Nedostatok ventilu vzniká, keď ventily nie sú tesné. Dôvodom je zmena samotných ventilov alebo nárast priemeru otvoru, ku ktorému sú pripojené. Hemodynamické poruchy sú spôsobené spätným refluxom krvi do dutiny ľavej komory (LV) počas aortálnej insuficiencie a do ľavej predsiene (LP) počas mitrál.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny chlopňovej nedostatočnosti

Vrodená podradnosť ventilového zariadenia sa vyskytuje pri ochoreniach spojivového tkaniva. To sa prejavuje aortálnym prolapsom alebo mitrálnou chlopňou, ich časti sú skrátené, delené alebo deformované.

Relatívne zlyhanie sa vyskytuje pri dilatácii mitrálneho alebo aortálneho lumenu. Z tohto dôvodu sa časti ventilov rozchádzajú a nemôžu úplne prekrývať vláknitý krúžok. Aortálna patológia môže byť spôsobená hypertenziou a aneuryzmou.

Príčiny mitrálnej nedostatočnosti sú:

Okrem toho sa patológia môže vyskytnúť akútne s prasknutím papilárnych svalov, noochordom, vylučovaním ventilov počas infarktu, poranením hrudníka, závažným zápalom.

Odporúčame vám čítať článok o mitrálnej chorobe srdca. Z nej sa dozviete o príčinách patológie, diagnostike a liečbe choroby, o prognóze pre pacientov.

A tu viac o kombinovaných chybách srdca.

Formy prejavu

Porucha ventilov je organická (deformita) a funkčná (dilatačný lumen aorty alebo LV). V závislosti od závažnosti ochorenia sa tieto štádiá odlišujú:

 1. Úplná kompenzácia: žiadne sťažnosti, len pri kontrole.
 2. Skrytá hemodynamická nedostatočnosť: znížená tolerancia cvičenia, EKG odhaľuje príznaky hypertrofie myokardu a NK alebo predsieňové preťaženie.
 3. Nekompletná kompenzácia: bolesť srdca, znížená fyzická aktivita, sekundárna nedostatočnosť koronárneho prietoku krvi.
 4. Dekompenzácia: časté záchvaty dýchavičnosti s malým napätím, zväčšené pečeň.
 5. Terminál: celkové zlyhanie obehového ústrojenstva, dystrofia všetkých vnútorných orgánov.

Stupeň srdcových chýb

Na určenie taktiky liečby sa používa hodnota reverzného hodu (regurgitácia). Pri aortálnej poruche sa krv vracia do LV a s mitrálou na LP. Takéto stupne nedostatočnosti ventilov sú zvýraznené:

 1. Regurgitácia nie viac ako 15%.
 2. Objem krvi sa vrátil z 15 na 30%.
 3. Krvný obraz je polovica srdcového výdaja.
 4. Viac ako polovica celkového objemu krvi prechádza do komôrky alebo átria.

Známky nedostatočnosti mitrálnej a aortálnej chlopne

Akútna aortálna insuficiencia vzniká pri disekčnej aneuryzme a mitrálnom - s oddelením častí chlopne alebo prameňov spojivového tkaniva, ktoré ich držia. Sú sprevádzané rýchlym zvyšovaním stagnácie a edému pľúc, poklesom tlaku s letálnym výsledkom.

Chronické neuzavretie ventilov prebieha najprv bez značiek. Táto podmienka môže trvať až niekoľko rokov. Znaky progresie mitrálnej a aortálnej patológie:

 • zvýšená pulzácia krčnej a cievnej cievy,
 • intenzívne beaty a triky v srdci
 • tachykardia,
 • bolesť hlavy,
 • závraty,
 • nízke videnie

Potom, keď sa zvýši stupeň refluxu krvi, objavia sa bolesti srdca, arytmia a ťažkosti s dýchaním.

Pozrite sa na video o regurgitácii aortálnej chlopne:

Diagnostické metódy

Charakteristické vonkajšie príznaky aortálnej nedostatočnosti môžu byť:

 • bledosť, cyanóza kože;
 • silné bitie karotidových artérií ("tanečné karotidy");
 • rytmický trepanie hlavou do rytmu srdca;
 • pulzácia žiakov, arterioly pod nechtovou doskou.

Apikálny impulz sa stáva viditeľným pre oko. Auskultácia odhaľuje aortálny šum v diastole, oslabený o 1 a 2 tóny a funkčný šum sa objaví počas systoly. Na EKG je prítomná hypertrofia LV. Ultrazvuk pomáha objasniť defekt ventilu a hemodynamické poruchy. Rádiografia odhaľuje rozšírenie kmeňa aorty, zvýšenie NK a kongestívne procesy v pľúcach.

Nedostatok mitrálnej chlopne sprevádza hypertrofia a expanzia LV, čo vedie k vytvoreniu výčnelku - srdcového hrboľa. Pri počúvaní: 1 tón na vrchole je slabý alebo úplne zmizne, počujete hluk v systéme nad vrcholom, 2 tóny nad pľúcnou tepnou sú zdôraznené a rozdelené. Ďalšie prístrojové štúdie objavujú:

 • EKG: hypertrofovaný myokard v ľavej polovici srdca a pri spájaní pľúcnej hypertenzie a pravej komory.
 • Rádiografia: trojuholníkové srdce, zápcha v pľúcach.
 • Dopplerovský ultrazvuk určuje príčiny a závažnosť patológie.

Možnosti liečby

Asymptomatické prípady nedostatočnosti ventilov nevyžadujú liečbu, pretože nie sú žiadne poruchy obehu. Vo fáze neúplnej kompenzácie sa odporúčajú nasledujúce lieky:

Ak má mitrálna nedostatočnosť závažný priebeh, vykoná sa plastická ventilácia. Indikácie pre ňu sú prolaps, roztrhnutie svalov a akordov pripojených na ventily, relatívne neuzavretie častí, plánovanie tehotenstva.

S depozíciou vápnika na ventily, zosilnené akordy pomocou protetiky. Aortálna chlopňa môže byť nahradená bioprotézou pre aneuryzmus alebo obehovú dekompenzáciu.

Možné komplikácie

Nedostatok ventilu môže sprevádzať akútne srdcové zlyhanie - pľúcny edém. Okrem toho je charakteristickým znakom pridanie poruchy rytmu, z ktorých najvážnejší je fibrilácia komôr.

Komorová fibrilácia ako komplikácia chlopňovej nedostatočnosti

výhľad

Od detekcie nedostatočnosti aortálnej chlopne v štádiu subkompenzácie pacienti obvykle bývajú od 6 do 10 rokov. S nástupom srdcovej a koronárnej dekompenzácie je použitie liekov prakticky neúčinné, priemerná dĺžka života je 2 - 3 roky. Ak bol plastový ventil vykonaný včas, potom sa zvyšuje životnosť.

So stredným stupňom patológie môžete plánovať tehotenstvo a prirodzený pôrod. Ak sa táto komplikácia vyskytla na pozadí srdcového infarktu alebo závažnej kardiomyopatie, prognóza je menej optimistická.

Odporúčame vám čítať článok o aortálnej chorobe srdca. Z neho sa dozviete o ochorení a príčinách ich vývoja, symptómov, metód diagnostiky a liečby a chirurgických zákrokoch.

A tu viac o získaných srdcových chýb.

Nedostatok mitrálnych a aortálnych chlopní nastáva, keď sú časti neúplne uzavreté. Dôvodom môže byť priamo deformácia ventilu alebo rozšírenie prstenca, ku ktorému sú priložené letáky.

Spočiatku je choroba asymptomatická, zatiaľ čo myokard sa zaoberá zvýšeným objemom krvi v dôsledku jej návratu (regurgitácia). Ďalšie príznaky poruchy obehu, arytmia. Akútna patológia vedie k pľúcnemu edému so smrteľným následkom. Na liečbu možno použiť liekovú terapiu, náhradu plastu alebo ventilu.

V dôsledku deformity môže dôjsť k narušeniu regurgitácie mitrálnej chlopne, čo vedie k tesneniu ventilov, dysfunkcii a poruche. Môže existovať niekoľko stupňov progresie patológie.

Na odhalenie prechodu mitrálnej chlopne srdca nie je ľahké, jej symptómy v počiatočnej fáze sú implicitné. Ak teenager našiel prelóg mitrálnej chlopne s regurgizáciou, aká bude liečba? Je možné ísť do armády a ísť do športu?

Niektoré získané srdcové chyby sú relatívne bezpečné pre dospelých a deti, posledné vyžadujú liečbu pomocou liekov a chirurgických zákrokov. Aké sú príčiny a príznaky malformácií? Ako je diagnostika a prevencia? Koľko ľudí žije so srdcovou poruchou?

Valvulárna fibróza sa vyvíja po infekčných ochoreniach, reumatizme. Môže ovplyvniť aortálnu, mitrálnu chlopňu. Diagnóza začína krvným testom, močom, EKG. Liečba nie je vždy potrebná.

Odhalená aortálna choroba srdca môže mať niekoľko typov: vrodená, kombinovaná, získaná, kombinovaná, s prevahou stenózy, otvorená, aterosklerotická. Niekedy vykonávajú lieky, v iných prípadoch zachráni iba chirurgický zákrok.

Abnormálny pohyb krvi v ľavej komore sa nazýva regurgitácia aorty. Znaky sú na prvý pohľad neviditeľné, až keď stupeň už prebieha, potom sa objavia závažné príznaky. Vady ventilov sa vyskytujú aj u detí. Liečba je len operácia.

Kombinované srdcové ochorenie nie je tak často. Môže to byť mitrálna, aortálna, reumatická a kombinovaná. Liečba je dlhá a zložitá. Je lepšie, aby rizikové pacientky profylaxovali.

Ak existuje mitrálna srdcová choroba (stenóza), môže to byť niekoľko typov - reumatické, kombinované, získané, kombinované. V každom prípade je mozgová nedostatočnosť srdca liečiteľná, často chirurgicky.

Často sa diagnostikuje defekt trikuspidálnej chlopne už v ranom veku. Je to vrodené, to znamená, že sa tvorí v plodoch počas tehotenstva. Ako ju diagnostikovať a liečiť?

Valvulárne srdcové zlyhanie: príčiny, symptómy, liečba, prognóza

Prečo sa zvykne považovať reumatizmus za nebezpečnú chorobu? Pretože k nemu patrí jeho hlavná úloha pri tvorbe srdcových chýb (PS), podiel iných faktorov (infekcie, zranenia, nádory, kolagenóza) klesá oveľa menej. V tomto ohľade zlyhanie ventilov srdca často vidíme ako komplikáciu tejto patológie.

reumatická endokarditída je hlavnou príčinou chlopňovej choroby srdca

Zápalový proces spojivového tkaniva spôsobený beta-hemolytickým streptokokom, ktorý robí svoj debut, sa rýchlo dostane do srdca, kde spôsobuje nenapraviteľné poškodenie jeho chlopní a mení ich morfologickú štruktúru. V dôsledku týchto transformácií sa zúžený otvor (atrioventrikulárny), ktorý sa nazýva stenóza, alebo sa skracujú ventily srdcových chlopní (jav zvaný porucha). Najčastejšie trpí ľavý atrioventrikulárny ventil, ktorý je bežnejší pre všetkých, aby zavolali mitrálnu chlopňu (MK). Ak sa u detí s reumatizmom prevažne vyvinie aortálna stenóza alebo MK, u dospelých je prevalencia nedostatočnosti mitrálnej chlopne (UMC), ktorá vedie k ďalším získaným srdcovým chybám.

Obrázok: Ventilové zariadenie v štruktúre srdca

Nie nevyhnutne v prípade ventilu

Nedostatok mitrálnej chlopne je stav, keď sa z určitých dôvodov jeho ventily úplne úplne uzavrú a v čase kontrakcie (systoly) komôr nechajú krv vrátiť späť do ľavej predsiene (mitrálna regurgitácia). NMC zriedkavo prebieha oddelene od ostatných PS (nepresahuje 3% prípadov), hlavne je sprevádzaný mitrálnou stenózou alebo poruchami aorty. Ako samostatná alebo prevládajúca forma, mitrálna nedostatočnosť uprednostňuje mužský sex viac.

U jednotlivých pacientov môže byť prítomná možnosť nazývaná relatívna deficiencia. Vďaka nej zostáva dvojzávitová chlopňa patologicky nezmenená a nastáva mitrálna regurgitácia. Vytvára sa papilárnymi svalmi, vláknitým prstencom, tendenciami, ktoré narúšajú dobre koordinovanú prácu mitrálneho komplexu. Difúzne lézie a zmeny v kontraktilnej schopnosti srdcového svalu ľavej komory (LV), rozšírenie dutiny a dilatácia ventilového krúžku môžu viesť k vzniku relatívnej nedostatočnosti (zúženie kruhov vzhľadom na relatívnu stenózu). Akékoľvek patologické procesy, ktoré prispievajú k rozšíreniu ľavej komory (dilatačná kardiomyopatia, porucha aorty, arteriálna hypertenzia), môžu viesť k rozvoju relatívnej nedostatočnosti.

Prečo sa krv vracia?

Morfologické premena (zmenšiť dĺžku, vzhľad vráskavej, poruchy konštrukcie v dôsledku usadzovaniu vodného kameňa (vápenatých usadenín) v tkanivovej ventilu klapky deformácia) vedú k strate schopnosti ventilu tesne uzavretú a bráni spätnému prúdeniu krvi do ľavej predsiene (ventil nedostatočnosťou s mitrálnej kyseliny). Často sa stáva, spolu so zmenou ventilu sú skrátené a deformovaných šliach akordy a papilárnej svaly, tj mitrálnej nedostatočnosti, a to nielen nemôže byť odstránený, ale tiež by mal zvážiť možnú kombináciu s patológiu subvalvulárnou prístroja.

V prevažnej väčšine prípadov je reumatická endokarditída príčinou nedostatočnosti mitrálnej chlopne, hoci niekedy môže nová patológia začať vážne ochorenie:

 • Infarkt myokardu;
 • kardio;
 • trauma;
 • Srdcový nádor (myxóm) umiestnený na konkrétnom mieste;
 • Niektoré z vrodených anomálií sú;
 • Marfanov syndróm;
 • Difúzne ochorenia spojivového tkaniva (reumatoidná artritída, SLE, systémová sklerodermia).

Súčasná situácia vytvára nepriaznivé podmienky pre fungovanie LV, pretože na neho padá obrovská záťaž, ale prirodzená sila ľavej komory mu dlho pomáha kompenzovať prietok krvi vo veľkom kruhu, takže pacient sa naďalej dlhodobo považuje za zdravého.

Samozrejme, tento stav vecí NN nebude trvať až do nekonečna, takže po určitom čase (všetkými rôznymi spôsobmi) začne kontraktilita klesať, čo sa prejavuje príznakmi stagnácie v pľúcach. Ako odpoveď na zvýšený tlak v pľúcnej cirkulácii (pľúcna hypertenzia) je ústia pľúcnej artérie (LA) natiahnutá a na tomto pozadí sa vyvíja relatívna nedostatočnosť ventilu pľúcnej artérie. Mimochodom, pokiaľ ide o pľúcny ventil: hlavne jeho porucha je relatívna a kvôli rozšíreniu ústia lietadla.

Okrem pľúcnej hypertenzie a všetkého, čo z nej vyplýva, dochádza k hypertrofii pravého srdca a snaží sa zabezpečiť adekvátny prietok krvi. Postupne sa hypertrofia v pravej komore, neskôr rozširuje (dilatačné), a pre veľký obeh začína ťažké štádium dekompenzácie.

Stupne, stupne, sťažnosti

Nedostatok mitrálnej chlopne je klasifikovaný podľa nasledujúcich znakov:

 1. Pôvod choroby (reumatická horúčka, ateroskleróza, bakteriálna endokarditída, syfilis);
 2. Stav všeobecnej hemodynamiky (kompenzácia spôsobená jednotlivými dutinami srdca a dekompenzáciou, keď srdce vyčerpalo svoje možnosti);
 3. Závažnosť (porušenie intrakardiálnej hemodynamiky).

Cardiologickí lekári, berúc do úvahy sťažnosti pacienta a objektívne klinické údaje, používajú menšiu gradáciu závažnosti a rozdeľujú priebeh mitrálnej nedostatočnosti na 5 stupňov, ktoré sa pokúsime prezentovať spolu so stupňami závažnosti:

 • V štádiu 1 (stupeň 1-2) chyba významne nemení hemodynamiku vnútri srdca. Spočiatku pacient nezaznamenáva vývoj choroby, pokračuje v práci a nesie bežnú fyzickú aktivitu, ale v priebehu času začína vnímať výskyt dýchavičnosti pri práci, lezenie po podlahe a rýchle chôdze. Elektrokardiogram vykonaný na klinike zaznamenáva príznaky hypertrofie myokardu ľavého srdca (komory a komory) - signalizujú, že stále zvládajú a kompenzujú poruchu, avšak údajne sa opotrebovávajú.
 • Mierna nedostatočnosť (stupeň 2, stupeň 3) sa prejavuje rozvojom dilatácie hypertrofovaných komôr ľavej srdca, objavujú sa v malom kruhu prvé príznaky venóznej stagnácie. Pacient medzi hlavnými sťažnosťami konštatuje neustály dýchavičnosť, zníženú pracovnú schopnosť, záchvaty búšení srdca, kardialgiu.
 • Vznik stabilných známok dekompenzácia (tachykardia, edém, preťaženia je nielen svetlo, ale aj v iných orgánoch, hepatomegália, srdcová astma, suché, alebo s malým množstvom spúta, niekedy pruhovaný s krvou, kašeľ), tvorba relatívna insuficiencia trikuspidálnej chlopne, hypertrofia pravej komory - charakteristické znaky stupňa 3 (stupeň 4) závažnosti NMC. Vývoj následných udalostí (štádium 5) vedie k nezvratným zmenám (ťažké obehové zlyhanie, dystrofické procesy v mnohých orgánoch).

Video: príznaky nedostatku mitrálnej chlopne

Liečba mitrálnej nedostatočnosti závisí od závažnosti a štádia procesu. Pacienti s podobnou patológiou sú registrovaní pod kontrolou kardio-reumatológov, ktorí:

 1. Zaoberá sa prevenciou exacerbácií reumatizmu (schéma bitsilínu, protizápalové nesteroidné lieky);
 2. Snaží sa zabrániť vzniku srdcového zlyhania (s výskytom príznakov - diuretiká, ACE inhibítory, beta-blokátory atď.);
 3. Liečuje fibriláciu predsiení (verapamil, digoxín);
 4. Vykonáva prevenciu tromboembolizmu predpísaním protidoštičkových liekov.

V závažných prípadoch, SMC, za predpokladu, že od začiatku hemodynamických porúch trvalo celkom dosť času, takže neboli schopní získať oporu a spôsobiť nenapraviteľné škody na pacienta je perspektíva, ako vyriešiť problém s chirurgickým zákrokom (držanie valvuloplastika, protetické chirurgia srdcovej chlopne),

Companion alebo sám? (nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne)

Ak si to čitateľ všimol, bolo poznamenané, že v pokročilých štádiách mitrálnej nedostatočnosti začnú byť do patologického procesu zahrnuté aj iné ventily a srdcové komory. Napríklad vysoká frekvencia výskytu relatívnej nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne je dôsledkom jej kombinácie s mitrálnymi defektmi vo väčšine prípadov v dôsledku skutočnosti, že v štádiu 4 CMC došlo k významnému zvýšeniu dutiny pravej komory. Jedná sa o poruchu trikuspidálneho ventilu (NTC), ktorý je ľahko rozpoznateľný voľným okom.

Niektoré znaky vzhľadu charakteristické pre závažné zlyhanie pravej komory spravidla dávajú pacientovi:

 • Opuchlé žily v krku;
 • Modrastý nádych kože horných a dolných končatín, špička nosa, modré až čierne pery (akrocyanóza);
 • Dýchanie je časté aj pri zanedbateľnom zaťažení (osoba takmer vždy nemá dostatok vzduchu);
 • Strata chuti do jedla (pre potraviny pre pacienta sa stáva dodatočné zaťaženie), epigastrická bolesť, nevoľnosť;
 • Zvýšenie brucha v dôsledku vývinu ascitu.

Relatívna NTK je pomerne rozšírená u pacientov, ktorí majú problémy s mitrálnou chlopňou (to nie je prípad organického NTC). Medzitým sa v izolovanej forme vyskytuje iba v jednotlivých prípadoch.

Rozšírenie pravej komory a zvýšenie jej dutiny na pozadí výraznej nedostatočnosti pankreasu (a preto je všetok rozruch) je najčastejšie výsledkom:

 1. Srdcové chyby reumatického a vrodeného pôvodu.
 2. Veľmi pokročilá arteriálna hypertenzia, keď cievne zmeny už spôsobili zlyhanie srdca.
 3. Aterosklerotická kardiálna skleróza.

Zlyhanie trikuspidálnej chlopne, spôsobené jej organickou léziou, ako bolo uvedené vyššie, sa neuplatňuje na bežne sa vyskytujúce varianty. Rovnaký reumatizmus, endokarditída infekčného pôvodu (niekedy pozorovaná u injekčných užívateľov injekčných striekačiek s použitím žily na injekčnú aplikáciu liekov), môže viesť k vývoju vrodenej defektov nazývanej Ebsteinova choroba (posun tricuspidovej chlopne).

LV zlyhá (regurgitácia aortálnej chlopne)

Spôsobiť nesprávnu pohybu krvi v aorte po systoly ľavej komory, môže byť aortálna stenóza alebo aortálnej chlopne v čase uvoľnenia srdca (diastoly), ktoré nemôžu byť normálne uzavretý, aby sa zabránilo krv späť do ľavej komory (aortálna regurgitácia). V 50% prípadov sa tieto dva nedostatky (stenóza a nedostatočnosť) navzájom kombinujú s defektom mitrálnej chlopne, ktoré sú zvyčajne dôsledkom reumatizmu. Treba poznamenať, že takéto "šťastie" vo väčšej miere spadá do srdca, patriaceho mužom.

Vzhľadom k úpadku letákov aortálnej chlopne také veľké nádobe, pri relaxácii srdca prúdi impozantné množstvo krvi, ktoré prirodzene vedie k preťaženiu, hypertrofie ľavej komory a napätia a zároveň k zníženiu prietoku krvi v periférnych ciev. Je pravda, že už mnoho rokov tento problém prešiel bez povšimnutia, pretože LV, ktorý má významné kompenzačné schopnosti, zvyšuje systolický výpad, zvládne svoju hlavnú funkciu a podporuje vylučovanie krvi do aorty na správnej úrovni. Ale zároveň trpí sám sebou. Nakoniec sila tohto "robotníka" vysuší, začne sa vzdať, čo je zreteľne vidieť, keď prejavy zlyhania ľavej komory vyjdú von. To všetko nemôže ovplyvniť stav pravej komory, ktorá tiež začína zlyhať. To však nestačí na chorobu, koronárny obeh trpí svojim účinkom a ústna aorta sa postupne rozťahuje.

Čí je chyba?

Ako už bolo uvedené, vývoj patologických zmien v aortálnej chlopni je najčastejšie obviňovaný z reumatickej horúčky. Okrem toho je užitočné pripomenúť ostatným viníkom aortálnej nedostatočnosti:

 • Endokarditída infekčného pôvodu, ktorá vlastní stranu "prvej husle" pri formovaní choroby vo svojej čistej forme;
 • Aortitída rôznej povahy a predovšetkým syfilit;
 • Reumatoidná artritída;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • Poranenie alebo vrodená malformácia vo veľmi, veľmi zriedkavých prípadoch.

Relatívna nedostatočnosť aortálnej chlopne niekedy prebieha paralelne s aneuryzmou aorty, Marfanovým syndrómom a hypertenziou.

Naučiť sa a liečiť?

Je nepravdepodobné, že pacient bude schopný rozpoznať nedostatok stupňa 1 aortálnej chlopne. Existencia patológie, ktorá sa už roky nevyhlasuje, umožňuje pacientovi v prípade potreby aj naďalej vyvíjať značné fyzické námahy, ako aj zapojiť sa do športu, ktorý si vyžaduje vytrvalosť. Preto je pre človeka ťažké spomenúť si, kedy a ako choroba začala, ale vidíte, ako vyvinúť:

 1. Najstaršou predzvesťou problémov možno považovať vznik pocitu pulzácie celého tela (kontrakcie srdca dosahujú hlavu, paže, nohy, chrbtica). Muž je prekvapený a odradený, a keď sa pozerá na hodinky, bez zbytočných pohybov, môže počítať počet úderov za minútu.
 2. Náhle sa začali objavovať nevysvetliteľné závraty a začali sa navštevovať tachykardia dokonca aj v kľudovom stave.
 3. Po nejakom čase tieto javy nielenže nezmizli, ale získali nový impulz a teraz sa stáva ťažké prekonať let schodov a v noci bolestivé záchvaty srdcovej astmy prerušovane prerušovať.
 4. Angína, predtým neznáma pre človeka, sa začala obťažovať stále častejšie, nehľadiac na mladý vek a nitroglycerín neočakáva očakávaný účinok.
 5. U arteriálnej hypertenzie sa však ukázalo, že len horný tlak stúpa, čím nižšie, naopak klesá, niekedy je ťažké chytiť, avšak v neskorších štádiách ochorenia má diastolický tlak tendenciu sa zvyšovať.

Liečba aortálnej insuficiencie si vyžaduje špecializované hospitalizácie, avšak ani hospitalizácia nie vždy prináša výsledky, ktoré by sme chceli vidieť. Tradičná liečba srdcového zlyhania s diuretikami, betablokátormi, ACE inhibítormi a antagonistami vápnika pomáha pri liečbe malých srdcových glykozidov v tejto situácii vyžadovať osobitnú starostlivosť, pretože zníženie srdcovej frekvencie môže ďalej narušiť periférny krvný obeh.

Nahradenie opotrebovanej arteriálnej chlopne umelým (mechanickým alebo biologickým implantátom SC) je viac vítané v prípadoch "čistého" defektu, keď zmeny ovplyvnili iba aortálnu chlopňu a objavili sa príznaky dekompenzácie. Nie je to jednoduchá úloha pre chirurgov...

Niekoľko slov o deťoch

Medzi defektmi ventilov u detí je stenóza pľúcnej artérie, ktorá má 10% všetkých vrodených anomálií, najčastejšie a stenóza aorty je dvakrát nižšia (5%).

Nedostatok srdcových chlopní u detí, rovnako ako u dospelých, je hlavne výsledkom reumatickej horúčky, ktorá u detí primárne tvorí poruchy aorty.

Zvláštny symptómový komplex, ktorý je diagnostikovaný hlavne u detí - prolaps mitrálnej chlopne (MVP) sa považuje za menšiu anomáliu srdca. Podstatou tohto javu je narušenie fungovania srdcovej chlopne v dôsledku prehĺbenia (prolabirovany) jej ventilov v dutine PL počas komorovej systoly. Mimochodom, prelaps môže byť videný za niektorým zo srdcových chlopní a niekoľko naraz (napríklad mitrál + trikuspidálny). Súčasné ohybenie niekoľkých ventilov zhoršuje situáciu, pretože v takýchto prípadoch vzniknú významné hemodynamické poruchy.

Nedostatok srdcových chlopní

Srdce je komplexný mechanizmus, zlyhanie alebo zlyhanie aspoň jednej z jeho "podrobností" vedie k poruchám v práci iných orgánov a systémov. Valvulárne srdcové chyby spôsobujú zlyhanie srdca, zvýšený pľúcny tlak a môžu mať smrteľné následky. Avšak včasné chirurgické zákroky môžu výrazne zlepšiť ich stav a niekedy sa úplne zbaviť problému.

Typy ventilov a ich funkcie

Ľavé komory srdca, ktoré dostávajú kyslíkom obohatenú krv z pľúcneho kmeňa, tlačia pod tlakom do systémovej cirkulácie. Po prechode celým cévnym systémom sa krv cez žily vráti na pravú stranu srdca, odkiaľ cestuje do pľúc, aby sa znova naplnila kyslíkom. Správny smer prietoku krvi je zabezpečený srdcovými ventilmi. Dve z nich spájajú komory srdca s veľkými nádobami, dve ešte oddeľujú predsiene od komôr. Ventily oddeľujúce srdce od cévnych kmeňov sa nazývajú výtoky, predsieňové komorové ventily - prívod. Ich typy a funkcie:

 1. Mitral - má dve dvere a oddeľuje ľavé srdcové komory od seba navzájom. V čase kontrakcie srdca sa ventily tesne uzavrú a krv sa uvrhne do aorty.
 2. Tricuspid - uzavrie otvor medzi pravou predsieňou a komorou, čím zabraňuje spätnému toku venóznej krvi.
 3. Pľúcna - nachádza sa na výstupe z pravej komory do pľúcnej tepny.
 4. Aortikum - medzi aortou a ľavou komorou.

Z rôznych dôvodov sa môžu vyskytnúť organické zmeny v tkanivách, ktoré tvoria otvor (vláknitý krúžok) a letáky s ventilmi. Chyby ventilov na pravej strane sa nazývajú pravostranné zlyhanie, porážka mitrálnej a aortálnej chlopne spôsobuje poruchu na ľavej strane.

Formy chýb

Forma rozlišuje dva typy chýb:

 • Spinálna stenóza spôsobená adhéziou jaziev alebo kalcináciou ventilov (skleróza) zasahuje do normálneho prietoku krvi. Prichádza v nedostatočnom množstve, čím zvyšuje zaťaženie svalov ľavej komory.
 • Nedostatok ventilov nastáva vtedy, keď sú chlopne ventilov a ich neúplné uzatvorenie. Výsledkom je, že počas systoly (na ľavej strane) alebo diastoly (cez pravé ventily) sa krv vráti späť do predsiene alebo do komôr. Súčasne srdcový sval nemá dostatočnú silu na kompenzáciu nedostatočného množstva krvi, ktoré musí prúdiť do vnútorných orgánov.

Najbežnejšou patológiou je nedostatočnosť mitrálnej chlopne, ktorá predstavuje viac ako polovicu srdcových chýb.

Príčiny malformácií ventilov

Väčšina vád - získaná. Vrodené abnormality nie sú vyššie ako 1%. Medzi ne patria bežné chyby pľúcnych a aortálnych chlopní v podobe deformácie alebo nesprávneho zostrihu ventilov. Výskyt intrauterinných defektov je ovplyvnený vonkajšími a genetickými faktormi.

Získané chyby sú najčastejšie výsledkom reumatizmu alebo infekčnej endokarditídy. Chyby ventilu sa môžu vyskytnúť v dôsledku:

 • ateroskleróza s tvorbou plakov v aorte;
 • sepsa;
 • tuberkulóza;
 • aneuryzma ľavej komory;
 • syfilis;
 • poranenia.

Nedostatok mitrálnej chlopne sa tiež vyvíja pri systémových ochoreniach: lupus erythematosus a sklerodermie. Nie vždy dôvodom je patologická deformácia ventilov. Nedostatok sa môže vyskytnúť v dôsledku odtrhnutia, predĺženia alebo skracovania akordov - vlákien, ktoré zabezpečujú ventily na papilárne svaly. Príčinou môže byť poškodenie samotných svalov.

Relatívna mitrálna nedostatočnosť sa vyvíja s nárastom dutiny ľavej komory a rozťahovaním vláknitého prstenca mitrálnej chlopne bez zmeny štruktúry. Stáva sa to s progresívnou hypertenziou, ochorením aorty, ťažkým srdcovým ochorením.

Relatívnu nedostatočnosť pľúcnej chlopne môže sprevádzať zvýšený tlak v pľúcnej tepne, pľúcna embólia, aneuryzma aorty, strhnutie pľúcnej artérie, chronické ochorenia pľúc a priedušiek.

Nedostatok aortálnej chlopne ako izolovaná patológia sa vyskytuje iba u 5% pacientov trpiacich srdcovým ochorením. Častejšie to sprevádza nedostatok mitrálnej chlopne. V dôsledku neúplného uzatvorenia ventilov časť krvi prúdi späť do ľavej komory. Vzhľadom na nedostatočný objem v aorte sa nevytvára potrebný tlak, aby sa krv presunula do ciev strednej a malej ráže. Preto orgány nedostávajú požadované množstvo kyslíka.

Rozsah, príznaky a príznaky patológie

Symptómy zlyhania srdcovej chlopne sa nezobrazia okamžite. Ľavá komora má silnú svalovú silu, ktorá jej umožňuje kompenzovať nedostatok krvi.

Nedostatok aortálnej chlopne

Aortálna nedostatočnosť je rozdelená na päť stupňov. Pri vzniku vady je každá z nich sprevádzaná progresívnymi symptómami:

 1. Prvý stupeň je asymptomatický. Počúvanie odhaľuje menšie príznaky aortálnej nedostatočnosti.
 2. Druhým stupňom je stupeň latentného srdcového zlyhania. Známky sú mierne alebo chýbajú.
 3. Tretí stupeň je subkompenzácia. Toto je obdobie vzniku koronárnej nedostatočnosti, keď srdcový sval postupne stráca schopnosť kompenzovať hemodynamické poruchy. V tomto štádiu pacient trpí častými bolesťami srdca a je nútený obmedziť fyzickú námahu. Na roentgenograme a zvýšenie elektrokardiogramu v ľavej komore je jasne viditeľné.
 4. Štvrtým stupňom je strata kompenzačnej kapacity ľavej komory. Slabé kontrakcie svalov nie sú schopné plne zabezpečiť telo s okysličenou krvou. Preťaženie v cievach spôsobuje dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu, pľúcny edém, zlyhanie srdca, zväčšenie pečene.
 5. Piaty stupeň - celkové srdcové zlyhanie, ktoré viedlo k smrti.

Mitrálna nedostatočnosť

Nedostatok mitrálnej chlopne z hľadiska objemu krvi, ktorá sa má podať späť (regurgitácia), sa môže rozdeliť na štyri stupne: menšie, stredné, ťažké a závažné. Podľa závažnosti symptómov existujú tri etapy:

 1. Kompenzovaná: regurgitácia cez mitrálnu chlopňu nie je väčšia ako štvrtina objemu krvného objemu, kompenzovaná zvýšenou funkciou komôr ľavej srdca.
 2. Subkompenzované: zvýšenie mitrálnej regurgitácie až o 25-50% systolického krvného objemu, rozvoj zápchy v pľúcach a zvýšenie záťaže oboch komôr.
 3. Dekompenzovaná: ťažká nedostatočnosť mitrálnej chlopne s regurgitáciou z 50 až 90% objemu mŕtvice, konečná fáza s úplným srdcovým zlyhaním.

Kompenzačná fáza je dlhá (až niekoľko rokov), kedy sa človek necíti dobre. Nedostatočná kompenzácia mitrálnej chlopne narúša rýchlu únavu, dýchavičnosť, zvýšenú srdcovú frekvenciu. Existuje kašeľ, niekedy s krvou. Zvýšenie žilovej stagnácie spôsobuje nočné útočnosti bez dýchania.

Pravá chyba

Zvýšené zaťaženie ľavej srdce, na druhej strane, spôsobuje silnú prácu v pravej komore. V izolovanej forme je pravostranné zlyhanie výsledkom defektu trikuspidálnej chlopne, pľúcneho srdca. Symptómy a znaky:

 • ascites (tekutina v brušnej dutine);
 • opuch rúk a nôh, cyanóza prstov;
 • opuch žíl v krku;
 • zväčšená pečeň;
 • chrapot;
 • fibrilácia predsiení, vyvíjajúca sa v štádiu dekompenzácie.

Vrodená nedostatočnosť pľúcnej chlopne sa prejavuje problémami s dýchaním spôsobenými tlakom na priedušky a priedušnicu dilatovanými plazmatickými cievami.

Získané ochorenie pľúcnej chlopne sa prejavuje iba vtedy, keď defekcia trikuspidálnej chlopne spôsobuje zvýšenie symptómov pravostranného zlyhania. Pacienti sa sťažujú na ospalosť, silnú únavu, dýchavičnosť, tachykardiu. Charakteristickým príznakom, ktorý kardiológ vždy upozorňuje, je opuch horných falangov na prstoch (majú formu bubnov). Pri progresii patológie, opuchu nohy a ramien, ascitu, výskytu tekutiny v hrudníku, sa spoja srdcová cirhóza pečene.

diagnostika

Fyzikálne vyšetrenie poskytuje prvé informácie o defektoch ventilov. Klasické príznaky aortálnej nedostatočnosti:

 • zvýšená pulzácia na karotických tepnách je sprevádzaná kývnutím hlavy (Mussetov príznak);
 • objavujú sa špecifické zvuky na artériách a srdcové zvuky sú oslabené;
 • pocit pulzácie v prstoch (Quincke kapilárny šum).

EKG zaznamenáva zhrubnutie svalov ľavej komory. Röntgen ukazuje nárast veľkosti srdca. Transesofageálna echokardiografia umožňuje zobraziť a posúdiť stupeň poškodenia aortálnej chlopne a štruktúru koreňa aorty. Pomocou fonografie sa počujú patologické srdcové zvuky a zvuky. Vzostupná aortografia zobrazuje regurgitáciu.

Pri nedostatku mitrálnej chlopne počas kontroly je povaha dýchania pevná - dýchavičnosť nezmizne, aj keď pacient ležia. Nastáva opuch nôh a nôh, čo znižuje frekvenciu močenia (denná diuréza). Odhadované charakteristiky pulzu, krvného tlaku, prítomnosti a závažnosti srdcového šumu.

Používajú sa rovnaké inštrumentálne štúdie. Okrem toho je predpísaný ultrazvukový doppler srdca na vizualizáciu objemu regurgitácie a na posúdenie závažnosti defektu. EKG príznaky nedostatku mitrálnej chlopne - hypertrofia ľavého srdca so zvýšeným pľúcnym tlakom - zhrubnutie svalov pravej komory. V druhej fáze mitrálnej nedostatočnosti umožňuje röntgenová snímka vidieť zdravé a postihnuté tkanivo, stagnáciu v koreňoch pľúc.

V prípade nedostatočnosti pľúcnych chlopní palpácia spôsobuje pocit palpácie pravého srdca. Zaznamená sa špecifický diastolický šelest a zmena pľúcnej zložky tónu II. Na EKG sa určí hypertrofia pravých srdcových komôr. Rádiografia ukazuje vypuknutie pľúcneho aortálneho oblúka, posilnenie cievneho pľúcneho vzoru. Regurgitácia je určená angiopulmonografiou.

liečba

Mierna aortálna a mitrálna nedostatočnosť bez symptómov a porúch obehu nevyžaduje špeciálnu liečbu. Každoročne sa vyšetruje kardiológ, echokardiografia a EKG.

Liečba liečby mitrálnej nedostatočnosti vo fáze subkompenzácie spočíva v užívaní srdcových glykozidov, beta-blokátorov, inhibítorov ACE, diuretík. Pri strednej a závažnej operácii sa vykonáva. Typy operácií:

 • rekonštrukčná chirurgia zabezpečujúca ventil (korekcia sa vykonáva v detstve);
 • akordy korekcia normalizuje mobilitu letákov mitrálnej chlopne protézy akordov, musí byť v ich úplnému zničeniu;
 • fixácia papilárnych svalov (vykonávaná pomocou teflónových implantátov);
 • antineoplastika - rekonštrukcia ventilov a ich spojenie s akordmi, odstránenie usadenín vápnika na ventiloch, odstránenie zarasteného tkaniva a zmena tvaru ventilu;
 • protetika.

Pri akútnej a ťažkej chronickej aortálnej nedostatočnosti sa vykonáva plastická chirurgia alebo protetika samotného ventilu a vzostupnej aorty.

Lieky na ochorenie pľúcnych chlopní sú určené na zníženie príznakov srdcového zlyhania. Použite diuretiká a lieky, ktoré dilatujú žilové cievy. Vrodená nedostatočnosť ventilov pľúcnej artérie môže byť korigovaná medziproduktmi, ktoré uľahčujú celkový stav. Radikálna chirurgia zahŕňa náhradu ventilu a odstránenie súvisiacich porúch.

Chyby ventilu sú závažné ochorenia a vyžadujú včasnú liečbu. Kardiálna chirurgia výrazne zvyšuje šance nielen na prežitie, ale aj na návrat k plnohodnotnému životu.

Nedostatok všetkých ventilov srdca

Mitrálna nedostatočnosť srdca: príčiny, prejavy a liečba

Mitrálny ventil blokuje krvnú regurgitáciu, to znamená, zabraňuje jeho spätnému toku. Preto je potrebné zablokovať otvor medzi ľavou komorou a átriom, čo sa stane, keď sa zatvoria ventilové listy.

Obsah:

Nedostatok mitrálnej chlopne sa prejavuje, keď sa ventily nedajú úplne zatvoriť, potom zostáva lúmen v otvore a spätný pohyb krvi je možný.

Takmer porucha má takmer polovica ľudí so srdcovými chorobami. Súčasne je mitrálna nedostatočnosť obvykle sprevádzaná ďalšími problémami, ktoré môžu byť rôzne stenózy, patológie veľkých ciev.

Prečo sa vyvinie patológia

Nedostatok mitrálnej chlopne je výsledkom poškodenia samotného ventilu alebo štruktúr srdca. Dôvody to môžu byť dosť. Okrem toho môže byť akútna a chronická a je spôsobená rôznymi problémami a chorobami.

V dôsledku poškodenia rôznych štruktúr srdca sa ventil vyrovnáva svojou funkciou horšie. Ako samotné kosti, tak svaly podporujúce ich prácu, alebo šľachy, ktoré riadia kohúty ventilu, môžu trpieť.

Príčiny akútneho zlyhania

 • Zmeny a deštrukcia mitrálneho krúžku v tkanivách
 • Perforácia ventilov,
 • Chord breaks,
 • Oslabenie a zničenie papilárnych svalov.

Spravidla je príčinou všetkých týchto zranení choroby. Hlavnou a najčastejšou príčinou je dnes infekčná endokarditída. Zápalový proces pri tejto chorobe môže nepriaznivo ovplyvniť stav tkanív mitrálneho kruhu, ventilových letákov alebo viesť k deštrukcii akordov šľachy.

Niektoré systémové choroby, najmä lupus erythematosus, môžu viesť k rovnakému poškodeniu srdcových štruktúr. Degeneračné procesy, ktoré sa šíria do kardiovaskulárneho systému, negatívne ovplyvňujú stav všetkých tkanív srdca.

Výsledkom všetkých týchto chorôb sú poranenia, ktoré bránia ventilu normálne zatvárať krídlo v dôsledku jeho perforácie, prasknutia alebo kvôli faktu, že poškodené svaly a akordy už nemôžu efektívne kontrolovať činnosť mitrálnej chlopne.

Rovnaké poškodenie sa môže vyskytnúť v dôsledku zranenia, ktoré sa môže vyskytnúť počas operácie srdca.

Ďalšie príčiny akútneho zlyhania.

 • Procesy tumoru v predsieni;
 • Reumatické procesy;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • Zlyhanie ľavej komory.

Príčiny chronického zlyhania

 • Zmeny v tkanivách spôsobené zápalovými procesmi;
 • Degeneratívne procesy;
 • infekcie;
 • Štrukturálne zmeny;
 • Hereditné faktory.

Zápalový proces nie vždy spôsobuje akútne zmeny, je možné, že tečie pomaly a poškodenie tkaniva rastie pomaly, často pre pacienta veľmi nepostrehnuteľné. Chronické ochorenie môže byť spôsobené rovnakými ochoreniami ako akútne. Ide o reumatizmus, infekčnú endokarditídu, lupus erythematosus.

Medzi degeneratívnymi procesmi, ktoré vedú k tejto patológii, sa najčastejšie zaznamenávajú myxomatózna degenerácia, choroby spojivového tkaniva, depozície vápnika v oblasti mitrálnej chlopne.

Niektoré choroby srdca vedú k štrukturálnym zmenám, ktoré narúšajú normálnu prevádzku ventilového zariadenia. Napríklad v dôsledku infarktu sa poškodí kardiomyopatia, endokarditída, akordy alebo papilárne svaly, čo sa stáva priamou príčinou vzniku chronickej nedostatočnosti. Rovnaký účinok môže mať za následok prolaps ventilu.

V dôsledku negatívnych vplyvov na telo matky sa vytvárajú dedičné choroby v procese prenatálneho vývoja. Môžu byť tiež spôsobené genetickými poruchami. Najčastejšie sa tvorí v prípade defektov ventilových letákov a patológie veľkých ciev.

Špeciálne funkcie

Hemodynamika v mitrálnej nedostatočnosti, to znamená prietoku krvi, závisí od závažnosti patológie.

Stupeň zlyhania

 1. menšie;
 2. mierna;
 3. exprimované;
 4. Ťažký.

S miernym stupňom regurgitácie sa pozoruje priamo na hrotmi mitrálnej chlopne. Nachádza sa u zdravých ľudí. Miernym stupňom je regurgitácia, ktorá sa vyskytuje jeden až päť centimetrov od ventilu.

V treťom stupni dosahuje krvný pohyb krvi v strede ušnice. To vedie k určitému rozšíreniu átria. Veľký stupeň zlyhania vedie k tomu, že regurgitácia zaberá celé ľavé predsiene.

Ako sa problém prejavuje

Charakteristický šum, ktorý doktor poznamenáva pri počúvaní srdca, je hlavným príznakom. Spôsobuje to návrat krvi z ľavej komory do ľavej predsiene.

Táto diagnóza začína týmto príznakom. I keď s miernou nedostatočnosťou nemusia byť žiadne príznaky.

Pri vážnejšom vývoji vady je ľavá komora nútená pumpovať viac krvi, aby takisto prevzala ten, ktorý sa vracia späť do átria. V dôsledku toho sa postupne zvyšuje, hypertrofuje. Súčasne sa zhoršujú jeho kontrakcie, ktoré človek cíti ako zvýšený tlkot srdca. Tieto príznaky sú obzvlášť viditeľné, keď pacient leží na ľavej strane.

Vzhľadom na to, že v dôsledku regurgitácie sa krv vráti do predsieňa, musí obsahovať väčší objem krvi a postupne sa zvyšuje. S výrazným stupňom zvýšenia sa atria nedokáže vyrovnať s jeho funkciou, pretože sa vyskytuje fibrilácia a časté ne-rytmické kontrakcie. Čerpacia funkcia srdca preto klesá.

Ďalší vývoj stupňa patológie vedie k tomu, že atria sa zvyčajne neuzatvárajú, ale len sa tričú. Tieto problémy môžu byť plné vážnejších porušení, napríklad tvorba krvných zrazenín, pretože nie je normálny prietok krvi. Krvné zrazeniny, ktoré sa tvoria v srdci, sú veľmi nebezpečné, pretože môžu zablokovať veľké cievy, čo vedie k poškodeniu rôznych orgánov, mŕtvici.

Pri stupni 3 a 4 je regurgitácia veľmi výrazná, čo kladie dodatočný tlak na srdce. Osoba môže mať riziko srdcového zlyhania, ktoré má príznaky ako dýchavičnosť, opuch, kašeľ. Poškodené srdcové tkanivo sa stáva citlivejšou, menej odolnou voči infekciám, takže sa zvyšuje riziko infekčnej endokarditídy.

Osoba so stredným a ťažkým stupňom nemá úplný prísun krvi do orgánov, pretože taká porucha vedie k zníženiu čerpacej funkcie srdca. Keďže orgány nedostávajú normálnu diétu, trpí celé telo a to môže mať vplyv na jej celkový stav a stav pacienta.

príznaky

 • Srdcové palpitácie
 • arytmia,
 • Zvýšená únava
 • edém,
 • Dýchavičnosť
 • kašeľ
 • cyanóza,
 • Mitral blush.

Príznaky sa môžu prejaviť v rôznych kombináciách. S malou mierou závažnosti problému nemusia byť zjavné prejavy. Človek môže mať pocit, že sa rýchlejšie unaví, má menej času na to, aby to urobil za deň, a zhoršuje fyzickú námahu.

Toto všetko sa zvyčajne nevníma ako príznaky srdcového problému, a preto patologický proces pokračuje v pokroku.

diagnostika

 • inšpekcia;
 • Močové a krvné testy (všeobecné, biochemické, imunologické);
 • EKG;
 • Dopplerovská echokardiografia;
 • Ultrazvuk srdca.

Na diagnostiku sa môžu použiť aj iné metódy, ale tieto sú základné a najčastejšie stačí.

Vyšetrenie a konverzácia s pacientom môže vyzdvihnúť symptómy a navrhnúť prítomnosť patológie. Je potrebné zistiť, s akou chorobou bola choroba, aká je jeho dedičnosť. Analýzy môžu určiť prítomnosť zápalu, cholesterolu, cukru, krvného proteínu a ďalších dôležitých indikátorov. Ak sú detegované protilátky, možno predpokladať, že v srdcovom svale existuje zápal alebo infekcia.

Na diagnostiku: je potrebné vykonať EKG, ktorý ukazuje rytmus srdca, pomáha zistiť prítomnosť arytmií a iných porúch, zhodnotiť, či ide o preťaženie srdca a či sa jeho oddelenia zvyšujú. Hlavnou metódou je ultrazvuk alebo echokardiografia.

Prečo je ultrazvuk srdca

 • Posúdiť stav ventilových letákov;
 • Pozrite sa, ako sa okno zavrie;
 • Pochopte veľkosť komôr a predsiení;
 • Zmerajte hrúbku steny srdca;
 • Zistite zahustenie vnútornej výstelky srdca.

Dopplerovská echokardiografia je štúdia, ktorá ukazuje, ako sa krv pohybuje. Táto diagnostická metóda umožňuje zistiť spätný tok krvi, ktorý je charakteristický pre takúto poruchu.

Ako liečiť chorobu

Ak sú príznaky identifikované a diagnostikované, musíte zistiť príčinu ochorenia srdcovej chlopne. Po prvé, je potrebné liečiť chorobu, ktorá viedla k tomuto stavu. Ak je problém vyjadrený mierne alebo mierne, potom sa spravidla nepožaduje dodatočná liečba.

Ak je stupeň poškodenia závažnejší alebo vznikli komplikácie (zlyhanie srdca, arytmia), potom bude potrebná lekárska liečba.

V prípade ťažkej nedostatočnosti by liečba mala byť zložitá, možno budete potrebovať operáciu.

Je chirurgicky liečená operáciami vykonávanými v umelom krvnom obehu.

Pri plastických operáciách, ktoré sa vykonávajú pri 2-3 stupňoch choroby, je možné vykonať inštaláciu špeciálneho podporného prstenca v blízkosti ventilov, akordy a ventil sa skracujú. Po operácii sa prietok krvi normalizuje a udržuje sa vlastný ventil.

Ak plastická chirurgia nepriniesla výsledky alebo tkanivo je zle poškodené, potom sú potrebné protetiky. Používajú sa biologické alebo mechanické protézy. Živočíšne tkanivá sa používajú na výrobu biologických materiálov, mechanické sú vyrobené zo špeciálnych zliatin.

Charakteristiky pooperačného obdobia

 • Po plastickej chirurgii nevyžaduje antikoagulačnú liečbu.
 • Po implantácii biologickej protézy je potrebný príjem antikoagulancií po dobu 2-3 mesiacov.
 • Po inštalácii umelých protéz sú predpísané antikoagulanciá na nepretržité podávanie.

Úspešnosť liečby a spôsob, akým osoba pocíti po operácii, závisí od stupňa prejavu nedostatočnosti a regurgitácie, od dynamiky choroby a od individuálnych charakteristík. Je dôležité, aby nedošlo k oneskoreniu diagnostiky a liečby.

Dobrý deň, mám malú nedostatočnosť ľavej komory, pred rokom som urobil ultrazvuk, taktiež som mal hypertenziu o 2 stupne. Bol som chorý dva týždne v hrudi, pod lopatkou, niekedy to dáva na pravú stranu. Bolesť je nudná, bolestivá, nie príliš príjemná. Prešla k rodinnému lekárovi a poslala ma na ekg. Pozrel som sa, povedal som, že som nevidel žiadne zvláštne zmeny, napísal som: bisoprolol, asparkam, corvoldins, ani ma nepočúvali, neodkázali ma kardiológovi, na ultrazvuku. Môže ecg nevykazovať významné zmeny?

Veľmi cool a cenovo dostupné! Ďakujem vám

Index subjektov pre bežné ochorenia kardiovaskulárneho systému vám pomôže s rýchlym vyhľadávaním požadovaného materiálu.

Vyberte časť tela, ktorá vás zaujíma, systém zobrazí príslušné materiály.

Použitie materiálov z lokality je možné len vtedy, ak existuje aktívny odkaz na zdroj.

Všetky odporúčania uvedené na tejto webovej stránke slúžia len na informačné účely a nie sú predpisom na liečbu.

Nedostatok aortálnej chlopne

Srdce bude fungovať ako MOTOR!

Zabudnete na tachykardiu, ak je pred spaním.

Semilunárna aortálna chlopňa je chlopňa, ktorá je reprezentovaná tromi listami a nachádza sa v ústach najväčšej cievy v ľudskom tele - aorta. Aortálna chlopňa je zodpovedná za oddelenie aortálnej dutiny a ľavej komory. Keď je krv v priebehu diastoly zasunutá do aorty, chlopne sa uzavrú a krv sa začne pohybovať smerom k tepnám, ktoré prechádzajú z cievy. Ventil zabraňuje vniknutiu krvi späť do ľavej komory, čím tesne uzavrie otvor. Existuje však choroba - nedostatočnosť aortálnej chlopne, ktorá vedie k zmene funkcie tejto časti aorty, čo môže viesť k vážnym následkom.

Charakteristiky tejto choroby

Dysfunkcia aortálnej chlopne alebo jej nedostatočnosť - typ srdcového ochorenia, pri ktorom dochádza k neúplnému uzatvoreniu chlopní v diastole ľavej komory, charakterizované opätovnou injekciou krvi a poklesom objemu krvi vypúšťanej do aorty. V dôsledku syndrómu aortálnej insuficiencie dochádza k narušeniu hemodynamiky, klesá prietok krvi v tepnách a kapilárach celého tela.

Frekvencia tejto choroby v kardiológii je malá a predstavuje až 4% všetkých srdcových chýb. Približne 11% týchto prípadov je kombináciou porúch chlopní s inými ochoreniami srdca. U dospelých sa často objavuje nedostatočnosť aortálnej chlopne paralelne s aortálnou stenózou. Toto ochorenie je oveľa častejšie (takmer päťkrát) diagnostikované u mužov.

Na rozdiel od CHD, nedostatok aortálnej chlopne je získaný defekt, ktorý sa môže vyskytnúť u detí a dospelých. Príležitostne sa pozoruje aj kongenitálna nedostatočnosť ventilov v dôsledku prerušenia vývoja plodu. V tomto prípade je patológia veľmi zriedka izolovaná a môže sa kombinovať s inými CHD. Príležitostne sa vyskytuje závažné ochorenie srdca - bicuspidálna aortálna chlopňa, ktorá si vyžaduje naliehavú chirurgickú liečbu.

Spätný tok krvi alebo regurgitácia s touto chorobou sa vyskytuje počas každého srdcového tepu. Keďže telo nemá dostatok okysličenej krvi na udržanie svojich funkcií, srdce musí intenzívnejšie pracovať na vyrovnanie nedostatku. Ak je oblasť odkrytej časti aortálneho otvoru veľká, potom je objem krvného obehu takisto významný, v dôsledku čoho sa srdce postupne hypertrofuje a rozširuje. Počiatočné úseky aorty sa tiež rozširujú, diastolický tlak krvi klesá, vznikajú závažné komplikácie - preťaženie v malom obehu, pľúcna hypertenzia, ischémia myokardu.

Klasifikácia aortálnej nevhodnosti srdca podľa dĺžky vzdialenosti návratu krvi z letáku ventilu je nasledovná:

 1. prvý stupeň - mierny (mierny) - odliatok menej ako 5 mm;
 2. druhý stupeň - stredný odliatok 5-10 mm, krv dosahuje hrotmi mitrálnej chlopne;
 3. tretí stupeň - výrazný - odlievanie viac ako 10 mm, regurgitácia dosiahne vrchol ľavej komory.

K dispozícii je ešte jedna klasifikácia podľa stupňa podľa objemu krvi:

 1. prvý - objem krvi je až 15%;
 2. druhá - objem krvi dosahuje 15-30%;
 3. tretí - množstvo krvi sa zvyšuje na 50%;
 4. po štvrté, viac ako 50% všetkých krvných regurgitátov do komory.

Podľa kliniky a stupňa kompenzácie hemodynamických porúch je nedostatočnosť aortálnej chlopne diferencovaná nasledovne:

 • stupeň úplnej kompenzácie (vonkajšie príznaky, pacient nemá žiadne sťažnosti);
 • stupeň relatívnej kompenzácie alebo latentné srdcové zlyhanie (zníženie tolerancie na cvičenie, zmeny EKG sa začínajú objavovať);
 • štádium subkompenzácie (bolesť, obmedzenie aktivity, existujú objektívne príznaky hypertrofie ľavej komory a koronárnej insuficiencie);
 • stupeň dekompenzácie (dýchavičnosť, pľúcne infarkty, iné závažné príznaky);
 • koncového štádia (akútne zlyhanie srdca, hlboké a nekompatibilné poruchy života v celom tele).

Morfologické príznaky nedostatočnosti aortálnej chlopne nezávisia od príčiny jej výskytu. Vždy sa znižujú až do vývoja zápalových a sklerotických zmien v letákoch s ventilmi, v dôsledku čoho sa tieto kĺžu. Aortický apex vyzerá natiahnutý, chlopne chlopní klesajú. Hranice ľavej komory sú veľmi rozšírené kvôli jej hypertrofii a dilatácii. Ak sa tento patologický proces spojí so septickou léziou, na krídle sa objavia nekrotické chyby.

Príčiny u detí a dospelých

Až 70% prípadov ochorenia, ktoré sa vyskytuje izolovane alebo je kombinované s inými získanými srdcovými poruchami, je spôsobené akútnou reumatickou horúčkou (reumatizmus). Na pozadí infiltrácie ventilov vláknami spojivového tkaniva sa nezačne úplne uzavrieť, v dôsledku čoho vzniká okno - defekt, ktorým dochádza k regurgitácii krvi do ľavej komory. Pretože je paralelné sledovanie komínov paralelné, obmedzuje otvorenie ventilu, čo vedie k vzniku stenózy aorty.

Veľmi často sa objavuje príčina ochorenia a septická (infekčná) endokarditída. Je sprevádzaná eróziou, deformáciou ventilu, perforáciou jeho ventilov, čo vedie k neúplnému uzatvoreniu. Ďalšie ochorenia a stavy, ktoré zriedkavo, ale stále vedú k výskytu získanej choroby, môžu byť:

 • aortálna syfilis (syfilitická aortitída);
 • ateroskleróza;
 • systémový lupus erythematosus;
 • poranenie srdca;
 • Takayasuova choroba;
 • Aneuryzma Valsalva sinus;
 • disekcia aurálnej aneuryzmy;
 • ankylozujúca spondylitída;
 • psoriatická artritída;
 • Behcetov syndróm;
 • komplikácia rádiofrekvenčnej ablácie;
 • zničenie protetického ventilu (možné pri inštalácii biologickej protézy);
 • degenerácia myxomatóznych chlopní;
 • cystická nekróza aortálnej mediálnej vrstvy;
 • veková dilatácia aorty;
 • Reiterov syndróm;
 • krehké kosti;
 • recidivujúca polychondritída.

Pri hypertenzii sa môže vyvinúť relatívna aortálna nedostatočnosť v dôsledku rozšírenia vláknitého krúžku a ústnej aorty, preto môže zvýšený krvný tlak tiež vyvolať vývoj tejto choroby. U starších ľudí je získaná srdcová chyba schopná spôsobiť kalcifikovanú stenózu aorty - vznik rastúcich vegetácií, ktoré zabraňujú normálnemu zatváraniu chlopní počas diastoly. U ľudí, ktorí užívajú anorektiká (látky potláčajúce chuť do jedla) vo veľkých množstvách a dlhú dobu, sa môže vyvinúť aj nedostatočnosť chlopní aorty.

U detí je vrodená nedostatočnosť ventilov najčastejšie spôsobená prítomnosťou štrukturálnych anomálií samotného ventilu, keď namiesto troch ventilov má 1-2 alebo naopak štyri. Príčiny takýchto problémov spočívajú v dedičných srdcových ochoreniach - aorto-jadrovej ektázii, Marfanovom syndróme, cystickej fibróze, Erdheimovej chorobe, Ehlers-Danlosovom syndróme. Spravidla pri takých patologických ochoreniach dochádza k neúplnému uzatvoreniu ventilu alebo jeho prolapsu. Taktiež u detí sa môže s vekom vyvinúť chlopňová aortálna insuficiencia v prítomnosti iných patologických stavov - membránovej subaortickej stenózy, defektu septa hlavného septa ventrikulárneho septa.

Symptómy manifestácie

Ľudia po vývoji tejto choroby z väčšej časti postupne postupujú, a preto sa všetky príznaky zvyšujú s vekom. Chronická chlopňová nedostatočnosť sa spravidla väčšinou začína prejavovať počas pacientovho veku a to je spôsobené hypertrofiou a dilatáciou ľavej komory, ischémiou myokardu a narušením hemodynamiky. Pred vznikom srdcového zlyhania a zmien v pľúcnom obehu sa môžu vyskytnúť žiadne známky. Najčastejšie príznaky nedostatočnosti aortálnej chlopne sú následne:

 • dýchavičnosť pri námahe, potom v pokoji;
 • zvýšená dýchavica v ležiacej polohe na ľavej strane;
 • nočné dyspnoe vo forme útokov;
 • bolesť pri hrudníku;
 • epizódy nočnej bolesti v srdci až po ťažké, intenzívne, ktoré sa vyskytujú, keď sa hypertrofia srdca dotýka hrudníka;
 • vzhľad za studena lepkavého potu počas bolestivých útokov;
 • zníženie pulzu, pokles diastolického tlaku;
 • nepríjemný pocit zvýšeného srdca, jeho bije v horizontálnej polohe;
 • tachykardia s námahou, stres, ktorý spôsobuje trasenie hlavy.

Ako objektívny znak, ktorý je zistený počas auskultácie srdca, môžu byť zaznamenané diastolické šelesty, ktoré začínajú bezprostredne po 2. tóne. Sú spojené so zvýšeným pulzným tlakom, lepším počúvaním v sediacej polohe s dýchaním počas vdýchnutia. Ak je stupeň nedostatočnosti aortálnej chlopne ťažký, potom šum dosiahne vrchol a potom ustúpi v diastole. Tento hluk je jasne počuteľný v oblasti pravého okraja hrudnej kosti, s ťažkou aortálnou nedostatočnosťou, ktorá vedie k poškriabaniu šumu, perforácii ventilových ventilov - "hudobnému" šumu, dekompenzovanému štádiu ochorenia - rýchlemu ukončeniu "hudobnej" hlučnej zložky.

Niekedy chronicky sa súčasná choroba stáva akútnou aortálnou nedostatočnosťou. Jeho príznaky sú podobné ako akýkoľvek kardiovaskulárny kolaps. Podmienka osoby je spravidla ťažká, sprevádzaná ťažkou tachykardiou, cyanózou a niekedy pľúcnym edémom a príznakmi kongestívnej pľúcnej insuficiencie. Patologická klinika zahŕňa nasledujúce príznaky:

 • slabosť;
 • ťažké dýchanie;
 • záchvat srdcového astmy;
 • búchajúci sa dych;
 • dusivý kašeľ;
 • spúta s penivou krvou;
 • pokles krvného tlaku;
 • stlačenie bolesti na hrudníku vyčnievajúcej na rameno, lopatka na ľavej strane;
 • opuch nôh, tváre, rúk, niekedy celého tela;
 • zvýšenie brucha v dôsledku akumulácie tekutiny v peritoneu;
 • zväčšená pečeň, bolestivosť.

Koncový stupeň aortálnej nedostatočnosti sa prejavuje vývojom pretrvávajúcich komplikácií a porúch vo všetkých orgánoch a systémoch. Poruchy metabolizmu a dystrofia orgánov nevyhnutne vedú k smrti.

Možné komplikácie

 • bakteriálna endokarditída;
 • infarkt myokardu;
 • pľúcny edém;
 • ventrikulárne a predčasné predsienie predsiení;
 • fibrilácia predsiení;
 • ventrikulárna fibrilácia;
 • trombóza;
 • pľúcna embólia a iné plavidlá;
 • mozgová mŕtvica.

Predčasný začiatok liečby a vykonanie potrebnej operácie sú pre pacienta veľmi dôležité, lebo v neskorších štádiách patológie hrozí srdcová chirurgia s vyššou operačnou a pooperačnou mortalitou. Smrť môže vyvolať trombózu, endokarditídu a iné ochorenia, ale je to oveľa menej pravdepodobné, že sa vyskytnú počas počiatočných štádií ochorenia. Navyše, v dekompenzovanej fáze sú už pretrvávajúce zmeny zo strany mnohých orgánov, ktoré nebudú liečené, a preto pri najmenšom podozrení na srdcové nezrovnalosti, mali by ste ihneď ísť kardiológovi.

servis je

Skúsený lekár môže podozrievať existujúcu diagnózu už pri vyšetrovaní pacienta, berúc do úvahy históriu (najmä reumatizmus alebo endokarditídu), charakteristické symptómy. Takéto príznaky naznačujú prítomnosť aortálnej nedostatočnosti aj v štádiu klinického vyšetrenia:

 • bolesť na anginu;
 • bledosť kože a slizníc (cyanóza je charakteristická iba pre terminál);
 • obliekanie nechtov, ale návrat k normálnej farbe v súlade s tlkot srdca;
 • vysoký rozdiel medzi horným a dolným tlakom, impulzové prepätia;
 • vizuálne viditeľná pulzácia krčnej tepny, podkľúčové, časové žily;
 • pokrúcaním hlavy v spojení s pulzom (príznak Mussetu);
 • príznaky srdcovej astmy;
 • posun apikálneho impulzu doľava a dole;
 • oslabenie 2. tónu nad aortou;
 • hluk v diastole v oblasti srdca;
 • dýchavičnosť v pľúcach;
 • hustota, zväčšenie pečene.

Pre presnú diagnostiku je potrebné úplné a podrobné vyšetrenie:

 1. Krvné testy na zistenie príznakov reumatizmu, iné autoimunitné procesy, bakteriálnu kontamináciu krvi. Tieto štúdie pomôžu identifikovať príčinu ochorenia a objasniť liečbu.
 2. EKG. Vyskytla sa odchýlka osi doľava, objavujú sa príznaky preťaženia diastoly - zmena tvaru komorového komplexu, obrátené T-zuby, depresie segmentu ST.
 3. RTG hrudníka. Zaznamenajú sa príznaky, ako je rozšírenie hraníc srdca dole a doľava, zvýšenie ľavej predsiene, poškodenie aortálnej korene, kalcifikácia aortálnej chlopne (v závislosti od príčiny nedostatočnosti aortálnej chlopne).
 4. Ultrazvuk srdca. Používa sa na hľadanie predpokladov vývoja patológie, určenia závažnosti hypertrofie ľavej komory a jej dilatácie, posúdenia kvality komorových funkcií, vylúčenia alebo potvrdenia súvisiacich patologických stavov - lézie mitrálnej chlopne, stenóza aorty, rozšírenie koreňa aorty atď. Ak existuje dôkaz, je možné vykonať transesofageálny ultrazvuk srdca alebo ultrazvuk s fyzickou aktivitou.
 5. Scintigrafia alebo MRI srdca. Zobrazuje sa objasnenie a pozorovanie dynamiky komorového objemu, ako aj posúdenie závažnosti nedostatočnosti aortálnej chlopne a stupňa regurgitácie.
 6. Srdcová katetrizácia. Vykonáva sa len podľa prísnych indikácií - objasniť diagnostiku neinformatívnymi neinvazívnymi diagnostickými metódami, ako aj ich rozpor s príznakmi ochorenia. Ďalšou indikáciou postupu je následná operácia na výmenu aortálnej chlopne.

Liečebné metódy

Príjem liekov

Pri liečbe tejto choroby môžu používať chirurgické aj konzervatívne techniky. Lieky sú potrebné na nápravu základnej choroby, ktorá spôsobila nedostatočnosť aorty, na prevenciu a liečbu zlyhania srdca, na prevenciu náhlej koronárnej smrti, ako aj na zlepšenie života a zmiernenie príznakov ochorenia.

Je tiež veľmi dôležité vykonať liečbu s cieľom znížiť návrat krvi do dutiny ľavej komory a zvýšiť tok krvi do aorty počas diastoly.

Liečivá používané pri liečbe regurgitácie aortálnej chlopne sú nasledujúce:

 • srdcové glykozidy - Korglikon, digoxín;
 • ACE inhibítory - enalapril, captopril;
 • diuretiká - Lasix, Spironolaktón;
 • protidoštičkové látky a antikoagulanciá - aspirín, heparín, warfarín;
 • dusičnany - nitroglycerín;
 • beta blokátory - Betalok.

Pri malom stupni regurgitácie krvi je indikovaná dlhodobá konzervatívna liečba choroby. V prípade subkompenzovanej alebo závažnejšej patológie môže použitie liekov len dočasne zmierniť symptómy aortálnej nedostatočnosti. Avšak lieky sú vždy predpísané ako príprava na chirurgický zákrok na zlepšenie hemodynamiky a úspešnejších výsledkov chirurgickej liečby. Navyše lieky sa odporúčajú na konci života pre tých pacientov, ktorí majú prísne kontraindikácie na operáciu kvôli srdcovým a extrakardiálnym príčinám (napríklad v terminálnom štádiu ochorenia).

Operácie a postupy

Pri absencii zákazov sa pacientom s nedostatkom aortálnej chlopne odporúča balneoterapia, liečba DVM, induktotermia do nadobličkovej zóny. Indikácie pre aortálnu chirurgiu sú:

 • závažné zlyhanie bez ohľadu na komorovú funkciu;
 • systolická dysfunkcia aortálnej insuficiencie, dokonca aj pri absencii výrazného klinického obrazu;
 • ťažká hypertrofia a dilatácia komory;
 • vykonávanie bypassu koronárnej artérie podľa iných indikácií (náhrada aortálnej chlopne sa vykonáva súčasne).

Metódy chirurgickej liečby sú protetika aortálnej chlopne (používajú sa biologické a umelé protézy), ako aj ventilové plasty, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti, a preto sa používajú menej často. Po chirurgickom zákroku, najmä pokiaľ ide o inštaláciu umelého ventilu, sa vyžaduje, aby lieky krížili krv, aby zabránili trombóze a tromboembolizmu.

Ľudové prostriedky, potraviny a odporúčania

Okrem liečby, ktorá sa vykonáva v nemocnici a doma, je dôležité normalizovať váš životný štýl. Aby ste to urobili, mali by ste odpočívať viac, sledovať režim dňa a spať, chodiť častejšie, dýchať vzduch. V strave musíte vybrať správne spôsoby varenia (varenie, dusenie) a tiež odmietnuť škodlivé produkty. Môžete jesť ovocie, zeleninu, chudé mäso, ryby, orechy, kyslé mlieko a ďalšie užitočné zložky stravy. Zvyčajne v akútnom období ochorenia sa človeku odporúča jesť podľa tabuľky č. 10.

Pacient musí pravidelne navštevovať lekára, vykonávať všetky potrebné plánované inštrumentálne a laboratórne vyšetrenia. Schopnosť pracovať môže dlhodobo zostať normálna, avšak v prípade potreby je osobe pridelená skupina postihnutých osôb. Z ľudových liekov sa hodia všetky, ktoré posilňujú srdcový sval a pomáhajú znižovať príznaky srdcového zlyhania - bylinky (ľubovník bodkovaný, matka, hloh, atď.), Med a citrón, cesnak a iné prostriedky.

Čo robiť

Lekár je povinný upozorniť pacienta na niektoré zákazy:

 • nekonzumujte veľa vody, soli;
 • vylúčiť kávu, koreniny, korenené jedlá, alkohol;
 • zákaz fajčenia;
 • vyhnúť sa stresu, fyzickému preťaženiu;
 • Často by sa cvičenia mali úplne vylúčiť.

Tehotenstvo s vážnym stupňom srdcového zlyhania sa musí prerušiť, aby sa zabránilo smrti. Ak chýbajú hemodynamické poruchy alebo sú minimálne, tehotenstvo sa môže udržiavať pod neustálym lekárskym dohľadom.

Prevencia a prognóza

Prognóza tejto choroby je určená príčinou vzniku získanej srdcovej choroby, ako aj závažnosťou regurgitácie. Zvyčajne je priemerná dĺžka života bez dekompenzácie a bez chirurgického zákroku pre závažný nedostatok 5-10 rokov. Pri dekompenzácii ochorenia tieto lieky neprinesú požadovaný účinok a pacienti zvyčajne nežijú dlhšie ako 2 roky. Po operácii sa prognóza výrazne zlepšila. Na prevenciu tohto ochorenia je dôležité zabrániť syfilizmu a ateroskleróze, je príliš skoro na to, aby začala liečbu reumatizmu a endokarditídy, aby viedla zdravý životný štýl, včas, aby podstúpila liečbu všetkých srdcových a chronických ochorení.

Ste jedným z miliónov ľudí, ktorí majú zlé srdce?

A všetky vaše pokusy vyliečiť hypertenziu boli neúspešné?

A už ste už premýšľali o radikálnych opatreniach? Je to pochopiteľné, pretože silné srdce je ukazovateľom zdravia a dôvodom hrdosti. Okrem toho je to aspoň dlhovekosť človeka. A skutočnosť, že osoba chránená pred kardiovaskulárnymi chorobami vyzerá mladšie, je axióm, ktorý nevyžaduje dôkaz.

Preto odporúčame čítať rozhovor s Alexandrom Myasnikovom, ktorý hovorí, ako rýchlo, efektívne vyliečiť hypertenziu bez drahých procedúr. Prečítajte článok >>

Podania sú všeobecné informácie a nemôžu nahradiť radu lekára.

Príčiny, symptómy a liečba nedostatku mitrálnej chlopne

Príčiny ochorenia

Faktory spôsobujúce poruchu ventilu sú rozdelené do dvoch skupín: vrodené a získané. Prvými sú dedičné choroby spojivového tkaniva, porucha tvorby srdca a rozštiepenie v prednej časti hrudníka s otvorenou komunikáciou medzi komorou a átriom.

Získané príčiny zahŕňajú nasledujúce patológie:

 • reumatizmus;
 • systémové ochorenia spojivového tkaniva (lupus erythematosus, sklerodermia);
 • medzery akordy obskurní Genesis;
 • zhoršená činnosť papilárneho svalu na pozadí ischémie;
 • endokarditída;
 • skladacia kalcifikácia;
 • komplikácia po operácii na ventiloch - valvuloplastika;
 • aneuryzma v ľavej komore;
 • arteriálna hypertenzia;
 • zvýšenie dutiny ľavej predsiene alebo dilatácie;
 • kardiomyopatia.

Existuje významný rozdiel medzi organickou léziou a funkčnou. V druhom prípade sa zmeny vyskytujú na pozadí poškodenia srdcového svalu. Dutina ľavej komory sa rozširuje a postupom času dochádza k natiahnutiu prstenca, na ktorom sú umiestnené ventily. Papilárne svaly sú premiestnené s nimi a preto dochádza k porušeniu ventilov, čo vedie k poruche mitrálnej chlopne (MNC).

Znaky

Mitrálna nedostatočnosť má charakteristický znak - pomaly sa zvyšujú slabé príznaky. Niektorí pacienti nemajú žiadne príznaky defektu. Hrubé zmeny ventilového zariadenia sú náhodne zistené počas lekárskej prehliadky.

Hlavné sťažnosti pacientov sú nasledovné:

 • Postupné zvyšovanie skrátenia dychu, premenenie na udusenie. Symptóm je spojený so stagnáciou žilovej krvi v pľúcach.
 • Únava, znížený výkon kvôli malému objemu krvi v srdci za minútu.
 • V závislosti od závažnosti poškodenia ventilov môžu byť problémy s dýchaním mierne narušené alebo sa môžu dostať do pľúcneho edému.

Mitrálna nedostatočnosť má pri kontrole charakteristické znaky. Koža pacienta má modrastý nádych. Tento príznak je najvýraznejší na prstoch, ušných lalôčikoch, nasolabiálnom trojuholníku a perách.

Hranice srdca sú značne rozšírené a apikálny impulz sa posilňuje a rozširuje. Ak má pacient mitrálnu nedostatočnosť sprevádzanú zvýšeným tlakom v pľúcnych cievach, potom je jasne definovaná pulzácia v oblasti štvrtého medzikostného priestoru vľavo pozdĺž línie vedenej pozdĺž hrudnej kosti.

Najcharakteristickejším znakom je hluk, ktorý je jasne počuť na vrchole srdca. Keď sa pacient ľahne a otočí na ľavú stranu, posilňuje a drží sa v axilárnej oblasti. Keď dôjde k nedostatočnosti mitrálnej chlopne stupňa 3, dôjde k nepriaznivému symptómu - tretiemu tónu.

Stupňov NMC

Potreba rozložiť srdcové chyby v stupňoch v lekárskych kruhoch vznikla, aby sa určila hĺbka lézie a vyriešil problém chirurgickej liečby nedostatočnosti ventilov.

Choroba sa klasifikuje takto:

 • 1 stupeň - kompenzácia.
 • 2 stupeň - subkompenzácia.
 • Stupeň 3 - dekompenzácia.
 • 4 stupňa - dystrofická.
 • 5stupňový terminál.

V počiatočnom štádiu sa srdce vyrovná s problémom a prakticky nedochádza k spätnému toku krvného regurgitácie do dutiny ľavej predsiene. Jeho stupeň je minimálny a nedochádza k narušeniu činnosti kardiovaskulárneho systému.

Jediným príznakom je systolický šelest. Zistite, že je to možné len pri počúvaní, auskultácii, srdci. Pri takejto nedostatočnosti mitrálnej chlopne sa nevyžaduje liečba chirurgickým zákrokom. Pacient musí byť monitorovaný. Nedostatok mitrálnej chlopne 1 stupeň je kontrolovaný kardiológiou pomocou echokardiografie.

Druhý stupeň - subkompenzovaný. Krvný tok, ktorý sa tiahne do ľavej predsiene, stúpa. Postupne sa steny ľavej komory zahustia alebo hypertrofujú. Predložené zmeny sú potrebné na kompenzáciu porušení.

Už v tomto štádiu sa stav pacienta zhoršuje. Existujú sťažnosti na dýchavičnosť so zvýšenou fyzickou námahou. Pri počúvaní srdca je jasne počuť systolický šelest. Na elektrokardiograme - príznaky preťaženia ľavého srdca. Echokardiografia indikuje mierny tok krvi späť do pravého predsiene. Príznaky nedostatočnosti mitrálnej chlopne 2 stupne nie sú dôvodom na chirurgickú intervenciu na ventily.

Pri významných zmenách dochádza k výraznému porušeniu ventilového zariadenia. Stupeň dekompenzácie sa stáva najťažším a jeho výsledkom je zlyhanie srdca. Kvalita života sa výrazne zhoršuje. Pacienti žijú s konštantným pocitom nedostatku vzduchu v kľude. Dýchavičnosť sa zvyšuje aj pri malej námahe.

Pri pohľade na oblasť projekcie na prednej stene hrudníka je zaznamenaná mierna pulzácia ľavej komory. Keď počúvate túto oblasť vyjadrujete hrubý systolický šelest. Steny ľavej komory sú významne hypertrofované, relatívna srdcová dutina (hranice) sa zvyšuje a opačný tok krvi je zreteľne viditeľný na echokardiografii. Hlavnou a jedinou možnosťou liečby, ktorá môže problém odstrániť, je operácia na ventiloch.

V priebehu času, v neprítomnosti liečby, sa patologický proces už neobmedzuje na ľavé srdce. V pravej komore sa vyskytli priestupky. Pri tejto kombinácii zmien sa mitrálna nedostatočnosť stupňa 4 nazýva dystrofická. Pri vyšetrení pacienta s ťažkou malformáciou je zaznamenaná pulzácia na krčných žilách. Viditeľný apikálny impulz začne posúvať doľava a zintenzívni sa. V tomto štádiu sa vyskytujú výrazné poruchy obličiek a pečene. Na liečbu sa pacientka podrobí chirurgickému zákroku.

Najzávažnejší stupeň mitrálnej nedostatočnosti je posledný - terminál. Príznaky poškodenia sú výrazne výrazné, čo si vyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu. Kardiovaskulárne poruchy v neprítomnosti môžu byť smrteľné. Najčastejšie ide o endokarditídu, fibriláciu predsiení a tromboembolizmus.

liečba

V závislosti od závažnosti defektu je mitrálna nedostatočnosť liečená niekoľkými možnosťami: užívaním liekov a chirurgickým zákrokom.

Liečba

Závažnosť spätného prietoku krvi je značne ovplyvnená tlakom v aortke. Na zvýšenie lumenu v cievach sa predpisujú ACE inhibítory (napríklad Berlipril). U pacientov bez klinických prejavov, ale s prítomnosťou regurgitácie je tiež uvedená indikovaná skupina liekov. Navyše ACE inhibítory znižujú závažnosť príznakov srdcového zlyhania. U pacientov s miernou mitrálnou chorobou je priradená iba jedna skupina látok.

V druhom stupni ochorenia sa pridajú antikoagulanciá do liečebného režimu (napríklad Aspecard). Sú potrebné na prevenciu krvných zrazenín v rozšírených dutinách srdca. Medzi príznaky poruchy rytmu patria adrenergné blokátory (napríklad metoprolol).

Podľa použitých svedectiev a dodatočných finančných prostriedkov:

 1. Srdcové glykozidy zvyšujú kontrakcie a zameriavajú sa na elimináciu príznakov arytmie.
 2. Antibiotiká: pri liečbe endokarditídy.
 3. Hormonálne lieky: pre reumatizmus.
 4. Diuretiká odstraňujú žilovú kongesciu a odstraňujú nadbytočnú tekutinu z tela.
 5. Beta-blokátory znižujú frekvenciu srdcových kontrakcií, čo zvyšuje uvoľňovanie krvi.

Lieky sú vybrané podľa pacienta. Po začatí liečby je potrebné kontrolovať, aby sa zohľadnila účinnosť liečby a stav ventilového zariadenia.

Chirurgická liečba

Tretí stupeň nedostatočnosti sa vzťahuje na hlavné indikácie na odkázanie pacienta na operáciu. Ďalšie dôvody sú nasledujúce:

 1. Nedostatok účinku antibiotík na liečbu endokarditídy.
 2. Regurgitácia 40%.
 3. Významné sklerotické zmeny na nevratných ventiloch.
 4. Zvýšené zvýšenie ľavej komory.
 5. Prítomnosť epizód tromboembólie.

Počas liečby sa nedostatok mitrálnej chlopne usiluje zachovať ich čo najviac. V prípade kalcinácie vlastných konštrukcií sa používajú protetiky so syntetickými materiálmi. Nedostatok ventilu má tendenciu k pokroku. Včasná liečba ochráni funkciu srdca a znižuje riziko komplikácií. Ako spôsob prevencie je prevencia chorôb vedúcich k vzniku defektu: reumatizmu a endokarditídy.

Nedostatok mitrálnej chlopne: príznaky, príčiny a liečba

V každej osobe existuje mitrálna chlopňa a nachádza sa medzi átriou a srdcovou komorou. Stav, v ktorom zostáva medzera medzi listami ventilu, sa nazýva nedostatočnosť mitrálnej chlopne. Táto choroba je nebezpečná progresiou a vzájomným vzťahom s inými poruchami srdcového systému.

Bohužiaľ, každý je náchylný na mitrálnu nedostatočnosť, dokonca aj malé deti. Pozrime sa podrobnejšie na to, čo je nedostatok mitrálnej chlopne, etiológia a patogenéza ochorenia, hlavné symptómy, metódy liečby a prevencie.

Nedostatok mitrálnej chlopne - popis

Mitrálnej insuficiencie - srdcovú vadu, v ktorom je spätný pohyb krvi z ľavej komory do ľavej siene počas ventrikulárnej kontrakcie v dôsledku neúplného uzavretia krídel. Mitrálna nedostatočnosť je najčastejším typom porúch srdcovej chlopne.

To je detekovaný u polovice pacientov so srdcovými chorobami, s výhodou v kombinácii s mitrálnej chlopne (zúženie správnych atrioventrikulárnom otvory) a aortálna - stenózou (zúžením aorty na ventile) alebo nedostatočnosť aortálnej chlopne (voľná uzavretím aortálnej chlopne v čase komorovej relaxácie ).

Nedostatok mitrálnej chlopne je zriedkavo nájdený izolovane (to znamená bez ďalších srdcových defektov) - iba každých 50 pacientov má srdcovú poruchu.

Podstatou tejto vady je riešiť funkciu reflexné ventilu v dôsledku deformácie vláknité klapky subvalvulárnou štruktúr dilatácii prstenca fibrosus alebo rozbitiu prvkov mitrálnej chlopne, čo vedie k vratnej časti krvi z komory do átria levo¬go.

Tieto poruchy intrakardiálnej hemodynamiky sú sprevádzané poklesom minútového objemu krvného obehu, rozvoja syndrómu pľúcnej hypertenzie.

Typy nedostatočnosti mitrálnej chlopne

Hlavným indikátorom nedostatočnosti mitrálnej chlopne je, aký druh regurgitácie krvi je prítomný späť do ľavej predsiene. Preto existujú stupne zlyhania.

 1. I stupeň - regurgitácia je mierna. Do atria je malý prietok krvi, ktorý je určený ventilom.

To vedie k tomu, že v predsieni dochádza k akumulácii väčšej krvi, ako by malo byť (tá, ktorá prichádza v normálnej + opustenej). Táto krv vstupuje do komory a spôsobuje jej kontrakciu s väčšou silou, ako by mala byť.

To vedie k ventrikulárnej hypertrofii (vľavo). Tak, kompenzácia zlozvyku.

 • II. Stupeň - regurgitantný prietok krvi sa dostáva do stredu ušnice.

  Krv je hádzať späť viac. Terajšie predsieň nie je schopná vytlačiť celú krv bez výrazných výkyvov tlaku. Zvyšuje sa tlak v ľavej predsieni. V dôsledku toho stúpa tlak v pľúcnych cievach.

 • Stupeň III - krvný tok sa dostáva do zadnej steny átria. Nastáva dekompenzácia zločinu.

  Ľavé predsiene sa rozširujú, pretože sval už nie je schopný vytlačiť všetku krv. V obzvlášť pokročilých prípadoch sa pravostranná komora môže zväčšiť (je ťažké pumpovať krv do pľúc, kde dochádza k stagnácii). Je to však dosť zriedkavé.

  príčiny

  Všetky nedostatky mitrálnej chlopne možno rozdeliť do troch skupín, v závislosti od toho, čo je hlavnou príčinou poruchy.

  1. Organický nedostatok. V týchto prípadoch príčina poruchy leží v samotnom ventile, ktorý je ovplyvnený určitým faktorom.

  Približne 75% ľudí má reumatizmus. Existuje niekoľko ďalších príčin organických porúch:

  • systémový lupus erythematosus - ventil obsahuje veľa spojivového tkaniva, ktoré je postihnuté autoimunitným ochorením;
  • sklerodermia - toto ochorenie sa tiež týka chorôb spojivového tkaniva;
  • Myxomatózna degenerácia mitrálneho chlopne - jeho chlopne sú ovplyvnené, stráca schopnosť tesne uzavrieť atrioventrikulárny otvor;
  • infekčná endokarditída - často infikujú mikroorganizmy ventilové letáky;
  • kalcifikácia kruhu mitrálnej chlopne;
  • Stojí tiež za zmienku o počte podmienok, v ktorých sa ventil opúšťa alebo akordy vypadnú, dávajúc tvar.
 • Funkčné zlyhanie - jeho príčinou je patológia myokardu a papilárnych svalov (sú zodpovedné za fixáciu mitrálnej chlopne).
 • Relatívna nedostatočnosť - vyvinie pri normálnej ventilom, ktorý je schopný uzatvoriť otvor atrioventrikulárny všetky vzhľadom k tomu, že je hypertrofia ľavej komory a podľa toho pretiahnuť otvory.

  Porucha mitrálnej chlopne pre závažnosť rozdelená na štyri stupne. Prolaps etapy 1 je najjednoduchšia forma. V tomto prípade nie je spätný tok krvi väčší ako 20% a celý objem zostáva v hraniciach predsiene. Veľmi často sa táto choroba diagnostikuje spolu s inými problémami srdca.

  Stupeň 1 stupeň je ťažké diagnostikovať, pretože takmer nespôsobuje viditeľné príznaky, a tiež umožňuje osobe viesť normálny život. Choroba nezabráni tehotenstvu. Všetky príčiny, ktoré viedli k vzniku prvého stupňa ochorenia, sú rozdelené na vrodené a získané.

  V prvom prípade srdcové ochorenie môže byť dedičné, vyskytujúce sa počas vývoja plodu. Najčastejšie sa však ochorenie získava (v 99,4% prípadov). Dôvody vzniku ochorenia 1 stupňa sú:

  1. Reumatizmus. Táto lézia je vyjadrená ako neschopnosť imunitného systému bojovať proti niektorým typom streptokokov. Súčasne dochádza k reumatizmu kĺbov a dochádza k poškodeniu iných ventilov.
  2. Koronárna choroba srdca. Struny a papilárne svaly zodpovedné za zatváranie ventilu sú oslabené alebo roztrhané.
  3. Traumatické poranenia. Najčastejšie vedú k výraznejšiemu priebehu ochorenia.
  4. Systémový lupus erythematosus. Pacient vyvíja poškodenie spojivového tkaniva Nedostatok mitrálnej chlopne môže byť vrodený a získaný, vrátane tých, ktoré sú súčasťou zloženia ventilov.
  5. Infekčná endokarditída. Porážka patogénnych mikroorganizmov chrupov mitrálnej chlopne.
  6. Sklerodermie. Iná choroba ovplyvňujúca bunky spojivového tkaniva.
  7. Myxomatózna degenerácia mitrálnej chlopne. Listy, ktoré oddeľujú predsieň, strácajú schopnosť tesnenia, je medzera.
  8. Relatívne zlyhanie. Ventil je normálny, ale kvôli deformácii ľavej komory a preťahovaniu otvoru stráca schopnosť tesne ho uzavrieť.
  9. Funkčná porucha Patológie spojené s papilárnymi svalmi a myokardom.

  Ochorenie sa prejavuje u mužov a žien, najmä počas tehotenstva. Najčastejšou príčinou (75% prípadov) je infekčná choroba, patogénne mikroorganizmy. Včasná liečba chorôb bude najlepšou prevenciou nedostatku 1 stupňa.

  Nedostatok mitrálnej chlopne u detí

  Táto podmienka sa často vyskytuje u malých detí a je vrodená alebo získaná. Choroba sa môže začať rozvíjať u dieťaťa v maternici matky, čo môže nastať z nasledujúcich dôvodov:

  • keď budúca matka dostane radiačnú dávku;
  • pod vplyvom röntgenovej expozície matky;
  • v prípade materstva budúceho dieťaťa rôznych infekcií;
  • dedičnosť;
  • genetické malformácie dieťaťa v matkinom lone vrátane tých, ktoré súvisia s problémami spojivového tkaniva (Marfan a Ehlers-Danlos syndrómy).

  Registrácia tejto choroby u dieťaťa oveľa neskôr ako jeho narodenie je spojená s nasledujúcimi faktormi ovplyvňujúcimi jeho telo:

  • predchádzajúce chirurgické zákroky na srdci;
  • endokarditída;
  • valvulita;
  • poškodenie srdca.

  Existujú takéto detské zdravotné problémy, pri ktorých bikuspidový ventil prechádza funkčnou poruchou, najmä:

  • nádorové formácie;
  • smrť alebo čiastočná deformácia určitých oblastí srdca, ktoré sú v blízkosti ventilu a sú zodpovedné za jeho pohyb;
  • roztrhnutie spojivového tkaniva, ktorým sa srdcové svaly dostávajú do styku s papilárnymi svalmi;
  • divergencia ventilových letákov v dôsledku zvýšených hraníc vláknitého prstenca

  Ďalšie príčiny ochorenia u detí môžu byť:

  • reumatizmus;
  • dilatovaná kardiomyopatia;
  • systémový lupus erythematosus;
  • myokarditída;
  • prolaps mitrálnej chlopne;
  • ischemická choroba srdca;
  • arteriálna hypertenzia;
  • aortálnej choroby srdca.

  Vrodený variant ochorenia sa rozvíja veľmi rýchlo a vyvoláva srdcové zlyhanie u dieťaťa. Symptómy vo všeobecných prejavoch sa vyznačujú:

  • neschopnosť dieťaťa predĺžiť fyzickú aktivitu alebo činnosť;
  • úbytok hmotnosti, pomalší rast;
  • poruchy chuti do jedla;
  • bolesť v oblasti srdca a hrudníka;
  • vznik dýchavičnosti;
  • prítomnosť suchého kašľa;
  • letargia;
  • sledovanie srdcových šelestov;
  • tvorba srdcového hrboľa.

  Počiatočná fáza mitrálnej nedostatočnosti v detstve môže prebiehať bez viditeľných prejavov, čo sa umožní pocítiť len počas obdobia prechodu na ťažšiu formu. Často je táto choroba sprevádzaná rôznymi problémami srdcovej stenózy, prolapsu atď.

  Klinický obraz ochorenia sa mení v závislosti od jeho štádia:

  1. Prvým je to, že prejavy nedostatku sú minimálne kvôli dvojitej práci ľavých častí srdca dieťaťa.

  Regurgitácia (súčasný opačný k normálu) predstavuje až 20% systolického krvného objemu (toto je názov množstva krvi, ktoré srdce vyžaruje v jednej kontrakcii).

  V dôsledku toho sa dieťa pocit zhoršuje, cíti rýchlu únavu, dýchavičnosť, trpia záchvatmi suchého kašľa, občas poprekladané krvavého hlienu.

 • Tretia je závažnejšia forma ochorenia. Asi 40-60% krvi sa pohybuje zlým smerom, čo vyvoláva rozvoj srdcového zlyhania;
 • Štvrté - regurgitácia je viac ako 60%, prietok krvi úplne vyplní celé ľavej predsiene, čo spôsobí hemodynamické poruchy.

  Diagnóza ochorenia v detstve sa vykonáva prostredníctvom neinvazívnych srdcových postupov:

  • ultrazvukové vyšetrenie;
  • elektrokardiogram;
  • echokardiografia;
  • spirálová počítačová tomografia;
  • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie;
  • röntgen.

  V súkromných situáciách sú potrebné ďalšie diagnostické postupy - koronárna kardiografia a katetrizácia srdca.

  Lekár starostlivo skúma dieťa, hodnotí jeho fyzický vývoj, odtieň a elasticitu pokožky, meria pulz a tlak. Dôležitou súčasťou inšpekcie je počúvanie srdcových rytmov, tónov a zvukov, ako aj hľadanie vonkajších zvukov počas operácie pľúc.

  Perkusie oblasti hrudníka vám umožňuje určiť veľkosť srdca, jeho polohu a hranice. Zhromažďovanie a analýza histórie ochorenia a života znamená objasnenie sťažností, symptómov ochorenia, ako aj kauzálnej choroby. Okrem toho sú predpísané močové a krvné testy.

  Nedostatok liečby vedie k nezvratným komplikáciám a poškodeniu vnútorných orgánov dieťaťa vrátane smrti. Keďže telo dieťaťa neustále rastie, srdce tiež rastie vo veľkosti, a preto musí byť činnosť srdca opakovaná niekoľkokrát. Dieťa je podrobené celoživotnému pozorovaniu kardiológa a srdcového chirurga.

  Pretože mitrálna nedostatočnosť často pôsobí ako komplikácia príčinnej choroby, je dôležité túto chorobu odstrániť, aby sa obnovila funkcia ventilu.

  Asymptomatický priebeh chronickej fázy tejto choroby nevyžaduje vymenovanie osobitných terapeutických opatrení. Zvyšné štádiá ochorenia zahŕňajú podávanie špeciálnych liekov, ktorých úlohy zahŕňajú:

  • udržiavanie / stabilizácia srdcových rytmov;
  • prevencia / liečba zlyhania obehu.

  Konzervatívna terapia neposkytuje požadovaný účinok v prípade neskorých štádií zlyhania, čo vysvetľuje potrebu operácie (plastická chirurgia alebo použitie protézy).

  Etiológia a patogenéza

  Hlavný dôvod vzniku nedostatku mitrálnej chlopne má reumatický charakter. Okrem toho môže dôjsť k organickej mitrálnej nedostatočnosti pri infekčnej endokarditíde, bradavickom endokarditíde Liebman-Sachs pri systémových ochoreniach spojivového tkaniva.

  Funkčné (relatívna) mitrálnej regurgitácie môže dôjsť v ostrom ľavej komory dilatácie s aortálnou vady ( "mitralizatsiya" aortálna vady, dilatačná kardiomyopatia, aneurysmatických ľavej komory, prolaps mitrálnej chlopne, kalcifikácia ventilového krúžku), zužuje jej vypínací mechanizmus počas komorovej systoly.

  Nie je vylúčená možnosť rozvoja mitrálnej nedostatočnosti po mitrálnej komise. S prietokom je bežné rozlíšiť akútnu a chronickú mitrálnu nedostatočnosť.

  Akútna mitrálna nedostatočnosť:

  • prasknutie chordov šľachy v dôsledku infekčnej endokarditídy, infarktu myokardu, traumy;
  • lézie papilárnych svalov;
  • chlopňová lézia ako komplikácia chirurgických zákrokov na srdci, perforácia pri infekčnej endokarditíde.

  Chronická mitrálna nedostatočnosť:

  • reumatické lézie;
  • systémové choroby;
  • vrodené alebo dedičné choroby;
  • hypertrofická kardiomyopatia;
  • kalcifikácia mitrálnej chlopne;
  • nádor.

  Neúplný uzavretie mitrálnej regurgitácie ventilu poskytuje (kyseliny) z komory do átria počas systoly. Prebytok množstvo krvi do ľavej siene steny sa tiahne súčasne k zvýšeniu prietoku krvi do ľavej komory dilatácie spôsobuje to, a potom hypertrofiu.

  Následne oslabenie ľavej predsiene a ovplyvnili insuficiencie vlny fibrilácia myokardu stráca tón, tlak v ľavej sieni dutiny stúpa, retrográdne vysielaný do pľúcnych žíl - žilové pľúcnej hypertenzie stáva, že končí progresívne pravej srdcovej dekompenzácia.

  Vlastnosti hemodynamiky pri mitrálnej nedostatočnosti:

  • regurgitácia na 5 ml nemá praktický význam;
  • klinické prejavy - s regurgitáciou v ľavej predsieni najmenej 10 ml;
  • dlhodobá kompenzácia defektu (poskytnutá hypertrofickou ľavou komorou mechanizmom Frank-Starling);
  • rýchla progresia dekompenzácie.

  Zvýšenie mozgovej príhody a minútového objemu srdca, zníženie koncového systolického objemu a absencia pľúcnej hypertenzie sú indikátory kompenzovaného stavu hemodynamiky.

  príznaky

  Táto vada je celkom úspešne kompenzovaná vnútornými rezervami tela (predovšetkým srdcom). Preto pacienti dlhodobo zažívajú akékoľvek ťažkosti a nehľadajú na lekára. Môže sa však zistiť niekoľko viac alebo menej špecifických príznakov.

  1. Najskôr vysušený kašeľ, potom s pridaním spúta s krvnými pruhmi, sa objaví s nárastom závažnosti stagnácie krvi v pľúcach.
  2. Dýchavičnosť - nastáva v dôsledku stagnácie krvi v pľúcach.
  3. Palpitácie, pocit nepravidelného tepu srdca, blednutie srdce ťahy v ľavej polovici hrudníka - dochádza pri arytmia (srdcová arytmia) z dôvodu poškodenia srdcového svalu rovnakým postupom, ktorý nazýva mitrálnej nedostatočnosť (napríklad srdca, poranenia alebo myokarditída - zápal srdcového svalu ) a zmenou štruktúry átria.
  4. Celková slabosť a znížený výkon - súvisia s poruchou distribúcie krvi v tele.

  Avšak všetky tieto symptómy sa môžu prejaviť aj v iných defektoch a srdcových ochoreniach, preto klinický obraz nemôže byť základom diagnostiky, uskutočňuje sa množstvo štúdií.

  Klinicky sa pacienti vo fáze kompenzácie defektov cítia uspokojiví, môžu vykonávať významnú fyzickú námahu a patológia sa náhodne zistí.

  V budúcnosti, pričom sa zníži kontraktilná funkcia ľavice. ventrikulárne a zvýšený tlak v pľúcnom obehu, pacienti sa sťažujú na nedostatok dychu pri námahe a palpitáciách. Môže sa vyskytnúť srdcový záchvat astmy, dýchavičnosť v kľude.

  Možno vzhľad kašľa, zriedka - hemoptýza. Pozorované cardialgia - bodnutie, bolesti, lisovanie, bez jasnej súvislosti s výkonom. K zlyhaniu ľavej komory môže spojiť pravej komory (opuch, bolesť pod pravým rebrom zvýšením kapsule pečene a expanzia), a neskôr - celkový dekompenzácia.

  Fyzikálne vyšetrenie upútať pozornosť akrozianoz a miznú mitralis niekedy "srdce hrb". Na pohmat sú vystužené naleje vrcholové rytmus vzhľadom k hypertrofiu a dilatáciu ľavej komory, je lokalizovaná v piatom medzirebier von z medioklavikulární riadku v šiestom medzirebier, alebo (častejšie u mladších pacientov).

  Hranice relatívnej kardiálnej dullness sú rozšírené doľava, hore a doprava. Počúvaním srdca: prvý tón je oslabená v hornej časti (až do úplného nedostatok toho) - pretože neexistuje žiadna "doba oddeľovacích ventilov" sú vrstvené vibrácie spôsobené vlnou regurgitácia.

  Často sa vyskytuje zosilnený patologický tretí tón srdca spôsobený oscilaciou stien ľavej komory. Tón má hlavné rozdiely: nepočujúci v timbri, počuť v obmedzenom priestore.

  Rozhodujúcim prvkom je vice systolický šelest - mäkké, fúkanie, zostupne, skončí skôr, než je druhý tón, sa šíri do podpazušia, počúvať najviac hlboké dýchanie pacienta v polohe na chrbte na ľavej strane. Hlasnejšie a dlhší systolický šelest, prísnejšie mitrálnej regurgitácia.

  Pľúcne tepne - zameranie druhého tónu, vyjadrená mierne a spojené s rozvojom stagnácia v malom kruhu. Často auscultated štiepenie druhý tónu spojený s aortálnou zložkou rozteč meškanie, pretože doba vyhodenie zvýšené množstvo krvi z ľavej komory sa stáva dlhší.

  V miernejších štúdie vykazujú známky naznačujú stagnáciu v pľúcnom obehu (útlm dýchania, skrátenie perkusných zvukov, crepitus alebo jemne nezvuchnye praská v dolnej časti chrbta pľúc).

  V budúcnosti oslabenie pravej komory vedie k stagnácii krvi a vo veľkom obehu, čo sa klinicky prejavuje zvýšením pečene, opuchom dolných končatín. V neskorších štádiách kongestívnej cirhózy pečene sa objavuje ascites.

  Impulz a krvný tlak s kompenzovanou poruchou zostávajú normálne, s dekompenzáciou - pulz sa urýchli, krvný tlak sa môže mierne znížiť. V neskorších štádiách sa často pozoruje atriálna fibrilácia.

  diagnostika

  Už počas bežného vyšetrenia môže byť podozrenie na zmenu mitrálnej chlopne:

  • charakteristické sťažnosti pacienta umožňujú posúdiť stupeň srdcového zlyhania;
  • pri auskultácii sa zistí hluk;
  • s perkusiou sa hranice srdcovej nehybnosti posunú doľava.

  Hlavnou diagnosticky významnou metódou mitrálnej nedostatočnosti je ultrazvuk srdca, ktorý môže byť doplnený dopplerovskou sonografiou, čo umožňuje hlbšie zhodnotenie stupňa regurgitácie.

  Pomocou ECHO-KG je možné určiť príčinu ochorení srdca, ako aj komplikácie tohto stavu. Na základe získaných meraní je možné posúdiť stupeň nedostatočnosti.

  Treba poznamenať, že izolovaná chyba mitrálnej chlopne je pomerne zriedkavá a vo väčšine prípadov spôsobená reumatickými zmenami.

  Oveľa častejšie sa pri ultrazvuku srdca zistí nedostatočná mitrálna a trikuspidálna chlopňa. Takéto zmeny rýchlejšie vedú k dekompenzácii srdcového zlyhania a vyžadujú včasnú lekársku intervenciu.

  Pomocné diagnostické metódy sú:

  1. EKG, ktoré sa mení len počas sekundárnej transformácie srdcového svalu.
  2. Rádiografia hrudníka, v ktorej sa dá predpokladať všeobecné zvýšenie veľkosti srdca.
  3. Trans-ezofageálne EKG pomáha diagnostikovať poruchy predsieňového rytmu.
  4. Denné monitorovanie sa vykonáva s paroxyzmálnymi arytmiami.
  5. Phonokardiografia dokáže detekovať hluk.
  6. Pri ventrikulografii s použitím špeciálneho kontrastu možno presnejšie stanoviť stupeň regurgitácie.
  7. Koronárna angiografia sa vykonáva ako predoperačný prípravok alebo ak je podozrenie na ischemickú povahu defektu.
  8. Analýza histórie ochorenia a sťažností - ako dlho trpia dyspnoe, palpitácie, kašeľ (prvý suchý, potom spút s krvou), s ktorými pacient spája ich výskyt.
  9. Analýza dejín života. Ukazuje sa, že pacient a jeho blízky príbuzní boli chorí, kto je pacient po profesii (či už bol v kontakte s infekčnými látkami), či boli infekčné choroby.

  V anamnéze môžu byť príznaky reumatického procesu, zápalových ochorení, poranenia hrudníka a nádorov.

 • Fyzikálne vyšetrenie. Pri vyšetrení je cyanóza (cyanóza) kože, "mitrálne splachovanie" (jasne červené sfarbenie tváre pacienta v dôsledku zhoršeného obohatenia krvi s kyslíkom), "srdcový hrb" je pulzujúci výčnelok vľavo od hrudnej kosti (centrálna kosť hrudníka, ku ktorej sú pripojené rebrá) v dôsledku výrazného zvýšenia ľavej srdcovej komory srdca.

  Keď je perkus (odbočenie) určený rozšírením srdca doľava. Počas auskultácie (počúvania) srdca sa v systole (obdobie kontrakcie komôr srdca) zistí hluk v hornej časti srdca.

 • Test krvi a moču. Vedené na identifikáciu zápalového procesu a súvisiacich ochorení.
 • Biochemická analýza krvi. Úroveň cholesterolu (tukovitej látky), cukru a celkovej krvnej bielkoviny, kreatinínu (produkt rozkladu proteínov), kyseliny močovej (produkt rozkladu purínov - látok z bunkového jadra) je určený na zistenie sprievodného poškodenia orgánov.
 • Imunologický krvný test. Obsah protilátok proti rôznym mikroorganizmom a srdcovým svalom (špeciálne proteíny produkované v tele, ktoré môžu zničiť cudzie látky alebo bunky tela) a hladinu C-reaktívneho proteínu (proteín, ktorého hladina stúpa v krvi počas akéhokoľvek zápalu) bude určená.
 • Elektrokardiografická štúdia (EKG) - umožňuje posúdiť rytmus srdcových tepien, prítomnosť srdcových arytmií (napríklad predčasné kontrakcie srdca), veľkosť srdca a jeho preťaženie.

  Pri nedostatku mitrálnej chlopne je najčastejšie zistiť nárast ľavej predsiene a ľavej komory na EKG.

 • Fungrokardiogram (metóda analýzy srdcového hluku) s nedostatočnosťou mitrálnej chlopne ukazuje prítomnosť systolického srdcového šumu (to znamená počas komorovej kontrakcie) pri projekcii bicuspidového ventilu.
 • Echokardiografia (EchoCG - ultrazvuk srdca) je hlavnou metódou na určenie stavu mitrálnej chlopne.

  Oblasť ľavého atrioventrikulárneho otvoru sa meria, letáky s mitrálnou chlopňou sa vyšetrujú na zmenu ich tvaru (napríklad zvrásnenie chvostov alebo prítomnosť medzier v nich), voľné uzatvorenie počas komorovej kontrakcie, prítomnosť vegetácií (prídavné konštrukcie na kohútich ventilov).

  Rovnako s EchoCG sa hodnotí veľkosť srdcových dutín a hrúbka ich steny, stav ostatných srdcových chlopní, zahustenie endokardu (vnútorná výstelka srdca) a prítomnosť tekutiny v perikarde (perikardiálny vak).

  Keď dopplerovská echokardiografia (ultrazvuková štúdia pohybu krvi cievami a komorami srdca) odhalila opačný tok krvi z ľavej komory na ľavú predsieň počas komorovej kontrakcie, ako aj zvýšený tlak v pľúcnych tepnách (cievy, ktoré prinášajú krv do pľúc).

 • Rádiografia hrudníka - posúdi veľkosť a umiestnenie srdca, menia konfiguráciu srdca (vyčnievanie srdcového tieňa pri projekcii ľavej predsiene a ľavej komory), objavenie stagnácie krvi v cievach pľúc.
 • Srdcová katetrizačná metóda je diagnostická metóda založená na zavedení katétrov (lekárske nástroje vo forme rúrky) do srdcovej dutiny a merania tlaku v ľavej predsieni av ľavej komore.

  Pri nedostatku mitrálnej chlopne sa tlak v ľavej predsieni stáva takmer rovnaký ako v ľavej komore.

 • Spirálová počítačová tomografia (CT), metóda založená na sérii röntgenových lúčov v rôznych hĺbkach a zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI), metóda založená na zarovnaní vodných reťazcov pri vystavení silným ľudským magnetom na ľudskom tele poskytuje presný obraz srdca.
 • Koronarokardiografia (CCG) je metóda, pri ktorej sa do srdcových vlastných krvných ciev a srdcových dutín zavádza kontrast (farbivo), čo im umožňuje presne zobraziť a vyhodnotiť pohyb prietoku krvi.

  Pri plánovaní chirurgickej liečby poruchy alebo podozrenia na sprievodnú koronárnu chorobu srdca.

  Liečba mitrálnej nedostatočnosti

  Mierny stupeň ochorenia, ktorý nie je sprevádzaný nástupom symptómov, si nevyžaduje špeciálnu liečbu.

  Mierna nedostatočnosť mitrálnej chlopne nie je indikáciou pre operáciu. V tomto prípade sa liečba uskutočňuje pomocou liekov:

  • ACE inhibítory zabraňujú sekundárnej transformácii myokardu srdca a znižujú príznaky srdcového zlyhania;
  • beta-blokátory znižujú frekvenciu kontrakcií ľavej komory, čím zvyšujú ejekčnú frakciu;
  • diuretiká urýchľujú odstránenie tekutiny z tela a eliminujú príznaky stagnácie;
  • vazodilatátory znižujú zaťaženie srdca tým, že ukladajú krv a tekutinu do periférnych tepien;
  • srdcové glykozidy stimulujú srdcový tep a pomáhajú v boji proti arytmii;
  • Je rozumné používať antikoagulanciá v prípade konštantnej fibrilácie predsiení;
  • antibiotiká predpísané na infekčnú endokarditídu;
  • hormonálne lieky môžu ovplyvniť priebeh reumatizmu.

  V prípade akútneho vývoja regurgitácie sa môže použiť protipulzná infúzia vnútri aorty. Počas tohto postupu sa do pacientovej aorty zavedie špeciálny oválny nafúknutý balónik, ktorý sa otvára ku kontrakcii srdca.

  V dôsledku toho sa koronárny prietok krvi zvyšuje a ejekčná frakcia sa zvyšuje. Toto opatrenie je dočasné a je vhodné najmä na ischémiu papilárnych svalov alebo ako predoperačný prípravok.

  1. Je potrebné liečiť základné ochorenie - príčiny nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
  2. Liečba liekov je indikovaná na komplikácie mitrálnej nedostatočnosti (napríklad liečba srdcového zlyhania, poruchy srdcového rytmu atď.),
  3. Nedostatok mitrálnej chlopne zanedbateľného alebo mierneho stupňa nevyžaduje špeciálnu liečbu.

  V prípade závažnej a závažnej mitrálnej nedostatočnosti sa uskutočňuje chirurgická liečba: plastická chirurgia alebo náhrada mitrálnej chlopne.

  • Plastická chirurgia (to znamená normalizácia prietoku krvi cez ľavý atrioventrikulárny otvor s ochranou vlastnej mitrálnej chlopne) sa uskutočňuje s nedostatočnosťou mitrálnej chlopne o 2-3 stupne a bez výrazných zmien v jej hrotoch.
  • Prstencovú antineoplastiku (ventilový plast) vložením oporného krúžku na základňu mitrálnych chlopní. Krúžok pozostáva z kovovej základne, ktorá je pokrytá syntetickou tkaninou;
  • Skrátenie akordov (vláknové šľapky, pripevňujúce papilárne svaly k srdcovému svalu - vnútorné svaly srdca, ktoré zabezpečujú pohyb ventilov);
  • Odstránenie časti predĺženej zadnej mitrálnej chlopne.
 • Protétika mitrálnej chlopne sa vykonáva iba s hrubými zmenami jej hrudiek alebo subvalvulárnych štruktúr, ako aj v prípade neefektívnosti už vykonanej ventilovej plastiky. Používajú sa dva typy protéz:
  • biologické protézy (vyrobené z aorty (teda najväčšej nádoby) zvierat), ktoré sa používajú u detí a žien, ktoré plánujú graviditu;
  • Mechanické ventily (vyrobené zo špeciálnych lekárskych kovových zliatin) sa používajú vo všetkých ostatných prípadoch.
 • Chirurgická liečba je kontraindikovaná za prítomnosti ireverzibilných sprievodných ochorení (ktoré nevyhnutne vedú k smrti v blízkej budúcnosti), ako aj pri ťažkom srdcovom zlyhaní, ktoré nie je možné liečiť.
 • Pooperačný manažment.
  • Po implantácii (implantácii) mechanickej protézy pacienti potrebujú konštantný príjem liekov zo skupiny nepriamych antikoagulancií (lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi blokovaním syntézy látok potrebných na zrážanie pečene).
  • Po implantácii biologickej protézy sa krátko uskutočňuje antikoagulačná liečba (1-3 mesiace).
  • Po plastickej ventile sa antikoagulačná liečba nevykonáva.

  Lieky na liečbu

  Po ceste, pri liečbe základnej choroby, v štádiách 1 a 2 nedostatočnosti sa uskutočňuje podporná a nápravná symptomatická liečba:

  1. Použitie vazodilatátorov na reguláciu systolického tlaku v aorte, účinok ACE inhibítorov sa v tomto prípade považuje za najviac študovaný;
  2. Adrenergné blokátory;
  3. Používanie antikoagulancií na zabránenie vzniku krvných zrazenín;
  4. Diuretiká a antioxidanty;
  5. Antibiotiká ako profylaxia, najmä pre prolaps.

  Je potrebné poznamenať, že je márne liečbe drogovej závislosti a aby sa zabránilo zhoršeniu stavu pacienta na mieste, kde nevratné následky na srdci znížila prognózy úspech operácie alebo vykonať operáciu nemožné, pretože zložitejšie operácie je vyššia úmrtnosť.

  S pomocou liekov môže byť stav pacienta stabilizovaný, ale aj na pozadí liekov, ochorenie často prechádza.

  Operácia ochorenia

  Nie je možné úplne vyliečiť defekty mitrálnej chlopne, najmä na okraji 2, v štádiách 3 a 4.

  Ak dôjde k progresii ochorenia alebo k akútnemu nedostatku a neexistuje žiadny dôvod na zrušenie operácie, chirurgická intervencia je jedinou účinnou liečbou.

  Počas operácie sa vykonáva plastická chirurgia alebo protetika potrebných oblastí, pacient je počas operácie spojený s kardiopulmonálnym bypassom.

  Plastická chirurgia sa používa, ak nie sú žiadne výrazné zmeny v štruktúre mŕtvych chlopní. V závislosti od patológie (prolaps, mlátenie, atď.) Sa vykonávajú:

  • Korekcia veľkosti chlopne ventilu;
  • Skrátenie vlákien šľachy (regulácia pohybu ventilov);
  • Korekcia veľkosti mitrálneho krúžku, v zákrute jeho vrcholov, je šitý špeciálny krúžok (antineoplastika).

  Komissurotomia (dilatácia lúmenu mitrálnej chlopne) sa môže vykonať transtorakicky bez toho, aby bola spojená s kardiopulmonálnym bypassom. V prípade kalcifikácie a nízkej pohyblivosti ventilu sa vykonáva plnohodnotná operácia s pripojením umelého krvného obehu.

  Komissurotomia môže odstrániť závažné chyby, ale po takejto operácii sa môže následne vyvinúť stenóza.

  Valvuloplastika je zameraná na obnovenie obmedzeného ventilu.

  Balón valvuloplastika nevyžaduje odpojenie srdci obehového systému, operácia sa vykoná rezom v tepny alebo žily stehna. Toto je najbezpečnejšia operácia, ktorá poskytuje minimálny počet komplikácií.

  Rekonštrukčné operácie chrániace ventily u detí, ako je odvápnenie ventilov, a comissuroplasty majú priaznivú prognózu. Ale v troch prípadoch z desiatich je potrebné vykonať druhú operáciu na protetiku mitrálnej chlopne.

  Aby k tomu nedošlo v predoperačnom období je meraná stupňom regurgitácia, určiť presné parametre mitrálnej chlopne, mitrálnej prstenec, ukazovatele sú porovnávané s parametrami tele dieťaťa, a vypočítaná dočasné prognóza, podľa ktorého je vhodné vykonať rekonštrukčnej operácii, prípadne ihneď vykonať mitrálnej náhrady chlopne.

  Ochranná mitrálna chlopňa sa používa na výrazné zmeny ventilu alebo pri neúspešnom použití plastu. Pre deti sa používajú biologické protézy zo zvieracej aorty, ktoré sa spravidla dobre zakoreňujú.

  Operation eliminuje prakticky ľubovoľných kazov, to nespôsobí neskorší vývoj stenózy a po pooperačnom období šesťmesačného dieťaťa môže viesť plnohodnotný život.

  Prevencia a prognóza chorôb

  Na prevenciu ochorenia sa ročné vyšetrenia vykonávajú, ak je ochorenie asymptomatické, potom jediným preventívnym opatrením je každoročné srdcové ultrazvukové vyšetrenie. Je to nevyhnutné, aby ste vopred varovali a identifikovali akékoľvek zmeny v práci srdca.

  Preventívne opatrenia sú tiež predpísané v prípade sekundárnej malformácie. V tomto prípade sú všetky opatrenia zamerané na odstránenie ohnisej chronickej infekcie, čo vedie k zlyhaniu. Okrem toho odstráňte príznaky hypercholesterolémie. Pacient by mal vykonať pravidelnú diagnostiku a navštíviť lekára.

  Ak nedodržíte odporúčania lekára v prípade sekundárneho vývoja nedostatku, môžu sa vyskytnúť komplikácie. Nekontrolovaný priebeh ochorenia vedie k arytmii, infekčnej endokarditíde.

  Ak budete dodržiavať všetky odporúčania lekára a ak dodržiavate zdravý životný štýl, problémy s mitrálnou chlopňou sa nemusia prejavovať po celý život. Táto choroba nemá veľký vplyv na výkonnosť človeka a nemá žiadne kontraindikácie.

  Nedostatok mitrálnej chlopne 1 stupeň - menšia forma ochorenia. Rozlišuje sa pri ťažkej diagnostike. Nevyžaduje operáciu.

  je nutná liečba akéhokoľvek zlyhania srdca, bez včasnej liečby zápchy vo vývoji orgánov a nevratné komplikácie v rôznej miere, ale aj pri použití metódy obmedzujúce liečbu drogovej závislosti, úmrtnosť zostáva na vysokej úrovni.

  Samozrejme, akákoľvek operácia na srdci je rizikom, úmrtnosť po otvorenej operácii srdca je pre deti 1 až 3% a zvyšuje sa s počtom komorbidít.

  Valvuloplastika a kamisurotomy sú dočasné opatrenia, zlyhanie liečby týmito metódami je nemožné a postup sa bude musieť opakovať pravidelne v priebehu času. Po protéze pacient dostáva pooperačnú liečbu a je pod dohľadom lekára na celý život.

  Počas recepcie sa vykoná povinná auskultácia srdca dieťaťa, zvyšné štúdie sú podľa potreby vymenované.

  Zdroj "hospital-israel.ru; lookmedbook.ru; pirogov-center.ru; iserdce.ru; mirbodrosti.com; detstrana.ru; bone-surgery.ru; lecheniedetej.ru »

  POKRAČOVAŤ TÉMY:

  Buďte prvý komentár

  Zanechajte komentár Zrušiť odpoveď

  vyhľadávanie

  kategórie

  Najnovšie záznamy

  Populárne príspevky

  Všetky práva vyhradené. Kopírovanie stránok je zakázané!

 • Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Stenóza renálnej artérie

  Zanechajte komentár 2,005Renálna perfúzia sa znižuje v dôsledku zúženia lúmenu renálnych artérií (častejšie jeden z nich), keď je osoba vystavená ochoreniam, ako je stenóza renálnej artérie.

  Vnútorné kŕčové žily v nohách - symptómy a metódy liečby

  Vnútorné kŕčové žily sú patologické zmeny žíl, ktoré vedú k abnormalitám prietoku krvi v dolných končatinách a oblasti panvy. Vnútorná rôznorodosť kŕčových žíl je veľmi nebezpečná a nepríjemná choroba, sprevádzaná bolestivými pocitmi av komplexných formách je hrozbou pre telo.

  Doba krvácania

  Doba krvácania je čas od okamihu aplikácie štandardnej rany kože do okamihu zastavenia krvného toku. Charakterizuje funkčnú aktivitu krvných doštičiek a interakciu krvných doštičiek s cievnou stenou.

  USDA BSA - čo to je, hodnota vyšetrenia v diagnostike patológií

  Dopplerov ultrazvuk brachiocefalických artérií a ciev alebo USDG BCA a BTB - čo to je? Táto metóda ultrazvukovej diagnostiky, ktorá umožňuje posúdiť stav ciev krku a charakter prietoku krvi v nich.

  Protrombín: normálny

  V ľudskom tele je konštantný pohyb krvi - životodarná tekutina, ktorá poskytuje výživu všetkým bunkám tela a metabolizmu. Dĺžka plavidiel je tisíc kilometrov a ich poloha je viac ako pol hektára.

  Aká je analýza glykovaného hemoglobínu (A1c)

  Analýza glykovaného hemoglobínu (hemoglobín A1c, HbA1c) Je použitý kompletný krvný obraz na diagnostiku cukrovky a sledovanie jej liečby. Táto analýza sa zvyčajne vykonáva na zistenie typu 1 a typu 2 diabetes.