Medzi všetkými chorobami žilových ciev sú najnebezpečnejšie patologické poruchy, ktoré sa vyvíjajú v povodí nižšej vene cava.

Kompresia tejto najväčšej nádoby, ktorá zbiera krv zo spodných častí tela, vedie k vážnym následkom spojeným s nástupom chronickej nedostatočnosti venózneho aparátu a dysfunkciou vnútorných orgánov.

Kompresívny syndróm dolnej dutej žily sa často identifikuje s trombózou tejto cievy, pretože je to následok alebo komplikácia. Prečo sa podobná situácia vyvíja, ako s ňou pracovať a je možné vyhnúť sa takémuto obratu?

Anatomický a fyziologický odkaz

Nižšia vena cava (IVC) je jednou z najväčších a najvýznamnejších ciev systémového obehu. Má vlastný bazén rozsiahlej siete a zbiera krv z celého dolného poschodia tela.

Táto žila sa nachádza na pravej strane aorty v retroperitoneálnom priestore (oblasť vlákien od membrány po malú panvu). V oblasti brušnej dutiny prechádza IVC za tenkým črevom a pankreasom a prúdi do priečnej drážky pečene.

Potom žila preniká cez membránu do strednej časti mediastína, kde daruje krv priamo do dutiny pravého predsiene. V IVC nie sú žiadne ventily, jeho priemer sa mení v závislosti od dýchacieho cyklu od 21 do 35 mm (pri výdychu je širší ako pri inhalácii).

Na fotografii šípka označuje spodnú podlahu žily.

Nižšia vena cava je najrozvinutejším a najsilnejším systémom žilových ciev v ľudskom tele (obsahuje približne 65% - 70% všetkej venóznej krvi). Táto sieť je tvorená plavidlami rôzneho kalibru. Mriežka má niekoľko prítokov. Niektoré z nich sú interné:

 • renálne žilové cievy;
 • žily vaječníkov a semenníkov;
 • pečeňové žily;
 • nadledviny.

Ďalšou časťou prítokov sú plavidlá blízko múry:

 • žily membrány;
 • cievnej oblasti bedrovej oblasti;
 • žily hýždia (horné a spodné);
 • laterálna sakrálna;
 • iliakálne prítoky.

Čo je nižšia vena cava, jej funkcie a anatómia sú podrobne popísané vo videu:

Odkiaľ pochádza problém

Podradený syndróm vena cava je komplex príznakov, ktorý sa vyvíja v dôsledku úplnej obštrukcie (oklúzie) alebo čiastočnej obštrukcie (parietálneho trombu) hlavného venózneho kmeňa, ktorý zbiera krv z dolných končatín, brušných orgánov a panvy.

Existujú dve formy tohto patologického stavu: akútna trombóza dolnej dutej žily a chronická obštrukčná obštrukcia.

Hlavnou príčinou oklúzie veľkej cievy je ileofemorálna trombóza (na úrovni iliacich a femorálnych žíl), ktoré majú tendenciu stúpať. Najčastejšie sa syndróm nižšej vena cava vyskytuje v nasledujúcich situáciách:

 • na pozadí tehotenstva, najmä viacnásobného alebo veľkého plodu;
 • v prítomnosti nádorov brušnej dutiny (pečene), retroperitoneálneho priestoru (obličiek, pankreasu) alebo malých panví (urogenitálny systém);
 • s retroperitoneálnou fibrózou (Ormondova choroba) - mechanická kompresia ciev sklerotického modifikovaného mastného tkaniva;
 • vrodená atrézia lumen IVC;
 • trombóza a oklúzia pečeňových žíl vrodeného alebo získaného pôvodu (Bad-Chiariho syndróm).

Prvý dôvod (tehotenstvo) je najčastejšie. V neskorších obdobiach rastúca maternica vždy stláča dolnú vena cava do jedného alebo druhého stupňa, čo sa prejavuje zvýšením žilového tlaku v nohách a poklesom návratu krvi do srdca.

Zníženie srdcového výkonu a objemu krvi v pľúcnom obehu vedie k hladovaniu celého organizmu kyslíkom. Klinika kompresie dolnej dutej žily sa však rozvíja iba u 10% tehotných žien, zvyšok venózneho odtoku sa uskutočňuje v sieti vytvorenej zábrany (kruhového objazdu).

Ako sa prejavuje porušenie?

Závažnosť klinického obrazu syndrómu dolnej dutej žily závisí od úrovne zablokovania alebo stlačenia venózneho kmeňa. Keď sa lúmen prekrýva nad východiskom z obličkových ciev, vznikne poškodenie obličiek (nefrotický syndróm s edémom a zvýšenie obsahu proteínu v moči) s ďalším zvýšením zlyhania obličiek.

Ak je hladina lézie pod renálnymi žilami, potom sú ovplyvnené dolné končatiny (kŕčové žily, početné trofické vredy na nohe, necitlivosť a opuch nôh).

Bolesti spojené s touto patológiou sú často bežné - nohy, slabiny, spodná časť chrbta s hýždňami a brucho.

Otok sa vyslovuje - zvyčajne zachytáva nohy z svalov do prstov, rovnako ako pohlavné orgány a prednú brušnú stenu. Zväčšené saphenózne žily sú najviac viditeľné na holeniach, menej na stehnách, silne viditeľné na bruchu - na bokoch brušnej steny a nad lone, na vrchu sú spojené s povrchovými žilami hrudníka.

Charakteristiky syndrómu inferior vena cava u gravidných žien súvisia so skutočnosťou, že výrazná kompresia tejto cievy veľkou maternicou (po 25-26 týždňoch) znižuje tok krvi maternice a obličiek, čo nepriaznivo ovplyvňuje vývoj a stav plodu.

To sa prejavuje najmä v postavení ženy na jej chrbte - je náhla slabosť, závrat, dusenie, krvný tlak klesá, kým nezmizne.

V očakávanej matke sa znižuje glomerulárna filtrácia a ďalšie funkcie obličiek, môže sa náhle vyskytnúť predčasné prerušenie placenty a dokonca aj prasknutie maternice. Takéto ženy majú často príznaky kŕčových žíl a hemoroidov.

Pokyny pre diagnostiku a liečbu

Ak máte podozrenie na vznik syndrómu NIP, je potrebná naliehavá lekárska pomoc. Diagnostické opatrenia vedú k vykonaniu flebografie s kontrastným činidlom, obrázky sa môžu použiť na určenie lokalizácie zúženia alebo prekážky žily. Pre úplnosť diagnózy sa vykoná ďalší ultrazvuk ciev ako aj MRI. Laboratórna diagnostika je vykonávanie všeobecných a biochemických analýz močových rezíduí a krvi, štúdia koagulačného systému. Voľba individuálneho liečebného režimu sa priradí po vyhodnotení výsledkov štúdie.

Liečba môže byť radikálna, operatívna a konzervatívna, pričom druhá je výhodná. Cieľom farmakoterapie je eliminovať patologický proces a obnoviť normálny prietok krvi.

Za týmto účelom sa vyberú jednotlivé dávky trombolytik a antikoagulancií (na riedenie krvi a odstránenie krvných zrazenín), v prípade potreby - nesteroidné protizápalové lieky, niekedy existuje potreba antibakteriálnych liekov podľa indikácií.

Okrem toho sa používa kompresná terapia, balneologické a fyzioterapeutické postupy.

Lekári praktizujú chirurgickú intervenciu v zriedkavých prípadoch, napríklad v prípade masovej tvorby krvných zrazenín v dolných končatinách alebo pri zužovaní lúmenu IVC nad miestom renálnych artérií. Metóda autovražedného posunu je účinná, menej často - protetika nižšej vene cava.

Dôsledky až do smrti

Najzávažnejšou komplikáciou je trombóza v systéme nižšej vény cava, je to asi 10% z celkového počtu trombózy.

Najčastejšie sa takýto stav vyvíja vzostupne hematogénne od žíl menšieho priemeru alebo v dôsledku kompresie cievy nádorom.

Klinický obraz akútnej trombózy IVC závisí od rýchlosti tvorby krvných zrazenín, od stupňa upchatia lumenu hlavného žilového kmeňa a jeho prítokov, ako aj od kompenzačnej sily obtokových stepov. Najhoršia prognóza je spojená s rýchlym prechodom krvnej zrazeniny a vývojom pľúcnej embólie.

Rýchly vývoj oklúznej obštrukcie dolnej dutej žily sa prejavuje silnými bolesťami v dolnej časti brucha a chrbta, edémom a cyanózou končatiny, ktoré sa šíria po celej ploche dĺžky trombózy.

Blokovanie IVC v oblasti výstupu z obličkových žíl prispieva k nástupu ťažkých následkov, napríklad k poškodeniu parenchýmu orgánu s rozvojom zlyhania obličiek.

Oklúzia v oblasti pečeňových ciev vedie k porušeniu základných funkcií pečene a k trombóze portálneho žilného lúmenu, čo značne zhoršuje prognózu.

S touto lokalizáciou, bolesť brucha, najmä vpravo pod rebra a epigastrium, sa zvyšuje v pečeni a slezine, kvapkanie brucha, charakteristický vzhľad kŕčových žíl na prednom povrchu brušnej steny, podobný hlavici medúzy.

Nebezpečenstvo, ktoré je lepšie predchádzať

Preventívne opatrenia sú založené na etiológii patologického stavu.

Úlohou je zabrániť vzniku príčin vzniku takéhoto porušenia. odporúčania:

 • kontrola systému zrážania krvi, najmä v prítomnosti dedičnej predispozície na zvýšenie krvných zrazenín;
 • užívanie aspirínu v dávke 50-75 mg denne po konzultácii s lekárom;
 • pri prvých príznakoch problémov v tele, vyhľadajte pomoc od príslušného odborníka;
 • s gestačným obdobím dlhším ako 26 týždňov, nemôžete odpočívať ani vykonávať "pozíciu" v smere;
 • pravidelné cvičenie (chôdza, plávanie);
 • v procese práce je preferovaná poloha vysokej čelnej alebo sedacej polohy.

S včasnou diagnózou problému a správnym dodržiavaním odporúčaní lekárov môže byť prognóza syndrómu NPS pomerne povzbudivá.

Anatómia funkcie dolných vena cava

Obehový systém ľudského tela má zložitú štruktúru. Dôležitou súčasťou je žily, ktoré sú určené na zber odpadovej krvi. Najväčšou z nich je nižšia vena cava.

Porušenie jej práce môže viesť k vážnym zdravotným následkom. Preto je dôležité poznať normálnu štruktúru tejto nádoby a jej možné anomálie.

Účel a umiestnenie nižšej dutej žily

Nižšia vena cava je najväčšia nádoba v tele. Nemá žiadne ventily. Odpoveď na otázku, kde je táto plavidlo umiestnená, je jednoznačná.

Táto žila vzniká medzi štvrtým a piatym stavcom bedrovej chrbtice. Miesto jeho formácie sa stáva spojením ľavej a pravej ileálnej žily. Plavidlo stúpa na prednej strane psoas svalu.

Ďalej prechádza pozdĺž zadného povrchu dvanástnika, nachádza sa v brázde do pečene, preniká do špeciálneho otvoru v membráne a prechádza do perikardu. Z toho sa stáva jasné, kedy padá žila, jej koniec sa nachádza v pravom predsieni. Ľavá strana je v kontakte s aortou.

Počas dýchacieho procesu sa mení priemer nádoby. Pri inhalovaní je žila trochu komprimovaná a pri výdychu sa rozširuje. Kolísanie priemeru sa pohybuje od 2 do 3,4 cm, to je norma.

Hlavným účelom plavidla je zhromažďovanie odpadovej krvi z celého tela. Prenáša sa priamo do srdca.

štruktúra

Anatómia dolnej dutej žily je jednoduchá. Má dva typy prítokov: viscerálne a parietálne.

Viscerálne prítoky dolnej vena cava sú navrhnuté tak, aby odoberali krv z vnútorných orgánov. Medzi nimi sú tieto žily:

 1. Pečeň. Pád do dolnej vene cava na mieste, ktoré beží pozdĺž pečene. Tieto prítoky sú krátke. Častejšie nemajú jediný ventil.
 2. Nadobličiek. Ide o plavidlo s krátkou dĺžkou, ktoré nemá ventily. Začína z adrenálnej brány. Priraďte ľavú a pravú žilu. Závisí to od toho, ktoré nadobličky prichádzajú.
 3. Obličky. Každý prúdi do nádoby na úrovni priestoru medzi prvým a druhým stavcom. Ľavá loď je o niečo dlhšia ako tá pravá.
 4. Ovariálne alebo semenníkové. U mužov plavidlo pochádza z zadnej steny semenníka. Predstavuje pleťový plexus niekoľkých malých ciev, ktoré vstupujú do spermatického kábla. U žien sú zdrojom vaječníkov.

Parciálne prítoky sa nachádzajú v panve a peritoneu. Nasledujúce žily zahŕňajú:

 1. V bedrovej oblasti. Namontované v stenách brušnej dutiny. Spravidla ich počet nepresahuje štyri. Dodržujte ventily.
 2. Spodná membrána. Priraďte ich doľava a doprava. Spojte sa s dolnou vena cava v zóne jeho výstupu z sulcus pečene.

Komplexný systém nižšej vena cava vedie k skutočnosti, že akákoľvek patológia nepriaznivo ovplyvňuje ľudské zdravie.

Syndróm dolnej dutej žily

Častým je syndróm nižšej vene cava u tehotných žien. Takýto stav nemožno nazvať chorobou, skôr je to porušenie procesu prispôsobenia tela väčšej veľkosti maternice, ako aj zmenám krvného obehu.

Vo väčšine prípadov sa takáto odchýlka od normy prejavuje u žien, ktoré nesú veľký plod alebo niekoľko detí súčasne. Keďže steny cievy sú príliš mäkké a prietok krvi v ňom má nízky tlak, je ľahko stlačený.

Tento syndróm môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

 1. Zmeny v zložení krvi.
 2. Dedičnosť.
 3. Zvýšené zrážanie krvi.
 4. Infekčné ochorenia žíl.
 5. Prítomnosť nádoru v peritoneu.

Priebeh ochorenia závisí vo veľkej miere od charakteristík konkrétneho organizmu. Častejšie dochádza k zablokovaniu základne dolnej vena cava, tvorí sa trombus.

Príznaky problému závisia vo veľkej miere od stupňa poškodenia. Častejšie sa prvé príznaky vyskytujú v treťom trimestri. Sú posilnené, keď žena leží na chrbte. Medzi hlavné funkcie patria:

 1. Mierne pocity brnenia v dolných končatinách.
 2. Závraty.
 3. Opuch nôh.
 4. Kŕčové žily.
 5. Bolesť v končatinách, slabosť.

Vo väčšine prípadov syndróm kompresie nepoškodzuje zdravie. V niektorých prípadoch sa však môže rozvinúť stav kolapsu. Ak je kompresia počas tehotenstva významná, môže to nepriaznivo ovplyvniť stav plodu. Niekedy to vedie k odlúčeniu placenty, kŕčových žíl alebo tvorby trombov.

Tlak nádoby vedie k zníženiu srdcového výkonu, a preto sa tkanivám dodáva menej živín a kyslíka. Môže sa vyvinúť hypoxia.

Liečba je individuálne zvolená lekárom na základe charakteristík pacienta. Keďže užívanie drog počas tehotenstva je možné len v extrémne vážnych prípadoch, experti odporúčajú, aby sa liečba uskutočnila pomocou úprav správania a výživy.

Musia byť dodržané nasledujúce pravidlá:

 1. Nemôžete spať v zadnej polohe. To vedie k zvýšeniu nepríjemných symptómov.
 2. Je zakázané robiť cvičenia, ktoré zahŕňajú byť na chrbte, a tiež používať brušné svaly.
 3. Počas zvyšku času je najlepšie sedieť na ľavej strane alebo v polosežnom stave. Môžete použiť špeciálne vankúše, ktoré sú uzavreté pod chrbtom a nohami.
 4. Normalizácia prietoku krvi pomôže pri chôdzi. Vedie k aktívnej kontrakcii svalov nôh, čo pomáha krvi stúpať nahor.
 5. Dobrý efekt dáva plávanie. Vo vode vzniká kompresný účinok, ktorý odstraňuje krv z dolných končatín.
 6. Použitie zvýšených množstiev kyseliny askorbovej a vitamínu E je znázornené.

Dodržiavanie týchto odporúčaní pomôže obnoviť normálny prietok krvi a zlepšiť zdravie.

trombóza

Štruktúra dolnej dutej žily je jednoduchá. Patológie v tejto oblasti sú zriedkavé. Príležitostná oklúzia lumenu. Môže sa to vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 1. Problémy s zrážaním krvi.
 2. Poškodenie steny žily.
 3. Znížený prietok krvi.

Takéto faktory vedú k tvorbe krvnej zrazeniny. Infekčné choroby, zranenia, zhubné nádory, dlhodobý pobyt v imobilizovanom stave môžu situáciu zhoršiť.

Choroba môže byť asymptomatická. Medzi jeho hlavné príznaky sú: začervenanie a opuch končatín, únava, ospalosť. V zriedkavých prípadoch sa objavujú bolestivé pocity.

Liečba takejto choroby je zameraná na prevenciu tromboembolizmu, zastavenie ďalšieho vývoja trombózy, zníženie opuchu tkanív, obnovenie lumen cievy. Na tieto účely sa používa niekoľko techník:

 1. Liečba. Zahŕňa použitie antikoagulancií - riedidiel krvi, ako aj finančných prostriedkov zameraných na rozpustenie krvnej zrazeniny. Ak je choroba sprevádzaná vážnou bolesťou, lekár predpisuje nesteroidné protizápalové lieky. Počas obdobia, keď choroba prebieha v akútnej fáze, je znázornené nosenie špeciálneho elastického obväzu.
 2. Chirurgická intervencia. Odporúča sa, keď existuje vysoká pravdepodobnosť tromboembólie. V závislosti od závažnosti lézie a stavu pacienta sa uskutočňuje endovaskulárna intervencia alebo plicácia.

Komplex terapeutických opatrení zahŕňa povinné dodržiavanie stravy. Do stravy by malo byť zahrnuté čo najviac potravín obsahujúcich vitamíny K a C. Cesnak a zelený korenie sa musia pridať do menu pri príprave menu.

Endovaskulárna intervencia

Endovaskulárna expanzia zahŕňa inštaláciu filtru cava. Jedná sa o malé zariadenie vyrobené z drôtu v tvare presýpacích hodín, dáždnikov alebo zásuviek.

Takéto štruktúry sú odolné proti korózii a nemajú feromagnetické vlastnosti. Inštalácia je jednoduchá. Súčasne robia skvelú prácu. Sú vyrobené z titánu, nitinolu alebo nehrdzavejúcej ocele.

Takýto filter sa vyberá individuálne pre každého pacienta. Zohľadňuje to zvláštnosti štruktúry dolnej dutej žily a jej priemeru. Cava filtre sú rozdelené do troch hlavných skupín:

 1. Trvalá. Vymažte ich následne nemožné. Sú pevné na stenách nádoby so špeciálnymi anténami.
 2. Odnímateľné. Po dokončení úlohy sa odstránia.

Indikácie pre inštaláciu filtrov sú: neschopnosť aplikovať terapiu antikoagulanciami, vysoká pravdepodobnosť recidívy tromboembolizmu. Inštalácia takéhoto zariadenia nie je prípustná, ak je zúženie lúmenu kritické alebo nie je voľný prístup k plavidlu.

PLIKÁCIE

Plicácia dolnej vena cava pozostáva z vytvorenia lúmenu cievy pomocou špeciálnych držiakov v tvare U. Ako výsledok je lúmen rozdelený na niekoľko kanálov. Priemer jedného kanálu nepresahuje 5 mm. Táto veľkosť je dostatočná na obnovenie normálneho prietoku krvi, zatiaľ čo krvné zrazeniny nemôžu ísť ďalej.

Pekanie sa odporúča vykonávať pri montáži filtru cava z akéhokoľvek dôvodu je nemožné. Počas postupu sa trombus vytvorený v cieve odstráni. Indikáciou pre takúto operáciu je prítomnosť nádoru v brušnej dutine alebo v retroperitoneálnom priestore.

Takýto zásah sa môže uskutočniť aj v neskorom tehotenstve. Ale predtým je potrebné urobiť ženu cisársky rez a extrahovať ovocie.

Nižšia vena cava je dôležitou zložkou obehového systému. Jej choroby sú často asymptomatické, takže musíte pravidelne podstupovať lekárske vyšetrenie.

Dolná genitálna žila

Nižšia vena cava začína retroperitoneálne na úrovni IV - V bedrových stavcov od sútoku dvoch bežných iliakálnych žíl. Toto miesto je pokryté správnou spoločnou iliacou artériou. Ďalej od miesta svojho vzniku sa zhorí predná a pravá chrbtica smerom k pečeni a jeho vlastné otvorenie v membráne.

Syntóza dolnej vene cava

Pred dvanástou vena cava sa nachádza parietálny peritoneum pravého mezenterického sínusu, koreň mezenteru tenkého čreva s prechodnými mezenterickými cievami, horizontálna (dolná) časť dvanástnika, hlava pankreasu, portálna žila, zadná časť pečene. Nižšia vena cava na jeho začiatku pretína prednú a. iliaca communis dextra a vyššie - a. testicularis dextra (a. ovaria).

Na ľavej strane dolnej vena cava sa nachádza takmer celá dĺžka aorty.

Vpravo sa spodná vena cava susedí s bedrovým svalom, pravým ureterom, strednými okrajmi pravých obličiek a pravou nadobličkou. Nad žila leží v záreze zadného okraja pečene, ktorého parenchým obklopuje žilu na troch stranách. Ďalej dolná vena cava vstupuje do hrudnej dutiny cez foramen venae cavae v membráne.

Za spodnou vena cava prechádza pravá renálna artéria a pravá bedrová artéria. Za a po pravej strane je bedrová časť pravého sympatického kmeňa.

Nasledujúce viscerálne a parietálne žily prúdia do dolnej dutej žily.

Parietálne žily nižšej vene cava:

1. Lumbálne žily, v. svietidlá, štyri na každej strane.

2. Nižšia frenická žila, v. frenica nižšia, parná miestnosť, prúdi do dolnej dutej žily nad pečeňou.

Viscerálne žily dolnej dutej žily:

1. Pravá testikulárna (ovariálna) žila, v. testikulárna dextra (ovarica), prúdi priamo do dolnej vene cava, ľavú - do ľavej obličkovej žily.

2. Obličkové žily, v. renales, spadajú do dolnej vena cava takmer v pravom uhle na úrovni intervertebrálnej chrupavky lumbálnych stavcov I a II. Ľavá žila zvyčajne prúdi o niečo vyššiu ako pravá.

3. Nadledvové žily, v. suprarenales (vv centrales), spárované. Priamo do nižšej vene cava preteká pravá nadrenálna žila a ľavá časť do ľavej obličkovej žily.

4. pečeňové žily, v. hepaticae, po opustení pečeňového parenchýmu, pozdĺž zadného okraja pečene, prúdi do dolnej dutej žily takmer pri otvorení dolnej vena cava v membráne.

V retroperitoneálnom priestore sú tiež žily, ktoré netečú do dolnej dutej žily. Toto je nespárovaná žila, v. azygos a semi-oddelená žila, v. hemiazygos. Vychádzajú zo vzostupných bedrových žíl, w. rozbieha sa vzostupne a stúpa pozdĺž pred-laterálnych povrchov telies bedrových stavcov, prenikajúcich cez membránu do hrudnej dutiny. S týmto v. azygos prechádza bočne z pravého ramena bránice, v. hemiazygos - vľavo od ľavej nohy.

Vzostupné bedrové žily sa vytvárajú na bokoch chrbtice od vertikálnych žilových anastomóz bedrových žíl medzi sebou. Nižšie sa anastomujú s ilio-bedrovými alebo bežnými iliacovými žilami.

Žily, ktoré vstupujú do systému nepálených a polopriepustných žilov, sú kavalové a kavalové anastomózy, pretože nepárová žila prúdi do hornej dutej žily a jej zdroje do dolnej dutej vény.

Ďatelšia vena cava

Nižšia vena cava je široká nádoba tvorená fúziou ľavej a pravej iliacovej žily na úrovni štvrtého až piateho stavca bedrovej chrbtice. Priemer dolnej dutej žily sa pohybuje od 20 do 34 mm. Dĺžka hrudníka - 2-4 cm, brucha 17-18 cm.

Štruktúra dolnej dutej žily

Viedeň sa nachádza v retroperitoneálnom priestore, za vnútornými orgánmi, vpravo od aorty. Prechádza za hornú časť dvanástnika, za koreň mezenteru a hlavu (vrchol) pankreasu a vstupuje do sleziny pečene a absorbuje žilu pečene.

Prechádzajúc otvorom šľachy membrány s rovnakým názvom prúdi žila do zadnej oblasti hrudnej dutiny. Zároveň sa do steny membrány previažu elastické, kolagénové a svalové vlákna steny žily.

Dosiahnutím perikardiálnej dutiny preniká žila do pravého predsiene. Vena cava je mierne zahustená pri vstupe do pravého predsiene. Ventily v tejto žilke.

Priemer dna vena cava sa mení počas dýchacieho cyklu. Keď vydychujete žilu, rozširuje sa a keď inhalujete zmršťovanie. Zmena priemeru nižšej vény cava uľahčuje jeho rozpoznávanie a diferenciáciu od iných veľkých žíl.

Inferiorný vena cava systém

Systém nižšej vene cava patrí k najsilnejším systémom ľudského tela. To predstavuje asi 70% celkového venózneho prietoku krvi.

Systém dolnej dutej žily tvoria cievy zbierajúce krv z brušnej dutiny, steny a orgány panvy a dolných končatín.

Táto žila má parietálne (blízke steny) a vnútorné (viscerálne) prítoky.

Medzi priľahlé prítokové prítoky patria:

 • bedrové žily (tri alebo štyri na každej strane) - zbierajú krv zo svalov a kože chrbta, zo stien brucha, ako aj z oblasti vertebrálneho plexu;
 • frézové žily - pochádzajú z dolného povrchu membrány;
 • ileo-bedrovej, laterálnej sakrálnej, dolnej a hornej gluteálnej žily - zhromažďuje krv z brušných svalov, stehien a panvy.

Viscerálne prítoky zahŕňajú:

 • gonádové žily - vaječníkové a testikulárne žily, ktoré zbierajú krv z vaječníkov (semenníkov);
 • renálne žily - spojené na úrovni chrupavky s dolnou vena cava medzi bedrovými stavcami (prvý a druhý). Ľavá renálna žila je oveľa dlhšia ako pravá renálna žila. Prechádza aortou vpredu.
 • nadobličkové žily - pravá žila prenikne do dolnej dutej žily a ľavá žila je spojená s obličkovou žilou.
 • pečeňové žily - prenášajú krv z pečene.

Všetky žily (s výnimkou najväčších) vytvárajú početné plexusy vo vnútri aj mimo orgánov na prerozdelenie krvi. V prípade poškodenia žily je prietok krvi nasmerovaný pozdĺž kolaterálov (obtokové cesty).

Trombóza dolnej dutej žily

Trombóza dolnej dutej žily tvorí približne 11% z celkového počtu panvovej venóznej trombózy a dolných končatín. Trombóza žíl môže byť primárna a sekundárna (v závislosti od príčiny vývoja).

Primárna trombóza sa vyvíja v dôsledku malígneho alebo benígneho nádoru, vrodených chýb, poškodenia žíl. Príčinou sekundárnej trombózy môže byť klíčenie žily nádorom alebo jeho stlačením. Často sa sekundárna trombóza dolnej dutej žily rozširuje vo vzostupnej ceste z iných žíl (menších).

V medicíne sa izoluje trombóza distálnej časti žily, ako aj obličkových a pečeňových oblastí. Trombóza distálnej časti žily sa prejavuje v cyanóze a edému dolných končatín, spodnej časti brucha, bedrovej oblasti. Niekedy sa opuch šíri až na začiatok hrudníka. Horná hranica cyanózy a opuch kože závisí od rozsahu trombózy.

Trombóza renálneho segmentu žily spôsobuje závažné časté poruchy, ktoré môžu byť smrteľné.

Vývoj trombózy hepatického segmentu žily je najčastejšie sprevádzaný porušením základných funkcií pečene a následnou trombózou portálnej žily. Príznaky hepatálnej trombózy zahŕňajú bolesť brucha, zväčšenie sleziny, pečeň, ascites, dyspepsiu, zmeny pigmentácie kože.

Kompresia dolnej dutej žily

Kompresia dolnej dutej žily sa môže vyskytnúť ako dôsledok opuchnutých lymfatických uzlín, ako aj retroperitoneálnej fibrózy a nádorov pečene.

Kompresia dolnej dutej vagíny a aorty rozšírenou maternicou u tehotných žien (v polohe na chrbte) spôsobuje vznik hypotenzného syndrómu a výskyt uteroplacentárnych porúch obehu.

Kompresia žily počas tehotenstva môže viesť k vzniku flebitídy, výskytu edému dolných končatín a venóznej staze.

Dolná a horná dutina - anatómia, príčiny syndrómu dutých žíl

Vena cava (v latinčine - vena cava inferior) - to je hlavná časť celého systému venóznej komunikácie v tele. Vena cava pozostáva z niekoľkých kmeňov - horných a dolných, ktoré sa používajú na zber krvi v ľudskom tele. Krv preteká žila do srdca. Odchýlky v práci žíl môžu spôsobiť rôzne ochorenia.

Čo je nižšia vena cava (IVC)?

Je to najväčší priemer žily v ľudskom tele.

Vo svojej konštrukcii nie sú žiadne ventily.

Stručne o dĺžke dolnej dutej žily:

 1. Nižšia vena cava začína v oblasti medzi 4-5 stavcami v bedrovej oblasti. Vzniká medzi pravou a ľavou iliacou žilou;
 2. Ďalej nižšia vena cava prechádza pozdĺž bedrových svalov, alebo skôr pred nimi;
 3. Potom nasleduje v blízkosti dvanástnika (na zadnej strane);
 4. Ďalej dolná vena cava prebieha v drážke hepatálnej žľazy;
 5. Prechádza cez membránu (má otvor pre žilu);
 6. Končia v perikardu, takže všetky zložky padajú do pravého predsiene a na ľavej strane prídu do kontaktu s aortou.

Keď osoba dýcha, nižšia vena cava má tendenciu meniť svoj priemer. Počas inhalácie dochádza k stlačovaniu a zmenšenie veľkosti žily, pričom sa zvyšuje expozícia. Zmena veľkosti sa môže pohybovať od 20 do 34 mm a to je norma.

Účelom dolnej vena cava je zhromažďovať krv, ktorá už prešla telom a poskytla svoje prospešné vlastnosti. Odpadová krv prúdi priamo do srdcového svalu.

Umiestnenie žíl a ciev na obsah ↑

štruktúra

Anatómia dolnej vena cava je dobre študovaná a kvôli tomu sú presné informácie o jej štruktúre. Pozostáva z 2 veľkých prítokov - parietálnych a viscerálnych.

Parietálny kanál je umiestnený v panvovej oblasti a v peritoneu.

Systém parietálneho kanála obsahuje tieto žily:

 • V bedrovej oblasti. Sú umiestnené v stenách celej dutiny peritonea. Počet plavidiel takmer nikdy nepresahuje 4 ks. Vo Viedni sú ventily;
 • Diafragmatické dolné žily. Tu sú rozdelené na dve časti - ľavý a pravý lalok správy obehu. Pád do vena cava v oblasti, kde pochádza z sulku v pečeni.

Viscerálne prítoky, ktorých hlavnou úlohou je odtok krvi z rôznych orgánov. Žily sú rozdelené podľa orgánu, z ktorého sa tiahnu.

Vzor viscerálneho toku:

 • Obličky. Všetko preteká do žily približne na úrovni 1. a 2. stavca. Dĺžka ľavej nádoby je o niečo väčšia;
 • Pečeň. Pripájajú sa k dolnej vene cava, kde sa nachádza pečeň. Vzhľadom na priechod lode pozdĺž pečene sú prítoky veľmi malé. Žiadne ventily v konštrukcii;
 • Nadobličiek. Konštrukcia má malú dĺžku, chýbajú ventily. Vzniká pri vstupe do nadobličiek. Vzhľadom k tomu, že orgán je spárovaný, existuje niekoľko ciev z nadobličiek, jeden z nich. Systém žíl zhromažďuje krv z ľavej a pravej nadobličky;
 • Testikulárna / vaječníková alebo genitálna žila. Plavidlo je prítomné bez ohľadu na rozdelenie pohlaví, ale pochádza z rôznych miest. U mužov začína v oblasti zadnej strany steny semenníkov. Vo vzhľade sa žila podobá plexu viniča z malých konárov, ktoré sa pripájajú k spermatickej šnúre. Pre ženy, charakteristika začínajúca v bránach vaječníkov.

Vzhľadom na obrovské množstvo prítoku a štruktúru žily, ktorá má dĺžku väčšiny tela, môže byť diagnostika patológií ťažká. Vzhľadom na to, že nižšia vena cava je tvorená zlúčením mnohých plavidiel, porážka ktorejkoľvek oblasti môže viesť k vážnym problémom.

Dolná a horná vena cava k obsahu

Syndróm dolnej dutej žily

Tehotné ženy sú ohrozené týmto syndrómom. Táto patológia nemožno považovať za chorobu, ale je to jednoznačná odchýlka. Telo sa nesprávne prispôsobuje vývoju maternice, ako aj nútenej zmene krvného obehu.

Najčastejšie sa tento syndróm vyskytuje u žien, ktoré nesú pomerne veľký plod alebo niekoľko detí v rovnakom čase. Počas tehotenstva môže byť vyvíjaný tlak dolnej dutej žily, čo spôsobuje tlak. Je to spôsobené nízkym tlakom vo vnútri žily.

V lekárskych zdrojoch sa uvádza, že jednotlivé príznaky patológie v žilnom prietoku krvi v sekcii NIP sa nachádzajú u viac ako 50% tehotných žien, ale len 10% symptómov. Živý klinický obraz sa vyskytuje iba u 1 zo 100 žien.

Schéma dolnej dutej žily s obsahom ↑

Príčiny syndrómu

Príčiny syndrómu:

 • Zloženie krvi sa zmenilo;
 • V dôsledku anatómie tela spôsobenej dedičným faktorom;
 • Vysoký počet krvných doštičiek;
 • Génová choroba, ktorá má infekčnú povahu;
 • Vznik nádoru v brušnej oblasti.

Patológia sa prejavuje rôznymi spôsobmi v závislosti od štruktúry jednotlivca. Najčastejším problémom je upchatie cievy v dôsledku tvorby krvnej zrazeniny.

Trombóza, počas ktorej sú cievy v nohách zablokované, sú zvyčajne hlboké. Takmer polovica pacientov zaznamenala vzostupnú cestu trombózy. Zhubné nádory, ktoré sa nachádzajú v oblasti za peritónom alebo na brušných orgánoch, spôsobujú tvorbu obštrukcie v približne 40% všetkých situácií.

Ďalšie informácie týkajúce sa ERW pre správnu diagnózu:

 • Rakovina bronchus alebo pľúca;
 • Aneuryzma aorty;
 • Rozšírenie mediastinálnych lymfatických uzlín v dôsledku metastáz z rakovinových nádorov v iných orgánoch;
 • Porážka orgánov s infekčnými patogénmi v dôsledku zápalu. Patrí k nim tuberkulóza a zápalová reakcia v perikardu;
 • Tvorba krvnej zrazeniny v dôsledku dlhšej inštalácie katétrovej elektródy.

Syndróm dolnej vene cava u tehotných žien

U gravidných žien je syndróm nižšej vene cava bežný. Je to spôsobené nárastom maternice a zmenami žilového obehu. Najčastejšie sa tento syndróm vyskytuje, keď má žena dve alebo viac detí.

Nebezpečným momentom je situácia s nástupom ľahkého kolapsu, ku ktorému dochádza počas cisárskeho rezu. Ak je dolná vena cava stlačená maternicou, často sa pozoruje porušenie výmeny krvi v maternici a obličkách. To ohrozuje dieťa, pretože môže vyvolať vážne dôsledky, ako napríklad prerušenie placenty.

Priebeh ochorenia, povaha komplikácií a výsledok upchatia žíl patria k najnebezpečnejším a najkomplexnejším podmienkam, pretože krvný obeh v najväčšom žilách tela je narušený. Tento syndróm je komplikovaný skutočnosťou, že na používanie prieskumov kvôli tehotenstvu je uložených niekoľko obmedzení.

Ďalšia komplikácia spočíva v tom, že problém je pomerne zriedkavý a špeciálna literatúra obsahuje obmedzené informácie o tejto chorobe.

Zníženie obsahu dolnej vény cava u tehotných žien na obsah ↑

Aká je horná podlažia (ERW)?

Horné podlažie žily je krátka žila, ktorá prechádza z hlavy a zbiera žilovú krv z horných častí tela. Vstupuje do pravého predsiene.

ERW vedie krv z krku, hlavy, rúk a transportuje krv z priedušiek a pľúc cez špeciálne bronchiálne žily. Z časti prepravuje krv na steny peritonea. Toto sa dosiahne vstupom do jej nespárovaných žíl.

ERW je tvorená fúziou ľavej a pravej brachiocefalickej žily. Jeho umiestnenie sa nachádza v hornej časti mediastína.

Syndróm vyššej vene cava

Tento syndróm je relevantnejší pre mužov vo veku 40 až 65 rokov. V centre syndrómu je stlačenie z vonkajšej strany alebo trombóza, ku ktorej dochádza v dôsledku rôznych pľúcnych ochorení.

Medzi ne patria:

 • Rakovina pľúc;
 • Šírenie metastáz a rozšírených lymfatických uzlín;
 • Aneuryzma aorty;
 • zrážanlivosť krvi;
 • tuberkulóza;
 • Infekčný perikardiálny zápal.

Syndróm zvýšenej vény cava je vyjadrený v závislosti od rýchlosti narušenia procesu krvného toku, ako aj od úrovne vývoja obehových ciest.

Hlavné príznaky syndrómu superior vena cava sú:

 • Modrá farba kože;
 • Puffiness tváre a krku, príležitostne ruky;
 • Opuch žilových kmeňov v krku.

Pacienti sa sťažujú na chrapľavý hlas, ťažké dýchanie dokonca aj bez námahy, bezpodmienečného kašľa a bolesti v hrudi. Syndróm alebo skôr vena cava je liečený v závislosti od dôvodov, ktoré ho vyvolali, rovnako ako stupeň ochorenia.

Vynikajúca vena cava

patogenézy

Patogenéza poruchy - návrat krvi do srdca nastáva s určitými zmenami, hlavne pri zníženom tlaku alebo v menších množstvách. Vzhľadom na pokles transportnej funkcie NVP sa v dolných končatinách a panve vyskytuje stagnácia. Venózne diaľnice sa preplnia a do srdca preniká nedostatočné množstvo krvi.

Kvôli nedostatku krvi srdce nie je schopné zabezpečiť pľúca krvou, a preto je množstvo kyslíka v tele výrazne znížené. Vyskytuje sa hypoxia a výrazne sa zníži injekcia do arteriálnej vrstvy.

Telo hľadá riešenie pre odtok krvi určený pre dolnú vena cava. Z tohto dôvodu môžu mať príznaky mierny vzhľad. Závažnosť lézie v dôsledku výskytu krvných zrazenín alebo vonkajšieho tlaku je oslabená.

Ak trombóza zahŕňa obličky, potom riziko akútnej formy zlyhania obličiek v dôsledku plnosti v žilách výrazne stúpa. Filtrovanie moču a jeho množstvo výrazne klesá, pravidelne prichádza na anúriu (nedostatok moču). Kvôli nedostatočnej exkrécii zložiek odpadu dochádza k vysokej koncentrácii produktov na spracovanie dusíka, môže to byť kreatinín, močovina alebo všetko spoločne.

Patológia v krvnom riečisku prechádza vážnymi komplikáciami, vývoj syndrómu je obzvlášť nebezpečný, čo ovplyvňuje prítoky obličiek a pečene.

V druhom prípade je vysoká pravdepodobnosť úmrtnosti, a to aj pri súčasných metódach liečby. Ak sa oklúzia vyskytne pred miestom, kde tieto žily spadnú, syndróm nepredstavuje vážne nebezpečenstvo pre život.

príznaky

Úroveň zanesenia žily priamo ovplyvňuje stupeň príznakov. Symptómy syndrómu u tehotných žien sa stávajú najvýraznejšími v treťom trimestri, keď plod dosahuje veľké rozmery. Klinický obraz sa zhoršuje, keď žena leží na chrbte.

Príznaky obštrukcie dolnej dutej žily závisia od stupňa redukcie lumenu, niekedy sú dokonca rozšírené a ovplyvňuje sa iba jeden segment. Tiež miera klinických príznakov je ovplyvnená rýchlosťou oklúzie a lokalizáciou problému.

Vzhľadom na úroveň zablokovania je syndróm vzdialený, ak sa problém nachádza pod miestom, kde padá obličková žila, v opačnom prípade problém zahŕňa obličkové a pečeňové oblasti.

Hlavné príznaky:

 • V nohách je pocit brnenia;
 • Edém v dolných končatinách;
 • závraty;
 • Detekcia kŕčových žíl;
 • Nohy z času na čas;
 • Všeobecná slabosť tela.

Prevažne syndróm, pri ktorom dochádza k stlačeniu, neznamená významné poškodenie ľudského zdravia. Príznaky závisia od úrovne kompresie, v závažných formách môže stav poškodiť plod až po oddelenie placenty. Kŕčové žily alebo krvné zrazeniny sa pravidelne zaznamenávajú.

Stláčanie dolnej dutej vény vyvoláva nedostatočný výkon srdca. V dôsledku toho sa v tele objavuje stagnácia a orgánom a iným tkanivám chýbajú živiny a kyslík. Situácia môže viesť k hypoxii.

Ak sa zlyhanie obličiek dostalo do akútnej formy a trombóza bola pridaná do dolnej dutej žily, pacienti sa často sťažujú na bolesť v bedrovej oblasti s rôznou intenzitou.

U pacientov s výrazne zhoršujúcim sa zdravotným stavom dochádza veľmi rýchlo k intoxikácii. Nakoniec existuje možnosť spadnutia do uremickej kómy.

Ak dôjde k narušeniu funkcie dolnej dutej žily v mieste spojenia s prítokmi pečene, pacienti sa sťažujú na bolesť v brušnej alebo epigastrickej oblasti, pravidelne sa bolestivý syndróm prechádza do pravého oblúka rebier. Tento stav je charakterizovaný výskytom žltačky, progresia ascitu je ostrého typu. Telo veľmi trpí zvyšovaním intoxikácie.

Nevoľnosť, zvracanie a horúčka sú bežné. V akútnej forme syndrómu sa symptómy zhoršujú veľmi rýchlo. Riziko akútneho zlyhania pečene alebo obličiek (často spolu). Táto podmienka vedie k vysokému riziku smrti.

Keď sa lumen nižšej vene cava prekrýva, vždy postihuje nohy a vyvoláva bilaterálne komplikácie.

Problém sa vyznačuje prejavom príznakov:

 • Bolesť v dolných končatinách, zadok, slabín, brucha;
 • Okrem toho, výskyt edému, ktorý je rovnomerne rozložený po celej nohe, spodnej časti brucha, v slabín a puberte;
 • Žily sa stanú viditeľnými na koži. Rozšírenie dôvodov je zrejmé - kvôli blokovaniu normálneho prúdu dolnej vene cava, plavidlá čiastočne prevzali funkciu pohybu krvi.
Edém žily

Približne 70% všetkých klinických prípadov krvných zrazenín v dolnej vene cava je spojených s trofickými zmenami v mäkkých tkanivách dolných končatín. Súbežne so silným edémom sa objavujú rany, ktoré sa nehojí a často sa vyskytujú mnohé lézie. Konzervatívna liečba je proti tejto chorobe bezmocná.

Väčšina mužov s patológiou dolnej vene cava čelí stagnácii v panvových orgánoch, ako aj v miešku. Pre silnejší sex, ohrozuje impotenciu a sterilitu.

Tehotné ženy často vyvíjajú tlak na dolnú vena cava v dôsledku vývoja maternice. V tomto prípade sú príznaky minimálne alebo úplne chýbajú.

Najčastejšie príznaky problémov s dolnou vena cava vznikajú v 3. trimestri:

 • Opuch nôh;
 • Silná a rastúca slabosť;
 • závraty;
 • Mdloby.

Pri ležaní na chrbte sa zhoršujú všetky opísané symptómy, pretože maternica jednoducho blokuje tok krvi.

Závažné prípady problémov s dolnou vena cava sú sprevádzané stratou vedomia, podobný príznak je epizodický. Okrem toho sa vyskytuje výrazná hypotenzia, ktorá ovplyvňuje vývoj plodu.

diagnostika

Na detekciu oklúzie alebo vonkajšieho tlaku na dolnú vena cava (použiteľné pre horný a dolný systém) sa používa flebografia. Flebografia je jedným z najinformatívnejších spôsobov detekcie a diagnostiky NPS. Štúdia je nutne doplnená močom a krvnými testami.

V krvi sa určuje počet krvných doštičiek, ktoré sú zodpovedné za zrážanie a tvorbu krvných zrazenín. V moči je určená prítomnosťou patológie obličiek.

Ďalšie vyšetrenia môžu byť ultrazvuk, MRI, X-ray, CT.

liečba

Metódy liečby by sa mali zvoliť individuálne pre každého pacienta, pretože priebeh je vysoko závislý od charakteristík organizmu a od miesta oklúzie. Použitie liekov je možné iba v extrémnych prípadoch, keď liečbu nemožno oddialiť. Ak sú príznaky mierne, lekári odporúčajú uchýliť sa k normalizácii rytmu života a normalizácii výživy.

Základné pravidlá liečby

 • Je prísne zakázané spať na chrbte. Z tohto dôvodu sa symptómy množia;
 • Nemôžete vykonávať rôzne cvičenia, ktoré vyžadujú pozíciu na ležanie, rovnako ako všetky akcie, ktoré zahŕňajú použitie brušných svalov;
 • Odporúča sa odpočívať na ľavej strane alebo mierne krčiť na stoličke. Stojí za to použiť vankúše na položenie pod chrbát a dolné končatiny;
 • Ak chcete zlepšiť krvný obeh, mali by ste sa zapojiť do chôdze. Vzhľadom na nízke zaťaženie sa tela tehotnej ženy bude môcť vyrovnať s cvičením a sťahovanie svalov vedie k aktivácii vzostupného pohybu krvi. To vám umožní odstrániť opuch a stagnáciu a krv stúpa vo viacerých žilách;
 • Vidno pozitívny účinok z plávania. Voda vytvára určitý kompresný efekt;
 • Lekári odporúčajú konzumovať viac kyseliny askorbovej, ako aj vitamín E.

Ak dodržiavate odporúčané odporúčania, je možné významne obnoviť tok krvi vena cava a zmierniť príznaky.

Liečba trombózy je zameraná predovšetkým na prevenciu tvorby tromboembolizmu, zabránenie ďalšiemu rastu krvnej zrazeniny, odstránenie vysokého stupňa edému a tiež odkrytie lúmenu v cievke.

Na dosiahnutie týchto cieľov sa používa niekoľko kľúčových techník:

 • Používanie liekov. Prevažne konzervatívna liečba zahŕňa použitie liekov na riedenie krvi (antikoagulanciá), ako aj prostriedky na elimináciu trombu prostredníctvom jeho resorpcie. Navyše je možné predpísať nesteroidné protizápalové lieky, ktoré sa používajú v prípade bolesti. V období exacerbácie sa odporúča použiť elastický obväz;
 • Chirurgická intervencia Ak je pravdepodobnosť vysokého tromboembolizmu, potom sa vykoná operácia. Existuje niekoľko typov chirurgických zákrokov: plicácia a endovaskulárna procedúra.
na obsah ↑

PLIKÁCIE

Jedná sa o redukciu vena cava s pomocou operácie. V procese na stenách vena cava robiť malé švy

Počas prevádzky sa vytvorí lúmen pomocou konzolov v tvare U. Tak je lúmen rozdelený na niekoľko častí. Priemer každého kanála je v rozmedzí 5 mm. Táto veľkosť je dostatočná na normalizáciu prietoku krvi a krvná zrazenina sa nedá ďalej rozširovať. Odporúča sa zasiahnuť, keď je nádor zistený v brušnej dutine alebo v priestore za peritoneom.

Plikatsiya sa môže vykonať, ak sa zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií v dôsledku posledných fáz tehotenstva, ale existuje potreba cisárskeho rezu. na obsah ↑

Endovaskulárna chirurgia

Prostredníctvom chirurgického zákroku môžu cievy expandovať. Dosiahne sa tým inštaláciou filtru cava, ktorý je dáždnikovým drôtom. Postup je jednoduchý a nemá negatívne dôsledky. Zaznamenáva sa vysoká účinnosť operácie na vena cava.

Filtre Cava sa vyberajú jednotlivo vo veľkosti.

Sú z týchto typov:

 • Trvalá. Nebudú odstránené a pevne inštalované v stenách s anténami na koncoch;
 • Odnímateľné. Nainštalované na chvíľu a keď zmizne ich potreba, filtre sa odstránia.
na obsah ↑

Video: Dolná vena cava a jej prítoky

záver

Nižšia vena cava je jednou z hlavných ciev tela. Zákernosť problémov s ňou spočíva v tom, že syndróm môže byť asymptomatický a vážne poškodiť zdravie, dokonca aj vyvolávať smrť.

Ďatelšia vena cava

Nižšia vena cava (obr. 420), ktorá je vytvorená zo sútoku pravých a ľavých spoločných iliatických žíl na úrovni bedrových lumbálnych stavcov, je široká nádoba s priemerom 20 až 34 mm, zvyčajne bez ventilov. Iba na mieste jeho sútoku s pravou predsieňou dochádza k určitému zahusteniu svalovej steny podobajúcej sa zvieraču a niekedy aj k záhybe. Dĺžka brušnej časti dolnej vena cava je 17-18 cm, hrudník - 2-4 cm.

Nižšia vena cava v brušnej dutine je pokrytá listom parietálneho peritonea a nachádza sa napravo od aorty za všetkými vnútornými orgánmi. Na úrovni bedrové stavce IV pretína koreňový okružie tenkého čreva, na úrovni II - I bedrové stavce - vzostupnej časti dvanástnika, slinivky brušnej, nájazd Viedeň, spoločného žlčovodu, v hornej časti dvanástnika. V oblasti pre. epiploicum dolnej dutej Viedeň povlakom peritoneum a potom prechádza zadnej časti pravej pozdĺžnych drážok pečene, kde prúdi do žíl pečene. Do hrudnej dutiny preniká cez otvor šlachovej časti membrány s rovnakým názvom. Steny dolnej dutej vény sa spájajú s membránou priamym prechodom svalov, kolagénu, elastických vlákien steny žily do membrány.

Nižšia vena cava má vnútornú, strednú a vonkajšiu vrstvu. Prítomnosť svalovej podlhovastej vonkajšej vrstvy v brušnej časti je charakteristická. Na sútoku parietálnych a vnútorných žíl dochádza k zahusteniu svalových vrstiev vo forme svalových zvieračov, ktoré do určitej miery regulujú venózny odtok krvi z vnútorných orgánov.

Anomália vývoja dolnej dutej žily je jej úplná absencia, ako aj prítomnosť pravých a ľavých zadných kardinálnych žíl (obrázok 421).

Vetvy nižšej vene cava sú rozdelené na parietálnu a viscerálnu.

SHEIA.RU

Hollow Vienna: Kde je

Kde je vena cava: funkcie, choroby

Ľudský obehový systém sa skladá z mnohých nádob, ktoré sa líšia veľkosťou a funkciou. Najväčšou nádobou v tele je vena cava (horná a dolná časť), ktorá zbiera krv zo všetkých častí, orgánov a tkanív ľudského tela a spája sa so srdcovým svalom. Celý obehový systém bude závisieť od toho, ako bude vena cava fungovať. Akékoľvek narušenie týchto plavidiel môže vyvolať vývoj chorôb, ktoré sú nebezpečné nielen pre zdravie, ale aj pre ľudský život.

Rýchla referencia

Nadradená vena cava ("vena cava superior" - latinka) je venózny kmeň, ktorý má väčšiu hrúbku a nachádza sa v hrudníku napravo od aorty. Hlavnou funkciou tejto krátkej, ale silnej cievy je zbierať krv z orgánov umiestnených v hornej časti tela (mozog, hlava, krk, ramená, hrudník atď.). Horná žila pochádza z miesta, kde sa pravé rebro pripája k hrudnej kosti (z brachiálnej a hlavovej žily). Venózny stĺp padá do pravého predsiene.

Druhým veľkým a silným venóznym pilierom je dolná vena cava ("vena cava inferior" - lat.). Vykonáva rovnakú funkciu zberu krvi, ale zbiera žilovú krv zo spodného tela (z panvových orgánov, brušnej dutiny, nohy a pr.). Začiatok spodnej žily umiestnenej napravo od aorty sa nachádza v brušnej dutine (okolo 4-5 bedrového stavca), odtiaľ sa nádoba zdvihne, prechádza vedľa pečene, membrána a rovnako ako horná žila prúdi do pravého predsiene.

A v hornej a dolnej žily spadajú do mnohých rôznych nádob. Takéto cievy, ktoré sú spojené s horným žilovým stĺpcom:

 • perikardiálne žily;
 • nepárová žila;
 • pravá hrudná žila;
 • žily predného mediastína.

Dolný žilový stĺp je pripojený k nasledujúcim nádobám:

 • ileálne žily;
 • bedrové a stredné sakrálne žily;
 • frézová žila;
 • žily vaječníkov alebo semenníkov;
 • obličkové a nadobličkové žily;
 • pečeňová žila;
 • hýžďové žily atď.

Možné choroby

Po zistení, že horná a dolná vena cava majú pre organizmus veľký význam, je tiež potrebné zistiť, ktoré choroby môžu byť spojené s týmito cievami.

Najčastejšie patologické stavy spojené s poruchami obehu sú:

 1. trombóza;
 2. syndróm vena cava (často v dôsledku trombózy).

Každá z týchto chorôb predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí. Choroby postihujúce dolnú a hornú žilu majú podobné príznaky a príčiny.

Stláčanie plavidiel

Syndróm nižšej alebo vyššej vene cava je úplné alebo čiastočné zablokovanie venóznej kolóny.

Stláčanie ciev môže nastať v dôsledku nasledujúcich ochorení a stavov:

 • infekčné choroby (syfilis, tuberkulóza atď.);
 • vaskulárne patológie (aneuryzma, trombóza atď.);
 • nádory (obštrukcia žíl sa môže vyskytnúť, keď sa nádor objaví v pľúcach, bruchu, panve, pečeni a iných orgánoch umiestnených v blízkosti ciev);
 • tehotenstvo (zvlášť často dochádza k stlačeniu dolnej žily u žien, ktoré majú dvojčatá alebo veľké plody).

V niektorých prípadoch môže byť syndróm vena cava zdedený a vrodený. Vo väčšine prípadov sa však choroba získava počas života.

Krvné zrazeniny

Trombóza je patologický stav, v ktorom sa krvné cievy tvoria v krvných cievach, ktoré interferujú s normálnym prechodom krvi.

Toto ochorenie sa obvykle rozvíja pod vplyvom týchto dôvodov:

 1. poruchy krvácania;
 2. ochorenia vnútorných orgánov;
 3. infekcie;
 4. nadváhou;
 5. sedavý životný štýl;
 6. prenesené operácie;
 7. trauma;
 8. hormonálne poruchy atď.

symptomatológie

Syndróm trombózy a vena cava sú príbuzné ochorenia, a preto majú podobné prejavy.

Pacienti s vaskulárnymi problémami majú zvyčajne nasledujúce príznaky:

 • opuch, zväčšené žily na tele;
 • zvýšené opuchy;
 • modrá koža;
 • zvýšenie vnútorných orgánov;
 • bolesť v tele;
 • zmena krvného tlaku;
 • pretrvávajúce bolesti hlavy;
 • závraty;
 • dusenie, kašeľ, dýchavičnosť;
 • nespavosť;
 • všeobecná slabosť.

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od toho, ktoré duté žily sú ovplyvnené - horné alebo nižšie. V prípade akéhokoľvek podozrenia na trombózu alebo stláčanie krvných ciev sa osoba musí obrátiť na vaskulárneho lekára alebo flebologa.

liečba

Nebezpečenstvo trombózy a stlačenia krvných ciev spočíva v tom, že spodná aj horná žila spadajú do srdca. Preto progresívne ochorenie môže vždy negatívne ovplyvniť stav srdcového svalu a vyvolávať ešte závažnejšie patológie. Na liečbu cievnych ochorení by mal byť iba špecialista.

Lekár môže pacientovi predpisovať rôzne skupiny liekov:

 • spazmolytiká;
 • protizápalové;
 • antikoagulanciá (na zriedenie krvi);
 • venotonika (na udržanie krvných ciev v tóne);
 • komplexov vitamínov.

V závažných prípadoch lekári vykonávajú operácie na odstránenie krvných zrazenín a normalizáciu krvného obehu. Takýto chirurgický zákrok pomáha eliminovať trombózu a normalizovať choré žily.

Na záver

Spodná a horná vena cava patria medzi najdôležitejšie cievy v obehovom systéme. Nielen samotný krvný obeh závisí od ich stavu, ale aj od práce vnútorných orgánov srdce, pečeň, pľúca, žalúdok atď. Preto každý musí monitorovať svoje zdravie a predchádzať výskytu vaskulárnych patológií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Stanovenie rizika pri hypertenzii

Termín "arteriálna hypertenzia", ​​"arteriálna hypertenzia" označuje syndróm zvyšovania krvného tlaku (BP) pri hypertenzii a symptomatickej arteriálnej hypertenzii.Treba zdôrazniť, že prakticky neexistuje žiadny sémantický rozdiel v pojmoch hypertenzia a hypertenzia.

Ako obnoviť reč po mŕtvici: cvičenia, predpovede

Z tohto článku sa dozviete, ako sa obnovuje reč po mŕtvici, čo môžu byť poruchy reči a ako sú reverzibilné. Čo musíte urobiť, aby ste maximalizovali rýchlosť a úplnú obnovu reči.

ESR 60 v krvi žien - čo by mohlo byť?

obsah

ESR 60 - zvýšený ukazovateľ sedimentácie erytrocytov v krvi žien. Ak sa takáto odchýlka zistí v krvnom teste, nemožno hovoriť absolútnou istotou o vývoji patológií v tele.

Čo je hyperplázia

Vypočutie v ordinácii lekára neznáme slovo "hyperplázia" by nemalo zúfalstvo. Nie je tak strašidelné, ak pochopíte príčinu ochorenia a čas začať liečbu.Čo to je a prečo sa to zdalo?Hyperplázia znamená, že v ľubovoľnom tkanive tela (nemá nič spoločné s nádorom) alebo orgánom sa počet buniek zvýšil, čo viedlo k zvýšeniu objemu tvorby alebo orgánu.

Modrina na rameni bez rany

obsah

Prečo sa modriny objavujú na mojich rukách bez dôvodu? Zlomeniny sa môžu objaviť v akomkoľvek veku. Často sa hematóm stáva výsledkom traumatizácie kože inej povahy a v takejto situácii nie je potrebné sa veľmi báť.

Prednáška číslo 7 akútne zlyhanie ľavej komory

- nárast v bcc (pri konzumácii veľkého množstva tekutých alebo masívnych infúzií).- astmatický záchvat (vyskytuje sa častejšie v noci);- ťažkosti s dýchaním (inspiračná dyspnoe);