Trombóza dolných končatín je charakterizovaná léziou žíl, keď sa z ich radu tvorí krvná zrazenina (trombus) z mnohých dôvodov. Patológia môže ovplyvniť povrchové aj hlboké cievy.

V každom prípade je táto choroba vždy spojená s porážkou žíl: najskôr sa menia s kŕčovými žilami a vyvinutá forma sa vyvíja vo forme tromboflebitídy a potom trombózy.

Ale nemusí sa nevyhnutne objaviť trombóza v zapálených žilách, môže sa objaviť v zdravých. V 70% prípadov sú postihnuté cievy nohy, najmä dolné končatiny. V medicíne, keď hovoríme o trombóze, znamenajú porážku hlbokých žíl (DVT), v nich sa najčastejšie vytvárajú krvné zrazeniny. Napriek asymptomatickým účinkom sú dôsledky ochorenia ťažké. Každá štvrtá osoba má trombózu a každý piaty človek má lézie v nohách. V dôsledku fyziológie dochádza k trombóze 5-6 krát častejšie u žien. Krvná zrazenina takmer vždy spôsobuje zápalovú reakciu v mieste jej výskytu. To vedie k tvorbe nových krvných zrazenín.

V priebehu 3 rokov môžu byť ľudia trpiaci trombózou postihnutí 35 až 70% prípadov alebo majú komplikáciu vo forme pľúcnej embólie (PE). V Rusku každoročne chorých trpí trombózou 240 000 ľudí a každoročne z tejto choroby zomrie 60 000 pacientov. Každú minútu sa táto diagnóza stanovuje pre jednu osobu (podľa WHO). Treba pripomenúť, že tvorba krvnej zrazeniny je ochrannou reakciou tela na akékoľvek poškodenie, ak by to nebolo - ľudia by zomreli z krvácania aj s mikroúrazmi. Krvné zrazeniny pozostávajú z krvných doštičiek a kolagénu a ucpávajú poškodenú cievu, čím zabraňujú vzniku krvácania. So zdravými cévami sa po uzdravení zranenia samy rozpúšťajú. Ale keď existuje nerovnováha medzi koagulačnými a antikoagulačnými systémami, vzniknú problémy.

Príčiny patológie

Príčiny trombózy môžu byť nasledovné:

 1. Najčastejšou príčinou je dedičnosť (slabosť žilovej steny, slabý výkon ventilu, kŕčové žily).
 2. Procesy tumoru. Keď sú zlomené krvné zrazeniny, zahustia sa, zvyšujú krvné zrazeniny.
 3. Hormonálne poruchy počas tehotenstva, cukrovka, myxedém, ženské hormóny (estrogén a progesterón) tiež prispievajú k trombóze.
 4. Obezita. Keď metabolický syndróm vytvára estrogénový analóg - leptín, prispieva k vzniku krvných zrazenín.
 5. Rôzne zranenia, zlomeniny a operácie s krvácaním spôsobujú zvýšenú hladinu tromboplastínu, zahusťujú krv a urýchľujú tvorbu krvných zrazenín.
 6. Paréza a ochrnutie nohy. Atrofia svalov spomaľuje venózny prietok krvi, krvné doštičky sa držia spolu.
 7. Septické stavy: krvné infekcie, popáleniny, hnisavé procesy, osteomyelitída, tuberkulóza - produkujú toxíny, ktoré prispievajú k tvorbe trombotických hmôt.
 • fajčenie;
 • nedostatok pohybu;
 • tehotenstva;
 • pokročilý vek;
 • diabetes mellitus;
 • mimoriadne ťažké bremená;
 • dlhé letecké lety;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • dlhé obdobie rehabilitácie s posteľou;
 • užívanie určitých liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi;
 • pevné typy práce spojené s nedostatkom aktívneho pohybu.

Mechanizmus rozvoja

Základné princípy krvných zrazenín sa nazývajú triadou R. Virchow, po nemeckom doktorovi, ktorý ich formuloval:

 1. Po prvé, vnútorná stena žily je poškodená, alebo skôr jej endotel - zmena.
 2. Zvýšené zrážanie krvi. Existuje látka, ktorá urýchľuje adhéziu krvných doštičiek.
 3. Porušenie a spomalenie toku krvi podporuje trombózu.

Hlavnou príčinou trombózy je zvýšená krvná zrážavosť, ak trvá dlhší čas, riziko vzniku krvných zrazenín sa mnohonásobne zvyšuje.

Čo je vlastne trombóza ciev dolných končatín? Žilová trombóza je závažnejšia fáza, ktorej kŕčové žily prechádzajú bez liečby. V dôsledku postupnej konsolidácie ciev a vývoja zápalu v nich sa objavuje tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín. Jeho symptómy sa na začiatku takmer nelíšia od kŕčových žíl, cievy sa zužujú, prietok krvi sa spomaľuje, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín av dôsledku toho dochádza k trombóze. V dôsledku toho môže byť krvný prietok lokálne narušený alebo postihnutý celý systém krvných ciev.

Klasifikácia trombózy

Pripevnením plaku na stenu môže byť trombóza:

 • parietálny - krvná zrazenina je pripojená k stene, neinterferuje s prietokom krvi, je menej nebezpečná;
 • okluzálna - žila je úplne zablokovaná;
 • zmiešaná - krvná zrazenina sa pohybuje nahor a nadol cez žilu;
 • Plávajúca - krvná zrazenina, ktorá prechádza pozdĺž steny, jej špička sa vznáša v lúmeni žily, je ľahko schopná odísť a vstúpiť do malých ciev a zablokovať ich;
 • multifokálna trombóza - na všetkých miestach sa objavujú krvné zrazeniny.

Existujú aj určité typy trombózy na dolných končatinách: porážka povrchových a hlbokých žíl, trombóza tepien nôh, ileofemorálna trombóza nôh.

Symptomatické prejavy

Vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická, diagnostika sa zistí v neskorších štádiách prítomnosti komplikácií. V patológii dolných končatín sú príznaky trombózy u polovice pacientov detekované ako klasické, to znamená, že sa objavujú náhle, ale sú často rozmazané. Spočiatku to môže byť ťažkosť na nohách, hyperémia, pocit tepla, bolesť pozdĺž postihnutej žily, najmä počas fyzickej námahy, často s prasknutím. Teplota sa môže zvýšiť na 39 ° C, nočné kŕče.

Boľavá noha je horúca na dotyk, bolestivá pri palpácii, o niečo neskôr sa začne napučať, koža pod trombóza sa stáva bledá, začne svietiť, zmení sa na modrú. Pod kožou sa objavujú žily zväčšené vo forme kábla: sú zapečatené, modré, obkolesené modrou sieťou malých ciev a bolesť a akákoľvek zmena počasia. Získanie ráno a v noci sa stáva bolestivo ťažké: nemožno okamžite stáť na nohách z dôvodu bolesti. Je potrebné zahriať sa a chodiť, aby sa rozptýlil tok krvi. Vo večerných hodinách sa znova zvyšuje ťažkosť v nohách, dochádza k vyklenutiu, lisovaniu, bolestiam a zášklbám.

Časté parestézie dolnej končatiny (pocit necitlivosti a "mravcov"). Zdá sa, že v dôsledku výrazného opuchu nohy sa objem zväčšuje, citlivosť chorého ramena je znížená. Na postihnutej strane je koža riedená. Pri chôdzi po schodoch a dokonca aj na rovnom povrchu sa bolesť zintenzívňuje.

Na diagnostikovanie správania sa vykonávajú špeciálne funkčné testy na určenie HVT:

 • Homans test - bolesť sa objaví pri ohýbaní nohy v dolných končatinách;
 • Lovenbergov test - keď bol tonometer natiahnutý manžetou tonometra, bolesť v postihnutej nohe je už zrejmé pri približne 80/100 mm Hg a na zdravé nohy nie je žiadna bolesť ani pri 150 mm Hg.

Ak sa tvorí trombóza vo femorálnych tepnách, prejavy ochorenia sú výraznejšie. Často je ovplyvnený gastrocnemiusový sval dolnej končatiny, náhly opuch členku a zjavné rozšírenie svalov nohy. Často sa stáva, že zdravá noha bolí namiesto pacienta.

Trombóza často postihuje ľavú nohu. V tomto prípade dochádza k čiastočnej obnove toku krvi v dôsledku kolaterálov, takže príznaky sa nezobrazia okamžite. Pri trombóze femorálnej žily sú príznaky rovnaké, ale ich lokalizácia je vyššia a sú výraznejšie.

Vysoké krvné zrazeniny sú z hľadiska embólie nebezpečnejšie. Ak sú ovplyvnené femorálne a iliakálne žily, vzniká ileofemorálna trombóza. On zvlášť často volá TEL. Pri takomto ochorení sa prvé príznaky náhle a náhle objavia: vyhladzujú záhyby tkaniva, tkanivá dolných končatín sú kožné, koža je lesklá, žilová sieť je posilnená rozvojom kolaterálov a edémy nohy sa vyvíjajú: od zastávky do slabín.

Bolesti sú vyklenuté a môže byť teplota. Patológia sa vyznačuje odfarbením kože nohy:

 1. Môže sa stať mliečne biela, objaví sa pri malých arteriolických kŕčoch. Nástup tohto procesu je náhly a násilný, ostrý bolesť, ostrý, necitlivosť a chlad na nohách, zdurenie sa zvyšuje, prsty strácajú citlivosť, pulzácia tepien zmizne
 2. Modrastá farba je spôsobená pretekaním malých kapilár (Gregoireova choroba). Neexistuje pulzácia tepien na postihnutej strane, ostrá bolesť v nohe, roztrhnutie, veľmi silná. Celá noha je opuchnutá, koža je tmavo modrá alebo čierna a na nej sa môžu objaviť hemoragické pľuzgiere. Keď je žila úplne zablokovaná, vyvinie sa gangréna. Arteriálna trombóza nastáva, keď krvná zrazenina prechádza z žily počas jej migrácie, s aterosklerózou a poškodením tepien. Vo vývoji prejavujú príznaky trombózy dolných končatín s léziami tepien v niekoľkých fázach: od bolesti, zníženia citlivosti na úplnú imobilizáciu.

Diagnostické opatrenia

Na potvrdenie diagnózy HBT sa vykonáva:

Obojstranné skenovanie

 1. Radiologická flebografia je najpresnejší spôsob detekcie trombózy. Táto metóda presne identifikuje všetky problémy v prítomnosti plávajúceho trombu.
 2. Radionuklidové skenovanie je zavedenie špeciálnej rádioaktívnej látky do žíl nohy, ktorá sa hromadí v trombu a tieto zóny vyzerajú, akoby chýbali.
 3. Impedančná pletyzmografia je určená rýchlosťou prívodu krvi do žily nohy a nárastom ich objemu zmenou elektrického odporu tkanív.
 4. Zlatým štandardom pre diagnostiku je Dopplerov ultrazvuk a duplexné skenovanie. Takéto výskumné metódy umožňujú určiť lokalizáciu a typ trombu, jeho pohyblivosť a dĺžku, aby sa zhodnotil stupeň zúženosti žíl, povaha spojenia zrazeniny na stenu žíl.
 5. Počas vyšetrenia CT a MRI sa detegujú všetky oblasti s krvnými zrazeninami a poškodenou plnenou žilou - od nich nie je prijatý signál.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú rôzne funkčné testy: symptóm Homans, Moses, Lovenberg, Lisker, Louvel, pochodový test atď. Ak existuje podozrenie na pľúcnu embóliu, vykonajú sa röntgenové snímky pľúc s rádioaktívnym markerom.

Možné komplikácie

Tieto komplikácie nie sú určené na zastrašovanie, ale ako pripomienku, že trombóza sa musí liečiť nevyhnutne, najlepšie v počiatočných štádiách a len pod dohľadom lekára. Nebezpečenstvo vytvára plávajúci trombus s vývojom pľúcnej embólie a smrteľným výsledkom. Ak sú blokované malé vetvy arteriae pulmonalis, vzniká DN a hemoragický pľúcny infarkt. V iných prípadoch dochádza k chronickej venóznej insuficiencii. Príležitostne môže byť okluzívna trombóza, ak nie je liečená, komplikovaná gangrénom nohy, absces žíl je možný, keď sa trombus purulentne roztaví.

Potrebná liečba

Mnohí veria, že liečba trombózy dolných končatín je podobná liečbe kŕčových žíl. Toto je nesprávne na koreni: v prípade kŕčových žíl nie je žiadny trombus a je možné použiť masti, masáže, kompresie, pleťové vody, v prítomnosti krvnej zrazeniny je to zbytočné.

Liečba trombózy je len zložitá:

 • používanie antikoagulancií a trombolytiká môžu byť injikované priamo do žily;
 • používanie radikálnych metód - odstránenie krvných zrazenín pomocou chirurgických zákrokov - trombektómia alebo vytvorenie filtrácie cava v žilách.

Kava-filter vytvára prekážku pre migráciu krvných zrazenín a nedovoľuje im, aby boli pascemi. Ich založenie je určené najmä tým, ktorí nemajú užívať antikoagulanciá.

Chirurgické metódy sa používajú v nasledujúcich prípadoch:

 • s hrozbou pľúcnej embólie;
 • so vzostupnou tromboflebitídou;
 • keď sa troska zrieti hnisavým výlučkom;
 • v prítomnosti plávajúcich krvných zrazenín, keď konzervatívna liečba nie je účinná;

Po operácii musíte čo najrýchlejšie začať chodiť, aby ste predišli opakovaniu krvných zrazenín. Rozhodnutie o tom, ako liečiť trombózu v každom prípade rozhodne lekár spolu s chirurgmi.

Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je zabrániť následnej trombóze, znížiť zápal a zlepšiť mikrocirkuláciu. Na tento účel sú predpísané priame antikoagulanciá, hlavne často je to heparín. Okrem toho sa používajú predĺžené antikoagulanciá - Fraxiparin, Clexane. Priraďte angioprotektory na zlepšenie mikrocirkulácie - Pentoxifylline, Flexital, Trental. Ako trombolytiká injektovali enzýmové látky - urokináza, streptokináza.

Na zlepšenie reologických vlastností krvi použite Reosorbilakt, Reopoliglyukin. Tieto liečivé roztoky zlepšujú mikrocirkuláciu krvi, znižujú jej viskozitu a schopnosť zrážať sa. Protizápalové lieky (Voltaren, Indometacin, Aspirín) znižujú bolesť, zmierňujú krv, zmierňujú opuchy a zápalové procesy. Lieková terapia je doplnená elastickým bandážovaním.

Preventívne opatrenia

Na preventívne účely je potrebné:

 • odvykanie od fajčenia;
 • kontrola hladiny cukru v krvi a cholesterolu;
 • elastické bandáže;
 • vylúčenie perorálnych kontraceptív;
 • nosiť pohodlné topánky s výškou päty maximálne 3-4 cm, môže to zahŕňať aj mierne cvičenie;
 • denné prechádzky najmenej 30 minút denne;
 • užívanie antikoagulancií;
 • dodržiavanie dňa.

Všetky opatrenia by mali byť monitorované ošetrujúcim lekárom. Je nemožné začať chorobu - má to nebezpečné následky.

Tromboflebitída dolných končatín

Tromboflebitída dolných končatín je zápal žily s tvorbou krvnej zrazeniny, ktorá spomaľuje prietok krvi. Choroba má veľmi vážne dôsledky, niekedy vedie k smrti.

Tromboflebitída sa ticho a nepozorovane prelína, zväčšuje ako malý problém s nohami (mierna bolesť, mierne opuch, sčervenanie). V mnohých prípadoch nástup choroby zostáva bez náležitej pozornosti, je to frivolný postoj k vlastnému zdraviu, ktorý vedie k smutným výsledkom.

V tomto materiáli sa dozvieme o tromboflebitíde dolných končatín (pozri foto), jej prvých symptómoch a súčasných liečebných režimoch.

dôvody

Prečo sa vyskytuje tromboflebitída dolných končatín a čo je to? Jednou z najčastejších príčin tromboflebitídy sú účinky kŕčových žíl (to je ďalší jasný dôkaz potreby včasnej liečby kŕčových žíl).

Okrem kŕčových žíl môže mnoho ochorení vyvolávať trombózu - to je bežná chrípka, tuberkulóza, erysipela, tonzilitída, zápal pľúc, zubný kaz, šarlach, choroby, ktoré spôsobujú zníženie imunity a zápalové procesy akejkoľvek lokalizácie. Tiež hrozí predĺženie lôžka v posteli a srdcová patológia.

Pravdepodobnosť tromboflebitídy sa zvyšuje po operácii, traume, tehotenstve, pôrode. Rád by som venoval osobitnú pozornosť poškodeniu krvných ciev spôsobenú nastavením kvapiek - to je významný rizikový faktor.

Rizikové faktory

Existujú tri hlavné faktory, ktoré spúšťajú tvorbu krvnej zrazeniny v cievach:

 • zvýšené zrážanie krvi;
 • pomalý prietok krvi;
 • priebeh zápalových procesov v cievnej stene.

Prítomnosť aspoň jedného z týchto faktorov vážne zvyšuje riziko tromboflebitídy.

Symptómy tromboflebitídy

Choroba začína náhle, na pozadí blahobytu. Zvýšenie príznakov tromboflebitídy dolných končatín sa rýchlo vyskytuje:

 1. Konštantná bolesť nudného charakteru s námahou na nohe.
 2. Otokové končatiny.
 3. Zožltnutie kože pri tvorbe krvnej zrazeniny.
 4. Zvýšenie telesnej teploty na 37,5 - 38 stupňov.
 5. Oblasti tvorby krvných zrazenín sa stávajú vizuálne viditeľné - koža sa zmení na farbu (buď sa zmení na červenú, alebo sa mení na hnedú v závislosti od umiestnenia cievy pod kožou alebo hlboko v nohe).
 6. Bolí to stať a chodiť.

Stav pacienta je najprv uspokojivý. Keď sa však zápal rozšíri, príznaky tromboflebitídy sa zvyšujú: proces sa presúva do podkožného tkaniva, koža sa zožltne, zahustí a je nasávaná zapálenými cievami. Jej teplota stúpa.

Ďalšie zvýšenie zápalového procesu vedie k vzniku bolesti hlavy, zimnica, potenie a zvýšeniu telesnej teploty nad + 39 ° C. Oblasť zapálenej žily sa stáva horúcou, prudko bolestivá, lymfatické uzliny v svaloch rastú tak veľké, že spôsobujú bolesť pri chôdzi. Ak sa v tomto štádiu ochorenia nevracia k lekárovi, je možné ďalšie zhoršenie stavu pacienta vrátane smrti.

Tromboflebitída dolných končatín: foto

Ako vyzerá tromboflebitída dolných končatín, ponúkame prehliadanie detailných fotografií klinických prejavov.

Ako sa diagnostikuje?

Diagnóza tromboflebitídy dolných končatín sa vykonáva pomocou inštrumentálnej minimálne invazívnej alebo neinvazívnej metódy, medzi ktorou je vedúca pozícia v ultrasonografickom štúdiu a konkrétne - duplexná angioskoping dolných končatín s farebným mapovaním prietoku krvi.

Použitie tejto metódy vám umožňuje vidieť jasný obraz o stave venózneho lumenu, pozri krvnú zrazeninu v žilách dolných končatín (ak existuje), jeho poloha a môžete jasne vidieť smer prietoku krvi a jej rýchlosť.

Liečba tromboflebitídy dolných končatín

Keď sa zistí príznaky tromboflebitídy dolných končatín, je dôležité zabrániť šíreniu ochorenia na hlboko usadené žily, aby sa vylúčila tromboembolizácia LA, znížili sa zápalové prejavy a zabránilo sa relapsu.

S existujúcou patológiou rozšírených žíl bez ovplyvnenia hlbokého sedenia môže byť liečba dokonca aj ambulantne. Ak však existuje hrozba tvorby pľúcnej embólie a prejavu zápalového procesu, liečba sa musí vykonať v nemocnici pod dohľadom špecialistov.

Hlavná liečba je zameraná na elimináciu lokálnych a zápalových trombotických procesov. V prvých dňoch, keď sa uskutočňuje liečba tromboflebitídy dolných končatín a zápal je najvýraznejší, je žiaduce vytvoriť obväz pomocou elastických obväzov. Keď sa prejavia prejavy, môžete prejsť na lekárske úplety - pančuchy, pančuchy alebo ponožky 2. triedy kompresie.

Liečebný režim zahŕňa aj užívanie určitých liekov:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky - vo forme diklofenaku, ketoprofénu atď.
 2. Venonizujúce látky - Troxerutin, Detraralix atď.
 3. Lieky na zníženie trombózy - Aspirín, Plavix, Trentala atď.
 4. Účelom systémovej enzýmovej terapie je Wobenzym alebo Flogenzyme.
 5. Spazmolitída vo forme no-shpy, Papaverina atď.
 6. Tenzidy - Tavegila, Suprastin a ďalšie.
 7. Hirudoterapia, ktorá znižuje viskozitu a zrážanie krvi.
 8. Antikoagulanciá, ktoré blokujú trombózu.
 9. Antibiotiká s purulentnými procesmi.

Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú potrebujete vedieť o liečbe tromboflebitídy, nie je snažiť sa o zotavenie alebo akosi zlepšiť svoj stav doma. Iba špecialista je schopný vykonať plnohodnotnú diagnózu a na základe toho vybrať lieky, postupy alebo označiť operáciu.

gymnastika

Terapeutické cvičenia vykonávané doma z jednoduchých cvičení pomôžu znížiť riziko ďalšieho vývoja ochorenia:

 1. Jednoduché cvičenie "bicykel". Ležiace na chrbte otočte nohami na 5-6 minút.
 2. Stojaci na podlahe vykonáva bočné swing nohy 6-10 krát s každou nohou.
 3. Keď ležíte na chrbte, zdvihnite nohy vertikálne na 1 minútu, aby ste držali pozíciu, jemne nižšiu.
 4. Ak chcete vykonať zdvíhanie nohy v ohnutých a narovnaných polohách 5-6 krát.
 5. Striedajte výbežky nohy dopredu a bočne 5 krát.

Ľudové opravné prostriedky

Prevencia tromboflebitídy a prevencia komplikácií je možné riešiť na základe odporúčania tradičnej medicíny.

 • Dobré výsledky pri liečbe tromboflebitídy poskytujú tinktúru Adamovho koreňa alebo tamusu obyčajného. Adamov koreň - 10 g Kipyatok - 50 g. Trvať na pol hodinu, napätie, vezmite 1 polievkovú lyžičku trikrát denne počas 15 minút. pred jedlom. Najlepšie výsledky dosiahnete tým, že použijete Adamov koreň v kombinácii s japonským Sophora a gaštanom.
 • Tinktura včiel Podmor. Život včiel je krátky. A na jar starí ľudia, ktorí pracovali v lete zomrieť. Mladé včely ich vložili do letu. Toto sa nazýva vznešené. Musia byť zozbierané a naliate vodkou (hrst podmorky na 0,5 l vodky) Trvajte na dva týždne, napätie. Používajte ako kompresiu, ktorá je na vrchu na vrchu 1,5-2 hodín.
 • Ľudová náprava na tromboflebitídu: 1 pohár cibuľovej šťavy, 1 pohár medu a zmes sa udržiava 3 dni pri izbovej teplote a potom sa vloží do chladničky po dobu 10 dní. Píšte tento nástroj na 1 polievkovú lyžičku. lyžička 3 krát denne 30 minút pred jedlom. Tento recept skutočne pomohol, po 2 mesiacoch sa pacient mohol nielen pohybovať slobodne, ale aj bežať. Odvtedy sa jej trombóza už neobťažuje, hoci je už 61 rokov. Kompozícia stále trvá na prevenciu - 1 krát za 3 roky.
 • Infúzia citróna a cesnaku môže rozpustiť krvné zrazeniny v žilách, rovnako ako čisté krvné cievy z cholesterolu, táto infúzia liečí kĺby a črevá, zvyšuje imunity. Ak chcete pripraviť, musíte si vziať 4 veľké hlavy cesnaku, 4 veľké citróny a 3 litre vody. Mlynčete cesnak a citróny pomocou mlynčeka na mäso, zložte výslednú kávu do trojlitrovej nádoby a nalejte studenú vodu na vrchol. Trvať na tmavom mieste po dobu 5 dní, trúsiť denne. Kmeň by mal dostať asi 2,5 litra infúzie. Vezmite si ráno prázdny žalúdok. 30 minút pred podaním infúzie piť 1 šálku horúcej vody. Potom po pol hodine pite 50 - 100 g infúzie. Je to veľmi užitočný nástroj, môže sa opiť celý rok bez odpočinku s veľkým prínosom pre telo.
 • Na liečenie tromboflebitídy sa ako liečivá používajú éterické oleje zo sliviek sv. Jána, santalového dreva, rozmarínu a horskej arniky. Ich použitie je vhodné v počiatočných štádiách ochorenia. Na zvýšenie účinku akéhokoľvek oleja zmiešaného s 0,5 lyžičky. jablkový mušt ocot. Zmes je rozomletá masážnymi pohybmi v oblasti žilových tesnení.
 • Medový kompres. Na tento účel sa med vo svojej čistej forme aplikuje na plátenú bielizeň a aplikuje sa na oblasť s postihnutou žilou. Pre kompresiu, med môže byť zmiešaný s rozdrveným kalanchoe list, alebo aplikovaný na kapusta list. Tieto dve rastliny len zvyšujú silu medu.

Samošetrenie akútnej venóznej trombózy dolných končatín s ľudskými prostriedkami je neprijateľné bez toho, aby sa stalo lekárovi, môže takáto liečba viesť k invalidite pacienta a dokonca k smrti.

prevencia

Ak už pacient trpí tromboflebitídou, potom je lekárom úlohou zabrániť jeho relapsu. Okrem elastickej kompresie a fleboprotektorov sa odporúča zahrnúť fyzioterapeutické opatrenia do komplexu liečby - alternatívne magnetické polia, sínusové modulované prúdy.

Základným princípom prevencie tromboflebitídy je včasné a adekvátne liečenie chronických žilových ochorení. Ide predovšetkým o chirurgickú liečbu skorých (nekomplikovaných) štádií kŕčových žíl.

Ako sa prejavuje, ako jesť a ako sa má liečiť tromboflebitída dolných končatín

Patológia obehového systému nie je jednoduchou odchýlkou ​​od normy. Často, v dôsledku zápalu krvných ciev, človek stráca nohy alebo dokonca žije. Tromboflebitída dolných končatín sa považuje za jednu z najzávažnejších diagnóz, s ktorou sa dá ťažko zvládnuť. Pre vznik a vývoj choroby je zodpovedná rada dôvodov, v ktorých životný štýl osoby nie je posledný.

Čo je tromboflebitída dolných končatín

Ochorenie je príčinou zápalu, zatiaľ čo žilové steny sú úzke kvôli výskytu krvných zrazenín, ktoré už neumožňujú prechod krvi a užitočné zložky, ktoré telo potrebuje. Vznikajú krvné zrazeniny, pretože cievy stratia svoju elasticitu a sú perforované. V reakcii telo vytvára zrazeniny na zablokovanie defektov tkaniva. Náhubky sa zvyšujú vo veľkosti kvôli dodržiavaniu nových prvkov, trombocytov.

Ak telo nevenuje pozornosť deformácii ciev, osoba zomrie na vnútorné krvácanie. Mikrotraumy, lekárske manipulácie, poškodenie venózneho systému, to všetko v tomto prípade pôjde bez povšimnutia, resp. Krv padne do tkaniva denne. Tiež tvoria krvné zrazeniny zahustením a oslabením prietoku krvi, ktorý upcháva venózny lumen. Ich počet môže byť neobmedzený, avšak ak sa lúmen zatvorí o 80 - 90 percent, osoba bude zabitá.

Dikul: "Nuž, povedal stokrát! Ak sú vaše nohy a chrbát SICK, nalejte ju do hĺbky. »Prečítajte si viac»

Ak tromboflebitída spôsobuje deformáciu stien krvných ciev, je zápalový proces venózneho systému: rôzne infekcie, baktérie, komplikácie po operácii alebo akejkoľvek choroby.

Málokto kontroluje svoje plavidlá a monitoruje ich stav. Potreba vzniká kvôli náhlemu oddeleniu krvnej zrazeniny, keď človek nemá ani čas na to, aby pochopil, čo sa s ním stalo. Je potrebné sledovať vaše zdravie, navštívte lekára, vyšetriť pomocou ultrazvukového prístroja.

Nezamieňajte trombózu dolných končatín s tromboflebitídou. Trombóza je závažnejšia a veľmi zákerná choroba, počas ktorej sa na úrovni hematopoetických a lymfatických systémov zlyhá zdravie. Je to hroznejší obraz vývoja tromboflebitídy, jeho ďalšej fázy. Lezie často prechádza do žíl hlbokého typu spojených s pľúcnymi a srdcovými systémami. Keď sa zrazí zrazenina, môže to byť fatálna blokovaním srdca alebo pľúcnej tepny.

Tromboflebitída hlbokých a horných žíl

Patológia je rozdelená na dva typy, ktoré poskytujú podobné príznaky, ale líšia sa v lokalite lokalizácie.

 • Tromboflebitída povrchnej povahy. Často sa prejavuje kŕčovými žilami, koža sa stáva zviazanou, načerveno-modrastým vzhľadom. Venózny výtok poruší svoj priebeh, krv prenikne do tkaniva a tvorí opuch dolných končatín. V pomalom období môže byť bolesť zmiernená prijatím tela s nohami nahor. V akútnom období sa vyskytuje vysoká teplota, zimnica. Existujú problémy s pohybom, bolesť sa odstraňuje iba silnými drogami.
 1. zvýšenie teploty na konkrétnom mieste (oblasť nohy a krku);
 2. kožné zmeny (drobivosť, zväzok);
 3. kŕčové žily;
 4. modrastá farba kože;
 5. bolesť (bolesť, ostrý, ťahajúca bolesť);
 6. opuch končatín;
 7. bolesť s palpáciou, lokálna alebo rozšírená povaha.
 • Tromboflebitída vnútorného charakteru. Problém môže byť úplne bez povšimnutia. V procese vzniku ochorenia krvné zrazeniny upchávajú cievy a zabraňujú prúdeniu krvi. Kvôli tomu kvapalné spojivové tkanivo prenikne cez steny jeho lôžka. Akútne obdobie sa vyznačuje opuchom končatín, nárastom teploty a bolestivým syndrómom, ktoré možno odstrániť len pomocou liekov.
 1. ostrú bolesť v svale gastrocnemia alebo krčka maternice (zvyšuje sa pod tlakom na určitom mieste);
 2. opuch dolných končatín;
 3. zmena farby kože (sčervenanie, s omnoho zanedbanou formou - modrastý nádych);
 4. vysoká teplota v období exacerbácie - horúčka, zimnica;
 5. pocit prasknutia zvnútra.

Toto ochorenie sa považuje za závažné, ale ak je možné identifikovať vonkajší typ viditeľnými viditeľnými znakmi, je oveľa ťažšie diagnostikovať priebeh vnútorného charakteru. Je dôležité počúvať svoje telo a nemali by ste vynechať príznaky.

dôvody

Existuje niekoľko dôvodov pre takú zložitú patológiu, akou je tromboflebitída, bez ohľadu na jej polohu.

Problémy sa vyskytujú najčastejšie v dôsledku externých zásahov alebo komplikácií spôsobených chorobami:

 • poškodenie vnútorných tkanív cievneho systému, zvyčajne v dôsledku infekčnej alebo bakteriálnej lézie;
 • komplikácie po ochorení vírusovej etymológie;
 • zápalová infekcia, purulentná povaha, ktorá sa nachádza vedľa žíl a ciev;
 • mechanické poškodenie (zranenie).
 • alergická reakcia na lieky podávané intravenóznou cestou;
 • problémy spojené s zrážaním tekutého spojivového tkaniva, zvýšenie počtu krvných doštičiek v jeho zložení;
 • nedostatok prospešných zložiek v krvi, porušovanie konzistencie, sloboda pohybu, autoimunitné ochorenia;
 • hormonálne zlyhanie;
 • tehotenstvo, pôrod;
 • dlhé nosenie katétrov;
 • lekársky zásah.

Najčastejšie sa u žien vyskytuje tromboflebitída dolných končatín. Spájajú tento stav vecí s hormonálnymi zmenami v tele počas tehotenstva alebo menopauzy, použitím antikoncepčných a hormonálnych liekov. A takisto - na sebe tesné topánky, vysoké podpätky, príliš tesné pančuchy.

Muži môžu byť narušený chorobami spojenými s plavidlami, najmä ak:

 • sú nadváhou, podvyživené;
 • mať chronické choroby, poruchy v hematopoetickom systéme;
 • zvýšiť telesnú aktivitu;
 • viesť sedavý životný štýl (narušené dolné končatiny, krk);
 • závislých na zlých návykoch.

Nebezpečný pre zlyhanie žílového systému je vek od 35 do 55 rokov. Telo oslabuje, imunita často zlyhá, prestáva odolávať rôznym vonkajším, vnútorným útokom. Prokotatívnym faktorom je sedavý životný štýl, profesie spojené s záťažami na teľatú nohu.

Neliečené, nesené na nohách, choroby môžu nepriaznivo ovplyvniť stav kardiovaskulárneho systému

Príznaky, príznaky a účinky

Príznaky boli oddelene opísané vyššie. Bežné príznaky sú: bolesť, narušenie gastrocnemia dolných končatín. Rýchla únava, bolesť vo vnútri, by mala byť tiež dôvodom na obavy. Je dôležité pozorovať zmeny vo vonkajšej štruktúre pokožky. Ak je to všetko sprevádzané nárastom telesnej teploty, mala by sa naliehavo zapojiť lekárska pomoc.

Čím neskôr ide pacient k lekárovi, tým závažnejšie sú následky. Napríklad kŕčové žily, ktoré môžu byť komplikáciou tromboflebitídy a jej príčinou. Zápalový proces ovplyvňuje okolité žilové tkanivo, upcháva samotnú cievu, prívod kyslíka do buniek sa ukončí. Vyskytuje sa nekróza tkanív, nohy sú nafúknuté, modré farby, čo vedie k ich amputácii.

Nebezpečnou komplikáciou je trombóza, môže to byť príčina smrti. Prípady záchrany pacienta počas oddelenia krvnej zrazeniny sa zriedka vyskytujú, pretože rýchlosť jeho pohybu je vysoká.

diagnostika

Lekár dokáže vyšetriť pacienta oveľa rýchlejšie ako doma. Palpáciou, tlakom na cievy sa kontroluje opuch nôh. Potom sa priraďujú testy, ktorých výsledky odhaľujú prítomnosť zápalového procesu.

Existuje niekoľko spôsobov diagnostikovania choroby, z ktorých každá sa vykonáva v lekárskych zariadeniach.

Ukážka Mojžiša

Stláčanie kože z rôznych strán, pri uvoľnení bolestivého syndrómu sa objavuje podráždenie. Dokonca aj hlboká porážka bude reagovať bolesťou.

Test Lovenberg

Meranie tlaku pomocou manžety oblečenej pod kolenom. Pri nafukovaní sa bolesť prejavuje nižšie ako je opotrebovanie.

Homans príznak

Výskum prostredníctvom otáčania chodidiel, zatiaľ čo človek je trápený bolesťou, cíti bolesť vo vnútri.

Opitz-Raminesov test

Meranie tlaku, ale pomocou manžety, už uložené nad patella. Bolesť, respektíve, bude cítiť nižšie.

V prípade, že bolesť sa zhoršuje svalovým napätím, aj keď kašeľ alebo kýchanie, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom: hlboké svaly môžu byť zapálené.

Nejúčinnejšou diagnostickou metódou pre vonkajšiu tromboflebitídu bude ultrazvukové vyšetrenie ciev. Bohužiaľ, na zariadení je veľmi ťažké preniknúť hlboko do svalového tkaniva.

Hlboká tromboflebitída je jemnejšia. Z tohto dôvodu môže krvná zrazenina, pod tlakom svalov v žilách, kedykoľvek odísť a blokovať tepny, od ktorých závisí život človeka. Prechod na chronickú formu je jedným z následkov tejto patológie.

diéta

Diéta je preventívna aj terapeutická. Celoživotné vyžitie ľuďmi zanecháva veľa. V prípadoch problémov s krvnými cievami by ste sa mali čo najviac "vytiahnuť" a začať jesť správne.

Je potrebné vylúčiť všetky škodlivé metódy varenia, ktoré "zablokujú" hematopoetický systém.

Príbehy našich čitateľov

Približne pred rokom mi začali bolesť nohy veľmi bolesť a objavili sa kŕčové žily... Skúšal som všetko pre ľudské lieky za nič, obrátil som sa k lekárom, ktorí mi nakoniec nepomohli, ale len ma pokorilo, že som odložil liečbu. Po depresívnom vykopávaní internetu pri hľadaní rôznych liečebných metód som bol priťahovaný poznámkou flebologistov. Povedal, že spása od VARIKOZA bola nájdená s odkazom na jedinečný nový prostriedok na kŕčové žily, ktorý je veľmi účinný pri liečbe ochorení. A nebudete veriť len za 15 dní zmizol kŕčové žily!

 • cukrovinky;
 • výrobky rýchleho občerstvenia;
 • cukrovinky;
 • pečivo.

Vo všeobecnosti, to všetko je rýchle sacharidy, ktoré zvyšujú cholesterol, ktorý ničí krvné cievy a vytvára krvné zrazeniny.

Diéta by mala obsahovať prírodné produkty: ovocie, zeleninu, vlákninu (obilniny, strukoviny v akejkoľvek forme). Vitamínové zloženie užitočných produktov obohacuje krv a saturuje ju užitočnými látkami. Vykonávanie preventívneho účinku spôsobuje, že steny krvných ciev sú pružnejšie, čím sa ušetria pred poškodením a poškodením. Posilňuje celkovú imunitu a poskytuje odolnosť tela voči rôznym chorobám.

Bobule a ovocné nápoje z bobúľ, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, obohacujú telo vitamínom "C", zvyšujú elasticitu a integritu tkaniva a sú užitočné pre celý kardiovaskulárny systém. Okrem ovocných nápojov je nevyhnutné používať veľké množstvo vody, ktoré čistí telo na bunkovej úrovni, zapália krv a tým zlepšujú silu jeho cievnej mozgovej príhody.

liečba

Liečba môže byť nielen liekom. Takáto závažná patológia si vyžaduje integrovaný prístup.

 • vyššie uvedená strava, wellness;
 • liečebná intervencia;
 • rehabilitácia;
 • telesné cvičenia;
 • vodoliečba;
 • kompresné spodné prádlo;
 • tradičná medicína.

Veľmi populárne v počiatočných štádiách pleťových krémov, obkladov a trenín. Materiál môže slúžiť ako liečivá, masti, samolepiace odvarové prípravky, alkoholové tinktúry, bylinné trenie s olejom alebo vazelínou. A tiež ústne použitie užitočných zložiek.

Ľudová medicína

Ako materiál na prípravu terapeutických látok používajte rastliny, koreniny, ovocie, zeleninu a iné darčeky prírody:

 • žihľavy;
 • palina;
 • kôň gaštanov;
 • Kalanchoe;
 • mariánsky;
 • dubová kôra;
 • petržlen;
 • mäta pieporná;
 • pelargónie;
 • rakytník;
 • zeler;
 • zázvor;
 • čakanka;
 • rakytník;
 • jablkový oct.

Vhodné na výrobu šťavy:

K tráve nebol horký, keď ste sa vyvarovali požitia, použite med.

Niekoľko užitočných receptov pomôže vyrovnať sa s problémovými žilami, znížiť zápal, ale iba v počiatočnom štádiu av kombinácii s inými metódami liečby.

Žihľava a zázvor

Nettle listy rez a nalejte vriacej vode, pridajte strúhaný koreň zázvoru, priveďte do varu. Naliať vývar do termoska, zavrieť veko, odísť na deň. Pred použitím premiešajte. Naliate obsah na základňu tkaniny, stlačte na nohy, zabaľte fóliou, potom obalte teplou prikrývkou.

Ostatné bylinky sú naparené rovnakým princípom: mäta pieporná a kaštan, ryžové listy a petržlen, palina a kalanchó.

Nemenej efektívne prostriedky sú na báze ropy. Olivový alebo ľanový olej sa privedie do varu, naleje sa na ktorúkoľvek z vyššie uvedených byliniek, odstráni sa na tmavom mieste, aby sa prostriedok mohol podať. Potom sa pretrepali do problémových oblastí.

Vaselín so zázvorom

Vaselín bude musieť byť mierne zahriaty, pridajte strúhaný zázvor, premiešajte dobre. Môžete sa rozotrieť po 15-20 minútach, nechať na niekoľko hodín, potom opláchnuť vodou. Pre vazelínu základ vhodný rakytník, mrkva, bobule.

Liečba liečiv

Pre tromboflebitídu môžu lekári predpisovať:

 • masti, gély na vonkajšie použitie;
 • intramuskulárne injekcie, kvapky;
 • lieky proti bolestiam a protizápalové lieky (nesteroidné protizápalové lieky: Nimesil, Nise, Diclofenac).

Lieky by mali mať nasledujúce opatrenia:

 • riedenie;
 • protizápalové;
 • analgetiká;
 • decongestants;
 • antimikrobiálne látky;
 • posilňovanie.

Kompresie by nemali trvať dlhšie ako 25 minút, môžu sa aplikovať dvakrát alebo trikrát týždenne po dobu niekoľkých mesiacov, potom si prestávka.

Mnohí odporúčajú pleťové vody na alkohol. Pri tromboflebitíde to nie je veľmi správne riešenie problému, pretože choroba má zápalovú povahu. V takom prípade je prísne zakázané zahrievať časti tela - to len zhorší situáciu a zintenzívni zápalový proces.

Ďalšie liečebné postupy

Závažnejšie prípady sa liečia pomocou chirurgického zákroku: odstránia sa nielen zápaly a krvné zrazeniny, ale aj samotné krvné cievy. Chirurgia môže byť radikálna alebo laserová. Phlebolog sa zaoberá terapeutickou liečbou a vaskulárny chirurg má vážnejšie spôsoby.

prevencia

Preventívne opatrenia by sa mali prijať od najskorších rokov. Každé dieťa by malo vedieť, že správna výživa je zárukou zdravia. Najmä strava je dôležitá pre ľudí starších ako 35 rokov. Bude veľmi užitočné rozdeliť dennú sadzbu na niekoľko prístupov, ktoré znižujú počet častí. V strave musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • odstráňte všetky škodlivé spôsoby varenia a jednotlivé produkty uvedené vyššie;
 • je potrebné začať ráno s pohárom vody a niekoľkými bobuľami (je možné každý druhý deň);
 • na raňajky používajte vždy kašu (najlepšie bez mlieka, masla);
 • jesť počas dňa čerstvé ovocie, zeleninu v dostatočnom množstve;
 • variť boršč v sekundárnom vývare;
 • pokúste sa variť bez slnečnicového oleja (nahraďte ho ľanovými semienkami, olivami);
 • jesť čo najčastejšie červené, mastné ryby, komponenty, ktoré sú v ňom zahrnuté, posilňujú nádoby;
 • piť vitamíny, najmä vitamíny B, rovnako ako všetky tie, ktoré možno získať z morských plodov;

PUFA Omega-3, ktorý sa zvyčajne požíva buď rybím olejom alebo samotnou rybou, sa nachádza v ľanovom oleji. Lyžica tohto výrobku na prázdny žalúdok ráno poskytne dostatok kyselín.

 • počas dňa piť až 2,5 litra čistej vody (okrem iných kvapalín);
 • Obohate svoj tabuľka so zdravými produktmi: zelenina, zrná, strukoviny, prírodné mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku;
 • odstráňte z diéty rýchle sacharidy a cukor.

Tieto jednoduché pravidlá pomôžu organizmu udržať svoje zdravie až do vysokého veku, robiť nádoby silnejšie, obohatiť krvotvorný systém s užitočnými zložkami.

Rovnako dôležitým aspektom pri udržiavaní zdravia je pohyb. Mnoho ľudí pracujúcich sedí alebo stojí, trpí cievnymi ochoreniami. Ak pridáte k tejto zlej strave, oslabenej telo, môžete získať dobrú pôdu pre zápalový proces.

Je potrebné chodiť čo najviac, jogging, ľahké športy:

 • tanca;
 • rytmus;
 • tenis (amatérsky);
 • plávanie.

Po pracovnom dni je potrebné mať odpočinok s nohami zdvihnutými nahor. Takéto relaxačné cvičenie môže byť a malo by sa vykonávať niekoľkokrát denne.

Najškodlivejšie pre ľudské zdravie sú zlé návyky. Alkohol a tabak zničia steny krvných ciev a vystavujú im veľké riziko. Oslabené bunky môžu byť veľmi ľahko obsadené vírusovými alebo bakteriálnymi infekciami, čo bude začiatkom tromboflebitídy.

Pri prítomnosti dedičných ochorení kardiovaskulárneho systému, vrátane kŕčových žíl, liekov, kompresí a riedenie krvi bylinných čajov by sa mali používať už od útlého veku. Je potrebné posilniť lôžko krvných ciev s komplexmi vitamínov, polynenasýtených mastných kyselín.

recenzia

Z dôvodu slabej dedičnosti užívam z mojej mladosti kyselinu acetylsalicylovú, každé štvrtú tabletu každé ráno. Srdcová frekvencia, ktorá zmierňuje krv. Určite robím pleťové vody s pelyňou, len ju napaľujem vo vode a trikrát týždenne ju naneste na moju holeň.

Je veľmi dôležité piť veľa tekutín, hromadí sa hrubý krv v podobe kužeľov v žilovej sieti. Vždy pijte na prázdny žalúdok pohár bobuľovej šťavy, bez cukru, bobule obohacujú krv s vitamínmi. A z bylín som vedel, že som nevyvinul nič lepšie ako gaštan konský, pridá sa do krému. Môžete parovať na vodnom kúpeli alebo vytvárať alkoholové tinktúry, ale mali by byť aplikované pri normálnej telesnej teplote. Často robím obklady, niekedy aj kúpele na nohy.

Uistite sa, že dolechujete všetky prechladnutia. Nezaobchádza s infekciami a potom nás zabije. Pitie antivírusových liekov a antibiotík je škodlivé, ale poškodenie cievneho systému je ešte horšie. Používam bylinné lieky: tymian, ziziphora, harmanček, sú tiež antimikrobiálne látky.

Surové potraviny a športy ušetria telo od zničenia. Nie je potrebné jesť len surové potraviny, ale mali by byť dostatočné na to, aby sa spotrebovali počas dňa. A pohyb je život, výraz známy aj deťom. Z kŕčových žíl používam kúpeľ s pelyňou a po nich som naleje studenú vodu.

záver

Ak nie je dedičná predispozícia organizmu k problémom spojeným s kardiovaskulárnym systémom, ako aj k genetickým krvným ochoreniam, potom zdravý životný štýl, obohatené jedlá, šport bude kľúčom k silným krvným cievam. Počas dňa dávajte pokoj na nohy a spôsobte tok krvi. Ako provokatívne prostriedky môžu slúžiť: voda, krvné riedky drogy alebo bylinky. Čím skôr ľudia venujú pozornosť svojmu životnému štýlu, tým ľahšie to bude zachrániť.

Tromboflebitída dolných končatín

Tromboflebitídou dolných končatín je ochorenie žíl dolných končatín zápalovej povahy sprevádzané tvorbou krvných zrazenín v ich lúmeni. Vo všeobecnej štruktúre výskytu tromboflebitídy zodpovedá podiel tejto lokalizácie patológie približne 80-90%, t. J. Veľkú väčšinu prípadov.

Príčiny a rizikové faktory

Patogenéza tromboflebitídy dolných končatín je dosť komplikovaná. Súčasne sa na ňom zúčastňuje niekoľko faktorov:

 • zvýšená viskozita a koagulácia krvi;
 • spomalenie venózneho krvného toku;
 • poškodenie chlopňového aparátu alebo steny žíl;
 • prístupovej infekcie.

Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín je najnebezpečnejšia. Je to spôsobené zvláštnosťami tvorby krvných zrazenín. Prudké spomalenie prietoku krvi v systéme postihnutej žily v kombinácii so zvýšeným zrážaním krvi spôsobuje tvorbu červeného trombu tvoreného červenými krvinkami, malým počtom krvných doštičiek a fibrínových vlákien. Trombus je pripojený na žilovú stenu jednou stranou, zatiaľ čo jej druhý koniec voľne pláva v lúmeni cievy. S progresiou patologického procesu môže trombus dosiahnuť značnú dĺžku (20 - 25 cm). Vo väčšine prípadov je jeho hlava upevnená v blízkosti žilovej chlopne a chvost prakticky vyplní celú vetvu žily. Takýto trombus sa nazýva plávajúci, t.j. plávajúci.

V prvých dňoch od začiatku tvorby krvnej zrazeniny má jeho hlava slabú fixáciu na stenu žily, takže existuje vysoké riziko jej oddelenia, čo môže viesť k rozvoju pľúcnej embólie alebo jej veľkých vetví.

Po 5-6 dňoch od začiatku tvorby trombu začína zápalový proces v postihnutej žile, čo podporuje lepšiu adhéziu krvnej zrazeniny na venóznu stenu a znižuje riziko tromboembolických komplikácií (spôsobených oddelením trombu).

Predisponujúce faktory vývoja tromboflebitídy dolných končatín sú:

 • kŕčové žily dolných končatín;
 • žilové stazy, v dôsledku predĺženého opotrebenia lôžka, panvových nádorov, tehotenstva, nadváhy;
 • lokálna alebo systémová bakteriálna infekcia;
 • popôrodné obdobie;
 • užívanie perorálnych kontraceptív (v tomto prípade najmä zvýšenie rizika u žien, ktoré fajčia);
 • zhubné nádory (pankreatické, žalúdočné, rakovina pľúc);
 • diseminovaný syndróm intravaskulárnej koagulácie (DIC);
 • posttrombotická choroba;
 • trauma;
 • chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • stav po potrate alebo inej chirurgickej intervencii;
 • dlhá žilová katetrizácia;
 • systémové choroby.

Formy choroby

Tromboflebitída dolných končatín je v závislosti od aktivity zápalového procesu rozdelená na akútne, subakutné a chronické. Chronická forma ochorenia sa vyskytuje s prechodne sa meniacimi štádiami remisie a exacerbácie, preto sa zvyčajne nazýva chronická rekurentná tromboflebitída dolných končatín.

V závislosti od lokalizácie patologického procesu je izolovaná tromboflebitída povrchových a hlbokých žíl dolných končatín.

Známky tromboflebitídy dolných končatín

Klinický obraz tromboflebitídy dolných končatín je do značnej miery určený formou ochorenia.

Akútna tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín nastane náhle. Teplota pacienta sa prudko zvýši na 38-39 ° C, čo je sprevádzané silnými zimcami (triaška). Pri palpácii sa postihnutá žila cíti ako bolestivá šnúra. Koža nad ním je často hyperemická. Podkožné tkanivo môže byť zhutnené kvôli tvorbe infiltrácie. Inguinálne lymfatické uzliny na postihnutej strane sú zväčšené.

Symptómy tromboflebitídy dolných končatín v subakútnej forme sú menej výrazné. Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje pri normálnej telesnej teplote (u niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť malé horúčky až do 38 ° C v prvých dňoch). Všeobecný stav trpí málo. Pri chôdzi sa vyskytujú mierne vyjadrené bolestivé pocity, ale nie sú lokálne príznaky aktívneho zápalového procesu.

Recidivujúce chronická forma povrchovej tromboflebitídy dolných končatín je charakterizovaný zhoršenie už existujúcej zápalového procesu alebo zaťahovanie v ňom nových oblastiach venóznej, t. E. má podobné príznaky akútnej alebo subakútnej. V remisi symptómy chýbajú.

Pri chronickej rekurentnej trombóze dolných končatín je potrebné vykonať štvrťročné preventívne ošetrenie ochorenia s cieľom zabrániť výskytu exacerbácií.

Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín u polovice pacientov je asymptomatická. Ochorenie sa diagnostikuje spravidla retrospektívne po vzniku tromboembolických komplikácií, najčastejšie pľúcnej embólie.

Zvyšných 50% pacientov má príznaky ochorenia:

 • pocit ťažkosti v nohách;
 • pretrvávajúci opuch dolnej končatiny alebo celej postihnutej dolnej končatiny;
 • vyklenutie bolesti v svalovom tele;
 • zvýšenie telesnej teploty na 39-40 ° C (v akútnej forme tromboflebitídy dolných končatín);
 • Prattov príznak (lesklá koža nad léziou, na ktorej je zreteľne viditeľný vzor subkutánnej žilovej siete);
 • symptóm Payra (bolesť sa šíri po vnútornom povrchu stehna, spodnej nohy a chodidla);
 • Homans symptóm (dorzálna flexia nohy je sprevádzaná bolesťou v svale gastrocnemius);
 • Leuvenbergov príznak (kompresia spodnej časti nohy s manžetou z tonometra pri vytváraní tlaku 80-100 mm Hg spôsobuje bolesť, i keď normálne by sa mala objaviť pri tlaku nad 150-180 mm Hg);
 • postihnutá končatina je na dotyk chladnejšia než zdravá.
Pozri tiež:

diagnostika

Diagnóza trombophlebitis povrchové žily dolných končatín nie je zložitá a uskutočňuje sa na základe charakteristického klinického obrazu ochorenia, fyzikálneho vyšetrenia a laboratórne vyšetrenia pacienta (krv výrazný nárast indexu protrombínového, leukocytóza posunu leukocytov doľava, čím sa zvyšuje ESR).

Tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín je diferencovaná s lymfangitídou a erysipelami.

Najpresnejšou diagnostickou metódou pre hlbokú žilovú tromboflebitídu dolných končatín je vzdialene vzostupná flebografia. Rentgenkontrastní materiál vstrekovanie olovo do jedného z saphenous žilách nôh pod úrovňou škrtidlo, stláčanie členok, ktorý vám umožní presmerovať do hlbokého žilového systému, nasledovanou röntgeny.

Aj pri diagnostike tejto formy ochorenia sa používajú nasledujúce metódy inštrumentálnej diagnostiky:

 • Dopplerov ultrazvuk;
 • impedančná plethysmografia;
 • jód-značené fibrinogénové skeny 125.
V celkovej štruktúre výskytu tromboflebitídy predstavuje podiel dolných končatín asi 80-90%, t. J. Veľkú väčšinu prípadov.

Tromboflebitída hlboká žilová treba rozlišovať s radom ďalších ochorení a predovšetkým, celulitídu (zápal podkožného tuku), prasknutie synoviálnych cýst (Baker cysty), lymfatického edému (lymfedém), stlačenie žil zväčšených externe lymfatických uzlín alebo prasknutie nádoru alebo svalové napätie.

Liečba tromboflebitídy dolných končatín

Liečba tromboflebitídy dolných končatín môže byť chirurgická alebo konzervatívna.

Konzervatívna terapia začína tak, že pacientovi poskytuje odpočinok na posteľ počas 7 až 10 dní. Ovplyvnená končatina je previazaná elastickými obväzami, čo znižuje riziko tvorby krvných zrazenín a vývin tromboembolických komplikácií a dáva jej zvýšenú pozíciu. Dlhodobé uchovávanie zadržiavacieho zariadenia je neprimerané. Len čo zápal začne ustupovať, pacientov motorický režim by sa mal postupne rozširovať. Fyzická aktivita a kontrakcia svalov zlepšuje tok krvi cez hlboké žily, čím sa znižuje riziko vzniku nových krvných zrazenín.

Lokálne používané kompresie s masťou Višnevskim, pololalkoholovými alebo olejovými kompresmi, rovnako ako masťami a gélmi s heparínom.

Na protizápalové účely sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Pri vysokej telesnej teplote alebo pri vzniku hnisavého tromboflebitídy dolných končatín sa používajú širokospektrálne antibiotiká.

Fibrinolytické liečivá sa môžu používať iba v najskorších štádiách ochorenia, ktoré zvyčajne nie sú diagnostikované. Ďalšie pokusy o trombolýzu môžu viesť k fragmentácii krvnej zrazeniny a vzniku pľúcnej embólie. Preto je kontraindikácia udržiavania trombolytickej liečby u pacientov bez zavedených filtrov cava.

V schéme konzervatívnej liečby tromboflebitídy dolných končatín značnú úlohu antikoagulačných liekov, ktoré znižujú čas zrážania krvi, a tým znižujú riziko vzniku krvných zrazenín. Ak má pacient kontraindikácie antikoagulačný (otvorené formy tuberkulózy, žalúdočný vred a dvanástnikové vredy, čerstvé rany, hemoragická diatéza), v tomto prípade je potrebné držať hirudotherapy (liečbu pijavíc).

Na zlepšenie stavu venóznej steny u pacientov s tromboflebitídou dolných končatín sa používajú venotonické látky.

Pri tvorbe plávajúce trombu, sprevádzaný vysokým rizikom tromboembolických komplikácií, znázornené chirurgického zákroku, ktorého cieľom je stanoviť cava filter do dolnej dutej žily v úrovni pod renálnej žily.

Keď hnisavá tromboflebitída povrchových žíl dolných končatín vykonáva operáciu Troyanova - Trendelenburg.

Po zmiernení akútnych zápalových javov pacientov s tromboflebitídou dolných končatín sa dostávajú do liečby sanatória (fyzioterapia aparatúry, kúpele radónu alebo sirovodíka).

Diéta pre tromboflebitídu dolných končatín

Správne organizované jedlo vytvára nevyhnutné predpoklady na zlepšenie stavu pacientov, znižuje čas na rehabilitáciu, znižuje riziko relapsov. Diéta pre tromboflebitídu dolných končatín by mala poskytnúť:

 • posilnenie žilovej steny;
 • zlepšenie reologických vlastností krvi;
 • normalizácia telesnej hmotnosti pacienta.

Pacienti musia pozorne sledovať vodný režim. Počas dňa by ste mali vypiť najmenej dva litre tekutiny. Je obzvlášť dôležité kontrolovať množstvo tekutiny spotrebovanej v horúcom počasí, pretože nadmerné potenie môže spôsobiť zhrubnutie krvi.

V strave pacientov s tromboflebitídou dolných končatín by mali byť v dostatočnom množstve zahrnuté čerstvá zelenina a ovocie, ktoré dodávajú telu vitamíny a stopové prvky, ktoré sú potrebné na zlepšenie tónu žilovej steny.

Strava pre tromboflebitídu s dolnými končatinami zahŕňa tieto potraviny:

 • rastlinné oleje lisované za studena (výhodne sa ľanový olej používa denne na šalátové dresingy);
 • melóny a tekvice (melón, melón, tekvica);
 • zázvor, škorica;
 • cibuľa, cesnak, listová zelenina;
 • kakao, čokoláda;
 • všetky druhy ovocia, bobule;
 • mastných odrôd morských rýb.

Zvlášť vhodné pre tromboflebitídu dolných končatín čerešňa a malina. Obsahujú prirodzenú protizápalovú látku - kyselinu salicylovú, ktorá nielen znižuje aktivitu zápalového procesu, ale má aj určitý antikoagulačný účinok.

Možné dôsledky a komplikácie

Komplikácie tromboflebitídy dolných končatín môžu byť:

 • pľúcna embólia;
 • streptokoková lymfangitída;
 • biela bolestivá flegmia (spojená s kŕčom tepny, ktorá vedie vedľa trombóznej žily);
 • modrá bolestivá flegmia (vyvíja sa v postihnutej končatine s takmer úplným blokovaním venózneho odtoku krvi);
 • hnisavá fúzia krvnej zrazeniny, ktorá môže viesť k vzniku abscesu, celulitídy av závažných prípadoch spôsobiť sepsu.

výhľad

Prognóza tromboflebitídy dolných končatín je vážna. Ak chýba primeraná liečba v 20% prípadov, ochorenie sa končí vývojom pľúcnej embólie, čo spôsobuje fatálny výsledok u 15-20% pacientov. Zároveň môže včasné vymenovanie antikoagulačnej liečby znížiť úmrtnosť o viac ako 10 krát.

Čerešina a malina sú užitočné pri tromboflebitíde dolných končatín. Obsahujú prirodzenú protizápalovú látku - kyselinu salicylovú, ktorá znižuje aktivitu zápalového procesu a má niektoré antikoagulačné účinky.

prevencia

Prevencia tromboflebitídy dolných končatín by mala zahŕňať tieto činnosti:

 • včasná detekcia a aktívna liečba ochorení dolných končatín;
 • rehabilitácia ohniskov chronickej infekcie u pacienta;
 • včasná aktivácia pacientov v pooperačnom období;
 • aktívny životný štýl;
 • správna výživa;
 • dodržiavanie vodného režimu;
 • povinné nosenie kompresného úpletu pre kŕčové žily dolných končatín.

Pri chronickej rekurentnej trombóze dolných končatín je potrebné vykonať štvrťročné preventívne ošetrenie ochorenia s cieľom zabrániť výskytu exacerbácií. Mala by zahŕňať vymenovanie fleboprotektorov a fyzioterapeutických postupov (laser, magnetická terapia).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Typy bolesti hlavy: príznaky, možné príčiny a znaky liečby

Cephalgia je vedecký názov najbežnejšej choroby - bolesti hlavy. Existuje niekoľko dôvodov, najčastejšie príčinou stresu a preťaženia. Ale aj bolesť hlavy môže mať inú genezitu a naznačuje problémy s chrbticou.

Norma ESR v krvi detí a možné ochorenia so zvýšenou hodnotou

Rýchlosť ESR u detí (miera sedimentácie erytrocytov) je ukazovateľom celkového krvného testu, ktorý odráža stav zdravia. V prítomnosti zápalového procesu v tele sa ESR zvyšuje.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Rýchlosť segmentovaných neutrofilov v krvi a príčiny ich porušenia

Štúdie krvných leukocytov odhalili ich odrody, ktoré sa líšia nielen afinitou k sfarbeniu a vzhľadu, ale vykonávajú aj rôzne úlohy. Segmentové neutrofily - najväčšia skupina buniek medzi leukocytmi.

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.