Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.

Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg. Normálny diastolický sa nesmie odchýliť od 65 - 95 mm Hg. Každá odchýlka od normy okamžite odráža normálnu pohodu človeka.

Nízky alebo nízky krvný tlak, hypotenzia, arteriálna hypotenzia sú všetky názvy stavu, keď je krvný tlak osoby v kľude pod normálnou hodnotou - 100/60 mm. Hg. Art. Nízky tlak nie je diagnóza, pretože moderné lekárske spoločenstvo nepozná hypotenziu ako chorobu.

Konštantný nízky tlak je obvykle vrodený, t.j. prenášané od rodičov k deťom. Čo robiť, keď je tlak malý, budú v tomto článku diskutované príčiny tohto stavu, ako aj hlavné príznaky.

Príčiny nízkeho tlaku

Hypotonický pokles tlaku sa považuje za úroveň pod 100/60 mm Hg. Je to problém pre mladých ľudí aj pre starších ľudí. Toto zníženie môže byť fyziologické alebo patologické.

Príčiny nízkeho tlaku môžu byť dosť rozsiahle. Zvážme podrobnejšie podmienky a choroby, ktoré môžu spôsobiť nízky krvný tlak:

 1. Poruchy srdca. Nižší krvný tlak môže spôsobiť bradykardiu, zlyhanie srdca alebo niektoré problémy so srdcovými chlopňami.
 2. Tehotenstvo. Krvný tlak pravdepodobne klesá, pretože v tehotenstve sa obehový systém žien rýchlo zvyšuje. To je normálne a krvný tlak sa zvyčajne po dodaní vráti na počiatočnú úroveň.
 3. Poruchy endokrinného systému - hypotyreóza, hypoglykémia, v niektorých prípadoch diabetes, ako aj nedostatočnosť nadobličiek - spôsobujú pokles tónu krvných ciev.
 4. Dehydratácia v dôsledku zvýšenej fyzickej námahy, hnačky alebo zneužívania diuretík.
 5. Strata krvi Strata veľkého množstva krvi v dôsledku vážnych poranení alebo vnútorného krvácania vedie k zníženiu cirkulujúceho objemu krvi ak náhlemu poklesu krvného tlaku.
 6. Závažné alergické reakcie (anafylaxia) - ďalší dôvod, z ktorého je nízky tlak. Anafylaktická reakcia môže spôsobiť problémy s dýchaním, žihľavku, svrbenie, opuch larynge a pokles krvného tlaku.
 7. Pôst (podvýživa). Nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej môžu spôsobiť anémiu, ktorá je sprevádzaná poklesom krvného tlaku.

Na základe uvedených skutočností vyžaduje liečba nízkych diastolických tlakov podrobné vyšetrenie príčiny. Konzultácie s kardiológa, endokrinológom, nefrologom, terapeutom a v niektorých prípadoch aj onkológom, hematológom, gastroenterológom a psychoterapeutom sa odporúčajú.

Čo robiť s nízkym tlakom?

Takže máte nízky tlak - čo robiť? Všetko závisí od jednotlivca a jeho blahobytu. Veľký počet mladých ľudí je hypotonický. Ich hodnoty krvného tlaku sú stále v rozmedzí 90-100 60 mm. Hg. Art. Zároveň sa človek cíti dobre, jeho pracovná schopnosť nie je narušená.

Niekedy sa u zdravého človeka vyskytuje hypotonický stav v dôsledku stresu a nepriaznivých poveternostných podmienok. Ak je nízky krvný tlak kombinovaný s bolesťami hlavy, slabosťou, závratmi, ospanlivosťou, nevoľnosťou - musíte urobiť opatrenie.
Liečba nízkého krvného tlaku zahŕňa predpísanie liekov na báze kofeínu, rastlinné prípravky, ktoré majú stimulujúci účinok. Keď je hypotenzia dobré začať deň s šálkou dobre varenej kávy. Kofeín by sa však nemal zneužívať: je možná takzvaná paradoxná reakcia ciev - expanzia a v dôsledku toho aj zníženie krvného tlaku.

Choďte viac na čerstvom vzduchu - v parku, na ulici pred spaním, choďte ďalej. Pri nízkom tlaku je akákoľvek fyzická aktivita jednoducho potrebná. Tiež premýšľať o strave tak, aby bol neustále prítomný chróm. Ak máte obavy z nízky (diastolický) tlak s súčasne zvýšeným horným (systolickým) tlakom, mali by ste urgentne dostať vyšetrenie kardiológa. Keďže takýto príznak môže naznačovať nedostatočnosť aortálnej chlopne.

Ako zvýšiť nízky tlak doma

Nasledujúce lieky pomôžu rýchlo zvýšiť krvný tlak:

 1. Ascorbic (0,5 g) a extrakt zo zeleného čaju (2 tablety).
 2. Aralia Manchu (15 kvapiek) a pantocrín (30 kvapiek).
 3. Tinktúra Rhodiola Rosea a Levzey (25 kvapiek).
 4. Hroznová šťava (1 šálka) a tinktúra ženšenu (30 kvapiek).
 5. Čínska citrónovohnedá tinktúra (1 lyžica), kardiamín (25 kvapiek) a glycín (1 tableta pod jazykom).

Liečba lieku s nízkym krvným tlakom má podať stimulačné lieky obsahujúce kofeín, citrónovú kyselinu alebo kyselinu jantárovú - predpísané lekárom, ktorých návštevy by mali byť pravidelné, ak máte hypotenziu.

Nízky tlak a vysoký impulz: hlavné dôvody

Jednoznačná odpoveď na otázku, čo môže spôsobiť nízky tlak, ale zároveň vysoký impulz, je nemožné.

Ak chcete urobiť konečnú diagnózu, stojí za to kontaktovať niekoľko odborníkov, ktorí pomôžu identifikovať skutočné príčiny problému. Pacient by mal najskôr vyšetriť kardiológ, neskôr terapeut a endokrinológ.

Medzi faktory, ktoré vyvolávajú takéto poruchy v práci kardiovaskulárneho systému, sú tieto:

 1. Významné straty krvi.
 2. Šok rôznych etiológií (v dôsledku alergickej reakcie, traumy, účinku toxínov a infekcií, ako aj kardiogénneho pôvodu), ktorý sa vyznačuje tradičnými príznakmi hypotenzie.
 3. Vegetovaskulárna dystónia, ku ktorej dochádza pri vývoji špecifických kríz a vyznačuje sa silnou slabosťou a závratmi, bledosťou slizníc a kože, prudkým poklesom krvného tlaku a výskytom ťažkej tachykardie.
 4. Dôvodom môže byť tehotenstvo, pretože v tomto období klesá cievny tonus v tele ženy kvôli vplyvu hormónu progesterónu. Okrem toho je charakteristické zvýšenie cirkulujúceho objemu krvi, takže počas tehotenstva môžete často nájsť tri poruchy - tachykardiu, anémiu nedostatku železa a nízky tlak.
 5. Dehydratácia, ktorá sa pozoruje počas dlhotrvajúceho zvracania a hnačky, významnej fyzickej námahy, ako aj počas tepelného šoku.
 6. Príčiny tachykardie so súčasným poklesom krvného tlaku zahŕňajú aj akútne zápalové procesy vo vnútorných orgánoch (napríklad akútna pankreatitída), pri ktorých sa mení rozloženie krvi.

Ak sa pulz zvýši a tlak sa zníži, pacient cíti bolesť v oblasti srdca, bolesti hlavy, závrat, úzkosť, strach. Môže tiež existovať pocit plnosti v žalúdku, nevoľnosť a vracanie.

príznaky

Nízky tlak srdca je charakterizovaný nasledujúcimi príznakmi:

 • slabosť, malátnosť, znížený výkon a pamäť;
 • bolesti hlavy a závraty, tmavnutie očí;
 • meteo citlivosť, pocit chladu;
 • tachykardia, bolesť v oblasti srdca.

V pokročilejších prípadoch, keď tlak môže klesnúť na kritické úrovne (50 mmHg a nižšie), môžu byť k vyššie uvedeným príznakom pridané tieto príznaky:

 • ostrý záchvat slabosti, mdloby;
 • záchvaty zvracania;
 • pocit nedostatku dychu.

Nízky pokles krvného tlaku je niekedy sprevádzaný neurózou, ktorá sa prejavuje úzkosťou, podráždenosťou a slzotvornosťou. Nastane depresia, nálada je premenlivá.

Počas tehotenstva

Vzhľadom na tento príznak v súvislosti s tehotenstvom možno rozdeliť na dve možnosti.

 1. Hypotenzia ako primárny stav, ktorý sa vyskytuje pred tehotenstvom a pokračuje, keď k nemu dôjde. V tomto prípade neexistuje riziko pre budúcu matku. Plod môže trpieť, pretože tok ciev sa spomalí kvôli hypotenzii, čo nevyhnutne bude mať negatívny vplyv na placentárny obeh dieťaťa. Existuje vysoké riziko intrauterinnej hypoxie so všetkými následnými následkami.
 2. Zníženie tlaku je výsledkom tehotenstva. To je možné s prvou toxikózou prvej polovice veku tehotenstva. Ďalšia možnosť jeho zníženia súvisí s vývojom komplikácií počas tehotenstva vo forme hroziaceho alebo začiatku potratu s krvácaním z maternice. V ostatných prípadoch dochádza k narušeniu krvného tlaku smerom k jeho zvýšeniu.

Najlepším spôsobom, ako diagnostikovať hypotenziu, je meranie tlaku tonometrom.

Niektoré pravidlá pre normalizáciu zníženého tlaku

Čo iné sa odporúča na prevenciu? Postupujte podľa týchto nekomplikovaných odporúčaní a váš nízky tlak prechádza do normálu.

 1. Pravidelný nočný spánok (minimálne 8 hodín) a prednostne aj večera by ste sa mali stať normou. Nezabudnite vysať miestnosť pred spaním.
 2. Preskúmajte svoju stravu, ktorá by mala pozostávať z tukov, bielkovín, vitamínov C a B1, uhľohydrátov. Mali by byť minimálne štyri jedlá denne.
 3. Zvyknite si na kontrastnú dušu. Začnite tvrdnúť sotva teplou vodou a choďte do studenej. To posilní steny ciev a pomôže zvýšiť tlak.
 4. Nikdy sa náhle nedostanete, keď sa zobudíte, ľahnite si na niekoľko minút, presuniete ruky a nohy a potom len pomaly sedíte v posteli. Takto sa môžete vyhnúť závratom a ranným mdlobám.
 5. Správne usporiadajte svoje pracovisko. Nedostatok osvetlenia alebo nepohodlie na pracovisku môže spôsobiť bolesti hlavy a zníženie tlaku.
 6. Vo večerných hodinách, ležiace na chrbte, obopínajú nohy proti stene, aby zlepšili odtok krvi. V tejto pozícii by ste mali stráviť 15 minút.

Tieto pravidlá sú osobitne dôležité pre rastúce detské telo a pre starších ľudí.

Nízka liečba krvného tlaku

Je potrebné vykonať lekárske postupy len pri prvých prejavoch hypotenzie, pretože v počiatočných štádiách je ľahšie eliminovať negatívny účinok nízkeho tlaku na organizmus ako celok. Ako súčasť liečby by ste nemali experimentovať a spoliehať sa na vaše vedomosti, je dôležité konzultovať s lekárom, ktorý po podrobnej kontrole vám povie efektívnu schému v každom konkrétnom prípade.

V prípade nízkeho tlaku sa zriedkavo začína liečba príjmom liečiv. Ak chcete tento problém odstrániť, môže stačiť, aby ste urobili najviac zmeny životného štýlu. Ak to nepomôže, odporúča sa pacientovi a ľudové lieky a lieky a dokonca aj kúpeľná dovolenka.

Príčiny a liečba nízkotlakového, charakteristických symptómov

Z tohto článku sa dozviete, aké indikátory krvného tlaku by mali byť vnímané ako nízky tlak, prečo sa to stane a čo ohrozuje. Ako môžete zvýšiť tlak na normálne počty.

Indikátory s nízkym tlakom sú menšie ako 100/60 mm Hg. Art. S takýmito parametrami sa krvný obeh v cievach prudko znižuje, čo vedie k poškodeniu krvného obehu vo všetkých vnútorných orgánoch, predovšetkým v dôležitých orgánoch - srdci a mozgu. Tento jav sa nazýva hypotónia lekári.

Indikátory noriem a odchýlok krvného tlaku

Ak je pokles krvného tlaku v stave výnimočného stavu, objavujú sa príznaky kritických porúch v tele, ktoré ohrozujú život človeka. Asi 15-25% ľudí žije s hypotenziou roky a niekedy po celé desaťročia, bez pocitu prejavov a sťažností.

Naliehavá starostlivosť v núdzových situáciách znižovania krvného tlaku je potrebná na poskytnutie akéhokoľvek lekára. Vo všetkých ostatných prípadoch je najlepšie kontaktovať terapeuta alebo rodinného lekára. Títo špecialisti budú môcť plne zhodnotiť situáciu a určiť najpravdepodobnejší dôvod, prečo vznikli.

V závislosti od príčiny problému sú pacienti odkázaní na ďalších odborníkov: kardiológovi, chirurgovi, endokrinológovi, neuropatológovi. Požadovaný objem a účinnosť liečby je veľmi nepredvídateľný: od základných techník, ktoré prinesú tlak späť na normálne za niekoľko minút, na operáciu s hospitalizáciou v jednotke intenzívnej starostlivosti alebo celoživotné dodržiavanie odporúčaní liečby, ktoré nie vždy prinášajú požadovaný výsledok.

Aké tlakové indikátory sú považované za nízke

Odpoveď na otázku: nízky tlak je koľko - nejednoznačné. Všeobecne prijatá bezpečná dolná hranica normálneho krvného tlaku z hľadiska systolických a diastolických hodnôt je 100/60 mm Hg. Art. V praxi sa však musíme zaoberať situáciami, v ktorých sú oveľa nižšie, ale súčasne človek necíti žiadne nepohodlie a vedie aktívny životný štýl.

Podľa klasických pojmov je hypotenzia sprevádzaná poruchami obehu v podobe:

 • Spomalenie rýchlosti prietoku krvi vo veľkých nádobách.
 • Znížená mikrocirkulácia v kapilárach.

To zhoršuje dodávku živín a kyslíka do všetkých vnútorných orgánov, čo narúša ich normálne fungovanie. Mozog a srdce sú najviac ohrozené hypoxiou (hladovanie kyslíkom).

Vzhľadom na adaptačné reakcie tela nie je zníženie krvného tlaku vždy sprevádzané známkami narušenej mikrocirkulácie a hladovania kyslíkom, ale iba za určitých okolností.

Fyziologická alebo patologická hypotenzia - všetko individuálne

Ak má osoba krvný tlak pod 100/60 mmHg. Art. nespôsobuje žiadne príznaky a príznaky poškodenia krvného obehu, môže byť vnímaná ako variant normy - fyziologická hypotenzia. Je to individuálna vlastnosť a je častejšie pozorovaná u žien v mladom veku (od dospievania až po 40-45 rokov) po mnoho rokov.

Typy arteriálnej hypotenzie

Niektorí odborníci preto odporúčajú, aby sa pri spodnej hranici normy tlaku používalo 90/60 mmHg. Art. Správne alebo zlé, je ťažké posúdiť. Napokon sa zistilo, že napriek neprítomnosti patologických prejavov sú ľudia s pretrvávajúcou hypotenziou počas života náchylní na rôzne ochorenia: anémia, znížená imunita, neurogénne poruchy, arytmia. Asi 85% z nich po 45 rokoch života sa stalo hypertenziou so silným zvýšením tlaku, ktoré je rezistentné na liečbu liekom.

Je mimoriadne ťažké a nie vždy bezpečné odstrániť zvyčajnú hypotenziu. To je spôsobené tým, že všetky telesné systémy, ktoré regulujú krvný tlak (nervový, vegetatívny, hormonálny), sú dlho prispôsobené na udržanie na nízkej úrovni. Vytvorili takú rovnováhu medzi sebou, v ktorej telo nezažíva výrazné prestavby. Ak sa umelo snažíte zvýšiť tlak, táto rovnováha je zničená a osoba, ktorá má hypotenzívne symptómy, vyvíja výrazné poruchy aj pri 100/60 mm Hg. Článok, nehovoriac o vyšších.

Patologická hypotenzia sa zvažuje, ak je sprevádzaná sťažnosťami a charakteristickými poruchami. Stáva sa to častejšie u ľudí s normálnym alebo vysokým krvným tlakom, keď klesá k poklesu. Zároveň mozog a srdce zažívajú hladovanie kyslíka, čo je dôvodom pre hlavné príznaky hypotenzie.

Príčiny problému

Nízky tlak je vždy spôsobený dysreguláciou jeho regulácie. V tabuľke sú popísané s uvedením príčin a chorôb.

Čo robiť s nízkym tlakom?

Nízky krvný tlak alebo hypotenzia môže byť variantom normy za predpokladu, že pacient má pocit dobre a nekritické hodnoty krvného tlaku. V iných prípadoch je pokles tlaku sa vyvíja buď ako jeden z prvých prejavov cievnej dystónia (neurogénna obehové poruchy), alebo ako sekundárny symptóm ochorení rôznych orgánových systémov (kardiovaskulárne, endokrinné, zažívacie) a rôznych intoxikáciou.

Krvný tlak závisí od troch hlavných fyziologických zložiek, menovite:

 • pevnosť kontrakcie srdca
 • periférna vaskulárna rezistencia,
 • cirkulujúci objem krvi.

Normálne (priemerné) hodnoty krvného tlaku (BP) sa pohybujú v rozsahu 90-120 až 60-90 mm. Hg. Art. Tlak pod 90 až 60 mm. Hg. Art. sa považuje za nízku, aj keď sa zmeny vzťahujú na jeden indikátor, systolický (horný, maximálny) alebo diastolický (nižší, minimálny).

Pri krvnom tlaku pod 90/60 mm Hg. Art. kontaktujte praktických lekárov alebo kardiológov siete kliniky Stolitsa. Budete vyšetrení, príčiny hypotenzie budú identifikované a bude vybraná efektívna liečba.

Príčiny nízkeho tlaku

Príčiny krátkodobej hypotenzie môžu byť: prepracovanie, nedostatok spánku, intenzívny fyzický a psycho-emocionálny stres, podvýživa a strava, nedostatok vitamínov a minerálov, chronický stres, depresívne stavy.

Nízky tlak, nevoľnosť sa často vyskytujú u ľudí citlivých na meteorologické zmeny, keď sa zmenia počasia, môžu sa objaviť s poruchami procesu prenosu tepla (slnkom alebo teplom), dehydratáciou, užívaním antispazmikík, antibiotík a liekov proti bolesti.

Primárne hypotenzia sa zvyčajne vyvinie v dôsledku genetickej predispozície, pokiaľ sú vystavené predispozíciou (časté infekčné ochorenie, avitaminóza, najmä nedostatok vitamínov C a B, nedostatok stopových prvkov, vrátane železa, fyzické a nervovej únavy. Je charakterizovaná nízkym tlakom a mierne nízke pulz.

Sekundárne hypotenzia dochádza spravidla v kontexte akútnych i chronických ochorení (všetky druhy šoku, infarkt myokardu, kardiomyopatia, tuberkulóza, znížená funkcia štítnej žľazy, nedostatočnosť kôry nadobličiek, chronickej hepatitídy, zápaly žlčníka, žalúdočné a dvanástnikové vredy, a pod)

Nízky tlak a vysoký impulz sú hodnotené v závislosti od ich závažnosti a sprievodných symptómov. Pri malých odchýlkach môže byť to normálna kompenzačná odpoveď tela - mierne zvýšenie srdcového tepu kompenzuje mierny pokles tlaku. Výrazný pokles krvného tlaku, na pozadí ťažké tachykardia môže vyvinúť život ohrozujúcimi arytmiami, srdce, keď práca neposkytuje dostatočné prekrvenie orgánov a tkanív, rovnako ako akútne krvácanie, sepsa, intoxikácii a horúčku. Táto podmienka vyžaduje kvalifikovanú lekársku starostlivosť.

Prejavy hypotenzie

Mierny pokles krvného tlaku sa zvyčajne prejavuje všeobecnou slabosťou, ospalosťou, chýbajúcou mysľou, zlá náladou, bolesťami hlavy, trasením v tele. Výraznejšie hypotenzia, keď počty krvný tlak, sú tak malé, že neposkytujú dostatočný prísun krvi do životne dôležitých orgánov, ako sú srdce a mozog sa vyvíja nevoľnosť, "letí" pred očami, tmavšie oči, závraty, a to aj mdloby alebo strata vedomia.

Lekári sieť kliník "kapitál" je odporúčané, aby okamžite riešiť u lekára (lekár, kardiológ, neurológ) v prípade single-záchvatov hypotenzia so závratmi a v prípade straty vedomia - zavolať sanitku.

Ak sa často obávajte nízkeho krvného tlaku, nevoľnosti, závratov, kontaktujte našu kliniku. Využívame lekárov rôznych špecialít, moderné diagnostické vybavenie (ultrazvuk, EKG, EchoCG, počítačová tomografia, MRI, klinické laboratórium) - poskytuje rýchlu a vysokokvalitnú skúšku a moderné kvalifikované ošetrenie.

Nízky tlak Čo robiť

Po prvé, je potrebné určiť príčiny hypotenzie, ktorú môže vykonať iba kvalifikovaný odborník. Nízky tlak, vyvíjajúci sa ako sekundárny príznak, ktorý je dôsledkom inej choroby, možno odstrániť iba kompenzáciou základnej choroby.

Nízky tlak, nevoľnosť a závraty pri vegetatívnej dystónii vyžadujú stálu pozornosť. S VSD je dôležité plne a správne jesť, dostať spánok (8-9 hodín denne), vyhnúť sa stresu a prepracovaniu. Odporúča sa zapojiť sa do vytvrdzovania, cvičenia na čerstvom vzduchu, posilnenie imunitného systému. Po prebudení sa odporúča podávať sprchu po dobu 5 minút a urobiť cvičenia po dobu 5-10 minút. Ráno sa odporúča použiť aj tonické nápoje a biologicky aktívne prísady (silný čaj, tinktúra Eleutherococcus, Levzey, Schisandra, ženšen, bylinný čaj), kyselina askorbová alebo multivitamíny. Zobrazovanie psychoterapie, získanie schopností samoregulácie. V prípadoch závažného VSD sú predpísané silnejšie lieky a fyzioterapeutická liečba (masáž, akupunktúra).

Ak trpíte VSD, príďte do siete kliniky "Capital". Skúsení lekári neurológovia, kardiológovia a psychoterapeuti si vyberú pre Vás individuálny program liečby a profylaxie vegetatívnej dystónie, ktorý vám umožní udržiavať dobré zdravie.

Ak máte nízky krvný tlak, kontaktujte našu kliniku. Špecialisti z klinickej siete Stolitsa určia typ a príčiny hypotenzie, zvolia liečbu alebo odporučia preventívne opatrenia na zníženie krvného tlaku a vrátia pacienta na celý život.

Hypotenzia (nízky krvný tlak)

Prehľad

Symptómy nízkeho krvného tlaku

Príčiny hypotenzie

diagnostika

Diagnóza hypotenzie

Liečba hypotenzie

Aký druh lekára by som mal mať pre hypotenziu?

Prehľad

Hypotenzia (nízky krvný tlak, hypotenzia) je stav, keď krvný tlak klesne pod normálnu hladinu.

Pre niektorých ľudí je hypotenzia prirodzeným stavom, ktorý nespôsobuje žiadne príznaky a zvyčajne nie je dôvodom na obavy. Ak hladina krvného tlaku klesne nezvyčajne nízka, môže obmedziť tok krvi do mozgu a iných životne dôležitých vnútorných orgánov, čo vedie k nestabilite, závratom, mdlobu alebo mdlobu.

Ak máte príznaky hypotenzie, poraďte sa so všeobecným lekárom. Dospelí majú kontrolovať krvný tlak najmenej raz za päť rokov. Ak neviete, ako sami merať krvný tlak, obráťte sa na svojho lekára.

Krvný tlak sa meria v milimetroch ortuti (mm Hg) a zaznamená sa ako dva ukazovatele:

 • systolický tlak: krvný tlak v čase, keď srdce kontrahuje a tlačí krv do tepien;
 • diastolický tlak - krvný tlak v čase relaxácie srdcového svalu medzi dvoma kontrakciami.

Napríklad ak je váš systolický krvný tlak 120 mmHg. Art. A Váš diastolický krvný tlak je 80 mm Hg. Art., Váš tlak je 120 až 80 a zvyčajne je zaznamenaný ako 120/80 mm Hg. Art.

Normálne hladiny krvného tlaku sú medzi 90/60 a 140/90. Ak je hodnota 140/90 alebo vyššia, máte vysoký krvný tlak (hypertenzia), čo vedie k väčšiemu riziku vzniku závažných ochorení srdca, ako je srdcový záchvat alebo mŕtvica. Ľudia s hladinou krvného tlaku nižšou ako 90/60 sú zvyčajne považovaní za hypotenzívnych.

Nízky krvný tlak môže byť z mnohých dôvodov, vrátane denného času, veku, teploty vzduchu, liekov, poranení a určitých ochorení. Ak hypotenzia spôsobuje nepríjemné príznaky, lekár môže predpísať liečbu.

Symptómy nízkeho krvného tlaku

Ak je nízky krvný tlak pre vás prirodzený, je nepravdepodobné, že by to spôsobilo akékoľvek príznaky alebo vyžadovali liečbu. Avšak niekedy nízky krvný tlak môže znamenať, že dodanie krvi do mozgu a iných životne dôležitých orgánov je nedostatočné, čo môže viesť k vzniku symptómov, ako sú:

 • závraty;
 • slabý stav;
 • nerovnováha alebo pocit straty rovnováhy;
 • mdloby;
 • tmavnutie očí;
 • rýchly alebo nepravidelný tep srdca (srdcový tep);
 • zmätený vedomie;
 • pocit nevoľnosti;
 • všeobecná slabosť.

Ak zaznamenáte príznaky nízkeho krvného tlaku po zmene pozície tela, napríklad po náraze na nohy sa to nazýva posturálna alebo ortostatická hypotenzia. Príznaky by nemali trvať dlhšie ako niekoľko sekúnd, kým sa vaše telo neuplatňuje na novú pozíciu a tlak sa vráti do normálu. Tento typ nízkeho krvného tlaku postihuje ľudí viac ako starne, čo vedie k častým pádom. Podobné príznaky sa môžu vyskytnúť aj po vykonaní cvičení. Mali by ste merať tlak pred a po zmene polohy tela. Napríklad - najprv v pozícii sedenia a potom v stojacej polohe. Ak je rozdiel medzi hodnotami systolického tlaku medzi 15 a 30 mmHg. Art., Potom s najväčšou pravdepodobnosťou máte ortostatickú hypotenziu.

Ak sa objavia príznaky po jedle, hovoríme o takzvanej popoludní (postprandiálnej) hypotenzii, ktorá je najčastejšia u starších ľudí, najmä u ľudí s vysokým krvným tlakom, Parkinsonovej choroby a diabetu. Po jedle tráviaci systém potrebuje veľa krvi na strávenie jedla. Ak sa srdcová frekvencia nezvýši dostatočne na udržanie krvného tlaku, zníži sa, čo spôsobí príznaky hypotenzie.

Niektorí ľudia majú po dlhšom čase príznaky hypotenzie. Toto sa niekedy nazýva hyponizácia sprostredkovaná neurónom. Najčastejšie postihuje deti a mladých ľudí.

Ak si myslíte, že by ste mohli mať epizódy s nízkym krvným tlakom, mali by ste:

 • prestať robiť to, čo práve robíte;
 • sedieť alebo ľahnúť;
 • piť trochu vody.

Symptómy zvyčajne prešli v priebehu niekoľkých sekúnd alebo minút.

Príčiny hypotenzie

Pri každom meraní krvného tlaku je dôležité, aby ste to urobili za rovnakých podmienok, aby ste dosiahli porovnateľné výsledky. V prípade nízkeho krvného tlaku, váš lekár najprv zváži možné situačné príčiny jeho výskytu a až potom možné príčiny.

Zmena krvného tlaku, v závislosti od toho, čo robíte počas dňa, je celkom normálna. Stres v práci, teplota vzduchu, vaša výživa - to všetko môže ovplyvniť váš krvný tlak. Mnoho faktorov ovplyvňuje vaše srdce a krvný obeh v priebehu dňa alebo dokonca hodiny. Nasledujúce situačné faktory môžu spôsobiť pokles krvného tlaku.

 • Denný čas - Váš krvný tlak klesá v noci a stúpa počas dňa.
 • Váš vek - s vekom sa zvyčajne zvyšuje krvný tlak, ale súčasne je tiež častější pokles tlaku spôsobený vašimi pohybmi alebo jedlom.
 • Byť stresovaný alebo uvoľnený - čím viac sa uvoľňujete, tým nižší je krvný tlak
 • Množstvo cvičenia, ktoré sa má vykonať - po prvé, cvičenie zvyšuje váš krvný tlak, ale ak budete cvičiť pravidelne v zdravom stave, váš krvný tlak bude klesať počas zvyšku obdobia.
 • Teplota - zvýšenie teploty vzduchu môže spôsobiť zníženie tlaku.
 • Po jedle - krv sa bude používať na trávenie potravy v žalúdku, a preto bude krvný tlak v iných oblastiach tela znížený.

Hlavné príčiny nízkého tlaku (hypotenzia)

Ak sa nízky krvný tlak nedá vysvetliť iba situačnými faktormi, mali by sa zvážiť vážnejšie dôvody. Niektoré možnosti sú popísané nižšie.

na lieky. Pokles tlaku môže byť spôsobený takými skupinami liekov, ako sú:

 • lieky na zníženie krvného tlaku;
 • Beta-blokátory sú lieky, ktoré možno predpísať, ak máte problémy so srdcom;
 • alfablokátory sú lieky predpísané na znižovanie krvného tlaku u ľudí s vysokým krvným tlakom (hypertenzia) av prípade problémov s prostatou (prostata alebo prostata sú malou žľazou u mužov medzi pohlavným orgánom a močovým mechúrom);
 • niektoré antidepresíva.

Ak predpisujete liek, ktorý môže spôsobiť zníženie krvného tlaku, lekár by mal s vami prediskutovať možné vedľajšie účinky a pravidelne kontrolovať váš tlak.

Dehydratácia (dehydratácia) môže nastať buď v dôsledku nadmerného potenia v obzvlášť horúcom počasí, alebo ako dôsledok vracania alebo hnačky (hnačka).

Ťažké choroby alebo podmienky. Pri krátkodobom (akútnom) ochorení sa váš krvný tlak pravidelne meria, pretože je dobrým indikátorom závažnosti vašej choroby. Choroby srdca, ako sú srdcové choroby alebo srdcový záchvat, môžu tiež spôsobiť zníženie tlaku, pretože vaše srdce nemusí byť schopné pumpovať krv v celom tele.

Neurologické poruchy, ako je Parkinsonova choroba, poškodzujú nervový systém Vášho tela. Ak dôjde k poškodeniu vegetatívnej časti nervového systému, môže dôjsť k poklesu tlaku. Autonómny nervový systém reguluje životne dôležité procesy v tele, o ktorých si obvykle nemyslíte, ako je potenie alebo trávenie. Reguluje tiež rozširovanie a kontrakciu Vašich ciev. Ak máte problémy s autonómnym nervovým systémom a vaše cievy zostanú príliš rozšírené, môže to viesť k zníženiu tlaku.

Hormonálne poruchy. Prítomnosť ochorenia, ktoré zasahuje do produkcie určitých hormónov vo vašom tele, ako je diabetes alebo Addisonova choroba, môže tiež spôsobiť zníženie tlaku. Pri Addisonovej chorobe imunitný systém napadne a poškodí nadobličkové žľazy, čo sú dve malé žľazy tesne nad vašimi obličkami. Vyrábajú hormóny, ktoré regulujú krvný tlak a udržujú rovnováhu soli a vody vo vašom tele. Môže dôjsť aj k zníženiu tlaku kvôli poškodeniu nadobličiek, napríklad infekciám alebo opuchom.

Príčiny náhleho poklesu tlaku

Nízky krvný tlak môže byť spôsobený vážnymi poraneniami alebo popáleninami, najmä ak ste stratili veľa krvi. Ďalšou možnou príčinou je stav šoku po vážnom zranení.

Septický šok a syndróm toxického šoku sú spôsobené bakteriálnymi infekciami. Baktérie napadajú steny malých krvných ciev, čo vedie k úniku tekutiny z krvi do okolitých tkanív. To spôsobuje významný pokles krvného tlaku.

Anafylaktický šok alebo anafylaxia je spôsobená alergickou reakciou organizmu. Počas alergickej reakcie vaše telo produkuje veľké množstvo histamínovej chemikálie, ktorá spôsobuje rozšírenie krvných ciev, čo vedie k náhlemu a závažnému poklesu krvného tlaku.

Kardiogénny šok nastáva, keď vaše srdce nedokáže dodať dostatok krvi do vášho tela, čo vedie k poklesu krvného tlaku. To sa môže stať počas infarktu.

Ďalšie príčiny hypotenzie

Ďalšie možné príčiny nízkeho krvného tlaku sú uvedené nižšie.

 • Nesúlad spojenia medzi srdcom a mozgom je nízky krvný tlak, ktorý sa objavuje ako dôsledok dlhodobého pozastavenia (neuronálne sprostredkovanej hypotenzie). Stane sa to, keď príde zo svojho tela do mozgu signál, že váš krvný tlak je príliš vysoký, zatiaľ čo v skutočnosti je príliš nízky. V dôsledku toho váš mozog dáva príkaz spomaliť srdcový tep, čo vedie k rovnomernému zníženiu krvného tlaku.
 • Anémia je ochorenie, pri ktorom je množstvo hemoglobínu alebo červených krviniek v krvi pod normálnou hladinou.
 • Dlhodobý pobyt v posteli.
 • Genetická predispozícia - množstvo štúdií skúmalo hypotézu, že nízky krvný tlak je geneticky určený. Ak majú vaši rodičia nízky krvný tlak, je možné, že ich môžete dediť.

V niektorých prípadoch neexistuje zrejmý dôvod na nízky tlak krvi.

diagnostika

Diagnóza hypotenzie

Hypotenzia (nízky krvný tlak, hypotenzia) sa dá ľahko diagnostikovať meraním krvného tlaku.

Krvný tlak sa zvyčajne meria pomocou tonometra (manometer), zariadenia pozostávajúceho zo stetoskopu, manžety, meracieho zariadenia, dúchadla a ventilu.

Manžeta sa objaví okolo ruky a nafúkne sa, aby sa obmedzil prietok krvi do tepien. Potom sa vzduch v manželi začína pomaly znižovať a počúva pulz stetoskopom.

Počúvanie impulzu v oblasti pod manžetou s odfukovaným vzduchom vám umožňuje získať spoľahlivé údaje o nameraných hodnotách krvného tlaku. Mnohé terapeutické miestnosti sú v súčasnosti vybavené automatickými (digitálnymi) tonometrami, ktoré merajú tlak a impulz pomocou elektrických senzorov.

Pred meraním krvného tlaku by ste mali odpočívať najmenej päť minút a vyprázdniť močový mechúr. Ak chcete získať presné merania krvného tlaku, musíte pri meraní tlaku sedieť a nerozprávať.

Po meraní tlaku Vám lekár alebo zdravotná sestra oznámia hodnoty systolického tlaku (napríklad 120 mmHg) a diastolický tlak (napríklad 80 mmHg) ako dve čísla, v tomto prípade 120 až 80 (120 / 80 mmHg.).

Nízky krvný tlak možno ľahko diagnostikovať, ale jeho príčina je oveľa ťažšie identifikovať. Ak dôjde k určitému ochoreniu ako dôvodu zníženia tlaku, potom s najväčšou pravdepodobnosťou uvidíte aj ďalšie príznaky. Mali by ste sa o nich porozprávať so svojím lekárom, ktorý vám môže odporučiť vykonať ďalšie testy.

Ďalšie testy môžu zahŕňať krvné testy na kontrolu anémie, meranie hladiny glukózy v krvi alebo na zistenie možných nepravidelností srdcového rytmu pomocou elektrokardiogramu (EKG).

Liečba hypotenzie

Hypotenzia (nízky krvný tlak, hypotenzia) zvyčajne vyžaduje liečbu len vtedy, ak spôsobuje vážne príznaky. Liečba zahŕňa všeobecné pokyny pre životný štýl a priamu liečbu zameranú na základné príčiny ochorenia. Ak sa váš nízky krvný tlak prirodzene vyskytuje a nespôsobuje problémy, liečba je zriedka nevyhnutná.

Pri riešení príznakov hypotenzie postupujte podľa týchto pokynov:

 • Postavte sa postupne - najmä ak je ranné lezenie z postele. Môže to byť tiež užitočné začať s zahrievacím pohybom pred zdvihnutím, aby ste zvýšili srdcovú frekvenciu a zlepšili krvný obeh v tele. Napríklad, natiahnite sa skôr, než vstanete, ležiete v posteli alebo niekoľkokrát posuniete nohy, ak sedíte.
 • Vyhnite sa tomu, aby ste zostávali vzpriamene dlhší čas - to môže pomôcť zabrániť hyponóze sprostredkovanej neurónom (nízky krvný tlak spôsobený nesúladom v spojení medzi srdcom a mozgom).
 • Nosiť podporné pančuchy - niekedy označované ako kompresné pančuchy a sú tesne namontované elastické ponožky alebo punčochy. Poskytujú ďalší tlak na nohy a brucho, čo pomáha zlepšovať krvný obeh a zvyšuje krvný tlak. Je však lepšie najskôr prediskutovať to so svojím lekárom, pretože nie je vhodný pre každého.
 • Vyhnite sa kofeínu vo večerných hodinách a obmedzíte príjem alkoholu, ktorý vám pomôže zostať hydratovaný, čo môže spôsobiť pokles tlaku.
 • Jedzte častejšie a v malých dávkach - pomôže to zabrániť vzniku takzvanej popoludňajšej hypotenzie (zníženie tlaku po jedle). Ak si na chvíľu ľahnete alebo sedíte po jedle, môže to tiež pomôcť.

Dehydratácia (dehydratácia) môže spôsobiť pokles tlaku. Zvyšovanie príjmu tekutín a soli pomáha vyrovnať sa s ním. Ak pite viac tekutín, vedie to k zvýšeniu objemu krvi a zvýšeniu krvného tlaku. Oboznámte sa so svojím lekárom o tom, koľko dodatočnej soli potrebujete a či môžete pridávať soľ do svojho pravidelného jedla, alebo potrebujete soľné pilulky. Je lepšie nezvyšovať množstvo soli vo vašej strave bez konzultácie s lekárom.

Ak váš lekár naznačuje, že používané lieky spôsobujú pokles tlaku, môže vám predpísať alternatívnu drogu alebo upraviť dávku, ktorú užívate. Pri užívaní liekov by ste mali sledovať krvný tlak a zaznamenávať jeho zmeny. Informujte svojho lekára, ak máte vedľajšie účinky počas užívania lieku.

Ak je nízky krvný tlak spôsobený určitou chorobou, lekár vás môže obrátiť na špecializovaných špecialistov na ďalšiu analýzu a liečbu. Napríklad, ak je váš nízky krvný tlak spojený s hormonálnymi ochoreniami (pozri príčiny nízkeho krvného tlaku), môžete sa obrátiť na endokrinológa, ktorý vám môže poskytnúť hormonálnu substitučnú liečbu.

Lieky na liečbu nízkeho krvného tlaku sa predpisujú len vo veľmi zriedkavých prípadoch. Symptómy hypotenzie sa zvyčajne môžu zvládnuť zmenami vášho životného štýlu popísanými vyššie, najmä zvýšením príjmu tekutín a soli. Ak je liečba stále potrebná, bude zvyčajne zahŕňať lieky na zvýšenie objemu krvi alebo úzkych tepien. Zvýšením objemu krvi alebo zúžením artérií sa zvýši krvný tlak, pretože viac krvi preteká cez menšiu oblasť krvných ciev.

Aký druh lekára by som mal mať pre hypotenziu?

Ak chcete vyliečiť nízky krvný tlak, nájdite dobrého terapeuta. Ak máte okrem nízkeho tlaku aj iné príznaky, použite sekciu Kto sa zaoberá a zistite, ktorý špecialista potrebujete kontaktovať.

Za akých patológií je nízky tlak a čo môže viesť?

Nie každý vie, že nízky krvný tlak u človeka nie je menej nebezpečný ako hypertenzia. Najoptimálnejším je krvný tlak pri 120/80 mm Hg. Ak je menej ako 100/60 mmHg, potom sa tento stav nazýva hypotenzia (hypotenzia). Prudký pokles krvného tlaku sa nazýva kolaps. Môže to spôsobiť smrť chorého.

Nízky krvný tlak

Hypotenzia je klinickým príznakom. Rizikom sú mladiství a mladé dievčatá. Často ľudia so starobou sú chorí. Dôvodom je zníženie elasticity artérií proti ateroskleróze. Zníženie tlaku sa stáva nepostrehnuteľným (pomalým) a rýchlym. Rozlišujte medzi primárnou (nevyhnutnou) a sekundárnou (symptomatickou) arteriálnou hypotenziou.

Diagnóza sa robí v prípade, že tlak trvá veľmi dlho a je počas niekoľkých meraní odhalený. Malý krvný tlak u ľudí nie je vždy spojený s organickou patológiou. Priraďte fyziologickú hypotenziu. Ide o variant normy. Tento stav je diagnostikovaný u ľudí s dedičnou predispozíciou.

Nastáva aj adaptačná hypotenzia. Je to zistené u ľudí žijúcich v horách av tropických krajinách. Znížený tlak sa často určuje u športovcov. Je to výsledok dlhého a tvrdého tréningu. Primárna forma hypotenzie je samostatná choroba. Symptomatický výskyt tejto patológie sa môže vyskytnúť v akútnych a chronických formách. V prvom prípade sa vyvíja kolaps (šok) a v druhom prípade klesá krvný tlak po otravách, krvných ochoreniach a endokrinnej patológii.

Hlavné etiologické faktory

Existuje niekoľko dôvodov pre nízky tlak u žien a mužov. Nasledujúce predisponujúce faktory sú najdôležitejšie:

 • neurocirkulačná dystonia;
 • duševné poranenie;
 • stres;
 • syndróm chronickej únavy;
 • poruchy spánku;
 • vnútorné a brušné krvácanie;
 • znížená funkcia štítnej žľazy;
 • diabetes mellitus;
 • cervikálna osteochondróza;
 • neoplazmy (nádory);
 • zápal srdcového svalu rôznych etiológií;
 • depresie;
 • porucha srdcového rytmu.

Ak tlak stúpol, znamená to zrútenie. Táto podmienka je najčastejšie spôsobená stratou krvi. To je možné na pozadí zranení, žalúdočných vredov a dvanástnikového vredu, kolitídy, Crohnovej choroby, ťažkej dehydratácie, akútnej hnačky. Nízky krvný tlak je známkou infekčnej patológie. Táto skupina zahŕňa horúčku týfusu, meningoencefalitídu, pneumóniu.

Zhroucenie je možné na pozadí nádorov a syringomyelie. Často krvný tlak klesá s akútnou intoxikáciou tela. Najväčším nebezpečenstvom pre ľudí je oxid uhoľnatý a zlúčeniny organického fosforu. Často sa tlak po operácii znižuje. Dôvodom môže byť zdravotná manipulácia (anestézia). Nebezpečenstvo rozvoja kolapsu je v prípade predávkovania niektorými liekmi (ganglioblokatorami, antihypertenzívami, inzulínom).

Nízky krvný tlak sa stáva počas vývoja peritonitídy. Ďalšie príčiny kolapsu zahŕňajú akútny infarkt myokardu, poruchu srdcového vedenia a anafylaktický šok. Tieto môžu vzniknúť po kontakte s alergénmi. Nízky krvný tlak je spôsobený hypovitaminózou a prísnou diétou. Niekedy dochádza k ortostatickej hypotenzii. Takíto ľudia môžu klesnúť, ak rýchlo zmenia polohu tela z horizontálnej na vertikálnu.

Mechanizmus zníženia tlaku

Nie každý vie, prečo klesá tlak a čo je základom rozvoja hypotenzie. Optimálny krvný tlak sa udržiava vďaka správnemu objemu cirkulujúcej krvi, kontraktilite myokardu, priemeru cievy, tónu a periférnej rezistencii. Na zníženie tlaku sa podieľajú rôzne látky (renín, angiotenzín, katecholamíny, aldosterón).

Základom poklesu krvného tlaku sú tieto mechanizmy:

 • zníženie cirkulujúceho objemu krvi;
 • zníženie objemu srdcového objemu;
 • znížený tonus cievnej steny;
 • zníženie toku žíl krvi.

Hypovolémia je hlavnou príčinou vývoja kolapsu. Strata krvi v dôsledku poškodenia ciev. Toto sa pozoruje pri pretrhnutí orgánov (slezina, vaječníky, močový mechúr, maternica), vredy, zranenia, aneuryzma. Zníženie mozgovej príhody a minútového srdcového výdaja je charakteristické pre srdcový záchvat a závažnú arytmiu. Strata elasticity cievy je možná na pozadí otravy, infekčných ochorení a aterosklerózy.

Charakteristické klinické prejavy

Symptómy nízkeho tlaku sú známe všetkým skúseným lekárom. Nie sú špecifické. Bežné znaky zahŕňajú:

 • bledosť a vlhkosť pokožky;
 • studené končatiny;
 • nestabilná chôdza;
 • závraty;
 • mdloby;
 • biely dermografizmus;
 • znížená zraková ostrosť;
 • ospalosť;
 • slabosť;
 • apatia;
 • emocionálna nestabilita;
 • strata pamäti;
 • búšenie srdca;
 • menštruačná porucha;
 • znížená potencia;
 • potenie.

Ak dôjde k hypotenzii na pozadí náhlej zmeny v polohe tela, sú možné stavy pred dutinou. Kožné symptómy sú spôsobené prevládajúcim účinkom parasympatického nervového systému na telo. Príznaky nízkeho krvného tlaku môžu byť viditeľné voľným okom. S vývojom nedostatku kyslíka sa objavujú kruhy okolo očí.

V prípade akútnej hypoxie sa pozoruje cyanóza kože na pozadí kolapsu. Ak je hypotyreóza príčinou poklesu krvného tlaku, príznaky zahŕňajú krehké vlasy. Príznaky nízkeho tlaku na pozadí chorôb tráviaceho systému sú doplnené brušným nepohodliem, abnormálnou stoličkou, nadúvaním, nauzeou.

Pri trvalom nízkom tlaku je funkcia pľúc narušená. Nastáva kompenzačná dýchavičnosť. Je najvýraznejšia pri zaťažení. Symptómy nízkeho krvného tlaku pri akútnom kolapsu sú výraznejšie. Nasledujúce príznaky sú možné:

 • smäd;
 • mrazivost;
 • vážna slabosť;
 • zníženie telesnej teploty;
 • triaška;
 • bledá pokožka;
 • ostrenie tvárových prvkov;
 • prítomnosť studeného potu;
 • plytké a rýchle dýchanie;
 • vláknový impulz;
 • pokles diurézy.

Pri veľmi nízkom tlaku existuje nebezpečenstvo pre život. Často sa u pacientov vyskytujú hypotenzné krízy.

Vyšetrenie a liečba taktiky

Skúsení lekári vedia nielen to, aký tlak sa považuje za znížený, ale aj spôsoby liečenia tejto patológie. Predtým boli organizované tieto štúdie:

 • elektrokardiogram;
 • všeobecné krvné a močové testy;
 • biochemický výskum;
 • koagulácia;
 • electroencephalography;
 • lipidový profil.

Požaduje sa ortostatický test. Ak sa príznaky prejavujú s poklesom tlaku, nemusíte zdržať návštevu lekára. Liečebný režim zahŕňa:

 • užívanie hypertenzívnych liekov;
 • masáže;
 • strava;
 • elektroforéza alebo sonoterapia;
 • aromaterapia;
 • vodoliečba;
 • terapeutické cvičenie;
 • použitie mozgových ochranných prostriedkov;
 • príjem nootropík.

Koľko dní je potrebné na zotavenie závisí od základnej príčiny hypotenzie. Zníženie krvného tlaku nie je potrebné, môže to viesť k komplikáciám. Symptómy a liečbu určuje ošetrujúci lekár. Najčastejšie používaným liekom je Mezaton. Často používa antidepresíva a utišujúce lieky. Pri používaní liekov, ktoré sa majú zvážiť s kontraindikáciami.

Najnižší tlak sa určuje počas kolapsu proti šoku. V tomto prípade by mala byť starostlivosť o pacienta naliehavá. Pri strate krvi je potrebná infúzna terapia. Podľa prísnych indikácií sa organizuje transfúzia krvi. Dofamín-Darnitsa, dopamín Solway 200 sú predpísané na kolaps. Noradrenalín Agetan, hydrogénuhličitan sodný, Cordiamin-Ferein sa používajú na šok. Ak znižujete krvný tlak, človek môže zomrieť. Hypotenzia je teda nebezpečná patológia. Samoliečba môže spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov.

Nízky tlak: čo robiť?

Aký krvný tlak môžeme považovať za nízky? Čo spôsobuje nízky tlak a je to nebezpečné? Takže dnes sa pozrieme na nízky tlak krvi a súvisiace problémy.

Dolná hranica normy pre krvný tlak pre mužov je 100/60 mm.rt. Art., Pre ženy rovnaké 95/65 mm.rt. Art. Je taktiež pravda, že znížený tlak by mal byť akýkoľvek tlak nižší ako norma o 20% - norma pre tohto konkrétneho pacienta, t. tlak, pri ktorom je pohodlný (v tomto prípade to nie je otázka toho, že ak sa pacient prispôsobil vysokému krvnému tlaku, nemusia byť upravené).

Niektorí pacienti však necítia svoj tlak. A to je problém, pretože tí, ktorí sa prispôsobia svojmu tlaku, zriedka navštevujú lekára. V každom prípade nízky tlak - hypotenzia - nemožno brať do úvahy izolovane od vysokého tlaku, pretože problémy s nízkym tlakom u mládeže často vedú k arteriálnej hypertenzii v dospelosti a opäť k zníženiu tlaku v starobe a starobe. Nízky tlak je veľmi vážny problém v každom veku, poďme sa bližšie pozrieť na to, prečo.

Je nízky tlak nebezpečný?

Prečo sa lekári ozve alarm po tom, ako sa dozvedeli o nízkych tlakoch pacienta? Možno každý vie, že vysoký krvný tlak môže viesť k mŕtvici a infarktu myokardu. Ale v tomto prípade je možné považovať nízky tlak za úplne bezpečný? Vďaka tomu je nízky tlak nebezpečný.

Nízky tlak vedie k tomu, že mozog je nedostatočne zásobovaný krvou a preto dostáva malý kyslík, čo môže spôsobiť ischemickú mŕtvicu. Pre starších pacientov je to obzvlášť nebezpečné, pretože aj ich fyziologická hypotenzia počas spánku môže spôsobiť poruchu krvi v určitých častiach mozgu, ktorá je zodpovedná za sluch a zrak, čo môže spôsobiť hluchotu a znížené videnie.

Choroby, ako sú srdcové chyby, kardioskleróza, angína pectoris pri hypotenzii, sa postupne zvyšujú, pretože koronárne artérie (kŕčové tepny srdca) v stave hypotenzie nemôžu poskytnúť dostatočný prietok krvi do srdcového svalu.

Hypotenzia je obzvlášť nebezpečná pre tehotné ženy, pretože kvôli hypotenzii nedostávajú orgány plodu dostatok živín a kyslíka cez placentárny obeh krvi z matky. V tomto ohľade môže byť narodenie dieťaťa diagnostikované vrodenými malformáciami. Hypotenzia je tiež nebezpečná, pretože môže spôsobiť predčasný pôrod a potrat.

Aké sú príznaky nízkeho krvného tlaku?

Symptómy arteriálnej hypotenzie sú dôsledkom skutočnosti, že prívod krvi do mozgu a srdca nestačí na normálne fungovanie.

Symptómy spojené s nedostatkom krvného zásobenia mozgu:

 • Bolesť hlavy, ktorá je pulzujúca v prírode, môže byť nudná, lokalizovaná v oblasti chrámov, čelo, nastáva po fyzickom alebo duševnom preťažení
 • závrat
 • Podráždenosť, slabosť, únava
 • Znížená pamäť, pozornosť

Príznaky, ktoré sú spojené s nedostatkom krvného zásobenia srdca:

 • tlkot srdca
 • Bolesť v srdci, na rozdiel od angíny bolesť v srdci môže trvať viac ako pol hodiny

Príznaky žalúdka a čreva sú centrálne, spojené s atóniou alebo spastickou kontrakciou svalov:

 • Zápcha alebo črevná kolika
 • Nevoľnosť, zvracanie
 • Pichanie po jedle, flatulencia

Ako môžeme vidieť, príznaky hypotónie sú pomerne rozmanité a ak sa vyskytne hypotenzia, predtým, ako sa uistite, že všetky symptómy sú spojené s hypotenziou, je potrebné vykonať podrobné vyšetrenie kardiovaskulárneho systému, hlavných tepien a žíl hlavy a vylúčiť endokrinnú patológiu, ochorenia gastrointestinálneho traktu.

Je potrebné urobiť elektrokardiogram, ultrazvukové vyšetrenie srdca, darovať hormóny štítnej žľazy, vyšetriť brachiocefalické cievy (veľké tepny a žily hlavy), vylúčiť ochorenia čriev atď.

Čo spôsobuje nízky tlak?

Existuje mnoho dôvodov na zníženie krvného tlaku. Povedzme o typoch arteriálnej hypotenzie z dôvodu, prečo sa to stane. Je to akútna (kvôli infarktu myokardu, náhlemu arytmickému záchvatu, pľúcnemu tromboembolizmu, tiež vyskytujúcemu sa počas traumatického šoku, krvácaniu, akútnej peritonitíde).

A chronické, ktoré sa delia na:

 1. fyziologický(hypotónia športovcov, ľudia fyzickej práce, ktorých telo sa prispôsobilo fyzickému nátlaku na ekonomické výdavky na kyslík);
 2. primárny (vyplývajúce zo stresu, duševného alebo fyzického namáhania)
 3. sekundárne, čo je príznakom rôznych ochorení, hypotenzia v tomto prípade komplikuje ich priebeh.

Sekundárna arteriálna hypotenzia predstavuje významnú časť arteriálnej hypotenzie. Dostatočne veľký počet ochorení vedie k sekundárnej arteriálnej hypotenzii:

 • poranenia lebky s poškodením mozgu;
 • osteochondróza a poranenia chrbtice, najmä stavcov chrbtice;
 • cirhóza pečene;
 • anémia, najmä pri akútnej strate krvi;
 • znížená funkcia štítnej žľazy;
 • hypoglykémia;
 • akútna intoxikácia pri infekčných ochoreniach;
 • akútne stavy: anafylaktický šok, strata tekutín v dôsledku zvracania atď.

Je tiež dôležité poznamenať, že krvný tlak je kontrolovaný hypotalamo-hypofyzárnym systémom. Iba pri koordinovaných činnostiach tohto systému cievy reagujú na nervové impulzy vychádzajúce z mozgu s kontrakciou. Ak je narušená rovnováha regulácie, plavidlá zostávajú dilatované, ako aj nedostatočné množstvo aldosterónu v nadobličkách, ktoré je schopné zvýšiť tlak.

Na účely primárnej alebo nezávislej arteriálnej hypotenzie je potrebné podrobne vyšetriť pacienta, vylúčiť patológiu štítnej žľazy, anémiu a iné ochorenia, zistiť, či sa pacient venuje športu a tvrdej fyzickej práci, aby sa vylúčila hypotenzia športovcov. A samozrejme je potrebné informovať pacienta, že na to, aby sa zotavil, musí zmeniť svoj životný štýl, pokúsiť sa minimalizovať stres a fyzické preťaženie, ktoré sú príčinou primárnej arteriálnej hypotenzie.

Čo mám robiť s nízkym tlakom a musím liečiť nízky tlak?

Hovorili sme už hore o nebezpečenstvách nízkeho tlaku, tak v mladosti, ako aj v dospelosti, starobe a starobe. Preto na otázku, či by sa to malo zaobchádzať, odpoveď je jednoznačná "áno!" Je jednoducho potrebné zaobchádzať s nízkym tlakom.

Ak zistíme, že nízky tlak nie je dôsledkom choroby, prvá vec, ktorú treba premýšľať, je, že musíte zmeniť svoj životný štýl, vyhnúť sa fyzickému a nervóznemu nátlaku. Druhá vec, ktorá môže pomôcť osobe s nízkym tlakom, je masáž, plávanie, chôdza na čerstvom vzduchu, inými slovami, iné lieky na liečbu nízkého tlaku. Ak z toho nie je žiadny efekt, potom len musíte premýšľať nad používaním drog.

A najprv musíte skúsiť bylinné lieky, ako je tinktúra Eleutherococcus, ženšen, Leuzea, Rhodiola, liek Ginko biloba. Ak tieto lieky nedajú účinok, musíte sa poradiť s neurológom, ktorý predpíše podrobné vyšetrenie, vrátane EEG, ultrazvuku brachiocefalických ciev, Echo EG, MRI mozgových ciev, EKG a liečbu. Liečba zahŕňa lieky ako Mexidol, Actovegin, Cerebrolysin, Vinpocetín, ktoré sa musia podávať intravenózne najmenej 10-14 dní, potom sa prenesú na perorálne formy liekov: Mexidol, Mildronate, Cinnarizine, Cavinton, je tiež potrebné používať sedatíva na noc: Novo - Passit, Glycine, Eltatsin - tieto lieky sa musia používať minimálne mesiac.

Čo hypotoniku potrebujete vedieť?

Hypotonika musí vedieť, že nízky krvný tlak v mládeži môže viesť k arteriálnej hypertenzii v dospelom, staršom a senilnom veku. Ak je pacient v dospelosti, teda v riziku angíny, je potrebné rozlíšiť bolesť v srdci pre angínu a hypotenziu, inými slovami, vegetatívny syndróm. Aby ste to urobili, je dôležité si uvedomiť, že bolesť v srdci s hypotenziou je predĺžená, s angínou, trvajú menej ako 15 minút. V každom prípade, ak je podozrenie na angínu pectoris, je potrebné urobiť EKG, čo odráža zmeny charakteristické pre ischémiu myokardu. Môžu byť buď s angínou alebo s hypotenziou, ale robíme EKG, aby sme vylúčili infarkt myokardu.

Najjednoduchším liekom na hypotenziu je pravidelné cvičenie. Účinok týchto účinkov možno pozorovať už v dňoch 7-10 dňa aktívneho stredného tréningu. Je dôležité poznamenať, že počas cvičenia začína hypotenzívny závrat. Našťastie existujú komplexy cvičení so zníženým tlakom, ktoré je možné vykonávať pri sedení a ležaní.

Rozmanitosť vo výžive, pridanie korenia, ktoré uľahčujú tolerovanie nízkeho krvného tlaku, je užitočným bodom pre hypotenziu, ktorý nie je liekom. Takéto užitočné korenie sú škorica, klinčeky. Škorica je vo všeobecnosti veľmi zaujímavým korením, je schopná normalizovať vysoký i nízky tlak vďaka rôznym mechanizmom pôsobenia na telo.

Nápoje obsahujúce kofeín pomáhajú vyrovnať sa s príznakmi nízkeho krvného tlaku, keď sú kombinované so stimulujúcimi rastlinami, čo je mimochodom až do 16 hodín, aby sa zabránilo nespavosti. Je dôležité pripomenúť, že ženšen by nemal byť aplikovaný koncom jari, v lete a začiatkom jesene - t.j. počas obdobia slnečného žiarenia - z dôvodu možného rizika stimulácie onkologických procesov.

Čo treba urobiť, aby sa zabránilo hypertenzii v budúcnosti?

Aby sa zabránilo arteriálnej hypertenzii v budúcnosti, hypotónia by mala starostlivo sledovať svoje zdravie, normalizovať prácu a odpočinok, chodiť na čerstvý vzduch, plávať a iné mierne telesné aktivity a ak je to potrebné podávať lieky pod dohľadom neurológov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako liečiť tromboflebitídu dolných končatín

Tromboflebitída je zápal žilovej steny, čo vedie k zahusteniu krvi a tvorbe ťažkej zrazeniny - krvnej zrazeniny. Pri raste sa môže zväčšiť trombus a čiastočne alebo úplne zatvorí lumen venózneho odtoku.

Cerebrálna skleróza liečby mozgových ciev

Ateroskleróza je bežná chronická choroba, ktorá postihuje všetky veľké cievy v ľudskom tele. Ľudia trpia v každom veku, ale starší ľudia sú náchylní k patológii.

Systolický a diastolický tlak: popis, normálne hodnoty, odchýlky

Z tohto článku sa dozviete, aké sú typy krvného tlaku, ktoré z jeho odrôd je dôležitejšie - systolický alebo diastolický tlak. Prečo sa odlíšia oddelene, aká je ich norma a ako to dokazujú odchýlky.

Liečba aterosklerózy nožných ciev

Pravidelne každý z nás cíti malú bolesť v nohách, ale spravidla ho nevenujeme pozornosť. Robíme to úplne márne, pretože nemôžeme hovoriť o únave alebo bežnej indispozícii, ale o vážnom ochorení.

Konsolidácia aorty srdca: čo je to a čo s tým robiť?

Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna indurácia, je to nebezpečné. Je možné tento problém zbaviť a čo treba urobiť.Ak dôjde k zhutneniu aortálnej zhrubnutie, zvýšenie hustoty, zníženie elasticity stien veľkých krvných ciev v ľudskom tele (aorta).

Myxomatózna degenerácia mitrálnej chlopne - príznaky a liečba

Srdce je nielen orgánom lásky, ale aj motorom nášho tela. Má veľký počet funkcií, ale najdôležitejšie je prenos krvi cez cievy nášho tela, ktorý vyživuje orgány a tkanivá kyslíkom a umožňuje nám existovať.