Mnoho ľudí, keď počujú diagnózu NDC, čo to je, neviem. Neurocirkulačná dystónia sa často nazýva vegetatívno-vaskulárna dystónia, syndróm vegetatívnej dysfunkcie alebo vegetatívna neuróza. Toto je komplex príznakov, ktorý zahŕňa veľké množstvo rôznych syndrómov s rôznou etiológiou. Hlavnou príčinou je dysfunkcia autonómneho nervového systému.

Príčiny NDC

Autonómny nervový systém reguluje väčšinu javov a procesov v tele. Hlavným cieľom je regulovať životnú činnosť rôznych orgánov. Je to vďaka autonómnemu nervovému systému, že orgány koordinujú svoju prácu a prispôsobujú sa rýchlejšie potrebám celého organizmu.

Sympatické rozdelenie autonómneho nervového systému je neurónmi, ktoré sa nachádzajú v bedrovej a hrudnej oblasti miechy. Zodpovedajú za takéto orgány a systémy:

 • oči (dilatácia žiaka, roztrhnutie, lesk);
 • regulácia pokožky a tepla (tón pleti, pot, teplota, tolerancia tepla a chladu, maz);
 • srdce a cievy (regulácia krvného tlaku, srdcovej frekvencie);
 • respiračné orgány (frekvencia, svaly, objem);
 • tráviaci trakt (zložky sliny, jeho sekrécia, kyslosť žalúdka, intestinálna motilita);
 • močové a reprodukčné systémy (erekcia, vyprázdnenie močového mechúra).

Navyše je táto časť neurónov zodpovedná za spánok (jeho kvalita, zaspávanie a prebudenie) a niektoré osobnostné charakteristiky (emócie, fyzická a duševná činnosť).

Parasympatický nervový systém je súčasťou autonómneho oddelenia. Táto časť neurónov je prepojená so sympatikom. Spolupracujú, ale účinok je opačný. Neuróny parasympatického rozdelenia sa nachádzajú v sakrálnej oblasti av centrálnej časti nervového systému.

Výraz "dystónia" naznačuje, že v ľudskom tele nie je žiadna rovnováha v práci sympatického a parasympatického rozdelenia. Existuje veľa faktorov, ktoré môžu vyvolať túto chorobu.

Hlavné príčiny neurocirkulatívnych zmien sú:

 1. Genetická predispozícia.
 2. Častý a silný stres. Pod vplyvom silného stresu môže dokonca aj relatívne zdravá osoba vyvinúť NDC.
 3. Ťažká zmena klímy.
 4. Telo a neurologické patológie.
 5. Ostré hormonálne zmeny. V tomto prípade sa berie do úvahy menopauza a puberta. Poruchy hormonálneho pôvodu môžu byť spojené s rôznymi ochoreniami.
 6. Duševné choroby. Je potrebné brať do úvahy depresiu, záchvaty paniky, poruchy typu hypochondria.

Symptómy NDC

Príznaky NDC u všetkých pacientov sú odlišné. Existujú také veľké syndrómy:

Tento syndróm sa považuje za najbežnejší. Zvyčajne má človek slabú bolesť v srdci. Prerušuje sa jeho práca, zmeny krvného tlaku. Symptómy sa vyskytujú v momente, keď je človek vystavený stresu, úzkosti alebo ťažkej nadmernej práci (fyzickej a duševnej).

Závažnosť týchto príznakov je individuálna. Môžu byť mierne a veľmi silné. Bolestivé pocity majú piercing, rezanie, bolesť alebo represívny charakter. Niekedy je bolestivý syndróm podobný infarktu myokardu alebo angíne.

Navyše, s neurocirkulačnou dystóniou sa mení krvný tlak. Môže prudko stúpať a potom rýchlo klesať. Časť systému ovplyvňuje receptory krvných ciev a spôsobuje kŕče. Táto podmienka sa nazýva vegetatívna kríza. Jeho vzhľad je spôsobený ostrým aktivovaním sympatického nervového systému. Tento jav je krátkodobý.

Často človek zvyšuje intenzitu potenia, keď je lepkavý a chladný. Tento stav sa nazýva vegetatívny typ hyperhidrózy. Potové žľazy sú tiež regulované sympatickou časťou nervového systému, jeho aktivácia vyvoláva zvýšenie intenzity potenia.

S týmto syndrómom človek zvýšil dýchanie, ale zároveň sa stal povrchným. Človek trpí nedostatkom kyslíka. Tieto príznaky sa objavujú, keď je pacient vo veľkom vzrušení. Ak má pacient hysterický typ, môže sa stav zhoršiť, vrátane udusenia a pocitu kómy v krku. Ak má človek miernejšiu formu choroby, potom je len malý nepríjemný pocit. Niekedy dochádza k nádychom v podobe kŕčov. Pacient neustále cíti nedostatok kyslíka, takže neustále otvára okná.

Tento syndróm sa prejavuje vo forme vyčerpania, emocionálnej aj fyzickej. Takýto syndróm sa pozoruje takmer u všetkých pacientov s neurocylulatorickou dystóniou. Existuje pocit slabosti, letargia. Produktivita prudko klesá, človek sa rýchlo unaví aj pri malých zaťaženiach. Z dôvodu neustálej únavy u človeka má zlú náladu.

Pacienti v detstve a dospievaní majú problémy s výkonom intelektuálnych funkcií. Ich akademická výkonnosť začína klesať. Nie je to spôsobené žiadnymi léziami v mozgovom tkanive, ale vzhľadom na to, že sa dieťa nemôže sústrediť na niečo - stane sa absent-minded. To ukazuje nervozitu, podráždenosť, dokonalosť. Akékoľvek zaťaženie, ktoré nesie zlé.

Diagnóza NCD môže zahŕňať aj problémy s reguláciou teploty tela. Povaha tohto syndrómu závisí od typu dystonie. Ak vplyv sympatikovej časti nervového systému prevažuje, potom pacient trpí zima normálne, ale pre ňu je ťažké tolerovať teplo a teplo. V tomto prípade má vždy chladné ruky a nohy, ale jeho pokožka nie je mokrá.

Ak naopak pacient má parasympatický tón, potom netoleruje chladu, ale uspokojivo sa vyrovná s teplom. V tomto prípade sú ruky vždy veľmi teplé, ale mokré. Okrem mazu je bohatá. Títo ľudia sa pokúšajú obliecť sa hrejivšie, ale sú neustále zmrazovaní.

Často sa u pacientov s problémami s termoreguláciou tela prejavuje teplota tela pod 37 ° C, ale index sa môže pohybovať medzi 36,7 ° C a 37,1 ° C V tomto prípade antibiotiká, lieky s protizápalovými vlastnosťami a iné lieky nepomôže.

Tento syndróm je charakteristický pre dospievanie. A to platí pre dievčatá i pre chlapcov. Zvyčajne mdloby nastáva, keď človek dramaticky zmení polohu tela v priestore. Napríklad, keď stúpa z sediacej alebo ležiacej polohy. Tento stav sa nazýva ortostatická hypotenzia. Vysvetľuje to skutočnosť, že prietok krvi cez cievy sa pomaly redistribuuje, najmä v nohách. Z tohto dôvodu krvný tlak prudko klesá a pacient stráca vedomie po krátky čas. Okrem toho sa takáto podmienka pozoruje so silnými emóciami, napríklad ak sa človek bojí.

Neurotické poruchy

Podľa štatistiky každý druhý pacient s neurocirkulačnou dystóniou má neurotickú poruchu. Napríklad ide o depresiu alebo úzkosť. Pri úzkostnej poruche sa pacientovi pravidelne objavujú záchvaty paniky, ktoré sú sprevádzané silným pocitom strachu. Pacientka je z rôznych dôvodov veľmi znepokojená. Napríklad, má strach z dusenia, zomierania alebo prebudenia. Ak sa takéto záchvaty opakujú, znamená to, že sa rozvíja úzkostná porucha. V tomto prípade sú pacienti veľmi nepokojní, podozriví. Spávajú zle, často sa prebúdzajú bez dôvodu. Je veľmi ťažké zaspať.

Každý štvrtý pacient s neurocirkulačnou dystóniou trpí depresiou. Môže byť hypochondriálny aj alarmujúci. Nálada sa zhoršuje alebo sa môže dramaticky meniť počas dňa.

Ak má pacient poruchu hypochondriálneho typu, potom je neustále zaneprázdnený vlastným zdravím. Vždy sa obáva, aký bude výsledok choroby. Zvyčajne sa ľudia s takýmito poruchami pokúšajú navštevovať nemocnicu častejšie. Stále sa sťažujú lekárom, zakaždým, keď nájdu všetky nové príznaky. Majú tendenciu neustále merať pulz, tlak, telesnú teplotu. Takí pacienti sa stále snažia vždy nájsť nové metódy liečby.

Liečba NDC

Liečba NDC je zvyčajne zameraná na stabilizáciu emočného prostredia. Je dôležité venovať väčšiu pozornosť mentálnemu stavu pacienta. Ak v klinickom zobrazení dominujú depresívne poruchy, predpísané sú lieky zo skupiny antidepresív. Ak je neustále v stave úzkosti, lieky, ktoré majú anti-úzkosť vlastnosti sú predpísané.

Okrem toho musíte eliminovať príznaky ochorenia. Ak má pacient arteriálnu hypertenziu, používa sa antihypertenzívna medikácia. Ak pacient trpí nespavosťou, lekár predpíše lieky na spanie. Ak dôjde k vegetatívnej kríze, lekár vyberie lieky zo skupiny ganglioblokátorov a stabilizátorov vaskulárneho tónu.

Pri neurocirkulačnej dystónii sú predpísané nasledujúce lieky:

 1. Prostriedky so sedatívnymi vlastnosťami.
 2. Antidepresíva a lieky proti úzkosti.
 3. Lieky, ktoré ovplyvňujú srdce a obehový systém.

Takéto lieky sa bežne používajú:

 1. New priesmyk. Rastlinná droga, ktorá má utišujúci účinok, pomáha bojovať proti úzkosti a strachu.
 2. Persen. Tento liek tiež pomáha utišiť, má relaxačný účinok.
 3. Corvalol. Po užití tejto drogy sa človek postupne utilí, jeho spánok sa normalizuje. Má relaxačný účinok.
 4. Valokormid. Má antispazmické, kardiotonické a relaxačné vlastnosti. Postupne sa znižuje zaťaženie srdcového svalu. Úprava excitability nervového systému.
 5. Normatens. Tento liek je predpísaný na liečbu hypertenzie, rozširuje cievy, znižuje celkovú odolnosť ciev, ktoré sa nachádzajú na okraji. Spánok človeka sa stáva hlbší.
 6. Vinpocetín. Vďaka tomuto lieku sa zlepšuje krvný obeh v mozgu. Liečivo má vazodilatačné vlastnosti.
 7. Seduksen. Tento nástroj patrí do skupiny trankvilizérov. Inhibuje procesy, ktoré sa vyskytujú v mozgu.
 8. Azafen. Vďaka tejto drogu postupne prechádza úzkosť, pacientova nálada sa zlepšuje, smútok zmizne.

Adjuvantná liečba

Existuje mnoho ďalších techník, ktoré sa používajú aj na liečbu dystónie.

V prípade neurochirurgickej dystónie sa neodporúča odísť ďaleko od miesta pobytu. Ak zmeníte časové pásmo na 3 hodiny, potom sa stav pacienta môže zhoršiť, stres sa objaví, ochorenie sa zhorší.

Zvyčajne sú určené balneologické, klimatické a bahno liečebné strediská. Najlepšie je navštíviť miesta v pobrežných oblastiach, v horských oblastiach. Atraktívna je aerotéka (účinok čerstvého vzduchu na ľudské telo), helioterapia (opaľovanie), speleoterapia (návšteva solných bánov, jaskyne, krasové jaskyne, bane), talasoterapia (s použitím morských plodov, vody a rias). Kontrastné minerálne kúpele, dusík, kyslík, borovicové kúpele, sprchy (Charcot, pod vodou, ventilátor a ďalšie) sú považované za užitočné. Kalené kúpele, aplikácie, zábaly, paralelné účinky elektroforézy a nečistôt sú potrebné.

Typ masáže sa vyberá v závislosti od typu ochorenia. Napríklad, ak má pacient hypertenzívny typ, vykoná sa masáž nohy, brucha, krku všeobecných a bodových typov. Všetky techniky perkusie sú vylúčené. Odporúčané trenie, hladenie, hnetenie pokožky. Vibrácie sú povolené. Masáž pomáha normalizovať činnosť nervového systému, eliminovať bolesti hlavy, zlepšovať spánok.

Pomocou špeciálnych ihiel, laserových zariadení, elektrických impulzov a magnetického poľa môžete ovplyvniť špeciálne body na ľudskom tele, ktoré sa nachádzajú na koži. Takáto stimulácia určitých zón má dobrý účinok na fungovanie nervového systému. Odporúča sa kombinovať reflexológiu s inými metódami liečby.

Zvyčajne sú somatické poruchy v ľudskom tele spojené s emočnými poruchami. V tomto prípade kúpeľná liečba neprinesie požadovaný výsledok. Vyžaduje sa konzultácia s psychoterapeutom alebo psychológa. Títo špecialisti pomôžu prekonať obavy, nervové poruchy, vyvinúť odolnosť voči stresovým situáciám. Postupne sa zmení postoj k negatívnosti. Je potrebné zvládnuť techniky ovládania dýchania a relaxácie. V budúcnosti pomôže ovládať emócie.

Fyzikálna liečba je ďalšou metódou, ktorá pomôže vyrovnať sa s neurocirkulačnou dystóniou, ale mala by byť použitá v kombinácii s inými technikami. Lekár zvolí špeciálne cvičenia, ktoré posilnia ľudské telo a zvýšia jeho odolnosť voči nepriaznivým faktorom. Okrem toho dýchanie, krvný tlak sa stabilizuje, emocionálne pozadie, prietok krvi sa zlepší.

Odporúča sa korčuľovanie a lyžovanie, plávanie. Veľmi užitočná je aerobik vo vode a chôdza na čerstvom vzduchu. Neodporúča sa robiť vysoké skoky, flipy, žabky, zapojiť sa do bojových umení, kulturistiky a gymnastiky. Všetky triedy musia začať s minimálnym zaťažením a potom ich postupne zvyšovať.

Strava zaujíma dôležité miesto aj pri liečbe neurocirkulačnej dystónie. Stravovanie by malo byť vyvážené. Odporúča sa zahrnúť do stravy potraviny a potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny. To pomôže telu bojovať proti chorobám. Nezabudnite jesť viac obilnín (najmä ovsené vločky a pohánka), čerstvé ovocie a zeleninu, mliečne výrobky, ryby a morské plody. Množstvo korenia a soli by malo byť minimálne. Je potrebné vylúčiť tukové mäso a tuky živočíšneho pôvodu.

fyzioterapia

Neurocirkulatívna dystónia je tiež liečená fyzioterapeutickými postupmi. Účinok tejto metódy liečby je regulovať tón krvných ciev.

Okrem toho musíte stabilizovať metabolizmus a odstrániť bolesť. Liečba by mala byť intenzívna a systematická. Všetky postupy a trvanie kurzu vyberie lekár.

Fyzioterapeutické postupy majú nasledujúce účinky:

Fyzioterapeutické procedúry

 1. Ukľudňujúce - to platí napríklad pre aeroionoterapiu, elektroliečbu, elektroforézu (dodatočne používané prostriedky so sedatívnymi vlastnosťami).
 2. Rozšírenie krvných ciev - ide o darsonvalization miestneho typu a galvanické pokovovanie.
 3. Konstrikcia krvných ciev - zahŕňajú elektroforézu s adrenalínom a iné lieky, ktoré ovplyvňujú adrenergné receptory.
 4. Tónovania. Napríklad sú predpísané induktívne, laserové a magnetické metódy.
 5. Antiarytmiká. Bežne používaná elektroforéza s použitím lidokaínu a chloridu draselného.

Nasledujúce postupy sú predpísané na liečbu neurocirkulačnej dystónie:

 1. Electro. Liečenie spánku pod vplyvom zvláštneho elektrického impulzu na ľudský mozog. Relácia sa uskutočňuje denne alebo s prestávkou v deň. Kurz zahŕňa približne 14 procedúr.
 2. Elektroforéza. To je spôsob, akým sú blahodarné látky zavádzané cez sliznice a pokožku. Súčasne sa to týka súčasnosti. Špeciálna tkanina ponorená do lieku je umiestnená na tele. Kryt s ďalšou vrstvou na ochranu a potom fixujte elektródy. Prípravky sa používajú v závislosti od formy neurochirurgickej dystónie. Napríklad pri hypertenznom type sa používa roztok aminofylínu, sodíka, síranu horečnatého, bromidu draselného, ​​dibazolu, papaverínu. Pri hypotenzii sa používal kofeín. Ak má osoba typ srdca, potom sa použije roztok novokapínu.
 3. Aeroionotherapy. Počas tohto postupu pacient dýcha vzduch, ktorý obsahuje ióny negatívneho typu.
 4. Inductothermy. Postup zohľadňuje vplyv tepla.
 5. Magnetická terapia. Telo je postihnuté magnetickým poľom.
 6. Laserová terapia. Pacient je vystavený svetelnému lúču.
 7. Galvanizácia. Pri tomto postupe sa osoba podrobí konštantnému elektrickému prúdu.
 8. Darsonvalization. Toto je postup, pri ktorom impulz striedavého prúdu s nízkou frekvenciou a silou, ale vysokým napätím, postihuje jednotlivé časti tela. Postupy 6-10 sú zvyčajne postačujúce.

Je potrebné brať do úvahy kontraindikácie. Patria medzi ne:

 • tuberkulóza;
 • duševná choroba;
 • zhubné nádory;
 • epilepsie;
 • ochorenia srdca a obehového systému;
 • ochorenia krvi;
 • hypertenzia (tretia etapa);
 • ateroskleróza mozgu;
 • zvýšená telesná teplota (nad 38 ° C).

Recepty tradičnej medicíny

So zvýšeným krvným tlakom môžete tieto rastliny použiť:

 • mint;
 • dráč;
 • kalina;
 • čierna chokeberry;
 • valeriána;
 • magnólia;
 • bobule hlohu.

Všetky tieto zložky pomôžu pacientovi znížiť krvný tlak a uklidniť sa. Môžete pripraviť zeleninovú zbierku kvitnúcich hlohu, konvalinky, koreňové valeriány, mätu a fenykl. Môžete variť čaj z čučoriedok, ríbezle (iba čierne - bobule a listy rastliny budú robiť), dudlík a chokeberry. Všetky komponenty môžu byť použité jednotlivo alebo zmiešané.

S nízkym krvným tlakom sa používa ženšen, Eleutherococcus, žihľava, púpava, citrónová tráva, jalovec a ľubovník bodkovaný. Všetky tieto bylinky zlepšujú celkový tón tela a zvyšujú krvný tlak. Používa sa na ošetrenie a zmes chmeľových šištičiek s kvetenstvami Echinacea, koreňov Rhodiola, vody a medu. Ďalšia bylinná zbierka, ktorá zahŕňa listy žihľavy, bluegrass a púpava, je tiež veľmi užitočná.

Pri srdcovej neurostirkulačnej dystónii sa rastliny používajú na normalizáciu fungovania srdca. Musíte použiť hrozienka, valerián, rozmarín, šípka, mäta. Bylinná zbierka Hypericum, hloh, rozmarín, chmeľ, mäta a valerián. Môžete používať čaj na základe chlpov, malinových listov, hloh, valeriánov, divokej ruže. Populárna je kompozícia založená na semenách kôpru, osvetlenej, mäty a palinu. Môžete pripraviť kombináciu tinktúry z hloh, pivónie, valerián, eukalyptus, Leonurus, škorica a mäta.

záver

Čo je neurochirurgická dystónia, každý by mal vedieť, kto má predispozíciu k takejto chorobe. Znalosti pomôžu v počiatočnom štádiu určiť vývoj choroby. Potom musíte ísť do nemocnice, aby ste diagnostikovali a určili príčiny ochorenia. Iba po tom, lekár zvolí optimálnu možnosť liečby. Obvykle sa predpisujú lieky so sedatívnymi vlastnosťami, ako aj tie, ktoré ovplyvňujú krvný obeh. Okrem toho môžete používať recepty tradičnej medicíny. Balenie, vodoliečba, masáž, špeciálna strava, fyzikálna terapia, rôzne fyzioterapeutické postupy.

Neurocirkulačná dystónia

Neurocirkulačná dystónia (NCD) je komplex porúch kardiovaskulárneho systému funkčnej povahy, ktorý sa vyvíja v dôsledku zhoršenej neuroendokrinnej regulácie. Neurocirkulačná dystónia má polyeologickú genézu, je sprevádzaná rôznymi rôznymi, hlavne kardiovaskulárnymi prejavmi, ktoré vznikajú alebo sa zhoršujú pod vplyvom stresových vplyvov, líšia sa benígnym priebehom a uspokojivou prognózou.

Neurocirkulačná dystónia

Neurocirkulačná dystónia sa niekedy označuje v literatúre ako "neuróza srdca", "neurocirkulačná asténia", "excitabilné srdce". Je akceptované rozlišovať medzi dvomi typmi funkčných porúch kardiovaskulárneho systému: vegetatívno-vaskulárnou a neurocirkulačnou dystóniou. Vegetatívno-vaskulárna dystónia spája rôzne prejavy vegetatívnej dysfunkcie, ktorá sprevádza organické lézie nervového, endokrinného a iných systémov. Neurocirkulačná dystónia je nezávislá nosologická forma s jej etiológiou, patogenézou, symptómami a prognózou a líši sa v mnohých znakoch od autonómnej dysfunkcie. Rozlišujúcimi znakmi neurocirkulačnej dystónie je prevaha klinických prejavov kardiovaskulárnych symptómov, primárna funkčná povaha narušenej vegetatívnej regulácie a nedostatočná súvislosť s organickou patológiou vrátane neurózy.

Neurovedci, kardiológovia a praktickí lekári sa často stretávajú s neurocirkulačnou dystóniou. U pacientov s kardiologickým a terapeutickým profilom sa NCD vyskytuje u 30-50% jedincov. Neurocirkulatívna dysfunkcia sa môže vyvinúť v rôznom veku, ale je častejšia u mladých ľudí, väčšinou u žien, ktoré trpia 2-3 krát častejšie ako u mužov. Choroba sa zriedkavo vyskytuje u osôb mladších ako 15 rokov a starších ako 40-45 rokov.

Klasifikácia neurocirkulačnej dystónie

Podľa etiologických foriem sa rozlišujú základné (konštitučné dedičné), psychogénne (neurotické), infekčne toxické, dyshormonálne, zmiešané neurocirkulačné dystónie, ako aj NDC fyzického nadmerného tlaku.

V závislosti na prednej klinickej klasifikácie syndrómu V.P.Nikitina (1962) a N.N.Savitskogo (1964) rozdeliť do štyroch typov neuro dystónia: srdca (s primárnym poruchy srdcovej činnosti), hypotenzný (zníženie krvného tlaku s primárnym), hypertenzná ( s prevažujúcim zvýšením krvného tlaku), zmiešané (kombinuje porušenie krvného tlaku a srdcovej aktivity). Podľa závažnosti symptómov sa vyskytujú mierne, stredne závažné a závažné stupne neurocirkulačnej dystonie; podľa variantu kurzu - fázy exacerbácie a remisie.

Príčiny neurochirurgickej dystónie

Rôzne faktory môžu viesť k rozvoju neurochirurgických porúch, ale nezahŕňajú organické lézie endokrinných a nervových systémov. V dospievaní a dospievaní je neurocirkulačná dystónia obvykle spôsobená nedokonalosťou neuroendokrinného mechanizmu regulácie vegetatívnych procesov. Vývoj NDC v predpubertálnych a pubertálnych obdobiach napomáha zvýšený duševný a fyzický stres, sociálne prostredie.

U pacientov v akomkoľvek veku sa neurochirurgická dystónia môže vyvinúť na pozadí akútnych a chronických infekcií, nedostatku spánku, nadmernej práce, duševného traumu, fyzických a chemických účinkov (slnečné žiarenie, teplé podnebie, vibrácie), zlej stravy, fyzickej aktivity (preťaženie alebo hypodynamia) vrátane alkoholu a tabaku. Počas vývoja neurocirkulačnej dystónie zohrávajú úlohu obdobia hormonálnych zmien tela (puberta, potrat, tehotenstvo, menopauza, dysfunkcia vaječníkov).

Niektorí pacienti majú dedičnú ústavnú predispozíciu k rozvoju neurocirkulačnej dystónie. Vplyv týchto faktorov spôsobuje dysfunkciu neurohumorálnej kontroly kardiovaskulárneho systému, kde vedúcou patogénnou väzbou je porážka hypotalamo-hypofyzárnych štruktúr, ktoré koordinujú tieto procesy. Prerušenie neurohumorálnej kontroly sa prejavuje poruchou funkcií systémov, ktoré zabezpečujú homeostázu v tele: cholinergný, sympatický-nadobličkový, kallikreinkinín, histamín-serotonín atď.

To zase spúšťa mechanizmy, ktoré vedú k narušeniu a viacnásobným zmenám v sacharidoch, v metabolizme vody a elektrolytov, v acidobázickom stave, v mediátore av hormonálnych systémoch. V tkanivách myokardu nastáva aktivácia biologicky aktívnych látok (histamín, serotonín, kiníny atď.), Čo spôsobuje narušenie metabolizmu a rozvoj dystrofie. Na strane obehového systému dochádza k výkyvom v cievnom tóne, spazmom periférnych ciev, spomalením mikrocirkulácie, čo vedie k vzniku hypoxie tkaniva.

Po vytvorení sa patogenetické mechanizmy stávajú autonómnymi a neurocirkulačná dystónia - nezávislé ochorenie. Akékoľvek podnety (zmeny v poveternostných podmienkach, stres atď.) Spôsobujú patologickú reakciu spôsobujúcu prejav jedného alebo iného typu neurochirurgickej dystónie.

Symptómy neurochirurgickej dystónie

Spoločné pre všetky typy neuro dystónia prejav neurózy je stav charakterizovaný tým, únava, slabosť, poruchy spánku, podráždenosť, strata pamäti nálady a vôľových vlastností, zhoršenie koncentrácie, ku ktorej sú pripojené funkčné cirkulačné choroba prevažuje.

Priebeh srdcového typu neurocirkulačnej dystonie sa prejavuje kardiálgiou, palpitáciami, prerušeniami v srdcovej činnosti, niekedy dýchavičnosťou počas fyzickej aktivity; nie sú zaznamenané žiadne významné zmeny krvného tlaku. Môže byť určená objektívne tachykardia, respiračné siení, paroxyzmálna tachykardia, supraventrikulárna extrasystola, nedostatočný srdcový zmeny zaťaženie výstupu, EKG - zmeny v napätí T vlny (vysoká alebo zníženej).

Neurocirkulačná dystónia hypotenzného typu je charakterizovaná príznakmi chronickej vaskulárnej insuficiencie: poklesom systolického krvného tlaku menej ako 100 mm Hg. Art, chilliness nôh a rúk, tendencia k ortostatickej kolaps a mdloby. Aj u pacientov s hypotenzívnym typom NDC sú typické sťažnosti na únavu, svalovú slabosť a bolesti hlavy. Takíto pacienti majú zvyčajne astenickú postavu, bledú pokožku, chladné a vlhké palmy.

Hypertenzívny typ neurochirurgickej dystónie je charakterizovaný prechodným zvýšením krvného tlaku na 130-140 / 85-90 mm Hg. Art., Čo v polovici prípadov nie je sprevádzané subjektívnou zmenou zdravotného stavu pacienta a je zistené pri lekárskych vyšetreniach. Menej časté sú sťažnosti na palpitácie, bolesti hlavy, únava. Hypertenzívny typ NDC vo svojich charakteristikách sa zhoduje s hraničnou arteriálnou hypertenziou.

Mierny stupeň neurochirurgickej dystónie je charakterizovaný stredne výraznými symptómami, ktoré sa vyskytujú iba v súvislosti s psycho-emocionálnym preťažením. Pracovná kapacita pacientov sa zachováva, možno pozorovať mierny pokles fyzickej vytrvalosti; farmakoterapia nie je indikovaná.

Pri neurocirkulačnej dystónii so strednou závažnosťou sa zaznamenáva mnoho symptómov, zníženie fyzickej výkonnosti o viac ako 50%. Zníženie alebo dočasné postihnutie si vyžaduje určenie farmakoterapie. Pri závažných prejavoch neurochirurgickej dystónie, pretrvávajúcich a mnohonásobných klinických príznakov sa pozoruje prudké zníženie alebo postihnutie vyžadujúce hospitalizáciu u pacientov.

Diagnóza neurocirkulačnej dystónie

Nízka špecifickosť symptómov neurocirkulačnej dystónie sťažuje diagnostikovanie a vyžaduje starostlivé overenie diagnózy.

Podporujúce diagnostické kritériá neuro dystónia na základe sťažností pacienta môžu slúžiť ako príznaky možno vysledovať už dlhšie ako 1-2 mesiacov: falošné angínou pectoris, búšenie srdca, pocit, krátky dych, pulzácia v prekordiálna alebo v krčných ciev, slabosť, únava, neurotické príznaky (podráždenosť, úzkosť, poruchy spánku), závraty, studené a mokré končatiny. Neurocirkulačná dystonia je charakterizovaná množstvom sťažností, ktoré sú jasne spojené so stresovými situáciami alebo obdobiami hormonálnych zmien, priebehom ochorenia s obdobiami remisie a exacerbácie, ale bez tendencie k progresii.

Pre spoľahlivé kritérií fyzickou prítomnosťou NDC sú nestabilné srdcový rytmus so sklonom k ​​tachykardia, objaviť spontánne alebo nedostatočné situácie, labilita krvného tlaku, prítomnosť respiračné arytmia (tachypnoe, dyspnoe), hyperalgézia v srdci. EKG môže byť zaznamenaný u pacientov, tachykardia, arytmia, migrácia kardiostimulátora (21,3%), arytmia (8,8%), paroxyzmálna tachykardia a fibrilácie predsiení (3%) negatívne T vlny v dvoch alebo viacerých vodičov (39.4 %).

Informačné diagnostické metódy neurocirkulačnej dystónie sú diagnostické EKG testy so záťažou.

 • Fyziologický test s hyperventiláciou zahŕňa vykonanie nútených dychov a výdychov počas 30 až 40 minút, po ktorých nasleduje záznam EKG a porovnanie s pôvodným. Pozitívnym rozpadom indikujúcim NDC je nárast impulzu o 50-100% a výskyt negatívnych T vln na EKG alebo nárast ich amplitúdy.
 • Ortostatický test zahŕňa registráciu EKG v náchylnej polohe a potom po 10 až 15 minútach státia. Pozitívne výsledky testu sú rovnaké ako pri teste s hyperventiláciou, pozorované u NDC u 52% pacientov.
 • Vzorky liekov (s β-blokátormi, draslík) sú zamerané na rozlíšenie neurocirkulačnej dystónie a organickej choroby srdca. Registrácia EKG sa uskutočňuje 40-60 minút po užití 60-80 mg beta-blokátorov (obzidan, inderal, anaprilin) ​​alebo 6 g chloridu draselného. V organickej kardiopatológii (myokarditída, ischemická choroba srdca, hypertrofia myokardu) je zaznamenaná pozitívna T-vlna av NCD je negatívna T-vlna.

Pri vykonávaní veloergometry definované typické neurocirculatory dystónia zníženú toleranciu voči stresu, m. E. Neurocirculatory dystónia pacient je schopný vykonávať menšie zaťaženie než u zdravého človeka rovnakého veku a pohlavia. Laboratórne údaje ukazujú nárast aktivity sympatoadrenálního systému: v závislosti od zaťaženia v krvi je nedostatočné zlepšenie noradrenalín, adrenalín, metabolity, kyselina mliečna.

Liečba neurocirkulačnej dystónie

Pri liečbe neurocirkulačnej dystonie zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu nezdravotné opatrenia určené na zvýšenie adaptačnej kapacity organizmu na meniace sa podmienky. NDC vykazuje tvrdenie, športové aktivity (atletiku, plávanie), racionálnu psychoterapiu, normalizáciu práce a odpočinok.

Pozitívny vplyv na výkon systému regulácie autonómnych funkcií má balneoterapiu, fyzioterapiu (terapeutické sprchy a vane, elektrický, reflexná, elektroforéza s brómom, horčík, prokaín), pohybové liečby, kúpeľnej liečby. V prípade porúch spánku, podráždenosti môžu byť predpísané sedatívne lieky: motherwort, valerián, sedatíva (oxazepam atď.).

Pre liečenie srdcovej neurocirculatory dystónia a hypertenzívnych typu znázorneného príjem beta-blokátory (atenolol, propranolol, oxprenolol), odstraňuje tachykardia, hypertenzia, Cardialgia a lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus srdcového svalu (inozín, prípravky draslíka, vitamíny skupiny B). Pri neurocirkulačnej dystónii hypotenzného typu s prítomnosťou asténie a ortostatických porúch sa predpisuje tinktúra ženšenu (citrónovej trávy, aralia) a kofeínu.

Prognóza neurocirkulačnej dystónie

Priebeh akéhokoľvek typu neurochirurgickej dystónie nespôsobuje kardiomegáliu, srdcové zlyhanie alebo život ohrozujúce poruchy rytmu a vedenia. V dospievaní, s včasnou liečbou alebo seba-hojenie, dochádza k úplnému zotaveniu. S vekom prognóza úplného vyliečenia neurocirkulačnej dystónie klesá. Zníženie alebo dočasné postihnutie sa môže vyskytnúť počas obdobia exacerbácií.

Pacienti s hypertenzným typom neurochirurgickej dystónie sú vystavení riziku hypertenzie; pre akýkoľvek typ NDC v dôsledku porúch metabolizmu lipidov nie je vylúčená pravdepodobnosť aterosklerózy a ICHS.

Prevencia neurocirkulačnej dystónie

Otázky prevencie neurocirkulačnej dystónie sú mimo rozsahu čisto medicínskych udalostí. Prevencia zahŕňa správne telesné, duševné a hygienické vzdelávanie adolescentov, zvyšuje ich sebahodnotenie a sociálnu adaptáciu. Je dôležitá úloha podporovať zdravý životný štýl, športovanie, okrem fajčenia a užívania alkoholu.

Lekárska prevencia neurocirkulačnej dystonie zahŕňa boj proti fokálnym infekciám, stresovým faktorom, regulácii hormonálnych hladín u žien počas menopauzy.

Neurocirkulatívna dystónia: príčiny, príznaky, typy, liečba

Samozrejme, podstata mnohých názvov syndrómu neurochirurgickej dystónie (NCD) je rovnaká: narušená vegetatívna regulácia primárnych orgánov znižuje kvalitu života od detstva alebo dospievania, preto sa NDC považuje za "mládežnícku chorobu".

Najčastejšie začína neurochirurgická dystónia (vegetatívno-vaskulárna dystónia, vegetatívno-vaskulárna dysfunkcia, vegetatívna dystónia) v adolescentnom období, kedy budú určené sekundárne sexuálne znaky a hormóny začnú pracovať v súvislosti s nadchádzajúcou reštrukturalizáciou.

Choroba je spravidla spojená s určitými príčinami, ktoré dávajú impulz pretrvávajúcej poruche, ktorá zostáva po celý život a robí človeka "ani chorým ani zdravým".

Prečo sa to deje?

Vegetatívny nervový systém preniká celým ľudským telom a je zodpovedný za inerváciu vnútorných orgánov a systémov lymfy a krvného obehu, trávenie, dýchanie, vylučovanie, hormonálnu reguláciu, rovnako ako tkanivá mozgu a miechy. Navyše autonómny nervový systém udržuje stálosť vnútorného prostredia a zabezpečuje prispôsobenie organizmu vonkajším podmienkam.

Práca všetkých systémov je zabezpečená rovnovážnym správaním jeho dvoch divízií: súcitný a parasympatický. Pri prevažovaní funkcie jedného oddelenia nad druhým dochádza k zmene v práci jednotlivých systémov a orgánov. Adaptívne schopnosti organizmu s takýmto fenoménom sa prirodzene znižujú.

Zaujímavé je, že poškodenie niektorých orgánov a nesprávne fungovanie endokrinného systému môžu samy osebe viesť k nerovnováhe v autonómnom nervovom systéme. Neurocirkulačná dystonia je výsledkom nerovnováhy v autonómnom nervovom systéme, takže forma NDC závisí od prevahy konkrétnej časti ANS (sympatiku alebo parasympatiku).

Impulz na chorobu

Otázka, prečo niekto je chorý a niekto nie, je neoddeliteľnou súčasťou NDC, ako aj iných chorôb. V etiológii neurochirurgickej dystónie je možné identifikovať hlavné faktory:

 • Rodová povaha ochorenia, pri ktorej dedičnosť zohráva významnú úlohu, je však potrebné mať na pamäti, že nie je choroba, ktorá sa prenáša, ale vlastnosti organizmu, ktoré sú podobné rodičom. V prípade neurocirkulačnej dystonie má matka väčšiu pravdepodobnosť prenosu predispozície na patológiu;
 • Sociálne prostredie, ktoré zahŕňa životné podmienky a vzťahy v tíme, ktoré ovplyvňujú psycho-emocionálny stav;
 • Charakteristiky temperamentu a osobnosti;
 • Traumatické poškodenie mozgu a neuroinfekcia v histórii;
 • Hormonálne poruchy;
 • Infekčné a alergické ochorenia;
 • Nadmerný duševný a fyzický stres;
 • Zmena klimatických podmienok pobytu.

Kombinácia viacerých alebo všetkých faktorov vedie k odozve tela na podnety. Táto reakcia je spôsobená vznikom patologických stavov, ktoré sa prejavujú porušovaním:

 1. Procesy výmeny;
 2. Inervácia vnútorných orgánov;
 3. Gastrointestinálny trakt;
 4. V systéme koagulácie krvi;
 5. Činnosti endokrinného systému.

Počas tehotenstva má materská hypoxia a pôrodná trauma negatívny vplyv na stav vegetatívneho systému a môžu byť príčinou neurochirurgickej dystónie u detí.

Nesúdržnosť v práci systémov nakoniec vedie k reakcii ciev - ich kŕče. Preto začína vývoj neurocirkulačnej dystónie.

Video: neurochirurgická dystónia - Dr. Komarovskij

Typy NDC

Každá neurocirkulačná dystónia sa vyskytuje rôznymi spôsobmi. Podstata týchto javov spočíva v prevahe určitej časti autonómneho nervového systému a vo vytváraní typu NDC. Jedna má bolesť srdca alebo "vyskočí", iná má závratnú hlavu, iba teplota okolia sa zmení o stupeň alebo dva. A ak zakážete, vzrušenie, stres alebo náhlu zmenu počasia - je to všeobecne nekontrolovateľná reakcia. Príznaky neurochirurgickej dystónie sú jasné a rozmanité, ale pocity sú vždy nepríjemné.

Môžete cítiť čokoľvek. Vertigo, slabé, sprevádzané nevoľnosťou alebo nepríjemným "kusom" v žalúdku. Pocit je, že niekedy chcete stratiť vedomie, a potom získať úľavu. Často mdloba pre niektorých ľudí je spása, pretože po nej prichádza príjemné trápenie a relaxácia...

Liečba neurocirkulačnej dystónie je dlhá v dôsledku vlnového priebehu procesu a je zameraná na prevenciu relapsu. Okrem toho komplex liekov závisí od typu NDC a zmien v kardiovaskulárnom systéme.

Typy neurocirkulačnej dystonie sú rozdelené podľa ukazovateľov krvného tlaku:

 • Neurocirkulačná dystónia hypertonického typu - krvný tlak má tendenciu sa zvyšovať bez ohľadu na vek a okolnosti;
 • Neurocirkulačná dystónia hypotonického typu - letargia, slabosť, pokles tlaku a pulzu;
 • Neurocirkulačná dystonia zmiešaného typu, je skutočne ťažké sledovať, ako a kedy sa všetko zmení. Najhoršou vecou je, že pacient vopred nevie a s chvením čaká buď zvýšenie, alebo pokles tlaku.

Hypertenzívny typ NDC

Neurocirkulačná dystónia hypertonického typu je charakterizovaná nerovnováhou autonómneho nervového systému vyjadrenou prevahou tónu sympatického systému nad parasympatickým rozdelením (sympatikotónia) a je vyjadrená:

 1. Zvýšený krvný tlak;
 2. Bolesti hlavy, ktoré závisia od fyzickej námahy a zhoršujú ju;
 3. závraty;
 4. Závislosť od meteorologických podmienok (bolesti hlavy, zvýšenie krvného tlaku);
 5. Srdcové palpitácie, niekedy s prerušeniami;
 6. Prolaps mitrálnej chlopne s ultrazvukom srdca;
 7. Porušenie termoregulácie - vysoká telesná teplota u detí s infekčnými chorobami;
 8. Zmeny v gastrointestinálnom trakte v podobe slabšej peristaltiky a tým aj tendencie k zápche;
 9. Nedostatok funkcie slzných žliaz ("suchá trhavina");
 10. Zmeny nálady (melanchólia a melanchólia);
 11. Rýchla únava.

Hypotonic typ NDC

Pri prevalencii parasympatického rozdelenia autonómneho nervového systému (vagotónia) vzniká neurocyrkulačná dystónia podľa hypotonického typu, ktorého hlavnými črtami sú:

 1. Zníženie krvného tlaku;
 2. Zriedkavý pulz (bradykardia), ktorý sa môže rýchlo zvýšiť (tachykardia);
 3. Bolesť v srdci (kardiálgia);
 4. závraty;
 5. Časté mdloby, najmä charakteristické v prítomnosti neurocirkulačnej dystónie u detí (najmä dievčat) v pubertálnom období;
 6. Bolesti hlavy spojené s poveternostnými podmienkami, fyzickým a psychickým stresom;
 7. Zvýšená únava a nízky výkon;
 8. Dyskinéza žlčových ciest, ktorá je spojená s nerovnomerným a chaotickým kontrakciou žlčníka;
 9. Poruchy trávenia (tendencia k hnačke a plynatosti);
 10. Porušenie termoregulácie: zníženie telesnej teploty a predĺžené podkožia pri infekciách u detí;
 11. Sťažnosti na "dýchavičnosť" a "povzdych";
 12. Sklon k alergickým reakciám;
 13. Bledá koža (mramorovanie), cyanóza končatín;
 14. Studený pot

Zmiešaný typ NDC - ak neexistuje dohoda medzi oddeleniami

Nekonzistentná práca sympatického a parasympatického rozdelenia vedie k dysfunkcii systémov a orgánov. Ak tlak "skoky", ak sa pleť náhle zčervenala alebo bledá za niekoľko minút, ak telo reaguje na menšie udalosti nepredvídateľne, potom môžete mať podozrenie na zmiešaný typ neurochirurgickej dysfunkcie.

Príznaky neurocirkulačnej dystónie zmiešaného typu zahŕňajú symptómy charakteristické pre hypotonické aj hypertonické typy. Akú časť autonómneho nervového systému, v akom bode prevažuje, takéto znaky budú vlastné stavu pacienta.

Video: Ako sa NDC manifestuje sám?

Krízy neurocirkulačnej dystónie

Neurocirkulačná dystónia, ktorá vznikla v detstve, môže byť v priebehu času "obohatená" symptómami a mladým ľuďom poskytovať jasnejšie vegetatívne prejavy vo forme krízy. Útoky na neurocirkulačnú dystóniu závisia aj od jej typu, hoci často nemajú živý obraz o príslušnosti, ale sú zmiešané. Vysoká aktivita parasympatického rozdelenia ANS môže spôsobiť vaginálnu krízu, ktorá je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Potenie a nauzea;
 • Náhla slabosť a čierne oči;
 • Znižovanie krvného tlaku a telesnej teploty;
 • Pomalý impulz.

Po vaginovo-insulárnej kríze sa pacient niekoľko dní cíti slabosť a slabosť, pravidelne závraty.

Keď sympatické rozdelenie vezme "primát", vyvíja sa iný druh neurocirkulačnej dysfunkcie. Neurocirkulačná dystonia so sympatomadrenálnou krízou sa prejavuje aj náhlym vznikom iracionálneho strachu, ku ktorému sa rýchlo pridáva:

 1. Intenzívna bolesť hlavy;
 2. Bolesť v srdci;
 3. Zvýšený krvný tlak a telesná teplota;
 4. Chill vzhľad;
 5. Sčervenanie kože alebo akvizícia bledosti.

Video: ako sa vysporiadať s exacerbáciami NDC?

Vegetatívna dysfunkcia a tehotenstvo

Hoci stav tehotenstva je fyziologický, práve potom môže dôjsť k neurocirkulačnej dystonii, ktorá sa vyskytuje latentne (latentne), pretože v tehotenstve je telo prestavané a pripravuje sa na vznik nového života. Významné zmeny podstupujú hormóny - regulátor všetkých tehotenských procesov. Vnútorné orgány "zapadajú" iným spôsobom, čím uvoľňujú miesto stále rastúcej maternice. A to všetko je pod kontrolou autonómneho nervového systému, ktorý aj bez takéhoto zaťaženia sa nedokáže vždy vyrovnať, a tu...

Ženy trpiace NDC sa môžu dozvedieť o ich tehotenstve ešte pred testom, pretože prvé znamenie môže byť slabé. Neurocirkulatívna dysfunkcia počas tehotenstva má výraznejší klinický obraz, takže tehotenstvo je ťažšie.

Reakcia na všetko, čo je "zlé", slzy pri každej príležitosti, bolesti a hysterík, zníženie krvného tlaku a lepšie, aby sa nedostalo do transportu... Pocit nedostatku vzduchu a vlhkosti sa často zúčastňuje tehotných žien a tí, ktorí majú neurocirkulačnú dysfunkciu, dokonca vedia " vyhodiť. "

Ale veci nemusia byť také zlé a nemali by byť rozrušené. Mnoho prípadov zmiznutia prejavov NDC po pôrode bolo pozorované. Aký je dôvod - či "usporiadanie poriadku" v tele ženy, alebo zodpovedné povolanie spojené s starostlivosťou o dieťa - nie je známe. Samotní pacienti však často hovoria, že ak sú rozptýlení dôležitými záležitosťami, vegetatívno-cievny komplex sa ustupuje.

Choroba alebo syndróm?

Keď hovoríme o vegetatívno-cievnych ochoreniach, o tom, ako ich nazývať všetci, vedci vedcov sa zatiaľ nerozhodli. Vegetatívna vaskulárna dystónia sa považuje za správnejší názov, pretože vyjadruje patogenézu choroby. Najnovším trendom v definícii tohto stavu bol syndróm vegetatívnej dystónie, ktorý sa z tohto nestal samostatnou jednotkou v Medzinárodnej klasifikácii chorôb (ICD).

Kód ICD 10 pre neurocirkulačnú dystóniu je F45.3, kde písmeno F označuje psychogénny pôvod, ktorý vo všeobecnosti prebieha. Podľa tej istej klasifikácie sa NDC nepovažuje za chorobu, ale za symptómový komplex vyplývajúci z nedostatočného správania sa autonómneho nervového systému (nekoordinovaná a nerovnovážna interakcia dvoch častí ANS: sympatika a parasympatika). Je nepravdepodobné, že ľudia, ktorí sú oboznámení s týmto komplexom symptómov, z tohto "cítia lepšie", ale dnes to je.

Vegetatívno-vaskulárna dysfunkcia spôsobuje veľa otázok, keď príde čas splatiť dlh voči vlasti. Ako sú neurocirkulačné dystónie a vojenská služba kompatibilné? Ako rôznorodé sú prejavy, rovnaký prístup by mal byť.

Príprava na vojenskú službu: NDC a armáda

Samozrejme, niektorí sa tak dychtivo zapájajú do radov obhajcov vlasti, pretože zabúdajú na túto chorobu. Alebo skryť? Iní, naopak, majú záznam na karte z detstva - NTSD, sa snažia zachrániť vojenské povinnosti. V tejto súvislosti by mal byť prístup komisie objektívny a všestranný. Na jednej strane vidí prvýkrát náboru, ktorý nepredstavuje žiadnu sťažnosť a "sa ponáhľa do boja", ktorý je daný len znížením alebo zvýšením (pod 100/60 alebo nad 160/100) tlaku a zjavnými vegetatívnymi poruchami na "tvári", dýchaním a srdcový rytmus, môžete uspokojiť jeho túžbu. Kvalifikovaná komisia však musí po prvýkrát zistiť, pravidelne alebo natrvalo. Situácia je rovnaká s tými, ktorí robia veľa sťažností, a len malý záznam na detskej karte hovorí o tejto chorobe. Samozrejme, existuje aj priemer: klinika je prítomná a existujú sťažnosti poukazujúce na prítomnosť autonómnych porúch. Vo všetkých prípadoch je úlohou komisie zistiť:

 • Sú sťažnosti trvalé?
 • Či je krvný tlak trvalo zvýšený alebo znížený;
 • Existujú kardialgie a poruchy srdcového rytmu?
 • Pokiaľ príznaky NDC ovplyvňujú výkonnosť náboru.

Na štúdium zdravotného stavu mladého človeka sú nutne zapojené aj spojenecké špecialisti (neurológ, kardiológ, oculista, endokrinológ, otolaryngológ).

Okrem toho sa pri riešení otázky vhodnosti na vojenskú službu v prípade neurocirkulačnej dystónie uskutočňuje diferenciálna diagnostika s inými ochoreniami, aby sa objasnila diagnóza a vylúčili choroby gastrointestinálneho traktu, srdca a pľúc, ktoré môžu mať príznaky podobnosti s NDC.

Kto robí "Rozlúčka Slovan"?

Pri objektívnom prístupe k riešeniu problému je zamestnanec poslaný do nemocnice na vyšetrenie, po ktorom môže byť vyhlásený za dočasne nevhodný podľa článku 48. V tomto prípade je mladý muž liečený na neurocirkulačnú dystóniu, ale ak sa ukáže, že je neúčinný a symptómy naznačujú pretrvávajúce porušovanie vegetatívnej inervácie, potom drafter nepodlieha vojenskej službe a dostane vojenský doklad s označením nevhodnosti podľa čl. 47 "a".

Podobne komisia prichádza s tými mladými ľuďmi, ktorí majú zjavne pretrvávajúce vegetačné vaskulárne poruchy so zvýšením alebo poklesom tlaku, existujú jasné príznaky poruchy srdcového rytmu a bolesť v srdci je trvalá.

No a ten, ktorý mal jediný záznam o ochorení autonómneho nervového systému, ale nepotvrdil ho, by mal ísť s cťou slúžiť vlasti a vlasti. Starý, no napriek tomu nezmenený a nenapodobiteľný pochod Vasilija Ivanoviča Agapkina s vážnosťou spôsobí, že matka a milovaná dievčina začne plakať... Je to hrozné nič - to bude trvať trochu času a zdravý, zrejúci a istý včerajší draftee sa vráti domov a úplne zabudne na túto chorobu.

A ešte: čo s tým robiť?

Je možné hovoriť o neurocirkulačnej dystónii po dlhú dobu a veľa, prínos a početné názvy tejto patológie a odroda to umožňuje. Ale tí, ktorí majú takéto "šťastie", hľadajú spôsoby, ako uniknúť z tohto komplexu symptómov, ktorý do značnej miery otravuje život a prejavuje sa vo veľmi nepredvídaných situáciách. Vo všeobecnosti je významnou súčasťou ľudstva otázka, ako liečiť neurochirurgickú dystóniu, ktorá má tucet ďalších mien. Koniec koncov, zmena mena neovplyvní zdravie pacienta.

Podivne, vegetatívno-vaskulárna dysfunkcia nemá rád fyzickú nečinnosť. A napriek tomu, že prejavy ochorenia sú obzvlášť viditeľné po fyzickej námahe, telesná výchova pre pacienta nie je len škodlivá, ale aj preukázaná. Je pravda, že by sme mali hovoriť o cielených, fyzikálnych terapiách, dávkach a zámeroch.

Povinné dodržiavanie režimu práce a odpočinku je tiež neoddeliteľnou súčasťou procesu liečby. Samozrejme, že práca v nočnej zmene, nedostatok spánku, dlhá zábava v blízkosti monitora, je nepravdepodobné, že vám pomôže cítiť ľahkosťou v hlave a tele. Ale čerstvý vzduch, pokojné večerné prechádzky pešo, teplý kúpeľ s upokojujúcimi bylinami, naopak, zabezpečí dobrý spánok a zlepší náladu.

Pacienti by mali venovať osobitnú pozornosť psychoemotional štátu. Vyhnite sa stresovým situáciám, zapojte sa do auto-tréningu, vezmite si upokojujúci čaj a urobte všetko pre to, aby ste vytvorili pokojnú a priateľskú atmosféru doma av tíme pre seba a ostatných.

Bez ohľadu na to, ako to bude vyzerať, bude hrať dôležitú úlohu aj diéta. Neurocirkulačná dystónia "nemá rád" ani korenie, ani korenené jedlá ani alkohol. Čokoľvek, čo vzrušuje nervový systém, môže zhoršiť priebeh procesu, takže je lepšie vyhýbať sa nadmerným výpadkom a nemožno ho naložiť. Potraviny bohaté na draslík (baklažán, zemiaky, banány, sušené slivky a marhule) "ako" "náladový" nervový systém.

Liečba predpísaná lekárom

Liečba liečiva neurocirkulačných porúch je veľmi žiadúca na uskutočnenie pomocou všeobecných zdravotných a fyzikálnych postupov. Terapeutická masáž, elektroforéza so sedatívami v oblasti goliera, elektromotor a kruhová sprcha pomôžu posilniť nervový systém a dať pozitívne emócie, ktoré potrebujú pacienti s neurocirkulačnou dystóniou.

A aký nádherný postup - akupunktúra. Aplikovať ju môžete natrvalo opustiť drogy a cítiť sa skvelo len vďaka každoročnému opakovaniu akupunktúry. Umiestnené v neuromuskulárnych zväzkoch, tenké zlaté alebo platinové ihly povedú k dlhej a stabilnej remisii a ochorenie sa ustupuje...

Liečba vitamínmi a komplexom antioxidantov (Dr. Theiss, gerovital atď.) Bude vynikajúcim doplnkom tonických aktivít.

Lieky na liečbu neurochirurgickej dystónie sa užívajú na odporúčanie lekára a predpisujú sa im. Žiadna rada priateľov a internetu nie je vhodná, lebo liečba je predpísaná s prihliadnutím na krvný tlak, prítomnosť kardialgií a stav srdcového rytmu. Je zrejmé, že pomôže pacientovi s vysokým krvným tlakom, môže to mať škodlivý účinok na stav osoby s nízkym krvným tlakom, preto je nepravdepodobné, že by sa egilok (beta-blokátor) ukázal s hypotonickým typom. Lieky, ktoré regulujú srdcový rytmus, sú vážne a vyžadujú osobitnú starostlivosť, a preto "amatérsky" v takýchto prípadoch - na čokoľvek.

Často pacienti s autonómnymi poruchami sú predpísané drogy zo skupiny trankvilizérov - adaptol, afobazol, grandaxín. Bylinné prípravné gelárium s antidepresívnymi vlastnosťami má pozoruhodný účinok. Belataminal je často predpísaný na zmiernenie kŕčov, čo má aj sedatívny účinok.

Hawthorn, valerian, motherwort - infúzie alkoholu z týchto rastlín sú veľmi dobre známe pacientom s neurocirkulačnou dystóniou, sú neustále ukladané v domácom lekárničke a vykonávajú funkciu "prvej pomoci".

Video: odborné stanovisko k NDC

Ako môže pomôcť tradičná medicína?

Rozmanitosť receptov na liečbu ľudových liekov neurocirkulačnej dystónie ovplyvňuje ešte viac než rozmanitosť klinických prejavov. Kontrastné duše, dychové cvičenia tibetských mníchov a rakúskeho liečiteľa Rudolfa Breussa sú nepochybne skvelé, ale z nejakého dôvodu ľudia uprednostňujú ruské "stvorenie". Populárny nápoj z kostola "Cahors" a zmes šťavy z cesnaku, citróna, repy, mrkvy a reďkoviek ochutené prírodným medom sa prenáša "z úst do úst a z generácie na generáciu".

Na liečbu ľudových liečiv by však NDC nemala zabúdať na tlak, preto ľudia liečia aj iné liečenie. Napríklad u ľudí so zvýšeným krvným tlakom sa používajú infúzie listov mäty a bielej brezy, kvety neplodu a kôprové semená. Alkoholové extrakty z magnólie a imela sú dobré pri znižovaní tlaku.

Silný čaj a káva s hypertonickým typom NDC sa neodporúča, ale ráno môžete piť úžasný čaj pripravený doma:

 • Suché bobule z čučoriedky, čiernej chobotnice, ryže a borovica sa odoberajú rovnomerne, mleté, zmiešané a konzumované, plnené vriacou vodou.

S normálnym krvným tlakom a tendenciou znižovať prípravu infúzií elecampane, immortelle, piť čerstvo vymačkaný mrkvový džús a šípky. Hovorí, že to pomáha veľa.

Samozrejme, valeriánsky koreň (môžete si ho vziať dovnútra, môžete sa kúpať), hloh, horúce mlieko s medom na noc - každý vie. Takéto ľudové lieky sú snáď v každom dome, dokonca aj tam, kde sa nenachádzajú neurocirkulačné poruchy.

Ako sa stanovuje diagnóza?

Syndróm vegetatívnej dystónie nie je založený len na sťažnostiach pacienta. Predtým, než lekár stanoví diagnózu, pacient musí byť testovaný a podrobený inštrumentálnym vyšetreniam, takže hlavné kroky "v tranzite" do NDC budú:

 1. Všeobecné testy krvi a moču, ktoré sa pri tejto chorobe neodchyľujú od normy;
 2. Profil HELL na 10-14 dní na stanovenie typu NDC;
 3. Ultrazvuk obličiek a srdca na vylúčenie nezávislých ochorení týchto orgánov;
 4. rheoencephalography;
 5. EKG, PCG, echoCG;
 6. Konzultácie endokrinológ, otolaryngológ, neurológ, oftalmológ.

Okrem toho je často potrebné vyšetriť funkciu obličiek, nadobličiek, hypotalamu a štítnej žľazy, aby sa objasnila príčina.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kŕčové žily maternice

Chronický syndróm bolesti maternice je tiež známy ako panvové kŕčové žily alebo kŕčové žily v maternici. Táto choroba je bežnejšia u žien v plodnom veku, ťažko sa diagnostikuje a môže byť takmer bez symptómov, ale mali by ste vedieť, aké sú jej príznaky, aby sa zabránilo nesprávnemu diagnostikovaniu chorôb u žien.

Zníženie cholesterolu cesnakom a citrónom

Cesnak a citrón - prvý liek v boji proti mnohým ochoreniam. Vždy sa používajú na liečbu prechladnutia, posilňujú imunitný systém a urýchľujú metabolické procesy v tele.

Čo je angina pectoris?

Srdce má vlastný kardiostimulátor (sínusový uzol) - kolekcia nervových a svalových vlákien, ktoré vytvárajú nervové impulzy a majú hlavný vplyv na srdcovú frekvenciu.Existuje však niekoľko dôvodov, ktoré bránia jeho normálnemu fungovaniu.

Aneuryzma predsieňového septa (WFP): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je aneuryzma predsieňového septa (skrátená ako WFP), jeho typy. Príčiny patológie, čo môžu byť príznaky. Ak je liečba nevyhnutná a kedy nie.

Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL) - čo je to

Niekedy sa pri skúmaní lipidového spektra zistí, že hladina HDL je zvýšená alebo znížená: čo to znamená? V našom prehľade budeme analyzovať, aké rozdiely existujú medzi lipoproteínmi s vysokou a nízkou hustotou, aký je dôvod pre odchýlky v prvej analýze od normy a aké metódy na jej zvýšenie existujú.

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?

Obsah článku Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami? Čo sú činidlá zriedenia krvi? Ako lieky zlepšujú cerebrálny obehAký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregátormi?