Nižší infarkt myokardu je akútny patologický stav, v ktorom dochádza k nekróze buniek umiestnených pozdĺž spodnej steny srdcového svalu. Vyskytuje sa kvôli nedostatku kyslíka, ktorý je vyvolaný zablokovaním trombu alebo aterosklerotického plaku správnej koronárnej artérie. Ak po 30 minútach krvný obeh nie je obnovený, môžu sa vyskytnúť nezvratné účinky. Táto choroba je najčastejšia u ľudí strednej a staršej vekovej skupiny 40 a viac rokov. Prognóza závisí od fyzického stavu tela, prítomnosti sprievodných ochorení a okamžitej lekárskej starostlivosti.

Mechanizmus vývoja patológie

U ľudí starších ako 40 rokov sa vyskytuje ateroskleróza v anamnéze. Spôsobuje zúženie dutiny ciev, v dôsledku čoho dochádza k zmene pružnosti membrán a vytvárajú sa na nich usadeniny. Tieto poruchy spôsobujú nedostatok kyslíka orgánov, tkanív a hlavne srdce, čo vedie k nekróze určitých oblastí. Lezie môže byť umiestnená na rôznych miestach, z ktorých jedna je zadná stena myokardu. Je rozdelená na bránicové a bazálne delenie, a preto sa mená srdcových infarktov:

 • Zadná membrána - strana ľavej komory v blízkosti membrány. Dolný koronárny krvný kanálik je blokovaný krvnou zrazeninou, čo vedie k veľkej ohniskovej lézii.
 • Zadnebasal - sa vyskytuje v dôsledku oklúzie distálnej pravostrannej koronárnej artérie alebo obvodovej vetvy ľavej koronárnej artérie. Existuje tento typ patológie s rozsiahlym infarktom.

Všetky postihnuté oblasti tkaniva srdcového svalstva sa nemôžu opätovne stimulovať. Sú pokryté vláknitým tkanivom, ktoré nemôžu vykonávať všetky potrebné funkcie. Preto, aby sa zabránilo opätovnému výskytu akútneho ataku, odporúča sa neustále užívať lieky a udržiavať zdravý životný štýl.

Charakteristiky tejto choroby

Srdcová stena pozostáva z troch vrstiev:

 1. Endokard je spojivové tkanivo s hrúbkou do 0,5 mm. Smeruje dutinu hlavného orgánu, presne opakuje svoju úľavu.
 2. Myokard je najsilnejší plášť tvorený strižným pruhovaným svalom pozostávajúcim z husto spojených buniek - kardiomyocytov. Sú vzájomne prepojené mostami a súčasne vytvárajú úzke siete siete, ktoré poskytujú rytmické kontrakcie predsiení a komôr.
 3. Epikardium je hladká a tenká vonkajšia škrupina. Vyrobené z dosky spojivového tkaniva, ktoré má kolagén a elastické vlákna. V tesnom kontakte s myokardom.

Počas ischémie sa nekróza môže rozšíriť nielen na jednu vrstvu. V závislosti od hĺbky lézie existuje niekoľko typov:

 • Transmural - všetky vrstvy srdca sú zapojené do procesu. Nekrotická lézia preniká cez stenu tela.
 • Netransmurálna - oblasť patológie je obmedzená na jeden endokard alebo epikardium v ​​kombinácii s myokardom.
 • Subendokardiálna nekróza je úzky pásik vo vnútornej výstelke ľavej komory.
 • Intramural - postihnuté oblasti sú lokalizované v hrúbke svalovej steny. V tomto prípade nie sú hraničné vrstvy ovplyvnené nekrózou.

Príčiny ochorenia

Hlavným faktorom vo vývoji infarktu dolnej steny ľavej komory je ateroskleróza. Ale existujú ďalšie provokatívne motívy:

 • Choroby endokrinného systému.
 • Hypertenzívna srdcová choroba.
 • Zlé návyky.
 • Fyzická nečinnosť.
 • Zvýšená telesná hmotnosť.
 • Nevyvážená výživa.
 • Genetická predispozícia.
 • Emocionálne preťaženie.

Je to dôležité! Podiel mužského pohlavia je charakteristickou črtou ischémie. Nebezpečenstvo sa zvyšuje o 3,5 krát.

Manifestácia patológie

Keď sa objaví nekróza buniek spodnej časti srdca, pacient má nasledujúce príznaky:

 • Nepríjemné pocity v hrudi. Bolesť v tomto type porušenia nie je vyslovená.
 • Zmeny srdcovej frekvencie.
 • Studené lepkavé pot.
 • Slabosť, nevoľnosť.
 • Trápenie sa cez telo.
 • Zníženie krvného tlaku.

Je to dôležité! V akútnej fáze sa najčastejšie vyskytuje atypická forma ochorenia - gastritída. Vystupuje v podobe bolesti, lokalizovanej v epigastriu, nevoľnosti, zvracania.

Ak má osoba najmenšie podozrenie na vývoj popísaných symptómov, je potrebné ihneď ísť do nemocnice. Dôsledky tejto choroby sú veľmi nebezpečné a čím skôr je poskytnutá pomoc, tým bude prognóza priaznivejšia.

Diagnóza ochorenia

Po prvé sa vykoná fyzická kontrola, ktorá zahŕňa tieto položky:

 1. Zber histórie:
 • Konkrétny čas na spustenie útoku?
 • Trvanie bolesti?
 • Ako reagoval telo na užívanie nitroglycerínu?
 • Zhoršuje sa stav pri zmene polohy tela?
 1. Kontrola pacienta.
 2. Palpácia - bod srdca je určený metódou palpácie kože, pričom MI je presunutý. Zvýšenie lymfatických uzlín naznačuje zápalový proces.
 3. Odhad pulzovej frekvencie a jej plnosti.
 4. Perkusia - určuje veľkosť, konfiguráciu a polohu srdca, ako aj veľkosť cievneho zväzku.
 5. Auskultácia - tóny srdca sú monitorované pomocou stetoskopu.
 6. Meranie krvného tlaku a telesnej teploty.

EKG pri nižšom infarkte

Potom je pacient poslaný na elektrokardiografiu - hardvérovú výskumnú metódu, ktorá určuje zmeny v kontraktilnej funkcii myokardu a rýchlosti krvného obehu. Poskytuje možnosť zistiť krvnú zrazeninu alebo roztrhnutie cievy.

Charakteristické zmeny EKG:

 • Zvyšuje sa amplitúda zubov RV1, V2.
 • Rozširuje počiatočnú hodnotu RV1.
 • Znižuje hĺbku SV1, V2.
 • Zníženie ST (V1-2) v akútnej fáze s opačnou dynamikou.
 • Tretia Q vlna sa rozširuje na 2 mm.
 • Druhá Q vlna stúpa nad prvým Q.

Tento typ patológie je ťažké diagnostikovať. Priame príznaky sa dajú určiť iba v elektróde Dorsalis cez oblohu a v ďalších hrudných vodičoch V7 - V9. V2 - V4 sa musí odstrániť medzi rebrami vyššie. Je potrebné vykonať niekoľkokrát EKG na objasnenie diagnózy.

Odporúča sa tiež vykonať ďalšie vyšetrovacie metódy:

 • Echokardiografie - ultrazvukové vyšetrenie, ktorá umožňuje hodnotiť prácu myokardu, chlopne stav, pre meranie hrúbky steny, na úroveň tlaku v aorte, pľúcne tepnu, predsiení a komôr.
 • Rádiografia - metóda radiačnej diagnostiky, ktorej cieľom je identifikovať patológiu kardiovaskulárneho systému.
 • Darujte krv na všeobecnú a biochemickú analýzu.

Núdzová pomoc

Ak má človek prvé príznaky ischémie, je nevyhnutné okamžite zavolať kardiologickému tímu. Zabezpečte obetiam úplný odpočinok, položte telu vodorovnú polohu a pod hlavičkou vložte vankúš - tým sa znižuje zaťaženie kardiovaskulárneho systému. Otvorte stláčacie šaty a podajte jeden dražé nitroglycerínu sublinguálne. V prítomnosti Aspirínu sa odporúča užívať 300 mg - tento liek znižuje viskozitu krvi a zabraňuje adhézii krvných doštičiek.

Ak počas útoku človek stratí vedomie, zatiaľ čo nie je počuť žiaden srdcový tep a nedochádza k žiadnemu dýchaniu, je potrebná kardiopulmonálna resuscitácia. Vykonajte tento postup by mal byť pred príchodom lekára.

liečba

Cieľom terapie infarktu dolnej steny ľavej komory je objasniť a odstrániť príčinu ochorenia. Všetky snahy sú zamerané na obnovenie zhoršeného prietoku krvi. Za týmto účelom vymenujte:

 1. Trombolytiká - ich účinok je zameraný na rozpustenie krvných zrazenín. Najúčinnejším liekom je tiklopidín - silný inhibítor agregácie trombocytov. Aktívne zložky lieku ovplyvňujú dĺžku krvácania v smere zvyšovania v čase a tiež spomaľujú adhéziu krvných zložiek. Aspirín je predpísaný z tej istej skupiny, aby sa zabránilo opakovaniu choroby.
 2. Antikoagulanciá - znižujú aktivitu systému zrážania krvi. Výrazným príkladom je Dikumarín.

Ďalšie terapeutické opatrenia sú zamerané na spomalenie expanzie lézie. Pre toto použitie:

 1. Beta-blokátory - zníženie oblasti nekrózy, zníženie frekvencie recidívy choroby, arytmií, antianginózny účinok a zvýšenie tolerancie na výkon. Patria medzi ne: Propranolol, Atenolol.
 2. Analgetiká - odstránenie bolesti, boj s akútnym zlyhaním ľavej komory, kardiogénny šok, tromboembolické komplikácie, zastavenie a prevencia zmien srdcového rytmu a vedenia. Aplikoval v lekárskej praxi Morphine.
 3. Antiarytmické lieky - prevencia a liečba arytmií, v dôsledku ktorých je narušená kvalita ľudského života alebo riziko vážnych následkov, je užitočné. Amiodarón sa používa na obnovenie srdcovej frekvencie.

Je to dôležité! Nesprávna kombinácia liekov môže viesť k závažným komplikáciám. Je prísne zakázané zaobchádzať s vlastnou liečbou.

Ak terapia neprinesie pozitívne výsledky, pacient sa podrobí operácii. Chirurgický zákrok má 3 techniky:

 1. Posun koronárnych ciev.
 2. Vyšetrenie aneuryzmy.
 3. Inštalácia kardiostimulátorov.

Potom, čo utrpel procedúry pacient vyžaduje dlhodobú rehabilitáciu, ktorá zahŕňa: správnu výživu, dodržiavanie liečby drogovej závislosti, k postupnému nahromadeniu intenzity cvičenia, odstránenie psycho-emocionálny stres.

Nižší infarkt je stav myokardu, keď bunky zadnej steny svalu zomrú kvôli nedostatku kyslíka. Šance na úplné zotavenie tela závisia od včasnej diagnózy a riadnej lekárskej starostlivosti. A je možné sa vyhnúť relapsom prísne dodržiavať pokyny lekára a dodržiavať zdravý životný štýl.

Čo je nižší infarkt myokardu a jeho príznaky

Nižší infarkt myokardu nazývaný bazálny. Tento patologický stav je najčastejšie u relatívne mladých ľudí vo veku od 40 do 60 rokov. U starších vekových skupín počet takýchto epizód prudko klesá. Tento patologický stav sa vyvíja v dôsledku smrti mnohých buniek dolnej steny srdca. Spravidla je nepriaznivý proces spôsobený poruchou tkanív kyslíkom v dôsledku lézií koronárnych artérií. Prognóza malého infarktu myokardu závisí od mnohých faktorov vrátane aktuálnosti lekárskej starostlivosti a prítomnosti ďalších chronických ochorení.

Liečba tohto patologického stavu sa má uskutočniť v nemocnici. Stojí za zmienku, že akútna fáza tohto porušenia predstavuje vážne nebezpečenstvo pre život pacienta. Podľa štatistík môže byť len polovica pacientov včas doručená do zdravotníckeho zariadenia. V budúcnosti sa u 40% pacientov pozoruje návrat a návrat k plnému života. Avšak aj pri takom priaznivom výsledku je riziko relapsu extrémne vysoké.

Etiológia nekvalitného infarktu myokardu

Tento typ srdcových ochorení sa vyvíja v relatívne mladom veku, a to nie je náhodná. Po 40 rokoch u ľudí dochádza k zvýšeniu tvorby aterosklerotických plakov. Prispievajú k zúženiu krvných ciev a nasýteniu tkanív kyslíkom. Súčasne je potreba zostať na veľmi vysokej úrovni, pretože človek stále naďalej viesť aktívny životný štýl, ísť na šport a prácu. Takže tkanivá srdca dostávajú menej substancií, ktoré potrebujú, čo vedie k ich smrti.

Najčastejšia akútna fáza tejto poruchy sa vyvíja na pozadí oddelenia aterosklerotického plaku, ktorý blokuje tok krvi do koronárnej artérie av priebehu 15-20 minút vedie k smrti rozsiahlej oblasti srdcového tkaniva. Vplyv takýchto nepriaznivých faktorov, ktoré môžu prispieť k rozvoju takého patologického stavu, akým je zadnebasálny infarkt myokardu:

 • dlhodobé fajčenie;
 • závislosť od alkoholu;
 • jesť potraviny s vysokým obsahom živočíšnych tukov;
 • ischemická choroba srdca;
 • obezita;
 • diabetes mellitus;
 • hypertenzia;
 • sedavý životný štýl.

Treba mať na pamäti, že takéto porušenie je bežnejšie u ľudí, ktorí majú genetickú predispozíciu k nemu. V súčasnej dobe bolo identifikovaných niekoľko génov, ktoré pod vplyvom ďalších predisponujúcich faktorov môžu vytvoriť predpoklady pre rozvoj tohto typu infarktu myokardu. Tí, ktorí majú príbuzných, v prípade, keď existujú epizódy tejto choroby, musia byť mimoriadne pozorní pre svoje zdravie.

Výrazné znaky inferiálneho infarktu myokardu

Srdce je mimoriadne zložitý orgán. Jeho steny pozostávajú z mnohých vrstiev. Závažnosť symptómov nižšieho infarktu myokardu závisí vo veľkej miere od toho, ako hlboko sa rozširovala nekróza počas zastavenia dodávky kyslíka do tkaniva. Porážka len jednej vrstvy tkanív sa zvyčajne pozoruje, ale veľký ohniskový infarkt dolnej steny myokardu je dosť bežný.

Druhá možnosť sa považuje za prognosticky menej priaznivú.

S rozsiahlou léziou myokardu, ktorá sa zriedka vyskytuje, na EKG budú viditeľné charakteristické znaky tohto patologického procesu. Pri vykonávaní tejto štúdie môžu lekári okamžite podozrievať príčinu nástupu príznakov. Vo väčšine prípadov sa pri spodnom infarkte myokardu objaví na EKG patologická Q alebo QZ vlna.

Symptómy nižšieho infarktu myokardu

Takéto porušenie srdca je vo väčšine prípadov veľmi akútne. Zrazu sa za hrudnou kosťou vyskytuje silná bolesť, ktorú možno zistiť v ľavej ruke. Obvykle trvanie rastu nepríjemných pocitov sa pohybuje od 15 do 30 minút. V niektorých prípadoch je bolestivý syndróm taký intenzívny, že človek môže stratiť vedomie.

Keď užívate nitroglycerín, diskomfort nezmizne úplne, ale môže sa znížiť. Pacienti sa sťažujú na tlak v hrudníku a dýchavičnosť. Vo väčšine prípadov sa pozoruje záchvat infarktu myokardu tohto typu v noci alebo skoro ráno. Jasným znakom narušenia srdca je nárast potenia a prejav pocitu strachu. Tento patologický stav môže mať atypické prejavy.

V zriedkavých prípadoch môže byť prítomný žalúdočný variant infarktu myokardu. V tomto prípade sa objaví nepríjemné pocity v hornej časti brucha. Sú veľmi podobné príznakom, ktoré sa pozorujú počas exacerbácie gastritídy. Palpácia často indikuje svalové napätie v prednej brušnej stene.

Navyše s atypickým variantom priebehu ochorenia môžu príznaky infarktu myokardu pripomínať príznaky, ktoré sú prítomné počas záchvatu bronchiálnej astmy. V tomto prípade je silný kašeľ a pocit preťaženia v hrudníku. Je to tiež možné bezbolestné varianty priebehu infarktu. Kvalita spánku sa zhoršuje. Pacienti sa môžu sťažovať na vznik nevysvetliteľnej túžby. Najčastejšie sa tento variant manifestácie ochorenia pozoruje u starších pacientov. Pri takomto priebehu je patológia často sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je napríklad zvýšené potenie.

Diagnóza zníženia infarktu myokardu

Takéto poškodenie myokardu sa musí odlíšiť od angíny a iných porúch tela. Komplexná diagnóza nám umožňuje identifikovať nielen povahu problému srdca, ale aj rozsah poškodenia tkaniva. Po prvé, najdôkladnejšia história a vyšetrenie pacienta.

Okrem toho detekcia rozšírených lymfatických uzlín naznačuje začiatok zápalového procesu. Nezabudnite vykonávať perkusie a auskultáciu. V procese včasnej diagnostiky sú zobrazené merania krvného tlaku a telesnej teploty. Na objasnenie diagnózy sa okamžite vykoná EKG.

V budúcnosti sa vymenúva echokardiografia, ktorá vám umožní vidieť prácu srdca pacienta. Táto štúdia pomáha určiť porušenie kontraktilnej funkcie myokardu, ako aj rýchlosť pohybu krvného obehu.

Okrem toho použitie tejto metódy odhaľuje prítomnosť krvnej zrazeniny alebo aneuryzmy a tiež vyhodnocuje činnosť ventilov a susedných ciev.

Koronografia sa často vykonáva. Táto výskumná metóda vám umožňuje presne určiť stupeň vaskulárnej priepustnosti v srdci. Scintigrafia umožňuje presne zistiť nekonečnosť nekrotických lézií srdca. Okrem toho môže byť indikované magnetické rezonančné svetlo. Táto štúdia odhaľuje aj tie najmenšie zmeny v štruktúre tkanív. Vo väčšine prípadov sa vykonávajú všeobecné a biochemické krvné testy. Umožňujú vám identifikovať charakteristické znaky nekrózy.

Liečba nižšieho infarktu myokardu

Keď sa objavia prvé príznaky patologického stavu, je potrebné zavolať posádku sanitky. Pacient by mal byť položený tak, aby jeho hlava bola zdvihnutá. Pod jazykom tableta nitroglycerínu. V budúcnosti sa terapia uskutočňuje v nemocnici. Aspirín sa zvyčajne podáva v liečebnom režime. Prispieva k inhibícii krvných doštičiek, a preto zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, ktoré môžu zablokovať lumen krvných ciev.

Zvyčajne je Plavix pridelený a navyše jeho komponenty. Je to veľmi silný nástroj. Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, čo významne zlepšuje prognózu nižšieho infarktu myokardu. Navyše lieky trombotickej skupiny sa často zavádzajú do liečebného režimu. V niektorých prípadoch je potrebné použitie liekov na zmiernenie arytmií.

Okrem toho sú v tomto patologickom stave beta-blokátory predpísané na zníženie potreby kyslíka myokardu a na zníženie zaťaženia srdca. Ak nie je možné obnoviť prietok krvi do koronárnych artérií pomocou liekov, môže byť indikovaná urgentná operácia. Zvyčajne vykonáva angioplastiku, ktorá umožňuje rozšíriť zúžené cievy.

Okrem toho sa terapia zameriava na udržanie práce obličiek, respiračných orgánov, krvného tlaku a pulzu.

V priebehu akútneho obdobia si pacient vyžaduje úplný odpočinok a vylúčenie akéhokoľvek fyzického preťaženia a stresu. Povinným aspektom terapie je šetriaca strava. Alkohol a nikotín počas tohto obdobia pobytu v nemocnici a neskôr počas rehabilitácie musia byť úplne opustené. Po stabilizácii stavu pacienta možno odporúčať krátke prechádzky na čerstvom vzduchu, aby ste mohli vykonávať jemné cvičenia fyzickej terapie.

Najdôležitejším bodom je rehabilitácia, pretože bez jeho prechodu existuje vysoké riziko druhého infarktu. Často ľudia musia drasticky zmeniť svoj životný štýl a veľmi dlho musia s vážnymi obmedzeniami. Je potrebné vyhnúť sa fyzickému a emocionálnemu nadmernému stresu, používaniu tučných jedál a komfortným jedlám a navyše výlety, ktoré zahŕňajú zmenu klimatických zón. Je potrebné dodržiavať pokyny lekára týkajúce sa dodržiavania špeciálnej jemnej stravy a dodržiavať predpísanú komplexnú cvičebnú terapiu. Okrem toho môže byť veľkým prínosom kúpeľná liečba v špeciálnych zariadeniach na rehabilitáciu pacientov trpiacich kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Prevencia zníženia infarktu myokardu

Ľudia, ktorým hrozí akútna porucha, by mali aktívne uplatňovať opatrenia na predchádzanie tejto akútnej poruche. Je potrebné opustiť všetky zlé návyky, pretože negatívne ovplyvňujú prácu celého kardiovaskulárneho systému.

Od 35 rokov sa majú sledovať hladiny cholesterolu v krvi. Tým sa zníži riziko vzniku plakov. V niektorých prípadoch môže byť potrebné navštíviť lekára, aby predpísal špeciálne lieky zo skupiny statínov. Tieto nástroje vám umožňujú udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi.

Nezabudnite hrať šport. Denné cvičenie zníži riziko infarktu myokardu. Okrem toho kľúčovým aspektom prevencie tohto narušenia srdcovej práce je oddanosť právu zdravého stravovania. Všetky jedlá musia byť naparované alebo varené. Odporúča sa znížiť príjem soli. To všetko výrazne zníži riziko vzniku patológie.

Charakteristika dolného infarktu myokardu

Infarkt myokardu spodnej steny je akútny patologický stav charakterizovaný ischémiou svalovej membrány srdca. V dôsledku poklesu hladiny krvného zásobovania a okysličovania kardiomyocyty začnú zomierať hromadne. Čím väčšia je oblasť ischémie, tým väčšia je oblasť myokardu, ktorej bunky najpravdepodobnejšie zomrú kvôli nedostatočnému kyslíku a ďalším živinám potrebným pre správne fungovanie tkaniva srdcového svalu.

klasifikácia

Vo väčšine prípadov dochádza k zníženiu infarktu myokardu v dôsledku zníženej kapacity pravostrannej koronárnej artérie spôsobenej zablokovaním lumen cievy trombom. Choroba sa rozvíja veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých hodín dôsledky infarktu môžu byť nezvratné a kvôli masívnej smrti kardiomyocytov môže človek zomrieť v čo najkratšom čase.

Kardiológovia rozlišujú niekoľko klasifikácií používaných na opis povahy poškodenia svalovej vrstvy srdca:

 • oblasť pokrytia (malá ohnisková vzdialenosť, veľké ohnisko a rozsiahla oblasť);
 • hĺbka steny lézie (transmural);
 • povaha toku (dlhotrvajúca, primárna, opakovaná);
 • na mieste lézie (ľavá komora, zadná, predná stena, interventrikulárna, kombinovaná, dolná časť chrbta, vrchol srdca, bránice atď.).

Výskyt infarktu dolnej steny ľavej komory, tiež nazývanej "bazálna", je často spojený s porážkou tejto oblasti a s vývojom nekrotických zmien.

Rizikové faktory

Najdôležitejším faktorom pri výskyte takéhoto patologického stavu je vysoký cholesterol a v dôsledku toho aj ateroskleróza vnútorného obloženia tepien. Na základe toho možno identifikovať hlavné skupiny ľudí, ktorých riziko vzniku infarktu myokardu je oveľa vyššie:

 1. Vek od 45 do 50 rokov. Postupne každý rok je vnútorná stena ľudských tepien vystavená lipoproteínom s nízkou a strednou hustotou, ktoré prenášajú nielen "dobrý" cholesterol potrebný pre potreby tela z plastu a energie, ale aj "zlé", čo má negatívny vplyv na arteriálnu intimu. Takže vnútorná výstelka sa stáva tenšou a cholesterolové plaky sa začínajú objavovať v lúmene ciev a zabraňujú normálnemu krvnému obehu.
 2. Pohlavnej identity. Podľa štatistických štúdií môžeme konštatovať, že u žien je pravdepodobnejšie, že budú trpieť infarktom myokardu, najmä riziko rastu po menopauze. Avšak ženy majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať akútnu patológiu s vyššou pravdepodobnosťou úspešného výsledku ako muži.
 3. Vysoký krvný tlak. Lekári už dávno dokázali, že pacienti s hypertenziou majú oveľa vyššie percento pravdepodobnosti akútneho infarktu ako osoby s relatívne normálnym krvným tlakom. To je spôsobené tým, že v podmienkach hypertenzie vyžaduje svalová membrána srdca veľké množstvo kyslíka, aby aktívne pracovala a udržiavala vysokú úroveň bunkového metabolizmu.
 4. História ochorenia, v ktorej už existuje predchádzajúci infarkt myokardu. Vôbec nezáleží na tom, čo to bolo z hľadiska lokalizácie, zamerania šírenia alebo hĺbky lézie - hlavnou vecou je, že to bolo a srdcový sval už nie je v plnom pracovnom stave.
 5. Prítomnosť zlých návykov. Najväčší negatívny účinok na kardiovaskulárny systém je fajčenie. Keď je telo neustále otravované nikotínom, krvné cievy sa zužujú, čo vedie k nedostatočnému dodaniu kyslíka do orgánov a tkanív. Obzvlášť nebezpečné je skutočnosť, že koronárne artérie, ktoré sa podieľajú na prívode krvi do srdcových svalov, sú najviac postihnuté. Harm prináša nielen aktívne fajčenie, ale aj pasívne.
 6. Zvýšená telesná hmotnosť a znížená telesná aktivita. Ak porušenie všetkých typov metabolizmu, najmä metabolizmu tukov, zvyšuje riziko vzniku aterosklerotického ochorenia. Hypodynamia je hlavnou príčinou vzniku ďalších kilogramov, pretože pri nedostatočnej fyzickej námahe sa úroveň metabolických procesov výrazne znižuje.
 7. Diabetes mellitus. Hormonálne poruchy často vedú k jednej alebo k iným metabolickým poruchám, čo je hlavná príčina zvýšených rizík patologickej myokardu.

Známky infarktu myokardu

Infarkt myokardu spodnej steny má niekoľko pomerne špecifických príznakov pre tento patologický proces, ktoré umožňujú rýchle odlíšenie od angíny. Existujú však aj tzv. Atypické formy srdcového infarktu. Vyskytujú sa pomerne zriedka, ale majú nesprávne označenia.

V prípade typickej formy infarktu spodnej steny svalovej vrstvy srdca sa lekár opiera o najdôležitejší príznak na odlíšenie patológie od akéhokoľvek iného ochorenia kardiovaskulárneho systému - roztrhnutie, ťažká horúčavá bolesť, ktorá sa nachádza za hrudnou kosťou. Akýkoľvek iný typ bolestivých pocitov nemožno pripísať stavu infarktu s úplnou dôverou, pretože ich príčina môže byť úplne iná.

Okrem akútnej, takzvanej "bolesti dýka" existuje množstvo symptómov, ktoré odlišujú srdcový záchvat od iných akútnych stavov:

 • bolesť sa šíri do ľavej polovice tela pacienta (čeľusť, rameno, noha);
 • bolesť môže nastať nielen po aktívnych športoch, ale aj v stave odpočinku, spánku;
 • trvanie syndrómu bolesti presiahne pol hodinu;
 • záchvat nezastaví ani po požití lieku a predĺženom odpočinku;
 • záchvaty závraty, slabosť, nevoľnosť a zvracanie.


Takéto symptómy znamenajú pomerne rýchly vývoj ischémie a nekrotických zmien tkaniva srdcového svalu. V takomto prípade je potrebné zavolať ambulanciu s uvedením, že sa vyžaduje kardiologický tím. Súčasne pacient má dosť pôsobivé šance na priaznivú prognózu akútneho stavu.

Atypické formy

Takéto formy patológie ohrozujú pacienta s oveľa vážnejšími dôsledkami. Hlavným problémom atypického priebehu akútneho stavu je neschopnosť povedať s úplnou istotou, že ide o infarkt myokardu. Klinický obraz s takýmto priebehom ochorenia je veľmi rozmazaný a s najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebný EKG na presnejšiu diagnózu, a nie len jednoduchý prieskum pacienta.

Lokalizácia bolestivých pocitov pri gastritickom infarkte je skôr ako exacerbácia chronickej gastritídy - nepríjemné kŕče v epigastriu, spôsobujúce nevoľnosť a dokonca aj vracanie. Pri fyzickom vyšetrení pacienta je možné dbať na napäté svaly prednej brušnej steny. Tento druh kardiovaskulárneho ochorenia sa často nachádza v dolných častiach ľavej komory, niekedy nazývanej bránicový infarkt.

Ak pacient, ktorý nemá v chronických ochoreniach takú chronickú chorobu ako bronchiálnu asteru, zrazu začne akútny záchvat udusenia, potom je veľmi pravdepodobné, že hovorí o začiatku vývoja ischemického procesu v srdcovom svale. Okrem nedostatku vzduchu sa vyskytuje kašeľ, ktorý môže byť suchý aj s uvoľnením penového hlienu. Bolesť v takomto astmatickom priebehu infarktu nie je taká výrazná ako v klasickej verzii, alebo úplne chýba. Fyzikálne vyšetrenie odhalilo zvýšenie srdcovej frekvencie a zmenu rytmu, sipot a hluk v pľúcach a srdci, prudké zníženie krvného tlaku. Táto forma patológie sa často objavuje opäť na pozadí progresívnej aterosklerózy.

Obzvlášť ťažké určiť je arytmický variant vývoja infarktu myokardu. Diagnóza takého stavu je komplikovaná skutočnosťou, že rytmus a srdcová frekvencia sa dramaticky menia, elektrokardiogram odhaľuje atrioventrikulárne blokády a rôzne typy arytmií, ktoré značne komplikujú správnu diagnózu. Bolestivý syndróm nie je vyslovený a počas fyzického vyšetrenia pacienta najčastejšie nájdete všetky znaky ako na EKG.

Okrem arytmického infarktu myokardu je odlišná iná vymazaná forma, ktorá je takmer nemožné diagnostikovať bez ďalších metód vyšetrenia. Bolesť v tejto variante vývoja ischémie svalovej vrstvy srdca úplne chýba. Pacient si nesťažuje slabosť, závrat alebo iné prejavy intoxikácie tela. Možno, že prítomnosť nepríjemného nepohodlia v hrudníku, ktorá nemá konkrétnu polohu, zvýšila potenie. Táto latentná forma srdcového záchvatu sa rozvíja u pacientov s diabetes mellitus a vyznačuje sa veľmi komplexným priebehom.

Často na klinike dochádza k kombinovanému priebehu ochorenia, čo značne komplikuje včasnú diagnostiku a začatie liečby môže byť príliš neskoro. Neskoré štádia vývoja tohto typu infarktu myokardu sú zvyčajne smrteľné pre pacienta.

Prvá pomoc

Pri najmenšom podozrení na infarkt myokardu je potrebné zavolať sanitku s povinným indikátorom, že sa vyžaduje kardiologický tím. Čím skôr sa pacient dostane v jeho stave liečby, tým priaznivejší je výsledok ochorenia. V žiadnom prípade sa nemôže zdržať s týmto, alebo sa pokúsiť presunúť útok na nohy.

Pred príchodom posádky sanitky je potrebné poskytnúť pacientovi úplný odpočinok. Najlepšie je položiť človeka na posteľ s vankúšikom pod jeho hlavou - táto poloha zníži zaťaženie kardiovaskulárneho systému. Bude tiež užitočné uvoľniť stláčanie šiat, odblokovať horné tlačidlá a poskytnúť ďalší čerstvý vzduch otvorením okien. Ak chcete trochu priviesť pacienta do pocitov, môžete dať utišujúce drogy.

Po zaistení pokoja je potrebné rozdrviť tabletu "nitroglycerín" a vložiť ju pod jazyk pacienta. Ak sú v skupine beta-blokátorov drogy v domácej súprave na lekársku pomoc, môžete pacientovi podať jednu žuvaciu tabletu. Pri neustálom používaní takýchto liekov poškodenou osobou je potrebné dávku predpísanú lekárom vyradiť z prerušenia pravidelného užívania.

S najväčšou pravdepodobnosťou takéto opatrenia umožnia trochu pozastaviť šírenie nekrotických zmien tkaniva srdcového svalu, ale nie je možné úplne zbaviť infarktu. To si vyžaduje kvalifikovanú lekársku pomoc.

Poskytovanie profesionálnej lekárskej starostlivosti

Hlavnou úlohou kardiológov v prípade podozrenia na prítomnosť malého infarktu myokardu s neurčitým predpisom je čo najskôr obnoviť priepustnosť koronárnych artérií a zabrániť ďalšiemu šíreniu nekrotického procesu v kardio-svalovom tkanive. Za týmto účelom sa často používajú lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, spúšťajú aktívnu trombolýzu a kvapkanie s riedením krvi. Pri absencii závažných kontraindikácií môže lekár z ambulančného tímu začať liečbu na ceste do nemocnice. Tento krok je veľmi dôležitý, pretože nie všetci pacienti s infarktom myokardu majú náznaky postupov, ktoré spôsobujú trombolýzu. Ak však cesta do nemocnice trvá viac ako polhodinu, tieto činnosti sa vykonávajú povinne.

Najlepšou metódou obnovenia koronárneho krvného prietoku je stentovanie. Takáto minimálne invazívna operácia sa vykonáva výlučne v nemocnici. Počas chirurgického zákroku sa stent umiestni do uzavretej nádoby. Avšak v núdzovej situácii ani takýto krok nemusí pomôcť a lekár sa rozhodne vykonať operáciu bypassu koronárnej artérie. Počas takejto operácie sa vytvorí umelá cieva, ktorá zabezpečuje krvný obeh medzi aortou a časťou koronárnej artérie, ktorá nie je zablokovaná. Takéto núdzové opatrenie vám umožňuje rýchlo zastaviť patologické stavy a normalizovať prívod krvi a okysličovanie tkaniva srdcového svalu.

Dôsledky nižšieho infarktu myokardu

Odložený infarkt myokardu vždy negatívne ovplyvňuje celkové zdravie pacienta. V mieste nekrotického poškodenia srdcového svalu sa tvorí tvorba jaziev tvorená spojivovým tkanivom. Táto oblasť myokardu stráca svoje pracovné vlastnosti a funkcie navždy. Dokonca aj po vykonaní rehabilitačnej liečby a dlhodobej liečbe lekári nemôžu úplne obnoviť pacienta. Často sa v dôsledku ochorenia vyskytujú rôzne arytmie a tachykardia.

Aby sa zabránilo ťažkým komplikáciám, pacient po záťažovom infarkte potrebuje dôkladne prehodnotiť svoj životný štýl, zmeniť svoje návyky, stravu, každodennú rutinnú a fyzickú aktivitu.

Po rozsiahlom infarkte myokardu pacienti často vyvíjajú srdcovú aneuryzmu. Tento stav ohrozuje pacienta a vyžaduje okamžitú chirurgickú intervenciu.

Koncept malého infarktu myokardu, čo to je a aké sú dôsledky, je základom správneho prístupu k liečbe akútneho stavu a následnej rehabilitačnej liečby.

Inferiorálny infarkt myokardu

Nižší infarkt je stav myokardu, v ktorom sú bunky umiestnené pozdĺž dolnej steny srdcového svalu zomierané kvôli nedostatku kyslíka.

Hlavnou príčinou tohto nebezpečného stavu je obštrukcia správnej koronárnej artérie.

Prognóza lekárov pre pacientov s nižším infarktom myokardu závisí od veku, fyzického stavu a prítomnosti iných závažných patologických stavov.

Samotný srdcový záchvat je akútnym kritickým stavom, keď prestane tečie krv do srdca. Zvyčajne sa aterosklerotický plak, oddelený od steny krvných ciev a blokujúci artériu, ktorá sa živí srdcom, stáva príčinou infarktu.

Kvôli zníženiu prietoku krvi sa do srdcového svalu neprivádza správne množstvo kyslíka, bunky orgánu zomrú, čo spôsobuje silnú bolesť. Okrem toho infarkt často sprevádza nevoľnosť, bolesť brucha, vracanie, dezorientácia, závrat.

Nie vždy infarkt sprevádza bolesť hrudnej kosti, najmä u žien, ktorá by sa mala brať do úvahy pri posudzovaní stavu osoby, ktorá sa náhle ochorela. Choroba je veľmi nebezpečná, iba 50% pacientov má čas na dodanie na resuscitáciu a tretina z nich zomrie v najbližších dňoch.

Klasifikujte myokardiu podľa faktorov:

 • na postihnutom mieste (malé ohnisko, rozsiahle a veľké ohnisko);
 • do hĺbky (posúďte postihnuté vrstvy myokardu);
 • po prúde (monocyklické a pretrvávajúce, opakujúce sa a opakujúce sa);
 • lokalizácia (horná časť myokardu, kombinovaná, pravá komora, interventrikulárna septa, ľavá komora - zadná, predná, dolná a bočná).

Vek, pri ktorom existuje riziko srdcového infarktu

Často je infarkt dolnej steny myokardu diagnostikovaný u ľudí vo veku 40-60 rokov a to je vysvetliteľné - hlavnou príčinou infarktu je srdcová ischémia. Ochorenie koronárnych artérií je následne spôsobené oddelením krvnej zrazeniny v cieve alebo aterosklerotickým plakom na stenách tepien.

Ateroskleróza sa prejavuje v priebehu rokov, po 40 rokoch plaky v krvných cievach sťažujú dodávanie kyslíka do srdca a spôsobujú zodpovedajúcu patológiu. Nedostatok krvného zásobovania je v rozpore s potrebami, ktoré zostávajú na rovnakej úrovni, pretože muž stredného veku vedie aktívny život - pracuje, pohybuje a hrá šport. Situácia sa zhoršuje fajčením, zneužívaním alkoholu.

Po 60 rokoch klesá aktivita ľudí, potreba aktívnej krvi taktiež nie je tak vysoká ako v 40 rokoch. V dôsledku toho sa debet s úverom zbieha a výskyt infarktu klesá.

Za posledných 10 rokov sa mladí ľudia stali náchylnými na infarkt, čo sa vysvetľuje dodržiavaním mladej generácie na rýchle občerstvenie, v dôsledku čoho sa zvyšuje množstvo lipidov v krvi, cholesterol sa ukladá do ciev s následnými následkami (30 ľudí má srdcový infarkt).

Faktory vyvolávajúce zadnebasálny infarkt myokardu zahŕňajú:

 • fajčenie a pitie;
 • genetika;
 • telesnej aktivity;
 • diabetes mellitus;
 • hypertenzia;
 • zvýšený cholesterol v krvi;
 • ischémia.

Poškodenie srdcového svalu

Steny srdca sú zložené z niekoľkých vrstiev. S infarktom môže nekróza postihnúť jednu aj niekoľko vrstiev:

 • endokard - vrstva až do hrúbky 0,5 mm, línie srdcovej dutiny, pozostáva z spojivového tkaniva;
 • myokard - svalová vrstva zodpovedná za jeho kontrakciu a prenos bioelektrického impulzu pozostáva z kardiomyocytov;
 • epikard - vrstva spojivového tkaniva, ktorá sa tesne spája s myokardom.

V zásade myokard postihuje oblasť ľavej komory. V závislosti od hĺbky lézie sa pomocou kardiogramu určujú tieto typy infarktu:

 • transmurálne - kardiomyocyty zomierajú v celom myokarde. Najzávažnejším stavom je infarkt zadnej steny, plný smrti;
 • non-transmural - smrť neovplyvňuje všetky vrstvy myokardu;
 • subendokardiálna - lézia je lokalizovaná v horných vrstvách srdcového svalu;
 • intramural - lézia je lokalizovaná v myokarde, bez ovplyvnenia epikardu, endokardu.

Diagnóza nižšieho infarktu

Diagnostické opatrenia sú dôležitým krokom v pomoci pacientovi, pretože umožňujú diferenciáciu infarktu myokardu z iných patologických stavov. Čím skôr sa diagnostikuje, tým rýchlejšie môže liečba začať. Cieľom mnohých opatrení je určiť rozsah poškodenia srdca a lokalizáciu nekrózy.

Fyzikálne vyšetrenie je nasledovné diagnostické opatrenia bez účasti zariadenia:

 • prijímanie histórie (určenie načasovania ochorenia, typ bolesti);
 • inšpekcia;
 • palpácia (tkanivá sú pocítané pri detekcii bodu srdca vedľa hrudníka - v prípade srdcového infarktu sa bod posúva. Zväčšené uzly informujú lekára o prítomnosti zápalového procesu);
 • impulzný odhad. Určené jeho frekvenciou a plnosťou. S infarktom je pulz narušený, kontrakcie sa môžu úplne zastaviť. Ak má lekár podozrenie z krvnej zrazeniny, ktorá upcháva tepnu dolnej končatiny, meria pulz na stehne, pod kolenom a na členku;
 • perkusie - poklepaním na hrudník, aby sa odhalili hranice srdca. Posun hraníc hovorí o stagnácii;
 • auskultácia - pomocou stetoskopu lekár počúva zvuky srdca. Ak sa zistia patologické tóny, môžeme hovoriť o zlyhaní srdca;
 • meranie tlaku - indikátor klesá s infarktom;
 • meranie teploty - s akútnym infarktom sa môže zvýšiť.

Hardvérové ​​vyšetrenie je nasledovné diagnostické opatrenia:

 • EKG je najjednoduchší a najdostupnejší spôsob, ako zistiť infarkt akéhokoľvek druhu, určiť jeho povahu a polohu;
 • Echokardiografia vám umožňuje sledovať prácu srdca v reálnom čase. Umožňuje identifikovať porušenie svalových kontrakcií, vypočítať rýchlosť prietoku krvi, identifikovať aneuryzmu, krvnú zrazeninu, posúdiť stav ventilov a krvných ciev;
 • scintigrafia je technika založená na tom, že sa rádioaktívne izotopy akumulujú na miestach myokardu. Niektoré izotopy sa hromadia v živých tkanivách myokardu, iné v mŕtvych, čo umožňuje vizualizovať obraz patológie;
 • koronografia pomáha určiť cievnu priepustnosť. Podstata techniky spočíva v zavedení kontrastného činidla do femorálnej artérie, po ktorej sa fotografujú na identifikáciu trombózy, plaku, zhoršeného prietoku krvi;
 • MRI deteguje aj najmenšie poškodenie myokardu.

Laboratórne testy sú nasledovné diagnostické opatrenia:

 • kompletný krvný obraz a biochemické zobrazenie stavu tela;
 • krvný test na markery nekrózy odhaľuje nekrózu tkaniva myokardu.

Pomoc s nižším infarktom

Znalosť poskytovania prvej pomoci osobe s infarktom môže zachrániť životy. WHO vypracovala pokyny, ktoré vysvetľujú, ako pomôcť pred príchodom lekára. Čím dlhšie trvá stav, tým väčšia bude postihnutá oblasť, takže hlavným cieľom je obnoviť dodávku kyslíka do srdcového svalu.

Pravidlá prvej pomoci:

 • zavolajte sanitku;
 • umiestnite obeť do polosedačky, mierne ohýbajte nohy na kolenách;
 • tesné oblečenie je potrebné odblokovať, upevniť spony a pásy, odstrániť kravatu;
 • podajte nitroglycerín pod jazykom, podľa možnosti meraním tlaku, pretože keď je indikátor menší ako 90 mm. Hg. Art. nie je potrebné dať pilulku;
 • žuť 300 mg aspirínu, čo zníži viskozitu krvi, neumožní, aby sa krvné doštičky držali spolu;
 • ak je ambulancia nedostupná alebo dlho nechodí, môžete sa pokúsiť odviezť obeť do nemocnice - starostlivo, bez toho, aby ste urobili náhle pohyby;
 • ak je človek v bezvedomí, nie je pulz alebo dýchanie je nestabilné, umelé dýchanie a nepriama masáž srdca sa dá urobiť. Takéto činnosti je potrebné vykonať, kým lekári prídu z ambulancie. V nemocnici lekári prijmú primerané opatrenia na pomoc pacientovi.

Čo robiť po infarkte

Po srdcovom infarkte sa mení život človeka, niektoré obmedzenia sa vzťahujú na výživu, denný režim, aktivitu atď. Odporúča sa vyhnúť sa nadmernému fyzickému namáhaniu, aby nedošlo k druhému infarktu. Zobrazuje mierne zaťaženie - chôdza, cvičebná terapia.

Stres má škodlivý účinok na srdce a krvné cievy - počas nervového zhroucenia srdce rýchlo porazí, svalovú potrebu kyslíka sa zvyšuje, čo môže vyvolať nový útok.

Čo sa týka výživy, nemôžete jesť potraviny s vysokým obsahom cholesterolu. Takéto výrobky vyvolávajú aterosklerózu, ťažko stráviteľné a preťažujú nielen tráviaci trakt, ale aj celé telo.

Fajčenie a alkoholické nápoje sú škodlivé aj pre zdravú osobu a po infarkte sú kontraindikované.

Riziko opakovaného infarktu pretrváva nepretržite a ak sa vyskytne do 3-60 dní od prvého, považuje sa to za relaps. V tomto prípade je nekróza lokalizovaná na tom istom mieste ako prvýkrát, len oblasť lézie bude oveľa väčšia. Ak dôjde k druhému infarktu neskôr, po 2 mesiacoch alebo dlhšie, potom sa tento stav nazýva druhý srdcový záchvat. Tento stav je omnoho nebezpečnejší ako primárny infarkt. Faktom je, že po prvom útoku sú mŕtve tkanivá zjazvené, v dôsledku čoho srdce stráca určité kompenzačné vlastnosti.

Prevencia infarktu

Preventívne opatrenia by mali riešiť mnoho problémov v rôznych smeroch, sú obmedzené na nasledujúce činnosti:

 • kontrolu tlaku a funkčnosti srdca ako takého. Hypertenzia dlhý čas sa nemusí prejaviť alebo môže spôsobiť menšie nepríjemné pocity. Avšak, musíte ovládať svoj vlastný tlak, pretože srdce trpí jeho nárastom, nútený pumpovať viac krvi ako v normálnom stave;
 • pozorovanie odborníkmi, liečba hypertenzie;
 • liečba aterosklerózy, zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Je to cholesterol, ktorý sa stáva surovinou na tvorbu nebezpečných aterosklerotických plakov, preto je potrebné ho odstrániť diétou a špeciálnymi prípravkami - statínmi.

Pokiaľ ide o výživu, stáva sa dôležitou súčasťou prevencie a liečby rôznych chorôb, vrátane infarktu. Diéta by mala pozostávať z výrobkov s nízkym obsahom tuku, obsah soli a cukru sa zníži. Jedlo by malo byť čerstvé, chutné a voňavé každý deň. Chemické zloženie produktov sa musí zamyslieť tak, aby sa zabránilo rozvoju aterosklerózy, hypertenzie a cukrovky, ich následkov v podobe mŕtvice a srdcových infarktov. Mali by ste odmietnuť výrobky s látkami zvyšujúcimi chuť, konzervačnými látkami a škodlivými aditívami. Od detstva by zdravá výživa mala obsahovať viac morských plodov, ovocia a zeleniny, rýb, mliečnych výrobkov. S opatrnosťou odporúčajú lekári jesť biely chlieb, vajcia, kúpené sladkosti.

Je dôležité udržiavať normálnu hmotnosť av prípade potreby ju znížiť. Správne údaje o telesnej hmotnosti povedú lekárovi, mali by byť v súlade s vekom a výškou. Trsni a slabí ľudia menej trpia kardiovaskulárnymi chorobami, pretože záťaž na ich srdce je optimálna.

Motorická aktivita by nemala byť nadmerná, ale bez toho by nemala prejsť ani jeden deň. Nie je potrebné sa prihlásiť do posilňovne, je to kontraindikované pre mnoho ľudí, ako beží. To je celkom dosť, aby ste rýchle tempo od diaľnice každý deň prechádzali určitou vzdialenosťou. Takže srdcový sval dostane potrebný tréning, bude silnejší a silnejší.

Emocionálny stres môže vážne ohroziť zdravie, takže ich počet by sa mal znížiť. Všetko, čo sa musíte obávať, spôsobuje rýchlejšie uvoľnenie srdca a čerpanie extra krvi. Toto vyčerpáva srdcový sval, vedie k ochoreniu.

Fajčenie a zneužívanie alkoholu sa viac ako raz spomínajú ako najhoršie nepriatelia zdravia a ľudia nemôžu opustiť tieto návyky pre svoju vlastnú pohodu.

Musíte pochopiť, že nikotín a alkohol - jed, ktorý zabíja bunky srdca. A keďže srdce je orgánom zodpovedným za náš život, tieto návyky možno porovnať so samovraždou.

Nie je potrebné vedome zničiť už krátky život, je lepšie predĺžiť jeho termín a žiť plnohodnotné zaujímavé obdobie plné radosti a šťastia. Preto je dôležitou podmienkou starostlivosť o svoje vlastné zdravie.

Inferiorálny infarkt myokardu

Dnes odborníci v oblasti medicíny emitujú množstvo odrôd nebezpečných srdcových patológií a jedným z nich je nižší infarkt myokardu. Táto podmienka je spôsobená skutočnosťou, že bunky umiestnené pozdĺž dolnej steny srdcového svalu zomrú ako výsledok hladovania kyslíkom. Vývoj ochorenia, komplikácie, ako aj metodológia liečby budú zostavené z ukazovateľov pacienta (vek, charakteristika tela, chronické odchýlky).

Infarkt je veľmi závažné ochorenie, ku ktorému dochádza v dôsledku zastavenia saturácie srdca krvou a živinami nevyhnutnými pre jeho prácu. Nižší infarkt je však ešte väčšia hrozba pre zdravie aj pre ľudský život, pretože je spôsobená aterosklerotickým plakom, ktorý sa oddelil od srdca a blokoval tok živín cez tepnu.

Nebezpečenstvo je, že táto patológia je v extrémnych prípadoch sprevádzaná silnou bolesťou. Spravidla to závisí od fyzického zdravia pacienta, prítomnosti iných patológií a počtu infarktov. Choroba sa považuje za kritickú v tom zmysle, že len polovica pacientov sa podarí dostať na jednotku intenzívnej starostlivosti a niektorí z nich zomrú priamo v lekárskej inštitúcii.

Vek, pri ktorom existuje riziko srdcového infarktu

V podstate sa prejavuje infarkt myokardu u ľudí vo veku 35-55 rokov. Je to spôsobené tým, že pacient má ischémiu srdca, čo je následne spôsobené oddelením krvnej zrazeniny v cieve alebo aterosklerotickým plakom na stenách tepny.

Dosky končí až okolo 35-40 rokov. Blokujú cestu nasýtenia srdca krvou a živinami a spôsobujú hladenie kyslíka vo svalovom orgáne. V dôsledku toho vzniká patológia. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že srdce nevydržia zaťaženie, pretože krvný obeh sa nevyskytuje správne a osoba naďalej žije rovnakým spôsobom života so všetkými zodpovedajúcimi záťažami a zlé návyky. Časté zneužívanie alkoholu výrazne zhoršuje situáciu.

V priebehu lekárskeho výskumu sa zistilo, že každý rok sa počet mladých ľudí a dievčat, ktorí sú vystavení infarktu myokardu, neúprosne zvyšuje a približuje sa kritickým ukazovateľom. Je to spôsobené nadmerným zneužívaním mastných a nezdravých potravín, čo vedie k zvýšeniu krvných lipidov a deponovaného cholesterolu v krvných cievach, čo môže viesť k tvorbe cholesterolových plakov.

Existuje niekoľko všeobecne akceptovaných príčin, ktoré môžu vyvolať zadnebasny infarkt myokardu:

 • prítomnosť zlých návykov;
 • genetická predispozícia;
 • diabetes mellitus;
 • problémy s krvným tlakom;
 • abnormálny cholesterol v krvi;
 • ischemickej choroby srdca.

V opačnom prípade môže byť pôvod choroby spôsobený individuálnymi charakteristikami pacienta.

Diagnóza nižšieho infarktu

Diagnostické opatrenia sú veľmi dôležitou súčasťou postupov pred začiatkom liečby. Pomocou diagnostiky je možné s maximálnou presnosťou stanoviť, či je patológia infarkt, pretože pre určitý druh je priradená odlišná metodológia liečby. V priebehu vyšetrenia budú odborníci musieť zistiť oblasť mŕtvej časti myokardu a tiež priradiť potrebné opatrenia na zachovanie zostávajúceho svalového tkaniva srdca. V prípade, že sa špecialisti stretávajú s veľkou ohniskovou léziou steny myokardu, je potrebné poskytnúť prvú núdzovú pomoc.

Najprv sa vyšetrí pacient, ktorý sa vykonáva bez použitia akéhokoľvek špeciálneho zariadenia a pozostáva z nasledujúcich postupov:

 • zhromažďovanie všeobecných údajov o priebehu choroby;
 • vizuálne vyšetrenie pacienta na prejav vonkajších príznakov;
 • palpakatsiya. Pomocou špeciálnej techniky snímania prstami sa odhalí umiestnenie bodu na hrudi, tesne vedľa srdca. V prítomnosti patológie bude posunutá na stranu niekoľko centimetrov;
 • palpácia impulzu. Odhaľuje frekvenciu srdcových úderov, ako aj ich plnosť. Pri nižšom infarkte je pulz prerušovaný, po určitý čas môže úplne zmiznúť;
  potom sa v oblasti srdca uskutoční klepanie s cieľom stanoviť hranice. Ak sú hranice mierne posunuté na stranu, znamená to, že v srdcových chlopniach dochádza k stagnácii;
 • Ako ďalšia diagnostika lekár meria krvný tlak. Pri nižšom infarkte myokardu budú rýchlosti nízke.

Po predbežnom vizuálnom a fyzickom vyšetrení pacienta je to prelom hardware diagnostiky. Zvyčajne, ďaleko od prípadu, keď ide o aplikáciu, pokiaľ ide o inštaláciu kompletnej diagnózy, postačujú existujúce symptómy. Takže, aká hardvérová diagnostika pozostáva z:

 1. EKG. Najprimitívnejšia a najbežnejšia metóda stanovenia prítomnosti infarktu myokardu akéhokoľvek druhu. Pomocou EKG je určená oblasť mŕtvej zóny v srdci, ako aj posuny v jej polohe.
 2. Echokardiografia. Pomocou tejto hardvérovej manipulácie sa vykonáva sledovanie činnosti srdca a srdcovej frekvencie v reálnom čase. Pomocou tejto technológie môžete určiť frekvenciu srdcových kontrakcií, ako aj určiť rýchlosť krvného obehu.
 3. MR. Je potrebné identifikovať oblasť poškodenia myokardu. Pomocou MRI môže byť zistená aj najmenšia lézia v akejkoľvek oblasti srdca.

Po všetkom nasleduje séria laboratórnych testov. Pacient odoberie krv na rôzne testy (lokálne, vyvinuté, biochemické zloženie atď.). Po dlhej diagnostike môžu špecialisti bezpečne určiť, či má pacient infarkt myokardu.

Redakčná rada

Prvá pomoc pri náhlych útokoch

Tím ambulancie môže dlho chodiť na pacienta a náhle sa začne záchvat nižšieho infarktu myokardu. Je veľmi dôležité vedieť, ako poskytnúť prvú pomoc pri vzniku patológie a ako správne liečiť srdce pacienta, pretože to výrazne zvyšuje šance pacienta na prežitie:

 • pacient umiestniť pohovku alebo kreslo;
 • je potrebné odstrániť vrchné odevy, uvoľniť všetky pásy a spony;
 • ak máte po ruke nitroglycerín, podajte pacientovi jednu tabletu pod jazykom;
 • v prítomnosti tonometra na meranie krvného tlaku. Pri vysokých rýchlostiach poskytnite redukčné činidlo;
 • ak je ambulancia z akéhokoľvek dôvodu oneskorená alebo nie je schopná prichádzať v súčasnej dobe, odporúča sa, aby ste pacienta priviedli do nemocničného zariadenia na vlastnú päsť. Ak je číslo príjmu, zavolajte vopred a informujte o tom, že osoba bude dodaná s infarktom myokardu. V tom čase sa pripravia všetky potrebné opatrenia a odborníci čakajú na pacienta;
 • s náhlou zástavou srdca, umelým dýchaním alebo nepriamou masážou. Pred príchodom ambulancie by ste sa mali snažiť stabilizovať stav pacienta všetkými možnými spôsobmi. Inak nemusí žiť v intenzívnej starostlivosti.

Vo všeobecnosti ide o všetky manipulácie, ktoré sa musia vykonať v prípade náhleho napadnutia patológie. Je prísne zakázané ponechať pacienta osamote, pretože všeobecný stav sa môže náhle zhoršiť. Môžete dať trochu vody, najlepšie varené. Jedlo, cigarety a alkohol by nemali byť podávané pacientovi. Taktiež sa neodporúča používať spazmalgoliki a anestetiká a iné typy liekov proti bolesti. Môžu "rozmazať" klinický obraz a zasahovať do včasného stanovenia správnej diagnózy.

Zakázané úkony po pokročilom nižšom infarkte myokardu

Po srdcovom infarkte sa v živote človeka vyskytujú významné zmeny týkajúce sa jeho stravovania, denného režimu, fyzickej aktivity atď. Po prvé, pacient je obmedzený vo fyzickej aktivite, pretože nadmerné zaťaženie môže spôsobiť rôzne komplikácie. Odporúča sa každodenné prechádzky na čerstvom vzduchu, nie však dlhšie ako hodinu denne as meranými, bezpohlavnými krokmi.

Akékoľvek morálne otrasy, stresujúca situácia alebo nervy poškodzujú prácu srdca. Pri nervovej poruche sa srdcový tep dramaticky zvyšuje, čo si vyžaduje viac kyslíka na stabilizáciu činnosti srdca. V dôsledku toho sa každá situácia, ktorá vyvoláva nervový šok, môže pre človeka zmeniť na rekurentný infarkt myokardu.

Pokiaľ ide o stravu, je prísne zakázané jesť potraviny obohatené o cholesterol. Tieto výrobky vyvolávajú vývoj aterosklerotických plátov, čo vedie k upchatiu krvných ciev. Výsledkom toho môže byť obmedzená dodávka kyslíka a živín do srdca a môže dôjsť k novému útoku.

Alkohol a tabakové výrobky sú prísne zakázané. Dokonca aj malá dávka alkoholu môže spôsobiť komplikácie. Pokiaľ ide o fajčenie, pacient sa môže vrátiť k závislosti iba po niekoľkých rokoch, zatiaľ čo výrazne znižuje dávku spotrebovaného nikotínu.

Počas určitého času je potrebné absolvovať špeciálne rehabilitačné kurzy vedené odborníkmi. Budú sa učiť, ako v prípade náhleho útoku konať, aké typy srdcovej masáže budú slúžiť ako prevencia a čo robiť, aby sa zabránilo opätovnému vývoju patológie.

prevencia

Preventívne opatrenia sú mimoriadne dôležité, pretože dodržiavanie všetkých pokynov pomôže znížiť riziko vzniku recidívy myokardu.

Každá osoba, ktorá prešla útokom, musí poznať nasledujúci zoznam povinných akcií:

 • monitorovať krvný tlak;
 • v prítomnosti hypertenzie podstúpiť úplný priebeh liečby pod priamym dohľadom odborníkov;
 • so zvyšujúcimi sa zvýšenými hladinami cholesterolu v krvi, je potrebné podstúpiť predbežné čistenie platní cholesterolu, pretože to spôsobuje možný útok;
 • navrhnite kompetentnú stravu, jesť chudé potraviny, vezmite viac opevnených potravín. Znížte cukor a soľ na minimálnu dávku;
 • zachovať režim dňa, ísť spať včas. Trvanie spánku by malo trvať najmenej osem hodín;
 • zbavte sa nervových šokov a možných dráždivých účinkov;
 • vyhnúť sa nadmernému fyzickému namáhaniu;

Stojí za zmienku, že pri najmenšom prejave opakovaného útoku by ste mali hneď vyhľadávať pomoc kvalifikovaných odborníkov, pretože sekundárny infarkt myokardu má závažnejší vplyv na srdcový sval.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako sa zbaviť žilovej siete na nohách

Takmer všetky ženy skôr či neskôr nájdu na nohách malé pavúkové žily, ktoré sa môžu neskôr zvýšiť a vytvoriť žilovú sieť. Spravidla to znamená inú poruchu krvných ciev a vo väčšine prípadov naznačuje začiatok vývoja kŕčových žíl.

Liečba angíny pectoris doma

Lekári z dobrého dôvodu nazývali angínu za jeden z najčastejších skorých prejavov koronárnej choroby srdca. Toto sa zvyčajne stáva prejavom aterosklerózy srdcových ciev. U ľudí sa táto choroba niekedy nazýva "angina pectoris".

Soe norma pre ženy počas tehotenstva

ESR počas tehotenstvaMiera ESR v tehotenstve a ženy, ktoré v súčasnosti nesú plod, sú odlišné. ESR (rýchlosť sedimentácie erytrocytov) je nepriama metóda na detekciu zápalového ochorenia.

Mriežka malých veniecmi na tele - príznak ochorenia?

Nedávno som si všimol, že na rôznych miestach tela sa z času na čas objavuje mriežka malého venca, skôr kapiláry. Takéto oko sa môže vytvoriť na nohách, ramenách a dokonca aj na chrbte pod lopatkou.

Charakteristika retikulárnych kŕčových žíl: čo to je, symptómy a liečba

V tomto článku sa dozviete o rizikových faktoroch, symptómoch a princípoch liečby retikulárnych kŕčových žíl. Táto choroba je zahrnutá do skupiny chronických ochorení žíl.

Čistenie nádob s ľudovými prostriedkami

Prečo je potrebné vyčistiť nádobyDnes je najčastejšou chronickou chorobou krvných ciev ateroskleróza. Ateroskleróza je jednou z hlavných príčin väčšiny kardiovaskulárnych ochorení, vrátane koronárnej choroby srdca, infarktu myokardu, zlyhania srdca, mŕtvice, porúch obličiek a vnútorných orgánov v obehu.