Neurocirkulačná dystónia (NCD) je komplex porúch kardiovaskulárneho systému funkčnej povahy, ktorý sa vyvíja v dôsledku zhoršenej neuroendokrinnej regulácie. Neurocirkulačná dystónia má polyeologickú genézu, je sprevádzaná rôznymi rôznymi, hlavne kardiovaskulárnymi prejavmi, ktoré vznikajú alebo sa zhoršujú pod vplyvom stresových vplyvov, líšia sa benígnym priebehom a uspokojivou prognózou.

Neurocirkulačná dystónia

Neurocirkulačná dystónia sa niekedy označuje v literatúre ako "neuróza srdca", "neurocirkulačná asténia", "excitabilné srdce". Je akceptované rozlišovať medzi dvomi typmi funkčných porúch kardiovaskulárneho systému: vegetatívno-vaskulárnou a neurocirkulačnou dystóniou. Vegetatívno-vaskulárna dystónia spája rôzne prejavy vegetatívnej dysfunkcie, ktorá sprevádza organické lézie nervového, endokrinného a iných systémov. Neurocirkulačná dystónia je nezávislá nosologická forma s jej etiológiou, patogenézou, symptómami a prognózou a líši sa v mnohých znakoch od autonómnej dysfunkcie. Rozlišujúcimi znakmi neurocirkulačnej dystónie je prevaha klinických prejavov kardiovaskulárnych symptómov, primárna funkčná povaha narušenej vegetatívnej regulácie a nedostatočná súvislosť s organickou patológiou vrátane neurózy.

Neurovedci, kardiológovia a praktickí lekári sa často stretávajú s neurocirkulačnou dystóniou. U pacientov s kardiologickým a terapeutickým profilom sa NCD vyskytuje u 30-50% jedincov. Neurocirkulatívna dysfunkcia sa môže vyvinúť v rôznom veku, ale je častejšia u mladých ľudí, väčšinou u žien, ktoré trpia 2-3 krát častejšie ako u mužov. Choroba sa zriedkavo vyskytuje u osôb mladších ako 15 rokov a starších ako 40-45 rokov.

Klasifikácia neurocirkulačnej dystónie

Podľa etiologických foriem sa rozlišujú základné (konštitučné dedičné), psychogénne (neurotické), infekčne toxické, dyshormonálne, zmiešané neurocirkulačné dystónie, ako aj NDC fyzického nadmerného tlaku.

V závislosti na prednej klinickej klasifikácie syndrómu V.P.Nikitina (1962) a N.N.Savitskogo (1964) rozdeliť do štyroch typov neuro dystónia: srdca (s primárnym poruchy srdcovej činnosti), hypotenzný (zníženie krvného tlaku s primárnym), hypertenzná ( s prevažujúcim zvýšením krvného tlaku), zmiešané (kombinuje porušenie krvného tlaku a srdcovej aktivity). Podľa závažnosti symptómov sa vyskytujú mierne, stredne závažné a závažné stupne neurocirkulačnej dystonie; podľa variantu kurzu - fázy exacerbácie a remisie.

Príčiny neurochirurgickej dystónie

Rôzne faktory môžu viesť k rozvoju neurochirurgických porúch, ale nezahŕňajú organické lézie endokrinných a nervových systémov. V dospievaní a dospievaní je neurocirkulačná dystónia obvykle spôsobená nedokonalosťou neuroendokrinného mechanizmu regulácie vegetatívnych procesov. Vývoj NDC v predpubertálnych a pubertálnych obdobiach napomáha zvýšený duševný a fyzický stres, sociálne prostredie.

U pacientov v akomkoľvek veku sa neurochirurgická dystónia môže vyvinúť na pozadí akútnych a chronických infekcií, nedostatku spánku, nadmernej práce, duševného traumu, fyzických a chemických účinkov (slnečné žiarenie, teplé podnebie, vibrácie), zlej stravy, fyzickej aktivity (preťaženie alebo hypodynamia) vrátane alkoholu a tabaku. Počas vývoja neurocirkulačnej dystónie zohrávajú úlohu obdobia hormonálnych zmien tela (puberta, potrat, tehotenstvo, menopauza, dysfunkcia vaječníkov).

Niektorí pacienti majú dedičnú ústavnú predispozíciu k rozvoju neurocirkulačnej dystónie. Vplyv týchto faktorov spôsobuje dysfunkciu neurohumorálnej kontroly kardiovaskulárneho systému, kde vedúcou patogénnou väzbou je porážka hypotalamo-hypofyzárnych štruktúr, ktoré koordinujú tieto procesy. Prerušenie neurohumorálnej kontroly sa prejavuje poruchou funkcií systémov, ktoré zabezpečujú homeostázu v tele: cholinergný, sympatický-nadobličkový, kallikreinkinín, histamín-serotonín atď.

To zase spúšťa mechanizmy, ktoré vedú k narušeniu a viacnásobným zmenám v sacharidoch, v metabolizme vody a elektrolytov, v acidobázickom stave, v mediátore av hormonálnych systémoch. V tkanivách myokardu nastáva aktivácia biologicky aktívnych látok (histamín, serotonín, kiníny atď.), Čo spôsobuje narušenie metabolizmu a rozvoj dystrofie. Na strane obehového systému dochádza k výkyvom v cievnom tóne, spazmom periférnych ciev, spomalením mikrocirkulácie, čo vedie k vzniku hypoxie tkaniva.

Po vytvorení sa patogenetické mechanizmy stávajú autonómnymi a neurocirkulačná dystónia - nezávislé ochorenie. Akékoľvek podnety (zmeny v poveternostných podmienkach, stres atď.) Spôsobujú patologickú reakciu spôsobujúcu prejav jedného alebo iného typu neurochirurgickej dystónie.

Symptómy neurochirurgickej dystónie

Spoločné pre všetky typy neuro dystónia prejav neurózy je stav charakterizovaný tým, únava, slabosť, poruchy spánku, podráždenosť, strata pamäti nálady a vôľových vlastností, zhoršenie koncentrácie, ku ktorej sú pripojené funkčné cirkulačné choroba prevažuje.

Priebeh srdcového typu neurocirkulačnej dystonie sa prejavuje kardiálgiou, palpitáciami, prerušeniami v srdcovej činnosti, niekedy dýchavičnosťou počas fyzickej aktivity; nie sú zaznamenané žiadne významné zmeny krvného tlaku. Môže byť určená objektívne tachykardia, respiračné siení, paroxyzmálna tachykardia, supraventrikulárna extrasystola, nedostatočný srdcový zmeny zaťaženie výstupu, EKG - zmeny v napätí T vlny (vysoká alebo zníženej).

Neurocirkulačná dystónia hypotenzného typu je charakterizovaná príznakmi chronickej vaskulárnej insuficiencie: poklesom systolického krvného tlaku menej ako 100 mm Hg. Art, chilliness nôh a rúk, tendencia k ortostatickej kolaps a mdloby. Aj u pacientov s hypotenzívnym typom NDC sú typické sťažnosti na únavu, svalovú slabosť a bolesti hlavy. Takíto pacienti majú zvyčajne astenickú postavu, bledú pokožku, chladné a vlhké palmy.

Hypertenzívny typ neurochirurgickej dystónie je charakterizovaný prechodným zvýšením krvného tlaku na 130-140 / 85-90 mm Hg. Art., Čo v polovici prípadov nie je sprevádzané subjektívnou zmenou zdravotného stavu pacienta a je zistené pri lekárskych vyšetreniach. Menej časté sú sťažnosti na palpitácie, bolesti hlavy, únava. Hypertenzívny typ NDC vo svojich charakteristikách sa zhoduje s hraničnou arteriálnou hypertenziou.

Mierny stupeň neurochirurgickej dystónie je charakterizovaný stredne výraznými symptómami, ktoré sa vyskytujú iba v súvislosti s psycho-emocionálnym preťažením. Pracovná kapacita pacientov sa zachováva, možno pozorovať mierny pokles fyzickej vytrvalosti; farmakoterapia nie je indikovaná.

Pri neurocirkulačnej dystónii so strednou závažnosťou sa zaznamenáva mnoho symptómov, zníženie fyzickej výkonnosti o viac ako 50%. Zníženie alebo dočasné postihnutie si vyžaduje určenie farmakoterapie. Pri závažných prejavoch neurochirurgickej dystónie, pretrvávajúcich a mnohonásobných klinických príznakov sa pozoruje prudké zníženie alebo postihnutie vyžadujúce hospitalizáciu u pacientov.

Diagnóza neurocirkulačnej dystónie

Nízka špecifickosť symptómov neurocirkulačnej dystónie sťažuje diagnostikovanie a vyžaduje starostlivé overenie diagnózy.

Podporujúce diagnostické kritériá neuro dystónia na základe sťažností pacienta môžu slúžiť ako príznaky možno vysledovať už dlhšie ako 1-2 mesiacov: falošné angínou pectoris, búšenie srdca, pocit, krátky dych, pulzácia v prekordiálna alebo v krčných ciev, slabosť, únava, neurotické príznaky (podráždenosť, úzkosť, poruchy spánku), závraty, studené a mokré končatiny. Neurocirkulačná dystonia je charakterizovaná množstvom sťažností, ktoré sú jasne spojené so stresovými situáciami alebo obdobiami hormonálnych zmien, priebehom ochorenia s obdobiami remisie a exacerbácie, ale bez tendencie k progresii.

Pre spoľahlivé kritérií fyzickou prítomnosťou NDC sú nestabilné srdcový rytmus so sklonom k ​​tachykardia, objaviť spontánne alebo nedostatočné situácie, labilita krvného tlaku, prítomnosť respiračné arytmia (tachypnoe, dyspnoe), hyperalgézia v srdci. EKG môže byť zaznamenaný u pacientov, tachykardia, arytmia, migrácia kardiostimulátora (21,3%), arytmia (8,8%), paroxyzmálna tachykardia a fibrilácie predsiení (3%) negatívne T vlny v dvoch alebo viacerých vodičov (39.4 %).

Informačné diagnostické metódy neurocirkulačnej dystónie sú diagnostické EKG testy so záťažou.

 • Fyziologický test s hyperventiláciou zahŕňa vykonanie nútených dychov a výdychov počas 30 až 40 minút, po ktorých nasleduje záznam EKG a porovnanie s pôvodným. Pozitívnym rozpadom indikujúcim NDC je nárast impulzu o 50-100% a výskyt negatívnych T vln na EKG alebo nárast ich amplitúdy.
 • Ortostatický test zahŕňa registráciu EKG v náchylnej polohe a potom po 10 až 15 minútach státia. Pozitívne výsledky testu sú rovnaké ako pri teste s hyperventiláciou, pozorované u NDC u 52% pacientov.
 • Vzorky liekov (s β-blokátormi, draslík) sú zamerané na rozlíšenie neurocirkulačnej dystónie a organickej choroby srdca. Registrácia EKG sa uskutočňuje 40-60 minút po užití 60-80 mg beta-blokátorov (obzidan, inderal, anaprilin) ​​alebo 6 g chloridu draselného. V organickej kardiopatológii (myokarditída, ischemická choroba srdca, hypertrofia myokardu) je zaznamenaná pozitívna T-vlna av NCD je negatívna T-vlna.

Pri vykonávaní veloergometry definované typické neurocirculatory dystónia zníženú toleranciu voči stresu, m. E. Neurocirculatory dystónia pacient je schopný vykonávať menšie zaťaženie než u zdravého človeka rovnakého veku a pohlavia. Laboratórne údaje ukazujú nárast aktivity sympatoadrenálního systému: v závislosti od zaťaženia v krvi je nedostatočné zlepšenie noradrenalín, adrenalín, metabolity, kyselina mliečna.

Liečba neurocirkulačnej dystónie

Pri liečbe neurocirkulačnej dystonie zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu nezdravotné opatrenia určené na zvýšenie adaptačnej kapacity organizmu na meniace sa podmienky. NDC vykazuje tvrdenie, športové aktivity (atletiku, plávanie), racionálnu psychoterapiu, normalizáciu práce a odpočinok.

Pozitívny vplyv na výkon systému regulácie autonómnych funkcií má balneoterapiu, fyzioterapiu (terapeutické sprchy a vane, elektrický, reflexná, elektroforéza s brómom, horčík, prokaín), pohybové liečby, kúpeľnej liečby. V prípade porúch spánku, podráždenosti môžu byť predpísané sedatívne lieky: motherwort, valerián, sedatíva (oxazepam atď.).

Pre liečenie srdcovej neurocirculatory dystónia a hypertenzívnych typu znázorneného príjem beta-blokátory (atenolol, propranolol, oxprenolol), odstraňuje tachykardia, hypertenzia, Cardialgia a lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus srdcového svalu (inozín, prípravky draslíka, vitamíny skupiny B). Pri neurocirkulačnej dystónii hypotenzného typu s prítomnosťou asténie a ortostatických porúch sa predpisuje tinktúra ženšenu (citrónovej trávy, aralia) a kofeínu.

Prognóza neurocirkulačnej dystónie

Priebeh akéhokoľvek typu neurochirurgickej dystónie nespôsobuje kardiomegáliu, srdcové zlyhanie alebo život ohrozujúce poruchy rytmu a vedenia. V dospievaní, s včasnou liečbou alebo seba-hojenie, dochádza k úplnému zotaveniu. S vekom prognóza úplného vyliečenia neurocirkulačnej dystónie klesá. Zníženie alebo dočasné postihnutie sa môže vyskytnúť počas obdobia exacerbácií.

Pacienti s hypertenzným typom neurochirurgickej dystónie sú vystavení riziku hypertenzie; pre akýkoľvek typ NDC v dôsledku porúch metabolizmu lipidov nie je vylúčená pravdepodobnosť aterosklerózy a ICHS.

Prevencia neurocirkulačnej dystónie

Otázky prevencie neurocirkulačnej dystónie sú mimo rozsahu čisto medicínskych udalostí. Prevencia zahŕňa správne telesné, duševné a hygienické vzdelávanie adolescentov, zvyšuje ich sebahodnotenie a sociálnu adaptáciu. Je dôležitá úloha podporovať zdravý životný štýl, športovanie, okrem fajčenia a užívania alkoholu.

Lekárska prevencia neurocirkulačnej dystonie zahŕňa boj proti fokálnym infekciám, stresovým faktorom, regulácii hormonálnych hladín u žien počas menopauzy.

Mozgový typ vegetatívnej vaskulárnej dystónie - príčiny

Bolesť hlavy, pretrvávajúci tinnitus, únava, nedostatok výkonnosti a závrat sú súbor symptómov, ktoré vznikajú v dôsledku porúch obehu v mozgu. Dôvodom môže byť vegetatívna vaskulárna dystónia mozgového typu.

Opis choroby

Vegetatívna-vaskulárna alebo neurocirkulačná dystonia je ochorenie spôsobené poruchou nervovej regulácie vnútorných orgánov. Syndróm sa prejavuje v poruche vegetatívnej funkcie tela a kardiovaskulárneho systému.

Choroba sa vyskytuje u ľudí v akomkoľvek veku vrátane detí. Najčastejšie sa u dospelých pozoruje dystónia mozgového typu. Nástup príznakov je spôsobený obrovským množstvom denného stresu a preťaženia. Najčastejšie príznaky nie sú spojené s inými, vážnejšími ochoreniami, takže by ste nemali paniku s touto diagnózou.

Príčiny syndrómu

Medzi hlavné príčiny vegetatívnych ochorení patrí:

Možno ste pravdepodobne zdedili IRR mozgu

 • Hereditné genetické príčiny vedú k prejavu syndrómu už v detstve;
 • Ochorenia nervového systému (centrálne aj periférne);
 • Chronická dysfunkcia. Najmä v prípade ovplyvnenia kardiovaskulárneho alebo endokrinného systému;
 • Konštantná prítomnosť v stresových situáciách, prepätie v práci alebo v škole, pravidelná práca pri práci;

Dystonia sa prejavuje hlavne vo forme neurózy. Často môže byť tento stav výrazne narušený depresiou, hypochondriou, zneužívaním alkoholu a tabaku, emočnou nestabilitou a hystériou.

Vyjadrenie ochorenia: symptómy

 • Porušenie vegetatívnych funkcií sa môže prejaviť v rôznych orgánoch. Najbežnejšie abnormality sú:
  Porušenia, v ktorých kardiovaskulárny systém trpí - tlakové skoky, srdcový rytmus, časté zmeny v reakcii krvných ciev (bledosť, návaly tepla, chilliness), bolesť v oblasti srdcového svalu.
 • Zhoršená respiračná funkcia tela. Konkrétne: rýchle dýchanie, nedostatok vzduchu, ťažkosti s dýchaním.
 • Porušovanie gastrointestinálneho traktu. Sprevádzané bolesťou v dolnej časti brucha, nadúvanie, nestabilita stoličky, nevoľnosť, vracanie, nedostatok chuti do jedla.
 • Zvýšené potenie.
 • Bolestivosť pri močení, keď nie je choroba tohto systému.
 • Poruchy sexuálneho života. Menovite: porušenie erekcie u mužov a vaginizmus u žien.
 • Dysfunkcie termoregulácie tela.

Najčastejšie, keď sa objavuje vegetatívno-vaskulárna dystónia, človek cíti neustále závraty a má bolesť hlavy a nemôže ovládať svoje vlastné emócie. A tiež znižuje výkon, náchylnosť, pamäť a môže spôsobiť depresívny stav.
Vegetatívna vaskulárna dystónia mozgového, hyperkinetického typu sa najčastejšie prejavuje zvýšeným krvným tlakom, silnými bolesťami hlavy a nárastom srdcovej frekvencie.

Depresia je jedným z prejavov tohto typu VSD.

Hypokinetický typ je menej častý a prejavuje sa poklesom tlaku a závratmi.

Diagnóza cerebrálneho typu VSD

Nezávisle stanoviť diagnózu je nemožné. Pri odvolávaní sa na odborníka diagnóza pacienta začína vyšetrením orgánov, ktoré ho znepokojujú. Na začiatok lekár skúma moč a krvné testy. Potom sa testuje nervový systém. V závislosti od toho, čo človek sťažuje, sú vykonávané také postupy ako ultrazvuk, echokardiografia a elektrokardiografia.
Tiež pri diagnostikovaní takejto choroby ako je vegetatívno-vaskulárna dystónia je potrebné identifikovať možnú dedičnosť. Často sa v rodinách ľudí s poškodenými vegetatívnymi funkciami pozorujú ochorenia ako astma, vredy, neurodermatitída a diabetes.
Ochorenie vegetatívno-vaskulárnej dystónie vyžaduje vyšetrenie endokrinológa, otolaryngológa, neurológa, psychiatra a oftalmológa.
Prakticky všetci trpiaci vegetatívnymi ochoreniami sú veľmi závislí od meteorológie.

Liečba dystónie mozgu

Liečba choroby sa vyskytuje v kombinácii s použitím lieku a dodržiavaním určitého režimu. Rovnako dôležité je zachovanie pozitívneho postoja. Liečba je predpísaná v závislosti od individuálnych charakteristík a špecifického prejavu ochorenia. Lekári uprednostňujú liečbu pomocou farmakologických liekov.
Mozgová forma ochorenia nutne vyžaduje farmakologickú liečbu. Je to spôsobené tým, že riziko vzniku hypertenzie a následne mŕtvice je celkom možné.

Neexistuje žiadny spôsob, ako to urobiť bez liečby drogami.

Okrem toho je pacientovi predpísaný kurz terapeutickej masáže, akupunktúry a fyzioterapie. Tiež sa odporúča použiť dychové cvičenia a ak je to možné, urobiť jogu. Lekári odporúčajú prestať používať nápoje obsahujúce nikotín a alkohol. Pre účinnejšiu liečbu vegetatívne-vaskulárnej dystónie mozgového typu môžete použiť ľudové prostriedky. To pomôže pri použití odvarov bylín. Ženšen, matka, Eleutherococcus, Valerian, hloh, levzey a aralia budú robiť.
Prípravky na farmakologickú liečbu vyberá odborník na základe individuálnych charakteristík organizmu. Liečba choroby, ako je dystónia, začína s minimálnymi dávkami liekov. Pozornosť sa zameriava na zabránenie vzniku porúch funkcií orgánov, inak môže viesť k vzniku chronických ochorení.
Antidepresíva a lieky, ktoré normalizujú prívod krvi do mozgu, majú široké využitie pri liečbe dystónie. Tiež lekári odporúčajú používať vitamín-minerálne komplexy.
Ľudia s týmto stavom majú byť pravidelne monitorovaní. Rutinná kontrola celkového stavu pacienta by sa mala vykonať najmenej raz za šesť mesiacov. Výhodne na jar a na jeseň. V tejto dobe boli predpísané povinné metódy liečby a dodržiavania.

Neurocirkulatívna dystónia: príčiny, príznaky, typy, liečba

Samozrejme, podstata mnohých názvov syndrómu neurochirurgickej dystónie (NCD) je rovnaká: narušená vegetatívna regulácia primárnych orgánov znižuje kvalitu života od detstva alebo dospievania, preto sa NDC považuje za "mládežnícku chorobu".

Najčastejšie začína neurochirurgická dystónia (vegetatívno-vaskulárna dystónia, vegetatívno-vaskulárna dysfunkcia, vegetatívna dystónia) v adolescentnom období, kedy budú určené sekundárne sexuálne znaky a hormóny začnú pracovať v súvislosti s nadchádzajúcou reštrukturalizáciou.

Choroba je spravidla spojená s určitými príčinami, ktoré dávajú impulz pretrvávajúcej poruche, ktorá zostáva po celý život a robí človeka "ani chorým ani zdravým".

Prečo sa to deje?

Vegetatívny nervový systém preniká celým ľudským telom a je zodpovedný za inerváciu vnútorných orgánov a systémov lymfy a krvného obehu, trávenie, dýchanie, vylučovanie, hormonálnu reguláciu, rovnako ako tkanivá mozgu a miechy. Navyše autonómny nervový systém udržuje stálosť vnútorného prostredia a zabezpečuje prispôsobenie organizmu vonkajším podmienkam.

Práca všetkých systémov je zabezpečená rovnovážnym správaním jeho dvoch divízií: súcitný a parasympatický. Pri prevažovaní funkcie jedného oddelenia nad druhým dochádza k zmene v práci jednotlivých systémov a orgánov. Adaptívne schopnosti organizmu s takýmto fenoménom sa prirodzene znižujú.

Zaujímavé je, že poškodenie niektorých orgánov a nesprávne fungovanie endokrinného systému môžu samy osebe viesť k nerovnováhe v autonómnom nervovom systéme. Neurocirkulačná dystonia je výsledkom nerovnováhy v autonómnom nervovom systéme, takže forma NDC závisí od prevahy konkrétnej časti ANS (sympatiku alebo parasympatiku).

Impulz na chorobu

Otázka, prečo niekto je chorý a niekto nie, je neoddeliteľnou súčasťou NDC, ako aj iných chorôb. V etiológii neurochirurgickej dystónie je možné identifikovať hlavné faktory:

 • Rodová povaha ochorenia, pri ktorej dedičnosť zohráva významnú úlohu, je však potrebné mať na pamäti, že nie je choroba, ktorá sa prenáša, ale vlastnosti organizmu, ktoré sú podobné rodičom. V prípade neurocirkulačnej dystonie má matka väčšiu pravdepodobnosť prenosu predispozície na patológiu;
 • Sociálne prostredie, ktoré zahŕňa životné podmienky a vzťahy v tíme, ktoré ovplyvňujú psycho-emocionálny stav;
 • Charakteristiky temperamentu a osobnosti;
 • Traumatické poškodenie mozgu a neuroinfekcia v histórii;
 • Hormonálne poruchy;
 • Infekčné a alergické ochorenia;
 • Nadmerný duševný a fyzický stres;
 • Zmena klimatických podmienok pobytu.

Kombinácia viacerých alebo všetkých faktorov vedie k odozve tela na podnety. Táto reakcia je spôsobená vznikom patologických stavov, ktoré sa prejavujú porušovaním:

 1. Procesy výmeny;
 2. Inervácia vnútorných orgánov;
 3. Gastrointestinálny trakt;
 4. V systéme koagulácie krvi;
 5. Činnosti endokrinného systému.

Počas tehotenstva má materská hypoxia a pôrodná trauma negatívny vplyv na stav vegetatívneho systému a môžu byť príčinou neurochirurgickej dystónie u detí.

Nesúdržnosť v práci systémov nakoniec vedie k reakcii ciev - ich kŕče. Preto začína vývoj neurocirkulačnej dystónie.

Video: neurochirurgická dystónia - Dr. Komarovskij

Typy NDC

Každá neurocirkulačná dystónia sa vyskytuje rôznymi spôsobmi. Podstata týchto javov spočíva v prevahe určitej časti autonómneho nervového systému a vo vytváraní typu NDC. Jedna má bolesť srdca alebo "vyskočí", iná má závratnú hlavu, iba teplota okolia sa zmení o stupeň alebo dva. A ak zakážete, vzrušenie, stres alebo náhlu zmenu počasia - je to všeobecne nekontrolovateľná reakcia. Príznaky neurochirurgickej dystónie sú jasné a rozmanité, ale pocity sú vždy nepríjemné.

Môžete cítiť čokoľvek. Vertigo, slabé, sprevádzané nevoľnosťou alebo nepríjemným "kusom" v žalúdku. Pocit je, že niekedy chcete stratiť vedomie, a potom získať úľavu. Často mdloba pre niektorých ľudí je spása, pretože po nej prichádza príjemné trápenie a relaxácia...

Liečba neurocirkulačnej dystónie je dlhá v dôsledku vlnového priebehu procesu a je zameraná na prevenciu relapsu. Okrem toho komplex liekov závisí od typu NDC a zmien v kardiovaskulárnom systéme.

Typy neurocirkulačnej dystonie sú rozdelené podľa ukazovateľov krvného tlaku:

 • Neurocirkulačná dystónia hypertonického typu - krvný tlak má tendenciu sa zvyšovať bez ohľadu na vek a okolnosti;
 • Neurocirkulačná dystónia hypotonického typu - letargia, slabosť, pokles tlaku a pulzu;
 • Neurocirkulačná dystonia zmiešaného typu, je skutočne ťažké sledovať, ako a kedy sa všetko zmení. Najhoršou vecou je, že pacient vopred nevie a s chvením čaká buď zvýšenie, alebo pokles tlaku.

Hypertenzívny typ NDC

Neurocirkulačná dystónia hypertonického typu je charakterizovaná nerovnováhou autonómneho nervového systému vyjadrenou prevahou tónu sympatického systému nad parasympatickým rozdelením (sympatikotónia) a je vyjadrená:

 1. Zvýšený krvný tlak;
 2. Bolesti hlavy, ktoré závisia od fyzickej námahy a zhoršujú ju;
 3. závraty;
 4. Závislosť od meteorologických podmienok (bolesti hlavy, zvýšenie krvného tlaku);
 5. Srdcové palpitácie, niekedy s prerušeniami;
 6. Prolaps mitrálnej chlopne s ultrazvukom srdca;
 7. Porušenie termoregulácie - vysoká telesná teplota u detí s infekčnými chorobami;
 8. Zmeny v gastrointestinálnom trakte v podobe slabšej peristaltiky a tým aj tendencie k zápche;
 9. Nedostatok funkcie slzných žliaz ("suchá trhavina");
 10. Zmeny nálady (melanchólia a melanchólia);
 11. Rýchla únava.

Hypotonic typ NDC

Pri prevalencii parasympatického rozdelenia autonómneho nervového systému (vagotónia) vzniká neurocyrkulačná dystónia podľa hypotonického typu, ktorého hlavnými črtami sú:

 1. Zníženie krvného tlaku;
 2. Zriedkavý pulz (bradykardia), ktorý sa môže rýchlo zvýšiť (tachykardia);
 3. Bolesť v srdci (kardiálgia);
 4. závraty;
 5. Časté mdloby, najmä charakteristické v prítomnosti neurocirkulačnej dystónie u detí (najmä dievčat) v pubertálnom období;
 6. Bolesti hlavy spojené s poveternostnými podmienkami, fyzickým a psychickým stresom;
 7. Zvýšená únava a nízky výkon;
 8. Dyskinéza žlčových ciest, ktorá je spojená s nerovnomerným a chaotickým kontrakciou žlčníka;
 9. Poruchy trávenia (tendencia k hnačke a plynatosti);
 10. Porušenie termoregulácie: zníženie telesnej teploty a predĺžené podkožia pri infekciách u detí;
 11. Sťažnosti na "dýchavičnosť" a "povzdych";
 12. Sklon k alergickým reakciám;
 13. Bledá koža (mramorovanie), cyanóza končatín;
 14. Studený pot

Zmiešaný typ NDC - ak neexistuje dohoda medzi oddeleniami

Nekonzistentná práca sympatického a parasympatického rozdelenia vedie k dysfunkcii systémov a orgánov. Ak tlak "skoky", ak sa pleť náhle zčervenala alebo bledá za niekoľko minút, ak telo reaguje na menšie udalosti nepredvídateľne, potom môžete mať podozrenie na zmiešaný typ neurochirurgickej dysfunkcie.

Príznaky neurocirkulačnej dystónie zmiešaného typu zahŕňajú symptómy charakteristické pre hypotonické aj hypertonické typy. Akú časť autonómneho nervového systému, v akom bode prevažuje, takéto znaky budú vlastné stavu pacienta.

Video: Ako sa NDC manifestuje sám?

Krízy neurocirkulačnej dystónie

Neurocirkulačná dystónia, ktorá vznikla v detstve, môže byť v priebehu času "obohatená" symptómami a mladým ľuďom poskytovať jasnejšie vegetatívne prejavy vo forme krízy. Útoky na neurocirkulačnú dystóniu závisia aj od jej typu, hoci často nemajú živý obraz o príslušnosti, ale sú zmiešané. Vysoká aktivita parasympatického rozdelenia ANS môže spôsobiť vaginálnu krízu, ktorá je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Potenie a nauzea;
 • Náhla slabosť a čierne oči;
 • Znižovanie krvného tlaku a telesnej teploty;
 • Pomalý impulz.

Po vaginovo-insulárnej kríze sa pacient niekoľko dní cíti slabosť a slabosť, pravidelne závraty.

Keď sympatické rozdelenie vezme "primát", vyvíja sa iný druh neurocirkulačnej dysfunkcie. Neurocirkulačná dystonia so sympatomadrenálnou krízou sa prejavuje aj náhlym vznikom iracionálneho strachu, ku ktorému sa rýchlo pridáva:

 1. Intenzívna bolesť hlavy;
 2. Bolesť v srdci;
 3. Zvýšený krvný tlak a telesná teplota;
 4. Chill vzhľad;
 5. Sčervenanie kože alebo akvizícia bledosti.

Video: ako sa vysporiadať s exacerbáciami NDC?

Vegetatívna dysfunkcia a tehotenstvo

Hoci stav tehotenstva je fyziologický, práve potom môže dôjsť k neurocirkulačnej dystonii, ktorá sa vyskytuje latentne (latentne), pretože v tehotenstve je telo prestavané a pripravuje sa na vznik nového života. Významné zmeny podstupujú hormóny - regulátor všetkých tehotenských procesov. Vnútorné orgány "zapadajú" iným spôsobom, čím uvoľňujú miesto stále rastúcej maternice. A to všetko je pod kontrolou autonómneho nervového systému, ktorý aj bez takéhoto zaťaženia sa nedokáže vždy vyrovnať, a tu...

Ženy trpiace NDC sa môžu dozvedieť o ich tehotenstve ešte pred testom, pretože prvé znamenie môže byť slabé. Neurocirkulatívna dysfunkcia počas tehotenstva má výraznejší klinický obraz, takže tehotenstvo je ťažšie.

Reakcia na všetko, čo je "zlé", slzy pri každej príležitosti, bolesti a hysterík, zníženie krvného tlaku a lepšie, aby sa nedostalo do transportu... Pocit nedostatku vzduchu a vlhkosti sa často zúčastňuje tehotných žien a tí, ktorí majú neurocirkulačnú dysfunkciu, dokonca vedia " vyhodiť. "

Ale veci nemusia byť také zlé a nemali by byť rozrušené. Mnoho prípadov zmiznutia prejavov NDC po pôrode bolo pozorované. Aký je dôvod - či "usporiadanie poriadku" v tele ženy, alebo zodpovedné povolanie spojené s starostlivosťou o dieťa - nie je známe. Samotní pacienti však často hovoria, že ak sú rozptýlení dôležitými záležitosťami, vegetatívno-cievny komplex sa ustupuje.

Choroba alebo syndróm?

Keď hovoríme o vegetatívno-cievnych ochoreniach, o tom, ako ich nazývať všetci, vedci vedcov sa zatiaľ nerozhodli. Vegetatívna vaskulárna dystónia sa považuje za správnejší názov, pretože vyjadruje patogenézu choroby. Najnovším trendom v definícii tohto stavu bol syndróm vegetatívnej dystónie, ktorý sa z tohto nestal samostatnou jednotkou v Medzinárodnej klasifikácii chorôb (ICD).

Kód ICD 10 pre neurocirkulačnú dystóniu je F45.3, kde písmeno F označuje psychogénny pôvod, ktorý vo všeobecnosti prebieha. Podľa tej istej klasifikácie sa NDC nepovažuje za chorobu, ale za symptómový komplex vyplývajúci z nedostatočného správania sa autonómneho nervového systému (nekoordinovaná a nerovnovážna interakcia dvoch častí ANS: sympatika a parasympatika). Je nepravdepodobné, že ľudia, ktorí sú oboznámení s týmto komplexom symptómov, z tohto "cítia lepšie", ale dnes to je.

Vegetatívno-vaskulárna dysfunkcia spôsobuje veľa otázok, keď príde čas splatiť dlh voči vlasti. Ako sú neurocirkulačné dystónie a vojenská služba kompatibilné? Ako rôznorodé sú prejavy, rovnaký prístup by mal byť.

Príprava na vojenskú službu: NDC a armáda

Samozrejme, niektorí sa tak dychtivo zapájajú do radov obhajcov vlasti, pretože zabúdajú na túto chorobu. Alebo skryť? Iní, naopak, majú záznam na karte z detstva - NTSD, sa snažia zachrániť vojenské povinnosti. V tejto súvislosti by mal byť prístup komisie objektívny a všestranný. Na jednej strane vidí prvýkrát náboru, ktorý nepredstavuje žiadnu sťažnosť a "sa ponáhľa do boja", ktorý je daný len znížením alebo zvýšením (pod 100/60 alebo nad 160/100) tlaku a zjavnými vegetatívnymi poruchami na "tvári", dýchaním a srdcový rytmus, môžete uspokojiť jeho túžbu. Kvalifikovaná komisia však musí po prvýkrát zistiť, pravidelne alebo natrvalo. Situácia je rovnaká s tými, ktorí robia veľa sťažností, a len malý záznam na detskej karte hovorí o tejto chorobe. Samozrejme, existuje aj priemer: klinika je prítomná a existujú sťažnosti poukazujúce na prítomnosť autonómnych porúch. Vo všetkých prípadoch je úlohou komisie zistiť:

 • Sú sťažnosti trvalé?
 • Či je krvný tlak trvalo zvýšený alebo znížený;
 • Existujú kardialgie a poruchy srdcového rytmu?
 • Pokiaľ príznaky NDC ovplyvňujú výkonnosť náboru.

Na štúdium zdravotného stavu mladého človeka sú nutne zapojené aj spojenecké špecialisti (neurológ, kardiológ, oculista, endokrinológ, otolaryngológ).

Okrem toho sa pri riešení otázky vhodnosti na vojenskú službu v prípade neurocirkulačnej dystónie uskutočňuje diferenciálna diagnostika s inými ochoreniami, aby sa objasnila diagnóza a vylúčili choroby gastrointestinálneho traktu, srdca a pľúc, ktoré môžu mať príznaky podobnosti s NDC.

Kto robí "Rozlúčka Slovan"?

Pri objektívnom prístupe k riešeniu problému je zamestnanec poslaný do nemocnice na vyšetrenie, po ktorom môže byť vyhlásený za dočasne nevhodný podľa článku 48. V tomto prípade je mladý muž liečený na neurocirkulačnú dystóniu, ale ak sa ukáže, že je neúčinný a symptómy naznačujú pretrvávajúce porušovanie vegetatívnej inervácie, potom drafter nepodlieha vojenskej službe a dostane vojenský doklad s označením nevhodnosti podľa čl. 47 "a".

Podobne komisia prichádza s tými mladými ľuďmi, ktorí majú zjavne pretrvávajúce vegetačné vaskulárne poruchy so zvýšením alebo poklesom tlaku, existujú jasné príznaky poruchy srdcového rytmu a bolesť v srdci je trvalá.

No a ten, ktorý mal jediný záznam o ochorení autonómneho nervového systému, ale nepotvrdil ho, by mal ísť s cťou slúžiť vlasti a vlasti. Starý, no napriek tomu nezmenený a nenapodobiteľný pochod Vasilija Ivanoviča Agapkina s vážnosťou spôsobí, že matka a milovaná dievčina začne plakať... Je to hrozné nič - to bude trvať trochu času a zdravý, zrejúci a istý včerajší draftee sa vráti domov a úplne zabudne na túto chorobu.

A ešte: čo s tým robiť?

Je možné hovoriť o neurocirkulačnej dystónii po dlhú dobu a veľa, prínos a početné názvy tejto patológie a odroda to umožňuje. Ale tí, ktorí majú takéto "šťastie", hľadajú spôsoby, ako uniknúť z tohto komplexu symptómov, ktorý do značnej miery otravuje život a prejavuje sa vo veľmi nepredvídaných situáciách. Vo všeobecnosti je významnou súčasťou ľudstva otázka, ako liečiť neurochirurgickú dystóniu, ktorá má tucet ďalších mien. Koniec koncov, zmena mena neovplyvní zdravie pacienta.

Podivne, vegetatívno-vaskulárna dysfunkcia nemá rád fyzickú nečinnosť. A napriek tomu, že prejavy ochorenia sú obzvlášť viditeľné po fyzickej námahe, telesná výchova pre pacienta nie je len škodlivá, ale aj preukázaná. Je pravda, že by sme mali hovoriť o cielených, fyzikálnych terapiách, dávkach a zámeroch.

Povinné dodržiavanie režimu práce a odpočinku je tiež neoddeliteľnou súčasťou procesu liečby. Samozrejme, že práca v nočnej zmene, nedostatok spánku, dlhá zábava v blízkosti monitora, je nepravdepodobné, že vám pomôže cítiť ľahkosťou v hlave a tele. Ale čerstvý vzduch, pokojné večerné prechádzky pešo, teplý kúpeľ s upokojujúcimi bylinami, naopak, zabezpečí dobrý spánok a zlepší náladu.

Pacienti by mali venovať osobitnú pozornosť psychoemotional štátu. Vyhnite sa stresovým situáciám, zapojte sa do auto-tréningu, vezmite si upokojujúci čaj a urobte všetko pre to, aby ste vytvorili pokojnú a priateľskú atmosféru doma av tíme pre seba a ostatných.

Bez ohľadu na to, ako to bude vyzerať, bude hrať dôležitú úlohu aj diéta. Neurocirkulačná dystónia "nemá rád" ani korenie, ani korenené jedlá ani alkohol. Čokoľvek, čo vzrušuje nervový systém, môže zhoršiť priebeh procesu, takže je lepšie vyhýbať sa nadmerným výpadkom a nemožno ho naložiť. Potraviny bohaté na draslík (baklažán, zemiaky, banány, sušené slivky a marhule) "ako" "náladový" nervový systém.

Liečba predpísaná lekárom

Liečba liečiva neurocirkulačných porúch je veľmi žiadúca na uskutočnenie pomocou všeobecných zdravotných a fyzikálnych postupov. Terapeutická masáž, elektroforéza so sedatívami v oblasti goliera, elektromotor a kruhová sprcha pomôžu posilniť nervový systém a dať pozitívne emócie, ktoré potrebujú pacienti s neurocirkulačnou dystóniou.

A aký nádherný postup - akupunktúra. Aplikovať ju môžete natrvalo opustiť drogy a cítiť sa skvelo len vďaka každoročnému opakovaniu akupunktúry. Umiestnené v neuromuskulárnych zväzkoch, tenké zlaté alebo platinové ihly povedú k dlhej a stabilnej remisii a ochorenie sa ustupuje...

Liečba vitamínmi a komplexom antioxidantov (Dr. Theiss, gerovital atď.) Bude vynikajúcim doplnkom tonických aktivít.

Lieky na liečbu neurochirurgickej dystónie sa užívajú na odporúčanie lekára a predpisujú sa im. Žiadna rada priateľov a internetu nie je vhodná, lebo liečba je predpísaná s prihliadnutím na krvný tlak, prítomnosť kardialgií a stav srdcového rytmu. Je zrejmé, že pomôže pacientovi s vysokým krvným tlakom, môže to mať škodlivý účinok na stav osoby s nízkym krvným tlakom, preto je nepravdepodobné, že by sa egilok (beta-blokátor) ukázal s hypotonickým typom. Lieky, ktoré regulujú srdcový rytmus, sú vážne a vyžadujú osobitnú starostlivosť, a preto "amatérsky" v takýchto prípadoch - na čokoľvek.

Často pacienti s autonómnymi poruchami sú predpísané drogy zo skupiny trankvilizérov - adaptol, afobazol, grandaxín. Bylinné prípravné gelárium s antidepresívnymi vlastnosťami má pozoruhodný účinok. Belataminal je často predpísaný na zmiernenie kŕčov, čo má aj sedatívny účinok.

Hawthorn, valerian, motherwort - infúzie alkoholu z týchto rastlín sú veľmi dobre známe pacientom s neurocirkulačnou dystóniou, sú neustále ukladané v domácom lekárničke a vykonávajú funkciu "prvej pomoci".

Video: odborné stanovisko k NDC

Ako môže pomôcť tradičná medicína?

Rozmanitosť receptov na liečbu ľudových liekov neurocirkulačnej dystónie ovplyvňuje ešte viac než rozmanitosť klinických prejavov. Kontrastné duše, dychové cvičenia tibetských mníchov a rakúskeho liečiteľa Rudolfa Breussa sú nepochybne skvelé, ale z nejakého dôvodu ľudia uprednostňujú ruské "stvorenie". Populárny nápoj z kostola "Cahors" a zmes šťavy z cesnaku, citróna, repy, mrkvy a reďkoviek ochutené prírodným medom sa prenáša "z úst do úst a z generácie na generáciu".

Na liečbu ľudových liečiv by však NDC nemala zabúdať na tlak, preto ľudia liečia aj iné liečenie. Napríklad u ľudí so zvýšeným krvným tlakom sa používajú infúzie listov mäty a bielej brezy, kvety neplodu a kôprové semená. Alkoholové extrakty z magnólie a imela sú dobré pri znižovaní tlaku.

Silný čaj a káva s hypertonickým typom NDC sa neodporúča, ale ráno môžete piť úžasný čaj pripravený doma:

 • Suché bobule z čučoriedky, čiernej chobotnice, ryže a borovica sa odoberajú rovnomerne, mleté, zmiešané a konzumované, plnené vriacou vodou.

S normálnym krvným tlakom a tendenciou znižovať prípravu infúzií elecampane, immortelle, piť čerstvo vymačkaný mrkvový džús a šípky. Hovorí, že to pomáha veľa.

Samozrejme, valeriánsky koreň (môžete si ho vziať dovnútra, môžete sa kúpať), hloh, horúce mlieko s medom na noc - každý vie. Takéto ľudové lieky sú snáď v každom dome, dokonca aj tam, kde sa nenachádzajú neurocirkulačné poruchy.

Ako sa stanovuje diagnóza?

Syndróm vegetatívnej dystónie nie je založený len na sťažnostiach pacienta. Predtým, než lekár stanoví diagnózu, pacient musí byť testovaný a podrobený inštrumentálnym vyšetreniam, takže hlavné kroky "v tranzite" do NDC budú:

 1. Všeobecné testy krvi a moču, ktoré sa pri tejto chorobe neodchyľujú od normy;
 2. Profil HELL na 10-14 dní na stanovenie typu NDC;
 3. Ultrazvuk obličiek a srdca na vylúčenie nezávislých ochorení týchto orgánov;
 4. rheoencephalography;
 5. EKG, PCG, echoCG;
 6. Konzultácie endokrinológ, otolaryngológ, neurológ, oftalmológ.

Okrem toho je často potrebné vyšetriť funkciu obličiek, nadobličiek, hypotalamu a štítnej žľazy, aby sa objasnila príčina.

Mozgový typ

Vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD alebo neurocirkulačná dystónia) je patologický stav, narušenie kompenzačnej aktivity autonómneho nervového systému. Možno je to najčastejšia diagnóza, ktorú robia lekári a spôsobuje nespokojnosť s pacientom, nedorozumenie a úzkosť - možno lekári ešte nenašli niečo vážne, zmeškané?

Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že vegetačná vaskulárna dystónia nie je chorobou, ale komplexom symptómov, môže to byť v mnohých organických ochoreniach: somatických a neurologických, endokrinologických, gynekologických, onkologických a tak ďalej s endokrinnými hormonálnymi poruchami. Častejšie je IRR funkčná v prírode, to znamená, že nie je spojené s vážnou chorobou. Takáto psychogénna porucha medzi mozgovou kôrou a subkortikálnymi štruktúrami typu "Chcem - nie". Vyskytujú sa príznaky dystónie. Príznaky sa môžu meniť. Je to spôsobené rôznymi funkciami, ktoré vykonáva vegetatívny nervový systém.

Príčiny vaskulárnej dystónie

Vegetatívny nervový systém sa nachádza v mozgu a mieche, má nervy a gangliá, neurotransmitery (acetylcholín, norepinefrín)...
Autonómny nervový systém zaisťuje reguláciu činnosti všetkých vnútorných orgánov, sekrécia vonkajšie a vnútorné žľazy, lymfy a ciev, zabezpečuje stálosť (homeostázy) vnútorné prostredie a prispôsobenie vnútorných orgánov na meniacich sa podmienkach prostredia.

Sympatický a parasympatický autonómny nervový systém má opačný účinok na fungovanie orgánov. A hneď ako je narušená rovnováha medzi týmto vplyvom, vzniká nerovnováha v práci - vegetatívno-vaskulárna dystónia. Ale to sa hovorí veľmi jednoducho a mechanizmus regulácie a vzájomných vzťahov orgánov a systémov je veľmi komplikovaný.

Výskyt cievne dystónia ovplyvňuje konštitučná predispozície, životné prostredie, ľudské životné prostredie - rodina, náboženstvo, podnebie, školstvo, kultúra, a časté alebo dlhotrvajúce stres v tomto prostredí. Ľudia s vaskulárnou dystóniou sú chorí v každom veku.

Symptómy vegetatívne-vaskulárnej dystónie

Podľa lokalizácie hlavných príznakov cievnej dystónia rozlišovať VSD na respiračné, mozgové, srdcové, gastroenterológie, vegetatívny-viscerálnej typu, s poruchou termoregulácie.

Cievne dystónia môže prejaviť pretrvávajúce symptómy - kardiovaskulárne, neuromuskulárnych, neuroendokrinné, kognitívne poruchy (intelektuálnych funkcií), mentálne (neuróza, depresia, panické záchvaty) a paroxyzmálna (paroxyzmálna) - hypotonická, hypertonický typu, zmiešaného typu.

VSD na hypotonickom type sa vyznačuje poklesom krvného tlaku.
IRR na hypertenznom type sa vyznačuje zvýšeným krvným tlakom.
VSD na zmiešanom type sa vyznačuje periodickými výkyvmi krvného tlaku.

Pre všetky typy vegetatívne-vaskulárnych dystónia sú charakteristické krízy. Pri vaskulárne dystónia hypertenzná typu pozorované úzkosť, búšenie srdca, náhle vzrušenie, príznaky paniky, vysoký krvný tlak, studené končatiny, zimnica. Keď cievne dystónia Hypotonic typ - slabosť, dýchavičnosť, nevoľnosť, blednutiu srdca, potenie, nízky krvný tlak. V prípade vegetatívne-vaskulárnej dystónie zmiešaného typu sa všetky vyššie uvedené príznaky zdajú do určitej miery.

Vegetatívny krízy (sympathadrenalic) spôsobené prevládajúcim vplyvom sympatického nervového systému, - zvýšený krvný tlak, tachykardia, oznobopodobny hyperkinéza (jitter), horúčku, bolesť v srdci, strach, úzkosť, panika, studený pot, končatiny necitlivosť.

Priebeh vegetatívne-vaskulárnej dystónie je dlhý, možno roky, s obdobiami remisie a exacerbácií.

Neurocirkulačná dystónia

Pri prevalencii kardiovaskulárnych porúch v súbore existujúcich autonómnych porúch sa niekedy používa termín "neurochirurgická dystónia". Treba však mať na pamäti, že neurocirkulačná dystónia je neoddeliteľnou súčasťou širšieho konceptu vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Sú rozlíšené tri typy neurocirkulačnej dystónie: srdcové, cievne a zmiešané.

Srdcové typ neurocirculatory dystónia (funkčná kardiopatia) prejavuje arytmie a vedenie (sínusovú bradykardiu, extrasystola, paroxyzmálna tachykardia a neparoksizmalnaya, AV blokády stupňa I-II), porušením ventrikulárne repolarizácie (zmeny ST v nešpecifickej), niektoré formy prolaps mitrálnej chlopne.

Typ Cardiopsychoneurosis sprevádzané vaskulárnej hypertenzie (cardiopsychoneurosis hypertenzná typu) alebo hypotenzia (cardiopsychoneurosis hypotonické typ).

Zmiešaný typ neurochirurgickej dystónie má prvky srdcového aj vaskulárneho typu s rôznymi kombináciami ich príznakov.

Skúmanie vegetatívne-vaskulárnej dystónie

Na diagnostiku IRR sa budú vyžadovať konzultácie s rôznymi odborníkmi a vyšetrenia (individuálne v závislosti od zistených príznakov). Terapeut, neurológ, očný lekár, endokrinológ, gynekológ (pre ženy) je najkratším zoznamom možných konzultácií.

Na potvrdenie diagnózy VSD je potrebné vylúčiť možné somatické organické ochorenie, ktoré môže u každého konkrétneho pacienta prejaviť prejavy syndrómu vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Podľa podrobných sťažností a symptómov zistených počas vyšetrenia lekára sú vymenovaní potrebné štúdie.

Z analýzy podozrivých VSD neurológov často používajú - elektrokardiogram, doplerografii plavidiel, počítačových a magnetickou rezonanciou tomografia vyšetrenie očného lekára, endokrinológa, internista. Pre elimináciu ochorenia štítnej žľazy (hypertyreóza a hypotyreóza môže prejaviť príznaky cievnej dystónia) pomocou laboratórnych testov - testované hormónov štítnej žľazy aktivitu a ultrazvuk.

Keď sa diagnostikuje VSD a vylúčia sa všetky možné somatické ochorenia, predpísaná individuálna liečba.

Liečba vegetatívne-vaskulárnej dystónie

Dôrazne sa odporúča upraviť spôsob života pre úspešnú liečbu cievnej dystónia: práce a odpočinku, uvítací cvičenie v hernom móde, ale nie profesionálne, plávanie, beh, aerobik, fitness, streky, expozície na čerstvý vzduch, zdravé jedlo, spánok 8 hodín denne, hosťujúci terapeut, kúpeľnej liečby v sanatóriách neurologických s využitím všetkých druhov balneoterapia (vodoliečba), akupunktúra, aromaterapia, fyzioterapeutické procedúry, masáže. Pacienti často toto DOPORUČENÉ odporúčanie neberú vážne, a tým zhoršia svoj stav.

Prípravky na liečbu vegetatívno-vaskulárnej dystónie

Používajte antidepresíva a utišujúce lieky.

So zvýšením krvného tlaku - antihypertenzívami, s tachykardiou - β-blokátormi s hypotenziou - kofeínom, ženšenom s vitamínmi skupiny B.

V prípade venóznej insuficiencie - vazoket, venoplant, detralex. Tieto lieky sú prijímané s ťažkosti v hlave, búšenie srdca, praská hlava, horšie po spánku, a v horúcom období (na vyšetrenie doplerography v tomto prípade - potvrdenej žilovej nedostatočnosti), dlho trvať od 1 do 2 mesiacov, častejšie v tablete večernej 1.

S závratmi a vysokým krvným tlakom môžete užívať Cavinton, Cavinton-Retard, Oxybral, Vinpocetín, Sermion, Nicerium. So zníženým tlakom a závratmi - prípravky ginkgo biloba - memoplant, ginkofar.

Pri hluku v hlave pridajte betaserk - pre dospelých, 16 mg 3 krát denne alebo 24 mg dvakrát denne dlhšiu dobu - od 1 do 2 mesiacov. S akútnym závratom môžete pod jazyk podať pilulku na rýchle pôsobenie.

Úzkostné účinky majú trankvilizátory - napríklad afobazol. V priebehu mesiaca môžete užívať 1 tabletu trikrát denne.

Antidepresívum predpisuje lekár - mali by ste vedieť, že minimálny príjem takýchto liekov je 6 mesiacov a účinok sa vyskytuje v priemere 10-14 dní. Orange má antidepresívny účinok - používajte ho. Oranžový, pomarančový džús, svetlý dáždnik...

V astenické syndróm, tserebrostenii vymenovať neuroprotektívne, antioxidanty, liečiv, ktorá zlepší krvný obeh a mikrocirkuláciu - nootropiká piracetamu, Fenotropil, mildronat CAVINTON, Sermion, glycín, Trentalu. Nootropil (piracetam, Lutset) prijať 1200 dvakrát denne - ráno a popoludní, po dobu najmenej jedného mesiaca. Fenotropil 1 tableta denne. Glycín potrebuje rozpustiť 2 tablety trikrát denne počas 1-2 mesiacov.

Pri liečbe cievnej dystónia môžu používať byliny pre sedáciu (uspokayuschego), antidepresívne účinky na nervový systém (nálady normalizáciu, odstránenie úzkosti, psychickej záťaži):

 • Melissa je sedatívum s antispazmickým a anxiolytickým antidepresívnym účinkom. Volal Melissa Avicen "radosť zo srdca", robiť srdce šťastné, posilňovať ducha a odháňať temné myšlienky. Používa sa vo forme liečivých čajov, odvarov, infúzií.
  Ľubovník bodkovaný - antidepresívny účinok - znižuje úzkosť, úzkosť, normalizuje spánok. Používa sa v kombinovaných tabletách - Novo-Passit, je k dispozícii v tabletkách - deprim.
 • Hop - sedatívny účinok, analgetický účinok.
 • Hloh - normalizuje palpitácie, znižuje krvný tlak, má upokojujúci účinok.
 • Mincovňa - antispazmické, hypnotické, sedatívne, cholagogue, znižuje nevoľnosť.
  Valerián - sedácia, normalizuje spánok, zmierňuje psycho-emocionálny stres.
  Používajú sa kombinované prípravky - dormiplant, novo-passit, sedasen, sedavit.

Keď IRR na hypertonický typ môžu byť použité sedatívne byliny a hloh, bažina deadweed, raunatin, dogrose. Môžete si vziať infúziu hlohu v šálke ¼ štyrikrát denne pred jedlom (1 lyžicu hlohových kvetov na 1 šálku horúcej vody, nechajte 2 hodiny). Je potrebné znížiť množstvo soli, kofeínu, alkoholu, tukov. Diéta je potrebné diverzifikovať vitamíny - zeleninu a ovocie, granátové jablko, jablká, grapefruity, cesnak, čokoláda. Ľahké fyzické cvičenia a prechádzky v čerstvom vzduchu, námorné procedúry, reflexoterapia sú užitočné.

Keď VSD na hypotonického typu môžu byť použité ženšen, sibírsky ženšen, čínska magnólia, ktoré zvyšujú výkon a krvný tlak - je tonikum a adaptogénne vlastnosti. So zvýšenou vzrušivosťou, nespavosťou, nemožno ich použiť. Ženšenová tinktúra užívaná ráno na prázdny žalúdok a 1 čajovú lyžičku mesiac. Odporúčaná kyslíka, perlové, aromatické kúpele, kruhový, ventilátor tonizujúci sprchovací kút, rehabilitácia, športové, reflexné.

Všetky lekárske a terapeutické opatrenia sú predpisované a kontrolované lekárom.

Doktor neurológ Kobzeva S.V.

Lekárska konzultácia o vegetatívno-vaskulárnej dystónii

Otázka: Ako sa zbaviť vegetatívne-vaskulárnej dystónie (IRR)? Ako vyliečiť vegetatívnu vaskulárnu dystóniu?

Odpoveď: Na liečbu vegetatívnej dystónie lekári predpisujú špeciálne lieky vrátane sedatív a antidepresív. Treba však mať na pamäti, že užívanie liekov na vegetatívno-cievnu dystóniu je nevyhnutné len s vedomím lekára, pretože môžu byť návykové!

Liečba vegetatívnej vaskulárnej dystónie s ľudskými prostriedkami môže byť docela účinná: predovšetkým infúzie na čistenie ciev, srdcové tinktúry, ale iba v prípade, že im nie sú kontraindikácie. Liečba vegetatívnej vaskulárnej dystónie s bylinami (hlohu, matka, atď.) Sa vzťahuje aj na ľudovú liečbu, tieto prostriedky majú iba pomocnú povahu. Liečba vegetatívno-vaskulárnej dystónie s ľudskými prostriedkami v praxi neposkytuje regeneráciu, ale má priaznivý účinok na telo, zmierňuje niektoré príznaky.

Najužitočnejšie pre vegetatívnu vaskulárnu dystóniu a fyzickú terapiu poskytujúcu tonizujúci účinok na telo. Terapeutické cvičenie v IRR je výborným nástrojom na tréning tela a zvýšenie jeho účinnosti. Pri vegetatívnej vaskulárnej dystónii je jednoducho nevyhnutné telesné vzdelávanie, premyslené s ohľadom na vek, zdravie pacienta. Cvičenia v IRR by však mali byť mäkké a skoky úplne odstránené. Treba tiež mať na pamäti, že mobilným životným štýlom vo všeobecnosti je prevencia vegetatívnej vaskulárnej dystónie.

Zvyšok je najlepším prostriedkom na liečbu vegetatívnej dystónie. Prirodzene, človek nemôže prestať pracovať. Avšak, dovoliť ísť mimo mesta je celkom možné a potrebné. Veľká pozornosť sa venuje liečbe symptómov vegetatívnej vaskulárnej dystónie v sanatóriách - existuje veľa špeciálnych procedúr, ktoré pomôžu osobe cítiť oveľa lepšie. Na základe výsledkov možno povedať, že v liečbe vegetatívne-vaskulárnej dystónie sú kúpeľné procedúry jednoducho nepostrádateľné.

Otázka: Mám diagnostiku vegetatívnej dystónie. Lekár som predpísal lekársku liečbu, ale po liečbe sa mi nedosiahlo žiadne zlepšenie. V tom prípade, ako môžem vyliečiť VSD?

Odpoveď: Príčiny ochorenia, ako je napríklad VSD, môžu byť často psychologické poruchy (stres, depresia, neuróza, nadmerná práca, chronická únava). Nie je možné oddeliť duševné zdravie od fyzického, skutočné zdravie kombinuje oba aspekty. Strach, fóbia - záchvaty paniky, vegetatívna vaskulárna dystónia alebo syndróm chronickej únavy. Všetko toto je liečené psychoterapeutmi bez piluliek, s využitím zavedených techník. Liečba využíva metódu behaviorálnej terapie a hypnoterapie.

Otázka: Je lepšie piť lieky a antidepresíva po celé roky, alebo sa zbaviť symptómov IRR a záchvatov paniky pri návšteve psychoterapeuta?

Ak sú príčinou tohto ochorenia fyzické faktory, potom je možné a nevyhnutné predpisovať lieky na liečbu IRD. Avšak lieky na vegetatívnu cievnu dystóniu, ktorých príčinou sú psychologické poruchy, sú jednoducho irelevantné. Nepomôže v tomto prípade pri liečbe VSD a ľudových liekov. V tomto prípade vyžaduje liečba vegetatívnej vaskulárnej dystónie pomoc odborného psychológa. Iba v tomto prípade bude liečba IRR naozaj účinná.

Otázka: Ako je vegetatívna vaskulárna dystónia spojená s paniky?

Popis záchvatov paniky je veľmi podobný opisu príznakov vegetatívnej vaskulárnej dystónie počas krízy (útoky IRR). Povaha záchvatov paniky a exacerbácie IRR je rovnaká: v týchto chvíľach sa pozoruje vysoká koncentrácia adrenalínu, norepinefrínu a acetylcholínu. Tieto biologicky účinné látky spôsobujú emocionálne preťaženie a bolesť. Preto pacienti, ktorí potrebujú liečbu záchvatov paniky, sú často diagnostikovaní s vegetatívnou vaskulárnou dystóniou a predpísanými liekmi na IRD, zatiaľ čo ľudia potrebujú psychologickú pomoc. Vegetačná vaskulárna dystónia a záchvaty paniky sa ľahko zamieňajú, najmä preto, že v Rusku nie sú všetci lekári dokonca vedomí záchvaty paniky. Bolesť v IRR (a hlavne charakteristická pre IRR bolesť hlavy) často nepotrebuje liečbu s liekmi, ale aj naďalej predpisujú. Avšak aj na to, aby sa znížil krvný tlak (stúpa s IRR na hypertonický typ), nepotrebujeme pilulky, ale rýchlu a profesionálnu psychologickú pomoc.
Liečba záchvatov paniky a príznakov IRR, ako napríklad liečba fóbie, často nevyžaduje lekársku intervenciu.

Neurológ Novikova T.V.

Príčiny patológie

Dôvody, ktoré viedli k takémuto vážnemu ochoreniu, sú odlišné. Vzhľadom na povahu priebehu ochorenia a poruchy, ktoré sa postupne prejavujú, lekári rozlišujú symptomatické a primárne formy angiodystónie. Vo väčšine prípadov sú negatívne zmeny v cievach, ktoré ovplyvňujú tón žíl a tepien, sekundárne, čo sú príznaky. V podstate je táto patológia vyvolaná ďalšou vážnou chorobou. Mimochodom, v tomto prípade by sa liečba mala primárne zameriavať na primárnu chorobu a potom sa začať liečiť mozgová dystónia. Cievne patológie sa môžu vyvinúť na pozadí endokrinných a vegetatívnych ochorení. Najčastejšie je to dôsledok aterosklerotických procesov v mozgu.

Lekári identifikujú množstvo faktorov, ktoré môžu vyvolať ochorenie, ako je cerebrálna angiodystónia mozgových ciev. Po prvé, môže to byť spôsobené hormonálnymi poruchami, ktoré sú spôsobené problémami vo fungovaní orgánov endokrinného systému. Po druhé, problémy s krvnými cievami sú v niektorých prípadoch spojené s poruchami autonómneho nervového systému. Po tretie, amyloidóza môže tiež spôsobiť podobné patológie. V niektorých prípadoch je problémom pankreatitída pri vývoji zápalových procesov v pankrease. To môže tiež spôsobiť ochorenie mozgových ciev. V niektorých prípadoch je problém spojený s inými orgánmi gastrointestinálneho traktu.

Ak sú v tele prítomné infekčné lézie, mali by sa určite liečiť tak, aby sa nevyvinuli do chronických foriem. Niektoré ochorenia centrálneho nervového systému tiež spôsobujú sekundárne ochorenia s artériami a žilami. Tento patologický jav je silne prepojený s nádobami. Niekedy mozgové poranenia (napríklad otrasy) tiež spôsobujú angiodystóniu ako komplikáciu. Mimochodom, najčastejšie je patológia v hypertonickom type. Ak človek vedie sedavý neaktívny životný štýl, angiodystónia sa môže postupne rozvíjať, takže by ste mali určite ísť na šport alebo sa aspoň prejsť každý deň.

Veľmi často môžu kŕčové žily spôsobiť takú nepríjemnú komplikáciu v mozgu. To isté platí pre Addisonovu chorobu. Ak sa často pozoruje zvýšený intrakraniálny tlak, potom môže byť angio-dystónia hypertenzia. S veľkým počtom fajčenia sú takéto vedľajšie účinky možné. Spondylóza je tiež nebezpečná. Taktiež môže dôjsť k angiodystóniu v dôsledku menopauzy alebo niektorých znakov tela. Napríklad to platí pre neustálu úzkosť, podráždenosť, podozrenie. Mimochodom, vonkajšie faktory môžu tiež nepriaznivo ovplyvniť telo a spôsobiť takú komplikáciu. Napríklad to platí pre nesprávnu výživu.

Symptómy mozgovej angiodystónie

Cerebrálna dystónia sa vyznačuje viacerými symptómami. Charakteristické znaky sú časté bolesti hlavy a závrat. Bolesť sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Bolesť môže byť nasadená v parietálnej alebo temporálnej oblasti. Okrem toho existujú problémy so spánkom. Rozdiely v krvnom tlaku vedú k tomu, že ochorenie sa môže vyvinúť v hypertenznom type alebo naopak.

Niekedy sa objavuje pocit ťažkosti na krku a hlave. Tento syndróm sa vyznačuje hlukom, zvonením v ušiach. Niekedy sú pred očami tmavé škvrny. Mimochodom, závisí od typu ochorenia (hypotonický alebo hypertenzívny).

Niekedy sa objavia ďalšie príznaky. Napríklad pacient sa sťažuje na stratu sluchu a videnie, nedostatočnú pozornosť, pamäť. Tiež charakterizované príznakmi, ako je bolesť chrbta, končatín a krku. Klinické štúdie naznačujú zmeny stavu krvných ciev v mozgu. Môžu byť veľmi úzke. Niekedy sa pohybujú žily alebo tepny. Znižuje sa krvný tok.

Liečba cerebrálnej angiodystónie

Cerebrálna angiodystónia je vážne ochorenie, takže symptómy tejto choroby nemožno ignorovať. Ak je syndróm sekundárny, musíte sa najprv zaoberať liečbou primárnej choroby, ktorá vyvolala problémy s mozgovými krvnými cievami.

Lekár zvolí liečbu individuálne pre každú osobu. Vaskulárna liečba by mala byť komplexná. Uistite sa, že urobíte terapeutickú gymnastiku a každodenne ju prideľujete najmenej pol hodiny. To pomôže rýchlo obnoviť tón krvných ciev. Navyše teplé kúpele majú priaznivý účinok na telo. Musia sa brať každý druhý deň. V niektorých prípadoch lekár odporúča sprchu. Uistite sa, že pacient s IRR by mal chodiť denne na čerstvý vzduch. Nezabudnite vrátiť späť do režimu normálneho dňa. Každý deň trvá najmenej 6-8 hodín, kým osoba spí. Fyzická aktivita a odpočinok by mali byť striedavo včasné a zvyšok by mal byť úplný. Odporúča sa znížiť psycho-emocionálny stres. Musíte sa obklopiť dobrou atmosférou a mať pozitívne emócie. To je veľmi užitočné v mozgovom type.

Pokiaľ ide o tradičnú medicínu, môžete použiť množstvo liečivých rastlín. Napríklad odvar a tinktúra valeriánov a motherwort bude robiť. Tieto lieky majú tonizujúci a sedatívny účinok, takže sú perfektné pre pacientov s problémom s hypertenzívnou chorobou, hlavne ak existujú tendencie k spastickým reakciám. Dbajte na to, aby ste pacienta ovládli lekár. Pred použitím liekov a tradičnej medicíny sa musíte poradiť so svojím lekárom, aby ste nezhoršili zdravotný stav.

Ak má osoba mozgovú dystóniu, odporúča sa dodržiavať pravidlá stravovania. Bez správnej výživy nie je možné túto patológiu zbaviť. Nezabudnite opustiť nezdravé potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo živočíšne odolného tuku. Rýchle uhľohydráty sú tiež škodlivé pre zdravie pacienta. Navyše je lepšie nepiť piť sýtené a alkoholické nápoje. Neodporúča sa, aby ste sa opierali o korenie, pikantné, vyprážané, mastné jedlá, marinády, omáčky, údené mäso a tak ďalej s problémom plavidiel. Mimochodom by sa mali upustiť aj zlé návyky, ako napríklad fajčenie. To pomôže zabrániť ďalšiemu vývoju choroby, ako je mozgová dystónia. Jeho prejav bude navyše oveľa jednoduchšie.

Musíte jesť v malých porciách, ale často.

Takéto rozdelené jedlá sú veľmi užitočné. Ubezpečte sa, že obsahuje strava s čerstvým ovocím, bobuľami, zeleninou a bylinkami s IRR. Obzvlášť užitočné pre krvné cievy sú potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín C. Nielenže zriedi krv a posilňuje imunitný systém, ale tiež robí steny krvných ciev pružnejšími, odolnejšími a pružnejšími. Keď IRR je dobré pre celé telo. Je povolené parné, pečie alebo varenie.

sčítanie

Mozgová angiodystónia je závažný patologický proces, ktorý je spojený so zhoršeným vaskulárnym tonusom v mozgu. Z tohto dôvodu sa krvný obeh v mozgu zhoršuje, čo vedie k ďalším závažným komplikáciám. Keď sa objavia prvé príznaky, je nevyhnutné začať liečbu pomocou IRR, ale je najlepšie, aby ste s tým nezabudli, ale aby ste sa zapojili do prevencie.

Čo je to?

Vegetatívna vaskulárna dystónia mozgového typu je ochorenie, ktoré je charakterizované poruchou vaskulárneho tonusu mozgu v dôsledku porúch v práci autonómneho nervového systému. Zároveň dochádza k vaskulárnemu kŕčeniu v mozgu, čo vedie k podvýžive mozgových buniek a zhoršenému prietoku krvi. Takéto porušenie krvného obehu vedie k nedostatočnému prívodu kyslíka do tkanív a vzniku ischemických lézií. Táto forma vegetatívne-vaskulárnej dystónie sa vyskytuje na pozadí iných ochorení.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Formolova vzorka

Princíp. Pridávanie formaldehydu do séra alebo do plazmy sprevádza zvýšenie globulínov a najmä tvorby génov fibrinogénu.Metodika so sérom. Do 1 ml séra sa pridá 0,1 ml 40% roztoku neutrálneho formaldehydu a zmes sa dobre pretrepe, pričom sa pozoruje jeho konzistencia.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Symptómy a účinky infarktu na nohy

obsah

Akútny infarkt je srdcové ochorenie, ktoré nemôže zostať bez povšimnutia. Táto patológia má špecifické symptómy av tretine prípadov končí smrťou pacienta. Ale je takýto vývoj možný, keď taká vážna choroba prechádza bez povšimnutia a pacient trpí infarktom "na nohách"?

Sčervenanie očnej gule po náraze

Oči sú veľmi citlivé a väčšinou nechránené orgány, ktoré sú citlivé na mechanické podnety. Zvlášť trpia priamymi údermi. Všeobecne platí, že samotná očná guľa má elastickú štruktúru, vďaka ktorej je schopná odolať aj najsilnejším úderom.

Posilnenie mozgových ciev: gymnastika, prípravky, vytvrdzovanie

Z tohto článku sa dozviete: je možné posilniť cievy mozgu a predchádzať chorobám súvisiacim s ich krehkosťou? Ako posilniť krvné cievy mozgu?