Clinic. Mnohé deti s nedostatkom aortálnej chlopne dlho nevykazujú žiadne sťažnosti, dobre sa cítia a vystačia s fyzickou námahou a niektorí z nich dokonca úspešne hrajú šport.

Pacienti s ťažkou aortálnou nedostatočnosťou sa sťažujú na dýchavičnosť a palpitácie, ktoré sa najprv objavujú len pri ťažkej fyzickej námahe a neskôr sa prejavujú aj pri strednej fyzickej námahe. Dyspnoe u týchto pacientov je prvým znakom ľavého srdcového zlyhania.

Niekedy sa deti sťažujú na bolesti v oblasti srdca, čo môže byť spôsobené nedostatkom prívodu kyslíka hypertrofovaným myokardom ľavej komory v dôsledku zhoršenia koronárnej cirkulácie v ňom. Možno existujú sťažnosti na všeobecnú slabosť a únavu.

S malou nedostatočnosťou aortálnej chlopne jediným objektívnym príznakom defektu je prítomnosť diastolického aortálneho šumu (A. B. Volovik, 1948, B. C. Nesterov, 1974, V. Ionash, 1960); pri ťažkej aortálnej nedostatočnosti sa pozoruje celý rad charakteristických príznakov v dôsledku hemodynamických porúch.

Fyzický vývoj detí spravidla netrpí. U niektorých pacientov je pozorovaná bledá pokožka spôsobená reflexným kŕčom malých artérií (O. D. Sokolova-Ponomareva, E.A. Nadezhdina, 1969). Pri nedostatku ostrého aortálneho chlopňa počas kontroly sa pozornosť zvyšuje v dôsledku zvýšenej pulzácie artérií krku ("tanečná karotida").

U dospelých príznaky, ako sú rytmický kývne pohyby hlavy (Musset znamenie), zúženie zrenice počas systoly a diastoly v rozšírenie svojho pulzácie pečeni, slezine, rytmické rozšírenie jazyku a mandlí (Muller znamenie), deti nie sú pozorované (AB Volovik, 1955, O. D. Sokolov-Ponomarev, E. A. Nadezhdina, 1969).

Palpácia impulzu je často aj s malým stupňom defektu, môžete zistiť jeho zmenu. Cítime sa ako pulsus celer et altus (rýchly a vysoký). Tento charakter impulzu je dôsledkom silného vyhadzovania krvi ľavou komorou počas systoly a regurgitácie určitého množstva krvi počas diastoly. U mnohých pacientov možno pozorovať tzv. Kapilárny pulz, patologický pulzáciu arteriol, jasne viditeľný v podobe striedajúcich sa červených a bielych vĺn na otvorení nechtov po jemnom stlačení na jeho voľnom okraji. Pri zistených charakteristických zmien krvného tlaku aortálnej chlopne: maximálny tlak môže byť normálny alebo mierne zvýšiť zvýšením zdvihový objem, hypertrofiu ľavej komory, a minimálna je znížená, je stupeň zníženie diastolického tlaku úmernú stupni aortálnej nedostatočnosti ventilu, pretože je daná stupňom regurgitácia v krvi. Pri ťažkej aortálnej nedostatočnosti môže minimálny tlak klesnúť na nulu. V dôsledku toho sa výrazne zvýšil impulzný tlak.

U zdravých ľudí, pri každej pulznej vlne nad jednou z veľkých tepien, je počuť jeden tón, pri stláčaní tepny stetoskopom je počuť jeden stenotický hluk. Pri ťažkej aortálnej nedostatočnosti u detí je zriedka možné určiť dvojitý tón Traube v dôsledku ostrého systolického rozšírenia a rýchleho kolapsu arteriálnej steny a dvojitého šumu Duroze.

Po vyšetrení oblasti srdca je niekedy možné pozorovať zvýšenú pulzáciu v oblasti vrcholu; na palpácii - zosilnený, posunutý dolný apikálny impulz definovaný piatym, menej často - v piatom až šiestom medzikostálnom priestore. Palpácia vrcholu srdca vytvára dojem, že tesná guľa sa valí a udrie do ramena. Hranice relatívnej kardiálnej dullness sú rozšírené vľavo a nadol, a spravidla táto expanzia je malá. Počúvaním na Aj tóne srdca v hornej časti je zvyčajne oslabený kvôli absencii obdobia uzavretými ventilmi, II tónom aorty s miernou aortálnou insuficienciou sa nemení, zatiaľ čo ťažký - uvoľnená.

Hlavným rozhodujúcim príznakom nedostatočnosti aortálnej chlopne je diastolický šelest spôsobený regurgitáciou krvi cez poškodenú aortálnu chlopňu. Hluk začína bezprostredne po druhom tóne a postupne klesá smerom ku koncu diastoly. Najlepšie je počuť v treťom alebo štvrtom interkostálnom priestore vľavo od hrudnej kosti (L.M. Fitileva, 1962, V. X. Vasilenko, 1972, N. M. Kurenskaya, 1972). U mnohých pacientov je hluk dobre počuť a ​​v oblasti vrcholu srdca je menej často možné počúvať v druhom medzikostálnom priestore napravo od hrudnej kosti. Spravidla sa to deje s ťažkou aortálnou nedostatočnosťou. Diastolický aortálny šelest je často jemný, tichý, "tečúci", čo spôsobuje ťažkosti pri jeho zachytení; preto musí byť počúvaný v úplnom tichu. Niekedy sa pri počúvaní pacienta v polohe stojacej polohy, keď je teleso ohnuté dopredu, lepšie rozpoznať šum.

Často sa v druhom medzirebier vpravo od hrudnej kosti auscultated systolický šelest v dôsledku pomernej zúženia krvi v ústach vzhľadom k tomu, že sa deformuje zahustený aortálnej chlopne počas systoly voľne prilieha k steny aorty (VS Nesterov, 1974), alebo v dôsledku pomernej zúženia krvného úst s rozšírením vzostupnej aorty (V. Ionash, 1960).

Ak je aortálna chlopňa nedostatočná, systolický šelest je počuť nad vrcholom srdca. Môže to byť buď drôtový zvuk z aorty alebo relatívna nedostatočnosť mitrálnej chlopne v dôsledku rozšírenia ľavej srdcovej dutiny pri ťažkej aortálnej poruche.

Príležitostne cez vrchol môžete počúvať jemný, jemný, krátky presystolický šelest, prvýkrát opísaný v roku 1862 Flintom a nazvaný Flintov hluk. Flintov šum sa líši od presystolického šumu mitrálnej stenózy v dôsledku nedostatku narastajúceho charakteru. Pokiaľ ide o mechanizmus vzniku tohto hluku, existujú rôzne hľadiská. Väčšina lekárov vysvetľuje jej výskyt relatívnym zúžením ľavého žilového otvoru v dôsledku dilatovanej ľavej komory (V. Ye. Nezlin, 1968). Iní veria, že Flint hluk vyplýva zo skutočnosti, že sa opakované zvracanie krvi z aorty do ľavej komory dochádza k tlačenie preč od prednej steny komory, aortálneho cípe mitrálnej chlopne, čo spôsobuje zúženie mitrálnej otvoru. U detí sa zriedka vyskytuje Flintov hluk pri aortálnej nedostatočnosti.

Nedostatok aortálnej chlopne u detí

Keď nastane nedostatočnosť aortálnej chlopne, srdcový sval zlyhá. V normálnom stave musí byť ventil otvorený, aby umožnil pretečeniu krvi zo srdca do aorty. Ak nie sú žiadne srdcové srdce, aortálna chlopňa by mala byť úplne zatvorená. Je to nevyhnutné, aby sa krv nevrátila späť do srdca. Ak sa ventil nezavrie, povzbudí krv, aby sa vrátil do ľavej komory. Tento stav sa nazýva regurgitácia aortálnej chlopne. Kvôli tejto patológii je srdcový sval nútený pracovať silnejšie, aby zásobil telo krvou v plnom rozsahu. Z tohto dôvodu sa veľkosť srdca výrazne zvyšuje.

dôvody

Patológia sa môže vyskytnúť u ľudí akejkoľvek vekovej skupiny vrátane dieťaťa. Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže mať dieťa nedostatok aortálnej chlopne.

 • Porucha môže byť vrodená. V období maternice alebo bezprostredne po narodení môže u dieťaťa vzniknúť nedostatočnosť aortálnej chlopne.
 • Patológia môže byť spôsobená infekčnými ochoreniami, nesprávnym životným štýlom očakávanej matky alebo vrodenými poruchami.
 • Získané ochorenie aortálnej chlopne sa môže vyskytnúť v dôsledku infekčných ochorení: zápal pľúc, tonzilitída a iné.
 • Prítomnosť patogénnych mikroorganizmov môže viesť k infekčnej lézii endokardu. Z tohto dôvodu sa na ventile objavuje množstvo škodlivých baktérií, ktoré ovplyvňujú deformáciu ventilu.
 • Autoimunitné ochorenia vyvolávajú aktívnu proliferáciu spojivového tkaniva, čo vedie k poškodeniu chlopňových chlopní.
 • Trauma srdca.
 • Kalcovací ventil.

Tieto príčiny poškodenia srdcovej chlopne môžu viesť nielen k zmenám štruktúry a veľkosti ventilov, ale tiež k ich úplnému pretrhnutiu.

príznaky

Rozpoznať patológiu dieťaťa rodičia nie vždy. Odborníci identifikujú štyri stupne ventilového napätia. Pri prvom stupni sa nevracia viac ako 15% krvi a po štvrté viac ako 50%. Symptómy ochorenia sa prejavujú v závislosti od závažnosti poškodenia ventilu.

 • Pri prvom stupni nedostatočnosti aortálnej chlopne sa nemusí dieťa prejaviť príznakmi patológie.
 • Ak sa veľký objem krvi vracia do ľavej srdcovej komory, objavia sa určité príznaky ochorenia.
 • Dieťa cíti rýchlu únavu a všeobecnú slabosť.
 • Dýchavičnosť sa vyskytuje nielen počas fyzickej námahy, ale aj v polohe na ležanie, ako aj v noci.
 • Vytvára sa arytmia.
 • V mozgu dochádza k poruche krvného obehu, čo má za následok tmavnutie očí a výskyt závratov.
 • Dieťa má zvýšený srdcový tep, bolesť v oblasti srdca.
 • Zvýšená bolesť nastáva pri chôdzi a v noci.
 • Dieťa môže stratiť vedomie.
 • Pri akútnej nedostatočnosti aortálnej chlopne sa náhle objavia známky porúch obehového ústrojenstva. Obvykle sa v tomto stave vyvinie tachykardia.
 • Ak je dieťa došlo k výraznému bolesť v srdci, je dýchavičnosť v pokoji, zrýchlený tep, v pravom hornom kvadrante sa objavil ťažobu a opuchy, rovnako ako dieťa prežíva extrémny slabosť alebo v bezvedomí, naliehavú lekársku pomoc.

diagnostika

Môžete diagnostikovať patológiu pomocou kvalifikovanej lekárskej starostlivosti. Pri počúvaní dieťaťa s nedostatočnosťou aortálnej chlopne dokáže lekár počuť charakteristické srdcové šelesty. Následne špecialista urobí anamnézu, pričom vezme do úvahy sťažnosti. Lekár požiadal rodičov o diagnózu ochorení srdca od príbuzných.

Pre presnú diagnózu je predpísaný elektrokardiogram, ako aj echokardiogram. Pomocou echokardiogramu môžete vidieť poškodený ventil na posúdenie závažnosti jeho poškodenia. Rovnako sa hodnotí deformita ľavej srdcovej komory. Dieťa je poslané do štúdia RTG.

komplikácie

Ak sa patológia bez prejavov prejavu nezlepší, liečba sa pre dieťa nevyžaduje. Pri slabom nedostatku aortálnej chlopne je možné dlho žiť.

 • S progresiou ochorenia môže dôjsť k infarktu myokardu.
 • Existuje možnosť vzniku nedostatku mitrálnej chlopne.
 • Možno vývoj reinfekčnej endokarditídy.
 • Poruchy srdcového rytmu a výskyt fibrilácie predsiení.
 • Ak sa liečba začne včas, existuje vysoká pravdepodobnosť priaznivej prognózy.
 • Ale akútna nedostatočnosť aortálnej chlopne u dieťaťa môže byť smrteľná, ak sa liečba nezačne načas.

liečba

Čo môžete urobiť

Nezávisle liečiť chorobu u dieťaťa je nemožné. Rodičia by mali dodržiavať len predpísanú liečbu. Ak má dieťa akútne známky akútneho zlyhania, ktoré sa rýchlo rozvíja, je potrebná naliehavá lekárska starostlivosť. Rodičia musia zavolať tím ambulancie alebo doručiť dieťa do najbližšej nemocnice.

Čo doktor urobí

Ak nie sú žiadne známky patológie, ale srdcové ochorenie bolo diagnostikované náhodným vyšetrením, liečba nie je indikovaná. Dieťa bude musieť pravidelne navštevovať kardiológa, ktorý bude monitorovať stav srdcového svalu.

V prípade zlyhania srdca je dieťaťu predpísané lieky. Ak ochorenie dieťaťa pokračuje dlhší čas a zistí sa poškodenie steny ventilu, predpisuje sa chirurgická liečba. Vymeňte poškodený ventil.

V prípade akútnej nedostatočnosti sa uskutočňuje núdzový chirurgický zásah, aby sa zabránilo smrti.

prevencia

Aby sa zabránilo vrodenému vývoju patológie u dieťaťa, očakávaná matka by sa o to mala starať v plánovacom štádiu tehotenstva. Predtým, než sa otehotnie, musí absolvovať celodenné vyšetrenie. Počas tehotenstva je nevyhnutné včas liečiť infekčné ochorenia a ak sa necítite dobre, poraďte sa s lekárom.

 • Po narodení dieťaťa, od raného veku, by mal byť vyučovaný na aktívny životný štýl, aby vykonal účtovanie.
 • Je potrebné včas liečiť infekčné a autoimunitné ochorenia.
 • Kalenie, chôdza na čerstvom vzduchu, správny oddych a správna výživa sú vynikajúcimi metódami na zabránenie vzniku nedostatku aortálnej chlopne u dieťaťa.

Nedostatok aortálnej chlopne

Zhoršená funkcia srdcovej chlopne aorty vedie k vážnym následkom. Preto je dôležité včas zistiť patológiu a začať liečbu nedostatku aortálnej chlopne. Čo je to táto podmienka?

Definícia a stupeň vývoja

Pre normálne fungovanie srdca je potrebné plne fungovať štyri ventily, ktoré obsahuje. Poskytujú pohyb krvi správnym smerom.

Aortálna chlopňa je potrebná na reguláciu toku krvi zo srdca do aorty. V čase srdcového tepu je ventil otvorený, krv nasýtená kyslíkom je voľne tlačená cez ňu ľavou komorou smerom k aortke. Z aorty tok prechádza do zvyšku tepien a cez ne preniká do všetkých ľudských orgánov a nesie živiny. Keď srdce "odpočíva", steny aortálnej chlopne sú uzavreté a krv nemôže prúdiť opačným smerom.

Ak nedôjde k úplnému uzatvoreniu, časť krvného obehu sa vráti do ľavej komory - ide o nedostatok aortálnej chlopne. Vedie k patológii nedostatku krvného zásobenia tela. Srdce sa pokúša kompenzovať tento nedostatok a začne pracovať v zdokonalenom režime, pričom zvyšuje jeho objem kompenzovaním svalového tkaniva ľavej komory.

Keď aortálna chlopňa úplne zabráni spätnému toku krvi, vráti sa do ľavej komory v určitej vzdialenosti od letákov ventilov. Čím väčšia je vzdialenosť, tým ďalej sa vráti prúd. Dĺžka vzdialenosti prejdenej krvou späť, môžete posúdiť približne 3 stupne choroby.

 1. Prvý stupeň sa vzťahuje na stav, pri ktorom je dĺžka spätného prúdu menšia ako 0,5 cm.
 2. Druhý stupeň sa vyznačuje dĺžkou prúdu, ktorý sa pohybuje od 0,5 cm do 1 cm.
 3. V treťom stupni krv prúdi v opačnom smere k slušnej vzdialenosti - 1 cm a viac.

Nedostatok aortálnej chlopne prvého stupňa spôsobí zanedbateľnú stratu krvi, ktorá prichádza do výživy tela (až do 15% z celkového prietoku krvi).

V prípade nedostatku druhého stupňa bude nedostatok krvi viditeľnejší (viac ako 15%, ale menej ako 30%).

Tretí stupeň povedie k veľkým stratám (30% - 50%).

Ako sa manifestuje aortálna nedostatočnosť?

Choroba môže začať s veľmi hmatateľnými príznakmi alebo sa neobťažuje vôbec. Všetko závisí od štádia jeho vývoja.

 1. Prvá fáza. Je charakterizovaná úplným zotavením malých "únikov" krvi. Pacienti si nič nestrácajú. Patológia môže byť náhodne zistená počas rutinného vyšetrenia: dochádza k miernemu zhrubnutiu stien ľavej komory.
 2. Druhá fáza. Prítomnosť implicitného srdcového zlyhania. Ľavá komora je zväčšená. Pacienti nemajú žiadne výrazné príznaky zhoršenia zdravia. V niektorých prípadoch sú ťažkosti s vykonávaním bežnej fyzickej aktivity.
 3. Tretia etapa. Existujú charakteristické symptómy vo forme zúženia bolesti na hrudníku. Akákoľvek fyzická aktivita sa dáva s ťažkosťami, kvalita života sa zhoršuje. Steny a dutina komory sú prudko zväčšené, môžete vidieť, že funguje vo zvýšenej miere. Existujú príznaky koronárnej insuficiencie (prietok krvi cez srdcové tepny je narušený kvôli prúdeniu krvi v dvoch smeroch súčasne).
 4. Štvrtá etapa. Nazýva sa to dekompenzácia. Jedna sekundu celého krvného prietoku sa vracia do komory, ktorá už má zlé kontrakcie. Krv stagnuje, pretečie cievy. Vyvolanie komplikácie vo forme mitrálnej nedostatočnosti. Ľudia v tomto stave pocítia ťažkú ​​dýchavičnosť aj pri slabej fyzickej aktivite, existujú známky srdcovej astmy, tachykardie. Pľúca sa môžu zväčšiť, pečeň sa zväčšuje.
 5. Piata etapa. Krv stagnuje vo všetkých orgánoch, deformuje sa, celé srdce stráca kontraktilitu. Všetky ostatné symptómy charakteristické pre predchádzajúce štádia pretrvávajú a zintenzívňujú. Toto je kritická podmienka, po ktorej nasleduje smrť, ak nie je poskytnutá núdzová pomoc.

Zlyhanie aortálnych ventilov prvého stupňa nemá žiadne príznaky. Hmatateľné príznaky sa objavujú, počnúc druhým stupňom ochorenia:

 • Dýchavičnosť.
 • Problémy so spánkom
 • Poruchy srdcového rytmu.
 • Časté závraty.
 • Mdloby.
 • V ušiach je hluk.
 • Chronická únava.
 • Bolesť v srdci.
 • Slabosť v celom tele.
 • Bolesť v čelnej časti hlavy, je to ako pulzácia krvi.

Aortálna nedostatočnosť môže začať akútne: existuje slabosť, prudký pokles krvného tlaku, astmatické záchvaty. To spôsobuje nebezpečné podmienky: cyanózu, tachykardiu, krvnú stasu, pľúcny edém.

Chronické v priebehu času môžu byť asymptomatické. Existujú príznaky zníženého výkonu, osoba sa rýchlo unaví, sú záchvaty srdcového palpitácie (zvyčajne ležiace na ľavej strane). V priebehu času, dýchavičnosť, opuch končatín, zväčšenie pečene. Koža sa stáva bledá, pulz sa zrýchľuje, najmä pocit zvýšenej pulzácie v krčných tepnách. Systolický tlak stúpa a diastolický pokles. Môže sa vyvinúť angína.

Terapeutické metódy

Liečba nedostatočnosti aortálnej chlopne by sa mala uskutočňovať v závislosti od závažnosti patológie, ako aj od príčiny, ktorá ju vyvolala.

Nedostatok aortálnej chlopne 1 a 2 stupne nevyžaduje liečbu. Pacientovi je predpísané pravidelné vyšetrenie kardiológa na sledovanie stavu srdcového svalu.

Ak poškodenie aortálnej chlopne neovplyvní kvalitu života pacienta, bude mu odporúčané liečiť chronické infekčné a iné ochorenia, ktoré môžu zhoršiť prácu srdca. Takíto ľudia by mali byť starostlivo vystavení fyzickej námahe, dodržiavať špeciálnu diétu.

Tretí a štvrtý stupeň ochorenia sa liečia podľa príčiny, ktorá vyvolala takýto stav. Môže to byť:

 • Vrodená abnormalita - porušenie štruktúry aortálnej chlopne (napríklad namiesto troch ventilov má iba dve).
 • Infekčné choroby deformujú ventilové chlopne (utesňujú ich alebo vytvárajú otvory v nich). Tieto zahŕňajú syfilis, infekčnú endokarditídu, reumatizmus, lupus erythematosus alebo artritídu.
 • Vekové zmeny: ventil sa jednoducho vyčerpá v priebehu času.
 • Dedičinové ochorenia (cider Marfan).
 • Aortálna nedostatočnosť môže byť spôsobená rozšírením koreňovej časti aorty a ventil môže byť úplne normálny bez patológií.
 • Strečing stien komory, spôsobený vysokým krvným tlakom, tiež prispieva k regulácii (prietok krvi v opačnom smere), aortálna chlopňa v tomto prípade nemá ani abnormality.

Liečba aortálnej insuficiencie zahŕňa operatívne a konzervatívne metódy.

Liečba liekov je zameraná na spomalenie vývoja ďalších poškodení ľavej komory (jej deformácia a strata kontraktilnej funkcie). Na tento účel sa používajú nasledujúce skupiny liekov:

 • Vazodilatátory (dilatujú krvné cievy, normalizujú krvný tlak, normalizujú krvný obeh, liečbu angíny pectoris). Priraďte pacientov s chronickými ochoreniami. Patria medzi ne: "Hydralazín", ACE inhibítory ("Enalapril", "Captopril"), kalciové antagonisty (zníženie presakovania krvi). Lieky by sa mali používať so zvýšeným tlakom, rozšírením ľavej komory pri zachovaní uspokojivej kontraktility.
 • Beta-blokátory (posilnenie srdcového svalu, zhoršenie srdcových kontrakcií) sa používajú v prípade rozšírenia koreňa aorty. Nemôže byť použitý v prípade nedostatočnosti spôsobenej patologickou stavbou aortálnej chlopne.
 • Antianginózne lieky (dilatačné krvné cievy, majú antispazmotický účinok na svalové tkanivo vnútorných orgánov) sa užívajú na zmiernenie angíny.
 • Srdcové glykozidy (zvyšujú kontrakciu srdca, znižujú srdcovú frekvenciu, zlepšujú krvný obeh) selektívne pôsobia na myokard. Medzi ne patria: "Izolanid", "Strofantin", "Adonizid", "Digoxin".
 • Antiplateľové látky a antikoagulanciá sú nevyhnutné, ak existuje riziko vzniku krvných zrazenín počas chirurgických zákrokov ("dipyridamol", "indometacin", "prostacyklín").
 • Diuretiká (diuretiká) predpísané pre hypertenziu, zlyhanie srdca, pľúcny edém. Napríklad "Furosemid", "Dichlothiazid".
 • Antibiotiká možno predpísať na profylaktické účely, aby sa zabránilo prenikaniu infekcie počas chirurgických zákrokov, ako aj na liečbu infekčných ochorení (endokarditída).

Ak je liečba konzervatívna nie je dostatočne účinná, alebo ak je potrebná núdzová pomoc pri akútnom prejave ochorenia, je potrebné uchýliť sa k chirurgickej liečbe.

Znižuje sa na nasledujúce operácie:

 1. Nahradenie aortálnej chlopne za protézu. Môžu byť dva druhy: biologické (vyrobené zo zvierat) a mechanické.
 2. Plastická chirurgia na odstránenie chýb tohto ventilu.

V závažných prípadoch sa vykonáva transplantácia srdca.

Po operácii môžu nastať určité komplikácie:

 • Tvorba krvnej zrazeniny v cievach, ktoré kŕmia vnútorné orgány (nádoba uzavrie krvnú zrazeninu).
 • Infekčná endokarditída.
 • Trombus v oblasti protézy.
 • Zničenie biologickej protézy.
 • Depozícia vápenatých solí v oblasti biologickej protézy.
 • Vyrážanie švov, ktoré drží implantovanú protézu.

Liečba ochorenia u detí

Aortálna nedostatočnosť u detí má rovnaké príčiny vývoja ako u dospelých. Najčastejšie ide o komplikáciu po infekčnej chorobe alebo kongenitálnej patológii. Symptómy budú podobné: únava, dýchavičnosť, arytmia, závrat, strata vedomia, bolesť na hrudníku. S miernym narušením ventilu sa dieťa bude cítiť normálne, rodičia na dlhú dobu nemusia nič spozorovať. Zvyčajne sa prvé príznaky aortálnej nedostatočnosti vyskytujú u detí vo veku vyššej školy.

Prvýkrát môže dôjsť k náhlej detekcii nedostatočnosti aortálnej chlopne, ktorá prebieha bez symptómov. Očakáva sa, že rodičia budú v tejto situácii čakať. Dieťa by malo pravidelne vyšetrovať kardiológ. V prípade zhoršenia situácie je predpísaná liečba na podporu srdcového svalu alebo rýchle odstránenie defektov aortálnej chlopne. Deti často podstupujú chirurgickú liečbu pomocou balónikovej valvuloplastiky. Tento postup sa ponúka aj novonarodeným deťom.

Doktor dokáže rozpoznať prvé príznaky ochorenia u detí a dospelých srdcovými šelestmi. Na objasnenie diagnózy sa priradí elektrokardiogram, echokardiogram, röntgenové vyšetrenie oblasti hrudníka.

Ak choroba dieťaťa začne postupovať, takéto komplikácie sú možné:

 • Akútne srdcové zlyhanie.
 • Nedostatok mitrálnej chlopne.
 • Infarkt myokardu.
 • Endokarditída.
 • Fibrilácia predsiení, ako aj iné typy srdcového zlyhania.
 • V najhoršom prípade, ak nie je poskytnutá núdzová pomoc, môže dieťa zomrieť.

Môžete zabrániť vrodenej chorobe srdca u detí v plánovacom štádiu tehotenstva. Žena, ktorá čaká na dieťa, by mala podstúpiť pravidelné lekárske prehliadky, mala by byť úplne vyšetrená, odstrániť ohniská infekčných chorôb v tele (napríklad tonzilitída, kaz).

Narodené dieťa musí byť temperované (často chodí s ním vonku za akéhokoľvek počasia), zvyknutý na fyzickú aktivitu, je tiež dôležité mať dobrú výživu, dodržiavanie práce a odpočinok. Rodičia by nemali povoliť chronický priebeh infekčných ochorení a mali by sa podrobiť bežnému bežnému vyšetreniu s dieťaťom s dieťaťom. Čím skôr je zistená nedostatočnosť aorty (ktorá môže dlho existovať v latentnej forme), tým bude optimistickejšia prognóza.

V dôsledku toho spôsob liečby a úspech terapeutických opatrení do značnej miery závisí od štádia zlyhania, v ktorom pacient šiel k lekárovi. Preto by sme nemali ignorovať alarmujúce príznaky, pretože akékoľvek porušenie práce srdca by sa malo poradiť s kardiológa.

Liečba nedostatočnosti aortálnej chlopne

Aortálna nedostatočnosť je patologická zmena v práci srdca, charakterizovaná neuzatvorením ventilových letákov. To vedie k spätnému toku krvi v smere od aorty - do ľavej komory. Patológia má vážne dôsledky.

Ak nedodržíte liečbu včas, potom je všetko komplikované. Orgány nedostanú správne množstvo kyslíka. To vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie kvôli nedostatku. Ak nezasiahnete, pacient je odsúdený na zánik. Po určitom čase sa srdce zvyšuje a potom sa objaví opuch v dôsledku tlakových rázov vo vnútri orgánu, ventil ľavej predsiene môže zlyhať. Je dôležité konzultovať s terapeutom, kardiológom alebo reumatológom včas.

Klasifikácia aortálnej nedostatočnosti

Aortálna nedostatočnosť je rozdelená na 3 stupne. Odlišujú sa v rozdielnosti ventilových letákov. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho. Toto je:

 • Synovia Valsalvy - nachádzajú sa za aortálnymi dutinami, tesne za ventilmi, ktoré sa často nazývajú semilunárne. Z tohto miesta začína koronárne artérie.
 • Vláknitý prsteň - má vysokú pevnosť a jasne oddeľuje začiatok aorty a ľavej predsiene.
 • Existujú tri semilunárne ventily, ktoré pokračujú v endokardiálnej vrstve srdca.

Listy sú umiestnené v kruhovom riadku. Keď je ventil uzavretý u zdravého človeka, medzera medzi listami úplne chýba. Stupeň a závažnosť nedostatočnosti aortálnej chlopne závisí od veľkosti medzery počas konvergencie.

Prvý stupeň

Prvý stupeň sa vyznačuje miernymi príznakmi. Rozdielnosť ventilov nie je väčšia ako 5 mm. Pocity z normálneho stavu sa nelíšia.

Nedostatok 1-stupňovej aortálnej chlopne sa prejavuje slabými príznakmi. Keď objem regurgitácie nie je vyšší ako 15%. Kompenzácia je dôsledkom zvýšených nárazov ľavej komory.

Pacienti si dokonca ani nevšimnú patologické prejavy. Keď je choroba v štádiu kompenzácie, liečba sa nemôže uskutočniť, obmedzená na preventívne opatrenia. Pacientom je predpísané pozorovanie kardiológa, ako aj pravidelné kontroly ultrazvuku.

Druhý stupeň

Nedostatok aortálnej chlopne, ktorý patrí do 2. stupňa, má symptómy s výraznejším prejavom, zatiaľ čo divergencia ventilov je 5-10 mm. Ak sa tento proces vyskytne u dieťaťa, znamenia sú sotva viditeľné.

Ak je v prípade aortálnej nedostatočnosti vrátený objem krvi 15-30%, potom sa patológia týka ochorenia druhého stupňa. Príznaky nie sú silne vyjadrené, ale môže sa vyskytnúť dýchavičnosť a častý srdcový tep.

Svaly a ventil ľavej predsiene sa používajú na kompenzáciu defektu. Vo väčšine prípadov sa pacienti sťažujú na dýchavičnosť s malou námahou, zvýšenou únavou, silným srdcom a bolesťou.

Pri prieskumoch využívajúcich moderné vybavenie sa zvyšuje srdcový tep, mierny posun smerom nadol, obmedzujú sa limity srdcovej dullness (zľava na 10-20 mm). Pri použití röntgenového vyšetrenia sa ukazuje zvýšenie ľavej predsiene nadol.

Pomocou auskultácie môžete jasne počuť hluk pozdĺž hrudnej kosti na ľavej strane - to sú príznaky aortálneho diastolického šumu. Aj v druhom stupni poruchy sa objaví systolický šelest. Pokiaľ ide o pulz, je zvýšený a výrazný.

Tretí stupeň

Tretí stupeň poruchy, je tiež nazývaný ťažký, má rozdiel väčší ako 10 mm. Pacienti potrebujú vážnu liečbu. Častejšie predpísaný chirurgický zákrok s následnou liečbou liekom

Keď je patológia na 3. stupni, aorta stráca viac ako 50% krvi. Kompenzácia straty srdcového orgánu urýchľuje rytmus.

Väčšina pacientov sa často sťažuje na:

 • dýchavičnosť v pokoji alebo s minimálnym námahom;
 • bolesť srdca;
 • zvýšená únava;
 • stála slabosť;
 • tachykardia.

V štúdiách určuje silné zvýšenie veľkosti hraníc tuposti srdca dole a doľava. Posun sa uskutočňuje správnym smerom. Čo sa týka apikálneho impulzu, je posilnená (difúzna povaha).

U pacientov s tretím stupňom nedostatočnosti pulzuje epigastrická oblasť. To naznačuje, že patológia zahŕňa pravé srdcové komory v procese.

Počas výskumu sa vyskytuje výrazný systolický, diastolický a flintový šum. Môžu byť počuť v oblasti druhého intercostal priestoru na pravej strane. Majú výrazný charakter.

Pri prvých, dokonca aj malých príznakoch je dôležité, aby vyhľadali lekársku pomoc od praktických lekárov a kardiológov.

Príznaky, príznaky a príčiny

Keď sa začne objavovať nedostatočnosť aortálnej chlopne, symptómy sa okamžite nezobrazia. Toto obdobie je charakterizované absenciou vážnych sťažností. Ľavý komorový ventil kompenzuje zaťaženie - je schopný dlhodobo vydržať spätný prúd, ale potom sa trochu roztiahne a deformuje. Už v tejto dobe sú bolesti, závraty a rýchly tlkot srdca.

Prvé príznaky poruchy:

 • existuje určitý pocit pulzácie krčných žíl;
 • silné trepory v srdci;
 • zvýšená frekvencia kontrakcie srdcového svalu (minimalizácia spätného prietoku krvi);
 • stlačenie a stláčanie bolesti v hrudníku (so silným spätným prietokom krvi);
 • výskyt závratov, častá strata vedomia (vyskytuje sa pri nedostatočnom prívode kyslíka do mozgu);
 • objavenie všeobecnej slabosti a zníženej telesnej aktivity.

Počas chronického ochorenia sa objavujú nasledovné príznaky:

 • bolesť v oblasti srdca, aj keď je pokojná, bez stresu;
 • počas zaťaženia sa zdá, že je namáhavosť pomerne rýchla;
 • konštantný tinitus a pocit silnej pulzácie žíl;
 • výskyt mdloby počas náhlej zmeny polohy tela;
 • závažné bolesti hlavy v prednej oblasti;
 • viditeľná pulzácia tepien voľným okom.

Keď je patológia v stupni dekompenzácie, výmena v pľúcach je narušená (často sa pozoruje výskyt astmy).

Aortálna nedostatočnosť je sprevádzaná ťažkým závratom, mdlobou a bolesťami v hrudnej dutine alebo horných častiach, časté dýchavičnosť a palpitácie bez rytmu.

Príčiny ochorenia:

 • vrodené ochorenie aortálnej chlopne.
 • komplikácie po reumatickej horúčke.
 • endokarditída (prítomnosť bakteriálnej infekcie vnútornej časti srdca).
 • sa mení s vekom - je to spôsobené opotrebením aortálnej chlopne.
 • zvýšenie veľkosti aorty - patologický proces nastáva pri hypertenzii v aorte.
 • kalenie artérií (ako komplikácia aterosklerózy).
 • aortálna disekcia, keď sú vnútorné vrstvy hlavnej tepny oddelené od stredných vrstiev.
 • porušenie funkčnosti aortálnej chlopne po jej výmene (protetika).


Menej časté príčiny v podobe:

 • poranenie aortálnej chlopne;
 • ochorenia autoimunitnej povahy;
 • účinky syfilisu;
 • ankylozujúca spondylitída;
 • prejavy difúznych ochorení spojených s spojivovými tkanivami;
 • komplikácie po rádioterapii.

Pri prvých prejavoch je dôležité konzultovať s lekárom.

Vlastnosti ochorenia u detí

Mnohé deti si dlho neuvedomujú problémy a nemajú sťažnosť na túto chorobu. Vo väčšine prípadov sa cítia dobre, ale netrvá dlho. Mnohí sú stále schopní absolvovať športový tréning. Ale prvá vec, ktorá ich trápi, je dýchavičnosť a zvýšená frekvencia srdcových tepien. S týmito príznakmi je dôležité okamžite konzultovať odborníka.

Najprv sa pozorujú nepríjemné pocity s miernym zaťažením. V budúcnosti vzniká aortálna nedostatočnosť aj v pokojnom stave. Znepokojený nedostatkom dychu, silnou pulzáciou tepien umiestnených na krku. Liečba by mala byť vysoká a včasná.

Symptómy ochorenia sa môžu prejaviť ako hluk v oblasti najväčšej tepny. Pokiaľ ide o fyzický vývoj, u detí sa nemení so zlyhávaním, ale je viditeľné zjavenie pokožky tváre.

Pri skúmaní echokardiogramu je nedostatočnosť aortálnej chlopne vyjadrená ako mierne zvýšenie lumenu v ústach tepny. V ľavej hrudnej časti je tiež hluk, ktorý indikuje vývoj rozdielu medzi okvetnými lístkami polomunárnych tlmičov (viac ako 10 mm). Silné tremory sa vysvetľujú vylepšenou prácou ľavej komory a átria v režime kompenzácie.

Diagnostické metódy

Ak chcete správne posúdiť zmeny funkčnosti srdca a jeho systémov, musíte prejsť kvalitatívnou diagnózou:

 1. Doppler;
 2. Röntgenový lúč (účinne určuje patologické zmeny ventilov a srdcového tkaniva);
 3. echokardiografia;
 4. fonokardiografia (určuje hluk v srdci a aortách);
 5. EKG.

Pri prehliadke odborníci venujú pozornosť:

 • pleť (ak je bledá, znamená to nedostatočný prísun krvi do malých periférnych ciev);
 • rytmická dilatácia žiakov alebo ich zúženie;
 • stav jazyka. Pulzácie, zmeniť svoj tvar (viditeľné pri pohľade);
 • trepaním hlavy (nedobrovoľne), ku ktorému dochádza v rytme srdca (spôsobuje to silné šoky v krčnej tepne);
 • viditeľná pulzácia cervikálnych ciev;
 • srdcové tremory a ich silu počas palpácie.

Pulzné nestabilné, existujú vzostupy a nárast. Pomocou auskultácie srdcového orgánu a jeho ciev je možné rýchlo a presne identifikovať zvuky a iné znaky.

liečba

Na začiatku nemusí aortálna nedostatočnosť vyžadovať špeciálnu liečbu (prvý stupeň), uplatňujú sa len preventívne metódy. Neskôr je predpísaná terapeutická alebo kardiálna liečba. Pacienti musia dodržiavať odporúčania odborníkov týkajúce sa spôsobu organizácie života.

Je dôležité obmedziť fyzickú aktivitu, prestať fajčiť alebo piť alkohol a systematicky vyšetrovať na ultrazvuk alebo EKG.

V prípade liečby choroby lekárom predpisujú:

 1. Použitie beta-blokátorov, ako sú: Carvedilol alebo Metoprolol. Tiež je možné prisúdiť "Propranololu" alebo "Tseliprololu". Zvažované lieky sú predpísané len pre arytmie a vysoký krvný tlak.
 2. Použitie "Hydralazínu" ("Molsidomin" je predpísané o niečo menej často) - tieto lieky účinne znižujú tlak, eliminujú kŕče. Takéto lieky dočasne normalizujú cirkuláciu krvi.
 3. "Furosemid" - používa sa ako diuretikum (v praxi sa osvedčilo aj "Britomar" alebo "Torasemide"). Sú schopní znížiť zaťaženie srdca a opuch.
 4. "Falipamil" alebo "Anipamil" - pôsobia ako antagonisty vápnika. S ich pomocou sa zabráni penetrácii kalcinovaných zlúčenín do tkanív. Lieky oslabujú srdcový tep. Používa sa s arytmiami a vysokým krvným tlakom. Používa sa aj "verapamil", má podobný účinok.

Ak je choroba v poslednom stupni, potom vám pomôže iba operácia.

Prípady, kedy pacient potrebuje okamžitú konzultáciu s lekárom:

 • keď sa zdravotný stav prudko zhoršil a opačná ejekcia smerom k ľavej komore sa rovná 25%;
 • pre porušenie ľavej komory;
 • pri vrátení 50% objemu krvi;
 • prudké zvýšenie veľkosti komory (viac ako 5-6 cm).

K dnešnému dňu existujú dva typy operácií:

 1. Chirurgická intervencia súvisiaca s vložením implantátu. Vykonáva sa spätným uvoľnením aortálnej chlopne viac ako 60% (stojí za to poznamenať, že biologické protézy sa už dnes sotva používajú).
 2. Operácia vo forme intraartikálnej balónovej kontrapulzácie. Vykonáva sa s malou deformáciou chlopní (s 30% uvoľnením krvi).

Aortálna nedostatočnosť sa nemusí vyskytnúť, ak sa prijmú včasné preventívne opatrenia proti patologickým stavom reumatických, syfilisových a ateroskleróz.

Je to chirurgická pomoc, ktorá pomáha zbaviť sa uvažovaných problémov. Včasnosť a kvalita akcie môže výrazne zvýšiť šancu, aby sa človek vrátil do normálneho života.

1. stupeň nedostatočnosti aortálnej chlopne

Aortálna chlopňa - patologického pohybové vzory aortálnej chlopne, ktorého výsledkom je vznik ťažké regurgitácia prietoku krvi do dutiny ľavej komory z lumen aorty počas diastoly. Nedostatok aortálnej chlopne, ako izolovaná získaná kardiálna porucha, sa vyvinie pomerne zriedkavo a nepresahuje 14% v celkovej štruktúre výskytu všetkých defektov. Oveľa častejšie u pacientov dochádza k kombinovanému poškodeniu chlopňového aparátu srdca v podobe nedostatočnosti a stenózy ústnej aorty a mužská polovica ľudstva tvorí viac ako 75% takýchto prípadov chorobnosti.

Nedostatok aortálnej chlopne u detí ako izolovaná organická lézia srdca sa vyskytuje v nie viac ako 3% prípadov a je overená len vo fáze vývoja výrazných kardiohemodynamických porúch.

Príčiny regurgitácie aortálnej chlopne

Až do nedávnej doby, jediný etiopatogenetických mechanizmus aortálnej chlopne rôznej závažnosti bolo syfilitickú alebo reumatické srdcové zlyhanie, a pre každú z týchto špecifických patologických stavov, vyznačujúci sa tým, rozdiel v patologických prejavov (reuma väčšinou písomnej informácii trpí deformácie, poškodenie a dokonca prasknutie, a syfilis - ventilový krúžok, ktorý sa prudko rozširuje).

V súvislosti s úspešným využitím preventívnu liečbu chorôb, teraz aortálna regurgitácia ventilu reumatických a syfilitickú pôvodu je extrémne vzácny, a v popredí etiológie tohto zlozvyku sú vrodené poruchy spojivového tkaniva s primárnou lézií vzostupnej aorty. V prípade Marfanovho syndrómu, idiopatickej nekrózy mediátorov vzostupnej aorty a Takayasova syndrómu sa vyvinul takzvaný chronický variant nedostatočnosti aortálnej chlopne.

Akútne ťažká regurgitácia na aortálnej chlopne je vzácna a vyvíja na pozadí infekčné endokarditídy, akútna disekcia aorty, ruptúre aorty alebo aortálnej chlopne podrobené myxomatous zmeny.

Vrodená nedostatočnosť aortálnej chlopne v izolovanej variante sa prakticky nenašla a je diagnostikovaná výlučne v kombinácii s inými srdcovými poruchami.

Symptómy regurgitácie aortálnej chlopne

Mierna nedostatočnosť aortálnej chlopne je charakterizovaná pomalým progresívnym priebehom a dlhou asymptomatickou periódou, počas ktorej pacient nemá absolútne žiadne sťažnosti na zmenu zdravotného stavu, zatiaľ čo ventilové zariadenie srdca už prechádza zmenami. Najčastejšou výčitkou pacientov trpiacich dlhotrvajúcou nedostatočnosťou aortálnej chlopne je vzhľad nepríjemného pocitu v oblasti miesta srdca, ktoré má jasné spojenie s jeho kontrakciou. Charakteristickým znakom je zvýšený pocit tepu srdca, keď je telo v horizontálnej polohe na ľavej strane, ako aj po intenzívnej fyzickej aktivite.

V období vývoja komplexu klinických symptómov sa objavujú symptómy srdcového zlyhania vo forme zvyšujúcich sa respiračných porúch, opuch končatín a silnej slabosti.

Špecifické klinické kritériá pre aortálna regurgitácia ventilu je vzhľad syfilitickú charakteru bolesti pacienta v "atak angíny" počas noci, v dôsledku zvýšenia napätia ľavej komory vo fyziologickom bradykardiu.

Niektorí pacienti majú pocit ostrého závraty až do krátkodobej straty vedomia ortostatickej povahy (ich vzhľad je spojený s výraznou zmenou polohy tela vo vesmíre). Tento príznak je dôsledkom akútneho vývoja ischemického poškodenia mozgových štruktúr v dôsledku poklesu intraluminálneho tlakového gradientu v aorty počas diastolického obdobia.

Priebeh nedostatočnosti aortálnej chlopne reumatickej genézy má niektoré zvláštnosti spočívajúce v dlhodobej tvorbe hemodynamických porúch (najmenej sedem rokov po akútnom reumatizme).

Vzhľadom na nedostatočnú závažnosť klinických prejavov v tejto srdcovej poruche má objektívne vyšetrenie pacienta a výsledky inštrumentálneho vyšetrenia zásadný význam pre správne overenie diagnózy. K dispozícii sú absolútnou vizuálne kritériá na stupeň nasadiť hemodynamické správne stanoviť diagnózu, a medzi ne patrí: lepšia nárast projekcie krčnú drážky a prednej brušnej steny, ktorá zodpovedá priemetu aortálneho oblúka a jej ventrálnej časti exprimovaného pulzácia na krku v mieste karotíd, označenie Mullera, pozostávajúce z výraznej pulzácie mandlí a uvuly, znaku Landolfi, ktorý spočíva v systolickom zúžení a diastolickom rozšírení žiakov.

Palpácia impulzov označených tachykardiou, ale pulz je nielen rýchly, ale aj vysoký a krátky. Závažná nedostatočnosť aortálnej chlopne je sprevádzaná zmenami tlaku pulzu, ktoré pozostávajú zo zvýšenia systolického tlaku a znižovania jeho diastolického indexu.

V situácii, keď má pacient výraznú progresívnu regurgitáciu, pri vykonávaní palpácie apikálneho impulzu, nielen jeho posun do ľavej polovice hrudníka, ale aj vznik takzvaného "srdcového impulzu". Najdôležitejšie vo vzťahu k implementácii primárnej diagnózy nedostatočnosti aortálnej chlopne ako srdcovej poruchy je detekcia auskultatívnych zmien vo forme výskytu špecifického srdcového šumu.

Takto je protodiastolický šum s danou poruchou počuť v projekcii tretieho alebo štvrtého medzikostálneho priestoru pozdĺž ľavej parastrálnej línie a je vedený na vrchol srdca. Pri malom stupni regurgitácie by sa mala vykonať auskultácia srdca v pozícii pacienta, ktorý sedí vo výške maximálneho vypršania. Okrem toho v prípade izolovanej insuficiencie aortálnej chlopne oslabuje prvý a druhý srdcový zvuk a s rozvojom príznakov zlyhania ľavej komory je dodatočný tretí tón auskultatívny. Špecifickým auskultačným kritériom nedostatočnosti aortálnej chlopne je výskyt hlasného systolického tónu (Traube tón) nad femorálnou tepnou.

Stupeň regurgitácie aortálnej chlopne

Vývoj nedostatočnosti aortálnej chlopne, ako aj akejkoľvek inej poruchy srdca, sa postupne vyskytuje bez ohľadu na etiológiu tejto choroby. Každá z patogénnych štádií je charakterizovaná jednou alebo inými kardiohemodynamickými zmenami, ktoré odrážajú stav pacienta. Separácia aortálnej nedostatočnosti podľa stupňa závažnosti používajú kardiológovia a vo väčšej miere kardiologickí chirurgovia v každodennej praxi, pretože pre každý stupeň je indikovaná aplikácia jedného alebo druhého množstva terapeutických opatrení. Klasifikácia je založená na klinických kritériách a ukazovateľoch inštrumentálnych metód výskumu a preto každý pacient s podozrením alebo predtým stanovenou diagnózou nedostatočnosti aortálnej chlopne musí absolvovať celý rad klinických a inštrumentálnych vyšetrení.

Podľa celosvetovej kardiálnej klasifikácie je nedostatok aortálnej chlopne zvyčajne rozdelený na štyri stupne.

Najskoršia, 1 stupeň nedostatočnosti aortálnej chlopne sa vyznačuje asymptomatickým priebehom a úplnou kompenzáciou hemodynamických porúch. Jediným kritériom, ktoré umožňuje stanoviť správnu diagnózu štádiu ochorenia, je detekcia malých objemov krvi (menej ako 15%), insuficiencia klapky ventilu, že keď sa objaví Dopplerov srdce štúdie ako "blue stream" vo výške nie viac ako 5 mm od aortálnej chlopne. Detekcia nedostatočnosti aortálnej chlopne stupňa 1 nie je základom pre chirurgickú korekciu defektu.

Stupeň 2 nedostatočnosti aortálnej chlopne alebo obdobie "latentného zlyhania srdca" je charakterizovaný objavením sa nešpecifických ťažkostí, ktoré sa objavujú až po nadmernom fyzickom výkone. Pri registrácii elektrokardiografie u tejto kategórie pacientov sa zaznamenajú známky, ktoré umožňujú podozrenie na zmeny ľavej komory hypertrofickej povahy. Objem spätného prietoku krvi v štúdii Dopplera nepresahuje 30% a dĺžka "modrého prietoku krvi" dosahuje 10 mm.

Stupeň nedostatočnosti aortálnej chlopne alebo obdobie vyvinutých klinických príznakov je charakterizované výrazným znížením výkonu, výskytom typického syndrómu bolesti na anginu, zmenami ukazovateľov krvného tlaku. V elektrokardiografickej štúdii sa okrem príznakov hypertrofických zmien v ľavej komore zistili aj kritériá na ischemické poškodenie myokardu. Echokardiografické kritériá sú detekcia "modrého prietoku" na aortálnej chlopni s dĺžkou viac ako 10 mm, čo zodpovedá objemu krvi až do 50%.

Štvrtý alebo koncový stupeň nedostatočnosti aortálnej chlopne je sprevádzaný ťažkými hemodynamickými poruchami vo forme vývoja silného regurgitačného toku nad 50%. V tomto štádiu dochádza k výraznému rozšíreniu všetkých brušných štruktúr srdca a vzniku relatívnej mitrálnej nedostatočnosti.

Liečba nedostatočnosti aortálnej chlopne

Špecialisti kardiologického a srdcového profilu na celom svete dodržiavajú situáciu vhodnosti aplikovanej lekárskej alebo chirurgickej liečby. Takže u pacientov s počiatočným stupňom nedostatočnosti aortálnej chlopne sa nepreukázalo, že by používali akýkoľvek typ liečby s výnimkou dodržiavania pravidiel režimu (mierne obmedzenie fyzickej aktivity).

Objem liekovej terapie je obmedzená na použitie liečiv, ktorých činnosť je zameraná na elimináciu prejavy srdcového zlyhania, najmä diuretiká (furosemid 40 mg 1 krát za deň), inhibítory ACE (Enap minimálna dávka 5 mg 1 krát za deň), srdcové glykozidy ( Digoxín 0,25 mg 1 denne).

Jedinou účinnou liečbou nedostatočnosti aortálnej chlopne, podobne ako väčšina kardiálnych defektov, je chirurgická korekcia defektu. Absolútne indikácie na použitie chirurgickej pomôcky v prípade nedostatočnosti aortálnej chlopne sú príznaky zlyhania ľavej komory, ťažká regurgitácia na aortálnej chlopni a rozšírenie veľkosti dutiny ľavej komory. Akútna nedostatočnosť aortálnej chlopne je v každej situácii núdzová a vyžaduje okamžité chirurgické odstránenie.

V situácii, keď príčinou tohto stavu je poškodenie ventilov srdcového prístroja, je prevádzkovým prínosom vyňať poškodený biologický materiál a nahradiť ho biologickou alebo mechanickou protézou. Keď je aortálny sín aneuryzma, plazma sa vyrába s ventilom zadržaným. Úroveň úmrtnosti v neskorom a počiatočnom pooperačnom období nepresiahne 4%.

Nedostatok aortálnej chlopne - ktorý lekár pomôže? Pri prítomnosti alebo podozrení na rozvoj nedostatočnosti aortálnej chlopne by ste mali okamžite konzultovať lekára, ako je kardiológ a srdcový chirurg.

Príčiny aortálnej nedostatočnosti

Hlavnou príčinou choroby, ako aj inými získanými poruchami je poškodenie srdca v dôsledku akútnej reumatickej horúčky (reumatizmu). V rovnakej dobe častejšie, než na mitrálnej aortálnej nedostatočnosť môže spôsobiť aterosklerózu, bakteriálna endokarditída, dlhá existujúcej hypertenzie, aorty, vrátane pikantné jej zväzok, systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída, najmä v prípade, že konštrukcia ventilu predisponuje k vývoju zmeny v ňom, napríklad vrodená patológia - bicuspidálna aortálna chlopňa. Veľmi zriedkavým dôvodom môže byť poškodenie ventilu v dôsledku syfilisu.

Symptómy nedostatočnosti aortálnej chlopne

Rovnako ako u aortálnej chlopne, vo svoje zlyhanie, alebo kombináciou týchto zverákov klinický obraz sa nemusí prejaviť po celé desaťročia, v prípade, že chyba vznikla v mladom veku a je charakterizovaný nie príliš ťažkú ​​regurgitáciu (spätný prietok krvi do ľavej srdcovej komory).

V kompenzačnom štádiu (srdcové zlyhanie nie je prítomné) pacient nepociťuje pacienta kvôli vývoju kompenzačných mechanizmov na strane srdca, napríklad zvýšenie sily a frekvencie kontrakcií ľavej komory, vďaka čomu je dostatočný prietok krvi v kapilárach životne dôležitých orgánov (mozog, pečeň, obličiek atď.),

Pod subcompensation (latentná srdcové zlyhanie) znepokojení sťažností búšenie srdca, dýchavičnosť na námahe, pocit silných úderov srdca pacientov, rastúce v polohe na ľavom boku, závraty, sklon k omdlievanie pri zmene polohy tela, celková slabosť a únava.

V štádiu dekompenzácie (zjavné srdcové zlyhanie) sa vyššie opísané sťažnosti objavujú v bežnej domácej činnosti a často sú v pokoji. Tiež sa spájajú sťažnosti na bolesť pri bolestiach hrudníka a dávajú sa do ľavej ruky a lopatky. Tento stav sa nazýva angina pectoris, ktorá sa vyvíja v dôsledku hypertrofie (zvýšená a pretiahnutá zvýšeným objemom krvi, ktorá sa vracia späť). Ľavá komora nedostáva dostatok kyslíka z krvi tečúcej cez koronárne (vlastné srdcové) tepny. Dýchavičnosť v tomto štádiu môže byť hrozivým príznakom srdcovej ("srdcovej") astmy, ktorá je prejavom pľúcneho edému.

Pacient s edémom má ťažkosti s dýchaním, otravou, neschopnosťou dýchať pri ležaní; je tu dusivý kašeľ s penivým, krvavým spútom. Všetky tieto prejavy naznačujú vývoj srdcového zlyhania ľavej komory.

V štádiu ťažkej dekompenzácie (závažné srdcové zlyhanie) sa zlyhanie pravej komory spája aj s ľavou komorou, pretože pravá komora má určité ťažkosti pri vylučovaní krvi do preplnených pľúcnych artérií. V dôsledku toho existuje pravého srdca preťaženie, ktorý klinicky prejavuje ťažké opuchy dolných končatín, tvár, ruky, plné telo, nahromadenie tekutiny v brušnej dutine a zvýšenie brucha, tiaže a bolesť v pravom hornom kvadrante zvýšenej dodávky krvi a zvýšenie v pečeni.

V terminálnom štádiu pacient v dôsledku patologických procesov vo všetkých orgánoch a adhézie komplikácií tvorí pretrvávajúce nevratné poruchy metabolických procesov a dystrofických zmien orgánov a tkanív, čo vedie k smrteľnému výsledku. Ľudské srdce je tak vyčerpané, že jednoducho nemôže dostatočne zabezpečiť obeh krvi cez telo.

Diagnóza aortálnej nedostatočnosti

Lekár môže dokonca podozrenie na diagnózu aortálnej nedostatočnosti vo fáze klinického vyšetrenia.

Nasledujúce znaky sú pozoruhodné:
- všeobecná bledosť pacienta (v porovnaní s mitrálnymi defektmi, cyanózou alebo modrým sfarbením kože nie je určená až do koncového štádia);
- zmeny v sýte farby hltanu a mandlí, ktoré sú priaznivé pre pulz (príznak Mullera) a nechtové lôžko - kapilárny pulz (príznak Quinckeho syndrómu). Tieto príznaky sú spojené so zmenami v prekrvenie najmenších kapilár kože a slizníc v procese systoly a diastoly srdcovej kontrakcie, keď časť krvi vyhodil zo srdca počas systoly a dáva bohatú farebnú kožu a sliznice, vráti počas diastoly, čo má za následok červenkasté zafarbenie sliznicu hltanu alebo klinec nechty bledne a pri ďalšom tlknutí srdca sa znova zčervená;
- "tanečná karotída" - pulzujúce pohyby spoločných karotických tepien okolo krku;
- viditeľná pulzácia aortálneho oblúka vo fosíne nad jugulárnym zárezom hrudnej kosti;
- príznak Musset-priateľský s pulz otriasť hlavou;
- pri meraní impulzu je zistený jeho vysoký a rýchly rytmus;
- pri meraní krvného tlaku sa môže zvýšiť systolický ("horný") tlak a diastolický ("nižší") tlak sa prudko zníži;
- na počúvanie (počúvanie) na hrudi je daná jemným (nie hrubý, na rozdiel od stenózy) hluku počas diastoly - komorové relaxáciu, rovnako ako oslabenie druhého srdcového zvuku (alebo tlmeným zvukom sa nezrúti aortálnej chlopňa). Môžu sa počuť mokré alebo suché ryhy v pľúcach;
- palpácia (palpácia) brušnej dutiny môže byť určená hustými okrajmi zväčšenej pečene.

Ak lekár v procese skúmania a preskúmania sťažností pacienta a anamnézy pacienta podozrieva na diagnózu ochorenia aortálnej chlopne, predpíše ďalšie metódy laboratórnej a inštrumentálnej diagnostiky na potvrdenie diagnózy. Tieto metódy zahŕňajú:

- celkový vyšetrenie krvi a moču, biochemické a imunologické krvné testy odhaliť prítomnosť reumatické procesu v tele, funkcie pečene a obličiek, autoimúnne ochorenia - reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus.
- na EKG sa zistí silná hypertrofia ľavej komory a neskôr pravé srdce, ischémia myokardu, odchýlka elektrickej osi srdca doľava a sú zaznamenané predsieňové a ventrikulárne extrasystoly.
- na röntgenograme orgánov hrudnej dutiny je možné vidieť rozšírenie ľavého srdca.
- Echokardiografia (ECHO - KG) - metóda vizualizácie vnútorných štruktúr srdca a veľkých ciev pomocou ultrazvukových vĺn. Umožňuje určiť anomálie konštrukcie ventilu, štruktúru a mobilitu svojich klapiek, určiť, či regurgitáciu (spätný prietok krvi do ľavej srdcovej komory) na meranie tepový objem a ejekčnej frakcie ľavej komory a ďalšie dôležité parametre. V závislosti od závažnosti regurgitácie možno aortálnu insuficienciu rozdeliť na stupne:

1 stupeň - počiatočná nedostatočnosť aorty - nie viac ako 30% krvi zo všetkých krvi vypudených do aorty z ľavej komory v jednom srdcovom srdci sa vracia z aorty; regurgitatívny prúd dosahuje maximálne 5 mm od aortálnej chlopne do dutiny ľavej komory;
2 stupne - mierna nedostatočnosť - objem regurgitácie je 30-50%, dĺžka krvného obehu je 5-10 mm;
Stupeň 3 - závažné zlyhanie - objem regurgitácie je viac ako 50%, spätný prietok krvi je 10 mm alebo viac.

Na obrázku znázorňuje šípka spätný tok krvi do ľavej komory (regurgitácia)

- v diagnosticky nejasných prípadoch je znázornené drží Esofageálny echo - CG, stres ECHO - CG (ultrazvuk srdca s fyzickou aktivitou), koronárna angiografia (CAG) - RTG kontrastné štúdie koronárnych ciev zistiť ich priepustnosť pre rozhodnutie o realizácii operácie súčasne ventil aorty a na koronárnych artériách.

Liečba nedostatočnosti aortálnej chlopne

Rovnako ako pri liečbe iných srdcových chýb sa pri liečení tejto choroby používajú lekárske a chirurgické liečebné metódy.

Pre metódy lieky zahŕňajú predpisy tieto farmakologické skupiny: periférne vazodilatanciá (nitroglycerín a ich analógy, apressin Adelphanum atď), antihypertenzíva (ACE inhibítor - perindopril, kaptopril, atď), blokátory kalciových kanálov (verapamil, diltiazem, nifedipín, atď.) podľa indikácií diuretiká (diuretiká - lasix, indapamid, atď.).

Aby sa zabránilo rozvoju hypotenzia (prudký pokles krvného tlaku), keď akútna aortálna regurgitácia (klinika pľúcny edém pri pitevný aneuryzma aorty, napríklad), tieto lieky sú podávané v kombinácii s dopamínom.

Lieky, ktoré znižujú srdcovú frekvenciu (beta - blokátory), sú kontraindikované, pretože zvýšenie srdcovej frekvencie je kompenzačným mechanizmom v srdci na udržanie systémového prietoku krvi na správnej úrovni.

Z chirurgických metód liečby sa používa protéza aortálnej chlopne, ktorá ju nahradí mechanickým alebo biologickým implantátom. Ak má pacient akútnu aortálnu insuficienciu a disekciu aneuryzmy koreňa aorty, vykoná sa operácia na transplantáciu chlopne a koreňa a pľúcna tepna pacienta môže pôsobiť ako implantát.

Životný štýl pre aortálnu nedostatočnosť

Okrem lekárskych a chirurgických metód liečby zohráva životný štýl veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní všeobecnej úrovne zdravia v tejto patológii. Medzi hlavné odporúčania patria:

1. Režim. Pacient s poruchou aorty musí dodržiavať racionálny spôsob práce a odpočinku, odpočívať viac, spať dosť, chodiť častejšie vo vzduchu, eliminovať fyzické námahy a obmedzovať stres.
2. Diéta. Je potrebné organizovať správny a jasný spôsob stravovania, jesť viac ovocia, zeleniny, chudého mäsa a rýb, mliečnych výrobkov; obmedziť spotrebu soli a nápojov; vylúčte pikantné, slané, mastné a vyprážané potraviny, korenie, čokoládu, kávu, alkohol.
V kardiologickej nemocnici sa používa lekárska tabuľka číslo 10.
3. Schopnosť pracovať môže byť skladovaný po dlhú dobu v neprítomnosti príznakov srdca, ale pacient, ktorý nastaví diagnózu, je nutné informovať lekára o povahe práce, najmä prítomnosť významných fyzikálnych a psycho-emocionálny stres.
4. Pacient musí pravidelne navštevovať kliniku s plnením všetkých pokynov lekára, najmä tých, ktoré súvisia s vykonávaním laboratórno-inštrumentálnych vyšetrovacích metód.
5. Ak dôjde k tehotenstvu, prerušenie je indikované v prípade významných klinických prejavov srdcového zlyhania. Pri absencii príznakov alebo minimálnych hemodynamických zmien ultrazvukom srdca môže byť tehotenstvo predĺžené. Pre každého pacienta sa rozhoduje otázka zachovania tehotenstva individuálne.

Komplikácie aortálnej nedostatočnosti

Pokiaľ nie je k dispozícii lekárske alebo chirurgické ošetrenie pacienta môže vzniknúť komplikácie, ako je akútny infarkt myokardu, bakteriálna endokarditída (zápal chlopňové spôsobené usadzovaním mikroorganizmov už meniť napríklad, reumatizmu alebo aterosklerózy, ventil), pľúcny edém, poruchy srdcového rytmu ( fibrilácia predsiení, predčasné predsieňové a komorové bolesti, ventrikulárna fibrilácia), tromboembolické komplikácie (prenos krvných zrazenín zo srdca do ciev pľúc, mozgu, čriev s vývojom m infarkty a mŕtvice v týchto orgánoch)

V prípade, že sa pacient podrobí chirurgickému zákroku, lekár by mal varovať ho pred určitým stupňom operačného rizika a operačnej úmrtnosti. V prípade operácií na aortálnej chlopni sú tieto riziká relatívne malé, čo umožňuje dosiahnuť veľmi vysokú úroveň prežitia po kardiochirurgii. Existuje však malá šanca na vznik pooperačných komplikácií, napríklad trombóza na umelom ventile s oddelením trombov, bakteriálna endokarditída, roztavenie biologického implantátu. Prevencia komplikácií zahŕňa celoživotné podávanie warfarínu, zvončekov, klopidogrelu a iných antikoagulancií, včasné predpisovanie antibiotík a prevenciu recidivujúcich reumatických záchvatov.

výhľad

Bez liečby prognóza života a práce je v určitej dobe priaznivá vo fáze kompenzácie. Ale po nástupe klinických prejavov rýchlo prechádza choroba bez liečby a väčšina pacientov zomrie v prvých dvoch až štyroch rokoch od nástupu prejavov srdcového zlyhania a angíny pektoris. Chirurgická liečba v kombinácii s liekmi umožňuje predĺžiť život pacienta a zlepšiť kvalitu života, teda po liečbe je prognóza priaznivá.

Doktorový terapeut Sazykina O. Yu.

Čo je aortálna nedostatočnosť

Aortálna insuficiencia - k poruche prístroja aorty ventilu počas diastola ventilovej klapky nezatvárajte lumen aorty, z tohto dôvodu, spätný tok krvi z aorty do ľavej komory.

Abnormálne fungujúca aortálna chlopňa spôsobuje, že ľavá komora vykazuje zvýšené zaťaženie, pretože objem krvi prekračuje normálnu hodnotu. Z tohto dôvodu je srdce hypertrofované, a preto začne fungovať horšie.

Choroba je sprevádzaná závratmi, mdlobami, bolesťou na hrudníku, dýchavičnosťou, častými a nepravidelnými srdcovými tepmi. Konzervatívne metódy sa používajú na liečbu aortálnej nedostatočnosti; v závažných prípadoch je indikovaný plastový alebo protetický aortálny ventil.

Nedostatok aortálnej chlopne je u mužov častejšie diagnostikovaný. V závislosti od faktorov výskytu sa táto porucha stáva primárnou a sekundárnou. Vývojové faktory sú kongenitálne ochorenia alebo choroby. Aortálna nedostatočnosť u 80% pacientov s reumatickou etiológiou.

Príčiny aortálnej nedostatočnosti

Porušenia v štruktúre ventilu

 • postinfekčná komplikácia faryngitídy alebo tonzilitídy: reumatická horúčka;
 • degeneratívna a senilná kalcifická aortálna stenóza;
 • poškodenie tkaniva infekcií srdcovej chlopne: infekčná endokarditída;
 • traumatické účinky na srdcové tkanivo;
 • kongenitálna patológia chlopní: bicuspidový ventil;
 • Myxomatózna degenerácia: rozťahovanie a zahustenie chĺpkov aortálnej chlopne, zabraňujúce úplnému uzatvoreniu.

Patológia v štruktúre koreňa aorty

 • rozšírenie a preťahovanie aorty v dôsledku zmien súvisiacich s vekom;
 • systematické zvyšovanie krvného tlaku;
 • disekcia steny aorty;
 • reumatické ochorenia, ktoré deformujú spojivové tkanivo;
 • srdcové choroby;
 • používanie liekov, ktoré potláčajú chuť jedla.

Dedičinové choroby postihujúce spojivové tkanivo

 • Marfanov syndróm;
 • ektázia aortálnej anus;
 • Ehlers-Danlosov syndróm;
 • Erdheimova choroba;
 • vrodená osteoporóza.

Stupeň aortálnej nedostatočnosti

1 stupeň - počiatočné

Objem regurgitovanej krvi neprekročí 15% objemu uvoľnenia z komory počas prvej kontrakcie. Počiatočná nedostatočnosť aorty nevyvoláva symptómy, určí sa mierne zvýšenie hustoty steny komory a ventilu. Choroba je diagnostikovaná echografiou.

Aortálna nedostatočnosť prvého stupňa je nebezpečná v tom, že ak čas nebráni vzniku ochorenia, choroba postupuje do poslednej fázy, pri ktorej začínajú nezvratné procesy.

Stupeň 2 - latentná nedostatočnosť aorty

Objem regurgitácie dosahuje 30%. U väčšiny pacientov nie sú žiadne známky zhoršenia srdcovej funkcie, ultrazvuk však odhaľuje hypertrofiu ľavej komory. Pri vrodených malformáciách sa zistil aortálny ventil s nesprávnym počtom ventilov. Veľkosť emisie sa určuje počas vedenia zvuku dutín srdca. Niekedy u pacientov s nedostatkom 2 stupňov aortálnej chlopne sa zisťuje únava a dýchavičnosť počas cvičenia.

Stupeň 3 - relatívna aortálna nedostatočnosť

V ľavej komore 50% krvi, ktorá sa dodáva aorty, je znížená. Ľudia cítia bolesť v oblasti hrudníka. Pri elektro- a echokardiografii sa zistilo významné zhrubnutie ľavej komory. Pri vykonávaní rádiografie hrudníka sa stanovujú príznaky stagnácie venóznej krvi v pľúcach.

Stupeň 4 - dekompenzácia

Viac ako polovica krvného objemu sa vráti do komôrky. Výrazná dyspnoe, akútne zlyhanie ľavej komory, pľúcny edém, zvýšenie veľkosti pečene a pridanie mitrálnej nedostatočnosti sú charakteristické. Pacient potrebuje urgentnú hospitalizáciu.

5 stupňov - smrteľná posteľ

Zvyšuje sa srdcové zlyhanie, dochádza k stagnácii krvi a dystrofickým procesom v orgánoch. Výsledkom tohto stupňa je smrť človeka.

Symptómy aortálnej nedostatočnosti

Prvé príznaky sú nasledovné:

 • pocit zvýšených kontrakcií srdca v hrudníku;
 • pocit pulzu v hlave, končatinách, pozdĺž chrbtice, spravidla ležiace na ľavej strane.

Pri následnom spojovaní a iných príznakoch:

 • angína pectoris;
 • prerušenia práce srdca;
 • závrat pri zmene polohy tela;
 • mdloby.

V závislosti od štádia aortálnej nedostatočnosti sú možné nasledovné príznaky:

 • únava;
 • dýchavičnosť počas cvičenia;
 • búšenie srdca;
 • slabosť;
 • bolesť srdca;
 • bledosť kože;
 • nervový tic;
 • srdcová astma;
 • potenie.

Liečba aortálnej nedostatočnosti

Taktika liečby ochorenia závisí od štádia. V štádiách 1 a 2 aortálnej nedostatočnosti nie je potrebná liečba: pacient by mal pravidelne konzultovať kardiológ. Pri liečbe aortálnej nedostatočnosti sa používajú lekárske a chirurgické metódy.

Liečba liečiv

Mierna aortálna nedostatočnosť si vyžaduje lekársku korekciu - predpisovanie nasledujúcich skupín liekov:

 • periférne vazodilatanciá: nitroglycerín, apressin, adelfan;
 • glykozidy: izolanid, strofantín, digoxín: zníženie systoly;
 • antihypertenzívne lieky: perindopril, captopril - zabraňujú vzniku hypertenzie;
 • blokátory kalciového kanála: verapamil, diltiazem, nifedipín - zníženie zaťaženia srdca a zlepšenie koronárneho prietoku krvi;
 • diuretiká: lasix, indapamid - zabrániť opuchu a zápch v pľúcach.

Aby sa zabránilo prudkému zníženiu krvného tlaku pri akútnej aortálnej nedostatočnosti, tieto lieky sa používajú v kombinácii s dopamínom.

Chirurgická liečba

Ak ochorenie predstavuje hrozbu komplikácií, rozhoduje sa v prospech srdcovej chirurgie - náhrady náhradnej aortálnej chlopne mechanickým alebo biologickým implantátom. Operácia poskytuje 10-ročné prežitie u 75% pacientov s nedostatočnosťou aortálnej chlopne.

Výmena ventilu je otvorená chirurgia srdca, ktorá trvá najmenej 2 hodiny. Nahradenie aortálnej chlopne sa uskutočňuje pri konštantnej kontrole: transesofageálnej echokardiografii a kardiomonitoringu. V prvom roku po chirurgickom zákroku je riziko komplikácií vysoké, takže u pacientov podstupujúcich protetiky sú predpísané antikoagulanciá.

Komplikácie aortálnej nedostatočnosti

Komplikácie, ktoré sa vyskytujú pri aortálnej nedostatočnosti, ak liečba nebola účinná:

 • akútny infarkt myokardu;
 • nedostatočnosť mitrálnych chlopní;
 • sekundárna infekčná endokarditída;
 • arytmie.

Závažná dilatácia ľavej komory spravidla vedie k epizodickému pľúcnemu edému, zlyhaniu srdca a náhlej smrti. Vyvinutá stenokardia vedie k úmrtiu pacienta v intervale do 4 rokov a srdcové zlyhanie zabije za 2 roky, ak nie je liečené chirurgicky včas. Aortálna nedostatočnosť v akútnej forme vedie k závažnému zlyhaniu ľavej komory a v dôsledku toho k skoršej smrti.

Diagnóza aortálnej nedostatočnosti

Ďalej sa vykonávajú tieto diagnostické opatrenia:

 • EKG: detekcia príznakov hypertrofie ľavej komory;
 • fonokardiografia: definícia patologických šelestov v srdci;
 • echokardiografia: detekcia príznakov nedostatočnosti aortálnej chlopne, anatomická porucha a zväčšenie ľavej komory;
 • RTG hrudníka: zobrazuje rozšírenie ľavej komory a príznaky krvácania;
 • zvuk dutín srdca: určenie veľkosti srdcového výstupu.

Okrem toho sa od pacienta vyžaduje, aby vykonal testy krvi a moču na stanovenie prítomnosti sprievodných ochorení.

Klasifikácia aortálnej nedostatočnosti

kurz

 • chronická insuficiencia: po dlhú dobu pacient nemá žiadne známky alebo symptómy, ale potom sa objaví dýchavica, pulz sa zvyšuje, normálny život je nemožný. Ak máte podozrenie na chronické zlyhanie, mali by ste byť vyšetrené čo najskôr;
 • akútny nedostatok: objaví sa neočakávane a závisí od životného štýlu človeka, pacient trpí neustálou slabosťou, dýchavičnosťou a zvýšenou únavou.

etiológie

 • vrodené: prenášané z rodičov na dieťa, tvorené plodom;
 • nadobudnutá - vzniká pri vystavení chorobám.

Rozvojové faktory

 • organické: odtok krvi v ľavej komore v dôsledku poškodenia ventilu;
 • mierny: odtok krvi do ľavej komory sa vyskytuje so zdravou ventilovou štruktúrou, porušenie prietoku krvi je spojené s rozšírením aorty alebo ľavej komory;
 • reumatická insuficiencia: vyvíja sa na pozadí reumatizmu.

Prognóza aortálnej nedostatočnosti

V počiatočných štádiách je prognóza za neprítomnosti dysfunkcie a dilatácie ľavej komory všeobecne priaznivá. Po objavení sa sťažností sa stav rýchlo zhorší. V priebehu 3 rokov po diagnostikovaní má 10% pacientov sťažnosti, v priebehu 5 rokov - u 19%, po 7 rokoch - v 25%.

Pri miernej až stredne ťažkej aortálnej nedostatočnosti je desaťročné prežitie 85-95%. So stredne ťažkou aortálnou nedostatočnosťou je päťročná miera prežitia s liečbou liekom 75%, desaťročná je 50%.

Rýchly vývoj srdcového zlyhania nastáva pri ťažkej nedostatočnosti aortálnej chlopne. Bez chirurgického zákroku pacienti uhynú v priebehu 4 rokov od začiatku angíny a do 2 rokov po vzniku srdcového zlyhania.

Ak je nedostatočnosť aortálnej chlopne vyliečená protetickou cestou, zlepší sa prognóza života, ale iba vtedy, ak sa pozoruje odporúčanie srdcového chirurga obmedziť riziko pooperačných komplikácií.

Prevencia aortálnej nedostatočnosti

Primárna prevencia aortálnej nedostatočnosti zahŕňa nasledujúce opatrenia:

 • kalenie;
 • vyšetrenie kardiológa raz za rok;
 • kontaktujte lekára, ak máte bolesť v srdci;
 • zdravý životný štýl;
 • správnej výživy.

Okrem toho je prevencia prevenciou a liečbou chorôb, pri ktorých dochádza k aortálnej insuficiencii:

 • syfilis;
 • ateroskleróza;
 • lupus erythematosus;
 • reumatoidná artritída;
 • reumatizmus.

Opatrenia sekundárnej prevencie:

 • pri chronickej aortálnej insuficiencii je potrebné pozorne sledovať funkciu ľavej komory, preto sa pravidelne vykonáva echoCG;
 • Keď dôjde k systolickej dysfunkcii, aj pri absencii sťažností je potrebná operácia.

Otázky a odpovede týkajúce sa nedostatku aorty

Otázka: Dobré popoludnie (alebo večer). Môže byť dysfunkcia autonómneho nervového systému s epizódami paraxysmálnej úzkosti príčinou aortálnej nedostatočnosti ultrazvukom? Vďaka veľa.

Odpoveď: Dobrý deň. Nie, skôr časté príčiny oboch.

Otázka: Dobrý deň. Regurgitácia aorty 2 stupne s FB 83%. Ultrazvuk pred piatimi rokmi. Ešte skôr, ultrazvuk vykazoval miernu dilatáciu lž. s FB 59%. Mám 60 rokov. Vo svojom mladosti prebehol na dlhé vzdialenosti. Hovorí sa, že to môže byť tiež príčinou "problémov" s l. Dobre. v budúcnosti. Aká by mohla byť prognóza? V súčasnosti je takmer vždy vysoký "nižší" tlak (viac ako 90) s takmer normálnym "horným" tlakom. Je problematické opakovať ultrazvuk (existuje vojna, Donbass, Debaltseve). Ďakujem vám.

Odpoveď: Dobrý deň. V počiatočných štádiách je prognóza zvyčajne priaznivá. Keď sa objavia sťažnosti, stav sa rýchlo zhorší, preto je potrebné ho monitorovať kardiológ.

Otázka: Dobrý deň. Žena, 41 rokov. Mierna nedostatočnosť aortálnej chlopne s regurgitáciou 1-2 stupňov. Mitrálna, trikuspidálna a pľúcna regurgitácia 1 stupňa. Dutiny srdca nie sú rozšírené, oblasť porušenia lokálnej kontraktility myokardu nie je lokalizovaná, ale podľa pohybového profilu IUP nemožno vylúčiť porušenie vedenia pozdĺž končatín jeho zväzku. Systolická funkcia ľavej komory sa nezmení. Diastolická funkcia ľavej komory sa mení v pseudonormálnom type. Tu je záver. Povedzte mi, prosím, aký je prognóza v mojej situácii a je to všetko vyriešené?

Odpoveď: Dobrý deň. Pri diagnostikovaní choroby v počiatočných štádiách je ľahšie liečiť a prognóza je lepšia.

Otázka: Môže aortálna regurgitácia trvať 20 až 30 rokov alebo viac. Či regurgitácia ovplyvňuje tlak a rozdiel medzi diastolickým a systolickým tlakom (napríklad od 130 do 115).

Odpoveď: Dobrý deň. Prognóza života pacienta závisí od základnej choroby, stupňa regurgitácie a formy. Za akútnu patológiu je typická skoršia miera úmrtnosti. V chronickej forme 75% pacientov žije viac ako 5 rokov a polovica 10 a dlhšia. Pri aortálnej nedostatočnosti klesá diastolický krvný tlak.

Otázka: Dobrý deň. Muž 54 rokov. Bikuspidálna aortálna chlopňa. Malá AK stenóza. Regurgitácia aorty 3 polievkové lyžice. Dilatácia ľavej komory. Hypertrofia steny ľavej komory. Je potrebné vykonať operáciu na výmenu ventilu? Ak nie, aké sú dôsledky?

Odpoveď: Dobrý deň. Protetika aortálnej chlopne je znázornená s poklesom tolerancie cvičenia a prvými prejavmi srdcového zlyhania. Možné komplikácie tu.

Otázka: Dobrý deň. Muž 21 rokov. Vrodená malformácia bicuspidálnej aortálnej chlopne. Záhyby sú ohniskové. Regurgitácia 2 Cent Centrálne. Aortálna nedostatočnosť 2 stupne. Diagnóza bola vykonaná prvýkrát. Je možné ventil plast? Pracuje alebo čaká 3-4 stupňa?

Odpoveď: Dobrý deň. Spravidla sa pri 1-2 stupňoch operácia nevykonáva. Oprava aortálnej chlopne je indikovaná pre závažnú aortálnu nedostatočnosť, ktorá je určená závažnosťou symptómov a progresiou ochorenia.

Otázka: Dobrý deň. Dieťa vo veku 15 rokov! Diagnóza aortálnej nedostatočnosti je 1 stupeň. Je možné profesionálnu športovú kariéru?

Odpoveď: Dobrý deň. Spravidla sa pri 1 stupni aortálnej nedostatočnosti nedoporučuje nadmerná fyzická námaha, iba mierna. Dodržujte odporúčania ošetrujúceho lekára.

Otázka: Dobrý deň. Pri nedostatku aortálnej chlopne je vložený umelý ventil. Ak je aortálna nedostatočnosť 1 stupeň, urobte operáciu alebo počkajte až 4 stupne? Má operácia pred narodením dieťaťa alebo prvýkrát? Ako podporiť srdce počas pôrodu? Žena, 38 rokov. Existuje tiež hypertrofia ľavej komory. Lieky, s výnimkou bylín a vitamínov, nie sú vhodné, pretože spôsobujú migrény.

Odpoveď: Dobrý deň. Pri 1-stupňovej aortálnej nedostatočnosti sa nepracuje. Prvý stupeň nemusí nevyhnutne pokračovať. Počas pôrodu srdce nie je potrebné udržiavať, ak je zdravé. Ak je nezdravý a je diagnostikovaný - diskutujte s kardiológom.

Otázka: Dobrý deň. 31 rokov. Nedávno som urobil ultrazvuk srdca, bol som diagnostikovaný s nedostatkom aortálnej chlopne, MVP s regurgitáciou 1 stupňa. Slúžim v armáde v letovej pozícii. Povedzte mi, je to vhodné pre letovú prácu s takou diagnózou?

Odpoveď: Dobrý deň. PMK 1 stupeň je normou. Čo sa týka aortálnej nedostatočnosti, závažnosť sa pozoruje podľa protokolu EchoCG. Myslím, že nebudú žiadne problémy.

Príčiny regurgitácie aortálnej chlopne

Dnes je dobre známe, že nedostatočnosť aortálnej chlopne môže byť získaná alebo kongenitálna. Vrodené chyby sa objavujú v dôsledku toho, že vzniká bikuspidálna aortálna chlopňa, vzniká patologická choroba srdca atď. Zdravý človek má trikuspidálnu chlopňu v aorte, avšak nedávno sa od narodenia objavil výskyt bicuspidálnej chlopne. Takíto ľudia nemusia pocítiť určité nepohodlie a problémy so srdcom počas celého života. Musí ich však sledovať ošetrujúci lekár. V prípade, že ide o získanú chorobu aortálnej chlopne, je dôležité spomenúť najčastejšie príčiny vývoja tejto patológie:

V niektorých prípadoch môže byť príčinou vzniku tejto patológie vykonaná ožarovacia terapia v hrudníku. Snáď vývoj nedostatočnosti aortálnej chlopne po práci protetického chirurga s touto časťou srdca.

Keď vznikne arteriálna hypertenzia, existuje určité riziko čiastočného zlyhania srdcovej chlopne. Tiež príčinou vývoja patológie môže byť poškodenie hrudnej dutiny, reumatickej horúčky alebo infekčnej endokarditídy.

Klasifikačné stupne aortálnej nedostatočnosti

Nedostatok aortálnej chlopne 1 stupeň. Srdce má mierne zväčšený okraj v ľavej časti. Atypická pulzácia krčnej tepny sa prejavuje. Výsledky EKG sa nachádzajú v normálnom rozmedzí, ale občas možno zistiť príznaky hypertrofie v ľavej komore srdca. Echokardiogram indikuje normálne alebo mierne zvýšené anteroposparentné rozmery ľavej komory srdca. Zaznamenalo sa zvýšenie amplitúdy srdcového kontrakcie septa interventrikulárneho delenia.

Nedostatok aortálnej chlopne 2 stupne. Okraje srdca sú zväčšené doľava a dole v intervale do 1,5 cm. Existuje zvýšená pulzácia srdca a krčnej tepny. EKG bude jasne ukazovať stopy hypertrofie v ľavej komore. Ľavá srdcová komora srdca je zväčšená, ako je vidieť na echokardiograme. Kontrakcie septa medzikomorového regiónu nadobúdajú výraznejšiu amplitúdu.

3. stupeň regurgitácie aortálnej chlopne. Hranice srdca sú značne zväčšené dole a doľava - zmeny viac ako 2 cm. Zaznamená sa značná kapilárna pulzácia. Zjavná hypertrofia ľavej komory je viditeľná na EKG. V dutine ľavej komory sa na echokardiograme pozoruje významná dilatácia. Kontrakcie steny komory a septum interventrikulárnej oblasti významne zvyšujú amplitúdu.

Súbežne, na pozadí popísaných príznakov, môže dôjsť k poruche trikuspidálnej chlopne.

Symptómy regurgitácie aortálnej chlopne

Choroby srdcovej chlopne môžu byť rozdelené podľa stupňov. Rozdiel v stupňoch je založený na objeme krvi, ktorá sa vráti z aorty späť do ľavej komory. Pri 1 stupni nedostatočnosti aorty menej ako 15% krvi, ktorá prešla aortou sa vráti. 2 stupne tejto choroby charakterizuje primárne skutočnosť, že asi 15-30% uvoľnenej krvi sa vráti späť. Pri treťom stupni nedostatočnosti aortálnej chlopne sa vráti až 50% objemu krvi, ktorá bola zasunutá do aorty.

Príznaky ochorenia sa musia posudzovať v priamej súvislosti so stupňom ochorenia. Zlyhanie aortálnej chlopne prvého stupňa, pokiaľ ide o príznaky, sa v žiadnom prípade nemôže prejaviť. Človek ani nebude cítiť akékoľvek nepohodlie. V počiatočnom štádiu tohto ochorenia nie je zmysluplné obmedzovať sa na fyzickú námahu alebo šport. Je však potrebné odstrániť nadmerné trvalé zaťaženie, pretože to môže spôsobiť ďalšiu progresiu poruchy.

Druhý stupeň nedostatočnosti aortálnej chlopne je výraznejší, ale nie všetci ľudia dokážu tieto príznaky rozlíšiť a brať to za bežné súkromné ​​poruchy. Len výsledky EKG môžu potvrdiť alebo poprieť navrhovanú diagnózu.

Najcharakteristickejšími príznakmi tejto choroby druhého stupňa:

Existujú aj ďalšie príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť u pacientov s nedostatočnosťou aortálnej chlopne: rozmazané videnie, tachykardia, strata vedomia. Všetky tieto príznaky naznačujú srdcové problémy. To znamená, že je potrebné dohodnúť si schôdzku s kardiológom a zložiť EKG. Potom zistíte stav svojho srdca a skontrolujete akékoľvek patológie.

Je to dôležité!
Pri diagnostikovaní nedostatočnosti aortálnej chlopne je potrebné znížiť fyzickú aktivitu na primerané minimum.

Liečba nedostatočnosti aortálnej chlopne

V prípade diagnostikovania pacientov s nedostatočnosťou aortálnej chlopne stupňov 1 a 2 sa osobitné liečenie nevyžaduje. Terapeutická a srdcová liečba by bola v tejto situácii nadbytočná. Táto kategória ľudí musí byť monitorovaná iba lekárom a pravidelne vykonávať ultrazvuk a EKG. Nedostatok ventilu 3. stupňa nemá žiadnu všeobecnú metódu liečby. Na stanovenie konzervatívnej terapie je potrebné najprv určiť príčinu defektu a vyliečiť chorobu, ktorá jej spôsobila výskyt.

Potom môžete začať liečbu závažného nedostatku. Liečba liekom zahŕňa použitie srdcových glykozidov: Strofantín, Celanid a Korgligokon. Okrem toho sa tiež aktívne používajú antianginózne liečivá, vazodilatanciá a diuretíny na liečbu vady. Chirurgická liečba sa odporúča u pacientov s ťažkou dýchavičnosťou a pravidelnou bolesťou srdca. V tomto prípade bude navrhnutá operácia na nahradenie a implantáciu umelého analógu aortálnej chlopne. Toto je nevyhnutné opatrenie v neskoršom štádiu ochorenia, keď osoba prežíva ťažké nepohodlie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

bradykardia

Bradykardia je typ arytmie so srdcovou frekvenciou menšou ako 60 úderov za minútu. Vyskytuje sa ako variantná norma u vyškolených športovcov, ale častejšie sprevádza rôzne srdcové patológie.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Intracraniálna hypertenzia u adolescentov

Na liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.
Prečítajte si viac tu...

Produkty proti ateroskleróze

Výhody ľanového semena s vysokým obsahom cholesteroluStav ľudských plavidiel nezávisí od jeho veku, ako sa bežne verí. Mládež nie je zaručená ochrana pred mozgovou príhodou a infarktom.

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Čo spôsobuje modriny na telách žien bez dôvodu

Každý človek padol a dostal modriny a na jeho tele sa objavili modriny. Ale niekedy nemôžu byť spojené so zranením. Pozrime sa, prečo existujú modriny na tele bez príčiny u žien, na ktorých častiach tela sa objavujú a spôsoby ich liečby.