Krv je druh vozidla, ktorý pomáha kyslíku a živín šíriť celé telo. K tomu musí byť vždy v kvapalnom stave.

Aby sa zabránilo strate krvi v prípade poškodenia cievy, je krv vybavená schopnosťou koagulovať, aby vytvorila tesnú zrazeninu. Obdobie, počas ktorého k tomu dôjde, sa nazýva "protrombínový čas". Akékoľvek odchýlky od normy môžu naznačovať prítomnosť ochorenia. Preto je dôležité poznať vlastnosti tohto ukazovateľa a jeho normatívne hodnoty.

Čo je protrombínový čas?

Protrombínový čas je čas, ktorý prechádza od okamihu, keď tkanivový faktor vstupuje do krvného obehu k tvorbe krvnej zrazeniny. Pre tento proces je proteín zodpovedný protrombín, ktorý je obsiahnutý v plazme. Normálna produkcia tejto látky je možná iba vtedy, ak v organizme nie je nedostatok vitamínu K.

V krvi zdravého človeka je protrombín obsiahnutý v stabilnej koncentrácii. Jeho aktívne uvoľňovanie nastáva až po kontakte s poškodenými tkanivami.

Protrombínový čas sa stanoví krvným testom. Pre jeho kvantitatívny výraz sa používa nasledujúca notácia:

 1. PI - protrombínový index. Definuje sa ako pomer štandardného indikátora protrombínového času k indikátoru skúmanej vzorky.
 2. Druhé.
 3. ON - protrombínový pomer. Definuje sa ako pomer výsledného ukazovateľa k normatívnej hodnote.
 4. Percenta. Stanovenie presnej hodnoty sa uskutočňuje špeciálnym kalibračným plánom, ktorý sa vytvorí na základe údajov zo štúdie protrombínového času v roztokoch normálnej plazmy. Takéto posúdenie sa nazýva Kvik protrombín.

Nedávno sa často používa medzinárodný normalizovaný postoj - INR. Umožňuje vám dešifrovať výsledky analýz z akejkoľvek laboratórie na svete bez ohľadu na to, aké diagnostické metódy sa používajú.

Regulačné hodnoty

Optimálny ukazovateľ protrombínového času nezávisí od pohlavia osoby, to znamená, že miera pre mužov a ženy bude rovnaká.

 • Pre zdravú osobu je normálny interval od 15 do 20 sekúnd.
 • Pre novorodenca je ideálna hodnota od 14 do 18 sekúnd.
 • Pre deti do 6 rokov - 13-16 sekúnd.

Ak sa meranie vykoná v PI, potom je optimálna hodnota 95 až 105%. Pre deti sa sadzba zo 70 na 100% stane normou. Index softvéru je ideálny, ak je v rozmedzí od 0,9 do 1,1.

KTv protrombín by mal byť medzi 70% a 130%. Pre deti do 6 rokov sa hodnota môže pohybovať od 80 do 100%. Vo veku od 6 do 12 rokov sa normálna hodnota pohybuje v rozmedzí od 79 do 102%.

Normálna hodnota INR sa pohybuje od 0,85 do 1,25. Ak človek užíva antikoagulanty, potom sa jeho výkon posúva. V tomto prípade je normou rozsah od 2 do 3.

Prírodná zmena protrombínového času sa vyskytuje u žien, kým čaká na narodenie dieťaťa. Sadzba počas tehotenstva závisí od obdobia.

V prvom trimestri sa hodnota môže pohybovať od 9,8 do 13,4 sekundy, v druhom - od 9,4 do 13,5, v treťom - od 9,7 do 12,8 sekundy.

Čo znamená odchýlka od normy?

Niektorí ľudia sa bojí, keď vidia odchýlku od protrombínového času, pretože nechápu, čo to znamená. V skutočnosti môže zvýšenie alebo zníženie hodnoty indikovať prítomnosť konkrétnej choroby. Ak dôjde k zvýšeniu protrombínového času, znamená to jeden z nasledujúcich problémov:

 1. Tvorba malígneho nádoru.
 2. Disseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie.
 3. Zvýšená koncentrácia antitrombínu.
 4. Predispozícia k infarktu myokardu a trombóze.
 5. Amyloidóza.
 6. Nedostatok vápnika v tele.

Protrombínový čas u žien a mužov môže byť prekročený pri užívaní antihistaminík, diuretík, kyseliny nikotínovej, aspirínu a anabolických steroidov.

Indikátor pod normou sa nachádza v nasledujúcich prípadoch:

 1. Zvýšená koncentrácia červených krviniek.
 2. Nedostatok zdedených koagulačných faktorov.
 3. Chronické ochorenia pečene, obličiek alebo imunitného systému.
 4. Choroby gastrointestinálneho traktu.

Zníženie rýchlosti môže tiež trvať s určitými liekmi. Patria sem barbituráty, kortikosteroidy a perorálne kontraceptíva.

Zmena protrombínového času počas tehotenstva

V priebehu tehotenstva dochádza k mnohým zmenám tela ženy vrátane zloženia krvi. Preto sa koagulogram stáva neoddeliteľnou súčasťou lekárskeho dozoru nad tehotenstvom. Zahŕňa protrombínový test.

Ak sú výsledky príliš nízke, môže to viesť k silnému krvácaniu počas pôrodu. Za prítomnosti nezlučiteľnosti faktorov Rhesus matky a dieťaťa krvácanie vedie k smrti po pôrode. Preto sa taký krvný test stáva veľmi dôležitým.

Nasledujúce faktory naznačujú potrebu pravidelného testovania zrážania krvi:

 1. Kŕčové žily.
 2. Porušenie pečene.
 3. Pomalý vývoj plodu.
 4. Pitie alkoholu a fajčenie počas nosenia dieťaťa.
 5. Prítomnosť niekoľkých druhov ovocia.
 6. Koncepcia s IVF.
 7. Dlhodobé užívanie antikoagulancií.

Ak je protrombínový čas mierne znížený počas tehotenstva, je to normálne. Tento jav je spojený s objavením nového kruhu krvného obehu v tele.

Všetky ostatné zmeny musia byť včas identifikované, určiť príčiny toho, čo sa deje a prijať opatrenia. Preto krvný test počas tehotenstva bude musieť často trvať.

V akých prípadoch je predpísaná štúdia?

Existuje veľký zoznam chorôb, ktoré sa nejako týkajú zrážania krvi. Potreba krvného testu na protrombínový čas sa často vyskytuje. Medzi hlavné dôvody pre vykonanie štúdie patria podozrenia na prítomnosť nasledujúcich ochorení:

 1. Trombóza.
 2. Porušenie pečene.
 3. Nedostatok vitamínu K
 4. Hemofílie.
 5. Syndróm diseminovanej cievnej koagulácie.
 6. Anémia v chronickej forme.
 7. Dysfunkcia homeostázy.

Táto diagnostická metóda sa používa aj vtedy, ak sa pacient sťažuje na početné hematómy neznámeho pôvodu. Okrem toho sa analýza používa na sledovanie účinnosti antikoagulačných liekov.

Ako sa vykonáva analýza?

Aby sa dosiahli presné výsledky, pacientova krv sa odoberie v sterilnom laboratórnom prostredí. V tomto prípade by žalúdok pacienta mal byť prázdny. Postupnosť štúdie môže byť nasledovná:

 1. Na hornú časť ramena osoby sa aplikuje turniket. Tým sa znižuje prietok krvi a uľahčuje sa prístup žily. Miesto injekcie sa ošetrí antiseptickým roztokom. Vzorka krvi sa odoberie z žily. Potom sa postroj odstráni a v mieste vpichu sa aplikuje vata s antiseptikom.
 2. Výsledná vzorka sa prenesie do štúdie. Špecialista pridá určité množstvo krvi do skúmavky naplnenej citrátom sodným. Z tohto dôvodu krv stráca schopnosť kolapsu.
 3. Na úplné odstránenie koagulačného faktora sa vzorka umiestni do odstredivky.
 4. Do vzorky sa zmiešajú chlorid vápenatý a tromboplastín. Všimnite si čas, ktorý prechádza pred vznikom zrazeniny v krvi. Bude to protrombínový čas.

Dnes bol vyvinutý špeciálny analyzátor, ktorý umožňuje doma štúdium krvotvorby. Takéto zariadenie je nevyhnutné pre ľudí, ktorí podstupujú liečbu warfarínom, trpiacich tromboembolizmom alebo stavom pred infarktom.

V týchto prípadoch môže včasné stanovenie indikátorov zrážanlivosti zachrániť život človeka. Toto zariadenie sa ľahko používa a nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti.

Aké faktory môžu ovplyvniť presnosť výsledku?

V niektorých prípadoch môže byť výsledok štúdie nepresný. Nasledujúce faktory môžu zvýšiť čas zrážania krvi:

 1. Používanie alkoholických nápojov, nadmerne mastných potravín, strukovín a niektorých zeleninových plodín.
 2. Terapia s použitím liekov. Patria medzi ne niektoré antibiotiká, antikoagulanciá, anabolické steroidy, heparín, diuretiká, laxatíva.

Nasledujúce faktory môžu skrátiť čas:

 1. Konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu K.
 2. Dehydratácia tela po dlhotrvajúcom hnačke alebo vracaní.
 3. Používanie antihistaminík, antikoncepčných prostriedkov, kofeínových liekov.

Aby sa zlepšila presnosť štúdie, niekoľko dní pred odobratím krvi musí pacient prestať používať zelený čaj, výrobky obsahujúce sóju, bravčové a hovädzie pečeň, zeleninu, akékoľvek druhy kapusty a strukoviny, alkoholické nápoje.

Kontraindikácie pre postup

Stanovenie protrombínového času sa nemusí uskutočňovať u každého pacienta. Medzi hlavné kontraindikácie patria:

 • Vážna dehydratácia.
 • Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 • Spáli veľkú plochu pokožky v celom tele.
 • Neurotické poruchy a násilné správanie.

V týchto prípadoch je použitie takejto diagnostickej techniky nepraktické.

Lekárske udalosti

Ak sa po štúdii zistí znížený protrombínový čas, pacientovi je predpísaný priebeh antikoagulancií. Môžu to byť lieky priameho účinku (napríklad heparín) alebo nepriamo, ako je warfarín.

V tomto prípade sa odporúča špeciálna diéta. Mal by obsahovať produkty zriedenia krvi. Patria medzi ne:

 1. Mastné odrody rýb: halibut, sleď, makrela a ďalšie.
 2. Brusnice, figy, čučoriedky, slivky.
 3. Ginger.
 4. Ovsené vločky.
 5. Olivový a ľanový olej.
 6. Kakao a zelený čaj.

Ak je indikátor vyšší ako štandardná hodnota, sú potrebné koagulanty alebo syntetické liečivá, ktoré urýchľujú zrážanie krvi. Najčastejšie odborníci odporúčajú Vikasol alebo Thrombin.

Spolu s odporúčanou liečbou a stravou. Cieľom je odstrániť z diéty nasledujúce produkty:

 1. Pohanková kaša.
 2. Živočíšne tuky.
 3. Zelené kultúry.
 4. Strukoviny.
 5. Červený ríbezľ, čierne chokeberry, černice, čučoriedky.
 6. Pečivo z pšeničnej múky.
 7. Uzené mäso.

Pitie dostatočného množstva čistej pitnej vody pomôže znížiť viskozitu krvi. Malo by byť opitý čo najčastejšie v malých dúškoch.

Protrombínový čas je dôležitým ukazovateľom zrážania krvi. Určovanie včasného postupu môže urýchliť proces liečenia mnohých ochorení av niektorých situáciách dokonca aj zachrániť život.

Protrombínový čas: normálny, výsledky nižšie a vyššie ako normálne

V medicíne sa termín "protrombínový čas" používa na označenie času zrážania krvi. Tento dôležitý ukazovateľ je potrebný na diagnostiku závažných ochorení.

Proces zrážania krvi

Aby sme pochopili, čo je protrombínový čas (PTV), je potrebné zvážiť proces koagulácie krvi.

Koagulácia krvi je zložitý proces, ktorý začína, keď sa objavujú rany. Na svojom povrchu sa tvorí trombus, ktorý zabraňuje prenikaniu infekcie do tela a zároveň zabraňuje veľkej strate krvi. Zodpovednosťou za túto funkciu je fibrinogén - špeciálny krvný proteín. Pri poranení sa mení na časté fibrínové vlákna podobne ako v sieti. Zabraňujú uvoľneniu krvi z rany. Vďaka fibrínu vzniká krvná zrazenina, ktorá sa nakoniec kondenzuje a vedie k hojeniu rán.

Proces zrážanlivosti pozostáva z troch etáp a je komplexným reťazcom molekulárnych interakcií:

Aktivácia. V tomto štádiu sa protrombín - komplexný proteín - dostáva do trombínu.

Koagulácie. V tomto štádiu sa fibrín tvorí z fibrínu.

Zatiahnutie. V záverečnej fáze sa vytvorí trombus hustého fibrínového tkaniva.

Tento scenár však nefunguje vždy. Ak má osoba vážne choroby, proces zrážania je narušený - čo vedie k zvýšeniu času. V dôsledku toho môže pacient začať ťažké krvácanie.

Existujú ďalšie porušenia procesu zrážanlivosti, keď sa krvná zrazenina vytvára príliš rýchlo. To je možné, pretože krv sa stáva silnejšou a viskóznejšou. Stáva sa to v dôsledku niektorých ochorení. Skoré krvné zrazeniny sú smrteľné pre telo, pretože môže viesť k náhlej smrti infarktom, mŕtvicami, gangrénom končatín a inými vážnymi chorobami.

Na prevenciu takýchto nebezpečných ochorení a na ich skorú diagnostiku sa krvné testy vykonávajú za protrombínový čas.

Normálne a patologické indikátory protrombínového času

V klinických laboratóriách sa vykonávajú koagulačné testy s cieľom zistiť, ako systém zrážanlivosti funguje ako celok. Dávajú predstavu o práci celého protrombínového komplexu. Zahŕňa:

protitrombovaný index (PTI - v percentách);

protrombínový čas (PV - v sekundách);

medzinárodný normalizovaný pomer (INR - v percentách).

Protrombínový index

Pacienti, ktorí majú analyzovať, sa zaujímajú: čo je tento protrombínový index? Je to jeden z najdôležitejších indikátorov koagulogramu.

To je pomer času zrážania plazmy konkrétneho pacienta k času zrážanlivosti kontrolnej plazmy.

Normálne by sa tento ukazovateľ nemal odchýliť od hraníc 95-105%. Jeho spoľahlivosť je však často ovplyvnená kvalitou reagencií použitých pri analýze.

V pochybných prípadoch analýza protrombínového indexu od Kviku. Považuje sa to za presnejší. Výsledky sa tiež merajú v percentách, ale pomer je založený na aktivite protrombínu na výsledkoch merania v kontrolných roztokoch plazmy rôznych riedení. Normálne hodnoty pre protrombínový index pre Kvik sú 78 až 142%.

Ak analýza ukázala výsledok menší ako dolná prahová hodnota normy, dôjde k hypocoagulácii. Tento termín sa vzťahuje na tendenciu krvácania. K tomu prispievajú tieto faktory:

črevné ochorenia, ktoré spôsobujú nedostatok vitamínu K, dôležitého účastníka procesu zrážania krvi;

lieky na zlepšenie zrážania;

dedičné nedostatky fibrinogénneho proteínu.

Ak výsledkom analýzy je protrombínový index vyšší ako prahová hodnota, potom existujú poruchy spojené s hyperkoaguláciou, to znamená, že protrombínový čas sa zvýšil z určitých dôvodov. To vedie k tvorbe krvných zrazenín. Tento problém môže byť vyvolaný viacerými dôvodmi, medzi ktoré patria:

onkologické ochorenia krvi;

chronické ochorenie pečene;

umelé srdcové chlopne;

užívanie hormonálnej antikoncepcie;

používanie liekov na zlepšenie zrážania, antibiotiká, aspirín, chinín a laxatíva.

Niekedy je protrombotický index nahradený inou definíciou MSC - medzinárodných štandardizovaných koeficientov.

V prípade protrombínového času je potrebné sledovať krv u žien, ktoré nesú dieťa. Zvýšený protrombínový čas a index indikujú porušenie tela tehotnej ženy. Malo by to zahŕňať aj vekovú a stresovú situáciu a možné mutácie v génoch plodu. Syndróm hyperkoagulácie sa spúšťa v tele počas tehotenstva ako ochranná reakcia spojená so skorou stratou krvi počas pôrodu.

Protrombínový čas a medzinárodný normalizovaný postoj

Protrombínový čas v analýze je uvedený v sekundách. Je stanovený časový interval potrebný na tvorbu krvnej zrazeniny.

Ak sa protrombínový čas zvýši, znamená to, že pacient má tendenciu krvácať, t.j. hypocoagulation.

Inými slovami, protrombínový čas je koagulačný test, ktorý určuje koagulačný čas plazmy pacienta po pridaní zmesi tkanivového tromboplastínu a iónov vápnika.

Medzinárodný normalizovaný pomer je indikátor, ktorý sa vypočíta z pomeru protrombotického času pacienta k protrombínovému času ideálnej vzorky v krvnom teste. Výsledok bude vždy rovnaký bez ohľadu na laboratórium a reagencie, ktoré sa tam používajú.

Výsledky pre mužov sa nebudú líšiť od výsledkov pre ženy. Ak pacient užíva lieky na riedenie krvi, napríklad warfarín, potom sa rýchlosť môže normálne meniť od 2 do 3. Všetky ostatné indikátory indikujú porušenie procesu zrážania. Zvyčajne zvýšenie hodnoty INR indikuje hypokoaguláciu, pokles INR naznačuje hyperkoaguláciu. Príčiny týchto syndrómov boli uvedené vyššie.

Príprava na analýzu krvi protrombínu

Analýza protrombínu sa uvádza na prázdny žalúdok. Odporúča sa, aby sa jedlo aspoň pred uskutočnením štúdie. 8-9 hodín. 10-12 dní pred užitím biomateriálu - krvi z žily - ak je to možné, mali by ste odmietnuť užívanie liekov. V opačnom prípade môžu zvýšiť čas zrážania. Ak nie je možné liečbu zrušiť, musíte o tom informovať technikov. ktorý bude označovať tieto údaje v smere. Zároveň stojí za to obmedziť spotrebu mastných, vyprážaných, údených potravín a alkoholu za deň. Ráno v deň analýzy je povolené len piť čistú ne-uhličitú vodu.

Krv sa umiestni do skúmavky obsahujúcej citrát sodný. Niekoľkokrát sa jemne zmieša, nakloní sa doprava a doľava, potom sa umiestni do centrifúgy na separáciu krvi z plazmy.

Protrombínový čas je normálny (tabuľka). Protrombínový čas sa zvýšil alebo znížil - čo to znamená

Protómový čas je čas potrebný na zrážanie krvi. Protrombín je komplexný proteín, známy tiež ako koagulačný faktor II. V skutočnosti je to len jeden z mnohých plazmových proteínov zapojených do tohto dôležitého procesu.

V prípade poškodenia krvných ciev, napríklad pri poranení, krvné doštičky sa hromadia na tomto mieste, čím sa vytvorí dočasná zátka na zastavenie krvácania. Na to, aby bol tento korok dostatočne silný, je potrebná interakcia 12 faktorov zrážanlivosti krvi, 12 bielkovín, ktoré vytvárajú fibrín na uzatvorenie rán.

Ak niektorý z koagulačných faktorov pracuje nesprávne alebo vôbec nie, v dôsledku toho dôjde k narušeniu procesu zrážania krvi. Takáto situácia môže vzniknúť v dôsledku nejakej choroby, napríklad hemofílie. Alebo - v dôsledku nedostatku vitamínu K v ľudskom tele alebo - v dôsledku použitia určitých liekov.

Symptómy, ktoré naznačujú, že rýchlosť protrombínového času v krvi nie je v poriadku:

 • subkutánne krvácanie, podliatiny,
 • krvácanie, ktoré môže byť ťažké zastaviť aj po aplikácii pretlačovacieho obväzu na ranu,
 • krv v moči
 • opuch a bolestivosť kĺbov,
 • ťažké menštruačné krvácanie,
 • časté krvácanie do nosa.

Krvný test na protrombínový čas umožňuje určiť, ako dobre fungujú všetky faktory zrážanlivosti krvi.

Miera protrombínového času v krvi. Interpretácia výsledku (tabuľka)

Krvný test na protrombínový čas je zvyčajne predpísaný, ak je pacient podozrený, že existujú nezrovnalosti v procese zrážania krvi. Tento test sa musí vykonať aj pred akoukoľvek operáciou brucha, aby sa zabezpečilo, že počas jeho priebehu nedôjde k žiadnym komplikáciám vo forme krvácania, aj keď pacient nemá žiadne zodpovedajúce príznaky.

Pravidelný krvný test protrombínového času sa vykonáva počas liečby s použitím liekov na zmierňovanie krvného obrazu, napríklad warfarínu. Je to nevyhnutné na kontrolu liečby a zabezpečenie toho, aby sa požadovaná dávka neprekročila. Tiež krvný test na protrombínový čas môže byť predpísaný na diagnostikovanie rôznych ochorení pečene alebo nedostatku vitamínu K v tele pacienta.

Rýchlosť protrombínového času v krvi sa určuje odobratím krvi z žily. Vzhľadom na to, že mnohé lieky môžu mať vplyv na zrážanlivosť krvi, skôr než začnete s testom, upozornite svojho lekára na lieky, ktoré ste užívali v poslednom mesiaci.

Protrombínový čas, norma pre bežných ľudí a tehotné ženy:

Ak sa protrombínový čas zvýši, čo to znamená?

Dlhší ako zvyčajný protrombínový čas môže indikovať neprítomnosť alebo nízky vplyv jedného alebo viacerých faktorov koagulácie krvi - I, II, V, VII, X. Navyše nasledujúce ochorenia môžu viesť k rovnakému účinku:

 • cirhóza pečene,
 • DIC syndróm
 • dehydratácia, napríklad s ťažkou hnačkou alebo vracaním,
 • nedostatok vitamínu K

Použitie určitých liekov vedie tiež k zvýšeniu protrombínového času, najmä warfarínu alebo, vo vzácnych prípadoch, heparínu.

Ak je protrombínový čas znížený, čo to znamená?

Ak krv zrazí rýchlejšie, ako by malo byť, potom má pacient zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín. Táto podmienka môže byť mimoriadne nebezpečná pre zdravie. Polycytémia, trombóza rôznych etiológií a užívanie určitých liekov, najmä perorálnych kontraceptív, vedú k poklesu protrombínového času.

Počas tehotenstva sa protrombínový čas znižuje prirodzene, pretože sa telo chráni pred stratou krvi počas pôrodu.

Protrombínový čas a jeho hodnota

obsah

Koagulačné a antikoagulačné systémy krvi spôsobujú nepretržitý tok krvi v cievach, čím zabezpečujú všetky vitálne funkcie tela.

Antikoagulačný systém udržuje krv v tekutom stave, zatiaľ čo koagulačný systém zabraňuje možnému krvácaniu tým, že vytvára krvné zrazeniny.

Proces zrážania krvi

Ak stručne opíšeme proces zrážania, bude pozostávať z nasledujúcich fáz:

 • prefázová alebo hemostáza cievnych krvných doštičiek;
 • protrombináza;
 • trombínu;
 • fibrín;
 • post-fáza, ktorá pozostáva z dvoch paralelných procesov: retrakcia (zníženie a zhutnenie krvnej zrazeniny) a fibrinolýza (rozpustenie krvnej zrazeniny).

Preto je pri tvorbe krvnej zrazeniny potrebných niekoľko zložiek: steny krvných ciev, krvné články, ako aj systém zrážania krvnej plazmy.

Tento proces vyzerá takto: poškodenie vaskulárneho endotelu spôsobuje aktiváciu enzýmov koagulačného systému, ktoré zasa vytvárajú fibrínové vlákna, ktoré sú skeletom na tvorbu krvnej zrazeniny.

Koagulačný systém sa spúšťa dvoma spôsobmi:

1. Externé - pri kontakte s koagulačnými faktormi s poškodenými tkanivami mimo cievy.

2. Vnútorný - spojený so zničenými krvnými bunkami a poškodením endotelu, to znamená, že proces začína vo vnútri samotnej cievy.

Protrombínový čas

Protrombínový čas je špeciálny laboratórny indikátor odrážajúci vonkajšiu dráhu aktivácie krvného koagulačného systému.

Často sa stanovuje protrombínový čas s aktivovaným parciálnym tromboplastínovým časom (APTT), ktorý hodnotí vnútornú dráhu aktivácie. Spolu tieto dva ukazovatele odrážajú systémy koagulačných a antikoagulačných systémov ako celku a ich zmeny v patológii vnútorných orgánov.

Štandard protrombínového času je 11-16 sekúnd.

Na stanovenie funkcií koagulačného systému sa určujú indikátory - protrombínový index a medzinárodný normalizovaný pomer (INR).

Protrombínový index (PTI) je ukazovateľ v percentách, ktorý je určený pomerom protrombínového času kontrolnej plazmy k PTV študovanej ľudskej plazmy. Normálne by malo byť 95-105%.

Medzinárodný normalizovaný pomer (INR) - táto štúdia porovnáva krv odobratú pacientom s plazmou normalizovanou podľa medzinárodného štandardu.

Hodnota normy sa môže meniť v rozpätí od 0,85 do 1,25.

Treba mať na pamäti, že počas liečby warfarínom sa indikátory môžu meniť, preto je potrebné brať do úvahy údaje z histórie.

Stanovenie protrombínového času pomocou Kvik

Tento typ výskumu je najpresnejšou charakteristikou systému zrážania krvi a odráža percento koagulačných faktorov. Normálne hodnoty sa považujú za protrombínový čas pomocou Kvik 70-120%.

Metódy na štúdium protrombínového času

Na stanovenie protrombínového času sa použije čerstvá plazma študovaného pacienta. Krv sa zhromažďuje v skúmavke s citrátom sodným na viazanie vápnika v krvi. Ďalej sa vzorka mieša, odstredí, pridá sa nadbytok vápnika pri 37 ° C, aby sa krv vrátila do schopnosti zrážať sa. Potom sa pridá tkanivový koagulačný faktor (všeobecnejšie známy ako faktor III) a zistí sa zrážací čas.

Treba mať na pamäti, že v niektorých patologických stavoch môže byť protrombínový čas zvýšený alebo znížený.

Protrombínový čas sa zvyšuje o:

1. Vrodený nedostatok niektorých koagulačných faktorov, ako sú II (protrombín), V (proacerolín), VII (Prokonvertin), X (faktor Stuart-Prauera).

2. Získaný nedostatok koagulačných faktorov vyplývajúcich z ochorení (chronické ochorenia pečene a obličiek, amyloidóza, autoimunitné ochorenia).

3. Syndróm desidisseminirovannogo intravaskulárnej koagulácie (DIC), ktorý sa rozvíja v krvných ochoreniach vrátane rakoviny.

4. Použitie v hlavnej terapii nepriamych antikoagulancií (warfarín).

5. Vývoj hypovitaminózy K (pri chorobách pankreasu a žlčníka, dysbakterióza, malasorbčný syndróm).

6. Zvýšené hladiny antitrombínu v krvi.

Použitie niektorých liekov vedie tiež k zvýšeniu protrombínového času (niektoré antibiotiká, steroidné hormóny, laxatíva, kyselina acetylsalicylová v dávkach vyšších ako terapeutické).

Protrombínový čas sa zníži o:

2. Tehotenstvo v poslednom trimestri.

3. Trombóza hlbokých žíl dolných končatín.

4. Použitie kyseliny acetylsalicylovej v malých dávkach.

5. Prijatie orálnej antikoncepcie.

Indikácie na účely analýzy protrombínového času

 • podrobné preskúmanie celého tela;
 • pred a pooperačným vyšetrením;
 • podozrenie z poškodenej hemostázy;
 • podozrenie na latentné krvácanie;
 • podozrenie alebo prítomnosť trombózy;
 • kontrola hemostázy pri liečbe priamych a nepriamych antikoagulancií;
 • diagnostikovanie ochorenia pečene;
 • anamnézy kardiovaskulárnych ochorení a ich komplikácií, ako aj trombembólie rôznych orgánov;
 • diagnostika krvácania z krvi a krvácaní v rôznych orgánoch a tkanivách;
 • diagnostikovanie chronickej anémie.

Príprava na štúdium krvi na protrombínový čas:

 • nejedzte 12 hodín pred krvným testom;
 • Pred štúdiou nefajčte 30-60 minút;
 • obmedziť fyzický a psycho-emocionálny stres;
 • ak je to možné, zrušiť lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť, alebo predpísať štúdiu pred začiatkom liečby;
 • postupujte podľa stravy odstránením vyprážaných a veľmi tučných potravín.

Protrombínový čas počas tehotenstva

Analýza zmien protrombínového času počas tehotenstva je jednou z dôležitých diagnostických metód používaných pri biochemickom skríningu. Osobitnú pozornosť treba venovať tejto konkrétnej skupine pacientov. Indikácie pre pravidelné monitorovanie protrombínového času u dochádzajúcich matiek sú:

1. História potratov, spontánne potraty, zmeškané tehotenstvá.

2. Hypertónus maternice a iné ohrozujúce stavy.

3. Prítomnosť príznakov preeklampsie u tehotnej ženy vo všetkých štádiách tehotenstva.

Norma protrombínového času počas tehotenstva je 11-18 s. Ak je PTV zvýšená, je potrebné predpokladať krvácanie v klanových a popôrodných obdobiach. Ak sa protrombínový čas zníži, je potrebné sa obávať vývoja DIC.

Najdôležitejšie a najzaujímavejšie správy o liečbe neplodnosti a IVF sú teraz v našom telegrafnom kanáli @probirka_forum Pridajte sa k nám!

Kto a prečo určiť protrombínový čas

Pri určovaní systému koagulácie krvi sa berie do úvahy čas potrebný na vytvorenie krvnej zrazeniny z krvnej plazmy odobratej z žily. Protrombínový čas charakterizuje aktivitu mnohých koagulačných faktorov, prácu pečene a krvotvorných orgánov. Jeho zmeny môžu používať pôrodníci, gynekológovia, chirurgovia a onkológovia na určenie taktiky liečby a vyhodnotenie výsledkov užívania antikoagulancií.

Prečítajte si v tomto článku.

Prečo je dôležité merať protrombínový čas?

Štúdia protrombínového komplexu je znázornená pri vrodených ochoreniach, ktoré sú spojené s anomáliami genetického aparátu:

 • hemofília (chronické krvácanie);
 • trombocytopénia (nízky počet krvných doštičiek);
 • Glantsmanova choroba (patológia krvných doštičiek) a von Willebrand (porušenie tvorby 8 koagulačných faktorov);
 • zmena syntézy fibrinogénu.

Získané koagulopatie sa vyskytujú v nasledujúcich prípadoch:

 • narušenie pečene;
 • nedostatok vitamínu K;
 • anémia alebo iné krvné poruchy;
 • šok, dôsledky rozsiahleho zranenia;
 • operatívne intervencie;
 • závažné infekčné procesy;
 • dezintegrácia malígneho nádoru.

Indikácie pre štúdiu protrombínového času sa vyskytujú s trombózou, vaskulárnou embóliou, mozgovou príhodou, infarktom myokardu, častým alebo ťažkým krvácaním z nosa, ďasnami, s malým poškodením kože alebo slizníc, výraznou stratou krvi počas menštruácie alebo hemoroidmi. Na koži takýchto pacientov sa často vyskytujú modriny, hematómy, miestne sfarbenie.

Pacienti sa môžu sťažovať na ťažkosti, bolesť a opuch nôh, ťažkú ​​nemotivovanú slabosť.

Ako metóda profylaktického vyšetrenia sa odporúča stanovenie protrombínového času pre tehotné ženy a na určenie nepriamych antikoagulancií. Nemá diagnostickú hodnotu pri liečbe heparínu. Tento test sa neuskutočňuje s mentálnou alebo motorickou stimuláciou pacientov, závažnou hypotenziou a ťažkým krvácaním.

Nevýhodou tejto metódy je množstvo reagencií a zariadení v laboratóriách, čo vedie k nepravdivým výsledkom pri opakovaných analýzach v rôznych inštitúciách.

A tu viac o použití lieku Sincumar.

Faktory ovplyvňujúce presnosť

Odchýlka od normy alebo nespolehlivé údaje o chorobách je možné získať, ak pacient konzumovaný pred analýzou:

 • veľa alkoholu;
 • zelená zelenina, najmä brokolica, špenát, šalát;
 • ryby s vysokým obsahom tuku;
 • zelený čaj;
 • pečene.
Výrobky na riedenie krvi

Zmeny príčin indikátorov a liekov:

 • antibiotiká;
 • hormonálne lieky;
 • anaboliká;
 • antikonvulzíva;
 • diuretiká;
 • antikoncepčné pilulky;
 • aspirín, paracetamol, indometacín;
 • heparín.

Fajčenie, štýlové zvracanie, horúčka alebo hnačka môžu ovplyvniť výsledky.

Plazma na analýzu

Krv je odobratá z žily striktne na prázdny žalúdok. Zmieša sa s citrátom sodným v pomere 9: 1 a potom sa bunkové elementy oddelia v centrifúge. Na neutralizáciu citrátu sa do výslednej plazmy pridá vápnik a tkanivový faktor 3.

Tieto látky prispievajú k tvorbe krvnej zrazeniny. Čas, počas ktorého sa objavuje a je protrombín. Pre väčšiu presnosť sa používajú automatické systémy na detekciu výskytu zväzku. To je obzvlášť dôležité, keď je v plazme prítomný nadbytok cholesterolu a bilirubínu.

Indikátory Kvik

Na zlepšenie presnosti meraní bolo navrhnuté vyhodnotiť aktivitu protrombínového komplexu kontrolnou krvnou plazmou. Existuje špeciálna škála, ktorá berie do úvahy závislosť času vzniku krvnej zrazeniny od obsahu koagulačných faktorov. Indikátory Kvik sú vyjadrené ako percento.

Norm, zvýšený, znížený

Normálne hodnoty sú nasledujúce hodnoty:

Zvýšenie časových hodnôt a pokles percentuálneho podielu protrombínu nastáva s tendenciou k krvácaniu vrodenej alebo získanej povahy, ako aj počas liečby antikoagulačnými liekmi s nepriamym účinkom (napríklad s warfarínom). Vysoké percento protrombínu u Kviku je vystavené riziku vzniku alebo prítomnosti krvných zrazenín vo vnútri ciev:

 • trombóza a tromboembolizmus;
 • trauma, poruchy tkaniva, chirurgia;
 • infarkt myokardu, nestabilná angína;
 • zvýšená viskozita krvi;
 • užívanie hormónov, liekov na zastavenie krvácania;
 • zhoubných novotvarov;
 • fajčenie;
 • starší a starší vek.

U žien počas tehotenstva

Štúdia koagulačnej schopnosti krvi je zahrnutá v zozname povinných vyšetrení tehotných žien. Pod pôsobením hormónov vylučovaných placentou existuje tendencia k zvýšeniu koagulácie ako ochranného mechanizmu proti strate krvi počas pôrodu. Úroveň protrombínu je prísne závislá od trvania tehotenstva, pričom sa zvyšuje v treťom trimestri.

Vysoké dávky ohrozujú vaskulárnu trombózu a nízke hodnoty môžu byť znakom nebezpečného krvácania alebo odlúčenia placenty.

Ako sa pripraviť na doručenie a kedy čakať na výsledok

Aby sa získali najspoľahlivejšie výsledky, je potrebné čo najviac odstrániť všetky faktory, ktoré môžu zmeniť koaguláciu krvi. Aby ste to urobili, mali by ste informovať lekára o všetkých liekoch, ktoré pacient užíva, vrátane antikoncepčných prostriedkov a vitamínov.

V strave je potrebné minimalizovať obsah zelených potravín, vylúčiť zeleninu, droby, mastné ryby, zelený čaj, alkohol.

Protrombínový čas je jedným z ukazovateľov krvnej koagulácie. Znižuje so zvýšenou tendenciou tvoriť krvné zrazeniny, ktoré sa môžu prejaviť ako infarkt orgánov. Vysoké hodnoty sa vyskytujú v dedičnom alebo získanom krvácaní, nedostatku koagulačných faktorov, ochorení pečene, nádorov.

A tu viac o oklúzii femorálnej tepny.

Predpokladaný pokles koagulácie krvi sa zaznamenáva, keď sú pacientom predpísané nepriame antikoagulanciá. Je tiež dôležité vyšetriť obsah protrombínu počas tehotenstva, aby sa predišlo komplikáciám. Odporúča sa opakované analýzy v tej istej laboratórii kvôli rôznorodosti metód.

Užitočné video

Pozrite si video o analýze koagulogramu a protrombínovom čase:

Často hlboká žilová trombóza vážne ohrozuje život. Akútna trombóza si vyžaduje okamžitú liečbu. Príznaky na dolných končatinách, najmä nohy, nemožno okamžite diagnostikovať. Takisto nie je potrebná operácia.

Pacientom sa často predpisuje liek Warfarin, ktorého použitie je založené na antikoagulačných vlastnostiach. Indikácie pre pilulky je hrubá krv. Tiež sa liek môže odporučiť na dlhodobé užívanie, má kontraindikácie. Potrebujete strave.

Zvyčajne ukazovatele koagulogramu ukazujú zvláštnosti krvi, čo umožňuje včasné začatie liečby mnohých nebezpečných chorôb. Dekódovanie detí a dospelých, rovnako ako tehotné ženy, je odlišné. Čo povie rozšírený koagulogram, veľa, achtv, d dimér, fibrinogén?

Predpísané na zabránenie tvorby krvných zrazenín lieku Sincumar, aplikácia by mala byť pod dohľadom lekára. Kontraindikácie k tabletkám zahŕňajú tehotenstvo. Voľba, ktorá je lepšia - Warfarin alebo Sincumar, výhoda je daná prvej.

Pri určovaní systému koagulácie krvi sa berie do úvahy čas potrebný na vytvorenie krvnej zrazeniny z krvnej plazmy odobratej z žily. Protrombínový čas charakterizuje aktivitu mnohých koagulačných faktorov, prácu pečene a krvotvorných orgánov. Jeho zmeny môžu používať pôrodníci, gynekológovia, chirurgovia a onkológovia na určenie taktiky liečby a vyhodnotenie výsledkov užívania antikoagulancií. Prečo je dôležité merať protrombínový čas? Štúdia protrombínového komplexu [. ]

Počas tehotenstva sa môže vyskytnúť dedičné tromboflebia. Vzťahuje sa na rizikové faktory spontánneho potratu. Správne vyšetrenie, ktoré zahŕňa krvné testy, markery, pomôže identifikovať gény.

Odpojený trombus nesie smrteľnú hrozbu pre človeka. Prevencia trombózy žíl a krvných ciev môže znížiť riziko smrteľnej hrozby. Ako zabrániť trombóze? Aké sú najefektívnejšie prostriedky proti nej?

Ak náhle nohy prasknú, znamenie nemôže zostať bez povšimnutia. Prečo praskli a čo robiť? Akú liečbu poskytne lekár s modrinou na nohách? Prečo bolesť nohy a krvné cievy prasknú počas tehotenstva? Čo vyzerá ako rozbité modriny a krvácanie?

Chirurgická intervencia na dolných končatinách, najmä odstránenie žíl, často vyvoláva výskyt takejto patológie ako je tromboflebitída po operácii. Ako sa tomu vyhnúť? Aký druh rehabilitácie sa bude robiť pre chorých?

Čo je protrombínový čas, jeho miera sa zvyšuje a znižuje

Štúdia parametrov koagulácie krvi je veľmi dôležitá na to, aby sa zabránilo vzniku mnohých ľudských ochorení. Najmä včasné stanovenie protrombínového času (PTV), indexu (PTI) a INR (medzinárodný normalizovaný pomer) pre deti a tehotné ženy, pacientov s trombózou, srdcom, pečeňou a chorobami obličiek je nevyhnutné na diagnostikovanie výskytu zrazenín.

Okrem toho sledovanie zvýšenia a zníženia koagulačných parametrov umožňuje začať včasnú liečbu ochorení spôsobených metabolickými poruchami. To je dôvod, prečo takéto testovanie, aby bolo možné určiť možné zmeny, je lekárom predpísané počas vyšetrenia pomerne často.

Čo povie testy PTV, PTI, MNO

Obsah a aktivita protrombínu v krvi sa určuje pomocou indikátorov niekoľkých laboratórnych testov.

 • Analýza protrombínového času charakterizuje časové obdobie zrážania krvnej plazmy. Je potrebné vykonať diagnostiku ochorení krvi a krvných ciev, ako aj kontrolovať účinok liekov zameraných na znižovanie krvných zrazenín a rýchlosť zhrubnutia. Rozsah normálnych dospelých od 11 do 16 sekúnd, dojčatá 14 - 18 sekúnd.
 • Protrombínový index niekedy nahradená výrazom MSC (medzinárodný štandardizovaný koeficient). Analýza ukazuje stav 5 koagulačných faktorov. Pri nedostatočnom kvantitatívnom komplexe sa zisťuje zvýšenie času zrážania krvi (PTV). Miera 95% - 105%.
 • Index NOR = 0,85-1,25. Ak dôjde k zvýšeniu INR, existuje pravdepodobnosť krvácania, ak je pod normálnou hranicou, existuje nebezpečenstvo vzniku krvných zrazenín.

Keď vznikne potreba analýzy

Indikácie pre štúdiu testu protrombínového času:

 • identifikácia príčin straty krvi alebo tvorba krvácaní, hematómov;
 • kontrola efektívnosti liečby koagulantov;
 • detekcia hemofílie, iné ochorenia sprevádzané neprerušovaným krvácaním z nosa alebo iných orgánov;
 • na zistenie nedostatku vitamínu K;
 • pečeňové testy;
 • podozrenie na diseminovanú vaskulárnu koaguláciu;
 • počas tehotenstva s cieľom zistiť riziko potratu;
 • podozrenie na trombózu;
 • pred a po operáciách;
 • pravdepodobnosť dysfunkcie homeostázy;
 • diagnostika kardiovaskulárnych chorôb;
 • podozrenie na srdcový záchvat: myokard, obličky, črevá, rovnako ako, ak je stav predinfarkovaný;
 • venózna trombóza;
 • pravdepodobnosť tromboembolizmu artérie dýchacieho traktu alebo iných orgánov;
 • s chronickou anémiou.

Indikácie ďalších krvných testov na INR a protrombínový čas počas pôrodu sú nasledovné faktory: potraty pred tehotenstvom, zakrpatený plod, príliš vysoký maternicový tonus, príznaky gestózy.

Prečo sa zvyšuje doba zrážania krvi

Zvýšenie PTV sa vyskytuje v nasledujúcich patologických stavoch:

 • nesprávna syntéza fibrinogénu a protrombínu v dôsledku ochorenia pečene a tiež žlčových kanálikov. Často je príčinou porazenia tela toxínmi a troskami. V tomto prípade bude čistenie pečene s ľudskými prostriedkami efektívnym spôsobom boja;
 • kvôli nedostatku alebo nadbytku vitamínu K;
 • v dôsledku anémie a nedostatku fychinónu;
 • s malígnymi novotvarmi, leukémia;
 • hemofílie;
 • v dôsledku trombocytopénie, zníženia počtu krvných doštičiek v dôsledku alergií, ožiarenia;
 • so sérovou chorobou, anafylaktickým šokom;
 • v dôsledku nedostatku vápnika;
 • kvôli zvýšeniu produkcie heparínu alebo nadmernému podaniu jeho zavedenia do tela;
 • z nadmerného príjmu dikumarínu;
 • v prípade poškodenia tkanív orgánov počas operácií.

Prečo sa protrombínový čas zníži

Nasledujúce odchýlky vedú k zvýšeniu rýchlosti zrážania krvi:

 • tehotenstvo 3 trimester,
 • hormonálna antikoncepcia (COC a OK),
 • DIC syndróm
 • liečivé koagulanty,
 • intravaskulárne zmeny.
 • antikoagulačná liečba;
 • poškodenie stien krvných ciev;
 • rozsiahle oblasti poranení horíka;
 • významná strata krvi počas operácie alebo po nej;
 • polycythemia;
 • poruchy metabolizmu lipidov pri obezite, ateroskleróza;
 • nadbytok vitamínu K.

Ak osoba užíva antikoagulanty alebo inhibítory (heparín, warfarín, aspirín), analýza protrombínového času sa nepovažuje za objektívnu, preto sú súčasne podávané testy na štúdium protrombínového indexu a APTT, ako aj INR.

Vonkajšie vplyvy narúšajú výsledok analýzy

Index výskumu protrombínového času sa môže stať nespoľahlivým nielen preto, že osoba užívala antikoagulanciá, ale aj kvôli nesprávnej výžive, liekom a doplnkov stravy.

Čo predlžuje proces zrážania

 • produkty - alkoholické nápoje, príliš tučné potraviny, fazuľa, sójové bôby, zeleninové zelené plodiny;
 • lieky - zo skupín antibiotík, steroidov, anabolických látok, heparínov;
 • vysoké dávky aspirínu, diuretík, reserpínu, laxatív a iných liekov.

Znížte časové obdobie zrážania krvi

 • potraviny s vysokým obsahom vitamínu K;
 • lieky - Vikasol, vitamín C, antihistaminiká, kortikosteroidy, barbituráty, vysoké kofeínové produkty, xantíny, antikoncepčné prostriedky (perorálne) a mnoho ďalších.
 • navyše hodnota protrombínového času je ovplyvnená dehydratáciou tela, ktorá je výsledkom hojného vracania, hnačky a ďalších faktorov.

Hodnota štúdií koagulogramu u tehotných žien

Analýza zrážania krvi počas protrombínového času pomáha predchádzať možným komplikáciám: trombóze, trombofílii, preeklampsii a iným patologickým stavom.

V normálnom priebehu tehotenstva sa trikrát odoberá krv na takúto štúdiu a častejšie sa vyskytujú chronické ochorenia a abnormálne výsledky, pretože tvorba dokonca malých krvných zrazenín v cievach placenty môže spôsobiť fetálnu hypoxiu, ako aj krvácanie a abstinenčné placenty.

Normy PTV u tehotnej ženy:

 • v 1 trimestri od 9,8 do 13,4 sekundy,
 • v druhom trimestri od 9,4 do 13,5 sekundy,
 • v 3 trimestroch od 9,7 do 12, 8 sekúnd.

U netriedených žien od 12, 6 do 15,3 sekundy.

Zvýšenie výkonu znamená riziko krvácania, ako aj tvorbu modrín spôsobených hematómami. Ak sú výsledky PTV nižšie ako normálne, môžu sa tvoriť krvné zrazeniny.

Špeciálne pokyny na testovanie

Povinná viacnásobná štúdia protrombínového času počas gravidity sa uskutočňuje u žien, takzvanej rizikovej skupiny:

 • mamičky s anamnézou spontánnych potratov, zmeškané potraty,
 • v prítomnosti cukrovky,
 • s ochorením srdca a vaskulárnymi patológiami,
 • v prítomnosti tendencie tvorby krvných zrazenín,
 • ženy so zvýšeným rizikom krvácania.

Ohrozenie DIC syndrómu

Veľkým nebezpečenstvom pre budúce matky je vznik hyperkoagulácie (zvýšené zrážanie krvi) na začiatku tehotenstva, po ktorom nasleduje hypokoagulácia (znižovanie rýchlosti zrážania), takzvaný DIC syndróm. Dôsledky nerovnováhy hemostázy sú hrozbou vývoja nasledujúcich patológií:

 • placenta previa a odlúčenie
 • preeklampsie;
 • hrozba hemoragického šoku;
 • ženy hypertenzia
 • vývoj embólie
 • nebezpečenstvo potratu,
 • prenatálna (plodová) smrť plodu.

Ak sú zistené abnormality, lekár predpíše terapiu, ktorá opravuje porušenie niektorých hemostázových jednotiek, v ktorých došlo k patologickým zmenám. Nezávisle užívať antikoagulanciá a heparínové lieky nemôžu.

liečba

Ak sa po vyšetrení na protrombínový čas zistí, že je nižšie, ako je potrebné (v dôsledku zvýšenej zrážanlivosti krvi), ak existuje riziko vzniku krvných zrazenín, lekár predpíše antikoagulanciá: priamy (heparín) alebo nepriamo (warfarín).

Keď sa protrombínový čas zvýši (spomaľuje rýchlosť zrážania krvi), vyžaduje sa použitie koagulantov (trombín, Vikasol), syntetických liečiv na urýchlenie zrážania, ako aj zníženie priepustnosti cievnych stien (rutínu).

Diétne jedlá

Predpokladom na zaobchádzanie s akoukoľvek odchýlkou ​​je vyberanie špeciálnych diét.

Proti krvným zrazeninám

Počas liečby antikoagulanciami je potrebné jesť čo najmenšie (alebo úplne odstrániť z ponuky) produkty, ktoré znižujú protrombínový čas:

 • živočíšne tuky vo forme bravčového masla, masla, smotany, tučného mäsa a drobov (mozog, obličky, pečeň);
 • pohánková kaša;
 • červená kapusta, okurka, reďkovky, repa, červená paprika;
 • mango, červený ríbezľ, živé plody, čierne chokeberry, čučoriedky, černice, banán;
 • rastlinné zelené plodiny;
 • zeleninové strukoviny;
 • biele pekárenské výrobky;
 • salinita, údené mäso.
 • iné potraviny, ktoré prispievajú k vzniku krvných zrazenín.

A naopak, pri liečení koagulantov je potrebné zvýšiť používanie týchto produktov.

Čo jesť s hrozbou krvácania

Ak sa zníži protrombínový čas, odporúčajú sa produkty, ktoré spôsobujú zriedenie krvi:

 • mastné ryby - sleď, makrela, halibut, sumca a rybí olej;
 • cesnak a cibuľa; citrón a iné citrusové plody;
 • Jeruzalemský artyčok, zázvor;
 • olivový olej a ľanové semienko;
 • užitočné brusnice, slivky, maliny, figy, čučoriedky,
 • ovsené krúpy, ovsené vločky
 • zelený čaj, kakao.

Ak chcete znížiť viskozitu plazmy, potrebujete špeciálny režim pitia bežnej vody: malé stiesňujú častejšie. Rovnako dôležitá je rovnováha výživy. Alkoholické nápoje v čase liečby by sa mali vylúčiť.

Pri absolvovaní testovacej analýzy na PTV je potrebné upovedomiť laboratória o predbežnom príjme liekov a taktiež nepiť a fajčiť, aby sa vylúčili produkty, ktoré ovplyvňujú výsledok štúdie.

Protrombínový čas: zvýšený, znížený, normálny

Protrombínový čas (PT), ako aj súvisiaci protrombínový index (PI) a medzinárodný normalizovaný pomer (INR) sú v klinickej praxi dôležité, laboratórne ukazovatele zrážania krvi, ktoré majú zvýšenú diagnostickú hodnotu. Umožňujú potvrdiť choroby ovplyvňujúce koagulačné systémy a riadiť priebeh liečby s použitím liekov, ktoré ovplyvňujú toto zrážanie.

Čo je protrombínový čas?

Jednoducho povedané, proces koagulácie je nasledovný: v dôsledku nejakého faktora dochádza k poškodeniu steny cievy, ktorá iniciuje uvoľňovanie špeciálnych katalyzátorov koagulačného systému, ktorý sa začína vytvárať na mieste poškodenia fibrínových vlákien, ktoré sa následne zmenia na trombus.

Zrážanie krvi je proces tvorby "náplasti", krvnej zrazeniny v mieste poškodenia cievy, aby sa zastavilo krvácanie. A protrombínový čas v tejto situácii je čas, ktorý telo potrebuje na odstránenie medzery v cieve.

Proces spustenia celého hemostatu môže byť iniciovaný ako vonkajším vaskulárnym poškodením, tak vnútorným. Protrombínový čas je ukazovateľom času zrážania spôsobeného vonkajšími faktormi.

norma

Normálny čas koagulácie je rozsah od 11 do 16 sekúnd. Hodnotenie tohto času sa navyše uskutočňuje výpočtom protrombínového indexu, ktorý je pomerom FV zdravého človeka (kontrolná plazma) k testovanej vzorke. Štandardný PI sa považuje za rozmedzie od 95 do 105%.

Medzinárodný normalizovaný pomer sa líši od ostatných ukazovateľov tým, že po výpočte sa protrombínový čas násobí referenčným normalizačným faktorom. MNO sa aktívne využíva v medzinárodnej praxi a je potrebná na výmenu informácií medzi kolegami použitím rôznych metód určovania RO. Jeho jasnou analógia môže byť latinský jazyk používaný na univerzálne označovanie chorôb, mikroorganizmov, častí tela, pochopiteľných pre skúsený odborný jazyk.

Odchýlka od normy

Odchýlka FV alebo súvisiacich indikátorov nad alebo pod normou je patologický stav a vyžaduje liečbu. Čo môže táto zmena povedať?

Protrombínový čas môže byť vyšší ako zvyčajne z nasledujúcich dôvodov:

 • zhubné nádory;
 • zvýšené riziko trombózy (infarkt myokardu, zvýšená viskozita krvi a sprievodná hypohydrácia);
 • užívanie antihistaminík;
 • diseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie (DIC);
 • zvýšenie nad normálnu hodnotu antitrombínu.

Protrombínový čas pod normálnou hodnotou môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

 • polycytémia (výrazný nárast počtu červených krviniek);
 • dedičný nedostatok niektorých koagulačných faktorov (celkove sa líšia dvanástimi a sú označené rímskymi číslicami)
 • niektoré chronické ochorenia (pečeň, obličky, imunitný systém) môžu vyvolať získaný nedostatok faktorov zrážanlivosti;
 • potlačenie účinku kumarínu prijímaním určitých liekov (barbituráty, vitamín K, kortikosteroidy, perorálne kontraceptíva, meprobamát);
 • tehotenstva v poslednom trimestri.

Tento zoznam zďaleka nie je úplný. Stojí za zmienku, že nemá zmysel nezávisle identifikovať zdroj odchýlok od štandardného PV. Správnou diagnózou v tomto patologickom stave môže byť len lekár.

Protrombínový čas počas tehotenstva

U žien počas tehotenstva je potrebný komplexný krvný test na zrážanie (koagulogram), keďže znalosť protrombínového indexu umožňuje vyhnúť sa komplikáciám tehotenstva a pôrodu (závažné krvácanie alebo krvné zrazeniny).

Protrombínový čas u žien počas tehotenstva je zvyčajne mierne znížený v dôsledku objavenia sa nového kruhu krvného obehu - matka-dieťa. Zvýšené zrážanie v dôsledku procesu prípravy matčiny tela na výrazné zvýšenie objemu cirkulujúcej krvi a jej pravdepodobnú stratu pri pôrode.

Stojí za zmienku, že počas tehotenstva je koagulogram predpísaný raz za trimester. Táto frekvencia vám umožňuje kontrolovať všetky faktory zrážanlivosti. Ak sa však v priebehu analýzy objavia odchýlky u žien, analýza protrombínového času by sa mala vykonať častejšie na kontrolu liečby.

Teoretické odchýlky PV v tehotenstve môžu viesť k pomerne závažným následkom:

 • Abstinencia placenty vo väčšine prípadov nastáva pri vnútornom krvácaní počas tehotenstva, čo sa vysvetľuje znížením rýchlosti zrážania.
 • Embólia. Tento stav sa vyvíja, keď krv matky nie je dostatočne zrazená a v dôsledku toho v procese pôrodu vstupuje plodová voda do krvných ciev v pľúcach a vedie k akútnemu respiračnému zlyhaniu a šoku.
 • Antifosfolipidový syndróm. Táto patológia sa vyznačuje viacnásobnou žilovou a arteriálnou trombózou. Táto choroba je strašná, pretože v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva dochádza k výraznému zvýšeniu rizika jeho ukončenia. Ak existuje podozrenie na APS, dodatočne sa žene predpísaným testom na protilátky proti fosfolipidom.

V tomto ohľade žena počas tehotenstva v žiadnom prípade nemôže ignorovať testy na PV a odporúčania lekára, pretože na ňom závisí nielen vaše zdravie, ale aj život vášho nenarodeného dieťaťa.

liečba

Liečba koagulačných porúch sa musí veľmi starostlivo zaoberať. Ak analýza preukázala protrombínový čas nad alebo pod normou, primárne odporúčanie by bolo vidieť lekára. Len on bude môcť správne vyhodnotiť výsledky krvných testov a urobiť správnu diagnózu. Samošetrenie v tomto prípade nemusí poskytnúť požadovaný výsledok, ale viesť k zvýšenému riziku komplikácií.

V prípade zrážania nad normou sú antikoagulanciá klasickým výberom liekov. Môžu pomôcť riediť krv a odstrániť krvné zrazeniny bez operácie. V závislosti od charakteristík priebehu ochorenia môžete dostať predpísanú antispazmiku, fibrinolytiká, protizápalové lieky.

Okrem toho v prípade akútnej povahy ochorenia sa môžu použiť krvné náhrady alebo chirurgické postupy. Liečba sa má vykonávať za nepretržitého sledovania ošetrujúceho lekára a musí sa pravidelne testovať na protrombínový čas, kým ukazovatele prestávajú byť nad normálnymi hodnotami.

Ak je zrážanie pod referenčnými hodnotami, cieľom liečby je odstrániť faktory, ktoré spôsobili ochorenie. Zvýšenie protrombínového času sa môže dosiahnuť spracovaním dennej stravy v smere zvyšovania počtu produktov bohatých na zrážacie faktory. Medzi ne patria vápnik, vikasol, kyselina listová, esenciálne aminokyseliny. Tieto výrobky sú v predajniach bohaté, čo znamená, že môžete poskytnúť minimálnu podporu tela bez užívania liekov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Krvný test na viskozitu, ako sa nazýva

Krvný test na viskozituKrv pozostáva z dvoch častí - jednotných prvkov a plazmy. Plazma je kvapalná časť a tvarované prvky sú krvné bunky, ktoré okrem svojich hlavných funkcií taktiež robia silnú krv.

Aký je názov lekára, ktorý liečí hlavu?

Aký je názov lekára, ktorý liečí choroby hlavy?Aký je názov lekára, ktorý liečí bolesti hlavy?Aký lekár sa má kontaktovať pri bolesti hlavy?Čo doktor ošetruje bolesti hlavy?

Ultrazvuk a ultrazvuk brachiocefalických artérií (BCA)

Z tohto článku sa dozviete o ultrazvukovom a ultrazvukovom zobrazovaní vykonávanom na BCA: čo to je, podľa toho, aké indikácie sú vykonané tieto štúdie.

Čo je MCHC v krvnom teste?

Prakticky pre každú žiadosť o lekársku starostlivosť je pacientovi predpísaný všeobecný (klinický) krvný test (OAK). Štúdia tekutiny hlavného tela umožňuje zistiť patologické zmeny vo svojom vzorci a napraviť ďalšie diagnostické opatrenia, vďaka čomu bude diagnóza stanovená.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Cerebrálna angiodystónia - porušenie tónu mozgových ciev

Dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia - tón. Skutočnosť, že je potrebné presne sledovať tento ukazovateľ, je známy mnohým, ale nie každý zoberie do úvahy skutočnosť, že tón nie je len v svaloch.