Zrážanlivosť krvi sa vyskytuje v dôsledku proteínu nazývaného fibrín. Vytvára krvné zrazeniny a zahusťuje krv. Tento proces je dôležitý pre plné fungovanie celého organizmu. Pomáha predchádzať veľkej krvi v dôsledku rôznych zranení. Ak sú výsledky krvných testov ďaleko od normy, môžu to viesť k vážnym následkom, dokonca k smrti. Preto je dôležité sledovať stav krvi, ako aj sledovať integritu stien krvných ciev. Rýchlosť koagulácie krvi u zdravého človeka je 2-3 minúty po vykonaní testu.

Prečo sa má zistiť zrážanlivosť krvi

Laboratórne krvné testy sa vykonávajú za rôznych okolností, napríklad:

 • príprava na pôrod;
 • predoperačné obdobie;
 • kŕčové žily;
 • trombóza;
 • autoimunitné ochorenia;
 • hemoroidy;
 • chronické krvácanie.

Zníženie zrážanlivosti spôsobuje riziko dlhodobého krvácania počas chirurgického zákroku alebo v dôsledku iných poranení. Väčšina straty krvi je pre telo nebezpečná. Pre ženy je hrozba počas pôrodu alebo menštruácie. Muži môžu vyvinúť dedičnú chorobu, hemofíliu. Toto je úplná alebo čiastočná absencia proteínov zodpovedných za zrážanie krvi. Ženy sú nositeľmi tejto choroby. Takmer polovica detí s hemofíliou nedosahuje dospelosť. Zhoršená koagulácia krvi sa vyskytuje na pozadí diabetes mellitus alebo kvôli použitiu antikoagulancií.

Zdá sa, že odchýlka koagulability od normy v smere zvyšovania je dobrá. Ale to vôbec nie je. Takáto patológia je plná nebezpečných následkov. Pacientovi hrozí riziko mozgovej príhody, pretože krvný obeh je príliš hrubý v celom tele. Neprinesie dostatok kyslíka a iných základných látok do mozgu. V dôsledku vysokej zrážanlivosti sa vyvinú kŕčové žily, hemoroidy a iné abnormality. Táto patológia sa vyvíja v dôsledku dehydratácie, pri porušení pečene, obličiek a močového mechúra. U žien sa pri užívaní antikoncepčných prostriedkov pozoruje vysoká koagulácia.

Sukharev koagulačný čas krvi

Analýza vzoriek podľa metódy lieku Sukharev sa vykonáva prázdnym žalúdkom alebo najmenej tri hodiny po jedle. Krv sa odoberá z prsta. Osobitná príprava na analýzu nie je potrebná. Jedným z prvkov tejto metódy je, že sa skúma iba kapilárna krv.

Prvá kvapka krvi pacienta sa odstráni tampónom. Zvyšok časti sa umiestni do špeciálnej banky, ktorá sa otáča v oboch smeroch. Vtedy, keď krv prestáva byť tekutá, dochádza k zrážaniu. Podľa metódy Sukhareva by mala byť od 30 do 120 sekúnd. Doba od začiatku tvorby fibrínu do konca koagulačného procesu nesmie presiahnuť päť minút.

Doba zrážania krvi podľa metódy Sukhareva je schopnosť určiť stupeň, kedy fibrinogén, rozpustný v normálnom médiu, sa stáva nerozpustným.

Metóda Morawica

Táto metóda je stále široko používaná v medicíne. Jedná sa o jednu z najjednoduchších metód, ktorá určuje čas zrážania krvi. Zvážte, ako sa vykonáva moravská analýza.

Pred vykonaním analýzy nemôžete jesť. Dva až tri dni pred koagulogramom je potrebné vylúčiť alkohol. Nemôžete fajčiť a piť kávu tesne pred odberom krvi. Odborníci odporúčajú na prázdny žalúdok piť pohár obyčajnej vody. To zvýši efektívnosť štúdie.

Krv pacienta sa aplikuje na laboratórne sklo odobrané z prsta alebo ušného laloku. Čas na zaznamenanie stopiek. Každú pol minútu sa špeciálna tenká sklenená trubica spustí do krvi. Akonáhle prvé vlákno fibrínu dosiahne za ním, čas sa zastaví. Toto je koagulačný čas podľa moravskej metódy. Sadzba sa pohybuje od troch do piatich minút.

Metóda zrážania krvi kačice

Podobný postup podľa spomínanej metódy, rovnako ako predchádzajúce dve, by sa mal vykonať ráno na prázdny žalúdok.

Pacientovi je prepichnutý ušný lalok s tzv. Frank ihlou. Každých 15-20 sekúnd sa na miesto vpichu aplikuje špeciálny papier. Ak na ňom ostávajú škvrny na krvi, štúdie sa považujú za dokončené. Dolná hranica normálneho času zrážania je 60 sekúnd, horná - 180 sekúnd.

Okrem týchto dvoch metód je na stanovenie koagulácie ďalších 30. V závislosti od metódy sa čas pohybuje od dvoch minút do pol hodiny.

Všetko uvedené vyššie je jasne ilustrované v tabuľke:

Čas koagulácie krvi

Zrážanie krvi je dôležitý proces, ktorý zabraňuje strate krvi z rôznych zranení, porušenie integrity krvných ciev z rôznych dôvodov. Je to súčasť práce hemostázy. Existuje primárna hemostáza, hemokoagulácia, koagulácia, plazmatická hemostáza, sekundárna hemostáza. To sú všetky časti jedného procesu, v ktorom sa v krvi vytvárajú vlákna s proteínom nazývané fibrín. Vytvára krvné zrazeniny, kvôli ktorým krv stráca plynulosť, stáva sa tvarom a zatvára miesta poškodenia ciev. Prerušenie procesu zrážania krvi môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi a má za následok nežiaduce dôsledky. Aby ste to dosiahli, potrebujete poznať štandardné ukazovatele koagulačného času, rýchlosť a vlastnú rýchlosť, najmä pred operáciami av iných prípadoch, ktoré zahŕňajú poškodenie tkanív a krvných ciev.

Na zistenie zrážanlivosti krvi je potrebné darovať krv na analýzu. Táto štúdia sa nazýva hemostasogram alebo koagulogram. Ide o komplexnú analýzu, ktorej výsledky môžu určiť prítomnosť určitých ochorení v tele. Po prvé, je stanovená doba zrážania krvi, ktorej norma je 1-3 minúty pre primárnu hemostázu a 10 minút na dokončenie procesu. Zvážte niektoré ukazovatele zrážania krvi podrobnejšie.

Hlavné kritériá pre zrážanie krvi a ich rýchlosť

 • Protrombínový čas. Tento indikátor sa používa na diagnostiku hemofílie, DIC, ako aj na sledovanie krvi v procese príjmu heparínu. Norma pre dospelých je 11-15 c, u novorodencov - 13-17 c.
 • Protrombínový index (PTI) je pomer pacienta, ktorý sa odoberá pre štandard PTI pacientovi, ktorý sa skúma, vyjadrený v percentách. Jeho miera je 70-100%
 • Trombínový čas. Pri fungovaní režimu zrážania krvi je to najdôležitejší indikátor. Norma - od 14 do 21 s, v závislosti od metód použitých na jeho určenie.
 • Fibrinogénu. Obvykle je 2-4 g / l (u dospelých) a 1,25-3 g / l (u novorodencov). Toto kritérium charakterizuje fungovanie krvného koagulačného systému a pravdepodobnosť prítomnosti zápalu v tele. To môže byť ovplyvnené niekoľkými zdravotnými faktormi.
 • Antitrombín 3 - indikátor, ktorý ovplyvňuje tvorbu najmenšieho počtu krvných zrazenín, je regulátorom systému zrážania krvi.
 • Doba krvácania Jeho rýchlosť je od 2 do 4 minút. To je tiež veľmi dôležitý ukazovateľ.
 • Doba zrážania je čas, ktorý tvorí krvná zrazenina, keď prichádza do kontaktu s cudzími povrchmi. Normálne sa pohybuje od 2 do 5 minút.

Správna príprava na zrážanie krvi: krvný test (rovnako ako klinický krvný test u detí) sa musí užívať ráno na prázdny žalúdok. Ak potrebujete túto analýzu odovzdať v inom čase dňa, nemusíte jesť aspoň tri hodiny pred doručením. Zahrnuté čajové a kávové nápoje by sa nemali konzumovať, ale iba čistá voda. Zvyčajne sa výsledky analýzy dajú získať po 15 minútach.

Ak je doba zrážania krvi vyššia ako normálna, znamená to, že: nedostatok plazmatických faktorov, dedičné poruchy, ochorenie pečene alebo liečba heparínom.

Indikátor času zrážania menej ako normálne môže naznačovať prítomnosť hyperkoagulácie po závažnom krvácaní, napríklad po operácii a po pôrode. Môže to byť tiež spôsobené vedľajšími účinkami syntetických kontraceptív v prvej fáze DIC. Zníženie času zrážania krvi indikuje, že sa má zabrániť hyperkoagulácii, aby sa eliminovala možnosť trombózy a tromboembólie.

Miera zrážania krvi u žien

Krvná koagulácia alebo hemokoagulácia je biologický systém na výrobu fibrínových sietí v kvapalnom spojivovom tkanive, ktorý pri polymerizácii tvorí základ krvnej zrazeniny, zatiaľ čo kvapalina stráca tok cez žily a prejavuje vzhľad konzistencie tvarohu.

Funkcia krvi:

 • doprava (preprava plynov a nevyhnutných látok);
 • ochranná (bráni vstupu mikroorganizmov);
 • regulačné (konštantná telesná teplota).

Zrážanie je ochranná funkcia. U zdravých ľudí, keď je poškodená malá nádoba, pomáha rýchlo zastaviť akékoľvek krvácanie a prenikanie bolestivých zárodkov. Toto sa nazýva primárna hemostáza, ktorá spôsobuje zúženie malých ciev a upchatie krvných doštičiek. Krvná zrazenina zohráva úlohu zrážania zrazeniny v koagulácii krvi.

Niekoľko mechanizmov primárnej hemostázy s tvorbou trombocytovej zátky:

 1. Včasné periférne kŕče (angiospazmus);
 2. Úloha tvorby trombocytov sa vykonáva adhéziou (pripojením k povrchu) a agregáciou (adhéziou) krvných doštičiek. Prečítajte si viac o krvných doštičkách v krvi, prečítajte si tu.
 3. Kondenzácia alebo kontrakcia zrazeniny sa nazýva návrat.

Sekundárna hemostáza sa delí na niekoľko fázových procesov:

 1. Protromboobrazovanie.
  • Časová koagulácia Lee-White je 5-7 minút;
 2. Trombinoobrazovanie.
  • Draslík-kefalinovogo obdobie 30-45 sekúnd;
  • Dvanásty faktor Hageman, 30-225%;
  • Ôsmy antihemofilný faktor, 50-220%;
  • Deviaty antihemofilný faktor, 90 - 110%;
  • Jedenásty antihemofilný faktor, 70-120%;
  • Protrombínový index, 70-110%.
 3. Tvorba fibrínu.
  • Fibrinogén A 1,7 až 3,5 g / l;
  • Fibrinogén B;
  • Etanolový test;
  • Protamínový test.

Čas zrážania krvi sa zvyčajne vyskytuje v priebehu 5 - 7 minút, s dedičnou chorobou, ktorá nezhŕňa.

Definícia a indikátory zrážania krvi

Proces zrážania krvi sa nazýva koagulácia (prilepenie krvných doštičiek). Koagulačná dysfunkcia vedie k rôznym patologickým stavom (srdcový záchvat, trombóza, hyperkoagulácia).

Medzi ukazovatele zrážania kože a ich normy patria:

 • Perióda krvácania, najdôležitejší indikátor, je zvyčajne od dvoch do štyroch minút;
 • Fibrinogén je proteín indikujúci možné zápaly;
 • Agregácia trombocytov (lepenie);
 • Adhézia (pripojenie k povrchu) trombocytov;
 • Doba zrážania sa určuje počas tvorby krvnej zrazeniny s mimozemským povrchom. Sadzba je od dvoch do piatich minút;
 • Protrombínové obdobie je aplikovateľné na diagnostiku dedičnej choroby. U dospelých je rýchlosť 11-15 sekúnd, u detí 13-17 sekúnd;
 • Trombínové obdobie určuje pracovný stav koagulácie.

Analýza zrážanlivosti, príprava

Coagulogram (z gréckeho gagmatického obrazu) alebo hemostasiogram - kumulatívna analýza potrebná na vykonávanie výskumu ochorení imunitného systému, kŕčových žíl, hepatitídy, cukrovky, ako aj počas chirurgického zákroku počas tehotenstva.

Krv sa odoberá z cievnej cievy ráno a vždy na prázdny žalúdok. Pred analýzou je zakázané piť jeden deň alebo dokonca dva. Fajčenie sa musí odstrániť za štyri hodiny. Odobratá krv sa umiestni do malej skúmavky a pridá sa látka na zahustenie kvapaliny.

Pre dôležité parametre:

 • Vzorové testy pre výskum a výsledky ukazujúce rýchlosť:
  • PTV - protrombínový čas, 11-16 sekúnd;
  • PTI - protrombínový index, 80-120%;
  • INR - medzinárodný normalizovaný postoj, 0,8-1,2 U.
 • APTT (aktivovaný parciálny tromboplastínový čas) - vykonajte test vnútorných krvácavých ciest, 21-35 sekúnd:
  • Trombínový čas - TV, výskyt krvnej zrazeniny indikuje prítomnosť fibrínu v krvi, 14-21 sekúnd.

Dôležité parametre:

 • Antitrombín 3 je indikátorom krvnej koagulácie;
 • D - dimér, ak sa vytvorí počiatočná fáza trombózy, keď sa zablokuje pľúcna tepna a iné cievy;
 • Proteín C - proces anti-zrážania;
 • AB - lupus antikoagulant, testovaný s diagnózou naznačujúcou arteriálnu alebo venóznu trombózu.

Odovzdanie analýzy zrážanlivosti počas tehotenstva je povinná štúdia, pretože niektoré môžu mať dobré tehotenstvo a iné s patologickými komplikáciami. V prvom mesiaci tehotenstva sa môže zistiť nízka krvná zrážavosť a pred generickým postupom, naopak, prejav vysokej krvnej zrazeniny.

Čo ovplyvňuje zrážanlivosť krvi?

Aby sa zabránilo vzniku trombózy, je potrebné vedieť, čo ovplyvňuje zrýchlenie a spomalenie zrážania krvi.

Znížené zrážanie krvi je smrteľné najmä v dôsledku vnútorného krvácania. U žien môže byť počas menštruačného cyklu zistená nízka zrážanlivosť.

Príčiny ovplyvňujúce vývoj rôznych patologických javov:

 1. Genetická dysfunkcia;
 2. Onkológia v neskorých štádiách;
 3. Lieky na riedenie krvi;
 4. Nedostatok vápnika a vitamínu K;
 5. Cirhóza pečene.

Postup liečby predpisuje hematológ. Ak lieky spôsobujú liečbu so zlou koaguláciou, je potrebné vylúčiť všetky lieky alebo ich nahradiť vhodnejšími, ktoré nespôsobia komplikácie.

Kvôli zvýšenému zrážaniu krvi dochádza k tvorbe trombov žíl, krvných ciev a artérií. Kvôli zablokovaniu artérií môže dôjsť k odumieraniu orgánu, pretrhnutiu krvnej zrazeniny alebo zablokovaniu vitálnych tepien alebo srdca. To všetko môže byť smrteľné.

Príznaky zhoršenia zrážanlivosti:

 • infekcie;
 • stuhnutosť;
 • ateroskleróza;
 • Dehydratácia.
 • Genetické faktory;
 • Diabetes mellitus;
 • Problém hmotnosti;
 • Gestačné obdobie;
 • Autoimunitné ochorenie;
 • Stresujúce situácie;
 • onkológia;
 • Hypertenzia.

Na zníženie zrážanlivosti krvi na požadovanú dávku lekár predpíše pacientovi antikoagulanciá.

Celý priebeh prijímania monitoruje špecialista:

 • Predpísaný počiatočný priebeh heparínu a po liečbe aspirínom. Malá dávka aspirínu sa pripisuje dedičnej chorobe už v ranom veku.
 • Pred operáciou sa vykoná test krvnej zrážanlivosti - toto sa vykonáva, aby sa vylúčili všetky druhy závažných komplikácií.
  Tehotné ženy a pacienti so sťažnosťami predpísali analýzu darcovstva krvi na diagnostiku. Starší ľudia trpia najviac zo zvýšenej zrážanlivosti krvi;
 • Ak váš krvný test odhalil dysfunkciu zrážanlivosti, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom o potrebných testoch, aby ste zistili príčinu porušenia.

Normálne sadzby pre ženy podľa veku

V závislosti od času, počas ktorého bola analýza vykonaná, menštruačného obdobia, liekov atď.:

 • Žena vo veku 40 rokov a viac má iný počet krvných doštičiek. V normálnom rozmedzí vezmite dáta 180-380 tisíc / μl;
 • Vo veku 15-18 rokov je tento ukazovateľ 180-340 tisíc / μl, vo veku 18 až 40 rokov sa miera rovná 180-380 tisíc / μl, vo veku 40 až 50 rokov dosiahol index krvných doštičiek na úrovni 180 - 360 tisíc / mkl a za 50-60 rokov je norma uvedená na 180-320 tisíc / mkl;
 • Typy ukazovateľov, ktoré sa odchyľujú od normy 180-380 tisíc / μl, sú patologické znaky. Je pravda, že v niektorých situáciách je možné dosky kvantitatívne znižovať.

Priemerný objem doštičiek sa určuje koaguláciou a všeobecným krvným testom.

PRESKÚMANIE NAŠA ČÍTATEĽA!

Nedávno som čítal článok o čarovnom čaji na liečbu srdcových ochorení. S týmto čajom môžete FOREVER vyliečiť arytmiu, srdcové zlyhanie, aterosklerózu, koronárnu chorobu srdca, infarkt myokardu a mnoho ďalších srdcových ochorení a krvné cievy doma. Nebola som zvyknutá dôverovať žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať si tašku.
Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: neustále bolesti a brnenie v mojom srdci, ktoré ma predtým trápili, ustúpili a po 2 týždňoch úplne zmizli. Skúste to a vy, a ak niekto má záujem, potom odkaz na článok nižšie. Čítajte viac »

Dôvody odchýlky ukazovateľov od normy

Hemostáza v krvi sa zvyšuje nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Nadmerná miera krvných doštičiek v kostnej dreni;
 2. Genetická predispozícia;
 3. Autoimunitné ochorenie;
 4. Zmena metabolizmu spôsobená imunitným systémom;
 5. Syndróm ICE, prvý stupeň;
 6. Hypodynamia, stavy krvi;
 7. Umelá srdcová chlopňa;
 8. Infekčné choroby, ktoré prispievajú k infekcii tela.

Prítomnosť patológií so zníženou frekvenciou:

 • dedičnosť;
 • leukémie;
 • Syndróm ICE, štvrtá fáza;
 • cirhóza;
 • Prekročenie dávky liekov;
 • Nedostatok vitamínov a vápnika;
 • Hemolytická anémia.

Aspirín je vo všeobecnosti predpísaný na profylaxiu, ale je potrebné mať na pamäti vedľajšie účinky a kontraindikácie, keďže je určená určitá dávka pre každú osobu, malú alebo veľkú. Pred použitím si prečítajte pokyny - zabránite tým ďalším komplikáciám. Dávka musí byť dodržaná správne, inak môže byť účinok malý.

Coagulogram je dôležitá analýza pre ženy, pomáha identifikovať porušenia a predchádzať im. Norma potrebná pre každú ženu identifikuje špecialistu. Napriek výsledku testu sa zohľadňujú aj ďalšie testy a história pacienta atď.

Ak idete na lekára včas, je možné predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a pravdepodobne smrteľným následkom.

Odporúčania pre zlú zrážanlivosť, liečbu

Odporúčania na zlepšenie zrážanlivosti krvi:

 • Čaj - najlepšie zelený;
 • Výrobky obsahujúce vitamín K;
 • Vikasol - liek;
 • Hemostatické liečivá, ako je statín alebo aprotinín;
 • Kolagénová hemostatická huba;
 • Škvrnitá žihľava - obsahuje vitamín C, K.

Na zvýšenie zrážanlivosti krvi pomôcť ľudovým liekom.

Mala by byť zahrnutá do diétnych výrobkov mliečneho pôvodu, ktoré obsahujú vápnik, kyselinu listovú, aminokyselinu:

Tiež prispieva k rýchlej eliminácii zlého zrážania rýb a mäsových výrobkov.

Zistite mieru krvácania a zrážanlivosti

Trvanie krvácania a zrážania krvi je najdôležitejším kritériom na určenie stavu ľudského zdravia. Vyvinula niekoľko spôsobov, ako identifikovať abnormality v procese. Aké patologické stavy zrýchľujú alebo naopak spomaľujú zrážanlivosť krvi a ako ich správne eliminovať?

Mechanizmus na zastavenie krvácania

Keďže krv v tele, priamo v cievach, je v kvapalnom stave, je to spôsob výživy a nasýtenia všetkých orgánov kyslíkom a živinami.

Rozdeľuje sa na tri typy:

 1. Krvácanie. Aktívne prúdenie krvi do orgánovej dutiny.
 2. Krvácanie. Výstup krvi z ciev s následnou impregnáciou okolitých tkanín.
 3. Hematóm. Výsledná umelá dutina je naplnená krvou, ktorá je schopná exfoliovať tkanivo.

V závislosti od toho, aké krvácanie je prítomné, dochádza k rôznym stupňom poškodenia tela.

Aby človek netrpel kvôli vážnej strate krvi, príroda poskytuje ochranný mechanizmus pre tento prípad - zrážanie krvi.

Tento proces sa vyznačuje trombózou: trombus na mieste poranenia je výsledkom prechodu rozpusteného proteínu do krvnej plazmy (fibrinogénu) na nerozpustný fibrín. Prechod jedného stavu proteínu na druhý je spôsobený tým, že poškodené krvné doštičky vylučujú špeciálny proteín, protrombín. Potom sa pod vplyvom iónov vápnika a tromboplastínu (iniciátor zrážanlivosti) fibrinogén prechádza do formy fibrínu. Táto látka tvorí jemné oko v mieste poškodenia cievy, v bunkách, z ktorých sú krvné bunky uviaznuté. Tekutý stav sa nahradí hustým, syrovým.

Trvanie krvácania sa môže výrazne líšiť v závislosti od poranenia.

Prečo potrebujem skontrolovať zrážanie krvi?

Doba zrážania krvi je niekedy indikátorom vážnych odchýlok v stave tela. Krvný test na určenie času zrážania sa nazýva koagulogram.

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

Spomalená alebo zrýchlená trombóza v inom rozsahu má negatívny vplyv na vývoj a funkciu orgánov. Rýchlosť zrážania krvi sa môže meniť s vekom - u detí tento proces je rýchlejší ako u ľudí v dôchodkovom veku. Preto na prevenciu a včasnú korekciu možnej patológie tvorby krvi experti odporúčajú podstúpiť pravidelné preventívne vyšetrenia, úplné vyšetrenie.

Navyše s niektorými terapeutickými manipuláciami, napríklad chirurgickým zákrokom alebo fyzioterapiou, je potrebné zrážanie krvi, takže lekári budú pripravení na možné ťažké krvácanie.

Očakávané matky sa tiež odporúčajú, aby sledovali testy počas tehotenstva, pretože žena stráca dostatok krvi počas pôrodu.

Patologické príznaky, pri ktorých je potrebná kontrola koagulogramu, sú dostatočné:

 • kardiovaskulárne choroby;
 • abnormálna funkcia pečene;
 • autoimunitné poruchy;
 • problémy s tráviacim traktom;
 • choroby dýchacieho systému;
 • infekcie, vírusy.

Lekári nikdy predpisujú lieky bez úplného vyšetrenia pacienta. Niektoré lieky ovplyvňujú krv, preto je potrebná analýza zrážania kože.

Hormonálne lieky, antikoagulanciá majú vážny vplyv na telo, preto keď sú predpísané, berú tiež do úvahy charakteristiky tela a individuálne vyberajú dávku.

Metódy stanovenia a normy

Krvný test na zrážanie a trvanie krvácania sa vykonáva v laboratóriu niekoľkými spôsobmi. Môže sa zhromaždiť kapilárna alebo venózna krv.

Analýzy sa robia ráno, predtým, ako je pacient lepšie odmietnuť raňajky, fajčenie a telesnú námahu, pretože tieto faktory ovplyvňujú prietok krvi. Na fáze menštruačného cyklu závisí aj na posilnení alebo spomalení krvného obehu.

Ak klient laboratória užíva akékoľvek lieky, lekári by si mali byť vedomí toho, čím by sa odstránili chyby vo výsledkoch.

Je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim ukazovateľom okrem dočasného kritéria zrážania a krvácania:

 • množstvo antitrombínu 3;
 • množstvo fibrinogénu;
 • protrombínový čas.

Koagulogram pozostáva z viacerých testov a indikátorov. Miera krvácania a zrážania krvi pre všetky testy je odlišná.

Perióda udávajúca prítomnosť odchýlok v priemere nepresiahne 6 minút.

Sukharevova metóda

Predmetom štúdie je kapilárna krv. Pomocou tohto testu je možné určiť obdobie prechodu fibrinogénu na fibrín.

Potom, čo bol prst prepichnutý, odstránia sa prvé kvapôčky a potom sa odoberie malé množstvo krvi špeciálnou nádobou (Panchenkov prístroj). Nádoba je súčasťou práce, ktorá sa opiera o boky, až kým sa kvapalina nezhustne.

Norma - od 30 do 120 sekúnd.

Sledujte video o tejto metóde

Lee-White metóda

Venózna krv sa užíva v dávke 1 ml na každé 3 skúmavky predhriatej na 37 ° C.

Rúry sa inštalujú do statívu v uhle najmenej 50 °, aby bolo možné ľahšie určiť koagulačnú schopnosť: tekutina prestane tečie.

Doba trvania krvácania je od 5 do 10 minút.

Metóda Morawica

Pred vykonaním analýzy sa odporúča vypiť pohár vody na prázdny žalúdok. Kapilárna krv sa odoberá z prsta alebo ušného laloku a kvapalina sa umiestni na laboratórne sklo. Všimnite si čas.

Po uplynutí 30 sekúnd sa do tekutiny spustí špeciálna hadička, stopky sa zastavia, keď sa vlákno vlákna vtiahne do trubice.

Duke metóda

Dĺžka trvania krvácania na Duque je určená pretiahnutím ušnej lúče tenkou dutou ihlou (Frankovou ihlou) so spúšťou, ktorá reguluje hĺbku. Mal by byť aspoň 3 mm, potom sa umelé krvácanie vyskytne spontánne bez úsilia technika. Filtračný papier sa nanáša na mieste vpichu každých pol minút, kým na ňom nezostanú žiadne stopy.

Doba krvácania u Duke je zvyčajne od 1 do 5 minút, u detí - nie dlhšie ako 4 minúty. Počiatočná forma koagulácie (protrombínový čas) u detí sa pohybuje od 14-18 sekúnd do 11-15 sekúnd, pričom zrýchlenie s vekom. U dospelých môže byť toto číslo menej ako 11 sekúnd.

Iné metódy

Existuje viac ako 30 testov, ktoré umožňujú kvalitatívne zistiť úroveň krvácania. Okrem stanovenia času krvácania podľa Dukea alebo Sukhareva používajú:

 1. Test krvných doštičiek. Kapilárna krv by mala zvyčajne obsahovať od 150 do 400 g / l, u detí je maximálny indikátor nižší - až do 350 g / l.
 2. Agregácia doštičiek (zahrnutá v metóde Duck). Pripojovacia schopnosť krvných doštičiek naznačuje pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín v bežných množstvách do 20%.
 3. Trombínový čas. Používa sa venózne krvácanie, čas zastavenia je od 15 do 40 sekúnd.
 4. Protrombínový index. Percento zrážania kontrolnej plazmy je 90 až 105% pre venóznu a 93 až 107% pre kapilárnu krv.
 5. Čas aktivovaného parciálneho tromboplastínu (indikátor, ktorý indikuje rýchlosť prechodu fibrinogénu na fibrín). Od 35 do 50 sekúnd.
Trvalo asi 2 hodiny na vykonanie analýzy pomocou venóznej krvi, okamžite sa určilo čas krvácania z kapilár.

Odchýlky od normy

Ak analýza trvania krvácania a zrážania krvi ukázala odchýlku od stanovených noriem, vykonajte dôkladné vyšetrenie celého organizmu.

Rýchle zrážanie krvi naznačuje nasledujúce problémy:

 • intoxikácie;
 • dehydratácia;
 • autoimunitné patológie;
 • infekcie;
 • ateroskleróza;
 • genetické abnormality;
 • endokrinné dysfunkcie.
Hlavne zvýšenie miery trombózy naznačuje DIC.

Tento stav diseminovanej intravaskulárnej koagulácie je charakterizovaný výskytom krvných zrazenín v malých cievach.

Spomalenie ukazovateľov naznačuje vysoké riziko vzniku vnútorného krvácania, ako aj nasledovné ochorenia:

 • hemofílie;
 • cirhóza a ďalšie problémy s pečeňou;
 • nedostatok vitamínov;
 • leukémie.
Ak chcete vylúčiť nesprávnu diagnózu, vykonajte ďalšie testy a diagnostické opatrenia po vylúčení používania určitých liekov.

Čo robiť s odchýlkami od normy?

Ak potvrdíte diagnózu, nemali by ste váhat správnu liečbu. Odmietanie lekárskej starostlivosti nie je povolené aj na samé lieky.

Odborníci určujú príčinu anomálie a predpisujú optimálny program na ich odstránenie. V závislosti od patológie, predpísané lieky, ktoré môžu obnoviť normálny krvný obeh. Môžu to byť NSAID so zvýšenou zrážanlivosťou a antikoagulanciami v opačnej situácii.

Vyvážená strava a užívanie komplexov vitamínov vedie k zlepšeniu zdravia. Obnova metabolických procesov tiež prispieva k oživeniu.

V prípade závažného krvácania môže byť potrebná transfúzia krvi.

záver

Koagulácia predstavuje detailný obraz stavu tela. Je dostatok metód jeho hodnotenia na čo najpresnejšie stanovenie prítomnosti konkrétnej patológie. Pretože mnohé faktory ovplyvňujú výsledok, od užívania liekov k menšiemu stresu je dôležité, aby ošetrujúci lekár bol dôkladne informovaný o zdraví a životnom štýle pacienta.

Rýchlosť zrážania krvi: správne indikátory, koagulácia

Rýchlosť zrážania krvi sa určuje na terapeutické a profylaktické účely. Porušenie indikátorov naznačuje nerovnováhu ciev, pečene.

Prečo je tento ukazovateľ dôležitý? Charakterizuje zásobovanie vnútorných orgánov živinami a ich všeobecným stavom. Tekutá rovnováha sa dosahuje prostredníctvom koagulačnej homeostázy.

Mali by ste vedieť! Porucha zrážania krvi na prvom mieste vyvoláva choroby srdca a krvných ciev. Tiež sa jeho vlastnosti menia na pozadí ťažkých patológií.

Kedy je potrebná analýza?

 • Plánovanie rodiny a následné tehotenstvo (hemosyndróm alebo VSC)
 • Autoimunitné systémové choroby
 • Ochorenie pečene
 • Choroby kardiovaskulárneho systému
 • Vyšetrenie pred a po operácii
 • Trombofilia (tendencia tvoriť krvné zrazeniny)
 • Kŕčové žily

Metódy výskumu

Čas zrážania krvi je určený vedeckými metódami v laboratóriu kvalifikovanými odborníkmi. Na štúdium podľa metódy Sukhareva sa použije vhodná kapilárna plazma, ktorá sa odoberá z prsta pacienta.

Najmenej 3 hodiny pred testom sa neodporúča jesť potravu, alkohol sa vylúči 2 dni pred odobratím krvi. Laboratórna kapacita je naplnená vzorkou na značku 30 mm. Potom sa kontajner pretrepáva, pričom sa meria čas pred začatím zahusťovania vzorky, to znamená, že sa vzorka začne pohybovať.

Rýchlosti zrážania krvi sa pohybujú od 30 sekúnd do 2 minút. Doba od začiatku do konca koagulácie musí byť kratšia ako 5 minút.

V moravskej štúdii systému krvného zrážania sa používa aj kapilárna plazma. Niekoľko hodín pred odobratím vzorky sa potraviny vylúčia, odporúča sa piť pohár vody pred analýzou.

Vzorka krvi pacienta sa umiestni na laboratórne sklo, čas zrážania sa stanoví pomocou stopiek. Každých 30 sekúnd sa vzorka kontroluje pomocou sklenenej trubice a čas, kedy sa objaví fibrínové vlákno, je výsledkom štúdie. Čas zrážania by mal byť 3-5 minút.

Takýto ukazovateľ zrážania krvi je normou a znamená, že neexistuje žiadna hrozba pre zdravie pacienta.

Koagulovateľnosť krvi metódou Dukeho sa určuje veľmi jednoducho. Laboratórny technik prepichne kožu na pacientovom ušnom laloku so špeciálnou ihlou (Frankova ihla). Miesto vpichu sa vlhčí so špeciálnym papierom každých 15 sekúnd. Ak na papieri nie sú žiadne škvrny, koagulácia je dokončená. Normy ukazovateľov zrážania krvi nepresiahnu 2 minúty.

Existuje viac ako 30 typov štúdií o zrážaní krvi. Ak chcete analyzovať vzorku a určiť normu, použije sa najvhodnejšia metóda získavania potrebných informácií. Rýchlosť štúdie - od 2 do 30 minút.

Analýza kapilárnej krvi

 • Hladina krvných doštičiek môže byť indikovaná pri analýze TB, zvyčajne je to 150-400 g / l pre dospelých a 150-350 g / l pre deti.
 • Doba zrážania Sukharevom (BC).
 • Doba krvácania Duca (BC alebo DS) - musí byť kratšia ako 4 minúty.
 • Protrombínový index (PTI) sa stanovuje porovnaním času zrážania vzorky krvi pacienta so vzorkou zdravého človeka. Normálne sadzby sú 93-107%.

Odporúčame: Ako sa zráža krv

Test žilovej krvi

 • Koagulačný čas podľa Lee-White (BC) je zvyčajne 5-10 minút.
 • Trombínový čas (TB), počas ktorého sa fibrinogén konvertuje na fibrín, je v rozmedzí 12-20 sekúnd normou.
 • Protrombínový index (PTI) v štúdii vzorky z žily je normálne 90-105%.
 • Čas aktivovaného parciálneho tromboplastínu (APTT alebo AVR) by mal byť 35-45 sekúnd. V tomto čase sa tvorí zrazenina pod vplyvom činidla, najčastejšie chloridu vápenatého.

Podmienky analýzy

Bez ohľadu na typ štúdie a požadovaný ukazovateľ koagulácie existuje niekoľko pravidiel na prípravu na zber biomateriálu.

Získanie kapilárnej plazmy (z prsta) sa uskutočňuje v laboratóriu, ihneď po prekořenení kožou rozrývačom. Žilová krv sa získava v laboratóriu z periférnej žily.

Zvyčajne vzorka s objemom 20 ml je dostatočná na získanie informácií o čase zrážania v norme.

Odporúčania pre pacientov pred absolvovaním analýzy:

 • Analýza koagulácie krvi a norma vo všetkých požadovaných parametroch sa vykonáva na prázdny žalúdok. Odporúča sa, aby jedlo nebolo 8-12 hodín pred testom.
 • 24 hodín pred testom nemôžete piť alkohol.
 • 4 hodiny pred začiatkom štúdie nemožno fajčiť.
 • Počas 5 minút pred testom by mal byť pacient v kľude.

Odchýlka hodnôt v analýze

Miera zrážania krvi nie je vždy v rámci odporúčaných limitov. Po preskúmaní výsledkov testu Vám ošetrujúci lekár povie, čo ochorenie ohrozuje pacienta.

Prekročenie času zrážanlivosti krvi môže byť spôsobené množstvom vážnych ochorení:

 • Intoxikácia tela
 • Prítomnosť DIC
 • Systémové autoimunitné ochorenia
 • Zvýšený počet krvných doštičiek
 • ateroskleróza
 • Infekčné choroby
 • Choroby vnútorných orgánov
 • Vrodené genetické abnormality
 • Endokrinné poruchy

Srdcové zlyhanie

Výsledok testov môže naznačovať, že rýchlosti zrážania sú nižšie ako normálne. Znížená zrážanlivosť spôsobuje riziko silného krvácania a môže byť tiež známkou vážneho ochorenia.

Počas tehotenstva alebo menštruácie sa miera zrážanlivosti môže mierne odchyľovať od normy v dôsledku zmien hormonálnych hladín. Analýza sa uskutočňuje trikrát v každom trimestri tehotenstva. Zmena stravy tehotných žien môže tiež spôsobiť abnormality na slnku.

Výskum o trvaní krvácania, zrážanlivosti a ďalších dôležitých indikátorov je začiatkom diagnózy a zaujíma dôležité miesto v medicíne. Fyzické poranenia, lieky, dehydratácia a ďalšie faktory môžu výrazne ovplyvniť výsledok štúdie. Aby pacient mohol správne dešifrovať analýzu, mal by poskytnúť lekárovi potrebné informácie o sebe.

Aká je rýchlosť zrážania krvi?

Krv je zložkou ľudského tela, ktorá mu umožňuje fungovať ako kompletný systém. Obsahuje všetky informácie o fungovaní orgánov a tkanív a prenáša ich medzi sebou.

Preto sa neustále prispôsobujú meniacim sa podmienkam okolitého a vnútorného prostredia tela.

Obrovské miesto vo funkčnej užitočnosti tejto interakcie je obsadené zrážaním krvi, čo určuje jej schopnosť nielen dodávať orgánom živiny, ale aj prenášať informácie o stave organizmu ako celku.

Základy udržania krvi v tekutom stave

Krv udržuje stálosť svojej štruktúry. To znamená, že na jednej strane by malo byť dostatočne hrubé, aby nedošlo k potu cez cievnu stenu pod pôsobením tlaku v cievach, ktoré sa čerpajú srdcom.

Na druhej strane príliš silná krv nebude schopná cirkulovať cez kapilárne siete a iné cievne štruktúry mikrovaskulatúry. Preto musí mať rovnováhu, ktorú kontroluje koagulačný systém (koagulácia) a antikoagulačný systém (antikoagulácia).

Celkovo sa to nazýva koagulačná homeostáza. Zatiaľ čo oba systémy sú v harmonickej interakcii, telo funguje normálne.

Je dôležité si pamätať! Zhoršené zrážanie krvi môže spôsobiť mnohé ochorenia, ktoré sa týkajú predovšetkým ciev a srdca. Ale to nie je jeho jediný zmysel. Takmer vždy mení svoje koagulačné vlastnosti na pozadí vážnej patológie!

Zrážanie a zrážanie krvi je ovplyvnené:

 • Stav cievnych stien. Porušenie štruktúry vnútornej vrstvy artérií spúšťa proces posilňovania zrážania;
 • Počet a funkčná užitočnosť krvných doštičiek. Sú hlavnými supervízormi stavu integrity cievneho lôžka a prvým, ktorý začal proces zrýchleného zrážania;
 • Koncentrácia a stav plazmatických koagulačných faktorov. Väčšina z nich sa syntetizuje pečeňou za účasti vitamínu K a cievneho endotelu. Zvýšenie alebo zníženie ich počtu vedie k zvýšeniu alebo zníženiu koagulácie krvi;
 • Koncentrácie plazmatických faktorov antikoagulačného systému (antitrombín, heparín, antiplazmín a iné). Čím viac z nich, tým viac tekutej krvi.

Základné analýzy a ich normálny výkon

Určite schopnosť krvi sa zrúti pomocou laboratórnych testov. Obidva kapiláry (z prsta) a žilová krv sú vhodné na ich výkon. Každý z testov vyžaduje určitý typ krvi a umožní vám určiť stav jednotlivých jednotiek systému hemostázy (koagulácia). Názvy a typy hlavných analýz a ich noriem sú uvedené v samostatnej tabuľke.

Čas koagulácie krvi je u detí normálny

V priebehu tejto diagnostickej štúdie (koagulogram) sa uskutočňuje premena kvapalnej krvi na elastickú zrazeninu, ku ktorej dochádza vtedy, keď fibrinogén (proteín rozpustený v plazme) prechádza do stavu nerozpustného fibrínu.

Analýza je predpísaná pre trombózu, autoimunitné ochorenia, kŕčové žily, akútne a chronické krvácanie. Okrem toho je neoddeliteľnou súčasťou preventívnych vyšetrení pri príprave na pôrod a chirurgickú liečbu.

Pre štúdium sa použila kapilárna alebo venózna krv.

Miera zrážanlivosti a ich miera

Čas krvácania - čas, počas ktorého sa zrazenina vytvára v rozpore s celistvosťou kože. Ide o základnú štúdiu, v ktorej sa hodnotí funkcia krvných doštičiek a cievne steny. U zdravého človeka žilová krv koaguluje po 5 - 10 minútach, kapilára - nie viac ako 2 minúty.

Protrombín je koagulačný proteín, ktorý je dôležitým prvkom trombínu, normálne je to 78-142%.

Trombínový čas alebo APTT je časový interval, počas ktorého dochádza k zrážaniu krvi, jeho miera je 11-17,8 sekúnd.

Fibrinogén je plazmatický proteín, ktorý je zodpovedný za tvorbu krvnej zrazeniny. Jeho normálny obsah u dospelých je 2,00 - 4,00 g / l; u novorodencov - 1,25-3,00 g / l.

Antitrombín je špecifický proteín, ktorý zabezpečuje absorpciu krvnej zrazeniny.

Príčiny nízkej zrážanlivosti

Nemožnosť rýchlej tvorby krvných zrazenín ukazuje vývoj patologických procesov v ľudskom tele, ktoré vyvolávajú krvácanie. Takáto odchýlka sa pozoruje pri funkčných ochoreniach pečene, pri vysokej nedostatočnosti koagulačných faktorov v plazme, pri DIC vo fáze hypocoagulácie, pri použití heparínu a pri nepriamych antikoagulanciách.

Keď sa pozoruje zvýšená zrážanlivosť

Ak sa počas štúdie zistí skrátenie času potrebného na prirodzené upchatie poškodenej nádoby, riziko trombózy sa zvyšuje.

Takáto odchýlka sa pozoruje pri trombóze a trombofílii (patologické stavy s vysokým rizikom trombózy) s DIC v hyperkoagulačnom štádiu.

Okrem toho sa pri dlhodobom užívaní hormonálnych liekov, vrátane antikoncepčných prostriedkov na pilulky, pozoruje zvýšené zrážanie.

Zrážanie krvi je normou

Pre podrobnú štúdiu zrážania krvi predpisujú lekári zvyčajne koagulogram. Môže sa vykonávať v zjednodušenej podobe (skríning) a v rozšírenej forme.

Rozdiely medzi skríningom a rozšíreným koagulogramom

Skríningová forma koagulogramu zahŕňa hlavné testy na stanovenie zrážanlivosti krvi: stanovenie koncentrácie fibrinogénu, protrombínu, protombínového času, trombínového času.

Počas rozšíreného koagulogramu sa podrobnejšie stanovuje stav antikoagulačných a koagulačných systémov. Rozsiahla verzia štúdie pomáha lekárovi s väčšou pravdepodobnosťou vyhodnotiť riziko trombózy u pacienta alebo naopak krvácanie.

Indikácie pre zrážanie krvi

Je potrebné vyšetriť krv v prípade zrážania v prípadoch dlhodobého neustáleho krvácania s ranami a poraneniami alebo naopak s tendenciou tvoriť krvné zrazeniny v cievach.

Zníženie zrážania krvi sa môže prejaviť častým a dlhotrvajúcim nazálnym krvácaním, podliatinami na tele v dôsledku drobných poranení.

Zvýšené zrážanie krvi je typické pre starších ľudí, fajčiarov, ako aj pre ženy užívajúce hormonálne antikoncepčné prostriedky.

Zrážanie krvi môže byť prerušené kvôli mnohým infekčným chorobám, popáleninám, zraneniam. Jeho fyziologické zvýšenie sa vyskytuje u tehotných žien. Preto sa žena pripravuje na nadchádzajúce doručenie.

Lekári predpisujú koagulogram pre ľudí, ktorí majú blízkych príbuzných s dedičnými ochoreniami krvi, rovnako ako tí, ktorí trpia kardiovaskulárnymi a autoimunitnými ochoreniami a patológia pečene. Je určený pre pacientov po prijatí do nemocnice. Táto štúdia sa uskutočňuje u pacientov užívajúcich dlhodobo antikoagulanciá (antikoagulanciá).

Príprava na štúdiu

Na vykonanie koagulogramu sa krv odoberie z pacientovej žily do skúmavky obsahujúcej špeciálne protizrážanlivé liečivo. Niektoré opatrenia zrážanlivosti, ako je počet krvných doštičiek, sa môžu vyšetriť pomocou vzorky krvi odobratej z prsta pacienta.

Aby bolo možné získať informatívne výsledky zrážania krvi pred vyšetrením, lekár zvyčajne zruší určité lieky. V predvečer testu sa neodporúča konzumovať tučné potraviny a alkoholické nápoje. Odporúča sa, aby nedošlo k fyzickému a duševnému prepracovaniu. Musíte vykonať analýzu na prázdny žalúdok.

Rýchlosť zrážania krvi

Normálne by mali byť hlavné indikátory koagulogramu v nasledujúcich intervaloch:

 • protrombín - od 80 do 120%;
 • fibrinogén - od 2 do 4 g / l;
 • protrombínový čas - od 11 do 16 sekúnd;
 • protrombínový index - od 80 do 100%;
 • Kvik protrombín - od 78 do 142%;
 • trombínový čas - od 10,3 do 16,6 sekúnd.

Na posúdenie funkcie krvi sa používajú aj parametre zrážania krvi podľa Sukhareva. Pre túto analýzu je krv umiestnená do tenkej sklenenej trubice, ktorá je potom jemne striedavo naklonená v rôznych smeroch.

Laboratórny asistent meria čas, po ktorom sa v skúmavke vytvorí stabilná zrazenina. Za normálnych okolností by sa mal začať tvoriť v 30-120 sekundách.

Konečný čas zrážania krvi stanovený touto metódou by mal byť od troch do piatich minút.

Rýchlosť zrážania krvi závisí od meracích jednotiek a použitých metód. Preto, aby sa zhodnotila účinnosť liečby, odporúča sa, aby bol pacient testovaný v tom istom laboratóriu.

Interpretácia výsledkov a ich klinický význam

Určovanie indexov zrážanlivosti krvi je pre lekára nevyhnutné na správnu diagnózu. Vzhľadom na množstvo indikátorov a ich možnú viacsmerovú odchýlku od normy je interpretácia výsledkov koagulogramu pomerne komplikovaná aj pre lekárov. Najlepšie zo všetkých, hemostasiológ bude schopný dešifrovať výsledky tejto analýzy.

Pre jednotlivé ukazovatele analýzy je obzvlášť ťažké urobiť konečný záver. Pre správnu diagnózu ošetrujúci lekár porovnáva údaje z vyšetrenia pacienta, príznaky ochorenia a výsledky ďalších štúdií.

Fibrinogén: normálny, zvýšený, znížený

Pri vyšetreniach sú často predpísané štúdie o obsahu fibrinogénu v krvi. Lekár túto analýzu pomôže.

Celkový proteín v krvi: normálny, zvýšený, znížený

Definícia celkovej bielkoviny v krvi je jedným zo spôsobov, ako posúdiť fyzickú kondíciu človeka. Test na celkovú bielkovinu.

Miera doštičiek u žien

Krvné doštičky sú krvné bunky, ktoré vyživujú steny krvných ciev a zabezpečujú rýchle zrážanie krvi pri poranení a.

Krv je veľmi zložitá zložka nášho tela a obsahuje mnoho rôznych zložiek. S vývojom.

D-diméru počas tehotenstva

Tehotenstvo prináša veľa zmien v režime, stravovanie ženy a samozrejme jej fyziologické zmeny sú nevyhnutné.

Skúšky krvnej koagulácie

Počet štúdií vzhľadom na komplexnosť samotného systému je veľmi veľký, tu sú charakterizované hlavné výskumné metódy.

Ciele štúdie. Odhadované hodnotenie stavu koagulačného systému pri rôznych typoch zvýšeného krvácania - trombocytopénia, hemofília, Willebrandova choroba, hemoragická vaskulitída.

Ako vykonávať výskum. Na stanovenie týchto indikátorov sa krv zoberie z žily ráno na prázdny žalúdok.

Normálne hodnoty

Procesy v krvi pri rezaní

Koagulogram alebo hemostasiogram je analýza, ktorá určuje zrážanlivosť krvi.

Rýchlosť krvácania v prípade poškodenia kože - 2-3 minúty po tom, čo bola krv z cievy.

Ak sa tento ukazovateľ odchýli na jednu alebo druhú stranu, lekár na analýzu určuje vlastnosti porúch, ktoré spôsobili túto disharmóniu, a priradí potrebné uzdravenie.

Koagulogram alebo hemostasiogram je analýza, ktorá určuje zrážanlivosť krvi. Rýchlosť krvácania v prípade poškodenia kože - 2-3 minúty po tom, čo bola krv z cievy.

Ak sa tento ukazovateľ odchýli na jednu alebo druhú stranu, lekár na analýzu určuje vlastnosti porúch, ktoré spôsobili túto disharmóniu, a priradí potrebné uzdravenie.

Koagulogram predpísaný počas vyšetrenia počas tehotenstva s podozrením na ochorenie pečene av predoperačnom alebo pooperačnom období.

Tiež s autoimunitnými ochoreniami as patológiou zrážania krvi, s kŕčovými žilkami a vaskulárnou patológiou je znázornená analýza zrážania krvi.

Miera zrážanlivosti závisí priamo od množstva protrombínu v krvi.

Protrombín je proteín zodpovedný za koaguláciu krvi. Je základnou zložkou ďalšieho krvného proteínu, trombínu. Preto pri analýze laborantovia asistentov nielen vypočítavajú presný čas, ale aj opisujú chemické zloženie, percento proteínov, ktoré určujú zrážanlivosť krvi. Štandardný obsah protrombínu v krvi je 78-142%.

Krv v krvných cievach pripomína vodu vo svojej vlastnej viskozite a tekutosti. Toto je hlavná podmienka, v ktorej môže krv vykonávať svoju hlavnú funkciu - pohybovať sa cez cievy, dodávať všetkým orgánom kyslík, bielkoviny, vitamíny a ďalšie potrebné produkty.

Ale v čase poškodenia steny cievy a jej odtoku z vlastného lôžka, aj keď do nej prechádza tkanivový tromboplastín, je vložený program, ktorý zabezpečuje zrážanie krvi. Rýchlosť trombínového času, inými slovami, doba zrážania krvi je 11-17,8 s (sekundy).

Ak sa miera zrážanlivosti krvi pacienta odmietne smerom k jej zníženiu, existuje riziko veľkej strate krvi počas operácie alebo náhodného zranenia, a to aj počas pôrodu a menštruácie. Často sa táto patológia objavuje na pozadí diabetes mellitus alebo s predĺženou liečbou nepriamymi antikoagulanciami.

Chlapci majú vrodené ochorenie nazývané hemofília, ktorá je zdedená. Samotné dámy netrpia touto chorobou, ale sú nositeľmi génov hemofílie.

Pre obnovenie normu zrážanie klienti vypúšťaného inhibítory fibrinolyzní, koagulačnými činidlami priame akcie, získané z krvi, vitamínu K alebo výrobku "vikasol" protamíniumsulfát alebo vykonať nezdravé transfúziu darcu krvnej plazmy. Všetky tieto lieky a postupy spomaľujú proces rozpúšťania krvných zrazenín a zastavujú krvácanie.

Ale ak má pacient naopak znížený čas zrážania? Miera zrážanlivosti, ako už bolo spomenuté, je 2 - 3 minúty, zatiaľ čo v ochorení sa zrúti naraz? Takže to je skvelé! Strata krvi v tomto prípade je malá, aký je problém?

Ukazuje sa, že takéto rozdiely sú viac neisté. Konkrétne, zvýšená zrážanlivosť ohrozuje pacienta mŕtvicami, tromboflebitídou, kŕčovými žilami, hemoroidmi a ďalšími.

Prečo sa objavuje podobná anomália? Okolnosti zvýšenej krvnej zrazeniny obrovské množstvo.

Napríklad hojná strata vody tela hnačkou alebo vracaním alebo otravou alebo infekčnými chorobami trávenia; so zvýšeným objemom močenia, ktorý je typický pre ochorenie obličiek, sladkú alebo inú diabetes mellitus; pri užívaní určitých liekov; s rozsiahlymi popáleninami a pľúcnym edémom.

To je tiež príznakom rastu zrážanie krvi môže dôjsť v dôsledku vrodené alebo získané fermentopathia, parazitárnych inváziou, ochorenie pečene, poškodením endotelu, kardiovaskulárne ochorenia, stázy (spomalenie pohybu, alebo sa jeho ukončenie) v kapilárach, často v dôsledku ischémie, žilovej nepreberné množstvo toxických lézií autorita. Počas tehotenstva alebo počas obdobia užívania niektorých antikoncepčných prostriedkov sa môže objaviť aj syndróm zrážania.

Tento syndróm je prvým krokom DIC. Toto ochorenie je prakticky nemožné liečiť tradičnými prostriedkami. Často sú klientom predpísané komplexné liečebné úkony, ktoré treba dodržiavať.

Interpretácia analýzy zrážania krvi

Skúška koagulácie krvi - koagulogram. Zrážanlivosť je jednou z najdôležitejších vlastností, ktorá umožňuje zastaviť krvácanie v prípade poškodenia stien krvných ciev.

Funkcie systému zrážania krvi

Proces zrážania kože je úzko spojený so systémom homeostázy, ktorého hlavnou úlohou je udržať optimálny objem krvi v tele. Homeostáza má dva mechanizmy:

 • Primárny mechanizmus sa nazýva cievny trombocyt. Keď k tomu dôjde, tvorba takzvaného "bieleho trombu", ktorý pozostáva z lepených krvných doštičiek.
 • Sekundárny alebo koagulačný mechanizmus je presne koagulácia krvi. Keď sa vytvorí blokáda poškodenej oblasti hustá fibrínová zrazenina, ktorá sa tiež nazýva "červený trombus". Toto meno dostal kvôli červenej farbe červených krviniek, ktoré sú základom fibrínovej zrazeniny.

Nesmiete tiež zabudnúť na konečnú fázu homeostázy, ktorá je resorpciou krvnej zrazeniny, ktorá sa stala zbytočnou. Zrazenina, ktorá chráni pred stratou krvi, zvyčajne zmizne po obnovení nádoby a zmiznutí jej potreby.

Indikácie pre analýzu

V ďalšej analýze zrážania krvi nazývanej koagulogram. Základom pre účel štúdie môže byť:

 • autoimunitné ochorenia;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • diabetes mellitus;
 • kŕčové žily;
 • hemochromatóza.

Okrem toho sa takáto analýza odporúča pre určité špecifické podmienky tela, ako napríklad:

 • tehotenstva;
 • obdobie pred operáciou a po ňom;
 • antikoagulačná liečba na monitorovanie stavu pacienta;
 • príliš dlhé krvácanie.

odpis

Pri dešifrovaní testu zrážanlivosti krvi sa údaje získané v laboratóriu porovnávajú s normami. Obvykle sa pri vykonávaní koagulogramu berú do úvahy 8 indikátorov:

 • Krvný test na čas zrážania. Normálna doba žilovej krvi je 5-10 minút a pre kapilárnu krv je to 2 minúty.
 • APTTV - táto skratka znamená aktivovaný čiastočný tromboplastínový čas. Sadzba pre tento indikátor je od 24 do 35 sekúnd. Zvýšenie tohto indikátora naznačuje zlú schopnosť koagulovať a pokles času naznačuje zvýšenú koaguláciu.
 • Protrombínový index alebo protrombínový čas sa odčíta, aby sa odhadla vonkajšia koagulačná dráha. Jeho miera je od 80 do 120%. Zníženie tohto indikátora nám poukazuje na hyperkoaguláciu a jeho zvýšenie naznačuje pokles funkcie koagulácie krvi.
 • Fibrinogén je jedným z plazmatických proteínov a normálne jeho množstvo je od 5,9 do 11,7 μmol / l. Zvýšenie tohto indikátora sa vyskytuje v zápalovom procese, zvyšuje sa aj pri popáleninách, srdcovom infarkte a počas tehotenstva. Ak je znížená, môže to znamenať ochorenie pečene alebo DIC.
 • Takýto ukazovateľ ako trombínový čas nám umožňuje odhadnúť konečný stupeň koagulácie. Jeho rýchlosť je od 11 do 17,8 sekúnd. Zvýšenie tejto doby sa môže pozorovať pri nedostatku fibrinogénu, ako aj pri liečbe heparínom a hyperbilirubinémiou. Zníženie tohto indikátora môže naznačovať DIC alebo veľké množstvo fibrinogénu v krvi.
 • Ďalším ukazovateľom je plazmatický čas na recalcifikáciu, ktorý sa normálne pohybuje od 60 do 120 sekúnd.
 • Zníženie krvnej zrazeniny, ktorá sa zvyčajne pohybuje od 44 do 65%.
 • Posledným parametrom je tolerancia voči heparínu v plazme. Dnes sa tento ukazovateľ vždy nepoužíva a jeho rýchlosť sa pohybuje od 3 do 11 minút.

Koagulácia je veľmi zložitý proces, ktorý závisí od mnohých faktorov, takže je dôležité brať do úvahy ďalšie parametre koagulogramu:

 • Proteín C je koagulačný proteín, ktorého nedostatok môže spôsobiť akútnu trombózu.
 • Antitrombín je látka, ktorá je faktorom systému proti zrážaniu kože a pomáha predchádzať vzniku krvných zrazenín, ak nie sú potrebné.
 • D-dimér je produktom kolapsu krvnej zrazeniny, jeho definícia pomáha vopred identifikovať možnosť trombózy a predchádzať jej.
 • Lupus antikoagulant sa zvyčajne stanovuje pre podozrenie na autoimunitné ochorenia alebo antifosfolipidový syndróm.

Pri dešifrovaní koagulogramu je potrebné vziať do úvahy, že normy krvného testu na zrážanie sa môžu významne líšiť v závislosti od veku pacienta a od niektorých špecifických stavov tela, napríklad tehotenstva.

Ako to urobiť

Je veľmi dôležité dodržiavať niektoré jednoduché pravidlá pri testovaní krvi v čase zrážania, čo prispeje k presnejšej a spoľahlivejšej analýze. Odporúča sa urobiť krvný test ráno, pretože niektoré indikátory sa môžu počas dňa meniť.

Pred analýzou je potrebné v priebehu dňa trochu obmedziť príjem potravy a za posledných 12 hodín je lepšie vôbec nejednúť. Tiež je potrebné opustiť sladké nápoje, uprednostňujúc vodu.

Ak pacient prijal akékoľvek lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi, lekár by mal byť upozornený.

Norma u žien, mužov a detí zrážaním

Zvážte tieto ukazovatele pri dešifrovaní krvi pri zrážaní.

Doba zrážania krvi je indikatívnym indikátorom viacstupňového enzymatického procesu, vďaka ktorému sa rozpustný fibrinogén premieňa na nerozpustný fibrín.

Pri analýze zrážanlivosti krvi je rýchlosť trombínového času 15 až 18 sekúnd. Tento ukazovateľ odráža proces zrážania krvi všeobecne, ale neodhaľuje mechanizmy vedúce k jeho porušovaniu.

Krv je zložkou ľudského tela, ktorá mu umožňuje fungovať ako kompletný systém. Krv udržuje stálosť svojej štruktúry. Zhoršené zrážanie krvi môže spôsobiť mnohé ochorenia, ktoré sa týkajú predovšetkým ciev a srdca.

Koncentrácia a stav plazmatických koagulačných faktorov. Väčšina z nich sa syntetizuje pečeňou za účasti vitamínu K a cievneho endotelu. Určite schopnosť krvi sa zrúti pomocou laboratórnych testov. Názvy a typy hlavných analýz a ich noriem sú uvedené v samostatnej tabuľke.

Všeobecné ukazovatele krvného obrazu

Práve táto časť krvi sa skúma počas stanovenia indexov koagulogramu. Prenesené veľké zranenia, operácie, transfúzia krvi a jej zložky. Podstata a diagnostické schopnosti hlavných indikátorov koagulácie krvi sú uvedené v tabuľke.

Odráža schopnosť kapilárnej krvi tvoriť zrazeninu pri umiestnení do tenkej sklenenej kapiláry s jej hladkým alternatívnym náklonom v opačnom smere. Je čas, keď je obmedzený pohyb krvi a čas vzniku pretrvávajúcej zrazeniny.

Zobrazuje stav poslednej fázy krvnej zrážanlivosti. Nepriamo označuje koncentráciu injekčných liekov a prírodných faktorov koagulačných a antikoagulačných systémov.

Kontroluje sa zaznamenávaním času potrebného na to, aby krv zastavila vylučovanie z malej rany po prepichnutí kože prsta.

Odráža schopnosť krvných koagulačných faktorov krvi, ktoré sú predmetom štúdie, tvoriť zrazeninu, keď sa k nim pridajú faktory zrážanlivosti tkaniva produkované doštičkami.

Analýza krvných parametrov je najdôležitejšia, pretože u zdravého človeka sú tieto ukazovatele pomerne konštantné, akákoľvek zmena v nich je ukazovateľom zmeny v ľudskom tele.

Pri analýzach sa krv zvyčajne používa z žily. Odber vzoriek krvi sa uskutočňuje ráno a na prázdny žalúdok.

Úplný krvný obraz obsahuje informácie o počte indikátorov, ako sú: erytrocyty, krvné doštičky, leukocyty (a ich typy), obsah hemoglobínu, index farby.

Miery krvných doštičiek

Mnoho krvných ochorení (vrátane dedičných) je úzko spojených s porušením štruktúry hemoglobínu. Hemoglobín je červený krvný pigment, ktorý prenáša kyslík do tkanív. Zníženie rýchlosti hemoglobínu sa pozoruje pri rôznych anémiách so stratou krvi.

Zvýšenie normy sa pozoruje s poklesom rastu počtu červených krviniek, ak sa krv zahusťuje. Červené krvinky sú krvné bunky, ktoré sa tvoria v kostnej dreni a obsahujú hemoglobín.

Doba zrážania je okamih od kontaktu krvi s cudzími povrchmi až po vytvorenie zrazeniny.

Miera krvného zrážania

Ak je čas zrážania menej: hyperkoagulácia po krvácaní, pooperačné a popôrodné obdobia, štádium I DIC, vedľajšie účinky antikoncepčných prostriedkov. Zvýšenie času krvácania sa pozoruje s výraznou trombocytopéniou a / alebo závažným poškodením funkcie (trombocytopatia).

Príprava na analýzu: odporúča sa, aby krv darovala ráno, na prázdny žalúdok. Čas zrážania krvi sa však skracuje iba v dôsledku zrýchlenia tvorby krvnej protrombinázy (koagulačná fáza I). Preto je vo väčšine prípadov zníženie času zrážanlivosti krvi v dôsledku výskytu tkanivového tromboplastínu v krvnom obehu (doba zrážania 1-2 minúty).

Skrátenie času zrážania naznačuje potrebu prevencie hyperkoagulácie, ktorá ohrozuje rozvoj trombózy a tromboembólie.

Začiatok koagulácie krvi zdravou osobou je od 30 sekúnd do 2 minút, koniec je od 3 do 5 minút. Krv sa odoberá z prsta do čistej a suchej kapiláry z Panchenkovho aparátu.

Prvá kvapka krvi sa odstráni tampónom, potom sa do kapiláry vtiahne stĺpec krvi s výškou 25-30 mm a prenesie sa do stredu kapilárnej trubice.

Aká je rýchlosť zrážania krvi?

 • Krv sa voľne pohybuje vo vnútri kapiláry.
 • Krvný koagulačný test (koagulogram) je súčasťou súboru vyšetrení na ochorenia pečene, autoimunitných ochorení a kŕčových žíl dolných končatín.
 • Zrážanie krvi je komplexný biologický proces, počas ktorého sa vytvára fibrín (špeciálny proteín).

Krvný test na zrážanie

Vzhľadom na tvorbu krvných zrazenín dochádza ku kondenzácii krvi, jeho tekutosť zmizne. Zrážanie krvi je teda ochrannou reakciou organizmu, ktorá ho chráni pred stratou krvi.

V dôsledku plynulosti krvi sa jej bunky medzi sebou nelepia a ľahko sa pohybujú cez cievy.

Kvapalný stav krvi je potrebný na výkon transportných, ochranných, termoregulačných, trofických (výživa tkanív) funkcií.

Avšak v prípade porušenia integrity stien krvných ciev je potrebná schopnosť krvi tvoriť v zasiahnutom priestore zrazeninu (trombus), teda pri zrážaní.

Zvýšené zrážanie krvi (hyperkoagulačná schopnosť) je obzvlášť nebezpečné. V systéme zrážania krvi (hemostáza) existuje niekoľko faktorov, ktoré sú určené metódami laboratórnej diagnostiky.

Akú laboratóriu si vyberiete pre počet krvných doštičiek?

Zníženie agregácie sa môže vyskytnúť pri znížení počtu krvných doštičiek, niektorých špecifických ochorení.

V tejto analýze sa čas zrážania krvi zvyšuje v dôsledku nedostatku niektorých faktorov zrážanlivosti pri vývoji patologických stavov, ako je hemofília alebo ochorenie pečene.

Tento indikátor sa zvyšuje pri užívaní antikoagulancií. Tento údaj sa tiež zvyšuje pri užívaní perorálnych kontraceptív v posledných mesiacoch tehotenstva.

Odchýlky od miery zrážanlivosti

Zrážanie krvi je komplexný mechanizmus obranyschopnosti organizmu, zameraný na spontánnu elimináciu krvácania prostredníctvom tvorby krvných zrazenín.

Tento indikátor sa líši v závislosti od veku a zdravotného stavu. Normálna doba tvorby krvnej zrazeniny je 5 až 10 minút, zastavenie menšieho krvácania je 4 minúty.

Odchýlka od tejto normy je dôležitým diagnostickým prvkom.

diagnostika

Vonkajšie sa tieto porušenia nemusia prejaviť.

Špeciálna štúdia, koagulogram (hemostasiogram) pomáha určiť hrúbku, rýchlosť koagulácie, charakteristiky tvorby elastickej zrazeniny.

Pre ňu vezme žilovú krv na prázdny žalúdok. Krvné testy na zrážanie sú povinné pred zložitými operáciami, pôrodom, na identifikáciu patológie krvných ciev, imunitného systému, pečene.

Prečo je to tak dôležité?

Miera zrážania krvi je určená nielen na posúdenie schopnosti tela eliminovať stratu krvi. Voľný pohyb krvi cez cievy zabezpečuje, že jeho hlavnou funkciou v tele je tkanivové dýchanie. Mikrobloky, krvné zrazeniny vedú k nedostatku kyslíka.

Riziko vzniku ochorení obličiek, gastrointestinálneho traktu, srdcových infarktov a mŕtvice sa významne zvyšuje. Hrubá krv v starobe vedie k poklesu intelektuálnych schopností, k porušeniu emocionálnej rovnováhy. Pre tehotné ženy ide o dvojitý problém, pretože plod trpí nedostatočnou dodávkou kyslíka do placenty.

Zriedenie krvi vedie k dlhodobému život ohrozujúcemu krvácaniu.

Čo má vplyv na zvýšené zrážanie krvi?

1. Stres

Stres - biologická reakcia organizmu na produkciu adrenalínu. Pôvodná povaha jej výskytu - poškodenie tkaniva, zranenie. Adrenalín je silný stimulant, ktorý spúšťa systém zrážania krvi. Teraz sa vo väčšine prípadov objavuje stres ako emocionálny faktor, ale chemická reakcia, ktorej výsledkom je aktívna krvná zrážavosť, zostáva.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Syndróm vertebrogennej vertebrálnej artérie

Počiatočný alebo angiodystonický stav je definovaný ako syndróm vertebrogénneho (vertebrálneho) v dôsledku sympatického plexu vertebrálnej artérie s typickými bolestivými (vegetal-bolestivými) symptómami.

Intracerebrálne krvácanie pri hypertenzívnej chorobe

obsahPríčiny a mechanizmus hemoragie v mozgu počas hypertenziePre hemoragie v mozgu s hypertenziou je ich lokalizácia typická: krvácanie v plášti a vnútorná kapsula susediaca s ním s častým rozdelením do centrálnej bielej hmoty mozgu (50% prípadov) krvácanie v talamu most krvácanie cerebrálne krvácanie

Krvný test na zrážanie: prečo by ste to mali preniesť

Svetový deň trombózy sa oslavuje 13. októbra. Internetový portál "Kuban 24" zistil, prečo je dôležité nečakať na špeciálny deň, ale ísť a skontrolovať krv.

Stojace plavidlá: choroby. Liečba, prevencia cievnych ochorení končatín

Choré nohy... Aké utrpenie prinášajú ľuďom, niekedy úplne zneschopňujúce, robia život len ​​nesnesiteľným! Bohužiaľ, plavidlá na svojich nohách sa dnes obávajú nielen staršej populácie.

Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.

Posilnenie ciev v nose

Slabé nosové cievy sú jednou z hlavných príčin krvácania z nosa. Preto by osoby náchylné k takýmto prejavom mali vedieť, ako posilniť nádoby v nose. Slabé cievy nie sú jednoznačnou diagnózou, sú výsledkom všeobecných alebo lokálnych porúch v tele.