Z tohto článku sa dozviete, aké ochorenia môžu mať modriny na nohách bez príčiny u žien a mužov. Čo robiť, ak ste začali objavovať modriny (alebo iným spôsobom hematómy) bez štrajkov. Ktorému lekárovi sa poradiť, ako bude diagnóza a liečba.

Zvratky bez zranení na nohách a iných častiach tela sa prejavujú kvôli slabosti cievnych stien, ich zvýšenej priepustnosti alebo nadmernému zriedeniu krvi a zhoršenému zrážaniu krvi.

Príčiny hematómov bez štrajku sú rovnaké pre ženy aj pre mužov. Častejšie sa však môžu vyskytnúť u žien, ktoré sú závislé od toho, že nosia topánky s vysokým podpätkom, pretože to spôsobuje nadmerné napätie v nohách, stagnáciu krvi v nich a súvisiace oslabenie krvných ciev a kŕčových žíl. Počas menopauzy môže dôjsť aj k zníženiu sily krvných ciev.

V prípade problémov s krvnými cievami a modrínami sa objavujú častejšie na nohách, pretože tieto časti tela sú najviac náchylné na stres v každodennom živote. Mikrotrauma, ktoré sa v patológii krvných ciev a krvi objavujú ako modriny, môžu vyplynúť z dlhej chôdze, skákania atď.

Hematómy bez úderov sú veľmi alarmujúcim príznakom. Ak začnete mať modriny na nohách alebo na iných častiach tela bez dôvodu, okamžite kontaktujte svojho praktického lekára. V závislosti od výsledku testu vás môže odkázať na hematológov, angiológov, flebológov, hepatológov alebo gynekológov na ďalšiu diagnostiku a liečbu.

Príčiny modrín na nohách

Hematómy sa môžu objaviť z dvoch dôvodov:

 1. Problémy s cievami (zvýšená priepustnosť stien krvných ciev, oslabenie a zníženie elasticity cievnych stien).
 2. Ochorenia krvi (patologické zníženie hladiny krvných doštičiek, poruchy koagulácie, leukémia).

V takýchto prípadoch vzniknú modriny spôsobené priemerným tlakom na pokožku alebo zlisovaním jej oblečenia alebo bez zjavného dôvodu.

Počiatočná fáza vaskulárnej slabosti sa prejavuje tým, že veľká modrina sa prejavuje z ľahkého úderu, ktorý dlho neprechádza.

Príčiny takýchto problémov s krvnými cievami a krvou môžu byť veľmi rôznorodé. Niekedy to naznačuje nedostatok určitých látok v tele a niekedy závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému alebo krvi.

Čo môže spôsobiť bezproblémový výskyt modrín na nohách a iných častiach tela:

 • Nedostatok vitamínu C alebo vitamínu P - ak sú nedostatočné, sily a elasticita cievnych stien klesajú a kapilárna krehkosť sa zvyšuje.
 • Trombocytopénia je znížená hladina krvných doštičiek, čo vedie k porušeniu zrážania krvi a spontánneho výskytu hematómov. Trombocytopénia môže byť vedľajším účinkom liekov, príznakom infekčnej mononukleózy, hepatitídy, herpesu, HIV a dokonca aj komplikácie chrípky.
 • Zlyhanie pečene - závažné poruchy pečene spôsobujú trombocytopéniu.
 • Alkoholizmus. Zneužívanie alkoholu spôsobuje trombocytopéniu.
 • Kŕčové žily. To je veľmi častý dôvod, prečo sa na nohách objavujú modriny. S touto chorobou sú povrchové žily slabé a krehké, čo môže spôsobiť tvorbu modrín.
 • Menopauza. Pri nedostatočnej hladine estrogénu sa znižuje sila krvných ciev.
 • Leukémie.
 • Vrodené krvácavé poruchy (hemofília, von Willebrandova choroba atď.) - v tomto prípade sa príznaky začínajú prejavovať už v detstve.

Aj keď je vaskulárna krehkosť spúšťaná nedostatkom vitamínov, zvyšuje sa riziko vnútorného krvácania a hemoragie v mozgu, najmä u pacientov s hypertenziou. Takže vezmite problém vážne.

Kŕčové žily môžu spôsobiť modriny na nohách.

Sprievodné príznaky

So zvýšenou vaskulárnou priepustnosťou a poruchami krvácania sa na tele pozorujú nielen modriny, ale aj:

 • časté krvácanie z nosa;
 • krvácanie zo slizníc úst, krvácanie ďasien;
 • dlhotrvajúce zastavenie krvi, dokonca aj s malými rezmi;
 • pre niektoré ochorenia - krv v moči, krvácanie z vagíny za kritické dni.

Tieto príznaky sa nezaznamenajú pri modrinách na nohách spôsobených kŕčovými žilami. S touto chorobou sa hematómy môžu objaviť len na nohách. Tiež sa vyznačuje vaskulárnou "mriežkou" a "hviezdami", opuchom nohy, nepohodliem a bolesťou v dolných končatinách.

diagnostika

Po prvé, kompletný krvný obraz je odobraný od pacienta, ktorý riešil takýto problém. Najvyšší klinický význam v tomto prípade je hladina krvných doštičiek.

Výskyt hematómov bez príčiny

Pomerne často spravodlivý sex premýšľa nad tým, prečo sú podliatiny na nohách bez akéhokoľvek dôvodu a či existujú naozaj akékoľvek spúšťacie faktory pre túto formáciu. Táto otázka je dôležitá pre dievčatá a ženy všetkých vekových kategórií, pretože hematóm alebo modrina môže nielen zabrániť opotrebovaniu sukne, narušiť estetický vzhľad nohy, ale tiež indikovať vývoj vnútorných patológií.

Ďalšou vecou je, keď sa objaví modrina po malej rane alebo modrinách, a preto je dôvod jasný. Ale absencia traumatického faktora, ak nie znepokojujúceho, vás zvedie.

Pravdepodobne by bolo správnejšie povedať, že vzniknutá modrina nie je nerozumná. Jednoducho, pri absencii lekárskeho vzdelania, ako aj pri nepravidelnom lekárskom vyšetrení, môžete preskočiť počiatočnú fázu vývoja akejkoľvek patológie. To znamená, že na prvý pohľad je človek zdravý, ale každú chvíľu na jeho nohách a iných častiach tela sa môže objaviť modrastá škvrna bez predchádzajúceho zranenia. Dovoľte, aby sme podrobne zvážili, prečo sa na nohách objavujú modriny, ako aj nebezpečenstvo a základ prevencie.

Nebezpečný alebo nie

Zlomeniny na nohách bez dôvodu

Lekári presviedčajú, a tým ubezpečujú ženy, že ak je človek úplne zdravý, vrátane jeho celkového stavu, výskyt modrín bez akéhokoľvek dôvodu ho neohrozí, a ak to urobí, nie sú v žiadnom prípade spojené s chorobami.

Často sa stáva, že zranenie bolo ešte prijaté, ale osoba nevenovala pozornosť, resp. Zmeškala okamih expozície traumatickému agens a verí, že hematóm sa zdal nikde. To platí najmä pre majiteľov pomerne tenkej a ľahkej pokožky.

Nie posledná úloha pri výskyte modrín na nohách a tele a hĺbke umiestnenia kapilár. Ak sú dostatočne blízko k hornej vrstve kože, aj pri malom tlaku na ňu osoba bude mať modrinu. Bohužiaľ, s takouto štruktúrou nie je možné chrániť sa pred nástupom hematómov. Jediná vec, ktorá vám pomôže, je najstarší postoj.

Dobrým dôvodom na vznik modriny je konštantný príjem rôznych liekov bez kontroly a predpisu lekára. Napríklad najbežnejšia kyselina acetylsalicylová, ktorá sa opitá aj po bolestiach hlavy, pomáha znižovať hladinu zrážania krvi a skvapalňovať ju. V tomto kontexte sa objavujú menšie krvácania, ktoré prejavujú modriny.

Aj medzi nebezpečnými liekmi sú naproxén a ibuprofén, ich analógy a druhy, takže pri liečbe týmito liekmi by ste mali byť opatrní.

Venózna choroba

Kŕčové žily spôsobujú tvorbu modrín

Takmer vždy modriny na nohách bez príčiny u žien sa objavujú v patológii žíl a cievneho systému. Často sú tieto ochorenia sprevádzané takzvanými "hviezdičkami" a uzlíkmi a významným predstaviteľom sú kŕčové žily. Zo sprievodných symptómov uvádzajú pacienti bolesť v dolných končatinách, ktoré majú sklon k nárastu v neskorých popoludňajších hodinách.

V takejto situácii sa musí akékoľvek modriny, ktoré sa objavia, preukázať lekárovi, preto je potrebné podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu a zaregistrovať sa na konzultáciu s flebologom. Predpíše ultrazvukovú diagnostiku ciev, ktoré umožnia posúdiť hĺbku poškodenia cievneho systému.

Ak sa zistí ochorenie, bude potrebná jej liečba. Typický terapeutický komplex je:

 1. Konštantné používanie bielizne typu kompresie;
 2. Prijatie prostriedkov, ktoré zlepšujú elasticitu žíl a zabraňujú kapilárnej krehkosti;
 3. Skleroterapia je minimálne invazívna operácia (injekcia), po ktorej sú cievy spojené a prietok krvi obnovený.

Bolo tiež poznamenané, že komplexné chirurgické zákroky na takéto patológie sa prakticky nevykonávajú, môžu byť vyliečené konzervatívnou metódou.

Krehké kapiláry

Uzavrite kapiláry

Ak sú ženy alebo muži bez akéhokoľvek dôvodu, možno to je výsledok nedostatočne opevnených kapilár. Tento problém je obzvlášť dôležitý v lete a na jar, keď telo vyčerpaný po zime a na jeseň zažíva extrémny nedostatok užitočných vitamínov, minerálov a ďalších prvkov.

Ak chcete zvládnuť takéto modriny, nebude to ťažké. Ak to chcete urobiť, kontaktujte svojho lekára, ktorý predpíše správny komplex vitamínov a minerálov. Často stačí doplniť vitamín C, ktorý je obsiahnutý v citrusoch, sladkej paprike, kyseline askorbovej a v ascorutíne.

Je tiež potrebné spomenúť, že aj prospešné vitamíny by sa nemali brať nadmerne. Je potrebné prísne dodržiavať odporúčania lekára alebo pokyny.

Ochorenia krvi

Zvratky na nohách sa môžu objaviť u ľudí s rôznymi krvnými patológiami, hoci táto príčina je pomerne zriedkavá, ale veľmi nebezpečná. V klinických prípadoch, kde dôsledná diagnóza neodhaľuje kŕčové žily pacienta alebo iné ochorenia cievneho systému, je s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou tvorby modrín skrytá v krvných ochoreniach vrátane trombocytopénie a von Willebranovej choroby.

Hlavnou črtou týchto patológií je, že prakticky nezdravujú len hlboké rany, ale aj malé odreniny a škrabance. Pacient sa stáva náchylný k pravidelnému podkožnému a vonkajšiemu krvácaniu, takže sa uistite, že ste pod neustálym lekárskym dohľadom.

Renálne zlyhanie

Ľudská pečeň sa aktívne zapája do procesu homeostázy, to znamená zrážanie krvi, a tiež pomáha telu očistiť od produktov rozpadu všetkých látok a toxínov. Ak dôjde k nejakej poruche v orgáne, potom je vysoká pravdepodobnosť, že hladina krvnej zrazeniny je narušená, čo vedie k vzniku podliatin bez, ako sa zdá na prvý pohľad, dôvodu.

Ak je pacientovi diagnostikovaná cirhóza, nedostatočnosť alebo hepatitída, modriny a hematómy sú lokalizované nielen na nohách, ale aj na celom tele a farba kože sa stáva neprirodzená, žltkastá. Tento stav je pomerne nebezpečný a vyžaduje okamžitú lekársku intervenciu, pretože sa môžu vyskytnúť subkutánne a vnútorné krvácania.

prevencia

Po prvé, pri identifikácii vnútorných ochorení, proti ktorým sa objavujú modriny, je potrebné zamaskávať ich úplnou liečbou. A až po dôkladnej terapii môžete prejsť k preventívnym opatreniam, inak nepomôžu dosiahnuť požadovaný výsledok.

Prevencia bolesti - šport

Aby ste predišli tvorbe podliatin, musíte zlepšiť krvný obeh. Preto lekári odporúčajú:

 1. Robiť šport. Je nevyhnutné, aby telo dostávalo pravidelné cvičenie. Okrem toho, ak je už na to zvyknutý, je potrebné zvýšiť aktivitu, skombinovať druhy zaťaženia a zriediť triedy s niečím susediacim.
 2. Masáž nôh. Tento postup pomôže v boji proti mnohým chorobám a zároveň poskytne príležitosť na posilnenie krvných ciev a kapilár, aby sa celé telo udržalo v dobrom stave.
 3. Pravé topánky. Je potrebné vybrať len tie modely, v ktorých sa nohy cítia pohodlne. Vyhnite sa vysokým podpätkom a zúžte ponožky.
 4. Nosiť len to pravé spodné prádlo. Je potrebné vylúčiť syntetické materiály, ako aj tie súpravy, ktoré výrazne komprimujú pokožku.
 5. Zdravé jedlo. Telo sa bude cítiť skvelo a bude schopné získať potrebnú výživu výlučne zo zdravých potravín (zelenina, ovocie, orechy, obilniny, fazuľa, čistá voda).
 6. Kontrola telesnej hmotnosti a zabránenie prenášaniu váhy.

Ak pravidelne dodržiavate tieto preventívne pravidlá, potom pri absencii súvisiacich ochorení sa modriny na nohách bez udania dôvodu nezobrazia.

Prečo sa modriny objavujú na nohách bez dôvodu?

Vznik modrín a modrín na vnútornej aj vonkajšej strane nohy nie vždy predchádza mechanické poškodenie a poranenie. Takéto anomálie môžu byť nezávislé. Často sa škvrny objavujú v noci počas spánku.

Ak sú na nohách modriny, nemôžu byť ignorované. Nové prírastky naznačujú, že vážne negatívne procesy sa vyskytujú v tele v latentnej forme.

Mala by som sa obávať?

Hematóm je hustá zrazenina, ktorá sa nachádza v bunkách kože. Vzniká v dôsledku poškodenia žily alebo tepny a úniku krvi do blízkych tkanív. Krehkosť a slabosť krvných ciev spôsobujú rôzne faktory.

Bez liečby sa patológia môže stať vážnou a dlhotrvajúcou chorobou. Preto keď sa objavia prvé alarmové signály, mali by ste okamžite navštíviť špecialistu, podrobiť sa dôkladnej lekárskej prehliadke a začať liečbu včas.

Mechanizmus tvorby modrín

Bez úderu sú modriny na nohe spôsobené pretrhnutím cievnych stien a odtokom krvi za hranicami.

 • Gematomnye. Vzniká pod kožou, hlboko v svalovom tkanive. Dotknuté miesto je boľavé.
 • Vaskulitída fialové. Sú zápalové, sprevádzané svrbením, vyrážkami.
 • Mikrocirkulácie. Nachádza sa na horných a dolných končatinách slizníc. Vyskytujú sa po hojnej strate krvi, dokonca s malým účinkom na pokožku.
 • Mikrocirkulačný hematóm. Sú veľké, sú zmiešané).

Príčiny modrín na nohách

Prítomnosť modrín na tele bez zjavného dôvodu môže naznačovať, že osoba má choroby vnútorných orgánov. Medzi ne patria:

 • endokrinná dysfunkcia;
 • obehové a kardiovaskulárne poruchy;
 • nohy kŕčové žily;
 • problémy s imunitou (lupus erythematosus);
 • trombóza;
 • patológia pečene, obličiek, močových ciest;
 • arteriálna hypertenzia;
 • reumatizmus;
 • vazopatia (intoxikácia tela);
 • hemoragická vaskulitída;
 • rakovina prsníka u žien;
 • onkologické ochorenia;
 • lézie mozgu a centrálneho nervového systému;
 • subkutánny hemangióm;
 • zmeny týkajúce sa veku súvisiace s prirodzeným starnutím buniek.

U detí môžu byť faktory vývoja patológie aj:

 • nesprávne organizovaná denná rutina;
 • nízka mobilita;
 • červy;
 • nevyvážená výživa;
 • slabé krvné cievy;
 • problémy s štítnou žľazou;
 • infekcie v minulosti;
 • nesprávna injekcia (použitie krátkej ihly, zrýchlená dávka injekčného lieku, vývoj svalového kŕče, alergie).

U detí je anomália často sprevádzaná:

 • zvýšená telesná teplota;
 • porušovanie reči a motorickej činnosti;
 • krátka strata videnia;
 • ospalosť, letargia;
 • závraty;
 • dlhodobé a časté krvácanie z nosa, úst.

hypovitaminóza

Nedostatok vitamínov (C a P), minerály (zinok, železo, selén, kobalt) môžu tiež spôsobiť ochorenie. Nedostatok komponentov potrebných pre zdravie vedie k zníženiu sily a elasticity bunkových membrán, čo je spojené s nedostatkom kolagénu. Výsledkom sú slzy a zničenie žilových stien.

trombocytopénia

Zníženie počtu krvných doštičiek vedie k zlému zrážaniu krvi, čo vedie k spontánnej tvorbe modrín.

Kŕčové žily

Vzhľad modrín na žilách nohy je spôsobený krehkosťou povrchových ciev.

menopauza

Jeden z možných dôvodov vysvetľujúcich, prečo sa objavujú modriny na nohách žien. Neprítomnosť menštruácie je spojená so znížením hladiny estrogénu pohlavného hormónu v krvi. Vyskytuje sa počas hormonálnej úpravy tela.

bovinnej

Je charakterizovaná poškodením kostnej drene a krvi. Medzi hlavné príznaky patria:

 • nadmerná práca, nedostatok vzduchu;
 • aktívne modriny a hematómy;
 • krvácanie vnútorných a vonkajších orgánov, slizníc;
 • opuch žuvačiek;
 • nepohodlie v žalúdku;
 • horúčka;
 • nadmerné potenie (najmä v noci);
 • bolesti hlavy, bolesť v kostiach;
 • opuchnuté lymfatické uzliny;
 • kožné vyrážky;
 • oslabenie imunity, častá náchylnosť na infekcie.

Krehkosť kĺbov

Z dôvodu nedostatku vitamínov a minerálov. Nedostatok prospešných látok vedie k tomu, že krvné kapiláry a krvné cievy sú príliš krehké a náchylné k častému zraneniu. To vyvoláva subkutánne krvácanie.

Renálne zlyhanie

Nesprávne fungovanie obličiek a celého močového systému môže spôsobiť ochorenie krvi, viesť k trombocytopénii (nedostatočné zrážanie krvi).

lekárstvo

Výskyt modrín na nohách bez kontúzie môže tiež predchádzať použitie liekov: antidepresíva, steroidy, analgetiká, protizápalové, antiastmické.

lokalizácia

Umiestnenie modrín závisí od hlavnej príčiny, ktorú spôsobujú. Ochorenie sa môže prejavovať nielen na dolných končatinách, ale aj v celom tele.

Najčastejšie nastávajú podliatiny na stehnách (stehná, teľatá, nohy, členky) v dôsledku kŕčových žíl, problémy s krvnými cievami. Sú sprevádzané všeobecnou únavou, edémom, tvorbou podkožnej cievnej mriežky viditeľnej pre lumen.

Diagnóza hemoragickej vaskulitídy určuje tvorbu modrín vo forme krvavo-červených škvŕn na lakťoch a kolenách, zadku, tvári, nohe, dlaňach. Malé patologické body sa môžu zlúčiť do jedného.

Zlomeniny spôsobené hemofíliou sú umiestnené na rôznych miestach tela. Akékoľvek, dokonca aj tie najzávažnejšie modriny alebo škody môžu spôsobiť ich výskyt.

Erytrémia (zvýšené hladiny erytrocytov v krvi) je charakterizovaná hematómami na dolných končatinách, ktoré sú doplnené bolesťou v oblasti srdca, hypertenziou a fyzickým vyčerpaním.

Zlomeniny u žien po pôrode

Často u žien, ktoré sú v popôrodnom období, sú na nohách modriny. Je to kvôli kŕčové žily, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku skutočnosti, že počas tehotenstva sú krvné cievy vystavené zvýšenému tlaku, zaťaženie sa zvyšuje, stáva sa tenkou, stráca silu a pružnosť, je beriberi a nerovnováha hormónov.

Aby ste sa vyrovnali s hematómami, odporúčajte:

 • aplikovať studené na problémovú oblasť;
 • mazať porážku masť obsahujúcu vitamín K;
 • organizovať správnu výživu.

Zlomeniny pod očami

Zlomeniny pod očami naznačujú:

 • chronické infekcie;
 • ochorenia vnútorných orgánov (dysfunkcia obličiek a pečene, kardiovaskulárne a respiračné systémy);
 • nevhodný životný štýl, prítomnosť zlých návykov;
 • dlhá práca na počítači;
 • ochorenia očí;
 • nedostatok výživy, spánok a odpočinok.

Na vytvorenie spoľahlivej príčiny anomálie je potrebné vykonať úplné lekárske vyšetrenie.

Diagnóza príčin modrín na nohách

Stanovenie diagnózy prebieha nasledovne:

 • krvné testy;
 • Röntgenové vyšetrenie (ak sú zranenia končatín);
 • ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev;
 • vizuálnu kontrolu lekárom.

Okrem toho môžete potrebovať prehľad celého tela na zistenie chorôb vnútorných orgánov.

Metamorfóza modrín na nohách

Prítomnosť hemoglobínu v krvi spôsobuje, že hematómy začnú modrúť počas prvých dvoch dní po ich vzniku. Postupne sa bielkovina rozpadá na dve zložky - biliverdin a bilirubín, farba modriny sa stáva zelená (6-7 dní), potom sa stáva žltkasto sfarbeným odtieňom (po dobu 8-9 dní). Za normálnych okolností zmiznú úplne modriny za dva týždne.

Aké liečenie je potrebné

Liečba chorôb je určovaná aj príčinami jej výskytu.

Komu sa chcete obrátiť?

Ak sa modriny objavujú pravidelne alebo pravidelne na nohách bez príčiny, ktoré nie sú spojené s mechanickými poraneniami, mali by ste najskôr vyhľadať pomoc praktického lekára alebo vaskulárneho lekára (flebologa). V závislosti od výsledkov diagnostiky sa určuje režim liečby. Možno budete musieť konzultovať aj iných odborníkov (endokrinológ, onkológ).

Liečba avitaminózy

S beriberi je dôležité vyplniť množstvo chýbajúcich vitamínov a minerálov. Človek dostane s jedlom. Zdravotné opatrenia preto zahŕňajú zmenu stravy, zahrnutie produktov a jedál obsahujúcich rutín, vápnik a draslík. Pacientovi sa odporúča jesť:

 • ryby;
 • mlieko, syr, tvaroh;
 • sušené ovocie;
 • orechy;
 • ovocie (citrus) a zelenina, zelenina, bobule;
 • pohánka.

Ak je to potrebné, môžete použiť ďalšie minerálne a vitamínové komplexy. Užívajte ich iba predpísaným lekárom.

Keď hormonálne zlyhanie

Zmeny hormonálnych hladín sú pre ženy viac náchylné. Existuje patológia počas období menštruácie, po pôrode. Tento problém môžete vyriešiť, ak správne užívate lieky predpísané lekárom. Ak je porucha spôsobená hormonálnymi liekmi, mali by byť pozastavené alebo nahradené nehormonálnymi liekmi, ktoré majú podobný účinok na liek.

V rozpore s kardiovaskulárnym systémom

Ak boli identifikované patologické stavy srdca a krvných ciev, lieky sa používajú na liečbu obehového systému na stabilizáciu. Lekár je menovaný:

 • liečebná terapia;
 • terapeutické cvičenie.

Pacientovi sa odporúča dodržiavať diétu (konzumovať zeleninu a ovocie, vylúčiť mastné, vyprážané, pikantné), prestať fajčiť, zneužívanie alkoholu.

Symptomatická liečba

Rýchlo odstráňte príčinu modrín bez toho, aby ste pomohli masť na lokálnu aplikáciu:

 • "Heparin";
 • "Troxevasin";
 • "Indovazin";
 • Výrobky na báze Arnika.

Tieto lieky nemožno použiť na zlé zrážanie krvi.

Ľudové nápravy pre modriny

Sú veľmi účinné, často sa používajú na odstránenie nepríjemných prejavov, ale majú lokálny účinok bez toho, aby ovplyvnili skutočnú príčinu ochorenia.

Keď sa odporúča patológia:

 • aplikujte na zaparené zelné listy (drvená rastlinná hmota zmiešaná s medom, alkoholom alebo vodkou, má hojivý účinok rýchlejšie);
 • vytvorte kompresiu strúhaných zemiakov (pozitívny účinok sa pozoruje po troch až štyroch dňoch).

V prípade modriny na kolene alebo inej časti nohy by miesto nemalo byť ošetrené jódom: tým sa zvýši krvácanie.

Ako zabrániť tvorbe modrín na nohách?

Aby ste sa čo najviac ochránili a zabránili vzniku podkožných hematómov, odporúčame:

 • Posilniť telo s vitamínmi, jesť zdravé a zdravé jedlo: v strave je potrebné zahrnúť marhule, citrusové plody, mrkvu, kivi.
 • Praktické kontrastné sprchy alebo kúpele: postupy posilňujú steny ciev, čím sú odolnejšie a pružnejšie.
 • Použite masti vitamínu K.
 • Používajte liek "Bromelain" (proteín na rozklad), "Arnica" (zabraňuje vzniku modrín).

Všetky lieky sa majú užívať len podľa pokynov lekára.

 • Vedú zdravý životný štýl.
 • Vykonajte športové, každodenné cvičebné cvičenia, rovnomerne rozložte zaťaženie na končatiny.

Zvršok na nohách

V prípade neprimeraného a neustáleho výskytu modrín na nohách je potrebné poradiť sa s odborníkom. V opačnom prípade je anomália plná tvorby hustého, hustého nárazu pod kožou, čo je spôsobené intenzívnym a dlhotrvajúcim odtokom krvi z poškodenej nádoby.

Zvratky na nohách nie sú nezávislou chorobou. Často pôsobia ako alarmujúci signál, že všetko nie je v poriadku v tele a vyžaduje si zvýšenú pozornosť na seba. Včasné využitie kvalifikovanej pomoci pomôže odstrániť zdroj ochorenia a dlhodobo eliminovať nepríjemné prejavy.

"Bruises bez príčiny na nohách žien: prečo sa objavujú a čo robiť?"

7 komentárov

Nie je jasné, prečo modriny na nohách môžu obťažovať ženy v každom veku. Pri absencii rany alebo modriny je žena v rozpakoch počuť obvinenia z nemotornosti v jej prejave, takže sa pokúša skryť modriny pod nohavicami alebo dlhú sukňu, ale nie je to len estetický nepohodlie. Zvratky na nohách žien, najmä početné alebo sa objavujú so závideniahodnou pravidelnosťou, môžu naznačovať zdravotné problémy.

Bruise: Čo sa stane?

Modrina (hematóm) je vonkajším výsledkom poškodenia ciev v blízkosti povrchu kože. Krv uviaznutá v subkutánnych vrstvách sa javí ako šarlátová škvrna. Dosť rýchlo sa začnú rozpadávať červené krvinky a modrina sa stáva modrastou.

Počas jedného týždňa začne hematóm "kvitnúť": od okraja sa jeho odtieň zmení na zelenkastú a žltkastú. Ak sa však plavete s takým "rozkvitnutým" modrínom, hematóm sa znova zmení na modro-modrastý. Zvyčajne je modrina bezbolestná, iba podkožným krvácaním vo veľkom meradle je mierna kondenzácia pod kožou.

Zvyčajne hematómy nezávisle prejdú niekoľko týždňov. Tento proces sa však môže urýchliť, ak dodržiavate určité odporúčania.

Tenká svetlá koža - "magnet" pre modriny

Prečo vzniknú modriny?

Vo väčšine prípadov sú modriny spôsobené tvorbou modrín. Obzvlášť často sa sťažujú na výskyt hematómov na koži ženy s ľahkou tenkou pokožkou. Kapiláry sú umiestnené veľmi blízko k povrchu kože a ich steny sú veľmi krehké.

Dokonca aj malý vplyv na jemnú pokožku môže viesť k modrým škvrnám na nohe:

 • stlačenie prstov, poškriabanie pokožky;
 • túžba po opálení - dlho ostať na slnku;
 • pobyt v saune / vani, sprcha;
 • anticelulitídna masáž, nesprávne vykonaná depilácia cukru alebo vosku.

Je to dôležité! Majitelia jemnej pokožky s častým výskytom modrín by mali byť vylúčení z rosacey. Geneticky určená, zvýšená krehkosť malých ciev je kožná porucha, ktorá nemá zmysel maskovať kozmetikou. Cuperóza na nohách je liečená cévnými chirurgami, pričom sa uchýlila k minimálne traumatickej modernej technike.

Zvratky na nohách bez dôvodu: znak abnormality v tele

Často výskyt modrín na nohách bez príčiny je dôsledkom miernej odchýlky v zdraví ženy, ktorá sa niekedy môže vyvinúť do ochorenia.

Cévní systém reaguje najskôr na starnutie tela. Kvôli fyziologickému poklesu elasticity cievnej steny sú pomliaždeniny u starších pacientov bežné. Ich častý výskyt však nemožno vysvetliť len starnutím: s najväčšou pravdepodobnosťou má žena vo veku vážne zdravotné problémy.

Pre elasticitu cievnej steny spĺňať Vit. A, C, K a R. Ich nedostatok, najmä často v zime-jar, vedie k bezproblémovému výskytu malých podkožných krvácaní v nohách. Zvratky na nohách často naznačujú nedostatok vápnika, selénu a kobaltu. Podvýživa a tesné diéty vyvolávajú tvorbu malých hematómov.

 • Vírusové infekcie: chrípka, ARVI

Vírusové infekcie významne zvyšujú priepustnosť krvných ciev. Preto sa v polovici ochorenia a neskôr v období zotavovania ženy často sťažujú na krvácanie z krvi a malé krvácanie sa objavuje na nohách a iných častiach tela, a to aj pri minimálnom stlačení kože.

Zlomeniny na pažích a nohách sa zvyčajne nenachádzajú u tehotných žien a súvisia so zvýšeným zaťažením dolných končatín a nedostatkom vitamínov. Rovnaký stav môžu ženy pozorovať počas menopauzy: pokles hladiny pohlavných hormónov nepriaznivo ovplyvňuje silu krvných ciev.

Zlomeniny na nohách môžu byť spôsobené nielen použitím liekov na zmierňovanie krvného obrazu (trombón ASS, heparín atď.). Obľúbená veľa dámami pre bolesť hlavy - Ibuprofen (Mig-400) - tiež zvyšuje krehkosť kapilár. Dlhodobý alebo nekontrolovaný príjem iných nesteroidných protizápalových liekov (Diclofenac, Naproxen, Ketanov), kortikosteroidy, niektoré antidepresíva a antiastmatické lieky môže byť hematómový provokatér. V tomto prípade sa hematómy zvyčajne objavujú po celom tele a môžu dosiahnuť významné veľkosti.

Hematómy v nohách sú symptómom vážneho ochorenia.

Pravidelné krvácanie v nohách žien niekedy naznačuje vnútornú patológiu. V tomto prípade možno dôvod, prečo nie, spočíva nielen v poruche práce akéhokoľvek orgánu, ale aj v genetickej "dedičnosti".

Kŕčové žily sú najčastejšou príčinou modrých škvŕn na nohách. Žena zaznamenáva zvýšenú únavu nôh (pri dlhšom stojaní / sedení, horšie vo večerných hodinách), edému a pavúkov.

 • Hemoragická diatéza

Celá skupina získaných alebo geneticky určených chorôb, charakterizovaných výskytom modrín. Charakteristickým rysom - krvácanie je prítomné nielen na koži, ale aj na slizniciach, vo vnútorných orgánoch. Pri hemoragickej vaskulitíde je podliatina často symetrická.

Jednou z najvážnejších príčin vzniku modrín je krvotvorná choroba spôsobená poklesom / zvýšením počtu krvných doštičiek alebo ich neschopnosťou vykonávať svoje funkcie. Medzi takéto ochorenia patrí trombocytopénia (trombocytopenická purpura, DIC, lupus erythematosus), hemofília, leukémia, von Willebrandova choroba.

V tomto prípade sa náhle objavia hematómy a pacient má slabú regeneračnú schopnosť (dokonca aj zuby sa zle liečia). Choroby sú plné rozsiahleho krvácania: malá rana môže viesť k rozsiahlej strate krvi a smrti. Tehotné ženy môžu mať potrat alebo smrť plodu.

Je to dôležité! Hemofília postihuje iba chlapcov a genetický faktor sa prenáša cez ženskú líniu. Čím skôr sa choroba a modriny prejavujú bez príčiny, tým menej chudoby má dieťa na dlhý život.

 • Patológia vnútorných orgánov

Elasticita krvných ciev prudko klesá pri ťažkých ochoreniach pečene (cirhóza, hepatitída) a obličky. Niekedy sa u hypertenzných pacientov a pacientov s chronickou tonzilitídou vyskytujú malé podliatky na nohách bez príčiny. V tomto prípade žena bude indikovať krvácanie v celom tele a charakteristické symptómy, ktoré pomôžu pri diferenciálnej diagnostike patológie.

Zápal meningídy spôsobený meningokokovou infekciou (treba odlíšiť od neinfekčnej meningitídy) sprevádza meningokokemia a šok. Infekcia v krvnom riečisku vyvoláva výskyt modrých škvŕn na tele a končatinách, kritický nárast teploty a množstvo príznakov mozgu (stuhnutý krk atď.).

V tomto prípade je inkubačná doba 1 deň a príznaky sa rýchlo rozvinú. Ak existuje podozrenie na infekčnú meningitídu, je potrebná urgentná hospitalizácia a intenzívna starostlivosť.

Ako liečiť modriny na nohách?

Bez ohľadu na to, čo sa objavilo na nohách - bez úderov alebo v dôsledku modrín - odporúčajú sa nasledujúce manipulácie:

 • Noha s fialovou modřinou by mala byť zvýšená, aby sa znížil prietok krvi v krvi.
 • Pri veľkom krvácaní by mala byť bandážovaná noha, kompresia zastaví uvoľnenie krvi z poškodenej cievy a nárast modriny.
 • Umiestnenie nádoby na ľad alebo bežnú fľašu z chladničky zatlačí nádoby.
 • Keď veľké subkutánne krvácanie alebo viacnásobné modriny nezabudnite prestať užívať lieky na zriedenie krvi - aspirín atď.

Je to dôležité! Tieto opatrenia sú účinné len v prvých hodinách po objavení sa hematómu a len zabraňujú zvýšeniu krvácania. Pravidelne sa vyskytujúce modriny vyžadujú návštevu lekára a kompletné vyšetrenie.

Ak chcete rýchlo zbaviť modriny, môžete urobiť lokálnu liečbu. Ako odstrániť modriny na nohách:

 • Zahrievanie sa stlačí s odvarom z Hypericum s prídavkom levanduľového / rozmarínového oleja, alkoholových kompresii - teplo sa aplikuje od 2 dní po nástupe krvácania a iba pri absencii závažného ochorenia;
 • Používajte 2-3 krát denne masť troksevazin, lioton, pohmoždenie, najlepšie "modré oko" gél - záchranca (používajú športovci);
 • Kompresie s telesnými pomliaždeniami zmiznú v priebehu niekoľkých dní, ale potom dochádza k miernemu spáleniu a odlupovaniu kože, telo masť je menej účinná;
 • Jódová sieť - urýchľuje absorpciu hematómu a zabraňuje jej hojeniu.

V snahe rýchlo sa zbaviť kyanotických hematómov na nohách, ženy často používajú niekoľko metód naraz. Tento prístup je však plný podráždenia kože a alergií.

Kedy potrebujem navštíviť lekára?

Zbavenie modriny, ak je jej vzhľad spojený s akýmkoľvek porušením v ženskom tele, nezaručuje vznik nových krvácaní na nohách. Lekárska konzultácia sa vyžaduje v prípadoch:

 • Hematómy a výskyt závažných príznakov (horúčka, bolesť atď.);
 • Pravidelný vzhľad hematómov;
 • Výskyt jednej modriny s ďalšou tvorbou nových krvácaní na koži;
 • Vytvorenie tesnenia v oblasti modrín, zvýšenie lokálnej teploty (horúca koža) a celkovo až do 37,2 ° C naznačuje vyčerpanie hematómu.

Prečo sa na nohách objavujú modriny bez dôvodov u žien?

Zlomeniny sú subkutánne krvácanie, ktoré sa vyskytuje pri poškodení malých krvných ciev, zvyčajne po tupom poškodení danej časti tela. Príčinným faktorom môže byť úder, kompresia atď. Najskôr modrina je tmavo modrá, táto farba je spôsobená šírením krvi cez kožu. Erytrocyty sa rozpadajú a uvoľňujú farbu hemoglobínu, ktorá spôsobuje zmenu farby na zelenkastú, hnedú, žltú. Postupne sa obsah modrín absorbuje, a preto zmizne. Ale niekedy sa objavujú podliatiny na nohách (u žien častejšie ako u mužov). Prečo sa to deje?

Prečo sa modriny objavujú na nohách "bez akéhokoľvek dôvodu"?

Podkožné podliatiny sa najčastejšie vyskytujú v oblasti tela, holennej kosti a kolená; Dôvod môže byť jeden alebo kombinuje niekoľko faktorov.

Hlavná riziková skupina, prečo sa objavujú modriny na nohách, sú ochorenia spôsobujúce poruchy koagulácie. Niektoré ovplyvňujú funkciu alebo počet krvných doštičiek (napríklad leukémia a iné krvné poruchy), iné interferujú s koagulačnými faktormi (hemofília), nasledujúce zahŕňajú oba účinky (von Willebrandova choroba). Všetky tieto poruchy sa môžu podieľať na výskyte modrín na končatinách.

Zníženie zrážania krvi, ktoré spôsobuje tvorbu podliatin na nohách, je charakteristické pre pacientov s poruchou funkcie pečene (zvyčajne cirhózou pečene). Telo nie je schopné vygenerovať dostatočné množstvo určitých koagulačných faktorov závislých na vitamíne K. Predtým bol nedostatok vitamínu C (skorbut) hlavnou príčinou vzniku modrín; modriny spôsobené nedostatkom tohto vitamínu, ale aj dnes sa môže uskutočniť. Bez dôležitého vitamínu dochádza k pretrhnutiu steny cievnych stien, ľahko sa poškodia, dochádza k malým počtom modrín.

Medzi hlavné príčiny tvorby modrín patria zvýšená krehkosť cievnych stien. Najčastejšie táto porucha je vrodená a kvôli kvalite spojivového tkaniva, časti cievnej steny. Tendenciu na kŕčové žily, pri ktorých dochádza aj k tvorbe modrín, môže byť zdedený.

Ak sa na nohách objavia modriny "bez akéhokoľvek dôvodu", môžeme hovoriť o prítomnosti závažných ochorení a patologických stavov - z nedostatku určitých vitamínov, rôznych hematologických porúch pečene alebo niektorých systémových ochorení.

Zamerajte sa na možné príčiny vzniku modrín (žiadny dôvod) na nohách:

 • hemoragická diatéza je jedným z prvých dôvodov, prečo sa môže objaviť hematóm;
 • porucha zrážania krvi - nedostatok krvných doštičiek - niektoré z týchto krvných buniek sú tiež faktorom, prečo dochádza ku kontaminácii podkožných krvných doštičiek;
 • nepravidelná štruktúra kapilárnych stien - existuje aj veľa takýchto prípadov, často je nedostatok rutínu zapojený do vývoja patológie;
 • leukémia - s častými a bohatými podliatinami, je dôležité konzultovať s lekárom, pretože môže dôjsť k nebezpečnej chorobe;
 • ochorenie pečene - najmä cirhóza je časté ochorenie, v dôsledku čoho sa objavuje modrina, často sprevádzaná žltým odtieňom kože;
 • chronická kandidóza - rast huby Candida albicans v tele;
 • nedostatok vitamínu K;
 • hemofília je genetické ochorenie.

Prvou príčinou modrín na nohách sú problémy s žilami.

Kŕčové žily patria medzi bežné ochorenia a v súčasnosti postihujú 45 až 55% populácie. Problém kŕčových žíl sa týka tak žien, ako aj mužov vo všetkých vekových skupinách. Kŕčové žily patria tiež k chorobám, ktoré spôsobujú tvorbu modrín na nohách. Ak nie je liečené žilové ochorenie, existuje riziko následných komplikácií, z ktorých najzávažnejšími sú vredy na nohách, tromboembolizmus a krvácanie. Preto pri prvých príznakoch ochorenia je dôležité konzultovať s lekárom a predpísať vhodnú liečbu!

Príčinou kŕčových žíl je poškodenie povrchového venózneho systému, ktorý je charakterizovaný výsledným porušením správneho uzatvorenia jednocestných ventilov v cievach. To vedie k ich postupnému rozširovaniu a spôsobuje vývoj choroby. Pri poškodení funkcie ventilov zohráva určitá úloha dedičnosť (u týchto pacientov dochádza k znižovaniu sily a elasticity žilovej steny od narodenia). Ďalším faktorom je nadváha, čo vedie k veľkému zaťaženiu venózneho systému. Časté prípady kŕčových žíl u tehotných žien. Žilový tlak v dolných končatinách počas tohto obdobia zvyšuje rastúcu maternicu. Dôležitým faktorom je aj sedavá práca alebo dlhodobé postavenie. Obidva faktory spolu s nedostatkom fyzickej aktivity vedú k pomalšiemu prietoku krvi, a preto k typickému edému a únave dolných končatín. Najčastejšie v dôsledku kŕčových žíl varixov sa objavujú u ľudí pracujúcich v kanceláriách, predajcoch, kaderníctvoch, učiteľoch atď.

pretože choroba môže byť výsledkom poruchy srdca, vyžaduje okamžité riešenie!

Druhou príčinou modrín na nohách sú krehké cievy.

Okrem kŕčových žíl dôležitým faktorom spôsobujúcim výskyt modrín na nohách je krehkosť cievnych stien, ku ktorej dochádza vtedy, keď sa stratí a zriedi elasticita ciev. Výsledkom je hematóm, aj po menšom úraze. Modrina môže vykazovať petechía alebo modriny.

Krehkosť krvných ciev môže spôsobiť nedostatočný príjem dôležitých látok, poruchy endokrinného systému a centrálneho nervového systému. S neurózami, hysterickými stavmi, modriny vznikajú sami; samotné hematómy sa môžu vyskytnúť so silným emočným šokom.

Krehkosť krvných ciev je tiež spôsobená toxickými účinkami, alergickým zápalom alebo inými zmenami ovplyvňujúcimi kŕčovú sieť. Takéto stavy môžu nastať s chrípkou, bolesťami hrtana, nefritídou, reumatizmom, hypertenziou. Navyše zvýšená vaskulárna krehkosť môže byť spôsobená rôznymi krvnými poruchami.

Cievna krehkosť (najmä v nohách) je tiež spôsobená výrazným nedostatkom vitamínov E a C, prítomnosťou ochorení srdca a krvných ciev.

Vzhľadom na závažnosť faktorov spôsobujúcich výskyt hematómov je dôležité okamžite konzultovať s flébologom, ktorý vás pošle na ďalší výskum s cieľom určiť príčinu tohto problému.

Treťou príčinou modrín na nohách je ochorenie krvi alebo pečene.

Faktory, ktoré spôsobujú modriny na nohách, zahŕňajú prítomnosť ochorení pečene a porúch krvi.

Ochorenie pečene

Podobne ako pri iných ochoreniach, v prípade včasnej detekcie je možné liečiť aj ochorenia pečene. Telo môže byť úplne obnovené. Rastúce zdravé tkanivo nahradí poškodené tkanivá. Dôležité je vedieť o výstražných značkách.

Venujte pozornosť! Ak akýkoľvek typ ochorenia pečene ovplyvňuje tkaniny jeho tkaniva, zistí sa významné zvýšenie funkcie orgánov.

Príčiny ochorenia pečene:

 • zápal buniek - hepatitída;
 • poškodenie žlčovodu - cholestáza;
 • zvýšený cholesterol;
 • zhoršený prietok krvi do pečene;
 • infekcie a poškodenia pečeňových tkanív toxínom.

Cirhóza pečene

Najčastejšou príčinou ochorenia pečene je zneužívanie alkoholu. Posledná fáza (keď pečeň ovplyvňuje ťažké jazvy, tkanivo sa nedá regenerovať) je známe ako cirhóza.

Klasické symptómy ochorenia zahŕňajú:

 • respiračné zlyhanie;
 • tmavé kruhy pod očami;
 • telesný zápach;
 • modré škvrny na koži;
 • povlak na jazyku;
 • farebná zmena stolice.

Krvná patológia

Poruchy krvi, ktoré môžu spôsobiť výskyt hematómov, sú rôzne. Patria medzi ne aj relatívne bezpečné podmienky, ako je abnormalita doštičiek - nedostatok týchto buniek spôsobuje problémy s zrážaním krvi (pokles). Výsledkom je krvácanie s malými poraneniami, čím sa zvyšuje riziko straty krvi.

Ak sa krvácavá porucha často vyskytuje, treba zvážiť poruchu krvácania. Výskyt subkutánneho a vnútorného krvácania závisí od úrovne zrážania krvi. Preto by sa problém nemal prehliadať!

Niektoré krvné príčiny môžu byť zhubné, ako v prípade leukémie. Ide o choroby postihujúce bielych krviniek, ktoré postihujú kostnú dreň. Choroba je rozdelená na chronickú a akútnu formu. Leukémia zvyčajne postihuje dospelých a starších ľudí. Deti a deti sú menej často postihnuté. Okrem leukémie zahŕňajú ochorenia, ktorých príznaky zahŕňajú tvorbu hematómov:

 • lymfóm;
 • myelóm;
 • myelodysplastický syndróm.

Symptómy ochorení, pri ktorých sa náhle objavia modriny

Ako bolo uvedené vyššie, krvácanie v nohách je spôsobené rôznymi ochoreniami postihujúcimi pečeň, cievny a obehový systém. Tieto ochorenia zahŕňajú:

 • kŕčové žily;
 • cirhóza;
 • radu ochorení krvi (vrátane leukémie).

Zvážte príznaky týchto ochorení, ktoré je dôležité venovať pozornosť.

Kŕčové žily

Ochorenie sa vyznačuje rôznymi prejavmi. Prvými príznakmi ochorenia sú však tieto príznaky:

 • únava;
 • prechodný edém, najmä v letných mesiacoch;
 • bolesť v končatinách, najčastejšie v noci.

V neskorších štádiách sa na dolných končatinách alebo (neskôr) objavujú rozšírené žily, typické vyčnievajúce kŕčové žily. Najzávažnejšou podmienkou je odfarbenie kože, najmä tmavnutie a brnenie edému okolo členkov.

Cirhóza pečene

Cirhóza nie je jediným ochorením pečene, ktoré môže spôsobiť hematómy, ale najnebezpečnejšie. Po progresii ochorenia sa objavujú nasledovné príznaky:

 • tendencie k tvorbe pomliaždenín - pretože pečeň už nie je schopná účinne tvoriť krvné faktory zrážanlivosti krvi;
 • svrbenie - žlčové kyseliny uložené v koži môžu spôsobiť svrbenie;
 • zväčšenie prsníkov u mužov je stav známy ako gynekomastia spôsobený porušením hormonálnej sexuálnej rovnováhy a najmä zvýšením množstva estradiolu;
 • erektilná dysfunkcia - nerovnováha pohlavných hormónov môže znížiť sexuálnu túžbu a spôsobiť kontrakciu semenníkov;
 • pocit letargie - tento príznak súvisí so zvýšeným obsahom amoniaku v krvi;
 • strata svalového tkaniva - postihnutá pečeň znižuje produkciu bielkovín, čo môže viesť k strate svalovej hmoty.

Ochorenia krvi

Často máte pohmoždeniny, trpíte častými krvácaninami? Je čas ísť špecialistovi, pretože môžeme hovoriť o ochoreniach krvi.

Môže ísť o mnohé príznaky, ale na druhej strane, žiadny z nich nie je špecifický. Hlavné prejavy:

 • pocit únavy;
 • časté zimnice;
 • vysoká teplota;
 • krvácanie z nosa, ďasná, podkožné krvácanie;
 • opuch končatín;
 • pocity bolesti svalov a kĺbov;
 • tráviace problémy.

Je dôležité, aby tieto problémy neboli podceňované, a to najmä u mladých ľudí a tých s pretrvávajúcimi príznakmi, a to napriek štandardnej liečbe.

Faktory bez ochorenia

Podliatina je malá subkutánna krvácanie (hematóm), ktorá sa však môže líšiť v závislosti od miesta a mechanizmu jej výskytu. U ľudí s dispozíciami na ich vytvorenie sa tvoria modriny hlavne na končatinách (horné a dolné), najčastejšie po poranení. Niekedy sa objavujú modriny na nohách bez beaty - dostatok tlaku z topánok.

Často sú hematómy spôsobené zaťažením dolných končatín - napríklad počas dlhších cvičení v posilňovni (ruptúra ​​kapilár).

Existujú prípady, keď sa začali objavovať modriny po veku 40 rokov, koža sa stáva citlivá, končatiny sú náchylné na výskyt modrín... Ženy sú v tomto ohľade citlivejšie než muži, najmä v súvislosti s hormonálnymi zmenami spojenými s menopauzou. Hormónový estrogén, ktorý chráni steny krvných ciev, pomaly klesá, nádoby sú krehké. Podmienka nastane, keď je dostatočná menšia modrina na vytvorenie modriny.

Anorexia a vegetariáni sú náchylní na subkutánne krvácanie.

Ak máte modriny na nohách, dávajte pozor na bežne používané lieky. Niektoré lieky rôznymi mechanizmami môžu spôsobiť zvýšenú tendenciu k krvácaniu. Takéto lieky zahŕňajú kortikosteroidy s dlhodobým používaním, ktoré oslabujú cievne steny. Warfarín zasa potláča hepatickú syntézu krvných faktorov zrážania koagulácie, ktorých tvorba závisí od prítomnosti vitamínu K. Ďalším faktorom, ktorý spôsobuje hematómy, je predávkovanie heparínom, najmä nízkou molekulovou hmotnosťou (s správnou dávkou, riziko krvácania je minimálne). Aspirín zabraňuje agregácii krvných doštičiek a tým znižuje adhéziu, lepivosť, ktorá môže byť dôležitá pri prevencii trombózy, ale môže tiež viesť k neželanému krvácaniu.

Pri užívaní týchto liekov na tvorbu hematómu je celkom nevýznamný stres (šok niekedy nemôže byť - pri pomerne silnom tlaku vzniká podliatina).

Dávajte však pozor! Pri riešení problému, pri ktorom pochádza modrina, zvážte nasledujúce faktory. Vrodená neprítomnosť jedného z 13 koagulačných faktorov (koagulácia krvi) je podstatou hemofílie, dedičnej choroby, v ktorej sa krvácanie nielen v koži, ale aj v kĺboch ​​a vnútorných orgánoch. Hemofília je charakteristická takmer výlučne pre mužov, ženy ju trpia, takže sa v nich nepovažuje za vážnu chorobu. Opakovanie škvŕn na nohe bez zjavnej príčiny môže byť prejavom vážneho stavu - hemoragickej diatézy, ktorá môže narušiť funkciu niektorých orgánov alebo dokonca ohroziť život! Preto skúmajte nohy a ak máte podozrenie na problém, obráťte sa na svojho terapeuta.

Predchádzanie tvorbe podliatin

Ak sa na nohách objavujú modriny, ale nie sú neustále prítomné, problém nie je dramatický, nezhoršuje sa a lieky predávané v lekárňach bez lekárskeho predpisu (napríklad Ascorutin) môžu pomôcť. Odporúča sa tiež zvýšiť príjem vitamínov, najmä vitamínu C, ktorý má pozitívny vplyv na silu cievnych stien (pohánka, otruby, strukoviny, špargľa, paradajky, zelený čaj).

Najlepšie zo všetkých, aby ste určili, ktoré lieky sú pre vás to pravé, konzultujte s lekárom.

Ak sa dlho objavujú modriny, nové sa objavujú veľmi často, obráťte sa na špecialistu. Je dôležité vylúčiť možné ochorenia spojené s koaguláciou krvi.

Ak sa na nohe objaví modrina, sprevádzaná slabosťou končatín, bolesťou, môžu sa vyskytnúť kŕčové žily vyžadujúce cielenú liečbu!

Ako sa zbaviť modrín?

Ak dôjde k pomliaždeniu na nohe bez dôvodu, vo väčšine prípadov pomáha užívanie liekov obsahujúcich umelý hirudín.

Niekedy na to, aby sa odstránili sprievodné príznaky a liečba hematómov, stačí zachovať pokojný režim. Naopak, nadmerné pohyby a stres na končatinách predlžujú liečbu. Masáže pre podliatiny nepomôžu!

Zo syntetických drog, ktoré si zaslúžia spomenúť "Ascorutin", posilňujúce steny kapilár (ak sa účinok nevyjadruje po mesiaci príjmu, terapeutický prístup by sa mal revidovať).

Každá liečebná metóda môže byť podporená použitím vitamínu C. Okrem toho sa na urýchlenie absorpcie používajú rôzne deriváty heparínu vo forme masti a gélov.

Keď sa uchovávajú hematómy, na odhalenie porúch zrážania sa odporúča krvný test.

Ako sa zbaviť modrín na nohách ľudovými spôsobmi?

Zvratné nohy sú nepríjemný fenomén, ktorý možno eliminovať aj ľudovými metódami a sorbentmi. Metódy tradičnej medicíny sa však odporúčajú, ak sú hematómy malé a nevytvárajú ďalšie bolesti!

 • Kompresy z octu zmiešané s teplou vodou, alebo dané drvené petržlenové listy, fixované s obväzom, pomôže zbaviť modrín.
 • Drvené palivo ľahko pripojené k postihnutej oblasti ľahko zníži hematóm.
 • Med je dobrý pre modriny. Stačí si rozotrieť modriny.

Nezabudnite na výživu bohatú na vitamín C (pohánka, čučoriedky, červená kapusta, ostružiny, cibuľa, zelená paprika, červené ríbezle, rakytník, křen, kyslá kapusta). Ak problém pretrváva, poraďte sa s lekárom!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dýchavičnosť pri srdcovom zlyhaní, ktorej liečba komplikuje základná choroba

Srdcové zlyhanie je sprevádzané dýchavičnosťou. Dokonca aj zdravá osoba po intenzívnej námahe prežíva dýchavičnosť.V týchto prípadoch však rýchlo prechádza, je to fyziologická reakcia a nie patológia.

Výrobky s prírodnými statínmi

Podľa WHO každú piatu osobu na planéte, ktorá dosiahla vek 45 rokov, trpí aterosklerózou. Ide o chorobu spojenú s porušením metabolizmu tukov v tele, v ktorom sa tvoria plaky cholesterolu na stenách ciev.

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Zakrivenie vertebrálnych artérií: diagnostika a liečba

Vo väčšine prípadov je kŕčovitosť vertebrálnych artérií dedičným faktorom. Takéto nádoby sa rýchlo opotrebúvajú. Je ťažké diagnostikovať túto chorobu, pretože skrýva sa pod príznakmi iných chorôb.

Ako posilniť slabé krvné cievy v nose

Nos je jedným z najslabších orgánov na tvári osoby. Vo svojej dutine sú takmer všetky cievy príliš blízko k sliznici, takže niektorí ľudia majú často krvácanie z nosa.

Symptómy a liečba oklúzie chodidiel

Akútne poškodenie prietoku krvi súvisiace so zúžením alebo úplným zablokovaním krvných ciev sa nazýva oklúzia. Vyskytuje sa ako príznak špecifickej choroby a spôsobuje patologické zmeny v blízkych tkanivách a orgánoch.