Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Okrem krvi sa monocyty nachádzajú aj vo veľkých množstvách v kostnej dreni, slezine, pečeňových dutinách, stenách alveol a lymfatických uzlín. V krvi nie sú dlho - len pár dní, potom sa presúvajú do okolitých tkanív, kde dosiahnu svoju zrelosť. Prebieha transformácia monocytov na histocyty - tkanivové makrofágy.

Počet monocytov je jedným z najdôležitejších indikátorov pri dešifrovaní krvného testu. U dospelých je zvýšenie počtu monocytov v krvnom je pozorovaný v celej rade ochorení, sú považované za obzvlášť: infekčné, granulomatózne a kožné ochorenia, rovnako ako kolagén, ako je reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus, polyarteritis nodosa.

Úloha monocytov v tele

Čo sú monocyty pre, čo to znamená? Monocyty sú bielych krviniek, leukocyty, ktoré tiež patria do fagocytov. To znamená, že konzumujú baktérie a baktérie, ktoré vstupujú do tela a tým sa ich zbavujú. Ale nielen.

Úloha monocytov zahŕňa aj vyčistenie "bojového poľa" od ostatných mŕtvych leukocytov, čím sa znižuje zápal a začína sa regenerovať tkanivo. A nakoniec, monocyty vykonávajú ďalšiu dôležitú funkciu v tele: produkujú interferón a zabraňujú vývoju všetkých druhov nádorov.

Dôležitým ukazovateľom v krvi je pomer monocytov a leukocytov. Bežne percento monocytov na všetky leukocyty v krvi je od 4 do 12%. Zmena tohto pomeru v smere zvyšovania v medicíne sa nazýva relatívna monocytóza. Na rozdiel od tohto prípadu je tiež možné zvýšiť celkový počet monocytov v ľudskej krvi. Lekári nazývajú takýto patologický stav absolútnou monocytózou.

norma

Rýchlosti monocytov v krvi sú pre dospelých a deti trochu odlišné.

 1. U dieťaťa je rýchlosť monocytov v krvnom teste asi 2 až 7% z celkového počtu leukocytov. Treba mať na pamäti, že absolútny počet monocytov u detí sa mení s vekom, paralelne so zmenou počtu leukocytov.
 2. U dospelých je normálne množstvo monocytov v krvi 1 až 8% z celkového počtu leukocytov. V absolútnych číslach je 0,04-0,7 * 109 / l.

Akékoľvek odchýlky od normy v počte monocytov v krvnom teste môžu naznačovať prítomnosť problémov a ochorení v tele.

Príčiny zvýšených monocytov u dospelých

Ak sú monocyty zvýšené v krvi dospelých, znamená to prítomnosť monocytózy, ktorá je relatívna a absolútna. S relatívnou povahou monocytózy v krvi sa tiež znižuje hladina iných leukocytov a s absolútnym sa zvyšuje iba počet monocytov. Príčinou zvýšenia relatívneho obsahu krvných buniek môže byť neutropénia alebo lymfocytopénia.

Zvýšené hladiny monocytov v krvi môžu indikovať prítomnosť:

 1. Infekčné procesy spôsobené baktériami (endokarditída, tuberkulóza, syfilis, malária, brucelóza, horúčka týfusu) alebo vírusy (mononukleóza, hepatitída);
 2. Niektoré ochorenia hematopoetického systému (predovšetkým monocytická a myelomonocytová leukémia);
 3. Niektoré docela fyziologické stavy (po jedle, na konci menštruácie u žien, u detí do 7 rokov atď.);
 4. Požitie (často v dýchacích cestách) látok neinfekčnej (a často anorganickej) povahy;
 5. Zhubné neoplastické choroby;
 6. Kolagenózy (systémový lupus erythematosus - SLE, reumatizmus);
 7. Etapy obnovenia z infekcií a iných akútnych stavov:
 8. Utrpená operácia.

Zvýšenie hladiny monocytov v krvi - alarmujúci príznak. Môže hovoriť o prítomnosti zápalového procesu, iných závažných ochorení v tele. Ak celkový krvný obraz ukazuje hladiny monocytov nad normálnou hodnotou, konzultácia s lekárom a ďalšie vyšetrenie je potrebné na určenie príčiny zmien.

Zvýšené monocyty u dieťaťa

Čo to znamená? Vznik monocytózy u detí je často spojený s infekciami, najmä vírusovými infekciami. Ako viete, deti s vírusovými infekciami sú ochorené častejšie ako dospelí a monocytóza súčasne naznačuje, že telo sa užíva s infekciou.

Monocotyledonae monocytóza dieťa sa môže objaviť aj závitovkové nákazy (askarióza, enterobioze a tak ďalej), potom, čo červy sú odstránené z tela dieťaťa, monocotyledonae monocytóza prejde. Tuberkulóza u detí je teraz zriedka videná, avšak prítomnosť monocytózy by mala byť tiež alarmujúca v tomto ohľade.

Tiež môže byť príčinou rakoviny u detí - lymfangranulomatóza a leukémia.

Čo robiť s zvýšenými monocyty?

Keď sú monocyty v krvi zvýšené, liečba závisí predovšetkým od príčiny tohto javu. Samozrejme, je ľahšie liečiť monocytózu, ktorá vznikla v dôsledku nezávažných chorôb, ako je huba.

Avšak, pokiaľ ide o liečbu nádoru leukémie alebo rakoviny bude zvýšený obsah monocytov v krovidlitelnym a ťažký, a to v prvom rade zameraný na znižovanie monocyty, a na likvidáciu hlavných príznakov závažného ochorenia.

monocyty

Monocyty - to sú niektoré z najväčších krviniek, ktoré sú skupinou bielych krviniek neobsahujú granule (sú AGranulocyty) a sú najviac aktívne fagocyty (schopné absorbovať cudzie látky a k ochrane ľudského tela pred ich škodlivých účinkov) z periférnej krvi.

Vykonávajú ochranné funkcie - bojujú proti všetkým druhom vírusov a infekcií, absorbujú krvné zrazeniny, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a vykazujú protinádorovú aktivitu. Ak sú monocyty znížené, môže to znamenať vývoj anémie (lekári venujú zvýšenú pozornosť tomuto indikátoru počas tehotenstva) a zvýšená hladina indikuje vývoj infekcie v tele.

Normálny obsah krvi u dospelých a detí

Ak hovoríme o kvantitatívnom obsahu monocytov v krvi, norma tohto indikátora by mala byť v rozsahu 3 - 11% (u dieťaťa sa počet týchto buniek môže pohybovať medzi 2 až 12%) z celkového počtu krvných prvkov leukocytov.

Vo všeobecnosti lekári určujú relatívny kvantitatívny obsah týchto prvkov (na tento účel sa vykonáva všeobecný krvný test), ale ak máte podozrenie na vážne narušenie kostnej drene, vykoná sa analýza absolútneho obsahu monocytov, ktorých slabé výsledky by mali upozorniť ktorúkoľvek osobu.

U žien (najmä počas tehotenstva) je v krvi vždy o niečo viac leukocytov než u mužov, navyše sa tento indikátor môže meniť v závislosti od veku (u detí môže byť viac).

Aký je účel stanovenia hladiny monocytov?

Monocyty sú jednou z dôležitých zložiek leukocytového vzorca, ktorých hlavné zložky dávajú lekárovi všeobecnú predstavu o zdravotnom stave pacienta. Tak vzostup, ako aj pád monocytov, ktoré sa môžu pozorovať u detí a dospelých, poukazujú na vývoj nejakého druhu vnútorných porúch. Najmä monocyty starostlivo študoval pri vyšetrení žien "v polohe", pretože počas tehotenstva imunitný systém riadi všetky svoje úsilie na zachovanie zdravia plodu, teda telesné pádu ženy do rôznych baktérií, s ktorým všetky druhy lymfocytov sú nepretržitý boj.

Lekári volajú monocyty "stierače" tela, pretože čistia krv parazitov a patogénnych mikroorganizmov, absorbujú mŕtve bunky a zlepšujú funkcie obehového systému. Niekedy dochádza k poklesu alebo zvýšeniu monocytov pod vplyvom stresu, fyzickej námahy alebo užívania akýchkoľvek farmaceutických prípravkov, takže pred analýzou sa lekár pýta pacienta na niekoľko otázok, na ktoré treba odpovedať čo najpravdepodobnejšie.

Nízky počet monocytov

Lekári hovoria o znížení monocytov (vývoj monocytopénie) v prípade, že počet týchto buniek v porovnaní s celkovým počtom leukocytov klesne na 1% a menej. V skutočnosti sú podmienky, v ktorých sú monocyty znižované, pomerne zriedkavé, ale je módne odvolávať sa na najčastejšie príčiny vývoja tohto ochorenia:

 • tehotenstvo a pôrod (pokiaľ ide o tehotenstvo, v prvom trimestri sa prudké zníženie počtu krvných buniek, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú vo vzorci leukocytov, vyskytuje v krvi žien a počas pôrodu je telo vyčerpaná);
 • vyčerpanie tela (osobitná pozornosť by sa mala venovať zníženiu počtu monocytov v krvi detí, pretože ak ich počet klesne proti vyčerpaniu tela, práca všetkých vnútorných orgánov a systémov je narušená);
 • užívanie chemoterapeutických liekov (spôsobuje rozvoj aplastickej anémie, najčastejšie sa vyskytuje u žien);
 • závažné hnisavé procesy a akútne infekčné ochorenia (napríklad brušný týfus).

Ak sa zistí, že monocyty sú znížené v krvi jedného z detí, potom sa takéto dieťa dostane ďalších testov na prítomnosť infekcie v tele, ako aj narušenie imunitného alebo hematopoetického systému.

Zvýšený počet monocytov

Ochorenie, pri ktorom zvýšenej krvnej monocyty pomerne veľa, pretože zvýšenie počtu týchto buniek na pozadí pádu do ľudských infekčných a vírusových agens (zvláštnu pozornosť rodičia sa odporúča, aby zaplatiť za dieťa, pretože počas rastu imunitného systému je slabá, takže schopnosť žiť patogénne látky neinterferujú s ničím). Medzi hlavné príčiny vývoja tohto stavu patria:

 • závažné infekčné ochorenia (niekedy v tele dieťaťa, vyskytujú sa v chronickej forme, príležitostne spôsobujú zvýšenie počtu krvných prvkov leukocytov);
 • sepsa;
 • ochorenia krvi (napríklad v tele dieťaťa, monocyty môžu byť zvýšené na pozadí akútnej leukémie a u dospelých sa tento stav vyvíja v dôsledku infekčnej mononukleózy);
 • parazitná infekcia.

Čo robiť

Ak sa po získaní analýzy zistí, že monocyty sú zvýšené u dospelých, potom je potrebné ihneď konzultovať s lekárom na účely vykonania ďalších testov (v skutočnosti v prípade vývoja rovnakého stavu u detí je potrebné urobiť to isté). Stojí za to povedať, že liečenie stavov, pri ktorých je zmena počtu krvných prvkov leukocytov v tele detí alebo dospelých bezvýznamná. Po prvé, lekár určí príčinu vzniku tejto choroby a potom predpíše potrebné farmaceutické prípravky na jej liečbu.

Monocyty - norma

Medzi krvnými bunkami patria najväčšie monocyty. Sú to typy leukocytov, čo znamená, že ich hlavnou funkciou je chrániť telo pred patogénnymi agensmi, vnútornými a vonkajšími.

Monocyty sa môžu aktívne pohybovať a voľne prejsť cez steny kapilár, prenikajúcimi do priestoru medzi bunkami. Tam zachytia cudzie častice, škodlivé častice a neutralizujú ich, a tým chránia ľudské zdravie.

Úloha monocytov: všeobecné informácie

Monocyty sú veľmi aktívne bunky. Sú prítomné nielen v krvi, ale aj v pečeni, lymfatických uzlinách, slezine.

Tvorba monocytov sa vyskytuje v kostnej dreni. V krvi sú stále nezrelé bunky. Takéto monocyty majú maximálnu schopnosť uskutočňovať fagocyty, tj absorbovať cudzie častice.

Bunky sú v krvi niekoľko dní a migrujú do blízkych tkanív, kde sa nakoniec dozrievajú a premenia sa na histiocyty.

Ako intenzívne sa monocyty produkujú v tele závisia od hladiny glukokortikoidných hormónov.

Monocyty sú navrhnuté na vykonávanie nasledujúcich funkcií:

 • Zničenie patogénnych a cudzích mikroorganizmov. Sú schopní ich absorbovať nielen fragmentárne, ale aj úplne. Je dôležité, aby veľkosť a počet "prehltnutých" objektov bola niekoľkonásobne vyššia ako objemy, ktoré sú možné pre iné skupiny bielych krviniek, napríklad neutrofilov.
 • Poskytovanie povrchu pre T-lymfocyty - asistentov, ktoré môžu zvýšiť imunitnú odpoveď na patogénne agens.
 • Syntéza a sekrécia cytokínov - molekuly malých peptidových informácií.
 • Odstránenie z mŕtvych a zničených buniek, baktérií, komplexov, "antigén - protilátka".
 • Vytvorenie priaznivého prostredia na opravu tkaniva po úraze, zápaloch alebo léziách novotvarov.
 • Poskytovanie cytotoxických účinkov na nádorové bunky, parazitické protisty a patogény malárie.

Monocyty môžu vykonávať to, čo je mimo silu ostatných leukocytov: sú schopné absorbovať mikroorganizmy aj v prostredí, ktorého kyslosť sa zvyšuje.

Bez týchto zložiek krvi leukocyty nebudú schopné úplne ochrániť telo pred vírusmi a mikróbmi. Preto je dôležité, aby bol ich obsah v súlade s normou.

Norma monocytov v krvi

Koncentrácia monocytov sa určuje uskutočnením klinického krvného testu.

Keďže ide o typ bielych krviniek, meranie sa vykonáva v percentách. Stanoví sa podiel monocytov na celkovom počte bielych krviniek.

Táto sadzba nezávisí od pohlavia a veku sa takmer nemení. V krvi dospelého, ktorého telo je v dokonalom poradí, by mal byť podiel buniek od troch do jedenástich percent.

Existujú techniky, ktorými sa monocyty stanovujú v absolútnych množstvách na liter krvi. Nahrávka vyzerá takto: Mon # *** x 10 9 / l.

V absolútnych jednotkách je norma nasledovná: (0,09-0,70) x 109 / l.

Biorytmy konkrétnej osoby, príjem potravy, fáza menštruačného cyklu (u žien) ovplyvňujú fluktuáciu monocytov v rámci stanovených limitov.

Monocyty u detí: normálne

Bezprostredne po narodení a v prvom roku života je v krvi dieťaťa viac monocytov ako u dospelých. A to je prirodzené, pretože počas tohto obdobia sa drobky potrebujú svoju ochranu pred patogénnymi faktormi naliehavo a postupne prispôsobovať vonkajšiemu svetu.

Norma monocytov je:

Počet monocytov v absolútnych jednotkách sa líši v závislosti od toho, ako sa líši obsah leukocytov. Pre oboch chlapcov a dievčat sú tieto transformácie rovnaké.

Norma v absolútnych jednotkách merania je nasledovná:

Po šestnástich rokoch je počet monocytov v krvi adolescentov rovnaký ako u dospelých.

Ak je ich hladina v normálnom rozmedzí, znamená to včasnú absorpciu a odstránenie mŕtvych buniek a absenciu škodlivých mikróbov a parazitov. Navyše, krvný obeh dieťaťa je neprerušovaný a zdravý.

Odchýlky od normy: úroveň monocytov sa zvýšila

Ak podiel monocytov alebo ich absolútny počet presahuje bežné limity, zaznamená sa monocytóza. Môže to byť:

 • relatívny - podiel monocytov je vyšší ako 11%, pričom celkový obsah je normálny;
 • absolútne - počet buniek presahuje 0,70 x 109 / l.

Možné príčiny monocytózy sú:

 • Závažné infekčné ochorenia:
  • pľúcna tuberkulóza a extrapulmonárna choroba;
  • syfilis;
  • brucelóza;
  • subakútna endokarditída;
  • sepsa.
 • Patológia zažívacieho traktu:
  • ulceratívna kolitída;
  • enteritis.
 • Plesňové a vírusové ochorenia.
 • Ochorenia systémového spojivového tkaniva: klasická nodózna polyatreitída, lupus erythematosus, reumatoidná artritída.
 • Niektoré formy leukémie, najmä akútne monocytárne.
 • Malígne ochorenia lymfatického systému: lymfóm, lymfogranulomatóza.
 • Intoxikácia fosforom alebo tetrachlóretánom.

Znížená hladina monocytov

Zníženie monocytov vo vzťahu k norme - monocytopénia - sprevádza tieto ochorenia:

 • Najčastejšie príčiny sú aplastická anémiová nedostatočnosť a kyselina listová.
 • Akútne infekcie, pri ktorých dochádza k poklesu počtu neutrofilov.
 • Dlhodobá liečba glukokortikosteroidmi.
 • Pancytopénia.
 • Leukémia vlasových buniek je nezávislé ochorenie, aj keď sa považuje za variant chronickej leukémie. Choroba je celkom zriedkavá.
 • Radiačná choroba

Ak monocyty úplne chýbajú v krvi, je to veľmi nebezpečný a nežiaduci rys. Navrhuje, že telo môže byť:

 • ťažká leukémia, pri ktorej sa ukončí syntéza tejto skupiny leukocytov;
 • sepse - monocyty nestačia na vyčistenie krvi. Krvné bunky sa jednoducho ničia pôsobením toxínov.

Monocytóza je tiež možná:

 • so silným vyčerpaním tela;
 • po pôrode;
 • v chirurgickom zákroku brucha;
 • keď je človek v šoku.

Zdravotnícke štatistiky obsahujú informácie, že monocyty sa často odchyľujú od normálu v dôsledku parazitov, ktoré sa v tele uvoľnili. Musia sa okamžite zbaviť, aby nedošlo k úplnému oslabeniu vlastného zdravia.

Odchýlka monocytov od normy u detí

U detí monocytóza často sprevádza infekčné procesy, najmä vírusové. Koniec koncov, deti trpia prechladnutím častejšie ako dospelí. Prítomnosť monocytózy naznačuje, že detské telo vstúpi do boja proti infekciám.

Helminthické invázie (ascariasis, enterobióza) sú ďalšou bežnou príčinou rastu monocytov. Po odstránení parazitov z tela dieťaťa zmizne monocytóza.

Hoci takéto závažné ochorenie ako tuberkulóza je zriedkavé v detstve, môže to byť tiež príčinou zvýšenia hladiny monocytov.

Ešte nebezpečnejším dôvodom pre rast tejto skupiny leukocytov sú onkologické ochorenia, ako je leukémia a lymfogranulomatóza.

Niekedy môže byť zvýšenie koncentrácie monocytov vysvetlené stratou mliečnych zubov alebo ich vzhľadom. Je celkom možné a individuálne charakteristiky detí, ktorých prejavom je mierne zvýšený podiel týchto buniek v krvi.

Relatívna monocytóza môže byť odrazom už skúsených ochorení a porúch v tele, stresu, ktorý sa vyskytol v nedávnej minulosti.

U novorodencov je hladina monocytov v krvi vždy zvýšená. Z tohto dôvodu sa odchýlka od normy až do 10% nepovažuje za patológiu a dieťa nepotrebuje ďalšie vyšetrenie.

Monocytopénia u detí je častejšia ako monocytóza. Obsah buniek môže po prenose dieťaťa klesnúť na nulu:

 • trauma;
 • negatívny stres;
 • ordinácie.

Dlhodobá liečba niektorými liekmi tiež spôsobuje zníženie hladiny monocytov v detskej krvi.

Monocytopénia môže byť príznakom úplného rozpadu, vyčerpanosti tela a jeho nízkeho odporu.

Bez ohľadu na dôvody odchýlky hladiny monocytov od normy, detské telo potrebuje úplné vyšetrenie. Samošetrenie monocytózy alebo monocytopénie nemá zmysel.

Často s abnormálnou hladinou monocytov, to isté platí aj s inými krvnými bunkami, najmä s inými leukocytárnymi skupinami. Ale oni sú tí, ktorí strážia telo a chránia ho pred nástupom rôznych patológií. Preto v prípade abnormálneho počtu ochranných buniek je nevyhnutné okamžite konzultovať s lekárom. Pripraví ďalšie testy av prípade potreby aj účinnú liečbu.

Aký je podiel monocytov v krvi žien

Monocyty sú dôležitou súčasťou krvi. Ich veľkosť a aktivita je významne vyššia ako veľkosť iných buniek predstavujúcich skupinu leukocytov.

Norma monocytov u žien sa pozoruje v neprítomnosti patologických stavov, chorôb. To je vysvetlené skutočnosťou, že monocyty chránia telo pred hubovými a vírusovými ochoreniami, absorbujú a ničia škodlivé mikroorganizmy.

Neustálym sledovaním hladiny takýchto dôležitých krvných elementov pomocou jednoduchých laboratórnych analýz je možné zabrániť vzniku mnohých nebezpečných chorôb.

Prehľad monocytov

Zrenie týchto bielych krviniek sa vyskytuje v kostnej dreni, odkiaľ sa po prvýkrát dostanú do obehového systému, kde vykonávajú svoju funkciu, čistia krv z patogénnych látok a odstraňujú mŕtve bunky. To dáva dôvod nazývať ich sestrami. Vzhľadom na funkciu monocytov je potrebné poznamenať, že:

 1. Charakteristickým rysom týchto buniek je ich schopnosť veľmi rýchlo rozpoznať zahraničných agens a zničiť ich.
 2. Poslanie monocytov nie je obmedzené na to, sú tiež schopné zabrániť tvorbe krvných zrazenín a rakovinových buniek a podieľajú sa na tvorbe krvi.
 3. Odlišne od ostatných leukocytov v ich veľkosti, sú schopné ľahko absorbovať patogénne bunky značnej veľkosti, s ktorými sa neutrofily s podobnými vlastnosťami nemôžu vyrovnať.
 4. Sú hrozbou pre zhubné bunky a prispievajú k rozvoju nekrotického procesu v nich. Malarské patogény majú podobný deštruktívny účinok.
 5. Podieľajú sa na procese opravy tkanív poškodených zápalovými alebo onkologickými procesmi.
 6. Prispieť k odstráneniu mŕtvych a zničených cudzích buniek.
 7. Dokonca aj patogénne bunky, ktoré môžu prežiť v kyslom prostredí žalúdka, sa môžu absorbovať.

Záver naznačuje, že miera monocytov v krvi žien sa má udržiavať a neustále monitorovať, pretože jej porušenie môže mať škodlivý vplyv na zdravie.

Odchýlka od prípustných indikátorov bude mať za následok množstvo nežiaducich prejavov, z ktorých najdôležitejšie by sa malo nazvať oslabenie imunity, neschopnosť tela odolávať vírusovým, infekčným a onkologickým ochoreniam.

Ukazovatele normálneho počtu monocytov

Treba poznamenať, že relatívna miera monocytov u dospelých - mužov aj žien - je rovnaká a stála v každom veku. Ako percento z celkového počtu leukocytov sa pohybuje od 3 do 11%. Tento indikátor sa berie do úvahy pri diagnostike rôznych patologických zmien v tele.

Okrem týchto indikátorov sa tiež identifikujú absolútne monocyty, ktoré majú osobitný význam pri určovaní stavu pacienta. Ich indikátory sú obzvlášť dôležité v prípade, že existujú odchýlky od normy iných leukocytov a relatívny výsledok môže byť nesprávne vyrovnaný alebo falošne necitlivý.

Absolútny indikátor udáva počet monocytov v jednom litri krvi. Vyzerá to takto: Mon # *** x 10 9 / l. V absolútnom vyjadrení je sadzba pre mužov aj ženy rovnaká a pohybuje sa od 0,04 do 0,7 milióna na liter.

Pokiaľ ide o deti, existuje významný rozdiel, ktorý sa dá ľahko zistiť z tabuľky.

Monocyty: normálne pre vek

Muži, ženy, deti od 16 rokov

Ako možno vidieť z tabuľky, v detstve sú vyššie miery, ktoré nevykazujú odchýlky v zdraví. Takéto ukazovatele by nemali byť alarmujúce, pretože sú vysvetlené zmenami, ku ktorým dochádza v detskom organizme v súvislosti s jeho vývojom.

Ak chcete vedieť, aký je podiel monocytov, je dôležité včas reagovať na ich zvýšenie a zníženie. Faktom je, že u dospelých môže tento faktor signalizovať výskyt patologických zmien, život ohrozujúcich.

Fyziologické charakteristiky žien

Treba poznamenať, že ženy sú náchylnejšie na kolísanie hladín bielych krviniek. Je to spôsobené niekoľkými faktormi:

 • ženy sú viac emotívne než muži a sú náchylnejšie na stres, čo môže spôsobiť zmeny v krvných bunkách;
 • podstúpia operáciu na pôrod, doručenie cisárskym rezom alebo ukončenie tehotenstva;
 • príčinou zmien v zložení krvi je menštruačný cyklus.

Nie je možné brať do úvahy nadmerné užívanie žien pri rôznych liekoch. Výkyvy monocytov sa môžu vyskytnúť pri pôsobení biorytmov každej ženy, ale v každom prípade by mali byť udržiavané normálne.

Ceny počas tehotenstva

Tabuľka o veku, uvedená vyššie, neodráža štandardné ukazovatele typické pre ženy počas nosenia dieťaťa a po pôrode. A toto obdobie je veľmi dôležité tak pre zdravie samotnej ženy, ako aj pre dieťa, ktoré by sa malo narodiť bez patológií.

Dôsledkom tehotenstva je pokles monocytov, ktorý je spôsobený vážnymi premenami, ktoré sa vyskytujú v tele budúcej matky. Zvyšuje zaťaženie endokrinného a imunitného systému, ktoré prispieva k normálnemu vývoju vznikajúceho života.

Toto je hlavný dôvod poklesu monocytov počas tehotenstva. Sadzba v tomto období je od 1 do 10%. Charakteristicky je nižšia prahová hodnota všeobecne znížená.

Tieto zmeny by nemali byť alarmujúce, pretože sú úplne vysvetliteľné zvýšením celkového zaťaženia ženského tela a skutočnosťou, že dieťaťu dáva veľa počas tehotenstva. Priaznivá prognóza po pôrode: po 2-3 týždňoch sa obnoví vitalita ženy v pôrode, rovnako ako u monocytov.

Príčiny abnormality monocytov

Prebytok alebo zníženie počtu monocytov je symptóm, ktorý by mal byť upozornený. Je dôležité podniknúť kroky na zistenie dôvodov, ktoré to vyvolali.

Čo môže spôsobiť vzostup

Najčastejším faktorom pri prekročení normy monocytov, ktorý sa nazýva monocytóza, je vstup vírusových alebo plesňových ochorení do tela. Z toho však nie je obmedzené množstvo dôvodov. Medzi patológie, ktoré spôsobujú zvýšenie hladiny bielych krviniek, by sa malo hovoriť:

 • hematopoetické ochorenia;
 • horúčka týfusu;
 • pohlavne prenosné choroby;
 • dysfunkcia gastrointestinálneho traktu;
 • infekčná mononukleóza;
 • tuberkulóza;
 • onkologické ochorenia.

Operácia na potrat nie je výnimkou. Významné abnormality vyvolávajú autoimunitné patologické stavy.

Znížené sadzby. Aký je dôvod?

Indikátory indikujúce pokles monocytov sú menej časté. Nie vždy naznačujú prítomnosť patologických procesov. Táto podmienka sa nazýva "monocytopénia". Ako už bolo uvedené, dočasné zníženie je prijateľné u žien, keď nosia dieťa, a na krátke obdobie po pôrode.

Zníženie množstva však môže naznačovať ďalšie faktory:

 • genetická predispozícia rôznym typom anémie;
 • infekčné choroby sprevádzané poklesom hladiny neutrofilov v krvi;
 • účinky užívania kortikosteroidov a cytostatik;
 • obdobie zotavenia po transplantácii orgánov;
 • dlhodobý pobyt v šoku alebo strese;
 • zníženie imunity spojené s vysokou stratou hmotnosti.

Je dôležité si pamätať! Ženy v každom veku by sa mali starať o svoje zdravie. K tomu je potrebné analyzovať prítomnosť monocytov raz ročne.

Negatívny vplyv na úroveň monocytov je pobyt v tele parazitov, ktorý môže spôsobiť významné poškodenie zdravia.

Jedným z najnebezpečnejších prejavov porušenia normálneho počtu monocytov je ich úplná absencia. Táto situácia naznačuje ťažkú ​​leukémiu, keď kostná dreň vôbec nevytvára tieto bunky a odpor tela voči vonkajším faktorom je nulový.

Nie menej nebezpečné je ochorenie, ako je sepsa, v ktorej sú monocyty tak malé, že nemôžu zvládnuť svoju funkciu čistenia krvi. Ako výsledok, oni sami umierajú z toxických účinkov infekcie.

V prípade porušenia normy nie je liečená samotná patológia (monocytóza alebo monocytopénia), ale ochorenie, ktoré spôsobilo tieto nežiaduce zmeny.

Hlavnou vecou pri konfrontácii s akoukoľvek chorobou je včasné postúpenie špecialistom, ktorí na základe dôkladnejšieho vyšetrenia budú môcť predpísať účinný priebeh liečby.

Veková norma monocytov žien a mužov

Naša krv môže povedať veľa o našom zdraví, keď dáme len malý pokles na všeobecnú analýzu. Napriek tomu, že väčšina z nás nechodí do detailov tých postáv, ktoré sú napísané na papieri s výsledkom analýzy, ale dávajú tento diel priamo lekárovi, nie je trochu zistiť, čo všetky tieto písmená a čísla pred nimi znamenajú. Tento článok pomôže zistiť, čo by malo byť normou monocytov, čo určuje ich obsah v krvi a ako monocyty pôsobia na ľudské telo.

Monocyty - čo je to

Skutočnosť, že takéto monocyty, niektorí ľudia pravdepodobne nemajú podozrenie, pokiaľ niečo nie sú chorí a idú do lekárskej inštitúcie na vyšetrenie. Patria do skupiny leukocytov, neobsahujú granuly (agranulocyt typu), sú väčšie ako všetky krvinky. Sú to najaktívnejšie fagocyty, t.j. majú schopnosť zničiť cudzích látok. Majú podobnú štruktúru ako virocyty (atypické mononukleárne bunky). Atypické biele bunky sú zodpovedné za rovnaké funkcie ako monocyty, t.j. boj proti infekcii Monocyty sa narodia v kostnej dreni, potom vstúpia do krvi, očisťujú ju a sú posielané do pečene, sleziny a ďalších tkanív, aby ich chránili pred škodlivými účinkami.

Monocyty v krvi sú zodpovedné za funkciu čistenia. Zničia nielen celé mikroorganizmy škodlivé pre ľudí, ale aj ich časti. Funkcie monocytov sú tiež zamerané na zlepšenie fungovania obehového systému, prevenciu krvných zrazenín a pohlcovanie mŕtvych buniek. Ich normálna úroveň podporuje zdravý stav tela a zabraňuje vzniku nádorov.

Prečo potrebujem merať hladinu monocytov

Štúdia, počas ktorej sú monocyty určené v krvi, má za cieľ získať všeobecný obraz o zdraví pacienta. Počet monocytov u dospelých sa môže u detí mierne líšiť od úrovne týchto buniek. Ženské telo musí zvlášť kontrolovať hladinu fagocytov počas tehotenstva. Toto obdobie pre ženy je charakterizované oslabeným imunitným systémom, pretože všetky sily sú zamerané na ochranu a vývoj plodu. Funkcie monocytov, ako aj iných lymfocytov, spočívajú v neustálom boji proti množstvu baktérií, ktoré vstupujú dovnútra. Preto sa rýchlosť monocytov v krvi žien mení a môže prevyšovať počet monocytov u mužov. Ak sa však monocyty a ich miera u žien mierne líšia, neznamená to, že liečba sa nevyžaduje.

Je potrebné obnoviť normálnu úroveň matky tak, aby infekcia nebola prenesená do dieťaťa.

Ak sa v priebehu výskumu zistilo zvýšenie alebo zníženie hladiny fagocytov u dospelých aj u detí, lekár predpíše ďalšie testy na zistenie tejto choroby. Len potom môžete priradiť príslušnú liečbu. Nemá zmysel liečiť stav, v ktorom sa mení počet krvných buniek leukocytov, je potrebné zistiť príčinu tohto ochorenia.

Ako určiť hladinu krviniek leukocytov

Počet monocytov sa určuje dvomi spôsobmi.

 1. Pri výpočte pomocou prvej metódy sa percentuálny pomer porovnáva s leukocytmi.
 2. Absolútny obsah monocytov (napísaný ako monocyty abs) sa vypočíta na základe počtu buniek na liter krvi. Označenie monocytov ako mono alebo mono sa používa pri písaní na záznamový list.

Nižšie je tabuľka, ktorou môžete určiť mieru monocytov u dospelých a u detí.

Atypické jednojadrové bunky sa tiež merajú percentom z celkového počtu leukocytov.

Čo znamená odchýlka od normy?

Zvýšenie alebo zníženie obrancov v krvi môže byť dôsledkom stresu alebo fyzickej námahy. Príčinou môže byť aj vážne ochorenie.

Ak sa počet krvných monocytov v krvi veľmi líši od normy (monocytóza), infekcia sa už v tele rozšírila. Často je krvný test monocytov potvrdením diagnostikovanej choroby. To je spôsobené tým, že na výrobu týchto buniek trvá viac času. Zvýšenie počtu monocytov môže indikovať:

 • Vírusy, infekcie a plesňové infekcie. Keď sú škodlivé mikróby a baktérie napadnuté, telo je nútené reagovať na toto s monocytózou. Choroby ako chrípka, osýpky, ružienka, záškrtu, ako aj tuberkulóza a syfilis dávajú veľké percento "obhajcov" v krvi, čo naznačuje, že niečo nie je v poriadku;
 • Onkologické procesy. Monocytická leukémia je ochorenie súvisiace s vekom, t.j. najčastejšie postihuje starších ľudí. Patria sem akékoľvek zhubné nádory;
 • Autoimunitné ochorenia. Funkcia monocytov na ochranu tela sa prejavuje pri chorobách, ako je lupus a reumatoidná artritída;
 • Prítomnosť parazitov. Monocytóza sa prejavuje giardiózou, amebiázou, toxoplazmózou atď.
 • Pooperačné obdobie. Po určitú dobu po chirurgickom zákroku bude mať analýza obsahu leukocytových krviniek veľké percento. To platí najmä pre ľudí, ktorí podstúpili apendiktómiu, operáciu sleziny a ženy po operáciách v panve;
 • Poruchy krvi. U dospelých je najčastejšou infekčnou mononukleózou. Pri vykonávaní krvného testu by dekódovanie malo ukázať, že atypické bunky sú značne zvýšené.

U detí môže toto telo reagovať zvýšením hladiny leukocytárnych buniek pri prehĺbení alebo nahradení mliečnych zubov trvalými.

Ak sú monocyty znížené v krvi (monocytopénia), potom to môže byť:

 • Vyčerpanie tela, anémia. Silné zníženie imunity po ochorení, ako aj iné príčiny vyčerpania, najmä u detí počas rastu, môžu narušiť fungovanie všetkých orgánov;
 • Dlhodobé užívanie chemoterapeutických liekov. Pri dlhodobom užívaní týchto liekov sa môže vyvinúť aplastická anémia (zvyčajne pozorovaná u žien);
 • Liečba glukokortikoidmi. Je to očakávaný príznak pri používaní tejto farmakologickej skupiny;
 • Spustili purulentné procesy a infekčné ochorenia v akútnom štádiu (brušný týfus);
 • Tehotenstvo a pôrod. To sa týka prvého trimestra tehotenstva, keď ukazovatele všetkých krvných zložiek, okrem leukocytov, klesajú. Pôrod je príčinou vyčerpania tela, takže po narodení je monocytopénia charakteristická.

Ak krvný test nepreukazuje prítomnosť buniek MON, znamená to závažné ochorenie krvi, ako je štádium leukémie (pri ktorej sa obranné bunky prestávajú vôbec vyvíjať) a sepsu. Posledná choroba sa vyznačuje deštrukciou krvných buniek pôsobením toxínov a fagocytov, ktoré sa nedokážu vyrovnať s infekciou.

Na záver treba poznamenať, že sa stáva, že iba monocyty v krvnom teste dokážu preukázať, že telo je infikované nejakou chorobou. Všetky ostatné indikátory môžu byť normálne, zatiaľ čo monocyty a ich funkcie ochrany tela zvyšovaním alebo znižovaním vedú lekára k tomu, že pacient potrebuje dôkladnejšie vyšetrenie, aby čo najskôr zistil ochorenie a začal liečbu.

Monocyty: normy, príčiny vysokých a nízkych funkcií a schopností

Monocyty (MON) tvoria 2 až 10% všetkých buniek leukocytového spoja. V literatúre možno nájsť iné tituly monocytov: mononukleárny fagocyty, makrofágy, histiocyty. Tieto bunky sú charakterizované pomerne vysokou baktericídnou aktivitou, ktorá je zjavná najmä v kyslom prostredí. V stredu zápalových makrofágov náhlenie nasleduje neutrofily, ale nie hneď, ale o niečo neskôr, aby sa na rolu pôvodných opatrovateľov a odstráňte všetky nepotrebné produkty tela (mŕtve biele krvinky, baktérie, poškodené bunky), vytvorené na ich príchode do zápalovej reakcie. Monocyty (makrofágy) absorbujú častice, ktoré sú rovnako veľké pre seba, že čistenie zápalového ložiska a je přezdíval "správcov tela."

Závislosť počtu monocytov od pohlavia, veku, biorytmov

Normálne monocytov v periférnej krvi dospelého sa pohybuje v rozmedzí 2 až 9% (počet zdrojov od 3 do 11%), ktoré sa absolútne hodnoty 0,08-0,6 x 10 9 / l. Zmeny v obsahu buniek v smerom nahor alebo nadol v rámci dáta zhodujú s biorytmov, jedlo, mesačne. Jej funkčnosť monocyty vystúpi po transformácii do makrofágov, počítané v bunkách krvných testov, nie sú úplne zrelá populácie.

Schopnosť makrofágov vymazať zápalového ložiska vysvetľuje zlepšenie dátových buniek v krvi žien vo vrchole dobe menštruačného cyklu. Deskvamácia (odmietnutie) funkčnej vrstvy endometria na konci luteálnej fázy nie je nič iné, než je miestny zápal, ktorý sa však na ochorenie nemá nič, ako to urobiť - fyziologický proces a monocyty v tomto prípade zvyšuje aj fyziologicky.

Deti monocyty pri narodení a počas prvého roka života dospelých mierne nadnormální (5-11%). Stále existujú niektoré rozdiely medzi staršie a dieťa, pretože sú - prvý asistent tvoriaci imunologickú reakciu lymfocytov a B lymfocytov o dieťa v rôznych obdobiach života, ako ho poznáme, sú v codependent vzťahu s neutrofily. Avšak, rovnako ako zvyšok WBC, pomer bielych krviniek po druhej chiasm (6-7 rokov) sa nachádza v blízkosti pomer bielych krviniek u dospelého.

Tabuľka: Normy u detí monocytov a iných leukocytov podľa veku

Príčiny výkyvov hladiny monocytov v celkovom počte krviniek

Vysoké hladiny monocytov sú pozorované v rôznych patologických procesoch infekčnej a neinfekčnej povahy. Nižšie hodnoty sú pozorované predovšetkým, keď je v kostnej dreni inhibovaná myeloidná tvorba krvi.

Hlavným dôvodom vysokých hodnôt monocytov v krvi je adekvátna odpoveď tela, ktorá sa snaží ochrániť sama tým, že zvyšuje aktivitu špeciálnych buniek obdarených funkciami absorpcie a trávenia patogénov. Zvýšené monocyty (viac ako 1,0 x 109 / l) vytvárajú obraz v krvnom teste nazývanom monocytóza.

Monocyty sú zvyčajne zvýšené v nasledujúcich prípadoch:

 • Niektoré docela fyziologické stavy (po jedle, na konci menštruácie u žien, u detí do 7 rokov atď.);
 • Požitie (často v dýchacích cestách) látok neinfekčnej (a často anorganickej) povahy;
 • Infekčné procesy spôsobené baktériami (endokarditída, tuberkulóza, syfilis, malária, brucelóza, horúčka týfusu) alebo vírusy (mononukleóza, hepatitída);
 • Niektoré ochorenia hematopoetického systému (predovšetkým monocytická a myelomonocytová leukémia);
 • Zhubné neoplastické choroby;
 • Kolagenózy (systémový lupus erythematosus - SLE, reumatizmus);
 • Etapy obnovenia z infekcií a iných akútnych stavov:
 • Ordinácie.

Zvyčajne vo fáze exacerbácie chronických infekčných procesov sú monocyty vysoké a táto situácia, keď monocyty sú vyššie ako normálne, pretrváva dlhú dobu. Avšak ak klinické prejavy ochorenia už dávno preč a počet monocytov zostáva na ich vyššej úrovni - to znamená, že remisia je neskoro.

Znížený obsah monocytov (monocytopénia) je najčastejšie výsledkom inhibície monocytárnych zárodkov. Pri takejto krvnej skúške sa spravidla hovorí, že človek potrebuje dôkladné vyšetrenie a vážnu liečbu vykonanú v nemocnici. Hlavné príčiny nízkych dávok: patologické stavy krvného systému (leukémia), ťažký septický proces, infekcia sprevádzaná poklesom neutrofilných leukocytov a liečba glukokortikosteroidmi.

Niektoré vlastnosti monocytov

Prevažná väčšina monocytov má svoj pôvod v kostnej dreni, z kmeňových buniek multipatentnoy a monoblasta z (zakladateľa) prechádza promielomonotsita a promonocyte fázy. Promonocyte - posledné štádium pred monocytov nezrelosti, ktoré hovoria viac sypkého bledo jadro a jadierka zvyšky. Promonocyte obsahujú azurofilní granule (ktoré mimochodom tiež zrelé monocyty), ale napriek tomu, tieto bunky sú označované ako agranulotsitarnoy rade, pretože granule monocytov (lymfocytov, nezrelé bunky histogens prvky) sú natreté azur, a sú produktom proteínu diskolloidoza cytoplazmy. A (malý) počet monocytov vytvorených v lymfatických uzlinách a iných orgánov spojovacie prvky.

Cytoplazma zrelých monocytov obsahuje rôzne hydrolytické enzýmy (lipázy, proteázy, verdoperoksidazu, karbohydrázu), iné biologicky aktívne látky, ale prítomnosť laktoferínu a myeloperoxidáze môžu byť detekované iba v stopových množstvách.

Pre urýchlenie produkcie monocytov v kostnej dreni, na rozdiel od iných buniek (napríklad neutrofily), teleso plechovky mierne, iba dva až tri krát. Za všetky bunky kostnej drene, mononukleárny fagocytárnu týkajúce sa množia veľmi slabá a obmedzená, sú nahradené tkanivových buniek dosiahnuť iba za pomoci monocytov cirkulujúci v krvi.

Zadanie v periférnej krvi monocytoch žijú v ňom nie viac ako 3 dni, potom sa prenesie do okolitého tkaniva, kde nakoniec zrejú do histiocyty alebo rôzne vysoko diferencovaných makrofágov (Kupfferove bunkami pečene, alveolárna makrofágy, pľúca).

Video: čo sú monocyty - lekárske animácie

Rôzne formy a typy definujú funkcie

Monocyty (makrofágy, fagocyty alebo mononuklernye fagocytárnu mononukleárny bunky), predstavujú veľmi heterogénne formy zobrazenie bunkovej aktivity počtu agranulotsitarnoy skupiny leukocytov (leukocyty nezernistye). Vzhľadom k tomu, z osobitných rysov ich rozmanitosti, sú títo zástupcovia hladiny leukocytov zlúčené do jediného fagocytárnym systémom monocytov (IFS), ktorý zahŕňa:

 • Periférne krvné monocyty - všetko je s nimi jasné. Jedná sa o nezrelé bunky, ktoré vychádzajú len z kostnej drene a ešte nevykonávajú základné funkcie fagocytov. Tieto bunky cirkulujú v krvi až na 3 dni a potom idú do tkanív, aby dozrievali.
 • Makrofágy sú dominantnými bunkami MFS. Sú úplne zrelé, vyznačujú sa rovnakou morfologickou heterogenitou, ktorá zodpovedá ich funkčnej rôznorodosti. Makrofágy u ľudí sú reprezentované:
  1. Tkanivovej makrofágy (histiocyty mobilné), ktoré sa líšia výraznú schopnosť fagocytózy, sekréciu a syntézu celej rade proteínov. Vytvárajú hydralázy, ktoré sa hromadia v lyzozómoch alebo idú do extracelulárneho prostredia. Priebežne syntetizovaný v makrofágoch lyzozýmu je indikátor citlivý na činnosť celého systému MP (pod vplyvom aktivátorov lyzozýmu v krvi sa zvyšuje);
  2. Vysoko diferencované makrofágy špecifické pre tkanivá. Ktoré majú tiež niekoľko odrôd a môžu byť zastúpené:
   1. Nepohyblivé, ale schopné pinocytózy, Kupfferove bunky, koncentrované hlavne v pečeni;
   2. Alveolárne makrofágy, ktoré interagujú s alergénmi a absorbujú z inhalovaného vzduchu;
   3. Epiteloidní bunky lokalizované v granulomatózna uzlíky (ohniská zápalu) na granulómu infekčné (tuberkulóza, syfilis, malomocenstvo, tularémie, brucelóza, et al.) A infekčného charakteru (silikózy, azbestóza), ako aj s expozície lieku alebo okolo cudzích telies;
   4. Intraepidermálne makrofágy (dendritické bunky kože, Langerhansove bunky) - spracujú cudzorodý antigén a zúčastňujú sa jeho prezentácie;
   5. Viacjadrové obrovské bunky, vytvorené z fúzie epitelioidných makrofágov.

Väčšina makrofágov je v pečeni, pľúcach a slezine, kde sú prítomné v kľudových a aktivovaných formách (podľa okolností).

Hlavné funkcie monocytov

Monocyty sú vo svojej morfologickej štruktúre veľmi podobné lymfoblastom, aj keď sa výrazne odlišujú od lymfocytov, ktoré prešli fázami svojho vývoja a dosiahli zrelé formy. Podobnosť s dusíkovými bunkami spočíva v tom, že monocyty tiež vedia, ako priľnúť k látkam anorganickej povahy (sklo, plast), ale robia to lepšie ako výbuchy.

Z jednotlivých vlastností, ktoré sú vlastné iba makrofágom, sa pridávajú ich hlavné funkcie:

 • Receptory umiestnené na povrchu makrofágov majú vyššiu schopnosť (lepšie ako receptory lymfocytov) na viazanie fragmentov cudzieho antigénu. Zachytením cudzorodých častíc týmto spôsobom prenáša makrofág cudzí antigén a prezentuje ho T-lymfocytom (pomocníkom, asistentom) na rozpoznanie.
 • Makrofágy aktívne produkujú mediátory imunitného systému (prozápalové cytokíny, ktoré sú aktivované a smerované do zóny zápalu). T-lymfocyty tiež produkujú cytokíny a sú považované za ich hlavných producentov, ale makrofág uskutočňuje prezentáciu antigénu, čo znamená, že začne svoju prácu skôr, ako T-lymfocyty nadobúdajú nové vlastnosti (zabijak alebo generátor protilátok) až po tom, čo makrofág prináša a ukazuje objekt, ktorý nie je potrebný pre telo.
 • Makrofágy syntetizované export transferínu zúčastňujú transportu železa z odsávacie polohy do ukladací priestor (kostnej drene) alebo použitie (pečeň, slezina), Kupfferove bunky v pečeni štiepiť hemoglobínu na hom a globín;
 • Povrch makrofágov (penových buniek) sú ostrovčekov receptory vhodné pre LDL (lipoproteín s nízkou hustotou), prečo, čo je zaujímavé, potom sa stal jadro makrofágy aterosklerotického plátu.

Čo môžu monocyty robiť?

Hlavnou charakteristickou črtou monocytov (makrofágov) je ich schopnosť fagocytózy, ktorá môže mať rôzne možnosti alebo sa vyskytuje v kombinácii s inými prejavmi ich funkčnej "horlivosti". Mnoho buniek je schopných fagocytózy (granulocyty, lymfocyty, epiteliálne bunky), ale napriek tomu sa uznáva, že makrofágy sú v tejto veci lepšie. Samotná fagocytóza pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. Väzba (pripojenie k fagocytovej membráne prostredníctvom receptorov pomocou opsonínov - opsonizácia);
 2. Invágácia - penetrácia vnútri;
 3. Ponorenie do cytoplazmy a obalenie (membrána fagocytárnych buniek obklopuje zachytenú časticu a obklopuje ju dvojitou membránou);
 4. Ďalšie ponorenie, obalovanie a tvorba izolovaného fagozómu;
 5. Aktivácia lyzozomálnych enzýmov, dlhodobá "respiračná explózia", ​​tvorba fagolysozómov, trávenie;
 6. Dokončená fagocytóza (deštrukcia a smrť);
 7. Neúplná fagocytóza (intracelulárna perzistencia patogénu, ktorá úplne nestratila životaschopnosť).

Samostatné patogény, ktoré sa usadili v samotných makrofágoch, inhibujú fagocytózu naviazaním na bunkovú membránu, ako to robia mykoplazmy. Iné (Toxoplasma, Mycobacterium, Listeria) zabraňujú tomu, aby sa lyzozóm zlúčil s fagozómom, t.j. tvorbou fagolysozómu. To znamená, že týmto spôsobom tieto parazity zabraňujú samotnej lýze. V takýchto prípadoch, ak chcete aktivovať makrofágy, bude určite potrebovať pomoc zvonka, môže poskytnúť lymfocyty, ktoré produkujú lymfokíny.

Monocyty sa rýchlo dostanú do aktívneho stavu, začnú účelným pohybom na miesto, kde je ich účasť nevyhnutná. Potom vo väčšine prípadov nie je pre nich ťažké prekonať všetky tieto štádiá, ak nie je samozrejme bakteriálna bunka silnejšia ako makrofág - môže blokovať fagocytové enzýmy alebo získať ďalšie vlastnosti (mimikry) zamerané na ich vlastnú ochranu.

Za normálnych podmienok môžu makrofágy:

 • Je dobré rozpoznať signál z oblasti vytvorenej komplexným mechanizmom vysokej koncentrácie chemotaxínov (to znamená, že sa niekde objavilo "potraviny"), ktoré vyžadujú aktiváciu (monocyty a makrofágy, na rozdiel od granulocytových leukocytov, nie sú charakterizované intenzívnou spontánnou migráciou);
 • Absolvujte kurz o "zaujímavom" objekte (chemotaxis);
 • Pripevniť sa na tuhú látku endotelu (adhéziu) a prejsť cez ňu priamo do zóny zápalu;
 • Pevne chytiť vybranú "obeť" (endocytózu);
 • Reagovať na veľké agregáty neúplnú fagocytózu (endocytobiózu);
 • Digest absorboval častice bez straty vlastnej životaschopnosti;
 • Zobrazte strávené jedlá.

Monocyty (makrofágy) sa teda môžu pohybovať ako amébá a samozrejme fagocytóza, ktorá patrí k špecifickým funkciám všetkých buniek nazývaných fagocyty. Kvôli lipázam obsiahnutým v cytoplazme mononukleárnych fagocytov, môžu zničiť mikroorganizmy uzavreté v lipoidnej kapsule (napríklad mykobaktérie).

Tieto bunky sú veľmi aktívne "popraskané" na malých "cudzích", bunkových úlomkoch a dokonca aj celých bunkách, často bez ohľadu na ich veľkosť. Makrofágy výrazne prevyšujú očakávanú dĺžku života granulocytov, pretože žijú celé týždne a mesiace, ale výrazne zaostávajú za lymfocyty zodpovednými za imunologickú pamäť. Ale to nie je počítanie monocyty, "uviazol" v tetovanie alebo v pľúcach fajčiarov, kde trávia veľa rokov, pretože nemajú možnosť zvrátiť výstup z tkanív.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Štruktúra a funkcie ľudského kardiovaskulárneho systému - choroby a lieky na ich liečbu

Anatomická ľudská fyziológia zahŕňa mnoho orgánov, okruhov, kardiovaskulárny systém má dôležitú funkciu. Skladá sa zo srdca, krvných ciev, zabezpečuje krvný obeh, lymfy v celom tele, vrátane jeho vzdialených kútov.

Chronické cerebrovaskulárne ochorenie: príčiny, symptómy a liečba

Mnoho ochorení súvisí s poruchami cerebrálnej cirkulácie, nazývanými cerebrovaskulárne. Sú akútne a chronické. Prvým z nich sú mŕtvica a prechodné ischemické záchvaty.

Nabíjanie srdca: posilnenie plavidiel

Srdce nie je nič iného ako sval, čo znamená, že môže byť vycvičen. Počnúc malými dennými záťažami a potom ich postupne zvyšujete, zlepšíte celkový stav tela a výrazne znížite pravdepodobnosť vzniku ochorení srdca.

Rýchlosť a odchýlka ROE v krvnom teste

Pokračujte v dešifrovaní výsledkov kompletného krvného obrazu. Témou tohto článku bude ukazovateľ miery sedimentácie ROE alebo erytrocytov. V súčasnosti sa používa iné označenie tohto indikátora - ESR alebo sedimentácia erytrocytov.

Norma hematokritu u detí

Medzi ukazovateľmi stanovenými v analýze krvi dieťaťa nie sú pre rodičov úplne jasné. Jeden z nich môže byť nazývaný hematokrit, ktorý je v analýze označený skratkou Htc.Čo je to?

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.