Otvorený arteriálny kanál, napriek hrozivému názvu, patrí k bielym chybám. Toto ochorenie je úplne úspešne eliminované liekom a chirurgickým zákrokom a vo veľmi mladom veku. Operácia patrí do kategórie jednoduchých, pretože samotné srdce nie je žiadnym spôsobom ovplyvnené.

Odmietnutie liečby a najmä jej odmietnutie je nemožné: čím dlhšie srdce funguje s takým zaťažením, tým ťažšie komplikácie.

Pôvod choroby

Plod, aj keď v maternici, samozrejme nedýcha: jeho pľúca sú stlačené a naplnené tekutinou. V tejto dobe dostáva od matky okysličenú krv. Krv vstupuje do tela z pravej komory, vrátane pľúc, ktorá je v tomto momente iba spotrebiteľom kyslíka a nie dodávateľom.

Otvorený arteriálny kanál pôsobí ako jazyk medzi pľúcnou tepnou a aortou. Vzhľadom na vysoký tlak v komprimovaných pľúcach krv prechádza s ťažkosťami, ale keďže komôrka nemá schopnosť regulovať tok krvi do jednotlivých orgánov, kompenzácia sa uskutočňuje iným mechanickým spôsobom. Nadbytočná krv sa vypúšťa cez arteriálny kanál z pľúcnej tepny priamo do aorty.

Pravá komora je teda chránená pred preťažením a krv, ktorá obišuje pľúcny obeh, okamžite prechádza do veľkej.

Keď novorodenec zoberie prvý dych, pľúca sa uvoľnia z tekutiny a narovnávajú. V dôsledku toho tlak v nich klesá, odpor pľúcnych ciev sa znižuje a krv sa začne cirkulovať bežným spôsobom pre ľudské telo. Potreba OAP zmizne.

V normálnych prípadoch sa otvorené arteriálne kanáliko u detí zavrie v prvých 15 až 20 hodinách a nakoniec rastie v priebehu 2-8 týždňov (ale nie viac ako 15), čím sa mení na šnúru z spojivového tkaniva. U predčasne narodených detí môže PDA trvať dlhšie.

Ak do 3 mesiacov od okamihu pôrodu zostane kanálik otvorený, mali by sme hovoriť o patologickom priebehu choroby.

Vývoj choroby

Na jednej strane diagnostika PDA je jednoduchá, pretože na takéto presné stanovenie stačí dostatočná metóda, ako je ultrazvuk a Dopplerovská sonografia. Na druhej strane deti podliehajú dodatočným štúdiám iba v prípade potreby, ak existujú dôvody na podozrenie.

AOP, najmä ak je šírka nepriehľadného potrubia malá, je asymptomatická a často náhodne diagnostikovaná pri liečbe iných ochorení - zápal pľúc, bronchitída a iné. Tie s takou diagnózou sú sprevádzajúce ochorenia.

V plodoch rozdiel medzi tlakom v pľúcnej tepne a aortou spôsobuje vypúšťanie krvi zľava doprava, čo uľahčuje prácu srdcovej srdcovej komory. U dospelých pacientov so širokým AOP sa zvyšuje pľúcna rezistencia a výtok z krvi mení smer - z pravej strany doľava, tj ďalšia časť krvi sa dostáva do pľúcneho obehu a prelieta pľúcne tkanivo.

Pri úzkom AOP bez zmeny výtoku krvi sa ochorenie nemusí prejaviť. Vo všeobecnosti táto možnosť nemá vplyv na očakávanú dĺžku života. U žien s úzkym a stredne veľkým PDA zľava doprava dokonca aj tehotenstvo pokračuje bez komplikácií. Vzhľadom na zvýšené riziko endokarditídy infekčného pôvodu sa považuje za nebezpečnú chorobu.

Ďalší obraz sa pozoruje pri zmene vypúšťania krvi. Na zvládnutie prebytočnej tekutiny je ľavá komora srdca nútená pracovať v príliš intenzívnom režime a tlak v cievach pľúc narastá, aby sa kompenzovala.

Výsledkom je stagnácia krvi v pľúcach a hypertrofia ľavej komory. Čím dlhšie sa ochorenie rozvinie, tým väčšia je deformácia srdca a pľúc dieťaťa.

Takéto preťaženie sprevádza všetky relevantné zápalové ochorenia - rovnaká bronchitída, nachladnutie, pneumónia, pretože malý pacient je vystavený týmto ochoreniam v dôsledku zlého prietoku krvi z pľúc. Zaobchádzanie len s týmito "vonkajšími" prejavmi málo. Do šiestich mesiacov má však dieťa ďalšie príznaky, ktoré mu umožňujú podozrievať AOP a vykonávať ďalší výskum.

Najzávažnejšie dôsledky ochorenia zahŕňajú nasledujúce komplikácie:

 • Srdcové zlyhanie - jeho vývoj je zrejmý, pretože ľavá komora pracuje s vysokým zaťažením, čo vedie k poruchám v práci srdca.
 • Pľúcny edém je posledná etapa stagnácie krvi v pľúcach. Avšak ak ignorujete liečbu, takáto komplikácia je možná.
 • Útok srdca - smrť srdcových oblastí, ktorá je smrteľná pre deti aj pre dospelých.
 • Aneuryzma - rozšírenie otvoreného kanála a jeho medzera. Možné poškodenie a pretrhnutie aorty, ktorá je nezlučiteľná so životom.
 • Bakteriologická endokarditída - zápal vnútornej srdcovej membrány je plný poškodených funkcií ventilov a iných komplikácií.

Je možné vyhnúť sa všetkým uvedeným dôsledkom, pretože začali liečbu včas. Navyše s malou šírkou potrubia - až 4 mm a skorým štádiom detekcie, liečba sa môže uskutočniť aj pomocou liekov s použitím liekov, ktoré stimulujú uzatvorenie. Chirurgická intervencia sa spravidla uskutočňuje po dosiahnutí jednoročného dieťaťa.

Dôvody vzniku AOP

Otvorený arteriálny kanál je jednou z najčastejších patológií novorodenca a predstavuje 6,1% všetkých porúch. Príčiny ochorenia však nie sú nainštalované.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k vytvoreniu defektu:

 • Ionizujúce žiarenie - röntgenové štúdie, práca v rádiologickom oddelení a podobne spôsobujú génové mutácie a naopak spôsobujú širokú škálu patológií.
 • Chemické mutagénne faktory - fenoly, dusičnany a tak ďalej. Negatívnymi účinkami sú aj tie, ktoré sú uvoľňované počas fajčenia, sú absorbované alkoholom a tak ďalej.
 • Choroby súvisiace s metabolickými poruchami, najmä cukrom a imunitným systémom: diabetes, systémový lupus erythematosus. Infekčné ochorenia - herpes, rubeola a chrípka - prenesené do 4-8 týždňov tehotenstva majú rovnaký účinok.
 • Genómová patológia.
 • Predčasnosť - nedostatočná hmotnosť, nedostatočný vývoj, kyslíkové hladovanie plodu a tak ďalej vyvolávajú AOP. Predčasnosť je považovaná za najdôležitejší faktor, ktorý formuje chorobu.

Podľa štatistík je riziko AOP u dieťaťa 2-krát vyššie ako u mužského dieťaťa.

Symptómy AOP

Príznaky ochorenia u dieťaťa sú zďaleka jednoznačné: príznaky sú nezvyčajné, ale keďže vo všeobecnosti naznačujú určitý druh nezrovnalostí, ochorenie sa nakoniec diagnostikuje. Ak je šírka otvoreného potrubia malá, potom sa uvedené znaky nemusia pozorovať.

OAP u dieťaťa sprevádza nasledujúce príznaky:

 • slabé prírastky na hmotnosti alebo dokonca chudnutie;
 • únava, pasivita, neochota zúčastniť sa aktívnych hier;
 • dýchavičnosť, palpitácie aj pri malých zaťaženiach;
 • modrá koža po aktívnych pohyboch, po pláči alebo kričaní
 • kašeľ, chrapľavý hlas bez ohľadu na sezónu;
 • časté prechladnutie a bronchiálne ochorenia, zápal pľúc.

Príznaky ochorenia u dospelých sú tiež neisté. Úzka AOP nemusí byť vôbec dokonalá. So širokým kanálikom a krvou sa znižujú zľava doprava, objavujú sa všetky príznaky srdcového zlyhania a pľúcnej hypertenzie:

 • dýchavičnosť a únava;
 • astmatické záchvaty v noci;
 • zväčšená pečeň, ascites, opuch krčných žíl v dôsledku pľúcnej hypertenzie;
 • pri výmene krvi sa môže objaviť lokálna cyanóza nôh, ich únava je rýchla v porovnaní so zvyškom tela.

Ak sa úzky AOP môže považovať za relatívne bezpečný - biely, vada za predpokladu, že krv je zlikvidovaná zľava doprava, potom stredný a široký AOP s kvapkou krvi sprava doľava skracuje život na 40 alebo dokonca 25 rokov, pretože je sprevádzaný rozvojom srdcovej a pľúcnej insuficiencie. Liečba je nevyhnutná a je možná v každom veku.

Diagnóza ochorenia

U novorodencov môže byť podozrenie na otvorený arteriálny kanálik, ak počas dvoch alebo troch prvých dní života dieťa neprestáva mať srdcové zvuky.

Na stanovenie diagnózy je predpísaný röntgen - ukazuje zmenu pľúcneho tkaniva a cievneho zväzku, ako aj ultrazvuku a echokardiu, ktoré zaznamenávajú hypertrofiu ľavej komory srdca a pomáhajú určiť smer vylučovania krvi.

Na konečné potvrdenie diagnózy sa uskutoční sondovanie: sonda sa vloží do pľúcnej tepny a monitoruje sa jej pohyb.

Takmer rovnaké metódy sa používajú pri diagnostike už dospelého dieťaťa alebo dospelého.

 • Ultrazvuk - nielen potvrdzuje prítomnosť otvoreného kanála, ale poskytuje aj informácie o jeho šírke. Okrem toho ultrazvuk odhaľuje ďalšie sprievodné poruchy, ktoré nie sú nezvyčajné.
 • Dopplerovská sonografia - je priradená paralelne s pomocou jej stanovenia presného množstva transplantovanej krvi.
 • Rádiografia - umožňuje určiť veľkosť srdca a poškodenie pľúcneho tkaniva.
 • Elektrokardiografia nie je veľmi presná metóda, ako pri úzkom OAP, metóda nestanovuje žiadne zmeny. Pri závažnejšom priebehu ochorenia sa zaznamenáva zahustenie ľavej komory a átria.
 • Katetrizácia - do žily alebo tepny sa zavedie katéter a umožní veľmi presnú diagnózu akejkoľvek srdcovej chyby. Katéter sa tiež používa na uzavretie potrubia.

Vo všeobecnosti diagnóza ochorenia nespôsobuje veľa ťažkostí.

Liečba AOP

Liečba liekov je spravidla predpísaná novorodencom, aby spôsobili spontánne uzatvorenie AOP. K tomu použite protizápalové lieky, ktoré blokujú tvorbu prostaglandínov. Patria medzi ne ibuprofén a indometacín. Antibiotiká môžu byť predpísané, ak existuje riziko zápalu pľúc a endokarditídy.

Najefektívnejšia liečba drogami bude v prvých dvoch týždňoch života novorodenca. Neskôr sa metóda používa pre úzke AOP - nie viac ako 4 mm a žiadne vývojové abnormality.

Lekári dôrazne neodporúčajú opustiť operáciu a zatvoriť otvorený kanál u detí - od 2 do 5 rokov. Poškodenie aj za najpriaznivejších podmienok ovplyvňuje stav kardiovaskulárneho systému a dýchacích prístrojov a prispieva k opotrebovaniu.

Uzáver AOP sa vykonáva dvoma hlavnými spôsobmi.

 • Katetrizácia - menej traumatická, aplikovaná pacientom v akomkoľvek veku. Jej podstatou je nasledovný postup: zavedenie katétra prostredníctvom rezu bedrovej žily, ktorá dodáva do kanálu okluder alebo špirálu. Ten sa prekrýva s kanálom a práca obehového systému sa úplne obnoví.
 • Ligácia kanálu - otvorená chirurgická operácia sa uskutočňuje so širokým AOP a za prítomnosti príznakov srdcového zlyhania. Optimálny vek je až 3 roky. Ak je to potrebné, operácia sa vykonáva v každom veku.

Ak neexistujú žiadne súvisiace ochorenia alebo komplikácie, liečba vedie k úplnému, absolútnemu zotaveniu.

Otvorený arteriálny kanál je jednou z mála patológií, pre ktoré je možné úplné vyliečenie. Samozrejme, výsledok operácie alebo liečebného cyklu bude, tým lepšie sa začne skôr liečba: patológia spôsobuje poruchy v práci srdca a pľúc a tieto komplikácie sa môžu liečiť oveľa horšie.

Novorodenec má otvorené arteriálne kanáliky: prejavy a elimináciu patológie

V skorom a neskorom novorodenom období života dieťaťa sa môžu objaviť mnohé dekompenzované patológie jeho vývoja vrátane vrodených malformácií pri tvorbe rôznych orgánov a systémov.

Takéto patologické stavy zahŕňajú také CHD ako otvorený arteriálny kanál (OAP), ktorý sa vyskytuje u 10 až 18% novorodencov, častejšie u dievčat.

Všeobecné informácie

Táto kongenitálna malformácia súvisiaca s patológiou kardiovaskulárneho systému je absencia uzavretia arteriálneho (Botallova) kanála, ktorý v prenatálnom období spája pľúcnu tepnu a aortu dieťaťa.

Čo sa stane, ak má dieťa otvorený arteriálny kanál? Dieťa začína formovať funkčnú "nádobu" medzi týmito anatomickými štruktúrami, ktorá nie je potrebná pre telo, ktoré existuje mimo matky matky, čo vedie k zjavnému porušovaniu nielen srdca, ale aj dýchacieho systému.

Príčiny a rizikové faktory

Znalosť etiologických faktorov, ktoré prispievajú k zlyhaniu tejto fetálnej komunikácie, je obzvlášť dôležitá nielen pre lekárov, ale aj pre budúce matky, aby mohli v prípade akéhokoľvek podozrenia okamžite znieť poplach a vyhľadať lekársku pomoc. Tieto znalosti sú rovnako dôležité pre prevenciu výskytu PDA.

Niektoré faktory však môžu ovplyvniť jeho fúziu. Medzi hlavné príčiny vzniku otvoreného arteriálneho kanála a vrodených srdcových chýb novorodenca vo všeobecnosti patria:

 1. Infekčné faktory (herpes vírusy, CMV, príušnice, chrípka, herpes, rubeola, enterovírusy alebo vírus Coxsackie v prvej tretine gestácie).
 2. Chronická extragenitálna materská patológia (diabetes, hypotyreóza a iné ochorenia).

 • Abnormálne tehotenstvo s vývojom včasnej toxikózy alebo hrozbou vedúcou k jej predčasnému ukončeniu.
 • Dedičnosť (ak je v matke alebo v najbližších príbuzných voči dieťaťu vrodené neprehĺbené arteriálne potrubie).
 • Vplyv toxických zlúčenín počas tehotenského tehotenstva (chronický alkoholizmus, pracovné riziká u matky, intoxikácia nikotínmi, drogy, niektoré lieky).
 • OAP v štruktúre chromozómových ochorení (Shereshevsky-Turnerov syndróm, Patau, Down, Edwards).
 • Zmiešaný účinok vyššie uvedených faktorov.
 • Typy a fázy toku

  Existuje izolovaný PDA, ktorý sa vyskytuje v približne 10% všetkých prípadov tejto poruchy a je kombinovaný s inými poruchami srdca (defekt predsieňového septa u detí, koarktácia aorty u novorodencov, formy stenózy pľúcnej artérie).

  Je tiež obvyklé klasifikovať vonkajšie kamene podľa fáz vývoja:

  • Fáza 1 sa nazýva "primárna adaptácia" a trvá prvých 3 rokov života dieťaťa. Toto je najintenzívnejšia fáza klinických príznakov, ktoré môžu byť dokonca smrteľné, ak nie sú vybavené vhodnou chirurgickou liečbou.
  • Stupeň 2 sa vyznačuje relatívnou kompenzáciou klinického obrazu choroby a trvá 3 až 20 rokov. Zníženie tlaku sa rozvíja v cievach malého (pľúcneho) obehu a zvýšenie tlaku v dutine pravej komory, čo vedie k jeho funkčnému preťaženiu počas práce srdca.
  • V štádiu 3 neustále dochádza k nevratnému stvrdnutiu ciev v pľúcach, čo spôsobuje pľúcnu hypertenziu.

  Vzhľadom na úroveň tlaku v lúmenu pľúcnej tepny a pľúcneho kmeňa sa rozlišujú nasledujúce stupne PDA:

  1. Ak systolický tlak pľúcnej artérie nie je vyšší ako 40% krvného tlaku v tele.
  2. Prítomnosť príznakov miernej hypertenzie v pľúcnej tepne (40-75%).
  3. Keď sú príznaky ťažkej hypertenzie v pľúcnej tepne (viac ako 75%) a prietok krvi zľava doprava.
  4. Keď dôjde k rozvoju ťažkej hypertenzie v pľúcnych cievach a tlak rovný systémovému arteriálnemu tlaku prispieva k prietoku krvi z pravej strany doľava.

  Čo je nebezpečné: možné komplikácie

  • Vývoj endokarditídy bakteriálnej povahy vedúce k porušeniu vnútornej vrstvy steny srdcových komôr, najmä v oblasti ventilového zariadenia.
  • Bakteriálna endarteritída.
  • Infarkt myokardu s rizikom narušenia rytmu alebo smrti.
  • Srdcové zlyhanie s rôznou závažnosťou.
  • Edém pľúcneho tkaniva v dôsledku zvýšeného tlaku v pľúcnych cievach, čo si vyžaduje mimoriadne rýchly zásah lekára.
  • Roztrhnutie hlavnej cievy ľudského tela - aorta.

  príznaky

  Príznaky, ktoré sa prejavujú v tejto forme vrodenej srdcovej choroby, sú úplne závislé od stupňa hemodynamických zmien v tele. V určitých prípadoch sa klinický obraz nebude sledovať.

  V iných sa postupuje do extrémnych stupňov závažnosti a prejavuje sa vo vývoji "srdcového hrboľa" (konvexná deformácia prednej hrudnej steny v projekčnej oblasti srdca), pohyb apikálneho impulzu srdca smerom nadol spolu s expanziou jeho zóny, chvenie srdca v jeho dolnej a ľavej časti, dýchavičnosť s pozíciou ortopénie a výraznou cyanózou.

  Hlavné príznaky PDA v menej závažných klinických prípadoch sú:

  • búšenie srdca;
  • zvýšené dýchanie;
  • zväčšená pečeň (hepatomegália) a slezina;
  • elektrokardiografické príznaky nárastu ľavých častí;
  • špecifický hluk počas auskultácie srdca v druhom ľavom medzikostovom priestore na hrudníku (systolicko-diastolický);
  • rýchly vysoký pulz v radiálnych tepnách;
  • zvýšenie systolického systémového tlaku a zníženie diastolického (niekedy až nulového).

  Kedy navštíviť lekára

  Nie v každom prípade, rodičia si môžu všimnúť zmeny v zdraví svojho dieťaťa a podozriť z tejto vrodenej patológie, čo určite zhoršuje prognózu pre dieťa.

  Rodičia by si mali pamätať, že odchod do lekára je nevyhnutný, ak v ich dieťati identifikovali tieto príznaky:

  • narušený spánkový rytmus;
  • ospalosť;
  • pomalé zvýšenie telesnej hmotnosti;
  • dýchavičnosť v pokoji alebo po ľahkom namáhaní;
  • modrý odtieň kože po námahe;
  • letargiu, odmietanie hier a zábavy;
  • časté akútne respiračné infekcie a SARS.

  Vaša liečba sa má podať okresnému pediatrovi, ktorý môže byť za prítomnosti patologických symptómov poslaný na konzultáciu s inými odborníkmi: pediatrickým kardiológa, pediatrickým srdcovým chirurgom.

  diagnostika

  Diagnóza otvoreného kanálového kanála zahŕňa niekoľko skupín výskumných metód. Pri objektívnej štúdii dieťaťa môže lekár určiť:

  • rýchly impulz;
  • zvýšenie systolického tlaku pri súčasnom znížení diastolického tlaku;
  • zmeny od apikálneho impulzu;
  • rozšírenie hraníc srdcovej dullness (okraje srdca);
  • horeuvedený Gibsonov šum (systolicko-diastolický);
  • anamnestické príznaky spojené s možnou expozíciou rizikových faktorov pre túto poruchu.

  Medzi inštrumentálne diagnostické techniky sa aktívne používajú nasledovné:

  1. EKG (elektrokardiografia). Existuje tendencia k hypertrofii ľavého srdca av ťažších štádiách na pravej strane s odchýlkou ​​srdcovej osi doprava. Po pokročení ochorenia sú príznaky porušenia rytmickej kontrakcie srdca.
  2. Echokardiografia. Poskytuje tiež informácie o rozšírení ľavej srdcovej dutiny. Ak pridáte Dopplerovu štúdiu, určuje sa mozaikový vzor prietoku krvi v pľúcnej tepne.
  3. Radiografia hrudníka. Charakterizované zvýšením kontúr pľúcneho vzoru zvýšenie bočnej veľkosti srdca v dôsledku ľavej komory počas počiatočných štádií prejavov príznakov PDA. Ak dôjde k rozvoju hypertenzie pľúcnych ciev, vyčerpanosť pľúc, naopak vyčerpá kmeň pľúcnej tepny, srdce sa zväčšuje.

  Diferenciácia diagnózy sa nevyhnutne uskutočňuje s inými vrodenými srdcovými poruchami, ako sú:

  • kombinovaná porucha aorty;
  • nekompletný atrioventrikulárny kanál;
  • defektná prepážka medzi komorami;
  • defektná septa aorty a pľúcnej artérie.

  liečba

  Konzervatívna metóda liečby sa používa iba u predčasne narodených detí a spočíva v zavedení inhibítorov tvorby prostaglandínu na stimuláciu lieku nezávislým uzatvorením potrubia.

  Hlavnou drogou v tejto skupine je indometacín. Ak nie je žiadny účinok pri trojnásobnom opakovaní podávania lieku deťom starším ako tri týždne, vykoná sa chirurgická obliterácia.

  Chirurgická liečba detí vo veku 2-4 rokov je najlepším obdobím pre takúto liečbu. V rozšírenej aplikácii je spôsob viazania botanického kanálika alebo jeho priečneho priesečníka s následným šitím zvyšných koncov.

  Prognóza a prevencia

  Keď sa potrubie nepoužíva, úmrtie sa vyskytuje u ľudí vo veku približne 40 rokov v dôsledku vývoja závažnej hypertenzie v pľúcnych tepnách a závažných stupňoch srdcového zlyhania. Chirurgická liečba poskytuje priaznivé výsledky u 98% malých pacientov.

  Preventívne opatrenia:

  1. Odstránenie fajčenia, zneužívanie alkoholu, drogy.
  2. Vyhnite sa stresu.
  3. Povinné lekárske a genetické poradenstvo pred aj počas tehotenstva;
  4. Sanitácia ohnísk chronickej infekcie.

  Ductus arteriosus je závažná kongenitálna abnormalita, ktorá nesie vysokú mieru úmrtnosti s predčasným alebo neprimeraným liečením.

  Debutom jeho klinického obrazu je vývoj príznakov pľúcnej hypertenzie a srdcového zlyhania. Avšak, ak diagnostikujete túto chorobu včas, jej výsledok je veľmi priaznivý, čo dokazujú moderné štatistiky.

  OAP srdce u novorodenca

  OAP srdce u novorodencov je jedným zo srdcových chýb. Jeho plným názvom je otvorený arteriálny alebo botallovy kanál. Podľa štatistík sa to vyskytuje u polovice predčasne narodených detí, ako aj u každých 2.000 detí, ktoré sú na plný úväzok.

  Malá terminológia

  Arteriálny kanál je malá nádoba, ktorá sa spája s aortou a pľúcnou tepnou. Je to cez neho, že krvný obeh detí, ktoré sa doteraz objavili vo svete, sa nevykonáva. Po narodení a prvom dychu sa toto plavidlo uzavrie. Namiesto toho tvorí prameň spojivového tkaniva.

  Niekedy však nie je uzavretie potrubia. Z tohto dôvodu srdcové a pľúcne drobky fungujú horšie. Ak nie je liečený PDA, môže novorodenec zomrieť. Z tohto dôvodu by mali byť všetci rodičia vedomí možnosti svojho vývoja, aby ho mohli nezávisle určiť na základe symptómov.

  Podmienky uzavretia kanála

  To sa obvykle vyskytuje do dvoch dní po narodení dieťaťa. V prvých niekoľkých hodinách života v úplne zdravých, plnoletých deťoch je možné posun krvi, to znamená, pohyb pri obchádzaní určitej časti cievy:

  • Zľava doprava. Objaví sa okamžite po objavení drobkov na svetle a trvá asi 1 hodinu.
  • Bilaterálne. Pokračuje 180 minút.
  • Vpravo doľava. Nájdené v pokračovaní 15-21 hodín po narodení dieťaťa.

  Úplné uzatvorenie plavidla sa uskutoční do 2-3 týždňov po narodení dieťaťa.
  Niekedy (keď je dieťa predčasne) sa vyskytuje po 6-8 týždňoch. Ak po 3 mesiacoch zostane kanálik otvorený, novorodenec je diagnostikovaný ako "PDA".

  Druhy choroby a jej štádiá vývoja

  Nasledujúce typy otvoreného arteriálneho kanála sú rozlíšené:

  • izolované;
  • v kombinácii so zúžením pľúcnej artérie alebo iných patologických stavov.

  Etapy vývoja botanického kanála:

  Trvá až 3 roky. Známky srdca OAP sú vyslovované. Pri absencii liečby závažnej formy patológie môže dojčenie uhynúť.

  Trvá až 20 rokov. Príznaky ochorenia sú mierne, ale keď funguje srdcový sval, pozoruje sa funkčné preťaženie.

  Sklerotizácia pľúcnych ciev

  Počas vývoja pľúcnej hypertenzie.

  Aká je príčina patológie

  Prečo sa arteriálny kanálik nezatvára, nie je presne známy, ale vedci navrhli možné dôvody, prečo sa to stane:

  • predčasné doručenie;
  • expozícia ženy na rubeole, chrípku, herpes, enterovírus, mumps, Coxsackie alebo CMV počas tehotenstva;
  • používanie liekov, ktoré majú negatívny vplyv na plod;
  • prítomnosť cukrovky alebo hypotyreózy;
  • používanie alkoholických nápojov, liekov budúcich mám;
  • vystavenie sa žiareniu;
  • nízka hmotnosť dieťaťa (menej ako 2 a pol kilogramu);
  • genetická predispozícia;
  • chromozomálne abnormality. Napríklad syndróm odmien, Downov alebo Shereshevsky-Turnerov;
  • dostupnosť iných CHD;
  • nedostatok kyslíka.

  Aké sú príznaky choroby u dieťaťa?

  Battalovskí doktori sa niekedy nazývajú biele srdcové choroby. Je to spôsobené tým, že koža novorodenca s touto chorobou má vždy svetlý odtieň. Okrem neho nasledujúce príznaky naznačujú prítomnosť patológie u dojčiat:

  • nadmerné potenie;
  • príliš malý prírastok hmotnosti;
  • búšenie srdca;
  • únava;
  • porucha spánku;
  • dýchavičnosť;
  • problémy s kŕmením

  Výskyt týchto príznakov je spojený so zlyhaním srdca v dôsledku preťaženia pľúcnych ciev. To je spôsobené tým, že krv sa nevracia k orgánom, pretože by to malo byť normálne, ale vráti sa k nim.

  Závažnosť prejavu ochorenia ovplyvňuje priemer arteriálneho kanála. Takže, ak má malú veľkosť, potom bude asymptomatická. Ak rozmery plavidla zodpovedajú hodnotám: pre deti narodené včas, je 9 mm a pre drobky, ktoré sa narodili, je 1,5 mm pred časom, potom sa pridajú nasledovné príznaky:

  • chrapot;
  • oneskorenie duševného a telesného vývoja;
  • kašeľ;
  • úbytok hmotnosti novorodenca;
  • častým výskytom pneumónie a bronchitídy.

  Po uplynutí jedného roka (v prípade, že sa s touto chybou nezaobchádzalo) deti navyše pociťujú tieto príznaky:

  • cyanóza alebo modrý povrch nohy;
  • výskyt únavy po akejkoľvek činnosti;
  • konštantný výskyt infekčných ochorení. Zvyčajne sa rozvíjajú v respiračnom systéme orgánov;
  • nedostatok alebo veľmi malý prírastok hmotnosti;
  • výskyt dýchavičnosti pri cvičení na rôznych miestach tela.

  Varovanie! Ak sa dieťa zmení na modrú s plačom, zadržiava dych, nepridáva váhu a rýchlo sa unaví, potom je potrebné čo najskôr konzultovať pediatra alebo kardiológa.

  diagnostika

  Po prvé, na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy lekár vykoná auskultáciu. Pomocou špeciálneho zariadenia (stetoskopia) cez hrudník počúva tep srdca novorodenca na prítomnosť hluku. Ak sú, potom pridelí ďalšie skúšky.

  ťažké zaťaženie na ľavej komore

  zvýšenie veľkosti predsiene a ľavej komory

  hrudníka x-ray

  rozšírenie cievneho zväzku a srdcových okrajov; zmeny pľúc

  Okrem toho sa konalo:

  • dopplerovská echokardiografia. Počas toho je určený smerom, rovnako ako objem krvi, ktorý sa vypúšťa cez kanál battala;
  • zvuk srdca. Počas toho sa meria tlak v ľavej komore.

  Liečebné metódy

  V závislosti od veku pacienta, závažnosti príznakov, veľkosti kanálika a prítomnosti iných patológií sa lekár môže rozhodnúť pre jednu z nasledujúcich metód liečby:

  • Lieky. Používa sa na zistenie vady u dojčiat, ktoré ešte nie sú staré. Pri absencii výrazných prejavov patológie sú predpísané protizápalové lieky (napríklad indometazín) deťom. Blokujú látky, ktoré banneru nedávajú prirodzenou cestou. Okrem nich môžu byť predpísané srdcové glykozidy, rovnako ako diuretiká, potrebné na zníženie zaťaženia srdca dieťaťa; antibiotiká a diuretiká.
  • Katetrizácia. Metóda zahŕňa vedenie katétra do veľkej tepny a jej zavedenie do batalínového kanála. Potom je v zariadení OAP inštalované zariadenie, ktoré prerušuje tok krvi. Tento postup je absolútne bezpečné. Môže sa vykonávať pre dospelých aj deti, ak už dosiahli 1 rok.
  • Pripojenie potrubia upnutím nádoby špeciálnou sponou alebo šitím potrubia. Pri chirurgickom zákroku je povolené držať deti od 2 rokov.

  Indikácie a kontraindikácie pre obväzové potrubie

  Operácia sa odporúča v prípadoch, keď CAP:

  • sprevádzaná stenózou aorty;
  • drvina často trpí pneumóniou alebo bronchitídou;
  • v pľúcach zvýšený tlak.
  • dieťa malo srdcové zlyhanie;
  • farmakoterapia nedala požadovaný výsledok;
  • dieťa malo v pľúcach príznaky stagnácie krvi.

  Nemôžete vykonať operáciu s:

  • závažné ochorenia pečene a obličiek;
  • vrhanie krvi do aorty, nie z nej.

  Prognóza a možné komplikácie

  Bitky potrubia by mali byť úplne zatvorené v prvých troch mesiacoch detstva. Ak sa tak nestane, nestane sa bez použitia určitých liekov.
  Niektoré štatistiky!

  • V 75-81% prípadov po niekoľkých cykloch injekcie liekov sa patológia eliminuje.
  • Po chirurgickom zákroku sa potrubie úplne zavrie, ale po chvíli sa môže znovu otvoriť.
  • Pri absencii liečby sa pľúcna hypertenzia vyskytuje už 2 až 3 roky.
  • Mnoho ľudí, ktorí nezaobchádzali s PDA, žilo najviac 40 rokov.

  Čo hrozí bielej srdcovej chorobe

  Pri nedostatku vhodnej liečby sa okrem dieťaťa môžu vyskytnúť aj nasledujúce komplikácie:

  • bakteriálna endokarditída;
  • infarkt myokardu;
  • pľúcny edém;
  • ruptúra ​​aorty;
  • pľúcna hypertenzia;
  • zlyhanie srdca;
  • cerebrálna ischémia a krvácanie.

  OAP sa zaobchádza. Hlavná vec je nájsť to včas. Rodičia musia starostlivo sledovať stav dieťaťa a ak sa objavia akékoľvek príznaky, ktoré poukazujú na vývoj patológie, poraďte sa s lekárom.

  Príčiny a účinky otvoreného arteriálneho kanálika u detí

  Otvorený arteriálny kanál je bežnou chorobou, ktorá je diagnostikovaná u približne 10% novorodencov. Táto choroba je bežnejšia u dievčat ako u chlapcov.

  Táto vývojová anomália je považovaná za najmenej nebezpečnú zo všetkých vrodených srdcových chýb, je dobre liečiteľná, za predpokladu, že bolo možné toto ochorenie identifikovať včas.

  Ak dieťa neposkytne včasnú pomoc, ochorenie prispieva k rozvoju porúch srdca a dýchacieho systému.

  Ako sa u dieťaťa prejavuje arytmia? Získajte informácie o tomto z nášho článku.

  Charakteristika choroby

  Kód ICD je 10 - Q25.

  Počas celého obdobia prenatálneho vývoja plodu ešte nefungujú orgány jeho dýchacieho systému, kyslík a ďalšie dôležité prvky sa dodávajú plodu prostredníctvom materskej pupočnej šnúry.

  Dýchací systém dieťaťa sa aktivuje až po jeho narodení. Aby telo nenarodeného dieťaťa dostalo dostatočné množstvo kyslíka, jeho telo je usporiadané špeciálnym spôsobom, najmä je vytvorený ďalší mechanizmus, ktorý dovoľuje cirkulácii kyslíka v tele.

  Takýto mechanizmus je špeciálny priechod medzi aortou a artériou pľúc. Toto vedenie sa nazýva arteriál alebo Botallov. Arteriálny kanál má špeciálnu funkciu prenosu krvi z pľúcnej tepny do aorty.

  Arteriálny kanál je potrebný počas obdobia vnútromaternicového vývoja dieťaťa, po narodení dieťaťa sa uzatvára, pretože už to nie je potrebné.

  To však nie je vždy prípad, v niektorých prípadoch zostáva tepna otvorená. A potom je bežné hovoriť o prítomnosti patológie.

  Za normálnych okolností sa artériové kanáliky uzatvárajú 2-3 dni po narodení dieťaťa, avšak ak sa dieťa narodilo pred predpísaným časom, uzavretie kanála sa môže objaviť neskôr, asi 3 týždne jeho života.

  Predpokladá sa, že ak sa uzavretie kanálu nevyskytne, keď dieťa dosiahne vek 3 mesiacov, tento problém sa sám nevyrieši, dieťa potrebuje špecializovanú pomoc.

  Navyše liečba by mala byť včasná, inak je možné vyvíjať určité problémy v práci srdca.

  príčiny

  OAP sa najčastejšie vyskytuje u detí narodených predčasne, avšak predčasnosť nie je jedinou príčinou vzniku ochorenia.

  Ďalšími spúšťacími faktormi pre výskyt ochorenia sú:

  1. Dedičné predispozície.
  2. Prítomnosť iných ochorení srdca.
  3. Nízka pôrodná hmotnosť (menej ako 2,5 kg).
  4. Nedostatok kyslíka počas vývoja plodu a v čase dodávky.
  5. Downov syndróm.
  6. Genetické abnormality plodu.
  7. Diabetes v matke počas tehotenstva.
  8. Rubella v očakávanej matke.
  9. Nežiaduce podmienky prostredia v oblasti bydliska tehotnej ženy, najmä zvýšené radiačné pozadie.
  10. Škodlivé návyky (fajčenie, drogová závislosť, alkoholizmus) očakávanej matky alebo používanie silných liekov ženou v období dojčenia.

  Prečítajte si príznaky a liečbu bradykardie u detí tu.

  Redakčná rada

  Existuje niekoľko záverov o nebezpečenstve kozmetiky s detergentmi. Bohužiaľ, nie všetky novomanželé mamičky ich počúvajú. V 97% detských šampónov sa používa nebezpečná látka lauryl sulfát sodný (SLS) alebo jeho analógy. Mnoho článkov bolo napísaných o účinkoch tejto chémie na zdravie detí i dospelých. Na požiadanie našich čitateľov sme testovali najobľúbenejšie značky. Výsledky boli sklamaním - najviac propagované spoločnosti preukázali prítomnosť tých najnebezpečnejších komponentov. Aby sme neporušili zákonné práva výrobcov, nemôžeme menovať konkrétne značky. Spoločnosť Mulsan Cosmetic, ktorá úspešne absolvovala všetky testy, úspešne získala 10 bodov z 10. Každý výrobok je vyrobený z prírodných zložiek, úplne bezpečný a hypoalergénny. Určite odporúčame oficiálny online obchod mulsan.ru. Ak máte pochybnosti o prirodzenosti vašej kozmetiky, skontrolujte dátum vypršania, nesmie prekročiť 10 mesiacov. Venujte pozornosť výberu kozmetiky, je dôležité pre vás a vaše dieťa.

  Ako zistiť, že potrubie nie je zatvorené?

  Existuje niekoľko znakov, ktoré naznačujú prítomnosť tohto problému. Ak si rodičia všimli tieto príznaky dieťaťa, v žiadnom prípade by som nemal odložiť návštevu lekára:

  1. Prerušenie spánku, ospalosť dieťaťa počas dňa.
  2. Nedostatočný mesačný prírastok hmotnosti.
  3. Poruchy dýchania po cvičení, dokonca aj malé. V niektorých prípadoch dochádza k dýchavičnosti a v pokoji.
  4. Po fyzickej aktivite sa mení farba kože dieťaťa a koža sa stáva modrastou.
  5. Dieťa odmieta vonkajšie hry a akúkoľvek fyzickú aktivitu.
  6. Dieťa je vystavené častým prechladnutiam.
  na obsah ↑

  Symptómy a klinické prejavy

  Ochorenie má charakteristický klinický obraz, hoci v niektorých prípadoch má choroba asymptomatický priebeh.

  Medzi špecifické príznaky vývoja patológie patria:

  • bledosť kože, cyanóza kože, ku ktorej dochádza v čase fyzickej aktivity dieťaťa (napríklad s intenzívnym sania, silným plačom);
  • úbytok hmotnosti;
  • zvýšené potenie;
  • suchý kašeľ, zmena hlasu;
  • mentálna retardácia a fyzický rozvoj;
  • respiračné zlyhanie;
  • porucha spánku, kašeľ v noci;
  • porušenie srdcovej frekvencie a pulzu.

  Aké sú príznaky myokarditídy srdca u dieťaťa? Získajte odpoveď hneď.

  Etapy a fázy vývoja

  OAP u dieťaťa je choroba, ktorá sa postupne rozvíja. Existujú tri štádiá vývoja ochorenia:

  1. Primárna adaptácia. Táto fáza sa prejavuje u detí prvých rokov života, ktoré sa vyznačujú známym súborom klinických prejavov choroby, ktorých intenzita závisí od stupňa otvorenia arteriálneho kanála.
  2. Relatívna kompenzácia. V tomto štádiu vývoja, ktorý sa pozoruje u detí starších ako 3 roky, dochádza k poklesu tlaku v pľúcnych cievach av oblasti pravého srdcového srdca sa tlak naopak zvyšuje. To vedie k zvýšeniu záťaže na pravú polovicu srdca.
  3. Sklerotizácia ciev v pľúcach. Zvyšuje sa tlak v pľúcnych cievach.
  na obsah ↑

  Nebezpečenstvo a následky

  Čo je nebezpečné UPU? OAD pri absencii včasnej liečby môže viesť k vzniku takých nebezpečných komplikácií, ako sú:

  1. Bakteriálna endokarditída je ochorenie charakterizované vývojom zápalového procesu vnútornej výstelky srdca, zhoršenej funkčnosti srdcových chlopní. Dieťa má horúčku, dochádza k inhibícii slabosti. V niektorých prípadoch dochádza k krvácaniu v oku, bolestivé lézie vo forme uzlíkov sa objavujú na dlaniach. Dieťa vyžaduje závažnú antibiotickú liečbu.
  2. Srdcové zlyhanie. Práca srdca je narušená, v dôsledku čoho už nemôže plne vykonávať svoju funkciu čerpania krvi. To vedie k zhoršenému prietoku krvi v tele, vnútorné orgány nedostávajú dostatok kyslíka a živín z krvi, čo prispieva k porušeniu ich funkcií. Liečba spočíva v užívaní liekov zameraných na obnovenie činnosti srdca, normalizáciu krvného tlaku a prietoku krvi.
  3. Infarkt myokardu je akútny stav, pri ktorom dochádza k úmrtiu tkaniva srdcového svalu. Ochorenie sa prejavuje silnou bolesťou, ktorú nemožno odstrániť pomocou liekov proti bolestiam, dieťa cíti veľmi úzkostné, bledosť kože, vyvíjajúce sa potenie. Liečba sa vykonáva v nemocnici, dieťa je predpísané silné lieky proti bolesti.
  4. V závažných prípadoch sa u dieťaťa vyvinie intracerebrálne krvácanie, pľúcny edém.
  na obsah ↑

  diagnostika

  Na diagnostiku sa spolu s hodnotením klinických prejavov patológie uskutočňujú inštrumentálne štúdie, ako napríklad:

  • počúvanie tlkotu srdca na detekciu charakteristického hluku;
  • Ultrazvuk štúdie srdca a Dopplera na identifikáciu otvoreného prietoku, určenie smeru a objemu prietoku krvi;
  • Röntgenové vyšetrenie na určenie hraníc srdca a stavu pľúcneho tkaniva;
  • EKG na určenie zaťaženia srdcových komôr;
  • CT na určenie prítomnosti otvoreného kanála, jeho veľkosti.
  na obsah ↑

  liečba

  V závislosti od vyjadrenia príznakov ochorenia, rizika komplikácií, štádia ochorenia si vyberiete konzervatívnu alebo chirurgickú metódu na liečbu patológie.

  konzervatívny

  Dieťa musí dodržiavať špeciálnu výživu, ktorá zahŕňa obmedzenie príjmu tekutín.

  Okrem toho sú potrebné nasledujúce lieky:

  • prostaglandínové liečivá (napríklad Indomethacin);
  • antibakteriálne liečivá;
  • diuretiká (Lasix);
  • srdcové glykozidy (Korglikon).

  chirurgia

  Závažné ochorenie vyžaduje naliehavú chirurgickú liečbu.

  Indikácie pre operáciu sú:

  1. Nedostatok pozitívnej dynamiky po 3 cykloch farmakoterapie.
  2. Riziko komplikácií.
  3. Zvýšený intrapulmonálny tlak, stagnácia krvi v dutine pľúc.
  4. Časté závažné ochorenia dýchacieho systému, ako je zápal pľúc, bronchitída.

  Existuje niekoľko typov operácií:

  1. Katetrizačný kanál. Procedúra je určená pre deti vo veku nad 1 rok. Do oblasti veľkej tepny sa zavádza špeciálny katéter, ktorý je vedený do otvoreného kanála. Prostredníctvom katétra v tejto oblasti je inštalované špeciálne zariadenie, ktoré blokuje prietok krvi týmto kanálom.
  2. Minimálne invazívne metódy. Počas operácie na stehnách dieťaťa sa urobí malý rez, ktorým sa do femorálnej tepny vloží sonda. Spolu s ním sa do OAP zavádza špirála, ktorej inštalácia umožňuje zablokovať patologický kanál.
  3. Bandážovanie. Operácia je predpísaná pre deti vo veku 2-5 rokov. Operácia zahŕňa šitie alebo upnutie nádoby pomocou špeciálnej spony.
  na obsah ↑

  výhľad

  OAP sa môže sám uzavrieť, ak sa to nestane v prvých troch mesiacoch života dieťaťa, problém sa nedá vyriešiť bez lekárskej pomoci.

  Vo väčšine prípadov je dieťaťu predpísaná medikácia, čo prináša pozitívny výsledok približne v 70% prípadov. Ak nie je pozorovaná pozitívna dynamika, je potrebná chirurgická intervencia.

  Vo väčšine prípadov je operácia úspešná, počet úmrtí nepresahuje 3% a najčastejšie smrť u predčasne narodených detí.

  Choroba sa môže opakovať, avšak také prípady sú veľmi zriedkavé (0,1% prípadov).

  prevencia

  Prijať opatrenia na zabránenie vývoja AAD u dojčiat je nevyhnutné dokonca aj v období jeho nosenia.

  Najmä očakávaná matka by sa mala vzdať zlých návykov, po konzultácii s lekárom si opatrne užívať lieky, aby sa ochraňovala pred infekčnými ochoreniami vždy, keď je to možné.

  Okrem toho, ak je v rodine známe prípady výskytu tejto choroby, počas plánovacieho obdobia gravidity musí žena konzultovať s lekárom - genetikou.

  OAP je bežná choroba, ktorá môže viesť k závažným problémom vo fungovaní srdca a orgánov dýchacieho systému.

  Na zníženie rizika komplikácií je potrebné začať liečbu včas.

  Prítomnosť problému je charakterizovaná charakteristickými znakmi, že pri zistení musia rodičia dieťa predviesť lekárovi.

  Choroba dobre reaguje na liečbu, je však dôležité, aby táto liečba bola včasná.

  O otvorenom arteriálnom kanáli sa môžete dozvedieť z videa:

  Želáme vám, aby ste neupravovali lieky. Zaregistrujte sa u lekára!

  Oap srdce v norme veľkosti novorodencov

  Príčiny, príznaky otvoreného arteriálneho kanála, diagnostika a liečba

  Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.

  Otvorený arteriálny kanál (OAP) je kongenitálny defekt, v ktorom je trvalý kanál spojujúci dve veľké cievy, ktoré opúšťajú srdce: aortu a pľúcnu tepnu. Tento kanál je integrálnou súčasťou normálneho krvného obehu plodu počas vývoja plodu, ale krátko po pôrode sa stáva zarastený.

  Ak existuje otvorený kanál aorty, krv z aorty vstupuje do pľúcnej tepny, čo zvyšuje tlak v nej. Zvýšený tlak poškodzuje pľúcne cievy, ktoré nie sú prispôsobené.

  Táto vrodená chyba je častejšia u predčasne narodených detí. Vďaka aktívnemu zavedeniu ultrazvukových techník je najčastejšie rozpoznaný otvorený kanál aorty u detí pomerne rýchle, preto je v súčasnosti veľmi zriedkavá stretnutie s dospelým pacientom s touto patológiou. Nemali by sme si však myslieť, že v prípade dospelých je táto chyba získaná - jednoducho sa v detstve neodhalila a nevyliečila.

  Nebezpečenstvo ochorenia závisí od veľkosti aortálneho kanála, stupňa poškodenia tepien pľúcneho obehu, existencie ďalších srdcových nedostatkov a včasnosti liečby. S včasnou detekciou a vedením konzervatívnej terapie alebo chirurgickej korekcie je prognóza zvyčajne priaznivá - patológia sa dá úspešne vyliečiť.

  Najčastejšie sa problémom otvoreného aortálneho potrubia zaoberajú detskí kardiológovia a detskí kardiológovia.

  Aortálny kanál a obehové funkcie plodu

  Aortálny kanál je normálne prítomný v plodi počas vývoja plodu. Jeho prítomnosť je dôsledkom toho, že dieťa v tomto období svojho života nie je potrebné prechádzať krv cez pľúca, ktoré sa nezúčastňujú na výmene plynu. Prostredníctvom aortálneho kanála vstupuje krv obohatená kyslíkom v placentu z pľúcnej tepny do aorty, ktorá sa prenáša do celého tela.

  Po narodení dieťa začína dýchať a jeho pľúca poskytujú kyslíku do tela a vylučujú oxid uhličitý. Za takýchto podmienok sa existencia potrubia stane nepraktickou a uzavrie sa čoskoro po narodení.

  Príčiny otvoreného kanála aorty

  Každé dieťa sa rodí s otvoreným arteriálnym potrubím. Pre väčšinu detí sa uzatvára 2-3 dni a pre predčasne narodené deti trvá o niečo dlhšie. Presné príčiny jeho neúspechu nie sú známe. Predpokladá sa, že genetické príčiny zohrávajú úlohu pri jeho neuzavretí, pretože sú popísané rodinné prípady tohto srdcového ochorenia. Ale špecifické gény zodpovedné za výskyt UAA ešte neboli objavené.

  Tiež rizikové faktory pre otvorený kanál aorty sú:

  1. Chromozomálne abnormality (napríklad Downov syndróm). Vrodená ružienka v prvom trimestri tehotenstva, syndróm fetálneho alkoholu, budúce užívanie drog v matke môže viesť k problémom s chromozómami.
  2. Nezrelosť. Otvorený arteriálny kanálik je bežnejší u predčasne narodených detí (8 prípadov na 1000 detí) ako u detí s plným účinkom (2 prípadov na 1000 detí).
  3. Nízka pôrodná hmotnosť.
  4. Narodenie dieťaťa v podmienkach nízkeho parciálneho tlaku kyslíka v atmosfére (vo vysokej nadmorskej výške od hladiny mora).

  príznaky

  Ihneď po narodení sa neobjaví otvorený kanál aorty. Lekári môžu pochybovať o prítomnosti defektu v auskultácii srdca, keď počujú srdcové šelesty.

  Srdcový hluk môže mať rôzne príčiny, z ktorých väčšina je neškodná.

  Ak sa potrubie nezavrie do 2 až 3 dní, môže sa dieťa v priebehu času vyvinúť príznaky zvýšeného tlaku v systéme pľúcnej tepny, čo môže zahŕňať:

  • rýchle dýchanie, dýchavičnosť. Predčasne narodené deti môžu potrebovať doplnkový kyslík alebo asistované vetranie;
  • ťažkosti pri kŕmení a nedostatočnom prírastku hmotnosti;
  • ľahká únava;
  • nadmerné potenie počas cvičenia (napríklad počas kŕmenia);
  • zrýchlený srdcový tep;
  • chrapľavý výkrik;
  • kašeľ;
  • infekcie dýchacích ciest.

  Tieto symptómy sa vyvíjajú v prípadoch, keď má aortálny kanál dostatočne veľký priemer.

  Dospelí, u ktorých nebola diagnostikovaná v detstve a neboli liečené, môžu mať príznaky zlyhania srdca, dýchavičnosť, poruchy srdcového rytmu, cyanózu dolných končatín (modrá farba kože, čo naznačuje, že krv vstúpila do veľkého obehu).

  V tomto prípade vrodené malformácie u dospelých môžu vyvolať pľúcnu hypertenziu - zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu. V závažných prípadoch môže táto komplikácia viesť k významnému obmedzeniu fyzickej aktivity, do tej miery, v akej sa nedajú vykonať najjednoduchšie každodenné úlohy.

  diagnostika

  Nie je možné identifikovať otvorený kanál aorty počas vnútromaternicového vývoja, pretože je normálnou súčasťou krvného obehu v plodu. Lekár môže mať podozrenie na prítomnosť vrodeného defektu u dieťaťa v dôsledku prítomnosti srdcových šelestov počas auskultácie srdca. Na objasnenie diagnózy sa vykonáva:

  • Echokardiografia je bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá používa zvukové vlny na vytvorenie obrazu v reálnom čase srdca. Počas tohto vyšetrenia sa zvukové vlny odrážajú od srdca dieťaťa, po ktorom sú zachytené snímačom a prenesené počítačom do obrazu. Echokardiografia umožňuje lekárom jasne vidieť akékoľvek problémy so štruktúrou srdca a jeho fungovaním. Toto je najdôležitejšia metóda pre detského kardiológa, ktorý dokáže diagnostikovať srdcové ochorenia a monitorovať ich v priebehu času. Pomocou echokardiografie môžete tiež určiť veľkosť otvoreného aortálneho kanálika a študovať reakciu srdca na jeho existenciu. Ak sa PDA spracováva, táto metóda umožňuje vyhodnotiť jeho účinnosť.
  • Elektrokardiografia (EKG) je jednoduchá a bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca. U detí a dospelých s neuzavretým aortálnym kanálikom EKG ukazuje zvýšenie veľkosti srdca.
  • Oximetria je neinvazívny test (to znamená bez toho, aby zasahoval do tela), ktorý meria množstvo kyslíka v krvi. Môže sa použiť na identifikáciu pacientov, u ktorých závažná pľúcna hypertenzia viedla k spätnému toku krvi cez aortálny kanál z pľúcnej tepny do aorty.
  • Rádiografia orgánov hrudnej dutiny - vyšetrenie, ktoré využíva röntgenové lúče na získanie snímok srdca a pľúc. Pri otvorenom arteriálnom kanáli na rádiografe môžete zistiť zväčšené srdce, ako aj identifikovať príznaky zadržiavania tekutín v pľúcach.
  • Kardiálna katetrizácia - tento invazívny test zvyčajne nie je potrebný na diagnostikovanie otvoreného aortálneho kanála u detí, ale niekedy sa vykonáva identifikácia iných vrodených srdcových defektov detegovaných echokardiografiou. Tenký a flexibilný katéter sa vloží do krvnej cievy v svaloch dieťaťa, ktorý sa posunie do srdca. Tento katéter umožňuje merať tlak v srdcových komorách, ako aj zaviesť do nich kontrast, čo umožňuje vizualizáciu otvoreného aortálneho kanála na rentgenovom lúči.

  Diagnóza tejto choroby srdca u dospelých je prakticky rovnaká ako u detí, s výnimkou toho, že často používajú katetrizáciu srdca na meranie tlaku v srdcových komorách.

  Kliknite na fotografiu na zväčšenie

  Liečebné metódy

  Otvorený kanál aorty je liečený konzervatívnou farmakoterapiou, minimálne invazívnymi perkutánnymi intervenciami a operáciami. Cieľom liečby je uzavrieť aortálny kanál, čím sa zabráni vzniku komplikácií a normalizácie srdca (to znamená, že patológia môže byť úspešne eliminovaná).

  Otvorené kanáliky s malým rozmerom aorty sa často sami za sebou bez liečby. U predčasne narodených detí vo veku do troch mesiacov dochádza k spontánnemu uzatvoreniu aortálneho potrubia v 72-75% prípadov. U detí starších ako 3 mesiace je samoobmedzenie defektu veľmi zriedkavé.

  Ak je aortálny kanál má veľký priemer alebo spôsobuje zdravotné problémy, plnohodnotné deti potrebujú liečbu. Predčasné novorodenci potrebujú túto liečbu, ak vedú k problémom s dýchaním alebo srdcom.

  Zaujímavé je, že pri niektorých vrodených srdcových chybách (napríklad pri abnormálnom oddelení krvných ciev od srdca) sa lekári snažia udržiavať otvorené aortálne potrubie, pretože iba v prípade, že existuje kyslík bohatá krv sa môže miešať s venózou. V takýchto prípadoch sa pred chirurgickou korekciou existujúcich malformácií vykoná liečba prostaglandínmi, ktoré udržiavajú otvorený aortálny kanál.

  Konzervatívna terapia

  Konzervatívna farmakoterapia je účinná u predčasne narodených detí. Pretože prostaglandín prispieva k otvorenému stavu aortálneho kanála, lieky, ktoré potláčajú jeho syntézu, môžu iniciovať proces uzavretia tejto poruchy. Medzi tieto lieky patria nesteroidné protizápalové lieky - indometacín alebo ibuprofén, ktoré sa podávajú intravenózne. Tieto lieky majú približne rovnakú účinnosť.

  Ak má novorodenca s otvoreným kanálom aorty príznaky a príznaky srdcového zlyhania, jeho konzervatívna liečba môže zahŕňať digoxín a diuretiká. Avšak pre úplné zotavenie je potrebné úplné uzatvorenie aortálneho kanálika.

  Minimálne invazívne perkutánne intervencie

  Minimálne invazívne perkutánne zákroky sa vykonávajú pomocou tenkého a pružného katétra, ktorý sa vkladá do aorty cez femorálnu artériu v slabinách. Tieto zákroky sa často používajú na uzavretie aortálneho kanálika u dojčiat alebo detí, ktoré sú dostatočne staré na to, aby ich vykonali. Aj s ich pomocou, najčastejšie liečených dospelých pacientov.

  Rovnaká metóda sa niekedy používa na liečbu malých PDA, aby sa zabránilo vzniku infekčnej endokarditídy (infekčný zápal vnútornej výstelky srdca).

  Dieťaťu dostanú lieky, ktoré mu pomáhajú zaspať počas procedúry. Doktor prevádza katéter do veľkej nádoby v slabinách (femorálna tepna) a potom ho posiela na aortu. Keď je katéter na mieste, lekár pohne malou kovovou cievkou alebo iným blokujúcim zariadením a umiestni ho do aortálneho kanálika. Toto zariadenie blokuje prietok krvi cez kanál aorty.

  Perkutánne zákroky na srdci nevyžadujú rez hrudníka, kvôli čomu sa rýchlo obnoví stav dieťaťa. V niektorých krajinách sa procedúra uzatvárania aortálneho kanála vykonáva ambulantne.

  Komplikácie minimálne invazívneho odstránenia tejto poruchy sú zriedkavé a krátkodobé. Môžu to zahŕňať krvácanie alebo infekciu v mieste zavedenia katétra, posunutie blokovacieho zariadenia z miesta, kde bol umiestnený.

  Špirála na uzatvorenie aortálneho kanálika

  chirurgia

  Operácia na korekciu otvoreného aortálneho kanála môže byť vykonaná na deťoch a dospelých, ak:

  1. Predčasné alebo plnoleté novorodenec má v dôsledku tohto poškodenia zdravotné problémy a je stále príliš malý na minimálne invazívny perkutánny zásah.
  2. Minimálna invazívna perkutánna intervencia bola neúspešná.
  3. Operácia je plánovaná na liečbu sprievodných vrodených srdcových chýb.

  U detí, ktoré nemajú zdravotné problémy v dôsledku otvoreného kanála aorty, sa operácia vykonáva najčastejšie po dosiahnutí veku 6 mesiacov. Niekedy lekári vykonávajú operáciu s malou chybou na zníženie rizika infekčnej endokarditídy.

  Takéto operácie sa vykonávajú v celkovej anestézii, to znamená, že pacient spí a necíti žiadnu bolesť. Chirurg urobí malý rez medzi rebrami hrudníka, aby získal prístup k aortálnemu kanáliku. Potom ho zavrie stehmi alebo sponami.

  Komplikácie chirurgických zákrokov sa vyvíjajú zriedkavo, najčastejšie s krátkodobou povahou. Tieto môžu zahŕňať chrapot, bránicovú paralýzu, infekcie, krvácanie a akumuláciu tekutín okolo pľúc.

  Efúzia v pleurálnej dutine

  Pooperačné obdobie

  Po operácii je dieťa v nemocnici niekoľko dní. Podáva lieky na upokojenie a zníženie bolesti. Predčasne narodené deti zostávajú v nemocnici dlhšie, pretože majú často iné zdravotné problémy.

  Lekári a sestry učia rodičov dieťaťa, ako sa o neho starať doma. Medzi tieto odporúčania patria:

  • obmedziť činnosť dieťaťa, kým sa neobnoví4
  • pravidelne navštevujte lekára na kontrolu;
  • Dodržujte odporúčania lekára pre domáce použitie.

  Úplné zotavenie by sa malo vyskytnúť počas niekoľkých týždňov.

  výhľad

  Ak bol pacient PDA včas identifikovaný, je jediným srdcovým problémom, prognóza tejto choroby je vynikajúca. U predčasne narodených detí je prognóza otvoreného aortálneho kanála často určovaná existenciou iných zdravotných problémov.

  Zvyčajne sa po uzavretí aortálneho kanála pacientov nevyskytujú žiadne príznaky, nevyvolávajú komplikácie.

  U dospelých pacientov prognóza závisí od stavu krvných ciev v malom okruhu krvného obehu a od stavu myokardu pred liečbou.

  Ak sa nelieči, úmrtnosť z otvoreného kanála aorty je 20% až 20 rokov, 42% až 45 rokov, 60% až 60 rokov.

  Otvorený arteriálny kanál (OAD) u detí: aký druh patológie

  Deti nie sú poistené z vrodených anomálií, preto je pre rodičov dôležité, aby vedeli, aké znaky môžu naznačovať tieto alebo iné vývojové chyby. Napríklad o takejto patológii ako otvorený arteriálny kanálik u novorodencov.

  Arteriálny kanál je malá nádoba, ktorá spája pľúcnu tepnu s fetálnou aortou a obchádza pľúcny obeh. To je norma pred narodením, pretože poskytuje plodový krvný obeh potrebný pre plod, ktorý dýcha vzduch v maternici. Po narodení dieťaťa sa malé potrubie zavrie v prvých dvoch dňoch po narodení a zmení sa na šnúru z spojivového tkaniva. U predčasne narodených detí môže trvať až 8 týždňov.

  Existujú však prípady, keď kanálik zostáva otvorený a vedie k poškodeniu funkcie pľúc a srdca. Najčastejšie sa táto patológia pozoruje u detí z predčasne narodených detí a často sa spája s inými kongenitálnymi malformáciami. Ak je kanálový kanál otvorený 3 mesiace alebo dlhšie, diagnostika je taká, ako je PDA (otvorený arteriálny kanál).

  Ktoré znamenia môžu podozrievať, že kanálik zostal otvorený?

  Hlavné príznaky u detí mladších ako jeden rok sú dýchavičnosť, rýchly tep srdca, pomalý prírastok hmotnosti, bledá pokožka, potenie, ťažkosti pri kŕmení. Príčinou ich výskytu je zlyhanie srdca, ku ktorému dochádza v dôsledku preťaženia ciev v pľúcach, ku ktorému sa krv vracia, keď je kanálik otvorený, namiesto toho, aby sa ponáhľal k orgánom.

  Závažnosť príznakov závisí od priemeru potrubia. Ak má malý priemer, je možný asymptomatický priebeh ochorenia: je to v dôsledku miernej odchýlky od tlaku v pľúcnej tepne. Pri veľkom priemere otvorenej cievy sú príznaky závažnejšie a sú charakterizované niekoľkými ďalšími znakmi:

  • chrapľavý hlas;
  • kašeľ;
  • časté infekčné ochorenia dýchacieho systému (zápal pľúc, bronchitída);
  • úbytok hmotnosti;
  • zlý fyzický a duševný vývoj.

  Rodičia by mali vedieť - ak dieťa pomaly získava váhu, rýchlo sa unaví, zmení sa na modrú, keď kričí, často dýcha a zadržuje dych pri plaču a jedení, potom je potrebné urýchlene konzultovať pediatra, kardiológa alebo kardiologa.

  Ak otvorené arteriálne kanáliky neboli diagnostikované u novorodencov, potom ako symptómy rastú, zvyčajne sa zhoršujú. U detí od jedného roka a dospelých môžu pozorovať nasledujúce znaky VPP:

  • časté dýchanie a nedostatok vzduchu aj pri malej fyzickej námahe;
  • časté infekčné ochorenia dýchacieho traktu, pretrvávajúci kašeľ;
  • cyanóza - modrá koža nohy;
  • nedostatok hmotnosti;
  • rýchla únava aj po krátkych mobilných hrách.

  Aké sú dôvody neuzavretia arteriálneho kanálika?

  Doteraz lekári nemôžu na túto otázku odpovedať presne. Predpokladá sa, že rizikové faktory pre abnormálny vývoj zahŕňajú:

  Diabetes u tehotnej ženy je jedným z rizikových faktorov

  • počet ďalších CHD (vrodené srdcové chyby);
  • predčasné doručenie;
  • nedostatočná hmotnosť novorodenca (menej ako 2,5 kg);
  • genetická predispozícia;
  • kyslíkové hladovanie plodu;
  • genómové patológie, ako je Downov syndróm;
  • diabetes u tehotnej ženy;
  • infekcia rubeoly počas pôrodu;
  • chemické a radiačné účinky na tehotnú ženu;
  • používanie tehotného alkoholu a drog;
  • užívanie liekov počas tehotenstva.

  Štatistiky navyše ukazujú, že dievčatá majú túto patológiu dvakrát tak často ako chlapci.

  Ako doktori robia diagnózu?

  Najprv lekár počúva srdce novorodenca stetoskopom. Ak sa hluk nezastaví po dvoch dňoch, vyšetrenie pokračuje inými metódami.

  Na snímke hrudníka sú viditeľné zmeny v pľúcnom tkanive, rozšírenie srdcových hraníc a cievny zväzok. Vysoké zaťaženie ľavej komory deteguje EKG. Na zistenie nárastu veľkosti ľavej komory a átria sa uskutočňuje echokardiografia alebo ultrazvuk srdca. Dopplerovská echokardiografia je potrebná na stanovenie objemu vytečenej krvi a smeru jej prúdu.

  Okrem toho vykonávajú vyšetrenie pľúcnej tepny a aorty, zatiaľ čo sonda prechádza cez otvorený kanál z artérie do aorty. Počas tohto vyšetrenia sa meria tlak v pravej komore. Pred vykonaním aortografie sa do aorty injikuje kontrastné činidlo s katétrom, ktorý vstupuje do pľúcnej tepny krvou.

  Včasná diagnóza je veľmi dôležitá, pretože riziko komplikácií a závažných následkov je veľmi vysoké, dokonca aj bez asymptomatických.

  Spontánne uzatvorenie patologického duktus arteriosus sa môže vyskytnúť u detí do 3 mesiacov. V neskoršom období je seba-hojenie takmer nemožné.

  Liečba sa vykonáva v závislosti od veku pacienta, závažnosti príznakov, priemeru patologického kanála, existujúcich komplikácií a súbežných vrodených malformácií. Hlavné metódy liečby: lieky, katerizatsiya, viažuce kanálik.

  Konzervatívna liečba bola predpísaná v prípade neexprimovaných symptómov, pri absencii komplikácií a iných vrodených malformácií. Liečba otvoreného arteriálneho kanálika s rôznymi liekmi sa uskutočňuje vo veku do jedného roka pod neustálym lekárskym dohľadom. Nasledujúce lieky sa môžu použiť na liečbu: protizápalový nesteroid (ibuprofén, indometacín), antibiotiká, diuretiká.

  Kariera sa vykonáva pre dospelých a deti staršie ako jeden rok. Táto metóda sa považuje za účinnú a bezpečnú z hľadiska komplikácií. Lekár vykonáva všetky činnosti pomocou dlhého katétra, ktorý je vložený do veľkej tepny.

  Často otvorený arteriálny kanál je liečený chirurgicky - ligovaný. Keď sa zistí chyba pri počúvaní vonkajších šelestov v srdci novorodenca, kanálik sa uzavrie operáciou, keď dieťa dosiahne vek 1 roku, aby sa vyhli možným infekčným chorobám. Ak je to potrebné (s veľkým priemerom potrubia a srdcového zlyhania), operácia môže byť vykonaná u novorodenca, ale je optimálne, aby sa vykonali pred dosiahnutím veku troch rokov.

  Nezabudnite na prevenciu

  S cieľom chrániť budúce dieťa pred rozvojom AOA by sa počas tehotenstva malo zabrániť užívaniu liekov, prestať fajčiť a piť alkohol, obávať sa infekčných ochorení. Pri prítomnosti vrodených chýb srdca u rodinných príslušníkov a príbuzných sa musíte obrátiť na genetiku ešte pred počatím.

  Aká je predpoveď?

  Porucha je nebezpečná kvôli riziku smrti. Otvorený arteriálny kanál môže byť komplikovaný množstvom ochorení.

  • Bakteriálna endokarditída je infekčné ochorenie, ktoré postihuje srdcové chlopne a je komplikované s nebezpečenstvom.
  • Infarkt myokardu, pri ktorom dochádza k nekróze srdcového svalu kvôli zhoršenému obehu.
  • Srdcové zlyhanie sa vyvíja s veľkým priemerom otvoreného arteriálneho kanála v neprítomnosti liečby. Medzi príznakmi srdcového zlyhania, ktoré sú sprevádzané pľúcnym edémom, by sa mali nazývať: dýchavičnosť, rýchle dýchanie, vysoký pulz, nízky krvný tlak. Táto podmienka predstavuje hrozbu pre život dieťaťa a vyžaduje hospitalizáciu.
  • Roztrhnutie aorty je najťažšou komplikáciou v AAD, čo vedie k smrti.

  Srdce OAP u novorodencov

  Diagnóza kardiovaskulárnych ochorení u detí vždy šokuje rodičov, ale na pozadí ťažkých patológií PDA u novorodencov vyzerá najviac neškodný.

  Úspechy modernej kardiológie umožňujú tento problém riešiť operatívne s minimálnymi komplikáciami.

  Otvorený arteriálny kanál. Základné informácie

  Arteriálny kanál je potrebný počas obdobia vnútromaternicového vývoja plodu, pretože vytvára ďalší prietok krvi v pľúcnom systéme - srdce, nazýva sa to Botallov. Po narodení sa diera zavrie, ale nie vo všetkých prípadoch. Neuzavretý Botallov kanál je považovaný za patológiu.

  Vo väčšine prípadov sa ďalšia diera uzatvára v tretí deň života, s predčasnosťou sa tento proces oneskorí o niekoľko týždňov, ale ak sa diera nezavrie do troch mesiacov života, nikdy sa nezavrie a je považovaná za srdcovú chybu.

  Otvorený Botallov kanál už nejaký čas neovplyvňuje fungovanie srdca a následné zaťaženie pľúc a kardiovaskulárneho systému znižuje kvalitu života dieťaťa.

  V pľúcach dochádza k preťaženiu, vzniká srdcové zlyhanie, ktoré môže byť smrteľné.

  Malý otvorený arteriálny kanál sa nemôže prejaviť už mnoho rokov a byť odhalený pri bežnom vyšetrení v dospelom veku.

  Príčiny viceprezidenta

  Kardiológovia neuvádzajú konkrétne dôvody nekontrolujúceho aortálneho kanála, existujú však niektoré faktory, ktoré môžu spôsobiť tento typ defektu:

  • predčasnosť novorodenca;
  • zlé návyky matky, ako je fajčenie, alkohol, drogy;
  • škodlivá výroba, na ktorej pracuje matka;
  • vírusové a infekčné choroby;
  • diabetes u tehotnej ženy;
  • kyslíkové hladovanie plodu;
  • sprievodné srdcové chyby;
  • genetické choroby;
  • zlá dedičnosť.

  Príznaky OAP

  Deti s otvoreným arteriálnym potrubím veľkej veľkosti majú problémy s pľúcami, sú ďaleko za rastom a fyzickým vývojom. Netolerujú fyzickú námahu, potútia veľa, sú narušené astmatickými záchvatmi, arytmiou a palpitáciami.

  Koža je bledá, takže tento problém sa pripisuje "bielemu" srdcovému defektu. Novorodenci zle nasávajú prsník, narúšajú spánok, u starších detí charakteristická deformácia hrudníka.

  Rodičia sa musia obrátiť na kardiológov, ak majú svoje dieťa nasledovné príznaky:

  • S dobrou výživou dieťa nezíská dobrú váhu.
  • Dieťa sa rýchlo unaví aj zo hry, čo nevyžaduje fyzickú námahu.
  • Pri pláči koža bledne, dieťa sa udusí.

  Pri počúvaní srdcového tepu môže pediatr počuť srdcové šumy, ktoré naznačujú, že kardiovaskulárny systém nefunguje správne a odkázať dieťa kardiológovi na vyšetrenie.

  Diagnóza a liečba

  Kardiológ posiela dieťa s podozrením na ochorenie srdca na ultrazvuk, kardiogram, aortografiu, katetrizáciu. Predčasne narodené deti s kritickými telesnými hmotnosťami sa zvyčajne operujú okamžite, pretože nadmerné namáhanie srdca môže viesť k úmrtiu dieťaťa. Indikácia okamžitého chirurgického zásahu sa považuje za šírku otvoreného kanálika väčšieho ako štyri milimetre.

  Pri malej šírke potrubia lekári predpisujú liekovú terapiu a neustále monitorujú kardiológovia.

  Optimálny vek pre operáciu je pred pubertou a najlepší vek, v ktorom sa telo dieťaťa zotaví rýchlo, je od dvoch do piatich rokov.

  Oneskorenie pri riešení problému vedie k narušeniu vnútorných orgánov ak predčasnej smrti človeka.

  Chirurgia sa vykonáva dvomi spôsobmi: minimálne invazívna a chirurgická.

  Najmenej traumatická je považovaná za metódu minimálne invazívnu, pri ktorej sa sonda dodáva do malého otvoru v stehne a dodáva okluder do otvoreného kanála alebo do špeciálnej špirály.

  Vstupný uzáver uzavrie otvor a obnoví sa normálne fungovanie srdca.

  Pri prevádzke s otvoreným srdcom je kanálik zviazaný.

  Ako podávať dieťa po operácii

  V prvých dňoch po operácii by malo byť dieťaťu podávané iba tekuté jedlo: želé, vývar, zeleninová polievka, jogurt, džús.

  Tretí deň sa dieťa môže postupne presunúť do bežného menu.

  Zásady pooperačnej výživy:

  • Hlavný objem potravín by mal byť rozdelený do piatich recepcií.
  • Dieťaťu treba dostať dostatok fermentovaných mliečnych výrobkov, aby sa zabránilo zápche.
  • Strava by mala byť požadované množstvo ovocia, bobúľ a zeleniny.

  Novorodenci sú kŕmení špeciálnymi zmesami alebo poskytujú exprimované materské mlieko. Dieťa sa musí zvážiť každé dva týždne na kontrolu hmotnosti. S uspokojivým stavom novorodenca je dovolené aplikovať na prsník. Výživa dieťaťa závisí od závažnosti operácie a jej fyzického stavu.

  Či je dojčenie indikované pre novorodencov, ktorí podstúpili operáciu.

  Deti, ktoré prešli operáciou, po určitý čas oslabujú a rýchlo sa unavia z procesu dojčenia, takže sa predtým predpokladalo, že všetky prevádzkované novorodencov by sa mali preniesť na umelé kŕmenie. Nedávne štúdie preukázali, že tento názor je nesprávny.

  Novorodenci, ktorí prešli operáciou, obnovia zdravie materským mliekom oveľa rýchlejšie.

  Prírodné materské mlieko obsahuje všetky potrebné látky pre dieťa.

  Lekári odporúčajú kŕmiť deti na požiadanie a nie trvať na tom, či dieťa nechce vziať prsník, v prípade potreby môžete použiť prsné čerpadlo na kŕmenie dieťaťa z fľaše s materským mliekom.

  Liečba liečiv

  Je určený pre deti bez klinických príznakov, najčastejšie konzervatívna liečba je predpísaná pre predčasne narodené deti a deti mladšie ako jeden rok.

  Konanie konzervatívnej terapie ukazuje, či existuje zmysel pre chirurgickú liečbu. Ak sa po niekoľkých kurzoch stav dieťaťa nevráti do normálu, kardiológovia odporúčajú operáciu. Konzervatívne metódy liečby:

  • Diéta s obmedzením tekutín.
  • Všetky predčasne narodené deti sú umelo vetrané.
  • Deti s otvoreným kanálom aorty užívajú špeciálne lieky, ktoré aktivujú uzatvorenie otvoru (inhibítory prostaglandínu), ibuprofénu alebo indometacínu intravenózne alebo v tabletách.
  • Antibiotiká sú predpísané na prevenciu infekčných ochorení, pneumónie alebo endokarditídy.
  • Pri srdcovom zlyhaní sú predpísané diuretiká a srdcové glykozidy, ako napríklad Korglikon, Strophanthin. Navyše, predpisujte ACE inhibítory kapropril, enalapril.

  Prevencia vrodených PDA

  Aby ste zabránili narodeniu dieťaťa so srdcovou poruchou, nie je možné, ale môžete znížiť riziko problému dodržiavaním určitých pravidiel:

  • Odstráňte zlé návyky, ako je alkohol, fajčenie a drogy.
  • Existujú lieky, ktoré zvyšujú riziko chorého dieťaťa, takže samo-liečba nemôže byť vykonaná.
  • Nastávajúca matka by sa mala vyhnúť stresovým situáciám.
  • Sauny a kúpele sú kontraindikované pre tehotné ženy.
  • Expozícia röntgenového žiarenia môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu.
  • Správna výživa - kľúč k narodeniu zdravého dieťaťa. Jedlo na stole tehotnej ženy by malo obsahovať celý rad vitamínov, minerálov a samozrejme aj kyselinu listovú.
  • Fyzická aktivita je nevyhnutná pre očakávanú matku vo všetkých fázach tehotenstva.
  • Aby sa neinfikovali vírusové alebo infekčné ochorenia, odporúčajú sa tehotné ženy, aby sa vyhli preplneným miestam, najmä počas obdobia chrípky.

  Pri diagnostike cukrovky musí žena prísne dodržiavať predpisy ošetrujúceho lekára, aby zabránila zvýšeniu hladín glukózy v krvi.

  Konzultácie a menovania rodičov, ktorí žiadajú o vrodené srdcové chyby budúceho dieťaťa, zabezpečuje genetik.

  Otvorený arteriálny kanálik u detí

  OAP je komunikácia, ktorá zabezpečuje fetálny krvný obeh v predčasnom živote. V prípade plnoletých novorodencov sa funkčné uzatvorenie arteriálneho kanála objaví po prvýkrát 10 - 15 hodín po narodení, anatomicky - v priebehu 2-3 týždňov. Typická lokalizácia je na ľavej strane aorty. Začína sa od spojenia aortového isthmusu s klesajúcou aortou, prúdi do ústia ľavej pľúcnej tepny. Existujú aj iné možnosti umiestnenia PDA (otvorený arteriálny kanál), zvyčajne v kombinácii s rôznymi malformáciami kardiovaskulárneho systému (CVS).

  patofyziológie

  Hemodynamika PDA je podobná VSD. Vlastnosti zahŕňajú lokalizáciu ľavej pravice krvného prerušenia na úrovni aorty a lietadla a systolodiadiologickú povahu prietoku krvi. Smer a objem výboja v PDA sú určené rôznymi hodnotami tlaku v aorte av lietadle, ako aj morfológia potrubia (priemer, dĺžka, krivka).

  Rovnako ako u DMZHP, PA (pľúcna artéria), LP (ľavá predsieň) a LV (ľavá komora) vykazujú najväčšie objemové preťaženie v PDA, čo sprevádza ich dilatácia. Dlhodobé preťaženie objemu ICC (pľúcny obeh) vedie k rozvoju pľúcnej hypertenzie. Objem ľavého pravého vylučovania krvi klesá.

  Hlavným problémom SAD môže byť novorodenec s gestačným obdobím kratším ako 30 až 32 týždňov a vážiacim menej ako 2000. U týchto novorodencov kanálik nespôsobuje kŕč so zlepšenou okysličovaním krvi, čo je spojené s nedostatočným rozvojom svalového kanála a jeho nízkou citlivosťou na kyslík. Okrem toho existuje vysoká koncentrácia prostaglandínu E2 v krvi predčasne narodených detí. Hypervolémia MCC (pľúcna cirkulácia) je komplikovaná zvýšením tuhosti pľúcneho tkaniva a nutnosťou dlhodobej ventilácie pľúc a kyslíkovej terapie, čo je riziko vzniku bronchopulmonálnej dysplázie.

  CLINIC

  a. Klinické prejavy ochorenia závisia od objemu krvi v ľavej pravici a stupňa objemového preťaženia ICC a LV:

  - deti s malou veľkosťou OAP sú asymptomatické;

  - na stredné a veľké CAP existujú známky obehového zlyhania spôsobené IWC preťaženiu a objemové preťaženie tekutiny z ľavej komory (oneskorené telesného vývoja, zníženej tolerancie cvičenia, dýchavičnosť, tachykardia, časté bronchopulmonálna choroba, fokálna atelektáza), "vysoké" pulz na obvode a vysokými hodnotami pulzný tlak (pri veľkom OAP klesá diastolický krvný tlak na nulu);

  Pozri tiež: Ľudské kožné ochorenia - diagnostika kožných ochorení

  - Pravdepodobne predčasní novorodenci vykazujú určité zlepšenie stavu v prvom týždni života.

  Ak počas tejto doby nebolo možné odstrániť pacienta mechanickým vetraním, alebo je potrebné použiť jeho "tuhšie" parametre, mali by sme podozrievať na prítomnosť hemodynamicky významného OAP,

  U novorodencov, ktorí spontánne dýchajú, môžu byť prvými príznakmi ochorenia epizódy apnoe a bradykardie;

  - S rozvojom vysokej pľúcnej hypertenzie sa objavujú rôzne stupne závažnosti cyanózy slizníc a kože na dolnej polovici tela.

  b. Fyzikálne vyšetrenie:

  - deformita hrudníka ("srdcový hrb") s veľkým PDA a výraznou dilatáciou LV;

  - systolický alebo systolodiastolický tremor na základe srdca (viac doľava);

  - stredný alebo vysoký (2 - 4/6) systolodiastolický ("strojový") hluk v ľavej podkľúčovej oblasti, u novorodencov je hluk častejšie systolický, čo je spojené s fyziologickým PH;

  - mierna diastolická šumová relatívna hemodynamická stenóza MK na vrchole srdca (s významným objemom ľavostranného vynulovania);

  - u osôb s vysokou hodnotou PH je dôležitý prízvuk II projekcie LA auskultácie, vymiznutie hluku a cyanózy dolnej časti tela (ak je spätné vypúšťanie z LA do aorty).

  diagnóza

  - EKG je normálny u pacientov s hemodynamicky nezanedbateľným PDA;

  - hypertrofia ľavej komory a pankreasu, niekedy PL hypertrofia (so strednou a veľkou veľkosťou PDA);

  - hypertrofia RV (s rozvojom vysokého LH).

  Odporúčania pre realizáciu štúdie

  Prítomnosť otvoreného arteriálneho kanálika je ľahko detegovaná pomocou dvojrozmernej echokardiografie s farebnou Dopplerovou štúdiou. Umiestnenie sa vykonáva z parastennej projekcie pozdĺž dlhej osi pľúcnej tepny, niekedy je užitočná nadzmesová poloha. Arteriálny kanál je vizualizovaný ako ďalšia nádoba spájajúca klesajúcu aortu a bifurkáciu pľúcnej tepny, zvyčajne umiestnenú o niečo bližšie k ľavej vetve. Výtokový prúd je zvyčajne smerovaný z aorty do pľúcnej tepny s vysokým PH, výtok nemusí byť viditeľný alebo je určený tok do zostupnej aorty.

  Diagnostické kritériá:

  - zvýšenie objemu LV a LP,

  - v prípade PDA s významným priemerom a prítomnosťou dilatácie LV sa často stanovuje mitrálna regurgitácia a malý pokles frakcie ejekcie LV.

  Pozri tiež: Liečba meningokokovou infekciou

  Ak je priemer kanálov menší ako 3 mm, zvyčajne chýbajú zmeny v srdcových komorách.

  LIEČBA A POZOROVANIE

  1. Pozorovanie a liečba pacientov s neupraveným PDA

  a. Pre novorodencov s príznakmi HF je indikované obmedzenie príjmu tekutín na 120 ml / kg a predpisovanie furosemidu v dávke 2-3 mg / kg / deň. Digoxín sa nepoužíva. V staršom veku sa liečba srdcového zlyhania uskutočňuje podľa štandardnej schémy (diuretiká, digoxín).

  b. Farmakologické uzatvorenie kanálika sa uskutočňuje u predčasne narodených novorodencov pri intravenóznom podaní indometacínu alebo ibuprofénu.

  Prevencia bakteriálnej endokarditídy podľa indikácií.

  Pri absencii pľúcnej hypertenzie nie je fyzická aktivita pacientov obmedzená.

  1. Endovaskulárna liečba

  V posledných rokoch bola korekcia PDA absolútnou výsadou endovaskulárnych chirurgov. Malé arteriálne

  kanály sú uzavreté špirálovými zariadeniami ako Flipper alebo G ianturco. Na oklúziu arteriálnych kanálov s priemerom väčším ako 3 mm sa úspešne aplikovali rôzne modifikácie špeciálnych zariadení platforiem typu Am. Endovaskulárne metódy na korekciu PDA u detí počas prvých mesiacov života sa vo všeobecnosti nepoužívajú.

  Indikácie pre chirurgickú liečbu

  Prítomnosť PDA, potvrdená echokardiografickými štúdiami, je absolútnou indikáciou pre jej uzatvorenie použitím endovaskulárnych techník alebo chirurgicky. V prípade hemodynamicky významného PDA sa intervencia vykonáva v každom veku.

  Kontraindikácie na chirurgickú liečbu:

  - vysoká pľúcna hypertenzia (OLS> 10 U / m2 začiatočná a> 7 U / m2 po použití vazodilatancií);

  - prítomnosť absolútnych kontraindikácií pre sprievodnú somatickú patológiu.

  Chirurgická taktika

  Pacienti diagnostikovaní s PDA môžu byť rozdelení do štyroch hlavných skupín v závislosti od taktiky manažmentu:

  - Izolované SAR u termínovaných detí;

  - izolované OAP u predčasne narodených detí;

  - OAP v kombinácii s inými UPU;

  - OAP v kombinácii s inými CHD v proto-závislej hemodynamike.

  Taktika pre izolované PDA u novorodencov s plným účinkom. U plnoletých novorodencov dochádza k funkčnému uzatvoreniu arteriálneho kanála v prvých 10 až 15 hodinách po pôrode a anatomické uzatvorenie sa vyskytne počas 2 až 3 týždňov. Ak po tomto období kanál pokračuje v činnosti, potom nie je možné ho zatvoriť. Liečba indometacínom nie je účinná u plnoletých detí.

  Chirurgické uzavretie kanálika v prítomnosti príznakov sa vykonáva v priebehu niekoľkých dní po diagnostikovaní. Ak je vek dieťaťa starší ako tri mesiace, vyžaduje sa predbežné posúdenie OJIC. V prípade asymptomatického neonatálneho zákroku môže byť chirurgická liečba odložená až do veku troch mesiacov, u starších detí sa po diagnostikovaní vykoná chirurgická liečba.

  Pozri tiež: Mitrálna stenóza srdca

  Taktika izolovaných PDA u predčasne narodených detí a detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Hemodynamicky významný PDA u predčasne narodených detí je sprevádzaný srdcovým zlyhaním, silnou hypervolémiou ICC a v dôsledku toho závislosťou od mechanickej ventilácie. Spontánne uzavretie kanála u nedospelých detí je veľmi nepravdepodobné. Za prítomnosti OAP sa vedie kurz preventívnej konzervatívnej liečby. Pri absencii účinku sa chirurgická liečba vykonáva počas prvých dní po diagnostikovaní.

  Taktika v OAP v kombinácii s inými patologiami kardiovaskulárneho systému a hemodynamikou závislou od kanála je jednorazová alebo postupná chirurgická korekcia defektov CVS. OAP sa eliminuje počas prvej fázy korekcie.

  Chirurgická technika

  Možné možnosti chirurgickej oklúzie OAP: otvorená chirurgia, torakoskopická oklúzia s kovovými klipsmi pod kontrolou videa.

  Chirurgický prístup - zadná laterálna ľavostranná torakotómia. V ľavej pleurálnej dutine (u predčasne narodených detí to môže spôsobiť vážne problémy s ventiláciou) a parietálny pleurálny pri projekcii PDA. Prideľte kanál po vizualizácii opakujúceho sa nervu. Najlepšie výsledky sa dosiahnu pri spojovaní potrubia a zavedení ďalších prepichovacích ligatúr. U detí je možné orezávanie s titánovými zátvorkami. S krátkym a širokým kanálikom sa prekrížuje a bliká aortálny a pľúcny koniec.

  Špecifické komplikácie chirurgickej liečby:

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Necitlivosť štetca

  Abstinencia v ruke je zvyčajne výsledkom nedostatočného dodávania krvi do postihnutej oblasti alebo poškodenia nervov alebo nervov, ktoré inervujú ruku, syndrómom zápästia alebo herniovaným medzistavcovým diskom krčnej chrbtice.

  Prečo je zvýšená hladina kreatinínu v krvi, čo to znamená?

  Kreatinín je produkt kreatín-fosfátovej reakcie. Táto látka sa podieľa na energetickom metabolizme tkanív tvorených vo svaloch a čiastočne uvoľnených do obehového systému.

  MCH v krvi

  MCH je indikátorom priemerného obsahu hemoglobínu v červených krvinkách. Takáto analýza dokáže poskytnúť lekárovi presnejšie informácie o tom, či má pacient anémiu (anémia) a akú formu má.Indikácie pre analýzuV závislosti od množstva červených krviniek v krvi a od množstva hemoglobínu v nich sa stanoví rýchlosť prívodu kyslíka do všetkých orgánov a systémov tela.

  Neutrofily sú zvýšené počas tehotenstva: normálne, príčiny, prevencia

  Každá tehotná žena pravidelne vykoná kompletný krvný obraz. Definuje množstvo ukazovateľov, ktoré poskytujú obraz o zdraví budúcej matky a jej dieťaťa.

  Aký je priemerný objem červených krviniek a miera tohto indikátora

  Nie vždy ukazovatele obsahu červených krviniek a hemoglobínu môžu poskytnúť odpovede na položené otázky. V takýchto prípadoch pomôže pri stanovení diagnózy definícia MCV, RDW a niektorých ďalších indikátorov, o ktorých budeme hovoriť.

  Čo rozširuje krvné cievy: drogy, ľudové prostriedky, strava

  Z tohto článku sa dozviete, ako rozšíriť krvné cievy tela. Opísané ľudové lieky, lieky a výrobky, ktoré je možné použiť na tento účel.Vasokonstrikcia je jedným z najčastejších problémov s kardiovaskulárnym systémom.