Arteriálna hypertenzia je koncepcia patofyziologickej a klinickej povahy, ktorá kombinuje stavy spojené s predĺženým zvýšením tlaku v artériách CCB (obehový systém). Najcharakteristickejší krvný tlak sa považuje za nárast diastolického krvného tlaku, ale hlavne sa zvyšuje systolický tlak nad normálnym.

Termín "hypertenzia" sa spravidla vzťahuje na množstvo krvného tlaku v srdcových dutinách a cievach. A kritériá pre "normálny" a "vysoký" tlak sú do určitej miery považované za podmienené. Stanovenie týchto ukazovateľov vychádza z určitých výsledkov diagnostického vyšetrenia veľkého počtu ľudí a pomeru krvného tlaku k riziku renálnych, mozgových a srdcových komplikácií, ako aj predčasnej smrti. Pre dospelých je teda arteriálna hypertenzia považovaná za pretrvávajúci nárast krvného tlaku nad sto štyridsať až deväťdesiat. So systolickým tlakom menším ako v mm Hg. Art. od 130 do 139 a diastolického - od 80 do 89, je krvný tlak považovaný za normálne. S tlakom 140 až 159 (systolický) a deväťdesiat mm Hg. (diastolický) stav je považovaný za marginálnu izolovanú formu patologického procesu. Tiež sa nazýva prechodná arteriálna hypertenzia a prehypertenzia. S diastolickým tlakom menším ako deväťdesiat mm Hg. Art. a systolický nad sto šesťdesiat, tento stav sa považuje za izolovanú formu arteriálnej hypertenzie. Vyvíja sa v dôsledku zníženia aortálnej kompenzácie, ako aj jej veľkých vetví v dôsledku aterosklerózy, tyreotoxikózy, ťažkej anémie, aortálnej insuficiencie, otvoreného arteriálneho kanála.

Zvýšenie tlaku podľa etiologických príznakov je klasifikované do takých foriem arteriálnej hypertenzie ako základné (primárne) a symptomatické (sekundárne). Približne 90% prípadov sa vyskytuje v základnej forme, ktorá sa vyznačuje zvýšeným krvným tlakom nevysvetliteľnej etiológie. Tiež táto forma je mierna, mierna, ťažká alebo celkom ťažká, s takmer 80% svetelnej hypertenzie. Okrem toho sa všetky tieto formy môžu vyskytnúť vo forme benígnej primárnej a malígnej hypertenzie. Navyše je charakteristická akútnym rozvojom poškodenia stien krvných ciev s prejavmi ťažkej retinopatie a nedostatočnej funkcie obličiek v dôsledku náhleho a pretrvávajúceho zvýšenia krvného tlaku bez ohľadu na jeho parametre. Súčasne diastolický tlak je zvyčajne vyšší ako stotridsaťsto a štyridsať mm Hg. Art. Prevažne malígny priebeh patologického procesu sa pozoruje už od začiatku vzniku ochorenia. Menej často sa tento priebeh vyznačuje pretrvávajúcou benígnou arteriálnou hypertenziou, ktorá nebola liečená.

V závislosti od patogenézy dochádza k zvýšeniu tlaku vo forme uvoľňovania krvi, čo je spojené so zvýšeným MOS a FBM; rezistencia na hypertenziu v dôsledku zvýšeného arteriálneho tónu a hypervolemickej formy v dôsledku polycytémie.

Arteriálna hypertenzia spôsobuje

Dnes je príčina vývoja tejto choroby (základná forma), ktorá predstavuje približne 95%, zatiaľ nebola stanovená.

Klasická etiopatogenéza tejto patológie zahŕňa niekoľko teórií o výskyte arteriálnej hypertenzie. Medzi nimi vyvíjajú neurogénnu teóriu, v ktorej je hlavná úloha vo vývoji patologického procesu pridelená centrálnemu nervovému systému. V dôsledku dlhodobých duševných poranení a nadmernej námahy emócií negatívnej povahy vyšších nervových zakončení sa vytvára charakteristická regulačná choroba. To spôsobuje dysfunkciu regulátorov tlaku v mozgu av strede hypotalamu v dôsledku zvýšenia sympatických vazokonstrikčných impulzov pozdĺž nervových vlákien a nárastu tónu v cievach. A na realizáciu všetkých týchto účinkov je potrebné mať dedičnú predispozíciu.

Podľa teórie objem-soľ, keď je vylučovaciu funkciu obličiek primárne narušená v dôsledku oneskorenia v organizme sodíka a vody, dochádza k zvýšeniu MOS a ORP. A lokálne mechanizmy samoregulácie prietoku krvi ako reakcia na zvýšený krvný tlak spôsobujú myogénne zúžené arterioly, čo prispieva k normalizácii MOS, čím sa zvyšuje tlak. Navyše nadmerný príjem soli je charakteristickým faktorom pri rozvoji arteriálnej hypertenzie.

Podstatou výskytu esenciálnej arteriálnej hypertenzie je tiež hyperaktivácia sympatiko-adrenálneho systému, ktorá spôsobuje zvýšenie srdca so zvýšením MOS a periférnou vazokonstrikciou. Medzi možné etiologické faktory choroby patria rôzne stresové situácie, genetické narušenie aktivity vyšších nervových regulátorov krvného tlaku a reštrukturalizácia neuroendokrinného pôvodu súvisiaceho s vekom s inváziou pohlavných žliaz, ako aj zvýšená aktivita nadobličiek. Okrem toho má zvýšená adrenergná stimulácia významnú úlohu pri výskyte vysokého krvného tlaku.

Príčiny vývoja symptomatickej hypertenzie sú renálne lézie pochádzajúce z glomerulonefritídy; stenóza renálnej artérie; koarktácia aorty; foehromotsitomy; hyper aldosteronizmus; zvýšená funkcia štítnej žľazy; spotrebu viac ako šesťdesiat mililitrov denne vínneho alkoholu; užívanie takých liekov, ako sú antidepresíva, perorálne kontraceptíva, kokaín atď.

Príznaky hypertenzie

Zvyčajne pred vznikom rôznych komplikácií arteriálna hypertenzia často prebieha bez akýchkoľvek príznakov a jej jediným prejavom je zvýšenie krvného tlaku. Súčasne pacienti sotva sťažujú alebo nie sú špecifické, ale bolesť hlavy na zadnej strane hlavy alebo na čele je pravidelne zaznamenaná, niekedy závratá a hluk v ušiach sa môže cítiť.

Arteriálna hypertenzia je ochorenie charakterizované určitou špecifickosťou. V tomto prípade pacienti dlhší čas nemusia mať podozrenie, že majú túto chorobu, necítia žiadne príznaky a žijú v bežnom spôsobe života, hoci niekedy prežívajú závraty a všeobecnú slabosť. Väčšina ľudí to však vysvetľuje prepracovaním, ale v tomto okamihu je potrebné venovať pozornosť vzniku prvých príznakov tejto patológie a je žiaduce merať krvný tlak.

Spravidla sa po poškodení cieľových orgánov objavia prvé sťažnosti pacientov, pretože sa považujú za najcitlivejšie na zvýšenie krvného tlaku. V tomto prípade sa v prvých štádiách obehových porúch v mozgových cievach u pacientov vyvinie krútenie hlavy s charakteristickou bolesťou a hlukom. Takýto pacient má tiež zhoršenú pamäť a nemôže fungovať. V budúcnosti sa vyskytujú pocity necitlivosti končatín, všeobecná slabosť, blikanie much a dvojité videnie, pacienti začnú s ťažkosťami hovoriť. Všetky tieto symptómy sú charakteristické najmä pre neskoršie štádia vývoja arteriálnej hypertenzie a v počiatočných štádiách ochorenia je zaznamenaná prechodná povaha tohto patologického procesu. Navyše komplikácie, ako je krvácanie alebo mozgový infarkt, sa rozvíjajú v posledných štádiách.

Symptomatológia lézie srdca je charakterizovaná nárastom NK v dôsledku kompenzačnej reakcie zameranej na stabilizáciu zvýšeného napätia steny v dôsledku zvýšeného zaťaženia, zlyhania srdca a IHD. Proces zvyšovania alebo hypertrofie LV sa vysvetľuje rastom jeho hmotnosti v dôsledku zahustenia kardiomyocytov. Na samom začiatku dochádza k zahusteniu steny ľavej komory a neskôr aj srdcové komory. Táto zmena srdca je charakterizovaná nepriaznivou prognózou, pretože spôsobuje nástup srdcového zlyhania, náhlu smrť, ochorenie koronárnych artérií a rozvoj dysfunkcie ventrikulárneho rytmu.

V priebehu progresie abnormalít LV sa u pacientov začína ťažko dýchať v čase cvičenia, srdcovej astmy a pľúcneho edému v dôsledku hypertenznej krízy a rozvoja kongestívneho srdcového zlyhania. Preto veľmi často všetky tieto symptómy vedú k fibrilácii komôr a infarktu myokardu a v dôsledku aterosklerózy sa po rozšírení môže objaviť ruptúra ​​a disekcia aorty.

V obličkových léziách sa proteín objavuje v moči, ako aj mikrohematúria a cylindria. Zriedkavo sa pri hypertenzii vyvíja zlyhanie obličiek.

Príležitostne je prejavom tejto choroby zhoršenie videnia vo forme zníženej citlivosti na svetlo a niekedy aj slepoty. Preto by sa nemala podceňovať arteriálna hypertenzia, pretože je charakterizovaná vážnymi dôsledkami, ktoré môžu spôsobiť smrť pacienta.

Jedným z príznakov tohto ochorenia je charakteristická bolesť hlavy, ktorá sa vyskytuje kedykoľvek, deň alebo noc, s veľkou výhodou ráno po prebudení alebo v noci. Bolesť hlavy v podobe roztrúsenia a závažnosti je lokalizovaná hlavne na zadnej strane hlavy a ďalej sa šíri do iných oblastí hlavy. Pri hypertenzii sa bolesť hlavy zhoršuje kašľom, ako aj po ohnutí hlavy, ktorá je sprevádzaná opuchom očných viečok a tváre ako celku. Ale po masáži, určitom pohybe svalov a vo vzpriamenej polohe sa odliv krvi v žilách zlepšuje u pacientov a to zase znižuje bolesť až po jej úplné zmiznutie.

V niektorých prípadoch sa bolesť hlavy na pozadí zvýšeného tlaku môže objaviť ako výsledok napätých, jemných svalov samotnej hlavy alebo šliach. Vznik tejto bolesti sa môže vyskytnúť po psycho-emocionálnom alebo fyzickom záťaži a jej ukončenie je spôsobené riešením konfliktov v rodine, v práci alebo odpočinku. Táto bolesť je v podstate charakterizovaná napätím, v dôsledku čoho je hlava stiahnutá alebo utiahnutá, pacient sa začína cítiť chorý a jeho hlava je veľmi závratná. A v dôsledku dlhotrvajúcej bolesti neustálej prírody sú pacienti podráždení, horúci, stávajú sa citlivejšími na hluk a hlasné zvuky hudby.

Na pozadí arteriálnej hypertenzie sa objavuje určitá povaha bolesti v oblasti srdca, ktorá sa vyskytuje hlavne počas absolútneho odpočinku alebo po emočnom nadmernom strese bez použitia fyzickej námahy. Charakteristickým prejavom týchto bolesti na hrudníku je ich neuzavretie nitroglycerínom, ako aj predĺžené pokračovanie.

Symptomatický obraz ochorenia u niektorých pacientov pozostáva z príznakov dyspnoe na začiatku patologického procesu po vykonaní menšieho zaťaženia a potom v stave úplného odpočinku. To všetko svedčí o charakteristických zmenách srdcového svalu a vývoji srdcového zlyhania. V prítomnosti tejto patológie sa u mnohých pacientov bobie dolné končatiny, čo sa vysvetľuje retenciou sodíkových iónov a vody v tele na pozadí arteriálnej hypertenzie po užití určitých liekov alebo zhoršených funkcií obličiek.

V dôsledku zhoršenia zraku, vzhľadom na zvýšenie krvného tlaku, vzhľad múky pred očami pacientov, je zaznamenaná nejaká hmla alebo závoj. Je to spôsobené funkčným poškodením krvného obehu v sietnici. A na pozadí krvácania, odlúčenie sietnice, vaskulárna trombóza, komplikácie ako diplopia, rozmazané videnie alebo jeho absolútna strata sa vyvíjajú.

Stage hypertenzia

Tento patologický proces je charakterizovaný neustálym zvýšeným systolickým krvným tlakom a / alebo diastolickým krvným tlakom. V primárnej (podstatnej) forme ochorenia dochádza k zvýšeniu tlaku bez zjavných dôvodov jeho výskytu. Ak je sekundárna (symptomatická) - dôjde k zvýšeniu krvného tlaku s možnosťou identifikovať príčinu tohto nárastu.

Na stanovenie štádií patologického procesu sa používa klasifikácia, ktorá závisí od lézií cieľových orgánov. Preto existujú tri stupne arteriálnej hypertenzie.

V prvej fáze neexistujú žiadne objektívne príznaky porúch cieľových orgánov.

Druhá fáza sa vyznačuje objektívnymi prejavmi zmien v cieľových orgánoch bez symptómov z ich strany alebo akýmkoľvek porušením. Môže to byť hypertrofia LV založená na výsledkoch štúdie s použitím rádiografie, echokardiografie a elektrokardiogramu; zúženie retinálnej artérie generalizovanej alebo ohniskovej povahy; miernym zvýšením krvného kreatinínu alebo mikroalbuminúrie.

Tretia etapa je charakterizovaná objektívnym poškodením cieľových orgánov s určitými príznakmi a poruchou funkcie.

♦ V (prechodnom) štádiu 1 hypertenzie dochádza k periodickému zvýšeniu tlaku spojenému s kŕčmi arteriol. V tomto okamihu sa na stene cievy nedostáva dostatok kyslíka, preto dochádza k hladomoru kyslíka a dochádza k jeho dystrofickej zmene. Spazmus je ďalej nahradený paralýzou arteriol, kde je zachovaná hypoxia cievnych stien. To je dôvod, prečo arterioly sa môžu stať priepustnými a v nich sa tvorí plazmorfia, ktorá prechádza cez steny krvných ciev, čo spôsobuje perivaskulárny edém. Po normalizácii krvného tlaku a obnovení mikrocirkulácie sa postupne odstraňuje krv zo stien tepien a perivaskulárnych priestorov. Po zvýšení fyzickej námahy s opakovaným opakovaním nastáva kompenzačná hypertrofia ľavej komory. Vysoký krvný tlak môže byť pozastavený v jeho vývoji a progrese tým, že eliminuje psychický a emocionálny stres, ako aj včasné užívanie liekov a primeranú liečbu.

♦ Arteriálna hypertenzia štádia 2 sa vyznačuje výrazným porušením artérií s pretrvávajúcim zvýšením krvného tlaku. Spravidla je to spojené s hlbokými zmenami v regulácii kardiovaskulárneho systému a jeho porúch. Súčasné prechodné štádium prechodu na stabilný alebo druhý stupeň ochorenia je spôsobené činnosťami neuroendokrinných mechanizmov. V takom prípade tlak často stúpa a senzitivita baroreceptora klesá, čo sa nachádza na aorte. Okrem toho pretrvávajúce cievne kŕče, plazmorfizmus a zvyšujúca sa hmotnosť proteínov v cievnych stenách vedú k arterioloskleróze alebo hyalinóze. A to predovšetkým spôsobuje, že steny krvných ciev sa zahustia, čo vedie k zníženiu elasticity a ich postupnému zahusteniu a súčasne k zúženiu arteriol. Výsledkom je, že stále vysoké ukazovatele krvného tlaku na pozadí tejto patogenézy zvyšujú záťaž srdca a vyvíjajú kompenzačnú hypertrofiu LV.

♦ Arteriálna hypertenzia štádia 3 sa vyznačuje poruchou orgánov v dôsledku poškodených a zmenených tepien. V tomto prípade dochádza k druhotným zmenám.

Stupeň rizika hypertenzie

V roku 2003 bola prijatá moderná klasifikácia stupňov rizika arteriálnej hypertenzie. Preto dnes existujú tri stupne výskytu tohto patologického procesu s rôznymi indikátormi krvného tlaku. Spravidla sa systolický krvný tlak v mm Hg považuje za normu. Art. od 120 do 129 a diastolický - od 80 do 84.

Existuje teda ľahký (1) stupeň arteriálnej hypertenzie, v ktorej je krvný tlak fixovaný v rozmedzí od 140/90 do 160/100 mm Hg. v.; stredný (2) stupeň - od 160/100 do 180/110 mm Hg. v.; závažný (3) stupeň - nad 180/110 mm Hg. Art.

V súčasnosti je závažnosť hypertenzie priamo závislá od rizikových faktorov. Riziko je vývoj kardiovaskulárnych komplikácií na pozadí zvýšeného krvného tlaku. A v závislosti od týchto komplikácií je tiež diagnostikovaná predpoveď dôsledkov arteriálnej hypertenzie.

Rizikové faktory, ktoré zhoršujú priebeh choroby a jej prognóza sú: veková skupina (muži po 50 rokoch a ženy po šesťdesiatich rokoch); zneužívanie nikotínu; zvýšený cholesterol v krvi; genetická predispozícia, ako aj obezita, hypodynamia, vysoko rizikové skupiny etnickej a sociálno-ekonomickej povahy, cukrovka.

Spravidla je možné tieto faktory opraviť (možno odstrániť) a neopraviteľné. Prvá skupina zahŕňa diabetes, hypodynamiu, vysoký cholesterol a fajčenie. Medzi nekorigované faktory patrí rasa, rodinná anamnéza, vek.

Na základe stupňa arteriálnej hypertenzie a prispievajúcich faktorov choroby je prognóza diagnostikovaná s vývojom rôznych komplikácií v podobe srdcového infarktu alebo mozgovej príhody počas nasledujúcich desiatich rokov.

Pri miernom stupni arteriálnej hypertenzie bez rizikových faktorov výskyt komplikácií S.S.S. znížená na minimum v najbližších desiatich rokoch. V percentuálnom vyjadrení je to asi 15%. Liečba bez drog na jeden rok a zmena vášho životného štýlu sú typické metódy liečby tohto stupňa. A v prípade stability krvného tlaku viac ako 140/90 mm Hg. Art. liečebná terapia je predpísaná.

Priemerný stupeň rizika je charakterizovaný vývojom komplikácií v dôsledku arteriálnej hypertenzie v priebehu desiatich rokov v pomere 20%. Liečba je rovnaká ako s nízkym rizikom, ale s kontrolou dynamiky po dobu šiestich mesiacov. So slabými výsledkami krvného tlaku a jeho stabilnou konzerváciou prejdú na farmakoterapiu.

Pri vysokom stupni rizika sa výskyt komplikácií zvyšuje až na 30%. V tomto prípade sú pacientom predpísané kompletné vyšetrenie a liečba liekom v kombinácii s neliečkovou liečbou.

Veľmi vysoké riziko je charakterizované prebytkom 30% pre vznik komplikácií. Súčasne pacient potrebuje urgentné vyšetrenie a okamžitú liečbu liekom.

História hypertenzie ochorenia

Po prijatí do nemocnice akéhokoľvek lekárskeho alebo profylaktického ústavu pre každého pacienta sa zostavuje jeho choroba, ktorá je považovaná za jeden z najzákladnejších lekárskych dokumentov.

Zvyčajne jej plnenie začína pohotovostnou miestnosťou, kde je pacient diagnostikovaný s arteriálnou hypertenziou.

Na začiatku sa v histórii ochorenia zaznamenávajú všeobecné informácie o pacientovi s údajmi o pasoch, pracovisku a bydlisku. Potom postupujte s objasnením sťažností pacienta, ktoré vám umožnia predložiť všetky znaky tejto choroby s charakteristickými patologiami. V niektorých prípadoch sú tak výrazné vo forme ukazovateľov vysokého krvného tlaku, ktoré dokážu okamžite diagnostikovať arteriálnu hypertenziu.

Takíto pacienti majú silnú bolesť hlavy (najmä ráno) v oblasti okcipitálnej časti, čo spôsobuje pocit ťažkosti a závraty hlavy. Okrem toho sa pacienti sťažujú na slabý spánok, znížený výkon a pamäť a charakteristickú podráždenosť. Niektorí pacienti sa sťažujú na bolesť v hrudi, ťažkosti s dýchaním po fyzickej práci a zhoršenie zraku.

Potom postupujte do zbierky anamnézy arteriálnej hypertenzie a anamnézy života, ktoré ovplyvňujú vývoj tohto patologického procesu. Spravidla objasňujú povahu nástupu symptomatického obrazu choroby a tiež sa od pacienta opýtajú na možné dôvody, ktoré vyvolali vývoj arteriálnej hypertenzie. Okrem toho zistite trvanie patologického ochorenia, predchádzajúce metódy vyšetrenia a predchádzajúcu liečbu.

Vrodená história zahŕňa prítomnosť príbuzných s arteriálnou hypertenziou a potom rozhovory o pacientovom živote, mieste narodenia, veku rodičov pri narodení pacienta, strave, životných podmienkach pri začatí pracovnej činnosti. Určite tiež stav psychickej choroby pacienta, ktorá je spojená so situáciou doma aj v práci. Veľmi dôležitá je dôležitosť objasnenia intoxikácií domáceho charakteru v dôsledku konzumácie alkoholu a fajčenia. Ženy sa dozvedia o nástupe menštruácie, frekvencii a trvaní, prítomnosti tehotenstiev, ich priebehu, pôrode. Tiež je potrebné poznať čas ukončenia menštruácie (klimakterické obdobie), povahu jeho priebehu (návaly horúčavy, srdcový tep, zvýšený krvný tlak, podráždenosť).

V budúcnosti prejdite na všeobecné vyšetrenie pacienta a jeho somatických orgánov s ďalším napĺňaním histórie ochorenia všetkých výsledkov.

Vzhľadom na to, že arteriálna hypertenzia nastáva v troch štádiách, u pacienta v prvom štádiu ochorenia sa pozoruje iba zvýšenie krvného tlaku bez charakteristických porúch vnútorných orgánov. V druhom štádiu sa pozoruje tiež zvýšenie krvného tlaku a po ďalších vyšetreniach, röntgenových, echokardiografických a elektrokardiogramov sa diagnostikuje zväčšená ľavá komora. Okrem toho arteriálna hypertenzia ovplyvňuje prácu obličiek, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou stopových množstiev proteínov a izolovaných červených krviniek v moči, ako aj zvýšenie telesnej teploty. Pri ateroskleróze koronárnych ciev sa v oblasti srdca vyskytujú bolesti konstrikčnej povahy v dôsledku určitých zaťažení, ktoré zmiznú po podaní nitroglycerínu pod jazyk alebo chodidlo. Ale tretia etapa ochorenia je nebezpečná vývojom infarktu myokardu, parézy a paralýzy v dôsledku porúch obehového systému v mozgu, ako aj ťažkého poškodenia zraku až po absolútnu slepotu.

Okrem toho je dôležité mať na pamäti, že akékoľvek štádium arteriálnej hypertenzie môže vyvolať hypertenznú krízu a v dôsledku toho dôjde k mŕtvici alebo k srdcovej astme.

Potom je anamnéza s arteriálnou hypertenziou naplnená výsledkami palpácie a perkusie. Pri počúvaní sa venuje osobitná pozornosť srdcovým tónom, jeho rytmu, absencii alebo prítomnosti srdcového šumu, srdcovej frekvencii a samozrejme merať tlak. Len teraz môže lekár stanoviť predbežnú diagnózu, predpísať metódy diagnostiky a liečby drog, vzhľadom na stanovený stupeň hypertenzie.

A ak pacient vstúpi na kardiológiu alebo jednotku intenzívnej starostlivosti s hypertenzívnou krízou, lekárska história je vyplnená slovami príbuzných alebo samotným pacientom po ukončení útoku.

Medzi povinné metódy diagnostiky ochorenia patrí meranie krvného tlaku, elektrokardiografia, röntgenové snímky, fonokardiografia, echokardiografia a bicyklová ergometria. Ďalšie metódy výskumu sa považujú za analýzu moču, ako aj za všeobecnú a biochemickú analýzu krvi.

Po získaní výsledkov vyšetrenia, vyšetrenia, rozhovoru, histórie pacienta ošetrujúci lekár diagnostikuje a predpisuje terapeutickú liečbu arteriálnej hypertenzie v komplexe, dokumentujúc to všetko v zoznamoch schôdzok. Aj v lekárskej histórii lekár denne zaznamenáva stav pacienta, opisuje všetky odporúčania, predpisy a prikladá výsledky testov a vyšetrení.

Navyše lieky, ktoré pacient netoleruje, alebo ak boli nahradené, sú uvedené v každej anamnéze.

Po ukončení liečby sa opätovne vyšetrí a podľa niektorých indikácií sa pacientovi vypustí a pripraví špeciálnu epikrizáciu, ktorá tiež uvádza údaje pacienta, sťažnosti, stupeň, stupeň artériovej hypertenzie, stav pacienta po prijatí a vypustení, všetky diagnostické vyšetrovacie metódy s výsledkami pred liečbou a po. Popisuje tiež celkovú taktiku liečby hypertenzie. A na konci histórie ochorenia sa vykoná konečná diagnóza s niektorými odporúčaniami vo forme dodržiavania správneho denného režimu, liečebnej liečby a výživy v ambulantnej liečbe.

Symptomatická arteriálna hypertenzia

Toto ochorenie je kauzálne spojené s určitými patologickými procesmi alebo poškodením systémov alebo orgánov, ktoré sa podieľajú na regulácii krvného tlaku. Symptomatická arteriálna hypertenzia predstavuje až 15% prípadov.
Spravidla je viac ako sedemdesiat chorôb etiologickými faktormi pre výskyt symptomatickej hypertenzie. Ide najmä o ochorenia močového systému, renálnych artérií a obličiek získanej a vrodenej povahy; endokrinnej a srdcovej patológie, ako aj porúch centrálneho nervového systému.

Symptomatická arteriálna hypertenzia sa teda klasifikuje do štyroch hlavných skupín, ako je nefrogénna, endokrinná, hemodynamická a centrogenická. Tiež sa našla kombinácia niekoľkých patologických ochorení, ktoré môžu spôsobiť vysoký krvný tlak. To je možné s novotvarom v obličkách, kód má aterosklerózu aorty a mozgových ciev; diabetická glomeruloskleróza a chronická pyelonefritída; aterosklerotická stenóza renálnych artérií a chronická glomerulonefritída atď. Okrem toho sa izoluje arteriálna hypertenzia spôsobená exogénnymi faktormi vo forme kadmia, tália, otrava olovom a tiež liekov.

Symptomatická arteriálna hypertenzia pozostáva hlavne zo symptómov spojených so zvýšením tlaku a patologickej patológie. Výsledkom vysokého tlaku je, že pacient má bolesti v hlave, začne sa točiť, letí pred očami, hluk a zvonenie v ušiach, bolesti v oblasti srdca a iné pocity subjektívnej povahy. Rovnako s trvalým nárastom tlaku sa hypertrofia LV detekuje s druhým tónovým prízvukom nad aortou. Navyše existujú určité zmeny v cievnom dni oka.

Symptomatológia hlavného patologického procesu môže byť vyslovená, potom je povaha symptomatickej arteriálnej hypertenzie stanovená kvôli klinickému obrazu konkrétnej choroby. A nemusia byť žiadne príznaky, potom sa pozoruje len zvýšenie krvného tlaku. V tomto prípade môže byť charakter tejto hypertenzie predpokladané takými kritériami, ako je vývoj ochorenia v mladom veku alebo po päťdesiatich rokoch; akútna progresia a charakteristická stabilizácia tlaku pri vysokých rýchlostiach; asymptomatický priebeh choroby; rezistencia na liečbu antihypertenzívami; malígny priebeh patologického procesu.

Aj symptomatická hypertenzia je benígna a malígna, vzhľadom na povahu priebehu ochorenia. Spravidla existuje niekoľko skupín patologického procesu. Napríklad renálna hypertenzia sa považuje za najčastejšiu príčinu symptomatickej arteriálnej hypertenzie (75%). A oni sú naopak rozdelení na renovaskulárnu arteriálnu hypertenziu, zvýšený tlak v patológii renálneho parenchýmu a tiež v dôsledku porušenia odtoku moču. Súčasne príznaky arteriálnej hypertenzie renálnej etiológie pozostávajú z nárastu krvného tlaku a patológie sedimentu v moči, horúčky, hluku nad tepnami obličiek a nádoru v brušnej dutine.

Endokrinná hypertenzia sa vyznačuje zvýšeným krvným tlakom pri súbežných sympaticko-adrenálnych krízach, svalovej slabosti a syndróme močového mechúra; obezita a opuch (zriedkavé). Diagnóza všetkých týchto príznakov naznačuje, že pacient má arteriálnu hypertenziu endokrinnej generácie. Ak sa počas vyšetrenia pacienta objavia sťažnosti na vznik hypertenzívnej krízy sprevádzanej srdcovým infarktom, zrejme sa prejavia svalové trasenia, hojivé potenie a bledosť kože, bolesti hlavy a tiež bolesť v tlaku za hrudníkom, potom sa dá predpokladať feochromocytóm. Ak sa tieto ťažkosti vyskytnú súčasne s horúčkou, strata hmotnosti, bolesti brucha naznačujú prítomnosť feochromoblastómu. Ale s tendenciou k mdlobu v dôsledku neustáleho zvýšeného krvného tlaku je charakteristická pre feochromocytom bez hypertenzných kríz.

Keď sa pacienti sťažujú na zvýšenie krvného tlaku a svalovej slabosti, zníženú fyzickú vytrvalosť, významné množstvo močenia a smäd, zvážte klasický symptomatický obraz Cohnovho syndrómu. Za prítomnosti týchto príznakov s horúčkou a epigastrickou bolesťou môže byť navrhnutý adenokarcinóm nadobličiek.

V čase vývoja arteriálnej hypertenzie so súčasným zvýšením telesnej hmotnosti narušenie genitálnej oblasti, úzkosť vo forme žíznenia, polyúria a pruritus naznačujú, že ide o Itsenko-Cushingov syndróm.

Hemodynamická hypertenzia sa vyznačuje léziami veľkých ciev a srdca, ktoré sú reprezentované systolickou hypertenziou proti aortálnej nedostatočnosti, bradykardiou a aterosklerózou; regionálne s koarkciou aorty; hyperkinetický obehový syndróm u arteriovenóznych fistúl; ischemickej kongestívnej hypertenzie na pozadí mitrálnej choroby a CH. Všetky tieto hypertenzie sú v priamom spojení s patologickými procesmi v srdci a veľkých cievach, čím sa podporuje zvýšenie krvného tlaku. Okrem toho je systolický BP izolovaný alebo preventívny.

Centrogenická arteriálna hypertenzia je charakterizovaná léziami organického CNS. Zároveň pacienti zaznamenajú zvýšenie krvného tlaku v kombinácii s bolesťami hlavy, krúžením hlavy a rôznymi prejavmi vegetatívneho charakteru a niekedy epileptiformným syndrómom. Anamnéza zranení, encefalitída, arachnoiditída, otras mozgu. Všetky vyššie uvedené príznaky s prítomnosťou vhodnej anamnézy ukazujú neurogénnu genézu symptomatickej arteriálnej hypertenzie.

Diagnóza arteriálnej hypertenzie

Hlavnými cieľmi diagnostiky tohto patologického procesu je stanovenie stabilného a zvýšeného stupňa krvného tlaku, eliminácia alebo detekcia symptomatickej hypertenzie a posúdenie celkového rizika.

Pre diagnózu ochorenia sa zvyčajne používajú výsledky opakovaných meraní tlaku; zber histórie choroby; fyzické vyšetrenie; inštrumentálne a laboratórne vyšetrovacie metódy.

Pri sledovaní histórie je vek pacienta špeciálnym indikátorom. Choroba, ktorá vznikla od štyridsiatich do päťdesiatich rokov, sa považuje hlavne za esenciálnu arteriálnu hypertenziu. A pri výskyte príznakov zvýšeného tlaku, od dvadsiatich až tridsiatich rokov s rýchlou stabilizáciou s vysokým počtom a skorými komplikáciami, možno predpokladať, že existuje symptomatická arteriálna hypertenzia. Taktiež pri diagnostike sa venuje pozornosť zneužívaniu alkoholu a fajčeniu; charakteristické príznaky abdominálnej obezity; fyzickej aktivity, ako aj osobných vlastností pacienta. Samozrejme, berú do úvahy prítomnosť rôznych komplikácií a sťažností pacientov, ktoré naznačujú zapojenie cieľových orgánov do tohto patologického procesu.

Potom prejdite na fyzické vyšetrenie pacienta s diagnózou arteriálnej hypertenzie, ktorá je spojená s identifikáciou rizikových faktorov pre rôzne komplikácie, sekundárne symptómy ochorenia a lézie niektorých orgánov.

Sphygmomanometria sa považuje za hlavnú metódu diagnostiky arteriálnej hypertenzie. Zvyčajne môže byť konečná diagnóza spôsobená dvojitým meraním krvného tlaku pri návšteve lekára.

Počas vyšetrenia pacienta dávajte pozor na prítomnosť hyperémie alebo bledosti pokožky, konštitúcie, existujúceho opuchu a iných znakov poškodenia orgánov. Všeobecne sa arteriálna hypertenzia vyznačuje hyperemia tváre a horného trupu a niekedy aj pridaním cyanózy. Bledosť kože sa objavuje v procese hypertenznej krízy, čo je významné zníženie funkcie obličiek. Zhoršuje tiež prognózu ochorenia obezity. Pri edémoch dolných končatín je podozrenie na HF. Okrem toho dávajte pozor na prítomnosť hluku v hlave, zmeny v bedrách steny, srdcové arytmie, asymetria, oslabenie alebo nedostatok pulzov a ochladzovanie končatín.

Tiež dôležitou diagnostickou metódou vyšetrenia je sledovanie tlaku počas dňa, poskytovanie potrebných informácií o mechanizmoch kardiovaskulárnej regulácie s dennou variabilitou krvného tlaku, nočnej hypertenzie alebo hypotenzie a jednotnosť antihypertenzného účinku liekov.

Z laboratórnych a inštrumentálnych metód vyšetrenia sa používajú: RTG, elektrokardiografia, fonokardiografia, echokardiografia, bicyklová ergometria, ako aj analýza moču a biochemická analýza krvi pre proteín, fibrinogén, C-reaktívny proteín, cholesterol, transaminázu a samozrejme pre začiatok všeobecnej analýzy moč.

Liečba hypertenzie

Základnými princípmi liečby akéhokoľvek stupňa arteriálnej hypertenzie je zníženie krvného tlaku. To umožňuje znížiť vývoj závažných komplikácií v cieľových orgánoch v priebehu piatich rokov od 55 do 18%.

Ak má pacient prvý stupeň ochorenia so systolickým tlakom menším ako 160 mm Hg. Art. A diastolický menej ako sto, potom vykonajte opakované merania krvného tlaku počas štyroch týždňov bez predpisovania liekov. A ak sa indikátory ukážu ako normálne (20 - 30%), potom náklady na neliečkovú terapiu s odporúčaním opakovaných meraní krvného tlaku každé tri mesiace po celý rok. So zvýšeným tlakom v tomto štvortýždňovom období sa zvažuje otázka predpisovania určitých liekov. A ak sú s týmto patologickým procesom spojené aj iné rizikové faktory vývoja chorôb SCC, okamžite sa predpisujú antihypertenzívne lieky. To isté platí aj pre detekciu sekundárneho a tretieho stupňa hypertenzie, a to aj pri absencii ďalších rizikových faktorov.

Izolovaná systolická hypertenzia u starších ľudí je podrobená okamžitému lekárskemu ošetreniu, avšak mierna forma tejto choroby u mladšej a mladšej generácie sa zvyčajne lieči nelekárskou liečbou.

Hlavným smerom takejto liečby je zbavenie sa zlých návykov, zvyšovanie fyzickej aktivity, normalizácia hmotnosti a zníženie príjmu soli vo vašej strave.

Je tiež potrebné vytvoriť pre pacienta optimálne podmienky pre prácu a odpočinok, niekedy dokonca predpisovať sedatíva vo forme Bechterewovho lieku, Motherwort, Valerian, Tazepan, Fenazepan, Seduxen, Elenium. A ak máte zlý sen, predpisujú sa barbituráty.

Použitím racionálnej diétnej terapie je možné znížiť hladinu tlaku v miernej forme arteriálnej hypertenzie, ako aj pri monoterapii antihypertenzívami. Vo všeobecnosti sa pozitívny účinok tejto metódy dosahuje u starších ľudí. Pacientom s arteriálnou hypertenziou sa odporúča znížiť príjem soli na jednu čajovú lyžičku alebo ju použiť vo forme slaného jedla. Okrem toho by mali potraviny obsahovať tie potraviny, ktoré podľa ich energetickej hodnoty neprekročia denný príjem a obezita by mala byť ešte nižšia.

Dôležitým bodom pri liečbe pacientov s arteriálnou hypertenziou je individuálny výber lieku, ktorý pomôže stabilizovať ukazovatele krvného tlaku. Okrem toho je potrebné pokúsiť sa normalizovať alebo takmer normalizovať krvný tlak, aby sa zabránilo mŕtviciam, dynamickým poruchám obehu v mozgu a renálnej artérioskleróze.

Pozitívnu dynamiku je možné dosiahnuť, ak pacienti zostanú v zdravotníckych zariadeniach vo forme sanatórií a dispenzárov organizovaných v podnikoch. Pacienti tu môžu dostať fyzioterapiu, plný a zdravý spánok, ako aj dobrú a správnu výživu.

Pri liečbe hypertenzie sa široko používa rôznorodá skupina liekov, ktoré znižujú krvný tlak. Najprv používajú lieky, ktoré ovplyvňujú nervové receptory kardiovaskulárneho systému, ako sú beta-blokátory (Anapralin, Inderal a Obsidan), ako aj lieky, ktoré znižujú množstvo adrenalínu a noradrenalínu v cievach a CNS (Reserpine, Clofelin, Dopegit), Pozitívny účinok pri znižovaní krvného tlaku sa dosiahne pri vymenovaní diuretík vo forme Triampur, Furosemid, Hypotiazid, čo prispieva k uvoľňovaniu sodíkových iónov a vody z tela pacienta, ktoré privádzajú krvný tlak do normálnych hladín. Rovnako vasodilatátory (Prazosin, Captopril, Kapoten, Captopres), ktoré sú charakterizované rôznymi mechanizmami účinku, ktoré v konečnom dôsledku rozširujú arterioly, znižujú tlak. Všetky tieto lieky by však mali predpisovať len lekár, berúc do úvahy všetky individuálne vlastnosti organizmu.

Okrem toho dnes bežne používa kombinovanú terapiu s rôznymi mechanizmami účinku. To umožňuje použitie liekov v pomerne nízkych dávkach. Medzi takéto lieky patrí Adelfan, pozostávajúci z Hydralazínu, Hypotiazidu a Reserpínu.

Charakteristickým znakom liečby arteriálnej hypertenzie je konštantný príjem antihypertenzívnych liekov s povinnou kontrolou krvného tlaku a zmenou dávky lieku v smere zvyšovania alebo znižovania, čo bude závisieť od priebehu arteriálnej hypertenzie a charakteristík pacienta.

S ľahko tečúcou formou ochorenia je povolené ambulantné liečenie patologického procesu. A len pacienti, ktorí potrebujú vyzdvihnúť novú kombináciu liekov alebo objasniť diagnózu, ako aj v prípade hypertenznej krízy, podliehajú plánovanej alebo naliehavej hospitalizácii.

Pri hypertenzívnej kríze sa rýchlo uskutočňujú naliehavé opatrenia a potom pokračujú v špeciálnom ošetrení. To všetko súvisí s rýchlym poklesom prudkého zvýšeného krvného tlaku, zlepšením cerebrálneho a renálneho obehu. Zároveň je pacientovi poskytnutý absolútny pokoj a zdvíha hlavu s povinným prístupom čerstvého vzduchu. Ak tlakové indexy zodpovedajú nevýznamným hodnotám, potom sa aplikuje odklonová terapia vo forme ľadového obalu na hlavu, kúpele na nohy v horúcej vode, nalievanie horčíkových náplastí na trup a teľacie svaly. A pri výskyte kompresívnych bolesti za hrudníkom je potrebný elektrokardiogram, aby sa urobila výnimka pre infarkt myokardu pri hypertenznej kríze.

V tých chvíľach, keď je pacient trochu rozrušený, je predpísaná sedatívna terapia a na stabilizáciu vysokého tlaku podajte tabletovaný klofelin pod jazykom. Okrem toho sa pri zmierňovaní hypertenznej krízy používa Furosemid alebo Hypotiazid av prípade negatívneho výsledku sa Dibazol podáva intravenózne vo fyziologickom roztoku. V tomto prípade sa antihypertenzívny účinok vyskytuje dvadsať minút po zavedení tohto lieku, ktorý trvá takmer tri hodiny. A kvôli zvýšeniu účinku Dibazolu sa furosemid užíva perorálne.

V niektorých prípadoch, keď nie je možné zastaviť hypertenznú krízu, môže sa klofelin intravenózne alebo intramuskulárne podať pacientovi v požadovanej horizontálnej polohe do dvoch hodín po podaní tohto lieku.

Aj pri vážnych krízach alebo pri slabých výsledkoch pri znižovaní krvného tlaku sa pentamín pomaly používa intramuskulárne alebo intravenózne a samozrejme krvný tlak je nutne kontrolovaný.

Prevencia arteriálnej hypertenzie

Hlavné metódy prevencie sú primárnou formou, vykonávanou pre zdravých ľudí s normálnym krvným tlakom a sekundárnou formou pri diagnostikovaní arteriálnej hypertenzie.

Prevencia tejto choroby je spravidla v súlade s správnou výživou a pri vykonávaní fyzických cvičení, ktoré výrazne zlepšujú zdravie chorých alebo zdravých ľudí.

Akékoľvek fyzické cvičenie v podobe behania, chôdze, plávania, cvičenia na simulátoroch a dychových cvičeniach len pomáha zvyšovať schopnosť pracovať a výrazne stabilizovať zvýšený tlak. A je potrebné začať akúkoľvek fyzickú aktivitu s malou záťažou tridsiatich minút a postupným zvyšovaním.

Dôležitým opatrením na prevenciu hypertenzie je aj obmedzenie soli a živočíšnych tukov vo vašej strave. Odporúča sa variť jedlo bez soli, pretože výrobky ako syry, údené mäso, konzervované potraviny a párky už na začiatku obsahujú soľ, takže by nemali byť v iných potravinách. Môže sa nahradiť aj nejakým druhom korenia alebo soli s nízkym obsahom sodíka. Okrem toho je potrebné vyňať zo stravy vyprážané, mastné, korenisté a slané potraviny a nahradiť ich rastlinnými výrobkami s uprednostňovaním mliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku. To všetko pomôže normalizovať telesnú hmotnosť, obohatiť stravu draslíkom a znížiť množstvo cholesterolu v krvi, čo prispieva k výskytu aterosklerózy.

Ako preventívne opatrenie sa odporúča zvládnuť metódy psychologického auto-tréningu, meditácie a auto-návrh na kontrolu stresových situácií, ktoré sú základnými príčinami rozvoja arteriálnej hypertenzie. Preto je žiaduce nájsť vo všetkom pozitívne aspekty, byť optimistický, nájsť koníček, ktorý prinesie iba pozitívne momenty, komunikovať so zvieratami, chodiť na prechádzky pred spaním do rovnováhy mysle. Samozrejme, okamžite opustiť cigarety a alkohol. Koniec koncov, sú v tesnej súvislosti s arteriálnou hypertenziou, ktorá môže spôsobiť smrteľné následky.

V prípade, že sa diagnostikuje arteriálna hypertenzia, vykonajú sa sekundárne preventívne opatrenia, ktoré chránia cieľové orgány pred možnými infarktmi, mŕtvicami a ochorením koronárnych artérií. V tomto prípade sú všetky opatrenia primárnej prevencie nasledované doplnením dýchacích cvičení, masáže, akupunktúry, akupunktúry, reflexológie, užívania bylín, vitamínov a antioxidantov. Je tiež dôležité dodržiavať denný režim, normálny spánok, aby ste neustále merali a zaznamenávali výsledky krvného tlaku, aby ste mali všetky tieto údaje počas stretnutia so svojím lekárom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.

Krvný tlak v nohách

Krvný tlak (BP) sa dá merať nielen na ramene, ale aj na nohe. Indikátory tlaku nebudú menej spoľahlivé, ale potrebujete vedieť, ako správne interpretovať výsledky. Úroveň krvného tlaku v horných a dolných končatinách môže byť približne rovnaká alebo rôzna.

Príčiny dyspnoe pri chôdzi, cvičení a odpočinku

Dyspnoe je stav, pri ktorom frekvencia a hĺbka dýchania sa dramaticky mení počas cvičenia alebo dokonca v pokojnom stave. Zvyčajne v takom stave človek cíti nedostatok vzduchu a snaží sa získať čo najviac kyslíka, pacient robí plytké časté dýchacie pohyby, ktoré len zhoršujú situáciu.

Neurocirkulačná dystónia

Neurocirkulačná dystónia (NCD) je komplex porúch kardiovaskulárneho systému funkčnej povahy, ktorý sa vyvíja v dôsledku zhoršenej neuroendokrinnej regulácie. Neurocirkulačná dystónia má polyeologickú genézu, je sprevádzaná rôznymi rôznymi, hlavne kardiovaskulárnymi prejavmi, ktoré vznikajú alebo sa zhoršujú pod vplyvom stresových vplyvov, líšia sa benígnym priebehom a uspokojivou prognózou.

LiveInternetLiveInternet

-Tagy-Vyhľadávanie podľa denníka-správy-referencie-hudba-Odoberať e-mailom-štatistika. Aké potraviny ovplyvňujú zrážanlivosť krvi?Dr. Sergej Agapkin, moderátor programu "Na najdôležitejšom", odpovedal na otázku:

Ako posilniť cievy a žily v nohách: životný štýl, drogy a výrobky

V súčasnosti sa choroby krvných ciev a žíl v nohách stali vážnym problémom: stáda krvi a v dôsledku toho sa vo väčšine ľudí stane skôr alebo neskôr výskyt kŕčových žíl a žilovej trombózy.