Syndróm dolnej dutej žily počas gravidity je komplex hemodynamických porúch spôsobených kompresiou aorto-kaval s nárastom maternice. Vykazuje to závrat, náhla slabosť, tachykardia, ťažkosti s dýchaním, výrazný pokles krvného tlaku, zvýšené poruchy, mdloby, ktoré sa vyskytujú v polohe tehotnej ženy ležiacej na chrbte. Diagnóza pomocou echokardiografie, dopplerovského placentárneho krvného prietoku, integrálnej reografie. Nevyžaduje špeciálne ošetrenie. Vo väčšine prípadov, aby ste napravili stav ženy, stačí zmeniť jej postavenie v posteli. Na vylúčenie akútnej intrapartálnej hypoxie sa odporúča vertikálna aplikácia.

Syndróm nižšej vene cava počas tehotenstva

Kompresný syndróm dolnej dutej vagíny (DPRS, syndróm kompresie aortokalív, posturálny hypotenzívny syndróm a hypotenzný syndróm na chrbte) je jedným z najčastejších porúch hemodynamiky zistených počas tehotenstva. Podľa rôznych autorov v III. Semestri sú subklinické prejavy porúch rôznej závažnosti stanovené u 70% tehotných žien, zatiaľ čo iba asi 10% pacientov sa sťažuje na poškodenie blahobytu. Naliehavosť včasnej diagnostiky ARPD je spojená so zvýšeným rizikom prerušenia tehotenstva a výskytu iných závažných pôrodníckych komplikácií sprevádzaných zhoršením normálneho vývoja dieťaťa a zvýšením perinatálnej úmrtnosti.

Príčiny inferior vena cava syndrómu počas tehotenstva

Kompresia aorto-kaval počas gravidity je zvyčajne spôsobená mechanickým stlačením žilových ciev so zväčšenou maternicou a všeobecným zvýšením intraabdominálneho tlaku. Je veľmi zriedkavé, že krvný tok v dolnej vene cava je narušený v dôsledku kombinácie tehotenstva a iných príčin - vrodené zúženie, tromboflebitída, objemné neoplázie brušných orgánov, retroperitoneálny priestor a ochorenia pečene. Na konci tehotenstva sa hmotnosť maternice zvyšuje 10-20 krát, hmotnosť plodu dosahuje 2,5 kg alebo viac, objem amniotickej tekutiny je 1 až 1,5 litra. Výsledkom je, že elastická cievna stena v polohe pacienta na zadnej strane zažíva tlak 6 až 7 kg, čo vedie k zníženiu lumenu žily.

Hoci sa táto situácia vyskytuje u takmer všetkých tehotných žien, typický klinický obraz ARI sa pozoruje iba u 9-10% pacientov a u 17-20% žien je ochorenie subklinické. V priebehu výskumu zistili špecialisti v oblasti pôrodníctva a gynekológie, že tieto predisponujúce faktory zvyšujú pravdepodobnosť vzniku poruchy počas tehotenstva:

 • Zabezpečenie nedostatočnej cirkulácie. Za normálnych okolností na kompenzáciu zhoršeného prietoku krvi sa v systéme IVC vytvorí sieť paravertebrálnych a bežných venóznych plexusov, čím sa zabezpečí vylučovanie krvi nad miestom kompresie alebo do vyššej vena cava. Pri nedostatočnom rozvoji kolaterálov alebo ich zrýchlenej redukcii pod vplyvom neznámych príčin nastáva hypotenzný posturálny syndróm.
 • Nediferencovaná dysplázia spojivového tkaniva. Pri geneticky stanovenom narušení syntézy kolagénu a jeho priestorovej organizácie je priemerná membrána žíl menej odolná voči vonkajšej kompresii. Situácia sa zhoršuje gestačnými hormonálnymi zmenami. Zvýšenie koncentrácie progesterónu 10-krát alebo viac vedie k uvoľneniu vláken hladkého svalstva vonkajšieho plášťa vena cava.
 • Patologické tehotenstvo. NIP je silnejšie komprimovaná v prípade viacnásobných tehotenstiev, polyhydramnios, veľkých plodov vznikajúcich na pozadí konfliktu Rh, vrodených anomálií dieťaťa, extragenitálnych ochorení (diabetes, kardiopatológia) atď. 17% - gestóza, 22% má nadváhu.

patogenézy

Keď kompresia kavala komplikuje odtok krvi z dolných končatín, brušných a panvových orgánov. Vrátený návrat je znížený, resp. Klesá krv do pľúcnych alveolov, kyslík sa znižuje, vzniká hypoxémia. Súčasne klesá srdcový výkon a vaskulárny tlak v závislosti od toho. V dôsledku menšieho množstva krvi vstupujúceho do systémovej cirkulácie, ktorá nie je dostatočne nasýtená kyslíkom, sa tkanivová hypoxia rozvíja v rôznych orgánoch tehotnej ženy a dieťaťa. Časť plazmy je uložená v cievnom lôžku dolných končatín a uvoľnených tkanív pohlavných orgánov, ktoré prispievajú k kŕčové žily.

Symptómy syndrómu inferior vena cava počas tehotenstva

U dvoch tretín pacientov je porucha asymptomatická alebo so zvýšenou pohybovou aktivitou plodu so zmenou pozície ženského tela. Znaky posturálnej hypotenzie sa zvyčajne vyskytujú po prvýkrát v 25-27 týždni tehotenstva. Patologické príznaky sa objavujú po 2-3 minútach od toho, ako tehotná ležala na chrbte a dosiahla maximum do 10 minút. Veľmi zriedka sa pozoruje SNFS v sede. Viac ako polovica pacientov s klinicky výrazným porušením sa sťažuje na závraty, pocit nedostatku vzduchu, ťažkosti s dýchaním, náhlu slabosť, zvýšenú srdcovú frekvenciu, časté a závažné pohyby. 37% pacientov má spontánnu túžbu vrátiť sa na svoju stranu, postaviť sa. Niekedy dochádza k precordiálnej bolesti, hluku alebo tinitusu, iskier pred očami, strata zraku, úzkosť, strach. U 1-3% pacientov dochádza k významnému poklesu krvného tlaku (až do 80 mmHg a nižšie), čo vedie k synkopy. Príznaky rýchlo zmiznú po zmene polohy tela.

komplikácie

DPR je často komplikované porušením placentárneho krvného toku s výskytom chronickej alebo akútnej hypoxie plodu, oneskorením jeho vývoja. U žien s stlačenou dolnou vena cava je placenta spoľahlivo predčasne exfoliovaná. Venózna kongescia vyvoláva nástup hemoroidov, kŕčových žíl, trombózu, tromboflebitídu. Pri ukladaní veľkého množstva krvi do ciev dolných končatín je možný hypovolemický šok s poškodením viacerých orgánov - poškodenou renálnou glomerulárnou filtráciou, syndrómom respiračnej tiesne, mozgovou a kardiovaskulárnou insuficienciou.

diagnostika

Syndróm dolnej dutej žily počas gravidity je zvyčajne diagnostikovaný na základe poklesu krvného tlaku a charakteristických symptómov, ktoré vznikajú v pozícii ženy na chrbte. Ak je podozrenie na subklinický priebeh poruchy, je predpísané komplexné vyšetrenie na identifikáciu zmien hemodynamiky a abnormálneho zásobovania plodu krvou. Potvrďte odporúčanú diagnózu:

 • Echokardiografia. Štúdia hodnotí zmenu indikátorov pri prechode tehotnej ženy z ľavej strany na chrbát. Prítomnosť latentného posturálneho hypotenzného syndrómu je dokázaná poklesom o 15-20% objemu mozgovej príhody, minútového objemu krvi, srdcového indexu, zvýšenej srdcovej frekvencie, poruchy iných indikátorov odrážajúcich funkciu srdcového tlaku.
 • Dopplerografia uteroplacentárneho prietoku krvi. Výsledky štúdie sa hodnotia aj s prihliadnutím na polohu tela pacienta. Keď žena otočí chrbát v dôsledku kompresie kavale, index odporu (IL) v pupočnej tepne je 1,15-1,29 krát vyšší ako štandardné hodnoty. Zároveň sa IR v oboch maternicových artériách znižuje o 10-19%.
 • Integrálna reografia. Neinvazívna registrácia zmien odolnosti tkanív voči vysokofrekvenčnému prúdu umožňuje rýchlo posúdiť krvnú náplň cievneho lôžka. Rheografické stanovenie mŕtvice a minútových objemov krvi, srdcová frekvencia, srdcový index potvrdzuje výsledky echokardiografickej štúdie alebo v prípade potreby ju nahradí.

Vzhľadom na zvýšené riziko hypoxie plodu sa odporúča dynamické monitorovanie jeho stavu pomocou CTG a fonokardiografie. Podľa indikácií sa uskutočňuje spektrofotometrická analýza stavu plynu krvi ženy a vo výnimočných prípadoch aj dieťaťa. Zvyčajne táto metóda odhaľuje pokles parciálneho tlaku kyslíka, zvýšenie parciálneho tlaku oxidu uhličitého a príznaky metabolickej acidózy.

Diferenciálna diagnostika sa uskutočňuje s inými poruchami, pri ktorých je stlačená dolná vena cava - stenóza, trombóza, neoplázia pečene, pankreas, maternica, vaječníky, obličky, retroperitoneálna lymfatická uzlina, retroperitoneálna fibróza, Badd-Chiariov syndróm a telesná hmotnosť. žily. Vylučte patologické stavy, ktoré môžu spôsobiť kolaps: vaskulárna dystónia, arteriálna hypotenzia v dôsledku otravy jedlom alebo jedlom, akútna infekcia, arytmia, zlyhanie srdca. Podľa indikácií je pacientovi odporúčaná kardiológka, flebológ, gastroenterológ, hepatológ, urológ, onkológ.

Liečba syndrómu inferior vena cava počas tehotenstva

Pravidelne sa posturálna hypotenzia, spôsobená stláčaním kašli, prejde sama o sebe, keď sa pacient otočí na stranu alebo stojí. Tehotné ženy s klinickými príznakmi frustrácie by mali spať na ľavej strane medzi nohami alebo pod hornou časťou vankúša. Niektoré ženy sa cítia lepšie pri odpočinku v polosežnej polohe. Na zmiernenie žilovej stagnácie a zlepšenie hemodynamických parametrov sa uvádza mierne cvičenie - chôdza, cvičenie vo vode a jóga pre tehotné ženy. Pri intrauterinnej hypoxii sa predpisujú lieky, ktoré zlepšujú prietok krvi do uteroplacentárneho komplexu.

Pri plánovaní spôsobu doručenia je potrebné zvážiť prítomnosť SNPV. Pri absencii pôrodných a extragenitálnych indikácií cisárskeho rezu sa pacientom odporúča pôrovať vo vzpriamenej polohe počas státia, sedenia alebo squatu. To môže výrazne znížiť riziko fetálnej hypoxie. Ak žena trvá na tradičnej metóde pôrodníckej pomoci, je umiestnená na jej ľavej strane a počas obdobia exilu je premiestnená do miestnosti s vysokou nadstavbou. Počas operatívneho podávania často kompresia kaval vyvoláva kritické hemodynamické poruchy, čo je dôležité mať na pamäti počas prípravy a počas zákroku.

Prognóza a prevencia

Výsledok tehotenstva a pôrodu s včasným rozpoznaním ARVS je priaznivý a stáva sa vážnym iba vtedy, ak pacient nedodržiava odporúčania pôrodníka-gynekológa na opravu životného štýlu. S preventívnym účelom sa všetkým tehotným ženám po 25 týždňoch prejavuje odmietnutie spánku a odpočinok na chrbte, zníženie nadváhy, dostatočná fyzická aktivita na udržanie normálnej hemodynamiky. Ženy s polyhydramnios, viacpočetného tehotenstva, obezita, kŕčové žily dolných končatín, genitálií, keď známky hypoxia plodu dieťaťa (zrýchľuje či spomaľuje odchýlkam, zmeny v intenzite) pre predchádzanie možných komplikácií musí byť premietaný vylúčiť skryté formy posturálna hypotenzia vzadu.

Anatómia funkcie dolných vena cava

Obehový systém ľudského tela má zložitú štruktúru. Dôležitou súčasťou je žily, ktoré sú určené na zber odpadovej krvi. Najväčšou z nich je nižšia vena cava.

Porušenie jej práce môže viesť k vážnym zdravotným následkom. Preto je dôležité poznať normálnu štruktúru tejto nádoby a jej možné anomálie.

Účel a umiestnenie nižšej dutej žily

Nižšia vena cava je najväčšia nádoba v tele. Nemá žiadne ventily. Odpoveď na otázku, kde je táto plavidlo umiestnená, je jednoznačná.

Táto žila vzniká medzi štvrtým a piatym stavcom bedrovej chrbtice. Miesto jeho formácie sa stáva spojením ľavej a pravej ileálnej žily. Plavidlo stúpa na prednej strane psoas svalu.

Ďalej prechádza pozdĺž zadného povrchu dvanástnika, nachádza sa v brázde do pečene, preniká do špeciálneho otvoru v membráne a prechádza do perikardu. Z toho sa stáva jasné, kedy padá žila, jej koniec sa nachádza v pravom predsieni. Ľavá strana je v kontakte s aortou.

Počas dýchacieho procesu sa mení priemer nádoby. Pri inhalovaní je žila trochu komprimovaná a pri výdychu sa rozširuje. Kolísanie priemeru sa pohybuje od 2 do 3,4 cm, to je norma.

Hlavným účelom plavidla je zhromažďovanie odpadovej krvi z celého tela. Prenáša sa priamo do srdca.

štruktúra

Anatómia dolnej dutej žily je jednoduchá. Má dva typy prítokov: viscerálne a parietálne.

Viscerálne prítoky dolnej vena cava sú navrhnuté tak, aby odoberali krv z vnútorných orgánov. Medzi nimi sú tieto žily:

 1. Pečeň. Pád do dolnej vene cava na mieste, ktoré beží pozdĺž pečene. Tieto prítoky sú krátke. Častejšie nemajú jediný ventil.
 2. Nadobličiek. Ide o plavidlo s krátkou dĺžkou, ktoré nemá ventily. Začína z adrenálnej brány. Priraďte ľavú a pravú žilu. Závisí to od toho, ktoré nadobličky prichádzajú.
 3. Obličky. Každý prúdi do nádoby na úrovni priestoru medzi prvým a druhým stavcom. Ľavá loď je o niečo dlhšia ako tá pravá.
 4. Ovariálne alebo semenníkové. U mužov plavidlo pochádza z zadnej steny semenníka. Predstavuje pleťový plexus niekoľkých malých ciev, ktoré vstupujú do spermatického kábla. U žien sú zdrojom vaječníkov.

Parciálne prítoky sa nachádzajú v panve a peritoneu. Nasledujúce žily zahŕňajú:

 1. V bedrovej oblasti. Namontované v stenách brušnej dutiny. Spravidla ich počet nepresahuje štyri. Dodržujte ventily.
 2. Spodná membrána. Priraďte ich doľava a doprava. Spojte sa s dolnou vena cava v zóne jeho výstupu z sulcus pečene.

Komplexný systém nižšej vena cava vedie k skutočnosti, že akákoľvek patológia nepriaznivo ovplyvňuje ľudské zdravie.

Syndróm dolnej dutej žily

Častým je syndróm nižšej vene cava u tehotných žien. Takýto stav nemožno nazvať chorobou, skôr je to porušenie procesu prispôsobenia tela väčšej veľkosti maternice, ako aj zmenám krvného obehu.

Vo väčšine prípadov sa takáto odchýlka od normy prejavuje u žien, ktoré nesú veľký plod alebo niekoľko detí súčasne. Keďže steny cievy sú príliš mäkké a prietok krvi v ňom má nízky tlak, je ľahko stlačený.

Tento syndróm môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

 1. Zmeny v zložení krvi.
 2. Dedičnosť.
 3. Zvýšené zrážanie krvi.
 4. Infekčné ochorenia žíl.
 5. Prítomnosť nádoru v peritoneu.

Priebeh ochorenia závisí vo veľkej miere od charakteristík konkrétneho organizmu. Častejšie dochádza k zablokovaniu základne dolnej vena cava, tvorí sa trombus.

Príznaky problému závisia vo veľkej miere od stupňa poškodenia. Častejšie sa prvé príznaky vyskytujú v treťom trimestri. Sú posilnené, keď žena leží na chrbte. Medzi hlavné funkcie patria:

 1. Mierne pocity brnenia v dolných končatinách.
 2. Závraty.
 3. Opuch nôh.
 4. Kŕčové žily.
 5. Bolesť v končatinách, slabosť.

Vo väčšine prípadov syndróm kompresie nepoškodzuje zdravie. V niektorých prípadoch sa však môže rozvinúť stav kolapsu. Ak je kompresia počas tehotenstva významná, môže to nepriaznivo ovplyvniť stav plodu. Niekedy to vedie k odlúčeniu placenty, kŕčových žíl alebo tvorby trombov.

Tlak nádoby vedie k zníženiu srdcového výkonu, a preto sa tkanivám dodáva menej živín a kyslíka. Môže sa vyvinúť hypoxia.

Liečba je individuálne zvolená lekárom na základe charakteristík pacienta. Keďže užívanie drog počas tehotenstva je možné len v extrémne vážnych prípadoch, experti odporúčajú, aby sa liečba uskutočnila pomocou úprav správania a výživy.

Musia byť dodržané nasledujúce pravidlá:

 1. Nemôžete spať v zadnej polohe. To vedie k zvýšeniu nepríjemných symptómov.
 2. Je zakázané robiť cvičenia, ktoré zahŕňajú byť na chrbte, a tiež používať brušné svaly.
 3. Počas zvyšku času je najlepšie sedieť na ľavej strane alebo v polosežnom stave. Môžete použiť špeciálne vankúše, ktoré sú uzavreté pod chrbtom a nohami.
 4. Normalizácia prietoku krvi pomôže pri chôdzi. Vedie k aktívnej kontrakcii svalov nôh, čo pomáha krvi stúpať nahor.
 5. Dobrý efekt dáva plávanie. Vo vode vzniká kompresný účinok, ktorý odstraňuje krv z dolných končatín.
 6. Použitie zvýšených množstiev kyseliny askorbovej a vitamínu E je znázornené.

Dodržiavanie týchto odporúčaní pomôže obnoviť normálny prietok krvi a zlepšiť zdravie.

trombóza

Štruktúra dolnej dutej žily je jednoduchá. Patológie v tejto oblasti sú zriedkavé. Príležitostná oklúzia lumenu. Môže sa to vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 1. Problémy s zrážaním krvi.
 2. Poškodenie steny žily.
 3. Znížený prietok krvi.

Takéto faktory vedú k tvorbe krvnej zrazeniny. Infekčné choroby, zranenia, zhubné nádory, dlhodobý pobyt v imobilizovanom stave môžu situáciu zhoršiť.

Choroba môže byť asymptomatická. Medzi jeho hlavné príznaky sú: začervenanie a opuch končatín, únava, ospalosť. V zriedkavých prípadoch sa objavujú bolestivé pocity.

Liečba takejto choroby je zameraná na prevenciu tromboembolizmu, zastavenie ďalšieho vývoja trombózy, zníženie opuchu tkanív, obnovenie lumen cievy. Na tieto účely sa používa niekoľko techník:

 1. Liečba. Zahŕňa použitie antikoagulancií - riedidiel krvi, ako aj finančných prostriedkov zameraných na rozpustenie krvnej zrazeniny. Ak je choroba sprevádzaná vážnou bolesťou, lekár predpisuje nesteroidné protizápalové lieky. Počas obdobia, keď choroba prebieha v akútnej fáze, je znázornené nosenie špeciálneho elastického obväzu.
 2. Chirurgická intervencia. Odporúča sa, keď existuje vysoká pravdepodobnosť tromboembólie. V závislosti od závažnosti lézie a stavu pacienta sa uskutočňuje endovaskulárna intervencia alebo plicácia.

Komplex terapeutických opatrení zahŕňa povinné dodržiavanie stravy. Do stravy by malo byť zahrnuté čo najviac potravín obsahujúcich vitamíny K a C. Cesnak a zelený korenie sa musia pridať do menu pri príprave menu.

Endovaskulárna intervencia

Endovaskulárna expanzia zahŕňa inštaláciu filtru cava. Jedná sa o malé zariadenie vyrobené z drôtu v tvare presýpacích hodín, dáždnikov alebo zásuviek.

Takéto štruktúry sú odolné proti korózii a nemajú feromagnetické vlastnosti. Inštalácia je jednoduchá. Súčasne robia skvelú prácu. Sú vyrobené z titánu, nitinolu alebo nehrdzavejúcej ocele.

Takýto filter sa vyberá individuálne pre každého pacienta. Zohľadňuje to zvláštnosti štruktúry dolnej dutej žily a jej priemeru. Cava filtre sú rozdelené do troch hlavných skupín:

 1. Trvalá. Vymažte ich následne nemožné. Sú pevné na stenách nádoby so špeciálnymi anténami.
 2. Odnímateľné. Po dokončení úlohy sa odstránia.

Indikácie pre inštaláciu filtrov sú: neschopnosť aplikovať terapiu antikoagulanciami, vysoká pravdepodobnosť recidívy tromboembolizmu. Inštalácia takéhoto zariadenia nie je prípustná, ak je zúženie lúmenu kritické alebo nie je voľný prístup k plavidlu.

PLIKÁCIE

Plicácia dolnej vena cava pozostáva z vytvorenia lúmenu cievy pomocou špeciálnych držiakov v tvare U. Ako výsledok je lúmen rozdelený na niekoľko kanálov. Priemer jedného kanálu nepresahuje 5 mm. Táto veľkosť je dostatočná na obnovenie normálneho prietoku krvi, zatiaľ čo krvné zrazeniny nemôžu ísť ďalej.

Pekanie sa odporúča vykonávať pri montáži filtru cava z akéhokoľvek dôvodu je nemožné. Počas postupu sa trombus vytvorený v cieve odstráni. Indikáciou pre takúto operáciu je prítomnosť nádoru v brušnej dutine alebo v retroperitoneálnom priestore.

Takýto zásah sa môže uskutočniť aj v neskorom tehotenstve. Ale predtým je potrebné urobiť ženu cisársky rez a extrahovať ovocie.

Nižšia vena cava je dôležitou zložkou obehového systému. Jej choroby sú často asymptomatické, takže musíte pravidelne podstupovať lekárske vyšetrenie.

Dilatovaná vena cava

Podradná vena cava sa chápe ako široká nádoba, ktorá sa tvorí, keď sa pravá a ľavá iliaca žila spoja na úrovni 4-5 stavcov v bedrovej oblasti. Veľkosť priemeru dolnej dutej žily je približne 20-30 mm.

Aké sú funkcie nižšej vene cava

Horné a dolné duté žily zohrávajú dôležitú úlohu v ľudskom tele. Napríklad nižšia vena cava prechádzajúca membránou pomáha dodávať krv do srdcového svalu. Pri absencii ochorení žila vykonáva svoju prácu súčasne s respiračným procesom. Pri inhalácii sa zmenšuje a počas exhalácie sa rozširuje. To je významný rozdiel medzi vena cava a aortou. Hlavným účelom žily je zhromažďovanie venóznej krvi v dolných končatinách.

Je to dôležité! Pri zvýšení tlaku v žilách nad 200 mm potrebuje pacient naliehavú lekársku starostlivosť. Inak môže zomrieť.

Výskyt takejto patológie, ako je expanzia dolnej dutej žily, predchádza nasledujúce príčiny: tehotenstvo a prítomnosť nádorov v tele (sarkóm alebo lymfóm).

Príčiny zväčšenia žily

Patológia, ktorá môže viesť k rozvoju venóznej nedostatočnosti dolných končatín, sa vyskytuje pod vplyvom nasledujúcich dôvodov. Najčastejšie sa táto choroba vyskytuje u budúcich matiek, ktorí trpia polyhydramniou alebo patológiami srdca.

Existujú aj ďalšie príčiny patológie:

 • prítomnosť retinálnej chlopne;
 • poruchy krvácania;
 • zápalový proces v oblasti vnútornej steny krvných ciev; môže to spôsobiť rôzne infekčné ochorenia;
 • hormonálna nerovnováha v tele;
 • užívanie určitých liekov;
 • dlhodobá nehybnosť.

Úroveň lézie

Závažnosť symptómov patológie závisí vo veľkej miere od úrovne zablokovania alebo stláčania žilového trupu. Pri trombóze distálnej žily sa pozoruje opuch dolných končatín, brucha. Trombóza renálneho úseku spôsobuje vážne poruchy, ktoré často vedú k smrti. Blokovanie pečeňového segmentu žily vyvoláva zhoršenie pečene. Patológia často vyvoláva následnú trombózu portálnej žily.

Stlačenie dolnej dutej žily nastáva, ak sa lymfatická cieva zväčšuje. Patológia môže byť spôsobená nádormi pečene alebo retroperitoneálnou fibrózou.

Venujte pozornosť! Stlačenie dolnej vena cava v čakacom období dieťaťa vedie k porušeniu krvného obehu v placenty. Vedie k výskytu flebitídy, pretrvávajúceho edému dolných končatín, žilovej stagnácie.

Ako sa prejavuje porušenie?

Pacient môže mať tieto príznaky poškodenia venózneho odtoku:

 • bolesť končatín;
 • zvýšený krvný tlak;
 • búšenie srdca;
 • pocit ťažkosti v nohách.

Aké nepravidelnosti sa objavujú pri blokovaní renálnych a hepatálnych segmentov? Trombóza pečeňového segmentu má nasledujúce nepriaznivé symptómy:

 • bolesť brucha;
 • zväčšená veľkosť sleziny;
 • výskyt vekových škvŕn na koži;
 • akumulácia tekutiny v brušnej dutine.

Ak je postihnutý segment obličiek, pozorujú sa tieto príznaky:

 • zvýšené hladiny bielkovín v moči;
 • zlyhanie obličiek;
 • zníženie množstva moču uvoľneného za deň.

Diagnóza žilovej trombózy

Vizuálna kontrola často odhaľuje opuch končatín - hlavný príznak obštrukcie žíl. Patológia by sa mala odlišovať od mnohých iných chorôb. Nedostatok končatín sa pozoruje nielen v prípadoch trombózy dolnej dutej žily, ale aj pri srdcovom zlyhaní, lymfostáze a závažných poraneniach svalovo-kostrového systému uzavretého alebo otvoreného typu. Preto v prípade podozrenia na patológiu sa vykoná podrobnejšie vyšetrenie. V prípadoch trombózy dolnej dutej žily sa uprednostňujú nasledujúce diagnostické metódy:

 • duplexný ultrazvuk plavidiel;
 • Röntgenové lúče;
 • rádionuklidové skenovanie s prídavkom fibrinogénu.

Liečebné metódy

S rozšírením dolnej vene cava sa používajú rôzne lieky. V niektorých prípadoch pacient vyžaduje operáciu.

Liečba liečiv

Liečba liekmi sa vykonáva v období akútneho štádia patológie. Hlavné kategórie liekov sú uvedené v tabuľke.

Horné a dolné duté žily: ich systém a anatómia, patológia dutých žíl

Horná a dolná vena cava sú medzi najväčšie cievy ľudského tela, bez ktorých je nemožné správne fungovanie cievneho systému a srdca. Kompresia, trombóza týchto ciev je plná nielen nepríjemných subjektívnych symptómov, ale aj závažných porúch krvného toku a srdcovej aktivity, preto si odborníci zaslúžia veľkú pozornosť.

Príčiny kompresie alebo trombózy dutých žíl sú veľmi odlišné, takže patológiu čelia odborníci rôznych profilov - onkológovia, ftíziopulmonológovia, hematológovia, pôrodníci - gynekológovia, kardiológovia. Týkajú sa nielen účinku, to znamená vaskulárneho problému, ale aj príčiny - choroby iných orgánov, nádory.

U pacientov s léziami hornej dutej žily (SVC), viac než muži, zatiaľ čo dolná dutou Vienna (LEL) často ovplyvňuje ženskú polovicu v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom, pôrodnícke a gynekologické patológie.

Lekári ponúkajú konzervatívnu liečbu na zlepšenie venózneho odtoku, ale často sa musia uchýliť k chirurgickým zákrokom, najmä k trombóze.

Anatómia hornej a dolnej dutej žily

Z anatómie na vysokej škole mnohí pamätajú, že obe duté žily nesú krv do srdca. Majú pomerne veľký priemer v lúmeni, kde všetka žilová krv prúdi z tkanív a orgánov nášho tela. Smerom do srdca z obidvoch polovíc tela sú žily spojené s takzvaným sínusom, cez ktorý krv vstupuje do srdca a potom ide do pľúcneho kruhu na okysličovanie.

Systém dolnej a hornej dutiny vena cava, portálová žila - prednáška

Vynikajúca vena cava

vynikajúci systém vena cava

Vyššia vena cava (SVC) je veľká nádoba s dĺžkou približne 2 cm a približne 5-7 cm dlhá, ktorá nesie krv z hlavy a hornej časti tela a nachádza sa v prednej časti mediastína. Neobsahuje ventilovú aparatúru a je vytvorená spojením dvoch brachiokacheálnych žíl za bodom, kde je prvé rebro spojené s hrudnou kosťou doprava. Plavidlo ide takmer vertikálne až k chrupavke druhého rebra, kde vstupuje do vrecka srdca a potom do pravého predsiene v projekte tretieho rebra.

Pred SVC je brzlík a oblasti pravých pľúc, vpravo je prekrytá mediálnou časťou seróznej membrány, vľavo susediace s aortou. Zadná časť je umiestnená pred koreňom pľúc, trachea je umiestnená vzadu a mierne doľava. V tkanive za nádobou prechádza vagusový nerv.

ERW zhromažďuje prietok krvi z tkaniva hlavy, krku, rúk, hrudníka a brucha, pažeráka, medzičasových žíl, mediastína. Nespálenú žilu spadá do nej zozadu a nádoby, ktoré nesú krv z mediastína a perikardu.

Video: vyššia vena cava - formácia, topografia, prítok

Ďatelšia vena cava

Nižšia vena cava (IVC) nemá ventilovú aparatúru a má najväčší priemer medzi všetkými žilovými cievami. Začína sa kombináciou dvoch častých iliacových žíl, jeho ústa sú umiestnené vpravo ako zóna vetvy aorty do ilických tepien. Topograficky je začiatok cievy v projekcii intervertebrálneho disku 4-5 bedrových stavcov.

IVC je smerovaná zvislo hore vpravo od brušnej aorty, v zadnej časti je skutočne umiestnená na hlavnom svalstve psoas v pravej polovici tela a vpredu je pokrytá listom seróznej membrány.

Cesta do pravého predsiene sa IVC nachádza za dvanástnikom, koreňom mesentery a hlavou pankreasu, vstupuje do rovnakej brázdy pečene a je pripojená k pečeňovým žilovým cievam. Ďalšou cestou žily je bránka, ktorá má vlastné otvory pre dolnú vena cava, ktorou sa stúpa a ide do zadného mediastína, dosahuje srdcovú košeľu a spája sa so srdcom.

IVC zbiera krv z žily chrbta, nižšie bráničné a viscerálny vetvy vystupujúce z vnútorných orgánov - vaječníkov u žien a semenníkov u mužov (správny prietok priamo do dutej žily, po ľavej strane - v obličkách na ľavej strane), obličiek (beh vo vodorovnom smere od brány obličiek), právo nadobličková žila (vľavo pripojená priamo k obličkám), pečeň.

Nižšia vena cava odoberá krv z nohy, panvových orgánov, brucha a membrány. Tekutina sa pohybuje smerom hore pozdĺž nej, vľavo od nádoby leží aorta takmer po celej dĺžke. V mieste vchodu do pravej slučky je dolná vena cava pokrytá epikardom.

Video: dolná vena cava - formácia, topografia, prítok

Patológia vena cava

Zmeny vo vene cava sú často sekundárne a sú spojené s ochorením iných orgánov, preto sa nazývajú syndrómom hornej alebo dolnej vena cava, čo naznačuje, že patológia nie je nezávislá.

Syndróm vyššej vene cava

Syndróm hornej dutej žily je zvyčajne diagnostikovaný u mužskej populácie mladého i staršieho veku, priemerný vek pacientov je približne 40-60 rokov.

V srdci syndrómu superior vena cava je kompresia zvonku alebo tvorba trombu v dôsledku ochorení mediastinálnych orgánov a pľúc:

 • Bronchopulmonárna rakovina;
 • Lymfogranulomatóza, zvýšenie mediastinálnych lymfatických uzlín v dôsledku rakoviny iných orgánov;
 • Aneuryzma aorty;
 • Infekčné a zápalové procesy (tuberkulóza, zápal perikardu s fibrózou);
 • Trombóza na pozadí katétra alebo elektródy, ktorá je dlhá v cieve počas srdcovej stimulácie.

kompresiu pľúcneho nádoru vena cava

Pri stlačení nádoby alebo porušenie jeho teréne je ostrý obštrukcie žilovej prietoku krvi z hlavy, krku, ramien, pletenca ramenného k srdcu, výsledkom je venóznym a závažné hemodynamická porucha.

Jasnosť príznakov syndrómu superior vena cava je determinovaná tým, ako rýchlo krvný obeh bol narušený a ako dobre sa vyvinuli cirkulačné cesty. Pri náhlej prekrývanie cievne lumen žilového dysfunkcia jav sa rýchlo zvyšuje, čo spôsobuje akútne poškodenie obehového systému v hornej dutej žily, pri relatívne pomalého rozvoja patológie (zdurenie lymfatických uzlín, rast nádoru pľúc) a ochorenie je pomaly progresívne.

Symptómy sprevádzajúce expanzia alebo trombózu ERW, "fit" v klasickej triade:

 1. Opuch tkanív tváre, krku, rúk.
 2. Cyanóza kože.
 3. Rozšírenie saphenóznych žíl hornej časti tela, rúk, tváre, opuch žilových kmeňov krku.

Pacienti sa sťažujú na ťažkosti s dýchaním dokonca aj pri absencii fyzickej námahy, hlas môže byť chrapľavý, prehĺtanie je narušené, existuje tendencia k zaškrteniu, kašli, bolesti v hrudi. Prudké zvýšenie tlaku v hornej dutej vene a jeho prítokoch spôsobuje prasknutie steny krvných ciev a krvácanie z nosa, pľúc a pažeráka.

Tretina pacientov čelí laryngeálnemu edému na pozadí venóznej stagnácie, čo sa prejavuje hlučným, dýchavičným a nebezpečným zadusením. Zvýšenie žilovej nedostatočnosti môže viesť k opuchu mozgu - smrteľnému stavu.

Na zmiernenie príznakov patológie sa pacient usiluje o to, aby sedel alebo sedel v polčase, v ktorom je odvod venóznej krvi do srdca trochu uľahčený. V polohe na chrbte sa zlepšujú znaky opísaného venózneho prekrvenia.

Porušenie odtoku krvi z mozgu je plné takých znakov, ako je:

 • bolesť hlavy;
 • Konvulzívny syndróm;
 • ospalosť;
 • Vedomie až k mdlobu;
 • Znížený sluch a zrak;
 • Pucheglaziye (kvôli opuchu tkaniva za očami);
 • slzenie očí;
 • Gum v hlave alebo ušiach.

K diagnostike hornej dutej žily syndróm Ľahko rádiografiu (tumorov ukazuje zmeny v mediastínu, od srdca a perikardu), počítač a magnetická rezonancia (novotvar štúdie lymfatické uzliny), flebografia je znázornené pre určenie umiestnenia a rozsah vaskulárnej oklúzie.

Popri opísaných štúdiách sa pacientovi odvoláva na oftalmológ, ktorý zistí preťaženie v podložke a opuch, na ultrazvukové vyšetrenie ciev hlavy a krku na posúdenie účinnosti odtoku cez ne. V prípade patológie hrudnej dutiny môže byť potrebná biopsia, torakoskopia, bronchoskopia a iné štúdie.

Predtým, ako sa objaví príčina venóznej stagnácie, pacientovi je predpísaná strava s minimálnym obsahom soli, diuretikami, hormónmi a režimom pitia je obmedzená.

Ak je patológia hornej dutej cievy spôsobená rakovinou, potom pacient bude mať v onkologickej nemocnici chemoterapiu, ožarovanie a operáciu. V prípade trombózy sú predpísané trombolytiká a je plánovaná možnosť rýchlej obnovy prietoku krvi v plazme.

Absolútne indikácie pre chirurgickú liečbu v prípadoch lézií hornej dutej cievy sú akútna obštrukcia ciev s trombom alebo rýchlo rastúcim nádorom s nedostatkom kolaterálnej cirkulácie.

stentovanie hornej dutej žily

Pri akútnej trombóze sa odstráni trombus (trombektómia), ak je príčinou nádor, je vyrezaný. V závažných prípadoch, keď je stenová žila nezvratne zmenená alebo vyklíčená nádorom, je možná resekcia časti cievy s nahradením defektu vlastnými tkanivami pacienta. Jednou z najsľubnejších metód je venózna stentácia v mieste najväčšej ťažkosti pri prietoku krvi (balónová angioplastika), ktorá sa používa na nádory a deformáciu tkaniva v mediastíne. Ako paliatívna liečba sa používajú posunovacie operácie na zabezpečenie vypúšťania krvi obchádzajúcim postihnutú časť.

Syndróm dolnej dutej žily

Syndróm dolnej vény cava sa považuje za pomerne zriedkavú patológiu a zvyčajne sa spája s zablokovaním lumen cievy trombom.

upnutie dolnej vene cava u tehotných žien

Osobitná skupina pacientov so zhoršeným prietokom krvi vo vena cava pozostáva z tehotných žien, ktoré majú predpoklady na stláčanie cievy so zväčšujúcou sa maternicou, ako aj zmeny koagulácie krvi z hyperkoagulačnej strany.

Priebeh, povaha komplikácií a výsledky trombózy vena cava sú medzi najvážnejšími druhmi poškodenej žilovej cirkulácie, pretože ide o jednu z najväčších žíl ľudského tela. Problémy s diagnózou a liečbou sa môžu spájať nielen s obmedzeným používaním mnohých výskumných metód u tehotných žien, ale aj so zriedkavým výskytom samotného syndrómu, o ktorom sa v odbornej literatúre ani nepísalo veľa.

Trombóza, ktorá je obzvlášť často spojená s blokovaním hlbokých ciev nohy, femorálnej a iliacovej žily, môže byť príčinou syndrómu inferior vena cava. Takmer polovica pacientov má smerom hore na trombózu.

Prerušenie prietoku krvi cez vena cava môže byť spôsobené cielenou ligáciou v žilách, aby sa zabránilo pľúcnej embólii s poškodením žíl dolných končatín. Zhubné novotvary retroperitoneálnych, brušných orgánov vyvolávajú prekážku NPS približne v 40% prípadov.

Počas tehotenstva sa vytvárajú podmienky na stlačenie NIP stále rastúcou maternicou, čo je obzvlášť viditeľné, ak sú dva a viac ovocia, diagnostika polyhydramniózy sa zistí alebo plod je dosť veľký. Podľa niektorých správ, známky žilový odtok v dolnej dutej žily možno nájsť v polovici nastávajúce mamičky, ale symptómy sa vyskytuje iba v 10% prípadov, a vyjadril formy - jedna žena zo 100, s veľkou pravdepodobnosťou kombinácii tehotenstva porúch hemostázy a somatických chorôb.

Klinické príznaky trombózy dolnej dutej žily sú určené jej stupňom, rýchlosťou oklúzie lumenu a úrovne, v ktorej došlo k oklúzii. V závislosti na úrovni obštrukcie distálnej trombózy sa stane, keď fragment ovplyvnené žily pod sútoku obličkovej žily v ňom, v iných prípadoch sa podieľajú obličiek a pečene segmenty.

Hlavné príznaky trombózy dolnej dutej žily berú do úvahy:

 1. Bolesť brucha a dolná časť chrbta, svaly brušnej steny môžu byť napäté;
 2. Opuch nôh, oblasti slabín, pubis, brucha;
 3. Cyanóza pod okluznou zónou (nohy, pás, brucho);
 4. Možné rozšírenie subkutánnych žíl, ktoré sa často spája s postupným znižovaním edémov v dôsledku vytvorenia kolaterálu.

Pri renálnej trombóze je pravdepodobnosť akútneho zlyhania obličiek spôsobená výrazným venóznym nadbytkom vysoká. Súčasne dochádza k rýchlemu narušeniu schopnosti filtrácie orgánov, množstvo tvorby moču je výrazne znížené na úplnú absenciu (anúria), zvyšuje sa koncentrácia dusíkatých metabolických produktov (kreatinín, močovina) v krvi. Pacienti s akútnym renálnym zlyhaním na pozadí venóznej trombózy sa sťažujú na bolesť v dolnej časti chrbta, ich stav sa postupne zhoršuje, zvyšuje sa otravy a zhoršuje vedomie ako je uremická kóma.

Trombóza dolnej dutej žily na sútoku pečeňových prítokov sa prejavuje ťažkými abdominálnymi bolesťami - v epigastriu, pod správnym oblúkovým oblúkom, charakterizovaným žltačkou, rýchlym rozvojom ascitu, intoxikáciou, nauzeou, vracaním, horúčkou. Pri akútnej blokácii cievy sa príznaky objavia veľmi rýchlo a riziko akútneho zlyhania pečene alebo obličiek a pečene s vysokou úmrtnosťou je vysoké.

Poruchy prietoku krvi vo vena cava na úrovni prítokov pečene a obličiek patria k najzávažnejším druhom patológie s vysokou úmrtnosťou, a to aj v podmienkach možností modernej medicíny. Oklúzia dolnej vena cava pod bodom vetvenia obličkových žíl postupuje priaznivejšie, pretože dôležité orgány naďalej vykonávajú svoje funkcie.

Pri zatváraní lúmenu dolnej vena cava je porážka nohy vždy bilaterálna. Typické príznaky patológie môžu byť považované za bolesť, ktorá ovplyvňuje nielen končatiny, ale aj oblasť slabín, brucha, zadok, rovnako ako opuch, rovnomerne sa šíri po celej nohe, prednej stene brucha, slabín a pubi. Pod kožou sa stávajú viditeľné rozšírené žilové kmeňové kosti, ktoré zohrávajú úlohu obchádzok v prietoku krvi.

Viac ako 70% pacientov s trombózou dolnej dutej žily trpí trofickými poruchami v mäkkých tkanivách nohy. Na pozadí závažného edému sa objavujú nehoľujúce vredy, často sú mnohonásobné a konzervatívna liečba neprináša žiadny výsledok. U väčšiny pacientov mužského pohlavia s léziami v dolnej vene cava stagnácia krvi v panvových orgánoch a mieche spôsobuje impotenciu a neplodnosť.

U gravidných žien môže byť stlačenie vena cava z vonkajšej strany rastúcej maternice veľmi málo viditeľné alebo chýba s dostatočným zabezpečeným prietokom krvi. Symptómy patológie sa objavujú v treťom trimestri a môžu spočívať v edémoch nohy, ťažkej slabosti, závratoch a predblesknutí v polohe na chrbte, keď maternica skutočne leží na dolnej vene cava.

V závažných prípadoch sa tehotenstvo syndrómu dolnej dutej žily sa môžu vyskytnúť epizódy straty vedomia a ťažká hypotenzia, ktorá má vplyv na vývoj plodu v maternici, ktorý prechádza pri hypoxii.

Na identifikáciu oklúzií alebo kompresie nižšej vene cava sa ako jedna z najinformatívnejších diagnostických metód používa flebografia. Možno, že na zrážanie a močenie sa vyžaduje použitie ultrazvuku, MRI, krvných testov, aby sa vylúčila obličková patológia.

Video: nižšia vena cava trombóza, plávajúce trombus na ultrazvuku

Liečba syndrómu inferior vena cava môže byť konzervatívna vo forme predpisovania antikoagulancií, trombolytickej liečby, korekcie metabolických porúch infúziou liečivých roztokov, avšak s masívnymi a vysoko lokalizovanými oklúziami cievy, je potrebná operácia. Trombektómia, resekcia cievnych oblastí, operácie posunu zamerané na cirkuláciu krvi obchádzajúce miesto oklúzie. Na prevenciu tromboembólie sú v systéme pľúcnej tepny inštalované špeciálne filtre cva.

Tehotné ženy s príznakmi stlačenia vena cava sa odporúčajú, aby spali alebo ležali len na ich boku, aby odstránili akékoľvek cvičenia v polohe na chrbte a nahradili ich chôdzou a vodnými procedúrami.

Ďatelšia vena cava

Nižšia vena cava je široká nádoba tvorená fúziou ľavej a pravej iliacovej žily na úrovni štvrtého až piateho stavca bedrovej chrbtice. Priemer dolnej dutej žily sa pohybuje od 20 do 34 mm. Dĺžka hrudníka - 2-4 cm, brucha 17-18 cm.

Štruktúra dolnej dutej žily

Viedeň sa nachádza v retroperitoneálnom priestore, za vnútornými orgánmi, vpravo od aorty. Prechádza za hornú časť dvanástnika, za koreň mezenteru a hlavu (vrchol) pankreasu a vstupuje do sleziny pečene a absorbuje žilu pečene.

Prechádzajúc otvorom šľachy membrány s rovnakým názvom prúdi žila do zadnej oblasti hrudnej dutiny. Zároveň sa do steny membrány previažu elastické, kolagénové a svalové vlákna steny žily.

Dosiahnutím perikardiálnej dutiny preniká žila do pravého predsiene. Vena cava je mierne zahustená pri vstupe do pravého predsiene. Ventily v tejto žilke.

Priemer dna vena cava sa mení počas dýchacieho cyklu. Keď vydychujete žilu, rozširuje sa a keď inhalujete zmršťovanie. Zmena priemeru nižšej vény cava uľahčuje jeho rozpoznávanie a diferenciáciu od iných veľkých žíl.

Inferiorný vena cava systém

Systém nižšej vene cava patrí k najsilnejším systémom ľudského tela. To predstavuje asi 70% celkového venózneho prietoku krvi.

Systém dolnej dutej žily tvoria cievy zbierajúce krv z brušnej dutiny, steny a orgány panvy a dolných končatín.

Táto žila má parietálne (blízke steny) a vnútorné (viscerálne) prítoky.

Medzi priľahlé prítokové prítoky patria:

 • bedrové žily (tri alebo štyri na každej strane) - zbierajú krv zo svalov a kože chrbta, zo stien brucha, ako aj z oblasti vertebrálneho plexu;
 • frézové žily - pochádzajú z dolného povrchu membrány;
 • ileo-bedrovej, laterálnej sakrálnej, dolnej a hornej gluteálnej žily - zhromažďuje krv z brušných svalov, stehien a panvy.

Viscerálne prítoky zahŕňajú:

 • gonádové žily - vaječníkové a testikulárne žily, ktoré zbierajú krv z vaječníkov (semenníkov);
 • renálne žily - spojené na úrovni chrupavky s dolnou vena cava medzi bedrovými stavcami (prvý a druhý). Ľavá renálna žila je oveľa dlhšia ako pravá renálna žila. Prechádza aortou vpredu.
 • nadobličkové žily - pravá žila prenikne do dolnej dutej žily a ľavá žila je spojená s obličkovou žilou.
 • pečeňové žily - prenášajú krv z pečene.

Všetky žily (s výnimkou najväčších) vytvárajú početné plexusy vo vnútri aj mimo orgánov na prerozdelenie krvi. V prípade poškodenia žily je prietok krvi nasmerovaný pozdĺž kolaterálov (obtokové cesty).

Trombóza dolnej dutej žily

Trombóza dolnej dutej žily tvorí približne 11% z celkového počtu panvovej venóznej trombózy a dolných končatín. Trombóza žíl môže byť primárna a sekundárna (v závislosti od príčiny vývoja).

Primárna trombóza sa vyvíja v dôsledku malígneho alebo benígneho nádoru, vrodených chýb, poškodenia žíl. Príčinou sekundárnej trombózy môže byť klíčenie žily nádorom alebo jeho stlačením. Často sa sekundárna trombóza dolnej dutej žily rozširuje vo vzostupnej ceste z iných žíl (menších).

V medicíne sa izoluje trombóza distálnej časti žily, ako aj obličkových a pečeňových oblastí. Trombóza distálnej časti žily sa prejavuje v cyanóze a edému dolných končatín, spodnej časti brucha, bedrovej oblasti. Niekedy sa opuch šíri až na začiatok hrudníka. Horná hranica cyanózy a opuch kože závisí od rozsahu trombózy.

Trombóza renálneho segmentu žily spôsobuje závažné časté poruchy, ktoré môžu byť smrteľné.

Vývoj trombózy hepatického segmentu žily je najčastejšie sprevádzaný porušením základných funkcií pečene a následnou trombózou portálnej žily. Príznaky hepatálnej trombózy zahŕňajú bolesť brucha, zväčšenie sleziny, pečeň, ascites, dyspepsiu, zmeny pigmentácie kože.

Kompresia dolnej dutej žily

Kompresia dolnej dutej žily sa môže vyskytnúť ako dôsledok opuchnutých lymfatických uzlín, ako aj retroperitoneálnej fibrózy a nádorov pečene.

Kompresia dolnej dutej vagíny a aorty rozšírenou maternicou u tehotných žien (v polohe na chrbte) spôsobuje vznik hypotenzného syndrómu a výskyt uteroplacentárnych porúch obehu.

Kompresia žily počas tehotenstva môže viesť k vzniku flebitídy, výskytu edému dolných končatín a venóznej staze.

Inferiorný vena cava systém

Nižšia vena cava (najnižšia vena Cava) je najväčšia žila umiestnená na zadnej stene brucha napravo od brušnej aorty, prechádza cez otvor v centre šľachy membrány do hrudnej dutiny, kde čoskoro prúdi do pravého predsiene. Vzniká na úrovni lumbálnych stavcov IV-V zlúčením pravých a ľavých častých iliacových žíl. Každá obyčajná iliaca žila je tvorená fúziou vnútorných a vonkajších iliacových žíl na svojej strane.

Krv preteká z žíl dolnej časti tela pozdĺž dolnej dutej žily: z brucha, panvy a dolných končatín.

Žilu a dolných končatín

Panvové žily ležia vedľa tepien, majú rovnaký názov a sú tiež rozdelené na vnútorné a blízke steny.

Parietálne žily infúzované do v. iliaca interna, sprevádzať tie isté tepny. Tieto zahŕňajú ilio-bedrovú žilu, v. iliolumbalis; lepšie žalúdočné žily, vv. gluteae superiores; dolné gluteálne žily, vv. gluteae inferires; obturátorová žila, v. obturatoria; bočné sakrálne žily, vv. sacrales laterales; interná genitálna žila, v. pudenda interna.

Vo stenách vnútorných orgánov panvy a okolo orgánov tvoria žilové plexusky malé žilové cievy: vesikálne, rektálne, maternicové, atď.

Všetky panvové žily: vnútorné aj blízke steny - prenášajú krv do vnútornej ilickej žily. Nachádza sa vedľa tepny s rovnakým názvom a zlúčením s vonkajšou iliacou žilou tvorí s ním spoločnú iliačnú žilu na svojej strane.

Vonkajšia iliaca žila sa nachádza vedľa tepny s rovnakým názvom a dostáva krv z femorálnej žily, ktorej je pokračovanie. Okrem toho do nej prúdia malé žily zo spodnej časti prednej brušnej steny.

Žily dolnej končatiny, ako sú žily hornej končatiny, sú rozdelené na povrchné a hlboké.

Povrchové žily voľnej časti anastomózy dolných končatín s hlbokými žilami; najväčšia z nich obsahuje ventily. V oblasti chodidla tvoria saphenózne žily hustú sieť, ktorá je rozdelená na plantárnu žilovú sieť, rete venosum plantare a chrbticu žilovú sieť chodidla, rete venosum dorsals pedis. Povrchové žilové anastomóza s hlbokými žilami. Žily, ktoré zhromažďujú krv z chrbta, ako aj z plantárnych žilových sietí nohy, sú poslané proximálne a pokračujú do dvoch veľkých saphenóznych žíl dolnej končatiny: väčšia saphenózna žila, v. saphena magna a do malej saphenous žily, v. saphena parva.

Väčšia saphenózna žila, v. saphena magna, tvorená z dorzálnej žilovej siete nohy. Nadmerne prechádza pozdĺž predného okraja stredného členku k holeni a nasleduje v podkožnom tkanive pozdĺž stredného okraja holennej kosti. Na ceste si vezme niekoľko povrchných žíl nohy. Po dosiahnutí kolena sa žila ohýba okolo stredného kondylu vzadu a prechádza na anteromediálny povrch stehna. Nasledujúcim spôsobom, v. saphena magna prepichne v oblasti hiatus saphenus povrchného listu širokej fascie stehna a prúdi do v. femoralis.

Malá saphenózna žila, v. saphena parva, začína od bočnej časti podkožnej zadnej žilovej siete. Ona sa ohýba okolo zadnej časti bočného členku a ísť hore, ide do zadnej časti nohy. Po dosiahnutí popliteálnej fossy spadá žila pod fasciu, vstupuje do hĺbky spomínanej fosílie a prúdi do popliteálnej žily.

Hlboké žily dolnej končatiny sú rovnaké s tepnami, ktoré sprevádzajú. Ležia vedľa tepien a majú rovnaké názvy a každá tepna má dva satelity. Iba popliteálne a femorálne žily sú osamelé. Z hlbokých žíl nohy sa krv vlieva do žíl nohy. Predná a zadná tibiálna žila, ktoré sa zlúčia, tvoria popliteálnu žilu, ktorá pokračuje do femorálnej žily.

Femorálna žila je hlavným zberačom žilovej krvi tečúcou z dolnej končatiny. Pod inguinálnym väzbom pokračuje do vonkajšej iliacovej žily.

Žily brucha sú rozdelené na parietálne (parietálne) a viscerálne (viscerálne).

Parietálne žily brucha zodpovedajú parietálnym tepnám vychádzajúcim z brušnej aorty (bedrovej, dolnej membrány) a spadajú do dolnej dutej žily.

Vnútorné žily spárovaných orgánov brucha - testikulárne (alebo vaječníkové), obličkové a nadobličkové, zodpovedajú tým istému názvu a spadajú do dolnej dutej žily. K tomu prúdi aj 2-3 pečeňové žily. Na rozdiel od iných žíl sa pečeňové žily nenachádzajú blízko tepny, ale vo vnútri pečene a otvárajú sa s otvormi v dolnej vene cava na mieste, kde sú tesne pripojené k pečeni (zadná časť pravého pozdĺžneho žliabku pečene).

Vnútorné žily všetkých nepálených orgánov brucha, s výnimkou pečene, neprúdia do dolnej dutej žily; krv z týchto žilov preteká cez portálnu žilu do pečene a už z pečene cez pečeňové žily do dolnej dutej žily.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Infarkt myokardu: poskytnúť zdravotné postihnutie alebo nie, kvalitu života a pracovnú schopnosť

Závažná choroba - infarkt myokardu - sa rýchlo stáva mladším. Vek pacientov s koronárnym srdcovým ochorením je znížený.

Hs LPVP čo to je

Triglyceridy v biochemickej analýze krviTriglyceridy sú dôležité lipidy v ľudskej krvi, deriváty glycerolu, ktoré slúžia ako zdroj energie pre normálne fungovanie buniek tela. Ich normálna hladina v krvi žien a mužov je odlišná.

Čo robiť, keď je krv príliš silná

Krv je biologické prostredie, ktoré poskytuje ľudský život. Vďaka práci kardiovaskulárneho systému dodáva tkanivám základné živiny a kyslík pre normálne rozdelenie a rast buniek.

Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.

Dýchanie pre srdce a cievy - ako dlho zostať zdravý?

Respiračná gymnastika môže mať pozitívny účinok na cievy a myokard, čo sa dá porovnať s použitím liekov. Vďaka pravidelnému výkonu niektorých cvičení je možné dosiahnuť výrazné zlepšenie ciev a znížiť negatívne prejavy existujúcich ochorení obehového systému na minimum.

Kvantov protrombín: prepis, normálne hodnoty

Štúdia protrombínu je určená lekárom s cieľom určiť, ako rýchlo krvné zrazeniny. Protrombín od firmy Kvik veľmi často umožňuje identifikovať vážnu patológiu v tele.