Podmienka nazývaná akútne porušenie cerebrálneho obehu je jednou z hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách. Podľa štatistík trpí každoročne viac ako 6 miliónov ľudí, z ktorých jedna tretina zomrie v dôsledku choroby.

Príčiny porúch cerebrálnej cirkulácie

Lekári volajú porušenie krvného obehu v mozgu, ťažkosti s pohybom krvi cez svoje cievy. Poškodenie žíl alebo tepien zodpovedných za prietok krvi spôsobuje vaskulárnu insuficienciu.

Cievne patológie, ktoré vyvolávajú porušenie cerebrálneho obehu, môžu byť veľmi odlišné:

 • krvné zrazeniny;
 • slučkovanie, zakrútenie;
 • zúženie;
 • embólia;
 • aneuryzma.

Je možné hovoriť o cerebrálnej vaskulárnej nedostatočnosti vo všetkých prípadoch, keď množstvo krvi skutočne prenesené do mozgu sa nezhoduje s nevyhnutným.

Štatisticky, problémy s krvným zásobovaním najčastejšie spôsobujú sklerotické cievne ochorenie. Vzdelávanie v podobe plaku interferuje s normálnym prechodom krvi cez plavidlo, čo zhoršuje jeho výkonnosť.

Ak liečba nie je predpísaná včas, plaketa sa nevyhnutne nahromadí do krvných doštičiek, čím sa zvýši veľkosť, prípadne vznikne krvná zrazenina. Buď zablokuje nádobu, zabráni pretečeniu krvi, alebo bude odtrhnutá prietokom krvi, po ktorej bude dodaná do mozgových tepien. Tam zatvára nádobu a spôsobuje akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie nazývanej mŕtvica.

Hypertenzia sa tiež považuje za jednu z hlavných príčin ochorenia. Pre pacientov trpiacich hypertenziou existuje frivolný postoj k ich vlastnému tlaku, vrátane spôsobov, ako ich normalizovať.

V prípade predpísanej liečby a dodržiavania lekárskych predpisov sa pravdepodobnosť vaskulárnej insuficiencie zníži.

Osteochondróza krčnej chrbtice môže tiež spôsobiť ťažkosti s prietokom krvi, pretože stláča tepny, ktoré kŕmia mozog. Preto je liečba osteochondrózy nielen záležitosťou zbavenia sa bolesti, ale skôr pokusom vyhnúť sa vážnym následkom, dokonca aj smrti.

Chronická únava sa tiež považuje za jeden z príčin vzniku obehových ťažkostí v mozgu.

Poranenia hlavy môžu byť tiež priamou príčinou tejto choroby. Otrasy, krvácanie alebo modriny spôsobujú kompresiu centier mozgu a následkom porušenia cerebrálneho obehu.

Varianty porušení

Lekári hovoria o dvoch typoch problémov mozgového krvného obehu: akútne a chronické. Rýchly vývoj je charakteristický pre akútnu, pretože to môže byť otázka nielen dní, ale dokonca minút minút priebehu ochorenia.

Akútne porušenia

Všetky prípady problémov s mozgovou cirkuláciou s akútnym priebehom sa dajú rozdeliť do dvoch skupín:

 1. mŕtvice. Na druhej strane všetky mŕtvice sú rozdelené na hemoragické, v ktorých krvácanie sa vyskytuje v mozgovom tkanive v dôsledku pretrhnutia cievy a ischémie. V druhom z nich sa krvné cievy prekrývajú z akéhokoľvek dôvodu, čo spôsobuje mozgovú hypoxiu;
 2. prechodné porušenie cerebrálneho obehu. Tento stav je charakterizovaný problémami miestnych ciev, ktoré neovplyvňujú dôležité oblasti. Nie sú schopné spôsobiť skutočné komplikácie. Prechodná porucha z akútnej choroby sa vyznačuje jej trvaním: ak sa príznaky pozorujú menej ako jeden deň, potom sa proces považuje za prechodný, inak - za mŕtvicu.

Chronické poškodenie

Chronické komplikácie krvného obehu v mozgu sa dlhodobo rozvíjajú. Príznaky charakteristické pre tento stav sú na začiatku veľmi mierne. Iba s plynutím času, keď choroba postupuje výrazne, pocity sú silnejšie.

Symptómy ťažkostí s krvným obehom mozgu

Klinický obraz pre každý typ vaskulárnych problémov môže mať iný vzhľad. Ale všetky z nich sú charakterizované bežnými znakmi, ktoré naznačujú stratu funkčnosti mozgu.

Aby bola liečba čo najefektívnejšia, je potrebné identifikovať všetky významné symptómy, aj keď je pacient istý ich subjektivitou.

Pre poruchy cerebrálneho obehu charakterizované nasledujúcimi symptómami:

 • bolesti hlavy zanedbateľného pôvodu, závraty, husacie koža, brnenie, ktoré nie sú spôsobené žiadnymi fyzickými dôvodmi;
 • imobilizácia: ako čiastočná, keď motorické funkcie čiastočne strácajú jednu končatinu a paralýzu, čo spôsobuje úplnú imobilizáciu časti tela;
 • prudké zníženie ostrosti zraku alebo sluchu;
 • príznaky, ktoré naznačujú problémy s mozgovou kôrou: ťažkosti pri rozprávaní, písaní, strata schopnosti čítať;
 • epileptické záchvaty;
 • prudké zhoršenie pamäti, inteligencie, duševných schopností;
 • náhlý vývoj chýbajúcej mysle, neschopnosť sústrediť sa.

Každá z problémov mozgového krvného obehu má svoje vlastné symptómy, liečba ktorých závisí od klinického obrazu.

Takže pri ischemickej mozgovej príhode sú všetky príznaky veľmi akútne. Pacient bude mať nutne sťažnosti na subjektívnu povahu vrátane ťažkej nevoľnosti, zvracania alebo ohniskových príznakov, ktoré signalizujú porušenie tých orgánov alebo systémov, pre ktoré je postihnutá časť mozgu zodpovedná.

Hemoragická mŕtvica sa pozoruje, keď krv vstupuje do poškodenej cievy z mozgu. Potom tekutina môže stlačiť mozgovú dutinu, čo jej spôsobuje rôzne poškodenia, čo často vedie k smrti.

Prechodné poruchy mozgovej cirkulácie, nazývané prechodné ischemické záchvaty, môžu byť sprevádzané čiastočnou stratou motorickej aktivity, ospalosťou, poškodením zraku, schopnosťami reči, ako aj zmätkom.

Pre chronické problémy cerebrálnej krvi, charakterizované neurčitým vývojom po mnoho rokov. Preto sú pacienti často starší a liečba stavu nevyhnutne zohľadňuje prítomnosť sprievodných ochorení. Časté príznaky - zníženie intelektuálnych schopností, pamäť, schopnosť sústrediť sa. Takíto pacienti môžu byť charakterizovaní zvýšenou agresivitou.

diagnostika

Diagnóza a následná liečba stavu je založená na nasledujúcich parametroch:

 • vrátane sťažností pacientov;
 • sprievodných ochorení pacienta. Diabetes mellitus, ateroskleróza, vysoký krvný tlak môžu nepriamo naznačovať problémy s obehom;
 • skenovanie poškodených plavidiel. Umožňuje vám predpísať liečbu;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, čo je najspoľahlivejší spôsob vizualizácie postihnutej oblasti mozgu. Moderná liečba problémov s mozgovou cirkuláciou je jednoducho nemožná bez MRI.

Liečba ťažkostí s mozgovou cirkuláciou

Poruchy mozgovej cirkulácie, ktoré sú akútne v prírode, vyžadujú okamžité ošetrenie lekárom. V prípade mŕtvice je núdzová starostlivosť zameraná na udržiavanie životne dôležitých orgánov a systémov osoby.

Liečba mozgových cievnych problémov má poskytnúť pacientovi normálne dýchanie, krvný obeh, odstránenie mozgového edému, korekciu krvného tlaku, normalizáciu rovnováhy vody a elektrolytov. Pri všetkých týchto postupoch musí byť pacient v nemocnici.

Ďalšou liečbou mŕtvice bude odstránenie príčiny ťažkostí s obehom. Okrem toho sa koriguje všeobecný krvný tok mozgu a obnovenie jeho postihnutých oblastí.

Podľa lekárskych štatistík včasná a správna liečba zvyšuje šance na úplné obnovenie funkcií postihnutých mŕtvicou. Približne jedna tretina pacientov s nedostatočnou telesnou kapacitou po rehabilitácii sa môže vrátiť k svojej práci.

Chronické poruchy cerebrálnej cirkulácie sa liečia liekmi, ktoré zlepšujú arteriálny prietok krvi. Súbežne predpísajte liečbu, normalizujte krvný tlak, hladinu cholesterolu v krvi. V prípade chronických porúch sa zobrazuje sebarealizácia pamäti, koncentrácie a inteligencie. Medzi takéto aktivity sa dá hovoriť čítaním, zapamätaním si textov srdcom, iným duchovným vzdelávaním. Nie je možné zvrátiť proces, ale pacient môže zabrániť tomu, aby sa situácia zhoršila.

Možno vás bude zaujímať. Veľmi podobná choroba sa nazýva: cerebrálny angiodystónia mozgových ciev.

Porušenie arteriálneho krvného obehu mozgu: formy, znaky, liečba

V posledných rokoch sa percento mortality z patologických lézií mozgových ciev, ktoré boli predtým spojené so starnutím tela a ktoré boli diagnostikované iba u starších ľudí (po 60 rokoch), výrazne vzrástlo. Dnes sa symptómy mozgového obehového ochorenia omladzujú. A z mŕtvice často umierajú ľudia mladší ako 40 rokov. Preto je dôležité poznať príčiny a mechanizmus ich vývoja, aby preventívne, diagnostické a terapeutické opatrenia priniesli najefektívnejší výsledok.

Čo je cerebrovaskulárna príhoda (MK)

Cievky mozgu majú zvláštnu dokonalú štruktúru, ktorá ideálne reguluje prietok krvi a zabezpečuje stabilitu krvného obehu. Sú usporiadané takým spôsobom, že pri zvyšovaní prietoku krvi do koronárnych ciev asi 10-krát počas telesnej aktivity zostáva množstvo cirkulujúcej krvi v mozgu s nárastom duševnej aktivity na rovnakej úrovni. To znamená, že dochádza k prerozdeľovaniu toku krvi. Časť krvi z mozgu s menším zaťažením sa presmeruje na oblasti so zvýšenou aktivitou mozgu.

Tento dokonalý proces krvného obehu je však narušený, ak množstvo krvi vstupujúce do mozgu nevyhovuje jeho potrebe. Treba poznamenať, že jeho redistribúcia na časti mozgu je nevyhnutná nielen pre jeho normálnu funkčnosť. Vyskytuje sa aj v prípade výskytu rôznych patológií, napríklad stenózy cievneho lumenu (zúženie) alebo obštrukcie (uzáveru). V dôsledku zhoršenej samoregulácie sa rýchlosť pohybu krvi v určitých častiach mozgu spomaľuje a je ischemická.

Typy porušení MK

Nasledujúce kategórie narušeného prietoku krvi v mozgu:

 1. Akútne (ťahy), ktoré sa náhle objavujú s dlhým priebehom a prechodné, ktorých hlavné príznaky (zhoršenie zraku, strata prejavu atď.) Trvajú nie viac ako jeden deň.
 2. Chronická choroba spôsobená dyscirkulatívnymi encefalopatiami. Sú rozdelené na dva typy: hypertenzný pôvod a spôsobené aterosklerózou.

Akútna cerebrovaskulárna príhoda (ONMK)

Akútna cerebrovaskulárna príhoda spôsobuje pretrvávajúce poruchy mozgovej aktivity. Je to dva typy: hemoragické (krvácanie) a ischemické (tiež nazývané mozgový infarkt).

hemoragické

etiológie

Krvácanie (hemoragická porucha krvného prietoku) môže byť spôsobená rôznymi arteriálnymi hypertenziami, vaskulárnymi aneuryzami, vrodenými angiómami atď.

patogenézy

V dôsledku zvýšenia krvného tlaku sa uvoľňuje plazma a bielkoviny, ktoré sa v ňom nachádzajú, čo vedie k plazmovému namáčaniu cievnych stien a spôsobuje ich deštrukciu. Aký druh hyalínovej špecifickej látky (proteín pripomínajúci chrupavku vo svojej štruktúre) je uložený na cievnych stenách, čo vedie k rozvoju hyalinózy. Plavidlá sa podobajú skleneným tubám, strácajú elasticitu a schopnosť udržiavať krvný tlak. Okrem toho sa priepustnosť cievnej steny zvyšuje a krv môže voľne prechádzať cez neho impregnáciu nervových vlákien (diapedemické krvácanie). Výsledkom takejto transformácie môže byť tvorba mikroanalýz a pretrhnutie cievy s krvácaním a prenikaním krvi do bielych meduliek. Takto krvácanie nastáva v dôsledku:

 • Plazmová impregnácia stien krvných ciev bielych medullov alebo optických tuberkulóz;
 • Diapedetic krvácanie;
 • Vzdelávacie mikroanalýzy.

Krvácanie v akútnom období je charakterizované vývojom hematómov počas vkladania a deformácie mozgového kmeňa v otcovom otvorení. V rovnakom čase sa mozog napína, dochádza k rozsiahlemu edému. Existujú sekundárne krvácania, menšie.

Klinické prejavy

Zvyčajne sa vyskytuje počas dňa počas fyzickej aktivity. Zrazu hlava začne ťažko ublížiť. Vedomie je zmätené, človek často dýcha a s píšťalkou sa vyskytuje tachykardia sprevádzaná hemiplegiou (jednostranná paralýza končatín) alebo hemiparéza (oslabenie motorických funkcií). Hlavné reflexy sú stratené. Oko sa stáva nehybné (paréza), anizokória (žiaci rôznych veľkostí) alebo šialenec rozdielneho typu.

liečba

Liečba porúch cerebrálneho krvného obehu tohto typu zahŕňa intenzívnu liečbu, ktorej hlavným účelom je zníženie krvného tlaku, obnovenie vitálnej funkcie (automatické vnímanie vonkajšieho sveta), zastavenie krvácania a odstránenie opuchu mozgu. Používajú sa nasledujúce lieky:

 1. Zníženie krvného tlaku - ganlioblokátory (Arfonad, Benzogeksany, Pentamin).
 2. Znížiť priepustnosť stien cév a zvýšiť zrážanlivosť krvi - Ditzinon, vitamín C, Vikasol, vápnik glukonát.
 3. Zlepšiť reológiu (tekutosť) krvi - Trental, Vinkaton, Kavinton, Eufillin, Cinnarizin.
 4. Fibrinolytická inhibičná aktivita - ACC (kyselina aminokaprónová).
 5. Antiedematózny - Lasix.
 6. Sedatívne prípravky.
 7. Na zníženie intrakraniálneho tlaku je predpísaný spinálny kohútik.
 8. Všetky lieky sú injektované.

ischemická

etiológie

ischemického NMC v dôsledku aterosklerotického plaku

Ischemické zlyhanie obehu je najčastejšie spôsobené aterosklerózou. Jeho vývoj môže vyvolať silnú úzkosť (stres atď.) Alebo nadmerné cvičenie. Môže sa vyskytnúť počas nočného spánku alebo bezprostredne po prebudení. Často sprevádza predinfarkčný stav alebo infarkt myokardu.

príznaky

Môže sa vyskytnúť náhle alebo postupne. Vykazujú sa vo forme bolesti hlavy, hemiparéza na strane protiľahlej k léze. Zhoršená koordinácia pohybu, ako aj poruchy videnia a reči.

patogenézy

Ischemická porucha nastáva, keď nedostatočné množstvo krvi prúdi do oddelenej oblasti mozgu. Zároveň dochádza k vzniku hypoxie, v ktorej sa tvoria nekrotické formácie. Tento proces je sprevádzaný porušením hlavných funkcií mozgu.

terapia

Liečba používa injekcie liekov na obnovenie normálneho fungovania kardiovaskulárneho systému. Patria medzi ne: Korglikon, Strofantín, Sulfokamfokain, Reopoliklyukin, Cardiamine. Intrakraniálny tlak je znížený pomocou Mannitolu alebo Lasixu.

Video: príčiny rôznych typov úderov

Prechodná cerebrovaskulárna príhoda

Prechodná cerebrovaskulárna príhoda (PNMK) sa vyskytuje na pozadí arteriálnej hypertenzie alebo aterosklerózy. Niekedy sa príčinou jeho vývoja stáva ich kombinácia. Hlavné príznaky PNMK sú nasledovné:

 • Ak je stred patológie umiestnený v bazéne karotických ciev, pacient má polovicu tela (z opačnej strany stredu) a časť tváre okolo pier, paralýzu alebo krátkodobú parézu končatín. Reč je prerušená, môže dôjsť k epileptickému záchvatu.
 • Keď je narušený krvný obeh v vertebrobasilárnej oblasti, pacientova nohy a ramená sú slabé, závraty, ťažko prehĺtajú a vytvárajú zvuky, fotopsi (výskyt žiariacich bodov v očiach, iskry atď.) Alebo diplopia (rozdelenie viditeľných objektov). Stratí svoju orientáciu, stráca pamäť.
 • Symptómy mozgového krvného obehu na pozadí hypertenzie sa prejavujú v nasledujúcich situáciách: hlava a očné gulôčky začínajú ublížiť, človek zažíva ospalosť, vyvinie sa preťaženie uší (ako v lietadle počas štartu alebo pristátia) a nevoľnosť. Tvárové prepláchnutia a potenie sa zvyšuje. Na rozdiel od mŕtvice, všetky tieto príznaky ustúpia do 24 hodín. Za to sa nazývajú "prechodné útoky".

Liečba PNMK sa uskutočňuje pomocou antihypertenzívnych, tonických a kardiotonických činidiel. Používajú sa antispazmiká, ktoré zlepšujú tok krvi v mozgu a blokátory kalciového kanála. Predpísané sú nasledujúce lieky:

Dibazol, Trental, Clofelin, Vinkamin, Eufillin, Cinnarizine, Cavinton, Furasemid, beta-blokátory. Ako tonicko - alkoholové tinktúry ženšenu a čínskej Schisandry.

Chronické poruchy cerebrálneho obehu

Chronická cerebrovaskulárna príhoda (CNMC), na rozdiel od akútnych foriem, sa postupne rozvíja. Existujú tri štádiá choroby:

 1. V prvej fáze sú príznaky nejasné. Sú viac ako syndróm chronickej únavy. Človek sa rýchlo unaví, jeho spánok je narušený, často má bolesť a závrat. Stane sa horúcim a neprítomným. Často mení svoju náladu. Zabudne na nevýznamné chvíle.
 2. V druhom štádiu je chronické poškodenie mozgovej cirkulácie sprevádzané výrazným zhoršením pamäti, menším poškodením motorických funkcií, čo spôsobuje nerovnosť chôdze. V hlave je neustále hluk. Človek vníma informácie zle, sotva sa sústredí na svoju pozornosť. Postupne sa degraduje ako človek. Stane sa podráždený a neistý sám o sebe, stráca svoj rozum, nereaguje na kritiku a často je depresívny. On je neustále závraty a má bolesti hlavy. Vždy chce spať. Výkon - znížená. Zle sa prispôsobuje sociálnemu plánu.
 3. V tretej fáze sa všetky symptómy zhoršujú. Degradácia osobnosti ide do demencie, pamäť trpí. Keď opúšťa dom sám, takáto osoba nikdy nenájde cestu späť. Zhoršená funkcia motora. To sa prejavuje v trasách rúk, tuhosti pohybov. Pozoruhodná porucha prejavu, nedostatok koordinácie pohybov.

Posledná etapa chronickej NMC - mozgová atrofia a smrti neurónov, rozvoj demencie

Prerušenie cerebrálneho krvného obehu je nebezpečné, pretože ak sa liečba neuskutoční v počiatočných štádiách, umierajú neuróny - základné jednotky štruktúry mozgu, ktoré nemožno vzkriesiť. Preto je diagnostika ochorenia v počiatočných štádiách taká dôležitá. Zahŕňa:

 • Detekcia vaskulárnych ochorení prispievajúcich k rozvoju porúch cerebrálnej cirkulácie.
 • Diagnóza založená na sťažnostiach pacienta.
 • Neuropsychologické vyšetrenie na stupnici MMSE. Umožňuje vám zistiť kognitívne poškodenie testovaním. Neprítomnosť porušení je indikovaná 30 bodmi, ktoré pacient zaznamenal.
 • Duplexné vyšetrenie na identifikáciu lézií mozgových ciev s aterosklerózou a inými ochoreniami.
 • Magnetická rezonančná tomografia, ktorá umožňuje zistiť v mozgu malé hypo-intenzívne (s patologickými zmenami) ložiská.
 • Klinické krvné testy: kompletný krvný obraz, lipidový profil, koagulogram, glukóza.

etiológie

Hlavné príčiny porúch cerebrálnej cirkulácie sú nasledovné:

 1. Age. Väčšinou sa vyskytujú u ľudí, ktorí vstúpili do piateho desaťročia.
 2. Genetická predispozícia.
 3. Traumatické poranenie mozgu.
 4. Nadváhou. Obézni ľudia často trpia hypercholesterolémiou.
 5. Hypodynamia a zvýšená emocionalita (stres atď.).
 6. Zlé návyky.
 7. Choroby: diabetes mellitus (inzulín-dependentný) a ateroskleróza.
 8. Hypertenzia. Zvýšený tlak je najčastejšou príčinou úderov.
 9. V starobe môžu mať poruchy krvného obehu v mozgu za následok:
  • fibrilácia predsiení
  • rôzne choroby krvotvorných orgánov a krvi,
  • chronická tromboflebitída,
  • srdcové chyby.

liečba

Pri chronickom narušení prietoku krvi v mozgu sú všetky terapeutické opatrenia zamerané na ochranu mozgových neurónov pred smrťou v dôsledku hypoxie, stimulácie metabolizmu na úrovni neurónov a normalizácie prietoku krvi v mozgových tkanivách. Lieky pre každého pacienta sú vybrané individuálne. Majú sa užívať v striktne špecifikovanej dávke a neustále monitorovať krvný tlak.

Okrem toho sa pri poruchách cerebrálnej cirkulácie, sprevádzaných prejavmi neurologickej povahy, používajú antioxidanty, venotonika, vazodilatanciá, neuroprotektory, lieky, ktoré zvyšujú krvný obeh, sedatíva a multivitamíny.

Je tiež možné liečiť chronickú cerebrovaskulárnu nehodu s tradičnou medicínou s použitím rôznych poplatkov a bylinných čajov. Obzvlášť užitočná je infúzia kvetov hlohu a zbierka, ktorá zahŕňa farmaceutický harmanček, sušené bažiny a matka. Mali by sa však použiť ako ďalší terapeutický postup, ktorý posilňuje hlavnú farmakoterapiu.

Ľudia so zvýšenou telesnou hmotnosťou, ktorí sú vystavení riziku vzniku aterosklerózy v dôsledku vysokého cholesterolu, musia venovať pozornosť výžive. Pre nich existujú špeciálne diéty, o ktorých sa môžete dozvedieť od dietetika, ktorý dohliada na organizáciu výživy pacientov, ktorí sa nachádzajú v nemocnici v ktorejkoľvek nemocnici. Dietetické výrobky obsahujú všetko, čo je z rastlinného pôvodu, morské plody a ryby. Ale mliečne výrobky by naopak mali mať nízky obsah tuku.

Ak je cholesterolemia významná a diéta neposkytuje požadované výsledky, predpisujú sa lieky, ktoré sú v skupine statínov: Liprimar, Atorvakar, Vabarin, Torvakard, Simvatin. Pri veľkom zúžení lúmenu medzi stenami karotických artérií (viac ako 70%) je potrebná karotidová endarterektómia (operácia), ktorá sa vykonáva len na špecializovaných klinikách. Ak je stenóza menšia ako 60%, postačuje konzervatívna liečba.

Rehabilitácia po akútnom narušení cerebrálneho obehu

Lieková terapia môže zastaviť priebeh ochorenia. Ale vrátiť príležitosť na pohyb sa nemohla. Iba špeciálne gymnastické cvičenia vám môžu pomôcť. Musíme byť pripravení na to, že tento proces je dosť dlhý a trpezlivý. Príbuzní pacienta by sa mali naučiť vykonávať masážne a terapeutické gymnastické cvičenia, pretože to sú oni, ktorí budú musieť urobiť šesť mesiacov alebo viac.

Na základe včasnej rehabilitácie po dynamickom narušení mozgovej cirkulácie za účelom úplného obnovenia motorických funkcií ukázaných kinesitherapy. Je obzvlášť nevyhnutná pri obnovení motility, pretože prispieva k vytvoreniu nového modelu hierarchie nervového systému, aby mohol vykonávať fyziologické riadenie motorických funkcií tela. V kinesiterapii sa používajú nasledujúce metódy:

 1. Gymnastika "Balance", zameraná na obnovenie koordinácie pohybov;
 2. Systém reflexných cvičení Feldenkrais.
 3. Systém Voigt zameraný na obnovenie motorickej aktivity stimuláciou reflexov;
 4. Mikrokenizoterapiya.

Pasívna gymnastika "Balance" je pridelená každému pacientovi s poruchami mozgovej cirkulácie, hneď ako sa k nemu vráti vedomie. Príbuzní zvyčajne pomáhajú jej pacientovi hrať. Obsahuje hnetanie prstov a prstov, ohyb a rozšírenie končatín. Cvičenia začínajú pôsobiť s dolnými končatinami a postupne sa pohybujú. Súčasťou komplexu je aj miesenie hlavy a krku. Pred začatím cvičení a dokončením gymnastiky by mali byť ľahké masážne pohyby. Uistite sa, že monitorujete stav pacienta. Gymnastika by nemala spôsobovať nadmerné práce. Pacient sám môže robiť cvičenia pre oči (skrutkovanie, otáčanie, upevnenie pohľadu v jednom bode a niektoré ďalšie). Postupne so zlepšením celkového stavu pacienta sa zvyšuje záťaž. Pre každého pacienta sa vyberie individuálna metóda zotavenia, berúc do úvahy charakteristiky priebehu ochorenia.

Foto: základné cvičenia pasívnej gymnastiky

Metóda Feldenkrais je terapia, ktorá jemne pôsobí na nervový systém človeka. Prispieva k úplnej obnove duševných schopností, fyzickej aktivity a zmyselnosti. Zahŕňa cvičenia, ktoré vyžadujú hladký pohyb pri výkone. Pacient sa musí zamerať na svoju koordináciu, urobiť každý pohyb inteligentne (vedome). Táto technika vás odvádza pozornosť od existujúceho zdravotného problému a sústreďuje sa na nové úspechy. V dôsledku toho začne mozog "pamätať" staré stereotypy a vráti sa im. Pacient neustále skúma svoje telo a jeho schopnosti. To vám umožní nájsť rýchle spôsoby, ako to urobiť.

Táto technika je založená na troch princípoch:

 • Všetky cvičenia by sa mali ľahko učiť a zapamätať si.
 • Každé cvičenie musí byť vykonané hladko, bez preťaženia svalov.
 • Pri vykonávaní cvičenia by chorá osoba mala mať radosť z pohybu.

Ale čo je najdôležitejšie, človek by nikdy nemal rozdeliť svoje úspechy na vysokú a nízku.

Dodatočné rehabilitačné opatrenia

Všeobecne sa praktizuje dychové cvičenia, ktoré nielen normalizujú krvný obeh, ale tiež zmierňujú svalové napätie, ku ktorému dochádza pod vplyvom gymnastického a masážneho stresu. Navyše reguluje dýchací proces po terapeutických cvičeniach a poskytuje relaxačný účinok.

V prípade porušenia cerebrálnej cirkulácie je pacient dlhodobo predpísaný odpočinok lôžka. To môže viesť k rôznym komplikáciám, ako je narušené prirodzené vetranie pľúc, výskyt vredov a kontrakcií (mobilita je obmedzená v kĺbe). Prevencia vredov je častou zmenou polohy pacienta. Odporúča sa zapnúť žalúdok. Zároveň visia nohy, holenia sú umiestnené na mäkkých vankúšikoch a pod kolenami sú kolesá z bavlnenej vlny ozdobené gázou.

Na zabránenie vývoju kontraktov sa odporúča:

 1. Telo pacienta, aby si dal zvláštne miesto. V prvých dňoch ho jeho príbuzní, ktorí sa o neho starajú, ho prenesú z jednej pozície do druhej. Toto sa vykonáva každé dve alebo tri hodiny. Po stabilizácii krvného tlaku a zlepšení celkového stavu pacienta sa naučíte, že to urobíte sami. Predčasné sedenie pacienta v posteli (ak to umožňuje dobrý stav) neumožní vývoj kontraktov.
 2. Ak chcete robiť masáže, potrebné na udržanie tónu svalov v norme. Prvé dni zahŕňajú ľahké ťahy (so zvýšeným tónom) alebo hnetenie (ak sa zníži svalový tonus) a trvá len niekoľko minút. V budúcnosti sa zlepšujú masážne pohyby. Je povolené používať trenie. Zvyšuje trvanie masáží. Do konca prvej polovice roka môžu byť dokončené do jednej hodiny.
 3. Cvičebné cvičenia, ktoré okrem iného účinne bojujú proti synkineze (nedobrovoľné svalové kontrakcie).
 4. Vibrostimulácia paralyzovaných častí tela s frekvenciou oscilácie od 10 do 100 Hz dáva dobrý účinok. V závislosti od stavu pacienta sa trvanie tohto postupu môže pohybovať od 2 do 10 minút. Odporúča sa vykonať maximálne 15 procedúr.

V prípade porúch cerebrálnej cirkulácie sa používajú alternatívne metódy liečby:

 • Reflexológia vrátane:
  1. Pachové ošetrenie (aromaterapia);
  2. klasická verzia akupunktúry;
  3. akupunktúra v reflexných miestach umiestnených na ušných stenách (auricoloterapia);
  4. akupunktúra biologicky aktívnych bodov na rukách (su-jack);
 • Leechova terapia (hirudoterapia);
 • Ihličnatý kúpeľ s prídavkom morskej soli;
 • Kyslíkové kúpele.

Video: rehabilitácia po mŕtvici, program "Žiť je skvelý!"

Prečítajte si viac o komplexnej rehabilitácii po mŕtviciach a ischemických záchvatoch, pozri odkaz.

Dôsledky NMC

Akútna cerebrovaskulárna príhoda má vážne dôsledky. V 30 prípadoch zo sto ľudí, ktorí mali túto chorobu, sa stáva úplne bezmocným.

 1. Nemôže jesť, vykonáva hygienické postupy, oblečenie atď. Takíto ľudia majú úplnú zhoršenú schopnosť myslieť. Stratujú čas a nie sú orientované v priestore.
 2. Niekto má schopnosť pohybovať sa. Ale mnohí ľudia, ktorí po prerušení mozgového obehu navždy zostali na lôžku. Mnohí z nich majú jasnú myseľ, chápu, čo sa deje okolo nich, ale sú bez slova a nemôžu vyjadrovať slovami svoje túžby a vyjadriť pocity.

komunikačné oblasti poškodenia mozgu a životné funkcie

Neschopnosť - smutný výsledok akútnych a v mnohých prípadoch chronických porúch cerebrálneho obehu. Približne 20% akútnych porúch cerebrálnej cirkulácie je smrteľné.

Ale existuje príležitosť chrániť sa pred touto vážnou chorobou, nezávisle od toho, do akej klasifikačnej kategórie patrí. Hoci ho mnoho ľudí zanedbáva. To je pozorný postoj k vášmu zdraviu a všetkým zmenám, ktoré sa vyskytujú v tele.

 • Súhlaste, že zdravá osoba by nemala mať bolesti hlavy. A ak náhle závraty, znamená to, že vo fungovaní systémov zodpovedných za toto telo existuje nejaká odchýlka.
 • Dôkazom problémov v tele je vysoká teplota. Mnohí z nich chodia do práce, keď sú 37 ° C, pretože to považujú za normálne.
 • Zaznamenáva sa krátkodobá necitlivosť končatín? Väčšina ľudí ich rozdrví bez toho, aby sa pýtali: prečo sa to deje?

Medzitým sú to satelity prvých menších zmien v systéme krvného toku. Často akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie predchádza prechodné. Ale keďže jeho príznaky zmiznú počas dňa, nie každý človek spěchá, aby sa stretol so svojím lekárom a dostal potrebné lieky.

Dnes existujú účinné lieky - trombolytiká pre lekársky servis. Doslova robia zázraky rozpustením krvných zrazenín a obnovením cerebrálneho obehu. Existuje však jeden "ale". Na maximálny účinok sa musia podať pacientovi do troch hodín od objavenia sa prvých príznakov mŕtvice. Bohužiaľ, vo väčšine prípadov je vyhľadávanie lekárskej pomoci príliš neskoro, keď choroba prešla do ťažkej fázy a používanie trombolytik už nie je k ničomu.

Chronická cerebrovaskulárna príhoda

Chronická cerebrovaskulárna príhoda - dyscirkulatívna encefalopatia - je pomaly progresívna cerebrovaskulárna insuficiencia, cirkulačná nedostatočnosť mozgu, ktorá vedie k vzniku mnohých malých ohniskových nekróz mozgového tkaniva a zhoršených funkcií mozgu.

Symptómy porúch cerebrálnej cirkulácie

Ľudský mozog je jedinečný orgán, kontrolné centrum všetkých možností ľudského tela. Práca mozgových buniek (neurónov) si vyžaduje značné množstvo energie, ktorú mozog dostáva cez obehový systém. Vlastnosti štruktúry a anastomózy mozgových tepien, ktoré tvoria uzavretý kruh Willis, poskytujú jedinečný krvný obeh v "riadiacom stanovišti" a intenzitu metabolických procesov.

V dôsledku porúch obehu (často s aterosklerotickými vaskulárnymi léziami) sa dosiahne nepomer medzi dopytom a ponukou krvi do mozgu. V takejto situácii môže napríklad aj mierna zmena krvného tlaku viesť k vzniku ischémie oblasti mozgu dodávanej postihnutou cievou a potom cez celý reťazec biochemických reakcií k smrti neurónov.

Vývoj klinické prejavy vaskulárnej encefalopatie dochádza v dôsledku cerebrálnej deficity perfúzie v súvislosti s hypertenziou, aterosklerotické vaskulárne lézie, poruchy krvnej reológie, v dôsledku traumatického - mozgovým traumou, intoxikáciou, dysmetabolický poruchy (napríklad diabetes).

Nedostatok cerebrálnej cirkulácie vedie k metabolickým a neskôr k deštruktívnym zmenám v neurónoch (mozgové bunky). V priebehu rokov sa táto choroba zhoršila kvalitatívne i kvantitatívne.

Ak počiatočné chronické obehové štádia zlyhanie vedie syndróm tserebrostenichesky - únava, emočná labilita, zmätenosť, poruchy spánku, bolesti hlavy, závraty, strata pamäte pre aktuálny (neprofesionálne) udalosti, s progresiou choroby sú poruchy hybnosti, rýchle oslabenie pamäti, zobrazí mozgové krízy - od prechodných prechodných záchvatov k mŕtviciam.

V druhej fáze chronickej cerebrovaskulárne nedostatočnosti postupne zhoršuje všetky druhy pamäti, zmeny osobnosti - je nedôvera, podráždenosť, úzkosť, depresia, znížené inteligencie, zníženie množstva informácií vnímania, vyčerpaná myseľ znížená kritika jeho zdravotnému stavu, je tu denná spavosť, stáva častejšie bolesti hlavy, závraty a nerovnomernosť pri chôdzi, zvyšuje sa hluk v hlave. Pri vyšetrení neurológ pozoruje chudobu mimických reakcií - hypomímiu, príznaky perorálneho automatizmu, symptómy pyramídovej a extrapyramídovej insuficiencie. Schopnosť pracovať a sociálne prispôsobenie sa človeka sa výrazne znižuje.

S progresiou ochorenia (tretia etapa) je možné vyvinúť demenciu (demenciu), syndróm extrapyramídovej insuficiencie (parkinsonov syndróm), pseudobulbarový syndróm, syndróm vestibulárneho ochorenia a drsné ohniskové lézie vedúce k invalidite pacientov.
Psychiatrické poruchy sú charakterizované poruchami intelektuálnej mnestiky - pacienti majú zníženú kritiku svojho stavu, menšiu pamäť - môžu sa stratiť, keď opustia dom na ulici, neuznávajú príbuzných, sú zle orientovaní alebo nie sú orientovaní v mieste a čase, aktuálne udalosti, správanie a celá osoba sa mení osoba je demencia.

Extrapyramídový syndróm zlyhania - parkinsonovské syndróm - blednutiu tváre emocionálne pohyby, poruchy chôdze - pomalá Pacient chodí, malé, shufflingom 'kroky, ohnuté, je stuhnutosť, tras hlavy, ramien, zvyšuje svalový tonus.

Pseudobulbarov syndróm je porušením prehĺtania - pacienti sa dusia, reč - reč je rozmazaná, písmená a slová sú nahradené, dysfónia sa objavuje, pacienti môžu voliť alebo smiať sa nedobrovoľne, prejavujú sa príznaky orálneho automatizmu - určuje neurológ. Napríklad, keď sa dotýka kladivo na pery, sú vtiahnuté do rúrky - proboscis reflex.

Vestibulo - ataktický syndróm je nerovnováha, statika a dynamika - závrat, nerovnosť pri stoji a chôdzi, nestabilita, možné "hádzanie" na stranu a pádu.

V tomto štádiu trpia pacienti akútne mozgové katastrofy - ischemické a hemoragické mŕtvice.

Kontrola v rozpore s cerebrálnym obehom

Pre diagnostiku:

• prítomnosť vaskulárneho ochorenia v priebehu niekoľkých rokov - hypertenzia, ateroskleróza, krvné choroby, diabetes mellitus;
• charakteristické sťažnosti pacienta;
• údaje z neuropsychologických štúdií - MMSE stupnica je najbežnejšia na identifikáciu kognitívnych porúch (zvyčajne musíte vykonať navrhované testy 30 bodov);
• vyšetrenie očného lekára, ktorý zistil známky angiopatie v podložke;
• duplexné skenovacie údaje - možnosť neuroimagingu aterosklerotických lézií krvných ciev mozgu, vaskulárnych malformácií, žilovej encefalopatie;
• Údaje o magnetickej rezonančnej tomografii - detekcia malých hyposenzitívnych ložísk v periventrikulárnych priestoroch (okolo komôr), zóny leukariózy, zmeny v priestoroch obsahujúcich tekutiny, príznaky atrofie mozgovej kôry a fokálne zmeny (po mozgovej príhode);
• krvné testy - všeobecné, pre cukor, koagulogram, lipidogram.

Cievne choroby mozgu zaujímajú popredné miesto v štruktúre morbidity a úmrtnosti vo vyspelých krajinách. Najskoršia liečba prispieva k zachovaniu hlavnej štruktúrnej jednotky mozgu - neurónu. Mŕtvy neurón nemôže byť vzkriesený. Zostáva nádej na plasticitu mozgových buniek, to znamená, že je možné aktivovať "spiace" neuróny, zaradiť kompenzačné mechanizmy... jednoducho to - prežívajúce neuróny by sa mali pokúšať "prevziať" funkcie mŕtvych. To je veľmi problematické. Preto by malo byť všetko úsilie zamerané na prevenciu úmrtia mozgových buniek. Prosím, ošetrujte svoj mozog s náležitou starostlivosťou. Pravidelná bolesť hlavy, závraty, vysoký krvný tlak, porušenie intelektuálnej aktivity - dokonca len zmätok, by vás malo viesť k neurológovi.

Liečba porúch cerebrálnej cirkulácie

Liečba by mala byť zameraná na normalizáciu cerebrálneho krvného obehu, stimuláciu metabolizmu neurónov, ochranu mozgových neurónov pred hypoxickými faktormi, liečbu základného vaskulárneho ochorenia.

Antihypertenzná terapia je jedným z najefektívnejších a najdôležitejších spôsobov, ako zabrániť vzniku porúch mozgu obehového ústrojenstva. Ako neliečivá terapia pre arteriálnu hypertenziu, účinnú redukciu užívania soli a alkoholu, zníženie nadváhy, diéty, zvyšovanie telesnej námahy, pokojný životný štýl.

Možno použitie bylinného lieku. Odporúča sa podávať infúziu hlohu v šálke ¼ šálky 4x denne pred jedlom (1 polievková lyžica kvety hlohu pre 1 šálku horúcej vody, nechajte 2 hodiny), extrakt z valerianu 2 tablety 2 - 3 krát denne, liečivá zbierka: materská bylina - 3 časti, trávu tresky trávy - 3 diely, kvet hlohu - 3 diely, kvetinové košíky harmančeka - 1 diel (1 lyžička zmesi infúzia 8 hodín v 1 šálke vriacej vody, odtok, 1/2 šálka 2 krát denne 1 hodina po jedle ).

To je však okrem lieku, ktoré individuálne pre každého pacienta, terapeut volia s podmienkou, že chronické podávanie antihypertenzívny činidlo v minimálnej dávke bude udržiavať normálny počet krvný tlak. Pacient s hypertenziou vyžaduje pravidelnú liečbu a monitorovanie krvného tlaku. Bude spracovaný na vysoký krvný tlak a prevenciu cievnej mozgovej príhody a opakujúce sa mŕtvice a demencie.

Zvýšené hladiny cholesterolu a LDL v krvnom sére, aj keď samy o sebe nekoreluje s vývojom mozgových nehôd, ale do značnej miery ovplyvňuje vaskulárnej lézie a vývoj aterosklerózy a aterostenoza. Preto osoby ohrozené je nutné dodržiavať diétu s obmedzením spotreby cholesterolu a nasýtených mastných kyselín zvýšiť spotrebu tučných rýb, morských plodov, nízkotučných mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny. Ak diéty neznižuje hypercholesterolémiou predpísaná Statíny - simvatin, torvakard, vabadin, atorvakor, Lipitor. S rozvojom aterosklerotické stenózy karotíd až 70 - 99% z priemeru chirurgickej liečby - karotickej endarterektomie v špecializovaných centrách. U pacientov so stupňom stenózy 60% sa odporúča konzervatívnej liečby za účelom protidoštičkové lieky.

Pri liečbe neurologických príznakov chronických prekrvenie mozgu, nedostatočnosť použitých vazoaktívnych liečiv, liečiv pre zlepšenie mikrocirkulácie, neuroprotektívne, antioxidanty, sedatíva, venotonics, vitamíny skupiny B, E.

Široko používaný glycín, Cerebrolysin, somazinu a tserakson, drogy piracetam v dávke 2400 za deň, a solkoseril aktovegin, mildronat instenon, Cavintonum (Vinpocetín, Oxybral) preperte Ginkgo - biloba (memoplant, ginkofar, Tanakan) Sermion (nitserium) betaserk (vestinorm, betagis) vazoket (venoplant, detraleks, lyzín), mem, Almeria. Tieto lieky vyberie neurológ individuálne v závislosti na štádiu ochorenia a závažnosti symptómov.

Klimatoterapia, psychoterapia, reflexoterapia, aromaterapia, hirudoterapia, sedatívny bylinný čaj sú užitočné.

Reflexné - akupunktúra sa používa k normalizácii aktivitu nervového systému, kardiovaskulárne. Použité a klasickú akupunktúru a aurikuloterapia (akupunktúra na slúchadle) a Su-Jok (akupunktúra na ruky).

Aromaterapia - "liečba vôní", je použitie prírodných esenciálnych olejov. Napríklad, pelargónie môže upokojiť alebo rozrušiť, v závislosti od situácie a individuálnych charakteristík osoby, bergamot, medovka, citrón a santalové drevo - upokojuje nervový systém, jazmín, ylang-ylang zmierniť emocionálne vzrušenie. Vôňa mandarínu má antidepresívne účinky.

Hirudotherapy - pijavica terapia - používa sa v hypertenzia, ateroskleróza, kŕčové žily, tromboflebitída, nespavosť, chronický únavový syndróm. Hirudín, ktorý je obsiahnutý v slinách pijavíc zlepšuje reologické vlastnosti krvi - "tekutosti". To vedie k zlepšeniu mikrocirkulácie, normalizácia metabolických procesov v tkanivách, znižujú hypoxii, zvýšenie imunity, znížený krvný tlak.

So sedatívnym účelom pri hypertenzii sa kyslé a borovicové ihly používajú v čerstvej a morskej vode.

Všetci pacienti s obehovým encefalopatie by malo nasledovať až neurológom by mali byť preskúmané a pravidelne kontrolované a podrobené trvalé alebo výmeny liečbu.
Možno kúpeľná liečba.

Včasná diagnostikovaná dyscirkulatívna encefalopatia a správne zvolená komplexná liečba predlžujú aktívny, plnohodnotný život.

Konzultácia lekára na tému Chronický cerebrálny krvný obeh

Otázka: Ktoré sanatóriá sú indikované pre dyscyrkulačnú encefalopatiu I. etapy?
A: ukazuje sanatórium pre pacientov s ochorením kardiovaskulárneho systému a nervového systému. Na Ukrajine - sanatória v Odese, Krym, Berdyansk, Poltava - "Azure", "Berdyansk", "The Grove", "Chervona Kalyna". V Rusku - sanatóriu blízkosti Moskvy - "Barvikha", "Valuevo", "Mikhailovskoye", "Pine", sanatórium "Kolos" Kostroma oblasť, sanatórium Jaroslavľ región pomenovaný Vorovskogo, sanatóriá Kislovodsk, Yessentuki, Jekaterinburgu, Bajkal... Riga prímorských letovísk. Slovinsko - Rogaska Slatina, Česká republika - Lázně Mariánske Lázně, Jáchymov, Maďarsko - Kúpele Hévíz Maďarsko, Bulharsko - letovisko Velingrad, Sandanski. V zásade platí, kardio - cievny systém sa náhle mení klimatického pásma nie je užitočné, takže je sanatórium v ​​každom klimatickom pásme, predmestí regionálnych centrách po prírodných vodných nádrží.

Otázka: Po úraze mi lekár povedal, že musím neustále užívať liek. Naozaj?
Odpoveď je: pravda. Ako prevencia recidívy zdvihu je priradená základný terapiu, ktorý treba brať neustále: antiagreganciami, antihypertenzív, statínov. Lieky a dávky sú predpísané individuálne lekárom. Dodatočne kurzy neošetrené kardiovaskulárne lieky, antioxidanty, neuroprotektívne, vitamíny, antidepresíva, sedatíva... v závislosti na fáze klinických prejavov a encefalopatie.

Otázka: Aká je miera MMSE a ako sa odhaduje?
Odpoveď: Ide o stupnicu hodnotenia duševného stavu pacienta.

Chronická cerebrovaskulárna insuficiencia: symptómy a liečba

Chronická cerebrovaskulárna insuficiencia (CNMC) je mozgová dysfunkcia charakterizovaná pomalou progresiou. Je to jedna z najbežnejších patológií v neurologickej praxi.

Etiologické faktory

Dôvodom na vznik porúch, najmä u pacientov starších a senilných vekových skupín, je malé poškodenie mozgového tkaniva. Vyvíja sa na pozadí dlhotrvajúcich problémov s cerebrálnym krvným obehom, ako pri ischémii, centrálny nervový systém nemá kyslík a glukózu.

Najbežnejšie príčiny chronickej ischémie:

Jedným z etiologických faktorov sa považuje abnormálny vývoj aortálneho oblúka a ciev krku a ramenného pletenca. Nesmú sa prihlásiť pred vznikom aterosklerózy a hypertenzie. Určitá dôležitosť je spojená s kompresiou (kompresiou) ciev kostnými štruktúrami (s zakrivením chrbtice a osteochondrózou) alebo nádormi.

Krvný obeh môže byť narušený v dôsledku ukladania špecifického proteínovo-polysacharidového komplexu - amyloidu na cievne steny. Amyloidóza vedie k dystrofickým zmenám v cievach.

U starších ľudí je nízky krvný tlak často jedným z rizikových faktorov pre HNMK. Ak nevylučuje arteriosklerózu, tj porážku malých tepien mozgu.

Symptómy chronickej cerebrovaskulárnej insuficiencie

Dôležité: hlavné klinické črty CNMC zahŕňajú syndróm, inscenáciu a progresívny kurz!

Je možné akceptovať rozlíšenie dvoch hlavných etáp chronickej cerebrálnej ischémie:

 1. počiatočné prejavy;
 2. dyscirkulatívnej encefalopatie.

Počiatočný štádium sa rozvíja so znížením krvného prívodu (debet) z normálnych hodnôt 55 ml / 100 g / min na 45-30 ml.

Typické sťažnosti pacientov:

 • zvýšená únava;
 • krátke epizódy vertigo;
 • poruchy spánku (poruchy spánku v noci a denná ospalosť);
 • pravidelný pocit ťažkosti v hlave;
 • porucha pamäti;
 • spomalenie myslenia;
 • rozmazané videnie;
 • epizódy bolesti hlavy;
 • prechodný pocit nestability pri chôdzi (nerovnováha).

V počiatočných štádiách vývoja nedostatočnosti krvného obehu v mozgu sa príznaky prejavujú po fyzickej námahe alebo psycho-emocionálnom strese, pôst a pití alkoholu.

Prieskum pri určovaní neurologického stavu neodhalil žiadne príznaky ohniskových zmien v centrálnej nervovej sústave. Špeciálne neuropsychologické testy umožňujú identifikovať poruchy funkcií myslenia (v miernom tvare).

Upozorňujeme: Každý rok sa v našej krajine diagnostikuje až 450-tisíc prípadov akútnej cerebrovaskulárnej príhody - mŕtvica. Podľa rôznych údajov 5 až 22% starších a senilných osôb podlieha vaskulárnej demencii.

Dyscirkulatívna encefalopatia (DE) sa vyvíja na pozadí poklesu prietoku krvi na 35 až 20 ml / 100 g / min. Zmeny sa zvyčajne vyskytujú v dôsledku bežných patológií krvných ciev.

Upozorňujeme: výrazné zmeny v hemodynamike sú zaznamenané, ak dôjde k zúženiu veľkých ciev na 70-75% normy.

Formuláre DE:

 • žilovej;
 • hypertenzia;
 • aterosklerotické;
 • zmiešané.

Dyscyrkulatívna encefalopatia sa delí na tri stupne v závislosti od závažnosti neurologických symptómov.

Znaky 1. fázy:

 • porucha pamäte (problémy s pripomínaním nových informácií);
 • znížená schopnosť koncentrácie;
 • zníženie duševného a fyzického výkonu;
 • vysoká únava;
 • bolestivé bolesti hlavy (cefalgia), zvyšujúce sa s psycho-emocionálnymi zážitkami a mentálnym námahom;
 • problémy pri prechode z jednej úlohy na druhú;
 • časté závraty;
 • trápenie pri chôdzi;
 • nespavosť;
 • zhoršenie nálady;
 • emocionálna nestabilita.

Zachová sa zdravotné postihnutie pacientov s 1. stupňom. Počas neurologického vyšetrenia sa zistila mierna porucha pamäti a strata pozornosti. Mierne zvýšené odrazy; ich intenzita vpravo a vľavo je trochu iná.

Znaky 2. etapy:

 • progresia porúch pamäti;
 • výrazné zhoršenie spánku;
 • častá cefalgia;
 • prechodné vertigo a nestabilita vo vzpriamenej polohe;
 • tmavnutie očí pri zmene polohy tela (stúpanie);
 • popudlivosť;
 • podráždenosť;
 • znížené potreby;
 • pomalé myslenie;
 • patologická pozornosť na menšie udalosti;
 • jasné zúženie záujmov.

Pre 2. stupeň je charakterizovaný nielen pokles pracovnej kapacity (skupina II-III invalidov), ale aj problémy so sociálnou adaptáciou pacienta. Počas štúdie neurologického stavu sa zistili vestibulo-cerebelárne poruchy, chudoba a spomalenie aktívnych pohybov so špecifickým zvýšením svalového tonusu.

Znaky tretej etapy:

 • duševné poruchy, rastúci na demenciu (demencia);
 • plačlivosť;
 • neopatrnosť;
 • epileptické záchvaty (nie vždy);
 • výrazný pokles sebakritiky;
 • patologický nedostatok vôle;
 • oslabenie kontroly zvierača (nedobrovoľné močenie a defekácia);
 • častá ospalosť po jedle.

Upozorňujeme: pre pacientov v tomto štádiu vývoja patológie je trieda Vincheid veľmi charakteristická, t.j. kombinácia porúch pamäti, bolesti hlavy a epizód závratov.

Pacienti s dyscyrkulatívnou encefalopatiou v štádiu 3 sú deaktivovaní; dostanú som skupinu postihnutých.

diagnostika

Diagnóza sa uskutočňuje na základe klinického obrazu, sťažností pacienta a výsledkov získaných pri štúdiu mozgu a krvných ciev.

Upozorňujeme: existuje inverzný vzťah medzi počtom sťažností pacientov o znížení schopnosti pamätať a závažnosti chronickej ischémie. Čím väčšie je porušenie kognitívnych funkcií, tým menej sťažností.

Pri vyšetrení očného fundusu sa zistí bledosť hlavy z optického nervu a aterosklerotické zmeny v cievach. Palpácia je určená kalením tepien, ktoré kŕmia mozog - karotický a časový.

Medzi inštrumentálne metódy výskumu, ktoré sa nevyhnutne používajú na overenie diagnózy, patria:

 • dopplerovská sonografia;
 • angiografia;
 • reoencefalografia s ďalšími vzorkami;
 • Röntgenové vyšetrenie aorty a iných hlavných ciev;
 • MRI mozgu a krvných ciev "mozgového tkaniva" (hlavná metóda neuroimagingu);
 • electroencephalography.

Ďalšie údaje sú získané z laboratórnych testov na metabolizmus lipidových zlúčenín, odstránenie elektrokardiogramu a biomikroskopie spojivkových ciev.

Je dôležité: Ateroskleróza mozgových ciev sa často kombinuje s aterosklerotickými léziami tepien nôh a koronárnych ciev.

Úlohou diferenciálnej diagnostiky je vylúčiť choroby mozgu, ktoré majú nevyskovú etiológiu. Je známe, že funkcie centrálneho nervového systému môžu byť prerušené druhýkrát nie na pozadí diabetes mellitus, lézie dýchacieho systému, obličiek, pečene a orgánov tráviaceho traktu.

Opatrenia na liečbu a prevenciu CNMC

Pri identifikácii prvých príznakov chronickej cerebrálnej ischémie sa dôrazne odporúča pravidelne vykonávať komplexný priebeh liečby. Je potrebné zabrániť alebo spomaliť vývoj patologických zmien.

Primárna prevencia CNMC je v kompetencii praktických lekárov - rodinných lekárov a terapeutov okresu. Mali by vykonávať vysvetľujúce práce medzi obyvateľstvom.

Hlavné preventívne opatrenia:

 • dodržiavanie bežnej stravy;
 • úprava stravy (zníženie množstva sacharidov a mastných jedál);
 • včasná liečba chronických ochorení;
 • odmietanie zlých návykov;
 • regulácia práce, spánku a odpočinku;
 • boj s psycho-emocionálnym nadmerným stresom (stres);
 • aktívny životný štýl (s odmeraným cvičením).

Dôležité: primárna prevencia patológie by mala začať ako teenager. Jeho hlavným zameraním je odstránenie rizikových faktorov. Malo by sa prehnúť prehnaniu, fyzickej nečinnosti a stresu. Na prevenciu epizód akútnych porúch cerebrálneho krvného obehu u pacientov s diagnostikovanou chronickou ischémiou je potrebná sekundárna profylaxia.

Liečba cievnej insuficiencie zahŕňa racionálnu farmakoterapiu. Všetky lieky by mali byť predpísané len okresným lekárom alebo úzkým odborníkom, berúc do úvahy všeobecný stav a individuálne charakteristiky pacienta.

U pacientov sa odporúča, aby sa na zníženie viskozity krvi (kyselina acetylsalicylová, aspirín, Curantil atď.) Podávali kardiovaskulárne lieky (Cinnarizine, Cavinton, Vinpocetín), antisklerotické lieky a antiagreganty. Okrem toho sú predpísané antihypoxanty (na boj proti kyslíkovému hladovaniu mozgového tkaniva), nootropikám a komplexom vitamínov (vrátane vitamínov E a B). Pacientovi sa odporúča užívať neuroprotektory, ktoré obsahujú komplexy aminokyselín (Cortexin, Actovegin, Glycine). Na boj s niektorými sekundárnymi poruchami centrálneho nervového systému môže lekár predpisovať lieky zo skupiny trankvilizérov.

Dôležité: Hypotenzívna liečba má veľký význam pre udržanie krvného tlaku na úrovni 150-140 / 80 mm Hg.

Výber ďalších kombinácií liekov sa často vyžaduje, ak je pacientovi diagnostikovaná ateroskleróza, hypertenzia a (alebo) koronárna insuficiencia. Zmeny v štandardnom liečebnom režime sú potrebné pre choroby endokrinného systému a metabolické poruchy - diabetes mellitus, tyreotoxikózu a obezitu. Obaja ošetrujúci lekár a pacient si musia pamätať: lieky by sa mali užívať v plnom rozsahu a po prestávke 1-1,5 týždňa začať liečbu inými liekmi. Ak je zjavná potreba používať rôzne lieky v jeden deň, je dôležité udržiavať medzi jednotlivými dávkami časový interval najmenej pol hodiny. V opačnom prípade sa môže ich terapeutická aktivita znížiť a pravdepodobnosť vedľajších účinkov (vrátane alergických reakcií) sa môže zvýšiť.

Ľudia, ktorí majú klinické príznaky poruchy cerebrálneho obehu, sa odporúčajú, aby upustili od návštevnosti kúpeľov a sauny, aby sa predišlo prehriatiu tela. Je tiež vhodné znížiť čas strávený na slnku. Určitým nebezpečenstvom je nárast hôr a pobyt v oblastiach vo výške viac ako 1000 m nad morom. Je potrebné úplne vzdať nikotínu a znížiť spotrebu nápojov obsahujúcich alkohol na minimum (nie viac ako 30 ml "absolútneho alkoholu" za deň). Spotreba silného čaju a kávy by sa mala znížiť na 2 šálky (približne 100 - 150 ml) denne. Nadmerná fyzická aktivita nie je povolená. Pred televízorom alebo monitorom počítača by nemal sedieť dlhšie ako 1-1, 5 hodín.

Vladimír Plisov, lekár

6,430 celkom zobrazení, 7 zobrazení dnes

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cyanóza - príčiny a choroby

Čo je to cyanóza?Artery v orgánoch vstupujú do hemoglobínu v kombinácii s kyslíkom. Krv nasýtená kyslíkom má jasne červenú farbu. V bunkách je kyslík nahradený oxidom uhličitým, potom je krv zaslaná žilami do srdca a pľúc. "Použitá" krv si zachováva modrastý nádych, kým sa v pľúcach oxid uhličitý obsiahnutý v hemoglobíne znovu nahradí kyslíkom.

Otvorený arteriálny kanálik u detí: v ktorých prípadoch sa vykonáva operácia batalovského kanála

Pridal: admin v chorobách a liečbe 31.05.2018 0 35 zobrazeniaOtvorený arteriálny kanál (Batalov) u detí: je prognóza priaznivá?

Cerebrálna arachnoiditída: zotavenie po ochorení

Arachnoiditída je patológia, ktorá je založená na poškodení meningov a tvorbe adhézií a cýst medzi arachnoidnými a mäkkými membránami, ako aj komorami mozgu, čo komplikuje cirkuláciu cerebrospinálnej tekutiny a dráždi mozog.

Prečo sa mení glióza mozgu?

Glióza mozgu je proces, ktorým sa poškodené neuróny nahradia gliovými bunkami. Vykonávajú funkcie stratených neurónov a zabezpečujú normálny priebeh metabolických procesov v mozgových tkanivách.

Hypoplázia / aplázia priečneho / sigmoidného sínusu

Hypoplázia a aplázia priečnych / sigmoidných dutín vpravo alebo vľavo sú častými nálezmi, pri ktorých sa pozoruje zníženie signálu z prietoku na venogramoch 2D MR alebo úplná absencia v apláziu.

Zvýšený protrombín - čo to znamená?

Protrombín je proteín, ktorý sa vyrába v pečeni a je prekurzorom trombínu (ktorý stimuluje tvorbu krvných zrazenín). Protrombín je jedným z najdôležitejších indikátorov krvnej zrážanlivosti.