Výsledky interpretácie analýz sú iba informatívnej povahy, nie sú diagnózou a nenahrádzajú osobnú konzultáciu lekára.
Správa lokality nie je zodpovedná za možné negatívne dôsledky, ktoré vyplývajú zo samo interpretácie ich analýz a určenia liečby alebo nečinnosti.

Ak chcete uchovať výsledky analýzy, nezabudnite sa zaregistrovať.

Pri zadávaní hodnôt indikátorov venujte pozornosť jednotkám merania!

V medicíne je krvný test jedným z najdôležitejších miest medzi laboratórnymi a diagnostickými postupmi. Krvný test pomáha určiť prítomnosť zápalových procesov a patológií, identifikovať rôzne porušenia v krvi, ako aj posúdiť stav ľudského zdravia vo všeobecnosti.

Všeobecný klinický krvný test je najbežnejšou analýzou a zahŕňa stanovenie koncentrácie hemoglobínu, počet leukocytov a počítanie leukocytového vzorca, stanovenie počtu erytrocytov, krvných doštičiek, rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR) a ďalších indikátorov. Kompletný krvný obraz poskytuje informácie o infekčných, zápalových procesoch v tele, umožňuje identifikovať vírusové a bakteriálne ochorenia, možné infekcie hlístami a alergie. Dekódovanie krvného testu u tehotných žien pomáha včas rozpoznať možné problémy počas tehotenstva.

Dešifrovanie krvného testu online vám pomôže pred dešifrovaním vašej analýzy pred návštevou lekára, pochopenie ukazovateľov krvných testov, dešifrovanie krvného testu dieťaťa a štúdium noriem ukazovateľov pre dospelých a deti. Dekódovanie krvného testu počas tehotenstva: špeciálne štandardy pre tehotné ženy, všeobecné výsledky na viacerých ukazovateľoch (krvný test pre deti, krvný test pre dieťa, krvný test pre deti, krvný test na normálne, krvný test na tehotenstvo, krvný test na tehotenstvo, dekódovanie krvného testu u tehotných žien počas tehotenstva)

Úplný krvný obraz (KLA): čo ukazuje, miera a odchýlky, tabuľky výsledkov

Kompletný krvný obraz sa vzťahuje na rutinný výskum akéhokoľvek klinického laboratória - je to prvý test, ktorý osoba podáva, keď sa podrobuje lekárskej prehliadke alebo keď sa zhorší. V laboratóriu je KLA klasifikovaná ako všeobecná metóda klinického výskumu (CBC).

Dokonca aj ľudia, ktorí sú ďaleko od všetkých laboratórnych zložitosti, Pestryaev hmotnosť trudnovygovarivaemyh termíny dobre vedený v normách, názvy hodnôt a ďalšie parametre tak dlho, kým je odpoveď forma objavila leukocytov jednotku (WBC), červených krviniek a hemoglobínu z farebného indikátora. Rozšírená kolonizácia zdravotníckych zariadení všetkých druhov zariadení neprenesú a laboratórne služby, mnoho skúsených pacienti dostali do slepej uličky: to akéhosi nepochopiteľného skratka listov, všetky druhy čísel, rôzne charakteristiky červených krviniek a krvných doštičiek...

Dešifrovať na vlastnú päsť

Ťažkosti pre pacientov sú kompletné krvný obraz, ktorý sa produkuje automatickým analyzátorom a dôkladne prepracovaný vo forme zodpovedným laboratóriom. Mimochodom, "zlatý štandard" v klinických štúdiách (mikroskopu a očného lekára), nebol zrušený, takže každá analýza vyrobené pre diagnostiku, by mala byť použitá na sklo, zafarbené a naskenované pre detekciu morfologické zmeny v krvných buniek. Zariadenie v prípade výrazného poklesu alebo nárastu v určitej populácii buniek sa nemusí vyrovnať a "protestovať" (odmietnuť pracovať), bez ohľadu na to, aká je dobrá.

Niekedy sa ľudia pokúšajú nájsť rozdiely medzi všeobecnými a klinickými krvnými testami, ale nemusia byť vyhľadávané, pretože klinická analýza znamená rovnaký výskum, ktorý sa pre pohodlie nazýva všeobecný (tak kratší a zrozumiteľnejší), ale podstata sa nemení.

Všeobecný (rozvinutý) krvný test zahŕňa:

 • Stanovenie zložiek krvných buniek: červených krviniek - červené krvinky, ktoré obsahujú pigment, hemoglobínu, ktorý určuje farbu krvi, a bielych krviniek, ktoré neobsahujú pigment, tzv biele krvinky (neutrofily, eozinofily, bazofily, lymfocyty, monocyty);
 • Hladina hemoglobínu;
 • Hematokrit (v hematologickom analyzátore, aj keď sa dá približne určiť oko po tom, čo červené krvinky spontánne usadia na dne);
 • Farebný index vypočítaný vzorecom, ak bola štúdia vykonaná ručne bez účasti laboratórneho zariadenia;
 • Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR), ktorá sa predtým nazývala reakcia (ROE).

Kompletný krvný obraz ukazuje reakciu tejto hodnotnej biologickej tekutiny na všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v tele. Koľko červených krviniek a hemoglobínu, ktoré vykonávajú funkciu dýchania (prenos kyslíka a odstránenie oxidu uhličitého z nich), leukocyty chránia telo pred infekciou, krvné doštičky zapojené do koagulačného procesu, ako reaguje telo na patologické procesy, slovom UAC odráža stav organizmu v rôznych obdobiach života. Pojem "kompletný krvný obraz" znamená, že okrem hlavných indikátorov (leukocyty, hemoglobín, erytrocyty) je detailne študovaná leukocytová formulácia (granulocyty a agranulocytové bunky).

Je lepšie zveriť dešifrovanie krvného testu lekárovi, ale ak existuje špeciálna túžba, pacient sa môže pokúsiť nezávisle študovať výsledok daný v klinickej laboratóriu a pomôžeme mu s tým spojením bežných názvov so skratkou automatického analyzátora.

Tabuľka je ľahšie pochopiteľná

Výsledky štúdie sa zvyčajne zaznamenávajú v špeciálnej forme, ktorá je odoslaná lekárovi alebo je vystavená pacientovi. Na uľahčenie navigácie sa pokúsime prezentovať podrobnú analýzu vo forme tabuľky, v ktorej pridáme mieru krvných parametrov. Čítačka v tabuľke tiež uvidí také bunky ako retikulocyty. Nie sú medzi povinnými indikátormi celkového krvného testu a sú to mladé formy červených krviniek, to znamená, že sú prekurzormi červených krviniek. Retikulocyty sa vyšetrujú na určenie príčiny anémie. V periférnej krvi dospelého zdravého človeka je pomerne málo z nich (norma je uvedená v tabuľke), u novorodencov môžu byť tieto bunky 10-krát väčšie.

A samostatný stôl pre deti

Prispôsobenie všetkých systémov tela novorodencov novým systémom tela, ich ďalšiemu vývoju u detí po jednom roku a konečnému formovaniu v dospievaní spôsobuje, že krvný obraz sa líši od počtu dospelých. Nie je prekvapujúce, že normy malého dieťaťa a osoby, ktorá prekročila vekovú hranicu, sa niekedy môžu značne líšiť, a preto existuje tabuľka normálnych hodnôt pre deti.

Treba poznamenať, že normálne hodnoty sa môžu líšiť v rôznych medicínskych zdrojoch av rôznych laboratóriách. Nie je to kvôli skutočnosti, že niekto nevie, koľko buniek by malo byť alebo čo je normálna hladina hemoglobínu. Prostredníctvom rôznych analytických systémov a techník má každé laboratórium svoje vlastné referenčné hodnoty. Tieto jemnosti však pravdepodobne nie sú pre čitateľa zaujímavé...

Ďalej analyzujeme hlavné ukazovatele celkového krvného obrazu a zistíme ich úlohu.

Červené krvinky vo všeobecnej analýze krvi a ich charakteristík

Erytrocyty alebo červené krvinky (Er, Er) sú najpočetnejšou skupinou bunkových prvkov krvi, reprezentovaných nejadrovými diskami v tvare bikonvexu (norma pre ženy a mužov je iná a je 3,8 - 4,5 x 10 12 / l a 4,4 - 5, 0 x 1012 / l, v danom poradí). Erytrocyty vedú kompletný krvný obraz. Vďaka mnohým funkciám (dýchanie tkanív, regulácia rovnováhy vody a soli, prenos protilátok a imunokomplexov na ich povrchu, účasť na koagulačnom procese atď.) Majú tieto bunky schopnosť preniknúť do najneprístupnejších miest (úzke a zvlnené kapiláry). Na splnenie týchto úloh musia mať červené krvinky určité vlastnosti: veľkosť, tvar a vysokú plasticitu. Akékoľvek zmeny v týchto parametroch, ktoré presahujú normu, sú potvrdené všeobecným krvným testom (vyšetrenie červenej časti).

Červené krvinky obsahujú dôležitú zložku pre telo, pozostávajúcu z bielkovín a železa. Toto je červený krvný pigment nazývaný hemoglobín. Zníženie počtu červených krviniek zvyčajne vedie k poklesu hladiny Hb, aj keď existuje ďalší obraz: existuje dostatok červených krviniek, ale mnohé z nich sú prázdne, potom v KLA bude nízky obsah červeného pigmentu. Aby sme sa mohli naučiť a vyhodnotiť všetky tieto ukazovatele, existujú špeciálne vzorce, ktoré lekári používali pred príchodom automatických analyzátorov. Teraz sa zariadenie nachádza v podobných prípadoch a na všeobecnej krvnej skúške sa objavili ďalšie stĺpce s nepochopiteľnou skratkou a nové jednotky merania:

 1. RBC je celkový počet červených krviniek (erytrocytov). Starí ľudia si pamätajú, že predtým, než boli započítaní v komore Goryaev, milióny v mikrolitroch (4,0-5,0 milióna - bolo to také pravidlo). Množstvo sa meria v jednotkách SI - tera na liter (10 12 buniek / l). Zvýšenie počtu erytrocytózy môže byť spojené s psycho-emocionálnou a fyzickou aktivitou, ktorá by sa mala brať do úvahy pri vykonávaní všeobecného krvného testu. Patologické zvýšenie počtu červených krviniek - erytémia je spravidla spojená so zhoršenou tvorbou krvi. Nízke hodnoty indikátora (erytropénia) sa vyskytujú pri strate krvi, hemolýze, anémii a poklesu produkcie červených krviniek.
 2. HGB je hemoglobín, ide o bielkovinu obsahujúcu železo a meria sa v gramoch na liter (g / l), hoci len ťažko stojí za to podrobnejšie opísať ukazovateľ, pretože pravdepodobne nie je žiadna osoba, ktorá nevie o rýchlosti hemoglobínu (120 - 140 g / l u žien, 130-160 g / l u mužov) a jeho hlavným účelom je transport kyslíka (oxyhemoglobínu) z tkanív, oxidu uhličitého (karbohemoglobínu) a udržiavanie rovnováhy medzi kyselinami a zásadami. Spravidla s poklesom tohto ukazovateľa premýšľať o anémii. Pokles hemoglobínu pod povolenú úroveň vyžaduje komplexné vyšetrenie pacienta (hľadanie príčiny).

HCT - hematokrit, rýchlosť je vyjadrená ako percento. Je možné pozorovať, či fľaša konzervovanej krvi zostane sama na spontánne usadzovanie krvných buniek: červená je nasýtená časť, usadená na dne - krvné bunky, nažltnutá kvapalina hornej vrstvy je plazma, pomer medzi padnutými červenými krvinkami a celkovým objemom krvi je hematokrit. Zvýšenie sa pozoruje pri erytémii, erytrocytóze, šoku, polyúrii, znížením anémie a zvýšením cirkulujúceho objemu krvi (BCC) v dôsledku zvýšenia plazmy (napríklad počas tehotenstva).

 • Index farby indikujúci saturáciu červených krviniek (erytrocytov) s hemoglobínom sa vypočíta podľa vzorca: CP = hemoglobín (g / l) x 3: prvé tri číslice počtu erytrocytov. Napríklad HGB (Hb) = 130 g / l, červené krvinky = 4,1 x 10 12 / l, CPU = (130 x 3): 410 = 0,95, čo je normálne.
 • Indexy erytrocytov (MCV, RDW, MCH, MCHC) sa vypočítajú na základe celkového počtu červených krviniek, hladiny hemoglobínu a pomeru objemu krvi k červeným krvinkám (hematokrit):
  • MCV (priemerný objem červených krviniek) vyjadrený vo femtolítere. Zariadenie pridáva objemy normocytov, mikrocytov (lilliputianov), makrocytov (veľkých buniek), megalocytov (obrov) a vypočítava priemernú hodnotu objemu. Indikátor sa používa na určenie stavu vody a soli a typu anémie.
  • RDWs - stupeň rozmanitosti červených krviniek, ukazujúci, koľko sa bunky navzájom odlišujú v objeme - anizocytóza (normocyty, mikrocyty, makrocyty, megalocity).
  • MCH - (priemerný obsah Hb v Er) je analógom farebného indikátora, čo naznačuje saturáciu buniek hemoglobínom (normochromia, hypo- alebo hyperchromia).
  • MCHC (priemerný obsah a priemerná koncentrácia krvného pigmentu v červených krvinkách). MCHC koreluje s ukazovateľmi ako MCV a MCH a vypočítava sa na základe hladín hemoglobínu a hematokritu (MCHC pod normálnou hodnotou je primárne indikátorom hypochrómnej anémie alebo talasémie).
 • Indikátor viacnásobnej choroby - ESR

  ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov) sa považuje za indikátor (nespecifický) širokého spektra patologických zmien v tele, takže tento test sa pri diagnostickom vyhľadávaní takmer nikdy neprekoná. Norma ESR závisí od pohlavia a veku - u absolútne zdravých žien môže byť u detí a dospelých 1,5-krát vyššia ako tento ukazovateľ.

  Spravidla sa takýto indikátor ako ESR zaznamenáva na spodku formulára, to znamená, že dokončí úplný krvný obraz. Vo väčšine prípadov sa ESR meria v 60-tich minút (1 hodine) v trojcestníku Panchenkov, ktorý je pre tento deň nenahraditeľný, aj keď v našom hightech čase existujú zariadenia, ktoré môžu skrátiť čas detekcie, ale nie všetky laboratóriá.

  Vzorec leukocytov

  Leukocyty (Le) sú "heterogénne" skupiny buniek, ktoré predstavujú "bielu" krv. Počet leukocytov nie je taký vysoký ako obsah červených krviniek (erytrocytov), ​​ich normálna hodnota pre dospelých je v rozmedzí od 4,0 do 9,0 x 109 / l.

  V KLA sú tieto bunky reprezentované ako dve populácie:

  1. Granulocytové bunky (granulované leukocyty) obsahujúce granuly, ktoré sú naplnené biologicky aktívnymi látkami (BAS): neutrofily (tyčinky, segmenty, adolescenti, myelocyty), bazofily, eozinofily;
  2. Predstavitelia agranulocytových sérií, ktoré však môžu mať aj granuly, ale majú iný pôvod a účel: imunokompetentné bunky (lymfocyty) a "usporiadané" organizmy - monocyty (makrofágy).

  Najčastejšou príčinou zvýšených leukocytov v krvi (leukocytóza) je infekčný zápalový proces:

  • V akútnej fáze sa aktivuje súbor neutrofilov, a tým sa zvyšuje (až po uvoľnenie mladých foriem);
  • Monocyty (makrofágy) sú zapojené do procesu trochu neskôr;
  • Stupeň zotavenia môže byť určený zvýšeným počtom eozinofilov a lymfocytov.

  Výpočet leukocytového vzorca, ako sme už uviedli, nedôveruje ani najnovšiemu technickému vybaveniu, aj keď nemožno podozrievať z chýb - zariadenia fungujú dobre a presne, poskytujú veľké množstvo informácií, oveľa vyššie ako pri manuálnej práci. Existuje však jedna malá nuansa - automat nie je ešte úplne schopný vidieť morfologické zmeny v cytoplazme a jadrovom zariadení leukocytárnej bunky a nahradiť lekárske oči. Z tohto hľadiska sa však identifikácia patologických foriem uskutočňuje vizuálne a analyzátor umožňuje spočítať celkový počet bielych krviniek a rozdeliť leukocyty na 5 parametrov (neutrofily, bazofily, eozinofily, monocyty a lymfocyty), ak má laboratórium vysoko presný analytický systém triedy 3,

  V očiach človeka a auta

  Hematologické analyzátory poslednej generácie sú schopné nielen vykonať komplexnú analýzu zástupcov granulocytov, ale tiež rozlíšiť agranulocytové bunky (lymfocyty) v populácii (subpopulácie T-buniek, B-lymfocytov). Lekári úspešne využívali svoje služby, ale bohužiaľ takéto vybavenie je stále výsadou špecializovaných kliník a veľkých zdravotníckych centier. Pri absencii žiadneho hematologického analyzátora sa počet leukocytov môže počítať starou starodávnou metódou (v komore Goryaev). Čitateľ by si nemyslel, že táto alebo táto metóda (manuálna alebo automatická) je nevyhnutne lepšia, lekári pracujúci v laboratóriu to monitorujú, kontrolujú sa sami a stroj, a ak majú čo najmenšiu pochybnosť, požiadajú pacienta, aby zopakoval štúdiu. Takže leukocyty:

  1. WBC je počet bielych krviniek (leukocytov). Počítanie leukocytovej rovnice nedôveruje žiadnemu zariadeniu, dokonca ani najnovšiemu technickému pokroku (trieda III), pretože je ťažké rozoznať mladých ľudí od pásma a neutrofilov, pretože pre stroj je jedna vec neutrofilnými granulocytmi. Výpočet pomeru rôznych zástupcov leukocytového spoja predpokladá lekár, ktorý s vlastnými očami vidí to, čo sa deje v jadre a cytoplazme buniek.
  2. GR - granulocyty (v analyzátore). Pri ručnej práci: granulocyty = všetky bunky série leukocytov - (monocyty + lymfocyty) - zvýšenie rýchlosti môže naznačovať akútnu fázu infekčného procesu (zvýšenie populácie granulocytov v dôsledku neutrofilnej skupiny). Granulocyty vo všeobecnej analýze krvi sú prezentované vo forme troch subpopulácií: eozinofily, bazofily, neutrofily a neutrofily sú naopak vo forme tyčiniek a segmentov alebo sa môžu objaviť bez dozrievania (myelocyty, adolescenti), keď je krv rozbitá alebo vyčerpaná rezervná kapacita tela (závažné infekcie):
   • NEUT, neutrofily (myelocyty, adolescenti, tyčinky, segmenty) - tieto bunky, ktoré majú dobré fagocytárne schopnosti, sú prvými, ktorí sa ponáhľajú na ochranu tela pred infekciou;
   • BASO, bazofily (zvýšené - alergická reakcia);
   • EO, eozinofily (zvýšená - alergia, zamorenie červami, obdobie zotavenia).
  3. MON, Mo (monocyty) - najväčšie bunky, ktoré sú súčasťou MHC (mononukleárny fagocytový systém). Sú prítomné vo forme makrofágov vo všetkých zápalových ohniskách a nie sú v zhone, aby ich po určitú dobu po ukončení procesu zanechali.
  4. LYM, Ly (lymfocyty) - zaradené do triedy imunitných buniek, ich rôzne populácie a subpopulácie (T- a B-lymfocyty) sa podieľajú na realizácii bunkovej a humorálnej imunity. Zvýšené hodnoty indexu indikujú prechod akútneho procesu na chronickú alebo do štádia obnovy.

  Spojenie krvných doštičiek

  Nasledujúca skratka vo všeobecnom krvnom teste sa vzťahuje na bunky nazývané krvné doštičky alebo krvné doštičky. Štúdium krvných doštičiek bez hematologického analyzátora je dosť namáhavé, bunky vyžadujú špeciálny prístup k farbeniu, a preto bez analytického systému sa tento test vykonáva podľa potreby a nie je štandardnou analýzou.

  Analyzátor distribuujúci bunky, napríklad červené krvinky, vypočíta celkový počet indexov krvných doštičiek a trombocytov (MPV, PDW, PCT):

  • PLT je ukazovateľ počtu krvných doštičiek (krvných doštičiek). Zvýšený počet krvných doštičiek v krvi sa nazýva trombocytóza, znížená hladina sa nazýva trombocytopénia.
  • MPV je priemerný objem krvných doštičiek, jednotnosť veľkosti populácie krvných doštičiek vyjadrená vo femtolite;
  • PDW - šírka distribúcie týchto buniek podľa objemu -%, kvantitatívne - stupeň anizocytózy krvných doštičiek;
  • PCT (trombocritída) je analóg hematokritu vyjadrený ako percento a indikuje podiel krvných doštičiek v krvi.

  Zvýšené hladiny trombocytov a zmeny na jednej alebo druhej strane indexu doštičiek môžu naznačovať prítomnosť pomerne závažnej patológie: myeloproliferatívne ochorenia, infekčné zápalové procesy lokalizované v rôznych orgánoch, ako aj vývoj malígneho nádoru. Medzitým sa môže zvýšiť počet krvných doštičiek: fyzická aktivita, pôrod, chirurgická intervencia.

  Zníženie obsahu týchto buniek sa pozoruje pri autoimunitných procesoch, trombocytopenickej purpure, ateroskleróze, angiopatii, infekciách a masívnych transfúziách. Mierny pokles hladín krvných doštičiek pozorovaný pred menštruáciou a počas tehotenstva, ale zníženie ich počtu na 140,0 x 109 / l a nižšie, by malo byť dôvodom na obavy.

  Každý vie, ako sa pripraviť na analýzu?

  Je známe, že mnohé ukazovatele (najmä leukocyty a červené krvinky) sa menia v závislosti od predchádzajúcich okolností:

  1. Emocionálny stres;
  2. Intenzívna fyzická aktivita (myogénna leukocytóza);
  3. Potraviny (tráviaca leukocytóza);
  4. Zlé návyky v podobe fajčenia alebo bezvýznamného používania silných nápojov;
  5. Používanie určitých drog;
  6. Solárne žiarenie (predtým, ako prešli testy, je nežiaduce prejsť na pláž).

  Nikto nechce získať nespoľahlivé výsledky, preto musíte prejsť analýzu na prázdny žalúdok, triezvy a bez rannej cigarety, upokojiť sa za 30 minút, nebehnúť ani skákať. Ľudia sú povinní vedieť, že popoludní, po vystavení slnku a počas tvrdých fyzických prác, sa v krvi zaznamená určitá leukocytóza.

  Ženský sex má ešte viac obmedzení, preto musia zástupcovia spravodlivého sexu pamätať na to, že:

  • Fáza ovulácie zvyšuje celkový počet leukocytov, ale znižuje hladinu eozinofilov;
  • Neutrofilia je zaznamenaná počas tehotenstva (pred pôrodom a počas pôrodu);
  • Bolesť spojená s menštruáciou a samotnou menštruáciou môže tiež spôsobiť určité zmeny vo výsledkoch analýzy - budete musieť opäť darovať krv.

  Krv na úplný krvný test, za predpokladu, že sa vykonáva v hematologickom analyzátore, je vo väčšine prípadov odobratá z žily spolu s inými testami (biochémia), ale v samostatnej skúmavke (vakuatér s antikoagulantom umiestneným v nej). Existujú aj malé mikrokontajery (s EDTA) určené na zhromažďovanie krvi z prsta (ušný lalok, päta), ktoré sa často používajú na vykonanie testov od dojčiat.

  Krvný obraz z žily je trochu odlišný od výsledkov získaných pri štúdii kapilárnej krvi - v žilovom hemoglobíne je vyššia, viac červených krviniek. Medzitým sa predpokladá, že užívanie KLA je lepšie od žily: bunky sú menej zranené, kontakt s pokožkou je minimalizovaný, navyše objem odobratého krvného obehu, ak je to potrebné, umožňuje opakovať analýzu, ak sú výsledky sporné, alebo rozšíriť rozsah štúdií (a zrazu sa ukáže čo treba urobiť aj pre retikulocyty?).

  Navyše mnohí ľudia (mimochodom, častejšie dospelí), ktorí úplne nereagujú na venepunktúru, sú vystrašení zo scarifikátora, ktorý je prenikavý prstom a niekedy sú prsty modré a chladné - krv je ťažko vyťažená. Analytický systém, ktorý produkuje podrobný krvný test, vie, ako pracovať s venóznou a kapilárnou krvou, je naprogramovaný na rôzne možnosti, aby mohol ľahko "zistiť", čo to je. Ak zariadenie zlyhá, nahradí ho vysokokvalifikovaný špecialista, ktorý skontroluje, opätovne skontroluje a rozhodne, pričom sa spolieha nielen na schopnosť stroja, ale aj na vlastné oči.

  Správne dešifrujte krvný test!

  Každý z nás aspoň raz v našom živote musel darovať krv na analýzu. Preto, keď sa tento proces odohráva, každý vie. Existujú však prípady, keď všetci nevieme, čo môže a nemôže byť vykonané pred analýzou. Niekoľko slov o tom.

  Takže pred vykonaním laboratórnych testov sa zdržujte vykonávania röntgenových vyšetrení a fyziologických vyšetrení. Indikátory budú ovplyvnené nadmerným duševným stresom a príjmom drog predtým, predovšetkým intravenózne alebo intramuskulárne. Ak tieto jednoduché pravidlá nie sú splnené, výsledky môžu byť chybné a môžu viesť k nesprávnej diagnóze.

  Takže dostať dosť spánku a prísť do laboratória na prázdny žalúdok. Nezabudnite sa uklidniť predtým, než zoberiete krv.

  Učiť sa interpretovať výsledky

  Abeceda krvi nie je taká ťažká. Ale pre mnohých je normálny výkon tajomstvom. Ako ich sami čítať? Na čo sa na začiatku venuje pozornosť?

  Tu a teraz sa budeme zaoberať polotovarmi s grafmi, kde sú uvedené niektoré prvky s číslami.

  Všeobecný krvný test

  Krv sa odoberie z prsta. Touto analýzou je možné určiť ochorenia krvi, ako aj zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú v tele.

  1. Výsledky označujú písmená - RBC. Jedná sa o červené krvinky, to znamená červené krvinky. Tiež sa nazývajú hlavné krvné bunky. Červené krvinky vykonávajú mnoho funkcií, z ktorých najdôležitejšie je dodávanie kyslíka do každého orgánu a do všetkých tkanív, ako aj odstránenie oxidu uhličitého z tela. Normálna hodnota erytrocytov u žien je 3,7 - 4,7 x 10 12 / l, pre mužov - 4,0 - 5,5 x 10 12 / l. Zvýšenie ich počtu naznačuje kardiovaskulárne ochorenia, ako sú srdcové choroby alebo akútne otravy organizmu. Menšie číslo hovorí o anémii. A potom lekári okamžite venujú pozornosť inému indikátoru.
  2. Tento hemoglobín - HGB je komplexný proteín. Jeho nízka hladina v skutočnosti hovorí o nedostatku železa - anémii. Norma pre ženy je 120-140 g / l, pre mužov - 130-160 g / l. Koncentrácia hemoglobínu sa zvyšuje s krvnou zrážanlivosťou, ktorá sa pozoruje počas dehydratácie, s erytrémiou (Vaquezova choroba). Zníženie koncentrácie hemoglobínu je známkou anémie, retencie tekutín v tele (nadmerná hydratácia).
  3. Hematokrit sa označuje ako HCT, pomer objemu krviniek (erytrocytov) k krvnej plazme. Zníženie hematokritu sa pozoruje pri krvných stratách, masívnych poraneniach, pôste, zriedení krvi v dôsledku intravenózneho podávania veľkých objemov tekutiny počas tehotenstva. Zvýšený hematokrit nastáva pri dehydratácii - nadmernej strate tekutín alebo nedostatočnom príjme v tele, s popáleninami, peritonitídou a ochorením obličiek. Norma pre ženy je 0,36-0,46 l / l, pre mužov - 0,41-0,53 l / l, pre novorodencov 0,54-0,68 l / l.
  4. RDW je šírka distribúcie červených krviniek. Indikátor určuje, ako sa červené krvinky líšia veľkosťou. Zvyčajne je to od 11,5 do 14,5%. Ak krv pozostáva z veľkých aj malých červených krviniek, šírka ich distribúcie bude väčšia. Táto podmienka indikuje nedostatok železa a iné typy anémie.
  5. MCV, tj priemerný objem červených krviniek, rozlišuje medzi rôznymi typmi anémie s cieľom vybrať si správnu metódu liečby. MCV je pomerne presný parameter, ale ak je v krvi veľa červených krviniek a dokonca aj v zmenenej forme, potom sa jeho spoľahlivosť znižuje. Normálna hodnota MCV je 80 - 100 femtolitrov (jednotka). Hodnota MCV určuje typ anémie (mikrocyklický, makrocytický, normocytový).
  6. Priemerný obsah hemoglobínu v erytrocytoch alebo MCH (norma 27 - 35 pikogramov) ukazuje, aký je absolútny počet hemoglobínu v 1 erytrocyte. Skutočne určuje nedostatok alebo nie absorpciu železa v tele. Podľa tohto ukazovateľa je anémia charakterizovaná ako hypochrómna, normochromatická a hyperchrómna. Je dôležité, aby MCH musel korelovať s MCHC a MCV. Ale na základe komplexného preskúmania rozlíšiť anémiu rôznych typov.
  7. MCHC je priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch. Odráža rozsah, v akom sú červené krvinky nasýtené hemoglobínom. Norm - 310 - 360 g / l. Zvýšená hodnota MCHC nemôže byť pre kryštalizáciu. Ale nižšia hodnota indikuje anémiu nedostatku železa, talasémiu (ochorenie, pri ktorom je narušená syntéza hemoglobínu).
  8. PLT znamená krvné doštičky - bunky, ktoré sú zodpovedné za zrážanie krvi. Norm - 150 - 400x10 9 / l. Ak je ich počet málo, dôjde k zvýšenému krvácaniu, konštantnému tvorbe modrín. Zvýšené hladiny môžu viesť k riziku vzniku krvných zrazenín - krvných zrazenín.
  9. Skratka WBC znamená leukocyty, tj bielych krviniek, obrancov tela. Ich rýchlosť je od 4,5 do 9x10 9 / l. Zvyšovanie počtu leukocytov je znakom zápalu v tele, ich zníženie je znakom zlej odolnosti človeka voči infekciám.
  10. Lymfocyty sú označené ako LIM. Ich percentuálny podiel je 25-35 z celkového počtu leukocytov. Ak je zaznamenaný nadbytok, možno predpokladať vírusové a chronické bakteriálne infekcie.
  11. Obsah neutrofilov, eozinofilov, bazofilov. Tieto bunky sa tiež nazývajú generické termíny granulocyty. Na zistenie charakteru zmien sa obvykle študuje pomer jednotlivých druhov v percentách. Norma monocytov je 2 až 6%, eozinofily 0,5 až 5%, bazofily 0 až 1%. Počet alergií a parazitárnych ochorení (červov), neutrofily - všetky druhy zápalu, bazofily - chronická myeloidná leukémia, chronická ulcerózna kolitída, niektoré kožné lézie.
  12. Monocyty (MON) sú nezrelé bunky. Iba v tkanivách sa stávajú makrofágy, tj bunky, ktoré absorbujú patogény, mŕtve bunky a cudzie častice. V percentách sa rýchlosť MON pohybuje od 2 do 6. Zvýšenie monocytov naznačuje infekčný proces, to znamená penetráciu mikroorganizmov do ľudského tela a pokles naznačuje zníženie imunity.
  13. ESR je indikátorom sedimentácie erytrocytov, čo je nešpecifický indikátor stavu tela. Jeho norma pre ženy je 2-15 mm / h, pre mužov - 1-10 mm / h. Zvýšenie indexu nad týmito hodnotami je znakom zápalu. ESR môže tiež rásť s rôznymi nádormi. Jeho nízke indikátory sú veľmi zriedkavé, hovoria o erytrocytóze (veľa červených krviniek). Pri tejto chorobe sa krv stáva viskóznou a hustou a viskóznou z veľkého množstva erytrocytov, čo vytvára riziko vzniku krvných zrazenín, cievnych záchvatov a môže viesť k infarktu a mŕtvici.

  Takže už máte vedomosti, ale samozrejme nemôžete predpísať liečbu, upraviť indikátory podľa normy.

  Malo by sa pamätať na to, že naše telo je múdry systém. A v spolupráci so skúseným lekárom bude jednoduchšie upraviť všetky jeho funkcie. Zrkadlo krvi v tom veľmi pomôže.

  Ponúkame Vám aj službu - Dekódovaciu analýzu on-line >>>

  Všeobecný krvný test
  (KLA)

  Krvné testy

  Všeobecný opis

  Leukocyty (WBC)

  Biele krvinky (WBC) sú základom antimikrobiálnej ochrany tela. Za normálnych podmienok je v periférnej krvi päť typov leukocytov: granulocyty (neutrofily), eozinofily, bazofily, monocyty a lymfocyty.

  • Infekcie (bakteriálne, plesňové, vírusové);
  • Zápalové stavy;
  • Zhubné nádory;
  • Drvenie tkaniva;
  • leukémie;
  • urémia;
  • Akčné adrenalín a steroidné hormóny.

  Krvný test sa vyznačuje znížením počtu leukocytov (leukopénia) s:

  • Aplasia a hypoplázia kostnej drene;
  • Poškodenie chemických látok z kostnej drene, liekov;
  • ožiarenia;
  • hypersplenism;
  • Aleukémová leukémia;
  • myelofibróza;
  • Myelodysplastický syndróm;
  • plazmocytóm;
  • Metastázy kostnej drene;
  • Addison-Birmereho choroba;
  • sepsa;
  • Tyfus a paratyfid;
  • Anafylaktický šok;
  • Ochorenia kolagénu.

  Červené krvinky (RBC)

  Červené krvinky (RBC) sú vysoko špecializované bunky, ktorých hlavnou úlohou je transport kyslíka z pľúc do tkaniva a oxidu uhličitého späť do pľúc.

  • vrodené a získané srdcové chyby, pľúcne srdce, pľúcny emfyzém, pobyt vo významných výškach;
  • polycystické ochorenie obličiek, kvapky renálnej panvy, hemangióm, hepatóm, feochromocytóm, účinky kortikosteroidov, Cushingova choroba a syndróm;
  • dehydratácia.

  Krvný test sa vyznačuje znížením počtu červených krviniek (erytropénia) v nasledujúcich ochoreniach:

  • anémia;
  • Akútna strata krvi;
  • V neskorom tehotenstve;
  • Prevodnenia.

  Hemoglobín (Hb)

  Hemoglobín (Hb) je proteín, ktorého molekula viaže a transportuje kyslík. Je to približne 98% hmotnosti cytoplazmy erytrocytov.

  • Primárna a sekundárna erytémia;
  • dehydratácia;
  • Liečba prípravkami železa.

  Krvný test je charakterizovaný poklesom hemoglobínu v:

  Hematokrit (Hct)

  Hematokrit (Hct) je objemová frakcia erytrocytov v plnej krvi a závisí od ich množstva a objemu.

  • Erytrocytóza (chronické ochorenie pľúc, vysoká nadmorská výška, neoplazma obličiek, polycystické ochorenie obličiek);
  • Stavy cirkulujúceho zníženia objemu plazmy (choroba horíka, peritonitída);
  • Dehydratácia (hojivá hnačka, nekontrolovateľné vracanie, cukrovka, nadmerné potenie).

  Pokles hematokritu sa pozoruje, keď:

  • anémia;
  • Stavy zvyšovania objemu cirkulujúcej plazmy (druhá polovica tehotenstva, hyperproteinémia);
  • Prevodnenia.

  Priemerný objem červených krviniek (MCV)

  Priemerný objem červených krviniek (MCV) sa používa hlavne na charakterizáciu typov anémie.

  • Makrocytické a megaloblastické anémie (nedostatok vitamínu B12, kyselina listová);
  • Anémia sprevádzaná makrocytózou (myelodysplastické syndrómy, hemolytická anémia, ochorenie pečene).

  Priemerný obsah hemoglobínu v erytrocytoch (MCH)

  Priemerný obsah hemoglobínu v erytrocytoch (MCH) charakterizuje priemerný obsah hemoglobínu v jednom erytrocyte a používa sa na charakterizáciu anémie.

  • Hyperchrómna anémia (megaloblastická, cirhóza pečene).
  • Hypochromická anémia s nedostatkom železa;
  • Anémia so zhubnými nádormi.

  Priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch (MCHC)

  Priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch (MCHC) charakterizuje priemernú koncentráciu hemoglobínu v jednom erytrocyte, určuje saturáciu červených krviniek.

  • Hyperchrómna anémia (sférocytóza, ovalocytóza);
  • Hypertenzné poruchy systému voda-elektrolyt.

  Zníženie na úroveň 15% sa zistilo pri imunitnej trombocytopénii, trombocytopatii, hypoplastických stavoch, myeloproliferatívnych ochoreniach.

  • Imúnna trombocytopénia;
  • Niektorá trombocytopatia;
  • Myeloneoplastické ochorenia.
  • Aplastická anémia;
  • Myelodysplastický syndróm;
  • leukémie;
  • Metastázy malígnych nádorov v kostnej dreni;
  • Choroby Gaucher, Niemann-Pick;
  • Choroba spôsobená žiarením;
  • Liečba cytostatikami;
  • Imúnna trombocytopénia;
  • splenomegália;
  • DIC syndróm;
  • Hemolyticko-uremický syndróm;
  • Vírusové infekcie;
  • septikémia;
  • Chronická hepatitída, cirhóza a pečeňové nádory;
  • Megaloblastická anémia.

  Trombokrit (Pct)

  Trombokrit (Pct) je ukazovateľ charakterizujúci percento hmotnosti krvných doštičiek v krvnom objeme. Používa sa na posúdenie rizika krvácania a trombózy.

  • Myeloproliferatívne ochorenia (esenciálna trombocytémia, erytémia, chronická myeloidná leukémia, sudleukemická myelóza);
  • Po dvoch mesiacoch po splenektómii;
  • Reaktívna trombocytóza (nedostatok železa, infekčné choroby, zápalové procesy).
  • Aplastická anémia;
  • Myelodysplastický syndróm;
  • Myelosupresia počas radiačnej alebo cytostatickej liečby;
  • hematologických zhubných nádorov;
  • Megaloblastická (B12-folická nedostatočnosť) anémia;
  • splenomegália;
  • Cirhóza pečene;
  • Chronické zlyhanie obličiek.

  leukogram

  Leukogram - leukocytový vzorec - percento rôznych typov leukocytov. Vypočítajte farbené krvné škvrny.

  • Akútne infekčné choroby;
  • Acidóza, choroby komatózy;
  • Fyzické nadmerné zaťaženie.

  Ľavý posun s omladením (metamyelocyty, myelocyty, promyelocyty, myeloblasty a erytroblasty sú prítomné v krvi):

  • Chronická leukémia;
  • erythroleukémii;
  • myelofibróza;
  • Metastáza malígnych novotvarov;
  • Akútna leukémia.

  Posun vpravo (v krvi sa objavujú hypersgenerované granulocyty):

  • Megaloblastická anémia;
  • Ochorenia obličiek a pečene;
  • Stav po transfúzii krvi.

  Miera sedimentácie erytrocytov (ESR)

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je rýchlosť oddelenia nespracovanej krvi do dvoch vrstiev: nižšia, pozostávajúca z nanesených erytrocytov a hornej, priehľadnej plazmy. ESR, ako nespecifický indikátor chorobného procesu, sa často používa na monitorovanie jeho priebehu.

  • Tehotenstvo, po pôrode, menštruácia;
  • Zápalové ochorenia (akútne a chronické infekcie, pneumónia, reumatizmus, infarkt myokardu, zranenia, zlomeniny kostí, šok, chirurgické zákroky, kolagenóza, Raynaudova choroba, chemická otravu);
  • anémia;
  • Hyper a hypotyreóza;
  • Nefrotický syndróm;
  • Zhubné nádory;
  • Monoklonálne gamapatie;
  • hyperfibrinogenemia;
  • hypercholesterolémia;
  • Prijatie určitých liekov (morfín, dextrán, metyldof, vitamín A).

  ESR spomalil:

  • eritremii;
  • Chronické zlyhanie obehu;
  • Hypofibrinogenaemia.

  Interpretácia kompletného krvného obrazu

  Všeobecný krvný test. Norma a dekódovanie.

  Kompletný krvný obraz je jednoduchý a informatívny krvný obraz. Podľa výsledkov celkového krvného testu môžete získať potrebné informácie na diagnostiku mnohých ochorení, ako aj posúdiť závažnosť určitých ochorení a sledovať dynamiku na pozadí liečby. Úplný krvný obraz zahŕňa nasledujúce ukazovatele: hemoglobín, erytrocyty, leukocyty, leukocytové vzorce (eozinofily, bazofily, segmentované a neutrofily, monocyty a lymfocyty), rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR), krvné doštičky, farebný index a hematokrit. Aj keď vo všeobecnosti krvné testy, ak neexistujú žiadne priame indikácie, všetky tieto ukazovatele nie vždy určujú, niekedy sú obmedzené na určenie len ESR, leukocytov, hemoglobínu a leukoformuly.

  Interpretácia ukazovateľov všeobecnej analýzy krvi

  Pri použití automatických hematologických analyzátorov sa ukazovatele celkového krvného testu zaznamenávajú v skrátenej verzii v angličtine. Nasleduje všeobecný krvný test a prepis ukazovateľov zahrnutých do jeho zloženia.

  • WBC (bielych krviniek) - bielych krviniek v absolútnych číslach
  • RBC (červené krvinky) - červené krvinky v absolútnych číslach
  • HGB (Hb, hemoglobín) - hemoglobín, koncentrácia celej krvi
  • HCT (hematokrit) - hematokrit
  • PLT (krvné doštičky) - krvné doštičky v absolútnych číslach
  • MCV - priemerný objem červených krviniek
  • MCH - priemerný obsah hemoglobínu v jednom erytrocyte
  • MCHC - priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch
  • MPV (priemerný objem doštičiek) - priemerný objem doštičiek
  • PDW - relatívna šírka distribúcie doštičiek podľa objemu
  • PCT (krvný doštičkový krv) - trombokrit
  • LYM% (LY%) (lymfocyt) je relatívny obsah lymfocytov.
  • LYM # (LY #) (lymfocyt) - absolútny obsah lymfocytov.
  • MXD% je relatívny obsah zmesi monocytov, bazofilov a eozinofilov.
  • MXD # je absolútny obsah zmesi monocytov, bazofilov a eozinofilov.
  • NEUT% (NE%) (neutrofily) je relatívny obsah neutrofilov.
  • NEUT # (NE #) (neutrofily) je absolútny obsah neutrofilov.
  • MON% (MO%) (monocyt) je relatívny obsah monocytov.
  • MON # (MO #) (monocyt) je absolútny obsah monocytov.
  • EO% je relatívny obsah eozinofilov.
  • EO # je absolútny obsah eozinofilov.
  • BA% je relatívny obsah bazofilov.
  • BA # je absolútny obsah bazofilov.
  • IMM% je relatívny obsah nezrelých granulocytov.
  • IMM # ​​je absolútny obsah nezrelých granulocytov.
  • ATL% je relatívny obsah atypických lymfocytov.
  • ATL # je absolútny obsah atypických lymfocytov.
  • GR% - relatívny (%) obsah granulocytov.
  • GR # je absolútny obsah granulocytov.
  • RBC / HCT je priemerný objem červených krviniek.
  • HGB / RBC je priemerný obsah hemoglobínu v erytrocytoch.
  • HGB / HCT - priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch.
  • RDW je šírka distribúcie erytrocytov v%.
  • RDW-SD je relatívna šírka distribúcie červených krviniek objemovo.
  • RDW-CV je relatívna šírka distribúcie červených krviniek objemovo.
  • P-LCR - veľký pomer krvných doštičiek.
  • RDV - anizocytóza erytrocytov.

  Normálny krvný obraz

  Nižšie sú uvedené hodnoty ukazovateľov zahrnutých vo všeobecnom krvnom teste a považujú sa za normu. Tieto štandardy sú typické pre dospelých mužov stredného veku a normy ukazovateľov celkového krvného testu pre ženy, deti a tehotné ženy sa nachádzajú v samostatných článkoch každého ukazovateľa.

  Hemoglobín. Hladina hemoglobínu v krvi pre dospelých mužov je v rozmedzí 130-170 g / l.

  Červené krvinky. Norma červených krviniek v krvi je 4,0 x 10 12 / l - 5,5 x 10 12 / l.

  Leukocyty. Rýchlosť leukocytov v krvi je 4,0 x 109 / l až 9,0 x 109 / l.

  Eozinofily. Rýchlosť eozinofilov v krvi je 1 až 5% z celkového počtu leukocytov.

  Bazofily. Rýchlosť bazofilov v krvi je 0,5-1% z celkového počtu leukocytov.

  Neutrofily. Rýchlosť neutrofilov v krvi je 45-70% z celkového počtu leukocytov, z ktorých 1-5% pásových neutrofilov a 42-72% sú segmentované neutrofily.

  Monocyty. Rýchlosť monocytov v krvi je 1 až 8% z celkového počtu leukocytov.

  Lymfocyty. Rýchlosť lymfocytov v krvi je 25-40% z celkového počtu leukocytov.

  Krvné doštičky. Miera krvných doštičiek v krvi je 180-320 x 109 / l.

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov. Norma ESR je 1-10 mm / h.

  Indikátor farieb. Norma indexu farieb je 0,85-1,05.

  Hematokritu. Rýchlosť hematokritu je 38,0-49,0%.

  Čo ukazuje kompletný krvný obraz: prepis, normálny

  Kompletný krvný obraz je možno najbežnejšou metódou laboratórnej diagnostiky. V modernej civilizovanej spoločnosti neexistuje prakticky žiadna osoba, ktorá by nemusela opakovane darovať krv na všeobecnú analýzu.

  Koniec koncov, táto štúdia sa uskutočňuje nielen chorým, ale aj úplne zdravým ľuďom počas rutinných lekárskych prehliadok v práci, vo vzdelávacích inštitúciách a služby v armáde.

  Tento krvný test zahŕňa stanovenie koncentrácie hemoglobínu, počet leukocytov a počítanie leukocytov, určenie počtu erytrocytov, krvných doštičiek, rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR) a ďalších indikátorov.

  Z dôvodu správnej interpretácie výsledkov celkového krvného testu je možné určiť príčinu určitých symptómov u dospelých, určiť typ ochorenia krvi, vnútorné orgány, vybrať správny liečebný režim.

  Čo je to?

  Všeobecný (rozvinutý) krvný test zahŕňa:

  1. Hemoglobín a hematokrit.
  2. Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR), ktorá sa predtým nazývala reakcia (ROE).
  3. Farebný index vypočítaný vzorecom, ak bola štúdia vykonaná ručne bez účasti laboratórneho zariadenia;
  4. Stanovenie obsahu bunkových krvných zložiek: červené krvinky - červené krvinky, hemoglobín obsahujúci pigment, ktorý určuje farbu krvi a leukocyty, ktoré neobsahujú tento pigment, sa preto nazývajú bielych krviniek (neutrofily, eozinofily, bazofily, lymfocyty, monocyty).

  Ako môžete vidieť, kompletný krvný obraz ukazuje reakciu tejto hodnotnej biologickej tekutiny na všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v tele. Pokiaľ ide o správne doručenie analýzy, neexistujú žiadne zložité, prísne pokyny týkajúce sa tohto testovania, existujú však určité obmedzenia:

  1. Analýza sa uskutočňuje ráno. Pacientovi je zakázané jesť potravu a vodu 4 hodiny pred odobratím vzorky krvi.
  2. Hlavné zdravotnícke prostriedky používané na odber krvi sú rarifikátor, vata a alkohol.
  3. Na tento prieskum sa použila kapilárna krv, ktorá sa odoberá z prsta. Menej často sa podľa pokynov lekára môže použiť krv z žily.

  Po obdržaní výsledkov sa vykoná podrobný prepis krvného testu. K dispozícii sú aj špeciálne hematologické analyzátory, pomocou ktorých môžete automaticky určiť až 24 krvných parametrov. Tieto zariadenia dokážu zobraziť výtlačok s dekódovaním krvného testu takmer okamžite po odbere krvi.

  Kompletný krvný obraz: normálne hodnoty v tabuľke

  V tabuľke sú uvedené ukazovatele normálneho počtu krvných prvkov. V rôznych laboratóriách sa tieto hodnoty môžu líšiť, preto, aby sa určilo, či sú parametre krvného testu presne normálne, je potrebné poznať referenčné hodnoty laboratória, v ktorom bol vykonaný krvný test.

  Tabuľka normálnych ukazovateľov všeobecnej analýzy krvi u dospelých:

  Ako dešifrovať krvný test? Dekódovanie krvných testov u detí a dospelých

  "Ako dešifrovať krvný test?" - Otázka takéhoto príkazu môže byť nevyhnutná pre stovky ľudí trpiacich rôznymi chorobami. Moderná medicína stúpla na nebývalú vysokú úroveň, kliniky sú vybavené najnovšími zariadeniami, ošetrenie pacienta sa vykonáva pomocou high-tech techník, lieky sú účinné a štatistiky zdravotníckych inštitúcií sa každodenne zlepšujú. Napriek tomu všetky lekárske postupy začínajú najdôležitejšou vecou - laboratórnym krvným testom. Správna diagnóza závisí od výsledkov biochemického výskumu. Takže liečba bude predpísaná v súlade s skutočným klinickým obrazom ochorenia.

  Celkový stav ľudského tela, infekcie, patológie vnútorných orgánov a mnohé ďalšie choroby sú zistené a diagnostikované na základe analýzy krvi. Výsledok krvného testu, dekódovacieho laboratórneho údaja prichádza do kancelárie lekára v hotovej podobe z počítača. Chyby sa zriedka vyskytujú, no stále nikto nie je im úplne imúnny. A ak pacient vie, čo to krvný test znamená, aké laboratórne procesy prechádza a čo je najdôležitejšie, ako to stojí, potom to nie je nič zavržujúce. Všetky údaje o klinických štúdiách sú k dispozícii na posúdenie. Tento článok obsahuje informácie o základných laboratórnych metódach a odpovedá na otázku, ako dešifrovať krvný test.

  Najdôležitejší faktor v životnej činnosti

  Krv je najdôležitejším faktorom vo fungovaní ľudských orgánov. Jeho kvalitatívne zloženie ovplyvňuje prácu mozgu, miechy a kostnej drene, svalové štruktúry, gastrointestinálny trakt, lymfatické uzliny. Samostatne môžete identifikovať srdcový sval, pečeň a obličky. Biochemické zloženie tejto tekutiny priamo ovplyvňuje schopnosť tela odolávať vzniku a vývoju patológií. Preto v prípade diagnózy ochorenia a následnej liečby v prvej fáze je potrebný krvný test, ktorého normálne indikátory zabránia používaniu nepotrebných metód. A alarmujúce údaje umožnia prijať opatrenia včas, aby sa zabránilo ochoreniu.

  Krvný test a diagnostika

  Takže diagnóza akejkoľvek choroby začína analýzou ukazujúcou celkový obraz choroby, po ktorej nasleduje podrobnejšie štúdium histórie. Kvalitatívne zloženie krvných buniek sa stanoví laboratórnymi testami. Samostatné parametre môžu vyžadovať opätovné testovanie. Výsledky krvných testov a ich správne dekódovanie sú zárukou bezchybnej diagnózy.

  Klinická a biochemická analýza

  Krvný test sa vykonáva v dvoch verziách. Podľa všeobecnej schémy alebo metódy používajúcej biochemické parametre. Všeobecná analýza umožňuje určiť hlavné charakteristiky prívodu krvi do orgánov:

  • Úroveň hemoglobínu ako hlavnej zložky červených krviniek, ktoré dodávajú kyslík do tkanív a orgánov. Norma pre mužov je 131-161 g / l, pre ženy - 119-149 g / l. Zníženie hladín hemoglobínu môže byť spôsobené anémiou.
  • Červené krvinky sú červené krvinky. Podieľajú sa na preprave kyslíka a podporujú proces biologickej oxidácie. Norma červených krviniek pre mužov je 4,4 - 5,0 10 12 / l, pre ženy 3,6 - 4,6 10 12 / l, pre deti 3,8 - 4,9 10 12 / l.
  • Leukocyty sú krvné bunky, ktoré sa objavujú v procese generovania v kostnej dreni. Rozdelené do piatich typových kategórií: lymfocyty, monocyty, bazofily, neutrofily a eozinofily. Leukocyty čistia telo cudzích buniek a zničia antigény. Rýchlosť leukocytov 4-9 10 9 / l. Zvýšenie ich hladiny sa nazýva leukocytóza, zníženie sa nazýva leukopénia.
  • Leukocytový vzorec alebo leukogram - časť krvného testu, ktorá umožňuje určiť percento leukocytov rôznych typov.
  • CP je farebný indikátor, ktorý určuje stupeň prítomnosti hemoglobínu v erytrocytoch:

  - rýchlosť saturácie - 0,86 - 1,04 jednotiek;

  - s hypochrómnou anémiou - 0,8 a menej;

  - s hyperchrómnou anémiou - 1,1 jednotiek a viac;

  - pri hodnotení CPU berie do úvahy nielen počet červených krviniek, ale aj ich objem.

  • ESR - rýchlosť sedimentácie erytrocytov, indikátor patologických znakov v tele:

  - u mužov sa miera ESR pohybuje od 1 do 16 mm za hodinu;

  - pre ženy sú normálne hodnoty od 12 do 20 mm / h;

  - pre deti - od 2 do 17 mm / h.

  ESR analýza je založená na zmene špecifickej hmotnosti erytrocytov vzhľadom na špecifickú hmotnosť plazmy. V normálnom stave sa červené krvinky pomaly "utopia" v krvnej plazme. Je to kvôli jeho podielu. Počas tohto obdobia majú červené krvinky negatívny náboj a navzájom sa odpudzujú. Stupeň ich agregácie, schopnosť vzájomnej adherencie, je prakticky nulový. Avšak akýkoľvek zápalový proces spojený s intervenciou v krvi proteínov v akútnej forme, takzvaných markerov, radikálne mení obraz. Erytrocyty strácajú svoj negatívny náboj a začnú agregovať, to znamená, že sa držia spolu. Podmienečná plocha každej z nich klesá, zatiaľ čo miera sedimentácie sa zvyšuje. Jeho laboratórne meranie koreluje s tabuľkou ESR a určuje sa tak stupeň patológie.

  Dekódovanie klinického krvného testu

  Po obdržaní výsledkov laboratórneho výskumu vzniká otázka, ako rozlíšiť krvný test. Na tento účel sa používajú hematologické determinanty, ktorých rozsah pôsobenia je 24 rôznych parametrov. Medzi nimi koncentrácia hemoglobínu, počet bielych krviniek, objem erytrocytov, priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch, priemerný objem krvných doštičiek, rozdelenie veľkosti erytrocytov a ďalšie.

  Automatické dešifrovanie predpokladá presnú definíciu nasledujúcich parametrov:

  • WBC - biele krvinky, počet leukocytov v absolútnych hodnotách. Normálne množstvo - 4,6 - 9,0 buniek / l, potrebné na rozpoznanie a deštrukciu cudzích látok, stimuláciu imunitného systému, elimináciu mŕtvych buniek.
  • RBC - červené krvinky, obsah červených krviniek v absolútnej hodnote v množstve 4,4 - 5,8 buniek / l v prvkoch vrátane hemoglobínu, ktorý je nosičom kyslíka a oxidu uhličitého.
  • HGB - hladina hemoglobínu v krvi rýchlosťou 133-174 g / l. Analýza sa vykonáva pomocou kyanidu. Meranie - v moloch alebo v gramoch na liter.
  • HCT - hematokrit, ktorý určuje pomer objemu krvných prvkov v plazme: leukocyty, erytrocyty, krvné doštičky.
  • PLT - krvné doštičky, počet krvných doštičiek v absolútnej hodnote v množstve 151-401 buniek / l.

  Indexy erytrocytov

  • MCHC - koncentrácia hemoglobínu v priemernej hodnote hmotnosti erytrocytov rýchlosťou 305-382 g / l. Určuje nasýtenie červených krviniek hemoglobínom. MCHC sa znižuje pri chorobách spojených so zhoršenou syntézou hemoglobínu. Považuje sa za jeden z najstabilnejších hematologických indikátorov, nedostatkov indexov a chýb zariadení.
  • MCH - ukazuje koncentráciu hemoglobínu v priemerných hodnotách a v jednotlivých erytrocytoch s normou 27 až 31 pg.
  • MCV - stanovenie priemerného objemu erytrocytov v kubickom mikrometri (μm) alebo vo femtolitroch (fl) rýchlosťou 80-95 fl. Predtým boli označené názvy "makrocytóza", "normocytóza", "mikrocytóza".
  • HCT / RBC - ukazuje priemerné hodnoty červených krviniek.
  • HGB / RBC - určuje hladinu hemoglobínu v červených krvinkách.
  • RDW - relatívna distribúcia červených krviniek po celej šírke, ich anizocytóza. Index heterogenity erytrocytov, odhadovaný koeficient priemerného objemu RBC.
  • RDW-SD je šírka celkového objemu červených krviniek štandardnými hodnotami.
  • RDW-CV - variantné koeficienty šírky distribúcie červených krviniek.
  • ESR - rýchlosť sedimentácie erytrocytov. Spoľahlivý indikátor patológie nešpecifických vlastností.

  Hematologické analyzátory-automaty tiež poskytujú histogramy pre erytrocyty, leukocyty a krvné doštičky.

  Index trombocytov

  • PCT - trombocyt, normálny obsah 0,106 - 0,280, objem obsadených krvnými doštičkami v percentách.
  • PDW je relatívna distribúcia týchto buniek naprieč šírkou. Určuje stupeň heterogenity.
  • MPV - objem doštičiek v priemerných hodnotách pri rýchlosti od 7 do 10 fl.

  Krvné doštičky ako potenciálne nebezpečenstvo

  Krvné doštičky u zdravého človeka vykonávajú množstvo užitočných funkcií. Jeden z nich má ochranný charakter. V prípade poškodenia cievy sa krvné doštičky okamžite nahromadia v bode rezu a vytvárajú krvnú zrazeninu, ktorá zastavuje krvácanie. Častejšie sa tieto bunky stávajú účastníkmi patologických procesov v tele.

  Zníženie hladiny krvných doštičiek v krvi, trombocytopénia, je známkou anémie, nedostatku kyseliny listovej. Predchádza vzniku malígnych buniek, môže byť prekurzorom myelofibrózy, sarkómu, leukémie, vírusovej infekcie, syndrómu Fanconi a Wiskott-Aldrich.

  Zvýšená koncentrácia sprevádza také ochorenia ako tuberkulóza, ulcerózna kolitída, reumatoidná artritída, erytémia, reumatizmus, osteomyelitída. Je potrebné vedieť, ako dešifrovať krvný test tak, aby boli najprv charakterizované krvné doštičky.

  Indexy leukocytov

  • LYM% - obsah lymfocytov v relatívnych hodnotách. Pri rýchlosti 25-40%.
  • LYM # je počet lymfocytov v absolútnych hodnotách. Na normálnej úrovni 1,1 až 3,2 μl.
  • MXD% - relatívny obsah zmiešaných eozinofilov, bazofilov a monocytov. Pri rýchlosti 5 až 10%.
  • MXD # je počet absolútnych hodnôt zmiešaných eozinofilov, monocytov a bazofilov. Pri dávke 0,25-0,9 μl.
  • NEUT% je relatívna koncentrácia neutrofilov v percentách.
  • NEUT # je absolútny obsah neutrofilov.
  • MON% je relatívna koncentrácia monocytov rýchlosťou 4 až 11%.
  • MON # - obsah monocytov v absolútnej hodnote rýchlosťou 0,15-0,65 10 9 buniek / l.
  • EO% je relatívna koncentrácia eozinofilov v percentách.
  • EO # - obsah eozinofilov v absolútnych hodnotách.
  • IMM% je relatívna koncentrácia nezrelých granulocytov v percentách.
  • IMM # ​​je absolútny obsah nezrelých granulocytov.
  • ATL% je relatívna koncentrácia atypických lymfocytov v percentách.
  • ATL # je obsah atypických lymfocytov v absolútnych hodnotách.
  • GR% je počet granulocytov v percentách v pomere 47-72%.
  • GR # je obsah granulocytov v absolútnom vyjadrení v množstve 1,3-6,9 μl.

  Dekódovanie krvných testov u detí

  Kompletný krvný obraz pre deti sa líši od štúdia "dospelých" iba v číslach. A technika je rovnaká. Odpoveď na otázku, ako dešifrovať krvný test u detí, je obsiahnutá v špeciálnych tabuľkách. Nasledujú normy pre rôzne vekové kategórie.

  Normy pre novorodencov:

  • CPU - 0,86-1,16.
  • Hemoglobín 182-242.
  • Basofil 0-1.
  • Erytrocyty 3,8-5,6.
  • Lymfocyty 15-35.
  • ESR - 2-4.
  • Trombocyty sú 180-490.

  Normy pre deti od 6 do 12 mesiacov:

  • Hemoglobín 113-140.
  • CPU - 0,85-1,15.
  • Leukocyty 6-12.
  • Basofil 0-1.
  • Lymfocyty 45-70.
  • ESR - 4-12.
  • Trombocyty 160-390.
  • Erytrocyty 3,7-5,3.

  Dekódovanie krvných testov u detí od 1 do 12 rokov. štandardy:

  • Hemoglobín 100-150.
  • CPU - 0,75-1,2.
  • Erytrocyty 3,7-5,2.
  • Leukocyty 6-5,2.
  • Lymfocyty 37-46.
  • ESR - 4-12.
  • Trombocyty 160-390.
  • Basofil 0-1.

  Detský krvný obraz, ktorého prepis sa dá urobiť pomocou štandardnej tabuľky, pomôže objasniť obraz tejto choroby. Lekár dokáže interpretovať výsledky laboratórnych testov v komprimovanej alebo rozšírenej verzii, v závislosti od závažnosti ochorenia. Vhodná tabuľka krvných testov pomôže dosiahnuť optimálne riešenie. Pred predpísaním liečby by mal lekár v ťažkých prípadoch diskutovať o situácii s kolegami.

  Biochemický krvný test

  Pre biochemickú analýzu sa krv odoberá z žily, pretože vyžaduje značné množstvo východiskovej látky. Počet rúr môže byť až dvanásť, ale vo väčšine prípadov sa vykonávajú laboratórne testy na šiestich vzorkách. 12 hodín pred odobratím krvi by pacient nemal jesť a odporúča sa, aby pili niečo iné ako vodu.

  Biochemická analýza krvi sa vykonáva podľa nasledujúcich parametrov:

  • Hemoglobín je proteín erytrocytov, ktorý prenáša kyslík. Z anémie môže dôjsť k zníženiu hladín v krvi.
  • Haptoglobín je aktívna zložka - plazmatický glykoproteín, ktorý viaže hemoglobín. Dešifrovanie krvného testu u dospelých ukazuje, že obsah haptoglobínu v ňom závisí vo veľkej miere od veku pacienta. Normálne dávky sa pohybujú od 350 do 1750 mg na liter.
  • Obsah glukózy - cukru. Krvné testy by nemali presiahnuť 3,3-6,1 milimólov na liter. Údaje mimo normálneho rozsahu naznačujú prítomnosť cukrovky, ako aj nedostatočnú toleranciu organizmu vo vzťahu k glukóze. V každom prípade je potrebná konzultácia s endokrinológom.
  • Bilirubín je červeno-žltý pigment, produkt rozkladu hemoglobínu. Norma je 20 μmol / l. Je to vonkajší príznak Botkinovej choroby v prípade prekročenia hladiny 27 μmol / l.
  • ALAT - alanín aminotransferáza, pečeňový enzým. Analýza údajov charakterizuje jeho fungovanie. Pánska sadzba - 42 jednotiek / l, samica - 32 jednotiek / l.
  • AsAT je bunkový enzým aspartátaminotransferáza obsiahnutý vo vnútorných orgánoch. Norm - 31-42 jednotiek / l. Zvýšený obsah enzýmu v orgánoch je varovaním o vývoji pankreatitídy, hepatitídy a rakoviny.
  • Lipáza je enzým špeciálneho charakteru, ktorý rozkladá tuky. Normálna úroveň je 190 jednotiek / liter. Ak je množstvo lipázy väčšie, potom je to varovanie pred možnými ochoreniami žalúdka.
  • Močovina - priemerná norma je 2,6-8,4 mmol na liter. Ak dôjde k prekročeniu týchto čísel, dôjde k zlyhaniu obličiek. Obsah močoviny v rozmedzí 16-20 mmol na liter sa považuje za funkčné porušenie miernej závažnosti. Od 35 do 50 mmol / l je už ťažká patológia obličiek. Hodnoty vyššie ako 50 mmol / l sú veľmi vážnou, život ohrozujúcou chorobou. Akútne zlyhanie obličiek môže byť charakterizované dávkami až do 83 mmol / l. Krvný test, dekódovanie normálnych a nie celkom hodnôt môže vykazovať malé odchýlky v smere patológie. A to je dôvod na zopakovanie štúdie, pretože ochorenie obličiek je jednoduchšie zabrániť, než stráviť mesiace a roky konzervatívnou liečbou.
  • Kreatinín sa analyzuje v kombinácii s močovinou. Táto štúdia je tiež indikátorom činnosti obličiek. Normálny obsah kreatinínu je 44 až 106 milimolov na liter.
  • Cholesterol je prírodná organická zlúčenina, lipofilný mastný alkohol, ktorý je prítomný v bunkových membránach väčšiny organizmov živočíšneho pôvodu. Normálny obsah cholesterolu je 3,5 - 7,9 mmol / l. Ak je krvný obraz vyšší, hrozí riziko aterosklerózy.
  • Triglyceridy sú prírodné organické zlúčeniny, estery glycerolu, monobasické mastné kyseliny. Patrí do triedy lipidov. V tele sú zapojené do energetických a štrukturálnych funkcií.

  Výsledky krvných testov na biochemickej báze sú najproduktívnejšie z hľadiska následnej diagnostiky a liečby.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo je to krvná zrazenina v srdci, ako je to nebezpečné a ako sa liečiť

  obsah

  Čo je nebezpečná krvná zrazenina v srdci. Príčiny, rizikové faktory a symptómy. Vlastnosti priebehu a nebezpečenstvo ochorenia.

  Cvičenie pre srdcové arytmie

  Dokonca aj najviac zdravá osoba potrebuje fyzickú aktivitu nielen na to, aby zostala fit. Mierne telesné vzdelanie pomáha zlepšiť duševné výkony a všeobecné blaho. Cvičenie na arytmiu je však veľmi dôležité počas rehabilitačného obdobia po ukončení liečby.

  Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

  Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.

  Symptómy slabých mozgových ciev

  Výskyt choroby, ako sú slabé krvné cievy mozgu, ktorých symptómy sa vyskytujú u mnohých ľudí mladého, stredného a staršieho veku, je dôsledkom vývoja patológií.Vnútorné a vonkajšie príčiny krehkých plavidielZdravé fungovanie obehového systému určuje úroveň životnej činnosti, pracovnú schopnosť a stupeň celkového stavu človeka.

  MEDINTERMAG.RU

  Holiace príslušenstvo a stroje Pearl a Rockwell Všeobecný krvný test. Viskozita krviKrv, viskozita krvi - jeho skenovanieSmrť a život je filozofický koncept. Môžete mať 33 chorôb a žiť až 100 rokov.

  Zvýšená ESR v krvi dieťaťa

  Zvýšená vo výsledkoch štúdie ESR naznačuje zápalový proces u dieťaťa a stupeň zvýšenia tohto ukazovateľa odráža závažnosť ochorenia. Krvný test na určenie rýchlosti / odozvy sedimentácie erytrocytov (ESR, ROE) je predpísaný deťom s horúčkou, príznakmi infekčnej choroby, sťažnosťami na slabosť, zhoršením pohody.