Pri slove "hydrocefalus" si najviac predstavte malé dieťa s neúmerne zväčšenou lebkou.

Skutočne v ranom veku vrodený hydrocefalus vedie k deformácii hlavy v dôsledku prudko zvýšeného intrakraniálneho tlaku. Substitučný hydrocefalus je však úplne iný.

Po prvé sa zvyčajne vyskytuje u starších pacientov a po druhé, pretože stehy lebky dospelého človeka sú osifikované, ochorenie nevedie k jeho zvýšeniu a deformácii.

Po tretie môže byť sprevádzaný normálnym alebo dokonca zníženým intrakraniálnym tlakom. Preto veľmi často choroba zostáva nezistená už mnoho rokov alebo dokonca desaťročia.

Mozogová náhrada mozgu: Symptómy a liečba je téma tohto článku.

klasifikácia

Ako každá iná forma hydrocefalusu, - náhradný hydrocefalus má niekoľko foriem:

 • Keď sa externý náhradný hydrocefál - cerebrospinálna tekutina hromadí v subarachnoidnej dutine, a to na mieste zníženého objemu mozgu.
 • Keď interný náhradný hydrocefalus - CSF zaplňuje komory mozgu.
 • Zmiešaný náhradný hydrocefalus je charakterizovaný akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny vnútri mozgu a vonku pod jeho membránami.

Príčiny patológie

Substitučný hydrocefalus sa líši od ostatných typov ochorenia primárne tým, že je sprevádzaný atrofiou mozgového tkaniva.

Súčasne dochádza k tomu, že alkohol prechádza na svoje miesto, a teda názov - "substitučný".

Najčastejšie smrť mozgových buniek spôsobuje zmeny súvisiace s vekom.

Existujú aj ďalšie dôvody atrofie mozgu: alkohol, infekčné ochorenia, ako je neurosyfília, herpes, rubeola, toxoplazmóza, zvýšený intrakraniálny tlak, ktorý môže byť nielen príznakom, ale aj príčinou výmeny hydrocefalu, vysokého krvného tlaku a aterosklerózy a účinky traumatického poškodenia mozgu.

Príčina choroby do určitej miery ovplyvňuje jej priebeh. Vekový náhradný hydrocefalus, často sa dlhodobo nevykazuje, vyplývajúci z poškodenia alebo infekčného poškodenia mozgu, sa prekrýva s základnou chorobou a zhoršuje jej príznaky.

Hydrocefalus - vážne ochorenie, ktoré je plné nebezpečných následkov pre deti i dospelých. Zmiešaný hydrocefalus mozgu u dospelých - čo to je a ako liečiť ochorenie?

Typy hydrocefalusu u novorodencov a metódy liečby choroby uvažujeme tu.

Vedeli ste, že zvýšený intrakraniálny tlak môže viesť k mŕtvici a strate zraku? Odkaz http://neuro-logia.ru/zabolevaniya/golova/sosudistye-zabolevaniya-mozga/vnutricherepnoe-davlenie-simptomy-i-lechenie-u-vzroslyx.html si môžete prečítať podrobne o nebezpečenstvách tejto choroby a metódach jej liečby.

príznaky

Všetky formy hydrocefalusu majú tendenciu postupovať v priebehu času a substitúcia nie je výnimkou. Postupne zvyšujúci sa intrakraniálny tlak vedie k nasledujúcim symptómom:

 • bolesti hlavy sprevádzané nevoľnosťou a vracaním;
 • celkové zhoršenie zdravia, únava;
 • poruchy spánku;
 • rozmazané videnie, dvojité videnie;
 • problémy s kontrolou močenia a pohybov čriev;
 • zníženie inteligencie, zhoršenie pamäti;
 • letargia, apatia, nedostatok iniciatívy;
 • epileptický syndróm;
 • pokles krvného tlaku a arytmia.

Bolesti hlavy spôsobené hydrocefalom sú často zamieňané s migrénami, na rozdiel od migrény, ale zvyčajne nie sú jednostranné a zachytia celú hlavu. Duševné poruchy v prvom rade ovplyvňujú logické myslenie a schopnosti počítať: pacient nemôže vyriešiť jednoduchý príklad, zabudne na jeho vek, stráca sa v čase.

diagnostika

Na presnú diagnózu nedostatočne charakteristických neurologických príznakov sa vyžaduje vyšetrenie mozgu. Najčastejšie je dostatočné MRI, čo odhaľuje atrofiu mozgového tkaniva a zvýšenie objemu mozgovomiechovej tekutiny. V niektorých prípadoch sú však potrebné ďalšie vyšetrenia.

Táto angiografia, ultrazvuk, rádiografia lebky, v prípade podozrenia na infekčnú povahu ochorenia - testy na patogény herpesu, syfilis, toxoplazmózu, ako aj oftalmoskopiu.

Substitučná hydrocyfália - prázdne turecké sedlo

Často je náhodný nález náhradného hydrocefalusu. S miernym priebehom ochorenia je potrebné aspoň raz za šesť mesiacov vyšetriť, aby sa identifikovali prvé známky vývoja porúch v počiatočných štádiách. Ak sa intrakraniálny tlak prudko zvýši, je potrebné okamžite začať liečbu.

Ako každá iná forma tejto choroby, nie je náchylná k seberegresii.

liečba

Taktika liečby vonkajšieho náhradného hydrocefalu sa určuje v závislosti od závažnosti symptómov a povahy poškodenia mozgu. S náhradným hydrocefalom, najčastejšie konzervatívnou liečbou, ale jeho závažné formy si môžu vyžadovať chirurgickú intervenciu.

Keď choroba prebieha bez výrazných symptómov a nie je sprevádzaná zvýšeným intrakraniálnym tlakom, dostatočne zameraná na zlepšenie cerebrálneho obehu a celkový stav terapie tela.

Ide o masáž obojok a chrámov, miernu fyzickú aktivitu, liečebné kúpele, použitie nootropík a prostriedky na zlepšenie krvného zásobenia mozgu, ako je Phenibut, Glycín, Cavinton, Cinnarizin, Cerebrolysin.

Ak je zvýšený intrakraniálny tlak, pacientovi sa predpíše diuretiká na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela a zníženie objemu mozgovomiechovej tekutiny: Diacarb, Furosemid, Manitol.

Ak existuje takáto potreba, diuretiká v tabletách môžu byť nahradené bylinnými prostriedkami s podobným účinkom - to sú topolové puky, kukuričný hodváb, žihľava. Pri pravidelnom používaní diuretík používajte draslík a horčík, ako aj potraviny bohaté na tieto stopové prvky, ako sú banány, orechy, strukoviny, šalát, špenát a horká čokoláda, pretože sa vylučujú vo veľkom množstve v moči.

Chirurgický zásah do substitučného hydrocefalusu je veľmi zriedkavý, ale v prípadoch, keď ochorenie začne dramaticky postupovať, čo môže v krátkom čase viesť k vážnemu zhoršeniu stavu pacienta, môže to byť nevyhnutné.

Najčastejšie s vnútorným hydrocefalom je inštalovaný skrat, ktorý spája komorovú dutinu s akoukoľvek ďalšou telesnou dutinou, počnúc od perikardu a končiac s jedným z močovodov.

Toto je zvyčajne brušná dutina. Keď sa dosiahne určitý indikátor intrakraniálneho tlaku, odkvapkávací ventil sa otvorí a nadbytočná tekutina opustí mozog.

Táto operácia odstraňuje všetky symptómy ochorenia, ale zdravé fungovanie pacienta so skratom závisí od stavu prístroja, ktorý musí byť čas od času vymenený.

Endoskopické operácie, ako je endoskopická ventrikulostómia, pri ktorých sú otvory pre odtok mozgovomiechovej tekutiny dierované na dne komory, sú na tejto nevýhode zbavené, ale nie sú vykonávané na všetkých klinikách.

prevencia

Infekcie, ktoré v budúcnosti môžu viesť k poškodeniu nervových tkanív, traumatickým poraneniam mozgu a so symptómami zvýšeného vnútrolebečného a arteriálneho tlaku, musia prijať včasné opatrenia a zabrániť zneužívaniu alkoholu a iných neurotoxických látok.

Zabráňte hlavnej príčine ochorenia - zmenám súvisiacim s vekom v mozgu - v súčasnosti je to nemožné.

Na záver treba poznamenať, že náhradný hydrocefalus sa zriedkavo vyskytuje v ťažkej forme a zvyčajne dobre reaguje na liečbu. Preto pri tejto diagnóze by ste nemali zúfatovať a predstavovať si to najhoršie.

Niekedy hydrocefalus sa nevykazuje a diagnóza sa vyskytuje náhodou. Mierny mozgový hydrocefalus u dospelých je často vnímaný ako počiatočné príznaky demencie, ale ide o dve úplne odlišné ochorenia.

Tradičná liečba nádorov mozgu je popísaná v tomto článku.

Substitučný hydrocefalus

Hlavný príznak tohto ochorenia je obsiahnutý v samotnom názve patológie - s náhradným hydrocefalom, mozgová látka postupne stráca svoj objem a je nahradená cerebrospinálnou tekutinou (cerebrospinálnou tekutinou). Hydrocefalus alebo kvapkanie mozgu je nadmerná produkcia alebo zhoršenie pohybu a absorpcie mozgovomiechovej tekutiny rôznymi štruktúrami komôr a subarachnoidálneho priestoru. Starší pacienti sú najčastejšie postihnutí náhradným hydrocefalom. Choroba si vyžaduje povinnú komplexnú liečbu.

Obsah článku:

Príčiny ochorenia

Základom patológie je nerovnováha medzi tvorbou a vstrebávaním mozgovomiechovej tekutiny alebo vytvorením anatomickej prekážky pozdĺž cesty cirkulácie mozgovomiešnenej tekutiny.

Faktory, ktoré spúšťajú patologický proces:

Zápalový proces v mozgovom tkanive ako dôsledok neuroinfekcie (neurosyfílie, herpes, toxoplazmóza, rubeola);

Vaskulárna patológia mozgového obehového systému (aneuryzma aorty, ateroskleróza);

Cysty v štruktúrach mozgu;

Helmy, parazitické v mozgu;

Malú časť príčin patológie zaberajú nevysvetlené faktory.

Klasifikácia foriem náhradného hydrocefalu

Manifestácia ochorenia sa vyskytuje v niekoľkých formách:

Externý náhradný hydrocefalus je klasický variant vývoja ochorenia, ktorého hlavným príznakom je zníženie objemu mozgu, vyplnenie prázdneho priestoru cerebrospinálnou tekutinou;

Vnútorný náhradný hydrocefalus - väčšina CSF sa hromadí v komorách mozgu, kde je aktívne produkovaná vaskulárnym plexom krvných ciev;

Zmiešaný náhradný hydrocefalus - cerebrospinálna tekutina prevyšuje nielen komory, ale aj subarachnoidný priestor medzi membránami mozgu.

Každá forma náhradného hydrocefalu sa vyskytuje s charakteristickými symptómami. Nezávisle na tom nie je kompenzovaná, v priebehu času sa príznaky porúch cerebrálnej cirkulácie nevyhnutne zvyšujú, a preto s prvými príznakmi je potrebná konzultácia s neurológom alebo neurochirurgom.

Symptómy a prejavy

Každá forma hydrocefalusu vykazuje najjasnejšie príznaky ako narušenie fungovania centrálneho nervového systému. Väčšina príznakov tejto patológie je spojená so zvýšeným intrakraniálnym tlakom.

Možné prejavy náhradného hydrocefalusu:

Ťažká bolesť hlavy ráno po prebudení spôsobená dlhodobou horizontálnou polohou tela;

Skoky v krvnom tlaku;

Letargia a ospalosť počas dňa, nespavosť v noci;

Zvýšená únava, spomalenie výkonu bežných činností;

Znížená zraková ostrosť;

Strata koordinácie, nestabilná chôdza.

V neskorších štádiách ochorenia sa objavujú príznaky demencie - upadnutie do pamäti, zmätok, narušenie krátkodobej pamäte, neschopnosť manipulovať s číslami, vykonávanie analýz a syntézy a logické myslenie. Ťažká komplikácia substitučného hydrocefalu sa stáva epileptickým syndrómom. Pacient vyvinie demenciu, môže sa dostať do kómy.

Ako diagnostikovať náhradný hydrocefalus

Dokonca aj skúsený lekár je ťažké presne diagnostikovať túto chorobu na základe sťažností pacienta a vizuálnych príznakov.

Pre úplný prieskum sa používajú tieto metódy:

Magnetická rezonančná terapia (MRI) je najinformatívnejšia štúdia, ktorá umožňuje vidieť zväčšené dutiny mozgových komôr, atrofické zmeny v tkanivách a zvýšený objem cerebrospinálnej tekutiny;

Angiografia - röntgenové vyšetrenie mozgových ciev;

Očné fundus oftalmoskopie;

Uskutočnenie PCR reakcie na detekciu protilátok proti herpes simplex patogénom, toxoplazmóze, rubeole, syfilis v prípade podozrenia na infekčnú príčinu ochorenia v krvi.

Ak sa nahradí hydrocefalus v miernom stave s minimálnymi príznakmi, musíte každých 6 mesiacov vyšetriť, aby ste včas zistili negatívnu dynamiku ochorenia. Ak sú príznaky zvýšeného intrakraniálneho tlaku vyjadrené, liečba by mala začať okamžite.

Liečba náhradného hydrocefalu

Výber liečby závisí od závažnosti symptómov ochorenia a stupňa atrofie mozgu. Konzervatívna liečba je najčastejšie používaná, aj keď chirurgický zákrok je možný s komplikovaným priebehom.

Hlavné smery drogovej terapie v miernom stave:

Zlepšenie cerebrálneho obehu;

Znížený vnútrolebečný tlak;

Zlepšenie celkového stavu tela.

Metódy liečby náhradného hydrocefalusu:

Príjem nootropík - fenibut, cinnarizín, cerebrolyzín, glycín;

Užívanie diuretík na zníženie objemu mozgovomiechovej tekutiny - diakáb, manitol, furosemid v kombinácii s prípravkami draslíka a horčíka;

Masáž chrámov a oblasti krku;

Používanie terapeutických kúpeľov;

Strava s použitím potravín bohatých na mikroživiny (šalát, špenát, orechy, banány, horká čokoláda).

Chirurgická liečba nahradenia hydrocefalusu sa vykonáva zriedkavo len s ostrým zhoršením stavu pacienta.

Na uľahčenie blahobytu pacienta vykonáva neurochirurg operáciu bypassu - vytvorenie umelého chodu pre CSF. Komorová dutina je spojená so skratom k ďalšej dutine ľudského tela, ktorá má schopnosť nasávať extrahovanú cerebrospinálnu tekutinu.

Najčastejšie sa skratka odoberá do brušnej dutiny. Akonáhle intrakraniálny tlak prekročí normu, je možné otvoriť posúvač a vytiahnuť časť tekutiny z komôr. Komponenty posunovacieho systému je potrebné z času na čas aktualizovať, pretože obživy pacienta závisia od jeho bezproblémovej prevádzky.

Ďalšou možnosťou chirurgického zákroku je endoskopická ventrikulostómia, keď nadmerné mozgomie je vypúšťané cez umelo vytvorené otvory v mozgovej komore.

Liečba náhradného hydrocefalu sa uskutočňuje v komplexe, v súlade s individuálnymi charakteristikami pacienta.

prevencia

Aby sa nezaznamenali príznaky choroby ohrozujúcej závažné následky, mali by ste dodržiavať nasledujúce pravidlá:

Vyhnite sa infekciám, ktorých komplikácie vedú k poškodeniu mozgu;

Rýchlo liečiť hypertenziu;

Zabráňte zvýšeniu intrakraniálneho tlaku;

Nezneužívajte alkohol, nevystavujte sa neurotoxinom.

Bohužiaľ nie je možné zabrániť zmenám súvisiacim s vekom v súčasnej fáze vývoja medicíny. Prognóza substitučného hydrocefalusu, ktorá nesúvisí s vekom, je celkom dobrá - s včasnou liečbou sa stav pacientov výrazne zlepšil.

hydrocefalus

Hydrocefalus - zvýšená akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v systéme cerebrospinálnej tekutiny v mozgu. Hydrocefalus sprevádza mnohé vrodené a získané neurologické ochorenia. Klinicky sa prejavujú príznaky zvýšeného intrakraniálneho tlaku (bolesť hlavy, nevoľnosť, tlak na oči), symptómy kompresie mozgových štruktúr (vestibulárna ataxia, poruchy zraku, duševné poruchy, epizódy epizódy) a príznaky charakteristické pre chorobu, ktorá ju spôsobila. Diagnóza hydrocefalusu zahŕňa radiografiu lebky, oftalmologické vyšetrenia, Echo-EG (u detí - neurosonografia), MRI alebo CT mozgu. Chirurgická liečba hydrocefalusu umožňuje opraviť kongenitálne anomálie systému mozgovomiechovej tekutiny, odstrániť intrakraniálne lézie, ktoré porušujú obeh cerebrospinálnej tekutiny a upraviť odtok mozgomorfnej tekutiny z lebečnej dutiny.

hydrocefalus

Hydrocefalus doslova znamená "kvapkanie hlavy". V modernej neurológii je to bežný klinický syndróm, ktorý sa môže vyskytnúť pri mnohých ochoreniach, vrodených anomáliách alebo posttraumatických stavoch mozgu. Výskyt hydrocefalusu je spojený s určitými porušeniami v systéme cerebrospinálnej tekutiny v mozgu. Výskyt hydrocefalusu podlieha ľuďom akéhokoľvek veku. Hydrocefalus sa môže vyskytnúť u novorodencov, má vrodený charakter, vyvíja sa u detí a dospelých, sprevádza atrofické procesy, ktoré sa vyskytujú v mozgu u starších ľudí. Najčastejšie sa však vyskytuje v pediatrickej praxi.

Anatómia systému kvapalín

Normálne je cerebrospinálna tekutina (cerebrospinálna tekutina) produkovaná cievnymi plexusmi vzájomne prepojených komôr mozgu. Jeho najväčšie množstvo sa tvorí v laterálnych komorách, odkiaľ vstúpi cerebrospinálna tekutina do III. Komory a z neho sa zavádza systolický systém dodávania vody do IV komory. Potom sa kvapalina vstupuje do subarachnoidálneho (subarachnoidálne) priestor, ktorý sa rozprestiera po celom povrchu mozgu a v chvostovej smere prebieha kraj kraniovertebrální ísť ďalej obklopuje miecha po celej svojej dĺžke. Cerebrospinálna tekutina v subarachnoidnom priestore je neustále absorbovaná arachnoidnou (arachnoidnou) membránou miechy a mozgu a vstupuje do krvi.

Príčiny hydrocefalusu

Hromadiť nadmerné množstvo alkoholu v likéri systéme mozgu vedie 3 patologické mechanizmy: výrobu väčšieho množstva mozgovomiechového moku, alebo porušenie jeho saciu likéru cirkulačné poruchy. Hydrocefalus môže byť založený na jednom z uvedených mechanizmov alebo ich kombinácii. Príčiny porúch vo fungovaní systému mozgovomiechovej tekutiny môžu pôsobiť počas vývoja plodu a spôsobiť vrodený hydrocefál alebo postihnúť mozog po pôrode a spôsobiť vznik takzvaného získaného hydrocefalu.

Dôvody pre vrodeného hydrocefalu zahŕňajú malformácie alkohol systém (atrézia otvory magendie a Luschka, vád v štruktúre subarachnoidálnom priestore, aortálnu akvadukt syndróm Dandy-Walker, atď), kraniovertebrální anomálie (Chiari abnormalít, kongenitálna bazilárnej zobrazenie), intrauterinnou infekcie (toxoplazmóza, vrodená syfilis, cytomegália, rubeola), poranenie narodenia.

Získané hydrocefalus môžu byť dôsledkom zápalových procesov v mozgu a jeho škrupiny (encefalitída, arachnoiditída, meningitída), traumatické poškodenie mozgu, cievne poruchy (hemoragických do komôr, hemoragickej mŕtvice alebo mozgového hematómu sa krv vstupuje do komory). Hydrocefalus je často vyvíja v koloidnej cysty III komory a intracerebrálneho nádorov (astrocytóm, germinomas, ganglioneuroma, et al.), Ktoré klíči v mozgových komorách alebo kompresné mozgovomiechového dráhu tekutiny, a tým porušenie normálne cirkuláciu lúhu a jeho odtok z dutiny lebečnej.

Samostatne sa izoluje atrofická (nahradzujúca) forma hydrocefalusu, ku ktorému dochádza v dôsledku post-traumatickej smrti alebo vekom súvisiacej atrofie mozgového tkaniva. Zároveň mozgomie mozgu vyplní priestor, ktorý sa vytvorí vo vnútri lebky v dôsledku zníženia objemu mozgu. Atrofický hydrocefál v starobe sa môže vyvinúť na pozadí poruchy prívodu krvi do mozgu pri ateroskleróze mozgových ciev, hypertenzii, diabetickej makroangiopatii.

Klasifikácia hydrocefalusu

Podľa etiologického princípu sa rozlišuje kongenitálny a získaný hydrocefalus.

Podľa mechanizmu výskytu je hydrocefalus klasifikovaný do otvorených a uzavretých foriem. Otvorený hydrocefalus je spojený s hyperprodukciou mozgovomiechovej tekutiny alebo porušením jeho absorpcie počas normálnej mozgovomiechovej tekutiny. Uzavretý hydrocefalus je spôsobený porušením výtoku mozgovomiechovej kvapaliny v dôsledku kompresie, čiastočnej alebo úplnej obštrukcie akejkoľvek časti mozgového mozgového systému mozgu.

V závislosti od toho, kde dochádza k nadmernému nahromadeniu kvapaliny, sa rozlišuje vnútorný a vonkajší hydrocefál. Vnútorný hydrocefalus je sprevádzaný akumuláciou CSF v komorách mozgu. Externý hydrocefalus je charakterizovaný prebytkom cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom a subdurálnom priestore.

Podľa charakteristík kurzu je hydrocefalus klasifikovaný ako akútny, subakutný a chronický. Akútny hydrocefalus je charakterizovaný rýchlym vývojom, v ktorom niekoľko dní po nástupe prvých príznakov ochorenia dochádza k dekompenzácii. Subakútny hydrocefalus sa vyvíja do jedného mesiaca a chronický - viac ako šesť mesiacov.

Veľkým klinickým významom je oddelenie hydrocefalu stabilizovaným (kompenzovaným) a progresívnym (zvyšujúcim sa). Stabilizovaný hydrocefalus sa nestáva a zvyčajne pokračuje normálnym tlakom kvapaliny. Progresívny hydrocefalus je charakterizovaný zhoršením príznakov, je sprevádzaný zvýšeným tlakom v liekovej tekutine, zle podlieha konzervatívnej terapii a vedie k atrofii mozgového tkaniva.

Známky hydrocefalu u dospelých

Akumulácia nadmerného množstva cerebrospinálnej tekutiny v obmedzenom priestore lebky vedie k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, čo spôsobuje najtypickejšie symptómy hydrocefalusu. U dospelých a starších detí to zahŕňa: nie je uvoľnené analgetikami, intenzívnou bolesťou hlavy, nevoľnosťou, vracaním a pocitom tlaku na očné bulvy. Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť akútne alebo rastú postupne, majú prechodnú povahu na začiatku ochorenia. Atrofický hydrocefalus sa často vyskytuje bez príznakov zvýšeného intrakraniálneho tlaku a je zistený iba pri ďalšom vyšetrení pacienta.

Vo väčšine prípadov je hydrocefalus doprevádzaný neurologickými príznakmi, ktoré sú spôsobené stlačením mozgových štruktúr zväčšenými priestormi kvapaliny a hlavným ochorením, ktoré spôsobuje rozvoj hydrocefalusu. Najčastejšie je hydrocefalus charakterizovaný vestibulárnym a zrakovým postihnutím. Prvým je vestibulárna ataxia, prejavujúca sa závratmi, nestabilitou chôdze, hlukom v ušiach a hlave, nystagmom. Z tohto hľadiska je možné pozorovať výrazné zníženie ostrosti zraku, stratu určitých oblastí zorného poľa, stagnujúce disky optických nervov s predĺženým priebehom hydrocefalusu sa môže vyvinúť atrofia optických nervov.

Hydrocefalus sa môže vyskytnúť s poruchami motora a citlivými oblasťami: paréza a paralýza, zvýšené reflexie šľachy a svalový tonus, pokles alebo úplná strata všetkých typov citlivosti, tvorba spastických kontraktúr končatín. Okluzívny hydrocefalus v dôsledku zhoršenej cirkulácie cerebrospinálnej tekutiny v zadnej lebečnej fosfii je charakterizovaný príznakmi mozgovej ataxie: zhoršená koordinácia a chôdza, veľké disproporcionálne pohyby, zmeny v rukopise atď.

V niektorých prípadoch, hydrocefalus je sprevádzaná duševných porúch, ktoré sa vyskytujú častejšie u dospelých porúch emocionálne a voľní: emočná nestability, neurasténie, bezpríčinné eufória s rýchlym prechodom do stavu ľahostajnosti a apatie. Pri prudkom zvýšení intrakraniálneho tlaku je možné agresívne správanie.

Známky hydrocefalu u detí

U detí v dôsledku veľkej ohybnosti kostí lebky nie je pozorovaný nárast intrakraniálneho tlaku, hydrocefalus v nich je sprevádzaný nárastom veľkosti lebky. U novorodencov a dojčiat, hydrocefalus sa vyznačuje príliš veľkou hlavou, vypuklé žily z pokožky hlavy, stresu a nedostatku pulzáciou veľké fontanely, papily. Často existuje príznak "zapadajúceho slnka" - obmedzenie pohybu očných bulbov hore. Môže sa vyskytnúť divergencia švov lebky. Klepanie na lebku sprevádza charakteristický zvuk (príznak "prasknutého hrnca"). U detí prvého roka života hydrocefalus vedie k oneskoreniu vo vývoji. Oni neskôr začnú držať hlavy, prevrátiť, sedieť a chodiť.

Deti, ktoré majú závažný hydrocefalus, sa líšia v sférickom tvare hlavy, jeho príliš veľká veľkosť, hlboké oči, vyčnievajúce uši, zriedenie pokožky hlavy. Môže dôjsť k zníženiu videnia, zvýšeniu svalového tonusu v dolných končatinách a poruchám kraniálnych nervov. Na rozdiel od dospelých, hydrocefalus v detstve často nie je sprevádzaný emocionálno-volebnými poruchami, ale intelektuálnou nedostatočnosťou. Deti s hydrocefalom sú zvyčajne sedavé a obézne. Sú apatitívni, inertní, nemajú lásku k príbuzným príbuzným svojim rovesníkom. Zníženie stupňa hydrocefalu často vedie k zvýšeniu intelektuálnych schopností a aktivít dieťaťa.

V dospievaní sa hydrocefalus často vyskytuje akútne na pozadí infekčnej choroby, mentálnej alebo fyzickej traumy. Súčasne to sprevádza intenzívna bolesť hlavy, opakované zvracanie a bradykardia. Sú záchvaty straty vedomia, niekedy konvulzívne záchvaty. V niektorých prípadoch sa pozoruje epizodická psychóza s halucinogénnym alebo bludným syndrómom.

Diagnóza hydrocefalusu

Klinické symptómy hydrocefalusu sú zvyčajne také charakteristické, že umožňujú neurológovi podozrenie na jeho prítomnosť pri prvom vyšetrení pacienta. Na stanovenie stupňa a formy hydrocefalusu, ako aj na identifikáciu základnej choroby sa vykonávajú ďalšie vyšetrenia: röntgenové, ultrazvukové, počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie.

Keď radiografia lebky v prípade hydrocefalusu odhalila zriedenie kostí lebky a divergenciu švov medzi nimi; na vnútornom povrchu kraniálnej klenby sa pozoruje príznak "odtlačkov prstov". Hydrocefalus spôsobený stenózou mozgového akvaduktu je sprevádzaný poklesom objemu zadnej lebečnej kosti na rádiografoch lebky. Hydrocefalus u Dandy-Walkerovho syndrómu je naopak charakterizovaný nárastom objemu zadnej lebečnej kosti na kraniograme. Hydrocefalus počas uzatvárania jedného z medzikomorových správ sa prejavuje kraniálnou asymetriou viditeľnou na kraniograme. V modernej klinickej praxi však za prítomnosti viac informatívnych metód výskumu, ako sú MRI, MSCT a CT mozgu, má röntgenový lúč len pomocnú hodnotu pri diagnostike hydrocefalusu.

Z metód ultrazvukovej diagnostiky pre hydrocefalus sa na stanovenie stupňa nárastu intrakraniálneho tlaku používa echoencefalografia. U detí prvého roka života je možné pomocou ultrazvuku použiť ultrazvukové vyšetrenie mozgu otvoreným fontanelom.

Hodnotenie poškodenia zraku a stav optických nervov sa uskutočňuje oftalmológom. Zoznam oftalmologických vyšetrení hydrocefalu spravidla zahŕňa spravidla oftalmoskopiu, stanovenie zrakovej ostrosti a perimetrie.

Tomografické diagnostické metódy umožňujú určiť povahu hydrocefalusu, identifikovať miesto oklúzie cerebrospinálnej tekutiny alebo existujúcu vrodenú anomáliu, diagnostikovať kauzálne ochorenie (nádor, cysty, hematóm atď.). Keď je hydrocefalus najviac informatívny, používa sa MRI mozgu.

Pri absencii kontraindikácií na detekciu príčinnej choroby je možná lumbálna punkcia, po ktorej nasleduje štúdia cerebrospinálnej tekutiny. Pri podozrení na vaskulárne poruchy sa uvádza MPA ciev mozgu. Vrodená infekčná etiológia hydrocefalusu vyžaduje diagnostiku PCR na určenie typu infekcie, ktorá ju spôsobila.

Liečba hydrocefalusom

Voľba liečby hydrocefalu závisí od jeho etiológie. Konzervatívna terapia sa často uskutočňuje so získaným hydrocefalom spôsobeným zápalovými ochoreniami, traumatickým poranením mozgu a komorovým krvácaním. Hlavné ochorenie sa lieči a predpísané sú diuretické lieky (acetazolamid, furosemid) na zníženie stupňa hydrocefalusu a zvýšenie intrakraniálneho tlaku.

Vrodený hydrocefalus zvyčajne vyžaduje operáciu na korekciu základných malformácií. Ak je hydrocefalus spôsobený prítomnosťou volumetrického procesu v mozgu, potom sa tiež lieči chirurgicky. Podľa svedectva sa odstráni intrakraniálny hematóm, operácia na odstránenie nádorov, pitva alebo úplné vyrezanie mozgového abscesu, oddelenie adhézií pri arachnoiditíde atď.

V prípadoch, kde nie je možné odstrániť príčinu hydrocefalusu, sa používajú posunovacie operácie: cystoperitoneálna posun, endoskopická ventrikulocytómia dna tretej komory, ventrikuloperitoneálne posunovanie, lumboperitoneálny bypass, vonkajšia komorová drenáž. Sú zamerané na vytvorenie ďalších ciest pre odtok mozgovomiechovej tekutiny z lebečnej dutiny. Posunovacie operácie môžu byť vykonávané ako doplnok k chirurgickej liečbe základnej choroby, ak počas operácie nie je možné obnoviť normálnu cirkuláciu CSF.

Hydrocefalus: Symptómy a liečba

Hydrocefalus - hlavné príznaky:

 • bolesť hlavy
 • kŕče
 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • Rozmazané videnie
 • ospalosť
 • Chvenie ruky
 • Oneskorenie vývoja
 • Strata sluchu
 • apatia
 • otriasť
 • Zvýšený intrakraniálny tlak
 • Zvýšenie veľkosti hlavy
 • Výpal a stres fontante
 • Deformita lebky
 • Obtiažnosť pri držaní hlavy

Hydrocefalus, ktorý je tiež bežne definovaný ako mozgová kvapka, je ochorenie, pri ktorom dochádza k zvýšeniu objemu komôr v mozgu a často k veľmi veľkým rozmerom. Hydrocefalus, ktorého symptómy sa prejavujú v dôsledku nadmernej tvorby CSF (cerebrospinálna tekutina medzi komunikujúcimi komorami mozgu) a jeho nahromadenie v oblasti mozgových dutín, sa vyskytuje hlavne u novorodencov, ale má túto chorobu a miesto vo výskyte iných vekových kategórií.

Všeobecný opis

V normálnom stave je substancia miechy a mozgu neustále premyté kvapalinou (cerebrospinálnou tekutinou). Likér je bezfarebný, má priehľadný vzhľad a vykonáva viacero funkcií súčasne, z ktorých hlavná je ochrana mozgu a jeho dodatočná výživa. Z vonkajšieho hľadiska dochádza k cirkulácii CSF medzi choroidnou a mäkkou membránou pozdĺž mozočku a povrchu mozgových hemisfér. Tento priestor je definovaný ako subarachnoidný.

Základňa lebky pod mozgom má ďalšie miesta, v ktorých sa tekutina hromadí, sú definované ako "nádrže". Tieto nádrže, keď sú navzájom prepojené v rôznych smeroch, vedú k prechodu na subarachnoidálny priestor mozgu mozgovomiechového moku, okrem toho sú tiež spojené s priestorom pre chrbticový subarachnoid, v ktorom je miechová tekutina z krčnej do bedrovej časti umytá v mieche.

Umiestnenie mozgovomiechovej tekutiny v mozgu je sústredené vo svojich komorách, z ktorých je niekoľko - vo veľkých hemisféroch sú dve bočné komory pozdĺž stredovej čiary - tretia. O niečo nižšia, cez tenký kanál umiestnený v mozgovom kmeni, sa uskutočňuje priechod tekutiny do štvrtej komory, ktorá je už medzi mozočkom a mozgovým kmeňom. Táto komora je spojená s cisternami v základni mozgu dvomi bočnými otvormi a prechádza dole do centrálneho kanála patriaceho do miechy, po ktorej sa rozširuje do bedrovej oblasti.

Celkovo je objem lúhu u ľudí približne 150 ml a počas dňa je to trikrát komplexná aktualizácia. Pokiaľ ide o faktory tvorby a absorpcie tejto tekutiny, o ktoré nás zaujímajú, ktoré priamo súvisia s hydrocefalom, je možné poznamenať, že v normálnych podmienkach ukazovatele týchto procesov zodpovedajú úrovni dynamickej rovnováhy. V dôsledku toho sa v každom okamihu udržiava prakticky konštantný objem tekutiny a tlaku, ktorý vyvíja.

Nadmerná akumulácia CSF je zabezpečená splnením dvoch základných podmienok - narušenia cirkulácie kvapaliny a nerovnováhy v absorpcii tvorby, pri ktorej vzhľadom na štandardne vyrábanú tekutinu dochádza k výrazne nižšej absorpcii. Preto obidva tieto mechanizmy pôsobia ako vedúce faktory pre výskyt a vývoj hydrocefalusu.

Hydrocefalus: hlavné formy ochorenia

V praxi rozlišuje priebeh ochorenia tieto formy:

 • Všeobecný hydrocefalus, charakterizovaný zvýšeným množstvom obsahu lúhu v subarachnoidnom priestore a komorách mozgu.
 • Interná (komorová). Charakterizovaný nadmerným obsahom CSF v komorách.
 • Externý hydrocefalus, ktorého symptómy sa vyskytujú zriedkavo, je charakterizovaný prítomnosťou nadbytočného obsahu v subarachnoidnom priestore cerebrospinálnej tekutiny a súčasne normálnymi indikátormi jeho obsahu v komorách. Vývoj sa vyskytuje vo vákuu v dôsledku atrofie mozgu.

Vnútorný hydrocefalus: príznaky

Tento typ hydrocefalusu, ktorý je dôsledkom nadmernej akumulácie v mozgových komorách cerebrospinálnej tekutiny, sa môže prejaviť v kongenitálnej alebo získanej forme. Vývoj hydrocefalusu tohto typu začína v dôsledku malformácie centrálneho nervového systému, vážnych poranení, zápalových procesov alebo rastu nádorov koncentrovaných v oblasti mozgu. Súčasný priebeh ochorenia zahŕňa ostrú dilatáciu v systéme mozgových komôr a tiež riedenie mozgovej látky.

Vývoj vnútorného hydrocefalusu je možný aj v situácii, keď mozog v dôsledku atrofie alebo počas vývoja plodu začal zaobchádzať s menším objemom v bedrovej krabici. To zase vedie k naplneniu prázdneho priestoru alkoholom.

Zastavenie sa priamo na príznaky, predovšetkým zvýšenie intrakraniálneho tlaku, ktoré je sprevádzané silnými bolesťami hlavy, ako aj nauzea a vracanie, zhoršené videnie a sluch. Malé deti majú skúsenosti s touto formou frustrácie vo forme vydutia a stresu z pružiny, s neustálym nakláňaním hlavy smerom k zadnej časti a posúvaním očí smerom nadol.

Na základe špecifického dôvodu, ktorý prispieva k vzniku vnútorného hydrocefalusu, je možná zmena symptómov. Ochorenie sa môže vyskytnúť v chronickej alebo akútnej fáze. Symptómy hlavnej choroby, na pozadí ktorej vznikol hydrocefalus, sú charakteristické. Chronická fáza je charakterizovaná priamymi prejavmi hydrocefalusu, ktoré sú komplikované počas neprítomnosti potrebnej liečby.

Externý náhradný hydrocefalus: príznaky

Hydrocefalus sám o sebe je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku porúch v práci centrálneho nervového systému, ak je to presnejšie určiť, potom z dôvodu nesprávnej absorpcie mozgovomiechovej tekutiny, ktorá vyplní vnútrobunkovú krabičku. Obe deti aj staršie osoby sú rovnako postihnuté, aj napriek rozdielom v príčinách. Treba poznamenať, že hydrocefalus je veľmi nebezpečná a komplexná choroba, ktorá z toho vylučuje možnosť zanedbania.

Priebeh hydrocefalusu sa môže vyskytnúť v otvorenej alebo uzavretej forme, ktorá určuje rozdiely v príznakoch. Jednou z foriem ochorenia je vonkajší hydrocefalus mozgu, ktorého príznaky sa prejavujú najmä vo forme poklesu objemu mozgu a pri naplnení priestoru, ktorý bol predtým naplnený mozgovými bunkami s mozgovomiechovou tekutinou. Je pozoruhodné, že táto forma je odlišná od iných typov ochorenia. Takže náhradný hydrocefalus, ktorého príznaky sa nemusia objavovať po mnoho rokov kvôli plneniu prázdneho priestoru kvapalinou, prúdi, resp. Bez charakteristických bolesti hlavy a vysokého krvného tlaku.

Starší ľudia čelia hydrocefalu hlavne na pozadí ich aterosklerózy alebo vysokého krvného tlaku. Okrem toho je diagnóza ochorenia možná v dôsledku procesov spôsobených mozgovou príhodou alebo nadmerným zneužívaním alkoholu. Hydrocefalus vo všeobecnosti môže byť relevantný v konštantnosti vlastného prietoku alebo v progresii toku.

Hydrocefalus u dospelých: príznaky

Patogenéza (charakteristika priebehu a vývoj choroby spôsobená pôsobením špecifických mechanizmov) určuje hydrocefalus v nasledujúcich odrodách:

 • Okluzívny hydrocefalus (nekomunikujúci, uzavretý) V tomto prípade je výtok cerebrospinálnej tekutiny narušený kvôli uzavretiu ciest pre toto. Trombus, nádor alebo adhezívny proces, ktorý sa vyskytuje na pozadí zápalu, sa určujú ako dôvody uzatvorenia. Ak dôjde k upchatiu v rámci mozgových komôr, vylučuje sa proximálna forma, ak dôjde k upchatiu v rámci bazálnych cisterien, je to vzdialené.
 • Komunikácia hydrocefalusu (disresorpcia, otvorená) Dôvod vzniku sa zakladá na porušení procesov absorpcie mozgovomiechovej tekutiny do venózneho systému, ku ktorému dochádza v dôsledku porušenia práce špecifických štruktúr.
 • Hypersecretory hydrocefalusu. Vzniká z dôvodu nadmernej produkcie mozgovomiechovej tekutiny, napríklad v dôsledku papilómu vytvoreného v choroidovom plexu.

Navyše mozgový hydrocefalus, ktorého symptómy sa objavujú u dospelých, je tiež rozdelený na akútnu formu - medzera medzi dobou vývoja ochorenia a výskytom symptómov dekompenzácie nepresiahne 3 dni. Pre subakútnu formu je tento interval definovaný mesačne, pre akútne, respektíve viac ako mesiac.

Pokiaľ ide o príznaky, prejavujú sa prejavy nárastu intrakraniálneho tlaku: bolesti hlavy, nevoľnosť / zvracanie, stagnácia v hlave optického nervu (depresia videnia), pohyb pozdĺž osi mozgu a ospalosť. Po prebudení je bolesť hlavy najsilnejšia, čo súvisí s nárastom intrakraniálneho tlaku počas spánku. Nauzea / zvracanie je tiež najintenzívnejšie ráno, v niektorých prípadoch dokončenie vedie k zníženiu bolesti hlavy. Najnebezpečnejším príznakom je ospalosť, ktorá slúži ako predchodca výskytu závažných neurologických porúch.

Uvedené symptómy sú charakteristické pre akútnu formu. Vo vzťahu k chronickému je možné poznamenať mierne odlišný obraz prejavov. Najmä to zahŕňa zmeny v spánku (denná ospalosť, narušený spánok v noci), ktorý sa následne prejavuje vo všeobecnosti konštantnou únavou. Pasivita pacientov, ich nedostatok iniciatívy. Krátkodobá pamäť je náchylná k porušeniu, najmä pokiaľ ide o číselné informácie.

Okrem toho dochádza k intelektuálnym porušeniam hrubej špecifickosti, čo môže dokonca vylúčiť možnosť starostlivosti o chorých a nedostatočnosť pri odpovediach na otázky. Existuje tiež apraxia chôdze, v ktorej môže pacient napodobňovať cyklistiku alebo chôdzu v polohe na ľavej strane a vo vzpriamenej polohe sú tieto pohyby prudko narušené. Nekonzistentné a oneskorené symptómy tiež spôsobujú inkontinenciu moču.

Hydrocefalus u novorodencov: príznaky

V takomto prípade sa choroba prejavuje podobne ako predchádzajúce verzie špecifických príčin výskytu. Jediné, čo novorodenci majú 15-20 ml tekutiny, vo veku 12 mesiacov jeho objem je asi 35 ml. Hydrocefalus ako celok je sprevádzaný nárastom objemu kvapaliny na 1,5 litra. Je pozoruhodné, že jeho vzdelanie u detí je intenzívnejšie ako u dospelých - aktualizácia môže dosiahnuť 8-krát za deň.

Hydrocefalus u detí, ktorých príznaky sa prejavujú pod vplyvom mnohých dôvodov, počas vnútromaternicového formovania ochorenia úplne vylučuje možnosť ich spoľahlivého stanovenia. Kvôli tejto chorobe sa prejavuje charakteristická deformita lebky, výrazná prevaha mozgového oddelenia nad oddelenie tváre. V tomto prípade čelo silno vyčnieva a v chrámoch sa určujú venózne povrchové cievy. Deti majú silné expanzné pružiny, ktoré sú veľmi zavreté. Okrem iného je príznakom takzvaného "zapadajúceho slnka" dôležitý, sprevádzaný posunom očí hore, kde sa schovávajú pod obočím.

Začiatok rastu hlavy nastáva v štádiu vnútromaternicového vývoja, v súvislosti s ktorým sa následne narodenie brzdí. Príznaky sa vyskytujú aj vo forme prejavov nervového systému: trasenie rúk a brady, ako aj iných častí tela, narušenie pohybov očných bulbov, kŕče. Symptómy nervového autonómneho systému (blednutie kože, arytmie atď.) Sa často spájajú s príznakmi zvýšeného intrakraniálneho tlaku (bolesť hlavy, nevoľnosť / vracanie, ospalosť). Progresia hydrocefalusu je charakterizovaná oneskorením vo vývoji detí, chabou retenciou a pasivitou. Aj asymptomatický priebeh ochorenia je možný, čo vedie iba k jeho náhodnej detekcii.

Diagnóza hydrocefalusu

Pri diagnostikovaní ochorenia zohráva vedúcu úlohu počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie. Kvôli týmto štúdiám sa hodnotí stav mozgových komôr, ako aj subarachnoidné priestory, ich veľkosť, stupeň deformácie, umiestnenie atď. Iba pri vykonávaní týchto štúdií izoláciou hydrocefalusu a jeho vlastností je možné určiť primeranú liečbu.

Liečba hydrocefalusom

Pri diagnostikovaní ochorenia v počiatočnom štádiu sa stanovuje možná účinnosť liečebnej terapie. Medzitým, ak hydrocefalus bude pokračovať v rýchlom tempe, bude potrebná okamžitá operácia. Predtým bola v ňom jedinou spoločnou metódou posun, ale kvôli nedokonalosti výhybiek si to vyžadovalo systematickú výmenu.

Treba tiež použiť endoskopickú tretiu ventrikulostómiu (ETV), počas ktorej sa v mozgovej komore vytvorí otvor, ktorým následne prúdi cerebrospinálna tekutina. V prípade vrodenej formy hydrocefalusu je táto metóda uplatniteľná v prípade neúspešného posunu alebo infekcie v jej procese. Teraz táto metóda nie je taká účinná, v porovnaní s inými možnosťami, je predpísaná pre deti od 6 mesiacov.

Inovatívne metódy chirurgického zákroku, napríklad neuroendoskopia, sú aplikovateľné pri liečbe ochorenia - operácie s použitím neuroendoskopu vybaveného mini-kamerou, získaním obrazu, z ktorého lekári vykonávajú odtok tekutiny.

V akejkoľvek forme hydrocefalusu sa musí navštíviť neurológ.

Ak si myslíte, že máte hydrocefalus a symptómy charakteristické pre túto chorobu, neurológ vám môže pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Intrakraniálna hypertenzia nie je nič viac ako zvýšený intrakraniálny tlak, ktorý je známy z dôvodu prevalencie presne použitia tejto definície. Intrakraniálna hypertenzia, ktorej symptómy sú často spôsobené abnormalitami, ktoré sa tvoria v mozgu, je spôsobené zvýšeným obsahom lebečnej dutiny, najmä obsahom môže byť miechová tekutina (CSF), krv (s venóznou kongesciou), tkanivová tekutina (s opuchom mozgu ), ako aj cudzie tkanivo, ktoré sa objavilo napríklad ako dôsledok nádoru na mozgu.

Mozgový nádor je ochorenie charakterizované rakovinou meningí, nervových zakončení a lebky. Tento typ ochorenia je veľmi nebezpečný, pretože ak ho začnete a nevykonáte včas, všetko bude smrteľné.

Hydrocefalus (synaptický Dropsy) mozgu u detí je ochorenie charakterizované skutočnosťou, že vo svojich vnútorných dutinách a pod meningami sa zhromažďuje nadmerné množstvo cerebrospinálnej tekutiny, čo sa tiež nazýva miechová tekutina. Príčiny vzniku ochorenia sú veľa a môžu sa líšiť v závislosti od veku, v ktorom sa vytvorila patológia. Najčastejšie sú infekčné a onkologické procesy, vrodené malformácie a poranenia pôrodov ako provokujúce faktory.

Myelóm (mnohopočetný myelóm) je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v krvnom systéme a patrí do skupiny paraproteinemických leukémií. Myelóm, ktorého symptómy sa objavujú v dôsledku výskytu nádoru v B-lymfocytoch, sa pozoruje v najčastejších prípadoch u starších pacientov a iba vo vzácnych prípadoch sa môže objaviť pred štyridsiatim rokom.

Otras mozgu je patologický stav, ktorý sa vyskytuje na pozadí obdržania poranenia hlavy osobitnej povahy. Otras, ktorého príznaky nie sú v žiadnom prípade spojené s vaskulárnymi patológiami, je sprevádzaný náhlou dysfunkciou mozgu. Je pozoruhodné, že v prípade poranenia je diagnostikovanie mozgu diagnostikované v približne 80% prípadov.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Substitučný hydrocefalus mozgu u dospelých

Náhradná kvapka je mozgová patológia, v ktorej čiastočne atrofuje a vysušuje a prebytočný priestor je preberaný nadbytkom tekutiny. Neuroinfekcie, poruchy obehu, invázia červov a zranenia počas pôrodu môžu viesť k tomu. Starší ľudia často trpia touto chorobou, keď je znížená cerebrálna kôra.

Klasifikácia náhradného hydrocefalu

Existuje vrodená aj získaná kvapka. Substitučný hydrocefalus je rozdelený do niekoľkých foriem:

 1. Vonkajšie - CSF sa hromadí v subarachnoidnom priestore.
 2. Vnútorný náhradný hydrocefalus - kvapka štyroch komor.
 3. Zmiešané - akumulácia prebytočnej cerebrospinálnej tekutiny v komorách a v subarachnoidnom priestore.
 4. Neočkluzívny hydrocefalus alebo otvorený vonkajší náhradný charakter bez narušenia odtoku mozgovomiešnenej tekutiny.
 5. Okluzívny alebo uzavretý s porušením odtoku v dôsledku prekrytia nádorov, abscesu alebo cysty sporoplastických ciest. Tento formulár je vždy interný.

Všetko o príčinách hydrocefalusu u plodu a metódach diagnostiky počas tehotenstva.

Symptómy patológie

 1. Bolesť hlavy, sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním, neprináša úľavu u detí - regurgitácia.
 2. Klesne krvný tlak.
 3. Spazmodický syndróm, svalová slabosť alebo spastická paralýza, chorea, atetóza.
 4. Strata koordinácie, miešanie chôdze.
 5. Rýchle zmeny nálady, výbuchy hnevu, depresie.
 6. Halucinácie sluchové, vizuálne.
 7. Duševné odchýlky, bludné poruchy.
 8. Zníženie duševných schopností.
 9. Veľká hlava s výraznými žilami.
 10. Zhoršenie zraku: diplopia (dvojité videnie), zhoršená fotosenzitivita (fotofóbia).
 11. Syndróm hyperaktivity motorov a nedostatok pozornosti.

Dropsy môže byť sprevádzané zvýšeným intrakraniálnym tlakom a normálnym a dokonca zníženým.

Mierny a stredný vonkajší alebo vnútorný zmiešaný náhradný hydrocefalus u dospelých sa prejavuje slabosťou, nevoľnosťou, bolesťami hlavy, zmätenosťou. Ťažké formy, zvyčajne vrodené, ovplyvňujú štruktúru kostí lebky. Zároveň je hlava neúmerne veľká.

Počiatočné prejavy externého náhradného hydrocefalu u dospelých zahŕňajú nasledovné príznaky: poruchy pamäti, mentálne postihnutie. Keď choroba prebieha bez liečby, môže sa vyžadovať zdravotné postihnutie. Osoba sa stáva zakázaná.

Vo vnútornej forme sú ovplyvnené subkortikálne centrá (hypotalamus, bazálne jadrá), extrapyramidové poruchy (chorea, atetóza), prevažujú poruchy prehĺtania, reč a svalová sila končatín. Keď vonkajšia kvapka ovplyvňuje kôru.

Príčiny likorodynamických porúch

Dôvody na rozvoj likorfodynamických porúch a poklesov môžu byť:

 1. Neuroinfekcie: meningitída, encefalitída, spôsobujúca zvýšenie sekrécie tekutín v dôsledku zvýšenej vaskulárnej permeability.
 2. Traumatické poškodenie mozgu s tvorbou hematómov.
 3. Mŕtvice a cysty po nich.
 4. Nádory.
 5. Parazitóza nervového systému: cysticerkóza, echinokokóza.
 6. Atrofia mozgového tkaniva pri Alzheimerovej chorobe.
 7. Hypertenzná encefalopatia.
 8. Ateroskleróza.
 9. Intoxikácia poškodenia centrálneho nervového systému.

diagnostika

Pri príznakoch, ako je nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy, musíte kontaktovať neurológov. Štúdia zahŕňa:

 1. MR.
 2. Echo a EEG, REG.
 3. USDG hlavy plavidiel.

Obrázok MR vonkajšieho náhradného hydrocefalusu.

Liečba náhradného hydrocefalu

Nasledujúce lieky sa používajú na liečbu vnútorného, ​​vonkajšieho a zmiešaného náhradného hydrocefalu:

 1. Diuretikum: Furosemid vrátane osmotického (manitolu).
 2. Antikonvulzíva: karbamazepín, fenobarbital.
 3. Painkillers: Ketorolac, Analgin.
 4. Nesteroidné protizápalové látky: Diklofenak, Indometacin, Ibuprofen.
 5. Glukokortikoidné hormóny: Prednisolón, Metipred, Dexametazón na zníženie edémového syndrómu.
 6. Nootropické lieky na zlepšenie kognitívnych funkcií: Piracetam, Encephabol, Glycine.
 7. Angioprotektory (Actovegin).
 8. Antihypoxanty: Mexidol, Reamberin.
 9. Vitamíny: B1, riboflavín, kyselina nikotínová, kyselina listová, pyridoxín.
 10. Vasodilatátory: Cavinton, Cinnarizine na zlepšenie cerebrálneho obehu.
 11. Antihypertenzíva pre hypertenznú encefalopatiu - blokátory kalciového kanála a beta-adrenergné receptory, ACE inhibítory.
 12. Rozpúšťadlá (Phenazepam, Gidazepam) na zníženie úzkosti, podráždenosti a iných mentálnych symptómov.

Odstránenie edému pomocou diuretík, kortikosteroidov, nesteroidných protizápalových liekov vedie k oslabeniu alebo zániku záchvatov, nauzey, zvracania a zvýšenej fotosenzitivity. Likér prestáva tlačiť na nervové bunky a vracajúce sa receptory.

Je to dôležité! Ak sa zistí parazitóza, je potrebná etiotropná liečba - praziquantel.

Po mŕtvici sa používajú antihypoxické látky, metabolické látky a vitamíny: cytoflavín, cerebrolyzín, mexidol, mildronát. Ak je príčinou ischémia v dôsledku zablokovania trombom, potom sa na krvácanie použijú priamo antikoagulanciá a fibrinolytiká.

V prípade neúčinnosti liečebnej liečby sa chirurgický zásah aplikuje na: obtok do brušnej dutiny, aqueduktoplastika (s okluzívnou formou), septostómia.

Zistite, aké je ventrikulomegália u dieťaťa: príčina a následky.

Rehabilitácia a prognóza

Pre deti s vrodenými malformáciami vedie triedy v špeciálnej skupine. Po údere je potrebné obnoviť reč, praktické zručnosti a fyzickú aktivitu pomocou fyzioterapeutických cvičení.

Prognóza vonkajšieho, vnútorného alebo zmiešaného náhradného hydrocefalu mozgu závisí od závažnosti ochorenia. Liečba pomocou diuretík zastavuje progresiu ochorenia u detí s vrodenými malformáciami alebo u dospelých s hypertenznou encefalopatiou. V už rozvinutej Alzheimerovej chorobe je kognitívne poškodenie nezvratné.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Porušenie mozgového obehu

Porušenie mozgovej cirkulácie - patologický proces, ktorý vedie k obštrukcii krvného obehu cez cievy mozgu. Takéto porušenie je plné vážnych následkov, nie výnimky - smrteľného výsledku.

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR, rýchlosť sedimentácie erytrocytov): norma a odchýlka prečo prírastky a úbytky

Predtým sa to nazývalo ROE, aj keď niektorí používajú túto skratku zvyk, teraz sa nazýva ESR, ale vo väčšine prípadov sa na ňu uplatňuje stredný rod (zvýšenie alebo zrýchlenie ESR).

Najlepšie kvapky pre mozgové cievy

Problémy s krvným obehom v mozgu nie sú len závraty a poruchy pamäti, ale aj blížiaca sa ateroskleróza, VVD, cievne kŕče a mŕtvica. Preto ciele mozgu potrebujú včasnú liečbu.

Posunovanie: popis hlavných typov operácií

Ide o špeciálny druh operácie, ktorej cieľom je vytvoriť cestu cievneho bypassu, aby sa vynechala upchatá oblasť a obnovil sa normálny prietok krvi do orgánov a tkanív.

Štúdium mozgových ciev: prehľad najlepších postupov

Zdravie mozgových ciev určuje jeho funkčný stav. Lekári vedia, že akákoľvek kardiovaskulárna patológia môže ovplyvniť činnosť centrálneho nervového systému.

Ateroskleróza dolných končatín: tri príčiny, zákerné príznaky a liečba

Z tohto článku sa dozviete, že podstatou tejto choroby je ateroskleróza ciev dolných končatín, prečo sa objavuje patológia. Kto je najčastejšie chorý, ako môžete diagnostikovať a liečiť ochorenie.