polovica srdca je najúčinnejšie zaťažená, pracuje s veľkou záťažou a pod vysokým tlakom, často sa vyskytujú rôzne zlyhania a patologické zmeny a mitrálna chlopňa je často zapojená do tohto procesu.

  Tricuspid alebo trikuspidálny ventil leží na ceste z pravého predsiene do pravej komory. Z jeho názvu už jasne vyplýva, že sa z anatomického hľadiska skladá z troch blokovacích chlopní. Najčastejšie je porážka jeho druhoradého charakteru so súčasnou patológiou ľavého srdca.

  Ventily pľúcnej tepny a aorty majú vždy tri ventily a sú umiestnené pri spojení týchto ciev s dutinami srdca. Aortálna chlopňa je umiestnená na ceste prietoku krvi z ľavej komory do aorty, pľúcnej tepny z pravej komory do pľúcneho kmeňa.

  V normálnom stave chlopňového aparátu a myokardu v momente kontrakcie jednej alebo druhej dutiny sú ventilové listy pevne uzatvorené a zabraňujú spätnému toku krvi. S rôznymi léziami srdca môže byť tento mechanizmus porušený.

  Niekedy v literatúre av záveroch lekárov možno nájsť odkaz na takzvanú fyziologickú regurgitáciu, čo znamená miernu zmenu prietoku krvi v ventilových letákoch. V skutočnosti to spôsobuje, že krv sa "krúti" na ventilovom otvore a krídlo a myokard sú celkom zdravé. Táto zmena nemá vplyv na krvný obeh vo všeobecnosti a nespôsobuje klinické prejavy.

  Fyziologické je možné považovať za regurgitáciu 0-1 stupňa na trikuspidálnom ventile, na mitrálnych ventiloch, ktorý je často diagnostikovaný u tenkých, vysokých ľudí a podľa niektorých zdrojov je prítomný u 70% zdravých ľudí. Táto vlastnosť toku krvi v srdci v žiadnom prípade neovplyvňuje zdravotný stav a môže byť náhodne zistená počas vyšetrenia na iné ochorenia.

  Zvyčajne dochádza k patologickému spätnému toku krvi cez ventily, keď sa ich chlopne v čase kontrakcie myokardu nedotýkajú tesne. Dôvodom môže byť nielen poškodenie ventilov, ale aj papilárne svaly, akordy šliach zapojené do mechanizmu pohybu ventilu, rozťahovanie ventilového krúžku, patológia samotného myokardu.

  Mitrálna regurgitácia

  Mitrálna regurgitácia sa jasne pozoruje s nedostatočnosťou alebo prolapsom chlopne. V čase kontrakcie svalov ľavej komory sa určitý objem krvi vráti do ľavej predsiene prostredníctvom nedostatočne uzavretej mitrálnej chlopne (MK). Súčasne je ľavej predsiene naplnené krvou prúdiacou z pľúc cez pľúcne žily. Taký prebytok átria s prebytkom krvi vedie k preťaženiu a zvýšeniu tlaku (objemovému preťaženiu). Nadbytočná krv počas kontrakcie prsníkov preniká do ľavej komory, ktorá je nútená tlačiť viac krvi do aorty s väčšou silou, v dôsledku čoho sa zahusťuje a rozširuje (dilatácia).

  Po určitý čas môže porušenie intrakardiálnej hemodynamiky pre pacienta zostať nepostrehnuteľné, pretože srdce môže kompenzovať prietok krvi v dôsledku expanzie a hypertrofie jeho dutín.

  Pri mitrálnej regurgitácii 1 stupeň, jeho klinické príznaky chýbajú po mnoho rokov a s výrazným množstvom krvi sa vracajú do predsiene, rozširujú sa, pľúcne žily pretekajú nadbytkom krvi a dochádza k príznakom pľúcnej hypertenzie.

  Medzi príčiny mitrálnej nedostatočnosti, čo je frekvencia druhej získanej srdcovej choroby po zmenách v aortálnej chlopni, možno zistiť:

  • reumatizmus;
  • výhrez;
  • Ateroskleróza, depozícia vápenatých solí na dvere MK;
  • Niektoré ochorenia spojivového tkaniva, autoimunitné procesy, metabolické poruchy (Marfanov syndróm, reumatoidná artritída, amyloidóza);
  • Ischemická choroba srdca (najmä srdcový záchvat s léziou papilárnych svalov a akordov šliach).

  Pri mitrálnom regurgitácii 1 stupeň môže byť jediným znakom prítomnosť hluku v hornej časti srdca, ktorý je detegovaný auskulturáciou, zatiaľ čo pacient si nevyžaduje sťažnosť a nie sú žiadne prejavy porúch obehu. Echokardiografia (ultrazvuk) umožňuje zistiť miernu odchýlku ventilov s minimálnymi poruchami krvného toku.

  Regurgitácia mitrálnej chlopne o 2 stupne dopredu sprevádza výraznejší stupeň zlyhania a krvný prietok, ktorý sa vracia späť do predsiene, sa dostáva do stredu. Ak množstvo návratu krvi presahuje štvrtinu celkového množstva krvi, ktoré je v dutine ľavej komory, objavia sa príznaky stagnácie v malom kruhu a charakteristické príznaky.

  O stupni stupňa regurgitácie sa hovorí, keď v prípade závažných porúch mitrálnej chlopne krv tečúca späť prichádza na zadnú stenu ľavej predsiene.

  Keď sa myokard nerobí nadbytkom objemu obsahu v dutinách, rozvíja sa pľúcna hypertenzia, čo následne vedie k preťaženiu pravého polovice srdca, čo vedie k poruche obehu a vo veľkom kruhu.

  So 4 stupňami regurgitácie sú charakteristické príznaky výrazného narušenia prietoku krvi v srdci a zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu sú dýchavičnosť, arytmia, srdcová astma a dokonca pľúcny edém. V pokročilých prípadoch srdcového zlyhania sú príznaky poškodenia pľúcneho prietoku spojené s opuchom, cyanózou kože, slabosťou, únavou, tendenciou k arytmiám (fibrilácia predsiení) a bolesťami srdca. V mnohých ohľadoch prejavy mitrálnej regurgitácie výrazného stupňa sú determinované ochorením, ktoré viedlo k poruche chlopne alebo myokardu.

  Samostatne by sa malo hovoriť o prolase mitrálnej chlopne (MVP), pomerne často sprevádzané regurgitáciou rôzneho stupňa. Prolaps v posledných rokoch začal byť v diagnostike, hoci predtým sa takýto koncept stretol pomerne zriedkavo. Tento stav vecí je v mnohých ohľadoch spojený s príchodom zobrazovacích metód - ultrazvukovým vyšetrením srdca, čo nám umožňuje sledovať pohyb ventilov MK so srdcovými kontrakciami. Použitím Doppleru bolo možné stanoviť presný stupeň návratu krvi do ľavej predsiene.

  PMK je charakteristická pre ľudí, ktorí sú vysokí, tenkí a často sa nachádzajú u adolescentov náhodou počas vyšetrenia predtým, ako boli zaradení do armády alebo podrobení iným lekárskym vyšetreniam. Najčastejšie tento jav nie je sprevádzaný žiadnymi porušeniami a neovplyvňuje životný štýl a blahobyt, takže by ste sa nemali hneď vystrašiť.

  Nie vždy je detekovaný prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou, jeho stupeň vo väčšine prípadov obmedzená prvom alebo dokonca nulová, ale však, táto funkcia môže byť sprevádzaný srdcové arytmie a funkčné poruchou vedenia nervových impulzov v myokardu.

  V prípade zistenia nízkej kvality PMC sa možno obmedziť na pozorovanie kardiológa a liečba sa vôbec nevyžaduje.

  Regurgitácia aorty

  Reverzný prietok krvi na aortálnom ventile nastáva, keď je nedostatočný alebo keď je poškodená počiatočná časť aorty, keď v prítomnosti zápalového procesu expanduje jeho lúmen a priemer ventilového krúžku. Najčastejšie príčiny takýchto zmien sú:

  • Reumatické lézie;
  • Infekčná endokarditída s bolestivým zápalom, perforácia;
  • Vrodené malformácie;
  • Zápalové procesy vzostupnej aorty (syfilis, aortitída pri reumatoidnej artritíde, ankylozujúca spondylitída atď.).

  Takéto bežné a známe ochorenia, ako je hypertenzia a ateroskleróza, môžu tiež viesť k zmenám v chlopňových ventiloch, aorte, ľavej srdcovej komore srdca.

  Regurgitácia aorty je sprevádzaná vrátením krvi do ľavej komory, ktorá je naplnená nadbytkom objemu, zatiaľ čo množstvo krvi vstupujúcej do aorty a ďalej do systémovej cirkulácie sa môže znížiť. Srdce, ktoré sa snaží kompenzovať nedostatok prietoku krvi a tlačiť prebytočnú krv do aorty, sa zvyšuje v objeme. Po dlhú dobu, najmä pri regurgitácii 1. st., Takýto adaptívny mechanizmus umožňuje udržiavať normálnu hemodynamiku a počas rokov neexistujú žiadne príznaky porúch.

  Keď sa zvyšuje hmotnosť ľavej komory, tak aj jeho potreba kyslíka a živín, ktoré koronárne tepny nedokážu poskytnúť. Okrem toho sa množstvo arteriálnej krvi vtlačenej do aorty zmenšuje, a preto v cievach srdca nebude prísť dosť. To všetko vytvára predpoklady pre hypoxiu a ischémiu, čo vedie k kardiálnej skleróze (proliferácii spojivového tkaniva).

  S progresiou aortálnej regurgitácie dosiahne záťaž na ľavú polovicu srdca maximálny stupeň, myokardiálna stena nemôže hypertrofovať až do nekonečna a dochádza k jej rozťahovaniu. V budúcnosti sa udalosti vyvíjajú podobne ako pri porážke mitrálnej chlopne (pľúcna hypertenzia, preťaženie v malých a veľkých kruhoch, srdcové zlyhanie).

  Pacienti sa môžu sťažovať na palpitácie, dýchavičnosť, slabosť, bledosť. Charakteristickou črtou tejto poruchy je výskyt mŕtvice spojených s nedostatočnou koronárnou cirkuláciou.

  Tricuspid regurgitácia

  Porážka trikuspidálnej chlopne (TK) v izolovanej forme je pomerne zriedkavá. Zvyčajne je neschopnosť jeho regurgitácia je dôsledkom výrazných zmien ľavej srdcovej nedostatočnosti (relatívna TC), keď je vysoký tlak v pľúcnom obehu bráni adekvátnu minútový objem v pľúcnej tepne, nesúci krv okysličenie pľúc.

  Tricuspid regurgitácia vedie k porušeniu úplného vyprázdňovania pravého poldu srdca, adekvátneho venózneho návratu cez duté žily a následne k stagnácii v žilovej časti pľúcneho obehu.

  Porucha trikuspidálnej chlopne s regurgitáciou je celkom charakteristická výskytom fibrilácie predsiení, cyanózy kože, syndrómu edémov, opuchu krčných žíl, zväčšenej pečene a iných príznakov chronického zlyhania obehu.

  Regurgitácia pľúcnych chlopní

  Poranenie ventilov pľúcnej chlopne môže byť vrodené, prejavujúce sa už v detstve alebo získané v dôsledku aterosklerózy, syfilie lézie, zmeny chlopní pri septickej endokarditíde. Často dochádza k poškodeniu ventilu pľúcnej artérie s nedostatočnosťou a regurgitáciou s existujúcou pľúcnou hypertenziou, ochorením pľúc a poškodením iných srdcových chlopní (mitrálna stenóza).

  Minimálna regurgitácia ventil pľúcnice nevedie k významným hemodynamické poruchy, zatiaľ čo významná návratu krvi do pravej komory, a potom sa do átria, spôsobujú hypertrofiu a následné dilatácia (rozšírenie) z pravých srdcových dutín. Takéto zmeny sa prejavujú závažným srdcovým zlyhaním vo veľkom kruhu a preťažením žíl.

  Pľúcna regurgitácia sa prejavuje všetkými druhmi arytmií, dýchavičnosti, cyanózy, ťažkého edému, akumulácie tekutín v brušnej dutine, zmeny pečene až po cirhózu a iné príznaky. V kongenitálnej chlopňovej patológii sa symptómy obehových ochorení vyskytujú už v ranom detstve a sú často nezvratné a závažné.

  Vlastnosti regurgitácie u detí

  V detskom veku je veľmi dôležitý správny vývoj a fungovanie srdca a obehového systému, ale bolesti, žiaľ, nie sú nezvyčajné. Najčastejšie deformácie chlopní s nedostatočnosťou a krvným návratom u detí sú spôsobené kongenitálnymi vývojovými anomáliami (Fallotov tetrad, hypoplázia pľúcnych chlopní, defekty priečok medzi predsieňami a komorami atď.).

  Ťažká regurgitácia s abnormálnou štruktúrou srdca sa objavuje takmer okamžite po narodení dieťaťa s príznakmi respiračných porúch, cyanózy a zlyhania pravého komôrka. Často dochádza k smrteľným porušeniam, takže každá očakávaná matka potrebuje nielen starostlivosť o svoje zdravie pred zamýšľaným tehotenstvom, ale aj návštevu špecialistu na diagnostiku ultrazvuku včas, aby mohol nosiť plod.

  Možnosti modernej diagnostiky

  Medicína nezostáva stáť a diagnostika ochorení sa stáva spoľahlivejšou a vysoko kvalitnou. Použitie ultrazvuku umožnilo dosiahnuť významný pokrok v detekcii mnohých chorôb. Pridanie ultrazvukového srdcovej vyšetrovania (echokardiogram) Doppler umožňuje vyhodnotiť charakter toku krvi cievami a dutín srdca, pohyb chlopne v čase infarktu kontrakcií, aby sa stanovil stupeň regurgitácie, atď Snáď Echo -.. je najspoľahlivejšie a informatívne srdcové ochorenia režim spôsobu diagnózy v reálnom čase a sú zároveň cenovo dostupné a cenovo dostupné.

  mitrálna regurgitácia na echokardiografii

  Okrem ultrazvuku možno na EKG nájsť nepriame príznaky regurgitácie s dôkladnou auskultáciou srdca a hodnotením symptómov.

  Je nesmierne dôležité identifikovať porušenie chlopňového aparátu srdca s regurgitáciou nielen u dospelých, ale aj v období prenatálneho vývoja. Prax ultrazvukového vyšetrenia tehotných žien v rôznych fázach môže detekovať prítomnosť vád, nie je pochýb o tom už v počiatočnom hodnotení a diagnostike regurgitácia, ktorý je nepriamym dôkazom pre možných chromozómových abnormalít alebo porúch vznikajúcich ventily. Dynamické sledovanie ohrozených žien umožňuje včas určiť existenciu vážnej patológie u plodu a vyriešiť otázku, či si udržať tehotenstvo.

  liečba

  Taktika liečby regurgitácie je určená príčinou, ktorá ju spôsobila, stupeň závažnosti, prítomnosť zlyhania srdca a komorbidita.

  Je to možné ako chirurgická korekcia porúch štruktúry ventilov (rôzne typy plastov, protetiky) a medicínska konzervatívna terapia zameraná na normalizáciu prietoku krvi v orgánoch, boj s arytmiou a poruchami obehu. Väčšina pacientov s ťažkou regurgitáciou a poškodením oboch kruhov krvného obehu potrebuje neustále monitorovanie kardiológa, vymenovanie diuretík, beta-blokátorov, antihypertenzív a antiarytmík, ktoré odborník vyberie.

  Pri mitrálnom prelase malého stupňa tlieskajú regurgitáciu inej lokalizácie, postačuje dynamické pozorovanie lekárom a včasné vyšetrenie v prípade zhoršenia stavu.

  Predpoveď chlopňové regurgitácia závisí na mnohých faktoroch:.. Jeho rozsah, príčiny, veku pacienta, prítomnosť ochorenia iných orgánov a pod Keď starajúca vzťah k ich zdraviu a pravidelné návštevy u lekára vedľajšej regurgitácia nie je ohrozená komplikácie, a výraznejšie zmeny ich opravu, vrátane vrátane chirurgických, umožňuje pacientom predĺžiť život.

  Čo je regurgitácia mitrálnej chlopne?

  Mitrálna chlopňa je reprezentovaná ventilmi, ktoré oddeľujú ľavú predsiene od ľavej komory. Kontrakcia ľavej predsiene tlačí krv do ľavej komory a po jej kontrakcii sa nachádza v aorte. Mitrálna regurgitácia sa vyznačuje spätným tokom, v ktorom sa dramaticky mení smer krvného pohybu.

  Vývoj takejto patológie vedie k vytvoreniu medzery medzi ľavou komorou a ľavým predsieňom. Zároveň sa v oblasti ľavej predsiene zachytávajú ventily mitrálnej chlopne, čo vyvoláva riziko prolapsu. Treba poznamenať, že termín "regurgitácia" sa vzťahuje na všetky štyri srdcové chlopne.

  Na mitrál už bolo povedané, ale trikuspid je už druhýkrát ovplyvnený existujúcou patológiou ľavého srdca. Ventily aorty a pľúcnej tepny sú vybavené tromi dverami a sú umiestnené na miestach, kde sa tieto cievy spájajú s dutinami srdca.

  Aortálna chlopňa stojí v ceste krvi prúdiacej z ľavej komory do aorty a tepny pľúc z pravej komory do kufra pľúc. Za predpokladu, že chlopňové zariadenie a myokard sú v normálnom stave s kontrakciou určitých častí srdca, ventily sa tesne uzavrú a zabraňujú spätnému toku krvi. Ale ak existujú rôzne lézie, tento proces je narušený.

  Príčiny a rozsah ochorenia

  Táto patológia je tiež zanedbateľná v úplne zdravých ľuďoch. Ale vyslovene, od mierneho až po ťažké, je už zriedkavým fenoménom a je vyvolaný nasledujúcimi dôvodmi:

  • vrodené a získané nedostatky hlavného "motora" tela;
  • prolaps mitrálnej chlopne;
  • prenosná endokarditída infekčnej povahy;
  • infarkt myokardu;
  • poranenia.

  Súčasne existuje niekoľko stupňov priklapannoy patológie. Mitrálna regurgitácia prvého stupňa, pri ktorej reverzný tok má formu turbulencie na ventile. V medicíne sa považuje prakticky za normu a nevyžaduje korekciu s lekárskymi prípravkami, ale iba s pozorovaním.

  V prípade patológie druhého stupňa prietok preniká do átria vo vzdialenosti nepresahujúcej polovicu jeho dĺžky. V treťom stupni sa táto vzdialenosť zvyšuje o viac ako polovicu a v štvrtom stupni tok dosahuje zadnej stene, preniká za ucho alebo do žíl pľúc.

  Naviac, regurgitácia mitrálnej chlopne môže byť akútna a chronická. Dysfunkcia papilárnych svalov alebo ich prasknutie vedie k akútnej, akútnej reumatickej horúčke atď. Chronické ochorenie sa vyvíja z rovnakých dôvodov. Menej často sa spôsobuje predsieňový myxóm, kalcifikácia mitrálneho krúžku, ktorá je charakteristická pre staršie ženy atď.

  príznaky

  Väčšina pacientov s touto patológiou necíti žiadne nepríjemné pocity a nepríjemné pocity, ale postupne vzrastá objem ľavej predsiene, zvyšuje sa pľúcny tlak a remodeluje ľavá komora. Pacient začína trpieť dýchavičnosťou a únava, zvýšený srdcový tep, tj prejavy srdcového zlyhania sa prejavujú.

  Mitrálna regurgitácia s jedným stupňom nemá takéto známky, ale v miernych a ťažkých formách palpácie sa zistí nárast ľavej predsiene. Ľavá komora je hypertrofovaná. Okrem toho pri počúvaní dochádza k hluku.

  Posledný z nich sa zvyšuje s pľuzgiermi a rukami. To znamená, že hovoríme o komplikácii mitrálnej regurgitácie spojenej s vyššie uvedenými príznakmi srdcového zlyhania a fibrilácie predsiení.

  Diagnóza a liečba

  Stupeň tejto patológie určuje Doppler-EchoCG. Okrem toho lekár môže navyše odporučiť, aby sa podrobili Holterovmu monitorovaniu, vykonali röntgenové vyšetrenie, darovali krv na analýzu a podstúpili záťažový test, napríklad podstúpili procedúru, akou je cyklografia ergometria. Až potom sa lekár rozhodne o primeranej terapii.

  Pri akútnej mitrálnej regurgitácii sa vykoná oprava alebo výmena núdzovej mitrálnej chlopne. Lekári nemôžu rozhodnúť o ideálnom čase na operáciu, ale ak sa to uskutoční skôr, ako sa vyvinie komorová dekompenzácia vrátane detí, zvyšuje sa šanca na predchádzanie poškodeniu ľavej komory.

  Treba povedať, že patológia prvého a druhého stupňa nie je kontraindikáciou tehotenstva a pôrodu, ale v závažnejších prípadoch je potrebné najprv vyhodnotiť všetky riziká a až potom urobiť rozhodnutie.

  Prognóza je vo veľkej miere určená funkciami ľavej komory, stupňom a trvaním tejto patológie, jej závažnosťou a príčinami. Akonáhle sa ochorenie prejaví najprv s minimálnymi a potom s výraznými príznakmi, každý rok približne 10% pacientov ide do nemocnice s klinickými prejavmi mitrálnej regurgitácie. Približne 10% pacientov s chronickou patológiou potrebuje chirurgickú intervenciu.

  Minimálna mitrálna regurgitácia, čo to je

  Čo je regurgitácia mitrálnej chlopne?

  Mitrálna chlopňa je reprezentovaná ventilmi, ktoré oddeľujú ľavú predsiene od ľavej komory. Kontrakcia ľavej predsiene tlačí krv do ľavej komory a po jej kontrakcii sa nachádza v aorte. Mitrálna regurgitácia sa vyznačuje spätným tokom, v ktorom sa dramaticky mení smer krvného pohybu.

  Vývoj takejto patológie vedie k vytvoreniu medzery medzi ľavou komorou a ľavým predsieňom. Zároveň sa v oblasti ľavej predsiene zachytávajú ventily mitrálnej chlopne, čo vyvoláva riziko prolapsu. Treba poznamenať, že termín "regurgitácia" sa vzťahuje na všetky štyri srdcové chlopne.

  Na mitrál už bolo povedané, ale trikuspid je už druhýkrát ovplyvnený existujúcou patológiou ľavého srdca. Ventily aorty a pľúcnej tepny sú vybavené tromi dverami a sú umiestnené na miestach, kde sa tieto cievy spájajú s dutinami srdca.

  Aortálna chlopňa stojí v ceste krvi prúdiacej z ľavej komory do aorty a tepny pľúc z pravej komory do kufra pľúc. Za predpokladu, že chlopňové zariadenie a myokard sú v normálnom stave s kontrakciou určitých častí srdca, ventily sa tesne uzavrú a zabraňujú spätnému toku krvi. Ale ak existujú rôzne lézie, tento proces je narušený.

  Príčiny a rozsah ochorenia

  Táto patológia je tiež zanedbateľná v úplne zdravých ľuďoch. Ale vyslovene, od mierneho až po ťažké, je už zriedkavým fenoménom a je vyvolaný nasledujúcimi dôvodmi:

  • vrodené a získané nedostatky hlavného "motora" tela;
  • prolaps mitrálnej chlopne;
  • prenosná endokarditída infekčnej povahy;
  • infarkt myokardu;
  • poranenia.

  Súčasne existuje niekoľko stupňov priklapannoy patológie. Mitrálna regurgitácia prvého stupňa, pri ktorej reverzný tok má formu turbulencie na ventile. V medicíne sa považuje prakticky za normu a nevyžaduje korekciu s lekárskymi prípravkami, ale iba s pozorovaním.

  V prípade patológie druhého stupňa prietok preniká do átria vo vzdialenosti nepresahujúcej polovicu jeho dĺžky. V treťom stupni sa táto vzdialenosť zvyšuje o viac ako polovicu a v štvrtom stupni tok dosahuje zadnej stene, preniká za ucho alebo do žíl pľúc.

  Naviac, regurgitácia mitrálnej chlopne môže byť akútna a chronická. Dysfunkcia papilárnych svalov alebo ich prasknutie vedie k akútnej, akútnej reumatickej horúčke atď. Chronické ochorenie sa vyvíja z rovnakých dôvodov. Menej často sa spôsobuje predsieňový myxóm. kalcifikácia mitrálneho krúžku, charakteristická pre staršie ženy atď.

  Väčšina pacientov s touto patológiou necíti žiadne nepríjemné pocity a nepríjemné pocity, ale postupne vzrastá objem ľavej predsiene, zvyšuje sa pľúcny tlak a remodeluje ľavá komora. Pacient začína trpieť dýchavičnosťou a únava, zvýšený srdcový tep, tj prejavy srdcového zlyhania sa prejavujú.

  Mitrálna regurgitácia s jedným stupňom nemá takéto známky, ale v miernych a ťažkých formách palpácie sa zistí nárast ľavej predsiene. Ľavá komora je hypertrofovaná. Okrem toho pri počúvaní dochádza k hluku.

  Posledný z nich sa zvyšuje s pľuzgiermi a rukami. To znamená, že hovoríme o komplikácii mitrálnej regurgitácie spojenej s vyššie uvedenými príznakmi srdcového zlyhania a fibrilácie predsiení.

  Diagnóza a liečba

  Stupeň tejto patológie určuje Doppler-EchoCG. Okrem toho lekár môže navyše odporučiť, aby sa podrobili Holterovmu monitorovaniu, vykonali röntgenové vyšetrenie, darovali krv na analýzu a podstúpili záťažový test, napríklad podstúpili procedúru, akou je cyklografia ergometria. Až potom sa lekár rozhodne o primeranej terapii.

  Spravidla nemôže byť stupeň 1 a 2 korekcie ochorenia. Odporúča sa vyhnúť sa psychickému a fyzickému stresu. V závažnejších prípadoch so zmenami funkcií srdca sa rozhoduje o chirurgickom zákroku.

  Pri akútnej mitrálnej regurgitácii sa vykoná oprava alebo výmena núdzovej mitrálnej chlopne. Lekári nemôžu rozhodnúť o ideálnom čase na operáciu, ale ak sa to uskutoční skôr, ako sa vyvinie komorová dekompenzácia vrátane detí, zvyšuje sa šanca na predchádzanie poškodeniu ľavej komory.

  Treba povedať, že patológia prvého a druhého stupňa nie je kontraindikáciou tehotenstva a pôrodu, ale v závažnejších prípadoch je potrebné najprv vyhodnotiť všetky riziká a až potom urobiť rozhodnutie.

  Prognóza je vo veľkej miere určená funkciami ľavej komory, stupňom a trvaním tejto patológie, jej závažnosťou a príčinami. Akonáhle sa ochorenie prejaví najprv s minimálnymi a potom s výraznými príznakmi, každý rok približne 10% pacientov ide do nemocnice s klinickými prejavmi mitrálnej regurgitácie. Približne 10% pacientov s chronickou patológiou potrebuje chirurgickú intervenciu.

  • Prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou stupňa 2
  • Čo je stenóza mitrálnej chlopne?
  • Symptómy, diagnostika a liečba bežného arteriálneho kmeňa
  • Symptómy a liečba syndrómu Blanda-White-Garland

  Pridať komentár Zrušiť odpoveď

  Čo je mitrálna regurgitácia?

  Mitrálna regurgitácia je jednou z diagnóz v kardiológii, čo znamená, že došlo k poruche srdcových chlopní. Niektorí pacienti s miernym stupňom tejto patológie môžu žiť bez toho, aby sa o nich dozvedeli. Mnohí sa dozvedia o mitrálnej nedostatočnosti, keď podstúpia lekárske vyšetrenie, keď lekár počuje v srdci patologický šelest a odošle pacienta na ďalšie vyšetrenia. A pre mnohých pacientov mitrálna regurgitácia prináša veľa nepríjemných symptómov, niekedy aj život ohrozujúcich. Preto je dôležité poznať prvé príznaky tejto choroby, aby sa zabránilo vzniku ochorenia na kritické stavy a komplikácie.

  Regurgitácia mitrálnej chlopne. Čo je to?

  Mitrálna regurgitácia, nedostatok mitrálnej chlopne, regurgitácia mitrálnej chlopne alebo mitrálna nedostatočnosť sú ekvivalentné. Termín regurgitácia sa používa nielen v kardiológii, ale aj v iných odboroch medicíny. Doslova to znamená "spätnú povodeň", to znamená, že počas regurgitácie sa tekutina začína pohybovať proti prúdu, ktorý je pre ňu prirodzený.

  Aby sme pochopili mechanizmy pôvodu spätného toku krvi v srdcových dutinách, musíme si spomenúť anatómiu srdca a dôležitosť ventilov v nej. Ľudské srdce je dutý orgán, ktorý pozostáva zo štyroch komunikujúcich dutín (komôr). Tieto dutiny sú striedavo redukované. V komorovej systólii (počas obdobia sťahovania svalov) sa krv uvoľňuje do ciev veľkého kruhu (aorta) a malého kruhu (pľúcnych artérií) krvného obehu. Vo svojom diastole (v období relaxácie) sa komorové dutiny naplnia novým objemom krvi prichádzajúceho z predsiení. V práci srdca je veľmi dôležité, aby sa krv pohybovala jedným smerom. Tým je zaistené optimálne zaťaženie srdcového svalu a primeraný výkon funkcií.

  Ventily slúžia ako ventily, ktoré zabraňujú návratu krvi z komôr do predsiene počas systoly. Každý ventil pozostáva z kĺbov spojivového tkaniva (šľachy). Sú pripojené k papilárnym svalom myokardu. Mitrálna chlopňa je umiestnená v ľavých častiach srdca, ide o bicuspidový ventil. V diastole sú papilárne svaly uvoľnené, ventily sa otvárajú a tlačia na vnútorný povrch ľavej komory. Počas komorovej systoly sa papilárne svaly súčasne s myokardom krúžia a vyťahujú vlákna šliach ventilov. Sú tesne uzavreté navzájom, čím zabraňujú návratu krvi do predsiene.

  Ministerstvo zdravotníctva hovorí: "Nový liek normalizuje krvný tlak navždy."

  Prečo sa môže vyskytnúť mitrálna nedostatočnosť?

  • Akútna trauma srdca, ktorá vedie k oddeleniu svalov bradavky alebo mitrálnej chlopne.

 • Infekčná lézia srdca (napríklad infekčná myokarditída, reumatická horúčka). Zápalový proces oslabuje srdcový sval a narúša normálnu funkciu ventilov. Okrem toho infekcia môže ovplyvniť tkanivo samotných chlopní, čo vedie k zníženiu ich elasticity.
 • Akútna dilatácia (expanzia) ľavej komory v dôsledku ischémie (hladovanie kyslíkom) alebo myokarditídy (zápal srdcového svalu). Steny komôr s expanziou a ťahaním ventilu, otvor medzi predsieňom a komorou sa rozširuje, neumožňuje uzavretie ventilov.
 • Prolaps mitrálnej chlopne - vychýlenie ventilových letákov v predsieni sa týka vrodených anomálií srdca.
 • Autoimunitné ochorenia (SLE, reumatoidná artritída, sklerodermia, amyloidóza).
 • Ateroskleróza s ukladaním plakov cholesterolu na ventily ventilov.
 • Ischemická choroba srdca (napríklad infarkt myokardu, keď sú ovplyvnené papilárne svaly alebo chordy ventilov).
 • Stupne mitrálnej regurgitácie

  Mitrálna regurgitácia 1 stupeň (minimálna) - to je počiatočný stupeň divergencie ventilov. Ich vychýlenie v ľavej predsieňovej komore nie je väčšie ako 3 - 6 mm. Tento stupeň nie je spravidla klinicky manifestovaný. Pri počúvaní srdca (auskultácia) môže lekár počuť charakteristický šelest na vrchole alebo "kliknutie" mitrálnej chlopne, ktoré je charakteristické prelapsom. Potvrdenie regurgitácie je možné iba s echokardiografickým vyšetrením srdca (ultrazvuk).

  Mitrálna regurgitácia 2 stupne je návrat krvi v objeme 1/4 alebo viac z celkového množstva krvi ľavej komory. Prolaps ventilu môže byť od 6 do 9 mm. Pri tomto stupni sa zaťaženie na ľavej komore stáva väčším, pretože objem krvi, ktorý sa musí čerpať, stúpa. Navyše stúpa tlak v pľúcnych žilách a v celom pľúcnom obehu. To všetko sa prejavuje sťažnosťami v podobe dýchavičnosti, slabosti a únavy, srdcových arytmií a niekedy aj bolesti v oblasti srdca. Pacient môže mať vopred nevedomé a mdloba. Ak sa nelieči, môže sa vyvinúť srdcové zlyhanie.

  Regurgitácia mitrálneho stupňa 3 je návrat krvi z komôr do predsiene v objeme viac ako 1/2 objemu komory. Prolaps môže mať viac ako 9 mm vychýlenie ventilu. Toto je vážny stupeň, ktorý preťažuje nielen ľavé srdce, ale aj právo. Pľúcna nedostatočnosť sa vyvíja pri ťažkej dyspnoe, cyanóze kože, kašli a dýchavičnosti počas dýchania. Srdcové zlyhanie sa prejavuje vo forme opuchy, portálnej hypertenzie (zvýšený tlak v cievach pečene), porúch srdcového rytmu.

  Mzdová regurgitácia stupňa 4 je mimoriadne závažný stav, ktorý je sprevádzaný srdcovým zlyhaním a vyskytuje sa pri návrate krvi ľavej komory v objeme viac ako 2/3.

  V závislosti od stupňa regurgitácie a príčiny, ktorá ju viedla, je predpísaná liečba. Môže byť buď liek alebo chirurgický.

  "Hypertenzia nie je veta. Stačí sa pozerať na seba "- blog herec Oleg Tabakov.

  Čo je mitrálna regurgitácia 1 stupeň?

  Čo je mitrálna regurgitácia?

  Mitrálna regurgitácia je deformácia letákov mitrálnej chlopne umiestnených medzi predsieňom a komorou. Je zodpovedný za dodávanie krvi do srdcovej komory počas predsieňového kontrakcie. Keď je mitrálna chlopňa otvorená, je daná tekutina. Keď prechádza, ventily sa začnú zatvárať tak, aby sa krv v rôznych častiach srdca nezmiešala.

  Ventil pomáha blokovať krvnú regurgitáciu a začína zabraňovať jeho spätnému toku. Na tento účel je potrebné uzavrieť medzeru medzi komorou a predsieňou, aby sa zatvorili letáky. Mitrálna nedostatočnosť sa objaví, keď ventily nie sú úplne zatvorené, potom bude vo vnútri otvoru medzera a spätný tok krvi bude možný.

  Vo väčšine situácií takáto choroba nespôsobuje príznaky u pacientov dlhú dobu, ale v skutočnosti vždy vedie k akútnemu zlyhaniu srdca.

  Klasifikácia (formuláre, typy, stupne)

  Priebeh ochorenia môže byť akútny a chronický; podľa etiológie - ischemická a neischemická.

  Hlavné príčiny akútnej formy ochorenia sú:

  • roztrhnutie šliach alebo papilárneho svalstva;
  • trhanie mitrálnej chlopne;
  • akútna infekčná endokarditída;
  • infarkt myokardu;
  • tupé trauma srdca.

  Rôzne príčiny chronickej formy ochorenia zahŕňajú:

  • zápal;
  • degeneratívne procesy;
  • infekcie;
  • štrukturálne procesy;
  • genetické abnormality.

  Rôzne organické a funkčné mitrálne nedostatočnosti. Prvý sa môže vyvinúť v procese štrukturálnych zmien samotného ventilu alebo vlákien šľachy, ktoré ho drží. Druhá je považovaná za výsledok rozšírenej dutiny ľavej komory počas jej hemodynamického preťaženia, ktoré je spôsobené ochoreniami srdcového svalu.

  Vzhľadom na závažnosť existujú 4 stupne ochorenia: s menšou mitrálnou regurgitáciou, stredne závažnou, závažnou a závažnou.

  V klinickom kurze sú 3 stupne:

  1. 1 (kompenzovaná) - zanedbateľná zanedbateľná mitrálna regurgitácia; dosahuje 20-25% systolického krvného objemu. Porucha môže byť kompenzovaná hyperfunkciou ľavých častí srdca. Prietok krvi je malý (približne 25%) a je možné ho pozorovať len pri ventile.
   Stav pacienta je normálny. príznaky a nároky môžu chýbať. Elektrokardiogram nezaznamená žiadne zmeny, v procese diagnostiky sú počas systoly detegované šumy a medzery srdca mierne rozšírené doľava.
  2. 2 (subkompenzované) - regurgitácia dosiahne 25-50% systolického krvného objemu. Krv v pľúcach môže stagnovať a biventrikulárne preťaženie sa pomaly zvyšuje. Počas 2. štádia môže spätný prietok krvi dosiahnuť stredu ušnice, reflux krvi presahuje 25-50%. Atria nie je schopná tlačiť krv bez zvyšovania krvného tlaku. Môže sa vyvinúť hypertenzia pľúc.
   V tejto chvíli sa môže vyskytnúť dyspnoe. tachykardia s cvičením a pokojom, kašeľ. Na elektrokardiograme sa nezaznamenajú zmeny v atriu, v čase diagnózy sa zistia systolické šelesty a zvýšenie medzných hodnôt srdca.
  3. 3 (dekompenzovaný) - závažný nedostatok. Krv sa vracia do ľavej predsiene v systole a dosahuje 50-90% z celkového objemu. Môže sa vyvinúť celkové srdcové zlyhanie. V období 3 stupňov môže krv dosiahnuť zadnú stenu predsiene a dosahuje až 90% objemu.
   Zvýšenie ľavej predsiene je možné pozorovať. ktorý nie je schopný vytlačiť celý objem krvi. Nastáva opuch, zväčšuje sa veľkosť pečene, zvyšuje sa tlak v žilách. Elektrokardiogram indikuje prítomnosť zmien v ľavej komore a mitrálnom zube.

  Ponúka 1 stupeň

  • Regurgitácia v mitrálnej chlopni môže byť pozorovaná, pretože v čase systoly sa úplne nezatvorí a regurgitálna vlna sa objaví z ľavej komory na ľavú predsieň.
  • Keď je opačný prietok krvi irelevantný. mitrálna nedostatočnosť môže byť kompenzovaná zvýšeným srdcovým výkonom s príchodom adaptačnej dilatácie a zvýšenej funkcie ľavej komory a izotonického typu ľavej predsiene. Takýto mechanizmus je schopný udržať zvýšenie tlaku v malom kruhu krvného obehu po dlhú dobu.
  • Tento stupeň ochorenia sa považuje za normálny. Nachádza sa v mladom ako aj v starobe.
  • Diagnóza nie je možná. pomocou merania hluku na EKG, preto sa na diagnostické účely používa snímanie mitrálnej chlopne, určená počúvaním srdcových zvukov, takže lekári sa pokúšajú identifikovať systolické kliknutia.
  • Najpopulárnejší spôsob, ako odhaliť túto fázu, sa považuje za štúdiu EKG, pretože odhaľuje úroveň výslednej regurgitácie a prolambiovania ventilov.
  • Po dokončení všetkých potrebných štúdií a správnej diagnóze by mal byť pacient vyšetrený odborníkom, aby sa úplne vylúčila pravdepodobnosť ochorenia a nežiaduce účinky, potom mitrálna chlopňa. Po stanovení diagnózy sa má pacient vyšetriť 3-5 krát ročne.

  Mitrálna regurgitácia môže byť vyslovená v čase nedostatočnosti ventilu alebo keď je detegovaný prolaps mitrálnej chlopne. Počas kontrakcií svalov ľavej komory sa môže niektorá krv vrátiť do ľavej predsiene cez neúplne uzavretú mitrálnu chlopňu. Zároveň ľavej predsiene napĺňa krv, ktorá tečie z pľúc.

  Nadbytočná krv v čase predsieňového kontrakcie vstupuje do ľavej komory a je nútená dvojnásobnou silou na pumpovanie väčšieho objemu krvi do aorty, v dôsledku čoho môže dôjsť k zvýšeniu objemu krvi a následnému rozšíreniu.

  Po určité časové obdobie môže dysfunkcia mitrálnej chlopne pacienta bez povšimnutia, pretože srdce, pokiaľ je to možné, kompenzuje tok krvi rozšírením a zmenou vlastných dutín.

  V tomto štádiu ochorenia môžu laboratórne príznaky chýbať roky a počas významného návratu krvi do átria sa môže stať širším, žily pľúc môžu byť naplnené nadbytočnou krvou a objavia sa príznaky hypertenzie pľúc.

  Príčiny tohto ochorenia, ktoré sa vyskytujú vo frekvencii 2 získanej srdcovej choroby po zmenách v aortálnej chlopni, zahŕňajú:

  1. reumatizmus;
  2. výhrez;
  3. Ateroskleróza, depozícia vápenatých solí;
  4. Niektoré ochorenia spojivového tkaniva, autoimunitné procesy, poruchy metabolizmu;
  5. Ischémia.

  Počas tejto choroby, jediným znakom, často šelestom v blízkosti srdca, ktorý je zistený počúvaním, sa pacientovi nesťažuje a žiadne príznaky zlyhania obehu nie sú pozorované. EKG umožňuje zistiť zanedbateľný rozdiel medzi ventilmi s minimálnymi prerušeniami prietoku krvi.

  diagnostika

  1. Skúmanie a konverzácia s pacientom poskytuje príležitosť na identifikáciu príznakov a identifikáciu patológie. Je potrebné sa dozvedieť o predchádzajúcich ochoreniach osoby, o jeho predispozícii. Analýzy pomáhajú zisťovať zápal, cholesterol, cukor, krvný proteín a ďalšie charakteristiky. Keď sú detegované protilátky, je možné vidieť zápal alebo infekciu myokardu.
  2. Počiatočnú diagnózu možno vykonať v klinickom prostredí a potvrdzuje to EKG. Dopplerov EKG sa používa na detekciu toku regurgitácie a na posúdenie stupňa jeho závažnosti. Na identifikáciu príčin tohto ochorenia a na zistenie pľúcnej arteriálnej hypertenzie sa používa dvojrozmerné EKG.
  3. Ak je podozrenie na endokarditídu alebo trombus ventilu pomocou transezofageálnej echokardiografie, mitrálna chlopňa a ľavé predsiene môžu byť vizualizované omnoho podrobnejšie. Predpísaná je v situáciách, keď je potrebný ventilový plast, a nie jeho náhrada, pretože diagnóza umožňuje, aby sa ustálila bez ťažkej formy fibrózy a kalcifikácie.
  4. Najskôr sa uskutoční elektrokardiogram a röntgenové vyšetrenie hrudníka. Vďaka EKG sa zisťuje hypertrofia ľavej predsiene a rozšírenie ľavej komory s ischemickou chorobou srdca alebo jej neprítomnosťou.
  5. Röntgenové vyšetrenie hrudníka demonštruje potenciálny opuch v pľúcach. Zmeny v tieni srdca nie sú zistené, ak neexistujú žiadne chronické patologické procesy. Rôntgenové vyšetrenie hrudníka v chronických formách ukazuje hypertrofiu ľavej predsiene a ľavej komory. Pravdepodobne veľa krvných ciev a opuch pľúc.
  6. Pred chirurgickým zákrokom sa vykonáva katetrizácia srdca na zistenie koronárnej choroby srdca. Vyskytuje sa výrazná predsieňová systolická vlna v procese detekcie tlaku pri oklúzii pľúcnej artérie počas komorovej systoly.
  7. Niekedy sa používajú iné metódy. aby diagnostikovali, ale údaje sú považované za dôležité a často sú dosť.

  Toto ochorenie je výsledkom lézií samotného ventilu alebo štruktúr srdca. Stáva sa akútne a chronické a je vyvolávané rôznymi ťažkosťami a ochoreniami.

  V dôsledku poruchy rôznych kardiálnych štruktúr ventil plní svoju funkciu menej dobre. Obe ventily a svaly, ktoré zabezpečujú ich prácu, alebo šľachy, ktoré riadia ventily MC, trpia.

  Mitrálnu regurgitáciu uľahčujú tieto procesy:

  • narušenie alebo poškodenie papilárnych svalov;
  • endokarditída;
  • poraziť MK;
  • náhla hypertrofia ľavej komory;
  • ischémia;
  • reumatické zápalové procesy.

  Treba povedať, že mitrálna regurgitácia stupňa 1 je pomerne ťažko diagnostikovaná. Keď je ochorenie akútne, je sprevádzané opuchom v pľúcach a ventrikulárnou nedostatočnosťou. Pacient cíti nedostatok kyslíka. Často sa však tieto prejavy prejavia so stredne ťažkým a závažným ochorením.

  Ak sa vyskytne akútna forma ochorenia, vyžaduje sa zavedenie diuretík a vazodilatátorov. Niektoré špeciálne liečby miernych foriem a počiatočných štádií ochorenia nie sú potrebné.

  V podkompenzovanom štádiu predpíšte:

  1. inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín,
  2. beta-blokátory,
  3. vazodilatanciá,
  4. srdcové glykozidy
  5. diuretiká.

  Keď sa vyvinie fibrilácia predsiení, použijú sa nepriame antikoagulanciá.

  Technika regurgitácie je vybraná na základe príčiny, ktorá ju spôsobila, závažnosti, prítomnosti zlyhania srdca a súvisiacich patologických procesov.

  Pravdepodobne chirurgická korekcia porúch v štruktúre ventilov, liečebná konzervatívna liečba, ktorej cieľom je normalizovať prietok krvi v orgánoch, pôsobenie proti arytmií a poruchám obehu.

  Možné komplikácie, následky, aké nebezpečenstvo?

  Nežiaduce účinky ochorenia:

  • arytmia - sa vyskytuje v dôsledku porúch normálneho pohybu elektrických impulzov v srdci;
  • atrioventrikulárna blokáda - zhoršuje sa pokrok elektrického impulzu z predsiene do komôr;
  • sekundárna infekčná endokarditída;
  • zlyhanie srdca (zníženie srdcovej frekvencie s nedostatočným prívodom krvi);
  • hypertenzia pľúc (zvýšený tlak v cievach pľúc v dôsledku stagnácie krvi).

  Pacientom, ktorí boli operovaní, hrozí takéto následky:

  • tromboembolizmus artérií vnútorných orgánov. Na mieste operácie sa objaví trombus. Najbezpečnejšími sú ischemická mozgová príhoda (časť mozgu zomiera v dôsledku zastavenia prívodu krvi) a mezenterická trombóza (časť čreva zomiera v dôsledku zastavenia prívodu krvi);
  • infekčná endokarditída (zapálená vnútorná membrána srdca);
  • atrioventrikulárny blok (spomalenie elektrického impulzu z predsiene do komôr sa úplne zastaví);
  • paravalvulárne fistuly (švy švov, ktoré držia umelú srdcovú chlopňu zadržiavajú, keď sa krvný obeh vyskytuje za ním);
  • protézová trombóza (tvoria sa krvné zrazeniny v blízkosti protézy chlopne, ktoré zasahujú do správneho prietoku krvi);
  • zničenie biologickej protézy s podobným chirurgickým zákrokom;
  • kalcifikácia biologickej protézy (vápenaté soli sa ukladajú do umelého srdcového ventilu, ktorý je vyrobený z živočíšneho tkaniva).

  Prognóza takejto choroby sa líši od stupňa a formy hlavného ochorenia, ktoré vytvorilo podobnú srdcovú chybu, od prejavu chýb vo ventile a od celkového stavu myokardu.

  Keď sa pozoruje mierna fáza ochorenia, bežný stav osoby a pracovná schopnosť bude trvať niekoľko rokov.

  Výrazná forma ochorenia, zníženie sily myokardu čoskoro vedie k vzniku srdcového zlyhania (stagnácia krvi sa vyvíja v dôsledku poklesu srdcového výkonu). Viac ako 5 rokov žije 9 z 10 ľudí, viac ako 10 rokov - 4 z 5 pacientov.

  Odporúčania pre chorobu, ktoré nemožno urobiť?

  1. Počiatočné preventívne opatrenia v období 1 stupňa malátnosti.
  2. Prevencia ochorení, ktoré sprevádzajú poškodenie chlopňového aparátu, to znamená reumatizmus (systémové zápalové ochorenie so srdcovým poškodením), infekčná endokarditída (ochorenie vnútornej srdcovej membrány) atď.

  Ak sa vyskytne choroba, ktorá je sprevádzaná poškodením chlopňového aparátu srdca, môže sa zabrániť výskytu srdcových ochorení skorou účinnou liečbou:

  • Kalenie tela.
  • Terapia na ohniská pretrvávajúcej infekcie:
  • počas chronickej tonzilitídy - operácia na odstránenie mandlí;
  • v období kazu (vzniká pod vplyvom mikročastíc, ktoré zničia zuby) - vyplnené dutiny atď.
  • Sekundárne preventívne opatrenia sú zamerané na zabránenie vzniku poškodenia chlopňového aparátu a zlyhania srdca.
  • Konzervatívna liečba pacientov s touto chorobou.
   Používajte lieky:
  • prostriedky s diuretickou funkciou - prispievajú k odstráneniu nadbytočnej tekutiny;
  • inhibítory - používané na prevenciu zlyhania;
  • dusičnany - prispievajú k rozšíreniu krvných ciev, zlepšujú tok krvi, znižujú tlak v systéme krvných ciev v pľúcach;
  • prostriedky na zvyšovanie draslíka myokardu;
  • glykozidy (prispievajú k zvýšeniu srdcovej frekvencie, redukujú ich, používajú sa počas fibrilácie predsiení a srdcového zlyhania).
 • Je možné zabrániť opakovaniu reumatizmu pomocou:
  • antibiotická liečba;
  • kalenie;
  • odstránenie ložísk pretrvávajúcej infekcie;
  • neustály dohľad zo strany špecialistov.
 • Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

  Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

  Trombóza stehennej artérie

  Trombóza femorálnej artérie sa vyvíja v dôsledku vplyvu mnohých škodlivých faktorov na ľudský organizmus, ktoré prispievajú k tvorbe krvnej zrazeniny. Kvôli tvorbe krvnej zrazeniny je normálny prietok krvi v mäkkých tkanivách dolnej končatiny narušený, pričom dochádza k narušeniu trofickej až do vzniku nekrózy a gangrény.

  Substitučný hydrocefalus

  Hlavný príznak tohto ochorenia je obsiahnutý v samotnom názve patológie - s náhradným hydrocefalom, mozgová látka postupne stráca svoj objem a je nahradená cerebrospinálnou tekutinou (cerebrospinálnou tekutinou).

  Prečo je zvýšená hladina kreatinínu v krvi, čo to znamená?

  Kreatinín je produkt kreatín-fosfátovej reakcie. Táto látka sa podieľa na energetickom metabolizme tkanív tvorených vo svaloch a čiastočne uvoľnených do obehového systému.

  Je glióza nebezpečná biela látka mozgu?

  Choroby mozgu sú najnebezpečnejšie, pretože môžu poškodiť všetky orgány a systémy tela, zakázať mnohé z funkcií nervového systému a robiť osobu postihnutú. Glyóza bielej hmoty mozgu - choroba je veľmi závažná a vyžaduje okamžitú liečbu.

  Krv z očí (Hemolacria)

  Hemolacria je zriedkavé ochorenie sprevádzané krvavými slzami. Prvé informácie o ňom sa začali objavovať v 16. storočí. V tých dňoch spôsobila krv z očí najťažšie emócie u ľudí.Hemolakri ako prejav hormonálnych porúchV gynekológii existuje taká vec ako endometrióza.