Arteriálna hypertenzia, dokonca aj teraz, keď sú zavedené najnovšie technológie v modernej medicíne, je jednou z najbežnejších. Podľa štatistík trpí touto chorobou tretina celkovej dospelej populácie. Táto choroba si vyžaduje osobitnú liečbu a neustále sledovanie. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo komplikácií, z ktorých jedna je hypertenzná kríza (GC).

Prečo potrebujete lekársku pomoc?

Naliehavá starostlivosť o hypertenznú krízu by mala byť poskytnutá čo najskôr, pretože šance na závažné komplikácie, ako je infarkt myokardu alebo mozgová príhoda a iné lézie vnútorných orgánov, sú vysoké. Poskytnúť prvú pomoc v takýchto situáciách môžu samotní pacienti alebo ich príbuzní. Pacienti s hypertenziou by si mali byť vedomí svojej choroby čo najviac. Najprv by mal pacient a jeho príbuzní pochopiť, aké symptómy sú charakteristické pre GK.

Hypertenzívna kríza. Prvá pomoc Príznaky. liečba

Hypertenzívna kríza - prudký nárast krvného tlaku. Môže dosiahnuť veľmi vysoké hodnoty, napríklad až do 240/120 mm Hg. Art. a ešte vyššie. V tomto prípade pacient trpí náhlym zhoršením zdravia. Zdá sa, že:

 • Bolesti hlavy.
 • Tinnitus.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Hyperémia (začervenanie) tváre.
 • Tremor končatín.
 • Sucho v ústach.
 • Palpitácie srdca (tachykardia).
 • Vizuálne poruchy (blikanie múch alebo závoj pred očami).

Ak zaznamenáte tieto príznaky, je potrebná núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze.

dôvody

Často sa hypertenzná kríza vyvíja u pacientov trpiacich chorobami, ktoré sú sprevádzané vysokým krvným tlakom (TK). Ale môžu nastať bez predchádzajúceho pretrvávajúceho nárastu.

Nasledujúce choroby alebo stavy môžu prispieť k rozvoju GK:

 • hypertenzia;
 • menopauza u žien;
 • aterosklerotická choroba aorty;
 • ochorenie obličiek (pyelonefritída, glomerulonefritída, nefroptóza);
 • systémové choroby, ako je lupus erythematosus a iné;
 • nefropatia počas tehotenstva;
 • feochromocytóm;
 • Isenko-Cushingova choroba.

V takýchto štátoch môžu akékoľvek silné emócie alebo skúsenosti, fyzické preťaženie alebo meteorologické faktory, konzumácia alkoholu alebo nadmerná konzumácia slaných potravín spôsobiť krízu.

Napriek takýmto rôznym príčinám je bežná v tejto situácii prítomnosť dysregulácie vaskulárneho tónu a arteriálnej hypertenzie.

Hypertenzívna kríza. Clinic. Prvá pomoc

Klinický obraz pri hypertenznej kríze sa môže mierne líšiť v závislosti od jeho formy. Existujú tri hlavné formy:

 1. Neurovegetatívne.
 2. Voda-soľ, alebo edematous.
 3. Kŕčovitý.

Naliehavá pomoc pri hypertenznej kríze, akákoľvek z týchto foriem by mala byť poskytnutá naliehavo.

Neurovegetatívna forma

Táto forma GC je najčastejšie vyvolaná náhlym emočným nadmerným vzrušením, v ktorom dochádza k ostrému uvoľňovaniu adrenalínu. Pacienti dobre vyjadrili úzkosť. Vyskytla sa hyperémia (začervenanie) tváre a krku, tras (chvenie) rúk, sucho v ústach. Mozgové príznaky, ako napríklad silná bolesť hlavy, tinitus, závrat, sú spojené. Môže to byť rozmazané videnie a zrak pred očami alebo závojom. Odhalila silnú tachykardiu. Po odstránení útoku má pacient zvýšené močenie s oddelením veľkého množstva jasného ľahkého moču. Trvanie tejto formy HA sa môže pohybovať od jednej hodiny do piatich. Spravidla táto forma HA nepredstavuje nebezpečenstvo pre život.

Forma vody a soli

Táto forma HA je najčastejšie u žien, ktoré majú nadváhu. Príčinou vzniku útoku je porušenie systému renín-angiotenzín-aldosterón, ktorý je zodpovedný za tok krvi obličiek, objem cirkulácie krvi a rovnováhu vody a soli. Pacienti s edematóznou formou HA sú apatitívni, inhibovaní, nedostatočne orientovaní v priestore a čase, koža je bledá, opuch tváre a prstov. Pred nástupom útoku môžu nastať prerušenia srdcového rytmu, slabosť svalov a zníženie diurézy. Hypertenzívna kríza tejto formy môže trvať niekoľko hodín až dní. Ak je poskytnutá núdzová starostlivosť v čase hypertenznej krízy, má priaznivý priebeh.

Konvulzívna forma

Toto je najnebezpečnejšia forma HA, nazývaná tiež akútna arteriálna encefalopatia. Je to nebezpečná pre jeho komplikácie: opuch mozgu, vývoj intracerebrálneho alebo subarachnoidálneho krvácania, pareza. Takíto pacienti majú tonické alebo klonické kŕče, po ktorých nasleduje strata vedomia. Táto podmienka môže trvať až tri dni. Ak nie je včas poskytnutá núdzová starostlivosť pre hypertenznú krízu tohto typu, pacient môže zomrieť. Po odstránení útoku u pacientov s amnéziou je často pozorovaný.

Prvá pomoc Akčný algoritmus

Zistili sme, že závažnou komplikáciou artériovej hypertenzie a iných patologických stavov je hypertenzná kríza. Núdzová pomoc - postupnosť opatrení, ktoré je potrebné vykonať jasne - musí byť rýchlo vyriešená. Po prvé, príbuzní alebo priatelia by mali požiadať o naliehavú starostlivosť. Postupnosť ďalších krokov je nasledovná:

 • Pokiaľ je to možné, musíte človeka upokojiť, najmä ak je veľmi nadšený. Emocionálny stres prispieva len k zvýšeniu krvného tlaku.
 • Navrhnite pacienta, aby sa posadil do postele. Pozícia tela - polovica sedenia.
 • Otvorte okno. Mal by sa poskytnúť primeraný čerstvý vzduch. Odtiahnite golier oblečenia. Dýchanie pacienta by malo byť rovnomerné. Je potrebné pripomenúť mu, aby dýchal hlboko a rovnomerne.
 • Dajte antihypertenzíva, ktoré neustále trvá.
 • Pod jazyk pacienta vložte jednu z núdzových pomôcok na zníženie krvného tlaku: "Copoten", "Captopril", "Corinfar", "Nifedipín", "Kordaflex". Ak medicínsky tím nedorazí za pol hodinu a pacient sa nezlepšil, môžete medikáciu zopakovať. Takéto prostriedky núdzového zníženia krvného tlaku nemôžu byť dané viac ako dvakrát.
 • Môžete ponúknuť pacientovú tinktúru valeriánov, motherwort alebo "Corvalol".
 • Ak sa obáva bolesti za hrudnou kosťou, podajte nitroglycerínovú pilulku pod jazykom.
 • Ak má človek chlad, pokryte ho teplou vodou alebo plastovými fľaštičkami s teplou vodou a zakryte koberec.

Ďalej budú pôsobiť lekári. Niekedy pri diagnostikovaní hypertenznej krízy je dostatočná núdzová starostlivosť - algoritmus opatrení prijatých rodinou a zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí prišli na výzvu, a hospitalizácia sa nevyžaduje.

Nemocný doma. Čo robiť

Ak je pacient doma sám, musí najprv užívať hypotenzívnu látku a potom otvoriť dvere. Toto sa deje tak, že tím, ktorý prišiel na výzvu, sa mohol dostať do domu, ak sa pacient zhorší, a potom mu pomôcť. Po otvorení zámku predných dverí musí pacient vytočiť číslo "03" a zavolať lekárom.

Lekárska pomoc

Ak má pacient hypertenznú krízu, núdzová pomoc zdravotnej sestry pozostáva z intravenózneho podávania lieku Dibazol a diuretík. S nekomplikovaným GK to niekedy postačuje.

V prípade tachykardie, beta-blokátory poskytujú pozitívnu dynamiku, to sú Obzidan, Inderal, Rausaledil. Tieto lieky sa môžu podávať intravenózne aj intramuskulárne.

Okrem toho musí pacient podať liekom Corinfar alebo Nifedipine hypotenzívny liek pod jazyk.

Ak je hypertenzná kríza komplikovaná, pohotovostná starostlivosť je poskytovaná lekármi v jednotke intenzívnej starostlivosti. Niekedy je GK komplikovaná príznakmi akútneho zlyhania ľavej komory. Gangliobloktorov v kombinácii s diuretikami má dobrý účinok.

S rozvojom akútnej koronárnej nedostatočnosti je pacient umiestnený aj na jednotke intenzívnej starostlivosti a sú injikované lieky Sustac, Nitrosorbit, Nitrong a analgetiká. Ak nie je bolesť uvoľnená, môžu sa predpísať lieky.

Najhoršími komplikáciami HA sú vývoj infarktu myokardu, angíny pektoris a cievnej mozgovej príhody. V týchto prípadoch sa pacient ošetrí v jednotke intenzívnej starostlivosti a jednotke intenzívnej starostlivosti.

Lieky pre HA

Pri diagnostikovaní hypertenznej krízy sa štandardná pomoc v zásade prejavuje pomocou určitých skupín liekov. Cieľom liečby je zníženie krvného tlaku na zvyčajné počty pacienta. Je potrebné mať na pamäti, že tento pokles by mal byť pomalý, pretože s rýchlym pádom môže pacient vyvolať kolaps.

 • Betablokátory dilatujú arteriálny lúmen a zmierňujú tachykardiu. Prípravy: "Anaprilin", "Inderal", "Metoprolol", "Obzidan", "Labetolol", "Atenolol".
 • ACE inhibítory majú vplyv na systém renín-angiotenzín-aldosterón (používajú sa na zníženie tlaku). Prípravy: "Enam", "Enap".
 • Liek "Clofelin" sa používa s opatrnosťou. S jeho prijatie môže mať prudký pokles krvného tlaku.
 • Svalové relaxanty - uvoľňujú steny tepien v dôsledku zníženého krvného tlaku. Prípravy: Dibazol a ďalšie.
 • Blokátory kalciového kanála sú predpísané pre arytmie. Prípravky: Cordipin, Normodipin.
 • Diuretiká odstraňujú nadbytočnú tekutinu. Prípravy: "Furosemid", "Lasix".
 • Nitráty rozširujú arteriálny lúmen. Prípravy: "Nitroprusside" a ďalšie.

Vďaka včasnej zdravotnej starostlivosti je prognóza pre HA priaznivá. Smrtiace prípady sa zvyčajne vyskytujú s ťažkými komplikáciami, ako je pľúcny edém, mŕtvica, zlyhanie srdca, infarkt myokardu.

Ak chcete zabrániť GC, mali by ste pravidelne monitorovať krvný tlak, systematicky užívať predpísané antihypertenzívne lieky a dodržiavať odporúčania kardiológa a nesmiete sa preťažovať fyzickou námahou, pokiaľ je to možné, vylúčiť fajčenie a alkohol a obmedziť príjem soli.

NMP pri hypertenznej kríze

Hypertenzívna kríza - nebezpečná komplikácia hypertenzie, ktorá si vyžaduje naliehavú starostlivosť. Každá osoba trpiaca hypertenziou by si mala pamätať, že táto hypertenzná kríza sa môže vyskytnúť takmer v každom okamihu a na štádiu III pacienta nezáleží na I. alebo III. Preto, aby ste vedeli, ako poskytnúť prvú pomoc pre prudké zvýšenie krvného tlaku, by ste mali poznať nielen všetkých hypertenzných pacientov, ale aj ich blízkych.

Dôvody pre vznik hypertenznej krízy sú veľa. Táto podmienka sa najčastejšie vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • samočinné zrušenie antihypertenzívnych liečiv alebo ich nepravidelné použitie;
 • emočný stres;
 • zmena počasia, najmä zmeny atmosférického tlaku;
 • únava;
 • zneužívanie alkoholu;
 • prejedanie, ťažké jedlo;
 • nadmerné cvičenie;
 • nezrovnalosti v centre regulácie krvného tlaku v mozgu spôsobené rôznymi dôvodmi.

Niektorí pacienti si mylne myslia, že rýchle zníženie krvného tlaku na bežné hodnoty pomôže rýchlo sa zbaviť príznakov sprevádzajúcich hypertenznú krízu. V žiadnom prípade nemôže byť tlak drasticky znížený, čo môže viesť k vzniku kolapsu sprevádzajúceho stratu vedomia. V závažných prípadoch to môže viesť k vývoju ischemických zmien v mozgu a iných orgánoch v dôsledku zhoršeného prietoku krvi.

Predpokladá sa, že krvný tlak by sa mal postupne znižovať, nie viac ako 20-30 mm. Hg. Art. v jednu hodinu Ak sa prvýkrát objavia príznaky hypertenzívnej krízy u pacienta, mali by ste okamžite konzultovať lekára alebo zavolať záchrannú službu.

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze

Následný kardiológ učí svojich hypertenzných pacientov účinky hypertenznej krízy. Mnohí pacienti sa s touto chorobou dokážu sami vyrovnať a nepožadujú lekársku pomoc. Ale niekedy hypertenzná kríza môže byť prvým prejavom hypertenzie, ktorej existencia by človek predtým nevie.

Čo robiť pri núdzovej starostlivosti pri hypertenznej kríze:

 1. V prvom rade je potrebné pacienta upokojiť. Panik je zlý spojenec v akýchkoľvek havarijných situáciách a v tejto situácii úzkosť ďalej zvýši tlak. Môžete užívať Corvalol, tinktúru valerianu alebo matku.
 2. Je potrebné obnoviť dýchanie. Pre to musíte urobiť niekoľko hlbokých nádychov a dychov. Musíte tiež zabezpečiť tok čerstvého vzduchu do miestnosti, kde sa pacient nachádza, otvorením okna alebo okna.
 3. Je žiaduce, aby bol pacient uložený do postele, aby sa polohol polohou pomocou vankúšov, zohrial sa a poskytol odpočinok.
 4. Na svoju hlavu by ste mali dať ľadovú alebo studenú kompresiu a na teľiach alebo na zadnej strane hlavy umiestniť horčicové omietky, alebo na nohy a holenie (15-20 minút) na tepláky.
 5. Musíte si vziať mimoriadnu dávku liekov na tlak predpísaný lekárom. Ak pocítite bolesť za hrudnou kosťou a dýchavičnosť, užite 1 tabletu nitroglycerínu a zavolajte posádke sanitky. Počas čakania na príchod lekára, ak je to potrebné, užite ďalšie 2 tablety v intervale 5 minút. Nie je možné prevziať viac ako 3 tablety nitroglycerínu.
 6. Pre ľudí trpiacich hypertenziou lekári odporúčajú, aby vždy držali také antihypertenzívne lieky ako captopril (capoten) alebo (nifedipine corinfar, cordaflex). Lepšie je diskutovať o príjme týchto liekov pri hypertenznej kríze s lekárom v plánovanej dávke. Ak sa objavia príznaky hypertenzívnej krízy, môžete užívať ½ tablety captoprilu (25 mg) alebo 10 mg nifedipínu pod jazyk (pod jazyk). Ak očakávaný účinok po užití týchto liekov v určenom dávkovaní nedosiahol za pol hodinu, potom môžete užiť ďalšiu dávku z rovnakej dávky, ale nie viac! Ak po 30 minútach nedôjde k žiadnemu účinku, musíte zavolať lekárovi.
 7. Krvný tlak by sa mal merať aspoň raz za 20 minút. Ak sa krvný tlak počas udalostí nezníži, stav pacienta sa zhorší, bolesť na hrudníku alebo iné výstražné príznaky, je naliehavé zavolať tím ambulancie. V niektorých prípadoch je hypertenzná kríza ukončená intravenóznym alebo intramuskulárnym podaním liekov lekárom. Pri komplikovanej hypertenznej kríze, ako aj pri prvom výskyte tejto choroby je nevyhnutná hospitalizácia v nemocnici, ktorá by sa nemala opustiť.

Aby sa zabránilo nebezpečným komplikáciám hypertenzného ochorenia, pacient musí neustále nezávisle monitorovať krvný tlak, zaznamenávať výkon v špeciálnom denníku a nesmie chýbať použitie antihypertenzívnych liekov predpísaných lekárom. Koniec koncov, iba jedna liečba preskočiť môže viesť k skoku krvného tlaku.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Zvyčajne príde lineárny tím pre ambulancie na výzvu na vysoký tlak. po poskytnutí pomoci pacientovi, ak je to potrebné, dodané do kardiologickej nemocnice. Navyše pacient vyšetruje neurológ, aby vylúčil mozgovú príhodu a oftalmológ, aby vylúčil poškodenie sietnice, vykoná sa EKG.

Viac ako miliarda ľudí na Zemi trpí arteriálnou hypertenziou - pretrvávajúcim zvýšením krvného tlaku o viac ako 140/90 mm Hg. Art. Arteriálna hypertenzia, ktorá prijala chronický priebeh, má názov - hypertenzia. Jednou z najnáročnejších a najčastejších komplikácií je hypertenzná kríza (GC), ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Súčasne krvný tlak dosahuje rekordné vysoké hodnoty: až 200-220 / 120 mmHg. Art. a vyššie, čo je sprevádzané nerovnováhou rôznych orgánov a ich systémov.

Hypertenzívna kríza sa môže vyskytnúť ako komplikácia nezávislej choroby - sekundárnej GC a na pozadí artériovej hypertenzie - primárnej GK. Prokurujúce faktory v primárnej hypertenznej kríze môžu byť:

Emocionálne poruchy, stresujúce stavy, nadmerná úzkosť a úzkosť; Vysoká citlivosť na meteorologické zmeny; Zlé návyky ako alkohol a fajčenie; Náhle zrušenie antihypertenzívnych liekov zameraných na zníženie krvného tlaku; Dlhotrvajúce nadmerné vykonávanie nepripraveného tela; Hormonálna nerovnováha v endokrinnom systéme, napríklad menopauza u žien.

GK sekundárneho pôvodu, ktorý je symptomatický, sa vyskytuje proti:

Poruchy cerebrálneho obehu v dôsledku exacerbácie akútnej encefalopatie; Akútne zlyhanie srdca; Ateroskleróza aorty, keď sa endotelová stena cievy mení pod pôsobením aterosklerotických plátov a predstavuje prekážku prietoku krvi, čo vedie k zúženiu lumen cievy a zvýšeniu tlaku v ňom; Nefrogénne ochorenia - pyelonefritída, glomerulonefritída, nefroptóza; Feochromocytóm - hormonálne aktívny nádor nadobličiek; Isenko-Cushingova choroba; Koronárna choroba srdca (CHD) v akútnom štádiu; Adenóm prostaty.

Symptómy hypertenznej krízy a jej komplikácií

Hlavné znaky, ktoré sprevádzajú GC sú:

Nesnesiteľné bolesti hlavy, najčastejšie v okcipitálnej oblasti; Pocit pulzácie v chrámoch; Závraty a tinitus; Dyspnoe, pacient má pocit nedostatku vzduchu, akoby niečo viazalo jeho dýchacie cesty; Útoky na nevoľnosť a vracanie na pozadí závažných bolestí hlavy, ktoré neprinášajú úľavu; Sčervenanie a opuch kože tváre a krku; Veľké potenie, zimnica; Niekedy je bolesť za hrudníkom kompresívnej povahy; Chvenie končatín (trasenie), zhoršená koordinácia a neurologické reflexy, pacient je nestabilný na nohách, chôdza je neistá a neistá; Sucho v ústach, pocit neúnosného žíznenia, pacient chce po celý čas piť; Porušenie srdca, jeho zvýšená frekvencia - tachykardia a bolesť v srdci; Vizuálne poruchy vo forme blikania much, závoj pred očami, zníženie ostrosti zraku; Emocionálne poruchy vo forme zvýšenej podráždenosti, úzkosti, pocitu strachu, depresie, apatia, ospalosti.

Príznaky CC sa líšia v závislosti od typu krízy:

Neurovegetatívna sa vyskytuje pod vplyvom emocionálneho faktora, ktorý sprevádza masívne uvoľňovanie adrenalínu. Táto kríza je sprevádzaná mimoriadne nepokojným stavom, vzrušením, začervenaním kože tváre a krku a trasami ruky. Charakterizované mimoriadne neznesiteľnou bolesťou hlavy, tinitusom, zníženou ostrosťou zraku, pocitom predného zraku. Nebezpečnosť pre život, s včasnou pomocou poskytuje, spravidla táto forma krízy nepredstavuje; Vodná soľ alebo edematózny typ krízy je charakteristická pre ženy s nadváhou. Táto forma krízy je dôsledkom zlyhania systému renín-angiotenzín-aldosterón, ktorý je zodpovedný za rovnováhu vody a soli. Pacienti tejto formy GC sú inhibovaní, slabí, majú zlú koordináciu, bledú pokožku, opuchnutú. Tento typ krízy má priaznivú prognózu pre život s poskytnutou včasnou lekárskou starostlivosťou; Konvulzívna GC je najnebezpečnejšia kvôli komplikáciám, ktoré môžu byť smrteľné: opuch mozgu, intracerebrálne alebo subarachnoidálne krvácanie, pareza. Útok krízy u pacientov sprevádza kŕče a vývoj synkopy.

Hypertenzná kríza je nebezpečná nielen svojim prejavom, hoci jej príznaky sú ťažko tolerované ktorýmkoľvek pacientom, ako komplikáciami, ktoré môžu viesť k smrti. Nesprávne alebo nesprávne poskytnutá lekárska starostlivosť môže pacientovi stáť život. Medzi najnebezpečnejšie komplikácie hypertenznej krízy patria:

Mŕtvica mozgu; Angina pectoris; Infarkt myokardu; kómu; kolaps; Pľúcny edém; Akútne zlyhanie srdca; encefalopatia; Arytmia.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze

Prvá lekárska prvá pomoc pri hypertenznej kríze by mala byť zameraná na stabilizáciu stavu pacienta pri pomalom postupnom znižovaní krvného tlaku približne o 20-30 mm Hg. Art. v jednu hodinu Ostre znížený tlak je plný život ohrozujúcich komplikácií. Prvá pomoc môže byť poskytnutá, a to nezávisle od samotného pacienta a jeho ľuďmi okolo neho. Algoritmus núdzovej starostlivosti pri hypertenznej kríze by mal obsahovať nasledujúci štandard činností:

Vytvorenie pokojného prostredia, aby nedošlo k zvýšeniu krvného tlaku. Na tento účel je potrebné zaistiť pacienta v pohodlnej polohe a zabezpečiť ticho, rovnako ako aplikovať 20 kvapiek Corvalolu, valokardínu, rovnako ako motherwort alebo Valerian tinktúry; Obnova funkcie dýchania s požiadavkou pacienta na vykonanie niekoľkých hlbokých dychov a výdychov, uvoľnenie z obmedzeného oblečenia a vysúšanie miestnosti; Je potrebné pacientovi zahriať pomocou horčicových omietok v oblasti tela nohy a teplých vyhrievacích podložiek na zahriatie chodidiel a nôh. Pre oblasť hlavy sa odporúča studený kompres. Tieto udalosti sa konajú v priebehu 15-20 minút; Použitie takýchto skupín liekov ako vazodilatátor, dilatačné krvné cievy, je indikované pre bolesť v oblasti srdca (nitroglycerín 1 tableta pod jazykom, pri neprítomnosti účinku sa môže podať ďalšie 2 tablety v intervale 5 minút, captopril ½ tableta, nitroprusid sodný), beta-blokátory propranolol), antiadrenergné lieky (fentolamín), diuretiká sú indikované na bolesť hlavy, aby uvoľnili prebytočnú tekutinu z tela (furosemid, arifón), neuroleptiká, zamerané na stabilizáciu emočného stavu encov pacient (droperidol) a ganglioblokátoru (pentamin). Pri trvalom vysokom tlaku po dobu pol hodiny, aj napriek tomu, že užívate lieky, je uvedená rovnaká dávka, ako aj výzva na naliehavú lekársku starostlivosť. Okrem iného je potrebné udržiavať arteriálny krvný tlak pod kontrolou a merať s frekvenciou najmenej raz za 10 až 15 minút, ako aj monitorovať frekvenciu respiračnej a srdcovej frekvencie. Je to nevyhnutné na posúdenie dynamiky procesu a účinnosti pomoci.

Hospitalizácia v nemocnici v stave hypertenznej krízy nie je indikovaná pre všetkých pacientov. So zlepšením stavu, normalizáciou krvného tlaku pri príchode núdzovej lekárskej starostlivosti, neexistuje nebezpečenstvo pre život pacienta, preto nie je potreba hospitalizácie. Tento typ CC sa nazýva nekomplikovaný. V budúcnosti si títo pacienti musia udržiavať ambulantnú udržiavaciu liečbu a udržiavať denný denník, ktorý indikuje hladinu krvného tlaku.

Hospitalizácia je povinná pre pacientov, ktorí po prvýkrát čelia kríze, a to aj bez komplikácií. A samozrejme, naliehavé poradie ústavnej liečby je potrebné pre pacientov so zložitou hypertenznou krízou. Podľa štatistík je každý tretí hypertenzívny pacient vystavený hypertenznej kríze. Správne a včasné poskytovanie lekárskej starostlivosti v prípade HA je prognóza života pacienta pozitívna, avšak neprítomnosť alebo neúčinnosť vykonaného algoritmu pôsobenia lekárskej starostlivosti je naplnená smrteľnými dôsledkami pre pacienta.

Hypertenzívne krízové ​​príznaky prvej pomoci

Lví podiel na tiesňových volaniach na ambulanciu predstavoval kardiovaskulárne ochorenia a medzi nimi aj hypertenznú krízu. Bohužiaľ, nedávno sa situácia zhoršila. Táto kategória pacientov je oveľa mladšia. Ak to nebolo tak dávno, že sa verilo, že sa môžete stať hypertenzným pacientom až po 40 rokoch, teraz celkom mladí ľudia trpia vysokým krvným tlakom. Preto o hypertenzívnej kríze, symptómoch, prvej lekárskej pomoci v tom, čo je a čo príbuzní obete môžu vziať predtým, než príde sanitka, budem tiež hovoriť na www.rasteniya-lecarstvennie.ru.

Čo je hypertenzná kríza?

Samozrejme, toto zvýšenie krvného tlaku na významné počty (systolický, diastolický). Nie je však vždy k dispozícii monitor krvného tlaku, ktorý ho rýchlo zmeria. Od hypertenzívnych pacientov s "skúsenosťami" môžete často počuť frázu "Mám pocit, že môj tlak, to sa zvýšilo." Takže aký je základ tohto vyhlásenia, aké symptómy vám to umožňujú povedať?

Aké sú príznaky hypertenznej krízy?

Všetko závisí od typu hypertenznej krízy (GK).

I. Zložité. Je to bežnejšie v počiatočných štádiách ochorenia. Zvyčajne je prvým znakom toho, že sa objavuje prudká pulzujúca bolesť hlavy, ktorá je sprevádzaná nevoľnosťou, závratmi a poruchami z pohľadu, sa objavujú takzvané "muchy pred očami", niekedy dochádza k jednému vracaniu. Takéto príznaky sú spojené s ostrým narušením centrálneho obehu.

Pacienti majú pocit bezdôvodného strachu, na ich tvárach napísané vzrušenie, ktoré je nezdravé. Mnohí majú zvýšené potenie, pocit tepla. Takýto stav veľmi rýchlo ustúpi opačným smerom, existuje pocit prudkej chladu, "vnútorné chvenie", trasenie v končatinách, zvýšené studené potenie, zimnica. Koža sa stáva "husou", často pokrytou červenými škvrnami, ktoré sa nachádzajú viac na koži tváre, krku, horných končatín. Pacienti sa môžu sťažovať na malé bolesti v srdci, palpitácie.

Charakteristickým rysom nekomplikovanej GK je prudké zvýšenie krvného tlaku na vysoké počty so všetkými opísanými symptómami.

II. Komplikovaná hypertenzná kríza. Viac charakteristické pre choré kroniky. Rozvíja sa postupne, spravidla trvá niekoľko dní. GK začína zvonením v ušiach, ťažkou ospalosťou, ťažkosťou v hlave. Pacienti sa sťažujú na silnú bolesť hlavy, niekedy závrat. Nevoľnosť a zvracanie, časté satelity komplikované GK. Zriedkavo sa pozoroval sluch a zrak. Často sa vyskytujú rôzne poruchy vedomia (letargia, hlúposť, spomalenie reakcie, vážne prípady, strata vedomia, pacienti sotva hovoria a adekvátne neodpovedajú na otázky). Bolesti srdcovej oblasti sú intenzívne, niekedy netolerovateľné a môžu sa zamieňať s infarktom myokardu. Impulz, spravidla, sa nezmení. S progresiou príznakov sa objaví dýchavica, zhoršená v horizontálnej polohe, ak pacientovi dáte polčas sedenia v posteli, potom sa dýchanie trochu uľahčí.

Symptómy komplikovanej GK sú tiež slabosť v oblasti paží, nohy, necitlivosť pier a jazyka, často sú príznaky poruchy reči.

Vzhľad pacienta je charakteristický, jeho pokožka je suchá a studená na dotyk, jeho pleť sa stáva modro-červená.

V tejto situácii je dôležité poskytnúť prvú lekársku pomoc správne a včas, inak príznaky budú postupovať a hrozí, že sa vyvinie akútne zlyhanie srdca.

Charakteristickým rysom zložitého GK nie je prudké zvýšenie krvného tlaku, ale všetky príznaky pretrvávajú aj po znížení počtu krvného tlaku o niekoľko dní.

Prvá lekárska prvá pomoc

Je oveľa dôležitejšie pre tých, ktorí sú blízky pacientovi a pre samotného pacienta, ako si pomôcť sami a rýchlo v tejto situácii pred príchodom sanitnej ambulancie, inak čas stráca čas a prvá lekárska pomoc nebude taká účinná.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zavolať sanitku. Potom pacienta uklidnite, postavte ho do postele a dajte mu polovicu sedenie pomocou vankúšov a prikrývok. Uistite sa, že máte prístup kyslíku. V posteli môžete pacienta prekrývať s ohrievačmi, čo pomôže zvládnuť zimnicu a trasenie. Užívanie mimoriadnej dávky lieku je nevyhnutné, ale len to, čo pacient dosiahol. V prípade núdze je najlepšie nechať experimentovať. Diuretická tableta tiež neublíži, aj keď to bude fungovať oveľa neskôr. Ťažká bolesť srdca môže byť zastavená pri podaní nitroglycerínu pod jazyk.

Prichádzajúci tím ambulancie poskytne prvú pomoc v závislosti od typu hypertenznej krízy. Lekár vpustí všetky potrebné prípravky v závislosti od formy HA, urobí EKG a rozhodne, či pacient potrebuje hospitalizáciu a ďalšiu liečbu.

Prvá lekárska pomoc pri hypertenznej kríze

• Intravenózny (IV) 0,5% roztok Dibazolu 4-8 ml. 10 až 20 ml. 5% glukózy alebo 0,9% nat. riešenie. Potom sa v / do furosemidu podáva 4-6 ml. Ak nie je žiadna možnosť zaviesť lieky, potom je ich intramuskulárna injekcia povolená.

• klofelin 0,01% 1 ml IV. Chov je rovnaký.

• Droperidol 0,25% od 1 do 2 ml. v / v. Chov je rovnaký.

Voda-soľ alebo edematous HA

• Furosemid 1% raz v dávke 1 až 6 ml.

• Magnézia 25% 10-20 ml.

Metóda chovu opísaná vyššie. Ak sú žily zle viditeľné alebo pacient je príliš rozrušený, lieky sa môžu injikovať intramuskulárne.

• Diazepam 0,5% 2-6 ml intravenózne pre 10-20 ml 5% roztoku glukózy alebo 0,9% nat. riešenie.

• Antihypertenzíva (dibazol, clophelin), diuretiká (furosemid) sa zavádzajú podľa vyššie uvedených indikácií.

GC súvisiace s náhlym zrušením antihypertenzív.

• Klofelin v / v 1% 1 ml na 10-20 ml glukózy (5%) alebo fyzikálne. roztoku (0,9%). 10 až 20 ml.

• lieky sú podávané postupne s povinnou kontrolou krvného tlaku;

• ak neexistuje žiadny pozitívny účinok od poskytnutej prvej lekárskej pomoci, ale existujú príznaky počiatočných komplikácií (srdcová astma, angina pectoris, cerebrovaskulárna príhoda), hospitalizácia je povinná.

- Prosím, nechajte svoj komentár nižšie! Pýtame sa vás! Je dôležité, aby sme vedeli svoj názor! Ďakujem vám! Ďakujem vám!

Hypertenzívna kríza (kríza) - je jedným z najbežnejších javov, ktorý je prevažne diagnostikovaný u starších ľudí. Charakterom tohto patologického procesu je jeho neočakávaný prejav. Osoba s hypertenznou chorobou môže byť chytená kdekoľvek, či už je to verejná doprava, práca alebo outdoorová rekreácia.

Vo väčšine prípadov vyprovokujú útok stresujúce situácie, emocionálne kŕče, ktoré narušujú nervový systém. V dôsledku toho sa vyvíja vaskulárna porucha, ktorá sa objavuje na pozadí mentálneho stresu.

Hypertenzívna kríza môže spôsobiť infarkt myokardu a mŕtvicu. Preto potrebujete vedieť, ako poskytnúť pacientovi prvú pomoc doma pred príchodom zdravotníka. Podrobný algoritmus opatrení pre komplikovanú a nekomplikovanú krízu bude popísaný nižšie.

Čo môže vyvolať hypertenznú krízu?

Takéto faktory môžu vyvolať útok prudkého nárastu krvného tlaku:

 1. Neurosy, stres, emočný stres a akékoľvek iné narušenie nervového systému.
 2. Dedičnosť (ak v rodine niekto diagnostikoval hypertenziu).
 3. Patológia štítnej žľazy.
 4. Hormonálne zlyhanie. U žien môže byť začiatkom menštruácie, predmenštruačným syndrómom, menopauzou.
 5. Nesprávna výživa. V prípade arteriálnej hypertenzie je pacientovi zakázané konzumovať niektoré produkty - kávu, soľ a tiež alkoholické nápoje. Zanedbanie tohto pravidla vedie k rozvoju útoku.
 6. Fajčenia.
 7. Posilnený fyzický tréning, veľké zaťaženie orgánov zraku a sluchu (hlasná hudba, jasné svetlo, silné vibrácie).
 8. Zmena poveternostných podmienok. V tomto prípade telo nedokáže rýchlo obnoviť.
 9. Exacerbácia existujúcich ochorení v chronickej forme.
 10. Osteochondróza hornej chrbtice.
 11. Renálne zlyhanie.
 12. Náhle zrušenie ("abstinenčný syndróm") alebo neochota užívať lieky na zníženie krvného tlaku predpísané lekárom.

Každý z týchto faktorov môže vyvolať hypertenznú krízu.

Aký je klinický obraz hypertenznej krízy?

Núdzová prvá pomoc by mala byť vybavená vzhľadom na takéto znaky:

 1. Vysoký krvný tlak. Stojí za zmienku, že príznaky krízy sa môžu vyskytnúť aj pri miernom zvýšení tlaku.
 2. Abnormality srdca - stenokardia (bolesť), palpitácie srdca.
 3. Cirkulačné poruchy v mozgu. Prejavil sa vo forme bolesti hlavy, závratov, zmätenosti, reči a zrakových porúch.
 4. Porušenia fungovania autonómneho nervového systému - úzkosť, strach, rýchle dýchanie, potenie, triaška, pocit nedostatku vzduchu, nával krvi do hlavy.
 5. Poškodenie sluchu, škvrny alebo "pohľad" pred očami.

Orgány, ktoré trpia, keď dôjde k útoku, sa nazývajú "ciele". Obličky, srdce, mozog, cievy sú najčastejšie postihnuté.

Cieľové orgány pri hypertenznej kríze

Dôležité: Vážne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta s diagnózou "arteriálnej hypertenzie" spôsobuje komplikovanú krízu. V takom prípade by poskytovanie lekárskej starostlivosti malo byť do 1 hodiny. V opačnom prípade ohrozuje vývoj mozgovej príhody, hypertenznej encefalopatie, infarktu, krvácania v dôsledku dlhotrvajúceho porušovania činnosti mozgu, srdca, ciev a obličiek.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze

Čo robiť doma, keď milovaný má príznaky útoku?

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze

Tu je algoritmus prvej pomoci:

 1. Zavolajte na ambulančnú brigádu.
 2. Pozícia pacienta počas útoku je veľmi dôležitá. Mala by to byť ležaná (zvýšená hlava).
 3. Utíšte pacienta. Aby ste to urobili, dajte mu tinktúru valeriánskej, matčiny, zriedte 40 kvapiek Corvalolu v 50 ml vody (najmä ak je útok sprevádzaný záchvatom paniky).
 4. Otvorte všetky okná. Poskytnite svojmu blížnemu prístup k čerstvému ​​vzduchu.
 5. Pred príchodom lekárskeho asistenta sa meria krvný tlak každých 10 minút.
 6. Ak sa pacient sťažuje na bolesť na hrudníku pri vysokom tlaku, nitroglycerínová tableta sa umiestni pod jazyk.
 7. Zrušiť tlačidlá na oblečenie, ktoré drží dych.
 8. Zníženie tlaku pomôže štandardným tabletám, ktoré pacient urobil s hypertenziou.
 9. Poskytnite pacientovi úplný pokoj, vypnite svetlá, TV, rádio.
 10. Neukazujte, že ste nervózni, snažte sa byť pokojní.

Dôležité: Starostlivosť o pacientov je potrebná opatrne. V tejto kategórii ľudí sa často pozorujú sekundárne patológie, ktoré sa môžu zhoršiť pri užívaní určitých liekov.

Prvá pomoc pred krízou sprevádzaná tachykardiou (palpitácie srdca)

Liečba útoku by mala začať meraním srdcovej frekvencie. Pri útoku tachykardie je "ambulancia" nasledujúca liečba.

Poskytovanie núdzovej starostlivosti o hypertenznú krízu: akčný algoritmus

Hypertenzná kríza predstavuje stav núdze spôsobený ostrým skokom v hodnotách krvného tlaku. Kvôli okamžitému zvýšeniu krvného tlaku vznikajú symptómy vyvolané porušením funkcií cieľových orgánov.

Akútny záchvat je nevyhnutný na okamžité zastavenie znížením krvného tlaku, čo pomáha predchádzať porážaniu iných vnútorných orgánov. Pacientovi treba pomôcť pred príchodom lekárov.

Klinický obraz

Čo hovoria lekári o hypertenzii

Liečím hypertenziu už mnoho rokov. Podľa štatistík sa v 89% prípadov hypertenzia končí infarktom alebo mozgovou príhodou a smrťou človeka. Približne dve tretiny pacientov uhynú v prvých piatich rokoch ochorenia.

Ďalšou skutočnosťou je, že tlak môže byť potlačený a nevyhnutný, ale to samo osebe nezdravuje chorobu. Jediný liek oficiálne odporúčaný ministerstvom zdravotníctva na liečbu hypertenzie a používaný kardiológmi v ich práci je NORMIO. Liečivo ovplyvňuje príčinu choroby, čo umožňuje úplné zbavenie sa hypertenzie. Navyše v rámci federálneho programu môže každý obyvateľ Ruskej federácie ho získať ZDARMA.

Prvá pomoc pri hypertenznom útoku zohráva dôležitú úlohu. Nielen zdravie, ale aj ľudský život závisí od gramotnosti jeho implementácie. Preto hypertenzívni pacienti a ich blízky príbuzní by mali poznať sekvenčný algoritmus, ktorý im umožní pacientovi podporiť pred príchodom ambulancie.

Takže zvážte, čo spôsobuje vyvolané GK a aké príznaky sú prekurzory? Zistite algoritmus núdzovej starostlivosti pri hypertenzných krízach?

Etiológia a symptómy

Liečba patologického stavu sa riadi príčinami jej výskytu. Jeho vývoj je založený na centrálnych a humorálnych mechanizmoch, ktoré "stratili" schopnosť prispôsobiť sa stresovým situáciám. V nich je špeciálna úloha pre cievy.

V lekárskej praxi existuje veľa príčin a provokačných faktorov, ktoré sa môžu stať "tlakom" na rozvoj hypertenzného záchvatu. Predvídať účinok okolnosti na priebeh hypertenzie, je to nemožné.

Záchvat činnosti centrálneho nervového systému, chronický stres, endokrinné poruchy, hormonálna nerovnováha v tele spôsobená komorbidnými patológiami môže spôsobiť útok.

Existujú aj ďalšie príčiny GK:

 • Fajčenie, konzumácia alkoholu (aj v malej dávke).
 • Tlakový pokles v atmosfére.
 • Nadmerná fyzická aktivita.
 • Akútna fáza súvisiacich ochorení.
 • Zhoršená funkcia obličiek.
 • Zrušenie antihypertenzív.

Klinické prejavy závisia od typu záchvatu u pacienta. Hyperkinetický vzhľad vďaka vysokému tónu sympatického rozdelenia autonómneho nervového systému. Najčastejšie zistené v mladom veku, charakterizované okamžitým vývojom a nasledujúcimi príznakmi:

 1. Významné zvýšenie krvného tlaku.
 2. Neurosia, preexponovanie.
 3. Zvýšené potenie.
 4. Rýchly impulz.
 5. Prenosná povaha migrény.
 6. Nepohodlie v srdci.
 7. Tremor končatín.
 8. Sucho v ústach.

Po zastavení patologického stavu pacienta dochádza k častému močeniu alebo vysokej stolici.

Hypokinetické druhy sa vyvíjajú pomaly. V prevažnej väčšine prípadov sa pozoruje u žien, ktoré získali extra kilogramy počas menopauzy, ktorá je charakterizovaná hormonálnymi nerovnováhami.

Hlavnými príznakmi sú ospalosť, letargia a apatia, závrat, emočná depresia, bolesť hlavy s oblúkom, zhoršené videnie, bledosť a suchá koža.

Neposkytnutie núdzovej starostlivosti vedie k mŕtvici, infarktu myokardu, arytmiám, opuchu mozgu alebo pľúc a ochoreniu obličiek.

Hypertenzívne krízy: núdzové

Poskytovanie prvej pomoci pri hypertenznej kríze má niekoľko cieľov. Po prvé, zníženie krvného tlaku na zlepšenie stavu pacienta. Po druhé, prevencia komplikácií. Po tretie, relatívna normalizácia pohody pacienta pred príchodom ambulancie.

Algoritmus núdzovej starostlivosti pre hypertenznú krízu zahŕňa jasné a dobre koordinované činnosti zamerané na záchranu života hypertenzných pacientov. Najprv sa odporúča zavolať lekársky tím (je lepšie, ak to robia príbuzní, ako samotný pacient).

Potom musí pacient vytvoriť pohodlnú pozíciu. Je lepšie umiestniť ju do polovice sediacej polohy, pričom si vytvoril podperu pomocou vankúšov. Táto pozícia zlepší proces dýchania, eliminuje vývoj udusenia.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze má algoritmus nasledovné:

 • Uvoľnite obojok a ďalšie oblečenie, aby sa zabezpečilo zvýšenie prívodu kyslíka do tela.
 • Odvzdušňujte miestnosť, zakryte pacienta pomocou koberčeka, aby sa eliminovala hypotermia.
 • Na teľatá musíte umiestniť horčicové omietky, pripevniť teplú vykurovacú podložku k nohám (je dovolené nahradiť plastovou fľašou teplou vodou).
 • Dajte liek, ktorý bol predtým odporúčaný ošetrujúcim lekárom. Je prísne zakázané užívať "účinné" lieky, ktoré lekár nepredpisuje.
 • Nitroglycerín - jedna tableta pod jazykom pomôže zmierniť bolesť srdca.
 • Utišujúce lieky pomáhajú vyrovnať úzkosť, paniku a úzkosť.
 • Ak sa vyskytne bolesť hlavy, môže pacientovi podať jednu tabletu furosemidu.

Nitroglycerín prispieva k prudkému poklesu krvného tlaku, ktorý môže vyvolať silnú bolesť hlavy.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze

Hypertenzívna kríza - nebezpečná komplikácia hypertenzie, ktorá si vyžaduje naliehavú starostlivosť. Každá osoba trpiaca hypertenziou by si mala pamätať, že táto hypertenzná kríza sa môže vyskytnúť takmer v každom okamihu a na štádiu III pacienta nezáleží na I. alebo III. Preto, aby ste vedeli, ako poskytnúť prvú pomoc pre prudké zvýšenie krvného tlaku, by ste mali poznať nielen všetkých hypertenzných pacientov, ale aj ich blízkych.

Dôvody pre vznik hypertenznej krízy sú veľa. Táto podmienka sa najčastejšie vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • samočinné zrušenie antihypertenzívnych liečiv alebo ich nepravidelné použitie;
 • emočný stres;
 • zmena počasia, najmä zmeny atmosférického tlaku;
 • únava;
 • zneužívanie alkoholu;
 • prejedanie, ťažké jedlo;
 • nadmerné cvičenie;
 • nezrovnalosti v centre regulácie krvného tlaku v mozgu spôsobené rôznymi dôvodmi.

Niektorí pacienti si mylne myslia, že rýchle zníženie krvného tlaku na bežné hodnoty pomôže rýchlo sa zbaviť príznakov sprevádzajúcich hypertenznú krízu. V žiadnom prípade nemôže byť tlak drasticky znížený, čo môže viesť k vzniku kolapsu sprevádzajúceho stratu vedomia. V závažných prípadoch to môže viesť k vývoju ischemických zmien v mozgu a iných orgánoch v dôsledku zhoršeného prietoku krvi.

Predpokladá sa, že krvný tlak by sa mal postupne znižovať, nie viac ako 20-30 mm. Hg. Art. v jednu hodinu Ak sa prvýkrát objavia príznaky hypertenzívnej krízy u pacienta, mali by ste okamžite konzultovať lekára alebo zavolať záchrannú službu.

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze

Následný kardiológ učí svojich hypertenzných pacientov účinky hypertenznej krízy. Mnohí pacienti sa s touto chorobou dokážu sami vyrovnať a nepožadujú lekársku pomoc. Ale niekedy hypertenzná kríza môže byť prvým prejavom hypertenzie, ktorej existencia by človek predtým nevie.

Čo robiť pri núdzovej starostlivosti pri hypertenznej kríze:

 1. V prvom rade je potrebné pacienta upokojiť. Panik je zlý spojenec v akýchkoľvek havarijných situáciách a v tejto situácii úzkosť ďalej zvýši tlak. Môžete užívať Corvalol, tinktúru valerianu alebo matku.
 2. Je potrebné obnoviť dýchanie. Pre to musíte urobiť niekoľko hlbokých nádychov a dychov. Musíte tiež zabezpečiť tok čerstvého vzduchu do miestnosti, kde sa pacient nachádza, otvorením okna alebo okna.
 3. Je žiaduce, aby bol pacient uložený do postele, aby sa polohol polohou pomocou vankúšov, zohrial sa a poskytol odpočinok.
 4. Na svoju hlavu by ste mali dať ľadovú alebo studenú kompresiu a na teľiach alebo na zadnej strane hlavy umiestniť horčicové omietky, alebo na nohy a holenie (15-20 minút) na tepláky.
 5. Musíte si vziať mimoriadnu dávku liekov na tlak predpísaný lekárom. Ak pocítite bolesť za hrudnou kosťou a dýchavičnosť, užite 1 tabletu nitroglycerínu a zavolajte posádke sanitky. Počas čakania na príchod lekára, ak je to potrebné, užite ďalšie 2 tablety v intervale 5 minút. Nie je možné prevziať viac ako 3 tablety nitroglycerínu.
 6. Pre ľudí trpiacich hypertenziou lekári odporúčajú, aby vždy držali také antihypertenzívne lieky ako captopril (capoten) alebo (nifedipine corinfar, cordaflex). Lepšie je diskutovať o príjme týchto liekov pri hypertenznej kríze s lekárom v plánovanej dávke. Ak sa objavia príznaky hypertenzívnej krízy, môžete užívať ½ tablety captoprilu (25 mg) alebo 10 mg nifedipínu pod jazyk (pod jazyk). Ak očakávaný účinok po užití týchto liekov v určenom dávkovaní nedosiahol za pol hodinu, potom môžete užiť ďalšiu dávku z rovnakej dávky, ale nie viac! Ak po 30 minútach nedôjde k žiadnemu účinku, musíte zavolať lekárovi.
 7. Krvný tlak by sa mal merať aspoň raz za 20 minút. Ak sa krvný tlak počas udalostí nezníži, stav pacienta sa zhorší, bolesť na hrudníku alebo iné výstražné príznaky, je naliehavé zavolať tím ambulancie. V niektorých prípadoch je hypertenzná kríza ukončená intravenóznym alebo intramuskulárnym podaním liekov lekárom. Pri komplikovanej hypertenznej kríze, ako aj pri prvom výskyte tejto choroby je nevyhnutná hospitalizácia v nemocnici, ktorá by sa nemala opustiť.

Aby sa zabránilo nebezpečným komplikáciám hypertenzného ochorenia, pacient musí neustále nezávisle monitorovať krvný tlak, zaznamenávať výkon v špeciálnom denníku a nesmie chýbať použitie antihypertenzívnych liekov predpísaných lekárom. Koniec koncov, iba jedna liečba preskočiť môže viesť k skoku krvného tlaku.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Zvyčajne príde lineárny tím pre ambulancie na výzvu na vysoký tlak. po poskytnutí pomoci pacientovi, ak je to potrebné, dodané do kardiologickej nemocnice. Navyše pacient vyšetruje neurológ, aby vylúčil mozgovú príhodu a oftalmológ, aby vylúčil poškodenie sietnice, vykoná sa EKG.

Čo je to hypertenzná kríza - príznaky a komplikácie prvej pomoci

Čo je hypertenzná kríza, kód ICD10 a ako je to nebezpečné

Je to predovšetkým dôsledok pokročilého hypertenzie (s prevahou vo svete, ktorá dosahuje až 30% celkovej populácie), ktorá sa vyznačuje výrazným zvýšením krvného tlaku, niekedy až o 240 mm. Hg

Táto situácia sa často vyskytuje ráno a vyžaduje si ambulanciu. Zvýšená hladina tlaku sa môže vyvinúť pomaly alebo pri rýchlosti blesku a môže trvať niekoľko hodín až 2-3 dni.

Po úľave na akútnej nekomplikovanej kríze pokračuje regenerácia organizmu najmenej 5 dní.

Jediný vývoj útoku hypertenznej krízy je príčinou recidívy choroby.

Stavový kód ICD 10 je častejšie indikovaný ako I10, s obmenami je možný kód I11-I15.

Čo je nebezpečná hypertenzná kríza? Pri predčasnej prvej núdzovej lekárskej starostlivosti a následnej racionálnej liečbe môže dôjsť k mnohým katastrofickým komplikáciám a dokonca k smrti.

Príčiny hypertenznej krízy a predisponujúce faktory

 1. Zvýšené množstvo soli, konzumované v akejkoľvek forme. Vedie k zvýšeniu celkového prietoku krvi a prietoku krvi zo srdca, čo následne zvyšuje tlak;
 2. Spazmus krvných ciev. Hormóny adrenalín, norepinefrín sú produkované nadobličkami. Keď tieto hormóny vstupujú do krvného obehu, cievny tonus sa zvyšuje a vedie k zrýchlenému kontrakcii srdca. V dôsledku vazokonstrikcie zostáva veľa orgánov bez prívodu krvi. To môže spôsobiť vážne komplikácie;
 3. Patológia ako hypertenzia;
 4. Endokrinné ochorenia (hypertyroidizmus a diabetes mellitus);
 5. obličkovej patológie (prítomnosť kameňov, porucha funkcie obličiek, prejavujúce sa neustále pyelonefritídy a glomerulonefritída, novotvar);
 6. Aterosklerotické zmeny v krvných cievach;
 7. Rôzne choroby srdca (koronárna choroba, infarkt myokardu);
 8. Poruchy hormonálneho systému. Táto patológia sa v podstate prejavuje u žien;
 9. Traumatické poškodenie mozgu;
 10. Nedodržanie predpísanej stravy spôsobuje opakované útoky;
 11. Pravidelné psycho-emočné preťaženie, stresové situácie;
 12. nadváhou;
 13. Zlé návyky (alkohol, cigarety);
 14. Fyzické prepätie;
 15. Ostré zmeny počasia počas meteorologickej závislosti;
 16. Nepravidelné užívanie liekov predpísané lekárom, normalizácia krvného tlaku alebo takzvaný "abstinenčný syndróm" (keď pacient náhle zruší pilulky prijaté samostatne).

Príznaky hypertenznej krízy - prvé príznaky

 • Pri meraní krvného tlaku dochádza k výraznému nárastu;
 • tvár sa stáva červenou farbou;
 • vzhľad nezdravého lesku v očiach;
 • srdcová palpitácia presahujúca 90-100 úderov za minútu;
 • ťažkosťou v srdci;
 • dýchavičnosť;
 • svalové trasenie, zimnica;
 • závraty;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • bolesť bolesti v srdci, eliminovaná použitím sedatív;
 • vyskytne sa neexistujúce zvonenie;
 • búšenie v chrámoch;
 • uvoľnenie lepkavého studeného potu;
 • silné bolesti hlavy na krku a korune, zvyčajne rastúcej povahy;
 • zvlnenie pred očami a iné poruchy zraku (čelný pohľad, závoj, oko);
 • niekedy kŕče, nepokoj, pocit strachu;
 • možnú stratu vedomia.

Typy hypertenzných kríz - klasifikácia

Krízy u pacientov s hypertenziou sú zvyčajne rozdelené:

1. Ako rozvoj.

Hyperkinetická. Je charakterizovaná zvýšením iba horného tlaku (to znamená systolického) v dôsledku vstupu adrenalínového hormónu do krvi. Zvyčajne sa pozoruje u pacientov s hypertenziou v počiatočných štádiách a je vyjadrený prudkým nárastom tlaku a všeobecnou slabosťou. Útok trvá niekoľko hodín a nie je náchylný k vzniku komplikácií.

Objaví hypokinéza. Toto zvýšenie iba diastolického (nižšieho) tlaku spôsobeného uvoľňovaním norepinefrínu. Rozvíja sa pomaly, ale pokračuje pár dní. Je diagnostikovaná na 2,3 stupňoch hypertenzie a prispieva k vážnym následkom.

Aukinetický typ. Vzniká tým, že dve hodnoty tlaku sa zvýšia v rovnakom rozsahu. Rozvoj takejto krízy netrvá veľa času, ale je veľmi tolerovaný.

2. Z dôvodu prítomnosti komplikácií.

Nekomplikovaný typ. Neprináša následky. Útok sa dá ľahko zastaviť pomocou liekov. Trvanie je krátke.

Komplikovaný typ. To sa prejavuje u ľudí, ktorí trpia hypertenziou na dlhú dobu (2,3 stupňa). Začína pomaly, ale vyžaduje okamžitú intervenciu lekárov. Lieky sa s útokom niekedy vždy vyrovnávajú. Tento typ patológie prispieva k rozvoju závažných ochorení. A s neskorou pomocou, môže to viesť k smrti pacienta.

Komplikácie hypertenznej krízy

Väčšinou závažný záchvat hypertenznej krízy ovplyvňuje nervový systém, narušuje obličky a srdce a môže viesť k tvorbe krvných zrazenín vo veľkých krvných cievach.

 1. Akútna hypertenzná encefalopatia;
 2. infarkt myokardu;
 3. mŕtvice;
 4. zlyhanie srdca a obličiek;
 5. pľúcny edém a edém mozgu;
 6. tromboembolické;
 7. stratifikácia alebo pretrhnutie aneuryzmy aorty;
 8. ochorenie koronárnych artérií, angína pectoris;
 9. vývoj paralýzy / parezy.

Hypertenzívna kríza - prvá pomoc, čo robiť, ako odstrániť

Prvé tiesňovej starostlivosti o hypertenznej kríze doma často hrá rozhodujúcu úlohu na rýchlosť jej doručenia môže závisieť na živote alebo množstva vyvinuli človeka vzhľadom k jeho nevratných účinkov.

 1. Po prvé, zranená osoba musí sedieť v kľudovej polohe a poskytnúť prístup k čerstvému ​​vzduchu, čím sa uvoľní z odevov, ktoré stláčajú hrudník.
 2. Zavolajte na ambulančnú brigádu.
 3. Hlava obete by mala byť mierne zvrátená, aby sa zabránilo nadmernému prietoku krvi do mozgu.
 4. Odporúča sa aplikovať chlad na okcipitálnu oblasť.
 5. Pitie je striktne kontraindikované, aby sa znížilo riziko podráždenia gagového reflexu.
 6. Ak diagnostikovaná typ patológie ako nekomplikované, k úľave od hypertenznej krízy môžu použiť nasledovné lieky: 1 kaptopril tabliet alebo krytu (odstraňuje cievny tonus, zlepšuje prietok krvi obličkami a prekrvenie srdcového svalu, diuretikum účinok) alebo jedna tableta nifedipín alebo corinfar (Drug bloky kazivca zlúčeniny, podporuje expanziu krvných ciev a podporuje činnosť myokardu). Tablety na hypertenznú krízu by sa mali užívať pod jazykom. Polhodinu po užití lieku je potrebné meranie krvného tlaku. Ak chýba účinok, musíte zobrať ďalšiu dávku lieku.
 7. Na zmiernenie bolesti srdca sa nitroglycerín používa pod 1 tabletou pera. Zmierňuje kŕče krvných ciev a aktívne bojuje proti angíne.
 8. S palpitáciou srdca sa užíva 1 tableta metoprololu. Má vplyv na tok periférnej krvi, znižuje tlak, zabraňuje ischemickému záchvatu a normalizuje rytmus srdcovej aktivity.
 9. Pre sedatívny účinok nervového systému môžete užívať také sedatíva ako:

Motherwort má pozitívny vplyv na nervový systém, funkciu srdca a normalizuje krvný tlak. Obsahuje taníny a vitamíny E, A, B, C. Má tiež priaznivý účinok na spánok, eliminuje pocit úzkosti a strachu, podporuje imunitu.

Valerian obsahuje dostatočné množstvo esenciálnych olejov, trieslovín, alkaloidov, cukrov a ďalších vecí. Účinok liečivých rastlín je analgetický a sedatívny účinok. Okrem toho dokonale zmierňuje vazospazmus a znižuje nával krvi do mozgu.

Validol je zmes mentolu a látok extrahovaných z koreňa valeriánov. Užívanie liekov má vplyv na nervové zakončenia, po ktorom nasleduje rozšírenie lúmenu v cievach, odstránenie bolestivých pocitov, zníženie nervového napätia. Liečivo je pomerne bežné a vhodné na použitie. Aby sa zabránilo prípadom predávkovania, denná dávka by nemala presiahnuť 5 až 6 tabliet.

Zníženie krvného tlaku je prípustné iba o 25-30% pôvodných údajov. Nasledujúci deň po útoku musíte navštíviť lekára pre diagnostické štúdie alebo upraviť predpísanú liečbu.

Hypertenzná kríza - diagnostika

GK diagnóza sa robí na základe:

 • meranie krvného tlaku;
 • biochemický krvný test;
 • rozbor moču;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk obličiek;
 • echokardiografia;
 • RTG vyšetrenie hrudníka;
 • očné pozadie;
 • odporúčania kardiológa, oftalmológov, neuropatológov a terapeutov.

Liečba, lieky na hypertenziu

 1. Adrenergné blokátory znižujú tvorbu hormónov nadobličiek. Anaprilin, carvedilol.
 2. ACE inhibítory normalizujú prietok krvi obličkami. Enalapril, kaptopril.
 3. Blokátory kalciového kanála znižujú cievnu kontraktilitu zabránením príjmu vápnika. Amlodipín.
 4. Diuretiká, to znamená, diuretiká. Hydrochlorotiazid.
 5. Prípravky s centrálnym účinkom sú zriedka používané a pôsobia v centre mozgu. Moxonidín.

Liečba hypertenznej krízy v nemocnici je predpísaná v závislosti od závažnosti ochorenia a jednotlivých indikátorov.

Naliehavá hospitalizácia je povinná s neúčinnosťou liekov, ktoré znižujú tlak, srdcový záchvat, mozgovú príhodu, pľúcny edém alebo systematické tlakové rázy v krátkom časovom období. Dĺžka pobytu v nemocnici môže byť 30-35 dní.

Prevencia hypertenznej krízy

Je veľmi dôležité dodržiavať stravu pre hypertenziu a prevenciu hypertenzných kríz v budúcnosti.

 • Odstráňte stresové situácie a zlé návyky.
 • Pravidelne používajte predpísané lieky, robte terapeutické cvičenia a vykonávajte nezávislé meranie tlaku a zaznamenávajte údaje do špeciálneho notebooku.
 • Diéta sa týka odmietnutia vyprážaných, korenených a slaných jedál. Pri vylúčení takýchto nápojov, ako je alkohol, silný čaj alebo káva, objem dennej kvapaliny by nemal presiahnuť jeden liter. Je prísne zakázané jesť sladkosti a čerstvý chlieb.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Anatómia srdcovej tepny

Tepny srdca - aa. coronariae dextra et sinistra, koronárne artérie, pravé a ľavé, začínajú od aorta bulbusov pod hornými okrajmi polununárnych chlopní. Preto je pri systole vstup do koronárnych artérií pokrytý ventilmi a samotné tepny sú stlačené kontrahovaným svalom srdca.

Ako sa mení tlak počas dňa?

Periodické kolísanie tlaku v priebehu dňa - bežná vec, v závislosti od viacerých faktorov. Pri nepretržitom monitorovaní ukazovateľov krvného tlaku je potrebné dodržiavať pravidlá merania.

Je glióza nebezpečná biela látka mozgu?

Choroby mozgu sú najnebezpečnejšie, pretože môžu poškodiť všetky orgány a systémy tela, zakázať mnohé z funkcií nervového systému a robiť osobu postihnutú. Glyóza bielej hmoty mozgu - choroba je veľmi závažná a vyžaduje okamžitú liečbu.

Ako skontrolovať krvné cievy tela, indikácie pre takéto štúdie

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy celého tela, aké metódy sa používajú na získanie obrázkov tepien a žíl a identifikujte ich choroby.

Plavidlá na rukách: možné príčiny, liečba krehkosti a krehkosť kapilár

Krehkosť a krehkosť krvných ciev v dôsledku straty elasticity cievnej steny. Pacienti prasknú krvné cievy na rukách kvôli malým poraneniam alebo spontánne.

Čo sú antikoagulanciá, ktoré patria medzi lieky priamej a nepriamej akcie

Aby sa zabránilo výskytu krvných zrazenín ako nebezpečných krvných zrazenín, je v klasifikácii liekov nazývaných antikoagulanciá farmakologická skupina - zoznam liekov je uvedený v akomkoľvek zozname lekárov.