Hypertrofia myokardu (hypertrofická kardiomyopatia) je významné zahustenie a zväčšenie steny ľavej komory srdca. Zároveň sa jeho dutina nerozšírila. Vo väčšine prípadov je možné aj zahustenie interventrikulárnej septa.

Kvôli zahusteniu sa srdcové svaly stávajú menej roztiahnuteľnými. Myokard môže byť zahustený na celom povrchu alebo v niektorých oblastiach, závisí to od priebehu ochorenia:

 • Ak je myokard hypertrofovaný hlavne pod aortálnym výbojom, môže dôjsť k zúženiu výstupu z ľavej komory. Keď sa to stane, vnútorná výstelka srdca sa zahustí, ventily sú narušené. Vo väčšine prípadov sa to stáva s nerovnomerným zahusťovaním.
 • Asymetrické zahustenie septa je možné bez narušenia ventilového zariadenia a zníženie výstupu z ľavej komory.
 • Výskyt apikálnej hypertrofickej kardiomyopatie sa vyskytuje v dôsledku zvýšenia svalov na vrchole srdca.
 • Hypertrofia myokardu so symetrickou cirkulárnou hypertrofiou ľavej komory.

História prípadov

Hypertrofická kardiomyopatia je známa od polovice 19. storočia. Bolo to schopné podrobne opísať až v roku 1958 anglický vedec R. Teare.

Významným pokrokom v štúdii tejto choroby bolo zavedenie niektorých neinvazívnych výskumných metód, keď sa dozvedeli o existencii obštrukcie výstupného traktu a porúch distolickej funkcie.

Toto sa prejavilo v príslušných názvoch ochorenia: "idiopatická hypertrofická suboritálna stenóza", "svalová subartikálna stenóza", "hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia". Dnes je termín "hypertrofická kardiomyopatia" univerzálny a všeobecne akceptovaný.

Pri rozsiahlom zavedení echokardiogramu štúdií CG sa zistilo, že počet pacientov na hypertrofiu myokardu bol oveľa vyšší, než sa myslelo v 70-tych rokoch. Každoročne za túto chorobu umierajú 3-8% pacientov. A každý rok miera úmrtnosti rastie.

Prevalencia a význam

Najčastejšie hypertrofia myokardu postihuje ľudí vo veku 20 až 40 rokov, muži sú asi dvakrát pravdepodobnejší. Pri veľmi rozmanitej tečke, ktorá prebieha, sa choroba nie vždy bezprostredne deklaruje. V zriedkavých prípadoch je už od začiatku priebehu ochorenia stav pacienta vážny a riziko náhlej smrti je pomerne vysoké.

Frekvencia hypertrofickej kardiomyopatie je približne 0,2%. Úmrtnosť sa pohybuje od 2 do 8%. Hlavnou príčinou smrti je náhla srdcová smrť a život ohrozujúce poruchy srdcového rytmu. Hlavným dôvodom je genetická predispozícia. Ak príbuzní netrpeli touto chorobou, veria, že došlo k mutácii génov proteínov srdcového svalu.

Diabetické ochorenie je možné diagnostikovať v každom veku: od narodenia až po starobu, ale najčastejšie sú pacienti mladí ľudia v produktívnom veku. Prevalencia hypertrofie myokardu nezávisí od pohlavia a rasy.

U 5-10% všetkých registrovaných pacientov s dlhým priebehom ochorenia je možný prechod na srdcové zlyhanie. V niektorých prípadoch môže byť u rovnakého počtu pacientov možná nezávislá regresia hypertrofie, prechod z hypertrofickej formy na dilatáciu. Rovnaký počet prípadov sa vyskytuje vo výsledných komplikáciách vo forme infekčnej endokarditídy.

Bez vhodnej liečby je úmrtnosť až 8%. V polovici prípadov dochádza k úmrtiu v dôsledku akútneho infarktu, komorovej fibrilácie a úplného atrioventrikulárneho srdcového bloku.

klasifikácia

V súlade s miestom lokalizácie hypertrofie sa izoluje hypertrofia myokardu:

 • ľavá komora (asymetrická a symetrická hypertrofia);
 • pravá komora.

V zásade je na celej ploche alebo na niektorých jej úsekoch detekovaná asymetrická hypertrofia medzibunkového septa. Menej často sa vyskytuje hypertrofia vrcholu srdca, anterolaterálnej alebo zadnej steny. V 30% prípadov existuje pomer symetrickej hypertrofie.

Vzhľadom na gradient systolického tlaku v ľavej komore sa rozlišuje hypertrofická kardiomyopatia:

Neobštrukčná forma hypertrofie myokardu zvyčajne zahŕňa symetrickú hypertrofiu ľavej komory.

Asymetrická hypertrofia sa môže vzťahovať na obe obštrukčnú aj na ne-obštrukčnú formu. Apikálna hypertrofia sa týka hlavne ne-obštrukčného variantu.

V závislosti od stupňa zahustenia srdcového svalu sa vyznačuje hypertrofia:

 • mierne (do 20 mm);
 • stredná (21-25 mm);
 • (viac ako 25 mm).

Na základe klinických a fyziologických klasifikácií sa rozlišujú 4 stupne hypertrofie myokardu:

 • I - tlakový gradient na výstupe z ľavej komory nie je väčší ako 25 mm Hg. Art. (žiadne sťažnosti);
 • II - gradient sa zvyšuje na 36 mm Hg. článok (výskyt sťažností s fyzickým zaťažením);
 • III - gradient sa zvyšuje na 44 mm Hg. v. (objavuje sa dýchavičnosť a angína);
 • IV - gradient nad 80 mm Hg. Art. (hemodynamické poruchy, je možná náhla smrť).

Čo je predná hypertrofia predsiene?

Ľavá predsieňová hypertrofia - ochorenie, pri ktorom dochádza k zhrubnutiu ľavej srdcovej komory srdca, kvôli ktorému povrch stratí svoju elasticitu.

Ak je tesnenie srdečnej septum nerovnomerné, pri operáciách srdcových a mitrálnych chlopní môže dôjsť aj k ďalším poruchám.

Dnes je kritériom pre hypertrofiu zhrubnutie myokardu 1,5 cm alebo viac. Táto choroba je dnes hlavnou príčinou predčasnej smrti mladých športovcov.

Užitočné informácie o hypertrofii pravej komory

Ako viete, krv z pravej komory vstupuje do malého kruhu krvného obehu v pľúcach a obohacuje ho kyslíkom. A zľava sa dostáva do systémového obehu. Preto hypertrofia pravého ventrilu je priamo spojená s ochoreniami pľúc vrátane pľúcnej insuficiencie.

Z rôznych dôvodov vrátane zvýšenej fyzickej aktivity sa môžu svaly komôr zvýšiť. Tento stav sa nazýva komorová hypertrofia.

Čo je hypertrofia ľavej komory?

Hypertrofia ľavej komory alebo kardiomyopatia je veľmi časté srdcové ochorenie u pacientov s diagnózou hypertenzie. Ide o pomerne nebezpečnú chorobu, pretože jej konečná fáza v 4% všetkých prípadov je často smrteľná.

Čo je to?

Hypertrofia zahŕňa zhrubnutie steny ľavej komory a to nie je spôsobené zvláštnosťami vnútorného priestoru. Rozdiel medzi komorami sa mení, elasticita tkanív sa stratila.

Hypertrofia ľavej komory: príznaky a liečba

Hypertrofia ľavej komory - hlavné príznaky:

 • bolesť hlavy
 • slabosť
 • Poruchy spánku
 • Dýchavičnosť
 • Bolesť srdca
 • Bolesť na hrudníku
 • Strata srdca
 • Porucha srdcového rytmu
 • Strata vedomia
 • Vysoký krvný tlak
 • Hrdlo nepohodlie
 • Kolísanie krvného tlaku
 • Dočasný nedostatok srdca

Hypertrofia ľavej komory (kardiomyopatia) je typická srdcová choroba u pacientov s diagnózou hypertenzie. Hypertrofia ľavej komory, ktorej príznaky umožňujú považovať túto patológiu za proces zahŕňajúci štrukturálnu adaptáciu srdca vzhľadom na metabolické potreby relevantné pre myokard, ako aj zmeny vyskytujúce sa v hemodynamických parametroch, je pomerne nebezpečné, pretože často vedie k smrteľnému výsledku.

Všeobecný opis

Podľa štatistík je mortalita hypertrofie ľavej komory asi 4%. Zvážte vlastnosti tohto ochorenia.

Hypertrofia vyvoláva výrazné zhrubnutie steny ľavej komory a toto zhrubnutie sa nevyskytuje vôbec kvôli zvláštnostiam vnútorného priestoru, ktoré nie sú ovplyvnené. Veľmi často hypertrofia vedie k modifikácii septa umiestneného medzi pravou a ľavou komorou. V dôsledku vzniknutých hypertrofických zmien dochádza k strate elasticity na stenu, zatiaľ čo jej zhrubnutie môže nastať rovnomerne a v špecifických oblastiach lokalizácie. Všetky tieto vlastnosti priamo ovplyvňujú priebeh ochorenia.

Je pozoruhodné, že hypertrofia ľavej komory sa často pozoruje u mladých ľudí a často sama o sebe nie je ani choroba ani diagnóza, ktorá predstavuje len jeden z možných príznakov akéhokoľvek typu srdcového ochorenia.

Ako sme už uviedli, hypertenzia ľavej komory sa môže vyvinúť v dôsledku hypertenzie. Okrem toho medzi predisponujúce faktory existujú rôzne typy srdcových chýb, časté a významné stresy.

Existuje toto ochorenie na pozadí trvalo vysokého krvného tlaku. Medzitým sa zistilo, že hypertrofia so svojimi vlastnými zmenami sa môže vyskytnúť, ako sme si všimli, počas fyzickej námahy, ktorá predovšetkým zabezpečuje vznik hraničného zaťaženia (nakladače, športovci, ktorí nestabilne rozdeľujú zaťaženie).

Hrušok sa stáva ostrým a zároveň intenzívnym zaťažením, ktoré myokard prijíma od ľudí, ktorých životný štýl je prevažne sedavý, ako aj medzi ľuďmi, ktorí fajčia a denne konzumujú alkohol. A ak hypertrofia ľavej komory nevedie k smrti, potom to neznamená, že je pre pacienta bezpečné, pretože z tohto dôvodu môže dôjsť k infarktu myokardu alebo infarktu myokardu, čo často spôsobuje vážne dôsledky pre telo. Povaha ochorenia môže byť vrodená (dedičná) alebo získaná.

V súhrne možno poznamenať, že hypertrofia ľavej komory pôsobí ako signalizačný signál indikujúci komplikáciu podmienok, v ktorých je v súčasnosti lokalizovaný myokard. To znamená, že je nejakým spôsobom varovanie, ktoré naznačuje potrebu stabilizovať krvný tlak, ako aj správnosť rozloženia záťaže.

Symptómy hypertrofie ľavej komory

Hypertrofia spôsobuje významné zmeny, ktoré sa vyskytujú v oblasti stien ľavej komory. Charakteristickou črtou choroby je to, že expanzia je rozdelená von. Často, spolu so zhrubnutím steny, prepážka umiestnená medzi komorami nadobúda zhrubnutie.

Príznaky uvažovanej choroby sú charakterizované rôznorodosťou prejavov. V niektorých prípadoch pacienti už mnoho rokov nemusia dokonca ani uvedomiť, že majú zanechanú ventrikulárnu hypertrofiu, ale nie je vylúčené, že samotný začiatok pre pacienta je dosť neprípustný kvôli zlému zdravotnému stavu.

Najčastejším znakom naznačujúcim hypertrofiu ľavej komory je angína pektoris, ktorej vývoj nastáva v dôsledku kompresie ciev, ktoré dodávajú srdcové svaly. V konečnom dôsledku dochádza k nárastu svalovej veľkosti a jej spotreby väčšieho množstva kyslíka v kombinácii s živinami. Okrem tohto príznaku sa objavuje predsieňová fibrilácia, prejavujú sa prejavy vo forme atriálnej fibrilácie a myokardiálneho nalačno.

Často môže dôjsť k stavu, v ktorom sa srdce na chvíľu zastaví a vôbec neporazí, čo naopak spôsobuje stratu vedomia. Niekedy dýchavica môže naznačovať prítomnosť ochorenia, o ktorom uvažujeme. Navyše je zaznamenaných niekoľko nasledujúcich príznakov:

 • vysoký krvný tlak;
 • tlaková nestabilita;
 • bolesti hlavy;
 • arytmie;
 • poruchy spánku;
 • pocit slabosti a všeobecnej slabosti;
 • bolesť v srdci;
 • bolesť v hrudi.

Medzi ochoreniami, pri ktorých samotná hypertrofia je jedným zo symptómov, ktoré charakterizujú ich priebeh, sa rozlišujú:

Hypertrofia ľavej komory: liečba

Liečba hypertrofie je použitie verapamilu v kombinácii s beta-blokátormi, ktoré spôsobujú zníženie príznakov vyvolaných kardiovaskulárnym systémom. Ako doplnok farmakoterapie sa očakáva stravovanie, ako aj odmietnutie existujúcich zlých návykov.

Preto je potrebné prestať fajčiť, znížiť príjem soli, schudnúť. Krmivo by malo zahŕňať mliečne výrobky, morské plody, čerstvú zeleninu a ovocie. Budete tiež musieť znížiť množstvo konzumovaných výrobkov z múky, sladkostí a živočíšnych tukov. Cvičenie by malo byť mierne.

Nevylučuje ani možnosť chirurgického zákroku, ktorý spočíva v odstránení časti srdcového svalu, ktorá prekonala hypertrofiu. Je pozoruhodné, že vývoj hypertrofie ľavej komory sa často pozoroval už viac ako jedno desaťročie.

Ak máte príznaky, ktoré sú relevantné pre hypertrofiu ľavej komory, mali by ste sa poradiť s kardiológa.

Ak si myslíte, že máte hypertrofiu ľavej komory a symptómy charakteristické pre túto chorobu, potom Vám kardiológ môže pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Kardiomyopatia je skupina ochorení, ktoré sú spojené tým, že počas ich progresie sa pozorujú patologické zmeny v štruktúre myokardu. Výsledkom je, že tento srdcový sval prestane plne fungovať. Zvyčajne sa pozoruje vývoj patológie na pozadí rôznych extrakardiálnych a srdcových porúch. To naznačuje, že existuje pomerne málo faktorov, ktoré môžu slúžiť ako akýsi "impulz" pre progresiu patológie. Kardiomyopatia môže byť primárna a sekundárna.

Extrasystoly - to je jeden z najbežnejších typov arytmií (to znamená poruchy srdcového rytmu), ktoré sa vyznačujú mimoriadnym kontrakciou srdcového svalu alebo niekoľkými mimoriadnymi kontrakciami. Extrasystoly, ktorých symptómy sa vyskytujú nielen u pacientov, ale aj u zdravých ľudí, môžu byť vyvolané preťažením, psychickým stresom a ďalšími vonkajšími podnetmi.

Neurocirkulatívna dystónia alebo neuróza srdca je poruchou kardiovaskulárneho systému, ktorá je spojená so zhoršenou fyziologickou neuroendokrinnou reguláciou. Najčastejšie sa prejavuje u žien a adolescentov v dôsledku silného stresu alebo ťažkej fyzickej námahy. Je menej časté u ľudí mladších ako pätnásť rokov a viac ako štyridsať rokov.

Diabetická nefropatia - proces patologických zmien v obličkových cievach, ktorý je spôsobený diabetes mellitus. Táto choroba vedie k vzniku chronického zlyhania obličiek, existuje vysoké riziko smrti. Diagnóza sa uskutočňuje nielen fyzickým vyšetrením pacienta, ale aj laboratórnymi a inštrumentálnymi vyšetrovacími metódami.

Predsieňové komorové bolesti - je forma poruchy srdcového rytmu, ktorá sa vyznačuje výskytom mimoriadnych alebo predčasných komorových kontrakcií. Ako dospelí aj deti môžu trpieť touto chorobou.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Hypertrofia srdca ľavej komory, čo je a ako sa môže liečiť?

Vzhľadom na otázku: "Ľavá ventrikulárna hypertrofia srdca, čo je a ako sa môže liečiť?" Chcem len poznamenať, že hypertrofia je prejavom choroby a nie oddelenej patológie.

Najčastejšie sa jedná o príznak problému s kardiovaskulárnym systémom, zisťuje sa vo všetkých vekových skupinách, vrátane mladého veku a detí, zatiaľ čo úmrtnosť predstavuje až 4% všetkých prípadov. Osoby s ventrikulárnou hypertrofiou majú stabilnú hypertenziu.

Čo je to?

Hypertrofia ľavej srdcovej komory srdca je zhrubnutie steny tejto časti v porovnaní s normou. Súčasne objem vnútorného priestoru zostáva nezmenený a hrúbka svalovej vrstvy sa zväčšuje smerom von. Pri hypertrofii sa často mení aj prepážka medzi komorami.

Stenu stráca elasticita a zahustenie je rovnomerné alebo je prítomné len v niektorých oblastiach. Často sa myokard rozširuje nepravidelne pri porušení srdcových chlopní - aorty a mitrál.

Zahustenie môže postihnúť aj hornú časť myokardu (apikálnu hypertrofiu), byť symetrické alebo kruhové.

Príčiny hypertrofie ľavej komory sú dve skupiny faktorov:

 • Fyziologické, spojené s nadmerným zaťažením športovcov a ľudí, ktorých práca je spojená s ťažkou telesnou prácou.
 • Patologické, medzi nimi vrodené poruchy (slabý odtok krvi z komory, nesprávna štruktúra priečok a stien) a získané (obezita alebo nadváha, hypodynamia, zlé návyky, choroby).

Z ochorení zhrubnutia myokardu najčastejšie vyvolávajú:

 • hypertenzia, v ktorej ľavá komora kontrahuje s veľkou silou, aby tlačila krv;
 • stenóza aortálnej chlopne zabraňuje normálnemu prietoku krvi, ktorý tiež slúži ako zaťaženie myokardu;
 • ateroskleróza aorty;
 • pľúcny edém;
 • zlyhanie srdca;
 • glomerulonefritis;
 • infarktu myokardu.

Dôležitým faktorom je vplyv dedičnosti - riziko hypertrofie sa zvyšuje, ak je tento problém prítomný v rodinnej anamnéze ochorenia.

Známky a príznaky hypertrofie ľavej komory

Ak hypertrofia stien príznakov ľavej komory nemusí byť dlhú dobu a osoba nemá pocit bolesti alebo nepohodlie. Je to spôsobené tým, že rastúce steny sú v počiatočných štádiách stále elastické a robia dobrú prácu s úlohou čerpať krv. V tomto prípade môže byť zhrubnutie náhodne detegované počas prechodu EKG. Príznaky sa však môžu objaviť v počiatočných fázach vývoja problému.

Charakteristickým príznakom hypertrofie stien ľavej komory je angína. Vznikajú v dôsledku konštantného stlačenia krvných ciev, ktoré dodávajú živiny a kyslík do srdcového svalu.

Angina pectoris sa prejavuje bolesťou v oblasti hrudníka, srdca a dýchavičnosti - to sú dva najdôležitejšie príznaky. Bolesť sa zvyčajne zužuje, dá sa v ľavej ruke alebo rameni pod kosťou. Útoky z angíny najskôr trvajú približne 5 minút a steny komôr sa zväčšujú. Často môžu vyvolať fyzickú námahu, prejedanie.

Dyspnoe najčastejšie sprevádza bolesť a objavuje sa v dôsledku toho, že kontraktilná činnosť srdca je narušená, čo je uľahčené rozvojom nedostatočnosti ľavej predsiení. V neskorších štádiách sa vyskytuje nielen pod bremenami, ale aj v pokoji.

Ďalšie príznaky hypertrofie sú:

 • závraty;
 • únava, slabosť;
 • zvýšený tlak;
 • zlý spánok;
 • arytmie;
 • potopenie srdca;
 • bolesti hlavy;
 • mdloby.

Všetky tieto prejavy slúžia ako presvedčivý dôvod na to, aby sa kardiológ dostal a podrobil sa elektrokardiografickému vyšetreniu.

Čo je nebezpečná hypertrofia ľavej komory?

Hypertrofia steny ľavej komory je nebezpečná v tom, že môže vyvolať srdcový záchvat alebo mŕtvicu a v najhoršom prípade náhle zastavenie srdca a smrť (približne 4% všetkých pacientov).

Riziková skupina zahŕňa ľudí s nadváhou, fajčiarov a alkoholikov.

Situácia, v ktorej sa netrénovaná osoba so sedavým životným štýlom vystavuje intenzívnej fyzickej námahe, predstavuje tiež veľké nebezpečenstvo.

diagnostika

Pri diagnostike hypertrofie ľavej komory sa používajú tieto metódy:

 • EKG;
 • Echokardiogram (Dopplerový a dvojrozmerný);
 • PET (pozitrónová emisná tomografia);
 • MRI;
 • Stupeň hypertrofie sa stanovuje výpočtom indexu hmoty myokardu.

Na EKG s hypertrofiou ľavej komory sú typické odchýlky elektrickej osi srdca doľava a vlny s vysokým RV5 a V6 (pozri prepis EKG).

Liečba hypertrofie ľavej komory

Na liečbu hypertrofie ľavej komory srdca sa začína identifikovať a eliminovať jej príčiny. Z liekov v prípade získaných ochorení kardiovaskulárneho systému sa prostriedky na zlepšenie výkonu myokardu a jeho výživy používajú na obnovenie správneho rytmu.

 1. Blokátory kalciového kanála - Diltiazem, Verapamil (na srdcový infarkt, angínu, poruchy rytmu), Amlodipin, Nimotop (na hypertenziu);
 2. Beta-adrenergné blokátory - Betaxolol, Sotalol, Bisoprolol, Atenolol a iné - znižujú potrebu myokardu na kyslík, najmä pri stresoch a fyzickom náraze, zastavujú bolestivý syndróm počas úderov;
 3. Antihypertenzíva - Ramipril, Enalapril.

Príjem beta-blokátorov sa uskutočňuje s postupným zvyšovaním dávky a prísnou kontrolou krvného tlaku a tepovej frekvencie.

Ak lieky nedávajú výsledok, uchýlia sa k chirurgickej liečbe, ale sú tiež indikované na vrodené srdcové chyby, ktoré viedli k hypertrofii.

Operácia má poskytnúť komorovú stenu normálny tvar a hrúbku. V pooperačnom období sa uskutočňuje symptomatická liečba.

Úspešnosť liečby hypertrofie ľavej komory závisí vo veľkej miere od životného štýlu pacienta. Je dôležité vyhnúť sa zlým návykom, nezabudnúť na každodennú miernu aktivitu (chôdza, plávanie, aerobik). Diéta by mala byť bohatá na vitamíny, ľahko stráviteľné rastlinné tuky, vápnik, horčík, vlákninu a obsahovať minimálne množstvo soli, cukru, muffinu a mastných potravín.

Ľudia s ventrikulárnou hypertrofiou by mali starostlivo sledovať svoje zdravie a mali by byť systematicky vyšetrovaní kardiológa.

Čo je myokard?

Najdôležitejším orgánom ľudského tela je srdce. Je to čerpadlo, ktoré pumpuje krv a zabezpečuje jeho tok do všetkých buniek tela. Prostredníctvom obehového systému je distribúcia živín a kyslíka, ako aj vylučovanie produktov bunkovej aktivity.

Na rozdiel od iných orgánov sa práca srdca vykonáva nepretržite počas života človeka. A v mnohých ohľadoch je myokard zodpovedný za kontrakcie srdca.

Čo je myokard?

Myokard je najsilnejší sval srdca, ktorý sa nachádza v jeho strednej vrstve a priamo sa podieľa na čerpaní krvi. Z vnútra je chránený endokardom a vonkajším epikardom. Myokard z ľavej komory je lepšie vyvinutý, pretože musí vykonávať väčšie množstvo práce v porovnaní s právom.

Zvláštnosťou ľudského srdca je, že kontrakcia jeho predsiene a komôr sa vyskytuje nezávisle od seba. Aj ich autonómna práca je možná. Dosiahnutie vysokej kontraktility je spôsobené špeciálnou štruktúrou vlákien, nazývaných myofibrily. Štruktúru kombinujú znaky hladkého svalstva a kostrového tkaniva, čo im umožňuje mať nasledujúce vlastnosti:

 • rovnomerne rozložiť zaťaženie vo všetkých oddeleniach;
 • zmršťovať bez ohľadu na túžbu osoby;
 • zabezpečiť hladké fungovanie srdcového svalu počas celého života organizmu.

V závislosti od miesta môže mať myokard odlišnú hustotu:

 1. V predsieni obsahuje tento sval dve vrstvy (hlboké a povrchné). Rozdiely medzi nimi sú v smere vlákien - myofibrily, ktoré poskytujú dobrú kontraktilitu.
 2. V komorách je umiestnená tretia vrstva medzi dvoma opísanými vyššie. To vám umožní posilniť svaly a poskytnúť im vysokú silu kontrakcie.

Hlavné funkcie myokardu

Srdcový sval má tri dôležité funkcie kvôli špeciálnej štruktúre myokardu:

 1. Automatizmus. Je charakterizovaná schopnosťou srdca rytmické kontrakcie bez vonkajšej stimulácie. Táto funkcia je zabezpečená impulzmi vznikajúcimi v orgáne.
 2. Vodivosť. Srdce má schopnosť vykonávať impulzy z epicentra ich výskytu na všetky oddelenia myokardu. Pri rôznych kardiologických ochoreniach môže byť táto funkcia narušená, kvôli ktorému dochádza k poruche v práci orgánu.
 3. Vzrušivosť. Vďaka tejto funkcii je myokard schopný rýchlo reagovať na rôzne faktory vnútornej a vonkajšej povahy, prechádza z pokoja do aktívnej práce.

Sťahovanie srdcového svalu je ovplyvnené:

 • nervové impulzy pochádzajúce z miechy a mozgu;
 • nesprávna preprava živín cez koronárne cievy;
 • nadmerné alebo nedostatočné množstvo zložiek potrebných na biochemickú reakciu.

Keď dôjde k akémukoľvek diastolickému zlyhaniu, naruší sa produkcia energie, v dôsledku čoho srdce začne pracovať "na opotrebenie".

Choroby myokardu

Myokard sa dodáva krvou koronárnymi artériami. Predstavujú celú sieť, ktorá prináša živiny do rôznych častí predsiení a komôr, pričom kŕmia hlboké vrstvy srdcového svalu.

Rovnako ako v prípade iných orgánov nachádzajúcich sa v ľudskom tele, myokardia môže postihnúť rôzne choroby, ovplyvňovať jeho funkcie a negatívne ovplyvňovať činnosť srdca. Tieto ochorenia možno rozdeliť do dvoch skupín:

 1. Koronarogénne, ktoré sa vyskytujú v dôsledku zhoršenej koronárnej cievnej priechodnosti. Takéto patológie sa môžu vytvoriť na pozadí smrti tkaniva, ischemických ložísk, kardiosklerózy, zjazvenia atď.
 2. Nekoronárne, spôsobené chorobami zápalového charakteru, dystrofickými zmenami vyskytujúcimi sa v srdcovom svale, myokarditídou.

Infarkt myokardu

Toto je najbežnejšia a najnebezpečnejšia choroba, ktorá je typom koronárnej choroby. Vývoj srdcového záchvatu môže vyvolať nekrózu myokardu, v dôsledku ktorej svalové tkanivá postupne zomrú. K tomu dochádza, keď sa čiastočne alebo úplne zastaví prívod krvi do niektorých častí orgánu. Veľký infarkt môže byť smrteľný, pretože postihnuté srdce sa nedokáže vyrovnať s jeho funkciami.

Najčastejšími príznakmi tejto choroby sú:

 • pocit silnej bolesti v hrudníku (táto bolesť sa nazýva angina pecálna bolesť);
 • ťažké dýchacie ťažkosti, kašeľ, vyvíjajúce sa na pozadí prvých príznakov srdcového zlyhania;
 • problémy so srdcovým rytmom, až do náhleho zastavenia srdca;
 • bolesti chrbta, ramena, rúk alebo hrdla.

Pacienti s diabetes mellitus sa nesmú prejaviť bolesťou. Preto sa títo pacienti často obrátia na terapeuta už v neskorších štádiách ochorenia, v ktorom sú všetky druhy komplikácií.

Infarkt môže viesť k vzniku hypoxie, keď kyslík v normálnom objeme prestanú prúdiť do vnútorných orgánov. V tomto prípade trpí množstvo systémov tela, dochádza k hladovaniu kyslíkom.

V prípade predčasného alebo nesprávneho liečenia môže srdcový záchvat spôsobiť mozgovú mŕtvicu. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo vyššom veku, ale v poslednej dobe sa ochorenie rýchlo stalo mladším. Ochorenie sa vyznačuje blokovaním krvných ciev, v dôsledku čoho krv nepreteká do mozgu v plnom rozsahu. To môže viesť k tomu, že pacient stratí koordináciu, reč, paralýzu a dokonca smrť.

ischémia

Jedná sa o jednu z najčastejších ochorení srdca, ktoré podľa štatistík trpia približne polovicou starších mužov a tretina žien. Miera úmrtnosti z ischémie dosahuje 30%. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že už dlhší čas nemusia vykazovať vážne príznaky.

Koronárna choroba vo väčšine prípadov vedie k tvorbe aterosklerotických plakov v koronárnych cievach, ktoré môžu upchať kŕmiu tepnu. Ak to spôsobí angínu pectoris, myokard sa stáva dlhodobo hibernáciou, v ktorom je nedostatok kyslíka a krvný obeh je narušený.

Hlavným príznakom ischémie je silná bolesť v oblasti srdca, ktorá je prítomná v akútnych aj chronických formách ochorenia. Najčastejšie sa v ľavej polovici orgánu vyskytujú ischemické zmeny, čo spôsobuje menšie zaťaženie. Pretože myokard je tu hrubší, bude potrebný dobrý prietok krvi na prepravu kyslíka. Pokročilé štádiá tejto choroby môžu spôsobiť nekrózu srdcového svalu.

myokarditída

Toto ochorenie je vývoj zápalového procesu v srdcovom svale. Môže to byť dôsledok rôznych druhov infekcií, toxických a alergických účinkov na telo. V modernej medicíne existujú dva typy ochorení:

 1. Primárny vývoj, ktorý sa vyskytuje ako nezávislá choroba.
 2. Sekundárne, vyskytujúce sa na pozadí vývoja systémovej choroby.

Najčastejšie sa choroba vyvíja v dôsledku vystavenia srdca vírusom, toxínom, baktériám a iným nepriateľským činiteľom. Miesta, ktoré sú poškodené, prerastú do spojivového tkaniva, čo vedie k zhoršeniu funkcie srdca a nakoniec vyvoláva rozvoj kardiálnej sklerózy.

Symptómy ochorenia sú nasledovné:

 • bolesť srdca;
 • únava;
 • prerušenia rytmu a zrýchleného srdcového tepu;
 • vysoké potenie;
 • dýchavičnosť, ktorá sa vyskytuje pri malej fyzickej námahe.

Zložitosť liečby myokardu a ďalšia prognóza zotavenia závisia od štádia patologického procesu. Dnes však myokarditída nepatrí medzi takéto nebezpečné srdcové ochorenia ako hypertenzia alebo ischemická choroba. Pri včasnej a kvalifikovanej liečbe je pravdepodobnosť úplného zotavenia pacienta veľmi vysoká.

Ak bola staršia myokarditída postihnutá hlavne staršou generáciou, dnes sa ochorenie rýchlejšie zhoršuje. Osoby mladšie ako 40 rokov a dokonca aj deti sú ohrozené.

Myokardiálna dystrofia

Toto ochorenie je charakterizované rôznymi patológiami srdcového svalu, vrátane jeho sekundárnej lézie. Najčastejšie sa choroba vyskytuje na pozadí komplikácií srdcových ochorení, pri ktorých je silu myokardu zlomená. V dôsledku dystrofie sa tón srdcového svalu znižuje a jeho krv sa zhoršuje. Svalové bunky už nedostávajú kyslík v požadovaných množstvách, v dôsledku ktorých môže pacient následne vyvinúť nedostatok.

Takéto zmeny sú reverzibilné. Táto choroba je ľahko určená modernými diagnostickými nástrojmi. Jeho hlavným príznakom je porušenie metabolických procesov, ktoré vyvolávajú dystrofiu svalu.

Choroba najčastejšie postihuje starých ľudí. Nedávno sa však priemerný vek pacientov trpiacich myokardiálnou dystrofiou výrazne znížil.

Myokard zohráva veľmi dôležitú úlohu v ľudskom tele a dodáva krv do vnútorných orgánov. Kvôli rôznym faktorom v práci srdcového svalu sa môžu vyskytnúť poruchy, ktoré postihujú iné orgány, ktoré nedostávajú dostatočné množstvo krvi. Väčšina ochorení myokardu môže byť liečená s včasnou diagnózou a správnym výberom taktiky.

Zahustenie stien srdca

Príčiny hypertrofie myokardu
príznaky
diagnostika
Liečba a životný štýl
Komplikácie a prognóza

Ľavá komora je srdcová komora, ktorá je dutinou, ktorá dostáva arteriálnu krv z ľavej predsiene cez mitrálnu chlopňu a posúva ju do aorty cez aortálnu chlopňu, aby ďalej podporovala krv cez cievy tela. Hrúbka svalovej steny ľavej komory v oblasti vrcholu je približne 14 mm, v oblasti prepážky medzi pravou a ľavou komorou - 4 mm, v laterálnej a zadnej časti - 11 mm. Funkcia komorovej svalová bunka je na oddych v diastoly fáze a vziať krv a potom redukovaná vo systole a vyhnať krv do aorty, a čím viac sa krv dostane do komory a silnejší pretiahnuť svoju stenu, silnejší svalová kontrakcia.

Ak viac krvi vstupuje do komory alebo jej steny, musí prekonať väčší odpor pri stláčaní krvi do aorty ako obvykle, vyvinutie preťaženia komôr s objemom alebo tlakom. Súčasne dochádza k kompenzačnej (adaptačnej) reakcii ventrikulárneho myokardu na preťaženie, čo sa prejavuje zhrubnutím a predĺžením svalových buniek, nárastom počtu intracelulárnych štruktúr v nich a zvýšením celkovej hmotnosti myokardu. Tento proces sa nazýva hypertrofia myokardu. V dôsledku nárastu hmotnosti myokardu sa jeho potreba kyslíka zvyšuje, ale nie je spokojná so súčasnými koronárnymi artériami, čo vedie k hladovaniu svalových buniek kyslíkom (hypoxia).

Hypertrofia ľavej komory sa klasifikuje nasledovne:

1. Koncentrické a excentrické.
Koncentrická hypertrofia sa vyvíja, keď sa komôrka preťažuje tlakom, napríklad s aortálnou stenózou alebo arteriálnou hypertenziou, a je charakterizovaná rovnomerným zhrubnutím jej steny s možným znížením ventrikulárnej dutiny. Svalová hmotnosť komory sa vytvára, aby sa krv stlačila do zúženého ventilu alebo spazmodických ciev pre hypertenziu.

Srdce v priereze. Zníženie dutiny ľavej komory.

Excentrický typ hypertrofia sa vyvíja v objemovom preťažení, napríklad, mitrálnej, aortálnou ventily, rovnako ako zažívacie - ústavné obezita (alimentárne) a je charakterizovaná tým, expanznej komory dutiny zosilnením stien, alebo zachovanie ich bežných hrúbkach v tomto type zvyšuje celkovú hmotnosť ľavej komory, Ľavá komora nie je tak hustá, ako je naplnená krvou a napučiava sa ako balón naplnený vodou.
Toto oddelenie je dôležité pre lekára a pacienta, pretože s prvým typom môže byť množstvo srdcového výstupu nezmenené a druhým poklesom, tj druhým typom srdce sa nedokáže dobre vyrovnať s tlačením krvi do aorty.

2. S prekážkou odchádzajúceho traktu bez obštrukcie a asymetrických typov.
Obštrukcia výtokové prostriedky zhrubnutie svalovej steny a lumen vo svojej vypuklé komory, ventrikulárna dutiny obmedzenia vo výstupnom mieste aorty, vedúcim k subaortálna stenózy a ďalej prehlbuje do systémovej cirkulácie. V tomto prípade môže byť dutina komory rozdelená na dve časti ako presýpacie hodiny. Obštrukcia sa nevyvíja s rovnomernou, difúznou hypertrofiou koncentrického typu. Asymetrická hypertrofia je charakterizovaná zhrubnutím interventrikulárnej septa a môže byť s alebo bez obštrukcie.

3. Podľa stupňa zahustenia svalovej steny - až 21 mm, od 21 do 25 mm, viac ako 25 mm.

Obrázok znázorňuje zhrubnutie srdcového svalu v porovnaní s normálnym myokardom.

Nebezpečenstvo hypertrofie spočíva v tom, že procesy relaxácie a kontrakcie myokardu sú narušené a vedie to k zhoršenému intrakardiálnemu prietoku krvi a v dôsledku toho k porušeniu prívodu krvi do iných orgánov a systémov. Zároveň zvyšuje pravdepodobnosť vzniku koronárnej choroby srdca, akútneho infarktu myokardu, mŕtvice, chronického srdcového zlyhania.

Príčiny hypertrofie ľavej komory

Môže to viesť k tomu, že steny komôr sa zahustia a napínajú, môžu preťažiť tlakom a objemom, keď srdcový sval potrebuje prekonať prekážku pri pretečení krvi, keď je vylúčený do aorty alebo vytlačiť oveľa väčší objem krvi ako je normálne. Príčiny preťaženia môžu byť také ochorenia a podmienky ako:

- artériová hypertenzia (90% všetkých prípadov hypertrofie je spojených s vysokým krvným tlakom počas dlhého časového obdobia, pretože sa vyvíja konštantná vazospazma a vaskulárna rezistencia)
- vrodené a získané srdcové defekty - aortálna stenóza, nedostatočnosť aortálnej a mitrálnej chlopne, koarktácia (zúženie oblasti) aorty
- ateroskleróza aorty a depozícia vápenatých solí v letákoch aortálnej chlopne a na stenách aorty
- endokrinné ochorenia, - ochorenie štítnej žľazy (hypertyreóza), nadobličkové žľazy (feochromocytóm), diabetes mellitus
- potravinová obezita alebo hormonálne poruchy
- časté (denné) používanie alkoholu, fajčenie
- pracovné športy - športovci vyvíjajú hypertrofiu myokardu ako odpoveď na konštantné zaťaženie kostrových svalov a srdcového svalu. Hypertrofia v danom kontingente osôb nie je nebezpečná, ak nie je narušená prietok krvi do aorty a veľká cirkulácia.

Rizikové faktory pre hypertrofiu sú:

- zaťažená dedičnosť srdcových chorôb
- obezita
- pohlavie (častejšie mužské)
- vek (starší ako 50 rokov)
- zvýšená spotreba soli
- poruchy metabolizmu cholesterolu

Symptómy hypertrofie ľavej komory

Klinický obraz myokardu hypertrofie ľavej komory sa vyznačuje neprítomnosťou striktne špecifických symptómov a súčtom prejavov základného ochorenia, ktoré viedli k tomu, a prejavy srdcového zlyhania, arytmií, ischémie myokardu a ďalších účinkov hypertrofia. Vo väčšine prípadov môže obdobie kompenzácie a neprítomnosti symptómov trvať roky, až kým pacient nedosiahne plánovaný ultrazvuk srdca alebo nevšimne výskyt sťažností zo srdca.
Hypertrofia môže byť podozrivá, ak sú pozorované nasledujúce príznaky:

- dlhodobé zvýšenie krvného tlaku po mnoho rokov, obzvlášť zle podliehajúce lekárskej korekcii a vysokému krvnému tlaku (viac ako 180/110 mm Hg)
- výskyt všeobecnej slabosti, únavy, skrátenia dychu pri výkone dávok, ktoré boli predtým dobre znášané
- existujú pocity prerušenia srdcovej práce alebo zrejmé arytmie, najčastejšie fibrilácia predsiení, ventrikulárna tachykardia
- opuch nôh, rúk, tváre, ktoré sa často vyskytujú až do konca dňa a prejdú ráno
- epizódy srdcovej astmy, zadusenia a suchého kašľa pri ležaní, častejšie v noci
- cyanóza (modrá) prstov, nosa, pier
- záchvaty bolesti v srdci alebo za hrudnou kosťou počas cvičenia alebo v kľude (angína)
- časté závraty alebo strata vedomia
Pri najmenšom zhoršení zdravia a výskytu sťažností na srdce by ste sa mali poradiť s lekárom na ďalšiu diagnostiku a liečbu.

Diagnóza ochorenia

Hypertrofia myokardu sa môže predpokladať pri vyšetrení a pohovore s pacientom, najmä ak je v anamnéze indikovaná srdcová chyba, arteriálna hypertenzia alebo endokrinná patológia. Pre podrobnejšiu diagnózu lekár predpíše potrebné metódy vyšetrenia. Patria medzi ne:

- laboratórne metódy - všeobecné a biochemické krvné testy, krv na hormonálne testy, testy na moč.
- rádiografia hrudníka - významné zvýšenie srdcového tieňa, zvýšenie aorty v prípade nedostatku aortálnej chlopne, aortálna konfigurácia srdca pri stenóze aorty - podčiarknutie pása srdca, posúdenie posunu oblúka ľavej komory doľava.
- EKG - vo väčšine prípadov elektrokardiogram odhaľuje zvýšenie amplitúdy vlny R v ľavej časti a vlna S v pravej časti hrudníka vedie k prehĺbeniu Q vlny v ľavých vodičoch, k posunu elektrickej osi srdca (ST) pod obrysovou čiarou je možné pozorovať príznaky blokády ľavý zväzok bloku.
- Echo - KG (echokardiografia, ultrazvuk srdca) umožňuje presne vizualizovať srdce a vidieť jeho vnútorné štruktúry na obrazovke. Pri hypertrofii sa určí zhrubnutie apikálnych, septálnych zón myokardu, jeho prednej alebo zadnej steny; môžu nastať zóny so zníženou kontraktilitou myokardu (hypokinéza). Nameraný tlak v komorách srdca a veľkých ciev, počítané tlakový spád medzi komorou a aortou, vyhadzovači frakcia srdca (obvykle 55-60%), zdvihový objem a ventrikulárne rozmery dutiny (BWW CSR). Okrem toho sú srdcové chyby vizualizované, ak sú príčinou hypertrofie.
- záťažové testy a namáhanie - Echo - KG - EKG a ultrazvuk srdca sa zaznamenávajú po vykonaní fyzickej námahy (bežecký pás, ergometria bicykla). Vyžaduje sa získať informácie o vytrvalosti srdcového svalu a telesnej tolerancie.
- denné sledovanie EKG je určené na registráciu možných porúch rytmu, ak neboli predtým registrované na štandardných EKG a pacient sa sťažuje na srdcové zlyhanie.
- Invazívne metódy vyšetrovania, napríklad koronárna angiografia na posúdenie priechodnosti koronárnej artérie u pacientov s koronárnym srdcovým ochorením, sa môžu priradiť podľa indikácií.
- MRI srdca pre presnú vizualizáciu intrakardiálnych útvarov.

Liečba hypertrofie ľavej komory

Liečba hypertrofie je primárne zameraná na liečbu základnej choroby, ktorá viedla k jej rozvoju. Patrí sem korekcia krvného tlaku, liečba a chirurgická liečba srdcových chýb, liečba endokrinných ochorení, boj proti obezite, alkoholizmus.

Hlavné skupiny liekov zamerané priamo na prevenciu ďalšieho narušenia geometrie srdca sú:

- inhibítory ACE (chartil (ramipril), fosicard (fosinopril), prestárium (perindopril) atď.) Majú oranoprotektívne vlastnosti, to znamená nielen chrániť cieľové orgány postihnuté hypertenziou (mozog, obličky, cievy) (reštrukturalizácia) myokardu.
- beta-adrenergné blokátory (nebivolol), anaprilin (propranolol), rekardium (karvedilol atď.) znižujú srdcovú frekvenciu, znižujú potrebu svalového kyslíka a znižujú bunkovú hypoxiu, čo vedie k skleróze a nahradeniu skleróznych zón s hypertrofickým svalstvom. Tiež zabraňujú progresii angíny, znižujú výskyt záchvatov bolesti srdca a dýchavičnosti.
- blokátory kalciového kanála (Norvasc (amlodipín), verapamil, diltiazem) znižujú obsah vápnika v svalových bunkách srdca, čím zabraňujú rastu intracelulárnych štruktúr, čo vedie k hypertrofii. Tiež znížiť srdcovú frekvenciu, čím sa zníži dopyt myokardu na kyslík.
- kombinované lieky - Prestanz (amlodipín + perindopril), noliprel (indapamid + perindopril) a iné.

Okrem týchto liekov možno v závislosti od hlavnej a súbežnej srdcovej patológie priradiť:

- antiarytmiká - cordarón, amiodarón
- diuretiká - furosemid, lasix, indapamid
- dusičnany - nitromint, nitrospray, izoket, cardiket, monochinkwe
- antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám - aspirín, klopidogrel, Plavix, zvončeky
- srdcové glykozidy - strofantín, digoxín
- Antioxidanty - Mexidol, Actovegin, koenzým Q10
- vitamíny a lieky, ktoré zlepšujú výživu srdca - tiamín, riboflavín, kyselina nikotínová, magnerot, panangín

Chirurgická liečba sa používa pre korekciu srdcové choroby, implantácie umelého kardiostimulátora (kardiostimulátora alebo kardioverter - defibrilátora) s častými záchvatmi ventrikulárna tachykardia. Chirurgická korekcia sa aplikuje priamo hypertrofiu ťažkú ​​obštrukciou výtokové a vykonávať operácie Morrow - excíziu zväčšenej srdcového svalu v stene. Operácia na postihnutých srdcových chlopniach môže byť vykonaná súčasne.

Životný štýl s hypertrofiou ľavej komory

Životný štýl s hypertrofiou sa veľmi nelíši od základných odporúčaní pre iné ochorenia srdca. Musíte dodržiavať základy zdravého životného štýlu, vrátane odstránenia alebo aspoň obmedzenia počtu cigariet, ktoré fajčíte.
Nasledujúce zložky životného štýlu sa dajú rozlíšiť:

- režim. Mali by ste chodiť viac na čerstvý vzduch a vyvinúť primeraný spôsob práce a odpočinok s dostatočne dlhým spánkom, ktorý je potrebný na zotavenie tela.

- strava. Odporúča sa variť jedlá vo varenej, parnej alebo pečenej podobe, ktorá obmedzuje prípravu vyprážaných potravín. Z produktov povolené nízkotučné odrody mäsa, hydiny a rýb, mliečne výrobky, čerstvá zelenina a ovocie, džúsy, želé, ovocné nápoje, ovocné nápoje, obilniny, tuky rastlinného pôvodu. Obmedzený nadbytok tekutiny, soli, cukrovinky, čerstvého chleba, živočíšnych tukov. Alkohol, korenené, mastné, vyprážané, korenené jedlá, údené produkty sú vylúčené. Jedlo by malo byť aspoň štyrikrát denne v malých porciách.

- fyzická aktivita. Obmedzená fyzická námaha je obmedzená, najmä v prípade ťažkej obštrukcie odchádzajúceho traktu, s vysokou funkčnou triedou IHD alebo v neskorších štádiách srdcového zlyhania.

- Súlad (dodržiavanie liečby). Odporúča sa pravidelne užívať predpísané lieky a navštevovať ošetrujúceho lekára včas, aby sa zabránilo vzniku možných komplikácií.

Porucha počas hypertrofie (pre pracovný kontingent jedincov) závisí od základnej choroby a prítomnosti / absencie komplikácií a komorbidít. Napríklad v ťažkých infarkty, mŕtvice, závažné srdcové zlyhanie expertná komisia môže rozhodnúť o prítomnosti trvalej invalidity (invalidné) a zhoršenie hypertenzie pozorované prechodné netrudosposbnost, zaznamenaný na nemocenské, a so stabilným hypertenzie a absencia komplikácií disabled úplne zachované,

Komplikácie hypertrofie ľavej komory

Pri ťažkej hypertrofii sa môžu objaviť komplikácie ako akútne srdcové zlyhanie, náhla srdcová smrť a fatálne arytmie (ventrikulárna fibrilácia). S progresiou hypertrofie sa postupne rozvíja chronické zlyhanie srdca a ischémia myokardu, čo môže spôsobiť akútny infarkt myokardu. Poruchy rytmu, ako je predsieňová fibrilácia, môžu viesť k tromboembolickým komplikáciám - mozgová príhoda, pľúcna embólia.

výhľad

Prítomnosť hypertrofie myokardu v prípade malformácií alebo hypertenzie významne zvyšuje riziko vzniku chronického zlyhania obehu, ochorenia koronárnych artérií a infarktu myokardu. Podľa niektorých štúdií je päťročné prežitie pacientov s hypertenziou bez hypertrofie viac ako 90%, pričom pri hypertrofii klesá a je menej ako 81%. Avšak podliehajú pravidelnému lieku na regresiu hypertrofie, riziko komplikácií klesá a prognóza zostáva priaznivá. V rovnakej dobe, srdcové ochorenia, napr, predikcia určený stupňom obehové poruchy spôsobené chybou a závisí na fázu srdcového zlyhania, pretože v neskorých fázach jeho slabú prognózu.

Doktorový terapeut Sazykina O. Yu.

Príčiny hypertrofie ľavej komory

Zosilnenie srdcového svalu v zóne ľavej komory nie je samostatnou chorobou, ale skôr dôsledkom závažných kardiovaskulárnych ochorení:

 • Hypertenzia a symptomatická hypertenzia. Za týchto podmienok ľavá komora neustále pracuje s maximálnym výkonom, takže svalové vlákna myokardu v tejto časti srdca expandujú a zvyšujú objem.
 • Srdcové chyby, najmä aortálna stenóza. Stáva sa prekážkou normálneho prietoku krvi z ľavej komory a spôsobuje, že svaly týchto pacientov sa intenzívne znižujú.
 • Ateroskleróza aorty, v ktorej je ľavá komora tiež v konštantnom zvýšenom napätí.

Navyše, ľavá komora je často hypertrofovaná u mladých ľudí zapojených do športu, ako aj na pohyblivých. V týchto kategóriách pacientov je hlavnou príčinou zmien myokardu systematické vážne fyzické námahy, pri ktorých srdce pracuje na opotrebovaní.

Trpia hypertrofickými zmenami v ľavej komore a sú obéznymi ľuďmi, ich srdce musí pumpovať krv vo veľkých objemoch a na dlhšie trvanie cievnej lôžka. Treba tiež zdôrazniť možnosť dedičnej predispozície k zahusteniu stien srdca.

Aké je nebezpečenstvo hypertrofie ľavej komory?

Problém tejto patológie spočíva v tom, že v priebehu tohto obdobia rastie iba srdce v srdcovej stene, ďalšie dôležité štruktúry (cievy, prvky vodivého systému) zostávajú na mieste a samotná stena stráca svoju elasticitu. To vedie k ischémii svalových buniek (všetci majú nedostatok kyslíka), narušenie rytmu, kontraktilitu a naplnenie krvi ľavej komory. Pacienti preto majú zvýšené riziko srdcového infarktu, srdcového zlyhania, ventrikulárnych arytmií, blokády. Ale najhoršia komplikácia je náhla smrť.

Známky hypertrofie ľavej komory

Predpokladať prítomnosť hypertrofie ľavej komory nasledujúcimi funkciami:

 • bolesť srdca, môže mať odlišnú povahu a trvanie;
 • závrat a slabosť;
 • dýchavičnosť;
 • pocit náhleho umierania srdca, striedajúci sa silným srdcom;
 • opakované mdloby;
 • opuch končatín;
 • porucha spánku;
 • fyzická neschopnosť robiť ťažkú ​​prácu.

Treba poznamenať, že u polovice pacientov sa môže najprv prejaviť hypertrofia bez povšimnutia, najmä u športovcov.

Základné princípy liečby

Všetci pacienti s kardiológiou srdcovej hypertrofie odporúčajú v prvom rade prestať fajčiť a alkohol a snažiť sa normalizovať hmotnosť. Okrem toho pokračujte v strave, ktorý je užitočný pre myokard a prispieva k normalizácii tlaku. V strave je potrebné obmedziť soľ (je lepšie nedávať dostatok potravy), živočíšne tuky z mäsa a mliečnych výrobkov, ľahko stráviteľné sacharidy, všetky vedľajšie produkty, údené mäso a konzervované potraviny, ako aj kofeínové nápoje. Výmena by mala diverzifikovať výživu so zdravými rastlinnými olejmi, čerstvou zeleninou, ovocím, morskými plodmi, nízkotučným tvarohom a kefím, obilninami.

Po konzultácii s kardiológom sa odporúča rozšíriť svoju fyzickú aktivitu chôdzou a joggingom v parku, plávaním, fyzikálnou terapiou. V tomto prípade by mali byť všetky náklady mierne. Aj v prípade hypertrofie myokardu sa používa lekárska terapia zameraná na normalizáciu krvného tlaku, obnovenie rytmu a zlepšenie myokardiálnej práce. Na tento účel sa používajú lieky nasledujúcich skupín: inhibítory ACE, antagonisty vápnika, sartany a iné prostriedky.

Ak lieková terapia nepomôže, patológia postupuje, normálna činnosť srdcových stien a ventilov je narušená a uskutočňujú sa rôzne chirurgické zákroky.

Zhrubnutie steny srdca je spôsobené stavom nazývaným hypertrofická kardiomyopatia. Tento článok poskytuje informácie týkajúce sa príznakov zhrubnutia srdcového svalu, príčin tejto choroby a jej liečby.

Keď sú svaly srdca abnormálne zhrubnuté, stáva sa veľmi ťažké pre ňu pumpovať krv. Stav, ktorý spôsobuje zhrubnutie srdcového svalu, sa nazýva hypertrofická kardiomyopatia. V mnohých prípadoch táto choroba prechádza bez povšimnutia, pretože niektorí ľudia majú málo alebo žiadne príznaky spôsobené touto chorobou. Tento stav však môže viesť k úmrtiu v dôsledku náhlej zástavy srdca, najmä u mladých športovcov.

dôvody

Jedným z hlavných dôvodov je génová mutácia. Mutácia spôsobuje, že svaly srdca rastú v hrúbke a v niektorých prípadoch sa rozvíja abnormálne usporiadanie svalových vlákien srdca. To vedie k tomu, že svaly srdca sú prepletené a nachádzajú sa v stave nazývanom "zmätenosť svalových vlákien". Ide o autozomálnu dominantnú poruchu, ktorá môže byť prenesená na dieťa od jedného z rodičov. Ak má človek takýto gén, potom s 50% pravdepodobnosťou môže mať príznaky tejto choroby. Okrem toho sa zistilo, že vo viac ako polovici prípadov nie je hypertrofická kardiomyopatia dedičnou chorobou. Namiesto toho ide o náhodnú mutáciu, ktorá vedie k vývoju tejto choroby u dieťaťa. Hypertrofia sa môže prejaviť zrelosťou v dôsledku vysokého krvného tlaku a procesov prirodzeného starnutia.

komplikácie

Táto komplexná choroba srdca ovplyvňuje jeho svaly a spôsobuje rad problémov so srdcom. Tieto srdcové problémy ovplyvňujú jeho prácu. Tu sú niektoré z komplikácií spojených so zhrubnutím srdcového svalu:

Diastolická dysfunkcia: Steny komôr sa stali silnejšími a tým sa znižuje množstvo krvi naplnenia komôr. Keď sa to stane, krv má tendenciu sa hromadiť v pľúcach. Z toho pacient trpí nedostatkom dychu s najmenšou námahou.

Systolická dysfunkcia: čerpanie srdca je abnormálne kvôli nedostatočnému množstvu krvi, ktoré sa má čerpať zo srdca. K tomu dochádza v dôsledku abnormálneho fungovania mitrálnej alebo aortálnej chlopne. Tieto ventily sú deformované kvôli abnormálnemu zahusteniu srdcového svalu v komore.

Dilatovaná kardiomyopatia: Jednou z hlavných príčin zlyhania srdca je rozšírená kardiomyopatia. Tento stav sa vyskytuje v dôsledku nadmerného stláčania zosilneného srdcového svalu.

Náhlu smrť

Komorová tachykardia alebo ventrikulárna fibrilácia vedie k náhlej smrti pacienta. K tomu dochádza počas aktívnej fyzickej aktivity, najmä u športovcov. To sa môže vyskytnúť aj po minimálnom zaťažení u adolescentov a ľudí vo veku 20 rokov úplne náhle.

príznaky

Symptómy sa prejavia, keď mladý muž náhle padne a zomrie. Je to spôsobené prítomnosťou arytmií alebo zablokovania srdcových ciev. U mnohých pacientov toto ochorenie nespôsobuje žiadne príznaky a nachádza sa počas rutinného vyšetrenia. Niektoré z možných príznakov zhrubnutia srdcových stien zahŕňajú:

3. mdloby, najmä po cvičení

4. Vysoký krvný tlak

5. Závraty po intenzívnej aktivite.

6. Palpitácie srdca

7. Dýchavičnosť (aj pri ležaní)

diagnostika

Hypertrofická kardiomyopatia je často diagnostikovaná kvôli prítomnosti srdcových šelestov, ktoré doktor dozvedel pri počúvaní srdca. Abnormálny prietok krvi srdcom spôsobuje hluk. Okrem toho môže lekár v závažných prípadoch odporučiť echokardiogram, elektrokardiogram a MRI srdca.

liečba

Neexistuje účinná liečba, pretože symptómy ochorenia nemožno liečiť. Liečba však pomáha pri znižovaní príznakov a pri prevencii komplikácií. Pacienti, ktorí nemajú žiadne príznaky alebo sú veľmi slabé, spravidla nevyžadujú žiadnu liečbu. Liečba hypertrofickej kardiomyopatie zahŕňa lieky, ako sú beta-blokátory, antiarytmiká a warfarín. Niektorým pacientom môže byť ponúknutá chirurgická procedúra na odstránenie zosilneného srdcového svalu medzi dvoma komorami. Pomáha pri znižovaní mitrálnej regurgitácie. Tento chirurgický zákrok sa používa len vtedy, keď lieky nepomáhajú.

Lekári odporúčajú pacientom s hypertrofickou kardiomyopatiou znížiť fyzickú aktivitu, zmeniť stravu a sledovať ich hmotnosť. Fajčenie by sa malo úplne vyhnúť a alkohol by sa mal minimalizovať. Zhušťovanie srdcových svalov je jednou z hlavných príčin náhlej smrti. Ľudia s touto chorobou by preto mali prijať dodatočné opatrenia a vyhnúť sa akémukoľvek fyzickému namáhaniu, ktoré vyvíja tlak na srdce. Okrem toho sa uistite, že budete postupovať podľa pokynov lekárov, aby ste predišli komplikáciám tejto choroby.

Stručný opis

Hypertrofickej kardiomyopatie (HCM) - srdce primárne lézie charakterizované zhrubnutím steny ľavej komory a rozvoja srdcového zlyhania, prevažne diastolický • hypertrofie steny ľavej komory 15 mm nejasného pôvodu je považovaný za diagnostické kritériá sú nasledujúce HCM • •• prevedenie Symetrická HCM (zvýšenie zahŕňajúci všetky steny ľavej komory) •• Asymetrický HCM (hypertrofia zahŕňajúce jednu zo stien): ••• apikálnej hypertrofická kardiomyopatia (hypertrofia zahŕňa izoláciu ish vrchol srdce) ••• obštrukčná hypertrofická kardiomyopatia (komorového septa alebo idiopatickej hypertrofické subaortic stenóza, hypertrofická kardiomyopatia ••• voľnej steny ľavej komory.

Kód medzinárodnej klasifikácie chorôb ICD-10:

 • I42.1 Obštrukčná hypertrofická kardiomyopatia
 • I42.2 Iná hypertrofická kardiomyopatia

Dôležité spoločné rysy HCM (ako obštrukcie a bez nej), vykonávajúci vysokú početnosť porúch srdcového rytmu, predovšetkým ventrikulárna extrasystola a paroxyzmálna tachykardia a porušenie diastolického plnenia ľavej komory, čo môže viesť k srdcovému zlyhaniu. Náhla smrť, vyskytujúca sa u 50% pacientov s hcmp, je spojená s arytmiami.

Štatistické údaje. HCM pozorovala u 0,2% populácie, často non-obštrukčná hypertrofická kardiomyopatia (70-80%), aspoň - obštrukčná (20-30%, vo forme idiopatickej hypertrofickej subaortálna stenóza svalu). Muži sa ochorejú častejšie ako ženy. Výskyt je 3 prípady na 100 000 ľudí ročne.

dôvody

Etiológia • Veľa hcmp - dedičné ochorenia vyplývajúce z mutácií génov kódujúcich kontraktilné myokardiálne proteíny. Kardiomyopatia je rodinná hypertrofia: • typ 1: 192600, MYH7, CMH1, 160760 (myozínový srdcový, ťažký reťazec b7), 14q12; • Typ 2: 115195, TNNT2, CMH2, 191045 (kardiálny troponín 2), 1q32; • typ 3: 115196, TPM1, CMH3, 191010 (tropomyozínové srdce 1), 15q22; •; typ 4: 115197, MYBPC, CMH4, 600958 (protein viažuci myozín C), 11p11.2; • typ 7: TNNI3, 191044 (srdcový troponín I), 19p13.2 q13.2; • s Wolffom Parkinsonovým syndrómom: CMH6, 600858, 7q3

Patogenéza. Výsledkom mutácie génov je hypertrofia ľavej komory a oblasti dezorientácie kardiomyocytov.

• Zvýšenie obsahu iónov vápnika v kardiomyocytoch, patologická stimulácia sympatického nervového systému.

• Abnormálne zhrubnuté intramurálne tepny nemajú schopnosť adekvátne dilatovať, čo vedie k ischémii, fibróze myokardu a jej patologickej hypertrofii.

• Pri asymetrická hypertrofia mezikomorového septa, podľa posledných údajov, obštrukcie spojený predovšetkým s abnormálne pohyb vpred počas systoly prednej letáku mitrálnej chlopne a v menšej miere - s prepážkami hypertrofiou (obštrukcia výtoku ľavej komory traktu - svalová subaortálna stenóza: ľavej komory "rozdelenie" v dve časti: relatívne malé subaortické a veľké apikálne, počas obdobia exilu medzi nimi existuje tlaková strata).

• V dôsledku prekážky normálneho prietoku krvi sa zvyšuje tlakový gradient medzi ľavou komorou a aortou, čo vedie k zvýšeniu konečného diastolického tlaku v ľavej komore. U väčšiny pacientov je zaznamenaná abnormálna systolická funkcia ľavej komory.

• Bez ohľadu na tlakový spád Mezhuyev ľavej komory a aorty u pacientov s hypertrofickej kardiomyopatie abnormalita je ľavej komory diastolického funkcie, čo vedie k zvýšeniu konečného diastolického tlaku, zvýšený tlak v pľúcnej zaklinení, zápchy v pľúcach, dilatáciu ľavej predsiene a fibrilácie predsiení. Vývoj diastolického dysfunkcia spojené so znížením ťažnosti a poruchou relaxácie ľavej komory •• Redukovaný pretiahnutie dochádza v dôsledku zvýšenia svalovej hmoty, zníženie dutiny ľavej komory a znižuje rozťažnosť myokardiálnej fibrózu vzhľadom k jeho poškodeniu •• relaxácie je výsledkom systolického (neúplné vyprázdnenie obštrukcie ľavej komory výtokového traktu splatnosti) a diastolických porúch (znížená komorová náplň).

• HCM v niektorých prípadoch sprevádzané ischémie myokardu v dôsledku týchto dôvodov •• Znížená vazodilátor rezerva vencovitých tepien •• Abnormálne štruktúra intramurální tepien srdca •• Nárast infarktu spotreby kyslíka (zvýšené svalovej hmoty) •• Compression tepien počas systoly, ktorá sa konala v silnejší myokard • Zvýšenie diastolického plniaceho tlaku • Okrem uvedených dôvodov sa pozoruje súbežná ateroskleróza koronárnych artérií u 15-20% pacientov.

Patológia Makroskopické vyšetrenie •• • Základné morfologické prejav HCM - zhrubnutie steny ľavej komory ako 30 mm (niekedy až 60 mm), v spojení s normálnou alebo zníženej veľkosti jeho dutiny •• dilatáciu ľavej predsiene (vzniká - zvýšený tlak na konci diastoly v ľavej komore ) • • U väčšiny pacientov sú medzikomorové prepážky a väčšina bočných stien ľavej komory hypertrofované, zatiaľ čo zadná stena je menej často zapojená do procesu. U iných pacientov sa hypertrofuje len komorová septa. U 30% pacientov môže byť miestna hypertrofia steny ľavej komory malej veľkosti: vrchol ľavej komory (apikálna), iba zadná stena, anterolaterálna stena. V 30% pacientov v hypertrofickou spôsobe zahŕňa pravú komoru, papilárna svaly alebo špičkou srdca • Mikroskopické vyšetrenie •• usporiadané náhodne nahradenie kardiomyocytov svalového tkaniva vo vláknitej, abnormálne intramurální vencovité tepny •• Have neusporiadanú hypertrofiu, vyznačujúci sa tým, viacsmerným usporiadanie myofibril a nezvyčajné spojenie medzi susednými myokardiálne bunky •• Fízy fibrózy sú reprezentované náhodným prepletením zväzkov hrubých kolagénových vlákien.

Príznaky (príznaky)

Klinické prejavy sú spôsobené obštrukciou odtokového traktu ľavej komory, jej diastolickej dysfunkcie, ischémie myokardu a porúch srdcového rytmu

• Náhla srdcová smrť je možná, vo väčšine prípadov (80%) vyplývajúca z ventrikulárnej fibrilácie. Medzi ďalšie príčiny náhlej srdcovej smrti môže patriť predsieňová fibrilácia s vysokou mierou komorovej kontrakcie, supraventrikulárnou tachykardiou a prudkým poklesom srdcového výdaja s vývojom šoku. Rizikové faktory pre náhlej srdcovej smrti u hypertrofickej kardiomyopatie obsahovať nasledovné •• Srdcové histórii komorovej tachykardie •• •• Veľmi ťažká hypertrofie ľavej komory •• Funkcia genotyp (viď. The etiológie), alebo v rodinnej anamnéze náhlej srdcovej smrti •• časté záchvaty komorovej tachykardie, zistené počas denného monitorovania EKG •• Skorý nástup príznakov hcmp (v detstve) •• Časté mdloby •• Abnormálna reakcia krvného tlaku na fyzickú námahu (pokles).

• Sťažnosti •• ochorení dlhšiu dobu, môže byť bez príznakov, a pri vyšetrení z iného dôvodu, že vám nechtiac zistená •• Dýchavičnosť kvôli zvýšenému diastolický plniaci tlak ľavej komory a pasívne retrográdna zvýšenie tlaku v pľúcnych žíl, čo vedie k narušeniu výmeny plynov. zvýšenie plniaceho tlaku ľavej komory je dôsledkom zhoršenie diastolickej relaxácie v dôsledku závažnej hypertrofiu •• Závraty a mdloby pri fyzickej námahe v dôsledku zhoršenia prekrvenia mozgu v dôsledku zhoršenia obštrukcie výtokovej časti ľavej komory traktu. Tiež epizódy bezvedomia môžu byť spôsobené arytmiami • Bolesť hrudnej kosti v dôsledku zhoršenia diastolickej relaxácie a nárastu potreby myokardu v dôsledku hypertrofie. Tam môže byť typický angina pectoris, ktoré vyčnievajú spôsobuje nesúlad medzi koronárneho prietoku krvi a zvýšenie spotreby kyslíka zväčšenej myokardu, kompresia intramurální koronárnych tepien vetvy subendokardiálnou ischémia vyplývajúce z porúch diastolickú relaxáciou •• tep môže byť prejavom supraventrikulárna a ventrikulárna tachykardia, fibrilácia predsiení.

• Pri vyšetrovaní vonkajších prejavov ochorenia nemusí byť. V prítomnosti závažného zlyhania srdca sa zistí cyanóza. HCM sa môže kombinovať s arteriálnou hypertenziou.

• Palpácia môže odhaliť dvojitý apikálny impulz (kontrakcia ľavej predsiene a ľavej komory) a systolický trepot na ľavom okraji hrudnej kosti.

• •• srdca posluchom srdcových zvukov sa obvykle nemení, aj keď to môže byť paradoxné rozdelenie II tón s výrazným tlakovým gradientom medzi ľavou komorou a aortou •• posluchový hlavným prejavom HCM s obštrukciou ľavej komory výtokové - systolický šelest ••• vznik hluku systolický spojené s prítomnosť intraventrikulárneho tlakového gradientu medzi ľavou komorou a aortou a mitrálnou regurgitáciou (injekcia krvi do ľavej predsiene v dôsledku prelapsu jedného z mitrálnych chlopní ventilu v dôsledku nadmerného tlaku v ľavej komore) ••• hluk má charakter rastu - pokles a lepšiu auscultated medzi vrcholom srdca a ľavý okraj hrudnej kosti. Môže sa ožarovať v axilárnej oblasti ••• Hluk sa oslabuje (v dôsledku zníženia obštrukcie odchádzajúceho traktu ľavej komory) a zároveň sa znižuje kontraktilita myokardu (napríklad kvôli b - blokátory), čím sa zväčší objem ľavej komory, alebo zvýšenie krvného tlaku (napríklad v drepe, vasoconstrictors príjem) ••• zosilnený šum (v dôsledku zvýšenej obštrukcie) v dôsledku zvýšenej kontraktility (napríklad počas cvičenia), redukčný zmenšenie objemu ľavej komory AD (napríklad počas manévru Valsalvy, užívanie antihypertenzív, nitrát).

diagnostika

Inštrumentálne údaje

• EKG zmeny s HCM bola zistená u 90% pacientov •• Základné EKG - príznaky: ventrikulárna hypertrofia ľavej, zmeny ST a zub T, ktorých prítomnosť patologického zubov Q (vo vedení II, III, AVF, prekordiálnu vedie), fibrilácia a flutter predsiení, predčasné komorové údery, skrátenie intervalu P - R (P - Q), neúplná blokáda nohy zväzku Heath. Príčiny výskytu abnormálnych Q zubov nie sú známe. Ich spojená s ischémiou myokardu, abnormálny aktiváciou interventrikulárního septom výslednú nerovnováhu elektrických vektorov interventrikulárního septa a stenou pravej komory Menej •• na EKG u pacientov s hypertrofickej kardiomyopatie sú zaznamenané ventrikulárna tachykardia, fibrilácia predsiení •• Pri apikálnej kardiomyopatia často vyskytujú "obrie" negatívny T vlny ( hĺbka viac ako 10 mm) v hrudných vodičoch.

• Denné sledovanie EKG: U 25-50% pacientov s HCM sa zisťujú supraventrikulárne arytmie av 25% pacientov sa zistí ventrikulárna tachykardia.

• Echo - primárny diagnostický spôsob ochorenia •• Určiť lokalizačné hypertrofovanú myokardu oblasti, stupeň hypertrofia, prítomnosť obštrukciou ľavej komory výtokového traktu. V 60% identifikovať asymetrickú hypertrofiu, 30% - symetrické, na 10% - •• apikálnej V režime Doppler sa určuje závažnosť mitrálnej regurgitácie, stupeň tlakového gradientu medzi ľavej komory a aorty (tlakový gradient 50 mm Hg sa považuje byť vyjadrený). Okrem toho, v režime Doppler, je tiež možné identifikovať sprievodný minor alebo miernou aortálnej regurgitácia u 30% pacientov s HCM •• 80% pacientov môže byť identifikovaná •• známky LVEF na ľavej komory diastolického dysfunkcia môže byť zvýšená •• Znaky HCM tiež označovaná • •• malá veľkosť dutiny ľavej komory dilatáciu ľavej predsiene ••• ••• zníženého rozsah pohybu interventrikulárního septa za normálneho alebo zvýšeného pohybu zadnej steny ••• médiá ľavej komory nie - prizakrytie systolický aortálnej chlopne •• Znaky obštrukčná HCM Predpokladajme nasledujúce ••• Asymmetric komorového septa hypertrofia s pomerom jeho hrúbky na hrúbku zadnej steny ľavej komory ako 1,3: 1 (a interventrikulárního hrúbka by mala byť 4-6 mm väčší, než je normou pre túto vekovú skupinu) ••• Systolický pohyb prednej mitrálnej chlopne vpred.

• Röntgenové snímky: obrysy srdca môžu byť normálne. Pri výraznom náraste tlaku v pľúcnej tepne sa zaznamenáva vypuknutie jej kmeňa a rozšírenie vetví.

Diagnóza. Hlavnou diagnostickou metódou je EchoCG, ktorá umožňuje zistiť zhrubnutie myokardu a posúdiť prítomnosť obštrukcie odtokového traktu ľavej komory. Pred diagnostikovaním HCM je potrebné vylúčiť príčiny sekundárnej hypertrofie vrátane získané a vrodené srdcové chyby, arteriálna hypertenzia, IHD atď.

Diferenciálna diagnostika • Iné formy kardiomyopatie • Stenóza aorty • Nedostatok mitrálnej chlopne • IHD.

liečba

LIEČBA

Všeobecné odporúčania. Keď HCM (najmä vo forme obštrukčnej), odporúčame, aby sa zabránilo významné fyzickej aktivity, pretože to môže zvýšiť tlakového spádu medzi ľavou komorou a aortou, vyskytujú a mdloby srdcovej arytmie.

Liečba liečiv • V asymptomatickom priebehu hcmp je možné podávanie. b - blokátory (40 až 240 mg / deň, propanolol, 100-200 mg / deň alebo atenololu metoprololu), alebo blokátory kalciových kanálov pomalé (verapamil v dávke 120-360 mg / deň), aj keď problém stále zostáva kontroverzné • v prítomnosti sú predpísané mierne symptómy b - blokátory (propranolol v dávke 40 až 240 mg / deň, atenolol alebo metoprolol v dávke 100-200 mg / deň), alebo blokátory kalciových kanálov pomalé (verapamil v dávke 120-360 mg / deň). Znižujú srdcovú frekvenciu a predlžujú diastol, zvyšujú pasívnu výplň ľavej komory a znižujú plniaci tlak. Podobná terapia je indikovaná aj pri fibrilácii predsiení. Okrem toho, kvôli vysokému riziku tromboembólie s fibriláciou predsiení sa majú pacienti podávať antikoagulanciá. • S výrazne signifikantnými symptómami HCM sa okrem b - blokátory verapamil alebo predpísať diuretiká (napr., Hydrochlorotiazid v dávke 25-50 mg / deň) • obštrukčná HCM V zabránilo aplikácie srdcových glykozidov, dusičnany, agonisty • obštrukčná HCM Ak je potrebné vykonať prevenciu infekčnej endokarditídy, pretože predné chlopne mitrálnej chlopne môže vegetácia sa objavuje v dôsledku jej neustálej traumy.

Chirurgická liečba. Chirurgická liečba sa vykonáva s obštrukčnou formou hcmp s tlakovým gradientom medzi ľavou komorou a aortou viac ako 50 mm Hg. Keď ide o septálnu myotómiu - myektómiu (operáciu Morrow). V prítomnosti častých paroxyzmov ventrikulárnej tachykardie sa implantuje kardioverter - defibrilátor sa uchýli k.

Kurz je variabilný. U väčšiny pacientov je ochorenie relatívne stabilné alebo dokonca má sklon k zlepšeniu (5-10% v priebehu 5-20 rokov). Ženy s hcmp zvyčajne dobre tolerujú tehotenstvo. Pri dlhom priebehu ochorenia sa čoraz viac pozoruje vývoj srdcového zlyhania.

Predpoveď • Bez liečby, úmrtnosť pacientov s HCM je 2-4% ročne • Pacienti s viac ako jedným rizikovým faktorom pre náhlu srdcovú smrť patrí vysoká riziká • V 5-10% pacientov môžu samovoľne regresia hypertrofie • prechod je označený 10% hypertrofické kardiomyopatia v dilatačnom systéme • U 5-10% pacientov vzniká komplikácia vo forme infekčnej endokarditídy.

Súčasná patológia • Arytmie • Systémová arteriálna hypertenzia • Stenóza aorty • IHD.

Redukcia. HCM - hypertrofická kardiomyopatia.

ICD-10 • I42.1 Obštrukčná hypertrofická kardiomyopatia • I42.2 Iná hypertrofická kardiomyopatia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Krvný test na kreatinín a močovinu: normálna interpretácia indikátorov

Analýza močoviny a kreatinínu sa uskutočňuje s cieľom diagnostikovať výmenu dusíkatých zložiek v tele a konkrétnejšie ich dynamiku translokácie a celkový stav metabolizmu.

Ateroskleróza mozgových ciev: symptómy a liečba

Ateroskleróza krvných ciev v mozgu - zúženie alebo blokovanie arteriálnych krvných ciev, ktoré prenášajú krv do mozgu cholesterolovými plakmi. Výsledkom takýchto zmien je zhoršenie prívodu krvi do mozgu, narušenie jeho normálnej štruktúry a strata funkcie.

Prípravky na čistenie nádob

Dobrý deň, milí čitatelia! V článku sa dozvieme o príprave na čistenie nádob: predstavíme skupiny liekov, dáme klasifikáciu podľa rozsahu použitia, predstavíme ich účinné. Aplikujúc naše odporúčania, môžete zlepšiť telo bez práce a dodatočných nákladov.

Liečba srdca

online adresáraAko sa zbaviť plakov v krvných cievach?Tvorba plakov na stenách krvných ciev je spojená s aterosklerózou. So zvýšeným hladinom cholesterolu v sére môže byť krvný obeh deformovaný kvôli jeho prítomnosti alebo úplne zablokovaný, čo vedie k smrti cievy - ischémii.

Ultrazvuk tepien a žíl dolných končatín

Rovnosť človeka, vytvorená v procese evolúcie, priniesla nielen početné výhody, ale aj cievne ochorenia dolných končatín. Podľa štatistík každá piata žena a každý ôsmy muž trpí patológiami žíl, hlbokými aj povrchnými.