Ak osoba rozvinie myokarditídu, najprv ju zaujmú príznaky a liečba. Ide o ochorenie, pri ktorom dochádza k vzniku zápalových procesov v tkanivách srdcového svalu. Existuje veľa dôvodov na toto ochorenie: ako infekčné činidlá, tak aj alergie, vystavenie toxickým látkam. Myokarditída je bežne rozdelená na reumatické a nereumatické. Posledný ľud trpí v mladom veku. Non-reumatické zvyčajne jednoduchšie prúdenie a odovzdať ich vlastné.

Príčiny myokarditídy

Pre ochorenie myokarditídy sa klasifikácia rozvinula nasledovne: v prvom rade sú rozdelené ohniskové a difúzne formy v závislosti od lokalizácie zápalových procesov. V ohniskovej forme sa zápalové procesy rozvíjajú iba na jednom mieste. Pri difúznej forme sa rozšíria do celého svalového tkaniva v tele.

Príčiny myokarditídy sú rôzne.

Reumatická forma ochorenia sa považuje za špecifickú. Hlavnou príčinou tohto ochorenia je infekcia hemolytickým streptokokom.

Nereumatická myokarditída je veľmi veľká skupina, ktorá zahŕňa rôzne druhy, ktorých príčiny sa budú tiež líšiť. Po prvé ide o infekčnú myokarditídu. Patria sem patogény vírusového, bakteriálneho, hubového pôvodu, ako aj ochorenia myokardu, ktoré sú spôsobené inými mikroorganizmami. Napríklad to platí pre spirochety, rickettsiae. Ďalšia odroda je parazitická. Je to spôsobené červami. Po druhé, táto skupina zahŕňa alergickú myokarditídu. Sú spôsobené alergickou reakciou na odpadové produkty rôznych mikroorganizmov, na lieky. Transplantačná forma sa vyskytuje ako autoimunitná reakcia po transplantácii orgánu. Horieť je alergická reakcia organizmu na spálenie chorôb, ak je tkanivo postihnuté veľkou oblasťou.

Myokarditída môže byť príznakom inej choroby. Napríklad zmena myokardu sa vyvíja s endokarditídou infekčného typu. S touto chorobou sa zapáli vnútorná vrstva steny orgánu. To isté platí pre systémovú sklerodermiu a systémový lupus erythematosus.

Pokiaľ ide o vírusovú myokarditídu, najčastejším pôvodcom tohto ochorenia je vírus Coxsackie A. Okrem toho môžu byť príčinou osýpky, chrípka, rubeola, detská obrna, adenovírusy. Vo všetkých ostatných prípadoch sa myokarditída považuje za komplikáciu infekčnej choroby.

Hlavné príznaky myokarditídy

Ak má osoba predispozíciu k ochoreniam myokardu, čo to je, musíte vedieť. Existujú také formy ochorenia:

 1. Akútna. Začína veľmi rýchlo. Všetky príznaky sú vyslovené. Zvyčajne sa výrazne zvyšuje teplota tela.
 2. Subakútnej. Choroba sa rozvíja postupne. Jeho prúd je dlhší. Zmeny v analýze budú menej výrazné ako v prípade akútnej formy ochorenia.
 3. Chronické. Priebeh choroby je dlhý. Remisia sa strieda s obdobiami exacerbácie.

Ak má pacient myokarditídu, príznaky sú najčastejšie nešpecifické, pretože sú tiež charakteristické pre iné ochorenia. Neexistujú žiadne príznaky, ktoré by 100% pravdepodobne naznačovali myokarditídu.

Symptómy sa zvyčajne vyskytujú:

 1. Bolestivé pocity. Trpia pacientom dlho. Majú iný charakter: ako horiace a bolestivé, bodavé, hlúpe. Okrem toho výskyt takéhoto symptómu nie je vôbec spojený s intenzitou fyzickej námahy. Často sa objavujú bolesti aj vtedy, keď je pacient v kľude.
 2. Pocity nesprávnej funkcie srdcového svalu. Palpitácie sa môžu zvýšiť, zvýšiť. Niekedy existuje pocit, že srdce sa otáča vnútri. Tento príznak sa môže objaviť v inom stave pacienta. Tieto príznaky priamo neuvádzajú myokarditídu, ale je potrebné skontrolovať zdravie srdca.
 3. Symptómy srdcového zlyhania. Napríklad pacient má ťažkosti pod rebrami. Niekedy sa búchajú nohy, najmä večer. Vyskytne sa kašeľ. Dýchavičnosť. Po prvé, s ťažkou fyzickou prácou a potom v pokoji - to závisí od stupňa poškodenia tkanív orgánu. Množstvo moču sa postupne znižuje. Modrý nádych sa objaví na prstoch, prstoch, nosoch alebo ušných lalokoch.
 4. Symptómy hlavnej choroby. Myokarditída je zvyčajne spôsobená inou chorobou. Napríklad, pacient môže vyvinúť symptómy autoimunitného ochorenia, napríklad systémový lupus erythematosus. Stále sú príznaky infekcie, ak osoba nedávno utrpela takúto chorobu. Je potrebné dbať na príznaky srdca, ktoré sa vyskytujú u pacientov s ťažkými popáleninami. Niekedy existujú nepríjemné príznaky, ak osoba už predtým prešla transplantáciou orgánu.
 5. Slabosť, horúčka, únava. Takéto príznaky sa objavujú u mnohých ľudí, ale nie sú spôsobené samotnou myokarditídou, ale primárnymi ochoreniami.

Známky určitých typov myokarditídy

Niektoré typy myokarditídy majú aj určité znaky:

 1. Infekciu. Nedávno bola infekcia prenesená. Existuje slabosť, horúčka a ďalšie príznaky infekčných zápalových procesov. Čo sa týka krvného testu, pozorujeme nárast počtu leukocytov, ESR sa zvyšuje. Určia sa určité protilátky proti mikroorganizmom. Rovnaké patogény sú detegované virologickou alebo bakteriologickou analýzou.
 2. Alergický. Môžete zistiť príznaky autoimunizácie, ktoré sú zistené imunologickým vyšetrením krvi. Okrem toho existujú príznaky autoimunitnej choroby alebo alergickej reakcie.
 3. Horieť. Predtým sa získalo ťažké popálenie.
 4. Transplant. Predtým bola vykonaná transplantácia orgánu.
 5. Idiopatickej. Súčasne chýbajú príznaky akýchkoľvek ochorení.

Ak má pacient reumatickú myokarditídu srdca, znamenia budú podobné ako príznaky, ktoré sa vyskytujú pri nereumatickom ochorení. Hlavnými kritériami v tomto prípade sú:

 1. Cardo. Ide o zápalové procesy, pri ktorých je postihnuté srdce. Napríklad ide o myokarditídu, keď je poškodená svalová vrstva orgánu. Pri perikarditíde je ovplyvnená vonkajšia vrstva a pri endokarditíde je ovplyvnená vnútorná vrstva.
 2. Polyartritída. Ide o zápalové procesy, ktoré postihujú rôzne kĺbové kĺby.
 3. Chorea. Tento stav je charakterizovaný poškodením nervového systému.
 4. Prstencový typ erytému. Je to lézia kože. V tomto prípade je vyrážka charakterizovaná červenkastým nádychom a tvarom krúžkov.
 5. Prítomnosť reumatických uzlíkov sú malé neoplazmy pod kožou.

dodatočne

Okrem toho sa objavia ďalšie príznaky. Patria medzi ne:


 • v minulosti diagnostikovaná reumatizácia alebo reumatické poškodenie srdcového svalu;
 • bolesť v kĺbových kĺboch;
 • horúčka, triaška, horúčka a tieto príznaky sa objavujú bez zjavného dôvodu;
 • zmeny elektrokardiogramu;
 • koncentrácia leukocytov stúpa, proces sedimentácie erytrocytov zrýchľuje počas celého krvného obrazu;
 • množstvo proteínov typu c-reaktívneho typu sa zvyšuje, keď sa analyzuje biochemický krvný typ.

Diagnóza myokarditídy

Pri pohľade od lekára odhalili rôzne príznaky. Pri externom vyšetrení sú príznaky srdcového zlyhania pozorovateľné. Po prvé, blýska prstov, nosa a uší okamžite zachytí oko. Keď človek sedí na pohovke, reflexívne sa zaoberá touto pozíciou: položí si ruky na dosku sedadla, aby dýchal hlbšie a ľahšie, aby bol nasýtený kyslíkom. Na nohách sa objavujú edémy, viditeľné sú opuchnuté žily, objavuje sa dýchavičnosť, dýchanie je chrapľavé. Všetky tieto príznaky naznačujú zlyhanie srdca, ale nepomôžu pri určovaní myokarditídy. Ak sa však takéto príznaky zaznamenajú, potom sa určí ďalšia diagnóza.

Perkusia je perkusia. Zároveň bude viditeľná expanzia srdečných hraníc. To je spôsobené tým, že srdce sa rozširuje, pretože jeho svalová vrstva sa stáva silnejšou v dôsledku zápalových procesov. Závažnosť nárastu srdcového svalu závisí od závažnosti ochorenia.

Okrem toho sa vykonáva auskultácia. Toto je postup pre počúvanie pomocou phonendoskopu. Zároveň môžete počuť tlmené tóny. Toto sú zvuky, ktoré sa objavujú pri kontrakte srdca.

V dôsledku zápalových procesov sa zmenila sila kontrakcie srdcového svalu. Na vrchole srdca sa počujú aj zvuky.

To sa obyčajne vysvetľuje prítomnosťou extrasystolov - ide o komorové kontrakcie, ale naopak. Tento príznak je spôsobený podráždením spôsobeným zápalom.

Po takom vyšetrení lekár naďalej predpisuje vyšetrenie, pretože nebude možné stanoviť presnú diagnózu. Nasledujúce postupy sú obvykle priradené:

Ultrazvuk srdca

 1. EKG. Pri elektrokardiografii rozumie štúdia, v ktorej sa zaznamenávajú elektrické impulzy, ktoré sa vyskytujú v oblasti srdca. To pomôže posúdiť, ako je narušený rytmus srdcového svalu. Ak je EKG normálne a nie sú zistené žiadne zmeny, bude ťažšie diagnostikovať. Ak sa zaznamenajú menšie zmeny v myokarde, objavia sa príznaky narušenia rytmu alebo impulzného vedenia, potom sa môže urobiť diagnóza. Treba však mať na pamäti, že zmeny myokarditídy v EKG budú prerušované.
 2. Röntgenové, počítačové a magnetické rezonančné zobrazovanie. Takéto metódy vám umožňujú vizualizovať stav srdcového svalu, posúdiť jeho poškodenie a zmeny v stenách. Ďalšia ventrikulografia sa vykonáva. Toto je postup, pri ktorom sú komory srdcového svalu špecificky naplnené látkou na kontrast a potom sú vytvorené obrazy. Ak srdce nie je zväčšené, vylučuje sa myokarditída a určenie diagnózy bude ťažšie. Ak je zväčšená len ľavá komora, potom je ochorenie miernej závažnosti. Ak sú všetky oddelenia tela rozšírené, potom ide o vážnu formu ochorenia. To isté platí aj pre rozšírenie pľúcnej tepny.
 3. Ultrazvuk srdca. Táto technika tiež pomáha vizualizovať orgán a posúdiť jeho poškodenie. Ak je zväčšený a steny sú silnejšie, znamená to silný stupeň vývoja zápalových procesov. Okrem toho ultrazvuk pomôže odlíšiť myokarditídu od iných patologických stavov (napríklad z defektov ventilov). Taktiež sa vykonáva obojsmerné skenovanie a Dopplerov ultrazvuk. Tieto techniky pomôžu posúdiť stupeň poškodenia krvných ciev a krvný obeh v nich a v dutinách orgánu. Typicky sa tento postup používa na odlíšenie myokarditídy od iných ochorení.
 4. Krvný test Pri všeobecnom vyšetrení krvi sa zistí, že ESR a koncentrácia leukocytov sa zvyšujú. Tieto zmeny naznačujú, že sa rozvíjajú zápalové procesy. V biochemickej analýze krvi bude zrejmé, že množstvo proteínov typu C-reaktívneho typu je narušené, dochádza k narušeniu koncentrácie proteínov v krvi. Zvýšená koncentrácia určitých enzymatických látok. Napríklad sú to zlúčeniny, ako je laktát dehydrogenáza alebo kreatinofosfokináza. Znamená to zničenie svalových vlákien v dôsledku zápalových procesov. Počet protilátok, ktoré reagujú na rôzne mikroorganizmy, ktoré spôsobujú zápal, sa zvyšuje.

Liečba myokarditídy

Ak má osoba myokarditídu, liečba je predpísaná konzervatívna.

Antibiotiká sú predpísané v prípade, keď choroba má infekčnú, infekčno-alergickú alebo infekčno-toxickú povahu. Súčasne sú niektoré typy baktérií zdrojom zápalu. Po prvé sa vykoná bakteriologická analýza. Potom sa v závislosti od náchylnosti baktérií vyberú vhodné lieky. Napríklad sa používajú nasledujúce:

 1. Erytromycín (erytrán, erytropén, ermikovaný, eomycín, grunamicín, Ilozon, Sinerit). Je to antibiotikum, ktoré pôsobí proti rôznym druhom baktérií. Ak sa však nesprávne používa, potom patogény tejto choroby rýchlo rozvinú rezistenciu voči lieku. Tablety, suspenzie a sirupy na interné použitie sa bežne používajú. Liek sa musí užívať jednu hodinu pred jedlom.
 2. Doxycyklín. Analógy sú Doksilin, Monoklinn, Eidoxin, Unidox, Tetradox, Medomycin, Vibramitsin, Bassado atď. Tento liek patrí do skupiny tetracyklínov. Spravuje sa s rôznymi druhmi patogénnych baktérií. V porovnaní s tetracyklínom je takéto liečivo bezpečnejšie a účinnejšie - preniká do tkaniva oveľa rýchlejšie. Dostupné vo forme prášku a injekcie, tablety a kapsuly.
 3. Monotsiklin. Táto droga patrí aj do skupiny tetracyklínov. Neumožňuje množenie patogénnych baktérií, ovplyvňuje rôzne typy mikróbov. Môže sa použiť vo forme kapsúl, tabliet a suspenzií.
 4. Oxacilínu. Analógy sú Prostaflin alebo Bristopen. Tento nástroj patrí do skupiny syntetických penicilínov. Ovplyvňuje mnohé baktérie, najmä stafylokokovú infekciu. Môžete použiť nielen tobolky a tablety, ale aj prášok na injekciu.

Ak sú zmeny myokardu pacientov spôsobené chorobami vírusového pôvodu, predpísané sú antivírusové látky. Vyznačujú sa nízkou účinnosťou myokarditídy, ale budú schopní eliminovať primárne ochorenie, ktoré je hlavným ochorením. Takéto prostriedky sú obvykle pridelené:

Rebavirin

 1. Interferón (Grippferon alebo Viferon). Hlavnou zložkou tohto lieku je interferón. Vyrába sa v ľudskom tele ako ochrana pred rôznymi vírusmi. Ľudský leukocytový interferón sa používa na liečbu pacienta. Používa sa tiež na prevenciu. Čím skôr ho začnete používať, tým účinnejšia bude terapia. Môžete použiť rektálne čapíky alebo prášok.
 2. Ribavirín (Virazol, Rebetol, Ribamidil). Inhibuje syntézu molekúl DNA pre vírusy, aby sa zastavili násobenie. Liek nemá vplyv na ľudské bunkové štruktúry, bojuje iba proti vírusom. Zvyčajne sa používa proti vírusom, ktorý vyvoláva vývoj herpes, chrípky, hepatitídy. Môžete si kúpiť liek vo forme tabliet.

Finančné prostriedky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď, sú tiež predpísané pre ochorenie. Takéto lieky sú predpísané pre rôzne formy myokarditídy, pretože bolo preukázané, že všetky z nich sú sprevádzané rôznymi stupňami závažnosti autoimunitnej reakcie.

Najčastejšie užívajú tieto lieky pacienti:

 1. Prednizolón (Prednigexal, Prednisol, Decortrin, Sherisolone, Medopred). Prednizolón je hormonálna látka, ktorú produkuje kôra nadobličiek. Je schopný potlačiť reakciu imunitného systému. Typicky je takéto liečivo predpísané pre myokarditídu v ťažkej forme, ako aj na exacerbáciu tejto choroby, ak sa vyskytuje v chronickej forme. Okrem toho je liek predpísaný pre výrazné autoimunitné reakcie.
 2. Indometacin (Metacin, Indomin, Indovis, Indopan, Tridotsin, Elmetzin, Metindol, Indotrad, Inteban atď.). Tento nástroj patrí do skupiny nesteroidných liečiv s protizápalovými vlastnosťami. Môžu sa kúpiť vo forme tabliet, kapsúl, roztokov na injekciu. Liek je povolený len pre dospelých pacientov. Liečba trvá jeden týždeň. Je určená pre rôzne zápalové a autoimunitné ochorenia vrátane reumatizmu.
 3. Ibuprofen (Ibusan, Reumafen, Solpaflex, Profen, Ypren, Motrin atď.). Môže sa kúpiť vo forme suspenzií, sirupov, kapsúl a tabliet. Patrí do skupiny nesteroidných látok s protizápalovým účinkom. Považuje sa to za veľmi účinné. Potlačuje syntézu chemikálií, ktoré potom vyvolávajú zápal. Okrem toho má antipyretické vlastnosti, zmierňuje bolesť.
 4. Voltaren (Ortofen, Diclofenac, Klofenak, Diklonat, Etifenak, Diklobene atď.). Patrí tiež do skupiny nesteroidných látok s protizápalovým účinkom. Môže sa užívať vo forme tabliet, rektálnych čapíkov, injekčného roztoku. Liečba trvá až 5 dní.

Lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus a výživu srdcových buniek

Takéto prostriedky sú určené na rýchlu obnovu tkanív tela tak, aby mohli plne pracovať. Takéto lieky sú obvykle predpísané:

riboksin

 1. Riboxín (ribozín, inozín). Môže sa kúpiť vo forme roztokov na injekciu, tabliet a kapsúl. Riboxín sa transformuje na ATP - dôležitý zdroj energie pre bunkové štruktúry. Užívaním tohto lieku sa zlepší pozadie energie v srdcovom tkanive.
 2. Oroát draselný Môže sa kúpiť vo forme tabliet. Je potrebné akceptovať hodinu na jedlo a do 4 hodín po jedle. Terapia trvá približne 20 až 40 dní. Tento liek je anabolický. Zvyšuje syntézu proteínov v bunkách tkaniva myokardu.

Ďalšia liečba myokarditídy

Ako liečiť myokarditídu s inými liekmi a metódami, musíte tiež vedieť. Zvážte nasledujúce skutočnosti:

 1. Ak človek vyvine paralelné srdcové zlyhanie, predpísajú sa lieky s antihypertenzívnymi vlastnosťami. Znižujú hladinu krvného tlaku. Okrem toho sú lieky predpísané s diuretickým účinkom, rovnako ako lieky, ktoré patria do skupiny srdečných glykozidov - stimulujú fungovanie srdcového svalu.
 2. Ak má osoba arytmiu, predpíše lieky s antiarytmickými vlastnosťami. Ak má pacient ťažkú ​​formu, je nainštalovaný kardiostimulátor.
 3. V prítomnosti trombózy sa predpisujú antikoagulanciá. Sú to drogy, ktoré znižujú koaguláciu krvi. Pomáhajú zlepšiť krvný obeh. Používajú sa tiež fibrinolytiká - lieky, ktoré urýchľujú proces resorpcie krvných zrazenín.
prednizolón

Ak má pacient reumatickú formu myokarditídy, princípy liečby budú rovnaké ako pri reumatizme. Je potrebné použiť lieky na potlačenie autoimunitnej reakcie. Napríklad prednisolón je predpísaný. Antibiotická terapia sa tiež vykonáva, ak je choroba spôsobená bakteriálnou infekciou. Navyše sú predpisované lieky s protizápalovými vlastnosťami - zvyčajne Indometacin alebo Diclofenac. Používa sa tiež aspirín. Tieto lieky pomáhajú eliminovať všetky príznaky ochorenia.

Pokiaľ ide o prevenciu, neexistujú žiadne konkrétne opatrenia, ktoré by pomohli zabrániť rozvoju takejto choroby. Odporúča sa zvýšiť úroveň kvality života. Uistite sa, že dodržiavate pravidlá zdravej výživy.

Vždy musíte jesť správne, jesť vitamín-minerálne komplexy. Odporúča sa vytvrdnúť. Toto odporúčanie by sa malo dodržiavať vždy, keď je to možné. Je potrebné zlepšiť životné podmienky. Najlepšie je pokúsiť sa zdržiavať sa na miestach s množstvom ľudí (školy, nemocnice, záhrady atď.). Na týchto miestach je vysoká pravdepodobnosť výskytu infekcie. Ak osoba vyvíja infekčnú chorobu, je potrebné ju úplne vyliečiť a liečba by mala byť včasná. Užívanie antibiotík by malo byť jasné podľa pokynov a vymenovanie antibiotickej liečby by malo byť primerané.

záver

Čo je myokarditída, každý by mal vedieť, kto má predispozíciu k tejto chorobe. S touto chorobou zápal ovplyvňuje svalové tkanivo srdca. Samotná choroba môže byť rozptýlená a ohnisková. Ďalšia rozlišuje reumatickú a nereumatickú formu. Antibiotiká, antivirotiká, protizápalové a iné látky sa zvyčajne predpisujú na liečbu v závislosti od formy ochorenia. Ale najlepší čas na prijatie preventívnych opatrení.

Myokarditída srdca, čo to je? Príčiny a liečba

Myokarditída je léziou myokardu (srdcového svalu), ktorý má hlavne zápalovú etiológiu spôsobenú účinkami rôznych invázií, infekcií, fyzikálnych a chemických faktorov a takisto vyplývajúcich z autoimunitných alebo alergických ochorení.

Spravidla sa myokarditída vyvíja ako komplikácie rôznych patológií a frekvencia ich výskytu nie je známa. Napríklad pri záškrtu sa táto choroba vyskytuje u 30% pacientov a miera úmrtnosti v tomto prípade zo srdcových komplikácií dosiahne 55%. Diagnóza myokarditídy s SARS sa pozoruje takmer u 15%.

Čo je to?

Myokarditída je srdcové ochorenie, a to zápal srdcového svalu (myokard). Prvé štúdie o myokarditíde sa uskutočnili už v 20. - 30. rokoch 19. storočia, a preto má moderná kardiológia rozsiahle skúsenosti s diagnostikou a liečbou tejto choroby.

Myokarditída nie je "viazaná" na určitý vek, je diagnostikovaná ako u starších pacientov, tak aj u detí, avšak najčastejšie sa uvádza u 30-40ročných: menej často u mužov, častejšie u žien.

História výskumu

Začiatok štúdie zápalu srdcového svalu možno pripísať prvej štvrtine XIX storočia, po prvýkrát spomenutý v J.N. Corvisart. Pojem "myokarditída" a koncept myokarditídy ako zápalovej lézie myokardu bol najprv navrhnutý I.F. Soberheim v roku 1837. V roku 1900 A. Fiedler, opierajúc sa o klinické údaje a výsledky pitvy, poskytol opis ťažkého idiopatického poškodenia myokardu a odôvodnil pojem primárnej myokarditídy.

Štúdie vedené rôznymi vedeckými pracovníkmi pred rokom 1918 ukázali možnosť vzniku myokarditídy v dôsledku infekčných ochorení, najmä chrípky a iných respiračných infekcií. Postupne sa diagnostika myokarditídy stala veľmi rozšírenou a až do 30. rokov 20. storočia sa používala na označenie patologických procesov v myokarde, ktoré sú zaznamenané u väčšiny srdcových ochorení. Dokonca aj zmeny myokardu u pacientov s ICHS a arteriálnej hypertenzie boli považované za chronickú myokarditídu.

V tridsiatych rokoch minulého storočia sa objavilo množstvo štúdií, vrátane diel G.F. Langa, ktoré naznačili, že v mnohých srdcových ochoreniach nebol zápal v myokarde a prevládali degeneratívne zmeny. Vďaka týmto dielam zmizne neprimerane populárna diagnóza myokarditídy a nahradí ju termín "degenerácia myokardu". Až do roku 1950 sa termín myokarditída spomínal iba v súvislosti s reumatizmom a diftériou. Diagnóza myokarditídy opäť získala právo na život po druhej svetovej vojne po tom, ako I. Gore a O. Saphir publikovali výsledky anatomopatologických štúdií, kde autori zistili zápalové zmeny myokardu v 4-9% prípadov a ukázalo sa, že významná časť úmrtí naraz utrpeli vírusové alebo rickettsiálne ochorenia.

Najaktívnejšia štúdia zápalových ochorení srdca sa začala v 80-tych rokoch so zavedením diagnostickej transvenóznej myokardiálnej biopsie do rozsiahlej klinickej praxe.

Príčiny myokarditídy

Najčastejšou príčinou myokarditídy je infekcia tela vírusmi, hubami a baktériami. Neexistuje žiadna špecifická skupina mikroorganizmov, ktorá by vyvolávala vývoj ochorenia: môže byť spôsobená širokou škálou prvokov, ale vírusová etiológia sa považuje za najbežnejšiu a ospravedlniteľnú.

Infekčná etiológia myokarditídy (patogény):

 • vírusové infekcie (infekčná mononukleóza, rubeola, cytomegalovírus, hepatitída B a C, poliomyelitída, chrípka, osýpky, HIV);
 • huby (kandidóza, aspergilóza, kokcidioidomykóza;
 • bakteriálne infekcie (salmonelóza, diftéria, meningitída, stafylokokové a gonokokové infekcie).

Myokarditída má tendenciu sa rozvíjať aj na pozadí autoimunitných ochorení (systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída, reumatizmus), toxická otravu alkoholickými nápojmi s nízkou kvalitou, chemická intoxikácia tela, parazitná invázia.

klasifikácia

Myokarditída sa môže líšiť v etiológii, klinických prejavoch a následkoch:

 1. Choroba Chagas sa vyvíja kvôli najjednoduchším organizmom - trypanozómom. To spôsobuje rozsiahlu myokarditídu, ktorá sa zvyčajne prejavuje niekoľko rokov po infekcii. Ochorenie má prevažne chronický priebeh, exacerbácia sa môže vyskytnúť len vo veľmi zriedkavých prípadoch. Ochorenie je charakterizované progresívnym zlyhaním srdca a arytmiou; Práve oni, ktorí pri absencii adekvátnej liečby sú smrteľní.
 2. Giant cell myocarditis je neznámeho pôvodu. V tejto forme sa v myokarde nachádzajú mnohojadrové obrovské bunky, ktoré spôsobujú rýchle progresívne fatálne srdcové zlyhanie. Táto myokarditída je zriedka diagnostikovaná, vyvíja sa u dospelých a často prebieha s takými ochoreniami ako je thymóm, systémový lupus erythematosus, tyreotoxikóza.
 3. Toxoplasma myokarditída je zriedkavá forma poškodenia srdcového svalu a najčastejšie sa rozvíja u mladých ľudí so slabou imunitou. Ochorenie je charakterizované srdcovým zlyhaním, arytmiou, poruchami vedenia.
 4. Radiačná myokarditída sa vyskytuje v dôsledku ionizujúceho žiarenia. Vedú k rôznym akútnym (zriedkavo) a chronickým (väčšinou) poruchám srdca. Spolu s touto formou myokarditídy sa často vyvíja fibróza myokardu.
 5. Limbová choroba je choroba spôsobená klíšťovou brušnou tyfou. Jeho typickým príznakom je zhoršenie srdcového vedenia. Často je táto forma sprevádzaná perikarditídou, dysfunkciou ľavej komory.
 6. Bakteriálna myokarditída je pomerne zriedkavá a je spôsobená hlavne baktériami Staphylococcus aureus alebo enterococcus. Táto forma ochorenia ovplyvňuje ventilové krúžky a medzikomorovú septa. Bakteriálna myokarditída sa vyskytuje aj pri záškrtu (u 25% pacientov), ​​čo je jej najzávažnejšia komplikácia a častá príčina smrti. Keď diftéria produkuje špecifický toxín, ktorý zabraňuje syntéze proteínov. Podporuje rozširovanie, chrumkavosť srdca, zhoršuje kontraktilitu. Pacientom je predpísaný antitoxín a antibiotiká.

Pre akúkoľvek myokarditídu charakterizovanú rôznymi formami: akútna, subakútna a chronická (recidivujúca). Typ a forma môže konečne určiť len kardiológ po objektívnom vyšetrení.

Etapy vývoja

Uvažovaný zápalový proces môže prebiehať v rôznych formách:

 1. Cval. Myokarditída prejavuje kardiogénny šok a závažné narušenie ľavej komory. Na pozadí takejto lézie sa vyskytuje početné ohniská akútneho zápalu, v niektorých prípadoch je tiež pozorovaná deštrukcia kardiomyocytov. Ak je včas poskytnutá kvalifikovaná lekárska starostlivosť na prechodnú myokarditídu, je možné obnovenie a kompletnú opravu tkaniva.
 2. Akútna. Typickým prejavom tejto formy zápalového procesu je zlyhanie srdca na pozadí aktívnej hraničnej myokarditídy. Pacientovi by mala byť poskytnutá kvalifikovaná lekárska starostlivosť, ale aj v tomto prípade nedôjde k úplnej oprave tkaniva.
 3. Chronická aktívna. Myokarditída spája všetky vyššie uvedené symptómy, progresia patologického procesu je sprevádzaná objavením sa kardiomyopatie. Dokonca aj po dokončení úplnej liečby pretrvávajú ohniská zápalu a experti v tkanivách nájdu fibrózu a obrovské bunky.

príznaky

Výskyt myokarditídy závisí od objemu poškodenej časti myokardu, porušenia kontraktilnej funkcie srdca a jej schopnosti vytvárať elektrické impulzy, agresivitu a toxicitu mikroorganizmov, reakciu imunitného systému. Patologický proces je charakterizovaný nespecifickými symptómami, ktoré sa môžu vyskytnúť pri mnohých ochoreniach.

Príznaky myokarditídy zahŕňajú:

 1. Bolesť kĺbov.
 2. Zníženie krvného tlaku.
 3. Bolesť v oblasti srdca (kardiálna gáza), ktorá nie je inhibovaná nitroglycerínom.
 4. Prerušenie celkového stavu: zvýšená telesná teplota; slabosť, ospalosť; zníženie pracovnej kapacity; podráždenosť; nadmerné potenie.
 5. Zlyhanie srdca (dysfunkcia kontrakcie): hypertrofia myokardu (zhrubnutie srdcového svalu); rozšírenie intrakardiálnych dutín; zvyšovanie hraníc tela; bledosť kože s akrocyanózou (modrý nasolabický trojuholník, falangy prstov); dýchavičnosť pri námahe a v pokoji; opuch žílovej žily; opuch dolných končatín.
 6. Porucha srdcového rytmu (zhoršenie funkcie excitácie a vedenia) - tachykardia, extrasystólia, fibrilácia predsiení.

S progresiou myokarditídy vzniká kongestívne srdcové zlyhanie ľavej a pravej komory, čo významne zhoršuje kvalitu života pacientov a ťažké arytmie môžu byť smrteľné.

diagnostika

Metódy na diagnostiku myokarditídy:

 • naočkovanie krvi a moču na identifikáciu chorôb vírusových patogénov;
 • krvné testy: všeobecné a imunologické;
 • elektrokardiogram ukazujúci správnosť srdcového rytmu;
 • myokardiálna biopsia, ktorá pomáha určiť kvantitatívne a kvalitatívne poškodenie kardiomyocytov (bunky myokardu);
 • echokardiogram ukazujúci dysfunkciu myokardu a prítomnosť trombózy;
 • Röntgenové vyšetrenie hrudníka, pomocou ktorého je možné zistiť nárast veľkosti srdca.

Fyzické vyšetrenie, vrátane počúvania sťažností pacienta, ako aj povrchné vyšetrenie - počúvanie srdcovej frekvencie pomocou stetoskopu, detekcia edému, opuchnuté žily, počúvanie systolického šumu sú tiež povinnými prvkami diagnostiky.

Liečba myokardu

V akútnom období ochorenia pacient podlieha povinnej hospitalizácii v nemocnici bez ohľadu na to, či sa choroba vyskytla prvýkrát, alebo k inej exacerbácii ako pri reumatickej myokarditíde. Po prvé, od pacienta sa vyžaduje obmedzenie telesnej aktivity - predpísaný odpočinok v lôžku. Tieto aktivity sú zamerané na zníženie zaťaženia srdca a kompenzáciu srdcovej aktivity.

Dôležitou súčasťou liečby myokardu je diéta, predpísaná je Pevsnerova tabuľka číslo 10, ktorá je užitočná pri väčšine ochorení srdca a charakteristiky takej výživy:

 • obmedzenie množstva spotrebovanej tekutiny
 • znížené množstvo soli
 • Spotreba pekárenských výrobkov, vyprážaných potravín, mäsa a údeného mäsa je tiež obmedzená.

Liečba je zameraná na všetky súvislosti ochorenia: odstránenie patogénu, odstránenie zápalu (patogénna terapia), odstránenie symptómov (symptomatická liečba).

Patogenetická liečba

Na odstránenie zápalu v myokarde môžete použiť:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sa používajú na ľahký a stredný tok. Edém myokardu je eliminovaný, bolestivá forma sa bolestivý syndróm výrazne zníži alebo úplne zmizne. Frekvencia užívania liekov určuje lekár, berúc do úvahy individuálne charakteristiky ochorenia. Príklady liekov: Ibuprofen, Voltaren, Diclofenac, Ibusan, Nurofen.
 • glukokortikosteroidy - hormóny (prednizón, metipred atď.) sú predpísané pre závažné ochorenia, ako aj pre autoimunitné poškodenia, pretože tieto lieky majú imunosupresívny účinok. Protizápalový účinok sa dosahuje v dôsledku potlačenia syntézy protilátok.
 • antihistaminikum.

Dĺžka trvania liečby NSAID a hormónov je determinovaná výsledkom opakovaných analýz: príznaky zápalu zmiznú v biochemických a všeobecných analýzach.

Etiologická liečba

Predpísané antibiotiká, antivirotiká, antiprotozoálne lieky sa vykonávajú, ak je v organizme prítomný zodpovedajúci patogén. V tomto prípade sú všetky ohniská chronickej infekcie v tele nevyhnutne dezinfikované: abscesy, karyózne zuby, sinusitída, adnexitída, prostatitída a tak ďalej.

Pri predpisovaní antibiotika je žiaduce určiť citlivosť patogénu na ňu, hoci najprv sú tieto lieky empiricky predpísané - používam širokospektrálne antibiotiká.

Ak autoimunitná alebo alergická myokarditída používa hormóny.

Symptomatická liečba

Závisí to od prítomnosti komorbidít a od komplikácií vzniknutých v dôsledku myokarditídy. Najčastejšie pacienti potrebujú predpisovať antiarytmické lieky a terapiu zameranú na boj proti symptómom srdcového zlyhania. Pacienti s myokarditídou tiež potrebujú predchádzať tromboembolickým komplikáciám, pre ktoré sú predpisované antikoagulanciá (Clexan, Fraxiparin) a protidoštičkové látky (Plavix, Egitromb).

Trvanie liečby myokarditídou závisí od závažnosti ochorenia, prítomnosti sprievodných ochorení, ako aj od účinnosti liečby. V priemere sa pacienti liečia počas šiestich mesiacov, avšak v niektorých prípadoch potrebujú podporu na liečbu oveľa dlhšie. Ľudia, ktorí podstúpili myokarditídu, by mali byť registrovaní u kardiológa a mali by sa vyšetrovať každé tri mesiace.

Metabolická liečba

Počas liečby by sa mal zachovať myokard, takže lekári predpisujú lieky, ktoré stimulujú metabolizmus v srdci a zlepšujú jeho výživu. Úlohou týchto liekov je uľahčiť obnovenie srdcového svalu. Takéto liečivá zahŕňajú vitamíny, ATP, riboxin, mexicor.

Preparáty draslíka tiež prispievajú k obnoveniu myokardu, zlepšujú intrakardiálnu vodivosť, zabraňujú vzniku arytmií.

Trvanie liečby myokardu v najlepšom prípade je 4 mesiace, ale po skončení kurzu sa odporúča rehabilitácia. Myokard sa v priemere liečí počas 6 až 7 mesiacov av ťažkých prípadoch až do jedného roka.

Prognóza pre život

U myokarditídy je prognóza, bohužiaľ, veľmi variabilná: od úplného zotavenia až po smrť. Na jednej strane často myokarditída postupuje latentne a končí absolútnym zotavením. Na druhú stranu, toto ochorenie môže viesť napríklad k cardiosclerosis sprevádzané premnoženiu spojivového myokardu zjazvené tkanivo, deformácie ventilu a nahradenie vlákien myokardu, čo potom vedie k trvalým srdcovej arytmie a vedenie. Medzi pravdepodobné dôsledky myokarditídy patrí tiež chronická forma zlyhania srdca, ktorá môže spôsobiť invaliditu a dokonca smrť.

Preto po hospitalizácii je pacient s myokarditídou pod lekárskym dohľadom na ďalší rok. Odporúčal sa aj ošetrenie v kardiologických zariadeniach.

Je nutné sledovať pacienta, čo naznačuje, prehliadka 4x ročne, laboratórne vyšetrenie krvi (vrátane biochemickej analýzy) a moču, rovnako ako ultrazvuk srdca - každých šesť mesiacov, mesačné tok EKG. Pravidelné imunologické štúdie a testy na prítomnosť vírusových infekcií sa tiež odporúčajú.

Preventívne opatrenia

Aby ste nerozmýšľali o tom, ako liečiť myokarditídu, mali by ste sa starať o svoje zdravie vopred. Opatrenia na prevenciu zahŕňajú:

Preventívne opatrenia na prevenciu choroby

 • úplnú a včasnú liečbu infekcií;
 • odmietanie zlých návykov;
 • všeobecné zvýšenie životnej úrovne;
 • správna výživa, vytvrdzovanie, používanie vitamínov;
 • izolácia chorých;
 • zdravý životný štýl;
 • informované podávanie očkovacích látok, antibiotík a dodržiavanie pravidiel ich podávania.

Prognóza ochorenia myokardu je premenlivá - môže sa dokončiť ako úplné zotavenie a smrteľné. Preto v prípade hospitalizácie s ťažkou formou, dokonca aj po ukončení liečby, pacienti majú byť monitorovaní kardiológa a podrobení sa sanitárnemu ošetreniu.

myokarditída

Myokarditída je zápal svalovej vrstvy srdca (myokardu), častejšie reumatického, infekčného alebo infekčno-alergického charakteru. Myokarditída môže byť akútna alebo chronická. Akútna myokarditída sa prejavuje nedostatkom dychu, cyanózou, opuchom v nohách, opuchom žíl v krku, bolesťou srdca, palpitáciami a arytmiami. Často sa pri rozvoji myokarditídy predchádza odložená infekcia (záškrtu, bolesť hrdla, šarlach, chrípka atď.). Ďalšie relapsy choroby sú možné (s reumatickou myokarditídou), rozvojom zlyhania srdca a vaskulárnym tromboembolizmom rôznych orgánov.

myokarditída

Myokarditída je zápal svalovej vrstvy srdca (myokardu), častejšie reumatického, infekčného alebo infekčno-alergického charakteru. Myokarditída môže byť akútna alebo chronická. Akútna myokarditída sa prejavuje nedostatkom dychu, cyanózou, opuchom v nohách, opuchom žíl v krku, bolesťou srdca, palpitáciami a arytmiami. Často sa pri rozvoji myokarditídy predchádza odložená infekcia (záškrtu, bolesť hrdla, šarlach, chrípka atď.). Ďalšie relapsy choroby sú možné (s reumatickou myokarditídou), rozvojom zlyhania srdca a vaskulárnym tromboembolizmom rôznych orgánov.

Incidencia myokarditídy je oveľa vyššia ako štatistická štatistika v dôsledku oneskorenej diagnózy a latentných foriem, keď je choroba vymazaná alebo v miernom stave. Známky zápalového procesu v myokarde v 4-9% prípadov sa vyskytujú iba pri pitve (podľa výsledkov štúdií pitvy). Z akútnej myokarditídy zomrie 1 až 7% pacientov, u mladých ľudí sa u 17 až 21% prípadov stane príčinou náhlej smrti. Myokarditída vedie k rozvoju srdcového zlyhania a poruchy srdcového rytmu, ktoré sú hlavnými príčinami smrti. Myokarditída je bežnejšia u mladých ľudí (priemerný vek pacientov je 30 - 40 rokov), aj keď ochorenie sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Muži dostávajú myokarditídu o niečo menej často než ženy, ale častejšie sa vyskytujú závažné formy ochorenia.

Príčiny myokarditídy

Myokarditída zahŕňa veľkú skupinu ochorení srdcového svalu so zápalovou genézou, zjavnú léziu a zhoršenú funkciu myokardu. Bežnou príčinou myokarditídy sú rôzne infekčné ochorenia:

Závažná myokarditída sa môže vyskytnúť pri záškrtu, šarlach, sepse. Vírusy, ktoré spôsobujú myokarditídu v 50% prípadov, majú vysokú kardiotropnú povahu. Niekedy vzniká pri systémových ochoreniach spojivového tkaniva myokarditída: systémový lupus erythematosus, reumatizmus, vaskulitída, reumatoidná artritída a alergické ochorenia. Tiež príčinou myokarditídy môžu byť toxické účinky určitých drog, alkoholu, ionizujúceho žiarenia. Ťažký progresívny priebeh rozlišuje idiopatickú myokarditídu s nevysvetliteľnou etiológiou.

Myokarditída je vo väčšine prípadov sprevádzaná endokarditídou a perikarditídou, menej často zápalový proces postihuje iba myokard. Poškodenie myokardu môže nastať, ak je myokardiocytolytický účinok infekčného agens priamy; pod vplyvom toxínov cirkulujúcich v krvi (v prípade systémovej infekcie); a ako výsledok alergickej alebo autoimunitnej reakcie. Často sa vyskytuje infekčná alergická myokarditída.

Progresívne momenty výskytu myokarditídy sú akútne infekcie (zvyčajne vírusové), ohniská chronickej infekcie; alergie, zhoršené imunologické reakcie; toxické účinky na telo (drogy, alkohol, drogy, ionizujúce žiarenie, tyreotoxikóza, uremia atď.).

Imúnne poruchy pozorované pri myokarditíde sa prejavujú ako poruchy všetkých častí imunitného systému (bunková, humorálna, fagocytóza). Infekčný antigén spúšťa mechanizmus autoimunitného poškodenia kardiomyocytov, čo vedie k významným zmenám myokardu: dystrofickým zmenám v svalových vláknach, vzniku exsudatívnych alebo proliferatívnych reakcií v intersticiálnom tkanive. Dôsledkom zápalových procesov v myokarditíde je proliferácia spojivového tkaniva a rozvoj kardiosklerózy. Keď myokarditída významne znižuje čerpaciu funkciu srdcového svalu, ktorá je často ireverzibilná a vedie k závažnému stavu zlyhania obehu, srdcového rytmu a porúch vedenia, spôsobuje invaliditu a smrť v mladom veku.

Klasifikácia myokarditídy

V závislosti od mechanizmu výskytu a vývoja myokarditídy sa rozlišujú tieto formy:

 • infekčné a infekčne toxické (s chrípkou, vírusy skupiny Koksaki, záškrtu, šarlach atď.);
 • alergická (imunitná) (sérum, infekčné alergie, transplantácia, liek, myokarditída pri systémových ochoreniach);
 • toxicko-alergické (s tyreotoxikózou, uremia a alkoholovým poškodením srdca);
 • idiopatická (nevysvetliteľná povaha).

Podľa prevalencie zápalových lézií je myokarditída rozdelená na difúzne a fokálne.

Kurz rozlišuje akútnu, subakútnu, chronickú (progresívnu, rekurentnú) myokarditídu. Podľa závažnosti - mierna, stredne ťažká myokarditída.

Vzhľadom na povahu zápalu sa rozlišuje exudatívno-proliferatívna (zápalovo-infiltračná, vaskulárna, dystrofická, zmiešaná) a alternatívna (dystrofická-necrobiotická) myokarditída.

Pri vývoji infekčnej myokarditídy (ako najbežnejšia) sa rozlišujú štyri patogenetické štádiá:

 1. infekčné toxický
 2. imunologická
 3. dystrofné
 4. Miokardioskleroticheskaya

Podľa klinických variantov (podľa prevažujúcich klinických symptómov) sa rozlišuje myokarditída:

 • nízky príznak
 • bolesť alebo pseudo koronárne
 • dekompenzácia (s poruchami obehu)
 • arytmické
 • tromboembolické
 • pseudo ventil
 • zmiešaný

Príznaky myokarditídy

Klinická symptomatológia myokarditídy závisí od stupňa poškodenia myokardu, lokalizácie, závažnosti a progresie zápalového procesu v srdcovom svale. Zahŕňa prejavy nedostatočnej kontrakčnej funkcie porúch myokardu a srdcového rytmu. Infekčno-alergická myokarditída, na rozdiel od reumatických, zvyčajne začína na pozadí infekcie alebo ihneď po ňom. Nástup ochorenia môže byť oligosymptomatický alebo latentný.

Hlavnými ťažkosťami pacientov sú ťažká slabosť a únava, dýchavičnosť pri námahe, bolesť v oblasti srdca (bolestivá alebo paroxysmálna), arytmia (palpitácie, prerušenia), zvýšené potenie a niekedy aj bolesť kĺbov. Teplota tela je zvyčajne nízka alebo normálna. Charakteristické prejavy myokarditídy sú zvýšenie veľkosti srdca, pokles krvného tlaku a zlyhanie obehu.

Koža u pacientov s myokarditídou je bledá, niekedy má namodralý nádych. Pulzovaný rýchly (niekedy znížený), môže byť arytmický. Pri závažnom zlyhaní srdca sa pozoruje opuch krčných žíl. Existuje porušenie intrakardiálneho vedenia, ktoré aj pri malých léziách môže spôsobiť arytmiu a viesť k smrti. Poruchy srdcového rytmu sa prejavujú supraventrikulárnym (supraventrikulárnym) extrasystolom, zriedkavo predsieňovou fibriláciou, ktorá výrazne zhoršuje hemodynamiku, zhoršuje príznaky srdcového zlyhania.

Vo väčšine prípadov prevažujú len niektoré z vyššie uvedených symptómov v klinickom zobrazení myokarditídy. U približne tretiny pacientov môže byť myokarditída asymptomatická. Pri myokarditíde, ktorá vzniká na pozadí ochorení kolagénu, ako aj vírusovej infekcie, sa často vyskytuje súčasná perikarditída. Idiopatická myokarditída má závažný, niekedy malígny priebeh, ktorý vedie k kardiomegálii, závažnému rytmu a poruchám vedenia srdca a zlyhaniu srdca.

Komplikácie myokarditídy

Pri dlhodobej myokarditíde dochádza k vzniku sklerotických lézií srdcového svalu, dochádza k kardiálnej skleróze myokarditídy. V prípade akútnej myokarditídy pri ťažkých srdcových ochoreniach srdcový zlyhanie, arytmia, ktorá spôsobuje náhlu smrť, rýchlo postupuje.

Diagnóza myokarditídy

Významné ťažkosti pri diagnostike myokarditídy spôsobujú absenciu špecifických diagnostických kritérií. Opatrenia na identifikáciu zápalového procesu v myokarde zahŕňajú:

 • Zber histórie
 • Fyzikálne vyšetrenie pacienta - príznaky sa pohybujú od miernej tachykardie po dekompenzované zlyhanie komôr: edém, opuch krčných žíl, poruchy srdcového rytmu, kongestívny proces v pľúcach.
 • EKG - porušenie srdcovej frekvencie, excitability a vedenia. EKG zmeny v myokarditíde nie sú špecifické, pretože sú podobné zmenám v rôznych srdcových ochoreniach.
 • EchoCG - patológia myokardu (rozťahovanie srdcových dutín, pokles kontraktility, diastolická dysfunkcia) v rôznej miere v závislosti od závažnosti ochorenia.
 • Všeobecné, biochemické a imunologické krvné testy nie sú pre myokarditídu také špecifické a vykazujú zvýšenie hodnôt a2 a γ-globulínov, zvýšenie titeru protilátok na srdcový sval, pozitívnu RTML (reakciu inhibície migrácie lymfocytov), ​​pozitívny test na C-reaktívny proteín, zvýšenie kyseliny sialovej, aktivitu kardiozpecifických enzýmov. Štúdium imunologických parametrov by sa malo uskutočňovať v dynamike.
 • Rádiografia pľúc pomáha zistiť zvýšenie veľkosti srdca (kardiomegália) a kongestívne procesy v pľúcach.
 • Bacsev krv na detekciu patogénu alebo diagnózu PCR.
 • Endomyokardiálne biopsia pomocou snímania dutín srdca, vrátane histologického vyšetrenia biopsie vzoriek myokardu, potvrdzuje diagnóza myokarditídy nie je viac ako 37% prípadov vzhľadom k tomu, že tam môže byť nerovnomerný poškodenie myokardu. Výsledky biopsie myokardu umožňujú posúdiť dynamiku a výsledok zápalového procesu.
 • Scintigrafia (rádioizotopová štúdia) myokardu je fyziologická štúdia (prirodzená migrácia leukocytov do ohniska zápalu a hnisavosti je sledovaná).
 • Magnetické rezonančné zobrazovanie (MRI srdca) s kontrastnou úpravou poskytuje vizualizáciu zápalového procesu, opuch v myokarde. Citlivosť tejto metódy je 70 - 75%.
 • Rádioizotopové vyšetrenie srdca, zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie umožňuje určiť oblasti poškodenia a nekrózy srdcového svalu.

Liečba myokarditídy

Akútna fáza myokarditídy vyžaduje hospitalizáciu v kardiologickom oddelení, obmedzenie fyzickej aktivity, prísne odpočinok na lôžku počas 4 až 8 týždňov, kým sa nedosiahne kompenzácia krvného obehu a obnoví sa normálna veľkosť srdca. Strava pri myokarditíde zahŕňa obmedzené používanie soli a tekutiny, obohateného proteínu a vitamínového krmiva na normalizáciu metabolických procesov v myokarde.

Liečba myokarditídy sa vykonáva súčasne v štyroch smeroch a uskutočňuje etiologickú, patogenetickú, metabolickú symptomatickú liečbu. Etiologická liečba je zameraná na potlačenie infekčného procesu v tele. Liečba bakteriálnych infekcií sa uskutočňuje s antibiotikami po izolácii a stanovení citlivosti patogénu. Pri myokarditíde vírusovej generácie sú indikované antivírusové lieky.

Predpokladom pre úspešnú liečbu myokarditídy je detekcia a prispôsobenie infekčných ložísk, podporujúce chorobný proces: zápal mandlí, zápal stredného ucha, sinusitída, periodontitída, adnexitis, prostaty, atď. Potom, čo ohniská prispôsobenie (chirurgické alebo terapeutický), priebeh antivírusovej alebo antibiotickej liečby nutné vykonať mikrobiologickú kontrolu vytvrdzovania.,

V patogenetickej terapii myokarditídy patria protizápalové, antihistaminické a imunosupresívne lieky. Určenie nesteroidných protizápalových liekov sa vykonáva individuálne, s výberom dávok a trvaním liečby; eliminácia laboratórnych a klinických príznakov zápalu v myokarde slúži ako kritérium pre zrušenie. Pri závažnej progresívnej myokarditíde sú predpísané glukokortikoidné hormóny. Antihistaminiká pomáhajú blokovať zápalové mediátory.

Na zlepšenie metabolizmu srdcového svalu v myokarditíde sa používajú prípravky obsahujúce draslík, inozín, vitamíny, ATP, kokarboxylázu. Symptomatická liečba myokarditídy je zameraná na elimináciu arytmií, hypertenzie, symptómov srdcového zlyhania, prevenciu tromboembolizmu. Dĺžka trvania liečby myokarditídy je určená závažnosťou ochorenia a účinnosťou komplexnej liečby a priemerom je približne šesť mesiacov a niekedy aj dlhšie.

Prognóza myokarditídy

Pri latentnom slabom príznaku myokarditídy je možné spontánne klinické vyliečenie bez dlhodobých následkov. V závažnejších prípadoch je prognóza myokarditídy určená prevalenciou poškodenia myokardu, znakmi zápalového procesu a závažnosťou základného ochorenia.

S rozvojom srdcového zlyhania u 50% pacientov dochádza k zlepšeniu výsledkov liečby, u štvrtiny pacientov sa pozoruje stabilizácia srdcovej aktivity, zvyšných 25% sa stav progresívne zhoršuje. Prognóza myokarditídy komplikovaná zlyhaním srdca závisí od závažnosti dysfunkcie ľavej komory.

Nevyhovujúce počasie je uvedené v niektorých formách myokarditída: obrie bunky (100% mortality pri konzervatívnej terapie), záškrtu (mortalita až do 50-60%), myokarditída spôsobené Chagasova choroba (americká trypanosomiáza), atď Títo pacienti rieši problém transplantácie. srdca, hoci nevylučuje riziko opakovanej myokarditídy a odmietnutia transplantátu.

Prevencia myokarditídy

Na zníženie rizika výskytu myokarditídy sa odporúča pri kontakte s infekčnými pacientmi, dezinfikovať infekciu v tele, vyhnúť sa kŕčom kliešťov a vykonávať očkovanie proti osýpkam, rubeole, chrípke, príušnici a detskej obrne.

Pacienti, ktorí podstúpili myokarditídu, podstúpili dispenzárne pozorovanie kardiológa raz za 3 mesiace s postupným obnovením režimu a aktivity.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Postinfrakčná kardiálna skleróza

Postinfarčná kardiostikróza je forma koronárneho ochorenia srdca charakterizovaná čiastočnou náhradou srdcového svalu za spojivové tkanivo v dôsledku infarktu myokardu. Postinfarčná kardiálna skleróza je klinickým prejavom príznakov srdcového zlyhania (dýchavičnosť, akrocyanóza, znížená tolerancia cvičenia, únava, edém) a poruchy srdcového rytmu.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Čo je skúška REG?

Opakujúce sa bolesti hlavy, únava, tlakové rázy, zranenia lebky alebo krku - to všetko môže naznačovať obehové poruchy. Na určenie ochorenia v počiatočných štádiách používajú odborníci cerebrálne vaskulárne REG - reoencefalografia.

Ako liečiť lymfóza dolných končatín?

Lymfóza z dolných končatín (lymfodémy nôh, lymfatické opuchy končatín) je ochorenie lymfatického systému charakterizované zhoršenou cirkuláciou lymfy a patologickou retenciou lymfy v tkanivách.

Revízia mitrálnej nedostatočnosti, 1, 2 a zvyšné stupne ochorenia

Z tohto článku sa dozviete: čo je nedostatočnosť mitrálnej chlopne, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje. Rozsah ochorenia a jeho črty. Ako sa zbaviť nedostatku mitrálnej chlopne.

Funkcie, indikácie a kontraindikácie operácií Paloma a podľa Ivanisseviča s varikokélou

Varikokéli sa môžete zbaviť úplne len pomocou operácie. Jednou z najdostupnejších možností je klasická varikokelektómia podľa Ivanisevič.