Liečba chlopňovej nedostatočnosti dolných končatín začína určovaním príčiny vzniku ochorenia. Je pozoruhodné, že začali diagnostikovať túto chorobu aj u adolescentov. Lekári považujú hypodynamiu a nezdravú stravu za jeden z dôvodov jej predčasného vývoja. Ďalej budeme hovoriť o odrodách nedostatočnosti žíl a ako sa môžete zbaviť tejto choroby.

Podstata a vlastnosti venóznej nedostatočnosti

Mnoho lekárov verí, že patológie žilových ciev sú prítomné v každej osobe. Dôvodom tohto javu je skutočnosť, že krv v žilách musí nepretržite prekonávať gravitačnú silu. Jeho pôsobenie je podporené vzpriamením. Cévny systém ktorejkoľvek osoby pozostáva z podkožných diaľnic (10%) a hlbokých ciev (90%). Sú to hlboké žily, ktoré tvoria základ prietoku krvi. Z rovnakého dôvodu je panická strach ľudí pred odstránením ciev rozšírených kvôli kŕčové žily nerozumný, pretože dodávka krvi je naopak normalizovaná.

Vývoj venóznej nedostatočnosti je sprevádzaný abnormálnym pohybom krvi do dolnej časti tela, t.j. v nohách. Tento proces spôsobuje napínanie cievnych stien a narušenie ventilov. V normálnom stave sa ventil uzatvára pri vytiahnutí krvi. Keď osoba vyvine nedostatočnosť, ventil prestáva obsahovať krv. Začína sa sťahovať.

príčiny

Zlyhanie ventilov žíl dolných končatín vyžaduje okamžitú liečbu, ale problémom je, že etiológia jej vývoja nie je úplne jasná. Bežné príčiny, ktoré ovplyvňujú výskyt vaskulárnych ochorení, zahŕňajú prítomnosť nadmernej hmotnosti, nedostatok fyzickej aktivity a nadmerné namáhanie žíl. Niekedy sa hormonálne poruchy spojené s vývojom tela alebo tehotenstvom stávajú katalyzátorom vzniku ochorenia. Medzi možné príčiny žilnej nedostatočnosti patria:

 • zmeny súvisiace s vekom v tele;
 • problémy s gastrointestinálnym traktom (zápcha);
 • hypertenzia;
 • užívajúc lieky, ktoré ovplyvňujú viskozitu krvi a hladiny hormónov.

Symptómy a prejavy patológie

Ochorenie sa prejavuje podobne ako kŕčové žily. Pacient si sťažuje pocit neustálej váhy na nohách a opuch. Pacient má na nohách pavúkové žily. Po progresii ochorenia sa k týmto prejavom pridá bolestivý syndróm. Kvôli podvýžive má koža belasú žltú farbu. Niektorí pacienti majú kŕče. Najčastejšie sa ich pacienti stretávajú v noci, čo vedie k chronickej únavě. Ak je ventil nedostatočný, môže sa vyskytnúť nasledovné príznaky:

 • vypadávanie vlasov na nohách;
 • závažné svrbenie kože;
 • náhly pocit necitlivosti v končatinách;
 • nadmerne nízka teplota nohy;
 • náhly pocit tepla.

Charakteristické prejavy ochorenia sú priamo závislé od štádia zlyhania. U niektorých pacientov sa ochorenie môže vyvinúť v priebehu rokov, takže nevenujú pozornosť prítomným symptómom. Pri fyzickom vyšetrení viditeľný chirurg môže počas vizuálneho posúdenia stavu pacienta zaznamenať príznaky venóznej insuficiencie, ale je lepšie, ak sám pacient ide s flebológa s častým opuchom nohy a neprejavuje pocit ťažkosti v končatinách.

Diagnóza žilovej nedostatočnosti

Pri určovaní ochorenia zohráva úlohu úloha pacienta a výsledky vyšetrenia pacienta. Okrem vizuálneho hodnotenia stavu ciev dolných končatín sa bude vyžadovať laboratórna diagnostika a hardvérové ​​vyšetrenie končatín. Lekár posúdi celkový stav pacienta a potom smeruje k potrebným testom. Medzi hardvérové ​​metódy diagnostiky chlopňovej nedostatočnosti patria:

 • Dopplerov ultrazvuk;
 • venography;
 • lymfografiu.

Povinné je kompletný krvný obraz. Na základe ukazovateľov krvných doštičiek, hemoglobínu, erytrocytov, môže phlebolog urobiť záver o indikátoroch viskozity krvi. Ak sa výrazne odchyľujú od normy, pacient je poslaný na posúdenie hemostázy. Tento postup pomôže určiť pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín u konkrétneho pacienta.

Druhy ochorení

Pokiaľ ide o problémy pri prevádzke ventilov, lekári hovoria o akútnej a chronickej žilovej nedostatočnosti. Ochorenie môže byť tiež funkčné a lymfatické. Akútna nedostatočnosť žíl sa považuje za najnebezpečnejšie pre život. Je charakterizovaná úplnou oklúziou cievy. Vývoj chronickej formy ochorenia s včasnou liečbou možno úplne zastaviť.

chronický

Chronické obehové zlyhanie charakterizuje porážku žilových žíl. Ak sa nelieči, pokračuje v pokročení, čo môže viesť k porážke hlbokých žíl a postihnutia pacienta. Choroba je sprevádzaná opuchom v dolnej časti nohy. Ovplyvňuje nielen svaly nohy, ale aj členky. V druhom štádiu choroby začnú vypadávať vlasy pacienta, dochádza k narušeniu pigmentácie tkanív. V tretej etape chronickej nedostatočnosti je pacient vystavený vredom a trofickým poruchám.

akútna

Keď je žila zablokovaná, dôjde k ostrému narušeniu prietoku krvi. Lekári nazývajú tento stav akútnou vaskulárnou nedostatočnosťou. Táto podmienka je nebezpečná z dvoch dôvodov. Po prvé, vždy sa rozvíja v hlbokých žilách, čo je samo o sebe veľmi zlé, pretože Poskytujú telu 90% krvi. Po druhé, ochorenie sa najčastejšie rozvíja pod vplyvom poranenia nôh. Na základe toho možno povedať, že nádoba je poškodená alebo zovretá.

Choroba je sprevádzaná silnou bolesťou končatín. Keď sa pokúsite vstať alebo posunúť nohu, bolesť sa zvýši. Ak máte podozrenie na akútnu venóznu insuficienciu, mali by ste okamžite zavolať sanitku. Uvoľniť stav pacienta bude môcť studené kompresie. Pre nich používajte hustú prírodnú tkaninu. Ponorí sa do studenej vody a potom sa aplikuje na postihnuté miesto. Táto manipulácia sa musí opakovať najmenej 60 minút. Akákoľvek medikácia pred príchodom ambulancie nemôže byť prijatá.

lymphovenous

Tento typ ochorenia postihuje približne 40% všetkých ľudí stredného veku. Choroba sa prejavuje ľahkou a ťažkou formou. Ako to naznačuje názov, u pacientov s touto chorobou je narušené nielen prietok krvi, ale aj lymfatická. Toto ochorenie je liečené liekom, ale chirurgický zákrok s týmto typom ochorenia zriedkavo prináša pozitívny účinok.

funkčné

Charakteristickou črtou tejto formy nedostatočnosti je to, že sa prejavuje u ľudí s úplne zdravými žilami. Najčastejšie príčinou jeho výskytu je vysoká osoba, prítomnosť nadmernej hmotnosti a hormonálne prípravky. Lekári, učitelia, kaderníčky a ďalší odborníci, ktorí musia dlho držať na nohách, čelia funkčnej nedostatočnosti. Liečba je väčšinou konzervatívna. Pacienti užívajú lieky, nosia kompresné pančuchy tak, aby ochorenie neovplyvňovalo žily.

Formy poruchy ventilu

Toto ochorenie je ťažké zistiť v akútnom štádiu. Pacient môže trpieť jedným príznakom alebo čeliť celému spektru prejavov ochorenia. Štandardná klasifikácia chronickej venóznej insuficiencie (chronická venózna insuficiencia) zahŕňa nasledujúce typy ochorení:

 • hlboká žilná ​​insuficiencia;
 • insuficiencia saphenóznej žily;
 • perforujúca venózna nedostatočnosť.

Najčastejšie trpia podkožné a perforujúce cievy. Hlboké žily sú zriedkavo postihnuté. Lekári v takýchto prípadoch hovoria o sekundárnej forme ochorenia.

Hlboká žilová insuficiencia

Táto patológia sa vyskytuje u pacientov s genetickou predispozíciou na kŕčové žily. Cévne steny nohy majú vysoký tlak. Krv začína prenikať cez žily do ďalších priľahlých tkanív, čo spôsobuje silné opuchy a výskyt zhutnených oblastí. Menšie cievy tiež trpia touto chorobou, pretože na nich začnú stlačiť napučané tkanivá. Liečba hlbokej žilovej nedostatočnosti je často konzervatívna. Pacientom sa odporúča, aby sa viac pohybovali a používali masť na báze heparínu.

Nedostatočnosť sapenóznej žily

Najčastejšie sa tento typ ochorenia diagnostikuje u pacientov. Subkutánne ventily sú zničené, čo je sprevádzané vertikálnym spätným tokom. Početné štúdie potvrdzujú, že absolútne všetky ventily môžu trpieť v dôsledku ochorenia. Krv môže prúdiť do bedra a veľkej podkožnej línie. Ochorenie sa ľahko deteguje pomocou ultrazvuku.

Perforujúca nedostatočnosť žíl

Perforujúce cievy prepájajú hlboké a saphenózne žily. Valvulárna nedostatočnosť tohto segmentu obehového systému je sprevádzaná horizontálnym refluxom krvi. Túto patológiu je možné odstrániť iba pomocou operácie. Najčastejšie sa choroba vyvíja v nohách.

Nedostatok perforovaných žíl sprevádza zničenie svalov, kolagénu a elastických tkanív. V dôsledku toho krv začína stagnovať a nádoby sú zhutnené. Vzhľadom na to, že ventily nefungujú správne, je odtok krvi narušený. Tekutina vstupuje do subkutánnej cievnej mriežky, čo vedie k bolesti, vydutiu žíl a pocitu ťažkosti. Choroba je sprevádzaná trofickými vredmi a tromboflebitídou.

Pomery nedostatku ventilu

Je potrebné začať liečiť ochorenie od prvých príznakov, ale pacienti zriedkakedy vidia lekára tak rýchlo. Častejšie príde pacient, keď sú ventily vážne poškodené a nedokážu dobre ovládať svoje funkcie. Formálne existuje 4 závažnosti ochorenia. Podrobný opis je uvedený v nasledujúcej tabuľke.

Liečebné metódy

Existujú rôzne spôsoby liečby chlopňovej nedostatočnosti nohy v nohách. Bohužiaľ, použitie operácie na odstránenie choroby nebude fungovať. Odstránenie žíl je účinné, ak sú poškodené kŕčovými žilami, ale problémy s ventilmi zostanú u vás. Hlavným cieľom liečby je normalizácia práce cievnych chlopní. To možno dosiahnuť nasledujúcimi spôsobmi:

 • užívanie liekov, ktoré normalizujú tkanivový trofizmus a krvné zloženie;
 • vykonávanie špecializovaných cvičení pre nohy;
 • normalizácia potravín;
 • využívanie fyzioterapeutických metód;
 • chirurgicky odstránenie silne poškodených žíl.

Spôsoby liečenia ochorenia sú priamo závislé od zdravia konkrétneho pacienta. Kompresná terapia nie je vhodná pre všetkých, rovnako ako použitie antikoagulancií. Ak to lekár dovolí, môžete použiť bylinné čaje na normalizáciu Vášho stavu.

lieky

Základom liečebnej liečby sú lieky, ktoré zlepšujú tok krvi v tkanivách a pomáhajú obnoviť elasticitu krvných ciev. Lekári často predpisujú pacientom protizápalové lieky, ktoré nielen pomáhajú zmierňovať bolesť, ale aj znižujú celkový edém končatiny. Keď je krv zahustená, pacienti majú užívať aspirín a iné protidoštičkové lieky. Najčastejšie sa pacientom predpisujú nasledujúce lieky:

Typ predpísaných liekov závisí od stavu pacienta. V prípade trofických vredov sú predpísané vonkajšie prípravky s antiseptikmi, ktoré urýchľujú hojenie rán. U pacientov s dermatitídou a ekzémom lekári odporúčajú používať lokálne glukokortikosteroidy. Absolútne všetci pacienti predpisovali flebotoniku.

Magnetická terapia

Ako naznačuje názov, táto fyzioterapeutická liečba je založená na použití magnetických polí. Predpokladá sa, že takýto vplyv znižuje viskozitu krvi, eliminuje bolesť kĺbov atď. Pacient je umiestnený do špeciálneho prístroja (magnetoturbotron), ktorý generuje magnetické polia. Počas postupu nastavte charakteristiky magnetického poľa individuálne pre každého pacienta. Priebeh liečby je 10-15 sedení. Lekári odporúčajú postupovať naraz.

Kompresná terapia

Táto metóda liečby je založená na zvýšení tlaku okolia okolo žíl. Kompresná terapia zvyšuje venózny odtok, normalizuje činnosť cievnych chlopní, znižuje viskozitu krvi, znižuje množstvo intersticiálnej tekutiny a odstraňuje edém. Takáto liečba pomáha zbaviť sa kŕčov v nohách, podporuje hojenie trofických vredov. Kompresná terapia zahŕňa:

 • nosiť špeciálny úplet;
 • použitie elastického obväzu;
 • hardvérové ​​postupy na vytváranie premenlivej kompresie.

Pre pacientov je vhodné používať kompresné pleteniny v každodennom živote. Nosenie je tak jednoduché ako pravidelné pančuchy alebo pančuchy. Všetky výrobky sú navrhnuté podľa anatomickej štruktúry nohy, takže pri nosení nespôsobujú nepríjemné pocity. Kompresné produkty môžu byť profylaktické a terapeutické. Ich vzhľad je určený lekárom. Ako prevencia komplikácií pri chlopňovej nedostatočnosti a pri absencii finančných prostriedkov na nákup kompresného úpletu môžete zaobchádzať s elastickým obväzom. Pravidlá pre aplikáciu bandáže sú nasledovné:

 1. Válka sa vždy odvíja.
 2. Noha začína vetrať od prstov.
 3. Päta by mala byť tesne obalená okolo bandáže.
 4. Špeciálne podložky sú umiestnené na plochých miestach nohavíc a podložky na členkách - aby sa zabránilo tvorbe zálievok.
 5. Smerom k boku sa tlak znižuje, nie sa zvyšuje.
 6. Ak je obväz vykonaný správne, špička prstov sa zmení na modrú, ale pri chôdzi vrátia svoju prirodzenú farbu.

Kompresný efekt pomocou špeciálnych zariadení sa zobrazuje v prípade progresívnej nedostatočnosti ventilu. Najčastejšie používaná pneumatická kompresia. Zariadenia rovnakého typu je možné zakúpiť na domáce použitie. Kompresia ortuti sa používa, ak má pacient ťažkú ​​formu poruchy, sprevádzanú trofickými poruchami v tkanivách.

Ľudové opravné prostriedky

Bylinná terapia sa považuje za dodatočnú. Samo o sebe, pomôcť vyrovnať sa s poruchou ventilu, nemôže, ale môže odstrániť niektoré z nepríjemných príznakov tejto choroby. Ľudia trpiaci touto chorobou, liečitelia sa odporúča, aby odniesli kôru horského popola. Aby ste ju pripravili, potrebujete 200 gramov suchého produktu a 1 liter vriacej vody. Kôra sa umiestni do termosky, naliať kvapalinu a nechať sa naplniť 10 hodín. Výsledný vývar sa odoberá 30 ml / deň, 3 krát denne. Nasledujúce opravné prostriedky sa považujú za účinné:

 • Infúzia kôry a lístia lístia. 1 lyžička každého druhu suroviny sa zmieša a potom sa naleje 250 ml vriacej vody. Vezmite výsledný vývar 75 ml 3 krát denne.
 • Ihličnatý kúpeľ na nohy. 1 kg nasekaných ihličiek sa naleje s 5 litrami vriacej vody. Riešenie by sa malo podávať 1-2 hodiny. Aplikujte zmes na kúpele. Teplota tekutiny by nemala byť príliš vysoká.

Cvičenie pre chorobu

Hlavným cieľom telesnej výchovy pri chlopňovej nedostatočnosti je normalizácia prietoku krvi v cievach. To je uľahčené bežnou chôdzou na mieste a hojdačkami. Sedenie na stoličke môže imitovať kroky na mieste. Pohyb by mal začínať od päty. Cvičenia "bicykel" a "nožnice" prispievajú k normalizácii toku krvi v cievach. S ich pomocou sa môžete tiež zbaviť malého brucha. Lekári odporúčajú, aby sa pacienti mohli ľahko pohybovať.

Dôsledky a komplikácie

Jednou z častých komplikácií chlopňovej nedostatočnosti sú trofické zmeny na koži. Tu je niekoľko negatívnych momentov. Po prvé, úplne zbaviť vredov nebude fungovať, kým nie je obnovený tok krvi. Po druhé, vírusy, baktérie a iné škodlivé mikroorganizmy môžu preniknúť do organizmu trofickými kožnými léziami. Najnebezpečnejšou komplikáciou je trombóza, ktorú sprevádza embólia. Krvná zrazenina obehového systému sa môže dostať do pľúcnej tepny, čo vedie k tromboembolizmu. Medzi možné komplikácie chlopňovej nedostatočnosti patria:

 • dermatitída;
 • erysipela nohy;
 • tvorba krvných zrazenín v hlbokých a povrchných žilách.

prevencia

Ľudia, ktorí majú genetickú predispozíciu na cievne choroby, by mali chodiť viac na čerstvý vzduch. Chôdza prispieva k prirodzenému odtoku krvi z končatín. Pomáha vyhýbať sa opuchu a ťažkostiam pri pravidelnom zahrievaní nohy. Aj v kancelárii neustále sedíte pri počítači. Odporúčame lekárom vykonávať ľahké cvičenia alebo aspoň chodiť po kancelárii každé 2-3 hodiny. Opatrenia na prevenciu zahŕňajú:

 • nosenie terapeutického úpletu s ľahkým stupňom kompresie;
 • užívanie multivitamínov;
 • konzumácia veľkého množstva rastlinných potravín;
 • normalizácia telesnej hmotnosti;
 • zníženie množstva spotrebovanej soli.

Lekári odporúčajú, aby sa ľudia s chlopňovou nedostatočnosťou zdržali ťažkej fyzickej námahy. Nie je vhodné, aby sa takíto pacienti podieľali na opaľovaní, pretože Ultrafialové žiarenie negatívne ovplyvňuje nielen stav kože, ale aj stav nádob. V prítomnosti kŕčových žíl je potrebné opustiť kúpeľ, saunu a horúce kúpele. Mali by byť nahradené sprchou, ktorá má tonizujúci účinok na celé telo.

Nedostatok chlopní žíl

Valvulárna nedostatočnosť podkožných, perforujúcich a hlbokých žíl sa považuje za príčinu dynamickej hypertenzie v kŕčových žilách. Ventily v žilách ľudských dolných končatín sú umiestnené s cieľom zabrániť nefyziologickému pohybu krvi. Názor, že sú segmentované krvou a znížením tlaku, je nesprávny. V pokojnom stave, v akejkoľvek polohe osoby, ventilové chlopne voľne tiahnu v lúmene žily ", bez toho, aby sa navzájom dotýkali. Je však potrebné spôsobiť napätie, zvýšiť tlak vnútri brucha alebo urobiť akýkoľvek pohyb nôh, pretože ventily začnú pracovať: zatvárajú sa smerom spiatočnej vlny a zabraňujú spätnému pohybu krvi. To sa deje v akejkoľvek žilke dolnej končatiny.

V prípade kŕčových žíl trpia častejšie ventily trupu veľkej saphenóznej žily, v dôsledku čoho sa vytvára vertikálny reflux, ktorého dĺžka môže byť od niekoľkých centimetrov po celú dĺžku sapén. Ultrazvukové štúdie v posledných rokoch ukázali, že všetky ventily veľkého subkutánneho jenu môžu byť neudržateľné, vrátane ostenalu, ale často nájdeme ventil, ktorý je schopný fungovať v ústach a distálne proti ektázii cievy a niekedy bez nej, ventily nie sú úplne zatvorené. Ak je osteálny ventil defektný, potom je krv odvádzaná z femorálnej žily do veľkej podkožne vo výške manévru Valsalvy. Keď je uzatvárací ventil uzavretý, manéver Valsalvy je negatívny, ale pomocou ručnej kompresie je možné odhaliť podradnosť iných ventilov kmeňa. Varianty vertikálneho refluxu možno považovať za retrográdny prietok krvi cez sapheno-femorálnu fistulu nie do veľkej saphenóznej žily, ale do jedného z jej prítokov na stehne. A nakoniec, často s ultrazvukovým skenovaním, je na stehne neudržateľný Dodd perforant, cez ktorý sa tvorí krv spätného toku do safenu a potom pozdĺž to v distálnom smere.

Druh vertikálneho refluxu je retrográdny prietok krvi do žilných žíl z žíl panvy. Zistenie takejto patológie sa stalo v posledných rokoch možné vďaka pokroku v ultrazvukovom diagnostike a jeho frekvencia sa ukázala byť vysoká.

Video: Kŕčové žily liečby dolných končatín. Venózna nedostatočnosť dolných končatín

S týmito príkladmi chceme zdôrazniť rozmanitosť počiatočných bodov tvorby vertikálneho refluxu v podkožných žilách dolných končatín, ktoré nemožno ignorovať pri určovaní indikácií, ako aj pri voľbe objemu a technológie chirurgickej intervencie.

Vylučovanie krvi cez malú saphenóznu žilu s valvulárnou inferioritou sapheno-popliteálnej fistuly by sa malo tiež pripísať vertikálnemu refluxu. Avšak posledný z nich neexistuje u všetkých ľudí, preto krvný reflux v malých saphenóznych žilách je zriedkavým fenoménom. To, rovnako ako v kmeňu veľkej saphenous žily, má podobné odrody. Často dochádza k krátkodobému refluxu v proximálnej časti malého sapénu, čo môže byť považované za indikáciu izolovanej ligácie fistuly.

Video: Duplexný ultrazvuk žíl dolnej končatiny Časť 1

Na druhom mieste vo frekvencii sú perforujúce cievy valvulárnej nedostatočnosti. Medzi žilami povodí veľkých a malých saphenóznych žíl je veľký počet správ, ktoré sa nazývajú komunikačné žily a nachádzajú sa v podkožnom tukovom tkanive. Často sa tiež nazývajú správy medzi povrchnými a hlbokými žilovými nádobami, ale pre jasnejšie vzájomné porozumenie a tiež na zdôraznenie špecifického významu týchto komunikácií v lekárskej taktike a na ich odlíšenie ako samostatnej skupiny, termín "perforujúce žily" ich hlavný rozdiel od ostatných komunikačných žíl: prepichujú fascie. Pre tieto žilové cievy sa s ich nedostatočnosťou ventilu vytvára horizontálny krvný reflux, ktorého odstránenie počas chirurgického zákroku je dnes tiež povinné.

Okrem vyššie uvedených Doddových perforantov existuje niekoľko klinicky dôležitých správ medzi subfasciálnymi žilami a kmeňom veľkej saphenóznej žily. Avšak častejšie s kŕčovými žilami sa pozorujú neplatné perforujúce žily, ktorými sa krv uvoľňuje do prítoku dlhej sapy. Paralelizmus medzi počtom zlyhaných perforujúcich žíl a závažnosťou kŕčových žíl sa nezistil. Najvýznamnejšie sú perforujúce žily Kokkettu, ktoré sa nachádzajú v dolnej tretine mediálneho povrchu dolnej končatiny a častejšie ako iné, ktoré sa podieľajú na vývoji trofických kožných ochorení.

Valvulárna nedostatočnosť hlbokých žíl s kŕčovými žilami sa zaraďuje do tretej frekvencie pozorovaní. Nie je pochýb o jeho úlohe pri tvorbe chronickej venóznej insuficiencie, aj keď je príliš skoro na to, aby sa mohla považovať za plne študovanú.

Detekcia krvného refluxu vo femorálnych a popliteálnych žilách sa stala možná po vzniku takzvanej retrográdnej flebografie. S jeho pomocou bolo prijaté, že chlopňová nedostatočnosť hlbokých žíl sa môže líšiť v dĺžke:

a) reflux v hornej tretine stehna,

Video: Doktor o príčinách kŕčových žíl. O akom lieku mlčí

b) reflux do kolena,

c) reflux pod kolenným kĺbom

d) reflux na členky.

V prípade kŕčových žíl saphenóznych žíl je najčastejšie prvý reflux. Posledný variant refluxu je extrémne zriedkavý. Špeciálnym typom femorálno-popliteálneho refluxu je retrográdny prietok krvi do popliteálnej žily cez hlbokú žilu stehna s uskutočniteľnosťou ventilov femorálnej žily. V polovici 20. storočia sa zistilo, že chlopňová nedostatočnosť femorálnych a popliteálnych žíl je primárna u pacientov s kŕčovými žilami, to znamená, že nie je výsledkom trombózy týchto žíl, ale vyvíja sa ako výsledok ektázie týchto línií. Taktiež sa nahromadili mana, že spätný krv v segmentu femorálnej-popliteálnej môže byť prejavom vrodenej deformity jednotlivých ventilov alebo dokonca ich úplnej absencie. Táto abnormalita môže sprevádzať ochorenie kiahne a môže byť pozorované pri absencii akejkoľvek patológie povrchových žíl. Preto je zrejmé, že korekcia nedostatočnej chlopnej chlopne je individuálna úloha.

Nedostatok ventilu v žilách: ako sa prejavuje, hlavné formy ochorenia

Nízka fyzická aktivita, predĺžená prítomnosť tela v jednej polohe, vrodená patológia krvných kanálikov a iné negatívne faktory často vedú k nedostatočnému odtoku žilových ciev.

Nedostatočnosť žíl je patológia spojená so zhoršenou funkčnosťou ventilov krvných kanálov. U starších osôb je táto choroba bežná. Hlavnou príčinou chlopňovej venóznej insuficiencie je strata endotelovej funkčnosti lemujúcej vnútorný povrch ciev.

Keď sa pozoruje trombóza krvných kanálikov, upchávajú sa ich medzery. Počas liečby sa obnoví priemer lumen a ventily sa zničia. Tým sa zabráni obnoveniu normálneho prietoku krvi.

Nedostatok ventilu spôsobuje akútnu formu ochorenia. Symptomatológia ochorenia je rôznorodá a môže sa prejaviť prítomnosťou jedného alebo viacerých znakov. Pacienti zvyčajne trpia bolesťou a ťažkosťami na dolných končatinách, opuchom nohy, prítomnosťou výraznej vaskulárnej siete, cyanózou, nedostatkom elasticity kože a nočnými kŕčmi v nohách. Závažnosť týchto príznakov závisí od stupňa progresie.

Nedostatok ventilu žíl sa môže rozšíriť do subkutánnych, hlbokých perforujúcich ciev. Navyše nedostatočnosť ventilov perforovaných žíl, BPV (veľká subkutánna) je oveľa bežnejšia ako porážka hlbokých krvných kanálikov.

Nedostatok ventilu hlbokých žíl

Nedostatok hlbokých žilových chlopní spôsobuje zvýšenie krvného tlaku na stenách ciev dolných končatín. Z toho biologická látka postupne prechádza cez steny krvných kanálov do susedných tkanív, čo spôsobuje opuch a zhutnenie. Puffiness vedie k stlačeniu menších ciev dolnej časti nohy a členku, čo spôsobuje ich ischémiu, čo následne vedie k vzniku vredov.

Kŕčové žily - strašná "mor XXI. Storočia". 57% pacientov zomrie v priebehu 10 rokov od.

Úloha hlbokej chlopňovej nedostatočnosti pri tvorbe chronického patologického procesu je nepopierateľná. Primárne zlyhanie ventilov hlbokých žilových kanálov, ako aj faktory, ktoré spôsobujú kŕčové žily často vedú k CVI.

Jednou z foriem tejto choroby je porušenie funkčnosti sura nádob. Táto choroba má vágny klinický obraz. Otok končatín v tejto forme prakticky chýba. Pri diagnóze dochádza k bolesti, ku ktorej dochádza pri stláčaní svalov teliat, nepohodlie pri ohnutí nohy.

Klinika nedostatočnosti suralných žíl je rozmazaná, diagnózu je možné potvrdiť iba použitím ďalších metód. Liečba spočíva v podávaní nízkomolekulárnych heparínov a použití kompresného punčochového výrobku. Pacienti sú vyzývaní, aby sa viac pohybovali a pravidelne monitorovali flebológovia.

Valvulárna nedostatočnosť žilných žíl

S vývojom ochorenia sa najčastejšie pozorovala deštrukcia ventilov veľkého podkožného kanála. V dôsledku patológie dochádza k vzniku vertikálneho refluxu. Podľa ultrazvuku môžu byť poškodené všetky ventily podkožných diaľnic, vrátane ventilu pre odpočinok umiestneného v GSV.

Ak je funkcia osteálnej chlopne narušená, dochádza k odtoku krvi z bedier do väčšej podkožnej línie. Prúdenie krvi z panvy do subkutánnych ciev vedie k vzniku vertikálneho refluxu. Táto patológia je často diagnostikovaná ultrazvukom.

Perforujúca nedostatočnosť žíl

Perforujúce cievy sú komunikácia medzi hlbokými a subkutánnymi krvnými kanálmi, ako aj komunikačné štruktúry spájajúce hlavné a menšie subkutánne diaľnice. Nedostatok ventilu perforujúcich žíl a kmeň prítokov tvorí horizontálny krvný reflux, ktorý možno odstrániť len chirurgicky.

Najčastejšie diagnostikované nedostatočné perforujúce žily nohy. Je to spôsobené porušením fyziologickej rovnováhy svalových a elastických tkanív, ako aj kolagénových štruktúr. Dlhodobá krvácna stáza vedie k zahusteniu perforujúcich žíl nohy. Porucha ventilov neposkytuje odtok a krv sa vypúšťa do podkožnej cievnej siete.

Symptómy ochorenia pozostávajú z výčnelku krvných kanálikov, výskytu edému, závažnosti a bolesti. Koža na mieste patologickej oblasti sa zahusťuje a tmavne. Pri absencii včasnej terapeutickej intervencie sa začnú tvoriť vredy.

Z dôvodu zanedbania chlopňovej nedostatočnosti perforujúcich žíl dolnej časti nohy sa môže vyvinúť tromboflebitída. Nebezpečenstvo tejto formy patológie je neprítomnosť viditeľných symptómov. Identifikácia choroby umožňuje len inštrumentálnu diagnostiku.

Ksenia Strizenko: "Ako som sa zbavil kŕčových žíl na nohách za 1 týždeň? Tento lacný nástroj funguje divy, je to bežné."

Nesolventnosť kauzálneho ventilu BPV

Takýto jav ako porucha osteálnej chlopne veľkej saphenóznej žily nie vždy indikuje vývoj patologického procesu. Takýto stav môže byť dočasný a môže nastať v dôsledku externých a interných negatívnych faktorov. Vo väčšine prípadov lézia indikuje kŕčové žily, čo si vyžaduje presnú diagnózu a vhodnú liečbu.

Príčiny patológie

Keď je osteálny ventil neudržateľný, indikuje vývoj patologického stavu v obehovom systéme. Súčasne dochádza k uvoľneniu určitého množstva krvi z dutiny hlbokých ciev do povrchových žíl, čo vedie k zvýšeniu ich objemu a vzniku kŕčových zmien. Je dôležité poznamenať, že patologické poruchy majú individuálny charakter. Niektorí pacienti majú iba jeden výpadok ventilu, zatiaľ čo všetky ostatné sú plne funkčné. V inej skupine pacientov sa krv vypúšťa cez femorálnu žilu, ktorá sa vyskytuje vo všetkých ventiloch cievneho kmeňa.

Funkčné zlyhanie žíl vedie k vzniku retrográdneho prietoku krvi, ktorý sa šíri do stredu nohy.

Existuje niekoľko dôvodov pre vznik patologického stavu. Hlavným faktorom je anatomická (vrodená) podradnosť cievnych chlopní. Chýbajúci odtok žilovej krvi sa zaznamenáva s hypodynamiou a predĺženým systematickým pobytom v jednej pozícii. Patologické zmeny v práci ventilov pozorované u starších pacientov, ktoré súvisia so zmenami v štruktúre tkanív, ktoré pokrývajú vnútornú vrstvu krvných ciev. Trombóza alebo upchatie lúmenu chlopne sa považuje za ďalšiu príčinu dysfunkcie žíl. Pri včasnej liečbe a vylučovaní krvnej zrazeniny nie je prietok krvi úplne obnovený, pretože je zaznamenané nezvratné poškodenie chlopňovej štruktúry.

Hlavné príznaky

Porucha ventilov je považovaná za jednu z hlavných príčin exacerbácie kŕčových žíl. V tomto prípade má ochorenie rôzne príznaky s kombináciou niekoľkých znakov. Medzi hlavné príznaky patologického stavu patrí:

 • boľavé nohy;
 • pocit ťažkosti v dolných končatinách;
 • opuch tkanív v dolnej časti nohy;
 • výrazný opuch žíl;
 • modrá koža;
 • znížená elasticita epitelu;
 • záchvaty v noci.
Späť na obsah

Diagnóza insolvencie osteálnej chlopne veľkej saphenóznej žily

Na stanovenie presnej diagnózy lekár zhromažďuje históriu sťažností, anamnézu súvisiacich ochorení a vedie externé vyšetrenie postihnutých končatín. Ďalej sa uplatňujú tieto laboratórne a inštrumentálne vyšetrenia:

 • Krvná biochémia. Nastavuje podiel dôležitých prvkov a ukazovateľov zrážania plazmy.
 • Duplexná žilová kontrola. Určuje zvýšenie lumen ciev a zníženie krvného obehu, ako aj zhrubnutie stien ventilov.
 • Ultrazvuk krvných ciev. Existuje štrukturálna zmena žíl, zhoršená priechodnosť a zmena zatvárania ventilov.
Späť na obsah

Liečebné metódy

Chirurgická liečba sa používa na odstránenie patologického uvoľňovania krvi, odstránenia zmenených žíl a zachovania zdravých oblastí krvných ciev. Najčastejšie používaná minimálne invazívna chirurgia s minimálnym poškodením mäkkých tkanív, ktoré zahŕňajú:

 • endovenózna laserová obliterácia žíl;
 • mikroskopická echokontrolovaná skleroterapia;
 • rádiofrekvenčné zničenie krvných ciev.

Lieková terapia pozostáva zo skupín liekov, ktoré pomáhajú predchádzať šíreniu patológie a výskytu komplikácií, ako je tromboflebitída a vredy. Kortikosteroidy sa používajú na zníženie zápalového procesu. Na zlepšenie tónu cievnych stien a elimináciu negatívnych symptómov sa používajú venotonické a angioprotektéry ("Detralex"). Protidoštičkové látky ako Iloprost a tiklopidín sa používajú na riedenie krvi a zlepšenie prietoku krvi. Nesteroidné protizápalové lieky sa používajú na zníženie bolesti a zápalu tkanív, ktoré zahŕňajú Nimid a ibuprofén. Aby ste zabránili tvorbe krvných zrazenín, použite liek ako "Heparin". Povinne sa predpisujú vitamínové a minerálne komplexy.

Charakter chlopňovej nedostatočnosti dolných končatín

Napriek malej veľkosti žilových ventilov vykonávajú najdôležitejšiu funkciu pre zdravie a normálny ľudský život - bojujú proti gravitačným silám, zabraňujú spätnému pohybu krvi. Ak nefungujú ventily žíl z iného dôvodu (nedochádza k ventilovej chlopnivej nedostatočnosti dolných končatín), nedochádza k nevyhnutnému odtoku krvi a osoba vyvíja veľmi nebezpečnú chorobu - venóznu insuficienciu, ktorá si vyžaduje naliehavú liečbu. Venózna nedostatočnosť nepriaznivo ovplyvňuje prácu celého kardiovaskulárneho systému, prispieva k rýchlej únave osoby, všeobecné zhoršenie zdravia, môže spôsobiť vážne narušenie práce srdca.

Príčina a príčiny žilnej nedostatočnosti

Vo všetkých ľudských žilách (hlbokých aj povrchných) sú ventily - drobné dvere na stenách krvných ciev, ktoré zabraňujú spätnému toku. Keď dôjde k zlyhaniu kapilár, krvný tlak výrazne stúpa. To vedie k tomu, že jedna zo zložiek krvi - plazma - prechádza cez steny žíl a vylieva do okolitého tkaniva. Tak je aj opuch nôh. Ak nezačnete liečbu včas, edém vyvolá vznik ischémie a výskyt trofických vredov na dolných končatinách (klasifikácia stupňov CVI naznačuje, že výskyt vredov je znakom tretej fázy ochorenia). Ide o vredy na koži - najzrejmejší znak nedostatočnosti ciev nohy.

Aké sú príčiny žilovej nedostatočnosti? Vedci dnes identifikovali nasledujúce faktory CVI.

 1. Nízka alebo nadmerná telesná aktivita. Keď sa vyskytne hypodynamia, dochádza k stagnácii krvných skupín v dolných končatinách, deformácia žíl, strata elasticity, vyvinutie chlopní.
 2. Genetická predispozícia. Vedci dokázali, že problémy s cévami vrátane venóznej insuficiencie, obštrukcie žíl, chronickej arteriálnej nedostatočnosti dolných končatín môžu byť zdedené a položené v ľudskej DNA.
 3. Vekové zmeny v tele. Keď osoba stárne, prietok krvi spomaľuje, cievy sa stávajú tenšie a strácajú elasticitu.
 4. Hormonálne prerušenia. Hormonálne prerušenia vedú k závažným zmenám v práci všetkých ľudských orgánov a systémov vrátane kardiovaskulárneho systému.
 5. Užívanie určitých liekov s použitím antikoncepčných prostriedkov, ktoré spôsobujú hormonálne poruchy.
 6. Problémy v kardiovaskulárnom systéme (najmä hypertenzia).
 7. Problémy v zažívacom systéme (najmä zápcha).

Prečo sa objaví porucha ventilov ciev nohy? Poškodenie ciev v dôsledku trombózy žíl dolných končatín nastáva. Keď sa objavia obštrukcie krvných ciev v dôsledku výskytu krvných zrazenín, žily sú silne deformované a natiahnuté, a ventily, dokonca aj vtedy, keď prekážka zmizne s časom, už nemôžu zatvoriť a zabrániť odlevu krvi.

V priebehu času, najmä ak dôjde k trombóze a prekážkam krvných ciev, sa začnú kolapsy žíl.

Typy a štádia choroby

Existuje samostatná klasifikácia CVI. Táto klasifikácia charakterizuje rozsah choroby, ukazuje jej vývoj.

Najlepšie je čo najskôr začať liečiť venóznu insuficienci dolných končatín. Liečba CVI sa môže použiť konzervatívne, chirurgicky alebo minimálne invazívne. Takže pri nulových a prvých stupňoch ochorenia budú najefektívnejšie a najrýchlejšie minimálne invazívne techniky: kalenie, ožarovanie postihnutých žíl pomocou laseru. Spolu s tým, vzhľadom na vysokú cenu týchto metód, konzervatívna liečba je často vybraná pomocou venotinokulár, kompresného spodného prádla a fyzioterapie (balneoterapia, diadynamické prúdy, elektroforéza).

Aj pri liečbe stupňov CVI 0-2 sa na posilnenie žíl nohy a na návrat pružnosti do ciev používa cvičebná terapia a ľahká fyzická námaha. Ak sa vyskytne CVI tretieho stupňa, lekári musia liečiť trofické vredy. To sa deje s použitím veľkého množstva protizápalových a antiseptických činidiel.

V prípade tretieho stupňa CVI je pravdepodobnosť chirurgického zásahu veľmi vysoká: bežná excízia žily, endoskopická flebektómia. Cvičil a operácie na obnovenie venóznych ventilov.

Akútna venózna insuficiencia

Ľudské telo preniká dvomi typmi žíl: hlboké, hlboko v tkanivách a povrchové, ktoré sa nachádzajú bližšie k povrchu kože. A deformita žíl, chlopňové zlyhanie možno pozorovať v povrchových i hlbokých cievach. Venózna nedostatočnosť je troch typov:

 1. CVI alebo chronickej žilovej nedostatočnosti. V prítomnosti tejto choroby sa objavuje nedostatočnosť ventilu a dochádza k deformácii ciev bližšie k povrchu kože.
 2. Chronická nedostatočnosť ventilov perforovaných ciev, tenkostenných žíl (patria do kategórie povrchových);
 3. Akútna venózna insuficiencia. Ak dôjde k akútnemu zlyhaniu, objaví sa chyba ventilu a dôjde k deformácii hlbokých žíl.

Oddelene je vhodné zamerať sa na takú chorobu ako akútna venózna insuficiencia (AIV) hlbokých žíl. Akútna nedostatočnosť hlbokých žíl zahŕňa porušenie odtoku krvi prechádzajúcej cez hlboké žily. WHS je najnebezpečnejší typ poruchy krvného toku (konkrétne krvný odtok) v hlbokých žilách. Akútne zlyhanie je rozdelené na poddruhy ako tromboflebitída, flebotrombóza, porušenie hlavných žíl.

Ak došlo k porušeniu odtoku krvi a procesy tvorby trombu začali v hlbokých nádobách, človek bude neustále cítiť silnú bolesť v končatinách. Počas telesnej aktivity sa bolestivý syndróm zvýši. Pri akútnej nedostatočnosti hlbokých žíl sa edém končatín veľmi rýchlo rozvíja. Koža nohy je bledá a získava modrastý odtieň. Stávajú sa silne viditeľné a povrchné žily sa zdajú nabobtnať.

Tradičné liečenie akútnej vaskulárnej insuficiencie zahŕňa použitie antikoagulancií, protizápalových a antipyretických liekov. Okrem toho sa odporúča venotonika. Aj WHS zahŕňa použitie fyzioterapie, UV žiarenia, ožarovania laserom.

V ťažkých prípadoch, ak konzervatívna liečba nefunguje, je použitá chirurgická intervencia: excízia ciev s krvnými zrazeninami, otvorenie vredov, ligácia ciev s tromboflebitídou.

Ako je zistená a liečená nedostatočná ventilová chlopňa?

Uzavretie ventilov žíl neumožňuje opačný pohyb krvi. V prípade nedostatočnosti dochádza ku kongestívnym procesom, čím sa znižuje venózny návrat k srdcu. To je spojené s ťažkosťami a opuchom nôh, poklesom cirkulujúceho objemu krvi.

Na diagnostiku stavu ventilového zariadenia sa používajú inštrumentálne metódy a funkčné testy. Liečba sa vykonáva pomocou flebotoník, radikálna úľava z venóznej nedostatočnosti (v miestnej oblasti) je možná počas operácie.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny chyby chlopní

Venózny odtok krvi z dolných končatín je možný vďaka práci malých ventilov - venóznych ventilov. Neumožňujú klesnúť krv. Rovnaký pohyb krvi cez žily sa vyskytuje pod činnosťou viacerých faktorov:

 • svalová kontrakcia svalov;
 • dostatočný tón žilovej steny;
 • tlakový rozdiel medzi femorálnou a dolnou vena cava (sací účinok);
 • zúženie lúmenu žily pri prechode do vertikálnej polohy.

Je to koordinovaná práca všetkých týchto mechanizmov, ktorá umožňuje krvi pohybovať sa opačným smerom od gravitácie. Pri akejkoľvek poruche sa iniciuje reťazová reakcia, ktorá vedie k venóznej staze. Rozšírené a krvné žily zabraňujú uzavretiu ventilov.

Porucha ventilového zariadenia vedie k ešte väčšiemu prietoku krvi a zvýšenému tlaku v nádobách. Tekutina z krvného riečiska prechádza do tkaniva s vývojom edému.

Vysoký krvný tlak v žilách bráni cirkulácii lymfy a normálnej výžive dolných končatín s arteriálnou krvou. Trofické poruchy - vredy, ekzém a dermatitída.

Cirkulačné poruchy sa vyskytujú s predĺženými kŕčovými žilkami, tromboflebitídou, vrodenou hypopláziou žíl, prítomnosťou fistúl medzi nimi a artériami, traumatickým a operatívnym vaskulárnym poškodením a dokonca na pozadí úplnej absencie predchádzajúcich ochorení - s flebopatiami.

Známe provokujúce faktory nedostatočnosti venóznych chlopní:

 • zaťažená dedičnosť;
 • slabosť spojivového tkaniva;
 • zvýšené hladiny ženských pohlavných hormónov počas tehotenstva alebo používanie hormonálnych liečiv, antikoncepcie s estrogénom;
 • pokročilý vek;
 • zlá fyzická aktivita, najmä nútená nehybnosť;
 • nadmernej telesnej hmotnosti;
 • častá zápcha;
 • pracovať so zdvíhaním závažia, dlho stáť alebo sedieť

Okrem bežných faktorov existujú lokálne príčiny vzniku chlopňovej nedostatočnosti.

A tu viac o žilách v nohách.

podkožný

Tieto žily sú najmenej chránené proti rozšíreniu a sú prvými, ktoré sú postihnuté kŕčovými žilami. Krv preteká predovšetkým so slabosťou žilovej steny, vzniká takzvaný vertikálny reflux (spätný pohyb, odlievanie). Môže prechádzať cez žilu stehna do veľkého saphenosu a jeho prítokov, rovnako ako do ich panvových žíl do stehennej kosti.

Hlboké žily

Oni sú menej často ovplyvnení ako subkutánne, je často dosť ťažké identifikovať nedostatok ventilov, pretože nemôžu existovať žiadne vonkajšie prejavy kŕčových žíl. Re fl ux hlbokých žíl má inú dĺžku:

 • horná tretina stehna
 • až po kolenný kĺb
 • pod kolenom
 • na nohu.

Zistilo sa, že porucha ventilov femorálnych a kolenných žíl s kŕčovými žilami je príčinou tejto choroby, a nie naopak. Najčastejšie sa to stane, keď anatomické znaky štruktúry týchto ciev, v takýchto prípadoch sú saphenózne žily normálne.

Perforujúce žily

Tieto plavidlá slúžia na prepojenie povrchnej a hlbokej siete. S chlopňovou nedostatočnosťou sa v nich vyskytuje horizontálny reflux, ktorého odstránenie je povinné pri chirurgickej liečbe kŕčových žíl. Prietok krvi z hlbokých žíl do subkutánne vedie k rýchlemu rozvoju porúch obehu a vzniku komplikácií kŕčových žíl.

Pozrite si video o chlopňovej nedostatočnosti žíl:

Príznaky problému

Počiatočné prejavy nedostatočného odtoku krvi žilami sú ťažkosťami v nohách, ktoré sa po dlhom pobyte vo vzpriamenej polohe, večernom napučaní, zmiznú ráno. V tejto fáze sú pacienti znepokojení:

 • svrbenie a suchosť kože dolnej tretiny nohy;
 • zmena farby kože, často tmavne okolo členku;
 • sťahovanie svalov v noci.

Komplikácie zlyhania ventilu

Po progresii ochorenia dochádza k podvýžive tkanív - trofickým vredom kože. Veľký objem krvi, ktorý sa nahromadí v nohách, znižuje intenzitu krvného obehu v tepnách, pretože návrat krvi do srdca je výrazne znížený. Pacienti majú nízku toleranciu na fyzickú námahu, závrat, mdlobu, bolesť srdca.

Funkčné testy diagnostiky

Na stanovenie chlopňovej nedostatočnosti v rôznych častiach žilovej siete sa používajú flebografia a ultrazvuk v režime duplexného snímania. Ale phlebolog môže pri vykonávaní funkčných testov získať predbežný záver o stave ventilového prístroja.

Na skúšanie použitých testov povrchových žíl:

 • Trojanova - Trendelenburg - pacient leží na posteli, je požiadaný, aby zdvihol nohu a hladil z chodidla na stehno kvôli krvnému odtoku zo saphenóznych žíl. V oblasti slabín je žilová nádoba stlačená turnajom. Po prechode do zvislej polohy sa škrtiaca klapka odstráni a lekár skúma rýchlosť plnenia žíl.
 • Test na kašeľ - ruka chirurga je v žilách, pacientka kašľa. Ak dôjde k poruche ventilu, v tomto okamihu nastane stlačenie.
 • Potiahnutie - lekár položí prsty v priebehu rozšírenej nádoby a druhou rukou odbočuje do oblasti veľkej saphenóznej žily. Ak sa ventily nezablokujú, rany sa cítia.

Pre perforujúce žily je možné použiť:

 • Skúška s popruhom a dvoma obväzmi - v ležiacej polohe je aplikovaná elastická bandáž zo spodnej strany na dno. V hornej tretine stehenného upevňovacieho postroja na stlačenie povrchových žíl. Pacient vstane a lekár postupne odstráni špirály obväzu a nalepí druhý obväz na voľné miesta. Porušenie ventilov v určitej oblasti môže byť zistené medzi oboma pásmami.
 • Skúška s tromi popruhmi - pacient zdvihne nohu z polohy na prsiach. Namontujte 3 postroj - stehno stehna nad a pod koleno. Keď sa dostanete z postele, v priestore medzi postrojom sa objavia prepadajúce žily.

Liečba chlopňovej nedostatočnosti dolných končatín

Všeobecnými princípmi terapie je použitie konzervatívnych metód iba v počiatočných štádiách chlopňovej nedostatočnosti, keď dochádza k opuchu a ťažkostiam v nohách a prechádza po nočnom odpočinku. To znamená, že zmeny vo venóznom tóne sú stále reverzibilné. Pre týchto pacientov sa odporúča:

 • nosenie kompresného úpletu;
 • flebotonikov použiť topicky (Troxevasin, Lioton gél Venoruton, Gepatrombin) a vnútorné (Detraleks, Aescusan, Ginkor pevnosť Vazoket);
 • terapeutické cvičenie;
 • zmeny životného štýlu, zbavenie sa rizikových faktorov.

V prípade ťažkej chlopňovej nedostatočnosti sa vykonáva komplexná liečba:

 • saphenózne žily - skleroterapia, miniflebektómia a potom konzervatívna terapia;
 • dierovanie a hlboká žilová - odstránenie podkožného tepien (tradičná flebektomie alebo miniflebektomiya) a ligační neschopných perforačných ciev, potom flebotoniki korekcie a kompresie.

A tu viac o posilnení ciev dolných končatín.

Valvulárna nedostatočnosť sa vyskytuje pri anatomických chybách štruktúry žíl a môže sa vyskytnúť aj pri kŕčových žilách, tromboflebitíde, traume. Rizikové faktory sú: rod žien, staroba, nadváha, tehotenstvo, hormonálne zlyhanie. Manifestácia patológie - ťažkosti a opuch nôh, potom sa spoja trofické poruchy.

Na diagnostiku v prvej fáze sa používajú funkčné testy, ďalej sa uvádza inštrumentálna skúška žilových ciev. Taktika liečby závisí od stupňa nedostatočnosti a lokalizácie postihnutých žíl.

Cvičenie pre kŕčové žily nohy môže pomôcť zlepšiť pohodu. Nie všetky športy sú však vhodné pre pacienta. Čo je nemožné a možné?

Metódy ako posilniť žily a krvné cievy v nohách, nie toľko. Za týmto účelom sa používajú ľudové lieky, používajú sa lieky a mení sa životný štýl pacienta.

Pacienti s problémami žíl dolných končatín by v žiadnom prípade nemali nechať všetko prekonať. Komplikácie kŕčových žíl dolných končatín sú nebezpečné s ich dôsledkami. Aký druh Zistite si v našom článku.

Možnosti, ako liečiť žily a krvné cievy v nohách, nie toľko. Každý z nich má pozitívne a negatívne strany.

Takéto podobné kŕčové žily a trombóza, aký je rozdiel medzi nimi, nie je pre priemerného človeka tak ľahké, aby to pochopilo. Aké príznaky a symptómy im môžu pomôcť rozlíšiť?

Existuje nedostatok ventilov srdca v rôznych vekových kategóriách. Má niekoľko stupňov, počnúc od 1, ako aj špecifické charakteristiky. Srdcové chyby môžu byť s nedostatkom mitrálnej alebo aortálnej chlopne.

Venózna kongescia v nohách nastáva spontánne a vyžaduje okamžitý účinok. Je to však dôsledok tejto choroby. Ak chcete situáciu nechať, je to nemožné.

V období tehotenstva môže dieťa vyvinúť patológiu, ako je krvácavá žilová flebektáza. Môže to byť vpravo, vľavo, obe vnútorné žily, mierne. Znaky sa prejavujú výčnelkom, pulzáciou pri kašli, napínaní. Liečba je operácia.

Bohužiaľ, lekári čoraz častejšie určujú kŕčové žily u mladých ľudí. Dôvody sú rôzne. Napríklad dievčatá sa môžu vyvinúť kvôli tehotenstvu, u mladých mužov - kvôli športu. Liečba môže byť vo forme masti, krémov alebo chirurgických zákrokov.

Nedostatok ventilu ventilu

Kardiálna choroba je nevratná expanzia a deformácia povrchových žilov vyplývajúca z patologických zmien ventilového aparátu, deštrukcie a dysfunkcie kolagénového skeletu žilovej steny. Kŕčové žily dolných končatín - polietiologic choroba z akých dôvodov môže byť dedičnosť, obezita, hormonálny stav, životný štýl vlastnosti (fyzikálna alebo statické zaťaženie), tehotenstvo.

Základom tejto choroby je dedičná porucha fibrilárnych zložiek, čo vedie k zníženiu elastických elastických vlastností žilovej steny. Degradácia kolagénu skeletu žily v spojení so zvýšením hydrostatického tlaku vedie v valvulárnou dysfunkcie a výskytom patologických venovenózní výbojov, čo spôsobuje abnormálne ukladanie krvi v končatine (ktorá môže dosiahnuť 1500 ml), progresívna deformácii a hyperextenze steny povrchových žíl.

Kombinácia vyššie uvedených faktorov vedie k závažným poruchám žilovej hemodynamiky, zhoršeniu mikrocirkulácie, vzniku edému a trofickým komplikáciám.

Jednou z podmienok pre úspešnú ultrazvukovú diagnostiku ochorenia kiahne, okrem poznatkov o anatómii a symptómoch, je pochopenie mechanizmov patologickej transformácie žíl.

Hlavné patologické mechanizmy kŕčových žíl dolných končatín sú:

 • vertikálny povrchový reflux (chlopňová nedostatočnosť povrchových žíl);
 • horizontálny venózny reflux (chlopňová nedostatočnosť perforovaných žíl);
 • vertikálny hlboký reflux (chlopňová nedostatočnosť hlbokých žíl).

Transformácia varikózny vyvíja a postupuje ako v dôsledku poruchy ostialnogo saphenofemorální ventily a / alebo parvopoplitealnogo anastomózy, ako aj pod vplyvom nedostatočných perforačných žily, ktorý sa vyvíja ako výsledok samotného hypertenzia alebo povrchových žíl.

Klasifikácia kŕčových žíl:

 • intrakautánne a subkutánne kŕčové žily bez patologického venózneho reliéfu;
 • segmentové kŕčové žily s refluxom cez povrchové a / alebo perforujúce žily;
 • kŕčové žily s refluxom v hlbokých žilách.

Prítomnosť kŕčových žíl dolných končatín vedie k vzniku rôznych stupňov chronickej venóznej insuficiencie (CVI).

Stupne chronickej žilovej nedostatočnosti:

0 - CVI chýba;

I - syndróm ťažkých nôh, prechodný edém;

II - pretrvávajúci edém, pigmentácia, lipodermatoskleróza, ekzém;

III - venózny trofický vred.

Typickou lokalizáciou kiahňovej choroby dolných končatín sú povodia veľkých a malých saphenóznych žíl. Menej časté sú atypická lokalizácia: na zadnej a vonkajšej ploche stehna, v perineu a vonkajších pohlavných orgánoch.

Potreba duplexného skenovania vzniká už v podklinických štádiách ochorenia, keď ešte nie je kŕčková transformácia s vyvinutou chlopňovou nedostatočnosťou, ale sú zaznamenané príznaky chronickej venóznej insuficiencie. Duplexné skenovanie je potrebné aj u obéznych pacientov; v prípade recidívy ochorenia kiahne po operácii a u tehotných žien v neskorých obdobiach (v druhom a treťom trimestri).

Ak je podozrenie na ochorenie kiahne, duplexné skenovanie pomáha phlebologovi identifikovať:

 • prítomnosť a lokalizácia patologického refluxu;
 • stav hlbokých a povrchových žíl (permeabilita a konzistencia chlopní);
 • prítomnosť komplikácií (trombóza, flebitída).

Skúmaný stav saphenofemorální a parvopoplitealnogo anastomózou vyhodnotiť prítomnosť a závažnosť zvislé plochy varu pod spätným chladičom, za prítomnosti a lokalizácie úroveň resete perforačných žíl, priemeru a stavu kmeňoch safény po celej ich dĺžke, a najmä ich variant anatómie, stavu a štrukturálne rysy prítokov priechodnosti a stav hlboké žilové ventilové zariadenie.

Treba mať na pamäti, že chirurgická taktika priamo závisí od miesta a závažnosti patologického výboja.

Ak je kĺbový ventil nedostatočný vo výške testu Valsalva, proximálny segment kmeňa veľkej saphenóznej žily sa rozširuje o 2-3 krát, počas zaťaženia sa zaznamená retrográdny výtok viac ako 2 sekundy.

Závažnosť vypúšťania sa môže stanoviť rozložením retrográdneho prietoku krvi vo veľkej saphenóznej žile (napríklad až do strednej tretiny stehna alebo distálnej tretiny nohy). Intenzita a trvanie patologického refluxu vo výške vzorky je úmerná závažnosti chlopňovej nedostatočnosti. V pochybných prípadoch je potrebné opakovať test v ortostáze.

Pri skenovaní saphenofemorální anastomózy by mali venovať osobitnú pozornosť vývoju v ústí riek, prítokov veľké safény, pretože šírenie patologického refluxom s kŕčovými deformácie je možné nielen na hlavnom kmeni, ale aj na jej prítoky.

Pri testovaní životaschopnosti osteálneho ventilu malej saphenóznej žily (MPV) sa spolu s testom Valsalva vyžaduje test manuálnej kompresie. Pri skenovaní malé safény a parvopoplitealnogo anastomózy potrebné pripomenúť, že v 30% prípadov malé podkožné Vienna stehennej žily odvodňuje v do výšky 8-20 cm nad kolenný kĺb medzery, a skutočnosť, že niekedy sa vlieva do žily MBE Giacomini alebo žily v sedacieho,

V zónach najčastejších perforovaných žíl je zistené patologické horizontálne vylučovanie. Zlyhanie perforovaných žíl sa spravidla rozvíja s priemerom väčším ako 4 mm. Keď rytmický stlačenie proximálnej v režime DRC pozorovalo retro Anterográdna prietok (modrá farba ustupuje červená), spektrálna analýza je zaznamenaný kyvadlo charakteristický signál krvi v flotácia nekompetentné perforačnej žily. Pravidelná kompresia svalov nôh stimuluje prietok krvi v hlbokých a podkožných žilách, čo uľahčuje identifikáciu patologického vertikálneho refluxu.

Ak je kvalita vizualizácie neuspokojivá alebo v pochybných prípadoch, odporúča sa štúdium zón patologického horizontálneho vypúšťania pri ortostáze.

Pri skenovaní v režime B je rozšírená varikózna deformovaná povrchová žila (hlavný kmeň alebo prítok) v raných štádiách ochorenia; s dlhým existujúcim procesom je žila difúzne roztiahnutá po celej svojej dĺžke vytvorením dutín a slučiek, ktoré majú tenké steny a sú úplne stlačené počas kompresie snímačom.

Je potrebné opatrne sledovať priebeh žily po celej dĺžke, aby sa zistila možná trombóza malých prítokov.

Kŕčová deformácia povrchových žíl vedie k stasu krvi, čo vytvára priaznivé podmienky a zvyšuje pravdepodobnosť trombózy. Trombózna žila nie je snímačom stlačená. Prietok krvi v režimoch CDC a PWD nie je registrovaný.

Duplexné vyšetrenie trombóznych žíl odhaľuje umiestnenie, rozsah a rozsah lézie. Je potrebné poznamenať, že klinické príznaky povrchné žilovej trombózy (začervenanie, bolesť) neodráža rozsah trombózy v proximálnom smere, zatiaľ čo DS je často diagnostikovaná trombóza vyššiu úroveň, než by mohla byť stanovená len na základe klinických príznakov. Zvláštna pozornosť sa venuje štúdiu saphenofemorálnej anastomózy, ktorá sa považuje za "inkubátor smrtiacej embólie". Rozširovanie trombózy v osteálnej chlopni v zahraničí signifikantne zvyšuje riziko tromboembólie a mení taktiku pacienta.

Zvýšená tuhosť múry povrchových žíl a ich hrúbky nad 2 mm ukazujú prenesené tromboflebitída (aseptický zápal vedie k perivazalnoy reakcie, o ktorú sa žila stena zahustený v niekoľkokrát v porovnaní s neporušenou).

Opakovanie kŕčových žíl

Výskyt kŕčových žíl v oblasti chirurgického zákroku sa považuje za opakujúci sa ochorenie kiahní. Príčinou recidívy ochorenia kiahne je patologický žilový výtok, ktorý nie je počas operácie vyšetrený.

Pri duplexnom vyšetrení v pooperačnom období je potrebné:

 • identifikovať patologický pahýľ, uložený prítok alebo nevytvorený kmeň;
 • diagnostikovať životaschopnosť hlbokých žilových chlopní;
 • určiť lokalizáciu insolventných perforačných žíl.

Pri recidíve kŕčových žíl v saphenofemorální anastomózy zistiť patologické kmeňových peň operovanej žily, alebo obsahuje neodstránené kmeňa uložené neudržateľný ostialnogo ventilu.

Príčinou recidívy kŕčových žíl môže byť konzervácia jednej alebo viacerých ústnych vôd, ktoré sú dobre viditeľné pri duplexnom skenovaní. V niektorých prípadoch je priemer prítokov taký veľký, že sa dá ľahko zameniť za hlavný kmeň.

Prevažná väčšina recidív kŕčových žíl je dôsledkom pretrvávania a progresie horizontálneho vypúšťania.

prieskum:

Ak nájdete chybu, vyberte textový fragment a stlačte Ctrl + Enter.

Zdieľajte príspevok "Kŕčové žily dolných končatín - diagnostika"

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cyanóza: príznaky a liečba

Cyanóza - hlavné príznaky: Cyanóza kože Modrosť končatín Modrý nasolabový trojuholník Cyanóza nechtov Sliznicová cyanóza Modré falangy Modré uši Modré podrážkyCyanóza kože a slizníc je výskyt neprirodzeného namodralého odtieňa na určitých miestach tela a slizníc, ktoré sa môžu vyskytnúť u dieťaťa aj dospelého.

Ako je analýza určená na zrážanie krvi: dekódovanie a frekvencia

Test krvnej zrážanlivosti je nepostrádateľnou súčasťou mnohých komplexných štúdií závažných ochorení pečene, počas tehotenstva alebo v prípade žilových patológií.

Prečo sa vyvinie a ako sa prejavuje esenciálna hypertenzia u dospelých

Najčastejším kardiovaskulárnym ochorením je esenciálna hypertenzia. V opačnom prípade sa nazýva primárny. Jeho charakteristickým rysom je, že pretrvávajúca hypertenzia nie je spojená s ochoreniami iných orgánov.

Kvôli tomu, aké sú škvrny na nohách ako hematómy a ako ich odstrániť

Keď telo zlyhá v práci akýchkoľvek vnútorných orgánov, vydáva alarm v podobe klinických prejavov. Výskyt bodavých častí na nohách je jedným z týchto príznakov.

Účinné opatrenia na zlepšenie krvného obehu v nohách.

Najdôležitejšou úlohou krvných ciev je poskytnúť výživu a kyslík všetkým bunkám v tele. Podľa nich je krv zo srdca prenesená do všetkých buniek, tkanív a orgánov a potom sa k nej vráti.

Dôsledky koronárnej angiografie

Podľa štatistík zaujímajú choroby kardiovaskulárneho systému vedúcu pozíciu pre príčiny smrti na svete. Takéto choroby postihujú hlavne predstaviteľov pracujúcej časti populácie, čo súvisí s neustálym preťažením tela a chronickým stresom.