Z tohto článku sa dozviete: čo je obťažujúca ateroskleróza ciev dolných končatín, aké sú jej štádiá. Aké sú dôsledky tejto choroby, metódy diagnostiky a liečby.

Obliterujúce ochorenia sú ochorenia, pri ktorých sa lumen cievy zužuje, až do úplného zablokovania. Najčastejším ochorením tejto skupiny je ateroskleróza.

Pri obliterujúcej ateroskleróze dolných končatín sa cholesterolové plaky ukladajú do tepien nohy. Ak čas nezačne liečiť, patológia môže viesť k invalidite v dôsledku narušenia ciev.

Ak sa objavia známky aterosklerózy, ihneď sa obráťte na svojho miestneho praktického lekára, ktorý vás odkáže na angiológa, špecialistu na vaskulárnu liečbu.

Nemožno úplne vyliečiť chorobu pomocou konzervatívnej terapie. Ale liečba pomôže vyhnúť sa nebezpečným komplikáciám a zlepšiť vaše pohodlie.

Príčiny aterosklerózy obliterans

Choroba sa vyskytuje v dôsledku metabolických porúch.

Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia:

 • dedičnosť,
 • nezdravá strava
 • sedavý životný štýl
 • fajčenie a alkoholizmus
 • vek nad 40 rokov.

Ak má niekto z vašej rodiny aterosklerózu, držte sa strave a vyhnite sa zlým návykom, pretože máte obzvlášť zvýšené riziko ochorenia.

Štyri stupne patológie

Obliterány aterosklerózy sa vyskytujú v niekoľkých fázach:

 1. Predklinická ateroskleróza. V tejto fáze sa príznaky ešte nevyjadrujú. Choroba v prvej fáze môže byť identifikovaná len so špeciálnym vyšetrením plavidiel. Na vnútornej (vnútornej stene) tepien sa nachádzajú malé tukové usadeniny vo forme pruhov a škvŕn.
 2. Slabšie vyjadrenie. Častejšie škvrny cholesterolu sa nachádzajú na stenách ciev. Prvé príznaky sa začnú objavovať v tejto fáze. Ak začnete liečbu v tomto štádiu, môžete sa vyhnúť komplikáciám a zabrániť ďalšiemu vývoju ochorenia.
 3. Silne vyslovene. Na vnútornej strane tepien sú pozorované významné zmeny. Lipidové usadeniny majú formu plakov, začínajú zúžiť lúmen krvných ciev. V tomto štádiu už existujú všetky príznaky choroby, ktoré v žiadnom prípade nemožno ignorovať. Už v tomto štádiu vývoja môže patológia spôsobiť zdravotné komplikácie krvného obehu.
 4. Vyhlásil. V tejto fáze je práca plavidiel úplne narušená. Kusy aterosklerotických plátov sa vypúšťajú a cirkulujú vnútri tepien. Aj na cievach sa objavujú aneuryzmy (patologické zväčšenia), v dôsledku ktorých sa tepna môže pretrhnúť. Okrem toho plaketa môže úplne zablokovať nádobu. Z tohto dôvodu je prívod krvi do dolných končatín vážne narušený.

príznaky

Prvé príznaky (druhá fáza ochorenia)

 • Začať neustále získať studené nohy;
 • nohy často zanedbávajú;
 • opuch končatín;
 • ak ochorenie postihuje jednu nohu, potom je vždy chladnejšia než zdravá;
 • bolesť v nohách po dlhej prechádzke.

Tieto prejavy sa objavujú v druhej fáze. V tejto fáze vývoja aterosklerózy človek môže chodiť 1000-1500 metrov bez bolesti.

Ľudia často nevenujú pozornosť symptómom ako nevoľnosť, prerušovaná necitlivosť, bolesť pri chôdzi na dlhé vzdialenosti. A márne! Koniec koncov, začať liečbu v druhom štádiu patológie, môžete zabrániť komplikáciám o 100%.

Príznaky, ktoré sa objavujú v troch fázach

 • Nechty rastú pomalšie ako predtým;
 • na nohách začínajú vypadávať vlasy;
 • bolesti sa môžu spontánne objaviť denne aj v noci;
 • bolesť sa objaví po chôdzi na krátke vzdialenosti (250-900 m).

Toto všetko nastáva kvôli nedostatočnému prívodu krvi do tkanív nohy. Ak nezačnete liečbu, ochorenie sa čoskoro dostane do štádia 4 - najnebezpečnejšej.

Vyjadrenia štádia 4

Keď osoba má 4 stupne aterosklerózy nohy obliterans, nemôže chodiť 50 metrov bez bolesti. Pre takýchto pacientov sa stane pre tých pacientov aj nákupná cesta a niekedy len vychádzka do dvora, pretože stúpanie a sestup schodov sa zmenia na mučenie. Často sa môžu pacienti s ochorením štádia 4 pohybovať len po celom dome. A ako sa vyvíjajú komplikácie, prestávajú vôbec vstávať.

V tomto štádiu liečby ochorenia sa obštrukcia aterosklerózy dolných končatín často stáva impotentnou, môže len krátko zmierniť symptómy a zabrániť ďalšej eskalácii komplikácií, ako sú:

 • tmavnutie kože na nohách;
 • vredy;
 • gangréna (s touto komplikáciou je potrebná amputácia končatiny).

Diagnóza aterosklerózy obliterans

Na identifikáciu ochorenia musí pacient podrobiť niekoľkým diagnostickým postupom.

1. Počiatočná kontrola

Lekár skúma symptómy pacienta, jeho zdravotný záznam (predtým prenášané ochorenia), meria krvný tlak v pažích a nohách, počúva pulzáciu v artériách dolných končatín.

2. Duplexné skenovanie nádob na nohy

Táto metóda umožňuje posúdiť stav tepien. Pri duplexnom vyšetrení sa lekár môže pozrieť na tvar ciev, zistiť rýchlosť prietoku krvi cez ne.

3. Periférna arteriografia

Toto je štúdia artérií nohy s röntgenovým prístrojom. Pred vyšetrením sa pacientovi podáva kontrastné činidlo. Ak je pacient alergický na ne, postup je kontraindikovaný.

Periférna arteriografia umožňuje identifikovať aneuryzmy, blokovanie krvných ciev. Lekári zvyčajne predpisujú jednu z metód na výber: duplexné skenovanie alebo arteriografia. Uprednostňuje sa prvý postup, pretože nevyžaduje zavedenie kontrastnej látky a umožňuje podrobnejšie posúdenie krvného obehu v nohách.

Procedúra periférnej arteriografie

4. Angiografia pána

Toto je vyšetrenie artérií s MRI. Angiografia pána detailne zobrazuje stav krvných ciev a umožňuje detegovať aj malé patologické zmeny štruktúry krvných ciev a ciev. Tento postup je predpísaný, ak nie je možné urobiť konečnú diagnózu po duplexnom skenovaní alebo arteriografii (zvyčajne je liečba predpísaná po jednom z týchto postupov).

liečba

Choroba sa môže úplne vyliečiť iba pomocou protetických ciev. Ale takáto radikálna metóda je potrebná iba v 3-4 etapách: pri 1 až 2 stačí, aby sa užívali lieky, ktoré zabraňujú ďalšiemu ukladaniu plaku a zmierňujú nepríjemné príznaky aterosklerózy.

Konzervatívna liečba (lieky)

Môžu robiť v počiatočných štádiách ochorenia (prvý a druhý). Pomocou liekov môžete znížiť príznaky, zlepšiť kvalitu života pacienta a zabrániť ďalšiemu vývoju ochorenia. Po operácii je potrebná liečba. Prijať drogy bude musieť neustále v priebehu života.

Chirurgická liečba

Operácia je predpísaná v štádiách 3 a 4, keď konzervatívna terapia už nie je účinná.

Chirurgická liečba obliterujúcej aterosklerózy môže spočívať v stentovaní, obídení postihnutých tepien alebo ich nahradenie umelými protézami.

Angioplastika a stentovanie nohy tepny

Operácia môže byť otvorená aj minimálne invazívna. Minimálne invazívne intervencie sú bezpečnejšie, ale používajú sa len vtedy, ak je chorá časť tepny malá.

Pri gangréne alebo viacerých vredoch sa vykoná amputácia. Zvyčajne sa taká komplikácia vyskytuje iba v štádiu 4 aterosklerózy. Je nevyhnutné urobiť všetko pre vyliečenie choroby predtým, ako je potrebná takáto radikálna liečba.

Životný štýl a diéta

Ak užívate len drogy, ale naďalej žijete rovnakým spôsobom života, liečba nebude mať požadovaný pozitívny účinok.

Po prvé, ak ste našli obštrukciu aterosklerózy ciev dolných končatín, musíte sa vzdať zlých návykov.

Prvé prestať fajčiť. Nikotín zužuje krvné cievy, čo vedie k ďalšiemu zhoršeniu krvného obehu v nohách.

Tiež nedovoľte, aby ste často a pili veľa. Alkohol prispieva k tvorbe edému, ktorý sa prejavuje už v dôsledku hemodynamických porúch aterosklerózy.

Časť liečby je špeciálna diéta. Dodržujte pravidlá zdravej výživy: odmeňte mastné, vyprážané, údené, pikantné, cukrovinky, rýchle občerstvenie, pečenie, sladké, sýtené nápoje. Obmedzte množstvo živočíšneho tuku. Jedzte maximálne 20 gramov masla denne (a to by malo byť vysokokvalitné maslo, nie margarín alebo nátierka obsahujúca trans-tuky).

Pridajte do stravy viac potravín, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Tu je ich zoznam:

 • citrusové plody (grapefruity, citróny, pomaranče);
 • avokádo;
 • granátové jablká;
 • jablká;
 • bobule (brusnice, jahody, ryža, čučoriedky, hrozno).

Ľudové opravné prostriedky

Nesnažte sa nahradiť tradičné lieky ľudovými prostriedkami - to povedie k ďalšiemu vývoju ochorenia. Platí to najmä pre pacientov s aterosklerózou 3. a vyššieho stupňa - tu nie je možné urobiť bez chirurgického zásahu akýmkoľvek spôsobom. Tradičná medicína však ponúka veľa nástrojov, ktoré môžu byť výborným doplnkom k tradičnej terapii a robia liečbu ešte úspešnejšou.

Pred použitím ľubovoľných ľudových liekov sa poraďte so svojím lekárom, pretože môžu mať kontraindikácie.

Ľudové lieky na aterosklerózu obliterans nožných ciev:

Symptómy a typy ochrnutých chorôb nožných ciev

Aterosklerotické lézie artérií, tromboangiitída, fibromuskulárna dysplázia, aortoartritída, diabetická angiopatia patria do tejto skupiny patológií. Obliterácia krvných ciev spôsobuje cirkulačnú nedostatočnosť, ischémiu okolitých tkanív, s úplnou oklúziou lúmenu v oblasti postihnutej artérie nekróza, môže sa vyvinúť gangréna.

Vylučovanie cievnych ochorení dolných končatín sprevádza strata citlivosti, bolesť, prerušovaná klaudikácia. Liečba sa vykonáva konzervatívnymi a chirurgickými metódami mi, používajú sa fyzioterapeutické postupy. Pri akútnej trombóze tepien je potrebná urgentná hospitalizácia pacienta.

Príčiny vylučovania ochorení

Patologická vazokonstrikcia v končatinách je najčastejšie diagnostikovaná u mužov nad 50 rokov veku.

Hlavné príčiny vývoja patológie zahŕňajú autoimunitné reakcie tela: imunitný systém začína produkovať protilátky proti zdravým epiteliálnym bunkám tepien a spôsobuje ich postupné zničenie. Steny krvných ciev sú zapálené, nahradené hustým spojivovým tkanivom, vytvárajú sa vláknité pláty, na ktorých sa vrstvia fibrín a krvné doštičky. To vedie k zúženiu lúmenu tepien a narušeniu normálnej cirkulácie krvi v končatinách.

Príčiny aterosklerózy obliterans:

 • sedavý životný štýl;
 • dyslipidémie;
 • nevyvážená výživa;
 • arteriálna hypertenzia;
 • diabetes mellitus;
 • úrazy na končatinách;
 • častý stres;
 • hormonálna nerovnováha;
 • zlé návyky;
 • genetická predispozícia;
 • obezita.

Medzi provokujúce faktory patrí omrzliny končatín, predchádzajúce traumy, reumatizmus, hypotyreóza, tuberkulóza, krvácavé poruchy, vírusové, bakteriálne infekcie, alergické reakcie a spazmus tepien po podaní kontrastných látok.

Svalová dysplázia sa vyvíja v dôsledku degenerácie elastických stien krvných ciev, proliferácie fibróznych a hladkých svalových vlákien. To vedie k zmazaniu artérií, ischémii mäkkých tkanív dolných končatín. Etiológia ochorenia nie je úplne chápaná, hlavným predispozičným faktorom je vrodená anomália vývoja cievnych stien.

Klasifikácia obliterujúcich arteriálnych ochorení

Vzhľadom na stupeň ischémie a poruchy obehu sa Khozank rozdeľuje do 4 etáp:

 1. Funkčná kompenzácia je charakterizovaná neustálou chladnosťou končatín, zníženou citlivosťou, záchvatmi. Pacienti sa sťažujú na pocit pálenia, brnenie, plazenie v nohách. Po dlhej prechádzke vzniká akútna bolesť vo svaloch tela, čo spôsobuje prerušovanú klaudikáciu.
 2. Štádium subkompenzácie obliterácie artérií dolných končatín: bolesť v nohách a chvenie sa objaví aj pri krátkej chôdzi (200-300 metrov), koža dolných končatín je veľmi suchá, šupinatá, vypadávanie vlasov je pozorované. Patologické zmeny sa vyskytujú v štruktúre nechtových platničiek: zahustia sa, stmavnú, tmavia, ľahko sa zlomia. V období subkompenzácie, podkožného mastného tkaniva a malých skupín svalov nôh atrofuje, pulz na artériách končatiny je slabo hmatateľný.
 3. V štádiu dekompenzácie vzniká bolesť dokonca aj v pokoji, intenzifikovaná počas fyzickej námahy. Osoba je nútená prijať neprirodzené držanie tela na zlepšenie blahobytu. Ak sa postihnutá končatina zdvihne vysoko, koža nadobudne bledý odtieň, pri znižovaní sa zožltne. Epidermia sa stáva tenšou, ľahko zraniteľnou, rany sa dlho nezhojí, premenia sa na hlboké vredy. Počas dekompenzácie dochádza k progresii atrofie, začína sa nekróza svalov nohy a chodidla, pulz na tepnách nie je zistiteľný.
 4. Štádium deštruktívnych zmien je charakterizované trvalou prítomnosťou intenzívnej bolesti, trofickými vredmi na prstoch, výrazným opuchom končatín. Efektivita je úplne stratená, čo spôsobuje vznik mokrej gangrény. Oklúzia artérií sa pozoruje nielen v nohách, ale aj v celom tele.

Podľa druhu vaskulárnej lézie sú chronické obliterujúce ochorenia artérií dolných končatín rozdelené na patologickú kľukatosť, aneuryzma, oklúzie alebo stenózy.

Na základe etiológie sú klasifikované vrodené a získané patológie. Vrodená fibromuskulárna dysplázia, hypoplázia, aplázia. Získané - ateroskleróza, aortoartritída, tromboangiitída, post-traumatická oklúzia a trombóza.

V závislosti od lokalizácie okluzívno-stenózneho procesu sú choroby dolných končatín klasifikované:

 • segment femorálnej-popliteálnej artérie;
 • aorto-ilický segment;
 • popliteal segment tibie;
 • viacúrovňové lézie artérie končatín.

Podľa prevalencie obliterácie, segmentálnej oklúzie, rozsiahleho poškodenia femorálnej tepny a popliteálnych ciev, sa rozlišuje oklúzia femorálno-popliteálneho segmentu a hlbokej femorálnej artérie.

príznaky

Symptómový komplex zúženia dutiny ciev končatín sa postupne zvyšuje, má chronický progresívny priebeh.

Hlavným znakom vývoja obštrukčných ochorení hlbokých artérií je výskyt prerušovaného klaudikácie počas chôdze, silný kŕč v svaloch tela a bolesť spôsobuje, že človek prestane.

V počiatočných štádiách sa prejavuje nepríjemný pocit po prejdení 500 m alebo viac, neskôr dokonca aj prekonanie krátkych vzdialeností vedie k syndrómu výraznej bolesti.

Vo fáze ireverzibilnej ischémie zostáva bolesť v kľude, dáva sa do bokov, hýždí, bedrovej oblasti. Nočné záchvaty spôsobujú nespavosť a cítite sa lepšie, ak znížite nohu pod úroveň srdca. Periférny impulz na tepnách postihnutej končatiny sa cíti slabo alebo úplne chýba.

Koža sa stáva bledá, hladká, môže nadobudnúť modrastý nádych, bez vegetácie. Keď sa zrania nevyliečivé vredy pokryté šedivým kvetom, okolo ohniska sa vytvorí infiltračná hranica. Pacienti neustále zmrazujú nohy, dochádza k nadmernému uvoľňovaniu studeného potu, rozvoju parestézie, necitlivosti, brnenia. Muži trpia poruchami erekcie, impotenciou.

Pri obchádzaní tromboangi dolných končatín je prítomná povrchná, migrujúca tromboflebitída distálnej nohy.

Na pokožke prstov sa objavujú viaceré krvácania, vznikajú bolestivé uzliny. Spustená tromboangiitída môže spôsobiť poškodenie koronárnych a mezenterických artérií, pacienti sa sťažujú na ostrú bolesť brucha, črevné krvácanie. Možno vývoj mozgovej príhody, infarktu obličiek, ischémie optického nervu, nekrózu čriev.

V záverečných štádiách KHOZANKA dolných končatín sa koža nohy a prstov stáva fialovo fialovou. Prvým príznakom vzniku gangrény je tvorba hlbokých vredov, ktoré sa ďalej zvyšujú vo veľkosti, čo spôsobuje nekrózu kože a mäkkých tkanív.

Asi polovica pacientov trpí chronickými obliterujúcimi arteriálnymi ochoreniami. Patológia prebieha subakútne, charakterizovaná výskytom sezónnych exacerbácií. Prognóza ochorenia je relatívne priaznivá, konzervatívna liečba poskytuje dobré výsledky.

V akútnom priebehu cievnej oklúzie dochádza rýchlo, pacienti potrebujú naliehavú amputáciu končatín.

Metódy prieskumu

Pacient je vyšetrený vaskulárnym chirurgom. Lekár meria tlak, kontroluje pulzáciu tepien. Na posúdenie stavu ciev sa vykoná angiografia: do žily sa injikuje kontrastné činidlo, po ktorom sa odoberie rôntgen postihnutého ramena. Podľa výsledkov štúdie sa určujú oblasti oklúzie, trombózy, stupňa porúch obehu.

Dopplerografia dolných končatín s obliterujúcimi léziami sa vykonáva na kontrolu mäkkých tkanív a na štúdium ich deformácie. Réovasografia je predpísaná na určenie rýchlosti prietoku krvi v tepnách, tremografia umožňuje odhaliť odchýlky od normy v rôznych častiach tela nad teplotnými poľami. Lekár musí určiť zameranie chronickej bakteriálnej infekcie (ak nejakú existuje), možných patogénov (vírusy, huby).

Diferenciálna diagnostika obliterácie artérií dolných končatín sa uskutočňuje neuritisou sedacieho nervu, sklerózou Monkebergovou, Raynaudovým syndrómom. Ťažkosti pri inštalácii presnej diagnózy vyplývajú z rozdielu pri obchádzaní endarteritídy a aterosklerózy.

Endarditída trpí mladými ľuďmi, aterosklerotická vaskulárna choroba sa pozoruje u starších ľudí.

V prvom prípade príznaky rýchlo narastajú, tepny sú postihnuté asymetricky, ochorenie začína oklúziou malých ciev, neskôr trpia väčšími žilami a žilami a horná a dolná končatina sú zapojené do pokročilého štádia. Pri ateroskleróze dochádza k progresii ochorenia pomaly, cievy sú ovplyvnené symetricky, ovplyvňujú sa len veľké tepny, žily sa nezúčastňujú na patologickom procese.

Vlastnosti liečby

Voľba metódy liečby závisí od štádia ochorenia a jednotlivých ukazovateľov každého klinického prípadu. V začiatočných štádiách sa uskutočňuje lekárska terapia, predpísané sú fyzioterapeutické postupy. Pri ťažkej ischémii končatín je potrebné chirurgické zákroky.

Lekár určí príčinu a provokuje faktory rozvoja oklúzie tepien. Je potrebné sledovať hladinu tlaku, zloženie lipidov v krvi. Pacienti by mali viesť zdravý životný štýl, vzdať sa zlých návykov, dodržiavať špeciálnu výživu a telesnú aktivitu. Živočíšne tuky, konzervačné látky, rýchle občerstvenie, alkohol, silná káva a sýtené nápoje sú zo stravy vylúčené.

prípravky

Na liečbu obliterujúcich ochorení artérií horných a dolných končatín sa používajú protidoštičkové látky (Pentoxifylline), riedidlá krvi a krvné zrazeniny (kyselina acetylsalicylová). Antispasmodiká uvoľňujú kŕče a uvoľňujú steny krvných ciev (No-Spa, Spazmolgon, Papaverine) končatín. Pacienti sú tiež preukázaní užívanie vitamínov skupiny B, PP, C, E.

Niektoré lieky sa užívajú nepretržite, niekoľkokrát za rok sa odporúča podstúpiť preventívny priebeh liečby.

Keď sa oklúzia tepny podáva heparín subkutánne, trombolytiká, kvapkanie - fibrinolyzín, injekčne sa podávajú silné analgetiká. Ovplyvnená končatina je imobilizovaná, pokrytá ľadom. Pacient je naliehavo transportovaný do zdravotníckeho zariadenia.

Pri trofických vredoch je koža ošetrená masťami: Iruksol, Proteox ™, Hepatotrombin. Zaveďte voľné bandáže, ktoré sa pravidelne menia. Gély založené na nesteroidných protizápalových liekoch sa používajú zvonka: ketoprofén, indometacin, piroxikam. Prostriedky s glukokortikoidmi (hydrokortizón, prednizolón, betametazón) sú indikované na závažný zápal končatiny.

fyzioterapia

Na normalizáciu krvného obehu v tepnách je predpísaný priebeh fyzioterapeutických postupov. Baromassage, elektroforéza, dynamické prúdy, tepelné efekty, ihličnany, kontrastné kúpele, aplikácie bahna na končatiny, ozónová terapia, VLOK, magnetická terapia, cvičebná terapia, pneumopresoterapia poskytujú dobrý účinok.

V prípade zlyhania obehu II. A III. Stupňa je liečba fyzioterapeutickými metódami obmedzená na realizáciu špeciálneho súboru cvičení pre fyzickú terapiu a masáž končatín.

Chirurgická liečba

V prípade, že konzervatívne metódy nedávajú výsledky, je predpísaný chirurgický zákrok. Pri rozsiahlom poškodení tepien končatín sa vykonávajú tieto typy operácií:

 • Posunovanie je invazívna metóda liečby, pri ktorej sa obnovuje krvný obeh zmenou smeru krvného obehu a obchádzaním blokovaného segmentu pomocou umelého skratu. Protéza je vyrobená z fragmentu zoosejovej žily, ktorá je odobratá z končatiny pacienta.
 • Trombendarterektómia - odstránenie aterosklerotického plaku alebo trombu spolu s vnútornou stenou tepny.
 • Nahradenie postihnutej oblasti cievy aloproteázou.
 • Profundoplastika sa vykonáva na hlbokej femorálnej tepne, spočíva v odstránení aterosklerotických plátov a rozšírení priemeru v dôsledku uloženia náplastí z žíl pacienta.

Výber spôsobu prevádzky závisí od dĺžky obliekania.

Pri viacúrovňových léziách artérií sa naraz kombinuje niekoľko typov chirurgických zákrokov. Ak existujú oblasti nekrózy, sú predbežne vyrezané, uzatvorenie trofických vredov s kožným štepom. Ak sa vyvinie gangréna, vyžaduje sa úplná alebo čiastočná amputácia končatiny v zdravom tkanive.

Ľudové opravné prostriedky

Na zlepšenie účinku tradičnej liečby ochorenia, ktoré sa vyskytujú, sa môžu použiť alternatívne lieky. Normalizácia metabolických procesov v tele, zvýšenie elasticity krvných ciev, stabilizácia krvného tlaku pomoc odvar z hlohu, žihľava, listy melisy a ostružiny, koreň púpavy, ďateliny kvety, nechtík.

Liečivo na liečbu blokovaných tepien dolných a horných končatín sa pripravuje z 2 lyžice zmesi suchých rastlín, 0,4 litra vriacej vody, infúzia sa 8 hodín, potom sa vysuší a opije 100 ml pred jedlom 3-4 krát denne. Táto infúzia sa má konzumovať nepretržite po dobu jedného mesiaca, potom sa telo musí nechať odpočívať 2 týždne a pokračovať v liečbe. Je možné variť bylinky v pohári a piť ako bežný čaj s medom.

Zlepšite pohodu, zmierňujte bolesť, kŕč tepien pomáhajú kúpeľ s žihľavou.

Pri kúpaní pridajte koncentrovanú odvar z rastlín do vody a držte končatiny 20-30 minút. Voda by mala byť pri izbovej teplote, nedá sa príliš horúci: zvýši tok krvi a môže zvýšiť zápal, spôsobiť zničenie, podporiť krvnú zrazeninu, ktorá pri dosiahnutí zúženej oblasti spôsobí embolizmus.

Perkutánna intravaskulárna angioplastika

Pri segmentálnej vazokonstrikcii končatín sa používa endovaskulárna terapia - perkutánna transluminálna balónová angioplastika. Prostredníctvom malej punkcie sa do lúmenu tepny vkladá flexibilný katéter s balónikom a poháňa ho na miesto zámeny. Potom pod tlakom sa balónik nafúkne, čím sa rozširuje dutina, ničí sa lipidový povlak a normalizuje prietok krvi v končatine. Na zabránenie reoklúzie sa do cievy vloží stent a táto protéza zostáva vo vnútri a slúži ako lešenie.

Najčastejšie sa používa prístup do okludovanej oblasti femorálnej artérie v inguinálnej zóne. Postup sa vykonáva pri konštantnej rádiologickej kontrole s kontrastom. Komplikácie po angioplastike ciev na končatinách sa zriedka vyvíjajú Možné dôsledky zahŕňajú prerušovaný ischemický záchvat, restenózu, alergickú reakciu na kontrastné činidlo, prasknutie, oddelenie tepovej steny. Niekedy sa objaví krvácanie z miesta prístupu, ak došlo k zrúteniu krvnej zrazeniny, jeho fragment môže spôsobiť obštrukciu pod predchádzajúcim oklúznym miestom.

Externá kompresná terapia

Kardiozynchronizovaná sekvenčná antegrádna pneumokompresia je jednou z neinvazívnych metód liečby ochorenia, ktoré sa vyskytujú pri obliterácii. Dolné končatiny sú stlačené kompresnými manžetami, ktoré postupne ovplyvňujú dolné končatiny a stehná. V plavidlách nohy sa vytvorí spätná vlna.

Potom sú manžety súčasne odfúknuté a krev doplňuje tepny. Efekt kompresie sa synchronizuje so srdcovým cyklom pomocou signálu EKG. Postup pomáha zlepšovať krvný obeh v distálnych častiach, znižuje príznaky ochromujúcich ochorení, zabraňuje vzniku komplikácií, amputáciu končatiny.

Prevencia arteriálnej obliterácie

Opatrenia prevencie zahŕňajú dodržiavanie vyváženej stravy, normalizáciu telesnej hmotnosti, pravidelné cvičenie, odmietanie zlých návykov. Je nevyhnutné liečiť sprievodné ochorenia včas, aby sa zabránilo stresovým situáciám.

Ak sa z výživy vylúči dyslipidémia a obliterácia tepien končatín, živočíšnych tukov, margarínu, cukroviniek, najmä cukru, vajec, vedľajších produktov z mäsa, kávy a alkoholu. Je vhodné jesť čerstvú zeleninu a ovocie: pôsobia ako antioxidanty, normalizujú pomer lipoproteínov s vysokou hustotou a nízkou hustotou, odstraňujú z tela škvrny a škodlivý cholesterol. V menu je potrebné pridať celozrnné obilniny, nízkotučné odrody rýb, mäsa a mliečnych výrobkov.

Ľudia, ktorí trpia abnormalitami tepien dolných končatín, musia dodržiavať hygienické predpisy, chrániť nohy pred zranením.

Pacientom sa odporúča, aby boli v sledovaní cievneho chirurga, v obdobiach odpustenia na preventívnu liečbu. Podľa odporúčania lekára sa ochorenie postupuje pomaly, je možné vyhnúť sa vzniku gangrény a udržať nohu.

Obliterujúca vaskulárna patológia dolných končatín sa vyvíja na pozadí zúženia dutiny tepien kvôli utesneniu epitelových stien, rastu spojivového tkaniva alebo tvorbe cholesterolových plátov. Pri včasnej liečbe je možné normalizovať narušený krvný obeh, zmierniť akútnu bolesť a zlepšiť kvalitu života človeka.

Príčiny a liečba liečby ateroskleróznych obliteranov dolných končatín

Ateroskleróza je chronické ochorenie, pri ktorom aterosklerotická plaketa čiastočne alebo úplne blokuje svoje lúmenové formy na vnútornom povrchu tepien. Vylučovanie aterosklerózy ciev dolných končatín sa vyvíja u fajčiarov, ľudí s cukrovkou, vysokého krvného tlaku a nadváhy.

Kód ICD-110

Podľa medzinárodnej klasifikácie ochorení 10. revízie sa ochoreniam priraďuje kód 170. Pri ateroskleróze obliterans v tepnách nohy index ďalej špecifikuje prítomnosť alebo absenciu gangrény:

 • 0 - bez gangrény;
 • 1 - s gangrénou.

Príčiny ochorenia

Ateroskleróza sa vyvíja veľmi pomaly. Hlavnou príčinou môže byť dedičnosť, zlé návyky (fajčenie, alkohol), nedostatok cvičenia, nezdravá strava, stres.

Hlavnými rizikovými faktormi sú:

 • vek: muži nad 45 rokov, ženy nad 50 rokov;
 • silnejší sex trpí aterosklerózou 1,5 až 3 krát častejšie;
 • súvisiace ochorenia: hypertenzia, diabetes mellitus, insuficiencia štítnej žľazy;
 • nadváhou.

Zúženie alebo upchanie tepien narúša normálnu cirkuláciu končatín. Tkanivá pre nohy dostávajú menej kyslíka, živín, zvyšujú viskozitu krvi a zvyšuje sa riziko vzniku krvných zrazenín.

Nedostatok kyslíka a živín vyvoláva zápal. Progresívna obliterujúca ateroskleróza vedie k modifikácii, rozpadu buniek. Telo vníma defektné tkanivá ako niečo cudzie - rozvíja sa miestny autoimunitný proces. Ochranné bunky napadnú modifikované prvky a spôsobia ich smrť. Klinicky sa prejavuje vredmi, tkanivovou nekrózou.

Nie je to náhoda, že najčastejšie sa vytvárajú usadeniny na miestach cievneho vetvenia. Pri rozdelení prietoku krvi vzniká turbulencia, ktorá poškodzuje jemnú vnútornú vrstvu tepien. Prietok krvi v týchto oblastiach je spomalený, čo uľahčuje sedimentáciu sedimentov.

Etapy patológie

V závislosti od stupňa poškodenia krvných ciev, poruchy krvného toku vylučujú 5 stupňov aterosklerózy.

 1. Predklinické. Vývoj aterosklerózy začína poškodením cievy. Jeho vnútorný povrch prestáva byť hladký, krvné zložky sa ľahko priľnú k nemu: lipoproteíny s nízkou hustotou, spojivové vlákna, červené krvinky. Na povrchu tepny sa vytvára tučná škvrna alebo pás, ktorý nevyčnieva do lumen cievy. Ide o asymptomatickú fázu.
 2. Kompenzačné. Nové časti lipoproteínov, vlákien a krvných buniek sa začnú pridržiavať na primárnom plaku. Depozícia rastie a spája sa s okolitými, do tepnového lúmenu sa formuje výčnelok. Prvé príznaky aterosklerózy obliterans sa objavujú.
 3. Subindemnification. Plaketa dostane veľké rozmery. Tkanivá nôh majú nedostatok kyslíka. Telo končí kompenzačné schopnosti kvôli zhoršeniu stavu človeka.
 4. Dekompenzácia. Na postihnutých končatinách nedochádza k významnej časti kyslíka. Bunky sa stanú zraniteľnými voči akémukoľvek poškodeniu. Svetlé modriny, orezávanie nechtov vedie k prasknutiu a nehojivým vredom.
 5. Zničujúce zmeny. Tkanivá dolných končatín zhasnú masívne, vyvíja sa gangréna.

Klinické prejavy

Príznaky choroby závisia od jej zanedbania, ako aj od lokalizácie plaku. Ak sa depozit tvorí vo vnútri tepien stehennej alebo popliteálnej oblasti, vyvíja sa "nízka krvotvorba". Je charakterizovaná bolesťou teliat. Pri porážke brušnej aorty alebo iliačnej tepny sa lamenosť nazýva "vysoká". Je charakterizovaná bolesťou svalov hýždia, stehien a kyčelného kĺbu. Svaly nôh budú atrofovať, polovica mužov sa rozvinie ako impotencia.

Symptómy prvej fázy

Pri miernej ateroskleróze sa ľudia sťažujú na únavu, chilliness, záchvaty, mravčenie, pálenie končatín prstov, zníženie citlivosti nôh. Zriedkavá osoba sa poradí s lekárom s takými vágnymi príznakmi, čo je škoda. V tomto štádiu sa zatiaľ nevyskytli žiadne nezvratné zmeny. Preto bude liečba obzvlášť účinná.

Ak je takýto pacient vyzvaný, aby podstúpil pochodový test, po 500-1000 metroch rýchleho chôdze (2 kroky / s) bude schvaľovať. Ak chcete dokončiť štúdiu, bude osoba vyzvaná, aby prešla až po vznik bolesti v svale gastrocnemius, ako aj úplnú neschopnosť prejsť ďalej. Oba ukazovatele používa lekár na diagnostiku, určuje účinnosť liečby.

Symptómy druhej fázy

S aterosklerózou obliterans, koža nôh, nohy suché, neelastické, začína odlupovať. Pätky sú pokryté hrubou hrubou kožou, náchylnou na trhliny. Rast nechtov sa spomaľuje a samotné nechty nevyzerajú zdravo (matnosť, tuposť, krehkosť). Vlasy problematickej končatiny začínajú vypadávať, vytvárajú sa oblasti plešatosti. Nesledný človek môže chodiť iba 200-250 m (stupeň 2a) alebo o niečo menej (stupeň 2b).

Symptómy tretej fázy

Nohy zranenia, aj keď je človek bez pohybu. Koža sa stáva tenšou. Malé zranenia (orezávanie nechtov, odreniny, mierne modriny) vedú k vzniku bolestivých plytkých vredov, trhlín. Farba kože závisí od polohy končatiny. Zvýšená noha vyzerá bledá, spodná - sčervenaná. Človek sa môže normálne pohybovať len v okolí bytu. Dokonca aj krátka prechádzka (25-50 m) je sprevádzaná krutosťou, silnou bolesťou.

Symptómy štvrtej etapy

Stupeň 4 aterosklerózy obliterans v nohách je charakterizovaný pretrvávajúcou, nesnesiteľnou bolesťou. Prsty, nohy sú pokryté zapálenými nevyliečivými vredmi naplnenými špinavým-sivým obsahom. Nohy, nohy sa zužujú. Vytvorí sa gangréna.

diagnostika

Ateroskleróza môže byť diagnostikovaná špecifickými príznakmi. Pomocné vyšetrenia sú potrebné pre lekára na určenie lokalizácie plakov, ich veľkosti, počtu a závažnosti porúch krvného toku. Pomôže mu to vybrať najlepší spôsob liečby.

Najjednoduchším spôsobom, ako pomôcť určiť polohu sedimentov, je meranie impulzu. Jeho absencia vo femorálnej tepne naznačuje obštrukciu ilických tepien. Ak nie je na popliteálnej artérii pulz, obliterácia je lokalizovaná vo femorálnych alebo popliteálnych cievach.

Počas vyšetrenia môže lekár vykonať jeden alebo viac funkčných testov, ktoré pomôžu zhruba posúdiť stupeň porúch obehu.

Panchenko je kolenný fenomén. Pacient je požiadaný, aby hodil chorú nohu na koleno zdravé. Ak dôjde k porušeniu krvného obehu, po chvíli sa človek začne sťažovať na bolesť lýtkových svalov, necitlivosť a dráždivé pocity pozdĺž špičiek prstov.

Probe Goldman, Samuels. Pacient leží na chrbte, nohy sa zdvihnú nad posteľ. On je požiadaný ohyb a unbend členky. Pri nedostatočnom prietoku krvi po 10-20 sekundách je človek bolestivý.

Presnejšie údaje je možné získať pomocou inštrumentálneho vyšetrenia:

 • Dopplerov ultrazvuk. Pomocou špecifického ultrazvukového prístroja lekár určí rýchlosť krvného prietoku rôznych častí tepien. Oblasti depozície sú charakterizované pomalým pohybom krvi.
 • Angiografia umožňuje vizualizovať poškodenie. Na zviditeľnenie ciev sa do tepny vstrekuje kontrastná látka. Pre klasickú angiografiu sa používa röntgenový prístroj, nové výskumné metódy - MRI, CT.

Vlastnosti liečby

Kompletná liečba obliteranov aterosklerózy je možná len počas predklinického štádia ochorenia. Odmietanie zlých návykov (fajčenie, zneužívanie alkoholu), zdravá výživa, fyzická aktivita nedovoľuje, aby choroba pokročila.

Stupeň 1, 2a je prístupný konzervatívnej liečbe, pokročilejšie vyžadujú chirurgickú intervenciu. Ak je pacient kontraindikovaný na operáciu, liečba drog pomôže zlepšiť kvalitu života.

Všetkým pacientom sa odporúča dodržiavať diétu na znižovanie cholesterolu, ktorá zabraňuje progresii aterosklerózy.

Liečba

Konzervatívna terapia by mala byť komplexná. Jeho hlavnými úlohami sú:

 • eliminácia vazospazmu - dosiahnutá vymenovaním antispazmikík (pentoxifylín, komplamin, vazaprostán, nikoshpan, cinnarizín);
 • úľavu od bolesti (ibuprofen);
 • zlepšenie tkanivového metabolizmu (solkoseryl, vitamíny skupiny B, angína, dalargín, prodektín, parmidín);
 • prevencia trombózy (warfarín, heparín, trental, aspirín, reopolyglukín);
 • normalizácia hladín cholesterolu - diéta, inhibítory syntézy cholesterolu (rosuvastatín, liprimar, zocor).

Najobľúbenejšou liečbou pre počiatočnú fázu ochorenia je pentoxifylín. Zavedená vaskulárna ateroskleróza obliterans účinne lieči vazaprostán. Keď sa odporúča autoimunitná povaha aterosklerózy, vymenovanie kortikosteroidov.

Chirurgická liečba

Chirurgia je indikovaná u pacientov s 2 až 4 štádiami ochorenia. Chirurgická liečba aterosklerózy zahŕňa:

 • Bypass. Jedna z najbežnejších operácií. Dodávka krvi je obnovená vďaka umelému alebo prírodnému plavidlu, ktorý je šitý vyššie, pod miestom zužovania. Vytvorené bypass umožňuje voľnú pohyblivosť krvi cez tepny.
 • Stentu. Podstatou metódy je inštalácia "pružiny", ktorá fixuje plaketu, ako aj rozširuje lumen plavidla.
 • Laserová angioplastika. Pomocou špeciálneho lasera sa odparujú alebo vŕtajú.
 • Balóniková angioplastika. Katéter sa vloží do nádoby so zloženým balónikom na konci. Pod kontrolou počítača sa postupuje na miesto tvorby plakov. Balón sa nafúkne. Lumen tepny sa rozširuje, plak je rozdrvený alebo fragmentovaný.
 • Simpaktektomiya. Odstránenie niekoľkých sympatických nervov zodpovedných za zníženie steny cievy pomáha zmierniť ich kŕče. Sympatektómia sa vykonáva u ťažkých pacientov, ktorí sú kontraindikovaní pri iných operáciách. Tento postup sa tiež používa pri viacerých aterosklerotických vaskulárnych léziách.

diéta

Poškodenie krvných ciev, nadbytočný plazmatický tuk - dva hlavné faktory vývoja aterosklerózy. Dôvodom pre významnú časť týchto porúch je životný štýl, ako aj nezdravá strava. Ako sa zbaviť zlých návykov, korekcia diéty pomáha zastaviť progresiu ochorenia v počiatočných štádiách. V neskorších štádiách spomalí postup a zvyšuje účinnosť liečby.

Preto sa odporúča:

 • nezneužívajte alkohol;
 • odmietnuť červené mäso, plnotučné mlieko alebo znížiť ich spotrebu;
 • obmedziť počet vajec;
 • vyvarujte sa rafinovaných potravín, cukrov, trans-tukov. Mnohé z nich sa nachádzajú v produktoch rýchleho občerstvenia;
 • vytvoriť základ pre strave ovocie, ovocie, zeleninu, strukoviny;
 • hýčte sa mastnými rybami (sleď, makrela, halibut, tuniak, losos).
Výrobky znižujú hladinu cholesterolu.

Ľudové opravné prostriedky

Tradičné metódy môžu byť užitočné v počiatočných štádiách ochorenia, najmä ak dodržiavate diétu.

Ak chcete skrývať aterosklerózu, skúste použiť jedno z nasledujúcich odvarov.

 • Nalejte lyžicu koreňa lopúcha s vriacou vodou. Udržujte na nízkej teplote 2 minúty, zakryte, nechajte vychladnúť (30 minút), napätie. Vezmite 1/3 odvaru pred jedlom 3x / deň. Opakujte liečbu štvrťročne. Môžete striedať koreň lopúcha, plod hlohu a ďatelinu.
 • Pripravte si kolekciu: zmiešajte rovnaké časti série, plantain, harmanček, šalvia, ľubovník bodkovaný. Polievka nalejte pohár vriacej vody, nechajte variť 1 hodinu. Pite 100 ml 3 krát denne.
 • Zmiešajte to isté množstvo sušených byliniek hroznového, citrónovej mäty, adonisu, gaštanových kvetov, semien feniklu. 1 polievková lyžica. l. vložte do termosku, nalejte pohár vriacej vody, nechajte variť 3 hodiny. Pite teplo 30 minút pred jedlom, 3-krát / denne, 70 ml, 3 mesiace.
 • Zmiešajte 6 častí močiarov, 4 časti tymiánovej trávy, semená feniklu, 2 časti prasničky, listy matky a nevlastnej matky, 1 časť jahodových listov. 1 polievková lyžica. l. zber, 500 ml vriacej vody, nechajte variť 30 minút. Vezmite 1 pohár pred jedlom 3 krát / deň, 2 týždne. Odpočítajte 14 dní, zopakujte.
 • Zmiešajte rovnaké časti mäty piepornej, kvetov chmeľu, ďateliny lúčnych, šípky. Naliate lyžicu zmesi 250 ml vriacej vody a nechajte 2 hodiny. Vezmite 100 ml pred jedlom 3 krát / deň, mesiac.
 • Tinktura cesnaku. Cesnak - 50g. Alkohol a nalejte alkohol (200 ml). Trvať na týždeň a piť 10 kvapiek 3 krát denne.
 • Alkoholová tinktúra propolisu. Devyasila - 20 g. Propolis (20% tinktúra) - 100 ml. Prášok suchý koreň devyasila naliať do sklenenej fľaše, nalejte propolis tinktúru. Trvajte 20 dní na tmavom mieste. Vezmite trikrát denne 25 - 30 kvapiek.
 • Chmeľová infúzia Hop - 45 g, gaštan - 20 g, bolshegolovnika - 35 g. Rozmiešajte a miešajte suroviny. Zmes nalejte 200 ml vriacej vody. Trvať 3 hodiny. Vypite půl šálky denne.
 • Výťažok z kôry. Kôra - 400 g. Varte 1 hodinu pri nízkej teplote v 1 litri vody. Chladné, napätie. Pite pred jedlom.
 • Výrožný hloh. Hawthorn bobule, malinové listy a jahody v rovnakých častiach -2 lyžice. l. Nalijte zmes 0,5 litra vody a ponechajte päť hodín na vodnom kúpeli. Piť 3-4 krát denne pol hodiny pred jedlom. Kurz je 3 mesiace.
 • Odvarový kôpor. Kôpor - 1 polievková lyžica. l. Semená pour vriacej vode (200 ml) a trvať na hodinu. Piť 4 krát denne na 5 lyžičky.
 • Infúzia bylín. Melissa, gaštan, trojlístek a kvet adonis sa miešajú v rovnakých množstvách -1 polievková lyžica. Zmes vareme do pohára vriacej vody a trváme 3 hodiny. Píšte 1/3 šálky pol hodiny pred jedlom.
 • Masážny olej. Olivový olej a rakytník olej - 1 polievková lyžica. zamiešajte ho. Namažte poškodenú pokožku nohy denne.
 • Odvar z bylín. Sage, plantain, ľubovník bodkovaný, harmanček, postupnosť - 1 lyžička. Suroviny mix a naliať vriacou vodou 1 polievková lyžica. l. na 1 pohári. Trvať na noci na tmavom mieste. Použite na kompresie dvakrát denne.

Žiadna zo slávnych ľudových receptov nepomáha pri progresívnej ateroskleróze. Nezabudnite povedať svojmu lekárovi, ktoré bylinky užívate s hlavnou liečbou. Prijatie niektorých z nich je kontraindikované pri vymenovávaní liekov.

prevencia

Zmiernenie aterosklerózy ciev dolných končatín si vyžaduje celoživotný príjem liekov, pravidelnú hospitalizáciu. Jednoduché tipy môžu brániť alebo spomaliť jeho postup:

 • prestať fajčiť - zložky tabakového dymu poškodzujú steny krvných ciev;
 • sledovať svoju stravu - pomôže zabrániť porušovaniu metabolizmu tukov;
 • ovládať svoju váhu;
 • nezneužívajte alkohol;
 • nezačať chronické choroby;
 • Počnúc vekom 20 rokov pravidelne kontrolujte hladiny cholesterolu, LDL a triglyceridov.
Admin 08/16/2018

Vylučovanie aterosklerózy ciev dolných končatín: charakteristika, klasifikácia, hlavné príznaky a liečba

Porážka veľkých ciev, ktorá vedie k zúženiu a poškodeniu krvného obehu, je - vylučuje aterosklerózu ciev dolných končatín. V dnešnej dobe je to jedna z najčastejších patológií spojených s nesprávnym životným štýlom.

Povieme vám, na čo potrebujete venovať pozornosť, ako kontrolovať krvný tlak, dodržiavať správnu výživu a režim fyzickej aktivity, inými slovami eliminovať všetky rizikové faktory pre ďalší vývoj ochorenia.

Vylučovanie aterosklerózy ciev dolných končatín - charakteristika

Ateroskleróza obliterans je ochorenie, ktoré sa vyskytuje vtedy, keď steny arteriálnych ciev zahustia v dôsledku usadenín lipidov a cholesterolu, ktoré vytvárajú aterosklerotické plaky, ktoré spôsobujú postupné zúženie arteriálneho lúmenu a vedú k jeho úplnému prekrytiu.

Aterosklerotická lézia artérií sa v každom prípade prejavuje ako zúženie (stenóza) alebo úplné prekrytie (oklúzia) na špecifickej časti tepny, čo bráni normálnemu toku krvi do tkanív. V dôsledku toho tkanivá nedostávajú živiny a kyslík potrebné na ich normálne fungovanie.

Spočiatku vzniká stav nazývaný ischémia. Označuje, že tkanivá trpia výživovými nedostatkami a ak sa tento stav nevyrieši, tkanivo zomrie (nekróza alebo gangréna nohy).

Charakteristickou črtou aterosklerózy je, že táto choroba je schopná naraziť na nádoby viacerých povodí. Pri porážke ciev na končatinách nastáva gangréna, porážka ciev mozgu vedie k mŕtvici, porážka ciev srdca je plná srdcového záchvatu.

Aterosklerotické zmeny v cievach dolných končatín a aorty sú prítomné vo väčšine ľudí strednej vekovej skupiny, avšak v prvej fáze sa choroba nezjavuje.

Symptómy, ktoré poukazujú na arteriálnu insuficienciu, sú bolestivé pocity v nohách pri chôdzi. Postupne sa zvyšuje intenzita príznakov a vedie k nezvratným zmenám vo forme gangrény nohy. U mužov sa choroba vyskytuje 8 krát častejšie ako u žien.

Ďalšie rizikové faktory, ktoré vedú k skoršiemu a závažnejšiemu priebehu ochorenia: diabetes mellitus, fajčenie, nadmerná vášeň pre tučné potraviny. Ateroskleróza ciev sa vyznačuje konštantnou progresiou vedúcou k gangréne dolnej končatiny, čo vedie k amputácii nohy, ktorá je nevyhnutná na záchranu života pacienta.

Aby sa zabránilo rozvoju gangrény môže byť len včasná liečba a včasné opatrenia prijaté na normalizáciu prietoku krvi. Zdroj: 2gkb.by Aký druh ochorenia je a ako to je nebezpečné? Aterosklerózne obliterány artérií dolnej končatiny sú chronické ochorenia charakterizované zúžením tepny (stenóza) a dokonca jej úplnou blokáciou (oklúziou) v dôsledku sklerotických procesov.

Zároveň je narušený krvný obeh a tkanivá nedostávajú adekvátnu výživu, čo vedie k ich smrti. V súčasnosti trpí touto chorobou mužská polovica populácie.

Je to spôsobené faktormi, ktoré spôsobujú takéto porušenia, ako je zlá strava, zlé návyky. Zároveň by sa malo chápať, že najčastejšie nedochádza k rýchlemu rozvoju takejto prekážky. Obvykle sa proces rozkladá po celé desaťročia. To je dôvod, prečo ľudia po 40 a starších trpia.

Existujú určité štádiá obštrukcie aterosklerózy ciev dolných končatín:

 • Predklinické obdobie. Vyskytuje sa porucha metabolizmu lipidov. Tu sa začne hromadiť usadenina tuku v nádobe. Vklady sa môžu zobraziť ako škvrny a pruhy.
 • Prvé prejavy porúch pohybov krvi.
 • Symptómy choroby sa začínajú objavovať jasnejšie. Je charakterizovaná výraznou zmenou vnútornej steny.
 • Počas vyšetrenia sa objaví atematózny vred, aneuryzma a oddelené migrujúce častice. Výsledkom je mierne alebo úplné prekrytie lúmenu.

Existuje niekoľko typov lézií nohy.

 • Pri 1. se pozoruje segmentálna oklúzia (oklúzia).
 • Na 2. - šírenie procesu v hornej časti femorálnej tepny.
 • Na 3. mieste je poplitealná a povrchná femorálna časť upchatá.
 • Štvrtý typ - vesmírny proces zachytáva popliteálnu femorálnu artériu, avšak v hlbokých žilách sa zachová priechodnosť.
 • Pri vývoji 5. typu dochádza k úplnému zablokovaniu hlbokej femorálnej artérie.

Operácie s obštrukciou aterosklerózy sa môžu odporučiť už v druhej fáze ochorenia. Zdroj: "stopvarikoze.ru"

Kto je pravdepodobne postihnutý touto chorobou?

Toto ochorenie je patológia, ktorá sa vyvíja pod podmienkou, že steny krvných ciev sú zhutnené kvôli ukladaniu cholesterolu a tuku v nich, ktoré potom tvoria aterosklerotické plaky, ktoré zužujú lumen tepny, čo spôsobuje jeho úplnú prekážku.

Aterosklerotická lézia ciev sa v každom prípade prejavuje zúžením priemeru cievy alebo jej úplným prekrývaním na určitom mieste, čo zabraňuje zdravému prietoku krvi. V súlade s tým sa živiny a kyslík na správne fungovanie nedodávajú do tkanív.

Spočiatku je osoba postihnutá ischémiou, čo naznačuje, že tkanivá už trpia nedostatkom živín. Ak sa choroba nezastaví v čase, začne sa tkanivová nekróza a gangréna nohy.

Aterosklerotické vaskulárne ochorenia sú charakterizované skutočnosťou, že môžu narušiť cievy v rovnakom čase v niekoľkých skupinách. S patológiou ciev v nohách gangréna sa vyvíja, s patológiami ciev v mozgu - existuje riziko mŕtvice, a ak sú cievy srdca poškodené, môže vyvolať infarkt.

Aterosklerózne obliterány dolných končatín sa vyvíjajú u väčšiny ľudí stredného veku, ale najskôr sa choroba nezjavuje. Znaky patologického stavu v počiatočných štádiách arteriálnej nedostatočnosti sú bolesť v nohách počas chôdze.

V priebehu času sa symptómy objavujú stále viac a viac, čo spôsobuje nezvratné poruchy, ktoré sa prejavujú gangrénom dolných končatín. Choroba postihuje mužov osemkrát častejšie ako ženy. Zdroj: "lechenie-sosudov.ru"

Stupeň aterosklerózy obliterans

Na základe vzdialenosti, ktorú osoba prechádza bez bolesti (vzdialenosť bezbolestnej chôdze), existujú 4 stupne aterosklerózy obliterans dolných končatín tepny.

 • Fáza 1 - vzdialenosť bezbolestnej chôdze viac ako 1000 m.
 • Etapa 2a - vzdialenosť bezbolestnej chôdze je 250-1000 m.
 • Stupeň 2b - vzdialenosť bezbolestnej chôdze 50 - 250 m.
 • 3. fáza - vzdialenosť bezbolestnej chôdze je menej ako 50 m, bolesť v kľude, nočná bolesť.
 • Štádium 4 - trofické poruchy.

V 4. štádiu sa objavia oblasti načervenania kože (nekróza) na prstoch alebo oblastiach päty. V budúcnosti to môže viesť k vzniku gangrény a amputácii poškodenej časti nohy. S progresiou ochorenia a nedostatkom včasnej liečby sa môže vyvinúť gangréna končatiny, čo môže viesť k strate nohy.

Včasné využitie špecializovanej, vysokokvalitnej poradenskej, liečebnej a prípadne chirurgickej pomoci môže významne uľahčiť utrpenie a zlepšiť kvalitu života pacienta, udržať končatinu a zlepšiť prognózu tejto závažnej patológie.

Aby sa zabránilo vzniku ateroskleróznych obliteranov dolných končatín, je nevyhnutné uskutočňovať prevenciu a liečbu aterosklerózy v skorších štádiách vývoja ochorenia.

Je dôležité mať na pamäti, že klinické prejavy ochorenia sa objavujú, keď sa lúmen cievy zúžil o 70% alebo viac. V počiatočných štádiách ochorenia možno identifikovať len s dodatočným vyšetrením v lekárskej inštitúcii! Včasné odvolanie sa k odborníkom vám umožní udržať vaše zdravie! Zdroj: "meddiagnostica.com.ua"

Liečba obličiek aterosklerózy dolných končatín bude závisieť od stupňa arteriálnej lézie, závažnosti symptómov a rýchlosti vývoja. Tieto faktory boli brané do úvahy vedci v klasifikácii patológie.

Prvý princíp klasifikácie je založený na veľmi jednoduchom ukazovateli, ktorý si nevyžaduje žiadny výskum. To je vzdialenosť, ktorú môže človek zakryť až do momentu, keď cíti nepohodlie v nohách.

V tomto ohľade existujú:

 • počiatočná fáza - bolesť a únava sú po prekonaní vzdialenosti kilometrov;
 • Fáza 1 (stredná) - nielen bolesť a únava, ale aj prerušované klaudikácie. Uvedená vzdialenosť sa pohybuje od ¼ do 1 kilometra. Obyvatelia veľkých miest nemusia tieto príznaky pocítiť dlhý čas kvôli absencii takýchto záťaží. Ale dedinčania a obyvatelia malých miest, ktoré sú zbavené verejnej dopravy, si už v tejto fáze uvedomujú problém;
 • Stupeň 2 (vysoký) - charakterizovaný neschopnosťou prekonať vzdialenosť viac ako 50 metrov bez výskytu silnej bolesti. Pacienti v tomto štádiu patológie sú väčšinou nútení sedieť alebo ležať, aby nevyvolávali nepríjemné pocity;
 • Stupeň 3 (kritický). Existuje významné zúženie lúmenu tepien, vývoj ischémie. Pacient sa môže pohybovať len na zanedbateľné vzdialenosti, ale aj takéto bremená spôsobujú silnú bolesť. Nočný spánok je narušený bolesťou a kŕčmi. Osoba stráca pracovnú kapacitu, stane sa zakázaná.
 • Stupeň 4 (komplikovaný) - je charakterizovaný výskytom vredov a ohniská nekrózy tkaniva v dôsledku porušenia ich trofizmu. Tento stav je plný vývoja gangrény a vyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu.

Podľa stupňa šírenia patologických procesov a zapojenia veľkých plavidiel do nich sú:

 • 1. stupeň - obmedzené poškodenie jednej tepny (zvyčajne femorálnej alebo holennej kosti);
 • 2 stupne - postihla sa celá femorálna artéria;
 • 3. stupeň - začína sa začleniť popliteálna artéria do procesu;
 • 4. stupeň - femorálne a popliteálne tepny sú významne ovplyvnené;
 • 5 stupňov - úplná porážka všetkých veľkých ciev nohy.

Podľa prítomnosti a závažnosti symptómov je patológia rozdelená na štyri fázy:

 1. Ľahko narušený metabolizmus lipidov. Zistené len laboratórnymi krvnými testami, pretože neexistujú príznaky nepohodlia.
 2. Stredné - objavujú sa prvé príznaky patológie, ktoré sa často mýlia za únavu (mierna bolesť po námahe, mierne opuchnutie, znížená citlivosť, zvýšená reakcia na chudnutie, "hrdzavé hrbole").
 3. Ťažké - dochádza k postupnému zvyšovaniu príznakov, ktoré spôsobujú výrazné nepohodlie.
 4. Progresívny - začiatok vývoja gangrény, objavenie malých oparu v počiatočných štádiách, ktoré sa vyvinú na trofické.

A teraz najdôležitejšou klasifikáciou, ktorá má rozhodujúci vplyv na otázku, ako liečiť OASNA, je spôsob vývoja patológie:

 • rýchle - ochorenie sa rozvíja rýchlo, symptómy sa objavujú jeden po druhom, patologický proces sa šíri do všetkých tepien a začne sa gangréna. V takýchto prípadoch okamžitá hospitalizácia, intenzívna starostlivosť, často amputácia;
 • subakútne - obdobia exacerbácie sú periodicky nahradené obdobiami útlmu procesu (zníženie symptómov). Liečba v akútnej fáze sa vykonáva iba v nemocnici, často konzervatívnej, zameranej na spomalenie procesu;
 • chronické - dlhodobo sa rozvíjajú, primárne znaky chýbajú úplne a potom sa začínajú prejavovať rôznymi stupňami závažnosti, ktoré závisia od zaťaženia. Lekárska liečba, ak nie je rozvinutá do inej fázy. Zdroj: "boleznikrovi.com"

dôvody

Ako bolo spomenuté vyššie, táto patológia je rozšírenie celkového aterosklerotického procesu na tepnách dolných končatín - koncovej časti aorty, iliacej, femorálnej, popliteálnej artérie a artériách nohy.

Hlavnou príčinou choroby je nerovnováha v zložení krvných lipidov a rizikové faktory, ktoré sú v tomto prípade relevantné, sú:

 • pohlavie - mužské;
 • zlé návyky, najmä fajčenie;
 • nesprávna strava - použitie veľkého množstva tučných jedál;
 • hypertenzia;
 • narušenie metabolizmu uhľohydrátov (diabetes).

Veľké morfologické zmeny v OA ciev nohy sa vyskytujú v intime (vnútornej membráne) tepien. Cholesterol a tukové kvapôčky sú uložené na povrchu - tvoria sa žltkasté škvrny. Po určitom čase sa okolo týchto oblastí objaví pojivové tkanivo - vzniká sklerotický plak.

Samotná sa sama na sebe nahromadí lipidy, krvné doštičky, fibrínové a vápenaté soli, v dôsledku čoho skôr alebo neskôr naruší cirkuláciu krvi. Plaketa postupne zomiera - v nej sa objavujú dutiny, nazývané aterómy, ktoré sú naplnené dezintegrujúcimi hmotami. Stenu tejto dosky sa stáva veľmi krehká a rozpadá sa pri najmenšom dopade na ňu.

Drobky rozpadnutého plaku vstupujú do lumen cievy a krvný obeh sa rozširuje do podkladových ciev - s menším priemerom lumenu. To vedie k embolizácii (zablokovaniu) lúmenu, čo vedie k kritickej ischémii končatiny vo forme gangrény.

Navyše veľkoplošná tabuľa čiastočne prekrýva lumen cievy, v dôsledku čoho je narušený tok krvi v časti tela, ktorá je vzdialená od miesta umiestnenia plaku. Tkanivá trpia chronickým nedostatkom kyslíka, pacient má svalovú bolesť, pocit chladu v postihnutej končatine a neskôr vznikajú trofické vredy, ktoré ťažko liečia kožné defekty.

Tieto zmeny spôsobujú pacientovi bolestivé utrpenie - niekedy sa jeho stav zhoršuje do takej miery, že sám vyzýva doktora, aby amputoval postihnutú časť končatiny. Zdroj: "physiatrics.ru"

Aterosklerotická vaskulárna lézia dolných končatín je prejavom systémovej aterosklerózy, ktorá sa často vyvíja v nasledujúcich podmienkach:

 • obezita;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • hypertenzná chorobu;
 • ochorenia obličiek a pečene;
 • vaskulitída;
 • systémový lupus erythematosus;
 • pretrvávajúce herpes infekcie;
 • hypercholesterolémia (ukazovatele hladín cholesterolu v krvi presahujú 5,5);
 • diabetes;
 • poruchy krvácania;
 • hyperhomocysteinémia;
 • dyslipidémia (LDL nad 2);
 • aneuryzma brušnej aorty;
 • telesnej aktivity;
 • genetická predispozícia;
 • fajčenie;
 • alkoholizmus;
 • omrzliny nohy;
 • zranenia dolnej končatiny;
 • nadmerné fyzické námahy. Zdroj: "doctor-cardiologist.ru"

Anatomické typy lézie

Spravidla ateroskleróza začína svoju cestu z iliakálnych a femorálnych tepien, sťahujúc sa až po cievy nohy a nohy. Najčastejšie sú krvné cievy postihnuté v rozvetvených bodoch. Tieto oblasti majú najväčšie zaťaženie.

Na kritickom mieste sa tvorí doska. Steny krvnej cievy zmenia farbu na žltkastú, hustú, deformovanú a nedostatočnú elasticitu. V priebehu času môžu tepny stratiť priechodnosť a úplne zablokovať.

Zriedkavo, ale stane sa, že v dôsledku aterosklerózy vzniká krvná zrazenina v cievach. Následne účet prechádza na hodiny a dokonca na minúty. Keď sa človek stane ostro chorým a končatina je zima a neprístupná, je nevyhnutná pomoc od vaskulárneho chirurga.

V závislosti od umiestnenia plakov a od dĺžky postihnutej oblasti tepien existuje niekoľko anatomických typov segmentu femorálnej-popliteálnej-femorálnej. Pre femorálne a popliteálne tepny je 5:

 1. segmentové (obmedzené oblasti);
 2. na celom povrchu femorálnej artérie;
 3. bežné lézie (alebo oklúzie) oboch femorálnych a popliteálnych artérií s priechodnosťou druhej vidlice;
 4. poškodenie veľkých krvných ciev spolu s poplitealnou vidličkou, pravdepodobne s nedostatočným prietokom krvi, ale hlboká femorálna tepna zostáva priepustná;
 5. choroba, okrem rozsiahleho rozšírenia do femoral-popliteal segmentu, tiež postihla hlboké femorálnej tepny.

Pre popliteálne a tibiálne tepny existujú tri možnosti cievnej oklúzie:

 1. v dolnej a strednej časti holennej kosti sa udržiava priechodnosť 1-3 tepien, s poškodením vetvenia popliteálnych artérií a počiatočných úsekov tibiálnych artérií;
 2. ochorenie postihuje 1-2 krvné cievy v dolnej časti nohy a je vyznačená dolná časť popliteálnej a 1-2 tibiálna tepna;
 3. popliteal a tibiálne tepny sú poškodené, ale niektoré ich úseky na dolnej nohe a nohe zostávajú priechodné. Zdroj: "damex.ru"

Lericheho syndróm - ochorenie aorty a iliačnej artérie

Aterosklerotické pláty zužujú alebo blokujú lumen veľkých ciev a krvný obeh v redukovanej forme sa uskutočňuje prostredníctvom malých bočných ciev (kolaterálov).

Klinicky sa Lericheov syndróm prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 1. Vysoká prerušovaná klaudikácia. Bolesť v bokoch, hýždach a lýtkových svaloch pri chôdzi, nutí zastaviť cez určitú vzdialenosť av neskorších fázach konštantnú bolesť v kľude. Je to spôsobené nedostatočným prietokom krvi v panve a stehnách.
 2. Impotencia. Erektilná dysfunkcia je spojená s prerušením prietoku krvi cez vnútorné iliace tepny, ktoré sú zodpovedné za krvné vypĺňanie kavernóznych tiel.
 3. Bledosť kože nôh, krehké nechty a plešatosť nohy u mužov. Príčinou je silné výživové narušenie kože
 4. Výskyt trofických vredov na špičkách prstov a chodidiel a vývoj gangrény sú príznakmi úplnej dekompenzácie prietoku krvi v pokročilých štádiách aterosklerózy.

Lericheov syndróm je nebezpečný stav. Indikácie pre amputáciu jednej nohy sa vyskytujú v 5% prípadov za rok. 10 rokov po diagnóze sa u 40% pacientov amputovalo obe končatiny.

Liečba ateroskleróznych obliteranov ilických artérií (Lericheho syndróm) je iba chirurgická. U väčšiny pacientov v našej klinike je možné vykonať endovaskulárnu alebo hybridnú chirurgickú operáciu - angioplastiku a stentovanie ilických artérií.

Priepustnosť stentu je 88% v priebehu 5 rokov a 76% v priebehu 10 rokov. Pri použití špeciálnych endoprotéz sa výsledky zlepšili na 96% v priebehu 5 rokov. V závažných prípadoch, s úplným zablokovaním iliakálnych artérií, je nevyhnutné aortofemorálne posunovanie a u oslabených pacientov krížový stehenný alebo axilárne-femorálny bypass.

Chirurgická liečba aterosklerózy ileálnych artérií umožňuje zabrániť amputácii v 95% prípadov. Zdroj: "gangrena.info"

Poškodenie artérií nohy a chodidla

Môže sa izolovať ateroskleróza artérií nohy a chodidla, ale častejšie sa kombinuje s obliterujúcou aterosklerózou segmentu iliaca a femuru a poplitia, čo značne komplikuje priebeh ochorenia a možnosť obnovenia prietoku krvi.

Pri tomto type aterosklerotických lézií sa gangréna vyvíja viac a rýchlejšie. Vývoj kritickej ischémie na pozadí lézií artérií nohy a nôh vyžaduje okamžitú chirurgickú intervenciu.

Najefektívnejším je použitie autochirurgického mikrochirurgického posunu, ktoré v 85% prípadov umožňuje utiahnuť nohu z amputácie. Endovaskulárne metódy sú menej účinné, ale môžu sa opakovať. Amputácie by sa mali vykonávať až po vyčerpaní všetkých spôsobov záchrany končatín. Zdroj: "gangrena.info"

Ochorenie segmentu femuru a popliteľa

Očkovanie femorálnych a popliteálnych artérií je najčastejším prejavom aterosklerózy nohy. Prevalencia týchto lézií dosahuje 20% u pacientov staršej vekovej skupiny. Najčastejšie je hlavným klinickým prejavom tejto choroby bolesť v tele pri prekročení určitej vzdialenosti (prerušovaná klaudikácia).

Kritická ischémia v tejto lokalizácii vaskulárnej aterosklerózy sa nevyskytuje vždy. Často je východiskovým bodom rana, odieranie alebo trenie nohy. Potom sa objaví trofický vred, ktorý spôsobuje bolesť a spôsobí pokles nohy. Vytvorený opuch, ktorý ďalej zhoršuje mikrocirkuláciu a vedie k vzniku gangrény.

Liečba femorálnej-poplite-femorálnej aterosklerózy môže byť najprv konzervatívna. Kontrolovaná farmakoterapia, kúpeľná liečba, fyzioterapia. Veľmi dôležitou metódou liečby je terapeutická chôdza a odvykanie od fajčenia.

Použitie týchto metód môže zabrániť kritickej ischémii. Chirurgická liečba je navrhnutá pre bolesť v pokoji a gangrénu.

Najefektívnejšou metódou chirurgickej korekcie v týchto prípadoch je mikrochirurgická femorálna tibia alebo popliteálna vaskulárna bypassová operácia. V niektorých prípadoch sa používa aj angioplastika, ale jej účinok je kratší. Posunovanie vám umožňuje utiahnuť nohu 90% pacientov s počiatočnou gangrénou. Zdroj: "angioclinic.ru"

príznaky

Manifestácia obštrukcie aterosklerózy dolných končatín sa postupne rozvíja. Dlho môže človek pocítiť nejaké zmeny. Keď proces prebieha a lumen arteriálnych ciev sa znižuje o viac ako 30-40% pôvodného priemeru, objavujú sa nasledujúce charakteristické symptómy:

 • Bolesť a pocit únavy v svaloch nohy po cvičení (chôdza).
 • Prerušovaná klaudikácia - bolesť, ktorá sa výrazne zhoršuje pri chôdzi a spôsobuje, že človek klesne. Po krátkom odpočinku (obnovenie kyslíka a živín do tkanív nôh) sa bolesť znižuje.
 • Vývoj bolesti v kľude - ukazovateľ výraznej obliterujúcej aterosklerózy, čo naznačuje možný vývoj komplikácií.
 • Necitlivosť, že spočiatku prítomné v zásobníku, a potom vzrastie nad - výsledok sily a zhoršenie nervové poruchy impulzov prechádzajúcich pozdĺž citlivých vlákien.
 • Pocit chladu v nohe.
 • Znížená pulzácia v tepnách nohy - zvyčajne sa prejavuje viditeľnou asymetriou pri kontrole pulzu na tých istých tepnách oboch končatín.
 • Zatemnenie kože na nohe s artériami postihnutými aterosklerózou je predchodcom začiatku gangrény.
 • Dlhodobé hojenie kože v oblasti rany, ktoré je často sprevádzané infekciou.

Takéto charakteristické symptómy môžu určiť prítomnosť obliterujúcej aterosklerózy v štádiu významných zmien v tkanivách nohy. Zdroj: "prof-med.info"

Diagnostické opatrenia

Výskumný algoritmus sa skladá z troch hlavných bodov: anamnéza, funkčné testy a ultrazvuk. Sťažnosti, podrobná história, vyšetrenie pacienta. Koža na postihnutej nohe je silná, lesklá, môže byť bledá alebo červená, nie je vlasy, nechty sú hrubé, krehké, dochádza k porušeniu trofizmu, vredov a svaly sú často atrofované.

Boľavá noha je vždy chladnejšia, pulz na tepnách chýba. Po vyhodnotení týchto údajov lekár meria ABI - pomer systolického tlaku na členkách k brachiálnemu, normálne je viac ako 0,96, u pacientov s OASNA je znížený na 0,5. Pri auskultácii zúžených artérií sa vždy určí systolický šelest, s oklúziou tepny pod jeho miestom, je pulz slabý alebo chýba.

Potom je priradená kompletná biochémia krvi, EKG, a meria sa systolický tlak na digitálnych tepnách a dolných končatinách. Na stanovenie priechodnosti hlavných tepien sa vykonáva štandardná arteriografia.

CT angiografia sa považuje za najpresnejšiu metódu ochorenia, MR angiografia, Dopplerovská sonografia určujú rýchlosť prietoku krvi, stupeň nasýtenia svalového tkaniva kyslíkom a živinami, duplexné skenovanie veľkých ciev nohy určuje stupeň prívodu krvi do postihnutej nohy, stav samotnej tepnej steny a prítomnosť kompresie.

Všetky vyššie uvedené štúdie by mali odhaliť prítomnosť ischémie končatín. Vykonané funkčné testy:

 1. Test Burdenko. Ak ohýbatete boľavú nohu v koleni, na nohe sa objaví červeno-cyanotický vzor, ​​čo svedčí v prospech zhoršenia krvného toku a odtoku.
 2. Test Šamov-Sitenko. Stehno alebo plecia sa aplikuje a stlačí sa manžou po dobu 5 minút, po uvoľnení manžety končatina sa po ňom päť minút ružová a pri patológii trvá viac ako 1,5 minúty.
 3. Moskovský test. Pacient v horizontálnej polohe pozdvihne rovných noh na 2-3 minúty, zatiaľ čo normálne nohy blednú v dôsledku odčerpania krvi, potom je pacient vyzvaný, aby sa postavil. Za normálnych okolností sa noha mení po 8 až 10 sekundách s aterosklerózou, zostáva bledá po dobu jednej minúty alebo dlhšie.

Je povinné konzultovať s cievnym chirurgom. Zdroj: "sosudoved.ru"

Liečba aterosklerózy dolných končatín

Ateroskleróza krvných ciev vyžaduje prípravu individuálneho liečebného režimu v každom prípade. Taktika liečby závisí od dĺžky, stupňa a úrovne arteriálnych lézií, ako aj od prítomnosti sprievodných ochorení u pacienta.

Pri ateroskleróze ciev dolných končatín sa najčastejšie používajú tieto metódy:

 • konzervatívny;
 • funkčné;
 • Endovaskulárne (minimálne invazívne).

Pri ateroskleróze dolných končatín počiatočného štádia (vo fáze prerušovanej klaudikácie) môže byť liečba konzervatívna. Konzervatívna metóda sa používa aj na liečbu oslabených pacientov, ktorých stav komplikuje komorbidita, čo znemožňuje intervenciu na obnovenie toku krvi v nohách.

Konzervatívna liečba pozostáva z lekárskej a fyzioterapie, zahŕňa dávkovanie chôdze a fyzioterapiu.

Liečba liekov je použitie liekov, ktoré zmierňujú kŕče z periférnych malých arteriálnych ciev, zriedia a znižujú viskozitu krvi, pomáhajú chrániť steny tepien pred ďalšími poškodeniami, majú stimulujúci účinok na vývoj vedľajších vetiev.

Postup liečby drog by sa mal vykonávať niekoľkokrát do roka, niektoré lieky sa musia užívať nepretržite. Malo by byť zrejmé, že doteraz neexistuje liek, ktorý by obnovil normálny krvný obeh cez blokovanú tepnu.

Vyššie uvedené lieky majú iba účinok na malé cievy, pozdĺž ktorých krv prechádza blokovanou časťou tepny. Táto liečba je zameraná na rozšírenie týchto riešení s cieľom kompenzovať nedostatok krvného obehu na ich náklady.

Pri segmentálnom zúžení tepny sa používa endovaskulárna liečba. Prostredníctvom prepichnutia postihnutej artérie sa do lúmenu zavedie katéter s balónikom, ktorý je vedený na miesto zúžení tepny. Lúmen zúženého segmentu sa roztiahne nafúknutím balónika, čím sa obnoví prietok krvi.

Ak je to potrebné, v tomto segmente tepny je inštalované špeciálne zariadenie (stent), aby sa tepna v budúcnosti zúžila.

Toto sa nazýva balóniková dilatácia so stentovaním. Arteriálna stentácia, balónová dilatácia, angioplastika - tieto endovaskulárne liečby, najčastejšie pri ateroskleróze dolných končatín. Takéto metódy vám umožnia obnoviť krvný obeh v cieve bez operácie. Tieto postupy sa vykonávajú v röntgenovej operačnej miestnosti, vybavenej špeciálnym vybavením.

Pri veľmi dlhých oblastiach oklúzie (oklúzie) sa chirurgické metódy často používajú na obnovenie prietoku krvi v nohách. Ide o metódy ako:

 • Protetika okludovanej artérie s umelou cievou (aloproteza).
 • Posunovanie je metóda, pri ktorej je prietok krvi obnovený riadením pohybu krvi okolo okludovanej tepny cez umelú cievu (skrat). Časť saphenóznej žily pacienta sa niekedy používa ako skrat.
 • Trombendarterektómia - odstránenie aterosklerotického plaku z postihnutej tepny.

Tieto chirurgické metódy môžu byť kombinované alebo doplnené inými typmi operácií - výber závisí od stupňa, charakteru a rozsahu lézie a predpísaný s ohľadom na jednotlivé charakteristiky pacienta po podrobnom vyšetrení cievnym chirurgom.

V prípade viacúrovňovej aterosklerózy ciev dolných končatín sa aplikuje liečba, ktorá spája obchvat prekrývajúcej sa časti tepny a dilatáciu zúženej tepny.

Keď sa uskutoční operácia na obnovenie krvného obehu, keď sa objaví nekróza alebo trofické vredy, môže byť potrebná ďalšia operácia, ktorá sa vykonáva buď súčasne s touto operáciou alebo niekedy po ňom.

Dodatočný chirurgický zákrok je potrebný na odstránenie gangrenózneho mŕtveho tkaniva kože a uzatváranie trofických vredov s kožným štepom. Vznik vredov alebo gangrénov je znakom rozsiahlej oklúzie tepien, viacúrovňovej aterosklerózy ciev so slabou kolaterálnou cirkuláciou.

Možnosti chirurgického zákroku v tomto prípade sú obmedzené. S gangrénou a viacnásobnou nekrózou tkanív dolných končatín a nemožnosťou vykonať operáciu na obnovenie prietoku krvi je noha amputovaná. Ak gangréna zahŕňa veľké oblasti končatiny a v mäkkých tkanivách sa vyskytujú nezvratné zmeny, amputácia je jediný spôsob, ako zachrániť život pacienta. Zdroj: "2gkb.by"

Liečba

Liečba liečiva obliterujúcej cievy dolných končatín zahŕňa integrované použitie nasledujúcich skupín liekov:

 • Pentoxifylín (Trental) - umožňuje znížiť viskozitu krvi, pomáha potlačiť viskozitu leukocytov a eliminuje krvné zrazeniny.

Minimálny priebeh liečby je 3 mesiace a môže byť predĺžený až na šesť mesiacov na odporúčanie lekára. Dávka sa vyberá individuálne pre každého pacienta.

Na zlepšenie účinku sa liek môže kombinovať s liekmi zo skupiny antiagregátov, ako aj so strednou fyzickou aktivitou.

 • Použitie liekov zo skupiny statínov na normalizáciu hladiny celkového cholesterolu a lipoproteínu s nízkou hustotou.
 • Lieky na zníženie hladiny lipidov, ak má pacient diabetes mellitus v anamnéze.
 • Lieky zo skupiny metabolických látok - uprednostňujú sa tablety, kapsuly, kvapky, ktoré obsahujú štandardizovaný suchý extrakt listov ginkgo bilobast.
 • Na liečbu trofických porúch a iných komplikácií ochorenia sa odporúča používať Solcoseryl a Vazaprostan.
 • Ako doplnok možno pacientovi odporučiť, aby užíval multivitamínové komplexy, ktoré obsahujú vitamín E, A, C, vitamíny skupiny B, mikroelementy a kyselinu listovú.
 • Na liečbu obliterujúcej aterosklerózy ciev je potrebná len pod dohľadom lekára. Za hospitalizovaných pacientov sa môže ponúknuť, aby sa pacient podrobil liečbe nasledujúcimi spôsobmi:

  • Intravenózna infúzia Reopoliglyukinu v kombinácii s NovoCainom v prvý deň liečby. Druhý deň - Trental so soľným roztokom, kyselina askorbová s riboxínom, horčík a chlorid vápenatý. Droppery môžu dať iba kvalifikovaný zdravotnícky personál.
  • Intramuskulárne podávanie Actoveginu počas 7 až 10 dní.
  • Liečba môže byť doplnená o použitie kyseliny alfa-lipoovej.

  Táto liečba sa odporúča vykonávať niekoľkokrát za rok pod dohľadom lekára. Zdroj: "varikoznic.ru"

  Chirurgická intervencia

  Chirurgia je zameraná na revaskularizáciu postihnutých oddelení. Pozostáva z:

  • balóniková angioplastika - eliminuje zúžené tepny;
  • endarterektómia - stenózne lézie hlavných artérií;
  • laserová angioplastika - bojuje s depozitmi cholesterolu;
  • femorálno-popliteálny posun - obnovuje normálny prísun krvi v upchatých častiach femorálnych artérií;
  • tvorba aortofemorálneho zabezpečenia.

  Revaskularizácia sa vykonáva, keď má pacient bolesť s minimálnou fyzickou námahou, ktorá znemožňuje jeho život.

  Zriedkavo, keď lekári predpisujú lumbálnu sympatektómiu, to znamená, že sú odstránené sympatické nervy, ktoré inervujú cievy. Zdroj: "wmedik.ru"

  Netradičné metódy liečenia chorôb nožných ciev

  Ateroskleróza ciev dolných končatín umožňuje liečbu ľudových liekov a zmeny výživy (zavedenie užitočných mikroelementov do nej) a použitie rôznych fytoterapeutických receptov.

  Ale to nie je alternatíva k tradičnej medicíne Liečivé poplatky založené na bylinkách a rastlinných zložkách pomôžu rýchlemu zotaveniu a zlepšeniu celého obehového systému tela.

  • Včelí lepidlo alebo propolis sa odporúča na obnovenie metabolizmu bielkovín a lipidov. Nie je potrebné rozpustiť viac ako 20 kvapiek 10% alkoholovej tinktúry včiel v 200 ml čistej vody, užívajte 3x denne pred jedlom.
  • Tinktura propolisu a hlohu.

  Vynikajúci vazodilatačný účinok bude mať nasledovný populárny recept:

  užívajte rovnaký počet kúpených z tinktu lekára z hlohu a miešajte s 10% alkoholickým výťažkom z propolisu. Vezmite 1 čajovú lyžičku 3-4 krát denne po jedle. Propolis sa odporúča na obnovenie metabolizmu bielkovín a lipidov.

 • Zloženie nasledujúcich ľudových liekov zahŕňa:
  1. hloh, divoká ruža - 10 ks;
  2. listy nemorálne a listy čučoriedky - 10 častí;
  3. starší čierny, lekársky počiatočný list - 5 dielov.
 • Všetky liečivé zložky sa zmiešajú a naplnia sa 200 ml čistenej filtrovanej vody. Varenie pôdy 5 minút po varení. Chladenie a filtrovanie liečivého lieku môžete začať liečbu.

  Odporúča sa používať maximálne 50 ml na sedenie trikrát denne. Po dvoch týždňoch liečby potrebujete prestávku na 7 dní a potom pokračovať. Postup liečby je určený na 6 mesiacov, po ktorom je potrebné navštíviť ošetrujúceho lekára.

  Nesporným vodcom v liečbe cievnych ochorení dolných končatín je prirodzený včelí med. Ak nie je osoba alergická na tento produkt, potom denné užívanie lyžice medu ráno je bohatstvo na liečenie arteriálnych ciev nohy. Zdroj: "antirodinka.ru"

  komplikácie

  Zvrhnutie aterosklerózy ciev vedie k porušeniu ich trofizmu a vzniku závažných komplikácií:

  • Porušenie funkcie dolnej končatiny až po nemožnosť chôdze v dôsledku silnej bolesti.
  • Vývoj trofických vredov - v dôsledku podvýživy, dokonca aj najmenšej rany na koži nohy, sa nezdravuje, ale skôr sa zvyšuje. Potom sa bakteriálna infekcia spojí s vývojom hnisavého procesu.
  • Gangréna je strašná komplikácia, pri ktorej sa smrť nožného tkaniva vyskytuje pod arteriálnou oklúziou aterosklerotickým plakom. S touto komplikáciou existuje vysoké riziko smrti v dôsledku intoxikácie tela s rozkladnými produktmi.

  Jediným spôsobom liečenia gangrénov je amputácia nohy, takže je veľmi dôležité začať liečbu včas a zabrániť tejto komplikácii. Zdroj: "prof-med.info"

  Prevencia ochorení

  Mali by sa dodržiavať tieto pokyny:

  • Musí prestať fajčiť.
  • Dodržujte strava určenú na normalizáciu cholesterolu a lipoproteínu s nízkou hustotou.
  • Mierna fyzická aktivita má tiež tonizujúci účinok, zabraňuje tvorbe plakov na stenách krvných ciev.

  Pacientom sa odporúča vykonávať denné cvičenia na nohách. Lekár môže odporučiť začlenenie tradičných metód liečby do schémy prevencie.

  Choroba sa nedá úplne vyliečiť, ale podľa všetkých odporúčaní lekára a vykonávania liečebných postupov sa výrazne zlepší kvalita života pacientov a zabráni sa závažným komplikáciám, ako je napríklad gangréna. Zdroj: "varikoznic.ru"

  Prevencia aterosklerózy obliterans je:

  • zabrániť vzniku ochorenia u rizikových pacientov (s obezitou, nepriaznivou dedičnosťou, fajčiarmi atď.);
  • spomaliť alebo dokonca zastaviť progresiu ochorenia v počiatočných štádiách.

  Pre to potrebujete:

  • boj proti obezite a hypodynamii;
  • prestať používať nikotín a alkohol;
  • liečbu sprievodných ochorení, ktoré vyvolávajú rozvoj aterosklerózy - hypertenzie, endokrinných ochorení;
  • so zvýšeným cholesterolom, používajte statistové lieky predpísané lekárom;
  • dodržiavajte anti-aterosklerotickú stravu - tabuľku ošetrenia číslo 10 s minimálnym obsahom živočíšnych tukov, múky a cukroviniek;
  • pri prvom príznaku aterosklerózy ihneď skontaktuje vaskulárneho lekára alebo flébolu a ak je to potrebné, okamžite začne liečbu;
  • Používanie určitých ľudových prostriedkov je povolené.

  Približne u jedného z desiatich ľudí na svete trpí aterosklerózou obliterány nohy. Zo stoviek pacientov dvadsaťpäť nakoniec stratí jednu alebo obidve nohy a desať zomrie na ťažké komplikácie.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  ROE u detí a dospelých

  Jednou zo základných charakteristík celkového krvného testu je ESR, rýchlosť sedimentácie erytrocytov. V roku 2017 namiesto vyššie uvedeného konceptu sa používa skratka ESR, čo znamená rýchlosť sedimentácie erytrocytov.

  Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

  ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).

  Koncepcia angíny a jej odrôd

  V určitom veku sa stále viac a viac pacientov začína narúšať bolesťami v oblasti srdca spojenými s nedostatočným dodaním krvi do srdcového svalu. V takýchto okamihoch sa osoba pýta na otázku: čo je angína, čo je a ako sa s ňou vyrovnať.

  Ak má dieťa dýchavicu. Možné príčiny

  Každý človek v jeho živote čelil takým vnemom ako nedostatok vzduchu, ťažkosti s dýchaním. Vyjadrili sa počas silných emocionálnych zážitkov, rýchleho chôdze, fyzickej námahy.

  Čo znamená ESR 25 u dieťaťa, prečo sa to mení?

  obsah

  Čo znamená ESR 25 pre dieťa? Takmer všetky ukazovatele celkového krvného obrazu u detí sa výrazne líšia od dospelých. Je to spôsobené nielen pohlavím a vekom detí, ale aj charakteristikami ich tela.

  Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

  Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.