Synonymá: protrombín, INR, protrombínový čas, PT, protrombín, INR

Všeobecné informácie

Protrombínový čas je základným ukazovateľom koagulogramu, ktorý sa používa na hodnotenie vonkajšej kaskády koagulácie krvi. Analýza sa vykonáva v niekoľkých smeroch:

 • Kvik protrombín,
 • protrombínový index a čas
 • INR.

Každý z ukazovateľov charakterizuje obdobie a kvalitu krvnej koagulácie s pridaním reagentov (ióny vápnika a tkanivového tromboplastínu). Získané výsledky nám umožňujú diagnostikovať ochorenia krvotvorných orgánov, obehového a kardiovaskulárneho systému.

Existuje niekoľko metód na odhadnutie protrombínového času.

Protrombín Kviku

Vypočíta sa relatívny indikátor - percento normálneho protrombínového času. Na získanie použitých údajov sú riedenia pacienta v plazme, čo robí test najpresnejšie. Výsledok analýzy sa líši v závislosti od faktorov zrážanlivosti protrombínového komplexu, ktoré sa produkujú v pečeni. Preto sa test často používa na posúdenie jeho schopnosti produkovať proteíny. Proces tvorby faktorov zrážanlivosti závisí od úrovne vitamínu K v tele, ktoré môžu znížiť antikoagulanciá.

INR (medzinárodný normalizovaný pomer)

Meria sa ako pomer protrombínového času u pacienta k podobnému indikátoru normy. Výsledok sa tiež zvýši na stupeň MICH (medzinárodný index citlivosti). Tento indikátor umožňuje odhaliť stupeň hypokoagulácie (predĺženie času zrážania) v procese konzervatívnej liečby antikoagulanciami (warfarín, heparín atď.). Súčasne sa získané údaje interpretujú bez zohľadnenia tromboplastínu a negatívne korelujú s Kvik protrombínom (čím je čas pre Kvik, tým vyšší je INR).

Protrombínový čas (sekundy)

Trvanie koagulácie plazmy pacienta sa skúma po pridaní reagentov (zmes vápnikov a tromboplastínov). Bohužiaľ, takýto test neposkytuje porovnávacie hodnotenie výsledkov získaných v rôznych laboratóriách, čo výrazne znižuje ich presnosť.

Protrombínový index

Predstavuje pomer plazmatického koagulačného času k času koagulácie u pacienta. Výsledok sa meria ako percento. V nízkych hodnotách tento test nie je indikatívny, pretože priamo závisí od činidiel konkrétnej laboratória.

Poznámka: v súčasnosti odborníci nedoporučujú použiť posledné dva indikátory na získanie presných údajov o protrombínovom teste.

Indikácie pre analýzu

Táto štúdia sa uplatňuje v nasledujúcich prípadoch:

 • liečba pacienta s nepriamymi antikoagulanciami (riedidlami krvi);
 • skríningová štúdia hemostatického systému;
 • stanovenie aktivity faktorov komplexu protrombínu (ovplyvňujúce zrážanie);
 • komplexná štúdia chorôb obehového systému, najmä systém koagulácie krvi;
 • diagnostika fungovania pečene, hodnotenie produkcie proteínov (vrátane faktorov zrážanlivosti);
 • stanovenie prítomnosti inhibítorov (zložiek, ktoré spomaľujú reakciu) koagulácie;
 • dysfibrinogenémiu (vrodené oneskorenie koagulácie fibrinogénom);
 • analýza stavu hemostázy pred operáciou.

Neplánované vyšetrenie predpísané v prípade dlhodobého užívania antikoagulancií. Ďalším dôvodom pre test môže byť:

 • dlhotrvajúca chrípka alebo zápal, akútna forma infekčného procesu;
 • zmena klimatickej zóny v prípade pohybu alebo letu;
 • náhle zmeny v strave;
 • zmeny v životnom štýle (spánok a bdenie, cvičenie a odpočinok, prítomnosť zlých návykov);
 • dlhodobé krvácanie (nazálne, dásne a vaginálne u žien);
 • dlhotrvajúca tvorba krvnej zrazeniny pri utiahnutí rany;
 • výskyt krvných nečistôt v spúte, vracanie, moč, výkaly;
 • výskyt príznakov (bolesť v kĺboch, ich opuch a indukcia) počas liečby antikoagulanciami.

Štúdium protrombínového času je predpísané a dešifrované nasledujúcimi odborníkmi: hematológ, pulmonológ, kardiológ, resuscitátor, chirurg, terapeut a pediatr.

Protrombínové dávky

Výsledky štúdie venóznej krvi sú zobrazené na obrázku celkového koagulogramu. Vyhodnocujú sa tieto ukazovatele:

 • protrombínový čas (normálne 9-12,6 sekundy);
 • protrombínový index (77 až 120%);
 • INR (0,85-1,15);
 • Kvik protrombín (78-142%).

Prípustné sadzby pre INR v závislosti od veku

Protrombínový čas: normy, zvýšenie a zníženie

Krv je druh vozidla, ktorý pomáha kyslíku a živín šíriť celé telo. K tomu musí byť vždy v kvapalnom stave.

Aby sa zabránilo strate krvi v prípade poškodenia cievy, je krv vybavená schopnosťou koagulovať, aby vytvorila tesnú zrazeninu. Obdobie, počas ktorého k tomu dôjde, sa nazýva "protrombínový čas". Akékoľvek odchýlky od normy môžu naznačovať prítomnosť ochorenia. Preto je dôležité poznať vlastnosti tohto ukazovateľa a jeho normatívne hodnoty.

Čo je protrombínový čas?

Protrombínový čas je čas, ktorý prechádza od okamihu, keď tkanivový faktor vstupuje do krvného obehu k tvorbe krvnej zrazeniny. Pre tento proces je proteín zodpovedný protrombín, ktorý je obsiahnutý v plazme. Normálna produkcia tejto látky je možná iba vtedy, ak v organizme nie je nedostatok vitamínu K.

V krvi zdravého človeka je protrombín obsiahnutý v stabilnej koncentrácii. Jeho aktívne uvoľňovanie nastáva až po kontakte s poškodenými tkanivami.

Protrombínový čas sa stanoví krvným testom. Pre jeho kvantitatívny výraz sa používa nasledujúca notácia:

 1. PI - protrombínový index. Definuje sa ako pomer štandardného indikátora protrombínového času k indikátoru skúmanej vzorky.
 2. Druhé.
 3. ON - protrombínový pomer. Definuje sa ako pomer výsledného ukazovateľa k normatívnej hodnote.
 4. Percenta. Stanovenie presnej hodnoty sa uskutočňuje špeciálnym kalibračným plánom, ktorý sa vytvorí na základe údajov zo štúdie protrombínového času v roztokoch normálnej plazmy. Takéto posúdenie sa nazýva Kvik protrombín.

Nedávno sa často používa medzinárodný normalizovaný postoj - INR. Umožňuje vám dešifrovať výsledky analýz z akejkoľvek laboratórie na svete bez ohľadu na to, aké diagnostické metódy sa používajú.

Regulačné hodnoty

Optimálny ukazovateľ protrombínového času nezávisí od pohlavia osoby, to znamená, že miera pre mužov a ženy bude rovnaká.

 • Pre zdravú osobu je normálny interval od 15 do 20 sekúnd.
 • Pre novorodenca je ideálna hodnota od 14 do 18 sekúnd.
 • Pre deti do 6 rokov - 13-16 sekúnd.

Ak sa meranie vykoná v PI, potom je optimálna hodnota 95 až 105%. Pre deti sa sadzba zo 70 na 100% stane normou. Index softvéru je ideálny, ak je v rozmedzí od 0,9 do 1,1.

KTv protrombín by mal byť medzi 70% a 130%. Pre deti do 6 rokov sa hodnota môže pohybovať od 80 do 100%. Vo veku od 6 do 12 rokov sa normálna hodnota pohybuje v rozmedzí od 79 do 102%.

Normálna hodnota INR sa pohybuje od 0,85 do 1,25. Ak človek užíva antikoagulanty, potom sa jeho výkon posúva. V tomto prípade je normou rozsah od 2 do 3.

Prírodná zmena protrombínového času sa vyskytuje u žien, kým čaká na narodenie dieťaťa. Sadzba počas tehotenstva závisí od obdobia.

V prvom trimestri sa hodnota môže pohybovať od 9,8 do 13,4 sekundy, v druhom - od 9,4 do 13,5, v treťom - od 9,7 do 12,8 sekundy.

Čo znamená odchýlka od normy?

Niektorí ľudia sa bojí, keď vidia odchýlku od protrombínového času, pretože nechápu, čo to znamená. V skutočnosti môže zvýšenie alebo zníženie hodnoty indikovať prítomnosť konkrétnej choroby. Ak dôjde k zvýšeniu protrombínového času, znamená to jeden z nasledujúcich problémov:

 1. Tvorba malígneho nádoru.
 2. Disseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie.
 3. Zvýšená koncentrácia antitrombínu.
 4. Predispozícia k infarktu myokardu a trombóze.
 5. Amyloidóza.
 6. Nedostatok vápnika v tele.

Protrombínový čas u žien a mužov môže byť prekročený pri užívaní antihistaminík, diuretík, kyseliny nikotínovej, aspirínu a anabolických steroidov.

Indikátor pod normou sa nachádza v nasledujúcich prípadoch:

 1. Zvýšená koncentrácia červených krviniek.
 2. Nedostatok zdedených koagulačných faktorov.
 3. Chronické ochorenia pečene, obličiek alebo imunitného systému.
 4. Choroby gastrointestinálneho traktu.

Zníženie rýchlosti môže tiež trvať s určitými liekmi. Patria sem barbituráty, kortikosteroidy a perorálne kontraceptíva.

Zmena protrombínového času počas tehotenstva

V priebehu tehotenstva dochádza k mnohým zmenám tela ženy vrátane zloženia krvi. Preto sa koagulogram stáva neoddeliteľnou súčasťou lekárskeho dozoru nad tehotenstvom. Zahŕňa protrombínový test.

Ak sú výsledky príliš nízke, môže to viesť k silnému krvácaniu počas pôrodu. Za prítomnosti nezlučiteľnosti faktorov Rhesus matky a dieťaťa krvácanie vedie k smrti po pôrode. Preto sa taký krvný test stáva veľmi dôležitým.

Nasledujúce faktory naznačujú potrebu pravidelného testovania zrážania krvi:

 1. Kŕčové žily.
 2. Porušenie pečene.
 3. Pomalý vývoj plodu.
 4. Pitie alkoholu a fajčenie počas nosenia dieťaťa.
 5. Prítomnosť niekoľkých druhov ovocia.
 6. Koncepcia s IVF.
 7. Dlhodobé užívanie antikoagulancií.

Ak je protrombínový čas mierne znížený počas tehotenstva, je to normálne. Tento jav je spojený s objavením nového kruhu krvného obehu v tele.

Všetky ostatné zmeny musia byť včas identifikované, určiť príčiny toho, čo sa deje a prijať opatrenia. Preto krvný test počas tehotenstva bude musieť často trvať.

V akých prípadoch je predpísaná štúdia?

Existuje veľký zoznam chorôb, ktoré sa nejako týkajú zrážania krvi. Potreba krvného testu na protrombínový čas sa často vyskytuje. Medzi hlavné dôvody pre vykonanie štúdie patria podozrenia na prítomnosť nasledujúcich ochorení:

 1. Trombóza.
 2. Porušenie pečene.
 3. Nedostatok vitamínu K
 4. Hemofílie.
 5. Syndróm diseminovanej cievnej koagulácie.
 6. Anémia v chronickej forme.
 7. Dysfunkcia homeostázy.

Táto diagnostická metóda sa používa aj vtedy, ak sa pacient sťažuje na početné hematómy neznámeho pôvodu. Okrem toho sa analýza používa na sledovanie účinnosti antikoagulačných liekov.

Ako sa vykonáva analýza?

Aby sa dosiahli presné výsledky, pacientova krv sa odoberie v sterilnom laboratórnom prostredí. V tomto prípade by žalúdok pacienta mal byť prázdny. Postupnosť štúdie môže byť nasledovná:

 1. Na hornú časť ramena osoby sa aplikuje turniket. Tým sa znižuje prietok krvi a uľahčuje sa prístup žily. Miesto injekcie sa ošetrí antiseptickým roztokom. Vzorka krvi sa odoberie z žily. Potom sa postroj odstráni a v mieste vpichu sa aplikuje vata s antiseptikom.
 2. Výsledná vzorka sa prenesie do štúdie. Špecialista pridá určité množstvo krvi do skúmavky naplnenej citrátom sodným. Z tohto dôvodu krv stráca schopnosť kolapsu.
 3. Na úplné odstránenie koagulačného faktora sa vzorka umiestni do odstredivky.
 4. Do vzorky sa zmiešajú chlorid vápenatý a tromboplastín. Všimnite si čas, ktorý prechádza pred vznikom zrazeniny v krvi. Bude to protrombínový čas.

Dnes bol vyvinutý špeciálny analyzátor, ktorý umožňuje doma štúdium krvotvorby. Takéto zariadenie je nevyhnutné pre ľudí, ktorí podstupujú liečbu warfarínom, trpiacich tromboembolizmom alebo stavom pred infarktom.

V týchto prípadoch môže včasné stanovenie indikátorov zrážanlivosti zachrániť život človeka. Toto zariadenie sa ľahko používa a nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti.

Aké faktory môžu ovplyvniť presnosť výsledku?

V niektorých prípadoch môže byť výsledok štúdie nepresný. Nasledujúce faktory môžu zvýšiť čas zrážania krvi:

 1. Používanie alkoholických nápojov, nadmerne mastných potravín, strukovín a niektorých zeleninových plodín.
 2. Terapia s použitím liekov. Patria medzi ne niektoré antibiotiká, antikoagulanciá, anabolické steroidy, heparín, diuretiká, laxatíva.

Nasledujúce faktory môžu skrátiť čas:

 1. Konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu K.
 2. Dehydratácia tela po dlhotrvajúcom hnačke alebo vracaní.
 3. Používanie antihistaminík, antikoncepčných prostriedkov, kofeínových liekov.

Aby sa zlepšila presnosť štúdie, niekoľko dní pred odobratím krvi musí pacient prestať používať zelený čaj, výrobky obsahujúce sóju, bravčové a hovädzie pečeň, zeleninu, akékoľvek druhy kapusty a strukoviny, alkoholické nápoje.

Kontraindikácie pre postup

Stanovenie protrombínového času sa nemusí uskutočňovať u každého pacienta. Medzi hlavné kontraindikácie patria:

 • Vážna dehydratácia.
 • Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 • Spáli veľkú plochu pokožky v celom tele.
 • Neurotické poruchy a násilné správanie.

V týchto prípadoch je použitie takejto diagnostickej techniky nepraktické.

Lekárske udalosti

Ak sa po štúdii zistí znížený protrombínový čas, pacientovi je predpísaný priebeh antikoagulancií. Môžu to byť lieky priameho účinku (napríklad heparín) alebo nepriamo, ako je warfarín.

V tomto prípade sa odporúča špeciálna diéta. Mal by obsahovať produkty zriedenia krvi. Patria medzi ne:

 1. Mastné odrody rýb: halibut, sleď, makrela a ďalšie.
 2. Brusnice, figy, čučoriedky, slivky.
 3. Ginger.
 4. Ovsené vločky.
 5. Olivový a ľanový olej.
 6. Kakao a zelený čaj.

Ak je indikátor vyšší ako štandardná hodnota, sú potrebné koagulanty alebo syntetické liečivá, ktoré urýchľujú zrážanie krvi. Najčastejšie odborníci odporúčajú Vikasol alebo Thrombin.

Spolu s odporúčanou liečbou a stravou. Cieľom je odstrániť z diéty nasledujúce produkty:

 1. Pohanková kaša.
 2. Živočíšne tuky.
 3. Zelené kultúry.
 4. Strukoviny.
 5. Červený ríbezľ, čierne chokeberry, černice, čučoriedky.
 6. Pečivo z pšeničnej múky.
 7. Uzené mäso.

Pitie dostatočného množstva čistej pitnej vody pomôže znížiť viskozitu krvi. Malo by byť opitý čo najčastejšie v malých dúškoch.

Protrombínový čas je dôležitým ukazovateľom zrážania krvi. Určovanie včasného postupu môže urýchliť proces liečenia mnohých ochorení av niektorých situáciách dokonca aj zachrániť život.

Protrombínový čas: normálny, výsledky nižšie a vyššie ako normálne

V medicíne sa termín "protrombínový čas" používa na označenie času zrážania krvi. Tento dôležitý ukazovateľ je potrebný na diagnostiku závažných ochorení.

Proces zrážania krvi

Aby sme pochopili, čo je protrombínový čas (PTV), je potrebné zvážiť proces koagulácie krvi.

Koagulácia krvi je zložitý proces, ktorý začína, keď sa objavujú rany. Na svojom povrchu sa tvorí trombus, ktorý zabraňuje prenikaniu infekcie do tela a zároveň zabraňuje veľkej strate krvi. Zodpovednosťou za túto funkciu je fibrinogén - špeciálny krvný proteín. Pri poranení sa mení na časté fibrínové vlákna podobne ako v sieti. Zabraňujú uvoľneniu krvi z rany. Vďaka fibrínu vzniká krvná zrazenina, ktorá sa nakoniec kondenzuje a vedie k hojeniu rán.

Proces zrážanlivosti pozostáva z troch etáp a je komplexným reťazcom molekulárnych interakcií:

Aktivácia. V tomto štádiu sa protrombín - komplexný proteín - dostáva do trombínu.

Koagulácie. V tomto štádiu sa fibrín tvorí z fibrínu.

Zatiahnutie. V záverečnej fáze sa vytvorí trombus hustého fibrínového tkaniva.

Tento scenár však nefunguje vždy. Ak má osoba vážne choroby, proces zrážania je narušený - čo vedie k zvýšeniu času. V dôsledku toho môže pacient začať ťažké krvácanie.

Existujú ďalšie porušenia procesu zrážanlivosti, keď sa krvná zrazenina vytvára príliš rýchlo. To je možné, pretože krv sa stáva silnejšou a viskóznejšou. Stáva sa to v dôsledku niektorých ochorení. Skoré krvné zrazeniny sú smrteľné pre telo, pretože môže viesť k náhlej smrti infarktom, mŕtvicami, gangrénom končatín a inými vážnymi chorobami.

Na prevenciu takýchto nebezpečných ochorení a na ich skorú diagnostiku sa krvné testy vykonávajú za protrombínový čas.

Normálne a patologické indikátory protrombínového času

V klinických laboratóriách sa vykonávajú koagulačné testy s cieľom zistiť, ako systém zrážanlivosti funguje ako celok. Dávajú predstavu o práci celého protrombínového komplexu. Zahŕňa:

protitrombovaný index (PTI - v percentách);

protrombínový čas (PV - v sekundách);

medzinárodný normalizovaný pomer (INR - v percentách).

Protrombínový index

Pacienti, ktorí majú analyzovať, sa zaujímajú: čo je tento protrombínový index? Je to jeden z najdôležitejších indikátorov koagulogramu.

To je pomer času zrážania plazmy konkrétneho pacienta k času zrážanlivosti kontrolnej plazmy.

Normálne by sa tento ukazovateľ nemal odchýliť od hraníc 95-105%. Jeho spoľahlivosť je však často ovplyvnená kvalitou reagencií použitých pri analýze.

V pochybných prípadoch analýza protrombínového indexu od Kviku. Považuje sa to za presnejší. Výsledky sa tiež merajú v percentách, ale pomer je založený na aktivite protrombínu na výsledkoch merania v kontrolných roztokoch plazmy rôznych riedení. Normálne hodnoty pre protrombínový index pre Kvik sú 78 až 142%.

Ak analýza ukázala výsledok menší ako dolná prahová hodnota normy, dôjde k hypocoagulácii. Tento termín sa vzťahuje na tendenciu krvácania. K tomu prispievajú tieto faktory:

črevné ochorenia, ktoré spôsobujú nedostatok vitamínu K, dôležitého účastníka procesu zrážania krvi;

lieky na zlepšenie zrážania;

dedičné nedostatky fibrinogénneho proteínu.

Ak výsledkom analýzy je protrombínový index vyšší ako prahová hodnota, potom existujú poruchy spojené s hyperkoaguláciou, to znamená, že protrombínový čas sa zvýšil z určitých dôvodov. To vedie k tvorbe krvných zrazenín. Tento problém môže byť vyvolaný viacerými dôvodmi, medzi ktoré patria:

onkologické ochorenia krvi;

chronické ochorenie pečene;

umelé srdcové chlopne;

užívanie hormonálnej antikoncepcie;

používanie liekov na zlepšenie zrážania, antibiotiká, aspirín, chinín a laxatíva.

Niekedy je protrombotický index nahradený inou definíciou MSC - medzinárodných štandardizovaných koeficientov.

V prípade protrombínového času je potrebné sledovať krv u žien, ktoré nesú dieťa. Zvýšený protrombínový čas a index indikujú porušenie tela tehotnej ženy. Malo by to zahŕňať aj vekovú a stresovú situáciu a možné mutácie v génoch plodu. Syndróm hyperkoagulácie sa spúšťa v tele počas tehotenstva ako ochranná reakcia spojená so skorou stratou krvi počas pôrodu.

Protrombínový čas a medzinárodný normalizovaný postoj

Protrombínový čas v analýze je uvedený v sekundách. Je stanovený časový interval potrebný na tvorbu krvnej zrazeniny.

Ak sa protrombínový čas zvýši, znamená to, že pacient má tendenciu krvácať, t.j. hypocoagulation.

Inými slovami, protrombínový čas je koagulačný test, ktorý určuje koagulačný čas plazmy pacienta po pridaní zmesi tkanivového tromboplastínu a iónov vápnika.

Medzinárodný normalizovaný pomer je indikátor, ktorý sa vypočíta z pomeru protrombotického času pacienta k protrombínovému času ideálnej vzorky v krvnom teste. Výsledok bude vždy rovnaký bez ohľadu na laboratórium a reagencie, ktoré sa tam používajú.

Výsledky pre mužov sa nebudú líšiť od výsledkov pre ženy. Ak pacient užíva lieky na riedenie krvi, napríklad warfarín, potom sa rýchlosť môže normálne meniť od 2 do 3. Všetky ostatné indikátory indikujú porušenie procesu zrážania. Zvyčajne zvýšenie hodnoty INR indikuje hypokoaguláciu, pokles INR naznačuje hyperkoaguláciu. Príčiny týchto syndrómov boli uvedené vyššie.

Príprava na analýzu krvi protrombínu

Analýza protrombínu sa uvádza na prázdny žalúdok. Odporúča sa, aby sa jedlo aspoň pred uskutočnením štúdie. 8-9 hodín. 10-12 dní pred užitím biomateriálu - krvi z žily - ak je to možné, mali by ste odmietnuť užívanie liekov. V opačnom prípade môžu zvýšiť čas zrážania. Ak nie je možné liečbu zrušiť, musíte o tom informovať technikov. ktorý bude označovať tieto údaje v smere. Zároveň stojí za to obmedziť spotrebu mastných, vyprážaných, údených potravín a alkoholu za deň. Ráno v deň analýzy je povolené len piť čistú ne-uhličitú vodu.

Krv sa umiestni do skúmavky obsahujúcej citrát sodný. Niekoľkokrát sa jemne zmieša, nakloní sa doprava a doľava, potom sa umiestni do centrifúgy na separáciu krvi z plazmy.

Protrombín, INR

Protrombínu (čas, Quick, INR) - koagulačné skúška charakterizujúce prvé dve fázy plazmy hemostázu, prevádzkovanie protrombínového komplexu (2, 5, 7 a 10 koagulačných faktorov). Výsledky sa uplatňujú v oblasti hematológie, pôrodníctva a gynekológie, onkológie, chirurgie a hepatológie. Používajú sa na diagnostiku ochorení spôsobených nedostatkom koagulačných faktorov, zvýšenou tvorbou trombu a tiež na sledovanie liečby nepriamych koagulantov. Materiálom pre štúdiu je plazma žilovej krvi. Protrombínový čas je stanovený metódou detekcie zrazeniny pomocou bočného rozptylu svetla. Každý subtest má svoje vlastné referenčné hodnoty. Pripravenosť je 1 deň.

Protrombínu (čas, Quick, INR) - koagulačné skúška charakterizujúce prvé dve fázy plazmy hemostázu, prevádzkovanie protrombínového komplexu (2, 5, 7 a 10 koagulačných faktorov). Výsledky sa uplatňujú v oblasti hematológie, pôrodníctva a gynekológie, onkológie, chirurgie a hepatológie. Používajú sa na diagnostiku ochorení spôsobených nedostatkom koagulačných faktorov, zvýšenou tvorbou trombu a tiež na sledovanie liečby nepriamych koagulantov. Materiálom pre štúdiu je plazma žilovej krvi. Protrombínový čas je stanovený metódou detekcie zrazeniny pomocou bočného rozptylu svetla. Každý subtest má svoje vlastné referenčné hodnoty. Pripravenosť je 1 deň.

Protrombín (čas, podľa Kvika, INR) je skríningový test vykonaný na posúdenie vonkajšej dráhy koagulácie krvi a na zistenie nedostatku koagulačných faktorov (II, V, VII, X). Môže zahŕňať stanovenie jednotlivých parametrov (PTV, PTI, Kvik protrombín, INR), ale častejšie v klinickej praxi sa vykonáva komplexná analýza. Základnou vypočítanou hodnotou je protrombínový čas, na základe ktorého sa vypočítavajú zostávajúce ukazovatele.

 • Protrombínový čas je obdobie, počas ktorého sa fibrínová zrazenina po pridaní tromboplastínu a chloridu vápenatého tvorí v plazmovej vzorke. Výsledok je zobrazený v sekundách.
 • PTI je indikátor, ktorý sa vypočíta ako pomer protrombínového času zdravého človeka k protrombínovému času konkrétneho pacienta.
 • INR je indikátor, ktorý sa vypočíta ako pomer protrombínového času plazmy pacienta k protrombínovému času kontrolnej vzorky zvýšenej na výkon MIH. Súčasne MICH je index, ktorý odráža aktívnu schopnosť tkanivového faktora (činidla) v konkrétnej dávke v porovnaní so štandardnou vzorkou.
 • Protrombín na Kwik - ukazovateľ odráža pomer času zrážania normálnej ľudskej plazmy do doby zrážanlivosti plazmy pacienta, ale, na rozdiel od indexu protrombínu, počítanej na špeciálnom plánu vypracovaného za použitia rôznych kontrolných vzoriek plazmy riedenie. To vám umožní získať presnejší výsledok, najmä pri významných odchýlkach od normy (napríklad pri užívaní nepriamych antikoagulancií).

Dnes sú INR a Kvik protrombín najpresnejšie a najčastejšie používané testy na štúdium vonkajšej kaskády hemokoagulačných reakcií. Biomateriál na vykonanie protrombínového testu je venózna krvná plazma. V moderných laboratóriách sa štúdia uskutočňuje pomocou automatických koagulometrov metódou detekcie zväzku bočným rozptylom svetla. Test je široko používaný v oblasti hematológie, kardiológie, flebológie, chirurgie, onkológie, pôrodníctva a gynekológie.

Indikácie a kontraindikácie

Definícia protrombínu (podľa Kvik, PTV, PTI, INR) je indikovaná u pacientov s vrodeným a získaným nedostatkom koagulačných faktorov. K a vrodené genetické ochorenia zahŕňajú hemofíliu (A, B, C), von Willebrandovho choroba, trombocytopenická purpura, hereditárna Glantsmana trombastenii, kongenitálna afibrinogenemia a disfibrinogenemiya, idiopatickou autoimunitné trombocytopéniu. Krvácanie ochorenia sa môže vyvinúť na pozadí pečeňové dysfunkcie, nedostatok vitamínu K, zhubnej anémie, rakoviny krvotvorným systému, ICE syndróm vyskytujúce sa v poúrazových a šokových stavov, operácií, závažných infekcií, malignity objem rozpadu. Indikácie pre štúdiu môžu byť ochorenia sprevádzané zvýšeným zrážaním krvi: trombóza a tromboembolizmus, infarkt orgánov.

Základom pre túto štúdiu môže slúžiť ako sťažnosti pacienta častého krvácania - nosové, na ďasno, ťažká menštruácia, veľkej strate krvi s malým poškodením kože alebo sliznice, rovnako ako vzhľad podkožného krvácania - tvorba modrín, podliatin, petechií. Pri krvácaní vnútri orgánov dochádza k porušovaniu ich funkcií, k zlyhaniu viacerých orgánov. Pri zvýšenej zrážanlivosti krvi sa najčastejšie sťažovali na bolesť a ťažkosti v nohách, opuch, lokálne tmavnutie kože, slabosť. Ako súčasť skríningu sa štúdia protrombínu a INR preukázala v prítomnosti dedičnej predispozície na hemofíliu alebo trombózu počas tehotenstva pri príprave na operáciu. Jeho výsledky sa tiež používajú na monitorovanie systému zrážania krvi u pacientov liečených nepriamymi antikoagulanciami.

Krvný test na stanovenie protrombínu a INR sa nevykonáva na hodnotenie terapie priamymi koagulantmi (heparínom). Takisto nie je určený pre pacientov, ktorí majú kontraindikácie postupu zberu krvi - v stave mentálneho a motorického vzrušenia. V prípade výrazných krvácavých porúch, hypotenzie alebo anémie sa rozhoduje o potrebe výskumu spolu s ošetrujúcim lekárom. Nevýhodou tejto skupiny testov je, že laboratóriá používajú rôzne metódy výskumu a zariadenia, tromboplastíny určitej aktivity, ktoré ovplyvňujú konečné výsledky. Zvlášť silné rozdiely v protrombínovom čase a protrombínovom indexe. Protrombínové údaje pre Kvik a INR sú viac štandardizované. Na spoľahlivé vyhodnotenie výsledkov sa v tej istej laboratórií odporúčajú opakované analýzy.

Príprava na analýzu a odber vzoriek

Na určenie protrombínového času, protrombínového indexu, Kvikovho protrombínu a INR sa používa venózna krvná plazma. Odber vzoriek krvi sa vykonáva od 8 do 11 hodín, na prázdny žalúdok. Minimálny interval medzi jedlom a procedúrou je 4 hodiny. Pacienti, ktorí užívajú akékoľvek lieky, musíte o tom informovať lekára, aby rozhodol o dočasnom zrušení alebo príprave špeciálneho režimu. O pol hodinu pred odberom krvi sa musíte zdržať fajčenia, fyzickej námahy a obmedziť vplyv stresových faktorov.

Odber vzoriek krvi sa najčastejšie vytvára z žily metódou punkcie. Materiál sa zhromaždí v skúmavke s citrátom sodným a jemne sa zmieša. V laboratóriu sa krv odstreďuje, do výslednej plazmy sa injikujú ióny vápnika a tkanivový tromboplastín (faktor III). Pomocou automatického systému sa určuje trvanie obdobia, počas ktorého má krvný zrazenina - protrombínový čas. Na základe tohto indikátora sa počíta protrombínový index, protrombín podľa Kvika a INR. Pripravenosť výsledkov analýzy je jeden pracovný deň.

Normálne hodnoty

Zvyčajne je protrombínový čas u pacientov starších ako 16 rokov v rozmedzí od 11 do 15 sekúnd (zhruba preto, lebo výsledky laboratórií sú odlišné). U novorodencov je miera tvorby krvných zrazenín v štúdii o niečo nižšia, od 14,5 do 16,5 sekundy. U detí od 1 mesiaca do 16 rokov sa referenčné hodnoty zvyčajne zhodujú s hodnotami u dospelých, v období intenzívneho rastu (1-6 rokov) a puberty (11-16 rokov) môžu byť o 1 až 1,5 sekundy dlhšie.

Protrombínový index sa zvyčajne rovná 95-105%, Kvik protrombín je 78-142%. Referenčné hodnoty INR pre pacientov od 16 rokov - 0,8-1,2; pre novorodencov - 1,05-1,35; pre deti od 1 mesiaca do 16 rokov - 0,8-1,2 s možným zvýšením na 1,3 v obdobiach intenzívneho rastu a puberty. Počas tehotenstva sa funkcie koagulácie krvi zvyšujú, takže všetky ukazovatele sa vypočítajú individuálne v závislosti od obdobia.

Niektoré odchýlky od výsledkov štúdie z normy môžu byť výsledkom konzumácie veľkého množstva alkoholu a produktov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi: zelenú zeleninu, mastné ryby, pečeň a iné. Fajčenie naopak urýchľuje hemokoaguláciu. Tiež proces koagulácie je ovplyvnený príjmom niektorých liekov: antibiotiká, syntetické hormóny štítnej žľazy, glukokortikosteroidy, anabolické steroidy, antikonvulzíva, diuretiká, antikoncepčné prostriedky.

Diagnostická hodnota analýzy

Indikátory protrombínového času a INR negatívne korelujú s indikátormi protrombínového indexu a Kvikovho protrombínu. PTT a vzostup INR a PB a protrombínu na Kwik znížená, keď je vrodený alebo získaný deficit jednej a viac koagulačné faktory, hemofília, von Willebrandovho choroba, trombocytopenická purpura, Glantsmana, vrodená afibrinogenemia a disfibrinogenemiya, antifosfolipidové syndróm, nedostatok vitamínu K, zhubnej anémie, DIC, idiopatická autoimunitná trombocytopénia. Tiež príčinou nárastu protrombínového času a INR môže byť liečba nepriamymi antikoagulanciami.

Pri rýchlom zrážaní krvi sa stanovujú znížené hodnoty PTV a INR a zvýšenie - PTC a protrombín podľa Kvika. Príčiny takýchto odchýlok od normy sú trombóza, tromboembolizmus, polycytémia, zvýšená aktivita faktora VIII. Podobné hodnoty môžu byť vyvolané vstupom tkanivového tromboplastínu do krvného obehu v dôsledku poškodenia, nekrózy, krvi z prsta alebo nesprávne vykonanej venipunktúry. Dôvodom na porušenie koagulácie môže byť užívanie kyseliny acetylsalicylovej, perorálnej antikoncepcie. Stále sa znižuje protrombínový čas a INR u fajčiarov, najmä u starších a starších pacientov.

Liečba abnormalít

Protrombínový test umožňuje vyhodnotiť aktivitu faktorov II, V, VII, X a fungovanie vonkajšej koagulačnej dráhy. Jeho indikátory sú dôležitou súčasťou štúdie hemostázy. Ak sa výsledky odchyľujú od normy, je potrebné kontaktovať hematológov alebo ošetrujúci lekára, ktorý vydal odporúčanie na analýzu. Mierny prebytok alebo zníženie získaných hodnôt vo vzťahu k referenčným hodnotám, spôsobené fyziologickými dôvodmi, sa môže odstrániť nezávisle. K tomu je potrebné prestať fajčiť a užívať alkohol v strave, aby sa znížilo množstvo produktov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi (zelený čaj, kakao, mastné ryby, citrusové plody atď.).

INR (medzinárodný normalizovaný postoj): čo to je, meranie, norma, kontrola

Nie je to vždy štúdium protrombínového komplexu s určením protrombínového času alebo protrombínu Kvinkom. V iných prípadoch klinickí lekári považujú za vhodné rozširovať štúdiu schopností systému hemostázy prostredníctvom ukazovateľov INR (medzinárodný normalizovaný pomer), ktorý je súčasťou protrombínového testu a je často predpísaný spolu s ďalšou laboratórnou analýzou - APTT (aktivovaný parciálny tromboplastínový čas ).

V zásade ide o použitie nepriamych antikoagulancií (Warfarin, Finilin, Varfarex, Sincumar atď.), Ktoré si vyžadujú stanovenie INR.

INR v krvnom teste

INR v krvnom teste je laboratórnym indikátorom fungovania systému hemostázy, ktorý odráža pomer hodnôt protrombínového času (PTV) k hodnotám tohto ukazovateľa (PTV) zdravého človeka.

INR ukazuje, či pacient má tendenciu k zvýšeniu tvorby krvných zrazenín a vzniku tromboembolických stavov, alebo naopak k zníženiu zrážania krvi a krvácaniu, pretože zníženie hemokoagulačných schopností môže tiež viesť k závažným komplikáciám aj pri malom poškodení tkaniva.

Norma medzinárodného normalizovaného postoja u zdravých ľudí má tendenciu k 1 a je v rozsahu hodnôt od 0,7 do 1,3.

Pokiaľ ide o individuálne normy pre mužov a ženy, pre zdravých ľudí nie je žiadny rozdiel, presne ako s použitím antikoagulancií na terapeutické alebo profylaktické účely - normy pre rod nemajú rozdiely.

Medzitým by sme nemali zabúdať, že antikoncepčné prostriedky, ktoré ženy na prekrásnu polovicu ľudstva, ktoré sú v reprodukčnom veku (na zabránenie nechceného tehotenstva) alebo hormonálnu substitučnú terapiu predpísané na korektnú hormonálnu substitučnú liečbu, môžu znížiť medzinárodný normalizovaný postoj a vytvoriť riziko trombózy u žien. pozadia pri menopauze.

Zvýšená tvorba krvných zrazenín v krvných cievach u mladých pacientov trpiacich srdcovými defektami, u ľudí po 50 rokoch v dôsledku veku a hormonálnych zmien alebo u pacientov podstupujúcich operáciu na náhradu srdcovej chlopne je vystavená riziku vzniku nebezpečných tromboembolických stavov (infarkt myokardu, pľúcny tromboembolizmus, ischemická mozgová príhoda ).

Aby sa zabránilo takýmto problémom, predpísané lieky, ktoré podporujú zriedenie krvi a rozpúšťanie konvolucií, napríklad warfarín a jeho analógy (nepriame antikoagulanciá), sú rizikové osoby, ktoré majú patológiu sprevádzanú zvýšenou trombózou. Po niektorých ochoreniach (pľúcna embólia, infarkt myokardu) alebo chirurgické zákroky sa pacient nemá rozlúčiť s liekmi na zmierňovanie krvi - nepriamymi antikoagulanciami, ktoré užíva denne (!) Súčasne (17:00).

Pri užívaní warfarínu v pacientovej pečeni dochádza k blokovaniu syntézy koagulačných faktorov, ktoré vyžadujú účasť vitamínu K (II, VII, IX, X) narušením metabolizmu vitamínu K (Vit K). Znížením obsahu koagulačných zložiek sa tvorba krvných zrazenín spomaľuje.

Pri podávaní warfarínu a iných nepriamych antikoagulancií je INR a protrombín častejšie predpísaný Kvikom, zatiaľ čo kombinácia PTI a INR, ak sa používa, je pravdepodobne mimo zvyku ako získať úplné informácie. Samotný protrombínový index (IPT) patrí do testov minulého storočia, ktoré sa v jednotlivých prípadoch ešte nevzdali, ale pri skúmaní INR, protrombínový index jednoducho nemá zmysel.

V protrombínovom teste je dôležitý ďalší indikátor - Kvik protrombín, ktorý negatívne koreluje s INR: s nárastom INR, protrombín klesá v Kvike alebo naopak pokles hladiny INR zodpovedá zvýšeným hodnotám protrombínu.

Ak to predpisuje INR. Výsledky dekódovania

Medzinárodný normalizovaný pomer nie je indikatívnym testom, ako je protrombín. INR je predpísané pre indikácie, ktoré zahŕňajú:

 • Príprava pacienta na operáciu (prekážka je nižšia ako 0,85 a vyššia ako 1,25);
 • Tehotenstvo (norma je 0,8 - 1,25);
 • Diagnostika APS (antifosfolipidový syndróm - okrem iných laboratórnych testov);
 • Antikoagulačná liečba pľúcnej embólie, infarkt myokardu, prevencia tromboembolických stavov pri srdcových poruchách a hlbokej žilovej trombóze po chirurgických zákrokoch (zóna normálnych hodnôt - 2-0-3,0);
 • Tromboembolická profylaxia po protetických srdcových chlopniach - aortálna (norma je od 2,0 do 3,0) a mitrálna (norma je 2,5-3,5) (použitie nepriamych antikoagulancií).

Dekódovanie sa vykonáva na základe rozsahu normálnych hodnôt pre každý stav a pre každého konkrétneho pacienta, pretože normou je 2,0 - 3,0 pri užívaní warfarínu, do určitej miery je indikatívny: jeden pacient by sa mal držať na úrovni INR bližšie k 2,0, a ďalšie, a asi 3,0, je normálne. Treba poznamenať, že dešifrovanie analýzy (INR), presne ako iné ukazovatele koagulogramu, vykonáva lekár, najmä pokiaľ ide o štúdium systému hemostázy počas tehotenstva.

Ak si to čitateľ všimol, meranie INR je vždy spojené s použitím nepriamych antikoagulancií. A čo s priamočinnými antikoagulanciami, ktoré sa tiež používajú na prevenciu hyperkoagulácie? Priame antikoagulanciá prakticky nemajú vplyv na výsledky medzinárodne normalizovaného vzťahu.

Pravdepodobne sa pacienti rýchlo zaoberajú dekódovaním analýzy, ak sú v tabuľke uvedené normálne hodnoty pre každý stav:

Č. 2, protrombín, INR (protrombínový čas, PT, protrombín, INR)

Interpretácia výsledkov výskumu obsahuje informácie pre ošetrujúceho lekára a nie diagnóza. Informácie v tejto časti nemožno použiť na vlastnú diagnostiku a samoliečbu. Správna diagnóza sa vykoná lekárom s využitím výsledkov tohto vyšetrenia a potrebných informácií z iných zdrojov: anamnéza, výsledky iných vyšetrení atď.

Mierové jednotky a konverzné faktory:%

 • Všeobecné informácie
 • Príklady výsledkov

* Špecifikovaná doba nezahŕňa deň prevzatia biomateriálu

Naliehavo za 2 hodiny. (pozri zoznam)

Koagulometria (výpočet Kwiku).

príklady výsledkov formulára *

* Upozorňujeme na skutočnosť, že pri objednávaní viacerých štúdií sa niekoľko výsledkov výskumu môže prejaviť na jednej forme.

V tejto časti môžete zistiť, koľko stojí za dokončenie tejto štúdie vo vašom meste, pozri popis testu a tabuľku interpretácie výsledkov. Pri analýze "protrombín, INR (protrombínový čas, PT, protrombín, INR)" v Moskve a ďalších ruských mestách nezabudnite, že analýza ceny, náklady na procedúru biomateriálu, metódy a podmienky výskumu v regionálnych zdravotníckych zariadeniach sa môžu líšiť,

Protrombínový čas + index protrombínu INR +

Všeobecné informácie

Protrombínový čas (PT) je široko používaný skríningový test na hodnotenie vonkajšej kaskády plazmatickej koagulácie. Protrombínový čas sa zvyčajne používa na stanovenie aktivity faktora VII, na kontrolu liečby nepriamymi antikoagulanciami a na vyšetrenie porúch hemostatického systému.
Na porovnanie výsledkov štúdie protrombínového času u pacientov užívajúcich perorálnu antikoagulačnú liečbu je potrebné vypočítať INR (International Normalized Ratio) alebo medzinárodný normalizovaný pomer (INR), čo je pomer PV pacienta k normálnemu plazmatickému PV zvýšenému na stupeň medzinárodného indexu citlivosti na tromboplastín ( ISI).
Štandardizovaný protrombínový test bol vypracovaný Medzinárodným výborom pre normalizáciu v hematológii a Medzinárodným výborom pre trombózu a hemostázu a prijatý WHO v roku 1983.
INR = (PV pacient / PW plazma) mich
Pri liečbe nepriamych antikoagulancií použitie INR umožňuje vyhodnotiť stupeň hypokoagulácie bez ohľadu na použitý tromboplastín na porovnanie výsledkov získaných v rôznych laboratóriách.
Na kontrolu liečby nepriamymi antikoagulanciami sa odporúča použiť tromboplastíny s hodnotami MICH pod 2 (prednostne 1,0-1,2).
Na vyhodnotenie testu sa použije výpočet protrombínového indexu (PI), čo je pomer pacientov PV k hladine normálnej plazmy, vyjadrený v%.

Indikácie pre štúdiu

 • Kontrola liečby s nepriamymi antikoagulanciami
 • Screening pre hemostatické poruchy
 • Určenie aktivity faktora VII

Príprava na štúdiu

Špeciálne školenie sa nevyžaduje.

Faktory ovplyvňujúce výsledok štúdie

 • Vzorka zrazeniny
 • Porušenie pomeru krvi / citrátu
 • Užívanie antikoagulancií

Interpretácia výsledkov výskumu

Jednotky merania: sek.

Protrombínový čas: 9,3 - 13,3 sekúnd

Protrombínový index: 70 - 120%

CHOROBY, KTORÉ MÔŽU BYŤ OZNAČENÉ Z PRIESKUMOVÝCH ZNAČENÍ

Zvýšený výkon

Protrombínový čas je predĺžený (PI znížený, INR zvýšený):

 • Vrodený nedostatok faktorov II, V, VII, X
 • Chronické ochorenie pečene so zhoršenou funkciou
 • Nedostatok vitamínu K (cholestáza, malabsorpcia, dysbakterióza)
 • Liečba nepriamymi antikoagulanciami
 • Hypofibrinogénia (menej ako 0,5 g / l)
 • Dysfibrinogénia a porušenie polymerizácie fibrínu
 • DIC syndróm
 • Prítomnosť inhibítorov koagulácie (heparín, PDF)

Nízke skóre

Protrombínový čas je skrátený (zvýšenie PI, zníženie INR):

 • Hyperkoagulačný stav
 • Masívny tok tromboplastínu v tkanive do krvného obehu (trauma, nekróza)
 • Zvýšená zrážavosť počas tehotenstva a po pôrode

Protrombínový čas: normálny. Ako sa stanoví protrombínový čas?

Laboratórna diagnostika chorôb v súčasnosti zahŕňa veľký počet testov. Jedným z tých, ktoré sa často používajú pri liečbe mnohých ochorení krvi a tráviacich systémov je stanovenie protrombínového času.

Aká je táto analýza

Pod protrombínovým časom rozumie indikátor používaný na určenie povahy a hlavných príznakov vonkajšej koagulácie v krvnom systéme. Najčastejšie je tento ukazovateľ určený na hodnotenie antikoagulačnej liečby (napríklad INR sa používa na vyhodnotenie liečby warfarínom), ale môže sa tiež použiť na sledovanie syntetickej funkcie pečene, ako aj na určenie koncentrácie vitamínu K v plazme.

Protrombínový čas zobrazuje funkčný stav a aktivitu prvého, druhého, piateho, siedmeho a desiateho koagulačného faktora. Zvyčajne sa paralelne s určovaním PTV zistí aj APTTV index - aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (ukazuje prácu vnútornej koagulačnej dráhy krvi). APTT sa najčastejšie vypočíta s heparínovou terapiou. INR a PTI (medzinárodný normalizovaný pomer a protrombínový index) sú deriváty PTV.

Normálny výkon

Protrombínový čas, INR a PI charakterizujú druhú fázu plazmatickej hemostázy - štádium tvorby trombínu.

Na štúdium ukazovateľov s použitím krvnej plazmy.

Normálne by mal byť index PTV od 11 do 15 sekúnd (ak je protrombínový čas určený Kvikom). Tento čas ukazuje, ako rýchlo sa tvorí krv v krvi.

Normálny indikátor INR je 0,7-1,1. Vypočíta sa vo vzťahu k protrombínovému času plazmy pacienta a kontrole sa zvýši na výkon (stupeň je určený medzinárodným indexom citlivosti, ktorý je striktne špecifický pre každú skupinu činidiel, v priemere sa používa index 1).

Protrombínový index sa vypočíta z pomeru protrombínového času darcu k protrombínovému času pacienta, násobený 100%. Táto hodnota sa pohybuje od 80 do 105 percent (na monitorovanie vykonávania anti-vitamínovej terapie, tento pomer sa pohybuje od 20 do 45 percent).

Čo je potrebné pre postup

Tak ako pri akomkoľvek stanovení, protrombínový čas sa má stanoviť za sterilných podmienok. Pre výskum je odobraná krv z žily. Súprava na stanovenie protrombínového času sa skladá z niekoľkých ampuliek s tromboplastínom (4 a 10 ml - sada K-220). Okrem toho je potrebné ďalšie vybavenie na určenie optických vlastností zrazeniny, stopiek, kontrolných plazmových vzoriek, ako aj laboratórneho skla (najmä skúmavky, byrety, pipety) na správne stanovenie analýzy. Okrem toho by sa destilovaná voda mala používať na riedenie tromboplastínu.

Všetky pokrmy by sa mali dôkladne umyť, aby sa nevytvorili podmienky na nesprávnu interpretáciu analýzy.

Sada musí byť prísne sterilná a musí spĺňať požiadavky GOST. Čas použiteľnosti by tiež nemal uplynúť (pretože to môže významne ovplyvniť presnosť analýzy).

Ako sa vzorky krvi odoberajú na analýzu?

Krv sa dosahuje prepichnutím periférnej žily (zvyčajne sa používa anastomóza medzi ulnárnymi a brachiálnymi žilami, nachádzajúcimi sa v ulnárnej fosílii). Výsledná krv sa pomaly transfúziou cez ihlu do skúmavky. Na prevenciu zrážania krvi sa používa citrát sodný. Krv sa jemne zmieša a potom odstredí (na oddelenie červených krviniek a plazmy). Potom pridajte do skúmavky vápnik (na inaktiváciu účinku citrátu sodného). Nevyhnutne presný pomer citrátu a vápnika je zvyčajne 9: 1. Po tom všetkom sa pridá tretí tkanivový faktor a zaznamená sa čas, kým sa tvoria zrazeniny.

V prípade zvýšenej koncentrácie bilirubínu a lipoproteínov v krvi sa odporúča stanoviť protrombínový čas pomocou prístroja (mechanické stanovenie PT). Výsledok v tomto prípade je presnejší a ďalšie látky (bilirubín) nemajú vplyv na jeho meranie.

Interpretácia výsledkov

Ako je známe, protrombínový čas je obdobie od pridania tretieho tkanivového faktora do krvi k tvorbe zrazeniny. Toto hodnotí účinnosť vonkajšej a všeobecnej dráhy koagulácie krvi.

Protrombínový čas, ktorého rýchlosť bola indikovaná, môže byť jedným z prvých faktorov, ktoré môžu indikovať stav hemostázy.

Čas tvorby zrazeniny pozdĺž vonkajšej cesty je priamo úmerný koncentrácii faktora zrážanlivosti 7. Vitamín K má vplyv na jeho syntézu a obsah v krvnej plazme, a preto, ak je tento vitamín v tele nedostatočný, koncentrácia a 7 faktorov sa znižujú, čo vedie k predĺženiu protrombínového času. Ak je prítomný nadbytok vitamínu K, PV poklesne. Okrem toho môže byť zvýšenie PV ovplyvnené aj ochorením pečene, sprevádzaným poškodením anabolických funkcií.

Zvýšenie hladiny INR nad 5 znamená vysoké riziko krvácania, pokles pod 0,5 znamená vysoké riziko rozvoja DIC a trombózy. Pri liečbe warfarínom sú normálne hodnoty INR 2-3.

Čo môže ovplyvniť proces určovania niektorých ukazovateľov?

Zvyčajne krvná plazma obsahuje väčšinu molekúl a živín. Každý z nich je špecifický, pretože sa odlišuje od ostatných vo svojej povahe a pôvode. Okrem bežných molekúl (transportné proteíny, imunitné proteíny, niektoré mastné zlúčeniny, glukóza) môže obsahovať aj patogénne alebo atypické, ktoré sa objavujú iba v prípade konkrétnej choroby. Takými molekulami môžu byť lupus antikoagulant, hirudin (enzým pijavice používaný v niektorých ochoreniach), atypické krvné doštičky. Všetky z nich môžu ovplyvniť zloženie plazmy, čo je dôvod, prečo sú mnohé parametre krvi nesprávne určené. Navyše, nedostatočné odbery krvi z žily a po ich presune do skúmavky môžu ovplyvniť určenie určitých indikátorov a viesť k ich nesprávnej interpretácii.

Protrombínový čas sa zvyšuje nedodržaním podmienok prostredia. Počas analýzy v chladnej miestnosti môže dôjsť k zníženiu času potrebného na koaguláciu (teplota nad 37 stupňov predlžuje čas tvorby krvných zrazenín).

Protrombínový čas v rôznych podmienkach

Rýchlosť tohto indikátora závisí od úrovne vitamínu K, prítomnosti tretieho tkanivového faktora v plazme a siedmeho koagulačného faktora, ako aj od hladiny vápnika; sa môže líšiť za rôznych podmienok. Pri niektorých ochoreniach sa môže pozorovať pokles jedného alebo viacerých faktorov:

 • Napríklad v patológii pečene dochádza k poklesu hladiny koagulačných faktorov, vrátane siedmej.
 • Protrombínový čas počas tehotenstva sa môže znížiť v dôsledku hladiny vitamínu K a vápnika. Táto podmienka je dočasná a zmizne v druhom a treťom trimestri. Protrombínový čas, ktorého rýchlosť sa u gravidných žien v zásade nelíši od miery u obyčajných ľudí, by sa mal stanoviť v každom trimestri na včasnú diagnostiku možných porúch.
 • Onkologické ochorenia. Poruchy koagulácie krvi môžu nastať s hemofíliou, abnormalitou kostnej drene.
 • Pôst. Keď kachexia často znižuje hladinu bielkovín vrátane všetkých koagulačných faktorov.
 • Masívne krvácanie. Budú mať významný vplyv len vtedy, ak budú pomerne nedávne (a krvné doštičky sa nedokážu obnoviť na normálne počty).

Indikácie a kontraindikácie

Tento ukazovateľ nie je určený u všetkých pacientov. Na to musí existovať určité indikácie. Patria medzi ne:

 • Stanovenie stavu koagulačného systému pred a po chirurgickom zákroku.
 • Prítomnosť príznakov vnútorného krvácania.
 • Riadenie aktivity koagulačného systému pri liečbe priamych a nepriamych antikoagulancií.
 • Diagnóza ochorení krvi a tráviaceho systému.
 • História trombózy a tromboembolizmu nosných ramien rôznych orgánov.
 • Diagnóza rakoviny a chronickej anémie.
 • Kontrola normálneho priebehu tehotenstva.
 • Diagnostické operácie.
 • Profylaktické vyšetrenia po predchádzajúcom ochorení pečene.

Táto analýza by ste nemali vykonávať v týchto situáciách:

 • Osoby v stave výraznej dehydratácie.
 • Utrpenie neuróz a rôzne násilné správanie.
 • Osoby s poruchami alebo dekompenzáciou kardiovaskulárneho systému.
 • Majú masívne popáleniny po celej ploche tela.

Expresná diagnostika

V súčasnosti sa čoraz častejšie používajú rýchle metódy na stanovenie protrombínového času. V skutočnosti je pre pacientov, najmä pre tých, ktorí monitorujú ich zdravie, ako aj pre pacientov liečených warfarínom a heparínom oveľa jednoduchšie určiť parametre zrážanlivosti doma (najmä ťažké). Okrem toho stanovenie protrombínového času v domácnosti umožňuje diagnostikovať niektoré naliehavé stavy. A to môže zachrániť život pacienta. Napríklad definícia PTV pri infarkte myokardu alebo pľúcnej tromboembólie, pri ktorej je protrombínový čas zvýšený, výrazne uľahčí resuscitáciu a opatrenia prvej pomoci pre ambulančnú brigádu, ako aj lekárov nemocnice.

Na tieto účely sa používa prístroj INRatio. Patrí k rýchlym analyzátorom parametrov koagulácie krvi. Tento prístroj je ľahko použiteľný, čo umožní stanovenie protrombínového času u ľudí rôzneho veku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Priemerný objem erytrocytov MCV: nízke a vysoké hodnoty

Erytrocyty - vysoko špecializované nosiče kyslíka a oxidu uhličitého - jedna z najdôležitejších zložiek krvi. Zaujímavé je, že každú sekundu zomrú a narodia sa v našom tele viac ako 2 milióny nových červených krviniek.

Cievne choroby mozgu a nervového systému - nebezpečné a nepredvídateľné

V súvislosti so všeobecným "starnutím" planéty a nárastom počtu ľudí v senilnom a staršom veku sú medzi populáciou stále dôležitejšie vaskulárne ochorenia mozgu.

Ako skontrolovať krvné cievy tela, indikácie pre takéto štúdie

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy celého tela, aké metódy sa používajú na získanie obrázkov tepien a žíl a identifikujte ich choroby.

Čo je MCHC v krvnom teste?

Prakticky pre každú žiadosť o lekársku starostlivosť je pacientovi predpísaný všeobecný (klinický) krvný test (OAK). Štúdia tekutiny hlavného tela umožňuje zistiť patologické zmeny vo svojom vzorci a napraviť ďalšie diagnostické opatrenia, vďaka čomu bude diagnóza stanovená.

Zníženie počtu neutrofilov v krvi dieťaťa

Ak dôjde k zmene krvného obrazu dieťaťa, je to pre rodičov alarmujúce a je dôvodom na to, aby ste ho navštívili. Jednou takou rušivou zmenou je znížený počet neutrofilov.

Masť z aterosklerózy ciev dolných končatín, otepľovanie a kúpele

Ateroskleróza je známa choroba, ktorá sa vyskytuje kvôli vzhľadu plakov. Aterosklerotické plaky nakoniec uzavrú lumen ciev, čo komplikuje proces prechodu krvi cez ne.