Dýchanie je prirodzený fyziologický úkon, ktorý sa neustále objavuje a na ktorý väčšina z nás nevenuje pozornosť, pretože samotné telo reguluje hĺbku a frekvenciu dýchacích pohybov v závislosti od situácie. Pocit, že možno nie je dostatok vzduchu známy každému. Môže sa objaviť po rýchlom behu, vyliezť na vysokom poschodí schodov s veľkým vzrušením, ale zdravé telo sa rýchlo vyrovná s takým nedostatkom dychu, čo spôsobuje dýchanie normálne.

Ak krátkodobá dýchavičnosť po námahe nespôsobuje vážnu úzkosť, rýchlo zmizne počas pokoja, potom dlhé alebo náhle výrazné ťažkosti s dýchaním môžu signalizovať vážnu patológiu, často vyžadujúcu okamžitú liečbu. Akútny nedostatok vzduchu pri uzatváraní dýchacieho traktu cudzím telom, pľúcny edém, astmatický záchvat môže stáť život, preto akékoľvek respiračné ochorenie si vyžaduje objasnenie jeho príčiny a včasnú liečbu.

Nielen dýchacia sústava sa zúčastňuje procesu dýchania a poskytuje tkanivám kyslík, hoci jej úloha je samozrejme prvoradá. Nemožno predstaviť dýchanie bez správneho fungovania svalovej kostry hrudníka a bránice, srdca a krvných ciev a mozgu. Zloženie krvi, hormonálny stav, aktivita nervových centier mozgu a rôzne vonkajšie príčiny - športové tréningy, bohaté jedlá a emócie ovplyvňujú dýchanie.

Telo sa úspešne prispôsobuje kolísaniu koncentrácie plynov v krvi a tkanivách a v prípade potreby zvyšuje frekvenciu respiračných pohybov. S nedostatkom kyslíka alebo zvýšenými potrebami jeho dýchania sa urýchľuje. Akidóza spojená s množstvom infekčných ochorení, horúčky, nádorov spôsobuje zvýšenie dýchania, aby sa odstránil prebytok oxidu uhličitého z krvi a normalizovalo jeho zloženie. Tieto mechanizmy sú zahrnuté sami, bez našej vôle a úsilia, ale v niektorých prípadoch nadobúdajú charakter patologických.

Akékoľvek ochorenie dýchacích ciest, aj keď je dôvod zjavný a neškodný, si vyžaduje vyšetrenie a diferencovaný prístup k liečbe, preto keď je pocit, že nie je dostatok vzduchu, je lepšie ísť na lekára - terapeuta, kardiológ, neurológ, psychoterapeut.

Príčiny a typy respiračného zlyhania

Keď človek dýcha ťažko a nemá dostatok vzduchu, hovorí o dýchavičnosti. Táto vlastnosť sa považuje za adaptačný akt v reakcii na existujúcu patológiu alebo odzrkadľuje prirodzený fyziologický proces adaptácie na meniace sa vonkajšie podmienky. V niektorých prípadoch sa stáva ťažké dýchať, ale nevzniká nepríjemný pocit nedostatku vzduchu, pretože hypoxia je eliminovaná zvýšenou frekvenciou respiračných pohybov - v prípade otravy oxidom uhoľnatým, práca v dýchacích prístrojoch, prudký nárast na výšku.

Dýchavičnosť je inšpiratívna a expiračná. V prvom prípade nie je dostatok vzduchu počas inhalácie, v druhej - pri výdychu, ale zmiešaný typ je možný, keď je ťažké inhalovať a vydychovať.

Dyspnoe nie vždy dopĺňa ochorenie, je to fyziologické, a to je úplne prirodzený stav. Príčiny fyziologickej dyspnoe sú:

 • Fyzická aktivita;
 • Vzrušenie, silné emocionálne utrpenie;
 • Byť v upchanom, zle vetranej miestnosti, na vysočinách.

Fyziologické zvýšenie dýchania dochádza reflexne a po krátkej dobe prechádza. Ľudia so zlou fyzickou kondíciou, ktorí majú sedavé "kancelárske" práce, trpia nedostatkom dychu v dôsledku fyzickej námahy častejšie než tí, ktorí pravidelne chodia do telocvične, do bazéna alebo len denne chodia. Pri zlepšení celkového fyzického vývoja dochádza k zníženiu dýchania menej často.

Patologická dýchavičnosť sa môže akútne rozvinúť alebo byť neustále narušená, dokonca aj v pokoji, veľmi zhoršená najmenšou fyzickou námahou. Osoba sa udusí počas rýchleho uzatvorenia dýchacieho traktu cudzorodým telom, opuch laryngeálnych tkanív, pľúc a iných ťažkých stavov. Pri dýchaní v tomto prípade telo nedostane nevyhnutné ani minimálne množstvo kyslíka a ďalšie ťažké poruchy sa pridajú k dýchavičnosti.

Hlavné patologické dôvody, pre ktoré je ťažké dýchať, sú:

 • Choroby dýchacieho systému - pľúcna dyspnoe;
 • Patológia srdca a krvných ciev - srdcová dyspnoe;
 • Porušenie nervovej regulácie dýchacieho záchvatu - dýchavičnosť centrálneho typu;
 • Porušenie zloženia krvného plynu - hematogénna dýchavičnosť.

Z dôvodu srdca

Ochorenie srdca je jedným z najčastejších dôvodov, prečo je ťažké dýchať. Pacient sa sťažuje, že nemá dostatok vzduchu a tlačí do hrudníka, zaznamená výskyt edému v nohách, cyanózu kože, únava atď. Zvyčajne pacienti, ktorí majú v dôsledku zmien v srdci poruchy dýchania, už boli vyšetrení a dokonca prijali vhodné lieky, ale dyspnoe nielenže pretrváva, ale v niektorých prípadoch sa zhoršuje.

Ak patológia srdca nie je počas inhalácie dostatočná, to znamená inspiračná dušnosť. Dopĺňa srdcové zlyhanie, môže byť udržiavaný aj v pokoji v ťažkých štádiách, zhoršuje sa v noci, keď pacient leží.

Najčastejšie príčiny srdcovej dyspnoe:

 1. Ischemická choroba srdca;
 2. arytmie;
 3. Kardiomyopatia a myokardiodystrofia;
 4. Vady - vrodené vedú k dušnosti v detstve a dokonca aj v novorodeneckom období;
 5. Zápalové procesy v myokarde, perikarditíde;
 6. Srdcové zlyhanie.

Výskyt ťažkostí s dýchaním v srdcovej patológii je najčastejšie spojený s progresiou srdcového zlyhania, pri ktorom buď nie je dostatočný srdcový výdaj a tkanivo trpí hypoxiou, alebo stagnácia sa vyskytuje v pľúcach v dôsledku insolvencie myokardu ľavej komory (srdcovej astmy).

Okrem nedostatku dychu, často v kombinácii so suchým a bolestivým kašľom, u pacientov so srdcovým ochorením existujú ďalšie charakteristické ťažkosti, ktoré trochu uľahčujú diagnostiku - bolesť v oblasti srdca, "večerný" opuch, cyanóza kože, prerušenia srdca. Stáva sa ťažšie dýchať v náchylnej polohe, takže väčšina pacientov dokonca spí polčasne, čo znižuje tok žilovej krvi z nohy do srdca a prejav dušnosti.

príznaky zlyhania srdca

Pri úprave srdcovej astmy, ktorá môže rýchlo prejsť do alveolárneho edému pľúc, sa pacient doslova udušuje - rýchlosť dýchania presiahne 20 za minútu, tvár sa zmení na modrú, hrdla sa zväčšujú, hlien sa spopolní. Pľúcny edém vyžaduje núdzovú starostlivosť.

Liečba srdcovej dyspnoe závisí od základnej príčiny, ktorá ju spôsobila. Na dospelého pacienta so zlyhávaním srdca sú predpísané diuretické lieky (furosemid, veroshpiron, diacarb), ACE inhibítory (lisinopril, enalapril atď.), Beta-blokátory a antiarytmiká, srdcové glykozidy, kyslíková terapia.

Deti sú vystavené diuretikám (diakarbum) a lieky iných skupín sú prísne dávkované kvôli možným vedľajším účinkom a kontraindikáciám u detí. Vrodené chyby, pri ktorých sa dieťa začína uškrtiť od prvých mesiacov života, môžu vyžadovať urgentnú chirurgickú korekciu a dokonca aj transplantáciu srdca.

Pľúcne príčiny

Patológia pľúc je druhým dôvodom, ktorý vedie k ťažkostiam s dýchaním, čo je možné ako ťažkosti s dýchaním a dýchaním. Pľúcna patológia s respiračným zlyhaním je:

 • Chronické obštrukčné ochorenia - astma, bronchitída, pneumokróza, pneumokonióza, pľúcny emfyzém;
 • Pneumatické a hydrotortálne;
 • nádory;
 • Cudzie telesá dýchacieho traktu;
 • Tromboembolizmus vo vetvách pľúcnych artérií.

Chronické zápalové a sklerotické zmeny pľúcneho parenchýmu výrazne prispievajú k zlyhaniu dýchania. Sú zhoršené fajčením, zlými environmentálnymi podmienkami, opakujúcimi sa infekciami dýchacieho systému. Dyspnoe sa najprv stará počas fyzickej námahy a postupne nadobúda charakter konštanty, pretože choroba prechádza do závažnejšej a nevratnejšej fázy kurzu.

S patológiou pľúc je narušená zloženie krvi v krvi, nedostatok kyslíka, ktorý v prvom rade chýba v hlave a mozgu. Závažná hypoxia vyvoláva metabolické poruchy nervového tkaniva a vývoj encefalopatie.

Pacienti s bronchiálnou astmou dobre vedia, ako sa pri útoku narúša dýchanie: je ťažké vydychovať, bolesť na hrudníku, bolesť na hrudi, arytmia je možná, spút, keď je ťažko oddelené kašeľ a extrémne zriedkavé, krvácajú žily. Pacienti s takým nedostatkom dychu sedia s rukami na kolenách - táto pozícia znižuje venózny návrat a stres na srdce a zmierňuje stav. Najčastejšie je ťažké dýchať a nie je dostatok vzduchu pre takého pacienta v noci alebo skoro ráno.

S ťažkým astmatickým záchvatom sa pacient usmieva, koža sa stáva modrastou, panika a nejaká dezorientácia je možná a astmatický stav môže byť sprevádzaný kŕčmi a stratou vedomia.

Pri poruchách dýchania spôsobených chronickou pľúcnou patológiou sa mení vzhľad pacienta: hrudník sa formuje v tvare hlave, rozširuje sa medzera medzi rebrami, hrdla sú veľké a rozšírené, ako aj periférne žily končatín. Rozšírenie pravého polovice srdca na pozadí sklerotických procesov v pľúcach vedie k jeho nedostatočnosti a dýchavičnosť sa stáva zmiešanou a závažnejšou, to znamená, že nielen pľúca sa nedokážu dýchať, ale srdce nedokáže zabezpečiť adekvátny prietok krvi, ktorý preniká krvou venóznou časťou väčšej cirkulácie.

Nedostatok vzduchu je tiež v prípade pneumónie, pneumotoraxu, hemotoraxu. Keď zápal pľúcneho parenchýmu nie je len ťažké dýchať, teplota stúpa, zjavné príznaky intoxikácie na tvári a kašeľ sprevádzaný spútom.

Mimoriadne závažná príčina náhleho respiračného zlyhania sa považuje za respiračný trakt cudzieho telesa. Môže to byť kúsok jedla alebo malý detail hračiek, ktoré dieťa náhodne inhaluje pri hraní. Obeť s cudzím telom sa začína tlčiť, zmení sa na modrú, rýchlo stráca vedomie a zastavenie srdca je možné, ak pomoc nepríde včas.

Pľúcny vaskulárny tromboembolizmus môže tiež viesť k náhlemu a rýchlo sa zvyšujúcemu dýchaniu, kašli. Vyskytuje sa častejšie ako osoba, ktorá trpí patológiou ciev nohy, srdca, deštruktívnymi procesmi v pankrease. Pri tromboembolizme môže byť stav extrémne závažný so zvýšenou asfyxiou, modrou kožou, rýchlym apnoe a palpitáciami.

V niektorých prípadoch je príčinou ťažkej dýchavičnosti alergia a angioedém, ktoré sú sprevádzané aj stenózou laryngeálneho lumenu. Príčinou môže byť potravinový alergén, osí bodnutie, inhalácia peľu rastlín, droga. V takýchto prípadoch potrebujú deti aj dospelí naliehavú lekársku starostlivosť na zastavenie alergickej reakcie a asfyxia môže vyžadovať tracheostómiu a umelú ventiláciu pľúc.

Liečba pľúcnej dyspnoe by mala byť diferencovaná. Ak je príčinou cudzí orgán, mali by sa čo najskôr odstrániť, v prípade alergického edému sa deťom a dospelým ukáže zavedenie antihistaminík, glukokortikoidných hormónov a adrenalínu. V prípade asfyxie sa vykoná tracheo alebo konikotómia.

Pri bronchiálnej astme zahŕňajú viacstupňové liečby beta-adrenomimetiká (salbutamol) v sprejoch, anticholinergiká (ipratropiumbromid), metylxantíny (aminofylín), glukokortikosteroidy (triamcinolón, prednizolón).

Akútne a chronické zápalové procesy vyžadujú antibakteriálnu a detoxifikačnú terapiu a kompresiu pľúc počas pneumo-alebo hydrothorax, zhoršenie obštrukcie dýchacieho traktu nádorom - indikácia chirurgického zákroku (prepichnutie pleurálnej dutiny, torakotómia, odstránenie časti pľúc atď.).

Mozgové príčiny

V niektorých prípadoch sú problémy s dýchaním spojené s poškodením mozgu, pretože sa nachádzajú najdôležitejšie nervové centrá, ktoré regulujú činnosť pľúc, krvných ciev a srdca. Dyspnoe tohto typu je charakteristické štrukturálnym poškodením mozgového tkaniva - trauma, neoplazma, mŕtvica, edém, encefalitída atď.

Poruchy funkcie dýchania v mozgovej patológii sú veľmi rozmanité: je možné spomaliť dýchanie a zvýšiť ho, objaviť sa rôzne typy patologického dýchania. Mnohí pacienti s ťažkou mozgovou patológiou sú na umelom vetraní pľúc, pretože jednoducho nemôžu dýchať.

Toxický účinok odpadových produktov mikróbov, horúčka vedie k zvýšeniu hypoxie a okysľovania vnútorného prostredia tela, kvôli čomu sa objavuje dýchavičnosť - pacient dýcha často a hlučne. Teda sa telo snaží rýchlo zbaviť nadbytku oxidu uhličitého a poskytnúť tkanivám kyslík.

Relatívne neškodnú príčinu mozgovej dyspnoe možno považovať za funkčné poruchy v mozgu a periférnom nervovom systéme - autonómna dysfunkcia, neuróza, hystéria. V týchto prípadoch je dýchavičnosť v prírode "nervózna" a v niektorých prípadoch je viditeľná voľným okom aj pre odborníka.

Pri vegetatívnej dystónii, neurotických poruchách a banálnej hystére sa zdá, že pacient má nedostatok vzduchu, časté dýchacie pohyby a zároveň môže kričať, plakať a správať sa extrémne vzdorovito. Počas krízy sa človek môže dokonca sťažovať, že sa dusí, ale nemá fyzické známky zadusenia - nezmení sa a vnútorné orgány naďalej správne fungujú.

Respiračné poruchy počas neurózy a iných porúch psychiky a emocionálnej sféry sú utišené sedatívami, ale často sa lekári stretávajú s pacientmi, u ktorých sa takáto nervová dyspnoe stáva trvalou, pacient sa sústreďuje na tento príznak, často vzdychne a urýchľuje dýchanie počas stresu alebo emočného výbuchu.

Liečba mozgovej dyspnoe sa zaoberá resuscitáciou, terapeutmi, psychiatrami. Pri ťažkých léziách mozgu s neschopnosťou samého dýchania pacientka prechádza umelou pľúcnou ventiláciou. V prípade nádoru by sa mala odstrániť a v závažných prípadoch by sa mali zastaviť neurózy a hysterické formy dýchacích ťažkostí sedatívami, trankvilizérmi a neuroleptikami.

a hematogénne

Hematogénna dýchavica sa vyskytuje vtedy, keď je narušené chemické zloženie krvi, keď sa zvyšuje koncentrácia oxidu uhličitého a vzniká acidóza v dôsledku cirkulácie kyslých metabolických produktov. Táto respiračná porucha sa prejavuje anémiami s veľmi odlišným pôvodom, malígnymi nádormi, závažným zlyhaním obličiek, diabetickou kómou, ťažkou intoxikáciou.

Pri hematogénnej nedostatočnosti dychu sa pacient sťažuje, že často nemá dostatok vzduchu, ale samotný proces inhalácie a výdychu nie je narušený, pľúca a srdce nemajú zjavné organické zmeny. Podrobné vyšetrenie ukazuje, že dôvodom častého dýchania, ktorý zachová pocit, že nie je dostatok vzduchu, sú zmeny v elektrolyte a zložení plynu v krvi.

Liečba anémie zahŕňa vymenovanie doplnkov železa, vitamínov, výživy, transfúzie krvi v závislosti od príčiny. V prípade zlyhania obličiek a pečene sa vykonáva detoxikačná liečba, hemodialýza a infúzna terapia.

Ďalšie príčiny ťažkosti s dýchaním

Mnohí ľudia vedia pocit, keď bez zjavného dôvodu nevzliekať bez ostrej bolesti na hrudi alebo chrbte. Väčšina sa okamžite strachuje, premýšľa nad srdcovým záchvatom a zachytáva sa v platóze, ale dôvod môže byť iný - osteochondróza, herniovaný intervertebrálny disk, medzirebrovinová neuralgia.

Pri interkostálnej neuralgii pacient pocíti silnú bolesť v polovici hrudníka, zhoršená pohybmi a inhaláciou, zvlášť citliví pacienti môžu paniku, dýchať často a povrchne. Pri osteochondróze je ťažké inhalovať a pretrvávajúca bolesť v chrbtici môže spôsobiť chronickú dýchavicu, ktorá sa dá ťažko odlíšiť od ťažkého dýchania v pľúcnej alebo srdcovej patológii.

Liečba dýchacích ťažkostí pri chorobách pohybového aparátu zahŕňa fyzikálnu terapiu, fyzioterapiu, masáž, podporu liekov vo forme protizápalových liekov, analgetiká.

Mnohé očakávané matky si sťažujú, že s nárastom trvania tehotenstva sa im stáva ťažšie dýchať. Tento príznak môže dobre vyhovovať norme, pretože rastúca maternica a plod zvyšuje membránu a znižuje vyhladenie pľúc, hormonálne zmeny a tvorbu placenty zvyšujú počet respiračných pohybov, aby sa tkanivá oboch organizmov dostali kyslíkom.

Počas tehotenstva sa však dýchanie musí starostlivo posúdiť, aby sa nestratila vážna patológia, ktorá by sa javila ako prirodzený nárast, ktorý môže byť anémia, tromboembolický syndróm, progresia srdcového zlyhania v prípade poruchy ženy atď.

Tromboembolizmus pľúcnych artérií je považovaný za jeden z najnebezpečnejších dôvodov, pre ktorý môže žena začať uškrtiť počas tehotenstva. Táto podmienka predstavuje hrozbu pre život, sprevádzaná prudkým nárastom dýchania, ktorý sa stáva hlučným a neúčinným. Asfyxia a smrť sú možné bez prvej pomoci.

Z tohto dôvodu, keď sme zvážili iba najčastejšie príčiny ťažkosti s dýchaním, je zrejmé, že tento príznak môže naznačovať dysfunkciu takmer všetkých orgánov alebo systémov tela a v niektorých prípadoch je ťažké izolovať hlavný patogénny faktor. Pacienti, ktorí majú ťažkosti s dýchaním, potrebujú starostlivé vyšetrenie a ak sa pacient uduje, potrebujú naliehavú kvalifikovanú pomoc.

Akýkoľvek prípad nedostatku dychu vyžaduje výlet lekárovi, aby zistil jeho príčinu, samošetrenie v tomto prípade je neprijateľné a môže viesť k veľmi vážnym následkom. To platí najmä o respiračných poruchách u detí, tehotných žien a náhlych záchvatoch dýchavičnosti u ľudí v akomkoľvek veku.

Príčiny dyspnoe: Poradenstvo praktického lekára

Jednou z hlavných sťažností, ktoré pacienti najčastejšie vyjadrujú, je dýchavičnosť. Tento subjektívny pocit núti pacienta ísť na kliniku, zavolať na ambulanciu a môže dokonca byť indikáciou pre pohotovostnú hospitalizáciu. Čo je dyspnoe a aké sú jej hlavné príčiny? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku. Takže...

Čo je dyspnoe

Ako už bolo uvedené vyššie, dýchavičnosť (alebo dyspnoe) je subjektívny pocit človeka, akútny, subakútny alebo chronický pocit nedostatku vzduchu, ktorý sa prejavuje tesnosťou na hrudníku a klinicky zvýšenie rýchlosti dýchania nad 18 za minútu a zvýšenie jeho hĺbky.

Zdravý človek, ktorý je v pokoji, nevenuje pozornosť svojmu dychu. S miernou námahou frekvencia a hĺbka dýchania - osoba si to uvedomuje, ale táto podmienka mu neprináša nepríjemné pocity a okrem toho sa indikátory dýchania vrátia do normálu do niekoľkých minút po ukončení cvičenia. Ak sa dyspnoe pri strednej záťaži stáva výraznejšou alebo sa objaví, keď osoba vykonáva základné úkony (pri viazaní šnúrok, chodenie po dome), alebo ešte horšie, nedochádza v pokoji, hovoríme o patologickom dyspnoe, čo naznačuje určitú chorobu,

Klasifikácia dyspnoe

Ak sa pacient obáva ťažkostí s dýchaním, táto dýchavica sa nazýva inšpiratívna. Zaznamenáva sa pri zúžení priesvitu priedušnice a veľkých priedušiek (napríklad u pacientov s bronchiálnou astmou alebo v dôsledku kompresie priedušnice z vonkajšej strany - s pneumotoraxom, pleurisy atď.).

Ak sa počas expirácie vyskytne nepríjemné pocity, táto dýchavica sa nazýva výdych. Vyskytuje sa v dôsledku zúženia lumen malých priedušiek a je znakom chronickej obštrukčnej choroby pľúc alebo emfyzému.

Existuje niekoľko dôvodov spôsobujúcich zmiešanie dýchavičnosti - s porušením a vdychovaním a vydychovaním. Najdôležitejšie sú zlyhanie srdca a ochorenie pľúc v neskorých, pokročilých štádiách.

Existuje 5 stupňov dyspnoe, určených na základe sťažností pacienta - MRC stupnice (Medical Research Council Dyspnea Scale).

Príčiny dyspnoe

Hlavné príčiny dyspnoe možno rozdeliť do 4 skupín:

 1. Poruchy dýchania spôsobené:
  • porušenie priedušnosti;
  • ochorenia difúzneho tkaniva (parenchým) pľúc;
  • cievne ochorenia pľúc;
  • ochorenia dýchacích svalov alebo hrudníka.
 2. Srdcové zlyhanie.
 3. Hyperventilačný syndróm (s neurocirkulačnou dystóniou a neurózou).
 4. Metabolické poruchy.

Dyspnoe v pľúcnej patológii

Tento príznak sa pozoruje pri všetkých ochoreniach priedušiek a pľúc. V závislosti od patológie sa môže akútne vyskytnúť dyspnoe (pleuréza, pneumotorax) alebo trpieť pacientom celé týždne, mesiace a roky (chronická obštrukčná choroba pľúc alebo CHOCHP).

Dyspnoe pri COPD je spôsobené zúžením lumenu dýchacieho traktu, akumuláciou viskózneho sekrétu v ňom. Je trvalý, expiračný v prírode av neprítomnosti primeranej liečby sa stáva čoraz výraznejším. Často sa spája s kašľom, po ktorom nasleduje vylučovanie spúta.

Pri bronchiálnej astme sa dyspnoe prejavuje náhlymi uduseniami. Má vydychujúci charakter - krátky krátky dych nasleduje hlučný a ťažký výdych. Pri inhalovaní špeciálnych liekov, ktoré rozširujú priedušky, dýchanie sa rýchlo vráti do normálu. Pri kontakte s alergénmi - pri vdýchnutí alebo požití - dochádza k udušeniu. V závažných prípadoch nie je zákrok zastavený bronchomimetikami - stav pacienta sa zhoršuje postupne, stráca vedomie. Ide o extrémne život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť.

Sprievodný dýchavičnosť a akútne infekčné ochorenia - bronchitída a zápal pľúc. Jeho závažnosť závisí od závažnosti základnej choroby a od rozsiahleho procesu. Okrem nedostatku dychu má pacient obavy z mnohých ďalších príznakov:

 • zvýšenie teploty z subfebrilu na febrilné čísla;
 • slabosť, letargia, potenie a iné príznaky intoxikácie;
 • neproduktívny (suchý) alebo produktívny (s hlienom) kašľom;
 • bolesť na hrudníku.

Pri včasnej liečbe bronchitídy a zápalu pľúc sa symptómy zastavia počas niekoľkých dní a zotavia sa. V závažných prípadoch zápalu pľúc sa so srdcovou artritídou spája respiračné zlyhanie - výrazne sa zvyšuje dýchavica a objavujú sa niektoré ďalšie charakteristické príznaky.

Nádory pľúc v počiatočných štádiách sú asymptomatické. Ak novo objavený nádor nebol náhodne identifikovaný (pri vykonávaní profylaktickej fluorografie alebo ako náhodný nález v procese diagnostikovania pľúcnych ochorení), postupne rastie a keď dosahuje dostatočne veľkú veľkosť, spôsobuje určité príznaky:

 • pri prvom neintenzívnom, ale postupne zhoršenom dušnosti;
 • hackujúci kašeľ s minimálnym spútom;
 • vykašliavanie krvi;
 • bolesť na hrudníku;
 • strata hmotnosti, slabosť, bledosť pacienta.

Liečba pľúcnych nádorov môže zahŕňať operáciu na odstránenie nádoru, chemoterapiu a / alebo radiačnú terapiu a ďalšie moderné metódy liečby.

Také stavy dyspnoe, ako je pľúcna tromboembólia alebo PE, lokalizovaná obštrukcia dýchacích ciest a toxický pľúcny edém sú pre život pacienta najnebezpečnejšie.

Pľúcna embólia - stav, pri ktorom jedna alebo viacero vetva pľúcnej tepny upchatých krvnými zrazeninami vedie k časti pľúc, sú vylúčené z dýchania. Klinické prejavy tejto patológie závisia od rozsahu poškodenia pľúc. Zvyčajne sa prejavuje náhle dýchavičnosť, narušuje pacienta so stredne ťažkým alebo miernym námahom alebo dokonca v pokoji, pocit dusenia, napätie a bolesť na hrudníku, podobne ako angína, často s hemoptýzou. Diagnóza je potvrdená zodpovedajúcimi zmenami na EKG, rádiografe hrudných orgánov, počas angiopulmografie.

Obštrukcia dýchacích ciest sa prejavuje aj ako komplex dýchacích symptómov. Dýchavičnosť je inšpiratívna v prírode, dýchanie je možné počuť na diaľku - hlučné, stridoróza. Častým spoločníkom dušnosti v tejto patológii je bolestivý kašeľ, najmä pri zmene polohy tela. Diagnóza sa vykonáva na základe spirometrie, bronchoskopie, röntgenového alebo tomografického vyšetrenia.

Prekážka dýchacích ciest môže mať za následok:

 • zhoršená tracheálna alebo bronchiálna priechodnosť v dôsledku kompresie tohto orgánu zvonka (aneuryzma aorty, chlopňa);
 • lézie trachey alebo bronchusového nádoru (rakovina, papilómy);
 • cudzí telový úder (aspirácia);
 • tvorba stenózy cicavcov;
 • chronický zápal vedúci k deštrukcii a fibróze tkanív tracheálnej chrupky (pri reumatických ochoreniach - systémovom lupus erythematosus, reumatoidnej artritíde, Wegenerovej granulomatóze).

Terapia s bronchodilatátormi v tejto patológii je neúčinná. Hlavná úloha pri liečbe patrí k adekvátnej liečbe základnej choroby a mechanickej obnove dýchacích ciest.

Toxický pľúcny edém sa môže vyskytnúť na pozadí infekčnej choroby, sprevádzanej ťažkou intoxikáciou alebo vystavením toxických látok dýchaciemu traktu. V prvej fáze sa táto podmienka prejavuje iba postupným zvyšovaním dýchavičnosti a rýchleho dýchania. Po chvíli ustúpi dychová dýchavičnosť, ktorá je sprevádzaná prebublávnym dychom. Prvým smerom liečby je detoxikácia.

Menej často sa dýchavica prejavuje nasledujúcimi ochoreniami pľúc:

 • pneumotorax - akútny stav, v ktorom vzduch vstupuje do pleurálnej dutiny a pretrváva v ňom, stláča pľúca a zabraňuje dýchaniu; vzniká v dôsledku zranení alebo infekčných procesov v pľúcach; vyžaduje naliehavú chirurgickú starostlivosť;
 • pľúcna tuberkulóza - závažné infekčné ochorenie spôsobené tuberkulózou mykobaktérií; vyžaduje dlhodobé osobitné zaobchádzanie;
 • pľúcna aktinomykóza - ochorenie spôsobené hubami;
 • pľúcny emfyzém - ochorenie, pri ktorom sa alveoly rozťahujú a strácajú svoju schopnosť normálnej výmeny plynov; vyvíja sa ako samostatná forma alebo sprevádza ďalšie chronické ochorenia dýchacieho systému;
 • silikóza - skupina chorôb z povolania pľúc vyplývajúca z ukladania prachových častíc do pľúcneho tkaniva; obnovenie je nemožné, pacientovi je predpísaná podporná symptomatická liečba;
 • skolióza, poruchy hrudných stavcov, ankylozujúca spondylitída - v týchto podmienkach je narušený tvar hrudníka, ktorý zhoršuje dýchanie a spôsobuje dýchavičnosť.

Dyspnoe v patológii kardiovaskulárneho systému

Osoby trpiace ochorením srdca, jedna z hlavných sťažností označuje dýchavičnosť. V počiatočných štádiách ochorenia sú pacientom vnímanie dýchavičnosti ako pocit nedostatočného vzduchu počas fyzickej námahy, ale v priebehu času je tento pocit spôsobený čoraz menej a menej stresom, v pokročilých štádiách neopúšťa pacienta ani v pokoji. Okrem toho sú pokročilé štádiá srdcového ochorenia charakterizované paroxysmálnym nočným dýchavičím - dusivým útokom vyvíjajúcim sa v noci, čo vedie k prebudeniu pacienta. Tento stav je tiež známy ako srdcová astma. Príčinou je stagnácia v pľúcnej tekutine.

Dyspnoe s neurotickými poruchami

Sťažnosti na dyspnoe rôzneho stupňa robia ¾ pacientov neurológov a psychiatrov. Pocit nedostatku vzduchu, neschopnosť vdychovať s plnými prsníkmi, často sprevádzané úzkosťou, strach z smrti z udusenia, pocit "chlopní", obštrukcia v hrudníku, ktorá bráni správnemu dýchaniu - sťažnosti pacientov sú veľmi rôznorodé. Zvyčajne sú takí pacienti veľmi vyčerpaní, ľudia, ktorí akútne reagujú na stres, často s hypochondriakálnymi tendenciami. Psychogénne respiračné poruchy sa často objavujú na pozadí úzkosti a strachu, depresívnej nálady, po prežívaní nervovej nadmernej reakcie. Dokonca sú možné aj záchvaty falošnej astmy - náhle sa rozvíjajú útoky psychogénnej dyspnoe. Klinickým znakom psychogénnych znakov dýchania je jeho hlučný dizajn - časté vzdychy, sténání, stonanie.

Liečba dyspnoe pri neurotických a neurózových poruchách vykonáva neuropatológovia a psychiatri.

Dyspnoe s anémiou

Anémia - skupina ochorení charakterizovaná zmenami v zložení krvi, menovite znížením obsahu hemoglobínu a červených krviniek. Keďže transport kyslíka z pľúc priamo do orgánov a tkanív sa uskutočňuje pomocou hemoglobínu, s poklesom jeho množstva začne telo začať zažívať kyslíkové hladovanie - hypoxiu. Samozrejme sa pokúša kompenzovať tento stav, zhruba povedané, načerpať viac krvného kyslíka, v dôsledku čoho dochádza k nárastu frekvencie a hĺbky dychu, to znamená k dýchavičnosti. Anémie sú rôznych typov a vznikajú z rôznych dôvodov:

 • nedostatok príjmu železa z potravy (napríklad pre vegetariánov);
 • chronické krvácanie (s peptickým vredom, leiomyómom maternice);
 • po nedávnych závažných infekčných alebo somatických ochoreniach;
 • s vrodenými metabolickými poruchami;
 • ako príznak rakoviny, najmä rakoviny krvi.

Okrem nedostatku dychu počas anémie sa pacient sťažuje na:

 • ťažká slabosť, únava;
 • znížená kvalita spánku, znížená chuť do jedla;
 • závraty, bolesti hlavy, znížený výkon, znížená koncentrácia, pamäť.

Osoby trpiace na anémiu sa vyznačujú bledosťou kože, niektorými typmi ochorenia - jej žltým odtieňom alebo žltačkou.

Diagnóza anémie je jednoduchá - stačí preniesť kompletný krvný obraz. Ak sa v ňom vyskytnú zmeny, ktoré naznačujú anémiu, bude naplánovaná ďalšia séria vyšetrení, laboratórnych aj inštrumentálnych, s cieľom objasniť diagnózu a identifikovať príčiny ochorenia. Hematológ predpíše liečbu.

Dyspnoe pri ochoreniach endokrinného systému

Osoby trpiace ochoreniami, ako je tyreotoxikóza, obezita a diabetes mellitus, sa často sťažujú na dýchavičnosť.

S tyreotoxikózou, stavom charakterizovaným nadprodukciou hormónov štítnej žľazy, sa výrazne zvyšujú všetky metabolické procesy v tele - zároveň narastá potreba kyslíka. Navyše prebytok hormónov spôsobuje zvýšenie počtu kontrakcií srdca, v dôsledku čoho srdce stráca schopnosť plne pumpovať krv do tkanív a orgánov - zažívajú nedostatok kyslíka, ktorý sa telo pokúša kompenzovať - ​​vzniká dýchavičnosť.

Nadmerné množstvo tukového tkaniva v tele počas obezity spomaľuje činnosť dýchacích svalov, srdca a pľúc, v dôsledku čoho tkanivá a orgány nedostávajú dostatok krvi a zažívajú nedostatok kyslíka.

Pri cukrovke sa skoršie alebo neskôr postihuje cievny systém tela, v dôsledku ktorého sú všetky orgány v stave chronického hladovania kyslíkom. Navyše v priebehu času dochádza aj k poškodeniu obličiek - dochádza k rozvoju diabetickej nefropatie, čo následne spôsobuje anémiu, čo vedie k ešte väčšiemu zlepšeniu hypoxie.

Dyspnoe u tehotných žien

Počas tehotenstva sú dýchacie a kardiovaskulárne systémy tela ženy vystavené zvýšenému stresu. Toto zaťaženie je spôsobené zvýšeným objemom cirkulujúcej krvi, kompresiou veľkosti maternice od spodnej časti membrány (vďaka čomu sa hrudné orgány stávajú stiesnené a dýchacie pohyby a srdcové kontrakcie sú trochu obmedzené) a potrebu kyslíka nielen matky, ale aj rastúceho embrya. Všetky tieto fyziologické zmeny vedú k tomu, že počas tehotenstva majú mnohé ženy dýchavičnosť. Frekvencia dýchania neprekračuje 22-24 za minútu, stane sa častejšia počas cvičenia a stresu. S progresiou tehotenstva tiež dochádza k dyspnoe. Navyše očakávané matky často trpia anémiou, v dôsledku ktorej sa dyspnoe ďalej zhoršuje.

Ak rýchlosť dýchania prekročí vyššie uvedené hodnoty, dýchavičnosť neprechádza alebo sa výrazne nezníži v pokoji, tehotná žena by mala vždy konzultovať so svojím lekárom - porodníkom-gynekológom alebo terapeutom.

Dýchavičnosť u detí

Respiračná frekvencia u detí rôzneho veku je odlišná. Dyspnoe by mala byť podozrivá, ak:

 • u detí 0-6 mesiacov je počet dýchacích ciest (NPV) vyšší ako 60 za minútu;
 • u dieťaťa vo veku 6 - 12 mesiacov je hodnota NPV vyššia ako 50 za minútu;
 • dieťa staršie ako 1 rok, hodnota NPV je vyššia ako 40 za minútu;
 • dieťa staršie ako 5 rokov s dýchacími pomermi viac ako 25 za minútu;
 • dieťa vo veku 10-14 rokov má hodnotu NPV vyššiu ako 20 za minútu

Je lepšie počítať dýchacie pohyby počas obdobia, keď dieťa spí. Horúca ruka by mala byť voľne umiestnená na hrudníku dieťaťa a spočítať počet hrudných pohybov za 1 minútu.

Počas emočného vzrušenia, počas fyzickej námahy, plaču, kŕmenia je miera dýchania vždy vyššia, ak NPV súčasne výrazne prekračuje normu a pomaly sa zotavuje v pokoji, mali by ste o tom informovať pediatra.

Najčastejšie sa u detí vyskytuje dýchavičnosť, keď sa vyskytnú nasledovné patologické stavy:

 • syndróm respiračnej tiesne novorodenca (často zaznamenaný u predčasne narodených detí, ktorých matky trpia cukrovkou, kardiovaskulárnymi poruchami, ochoreniami genitálnej sféry, prispievajú k nim intrauterinná hypoxia a asfyxia; bledosť, hrudná stuhnutosť je tiež zaznamenaná, liečba by mala začať čo najskôr - najmodernejšou metódou je zavedenie pľúcneho surfaktantu do priedušnice novorodenca s okamihy svojho života);
 • akútna stenózna laryngotracheitída alebo falošná krupica (malý lumen laryngeálnej štruktúry u detí je jej lúmen, ktorý so zápalovými zmenami v sliznici tohto orgánu môže viesť k poškodeniu prúdu vzduchu cez neho; dýchavičnosť pri dýchaní a udušenie, v tomto stave je potrebné dieťaťu poskytnúť čerstvý vzduch a okamžite zavolať sanitku);
 • vrodené srdcové chyby (kvôli vnútromaternicovým vývojovým poruchám dieťa rozvíja patologické odkazy medzi veľkými cievami alebo dutinami srdca, čo vedie k zmene žilovej a arteriálnej krvi, v dôsledku čoho orgány a tkanivá tela dostávajú krv, ktorá nie je nasýtená kyslíkom a prežíva hypoxiu; chyba vykazuje dynamické pozorovanie a / alebo chirurgickú liečbu);
 • vírusová a bakteriálna bronchitída, pneumónia, bronchiálna astma, alergie;
 • chudokrvnosť.

Na záver treba poznamenať, že iba špecialista môže určiť spoľahlivú príčinu dyspnoe, takže ak sa táto stížnosť nevyskytne, nevykonávajte sama liečbu - najpravdepodobnejším riešením by bolo konzultovať s lekárom.

Dyspnoe a nedostatok vzduchu: príčiny nedostatku kyslíka

Prečo pri dýchaní nie je dostatok vzduchu

Dýchavičnosť, ktorá sa nazýva dyspnoe alebo dýchavičnosť, má mnoho príčin, ktoré postihujú dýchaciu sústavu, ako aj pľúca a srdce. Dýchavičnosť je spôsobená rôznymi faktormi - napríklad zvýšená fyzická námaha, stres, ochorenia dýchacích ciest. Ak sa dýchanie môže charakterizovať ako rýchlo a hlučne, hĺbka inhalácie a výdychu sa pravidelne mení, ak je niekedy pocit nedostatku vzduchu, potom je potrebné porozumieť situácii, pretože takéto príznaky môžu byť nebezpečné pre zdravie a naznačujú vážne choroby.

Najbežnejšie príčiny nedostatku vzduchu sú:

 • nezdravý životný štýl;
 • zle vetraná miestnosť;
 • pľúcne choroby;
 • srdcové choroby;
 • psychosomatické poruchy (napríklad vaskulárna dystónia);
 • poškodenia hrudníka.

Zvážte každý z dôvodov podrobnejšie.

Dyspnoe kvôli životnému štýlu

Ak nemáte srdcové alebo pľúcne ochorenie, môžete mať problémy s dýchaním kvôli nedostatočne aktívnemu životnému štýlu. Tu je niekoľko tipov na prevenciu symptómov dýchavičnosti.

 • Ak sa pri fyzickej aktivite vyskytne dýchavica, napríklad pri behu alebo dlhej chôdzi, znamená to nedostatok fyzickej zdatnosti alebo nadváhy. Snažte sa športovať a preskúmať stravu - s nedostatkom živín, nedostatok vzduchu tiež nie je nezvyčajné.
 • Dyspnoe je častý výskyt u fajčiarov, pretože počas fajčenia je dýchací systém veľmi zraniteľný. V takom prípade je možné dýchanie s plným prsníkom, iba konzumácia zvyku. Tiež lekári odporúčajú raz ročne urobiť röntgenové vyšetrenie pľúc - bez ohľadu na to, či existujú zdravotné problémy, alebo nie.
 • Časté užívanie alkoholu môže tiež spôsobiť dýchavičnosť, pretože alkohol nepriaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárny systém a zvyšuje pravdepodobnosť srdcového infarktu, porúch srdcového rytmu a iných ochorení.
 • Nevylučujte možnosť dýchavičnosti a emocionálnych šokov alebo častého stresu. Napríklad, záchvaty paniky sú sprevádzané uvoľňovaním adrenalínu do krvi, po ktorom tkanivá vyžadujú viac kyslíka a osoba sa udusí. Časté zívanie tiež poukazuje na zdravotné problémy - je to známka hypoxie mozgu.

Dyspnoe kvôli zle vetranej miestnosti

Ako viete, trápnosť v obytnej štvrti je neustálym spoločníkom zlej nálady a bolesti hlavy. Prebytok oxidu uhličitého má však vážnejšie dôsledky - mdloby, zhoršenie pamäti a koncentrácie, poruchy spánku a neustály nedostatok vzduchu. Ak chcete spať sladko a pracovať produktívne, potrebujete nepretržitý tok vzduchu z ulice. Už sme povedali, že je ťažké pravidelne vysielať dom: v zimnom období sa napríklad cez otvorené okno prechádza príliš studený vzduch, takže existuje šanca na chorobu. Hluk z ulice alebo nedostatočne čistý vzduch na druhej strane okna môže tiež narušiť pohodlné pohodlie. Najlepšou cestou v takejto situácii by bolo prijímanie vetrania s čistiacimi a vykurovacími systémami. Za zmienku stojí systém inteligentného mikroklímu, pomocou ktorého môžete diaľkovo ovládať klimatizačné zariadenia a merať úroveň CO2, teploty a vlhkosti.

Dýchavičnosť v dôsledku zhoršenej funkcie pľúc

Veľmi často sa nedostatok vzduchu spája s ochoreniami pľúc. Ľudia s poškodenými pľúcami majú pri námahe ťažké dýchacie ťažkosti. Počas cvičenia telo uvoľňuje viac oxidu uhličitého a spotrebuje viac kyslíka. Dýchacie centrum v mozgu urýchľuje dýchanie s nízkymi hladinami kyslíka v krvi alebo s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Ak pľúca nefungujú normálne, aj malé úsilie môže výrazne zvýšiť frekvenciu dýchania. Dýchavičnosť je taká nepríjemná, že sa pacienti osobitne vyhýbajú fyzickým aktivitám. Pri závažných pľúcnych ochoreniach sa nedostatok vzduchu vyskytuje dokonca aj v pokoji.

Nedostatok vzduchu môže byť dôsledkom:

 • reštriktívne (alebo obmedzujúce) respiračné poruchy - pľúca sa nedokážu úplne vyrovnať s dýchaním, preto ich objem klesá a dostatočné množstvo kyslíka sa nedostane do tkaniva;
 • obštrukčné respiračné poruchy - napríklad bronchiálna astma. Pri takýchto ochoreniach sú dýchacie cesty úzke a keď dýchanie vyžaduje značné úsilie na rozšírenie. Astmatici s nedostatkom dychu počas útoku, lekári zvyčajne odporúčajú držať inhalátor po ruke.

Dýchavičnosť so srdcovým ochorením

Jednou z bežných srdcových porúch, ktoré negatívne ovplyvňujú hĺbku a intenzitu dýchania, je zlyhanie srdca. Srdce dodáva krv orgánom a tkanivám. Ak srdce prenáša nedostatočné množstvo krvi (to znamená zlyhanie srdca), tekutina sa nahromadí v pľúcach, dochádza k zhoršeniu výmeny plynov a dochádza k poruchám nazývaným pľúcny edém. Pľúcny edém len spôsobuje dýchavičnosť, ktorá je často sprevádzaná pocitom dusenia alebo ťažkosti v hrudníku.

Niektorí ľudia so srdcovým zlyhaním trpia ortopéniou a / alebo paroxyzmálnou nočnou dýchavicou. Ortopénia - dýchavičnosť, ktorá sa vyskytuje v polohe na chrbte. Ľudia s touto poruchou sú pri sedení nútení spať. Paroxysmálna nočná dyspnoe je náhle ťažké dyspnoe, ktoré sa vyskytuje počas spánku a je sprevádzané prebudením pacienta. Táto porucha je extrémnou formou ortopénie. Tiež paroxyzmálna nočná dyspnoe je príznakom závažného srdcového zlyhania.

Nedostatok vzduchu sa môže vyskytnúť pri prudkom zvýšení hladín krvného tlaku, ak máte hypertenziu. Vysoký tlak spôsobuje preťaženie srdca, narušenie jeho funkcií a pocit nedostatku kyslíka. Príčiny dušnosti môžu byť aj tachykardia, infarkt myokardu, koronárna srdcová choroba a iné kardiovaskulárne patológie. V každom prípade môže skúsený lekár urobiť presnú diagnózu a predpísať vhodnú liečbu.

Dyspnoe s anémiou (anémia)

Pri anémii u ľudí sa hladina hemoglobínu zníži a počet červených krviniek sa zníži. Vzhľadom na to, že hemoglobín a červené krvinky zabezpečujú transport kyslíka z pľúc do tkanív, ich nedostatok znižuje množstvo kyslíka, ktoré dodáva krv. Obzvlášť akútny nedostatok vzduchu, pacienti sa cítia počas fyzickej aktivity, pretože krv nemôže poskytnúť zvýšenú hladinu kyslíka potrebnú pre telo. Okrem nedostatku dychu príznaky zahŕňajú bolesti hlavy, únavu, koncentráciu a pamäť. Hlavným spôsobom, ako sa zbaviť nedostatku vzduchu pri anémii, je odstrániť hlavnú príčinu, t.j. obnoviť hemoglobín a červené krvinky v krvi.

Dyspnoe s vegetatívnou dystóniou

Dystónia - porucha autonómneho nervového systému. Pacienti sa obyčajne sťažujú na pocit kómy v krku, rýchle dýchanie, pocit nedostatku vzduchu. Poruchy dýchania sa zhoršujú v podmienkach, ktoré vyžadujú napätie nervového systému: absolvovanie skúšky, rozhovor, výkon na verejnosti atď. Príčiny vegetatívno-vaskulárnej dystónie môžu byť nadmerné duševné, fyzické alebo emocionálne stresy, hormonálne poruchy, chronické ochorenia.

Jedným z najčastejších prejavov vaskulárnej dystónie je hyperventilačný syndróm, ktorý vedie k "nadmernému dýchaniu". Mnoho ľudí si mylne myslí, že hyperventilácia je nedostatok kyslíka. V skutočnosti je syndróm hyperventilácie nedostatok oxidu uhličitého v krvi. Keď osoba s týmto syndrómom dýcha príliš rýchlo, vydechuje viac oxidu uhličitého, než je potrebné. Zníženie hladiny oxidu uhličitého v krvi vedie k tomu, že hemoglobín je pevne spojený s kyslíkom a ten sa sotva dostáva do tkaniva. Pri výrazných príznakoch dyspnoe odporúčajú lekári dýchanie do obalu, tesne zatlačené do úst. V taške sa hromadí vdychovaný vzduch a opäť ho vdychuje, pacient kompenzuje deficit CO2.

Iné choroby

Dyspnoe môže spôsobiť porušenie integrity hrudníka. S rôznymi zraneniami (napríklad pri zlomenine rebier) vzniká pocit nedostatku vzduchu v dôsledku výraznej bolesti na hrudníku. Obtiažne dýchanie môže byť spôsobené aj inými ochoreniami - napríklad diabetom alebo alergiami. V tomto prípade je potrebné komplexné vyšetrenie a ošetrenie špecialistom. Dýchacie problémy je možné zbaviť len vtedy, ak je zdroj ochorenia neutralizovaný.

Ako sa zbaviť dýchavičnosti

Ako sme zistili, spôsob, ako sa zbaviť nedostatku dychu, závisí výlučne od jeho príčiny. Každá choroba, ktorá môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním, vyžaduje individuálny prístup, určité testy a rôzne vyšetrenia. Ak máte pocit, že okrem nedostatku dychu máte obavy o niečo iné, potom lekár má predpísať terapiu a len lekár - nepotrebujete samoliečiť! Ak vás záchvat dušnosti ulovil, mali by ste zastaviť akúkoľvek fyzickú aktivitu. Ak stav trvá dlhšie ako 10 minút, musíte zavolať na sanitku.

Existujú všeobecné pokyny na prevenciu dyspnoe, ktorú môže každý vykonať.

 • Získajte dostatok čerstvého vzduchu, ak je to možné, vyhnite sa chôdzi v rušných diaľniciach.
 • Ak vediete sedavý životný štýl, pokúste sa ho zmeniť - minimálne by ste mali stráviť 20 minút denne rýchlo. Môžete ísť plávať - ​​jeden z najzdravších športov.
 • Pokúste sa vytvoriť správnu výživu a vzdať sa tabakových výrobkov - prejedanie sa, ako napríklad fajčenie, prispieva k problémom s dýchaním.
 • Dávajte pozor na dychové cvičenia - pomôže zlepšiť zdravie a zabrániť dýchavičnosti.
 • Ak ste alergický, vyhýbajte sa kontaktu s alergénmi (prachom, zvieracím srsťou, peľom), pretože spôsobujú bronchospazmus. Oddych pomôže zabrániť uvedeným alergénom vstúpiť do vášho domova. A tí, ktorí trpia potravinovými alergiami, by mali nasledovať individuálnu stravu.

POZOR!
Tento článok je informatívny. Všetky kroky musia byť v každom prípade dohodnuté s lekárom!

Keď nie je dostatok vzduchu - príčiny dýchavičnosti a ako s nimi zaobchádzať

Dyspnoe - toto je lekárske meno pre túto chorobu.

Takmer každý z nás pozná pocit nedostatku vzduchu, keď beží alebo šplhá po schodoch do piateho poschodia. Existujú však prípady, kedy dochádza k dýchaniu pri chôdzi len niekoľko desiatok metrov, alebo dokonca v pokoji. Ak sa v takýchto situáciách stalo ťažké dýchať, znamená to, že záležitosť je vážna.

Dýchanie je prirodzeným procesom, takže si ho nevšimujeme. Ale my okamžite cítime, ak niečo nie je v poriadku s našim dychom. Najmä vtedy, keď sa z ničoho dôvodu nezabudneme. Mozog dostane zodpovedajúci signál a naše dýchanie sa stáva rýchlejším a tento proces nemožno ovládať vedomím. Jeho frekvencia a rytmus, dĺžka trvania inhalácie alebo výdychu sa zmenili - tým, že máte pocit, že ste jasne dýchali nejako zle. Ide o dýchavičnosť.

Typy dyspnoe a liečebné metódy

Vo väčšine prípadov je dyspnoe spojená s hypoxiou - nízkym kyslíkom v tele alebo hypoxémiou - nízkym kyslíkom v krvi. To spôsobuje podráždenie dýchacieho centra v mozgu. Výsledok - pocit nedostatku vzduchu, nedobrovoľne časté dýchanie.

Podmienečne existujú 3 typy dýchavičnosti: dýchavičnosť pri inhalácii (ťažko sa inhaluje) - charakteristickejší je ochorenie srdca; (ťažko sa vydychovať), - najčastejšie sa vyskytuje pri bronchiálnej astme v dôsledku kŕčov; zmiešaná dyspnoe (keď je ťažké vdýchnutie a výdych) je charakteristická pre rôzne ochorenia.

Najdôležitejším spôsobom riešenia dyspnoe je liečba choroby, ktorá bola príčinou jej výskytu. Akonáhle odborník zistí dôvod, bude stanovený efektívny liečebný plán. Napríklad u pacientov s ischemickou chorobou srdca a infarktom myokardu sa často používa liečba tabletami. V prípade bronchiálneho astma - pravidelná liečba inhalátormi. Keďže hlavnou príčinou dušnosti je v mnohých prípadoch nedostatok kyslíka v tele, jedným zo spôsobov, ako znížiť dyspnoe, je kyslíková terapia.

9 dôvodov - a rovnaký počet ošetrení

Ak chcete zistiť príčinu dýchavičnosti, je dôležité vedieť, ako rýchlo sa objavuje. Môže sa vyskytnúť akútne - v priebehu niekoľkých minút, hodín, niekoľkých dní alebo postupne - počas niekoľkých týždňov, mesiacov alebo rokov. Chápeme hlavné dôvody.

1. Zlá fyzická forma

V tomto prípade je dýchanie pravdepodobne normálnym javom ako príčinou vážnych obáv.

Fyziologické dyspnoe sa objaví potom, čo ste vyšli po schodoch alebo dohnali autobus. Svaly zapojené do práce odstraňujú kyslík z krvi. Mozog sa snaží pokryť výsledný nedostatok kyslíka, to znamená, že dýchame častejšie. Takáto dušnosť nie je sama o sebe nebezpečná, ale ak sa dusíte aj po vylievaní niekoľkých poschodí, je na čase premýšľať o vašej fyzickej kondícii. U fyzicky aktívnych a vyškolených ľudí sa dýchavičnosť vyskytuje menej často.

Čo robiť, aby ste sa zbavili takého nedostatku dychu? Potrebujeme pravidelné aeróbne cvičenia, ktoré vedú k nárastu respiračného rytmu a srdcového tepu. Ak nemáte čas na telocvičňu, rýchlo prejdite a choďte. Zostupujte a šplhajte po schodoch v 3-4 poschodiach.

2. Panic Attack

Ako viete, silná úzkosť, úzkosť, hnev a strach stimulujú produkciu adrenalínu. Keď vstúpi do krvi, adrenalín spôsobí, že telo prechádza veľkým množstvom vzduchu cez pľúca a spôsobuje hyperventiláciu. Preto sa pri vážnych zážitkoch zvyšuje srdcová frekvencia a dýchavičnosť.

Čo robiť Dyspnoe spôsobená týmito silnými emóciami je všeobecne bezpečné pre zdravie. Avšak v prípade vážnych záchvatov paniky (a nie len v prípade dýchavic z vzrušenia), je lepšie konzultovať s lekárom. Ťažká dyspnoe počas paniky môže naznačovať ochorenie - napríklad vaskulárnu dystóniu.

3. Anémia alebo anémia

Najčastejšou je anémia spôsobujúca nedostatok železa. Ióny železa nasýtia krv s kyslíkom, zohrávajú dôležitú úlohu v procesoch tvorby krvi. S nedostatkom sa vyvinie hypoxia a zapne sa mechanizmus havarijnej obrany - dýchavičnosť.

Táto podmienka je typickejšia u žien, hoci muži v tele často chýbajú železo. Prítomnosť anémie je diagnostikovaná na základe údajov z klinického krvného testu.

Čo robiť, aby ste sa zbavili anémie a zároveň dýchavičnosť? Pri výraznom znížení hladiny hemoglobínu lekár predpísal liečbu liekom obsahujúcim železo. Musia trvať najmenej dva mesiace a sledovať správnu výživu. Železo je dobre absorbované z pečene a červeného mäsa, ale z rastlinných potravín, ako je pohánka alebo granátové jablko, ktoré sú považované za všeliek na anémiu, je dosť zlé. Aby bolo železo obsiahnuté v prípravku alebo potravine lepšie absorbované, je tiež predpísaný príjem vitamínu C.

4. Obezita

Nie je to len nedostatok kondície, ale závažná choroba, ktorá od človeka vyžaduje veľa úsilia na zlepšenie svojho zdravia. Nebezpečenstvo však nie je vonkajší tuk na stehnách alebo v zadku, ale vnútorné, keďže obezita nie je len kozmetická porucha.

Vrstva tuku obklopuje pľúca a srdce a zabraňuje tomu, aby osoba správne dýchala. Okrem toho u obéznych ľudí srdce nesie zvýšené zaťaženie, pretože potrebuje pumpovať krv do veľkého tuku. Preto sa do dôležitých orgánov dodáva menej kyslíka.

Riešením problému je jeden - zbaviť sa tuku pod dohľadom lekára. Nezačínajte s vyšším tréningom v telocvični - pravdepodobnosť je vysoká, že stratíte vedomie.

5. Pľúcne choroby

Dyspnoe, ku ktorej dochádza pri ochoreniach dýchacích orgánov, sú dva typy. Inšpirácia - keď je problém s dýchaním v dôsledku upchania priedušiek s hlienom alebo pľúcnymi nádormi a expiráciou - je ťažké vydychovať v dôsledku kŕčov vznikajúcich pri bronchiálnej astme.

Na určenie príčin pľúcnej dyspnoe bude potrebné vykonať vyšetrenie a liečbu pod dohľadom pulmonológa. Minimálnym výskumom je röntgenové vyšetrenie hrudníka, klinický krvný test, spirografia (štúdium funkcie pľúc grafickým zaznamenávaním zmien ich objemu počas dýchania v priebehu času). V ťažkých prípadoch, napríklad pri diagnostike nádorov alebo tuberkulózy, použite iné metódy. Bronchoskopia a vypočítaná röntgenová tomografia sa pravdepodobne budú vyžadovať. No, k liečbe, ako už bolo spomenuté, budete potrebovať pulmonológa.

6. Ischemická choroba srdca

V tomto prípade sa dýchavica prejavuje pocitom nedostatku vzduchu. Vo všeobecnosti je dyspnoe rovnako typická ako ochorenie koronárnych artérií, ako aj bolesť v tlaku na ľavej strane hrudníka.

Čo robiť Ak sa v tebe po prvýkrát objaví dýchavičnosť a silná bolesť v hrudníku - okamžite zavolajte sanitku. U mužov, najmä mladých, ischemická choroba srdca sa niekedy prejavuje po prvýkrát infarktom myokardu. Pri poskytovaní prvej pomoci je výška výskumu zvyčajne obmedzená na kardiogram a potom rozhodnutie o vyšetrení a liečbe vykoná kardiológ.

7. Kongestívne srdcové zlyhanie

Je dosť ťažké zachytiť skoré príznaky tejto choroby - zvyčajne sa to robí pomocou špeciálnych vyšetrení.

Pri kongestívnom srdcovom zlyhaní je dyspnoe vždy sprevádzané nútenou polohou pacienta. Vyskytuje sa v osobe ležiacej na nízkom vankúši a prechádza, keď pacient predpokladá sedenie - orthopnea. Napríklad americký prezident Roosevelt práve z tohto dôvodu spal na sedenie v kresle. Takáto dýchavičnosť nastáva v dôsledku zvýšeného prietoku krvi do srdca v polohe na chrbte a pretečeniu srdcových komôr.

Liečba nedostatku dychu pri srdcovom zlyhaní nie je ľahká úloha, ale skúsení kardiológovia a moderné drogy niekedy robia zázraky.

8. srdcová astma alebo paroxysmálna dyspnoe.

Taký náhly nádych dyspnoe, ktorý sa vyvinie do udusenia, sa často objavuje v noci. Na rozdiel od predchádzajúceho dôvodu - orthopnea (nútená poloha) - v tomto prípade dýchavičnosť neprechádza ani v sediacej, ani v stojacej polohe. Človek sa stáva bledý, v hrudníku sa objavujú mokré ryhy, pľúca začnú napučiavať. Takýto stav ohrozuje život pacienta, takže by ste mali okamžite zavolať sanitku.

Zvyčajne je okamžite vykonaná liečba účinná a eliminuje záchvat srdcovej astmy. V takom prípade pacient bude musieť pravidelne navštevovať kardiológa, pretože iba kompetentná liečba kardiovaskulárnych ochorení bude podporovať zdravie v normálnom stave.

9. Pľúcna embólia

Takmer najčastejšou príčinou nedostatku dychu je hlboká žilová tromboflebitída. V tomto prípade človek nie vždy má kŕčové žily na povrchu kože, ktoré by zvonček navštívili lekára. Zákernosť hlbokej žilovej tromboflebitídy spočíva v tom, že prvá epizóda prebieha pomerne ľahko - noha sa mierne napína, bolesť a kŕče sa objavujú v svale gastrocnemia - pocity sú rovnako ako preťahovanie a nie sú tlačené na vyšetrenie lekárom. Problémom je, že potom vzniknú krvné zrazeniny v žilách problémovej končatiny, ktorá sa môže pohybovať do pľúcnej tepny a zablokovať lúmen v nej. A to zase vedie k smrti pľúcnej oblasti - srdcový záchvat, zápal pľúc.

Symptómy pľúcneho tromboembolizmu sú ťažké dýchavičnosť, šitie bolesti v hrudi, agónie kašeľ, ktoré sa náhle objavili na pozadí normálneho zdravia. V závažných prípadoch má osoba modrú tvár.

Moderné liečebné metódy účinne liečia túto vážnu chorobu, ale je lepšie nevyvolávať tromboembolizmus, ale hľadať pomoc lekára včas na akékoľvek podozrenie na patológiu žíl dolných končatín. Signály môžu byť opuch, ťažkosti v nohách a kŕče v svaloch lýtka.

Ako môžete vidieť, dýchavičnosť sa objavuje z mnohých dôvodov, počnúc od vyžadovania len niektorých zmien životného štýlu až po tie, ktoré vyžadujú vážnu liečbu. Našťastie sa dá predísť alebo výrazne zmierniť mnohými stavmi včasnou liečbou pľúcnych a kardiovaskulárnych ochorení.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Expiračná alebo inhalačná dyspnoe pri bronchiálnej astme

Dýchavičnosť sa vyskytuje u mnohých ochorení, ale najčastejšie sprevádza bronchiálnu astmu. Nebezpečenstvo tejto patológie spočíva v tom, že kvôli nedostatku kyslíka dochádza k interkostálnemu kŕčeniu, čo zabraňuje pľúcam, aby sa otvorili a spôsobili paniku u pacienta.

Kapilárna sieť na nohách - kozmetická chyba alebo vážny problém?

Veľa žien s vekom sa objavuje na opuchy nôh, rovnako ako oko kapilár. Sú to príznaky počiatočných kŕčových žíl. Ako nebezpečný je tento jav pre zdravie?

Príznaky a liečba syndrómu vertebrálnej artérie

Z tohto článku sa dozviete: čo je syndróm chrbtice. Aké ochorenia vedú k výskytu patológie. Manifestácia tohto syndrómu a metódy vyšetrenia na diagnostiku.

Čo rozširuje krvné cievy: drogy, ľudové prostriedky, strava

Z tohto článku sa dozviete, ako rozšíriť krvné cievy tela. Opísané ľudové lieky, lieky a výrobky, ktoré je možné použiť na tento účel.Vasokonstrikcia je jedným z najčastejších problémov s kardiovaskulárnym systémom.

Ako skontrolovať krvné cievy tela, indikácie pre takéto štúdie

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy celého tela, aké metódy sa používajú na získanie obrázkov tepien a žíl a identifikujte ich choroby.

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia?

Kvôli širokému rozšíreniu tejto choroby dnes nie je možné nájsť osobu, ktorá by nepočula o arytmiách. Je to častý príznak na ceste k ešte vážnejším chorobám. Ale aké sú príčiny arytmií?