Mŕtvica je veľmi nebezpečná choroba spojená so zhoršením krvného obehu v mozgu, čo vedie k vážnym následkom, vrátane straty pamäte, poruchy reči a pohybu, paralýzy a ďalších.

Bohužiaľ, frekvencia úderov je veľmi vysoká a podľa lekárov táto choroba "robí mladšie" každý rok. To znamená, že ak pred touto chorobou ľudia prevažovali vo veku nad 60 rokov, dnes sú ohrozené osoby, ktoré dosiahli vek 40 rokov alebo ešte mladšie.

V dôsledku mozgovej príhody môže človek zostať zdravotne postihnutým a potrebuje aj pomoc po zvyšok svojho života, v takom prípade sa apoplexný úder stáva nielen tragédiou pre pacienta, ale aj katastrofou pre celú rodinu.

Mŕtvica vyžaduje nielen núdzovú starostlivosť, primeranú liečbu, ale aj dlhodobú rehabilitáciu. Tento proces trvá veľa času a prebieha postupne.

Prognóza cievnej mozgovej príhody priamo závisí od rozsahu poškodenia mozgu, kvality poskytovanej núdzovej starostlivosti, rýchlosti privedenia pacienta do kliniky a správnosti a množstva rehabilitačných opatrení.

Aký vysokokvalitný a dlhodobý život po mŕtvici do značnej miery závisí od túžby človeka zotaviť sa a začať znova žiť, tiež veľmi závisí od príbuzných a priateľov, ktorí musia vynaložiť veľkú trpezlivosť a vyvinúť maximálne úsilie, aby poskytli pacientovi potrebnú starostlivosť počas rehabilitácie.,

Stlačenie štatistiky

Podľa lekárstva po mŕtvici v prvom mesiaci dochádza k úmrtiu u 15 až 25% ľudí. V polovici týchto prípadov je smrť spôsobená sekundárnym opuchom mozgu. V iných prípadoch dochádza k úmrtiu v dôsledku mnohých závažných komplikácií, ako sú:

 • srdcové choroby;
 • zlyhanie obličiek;
 • zápal pľúc.

Veľmi veľa ľudí sa pýta, čo je očakávaná dĺžka života po mŕtvici, nie je možné odpovedať na túto otázku jednoznačne, pretože neexistujú takéto štatistiky a všetko je veľmi individuálne. Predpoveď závisí od viacerých faktorov.

Štatistiky ukazujú, že úmrtnosť po hemoragickej mŕtvici je 65%. Z tých, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, žiť viac ako rok môže 35% ľudí.

Pri ischemickej mŕtvici je prognóza výhodnejšia. Miera prežitia je 75%.

Trvanie a kvalita života pacienta po mŕtvici závisí od fyzického zdravia osoby a životného štýlu pacienta, ako aj od prítomnosti akýchkoľvek závažných chronických ochorení.

Veľa závisí od rehabilitačného režimu a od toho, či boli príčiny patológie úplne odstránené.

Správna výživa a adekvátna liečba drogami, zdržanie sa fajčenia a užívania alkoholu, ako aj neprestajná práca na zlepšenie fungovania vášho tela zaručujú zvýšenie šance na maximálnu obnovu a dobrú dĺžku života.

Podľa odborníkov približne 30% pacientov v prípade priaznivého priebehu ochorenia postupne čiastočne alebo úplne obnovuje zhoršené funkcie.

Viac ako 30% ľudí trpí úplnou alebo čiastočnou stratou dôležitých zručností v dôsledku mŕtvice, čo vedie k invalidite. Takáto osoba potrebuje neustálu starostlivosť.

Ak dôjde k druhému zásahu, bude to oveľa ťažšie ako prvý. V tomto prípade sa stav pacienta pravidelne zhoršuje, proces liečby je oneskorený a veľmi zriedkavo je možné úplne obnoviť poškodené funkcie.

Pravdepodobnosť spätného nárazu v prvom roku je veľmi vysoká. Druhá rana v takmer 70% prípadov vedie k smrti. Preto je potrebné dodržiavať prísne preventívne opatrenia, aby sa zabránilo riziku opakovania patológie.

Priaznivé faktory a nie veľmi...

Keď už hovoríme o ozdravení po mŕtvici, treba poznamenať priaznivé a nepriaznivé faktory, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu.

Nežiaduce faktory zahŕňajú:

 • veľké zameranie poškodenia mozgu;
 • lokalizácia lézie v oblastiach zodpovedných za reč a motorické zručnosti;
 • zlý obeh okolo lézie;
 • pokročilý vek;
 • emočné poruchy.
 • včasného začatia činností obnovy;
 • skoršie spontánne obnovenie funkcií.

Prvé dni po útoku

Predovšetkým po mŕtvici sa uskutočňuje komplex liečebných opatrení, ktorých účelom je udržiavať kardiovaskulárny a respiračný systém. V prvých dňoch by mal byť pacient v oddelení intenzívnej neurológie alebo v oddelení akútnej mozgovej príhody.

Budú existovať opatrenia na kontrolu práce srdca, krvných ciev a dýchacích orgánov. Najprv vykonané:

 • korekcia rovnováhy vody a elektrolytov;
 • eliminácia mozgového edému.

Pacient musí dodržiavať prísne odpočinok na lôžku. Aby sa zabránilo tvorbe záhybov z predĺženého ležania, je potrebné, aby matrac bol vyrovnaný a hárok sa nezloží. Teleso musí byť ošetrené kafrovým alkoholom a mastencom, ktorý dobre absorbuje vlhkosť.

Ak nie je možné prehltnúť jedlo, kŕmenie sa vykonáva pomocou sondy. Ak je človek schopný prehltnúť, dajú mu prvý deň šťavu a sladký čaj. Od druhého dňa sa diéta rozširuje a môžete jesť ľahké jedlá, ako je jogurt, vývar, zelenina a ovocné pyré.

Trvanie a kvalita života bude závisieť od toho, koľko zvyšných nervových buniek zostane okolo lézie v počiatočnom období po mŕtvici, a od rýchlosti a profesionality lekárov bude závisieť od toho, ako efektívna bude ďalšia rehabilitácia a rehabilitácia pacienta.

Na obmedzenie veľkosti lézie sa predpisujú nasledujúce lieky:

 • diuretiká: manitol, furosemid - zníženie opuchu v oblasti postihnutého tkaniva;
 • neuroprotektory: Actovegin, Cerebrolysin.

Fyzikálna terapia ako spôsob života

Cvičebná terapia je jednou z hlavných rehabilitačných metód po mŕtvici. Úlohou terapie je vrátiť končatiny do ich pôvodnej sily, objemu pohybov, obnoviť zručnosti stojaca, chôdza, udržiavanie rovnováhy a sebaobsluhy. Výber cvičení vykonáva odborník, berúc do úvahy závažnosť stavu pacienta:

 1. S hlbokými porušeniami začína rehabilitácia pasívnou gymnastikou. Pohyb paží a nôh vykonávaný príbuznými alebo inštruktorom. Zároveň sa obnoví krvný obeh v svaloch a vyvinú sa kĺby. V žiadnom prípade by takéto otáčavé pohyby nemali spôsobovať nepríjemné pocity alebo bolesť.
 2. Spočiatku sa pacient umiestni na posteľ na niekoľko minút, postupne by sa tento čas mal zvýšiť. Potom sa naučí stáť. Keď sa stav začína zlepšovať, pacient sa naučí sedieť, vstať a chodiť bez pomoci. V prípade potreby môžete použiť podporu - stoličku alebo prútik.
 3. Funkcia rúk sa obnoví pomocou špeciálnych simulátorov a expandérov pre ruku. Takéto zariadenia majú dobrý účinok na funkciu svalov ruky a návrat zručností na vykonávanie jednoduchých malých pohybov a dokonca aj písania. Bude to veľmi užitočné v kombinácii s masážou ruky z telocvične, ktorá pomáha zlepšovať svalový tonus a znižuje spasticitu.

Obnova reči

Veľmi často mŕtvica spôsobuje poruchy reči. Človek môže mať ťažkosti s výslovnosťou, zapamätaním slov, ako aj s porozumením niekoho iného reči. Porušenia môžu byť úplne iné. Proces obnovy rečovej schopnosti sa vyskytuje za účasti kvalifikovaného logopéda a môže trvať niekoľko rokov.

Po úprave môže byť narušená funkcia svalov tváre a jazyka. Reč takéhoto človeka sa stáva pomalým, hluchým a nečitateľným.

Rečový terapeut vykonáva cvičenia, v ktorých sa cvičí jazyk a svaly. Najlepšie sa vykonávajú pred zrkadlom. Triedy by mali byť pravidelné.

Tiež pacient môže urobiť nasledovné:

 • kučeravé pery do slamy;
 • napodobňovať úsmev;
 • vytiahnite jazyk do maximálnej dĺžky;
 • zaseknutie dolného a horného pera.

Okrem porúch reči veľmi často človek zažíva ťažkosti pri prehĺtaní a žuvaní potravín kvôli poškodeniu svalov tváre. To znamená, že osoba jednoducho necíti jedlo v ústach.

Špeciálne cvičenia, ktoré aktivujú svalovú silu a zlepšujú pohyblivosť pier a jazyka pomáhajú obnoviť funkciu prehltnutia.

Ak chcete, aby bol proces prehĺtania menej bolestivý, musíte pacientovi podať také jedlo, ktoré je ľahké žuť a prehltnúť. Nemal by byť príliš horúci ani chladný. Pri jedení by mal byť pacient v sede.

Obnova pamäte

Obnovenie pamäte sa uskutočňuje prostredníctvom neustáleho tréningu s jednoduchými cvičeniami. Napríklad:

 1. Pamätá básne ľahkých detí. Najprv musíte zapamätať po riadku, potom stanu. Postupne sa veľkosť básne môže zvýšiť. Je dobré, že v procese zapamätania sa pacient ohýba prsty, takže sa vytvoria ďalšie združenia.
 2. Reprodukcia minulých udalostí. Pacient môže popísať udalosti minulého dňa alebo staršie udalosti. Je nevyhnutné, aby boli spomienky len pozitívne.
 3. Keď sa pamäť obnoví, môžete pokračovať v riešení krížových hádaniek a zapamätanie si malých textov. Cvičenie sa môže vykonávať v akomkoľvek prostredí, napríklad počas obeda alebo počas prechádzky.

Problém s napájaním

Diéta pre mozgovú príhodu zohráva obrovskú úlohu. Ak má človek nadmernú hmotnosť alebo je zistená vysoká hladina glukózy v krvi, je predpísaná výživa.

Je veľmi dôležité obmedziť príjem soli, cukru, tuku a cholesterolu, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú stav ciev. Jedlo by malo byť bohaté na vlákninu, minerály a vitamíny. Je veľmi dôležité, aby ste jedli v malých dávkach a aspoň štyrikrát denne.

Čo nemôže byť:

 • bravčové mäso;
 • mastné ryby;
 • údené mäso a párky;
 • vyprážané mäso;
 • mastné mliečne výrobky;
 • hrozno;
 • fazuľa;
 • silný čaj;
 • káva;
 • sýtené nápoje;
 • alkohol.

Doba liečenia

Je to veľmi aktuálna otázka, ktorá trvá obete aj ich príbuzných. Čas je určený mnohými faktormi, medzi ktoré patria:

 • stupeň poškodenia mozgu;
 • schopnosť jednotlivého tela obnoviť;
 • program rehabilitačných opatrení, ktoré sa uplatnili;
 • pacientovu túžbu po regenerácii.

Veľmi často liečba prináša dobrý výsledok po niekoľkých mesiacoch. Je však možné, že až o pár rokov neskôr bude možné obnoviť najjednoduchšie zručnosti.

Čo robiť po mŕtvici

Je veľmi dôležité dodržiavať tieto jednoduché pravidlá:

 • byť pravidelne vyšetrovaný vlastným lekárom;
 • vzdať sa všetkých zlých návykov a nezdravých potravín;
 • v každom prípade, neprestávajte vykonávať cvičenia v terapeutickej gymnastike;
 • navštívte sanatóriá a strediská;
 • chodiť viac;
 • vyhnúť sa stresu a ťažkej fyzickej námahe.

Mŕtvica nie je veta. Primeraná liečba, správne vybrané rehabilitačné metódy a splnenie všetkých lekárskych predpisov umožňujú urýchliť proces obnovy a vrátiť sa k plnohodnotnému životu.

Je tiež potrebné znovu pripomenúť význam pozitívneho postoja samotnej obete a poskytovania psychologickej pomoci príbuzným.

Život po mŕtvici existuje!

Celý život po mŕtvici je celkom reálny. Hlavná vec nie je podľahnúť zúfalstvu, vďačne prijímať pomoc blízkych a robiť aspoň malý krok na ceste k zotaveniu každý deň

Poradca - Evgenia Kurlenya, terapeutka

Mŕtvica sa vyvíja v dôsledku poškodenia krvného obehu v jednej alebo viacerých krvných cievach, ktoré krmiva mozog. Keď určitá časť mozgu dostane nedostatok kyslíka a iných živín alebo dokonca ich stráca, mozgové tkanivo je poškodené alebo dokonca zabité. Čím rýchlejšie je obnovenie krvi, tým väčšia je možnosť úplného zotavenia. Avšak približne polovica pacientov, ktorí prežili mozgovú príhodu (a táto choroba vedie k smrti), strácajú svoju pracovnú kapacitu už mnoho týždňov, mesiacov a dokonca rokov. A napokon to nakoniec závisí od vás. Život vie mnoho príkladov, keď ľudia, ktorí utrpeli mŕtvicu, vstali na nohy a dokonca sa vrátili k aktívnemu životnému štýlu. Vo svojej sile pomôcť sebe alebo milovanému, ktorý má problémy!

Vaskulárna oklúzia - úder do nervov
Zdvihy možno klasifikovať podľa charakteru toku. Najmenšou nebezpečnou mozgovou príhodou je prechodná ischemická alebo menšia mŕtvica, ktorá je spôsobená krátkodobým narušením cerebrálnej cirkulácie. Postupná mŕtvica najprv spôsobuje veľmi malé zmeny v nervovom systéme a po dni alebo dvoch sa zhoršuje. S rozsiahlou mozgovou príhodou nervový systém od samého začiatku zažije silnú "ranu".

Príznaky mŕtvice sú veľmi rozdielne a závisia od toho, ktorá tepna utrpela, od závažnosti poranenia a od toho, či postranné vetvy postihnutej cievy dostatočne kompenzujú stratu. Pri ľavostrannom zdvihu sa na pravej strane tela objavia príznaky. Naopak, pri pravostrannej mozgovej príhode sa pacienti sťažujú na orgány umiestnené vľavo. Existujú však výnimky. Klasické príznaky mozgovej príhody zahŕňajú bolesť hlavy, vracanie, zmätenosť, kŕče, kómu, horúčku a dezorientáciu. Príležitostne sa pacient pred mozgom sťažuje na ospalosť, závrat, bolesť hlavy. Rýchlosť reči sa zvyčajne spomaľuje, často si pacient nemôže ani spomenúť na svoje vlastné meno a aktuálny deň v týždni.

Prvé kroky k obnoveniu
Bez ohľadu na to, ako ťažké mŕtvica, nemusíte naladiť na po celý život odpočinok. Budete musieť znovu naučiť cítiť a kontrolovať svoje telo. Samozrejme, bude to trvať dlho. Najprv identifikujte tie pohyby, ktoré môžete urobiť. Naučte sa sedieť, potom stojte, snažte sa rovnomerne rozložiť hmotnosť na obe nohy. Najskôr sa pokúste chodiť s niečím pomocou a skúste to sami. V priemere jeden týždeň by ste sa mali poučiť z jedného až troch nových pohybov rukou a nohou.

Dokonca aj keď nie ste schopní vykonávať nejaké pohyby na vlastnú päsť, musíte urobiť svaly prácu - dlhá "jednoduchá" je plná ešte viac atrofie. Preto sú denné masáže žiaduce (jeden až tri mesiace) v zdravotníckej a rehabilitačnej inštitúcii alebo doma.

Ak chcete obnoviť rýchlejšie, použite jednoduché tipy:
• Choďte do postele tak, že keď sa zobudíte, stojíte na postihnutej nohe. Toto malé zaťaženie bude ďalej stimulovať svaly.
• Keď sedíte, zmeňte polohu postihnutého ramena častejšie: posuňte ho za chrbtom, posuňte ho bokom, položte ho na zadnú časť stoličky, podrúčku na kreslo.
• To isté platí pre nohu. Sedí na stoličke, pohovku, ovláda svoju pozíciu a rovnomerne zaťažuje obe nohy.
• Keď cvičíte na bolavé rameno (nohu), najprv ich urobte so zdravou končatinou - je ľahšie ovládať techniku.
• Vyzdvihnite pohodlnú topánku, ktorá dobre upevní nohu, ale nestlačte ju.
• Pamätajte, že ste mali poranenie mozgu, aby ste sa vyhli negatívnym emocionálnym zážitkom a stresu.

Nedovoľte opakovanie!
Často príčinou krvácania je zvýšenie krvného tlaku. Rizikové faktory zahŕňajú miernu hypertenziu (tlak približne 140/90) a hypertenziu (horné hodnoty tlaku od 140 do 180 mmHg a nižší tlak - od 90 do 105 mmHg). Každá osoba, ktorá mala cievnu mozgovú príhodu, potrebuje monitorovať krvný tlak doma a monitorovať kolísanie tlaku.

Dôležitou úlohou v normalizácii tlaku je strava. Obmedziť spotrebu živočíšnych tukov a soli (do 5-6 g denne - sodík obsiahnutý v tableovej soli je nežiaduci). Odstráňte zo stravy bohatý mäsový vývar, údené klobásy, ryby, konzervované potraviny, nakladané uhorky. Nenechajte sa uniesť s maslom, kyslou smotanou, vajcami. Milujte neliečené vegetariánske polievky, mliečne výrobky, ovocie, zeleninu, džúsy.
Doplňte zásoby dražé, pomarančov, banánov, mrkvy, kapusty, zemiakov, reďkoviek a štiav z tejto zeleniny. U všetkých pacientov s hypertenziou, najmä u tých, ktorí už utrpeli mozgovú mŕtvicu, tieto extra kilo sú mimoriadne zdravotné problémy. Uistite sa, že vaša váha späť do normálu!

Často sa vyskytuje mŕtvica v dôsledku roztrhnutia mozgovej aneuryzmy. Aneuryzmy majú spravidla podobu "vrecka", vybočenej cievy. Rozdrvená a natiahnutá, nevydržia zaťaženie a pretrhne. Existuje nejaká záruka, že taká "taška" je taká, že ďalší skok na tlak nebude prasknúť v ďalšom? Bohužiaľ, nie. Preto po vypustení z nemocnice je potrebné vykonať angiografickú štúdiu mozgových ciev, ktorá sa vykonáva na neurochirurgických klinikách a ústavoch. Nejúčinnejší spôsob, ako zabrániť opakovanému mŕtvici v aneuryzme, je odstrániť. Ateroskleróza je ďalším nebezpečným faktorom pre recidívujúcu mŕtvicu. Výsledné aterosklerotické plaky niekedy prudko obmedzujú lumen cievy.

Naučte sa zručnosti prvej pomoci. Pred príchodom sanitky by mal byť pacient položený malý vankúš pod hlavu, ramená a lopatky. Otvorte golier a odtiahnite pás. Zabezpečte prístup vzduchu - otvorte okno alebo otvor. Ak dôjde k vracaniu, otočte hlavu pacienta na stranu, vyčistite ústnu dutinu prstom zabaleným čistým šálom alebo gázou a upevnite jazyk. V žiadnom prípade sa nemusíte uchýliť k sebautilitiu! Jedinou liečivou látkou, ktorá nepoškodí a uľahčí priebeh ochorenia, je glycín. V kritickej situácii sa podáva v jednom grame - 10 tabliet pod jazykom v danom čase alebo 5 tabliet trikrát v intervale 30 minút.

Pomôžte zavrieť
Po úderu je pre pacienta často ťažké vykonať aj tie najjednoduchšie úkony. V tomto prípade je obzvlášť dôležitá pomoc blízkych!
• Ak chcete pacientovi umožniť rozlíšenie medzi ľavou a ľavou rukou, požiadajte ho, aby na ľavom zápästí nosil hodinky alebo náramok ako sprievodcu. Okrem toho môžete vytvárať značky na topánkach, nohaviciach na nohaviciach alebo na rukávoch svetre (použite viacfarebné samolepky).
• Ak má pacient ťažkosti s orientáciou v priestore, nakreslite alebo označte farebnými bodkami tak, ako sa každý deň pohybuje na toalete. Neporušujte okolitý priestor a na nočnom stolíku nechajte len pár položiek. V prípade potreby nakreslite plagáty so šípkami a vysvetlivkami.
• Ak je pre pacienta ťažké obliecť sa, odporúčame mu, aby tlačil tlačidlá na košeľu alebo na blúzku zhora - je to oveľa jednoduchšie dostať sa do gombíkových dierok.
• Pre poruchy reči formulujte otázky tak, aby im bola poskytnutá monosyllabická odpoveď, použite gestá na uľahčenie porozumenia. Aj keď sa zdá, že pacient nereaguje na odvolanie, je možné, že počuje všetko, takže nezabudnite a nehovorte príliš veľa. Neopravujte reč pacienta, netrečte ho ako dieťa - môžete ho zraniť.
• Stroking ľudia môžu ľahko zabudnúť na cestu domov a stratiť sa aj v známom prostredí. Snažte sa nechať pacienta bez dozoru. A aj keď sa vylepšenia zdajú zrejmé, ovládajte pohyb pacienta. V špeciálnom náprsnom vrecku by mala byť vždy poznámka so svojím menom a priezviskom, rovnako ako vaša domovská adresa a telefónne číslo.

Na jar všetci cítime nárast sily. No, ako by ste nemohli vykopať posteľ alebo dve? Radostná práca je zábavná, ale je dôležité, aby ste si striedavo posúdili svoju silu a postupne sa venovali fyzickej aktivite.

Cvičenie zotavenia
Postavte sa na nohy po tom, ako je mŕtvica skutočná! Hlavnou vecou nie je vzdať sa (doslova a obrazne). Len čo to doktor dovolí, začnite vykonávať špeciálne cvičenia na obnovenie postihnutej končatiny. Školenie by malo byť jemné, ale pravidelné. Nezabudnite: Najlepšie výsledky dosiahnete v prvých šiestich mesiacoch po mŕtvici. Intenzita tréningu závisí od typu mozgovej príhody, ale existuje všeobecný model ozdravenia.

Cvičenie nôh
• Po dlhom ležaní je ťažké začať s "vertikálnym" životným štýlom. Spočiatku len sedieť na posteli.
• Pokúste sa postaviť a rozložiť hmotnosť na obe nohy. Závraty a pocity svrbenia na postihnutej nohe sú príznakmi, že atrofované svaly začali pracovať.
• Vzhľadom na mozgovú príhodu sú často ovplyvnené flexorové svaly: pacient nemôže ohýbať nohu na kolene. Pasívne tréningy vám pomôžu: nechajte asistenta ohýbať nohu, budete ho ohýbať svojím vlastným úsilím. Po chvíli sa pokúste ohnúť nohu sami.

Ručné cvičenia
• Obnovenie ramena sa zvyčajne vyskytuje veľmi pomaly, takže pri prvom zaťažení svalov ramenného pletenca (pre väčšinu ľudí sú najsilnejšie). Zdvihnite rovnú ruku dopredu a naučte sa ju vziať na stranu.
• Na zahriatie kĺbov a natiahnutie svalov zoberte malý pól (konce veľkého uteráka) a bez toho, aby ste ohýbali lakte, zdvihnite čo najvyššie. Potom, ohýbanie lakťov, pokúste sa vziať pól za hlavou.

Keď zvládnete základné pohyby, začnite cvičiť pomocou Rubikovej kocky. Posúvanie sa cez rôzne lietadlá kocky trénuje jemné motorické zručnosti prstov a svalov celej ruky ako celku.

Nenahraditeľní pomocníci
Vytvorenie samostatného jedla nie je tak ťažké. Dokonca aj bežné príbory môžu byť vylepšené, takže ich použitie nebude pre chorého človeka problémom.

Okuliare a poháre
Používajte plastové kelímky: plast je ľahší ako sklo a nie je tak klzká. Ak chcete uľahčiť držanie skla v rukách, môžete vytiahnuť pás pásky.

Šálka ​​s dvoma držadlami je vhodnejšia. Môžete použiť šálku so stojanom alebo T-držadlom - je to ľahšie ju stlačiť v ruke. Použite pohár s váženou základňou - a nemusíte sa obávať kvapaliny.

S tuhosťou svalov na krku sú najpohodlnejšie poháre s výstrihom v tvare V okolo okraja - môžete ľahko vypiť celý obsah šálky bez toho, aby ste stratili krk.

Slamky na pitie
Flexibilné alebo tuhé slamky na jednorazové a opakované použitie sa dodávajú v mnohých rozmeroch. Prostredníctvom širokých slamiek môžete piť polievku a husté kvapaliny. Použite špeciálne plastové viečko s štrbinou pod slamou.

dosky
Nerozbitné dosky sú vhodné. Ak chcete zabrániť tomu, aby sa doska posúvala, umiestnite ju na utierku, papierovú utierku, stojan, gumový kruh. Čelenky umožňujú jednoduché používanie vidličiek a lyžice bez rizika pádu jedla. Pripevnite taký rám k boku tabuľky oproti ramenu, ktoré jíte. K dispozícii sú aj dosky s vysokými okrajmi, ktorých časť je vyrobená vo forme lopatky.

príbory
Ak sú svalové svaly oslabené a vaše ruky sa trasú, použite príbory s drevenými, plastovými alebo korkovými rukoväťami - neklihujú, okrem toho sú ľahšie stlačiteľné než hladké kovové. Môžete tiež použiť špeciálnu slučku na opasok, aby ste pripevnili príbory na ruku.

Život po mŕtvici. Ako pomôcť pacientovi vstať

Ako pomôcť príbuzným zotaviť sa z akútnej mozgovej poruchy

Odovzdávam slovo nášmu odborníkovi: doktor lekárskych vied, zamestnancov Výskumného ústavu neurologie ruskej akadémie lekárskych vied Natálie Šachparonovej.

Hlavnými nepriateľmi

1. Patologické držanie tela

Príbuzní by mali vedieť, že pacient po mŕtvici často zvyšuje svalový tonus postihnutého ramena alebo nohy. Tesnosť svalov vedie k neustálemu ťažkostiam pri ohýbaní kĺbu.

Ako bojovať. Sledujte pozorne prsty a prsty, rovnako ako predlaktia a stehná, ktoré predlžujú dolnú časť nohy, najmä na strane "zranených". Ak sa začínajú objavovať komplikácie, svaly sa neoddychujú, pacient má patologickú pozíciu, ktorá podľa vhodne populárneho výrazu vyzerá pri chôdzi: "ruka sa pýta, noha kosenie".

Aby sa tomu zabránilo, v prvých dňoch a týždňoch po mŕtvici musí byť pacient položený tak, aby zranená ruka alebo noha bola úplne uvoľnená. Dajte ho na chrbát tak, aby svaly, v ktorých sa zväčšil tón po mŕtvici, boli natiahnuté.

Po udržaní tejto polohy počas 1,5-2 hodín sa pacient prenesie na zdravú stranu počas 30 až 50 minút.

V prvých dňoch po ochorení je potrebné urobiť to čo najčastejšie, akú trpezlivosť má pacient a tí, ktorí sa o ne starajú. V ideálnom prípade môžu byť prestávky prijaté len v čase jedla, nočného spánku alebo lekárskych procedúr. Okrem toho je potrebné vykonať špeciálne relaxačné cvičenia pre bolesť ramena alebo nohy. Je tiež užitočné použiť teplo na paralyzované časti tela (napríklad vyhrievaný parafín) alebo jednoducho vytvoriť teplé kúpele na 10-15 minút.

Chybe. Niekedy "informovaní" susedia odporúčajú pacientovi, aby pravidelne tlačil guličku alebo prsteň. V žiadnom prípade to nie je možné!

2. Bolesť

Bolesť po mŕtvici môže byť pomerne malá: napríklad bolesť pri pohybe alebo stláčaní postihnutého kĺbu. Ale môžu byť silné, horiace bolesti, ktoré zachytia polovicu tela. Stáva sa to vtedy, keď je postihnutie mozgu lokalizované v oblasti takzvaného vizuálneho kopca, kde sa zbiehajú senzorické nervy. Takéto bolesti sa objavujú náhle, niekedy sú výrazne zintenzívnené a stali sa neznesiteľnými. Stlačenie postihnutých častí tela (niekedy dokonca ich dotýkanie), zmena počasia a negatívne emócie ich môžu spôsobiť. U väčšiny pacientov sa tento typ bolesti vyskytuje 3-4 mesiace po mŕtvici. Niekedy sú podozrivé: došlo k druhej mŕtvici? Pacient môže tiež pociťovať nepríjemné pocity, ako je "zmrazenie", "plazenie husacích bokov" alebo "uťahovanie" pokožky. To všetko vedie k výraznému zníženiu nálady.

Ako bojovať. Ak v prvých dňoch po mŕtvici sa pacientovi podarilo urobiť počítačovú tomografiu mozgu, počas ktorej sa našla lézia v oblasti pahorku, môžete sa pripraviť na budúce problémy vopred. Ak bolesť nie je silná, teplo pomáha - parafínové alebo ozoceritové kúpele, teplé kúpele. Aplikujte hormóny, ktoré zlepšujú výživu postihnutých tkanív, rovnako ako lieky proti bolesti, fyzikálnu terapiu - diadynamické prúdy.

Ak to lekár považuje za potrebné, môže predpisovať nielen analgetiká, ktoré priamo znižujú bolesť, ale aj antidepresíva, založené na výsledkoch počítačovej tomografie.

3. Ťažkosti s komunikáciou reči

Neschopnosť hovoriť sa stáva hlavnou prekážkou návratu k normálnemu životu. Vypustenie z nemocnice vyžaduje výcvik s aphasiológa alebo neuropsychológa. Podpora príbuzných v tomto prípade je neoceniteľná vzhľadom na to, že služba rečovej terapie je k dispozícii len v niektorých mestách krajiny. Po prijatí potrebných konzultácií od reči terapeuta alebo lekára by sa príbuzní mali každodenne zaoberať obnovou reči pacienta a jeho súvisiacimi funkciami - čítaním a písaním.

Chybe. Proces obnovy reči je niekedy pomalší ako obnovenie pohybov a môže trvať rok alebo dva. Príbuzní a priatelia pacienta nemusia zúfatovať a pamätať, že intelekt v rozpore s rečou spravidla netrpí. Preto by pacient nemal byť považovaný za neprimerané dieťa. Dokonca aj pri hrubých poruchách reči prežili prežiti mŕtvice nielen logiku myslenia a primeranú reakciu na životné prostredie, ale aj ich tvorivé schopnosti. Takže slávny skladateľ Alfred Schnittke, trpiaci poslednými rokmi svojho života s poruchami reči v dôsledku mŕtvice, pokračoval v tvorbe krásnej hudby.

Pomocní asistenti

1. Masáž a liečba drogami

Masáž je potrebná na zníženie svalového tonusu. Aby bol čo najužitočnejší, je lepšie ho zveriť špecialistovi v prvom mesiaci po vypustení a potom s ním príbuzní dokážu zvládnuť základné techniky a pokračovať v dennom zákroku - po mŕtvici je dôležitá pravidelnosť expozície. Okrem toho sa odporúča užívať lieky, ktoré znižujú svalový tonus znížením intenzity nervových signálov. Dávky týchto liekov sú prísne individuálne, musia ich zvoliť ošetrujúci lekár.

2. Konštantné rozhovory s pacientom

Príbuzní a priatelia osoby, ktorá utrpela mozgovú príhodu, by sa s ním mala čo najviac porozprávať. Aj diskusia o bežných každodenných situáciách vo veľkej miere prispieva k oživeniu pacienta ako k pochopeniu reči druhých a "reči k sebe". Ak sa zdá, že ste nerozumeli, musíte zopakovať otázku adresovanú pacientovi, pričom hovoríte jasne, hlasno a pomaly.

Je užitočné počúvať rádio spoločne a pozerať sa na televízne relácie, na zvláštne miesta, ktoré je potrebné najprv objasniť. Dokonca aj diskusia v prítomnosti pacienta o domácich prácach a malých udalostiach (ale iba o tých, ktoré sa ho nepriamo týkajú a neubližujú mu) prispejú k obnoveniu jeho prejavu.

Za prítomnosti pacienta nemôže hovoriť o ťažkostiach s rečou. Naopak, je potrebné zaznamenať všetky jeho úspechy, najmenšie zlepšenie jeho stavu. Z taktu a citlivosti príbuzných často závisí priamo na tom, ako pacient prekoná svoje ťažkosti.

Nesmie existovať žiadna "izolácia reči" pacienta, keď je ponechaný na seba. V tomto prípade by sa príbuzní mali spoliehať na tie funkcie reči, že prežil mŕtvicu v celku alebo čiastočne. Ak je to pochopenie reči druhých, musíte hovoriť viac sami, ak čítanie znamená diskutovať o tom, čo ste čítali počas dňa. Ak sa pacient dobre opakuje slová a frázy, musíte sa sústrediť na tieto triedy. Buďte trpezliví! Vaše úsilie nebude márne!

Mŕtvica: čo sa nedá urobiť po mŕtvici a ako sa zotaviť v čo najkratšom čase?

Mŕtvica akéhokoľvek typu je komplexná choroba, ktorá zasahuje do hlavných funkcií tela vrátane hlasového a pohybového systému, funkcie pamäti a srdca. Zistite, čo nemôžete urobiť po mŕtvici, bude to zaujímavé pre pacientov, ktorí boli diagnostikovaní a ich príbuzní, ktorí plánujú plán starostlivosti o ne. Rýchlosť zotavenia závisí od úspešnosti rehabilitácie a dodržiavania odporúčaní lekára. Mnoho pacientov sa dokáže vrátiť do normálneho života aj po ťažkých formách mozgovej príhody s ďalšími patologickými stavmi.

Miera obnovy po mŕtvici

Vďaka veľkému úsiliu je možné obnoviť životné funkcie tela, ale tento proces môže trvať roky. Podľa štatistík pacienti, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, sa zotavujú len čiastočne, pretože táto patológia má vplyv na mozog. Ich príbuzní sa budú musieť pripraviť na dlhodobé zotavenie, ktorého načasovanie závisí priamo od typu ochorenia a závažnosti stavu pacienta.

Je to dôležité! Počiatočná fáza liečby sa uskutočňuje v nemocnici, kde sa pacient odstráni z nevedomého stavu a normalizuje hemodynamické parametre. Po vypustení by mali lekári a blízky príbuzní kontrolovať svoje zdravie.

Dobrý účinok poskytuje ďalší liečebný kurz v sanatóriu alebo v špecializovanom centre, kde sú vytvorené vhodné podmienky na úplné zotavenie. Je to oveľa ťažšie organizovať zotavenie doma po vypustení, ale s náležitou starostlivosťou, približne 85% pacientov sa po 1,5 rokoch vráti do svojho bežného života. Pacient môže dosiahnuť dobré výsledky, ak nedodrží pravidlá a nespĺňa všetky požiadavky lekárov.

Odporúčania lekárov po mŕtvici

Klasifikácia periód obnovy po mŕtvici

Trvanie a postupnosť periód obnovy závisí od individuálneho stavu konkrétneho pacienta, zmien v cievach a lézií. Ak pacient trvale spĺňa odporúčania lekárov, môže byť trvanie rehabilitačného obdobia znížené.

Fázy izolácie sú izolované na základe dosiahnutých výsledkov. Skoré obdobie trvá najmenej šesť mesiacov, oneskorené obdobie trvá až jeden rok, o niečo neskôr môžete dosiahnuť viditeľný účinok. Rehabilitológovia rozlišujú 4 etapy:

 1. Prvý mesiac Toto obdobie sa považuje za najnebezpečnejšie, pretože závisí od prežitia pacienta. V tomto čase sa môžu objaviť opakované infarkty a mŕtvica, môžu sa zaznamenať záchvaty a výrazné zhoršenie stavu. Dizzy a bolesti hlavy. Liečba spočíva v odstránení mozgového edému, stimulácii kolaterálneho obehu a zabránení vzniku komplikácií.
 2. Šesť mesiacov po mŕtvici. V nasledujúcich šiestich mesiacoch sa pacient musí psychologicky prispôsobiť svojmu stavu a vyvinúť jasný akčný plán. Postoj pacienta má veľký význam - ak je ochotný odolávať chorobe, zlepšenie príde oveľa rýchlejšie.
 3. Nasledujúcich šesť mesiacov. Ak v priebehu siedmich mesiacov pacient nechal odpočinok v posteli a stravu, neodmietol užívať lieky a vylúčil možné komplikácie, dokáže čiastočne obnoviť stratené funkcie vrátane reči a fyzickej aktivity.
 4. Druhý rok po ischemickej alebo hemoragickej mŕtvici. Osoba, ktorá utrpela chorobu, je schopná plne sa vrátiť k predchádzajúcemu životu, zatiaľ čo bude musieť dodržiavať odporúčania lekára po mŕtvici po celý život.

Štandardná rehabilitačná doba trvá tri roky, ale závisí od zmien činnosti srdca, progresie ischémie a ďalších súvisiacich patológií, ako aj z mnohých ďalších faktorov. Každý organizmus je individuálny a mozog jedinca má svoje vlastné vlastnosti, z tohto dôvodu niektorí pacienti potrebujú viac alebo menej času na zotavenie.

Cvičenia na obnovenie z mŕtvice

Zoznam typických komplikácií po mŕtvici

Predpovede lekárov poskytujú príležitosť pochopiť, ako dlho bude trvať na úplné alebo čiastočné obnovenie životných funkcií. Rehabilitácia by mala začať čo najskôr po stabilizácii celkového stavu pacienta. Jeho príbuzní by sa mali aktívne podieľať na liečbe, sledovať realizáciu plánu s ohľadom na zmeny, zvyšovať pracovnú záťaž a stanovovať nové ciele pre pacienta. Mŕtvica často spôsobuje veľa problémov, ktoré vznikajú počas liečby:

 1. Paralýza horných a dolných končatín, slabosť v nohách alebo rukách. Viac často ako ne, pacient paralyzuje jednu časť tela a zároveň môže samostatne vystúpiť na sedenie a dokonca aj chodiť. Riešenie problému sa dosiahne pomocou fyzioterapie a liečby drogami, po nástupe viditeľných zlepšení, pacient bude musieť trénovať a vykonávať cvičenia.
 2. Kŕče a zvýšený svalový tonus. Často paralyzované končatiny zostávajú v jednej pozícii dlhú dobu, čo spôsobuje problémy s pohyblivosťou. Odborníci predpisujú špeciálne lieky, relaxačné svaly, fyzioterapiu.
 3. Problémy s rečou. Čiastočné alebo úplné zhoršenie rečovej terapie je zaznamenané u všetkých pacientov po mŕtvici. Často títo pacienti strácajú schopnosť písať, obnovenie tejto funkcie sa deje pod kontrolou logopédia.
 4. Ťažkosti pri prehĺtaní. Dysfágia alebo abnormality pri prehĺtaní jedla a tekutín môžu spôsobiť zápal pľúc, ak sa potraviny dostávajú do oblasti dýchacích ciest. Je to spôsobené poškodením nervov, ktoré sa podieľajú na funkcii prehĺtania.
 5. Problémy s videním. Často po mozgovej príhode pacientov zrak dramaticky klesá, jeho čiastočná strata je spôsobená porušením funkcií mozgu.
 6. Poruchy tráviaceho traktu a močového mechúra. Inkontinencia moču a zápcha sú hlavným problémom pre pacientov na lôžku. Problémy s črevom sa vyskytujú kvôli dlhému pobytu v posteli, môžu sa odstrániť po náprave stravy, výcviku panvových svalov a zvyšovaní fyzickej aktivity.

Ďalšou častou komplikáciou je epilepsia a duševné poruchy. Pacienti s mozgovou príhodou často trpia depresiou, sú charakterizované zvýšenou emocionalitou, úzkosťou, neustálym výkyvom nálady a neschopnosťou ovládať sa. Psychické poruchy môžu spomaliť proces obnovy, takže lekári často predpisujú špeciálne lieky so zmierňujúcim účinkom. V období od 6 mesiacov do 2 rokov niektorí pacienti vyvíjajú epilepsiu, ktorá si vyžaduje osobitnú liečbu.

Obmedzenia fázy obnovy po mŕtvici

Po návrate do normálneho života mnohí pacienti chcú viac autonómie, napríklad začať opäť jazdiť, ísť do práce a vykonávať bežné a každodenné činnosti. Bohužiaľ, mozgová príhoda prináša množstvo obmedzení na mnohé typy aktivít, takéto zákazy veľmi komplikujú život pacienta a negatívne ovplyvňujú jeho emocionálne zázemie. Schopnosť opätovne sa zapájať do jedného alebo iného typu aktivity závisí výlučne od individuálneho stavu organizmu.

Šport a fyzická aktivita po mŕtvici

Pri odpovedaní na to, či je možné športovať po mŕtvici, mnohí lekári odporúčajú zahrnúť reálne a mierne zaťaženia v druhej fáze obnovy. Šport a fyzická aktivita obnovujú svalové tkanivo, pomáhajú pacientovi opäť sa učiť, ako ovládať svoje telo, posilniť prácu nervového systému. Pri zachovaní optimálnej aktivity je pravdepodobnosť opakovaných úderov značne znížená. Prvý mesiac terapie je po ochorení najdôležitejší a zahŕňa množstvo procedúr.

Je to dôležité! Intenzívne kurzy fitness, návštevy štandardného športového centra a bazéna sú zakázané v prvých fázach obnovy. Pacient by nemal vykonávať ťažké športy. Predpísal špeciálne navrhnutý súbor cvičení založený na stave a postupne zvyšoval zaťaženie.

Takéto triedy by mali byť pravidelné, len v tomto prípade prinesú skutočné výhody. Plávanie v mori a plávanie v bazéne počas niekoľkých mesiacov počas rehabilitačného obdobia je zakázané.

Ľahké zaťaženie má pozitívny vplyv na nervový systém, rozvíja srdcový sval, znižuje úzkosť a zvyšuje odolnosť tela voči stresu u žien i mužov. Realizovateľné cvičenia majú pozitívny vplyv na dýchaciu sústavu, zvyšujú objem pľúc a umožňujú mozgu získať viac kyslíka.

Návšteva kúpeľa a sauny po mozgovej príhode

Mnohí sa zaujímajú, či je možné ísť do kúpeľa po mŕtvici a ako parná miestnosť ovplyvní fungovanie mozgu a iných systémov tela. Lekári povoľujú návštevu kúpeľa, ale v každom prípade sa pacient bude musieť podrobiť vyšetreniu vrátane MRI a získať ďalšie rady. V dôsledku možného vývoja komplikácií môže proces vody zhoršiť stav alebo viesť k náhlej smrti. Počas prvého roka po mŕtvici je prísne zakázané chodiť do kúpeľa.

Ak sa zotavenie zvyčajne uskutočňuje, poškodenie mozgu je nepodstatné a rýchlo dochádza k zjazveniu nekrotického tkaniva, krátke návštevy v parnej miestnosti budú robiť viac dobrého než poškodenia. Ak pacient absolvuje parný kúpeľ a chodí do sauny a dodržiava všetky bezpečnostné opatrenia, zaznamená účinok v krátkom čase. Zoznam výhod kúpeľa a sauny po mozgovej príhode zahŕňa dilatáciu ciev a relaxáciu muskuloskeletálneho systému, zlepšenie krvného zásobenia a intenzívnu výživu nervových buniek.

Bath po mŕtvici

Odporúčania pre výživu pre ľudí s mŕtvicou

Výživa pacientov má prvoradý význam a priamo ovplyvňuje zotavenie. Dodržiavanie diéty odporúčanej lekárom pomôže podstatne skrátiť obdobie rehabilitácie a zlepšiť všeobecný stav pacienta. Diéta by mala zahŕňať potraviny, ktoré znižujú krvné zrazeniny a krv. Odporúča sa jesť chudé mäso a ryby, viac zeleniny vo varenej alebo dusenej forme, čerstvé ovocie, bobule a zelenina, orechy, včelie výrobky, zdravé sacharidy vo forme obilnín.

Pokiaľ ide o otázku, či je možné piť čiernu kávu po mozgovej príhode, lekári zvyčajne odporúčajú, aby sa tento nápoj prestali dávať prednosť slabému čaju alebo bylinnému odvaru. Zoznam zakázaných potravín zahŕňa masné mäso a slaninu, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, majonézu, údené mäso, pikantné, vyprážané a slané potraviny. Mali by byť prerušené počas celého obdobia rehabilitácie, aby sa ochránilo zdravie a urýchlilo hojenie. Ďalšie odporúčania zahŕňajú:

 • vylúčenie alkoholických nápojov, kávy a tabaku, ktoré negatívne ovplyvňujú proces obnovy mozgových buniek a prácu imunitného systému;
 • minimalizovanie používania cukru a soli, ktoré sú zlé pre plavidlá a obehový systém;
 • vylúčenie a výživu potravín obsahujúcich veľké množstvá cholesterolu a transgénnych tukov;
 • znížený príjem pšeničných múk.

Domáce potraviny by mali byť zlomkové a mali by byť kombinované s rozvrhom liekov a liekov. Mnohí pacienti, u ktorých sa vyskytla ischemická mozgová príhoda, majú problémy s prehĺtaním, ktoré sa zaznamenávajú na lôžkových oddeleniach a pretrvávajú po uvoľnení domov. Z tohto dôvodu by mala byť výživa v prvých dňoch obdobia zotavenia príjemná. Pacient by mal dostať veľké množstvo kvapaliny a potravy v ošklbanej alebo kvapalnej forme. Zdravé a čerstvé potraviny v kombinácii s plnohodnotným režimom pomôžu pacientovi rýchlejšie sa zotaviť a vrátiť sa do normálneho života.

Dôležité obmedzenia pre pacientov s mozgovou príhodou

Celkový zoznam obmedzení závisí od závažnosti stavu pacienta, typu mŕtvice a ďalších komplikácií, ktoré sa zaznamenajú v skúšobnej fáze. Ignorovanie kontraindikácií a odporúčania ošetrujúceho lekára môže spôsobiť poruchu pohybu a iné funkcie, problémy so zrakom, môže spôsobiť opakovaný rozsiahly infarkt alebo mŕtvicu.

Pacientovi sa odporúča jesť správne, postupovať podľa pokynov lekára a nemať ujsť lieky. Keďže mŕtvica je sprevádzaná porušením mnohých dôležitých funkcií, pacient často potrebuje neustálu starostlivosť.

Pitie alkoholu aj v malých množstvách je prísne zakázané počas celého obdobia zotavenia - riziko opakovanej mozgovej príhody je výrazne zvýšené u osoby, ktorá pije. Alkohol negatívne ovplyvňuje fungovanie cerebellum, zvyšuje tlak, zvyšuje bolesť v hlave, čo môže spôsobiť tlak na krk. Pacienti s poruchou krvného obehu majú poruchy reči, problémy s pamäťou, motorické funkcie a emócie. Títo ľudia by mali byť pod dohľadom príbuzných a lekárov počas celej liečby. Zoznam obmedzení zahŕňa:

 1. Silný emočný stres a nervové napätie. Pacient by nemal byť zapojený do fyzickej práce a stresu.
 2. Vedenie vozidla. Po 3 až 6 mesiacoch po utrpení je choroba zakázaná riadiť auto. Ak hovoríme o najťažšej forme patológie, tento zákaz bude trvalý.
 3. Cestovanie lietadlom je zakázané aspoň dva týždne po diagnostikovaní. Pri najkomplexnejšej forme choroby by mali byť lety pozastavené aspoň na jeden mesiac, pred plánovaným výletom budete musieť prejsť druhou prehliadkou.

Kombinácia správnej výživy, fyzioterapie, ako napríklad akupunktúra, užívanie liekov predpísaných lekárom a dodržiavanie správneho režimu pomôžu čo najskôr obnoviť životné funkcie a odstrániť výskyt opakovaných komplikácií. Komplexná rehabilitácia poskytuje príležitosť vrátiť sa do plnej dennej rutiny, do ktorej je pacient zvyknutý pred nástupom cievnej mozgovej príhody.

Získajte ďalšie informácie vo videu nižšie:

Ako vstať po mŕtvici

Obnova motorickej aktivity po mŕtvici

V prvom týždni alebo dvoch po mŕtvici sa práca na obnovenie motorickej aktivity zvyčajne obmedzuje na masáž. Každý deň (s povolením lekára!) Jemne masírujte pacientove ruky a nohy: zdvihnite, jemne a jemne natiahnite svaly. Masáž nielenže pomôže udržiavať svaly v "pracovnom" stave, ale bude slúžiť aj ako vynikajúca obrana proti takémuto zlu ako je trombóza.

Okrem masáže od prvých dní po mŕtvici je užitočné začať tzv. "Ošetrenie polohy". Hovorili sme už o tom, aké dôležité je pravidelne meniť postavenie pacientovho tela, pokiaľ ide o prevenciu rakovín, pneumónie a trombózy. Ale je lepšie nielen pohybovať ruky a nohy imobilizované paralýzou z miesta na miesto, ale dať im rôzne polohy, ktoré prispievajú k obnoveniu svalovej aktivity. Ak je jedna alebo druhá skupina svalov napnutá, pacient by mal byť umiestnený tak, aby sa tieto svaly roztiahli a uvoľnili. Ak napríklad pacient má paralyzovanú pažu (a paralýza znamená svalové napätie), musíte ju narovnať a dať ju, ukazujúc pacientovi v pravom uhle na telo (ak šírka lôžka to neumožňuje, postavte vedľa neho stoličku, položte malý vankúš na svoje miesto), dlaň hore, prsty narovnať. Aby sa ruka nemohla ohýbať, musí byť pripnutá k niečomu spoľahlivému: napríklad k pásu preglejky alebo veľmi hrubej lepenky (nezabudnite ju zabaliť mäkkou handričkou!). Pri ďalšej fixácii ruky v takejto "vyrovnanej" polohe položte na dlani malé zaťaženie - vrece s pieskom alebo soľou s hmotnosťou približne 500 gramov. Umiestnite malý valec pod rameno pacienta.

Po "liečbe pozíciou" je možné pokračovať v "liečbe stojacim". Prechodná fáza medzi týmito dvoma spôsobmi liečby sa môže považovať za "sediacu liečbu". Stane sa to možné, akonáhle je pacientovi umožnené sedieť. Pomôžte pacientovi, aby sa posadil, položil vankúš pod chrbát (alebo niekoľko vankúšov, ale nie príliš mäkký), a znížil nohy z postele a nahradiť nízku lavicu pod nimi. V tejto pozícii pacient najprv trávi len niekoľko minút denne, postupne sa trvanie "cvičenia" zvyšuje na hodinu. V očiach zdravého človeka tu a tam nie je žiadne cvičenie. Ale pre pacienta, ktorý sa zotavil z mozgovej príhody, je to veľký krok vpred: jedna vec je ležať v posteli nekonečne, aj keď niekedy ste mierne vychovaný ("sedieť"), zastrčiť vankúš pod ramená a úplne iný - sedieť tak, a cítiť oporu. Koniec koncov, teraz si dokážete predstaviť, že príde deň, kedy sa môžete postaviť na tie nohy!

A tu prídete na ďalšiu cestu: pacient je pripravený nakoniec vstať. Spočiatku mu pomáhate z postele s veľkou starostlivosťou; pevne držal pas. Samotný pacient musí držať ruky na čelo. Keď sa pacientovi podarí zobrať vertikálnu pozíciu, uistite sa, že sa rovnako spolieha na obe nohy, zdravé aj paralyzované (aby sa chorá noha zostala narovnaná, zaistite ju v tejto polohe: je to najlepšie to urobiť, položte si koleno na pacientovo koleno a tým neumožňuje ohýbať nohu). Pacient, ktorý sa prvýkrát zdvihol na nohy po cievnej mŕtvici, by nemal trvať dlhšie ako tri minúty, zvyčajne za prvú chvíľu stačí minúta; postupne stúpa čas, ktorý strávi na nohách.

Keď sa pacient učí udržať si nohy viac-menej stabilné, musíte sa naučiť pohyb. Tu všetko, znovu, začne malé. Prvá vec, ktorú sa pacient musí naučiť, je presunúť hmotnosť svojho tela z jednej nohy na druhú. Musí však stále pevne držať čelo a musíte sa naďalej uisťovať, že jeho bolavá noha nie je ohnutá (ak je to potrebné, ako predtým, fixujte kolenný kĺb).

Ďalšou etapou práce zameranej na obnovenie motorickej aktivity je "pešia liečba". Teraz ste sa zmenili na akýsi "LIVE berle", bez ktorého si pacient nemôže dovoliť. Stojte vedľa neho a dôkladne ho obopínajte okolo pásu a pacient by mal objať krk paralyzovanou rukou (pomôžte mu, aby mu dal správnu pozíciu). Začnite pomaly; Prvé takéto povolanie by malo byť samozrejme pomerne krátke, postupne sa zvyšuje zaťaženie.

Pre mnohých ľudí, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, nielen schopnosť pohybovať sa, ale aj zhoršená koordinácia. A v každom prípade, po dlhom období nehybnosti je veľmi ťažké ovládať svoje telo. Na druhej strane, tak ako v prípade malého dieťaťa, nadobudnuté zručnosti budú čoskoro dostatočne dobre zavedené. A preto, od prvých krokov, ktoré urobil zotavujúci sa pacient, je dôležité zabezpečiť, aby vytvoril správnu "presnú" chôdzu. Tu je len jedna jednoduchá metóda: priamo na podlahe (alebo, ak je podlaha škoda, na veľkom listu papierového papiera položeného na podlahe) nakreslite "kontrolný a stopový pás". Aby ste to urobili, jednoducho musíte niečo poškodiť (najbezpečnejšia krieda je pre vás a pre interiér najbezpečnejšia) a postupujte podľa cesty, ktorú pacient trvá v pravidelných "prechádzkach". Potom kruľte stopy oveľa jasnejšie - a "simulátor" je pripravený. Úloha pacienta je jednoduchá (prinajmenšom z pohľadu zdravého človeka) a je pochopiteľná: mal by sa snažiť, aby kráčal striktne na vašich cestách.

Vo všeobecnosti, s malou predstavivosťou, tieto malé prechádzky po miestnosti môžu byť premenené na skutočné "zábavné štarty" (samozrejme vzhľadom na schopnosti ich účastníkov). Pomocou jednoduchých cvičení budete trénovať koordináciu pacienta, dostane príležitosť rozvíjať rôzne pohyby. Rovnaké stopy môžu byť zobrazené v rôznych intervaloch: pacient bude musieť chodiť niekoľko krátkych krokov vo veľmi malých krokoch, na ďalšej ceste cesty budete musieť chodiť trochu širšie. Vďaka rozvoju jeho motorických zručností môžete premýšľať o malých prekážkach: rozložte zápalky alebo kocky pred stopy na podlahe, ktoré bude pacient musieť prekonať a postupne zvyšovať výšku týchto "bariér". Môžete dokonca ponúknuť pacientovi "hrať futbal", zatiaľ čo tlačiť dopredu s prstom, tlačiť malú guľu.

Dokonca aj keď pacient urobí skutočne závratný pokrok a každodenný pohyb sa stáva čoraz dôležitejšie, v žiadnom prípade ho nenechávajte sám počas všetkých týchto cvičení: mali by ste ho vždy poistiť. Okrem toho sa uistite, že pacient trvá prestávky v čase a odpočíva. Radosť z novo nájdenej schopnosti pohybovať sa môže byť taká veľká, že pacient sám sa nechce zastaviť, kým sa doslova nezhasne bez sily. Vašou úlohou je varovať takéto "excesy".

Obaja s vaším oddelením budú cítiť, keď príde čas, aby ho oslobodili na nezávislej "ceste". Je pravda, že je stále nemožné, aby pacient urobil bez akejkoľvek podpory. Teraz však už nemusíte držať pevne a smerovať; pacient sa môže pokúsiť ísť bez podpory, spoliehať sa na stoličku (tam sú tiež špeciálne dospelé "chodci", ale bohužiaľ, nie každý si to môže dovoliť). No, potom, čo je možné nahradiť kreslo jednoduchou palicou, obaja budú mať plné právo oslaviť jednu z najväčších víťazstiev vo vašej bitke o zdravie.

Okrem chôdze existuje veľké množstvo pohybov, ktoré človek, ktorý utrpel mŕtvici, bude musieť zvládnuť. Na rozvoj jemných motorických zručností (to znamená malé a presné pohyby prstov) nie je nič lepšie ako všetky detské vývojové aktivity: modelovanie z plastelínu, maľovanie (najmä kreslenie prstami, teraz môžete kúpiť farby pre tento účel v špecializovaných detských predajniach umyté z rúk a umyté z odevov), konštruktérov. Všetky tieto aktivity majú veľký význam a prinášajú veľké výhody z viacerých hľadísk: prispievajú k rozvoju presných pohybov, rozvíjajú inteligenciu a predstavivosť a navyše sú dobrým psychoterapeutickým nástrojom. Psychológovia už dlho vedia, že modelovanie a kreslenie sa môžu zbaviť stresu, "vyhadzovať" nahromadenú agresiu a podráždenosť. Mimochodom, môžete s pacientom urobiť niečo také: toto je dobrý spôsob, ako tráviť čas s prínosom a potešením, relaxovať a baviť sa. Možno sa najskôr budete cítiť trochu v rozpakoch tým, že "padnete do detstva", ale čoskoro dostanete chuť.

V priebehu času môžete začať pripojovať pacienta k každodennému životu rodiny. Akonáhle si uvedomíte, že už je schopný vykonať aspoň tie najjednoduchšie akcie, začne sa "zaťažovať" kúsok po kúsku svojimi domácimi povinnosťami. Už sme hovorili o tom, aké dôležité je zabrániť tomu, aby sa pacient ponoril do choroby a "fixoval" jeho utrpenie. Musí byť najprv presvedčený, že je možné obnoviť, že sa každý deň približuje k plnohodnotnému životu. Nech ho najprv zvládne základné zručnosti samoobsluhy, potom mu zverte najjednoduchšiu "spoločensky užitočnú prácu" (napríklad vyčistite prach z tých plôch, ktoré môže ľahko dosiahnuť alebo napojiť na kvety). Je dôležité, aby bol pacient v priebehu ozdravenia čoraz viac zapojený do rôznych povinností a nie je záťažou, ale plnohodnotným členom vašej rodiny.

"Obnova motorickej aktivity po zdvihu" z časti Stroke

Prihlásiť sa na odber správ

urážka

Požiadajte obeť o SMILE.

Požiadajte o rozhovor. Požiadajte o jednoduchú vetu. Pripojený. Napríklad: Vonku slnka svieti.

Požiadajte ho, aby si vzal obe ruky.

Varovanie! Ďalší spôsob, ako rozpoznať inú mozgovú príhodu ako je uvedené vyššie: požiadať obeť, aby vytiahla jazyk. A ak je jazyk pokrivený alebo nepravidelne tvarovaný a spadne na jednu alebo druhú stranu, je to tiež znakom mŕtvice. Ak ste si všimli problém s obeťou ktorejkoľvek z týchto úloh, ihneď zavolajte sanitku a opisujte príznaky lekárom, ktorí prišli na miesto.

Jedenie bazalky pikantnej trávy značne znižuje riziko vzniku mŕtvice (pozri časť "Mäkké tkanivá" - v článku Rescue from komnaty)

Je potrebné odlíšiť ischemickú mozgovú príhodu od hemoragickej, t.j. cerebrálne krvácanie. Ak dôjde k strate vedomia na pozadí vysokého krvného tlaku. V takomto prípade nie je možné riediť krv, musí sa naliehať na ambulanciu.

Existujú predsudky mozgovej katastrofy. Ak sa objavia, je naliehavo potrebné kontaktovať svojho lekára. Predchodcovia zahŕňajú konštantné bolesti hlavy, závrat. Pravidelne a krátko porušuje videnie, reč, pocit necitlivosti končatín, nestabilný tlkot srdca, zmätenosť. Mŕtvica je ľahko diagnostikovaná - ak je táto bolesť sprevádzaná slepotou v jednom oku, obraz vidlíc, slabosť v ruke alebo nohe, necitlivosť je mozgová príhoda. Pravá hemisféra je najviac postihnutá, pacient ignoruje všetko, čo je vľavo. Ak je pacient vyzvaný, aby nakreslil, povedzme, kvetina - nakreslí iba pravú stranu kvetu a bude si istý, že všetko namaľoval. Liečba vykonaná do šiestich hodín prináša dobré výsledky.

"Pri hypertenzívnej kríze pre prevenciu takej hroznej komplikácie ako mozgovej príhody rozpustite v tablete 3 tablety glycerolu (pravdepodobne glycín - NT) 3 krát v intervale 30 minút. Ak máte pocit bolesti za hrudnou kosťou, umiestnite pod jazyk jazyk nitroglycerín. Veľmi dobre, keď trieš oblasť krku so zmesou rastlinného oleja s terpentínom. "

Každoročne sa robí diagnóza mrtvice na takmer pol milióna Rusov. Jedna štvrtina z nich zomrie v prvom mesiaci, ďalších 30% v nasledujúcom roku. Tragické druhé miesto mŕtvice (po koronárnej chorobe srdca) z hľadiska počtu úmrtí možno považovať za legitímne prvé. Pozostalí rodinu predčasne potrebujú starostlivosť o zdravotne postihnutú osobu, ktorá nie je schopná samoobsluhy. Menej ako 20% postihnutých ľudí sa dokáže vrátiť do normálneho života. Ale v roku 2007 v televíznej show "Bez predpisu" lekár ubezpečil, že plasticita nervového systému je veľmi vysoká a po mŕtvici sa môžete úplne zotaviť v priebehu 1 až 6 mesiacov, ak je pacient tvrdohlavý a pracovitý.

Pri údere je potrebné volanie na záchrannú službu. Pred príchodom musí byť pacientka sviečkovaná a položená so zdvihnutou hlavou. Naneste chlad do hlavy, alebo bublina s ľadom, a na nohy - horúcej vody fľaše. Ústa by mala byť očistená od zvracania a hlienu.

Dobrá prevencia mŕtvice - malé dávky alkoholu. Americký inštitút alkoholizmu a cievnych porúch zistil, že profylaktická dávka je 200 gramov silných nápojov (vodka, brandy) týždenne. Najlepšie je preložiť ho do suchého červeného vína (dostanete fľašu) a rovnomerne ho užívať počas siedmich dní.

"Mama mala pretrvávajúcu hypertenziu, a keď mala 75 rokov, utrpela mozgovú príhodu. Ľavá polovica tela bola ochrnutá, tlak bol stále vysoký, ambulancia bola nazývaná denne: injekcie, veľa piluliek. Mama nevstala a my s celou rodinou sme sa rozhodli, ako by mala žiť?

Myslela som si, že ak sú naši muži triezví na uvoľnenie svojho stavu, možno sa pokúsia dať mame niečo alkohol? Plavidlá sa rozširujú, prietok krvi sa zvýši a pravdepodobne to bude pre matku jednoduchšie, hlavne preto, že nemáme čo stratiť - ambulancia sa volala denne a drogy nepomáhali.

Stručne povedané, rozhodol som sa jej dať polovicu šálky teplého čerstvého čaju s 1 lyžičkou cukru a 1 lyžičkou brandy 10 minút pred jedlom ráno a večer (moja matka nikdy nepil alkohol). Zároveň sme zrušili všetky zbytočné pilulky, ktoré si vzal, a prestali volat na sanitku. Výsledok bol úžasný! V priebehu mesiaca moja matka nikdy nemala žiadny tlak. Postupne sa telo zbavilo drog a moja matka začala vstávať. Prešiel som na jednorazový príjem čaju s brandy a neskôr ju úplne odmietol. Máma žila ďalších 12 rokov a zomrela na 87 rokov. A všetky tieto roky mala normálny tlak. "

Keď mŕtvica pomáha imortelle. Na infúziu 2-3 lyžice kvetov varené dvoma šálkami vriacej vody a trvať 30 minút. Vezmite trikrát denne na 0,5 šálky pol hodiny pred jedlom.

"Môj otec je 78 rokov. Na jar mu utrpel mŕtvicu. Susedec mi priniesol knihu od profesora A.E. Lyubetsky "V prírode, liečivá sila", v ktorej som čítal, že čerstvé vajcia v dedine pomáhajú s mŕtvicou. V máji poslala otca z mesta do svojej sestry. Jedol, ako sa odporúča v knihe, každý deň dve surové vajcia ráno a večer. Po mesiaci liečby sa otec pridal k životu, začal chodiť, reč a pamäť boli takmer obnovené. Môj otec strávil celé leto mimo mesto, dal si váhu, a teraz sa cíti dobre. "

"Manžel trpel mŕtvicou. Vykonala dva spôsoby liečby peroxidom vodíka. Výsledkom je chôdza, noha je pustený, pravá ruka stále nefunguje dobre, ale chuť sa zlepšila. Začal chodiť von, jeho nálada a orientácia sa výrazne zlepšila. "

"V roku 2002 sa stala katastrofa - žena utrpela mozgovú príhodu. Bez toho, aby som premýšľal dvakrát, chytil som si tinktúru zlatého chĺpka pripravenú pre mňa (na liečbu alergie) a začala si tŕňa moju ženskú telo od hlavy až po päty. Pomohlo to - úst sa narovnal, pohyb nohy bol takmer normálny. "

Vedci z Kalifornie tvrdia, že predpisovanie malých dávok ženských hormónov môže pomôcť znížiť poškodenie mozgu počas cievnej mozgovej príhody.

Z internetu: na liečbu a prevenciu ischemickej cievnej mozgovej príhody (a to sa stáva trikrát častejšie ako hemoragické), potrebujete 1) normalizovať tlak, udržiavať mierne nad normou, urobiť to, piť nadbytočnú vodu, 2) poskytnúť telo glukózu (okrem diabetikov) prístup kyslíka, 4) odstránenie arytmie liekom, 5) držanie hlavy vzpriamené, 6) užívanie aspirínu 100 až 300 mg, 7) užívanie antikonvulzíva (fenytoín), 8) zníženie edému mozgu dexametazón, ktorý sa používa v počiatočnej dávke 10 mg a potom 4 mg každých 6 hodín. Spravovaná hyperventilácia pľúc sa tiež vykonáva na zníženie edému mozgu.

Pre prevenciu mŕtvice je kombinácia aspirínu a dipyridamolu účinnejšia ako monoterapia s jedným z týchto liekov.

Ak kombinované použitie nie je možné, malo by sa ako prvá voľba lieku predpísať nízke a stredné dávky aspirínu (50 - 325 mg denne) na prevenciu recidivujúcej mozgovej príhody. Glycín je veľmi užitočný (voľne predávaný). Namiesto nootropilu sa teraz používa fenotropil, zlepšuje lepšie vstrebávanie kyslíka a glukózy do mozgu. Fenotropil sa užíva do 30 dní v dávke 50-100 mg 1-2 krát denne (ráno a uprostred dňa).

Klopidogrel je účinnejší ako ASA pri prevencii aterotromboembolizmu. Môže sa tiež prisudzovať liekom s prvou voľbou, ktoré sa majú použiť v prípade intolerancie na ASA, s vysokým rizikom recidivujúcej mozgovej príhody, ako aj po druhej mŕtvici počas liečby ASA.

Pacienti s potvrdenou kardioembolickou mozgovou príhodou a vysokým rizikom recidivujúcej cievnej mozgovej príhody (fibrilácia predsiení, reumatické srdcové ochorenie, srdcové zlyhanie, kardiomyopatia, defekt predsieňového septa alebo ová otvorenie s potvrdeným by-passovým chirurgickým zákrokom) sa majú liečiť antikoagulanciami. Hodnota MNO3 by sa mala udržiavať v rozmedzí 2,0-3,0.

Pacienti s umelými srdcovými chlopňami vo všetkých prípadoch vyžadujú dlhodobú antikoagulačnú liečbu. Hodnota INR by sa v tomto prípade mala udržiavať v rozmedzí 3,0-4,0.

Akademik Chazov, 50, pracuje na probléme aterosklerózy. Odstúpil od kómy z cievnej mozgovej príhody pred viac ako 40 rokmi maršál Žukov - pomocou trombolýzy, t. J. držal rozpustenie krvných zrazenín.

"Brat trpel mŕtvicou. Bol ošetrený lekármi. A potom jeho žena priniesla liečebníka. A brat povedal, že dlhuje najmä jeho zotavenie: liečiteľ údajne porazil svoju chorobu. A v dievčatách som bol veľmi trýznivý bolesťami hlavy. Mama priniesla čarodejnici. Prikázala, aby zaklopala kĺby na bolestivých chrámoch. Snažil som sa! Predstavte si, že bolesť ustúpila. V lete na lekárskom úrade profesor povedal o tejto liečbe, že s takouto liečbou sa zvyšuje kapilárny prietok krvi, svaly sa masírujú a dochádza k uvoľneniu. To je užitočné aj pre tých, ktorí utrpeli mozgovú príhodu. "

Malý periwinkle - znižuje oblasť ischémie pri mozgových mŕtviciach, zlepšuje krvný obeh v ischemických oblastiach mozgu.

"V roku 1998, v dôsledku mŕtvice, bola polovica môjho tela ochrnutá. Väčšina mozgu utrpela, rovnováha, zrak a prerušenie reči.

... Boj by mal začať od začiatku. Teraz si spomínam, ako sa pokúšali ma uväzniť a držali ma pomocou lán zo všetkých strán, pretože som padol ako sneh na podlahe. A po každom zlyhaní začalo všetko.

Predpokladá sa, že zvyšok neporušeného mozgu je schopný naučiť sa prenášať potrebné impulzy do paralyzovaných častí tela. Ale je to možné iba vtedy, keď si nútite premýšľať novým spôsobom, s neustálou nádejou na zlepšenie vášho stavu a snažiť sa nepoužívať vonkajšiu pomoc. Pre mňa sa v mojom živote mimoriadne ťažké obdobie naučilo ako prehĺtať tekutiny, jesť jedlo, kontrolovať močový mechúr a žalúdok. Ale rozhodol som sa, že sa nevzdám, ale každodenne, každú hodinu, bojujem za svoj život, ako to stojí za to.

Postupne som sa naučil ísť po schodoch, držať sa na zábradlí, späť, bez použitia tyče. Prvý krok musí byť vykonaný s paralyzovanou nohou. Je tiež potrebné vyhnúť sa ohýbaniu. To je, snažte sa vždy držať rovno.

Je mimoriadne dôležité, aby ste vopred určili, v akej pozícii bude vaša noha vstať. Faktom je, že paralyzovaná noha pri zdvíhaní z kresla nie je schopná udržať telesnú hmotnosť, ale akoby sa ohýba. Sme zvyknutí na skutočnosť, že máme druhú podporu, ale nie. Trvá to čas naučiť sa oprieť sa o paralyzovanú nohu a udržať telo vyvážené.... Vždy môžete nájsť cestu, ako vyriešiť tento alebo ten problém. Dokonca aj s jednou rukou alebo jednou nohou.

... Ak je rameno opuchnuté kvôli zlému obehu lymfy, pomôže mi tekvicová kaša, ktorú ja na niekoľko dní jesť až kým opuch nezostane. Okrem toho môžete užívať diuretiká, ale keď je človek paralyzovaný, nie je to veľmi výhodné.

Je tiež užitočné roztiahnuť ruku a každý prst na paralyzovanú ruku niekoľkokrát denne a je potrebné dbať na to, aby nerušili kĺby kvôli nedostatočnej citlivosti.

Od samého začiatku po mŕtvici som mala nezvyčajnú reakciu na náhle zvuky a aj keby som sedel, bol som vyhodený z kresla. Musel som sa naučiť šplhať sám po páde. Aby ste stúpali bez pomoci, musíte sa pokúsiť obrátiť telo na zdravšiu stranu, potom sa dostať k stabilnému objektu (pohovka, stolička) a pri zachytávaní na ňom získať silu a opatrne stúpať. Postupom času to dopadne.

V súčasnej dobe sa môžem pohybovať na invalidnom vozíku aj bez pomoci ruky, len s pomocou jednej nohy. Okrem toho používam kočík iba vtedy, keď som unavený, alebo keď cítim, že strácam rovnováhu. Snažím sa chodiť, vstávať zo sediacej pozície bez spomalenia, vždy sledovať polohu nohy. A tiež: Svojou silou sa snažím byť nezávislý a myslím, že to dosiahnu.

Oplámam ústami roztok peroxidu vodíka. V Amerike je to jej hlavná destinácia. 3% peroxid musí byť rozpustený vo vode 1: 1 a opláchnuť úst po dobu najmenej jednej minúty, potom pľuvať. Osobne tento recept používam dlho, pretože zvyšky jedla a snažia sa usadiť sa v ústach.

Mŕtvica zasahuje ako modrá skrutka. Avšak predchádza príznaky: bolesti hlavy, slabosť rúk, nestabilita chôdze. Obzvlášť nebezpečný je závrat pri ležaní. Ak je jedna ruka chladnejšia než druhá, je to signál mozgových ťažkostí. Veľká výživa. Nahraďte živočíšne tuky rastlinnými tukami. Vylučte pečeň, mozog, kaviár, smotanu. Konzumujte veľa zelených plodov. Pokúste sa znížiť viskozitu krvi (pozri súbor "Nádory, krv"). 300 g jabĺk za mesiac každý deň vám ušetrí zo sklerózy šesť mesiacov. Výťažok z kôry z kôry vylieči sklerózu: 200 g kôry varí 2 hodiny v pol litri vody, trvá 20 až 30 kvapiek pred jedlom trikrát denne. Čistí plavidla tieto prostriedky: 1 šálka semien feniklu a 2 lyžice mletej koreň valeriány naplňte 2 litre vriacej vody v sklenenej nádobe. Trvajte na deň, zabalené v teplej deke. Pridajte 2 šálky medu. Pijte 1 lyžicu 3 krát denne 20 minút pred jedlom. Táto metóda môže zlepšiť stav liečby mŕtvice. Hot-bath kúpele zlepšujú cerebrálny obeh. Dajte ruky do lakťov v horúcej vode a držte ich 10 minút pri pridávaní horúcej vody. Po kúpeli musíte odpočívať v posteli pokrytú dekou minimálne 40 minút. Venózna kongescia v oblasti hlavy sa znižuje, spánok sa zlepšuje. Veľmi užitočnou šalát z varenej repy s cesnakom a orechmi (200 g za deň po dobu jedného roka bude čistiť steny ciev a dať mu pružnosť. Taktiež použiteľné proso kaša, esliza niekoľko minút, kým varené v ňom pridajte olúpané a nakrájané jablká, marhule, a všetky sušené ovocie. Cukor, maslo a mlieko sa do tejto kaše nemusia pridávať.

Obnova reči po mŕtvici. Bude to trvať libru medu a 2 kg obyčajnej cibule. Oba produkty musia byť kvalitné: skutočný med, silná cibuľa, s bielym džúsom. Liečba trvá tri týždne.

Zmiešajte polovicu pohára medu a pol pohára cibuľovej šťavy. Zmes sa skladuje v uzavretej nádobe v chladničke. Ak chcete trvať na tom, aby kompozícia nie je potrebná, naopak, tým je čerstvejšia, tým lepšia.

Vezmite zmes v lyžičke trikrát denne 20 minút pred jedlom. Po skončení prvej časti prejdite na druhý. Prvý priebeh liečby bude trvať týždeň. Potom si prerušte 7-10 dní, potom opakujte kurz - kópiu prvého. Nebojte sa, ak v prvých dňoch bude žalúdok trochu rozrušený.

"Môj otec mal mŕtvicu. Je ťažké povedať. Nútil som nahlas čítať príbehy Puškin vo veršoch. Prečítajte si ráno a večer. Ďalej. Podmanil si, podobne ako Alpy, "Eugene Onegin". Prebrali si všetky básne Tvardovského. V dôsledku toho otec začal hovoriť oveľa lepšie ako ja. Hrozí, že sa bude hýčkať. "

Mäta piepornej stimuluje dodávanie krvi do mozgu (nezabudnite, urážka!).

Pozri vyššie "Bolesť hlavy so šumom v hlave" - ​​obnovenie reči po mŕtvici.

Pamätajte, že také lieky ako cavinton, nootropil, amtroptillyn sa opitú v kurzoch 2-3 mesiace, nie viac. Pokúste sa dodržiavať odporúčania založené na vývoji oddelenia neurologie ruskej štátnej zdravotníckej univerzity:

- glycín 1 t 3 krát denne a hlohu 15 kvapiek tiež 3 krát denne po jedle;

- Mildranat 250 mg dvakrát denne

- Xanax 1 mg. Za ½ t dvakrát denne.

Zmes pre noc: Corvalol, motherwort, valerián (liehovinové tinktúry) sa zlúčia do jednej injekčnej liekovky. Vezmite 1 čajovú lyžičku cez noc - 2-3 mesiace.

"Utrpeli som ischemickú mozgovú príhodu. Po nemocnici, keď som vstala, som odišiel domov. Vyrobil som kompozíciu, veľa známych: vzal som 200 gramov hrozienok, sušených marhúľ, vlašských orechov, 2 citróny, otočil som sa cez mlynček na mäso a pridal som 200 gramov medu. Predpokladá sa, že na obnovenie sily musíte túto zmes na jednu čajovú lyžičku. Ale ja som pil čaj toľko, koľko som chcel - zvyčajne 3-4 čajové lyžičky. Je to veľké potešenie - po príjemnej príjemnej teplo sa šíri cez telo. Po dvoch týždňoch som úplne prestala cítiť bolesť v mojom srdci. Je pravda, že hlava stále bolí, pravá ruka a noha zostali necitliví. Ale jasný nárast sily sa už cítil. Robila cvičenia, jemne vykríkla z bolesti, ale krok za krokom obnovila obe ruky, nohu a hlavu. Pozrel obľúbený čaj: kvetenstvo nechtíka, citrónový balzam, čakanka, púpava, pastierska kabelka, rašelina, černice a čerešňové listy. Pridal si ľubovník bodkovaný, oregano, matka. Čaj je taký aromatický, že jeden zápach už je radostný. Robila kúpele s eukalyptom, vavrínom, listami vlašských orechov, s knotweedom a trekla sa bežnou soľou namiesto mydla (pre jeden postup - jeden balík). Dali mi tiež veľmi jednoduchý recept na čistenie nádob: 1 šálka kôprového semena a 2 polievkové lyžice valeriánového koreňa nalejte 2 litre vriacej vody, zabaľte jeden deň. Potom pridajte dve poháre medu, miešajte a pijte 1 polievkovú lyžicu 20 minút pred jedlom. Obnova je veľa práce. Ale keď prešla skúškou, urobila vyšetrenie, lekár povedal: "Počúvaj, máš oveľa lepšie ako zdravý!". Obnovené! "

"V lete 2001 utrpela mikroúraz: jej tvár bola skrútená, jej ľavé oko bolo takmer zatvorené. Začal som piť vodku s 30x30 oleja trikrát denne. Po 10 dňoch som začal chodiť, zastavil sa mi zuby. Predtým ruky neposlúchali - teraz je všetko takmer normálne, ústa sú stále krivé a oko je napoly uzavreté, ale vidí to v dĺžke paže. Ale čo je najdôležitejšie - chodím po byte sám bez pomoci. Zmes sa užívala trikrát denne počas šiestich mesiacov, potom sa preniesla raz. "

Zotavenie po cievnej mozgovej príhode pomáha užívaním škorice trikrát denne, 2-3 gramy pred jedlom (alebo ranný čaj s prídavkom škorice).

INSULT - PRVÁ POMOC NA INSULT

Na ochrnutie končatín v dôsledku krvácania do mozgu je potrebné kúpiť 60 g amoniaku (chloridu amónneho) v lekárni, zabalené v množstve 0,5 g, čo je 120 práškov. Odoberte prášky malým množstvom vody podľa nasledujúcej schémy: odoberte prvých 40 práškov s 3 prášokami denne, ráno, večer, 15 minút pred jedlom. Druhých 40 prášok obsahuje 2 prášky denne (ráno a večer). Vezmite si posledných 40 prášok jeden po druhom ráno, tiež 15 minút pred raňajkami. Súčasne je potrebné urobiť energickú masáž postihnutých končatín niekoľkokrát denne. Všetky ošetrenia by sa mali vykonávať pod lekárskym dohľadom.

Ak lekárne nemajú chlorid amónny (prášok amoniaku v prášku), môžete kontaktovať sklad chemických reagencií, v ktorom je chlorid amónny s označením "HCH" - chemicky čistý alebo "ChDA" - čistý na analýzu.

Ak je chlorid amónny zakúpený v kryštalickej forme, mal by byť rozomletý na prášok v drevenej alebo porcelánovej malte.

Chlorid amónny (NH 4 Cl) má silný diuretický účinok a tým prispieva k odstráneniu srdcového edému, ktorý sa u pacienta veľmi rýchlo vyvíja v dôsledku nečinnosti. Znížením intersticiálneho tlaku zabraňuje pretrhnutiu kapilárnych ciev, čím sa ďalej rozširuje zdroj krvácania a tiež napomáha obnoveniu narušenej acidobázickej rovnováhy v tele.

Ale kvôli prevencii mŕtvice je potrebné piť čaj z Potentilla husí a Potentilla vzpriamený (kalgan) každý mesiac po dobu 3-4 dní.

Čaj vyrobený z cinquels: 1 polievková lyžica. l. drvené byliny Potentilla husi a 1 polievková lyžica. l. drvené kalgan korene (Potentilla vzpriamené) naliať 0,5 litra vriacej vody, kresliť, zabalené, 20 minút, odtok. Ide o dennú dávku, ktorá sa má v malých dúškami opitý, rozdelená na dve dávky - ráno a večer.

Hlavnými nepriateľmi

1. Patologické držanie tela

Príbuzní by mali vedieť, že pacient po mŕtvici často zvyšuje svalový tonus postihnutého ramena alebo nohy. Tesnosť svalov vedie k neustálemu ťažkostiam pri ohýbaní kĺbu.

Ako bojovať. Sledujte pozorne prsty a prsty, rovnako ako predlaktia a stehná, ktoré predlžujú dolnú časť nohy, najmä na strane "zranených". Ak sa začínajú objavovať komplikácie, svaly sa neoddychujú, pacient má patologickú pozíciu, ktorá podľa vhodne populárneho výrazu vyzerá pri chôdzi: "ruka sa pýta, noha kosenie".

Aby sa tomu zabránilo, v prvých dňoch a týždňoch po mŕtvici musí byť pacient položený tak, aby zranená ruka alebo noha bola úplne uvoľnená. Dajte ho na chrbát tak, aby svaly, v ktorých sa zväčšil tón po mŕtvici, boli natiahnuté.

Po udržaní tejto polohy počas 1,5-2 hodín sa pacient prenesie na zdravú stranu počas 30 až 50 minút.

V prvých dňoch po ochorení je potrebné urobiť to čo najčastejšie, akú trpezlivosť má pacient a tí, ktorí sa o ne starajú. V ideálnom prípade môžu byť prestávky prijaté len v čase jedla, nočného spánku alebo lekárskych procedúr. Okrem toho je potrebné vykonať špeciálne relaxačné cvičenia pre bolesť ramena alebo nohy. Je tiež užitočné použiť teplo na paralyzované časti tela (napríklad vyhrievaný parafín) alebo jednoducho vytvoriť teplé kúpele na 10-15 minút.

Chybe. Niekedy "informovaní" susedia odporúčajú pacientovi, aby pravidelne tlačil guličku alebo prsteň. V žiadnom prípade to nie je možné!

Bolesť po mŕtvici môže byť pomerne malá: napríklad bolesť pri pohybe alebo stláčaní postihnutého kĺbu. Ale môžu byť silné, horiace bolesti, ktoré zachytia polovicu tela. Stáva sa to vtedy, keď je postihnutie mozgu lokalizované v oblasti takzvaného vizuálneho kopca, kde sa zbiehajú senzorické nervy. Takéto bolesti sa objavujú náhle, niekedy sú výrazne zintenzívnené a stali sa neznesiteľnými. Stlačenie postihnutých častí tela (niekedy dokonca ich dotýkanie), zmena počasia a negatívne emócie ich môžu spôsobiť. U väčšiny pacientov sa tento typ bolesti vyskytuje 3-4 mesiace po mŕtvici. Niekedy sú podozrivé: došlo k druhej mŕtvici? Pacient môže tiež pociťovať nepríjemné pocity, ako je "zmrazenie", "plazenie husacích bokov" alebo "uťahovanie" pokožky. To všetko vedie k výraznému zníženiu nálady.

Ako bojovať. Ak v prvých dňoch po mŕtvici sa pacientovi podarilo urobiť počítačovú tomografiu mozgu, počas ktorej sa našla lézia v oblasti pahorku, môžete sa pripraviť na budúce problémy vopred. Ak bolesť nie je silná, teplo pomáha - parafínové alebo ozoceritové kúpele, teplé kúpele. Aplikujte hormóny, ktoré zlepšujú výživu postihnutých tkanív, rovnako ako lieky proti bolesti, fyzikálnu terapiu - diadynamické prúdy.

Ak to lekár považuje za potrebné, môže predpisovať nielen analgetiká, ktoré priamo znižujú bolesť, ale aj antidepresíva, založené na výsledkoch počítačovej tomografie.

Chybe. Nedovoľte, aby sa všetky záujmy pacienta sústreďovali okolo bolesti. Z tohto dôvodu by ste najskôr nemali najať zdravotnú sestru. Je lepšie, aby sa blízky ľudia starali o obeť, rozprávali sa s ním, utišovali ho, podelili sa o svoje skúsenosti, ale súčasne odvrátili od myšlienok o tejto chorobe.

3. Ťažkosti s komunikáciou reči

Neschopnosť hovoriť sa stáva hlavnou prekážkou návratu k normálnemu životu. Vypustenie z nemocnice vyžaduje výcvik s aphasiológa alebo neuropsychológa. Podpora príbuzných v tomto prípade je neoceniteľná vzhľadom na to, že služba rečovej terapie je k dispozícii len v niektorých mestách krajiny. Po prijatí potrebných konzultácií od reči terapeuta alebo lekára by sa príbuzní mali každodenne zaoberať obnovou reči pacienta a jeho súvisiacimi funkciami - čítaním a písaním.

Chybe. Proces obnovy reči je niekedy pomalší ako obnovenie pohybov a môže trvať rok alebo dva. Príbuzní a priatelia pacienta nemusia zúfatovať a pamätať, že intelekt v rozpore s rečou spravidla netrpí. Preto by pacient nemal byť považovaný za neprimerané dieťa. Dokonca aj pri hrubých poruchách reči prežili prežiti mŕtvice nielen logiku myslenia a primeranú reakciu na životné prostredie, ale aj ich tvorivé schopnosti. Takže slávny skladateľ Alfred Schnittke, trpiaci poslednými rokmi svojho života s poruchami reči v dôsledku mŕtvice, pokračoval v tvorbe krásnej hudby.

Pomocní asistenti

1. Masáž a liečba drogami

Masáž je potrebná na zníženie svalového tonusu. Aby bol čo najužitočnejší, je lepšie ho zveriť špecialistovi v prvom mesiaci po vypustení a potom s ním príbuzní dokážu zvládnuť základné techniky a pokračovať v dennom zákroku - po mŕtvici je dôležitá pravidelnosť expozície. Okrem toho sa odporúča užívať lieky, ktoré znižujú svalový tonus znížením intenzity nervových signálov. Dávky týchto liekov sú prísne individuálne, musia ich zvoliť ošetrujúci lekár.

2. Konštantné rozhovory s pacientom

Príbuzní a priatelia osoby, ktorá utrpela mozgovú príhodu, by sa s ním mala čo najviac porozprávať. Aj diskusia o bežných každodenných situáciách vo veľkej miere prispieva k oživeniu pacienta ako k pochopeniu reči druhých a "reči k sebe". Ak sa zdá, že ste nerozumeli, musíte zopakovať otázku adresovanú pacientovi, pričom hovoríte jasne, hlasno a pomaly.

Je užitočné počúvať rádio spoločne a pozerať sa na televízne relácie, na zvláštne miesta, ktoré je potrebné najprv objasniť. Dokonca aj diskusia v prítomnosti pacienta o domácich prácach a malých udalostiach (ale iba o tých, ktoré sa ho nepriamo týkajú a neubližujú mu) prispejú k obnoveniu jeho prejavu.

Za prítomnosti pacienta nemôže hovoriť o ťažkostiach s rečou. Naopak, je potrebné zaznamenať všetky jeho úspechy, najmenšie zlepšenie jeho stavu. Z taktu a citlivosti príbuzných často závisí priamo na tom, ako pacient prekoná svoje ťažkosti.

Nesmie existovať žiadna "izolácia reči" pacienta, keď je ponechaný na seba. V tomto prípade by sa príbuzní mali spoliehať na tie funkcie reči, že prežil mŕtvicu v celku alebo čiastočne. Ak je to pochopenie reči druhých, musíte hovoriť viac sami, ak čítanie znamená diskutovať o tom, čo ste čítali počas dňa. Ak sa pacient dobre opakuje slová a frázy, musíte sa sústrediť na tieto triedy. Buďte trpezliví! Vaše úsilie nebude márne!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hypoxia myokardu: charakteristika ochorenia, príznaky, liečebné a preventívne metódy

Získanie nedostatočného množstva kyslíka telom vedie k smutným dôsledkom. A kyslíkové hladovanie srdca je ešte nebezpečnejší jav, pretože je zodpovedný za čerpanie krvi po celom tele.

Čo ukazujú čísla na tonometri?

Mnoho ľudí vie, ktoré čísla pri meraní krvného tlaku sú lekárskou normou. Nie všetci však chápu presne to, čo konkrétny indikátor znamená. Nielen hypertenzí sú vystavení potrebe regulovať krvný tlak.

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

Kvantov protrombín: prepis, normálne hodnoty

Štúdia protrombínu je určená lekárom s cieľom určiť, ako rýchlo krvné zrazeniny. Protrombín od firmy Kvik veľmi často umožňuje identifikovať vážnu patológiu v tele.

Ako určiť tlak bez tonometra: podľa symptómov, impulzom pomocou pravítka

Z tohto článku sa dozviete, ako merať tlak bez tonometra, či môžete dôverovať výsledkom takýchto meraní, prečítajte si podrobné pokyny hlavných metód určenia.

Leukoencefalopatia cievnej genézy

Malá ohnisková leukoencefalopatia cievnej generácie je diagnóza, ktorú často robí mužský pacient, ktorý prekročil vekovú hranicu 55 rokov, ale nie každý vie, čo to je.